Kthehu   DForum > Politikė > Politikė dhe aktualitete tė tjera politike / Politik und politische Aktualitäten

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #1  
Vjetėr 09.04.2006, 14:24:00
piloti piloti ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 22.02.2002
Postime: 2,861
Standard

qka eshte grada ushtarake ?
cilat jane gradat ushtarake ?
cili eshte kriteriumi per ndarjen apo dhenjen e gradave ?
e shume e shume pytje te tjera , ne lidhje me gradimet ushtarake ,
ketu do ti kisha lutur te gjithe ata te cilet kane sado pak njohuri ushtare te kyqen ne kete teme , natyrishte se mund te kyqen te gjthe ata qe deshiroin , mirepo edhe kesaj radhe do te ishte mire qe same pak te kete ofendime dhe sharje .


me nderimePILOTI
Mit Zitat antworten
  #2  
Vjetėr 09.04.2006, 14:56:00
mireditori mireditori ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 11.02.2006
Postime: 399
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
piloti afishoj me 2006-04-09 14:24 :
qka eshte grada ushtarake ?
cilat jane gradat ushtarake ?
cili eshte kriteriumi per ndarjen apo dhenjen e gradave ?
e shume e shume pytje te tjera , ne lidhje me gradimet ushtarake ,
ketu do ti kisha lutur te gjithe ata te cilet kane sado pak njohuri ushtare te kyqen ne kete teme , natyrishte se mund te kyqen te gjthe ata qe deshiroin , mirepo edhe kesaj radhe do te ishte mire qe same pak te kete ofendime dhe sharje .


me nderimePILOTI
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Piloti,
Me intereson i inderuar ne temen dhe interesimin tend eshte fjala ketu per Kosoven apo ne pergjithesi ne shtetet e botes si eshte e rregulluar kjo qeshtje me ligjet e mbrojtjes gjegjesisht te forcave te armatosura.
Kete gje eshte mire te skjarosh ti si autore i temes,perndryshe kjo materie eshte e rregulluar me ligje ne secilin shtet.
Sa i perket Kosoves kjo kurre nuk ka qene ne kompetenca te ndonje administrimi ta quajme keshtu ne nivel te Kosoves,prejse ndahen gradat ushtarake.
Gradat e TMK-se nese mund ti quajme keshtu jane te rregulluara me
rregulloren e UNMIK-ut,meqe TMK eshte nen kompetencat e administrates nderkombetare.
Ma merr mendja se eshte mire te percaktoni per cilen dimenzion eshte fjala ne kete teme.Kosova apo shtetet ne pergjithesi.
Mit Zitat antworten
  #3  
Vjetėr 10.04.2006, 13:42:00
Demokrati Demokrati ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 13.02.2003
Postime: 574
Standard

Gradat ushtarake te cilat jan dhen gjat dhe menjeher pas luftes nuk jan asgje vetem se nje familjarizem,e kam djal etzje dhe po e gradojm Gjeneral,pas futjes se NATOS ne Kosoven nuk di nga kush percillet gradat por meqe Kosova asnjeher nuk ka pas armat te rregullt dhe nuk ka edhe sot e kesaj dite ateher esht veshtir te thuhet se si duhet fituar gradat.

Nje e di dhe jam i sigurt se per te qen rreshter ne tan boten duhet shkollen e emsme ushtarake dhe per te qen nentogar duhet akademin ushtarake,per te kaluar nga nentogeri ne toger pra te rritet grada duhet fituar me pune dhe suksese ndersa nga togeri ne kapiten duhet provim me shkrim edhe me goje pra njohuri.

Nga kapiteni ne kepiten i klasit te pare duhet me suskese ne vendin e punes,ndersa nga kapiteni i klasit te pare ne Major duhet provim ne shkallen e larte te akademis ushtarake,mos ta zgjas shum por nje grade fitohet me pune te sukseshme ndersa nje me provim.

Per te arritur ne graden kolonel e deri ne gjeneral duhet nje pervoj shum vjeqare dhe suksese te njepasnjeshme ndersa tek ne jan ndar aso gradash pa lidhje ja nje shembull:

Nje djal i tezes sime ka pas mbaruar shkollen e mesme drejtimin e bujqesise dhe nuk ka punuar kurre gjat luftes ka qen dy here ne Shqipri per arme dhe sot esht Kolonel ne TMK dhe ka pozite shum te madhe une ekt nuk e kuptoj po nejse masi e kam djal tezje spo kam dert.

Kjo teme esht e qelluar sepse me shum kemi ne gjeneral sesa ushtria e Bundesverit gjerman.
Mit Zitat antworten
  #4  
Vjetėr 10.04.2006, 14:04:00
delidreqi delidreqi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.02.2006
Postime: 408
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-10 13:42 :
Gradat ushtarake te cilat jan dhen gjat dhe menjeher pas luftes nuk jan asgje vetem se nje familjarizem,e kam djal etzje dhe po e gradojm Gjeneral,pas futjes se NATOS ne Kosoven nuk di nga kush percillet gradat por meqe Kosova asnjeher nuk ka pas armat te rregullt dhe nuk ka edhe sot e kesaj dite ateher esht veshtir te thuhet se si duhet fituar gradat.

Nje e di dhe jam i sigurt se per te qen rreshter ne tan boten duhet shkollen e emsme ushtarake dhe per te qen nentogar duhet akademin ushtarake,per te kaluar nga nentogeri ne toger pra te rritet grada duhet fituar me pune dhe suksese ndersa nga togeri ne kapiten duhet provim me shkrim edhe me goje pra njohuri.

Nga kapiteni ne kepiten i klasit te pare duhet me suskese ne vendin e punes,ndersa nga kapiteni i klasit te pare ne Major duhet provim ne shkallen e larte te akademis ushtarake,mos ta zgjas shum por nje grade fitohet me pune te sukseshme ndersa nje me provim.

Per te arritur ne graden kolonel e deri ne gjeneral duhet nje pervoj shum vjeqare dhe suksese te njepasnjeshme ndersa tek ne jan ndar aso gradash pa lidhje ja nje shembull:

Nje djal i tezes sime ka pas mbaruar shkollen e mesme drejtimin e bujqesise dhe nuk ka punuar kurre gjat luftes ka qen dy here ne Shqipri per arme dhe sot esht Kolonel ne TMK dhe ka pozite shum te madhe une ekt nuk e kuptoj po nejse masi e kam djal tezje spo kam dert.

Kjo teme esht e qelluar sepse me shum kemi ne gjeneral sesa ushtria e Bundesverit gjerman.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Ne qoftse nuk je tu rrejt, pra une nuk po te besoj po te them haptas se kjo e jotja eshte prralle e Bali Katravelles,prapseprap ai djali i tezes tande ka bere per Kosoven diqka ,si tha vete shum me teper se ti .Nuk ka punu per shkaun sikur ti ,ne mos per asgje tjeter e meriton graden se ka punu per UĒK-ne e nuk te ka tregua ty se pasha haktalane e kishe marre ne qafe,le si nuk ish kolonel po nuk ish gjalle hiq.
Mit Zitat antworten
  #5  
Vjetėr 10.04.2006, 14:43:00
Demokrati Demokrati ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 13.02.2003
Postime: 574
Standard

Gradat ndahen sipas njoftesise,krejt ata qka jan te afert te atyre qe evrtet kan ber diqka kan grada te larta,gjenerali me i ri ne BOTE ka qen en Kosove 18.vjeqar [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img] ku e beri ai ate pervoj ushtarake 18.vjeqar te kisha me dit e ti delidreq mos pallamud se une kam qen ne UCK fillim e mbarim dhe pa grada hiq por kam respektu komandat e te tjerve anipse e kam te mbaruar akademin ushtarake dhe pas luftes e kam lan uniformen sepse nuk ka armat ku ka rregulla apo as nuk i ngjan armates TMK-ja ajo esht vetem se nje organizate per pastrimin e berllogjeve per ndertimin e shtepive te shkive te kishave e keshtu me radh per ata e di une mir se si ka qen puna e gradave,gjat luftes dy shok tu nejt ne qajtore ja kan dhan njani tjetrit graden kolonel a ti do me m'tregu mu a ??

Mit Zitat antworten
  #6  
Vjetėr 10.04.2006, 15:02:00
malsori malsori ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 13.05.2001
Postime: 1,480
Standard

"...une kam qen ne UCK fillim e mbarim..."

[img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img]

demokrati tere jeten e ka 1 prill!

[img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img]
Mit Zitat antworten
  #7  
Vjetėr 10.04.2006, 15:25:00
Benutzerbild von MI-2
MI-2 MI-2 ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 20.03.2006
Vendi: Chicago wings
Postime: 866
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek MI-2 Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek MI-2
Standard

Kosova nuk ka armate dhe as grada ushtarake,TMK nuk ka statusin e ushtris tash per tash dhe te gjithe oficeret e TMK jane te vetedijshem se neser nese TMK transformohet ne armatė ateher duhet te importoj oficer se te gjithe ata qe nuk kane akademi ushtarake dhe grada te kolonelve dhe gjeneralve nuk do te kan vend dhe besoj qe kontributi i tyre me i madhi do te ishte dorheqjet graduale nga keto grada ne menyre qe te mos krijohet nje vakum i panevojshem ne oficer, dhe t'ju lihet rasti kuadrove profesionale.
Mit Zitat antworten
  #8  
Vjetėr 10.04.2006, 15:32:00
Smoki Smoki ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 22.02.2002
Postime: 282
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
malsori afishoj me 2006-04-10 15:02 :
"...une kam qen ne UCK fillim e mbarim..."

[img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img]

demokrati tere jeten e ka 1 prill!

[img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img]
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

demokrati ka qene ne luft ne durres me rahatu familjen

Mit Zitat antworten
  #9  
Vjetėr 10.04.2006, 15:42:00
Shpetimi Shpetimi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2001
Postime: 2,549
Standard

Unė nuk kam edhe aq njohuri lidhur me gradat ushtarake, e sidomos nuk i njoh kriteret se si dhe kur gradohet njė oficer i ushtrisė me njė gradė mė tė lartė ushtarake.
Mirėpo, meqė shumica nga pjestarit e kėtij forumi (ashtu siq bėjnė shqiptarėt nė tė gjitha fushat e jetės) tregohemi si tė "gjithdijshėm", atėherė po e shprehi edhe unė mendimin tim lidhur me temėn e hapur.

Me sa e dij unė ka dy lloj gradimesh tė oficerėve ushtarak. Kėto lloj gradimesh janė:
- gradimet nė kohė paqeje, si dhe
- gradimet nė kohė lufte.

Gradimet e kohės sė paqės bėhėn ashtu siq e pėrshkrou njėri mė lartė; pra pėrmes pėrgaditjės shkollore nė Akadmi Ushtarake, e pastaj gradat merren edhe sipas meritės dhe suksesit tė treguar nė punė.

Kurse, marrja e gradave nė kohė lufte bėhėt sipas kritereve tė kontributit dhe dėshmisė nė prakatikė, si dhe tė aftėsive komanduese tė personit i cili e veshė uniformėn ushtarake.
Shembuj lidhur me gradimet dhe ngritjen e gradave ushtarake nė kohė lufte (por edhe menjėherė pas luftės) kemi nga tė gjithė popujtė e botės qė u detyruan qė tė luftojnė pėr liri, ndaj dhe besoj se nuk ėshtė e nevojshme tė humbasim kohė nė skjarime e sjellje dėshmishė konkrete.

Nese dikush mendon se pėr ta merituar njė gradė tė lartė ushtarake ėshtė e domosdoshme dhe mjafton vetėm studimi nė njė Akademi Ushtarake, unė mendoj se ai njeri gabon.
Ja pse mendoj ėshtu:

Eshtė krejtė normale qė nė kohė paqeje njė oficer i karrierės duhet tė kryej Akademinė Ushtarake. Dhe kjo praktikė ėshtė duke u aplikuar edhe nė Kosovė. Besoj se tė gjithė shqiptarėt janė tė informuar se ka shumė vite qė nė Kosovė funkcionon edhe Akademia Ushtarake, nga ku herė pas herė dalin gjeneratat e reja tė oficerėve tė rinjė tė TMK-sė.

Mirėpo, nga ana tjetėr gjatė kohės sė luftės nė radhėt e UĒK-sė ishin kyqur njė numėr jo i vogėl ish oficerėsh (fatkeqėsishtė jo aq sa ishin kapacitetet), tė cilėt pėrvojėn e tyre e bartėn edhe tek bashkluftėtarėt tjerė tė lirisė.
Pastaj, nuk duhet harruar se edhe gjatė kohės sė luftės UĒK-ja ka organizuar disa kurse dhe trajnime ushtarake, nga tė cilat kanė dalur njė numėr i madh ushtarėsh dhe oficerėsh, tė cilėt me sukses u prinin njėsiteve ushtarake tė UĒK-sė.
Dhe dihet se teoria pa praktikėn ėshtė jo edhe aq e frytshme.
Prandaj, pavarėsishtė se ēfarė niveli ka pasur shkollimi (nėpėr kurset dhe trajnime e lartėpėrmendura) i kėtyre kuadrove tė gjeneratės sė parė tė oficerėve dhe komandantėve tė UĒK-sė, megjithatė kėtyre kuadrove tė UĒK-sė (tani tė TMK-sė) duhet tu pranohet se ata me sukses tė plotė kanė bėrė shkollėn e artit ushtarak, ēka edhe pa kurrfarė dyshimi i meritojnė edhe gradat e marrura ushtarake.

Nė procesin e dhėnjės sė gradave ushtarake pėr ish luftėtarėt e UĒK-sė mund tė ketė pasur edhe ndonjė gabim dhe dhėnjė tė pamerituar tė gradės ndonjė individi (dihet se tek ne shqiptarėt ėshtė prezente dobėsia e nepotizmit). Por megjithatė, pėrgjithėsishtė unė mendoj se gradat qė sot i bartin oficerėt e TMK-sė, ose edhe ata ish ushtar dhe Komandant tė UĒK-sė qė arbitrarishtė u larguan nga TMK-ja, i meritojnė plotėsishtė, sepse kėto grada janė tė fituara nė fushėn e betejės, e jo salloneve dhe shkollave komode tė ish ushtrisė jugosllave, grada me tė cilat mburren disa burracak, tė cilėt nuk e patėn guximin tė provonin aftėsitė e tyre ushtarake kur ishte koha, pra nė luftėn e armatosur nė Kosovė.

Dikujt mund mos ti pelqej ajo qė tani unė do ta thėmė pėr disa nga ish oficerėt e pėrgaditur profesionalishtė nė Akademitė Ushtarake tė APJ-sė, por fatkeqėsishtė kjo ėshtė njė e vėrtetė e hidhur.
Pra, fjalėn e kam pėr njė numėr ish oficerėsh "profesionist" shqiptar, tė cilėt gjatė luftės nė Bosnjė dhe Kroaci u angazhuan me gjithė potencialin e tyre mendor e fizik nė shėrbim tė ushtrive tė popujve sllav (dikush ishte nė radhėt e ushtrisė serbe, dikush nė radhėt e ushtrisė krote, e dikush tjetėr nė radhėt e ushtri(ve)sė boshnjake), por kur shperthej lufta e armatosur nė Kosovė shumica nga ata "luftėtar" pėr lirinė e popujve tjerė (!) nuk dėnjuan, ose nuk guxuan tė kthehen e tė luftojnė pėr lirinė e Kosovės, pėr lirinė e popullit tė cilit pretendojnė se i takojnė.
Ndoshta nuk ėshtė e tepėrtė ta theksoj se; shumė nga kėta ish oficerėsh "profesionist" tė APJ-sė, gjatė luftės nė Kosovė u rreshtuan nė radhėt e FARK-ut, e pėr pasojė deri nė fund tė luftės sė armatosur ata qendruan duke u sorollatur nėpėr Shqipėri, e pėr me keq duke zhvilluar edhe njė aktivitet e propagandė shumė tė rrezikshme kundėr UĒK-sė dhe luftės sė popullit shqiptar pėr liri.

Prandaj, pėr tė mos e zgjatur mė shumė, unė e thėmė me bindje tė plotė se gradat ushtarake qė sot i bartinė pjestarėt e TMK-sė (ish ushtarėt e UĒK-sė) janė shumė meritore, tė arsyeshme dhe aspak kontestuese.

Ndėrsa, tė gjithė ata ish oficer tė shkolluar nėpėr Akademitė Ushtarake tė ish pushtuesit serbo/sllav, dhe tė cilėt nuk u angazhuan nė luftėn e armatosur tė popullit shqiptar pėr liri (detyrė e oficerit ėshtė lufta, e jo sorollatja poshtė e lartė nė kohė lufte), tė cilėt pretendojnė se janė "profesionist", ndaj dhe sipas tyre vetėm ata paskan tė drejtė ti bartin gradat ushtarake, jo vetėm qė nuk kanė tė drejtė e nuk i merotojnė ato grada, por sipas mendimit tim ata nuk duhet lejuar kurr qė tė veshin uniformėn ushtarake tė ushtrisė sonė.
Ai njeri qė nuk e ka deshmuar vehtėn kur ju ka dhėnė rasti (siq ishte pėr ish oficeret e APJ-sė rasti i luftės sė armatosur nė Kosovė), atij njeriu nuk duhet besuar kurr, sepse ai pėrseri mund tė dezertoj e tradhtoj.

Shpetimi
Mit Zitat antworten
  #10  
Vjetėr 10.04.2006, 15:52:00
delidreqi delidreqi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.02.2006
Postime: 408
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-10 14:43 :
Gradat ndahen sipas njoftesise,krejt ata qka jan te afert te atyre qe evrtet kan ber diqka kan grada te larta,gjenerali me i ri ne BOTE ka qen en Kosove 18.vjeqar [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img] ku e beri ai ate pervoj ushtarake 18.vjeqar te kisha me dit e ti delidreq mos pallamud se une kam qen ne UCK fillim e mbarim dhe pa grada hiq por kam respektu komandat e te tjerve anipse e kam te mbaruar akademin ushtarake dhe pas luftes e kam lan uniformen sepse nuk ka armat ku ka rregulla apo as nuk i ngjan armates TMK-ja ajo esht vetem se nje organizate per pastrimin e berllogjeve per ndertimin e shtepive te shkive te kishave e keshtu me radh per ata e di une mir se si ka qen puna e gradave,gjat luftes dy shok tu nejt ne qajtore ja kan dhan njani tjetrit graden kolonel a ti do me m'tregu mu a ??


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Vete qendrimi yt ndaj UĒK-se tregon se ti i takon asaj ushtrije qe ke krye akademine pra JNA -se ose ke qene luftetare i Laprakut ,pra i kafeneve te Tirons,qe nuk late gje pa ba deri sa jju ndaluan edhe levizjet ne uniforme,se msyt me ba grushtet ne qeverine shqiptare qe ju mbante e ju jepte strehim. Nuk kam nevoje te dije asgje per ty se po tregon vete qendrimi ndaj UĒK-se.Pasha haktalane nuk je largua ti prej UĒK-se pra TMK-se po ke ike ti me ata te Tahir Zemes .Ti a prralla po kallxona. Nga fjalet tua lexohen tana. Ty per ate se kane marre tjeret grada e ti ke mbete rrugeve qiresh duke ofenduar edhe te vetmin organizim ushtarak qe kemi ne Kosove. Por fjala jote nuk ka vlere as sa fjala e gabelve te Beogradit. Ka thane Dhelpna kur nuk ka mujte me mbrri rrushin ,le se asht i tharte e me mpine dhambet. Hajt tash shnet luftetari i hamamit.
Mit Zitat antworten
  #11  
Vjetėr 10.04.2006, 16:12:00
Shpetimi Shpetimi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2001
Postime: 2,549
Standard

Ke tė drejt dilidreq.
Ja se ēka thotė nė njė shkrim tė njė gazete kroate lidhur me disa ish oficer tė APJ-sė, njėro ndėr tė cilėt mund tė jet edhe "demokrati" i kėtij forumi:

"syresh shqiptarė “Nacional” ia futi kot

Autorėt pretendojnė se kėta janė emrat e agjentėve tė KOS-it, apo tė Shėrbimit tė Kundėrzbulimit serb qė ka vepruar nė territorin e Kroacisė. Tomorr Buza dhe Hasan Shasivari, janė tė irrituar pse janė pėrfshirė nė kėtė listė

Shkruan: MIGENA ARLLATI (Gazeta "LAJM")

Gjakovė, 4 prill - Ish-kryeshefi i Gjakovės, Tomorr Buza, dhe Hasan Shasivari, inspektor komunal nga Gjakova, thanė tė martėn se nuk ėshtė e vėrtetė qė ata kanė qenė agjentė tė Shėrbimit tė Kundėrzbulimit serb (KOS), ashtu siē i ka ngarkuar revista kroate “Nacional”.
Revista e pavarur kroate “Nacional”, e cila botohet nė Zagreb, nė numrin e saj tė 537-tė tė datės 28 shkurt 2006, ka botuar njė listė tė gjatė tė emrave, tė cilėt i quan agjentė tė KOS-it (Kontra Obaveshtajna Sluzhba), apo tė Shėrbimit tė Kundėrzbulimit serb qė ka vepruar nė territorin e Kroacisė. Autorėt Berislav Jeliniq, Eduard Shoshtariq dhe Maroje Mihoviloviq thonė se fjala ėshtė pėr njė dokument tė Udhėheqjes sė Shėrbimit Informativ tė Sigurimit (SIS).
Buza, aktualisht zyrtar nė Ministrinė e Kulturės, i tha “Lajmit”, nėpėrmjet telefonit, se ai ka demantuar nė revistėn kroate, duke kėrkuar nga redaksia e “Nacionalit” tė bėjnė gazetari tė pėrgjegjshme. “Unė jam krenar qė kam qenė oficer nė ish-APJ, por kam dezertuar nė vitet 1990. Qė atėherė kam jetuar nė mėrgim dhe kėto gjėra nuk qėndrojnė”, tha ai i irrituar.
Sipas kėsaj reviste, agjentėt kroatė e kanė pėrpiluar kėtė listė pas tre vjetėsh punė hulumtuese, duke u bazuar nė tė dhėnat e tyre tė marra nga dokumentet e SIS-it. Autorėt e shkrimit thonė se e kanė botuar kopjen e dokumentit tė cilėsuar si sekret shtetėror tė aksionit operativ “Jeniēeri”, i cili sipas tyre pėrmban mbi 2000 emra bashkėpunėtorėsh tė KOS-it tė Serbisė. Lista me emrat e 1.789 personave ėshtė nxjerrė gjatė viteve tė luftės nė Kroaci, nė fillim tė viteve 1990. Gjithmonė sipas shkrimit tė botuar nga Jeliniqi, Shoshtariqi dhe Mihoviloviqi, nė kėtė listė gjenden edhe emrat e afro 40 shqiptarėve nga Kosova, tė cilėt paskan vepruar nė territorin e Kroacisė.
Botimi nė fjalė ka ditė qė sillet nėpėr Gjakovė, duke u pėrcjellė me komente nga mė tė ndryshmet. Fakti se nė artikull gjenden edhe emrat e disa gjakovarėve nuk ėshtė pėrtypur lehtė nga opinioni dhe nga vetė tė apostrofuarit. Edhe pse jo tė gjithė kanė pasur mundėsi ta lexojnė kėtė botim, ata i janė referuar ueb-faqes: www.nacional.hr, nė tė cilėn e kanė gjetur tė publikuar materialin.
Mes tyre ėshtė Hasan Shasivari, inspektor nė Drejtorinė e Inspektoratit nė KK tė Gjakovės. Kur “Lajmi” e pyeti pėr praninė e emrit tė tij nė listėn e agjentėve tė KOS-it serb, Shasivari ishte gati i irrituar. Ai pohoi se nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me “Hasan Shasivarin” qė pėrmendet nga botimi kroat. “Personi nė fjalė me sigurinė mė tė madhe e them se ėshtė emnak imi. Shasivarė ka gjithandej, edhe nė Bosnjė e Hercegovinė, nė Kroaci. Qėkur mė ra nė dorė lista, nisa tė hulumtoj rreth pėrfshirjes sė emrit tim aty. Personi nė fjalė, me emėr dhe me mbiemėr timin, ėshtė goran i Tetovės, i cili ka qenė epror ushtarak nė Pulė tė Kroacisė”, sqaron Shasivari nga Gjakova, rrethanat e pėrfshirjes sė emrit nė kėtė listė. Sipas tij, personi, pėr tė cilin e ka fjalėn lista e botuar nė Kroaci, ka dezertuar nga ushtria dhe tash jeton nė Zvicėr. “Ata janė tre vėllezėr. Motra e tyre, Shefka Shasivari, ka qenė bashkėpunėtore e Ibrahim Rugovės dhe njė kohė ka punuar nė UNMIK. Unė s’kam lidhje me kėtė storie. Diferencohem prej kėsaj dhe publikisht bėj tė ditur se s’jam ai person pėr tė cilin tregon lista”, tha Shasivari pėr “Lajmin”.
Hasan Shasivari, pėrveēse inspektor komunal, nė Gjakovė njihet edhe si ish-futbollist i “Vllaznimit”. Prej shumė vitesh, ai e udhėheq shkollėn e tij private tė futbollit “Kigen A”, prej nga kanė dalė shumė talente tė kėtij sporti. “Jam sportist dhe kurrė nė jetė s’kam qenė kurrfarė eprori ushtarak. S’jam i involvuar nė kurrfarė Kos-i apo agjenture”, pėrforcon H. Shasivari, i cili duket i lodhur nga stresi qė i ka shkaktuar gjetja e emrit nė listėn e KOS-it, botuar nga media kroate.
Disa nga shqiptarėt e pėrfshirė nė listė
Rrahim Ademi, Nikollė Kaēinari, Salih Buēaj, Mark Cuni, Nasuf Damoni, Muhamed Xhemajli, Kristė Gjergji, Agim Gagica, Sahit Gashi, Shaban Haxhijaj, Enver Hasimi, Gaspėr Augustini, Nysret Sadiku (Prizren), Naser Sabedini, Naser Selajdini, Hasan Shasivari, Hetem Rahiqi, Agim Rrustemaj, Ramadan Sadikaj, Nebi Shehu (Brezovicė), Fadil Zejnullahu, Lirab Zenuni, Besnik Maxhuni, etj. "

Mit Zitat antworten
  #12  
Vjetėr 10.04.2006, 16:38:00
P.Dreni P.Dreni ėshtė jashtė linje
i/e freskėt
 
Anetar prej: 14.09.2001
Postime: 59
Standard

Du hast die aufgabe ein glass wasser, mit einem Sieb(shqip: Sit), sagen wir von ersten in zweiten stock eines hauses zu tragen.
Wie könnt ihr das machen?
Oder um es zu verdeutlichen Wie kann man wasser mit einem sieb transportieren??
Denk daran, du darfst nicht den sieb manipulieren, die löcher stopfen oder sonst was..
Viel spass dabei.
Die antwort sage ich euch wenn ich es sehe das es soweit ist.

Also dann Philosophiert mal schön ..

fortsetzung folgt...

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: P.Dreni mė 2006-04-22 07:31 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #13  
Vjetėr 10.04.2006, 16:55:00
Demokrati Demokrati ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 13.02.2003
Postime: 574
Standard

Une e kam kryer shkollen e mesme ne beligrad ndersa akademin ne Sarajeve kam punuar ne Bosne si oficer i ish APJ-se dhe me 1991.duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar nga APJ-ja dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove jo si oficer por si ushtar i thjesht dhe kam dhen kontributin tim me te gjith te tjeret,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999.kam vendosur te kthehem prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne TMK por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej per KOSOVEN e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Ju badihavgjinjet e qajtoreve apo komandatat e Bllaces jeni ardhur pas bythve te kforit edhe ata me njeqind frik e tash privatizoni qdo gje por populli nuk flen i shef gjerat dhe i ven ne udheheqje ata qe e emritojn.

Per hajr Pashket [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img]
Mit Zitat antworten
  #14  
Vjetėr 10.04.2006, 17:49:00
delidreqi delidreqi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.02.2006
Postime: 408
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-10 16:55 :
Une e kam kryer shkollen e mesme ne beligrad ndersa akademin ne Sarajeve kam punuar ne Bosne si oficer i ish APJ-se dhe me 1991.duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar nga APJ-ja dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove jo si oficer por si ushtar i thjesht dhe kam dhen kontributin tim me te gjith te tjeret,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999.kam vendosur te kthehem prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne TMK por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej per KOSOVEN e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Ju badihavgjinjet e qajtoreve apo komandatat e Bllaces jeni ardhur pas bythve te kforit edhe ata me njeqind frik e tash privatizoni qdo gje por populli nuk flen i shef gjerat dhe i ven ne udheheqje ata qe e emritojn.

Per hajr Pashket [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img]
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Po more Demokrat po per fat te keq ne nuk patem shtet as qevewri as President. Presidenti vdiq e nuk e pranoj as luften as ushtrine.Ai nuk ish as me MUhamedin as me Krishtin .Qeverija ka qene rrugeve tu sjelle bordeleve te Gjermanise . I kena pa financua me i ndihmu qeveritareve gjerman se nuk mujshin me qeverise Gjermanine pa i pyet keta tonte.
Bacin e quan me nje grup per minister ne Tirane. A kane i shkreti ne Pule te Kroavcise e ruajke naten tregun e gjelbert e diten shitke banane ,e muren ne qafe se sot ish gjalle. Ju luftetaret e kafaneve te Tirons muarte hyxhym me rrexua Nanon e me pru Berishen po sla Amerika.Atehere ju paten ndalu me u sjelle me uniforma neper Shqipni se ju thane lufta asht tu ba ne Kosove. Une jam kane dy here ne shtabin tuaj me do kolege tuajt. e di mire sa luften e keni ba ju .Besa edhe grada kishi marre se pat mesy me hy me armatim e topa ne Kosova masi hyni KFOri.Po ju ishit ushtri e forte e u friguan KFORI mos po i perzeni prej Koosve e Urdheruan Ushtrine Shqiptare me ju qarmatose.Ju lane si thojne pa grada pa kmishe pa klina dhe ju ushtria e shtetit iket nepr Europe si milli maxhupit.Komandanti ke kthye me siguru Rugoven po punonte biznes me bandat e tij e ja hangren kryet. Ketu kane deshtu gradat tua. Rri shtrembte e fole drejt.
Mit Zitat antworten
  #15  
Vjetėr 10.04.2006, 18:31:00
piloti piloti ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 22.02.2002
Postime: 2,861
Standard

Aha , sa bukur , une e fillova kete teme per gradat ushtarake , e ketu po dalin gjera tjera shume te rendsishme , nga ajo list me ata emra enjohta menjeher njerin.
AGIM RRUSTEMAJ
Dhe me se evertet eshte se ky person eshte i till , i martuar me grua Kroate , perndryshe nga Mitrovica (Lushta) ,kame njohuri se deri pak para lufte ka qen ne sherbim ne Mal te zi , me nuk kam njohuri se qka ka ndodhur me kete , vllau i tij gjithashtu me sa di une eshte oficer , tan ne armaten Maqedone , ...
Ok, per keto gjera do te ishte mire qe te hapet nje teme enkas .
Ndersa sa u perket Gradave , z.Shpetimi elaboroi shum bukur , prandaj une vetem po shtoi se pa tjeter duhet qe te shmngemi nga dukuria e sotshme shume e keqe , sepse me grada gjeneral nenkupton nje njeri te ngritur lart me arsim superior , njohes i hatashem i qeshtjes ushtarke , ushtarake -politike , taktike , psiqike etj , njeri shume autoritativ , me pervoj te jashtezakonshme i rryer , pra keshtu perafersisht do te dukej grada e Gjeneralit , pajtohem edhe me ate qe tha se tezaku i tij disa here kishte bartur arme nga Shqiperia dhe edhe pse ka vetem arsim te mesem sot eshte Kolonel ne TMK - kjo esht gabim , sepse me graden e Kolonelit qe eshte grad shume e lart ushtarake , e sidomos ne armatat e europiane e amerikane , ky person vetvetiu me ket dukuri degradon edhe vehten , edhe graden , sepse kapazitetiu i tij me shkollim te mesem nuk mjafton ase per seafermit qe te plotsohen kushtet per te pasur graden Kolonel .
Koloneli edhe ne rrethana lufte eshe grad e lart ushtarake , ai duhet te jet i afte te udheheq njesitet me afro 10000 ushtar e me shume , a eshte i afte ky tezaku ne fjal ta bej nje gje te till? ,natyrishte se jo , mose me keq kuptoni por dua te them edhe kete se arme kan bartur edhe kafshet (kuajt , mushkat) duhet qe edhe ata ti gradoim me grada te larta?
Pra nuk bene, edhe njeher mos me keq kuptoni , sepse ne ketu po diskutoim qe sado kudo te ndihmoim ne kete aspekt qe gjerat te arrijn ne vend , dhe se TMK-JA neser patjeter duhet te shendrrohet ne ushtri , keshtu qe ato ftyra ushtarake fuhet te rrespektohen , nderohen , sepse ateherit do te jemi te vetdijshem edhe per ato grada qe i bartin ,se i bartin me merit .


me nderime

PILOTI
Mit Zitat antworten
  #16  
Vjetėr 10.04.2006, 18:35:00
delidreqi delidreqi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.02.2006
Postime: 408
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
piloti afishoj me 2006-04-10 18:31 :
Aha , sa bukur , une e fillova kete teme per gradat ushtarake , e ketu po dalin gjera tjera shume te rendsishme , nga ajo list me ata emra enjohta menjeher njerin.
AGIM RRUSTEMAJ
Dhe me se evertet eshte se ky person eshte i till , i martuar me grua Kroate , perndryshe nga Mitrovica (Lushta) ,kame njohuri se deri pak para lufte ka qen ne sherbim ne Mal te zi , me nuk kam njohuri se qka ka ndodhur me kete , vllau i tij gjithashtu me sa di une eshte oficer , tan ne armaten Maqedone , ...
Ok, per keto gjera do te ishte mire qe te hapet nje teme enkas .
Ndersa sa u perket Gradave , z.Shpetimi elaboroi shum bukur , prandaj une vetem po shtoi se pa tjeter duhet qe te shmngemi nga dukuria e sotshme shume e keqe , sepse me grada gjeneral nenkupton nje njeri te ngritur lart me arsim superior , njohes i hatashem i qeshtjes ushtarke , ushtarake -politike , taktike , psiqike etj , njeri shume autoritativ , me pervoj te jashtezakonshme i rryer , pra keshtu perafersisht do te dukej grada e Gjeneralit , pajtohem edhe me ate qe tha se tezaku i tij disa here kishte bartur arme nga Shqiperia dhe edhe pse ka vetem arsim te mesem sot eshte Kolonel ne TMK - kjo esht gabim , sepse me graden e Kolonelit qe eshte grad shume e lart ushtarake , e sidomos ne armatat e europiane e amerikane , ky person vetvetiu me ket dukuri degradon edhe vehten , edhe graden , sepse kapazitetiu i tij me shkollim te mesem nuk mjafton ase per seafermit qe te plotsohen kushtet per te pasur graden Kolonel .
Koloneli edhe ne rrethana lufte eshe grad e lart ushtarake , ai duhet te jet i afte te udheheq njesitet me afro 10000 ushtar e me shume , a eshte i afte ky tezaku ne fjal ta bej nje gje te till? ,natyrishte se jo , mose me keq kuptoni por dua te them edhe kete se arme kan bartur edhe kafshet (kuajt , mushkat) duhet qe edhe ata ti gradoim me grada te larta?
Pra nuk bene, edhe njeher mos me keq kuptoni , sepse ne ketu po diskutoim qe sado kudo te ndihmoim ne kete aspekt qe gjerat te arrijn ne vend , dhe se TMK-JA neser patjeter duhet te shendrrohet ne ushtri , keshtu qe ato ftyra ushtarake fuhet te rrespektohen , nderohen , sepse ateherit do te jemi te vetdijshem edhe per ato grada qe i bartin ,se i bartin me merit .


me nderime

PILOTI
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pilot ,
desha te them per ate rastin e djalit te tezes, Ka qene nje rubrike perpara ne "Rilindje" nese je i gjenerates sime e ka pasur titullin "Lexoni e mos besoni"
Pershendetje i nderuar.
Mit Zitat antworten
  #17  
Vjetėr 10.04.2006, 18:54:00
FERATI FERATI ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 26.09.2005
Postime: 680
Standard

aga pilot perhajr qe e ke qel kit tem. a po na kallxon aga Pilot qfar grade t kan pas dhan ty APJ ktyne her dhe si jav kan dhan. dhe a ke marr noj grad t re mas lufte.

pershendetje nga Ferati
Mit Zitat antworten
  #18  
Vjetėr 10.04.2006, 21:05:00
Demokrati Demokrati ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 13.02.2003
Postime: 574
Standard

Piloti vet temen e ka hapur me provokime edhe mu per arsyen e eksaj qka ne diskutojm por bahet kinse nuk po e din edhe ky i takon atyre badihavgjinjve te qajtoreve sikur delidreqi i mallkuar.
Mit Zitat antworten
  #19  
Vjetėr 10.04.2006, 21:47:00
deroci deroci ėshtė jashtė linje
i/e freskėt
 
Anetar prej: 21.01.2005
Postime: 56
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
delidreqi afishoj me 2006-04-10 17:49 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-10 16:55 :
Une e kam kryer shkollen e mesme ne beligrad ndersa akademin ne Sarajeve kam punuar ne Bosne si oficer i ish APJ-se dhe me 1991.duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar nga APJ-ja dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove jo si oficer por si ushtar i thjesht dhe kam dhen kontributin tim me te gjith te tjeret,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999.kam vendosur te kthehem prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne TMK por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej per KOSOVEN e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Ju badihavgjinjet e qajtoreve apo komandatat e Bllaces jeni ardhur pas bythve te kforit edhe ata me njeqind frik e tash privatizoni qdo gje por populli nuk flen i shef gjerat dhe i ven ne udheheqje ata qe e emritojn.

Per hajr Pashket [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img]
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Po more Demokrat po per fat te keq ne nuk patem shtet as qevewri as President. Presidenti vdiq e nuk e pranoj as luften as ushtrine.Ai nuk ish as me MUhamedin as me Krishtin .Qeverija ka qene rrugeve tu sjelle bordeleve te Gjermanise . I kena pa financua me i ndihmu qeveritareve gjerman se nuk mujshin me qeverise Gjermanine pa i pyet keta tonte.
Bacin e quan me nje grup per minister ne Tirane. A kane i shkreti ne Pule te Kroavcise e ruajke naten tregun e gjelbert e diten shitke banane ,e muren ne qafe se sot ish gjalle. Ju luftetaret e kafaneve te Tirons muarte hyxhym me rrexua Nanon e me pru Berishen po sla Amerika.Atehere ju paten ndalu me u sjelle me uniforma neper Shqipni se ju thane lufta asht tu ba ne Kosove. Une jam kane dy here ne shtabin tuaj me do kolege tuajt. e di mire sa luften e keni ba ju .Besa edhe grada kishi marre se pat mesy me hy me armatim e topa ne Kosova masi hyni KFOri.Po ju ishit ushtri e forte e u friguan KFORI mos po i perzeni prej Koosve e Urdheruan Ushtrine Shqiptare me ju qarmatose.Ju lane si thojne pa grada pa kmishe pa klina dhe ju ushtria e shtetit iket nepr Europe si milli maxhupit.Komandanti ke kthye me siguru Rugoven po punonte biznes me bandat e tij e ja hangren kryet. Ketu kane deshtu gradat tua. Rri shtrembte e fole drejt.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Se kush ka ber biznis gjat luftes dhe pas luftes po shihet shum mir, tregona kujna ju zun 1 milion marka menjehere pas luftes, lexoje ket artkull te keti zotriu ma posht dhe shiqo se kush e ka len Mitrovicen ner shki, kadal dale po ju dalin te gjitha marrinat dhe trathtit qe i keni ber mas shpine.


Mitrovica
Tjetrazi

Shkėlzen Gashi

Mė 4 dhjetor tė vitit 2004 Rrjeti i Aksionit pėr Kosovėn
(Kosova Action Network - KAN) pat organizuar njė tryezė
me temėn “Ndarja dhe bashkimi i Mitrovicės”. Tė ftuar kanė
qenė shumė personalitete politike (nė mesin e tyre edhe
Ramush Haradinaj, i cili njė ditė mė parė qe zgjedhur Kryeministėr
i Kosovės dhe nė atė tryezė na premtoi se do ta
bashkojė Mitrovicėn), por, kėtu ėshtė e rėndėsishme tė
pėrmenden ata qė ju patėn pėrgjigjur negativisht ftesės
pėr tė marrė pjesė nė kėtė tryezė - pėrfundimisht pėr shkak
tė frikės: Agim Ēeku, Bajram Rexhepi dhe Rrahman Rama.
Tryeza ka qenė e ndarė nė dy sesione dhe fare nė fund tė
sesionit tė parė “Kur si dhe pse ėshtė ndarė Mitrovica?”,
kur fjala i ėshtė dhėnė njėrit prej eprorėve mė tė zellshėm
tė UĒK-sė, Bekim Shytit, e kam marrė vesh se si ėshtė ndarė
Mitrovica.
Fillimisht Bekim Shyti na tregoi se ai nuk ka qenė nė nivelin
e vendimmarrjes ngase Komandant i Zonės Operative tė
Shalės ka qenė Rrahman Rama, ndėrsa, ai ka qenė vetėm
komandant i njė njėsie dhe mė pas shtoi se mė datėn 17
qershor 1999 forcat e KFOR-it francez kanė hyrė nė Mitrovicė
dhe nė pjesėt tjera ku vepronte UĒK-ja, ndėrkaq ne
kemi qenė tė vendosur nė fshatin Ashlan – njė kilometėr
mė nė veri ėshtė fshati Pantinė – dhe diku rreth orės 19:00
ose 20:00 kanė ardhur forca tė mėdha franceze me gjasė
pėr tė siguruar serbėt e fshatit Frashėr (Svirnjar) sepse mes
fshatit Ashlan, fshatit Pantinė dhe Mitrovicės gjendet fshati
Frashėr, i banuar kryesisht me serbė. Nė pyetjen time –
meqenėqė isha njėri ndėr moderatorėt e kėsaj tryeze – se
a ka pasur urdhėr nga Shtabi i Pėrgjithshėm qė forcat e
UĒK-sė tė kalojnė apo tė mos kalojnė nė veri, Bekim Shyti
ėshtė pėrgjigjur kėsodore:
“...Ne nuk kishim urdhėr pėr tė qenė nė pjesėn veriore tė
Mitrovicės, por, pėrkundrazi, nė kohėn kur ėshtė bėrė Marrėveshja
e Kumanovės neve na ėshtė thėnė nga gjeneral
Rrahman Rama se nga Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė ka
ardhur njė urdhėresė qė nė magjistralen Vushtrri-Beograd
dhe anasjelltas nė Mal tė Zi – faktikisht Mitrovica mbetej
nė njė trekėndėsh – forcat e uniformuara nuk guxojnė tė
ofrohen dy kilometra afėr kėsaj magjistraleje gjegjėsisht
kėsaj vije tė kuqe. Kėshtu qė, francezėt nė atė kohė kanė
thėnė se nėse ndonjė pjesėtar i uniformuar – e kjo ka qenė
pėr UĒK-nė sepse nė atė kohė nuk ka pasur pjesėtarė tjerė
tė uniformuar – e kalon kėtė vijė tė kuqe, nė tė do tė shtihet
pa paralajmėrim. Me gjasė ka pasur njė marrėveshje
pėr kėtė punė dhe do tė kishte qenė shumė mirė qė nė
mesin tonė tė jenė ata qė kanė bėrė njė marrėveshje tė
tillė, qoftė nė Rambuje, qoftė ne Kumanovė apo kudo qė
ta kenė bėrė...”...
Po qe se bazohemi nė hulumtimet e opinionit publik qė
kanė bėrė organizatat mė prestigjioze qė merren me kėtė
punė, atėherė, Agim Ēeku dhe Bajram Rexhepi janė dy
njerėzit mė me ndikim dhe mė me autoritet nė Kosovė. Ka
qenė lehtė e parashikueshme qė kėta dy njerėz do tė jenė
pjesė e procesit negociues. Pėrmes kėtyre dy njerėzve
ndėrkombėtarėt do tė tentojnė tė legalizojnė ndarjen e
Mitrovicės dhe ka gjasa qė tė rezultojnė tė suksesshėm.
Nė vijim tė kėsaj duhet parė deklaratėn e paradoditshme
tė Agim Ēekut se Mitrovica do tė jetė njėra nga sfidat mė
tė mėdha tė statusit. Zaten, Ēeku ka dėshmuar disa herė
se ėshtė i gatshėm tė bėj kompromis, madje pikėrisht pėr
Mitrovicėn. Hera e parė ėshtė urdhėresa qė, sipas Bekim
Shytit, e ka lėshuar Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė, e nė
bazė tė sė cilės, siē u tha edhe mė sipėr, trupat e UĒK-sė
nuk kanė pasur tė drejtė tė kalojnė magjistralen Vushtrri-
Beograd dhe anasjelltas nė Mal tė Zi, e Ēeku ka qenė shef
i SHP-sė tė UĒK-sė dhe nuk e ka kundėrshtuar kėtė farė urdhėrese,
kurse hera e dytė ėshtė shpėrndarja e protestuesve
nė Marshin pėr Mitrovicėn qė ėshtė mbajtur nė dhjetor tė
vitit 1999 (pėr mė shumė shih: Bernard Kushner “Luftėtarėt
e Paqes” faqe 133- 138). Tash, e treta e vėrteta!

http://www.gazetaexpress.com/pdf/888.pdf
Mit Zitat antworten
  #20  
Vjetėr 11.04.2006, 22:20:00
piloti piloti ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 22.02.2002
Postime: 2,861
Standard

FERATI:

aga pilot perhajr qe e ke qel kit tem. a po na kallxon aga Pilot qfar grade t kan pas dhan ty APJ ktyne her dhe si jav kan dhan. dhe a ke marr noj grad t re mas lufte.

pershendetje nga Ferati
------------------------------------------------------------------------------

Hajr paq FERAT efendi ,

Shumė her me eshtė dashur qe te tregoi per "autobiografin time ushtarake" ne ketė forum , nese ke durim lexo forumin dku me heret dhe patjeter do ti gjeshė te gjitha per mua , megjithat nuk eshtė kurrfar fsheftėsie , isha RReshter dhe mbeta Rreshter kuptohet ne armaten e ish okupatorit , edhe pse atėbot shkollen e kreva me sukses te shkelqyeshem kjo nuk me ndihmoi asėpak qe une me tytje te vazhdoia shkollimin ushtarak (caku ishte PILOT) , perkatesia ime nacionale e sidomos regjionale (nga Drenica) e ben te vehten dhe endrrat e mija femijnore mbeten vetem endrra , une i deshpruar por njehkosiusht edhe i lumtur dezertova nga ish APJ-ja ne vitin 1984 ( me shumė mundime , me shumė vuajtje por ia arrita) , ......
POr te lemė ketė e ti kthehemi temes , ne sot po "luftoim qe dita dites KOSOVA E JONė te behet e pasur ne qdo asėpekt , te behet e vetėdijeshme , na tyrisht edhe ne asepektin ushtarak , e sidomos edhe tek gradat , duhet te mesohemio qe gjerat ti vlersoim reale , sipas asaj popullores : sa para , aqė muzik , ?


me nderime

Piloti
Mit Zitat antworten
  #21  
Vjetėr 11.04.2006, 23:24:00
Gillanxhia Gillanxhia ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 20.06.2003
Postime: 284
Standard

Unė mendojė se shėrbimi sekret kroat, dėshiron t'i hakmirret shum ish eprorėve shqiptarė qė ata i ka quajtur ish bashkėpuntorė tė KOS-it dhe UDB-sė!
Arėsyea ėsht sepse shum nga kėta nuk kan dashur tė bėjnė plojė dhe masakra ndaj popullatė civile srebe nė Kordun, Dalmaci, Krajinė, Sllavoni dhe vende tjera!!!
Ju e dini edhe rastin e gjeneral Rrahim Ademit e tj i akuzuarė nga gjykata ndėrkombėtare pėr krime lufte sė bashku me Ante Gotovina? Ai u lirua dhe deri tani nuk kemi njohuri rreth akuzės sė tijė. Kurse Gotovina u kap nė Spanjė dhe dihet tani ku ėsht, ai i shprehu ngushllime familjes sė kasapiz tė ballkanit!!!
Dua tė them se pėr z. Enver Hasimin si eprorė ushtarak kam dėgjuarė vetėm zėra tė mirė pėr te. Mė besoni se kurrė nė jetėn time nuk e kam parė at njeri, por kam dėgjuarė pėr te se nuk ka dashur tė bėhet viktimė e krimeve tė luftės sė Tuxhmanit.
Prandaj kujdes me emrat e publikuara nga, "Nacionali" kroat apo shėrbimi i tyre sekret!!!
Sepse kjo mundė tė iu kushtojė shum individėve me kokė qė kanė emra identik pa patur aspak faj ata.
Ju pėrshėndes.
Gillanxhia
Mit Zitat antworten
  #22  
Vjetėr 12.04.2006, 10:24:00
mireditori mireditori ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 11.02.2006
Postime: 399
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Gillanxhia afishoj me 2006-04-11 23:24 :
Unė mendojė se shėrbimi sekret kroat, dėshiron t'i hakmirret shum ish eprorėve shqiptarė qė ata i ka quajtur ish bashkėpuntorė tė KOS-it dhe UDB-sė!
Arėsyea ėsht sepse shum nga kėta nuk kan dashur tė bėjnė plojė dhe masakra ndaj popullatė civile srebe nė Kordun, Dalmaci, Krajinė, Sllavoni dhe vende tjera!!!
Ju e dini edhe rastin e gjeneral Rrahim Ademit e tj i akuzuarė nga gjykata ndėrkombėtare pėr krime lufte sė bashku me Ante Gotovina? Ai u lirua dhe deri tani nuk kemi njohuri rreth akuzės sė tijė. Kurse Gotovina u kap nė Spanjė dhe dihet tani ku ėsht, ai i shprehu ngushllime familjes sė kasapiz tė ballkanit!!!
Dua tė them se pėr z. Enver Hasimin si eprorė ushtarak kam dėgjuarė vetėm zėra tė mirė pėr te. Mė besoni se kurrė nė jetėn time nuk e kam parė at njeri, por kam dėgjuarė pėr te se nuk ka dashur tė bėhet viktimė e krimeve tė luftės sė Tuxhmanit.
Prandaj kujdes me emrat e publikuara nga, "Nacionali" kroat apo shėrbimi i tyre sekret!!!
Sepse kjo mundė tė iu kushtojė shum individėve me kokė qė kanė emra identik pa patur aspak faj ata.
Ju pėrshėndes.
Gillanxhia
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Tung i nderuari Gillanxhia,

Ndoshta keto konstatime qe i sjelle ne kete afishim jane nga mosnjohja e realitetit te luftes kroato-serbe.Qe ka qene lufte per Serbine e madhe nga pala serbe dhe lufte qlirimtare per pavaresi nga pala kroate.
Serbet ne ato regjione qe permend ti,bashke me ushtrin Jugosllave dhe qetniket e Sheshelit ,Arkanit,kapetan Draganit e shum banda paramilitare serbe,kryen krime makaber ndaj popullates jo serbe ku psuan edhe familje shqiptare.Ata vrane masakruan e per zuan te gjithe kroatet,boshnjaket ,pra edhe ata paj shqiptare qe jetoinin ne ato pjese.
Nuk ishin poipullate civile duarthate,porse sikurse ne Kosove ata kane qene kryesit dhe dirigjuesit e tere masakrave ne Vukovar,Shkabernje,Knin,Baranje,Kostanjoce,Petrinj e e shum e shume vende tjera .
Shteti kroat dhe ushtria kroate beri lufte legjitime,qlirimtare brenda teritosrit te vete per te vendosur suverenitetin dhe teresine teritoriale te shtetit te tyre. Fati i Kroacise ka qene se atje luften e udhehoqi deri ne fitore dhe liri te plote shteti kroat ne krye me Franjo Tuxhmanin i cili ishte komandant suprem i forcave te armatosura dhe ne menyre brilijante i mundi ne fushe te betejes hordhite serbo-qetnike .
Asnje oficer shqiptar qe sherbente ne APJ ne teritorin e Kroacise nuk u detyrua me ndonje presion ti bashkohet ushtrise kroate.Ata lirisht percaktoheshin. Nje pjese e tyre vullnetarisht ju bashkangjit luftes se popullit dhe shtetit kroat si Rrahim Ademaj,Agim Qeku ,Mark Shala e shum te tjere,. Nje pjese qendroj nje kohe ne anen tjeter te barikadave ,si Ahmet Krasniqi i cili u zu rob nga ushtria kroate,dhe u kemby me dy oficer kroat ne marreveshje kroto serbe. Pjesa me e madhe vendosi ose te shkoje ne perendim ose te jetoje ne Kroaci. Ku vazhdojne edhe sot jeten e tyre ka me dhjetra shembuj.
Asnje presion nuk ju ka bere askush,madje te gjithe oficeret dhe ushtaret shqiptare qe kane luftuar ne ushtrine kroate kane pase paga ,jane paguar dhe kane nenshkruar paraprakisht kontrata pune me Ministrine e mbrojtjes se Kroacise.
Rrahim Ademi eshte nje ofcer i larte shum i vleresuar dhe i nderuar i ushtrise Kroate,i akuzuar sikur dhjetra oficer te larte kroat nga Gjykata e Hages.Ai u paraqit sikurse shumica e oficerve kroat vullnetarisht te shkoje ne Hage.Shtei kroat dha garancionet per te .Ai tani jeton ne Split me familjen e tij dhe gezon pensionin dhe gjitha privilegjite sikurse gjeneralet tjere kroat qe presin ne liri gjykimin ne Hage.
Ata le nuk ju bashkuan luftes qlirimtare te popullit kroat nuk ju bashkuan as luftes qlirimtare te popullit te tyre.Vertete disa shkuan deri kah Lapraku ne ate organizimin e "ushtrise" se Farkut.Por pastaj iken kah syte kembete. Shum oficer te APJ nga 1991 sot jetojne si qytetare te kroacise ,kryejne pune te ndryshme dhe nuk u jane marre as banesat.
Kaq sa per dijeni,te mos krijohet fare bindje se Kroacia po bejka fare konspiracioni ndaj atyre qe nuk ju bashkuan ne lufte.Apo edhe me apsurde se nuk pranuan te bejne masakra e ploje ndaj civileve serb.
Zotri Gillanxhia,ti me qellim a pa qellim ne kete vleresim keni ra ne pozita identike me tezat e kasapit te Ballkanit Millosheviqit.
teza e tij kryesore e mbrojtjes ka qene se ai mbronte popullaten duarthate serbe ne Kroaci,Bosnje e Kosove nga bandat ustashe kroate,fundamentaliste boshnjake dhe terroriste shqiptare. Ja ne cilat pozita keni rene nese nuk jenivertete. Ajo popullesija duarthate serbe beri masakrat dhe krimet me makabre pas Hitlerit,ne kosovaret jemi deshmitare te gjalle teasdja qka benme serbet vendas.
E le ne ndergjegjejen tende tende nese per te mbrojtur nje individ nga nje shkrim duhet te kalosh ne anen e krimit me te madh kunder njerezimit pas nazisteve.
Populli kroat qliroje tere pjeset e okupuara dhe gjate atyre luftimeve u vrane afer 400 serbe por ama ne luftime.Me teper shqiptare u vrane vetem ne masakren e Viukovarit,ne pushkatimin direkt te civileve apo per te sjelle me afer ne masakren e mejes ,duke marre njerezit nga traktoret dhe duarte e nenave u pushkatuan afer 500 shqiptare .
Ti ketu potencon plojen e masakrat ndaj popullates serbe,te mbetet kjo ne ndergjegjjen tende. Ke te drejte te deshmojsh ne mbrojtje te krimineleve serb ne Hage,disa shqiptare e bene kete.nuk do te ishte presedan.
Sa i perkete listes se te perjaveshmes Nacional ,ajo eshte me teper gazete e tipit te verdhe,hulumtuese ,ajo madje ka shkruar edhe per Stipe Mesiq se ka qene bashkepunetor i UDB-se, shkrimet e saje duhet marre me rezerve,por nuk perjashtohet mundesia se shum nga ata edhe ne Kosove te cilet i kemi respektuar dhe besuar mund te na dalin si pjestare te KOs-it apo UDB-se,ju vet keni pare qendrimin e Bakallit,Haxhiut ne Hage. Jugosllavia sundoj me dekada ne keto troje e ne shqiptaret kemi nje tradite te mbrapshte ,shpejte pranojme servilitet e patronalizem. Jo te gjith ,por pse ka kesi elementesh tregoj lufta e lirise,ku patem me shume sherbetore e spiune ne sherbim te okupatorit se luftetare te lirise.

U zgjata shume kerkoj ndjese ,por nuk munda me ju besua syve kur lexova,ate fjaline e Gillanxhise per masakrat dhe plojen ne popullaten serbe.Kjo eshte e kulluar intrige Millosheviqjane qe ska lidhje me realitetin. Ne ne Kosove e dijme sa civile serb kane qene popullate e pa armatosur dhe e pa angazhuar ne masaktrat dhe tragjedite e popullit shqipatr.


&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mireditori mė 2006-04-12 21:28 ]&lt;/font>

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mireditori mė 2006-04-12 21:30 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #23  
Vjetėr 12.04.2006, 20:44:00
Palok Dreni Palok Dreni ėshtė jashtė linje
i/e posaregjistruar
 
Anetar prej: 15.05.2001
Postime: 17
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-10 16:55 :
Une e kam kryer shkollen fillore ne beligrad ndersa kam punuar ne Bosne si oficer i Alia Izet Begoviqit, dhe me 1991. duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar Alia Izet Begoviqin dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove si ushtar i thjesht i Jugosllavis dhe kam dhen kontributin tim me te gjith shkiet te tjere,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999. une kam ikur prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne APSM por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Per hajr Pashket [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img]
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Demokrat, ti nuk po na tregon cilin minister te mbrojtje e paske rrespektu me se shumti. Nikolla Lubiqiqin, apo Ratko Mladiqin.
Nje fjale popullore thote: "qas ka ne deti."

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Palok Dreni mė 2006-04-12 20:51 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #24  
Vjetėr 12.04.2006, 20:51:00
FERATI FERATI ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 26.09.2005
Postime: 680
Standard

a din dikush me na kallcue sa gjenerala i ka TMKja dhe sa ushtar t rregullt q sot jan n pun n TMK.

aga Pilot faliminers per pergjigjen .

pershendetje nga Ferati
Mit Zitat antworten
  #25  
Vjetėr 12.04.2006, 20:53:00
piloti piloti ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 22.02.2002
Postime: 2,861
Standard

Gillanxhia


Anėtar qė nga: 20.06.2003
Afishime: 314
Vendbanimi: Nėn Shelne te kroi
Afishuar me: 11.04.2006 23:24
--------------------------------------------------------------------------------
Unė mendojė se shėrbimi sekret kroat, dėshiron t'i hakmirret shum ish eprorėve shqiptarė qė ata i ka quajtur ish bashkėpuntorė tė KOS-it dhe UDB-sė!
Arėsyea ėsht sepse shum nga kėta nuk kan dashur tė bėjnė plojė dhe masakra ndaj popullatė civile srebe nė Kordun, Dalmaci, Krajinė, Sllavoni dhe vende tjera!!!
Ju e dini edhe rastin e gjeneral Rrahim Ademit e tj i akuzuarė nga gjykata ndėrkombėtare pėr krime lufte sė bashku me Ante Gotovina? Ai u lirua dhe deri tani nuk kemi njohuri rreth akuzės sė tijė. Kurse Gotovina u kap nė Spanjė dhe dihet tani ku ėsht, ai i shprehu ngushllime familjes sė kasapiz tė ballkanit!!!
Dua tė them se pėr z. Enver Hasimin si eprorė ushtarak kam dėgjuarė vetėm zėra tė mirė pėr te. Mė besoni se kurrė nė jetėn time nuk e kam parė at njeri, por kam dėgjuarė pėr te se nuk ka dashur tė bėhet viktimė e krimeve tė luftės sė Tuxhmanit.
Prandaj kujdes me emrat e publikuara nga, "Nacionali" kroat apo shėrbimi i tyre sekret!!!
Sepse kjo mundė tė iu kushtojė shum individėve me kokė qė kanė emra identik pa patur aspak faj ata.
Ju pėrshėndes.
Gillanxhia
---------------------------------------------------------------------------------

INDERUARI GILLANGJI,

Edhe une pajtohem me pergjigjen e Mireditorit , sepse ketu ke treguar pak a shumė nje mosenjohje te atyre rretheneve , apo luftes KROATO-SERBE .
Ndersa sa u perket shqiptarve EPROR nga shkollat e ish APJ-sė , pothuajse 90% te cilet kanė püasur deshir te perparoin ne karrier ushtarake , ata per te arritur ketė qellim eshte dashur te behen servil dhe teper te degjueshem madje edhe besnik ndaj APJ-sė , prandaj ne ketė kontext duhet kyqur edhe shpiunllakun ,prandaj edhe kjo eshte e mundur ,
Ēte thuhet per ata SHQIPTAR - epror te cilet qendruan ne armaten serbe deri para luftes qlirimtare ne KOSOVė , apo edhe luftuan ne rradhet e tyre , si ne KROACI; BOSNJE ;KOSOVė.
Ēte thuhet per ish Oficerin TAHIR HAJDARIN i BISTRICES se SHALES i cili qe nga viti 1981 punonte fshehurazi per KOS-in APO UDB-nė , i cili ne vitin 1986 apo 87 zbuloi dhe denoncoi njė grup te madhė atėdhetaresh te cilet pastaj u burgosen dhe u denuan me vite ne burgjet serbosllave.
Kurse tradhtari Tahir HAJDARI ,shperblehet nga APJ-ja , me graden e KAPITENIT dhe pasuri ne bregdetin malazez .
TAHIR HAjdari ishte gjenerat e HALIL BICAJT dhe qe te dyt kishin kryer shkollimin ne te njejten kohė ne Rajllovac ,
Tahir Hajadari , perdori dredhi , dhe beri qmos qe ne mesė tjeresh te me fus ne grack por shumė shpejt e diktuam qellimin e tij dhe me pas prej neve ishte i injoruar terė kohen.....piloti

Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 06:16:28.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.