Kthehu   DForum > Kėndi Intim / Liebe & Sex
> Kėndi intim / Liebe, Sex und Zärtlichkeit

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #26  
Vjetėr 08.06.2011, 21:02:04
Benutzerbild von Fantastiku
Fantastiku Fantastiku ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.08.2001
Vendi: Te ura e gurit bira e tret
Postime: 3,673
Standard

qishtu po martohen pa i vete prindit e tani kur po mushen burrė boll atehere po kthehen te nona e po kahen jo burri keshtu jo ashtu
Mit Zitat antworten
  #27  
Vjetėr 08.06.2011, 21:40:44
Benutzerbild von Real_Man
Real_Man Real_Man ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 04.06.2004
Postime: 349
Standard

Citat:
efo... qysh e ka shkru i Madhi Zot bohet kjo pune edhe smundet me i ike kerkush
sunrisse, e morra vetem kete pjes ku ska pik dyshimi se e kemi te caktuar nga Allahu dhe smund i ik askush... e din edhe ti nga kendi fetar, keshtu qe mire eshte me i hap syt por kushdo qe behet msit ska rendsi o e gjeti vet apo nana,baba inshAllah jan lind kta ftyr per ftyre e jo shpin per shpine se cili do oft me kan msit... pak ka rendesi.

Kene parasysh qe kjo zonjusha i ka 26 vite pak a shum din mi qit senet e veta en peshoj...,nuk mundet prindi me ja imponueee edhe qysh me bo qka me bo ne cilin krah me fjet ne sa ora e kur mu zgjue e do sene... nashti po me kupton....se ka nana qe don me ja dhan raportin 24 orsh qka u bo qysh u bo...

Qka merret mendimi i shumicave te nanave, qe kur vjen prej rruges kur je kan diku musafir... t'vetnen e pare '' qka qiten me honger '' ... lesh qiten... bash qito qifte te nanave jan qe bojn probleme dojn raport...e bojn pengesa...
Mit Zitat antworten
  #28  
Vjetėr 08.06.2011, 23:10:50
Romeo&Julia Romeo&Julia ėshtė jashtė linje
i/e posaregjistruar
 
Anetar prej: 06.06.2011
Postime: 6
Standard

se pari ju them te faleminderit nga zemra per te gjitha keto postime
sidomos TRIMI009,ISTOGASJA_CH

me te vertet qenka diqka qe as armikut tim nuk i ja kisha deshiruar:-(
ndjen vetem sikur te doje te ndahesh ne dy pjes: nje pjes te ishte ashtut sikur deshironin prinderit dhe nje pjes tjeter qe do ishte e knaqur me vendimin e saj te jet me njerin qe e don :-(
po fatkeqsisht nuk esht e mundur se do isha e para qe do e bente.
ndoshta e kisha ber vetem per ti ikur konfliktit mes prindve dhe te dashurit .jo pse aj me ben stress qe te sillem ashper me prind ose ku ta di une.perkundrazi aj edht i cili me akuzon pse jam e ashpere me prinder dhe qe duhet te jem ma e qet me ta .
nuk du ti tregoj se qka po flasin ata per te sepse me dhemb dhe kam frik se do e humbas nese aj e sheh se prinderit nuk e akzeptojn. aj e din qe per momentin nuk jan dakord po me jep fuqi te luftoj per te per dashurin tond dhe per te ardhmen ton.
sa mir qe e ndij veten kur jam me te me duket sikur kam fuqi te perqafoj krejt boten sikur qdo send qe dua muj te arris me te bashk dhe nuk kam frik nga asgje.

por ne keto momenti si sonte kur flas me mamin mundohem te ja spjegoj keto dhe ajo em thot ;"ku din aj me te ndihmu ty kur si ka dy dit shkoll???aj nuk osht per ty.si ste vjen inati prej shoqeve kur te shohin ti e shkolluar e aj jo?kan me te ndodh sikur vajzave tjera qe si kan ndegju prind e tash po hekin me burra se po i tradhtojn e po i lajn te mbyllura ne shtepi.etj etj "
si mundet te mi thot keto fjal qe me vrajn ne shpirt?si mundet te me shkatrroj en at mas?si mundet te me ben kaq shum frik nga e ardhmja?
nuk e kuptoj :-(

ndihem vetem :-( dhe mundohem te kutpoj mamin te kuptoj gjdo send qe ajo thot mundohet te bindi qe aj esh i mir me mua qe aj me do me te vertet qe aj esht ne gjendje te bej gjithqka vetem e vetme qe te jemi te lumtur.

me te vertet nuk di si te ja bej. me bejn frik keto tregimet e saj mirpo prap se prap nuk mundem pa te:-( nuk mundem :-(
vetem mendja po te me shkoj me ben te semundem sepse nuk mundem pa te pa dashurin e tij pa perkrahjen e tij dhe pa ngrohtsin e tij:-(

me falni nese ju lodha me keto postime po me duket rruga e vetme qe mundem te qes jasht at qe ndjen dhe ndoshta ka njeri ketu ne bot qe me kupton dhe qe mendon qe nuk jam gabim qe dua me qdo qeliz te trupit nje njeri i cili me ben te lumtur


me respekt dhe te faleminderit edhe nje her per gjdo mendim, gjdo sugjerim dhe kritik
Mit Zitat antworten
  #29  
Vjetėr 09.06.2011, 15:20:56
Benutzerbild von Real_Man
Real_Man Real_Man ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 04.06.2004
Postime: 349
Standard

Isto-bija... garancionin qe ju pe kerkoni perveq Allahu qe garanton askush tjeter smundet...
askush nuk hyn ne martes per me u nda hyn me qellim te mire...

Pse zakonisht femrat e shkollume apo te ngritura i kan marak djemt problema mangupa.... edhe gjithmon perfundojn me nje te till e jo me ksi kravata ?????

Problemi i nenes se ksaj bijes qendron pse djali nuk ka nje diplom doktorri arkitekti apo nuk eshte VIP, qe kjo me u krenue se bija e filanes demek e ksaj eshte e martume me filon dr apo arkitekt apo avokat...,ajo nuk pe zgjedh a eshte e knaqur bijaaa e saj por kusht me kan dr apo arkitekt...se edhe pej ktyne ka pisaaaa te mdhaj njerzit me kravata jan njerzit ma qyryka ne ftyren e tokes te prisht jo mendjendritur por mendjeprishur...kravata o kamufllazh demek veq me nje titull apo diplom me kan

shyqyr se ka lshuee dreqi me lyp shqiptar me naj qmim nobel ne lami shkencore se ish met qika pa ofertaaa...se ska ende me qmim nobel....

a pe sheh veq ka fillue me i bo presion me i krijue stres qikes jo ki mu nda jo mandej burri keshtu jo ashtu...,kjo per mue eshte nje nene e cila ose nga dashurija e tepert per bijen e saj ose nga mllefi diqka ashtu eshte kah gabon... me nje fjal '' o me nenen o me burrin ''

Nuk behen kto sene keshtu

Hej oj bijo... merre at djalin e rreziko se pa rreziku ska asgje se pe dojshe fort edhe u krye puna rreziko del ku del se adin me ta gjet nana e ki me kaull,garanci.... ai tyben as nana as baba as kerkush pos Allahu mundet me te garantue

Bisedat qe i bon me nenen mbesin mes ju dyave, mos i prezento te dashnori ose ato te dashnorit te familjaaa ...
Mit Zitat antworten
  #30  
Vjetėr 09.06.2011, 23:52:43
Benutzerbild von LOLO
LOLO LOLO ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 13.08.2001
Vendi: CH
Postime: 17,651
Standard

TRIMI009 si gjithnji shume i kam lexu dhe po i lexoj shkrimet tua, cfar te ap plotesisht te drejt, me ate se cfar i ke thene kesaj vajze, qe ka e lexova se cfar kishte shenuar tani mu dhimbste ne shpirt!

Real men te lumshin gishtat kurre me mire ske shenu, pa rreziku njeriu kurr nji smund e din se kush do jene ai person ne te ardhmen!

ISTOGASJA kjo eshte pak sa e tepert motrush cfar ti ke shenuar, vajza mjaft eshte ne konflikt me veten, si dhe duke vuajt, e ti e ben te ndjehet edhe me keq!

Dashuaria nuk njeh rac, as religjion, po ashtu as nje diplom te leshit se ajo pot bojka njeri!!!! Se doktorri apo Arkitekti neser ste trathton e ste bon dom, veq ai qe ska nje fakultet po i bojka kto pishane! Leje te lutem kete sen motrush, e mos hyn ne gjynah edhe ti sic eshte prindi saj duke hy me femijun e vet!

Ti Romeo&Julieta po ndihesh mire me ate djale, po te kuptone, nuk te ep presion, te dashuron! Ateher lufto per te, sepse vetem aty ku ku te rrah zemra me shpejtesi, ndjene lumturi, harron te gjithat, gjen forcen per ardhmeri, por dhe kujdesjen per njeri tjetrin!

Une prind e mi shume i dua, inshAll-llah i shoh gjithnji mire e shendosh, e dikur jav plotesoj dhe deshiren me te madhe qe kan, qe te martohem e te kroj familje, por kur vjen puna per vendime te jetes sime, ho ken keq ho mire, vendosi vet une, sepse kjo eshte jeta ime! Natyrisht qe ulem bisedoj me ta dhe jav sqaroj gjanat, perpara sme kan kuptu, por tani po marin edhe kohe per te ndegju dhe po i shohin gjanat ndryshe!

Me me thene nena ime si argument, qe vetem shkakuj qe so naj far mjeku (shembell) spo pranon, ateher i them nenes time, a ti do me ra ne shtrat me te apo une!

Gjynahu me i madh sipas fejes eshte ti ndash dy njerz qe duhen!

Kshtu qe ndegjo zemren dhe mendjen tende dhe ashtu vepro, e mos e le askend te imponoj ndonje gje, qe dikur ti vet do i biesh pishman, per ate veper qe ke bere!

Kur njeriun e don, cdo gje e perballon por ne fund del fituese!

Kohen e fundit kam nejt shume me gra te martuara, qe ne fillim kishin probleme me burrat e tyre, ho te shkolluara ho te pashkolluara, dashuria dhe durimi qe kishin per burrat e tyre i ka lene edhe sod te jen sebashku dhe tani te jene dhe me te lumtura se kurr me pare!

Te pershendese se qenkam ne tripa sonte, e po tutna se ppo bohet liber kjo cfar kam shenuar une
__________________
Es gibt nichts Schöneres als geliebt zu werden. Geliebt um seiner selbst willen oder vielmehr trotz seiner selbst.
Mit Zitat antworten
  #31  
Vjetėr 10.06.2011, 01:33:47
Benutzerbild von Pellumbi2011
Pellumbi2011 Pellumbi2011 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2011
Vendi: Fetar jam.
Postime: 1,517
Standard

Une kisha me thene, lere ate djalin e me kontakto mua se me te vertete e ema jote ka cka me se per t'u lavderuar me te pare mua bashke me ty. Une kam shkolle, MARSHALLAH te larte, jam nxenes akoma, i shkelqyeshem madje, por pse deri me tash gjytyrym mashkull tmos mund te vendos askund, sme ka faj askush.


Dikush te shkroi se ai mund te jete hajdut kriminel dhe mund ti perkas kontrabandave atej kah veriu i Mitrovices, une perkundrazi s'mund ta marr me mend se ai te jete i tille.

Sido qe te jete, ja degjome mua dhe ke per te vendosur shume shpejt!Nenat jane gjithnje ne hall dhe zakonisht ato i duan vajzat e tyre saqe ne te menduar nuk besojne se mund te gjendet diku ndonje djal qe i meriton ato. Nenat jane katile nganjehere dhe egoiste, por nenat njekohesisht jane ato qe te linden ty, te rriten, te shkolluan etj...

Mirepo, meqe ti e dashke shume dhe e njohke ate djal, sigurisht e ema jote do ta kuptoje. Te te mos thone njerezia me pas "ah qura e dreqit, 26 vjece dhe ende pa martuar", por sqaroji nenes mire e mire se sa e do dhe se ti ke vendosur, ajo ka per ta tjerur mire gjate gjithe neteve, bashke me babin tend dhe ēare s'ka per pa pranuar!
__________________
Pėrse do qė tė dish ēfarė nėnshkrimi kam vėnė?

Geändert von Pellumbi2011 (10.06.2011 um 02:05:28 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #32  
Vjetėr 10.06.2011, 09:15:01
Apokalypse Apokalypse ėshtė jashtė linje
Moderator
Moderator
 
Anetar prej: 24.01.2002
Vendi: Republika e Kosovės
Postime: 4,513
Standard

Shihet edhe me kete rast sa i ulte eshte vetdijesimi dhe sa e kufizuar aftesia per te marre vendime jetesore vet, si i rritur.

Ne shoqerine tone vendosin tjeret (s' paku ndikojne) per drejtmin e shkollimit, per cilen parti duhet votuar, per zgjedhjen e partnerit dhe per gjinine e femise qe duhet linde edhe per numrin e femive qe duhet rritur.

Keto dukuri kane rrenje te thella ne traditen tone permes zakoneve si dhe ne sistemin e te jetuarit, ndaj duhet kohe, shume kohe per t' u vetedijesuar e pavarsuar.

Tjetra, ceshtja e pesojave kush barte konsekuencat e veprave? Gjithemone dikush tjeter (s' paku pjeserisht).

Keshtu qe keto dyja, vendoseshmeria per veprime dhe pergjegjesia ndaj veprave tua nderlidhen direkt njera me tjetren.

Se ke mesu njerin, se din tjetren.

Respekt.
__________________
Ai eshte i pacensuruar, i paparashikueshėm dhe absolutisht gazmor.

Besoju atyre qe jane ne kerkim te se vertetes, dysho ne ata, qe kan gjetur te verteten.(Andre Gide, Shkrimtar)
Mit Zitat antworten
  #33  
Vjetėr 10.06.2011, 09:23:49
Benutzerbild von Frymori_
Frymori_ Frymori_ ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 24.06.2010
Postime: 4,455
Standard

Oj qike mos u emociono shumė nga serialet qe po shfaqen ne televizionet e Kosovės se ato bilem e kan punė e ti kurgja nuk fiton kshtu.

E keshtu ti ndalu mendo gjan e gat ne horizont edhe merr frymėė thelll mbaje frymen brenda 10 sekonda numero me ze 1, 2, 3, 4,5,6,7,8,9,10, dhe e leshon frymen te teren me momentin kur ti lshon frymen te largohen dhe emocionet qe te jan kriju nga serialet, nga mitet, e nga shumė gjera tjera....
__________________
Mallit t'mire si duhet reklame jo
Mit Zitat antworten
  #34  
Vjetėr 10.06.2011, 14:11:02
Benutzerbild von Real_Man
Real_Man Real_Man ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 04.06.2004
Postime: 349
Standard

A me garanton kush nga ju se nese ja zgjedh nena te dashurin ksaj ... do ta beje te lumtur kit elhemen..,qe kjo pe len kta spe marton..per hater te nenes .. por garantomni dikush qe nana ka me ja zgjedh me kakall edhe ma ke be te lumtur, por meee kjo qikaaa nuk eshte veetvetja.. sepse duhet me u knaq qysh knaqet nena e saj demek mu kon identikeee,per me kan e knaqur me burrin qe ja ka zgjedh nana....

Istogase, vallahin synoooo po gte tregoj drejt... njerzit me kravata jan me shumic qyrykaaa ata veq jeten e tyre e bejn aq te qthurur qe mu ka mbush mendjaaa me shumic jan pedofilaaaa..por kan imunitet kravaten dhe nje far forme mbulohen se me u ndal e mi kqyr qobanat mbesin lule ne zemer qka jan kravatat...tipa te komplikum konzervativ te mbyllun si bustaaaa
Mit Zitat antworten
  #35  
Vjetėr 10.06.2011, 14:14:16
Benutzerbild von Real_Man
Real_Man Real_Man ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 04.06.2004
Postime: 349
Standard

Elheme, drejtoju nenes keshtu, edhe babes... hiq pa marre... nese ju deshironi nje tip te till..., daju pej babe e gjeje nje me kravat...dil bo spota me to bon reklam ec rruges kryt perpjet...,sa krenohet ajo me burr tend, te kren ohet me veten...te thot e kam marr burrin me diplom..dr.

Lumturin thuj e kerkoj e jo titullin...akdemikkkkkkkkkk hahaahahahha
Mit Zitat antworten
  #36  
Vjetėr 10.06.2011, 15:00:37
Benutzerbild von Fantastiku
Fantastiku Fantastiku ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.08.2001
Vendi: Te ura e gurit bira e tret
Postime: 3,673
Standard

o me garanci e kem veq deken po leni keto llafe.
Me u martu me dashni o mode e re ne boten perndimore. Prej se egziston njerzimi kurre s'jon martu njerzit pej dashnije. Tash po martohen kishe pej dashnije e pa e dit qka o dashnija. Mas tre - kater muj dite kur te qetsohen shpirtat ja nis martesa.
Keshillat e me et vjetrve ne kete lemi nuk duhet me i lon krejt anash
__________________
Disa njerėz pėrpiqen tėrė jetėn tė e kuptojnė thelbin e njė gruaje. Tė tjerėt merren me ēėshtje mė pak tė vėshtira si p.sh. teoria e relativitetit.
Albert Einstein (1879-1955)
Mit Zitat antworten
  #37  
Vjetėr 10.06.2011, 19:36:54
Benutzerbild von LOLO
LOLO LOLO ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 13.08.2001
Vendi: CH
Postime: 17,651
Standard

Istogasja, mos ma mer per te keq loqko cfar te kam shenu!

Nuk ishte kjo dicka kunder teje personalisht, vetem qe une nuk e shohe te arsyshme ti fus ato keng ketu, kur ajo kerkon keshill ndaj neve, e jo te ndihet edhe me keq!

Une rrafsh ti e din qe askujt sja bej, por ti mesiguri dhe vet e din se cfar eshte te duash dike!?

Po une e theme mendimin tim, kur e dua dike, e dua dhe ska njeri qe mund te me ndan, e as nena ime qe e dua shume!

Te pershendese dhe shihemi sa me shpejt shpresoj! kiss ty dhe te perqafoj shume loqka jeme!
__________________
Es gibt nichts Schöneres als geliebt zu werden. Geliebt um seiner selbst willen oder vielmehr trotz seiner selbst.
Mit Zitat antworten
  #38  
Vjetėr 10.06.2011, 19:40:12
Benutzerbild von Frymori_
Frymori_ Frymori_ ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 24.06.2010
Postime: 4,455
Standard

Dashuro vajze se tash je rrit
Dashuro vajze se mjaft ke prit
Dashuro vajze se tash je rrit
Dashuro vajze se se boll ke prit
__________________
Mallit t'mire si duhet reklame jo
Mit Zitat antworten
  #39  
Vjetėr 12.06.2011, 02:34:11
TRIMI009 TRIMI009 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 18.07.2001
Postime: 449
Standard Dashuria qe ndalohet nga Prinderit !!!!

Dashuria qe ndalohet nga Prinderit !!!!
================================================== =====
Mire se ju gjeta !
===============
Ju pershendes
===============
Hmm disa shkresa nuk bazohen me realitet disa paskan dhane mendikme te drejta disa I paskan perziere gjerat shume ,pa humbure kohe po filloje ne teme, Me gjithe respektin qe kam per ty ISTOGASJA_CH deshta me te tregu se kurre nuk shkruaj per te ja plotesuare deshiren dikujte por ja jap mendimin time qe mendoje se eshte I drejte e kurresesi te ja baj qefin apo te ja baj rrafeshe dikujte dhe ate qe e mendoje edhe ate e shkruaj dhe bazohem shume ne realitet
Cfare rendesije ka nje shkolle do ta kasha pyte ty e nderuaren Istogasja_ch qe aq shume paska rendesi,apo nje fakulltet apo 2, shkollimi dhe edukata familjare duhet te ndahen sepse kur nje persone nuk ka edukate te mire familjare,nuk ka moral,nuk ka kulture,nuk ka respekte,nuk ka mirkuptime,nuk eshte I sinqerte,,nuk ka asnje kriter njerezore por e ka nje fakulltet te kryere apo 2 e te bazohemi se po e bajka te mire ate personalitet atehere jeni gabim shume,per fat te keq,shume njerze mendojne ashtu se shkolla te bane njeri por shkolla eshte zanate nje profesione I caktuare qe te aftesone per nje lemije te caktuare,kushtimishte eshte profesione,e kurresesi te jete rrugetime dhe drejtime I jetes apo garantuese I nje lidhje apo nje dashurije,drejtimet e jetes dhe te profesionit munden te nderrohen por karkateri I njeriut,sinqeritet I njeriut,vlerat e tije,atributet e tije,cilesit e tije si personalitetsi me edukate te mire familjare pamvarishte se eshte apo nuk eshte me fakulltet, kurre nuk ndryshon, ato vetem shtohen dhe rriten dhe avancohen,nuk do te thote se une kam kryere studimet dhe tash jam njeri I mire,perkundrazi kam disa shoke qe kemi kryere studimet se bashku me mua por kane qene dhe jane shume te dobet si personalite,sepse I ka munguare edukata familjare edhe ne mungesen e saj ende ate e kane mangesi,si eshte e mundure qe njeriu me u bazu per nje personalitet ne nje lidhje vetem pse ai apo ajo paska arsime te larte apo paska kryere studimet,e tash me menduare se eshte ai apo ajo eshte e mire apo eshte e pregaditure per jete dhe eshte e sigurte ne jete, une I kam disa te aferme personalishte qe kane pasure dhe kane kryere studimet e tyre dhe prinderit e tyre I kane ndare prej dashnoreve te vet edhe ende sot jane pa martu,sepse aq shume jane deshpruare pse skane vendose vet sa qe per ato ska rendesi edhe jeta me,sepse prinderit e tyre si kane lane me u bashku dhe duke I ndegjuare te tjeret,ato I kane ndare dhe vetem pse dikush u ba pengese edhe prinderit e tyre I kane ndare edhe pse kane kaluare me vite bashke dhe kane qene ne studime bashke dhe I kane ndare, cka kane fituare ata prinder vetem e kane lenduare ato qika dhe jeten e tyre aq shume sa qe edhe rruget e jetes ja ka pshtjelle,eshte per te ardhe gjynah. me disa vajza vetem pse skane qene te knaqure familja e tyre apo pse e kane gjeture vet fatin e vet si kane lane me u bashku, kjo eshte mekate I madhe dhe zoti do te I denon ata prinder qe i kane lenduare ata persona sepse I kane ndare per keto arsyje banale te thjeshta,edhe prej asaj kohe ato jane deshpruare nga jeta skane dashure te martohen me kurre me ndonje djale tjeter dhe kane vuajture ter kohen per ate dashuri,per shkake te ndarjese qe I ka ndodhe,e disa qe si kane vet askane edhe kane vendose vet me apo pa deshiren e prinderve ato e kane vendose jeten e vet me ate djale qe ja ka dashte zemra,e kane jetuare jeten shume mire edhe jetojne shume mire edhe mbrenda nje kohe edhe familjet e tyre kane pajtuare me fatin e tyre sepse e kane pare se harmonija e tyre,lumturija e tyre,vendosmeri e tyre,sinqeritet i tyre eshte ne nivel te larte dhe kthime mbrapa ska,dhe jane pajtuare me fatin e vajzave te tyre edhe I kane ra edhe pishmanit prinderit e tyre me ato paragjykimet qe i kane pasure ndaj atyre, qe kane dashure me i ndare vetem e vetem pse e kane gjeture vet por ato ma te mequra edhe ma te vendosura vet kane mendure me gjet rruge per zgjidhje por ne asnje menyre skane qene familjet te pajtimit dhe kanve vendose vet, kur e kane pare se dojne me i nda atehere kane vendose vet dhe me beso se i kane vlersuare dhe i vlersojne dhe i respektojne ma shume se ato vajza qe jane martuare me msit apo me ndermjetesuese sot,ka shume e shume raste te tilla ata qe kane qene te vendosure dhe kane qene te sinqerte jane bashke sot ata qe I kane ndare familja kurre nuk kane qene te lumtura ne jete, sepse mendja cdo here ka qene te ajo dashuri,ndjanjat per ate dashuri nuk kane pushuare kurre,kujtimet e tyre qe I kane pas nuk jane harruare dhe keto kane ndikuare ne ter jeten e tyre qe disa prej tyre ende jetojne vet eshte per te ardhke keq,sepse vuajtet e tyre ende jane plage ne jeten e tyre.prandaj ata qe duhen te ata ka lumturi sepse dashurija ne mese tyre kalone cdo sfide cdo probleme cdo preokuptime ne jetes ata e kalojne bashke,te vendosure,dhe kane raporte te mira mese vete cdo here, fjalen e kam per keta qe I njoh une,prandaj njerzit qe jane te vendosure te sinqerte te drejte edhe zoti I ndihmone sepse dashurija e tyre I ka bashku dhe vullneti I asaj dashurije jetone cdo here per me rrite ate dashuri ne cdo sfere te jetes.


E nderuara Romeo&Julia Kisha pas deshire te dija se sikur te kishte qene ky djali si bisnismen pa shkolle si kishte me vepruare dhe menduare nana e juaj per kete djale, a do te jete krenare atehere me kete djale dhe a do te mburret se vajza e saj ka nje djale ne jeten e saj te tille edhe te fameshem edhe pse disa prej tyre do te kishine luajtuare me ndjenat e juaja si loder dhe ndoshta te kishine perdore si vegel dhe luajture pa meshire me ndjant e tua dhe do te kisha pasure deshire te dija a do te kishte bere presione keshtu,mua po me vjen qudi si disa nana nuk po mendojne se sa e veshtire u ba me gjet nje persone te sinqerte sot, ne vende se ajo me menduare per lumturine e juaj, rahatine e juaj dhe jeten tuaj dhe me te ndihmuare per me marre vendime te mira,per me ju afruare me shume me njeri tjetrin me vende se me menduare per afersine e familjeve tuaja dhe te atije dhe per me vazhduare me hapa drejte nje bashkimi tuajin dhe forcimi te lidhjes suaj,ajo po distancohet nga kjo dhe po te lene te vuash ne kete menyre kjo eshte nje padrejtesi e madhe te lendone ndjenjat e juaja,qe do te ndikone ne cdo menyre tek ti dhe per cdo dite dhe do te mundone shume kjo padrejtesi, ajo po mendojka per te tjeret se cka thojne cka ka me thane filani e cka kane me thane shoqet e tua e cka kane me thane shoqet e saja per dashnorin apo per burrin tand,per ate se cka ndjene ti dhe per jeten tuaj per ndjenjat tuaja nuk paska rendesi shume, cfare gabimi te them te drejten po me bane me dyshu te prinderit e tu sepse ndoshta e kane me mendje ndonje djale tjeter qe ka nje profesione te caktuare dhe qe ndoshta ndonje I aferme apo dikush ja ka ofruare per ndonje ofert
Me beso se kur e lexova se cka kishe shkruare mu dhimte sepse kjo eshte padrejtesi e madhe qe po ta bajne ty por perseri te kisha keshillu kurr mos u ndaje prej ketije djali ne cofte se ja vlen te rrine me kete,ne cofte se eshte I sinqerte,ne cofte se ka edukate te mire familjare,ne cofte se eshte I moraleshem,ne cofte se ka respekte,eshte I sinqeritet,ka mirkuptime e ndjene veten te lumture me te,mundohu bisedo me prinder mundohu te I bind ata me cdo menyre bilem edhe pyte edhe nanen e juaj me pytje rrethe jetes se saj afersine e saj me baben e juaj per sfdat qe kane pasure dhe ne te njejten kohe tregoja se edhe ti ndihesh e lutmure ne lidhjen e juaj,e done vetem ate, deri sa ti hyne ne kry atyre sepse une mendoje se dicka tjeter eshte ne pytje po ashtu,une mendoje se ata kane edhe nje persone tjeter ne mendje e tyre, e tash per te larguare nga dashnori I juaj mundohen ne cdo kushte dhe ne cdo menyre qe te gjejne dobesi te ai qe te dobesojne karakteristikat e tije,ne menyre te ndryshme qe edhe ti te bindeshe se ashtu eshte vetem e vetem te ndaheshe nga ai e te filloshe me kete te perzgjedhurin e prinderve apo te afermeve tuaj sepse nanat ja dojne te miren femijeve por ka edhe disa nana qe nuk I kuptojne gjerat mire dhe mendojne ndryshe,prandaj duhet ato te I bindime me fakte dhe te ja argumentojne se nuk eshte ashtu,por shpresoj se te dyte do te jeni te vendosure dhe te sinqerte me njeri tjeterin dhe mos e leshoni njeri tjetrin ne asnje menyre,sepse vuajtjet e juaja askush nuk do te mundet te ja ndalone as prinderit as askush prandaj mos vuaj por krijoje jeten,formoje ate,ndertoje ate me lumturi,me harmoni e jo me vuajte po ja bashkangjese edhe nje tekste te marrure nga gazeta zeri me temen “ Familija apo dashuria,ti vendose” gazetarja ka bere nje anketim te disa personave per kete dukuri lexoje mendimet e tjereve
Lexim te kendeshem

Tema : Familja apo dashuria. ti vendose
20-05-2011 14:18 CET

Ėshtė shumė e vėshtirė tė vendosėsh nė mes familjes dhe dashurisė. Ndonėse kemi dėgjuar shumė raste qė familja ėshtė bėrė pengesė pėr njė dashuri, por mund tė ndodhė edhe e kundėrta kur disa dashurinė e vėnė nė hap tė parė. Mirėpo mė mirė ėshtė qė dashuria dhe familja tė jenė bashkė, tė bindet familja dhe mos tė ketė shkėputje nga njėra palė.

Lidhur me kėtė tė rinjtė tanė kanė mendime tė ndryshme, mirėpo pjesa dėrmuese e tyre janė pro dashurisė. E reja Ardiana Kusari mendon se familja ėshtė mbi tė gjitha, por nuk e pėrjashton as dashurinė. Ajo thotė se duhet tė gjendet njė gjuhė e pėrbashkėt pėr mos ta humbur as njėrėn dhe as tjetrėn.

“Lus zotin tė mos ndodhem kurrė nė njė situatė tė tillė ku duhet tė bėj njė zgjedhje si kjo ose tė thyej zemrėn e prindėrve ose tė thyej zemrėn time. Megjithėkėtė, mendoj se do ta zgjedhja tė dashurin por pėrsėri do tė isha munduar ta bind familjen ta pranoj njeriun qė ma do zemra ime” shprehet ajo.

Mendim relativisht tė njėjtė me Ardianėn ka edhe Arbėr Sejdiu pėr tė cilin sikurse familja edhe dashuria janė mjaftė tė rėndėsishme, por nėse do tė ishte e nevojshme tė zgjedhė njėrėn prej tyre, atėherė do ta zgjidhte dashurinė.

“Familja tė duhet nė jetė, sepse tė japin mbėshtetje nė tė gjitha aspektet. Por nėse vjen ai moment qė mė duhet tė zgjedh patjetėr dhe jam i sigurt se atė person qė e dua mė do me sinqeritet, normalisht se dashurinė do ta zgjedh, sepse Zoti mė ka bashku me tė dhe as njeriu nuk mundet tė na ndajė” shton ai.

Njė pjesė e madhe e tė rinjve nuk pengohen nga familja nė zgjedhjen e fatit dhe nėse u ndodhė diēka atėherė barrėn do ta bartin vet. Kėshtu mendon edhe Besa Hoxha e cila thotė se nuk ka probleme nga familja nė zgjedhjen e tė dashurit.

“Zgjedhjet e mia normalisht qė do jenė tė pėlqyeshme edhe nga familja ime dhe nėse jo tė paktėn do tė respektohen nga ta. Por ka raste kur familja si familje i prish dy tė rinj vetėm pėr qejfin e tyre pa pas asnjė arsye. E kjo mendoj se nuk ėshtė e drejtė pėr askėnd t’ia mohojė lumturinė dhe ndjenjat. Normal nuk duhet tė kundėrvihesh me familje pėr lloj – lloj njeriu, mirėpo duhet tė kuptosh arsyet pėrse tė refuzojnė atė lidhje. Besoj se gjithēka mund tė zgjidhet me fjalė njerėzore dhe me plotėkuptim” thekson ajo.

Besa mendon se familja dhe dashuria janė nė vend tė parė dhe mbi tė gjitha ėshtė e vėshtirė nė kėtė rast tė bėhet njė zgjedhje mes kėtyre dy gjėrave, qė kanė veēanti tė posaēme.

“Familja dhe dashuria tė dyja janė primare pėr mua, mirėpo megjithatė unė do vendosja tė shkoj me tė dashurin. Mirėpo me kohė edhe familja do pajtohej me mua, kur ta kuptonte se vetėm me tė do tė kem lumturinė e botės dhe me askėnd tjetėr. Nuk do tė mė thoshin gjė, prandaj nuk e kam kėtė problem nė ambientin tim familjar”, shton ajo. Pra pjesa dėrmuese e tė rinjve mendojnė se mė mirė ėshtė t’i bindin familjet se sa t’i kundėrvihen.

K. Bajrami
Zeri

================================================== ===========
Ju pershendes TRIMI009
Mit Zitat antworten
  #40  
Vjetėr 13.06.2011, 04:50:31
Benutzerbild von Real_Man
Real_Man Real_Man ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 04.06.2004
Postime: 349
Standard

Trimi, istogasja ma ka qit kusht me kan avokat... edhe ata minimumim me kan ne shkallen e tret...master, nom kjo se ka si kriter doktoraturen hahah ..qe ku ku kur tem rrokin llutkat...o sveti as dipllom as master as doktoratur e qmim nobel hahaahhaha buken e du me kohe en tavolin kur kthehna prej pune teshen e lame , kpucat e lyme ani qysh jena na te Vetvevendosjes hahahah em terohen syt kerrsh e boj me shpi krejt... llug ja boj krejt senet en shpi... haku i diplomes ani na te vetvendosjes zanatin e molerit hahahahahaah shpin e ngjyrosmi si muj rugoven hahahah jo veq shpin po edhe teshat elegante qka i ka si e shkolluar dhe qe ja lyp profesioni krejt kuq kuq.. na e kena qafen e shkurt hahahahah

Ti elheme,(gjulljetaaaaa) merre shkrimin e trimi_009, Allahu e nderoft.., edhe perplasja nones per ftyre ta lexon jo nje here po nja 1 muj rresht sa jeni ne pushime ti me at dashnorin tend... diku ne vende tropikale..( se ne ks na kputi kohaaa spo di a po shkojm prej vere prej dimri ) edhe le te merr msim nona

ps: Elheme, qu fale sabahun bijo edhe don dua kerko ndihme nga Allahut nones m j zbute zemren e juve Allahu me ja u bekue lidhjen e juve... hajt te paqa shnosh ty edhe at rrushin tend..
Mit Zitat antworten
  #41  
Vjetėr 14.06.2011, 10:13:07
Benutzerbild von JaGuArJa
JaGuArJa JaGuArJa ėshtė jashtė linje
Super-Moderator
 
Anetar prej: 03.03.2006
Postime: 5,723
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Apokalypse Trego postimin
Shihet edhe me kete rast sa i ulte eshte vetdijesimi dhe sa e kufizuar aftesia per te marre vendime jetesore vet, si i rritur.

Ne shoqerine tone vendosin tjeret (s' paku ndikojne) per drejtmin e shkollimit, per cilen parti duhet votuar, per zgjedhjen e partnerit dhe per gjinine e femise qe duhet linde edhe per numrin e femive qe duhet rritur.

Keto dukuri kane rrenje te thella ne traditen tone permes zakoneve si dhe ne sistemin e te jetuarit, ndaj duhet kohe, shume kohe per t' u vetedijesuar e pavarsuar.

Tjetra, ceshtja e pesojave kush barte konsekuencat e veprave? Gjithemone dikush tjeter (s' paku pjeserisht).

Keshtu qe keto dyja, vendoseshmeria per veprime dhe pergjegjesia ndaj veprave tua nderlidhen direkt njera me tjetren.

Se ke mesu njerin, se din tjetren.

Respekt.
Jam plotsisht mendimit tond!!
__________________
*Children of the eagle*
Mit Zitat antworten
  #42  
Vjetėr 16.06.2011, 22:28:00
Grasha_1
Gast
 
Postime: n/a
Standard Romeo & Julija

A don me na thirre n“darsem oj qike,une dhuraten e kam ble.
Mit Zitat antworten
  #43  
Vjetėr 17.06.2011, 00:36:58
Benutzerbild von Jetmiri
Jetmiri Jetmiri ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.06.2010
Postime: 2,032
Lächeln

Mere si shpejt,se po te ik najka e bahet von,se prinderit kan me ta dasht aq shume sa ki mu qudit edhe vet,cfare respekti kan me pas ndaj tij.
Mit Zitat antworten
  #44  
Vjetėr 17.06.2011, 11:13:04
Benutzerbild von thellenza-II
thellenza-II thellenza-II ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 09.01.2009
Vendi: ngat shitores baces Rame :P.
Postime: 1,492
Standard Romeo&Julia

Flm prej Zotit, qe asnjehere nuk me ka ndodhe ndonje e keqe ne raportet femer-mashkull, por sinqerisht, sa here nuk e kam marr parasysh kshillen dhe kritiken e perinderve te mi, e sidomos te nenes, gjithemone jam rrzu per tokes.

Une mendoj se, aty ku refuzon prindi, aty sigurisht qe ka dicka qe mundet me te demtu ty, keshtuqe propozimi im kish me qene me mendu shume e shume para se te vendosesh.

Pershendetje .
__________________
100% vetvetja!
Kush ka zemer, ka edhe krah.
Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 08:17:06.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.