Kthehu   DForum > Politikė > Politikė dhe aktualitete tė tjera politike / Politik und politische Aktualitäten

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #1  
Vjetėr 18.05.2006, 15:44:00
tarasi tarasi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.01.2006
Postime: 3,051
Standard

Kemi mbaruar tė gjithė nė qoftė se mndojmė
se secili prej nesh ka lindur vetėm pėr vehte
( Marin Barleti)

Ēėshtja shqiptare,pėr ne shqiptarėt ka njė karakter krejt tė veēantė; vonesa historike, zgjidhje e gabuar e hierarkisė diplomatike, pra atė nderkombėtare e mė shumė atė kombėtare... Shpeshė herė na ka ndodhė qė Tradhtarin ta bėjmė Hero dhe heroin tradhtarė. Nė mungesė ndoshta tė guximit individual karshi hipnotizimeve kolektive...

Njė prej figurave mė enigmatike,padyshim qė ka qenė dhe ėshtė Ibrahim Rugova. Nė kohėn kur populli i tij pėrjetonte katrahuren, fyrjen, humbjen e dinjitetit, Ky bėri ngritjen e tij, namin e tij, emrin e tij karshi popullit tė shum vujtur. E, dihet qė nė kėso kushte,kur populli pėrjeton shtypje dhe robėri,vetėm ai qė ėshtė vazal i shtypėsve mund tė dehet nėn mjerimin e tė tjerėve...
Me njė fjalė, Ky ishte njeri nder personalitetet mė enigmatike ashtu siq mbeti enigmatike edhe vrasja apo mė mirė me thana porositsit e vrasjes sė Fehmi Aganit...

2.

Dihet qė Fehmi Agani dhe Ibrahim Rugova,ishin nė mardhenja zero pas Kuvendit tė trete tė LDk-ės, Kuvend nė tė cilin Fehmi Agani kishte ofruar dorėheqjen e tij. Dhe qė nga kėtu ai kishte nderprerė ēdo komunikim me Ibrahim Rugoven. Vetėm edhe njė herė gjatė konferences Rambujes kishin biseduar me njeri tjetrin por atė me tonė shumė-shumė tė ashpėra sa qė profesori i kishte thėnė: Ty vetėm pushteti tė intereson dhe asgjė tjetėr...
Gjatė sulmeve tė natos u pėrjetua edhe Golgota shqiptare.Shumė veta kėrkonin shpėtimin drejtė Blacės e disa edhe drejt Kukėsit teksa Ibrahim Rugova drejt Beogradit... Prej atyre qė e kishin zgjedhur shpėtimin e tyre drejt Bllaces ishte edhe Fehmi Agani e i cili kurrė nuk e arriti atė kufi, aq shumė tė dėshiruar ani pse shumė afėr e kishte pasur.. Ja se pse:

3.

Kristofer Hill aso kohe kishte biseduar me telefon me Adnan Merovcin( aso kohe ishte sekretar teknik i Ibrahim Rugovės) i cili i kishte thėnė Hillit se ekziston mundėsia qė sė bashku me Rugoven tė shkonin pėr nė Beograd dhe se Ibrahim Rugova kishte kėrkuar nga Sigurimi serbė qė t'i gjenin se ku janė tė fshehur bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė, si Fehmi Aganin, Edita Tahirin por edhe Hydajet Hysenin dhe Mehmet Hajrizin.
Gjatė asaj kohe nė Han tė Elezit,autoritetet serbe e kishin hetuar dhe arrestuar edhe Blerim Shalėn si njeri nder pjesmarresit nė konferencen e Rambujes.. Kur e kishin zėnė Blerimin autoritetet serbe ishin konsultuar me Ibrahim RUgovėn dhe Merovcin ( ky i dyti dėshmon pėr kėtė) duke propozuar qė ta kthenin Blerim Shalen mbrapa nė Prishtinė.Rugova e kishte refuzuar kėtė ofertė, duke thėnė se nuk kishte nevojė pėr tė. Tani, pas kėtij refuzimi tė Rugovės policėt serbė nga paraburgimi ku e mbanin Blerimin nė Han tė Elezit e kishin liruar dhe ēak i kishin ndihmuar qė tė kalojė matanė...
Nga kjo del qė, policėt serbė ndėgjonin dhe zbatonin urdhrat e Ibrahim Rugovės. Ai kishte kerkuar qartė qė t'ja gjenin Fehmi Aganin...


4.
Prof fehmi Agani disa ditė ishte fshehur nėpėR Prishtinė ngaqė e dinte qė ishte nė kėrkim...Pasi qė gjetja e bashkėpunėtorėve tė Rugovės po rrezulltonte me mos-sukses Rugova nga Beogradi dėrgon Adnan Merovcin nė Shkup( ngaqė tani mendohej qė ata do tė duhej tė jenė atje) me motivacion t"kėrkimit tė bashkėpunėtoreve tė I. Rugovės.Atje Hilli informohet nga Merovci,se sherbimi sekret serbė,paska informata tė cilat konfirmojnė se UĒK-ja qenka duke pergaditur vrasjen e Rugovės prandaj forcat serbe kishin vendosur pėr ta mbrojtė atė...Por atje nė Shkup Merovci arriti tė kuptojė megjithatė qė Fehmi Agani qenka akoma dikund nė Kosovė,se nuk paska arritur tė dalė fare atje...

Pas gjashtė javė fshehjeje nėpėr Prishtinė,Fehmi Agani sė bashku me gruan Sadijen dhe djalin Mentorin, do t'ia mėsyjė kufirit tė Maqedonisė. Ai kishte dronė se do "mund tė zihej nga Sigurimi serBĖ PĖR T'U SJELLUR NĖ SHTĖPINĖ E RUGOVĖS ku duhej tė inkuadrohej natyrisht nė lojėn, e Rugovės e tė Millosheviqit.
Pasi fytyren e kishte ruajtur gjerė mė atėherė mėtonte daljen si gjithė tė tjerėt nė shtetin fqinjė.Kur Treni kishte arritur nė han tė Elezit, ishte urdheruar qė tė kthehej pėr nė Fushė Kosovė e qė nuk mund tė vazhdonte mė tutje...
Edhe mė herėt ishte proklamuar se ishte vra Fehmi Agani... pOR kėsaj radhe me tė vėrtet ai u vra mė 10 maj tė vitit 1999. menjeherė sipas marreveshjes Rugova - Millosheviq, TANJUGU u ngut tė lėshojė njė komunikatė tjeter nė tė cilėn do tė akuzojė UĒK-ėn pėr kėtė... Fatmirsisht kur ėshtė vra Agani me tė kanė qenė edhe gruaja dhe I biri kėshtu qė kėtė argument tė TANJUGUT Ibrahim Rugova nuk do tė mund ta pėrdorte pėr hesape tė veta.....
Fill pas Lufte vrasjet enigmatike tė Xhemail Mustafes, Racit, Popoves etj Rugova u mundua sipas mėsimeve tė Tanjugut t'ua adresojė Luftetarėve tė Lirisė dhe kėtė akuzė e bėnte njeriu qė sipas mendjes sime ka qendruar prapa tė gjitha vrasjeve tė bashkė-punėtorėve tė tij mė tė ngushtė... Edhe tentim vrasja e Sabri hamitit shkon nė adresė tė Rogoves dhe Co...
Njė ditė para se tė vritet fehmi Agani serbet ishin marrė vesh qė Ibrahim Rugoven ta transferonin pėr nė Itali. As qė nga atje ai nuk denjoi tė pėrkrahte Luften e popullit shqiptarė pėr Liri dhe bashkim kombėtar...
I mbetet drejtsis shqiptare qė tė hetojė kėto vrasje dhe rolin e Rugoves nė to.....
Mit Zitat antworten
  #2  
Vjetėr 18.05.2006, 16:11:00
ABE-a ABE-a ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 27.10.2004
Postime: 1,010
Standard


NE CFARE RRETHANASH U EKZEKUTUA FEHMI AGANI?!

Fillimisht e pergezoj z.tarasi per hapjen e kesaj teme,
Ndersa ne vijim sjell perepara lexuesve nje shkrim te publikuar nga disa agjensi te kohes , lidhur me vrasjen e Fehmi Aganit.
--------

Analiza e vrasjes se Fehmi Aganit simbas "Notizie Est- Balcani" te dates 10-5-1999

Fehmi Agani politiku kosovar qe u lajmerua si i vrare ne fillim te prillit, dhe per te cilin nuk dihej asgje per jave u gjete i vrare rreth 30 km nga Prishtina. Kete here lajmin e ka dhene te paret ata qe sigurisht jane edhe vrasesit e tije, zyrtaret serbe. TANJUG( kontrolluar nga ministria e informacionit serb) shkruan se Fehmi Agani deri para bombardimeve te natos ishte nje nga liderat me te medhenje te LDK-se mbas Rugoves, u vra nga UCK pa dhene asnje gje te detajuar, sikurse nuk tregon asgje ne menyren se si u vra. Informacione jepen nga familja e Aganit, ne menyre te vecant nga djali i tije, i shperngulur ne Maqedoni: Agani u rrembye te enjten me 6 maje nga policia serbe ne afersi te Lipjanit ne nje tren te mbushur me te shperngulur qe u kthyen mbrapsh nga autoritete Maqedonase dhe qe ktheheshin ne Prishtine. Agani 66 vjecar e ndane nga gruaja dhe djali duke e marre me vete policia. Te premten nje pjestar i familjes qe shkoje per te marre informacion ne polici per fatin e Aganit i thane se e gjeten te vrare. Nje tjeter intelektual Kosovare qe eshte strehuar perkohosishte ne maqedoni Ismaili thot se ka qene per disa jave i fshehur se bashku me Aganin nga data 29 mars diten qe policia serbe beri nje operacio te gjere ku arrestoi shume persona ne Prishtine. Ne kete dite ne rremujen qe mbizotronte ne qytet u dha dhe lajmi i vrasjes se tije. Ismaili konfermon se javen e kaluar Agani kishte vendosur te kthehej ne banesen e tije duke hequr dore te shkonte ne Mqoedoni sic beri vet Ismaili. Ne fakt javen e shkuar Natasa Kandic e organizates per te Drejtat e Njeriut ne Beograd kishte konfirmuar ne nje intervist dhene gazetes malezeze "Monitor" qe Agani ashtu si edhe Demaci u rishfaqen ne apartamentet e tyre ne Prishtine mbas nje kohe ne klandestinitet. Zhdukja e Aganit u komunikua edhe nga agjensia shqipetare e Maqedonise "Albapres" e cila lajmeroi te premten ne 7 maje ne mengjes perpara se TANJUG te komunikonte vrasjen e tije, lajmin se Agani "u arrestua nga policia serbe dhe u nda vecas nga familja e tije ne momentin qe donte te largohej nga Prishtina". Ne baze te Kosovapress agjensia e UCK-se, Agani u vra nga policia serbe sepse ne kundershtim nga Rugova kundershtoi te kryente bisedime me autoritetet serbe, dhe keshtu po te largohej jashte Kosoves do te deklaronte pozicjonin e tije. Ne baze te komandantit te UCK-se Thaci i intervistuar nga Retuers , Aganin e vrane autoritetet serbe per te shkatrruar procestin e bashkimit te forcave shqiptare. Thaci ishte ne te kaluaren nxensi i Aganit me te cilin kishte nje raporte shume te mire.

Lajmi i vrasjes nuk mund te mos lexohet ne fakt ne baze te zhvillimeve te ditve te fundit, qe shikon nje ndarje te brendshme ne levizjen shqiptaro Kosovare, per shkak te tentativave te fundit per te ifiltruar grupe te armatosura te FARK te kontrolluara nga kryeministri ne emigrim Bukoshi, pozicjoni i te cilit eshte afer Rugoves dhe Berishes qe nuk shikohet mire nga perndimi kohet e fundit. Brenda levizjes politike shqiptare, Agani, profesor i sociologjise, megjithse bente pjes ne LDK-ne e Rugoves, por ishte i vetmi politikan moderator qe ishte dakort me nje djalog me UCK-ne fal simpatise qe gezonte nga te gjitha forcat kosovare. Vrasja e tije heq nga skena nje nje figure lidhse te rendesishme per djalogun ndemjet forcave politike shqiptare, ne nje moment ne te cilin, duke pare tentativat pe te arritur nje solucion diplomatik mbi lekuren e popullit kosovare, nje cfardo forme te unitetit politik midis forcave shqipetare do te ishte e rendesishme per te mbrojtur interesat e tyre. Per fat te keq nuk u morrvesh kurre se cila ishte pozicjoni i Aganit ne krahasim me ate te Rugoves per te djaloguar me MIloshevicin, por e sigurt qe nje zgjidhje e provokoi carje te thella brenda LDK-se. Nje gje eshte shume e qarte se vdekja e tije i interesonte si Beogradit dhe te tjerve.

Ne fund nuk mund te mos kuptosh diferencen efatit te Aganit, qe u detyrua te largohej, maskuar ne nje tren te mbushur me te shperngulur dhe te kthyer ne kufi, sekuestruar nga policia serbe dhe ekzekutuar, dhe fati i Rugoves, qe u largua ne nje menyre te rehatshme ne nje xhet te sherbimeve te fshehta italjane ne Rome, fale ndihmes se pergjegjsit te masakres se popullit Kosovar, Miloshevicit, dhe nje nga sponsorat me te medhenje te ketije te fundit Dinit, tani ndodhet ne nje vile luksoze ne Rome dhe i pritur nga te fuqishmit e gjysmes se botes. Rugova e pa te arsyshme te djalogonte me Miloshevicin, Milutinovicin& co, por ne menyre te dukshme nuk levizi nje gisht per te ndihmuar nje si Agani qe kishte qene krahu i djathte i tia per shume vjet, por u braktis ne fatin e tije. Ashtu sic u braktisen edhe Flora Brovina, presidentja e Lidhjes se grave shqiptare te Kosoves, sekuestruar nga policia dhe paramilitaret serbe ne 22 prille dhe Albin Kurti, ish president i Bashkimit Studentor te Prishtines dhe zedhenes i Demacit dhe ai i sekuestruar se bashku me babane dhe vllane qe te gjthe rezultojne "deseparesidos"

Burimi i lajmit: Ruters 8 maje 1999; albapress, 7 maj 1999, TANJUG 7 maj 1999 " "monitor" maj 1999

-----

Sheradin Berisha
ABE-a
Mit Zitat antworten
  #3  
Vjetėr 18.05.2006, 17:09:00
Benutzerbild von gentelmeni
gentelmeni gentelmeni ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 20.06.2001
Postime: 4,764
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek gentelmeni
Standard

Rrefimi i Rizahit,te shtyer ne moshe;
-Mixho,une isha ngat Fehmi Aganit,i cili ishte i veshur me tesha te grave dhe me nje shami n'krye.Une e nxhofta menjehere e ai rrinte afer meje.Nuk e dij pse,por ma merr menja se mu do t'me nalnin sepse isha me kapuq te bardhe e nashta ate nuk do ta ngucnin.Kur na e kane kthy trenin mrapsht,atehere ai i ka heq teshat e grave edhe tha:"Nese vdes,dua te vdes si burre".E kthyn trenin n'Dobreve(Miradi te Eperme) dhe Aganin e ndane nga turma edhe e moren me vete.

Keto fjale mi ka thene nje plak me emrin Rizah.Ishte shume i qarte ne ate qe thonte.

Mendoj qe heren e pare,kur eshte nisur treni ne drejtyim te Maqedonise,ata nuk kane mundur ta gjejne Aganin,por kane pasur informacione te sigurta qe Ai ishte ne ate tren dhe per kete arsye e kane kthyer trenin qe ta kontrollojne mire.

Pra,jam shume i sigurte qe shqiptari ka dore ne vrasjen e Aganit.
Mit Zitat antworten
  #4  
Vjetėr 18.05.2006, 19:06:00
mireditori mireditori ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 11.02.2006
Postime: 399
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gentelmeni afishoj me 2006-05-18 17:09 :
Rrefimi i Rizahit,te shtyer ne moshe;
-Mixho,une isha ngat Fehmi Aganit,i cili ishte i veshur me tesha te grave dhe me nje shami n'krye.Une e nxhofta menjehere e ai rrinte afer meje.Nuk e dij pse,por ma merr menja se mu do t'me nalnin sepse isha me kapuq te bardhe e nashta ate nuk do ta ngucnin.Kur na e kane kthy trenin mrapsht,atehere ai i ka heq teshat e grave edhe tha:"Nese vdes,dua te vdes si burre".E kthyn trenin n'Dobreve(Miradi te Eperme) dhe Aganin e ndane nga turma edhe e moren me vete.

Keto fjale mi ka thene nje plak me emrin Rizah.Ishte shume i qarte ne ate qe thonte.

Mendoj qe heren e pare,kur eshte nisur treni ne drejtyim te Maqedonise,ata nuk kane mundur ta gjejne Aganin,por kane pasur informacione te sigurta qe Ai ishte ne ate tren dhe per kete arsye e kane kthyer trenin qe ta kontrollojne mire.

Pra,jam shume i sigurte qe shqiptari ka dore ne vrasjen e Aganit.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nje gje nuk mund te mohohet ,disa struktuara te LDK-separa edhe gjate luftes kane kordinuar veprimin me sherbimet e sigurimit serb ne luften speciale dhe likuidimin e atyre qe ishin per rezistence te armatosur, ne radhe te pare ne shenjester ishin pjestaret e UĒK-se por edhe disa udheheqes te LDK-se qe fshehurazi perkrahnin luften e armatosur.
Kjo edhe e argumenton vrasja e Aganit nga njera ane, dhe largimi i rehatshem i Rugoves me tere familje ne Itali . Te dyja keto i ben forcat e Millosheviqit.
DALLIMI MES KETYRE DY LIDERVE KRYESOR TE LDK-SE DIHET HAPATAZI ISHTE QENDRIMI NDAJ uĒk-SE DHE LUFTES SE ARMATOSUR KUNDER OKUPATORIT.
I nderuari Tarasi ju pergezoj sinqerisht si autor i kesaj teme te qelluar , me gezoj kthimi i juaj ne kete forum.
Me duket se jeni shum afer zgjidhjes se misterit te vrasjeve misterioze te disa aktivisteve te LDK-se ,per te cilat Rugova menjehere akuzonte krahun e luftes ,duke zbatuar ne kete menyre praktiken e Stalinit qe ata qe i vriste naten i qante diten e neser hakmerrej duke vrare kundershtaret politike. Ishte keto rrathe te ferrit .

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mireditori mė 2006-05-18 19:14 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #5  
Vjetėr 18.05.2006, 19:26:00
kastrati kastrati ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 12.09.2005
Postime: 867
Standardune gjithqka kam lexuar dhe par, por, qe dikush del dhe lehteson kriminelet shkije, te cilet vran figurat ma markante te kombit shqiptar dhe mundohet qe vepren e kryer nga kriminelet shkie ta hedhin mbi te pafajshmit shqiptar, keta jan vetem Taraset me Co [img]/forum/images/smiles/icon_wink.gif[/img]

ore, ju mbroni shkiet dhe mundohuni qe ti lehtesoni sa te doni, mundohuni qe serish ti ktheni ne Kosove dhe tu jepni liri te pa kufizume, mundohuni gjithashtu edhe tu jepni teritore te komunave me shqiptare duke u munduar ti llogaritni si shkie se kot e keni [img]/forum/images/smiles/icon_wink.gif[/img]

bile per tia arritur qellimit, hoqet edhe njerzit me kembngules kombetar dhe vut ne krye te qeverise ata te cilet jan edhe dhenduerr te shkieve dhe grekve si qe po mundohet edhe ky Ora-sorra, po serish kot e keni [img]/forum/images/smiles/icon_wink.gif[/img]
Mit Zitat antworten
  #6  
Vjetėr 18.05.2006, 19:45:00
grepi
Gast
 
Postime: n/a
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-18 19:26 :


une gjithqka kam lexuar dhe par, por, qe dikush del dhe lehteson kriminelet shkije, te cilet vran figurat ma markante te kombit shqiptar dhe mundohet qe vepren e kryer nga kriminelet shkie ta hedhin mbi te pafajshmit shqiptar, keta jan vetem Taraset me Co [img]/forum/images/smiles/icon_wink.gif[/img]

ore, ju mbroni shkiet dhe mundohuni qe ti lehtesoni sa te doni, mundohuni qe serish ti ktheni ne Kosove dhe tu jepni liri te pa kufizume, mundohuni gjithashtu edhe tu jepni teritore te komunave me shqiptare duke u munduar ti llogaritni si shkie se kot e keni [img]/forum/images/smiles/icon_wink.gif[/img]

bile per tia arritur qellimit, hoqet edhe njerzit me kembngules kombetar dhe vut ne krye te qeverise ata te cilet jan edhe dhenduerr te shkieve dhe grekve si qe po mundohet edhe ky Ora-sorra, po serish kot e keni [img]/forum/images/smiles/icon_wink.gif[/img]
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

shif tash politika brahim dinariane, me slloganin kush esht kunder brahim cerrces, ėsht me serbin.
keta vetem shkojn duke pėrseritur politiken e tyre me vite te tera, dikur thonin se kush esht kunder jugosllavis esht kunder bashkjeteses dhe ecjes se shqiptarve pėrpara, pra ather kur ishin komunista jugosllav, kurse ather kur u ben demokrat rugovian thonin kush esht kunder rugoves esht me serbi, dhe tash prap ja paskan nis, ishalla po pshtoni se valla patriotat jan ken gjithmon ne rrezik nga armiku e te rall jan ata qe kan vdek me koke ne jastek, ky rugova i cerrces edhe me avion e enke armiku dhe thaset me dinar ja pat mbush plot.

grepi, dora vete
Mit Zitat antworten
  #7  
Vjetėr 18.05.2006, 19:52:00
tarasi tarasi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.01.2006
Postime: 3,051
Standard

Tashti nuk mundė t'i kuptojė tė gjithė ata tė cilėt bėhen tė shurdhėt dhe tė verbėr dhe nuk duan tė shohin ato qė tė gjithė i dinė... Serbėt vranė e masakruan popullsin e pafajshme ngaqė nuk mundė tė pėrballeshin me luftėtarėt trima tė UĒK-ės nė luftė ball pėr ballė...
Tema ėshtė diēka krejtė tjetėr...
Vetė Blerim Shala deklaron dhe kėtė deklaratė tė tij e ka botuar nė libėr ku thotė: pasi u arrestova nė Han tė Elezit dhe pasi qė eprori i policis serbe bisedoi me Ibrahim Rugoven ky u tha qė tė mė lirojnė ngaqė Rugova se kishte kėrkuar qė t'ja qonin atė por bashkė-punėtorėt e tjerė...

Faktet flasin vet i pėlqeu apo edhe si pėlqeu ndonjerit. Vrasja e Fehmi Aganit ėshtė bėrė % me dijenin dhe aprovimin e Rugovės.Asnjė nga pjestarėt e Familjes Agani pas lufte nuk ėshtė bėrė pjestarė i LDK-ės. Edhe i biri i Prof Aganit i ka dyshimet e tija dhe tjeter gjė ėshtė ajo qė" ai se ka guximin t'i bėjė publike kėto dyshime".
Po ashtu ėshtė shumė enigmatike tentim vrasja e Sabri Hamitit me tė birin e sidomos vrasja e Enver Malokut vetėm pak metra largė nga rezidenca e ZOTNI rugovės...
Unė thashė mė lartė: TANJUGU menjeher ishte ngutur dhe kishte dhėnė alarmin se Agani u vra nga UĒK-ja por duke e ditur se aty kishte pas dhe tė tjerė po e njejta agjensi ishte ngutur tė demantonte kėtė gjė...Nė shumicėn e rasteve serbet nė Kosovė kanė vra me kėrkesen e shqiptarėve vetė dhe atė: mė 1945 me kėrkesėn e Fadil Hoxhės, mė 1981 me kėrkesėn e Fadil Hoxhės dhe Azem Vllasit dhe nė vitet e 90-ta me bekimet e Ibrahim Rugovės...
Dihet boterisht qė tė gjitha vrasjet e pas lufte mė sė miri i pat shfrytetuar Rugova: Pra mjafton vetėm tė shikohet se kush pėrfitojė nga ato dhe shkaku dihet. Tek e fundit ėshtė shumė interesante se si u bė e mundur tė vriteshin vetėm ca kolegė tė Rugoves. tashti po dihet se kush ishin urdhėr-dhėnėsit dhe kush ekzekutuesit...
Tashti, kėto tė dhėna nuk janė paushalle por janė tė dalura nga vet njerzit mė tė afėrtė tė Ibrahim Rugovės. Kjo mua edhe nuk mė befason fortė ngaqė, kur kihet parasysh qė Rugova gjimnazin nė Pejė e ka krye nė gjuhėn serbe ( e ju mund ta merrni me mendė se ēfarė ndjenjash mund tė ketė pas njė i tillė- kombėtare e kam fjalėn) aherė Ai ka qenė i gatshėm t"bėjė ēdo gjė nė tė mirė tė vet-vetes dhe nė tė mirė tė atyre qė kanė qenė tek e fundit promotoret e ngritjes sė tij...

Njė faktė: Nė vitin 1994 pasi qė mė arrestuan nė prishtinė gjatė hetuesis udbashėt mė pyeten se a " jam anėtar i LDK-ės?" dhe natyrisht qė pėrgjigja ime ishte " Jo nuk jam". Por pėr befasin time nga kjo pėrgjigje e imja ata u tmerruan edhe mė shumė duke mė shqelmuar e duke mė sharė me nėnė e babė e duke mė thėnė" se ti demek koke kunder Ibrahim Rugoves"... Edhe sot e kėsaj dite nuk e kam fortė " tė qartė" se pėrse ata e mbronin Rugoven me aq dashuri...

Me rastin e vrasjes sė F.Aganit dhe se kur do tė bėhet ajo e themė katerciperisht: qė Ibrahim Rugova ka qenė nė dijeni dhe se nė momentin kur ai ka hyrė nė vilen e tij nė Itali po nė atė moment ka qenė ekzekutuar prof. Agani...
Mit Zitat antworten
  #8  
Vjetėr 18.05.2006, 20:09:00
delidreqi delidreqi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.02.2006
Postime: 408
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-18 19:52 :
Tashti nuk mundė t'i kuptojė tė gjithė ata tė cilėt bėhen tė shurdhėt dhe tė verbėr dhe nuk duan tė shohin ato qė tė gjithė i dinė... Serbėt vranė e masakruan popullsin e pafajshme ngaqė nuk mundė tė pėrballeshin me luftėtarėt trima tė UĒK-ės nė luftė ball pėr ballė...
Tema ėshtė diēka krejtė tjetėr...
Vetė Blerim Shala deklaron dhe kėtė deklaratė tė tij e ka botuar nė libėr ku thotė: pasi u arrestova nė Han tė Elezit dhe pasi qė eprori i policis serbe bisedoi me Ibrahim Rugoven ky u tha qė tė mė lirojnė ngaqė Rugova se kishte kėrkuar qė t'ja qonin atė por bashkė-punėtorėt e tjerė...

Faktet flasin vet i pėlqeu apo edhe si pėlqeu ndonjerit. Vrasja e Fehmi Aganit ėshtė bėrė % me dijenin dhe aprovimin e Rugovės.Asnjė nga pjestarėt e Familjes Agani pas lufte nuk ėshtė bėrė pjestarė i LDK-ės. Edhe i biri i Prof Aganit i ka dyshimet e tija dhe tjeter gjė ėshtė ajo qė" ai se ka guximin t'i bėjė publike kėto dyshime".
Po ashtu ėshtė shumė enigmatike tentim vrasja e Sabri Hamitit me tė birin e sidomos vrasja e Enver Malokut vetėm pak metra largė nga rezidenca e ZOTNI rugovės...
Unė thashė mė lartė: TANJUGU menjeher ishte ngutur dhe kishte dhėnė alarmin se Agani u vra nga UĒK-ja por duke e ditur se aty kishte pas dhe tė tjerė po e njejta agjensi ishte ngutur tė demantonte kėtė gjė...Nė shumicėn e rasteve serbet nė Kosovė kanė vra me kėrkesen e shqiptarėve vetė dhe atė: mė 1945 me kėrkesėn e Fadil Hoxhės, mė 1981 me kėrkesėn e Fadil Hoxhės dhe Azem Vllasit dhe nė vitet e 90-ta me bekimet e Ibrahim Rugovės...
Dihet boterisht qė tė gjitha vrasjet e pas lufte mė sė miri i pat shfrytetuar Rugova: Pra mjafton vetėm tė shikohet se kush pėrfitojė nga ato dhe shkaku dihet. Tek e fundit ėshtė shumė interesante se si u bė e mundur tė vriteshin vetėm ca kolegė tė Rugoves. tashti po dihet se kush ishin urdhėr-dhėnėsit dhe kush ekzekutuesit...
Tashti, kėto tė dhėna nuk janė paushalle por janė tė dalura nga vet njerzit mė tė afėrtė tė Ibrahim Rugovės. Kjo mua edhe nuk mė befason fortė ngaqė, kur kihet parasysh qė Rugova gjimnazin nė Pejė e ka krye nė gjuhėn serbe ( e ju mund ta merrni me mendė se ēfarė ndjenjash mund tė ketė pas njė i tillė- kombėtare e kam fjalėn) aherė Ai ka qenė i gatshėm t"bėjė ēdo gjė nė tė mirė tė vet-vetes dhe nė tė mirė tė atyre qė kanė qenė tek e fundit promotoret e ngritjes sė tij...

Njė faktė: Nė vitin 1994 pasi qė mė arrestuan nė prishtinė gjatė hetuesis udbashėt mė pyeten se a " jam anėtar i LDK-ės?" dhe natyrisht qė pėrgjigja ime ishte " Jo nuk jam". Por pėr befasin time nga kjo pėrgjigje e imja ata u tmerruan edhe mė shumė duke mė shqelmuar e duke mė sharė me nėnė e babė e duke mė thėnė" se ti demek koke kunder Ibrahim Rugoves"... Edhe sot e kėsaj dite nuk e kam fortė " tė qartė" se pėrse ata e mbronin Rugoven me aq dashuri...

Me rastin e vrasjes sė F.Aganit dhe se kur do tė bėhet ajo e themė katerciperisht: qė Ibrahim Rugova ka qenė nė dijeni dhe se nė momentin kur ai ka hyrė nė vilen e tij nė Itali po nė atė moment ka qenė ekzekutuar prof. Agani...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Zoti Tarasi,

Pa marre parasysh si reagojne tani Rugovistet ju keni plotesisht te drejte dhe besoj se LDk-istet jane ne posedim dhe se shpejti do ti zbardhin faktet qe plotesisht do vertetojne te vertetat qe i solle ti ne kete teme.

Ne nje rast menjehere pas luftes ne nje bisede zoti Anton Nokaj qe ka qene nje kohe bashkepunetor i ngushte i Rugoves ,nenkryetar i LDK-se por i cili gjithnje ka qene atedhetare i vertete na ka tregur se Dr Fehmi Agani dhe ai kane mbajtur disa takime me shtabin e pergjitheshem te UĒK-se pa dijenin e Rugoves,ne keto takime Agani u ka dhene perkrahje te plote luftes se armatosur dhe luftetareve te lirise.

Shkaku i vrasjes se tij dhe kujdesit aq te madh per te siguruar Rugoven nga ana e Millosheviqit tu mbetet poipullit te Kosoves.
Mit Zitat antworten
  #9  
Vjetėr 18.05.2006, 20:36:00
Ministri Ministri ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 20.09.2005
Postime: 323
Standard

Profesor Agani ishte emblema e Univerzitetit te Prishtines, ishte emblema e politikes ne Kosove , ishte emblema e punes se mire e te mbare qe duhej bere per Kosoven.
Nuk i kemi borgj vetem zbardhjen e enigmes se vrasjes se profesorit por i kemi borgj edhe shumecka kesaj figure emblematike.
Vrasjen ,nuk ka dyshim , e kan bere serbet.
Arsyeja , nuk ka dyshim , se intelektual dhe njohes i rrethanave kombetare e nderkombetare sic ishte Profesori , e kan pengu Serbine me shume se shume cka e shume kush tjeter.
Urdherdhenesit , do te turperohen , e nese jane shqiptare edhe do te denohen .
Por do te turperohen edhe ata qe sot luajn me emrin e Profesorit, ata qe kete emer e perdorin per dicka qe Profesori kurr nuk kishte pranu qe emri i tij te beje sherbime percarese ne mes te shqiptareve.
Do te turprohen edhe ata, qe deri sot ,nuk e pan te udhes , jo qe Univerzitetit t'i vehet emri i keti Kolosi por qe, nuk e pan te udhes ,e ndoshta edhe e penguan, ngritjen e nje Permendoreje ne oborrin e F.Filozofik , ne kujtim te keti profesori , ne kujtim te keti njeriu te madh .
Dhe , nuk ka krim , qe e kan kry dy e me shume persona e qe nuk eshte zbardhe.Jo vetem ky por edhe krimet tjera ,deri ne nje dhe pavaresisht se kush ka dhene urdher e kush ka kry egzekutimin , nje dite do te zbardhen.
Flini te qete dhe mos merakoseni .Por nese iu ngutet dicka tregoni.Ndoshta mund te behet dicka me shpejt...
Mit Zitat antworten
  #10  
Vjetėr 18.05.2006, 22:16:00
shkėmbi002 shkėmbi002 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 29.05.2004
Postime: 537
Standard

[quote]
Ministri afishoj me 2006-05-18 20:36 :
Profesor Agani ishte emblema e Univerzitetit te Prishtines, ishte emblema e politikes ne Kosove , ishte emblema e punes se mire e te mbare qe duhej bere per Kosoven....
-------------------------------------------------------------------------------------


shkėmbi:


Pėrshendetje z.Ministėr pėr kėtė shkesė dhe pėr porosit aq tė dobishme... por shtrohet pyetja se a ka kujt ti drejtohen kėto?

Sigurisht se ata qė kan fytyrė,moral, kėto gjėra i kan tė kjarta dhe nisur nga kjo edhe kan rrespekt pėr tė gjith ata qė edhe e merituan me veprat dhe sakrificat e tyre,ku padyshim zė vend edhe i madhi profesor Agani.
Pra nga Populli (pjesa dėrmuese) i Kosovės i nderuari profesor Agani ka dhe kishte edhe pėr sė gjalli rrespekt dhe pėrkrahje,kurse nga ata qė ju i pytni se ado tė turprohen njė ditė po ju tregoj se tė tillėt nuk turprohen,sepse ata i ka mbuluar turpi dhe nga turpi jan mbuluar,mbi turpin kan krijuar pasuri dhe famė,mbi turpin kan krijuar karierė politike...
Tė tillėt me turp mburren siē u mburrnin kur pėrpilonin "LISTAT" pėr egzekutimin e figurave mė eminente tė kombit,nė mesin e tė cilve ishte edhe profesor Agani (siē e quanin AGANOVIQ)
... dhe tani tė tė tillėt i lejojnė veti qė tė dalin (kinse)nė pėrkrahje !!!

Kamisarėt politik virtyte kan [img]/forum/images/smiles/icon_razz.gif[/img]aftyrsinė,Paturrpsinė,krimet,vjedhjet,grabitje deri sa haptas pranohet se kan struktura(kriminale)qė veprojnė jashta Institucioneve dhe nė dėm tė sotshėm dhe tė ardhshėm tė Kosovės.Mit Zitat antworten
  #11  
Vjetėr 18.05.2006, 23:40:00
delidreqi delidreqi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.02.2006
Postime: 408
Standard

[quote]
shkėmbi002 afishoj me 2006-05-18 22:16 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2006-05-18 20:36 :
Profesor Agani ishte emblema e Univerzitetit te Prishtines, ishte emblema e politikes ne Kosove , ishte emblema e punes se mire e te mbare qe duhej bere per Kosoven....
-------------------------------------------------------------------------------------


shkėmbi:


Pėrshendetje z.Ministėr pėr kėtė shkesė dhe pėr porosit aq tė dobishme... por shtrohet pyetja se a ka kujt ti drejtohen kėto?

Sigurisht se ata qė kan fytyrė,moral, kėto gjėra i kan tė kjarta dhe nisur nga kjo edhe kan rrespekt pėr tė gjith ata qė edhe e merituan me veprat dhe sakrificat e tyre,ku padyshim zė vend edhe i madhi profesor Agani.
Pra nga Populli (pjesa dėrmuese) i Kosovės i nderuari profesor Agani ka dhe kishte edhe pėr sė gjalli rrespekt dhe pėrkrahje,kurse nga ata qė ju i pytni se ado tė turprohen njė ditė po ju tregoj se tė tillėt nuk turprohen,sepse ata i ka mbuluar turpi dhe nga turpi jan mbuluar,mbi turpin kan krijuar pasuri dhe famė,mbi turpin kan krijuar karierė politike...
Tė tillėt me turp mburren siē u mburrnin kur pėrpilonin "LISTAT" pėr egzekutimin e figurave mė eminente tė kombit,nė mesin e tė cilve ishte edhe profesor Agani (siē e quanin AGANOVIQ)
... dhe tani tė tė tillėt i lejojnė veti qė tė dalin (kinse)nė pėrkrahje !!!

Kamisarėt politik virtyte kan [img]/forum/images/smiles/icon_razz.gif[/img]aftyrsinė,Paturrpsinė,krimet,vjedhjet,grabitje deri sa haptas pranohet se kan struktura(kriminale)qė veprojnė jashta Institucioneve dhe nė dėm tė sotshėm dhe tė ardhshėm tė Kosovės.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Te lumte shkembi 002,

Pasha haktalane as topi se luan. Na kete ne kete forum po perpiqemi ta zbardhim . Ata qe profesor Aganin dhe figura te medha te LDk-se i trathtuan dhe i futen ne goje te serbit dhe qakenjeve .Kjo eshte edhe me e rende kur kete e bene ata qe Agani dhe njerzite e ndershem te LDK-se ju besuan me se shumti.
Ata te partise se tyre dhe rrethit te tyre me te ngushte. Madje mbi gjakun e tyre krijuan pasuri dhe poste politike ne parti dhe ne institucionet e Kosoves.
Cezari kur e vrane ne senat klithi : Edhe ti bir Brut? Sepse e kishte shume te aferte.
Me siguri edhe Agani ka klithe emrin e bashkepuntoreve me te aferte ,atyre qe te njejtit qe ate e vrane pa meshire pra ekzekutusit serb dikend tjeter e ruajten dhe e percollen me airoplan te rehatshem ne Romen e bukur me tere familje.
E ke vra ndonjehere mendjen zoterote si ka mundesi te ndodhe kjo?

Agani te vritej nga serbet kurse Rugoven te njejtit ta ruajn dhe ta percjellin me airoplan pa i munguar asnje qime e flokut.

Ketu eshte pergjigjja per turpin dhe trathetine.
Si e liruan serbte Blerim Shalen me intervenimin e Rugoves ? Perse nuk intervenoi Rugova edhe per Aganin ta merrte me vete?

Ketu i kane rrenjet strukturat kriminale dhe plotesisht pajtohem me ty .Te gjitha duhet te zbardhen dhe te gjenden kriminelet dhe trathetaret.
Mit Zitat antworten
  #12  
Vjetėr 19.05.2006, 00:36:00
Benutzerbild von gentelmeni
gentelmeni gentelmeni ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 20.06.2001
Postime: 4,764
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek gentelmeni
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-18 19:26 :


une gjithqka kam lexuar dhe par, por, qe dikush del dhe lehteson kriminelet shkije, te cilet vran figurat ma markante te kombit shqiptar dhe mundohet qe vepren e kryer nga kriminelet shkie ta hedhin mbi te pafajshmit shqiptar, keta jan vetem Taraset me Co [img]/forum/images/smiles/icon_wink.gif[/img]

ore, ju mbroni shkiet dhe mundohuni qe ti lehtesoni sa te doni, mundohuni qe serish ti ktheni ne Kosove dhe tu jepni liri te pa kufizume, mundohuni gjithashtu edhe tu jepni teritore te komunave me shqiptare duke u munduar ti llogaritni si shkie se kot e keni [img]/forum/images/smiles/icon_wink.gif[/img]

bile per tia arritur qellimit, hoqet edhe njerzit me kembngules kombetar dhe vut ne krye te qeverise ata te cilet jan edhe dhenduerr te shkieve dhe grekve si qe po mundohet edhe ky Ora-sorra, po serish kot e keni [img]/forum/images/smiles/icon_wink.gif[/img]
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kush eshte kah i lehteson krimenelet shkie ej.....ngjiti syzat o balo ihere.

Ju ldk-ja eshte dasht vete me e zbardh rastin e jo me e lane Aganin vetem te vetmuar e ne harrese.Turp te keni.Agani ishte formula kryesore ne ldk.Me kujtohet mire kur i kane qite tavolinen para Pallatit dhe aty jam ba antar.Agani ishte aty se bashku me rugoven.Une me pare kuuuurrr as zanin nuk ia kam ndegjue rugoves.Aihaaaaaa....pordhe e vone ishte rugova,edhe doli shpiun....I vrau shoket e punes....ncncnc
Mit Zitat antworten
  #13  
Vjetėr 19.05.2006, 09:33:00
tarasi tarasi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.01.2006
Postime: 3,051
Standard

Lexoni pastaj jepni pėrgjigjet. Nuk shkruajmė ngaqė nuk na pėlqen ndonjeri por shkruajmė ngaqė drejtsia e kėrkon njė gjė tė tillė nga tė gjithė Ne...

Do tė sjellė mė poshtė njė dėshmi tė analistit Blerim Shala dhe besoj qė " Foleja e Qyqeve" nėse kanė argument pėr tė thėnė qė " tarasi nuk e do Rugoven" atėherė njė gjėe tillė nuk mund tė thuhet pėr Blerim SHalen...

shkruan: BLERIM SHALA

Ku je nisur Ti?

kur iu afruam pikės sė kontrollit kufitar, kuptuam qė hėpėrhė serbėt nuk lejojnė kalimin. Hymė nė disa nga veturat qė pothuaj kishin shkelur vijėn kufitare. Aty dėgjuam rrėfime nga mė tė ndryshmet pėr plaēkitjet, rrahjet dhe maltretimet, pėr lojėn me ekzekutimet tė cilat i kishin pėrjetuar udhėtarėt nė kėto vetura. Policėt serbė na kėrkuan leternjoftimet. Menjėherė, me tė marrė vesh emrin tim, polici pa njė letėr qė kishte pranė, me gjasa me emrat dhe fotografit e anėtarėve tė delegacionit tė Kosovės nė Rambuje..Kur vėrtetoi se kush isha polici mu drejtua me fjalėt:" ku je nisur ti? Kemi urdhėr qė asnjerin prej jush qė e keni nėnshkruar Marrėveshjen e Parisit tė mos e lejojmė tė dalė jashtė kosovės. Ju jeni fajtor pėr tė gjitha...Ju tė tjerėt mund tė shkoni...", iu drejtua Familjes sime, asaj tė Sadri gashit dhe tė Bajram Kadriut, me tė cilėt bėmė kėtė rrugėtim tė mundimshėm. Isha, kėshtu i arrestuar. Brenda nė zyrat e kufitarėve tė Policisė serbe, mbretronte njė kaos i vėrtetė. Pas nja gjysmė orė pritjeje, nė shoqėri tė tezes sime Sanie Gashi, e cila nuk mė ndahej, pėr tė mė mbrojtur disi aty ku s'kishte mė gjasa pėr kurrfarė mbrojtjeje, mė thirri nė bisedė shefi i stacionit policor, njė meso burrė trashalluk, i cili nuk dukej fortė i brengosur pėr fillimin e luftės sė NATO-s me Serbinė...
" Ju jeni pėrgjegjės pėr kėtė tragjedi"." Ju e sollėt NATO-n mbi ne, Ju bėtė qė NATO-ja tė na bombardojė, ju jeni pėrgjegjės pėr kėtė tragjedi qė tani po pėrjetojnė shqiptarėt...
Tė njejtat fjalė, njė polic serbė, do t'ia hotė dr. Fehmi Aganit, nja dyzet ditė mė vonė, kur Profesori u zu rob derisa ktheheshin me tren nga Hani i Elezit, pas tentimit ė pasukseshėm pėr tė dalė nė Maqedoni.
Pas nja dhjetė-pesėmbėdhjetė minutash bisedė, shefi i Policisė mė tha qė duhej tė prisja pėrjashta, nė holl. Ishte e qartė qė tani ai duhej tė konsulltohej me autoritetet nė Beograd, pėr tė marrė pastaj vendim se ēka duhet bėrė me mua. Isha i bindur qė do tė mė kthejnė nė Prishtinė, prandaj u pØrshendeta me tezen dhe i thashė qė tė gjithė duhet tė dilnin nė Maqedoni. Unė, aty mbrenda isha lėnė tė rrija vetėm, duke pritur verdiktin nga Beogradi..

PSE MĖ LIRUAN?

Nja dy javė mė pas do tė marr vesh nga ambasadori Hill se ē'kishte ndodhur nė ato dy orė pritjeje. Hill, kėtė storie e kishte kuptuar nga biseda telefonike e zhvilluar me ADNAN MEROVCIN, sekretar teknik i Rugovės. Dr. Ibrahim Rugova mė 30 mars kur ishte pėrmendur shkuarja e tij pėr ēØshtje sigurie nė Beograd dhe bisedat me Millosheviqin kishte kėrkuar qė ti gjenin andej pari bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė si Fehmi Aganin, Edita Tahirin, Hydajet Hysenin, Mehmet Hajrizin, pra anėtarėt e Delegacionit tė Kosovės nė Rambuje dhe ish-anėtarėt e Kryesisė sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės.
Kur mė zunė mua nė Han tė Elezit, autoritetet e Beogradit ishin konsultuar me DR. RUGOVEN dhe MEROVCIN, duke propozuar qė tė mė kthenin nė selinė e Ibrahim Rugovės...
Rugova kishte refuzuar kėtė ofertė duke thėnė qė nuk kishte nevojė pėr mua dhe se mund tė mė linin tė lirė tė kaloja kufirin. Sidoqoftė isha me fat tė madh. Familja nuk besonte qė sØrish isha me ta....

********* **************

Pra forumist tė nderuar vet-vendosni. Faktet janė kėto. Nga kjo ēka u tha mė lartė shihet se Rugova ka qenė nė pozitė tė atillė qė tė tjerėve t'u shpėtojė jetėt ose t'ua merr ato..
Shtrohen pyetje logjike:

Pėrse Policia e beogradit e konsultonte Rugoven pėr kėto gjėra?

Si ishte e mundur qė Adnan Merovcit iu lejua qė; nga Beogradi tė shkojė nė Shkup tė konsultohet me tė interesuarit dhe serish ė kthehet nė Beograd tė Ibrahim Rugova?

Si ėshtė e mundur nė momentin kur Rugova hynnė vilen e tij nė Itali( masimo Dalema ka dėshmuar pėr ato kohra kur Italjanet e kishin marrė nė mbikėqyrje Rugovėn) nė Kosovė vritet Fehmi Agani.

Kur hyri NATO nė Kosovė refugjatėt filluan, nga gėzimi, nga Shqiperia tė ktheheshin nė kėmbė. S'mund tė prisnin transport ngaqė i thėrriste vendi. Madje - madje dhe uset u nguten dhe hynė nė Prishtinė...
Por vetėm njė njeri nuk ngutej e ky ishte Ibrahim Rugova? Ai rrinte akoma tė qėndronte nė Itali? A thua pse? Ēfarė peshe tė fajit ndjente ai qė nuk ngutej tė kthehej?

Pėrse Ibrahim Rugova u kthye tek pas ndodhjeve tė disa vrasjeve nė Kosovė, tė cilat vrasje gazeta BOTA SOT ua atribojėtė tjerėve dhe me kėtė ndryshimin e mendimit nė opinion?

Ka shumė PSE-ja qė do duhej dhėnė pėrgjigjen: Unė e kam pėrgjigjen time..Po Ju?
Mit Zitat antworten
  #14  
Vjetėr 19.05.2006, 11:43:00
grepi
Gast
 
Postime: n/a
Standard

Brahim dinari kishte kohe dhe vite qe ishte ber vegel e regjimit serbomilosheviqian dhe jo vetem se ky dhe nga italia pritke urdhera si te veproj por dhe ne shpirt ndjente Tradhtin qe i kishte ber Kosovės, popullit shqiptar tė Kosovės dhe bashkpuntorve te tij te ngusht, andaj ai kishte nje frig te madhe te kthehej aty ku kishte vepra te liga dhe tradhti Kombėtare.

ky zagar serb duhej te pėrfundonte siq pėrfundoj esat pash toptani dhe te vorroset atje ne serbi dikund nga kraleva dhe shumadia.

grepi, dora vete
Mit Zitat antworten
  #15  
Vjetėr 19.05.2006, 15:47:00
Nderi Nderi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 18.05.2004
Postime: 322
StandardZotri tarasi te pergezoj per temen e qelluar per vrasjet enigmatike qe jane bere ne Kosove dhe nuk u zbuluan deri me sot, por gjithemone iu ba me
gisht kah luftetaret e UCk-es dhe udheheqesit e tyre
Kete e beri ne emer te kreut te LDK-es gazeta antikombetare
Bota sot.

Sherbimet sekrete serbe te perbere edhe nga shqiptar sigurisht veprojne edhe sot.Per kete kane deklaruar edhe vete udheheqesit e sigurimit serb duke thene se i kane njerzit e vete ne kreun e partive shqiptare.

Eshte shume e sakte ajo qka ju thoni se perfituesi ma i madh nga keto vrasje ishte Rugova dhe LDK-ja.

Neve qe nuk kemi fakte nga gjykimet per keto vrasje na mbetet qe nga
argumentet relevante te veprimeve dhe perfitimeve te konkludojme se mund te jete e sakte kjo ose ajo.

Sa i perket vrasjes se Fehmi Aganit dihet se kjo vrasje per fat nuk ka mund te perhapet ne popull se eshte ba nga UCK-.ja por se eshte fakt se eshte ba nga serbet dhe per kete deshmojne gruaja dhe djali i Aganit.

Kush eshte porositesi do te vjen koha dhe do te zbulohet.

Adnan Merovci ne librin"Pa portofol" te Blerim Shales thote se
Fehmi Agani ishte shume i pakenaqur me Rugoven dhe i ishte ankuar shpesh edhe vete Adnanit.

Ai thote se kur po hyne ne zyren e Rugoves i mbushur me nje bagazh te madh te shqetesimeve , por po del pa pergjegje , i zbrazet, pa marreveshje, pa ide etj.

Adnani thote se Fehmi Agani ka qene i angazhuar per lidhje me UCK-en.

Adnan Mererovci thote se njehere ne Rambuje e ka keshilluar Rugoven qe te terhiqet, nese don te mbetete ne histori per te mire dhe ta autorizoj Fehmi Aganin , i cili do te koperonte me te gjithe .Rugova pasi e degjoj
me vemendje tha se per kete mos te bisedoj me askend.

Pra, kishte shenja se Agani dhe Rugova dallonin shume sa i perket
asaj se kush mund te ishte faktor i bashkepunimit ne mes te UCK-es dhe LDK-es.

Rugova kete nuk mund ta bante, kurse Agani dihej se mund ta bante kete bashkerenditje dhe sigurisht per kete edhe u likuidua, sepse Serbise i nevoitej personi qe perqante shqiptaret dhe jo personi qe i bashkonte shqiptaret.

Nderi
Mit Zitat antworten
  #16  
Vjetėr 19.05.2006, 16:28:00
Burimi35 Burimi35 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 2,160
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-18 15:44 :
Kemi mbaruar tė gjithė nė qoftė se mndojmė
se secili prej nesh ka lindur vetėm pėr vehte
( Marin Barleti)

Ēėshtja shqiptare,pėr ne shqiptarėt ka njė karakter krejt tė veēantė; vonesa historike, zgjidhje e gabuar e hierarkisė diplomatike, pra atė nderkombėtare e mė shumė atė kombėtare... Shpeshė herė na ka ndodhė qė Tradhtarin ta bėjmė Hero dhe heroin tradhtarė. Nė mungesė ndoshta tė guximit individual karshi hipnotizimeve kolektive...

Njė prej figurave mė enigmatike,padyshim qė ka qenė dhe ėshtė Ibrahim Rugova. Nė kohėn kur populli i tij pėrjetonte katrahuren, fyrjen, humbjen e dinjitetit, Ky bėri ngritjen e tij, namin e tij, emrin e tij karshi popullit tė shum vujtur. E, dihet qė nė kėso kushte,kur populli pėrjeton shtypje dhe robėri,vetėm ai qė ėshtė vazal i shtypėsve mund tė dehet nėn mjerimin e tė tjerėve...
Me njė fjalė, Ky ishte njeri nder personalitetet mė enigmatike ashtu siq mbeti enigmatike edhe vrasja apo mė mirė me thana porositsit e vrasjes sė Fehmi Aganit...

2.

Dihet qė Fehmi Agani dhe Ibrahim Rugova,ishin nė mardhenja zero pas Kuvendit tė trete tė LDk-ės, Kuvend nė tė cilin Fehmi Agani kishte ofruar dorėheqjen e tij. Dhe qė nga kėtu ai kishte nderprerė ēdo komunikim me Ibrahim Rugoven. Vetėm edhe njė herė gjatė konferences Rambujes kishin biseduar me njeri tjetrin por atė me tonė shumė-shumė tė ashpėra sa qė profesori i kishte thėnė: Ty vetėm pushteti tė intereson dhe asgjė tjetėr...
Gjatė sulmeve tė natos u pėrjetua edhe Golgota shqiptare.Shumė veta kėrkonin shpėtimin drejtė Blacės e disa edhe drejt Kukėsit teksa Ibrahim Rugova drejt Beogradit... Prej atyre qė e kishin zgjedhur shpėtimin e tyre drejt Bllaces ishte edhe Fehmi Agani e i cili kurrė nuk e arriti atė kufi, aq shumė tė dėshiruar ani pse shumė afėr e kishte pasur.. Ja se pse:

3.

Kristofer Hill aso kohe kishte biseduar me telefon me Adnan Merovcin( aso kohe ishte sekretar teknik i Ibrahim Rugovės) i cili i kishte thėnė Hillit se ekziston mundėsia qė sė bashku me Rugoven tė shkonin pėr nė Beograd dhe se Ibrahim Rugova kishte kėrkuar nga Sigurimi serbė qė t'i gjenin se ku janė tė fshehur bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė, si Fehmi Aganin, Edita Tahirin por edhe Hydajet Hysenin dhe Mehmet Hajrizin.
Gjatė asaj kohe nė Han tė Elezit,autoritetet serbe e kishin hetuar dhe arrestuar edhe Blerim Shalėn si njeri nder pjesmarresit nė konferencen e Rambujes.. Kur e kishin zėnė Blerimin autoritetet serbe ishin konsultuar me Ibrahim RUgovėn dhe Merovcin ( ky i dyti dėshmon pėr kėtė) duke propozuar qė ta kthenin Blerim Shalen mbrapa nė Prishtinė.Rugova e kishte refuzuar kėtė ofertė, duke thėnė se nuk kishte nevojė pėr tė. Tani, pas kėtij refuzimi tė Rugovės policėt serbė nga paraburgimi ku e mbanin Blerimin nė Han tė Elezit e kishin liruar dhe ēak i kishin ndihmuar qė tė kalojė matanė...
Nga kjo del qė, policėt serbė ndėgjonin dhe zbatonin urdhrat e Ibrahim Rugovės. Ai kishte kerkuar qartė qė t'ja gjenin Fehmi Aganin...


4.
Prof fehmi Agani disa ditė ishte fshehur nėpėR Prishtinė ngaqė e dinte qė ishte nė kėrkim...Pasi qė gjetja e bashkėpunėtorėve tė Rugovės po rrezulltonte me mos-sukses Rugova nga Beogradi dėrgon Adnan Merovcin nė Shkup( ngaqė tani mendohej qė ata do tė duhej tė jenė atje) me motivacion t"kėrkimit tė bashkėpunėtoreve tė I. Rugovės.Atje Hilli informohet nga Merovci,se sherbimi sekret serbė,paska informata tė cilat konfirmojnė se UĒK-ja qenka duke pergaditur vrasjen e Rugovės prandaj forcat serbe kishin vendosur pėr ta mbrojtė atė...Por atje nė Shkup Merovci arriti tė kuptojė megjithatė qė Fehmi Agani qenka akoma dikund nė Kosovė,se nuk paska arritur tė dalė fare atje...

Pas gjashtė javė fshehjeje nėpėr Prishtinė,Fehmi Agani sė bashku me gruan Sadijen dhe djalin Mentorin, do t'ia mėsyjė kufirit tė Maqedonisė. Ai kishte dronė se do "mund tė zihej nga Sigurimi serBĖ PĖR T'U SJELLUR NĖ SHTĖPINĖ E RUGOVĖS ku duhej tė inkuadrohej natyrisht nė lojėn, e Rugovės e tė Millosheviqit.
Pasi fytyren e kishte ruajtur gjerė mė atėherė mėtonte daljen si gjithė tė tjerėt nė shtetin fqinjė.Kur Treni kishte arritur nė han tė Elezit, ishte urdheruar qė tė kthehej pėr nė Fushė Kosovė e qė nuk mund tė vazhdonte mė tutje...
Edhe mė herėt ishte proklamuar se ishte vra Fehmi Agani... pOR kėsaj radhe me tė vėrtet ai u vra mė 10 maj tė vitit 1999. menjeherė sipas marreveshjes Rugova - Millosheviq, TANJUGU u ngut tė lėshojė njė komunikatė tjeter nė tė cilėn do tė akuzojė UĒK-ėn pėr kėtė... Fatmirsisht kur ėshtė vra Agani me tė kanė qenė edhe gruaja dhe I biri kėshtu qė kėtė argument tė TANJUGUT Ibrahim Rugova nuk do tė mund ta pėrdorte pėr hesape tė veta.....
Fill pas Lufte vrasjet enigmatike tė Xhemail Mustafes, Racit, Popoves etj Rugova u mundua sipas mėsimeve tė Tanjugut t'ua adresojė Luftetarėve tė Lirisė dhe kėtė akuzė e bėnte njeriu qė sipas mendjes sime ka qendruar prapa tė gjitha vrasjeve tė bashkė-punėtorėve tė tij mė tė ngushtė... Edhe tentim vrasja e Sabri hamitit shkon nė adresė tė Rogoves dhe Co...
Njė ditė para se tė vritet fehmi Agani serbet ishin marrė vesh qė Ibrahim Rugoven ta transferonin pėr nė Itali. As qė nga atje ai nuk denjoi tė pėrkrahte Luften e popullit shqiptarė pėr Liri dhe bashkim kombėtar...
I mbetet drejtsis shqiptare qė tė hetojė kėto vrasje dhe rolin e Rugoves nė to.....
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Premtimin e dhen e mbajte Tarasi,

Ka kohe qe ke paralajmrue se do te publikon disa informacione rreth vrasjes se Fehmi Aganit ku ka dor Ibrahim Rugova.
Me ket informacion e ke ndimuar Drejtsin Shiqptare.
Do te ishte mir qe edhe te tjer qe kan informacione te ngjashme te publikojn.
Nje Djal nga nje Komun e Kosoves me ka then se ; Ish keq me qen Jetim.
Prindi i tij ishte vrar nga nje Komando Vrasese e Rugoves ...
Mit Zitat antworten
  #17  
Vjetėr 19.05.2006, 16:38:00
primavera primavera ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.01.2005
Postime: 537
Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek primavera
Standard

Pershendetje nuk dua te shkruaj ne rolin e moderatores.
Kjo teme jo vetem qe me preku,por edhe me befasoi me disa mendime aspak te llogjikshme te disa prej anetareve.
I madhe Agani ka qene nje mik i ngushte i familjes sime,dhe pjesetaret e familjes se tij e dine pak a shume se nga kush eshte vrare.

Qe ka qene shqiptare ato qe kane dhene urdher,kete e dine familja e tij,por edhe se kush ka qene e dine.


Mos spekulloni kot as ne emer te Rugoses apo politikani
tjeter.

Lerini te vdekurit te prehen te qete,historia i gjykon ata gjithmone.


Nje mbremje dhe fundjave te qete per te gjithe ju.

Primavera
Mit Zitat antworten
  #18  
Vjetėr 19.05.2006, 16:49:00
Shqipėruesi Shqipėruesi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.08.2004
Postime: 631
Standard

E nderuar Primavera


Pajtohem me ate qe thua. Nuk mund te gjeshe logjike ketu,jo. Kjo qe thone "keta" rehabiliton kriminelet serbe. Kete duan ata. Pastaj fyerjet cnjerezore qe i behen ish-Presidentit. Dhe ti kerkon logjike ketu ku ka gjithcka vec logjikes...
Te pershendes Primavera. Nuk eshte hera e pare qe me pelqen nje mendim yti. Kam rrespekt te vecante per ty dhe Rrufene. Nuk mund te them te njejten per njefare Qeli-n. Por, tjeter eshte ajo...
Mit Zitat antworten
  #19  
Vjetėr 19.05.2006, 17:18:00
Benutzerbild von gentelmeni
gentelmeni gentelmeni ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 20.06.2001
Postime: 4,764
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek gentelmeni
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
primavera afishoj me 2006-05-19 16:38 :
Pershendetje nuk dua te shkruaj ne rolin e moderatores.
Kjo teme jo vetem qe me preku,por edhe me befasoi me disa mendime aspak te llogjikshme te disa prej anetareve.
I madhe Agani ka qene nje mik i ngushte i familjes sime,dhe pjesetaret e familjes se tij e dine pak a shume se nga kush eshte vrare.

Qe ka qene shqiptare ato qe kane dhene urdher,kete e dine familja e tij,por edhe se kush ka qene e dine.


Mos spekulloni kot as ne emer te Rugoses apo politikani
tjeter.

Lerini te vdekurit te prehen te qete,historia i gjykon ata gjithmone.


Nje mbremje dhe fundjave te qete per te gjithe ju.

Primavera
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Trathtarin duhet nxerre nga varri dhe gjerat duhet sqaruar.Duhet ditur se me urdher te kujt u vra Agani....

Primavera,me shnet mire je?
Mit Zitat antworten
  #20  
Vjetėr 19.05.2006, 18:50:00
tarasi tarasi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.01.2006
Postime: 3,051
Standard

Tani kėtu shohė qė disa e kanė humbur torruan.
E nderuara Primavera
Edhe unė e njohė familjen e prof Aganit dhe pasi qė edhe ti po e njohshe po tė themė qė Mentori ėshtė nė kėrkim tė njė nuseje por asesi ta gjejė njė...

Ne kėtu vetėm po sjellim fakte dhe ato fakte janė tė deshmuara. Asnjeri nuk po thotė qė prof.Aganin nuk e kanė ekzekutuar policėt serbė. Bile nė momentin kur policia maltretonte dhe rrahte ca tė rinjė prof Agani ka reaguar nė mbrojte tė tyre...
Unė vetėm po bėjė paralele nė mes asaj se ēfarė kanė pohuar BLERIM SHALA dhe Adnan Merovci.. Dhe faktet janė ato qė; Rugova insiton qė tė lihet Blerimi i lirė..Pyetja shtrohet: se pėrse aso Kohe i shkonte fjala Rugovės te policėt serbė? Si mund tė komunikonin ata me Rugovėn?
ĖSHTĖ katercipėrisht e vėrtetė qė Rugova ka kėrkuar qė t'i sillen bashkėpunėtorėt e tij qė pastaj si Kryesi tė bėnin atė apelin tė cilin mė vonė Rugova e bėri i vetėm...

Burimi 35
E kisha paralajmeruar kėtė shkrim mė herėt por pasi qė e kisha kompjutrin nė prishje s'mund e bėja afishime...

Disa kėtu nė vendė qė tė mirren me etiketime le tė dėshmojnė tė kundėrtėn.
Unė vetėm pyes: nėse Rugova do t'i kėrkonte Millosheviqit qė " tė ruhej Agani ai do ta bėnte kėtė gjė2. Pse Rugovės nuk i pengonte zoti Shala dhe ku ishte interesi i tij qė tė kėrkonte qė Ky, ani pse ishte arrestuar tė lihej i lirė. Pėr dramėn e Blerimit nė Han tė Elezit dhe lirimin e tij tė papritur mund tė deshmojė edhe Sanije Gashi kryeredaktorja e gaztes pėr femna " TEUTA" dhe njekohsisht tezja e Blerimit... Adnan Merovci e pohon vetė qė pėr blerimin ishte intervenuar nga vetė Velania...
E drejta e ime ėshtė tė bėjė lidhshmėrinė e ngjarjeve aq mė parė kur dihet konflikti Rugova - Agani nė kėshtjellen e Rambujesė...

Ja vetėm disa nga ato konflikte dhe batutat nė mes Aganit dhe Rugovės gjithnjė duke u bazuar mbi shkrimet autentike tė analistit Blerim Shala nė librin e tij " Vitet e kosovės" botuar nė vitin 2001... Dihet qė aso kohe ky, Blrimi pra nuk ishte i pėrkėdheluri i Rugovės por pas botimeve tė disa fakteve kursi i Rugovės karshi tij pat ndryshuar kogja shumė...

Ja batutat Agani - RugovaPASIVITETI I IBRAHIM RUGOVĖS


Delegacioni shqiptarė, pa dallim, tė gjithė ishin aktivė dhe tė angazhuar nė grupe tė ndryshme. I vetmi njeri nga delegacioni, i cili fare nuk interesohej, se ēfarė po ngjetė ishte IBRAHIM RUGOVA.

Ky njeri, qė nga dita e parė iu ishte nėnshtrua pijeve alkolike, dhe dehjeve tė tija, tash mė tė njohura. Ai dhe Idriz Ajeti, i cili pėr shkak tė moshės, kohėn mė shumė e kalonte nė gjumė se sa qė dinte nė realitet se ēfarė po ngjante aty...
ĖSHTĖ e ēuditshme se pse IBRAHIM RUGOVA nė byfenė e Kėshtjelles ishte takuar pėr pak kohė me kriminelin serbė NIKOLLA SHAINOVIQ me tė cilin kishin ngritur dolli. Se ēfarė u bisedua, do tė ishte mirė, tė referonte aso kohe njeriu mė i afertė i tij Adnan Merovci...


KONFLIKTI I PARĖ RUGOVA - AGANI

Duhet theksuar, se profesor Agani, gjatė konferences sė Rambujesė, kishte qenė shumė aktivė dhe teper konstruktiv. Ai ishte caktuar qė tė jetė nė grupin qė do tė diskutonte modalitetet rreth " Pushtetit nė Kosovė". Fehmi Agani kishte sjellė qė, Pushteti I Kosovės tė ishte mė shumė i pėrqendruar nė Kuvendė me kompetenca tė mirėfillta... Aty ėshtė hera e parė qė Rugova interesohet dhe i kėrkon profesor Aganit qė:

Rugova: profesor Agani, ju lutem do tė ishte mirė qė tė insistohet qė pushteti tė jetė nė duartė e presdidentit..

Agani: Njė gjė e tillė nuk mundė tė bėhet. Predidenti duhet tė ketė mė shumė njė rol protokolar dhe si duket Ty mė shumė tė intereson pushteti se ajo qė po bėjmė ne kėtu...

Rugova pas kėsaj largohet dhe vetum disa qaste mė vonė i vjen Profesor Aganit, Adnan Merovci " pėr ta pėrpunuar" dhe pėr ta bėrė pėr vete. Ai, i deleguari i Rugovės i kėrkon Aganit qė ky tė pėrkrah variantin qė sistemi nė Kosovė tė jetė presidencial e jo parlamentar.

Fehmi Agani ishte i bindur qė Kosovės nuk i duhej njė maje e tillė pushtetore e perqendruar nė doren e njė njeriu tė vetum dhe i thotė nė mėnyrė decidive " emisarit tė Rugoves:

- " Pėrvoja e keqe me Sali Berishen e edhe hiq ma pak me Ibrahim Rugoven nuk na lejon qė tė kemi sistem presidencial por parlamentar..
Duhet theksuar edhe kėtė se qė; nga Kuvendi i Tretė i Turpit i LDK-ės mardheniet Rugova - Agani ishin tė ngrira...
I gjalli - i vdekur I. Rugova nuk luante as edhe njė rol me rendesi gjatė konferences sė Rambujesė sepse pėr tė gjithė ishte e qartė se ai ishte, aso kohe, njė hiq njė baras me zero...
IBRAHIM RUGOVA TENTON EDHE NJE HERĖ TĖ BĖJĖ PĖRQARJEN


Nė kulminacionin e bisedave, Ibrahim Rugova bėnė tentimin e tij tė fundit tė qyqes pėr tė pėrēarė delegacionin shqiptarė. Ai propozon qė pala shqiptare e sidomos ata tė LDk-ės tė nėnshkruajnė dokumentin, duke u bėrė thirrje edhe Veton Surroit dhe Blerim Shales me arsyetimin se; pala ushtarake po deshen mundė ta nėnshkruajnė dokumentin ma vonė. Pra perpjekja e tij ishte qė tė ndante palen politke prej asaj ushtarake.me kėtė ai donte tė bėnte opinionin tė besonte se ndryshe mendonte Prishtina dhe ndryshe Likoci. Por nė faktė delegacioni shqiptarė ishte kompakt, e edhe Edita Tahiri e Fehmi Agani, nė krahasim me Rugoven.

AGANI RUGOVES: Ti nuk e meriton me kanė president!

Ibrahim Rugova nė njė momentė nė prezencė tė Aganit, Edita Tahirit, Blerim Shalės, Veton Surroit dhe Idriz Ajetit thotė se:
" Kur tė nėnshkruhet dokumenti pėrseri gjerat do tė kthehen nė vendin e vet dhe se keta ( duke aluduar nė delegacionin e UĒK-ės) do tė duhej tė binin nga skena politike, ata tė cilėt erdhen nė politikė nė kohė lufte nėpėrmjet krismave tė pushkėve. Pra ai shpresonte se politika tani do tė udhehiqet prapė prej atyre qė bėnin politikė nė kohė paqeje..


Fehmi Agani duke mos mundur ta durojė i thotė:

" zaten Ty vetum kjo gjatė tėrė kohės tė ka interesuuar...Ty Ibrahim tė intereson vetum njė gjė: kryetarllaku! Por ti se meriton as Kryetar i LDK-ės me kanė!..
Ibrahim Rugova nderhyn me pyetjen:
- A je ti Fehmi anetar i LDK-ės a i ketyre..
profesor Agani i pėrgjigjet: Prej Kuvendit tė Tretė tė LDk.ės unė nuk e ndjejė mė veten anėtar tė kėtij subjekti..

Kjo ka qenė hera e fundit qė prof Agani ka ndrruar ndonjė fjalė me Ibrahim Rugovėn...

Ndoshta edhe faji i vetėm i profesorit...


Mit Zitat antworten
  #21  
Vjetėr 19.05.2006, 19:37:00
Alfonsi Alfonsi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.08.2003
Postime: 343
Standard

Zoterinj,

Vetem familja e te ndjerit Agani mund te beje kesi delarata apo akuza apo diqka tjeter.
Askush tjeter,dhe ata qe bejn per mendimin tim jan te marr.

Ne ate kohe askush dhe askend ska mundur ta shpeton.Mua te them haptas me vjen turp qka lexoi ne kete forum nga Tarasi&amp;Co.

Sipas tij pse Rugova paska than se nuk me duhet Blerim Shala ai e paska edhe shpetuar.A ka than i ndjeri Rugova leshone apo nuk ka nevoj.Ketu z.Tarasi duhet ta kete logjiken te ben dallime.
z.Rugova e emroi z.Shala kryesues te delegacionit dhe me sa di une ai kishte bashkpunim te ngushte me at.

Kurse i ndjeri F.Agani ishte me shume se z.Rugova kunder Luftes se hapur me shkaun.Kurse kete lufte Milloshi moti e deshironte. Me Aganin dhe Rugoven ishte veshtir ta bente.Ai me lufta mbronte edhe karrigen e vet.Rast i shume i thjesht pa Milloshin tani Podgorica po pavarsohet,kurse po te ishte ai gjalle te dielen kur mbahet Referendumi i kishe tankset neper qytet.
I Ndjeri Agani une e kam ndegjuar disa here dhe ate te fundit ne studio te RTSH bashke me Adem Demaqin kur thoshte: "nuk gucojm te hyme ne lufte me Serbin ne krye me Milloshin....sepse eshte e papergjegjshme nderkombetarisht ...."

Shkaut i ka interesu njerz tjer dhe politik tjeter jo ajo e Aganit dhe Rugoves.Ajo Politike u pa dhe po shifet tani ne Kosove,kur tani Shqipetaret bejn lufte mes veti si ne Shtimje e gjetiu.Kurse ne kohen e LDK-se uniteti ne Kosove ishte qe nuk mbahet mend ne Historin tone,jo vetem qe u nderpren vrasjet por ato te gjitha u falen.

I ndjeri Rugova paska pergaditur edhe vrasje pas luftes.Po a eshte kjo turpi me i madh te thuhet keshtu. Une e di vetem nje gje se kur eshte vrar Uke Bytyqi ne Suhareke ( dihet nga kush dhe anetar i kujt ishte),aty kane qene njerzit te armatosur deri ne dhambe te ncjerrin hakun,po ate nate,dhe te fillon lufta vellavrasese.Por ishte Rugova me tel.nga Prishtina qe e ndaloi kete. Po mos te ish kap vrasesi me siguri se z.Tarasi edhe kete e kishn quajtur komplot te Rugoves.

Mosni more leni keto turpe,se Populli bari nuk po ha.E dinte Popuuli dhe sot te gjithe i dime qka beri ai e qka beri ky.Me se miri u deshmua edhe ne ato tri zgjedhje te lira qe u mbajten ne Kosove.

Mbylleni kete teme ju lutem se nuk ia vlen te diskutohet
Mit Zitat antworten
  #22  
Vjetėr 19.05.2006, 20:49:00
delidreqi delidreqi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.02.2006
Postime: 408
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Alfonsi afishoj me 2006-05-19 19:37 :
Zoterinj,

Vetem familja e te ndjerit Agani mund te beje kesi delarata apo akuza apo diqka tjeter.
Askush tjeter,dhe ata qe bejn per mendimin tim jan te marr.

Ne ate kohe askush dhe askend ska mundur ta shpeton.Mua te them haptas me vjen turp qka lexoi ne kete forum nga Tarasi&amp;Co.

Sipas tij pse Rugova paska than se nuk me duhet Blerim Shala ai e paska edhe shpetuar.A ka than i ndjeri Rugova leshone apo nuk ka nevoj.Ketu z.Tarasi duhet ta kete logjiken te ben dallime.
z.Rugova e emroi z.Shala kryesues te delegacionit dhe me sa di une ai kishte bashkpunim te ngushte me at.

Kurse i ndjeri F.Agani ishte me shume se z.Rugova kunder Luftes se hapur me shkaun.Kurse kete lufte Milloshi moti e deshironte. Me Aganin dhe Rugoven ishte veshtir ta bente.Ai me lufta mbronte edhe karrigen e vet.Rast i shume i thjesht pa Milloshin tani Podgorica po pavarsohet,kurse po te ishte ai gjalle te dielen kur mbahet Referendumi i kishe tankset neper qytet.
I Ndjeri Agani une e kam ndegjuar disa here dhe ate te fundit ne studio te RTSH bashke me Adem Demaqin kur thoshte: "nuk gucojm te hyme ne lufte me Serbin ne krye me Milloshin....sepse eshte e papergjegjshme nderkombetarisht ...."

Shkaut i ka interesu njerz tjer dhe politik tjeter jo ajo e Aganit dhe Rugoves.Ajo Politike u pa dhe po shifet tani ne Kosove,kur tani Shqipetaret bejn lufte mes veti si ne Shtimje e gjetiu.Kurse ne kohen e LDK-se uniteti ne Kosove ishte qe nuk mbahet mend ne Historin tone,jo vetem qe u nderpren vrasjet por ato te gjitha u falen.

I ndjeri Rugova paska pergaditur edhe vrasje pas luftes.Po a eshte kjo turpi me i madh te thuhet keshtu. Une e di vetem nje gje se kur eshte vrar Uke Bytyqi ne Suhareke ( dihet nga kush dhe anetar i kujt ishte),aty kane qene njerzit te armatosur deri ne dhambe te ncjerrin hakun,po ate nate,dhe te fillon lufta vellavrasese.Por ishte Rugova me tel.nga Prishtina qe e ndaloi kete. Po mos te ish kap vrasesi me siguri se z.Tarasi edhe kete e kishn quajtur komplot te Rugoves.

Mosni more leni keto turpe,se Populli bari nuk po ha.E dinte Popuuli dhe sot te gjithe i dime qka beri ai e qka beri ky.Me se miri u deshmua edhe ne ato tri zgjedhje te lira qe u mbajten ne Kosove.

Mbylleni kete teme ju lutem se nuk ia vlen te diskutohet
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Alfonsi ,

Ketu ka shume fakte per te mundur ti me nje shkrim te zbrazte me i mohu.
Ti se paku pse nuk po perpiqesh te skjarosh pse sipas logjikes sate forcat serbe Fehmi Aganin e vrane ndersa shefin e tij Ibrahim Rugoven e mbrojten e percollen me airoplan te rehatshem per ne plazhet e Italise se bashku me familje.
Qfare ke per te thene per kete. Me qka e obligoi Rugova Millosheviqin per tere kete kujdes qe tregoi ndaj tij.

Pse pyetej Rugova nga autoritetet serbe per Blerim Shalen dhe politikajt tjere ,cili i duhej e cili nuk i duhej.Kete nuk e kemi thene ne por Blerim Shala dhe ambasadori Hill.

Ne dyshojme se Rugova eshte i perzier ne vrasjet misterioze te bashkepunetoreve te ngushte te tij .pra per vrasjet misterioze .Vrasja e Uke Bytyqit nuk ka qene misterioze ,ai u vra aksidentalisht ne qerim hesapesh mes dy familjeve ,qe shtyheshin per qeshtje politike.

Ne se ke percjelle punen e FBI gjithmone ata per zbulimin e vrasjeve misterioze nisen nga rrethi i ngushte dhe motivi.Per vrasjen e Xhemajli Mustafes dhe disa bashkepunetoreve te tij ,kurrefare motivi nuk ka ekzistua. Une dyshoj se ai vete me sherbimin e tij ka inskenua edhe te ashtuquajturit atentate .Si ndryshe te spjegohet hudhja e nje mjeti te lehte eksplozivi ne oborr te kulles se Velanise qe nuk then asnje xhame te shtepise . Apo pelcitjen e nje mjeti ne kontenjer te berllokut.

Ma merr mendja se te gjitha keto ishin inskenime te sherbimeve te tije.
Per perfitime politike per tu paraqitur si viktime.
Mit Zitat antworten
  #23  
Vjetėr 19.05.2006, 21:25:00
Ministri Ministri ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 20.09.2005
Postime: 323
Standard"Moj Kosove me plis si bora
gjithe me mall me u ba Shqipni,
cila ere po i sjelle keta horra
qe keto dite t'i kan vesh ne zi............"

.................................................. .................................................. ....
Mit Zitat antworten
  #24  
Vjetėr 19.05.2006, 21:27:00
GURKEPI GURKEPI ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 23.09.2001
Postime: 446
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek GURKEPI Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek GURKEPI Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek GURKEPI
Standard

Z. Dildreq, per temen ne fjale ase qe duhet fare te folet,
ska baza per biseda kjo tem , si cdoher edhe kete radhe mbeturinat envero-nanoiste mundohen te krijojen mjegull per te meshef marrezit etyne.
Mjeshtria e kuqalosheve ashete shpif e mashtro qe te krijohet huti ne popull, vetem keshtu mendojen qe te fitojen keto marrezi te ideollogjizu.
Kjo metod ashete metod shkau qe e kan perfitua me kohe nga themeluesit etyne miladini.
Nuk me habisin perpelitjet ektyne pieoniereve te djallezu,sa qe me habit qenderimi juaj dhe disa forumistave tjere qe dalloni nga keta pishpirik te tipit ibrahim kelemendi,
Me vjen keq i nderuri dildreqi, me vjen keq neqofetese bazoheni ne fakete te tilla si keto qe plasohen ketu ne kete forum nga njerz me tru te shpela, qe ideologjin ato ndjekin e qesin para kauzes kombetare.
Nuk ju duhet shum vetem shfeletoni shtypin kuqalosho enverist te fillim viteve 90-ta, paqavuren Zeri Kosoves , aty i shifeni te gjitha qe vete i kan botu pa e dite se nji dite ka me u dal si pasqyr krejete aj mellefdhe shpifje qe e kan bo ndaj te madhit pr. Aganit dhe bashek punetoreve tetij.
Ky soj i sajua harrojen se cfar kan thene dje pardje, dhe ngaterrrohen vete meveti, nuk kan ma kredibilitet ne popull keto , vetem sa mashtrojen veten, se nji dite ndoshta me an te mashtrimeve dhe shpifejeve kan me arrite diqeka?
Kan me arrite ate qe arriten ideolet e tyne, turpin e perjeteshem.
Juve dhe disa te tjereve si Mireditori, Fatesta, nderi, orioni, me habiteni shum, se si mund te bini kaq poshet ete bazoheni ne shkarravinat e keti lloji , neqofetese mendoni se Historija ne vuloset me derdellitejet e pa fund te kuqalosheve , me vjen keq i nderur, ky soj njerzish jo se kan deshire dhe duan qe te zbaredhen te vertetat evrasejeve qe ndodhen ne Kosove dhe kudo ne trojet Shqipetare, jo i nderuar keto vetem duan mjegull per te shppela ftyren e tyne dhe per te fitua pushtet.
Ky lloj njerzish ne vitet 90-ta se lan gja pa thene e shpif kunder pr. Aganit dhe figurave tjera qe i ran shkelm ideoligjis ruso-kuqaloshe.
Prej ateher filluan nji fushat me lloj lloj shpifejesh e marrinash,
Vete kan then se kan per tu hake marre ne ato qe kundershtojen ideolin e tyne e.hoxhen, krejte kjo mos marrevesheje na vjen nga ishe sigurimecat stalinist servilet e ati pushteti te poshter, kan krijua keto grupe me emenin LPRK-ist ua kan shepela truni deri ne ate mas qe ky lloj jan ne gjendje te kundershtojen edhe prindit e tyne .
Paqavurrja e ketyne pionereve i ka te gjitha .
te gjitha marreezit i akn te shkruara ne leter me dor te vete e me koke te huaj.

Ju pershendet GUR KEPI !

Mit Zitat antworten
  #25  
Vjetėr 19.05.2006, 21:52:00
delidreqi delidreqi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.02.2006
Postime: 408
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
GURKEPI afishoj me 2006-05-19 21:27 :
Z. Dildreq, per temen ne fjale ase qe duhet fare te folet,
ska baza per biseda kjo tem , si cdoher edhe kete radhe mbeturinat envero-nanoiste mundohen te krijojen mjegull per te meshef marrezit etyne.
Mjeshtria e kuqalosheve ashete shpif e mashtro qe te krijohet huti ne popull, vetem keshtu mendojen qe te fitojen keto marrezi te ideollogjizu.
Kjo metod ashete metod shkau qe e kan perfitua me kohe nga themeluesit etyne miladini.
Nuk me habisin perpelitjet ektyne pieoniereve te djallezu,sa qe me habit qenderimi juaj dhe disa forumistave tjere qe dalloni nga keta pishpirik te tipit ibrahim kelemendi,
Me vjen keq i nderuri dildreqi, me vjen keq neqofetese bazoheni ne fakete te tilla si keto qe plasohen ketu ne kete forum nga njerz me tru te shpela, qe ideologjin ato ndjekin e qesin para kauzes kombetare.
Nuk ju duhet shum vetem shfeletoni shtypin kuqalosho enverist te fillim viteve 90-ta, paqavuren Zeri Kosoves , aty i shifeni te gjitha qe vete i kan botu pa e dite se nji dite ka me u dal si pasqyr krejete aj mellefdhe shpifje qe e kan bo ndaj te madhit pr. Aganit dhe bashek punetoreve tetij.
Ky soj i sajua harrojen se cfar kan thene dje pardje, dhe ngaterrrohen vete meveti, nuk kan ma kredibilitet ne popull keto , vetem sa mashtrojen veten, se nji dite ndoshta me an te mashtrimeve dhe shpifejeve kan me arrite diqeka?
Kan me arrite ate qe arriten ideolet e tyne, turpin e perjeteshem.
Juve dhe disa te tjereve si Mireditori, Fatesta, nderi, orioni, me habiteni shum, se si mund te bini kaq poshet ete bazoheni ne shkarravinat e keti lloji , neqofetese mendoni se Historija ne vuloset me derdellitejet e pa fund te kuqalosheve , me vjen keq i nderur, ky soj njerzish jo se kan deshire dhe duan qe te zbaredhen te vertetat evrasejeve qe ndodhen ne Kosove dhe kudo ne trojet Shqipetare, jo i nderuar keto vetem duan mjegull per te shppela ftyren e tyne dhe per te fitua pushtet.
Ky lloj njerzish ne vitet 90-ta se lan gja pa thene e shpif kunder pr. Aganit dhe figurave tjera qe i ran shkelm ideoligjis ruso-kuqaloshe.
Prej ateher filluan nji fushat me lloj lloj shpifejesh e marrinash,
Vete kan then se kan per tu hake marre ne ato qe kundershtojen ideolin e tyne e.hoxhen, krejte kjo mos marrevesheje na vjen nga ishe sigurimecat stalinist servilet e ati pushteti te poshter, kan krijua keto grupe me emenin LPRK-ist ua kan shepela truni deri ne ate mas qe ky lloj jan ne gjendje te kundershtojen edhe prindit e tyne .
Paqavurrja e ketyne pionereve i ka te gjitha .
te gjitha marreezit i akn te shkruara ne leter me dor te vete e me koke te huaj.

Ju pershendet GUR KEPI !


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari GURKEPI,

Zbulimet e vrasjeve misterioze mendoj se jane ne interes te te gjitheve.Madje ne radhe te pare te Kosoves.Une madje nuk e shoh kete problem si ideologjik te majtisteve apo djathtisteve.
Une jam plotesisht i bindur se te madhin Fehmi Aganin e vrau dora e shkaut. Por shtrohet pyetja a kane pase gisht ne kete vrasje edhe sherbetoret shqiptare?
Nje qe me brene brenda tere kohen eshte si eshte e mundur qe Te njejtit qe e vrane prof Aganin kujdesen per Rugoven qe mos ti mungon as nje qime dhe pastaj e percjellin me airoplan te rehatshem per Itali,me tere familjen.Perse e paten Rugoven me te dashur se Aganin.
Per faktin se Fehmi Agani ka perkrahur luften e armatosur dhe ka kontaktuar fshehurazi me pjestaret e UĒK-se kam te dhena te sigurta.
Keto varianta qe parashtrohen ne kete teme une mendoj se duhet te lejohen si mundesi ,madje gjithekund ne bote tek vrasjet misterioze policia niset nga me te afermit e viktimes duke eliminua motivet.
Une kam qene dhe jam kundra menyres se akuzave qe bente Rugova per keto vrasje .Apriori drejtonte gishtin nga krahu i luftes duke i quajtur vrasje politike.Vetem kjo menyre e bene te dyshimte.

Ne fund une mendoj se ndarja ne te kuq edhe ne te zi na ka shkaktuar demin me te madh si shqiptare. Ky konfrontim mund te na shpie ne nje konflikt permanent. Une mendoj se perkatesia partiake ashtu si edhe ajo fetare nuk e amneston apriori askend nga fajesia gjegjesisht nuk e bene njeriun me te mire apo me te keq .Njeriu eshte ai qe eshte.
Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 17:29:03.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.