Kthehu   DForum > Politikė > Politikė dhe aktualitete tė tjera politike / Politik und politische Aktualitäten

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #1  
Vjetėr 03.06.2007, 21:42:00
piloti piloti ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 22.02.2002
Postime: 2,861
Standard

Tė nderuar forumist ,

Ketė vit Gjermania po pėrjeton rinėgjallje ekonomike , industria e saj eshtė duke shkelqyer , papunsia perqdo ditė zvoglohet , fuqia punėtore kerkohet me tė madhe ne tė gjitha drejtimet , industri, gastronomi, bujqesi... sidomos ne Bujqesi , pronaret e tokave te cilet merren me prodhimin e kulturave te ndryshme , prodhime keto te cilet kerkoin fuqi te medha puntore per tu vjelur jan ne halle te medha , sepse thjesht po u mungoin "vjelsit" SEZONAL ,
Deri ne ketė vitė Bujqit Gjerman kanė qen pothuajse rregullisht te furnizuar me punėtor sezonal nga Polonia , mirepo tanim Polakėt po arrijnė gjithėnjė e me pak ( anetarsimi i Polonis ne BE e beri te vehten),
keshtu qe Bujqit Gjerman janė te detyruar te kerkoin "Ndihmė" nga organet e tyre gjetiu ( kam lexuar ne shtypin e ketij vendi se gjoja po negocohet me Moldavez, Ukrainas, Rusė tė bardhė ) qe per punė sezonale te angazhohen punėtoret nga keto vende .
Kamė menduar , se ndoshta do te ishte mirė qe organet tona te vihen ne kontakt me organet Gjermane dhe se ndoshta do te ishte arritur ndonjė pajtim per punėtor tanė , e ku sot ne Kosovė mbretron papunsi e madhe , kjo papunsi sidomos po godet me te madhe te rinjet , besoi se keta te rinjė do te punonin me gjithė deshirė 3-4 muaj dhe me ato para te fituara do te ndihmonin madje edhe familjete e veta , dhe natyrisht mbas perfundimit te sezonit do ktheheshin mbrapa ne vend.
Kuptohet e terė kjo do te rregullohej me njė marrveshje te veqant .
Besoi se edhe vendet tjera Europiane per momentin kanė nevoi per fuqi puntore sezonale ,sidomos Zvicrra, Holanda , Austria...


me nderime

Piloti
Mit Zitat antworten
  #2  
Vjetėr 03.06.2007, 22:00:00
Shqipėruesi Shqipėruesi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.08.2004
Postime: 631
Standard

Nė Kosovė,fatkeqėsisht,po vdes shpresa. Them kėshtu ngase tė gjithė tė rinjtė,qė janė shpresa jonė,njė synim kanė,ikjen nga Kosova.
Kjo qė thotė Piloti as kam lexuar as dėgjuar,por poqese ka dicka nė kėtė drejtim,mendoj qė ,sidomos,juve qė u dhemb kaq shumė zemra pėr atdheun,tė angazhoheni vet,me shoqata e forma tė tjera organizative tė diasporės,se po u prit dicka nga instituciuonet e Kosovės atėherė ajo s'ka pėr tė ndodhur kurrė.
Kėta ministrat e opozitarėt tonė kanė tė tjera halle. Janė shumė tė zėnė me "cėshtje madhore" kombėtare (edhe pse edhe vet deklarojnė se asgjė nuk varet prej tyre).
Por,unė s'kam asnjė iluzion se edhe diaspora mund tė bėjė mė shumė pėr tė gjetur rrugė legale qė tė rinjtė tanė,tė vijnė atje nė Gjermani,Zvicėr e gjetkė,tė fitojnė para dhe tė kthehen pėr tė investuar pėr tė ardhmen e tyre nė Kosovė dhe pėr Kosovėn. Jam pesimist se edhe diaspora,sic vėrehet fare mirė edhe kėtu nė forum,ėshtė tepėr e politizuar dhe si e tillė anemike dhe joproduktive.
Megjithatė,qoftė edhe tentimi pėr tė bėrė dicka atje ėshtė shumė mė i rėndėsishėm dhe kombėtar se sa "ta mbroni atdheun" nė forum nga "armiqtė" e padukshėm dhe joreal.
Mit Zitat antworten
  #3  
Vjetėr 03.06.2007, 22:10:00
piloti piloti ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 22.02.2002
Postime: 2,861
Standard

Inderuari Shqiperuesi ,

Une jamė i vetėdisjshem per gjendjen tejet alarmante te popullates ne Kosovė e sidomos te rinjeve , paramendo XHEPI Ķ ZBRAZT , tek njė i ri apo e re, tek njė baba i disa femijve apo tek njė nėnė , une vet kam♪7 qenė i ri shpesh edhe me xhep te zbrazur , tanim jamė baba , kamė femijė dhe e kuptoi plotėsisht ata te cilet kanė femijė , nuk deshiroi asėkujna te jetė ne poziten e njėprindi me "xhep te zbrazur" ...
Diaspora e organizuar , komunitete endryshme , shoqatat e mirėfillta apo edhe individ me ndikim te gjerė do te kishin mundesi qe edhe ne ketė drejtim t ejpin njė kontribut te jashtėzakonshme , megjithat ende mendoi pa asėnjė iluzioni se punen me te madhe do ta kishin kryer angazhimi ne nivel qeverie apo ministrie , duhet ndonjėher kthyer koken nga populli


piloti
Mit Zitat antworten
  #4  
Vjetėr 03.06.2007, 22:52:00
bumerang bumerang ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 15.01.2005
Postime: 279
Standard

Qeveria e Kosovės pėrgatitet pėr pėrfaqėsim diplomatik
Prishtinė, 3 qershor - Pas definimit tė statusit, Qeverisė sė Kosovės do t'i shtohen edhe disa ministri tė reja. Njėra nga to do tė jetė edhe Ministria e Jashtme, pėr ēka do tė duhej negociuar me shtete tė ndryshme, nė mėnyrė qė Kosova t’i hapte misionet e saj diplomatike. Ndonėse nuk do tė jetė e mundur qė Kosova tė pėrfaqėsohet nė 192 shtete anėtare tė OKB-sė, jo vetėm pėr shkak tė buxhetit, por edhe nė mungesė tė resurseve humane, prioritet do tė kenė SHBA-ja, Belgjika, Gjermania, Britania, Zvicra dhe shtete tė tjera ku ndodhet njė numėr i madh i mėrgimtarėve kosovarė. Zyrtari i lartė i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hajredin Kuēi, tha se Kosova ka potencial tė mjaftueshėm pėr t'u pėrfaqėsuar nė diplomacinė ndėrkombėtare: "Nuk dua tė them se do tė kemi pėrfaqėsim ultrapartiak, por, gjithsesi, nuk mund tė zgjedhim njerėz, tė cilėt janė jashtė orbitės politike nė Kosovė, apo nė raste tė caktuara edhe mund tė bėjmė. Ambasadorėt duhet tė jenė njerėz, tė cilėt e pėrfaqėsojnė vendin mirė, ndoshta nė radhė tė parė kapaciteti i tyre veprues tė mendohet edhe intelektual, por njėkohėsisht edhe fizik apo edhe njohuria me vende dhe problemi qė merret, ndėrsa, nė anėn tjetėr, tė merret parasysh edhe fuqia e tij politike. Mendoj se kėtu do tė ketė koordinim tė mirė dhe nė fillim do tė jetė njė ngarendje me siguri pėr tė emėruar ambasadorė, por mendoj se do tė jetė njė ngarendje pėr ngritjen e cilėsisė dhe jo pėr humbjen e vlerave”.

Ndonėse ende nuk ka filluar procesi i pėrcaktimit tė ministrave tė rinj dhe ambasadorėve tė Kosovės, partitė qeverisėse ende nuk kanė ndonjė kandidat konkret qė do ta pėrfaqėsonte Kosovėn nė mėnyrėn mė tė denjė. Ernest Luma, zėdhėnės i AAK-sė, tha se ėshtė “E rėndėsishme qė Kosova po pėrgatitet pėr Ministrinė e Jashtėm, pėr fushėn e diplomacisė dhe, natyrisht, pėr caktimin e ambasadorėve nė vendet e tjera. Se kush do tė jenė ata dhe nė ē'formė do tė adresohen, kjo ėshtė pak e rėndėsishme. Po ashtu e rėndėsishme ėshtė qė njerėzit tė jenė kompetentė pėr pėrgjegjėsitė qė marrin. Nė kėtė aspekt nuk mendoj se jemi tė hendikepuar”.

Sipas zyrtarėve tė Qeverisė, ata janė duke bėrė angazhime serioze pėr pėrgatitjen e kuadrove dhe draftimin e ligjeve qė do tė ndėrlidhen me marrėdhėniet ndėrkombėtare. Sipas anėtarit tė Kryesisė sė LDK-sė dhe zv/kryeministrit, Lutfi Haziri, ministri i jashtėm dhe ministrat e tjerė qė do t'i shtohen Qeverisė sė Kosovės, do tė jenė nga radhėt e kėsaj partie, kurse kriteret e pėrcaktimit tė ambasadorėve do tė pėrcaktohen me rregullore: “Draftligji pėr ministrinė e jashtme ėshtė para pėrfundimit. Ky draftligj do tė dėrgohet nė parlament pas definimit tė statusit dhe me tė rregullohet raporti i pėrfaqėsimit jashtė, do tė definohet qartė mėnyra e emėrimit tė ambasadorėve, mėnyra e emėrimit tė diplomatėve, kategorizimi i diplomatėve dhe format e tjera tė punės”. Haziri, po ashtu, bėri tė ditur se pėr njė pėrfaqėsim sa mė tė denjė nė botė dhe nė pėrpjekje pėr integrim euroatlantik, Kosova menjėherė pas definimit tė statusit do ta themelojė edhe Ministrinė pėr Ēėshtje Evropiane.

==================================
Se shpejti Kosova do te perfaqesohet edhe me diplomat neper vendet ku ka me se shumti jetojne Kosovare,dhe raste qe diplomacia shqipetare te gjej ndonje forme punesimi per te rinjet,tjetra eshte qe poashtu do te mbahet nje konferenc e donatoreve te cilet do te nxitin edhe investuesit potencial.

Shpetimi i vetem per ne eshte investimi ne Kosove perndryshe perseri edhe nje vale e re emigrantesh qe do leshonin vendin tone.

Po te ishim ne te diaspores te hajrit per cdo muaj mund te hapnim qindra vende pune ne Kosove -te pakten 500 mije Kosovare te punesuar ne bote !
Mit Zitat antworten
  #5  
Vjetėr 04.06.2007, 12:45:00
Burimi35 Burimi35 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 2,160
Standard


Pilotit,

Per ide te till kam biseduar me nje Shoke para disa viteve.
"Ndoshta diq e till do te arrihej" !
Por !
Kontratat duhet te respektohen.
Kush garanton?
Se Shqiptaret mbas skadimit te afatit te Kontrates se punes kthehen ne vendin e tyre.
Askush.
Me siguri numer i madhe do te parqiteshin si Azilant.
Problemet e punesimit duhet te i zgjedhe Qeveria e Kosoves / e jo problemi i punesimit te eksportohet ne vende te tjera.
Mit Zitat antworten
  #6  
Vjetėr 04.06.2007, 13:33:00
Benutzerbild von trixi
trixi trixi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 18.08.2006
Vendi: Ferizaj-Hamburg
Postime: 6,629
Standard


Si ide Teorike mund te diskutohet por Praktikisht eshte e pamundur !
Gjermania me gati KATER MILION TE PAPUNE dhe te kerkoj puntore sezonal !

Kjo mund te jete nje ide e mire per axhensit e udhetimeve(mashtrimeve)per ti rjepur edhe nje here shqiptaret e varfer,sepse shume gjera nuk mund te realizohen !
Une mendoj se pas Pavaresis puna e pare dhe e me e rendesishmja per Kosoven duhet te jete hapja e vendeve te reja te punes,Investimet e jashtme dhe investimet e bashkatdhetareve nga diaspora dhe Ligjet per puntore dhe punedhanes (Ne kosove eshte katastrofale gjendja e te drejtave te puntoreve ne sektorin privat)!!

Ju pershendes sinqerisht,Trixi
Mit Zitat antworten
  #7  
Vjetėr 04.06.2007, 14:52:00
AmazInG AmazInG ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.01.2003
Vendi: Ati ku lahet Adelina
Postime: 2,300
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
trixi afishoj me 2007-06-04 13:33 :

Si ide Teorike mund te diskutohet por Praktikisht eshte e pamundur !
Gjermania me gati KATER MILION TE PAPUNE dhe te kerkoj puntore sezonal !


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

si tha edhe autori i temes Gjermani kerkon Puntor Sezonal.. kjo eshte e veretet ,, edhe un mundem me vulos ket qka tha Autori i temes

e sa i perket se Gjermanija ka 4 Mijlon papunsi edhe kjo eshte e vertet ,, por kush jan ata 4 miljon papunsi ..

20% jan Inzhinjera apo jan njerz me diploma (Kta nuk shkojn me punu per 10 Euro oren ,, por kerkojn pun 20 e 30 Euro oren)
40 % jan te semur psiqikisht dhe nuk jan te aft te punojn pun fizike
30% nuk e dojn ket pun Bujqesin apo blegtorin (Shkurt ship nuk e dojn punen e Fushes)
e kta 10 % jan PENA qe rrin tan dite e nat ne Stacionin e Trenave ,,
Mit Zitat antworten
  #8  
Vjetėr 04.06.2007, 21:57:00
piloti piloti ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 22.02.2002
Postime: 2,861
Standard

z.AmazinG ,

E kjarstsoi edhe me mirė , ndersa une po shtoi edhe ketė :

Vetem ne ketė njesi federale ku punoi dhe jetoi kerkohen me mijra punėtor sezonal , ju lutem fjalen ekmi per puntor sezonal te cilet 80-90% do te angazhoheshin ne Bujqesi , mirepo punė sezonale do te ishte e mundshme edhe ne deget tjera te ekonomis .

Ky projekt do te ishte i mundshem vetem me angazhimin e kesaj QEVERIE apo ata te cilen kjo qeveri do ti autorizonte .

Dikush tha se ata te cilet do te vijn per te punuar ata ketė do ta shfryetzoin per tu lajmruar Asyl .
Natyrisht se ne projekt edhe kjo do te rregullohej me marrveshje - dhe keta persona sipas te gjitha gjasave do te duhej qe te deklarohen me shkrim se nuk do te shfrytzion ketė pėr te kerkuar Asyl ,

Thjesht kjo ide mua me ka lind vetem e vetem qe sado pak per tju mundsuar asaj shtrese me te varfer qe disi te arrijn dhe tju mundsohet te punoin ca kohė qe sado kudo te permirsoin gjendjen e tyre materiale .
Edhe diqka , natyrisht se po kuptohet se per ketė vit ka kaluar koha , por duhet shiquar dhe munduar per vitet e ardhėshme .
Une personalisht do te pyeti tek enti per punsim (Arbeitsamt kurse keta besoi se do te me informoin detalisht )
Kisha aperluar tek ata bashkėkombas tanė te cilet posedoin ndermarrje punsimi (Leising apo Zeit arbeit firma) qe te marrin me seriozitet ketė situat dhe te angazhohen dhe keshtu ndoshta do tķu ndihmoim sadopak vllezerve dhe motrave tona te cilet sot e kan situaten e veshtir ekonomike.

Poashtu kisha apeluar tek te gjithė ata te cilet mendoin se nga ky projekt mund te profitoin ne kurriz te atyre qe kanė nevoi per sado pak punė me mirė mosė te angazhohen fare , dallavergjinjet , hajnat , matrapazet , kriminelet - ndihma e ketyre nuk na duhet .


me nderime

PILOTI
Mit Zitat antworten
  #9  
Vjetėr 04.06.2007, 22:18:00
emiri emiri ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 13.02.2004
Postime: 303
Standard

Pershendetje juve !
Kush eshte ai qe qane hallin e gjithe atyre te papunve ne kosove , mesiguri qe askush , sepse qeveria po e "kasapite "edhe at ekonomi te vogel me taksa te medhaja ashtu qe atyre po ju majftojne qe ti permbushin kerkesat e veta , por ndoshta ishalla dikush do te del qe te beje ndonje marveshje te tille ,....
Mit Zitat antworten
  #10  
Vjetėr 04.06.2007, 22:23:00
opusdeji opusdeji ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 05.09.2006
Postime: 119
Standard

Une i kam nja dy veta per pun adilen edhe ramqen se keq i kan punt e hajt
Mit Zitat antworten
  #11  
Vjetėr 04.06.2007, 22:33:00
piloti piloti ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 22.02.2002
Postime: 2,861
Standard

opusdeji


Anėtar qė nga: 05.09.2006
Afishime: 147 Afishuar me: 04.06.2007 22:23
--------------------------------------------------------------------------------
Une i kam nja dy veta per pun adilen edhe ramqen se keq i kan punt e hajt
.....::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::

Ti zotri me siguri nuk mendon apo edhe nuk e din se qka do te thot &amp;#9834;7 te brdhish me duar ne xhepa pa asnjė metalik, gexohem nese e ke qendjen e mirė materiale , mirepo nese nuk ke mundsi per te ndihmuar diq atėherit sepaku mos u tall , po te siguroi se shumė ka ne Kosovė , Shqiperi te till qe sonte mendoin qka tju pergadisin femijve te tyre neser pasi qe poata femijė ndoshta i ka zen gjumi te uritur duke mos pasur as dark te hajn si duhet .
Mua me dhemė shpirti sepse edhe vet kamė femij , edhe pse vet falė zotit nuk kam nevoi per ndihma -kjo nuk do te thot qe tanim une nuk kam kurrfar obligimi per te ndihmuar aq sa mundemi -atje ku duhet ndihmuar .
Me fal zotri ndoshta te rendova pak .por postimi i ytė mu dukė si tallje


piloti
Mit Zitat antworten
  #12  
Vjetėr 04.06.2007, 22:46:00
opusdeji opusdeji ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 05.09.2006
Postime: 119
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
piloti afishoj me 2007-06-04 22:33 :
opusdeji


Anėtar qė nga: 05.09.2006
Afishime: 147 Afishuar me: 04.06.2007 22:23
--------------------------------------------------------------------------------
Une i kam nja dy veta per pun adilen edhe ramqen se keq i kan punt e hajt
.....::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::

Ti zotri me siguri nuk mendon apo edhe nuk e din se qka do te thot &amp;#9834;7 te brdhish me duar ne xhepa pa asnjė metalik, gexohem nese e ke qendjen e mirė materiale , mirepo nese nuk ke mundsi per te ndihmuar diq atėherit sepaku mos u tall , po te siguroi se shumė ka ne Kosovė , Shqiperi te till qe sonte mendoin qka tju pergadisin femijve te tyre neser pasi qe poata femijė ndoshta i ka zen gjumi te uritur duke mos pasur as dark te hajn si duhet .
Mua me dhemė shpirti sepse edhe vet kamė femij , edhe pse vet falė zotit nuk kam nevoi per ndihma -kjo nuk do te thot qe tanim une nuk kam kurrfar obligimi per te ndihmuar aq sa mundemi -atje ku duhet ndihmuar .
Me fal zotri ndoshta te rendova pak .por postimi i ytė mu dukė si tallje


piloti
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

hiq mos ta nin shokit, veq qite qitash televizorin ne RTK thirri do numra qaty edhe kallxoju sa pare pi qon te Nona Terez ama veq me i que per qata femij pa buk qi kishe permend
qata ti propozova se njani ka qit emnin te shkijet per banese tjetri u met gjurmani tu hek
nimoni me solidaritet te nona tereza.
Mit Zitat antworten
  #13  
Vjetėr 05.06.2007, 15:54:00
coli2005 coli2005 ėshtė jashtė linje
i/e freskėt
 
Anetar prej: 03.04.2007
Postime: 80
Standard

Pershendetje!!!
Tema me e mire qe e ka pas ky forum!
Po qysh me i shti ne kry ministrit tone qe perveq fjalimeve per pamvaresi e qitjes allti ne hava,pune e ka pikerisht kete teme!
tung
c o l i
Mit Zitat antworten
  #14  
Vjetėr 05.06.2007, 22:35:00
Livadhi Livadhi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.06.2005
Postime: 1,379
Standard

Turp duhet tju vjen se si propagandohet se edhe 8 vite pase duhet dale shqiptari dhe kerku punu neper shtetet e jashteme.Ketu dishka nuk eshte ne rregulle a paskemi luftu mi largu shkaune prej kosovese dhe atu mu ule neper karrike shqiptare qe nuk din pse jan atu ata duhet kuptu mire se ne ato karrike nuk jan vetem per ti mbushe gjepate e vete por jan per ta qeverisur vendin e krijuare rende e rregulle e pune per te gjithe ku njezit nga puna e vete te kane mundesi ta ushqejen familjen e te jetojin si njerze te shekullitXXI.
-Mos valle eshte krijuare bindja tek Qeveritaret se nese Qytetaret dojin pune ata duhete ja mesyne EVropese perendimore dhe se pushteti ne kosove eshte vetem per banda politike.qe vetem atyre ju sjelle mireqenje ekonomike.
-Mos valle eshte krijuare bindja tek qeveritaret se nuk duhete ngriture vendete tereja te punese peremese politikave ekonomike se tani po vjen muaji i BUDALLEVE (me falini per shprehjen) dhe vin ata qe gjinde ne boten e jashteme dhe zbusin gjendjen e mejerushem te shume familjeve ne Kosove dhe me kete perfundon edhe filozofija e qeveritareve perkundrejte qutetareve.
Ne nuk duhete harruare se jemi vendi me i pasure i evropse sa i perkete RESURSEVE nentoksore dhe kemi nje popullsi me te RE dhe nje shtim qe eshte garance per nje te ardheme me te mire,por me kujtohete ish kryeministri Kosumi i cili thoshte se popullsija ne rritje dhe e re e kosovese eshte barre per ekonomin ton .Keshtu ishe Kryeministri mendonte se a e kishte drejte gjukoni vete.....
Por ne nuk duhete harruar se kemi nje qeveri te korrupuare dhe nje sistem jo funksjonale ku ndertohet mbi baza fisnore failjare me qka eshte kanzeri i shoqerise me qka e ngulfate gjdo nisem perparimtare qytetare.

PS shpeshe mendoji se me zezaket e aferikes kemi ndrushim vetem ne ngjyre dhe se pernga tryri jemi shume afere.Shpresoji te mos jet keshtu.Por rezulltatet tregojin se ne ballkan jemi ne shqiptare mepake te zhvilluare ekonomikishte perkunder miqesise me SHBA:
Mit Zitat antworten
  #15  
Vjetėr 06.06.2007, 13:14:00
Burimi35 Burimi35 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 2,160
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Livadhi afishoj me 2007-06-05 22:35 :
Turp duhet tju vjen se si propagandohet se edhe 8 vite pase duhet dale shqiptari dhe kerku punu neper shtetet e jashteme.Ketu dishka nuk eshte ne rregulle a paskemi luftu mi largu shkaune prej kosovese dhe atu mu ule neper karrike shqiptare qe nuk din pse jan atu ata duhet kuptu mire se ne ato karrike nuk jan vetem per ti mbushe gjepate e vete por jan per ta qeverisur vendin e krijuare rende e rregulle e pune per te gjithe ku njezit nga puna e vete te kane mundesi ta ushqejen familjen e te jetojin si njerze te shekullitXXI.
-Mos valle eshte krijuare bindja tek Qeveritaret se nese Qytetaret dojin pune ata duhete ja mesyne EVropese perendimore dhe se pushteti ne kosove eshte vetem per banda politike.qe vetem atyre ju sjelle mireqenje ekonomike.
-Mos valle eshte krijuare bindja tek qeveritaret se nuk duhete ngriture vendete tereja te punese peremese politikave ekonomike se tani po vjen muaji i BUDALLEVE (me falini per shprehjen) dhe vin ata qe gjinde ne boten e jashteme dhe zbusin gjendjen e mejerushem te shume familjeve ne Kosove dhe me kete perfundon edhe filozofija e qeveritareve perkundrejte qutetareve.
Ne nuk duhete harruare se jemi vendi me i pasure i evropse sa i perkete RESURSEVE nentoksore dhe kemi nje popullsi me te RE dhe nje shtim qe eshte garance per nje te ardheme me te mire,por me kujtohete ish kryeministri Kosumi i cili thoshte se popullsija ne rritje dhe e re e kosovese eshte barre per ekonomin ton .Keshtu ishe Kryeministri mendonte se a e kishte drejte gjukoni vete.....
Por ne nuk duhete harruar se kemi nje qeveri te korrupuare dhe nje sistem jo funksjonale ku ndertohet mbi baza fisnore failjare me qka eshte kanzeri i shoqerise me qka e ngulfate gjdo nisem perparimtare qytetare.

PS shpeshe mendoji se me zezaket e aferikes kemi ndrushim vetem ne ngjyre dhe se pernga tryri jemi shume afere.Shpresoji te mos jet keshtu.Por rezulltatet tregojin se ne ballkan jemi ne shqiptare mepake te zhvilluare ekonomikishte perkunder miqesise me SHBA:
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Livadhi,
Te mos perkrahish nje Ide esht e drejt ,por edhe obligim te s'qaron pse ate se perkrahe !
Akuza e juaj esht e pavend duhet ti kerkon Pilotit falje.
Personalisht edhe une nuk perkrahi nje Ide te till, duke u bazuar ne deshmit !!
Ekspotimet e deritashme te fuqis puntore si mall, gjat dekadave te fundit,nuk e kan ndimuar vertet Kosoven, as edhe vet personat ne fjal.

Une angazhohem per diq tjeter - kerkoj nga Qeveria!
1. Te i gjej pune secilit qe don te punoj-personave te afte per pune.
2. Qdo te riju/je tu mundesohet te kryejn Zanate /Profesione ...
3.Te rinjet/rejat qe duan te studiojn ti ndimoj me Bursa etj (esht fjala per ata qe plotesojn kushtet per studime).
Mit Zitat antworten
  #16  
Vjetėr 06.06.2007, 23:48:00
Livadhi Livadhi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.06.2005
Postime: 1,379
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2007-06-06 13:14 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Livadhi afishoj me 2007-06-05 22:35 :
Turp duhet tju vjen se si propagandohet se edhe 8 vite pase duhet dale shqiptari dhe kerku punu neper shtetet e jashteme.Ketu dishka nuk eshte ne rregulle a paskemi luftu mi largu shkaune prej kosovese dhe atu mu ule neper karrike shqiptare qe nuk din pse jan atu ata duhet kuptu mire se ne ato karrike nuk jan vetem per ti mbushe gjepate e vete por jan per ta qeverisur vendin e krijuare rende e rregulle e pune per te gjithe ku njezit nga puna e vete te kane mundesi ta ushqejen familjen e te jetojin si njerze te shekullitXXI.
-Mos valle eshte krijuare bindja tek Qeveritaret se nese Qytetaret dojin pune ata duhete ja mesyne EVropese perendimore dhe se pushteti ne kosove eshte vetem per banda politike.qe vetem atyre ju sjelle mireqenje ekonomike.
-Mos valle eshte krijuare bindja tek qeveritaret se nuk duhete ngriture vendete tereja te punese peremese politikave ekonomike se tani po vjen muaji i BUDALLEVE (me falini per shprehjen) dhe vin ata qe gjinde ne boten e jashteme dhe zbusin gjendjen e mejerushem te shume familjeve ne Kosove dhe me kete perfundon edhe filozofija e qeveritareve perkundrejte qutetareve.
Ne nuk duhete harruare se jemi vendi me i pasure i evropse sa i perkete RESURSEVE nentoksore dhe kemi nje popullsi me te RE dhe nje shtim qe eshte garance per nje te ardheme me te mire,por me kujtohete ish kryeministri Kosumi i cili thoshte se popullsija ne rritje dhe e re e kosovese eshte barre per ekonomin ton .Keshtu ishe Kryeministri mendonte se a e kishte drejte gjukoni vete.....
Por ne nuk duhete harruar se kemi nje qeveri te korrupuare dhe nje sistem jo funksjonale ku ndertohet mbi baza fisnore failjare me qka eshte kanzeri i shoqerise me qka e ngulfate gjdo nisem perparimtare qytetare.

PS shpeshe mendoji se me zezaket e aferikes kemi ndrushim vetem ne ngjyre dhe se pernga tryri jemi shume afere.Shpresoji te mos jet keshtu.Por rezulltatet tregojin se ne ballkan jemi ne shqiptare mepake te zhvilluare ekonomikishte perkunder miqesise me SHBA:
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Livadhi,
Te mos perkrahish nje Ide esht e drejt ,por edhe obligim te s'qaron pse ate se perkrahe !
Akuza e juaj esht e pavend duhet ti kerkon Pilotit falje.
Personalisht edhe une nuk perkrahi nje Ide te till, duke u bazuar ne deshmit !!
Ekspotimet e deritashme te fuqis puntore si mall, gjat dekadave te fundit,nuk e kan ndimuar vertet Kosoven, as edhe vet personat ne fjal.

Une angazhohem per diq tjeter - kerkoj nga Qeveria!
1. Te i gjej pune secilit qe don te punoj-personave te afte per pune.
2. Qdo te riju/je tu mundesohet te kryejn Zanate /Profesione ...
3.Te rinjet/rejat qe duan te studiojn ti ndimoj me Bursa etj (esht fjala per ata qe plotesojn kushtet per studime).
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Burimi 35.

Sa i perkete perkrahjese se ides se pilotit besoji se atu nuk kam shume per te shtuare ,sepse ideja ne fjale nuk eshte asgje e pa pranusheme por e pa pranusheme eshte mentaliteti yne se mendoji se vetem si puntore (qirak-rrogetare) diku tjetere ne shtete e jashteme duhete te mbesim gjalle dhe ti rrisim femijete tane.Kjo per mua eshte e pa pranushem.Jam shume i vetedishem se me hapjen e kufive me shtete Evropjane me siguri se nje pjese do largohete nga Kosova por eshte e pa pranusheme qe QEVERITARET tan mendoji se ne shpetimin e kemi vetem neper shtete tjera dhe se nuk ka mundesi tjera qe ne Kosove te Punohete dhe nga ajo pune e ndersheme te jetohet.
Ky eshte aji problemi qe mua me se shumti me brengos. nes shiqojim pake mbrapa dhe shohim se 8 Vite kan kaluare nga perfundimi i luftes dhe end ekonomija nuk ka marrure veten dhe ase qe ka shenja shprese ne kete drejtim.Pra athere duhet kerkuare fajtori.Dhe fajtor jan qeveritaret qe qeverise kosoven pase luftes .Sepse ata ne kete drejtim nuk ben asgje por vetem mbushen gjepat e tyre dhe end vazhdojin me kete kures.
Une nuk edi se si mendon qeverija ta ringjalle ekonomin e Kosovese ku nje afaristi nga jashte qofte i huaji apo shqiptare i duhet qe per te investuare ne Kosove te lidhet me njezit e nentokes apo me paramilitaret partijak per ndrushe nuk ka shanse qe ta zhvilloji veprimtarin e vete ne kosove.(nese mendoni ndrushe sjellni fakte).
Filozofija e qeverise qendrore dhe asaji lokale eshte qe neper qendrat lokale te ndahen parcella dhe te ngriten qendra zejtare apo me fjalorine tanishem qendra tregtare,dhe mu ketu perfundon edhe aftesija e tyre per te qeverisur.
Shembull nje qender Idustrijale e nisure diku mese Fushekosoves dhe Drenasit dihet se si ka perfunduare.
-Duhete vetem ta shofim Polonin ku ne gjdo vendbanim polake qofshin ato edhe qendra lokale kan investuare firmat gjermane dhe ato tjera evropjane.Athere shtrohet pytja Pse?sepse i eshte ofruare afaristeve te huaji klima e mire pune dhe nuk jan bere reprezalje nga ana e politikes atje mbi afaristet e huaji.E di se shumica e juaji qe do lexoni kete shkres do aresytoni se Kosova nuk eshte shtet e Polonija eshte shtet.Por athere linde pytja pse shqiprija nuk beri hapa ne kete drejtim qe eshte shtet,dhe pse ne shqiptare ne ballkan kemi standartin e jeteses mete dobtin perkundere miqesis me SHBA?Pse shqiprija nuk arrin te kete meshume turiste te huaji perendimor perkunder detit te mrekullushem qe e ka e qe edhe vete gjermanet e kan zili.
-Ne e dim mire ne ne ish jugosllavi ishte kosova ajo qe kishte nje standarte me te dobete jetese ,a mos valle mos edhe tani ne bashkiminevropjane do jemi ne shqiparet me shteti mete varfere prezen atu.
-Besoji se te gjitha keto te keqija na vini nga politika e pa pergjesheme qe na perfaqeson dhe ne menyre me te vrazhdete te mundeshem para zgjedhjeve na mashtron.
-E sa per falje pilotit nuk e di se ka aresye ti kerkoji.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Livadhi mė 2007-06-07 00:28 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #17  
Vjetėr 07.06.2007, 10:10:00
piloti piloti ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 22.02.2002
Postime: 2,861
Standard

Pėrshendetje inderuari Livadhi,

Une pajtohem me konstatimet tua, pajtohem pothuajse terėsisht, megjithat idea ime ishte dhe eshtė -perkohėsisht , pra kamė menduar qe ata te papunė ne Kosovė permomentin te angazhohen ketu ne punė sezonale, me mirė do te ishte qe te punoin 3-4 muaj se sa te bredhin me duar ne xhepa poshtė e lart terė diten .
Tė gjitha keto i kamė parapa duke marrė paraysh gjendjen momentale politike dhe ekonomike te Kosoves , gjendje kjo e cila po e mbyt jeten normale te njeriut .
Edhe perketė gjnedje me se shumti duhet fajsuar politikanet tanė te cilet terė vemendjen e popullit e koncentruan ne demagogjira te ndryshme , keshtu duke krijuar largim vemendje nga zhvillimi i jetes normale , separi nga vemendja per zhvillim ekonomik, industrial, kulturor,sportiv etj.
Dhe sot kemi ketė gjendje kaotike , e cila eshtė lenė ne meshir dhe jo meshir te Individve apo privatve , te cilet pothuajse bejn qte deshiron sot ne Kosovė .
Polakėt , punuan vite me radhe anekand vendeve europiane , me parat e fituara ata investuan ne vendin e tyre , sot dukshem me pak ka punetor sezonal neper vende te ndryshme ... me qense Polonia eshtė shtet zyrtor, rruget i ka te hapura per qdo investim dhe kredi keshtu qe edhe kjo e ben te vehten ...
Edhe diqka redhė punsimit , zotri i nderuar , sot ne Gjermani , Franc, Angli , ke aq shumė punetor te shteteve tjera sa qe sot nuk esht me problem nostalgjia e dikurshme e"Gaterbajterve" ....

me nderime
Piloti
Mit Zitat antworten
  #18  
Vjetėr 08.06.2007, 10:11:00
Burimi35 Burimi35 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 2,160
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Livadhi afishoj me 2007-06-06 23:48 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2007-06-06 13:14 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Livadhi afishoj me 2007-06-05 22:35 :
Turp duhet tju vjen se si propagandohet se edhe 8 vite pase duhet dale shqiptari dhe kerku punu neper shtetet e jashteme.Ketu dishka nuk eshte ne rregulle a paskemi luftu mi largu shkaune prej kosovese dhe atu mu ule neper karrike shqiptare qe nuk din pse jan atu ata duhet kuptu mire se ne ato karrike nuk jan vetem per ti mbushe gjepate e vete por jan per ta qeverisur vendin e krijuare rende e rregulle e pune per te gjithe ku njezit nga puna e vete te kane mundesi ta ushqejen familjen e te jetojin si njerze te shekullitXXI.
-Mos valle eshte krijuare bindja tek Qeveritaret se nese Qytetaret dojin pune ata duhete ja mesyne EVropese perendimore dhe se pushteti ne kosove eshte vetem per banda politike.qe vetem atyre ju sjelle mireqenje ekonomike.
-Mos valle eshte krijuare bindja tek qeveritaret se nuk duhete ngriture vendete tereja te punese peremese politikave ekonomike se tani po vjen muaji i BUDALLEVE (me falini per shprehjen) dhe vin ata qe gjinde ne boten e jashteme dhe zbusin gjendjen e mejerushem te shume familjeve ne Kosove dhe me kete perfundon edhe filozofija e qeveritareve perkundrejte qutetareve.
Ne nuk duhete harruare se jemi vendi me i pasure i evropse sa i perkete RESURSEVE nentoksore dhe kemi nje popullsi me te RE dhe nje shtim qe eshte garance per nje te ardheme me te mire,por me kujtohete ish kryeministri Kosumi i cili thoshte se popullsija ne rritje dhe e re e kosovese eshte barre per ekonomin ton .Keshtu ishe Kryeministri mendonte se a e kishte drejte gjukoni vete.....
Por ne nuk duhete harruar se kemi nje qeveri te korrupuare dhe nje sistem jo funksjonale ku ndertohet mbi baza fisnore failjare me qka eshte kanzeri i shoqerise me qka e ngulfate gjdo nisem perparimtare qytetare.

PS shpeshe mendoji se me zezaket e aferikes kemi ndrushim vetem ne ngjyre dhe se pernga tryri jemi shume afere.Shpresoji te mos jet keshtu.Por rezulltatet tregojin se ne ballkan jemi ne shqiptare mepake te zhvilluare ekonomikishte perkunder miqesise me SHBA:
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Livadhi,
Te mos perkrahish nje Ide esht e drejt ,por edhe obligim te s'qaron pse ate se perkrahe !
Akuza e juaj esht e pavend duhet ti kerkon Pilotit falje.
Personalisht edhe une nuk perkrahi nje Ide te till, duke u bazuar ne deshmit !!
Ekspotimet e deritashme te fuqis puntore si mall, gjat dekadave te fundit,nuk e kan ndimuar vertet Kosoven, as edhe vet personat ne fjal.

Une angazhohem per diq tjeter - kerkoj nga Qeveria!
1. Te i gjej pune secilit qe don te punoj-personave te afte per pune.
2. Qdo te riju/je tu mundesohet te kryejn Zanate /Profesione ...
3.Te rinjet/rejat qe duan te studiojn ti ndimoj me Bursa etj (esht fjala per ata qe plotesojn kushtet per studime).
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Burimi 35.

Sa i perkete perkrahjese se ides se pilotit besoji se atu nuk kam shume per te shtuare ,sepse ideja ne fjale nuk eshte asgje e pa pranusheme por e pa pranusheme eshte mentaliteti yne se mendoji se vetem si puntore (qirak-rrogetare) diku tjetere ne shtete e jashteme duhete te mbesim gjalle dhe ti rrisim femijete tane.Kjo per mua eshte e pa pranushem.Jam shume i vetedishem se me hapjen e kufive me shtete Evropjane me siguri se nje pjese do largohete nga Kosova por eshte e pa pranusheme qe QEVERITARET tan mendoji se ne shpetimin e kemi vetem neper shtete tjera dhe se nuk ka mundesi tjera qe ne Kosove te Punohete dhe nga ajo pune e ndersheme te jetohet.
Ky eshte aji problemi qe mua me se shumti me brengos. nes shiqojim pake mbrapa dhe shohim se 8 Vite kan kaluare nga perfundimi i luftes dhe end ekonomija nuk ka marrure veten dhe ase qe ka shenja shprese ne kete drejtim.Pra athere duhet kerkuare fajtori.Dhe fajtor jan qeveritaret qe qeverise kosoven pase luftes .Sepse ata ne kete drejtim nuk ben asgje por vetem mbushen gjepat e tyre dhe end vazhdojin me kete kures.
Une nuk edi se si mendon qeverija ta ringjalle ekonomin e Kosovese ku nje afaristi nga jashte qofte i huaji apo shqiptare i duhet qe per te investuare ne Kosove te lidhet me njezit e nentokes apo me paramilitaret partijak per ndrushe nuk ka shanse qe ta zhvilloji veprimtarin e vete ne kosove.(nese mendoni ndrushe sjellni fakte).
Filozofija e qeverise qendrore dhe asaji lokale eshte qe neper qendrat lokale te ndahen parcella dhe te ngriten qendra zejtare apo me fjalorine tanishem qendra tregtare,dhe mu ketu perfundon edhe aftesija e tyre per te qeverisur.
Shembull nje qender Idustrijale e nisure diku mese Fushekosoves dhe Drenasit dihet se si ka perfunduare.
-Duhete vetem ta shofim Polonin ku ne gjdo vendbanim polake qofshin ato edhe qendra lokale kan investuare firmat gjermane dhe ato tjera evropjane.Athere shtrohet pytja Pse?sepse i eshte ofruare afaristeve te huaji klima e mire pune dhe nuk jan bere reprezalje nga ana e politikes atje mbi afaristet e huaji.E di se shumica e juaji qe do lexoni kete shkres do aresytoni se Kosova nuk eshte shtet e Polonija eshte shtet.Por athere linde pytja pse shqiprija nuk beri hapa ne kete drejtim qe eshte shtet,dhe pse ne shqiptare ne ballkan kemi standartin e jeteses mete dobtin perkundere miqesis me SHBA?Pse shqiprija nuk arrin te kete meshume turiste te huaji perendimor perkunder detit te mrekullushem qe e ka e qe edhe vete gjermanet e kan zili.
-Ne e dim mire ne ne ish jugosllavi ishte kosova ajo qe kishte nje standarte me te dobete jetese ,a mos valle mos edhe tani ne bashkiminevropjane do jemi ne shqiparet me shteti mete varfere prezen atu.
-Besoji se te gjitha keto te keqija na vini nga politika e pa pergjesheme qe na perfaqeson dhe ne menyre me te vrazhdete te mundeshem para zgjedhjeve na mashtron.
-E sa per falje pilotit nuk e di se ka aresye ti kerkoji.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Livadhi mė 2007-06-07 00:28 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Livadhi ,
Lexo mesazhn e pare te Pilotit dhe rreshtin e pare te mesazhit tend !!!
Me akuza nuk zgjidhen problemet,problemet e te papunesuarve mbesin edhe me tej.
(Edhe pse Idea/zgjedhja nuk esht ideale, nuk don te thot se personi ne fjale ben propagand per Serbin-i njeti e din se njerzit vuajn per gjerat elementare,i njeti angazhim duhet shiquar si perpjekje per te gjetur zgjedhje-edhe pse me ket zgjedheje nuk pajtohem).
Me pjesen tjeter te mesazhit pajtohem.

Ju pershendes

Mit Zitat antworten
  #19  
Vjetėr 09.06.2007, 23:41:00
Livadhi Livadhi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.06.2005
Postime: 1,379
Standard

[quote]
Burimi35 afishoj me 2007-06-08 10:11 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Livadhi afishoj me 2007-06-06 23:48 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2007-06-06 13:14 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Livadhi afishoj me 2007-06-05 22:35 :
Turp duhet tju vjen se si propagandohet se edhe 8 vite pase duhet dale shqiptari dhe kerku punu neper shtetet e jashteme.Ketu dishka nuk eshte ne rregulle a paskemi luftu mi largu shkaune prej kosovese dhe atu mu ule neper karrike shqiptare qe nuk din pse jan atu ata duhet kuptu mire se ne ato karrike nuk jan vetem per ti mbushe gjepate e vete por jan per ta qeverisur vendin e krijuare rende e rregulle e pune per te gjithe ku njezit nga puna e vete te kane mundesi ta ushqejen familjen e te jetojin si njerze te shekullitXXI.
-Mos valle eshte krijuare bindja tek Qeveritaret se nese Qytetaret dojin pune ata duhete ja mesyne EVropese perendimore dhe se pushteti ne kosove eshte vetem per banda politike.qe vetem atyre ju sjelle mireqenje ekonomike.
-Mos valle eshte krijuare bindja tek qeveritaret se nuk duhete ngriture vendete tereja te punese peremese politikave ekonomike se tani po vjen muaji i BUDALLEVE (me falini per shprehjen) dhe vin ata qe gjinde ne boten e jashteme dhe zbusin gjendjen e mejerushem te shume familjeve ne Kosove dhe me kete perfundon edhe filozofija e qeveritareve perkundrejte qutetareve.
Ne nuk duhete harruare se jemi vendi me i pasure i evropse sa i perkete RESURSEVE nentoksore dhe kemi nje popullsi me te RE dhe nje shtim qe eshte garance per nje te ardheme me te mire,por me kujtohete ish kryeministri Kosumi i cili thoshte se popullsija ne rritje dhe e re e kosovese eshte barre per ekonomin ton .Keshtu ishe Kryeministri mendonte se a e kishte drejte gjukoni vete.....
Por ne nuk duhete harruar se kemi nje qeveri te korrupuare dhe nje sistem jo funksjonale ku ndertohet mbi baza fisnore failjare me qka eshte kanzeri i shoqerise me qka e ngulfate gjdo nisem perparimtare qytetare.

PS shpeshe mendoji se me zezaket e aferikes kemi ndrushim vetem ne ngjyre dhe se pernga tryri jemi shume afere.Shpresoji te mos jet keshtu.Por rezulltatet tregojin se ne ballkan jemi ne shqiptare mepake te zhvilluare ekonomikishte perkunder miqesise me SHBA:
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Livadhi,
Te mos perkrahish nje Ide esht e drejt ,por edhe obligim te s'qaron pse ate se perkrahe !
Akuza e juaj esht e pavend duhet ti kerkon Pilotit falje.
Personalisht edhe une nuk perkrahi nje Ide te till, duke u bazuar ne deshmit !!
Ekspotimet e deritashme te fuqis puntore si mall, gjat dekadave te fundit,nuk e kan ndimuar vertet Kosoven, as edhe vet personat ne fjal.

Une angazhohem per diq tjeter - kerkoj nga Qeveria!
1. Te i gjej pune secilit qe don te punoj-personave te afte per pune.
2. Qdo te riju/je tu mundesohet te kryejn Zanate /Profesione ...
3.Te rinjet/rejat qe duan te studiojn ti ndimoj me Bursa etj (esht fjala per ata qe plotesojn kushtet per studime).
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Burimi 35.

Sa i perkete perkrahjese se ides se pilotit besoji se atu nuk kam shume per te shtuare ,sepse ideja ne fjale nuk eshte asgje e pa pranusheme por e pa pranusheme eshte mentaliteti yne se mendoji se vetem si puntore (qirak-rrogetare) diku tjetere ne shtete e jashteme duhete te mbesim gjalle dhe ti rrisim femijete tane.Kjo per mua eshte e pa pranushem.Jam shume i vetedishem se me hapjen e kufive me shtete Evropjane me siguri se nje pjese do largohete nga Kosova por eshte e pa pranusheme qe QEVERITARET tan mendoji se ne shpetimin e kemi vetem neper shtete tjera dhe se nuk ka mundesi tjera qe ne Kosove te Punohete dhe nga ajo pune e ndersheme te jetohet.
Ky eshte aji problemi qe mua me se shumti me brengos. nes shiqojim pake mbrapa dhe shohim se 8 Vite kan kaluare nga perfundimi i luftes dhe end ekonomija nuk ka marrure veten dhe ase qe ka shenja shprese ne kete drejtim.Pra athere duhet kerkuare fajtori.Dhe fajtor jan qeveritaret qe qeverise kosoven pase luftes .Sepse ata ne kete drejtim nuk ben asgje por vetem mbushen gjepat e tyre dhe end vazhdojin me kete kures.
Une nuk edi se si mendon qeverija ta ringjalle ekonomin e Kosovese ku nje afaristi nga jashte qofte i huaji apo shqiptare i duhet qe per te investuare ne Kosove te lidhet me njezit e nentokes apo me paramilitaret partijak per ndrushe nuk ka shanse qe ta zhvilloji veprimtarin e vete ne kosove.(nese mendoni ndrushe sjellni fakte).
Filozofija e qeverise qendrore dhe asaji lokale eshte qe neper qendrat lokale te ndahen parcella dhe te ngriten qendra zejtare apo me fjalorine tanishem qendra tregtare,dhe mu ketu perfundon edhe aftesija e tyre per te qeverisur.
Shembull nje qender Idustrijale e nisure diku mese Fushekosoves dhe Drenasit dihet se si ka perfunduare.
-Duhete vetem ta shofim Polonin ku ne gjdo vendbanim polake qofshin ato edhe qendra lokale kan investuare firmat gjermane dhe ato tjera evropjane.Athere shtrohet pytja Pse?sepse i eshte ofruare afaristeve te huaji klima e mire pune dhe nuk jan bere reprezalje nga ana e politikes atje mbi afaristet e huaji.E di se shumica e juaji qe do lexoni kete shkres do aresytoni se Kosova nuk eshte shtet e Polonija eshte shtet.Por athere linde pytja pse shqiprija nuk beri hapa ne kete drejtim qe eshte shtet,dhe pse ne shqiptare ne ballkan kemi standartin e jeteses mete dobtin perkundere miqesis me SHBA?Pse shqiprija nuk arrin te kete meshume turiste te huaji perendimor perkunder detit te mrekullushem qe e ka e qe edhe vete gjermanet e kan zili.
-Ne e dim mire ne ne ish jugosllavi ishte kosova ajo qe kishte nje standarte me te dobete jetese ,a mos valle mos edhe tani ne bashkiminevropjane do jemi ne shqiparet me shteti mete varfere prezen atu.
-Besoji se te gjitha keto te keqija na vini nga politika e pa pergjesheme qe na perfaqeson dhe ne menyre me te vrazhdete te mundeshem para zgjedhjeve na mashtron.
-E sa per falje pilotit nuk e di se ka aresye ti kerkoji.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Livadhi mė 2007-06-07 00:28 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Livadhi ,
Lexo mesazhn e pare te Pilotit dhe rreshtin e pare te mesazhit tend !!!
Me akuza nuk zgjidhen problemet,problemet e te papunesuarve mbesin edhe me tej.
(Edhe pse Idea/zgjedhja nuk esht ideale, nuk don te thot se personi ne fjale ben propagand per Serbin-i njeti e din se njerzit vuajn per gjerat elementare,i njeti angazhim duhet shiquar si perpjekje per te gjetur zgjedhje-edhe pse me ket zgjedheje nuk pajtohem).
Me pjesen tjeter te mesazhit pajtohem.

Ju pershendes/quote]


I nderuari burimi35
sa per sqarim une nuk e kam sulmuare pilotin askunde personalishte por per kundere rreshtit te pare une ka shprehure indinjaten me mentalitetin politik dhe shoqerore qe mbreteron tek ne ,se ne vetem duke punuare per te tjeret sigurojim ardhemerin tone .Une po e perseris edhe njehere se kemi mundesi qe ne Kosove te punojim dhe nga ajo pune te jetohet.Momentalishte qytetaret e Kosovese i kan mbi 80% te ardhurave nga jashte dhe vetem 20% nga mbrenda,sikure te ishte mire do ishte e kunderta.Por pajtohem se nese Qeverija aktuale dhe qeverit e ardheshem qe do vin nese nuk ndermarrin ndonje reforem qe do ishte nxitese per investitoret e huaje ,ne edhe me tej burim jetese do kemi dyerte e evropese e botese deri sa do shkohete edhe ka asimilimi .
Mit Zitat antworten
  #20  
Vjetėr 09.06.2007, 23:59:00
piloti piloti ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 22.02.2002
Postime: 2,861
Standard

Per ata , te papun duhet edhe ne ketu ne diaspor te kujdesemi, natyrisht aq sa mundemi , ne tanim po e shofim shumė mirė se sa kujdesen ata te cilet paguhen mjaft majem -pra politikanet .

Ne ketu ne diaspor sa i perket gjendjes materiale jemi mirė , punoim apo merremi me bisnese te ndryshme , kesjhtu qe xhepat asėnjeher nuk i kemi te zbrazur, por nuk duhet qe kjo gjendje te na kenaq , "ne kemi e per ma tutje kush eshtė ngusht ":: KJO NUK ESHTė ASPAK FER

Ju lutem ,mos ta harroim Kosoven


piloti
Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 01:10:38.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.