Kthehu   DForum > Kulturė > Kulturė dhe Letėrsi / Kultur und Literatur

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #1  
Vjetėr 27.05.2011, 12:40:16
Benutzerbild von mergimtarja
mergimtarja mergimtarja ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 12.02.2005
Vendi: ne Alpet Zvicrane
Postime: 2,186
Standard Flasim shqip, pa fjalė tė huaja...se pasardhėsit tonė nuk do na falin...

Po e hape kete teme,doshta me shume vonese po ja me qellim te mire.
Te behemi korrekt dhe ti hedhim nje rishiqim shkronjave tona te perditeshme qe perdorim apo kemi perdorur gjate ketyre viteve ne DF.
Mos te theme se pakica, perdorin nje fjalore te paster,qe here pas here ke deshire te K`thesh ne DF.ne ato pake ēaste te lira qe ke,apo thjeshte je mishruar me shkronjat e DF. e nga kurreshtja se kush sot,ka shkruar? hyn e gjen diq te kendeshme ndjehesh mire.
Po kur lexon, mellef e ter ato fjale fyse fjale te huja,ndjehesh keqe ndjehesh se ke numbur kohen kote ne DF. e pa dashje fillon e dhembe koka per ato fjale te atij/asaj, qe nuk ka ber as gje tjeter pos ka len ter mellefin e vet e injorancen,fytrsin,arrogancen apo me mire te themi:nje pasqyre te fytyres vete....

Ah, ku e lam e ku na mbeti....ah,pikrisht tek Noli pa dashje na qojne shkronjat shume shpesh ne perditeshmerin tone...apo edhe me shume dashje e perdorim kete shprehje te tij te ARTE.Pra pikrisht ishin keta Rilindasit qe dhane ēdo gje nga vetja e tyre duke len familjen e tyre anash e nen Pragat e Osmalive pra ben, qe gjuha jone te ruhet te kultivohet po pasur te drejte te shkruajne ne gjuhen meme...e shume e shume peripeti tjera i dim, po nuk dum ti dim apo ti kujtojme?!!!
E mos te fjasim gjendjen matreiale,sociale,shendetsore e financiare.Kete te fundit te dobet fare....


************************************************** ************


*Pra une po e hape kete teme me te vetmin qellim qe te gjithe ata qe perdorin fjale te huja
duhet te thiren para Kases se ndergjegjjes e te qendrojne drejte para gabive te tyre...

Te gjithe ata qe perdorin fjale te huja, do te poguajne gjobe-denim per ate fjale.

Parat do ti hedhin ne arken e Kusimit per nje qellim te mire...
Qe keto para ti jepen nje Familje Skamnore apo nje te Riu apo te Reje qe studjon
po kusht qe te jetee femije i nje Reni per Liri te Kosoves...
Per mos me thene se do paguaje kaffe apo nje dreke te mire ai i cili gabon me shume...
nese nje dite drekon kush me kend. haha

Denimet per nje fjale per ata qe jane ne Kosove do jene
nje fjale **********5sent
nje fjale***********25sentGjermani Austri etj..
nje fjale ***********40Rp per ata ne Zvicer
nje fjale ***********30per ata ne Amerike kane ata Dollar haha
etj.....

Ah, nime per mos tu hidhruar apo mos thene: ēka po don kjo zonja me thene? a paret ku don mi quar? haha jo,jo kjo mbetet ne vullnetin e juaj kush don mundet te ven emrin e vete ne list... e per ēdo fjale te gabuar kush mundet a lexon ia ven denimin haha
Une me deshire per korrektor apo Lektor e kisha ven me deshire, nje mik timin
i cili ne fakt mu ka hidhurar per bindje partiake...e une nuk jame ne as nje parti Shqyr zotit nuk kame qene kurr...nejse


Me deshire e kisha forumua nje list te emrave qe do te dukej keshtu:


Abetarja
Apoka
Lolo
Istogasja
Frymori
Ndriti ( a pajtohesh me Sonksine) hahaha
Primavera
Nositi( behu i gjalle e shkepe denime ) hhaha
Grasha
Trixi
Beselam
Neoni( ketij po dashka me ja llogarit ne Sent se keta kane dinara) haha
Bali Gent (ky e kish shtjer djepin hhaha ka ky Funta) hehe
Doktori
Fenix
etj.......
me falni,ju qe nuk keni emrat ketu...

nese doni veni emrin ne liste,po deshet edhe shlyene...
Mund edhe te thoni:ide e mire e keqe,shume e qelluar apo edhe s`me pelqen fare...se foli si dua e shkruaj si dua haha...Demokraci ben ēka te don shpirti...ama doren ne Zemer edhe ne Demokraci ka: rregulla, ligje,norma,parime e ato duhet ne ti rrespektojme,me nje fjale te sillemi e te veprojme ne konforme me to. hehe
Per qudi tani me ra ne mend nje thenje nga nje humor i Sabri Fejzullahut te viteve 83/89...
ku thote:"folni,folni mos te ju vjen marre"etj...hahahamergimtarja
ps.Ndriti saksionte fillojne me 1 qershor haha tek une nuk ka jo po,apo...po vetum u tha e u bėrė*.

Geändert von mergimtarja (27.05.2011 um 17:11:52 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #2  
Vjetėr 27.05.2011, 16:52:19
Benutzerbild von mergimtarja
mergimtarja mergimtarja ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 12.02.2005
Vendi: ne Alpet Zvicrane
Postime: 2,186
Blinzeln Flasim e shkruajme shqipe pa gabime....

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beselam pse mė flijojnė Trego postimin


Ajo leter kish afro tridhjete faqe, te shkruara me nxitim, me nje shkrim te shqetesuar gruaje dhe dukej me teper nje doreshkrim, sesa nje leter. Padashur ai preku edhe nje here zarfin se mos kish mbetur ne te ndonje leter percjellese. Por zarfi ishte bosh dhe, po ashtu sikur edhe faqet, s“kishte adrese te derguesit dhe as nenshkrim. “Ēudi!”- mendoi ai dhe mori serish letren ne dore. ”Ty, qe s“me ke njohur kurre!”, ishte shenuar siper fare, a si thirrje, a si titull… Habia iu shtua: valle, ajo leter i drejtohej atij apo ndonje njeriu te imagjinuar? Pernjeheresh iu zgjua kurreshtja dhe vazhdoi te lexoje:

***

"Dje me vdiq femija- tri dite e tri net luftova me vdekjen per te shpetuar kete krijese te vogel e te njome, dyzet ore qendrova prane krevatit te tij, ndersa gripi ia dritheronte nder ethe te zjarrta trupin e gjore. I vura pece te ftohta mbi ballin e zhuritur, ia shtrengova dite e nate doēkat e shqetesuara,perpelitese. Naten e trete nuk munda me dhe u dorezova. Syte m“u mbyllen pa e kuptuar. Tri a kater ore fjeta mbi karrigen e forte dhe, nderkaq, ate ma kish rrembyer vdekja. Tani ai qendron shtrire atje, i embli, i mjeri djale… atje, ne krevatin e tij te ngushte feminor, po ashtu siē ishte gjalle, vetem syte ia kane mbyllur, ata syte e zgjuar e te zinje, duart ia kane kryqezuar mbi kemishen e bardhe. Une s“guxoj t“i hedhe syte andej , s“guxoj te leviz, sepse, mbi fytyren e tij dhe mbi gojen e kyēur rreshqasin hije, dhe pastaj duket sikur i levize tiparet dhe une do te kuptoj qe s ka vdekur, qe do te zgjohet perseri dhe me zerin e tij tingellues do te me thote diēka feminore, diēka te embel. Por une e di: ai ka vdekur. Nuk dua te veshtroj me andej, per te mos shpresuar edhe nje here, per te mos u genjyer edhe nje here. Une e di, e di qe dje me vdiq femija-tani vetem ty te kam ne bote, vetem ty, qe s“di asgje per mua: ty, qe nderkohe zbavitesh dhe merresh me njerez ose me sende qe te rrethojne. Vetem ty, qe s“me ke njohur kurre dhe qe gjithemone te kam dashuruar…

Tani ndeza qiririn e peste dhe e vendosa ketu, ne kete tryeze, mbi te cilen po te shkruaj-sepse une s`mund te qendroj fillikat vetem me femijen tim te vdekur, pa e zbrazur zemren! Dhe kujt, perveē teje, mund t“i flisja ne kete ore te llahtarshme? Vetem ty, se ti dhe tani, si gjithemone, je per mua gjithēka! Ndoshta s“do te mund te flas fare qarte me ty, ndoshta ti s“do te me kuptosh – oh, koken e kam te rende, gjaku me levrin nder temtha, me vjen sikur me bien me ēekiē, dhe gjymtyret me dhembin shume. Me duket se me kane zene ethet, ndoshta me ka mberthyer edhe gripi, i cili tani po troket shtepi me shtepi. Dhe kjo do te ishte nje gje e mire, se pastaj do te perfundoja si femija im dhe s“do te kisha nevoje te ve dore mbi vete. Ngandonjehere me erren syte, ndoshta s“do te mundem as ta perfundoj kete leter - por une dua t`i mbledh te gjitha forcat e mia, per te folur nje here, vetem kete here me ty, me ty i dashur, qe s'me ke njohur kurre!...
Sa per ilustrim po ju sjelli ca shkronja te zotrispra lexoni e rilexoni...nese mundeni gjeni ndonje gabim haha
Desha te ju theme a nuk eshte ky nje freskim truri e deshire per te lexuar shkronja Shqipe?!!!!

Desha qe me kete te ju theme,se cilat jane ato shkronja apo ata njerze qe na bejne te k`thejme here pas here ne DF.
Zotris Beselam Kopliment per penden e tij e artin e te shkruarit.

mergimtarja
ps. e ju mund te sjelli shkrimet tjera me te mira, apo te kqija me plote gabime haha....
Mit Zitat antworten
  #3  
Vjetėr 27.05.2011, 17:26:27
Benutzerbild von mergimtarja
mergimtarja mergimtarja ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 12.02.2005
Vendi: ne Alpet Zvicrane
Postime: 2,186
Standard

Selman Vokshi: Ta flasim shqipen pa sllavizma
E Hene, 03-03-2008,

TA FLASIM SHQIPEN PA SLLAVIZMA

Selman Vokshi

Ta duam, ta mėsojmė, ta flasim e ta shkruajmė
Shqipen tonė tė bukur, pa gabime e bastardime.

Pėr ju prindėr shqiptarė,
Pėr ju nxėnės shkollarė,
Kosovare e kosovarė,
Shkrova kėtė poezi,
Me tė vetmen porosi:
“Shqipen tonė tė mrekulluar,
tė dashur e tė praruar,
sa mė parė pėr ta liruar,
prej shkinishtės sė tepruar,
qė aq shumė e ka kapluar,
qė mė nuk duhet duruar,
pa pasur aspak nevojė,
pėr ēdo ditė po e zėmė me gojė.”
Pse dėrzhavė e jo shtet?!
Pse zavodė e jo ent?!
Pse strujė e jo korrent?!
Pse kaish kur ai ėshtė rrip?!
Pse opshtinė e jo komunė?!
Pse vilushkė e jo pirun?!
Pse gollub e jo pėllumb?!
Pse tost e jo brumė?!
Pse rekė kur ai ėshtė lumė?!
Pse porez e jo tatim?!
Pse nagradė e jo shpėrblim?!
Pse reshenje e jo vendim?!
E pse i thoni frizhider?
Kur ai ėshtė frigorifer.
Tė flasim shqipen pa gabime
Kjo ėshtė porosia ime.
Pse sobė e jo dhomė?!
Kur e kemi shprehjen tonė?!
Pse gumė e jo gomė?!
Pse stanicė e jo stacion?!
Pse upravlaē e jo timon?!
Pse penzi e jo pension?!
Pse mast e jo yndyrė?!
Pse stub e jo shtyllė?!
Pse pivė e jo birrė?!
Kur tingėllon shumė mė mirė?!
Pse carinė jo doganė?!
Pse zadrugė e jo kooperativė?!
Pse halinė e jo fustan?!
Pse pasosh e jo pasaportė?!
Po pse shargarepė e jo karrotė?!

Pėr tė folur shqipen mirė
Duhet pasur shumė dėshirė.
Pse krevet e jo shtrat?!
Pse stomak e jo bark?!
Pse plloēė e jo pllakė?!
Pse grealicė e jo nxehėse?!
Pse pod e jo dysheme?!
Pse bubrek e jo veshkė?!
Pse breske e jo pjeshkė?!
Pse praznik e jo festė?!
Pse dnevnik e jo ditar?!
Pse konop e jo litar?
Pse bollnicė jo spital
Pse vazduh e jo ajėr?!
Pse zejtin e jo vaj?!
Pse poziv e jo ftesė?!
Pse stan e jo banesė?!

Prandaj ta flasim me dėshirė,
Gjuhen tonė shumė tė mirė,
Se ky fjalor i mallkuar
Pa nevojė i huazuar
Shqipen tonė e ka dėmtuar.
Ky fjalor i ēoroditur,
Shqipen tonė e ka tronditur.
Shqipja jonė ėshtė shumė e pasur,
Ėshtė e ėmbėl, ėshtė e dashur,
Ėshtė gjuhė e moderuar,
Ėshtė krejtėsisht e njėsuar,
Ėshtė nė botė e respektuar.
Kėtė kurrė s’duhet harruar.
Prandaj tė flasim me dinjitet,
Me pėrkushtim e me vullnet.
Tė flasim bukur, e tė flasim lehtė,
Tė flasim pastėr siē e do ky vend.
Kėto fjalė tė huaja t’i hedhim nė det.
Dhe t’i harrojmė, pra pėrgjithmonė,
Se nuk kanė vend mė nė shqipen tonė.
Ne se kemi aspak vėshtirė,
Qė shqipen tonė ta flasim mirė.
Gjuhėn e ėmbėl, gjuhėn letrare
Gjuhėn e bukur - gjuhėn amtare.

Gjilan, maj 1998

Kostandin KRISTOFORIDHI 1827 - 1895. Levrues dhe studiues i gjuhes shqipe, veprimtar i njohur i Rilindjes Kombetare, arsimit dhe kultures. Lindi ne Elbasan dhe ndoqi gjimnazin Zosimea te Janines. Veprimtaria e tij themelore lidhet me perhapjen e gjuhes dhe shkolles shqipe. Ai njihet si hartuesi i pare i Abetares se pare shqipe ne gegerisht ne vitin 1867 dhe nje vit me vone po kete abetare e botoi ne toskerisht. Vepra themelore eshte "Fjalori i gjuhes shqipe". Eshte perkrahes i teorise mbi prejardhjen pellazge te shqipes.


Ja pra nje deshmi, qe njezit qe duan e kane dashur Kombin e atdheun bejne diq per te!
Pra, te bejme edhe ne diq per gjuhen tone Shqipe!


mergimtarja
Mit Zitat antworten
  #4  
Vjetėr 27.05.2011, 20:47:32
Benutzerbild von Abetare
Abetare Abetare ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 09.03.2006
Postime: 2,519
Standard Phaaaaaaaa...

..me paske ban telashe allahile ..ani une me dy fakulteta me ban gabime a ? Mos me merrni ne qafe mem denu se s'kam kursy pare per pushim shume

Me fal mike e dola nga tema vec nejmend kam pasur faza e vite te tera kur e kam kultivuar shume mire gjuhen tone ametare ...por tash nga punet e shtresi i dites vetem sa me thjesht e shkurt ....

Respekt , per temen mergimtare e dashur
__________________
Shkruaja pėr dashuri ende pa u dashuruar , thurja vargje pėr kurbetin ende pa e shijuar ,
dhimbjes sa shumė i kushtoja pa e pėrjetuar , tash kur tė gjitha i kam provuar nuk di mė tė shkruaj...!
Mit Zitat antworten
  #5  
Vjetėr 28.05.2011, 01:51:17
Benutzerbild von JaGuArJa
JaGuArJa JaGuArJa ėshtė jashtė linje
Super-Moderator
 
Anetar prej: 03.03.2006
Postime: 5,723
Standard

Jam krenare mos me gjet veten/ nofken time ne at ''Listen'' tonde.. te njerzve te ''kultivuar'' sipas mendimit tond..se si doket pik se pari nuk e ke qel ket them per mirmbajtjen ose permirsimin e gjuhes Shqipe, por ta besh nje List me njerz cilet te pelqejn e tjert qe nuk jan ne to...e pasqyrojn mllefin e tyre ne menyren e shprehjes tyre sipas fjalve te zgjedhura..
Un kur shkruj ketu, muj per 5 minuta me ta mush krejt forumin ne gjdo them me shkronja dhe inspirime te mira hahaha e ty te nevojitet gjys ore me ''kriju'' nje rresht..dhe apet pa kuptim.. mere qysh dush..veq per mu je nje ''KLUGSCHEISSERIN'' qe po don pak vemendje prej tjerve..ose qe ka nevoj me pas vemendje.....however, t'ishe kon artiste, profesioniste ne at qe ke dasht me arrit, nuk kishe pas nevoj me vepru keshtu..por siq doket do njerz KAN NEVOJ PER KET

good luck, shum suksese ne permirsim te gjuhes Shqipe..ne dishe qka shkrun, qe qafen...

p.sh. Si mundesh mi thon dikujt (fjalt e tua):,,Nje dite te DESHIRUAR, i nderuari Ndriti..''
ketu ish kon dasht me kon: ,,Nje dite siq deshiron...bla bla.....'' se nje dit te deshriuar e ka domethonjen sikur patika me shtiklla, pika pika me rreze dielli....edhe rrnoft Kosova pavarsi

much love from my side for u haters

PeAcE a

Ps: tash e shtin Ndritin mas shpine me shly ket text..dhe oo po apet shkrujta ne themen tonde..se mfal, por gishtat nuk me ndegjuan mendjen
__________________
*Children of the eagle*

Geändert von JaGuArJa (28.05.2011 um 02:14:37 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #6  
Vjetėr 29.05.2011, 00:30:34
Benutzerbild von Ndriti
Ndriti Ndriti ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 10.06.2010
Postime: 3,629
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga mergimtarja Trego postimin
Po e hape kete teme,doshta me shume vonese po ja me qellim te mire.
Te behemi korrekt dhe ti hedhim nje rishiqim shkronjave tona te perditeshme qe perdorim apo kemi perdorur gjate ketyre viteve ne DF.
Mos te theme se pakica, perdorin nje fjalore te paster,qe here pas here ke deshire te K`thesh ne DF.ne ato pake ēaste te lira qe ke,apo thjeshte je mishruar me shkronjat e DF. e nga kurreshtja se kush sot,ka shkruar? hyn e gjen diq te kendeshme ndjehesh mire.
Po kur lexon, mellef e ter ato fjale fyse fjale te huja,ndjehesh keqe ndjehesh se ke numbur kohen kote ne DF. e pa dashje fillon e dhembe koka per ato fjale te atij/asaj, qe nuk ka ber as gje tjeter pos ka len ter mellefin e vet e injorancen,fytrsin,arrogancen apo me mire te themi:nje pasqyre te fytyres vete....

Ah, ku e lam e ku na mbeti....ah,pikrisht tek Noli pa dashje na qojne shkronjat shume shpesh ne perditeshmerin tone...apo edhe me shume dashje e perdorim kete shprehje te tij te ARTE.Pra pikrisht ishin keta Rilindasit qe dhane ēdo gje nga vetja e tyre duke len familjen e tyre anash e nen Pragat e Osmalive pra ben, qe gjuha jone te ruhet te kultivohet po pasur te drejte te shkruajne ne gjuhen meme...e shume e shume peripeti tjera i dim, po nuk dum ti dim apo ti kujtojme?!!!
E mos te fjasim gjendjen matreiale,sociale,shendetsore e financiare.Kete te fundit te dobet fare....


************************************************** ************

*Pra une po e hape kete teme me te vetmin qellim qe te gjithe ata qe perdorin fjale te huja
duhet te thiren para Kases se ndergjegjjes e te qendrojne drejte para gabive te tyre...

Te gjithe ata qe perdorin fjale te huja, do te poguajne gjobe-denim per ate fjale.

Parat do ti hedhin ne arken e Kusimit per nje qellim te mire...
Qe keto para ti jepen nje Familje Skamnore apo nje te Riu apo te Reje qe studjon
po kusht qe te jetee femije i nje Reni per Liri te Kosoves...
Per mos me thene se do paguaje kaffe apo nje dreke te mire ai i cili gabon me shume...
nese nje dite drekon kush me kend. haha

Denimet per nje fjale per ata qe jane ne Kosove do jene
nje fjale **********5sent
nje fjale***********25sentGjermani Austri etj..
nje fjale ***********40Rp per ata ne Zvicer
nje fjale ***********30per ata ne Amerike kane ata Dollar haha
etj.....

Ah, nime per mos tu hidhruar apo mos thene: ēka po don kjo zonja me thene? a paret ku don mi quar? haha jo,jo kjo mbetet ne vullnetin e juaj kush don mundet te ven emrin e vete ne list... e per ēdo fjale te gabuar kush mundet a lexon ia ven denimin haha
Une me deshire per korrektor apo Lektor e kisha ven me deshire, nje mik timin
i cili ne fakt mu ka hidhurar per bindje partiake...e une nuk jame ne as nje parti Shqyr zotit nuk kame qene kurr...nejse


Me deshire e kisha forumua nje list te emrave qe do te dukej keshtu:


Abetarja
Apoka
Lolo
Istogasja
Frymori
Ndriti ( a pajtohesh me Sonksine) hahaha
Primavera
Nositi( behu i gjalle e shkepe denime ) hhaha
Grasha
Trixi
Beselam
Neoni( ketij po dashka me ja llogarit ne Sent se keta kane dinara) haha
Bali Gent (ky e kish shtjer djepin hhaha ka ky Funta) hehe
Doktori
Fenix
etj.......
me falni,ju qe nuk keni emrat ketu...

nese doni veni emrin ne liste,po deshet edhe shlyene...
Mund edhe te thoni:ide e mire e keqe,shume e qelluar apo edhe s`me pelqen fare...se foli si dua e shkruaj si dua haha...Demokraci ben ēka te don shpirti...ama doren ne Zemer edhe ne Demokraci ka: rregulla, ligje,norma,parime e ato duhet ne ti rrespektojme,me nje fjale te sillemi e te veprojme ne konforme me to. hehe
Per qudi tani me ra ne mend nje thenje nga nje humor i Sabri Fejzullahut te viteve 83/89...
ku thote:"folni,folni mos te ju vjen marre"etj...hahahamergimtarja
ps.Ndriti saksionte fillojne me 1 qershor haha tek une nuk ka jo po,apo...po vetum u tha e u bėrė*.
Flasim Shqipe,pa fjale te Huaja....se pasardhesit tone nuk do na falin...
Pajtohem me kete propozim.

Po e hape kete teme,doshta me shume vonese po ja me qellim te mire.
Te behemi korrekt dhe ti hedhim nje rishiqim shkronjave tona te perditeshme qe perdorim apo kemi perdorur gjate ketyre viteve ne DF.
Asnjehre nuk eshte vone per qellime te shendosha, ndaj edhe do e kesh perkrahjen time..

Mos te theme se pakica, perdorin nje fjalore te paster,qe here pas here ke deshire te K`thesh ne DF.ne ato pake ēaste te lira qe ke,apo thjeshte je mishruar me shkronjat e DF. e nga kurreshtja se kush sot,ka shkruar? hyn e gjen diq te kendeshme ndjehesh mire.
Me se e vertete, nese gjejme pak force e kurajo, per me shume kohe besoj se do permisohej motivi, per te shkruar sa me paster mundesisht, ama ketu eshte nje problem tjeter e nderuara Mergimtare. Disa nga antaret ketu sherbehen me nofka te shumefishta per qellime qe i dijne ata, por edhe disa nga ne te thinjurit qe ua dijme klluqkat: ))), ngaqe ne personalitetin e tyre jetojne disa botera te perziera me irealitet, prandaj.

Po kur lexon, mellef e ter ato fjale fyse fjale te huja,ndjehesh keqe ndjehesh se ke numbur kohen kote ne DF. e pa dashje fillon e dhembe koka per ato fjale te atij/asaj, qe nuk ka ber as gje tjeter pos ka len ter mellefin e vet e injorancen,fytrsin,arrogancen apo me mire te themi:nje pasqyre te fytyres vete....
Neper lufta shpesh here ndodh te shuhen krismat e armeve te lehta, sepse ne loje hyn artileria, keshtu ngashem eshte edhe ketu, m`varesisht prej dozes dhe zhvillimeve politike ne vend. Si do deshiroje ti? Te nxente diell per cdo dite? Hehe, ncuk a, ndonese qellimi eshte shume i mire por veshtire i realizueshem

Ah, ku e lam e ku na mbeti....ah,pikrisht tek Noli pa dashje na qojne shkronjat shume shpesh ne perditeshmerin tone...apo edhe me shume dashje e perdorim kete shprehje te tij te ARTE.Pra pikrisht ishin keta Rilindasit qe dhane ēdo gje nga vetja e tyre duke len familjen e tyre anash e nen Pragat e Osmalive pra ben, qe gjuha jone te ruhet te kultivohet po pasur te drejte te shkruajne ne gjuhen meme...e shume e shume peripeti tjera i dim, po nuk dum ti dim apo ti kujtojme?!!!
E mos te fjasim gjendjen matreiale,sociale,shendetsore e financiare.Kete te fundit te dobet fare....
RILINDASIT kishin ideale, kishin motiv te madh, sepse nuk ishin te prishur e te shitur sic jane sot kakudat (kakuda eshte fjale shqipe, helbete mos pom gjuhesh n`qafe, sa per sqarim a) tona, (komplet lidershipi).


************************************************** ************

*Pra une po e hape kete teme me te vetmin qellim qe te gjithe ata qe perdorin fjale te huja
duhet te thiren para Kases se ndergjegjjes e te qendrojne drejte para gabive te tyre...
Si me qendru, gaditu apo si? E ti me thuper n`dore a, : ))))).

Te gjithe ata qe perdorin fjale te huja, do te poguajne gjobe-denim per ate fjale.
Ani bre ani, edhe gjoba kemi me pagu, hiq ska problem. E nese si kuptojne shprehjet tona qysh me ua sqaru? A ke ndonje ide?

Parat do ti hedhin ne arken e Kusimit per nje qellim te mire...
Qe keto para ti jepen nje Familje Skamnore apo nje te Riu apo te Reje qe studjon
po kusht qe te jetee femije i nje Reni per Liri te Kosoves...
Pajtohem me kete propozim, ama per me qene valid, kishte qene mire me hap nje konto dhe aty do ti derdhnim mjetet sado simbolike, meqe ideja si e tille eshte e kapshme dhe sherben ne dy drejtime, ruajtjen dhe kultivimin e gjuhes si dhe me ato pak mjete modeste ti ndihmohet ndonje studenti a sic kishe propozuar ti. Lirisht hape nje konto dhe hidhe ketu. Keshtu do e bejme nje autokritike paraprake dhe do bejme dic ne kete drejtim, besoj te pakten.

Per mos me thene se do paguaje kaffe apo nje dreke te mire ai i cili gabon me shume...
nese nje dite drekon kush me kend. haha

Denimet per nje fjale per ata qe jane ne Kosove do jene
nje fjale **********5sent
nje fjale***********25sentGjermani Austri etj..
nje fjale ***********40Rp per ata ne Zvicer
nje fjale ***********30per ata ne Amerike kane ata Dollar haha
etj.....
Jo, une sinqerisht ta thash ate ide per Konton. Sille ketu dhe do mbledhim ngapak e ti gjeje ndoke qe ka nevoje dhe epja ne emer te kontributit te Kosova de. pse jo, keshtu besoj se ndihmojme rastet me gjendje te rende materiale qe kane predispozita te larta per studime ndersa ne mungese mjetesh mbeten asku ne shtetin Atisar. Urdhno mere kete iniciative dhe materializoe me pas i sjell dhe i hedh ketu te dhenat qe kaq e kaq u mlodhen dhe shkuan ne adrese te ketij x studenti a nxenesi ne Kosove.

Ah, nime per mos tu hidhruar apo mos thene: ēka po don kjo zonja me thene? a paret ku don mi quar? haha jo,jo kjo mbetet ne vullnetin e juaj kush don mundet te ven emrin e vete ne list... e per ēdo fjale te gabuar kush mundet a lexon ia ven denimin haha
Une me deshire per korrektor apo Lektor e kisha ven me deshire, nje mik timin
i cili ne fakt mu ka hidhurar per bindje partiake...e une nuk jame ne as nje parti Shqyr zotit nuk kame qene kurr...nejse
Per me e kry kete pune, ti pernime duhet te jesh a-partiake, perndryshe do lind dyshimi ndoshta edhe i pabazuar, ama shqiptari vlla dyshon, ashtu e ka me t`lindur.


Me deshire e kisha forumua nje list te emrave qe do te dukej keshtu:


Abetarja
Apoka
Lolo
Istogasja
Frymori
Ndriti ( a pajtohesh me Sonksine) hahaha
Po duhet, pasiqe mjeti po e arsyeton qellimin fisnik : )
Primavera
Nositi( behu i gjalle e shkepe denime ) hhaha
Grasha
Trixi
Beselam
Neoni( ketij po dashka me ja llogarit ne Sent se keta kane dinara) haha
Bali Gent (ky e kish shtjer djepin hhaha ka ky Funta) hehe
Doktori
Fenix
etj.......me falni,ju qe nuk keni emrat ketu...

nese doni veni emrin ne liste,po deshet edhe shlyene...
Mund edhe te thoni:ide e mire e keqe,shume e qelluar apo edhe s`me pelqen fare...se foli si dua e shkruaj si dua haha...Demokraci ben ēka te don shpirti...ama doren ne Zemer edhe ne Demokraci ka: rregulla, ligje,norma,parime e ato duhet ne ti rrespektojme,me nje fjale te sillemi e te veprojme ne konforme me to. hehe
Ideja eshte e qelluar dhe fisnike pasiqe e ke kushtezuar, pra ta bejme nje hap konkret, n`operative. Vec, disa kane me ngulshu prej inati a, : ))))).

Per qudi tani me ra ne mend nje thenje nga nje humor i Sabri Fejzullahut te viteve 83/89...
ku thote:"folni,folni mos te ju vjen marre"etj...hahaha
Jo marre hiq, kur ta kesh me vend, idene a cfaredo qofte, doren ne zemer.

mergimtarja
ps.Ndriti saksionte fillojne me 1 qershor haha tek une nuk ka jo po,apo...po vetum u tha e u bėrė*.
Per mua sante le te fillojne, ska problem.

Ndriti! : )
Mit Zitat antworten
  #7  
Vjetėr 29.05.2011, 12:25:31
Z@F Z@F ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 16.07.2002
Postime: 2,182
Standard

***

Shnetje prej meje...

Sa me perket mua, une do t'ia kisha nderruar titullit ca shkronja.
Fjale shqipe 100% nuk mund te perdoren asnjehere, mu sikur nuk munt t'i perdorin edhe ata me gjuhet me te pasura te botes.
Prandaj, po te pyetesha une, titulli i kesaj teme do te kishte qene:
"Te mos i perdorim fjalet e huaja pa nevoje"...

Pra, aty ku kemi shprehje/fjlate te sakte shqipe mos te fusim fjale te huaja, pa marre parasysh se prej nga e kane prejardhjen ato. D.m.th. pa asnje perjashtim.

Per fat te keq, keshtu se paku une e kam pershtypjen, deri dje luftoheshin sllavizmat e turqizmat, kurse sot kemi situaten kur ne fjalorin e gjuhes shqipe hyjne me turr/hov te madh anglizma...qe per mua eshte e njejta gje (same shit).


*

Disa shkojne aq larg, nga fobia e tyre... me gjase, sa qe duan te na e ndalojne perdorimin e shprehjes "bre", vetem nga shkaku se kete e perdorin edhe serbet.

Sa per informim, shprehja "bre" eshte fjale "e deformuar" shqipe, nga "more".

Provojeni:
Perseriteni "more", shpejt...dhe do te perfundoni ne m're, mre...dhe perfundoni ne "bre".
"Bre", pra, eshte "more".


***
__________________
Shpresė e vetme nė Kosovė...
Lėvizja VETEVENDOSJE!
Mit Zitat antworten
  #8  
Vjetėr 29.05.2011, 13:19:17
Benutzerbild von Gentiani
Gentiani Gentiani ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 11.09.2001
Postime: 1,000
Standard

mergimtarja, thuaj shyqyr qe nuk tekoka aprovue rregullorja se 500 ojra denim i kishe marre per qato qe i paske shkrue

po de fore eshte kjo, askush mbi ligjin, e do rrijne ulun mbi te sikur mbi postaqi te dashit

P.S. ja ne aprovofshin edhe qita paskan me sosen krejte popullin e shkrete me gjoba, e edhe ata bigari hak per nji llaf te shkruar
Mit Zitat antworten
  #9  
Vjetėr 29.05.2011, 18:11:08
responsible responsible ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.05.2011
Postime: 27
Reden

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gentiani Trego postimin
mergimtarja, thuaj shyqyr qe nuk tekoka aprovue rregullorja se 500 ojra denim i kishe marre per qato qe i paske shkrue

po de fore eshte kjo, askush mbi ligjin, e do rrijne ulun mbi te sikur mbi postaqi te dashit

P.S. ja ne aprovofshin edhe qita paskan me sosen krejte popullin e shkrete me gjoba, e edhe ata bigari hak per nji llaf te shkruar
...

kush fature ma te madhe se ti ketu s'meriton hahaha...


gjersa nikoqires se temes i deshiroi permiresime te thukshme ne kete drejtim


.
Mit Zitat antworten
  #10  
Vjetėr 29.05.2011, 18:31:27
Benutzerbild von Gentiani
Gentiani Gentiani ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 11.09.2001
Postime: 1,000
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga responsible Trego postimin
...

kush fature ma te madhe se ti ketu s'meriton hahaha...


gjersa nikoqires se temes i deshiroi permiresime te thukshme ne kete drejtim


.
po be ma se pari ty gjobe per emrin, ose fill shko perktheje te notari

ncuk, edhe dy dite afat deri te aprovimi mundemi te shkruajme ne; qysh dijme, mundemi dhe ja dalim !!!


po be, se nuk kane tjeter vetem me shkepe gjoba, po na llaf po bajna edhe kerkend be nuk pe shajna, pse edhe keta dojne me e ndreqen sikur ata policat e tosit ketyne herave: o vellai do me paguash nje kafe ! qe be po te beje edhe plantacionet e Kolumbise me qene tuat, se nuk te kishin dalur paret tu "qastiten" kafe prej durresit e deri tu Tirana, se sa unazat i kishin qanenaj rrugeve... hallka, hallka Shypnia me tu doke

edhe tjetra mos te harroj, o ēfare vendime te gjykatave e edhe dokumentacioni zyrtare me ka rene te lexoj, qe belivalla me kish ardhe turp me nenshkruar me tana ato gabime, jo vetem ortografike, ama nivel te shprehurit qe edhe ne gjuhen popullore rrafsh per asfallti nuk lejohen gabime te tilla!

Shnetje!
Mit Zitat antworten
  #11  
Vjetėr 29.05.2011, 18:37:35
responsible responsible ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.05.2011
Postime: 27
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gentiani Trego postimin
po be ma se pari ty gjobe per emrin, ose fill shko perktheje te notari

ncuk, edhe dy dite afat deri te aprovimi mundemi te shkruajme ne; qysh dijme, mundemi dhe ja dalim !!!


po be, se nuk kane tjeter vetem me shkepe gjoba, po na llaf po bajna edhe kerkend be nuk pe shajna, pse edhe keta dojne me e ndreqen sikur ata policat e tosit ketyne herave: o vellai do me paguash nje kafe ! qe be po te beje edhe plantacionet e Kolumbise me qene tuat, se nuk te kishin dalur paret tu "qastiten" kafe prej durresit e deri tu Tirana, se sa unazat i kishin qanenaj rrugeve... hallka, hallka Shypnia me tu doke

edhe tjetra mos te harroj, o ēfare vendime te gjykatave e edhe dokumentacioni zyrtare me ka rene te lexoj, qe belivalla me kish ardhe turp me nenshkruar me tana ato gabime, jo vetem ortografike, ama nivel te shprehurit qe edhe ne gjuhen popullore rrafsh per asfallti nuk lejohen gabime te tilla!

Shnetje!
...

pergjegjese -tha notari

...ksi , kur erdhen kta t usejave ktynehere tu na shume me te madhe fillun qasi barbarizmash a qysh po ju thojne englezqe ....edhe po mblidhen me dertnu kite hall : -" vellezer , keshtu nuk bane , ne kemi gjuhen tone , kemi shprehjet tona ...nuk ban me perdore fjale angleze me" ... e blla blla blla tjera ...fjalimi po njo kater ore .....dhe ne fund u thote :- "OK "? ....krejte salla : - OK " !


Po de po , krejt e kuptova hallin tende veq fjalen -ortografike - perkthema , n mufsh


shnetje gjithashtu


.
Mit Zitat antworten
  #12  
Vjetėr 29.05.2011, 19:07:14
Benutzerbild von Gentiani
Gentiani Gentiani ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 11.09.2001
Postime: 1,000
Reden

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga responsible Trego postimin
...

pergjegjese -tha notari

...ksi , kur erdhen kta t usejave ktynehere tu na shume me te madhe fillun qasi barbarizmash a qysh po ju thojne englezqe ....edhe po mblidhen me dertnu kite hall : -" vellezer , keshtu nuk bane , ne kemi gjuhen tone , kemi shprehjet tona ...nuk ban me perdore fjale angleze me" ... e blla blla blla tjera ...fjalimi po njo kater ore .....dhe ne fund u thote :- "OK "? ....krejte salla : - OK " !

Po de po , krejt e kuptova hallin tende veq fjalen -ortografike - perkthema , n mufsh


shnetje gjithashtu


.
... duhet me kqyren nihere, se nuk i nxihet bese qityne,e ban vaki e kan ndrrue ligjin prej 1 Majit qe shkoj e i llogarisin gjobat me dite, na sosin

O qikjo Ortografike i bie qysh je tu shkrue edhe dikur e shkruan nje presje (,) demek qitash po e beje nje pauze te vockel e masnej hajt, hajt e vazhdon e kur te bie me u lodhe pak me shume e vendos nje pike, e kjo bie qe pos kafes a ēajit mundet njeriu edhe fare persheshi o laknuri me hanger para se mu nisen deri ne fund te shkrimit.

kallezo qitash a e kam perkthyer mire ?!

Shnetje, me erdhi mire qe u lexuam, ama ika edhe une, se nje krelane me breme eshte tu prite
Mit Zitat antworten
  #13  
Vjetėr 29.05.2011, 19:09:41
responsible responsible ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.05.2011
Postime: 27
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gentiani Trego postimin
... duhet me kqyren nihere, se nuk i nxihet bese qityne,e ban vaki e kan ndrrue ligjin prej 1 Majit qe shkoj e i llogarisin gjobat me dite, na sosin

O qikjo Ortografike i bie qysh je tu shkrue edhe dikur e shkruan nje presje (,) demek qitash po e beje nje pauze te vockel e masnej hajt, hajt e vazhdon e kur te bie me u lodhe pak me shume e vendos nje pike, e kjo bie qe pos kafes a ēajit mundet njeriu edhe fare persheshi o laknuri me hanger para se mu nisen deri ne fund te shkrimit.

kallezo qitash a e kam perkthyer mire ?!

Shnetje, me erdhi mire qe u lexuam, ama ika edhe une, se nje krelane me breme eshte tu prite
...


hahahaha...........oo nal veq tregom ēka eshte -breme - te maroi edhe une ni qasishne ....e tonaj shko ha dej t dhamin brit


.
Mit Zitat antworten
  #14  
Vjetėr 29.05.2011, 19:15:17
Benutzerbild von Gentiani
Gentiani Gentiani ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 11.09.2001
Postime: 1,000
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga responsible Trego postimin
...


hahahaha...........oo nal veq tregom ēka eshte -breme - te maroi edhe une ni qasishne ....e tonaj shko ha dej t dhamin brit

.
o une e kam degjuar per krelane me duqa, e nje breme sahi i nxen dy pare duqa (nejse, de me i maten nuk i kam maten, ama me tamin e shkruajta) ... lere, lere breme nuk e din ēka eshte a edhe gjoba dojne me shkepe ?!

Ev shteti i poshtert, he shteti i poshter i ka kthye tana fjalet tona vendore ne industri te llafeve ala useej
Mit Zitat antworten
  #15  
Vjetėr 29.05.2011, 19:39:54
Z@F Z@F ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 16.07.2002
Postime: 2,182
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga responsible Trego postimin
...


hahahaha...........oo nal veq tregom ēka eshte -breme - te maroi edhe une ni qasishne ....e tonaj shko ha dej t dhamin brit


.

"Breme" osht dicka me ngarkue/shkarkue (download/upload) prej mullini.
Kurse mullini u kone dicka cka sot i thojne ponkjuter.

P.S.

"Udhes per te mullini" sot i thojne "me u kone unllajn"***
__________________
Shpresė e vetme nė Kosovė...
Lėvizja VETEVENDOSJE!
Mit Zitat antworten
  #16  
Vjetėr 29.05.2011, 20:22:23
responsible responsible ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.05.2011
Postime: 27
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gentiani Trego postimin
...


O qikjo Ortografike i bie qysh je tu shkrue edhe dikur e shkruan nje presje (,) demek qitash po e beje nje pauze te vockel e masnej hajt, hajt e vazhdon e kur te bie me u lodhe pak me shume e vendos nje pike, e kjo bie qe pos kafes a ēajit mundet njeriu edhe fare persheshi o laknuri me hanger para se mu nisen deri ne fund te shkrimit.

kallezo qitash a e kam perkthyer mire ?!

Shnetje, me erdhi mire qe u lexuam,
...

mire e ke perkthy ...po ma shkurt te kish ra me thane : -defektet &- bluai-


shnetje edhe ty ngase me pare s'kisha kohe as une dhe njeherit as krelanen e breme s' dojsha me lane me prite ...
....me erdh edhe mua mire qe u lexuam dhe sikur te mos i lexoja shkresat tua te mehershme kisha thene shlire, qeky qenka i pa orikografuar :-D, lexuar , shkruar ......


klm


.

Geändert von responsible (29.05.2011 um 20:47:46 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #17  
Vjetėr 29.05.2011, 20:24:50
responsible responsible ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.05.2011
Postime: 27
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Z@F Trego postimin
"Breme" osht dicka me ngarkue/shkarkue (download/upload) prej mullini.
Kurse mullini u kone dicka cka sot i thojne ponkjuter.

P.S.

"Udhes per te mullini" sot i thojne "me u kone unllajn"***

...

mullini+unllajn = miell (per krylane te breme ne ponkjuter :P )


a qashtu ?


.
Mit Zitat antworten
  #18  
Vjetėr 30.05.2011, 17:43:22
Benutzerbild von Gentiani
Gentiani Gentiani ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 11.09.2001
Postime: 1,000
Reden

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga responsible Trego postimin
...

mire e ke perkthy ...po ma shkurt te kish ra me thane : -defektet &- bluai-


shnetje edhe ty ngase me pare s'kisha kohe as une dhe njeherit as krelanen e breme s' dojsha me lane me prite ...
....me erdh edhe mua mire qe u lexuam dhe sikur te mos i lexoja shkresat tua te mehershme kisha thene shlire, qeky qenka i pa orikografuar :-D, lexuar , shkruar ......


klm

.
me lehte me vie kur i vendos fjalet mbi "take" ...edhe vetem nje enter ose nise ne ponkjuter edhe shihe doli ne anen tjeter po ku ke llogari me vendos presje e pika, a pernime po kujton qe i verejne ai Gurka edhe do qatje nelte a ? .... ama per ate bluai eshte specialist si i rreshton fjalet deng ēfaaaaaaaap sikur deng kashte te rrastuar, ngjitja po munde

shkruaj edhe sot shlire se nuk ka gjoba t`i mbushim temen e mergimtares ne 6 a 7 faqe njera pas tjetres edhe mos u merzite se ka qare pa ardhe o Abetarja o dikush tjeter qe i korigjon e lektoron
Mit Zitat antworten
  #19  
Vjetėr 30.05.2011, 17:48:14
responsible responsible ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.05.2011
Postime: 27
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gentiani Trego postimin
me lehte me vie kur i vendos fjalet mbi "take" ...edhe vetem nje enter ose nise ne ponkjuter edhe shihe doli ne anen tjeter po ku ke llogari me vendos presje e pika, a pernime po kujton qe i verejne ai Gurka edhe do qatje nelte a ? .... ama per ate bluai eshte specialist si i rreshton fjalet deng ēfaaaaaaaap sikur deng kashte te rrastuar, ngjitja po munde

shkruaj edhe sot shlire se nuk ka gjoba t`i mbushim temen e mergimtares ne 6 a 7 faqe njera pas tjetres edhe mos u merzite se ka qare pa ardhe o Abetarja o dikush tjeter qe i korigjon e lektoron
....


oooo ēka pritoi me lexu bluai , po edhe pse pritoi asnji se leshoii pa lexu shume me pilqen


a kastravecin e kam simpatik , mos ma nguc hahaha...


ku jan kta me pendreka more , po ti mushum faqet dej te vijn pse jo

jo bo mos te elektronoin:-D as korigjoin hiq, se llaf pa pare qesajde , u knaqum tyben


rrim , rrim ......mos paq me hanger diēka .....naj krelan a t' breme hahaha...


.
Mit Zitat antworten
  #20  
Vjetėr 30.05.2011, 18:11:04
Z@F Z@F ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 16.07.2002
Postime: 2,182
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga responsible Trego postimin
...

mullini+unllajn = miell (per krylane te breme ne ponkjuter :P )


a qashtu ?


.
Jo,

Bremet duhet me i lidhe me toja.
Si mos t'kish toja, prishi do oja...
se derdhen bremet masandej (ha ha ha)

P.S.

Mos i lidh bremet per parangon, se...


...apet derdhen


***
__________________
Shpresė e vetme nė Kosovė...
Lėvizja VETEVENDOSJE!
Mit Zitat antworten
  #21  
Vjetėr 30.05.2011, 18:21:39
responsible responsible ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.05.2011
Postime: 27
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Z@F Trego postimin
Jo,

Bremet duhet me i lidhe me toja.
Si mos t'kish toja, prishi do oja...
se derdhen bremet masandej (ha ha ha)

P.S.

Mos i lidh bremet per parangon, se...


...apet derdhen


***
...


...ēka eshte kjo paragon-i tash se ???!!!


.......hahaha as breme- t, ende se morra vesh ēka po i bjen ,( ma keni shtre zullumin edhe ju te dyt bashk , veq masi s' di shqip ,po veq gjuhe semite )...
p.s.
ani bash 100 karatve , a ....jo bo s' po ti lidhi hiq per kerkuhi as per toja, asper oja, as per breme .....po ti maj per vehte qato parapagesona , qy hahaha...qe me u derdh qe hiq se hiq!!!ev, sa po rrnojke njeri po msoike
Mit Zitat antworten
  #22  
Vjetėr 30.05.2011, 18:36:53
Z@F Z@F ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 16.07.2002
Postime: 2,182
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga responsible Trego postimin
...


...ēka eshte kjo paragon-i tash se ???!!!


.......hahaha as breme- t, ende se morra vesh ēka po i bjen ,( ma keni shtre zullumin edhe ju te dyt bashk , veq masi s' di shqip ,po veq gjuhe semite )...
p.s.
ani bash 100 karatve , a ....jo bo s' po ti lidhi hiq per kerkuhi as per toja, asper oja, as per breme .....po ti maj per vehte qato parapagesona , qy hahaha...qe me u derdh qe hiq se hiq!!!ev, sa po rrnojke njeri po msoike
Kuku....


...a kurr s'ki maru' oja me miqik, a?

A e din at kangen (e katerdhet e shamjtshit)?

"Shamijen me oja moj na
Shamijen me oja moj na
Ju ka k'puten toja, of nanoooo..."***
__________________
Shpresė e vetme nė Kosovė...
Lėvizja VETEVENDOSJE!
Mit Zitat antworten
  #23  
Vjetėr 30.05.2011, 18:39:32
responsible responsible ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.05.2011
Postime: 27
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Z@F Trego postimin
Kuku....


...a kurr s'ki maru' oja me miqik, a?

A e din at kangen (e katerdhet e shamjtshit)?

"Shamijen me oja moj na
Shamijen me oja moj na
Ju ka k'puten toja, of nanoooo..."***
...

...hahaha..............JO-e ,se di as kete !


.

po qe e mesova hahaha......


.
Mit Zitat antworten
  #24  
Vjetėr 30.05.2011, 18:47:34
Z@F Z@F ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 16.07.2002
Postime: 2,182
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga responsible Trego postimin
...

...hahaha..............JO-e ,se di as kete !


.

po qe e mesova hahaha......


.

Qysh k'shtu?

A s'ke m'ledhė (p'shtjellė) kurr toja n'fyxė, a?

***
__________________
Shpresė e vetme nė Kosovė...
Lėvizja VETEVENDOSJE!
Mit Zitat antworten
  #25  
Vjetėr 30.05.2011, 18:52:59
responsible responsible ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.05.2011
Postime: 27
Reden

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Z@F Trego postimin
Qysh k'shtu?

A s'ke m'ledhė (p'shtjellė) kurr toja n'fyxė, a?

***
...

....hahahaha........me za kam qesh , ma zi i tremba do kesajde


p.s.hajr inshAllah , mo se mandej po me perjashtoin , ngase kam "vendos me ndejt "urt ....thojn nuk eshte mire me qesh shume se idhhnohesh mandej , mos pum perjashtoin e idhnohna


.
Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 00:03:41.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.