Kthehu   DForum > Politikė > Politikė dhe aktualitete tė tjera politike / Politik und politische Aktualitäten

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #1  
Vjetėr 12.12.2009, 22:44:29
Livadhi Livadhi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.06.2005
Postime: 1,379
Standard Balotazhi plus rezultatet neser.

Nė balotazhin e sė dielės do tė garojnė kėta 42 kandidatė :

Gjilan: Qemajl Mustafa PDK - Fatmir Rexhepi LDK
Dragash: Salim Jonuzi PDK - Halim Shemsedini LDK
Istog: Fadil Ferati LDK - Naim Imeraj AAK
Kaēanik: Xhabir Zharku PDK - Tahir Ēaka AAK
Klinė: Sokol Bashota PDK - Enver Berisha AAK
Kamenicė: Begzad Sinani PDK - Shaip Surdulli LDK
Mitrovicė: Avni Kastrati PDK - Nexhmedin Spahiu AKR-LDD
Lipjan: Shukri Buja PDK - Imri Ahmeti LDK
Novobėrdė: Bajrush Ymeri LDK - Radovan Deniq SNSD
Obiliq: Haki Mjeku PDK - Mehmet Krasniqi LDK
Rahovec: Qazim Qeska PDK - Ibrahim Kryeziu LDK
Pejė: Ali Berisha AAK - Elmi Berisha LDD-AKR
Podujevė: Agim Veliu LDK - Muhamet Latifi PDK
Prizren: Ramadan Muja PDK - Hanefi Muharremi LDK
Shtėrpcė: Bratislav Nikoliq SLS - Beqir Fejzullahu PDK
Suharekė: Blerim Kuēi AAK - Ramė Vataj PDK
Viti: Sokol Haliti LDD - Nexhmedin Arifi PDK
Vushtrri: Bajram Mulaku PDK - Muharrem Shabani AAK
Malishevė: Isni Kilaj PDK - Januz Kastrati LDK
Junik: Agron Kuēi AAK - Tahir Isufaj LDK
H.i Elezit:Rufki Suma (i pavarur) - Mehmet Ballazhi-PDKPartia Demokratike e Kosovės ka mė sė shumti kandidatė nė balotazh nėpėr komuna, pėrkatėsisht ka gjithsej 17 kandidatė, nė 12 prej tė cilave komuna prijnė kandidatėt e saj, Lidhja Demokratike e Kosovės i ka 10 kandidatė, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės i ka 7 kandidatė, kurse koalicioni AKR-LDD do tė garojė me 3 kandidatė.
Mit Zitat antworten
  #2  
Vjetėr 13.12.2009, 12:54:51
Kritikuiembel Kritikuiembel ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 03.05.2004
Postime: 562
Standard

“Te lumt ne” per keto zgjedhje Balotazhi Klanore me 4000 polic te angazhuar, Turp!

Raportohen njė mori parregullsish nė zgjedhje

Koalicioni i OJQ-ve kosovare Demokracia nė Veprim, ka paraqitur tė dhėnat e para nga terreni lidhur me procesin e zgjedhjeve deri nė orėn 10:00 – ku ka prezantuar njė sėrė parregullsish, njėkohėsisht ka kėrkuar qė tė ndėrmerren masat adekuate qė tė rregullohen ato.

Sipas tė dhėnave nga vėzhguesit e Demokracisė nė Veprim, nė Istog pėrkatėsisht nė qendrėn 0620c/21 ka pasur mungesė tė listės sė kandidatėve. Po ashtu, nė Obiliq nė vendvotimin 1503/01 dhe 02 ka pasur mungesė tė listės sė kandidatėve.

Nė Podujevė ndėrkaq, nė qendėr tė votimit 1824E05 anėtarėt e KVV-sė kanė tentuar ta fusin njė ndihmės tė pa autorizuar, gjė qė mė vonė ėshtė ndėrhyrė dhe ėshtė larguar nga vendvotimi.

Nė Malishevė, ka pasur vonesė tė hapjes sė vendvotimeve nė Llapēevė, e cila ėshtė hapur tek nė orėn 09:45 minuta; Ponorc; Lubizhde tė Malishevės me njė orė vonesė ėshtė hapur qendra, si dhe nė vendvotimin 30/30a (Senik) kanė hyrė vėzhgues me kartela identifikimi fallse; nė vendvotimin 3046/a (Turjak) ka pasur mungesė tė fletėvotimeve pėr tė verbrit.

Nė Prizren, nė lagjen Tusus ka ekzistuar njė kabinė e votimit, kėshtu qė ka radhė tė qytetarėve. Po ashtu, nė vendvotimin 2059a/01 ka munguar libri i madh i shėnimeve.

Nė Mitrovicė ndėrkaq, nė vendvotimin 1102 b ka pasur persona tė paautorizuar. Nė Klinė nuk janė hapur dy vendvotimet serbe. Po ashtu raportohet se nė fshatin Bare tė Mitrovicės nė vendvotimin 1115/02 kryesuesi i komisionit ka votuar 5 herė, ndėrkohė nė vendvotimin 1117 – b ka pasur votim familjar.

Nė Viti nė qendrėn 2623d ka pasur votim tė dyfishtė si dhe votime me letėrnjoftime tė emėr tė tjetėr kujt. Nė Suharekė nė qendrėn 2418 mungojnė listat e kandidatėve nė disa vendvotime.

Ismet Kryeziu, udhėheqės i Demokracia nė Veprim, nė konferencėn e orės 10:00, ka kėrkuar qė tė ndėrmerren masat adekuate qė tė rregullohen parregullsitė e paraqitura, si dhe tė shmangen votimet familjare. Kryeziu u ka bėrė thirrje qytetarėve qė tė dalin sa mė shumė nė zgjedhje. /Telegrafi/

Postuar: 12:34 / 13 Dhjetor 2009 | RSS

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=6634

---------------------

Pėr balotazh, angazhohen 4 mijė policė

Nga Express mė 11.12.2009 nė ora 14:36

Pėr garėn e balotazhit qė do tė mbahet kėtė tė diel, nė 21 komuna tė vendit do tė jenė tė angazhuar rreth katėr mijė zyrtarė policorė.

Kjo u bė e ditur sot gjatė konferencės sė rregullt pėr media tė policisė.

Drejtori i Drejtorisė pėr Planifikim dhe Zhvillim, Granit Fetahu, tha se sikurse nė zgjedhjet e raundit tė parė, edhe kėsaj here, Policia e Kosovės do tė punojė me planin e saj operativ. “Policia e Kosovės ėshtė e pėrgatitur qė nė ēdo situatė tė jetė nė gjendje t’i ofrojė siguri qytetarėve qė ata tė mund tė realizojnė tė drejtėn e tyre pėr tė votuar”, tha Fetahu.

Me kėtė rast, u bė e ditur se tashmė materiali sensitiv pėr votime ka mbėrritur nė Kosovė dhe se ėshtė nėn kontroll tė vazhdueshėm nga ana e njėsive tė specializuara policore.

Drejtori ekzekutiv i KQZ-sė, Xhemajl Peēani, saktėsoi se tė shtunėn, materiali josensitiv do tė distribuohet nė tė gjitha qendrat e votimit, derisa materiali sensitiv do tė shpėrndahet nė mėngjesin e 13 dhjetorit, duke filluar prej orės 5.

Listat e votuesve do tė jenė po ato qė janė pėrdorur mė 15 nėntor, megjithė mangėsitė qė janė vėrejtur. Por, Peēani premtoi se azhurnimi i listave tė votimit do tė jetė prioritet nė vitin 2010.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../20734/C4/C16/
Mit Zitat antworten
  #3  
Vjetėr 13.12.2009, 14:40:33
Kritikuiembel Kritikuiembel ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 03.05.2004
Postime: 562
Standard Shpulla e nxeht ne mott e ftoht.

Shpulla e nxehte ne mot te ftoht. Nuk ben me e ofendu popullin se eshte “budalle“.
P.S. Thirri o Resul thirri n`mujsh edhe pak me tupan e banju rixha.

Botuar: E diel, 13 dhjetor 2009 - 14:25 CET

Pjesemarrje e vogėl nė raundin e dytė nė Kosovė

Njė pėrqindje e vogėl e qytetarėve tė Kosovės i ėshtė pėrgjigjur sot thirrjes pėr votim nė rrethin e dytė tė zgjedhjeve komunale.

Deri mė tani ėshtė shėnuar njė pjesėmarrje e vogėl nė rrethin e dytė

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve thotė se deri pak kohė pas mesditės, jo mė shumė se 15 pėr qind e votuesve kanė marrė pjesė nė zgjedhje, megjithėse ka shfaqur shpresėn e tij se deri nė pėrfundim tė kėtij procesi ky numėr do tė rritet.

Zyrtarė tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve thanė se nė Han tė Elezit, nė Shtėprcė, komunė kjo me popullatė tė pėrzier, dhe nė Kaēanik ėshtė shėnuar njė pjesėmarrje mė e madhe e votuesve nė zgjedhje.

Ndėrkohė qė nė Gjilan ku besohet tė zhvillohet njė "betejė" mė e madhe e partive politike, deri nė ora 13 kanė dalė rreth 10 pėr qind e votuesve.

Pjesėmarrja e votuesve nė zgjedhje nė krahasim me ato tė rrethit tė parė mė 15 Nėntor, ėshtė shumė mė e vogėl.

Zyrtarė tė KQZ-sė thanė se ka njė numėr faktorėsh qė kanė ndikuar nė pjesėmarrjen e ulėt tė votuesve deri nė orėt e para tė pasditės, pėrfshirė edhe motin e ftohtė qė po mbretėron nė Kosovė.

Sipas KQZ-sė, nga 1189 vendvotime, vetėm 26 prej tyre nuk janė hapur nė orėn e caktuar pėr shkaqe teknike, por kjo thuhet se nuk e ka penguar procesin zgjedhor.

Nė pjesėn veriore tė Kosovės, tė banuar me shumicė serbe, qė i ka bojkotuar zgjedhjet komunale, nuk janė hapur vendvotime tė rregullta, por KQZ thotė tė ketė dėrguar njė numėr tė ekipeve mobile.

Bėhet me dije se votimet po zhvillohen pa ndonjė problem, megjithėse vėzhgues tė zgjedhjeve nga organizatat joqeveritare thonė se ka patur disa parregullėsi nė disa qendra tė votimit, ku vlerėsohet tė ketė patur votime familjare.

Autoritetet e policisė thonė se situata e sigurisė nė komunat ku po votohet pėr rrethin e dytė, ėshtė e qetė dhe nuk ėshtė shėnuar asnjė incident.

Tė paktėn 4 mijė policė janė angazhuar pėr tė punėuar nė mbarėvajtjen e procesit zgjedhor.

Afro njė milionė votues tė Kosovės janė regjistruar pėr votimet e rrethit tė dytė megjithėse sipas shėnimeve tė para vetėm njė pėrqindje e vogėl e tyre e ka shfrytėzuar kėtė tė drejtė gjatė orėve tė para tė votimit.

Nga 36 komuna nė Kosovė, 21 prej tyre kanė kaluar nė rrethin e dytė, pėrfshirė edhe dy me shumicė serbe, Shtėrpce dhe Novo Bėrdė.

Pėrveē Prishtinės qė ka pėrfunduar zgjedhjet mė 15 Nėntor, pothuaj tė gjitha qytetet e tjera mė tė mėdha tė Kosovės, pėrfshirė Prizrenin, Mitrovicėn e Pejėn, kanė hyrė sėrish nė garė zgjedhore, qė besohet se kėsaj radhe do tė jetė mė e fuqishme.

Autoritetet nė Kosovė kanė bėrė thirrje pėr njė proēes tė rregullt e tė lirė zgjedhor dhe kanė ftuar qytetarėt e Kosovės qė tė marrin pjesė nė njė numėr mė tė madh nė zgjedhje.

Zgjedhjet e 15 Nėntorit janė vlerėsuar pėrgjithėsisht si tė lira dhe tė drejta me njė numėr, siē thuhet, tė vogėl tė parregullsive.

http://www.bbc.co.uk/albanian/news/2...ova-elex.shtml
Mit Zitat antworten
  #4  
Vjetėr 13.12.2009, 22:32:54
euroballkani euroballkani ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.02.2009
Postime: 2,018
Standard

Preliminare


PDK: Mitrovicė, Prizren; Kline, Vushtrri, , Gjilan, Kaqanik,Lipjan,Malisheve, Viti, Sharr, Rahovec.

AAK: Pejė, Suharekė;Junik

LDK: Istog, Podujevė,Obiliq [/quote]

Geändert von euroballkani (13.12.2009 um 23:06:31 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #5  
Vjetėr 13.12.2009, 23:00:06
euroballkani euroballkani ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.02.2009
Postime: 2,018
Standard Rezultati i par zyrtar

Sokol Bashota konfirmohet fitues edhe nga KKZ-ja e Klinės

Publikuar:
Klinė, 13 dhjetor- Sokol Bashota, kandidat i PDK-sė pėr kryetar tė Klinės, ka marrė 56.3 pėr qind tė votave nė zgjedhjet e rundit tė dytė.Ky ėshtė rezultati preliminar i shpallur nga Komisioni komunal Zgjedhor nė Klinė sonte rreth orės 22:30. Skender Veselaj, shef i kėtij komisioni, ka njoftuar se Bashota ka marrė 9 410 vota, ndėrsa kandidati i AAK-sė, Enver Berisha 7 305 vota, ose 43.7 pėr qind. Nė bazė tė kėtij rezultati Bashota do tė udhėheqė Klinėn edhe nė katėr vjetėt e ardhshėm. PDK-ja deri para pak momenteve ka festuar.
Mit Zitat antworten
  #6  
Vjetėr 13.12.2009, 23:33:57
Livadhi Livadhi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.06.2005
Postime: 1,379
Standard

Tani eshte e qarte se kualicionet paraelektorale per balotazh ishin jo efektive , dhe u pa qarte se qytetaret nuk ju binden lidereve te tyre.
Pra gjithe ajo zhyrme dhe fundi prap qytetaret vendose vete.
Tjetra as lansimi famoz nga kamermanet e mini hollivudit Kosovar, "rasti Bllaca" nuk ndikoi ne rezultatin e zgjedhjeve.
Mit Zitat antworten
  #7  
Vjetėr 14.12.2009, 06:51:54
Shpetimi Shpetimi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2001
Postime: 2,549
Standard PDK 10 komuna, LDK 4 komuna dhe AAK 3 komuna. Prizreni PDK 42 vota me shume se LDK!

KQZ shpalli rezultatet preliminare tė balotazhit

Komisioni Qendror Zgjedhor ka publikuar rezultatet e para preliminare pėr zgjedhjet e rrethit tė dytė. Kryetarja e KQZ-sė, Nesrin Lushta, tha se rezultatet pėrfundimtare mund tė priten gjatė dy-tri ditėve tė ardhshme....

Sipas ketyre rezultateve Partia Demokratike e Kosovės ka fituar nė 10 komuna, Lidhja Demokratike e Kosovės ka fituar nė 4 komuna, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės ka fituar nė 3 komuna, SLS nė 1 komunė dhe Refki Suma, kandidat i pavarur ka fituar nė komunėn e Hanit tė Elezit. Sipas kėtyre rezultateve PDK ka fituar nė:
- Gjilan,
- Rahovec,
- Sharr,
- Kaēanik,
- Klinė,
- Mitrovicė,
- Lipjan,
- Vushtrri,
- Malishevė,
- Viti,

LDK ka fituar nė:
- Besianė,
- Burim,
- Kastriot dhe
- Artanė,

AAK ka fituar nė
- Pejė,
- Junik dhe
- Therandė,

SLS (parti serbe) ka fituar nė Shtėrpcė.

Sa i pėrket rezultatit tė barabartė tė pėrqindjes nė komunėn e Prizrenit, kryetarja e KQZ-sė Nesrin Lushta tha se kandidati i PDK-sė Ramadan Muja ka fituar 24.982 vota ose 42 vota mė shumė se sa kandidati i LDK-sė Hanefi Muharremi qė ka fituar 24.940, dhe se fituesi do tė dihet pasi tė numėrohen edhe votat me kusht, tė cilat nė kėtė komunė janė gjithsej 1.602.

Rezultatet e garės sė balotazhit:

- Gjilan Qemajl Mustafa PDK 51.4 % - Fatmir Rexhepi LDK 48.6 %
- Sharr Salim Jonuzi PDK 53.3 % - Halim Shemsedini LDK 46.7.%
- Kaēanik Xhabir Zharku PDK 57.9% -Tahir Ēaka AAK 42.1%
- Klinė Sokol Bashota PDK 56.3% - Enver Berisha AAK 43.7%
- Dardanė Shaip Surdulli LDK 54.1% - Begzad Sinani PDK 45.9%%
- Mitrovicė Avni Kastrati PDK 53 % - Nexhmedin Spahiu AKR-LDD 47%
- Lipjan Shukri Buja PDK 50.5% - Imri Ahmeti LDK 49.5 %
- Kastriot Mehmet Krasniqi LDK 51.9% - Haki Mjeku PDK 48.1 %
- Rahovec Qazim Qeska PDK 50.8% - Ibrahim Kryeziu LDK 49.2 %
- Prizren Ramadan Muja PDK 50% - Hanefi Muharremi LDK 50 %
- Vushtrri Bajram Mulaku PDK 63.5 % - Muharrem Shabani AAK 36.5 %
- Malishevė Isni Kilaj PDK 61.8% - Januz Kastrati LDK 38.2 %
- Artanė Bajrush Ymeri LDK 80.9% - Radovan Deniq SNSD 19.1%
- Burim Fadil Ferati LDK 70.8% - Naim Imeraj AAK 29.2 %
- Pejė Ali Berisha AAK 76.7 % - Elmi Berisha LDD-AKR 23.3 %
- Besianė Agim Veliu LDK 66.5 % - Muhamet Latifi PDK 33.5%
- Shtėrpcė Bratislav Nikoliq SLS 65 % - Beqir Fejzullahu PDK 35%
- Therandė Blerim Kuēi AAK 52.4% - Ramė Vataj PDK 47.6%
- Viti Nexhmedin Arifi PDK 55.2% - Sokol Haliti LDD 44.8 %
- Junik Agron Kuēi AAK 56.7% - Tahir Isufaj LDK 43.3 %
- Hani i Elezit Refki Suma kandidat i pavarur 53.3% - Mehmet Ballazhi PDK 46.7 %

Kryetarja e KQZ-sė, Nesrin Lushta.

RTK
--------------------------------------------------------------------------------

Shpetimi
Mit Zitat antworten
  #8  
Vjetėr 14.12.2009, 12:21:04
bluai bluai ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.06.2001
Postime: 1,888
Standard 90% nuk dolen me votu ?!

Mos dalja ne vota e qytetarit eshte sinjal edhe per partit qe garojn me mar pushtetin mi sovranin edhe per Qeverin por sidomos per te ashtuquajturin"tezen e Kosoves "Kryetarin e Kosoves Fatmir Sejdiun .Matrapazleqet dallaver qe jan ber gjat votimit dhe venja e votes ne emrer te qytetareve eshte edhe nje trend i ri i cili u krijua ashiqare qysh para dy vitesh ne zgjedhjet Nacionale dhe komunale dhe tash ne vitin 2009 ka tendecja rritjesh dhe ndarje te komunave ne baz te lidereshipeve ne rajone .Nuk eshte e randesishme kjo por me randesi eshte sa qka po afrojn Kryetaret e Komunave dhe Qeveria e Kosoves .Sa konceptuale do jen ata dhe sa do kontribuojn ne zbutjen e papunesis .Me krahasu programet e te gjitha partive pa presdan asnje parti se ofron naj projektezhvilllim te Kosoves .Asnie kandidat per Kretar te Komunave ska formu nje program te mirfilet per qytetarin .Keshtu kur te kqyresh mas nje kohe do ndodhin disa ndryshime ne Kosove do formsohen disa komuna te reja kryesisht te banuara me shkie ku me pakon e Ahtsarit ka disa nuanca te zhvillimit ekskluzivisht per ato komuna e sidomos per Komunen e Graqanices dhe Petreshit .Ku parashihen investime te medha nga Europa dhe bota ai rejon siq duket do zhvillohet e te behet me von nje mini shtet shkavellofill e te dirigjuar nga Europa e ne bashkepunim siq theksohet ne vet Kushtetut me qeverin e kryeshkavellave te dirigjuar nga "Biligradi" Beogradi .Un personalisht i dha afat ktyre matrapazve qe muren pushtetin ne qfardo menyre te dyshymet qe pas me pak se gjasht muajve populli do ju hy ne mes parlamenti dhe do ja thye turinjet se pari "Tezes se Kosoves "e pastaj Kryeministrit Thaqit e krejt atyre qe manipulojn ne kuriz te popullit dhe e qeverisn nje popull prej 90% qe sa dalin me votue fare kan me ja thye krejt brit dhe kan me ja ba ma zi se ne zanzibar .
ju peshendes
bluai
Mit Zitat antworten
  #9  
Vjetėr 14.12.2009, 12:46:52
Smoki Smoki ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 22.02.2002
Postime: 282
Standard Urime popullit te Kosoves, urime simpatizantve te PDK-se...

PDK ne koalicion me popullin e Kosoves edhe kesaj rradhe fitoj bindshem. Simpatizantet e AAK-se, LDK-se etj. nuk i degjuan lideret e tyre por votuan me te miret.
Urime te gjitheve per ket fitore te merituar.
Ngushllime Lutfi Hazirit, Ismet Beqirit, Ramush Haradinajt, Adem Salihajt, **** ***** etj. qe u munduan me qdo metod me pengu fitoren e me te mirve pra PDK-se.
Mit Zitat antworten
  #10  
Vjetėr 14.12.2009, 14:25:23
Shpetimi Shpetimi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2001
Postime: 2,549
Standard Ēka je egersuar sot kaq shume bluaj!

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga bluai Trego postimin
Mos dalja ne vota e qytetarit eshte sinjal edhe per partit qe garojn me mar pushtetin mi sovranin edhe per Qeverin por sidomos per te ashtuquajturin"tezen e Kosoves "Kryetarin e Kosoves Fatmir Sejdiun .Matrapazleqet dallaver qe jan ber gjat votimit dhe venja e votes ne emrer te qytetareve eshte edhe nje trend i ri i cili u krijua ashiqare qysh para dy vitesh ne zgjedhjet Nacionale dhe komunale dhe tash ne vitin 2009 ka tendecja rritjesh dhe ndarje te komunave ne baz te lidereshipeve ne rajone .Nuk eshte e randesishme kjo por me randesi eshte sa qka po afrojn Kryetaret e Komunave dhe Qeveria e Kosoves .Sa konceptuale do jen ata dhe sa do kontribuojn ne zbutjen e papunesis .Me krahasu programet e te gjitha partive pa presdan asnje parti se ofron naj projektezhvilllim te Kosoves .Asnie kandidat per Kretar te Komunave ska formu nje program te mirfilet per qytetarin .Keshtu kur te kqyresh mas nje kohe do ndodhin disa ndryshime ne Kosove do formsohen disa komuna te reja kryesisht te banuara me shkie ku me pakon e Ahtsarit ka disa nuanca te zhvillimit ekskluzivisht per ato komuna e sidomos per Komunen e Graqanices dhe Petreshit .Ku parashihen investime te medha nga Europa dhe bota ai rejon siq duket do zhvillohet e te behet me von nje mini shtet shkavellofill e te dirigjuar nga Europa e ne bashkepunim siq theksohet ne vet Kushtetut me qeverin e kryeshkavellave te dirigjuar nga "Biligradi" Beogradi .Un personalisht i dha afat ktyre matrapazve qe muren pushtetin ne qfardo menyre te dyshymet qe pas me pak se gjasht muajve populli do ju hy ne mes parlamenti dhe do ja thye turinjet se pari "Tezes se Kosoves "e pastaj Kryeministrit Thaqit e krejt atyre qe manipulojn ne kuriz te popullit dhe e qeverisn nje popull prej 90% qe sa dalin me votue fare kan me ja thye krejt brit dhe kan me ja ba ma zi se ne zanzibar .
ju peshendes
bluai
Ēka je egersuar sot kaq shume bluaj!?

Edhe pse zgjedhjet e 15 nentorit dhe balotazhi i djeshem nuk kane qene perfekte, megjithate une jam befasuar me pjesmarrjen e larte te qytetareve ne keto zgjedhje lokale.

Se nga i del ketij bluaj-it shifra prej 90% qe sipas tij nuk pakan votuar dje, une nuk e dij. Por qe kesaj radhe po genjen me thes, kjo nu ka fije dyshimi.

Apo ndoshta mbi 37%-shi qe dje dualen ne zgjedhje per bluajne pjestohet me 4, e si rezultat na del shifra prej 10%, sa sipas tij paskan votuar.

Nejse, po shihet se ky bluaj eshte i zhgenjyer me rezultatin e zgjedheve per kryetar komunash, sidomos eshte i zhgenjyer se LDD/AKR nuk e kane marr asnje komune te Kosoves per ta udhehequr, ndaj dhe ai aq ashper i shanė Fatmir Sejdiun e Hashim Thaēin.
Bile bluaj Fatmir Sejdiut dhe Hashim Thaēit ju jep afat vetem 6 muaj, dhe pas ketij skadimi te afatit gjashmujor ky se bashku me popullin e Kosoves do te hyj forcerishte ne Parlament, dhe "do ua thyej turinjet te gjithe matrapazeve", qe sipas tij e paskan marr pushtetin me dhune.

- Po kjo qe tani propozon bluaj (thyerja e turinjeve), valle a nuk eshte dhune?!
- Po thyerja e karrikave krese, dhe grushtimet qe u dhane kolegeve te tyre **** **** me banden e tij ne Kuvendin e turpit te LDK-se, valle a nuk ishte dhune dhe tentim qe ta marrin kryesine e LDK-se me force dhe pa vullnetin e shumices se delegateve te Kuvendit?!
- Po grushtimet qe **** **** here-pas-here ua bene njerzve, qofshin ata ne oponence politike me te, qofshin ata ne radhet e partise se cilit i takon ai, valle a nuk eshte dhune?!
- .....ka edhe shume se ēka thuhet e shkruhet per dhunen e shfrenuar te humbesve te perhershem te te gjitha zgjedhjeve te pasluftes ne Kosove, por besoj se nuk ja vlene qe tani te merremi me shizofrenet e tipit **** **** e Adem Salihu me shokė.

Reagim i imi u nxit nga ky postimi i mesiperm i bluaj-t, i cili deri me tani ne forum ka bere perpjekje te permbahet nga shkrimet e ashpra. Te pakten une keshtu e kam pasur pershtypjen.
Tani e tutje ēdo shkrim te bluajt do ta kuptoj si perpjekje te tij per te plasuar "filozofine politike" te **** stupcit dhe Adem dallaveragjiut, te cileve ka mundesi qe pas ketyre zgjedhjeve tu bashkohet edhe Lufi Haziri, ose siq e quajne shoket e tij "luta", fjale kjo sllave qe simbolizon njeriun e veshtirė!

Shpetimi
Mit Zitat antworten
  #11  
Vjetėr 14.12.2009, 16:13:07
Jezerci Jezerci ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 10.06.2002
Postime: 1,476
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Jezerci
Standard

Mram vonė ky far Luto(i serti)Fukaraja deklaroi”foli sovrani tjert po shuajn”,duke aludua nė PDK-sė pse nuk ishin dal deri atėherė nė konferenca pėr shtyp.Kjo ishte thėnja e tij mė e qėlluar,qė e kam dėgjua kėto dy mauj nga goja e njė matarpazi politik qė mendon se ėshtė I gjithėdijshėm nė qdo qėshtje,si ėshtė ky “djegėsi” I Kosovės.
Tani kur I dulėn pėr fushe disa dėshtime tė tij lidhur me kualicionet,aq mė shumė kur u demantue pas dy orėsh pėr rezultatet e reme qė plasoi para opinjonit kosovar,u tėrbue shumė dhe natyrisht qė kėrkon tė pėrmbyset gjithėqka qė ėshtė arrit gjat kėtyre gati dy vjetve pas pavarrėsisė sė vendit.
Nuk duhet edhe tė quditemi aq shumė me kėtė njeri tė “sert”bile edhe djegės,sepse shumė ka investee kėta dy muaj qė me qdo kusht tė mundė ,totalisht dhe si ėshtė mė keq PDK-sė,e veqmas Hashim Thaqin.Bėri dhe qka nuk bėri,duke u nis nga kualicionet me tė gjithė ,qė deri dje u bėnė llom me karrike nė kuvende tė turpit,pos siq pat deklarue me pakicat e Prizerenit, qė janė han e dan vendas.
Luata dhe soji I tij u rreshtuan mire pėrkrah ,bllacve gecve dhe salihve,me vet faktin qė nuk la gur pa lujt kundėr rivalit tė tij PDK-sė dhe nuk la fjalė pa thėneė,tė qena dhe tė pa qena,kundėr qeverisė dhe kreut tė saj thuaja se ishte nė opozitė tė thellė dhe jo partner I qeverisjes dhe kjo si pėr qudi ju kthy si boomerang humbi bastionin e LDK sė,Tharanden,megjithėse gjeti prehje nė fitoren qė shenoi nė Dardanė.
Tani du ti them Lutė “djegėsit” le ta qep sepse ka folė sovrani dhe ate me njė fjalė mjaft tė kjart qė as se kemi besue,dhe le tė pranon rezultatin e dal nga fjala e tij,sepse ka kalue koha e pėrdorimit tė forces gjekundi , e aq mė pak ndaj institucioneve tė vendit.
Luto ky vend ka zot shpije ,ndoshta ke harrua, jemi shtet qė nga shkurti I para dy viteve.
Mit Zitat antworten
  #12  
Vjetėr 14.12.2009, 16:59:35
piramida piramida ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.02.2007
Postime: 158
Standard LDK parti me politike te vjeter.

Ne keto zgjedhje per mendimin tim LDK nese e humb Prizrenin definitivisht duhet seriozisht te mendoj se kah t'ia mbaj.Pa njerez te rinj thuajse teresisht me figura politike te dala nga gjiri i shkolles politike rugoviane,kjo garniture teresisht e amortizuar ndoshta me perjashtim te Isa Mustafes te cilit kryeministri Thaqi edhe ndoshta mund t'i hakmirret(po paragjykoj) veshtire se ka ndonje ardhmeri politike.Ose do t'i bashkangjiten AAK-se se bashku me LDD-ne ne menyre qe te zgjerohet koalicioni i partive "te djathta" perndryshe as ne zgjedhjet nacionale te v.2011 nuk kan qka kerkojne,perveqse te jen ne opozite per nje kohe te gjate derisa te vdesin edhe keta pasuesit e politikes se vjeter-pasiqe aty nuk ka vlera te reja perpos qe prodhohet ideologji tashme e njohur.

Geändert von piramida (14.12.2009 um 17:06:14 Uhr) Arsyeja: piramida
Mit Zitat antworten
  #13  
Vjetėr 14.12.2009, 18:01:05
Jezerci Jezerci ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 10.06.2002
Postime: 1,476
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Jezerci
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga piramida Trego postimin
Ne keto zgjedhje per mendimin tim LDK nese e humb Prizrenin definitivisht duhet seriozisht te mendoj se kah t'ia mbaj.Pa njerez te rinj thuajse teresisht me figura politike te dala nga gjiri i shkolles politike rugoviane,kjo garniture teresisht e amortizuar ndoshta me perjashtim te Isa Mustafes te cilit kryeministri Thaqi edhe ndoshta mund t'i hakmirret(po paragjykoj) veshtire se ka ndonje ardhmeri politike.Ose do t'i bashkangjiten AAK-se se bashku me LDD-ne ne menyre qe te zgjerohet koalicioni i partive "te djathta" perndryshe as ne zgjedhjet nacionale te v.2011 nuk kan qka kerkojne,perveqse te jen ne opozite per nje kohe te gjate derisa te vdesin edhe keta pasuesit e politikes se vjeter-pasiqe aty nuk ka vlera te reja perpos qe prodhohet ideologji tashme e njohur.
LDK ka humb Prizrenin definitivisht,ktu ska qka mundohen tė nxjerrin vaj nga pleshti....Nse kjo parti don tė dal nga kriza e humbjeve tė njėpasnjėshme duhet qė kjo gjenerat e "shkollės rugovjane" tu lshoi rrugė tė rinjėve qė po shkollohen pėr ditė e mė shumė si brenda dhe jasht vendit,pa ndikimet e politikės komuniste alijas ldkiste,pėrndryshe kshtu edhe do tė ndodhė disa do tė shkojnė kah aak disa kah pdk dhe njė ditė do tė lirohemi nga sindromi i shkollės rugovjane shterrpe. sepse sa mė shpejt qė tė hik nga skena politike kjo krijesė e lkk aq mė mirė do tė jet pėr Kosovėn
Unė personalisht jam qė kėta tė ndjekin opcionin e parė qė kjo krijesė tė vazhdoi me ėndrren rugovjane dhe kshtu nji ditė do tė lirohemi nga kjo krijesė e lkk.
Mit Zitat antworten
  #14  
Vjetėr 14.12.2009, 18:23:24
doni_18 doni_18 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 21.02.2004
Postime: 143
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jezerci Trego postimin
LDK ka humb Prizrenin definitivisht,ktu ska qka mundohen tė nxjerrin vaj nga pleshti....Nse kjo parti don tė dal nga kriza e humbjeve tė njėpasnjėshme duhet qė kjo gjenerat e "shkollės rugovjane" tu lshoi rrugė tė rinjėve qė po shkollohen pėr ditė e mė shumė si brenda dhe jasht vendit,pa ndikimet e politikės komuniste alijas ldkiste,pėrndryshe kshtu edhe do tė ndodhė disa do tė shkojnė kah aak disa kah pdk dhe njė ditė do tė lirohemi nga sindromi i shkollės rugovjane shterrpe. sepse sa mė shpejt qė tė hik nga skena politike kjo krijesė e lkk aq mė mirė do tė jet pėr Kosovėn
Unė personalisht jam qė kėta tė ndjekin opcionin e parė qė kjo krijesė tė vazhdoi me ėndrren rugovjane dhe kshtu nji ditė do tė lirohemi nga kjo krijesė e lkk.

Jezerc Si mundesh me than se LDK-ja e ka humb prizrenin DEFINITIVISHT kur tash per tash rezultati ashtr 50% me 50%,per mue fitore definitive asht kur perfundon numrimi i te gjutha votave dhe shpallet rezultati perfundimtar i KQZ-se.
Mit Zitat antworten
  #15  
Vjetėr 14.12.2009, 18:55:31
bluai bluai ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.06.2001
Postime: 1,888
Standard reagim >

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Shpetimi Trego postimin
Ēka je egersuar sot kaq shume bluaj!?

Edhe pse zgjedhjet e 15 nentorit dhe balotazhi i djeshem nuk kane qene perfekte, megjithate une jam befasuar me pjesmarrjen e larte te qytetareve ne keto zgjedhje lokale.

Se nga i del ketij bluaj-it shifra prej 90% qe sipas tij nuk pakan votuar dje, une nuk e dij. Por qe kesaj radhe po genjen me thes, kjo nu ka fije dyshimi.

Apo ndoshta mbi 37%-shi qe dje dualen ne zgjedhje per bluajne pjestohet me 4, e si rezultat na del shifra prej 10%, sa sipas tij paskan votuar.

Nejse, po shihet se ky bluaj eshte i zhgenjyer me rezultatin e zgjedheve per kryetar komunash, sidomos eshte i zhgenjyer se LDD/AKR nuk e kane marr asnje komune te Kosoves per ta udhehequr, ndaj dhe ai aq ashper i shanė Fatmir Sejdiun e Hashim Thaēin.
Bile bluaj Fatmir Sejdiut dhe Hashim Thaēit ju jep afat vetem 6 muaj, dhe pas ketij skadimi te afatit gjashmujor ky se bashku me popullin e Kosoves do te hyj forcerishte ne Parlament, dhe "do ua thyej turinjet te gjithe matrapazeve", qe sipas tij e paskan marr pushtetin me dhune.

- Po kjo qe tani propozon bluaj (thyerja e turinjeve), valle a nuk eshte dhune?!
- Po thyerja e karrikave krese, dhe grushtimet qe u dhane kolegeve te tyre **** **** me banden e tij ne Kuvendin e turpit te LDK-se, valle a nuk ishte dhune dhe tentim qe ta marrin kryesine e LDK-se me force dhe pa vullnetin e shumices se delegateve te Kuvendit?!
- Po grushtimet qe **** **** here-pas-here ua bene njerzve, qofshin ata ne oponence politike me te, qofshin ata ne radhet e partise se cilit i takon ai, valle a nuk eshte dhune?!
- .....ka edhe shume se ēka thuhet e shkruhet per dhunen e shfrenuar te humbesve te perhershem te te gjitha zgjedhjeve te pasluftes ne Kosove, por besoj se nuk ja vlene qe tani te merremi me shizofrenet e tipit **** **** e Adem Salihu me shokė.

Reagim i imi u nxit nga ky postimi i mesiperm i bluaj-t, i cili deri me tani ne forum ka bere perpjekje te permbahet nga shkrimet e ashpra. Te pakten une keshtu e kam pasur pershtypjen.
Tani e tutje ēdo shkrim te bluajt do ta kuptoj si perpjekje te tij per te plasuar "filozofine politike" te **** stupcit dhe Adem dallaveragjiut, te cileve ka mundesi qe pas ketyre zgjedhjeve tu bashkohet edhe Lufi Haziri, ose siq e quajne shoket e tij "luta", fjale kjo sllave qe simbolizon njeriun e veshtirė!

Shpetimi
--------
----------
Zotri nuk eshte hera e par qe ma shtramnon nikun zotri po nuk eshte problem fare .Zotri un nuk simpatrizoj askend zotni as ata pisa qe mi permende me lart LDD&AKR e sidomos jo LDK e PDK apo AAk mos ti permendi krejt partit se se meritojn emrat qi bajn .Zotri ende so krye regjistrimi por sipas regjistrimit te fundit qe ka ndodh ne vitin 83 e te cilin shkiet ateher se kan pranuar ne kemi qen si shqiptar ateher dymilione gjys banorPo nuk eshte me randesi kjo zotrri mu me ke shti me ta then ktu publikisht se keta baloshat e PDK aktivistat e tyre e kan mar me dhun senet dhe i kan falsifikue votat me ndihemn e ktyre te huajve sepse ata jan me te ndryrit qe i kan ndy ne tansi ket popull me veprimet e veta te pasluftes dhe e kan fliq krejt luftetaret e vertet te popullit e te cilet rrin ne mizerjen me te madhe pa as te nje perkujdesje te bashkeluftarve qe shiten krejt qka ka te mir ne Kosove vetem e vetem te behen me te pasurit ne Kosove e kurkush spo guxon me fol per ket se po i vrasin njerzit dhe po jau heklin flamen .Po zotri kjo eshte e verteta qe skam dasht kur njeher me than nje gje te til po ja se kta e meritojn me ju than gjana te tila te verteta te cilat po ju djeg juve e ktyre zotrive ju kan numru ditet zotni dhe jem gjall e do shohim se ka me ndodh qajo qka thash un jo se kam naj fuqi un me ba nje sen te till.Por populli se duron me varferin dhe mashtrimet e kercnimet qe po ju bohen neper shtepija vetem e vetm ta shkatrojn qdo sen e ata te pasurohen ne kuriz te popullit i cili edhe njeher po e them ska dal me shum se 10 % me votu .Kjo esht ajo e verteta qe ka me dal herdo kur ne sheh .E qiftit ton festone ju bashk me kta te shiturit qe shiten Kosoven dhe e lan ne mjerimin dhe meshiren e Evropes Kurv e cila dirgjohet direkt ga kyzhinat Ruse e shkieve veq festone .Herdokur do flasim e te vertetat kan me dal ne sheh nkofshim gjall
ju le me shendet
dhe te lutem mos ma shtramo nikun se ste ka hije me nikun qe ke
te pershendes
bluai
Mit Zitat antworten
  #16  
Vjetėr 14.12.2009, 20:46:23
euroballkani euroballkani ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.02.2009
Postime: 2,018
Standard Kerkoj qe votat te shtihen turrshi

LDK-ja (Lutfi Haziri ) kėrkon qė votat e Prizrenit tė konservohen
Mit Zitat antworten
  #17  
Vjetėr 14.12.2009, 23:15:47
Burimi35 Burimi35 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 2,160
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga piramida Trego postimin
Ne keto zgjedhje per mendimin tim LDK nese e humb Prizrenin definitivisht duhet seriozisht te mendoj se kah t'ia mbaj.Pa njerez te rinj thuajse teresisht me figura politike te dala nga gjiri i shkolles politike rugoviane,kjo garniture teresisht e amortizuar ndoshta me perjashtim te Isa Mustafes te cilit kryeministri Thaqi edhe ndoshta mund t'i hakmirret(po paragjykoj) veshtire se ka ndonje ardhmeri politike.Ose do t'i bashkangjiten AAK-se se bashku me LDD-ne ne menyre qe te zgjerohet koalicioni i partive "te djathta" perndryshe as ne zgjedhjet nacionale te v.2011 nuk kan qka kerkojne,perveqse te jen ne opozite per nje kohe te gjate derisa te vdesin edhe keta pasuesit e politikes se vjeter-pasiqe aty nuk ka vlera te reja perpos qe prodhohet ideologji tashme e njohur.
LDK ka humbur Prizrenin!
Edhe pse flitet per 50 me 50 ,por nuk kemi te bjem me baraz, PDK ka me shume vota se LDK .
Puna e LDK esht sikurse puna e Titanikut.
Fati i Titanikut u vendos ne momentin kure e goditi Akulli, e fundosja ndodhi dy Ore me vone.
Ngjashem i ndodhi edhe LDK, si doli UQK ne sken, e njeta u godit (pasi filozofija e LDK ishte genjeshter),e fundosja do te ndodhe ne etapa. Edhe pse ka mundur te fundoset shume me heret, por ka pase te tjer qe kan dashur ta shpetojn.
Por!
Ashtu sikur nje Anije e goditur qe nuk mund e mbijetoj Oqeanin edhe LDK nuk mund ti bej ball sfidave e reja. Asnje Pasagjer nuk ndihet mir ne nje Anije te pasigurt,si ti jepet shanzi ia mbath.
Une e prognozoj se Partit tjera do te shkojn te LKK e Kosoves ndonjera me heret e ndonjera me vone.
Mit Zitat antworten
  #18  
Vjetėr 15.12.2009, 11:56:58
Shpetimi Shpetimi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2001
Postime: 2,549
Blinzeln Prizreni, me kusht!

Prizrenin, me kusht

LDK vazhdon tė besojė se ka ngadhėnjyer nė Prizren. PDK konsideron se nuk ka ēka tė flitet mė pėr fituesin e kėsaj komune. Tė dyja partitė janė lidhur pėr qytetin e bukur. Tė hėnėn, KQZ nuk ėshtė deklaruar pėr kėtė ēėshtje. E vėrteta pėr rezultatin gjendet nė 1602 votat me kusht.

Nga Faton Ismajli mė 15.12.2009 nė ora 8:00

Qyteti i Prizrenit duket se do tė bėhet mollė sherri ndėrmjet Lidhjes Demokratike dhe Partisė Demokratike, pasi tė dy partitė shprehen tė sigurta se e kanė fituar qytetin e dytė mė tė madh nė Kosovė.

Zyrtarėt e LDK’sė kanė konfirmuar se kanė bėrė disa ankesa pėr parregullsi nė Prizren, kurse presin qė edhe numri i votave me kusht tė konfirmojė fitoren e tyre nė kėtė komunė.

Sipas rezultateve preliminare, PDK’ja prinė me 42 vota nė raport me LDK’nė nė Prizren.

Shefi i Shtabit tė LDK’sė, Lutfi Haziri, ka thėnė se rezultatet e konfirmuara pėr komunėn e Prizrenit, pėr LDK’nė, janė brengosėse dhe serioze, ngase autoritetet politike tė kėsaj partie kanė njė sėrė faktesh pėr parregullsitė.

Sipas tij, nė Prizren rezultatit preliminar ėshtė 50 pėr LDK’nė dhe 50 pėr PDK’nė, me kusht janė 1602 vota, tė cilat do tė pėrcaktojnė rezultatin pėrfundimtar.
Ai pretendon se LDK’ja ka gjetur fakte pėr manipulime, tė cilat i kanė paraqitur nė KZAP.

“Ky ėshtė procesverbali origjinal i nėnshkruar nga tė gjithė komisionarėt, ku Hanefi Muharremi nga LDK’ja i ka 139 vota, ndėrsa Ramadan Muja 67, nė procesverbalin e falsifikuar ku mungon nėnshkrimi i komisionarėve edhe ėshtė njė dorė, e cila ka nėnshkruar, i kemi rezultatet e ndėrrume, 139 vota i ka Ramadan Muja, 47 i ka Hanefi Muharremi, ndėrsa rezultati final ėshtė i njėjtė”, ka thėnė Haziri, derisa e ka prezantuar njė dokument ku, sipas tij, vėrehen qartė parregullsitė qė kanė shoqėruar procesin elektoral nė Prizren.

Ai ka kėrkuar nga Kryetarja e KQZ’sė qė kutitė e votimit tė komunės sė Prizrenit tė futen nė karantinė.

“Kėrkesa e fundit qė sot LDK’ja ka paraqit pėrmes anėtarit tė tij nė KQZ, Florjan Dushit ėshtė qė zyrtarisht do tė kėrkohet nga Kryetarja e KQZ’sė qė kutitė e votimit tė komunės sė Prizrenit tė konservohen, qė votat me kusht tė komunės sė Prizrenit tė numėrohen publikisht, ka mundėsi dhe potenciale qė kjo tė ndodh, natyrisht me prezencėn e tė dy partive, nė mėnyrė qė rezultati i fundit tė mos kontestohet nga askush tė jetė i pranueshėm dhe tė jetė nė pėrputhje me vullnetin e qytetarėve qė atje ėshtė shprehur”, ka thėnė Haziri.

Por, ndryshe flasin zyrtarėt e PDK’sė.

Anėtari i Kryesisė sė PDK’sė, Enver Hoxhaj, tė hėnėn gjatė njė konference pėr media, ka pėrsėritur se janė fitues nė 16 komuna tė Kosovės dhe nė 4 tė tjera janė nė bashkėqeverisje.

Hoxhaj ka thėnė se fitorja e PDK’sė nė komunėn e Prizrenit ėshtė konfirmuar edhe nga KKZ’ja, sipas sė cilės PDK’ja prinė me 42 vota mė shumė se LDK’ja.
“E vėrteta ėshtė se Komisioni Zgjedhor nė nivel komunal ka konfirmuar qė Partia Demokratike e Kosovės ka 42 vota mė shumė sesa subjekti i dytė politik”, ka thėnė ai.

Hoxhaj ka folur edhe pėr votat me kusht, tė cilat do tė vendosin fituesin nė Prizren.

“Ne besojmė qė gjatė ditėve ne vijim do tė numėrohen votat me kusht, mirėpo aktualisht PDK’ja ėshtė parti e cila thjesht e ka fituar pushtetin nė Prizren”, ka konstatuar Hoxhaj.

Por, akuzat e partive politike nė drejtim tė PDK’sė nuk janė ndalur gjatė gjithė ditės sė hėnė.

Kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj, e quajti balotazhin si proces tė rėndė dhe me defekte tė shumta tė demokracisė.
“Them se ky ėshtė dėmi mė i madh qė mund t’i bėhet njė vendi kur partitė duhet me e kėrku ndihmėn e huliganėve me mbrojt demokracinė nga shteti, meqenėse Kosova e qeverisur nga z. Thaēi e ka sjellė punėn nė atė mėnyrė qė mė me rėndėsi janė huliganėt qė ruajnė objektet e zgjedhjeve sesa vetė procesi. Kjo ėshtė e vėrteta pėr procesin zgjedhor”, tha Haradinaj.

“Ėshtė njė dėmtim i madh i demokracisė, ndryshe e kemi quajtur Zanzibar Demokraci nė vend”, ka vazhduar akuzėn e tij Haradinaj, pas njė takimi me kėshilltarėt e kuvendeve komunale, ku qeveris dhe pėrfaqėsohet AAK’ja.

Megjithėse AAK’ja ka arritur tė fitojė disa komuna tė Kosovės, koalicioni AKR-LDD ėshtė ndarė mė sė keqi nga procesi zgjedhor. Ky bashkim i partive nuk ka sjellė asnjė fitore nė nivel vendi.

Partia e Behgjet Pacollit ka qenė nė garėn nė raundin e dytė zgjedhor nė Mitrovicė, ku kandidati i saj, Nexhmedin Spahiu, sipas rezultateve zyrtare, e ka humbur garėn pėrballė kandidatit tė PDK’sė, Avni Kastrati.

Por, zyrtarėt e AKR’sė ende nuk i kanė shuar shpresat.

“Ne mendojmė se ėshtė herėt tė flitet pėr rezultatin final para certifikimit sepse ka edhe vota me kusht dhe nja dy ankesa, tė cilat duhet tė shqyrtohen nga KZAP’i tė AKR’sė”, ka thėnė Ibrahim Gashi nė njė konferencė pėr media.

“Konsiderojmė se kėto zgjedhje kanė qenė njė test, tė cilin nuk e ka kaluar me sukses KQZ’ja”, ka konstatuar ai.
Kjo parti ka vazhduar me ankesa nė drejtim tė KQZ’sė pėr manipulime tė votave.

“Ankesa e parė ka tė bėjė me pikat qė janė vėnė re nė fletėvotimet nė disa qendra tė votimit, pra nė disa vendvotime ka pasur fletė tė votimit me nga njė pikė nė katrorin para emrit tė kandidatit tė PDK’sė”, ka thėnė Nėnkryetari i AKR’sė.

Kurse vėrejtja tjetėr ka tė bėje me personat e paautorizuar nėpėr vendvotime.

“Vėrejtja e dytė ka pas tė bėjė me lėvizjen e njerėzve tė paautorizuar nėpėr shumė qendra tė votimit me fokus nė shkollėn ‘Migjeni’ nė Shipol dhe nė shkollėn ‘Abdullah Shabani’”, ka pėrmendur ai.

Ish-pretendenti pėr tė udhėhequr me Mitrovicėn, Nexhmedin Spahiu, i cili vazhdimisht merret me analiza politike, ka parashikuar edhe qeverisjen nga Avni Kastrati.

“Do tė dėshiroja qė ai tė ketė sukses tė bėjė ndonjė ndryshim nė qeverisjen komunale, por jam shumė skeptik qė ai do tė mund tė arrijė kėtė”, ka analizuar Spahiu.

Por, Spahiu nuk ėshtė ndalur me kaq.

“Ky rezultat rrezikon seriozisht integritetin e Kosovės dhe copėtimin e mėtutjeshme tė Kosovės”, ka konstatuar Spahiu.

Ndėrsa partia e Nexhat Dacit ka zgjedhur tė reagojė pėrmes njė komunikate pėr media, ku ka hedhur akuza pėr manipulime tė votave.

“Lidhja Demokratike e Dardanisė konsideron se nė Kosovė ka pasur njė varg keqpėrdorimesh dhe manipulime tė votave tė qytetarėve tė vendit, tė cilat strukturat e saj i kanė dėshmuar apo argumentuar tek organet kompetente me kohė, si dhe tek monitoruesit e ambasadės amerikane nė Kosovė”, thuhet nė komunikatėn e LDD’sė.

Kjo parti ka qenė nė garė nė Viti, por tė dielėn ka humbur pėrballė kandidatit tė PDK’sė.

Gazeta Express
---------------------------------------------------------------------------------------

Propozimi i LDK-se, e veēmas kerkesa e Lutes se "shtirė" drejtuar KQZ’sė qė "kutitė e votimit tė komunės sė Prizrenit tė futen nė karantinė", si terminologji duket paksa e pa qelluar. Megjithate, pavaresishte nga fjala e paqelluar "karantinė", une mendoj se do te ishte mire qe votat me kusht te numrohen publikisht, pra ne praninė e gazetareve dhe vezhgueseve te organizatave te ndryshme, duke bere keshtu para opinionit publik transparencen e ēdo vote me kusht te qytetareve te komunes se Prizrenit, ne menyre qe pas rezultatit perfundimtar nga askush te mos kete kontestime te legjitimitetit te Kryetarit te ardhshem te Prizrenit.

Ndersa, ankesat e partive politike per "parregullesi" gjate procesit te zgjedhjeve te 15 nentorit dhe balotazhit te 13 dhjetorit nuk duhet marr edhe aq seriozisht, sepse ne tanime u mesuam se pas ēdo procesi zgjedhor qe kemi pasur ne Kosoven e pasluftes del dikush e ankohet per gjoja vjedhjen e votes nga dikush tjeter, e zakonisht ankohen ato parti qe i kane humbur zgjedhjet, ose qe nuk kane marrur aq sa kane shpresuar te marrin.
P.sh.;
- Pse PDK-ja, LDK-ja apo AAK-ja nuk ankohen per "parregullesi" ne ato komuna ku ato ka fituar?

Pra, pse PDK-ja nuk ankohet per ndonje parregullesi qe mund te kete ndodhur ne komunat Drenas, Skenderaj, Ferizaj, Malisheve, Kline, Mitrovice, Kaēanik, Sharr, Rahovec, Lipjan, e tjerea komuna ku ajo del fitimtare?!
Ose, pse LDK-ja nuk ankohet per "parregullesi" ne komunen e Prishtines, Besianes (qe ata me kenaqesi e quajne Podujevė), Burimit (qe ata ende vazhdojne ta quajne Istog), apo Fushė Kosove?!
Ndersa per AAK-ne gjithēka ishte ne "rregull" ne Gjakove, Deēan, Peje, Junik dhe Therande, por jo edhe ne Kline, Kaēanik, Prizren e tjera komuna ku parti fituese del PDK-ja, te cilen e konsideron si rivalen kryesore te saj!

Eshte e natyrshme se ato parti nuk ankohen per parregullesi aty ata kane fituar, qofte edhe atehere kur pas verifikimeve te nevojshme vertetohet se ka pasur manipulime nga me te ndryshmet, siq ishte p.sh. rasti i manipulimit te votes ne disa vendvotime ne komunen e Gjakoves.

Nese Luta i "veshtire" e LDK-se, apo Ramushi i AAK-se flasin me nje gjuhe mjafte te ashper per gjoja manipulimet e shumta qe sipas tyre ka bere PDK-ja, kjo e fundit permes Enver Hoxhajt tregohet pak sa me e matur, mbase edhe per faktin se rezultati i zgjedhjeve per kete parti ka qene pozitiv, duke tentuar keshtu te ule sadopak tensionet politike ne kete periudhe pas-zgjedhore.

Lidhur me rezultatin ende te pakjarte ne Prizren Enver Hoxhaj ne mes tjerash thote, citoj:

"...fitorja e PDK’sė nė komunėn e Prizrenit ėshtė konfirmuar edhe nga KKZ’ja, sipas sė cilės PDK’ja prinė me 42 vota mė shumė se LDK’ja.
E vėrteta ėshtė se Komisioni Zgjedhor nė nivel komunal ka konfirmuar qė Partia Demokratike e Kosovės ka 42 vota mė shumė sesa subjekti i dytė politik”, ka thėnė ai.

Hoxhaj ka folur edhe pėr votat me kusht, tė cilat do tė vendosin fituesin nė Prizren."

Eshte mire qe PDK-ja permes Enver Hoxhajt nuk tregon ndonje eufori te parakoheshme per besimin e tyre se ne Prizren ka fituar kandidati Ramadan Muja, sepse ne fund te fundit, siq thote populli; "qesh mire ai qe qesh i fundit"!
Prandaj, do te ishte shume mire qe keshtu si Enver Hoxhaj te paraqiteshin edhe oratoret e partive tjera politke, duke u mbeshtetur vetem ne fakte konkrete, e jo te prejudikojne e paragjykojne se numrimi i mbi 1600 votave me kusht do te manipulohet ne dem te kandidatit te LDK-se, kandidat ky i mbeshtetur nga AAK-ja, LDD-ja, AKR-ja, ORA, e tjera parti me te vogla.

Pastaj, dalja e Ramush Haradinajt me deklarata aspak dinjitoze karrshi rivalit te tij kryesor, besoj se as atij vet nuk do ti sherbej per te ardhmen e karrieres se tij politike politike.
Haradinaj me deklaratat e tij jo vetem qe e fyen nje njeri apo nje parti te veēante politike, por ai me keto deklarata per shtyp bene perpjekje qe ta demonizoj edhe shtetin e ri te Kosoves, ku ne mes tjerash pa ju dridhur ēerpiku thotė, citoj:

"...balotazhi ishte nje proces me defekte tė shumta tė demokracisė....them se ky ėshtė dėmi mė i madh qė mund t’i bėhet njė vendi kur partitė duhet me e kėrku ndihmėn e huliganėve me mbrojt demokracinė nga shteti, meqenėse Kosova e qeverisur nga z. Thaēi e ka sjellė punėn nė atė mėnyrė qė mė me rėndėsi janė huliganėt qė ruajnė objektet e zgjedhjeve sesa vetė procesi. Kjo ėshtė e vėrteta pėr procesin zgjedhor...Ėshtė njė dėmtim i madh i demokracisė, ndryshe e kemi quajtur Zanzibar Demokraci nė vend”, ka vazhduar akuzėn e tij Haradinaj, pas njė takimi me kėshilltarėt e kuvendeve komunale, ku qeveris dhe pėrfaqėsohet AAK’ja."

Ramushi thote se "partitė duhet me e kėrku ndihmėn e huliganėve me mbrojt demokracinė nga shteti"?!
Me kete shprehje Zoti Haradinaj tregon hapur se ai dhe partia qe ai drejton paska kerkuar ndihmen e huliganeve per ta "mbrojt demokracinė nga shteti", duke dhene keshtu keshillen me te rrezikshme qe mund ta jep nje politikan qe vehten e konsideron te dėnjė per postin e Kryeministrit te vendit.
Ndersa, shprehja tjeter shume fyese per shtetin e Kosoves si "Zanzibar Demokraci" qe bene Ramush Haradinaj nuk don shume komente, sepse ai me kohe ka deshmuar se nuk e ka as idenė se si ndertohet, zhvillohet dhe mbrohet shteti ligjor.
Deshmi per kete koncept politik te Ramushit karrshi shtetit mund te mirret korrupcioni galopant qe kishte ndodhur ne periudhen kur Qeverine e Kosoves e kishte partia e tij, kur dihet se shumica e ish ministrave dhe ish Kryeministri Bajram Kosumi jane akuzuar per korrupcion dhe keqperdorim te parase se taksapagueseve te Kosoves.

Megjithate, eshter e drejte e Ramushit qe te endrroj rikthimin e kohes se "artė" te bashkqeverisjes me LDK-ne e Ibrahim Rugoves, dhe ta endrroj karriken e larte te Kryeministrit te Kosoves.

Ankesat e LDD-se dhe AKR-se per "parregullesit" qe mund te kane ndodhur gjate procesit zgjedhor te 15 nentorit dhe 13 dhjetorit jane mese te arsyeshme, sepse siq e thashė me larte, gjithmone ata qe i humbin zgjedhjet fajin mundohen ta hudhin tek fituesit, pa ēka se dihet se ne balotazh LDD-ja ne Peje nuk arriti te marr as 1/4 e votave te qytetareve te kesaj komune, ashtu siq nuk arriti koalicioni LDD/AKR te marr asnje komune te Kosoves per ta udhehequr ne kater vitet e ardhshme.

p.s.
Do te kisha pasur shume deshire qe ne kete teme (zgjedhjet lokale ne Kosove) edhe njehere te inkuadrohej Juniku, i cili para do kohesh na i ka pas qarė veshet me propaganden ne mbrojtje te LDD-se se Dacit & co.
Por siq duket rezultati (populli i Kosoves) i zgjedhjeve te fundit edhe atij ja ka "shurdhu pipin", ndaj dhe ai nuk duket fare ketejpari!

Shpetimi

Geändert von Shpetimi (15.12.2009 um 15:23:07 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #19  
Vjetėr 15.12.2009, 18:38:37
Jezerci Jezerci ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 10.06.2002
Postime: 1,476
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Jezerci
Standard

Janė tėrbue klika e dallavergjinjėve nga humbja nė disa komuna qė i kan mendue se i kan tė fitura,si ėshtė Gjilani,Lypjani dhe Prizreni.Nuk po lėnė gur pa lujt qė,llol lloj fotosh tė montuara qė tė dėshmojnė,ani se rrejshėm ska lidhje,pėr manipulimet e mundshme tė zgjedhjeve nė kto komuna.
Opinjoni qė nuk i njef vendet,qė paraqiten pas fotos tė cilat i tregonte Imriu i Lypjanit,edhe mund tu besojn ,por ne qė jemi tė etij vendi nuk mund tė naj mbush mendjen ,sepse ato foto kan njė pejsazh krejt tjeter kund nga vendvotimet,dhe ket do t dėshmojmė sepse rrene duhet tė dal lakuriq nė mnyrė qė tė njifen njerzit me realitetin.Pėr momentin nuk do tė japim mė shumė informacione por do tė dalim me kamer nė vendin qė janė bėrė ato foto dhe do tė dėshmojmė tė verteten.
Turpi spaska skaj tė mundohesh me qdo kusht tė notosh me nota negative procesin,qė me gjithė tė metat ishte i knaqshėm ,qka edhe tė huajt e dėshmuan,ėshtė paradoks ėshtė marri qė vetem te ne shqiptarėt ndodh.

Jezerci,Lypjan
Mit Zitat antworten
  #20  
Vjetėr 15.12.2009, 22:29:57
Jezerci Jezerci ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 10.06.2002
Postime: 1,476
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Jezerci
Standard

Nė votat me kuisht deri tani bindshėm prin PDK-sė pėr Prizren
Mit Zitat antworten
  #21  
Vjetėr 15.12.2009, 22:41:48
Livadhi Livadhi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.06.2005
Postime: 1,379
Standard Ballkanweb

Beteja pėr Prizrenin, LDK e PDK pretendojnė fitorePRIZREN- Beteja pėr Prizrenin ka acaruar jashtėzakonisht marrėdhėniet mes Lidhjes Demokratike tė Kosovės dhe Partisė Demokratike tė Hashim Thacit.
Tė dy partitė vazhdojnė tė pretendojnė fitoren nė Prizren, ndėrkohė qė ka njė mosmarrėveshje mes vetė Komisionit Qendror nė Prishtinė dhe Komisionit Komunal tė Prizrenit.
Komisioni lokal i Prizrenit ka njoftuar se kandidati i LDK Hanefi Muharremi, ka fituar 8 vota mė shumė se kandidati i PDK Ramadan Muja.
Por Komsioni Qėndror Zgjedhor nė Prishtinė ka akuzuar shefin ekzekutiv tė KKZ sė Prizrenit, Nysret Bytyēin, se po pėrpiqet tė manipulojė rezultatin e shpallur nga KQZ -ja sipas tė cilit Ramadan Muja kishte 42 vota mė shumė se Hanefi Muharremi.
Tani dy partitė besojnė rezultatet respektive dhe pretendojnė fitoren. Dy partitė kanė depozituar dhe ankesa pėr parregullsi nė Prizren dhe kėto do shqyrtohen. Ky tension u vu re edhe pas zgjedhjeve tė 15 nėntorit, kur u rrezikua koalicioni PDK-LDK nė qeverinė kosovare.
Mit Zitat antworten
  #22  
Vjetėr 15.12.2009, 23:35:20
oktopodi oktopodi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 09.10.2007
Postime: 436
Standard

Degjova sot Eqrem Kryeziun se si kercnonte me prishje re koalicionit qeveritar nese PDK nuk
i lene Prizrenin LDK-se. Po si eshte e mundur kjo ?Perse atehere te malltretojne elektoratin me zgjedhje, mbase paska mundesi te ulen lideret e dy partive e ti ndajne komunat?
Kesaj i thone pazar hesapi e jo demokraci.Te ulen vella KQZ dhe publikisht te numroje votat nje nga nje dhe kush fiton fiton qofte edhe per nje vote.Te thote kush qfare te doje por keto
nuk jane zgjedhje per tu lavderuar.Si duket virusi i zgjedhjeve allaberishiane e nanoiste po e kaplon edhe Kosoven. Se atje disa here e shkatrruan shkatrruan
Shqiperine ne lufte per te marre pushtetin.Nuk jemi mesua ne shqiptaret te shkojme per se mbari he mjere Kosova e Shqiperia qe na ka.

Geändert von oktopodi (15.12.2009 um 23:39:42 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #23  
Vjetėr 16.12.2009, 09:37:37
Burimi35 Burimi35 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 2,160
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga oktopodi Trego postimin
Degjova sot Eqrem Kryeziun se si kercnonte me prishje re koalicionit qeveritar nese PDK nuk
i lene Prizrenin LDK-se. Po si eshte e mundur kjo ?Perse atehere te malltretojne elektoratin me zgjedhje, mbase paska mundesi te ulen lideret e dy partive e ti ndajne komunat?
Kesaj i thone pazar hesapi e jo demokraci.Te ulen vella KQZ dhe publikisht te numroje votat nje nga nje dhe kush fiton fiton qofte edhe per nje vote.Te thote kush qfare te doje por keto
nuk jane zgjedhje per tu lavderuar.Si duket virusi i zgjedhjeve allaberishiane e nanoiste po e kaplon edhe Kosoven. Se atje disa here e shkatrruan shkatrruan
Shqiperine ne lufte per te marre pushtetin.Nuk jemi mesua ne shqiptaret te shkojme per se mbari he mjere Kosova e Shqiperia qe na ka.
Ne sistemet demokratike nje vote me shume ,mjafton.
Aj qka ka fitur ,ka fituar.
Hitlerit kjo si ka mjaftuar dhe esht perpjek me ardhe ne pushtet duke perserit zgjedhjet disa her.
Kush vepron si Hitleri, ne fund perfundon si Hitleri.
Ne Prizren zgjedhjet kan perfunduar dhe Populli nuk mund te maltretohet per interesa te Njerzve qe duan te vin me q'do kushte ne pushtet.
Pazare nuk mund te bejne Partit ne sistemin demokratik-Pazarin e ben Populli.
LDK ne qofte se don le te rri ne kolaicion, ne qofte se don le te del ,pune nuk prishe.
Ne qofte se del,ateher ateher PDK duhet te veproj simbas normave ekzistuese.
Dalja nga koalicioni, koalicion i ri, zgjedhje te reja, humbje e zgjedhjeve, fitim i zgjedhjeve keto jan rregulla ku ushterohet Demokracia.
Fitimin nuk e ka te garantuem askush.
Mit Zitat antworten
  #24  
Vjetėr 16.12.2009, 10:36:01
bluai bluai ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.06.2001
Postime: 1,888
Standard 10% Votuan per hajnat e Kosoves.

Eshte shum diskutabile vota e shejt e qytetarit kur grupacionet e partive te ndryshme marin votat ne menyr falsifikuese neper Komunat .Eshte edhe me pikluese kur shihet ashiqare qe njerzit qe pretendojn pushtetin dhe e marin ate ne menyra te nderduarta se ofrojn kurgj me shum se matrapazlaqet qe do ndodhin me tenderat te cilat shihet ashiqare se jan ndar ne rejone ku te gjith pa perjashtim e "vjedhin.plaqkisin "pasurin e pupullit .Kryehajnat te dirigjuar nga etja te shkatrojn qdo gje qe ka te bej me ndermarjet te cilat i ka kriju ky popull me mund shum vjeqar po shkatrohen e po shendrohen ne germadh dhe tenderzmi i fitimeve maramendes qe e bejn pseudo udheheqesit me kryemafizet ne ball te vendit po e shkatrojn ket vend dhe po e shtyn ne ambisin e pafund te mjerimit .Nje papunsi totale prej 80% ne varferi extreme .Ndersa militantistet e te gjitha partive kacafyten se kush do hy ne pushtet neper kularet e kafenet e shumta te pseudobiznismenave qe udheqin trendin e korupcionit te cilit si dihet se kur do ndalet deri ne shkatrimin total ekonomik ne te gjith sektoret qe jan ne Kosove.Ndersa vota e qytetarit ashiqare manipulohet dhe dikush pyet pse nuk dalin votusit me votu shihet ashiqare se "Rroboti" i qitur ne ball te KQZ Z.Nesrin Lushta shihet se se ka guxim me dal me komuniku dhe me than te vertetat qe ndodhin gjat proqesit te numrimit dhe dallavereve qe behen mes komisionerve te ndryshem duke shantazhue dhe manipuluar duke nenshkru dhe duke mbush kutit e votimeve dhe keshtu edhe u implementu nje trend i vjedhjes se votave dhe falsifikimeve te tyre .Keshtu qe herdokur kto veprime do denohen nga vet votuesit e kjo do ndodh shum shpejt .Nedjra ktyre sanlepireseve dhe kalobroacioniesteve te cilet populln e vet po e vjedhim me te madhe e po manipulojn do mbyten vet ne ambisin e dallavereve vjedhjeve dhe sublimeve te cilat do i bejn ne te ardhemn dhe skan qare pa i ba sepse ate vet e kan nenshkruar .Kur dikush ktu gezohet se "fitoi"duke mashtuar e manipuluar dhe se shohin se ekonomia e Kosove po shkatrohet dhe vet pushtetutaret po shkatrojn un se kuptoj se si votusit qe kan dal nuk bojkotojn te gjith procesin e te qendrojn ne shtepia te veta qe tju del haparllaku dhe do ju del ne shesh herdokur sepse dikush nga zgrapci do ju del e tju tregoj vendin ku e kan .Nga zgrapci do ngritet vet populli por kush do e udheheq ate, ate se di, egoja ,hidhrimet apo vet vjedhjet qe jan ba ne emer te votes se vjedhur te tyre.
bluai
Mit Zitat antworten
  #25  
Vjetėr 16.12.2009, 13:49:51
Kritikuiembel Kritikuiembel ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 03.05.2004
Postime: 562
Standard " Mashallah " !

Duket ashiqare: LDK ka pėrfituar dhe vazhdon tė pėrfitoj nga koalicioni me PDK’nė!

A PO TKURRET PDK, NGA KOALICIONI ME LDK’nė?!

PDK filloi tė qeverisė me atė parti e me ata politikanė qė pretendohej tė ishin pėrfshirė nė afera korrupsioni. Kėshtu,, ndoshta mund tė pėrmbyllim me njė koncept popullor e tė themi qė ”ra Hashim Thaēi e Agim Veliu u bė patriot” (dhe kryetar i komunės sė Podujevės). Mashallah!

Shkruan: Skėnder Limani - Prishtinė, 16. 12. 2009

Patjetėr do tė vijė: Njė ditė qė vlen tė rrėfehet!

Tash e dy vjet, qeverisjen reale nė Kosovė e ka Partia Demokratike e Kosovės (PDK). Tash e dy vjet, nėpėr rrugėt e Kosovės shohim shumė bagerė, ekskavatorė e kamionė tė ndryshėm, me punėtorė duke punuar. Ose duke hapur rrugė ose duke ndėrtuar shkolla, kanalizime, pra, pėrgjithėsisht, duke u pėrkujdesur pėr infrastrukturė anembanė Kosovės. Kėtė vetėm idioti mund ta mohojė.

- E tash, si u bė qė PDK tė humb nė Prishtinė bindshėm dhe si u bė qė PDK tė shkoj nė balotazh nė Prizren, nė Gjilan, nė Lipjan, nė Kamenicė nė zgjedhjet komunale 2009?

- Pra, si u bė qė, pėrveē komunave qė i pėrkasin regjionit tė Drenicės, PDK tė shkoj nė balotazh nė secilėn komunė qė e kishte fituar paraprakisht nė vitin 2007?

Sepse, pėr tė qenė fer nė kuptimin diplomatik, shumica, nėse jo tė gjitha komunat ku ka qeverisur PDK, as qė ėshtė dashur tė shkojnė nė balotazh. Shkurt, qytetarėt e kėtyre komunave ėshtė dashur tė konfirmojnė deklarimin e kreut tė PDK-sė, Hashim Thaēi, se kėto zgjedhje ishin plebishit e referendum pėr qeverisje tė mirė.

Kjo nuk ndodhi as pėr sė afėrmi. Bile, ndodhi e kundėrta. PDK fitoi Gjilanin, Lipjanin, pra gati 15 komuna nė Kosovė, me qykėn e zorit. Demokratikisht, me rreth 51 pėrqind tė votave. Pra, si u bė qė pėrkundėr gjithė atyre investimeve milionėshe nė krejt territorin e Kosovės, PDK nė kėto zgjedhje komunale tė luftojė qė tė mbijetoj, edhe pėr tė mbetur nė pushtet (komunal e qendror), por edhe tė mbijetojė si parti? Pėr kėtė dukuri, ka shpjegime.

Fillimisht, rrugėt, shkollat, kanalizimet dhe e tėrė infrastruktura tjetėr “teknike”, por qė pėrcakton cilėsinė e jetės ose tė jetesės sė qytetarit tė Kosovės, ėshtė ēėshtje humanitare, e jo politike. Fatkeqėsisht, pėrvoja jonė si kosovarė na tregon qė qeverisja e kaluar LDK-AAK as kėto “nevoja humanitare” nuk i ka pėrfillur, e lėre mė diēka mė shumė.

E dyta qė duhet tė thuhet menjėherė ėshtė lidhja e koalicionit me Lidhjen Demokratike tė Kosovės (LDK). Pėrkundėr perceptimeve publike se si LDK nuk ėshtė dashur tė lidhė koalicion me PDK-nė, ose se si ky koalicion pėr LDK-nė ka qenė koalicion “i zorit”, ose i panatyrshėm, po del qė ajo qė nuk po thuhet publikisht tė jetė rrafsh e kundėrta - se PDK bėri gabimin qė u lidhė nė koalicion me LDK-nė. Kjo lidhje e ka dėmtuar PDK-nė, e jo LDK-nė.

Ashiqare, LDK ka pėrfituar dhe vazhdon tė pėrfitoj nga ky koalicion. Sepse lerė mė qė kjo parti i mbijetoi thyerjeve tė mėtejme, por e pamė qė LDK tė luftojė edhe pėr pushtet komunal, por tashti do tė luftojė edhe pėr pushtet qendror. Pra, nėse dikush duhet tė ankohet pėr kėtė koalicion atėherė ajo duhet tė jetė PDK-ja. Sepse ėshtė PDK partia e cila e nxori LDK-nė prej balte, ku kishte rėnė vet, pa e prekur ose shtyrė askush, as unė.

Dua tė them, votuesit e PDK-sė u zhgėnjyen me lidhjen e koalicionit me LDK-nė. Zgjedhjet komunale treguan qė kėta votues janė tė gatshėm edhe t’ia kthejnė shpinėn PDK-sė. Sepse neve qytetarėve tė devotshėm tė Kosovės na kujtohet koha kur PDK-ja mblidhte dėshmi e fakte pėr keq-qeverisje dhe pėr korrupsion gjatė qeverisjes LDK-AAK. Njėra prej arsyeve kryesore (nėse jo e vetmja) pse PDK erdhi nė pushtet nė vitin 2007 ėshtė kritika gjithėpopullore ose gjithėqytetare e bėrė ndaj qeverisjes LDK-AAK.

Gazetat ishin i vetmi mjet qė tregonin realitetin e asaj qeverisje. Gazetat pastaj reflektoheshin nė televizione. Dua tė them, thėniet se PDK ka fituar pushtetin nė vitin 2007 pėr shkak tė formulės sė njohur tė “qeverisė nėn hije” janė deklarime joserioze saqė as qe meritojnė tė diskutohen. Sepse ai formulim nuk ėshtė i saktė.

Tashti, a po e humb PDK-ja pushtetin pėr tė njėjtat arsye pėr tė cilat e ka fituar?

Ndoshta. Sepse me ardhjen e PDK-sė nė pushtet, askush as nuk u dėnua, as nuk u arrestua, bile as pozitėn menaxheriale nuk e humbi, pėrkundėr tėrė atij denoncimi pėr keq-qeverisje e pėr korrupsion nė ish-qeverisjen LDK-AAK. Bile, mund tė ndodhė qė tashmė ai “ish” tė hiqet, pra qė ai koalicion tė na kthehet pėrsėri nė pushtet. E pėrsėri PDK tė fillojė tė mbledh fakte e dėshmi pėr keq-qeverisje dhe prapė ta fitoj pushtetin dhe prapė tė lidhet me LDK-nė.

Pra, shumica e qytetarėve tė Kosovės (edhe unė ndėr ta) kanė menduar qė PDK realisht do tė fillojė tė zbatojė qeverisje tė mirė nė kėtė vend, pėr kėta qytetarė. Fillimisht, duke denoncuar politikanėt e pėrfshirė nė afera korrupsioni. Kjo, edhe njė herė, nuk ndodhi. Bile, ndodhi e kundėrta. PDK filloi tė qeverisė me atė parti e me ata politikanė qė pretendohej tė ishin pėrfshirė nė afera korrupsioni. Kėshtu,, ndoshta mund tė pėrmbyllim me njė koncept popullor e tė themi qė ”ra Hashim Thaēi e Agim Veliu u bė patriot” (dhe kryetar i komunės sė Podujevės). Mashallah!

http://www.beepworld.de/members/pashtriku/
Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 21:09:22.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.