PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Ditari i ndjenjave...


faqet : 1 2 3 4 [5] 6

Nositi
21.07.2005, 09:50:00
... shkronja qe pikojne malle largesie !

Respekt mergimtare !


/forum/images/smiles/icon_cry.gif

neon
04.08.2005, 14:24:00
Shkupi laget na shiu sot, nje shi i imte qe lan natyren me ritme te sigurta.

Ishte i padrueshem ky diell, degjohen komentet e shumices se njerezve e une shtoj nje urim qe flladi i sotshem te freskoje edhe shpirterat e jo vetem lekuren.
Diteve te fundit ndegjoj shume komente mbi kohen dhe ne mendje me sillen fjalet e nje te njohurit tim i cili gjithmone thote qe kur njerezit nuk kane shume gjera per te thene flasin shume per kohen... dhe per politiken - e vazhdoj une.

Biseda politike globale, sepse me imtesira dhe "politike te vogel" nuk meret askush tek ne.
"Vallahi bre kjo Amerika i ka zor punet ne Irak" A e pave, kishte sulme te reja. Po po bre vlla, nuk ban me i hy njeriut ne shtepi te vet...

" Vec valla edhe ky anglezi po i ndihmon, tash po prishet me Evropen, Evropa po prishet ndermjet veti, Unioni Evropian nuk po e le Turqine me u be anetare se eshte shtet Islam; tash fitoi edhe Sali Berisha...Irani do te ndaloje apo jo armet atomike....

Ddhe vazhdojne bisedat e panumerta, neper kafe, neper muhabete. Natyrisht per "imtesira" sic jane : te punosh me shume, profesionalizmi. shkollimi, edukimi i femijeve, mesimi i gjuheve te huaja,pastrimi i oborrit, punimi i tokes prej te ciles "nuk ka hic fitim(me u shtri gjithe diten ka me shume fitim) etj etj...nuk meret askush me keto gjera. E rendesishme eshte te merresh me politike te madhe:
Kina ja gjujti topin Amerikesa nga ane majte por aty ishte mbrojtesi japonez i cili e nderpreu me koke dhe ja dha gjermanit i cili me strategji e dergoi deri te Franezet, qe duke gjuajtur shume topi kaloi ne det ku fundosi disa anije me refugjate te ngrie neper kontenjere... I thone politike te madhe kesaj, nuk eshte loje e thjeshte.

Radio Vati- po japim parashikimi e motit: koha ne Shkup dhe rrethine do te jete e verenjtur dhe me shi, temperaturat do te kene ulje te ndjeshme...

Vallahi bre mire qe u fresku pak se pasha zotin vdiqem. Ku mbetem bre... po bre..cfare BMWje kishte pru ai Xhevati, cfare fellga. Po ka pare ai, atje ne Zvicer punon ne nje garazhe te madhe...respektivisht nuk i hiqet kurre era e trupi nga vaji...shume pare ka bere ai.

Dhe shiu vazhdon te laget kulmet, cadrat me koka nen to koka qe vazhdojne te diskutojne per gjera te medha...

Nositi
09.08.2005, 19:43:00
tik-tak...tik-tak...tik-tak...

Jo, me duhet (krye)qytetin ta shoh nė sy. (Krye)qytetin e zhurmės sė gjeneratorėve, (krye)qytetin pa drita dhe pa ujė, pa mushkėri. (Krye)qytetin qė pėrgjėrohet nga skamnorėt dhe tė kamurit. (Krye)qytetin qė ne tė gjithėve na mban mbi supe, vogėlsinė tonė, mėkatet tona dhe tonėn urrejtje, kotėsinė dhe paditurinė tonė...

Ia ndjejė fymėmarrjen e rėndė plumb. Ditėn ka vapė, pastaj dhe terri natėn. E, hėna ėshtė njė vrimė nė botėn e madhe. Tė merren mendtė!

(Krye)qyteti im i ngjanė anijės sė mbytur qekur. Rretherrotull e pafundme rėnia, afirmimi i vdekėsisė, mundėsisė sė jofrymėmarrjes, refleksit tė papėrjetėsisė, mbytjes nė tė njėjtėn vorbull. Ndoshta edhe unė shpejt do tė ikė dikund larg... tė fundosem nė detin e thellė tė endacakėve... s`kam forcė mė tepėr!

Shumė ditė e netė nė prehėrin e zotit kam thu
rur lutje pėr ty dhe pėr mua. Kėtij zoti edhe fli i kam bėrė. Por edhe kjo paskesh qenė pak. Shumė pak. Ah, (krye)qyteti im. Atdheu i im gjithandej-gri!

Atje nė kolltuk njerėzit lutėn vetėm pėr lumturinė e tyre... ata edhe flenė tė patronditur nga frymėmarrja jote plumb, hapat e mia nė largim... heshtin si dje, si sot. A ėshtė kjo loja e fundit, apo rrėfimi qė s`i duhet askujt?

...tik-tak ...tik-tak ...tik-tak ... Ju vallė s`dėgjoni rrahjet e orės?! Falemnderit. Natėn e mirė. Kolltukgjinj !

Jetė qenqe...9 gusht, 2005

Nositi

loni
15.08.2005, 23:39:00
dola ne qytet me sheti e u ula ne nji bank dhe po shiqoj njerzit duke shetitur dhe , befasi u ndal rryma e keshtu pernat por ne or te ndrysme , tash jam ne siber kafe e u ndal drita e shiqoj gjith keta kopjutera ndalet trryma e tani vjen e kur te vjen rryma perzihet me rrymene e agregatit ...nuk kuptoj askush nuk reagonaskush , ju duket kjo gje normale.....
ju them pse nuk shkrunu , nuk ankoheni ????
po qeshin me mu....nuk paska njeriu ku mu anku a me shkru, vetm ligji nese e rraf grum ai po punaojke mir...nese e raf gruan ta ruajm ne...

qka beni ju me ket demokraci , pa drite , pa pune, pa pare ???
kurgjo edhe na si ata....se pagujm rrymen... nuk punojm e paret sna vyn kurgjo.....
asht per tu quditur....
kam deshir te bsedoj me ata qe po rikthehen ne perendimin e mallkuar vetem tri jave me par e rikthehen te lumtur....
per qudi ....

Hollywoodstar
16.08.2005, 00:25:00
E nderuara Loni,

Kosova te ofron aq shume kenaqesi, saqe zhurma e agregatit as qe ia vlen te permendet.
Fillimi, kur vjen dhe jeton nje kohe ketu, eshte i veshtire, por mandej e sheh se ka shumecka te embel, qe te ofrohet ketu, saqe s mund te jetosh tjeterkund.
Por, normal se duhet pak guxim, durim e force qe te mund te vendosesh me ardh e me ndejt ketu dhe optimizem.

Ndryshe kam menduar, por ndryshe po e perjetoj qendrimin tim ketu..ka batica e zbatica si cdokund, por s ka me mire se vendi i shqipeve.
Kete nuk e them nga patriotizmi, por nga pervoja personale.

Une e perjetoj keshtu, se ndoshta pata fat pak me shume se dikush tjeter, por me e mira eshte, qe secili ta provoje e ta krijoje vete pervojen e vet.

LadyMM

Prishtine, 2005 ( pas 2 vitesh perqafimi me Kosoven)

mergimtarja
16.08.2005, 09:37:00
E nderuara Zonja Loni,

Oh te kuptoje se si e ndjene e pėrjeton e si do te mugoje e na mugon ajo Kosove e nates pa drita, Kosova e dites pa rryme e reduktime e me shurma e te dridhura agregatesh ne shtipi ne lokale e firma e ku jo njerzit kane fillur ta akceptojne mugesen e rrymes si dikur denimet e te pa drejtat dikur vetum me nje amin! Rrnofshin ata ne poste !!!!!
Qe qajne koken per Vila e Klima e Problemet e Rrymes kur u rrehen ne Nje debat Publik qė te bejne kushtzim "Standardet" me te vetmin kusht: "drite duam Ne" as gje me shume e as me pake....po ja ne kete kohe edhe mbas sa viteve te luftes vie nje e shkon nje me te vetmin qellim : nje biznis te vogel te beje me ne te dalurit nga Lufta pa drita edhe sot.....
Eh errsira ne Kosove do te mbizotroje nese, ne nuk vetdijsohemi vet e nuk bejme nje ndryshim ne vet qenjen njerzore para se te marrim nje hape ne drejtim te mirqenjes sone sociale e eko. pol. etj
Hahahhaha moj Lon kame qesh me ate kur thua nese e rrah gruan te ruaj apo si mendove, po esencėn e kuptova se aty "ligji " fuksionon e demokracia ahahhahahhhaha...
Ah mjerisht e vertet, po ne kete derjtim duhet hapur Pika kėshillimi e ndermjetsimi te zgjidhjeve te problemeve e barrierave familjare apo individuale....
Ah loni me vjene mire se ndjen ne lekur ato hallet e durimine tyre e ke pare se ka bere vend ne ēdo njeri.....
Ne keke dite te ftohet gushti me solle ter Kosoven ne Dhomen time ehhhh edhe errsiren e pashe per nje moment edhe ty diku te strukur e te hutuar me nje ndjenje te perzier me malle, dhembje e halle pa fund te njerzve te tokes sime qe per nje qast me zgjove nostalgjin per Prishtinėn e nates te errsires e te Ditės......
mbetem me shprese se njė ditė,drita do te na verboje e dote m`betet vetum e kaluar e hidhur.....


mergimatjara

Hollywoodstar
24.08.2005, 16:07:00
Mėrgimi
Nuk e di se si mund ta definoj kėtė fjalė apo ku fillon e ku mbaron mėrgimi pėr dikė.
Nisem nga vetja, jam e tėrhequr shumė kah Kosova, por ka raste, kur mė me dėshirė do e shihja veten pranė gjirit familjar, tek familja ime nė Gjermani.
A s'e ka secili vend nganjėherė atė ndjenjėn, se je e huaj aty ku je pėr momentin?
Mėrgim...sa isha nė Gjermani, mėrgim...kur po jam nė Kosovė.
Apo ndoshta kjo gjeneratė e jona, qė i ra tė rritet mes dy vendeve tė bėn tė ndihesh kėshtu?
S'di pėr besė.
Unė e shoh nga ky kėnd, se ēdo vend, nga i cili ke kujtime dhe nė tė cilin ke jetuar njė kohė, aty ku ke krijuar rreth miqėsor, aty ku ke shėtitur dhe mėpas e lėnė e vazhdon tutje...ajo tė bėn tė ndihesh e mėrguar.

Jam bėrė si zogjtė shtegtarė, dje atje, sot kėtu e nesėr ku?

Pėrpara (nė kohėn e babit tim )kemi pasur shumė pak tė mėrguar jashtė Kosovės dhe s'ėshtė shikuar e pėrmendur dhe aq kjo "plagė". Por nė tė 90tat kjo "plagė" u bė plagė, sepse shumė tė rinj e tė reja e lėshuan Kosovėn pėr arsye tė ndryshme, qoftė politike, qoftė ekonomiko-sociale.

2 vite nė Kosovė dhe nėse kthehem sėrish nė Gjermani apo vazhdoj tutje diku tjetėr, sėrish do tė duhet tė ia nisi nga fillimi, do tė kem ēaste nostalgjie..krejt kėto "simptome" se je e mėrguar.
E di, se na ka ndodh shpesh, qė sapo tė jemi jashtė Kosovės dhe e takojmė dikė, qė e dallon nga pamja se ėshtė shqiptar, ndihemi aq mirė dhe na duket, se kushedi ēfarė dhurate na ėshtė dhėnė...edhe nėse tė njejtin person nė Kosovė as qė do ta pėrshėndesnim.

E mira e vetme nga mėrgimi qė mė duket mua, ėshtė fakti, se tek kur jemi larg nga Kosova ia dijmė vlerėn...dijmė ta ēmojmė me tė gjitha mangėsitė e veta dhe se shpesh pikėrisht na ndodh, qė nė mėrgim tė jemi mė tė lidhur njėri me tjetrin, tė jemi kompakt, ashtu siē duam por s' jemi nė vendin tonė tė pėrbashkėt- nė Kosovė!


LadyMM
(ditari i njė bijė tė mėrguar)

Hollywoodstar
24.08.2005, 16:44:00
Martesa

Mė keni mėsuar, se duhet tė jetė diēka e shenjtė.
S'di qė ka shembull mė tė mirė, sesa martesa e juaj, tė dashurit e mi.
Kurrnjėherė grindje, por rrallėherė fjalosje, qė edhe ėshtė normale, kur jeni bashkė njė kohė tė gjatė.
Lumturinė nuk mund ta blejmė, se ajo vjen vetvetiu, nėse e ke fatin qė jetėn ta ndash me njė person, qė tė pėrshtatet nė shumė sfera tė jetės.
Pikėrisht fakti, se ia pranojmė mangėsitė e tjetrit dhe i duam ato, na bėn qė tė arrijmė qė martesėn ta sjellim nė jetėgjatėsi.
Respektin, mirėsinė, tolerancėn, sinqeritetin e besnikėrinė qė e kam parė tek ju, e mbi sė gjithash dashurinė - janė virtytet mė tė shenjta qė shpresoj tė i kem mėsuar nga ju, tė dashurit e mi.

S'ka gėzim e lumturi mė tė madhe, se kur lindin fėmijėt, qė janė fryt i njė dashurie tė madhe.
E di, se s'ka qenė lehtė tė na rrisni, tė na edukoni qė tė arrijmė kėtu ku jemi.
Ka pasur batica e zbatica, por edhe e pėrbėjnė jetėn nė familje.

Thuhet, se "fėmiu kurrė s'mund t'i dal hakut prindit" dhe kėtė e mendoj edhe unė.

Tė dashurit e mi,
Babi e Mami,
URIME 30-vjetorin e martesės tuaj.
Pritshi edhe plot tė tjera me kėtė dashuri, harmoni e shėndet qė keni.
Jam shumė e gėzuar, qė pata fatin tė ju kem pėr prindėr.

Por, unė e motra jemi tė pikėlluara, qė sot s'mund tė jemi e tė festojmė me juve kėtė ditė tė madhe.

Ju puth e ju pėrqafoj me mall nga larg.

Bija e juaj

M.

Anduena
01.09.2005, 18:27:00
Pse Zemra nuk pushon nga kja Dhimbe...??

Po me duket sikur dje kur ma thirrshe Emrin plot Gezim,

po me duket sikur dje kur me bertitshe dhe me mesojshe, per Gabimet qe i bejsha,

po me duket sikur dje kur mi ke ledhatu Floket, kur un isha keq,

po me duket sikur dje kur ke qesh, dhe ma bejshe me Sy, siq gjith e ke pas Zakon,

po me duket sikur dje kur e mora vesh, qe Mjeket me tregun se Zoti nuk don me te lan ne ket Toke dhe pran nesh.

Qe tri Vite po te pres te hysh ne Dere, dhe me nje Buzeqeshje, siq mos te kish qen asgje, por qe tri Vite ka mbet Shtepija pa Dashurijen tende.

Nuk e di perse lejoj ky Zot, qe te na ndan.....

Por siq thojn..: Njerzit e mire i merr Zoti ma heret, Oh Nene qetash kisha deshiru te mos ishe kan aq Zemermire.......

Njomza
02.09.2005, 13:59:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Anduena afishoj me 2005-09-01 18:27 :
Pse Zemra nuk pushon nga kja Dhimbe...??

Po me duket sikur dje kur ma thirrshe Emrin plot Gezim,

po me duket sikur dje kur me bertitshe dhe me mesojshe, per Gabimet qe i bejsha,

po me duket sikur dje kur mi ke ledhatu Floket, kur un isha keq,

po me duket sikur dje kur ke qesh, dhe ma bejshe me Sy, siq gjith e ke pas Zakon,

po me duket sikur dje kur e mora vesh, qe Mjeket me tregun se Zoti nuk don me te lan ne ket Toke dhe pran nesh.

Qe tri Vite po te pres te hysh ne Dere, dhe me nje Buzeqeshje, siq mos te kish qen asgje, por qe tri Vite ka mbet Shtepija pa Dashurijen tende.

Nuk e di perse lejoj ky Zot, qe te na ndan.....

Por siq thojn..: Njerzit e mire i merr Zoti ma heret, Oh Nene qetash kisha deshiru te mos ishe kan aq Zemermire.......
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I.... ,

si qdohere kur lexoj shkresat tua ne kete teme me mblidhet diqka ne fyt dhe nuk di si te gjej fjale per te thene ate qe ndjej !

E shoh qe e ke veshtire, .... sidomos momentalisht, dhe nuk mundem as nuk dua te te them thjesht " hajt se kalon merzia dikur, ... i gjalli me te gjallet e i vdekuri me ate bote ". Ti e din se qka mbaj prej fjaleve te tilla !

Nuk po perseris ketu gjerat qe veq ti kam thene, ...
Mbaje qendrimin tend ashtu siq e ke dhe me te cilin do ta kishe bere Nenen tende te ndjehet krenare per ty. Une besoj ne forcen tende !Dhe mos harro qe Njerezit jetojne aq gjate sa mbahen te gjalle ne shpirterat e me te dashurve te tyre.

Te perqafoj fortt, F.

Deti_Tik
02.09.2005, 14:21:00
"A nuk do ishte mire sikur secili te ndjente veten pergjegjes per buzeqeshjen e tjetrit?"-UNE /forum/images/smiles/icon_smile.gif

... nuk di as si t'ja filloj ketij shkrimi, prandaj po e nisi me tri pika, sikurse eshte vazhdimesi e diqkaje qe ekzistonte me par, e perderisa edhe vet s'jam i sigurt se ka diqka para atyre tri pikave.

Nuk e di se qka ju bie juve ndermend kur zgjoheni ne mengjes, a buzeqesheni me floket e zena keq, apo kujtoheni per endrren e mbremshme. Nuk e di se qka mendoni per ato qe mendoj une, si ballafaqoheni me problemet qe i pata e do i kem ne jete, nuk e di se si jetoni e si kenaqeni me dhuraten e quajtur jete. Po prapseprap ndjehem i afert me ju. Eshte ajo fjala "jemi njerez" qe me kalon vetetimthi mendjen, mirepo nuk eshte vetem ajo. Jane fjalet tuaja, e ato shkronjat e radhitura me rregull per te tinglluar shqip. Kjo duhet te jete. E tekefundit nese nuk eshte e vetmja, eshte nje prej arsyeve kryesore qe me ben te ndjehem afer jush, edhepse kushedi se sa larg jemi ne te vertete.

Deri vone, e edhe tani kujtoj nje fjale ne te cilen besova gjate, e koheve te fundit ka nisur te fshihet nga prapa. "Njeriu vetem lind e vetem vdes". E nese nuk vdes vetem? Vdes i dashuruar. T'ju them te drejten pata kenaqesine te dashurohem disa here. E nuk eshte moti kur u dashurova aq shume ne diqka qe do e konsideroja si te pamundur. Nje dite udhetova per ne Vermice, kufiri me Shqiperine, e gjate tere rruges degjoja muzike. Per ate nje ore e dhjete minuta une u zhyta aq thelle ne lumin e dashurise per ate toke mbi te cilen endesha, saqe isha ne qiellin e shtate edhe kur u ktheva ne shtepi e u shtriva ne krevat. E mendoja? A eshte e mundur te dashurohesh ne vendlindje, ne atdhe, ne toke? Paj pse jo. Tekefundit, eshte ajo qe mban krejt njerzimin, ajo qe e ushqen e e konsumon ate, ajo qe ju jep rast te jetojne ate qe te gjithe e njohim si jete. Deri diku besoj se edhe endrrat jane drejtpersedrejti te lidhura me te, sikurse mbijne nga diku thelle ketij vendi, e perderisa ti flen, ato hyjne brenda kokes tende e behen realitet.

E tani e shoh se qka me bashkon me se tepermi me ju. Hapi qe keni bere mbi kete dhe qe e dua se tepermi, kete toke qe me ushqen e me jep endrra, ato male e kodra qe qdo mengjes ferkohen me rrezet e para te diellit, qe lozin lojen e tyre me rete e ngrysura kur bie shi, me ato fushat e mbushura me jete ne vere.... vit mbas viti. E une? Une vazhdoj te dashurohem qdo mengjes.

"E edhe nese vdes... ai nuk vdes krejt..."

Shendet e qdo te mire deri heren tjeter,
Deti

loni
03.09.2005, 00:12:00
bera vizit disa bashkatdhetar qe jan kthy nga pushimi...i kemi do adete qe duhet rujt....jan shku mir me kerre , jan ardh mir...
jan nis me kerre disa shok se bashku , 30 veta wauuu i thash , qenkeni organizu mir ! po me thoshte se po thon se rruges takon qishit qishit njerz. Bravo shum me pelqei qe jeni organizu si ne kohrat kur kmi ardh ketu ne fillim...
e ku kalut pushimet, vallahi burrat ton paten qef me shku n'shipni e na jo veq i nigum burrat edhe na me pa shipnin ni here...ani si kalut ?
vallahi mos ja nifsha zonin !pse a sju pelqeij hiq a ?
jo valla na kan vjedh na kan sos, ku ne rrug a ? jo more ne rrug po ne banesa ! ah
po teshat a ? jo jo pare , telefonat e dukatin !
a nuk i mershit me vete a ? po i mershum, po naten nakan marr na tu fjet ! opa .....
ani masi qenka ba ashtu shyqyr qe keni ardh mir...
me bafasoi mjaft kjo...me gjithse kishin lajmeru ne stacion policor, shum qudi mos mi dhen rendesi turistave , ani nji grup aq te madh ...
me duket ander ...nuk po muj me paramendu , at pushim....
ku ndodh kjo me hy naten ne dhom ?....
ku shkon njerzimi ?...

Meni
03.09.2005, 15:00:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Anduena afishoj me 2005-09-01 18:27 :
Pse Zemra nuk pushon nga kja Dhimbe...??

Po me duket sikur dje kur ma thirrshe Emrin plot Gezim,

po me duket sikur dje kur me bertitshe dhe me mesojshe, per Gabimet qe i bejsha,

po me duket sikur dje kur mi ke ledhatu Floket, kur un isha keq,

po me duket sikur dje kur ke qesh, dhe ma bejshe me Sy, siq gjith e ke pas Zakon,

po me duket sikur dje kur e mora vesh, qe Mjeket me tregun se Zoti nuk don me te lan ne ket Toke dhe pran nesh.

Qe tri Vite po te pres te hysh ne Dere, dhe me nje Buzeqeshje, siq mos te kish qen asgje, por qe tri Vite ka mbet Shtepija pa Dashurijen tende.

Nuk e di perse lejoj ky Zot, qe te na ndan.....

Por siq thojn..: Njerzit e mire i merr Zoti ma heret, Oh Nene qetash kisha deshiru te mos ishe kan aq Zemermire.......
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
para pak ditesh qe te pash desha te te them se buzeqeshja e saj po jetojka aq bukur ne ty por nuk ishte vendi i duhur per nje bised te tille. ...askush me shume se ti nuk i ngjan asaj kur ti buzeqesh...

perkedheli kujtimet ashtu siq ke deshire ti.

shendet ti dhe buzeqeshja jote,
Meni

moni.ch
26.09.2005, 00:08:00
mirembrema Mjellma!

para se te hy ne kete teme desha te peruroj per iniciativen .
lexova vetem kalimthi ca nga shkrimet tua dhe nga reagimet e
lexuesve tjere.
desha te dije me pare se a ke mbajtur ditar intim personalisht ndonjehere
dhe nese po cfare te ka shtyer te shkruash ne ate ditar.

Hollywoodstar
27.09.2005, 21:13:00
Gjakove,
hapi duart e priti bijte tu edhe njehere si perhere, priti eshtrat e te zhdukurve, qe me ne fund po vijne te e gjejne prehjen e fundit ne token meme.

Ne mesin e 13 kufomave, qe vijne kesaj here, je edhe Ti, daja im i dashur.
6 vite shprese, 6 vite lot, 6 vite pritje!

Lum Kosova qe te pati e keshillat tua do te jete perhere udherrefyese per mua, ashtu sic s do te harrohen kurre as veprat tua.

Kur te vij ne Kosove do te di, se eshte varri yt diku, ku do te mund te te vajtojme dhe ku ti shpresoj ta gjesh prehjen e fundit per rrugen e amshueshme.

Te qofte i lehte dheu i Kosoves.

Mbesa jote

Nositi
28.09.2005, 00:13:00
Shtator 2005... realiteti prape i pashpirt... pertrirje dhembjesh... shpresonim per nje ritakim ndryshe... edhe pse e tera ishte vetem nje fanitje per t`na mbajtur gjalle shperesen... ose si nje nderthurje e degeve pa gjethe... ashtu thate, ashtu zi, fatkeqesisht ashtu edhe qielli gri... si rrjedh loti...

Ju u khyet te heshtur... edhe pse fryma e zeri juaj na ishte me i rendesishmi nga ēdo gje... por barbaret iu privuan nga e gjithe kjo... ishte pranvere, kur ēelin edhe lulet, mbushen me jete...

E, ju na erdhet ne vjeshte te heshtur e te mallengjyer, por tashme te kthyer ne gonxhe te lirise...

Ne mesin e ketyre 13 gonxheve, eshte dhe nje trendafil qe ka ēelur, dhe ngjyra e kuqe e tij eshte aq e shprehur kundrejte peisazhit vjeshtak te zymt... Ai ēilte gjate gjithe stineve... ēilte edhe atehere kur akujt i ngrinin nder deje... qenesia e tij ishte qe te tregoje se se zjarri i dashurise ndaj kombit, ndaj atdheut rri gjithhere i pashuar perball urraganeve permbysese... Ai ishte dhe eshte i perjetshem...

Por, gjaku ngrine ne mua kesaj nate sepse ēdo gje ngrine perreth- Profsori im i dashur... ne mua sonte ēenesohet nje ēast i llahtarshem... sepse, po me perterihen kujtimet... e Ti nuk me flet... e them kete, sepse me jane te nevojshme ende mesimet dhe ligjerata tua... te te kishin lene sepaku edhe nje dite te gjalle, te thoshe edhe shume nga ato qe more me vete... ah sa do doja te degjoj vetem edhe nje fjale nga Njeriu qe na mesonte se si duhet ta duam atdheun, kombin... nga Njeriu qe na i ligjeronte shtigjet deri tek e drejta, aq shume e munguar per popullin tone...

Nuk do ta harroj kurre fjalen e pare romake qe mesova nga Ti: "Dulce et decorum est pro patria mori"- ESHTE E KENDSHME DHE E HIJSHME TE VDESESH PER ATDHE !

Do te perulem gjithmone me dinjitet prane nderit, atdhetarizmes, sakrifices dhe autoritetit tend, profesori im i ndjere Bardhyl Qaushi !


Ju qofte i lehte dheu i Kosoves. Lavdi deshmoreve dhe martireve te Luftes sone Ēlirimtare !


me dhembje krenare,

Nositi

Shtator, 2005

Mjellma
29.09.2005, 04:07:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
moni.ch afishoj me 2005-09-26 00:08 :
mirembrema Mjellma!

para se te hy ne kete teme desha te peruroj per iniciativen .
lexova vetem kalimthi ca nga shkrimet tua dhe nga reagimet e
lexuesve tjere.
desha te dije me pare se a ke mbajtur ditar intim personalisht ndonjehere
dhe nese po cfare te ka shtyer te shkruash ne ate ditar.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Miresejugjeta Z.Moni.ch
Para afro katėr viteve kur e kam hap kėte temė nuk kam besuar se do i qendron stoikisht kohės ugurzezė,meritat me te mėdha per qendrimin aq te gjate te kesaj teme ju takone bashkombasve tė mi...

Unė kam njė fole qė tani me vite ciceroj nė tė.Ato cicerima nuk i ka ndegjuar askush deri me tani.Ndoshta nje dite kur te plakem do lejoj qe keto cicerima te ndegjohen nga ata/ato qe kan deshir ti ndegjojnė.
Njė pjesė shumė e vogel e ketyra cicerimave gjinden nė kete ditar tė ndjenjave.
Arsye pse me ka shtyre te shkruaj cicerimat e mia me vite ėshtė e thjesht.Unė mendoj se cicerimat e mia pėr momentin jan tė shejta e zakonisht gjerat e shejta i ruajmė ne vendet e erreta sepse kemi frig se ato do te keqpėrdoren nga dikush...

Ju pėrshendes kudo qe jeni /forum/images/smiles/icon_smile.gif
Mjellma
__________________________________________________ ___________
Mė ka marrė malli t'ia puth mėngjeset Prishtinės!

loni
29.09.2005, 18:19:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Mjellma afishoj me 2005-09-29 04:07 :

Unė mendoj se cicerimat e mia pėr momentin jan tė shejta e zakonisht gjerat e shejta i ruajmė ne vendet e erreta sepse kemi frig se ato do te keqpėrdoren nga dikush...


Mjellma
__________________________________________________ ___________

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

--------------------------------
----------------------------------------------
E vertet asht Mjellma

shum e vertet po une do shtojsha se nese dikush vjen e mi trazon vezet ne strofollogin tim une se la pa e ba gjak durt /kraht skifterave e gjeroqinave se nuk jam bash zog i vogel /forum/images/smiles/icon_smile.gif gati jam ba Shqiponje e madhe /forum/images/smiles/icon_smile.gif

te pershendes /forum/images/smiles/icon_smile.gif

Hollywoodstar
30.09.2005, 22:55:00
I nderuar Nositi,

sa e sa studenti e ka kujtuar sot athua profesorin?
Ika, se s po shoh nga lotet.....

Lavdi ju qofte atyre te ndjereve, qe sonte po prehen ne Lendinen e Loteve ne Cabrat.

M.

Drenusha
02.10.2005, 16:03:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Anduena afishoj me 2005-09-01 18:27 :
Pse Zemra nuk pushon nga kja Dhimbe...??

Po me duket sikur dje kur ma thirrshe Emrin plot Gezim,

po me duket sikur dje kur me bertitshe dhe me mesojshe, per Gabimet qe i bejsha,

po me duket sikur dje kur mi ke ledhatu Floket, kur un isha keq,

po me duket sikur dje kur ke qesh, dhe ma bejshe me Sy, siq gjith e ke pas Zakon,

po me duket sikur dje kur e mora vesh, qe Mjeket me tregun se Zoti nuk don me te lan ne ket Toke dhe pran nesh.

Qe tri Vite po te pres te hysh ne Dere, dhe me nje Buzeqeshje, siq mos te kish qen asgje, por qe tri Vite ka mbet Shtepija pa Dashurijen tende.

Nuk e di perse lejoj ky Zot, qe te na ndan.....

Por siq thojn..: Njerzit e mire i merr Zoti ma heret, Oh Nene qetash kisha deshiru te mos ishe kan aq Zemermire.......
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ky shkrim me ka bo te qaj /forum/images/smiles/icon_frown.gif /forum/images/smiles/icon_frown.gif /forum/images/smiles/icon_frown.gif

Me vjen keq Anduena por behu e forte. pershendetje.

BRRYLI
02.10.2005, 17:17:00
Anduena,bonu e fort qikooo......,Vdekja eshte nje dere neper te cilen kemi me kaluare te gjithe...!!!

Vdekja ne te vertet eshte zgjime nga gjumi(endrra) ne boten e vertet.

Lujtu Allahut qe ne dynjan tjeter...te ju bashkoj.

neon
18.10.2005, 15:48:00
Nen kembet e mia gjethet shtypen dhe krijojne nje tingull qe te kujton se vera ka shkuar me gjithe mbreterine e saj. Ka ngjyre te bukur pylli qe fillon, sapo mbarojne shtepite e fundit te fshatit. Ngado qe te sillesh ngjyra te verdha ne te kuqerremte te japin nje ndjenje te kendshme e sidomos kur shenderrit dielli i vendlindjes. E cuditshme si njesohem me malin sot, thjeshte me duket se jam nje pjese e tij natyrale. Jemi te ngjajshem ne te dy, me mijera kembe ujqerish,derrash, pushutuesish kane kaluar e ne te dy kemi mbijetuar.
Shikoj kodren e larte dhe verej lajthite e varura qe jane me shumice, here pas here ndonje shkundet ne toke, sigurisht per gezimin e shume insekteve qe presin pasurine e rene nga qielli per te pasur ushqim ne dimrin e gjate. Perkulem dhe mbledh edhe une disa, ndoshta jo per te mbijetuar ne dimrin e gjate, por per te provuar shijen natyrale ne keto male ku nuk njihen ndotjet kimike.
Zogj te ndryshem fluturojne gjithandej. Zot, za bukur tingellojne mendoj dhe mbyll syte per nje cast, dua te ndjej pa shikuar dhe vetem atehere e verej ne fakt se cfare tinguj te kendshem perzihen me oshetimin e ujit te lumit qe kalon aty prane. A thua eshte me e bukur parajsa, bej ne vete nje pyetje te cudtishme te ciles nuk di t'i jap ndonje pergjigje gjithashtu te cuditshme. Kembet me shpien me tutje, dua patjeter te vizitoj mullirin e vjeter me uje qe ka qene nje kohe, tani me jam larguar larg fshatit dhe nuk ndjehet asnje zhurme njeriu e mali behet me i dendur. Pas disa minutash duke ndjekur instiktin me orientimin e humbur i gjej muret e rena per toke e bile edhe gurin e mullirit qe qendron ende aty, por tani pa levizur. Paskan kaluar vite, u kujtova per nje cast, heren e fundit kur pata qene isha vetem 12 vjecar dhe thase te mbushur me kallamoq qendronin prepara derse dhe mullinxhiu qe ka kohe qe ka vdekur na dha nga nje grusht me thana te kuqe.I shte burre i mire dhe tani i takon historise bashke me mullirin qe i kishte sherbyer nje jete te tere...
Shikova oren, ajo kishte ecur pa e kuptuar, nuk e mbaj mend kur nje kohe aq te gjate nuk e kisha veshtruar fare.
Duke mbledhur edhe disa lajthi u nisa ngadale per t'u kthyer, prape me hapa te ngadalte. Dicka me mbante atje qe te mos te ngutem.

Grejzi
21.10.2005, 02:57:00
Prishtinė, 20 -21 tetor
Koha ikėn shpejt nė ketė botė, pavarėsisht se shpeshherė njė ēast duket se zgjatė sa njė shekull. Ikėn gjashtė muaj, por mua mė duket sikur se figurėn tėnde tė njomė e pashė sot e sot isha me ty tėrė ditėn e edhe nė kėto orė. Bashkė me ty ishte dhe ėshtė vetja ime, e cila edhe atėhere kishte vėnė pikėpyetjen se a janė shpirtėrat tė cekėt. Pėrgjegjen e kam pasur qė atėherė, por nuk dėshiroja t'ia them vetės, sepse dėshiroja t'ia lė vulės sė kohės. Shpirtėrat nuk janė tė cekėt, por disa qė i bartin ata nuk arrijnė t'ua prekin mė tepėr se vetėm koren. Frikė nga vetvetja (e tyre) i thonė kėsaj...frikė nga "e panjohura".
Dhashtė Zoti qė ti engjėllushė tė jeshė atje ku tė gjithė ne kemi dėshirė tė shkojmė, madje edhe ata qė frikohen nga "e panjohura".

Unė
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Grejzi mė 2005-10-21 02:59 ]</font>

LOLO
15.11.2005, 23:02:00
Tani shume gjera i kuptova, por per ti kuptuar kaq shume sa kuptoj tani prejetova shume gjera te kqija por njiashtu dhe te mira...

Nganjeher ndjej zbrazetire, por shpresa me mban, dhe dashuria e nji personi qe me don e me respekton me te gjithat kjo qe qe jam /forum/images/smiles/icon_smile.gif Zbrazetiren qe kam ndi dikur tani me nuk e ndjej, por vetem mungesen e te dashurit qe e dua me gjith zemer. Kam menduar dhe me pare qe kam dashuruar, por jo ajo me pare skishte qene dashuri se ka qene gjithnji nje anse, ja une isha ne qjellin e 7 e ai person jo, ja ai person e une jo. Por tani me duket se kam takuar njeriun e jetes, jo qe vetem me duket por jam e sigurt si kurr me pare.

Buzeqeshja jote i dashur, me ben te lumtur.
Fjalet e tua i dashur, me bejn te ndihem krenare.
Zeri yt i dashur, me ben te fluturoj.
Ledhatimet tua i dashur, me bejn te enderroj.
Puthjet e tua i dashur, me dergojne ne qjellin e 7.
Shkurt e shqip i dashur ty te kam engjull qe te kam kerkuar me vite e tani te kam gjetur.

Kshtu qe shpresoj se sa me shpejt do behemi sebashku per gjithmone, dhe te hym ne boten tjeter, e te harrojme te kaluaren e te shikojm sebashku para.

Wow thjesht ndjehem e lumtur si kurr me pare, cka une kurr skam besuar se kjo do ndodh dikur me mua...

Por shpresa dhe forca me derguan tani ketu ku jam.

Ju pershendes dhe ju uroj dashuri te perjetshme se vetem dashuria po ti sherojke plaget.

kaleidoskopi
15.11.2005, 23:49:00
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kaleidoskopi mė 2006-01-09 11:43 ]</font>

Turkish-girl
19.11.2005, 16:44:00
Me kerko

Ne c'do enderr do te me gjesh,
ne c'do varge do te me takoshe,
ne c'do stine do te jem prane teje,
vetem pakez te me kerkoshe.

Dhe netet pa Hen dhe Yje
pran teje do te jeme.
Dhe ne ditet pa diell dhe drite
pran do te te kem.

Me kerko,vetem pakez me kerko
dhe lehtaz do te me gjeshe,
siq zbulove melodien e padegjuar
qe fshihej ne mua.

Me ndihmo qe enderrat e frikshme ti harroje.
E mengjesin e dites se re,kur linde bahke me ty ta shijoje!

Lule Blini
23.11.2005, 14:35:00
Me duket si sot, si sot shofe at bore dhe gjithe ata adhurues te patinazhes, ku me levizjet e tyre artistike e benin edhe me madheshtore ato ore dimri.

Me kujtohet edhe kepucet e bardha te patinazhes, edhe pse nuk reshqisja lire ti me hidhje me shtyje verdalle her ketu e her atje...kendoje, dhe me thoje e dine se te dua shume;

Binte bore ishte bora e pare e asaj Stine, fjollat ishin te shpeshta dhe aq te buta dhe ngadal mbuluan kokat tona dhe Horizonti dukej se eshte mbuluar me nje mbules te bardh . Nuk ngopeshim me Geshtenja te pjekura, ishin te nxehta dhe duhej t“i heqim dorezat per te hjek levozhgen e tyre, kurse ti i hidhe mbi koken tone, oZot ishe aq i Lumtur me behej sikur do te jete dita e fundit e ynja.

Une reshqisja--- dhe reshqisja knaqesha me melodite e asaj dite te cilat sikurse kishin zgjedhur vetem per mua, dhe ja ti vie me furi te madhe ne drejtimin tim dhe perplasem une toke, nuk dihej nese vdiqa apo mbeta ne jet... por e di se shume vizitues u mblodhen reth e rotul meje.

Me kujtohet se Ti ishe perkulur me dy duart mbi fytyren time, dhe disa pika loti te cilet te ridhnin qurke me ran ne buzet e mia nuk mundja te flas asgje sepse nuk kisha fuqi te them asgje.

Vitet reshqiten njera pas tjetres dhe ne jemi te ndare--- large njeri tjetrit, sa kisha dashur te di ku dhe si je, te kujtohet ndoshta bora e pare, bora e cila me la ne kujtese nje kujtim sa te hidhur aq edhe te embel.....

Poediseja
23.11.2005, 20:54:00
Tė kesh besim do tė thot gjithcka. Tė kesh vetėbesim do tė thot shumė.

Sa reflektohet vetėbesimi nė veprat tona? E shohim? Jo, ndoshta nuk e shohim, por e ndjenjmė. E ndjejmė, sidomos atėherė kur i shohim konsekuencat e mosbesimit nė vetėvete.

Sa vėshtirė ėshtė tė kesh vetėbesim nė njė botė aq shicofrene sic ėshtė kjo bota jonė! Mbetėt vetėm tė meditosh dhe t'i thuash vetės: kryesore ėshtė qė unė ndihem mirė, pavarėsisht influencave eksterne. Cfarė ėshtė kryesore nė kohėn tonė? Eshtė pra kryesore tė ndihemi mirė? Tė jemi tė lumtur? Sigurisht.

Mirėpo, rruga pėr tė qenė i/e lumtur kushton nė tė shumtėn e rasteve sakrificė dhe mund! Eshtė pra prapė kjo esenca e jetės: tė mundohesh deri nė maksimum tė jesh i/e lumtur?


Pyetje mbi pyetje dhe, nėse dėgjoj intuiten time, atėherė ekzistojnė momentė tė shkurtėra, por esenciale ku mund t'i them vetės: ky moment, kjo ndjenjė ėshtė jeta, kjo cfarė ii pėrket ndjenjės sė plotė tė lumturisė: thjesht tė jesh, tė mos pyetėsh, thjesht tė jesh! Sa e thjesht nganjėherė, shpesh shumė e vėshtirė....


Psė flet pėr ishullin dhe idilinė
Kurse kurrė si ke parė nė tė vėrtetė
Vetėm nė ėndrra i ke pėrjetuar?!

E sheh atė orėn atje?
Ajo numron sekondat nė tė cilat
Ti ke mundur tė thuash: „Po, po jetoj!“

Eh, pikėrisht ajo orė tė pėrkujton
Se sa ke pėrjetuar ti idilinė.

Sa je e gatshme tė e pėrjetosh
Dhe tė bėrtasėsh : » Ju dua, Ju dua. »
“Dhe Ju lutem, mė falni pėr padurimin tim”<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: poediseja mė 2005-11-23 22:23 ]</font>

Lule Blini
24.11.2005, 08:48:00
Mbasiqe kohen e fundit jetoj ne Zvicer me bere borgjlinje te tregonj nje realitet te hidhur, me keqardhje me duhet te them se jeni shume te mjere, dhe behet jet shume e mjer ne kete shtet...


Nuk kam thene jam patinazhiste, as Artiste e keti sporti por dikur moti shume moti, kur kepucet e bardha te patinazhit ishin ende ne perdorim, sepse sot nese nuk e ke ditur jan te bukura dhe mbyllen shume me leht....

Nese nuk e ke ditur secilin qytet te Europes organizohen Weinachts Markt, ku organizohen edhe patinazhet e hapura, dhe secili vend i tille adekuat ka dhe kepuce per hauzim...e te cilat ne realitet kushtojne vetem 20 eu.... per t“i bler, kurse huazimi kushton me sa di tani vetem 10 eu..

Ne Zvicer ende nuk kam pasur Fatin te kem nje dite ne akull... sepse si duket ketu behen Tallava party, dhe Flia Parti, une shpresoj se ketu duhet te ket edhe shume Forumist te cilet kan rreshqit mbi akull dhe e njofin kete sport.

Ne secilin shtet Europian egzistojne keto Markete, kam ndegjua se ne Angli pikrishte ne Londer organizohet mese miri nga te gjithe, dhe nese nuk e ke ditur nga muaji tjeter vetem 20 eu. kushton bileta fluturuese nga Zürichu per Londer keshtu jam informua, boja qejfin vehtes.

Azhuli
09.12.2005, 23:29:00
Te kerkosh neper tastiere per te gjetur fjale qe nxjerrin ate qe ke brenda , eshte sikur fati i nje fluske bore qe bie ne xham , e shkrihet , behet uje ,ashtu pa shije... sa i pafuqishem je kur ne enderrat tua nuk mund te ndryshosh rrjedhjen e asaj qe te perfshine ....ti je nje veshtrues i asaj qe ndodhe me ty dhe nuk mund ta ndryshoh ...por ama ti e perjeton dhe zemra jote rrahe se ke qejf te jete mire per ty dhe per te tjeret, per krejt njerezit ...kjo mbetet enderr , e ti smund ta ndryshosh se nuk je as krijuesi e as mbajtesi i botes , ti je aty ne kendin tend dhe merr copezat e fatit te shkeputura nga perditshmeria , i lodhur per qdo dite e me shume , derisa nje dite pyet veten se kush je ...ska pergjegje , se jeta te tha mos fol ....vepro.

Imazhi i jetes tende nuk ngjane me ato pikturat ,ku brusha e mjeshtrit krijon ate qe ai deshiron ...je pertej ekranit dhe nuk e sheh driten te ciles aq shume i ke besuar dhe te cilen e prisje qe nga atehere kur nuk kishe shume zgjidhje ...vitet ikin e ti pret vetem nje mesazh , ska emer te njohur te cilin ti e don , e te kujtohet femijeria kur kurre nuk je dridhur duke e pare qka ka te re ne posten elektronike , sa i lumtur ishe ....

Te fokusosh jeten ne diqka qe edhe nuk duket se ka vlere te madhe , duket mjafte qesharake , por derisa kerkon thesarin , dhe mundohesh ta gjeshe ate neper hapesira qe mendja dhe trupi yt nuk mund ti kapin, ...pra perdrisa ti lodhesh se kerkuari dhe je duke u kthyer ne ishullin e vetmise tende , i deshperuar , i zhgenjyer , pasi te keshe hequr dore nga gjithqka , te mashtruan , te fyen, te tradhetuan ....ama befas ty kupton se edhe ti je dikush , se kishe hyre edhe ti ne vorbullen ...dhe se kishe qeshur e qare ...dhe po te pyeten ke qka thua , ke qka tregon ...dhe ja edhe ti ke bere pjesen tende ....edhe pse nuk ke ledhatuar kurre floket e vajzes qe ti e ke dashur , edhe pse kurre nuk i ke folur ne vesh fjalet qe veq asaj ke dashur tja thuash ... prapseprap ti jetove ne te njejten kohe me te , dhe me siguri se te ka dashur edhe ajo ty , qofte edhe vetem per disa sekonda ,te ka kujtuar me mall, pra ke qene i saj ....e keta sekonda jane pra jeta jote qe ke enderruar me sy qele ...e dimensionet kohore nuk kane rendesi ...apo jo ....?. i vetmuari mbetet i vetmuar , BASHKE me shume te vetmuar te tjere ...

The dreams cant ever be true , but the truth is always a dream...

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Azhuli mė 2005-12-09 23:36 ]</font>

Grejzi
10.12.2005, 13:11:00
Hmmmm...Bukur Azhuli...Nuk ju njoh fare, por gjuhen tuaj e kam me se te njohur.
Mir e ka thene nje mik i imi se "perrallat kane veq nje trillim...e rralle, aq shume rralle ne jete te kene realizim".
Bukur ke filluar pjesmarrjen ne kete forum.
Ju pershendes

Dredhza_20
10.12.2005, 13:30:00
Azhuli met vertet mir ke shkru!! I feel u..

PeAcE /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif

Azhuli
10.12.2005, 13:49:00
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Azhuli mė 2005-12-17 00:16 ]</font>

Grejzi
10.12.2005, 14:19:00
Po si jo Azhuli...Por, miku im "perrallen" e perdore si hiperbolle dhe si e tille brenda permban "trillimin". Varet si e shikon dhe si e merr. Mire e paska qellu ai miku yt.

Me vjen keq nese e ke marre si thumbim. Mua me te vertet me pelqeu shkrimi juaj dhe thash se kete gjuhe e njoh.

p.s. Grejzat kurre nuk sulmojne, perveq kur mbrohen. /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Azhuli
13.12.2005, 12:18:00
Faqet e shqyra nga libri i jetes sime fluturonin ne erė , lageshin shklyeshin ne Shatore ...provoja te gjeja fjalet e mbetura ato te pashklyerat ,por kot ...kjo jete ka kapituj .....

Me shpirte kerkoja shtigjet qe do te me sillnin te vendi ku emrat jane fjale ,se ditet iknin e merrnin me vete vetem copėzat e dashurise sime ....rruges, ecejakeve neper labirinthe shihja driten te cilen nuk e shijova ...dhe prisja e prisja prap , zaten te presesh eshte jete ...te gjeshe ke perfunduar kapitullin ... sa veshtire te duash harrimin ...s do te doja ...

Prek me gish ketu, dhe mendo nje deshire ,me tha fallgjesha ...sa veshtire te mesosh per deshirat e te mos ndjeshe , se paku nje ...kurre ne jete skisha menduar se duhet pasur deshira , isha rritur duke mendnuar se ka vetem nje dashuri ...filgjan i zbrasur kafeje ....derė qe zhgenjen ....

Te nesermen me menge te mberthyera deri ne fyt , ecja i vetmuar trotuareve lypsash lemoshe , era fryente e mua me dukej se me sillte vuajtjet e dashurise qe prej matane historise ...e deshire skam ende ..e une dua ta gjeje ...do te doja ....

Te buzqeshesh eshte nje gje ,por kur te buzeqeshet eshte me mire , se zemra eshte aty ...ska asgje pa zemer ...

Shiu vazhdonte te bie ,pullazet me mbronin nga pikat ....shihja njerezit qe ecnin , me dukej se secli nga ata kishte marre nje pjese te jetes sime ... gjithkush ka nje strehe te cilen nuk e don ...kerkojme ,kerkojm e kurre nuk dalim aty ku dolem .... me thuani ...kjo eshte jeta..?

Pershendetje

Hollywoodstar
14.12.2005, 14:27:00
Sa afer gezimi e pikellimi.
Kjo m'u be e ditur edhe sot ne mengjes.

Dje e festuam te gjithe bashkarisht ditelindjen e shoqe sone, kurse 6 ore me vone ti s'je me ne mesin tone, ke shkuar ne boten e amshueshme.
S'po mund te pajtohemi, qe s'do te te shohim me kurre.
Edhe sot ne mengjes kur na kumtuan lajmin mbi aksidentin, ku ti pesove, s'kam mundur as une e as shoqet e mija te besojme.
Qanim dhe na kujtoheshe ti, qe mbreme ishe bere palaqoja ne mesin tone vetem e vetem per te na disponuar dhe per shkak te cilit kemi qeshur me lote dje.
Kurse sot derdhim lote pikellimi per ty, miku yne i dashur.

Cdohere kam thene, se kam frike te shoh nje njeri te vdekur, por ja qe s'pata frike te te shikoja ty sot ne morgun e spitalit te Pr.
Dukeshe sikurse flije, ajo fytyre e kendshme, ne te cilin kishte mbetur nje buzeqeshje e lehte...me te cilen thuajse doje te na pershendesje neve te gjitheve.
E njejta pershendetje, si na pershendete neve, shoqeve tua, dje para lokalit...per te fundit here.

Jam e tronditur, kur e paramendoj qe une kam pasur te jem e ulur ne vendin tend ne makine, por ja qe rastesisht u gjet taksija para lokalit dhe....s'erdha me juve.
Oh Zot, tash po e arsyetoj edhe ate dhembje qe e pata 3 ditet e fundit ne gjoks, ku s'me zihej vendi vend dhe ku hiq me larg se dje diten, ju luta Zotit, qe mos te del dicka e keqe, por...

Athua si ndjehet e fejuara jote tash ne Ameriken e larget, se ne kemi me kend ta ndajme dhembjen dhe u cmallem me ty duke te jap pershendetjen e fundit, por ajo e mjera cka ben?
Miku yne i dashur, ishe (sa veshtire te shkruash ne kohen e shkuar per dike)njeri nder miqte e pakte e te vertete qe kam ketu ne Kosove.

Duke u kthyer nga spitali me heret e degjova nje muzike latine, nen tingujt e se ciles vallezuam mbreme, ani kur me ke rrotulluar e qe ta shkela kemben....ende me jehon ne vesh ajo e qeshura jote, qe na beri krejtve me e mbajt barkun.

Do te na mungosh ti si njeri e si shok.

S'kam me fjale...veq nje mllef ne ate te dehurin qe e ngiste ate makinen perballe jush...shkaku i tij, ti s'je me.

U prehsh ne paqe, miku yne i dashur.


Prishtine, 14.12.2005, 9:30h

Mjellma
14.12.2005, 20:17:00
Kėshtu ėshtė jeta disa vijnė e disa shkojnė.

Pse jemi nė kete botė?

Per shkak te barazpeshes ne mes yjeve apo dic tjeter?

Sa e padrejt eshte jeta...

Azhuli
14.12.2005, 22:13:00
Ne fleten e pare te nje botimi , pra ne faqen e pare te romanit "Per ke bie kambana " te shkrimtarit Ernest Heminguej , Xhon Doni shkruajti perafersishte keshtu :Njeriu nuk eshte ujdhese ne vete , vdekja e qdo njeriu me zvogelon mua , pra kurre mos pyet per ke bie kembana , ajo bie edhe per ty ...

Hollywood star me vjen keq per vdekjen e mikut tend, ....kemi nje fjale qe e dijme nga me te vjeterit . se vdekjen e kemi me afer se kemishen qe e kemi te veshur ...eshte pak e trishtueshme ,por ja qe kjo edhe eshte e vertete ...por jeta vazhdon , edhe nese kemi vrrage ne shpirte, edhe nese do te donim te jete ndryshe ,por prap se prap jeta eshte e bukur edhe nese qajme ...ngushellimet e mija ....

Turkish-girl
15.12.2005, 23:22:00
Perseri per Ty!
Jeta me dashuri qenka vetem dhimbje.E ato dhimbje me diagnoze kan edhe sherime,por?
Ishe si yll qe shkelqente ne naten e qete,derisa ti dole si mjegull e ma more driten.A thua do ma kthesh perseri?A thua a e dite sa te dashurova?Sa thell kishe depertuar ne zemren time te vogel dhe te mjere, kete me vone e kuptova,asnjeher nuk munda te behem mjeshterr e te nxjer nga zemra ime!
Kaluan ditet kurre me nuk u degjuam.Ato ishin ditet me te mira te jetes sime.Nuk e di pse u ndame.Per fajin tend apo per fajin tim?Ndoshta kishim faj te dy?
Sido qe te jete,edhe sot edhe neser edhe gjithmone pres pergjegjie.Ti je dhe do te mbetesh dashuria ime e pare dhe e vetme sa te jetoje ne kete bote.
Ato dite me ty ishin parjsa,lumturia e jetes sime qe s'deshiroja te kete fund kurre.Por, ne u ndame.Aty filluan vuajtjet,aty filluan dhembjet e netet pa gjume.Pritja dhe lutjet qe ti bera,s'bene pune dot.
Ndoshta keta rreshta te shkruar vetem per Ty,do ti lexosh edhe ti.Ndoshta jo kush e di..............................
Sikur te kisha pare vetem edhe njehere,sikur te kisha vetem edhe nje kujtim te vetem nga ti ndoshta do te qetesohesha dhe do te permallesha dalengadale por?
Shpesh i them vetes pajtohu me fatin,se dashurite e medha nuk realizohen kurre! Por zemra eshte ajo qe vendos,e cila te ka mbyllur njhere brenda e per te dale sikur s'do te leshoje kurre!
Te dua dhe vetem per ty mendoj,dashuria ime e vjeter.Mungesa jote me shkakton vetem agoni dhembje dhe deshire qe te vdese.
Ti ma more nje pjese te jetes,nje kujtim,nje pjese te dashurise,ca lote te mi,i more dhe ike!!!!!!!!!!!!!!!!

Azhuli
21.12.2005, 22:53:00
Shpesh gjate jetes sime kam pare qe njerezit derdhnin lote , se zhgenjeheshin ,se humbnin te dashurit e tyre ...apo se jeta sju jepte me shume ... edhe une ,viteve hamendem , provoj te mbaje ritmin , edhe kur notat ne pentagram bien e ska me tingull kur ska as fryme hareje ...
Rri prane hekurudhes , aty nuk ka as stacion e as drita ndriqimi , vetem ne xhamin ngushte dhe te vogel e dritares se trenit shohe floket dhe doren e dikujt qe me pershendete .... athua te jete fati im ... ..!

Mengjeseve zgjohem se jeta ste le te flesh ...dal nga shtepia veq shpresen me vete . ....pertej ne ruge ka nje udhekryq ..prej te cilit nuk di nga tja mbaj ...e kthehem te hekurudha prap ...edhe nese ka ftohet edhe nese ka bore ....aty gjeje prehjen ...ne betonin dekadesh rri ulur ulur , ska ftohte per mua , shoh nga vija hekurudhore dhe pres ...e dua edhe kete bore , boren e dua vertte ...boren e bardhe ...

Jeta ka fije pejėzash gezimi ...lum si aj qe mund te mbledhe si floket e vajzes gershet ..se qdo minut skthehet me , qdo minute te thote me kap ...e treni shkon perseri, edhe njehre shohe floket , doren ..as emrin sja di .. ....a mund te jete ky treni i fundit ..? ...a po mos eshte ai i karenines ....?

E fjalet nuk ndalen , se te flasesh eshte pjese e bukurise, por ama ka fjale edhe fjale , se nuk mund te mbajme ne mend fillin e mbarimin e gjithqkaje , mbajme mend fjalet qe prekin ndjenjen , peshperimat ne vesh ,...e jetojme me momentet qe nuk zgjasin shume , sa pak qe jane ....!pse duhet te jene aq pak ..?e me vone te mbyte kujtimi ..., kujtimi per ke ...? ...kujtim kurvash markezqe ...! Orari i udhetimit eshte ushqimi im , gelltis minutat e zemra nuk ngopet, ..se pres diten time , ta kap doren , ta puthe buzen...

Duhej te rrija ne mesfushe ...ne mes kisha luajtur gjithmone , ..mesin e dua , mesi me pelqen ...Te goditurat , britmat qe therrisnin emrin tim , sikur me zgjuan ...qe dy vite po endesha dallgeve , kisha harruar lojen , futbollin ...sot u ktheva si odiseu , duhet te provoja shkathtesine , te behesha mbret ashtu siq isha dikur ...

Provoja te kapesha per jeten ne nje salle sporti , kishte nje gole aty qe ishte bere synimi im , doja te shenoja ..te ruaja emrin tim ...a mjafton kjo ...?

Te pashe sot Azhul , te pashe te hekurudha , ...aha ....ma jep ate jaknen aty te lutem ,... kisha harruar hekurudhen ...a thua a do te dal te nesermen ...

Bie bore...

pershendetje 21.12.05

Mjellma
22.12.2005, 03:51:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
aksiomi afishoj me 2005-12-22 03:28 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Mjellma afishoj me 2005-12-14 20:17 :
Kėshtu ėshtė jeta disa vijnė e disa shkojnė.

Pse jemi nė kete botė?

Per shkak te barazpeshes ne mes yjeve apo dic tjeter?

Sa e padrejt eshte jeta...</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pėrgjigje nė PYETJE shumė tė vėshtira:

1. Mė shumė VIJNĖ se sa SHKOJNĖ!
2. Pėr tė kaluar kohėn e lirė!
3. JO! VIJMĖ pėr tė SHKUAR!
4. Ne JEMI tė padrejtė!


Cogito ergo sum!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pergjegje filozofike!

Respekt


"Je pense, donc je suis"<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Mjellma mė 2005-12-22 04:10 ]</font>

Turkish-girl
24.12.2005, 17:10:00
Ishte nate si sot me kujtohet.
Ishte njera nder netet me te kqija dhe te vetme dhe nuk kisha ndonje pritje nga ajo nate.
Deri sa erdhe ti dhe ma zgjate doren.
Jeta kesaj radhe me buzeqeshi edhe mua por edhe ty!
Nuk desha ti leshoj duart dhe te ndahem nga ti edhe pse ende nuk te njihsha mire ,me pat ardhe shum veshtire te ndahem nga ti ate nate.......
Cdo nate mendosha per ty,cdo dite e kaloja me shpres se kur do te shoh perseri?
Dhe keshtu kalonin ditet.Ti papritamas hyre ne jeten time,me zgjove nga gjumi nga andrrat qe kisha dhe mi bere realitet.
Cdo nate e kaloja duke menduar per ty dhe mendosha per te ardhmen tone.Ne planin e te ardhmes kishte:dashuri,besim,rrespekt dhe gjithqka qa egzistone te bukur ne kete bote!
Emrin tend e pata shkruar ne zemren time me shkronja te trasha qe kur mos te fshihet.
Kalonin ditet vetem duke i numru dhe duke shpresu dhe duke then "o zot kur vjen ajo dite".........................
Mirpo ajo dite kurre nuk erdhi!!!!!!!!!

Silueta
24.12.2005, 22:18:00
Rovena Stafa mire kendon:
Ku je ti?


Per ne dy dhe qielli po qan...

Nje gremine thell ne na ndane...
.........................................

Une*
25.12.2005, 13:15:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Turkish-girl afishoj me 2005-12-24 17:10 :


Ishte nate si sot me kujtohet.
Ishte njera nder netet me te kqija dhe te vetme dhe nuk kisha ndonje pritje nga ajo nate.
Deri sa erdhe ti dhe ma zgjate doren.
Jeta kesaj radhe me buzeqeshi edhe mua por edhe ty!
Nuk desha ti leshoj duart dhe te ndahem nga ti edhe pse ende nuk te njihsha mire ,me pat ardhe shum veshtire te ndahem nga ti ate nate.......
Cdo nate mendosha per ty,cdo dite e kaloja me shpres se kur do te shoh perseri?
Dhe keshtu kalonin ditet.Ti papritamas hyre ne jeten time,me zgjove nga gjumi nga andrrat qe kisha dhe mi bere realitet.
Cdo nate e kaloja duke menduar per ty dhe mendosha per te ardhmen tone.Ne planin e te ardhmes kishte:dashuri,besim,rrespekt dhe gjithqka qa egzistone te bukur ne kete bote!
Emrin tend e pata shkruar ne zemren time me shkronja te trasha qe kur mos te fshihet.
Kalonin ditet vetem duke i numru dhe duke shpresu dhe duke then "o zot kur vjen ajo dite".........................
Mirpo ajo dite kurre nuk erdhi!!!!!!!!!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Turkish - girl /forum/images/smiles/icon_frown.gif

Nuk ke nevoje me u merzit per disa qe nuk jane mrekulli si une edhe ti /forum/images/smiles/icon_wink.gif

So , be cool!

Belle
25.12.2005, 14:56:00
Me thirrte , perdit me kontaktonte, me beni te ditur qe me donte, ngadale e futa ne zemer dhe mu sun e qita nga zemra, u bana e mvarun nga ai , nga fjala , nga sjellja nga puna , nga dija e tij nga fiziku i tij dhe tani pam ftu shkoja te ai se ndihesha mir ne pranin e tij ne pun ne shtepi gjithku isha e lumtur!
Nji dit me tha: a e ke verejt ste kam then enne te du ! auuuu !

Une mu si shkova hiq ! ai thrret ai vuan ai qan po une jam lendu !
Mu nuk me duhet nji mashkull qasi !

Ai thot se ka dahst me provu ! gomari qfar provimi ?

Prej tij me duket qe qdo mashkull qe takoj kam qef me e shti me vujt ! ose duhet te tregon me shum gjera qe me don , se jan rrenca dhe pik !
askush nuk endrron te dashuron nji rrenc !

Nositi
26.12.2005, 13:00:00
"profeti" ka ... vjet. Ka kohe qe nuk ha me, nuk fle dhe nuk pranon vizitore. Ne dhomen e tij te madhe dhe te zbrazet ai panderprere shikon perden e somotit, prapa se ciles eshte i bindur se rri zoti... Nuk di nga i ka ardhur kjo: per ēfare arsye e lidh zotin me somotin; ndoshta eshte ēeshtja e lemueshmerise specifike te pelhures, kushedi?

"profeti" do te bente me dore, por nuk mund ta levize. Edhe me tutje veshtron perden e somotit, duke deshiruar ēfaredo dridhjeje te rrudhave te saj...

"profeti" ka te ftohte por askujt nuk i bie ndermend t`ia sjelle pelerinen. Sikur te me shihte ndokush nga nje lartesi me e madhe, mendon me tutje, do te isha nje njolle e asgjese ne pafundesine e kopshtit te perendise, por kush mund te shikoje nga nje "lartesi" aq e madhe...

nje ēast me vone pika e shiut i bie ne qafe. "profeti" e ngrit koken te vezhgoje deri ku jane ngjitur rete, por ne vend te reve e sheh nje sy te madh ne kupolen e qiellit... Dhe atje eshte erret, eshte aq erret, e "profeti" i trembet erresires...

une jam shpetimtari juaj, gajaset "profeti"... Zoti, megjithate, hesht !

gjithesia
26.12.2005, 14:20:00
/forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Nosit ,

msheftas , a ???? me perde t' somotit /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif , nejse nejse imaxhinat he bir !!!

Turkish-girl
28.12.2005, 00:05:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Une* afishoj me 2005-12-25 13:15 :Turkish - girl /forum/images/smiles/icon_frown.gif

Nuk ke nevoje me u merzit per disa qe nuk jane mrekulli si une edhe ti /forum/images/smiles/icon_wink.gif

So , be cool!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Une*
Po eshte e vertet qe ne jemi mrrekulli per kete nuk ka dyshim /forum/images/smiles/icon_wink.gif
Por edhe ajo e kaluar ka qen dikur per mua mrrekulli pra nuk merzitem por edhe nuk mundem te mohoje kete /forum/images/smiles/icon_frown.gif

Azhuli
30.12.2005, 21:26:00
Midis shkronjave ka copeza te shpirtit tim qe shpesh dhunohen…te lexosh ate qe eshte shkruar nuk do te thote vetem te levizesh buzet , apo te kalosh radhet …

Neper enderra pashe fytyren qe jeta nuk me ndihmoi ta shihja diteve ,…e as te nesermeve nuk marr pergjigje ,..e sot dridhem nga delikuenca e qasteve ..se s’dua te genjehem, e as te genjeje…nje dorze e hequr e mbetur mbi tavoline, nje karrige e larguar , nje liber I hapur , nje tregim pa titull …sapo u ktheva botes …

Me universin rrija sa larg aq edhe afer , se nuk me kishin thene te paret se cilen rruge duhet ta merrja , as qe kishin permendur emrin tim ,..kete vone e kuptova , me kishin larguar nga testamenti ashtu si te gjithe te tjeret e ketij shekulli ….,kerkova aq sa u lodha , nuk doja mė asgje tjeter ,perveq uje te pija e buke te haja , sa I qete isha, doja ta riemeroja vdekjen …

Pse perdite me thane pershendetjet..? , pse perdite me thane urimet….? Pse e pyetet dikush si eshte kur nuk degjohet pergjigja ...? , pse u shtiren..? ,…a thua kam faj une per fajet..?,…Nje gje e dija ,se askujt nuk I kisha borgj me dashuri ,..paradoks botekuptimesh ku te gjithe kan te drejte te mbrojne padrejtesine e vet me drejtesi …Por ajo qe them une nuk hyne ne inkriminimin , se ska ligje qe mbrojne ndjenjen e paperfilllur , ska ndjekje penale per pamundesite e zhberejes se asaj qe ke bere , se ligji I shoqerise te denon per ate qe ke bere ,e ligji I jetes se martuar me ndergjgjen besnike, te thote jeto me ate qe bere …ky eshte denimi per civilizimin e civilizuar.

Hapesire endjesh , shetitjesh ne nje fund viti ,anesh rrugeve , butiqeve, kafeve ,bulevardeve ,lė mbresat e mija te nje fundviti deshperues , …Diten e mire ty , e di qe ske pare si une …!…e te therrasesh per ndihme ne boten e internetit ,dhe ne MSN-ne e avancuar , shperblehesh me nje bllok ,…dhe je fajtorė se nuk ke duruar rrenat , trillet , energjine negative te grumbulluar pervojes se jetes , epo nuk eshte faji im …une nuk u nguta , une kam pritur , une ende pres ,…veq mos rrej te lutem …! Mos e bej me ate te lutem …! ,provo te mos e beshe me te tjeret.

Dhe titulli :zvetenimi i dashurise verteriane del ne balle , e u harrofte ne fillim te vitit 2006.

pershendetje

bardha
03.01.2006, 19:19:00
Pershendetje .

Ti vallzoje sa e lumtur ishe deshta te vallzoj me ty ,me ndale .Jo jo ky eshte vetem vallzimi im me tha .
Te shiqoja dhe mahnitesha nga levizjet magjike qe i beje ,e kuptova se po te humb ,e kuptova se vallzon per her te fundit binda veten se keshtu deshi krijuesi yn ,po jo moj mike jo kam veshtire te hec tutje pa ty .
Me thojn se duhet pajtuar ,se duhet jetuar jeten siq e jetoja deri sa ishe ti .Un e di se duhet ,e duhet po e kam veshtire .
Ku do e shtri koken e te qaj kure e kam veshtir ,kush do mi lemon floket dhe me bind se do behet mire ???kush e kush pytem sa e sa here ne dite .
Pse ti?? pse kure e doje jeten ..
Sa e padrejt eshte kjo jet .E di se do te me thoje mundohu ta drejtosh ,po si nuk e di si te jetoj pa ty ...

Jam e fort me thon ,po askush nuk e ndjen mungesen qe ndi un .Ashtu e ka jeta ,po askush nuk kupton qe un e urej vdekjen .
Te kam premtuar qe sa here te kujtoj ty do te kujtoj momentet ,pushimet tona qeshjen ton ,do ngrehi dolli per ty ,por sod me duhet te te them se me mungon .
Te lutem mos me le vetem me eja ne ender dhe me shuaj mallin e mikes se shpirtit .
bardha

Turkish-girl
04.01.2006, 19:29:00
Jam e vetmuar ne dhome dhe si gjithnje mendoj per ty.Ne kete caste sikur te mendoja per dike tjeter.E pyes veten,a thua dikush tjeter a vuan kac shume per dashuri?ashtu siq vuaj une.
Pas teje pse zemra ime nuk e dashuroi askend?Kete pyetje shum ja parashtroje vetes dhe e gjykoje veten por asnjeher nuk pata mundesi ta largoj kete paragjykim nga vetja.Shum kan pase te drejte qe kan thane: "Dashuria e pare nuk harrohet".
Kurre une ende nuk po mundem te largoj nga zemra,ti a thua a mendon ndonjhere per mua, a egzistoje dikunde ne kete bote? A e ke pyet ndonjeher zemre tende per mua?Sigurisht as zemra yte nuk din asgje per mua,pasi qe ti asnjhere nuk mendon per mua..........................
Gabimi im me i madhe ka qen qe ty te kam vendos ne zemer e tani per te nxjerr dikush nga aty shume veshtire e ka.Por me trego tash,une me kete zemer te lenduar kend ta beje te lumtur?
Ishte fundi i vitit dhe duke enderruar gjera te bukura per te ardhmen,papritmas ne tri dite para se te bahej viti i ri u ndame dhe qysh nga ai vite i tmerrshem,cdo vit i ri qe vjen thaujse diq shkeputet nga shpirti im>
Tani po vjen edhe nje vit i ri dhe une nuk po muj te ndal veten duke menduar per ty dhe dashurin qe e patem.

Vitet kaluan dhe une nuk po mundem me qen e sukseshme qe te harroj ty.Ende nga ti kam shpresa,ende pres nga ti ndonje leter apo ndonje lajm.Nuk e di pse kjo ndjenje keshtu per TY!
Por une kete e di,shpresoj per diq qe eshte e pamundshme me keto une vetem veten e mashtroj sepse e di qe ti asnjhere nuk do te kthehesh!
Te them te drejeten edhe nga keto shpresime te kota dhe nga fjala "sikur" u bezdisa.............................
Ndoshta gjithcka vdes te njeriu por ja qe shpresat kur nuk po vdiskan.
A thua edhe sa:nete,dite,muaj vite do te jetoj me shpresa te kota?

Hollywoodstar
05.01.2006, 11:36:00
Sot eshte njera prej atyre diteve aq te merzitshme...shi, balte,ftofte,shefi qe mundohet me t'u shit "shmeki",do telefonata te interesgjijve, faturat qe presin m'u pagu,rryma qe ndalet, berllogu ne hyrje (pasi hiq me larg se mbreme e pastrova pjesen te dera ime!)....eu bre...

"Nimm's mit Humor"-thone gjermanet. Merre me humor.

Degjueset ne vesh, nje muzike te veres, mbyllit syte nja 30 min.dhe me kalon pak:-)

Qysh s'ka mbrri shkenca me i "beam-irat" njerezit hala breeeeeee...

LadyMM, Prishtine


..shiu kur binte ne Prishtine...

Belle
05.01.2006, 22:36:00
Une ia kam arrijt /forum/images/smiles/icon_smile.gif

ah teknika , kam prish zilen, kam hjek fishin e telefonit, kam pre handelin lexoj vetem mesazhet ahaaa .

nuk jam ktu , jam ne ishull me zojgj /forum/images/smiles/icon_smile.gif shkova me qel posten kisha shum shkrime ! ah kam mi shti njerzit mu eduku /forum/images/smiles/icon_smile.gif

mergimtarja
06.01.2006, 14:45:00
Hallo juve;

Ah sot ndihem mire.Fjollat e bores qe paradite me falen perqafimin ...
ndihesha thjeshte mire...
E thash e dua dimrin se ka bukurin e tij si as nje stinė tjeter, te fale dashuri, me ane te fjollave te fale perqafimin e miklimin qe te ben te ndjehesh veten se Yjet zbriten nga qielli vetum per tyyyyyyyyy...e me duar nga qielli mbetesh tiiiiiiiiiii e buzqeshja te ngazllen ...syt te shkelqejne eeeeeeeeee tiiiiiiii me fale perqafimin muaaaa me fjolla e une ty....

mergimtarja

Hollywoodstar
06.01.2006, 15:26:00
Njejtė mė filloi edhe sot dita e punės dhe i lashė krejt punėt anash e vėshtroja nga dritarja borėn qė bie e pėrzier me shi rrugėve tė Prishtinės.
Nisa pėr pak e u kėnaqa duke lexuar postime tė ndryshme e tė shumta kėtu nė DF, kam qeshur e kam qarė...mė kaluan ca orė tė mira sot kėtu.
Sa tė bukura janė shkrimet, nuk treten kurrė, por mbesin.
Kur kthehesh e i lexon pas disa vitesh, thua me vete 'wow,a unė kam menduar kėshtu a' dhe qeshesh.
Kėshtu e dsponova unė sot veten.
Flm. penėshkruesve qė mė bėnė tė mė shkėlqenin sytė sot...

LadyMM,Prishtinė 2006

Grejzi
08.01.2006, 00:59:00
Nuk di si ta filloj kete...e as si ta perfundoj...

Gjate kishim biseduar gjate gjithe veres per librin tend "Renia e gjethit ilir". Si mund te pranohet vdekja ne menyren me te lehte, pse njerzit duhet te jene te vetedijshem se vdekja eshte vetem nje linje qe e ndan pakufizueshmerine e ekzistences .Si te pranohet fakti se vdekja eshte pjese e ekzistences sone se amshueshme deri ne momentin e ballafaqimit me Perendine....

Nje jave me pare ta urova ditelindjen e 38...u qeshem se po iknim pahetueshem drejt linjes...te falenderova qe me kishe radhitur ne mesin e miqve tu qe i quaje "njerzit e forte" dhe te thash: Oj Mjellma..edhe mua dine te me dridhen kembet... e qeshem te dy...E sonte po me dridhet krejt shpirti.

Mjellma, mike e dashur...nuk po di se si te shkruaj...si te drejtohem. Une tash jam ketu ne kete bote...ti e kalove linjen...
Nuk gjeta vend tjeter ku te shkruaj...Nuk desha te hape teme per te te thene mirupafshim ne tjetren bote... Po te shkruaj ketu...ne ditarin tend te ndjenjave.... Mirupafshim Feride...


p.s. Pas nje semundjeje te shkurter, Mjellma, mikja jone e forumit, nderroi jete 4 ore me pare ne Neshvill te SHBA-se.

irmE
08.01.2006, 01:34:00
o joooo nuk po muj me besu /forum/images/smiles/icon_frown.gif

NGUSHLLIME familjes dhe te gjithe atyre qe e kan njoft

Fantastiku
08.01.2006, 02:59:00
Nuk mund tė besoj! Kjo ėshtė padrejtėsi!
JO. NUk kam fjal veq lot.

Mjellma e cila nė mėnyrė shembullore shkėlqente urtesin, durmin, menqurin, edukaten tė ketė vdekur? A ėshtė jeta me tė vėrtet kaq mizore apo i merrė Zoti tė mirėt herėt afėr veti?
JO JO JO Mjellma nuk ka vdekė por Zoti asaj tash i ka dhuruar amshimin, krahėt dhe epitetin Engjull.

Belle
08.01.2006, 03:04:00
/forum/images/smiles/icon_frown.gif OOOOO qka na tregove ?

ngushllime familes dhe gjith shokve qe ka ne ket forum .
Qka asht jeta ? sot je sot nuk je !
ne moshen me te mirź , ne piken e dijes me te miren.
Shum dhimblje kam !
ngushllime

bardha
08.01.2006, 04:16:00
Nuk di si te filloj .....

Grejzi prano ngushllimet e mija .Ty te kish mik te mire .

Sonte u hap dhe nje plag e madhe .Ti Mjellma ime e dashur sa me ngushllove ate dit kure more vesh se kishim humbur miken e perbashket me duket se ende degjoj fjalet e urta tujat .

Jo jo edhe humbjen tende nuk e pranoj ....

E urej vdekjen kjo le vazhg te thella ne mua ,e urej se mere me vete njerz qe i dua ...Nuk e pranoj vdekjen tende se vdekja nuk mundet ti mare kujtimet as fjalet e urta tujat e as sinqeritetin ,butsin tende ,jo nuk mundet te le mbrapa vetem lot ,po le mbrapa krenari qe te pata mike ,jam e lumtur qe te njoha
Kujtimet do te mbaj te gjall ,fjalet e tua letrat e tua bisedat e gjata me ty do jesin gjithmon pjes e jetes sime .Ti do mbetesh mikja ime me e mira .

Te qoft dheu i leht ti engjull i ksaj bote ....Lamtumire motra ime .

Me lot ne sy e zemer te plaguar ngushlloj familjen e Ferides dhe te gjith ate qe e paten mike .
bardha

Kritikuiembel
08.01.2006, 06:42:00
Me dhembjen e moj e bukura moree-se…, pėrjetėsisė dlirė ike
Jo, s`duam tė besojmė, ngase mirupafshim vetėm nė kėto rreshta na the
E se dimė ē`ti bėjmė dhembjes pėr ngushllim, as kujtimit nė zhgėnjim…?
Luleborėt kėsaj pranvere pa tėnden buzėqeshje nė pikėllim do ēelin
Luftė nė shpirtė e betejave nėpėr botė, shkapėrderdhur nė pakthim zhgėnjyer lundrojmė
Mė vie tė bėrtas, mallkoj e ēirrem, nje klithmė ndiej, dikush mė tha… sa ėmbėl vdesin zogjėt
Ėshtė dhembje e madhe e poaq krenari, qė pėr hise kishim shpirtėbardhėsinė tėnde zog gushėkuq
Se ike me mallė pėr lirinė e pritur, se ike herėt.., shpirtėmadhe e gravuar nė zemrat tona. Lavdi!

Une*
08.01.2006, 10:32:00
Une nuk te kam njohur, por te kam lexuar.


E tash.. s'po mundem me besu qe TI nuk je me, kur rreshtat e tu po shendrisin plot jete... /forum/images/smiles/icon_cry.gif /forum/images/smiles/icon_cry.gif


Disa njerez triumfojne mbi vdekjen...

Ti ke triumfuar ngase do te vazhdosh te jetosh ne boten e cdonjerit qe do te kaloje permes rreshtave te Tu... Faleminderit per cdo cast Tendin qe na ke dhuruar, dhe je bere pjese e Botes se Perjetesise...

/forum/images/smiles/icon_cry.gif /forum/images/smiles/icon_cry.gif


P.S. ngushellime familjes dhe gjithe miqeve

Silueta
08.01.2006, 10:55:00
.....
/forum/images/smiles/icon_frown.gif

Hyra ne kete forum me ndjenjen me te bukur,cdo dite pasuroronja

mendjen dhe shpirtin me shkrimet e juaja,si nje femije i uritur,

doja te lexoja ,te lexoja shkrimet e te gjitheve e ne mesin e tyre ishe edhe Ti...

...shkrimet e tua te thella.......

OJ MJELLMA.....;nuk te njoha,nuk pata rastin te te njoh /forum/images/smiles/icon_frown.gif

Ne kete mengjes derdh lotet per TY,qe ike por shpirtin e ke lene ketu

tek ne,ne fjalet e tua te cilat do i mbajme thelle ne shpirtin tone /forum/images/smiles/icon_frown.gif

Ngushllime familjes dhe gjithe atyre qe te njohen

I lehte te qofte dheu

Fjolla
08.01.2006, 14:46:00
Edhe nje qudi e pakendeshme ne jeten time , jam aq e pikelluar ..

Valle perse jeta qenka e tille ? Nuk kam guxuar asnjehere te hy ne kete teme sepse nga titulli rrnqethesha sepse kam perjetu shume gjate ketij viti , motra ime 22 vjeqare poashtu ne gusht te ketij viti ka ndrru jete duke na lene nje plage te pasheruar ne zemer e tash edhe kjo Mjellma e nderuar .... Oh jo jo jo ! Ngushllime te sinqerta miq e mikesha /forum/images/smiles/icon_frown.gif

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Fjolla mė 2006-01-08 15:04 ]&lt;/font>

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Fjolla mė 2006-01-08 15:05 ]</font>

linda
08.01.2006, 15:02:00
Mjellma ti vazhdon te jesh ne mes nesh me fjalen tende qe pasqyron shpirtin tend.

Pusho e qete!

Turkish-girl
08.01.2006, 15:11:00
O zot nuk po muj mi besu syve te mi qa jam duke lexu ne kete moment.
Mjellma paska vdekur,sa i pabesueshem, sa i dhimbshem ky lajm por fatkeqesisht i vertet.

Kur ndegjoj dhe lexoj raste te tilla shum rande e perjetoj kete gjendje shum shum keq.

Qe te them,nuk di as qa te shkruaje ,aq shum me ka befasu ky lajm i keq.Shpresoje qe zoti prinderve te saj dhe familjes saj ti jep vetem durim.


Mjellma edhe pse nuk te kam njoftun shume vertet ke qen njera nder forumistet qe me ke pelqyer me shkresa shume, ti ndoshta ke vdekur mirpo shkresat tua te bukura dhe me shume domethanje kurre nuk kan me vdeke.

Me respekt Turkish-girl

juvel_mann
08.01.2006, 15:32:00
Njemije mendime me silleshin ne koke, kur nga nje mike imja, mora kate lajm. Dhe, as tash, disi, nuk pajtohem ende me fatin se ti, FERIDE, nuk gjindesh ne mesin tone.
Me kujtohet si sot dita qe u takuam ne Prishtine. Sa e sa here kishim biseduar mbi mundesine e takimit tone. Fati deshti qe ne te dyte, ne te njejten kohe, te ndodheshim ne Kosove. Ishte nje dite e nxehte vere. Pasiqe patem percaktuar vendtakimin tone, deshiroja te jem i perpikte ne kohe dhe u nisa para kohe. Isha shume i ngazelluar, sikur femija qe pret t'i hapet dhurata. Shkoja trotuarit disi i shperfilluar. Mbase nuk e njihja mire ate lokal, me duhet t'i "lexoja" kafenete. Nderkohe une kisha mberri vendtakimin tone, mirepo ashtu i humbur, mundoja te lexoja se cili lokal qenka, kur degjova nje ze: Beter ?!
U shtanga! Ktheva koken ne te majte dhe ja, te gjitha ato mendime te cilat une i kisha ne koke, te gjitha ato biseda te cilat une sa e sa here i kisha bere me vehten se si dhe ēka do te bisedojme me rastin e takimit, te gjitha bisedat qe kishim bere se bashku, sa e sa here kishim qeshur, sa e sa here kishim qene te njemendte, sa e sa here kishim mbrojtur kendveshtrimet tona, me sorollateshin njekohesisht ne koke, saqe me duket u bllokova i teri.
Si robot, fillova te zbrese shkalleve teposhte. Derisa arrita Feriden, ajo ishte ngritur dhe me priste me duar te hapura. U perqafuam. E shtrengova sikur motren, sikur nje njeri te familjes edhepse ne kurre nuk ishim pare. Me puthi ne te dy faqet. U largua paksa (duart i mbante ende ne krihet mi) dhe me tha: E kam ditur se ti je. Per ate edhe te thirra. Ulu, me tha.
Une mezi psheritita: Po ti je mendjemprehte moj Mjellme.
Lotet me shkojne rreke...
...
Oh, ē'dite e zeze qenka kjo e sotit.
Pa fare hamendeje them se paskemi humbur me MENDJENDRITUREN e forumit.
Zellshmeria dhe deshira e saj te arrije ne te gjitha lemite, le te jene shembull per ne.
Urtesine, largpamesine dhe ATDHEDASHURINE e saj, te mundohemi te gjithe te i meshirojme.

FERIDE, ti na ike ne boten e amshueshme, i lehte qofte dheu mbi ty.

Ngushellime familjes
Ngushellime te gjithe anetareve te forumit
Ngushellime Kosoves


me respekt
Fadili


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: juvel_mann mė 2006-01-08 15:47 ]</font>

StarCraft
08.01.2006, 16:49:00
E dashura ime mike!
Ti ishe dhe mbete nder te paktet miq qe i gjeta dhe u mundova t' i kultivoj ne kete mes. Sa te qarta i kam sot te gjitha fjalet qe i shkruaje ketu, per t' u mos u harruar kurre.
Sot, kur mora vesh lajmin per vdekjen tende, assesi ta pranoj qe t'i nuk do te jesh me fjalet, me shkronjat, me humorin, me urtesine dhe shpirtin tend te qilter ne mesin tone!
Nuk mund ta pranoj as padrejtesine e natyres qe nuk te la te realizosh ambiciet qe kishe, modeste por shume domethenese per Ty, e dashura Mjellme.
Te qofte i lehte dheu i Kosoves, e dashura ime mike!

gentelmeni
08.01.2006, 17:27:00
Hmmmmm....Vetem sa hapa mesazhet private dhe mora kete lajm te zi...

Qdo fjale me ka ikur nga goja.
Me duket e pabesueshme ikja Jote.
Me kujtohet sikur sot kur ne 2000-ten mbetem ne chat mbi 7-8 ore.Duhet falenderue Ty Motrushe e Nderuar qe me solle ne kete Forum.Nuk kam besuar qe do e takoj nepermes kompjuterit dike qe e kam njohur edhe me pare.
Ti ishe shume qilter,mendjeprehte dhe e gatshme t'i ndihmosh qdokujt ne qdo kohe.Ndihmo Jote gjate Luftes ishte shume e madhe.Me kujtohet akoma ajo dorezeja Jote qe mundoje t'i mashtrosh femijet jetime.

Heren e fundit kur folem me the qe kam me ardhe ne Angli dhe kam me t'i ngreh veshet.Kishe nje humor te veqante.

Me pate premtuar qe te shkosh te Ujet e Tharte dhe te pish uje me grushta,me befasove kur ma qove foton nga ujet e tharte ne Poklek.E kuptoje mallengjimin tim per vendlindje.....

Familjes se Nderuar Dervishaj nga Gradica dhe Drenasi iu lutem qe te jene te forte dhe te jene krenar me Feriden(Mjellmen) dhe pranoni ngushellimet e mia te sinqerta.
Ngushellime te gjithe antareve te ketije forumi qe paten kohe dhe e lexuan shkrimet e Mjellmes......


Me shume as nuk mund te shkruaj...
I lehte te qofte Dheu i Drenices...
/forum/images/smiles/icon_cry.gif


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: gentelmeni mė 2006-01-08 17:29 ]</font>

Skifteri
08.01.2006, 18:49:00
,... i shtangur nga ky lajmė kob dhe pikėllimi i pafund qė me kanė mbėrthyer shtat dhe shpirt :


Familjes, Miqėve tė Dashurve e Mjellmes (Ferides) i shprehi ngushėllimet e mia mė tė sinqerta

/forum/images/smiles/icon_cry.gif


Shqiperian-Skifteri

Feni-X
08.01.2006, 19:46:00
E njoha ne albachat dikur moti. Pseudonimi i saj ishte i pazakont nga te tjeret, sa qe te gjithe versuleshin qe te shkembenin ndonje bisede me te.
Ishte vertet nje Mjellme e bardhe ne mes albachatit ,ndersa te tjeret ishin ata qe admiroheshin ne bukurine dhe harmonin qe reflektonte Ajo.
Ne mesin e te gjith atyre, isha edhe une pak fatlum qe me buzqeshi fati qe krijova nje miqesi me Ty e dashura ime MIKE.

Letrat e tua me e-mail adresen ... " From: Kosova Ime &lt;mskosova@hotmail.com>"... ende i ruaj qe nga ajo kohe e deri me sot, me te cilin shkembenim mesazhet me dashamirese.
Dhe, kush e di sa kohe do te qendrojn te palekundura ne inboxin tim, dhe padyshim qe do te jen pasuria ime me e madhe shpirterore qe kam fituar nga bota e shkronjave, ne te cilin TI MJELLMA je me meritorja.

Ooooohh ZOT sa e poshter kjo JETE,...

Mallkue qofte vera qe shkoi, ishim aq afer ne Ulqin dhe nuk patem mundesi te takohemi... Dhe faji ishte i imi,.. une pata shfrytzuar gati pushimin, ndersa ti sa kishe ardhur..
Une s'kisha kohe !!!! E tmerrshme, tani kam KOHE dhe para meje ka shum VERA, (kete Zoti e din me se miri) ndersa TY e dashura mike nuk je me ne mesin tone...

ME FAL TE LUTEM, TE PERGJEROHEM.....ME FAL PER NEGLISHENCEN QE SONTE PO ME BEN TE ĒMENDEM....

ME GJITHE VOGELSINE TIME,TE FALENDEROHEM PER TE GJITHA GJERAT, BISEDAT,LETRAT DHE TE GJITHA GJERAT E MUNDSHME QE KE BERE PER MUA.

ZOT, LE TE PUSHOJ SHPYRTI I SAJ NE PAQE, OO ZOT SHPERBLEJE MJELLMEN TIME ME LIQENIN ME TE BUKUR DHE ME TE KALTERT TE PARAJSES...

OOO ZOT LE TE JET AJO KRYEMJELLMA NE LIQE, TE TJERET LE TE ADMIROHEN TEK AJO,SIKUR U ADMIRUAM NE TE GJITHE NE KETE FORUM.
OOO PERENDI, PRANOE LUTJEN TIME TE VOGEL,NDONESE TE SINQERTE. SE TI JE I PLOTFUQISHEM,TI JE SUNDIMTAR ABSOLUT I TE GJITHA BOTRAVE.
DHE KETO TE GJITHA MJELLMA I MERITON, PA DYSHIM.


DOREN NE ZEMER,ME SY TE PERLOTUR : MIRUPAFSHIM NE BOTEN E AMSHUAR MJELLMA,MIKJA IME ME E MIRA.
NA MESOVE PER SHUM GJERA DUKE TE LEXUAR NE KETE FORUM, POR S'NA PASKE MESUAR SE SI DO VAZHDOJM TUTJE PA TY..... /forum/images/smiles/icon_frown.gif


NGUSHLLIMI I VETEM NE KETO ĒASTE PER MUA ESHTE,SE : - EDHE UNE NUK JAM I PAVDEKSHEM- PRA ** MIRUPAFSHIM MJELLMA **


/forum/images/smiles/icon_frown.gif /forum/images/smiles/icon_frown.gif /forum/images/smiles/icon_frown.gif /forum/images/smiles/icon_frown.gif /forum/images/smiles/icon_frown.gif /forum/images/smiles/icon_frown.gif


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Feni-X mė 2006-01-08 19:47 ]</font>

Kema
08.01.2006, 20:14:00
Dčshirč do kisha tč takoja shpirtin tim, me SHPIRTIN fisnik tč MJELLMĖS!
Zoti tč ka bekuar, unč pčr kčtč jam i sigurt. E paq lavdatčn e Pčrendisč, tč pčrjetčshme! Ngushllime familjes, miqčve, dashamirčve dhe tč gjithč atyre qč ndien dhimbje e keqardhje pčr MJELLMĖN e dashur!

Kema

08.01.2006, 20:34:00
Jooooooo Nuk mund te besoj me kete qe lexova mu tani ne kete teme qe me endje e kam lexuar gjithmone..

Sa e pa drejt eshte jeta nga nje here..si zoti nuk ka meshire per keta njerz siq isht e dashura dhe e embla mikja jone Mjellma por i merr mu ne moshen me te mire te jetes,

Nuk kam fjal nuk kam forc te shkruaj me shume kur lexova keta rreshta per miken tone Mjellma..


Me endej te kam ndegjuar ne radiokosove kur ishe mysafire e mentor mripes... ishe plote gjalleri dhe qdo fjal e jotja te ipet shpres per qdo qe ne kete bote...nuk e di nuk e di si te pajtohemi me kete ..

Ishe nje yll qe ke shkelqyer ne kete forum ...

Mjellma mikja ime e dashur edhe pse su njoftem por shkemyem disa emaila ...pushovesh e qet dhe te qofte i leht dheu i Kosoves per te cilen ke bere shume

NGUSHLLIME TE GJITHE FAMILJES DERVISHI DHE TE GJITHE MIQVE DHE SHOQERIS

p.s nuk po mundem te besoj ende edhe pse jo vetem syri por edhe zemra po qan:( :(

Poediseja
08.01.2006, 22:02:00
Kam mendu qe mundem me gjet fjale per cdo situate. Por ne kete rast nuk di te shprehem ndryshe pervec se te vajtoj. Mbreme, pas ku ta di sa muajve, vesha pas shume kohe te gjate apet bluzen tande qe me pate dergu prej USA, mikja ime e dashur. Me shume krenari i thashe nje shokut: "Me ka dhuru ni mike e imja ne Amerike! Osht shqiptare - unike" - E paskam ndi qe sot do jem ni njeri me ni shoqe te mire me pak. Sa e fajsoj veten qe nuk t'a degjova edhe niher zanin e amel, Feride e amel. Sa keq qe nuk mujta edhe niher me te thane si shpeshhere se sa te cmova. Pom duket se po ta ni zanin se qysh ma thu emrin, aq amel si askushi.
Heren e fundit kur te pashe, mbajte promovimin e librit, i cili ishte udherrefyes ne rastin e humbjes te nje njeriu te afert. Ndoshta do me ndihmonin fjalt tua t'arta mbi praninimin e vdekjes se te afermve, mirepo nuk kam forcen t'a lexoj. S'mundem me gjet ma shume fjale per nje shoqe dhe per ate njeri qe cmova me se shumti ne kete Forum, i cili sot duket aq i zbrazte dhe i pakuptimt. Te qofte i lehte dheu, mikja ime! Ngushllimi i vetem per momentin me duket fakti qe atje do kesh rehatine; nje gje qe njeri rrallehere e ka ne kete boten tone qe me duket sot shume mashtruese.

Lamtumire mjellmushja ime faqebardhe!

Xuki
08.01.2006, 22:18:00
Ende nuk po mundem me besu, se ēka paska ndodhė!

Ngushllime tė gjithve!

Xuki /forum/images/smiles/icon_cry.gifPS: Fjolla ngushllime pėr motėr.

Fantastiku
08.01.2006, 23:12:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Mjellma afishoj me 2005-12-14 20:17 :
Kėshtu ėshtė jeta disa vijnė e disa shkojnė.

Pse jemi nė kete botė?

Per shkak te barazpeshes ne mes yjeve apo dic tjeter?

Sa e padrejt eshte jeta...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Sa mė shumė se po kalon koha aq mė shumė po rritet dhimbja pėr Ty.
- Ti ishe nė kėtė botė pėr tė mbjellur dashuri, urtėsi, menquri.
- Jeta ishte teppri e padrejt ndaj teje!

Fatonb
08.01.2006, 23:36:00
/forum/images/smiles/icon_frown.gif


oooooooooooooooooo zoooottt cfar lajmi /forum/images/smiles/icon_frown.gif

Ngushllime

nuk kame fjale , nuk mund te shkruaj


/forum/images/smiles/icon_frown.gifLamtumir Mjellma

Ajo
09.01.2006, 01:31:00
Lexova ne mesdite kete lajm te hidhur..e shtanguar s`mund ti besoja syve..i tere trupi me dridhej...
O Zot pse e more kete Engjull...???
Shkrimet e tua e dashura Mjellma ishin te vetme shkronja qe nuk me iknin pa i lexuar...Ato shkronja te arta me jepnin inspirim te shkruaj dhe lexoj ne Dforum...

Ahhh cfare hije e zeze i ka rene forumit sot pa ty moj Mjellma:-(

Te falemnderit per cdo shkronje qe na dhurove Mjellma...
Ngushllime te gjithe atyre qe sot ndjejn mungesen tende...

I leht te qoft dheu Mjellma...

Ajo.

gentelmeni
09.01.2006, 02:06:00
Po e sjelli nje shkrim tendin Motrushe qe pate shkruar 3 jave me pare dhe pate shprehur dashurine e flakte per Vendlindjen ;


<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Mjellma afishoj me 2005-12-22 04:15 :
Ani moj Drenicė
Oh moj bukuroshe
Ani rrethem rreth
Ani qoshem qoshe

Kam mall per ty,pėr cdo pjesė tende.

A do te zhytem prap ne balten tende ?
Me siguri se nje dite PO...

Te fala drenicarve te mi atje ku jane.

Mjellma
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

malsori
09.01.2006, 08:03:00
Sonte kur hapa kete faqe dhe klikova mbi ditarin e ndjenjave, pritja nje shkrim nga ti!Pritja,sepse kurre s'kisha besuar se biseda jone e mengjesit te te premtes do te jete biseda jone e fundit!

Kam shume per c'fare te flase mikja ime e dashur.Por ti me kupton pse s'mund te shkruaj me gjate.Me kupto,ashtu sikur me ke kuptuar c'dohere.


Ngushllime familjes Dervishi dhe gjithe juve qe ne nji menyre apo tjeter njohet Feriden.

Lule Blini
09.01.2006, 10:00:00
Shpreh ngushllime gjithe Forumisteve, une nuk e njoha personalisht, por e lexova kurse nga dje shpalova gjitha shkrimet e saj dhe me nje durim lexova nje nga nje...

Andaj ju them kishte pesh te rend fjala e saj, sa me pelqeu meyra e te shkruarit te qet te saj.

VDEKJA NUK NJEF PARDONE
AJO SULMON ATEHER KUR NUK E PRET...
ANDAJ JE ME E FUQISHMJA


Familjareve Dervishi Ngushllimet e mia...
Qofsh e Bekuar Mjellma

bohemian
09.01.2006, 10:38:00
Mjellme e dashur,

Si ta filloj kete leter…. C’te them qe s’te kam thene me heret perveq qe nga une u largove disa jave para se te ikje pergjithmone . Me duket se e ndjeje largimin tend nga kjo bote…. ndryshe s’mund te e spjegoj. Thone qe njerezit largimin e ndjejne perpara dhe rasti yt me vertetoj kete. Nga bisedat e gjata e te perditshme telefonike , nga seancat maratonike ne msn e letrat e shumta ne keto dy vitet e fundit… pernjeher me vetem nje sms u largove me spjegim se ke nevoj te jesh vetem per nje kohe.

Tash e kuptoj qe ishte largim i perjetshem. E di qe me ke njohur me mire se une veten time , e ke dite qe sdo ti bej balle afrimit me largimin tend te perjetshem, e di tash qe ike …. ketu ke pas te drejte. Une se kisha as iden me te vogel qe alergjia qe te shfaqej ne pranvere kishte mare forme tjeter pas kthimit tend nga Kosova dhe nderprerjet ne frymarje ishin vetem pjese e alergjise per koken time qe se kuptoja dot qe nje mike ne kete moshe do te ikte pergjithmone. S’kam humbur kur miq ne kete moshe te re per ate nuk me ikte mendja se dic e tille mund te te ndodhte . Kujt ti ndodhe…Mjellmes… qe nga mengjezi e gjer sa ikte ne gjume me buzeqeshje e optimizem te tjereve diten ua zbukuronte.

Deri sa ngushellova Nenen tende ne telefon mbaja qorrapet qe duart e saja i kishin punuar e qe mi kishe derguar dimrin e fundit, ende si kam veshur por do i ruaj pergjithmone. Shkrova qe ngushellova Nenen tende , oh Zot cfare po shkruaj …po ajo mua me ngushelloj se nga zeri kuptoj qe s’mund te flas me …. Ishte Nene burrnore sic me ke folur shume per te, me tregoj qe edhe ne momentet e fundit se ke humbur humorin aq te bukur qe kishe, qe i kishe thene Nenes se ke deshire edhe nje kohe te qendrosh ne spital se kishte djem te bukur , oh Zot Mjellma….ende s’mund te te therras Feride , me kete nick te takova ne kete bote virtuele e keshtu gjithnje te thirrja edhe ne telefon e me kete nick do te te percjell me kete leter ne po kete ditar tendin te ndjenjave, por sdo te harroj kurr.

Si te te harroj kur aq shume me dhurove…. Si ti harroj bisedat e gjata ne telefon..si ta harroj ato qeshje ne telefon kur ne mengjez nga Nashvilli me zgjoje mua ne Holande shpesh edhe pse ishe 6-7 ore pas me kohe, ndersa pyetjeve te mija te pergjumura si mund te qeshesh kaq shume ne mengjez more Mjellme ju pergjigjshe me butesi se e dua jeten une dhe do te te bej edhe ty qe te buzeqesh ne mengjez-mesdite dhe gjithnje me humorin tend ja arrije te me bej me qeshe.

O Zot sa shume e deshe jeten , si eshte e mundur qe aq e shkurte ishte jeta per ty, te kam thene qe takimi me ty ishte nje privilegj i veqante per mua dhe kenaqsi e madhe por ē’te bej tash me gjithe ato kujtime qe kam per ty tash …. Jam duke shiquar kartolinat e shumta nga cdo qytet qe vizitoje e me dergoje, ne cdo kartoline nga nje mesazh te shkurt e te bukur e gjithnje me nga nje kritike te bute, zgjohu me heret nga gjumi boem , perqafo mengjezin me shkruaje, me jipje kurajo te i shfrytzoj mundesite qe ti i vereje e une as qe i kisha dite qe i kam. C’te bej me dhuratat tuaja qe i preke me shprese se do ndjesh dic ne atebote, a do te kem fuqi ndonjeher te i shfletoj librat qe mi dhurove per ditelindje, a do te kem fuqi qe ti lexoj shkrimet tuaja ne kete forum, shkrimet ne gazeta e revista qe mi ke derguar ,ē’te bej me shkrimin “ishulli i premtimit te harruar” !!!! c’te bej me librat qe mi dergove per ti lexuar …. e ende s’ti kam kthyer !!!! Kujt t’ja kthej tash librat tuaj qe aq shume i ēmoje , c’te bej me librin e Suzanna Tamaro-s “thuaj zemres po “ … si ti them zemres po kur me s’do te jesh te bisedojm per kete liber qe aq shume te la mbresa…. o Zot sa kohe te bukur kalova me ty e sa veshtire me vjen te te them lamtumire.

Pas disa muajsh njohje ishe vetem ti qe me binde te shkruaj ne kete forum, me thoje le te lexojn te tjeret mbrendesite tuaja ndersa ca shkrime qe vetem me ty i ndaja me binde qe ti dergosh edhe ne botim dhe arsyetimi im qe mjafton qe i shkruaj vetes dhe ty nuk mjaftonte, rebelimin tim te mbrendshem e zbute ti dhe u hapa sadopak edhe une . Po si te shkruaj me ne kete forum more Mjellme..tash nuk je ti qe do i lexosh , thone qe ne dimensionin tjeter mbase do te takohemi …ehhh..deri ne ate dimension nese ka….. me duket larg … shume larg.

Para nje viti te lindi ideja per librin “ Renia e gjethit Ilir “ qe femijet ne kosoven e pasluftes kan nevoj per nje liber te tille. Si mund te te refuzoja qe te ndihmoja ne dizajnim te librit kur c’do dite me tregoje per mundin qe beje qe ti bindesh bashkatdhetaret ne Amerike qe te finansojne kete liber per femijet ne Kosove, normal ja arrite ketij qellimit sic cdo gje qe filloje dhe veres u botua dhe u shpernda ky liber shkollave fillore , me siguri femijet ne Kosove do ju vij me lehte te kuptojn humbjet e te te afermve por une pervete se di si do e perballoj kete ndarje me TY , s’me ngushellon asgje ne moment, e as ky liber .

Te shkrova Ty per here te pare ne kete forum dhe si duket edhe per here te fundit do te shkruaj ne kete forum , prape Ty Mjellma , por tash une se di a do te jesh ne gjendje te lexosh nga ai dimension tjeter, askush se dine kete , oh Zot, te shkrova ne po kete ditar ne pervjetor te vdekjes se Babes qe aq shume e deshe e tash me duhet te shkruaj Ty , tash ti ike ne kete moshe te re , ne kete moshe ku endrrat tuaja pas magjistratures te ligjeroje ne Prishtine u nderprene ….. Sa e padrejte eshte kjo jete per disa qe me se shumti e meritojne. Ti ishe ajo qe as luksi i Amerikes s’te ndalte dot dhe doje qe pikerisht kosoves t’ja dhuroje ate dituri qe kishe mbledhur me vite .

Ishin me shume se dy vite me Ty qe do lene gjurme ne shpirtin tim , ende s’mund te te them lamtumire , s’mund te besoj ende qe sdo te ndegjoj me zerin tend , qe sdo te me shkruash me , oh Zot … ishe shkurt ne kete jete por na le shume Mjellma , pse kjo jete ishte shume e padrejt me Ty !!!!!!

Ngushellime ……

Bohemian

P.S. Me poshte nje Poezi e botuar e Mjellmes nga shume shkrime ne revisten Kuvendi ne Amerike.

Feride Dervishi

Dritarja Ime

Sonte hapa dritaren time
E kthyer mbrapa shume ne kohe
Nje jete e mbushur me kujtime
Me shoqe, shoke dhe pervjetore.

E keshtu ngacmova lotin
Nga kjo dritare e jetes sime
Me ato kohe qe tundin globin
Termet me sollen ne kujtime.

Keshtu une desha te ngacmohem
Jo veq me lot por deri ne dhembje
Sa u buzeqeshem dhe sa u lodhem
Nga kenaqsite e veē nje mbremje.

Po gjithsesi edhe u zhgenjyem
Me njeri tjetrin, me ndonjerin
E humben shpresen dhe u rrefyem
I mbyllem syte e mbytem terrin….

Se terri neve na pengonte
Te shihnim shoket dhe veten
Ashtu symbyllur zemra thonte
Ne jete, veē thoni te verteten.


Kujtimi ėshtė e vetmja parajsė nga e cila nuk mund tė na dėbojnė.

Richter

Hollywoodstar
09.01.2006, 11:42:00
Se si eshte puna e parandjenjave...
Hiq me larg se parmbreme isha duke shikuar ca foto dhe kur e gjeta foton e 10.9.2001, kur u patem takuar me disa forumiste te DF-se, u ndala tek ajo fotoja, ku ishe ti, Mjellma ime e nderuar, Valja, motra ime me macen e vet dhe une.
Nuk e di as vete sa kohe te kam shikuar syte,buzeqeshjen tende..kur me erdh motra e me tha, si i ka punet Feridja, me ka marr malli me e pa.
I tregova e folem gjate, se si u takuam me ty ne Prishtine gjate veres qe e lame pas, befasine qe ma bere kur me erdhe tek vendi i punes...ku me prite duarhapur tek shkallet e u perqafuam gjate..kafeja tek Grandi, ku folem e i kerkuam te falur njera-tjetres e kishim per shumecka te bisedonim gjate 4 viteve prej takimit te pare...por mbi te gjitha s do ta harroj embelsine, kur ishim brenda ne Grand e po flasim me nje shok tendin e ne fund ti mua me tha"M.ky eshte Grejzi"...kam qeshur shume, se krejt, por nuk e prisja mu kete befasi, kete menyre te te njohtuarit me Grejzin, me te cilin u patem "cakrruar"disa here ne DF. Ishte merite e jotja qe ne u njohtuam dhe tashme jemi ne shoqeri.
Por ti nuk e pate lene me kaq.
Vazhduam metutje dhe kaluam disa ore te bukura me ty dhe Grejzin duke biseduar per shumecka....mandej shkelqimi yt ne promovimin e librit "Renia e gjethit ilir", ku ndejta (fatkeqesisht jo deri ne fund)dhe rrezikova edhe vonese ne pune.

...sot mbi tavolinen time te punes ka zene vend fotoja jone e perbashket, qe do te me mbetet i fundit kujtim nga ty, e shtrenjta Feride.
Edhe ardhja ime ne USA tash me zbehet, kur e di, se s do te te takoj ty serish.

Kam pasur fatin te te njoh nder te paret persona ne DF, me kujtohet si sot kur "kacafyteshe" me disa qe shkruanin veq gjermanisht..hehehe...te pata admiruar per kembengulesine tende, per inteligjencen tende...mezi s'pata pritur te te takoj "live".
"Holly,duke u nisur nga nicku yt ta bleva kete dhurate me yje, shpresoj te te pelqeje..." ,sot po e mbaj ne dore ate dhurate...qe me pate dhuruar ti, o Ylli i Forumit.

Edhe une sikurse Poediseja po them, po perse s te thirra edhe 1x te te degjoj zerin, perhere na del ndonje pune keshtu e koha ecen...ecen dhe me te e merr edhe te dashuren mike, Mjellmen/Feriden.

E shtrenjta Feride, bastin qe e patem vene lidhur me magjistrature do ta qoj deri ne fund, per hiq gje, por per Ty.
Nga ti e fitova serish vullnetin te i kthehem studimeve e te jem kembengulese.
Tashme ne MSN s ka me Feride, e cila s e linte pa me shti me qesh, kur me shihte se s jam ne disponim, mjaftonte nje fjale e jotja dhe une qeshesha.
Une ende s po mund te pajtohem me kete realitet.
Pos te mbeshtetem ne fjalet "Zoti i merr me te miret"...

Sa kam qene ne Gjermani patem kontaktuar shpeshhere ne telefon dhe kur s isha une, ti bisedoje me mamin e me babin tim. Kur ju kam treguar dje naten lajmin per vdekjen tende, ata ja nisen me qajt. M'kujtohet kur tha babi: po sa e embel qe ka qene ne telefon, qysh more ajo, po cfare vullneti e hareje per jete ka pas...

Ke pasur dicka karizmatike qe te ka bere te jesh e Madhe e keshtu edhe do te mbetesh.
E madhe si mike, e madhe si moter, e madhe si shqiptare.

Ngushellime familjes Dervishi e te gjithe neve qe e njohtem e qe e deshem.

Te qofte i lehte dheu i tokes qe e deshe, Kosoves.

U prehsh ne qetesi, o Mjellma engjellore... :'-(((<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Hollywoodstar mė 2006-01-09 14:25 ]</font>

kaleidoskopi
09.01.2006, 12:13:00
lamtumire e dashura mjellma.
ashtu si u futa ne forum, ashtu doja te dilja nga aty duke pare nje pjese te shkrimeve qe i humbnin pasqyren e njemendte ketij forumi. qe diten e pare te regjistrimit.
por kembengulesia yte dhe elani yt per te iu qene besnik vyrtyteve te mira dhe per te mos u dorezuar nga vlerat qe mund te shperndash tek ata qe dijne ti pranojne, me beri te mendohem. andaj jam akoma aty, me idene se vajza si ti o e shtrejta feride jane pjese e ketij forumi, jane akullthyesit e dinjitetit femror shqiptar, jane shtytesit e nje mireqenje te sinqerte. jane ashtu si do mbetesh ti pergjithmone edhe pas vdekjes.
me gjithe neverite qe kam hasur ndonjehere, kete forum do ta dua, se ketu te kam lexuar te kam njohur dhe te kam shijuar.

te qofte i lehte dheu dhe qofshe ne kujtimet e te gjitheve pergjithmone.

me te afermve, ngushllimet me te perzemerta.

Mimoza

misteriozja
09.01.2006, 12:32:00
/forum/images/smiles/icon_cry.gif

mergimtarja
09.01.2006, 13:20:00
Si te filloj nuk dij, po sa lexova me ngriu gjaku e lajmi me preku ne shprite per ty e dashur Mjellma.

Ti ishe ajo qe temat e shkronjat tua i lexoja me endje si edhe i shkruaje me elan.
Nuk jemi njohur po nepermes shkronjave, e nje mesazh te vetum privat qe kembyem ishte kenaqsi per muaaaaaaaaaa...e ndere.
Me shkronjat tua kisha para nje Zonje te rende,fisnike modeste e te dashur...
Me shkronjat tua shpesh shkonja ne gjume e me fascinoje ēdo here me shkrimet e tua me plote jete e dlirsi...
Ikja jote e papritru na ka prekur te gjithe neve ne DF. e me gjere e ne veqanti ata qe te njohen e te duan.
Mjellma e heshtur iku pa ....pa as nje fjale te vetme : se sot po ndihem keqe apoooooooooooo ....shpritebardhsia e saj shifet edhe ne nikun e saj Mjella ishe e do jesh e pa zenvendsur ne kete DF e me gjere.
Ti je ne mesin tone me shkronjat tua Mjella ....
Me kete rast shprehi ngushllimet e mia te gjithe atyre qe e njohen e familjes se saj ne veqanti.
Lamturmire ,te qofte i lehte dheu i Kosoves.

me nderime, mergimtarja.

Fjolla
09.01.2006, 13:52:00
Syri me loton zemra veq vajton e ne mendje me sillet nje fjale e vetme Perse valle !

xixi
09.01.2006, 14:27:00
Jam i befasuar me kėtė qe lexova sot /forum/images/smiles/icon_frown.gif
Mjella na paska braktisur pėrgjithmonė. Ve, sa qenka vėshtirė tė ballafaqohesh me njė lajm tė kėtillė. Ky ėshtė njė shok. Njė e papritur. Edhe pse e njihja kohė tė gjatė nė boten virtuale, pėr herė tė parė e pata takuar verės sa isha pėr pushime nė Kosovė. Prishtina ishte vendtakimi ynė; sė bashku me Grejzin. Ishte e hapur, e ēiltėr, pa komplekse. Njė grua e mrekullueshme. Me plotė humor. Qenka mėrzi, trishtim por edhe dhimbje e ligėshtim tė ballafaqohesh me faktin se diskutuesja jonė e nderuara e forumit, Mjellma nuk gjendet mė nė mesin tonė. Lamtumirė e dashur Mjellma, pulėbardhė qė shkėlqen nė parajsė...

Mė mall, xixi

Hollywoodstar
09.01.2006, 16:24:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Hollywoodstar afishoj me 2003-03-01 15:22 :
Jam duke pergatitur ca rroba ne valixhe dhe rastesisht me ra ne duar nje album me foto nga 2001.
Kur cka me pa kur po e hapi-Mjellmen.
Pastaj edhe Maxin,Musketarin,Nushi me Valja,Xiki,naughtyBoy me Lumen, se Chanellen dhe "mamen " e saj i kam dite e nate nepr dhome ketu:-)

Duke e rikthyer veten me nostalgji ne ate mbremje te kendshme te 10 shtatorit 2001 as nuk e kisha shikuar kohen dhe mbeta pa i rregulluar rrobat:-)
Eu,Mjellma,Mjellma.....ku te kam qe na humbe ketu?
Po te keqen mikja, gjej nja 5 min.te pakten ne jave dhe eja e na hidh nje pershendetje ketu,se ka dikund njerez qe te cmojne dhe te dojne...

Te perqafoj me mall mergimi,
"tezja e Chanelles":-)

&lt;font class=editedby>[ Ky Mesazh u ndryshua nga: Hollywoodstar mė 2003-03-02 18:35 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>Oj Mjellma ime e dashur,

po kush do t'ia puth tash e tutje mengjeset Prishtines:,-(


Shkove pa e na e lene lamtumiren, asnje fjale, asnje shenje, asgje....vdekje e poshter, qe vjen papritmas.<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Hollywoodstar mė 2006-01-09 16:29 ]</font>

Poediseja
09.01.2006, 16:32:00
Thone se jeta eshte dhurate. Thone se cdo gje ka kuptim, edhe vdekja. Thone qe ne cdo njeri mund te gjesh nje engjull, i cili te eshte dergu per ndonje detyre. Thone se njerezit qe jane te medhenje nuk vdesin kurre. Thone shumecka, zemrushja ime. Amo kuka shume dhembje e madhe me hup ni shoqe te shpirtit, ni yll Kosove, ni xixillonje qe gezon zemrat e femijve, ni thesar, ni idhull per tjeret, nje gur tė cmueshem dhe te forte.

Ti edhe kur humbe baben tand Feride, ishe aq e forte dhe e urte te e shendrrosh ate dhembje ne dicka pozitive: ti botove ni liber! Ti gjithe jeten tande i fale njerzve, i fale Kosoves, i fale njerezimit, i fale te vertetes. Sa te falen ata ty? Sa te fala une? Nuk mundem me shpreh...
Shpresoj se do me falesh perseri qe nuk te fala aq sa meritove.


<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Mjellma afishoj me 2005-06-03 14:16 :
Pershndetje nga Prishtina,
Sot pata nder,knaqesi edhe fatkeqesi ta takoj Grejzin insektin me gjenial.
Ėshte nder me ndejt me insketin gjenial per shkak te gjithe ketyre viteve te shoqerisė se sinqert. Veshtir eshte te gjesh mashkull shok. Nderkaq, fatkeqesi ishte, sepse ishte shume "bizi" dhe pak nejta me te, por edhe per ate kohe mu desht me e mbrojte nga sulmet e bleteve. Veq njeri ma cool s'ka.
Shpresoj se kete vit do ta takoj edhe xixin per here te pare, ndersa me padurim pres qe se bashku me Poen t'ja puthim mengjeset Prishtines prape, si ne 2003.


Mjellma (tu pi kafe)
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Edhe une po pres me padurim qe se bashku me TY t'ia puthim mengjeset perjetesise.


Pershendetje nga nje sfere qe kurre nuk eshte aq e bukur sikur ne ate, ne te cilen ti tash gjendesh. Takohemi ne "kasollėn tone", zemrushe.<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: poediseja mė 2006-01-09 17:57 ]</font>

Gentiani
09.01.2006, 17:37:00
Ishin diku orėt e vona mbrėmė dhe pėrmes TV, mė ra tė dėgjoja lajmin pėr vdekjen e tė madhes Mjellma. Nė fillim mbeta i habitur dhe sikur ishte ėndėrr ajo qė pash e dėgjova nė TV. Mu kujtua Ditari i ndjenjave, ku shpaloseshin ndjenjat dikur dhe erdha tė lexoja...hm, lajmet e hidhura fatkeqėsisht, fatkeqėsisht janė gjithmonė tė vėrteta...

Kam pasur rastin sikur shumica nė kėtė forum, tė shkėmbeja mendime dhe shkrime me Mjellmėn dhe sot mė ra tė lexoja njėrin nga shkrimet e saja qysh mė 2001 dhe vėrtet ka qenė privilegj, kėnaqėsi dhe afėrsi njerėzore tė komunikoje me Mjellmėn.

Ishte aq e pėrafėrt nė bisedė, informata, ndihma, kėshilla. Urtėsinė tė cilėn ajo pasqyronte nė shkrimet e saja qofshin diskutime e qofshin mesazhe ka lėnė gjurmė, gjurmė qė nuk shlyhen.

I qoftė i lehtė dheu i Vendlindjes!

Ngushėllime Familjes, Miqėve e Mikeshave qė e njohėn Ate!

Le tė mbetet i gjallė Kujtimi pėr Te dhe veprėn e Saj!

latina_girly
09.01.2006, 18:51:00
Shum i hidhur ishte lajmi qe mora mbrem per vdekjen e Mjellmes. Aj lajm me tronditi, edhepse nuk kam pas nderin ta njoh te ndjeren. Por me krenari i lexoj shkrimet e saja, shkrimet e nje engjulli qe pati populli Kosovar, e nje luleje plot frymezim, dashuri dhe bekim, duke mu rreqeth trupi mendoj:

JO, Mjellma nuk ka vdek, e gjall esht, sepse ne te gjith e ndjejm prezencen e saj ketu, kur i lexojm shkrimet dhe porosit e saja, te cilat na japin shpres, lumturi, dashuri dhe forc...

Ajo ska vdek, ne kujtimet e familjes se saj, te shoqeris dhe te shum forumistave esht dhe do mbetet e gjall....

Nuk di qka te shkruaj ma teper, nuk me mbetet asgje tjeter, perveq ti shprehi ngushllimet e mija te sinqerta familjes Dervishaj dhe gjith atyre qe e paten rastin ta njohin Mjellmen, si ne jeten reale, ashtu edhe virtuale.

Mjellma, pushofsh ne paqe, dhe gjithmon te beft shpirti drit...

Me nderime dhe shum respekt

latina<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: latina_girly mė 2006-01-09 21:18 ]</font>

Azhuli
09.01.2006, 21:45:00
Mjellma...

imported_Angjelina
09.01.2006, 21:51:00
Ngushllime families ...me vjen keq


Jeta nuk eshte gjitjmon fair


Si pe ndi veten momentalisht..e merzitur

Proverbi
09.01.2006, 22:01:00
Pershendetje

Edhe me pare kam thene se pikerisht ne kete teme nuk me pelqen jo te shkruaj por as te lexoj, sepse kam shume per te shkruar dhe lexuar ketu!

Nuk e di mbreme si mu dha dhe klikova ne kete teme, hyra ne shpirtin e Mjellmes, por siē duket ajo tashme kishte fjetur /forum/images/smiles/icon_cry.gif /forum/images/smiles/icon_cry.gif

Ē'ka te lexoj, O Zot thash, edhe nje fluturim paska ikur drejte qiellit para kohe /forum/images/smiles/icon_cry.gif

Dal pikerisht mbreme nga kjo teme me lot ne sy /forum/images/smiles/icon_cry.gif, dhe me besoni gjithe naten isha i merzitur, e pyesja Zotin, si eshte e mundur more Zot te merzitem aq shume per nje Drenushe te cilen asnjehere se kam pare?
Por ai nuk pergjigjej, vetem ma fokusoj nje kenge dhe me la ta kaloj naten po me ate kenge /forum/images/smiles/icon_cry.gif

E nje dite me s'do t'me shihni
Do t'mar rrugen e pakthimit
Dhe keto letra qe i kam shkruar
Le t'ju mbesin per kujtim

Jo mos qani mos vajtoni
Per mu ju dot mos lotoni
Por me kenge dhe me valle
Jeten per mu ta kaloni

Edhe kenga me s'buqet
Edhe dielli me s'rrezon
E ka vorri kur t'm'kaloni
Kete kenge per mu ta kendoni

Jo mos qani mos vajtoni
Per mu ju dot mos lotoni
Por me kenge dhe me valle
Jeten per mu ta kaloni

Dhe keshtu kalonte nata, nje refren, kthehu ne krahun e majte, nje refren ne te djathtin, prate te majtin, prate te djathtin.

I nderuari Grejzi

Me ty disi jam mesuar te shkruaj, te flas dhe pergjigjem ne menyra te tjera, gati gjithmone me humor dhe duke qeshur.
Se vie koha ti dergoj ngushllimet e mia me te sinqerta me lot ne sy, kete nuk e kam paramenduar.
Se vie koha te qaj sikur femi mbreme dhe sot per nje pulebardhe qe kurre nuk e kam pare, kete nuk e kisha besuar.

Familjes se Nderuar Dervishaj nga Gradica dhe Drenasi ia dergoj ngushllimet e mia me te sinqerta me rastin e ikjes se Ferides(Mjellmes) nga kjo bote e pabese dhe e lus Zotin qe t'ua dergoj durimin familjes, shokeve, miqeve dhe 8785 psudonimeve ne kete forum te cilet do te mbesim jetim pa i degjuar me ninullat e Mjellmes /forum/images/smiles/icon_cry.gif

E donte vendin e saj si ēdo bashkatdhetar tjeter, dhe shpesh me kujtohet thoshte: Me ka mar malli t'ia puth mengjeset Prishtines.

Siē shifet tani, keshtu ia paska shkruar Zoti Rrugen e Shtepise se Saj.

Ngushllimet e mia edhe nje here me lot ne sy, dhe Zoti i madh ua qofte durimin familjes dhe rrethit te saj te ngushte ne kete nate te madhe te Kurban Bajramit. /forum/images/smiles/icon_cry.gif /forum/images/smiles/icon_cry.gif

Proverbi

Virusi
09.01.2006, 22:08:00
PĖR JETĖ TĖ JETĖVE

(F.D. Mjellma)


***

Para pese viteve tradhtova Kosoven por
mbes me shpres se nė njė tė ardhme tė
afert Kosova do ma fal atė tradhti!

Rrugtime tė kendeshme mė rrugtimet e mia !

Me pėrzemersi
Mjellma

***

ti lundrove nė barken e Karonit
ne mbetem kėtej nė kėtė breg
ajo e jona qė ishte nė Ty
shkoi me Ty pėr jetė tė jetėve

ne mbetem ketu ku jemi
ti bėre tutje nėpėr purpur
ajo e Jotja qė ishte nė ne
ėshtė ende nė ne pėr jetė tė jetėve


Virusi

janar `06

09.01.2006, 23:36:00
Per tyPer ty po e shkruaj kete poezi

Se si ta shkruaj as vet se di

Per ty po shkruaj vetem sot

Syt dhe zemra me pikon lot


Per ty po shkruaj me shpirt e zemer

Per ty po shkruaj me shume mall

Ishe nje mike dhe nje femer

Qe shume te mira ne mendjen tone ke lan


Per ty do te vazhdojm te shkruajm

Edhe pse kjo na ban te vuajm

Por skemi qfare te bejm tjeter

Kujtime e tua ti thurrim ne leter
Mjellma mike e dashur u prehsh ne parajse ..do te jetosh ne zemrat tona edhe pse fizikisht me nuk je ne mesin tone mike e dashur:(:(

Retro...
09.01.2006, 23:46:00
/forum/images/smiles/icon_cry.gif /forum/images/smiles/icon_cry.gif

Jam shume i pikelluar nga ky lajm.


Ngushellime familjes dhe te gjithe miqėve te Mjellmes...

/forum/images/smiles/icon_cry.gif /forum/images/smiles/icon_cry.gif

AngelOfLove
10.01.2006, 09:10:00
Eh more zot qfare lajmi ne kete dit Bajrami

Thojne qe zoti njerzit e mire nuk i lene gjate te jetojne, ndoshta per arsyje se mos te vuajne ne kete jete. E pra Mjellmen e dashur qe gjithmone do ta kem ne kujtime si njeriu te dashur e ka marr prane vehte, zoti i madh, sepse ka pas zemer engjulli dhe gjithmone fliste me fjale te embla dhe te qeta.

Ngushllime te gjithe atyre qe i ka prek thelle ky lajm, sidomos Grejzi i cili ka qene nje shok i vertet dhe i drejt per te (Me thoshte edhe ajo) /forum/images/smiles/icon_frown.gif

AOL<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: AngelOfLove mė 2006-01-10 09:11 ]</font>

Florinda
10.01.2006, 11:59:00
Te qofte i leht dheu i Kosoves Mjellma....... /forum/images/smiles/icon_frown.gifEdhe pse nuk te kam njofte, vetem ne bazč te shkrimeve, me ka prek thellč vdekja jote. /forum/images/smiles/icon_frown.gif /forum/images/smiles/icon_frown.gif /forum/images/smiles/icon_frown.gif


Linda

adea
10.01.2006, 12:04:00
as une nuk e kam njoft Mjellmen, vetem ne baze te shkresave te saj, te cilat kan tregu qe ka qene njeri fenomenale.

me erdh shum keq kure e lexova kete lajm te trishtuar,

ngushllime

adea

Mario*
10.01.2006, 12:15:00
Mikja ime Mjellma

Nuk mund te qendroj ne heshtje dhe te te mos falenderoj per dashamiresine dhe respektin qe ke treguar ndaj meje. Mikja ime virtuale, edhe pse nuk e pata rastin te te takoje asnjehere me shkrimet tua te embla me ke hyre ne zemer qe kur frekuentoj faqet e ketije forumi. Shkrimet tua te perplot maturi, toleranc, neutrale dhe me pesh te rend nuk mund te fiken aq leht nga memorja ime. Ti me dhe shume here kurajo permes shkrimeve private qe kemi shkembyer se bashku kur une shfaqja ndonje breng. Ti je njera prej atyre qe ke bere vetem miq per vete, edhe armiqt i ke bere miq. Kete veti nuk e posedojne shume njerez.
Lotet nuk me rrjedhin aq leht, por ky lajm tragjik e beri te veten, beri qe te te me rrjedhin lotet dhe te me dridhej i gjithe trupi, beri qe ta kaloj naten pa gjume dhe te perballem tere kohen me pyetjen PSE IKU MJELLMA. /forum/images/smiles/icon_cry.gif Athua pse me preku ky lajm aq thelle ne zemer per nje person te cilin kurre ne jet se kame pare? Si eshte e mundur kjo? E tere jeta eshte mesim. Sot mesova/kuptova se edhe njerzit te cilet kurr si kame pare, te cilet i njoh vetem virtualisht mund te mi luhasin ndjenjat. Kete nuk mund ta bejne njerzit e thjesht. Kete e bejne vetem njerzit e mrekullueshme shpirtbardhe ashtu siq ishe ti mikja ime. /forum/images/smiles/icon_smile.gif
A te kujtohet kur beje shka ma mua se si te shkoje ne Kosove per krishtelindje dhe me the " A shkojme bashke veq nese ti mua ma paguan bileten se une kam bankrotu hahah.
Pas ndrrimit te ketij viti me postove nje mesazh me daten 3 te ketij muaji, pak dite para se te kalosh ne amshim pa me thene lamtumire direkt dhe, me kerkove falje se nuk ishe treguar e sinqert, me kishe kthyer mesazhin me vonese dhe me ke uruar krishtelindjet me vonese. Me tregove se nuk ishe ne gjendje te mire shendetsore dhe se ke bere pak me mire dhe me the - "une ty te deshiroj shendet te mire se kur e ke shendeti i ke te gjitha" Athua e ke ditur se po iken nga kjo Bote?
Te deshirova sherim te shpejt. Nje dite me pas te pash online ne forum. Me duket se nuk ke postuar asgje, vetem ke veshtruar per here te fundit faqet e forumit. Po me dhemb zemra si nuk ta shkrova nje mesazh privat. /forum/images/smiles/icon_cry.gif Ah sikur ta dija se nuk do te shoh me online!!!!! /forum/images/smiles/icon_cry.gif Zoti qenka treguar i pameshirmshem ndaj nesh dhe vendosi te te marre ne gjirin e tij, atje ku pushojne dhe gjejne qetesine Engjujt si ti mikja ime Mjellma.
Pse o Zot na e more Mjellmen? Pse o Zot na e more me te miren? /forum/images/smiles/icon_cry.gif
Per engjujt si Feridja kemi nevoje ne dhe i gjithe Kombi Shqiptare. Per keso engjujsh ka nevoje Kosova e pavarur dhe e gjithe Bota. Pse o Zot nuk levova ta shijoj Feridja pavaresine e Kosoves te cilen e priste me padurim?
Mjellma, mikja ime, shpirti yt pushoft ne paqe, aty ku pushon edhe shpirti i shoqes tende te zemres Laura, per te cilen me ke treguar. Ti je e pavdekshme. Ti vetem ke ndrruar jete. Zoti te shperbleft me dhurata, ashtu siq e ke zemren dhurat, ashtu siq na dhurove embelsi ne kete Bote virtuale, ne forum dhe gjetiu.

Mesazhi i fundit i Mjellmes:

Mjellma


Afishime: 1091
Vendbanimi: Sh.B.A
Afishuar me: 03.01.2006 02:24
--------------------------------------------------------------------------------
Quote:
--------------------------------------------------------------------------------


Mario* afishoj me 2005-12-30 19:01 :
E nderuar Mjellma

Meqe na erdhi fundi i vitit dhe kame pasur rastin te te njoftoje virtualisht permes shkrimeve tua te mrekullueshme vendosa te ta uroje Vitin e Ri duke ju deshiru cdo te mire per vitin qe vjene juve dhe familjes tende.

Me respekt per ju


--------------------------------------------------------------------------------Te falem nderit Mario
Une juve nuk ju kam uru krishlindjet por jam duke kaluar neper nje faze shume te keqe te jetes sime keshtu qe nuk me ka ra as nder mend per ty te jem e sinqert.Kam pas ca problem shendetsore keshtu qe tani jam pak me mire.
Te falem nderit shume per urime edhe une ty te deshiroj shendet te mire se kur e ke shendeti i ke te gjitha.
Nje pershndetje te ngroht nga Nashvilli i ftohet.
Mjellma


[b]Shpresoje qe te tekohemi ndonjere ne Jeten pas Vdekjes./forum/images/smiles/icon_smile.gif

Lamtumire

gjithesia
10.01.2006, 14:49:00
ngushellimet e mija !!!


qe te gjithe jem te kesaj rruge , por jeta po na habit aq shume sa qe ēdo vdekje edhe pse plotesisht te vetedijshem se nuk ka ikje nga ajo na bie gjithmon ne befasi !!!

Mjellma e nderuar , edhe pse me vones , sinqerisht pendohem per disa mospajtime qe kem pas mes nesh !!!

Allahu te letoft rrugen per ne xhenet , Insh-Allah !!!


me selamet e fundit te pershendet motra yte ,

gjithesia /forum/images/smiles/icon_frown.gif


ps . lumja ti se ke shku ne takim me te Madherishmin ne keto dit te medha , po te kam lakmi !!!

herkulaneja
10.01.2006, 21:45:00
.....Ngushllime......

Udhtime te rehatshem shpirtebardha Kosovare:(

E-ndriti
10.01.2006, 21:53:00
Ngushllime familjarve!

Ngushllime gjithė antarve tė forumit, ėshtė ndarė nga ne njė mike!

Kurr nuk do ta kisha dėshiruar qė nė kėtė DITAR NDJENJASH qė e fillove ti tė pėrfundoj nė kėtė mėnyrė, dhe tė shkruaj fjalė ngushllimi!

Nuk kam fjalė!
Pusho e qetė!

10.01.2006, 23:56:00
Shume here kam kajt me te pikelluarit qe kane humb me te dashurit ne kete ditar, shume here jam mate me ngushellu ndonje prej tyne, po nga eksperienca e di qe fjalet nuk ndihmojne keshtuqe kam vazhdu me lexu ne heshtje fragmente nga shpirti i plagosun i secilit... po asnjehere nuk ma ka marre mendja qe vjen momenti kur heshtja duhet te thehet ne menyren me te pameshirshme... /forum/images/smiles/icon_frown.gif

... pa fjale te pershtatshme per nje humbje kaq te madhe por me dhembje ne shpirt /forum/images/smiles/icon_frown.gif

Ngushellime per te gjithe te dashurit e saj.

rtp_ja
11.01.2006, 10:21:00
Mue nuk po me besohet...
Kjo cka lexova nuk eshte e vertete.

Jo.......
Mjellme lajmerou....

Mjellme.....m`thuej te lutem se dikush po tallet
se ti je ketu
dhe


Mjellm
ec ,shtyp ...ec perlahem...

Une*
11.01.2006, 11:25:00
AngelHeart....


.......flij e qete ne Liqenin tend parajsor te mjellmave.....


/forum/images/smiles/icon_cry.gif

Blini
12.01.2006, 20:35:00
Sot jam ndjere shume i piklluar kur kam degjuar lajmin per
vdekjen e Shoqes dhe MIkes sone Patriote Mjellmes .....

O zot shume prehje te qete per shpitin e paster te engjullit qe deshe ta keshe sa me shpejt afer ...

O zot shume ngushllime per nerzit e saj te ngushte qe nuk kane lehet ne kto dite ...

Edhe shume ngushllime per dhimbjen e madhe per miqet e saj te mdhej qe ka pasur ne kete vend shhkrimesh dhe gjithmone e kane kuptuar dhe vlesuar qe jane te shumet ...

Do te mbeteni gjithmone ne kujtime te perjetshme ....!!!

Nositi
13.01.2006, 01:22:00
http://img78.imageshack.us/img78/7392/cry7yv.gif (http://imageshack.us)


Feride Dervishi u lind mė 1967 nė fshatin Gradicė, nė Drenicė. Ndoqi studimet nė fakultetin e Defetktologjisė nė Beograd, nė degėn e Oligofrenologjisė, ku diplomoi nė vitin 1995 dhe mori titullin oligofrenologe. Nga viti 1999 jetonte dhe punonte nė Nashville, Amerikė. Ishte nė pėrfundim tė studimeve pasuniversitare nė Middle Tennesse State University, nė degėn Zhvillimi i Fėmijėve... !

Kėto ishin vetėm pak radhė qė shkėputa nga biografia yte e bujshme. Por, kurrė nuk e kisha menduar se nė Ditarin tėnd tė Ndjenjave do shėnoja njė ditė edhe fjalėt postmortore pėr ty e jona Mjellma...

As nuk e kisha besuar se takimi ynė i rastit nė Prishtinė, verėn qė iku, do tė ishte i fundit... atė ditė kur u pėrshėndete me ne, nuk e kisha besuar se mė nuk do ia puthesh Prishtinės mėngjeset pėr sė gjalli... as nuk e kisha besuar se nė kėtė fletė kaltėr-gri do tė mbeten peng i pėrgjithmonshėm kujtimet tona derdhur nė shkronja, malli ynė pėr tė pakthyeshmėn dhe dhembja jonė pėr mungesėn e madhe, e cila do tė na kthehet ditė e pėrditė nė liqe lotėsh...

Po cili do ta besonte se pikėrisht nė afishimin 1091 zemra yte do ndalte tik-takun e rrahjes... se edhe ora e jetės sate do ngrinte akrepat nė kėtė fillim viti... por, dije se as vdekja nuk ėshtė fjala e fundit... me shkronja lidhen shpirtėrat qė nuk vdesin kurrė...

Ti vetėm kalove nė pėrjetėsi... e tani mos na e vraj edhe shpresėn... eja ashtu fluturimthi siē na vije sa herė qė tė thėrrisnim... se edhe nėse nė dritė nuk tė shohim mė, njė pjesė tė shpirtit tėnd do ta mbajmė kėtu pėrhera... kjo, mbase, do na ngelet dhurata mė e ēmueshme qė ke mundur tė na e bėsh ne miqėve tuaj tė kėtij Forumi...

Por, Ti mos na ik pėrgjithmonė fisnike... tė presim nė ēdo stinė, nė ēdo kohė, nė ēdo mot... ikja jote na tmerron... ndaj, dije se do tė tė presim derisa njė ditė tė mos jemi mė as ne...!

As fjalėn lamtumirė nuk mund ta shqiptojmė, sepse kėngėn tėnde s`e dėgjuam deri nė fund... e, si tė mėsohemi tash me heshtjen tėnde... si tė mėsohemi me mospraninė tėnde ?!

Edhe njė gjeth Ilir nga lisi paska ra
mė fjollat e borės qė bijnė pa pra
gjithēka ndryshuar paska shumė
e lotėt seē rridhkan si lumė, si lumė, si lumė...

Pushofsh nė paqėn e amshueshme moj motra jonė e paharruar !


mė shumė pikėllim,

Nositi ...

Maraklia
13.01.2006, 07:54:00
Mjellma,
ndjes past,
kam pas rastin ta pijm nga nje kafe s'bashku...keshtu ikun vetem mjellmat!.ngushllime familjes,

rtp_ja
13.01.2006, 10:08:00
http://www.alb-net.com/pipermail/prizren-l/attachments/20000910/7a529073/mjellma.binPershendetja e fundit me Mjellmen

Miqe te dashur sapo mora lajmin nga motra e Mjellmes , se kufoma niset
me 13 Janar 2006.
Ne percjellje te kufomes do te jene dy vllezerit e saj qe jetojne ne
Neshvill.

Vorrimi i Feride Dervishit do te behet te marten me
17 Janar ne ora 12 ne fshatin Gradic (Drenoc)

Per kete lajm do te shkruajne mjetet e informimt ne Kosove, si dhe
mediat te tjera .Kush eshte i interesuar , dhe per ti thene fjalen lamutmirese motres Feride mund te informohet ata qe jetojne ne
Kosove dhe Europ.(info marre nga Darzana)<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: rtp_ja mė 2006-01-13 10:14 ]</font>

Tifozi
13.01.2006, 11:20:00
-Cdo gje qe Lind edhe Vdes cdo gje qe fillon edhe mbarone keto jane Ligje te pakontestueshme te Lartemadheruarit ALLAHUT qe krijoj gjithesin e me kete edhe njeriun

-humbjet e njerzev jane te renda per ata qe mbesin mbrapa, ndersa per ata qe ikun ne boten e amshuar duhet Urojme e te lutemi per Shpirtin e tyre qe dita e gjykimit te jete sa me e lehte, me kete i shpreh ngushllimet e mija Familjes se nderuar te Mjellmes, Mjellmes i qofte i leht dheu i Nene lokes Kosove, Allahu paqte meshire per shpirtin e saj.

-Si do qe te jete ajo ne ne ka lene gjurmet e saj, do mungojn shkronjat dhe komentet e saj eshte nje varferi per njerzit humbjet e tilla

karate_swe
13.01.2006, 13:09:00
rastesisht e lexova kete temė dhe me pikėllim e lexova kėtė lajm. Shpreh ngushėllimet e mia tė sinqerta familjes sė Ferides. Pėrveq qė e ka lėnė njė zbrazėti tė madhe ne familjen e vet ajo e ka lėne nje zbrazėti edhe nė kete forum ku me Menin, Nositin, Fantazin, Grejzin e disa tė tjere qe nuk po me bien nder mend i ka dhene nje ngjyre intelektuale keti forumi.
Pra edhe njehere ngushellimet e mia te sinqerta pėr te gjithe te afermit e Ferides

olti
13.01.2006, 14:40:00
shume rrale shkruaj....por shume shpesh kyqem dhe shiqoj se qka ka te re....
Per vdekjen e Mjellmes...kuptova nge nje mik i saj..nder miqet me te mire qe ka pasur....se besoja dot.....edhe sot veshtire te besohet....
E di se ka shume nga ju qe e keni njohur..por vetem nje detal do ta tregoj...nfga kujtimet qe kam per te.....
ishim te pijme kafe ne "Grandin tone te famshem"...te gjithe kerkuam pije simbas deshires...ndersa Mjellma....i refuzoi te gjitha per nje arsye....uji mineral qe e kerkonte ishte nga nje shtet i huaji...e ajo me gjdo kusht kerkonte..prodhime Kosovare....dhe ate gjdo kund ku shkonim dhe ate me gjdo kusht....
ngushllime te gjithve qe kane ndie dhe ndjejn dhembje per humbjen e Mjellmes

lolita01
13.01.2006, 15:12:00
Nuk pelqeva "ditarin e ndjenjave" qysh ne fillimin e tij.Vet titulli me asoconte ne dhembje,ankth,pikellim,tmerr...sikur ta dija qe po ne kete ditar do te lexohet lajmi per ikjen tende te dhembshme dhe mungesen e pikellimin qe ndjejme per Ty...Me vjen shume keq qe nuk riktheva letren ne komunikimin tone te vetem publik.Si duket nuk isha e vetedijshme per miqesine e sinqerte qe gjithmone ke qene e gatshme ta ofrosh.Kjo me ben te ndjej mllef dhe dhembje ne te njejten kohe .
Duke lexuar afishet e atyre qe te kane njohur, gezohem qe prania jote ne kete Bote nuk ka mbetur e paverrejtur.Reciprocitetin e mbresave,ndjenjave,veprimeve qe ke kriju rreth dhe larg teje jane tregues i qarte per permbajtjen e jashtezakonshme te personalitetit tend.Prinderit dhe te afermit Tuaj ,Mjellme,duhet te jene krenar qe te paten.Edhe une si shqiptare mburrem me motren qe iku nga perqafimi yne.Veprat Tuaja do te jene stimul per te arritur kulmin e zemerbardhesise njerezore...
Edhe pse nje pjese te madhe te jetes sime kaloj aty ku jeta dhe vdekja vazhdimisht luftojne njera tjetren,vdekja jote nuk me le zemerqete.
Jane lotet ,ato qe shoqerojne tani kete shkrim timin...
Sebashku me shpresen se perfundimisht gjete qetesine shpirterore,te dergoj Selamin tim te sinqerte.
Te qofte i lehte dheu i Kosoves trime!

Pergjithmone ne kujtesen time, moter,

Lola!<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: lolita01 mė 2006-01-13 15:24 ]</font>

neon
13.01.2006, 16:00:00
Asnjėherė nuk e kisha menduar se nė “ Ditarin e ndjenjave” do tė shkruaja rreshta pėr vdekjen e autores sė temės. Qenka e rėndė kjo pjesė e Ditarit. Kam lexuar shumė rreshta nė kėtė Ditar, kam lexuar pėr histori tė trishtueshme, pėr dashuri e humbje tė mėdha. Kam lexuar edhe pėr Mjellmėn qė mua gjithmonė mė kujtonte pastėrtinė e liqenit tė Ohrit, shumė faqe janė shkruar pėr forcėn e madhe tė saj shpirtėrore dhe jam menduar se pėrse je kaq e vecantė, cfarė ėshtė ajo qė ka shtyrė me mijėra njerėz t ė shkruajnė fjalė miradije pėr kėtė njeri.
Gjithė kėto pėrkujtime kėto ditė mė duken si njerėz qė marin pjesė nė njė funeral, janė rreshta nga zemra qė dėshirojnė tė tė bėjnė homazhin e fundit duke treguar respektin pėr qėnien tėnde nė mes nesh.

Ditari i ndjenjave ka qenė njė kapitull i madh, unė edhe vet kam shprehur shpesh ndjenjat kėtu dhe nė vete tė kam falėnderuar disa herė pėr kėtė temė. Njė herė patėm shkėmbyer edhe mesazhe dhe tė pata thėnė ndėr tjera qė duhet tė kesh kujdes me drejtshkrimin dhe e pate pritur me shumė zemėrgjerėsi sugjerimin tim...

Familja yte ka humbur njė njeri tė dashur dhe human dhe dhimbja nė kėto raste ėshtė shumė e madhe, por edhe ne kemi humbur njė njeri qė tė gjithė e kemi njohur nė njė apo tjetėr mėnyrė.
Ngushėllime nga zemra tė gjithėve qė e njohėn, ngushėllime tė gjithėve nė kėtė Forum. Zoti i dhuroftė atė qė ja ka dashur shpirti, Zoti i dhuroftė qetėsi e dashuri nė jetėn e amshueshme.

Rreshtat e saja le tė mbeten kujtimi i ekzistencės sė njė femre qė luftonte me gjithė qenien e saj pėr idealet dhe synimet e saja!

Me nderime
Neon

Feni-X
13.01.2006, 19:47:00
Ne kete bote ku te gjithe jemi mysafire te perkohshem,na vjen nje ēast kur na ben me dije se kemi perfunduar misionin tone dhe na duhet te udhetojm per ne boten tjeter.
Ky percaktim ekzakt hyjnor nuk e amniston askend nga obligimi i patjetersueshem per nderrimin e "vendbanimit",dhe vazhdimin e jetes ne boten tjeter te perjetshme dhe te perhershme.
Ne baze te te gjitha percaktimeve fetare,filozofike,pragmatike apo edhe shkencore,secili njeri perben nje bote me vete, e cila ngerthen ter bagazhin e trajektores se tij jetesore me te gjitha te mirat dhe te ligat.
Por ama, ka njerez te cilet edhe pas ndarjes fizike nga kjo bote,ne forma te ndryshme vazhdojn edhe per shum kohe te jene prezent ne kujtimet e atyre te cilet kan FAT apo FATKEQESI qe te vazhdojn jeten e kesaj bote...( te rreme do te kisha thene une)
Pre, ata te veēantit ne njefar menyre behen te pavdekshem dhe e fitojn perjetesine.Kjo eshte nje kategori e veēante e krijesave njerzore te cilet mbajne vulen e nje force diferencuese nga shumica e njerezve te tjere,te zakonshem.
Ne kete mes te njerezve ishte edhe mbetet Feride Dervishi, e mirenjohur ne Forum me pseudonim e mrrekullueshem dhe jashtzakonisht terheqes Mjellma ...
Mungesen e saj fiziko-virtuale do ta plotsojn fjalet dhe afishimet e shumta te cilet i la deri sa ishte ne mesin e "te gjalleve te vdekur" te Forumit.
Tanim me AJO nuk i perket ketij komuniteti te ketij Forumi, qe deri sa ishte prezente vazhdimisht rrezatonte urtesi,miresi,drejtesi,sinqeritet dhe perkushtim ndaj mireqenies njerezore,vellazerore.
Me gjithe ate bagazh intelektual, human dhe parasegjithash njerezor Feridja ka fituar perjetesine e kesaj bote dhe Parajsen e botes se perhershme, AMIN ...

Me kete rast ju shpreh ngushllimet e mia me te sinqerta familajreve te saj, atyre te cilet kan pas hise ne Miqesi me te,dhe per fund Kosoves te cilen e deshi aq shume dhe nuk e perjetoi pavarsin e saj. Idealin e saj te pathyeshem dhe te pakompromiste.Isha une,
...miku i dikurshem dhe i perjetshem i saj.

vasil
14.01.2006, 02:28:00
Mjellmen e njoha ne nje Forum tjeter para shume kohesh,derisa gervishja balten e Gradices me mikun tim Bali Dervishin.Per Mjellmen Jeta ishte e shkurte ne punen e madhe te saje...
Ju shprehi ngushllime te gjithe juve Forumiste te nderuar,te githe atyre qe e njohen dhe e qmuen Personalitetin e saje...

Stix
15.01.2006, 10:13:00
Per vdekjen e Ferides me tregoi dje fenixi,natyrisht se u ndjeva keq ngase kemi humbur nje mike e cila ka qen e veqant ne Df.
Me fal Feride qe ndoshta une jam miku yt i fundit qe kam degjue per vdekjen tende, dhe jam i vonuar per ti kushtue dy rreshta me gjithe ate pikellim qe ndjeje per ty.

Eshte nje humbje e madhe jo vetem per familjen e Ferides por edhe per ne miqt e saje dhe DF ne pergjthsi.
Ne kete moment eshte e pa mundur per te gjetur ndonje fjale qe te ja percjell per ngushllim familjes se Ferides -Mjellmes te cilet humben bijen e tyre.Bashkohem me familjen e saje,lotoj se bashku me ta ,dhe e lus zotin qe shpirtii i saje te pushoje ne paqe

Dhe nje here ne emrin tim,familjes se Ferides u gjendem prane ne kete humbje te pa krahasueshme ;;; zoti u dhashte force per ta perballuar kete trondotje shpirterore.

Stixi

Bruksel

Aurora
15.01.2006, 20:22:00
me keqardhje dhe tronditje po i lexoj keto rreshta. kurr nuk me kishte vizituar mendja visione te tilla qe do te na humbesh dhe te perfundon ose te vije tek vdekja jote e nderuara MJELLMA!!
e ndjej veten si mike e vjeter, edhepse jemi njohur vetem nepermes forumit dhe e kendojshim njera tjetren tek "dasmat tona" dhe krijuam nje atmosfere te veqante tek kultura.
per cdo teme kishe fjale te menqura, asnje fjale qe nuk hudhet dot, veprime nen nivelin me te larte, edhepse ende librin nuk pata kohe ta lexoj.

me mungojne fjalet, marr kete lajm me keqardhje qe kemi humbur nje njeri me karakter dhe zemer te qilter.

ende nuk mundem te besoj, ende nuk besoj...

te qofte lehte memedheu i vendlindjes. dhe ja tani ja puth mengjezet per dite memedheut.

me nderime dhe shum respekt!!

Aurora

Kruja
17.01.2006, 22:47:00
Sikurse ju te gjithe, vellezer dhe motra, edhe une u trondita shume thelle nga lajmi i lamtumires per motren time te dashur, MJELLMA.

Lamtumire moter e dashur!

Ti moter e dashur do te mbetesh ne kujtesen time e paharruar sepse i paharruar eshte mesazhi tend: DASHURIA!

Ti moter e dashur me mesove te kuptoj shume me thelle se c'fare eshte dashuria per njeriun.

Je Mesazhi i DASHURISE!

Je DASHURI qe nuk vdes kurre .

Lamtumire ne Perjetesi, moter e dhimbshur; tani syte po me perloten dhe zemra m'u tkurr nga dhimja e thelle, o motra ime e dhimbshur, MJELLMA. Je ne DASHURINE time, moter!

Lamtumire!

DaVinci
18.01.2006, 07:57:00
Nga te filloj, cka te shkruaj per Mjellmen. Fjalet jan shume te varfera te pershkruajne madheshtine e saj. Qenja e saj gjigante prap do ju bej hije qe te gjitha shkresave e fjaleve....

Mjellma ishte nga personalitet e rralla qe jetojne dhe punojne me elan te madh dhe te palodhur. Vet qellimi i saj "te arrij ne majen e Himalajeve" tregon se ajo synonte vetem maksimumin, synonte te persosuren e asgje me pak. Ciltersia burimore e mendimeve te saj e beri njeri te madh, te afert per te gjithe.
Gracioziteti i saj ne shprehjen e mendimeve beri shume kend ta lexoj dhe degjoj me endje dhe te magjepset me energjine qe ajo rrezatonte. Menyra e shtjellimit te tematikave te ndryshme e bente qenje kolosale.
Dashuria e saj per atdheun lexohej ne te gjitha shkrimet e saj, e shkrimet e saja i jepnin nje ngjyre te kendeshme te gjithe forumit dhe reflektonin bukurine e saj shpirterore.
Si lexues i rregullt (po jo edhe shkrues i rregullt ne forum) nuk kam replikuar ne shkrimet e saja, megjithate kam lexuar shumicen prej tyre dhe gjithmone kam ndje endje gjat leximit. Perkulem thelle para madheshtise se saj... Ah sikur liqeni yne kombetar te kishte me shume Mjellma !!!

Dua te u shpreh ngushllimet e mia familjes se Mjellmes dhe te gjithe antareve te forumit qe kan respektuar dhe cmuar Mjellmen e madhe. Familjaret e saj te jene krenar qe rriten nje vajze si Mjellma.
Ngushllimet e mija te sinqerta shkojne edhe drejt Grejzit te shumenderuar. Keni humbur nje shoqe te madhe, megjithate duhet te jeni krenar qe keni pasur nderin te jeni i cmuar nga Mjellma, qe keni pasur rastin te ndjekni jeten dhe lundrimin madheshtor te saj e ne fund edhe vdekjen e saj. Nderimet e mija per ty Grejzi i nderuar.

Mjellma..... vazhdo te lundrosh ne liqenin e kristalte te pavdekshmerise, lundro e lumtur aty ku askush nuk mund te te lendoj. Do te jetosh gjaaate ne zemrat e atyre qe te njohen.


Me Respekt te thelle

Meni
18.01.2006, 15:43:00
Ndjeva keqardhje te madhe me rastin e vdekjes se Mjellmes. Vdekja eshte e pameshirshme. I lehte i qofte dheu mbi varr.

Kontributi i saj ne kete forum ka qene jashtezakonisht i madhe. Ke falenderimin dhe mirenjohjen time per shkronjat e ketij forumi. Respekt.

Ngushellime te afermeve te saj dhe te te gjithe te tjereve.

Meni

Jona
19.01.2006, 20:16:00
Sikur shumica e bashkebiseduesve ne kete forum edhe une pata rastin te njof Mjellmen.

Me erdhi shume keq kur lexova n'forum per vdekjen e saj, por c'te besh, jeta e tille eshte...c'do gje qe lind edhe do vdes. Kush me heret, kush me vone, keshtu eshte fati i secilit nga ne.

Ishte kenaqesi t'lexosh shkrimet e saja. Gjithnje do mbetet i gjalle kujtimi per te.

Hollywoodstar
20.01.2006, 01:24:00
Mjellma,

Kosova te priti krahehapur dhe shume e pikelluar.

U prehsh e qete ne token amnore.

"Renia e gjethit ilir"....

U perqafuam ne Pr.sikur ta dinim se ishte takimi i fundit, por per mua jo, sepse derisa te kujtoj ti do mbetesh perhere prane meje e dashamireve tjere...

M.
Prishtine...vendi, te cilit ia puthe mengjeset :,-(

lendinaa
20.01.2006, 19:24:00
Pershendetje!


Shprehe ngushllimet e mia me te sinqerta, familjes te Mjellmes, per humbjen e me te dashures se tyre.

Edhe pse nuk te kam njohur Mjellma, kam lexuar shkrimet tuaja, edhe kam pate nje respekt te vecant per to.

Dheu te qofte i lehte.

Silueta
20.01.2006, 20:03:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Meni afishoj me 2002-04-10 20:25 :
&lt;b>...per Mjellmen&lt;/b>

... thuhet se Mjellmat sjellin fate, femrat qe deshirojne femije - behen nena, femijeve ju sjell rriten e stinen e ftohte e m'vesh me lulet e pranveres!
Mjellma, DForumit tone i dha ritem, shkelqim dhe nuanca miqesie. Atij i dhuroi fjale te embla dhe NE na fascinoi me mendimet, sjelljet dhe shprehjet e saja te urta dhe te qytetruara.

Ndjehem i lumtur qe kam nderin te jem pjese e miqesive tuaja virtuale qe shtrihen pertej valeve te oqeanit atlantik dhe krenohem me kulturen tuej aq te civilizuar ...

Ju uroj suksese ne cdo lemenje te jetes dhe karrieres suaj dhe me ne fund falenderohem per pjesmarrjen tuaj ne kete DForum...

shndet,
Meni


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ah,Mjellme ,shpresoj se do me ndjesh,....shume na(me),mungon..... /forum/images/smiles/icon_frown.gif

21.01.2006, 19:03:00
Lajm shume i hidhur, por keshtu e ka jeta dikush me heret e dikush me von.
Ngushllime familjes se Mjellmes, te afermeve dhe gjithe juve antareve te Forumit qe e njohet me afer.

Hollywoodstar
22.01.2006, 03:14:00
E dashura Mjellma,

athua ke pasur ndonje parandjenje kur e ke titulluar kete teme keshtu vite me pare?!

2006-shi, vit i shumepritur, por edhe i papritur me lajme pikelluese, s'po mund te besoj qe menjehere pas mikes se dashur Mjellmes, te shkruaj me lot ne sy per njeriun e madh te shqiptareve.

Meqenese ka njerez qe i fyejne edhe te vdekurit (ne forumin e politikes)m'u desh te vija ketu e te shkruaja ndjenjat per Ty, i dashuri President i Kosoves, Dr.Ibrahim Rugova.

Per Ty, qe ishe bir i kesaj toke te lashte,
per Ty, qe te deshi cdokush qe e quan dhe e ndjen veten shqiptar,
per Ty, qe te kane friken edhe tash kur nderrove jete!


Kosoven e quajne te "vogel", por ajo eshte e Madhe qe pati e i dha fryme nje biri si Ty, President Rugova.

Zoti e bekofte udhen e nisur e te udhehequr nga Ti.
Zoti e bekofte shpirtin tend te dlire.
Zoti e bekofte Kosoven, qe pati fatin te te kete Ty.

Ti je kurban per pavaresine e Kosoves, se per me fitu dicka, duhet te japesh dicka....jeta jote u shkembye nga Perendia qe ne 2006shin Kosova ta gezoje pavaresine.

Te qofte i lehte dheu i te shenjtes Kosove.

Amin.


Jam une, nje bije kosovare qe pati nderin te te takoje personalisht.

Naughty Boy
23.01.2006, 10:13:00
quote
Naughty Boy afishoj me 2003-05-23 17:30 :
.........................


Eh moj motėr!....

Nuk di cka tė tė them!...sikur qė nuk dija tėrė jetėn tė tė thoja gjė nė ofshamat tua, nė lotėt...nė dridhjen e buzės sate, nė frikėn e syve tė tu!...

Oh sa i mjerė isha! Sa keq!...Sa keq e ndiej vehten pėr fjalėt e pathėna!...

Eh moj motėr!...Eh moj motėr!...
Cung-o-gojė, A nuk din send tjeter tė thua!? Nuk ke guxim!?...heheheheee burro-burrec!

Po tani!? Tani do te mė thuash diēka? Vonė Balo, vonė!...

Ēfarė janė kėto?....


Vėtėm njė vit ėshtė qė kaloi!?... Motėr! Dhe...O...po larg, larg ke shkuar moj....Si mund tė ikje ashtu?

Ok...s'tu dhimba unė...As nėna, baba,...motrat ....po fėmijėt motėr? EH...ja, tash po e shoh djalin tėnd tė madh...Burrė se jo hajgare!...A nuk tu dhimb qė mos ta pritje nusėn e tij!?

Po mirė, thua qė ėshtė ftohtė atje ku je ti...thua qė nuk je e vetmja... thua qė nuk ishte zgjidhja e jote... Po si moj!? Si moooj??...

Askush nuk i ka shpėtuar shtėpisė sė shpirtit, prehjes sė amshueshme.. thua...

O JO JO... me kėto fjalė do tė arsyetohėsh? JO JO....nuk e pranoj kėtė arsyetim...


.........................
.........................

Eh moj motėr!....
Eh moj motėr!....
Eh moj motėr!....

.........................


quote...

Shiggaz
23.01.2006, 11:09:00
/forum/images/smiles/icon_frown.gif

winner
25.01.2006, 15:58:00
Ngushllime per motren tane Mjellma edhe pse nuk e njoh shum me ka ardhe keq kur e lexova kete lajm /forum/images/smiles/icon_frown.gif

Hollywoodstar
02.02.2006, 04:12:00
Eh moj Feride,

tash jam qe disa ore duke i lexuar emailat tu dhe njeherit edhe tere mesazhet private ne DF qe patem shkembyer....m'u duk se te pata ketu prane...kaluan oret e Feridja s'eshte:-(

Por, ke lene gjurme te pashlyeshme....te falemnderit mikja ime.

Duke i fshire disa persona te padeshiruar ne MSN-in tim e hasa adresen tende e aty ishe e aty te lashe....s mund ta fshij dot adresen tende...a thua mos rastesisht po me vjen ndonje rrring nga ajo?

Eh moj Mjellma....sa e padrejte kjo jete....pse?

Arenaa
06.02.2006, 08:50:00
aiiiiii...ky lajm me tronditii.., deri sa isha ne faqen albasoul, e pashe nje perkujtim qe i dedikohej Mjellmes.. dhe sikur e keqkuptova Autorin..Fiori"..
erdha ketu te shoff ē'fare ngjet...
vertett mbettem pa textt....

Ngushllimeet e mia, per te gjithe atta qe lexuan shkronjat e saaj..!
me respekt;
Arenaa

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Arenaa mė 2006-02-06 09:00 ]</font>

Valja
08.02.2006, 16:20:00
E ku ti gjejė tani fjalėt e duhura?
Ku ta gjejė forcėn ti shprehė ato?

I pabesueshėm pėr mua lajmi se ti mė nuk je nė mesin tonė.

Eh, ēudi sa e largėt na duket vdekja kur nuk na i prek zemrat tona, por tepėr a afėrt kur na e plagoska shpirtin duke lėnė plagė tė pashėrueshme kur marrka me vete njeriun qė e ēmuam dhe e deshtėm.
Jeta ,qenka shoqe e mirė dhe hileqare.
E mirė,sepse tė gjithė ne qė tė njohėm ty,patėm fatin ta takojmė njeriun mė tė dashur,tė ēiltėr e zemėrmirė si ishe TI.
Hileqare, se tė mori me vete e tė largoi nga ne,duke na e lėnė vetėm kujtimin pėr TY.

Lum si unė qė pata fatin tė tė njoh,e tė takoj njė njeri si ty.
Po tė ishte e mundur ti shifet mbrendia e zemrės sė njeriut,ajo e jotja do na i verbonte sytė nga bardhėsia dhe ēiltėrsia e saj.
MJELLMA-mė ėshtė dukur interesant nick-u i saj, por isha gabuar!, ishte mu sikur ajo, krenare,e qetė, zemėrmirė ,bujare,me atė ngjyrėn e bardhė tė pafajsisė,por edhe kishte diēka qė e bėnte tė veēantė, ishte mėnyra e saj pėr ti afruar njerėzit, pėr tju falur buzėqeshje e fjalė tė mira.
Bekuar qoftė ajo ditė nė Prishtinė, kur u mbedhėm shumė veta nga diaspora pėr tu takuar nė mbrėmjen e DF-sė nė Kosovė tė organizuar nga Hollywoodstari. Nė mesin tonė gjendej edhe Mjellma. E pėrcollėm atė mbrėmje deri nė orėt e hershme tė mėngjesit nė "Klubin e Artistave".E paharrueshme ajo atmosferė,ajo natė. Tani sa shikova edhe njėherė fotot e asaj vere, sikur deshta bashkė me kujtimet tė t`kthej edhe ty kėtu. Ja ti nė mesin tim dhe Nushit, pastaj grup fotoja, puthja e dorės tėnde nga Musketari................... po,tė gjithė ne ishim adhuruesit e tu.
Sa keq kur jeta kėputka edhe lulen mė tė dashur. Por si duket TI ishe edhe pėr atė botė e vlefshme dhe e pazavendėsueshme, mu sikur pėr ne tani.Qe do qė tani as lotėt e as lutjet tona nuk do tė mund tė kthejnė nga atje.

Shpreh ngushėllimet mia familjes, tė afėrmve dhe gjithė atyre qė patėn fatin tė quhen shok apo shoqe nga ana e saj.

I pėrjetshėm do tė jet kujtimi yt pėr mua

me nderime Valja

Apokalypse
16.02.2006, 13:10:00
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Apokalypse mė 2006-02-16 14:49 ]</font>

Grejzi
21.02.2006, 16:57:00
Ka kaluar me shume se nje muaj (17janar) qekur Mjellma perjetesisht pushon ne Kosove, ne vendlindjen e saj ne Gradice, ne gjirin e Qyqavices, prane babait te saj. Ka shumeēka per tu thene per Mjellmen dhe rreth saj...shumēka. Dhe megjithkete, me duket se per ta pershkruar ate, fjalet jane te varfera. Kam menduar se kur te kaloj pak kohe, do te mund te shkruaj per te pa e pasur shpirtin e trazuar, pa mllefin ndaj vdekjes, por...thjeshte...me mungon. Kure s'pata menduar se nje dite do ta keme rriskun qe t'ja barte arkivolin dhe ne fund te flas me te permbi varrin e saj ... dhe kam fole me te gjate...

I Falenderoj te gjithe ata qe me shprehen ngushellime mua, miqve dhe familjes se Mjellmes. Gjithashtu deshiroj ti ngushelloj edhe une ata qe e kane njohur dhe ēmuar ate, ashtu siē e ka merituar Mjellma.
Grejzi

Poediseja
25.02.2006, 22:16:00
Eshte force e madhe te pajtohesh. Te pajtohesh me gjithcka cfare te ofron jeta - sidomos me gjerat negative. Sepse ketu shihet se sa sheh dhe kupton. Mbi te gjitha eshte pjekuri dhe urtesi e madhe te jesh e hapur per gjithcka dhe te shohesh ne cdo situate kuptimin e vete.

Une e shoh tani kuptimin. Madje te shoh para meje, qysh buzeqeshesh dhe me perqafon me butesine tende. Te shoh thelle ne sy dhe te them: Falemnderit qe pata mundesine te te njoh dhe te ndaj momente te bukura dhe te thella me ty. Edhe pse nuk ishin aq te gjata, sic kam pritur.

Jam shume mirenjohese. Falemnderit qe me percolle nje kohe bukur te gjate te jetes sime. Falemnderit qe me dha shprese per ekzistencen e femrave kosovare, ashtu sic i deshiroj.

neon
02.03.2006, 17:17:00
Me siguri po tė jetonte ende Mjellma, ajo do kishte dėshirė qė ne tė vazhdojmė tė shkruajmė nė Ditarin qė e hapi ajo dhe qė e mbushėm tė gjithė bashkė. E mbushėm me rreshta qė nga vinin nga thellėsia dhe vecanėrisht tani ky Ditar mer njė kuptim edhe mė tė vecantė. Mendoj qė me fjalėt e shkruara kėtu identifikohen shumė njerėz, shumė histori, shumė ndjenja. Dėshira e saj qė ne tė shprehemi kur tė ndjejmė nevojė do plotėsohet. Do pėrpiqem tė jem unė qė tė vazhdoj me disa rreshta edhe pse nuk mė dalin aq lehtė fjalėt.
Shpreh edhe nje herė nderimet e mia pėr tė ndjerėn Mjellma, ngushėllimet e mia pėr tė gjithė atė qė e njohėn e vecanėrisht pėr familjen e saj.

Bie shi sot nė Shkup, qielli mė shumė tė kujton vjeshtėn se marsin, njė muaj ku gjithēka fillon tė mer formėn e rilindjes sė natyrės. Sot ėshtė ndryshe, sėrish vjen marsi sot tingėllon i lagur, ndoshta ngaqė nė fytyrat e shumė njerėzve kėto ditė rrjedhin lotė. Ėshtė muaj kur krisin armėt, muaj kur ngriten trimat, muaj kur bėhėn bisedime, bėhen debate.
Ėshtė kohė e vrenjtur mbi Shkup sot, pikat e shiut bien ngadalė, sikur nuk duan tė shqetėsojnė tė gjallėt e tė vdekurit. Kokat nėn cadra, sic i quaj unė kalimtarėt e rastit zhduken me shpejtėsi, disa prej tyre nuk nguten edhe ashtu nuk i pret ndonjė e mirė nė shtėpi. Hedh vėshtrimin dhe pyes veten a jam pjesė e turmės, si do dukem nga larg nė tėrėsinė e jetėve, cfarė e bėn njeriun tė ndryshėm, tė vecantė, personalitetin... por mendimet nuk mė vijnė tė qarta edhe ato humbasin nė retė e dendura. Kam ardhur nė Ditarin ndjenjave sot dhe dua tė them qė e ndjej si timin, ėshtė pjesė e jetės sė shkurtėr, janė gjurmė qė lėmė nė botėn e internetit, ne ndajmė rreshtat dhe flasim nga thellėsia, sikuar duam tė gjejmė mbėshtetje, pohim, mirėkuptim, veti qė na bėjnė qenie njerėzore, qė na bėjnė qenie shoqėrore.
Errėsira ngadalė bie mbi kulmet e ndėrtesave, shtėpive, oxhaqeve. Tymi qė pėrzihet me shiun jep shenja se ka jetė kėtu dhe strukja ėshtė e pėrkohshme, se marsi po bėhet gati tė shpėrthejė, qė mėngjeset e Shkupit do jenė tė zhurmshme, qė zogjtė shtegtarė nuk do tė sjellin vetėm gripin e shpezėve, por dallėndyshet do tė sjellin ngrohtėsinė e jugut dhe rrezet e diellit. Marsi vėrtet vjen sėrish.

Nasi
02.03.2006, 22:53:00
Kushtuar te se ndjeres


Asnjehere s“te pashe syte e tu
por di se kishe sy te zjarret.
Asnjeher s“ta ndegjova zerin tende
por ti kur flisje nga goja nxirrje mjalt

Fetyren tende s“arrita ta shofe kurre
qe shendriste si rreze hane
as emrin tend s“di si ta thonin
se varrgjet tuaja me mjaftonin

Ngjyren e arte te flokut tend
e shohe ne rreshtat e tua te panumerta
qe ndriqojne rrugen e shpreses
e q“do shkronje
mi ngjane shkendijave te syve te tu
qe ngrohin ndjenjen e te s“vertetes

Sa pendohem
qe kurre s“trokita ne dritaren tende
e te ngrohe
zerin time te zbehet

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Nasi mė 2006-03-02 22:55 ]</font>

mergimtarja
03.03.2006, 19:55:00
Per dallim nga dje sot, ishte dite me shiiiiiii monotone,dite Marsi fundjave, ēdo njeri ngutej si ne pune e qedra tregtare per te perfunduar diten e sotme me heret qe te marre rrugen per ne shtepi qe te gezojė ato qaste te pakta te fundjaves.Javes, me shtres e pune qe ēdo njeri nga ne mesi pret fundin e javes.
Thjeshte njeri merre kohe e pushon mendjen nga puna e prehet me te dashuriit qe ka ne familje e me miqe.Apo edhe ka njerz qe ne vetmi e te heshtur e kolojne kete fundjave po ndonje risi apo pa traokitje porte a cigrim tel. apo pa zera deri ne qiell qe te thresin femija nga gezimi apo deshprimi apo ne loje e siper....
Marsi ne qytetin ku jetoj filloj me temperatura te ulta e me bore.Sa here vije Marsi sikur edhe ne ēdo familje apo per ne Kosoveret, na sjelle ne kujtese deshem nuk deshem, te hidhurat e perjetuara. Sa here vije Marsi vije me Kujtime te hidhura ( sidomos mua ,une flas per vete sikur ndjeje nje dhembje e nje trazim e me duket sa te freskta ...ato perjetime Mars, me shi, Mars me Demostrata, Mars me burgime,me helmime e trazira, me Vrasje Torturime e ēka joooooo)
Po kete vit si per qudi Marsi filloj me Ndryshime "politike" e dashte zoti te jene pozitive e jo ndonje loje qe Zihet ne Kuzhinat "Serbe" se njerzit nuk kane harruar per elaboratet e saj te njohura... Po zoti dashte e lete jene njerzit me mendje te mpreht e te matur" menjde duhet te poesdojne edhe nga kembet" ne kėte Faze te ndryshimeve politike.Zoti me ju ..e ju ndimofte!!!!po njese vetum mire e pozitiv em menduar nuk mjafton nese nuk vepron njeri....
Ah ti kthehem kesoj dite si ēdo dite le gjurmet e saj ...e ka dite qe jane edhe te shenuara diku e ka dite ikun pa nje kujtese a nje ndodhi .. a thua pse???? valle???
Me vete faktin se nikoqirja e temes ka hapur kete teme e tani ajo nuk gjendet ne mesin tone. Mjellma ...po ajo ka mbetur e pa vdekur me shkronjat e saj.... e me siguri sot do kishte len gjurme si ka len fjalen e saj:
."DUA TE LINDI KUR TE VDESE"...
mergimtarja

Une*
04.03.2006, 14:30:00
Une nuk mbaj ditar. Pata filluar nje kohe te shkruaj, por kurre me shume se dy ose tre faqe, pastaj i grisja ato fleta. Dhe ky ishte fillimi dhe perfundimi i nje ditari. Thjeshte, une e kam shume veshtire te skicoj ne leter, ate cka ne te vertete ndiej ose jam ndier ne ndonje moment te caktuar.

Gjithmone kam menduar dhe ende mendoj se disa gjera eshte shume veshtire te thuhen ne leter. Emocioni i perjetuar mund te shkruhet ne menyren me reale ne momentin kur eshte duke ndodhur. Cdo shkrese post-eventit dhe nga nje person jashte-eventit e humb vertetesine e ngjarjes dhe momentit, pasiqe eshte rrezik i zmadhimit ose zvogelimit te emocionit. Dhe mos te flas per disa njerez te cilet kane deshire t'i zbukurojne ose ti rrisin ato momente ne favor te penes se tyre, gje qe shkakton humbjen e madheshtesise se momentit real te perjetuar.

Por eshte e vertete qe gjithmone me ka pelqyer kur dikush ka thene qe mban ditar dhe shpesh kam qene kureshtare ta dije se cka shkruan ne ate ditar.

Kur e pata pa per here te pare kete teme, pata hezituar ta hap apo mos ta hap. Thjeshte kur lexon ditarin e dikujt eshte sikur te vjedhesh cope te jetes se tyre dhe ke pershtypjen se duhet se pari te kerkosh leje nga ata njerez. Por...kureshtja te shumten e rasteve triumfon dhe une e hapa e fillova te lexoje.

Ne ate kohe shume pak pata lexuar nga njerezit, qe kishin shkruar ketu. Qe ne fillim ndieva admirim per personin qe kishte hapur kete teme, kembengulesia me te cilen tejkalonte barrierat dhe ēante rrugen per ti lene shkronjat e saj te shihnin drite. Tema kishte mbijetuar. Tash pas 5 vitesh lexoja kujtime, fragmente te ndryshme jete dhe shpesh autore te ndryshem sillnin copeza te reja jete. Kam jetuar ne momente te ndryshme qe jane sjellur ketu.

Dhe besoje se ende ka shume per t'u thene dhe shume per t'u lexuar.......

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Une* mė 2006-03-04 14:34 ]</font>

Belle
04.03.2006, 15:33:00
Mir asht me shkrua ne nji ditar , une e kam por nuk shkruej rregullisht por kur e kexoj sa ndihem mir si kam shkru njenjat si i kam perjetu i kam pershkru dhe i lexoj tuj qajt e ather nuk kam qajt kur i kam perjetu dhe kur i kam shkru !

idea me erdhi te ditari kur e pash nji shoqe kishte ble ditar me ēels dhe e kishte lan qel e lexova...aty pash qe ajo kekrkonte ndihem ....dhe i bena disa pyetje te ngjajshme pa i treguar qe e lexova, me gjithse ajo e ka lan qel per ta lexuar dikur jam e bindur ..

Dhe e kuptova problemein e saj dhe biseduam dhe i thash se ka rrugdalje , nuk ekziston shtepi pa der ! mbaje ndermend, mund te mbyllet perkohsisht por nji der herdo kur hapet !

Ditari i ndjenjave me pelqen me pershkrimin ' e ekzagjeruar nga emocionet "krejt duke rujt realitetin per dhe kunder !

/forum/images/smiles/icon_smile.gif

Aachener
07.03.2006, 17:34:00
...erdha sot kėtu,nė liqenin e Mjellmės...dhe po ndihem disi afėr teje mike...tė pėrshėndes me lot nė sy.

Aachener

Jona_UK
23.03.2006, 01:31:00
E pabesuar! Vetem tani mesova per vdekjen e Mjellmes,auuuuuuuuu, Zot i madh, nuk ju besoj syve, nuk ju besoj syve ate qe lexova!! Edhe pse nuk jam e rregullt ne DF, kisha rastin te shkembeja disa biseda me te "ndjeren", Mjellmen. Lajmi per vdekjen e saj me tronditi tej mase. Me mungojne fjale ngushellimi meqe akoma nuk me besohet. Zot i madh ohhhhh.....

Jeta njeriut kalon neper etapa te ndryshme, qe e cojne njeriun ne stacione te ndryshme te udhetimit. Etapa me e bukur eshte ajo e marteses kurse, me e kobshmja ajo e vdekjes. Vdekja!, etapa e fundit e knaqesive. Ah, sa e idhet!TE QOFTE I LEHTE DHEU I PERJETESISE, MOTER E DASHUR, SHUME E RESPEKTUAR.

PAQJA, MESHIRA DHE BEKIMI I ZOTIT, QOFSHIN ME TY, MOTER E DASHUR, SHUME E NDERUAR.

Ngushellime te perzemerta nga thellesia e shpirtit familjes, Dervishi dhe me te dashureve te motres/mikeshes sone.

Flejsh e qete, Engjellushe : (((

Jona,

Tuta
30.03.2006, 10:44:00
Sa von ndiva ket lajm /forum/images/smiles/icon_frown.gif ngushllime Familjes se Mjellmes
ende me rri ne vesh zeri i saj kur kendonte Moj e bukura More /forum/images/smiles/icon_frown.gif /forum/images/smiles/icon_frown.gif /forum/images/smiles/icon_frown.gif

Feni-X
20.04.2006, 22:29:00
Edhe unė pata pėr tė shkruar njė ndjenjė tė fillimit tė kėsaj Pranvere, por sonte seq mė jan ngatrruar tė tridhjetegjashtė shkronjat e alfabetit nė arrė tė fytit dhe pėr ēudi s'mė del asnjė ...... dhe asnjė !!!

Abetare
21.04.2006, 00:54:00
Rėnkim...

Natė...
Errėsirė..
Qetėsi...
Gjumi assesi tė mi pėrgedhelė qepallat...
Ėndėrrat nisin valle si nė agoni
me njė Rėnkim thellė nga vullkani im ,, i fashitur"
kujtoi buzėqeshjen e humbur...
Natės ia prishė drejtpeshimin...http://onhandy.t-online.de/c/72/17/31/7217316,tid=t.gif

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Abetare mė 2006-04-21 01:08 ]</font>

Azhuli
22.04.2006, 11:31:00
,...te hyshe ne hapesirat ku malli dhe dhimbja te kthejne ne nje dite te trishtme ,..ku pyetesh edhe njehere se pse e tere kjo duhet te jete keshtu ,..pse duhet te jete keshtu ,...?vazhdojme,.... se te nesermen na pane tek perpelitemi edhe ne ,...e nuk mund te kthejme asgje,..prano qastet me mua se ika ,...e nese nuk do te me shohesh me ,...nuk do te bahet nami ,..mbajme mend nje te shkuar qe koha e ben me te brishte ,..freskia mbetet si ne momentet e para ,e ngacmon kujtesen dhe zemra edhe njehere ofshane ,...ne nje dite me diell neper shkallet qe te ngrejne lart e sheh se sa i vogel je ,...se nuk u ndale asnje mintue per te degjuar se pse dikush ka heshtur,... dhe nuk mund ta ktheh koken perpjete se te dhembin syte ,...pse dikush heshti ,...as mua nuk me degjojne ,...jeta hakmirret sikur do te na bej te kuptojme se megjthate edhe ne kemi nevoje per dike qe i duhemi ,gjithkush ka fatin e vet,...fati yt eshte i mire ,..mos harro ,...e nuk me kujtohet sot apo dje ,..por e di se mbresat me ben te tille ,se ndjeva qe deshirat fashiten e ne ecim tutje per te marre ate qe na sjell jeta te nesermen ,...por nuk harroj,... ,...kurre...

Things that matterAzhuli

Apokalypse
22.04.2006, 15:09:00
Hmmm,

qe gjysme ore para ekranit,

ajo me muaj ne "burgun" e zi,

une mendohem,

theme, qoft i lehte dheu mbi Mjellmen,

dhe te lehte lotet ne faqen time...

ApokA

Grejzi
23.04.2006, 01:09:00
Hmmm...Ehhh...Hyra te shkruaj diēka tjeter, e tash me vjen buzqeshja e Mjellmes para syve. Ishte e para qe nje vit me pare me kishte thirrur ne tel dhe me pyeti, a shpetove. I thash se po. Me pyeti se ku jame. I thash se isha tu pi kafe ne "Agora". Me tha: Ti s'je normal, qu e shko shtriju ne shtepi e pusho.
Kur erdhi veren e kaluar, i tregova se ēka me kishte shpetuar edhe pse nuk arrita kurre t'ia them teresisht te verteten mbi mua.
Ja tregova nje guri qe e mbaja ne gjep. I thash: Mendoj se, ky ishte shkaktari qe shpetova. Me tha: ēka e ke kete, mos me te marre mesysh? U qeshem te dy... E sonte...po e mbaj me dy gishta ate guri dhe po ja analizoj thyerjet perbrenda. I kalter...besnik.

latina_girly
10.05.2006, 14:11:00
oh sa e embel esht buzeqeshja e nje engjulli qe ende nuk e din arsyjen e jetes. oh sa ndjenje te mir kam, kur e shoh ate vogelushe duke me buzeqeshur dhe duke me perqafuar. syt me mbushen me lot, me dridhet buza poashtu edhe zemra kur e shterngoj fort e fort afer vetes. ja ndegjoj te rrahurat e zemres, ma te shpeshta se zakonisht. nje bukuroshe, qe din vetem fjalet: mami, baba dhe bebi, te shtin me dasht edhe ma shum kur ja sheh ata gjasht dhemb qe i kan dal ne gojen e saj te embel.

e bukur esht fytyra e saj qe ndriqon, te embla jan duart e saja te buta, pak te trasha dhe me quka, sa embel i rrin quki ne faqen e majt. syt e kalter qe vizellojn e vizatojn fytyren e saj te rrumbullaket dhe i japin shkelqim asaj. ahh sa mir me duket kur ajo e hap gojen dhe fillon te thot diqka ne gjuhen e vet qetsuese qe me ben te ndihem edhe me mir...

ftyren e vet kur e mbeshtet tek gjoksi im, ashtu me perqaf dhe pret qe te ja kengoj kengen: qingji vogel rrin mendushem, be beee ban... ajo me ndihmon pak, dhe fillon te kengoj me zerin e vet qe shum her me ben te ndihem edhe me mir kur e ndegjoj. po sa mir e percjell kengen me vemendje dhe kur vjen radha te kendohet ajo pjesa: "be be ban", edhe ajo mundohet te me percjell ne gjuhen e vet dhe ja fillon te buzeqesh, duke me treguar se edhe kjo din te kendoj, ashtu sikur tezja e vet...

mezi pres momentin dhe diten kur engjellusha ime i ben hapat e par te saj, edhepse esht shum e zgjuar dhe din pothuajse gjithqka, esht qudi qe ende nuk esht mesuar te hec, esht frikacake e madhe...

ahh, do kisha fjal edhe me shum dhe vetem fjal qe kurr nuk do me hargjoheshin per te treguar dhe per tu a pershkruar engjellushen ton te vogel 11 muajshe... por, te mos ishte ni problem i vogel, i cili per ne dhe per bukuroshen ton esht shum i madh dhe i rendesishem... athua o Zot i madh, qe te drejtohem me gjith zemer, do te ket sukses voglushja jon? athua nuk do ket nevoj me per mjekim dhe vizita ne spital...? ahhh, edhe sikur te kishte per detyr gjdo dit kontrolla mjeksore, nuk do me befasonte shum, te ua them te drejten, do gezohesha edhe me shum, sepse tani do e kuptoja se do luftohet per nje jet te nje engjulli te posalindur qe do rritet dhe do behen nje vajz bujare shqiptare, ashtu qysh esht e ema e saj...

ndegjoj o Zot keto lutje te mija, qe ky engjull te kaloj keto sfida te renda dhe te ket suksese qe ta ket nje femiri te lumtur, si mbar ardhmerija e jone, vogelushet ton te embel...

ne lot ne sy dhe zemer te gezuar per faktin qe kam nderin ta njoh engjellushen ton, ju pershendes.

latina_girly


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: latina_girly mė 2006-05-10 14:12 ]</font>

imported_Angjelina
31.05.2006, 20:28:00
U nisa neper terr
Kosove e, nuk t'a mora henen
edhe pse drita me duhej
as yjet sti morra Kosove
Eca e eca
arave te korrura, maleve te pa prere
dhe prape me zuri nata
edhe pse trite nuk kisha
Diellin nuk t'a mora Kosove.

Nga dhembja e ndarjes
i shtrire gjer ne dhe
i ngitur gjer ne qiell
Kosova ime
ta mora vetem nje grusht dhe te perveluar
e naten s'ta lashe jetime
pa hene e pa yje
as qiellin s'ta lashe pa drite
as diellin nuk ta mora
vetem pak dhe ma dha vatani
aty te me pikojne lotet
ti marr ere tokes sime
aty ta ruaje historine e djepit e varrit
vringllimat e shpatave, bejetat, dasmat
ai grusht dhe te me kujtoje
gurgullimen e krojeve
kengen e zogjve
trishtimin e korbave
zhurmen e djepave qe perkundeshin mbi rrasen e
oxhakut
rropllimat e vekut kur vashat thurnin pajen
ne ate grusht dhe i ruaj
ngjyrat e ylberit
Gjakun dhe zjarret neper shekuj
klithmat e femijeve neper stuhi
aty e ruaj
zhurmen e flakes kur ma dogji kullen
ne ate grusht dhe i ruaj
ninullat e nenave prane djepave
jehonen e krismave te Lirise
Aty, ne ate gusht dhe e ndjej
aromen e bukes ndore kur piqej ne cerep me prush
aty e degjoje zhurmen e prangave mbi eshtra
rropllimat e dyrve te burgut
ne ate grusht dhe i ruaj
edhe melodite e fyellit per dasmen e Beses dhe
Bestarit
Zerin e Nexhmijes ne kengen e Rexhes
Himnin e Flamurit
aty e ruaj alfabetin shqip
aty-te ruaje te Kosova ime
eca e rri neper terr
E diellin nuk ta mora
O Toka ime e Diellit,
O Kosova im e drites.

Une*
31.05.2006, 23:40:00
woww Angie shume e mire...bravos..une s'di me shkru poezi ama shume me pelqen kur dikush din me shkru mire..kjo e jotja shume e mire..te lumte a!

Turkish-girl
01.06.2006, 00:15:00
Angell te lumte goja e embel

Ashtu siq e vlersoi Une* shum me pelqeu poezia. (Y)

imported_Angjelina
01.06.2006, 00:36:00
Keto Dite e kam njej nje merzi per atdheun ton te dashur..Nuk kam dite qysh me marr me fjal ate merzie ,kshtu qe e kam sgjell ket poezie Cila i pershkrun te gjithat mendimet e mia..Kjo poezie nuk eshte nga duart e mi por e ka shkrua daja im i vogel /forum/images/smiles/icon_smile.gifMe nderime per Autoren edhe shoqen ton te dashur mjellmen , qe na ka lan mundesin ti shkrujm ndjenat tona ketu! Nuk do te harrojm kurr...


Angelina

Grasha_1
01.06.2006, 09:49:00
Bravo Angelina te lumte
Qdo fjale tjeter do te jete e tepert.
Edhe nje here te lumte

Azhuli
18.06.2006, 11:52:00
,...a mund te zėsh besė,...

,...ne ditet e veres ,...kur ka diell ,...ka fryme jete ,...ka gjalleri ,...e ne mes zhurmes ,...ne mes asaj qe jepet ,...ne mes asaj qe shkrihet,...ne mes te atyre qe ne i kemi emeruar sekonda ,minuta ,jave ,..e vite ,...pra a mund te ze bese se krejt kjo qka kemi eshte e tera ,..se krejt qka kemi duhet te na kenaqe ,...se asgje nuk na mungon ,...sa mire do te ishte ,...mos kerkova shume ,...e ska mundesi te me plotesohet deshira ,...a mos thashe diqka qe tani me e kemi sjellur neper mend dhe me ne fund vendosem qe ta harrojme ,...apo qe e harruam padashur ,...po me siguri se po ,...ju them se neper fjale nuk e gjejme dot ate qe shpirti do ta jep ,..e nuk e gjejme dot as fillimin e asaj qe e ne e quajme deshire,...se kerkojme ,..kerkojme ...une kerkoj ,...e sndalem ,...ishalla e gjejme ,...ishalla e gjej edhe une ,...lutu ,...se po lutem ,...Nese ne vargun e qasteve qe do ti shkepusja do te radhisja kujtimet e mia ,...nese ne asnje dite te vetme nuk ndalem se kerkuari ,...dhe nese ne fund shoh se asgje nuk ka ndryshuar ,...eshte si me pare ,...pra nese eshte keshtu a duhet ta quaj zhgenjim ,...apo enderra vazhdon ,...por nderkohe me duhet ti ze bese kesaj qe kam ,...dhe ngris gishtin e mesit te dores se djathe,...pirdhja e se mundshmes ,...hehehehe ,...ska me imagjinate ,...ska me enderra ,...u zgjova ne mesin e kesaj qe jam ,...dhe po ze bese ,...e kap kete qe kam e mbaj ne gji dhe i them ,..mos me lafsh kurre ,...te dua keshtu si je ,..se paku kjo qe kam ,..kjo qe kam kaluar,... nuk mund te ndryshoj (ne mes ndryshimesh),...nese do eja ,...e kushdo qe vjen mos me ndryshofte ,...ishalla ,...me mire keshtu ,...sot une po ze bese ,...

,...e perdite qeshė me besen ,..me fjalet ,... me emrat ,..me imagjinaten ,..me definicionet,...ama jo sot ,...sot vertete kam shpaluar ate qe kam besuar ,..ate qe kam enderruar ,..ate qe nuk do te doja kurre te ndryshonte ,...sot e shoh se ajo qe kisha futur neper skutat ,...neper thellesite e mendjes sime ,..ajo me jep mua ,...e une e marr ,...e gezohem qe e kam ,...e mbaj ketu ,...e ndihem mire ,...sa mire te besosh ,...as qe dua te jete ndryshe ,...ky jam une ,...po me pelqen te ze bese ,...a me duhet te bindem ,...a me duhet te them se kjo qe kam eshte me e shtrenjta ,..me e mira ,...me e dashura ,...apo te ngris prap gishtin ,...ju pres ne kopshtin tim poliedrik ,...me gishta te ngritur ,...derisa nuk do te jam i vetem me mendimin qe gishti duhet ulur ,...dhe te shkojme ne vendin e dikujt tjeter te ulemi ,..te shohim se qka ka pare ai nga aty ,...pra te shoihim se sa ka mund te shoh ai nga aty ,ate qe ka hapesira ,...dhe keshtu te dalim ne kopshtin me te madh ,...me te bukur ,...ku mund ta kapesh fjalen per te shpetuar ,...e te ngjitesh me te perpjete ,...wellcome to our world ,...


Azhuli

Nasi
19.06.2006, 00:03:00
... kujtesa?, harresa?
S“me nevoitej dikure kohe e gjate per kete.
Sahere qe doja shtrihesha ne shtrain tim, prane dritares, mbyllja syte qe te paraftyroja fytyren tende.

As rrezet e diellit te muajit te gushtit qe depertonin permes dritares sime pa perde s“mund t“ thyenin kujtesen time, as pikat e shiut te vrullshem qe depertonin neper te plasurat e dritares s“mund t“myknin kujtesen time.
Edhe zhurma e trenit dhe fishkellima e thelle qe leshonte, saher qe kalonte prane, mu ketu prane dritares sime, qe shpeshhere edhe nga gjumi me zgjonte, s“mund ta trishtonin kujtesen time.

Ne fillimme mjaftonte te shtrihesha ne shtratin tim prej druri, qe qendronte prapa deres, dhe veshtroja qoshin e murit ne anan e djathet te dritares, ku nga nje e plasur e lehte e murit shendrroheshin mijera paraftyrime.
Dy, tre, pese sekonda. S“me nevoitej me gjate.

Dikur gjitheqka nderroi kahun e tije.
Rrezet e diellit s“deportonin ne dhomen time, as pikat e shiut as..., sikur u deshprua kujtesa me fatin.
Sekondat u shendrruan ne minuta, dhe ne vende te buzeqeshjes sate, mund te kapja ne paraftyrim vtem flokun tende ngjyre geshtenje.
As tani me s“me vije perballe me ate buzeqeshjen tende, qe te bente te ndihesh mire-si ne realitet, vetem ne arratisje dhe shpine te kthyer mundte te paraftyroj-si ne enderr.

Gjysme ore nje ore, shpesh kote.

Kujtesa ime tani i ngjau hijes se trupit time, qe ne muzgun e mremjes vije duke u zgjatur gjithenje e me shume, deri sa erresira ta gelltise ne vete.

Vetem emri. Kuptimi i emerit tende me ka mbetur ne kujtese: jeta eshte ar.

Hollywoodstar
08.07.2006, 02:02:00
Shpesh jam munduar ta anashkaloj kete qe e hape ti,Mjellma.
Por,s po mundem..
S kam mundur te e shoh emrin tend ketu,sepse e di qe s je me, e dashura Feride.

Por,sonte s mujta edhe hyra e mbeta gjer tash duke lexuar..oh Zot po gjera te bukura qe permban.

U kyqa serish sepse s dua qe kjo teme te mbulohet nga harresa.
Ti ke qene ajo qe i ka jap fryme Ditarit te ndjenjave, e kete fryme gjallerie desha ta perkujtoj sonte..

..me mungon Ti...mike e dashur:-(

M.

rtp_ja
08.09.2006, 10:04:00
.....................................

Oj Mjellme
Sa shume ndihet mungesa yte ....

imported_Angjelina
13.09.2006, 01:51:00
Nenes sime

Edhe zogjet e malit kane qare.
e plot dallge pat deti
ne takim me nenen time
ate nate pas nej shekulli.

Na ndanin male e shkrepa
Lumenj,oqeane dhe deti i zi
sa shum kam qare per ty o nene
e ti me lot te ngrire ne sy.

Dhembja,pritja e ,vaji o nene loke
neper rrudhat e ballit
t'u paskan shkrehur ne nur
s'e kam besuar
se e jetojm nej shekull te ndare
me portretin tend te varur ne mur.Angjelina....

Poediseja
14.09.2006, 01:34:00
E dashur,

Ja, pas shumė kohe, tė drejtohem sonte..me gjithė shpirt.
Jeta akoma ėshtė si gjithė luftė. Mirėpo, e dashur. Unė po qėndroj stoike, krenare dhe nuk po mposhtem kurrė. Cdo sfidė po mė bėn mė tė fortė dhe cdo pėrvojė mė tė aftė pėr tė parė bukurinė e kźsaj jete.

E di qė ke dashur jetėn. E di, e ke dashur shumė. Aq sa e du unė. Dhe mė beso. Do e jetoj edhe mė shumė tani. Do e jetoj edhe pak pėr ty.....

Sonte mbetėron qetėsi...vetėm muzika mbush dhomėn, pėrvec mallit tim. E di ti mallin tim, e dashur. E di ti....Dhe ky ėshtė motorri im, sic ishte edhe i yti.

Mendoj nė ty.....sidomos kur kam veshur bluzėn tande. Gjithherė mbushem me energji dhe optimizėm kur mendoj nė forcėn tėnde, nė shpirtin tėnd aq tė pasur dhe tė pastėr. Falemnderit pėr kėtė....Ti mė tregove qė njeriu ėshtė gur....Dhe ashtu e ndiej vetėn. Ndiej se triumfoj....cdo ditė e mė shumė. Do ishe krenare, burbuqja ime. Do ishe krenare me mu. Ashtu sic jam unė cdo ditė me ty....

Marjeta
21.02.2007, 18:31:00
Flutura....

Gjeta……nje flutur!

nje flutur e bukur ngjyren blu.....shtrire ne anen e nje rruge....u afrova me ngadale ne drejtim te saj....e mora, dhe e vendosa
ne ndenjesen e makines time....aty qendroi....kusurin e dites.....ndersa
po vozisja makinen.....gjuha e saj e zez godiste lehte ujin qe
kisha vendosur ne kapak....fundi I dites dhe vozitem
per ne shtepi.....une dhe Ms. Flutura......kjo ndodhi dy dite me pare.....ajo nuk do te
shkoje.....akoma tundet ne kembet e veta.....pra ketu qendron.....ajo mund te vdese
e ndjej......ajo qendron ne tavoline me kapakun e ujit, nje dege peme dhe
disa petale lulej.....nje flutur aq e bukur......

gris – flutra e vockel....

sot......flutura e bukur ngjyre blu vdiq.....perkund bute
ne doren time.....dridhte trupin e vockel dhe krahet e bukur....duke len kete Bote.
eshte vetem nje flutur' shoqeria ime tha.....'qindra prej tyre
jane duke vdekur tani'....'ato vetem jetojne 2jave'....
'e di'....u pergjegja.....'por....akoma eshte brengosese'.
Duke mbajtur ne dore flutren e vdekur.....mendova per te gjith ata qe vrasin…..
u cudita me zemrat e tyre te egra dhe injorancen e tyre te jetes….
dhe e c’mova…bukurine rreth nesh, dhe bukurine e Ms
Flutures……


Ju pershendes...!

Poediseja
22.02.2007, 23:32:00
/forum/images/smiles/icon_smile.gif moti s'kam lexu dic aq te thjeshte dhe te bukur! Falemnderit Marjete..

trixi
26.02.2007, 01:37:00
Kisha kaluar nje mbremje te mrekullueshme ne Tirane,me njerez te cilet vetem per gjera luksoze bisedonin dhe ne baze te atmosferes qe mbreteronte mendoja se jam ne Berlin,Londer apo Nju Jork,e jo ne mes Tirane ne mesin e shqiptareve te mije te cilet nuk po i njihsha te tille....
.....nga ajo mbremje me ndanin vetem 24 ore dhe nje ndryshim per 180 shkalle,tani isha ne nje fshat te thelle te Elbasanit,pa rryme,shtepia qe hynte te ftohtit nga te gjitha anet,megjithese oxhaku ngohte dhe bente drite por prap nata ishte shume e ftohet....dhe po mendoja se si jetojn dhe jane aq shume te dashur keta fshatare me gjith keto kushte mizerje ku mungonte pothuajse qdo gje......
nusja e asaj shtepie ekishte burrin ne Greqi prej vitesh....nga punet e shtepise dhe vuajtjet dukej me e vjeter se vjehrra....po mendoja biseden e nje nate me pare per Benzat,frizurat,lokalet...etj te Zonjave Tiranase dhe po
krahasoja jeten e kesaj nuseje qe nuk kishte me teper se 22 apo 23 vjet dhe
problemet e kesaj nusje ishin si ta pergatiste ushqimin,te kujdesej per qunin 3vjeqar,te pastronte dhe te kujdesej per bagetit se bashku me vjehrren, edhe gjithnje me ate bujarin shqiptare shume te sinqerte.
Para tri vitesh isha ne Greqi dhe takova burrin e kesaj nuseje i cili me teper rrinte pa pune se sa qe punonte,edhe ate pa letra qendrimi ,keto jane ato tragjedite e shqiptareve qe nje pjese e popullit tone nuk ia dijn fundin pasurise ndersa nje pjese e madhe perballen me veshtersi te shumta e qe shume here edhe jane fatale....sepse skamja te qon ne dere te hasmit,ndersa nje pjese e madhe e shqiptareve e kane provuar kete ndjenje te te vuajturit,nese nuk e kane harruar........deri kur....more Zot

Trixi

imported_Angjelina
09.03.2007, 02:49:00
Jeta eshte plote mrekullia,por a ndodh se i i kemi para sysh edhe nuk i shofim? Ather a rrezikojm te presim qoraz ketu mrekullia,per cilat cdokush ka lexu apo ndegju dikun edhe e humbin tere jeten, duke pritur?

Mrekulliat jan gjera,cilet nuk mundem ti spjegojm apo definojn,por ne thellsien e zemres do e gjejm pergjegjen ne te gjith pytjet...


Pra nese don edhe beson ather do ti arrish te gjithat mrekulliat e kesaj botes edhe dikur pas shum viteve ndoshta e pyt veten edhe e vren se mrekullien cilen e ke kerku ka qen jeta edhe cdo dite te saj cilen ta ka ofru edhe ta ka dhan shansen te perjetojsh cdo dite nje mrekulli!


There can be miracles ,when you believe!

Angji

Turkish-girl
12.03.2007, 00:54:00
Mrekullit ndodhin ateher kur njeriu ju beson atyre.Jeta eshte vete nje mrrekulli,ateher kur i besojme asaj,kjo mrekulli shfaqet ne menyre fantastike dhe na mbyt me epsh per te bere dashuri me kohen kurse te biesh ne dashuri me kohen do te thote ta duash jeten.
E ateher pafundesia ndihet thelle ne shpirt.

Cdo frymarje eshte nje mrrekulli e pa merituar,cdo shikim qe na lejon ta gezojme boten rreth nesh,eshte nje mrekulli e pa merituar.
Sa te bekuar qe jemi te shijojme dheun me hapat e kembeve qe kan mundesi te ecin,sa te privilegjuar jem qe duart tona jan ne gjendje te prekin dhe mollezat e gishterinjeve,na japin ndjenjen e gjithckaje.
Sa shum gjera te vogla po MREKULLI TE MEDHA!

Mok
12.03.2007, 21:15:00
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Mok mė 2007-03-29 19:31 ]</font>

Anduena
13.03.2007, 11:10:00
Hmmm....

Nata e 03.03.07 ne Köln ka qen shum e bukur.... dhe i njoha shum Miq te mire dhe Atmosfera ka qen teper e mire.. por diqka um ka brengosur teper qe me lejke te mendojke ne nje Gje qe me ndodhi para si me mbri ne ket Mbremje fantastike...

Isha tuj prite Adea“n me Motra tona ne Mc Donalds.. dhe tuj pi nje Kafe e shikojsha Njerzimin qe qarkullojshin naper Restaurtant... dhe disi e pash nje Plake tuj sjelle me nje Kese te zhytur... nuk muajke me nxan vend dhe u mundojke me u qepu dhe me dal nga aja Tube. Me ne fund ja doli dhe u ul para meje.

Me te vertet ju dridhshin Duart dhe ishte teper e lodhme sepse Syte nuk muajke me i mbajte qelur. Syte nuk muajsha me ja leshu dhe shum um erdh gjynah nga kja.. si mund te ndodh, qe kja e Mjera dojke me be Naten ne Bahnhofin e ftohte??

Me ne Fund e nxuri Gjumi dhe shyqyr Adea mbrini.. kur dola ja fala do Pare.. dhe ju mbushen Syte me Lote!!! Me ka lan shum Ndjenja te keqija.. dhe te merzitshme! Nuk di por ne Kohen e sotshme ende ka edhe ne Gjermani Varferi te madhe.. mos te thot kush asgje.. se mire i kena Punt.

Peaceeeee

Dredhza_20
19.03.2007, 15:03:00
Ditari ndjenjav, ndjenjat nuk pershkruhen apo ndjehen, se sicili provim per pershkrim te tyne, do't deshton nese nuk ndjen si un..kshtu se as qe e provoj me i pershkru.

PeAcE /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif

Litta
23.03.2007, 15:56:00
ndjenjat jon ni pjes te madhe te jetes...

Azhuli
05.04.2007, 15:26:00
...rruga neper te cilen ecė qdo dite ,ka edhe te papritura,...nganjhere eshte aq errėt sa qe nuk shoh asgje dhe me duhet te ndjeke instiktin,skam fanar ne dorė dhe me duhet te shkoj pas afshit qe jo qdohere e ndjeje,...deri te nesermen,...pastaj del drita te cilen une nuk e kam harruar dhe te cilen e njoh nga thellesia e mendjes sime ,por ama do te doja te futesha me thellė,...ndjehem i mbajtur nga nje force qe nuk me leshon lehte,...me kujtohet loja kur isha femije,...a thua me mbajne keshtu vegimet ...?,xhemperi i kapur fort nga nje dore femije ,fjala "te zura "qe me duket se edhe sot me mban ,...smund te ikim nga femijeria jone ,...e kemi me vete pikerisht atehere kur nuk dijme se qka te themi ,kur nuk dijme se qka te bejme ,...ja qe edhe kur shkruajme ,...

Poediseja
16.04.2007, 21:58:00
Tė flas prapė Ty, si shenjė e thellėsise tė ēdo ndjenjeje qė njeriu mund tė ketė. Jam e bindur qė Ti ke ndierė shumė nuanca tė emocionalitetit qė mund t'i ndiejė vetėm njė femėr me zemrėn plot shpresė dhe dashuri.

Sonte ndiej ndoshta njė pikė tė atij oqeanit tė dhembjės sate qė ndonjėherė nė ndonjė moment tė pikėlluar ke pėrjetuar nė maksimum.

Nuk e di Ti tanimė, mirėpo flitet tė trashėgohet njėri prej emrave Tuaj tė imagjinuar. Tė trashėgohet njė pjesė e fantazisė tėnde, qė ndoshta ti nuk e kishe menduar kurrė pėrderisa ke shtegtuar nė kėtė botė aq konfuze. Do gėzoheshe, burbuqja ime. Do gėzoheshe dhe do shikoshe me atė shikimin krenar qė unė vetė kam soditur tek ti dhe do mė falje si shpėrblim prapė njė forcė qė nuk ka pėrmasa njerėzore.

Ndoshta, e dashura ime. Ndoshta, konfidentja ime, do trashėgojmė njė pjesė tė fantazisė tėnde mbi tė bukurėn, mbi shprėsėn, mbi mallin.....qė ke patur gjithė tė pėrbashkėt me mua.

Ndoshta...them unė. Ndoshta....edhe unė do vdes syhapur pėr njė dashuri qė as Ti nuk ke mundur t'a ruash sikur diē qė tė takon aq sa tė takon fryma e parė kur merr nė jetė. Ndoshta edhe Jo. Lutu pėr mua....je mė afėr qiellit!

Unė nuk dua t'a di se sa dashuri tė zjarrtė ke falur kur ke lėshuar frymėn e fundit tė jetės. Nuk dua t'a di.

E vetmja qe dua t'a di ėshtė: Si je atje? Eshte qetėsi?


Me prit...me vete do tė sjell njė mėngjes tė Prishtinės, tė puthur zjarrtė nga unė, vetėm pėr Ty.......

Azhuli
20.04.2007, 12:56:00
...pellgjet zbrazen nga te shkelurat,ndjeje se pertej botes sime ka nje imazh qe ngjane me perjetimet e mia ,...a thua krejt bota te me ngjaje ...???Edhe ky shi qe u ndal nuk solli asgje te re ,...perveq se mu kujtuan fjalet se shiu eshte lot, se shiu lanė mekatet ,se shiu ,...sa shume fjale te thena kot ,...edhe ylberi ka nje bukuri qe nuk na le ta prekim,...ashtu i lagur me dhembin vraget qe kam neper trupin tim ,se nuk doja te mbaja ne shpirte deshiren per te harruar gjithqka,...pres te me thahen te veshurat ne trup,ta humbe ngrohetsine,dhe te ndjeje se edhe une po vuaj ,...kalova nje emocion qe shumkė neper shekuj e ka lidhur me relegjionin ,...me besimin,por nuk munda te ndalem askund sepse kisha shijuar ndjenjen e te qenurit njeri me mėkate,...dhe keshtu shkova,as lamtumire nuk thashe ,...ama nuk e dija se nje lamtumire e pathėne nuk tė lė tė largohesh sado larg qe shkon,...eshte veshtire te mbetesh peng i nje ndjenje qe kurrre nuk mund ta shprehesh ,...ta mbashė me vete fillin e nje humbje ,...

...

Turkish-girl
02.05.2007, 22:37:00
Sikur te mundesha......

SiKur te mundja,do te behesha diell,do te ngrohja cdo dite.Ngrohtesia ime do te bente te rreqethesh kur te me kujtosh.Edhe kur te binte shi,edhe kur te frynte,une gjithne do te isha aty.
Sikur te mundja,do te behesha hene edhe kur te bjerre terri edhe kur te qel agimi,une do ta dija se kah je duke shkuar.Do te isha me ty gjithnje derisa te me hetoje dhe ta kuptoje se une jam ajo qe sjell gjum e enderra pa brenga.
Sikur te mundja,do te behesha ere,do te shkoja me ty edhe ne fund te botes dhe kurr nuk do te lodhesha.
Kur do te ndjehesh i pikelluar,do te puthja ne fetyre.
Sikur te mundja,do te behesha zoge,do te vija cdo mengjez nen dritaren tende dhe do te zgjoja me kengen me te bukure te dashurise.Do te pritesha aty derisa te me hetosh dhe te me ushqesh me thermite e dashuris sate.
Sikur te mundja do te isha berre muzike edhe kur je i pikelluar dhe kur je i gezuar,gjithnje do te leshoja melodine per veshin tend.
Sikur te mundja,do te behesha lot ne syrin tend,do te rreshqisja faqeve tua dhe do te perpiqesha qe te largoje cdo brenge.
Sikur te mundja ,do te behesha mendim,vetem ndonjeher do te hyja ne koken tende,qe ta kujtoj se ende egzistoj.
Sikur te mundja..........
Por,e gjithe kjo eshte e kote.......
I kote eshte dielli dhe ngrohtesia e tij.
E kote eshte hena me yje,e kote eshte era dhe forca e saj.
I kote eshte zogu me krahet e thyer.
E kote eshte muzika kur nuk ka ze,te kota jane lotet kurre jan thare.
Te kota jan enderrat kur nuk munde te jene realitet.
Te kota jan mendimet,sepse jane te paarritshme!

Azhuli
07.06.2007, 10:33:00
Mire,...

,...asnje gote e zbrazet nuk te shuan etjen ,ama ka gjurme feste ,karriget perreth sikur te bejne te ndjehesh i pranishem ,sikur fryma jote ishte aty derisa te gjithe festonin ,nuk mungove duke mos qene aty ,...prania e nje te largeti,...qe shkon dhe shkon,...mbase vetem ne mungese te shohin ....!!!Nje vend I boshatisur mund te te mbushe ndjenjen ,…malli I njetrajtshem I nje te qenuri larg,…nese asnje dolli nuk eshte ngrehur per mua,nese asnje buzeqeshje nuk ju drejtua fytyres sime,nese askush nuk me pa mua kur jepja emocionet e mia ne nje celebrim ,kjo nuk do te thote se une nuk jetova,… kam te damkosur shpirtin derisa zvarritesha neper kufijt e deshirave te mia ,derisa beja pelegrinazhin tim,…ama keshtu jetova duke shijuar jeten ,…nje jete pelhure pa mona lizen ,…po te isha edhe une aty me siguri se nuk do te merzitej askush ,…mbase do te me perqafonin ,…ju lutem ,…ska nevoje per homazhe ,…do te kthehem per te filluar tregimin tim ,…

...

latina_girly
11.06.2007, 10:33:00
ditari im, ti je i vetmi per momentin, me te cilin mund te flas per ndjenjat e mija. ahh, sikur te mos kisha edhe ty, ateher nuk e dija se cfar do kisha bere. me trego o ditar i dashur, cfar duhet te bej, qe te jem e lumtur ne jete? nuk mjaftoj jeta ime qe sakrifikova per ate qe dua? nuk mjaftoj trupi im qe u shkaterrua pothuajse i teri? athua valle nuk eshte mjaft te duash dike plot zjarre me zemren e zhgenyjer dhe te lenduar?

me trego ditar i dashur, cilat shkronja duhet ti qendis qe te me del historija e se ardhmes sime? ndjenjat qe kam tani nuk di ti pershkruaj, sepse ndihem e vetmuar dhe ne te njejten koh e rrethuar nga i gjith rrethi i ngusht si familjar ashtu edhe shoqeror. ndihem e perjashtuar nga dashurija, edhepse dua. ndihem e vuajtur, edhepse nuk kam hequr shum, ndihem e lodhur, edhepse nuk kam punuar. ndihem e zbrazet, edhepse kam nje pjes, e cila ka zene tashme vend ne trupin tim dhe e cila nuk duhej te ishte aty. e qfar te te them per ate pjes, i dashur ditar? paj me thuaj, a mund te me tregosh se si duhej te reagonte nje femer ne moshen me te mir, e cila duhej te kishte shum me shum vullnet jete, kur merr lajm, se ka nje semundje te rende? pa me thuaj o ditar i zemres, si duhej te reagoja ne ato momente?

lus Zotin, nese kam zhgenyer ndokend, te me zhgenjej. nese kam urrejtur, te me urrej. nese kam gabuar, te me bej te varfur ne shpirt. nese kam plagosur, te me vras dhe nese kam dashur, te me doje...

me thuaj ditari im, athua do ishte me mire, nese nuk do egzistoja fare? athua do me largoheshin dhimbjet qe kam? athua do e kuptonin rrethi i ngusht familjar mendim tim per jeten time? me trego ditari im, te lutem, me jep pergjigjje per gjitha keto pyetje...

latina_girly
12.06.2007, 11:21:00
e marte, 12.6.2007

Ditari im,

sot ne mengjes u zgjova me ni gjys ore me vone se sa zakonisht. andaj shpejtova te vishem dhe vrapova qe mos te me ike treni...

kur mberriva ne tren, mora mobilin dhe fillova ti lexoj disa mesazhe te vjeter... nuk munda ta kontrolloja vehten, edhepse von e kuptova se kisha diken aty ball per balle ne karrige. me ishin lagur syt dhe duke ndegjura nje kenge, vazhdoja te qaja, edhepse pa dashje... thelle ne mendime isha 1 vjet me mrapa duke i lexuar disa mesazhe qe me benin te qesh dhe poashtu edhe te qaj. mendoja: si u zgjova sot me vone, dhe si shpejtova qe mos te me ikje treni... paj me thuaj ditari im, a mund te vrapoj edhe ne shpetesi te jetes, ashtu siq vrapova sot ne mengjes... athu do na ik treni i fundit i jetes? nuk di pergjigjje per gjitha keto pyetje, por mendoj se njeriu duhet t'a cmoje jeten e tij gjithmon. qe mos te vi ne at gjendje te mendoj ka fundi: pse nuk bera keshtu, pse nuk bera ashtu...

falenderdoj te tashme mjerisht te ndjeren Mjellma, drit ju beft jeta ne parajse, e cila e ka hap kete tem te qelluar per te shenuar mendimet e shpirtit dhe per te qene me afer njeri-tjetrit me mendime.
me faqe dhe sy te perlotur dhe shpres se "nje dite do te jete me mir" e mbyll sot ket postim te ditarit tim...

neon
12.06.2007, 18:12:00
Latina Girly edhe pse hyj shume rralle koheve te fundit ne Forum, nuk mundja te rrija i qete sepse pashe shkrimet e tua te fundit dhe ndjeva qe jane te shkruara ne menyre shume te sinqerte dhe burojne nga thellesia e zemres(edhe pse nuk te njoh fare).

Latina Girly ne fakt ka bere vetem ca pyetje qe shume njerez i kane bere ndonjehere ne jeten e tyre, me kete dua te them qe ajo nuk eshte e vetme, ky fakt nuk te largon dhimbjet , por te ben te shohesh me mire.

Filozofi i njohur gjerman Arthur Shopenhauer, fillonte nje veper me fjaline “nuk kemi ardhur ne kete bote per te qene te lumtur” dhe vazhdonte me teorine qe kur te kuptojme kete gje te mundohemi te jetojme ne menyren me te mundshme te lumtur.

Gjtihcka qe mundet te bejme eshte te perpiqemi, sepse perpjekja eshte e vetmja gje qe kemi. Te jetosh te tashmen dhe te shikosh perpara, besoj qe kjo eshte menyre me e mire, sepse sado qe te kete ndikim e kaluara ajo eshte nje gjendje e shkuar, sa me heret qe te dalesh aq me mire do te jete.
E kam te qarte qe ne jemi njerez dhe kemi ndjenja, por nuk fitojme asgje duke fajesuar veten, shpeshhere per gjera per te cilat ne fakt nuk jemi fajtore. Le te mbajne ne ndergjegjen e tyre secili pjesen e vet, pasi qe gjithcka ne kete bote rrotullohet.

Te pyesesh per ekzistencen eshte pyetje e logjikshme, por me shume mendoj se duhet te bejme pyetje rreth kenaqesise qe mund te arrihet dhe jo rreth vuajtjes qe na rrethon.

Jam bindur thelle qe nuk ekziston asnje gje ne kete per te cilen ja vlen te shkaterrosh veten, nuk mund te ekzistoje sepse nese shkaterron veten tende nuk mund te jesh as per vete, por as per te tjeret. Ne kete planet ne kemi nje jete te vetme, eshte shume e shkurter per ta kaluar te lumtur, por shume e gjate ta kalojme ne vuajtje.

Latina ti ngrite koken lart dhe kuptoje qe ti je vetja yte dhe rruget qe do zgjedhesh per te jetuar jeten jane vetem te tuat, prandaj zgjidhi me te mirat duke kaluar shumehere edhe neper pengesa, qellimi kryesor eshte te ndjesh sa me shume lumturi qe te mundesh, mbi te gjitha je ti dhe jo bota qe te rrethon.

Uroj te kalosh sa me shume dite te bukura ne jeten tende!

Me nderime
Neoni

Angelina
14.06.2007, 23:30:00
Latina:

Eshte shum veshtir ti perballosh momente te tilla, mbasi ne ketu momente te doket se ne horizont nuk ka asnje rreze te diellit!Por jeta eshte e tille, se ti ofron disa momente kur bjen me nje kracke pa shpres!
Ndoshta fjalet e mia po tingllojn naive, edhe e di se mbas ketyre momenteve asnje fjal e mire nuk te doket e logjikshme,por duhet prape te zgjohesh me ate cik force qe te ka mbet edhe te pytsh veten! Ky Dialogu yt ,besoj se eshte nje hap i pare ne rrugen e mbare! Mos harro edhe duhet patjeter te kesh parasysh se ne kete jete,coft e shkurt apo e gjat ,gjithcka duhet te shikohet nga dy perspektiva edhe se ketu gjana qe po ndodhin tani e kan nje domethenje shum ma te thelle se sa mendojm ne! Cfare domethenje apo cfare qellimi fshefin ketu gjana per ty, i gjan thell ne zemren tende. Besoj se cdo pergjegje qe te vyn per nje zgjedhje edhe per nje pshtim nga kjo gracke, e gjan tek vetvetja! Gjithcka apo thuajse gjithcka mundem te mesojm per te tjeret apo nga te tjeret,por ku eshte pytja tek vetevetja, ather TI e vetem TI mundesh te jete i vetmi person qe pergjegjet ne gjitha atu pytje! Tento, hulumto edhe sqaroja vetes te gjitha atu gjana qe i ke ceke, sepse me ne fund asgje nuk ka ma shum pesh se me qen e vetedishem se cka po ndodh reth teje e si mundesh ma se miri me ja spjegu vetes, veten!
Une jam ma se e bindur se do e gjen ate rrug e se do te vjen momenti kur je e vetdijshem per gjitha ktu gjana, ky hap per mua eshte nje i veshtir ,qe shum sa nuk e arrisin, sepse mendojn se i kan gjet pergjegjet me nje menyr, veq jeta apo Shpirti i dikujt vyn te analysohet deri ne maximum! Eshte si je rruge, me shum brenga e shum opcione, per tye shpresoj edhe besoj se do ti zgjedhsh te vertetat edhe te arrit atu ku cdokush prej nesh ka deshir te arrit!
Te vetvetja!

Azhuli
26.09.2007, 15:01:00
Ate dite isha kthyer dhe thyer ne te njejten kohe,…momente nga historia te pjellura rishtas nga injoranca fyese ,deshperuese ,…kombetare.Nje vend paradoksesh,absurditetesh te gershetuara me ngjizjen qe ka vetem nje emer ,…korrupsion,…pllakeza graniti dhe grand hotele ne mes fukarallekut dhe mungeses se ndjenjes per gjithqka te bukur,te vlershme,te dobishme.Emra te rremė per krimin,politiken,patriotizmin,…finesa e paperjetuar kurre,qellimi meskin,deshira per te gllaberuar gjithqka,sikur ishin nje liste e gjate ne menyne e prioriteteve ,…kamarieri qe te shikon sikur deshiron te thote ec nga ketu,gropat ne rruget edhe ashtu te ngushta,…strumbullare botkuptimesh te bastaduara ,mburrja per principet jolegjitime ,zhurme gjeneratoresh dhe terr midis llampave ,…gjithqka sikur gjenerali ne labirinthin e vet ,percjellin vetem nje mesazh,…largohu,…e ku te shkosh ??!!.Kam degjuar shume here se njerezit kan permendur fjalen vendi im ,..!!! Sa fjale e mire,..gjithkush ka nje vend te vetin ku mund te ndertoje edhe pista aeroplanesh ,prej nga ku mund te fluturoj per gjithkund,…me krahet e imagjinates ,me shpresen se nje dite mund te kthehet ne token e vet,…aty ku I ka rene koka,…te jetosh I permalluar,...ta kesh mall rrugen tende ,…qfare plehu u derdh ketu qe u rriten keta njerez si therrat e murrizit,..?!!!I gervishtur pergjakshem sodis nga vetura motelet dhe restoranet perkrah magjistrales si brenda nje holli te gjate kurverish,…ska teater sonte as neser ,se ska as shikues,…te gjithe shikojme qiellin prej nga pritet te bie statusi,dhashte zoti te mos na ze perfundi e te na rigjymtoje,…pervidhemi kendeve dhe ikim pergjegjesive se ja erdhen zgjedhjet me lista te hapura,…sa veshtire eshte te zgjedhesh ne mes dy m…..nje varg poetesh qe heshtin duke shkruar perpara akademise se mbyllur ,…te lumtur se gjetem nje by pass,…me ne fund ,…Zoti e befte hajr miq te dashur,...kosova sot,...Azhuli


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Azhuli mė 2007-09-26 15:23 ]</font>

trixi
13.12.2008, 21:07:24
Te gjitha shkrimet prap do te shkruhen ,fal Zotit qe shkrimet e te ndjeres Mjellma nuk kan humbur.....ndersa shkrimet e mija nuk kan rendesi,shpresoj se prap do ti shkruaj....

trixi
06.01.2009, 12:23:56
Nuk di si ta filloj kete...e as si ta perfundoj...

Gjate kishim biseduar gjate gjithe veres per librin tend "Renia e gjethit ilir". Si mund te pranohet vdekja ne menyren me te lehte, pse njerzit duhet te jene te vetedijshem se vdekja eshte vetem nje linje qe e ndan pakufizueshmerine e ekzistences .Si te pranohet fakti se vdekja eshte pjese e ekzistences sone se amshueshme deri ne momentin e ballafaqimit me Perendine....

Nje jave me pare ta urova ditelindjen e 38...u qeshem se po iknim pahetueshem drejt linjes...te falenderova qe me kishe radhitur ne mesin e miqve tu qe i quaje "njerzit e forte" dhe te thash: Oj Mjellma..edhe mua dine te me dridhen kembet... e qeshem te dy...E sonte po me dridhet krejt shpirti.

Mjellma, mike e dashur...nuk po di se si te shkruaj...si te drejtohem. Une tash jam ketu ne kete bote...ti e kalove linjen...
Nuk gjeta vend tjeter ku te shkruaj...Nuk desha te hape teme per te te thene mirupafshim ne tjetren bote... Po te shkruaj ketu...ne ditarin tend te ndjenjave.... Mirupafshim Feride...


p.s. Pas nje semundjeje te shkurter, Mjellma, mikja jone e forumit, nderroi jete 4 ore me pare ne Neshvill te SHBA-se.
---------------------------------------------------------------------------------------
Duke perkujtuar Mjellmen tone te dashur me rastine e trevjetorit te vdekjes ,e postova edhe shkrimin e Grejzit (Mikut te Mjellmes),andaj do te deshiroja qe ata qe e kane njoftur apo kane pas komunikim me te ndjeren Mjellma(Feride Dervishi),te shpalosin kujtimet ...

Duke perkujtuar Mjellmen Lutem Zotit qe shpirti i saj te pushon ne Parajs (Xhenet).....

Trixi

Grejzi
07.01.2009, 22:38:02
Sonte, ora e zemra trokasin me trishtim
Por koha ndaloi, pa frymėmarrje ka mbetė
Revoltė blasfemike pėlcet nė universin tim
Kush e bėri kėtė botė, a duhet kėshtu tė jetė...

Sonte liqenet le tė shterrojnė krejtė
Nuk kanė kuptim kur ti s’je aty
E hija e lisit, e ngrirė, ka mbetė vetė
Nuk shkrinė pa ngrohtėsinė qė kishe ti nė sy

Sonte as dėborėn tė bardhė nuk e shoh
S’mund ta ketė ngjyrėn e shpirtit tėnd
Mbi tė numėroj gjurmėt e botės qė e njoh
qė kishin lėnė vrragėt si njė peshė e rėndė.

Sonte qyteti im ka ngjyrėn gri
E kėtu mėngjeset do tė lindin prapė
me mallin e zemrės qė ua fale ti
Por, njė puthje si tėnden mė s’ka kush t’ua japė.


Ojjj mike... mė mungon shumė....

trixi
04.02.2009, 16:30:10
Sonte, ora e zemra trokasin me trishtim
Por koha ndaloi, pa frymėmarrje ka mbetė
Revoltė blasfemike pėlcet nė universin tim
Kush e bėri kėtė botė, a duhet kėshtu tė jetė...

Sonte liqenet le tė shterrojnė krejtė
Nuk kanė kuptim kur ti s’je aty
E hija e lisit, e ngrirė, ka mbetė vetė
Nuk shkrinė pa ngrohtėsinė qė kishe ti nė sy

Sonte as dėborėn tė bardhė nuk e shoh
S’mund ta ketė ngjyrėn e shpirtit tėnd
Mbi tė numėroj gjurmėt e botės qė e njoh
qė kishin lėnė vrragėt si njė peshė e rėndė.

Sonte qyteti im ka ngjyrėn gri
E kėtu mėngjeset do tė lindin prapė
me mallin e zemrės qė ua fale ti
Por, njė puthje si tėnden mė s’ka kush t’ua japė.


Ojjj mike... mė mungon shumė....


Respekt dhe falenderim Grejzi per keto vargje !

mergimtarja
15.02.2009, 14:07:22
Proze nga Elvira Dones
marre nga romani"Dashuri e huaj"

"... Mė ke dashur, e di. Sipas metrit tėnd tė dashurisė, me pikatoren gjithmonė pėrqendruar qė tė numėronte rreptėsisht piklat e dashurisė qė mė dhuroje, mė falje, mė... cili ėshtė varianti i saktė i asaj qė kam ndėr mend nė shqip? Mė vjen fjala nė gjuhė tė tjera, por jo nė shqip. U shpėrndamė nėpėr botė ne shqiptarėt, zogj marrucė e tė pėrhumbur me pendėt qė na kullojnė gjak... Mė ke dashur, jam e sigurt pėr kėtė, ndonėse kjo nuk tė pengonte tė lije mendjen edhe pėr tė tjera gra dhe kėtė tė ma pohoje pa pikė mėshire. Dashuria pėr mua nuk tė pengonte tė mė fyeje e lėndoje shpeshherė me mospėrfillje apo pėrbuzje ndaj emotivitetit tim tė marrė...
Plogėshtia po mbaron... po ēan drejt sipėrfaqes njė nga karakteristikat qė na ka marrė mė shumė nė qafė ne ballkanasve, krenaria e pakufi, krenaria kaq pak e menēur. Por tani kam nevojė pėr tė, edhe pse e di qė kjo e famshme krenari ėshtė mė shumė fodullėk prej budallai, qė ne e nxjerrim nga xhepi sa herė nuk jemi tė zotėt tė zgjidhim problemet tona. Pra mirėseardhtė krenaria kokėfortė absurde e gjithpushtetshme e sėmurė shkatėrruese miope e paarsyeshme. Kam aq shumė nevojė pėr njė ndjenjė tė tillė vullkanike..."
mergimtarja

`Idila
15.02.2009, 18:08:52
Nuk di si ta vlerėsoj, nuk di si ta quaj.......thjesht pyes veten
Janė kėto sjellje njerėzore?!
Kėtė kam si parathėnie, njė pyetje qė mė mundon pėr vite me rradhė.
Me kėtė pėrse ėshtė e lidhur gjithė jeta ime.
Kisha kuptuar qė tė mbijetosh nė kėtė botė duhen shumė pak gjėra:- Mirėsi, ndėrgjegje, dhe punė.
Do mė thoni:- Dashuri nuk duhet?!
Besoj se njė njeri i mirė do tė thotė dhe dashuri, se njė njeri me ndėrgjegjje tė pastėr nuk do t’i shkaktonte vuajtje njė njeriu tjetėr.
Dhe kėshtu me kėto tre parime dola nė jetė, fillova, mora vendime, i praktikova dhe e sigurtė nė vetvete se duke ndjekur kėto nuk ekzistonte mundėsi tė bėja gabim, u zhgėnjeva.......
Erdha nė kontak me njerėz qė nuk kishin as mė tė voglėn ide ē’farė do tė thotė Liri.
Isha shumė e mitur atėherė kur thashė tė parėn tė madhe pėrse.Kur shikoja skena si nė mė tė tmerrshmet efialte. Pashė sa me lehtėsi disa njerėz shkelnin pa mėshirė lirinė e tjetrit, me sa lehtėsi mohonin gjėnė mė tė ēmueshme qė u kishte falur natyra apo Zoti.......
Edhe pse u rrita nė njė botė ku madhėshtia e Zotit ishte e ndaluar e besova thellė brenda meje....
Zot...........................
Nuk ma treguan nuk ma mėsuan, nuk ma imponuan , nuk u pėrkula kurrė nė madhėshtinė e tij, por e adhurova, e besova, e ndjeja gjithmonė si mbrojtės, besova se vetėm ai kishte dhuntinė tė kujtojė se ē’farė nė tė vėrtetė ndjej....

Pyes veten:- Ai zot i plotfuqishėm qė nė emėr tė Tij bėhen kaq e kaq shumė:-Ai kujt i pėrkiste?! Kishte fe, pashaparto, prejardhje?! Mos ndoshta u trėmb nga ne dhe nuk u paraqit kurrė tė na thotė cili nė tė vėrtetė ėshtė?!
Mos ndoshta Krishti, Muhamedi, Buda etj. ishin tė gjithė fėmijė tė Tij?!
Dhe nėse nė tė vėrtetė ėshtė kėshtu, atėherė edhe njė tjetėr pėrse mundon mėndjen time.

Mos mė keqkuptoni qė jam bėrė pak vajtojse, nuk mė pėlqeu kjo kurrė por e adoptova nė kėtė jetė edhe kėtė pėrsėri nga njė pėrse..........

Ja qė nuk e kisha menduar se do tė ekzistonin nė kėtė botė njerėz qė do tė na vlerėsonin nė bazė tė njė cop' kartoni ku shėnohet nga cila qoshe e kėsaj bote e kemi prejardhjen dhe kėtu krejt papritur mė lind pėrsėri njė e madhe pėrse.

Mos ndoshta ekziston dhe tjetėr dhe nuk e mėsuam kurrė?! Mos ndoshta jemi fėmijėt e njė zoti tė njė shkalle mė tė ulėt?!

Mjaft mė, mjaft mė nė emėr tė Zotit tė shkaktojmė vuajtje. Mjaft mė tė dėshifrojmė gjithė jetėn njė pėrse qė nuk e shkaktuam ne.

trixi
17.02.2009, 22:35:06
Mė 20 prill 2005, Prishtinė

Tri ditė radhazi, herė pas herė mė kishte cingrruar telefoni mobil nga njė numėr qė nuk e njihja. Nuk e hapja…tashmė mė ishte bėrė rutinė kjo. Isha lodhur nga tė njohurit e tė panjohurit. Isha lodhė edhe nga vetvetja. Telefonin e hapja vetėm kur me kėrkonin disa miq shumė tė afėrt dhe familjarėt e mi dhe thosha me vete, ata qė mė kėrkojnė zyrtarisht, le t’mė thėrrasin nė zyrė. Kisha pirė njė kafe shpejt e shpejt nė “Monaco” ku u takova me dy shokė dhe me tė shpejtė po mėsyja pėr tė shkuar nė zyrė. Duhej pėrfunduar puna brenda afatit. Isha vonuar paksa dhe tek po e hapja PC, prap cingrroi mobili….Nuk e hapa….edhe njė herė, prap njėjtė, megjithėse e pashė qė ishte numri i panjohur, i njėjti me atė tė tri ditėve tė fundit. E hapa adresen time tė veqantė nė NET, si zakonisht. Lexova porosinė “Re:Sorryy” dhe sytė mė mbetėn tek njė rresht: “…mė nuk do tė ketė…”!!! Heronjt e ėndrrės qe kishin prekur realitetin mė nuk duhej ekzistuar, kjo ishte domethėnia. Dėnim? Pėr kė? Pse? U qesha me dhunė nga sikleti dhe nga e gjithė ajo pakuptimėsi, qė mė tingėllonte si refren vrastar…Pse, e tėrė kjo?! Mobili im prap alarmonte, por truri im nuk e dėgjonte. Nė kokė mė sillej vetėm njė PSE. A jane shpirtėrat kaq tė cekėt? E pabesueshme…Prap mobili cingrroi dhe kėsaj radhe diēka brėnda meje mė urdhėroi dhe thuajse pavetėdijshėm e hapa. Njė zė mashkulli mė kėrkoi me emėr e mbiemėr. Unė e pohova se jam Unė.
-Po t’thirri qe tri ditė. Jam “Xh” babai i “A.S”…tė kujtohet?
-Po, natyrisht,- i thash - ē‘kemi, si jeni, si ėshtė vogėlushja?
-Nuk ėshtė mirė hiq. Jemi nė spital bashk me tė. Kam frikė se…
E dėgjova dėnesjen e tij….Mua mu prenė kėmbėt…
-Ē’ka ka voglushja. Prap e sėmurė? A keni ndonjė telashe nė spital?
-Jo, jo…S’kemi telashe me spitalin por, “A”-ja ėshtė shumė e sėmurė…qe tre muaj ėshtė kėshtu…ka kancer…
-Ēkaaaa?! S’ėshtė e mundur!
-Me duket se po na shkon…sot ėshtė shumė keq… tė lutem, nuk e di pse, por ju ka tekur qe njė javė dhe mė thotė ku ėshtė ai “axhi B” qė mi ka pru ēokoladat...Nuk kam dashtė me tė shqetėsu, por a ke mundėsi tė vish vetėm pak, sepse tė ka lyp…
-Pėr 10 minuta jam aty, mos ke dert…
Ndjenja qė ma pėrshkoi shpirtin ishte e rėndė. Po ndjeja se mė peshonte diēka brenda dhe lukthi mu turbullua. Vrapova shkallėve si pa kokė, dola nga ndėrtesa e RK-sė dhe po kėrkoja me sy ndonjė taxi, ndėrkohė koka po mė bluante. Mendja po mė ikte sa te refreni vrastar dhe konfuz, sa te pėrfytyrimi i voglushes “A”. U nisa drejt njė taxi-e, por theva mendjen, kalova rrugėn dhe u futa nė shitoren e afėrt. Mora 3 ēokolata dhe vrapova pėr tė hypur nė taxin qė ishte parkuar pėrtej rruge. Thash me vete se po humbja minuta dhe po vonohesha. Mė ushtonte koka dhe pothuajse isha humbur. E dėgjova njė fishkėllimė tė gomave sikur kur frenojnė dhe ndjeva goditje e dhėmbje nė tėrė pjesėn e majtė tė trupit. Mu errėsuan sytė…Nuk e di sa zgjati kjo, por mu duk se shpejt u kthjella. Nė asfalt i pashė ēokolatat e shpėrndara qė mė kishin fluturuar nga dora. U ngrita nė kėmbė, por isha mpirė. Tek po mblidhja ēokolatat, njė burrė mė fliste nga pas.
-A je mirė, a shpėtove…Mė fal pash Zotin…Nuk tė pashė, sepse ti fluturove para kombit…a je mirė?...
Nuk ja vura veshin fare atij burri. Dhėmbje mė nuk ndjeja, por vetėm mė dukej se zjarri po ma ngrohte shpatullėn e majtė. Nuk shikova ēfarė ngjau dhe ende nuk isha i vetėdijshem edhe pse ma mori mendja se ēfarė kishte ngjarė. Kėrceva brenda nė taxin qė priste.
-Shkelja sa tė mundesh mė shpejt pėr nė spital, i thash vozitėsit qė e njihja.
-A u vrave shumė more shoq?
- Shkelja Latė, shpejt e mos shurdho, se mir jam.
Taxi u nis, shumė shpejt, ndėrkaq unė nxora mobilin thuajse padashur dhe dėrgova njė mesazh. Sapo e shtypa “send”, u pendova. Rruga ishte e shkurtėr, por mė duket se e tėrė historia e njohjes sime me voglushen “A”, mė kaloi si film nėpėr kokė pėr 2-3 minuta.

* * *
Voglushėn “A” e kisha takuar rastėsisht nė Klinikėn e Pediatrisė, 23 muaj mė parė. Unė po punoja njė reportazhė dhe po prisja tė bisedoja me mjekun, shefin e repartit D, kur nga dhoma nr 7, degjoja njė zė gruaje qe fliste:
-“A”…fol me nanėn. Pse nuk po flet? A po do najsen? Kallxoj nanės…
Hyra nė dhomė dhe e pashė njė grua rreth tė 40-ave qė i rrinte mbi kokė njė voglusheje thatanike, tė shtrirė. Buzėt ju kishin bėrė shkrumb, ndėrkaq, e mrrolur shikonte nėnėn e saj, tė cilės ia kishte kapur dorėn, por nuk fliste.
-Ēka ka vajza?- e pyeta.
-Ėshtė e sėmurė prej mushkėrive…Qe 5 ditė e kemi pru nė spital, dhe prej se ka ardhė kėtu, nuk ka folė mė me gojė…me askend.
-Sa vjeqe ėshtė?
- Gjashtė e gjysė…
Dola jashtė, u takova me mjekun, e mbarova bisedėn zyrtare dhe nė fund e pyeta pėr voglushen. Mė tregoi se ajo vuante nga faza e parė e TBC-sė dhe tha se i kishte gjasat e mira pėr shėrim, por nuk pranonte tė ushqehej. Unė i tregova edhe ēfarė mė tha e ėma e saj. Prap shkova nė dhomėn 7-tė. Ndėrkohė aty kishte ardhur edhe axha i saj. U pėrpoqa tė flas me voglushen, por kot. As njė zė nuk e nxirrte.
-Ka qenė ndonjėhere nė spital ose te mjeku?-e pyeta tė ėmėn e voglushes.
-Jo, kurrė. Edhe nė Prishtinė ka ardhur pėr herė tė parė. Ne jemi nga njė fshat i Malishevės. Shpeshherė e ka pėrmend me ardhė kėtu, nė Prishtinė. Kur na dėgjonte neve ta pėrmendnim Prishtinėn, na pyeste a ka atje shume lodra, bombona, ēokolata….Kurrė s’ja kemi prishė qejfin. Gjithmonė i kemi thėnė po. Por tash…qe… qe 5 ditė nuk flet hiq…as nuk han.
Nuk e di se ē’mu ngulit nė kokė bindja se vogėlushja po protestonte. Shkova dhe e pyeta mjekun, se a guxonte “A” tė dilte jashtė. Pėrgjigja ishte pozitive. I shkova te koka voglushes. Ja lėmova ballin, po ajo mė shikonte mrrolshėm. Ja fillova ti bėj lloj-lloj pyetjesh, ta merrja me tė mirė. Dikur i thash:
-“A”…A po vjen shkojmė te lodrat? Unė i di krejt lodrat e Prishtinės se ku janė.
Ja kisha prekė pikėn e dobėt. “A”…i hoqi mrrolat edhe pse ende mė shikonte me mosbesim. Unė i thash se do shkonim bashkė me axhėn e saj dhe nėse ajo donte mund tė vinte me ne. Ne u bėmė kinse po nisemi kah dera, kur dėgjuam zėrin e saj:
-Edhe une po vi.
Pasiqė e veshi nėna e saj, e mora unė nė krah dhe dolėm bashk me axhėn e saj. Vetėm 2 orė u deshėn shėti dhe “A”-ja fliste si bilbil. Ia blemė njė kukull, njė mace dhe njė Mickey Mause, dy gjiro nė Ring-spiel, dhe nė fund ia lėshova nė dorė 3 ēokolata.
Pas 4 ditėsh e vizitova prap nė spital. Sapo mė pa mė pėrqafoi. Takova edhe babain e saj, ndėrkaq ajo kishte zėnė tė kėndellet dhe fliste e qeshte me tė gjithė. Pas 3 javėsh shkoi nė shtėpi, me rekomandimin e mjekut se tashmė ishte mirė. Gjatė asaj kohe e vizitova edhe 3 herė, ndėrkaq e nxora nė sheti edhe 2 herė tė tjera.. Mė nuk e kam parė. E tash mė kishte kėrkuar.

* * *

Nga plogėshtia, memzi ngjitesha shkallėve tė klinikės. Personeli nuk deshėn t’mė lejojnė tė futem brenda nė dhomė ku ishte “A”-ja, por babai i saj doli dhe ju tha se unė isha i familjes sė tyre. Mu dridhė krejt trupi nga pamja… “A” ishte shterrur e tėra. Ngjyra e fytyrės i ishte bėrė e zverdhur nė tė hirtė. Sytė i kishte tė mbyllur. Ajo mė nuk fliste. Po jepte shpirt…e pashė kėtė. Babai i saj mė tha:
-I kanė dhėnė qetėsues, ka pasė dhėmbje tė mėdha…na thanė ta qojmė nė shtėpi sepse…por, ndoshta kėtu e ka mė lėht.
-Hajde “B”…, na fal, por tė ka lyp qe njė javė,-tha nėna e saj. Sytė i ishin ajur nga lotėt.
Ma ofruan njė karrige. U ula pranė shtratit tė “A”-sė. E thirra nė emėr dy herė. Memzi merrte frymė. Zgjata dorėn dhe ja preka gishtėrinjtė. Ajo i lėvizi ata. Hapi sytė shumė shkurt. Mė pa. Lėvizi buzėt shumė pak.
-“A”…ti pruna qokoladat…a do t’vish me mua…-nuk e dija se ēka flisja. Ēokoladat i lėshova nė shtrat. Mu duk se diēka mė kishte kapur pėr fyti dhe nuk mė linte tė marr frymė. Ja kapa dorėn dhe ja lėmova. I kishte mbetur asht e lėkur dhe i ishte ftohur. Ndjeva shtėrngim tė dobėt nė gishtat e mi.
Ndėrkohė, mjekėt na kėshilluan tė dilnim jashtė, por prindėrit e “A” kėrkuan qė tė mbeteshin aty. Dola nė koridor. Hapa dritaren, nxorra kokėn jashtė dhe e ndeza njė cigare. Aty ishin edhe 2-3 tė afėrm tė “A”-sė. E ndjeva se nuk mė mbanin kėmbėt dhe kisha dhimbjė nė anėn e majtė tė trupit. Nuk gjeta rehati dhe prap u pėrvjedha nė dhomėn e “A”-sė. Ajo tash po merrte frymė shumė rėndė dhe vėshtir. U ofrova pranė saj. Prindėrit ishin zverdhur dhe po qanin pa zė. Ajo po ndrronte jetė. Instiktivisht mė shkoi dora dhe ja preka faqen. Ndjeva tronditje nė shpirt. Tek po e tėrhiqja dorėn, ajo lėshoi frymėn. E ndjeva nė pėllėmbė tė dorės atė frymė. Ishte e fundit…sepse, ajo u qetėsua. Iku… Qetėsinė e “A”-sė e vėrejti nėna e saj dhe ja palsi vajit me zė. Babi i “A”-sė i thirri mjekėt.
-Ju lutem dilni jasht- na tha mjeku, i cili erdhi nė dhomė me 2 infermiere.
Unė e putha nė ballė “A”-nė. Ende e kishte tė ngrohtė ballin. Deri sa po largohesha nga ajo dhe po dilja nga dhoma, pata ndjenjen se nuk po shkelja nėpėr dysheme. Nė koridor gjeta njė karrige, u ula dhe vėrejta se dora e djathė mė kishte ngelur e mbyllur, grusht. Nuk mė thoshte zemra ta hapja dorėn. Dėgjoja vajin e tė afėrmve tė “A”-sė. Nuk e di se sa kohė kam qėndruar ashtu, derisa nuk ndjeva prapė dhimbje nė anėn e majtė tė trupit. Mu duk se po ngjitesha bashk me karrigen drejt tavanit dhe e humba kontaktin me realitetin.
* * *

Prap dhėmbja nė anėn e majtė tė trupit ma kishte nxjerrė kllapinė ende pa ma hedhė ujin nė fytyrė. Kujtova se u zgjova nga gjumi dhe ende pa u kthjellur mirė, dy figura mė erdhėn para syve tė mendjes. Njėra ishte e “A”-sė, dhe tjetra ishte e ėndrrės. Inercion i tė menduarit? Nuk e di…Mjekėt mė kishin kontrolluar dhe mė thanė se anėn e majt e kisha tėrėsisht tė mavijosur. Ju tregova se mė kishte goditur njė furgon. Mi bėnė fotografimet. Nuk kisha tė thyer asgjė, por isha shtypur mjaft keq. Dyshuan pėr ndonjė palsaritje tė muskujve. Derisa mjeku po mė pėrgatiste udhėzimin pėr te kirurgu, unė futa bluzėn nė kokė dhe u vesha, dola nė koridor dhe thirra taxin me telefon. Isha tėrėsisht i drobitur nga e gjithė ajo qė kishte ndodhur. Nuk prita tė bėjė ndonjė kontroll tjetėr. Ika…
Prindėrit e “A”-sė, nuk i pash mė. Ishte vonė. Ata kishin ikur…Kuptova se “A”-nė e kishin vendosur nė morg. Taxi mė priste. U nisa nė drejtim tė ndėrtesės sė RK-sė. Rrugės prap mė sillej nė kokė fytyra e “A”-sė. Mu kujtua fryma e fundit e saj. Mė dukej se ende po e ndjeja nė dorė. Thonė se kur lindė njeriu, frymėn e parė qė e futė nė mushkėri, e ndrynė nė njė qeli tė vogėl dhe aty e ruan tėrė jetėn. Fryma e fundit qė e nxjerr nga mushkėritė, kur e lė kėtė botė, ėshtė fryma e parė. Ndjeva rėnqethje nė trup. Vogėlushes “A” ja kisha prekė me dorė lindjen dhe vdekjen? A ishte ajo frymė lajmėtare e shpirtit? Njė gjė nuk ja shpjegoja vetit nė atė moment. Pse mė kishte kėrkuar voglushja “A”? Pse mua?
-A doni tė zbrisni-dėgjova tė mė pyeste taksisti.
Zbrita nga vetura, memzi u ngjita shkallėve deri te ashensori, i cili mė ngriti pranė dyerve tė zyrės. Hyra brenda dhe ula pranė PC-sė. Monitiori ishte errėsuar. Lėviza “maus-in” dhe ai u “zbardh”. E pashė se nga ngutia kisha harruar ta mbyll adresėn time dhe mesazhi ende rrinte i hapur… “…mė nuk do tė ketė…”. Edhe njė herė e pyeta veten, a janė shpirtėrat kaq tė cekėt? Nuk e besoj, thash me vete, vetėm duhet pėrpjekje pėr tė hyrė nė thellėsinė e vetvetes. Dhimbja nė anėn e majtė tė trupit mė sinjalizonte se nuk e kisha humbur kontaktin me realitetin.

23 prill, Prishtinė<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Grejzi mė 2005-04-23 04:43 ]</font>

E meriton edhe njehere te lexohet e rilexohet ky afishim qe per mua aq sa eshte prekes eshte edhe realitet i Shpirtit Humanitar Shqiptar
Respekt Grejzi,ndersa voglushes prehje te qete ne parajs
trixi

`Idila
17.02.2009, 22:48:31
Mė lejoni tė mund tė shpreh nė vargje njė nga ndjenjat mė thella tė jetės sime. Ndjenjėn pėr Shqipėrinė etnike.
Shumė herė nuk kuptojmė se sa e forte ėshtė ndjenja pėr atdheun, shumė herė nuk e vleresojmė, shumė herė mohojmė, ndoshta padashur, ndoshta sepse nuk kemi jetuar nė lėkuren tonė ē'farė do tė thotė mohim i asaj qė je.
Disa vargje tė dala nga ditari i jetės sime, disa vargje tė dala nė njė moment zhgėnjimi, zhgėnjimi nė rradhė tė parė nga vetė ne qė shumė herė mundemi tė harrojmė dhe historinė tonė.
Disa vargje qė rrjedhin kur rreth teje ekzistojnė shqipėtarė qė nuk njohin ose duan tė harrojnė historine tonė nė shekuj
Mos ndoshta nuk dėgjuan kurrė pėr Shqipėrinė etnike?!


Ah Shqipėri, Shqipėri e mjerė
Sa t’ kanė vrarė e sa t’ kanė prerė
Sa t’kan marrė e sa t’kan lėnė
Qysh po rrin akoma n’kam

Qysh duron kėtė poshtrim
vendi shqipes, vendi im

Ē’ka me t’bė moj bukuri
Jemi shpėrnda tė gjithė si mij
S’kemi dhe e s’kemi tokė
S’kemi nėnėn pėrmbi kokė

S’kemi besė e s’kemi fjalė
Ah shqiptarė fryma t’na dalė
Jemi trima e jemi t’zgjuar
Por nėn Shqipen kem harruar

Kemi shitė tė parėt tanė
Nėpėr botė anembanė
Idealin kem harruar
Shqipen e madhe e kem tradhtuar

Kemi harru se jemi t’lirė
Presim botėn pėr mėshirė
Presim t’huajt pėr thėrrime
Ah Shqipėri, Shqipėria ime

Ku jan Shqipe bijt e tu
Qysh po munden me duru


Zgjohuni vllezėr e kuptoni
Historinė fmijve t’u msoni
Mos lejoni nė tė tjerė tė mohojnė
Shqipėrinė e mjerė

Greku e shkau nuk bėhen mik
Janė skuth e tė kan frikė
Tė mohojnė Ilirinė, Pellazgin e Arbėrin
T’vrasin natėn e tė qajn ditėn
T’zhysin n’terr e t’vjedhin dritėn

Jemi ne e do tė jemi
Rrėnjėt tona n’lashtėsi
Mos lejoni grek e shki
Me mohu kėt madhėshti

Jemi gėzu t’gjith me thėrrime
Po ty t’coptun bre Shqipja ime
Tė kanė ndarė nė katėr pjesė
Pa mėshirė e pa ndjesė


Ah Shqipėri, Shqipėria ime
Tė kan vrarė e tė kanė prerė
T’kemi harru ne fėmijt e tu
Qysh po mundesh bre me duru.


Me kėtė rast i'u uroj dhe njė herė:- GEZUAR PAVARESINE E KOSOVES!!!!!!!!!

`Idila
20.02.2009, 17:41:15
Nostalgji

Tė gjitha momentet e rėndėsishme dhe kryesore tė jetės kalojnė si film pėrpara meje.
Njė qoshe e vogėl pranė raftit tim ngjan me njė arkė nė tė cilėn kam ruajtur mijėra kujtime. Vendos muzikė qė mė udhėton dhe kthehem nė beharet,nė dashuritė nė miqėsitė dhe nė momente tė mėdha qė mė shėnuan pėrgjithmonė. Dhe mė vijnė ngadalė -ngadalė kaq ikona qė nuk e dija qė i mbarte akoma mėndja ime.

Ėshtė njė nostalgji e ēuditshme qė vjen herė- herė kėshtu pa shkak . Por ja qė zhytem nė pafundėsinė e ndjenjave dhe tė pėrmallimit, filloj dhe kujtoj njė nga njė ngjarjet e jetės time, dhe kryesorja, personazhet qė kishin rol kryesor qoftė edhe pėr njė moment nė kėtė shfaqje tė udhėtimit tim njerėzor.

Ndonjėherė jam e padrejtė me veten. Imponoj tė kujtoj mė shumė ngjarjet e hidhura, mė duket sikur tė kenė lėshuar rrėnjė mė thellė brėnda meje, sikur tė kenė mė shumė gravitet nė zemrėn time , por me pak mundim lėshohem nė rrjedhėn e lumit tė atyre momenteve tė ndritshme qė si shkėndija ndriēuan errėsirėn pėrreth dhe kuptoj se akoma dhe momentet e errrėta dhe melankolike duket qė janė shėruar me kohėn. Tė parrezikshme i ndjej tanimė dhe njė buzėqeshje nostalgjike i shoqėron, ndoshta mund tė jetė njė krenari e fshehur sepse pėrmes vėshtirėsive dhe papriturave tė jetės tė gjitha janė pėrsėri tė ndritshme e tė kthjelluara.
Ky ėshtė udhėtimi i jetės. Njė kompleks pėrmallimesh dhe ēdo lloj ndjenjash.
Dhe nėse shikon njė moment jetėn tėnde si libėr , si histori qė shfletohet nga dita nė ditė tė gjitha thuren bashkė dhe ekziston me tė mire apo tė keqe, tė kėndshme apo tė pa kėndshme. Janė tė gjitha tanimė pjesė e personalitetit tėnd dhe pjesė e historisė tėnde personale.

Nėse e ardhmja ngjan nganjėherė e dyshimtė dhe na krijon herė ankth dhe herė pritje , pėr tė kaluarėn mundemi tė jemi tė sigurtė, nuk ndryshon tanimė.Eshtė nė dorėn tonė ta pėrqafojmė dhe ta duam sepse kjo na pėrfaqėson, ėshtė kjo e vetmja histori qė qėndisi nga dita nė ditė personalitetin tonė dhe mėnyrėn se si ndjejmė ē’do gjė qė na rrethon . Ndryshe, nėse gjėrat do tė kishin rrjedhur ndryshe, sot do tė ishim njerėz krejtėsisht tė ndryshėm, do tė kishim kaluar tė tjera rrugica dhe libri i jetės sonė do tė ishte i mbushur me faqe tė panjohura Dhe sė fundi nuk ėshtė kaq e vėshtirė tė shohim edhe momentet e errėta me optimizėm sepse i duruam dhe vazhduam pėrpara , udhėtuam nė detėra tė tjerė pa e vėnė poshtė.

Me tė gjitha kėto kujtime dhe qėllimet do tė ishin pa kuptim nėse nuk do tė ishin dhe ata personazhe qė iu bashkangjitėn kėsaj historie personale.

Shtrihem nė krevat , dėgjoj muzikė tė qetė qė mė shoqėron nė kėtė udhėtim ėndėrror dhe filloj tė kujtoj njė e nga njė personazhet qė mbart akoma mendja ime .
Kujtova njerėz qė jam e sigurtė se nuk mė kujtojnė mė ; nga kopshti, shkolla beharet, nga festat . Mijėra pamje bombardojnė mendimet e mia. dhe pse ngjajnė tė largėta nė tė vėrtetė i ndjej kaq pranė meje Kryesorja e kėtyre pamjeve tė largėta ėshtė ē’farė personale kam dhe gjithkund brėnda tyre gjej njė copė nga vetvetja.

Kujtova shoqen time tė parė nė kopėsht, lojrat fėmijėrore nė gjitoni , djalin e parė qė mė pėlqeu, dhe shumė tė pafundme momente nga vitet e fėmijėrisė, qė ndoshta duken tė parėndėsishme tanimė. Kėshtu udhėtimi i kujtimeve vazhdon i mbushur plot momente tė pafajshme, tė gėzuara tė dėshpėruara ,kujtime fėmijėrore.

Por sa i afrohem tė sotmes aq mė tė forta e tė freskėta,aq tė lėndomta ose tė hareshme bėhen ndjenjat dhe kujtimet.

Tė mbushura plot kėsi ndjenjash janė beharet e dashuruara, me shoqe nė breg tė detit , me muzikė , me djem tė bukur qė donim t`i njihnim.
Kujtoj netė verore tė sillem me lot nė sy nga njė dashuri qė mori fund dhe shoqet tė mė japin kurojo. Mbaj mend netė verore tė jem e lumtur, tė qesh e tė vallėzoj si e marrė nėn dritėn e hėnės sepse ndjeva qė dikush mė do.....
Puthja e parė , ndarja e parė , tė gjitha kėto shpėrthejnė nė mendjen time dhe mė trembin .
Kaq momente tė forta, me personazhe qė i kam shkruar me shkronja tė pashlyeshme nė librin e jetės time.
Si njė e vogėl epope ngjan ky takim i tė gjitha kėtyre pėrmallimeve.

Tė gjitha momentet e rėndėsishme dhe vendimtare tė jetės kalojnė si njė film pėrpara meje.

Vetėm nė njė moment tė tillė nostalgjik do tė mundeshin tė takoheshin ato botė te ndryshme, qė i ndajne tanimė distancat kohore.

Sepse mendo; tė gjitha ato u humbėn, shumica e miqve, shokėve, dashurive u humbėn me kalimin e kohės.
Shoqėritė u shpėrndanė, kujtimet u turbulluan. Asgjė tanimė nuk tė kujton tė kaluarėn, fare thjeshtė kėto mund tė ishin krijime tė fantazisė time.Por atėherė nė ato momente kur i jetonim, e tashmja ngjante e pamposhtur.
Kujtonim se do tė ishim gjithmonė bashkė, tė pandarė , kujtonim se shoqėritė do mbeteshin tė lidhura, se shakatė dhe kuvendet e thella do tė zgjasnin nė pafundėsi.
Dhe vėrtetė nė mes tė gėzimit tė shoqėrise, nė mes tė tė papėrshkuarit gėzimit tė verės ose nė ngrohtėsinė e shtėpisė netėve tė ftohta tė dimrit ku luanim letra, ku tregohim histori, ku kėndonim, ku dėgjonim muzikė, ku qeshnim tė lumtur edhe pa asnjė shkak, ose nė tė parat aroma dehėse tė pranverės kur dilnim me shoqėrinė tė luanim nėn pemėt e ēelura, asnjė nuk mendonte atėherė qė tė gjitha kėto do tė ngeleshin vetėm nė mendjen time si kujtime qė tė mė vijnė si vegime dikur nė njė natė tė ftohtė dimri me njė ndjenjė nostalgjie.

Kėshtu me njė nostalgji tė tillė mė kujtohet njė herė njė mėngjes pranvere, kur rrezet e para tė djellit pikturonin ndritshėm figura nė dyshemenė e sallonit tim. Pėrtej dritares ajo pema e lartė qė gjithė dimrin ishte e thatė dhe e mjeruar, papritur kishte ēelur filiza. Qėndroja dhe shikoja pejzazhin festiv me orė tė tėra dhe akoma tani , kaq vite mė pas kjo pamje nuk ėshtė e mundur tė shuhet nga kujtesa ime. Por nuk e pa askush tjetėr pėrveē se vetvetja ime femijė, askush nuk ishte atje tė ndaja kėnaqėsinė me tė. Dhe kanė kaluar kaq vite qė atėherė dhe s'mund tė dij a ishte e vėrtete apo thjesht ndonjė ėndėrr qė u ngatėrrua mes kujtimeve tė turbullta tė sė kaluarės.

E kaluara ekziston nė tė vėrtetė aq sa e kujtojmė.
Pėr kėtė nė kėtė udhėtim tė jetės sime dua gjithmonė tė mbart me vete dhe njerėzit qė mė lidhin me tė kaluarėn, personazhet qė i desha, personazhet qė mė lėnduan, personazhet qė ndava me ta momente tė ndritshme, pa ndjerė aspak keqardhje, aspak mėri ose trishtim por vetėm njė nostalgji tė pafundme pėr tė gjitha kėto.

Kėshtu pra siē mendoja tė gjithė njerėzit, tė gjitha fragmentet dhe tė gjithė kėta personazhe tė jetės time, nostalgjia mė lindi nje ide tė ėmbėl si ėndėrr;
Sikur tė bėhej njė tavolinė festive jashtzakonisht e madhe ku mund tė ftoja tė gjithė ata qė luajtėn cilin do rol nė historinė e jetės time. Tė rrijmė e tė bisedojmė, tė mėsoj pėr jetėn e tyre, pėr ėndrrat e tyre, pėr vitet qė kaluan pėr vitet qė do vijnė. T'ju them se sado vite qė tė kalojnė nuk do tė dalin kurrė nga shpirti im sepse me kėtė mėnyrė enigmatike jeta ime u ndėrtua mbi kujtimet e tyre dhe i falenderoj qė ndriēuan qoftė edhe pėr pak me praninė e tyre kėtė udhėtim tė jetės time.

Idila

Enigma_f
17.03.2009, 13:54:46
Sot.. nje dite si shume te tjera.. zgjohem ne mengjes, e ndjeje koken te rende dhe jo e relaksuar.. sikur mos te kisha fjetur fare.. them me vete pse o zot e kam aq te veshtire gjumin, pse ndjej kete lodhje psikike/fizike? C’eshte kjo tortur shpirterore qe po me shoqeren cdo dite.. Jasht me pret nje dite e bukur, perplot rreze dielli.. si mund ta shijoj kete dite te bukur? arrij ne pune e detyroj veten te jem e koncenturuar.. papritas humbi ne boten e te pakuptuar, mendime te paqarta dhe kokedhembje te shpeshta.. Me mbushet zemra vaj dhe mendoj ne vete..ah sikur ta dija se c’i mungon shpirtit tim.. pse me ndjek moj ndjenje e keqe pse me lodh zemren dhe trurin.. pse e kam kete shpirt te trazuar.. Pse, pse...

latina_girly
17.03.2009, 16:35:40
Ah... Mjellma.... :( :( :(

Angelina
30.03.2009, 04:33:53
Miremengjesi..

Sa vargjet e sa shkronjat e mbajn kete teme te gjall.. ndjenja mo, qe smarrin kurr fund.. qe kane efektin e tyre edhe pse nganjeher kalon me nje deja vu.. thuhet se cdo ndjene e ka karakterin e saj personal(nese me lejohet ta personifikoj ndjenjen), por dhimbja si dhimbje dhe humbja si humbje, dallon vertet nga ngjarja?? Apo, e kan ndjenat nje mas te veten, se pavarsisht se cfare ka ndodhur, te nxajn me plote fuqien e tyre??

Por nga cdo gracke ka nje rrugedalje.. duhet mledhur me shum force e me shum guxim, per ti dalur ndjenjave fer.. se cdo gje qe sot eshte shoku yt ,neser mund ta kesh armik! Behu gati sot per neser, e mos le asgje te nxen peng..!! As gjerat qe i quan ''shoke''..se asgje seshte qenese dhe asgje evidente ne kete bote, perpos atij lart dhe perpos faktit qe jemi..!! Tjerat jane duke luhatur, valevitur si valet e detit, qe varen nga hena.. por ndjenjat varen nga ne, ne i kemi krejt ne dore dhe mund te vendosim se siq e dojm sonte Sinfonien e Oceanit.. e une dua qetesi! :)


me respekte per autoren e temes, qe tani nuk eshte mo ne mesin tone dhe shkrimet e juaja ju pershendes!

Angelina

`Idila
08.04.2009, 18:20:57
Nuk mund tė gjej vend tjetėr pėrveē kėsaj foleje tė mrekullueshme qė me kaq ndjenjė ndėrtoj Mjellma dhe u kujdesėt ju tė gjithė pėr kaq vite me rradhė......

M'u desh kėto fjalė t'i thur si njė pėrrallė pėr njė fėmijė , njė ėngjėll tė vogėl qė mė kėrkoj njė "pėrrallė tė vėrtetė" njė fėmijė qė nuk beson nė pėrrallat klasike si: "Ujku kapėrdiu Kėsulkuqen dhe ajo doli pėrsėri e gjallė nga barku i tij"....


Ishte dikur njė e vėrtetė qė nuk zotėronte askund. Si qielli ishte e pafundme, si kulmi i botės ishte e madhe. Kur njerėzit dėshiruan ta bėjnė tė tyren tė habitur kuptuan se nuk zotėronte e gjitha askund.
Filluan atėherė ta prisnin nė copa, dikush tė vogėl , dikush tė madhe, dikush tė marrė njė copė tė sė vėrtetės dhe tė mundohet ti gjejė vend nė shtėpinė e tij, dikush nė "pallatin" e tij, tjetri nė "perandorinė" e tij, dhe tjetri nė mendjen e tij.
Tė mėsuar tashmė, njerėzit tė shikojnė njė copė qiell dhe tė mendojnė se shohin tė gjithė hapėsirėn qiellore, besuan se kėshtu disi ndodh dhe me tė vėrtetėn.
Kėshtu pra mbasi qė gllabėritė nė jetėn e tij gjithsecili njė copė tė sė vėrtetės qė nuk zotėronte askund , filluan grindjet, e vėrteta e cilit ėshtė mė shumė e vėrtetė, cili do t'mundej tė vėrtetėn e tjetrit ta nxirrte nė anė ose tė mund ti vidhte sadopak. Megjithatė ajo qė i interesonte secilit nė veēanti ishte qė tė besonte se copa e sė vėrtetės tė tij ishte e vėrteta e madhe dhe qė mė nė fund kishte arritur ta zotėronte tė tėrė tė vėrtetėn nė jetėn e tij tė vogėl.
Grindje tė mėdha, gėnjeshtra tė pafundme, fjalė shumė, plagėt e thella, por e vėrteta e gjithėsecilit nuk ishte mė shumė se njė pjesė e vogėl dhe e pamundur.
Askush nuk mendonte tė bashkonte pjesėt me njėra-tjetrėn mos kėshtu formohej qielli tėrėsisht.
Njė ditė pranė atyre njerėzve kaloj njė dijetar me njė trastė plot me letra nė shpinė.
Njerėzit u lėshuan mbi tė si pėrbindėsha , donin t’iu tregonte nėse di, se si do tė mund tė zotronin tė gjithė tė vėrtetėn nė jetėn e tyre, tė vėrtetėn qė vite me rradhė nuk zotėron askund.
Dijetari numėroi hijet e tyre me vėshtrimin e tij dhe i dėshpėruar u pėrgjigj: "E vėrtata ėshtė njė dhe nuk zotėron askund tėrėsisht, copat qė keni ju janė pjesė, forma manipuluese tė rreflektimit tė saj.Keni arritur tė pushtoheni nga gėnjeshtra tė shumta, por tė vėrtetėn nuk mund ta shtyni me zor nė ju, sepse jeni tė vegjėl , keqdashės dhe tė lehtė qė ju merr pėrpara era dhe koha . Vetėn nėse gjithė bota bėhet dy sy do tė shikoni tė tėrė tė vėrtetėn qė nuk zotėron askund".
Qė atėherė njerėzit qė keqkuptuan fjalėt e dijetarit mundoheshin tė zdhduknin njėri-tjetrin, mos ndoshta kėshtu arrinin tė bėhet gjithsecili i veēantė qė do tė shohi tė tėrė tė vėrtetėn qė nuk zotėron askund.Mbasi dėgjoi me ėndje kėto fjalė mė tha: - Pėrse njerėzit e kanė frikė tė vėrtetėn e madhe?!
Nuk mund t’i pėrgjigjesha pėrveē se pėr veten time.........


Idila

neon
14.04.2009, 16:35:39
Mbi Shkup janė renditur retė, pranvera e gjelbėrt ėshtė pėrzier me qiellin gri dhe rrugėt janė tė lagura. Janė ditė nė tė cilat njeriu mediton mė shumė dhe kurrė nuk e kam kuptuar se pse ndodh kjo gjė...

Edhe qielli qan, na ishte njė herė njė tekst i njė kėnge qė e dėgjonim, por vetė atėherė kur kishim nevojė ta ndėgjonim. Unė sot u kujtova pėr shumė njerėz nė kėtė forum pėr tė cilėt vėrtetė mė paska marė malli dhe pėr cudi nė prapavijė duke shkruar filloi kėnga e bukur e bukur e Ronan Heating: " If tomorrov never comes"...

Ju pėrshėndes tė gjithėve e posaēėrisht ata qė kam njohur nė Forum vite mė parė kur qiellin gri e shihja shumė shpesh rrugėve tė gurbetit.

Hollywoodstar
08.08.2009, 00:29:39
Mjellma, ka shume kohe qe s kam qene ketu, por kjo teme cdohere ka mbetur ne kujtesen time.

Aachener
14.08.2009, 13:32:46
...once upon a time...

trixi
31.08.2009, 23:38:44
.....Mjellma e dashur erdha ketu per te pershendetur ne kete Muaj te Shenjt te Ramazanit,Ty dhe gjith te dashurit e mij te cilet nuk gjenden ne kete jete.....ndonse koha po kalon dhe kujtimet per Ty dhe te gjith te tjeret nuk i mbulon harresa po vetem mungesa e kohes,andaj shpresoj se ne nje te aferme te afert do te pasuroj kete Teme me shkrimet e tuaja nga forumet tjera qe ke lene si trashegim per Ne.

Lus Zotin qe shpirti yt dhe gjith te dashurve te mij te vazhdon te prehet ne qetsi(Parajs)

......

Kruja
01.09.2009, 17:14:18
Mjelma sillej jo thjesht per te marre dicka per vete ose per te kerkuar per vete.
Mjelma kerkonte c'ka te tjeret kishin nevoje dhe ua jepte ate me dashuri te sinqerte.
Te shikosh ne cdo moment se c'fare mund te japesh dhe te besh per tjetrin eshte nje menyre te menduari dhe jetuari shume e perparuar.

Dhe Mjelma prandaj jeton sepse ajo na dha mesoi dicka te vyer: Dashurine per njeri tjetrin.

Kjo eshte dhe trashegimia e Mjelmes e cila jeton tek secili prej nesh sepse n'a dhuroi dashuri te paster te gjitheve.

Per hir te kujtimit te Mjelmes edhe une ju drejtohem me dashuri te gjitheve. Let ta duam njeri tjetrin me pasterti si vellezer dhe motra te nje Nene - Shqiperise.

Poediseja
06.09.2009, 00:34:35
burbuqe, thinking of you tonight!

Genta-pz
06.11.2009, 09:05:18
Po me vjen mire qe gjeta nje faqe kur mund te shprehehm lirisht, por shpresoj qe anetaret te jene sa me aktiv...sikurse rinia e kosves ne ditet e shkolles se mesme, vertet gjallni ka ajo jete......kur dilnim qdo nate me shoqe, shetistnin kalldremit te vjeter te qytetit, ndonjeher te deshperuara kur nuk takonim ndonjeri nga simpatite e kohes heeheh jete jete, ishte bere ne mode te kishe simpati, bile najher duhej genjyer gjoja se e pelqej diken,sepse te tallnin te gjithe ....E si te rrija ne shtepi kur te gjithe dilnin, perveq prinderve qe qannin hallet mes tyre,sie te rrija ??kur e dija se kockat e shadervanin vlonin nga njerezit,perderisa bistrica vazhdonte po me te njejtin ritem te rridhte, bile ndegjohej perkunder zhurmes qe krijohej nga turma qe qdo her vinte e shtohej......vetem te dashuruarit nuk e ndjenin asgje perveq dashurise qe kishin ndaj njeri tjetrit.
Uji vazhdonte te rridhte mbi kockat e qytetit nga shiu qe kishte rene mbreme, dhe vazhdonte rrugen drejt kanalizimeve te pakta qe kishte qyteti.....bile edhe karrikja ku ulej qdo nat qifti ,ishte e lagur.Ajo karrike ku kishi kaluar nete te bukura nen zhurmen e lumit, ku i kishin thurur vargje njeri tjetrit, edhe pse ai fliste pak.Por ato qe thoshte nguliteshin shpejt ne mendje.....bile e kishte kritikuar se ai fliste pak,dhe kjo e bente shume enigmatik.Por ata vazhdonin te takoheshin te lumtur qe duheshin, shkonin tek vendi i zakonshem, bisedonin , shtrengoheshin,pa e ditur se ku do te jene neser.....
Ditet kalon shpejt,vitet muajt,vitet dhe ata vazhdonin te ishin bashk,bile ata pak njerez qe i njihnin ja u kishin lakmi, sepse ata dilnin fshehurazi,sepse ajo deshironte keshtu per shkak te rrethit ku jetonte, por edhe ishte e re ne moshe ,dhe deshironte te mos e nderpriste mesimin deri te caku qe kishte, dhe do ti vinte koha gjithqkaje.
E thirren shoqet te dilte, por nuk i dilej , i dukej qyteti i zbrazet, sepse personi qe i mungonte i jepte jete gjithqkaje.Por edhe ne shtepi nuk i rrihej.Vendosi te dilte vetem, ecte rruges dhe kembet e qonin tek vendi ku ishte mesuar te shkonte, karrikja(stoli) qendronte e vetme, si dukej edhe ajo e ndjente mungesen e tyre, perqafimet qe kishin bere, ledhatimet e flokeve...bile vazhdonte te ishte e lagur, a thua edhe ajo e ndiente dhimbjen??
Vendosi te ulej vetem, dhe nuk verente asgje,ishte kthyer nga lumi dhe kishte ndjenjen se nuk ishte vetem, i kujtohesh fjalet"thone se edhe guret e ndjejne ladhatimit e ujit,ngohtesine po ashtu", e kishte mallengjyer kjo fjali dhe deshironte te dinte nese se paku guret kenaqeshin me ledhatime...kushedi, veshtrone me bindjen se guret kenaqeshin perderisa asaj i mungonin ato ledhatime.....

Nasi
06.11.2009, 22:01:08
Dua te ngjitem ke kalaja e te veshtroj te kaluaren, qe nga aty lart.
Te shofe se si Recitali i Malsorit pret para shtepise se kultures, e cila ka filluar te rrenohet, e vetem pelhurat e merimangave po i mbajn temelin te qendroj ende ne kemb.
Vera doren mbi balle, por nuk jane rrezet e diellit qe me pengojn, nuk shofe askund statunė e Abdylit dhe Imerit.
Desha te qirrem ne kup te qiellit e ty them se ku fshihen, po ajri i zymt qe ngjitej nga makinat qe levizni ne drejtim te Marashit me nguliti ne fyt e nuk nxora dot ze nga goja.
Thashe ndoshta do shofe Drenushen, shoqen e dikurshe qe banonte ne ndertesat afer Lidhjes se Prizrenit, mos valle edhe ajo ka dalur ne ballkon per tu ngopur me pamjen e bukur te lumit.
Si duket i vie keq te dale ne ballkon, nga shoqja qe tani eshte ulur ne shkembin e laget dhe po pret te dashurin e vet, dhe mos do mendoi se po e veshteron nga zilia.
Ahh! Si nuk kame nje Kino-Projektor e te beja shfajen me te madhe ne bote "Open Air Kino" nga ketu Kalaja. Edhe ashtu Kinemaja e qytetit eshte kthyer ne humner te harres.
Dielli po i afrohet horizontit e njerzit leviznin si thenegla.
Ndieva etje dhe thashe te bie ne Shadervan e ta shuaj me lageshtine e dashurise se mbetur nga e kaluara, qe ende buron. Bile edhe ne stinen e veres nuk shterret!

Angelina
22.12.2009, 00:13:23
... chaos pur

Naughty Boy
23.12.2009, 14:10:41
burbuqe, thinking of you tonight!...edhe une nganihere mendoj ne ty dhe disa te tjere... :)

Angelina
24.12.2009, 15:55:56
...edhe une nganihere mendoj ne ty dhe disa te tjere... :)

Wow.. gjall qenka.. He shyqyr!!! :)

Angelina
30.12.2009, 20:33:53
Gyrbeti asht si deti,
sa asht I qetė, shkėlqen si pasqyrė…
e vjen nji valė e madhe, turbullohet, ēfrenohet, trenohet…
t`I shemb urat e nuk tė lejon ma t`kthehesh mbrapa…
dhe ma n`fund tė pėrbin, tė mbyt… E prap nuk ngopet tue vra zogj!


si tsunami a?

a ke edhe ndonje ''short-story''??

Poediseja
01.01.2010, 20:08:45
...edhe une nganihere mendoj ne ty dhe disa te tjere... :)

nderi um takon mu, nese um kujton here pas here, mik i dashtun.
te uroj nga zemra me te mirat e botes per vitin e ri. shpresoj qe do gjej kohe me ardh ne ks edhe po gzona prej tash me u knaq muhabet me nje njeri si ti :-)

Poediseja
01.01.2010, 20:09:50
shpirtit te mjellmes drite dhe lule, shume shume lule dhe mengjese te prishtines.

Abetare
07.05.2010, 09:26:46
U zgjova me shpirtin e trazuar kete mengjes pranvere qe assesi si ngjane Pranverave te rendomta

... Menjehere vrapova t'a kerkoi telefonin e te prese thirrjen tende te perditshme , fjalet tua te embla e te qeshja si zakonisht mengjeseve ...
Dhe u zhgenjeva edhe sot, dita e 12 -te me radhe ...
Valle, me ke ikur me te vertete ... valle nuk do me therrasesh me kurre , valle sdo me trokasesh asnjehere ne deren time ??
Hapa dritaren e dhomes e mu kujtuan fjalet tua te perditshme ... Hape dritaren e thuaje me ze ... Miremnegjesi bote , qeshju botes e bota do ta ktheje buzeqeshjen ... Por edhe ketu u zhgenjeva ...

Qielli qenka i vreret tash sa dite madje po pikon lote mu sikur zemra ime tash sa dite ..
A thua valle edhe ai ndjene dhimbje qe ti ike pergjithmone , ike ne lulen e rinise pa shijuar jeten akoma , pa arritur t'i relaizosh deshirat e radhitura te jetes ....
A thua valle , te paska dashur edhe qielli sikur une qe prej se shkove ti nuk buzeqeshi fare .... apo ndjene dhimbje per lotet e mi te derdhur per ty engjellusha ime ...
Ah bote e cakerdisur ...nuk po besoi ende se ti vertete ke ikur ....fakti se te deshta shume , fakti se shume i pate premtuar jetes ...
Po pres edhe sot , do prese neser , pasneser , do vazhdoi te prese tere jeten se ti do me vijesh prape , sepse mungesa jote po me dhemb ne shpirt ...
Me eja te lutem te pakten ne endrra , m'i thuaj ato fjalet e embla , ato keshillat e arta , m'a jep ate perqafimin tend prej motres , me shtrengo e mos me thuaj Lamtumire asnjehere sepse nuk e meritoi ....
Me lejo te jetoi me kujtimin tend e me shpresen se ti akoma je me mua ...

Genta-pz
13.05.2010, 19:41:51
Mezi prisja te cingerronte telefoni dhe te lajmerosha.Vinte nje ze i bukur qdo her, edhe pe tingellonte shume mashkullor, ndoshta ky edhe eshte fakti qe me pelqente aq shume......gezohesha kur kerkoje te takoheshim.Vendakimi i njejte, e mepastaj shetitjet buze bistrices,ishin te pashmangshme....ndihesha e lumtur kur me shtrengoje, me thoje fjale te bukura, per jete....te ardhmen..
Ecte ngadal me koke te ulur sikur te ishte pishman qe ishe gjalle, por ne mbrendesi kishte nje shpirt shume te gjalle, bile plot humor, nganjher me ngacmonte aq shume dhe nervozohesha, po nuk e di se si arrinte te ma kthente buzeqeshjen me humorin e tij te zakonshem...
Ishte nje koncert mu ne qender te qytetit, ku organizohesh shpesh.Kaluam rastesisht dhe na pelqeu te ndegjonim muzike bashk..."ne tren per perzeren" kenge kjo qe e kendeoje me endje refrerin , dhe mua me pelqente shume.....sa e lumtur isha

OnTheFly
21.09.2010, 00:13:52
Nuk duhen fjale!

Abetare
23.09.2010, 07:03:51
Nuk duhen fjale!


E vertete , sa e sa here po tentoi t'i thure me vargje ndjenjat e mia n'ditarin tim apo apo edhe ketu por e kote :(

Erblina1980
24.09.2010, 18:04:20
Nje lum te ter kam mbush
me jan ber syt si plumb
kur te shikojn te therin ne zemer
spesse aty sjam un

Poediseja
01.11.2010, 14:18:57
e dashur,

shpirti i yt dhe trashigemia jote ketu ne kete forum, me shtyn me ndi prape magjine e asaj kohe me ty. edhe pse jeta jem ka marr kahje tjeter, fuqia e dashurise tem per ty dhe kujtimet e mia per ty me shtyn te jap nje shenje. edhe pse me duket paksa qesharake. po te degjoj duke me thane: poeee, ti ban sene qesharake amo tka hije...

shume gjana i jetoj edhe per ty. gjana qe nuk ke mujt mi mrri.
vorrin nuk arrita me ta pa. ndoshta edhe nuk mundem. por e di qe ti me fal. si gjithe qe me ke fal, per cdo budallaki teme.

trixi
06.01.2011, 17:03:34
Librat si njerėzit apo njerėzit si librat?!
Librat janė si njerėzit, apo njerėzit janė si librat? S’ka dhe aq rėndėsi cili krahasim ėshtė mė i qėlluar. Ndėrmjet njerėzve dhe librave mund tė tėrheqėsh paralele qė ēuditėrisht tregojnė njė ndėrlidhshmėri paksa dhe befasuese.

Ja ta zėmė, para ca ditėsh e lexova njė libėr tė Daniell Steel. “Operė sapuni” ėshtė termi ku kategorizohen kėto libra, apo unė do t’i quaja “Limonadė vere”. Nuk e lodh fort mendjen derisa ta lexon, thjesht si njė argėtim shoqėruar me njė grusht kikiriki dhe njė pije freskuese. Kur ky argėtim pėrfundon, nuk tė kujtohet as kapitulli i parafundit, lėre mė ai i pari. Thjesht, janė “ngrėnės” tė kohės, tė largojnė ca ēaste nga realiteti dhe tė fusin nė dimensionin e idilave dashurore qė mė pas tė mos lėnė kurrfarė gjurme nė kujtesė. Se ē’mė vie nė mend njė kategori e tillė njerėzish, qė sa shpejtė e lehtė hyjnė nė jetėn tonė, edhe mė shpejtė zhduken sikur tė mos kishin ekzistuar kurrė.

Ėshtė edhe njė lloj tjetėr i librave qė ta tėrheqin vėmendjen dhe jo rrallė tė mahnisin me dizajnin e kopertinės sė tyre. Por, kur e kalon kapitullin e parė qė zakonisht ėshtė mė i bukuri, leximi i mėtejmė kalon nė mėrzi e ndonjėherė edhe nė torturė tė vėrtetė. Thjesht, nuk kanė asgjė interesante, pėrmbajnė ide sipėrfaqėsore apo fare boshe sa tė bėjnė t’i flakėsh sa mė larg. Sa mė parė, aq mė mirė. Mė sillen nėpėr mend ca njerėz qė veē bukurisė nuk mund tė ofrojnė asgjė tjetėr.

Ca libra tė tjerė janė tė atillė qė tė detyrojnė t’u rikthehesh sa e sa herė sepse nė ēdo lexim tė ri ofrojnė diē tė re, qė mbase ka mundur tė t’i ikė vėmendjes gjatė leximit tė parė. Nė to gjithmonė gjen ushqim shpirtėror dhe vullnet pėr jetė. Autorė tė veprave tė tilla janė zakonisht njerėz qė i kanė pėrballuar sfidave tė shumta tė jetės dhe jo vetėm me veprat e veta, por edhe me personalitetin e tyre tė bėjnė pėr vete. S’ka si mos tė mė shkojė mendja tek Frida Kahlo, e cila dhimbjen e vet e shndėrroi nė ngjyra tė bukura dhe atė mozaik ngjyrash i vendosi nė pelhura, tė cilat ia la botės si njė suraliste e vėrtetė. Nuk mund tė mos e pėrmend edhe gjeniun e kohės sonė, Stephen Hawking, i cili fascinoi botėn me teoritė e tij tė fizikės kuantike, duke e sfiduar sėmundjen e tij dhe dhimbjen e tij duke e shndėrruar nė shtytje pėr suksese tė mėtejme. Tė kėtillė ka dhe njerėz tė tjerė qė thjesht rrezatojnė energji pozitive rreth vetes. Sa herė ndihemi tė plogėshtuar nga vėshtirėsitė jetėsore, shembulli i tyre na jep kurajo dhe vullnet pėr tė ecur pėrpara.

Lloj i veēantė i librave janė ca qė kanė kopertina tė vjetra dhe tė mbuluara me pluhur, kėshtu qė nuk bien nė sy nė shikim tė parė. Shpesh mashtrohemi nga pamja e kopertinės dhe nuk e marrin mundim t’i shfletojmė. Nėse me kujdes ua heq pluhurin dhe fillon t’i shfletosh, brenda tyre do tė gjesh margaritarė tė vėrtetė, shkėlqimi i tė cilave nuk tė hiqet nga mendja gjithė jetėn. Mjaft njerėz tė tillė ka, mjafton t’i largojmė paragjykimet dhe tė mundohemi tė depėrtojmė nė brendėsinė e tyre, atje ku fshehet shkėlqimi shpirtėror.

Si njerėzit qė gjėrat e ēmuara i fshehin nė skutat mė tė fshehta tė shtėpive tė tyre, ashtu edhe natyra i fsheh shpirtėrat e mrekullueshėm brenda njerėzve qė vėshtirė mund tė bien nė sy...


Jo rastėsisht mė kujtohet thėnia e Oscar Wilde: “E bukura ėshtė nė sytė qė e shikojnė"...

29.12.2004,
Mjellma


---------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------

Ne shenje respekti dhe perkujtimi per Mjellmen tone te dashur,
ne 5 vjetorin e vdekjes se FERIDE DERVISHI (MJELLMA).........


...

trixi
07.01.2011, 10:12:10
Tė nderuar bashkėkombas/e.
Sonte nė njė vend dua te ju ofroj njė pjesė nga unė!
Jan rrugtimet e mia pėr keto pese vite nė mergim.Para pese vite nė ketė kohė kam qen duke fluturar mbi Atlantik drejt tokės sė premtuar.
Para pese viteve tradhtova Kosoven por mbes me shpres se nė njė tė ardhme tė afert Kosova do ma fal atė tradhti!

Rrugtime tė kendeshme mė rrugtimet e mia !

Me pėrzemersi
Mjellma

P.S Ca shkrime i keni lexuar me heret por ca shkime shkarkohen per here te parė!

Te drejtat autoriale mbi keto shkrime me takojn mua F.D aka Mjellma

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Mjellma mė 2004-07-01 06:12 ]</font>
Mit Zitat antworten

trixi
07.01.2011, 10:13:29
Kampi Stankovec II Maqedoni -Kosovė

Qershori i nxeht i vitit 1999 pasi hynen trupat e NATOS vendosem une dhe vllau tė shkojm nė qytetin tim tė shofim si ėshtė gjendja.Kaluam kufirin Maqedoni-Kosovė paguam njė "TAXI" dhe u nisem pėr Qytetin tim,rruges pak njerz,kaluam kryeqytetin,pash stacionin e autobusave qe mu kujtua sa here kam kalu aty pari.
Arritem tek udhkryqi i tmershem qe me syte e mi kam pa gjate kohes kur ishin policet shkje njerz te gjakosun,njerz te shtrim ne toke me tytat ne kokat e tyre.....
Arritem nė qytetin tim,pak njėrz nė rrugė disa vendas me pan dhe me pėrqafuan ashtu me mall me pyten pėr me te dashurit e tyne Ju tregova se jan shendosh e mire ne kamp.
Momenti kur Ju afrova shtėpis sime ishin momente prekese para se te hyj ne oborr u ndal pak tek dera e oborrit dhe mu kujtuan momentet kur u kthejsha nga studimet ku gjithmon nėna e baba me pritshin por tani....
Hyra ne oborr pash shtėpin tė djegur mu kthyan si nė njė film te gjitha qastet e lumtura qe kam kalu ne ate shtepi.
U ula ne toke...gjithemon u zgjojsha ne mengjes dhe pishja kafe ne oborr gjate veres ne hund me erdhi nje ere e kendeshme mu kthya memorja ishin ato lulet qe gjithemon kan pas nje ere te kendeshme ne mengjes dhe mbremje,u afrova Ju morra ere edhe keputa ca lule.....Nuk ndejta shume vetem se pash nuk kemi ku the kthehemi.Mbylla deren e oborrit dhe u nisa per Maqedoni,lash mbrapa shtepin e djegur por morra me veti memorjet nga femirija.
Rruges per ne kufi une dhe vllau disi te dyte ne heshte bisedojshim me vetvete shume pytje por pa pergjegje.
Mu kujtuan te gjitha ato familje qe humben te gjithe anetaret e familjes thash njeriu eshte me i fort se guri.
Arritem ne kufirin Kosove-Maqedoni dhe kolona e njerzve qe u kthejshin ne Kosove ishte dikund 5-6 km,arritem ne kamp hyra ne tende edhe disi si ne vaj i derzova nenes ato lule nga kopshti e i thash"Nane qito lula I morra ne oborr te shpisė "nena i morri dhe Ju murre er ashtu i vendosi nė gji thuajse deshironte ti mbante gjithemon ne zemer.I treguam babes se si eshte gjendja dhe ai vendosi te shperngulemi pėr nė Amerikė


Faleminderim tė veqant pėr lektorim:
Vllaut tim Drin Nosit

trixi
07.01.2011, 10:15:46
Kosovė 2001


FUNDI I VJETER I LOJES SE HUMBUR,TE MOS HUMBESH MA!


5-6 Shtator 2001

Pas shume pregaditjes erdhi ai moment qe aq shume e prisja.Do te ishte nje udhtim i gjate:dikund 14 ore fluturim, pa i llogarit pritjet neper aeroporte.Udhtoja vetem dhe , nje si ndjenje...mi zuri syte.
Kur u ndava me nenen,sikur me thoshte, me,merr dhe mua ne ato valigxhe se po vdes nga malli per ate vend,Babai, si me i fort me percolli deri ne aeroport.U pershndeta me vllezerit edhe kunatat edhe hyra ne aeroplan.

Udhtimi im filloj nga Nashvile per ne Washington DC ,ishe fluturim 1;45 minuta por mu duk teper larg.Veshtroja hapsiren dhe,pernjiher me erdhi ne kujtes Medlin Olbrajt dhe gjithe masakra qe kishte ba serbi ne Kosove,Motra ime,shpetimtarja e Kosoves.Ndoshta refugjati e kupton refugjaatin,pasi edhe prinderit e Mbretreshes Olbrajt kane qene refugjate.

Ne internerarin e dyte Washinton-Wien,doja te isha ne veten time.Ishte nje fluturim afro 9 ore,dhe lutja Zotin te me vinte gjumi..Nuk doja te flisja me askend.Isha ne ankthet dhe perjetimet e mia.Ne cdo moment me perballej Kosova, thua se po e prekja,dhe po i jetoja dhimbjet e saj.Mirepo, nuk qe e thane te ndodhte keshtu.Ne ndejsen prane ne te djathte dhe ne majten kisha dy zoteri nje nga Korca dhe nje nga Shkodra.Nuk desha te bisedonim per politike e,gjithesesi atje na shkoj fjala disa here.Pas mbrritjes dhe uljes ne Wien,na u desht te merrnim fluturimin tjeter per ne Slloveni,per shkak se aeroporti i Prishines ishe i kufizuar me numrin e aterimeve,pasi forcat e NATO-s po benin ushtrime.Per asnje cast nuk mu largua mendimi se si do ta gjeja Kosoven time, a kishin ndryshuar njerzit ,a u qeshnin fytyrat, a ndjheshin te lire dhe te gezuar.Doja ta prekja lumturin e tyre!Gjate fluturimit mbi Shqiperin thoja me vete sikur te isha dallendyshe e ti vizitoja nje fluturim Krujen e Shkodren,Vloren e Sarandes ,Beratin e Durrsin,Lezhen e Skenderbeut,gjithe Shqiperin.Nga avioni shihja bukurin e Shqiperis edhe Kosoves dhe rrenqethesha.
Pas me shume se 14 ore fluturimi arritem ta preknim Token e Kosoves,te gjithe shtyheshin per te zbritur se kush me pare se tjetri.Erdhi momenti qe edhe une ta preku token time!Me priten shume miq edhe fare fis im.Se pari perqafova shoqen time te mrekusllushme,Buqen,me te cilen heren e fundit jam pa me 23 mars 1999.Edhe pse nuk qitem asnje pike loti,shikimet tona tregonin se sa i kishm munguar njera tjetres.Se dyti perqafova mikun tim te mire,artistin e teatrit Afrim Kasapollin,u pershndeta ngeshem me farefisn,se njerzit e mi me te afert i lashe ne Amerike.Askund gjate rruges dukeshen shenjat e luftes.Catite ishin ba te reja,rruget ishin te riparuara,hotelet te reja leshonin shtat.Gjate udhes miku im foli per suksesin e tij ne fstivalin e Edingurgut me shfaqejen e re "Trenate".
Kur mbrritem ne Prishtine,Afrim me te qeshur me tha"Shiko cfare balte ketu ne Prishtine.Iu pergjigja mevargjet e Kasem Trebeshines: Te dua balt Shqiptare,Te dua egersisht,deshprimisht....!
Te gjithe qeshen dhe thane "o bo bo nuk paska ndryshuar "Prishtina ime ishte ba si nje metroplo evropian.Shume njerz,shume makina,shume pershndetje,shume malle,shume kujtime shumeeeee...

Mbrrita ne shtepin e mikes time,ku me duhej te perpiqesha per te marre nje sy gjume.Ndehsha shume e lodhur.Me dukej se tani do te flija e qete,merrja fryme nga ajri i paster i Kosoves time..


Nje dite me pas ...

Kisha nje obligim...

Me autobuz mora magjistralen Prishtine-Peje per te dajt.Ne mes te rruges Bresje-Sllatin me erdhi nje kujtim i hidhur i shkurti te vitit 1999.Edhe pse ishim ne veturat e Kombeve te Bashkuara ,nje grup para militaresh serb ne ra me kamionin e tyre me qellim,vetem pse ishim organizat humanitare.U trondita,kur dolem nga vetura dhe pame ato fetyra,me mjekrra te gjata,me thika ne bel,me sy prej kafeshe,duke bertit "Ju po u dergoni ndihm teroristave"1Arrita te dajet.Malli per ate vend marre jasht c'do pershkrimi.Livadhet e bukura me kujtonin femijerine time dhe lojnat qe beja sa here shkoja atje.Daja,nje burre Drenice.me pamje e tij epike,dhe me veshje karakteristike shqitare,u gezua sikur te takonte motren e tij.Me perqafoj fort dhe me mori perdore ne oden e burrave.Me hodhi nje cigare.une e kisha veshtir t'ia shendoshja kryet per gruan 65 vjeqare qe ia kishin mbyt policia e shkjaut,kur zbriti nga mali per te pa shtepin dhe per tu kujdes per kafeshet e pafajshem.Kunata e vet,megjithe e plagosur edhe ajo, e kishte marre zvarr disa kilometra per ta varros ne mal..Nuk dija cfare e si te veproj,lotet nuk mu hoqen per asnje moment,ndersa daaj ishte shume i fort.Pas ketij qendrimi te shurdhet me shuem te dhimbeshme m'u desh me shku tek djali i dajes tjeter,i cili kishte nje tragjedi me te madhe.Vajza e tij 24 vjeqare e kishin djeg per se gjallii policia e shkjautne nje bodrum fshati te Poklelit se bashku me 51 vajza,nena,femije e pleq.E shihja fotografin e Lendites dhe me dukej se ishte gjalle,e gjate,e bukur si engjull e dha jeten per lirin e Kosoves,pa shiju edhe pa i pare keto dite qe po i shohim ne..

Ju prehshin eshtrat ne qetesi te gjithe atyre qe dhane jeten per Kosoven.

Edhe nje dite mbas
Mora rrugen drejt qytezes sime...Qytez e vogel por kujtime te shumeta me lidhin per te.Shihja bukurin e Drenices dhe kerkoja sy te tjere per ti shijuar.Mu kujtohet udhekryqi i tmerrshem i viti 1999.Rreth e rrotull kishte thas me rere , arme te renda , njerz te gjakosur e pamje makaber te llahtarshme, kur me tyta mbi koke rrinin te shtrir per dhe.
Po tani?
Tani te ngjante me nje udhekryq modern, me rruge te asfaltuara, pa as me te voglen gjurm te luftes,me pompa benzine, me taxi dhe njerz te lire.Here here te duket e pabesushme !

Aty pran ishte gjimnazi,ku kam mesuar edhe une ,me plot te rinj te qeshur,aspak larg rinis evropiane dhe civilizimit modern ne shijet e veshjes dhe perparimi.Rruges te njohurt e mi e pare pytje qe me benin ishte ;"A ke ardh pergjithemon "? Normal,e kuptoja pytjen e tyre! Iu afrova shtepis time,ku jam rrit e kalu nje pjes te mire te jetes.Mu kujtuan 6 vitet e studimeve,kur baba, nana,vllezeri dhe motrat me prisnin kur shkoja ne te rrall...por tani askush nuk me priste...te gjithe jan ne tokat e huaja.
Mu kujtuan shakat ne oborrin e bukur e te fresket prej luleve qe i rriste nana,kafet e mengjesit nnen ate arom marramendese.U ula ne oborr dhe meditoja: "Po ata qe nuk jetojn ma dhe nuk i shohin,te pakten as keshtu ne germadha ?,-duke lutur Zotin qe ishim gjalle.

Vetem 2 kilometra me larg ishte vajza e axhes time,te cilen me duhesh ta takoja.Kur me pa me perqafoj edhe asht duke me perqafu filloj vaji...as une nuk munda te ndali denesjen time.U ul ja shendosha kryt per te dy djemet te ran si martir te Kosoves martire...Hasani ishte 24 vjeq e Xhaviti 21...kishin ra ne Qershor te 1999 te dyte bashk...Dada me lot ne sy me pershkroj ngjarjen se si kishte ndodh...Popullsia ne Shtrubullove kishte mbet pa mill.Disa shoke te tyre nga malet u kishin cu fjal per te marre mill edhe ate detyrohen naten se bashku me shoket e vet ti dergojn mill popullates...Ishin ra ne prit.I pari u vra Hasani,kur Xhaviti desh te marre kufomen u vra edhe ai.

Te vdesesh per Kosoven eshte obligim i te gjithve !
Mirepo shqiptari kurrre nuk dorzohet. Shtepija e tyre ishte pertri me nje djal tjeter qe mori emrin Hasan...ju afrova djalit e putha,Drenica lind trima prap,-thash me vete tek syte mu rimbushen me lot.
Ashtu pa fjetur, gjithe naten folem me daden, e cila me trgoj shume ngjarje te dhimbeshme te luftes..

Ne fshatin tim te lindjes

Nuk kthehesha kurresesi pa e pa edhe fhsatin tim ku kam lind,ku qava se pari,ku mora hapat e pare,vendin e njohur te trimerise.Udhetova rreth 30 minuta me autobuz per Qyqavice,bjeshket e njohur per lufta,qe kurre nuk iu ndane atij vendi.U futa ne oborr te axhes,i cili ishte kthy nga Norvegjia,per te jetuar e punuar perher ketu.Shtepia ku kam lind ishte vetem germadhe,e kishte djeg e shkatrru barbaret!I shihja shtepit e axhallarve dhe babes.Nga 17 mashkuj vetem 2 jane ketu,te tjeret i mori bota.Eca neper ato livadhe te pambuketa dhe krejt rinia ime mu dorezua!Iu afrova dardhes time te preferuar,nga e cila isha njehere kur isha e vogel.Kete vit nuk kishte pas shume kokrra,-me tha Axha.Si duket edhe ajo ndike mungesen tone por pse te ben kokrra kur nuk ka kush ti haj ?!?!
me dukej se nga ketu e mbaja ne dore edhe Likoshanin e Qirezin dhe ne koke me vinin pytjet ;"Si ndihen ato familje qe kane mbete pa te dashurit e tyre ?Si jan ata jetima qe mbeten pa baballare,ato nana qe mbeten pa djem e tyre?"

Normal

Keto pytje nuk merrnin pergjegje

Pra le te jete....
FUNDI I VJETER I LOJES SE HUMBUR,TE MOS HUMBESH MA!Falenderim te veqant per lektorim
Miku tim tė rrespektuar M.C

trixi
07.01.2011, 10:21:04
Kosovė-Maqedoni-Shtetet e Bashkuara te Amerikes

T’kanė ngelur edhe pesė minuta!

Papritmas u dėgjuan disa trokitje tė fuqishme nė derė. Ndal televizorin, shoqja ime ngrihet pėr tė parė se kush ėshtė. Hap derėn dhe i shfaqėn dy policė. Syri i zė mjekrat e gjata dhe tė zeza. Dy policė serb shtatlartė me vjeshje tė errta, duke parė me sy tė mėdhenj dhe tė kuq dhe tė armatosur deri nė dhėmbė.
Disa thika nė bel, ndėrsa nė krah tė majtė u duken emblemat me shkronja serbe. Shkoj tė shoh dhe pamja e tyre e frikėshme mė kthen nė statujė tė shtangur. Qetėsia thyhet nga disa fjalė nė serbisht:

“I keni pesė minuta tė dilni jashtė banesės tuaj. Nėse nuk e lėshoni banesėn nuk do tė jeni mė mes tė gjallėve.”

Panika filloi ta pushtojė mendjen time: ku tė shkoj, cfarė tė zgjedh tė marr me vete nė kėta minuta, pamundėsia e qėndrimit nė banesė, mendimi per t’ju bashkangjit mikes sime, e cila vendosi tė shkojė nė Mal tė Zi nuk mė qetėsoi, tė ikė nė ndonjė pjesė tjetėr tė qytetit ? Familja ime ishte nė Drenicė dhe njė mendim i shpejtė se do humb kontaktin me familje edhe mė shumė mė rėndoi.
Do nisem pėr nė Maqedoni. Zgjedhjen e nisjes pėr nė Maqedoni ende as sot nuk e kuptoj.

Ndoshta ishte thirrje e Zotit ?

Mora shpejt njė cantė tė vogėl dore dhe dola nė rrugė. Pėrveq ca parave nė cantė kisha me vete edhe koleksionin e pullave postale. Isha e vetmuar, pa veturė, pėrpjekja ime tė gjeja dikė me veturė nuk solli asgjė, tė gjitha veturat ishin pėrplot. Por, mrekullitė ndodhin. Takimi me kushėrin tim,i cili ka jetuar shumė afėr shtėpisė sime nė Drenicė ėshtė dėshmi.Mė tha: "Ne jemi tre tė rritur dhe tre fėmijė! Por, hy shpejt nė veturė dhe nisemi.

Rrugėt ishin pėrplot me njerėz, syte tonė regjistrojnė rrahjen brutale tė njė djali nė njė kėnd ndėrtese, gjaku i vrullshėm pėrfshiu tėrė trupin e tij qė u shenjua nė mendjet tona.Policia ndalonte cdo veturė qė dukej e re dhe udhėtarėt nxirreshin me forcė e veturat rrėmbeheshin nga policia.
Duke u ngjitur pėrpjetėzės sė Veternikut sytė tonė kapnin pamjet makabre nė tė dy anėt e rrugės, vargun e pafund tė kalimtarve tė rraskapitur, tė grave tė moshuara me thasė dhe rroba nė shpindė ,
femijė nė vaj, tė hendikepuarit duke shtyrė karrocat.

Mendimi se njė Holocaust i ri nė Evropė po ndodh tash ishte mė se i qartė.

Gjithė ato vetura ishin drejtuar nė drejtim tė kufirit tė Maqedonisė. Ndalja e cdo veture nuk kishte tė bėjė me kontrollimin e dokumeneteve tė identifikimit, por me asgjėsime tė dokumentave dhe humbjen e identitetit.Vazhdimi i rrugės ishte i mundur pas dhėnies sė njė shume tė parave dhe kėshtu terrorit nuk i shihej fundi. Si duket kjo plackitje i shpėtoi jetėt tona.

Syve tonė tė lodhur e tė mjegulluar nuk i shpėtojnė as pamjet e fshatrave tė djegura e kafshėve te hutuara e tė vetmuara. Kėto pamje makabre mė pėrkujtuan filmat e Hickokut, vetėm se nuk po aktroja, por po i shmangesha vdekjes. Nuk mė besohet se jam nė ditėn mė kritike tė jetės time.

Si arriti fati im tė jetė kaq jashtė kontrollit tim?
Nuk arrij tė mendoj mė pėr tė ardhmen. Nuk di as se ku do zgjohem nesėr. Dėshiroj vetėm tė jetoj.

U rrita nė njė qytezė tė vogėl tė Kosovės! Ēdokush njihte ēdokėnd. Si unė ashtu edhe shumica e qytetarėve tė qytezės ishim shqiptarė etnik me pėrjashtim tė disa familjeve serbe. Ne gjithnjė kemi jetuar nė paqė me ta. Shtati i vogėl dhe ardhja nga njė vend i vogėl nuk mė ndaluan ėndėrrat e
mėdha qė kisha tė bėheshin realitet.
Nė vitin 1995 pėrfundova fakultetin e Defektologjisė nė Beograd, por nuk ishte mjaft, ėndėrroja tė vazhdoja magjistraturėn nė Amerikė.Pėr ėndrren time fillova tė "luftoj" nga viti 1997 kur fillova tė udhėtojpėr nė Prishtinė me qėllim qė t`i rrekem gjuhės angleze.

Dalja e Millosheviqit nė skenė ndodhi pikėrisht, kur unė ende isha nė Beograd. Luftėn Millosheviqi e filloi nė Slloveni qė gradualisht filloi tė shtrihet nė Kroaci e pastaj nė Bosnjė e Hercegovinė.
Spastrimi i qetė i Kosovės kishte filluar dekada mė herėt dhe u intensifikua mė 1991 me ndalimin e rregullt tė pėrcjelljes sė mėsimit nė gjuhėn Shqipe, mbylljen e mediave nė gjuhėn Shqipe dhe largimin me dhunė tė puntorėve shqiptarė dhe vendosjen e serbėve nė vendet e tyre.

Nėn presion shumica e gjeneratės sime braktisėn Kosovėn dhe u vendosėn nė shtetet perėndimore me shpresė se atje do tė gjejnė njė ardhmėri mė tė qetė.
Spastrimi mė i madh etnik pas Luftės sė Dytė Botėrore nė Europė dhe masakra e Recakut nė Kosovė bėri qė Nato-ja mė nė fund me 24 mars tė vitit 1999, nė orėn 20.00 tė fillojė bombardimet e bazave tė Serbisė dhe tė Malit tė Zi.

Atėbote nė Prishtinė unė isha duke punuar nė organizatėn OXFAM-ė tė Britanisė sė Madhe. Isha larg familjes sime. Atė mėngjes unė kisha njė ėndėrr tė mrekullueshme. Isha duke fluturuar pėr nė Shtetet e bashkuara tė Amerikės. Ishte njė ndjenjė shumė e kėndshme. Por, kur hapa sytė mu desht tė ballafaqohem me ankthin. Unė jetoja nė luftė. Isha vetėm nė Prishtinė. Situata e tė gjithė neve qė jetonim nė Kosovė vėshtirėsohej ēdo ditė shumė e mė shumė.

Brengosesha shumė pėr familjen time, e cila akoma ishte nė Drenicė. Lajmet nga atje ishin trishtuese. Unė jetoja me njė mike timen dhe dy fėmijėt e saj. Ne banesė ishin edhe tre persona tjerė tė rritur. Shikova nga dritarja, Pothuaj se nė kėtėerrėsirė vetėm dielli buzėqeshte. Ai me rrezet e tij mundohej sadopak t`i nxente zemrat tona. Doja tė dilja jashtė dhe tė lozja me fėmijėt e mikes sime.

Por nuk ishim tė sigurtė ēka do sjellė ēdo minut. Pra ne duhej tė rrinin nė mes tė mureve tė banesės. U paraqit nevoja tė dalim pėr qumėsht. Fėmijėt nuk kishin. Mikja ime dhe unė dolėm. U vendosėm nė njė rend tė gjatė pėr pritje tė qumėshtit. Nuk guxonim asnjė fjalė tė flisnim. Nėse flisnim do zbulohej se jemi shqiptare qė do thotė se do mbeteshim pa qumėsht, sepse qumėshti ishte i paraparė vetėm pėr serbėt.

Tė gjitha dyqanet ishin nė duar tė serbėve. Duke pritur nė rradhė, sytė tonėdėgjonin mė shumė se veshėt. Heshtja fliste. Shumė njerėz largoheshin nga qyteti .Orėt e gjata tė pritjes u shpėrblyen me njė litėr qumėsht edhe me njė bukė.Ishim tė lumtur qė morėm edhe ato. U kthyem sigurtė nė banesė. I ushqyem fėmijėt. Mirėpo ne tė rriturit morėm nga njė kafshatė qė vetėm stomakun tonė ta mashtrojmė.

E ndezėm televizorin. Po nė atė moment erdhi policia nė derėn tonė. Trokitėn. Jeta ime nuk varej ma nga unė. Atė e kontrollonte dikush tjetėr. Ėndrra ime e mengjesit u zhduk dhe u shndėrrua vetem nė njė shpresė tė vogėl pėr tė jetuar.

Nė orėn 16 iu afruam kufirit me Maqedoninė nė vendkalimin Jazhinci. Ende nė ethe te pasigurisė, shikova fshatin e afėrm. Shumė shtėpi tė djegura. Dėgjoja thirrjen e lopėve qė kėrkonin qė dikush tė vinte dhe t`i milte. Mirėpo, si duket askush nuk ishte aty afėr.Nė njė livadh, njė pelė dhe njė quk i vogėl kullosnin bari sė bashku duke mos kuptuar ēfarė po ndodhte pėrreth tyre. Nė bjeshkė shihej pak dėborė.Ajo jepte njė pamje tė freskėt dhe tė pastėrt.

Papritmas njė krismė e madhe e tėrhoqi vėmendjen e tė gjithėve, c’tė shohim, nga pela qė ishte duke kullotur nė qetėsi mbetėn vetem copa tė gjymtyrėve tėdjegura! Pela kishte shkelė nė minė tokėsore. Quki iku sa mė shpejt qė mundi.Kuptuam se pėrreth nesh janė tė vendosura minat.

U frikėsuam tė ecim prandaj vendosėm tė mbesim nė vetura pa marrė parasysh sa ngadalė do tė ecėn rendi i veturave. Nuk ka toalet. As shlodhje pėr trupin tonė apo tė fėmijeve. Filloi tė bėhet ftohtė. Syte e mi u drejtuan kah qielli edhe fillova te pyes Zotin: "Ku e kam familjen? Si ėshtė baba im i vjetėr? Si ėshtė nėna ime? A ka nėna barrėrat e veta pėr tension? Si ėshtė zemra im Rinasi? Si janė dy engjėlleshat e mia Rina edhe Deniza?" Kisha shumė pyetje, por pa pėrgjigje.

Stomakut tim tė zbrazur i mungonte ushqimi, mbylla sytė me shpresė se do tė pushoj sė paku pėr njė moment, por klithma e njerėzve qe rriheshin nga policia nuk mė linte. Policia u tėrbua pasi mbi qiellin e kaltėr tė Kosovės fluturuan aeroplanat e Natos me qėllim qė tė lėndojnė bishėn e tėrbuar.
Rrahja vazhdonte duke u bėrė pyetje: "Ju e kėrkuat pėr NATO-n, ja tani e keni...Thirreni NATO-n tė ju ndihmojė tani...Ku e keni Klintonin tani? Pse ai nuk vjen t’ju ndihmojė tani?"

Pas 13 orė pritjeje nė ankth u kalua mė nė fund kufiri i pritur aq shumė me Maqedonin.Mirėnjohja pėr komunitetin Shqiptar nė Maqedoni do tė mbetet pėrjetė nė zemrėn time.

Ushqimi i sjellur nga kėta vėllezėr Shqiptar tė Maqedonisė, mikpritja dhe ngrohtėsiae tyre bėnė qe buka tė mė dukej mė e shijshme se kurdoherė.Kushėriri im vendosi tė vazhdojė rrugėn nė thellėsi tė Maqedonisė dhe atė nė fshatin Qallapek. Unė kisha nevojė tė jem mė afėr kufirit nė mėnyrė qe tė
kem mė shumė informata pėr familjen time. Kushėriri vendosi tė qėndrojė nė atė fshat, ndėrsa unė me ndihmėn e fshatarėve tė Qallapekut u nisa drejt Tetovės.

Ēdo shqiptar nė atė kohė ishte mobilizuar nė ndihmė tė vėllezėrve dhe motrave tė Kosovės. Me ndihmėn e prindit tė njė zėvendės kryeministri nė qeverinė e Maqedonisė arrita tek stacioni i autobusave nė Tetovė. U drejtova kah Stankoveci. Me ndihmėn e organizatave humanitare u vendosa nė kamp nė Stankovec ku mė gjetėn njė shtrat edhe njė batanije nė njė tendė. Mė duhej tė flija me njė familje qė kurrė nė jetė nuk e kisha takuar. Por isha e sigurtė.

Ky ishte fundi i ditės mė tė gjatė nė jetėn time. Por jo edhefundi i aventurave tė mija. Jeta nė kamp ishte shumė e vėshtirė. Mirėpo, pas njė jave prap fillova tė punoj pėr OXFAM-in, ashtu siē kisha punur para luftės. Pas 6 javėsh kėrkimi e gjeta familjen time nė Bllacė. Mrekulli! Tė gjithė ishin gjallė.

Mirėpo, ne tė gjithė humbėm vlera materiale nė Kosovė. Me ndihmėn e organizatės dėrkombėtare pėr migrim familja ime vendosi te fillojė njė jetė tė re nė Amerikė. Tė 14 anėtarėt e familje sime erdhėm nė Nashville duke mos e ditur as ku ėshtėNashville. Me ndjenjėn e bukur qė piloti e dinte, mendova!

Kėtu ne punojmė pėr tė harruar tė kaluarėn tonė dhe kujtimet e tmerrshme nga lufta. Kėtu ne gjetėm ēka kėrkuam. Tė drejtat e dhuruara nga Zoti pėr tė jetuar tė lirė, pėr tė punuar dhe shkolluar, kėtu gjeta kėto tė drejta aq tė mohuara nga ai regjim. Falė zotit askush mė nuk do tė na rrahė apo vrasė
vetėm pse jemi Shqiptarė!

Edhe pse 31 Marsi i vitit 1999 ėshtė shėnjuar nė kokėn time si dita mė e tmershmė e jetės time, prapseprapė shikuar pas kėtyre viteve ankthi i vėrtetė u shndėrrua nė realizimin e ėndrrės sime tė cilėn e pash atė mėngjez tė bukur e qė u ndėrpre aq shpejt.Ishte vetėm njė instink, apo Zoti tė cilėt mė thirrrėn nė atė rrugė pėr Maqedoni gjatė atyre pesė minutave qė duhej tė vendosja? Ndoshta kurrė nuk do ta di, por zgjedhja e asaj rruge bėri qė ėndrra ime qė tė bėj magjistraturėn nė Amerikė tė bėhet realitet.Falenderim te veqant per lektorim:
Drin Nosit
Margaritarit tim
Buqes

trixi
07.01.2011, 10:22:40
Shqiperi 2003

VIZITA IME E PARE NE TOKEN E ENDERRUAR

2 Gusht 2003

Prishitnė-Kukės-Lajthizė


Edhe pse vizita ime nė Shqipėri ishte paramenduar, ajo nuk ndodhi sic u planifikua. U detyrova tė udhėtoj vetėm. Dy shoqeve te mia qė mė kishin premtuar tė mė bėnin shoqėri, ashtu papritur iu bė i pamundur udhėtimi. Ē’tė bėja? T’i tregoja nėnės se do tė udhėtoj vetėm nuk munda, meqė ajo do tė brengosej. Ata qė kishin qenė mė herėt atje mė propozonin tė hiqja floririn dhe tė ruaja dokumentet. Unė pėr veten time dija fare pak pėr Shqipėrinė.
U pėrshėndeta me nėnėn, tė cilėn nuk munda ta shikoj nė sy. E gėnjeva, pėr faktin qė vizitėn nė Shqipėri po e bėja VETEM.
Arrita nė stacionin e autobusėve edhe pse disi e frikėsuar. Nė kokė mė silleshin disa pyetje, tė cilat do ta gjenin pėrgjigjen pasi ta bėja hapin e parė ne tokėn e shenjtė. Diku kah ora 22 arritėm te kufiri Kosovė-Shqipėri. Doganieri na i kėrkoi dokumentet e identifikimit, ndėrsa nėpėr trupin tim kaluan ca mornica. Ishte hera e parė qe po e shijoja ajrin qe mbretėronte mbi tokėn time tė ėndėrruar.Mė fluturoi mendja nė Ulqin nė vitet 90, ku pėr tė parė vetėm njė kodėr tė Shkodrės nevojitej tė paguash shumė shtrenjtė, por nuk thuhet kot “ēdo kėnaqėsi paguhet!”
Krah meje ishte njė grua e moshuar qė i ngjante shumė nėnės sime, por jo si ajo. Mė kaploi nje ndjenjė xhelozie. Po e xhelozoja hėnėn qė pa ndonjė pengesė po e sodiste gjithė Shqipėrinė, kurse unė mund tė shihja vetem copėza tė saj. Nata me terrin e vet kishte ngėrthyer cdo gjė dhe vetėm tek tuk dukej ndonjė dritė e zbehtė.
Nė tė zbardhur tė ditės para nesh u paraqitėn shtėpi, disa tė bardha, disa me ngjyrė qė dukeshin tė shpėrndara si t’i kishte ngulur dikush aty, nė mes maleve, pranė lumenjve, rrethuar me pemė dhe ara tė vogla, qė vera i kishte tharė. Pėrnjėherė m’u kujtua diktatori dhe vuajtjet e njė pjese tė popullit tim, pėr tė cilėt Prishtina dukej e largėt si tė ishte nė Azi.
Mu nė atė moment mu kujtua miku im amerikan James, i cili me orė tė tėra mė kishte folur pėr malet e Shqipėrisė, kurse unė e ndjeja veten aq keq atje nė Amerikėn e largėt, kur njė Amerikan dinte me shumė pėr tokėn time, ndėrsa unė ende nuk kisha pėrjetuar akoma pėrqafimin e saj. Por ja, tani edhe kėmbėt e mia shkelin kėta thepa, edhe mushkėritė e mia thithin ajrin nėn kėto pisha, duke prekur dhe duke ledhatuar me shpirt kėto mrekulli natyrore.

Pėr mua si vizitore, nė kushte tė paqes kėto ishin kėnaqėsi tė papėrshkrueshme, e jo si mijėra bashkėkombas tė mi, tė cilėt kur u dėbuan nga vatra e tyre (viti 1999) dyshoj se mund t’i kenė pėrjetuar sic meritohej!!!
A thua sa vdekje kanė parė kėta thepa ?
A thua sa dhimbje ka pas nė kėta thepa ?

...Pėr momentin i mbylla sytė dhe u pėrpoqa tė ndiej vajin e foshnjeve...ofshamėn e nėnave, por prapė nuk munda t’i ndiej, sepse mua nuk mi kanė gris kėmbėt kėta thepa. Unė nuk kam ecur kėmbėzbathur. Mua nuk mė kanė ulėritur zorrėt e barkut nga uria.
Mund t’i kuptoj, por jo t’i ndiej. Thuhet nė njė fjalė tė urtė "i ngopuri tė uriturit nuk ia beson".
Po i afrohemi qytetit me zemėr tė madhe, Kuksit, ku mė shumė se cdo herė nė historinė e shqiptarėve u dėshmua mikpritja shqiptare “bukė e kripė e zemer” dhe tė cilėn mikėpritje shumė refugjatė nga Kosova e shijuan me shpirt dhe nuk do ta harrojnė KURRE. Terri e kishte kapluar cdo gjė, megjithatė qyteti dukej nga pak, si siluetė. Pashė ca njerėz nė rrugė, tė cilėt na pėrshėndetėn, pashė nje dyqan cili ishte hapur.Ishte dikund mbas mesnate. U habita! Mė patėn thėnė se jeta natėn nė Shqipėri nuk ekziton, se atje natėn nuk ka njerez, as dyqane tė hapura, por ja qė qenka ndryshe.

Ndalesa jonė e parė ishte nė fshatin Lajthizė. Sa bukur tingėllonte ky emėr nė veshin tim, ndoshta pse ishte shqip. Dola me padurim nga autbusi. Nė anėn tjetėr tė rrugės ishte njė shkėmb i vogėl. E kalova rrugėn edhe iu afrova, e putha atė gur. Ishte gur i tokės sime! Mė dukej se edhe ai e ndjeu puthjen time. Eh gurėt, tė vjetėr sa shqiptarėt! Mė shkoi mendja tek babai im, i cili tani ishte nė botėn tjetėr. Eh, sikur tė ishte edhe ai me mua! Pėr njė cast m’u duk sikur po e shihja babėn tim tė veshur me uniformėn e partizanit… Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore ai ka qenė ushtar i Brigadės sė PESTE tė Vlorės. Me siguri edhe ai asokohe ka ecur nėpėr kėto male.U mundova tė luftoj kundėr lotėve tė mi, por ishte e pamundur. Bjeshkėt shpalosnin gjithė bukurinė e tyre. Pranė lokalit valėvitej flamuri shqiptar i shoqėruar nga muzika shqipe. Edhe pse pėr njė cast njė ndjenjė shqetėsimi mė vizitoi pėrsėri, tani ndjehesha mirė. Burimi rrėzė malit mė flladiti paksa, ndėrsa gjumi po mė vinte rrotull...

--------------------------------------------------------------------------------
Lajthizė-Tiranė-Durrės-Shkėmbi i Kavajės

3 Gusht 2003

Hapa sytė dhe para meje shfaqej njė ylber me ngjyra. Ku isha? Mos isha nė ėndėrr? Para meje shtrihej Tirana nė tė nxehtin pėrvėlues tė kėsaj vere tė thatė. Magjistrales sė Durrėsit nuk i mungonin aspak elementet e rrugėve tė Amerikės.
Nė Durrės mė ngjante se jam nė Prishtinė. Durrėsi ishte siē mė kishte folur babai. Sipėr dyqaneve shkruheshin emrat e pjesėve tė Shqipėrisė! U parkuam para hotelit Florida. Kur dolėm nga autobusi, nikoqirėt, pronarėt e hoteleve dhe bujtinave u afruan dhe filluan tė na ftojnė nė hotelet e tyre, na afronin akomodim. Kėtė situatė e kisha pėrjetuar shumė herė nė jetė, por jo nė kėtė gjuhė. Ishte njė shqipe e bukur, njė shqipe e kulluar, tė cilėn unė deri atėherė nuk e kisha dėgjuar pėrveq nė TV dhe Radio. Unė nuk e kisha destinacion Durrėsin, por Shkėmbin e Kavajės. Pyeta disa vendas pėr furgonat qė shkojnė nė atė drejtim. Mė ndihmuan me njė pėrkujdesje tė veēantė.
Munda tė vėrej se Durrėsi ishte njė qytet nė zhvillim e sipėr. Rrugėt ishin mjaft tė reja edhe nė anėn tjetėr shiheshin disa rrokaqiej sapo tė pėrfunduar, ose nė pėrfundim e sipėr. Mbėrrita aty ku unė mendoja se duhej tė zbrisja, edhe pse nga frika e kisha gabuar emrin e Hotelit ku do qėndroja. Por pasi shėtita pak e mora me telefon pronarin e hotelit edhe ai mė tregoi se ku gjendej hoteli. U detyrova tė shkoj edhe njė stacion mė larg qė tė shkoja nė drejtim tė Golemit. Kėrkova ta paguaj shoferin pėr njė stacion qė bėra, por ai nuk pranoi. U ula dhe pėrnjėherė ia drejtova vetes pyetjen: “A ishte kjo Shqipėria, pėr tė cilėn mė kishin folur disa”?
Iu afrova hotelit. Ishte njė ndėrtesė tri katėshe me ngjyrė tė kaltėr tė ēelur. Hyra nė katin e parė dhe takova Altinin, njė djal tė ri.Ishte nipi i pronari tė hotelit. U afrua, ma mori valigjen dhe mė drejtoi kah dhoma ime. U pėrshėndeta me Altinin dhe hyra nė dhomė.
Nga dritarja shihej deti dhe ndihej zhurma e pushuesve. Isha e lodhur dhe vendosa tė pushoja. Mė kishte zėnė gjumi. U zgjova. Dikur mbas mesditės dola tė takoj Gėzimin, pronarin e hotelit. E gjeta, mė pėrshėndeti dhe mė dėshiroi mirėseradhje nė Shqipėri.S’e di, edhe pse mundohesha ta fshihja frikėn, ajo ishte aq transparente sa qė edhe Gėzimi mė tha: "hė moj pse frikėsohesh, ne nuk hamė njerėz ". Fillova tė qesh.
“Unė nuk kam dhomė me njė shtrat,- mė tha,- dhe pėr atė shkak tė kam vendosur nė dhomėn me dy shtretėr, nuk ke nevojė ta paguash shtratin tjetėr se vetėm je. E ndjeva vehten keq, sepse nė kėtė rast ai humbte, por ishte e kotė te diskutoja me tė sa i pėrket pagesės mė shumė.Edhe kjo ishte diē qė unė nuk e prisja tė mė ndodhte nė Shqipėri. Hėngra drekė. Ushqimi ishte i pėrgatitur pėr dėshirėn e pushuesve.Kishte kuzhinė pėr dėshirė tė secilit, kishte edhe ushqim Kosove.Pas dreke e provova ujin e thartė-“Glina”, pėr tė cilin baba mė kishte folur shumė kur isha nė Amerikė. Aspak nuk kishte gabuar baba, qė mė kishte folur pėr atė ujė qė ėshtė shumė i mirė. Dola tė soditja detin. Afėr bregut shiheshin tė parkuara vetura tė tipeve dhe targave tė ndyshme; nga Kosova, Shqipėria, Zvicra, Italia, Gjermania, Greqia dmth nga tė gjitha ato vende ku ka shqiptar. Muzika dhe thanat mė pėlqyen pa masė. Muzika shqiptare mė pėlqen sė tepėrmi, por pėr kėtė duhet menduar ma shumė pėr t’u larguar nga muzika e huaj, sidomos tek tė rinjtė. Rėra ishte shumė mė e mirė se nė Ulqin. Desha ta provoja ujin, iu ofrova dhe hyra. Nuk besoja se po lagesha nė Detin e Nėnės Shqipėri. Muzgu kurrė mė i bukur nuk m’u ka duk edhe pse isha vetėm.
U ktheva nė Hotel edhe zbrita pėr darkė. U takova me gruan e Gėzimit, njė zojė. Nė bisedė e sipėr e kuptova se Pronari i Hotelit dhe Zoja e tij ishin Ēamė. Kishin dy vajza shumė tė kėndshme, qė flisnin njė gjuhė tė pastėr shqipe. Vajzat flitnin edhe nė dialektin e Kosoves, meqė shumica e mysafirėve ishin nga Kosova. Mora informata se si mund tė shkoj nė Tiranė. Disa herė bisedova me telefon me Ditushen(Diten nga Forumi i albasoulit) dhe u mora vesh qė ajo tė mė priste. Valėzat e detit mė pėrkundnin me ėndrrėn e bukur qė nesėr ta takoja Tiranen. Ashtu mbi atė valle valėsh mė zuri gjumi...

__________________________________________________ ___________
Vizita Tiranės !

Hapa sytė. Hapa dritaren. Shikimi im u drejtua kah deti. Dielli vetėm sa kishte filluar t`i buzėqeshte tokės, mu si buzėqeshja ime qė e zbukuronte tėrė fytyrėn time. Ishte njė ditė e veēantė pėr mua. Do ta vizitoj Tiranėn, pėr herė tė parė nė jetėn time. Kėtė qytet e kisha parė vetėm nė televizor dhe e kisha parafytyruar nga tregimet e lexuar.Zbrita shkallėve teposhtė, hėngra kafjall dhe i mora udhėzimet e fundit nga Altini, lidhur me atė se cilin furgon duhet ta pres. Sinqerisht nganjėherė kisha problem ta kuptoj dialektin, por u lutesha njerėzve qė tė flisnin mė ngadalė dhe tė mė shpjegonin ato qė mė duheshin. Aspak nuk pėrtonin tė mė shpjegonin, duke provuar tė flasin nė gegnishten time. Kalova nė trotuarin pėrballė pėr ta pritur furgonin. Hipa nė atė qė shkonte nga Vlora nė drejtim tė Tiranės. Pyeta edhe njė herė a ėshtė pėr Tiranė.
”Po” - mė tha shoferi, “Nga tė kemi?” – mė pyeti. "Jam nga Kosova" iu pėrgjegja. “Oh, mirė se na keni ardhė!”. “Kam frikė”, thashė, “jam pėr herė tė parė nė Shqipėri. Po shkoj pėr herė tė parė nė Tiranė”. “Nuk ke pse frikėsohesh, ja ulu kėtu pėrpara edhe tė tregoj cdo gjė qė tė intereson”.

U nisėm. Morėm rrugėn nga shkėmbi drejt Plepave dhe Tiranės. Isha e lumtur se nuk kalonim nėpėr rrugėn magjistrale, por nėpėr ato lokale, kėshtu mė jipej mundėsia ta njoh prej mė sė afėrmi tokėn time tė shenjtė. Kalonim nėpėr ca fshatra, ku shiheshin shtėpi tė vjetra. Por kishte edhe tė reja qė kishin marrė hovin e vet sė bashku me kohėn. Mundohesha tė shoh mė shumė. Isha sikur njeriu i uritur qė mundohet ta kompenzojė atė qė nuk e ka ngrėnė me kohė. Unė ashtu isha e pangopur me bukurinė e fshatrave pėrreth. Drejtuesi i autobusit m’i tregonte fshatrat Hermes, Pezė,... Njė detaj qė nuk e kam pritur nė Shqipėri ishte ai se nė shumė shtėpi tė ndėrtuara dhe tė pandėrtuara valonte flamuri shqiptar. Mė kanė pasė thėnė ndryshe. Por, ja qė Shqipėria nuk ishte ashtu siē mė patėn thėnė...

Nė njė moment, aty afėr rrugės ishte parkuar njė ”Mercedes” i tipit mė tė ri. Ē’rastėsi; aty afėr kaloi edhe njė gomar, pronari i tė cilit e tėrhiqte. Buza mė shkoi nė gaz. Mendova: ”Kjo ėshtė Shqipėria, vend nė tė cilin takohen e kaluara edhe e tashmja”. Nė njė kohė gomari ka qenė pėr tė gjithė njė mjet transporti. Por ja tani ”Mercedesi” e ka zėvendėsuar.

Mendja me shkoi tek Dita. Ishte hera e parė qė takoja njė vajzė nga Mema, por edhe njė vajzė qė nuk dija shumė pėr te. E dija vetėm se ajo ma kishte okupuar zemrėn me bukurinė e shkrimeve tė saj. Kishim biseduar disa herė nė telefon dhe e dija se mė priste.

Erdhėm tek kombinati, mė tha shoferi. Tani jemi nė Tiranė. Pėr ēudi, nga ana e majtė e hyrjes ishin ca ndėrtesa tė dėmtuara pak edhe tė ndėrtuara nė njė stil tė veēantė. Nėn njė hije ishin ulur shumė burra, tė cilėt kuvendonin pėr problemet e tyre. M’u kujtuan ca vargje tė Ēajupit "Burrat nėn hije rrinė e kuvendojnė pika qė s’u bije se nga gratė rrojnė!" Ngadalė u futėm nė pėrqafim tė thellė tė Tiranės. Dikund, aty afėr tregut u bllokua rruga. Ndihej njė nervozė e madhe tek vozitėsit e veturave, tė cilėt nuk kishin durim tė presin tė ndalur nė vend. Pėr mua kjo ishte gjė normale, sepse nė qytetin tim, nė orėt e pasditės ndodh qė tė pres edhe nga 2-3 orė... Shoferi mė tregoi se duhet tė zbres tek 21-shi edhe tė shkoj nė drejtim tė qendrės. Zbrita nga furgoni dhe dola ta bėj njė shėti sė pari. Pjesėt e rrugės kah kaloja mė dukeshin shumė tė bukura. Mua mė duhej ta thėrras Ditėn dhe tė bėj ndėrrimin e dollarėve. Kisha frikė dhe isha vetėm. Aty tek ambasada e Turqisė e ndala njė polic. Nė anėn e djathtė, nė gjoks, lexova emrin e tij. Quhej Salih. „Zotėri Salih! Jam pėr herė tė parė nė Tiranė. Kam ca dollarė. Dua t’i kėmbej, por kam frikė“ i thashė, ”ku mund t’i kėmbej?”. „Nuk ke pėrse tė kesh frikė. Mund t’i kėmbesh nė ndonjė vend kėmbimi apo bankė” m’u pėrgjegj ai. Afėr meje gjendej njė bankė greke. Nuk desha tė bėj kėmbimin nė bankėn greke. Pak mė poshtė ishin disa zyre tė vogla pėr kėmbim. E gjeta njė zyrė tė bankės sė Shqipėrisė. Aty kėmbeva dollarėt. Mė pritėn me dashmirėsi. Mora rrugėn drejt postės qendrore pėr ta gjetur ndonjė kabinė telefoni. E gjeta. E thirra Ditėn, me tė cilėn caktova takim tek pėrmendorja e Skėnderbeut. Pasi qė isha afėr vendtakimit, vendosa tė shėtis vetėm pak. Aty afėr kalova pranė pėrmendores dhe u nisa drejt xhamisė sė vjetėr. Aty ishte edhe Sahat Kulla. Hyra nė njė lokal. Ndjeja etje pėr ujė, por ama pėr ujė tė vendit. Ma sollėn menjėherė, ujė Tepelene ishte. Eh, kurrė mė i ėmbėl nuk mė ėshtė dukur uji! Ndoshta sepse ishte ujė Shqipėrie?!

U nisa drejt vendtakimit, sepse Dita me siguri ishte duke mė pritur. Sapo u afrova, e pashė Ditėn. Ajo m’u afrua. Mė pėrqafoi dhe mė dėshiroi mirėseardhje. Ishte edhe mė e kėndshme se qė e kisha pėrfytyruar nė imagjinatėn time. Filluam tė bisedojmė... Nuk e di, mė dukej sikur njiheshim me vite tė tėra, edhe pse para ca ēastesh ishim takuar pėr herė tė parė. U nisėm rrugės drejt Bllokut. Ashtu quhej ai vend. Kalonim nė pjesė tė bukura tė Tiranės. Kalonim afėr ca pjesėve qė nuk ishin shumė ndryshe nga disa vende nė qytetin, ku jetoj nė Amerikė. Lokali, nė stilin evropian, tė cilin Dita e zgjodhi ishte “Rex”. U ulėm edhe filluam tė bisedojmė. Kishim shumė pėr t`i thėnė njėra-tjetrės. Nganjėherė duhej tė pėrdornim fjalorin shqip-shqip. Sepse unė pėrdorja fjalė tė panjohura pėr Ditushen.... Pėrreth shihja rini tė bukur. Ishte rini shqiptare!

Pasi u ēmalla me Ditushen, vendosėm tė shėtisim nėpėr Bulevardin e qytetit...deri sa kalonim kah rruga pėr nė Bulevard shiheshin gjurmėt e njė arkitekture moderne edhe pse ca ndėrtesa tė vogla afėr mundoheshin tė mbajnė shtatin e tyre, por nga madhėsia e ndėrtesave pėrreth mezi dukeshin....arritem tek bulevardi...mė dukej sikur fluturoja...nuk besoja se shėtisja nėpėr bulevardin e tokės sime tė ėndrrave...ndihesha aq bukur...nuk gjej fjaė pėr ta pėrshkruar.

Gjate rrugės Dita m’i shpjegonte tė gjitha, unė i dija nga televizioni tė gjitha, por nuk guxoja t’i thoja Ditės qė i di, sepse ajo do tė mendonte se kjo nuk ishte hera e parė e imja qė jam nė Shqipėri... Aty nga larg pamė edhe dekanatin e fakultetit... duke ecur, nganjėherė mė dukej se pėrjetoja dezhavu... kisha parandjenjė se kisha ecur nėpėr atė Bulevard edhe,pse vėrtet ishte hera e parė qė shkelja andej, apo mbase nė ėndėrrat e mia kam ecur andej... e pashė dekanatin - nuk ndryshonte shumė nga ajo qė kam parė nė televizion... nė anėn tjetėr tė rrugės Dita mė tegoi se ishte Pallati e kongreseve... nė njė moment e drejtova shikimin kah Mali i Dajtit. Ishte edhe mė i bukur se ē’duket nė Televizion... kaluam me Ditėn nė anėn tjetėr tė rrugės kah ndėrtesa e Institutit tė lartė tė arteve .... ishte hapur ekspozita e Ibrahim Kodrės... nuk kishim fat se ekspozita hapej nė mbrėmje, kurse unė duhej tė kthehesha nė Hotel. Bukurinė e kėtij sheshi ia shtonte pa dyshim statuja e Gjergj Kastriotit – Skėnderbeut, dėshira e tė cilit ishte ta shohė nga aty Shqipėrinė e bashkuar... tani trojet e Shqipėrisė Etnike janė sikur tufė e shpėrndarė zogjėsh nė largim. Ndoshta nuk kemi njė prijės si nė kohėn e Skėnderbeut qė tė na prijė dhe tė na bashkojė... Nga statuja syte m’u drejtuan kah mozaiku qė gjithmonė mė mrekullon... Dita mė shpjegoi pėrbajtjen e atij mozaiku, i cili ishte i vendosur mbi Muzeun Kombėtar. Nė njė mozaik ishte pėrshkruar e tėrė historia e kombit. Sa shumė do tė doja qė nė njė mozaik tė tillė ta shoh edhe tė ardhmen e kombit tim! Vendosėm tė shkojmė nė njė restorant, ndaj Dita e zgjodhi restorantin “Menheten", aty nė afėrsi tė Sheshit. Nė njė ambient tė kėndshėm qė ofronte dhe kuzhinė tradicionale shqiptare, bisedoja me Ditėn pėr shumė gjėra... Sa e ēuditshme ėshtė kjo botė e quajtur virtuale! Takon njė njeri nė njė forum dhe ke pėrshtypjen se e ke pasur tė njohur gjithė jetėn.
U ndal...nuk u besoja veshėve tė mi... mendoja mos po halucionoja dhe nė ēast e pyeta Ditėn nė ėshtė kėnga qė dėgjoja “Mos ma prek ti shkja Drenicėn” tė kėnduar nga Leonora Jakupi... Disi u habita qė dėgjoja kėngė patriotike nė Tiranė meqė mė kishin thėnė se mė tepėr dėgjohej muzikė e huaj... mė erdhi mirė qė u binda nė tė kundėrtėn.

Pasi mbaruam drekėn, u nisėm drejt njė dyqani suveniresh. Dita kishte dėshirė qė tė mė dhuronte diē qė do ta ruaja si kujtim tė asaj dite tė mrekullueshme.

Edhe pse kishte angazhime tė tjera, Dita nuk mė la vetėm pėr asnjė ēast gjithė kohėn. Pastaj dhe mė pėrcolli deri tek autobusi... Unė ika me kujtime qė mund t’i pėrmbledhi me kėtė fjali: "zemra ime mbeti rrugėve tė kėtij qyteti".

Gjithsesi, ky do tė jetė fillimi, do tė jetė ky njė fillimi i njė vargu tė pafund tė vizitave qė do t’ia bėj nė tė ardhmen kėsaj toke tė shenjtė...
Faleminderim tė veqant pėr lektorim;
Mikut tim te rrespektuar T.H
Mikes sime te qmuar Buqės


.................................................. .................................................. .....................

Grejzi
07.01.2011, 18:20:22
Mesditė maji:

-Alo
-Alo...
-Pėrshendetje...
-Pėrshėndetje, urdhėroni.
-Grejzi?
- ......... Me kėnd po flas?
- hahahaa... a s’po ma njeh zanin a?
-ehmmm...
-ooo Feridja jam.... Mjellma e forumit.
-Pune e madhe qe je... hahahaha.
-O i pafytyre... hahahaa...
-hahaaa... Ok. E ku je oj shpez?
- Jam ne Prishtine. A ke kohe me pi kafe.
-Po moj po.... vetėm pak me vonė. Tash jam ne punė. Kur ke ardhė moj... Pse nuk m’ke tregu?
-Paj... thash t’i befasoj krejt... hahaha
-Ku e more kėtė numėr timin moj?
-hahaha... atė punė kam, me tė gjetė...
-Po ma vjedhe punėn a? Hahahaha
-Pooooo... hahahaa... jo more, kolegu yt ma dha kėtė numėr, se nė atė tjetrin qė e kam nuk ishe nė rrjet?
-Cili kolegė moj?
-Ai qė po i thojshe evlad.
-Hahaaaa... asi kam plotė....
-Hej... kur po e lamė mu taku... ?
-Paj... kur tė konvenon ty... Tė prish punė nė mbrėmje, rreth orės 20?
-ok. Nė orėn 20...A bėn para Grandit?
-Bėn... por, ti s’mė njeh hala... se din se si dukem... si do me ditė qė jam unė?
-Hajt se mė njeh ti mua, nuk besoj qė mundesh me mė huqė... hahahaaaa
-oooo ... tash ti je e paftyrė....
-hahaaaa... ok... ky numėr prej ku po tė thėrrs ėshtė i imi... thirrėm nė kėtė numėr.
-Ok... Kalofsh prekshėm..
-hahaha... a mushesh mend ndonjėhere....
-Nashta....
-Hajt se nihemi
-patjetėr... tung.

Nė mbrėmje, para platosė sė Hotel Grand:

-Mirėmbrėma...
-..... Ti je Grejzi....
-Ncuk, unė jam B.... hahahaha
-Ehhhh...
-Ehhhh ēkaaaa... ? ahahahaa
-S’e besova qė del...
-Ke pase te drejtė, tu e pasė parasysh ēfarė rrecni jam..
-ncuk... e di qė nuk je rrenc...
-Mirė... tash a do me nejt qeshtu pa ma dhanė as dorėn a?
-Haaa.... hahata... m’fal....
-Ncuk... jo veq dorėn, por du me tė pėrqafė oj shpezė...
-hahahaha... duhesh me u pėrkulė o i trent...
-Pėrkulem unė...
-Nejse veq... pėrqafimin si motėr..
-As mos i mpreh dhėmbėt pėr ndryshe....
-hahaha... ti edhe live koke i poshtėr....
-Ehhh tash e kryjtėm ritualin, shkojmė pimė kafe...
-Shkojmė... Ehhh..A tė thash qė nuk mė huqė, sepse jam e veēantė... hahaha...


E tash.... E dashur Feride... Ky ėshtė kujtimi pėr takimin tim tė parė me ty. Miqėsi e vazhduar... e cila nė mua nuk vdes as sot, kur ti nuk je mė nė kėtė botė. I mora dy vargjet tua, tė cilat i ruaj nė sirtarėt e mi.
“Nėn njė lis ku takohen miqtė
Ja vodha shekullit edhe njė ditė me margaritarė”.

E dashura shpez... takimin e fundit me ty, me padashje e kujtoj... edhe pse nuk tė kishte humbur buzėqeshja as pėrtej gjamit tė arkivolit. Dhashtė Zoti, tė takohemi prapė... pėrtej kohės sonė.

“Do mė gjesh nė udhėkryq.... duke pritur shpresėn e pavdekshme”.

neon
25.01.2011, 15:24:47
Shume rreshta te dhimbshem pashe ne Forumin qe para disa vitesh ishte nje ode e madhe debatesh...
U kujtua nje personalitet i vecante sic ishte Mjellma dhe me behet qefi qe ka lene gjurme, por edhe me shume qe ka njerez qe e kujtojne ate ne kete Forum e me gjere.
Pasi shumica u shperndame andej e kendej me obligimet e jetes, shfrytezoj rastin te pershendes te gjitha ata qe lexojne keta rreshta; te gjithe ata qe ne nje kohe me shkruanin fjale te mrekullueshme per tregimet e mia qe shpeshhere ishin te cuditshme.
Jam shume rralle ketu, por kur vij ndonjehere kthehem dhe shoh kush isha para disa vjetesh dhe do ja kisha thene Mjellmes qe ne nje menyre te fuqishme ka ndikuar qe une te realizoj endrren e saj dhe te kthehem ne vendlindjen time. Ketu ku nuk jemi "ausländer" dhe qe eshte atdheu yne i vetem te cilin duhet ta ndertojme e ta bejme pjese e famiiljes se madhe evropiane. Uroj qe te gjithe ju qe jeni ne gurbet, shpirterisht dhe me vepra konkrete mos te harroni asnjehere rrenjet tuaja.

Ju pershendes nga Shkupi, ne kete janar me diell!

Pellumbi2011
12.06.2011, 22:19:09
Papritmas erdhi ajo qe po e prisja plot 5 vite me radhe. Ajo te cilen dikur une e dashuroja, por tani me e kisha harruar - keshtu po mendoja derisa nuk e shihja me. Tani cdo gje po ze vend, une ende ndjekam per te. Halli im vetem se u beka muhabet dhe u zgjatka. Nuk u ndryshuakan ndjenjat - as per 5 vite te plota. Une e dashuruakam marrezisht. Eshte e mundur?! Cuditerisht as e urryekam. Buza me dridhej por me nuk durova dot. Do te me jape nje buzeqeshje, te te ma lehtesoje nje ēike qe te mos rrezohem se ecuri. Kush mendon se me kalimin e kohes ndjenjat zbehen, genjen. Dua te flas! -Une di te flas! Pse s'mundkam, nese dashkam?! Pse s'ditkam, nese di?! Nuk flas dot. Cfare do te mendoj tani kjo? Qyqar. Thuaji nje fjale! Forca! Thuaji nje tungjatjeta! Cudi... e kuptoi se une nuk mund te flas. Por, perse lotuaka ajo? Duhet te ndihem mire mbi dobesine qe ndjeka? Te shfrytezoj dobesine qe e preokupuaka kete? Assesi. Po i kthej shpinen, te hiqem sikur nuk e njoh, megjithese ndodhem nje meter larg saj. Frikacak!!! Burre behu, or burec! Ne rregull, do i flas. Burre me quajne jo burec.

Une: Tungjatjeta.

Ajo: Ende me njohke. Po mendoja se do te te me harroje.


-Pse me thote kete? Nuk e ditka kjo. Ne rregull, tani te te mos me lexoje ne sy se une ende ndjej per te. Burre behu...me ngadal...vazhdo biseden, rriji ne distance, hiqu sikur nuk ndjen me. Si do te mund ta dije, nese nuk i tregon vet! Mire, atehere....


Ajo: Pse nuk me flet?..

Une: Ėė..hmm..

Ajo: Nuk me je borxhli...

Une: Borxhli....?

Ajo: ...e kuptoj nese nuk do.

Une: 5 vjet...

Ajo: E di!


-Lerme te mbaroj, mori. A nuk e meritoj te flas? Po si t'ia them kete? Nese shprehem i tille, do ta lendoj - besoj.

Une: Kam shume per te thene, duhet kohe e gjate. Ti mbase do te te me japesh aq kohe sa duhet per t'i nxjerr te tera keto fjale...5 vjet...E di!, me thua. Ti nuk di asgje! Ti vetem di te ikesh....

Ajo: Ke te drejte. Por, te lutem...

Une: Cfare!?

Ajo: ...te lutem mos. Mos me bej mua te vetmen fajtore! Une ne zemer e kam ndier dhe ende po e ndiej dhe kam per ta ndier gjithnje ndjenjen e fajit, qe nga ajo dite...

Une: Genjen!!!

Ajo: Nuk genjej, te lutem degjome...

Une: S'dua t'ia di se si ndihesh sot, ngase....

Ajo: ...ne cdo pjese te jetes sime; me mendje dhe shpirt e vuaj thelle ndjenjen e fajit qe kur te braktisa pa te thene, te pakten, nje lamtumire. Nuk ia fal ve...

Une: ...Mos do te thuash se kurre s'ke per t'ia falur vetes! A..?

Ajo: Po...

-O Zot, sa qaka, madje me lote. Te tille s'ka ndodhur asnjehere ta shoh. Me te vertete i mendon keto fjale qe m'i thote? Nese po, atehere perse? Bej mekat nese nuk zbutem?

Une: Mire. Cfaredo qe te kesh perjetuar, une s'bej pjese ne to. Perse qan s'e kupoj. Megjithate, as dua t'ia di....


-Vetem heshtej ndersa une i flisja.

Une: Te kam dashur me shume sesa veten. Braktisja jote la gjurme ne jeten time. Te enderroja si te timen. Dashuria ime per ty m'u shnderrua ne ankth dhe jeten me beri te zymte.

Ajo: O Zot, e di...me fal...

Une: ...kaq kisha per te te thene. Jo, me, s'ia vlen te zgjatem me shume...lamtumire....

Nositi
07.09.2011, 12:16:25
Ti do tė mė kuptosh... U takuam nė njė ēast tė vėrtetė, tė pagabuar... Ishim prej vitesh dikund tė larguar, tė strukur nė heshtjen e vetekzistimit. Aty shtrėnguam duart, e ndezėm zjarrin, u ngrohem... U kujtuam se ende jemi, jetojmė, ekzistojmė... Dhe se ēdo mėngjes nisemi kah e panjohura...!

Pellumbi2011
07.09.2011, 20:26:32
Ti frikoheshe se une kisha planifikuar dic te keqe, thjesht ne favor timin. Kete here me te vertete po shpresoja se do ta beje zemren gur dhe do te pranoje te takoheshim - qe pata propozuar kahere - 2 vite me radhe. Ende s'po mund ta marr me mend se pergjigjja doli JO. S'dija si te te bind; cfare te them, cfare te veproj, cfare te ndermarr, meqenese ditet po me iknin. E shkathet je, dakord. Ti di si te trajtosh nje propozim takimi, si t'i shmangesh si dhe, njekohesisht, si ta besh ate i cili te kerkon ne takim, te mos ndihet i larget ose te deshperuar. Ti, thjesht, bere qe une te shpresoj megjithese e dija se nuk do te ndodhe - nder kllapa pergjigjen PO e mbaje, ndaj prape me vete thosha "mbase do te dale ajo". Por, cfare ndodhi?, ndodhi ajo qė qe e pritur, tek une - nisa te te mbaj inat. Thote nje fjale popullore "Nese nuk te ecen, bleji nje pale kepuce te lehta", e cfare do te thote kjo, kam as ide. Vecse, nje gje di te them, robte atij qe shpik fjale te urta qe s'mund t'i zberthesh dot.

Andrra
08.09.2011, 15:23:17
....mbrėm sikur kisha tė ftohtė...doja te isha e strukur nė gjoksin tėnd,aty ku damarėt do mė ngrohnin...e unė tė dėgjoja tik-takun e zemrės sate...

Apokalypse
08.09.2011, 15:27:29
....mbrėm sikur kisha tė ftohtė...doja te isha e strukur nė gjoksin tėnd,aty ku damarėt do mė ngrohnin...e unė tė dėgjoja tik-takun e zemrės sate...

andraaaaa ooooo mos vdekt kush pa e perjetu kete ndjenje qe ke pershkruar.... :)

JaGuArJa
12.09.2011, 16:02:04
Ajo: lem rahat o njeri, qka mu ke pik si rriqen?

Aj: ..duhem ti thom ndjenjat qe i ndjej..

Ajo: Ma te lutem..ma..

Aj: ..jo duhna pa qare..

Ajo: ani de hajt, fol..shprehu, shprehi ndjehjat..

Aj: Me ke lén shtatzane athere...ma ke thyer zemren..

Ajo: maa bre..

Aj: ..veq thash te tregoj..lamtumir...

Ajo: ..rrim, rrim...

Aj: ..Jo shkova, boll e zgata ma..boll, duhet me dit kur o boll...

Ajo: ..ok, tung..I löv you

Aj: ..por un I löv you not anymore..jetz isch fertig

PeAcE

gjithesia
12.11.2011, 13:38:05
...


U bene 4 muaj e disa dite prej kur na braktise me e dashura ime ! Po behen plot dy muaj qe bashkeshorti yte , babai im i dashur gjindet ne lengime shpirterore per humbjen tende dhe i shtrire ne spital nuk flete per gje tjeter vetem se per ty , me e shtrenjeta jone ! Ankthi dhe deshira qe te jete afer teje , mungesa yte e dashura nene ka zaptuar shpirtin e tij i cili te deshti aq shume ! ... sapo u ketheva nga spitali nene ,i eshtte keqesuar gjendja nena ime , tere naten isha tek ai ,..... i mungone se tepermi nene , zeri yte , prezenca jote , sherbimin qe ta beri deri ne ēastin e fundit Ty me te dashures se tij ! Ty e cila se bashku me te shkuat per pushime dhe ishte pushimi i fundit per ju dy se bashku , ishte pushimi kur ti na braktise nga ketu ,dhe shkove te dorezosh shpirtin tende Krijuesit pa prezencen tone , por vetem ne prezencen e atij qe kalove mbi 50 vite kurore ... po i mungone se tepermi nene e dashur , po na mungon edhe neve , por dhimta qe ndiejm per te tani , na detyron te te harrojme per ēaste , vetem per ēaste ... na jane perzier dhimjet nene , dhe assesi ta qetesoim shpirtin e tij nene !

Na mungone !


.

trixi
07.01.2012, 18:17:04
Te nderuar bashkombas/e.
E hapa kete teme pasi qe me ka ndodh shume shpesh qe te kem inspirim per te shkruar diq e nuk kam gjet ketu ne forum diq te tille edhe pse shkuraj nga nje here ne ditarit tim personal.
Ditari ka nje dmth shume te madhe ne jeten ton se mbas disa viteve kur ti lexojm shofim se si jemi ndi ne ate kohe.
Nese dikush nga ju ka mundesi te gjen dhe ta lexon librin "Tokat Shqiptare" autori Abdullah Zeneli do shofni udhepershkrimi i ngjarjve te nje refugjati i cili kalon jeten neper trekendshin Kosove-Maqedoni-Shqiperi dhe ndjenjat e tina gjate asaj kohe si refugjat.
Egzistojn shume ndjenjat por ja disa po i ceki ndjenjat e dashuris pa marre parasysh ndaj kujt jan,hidherimi,gezimi,urrejtja etj etj
Let te jete ky ditar i ndjenjave tona cofshin ato ndjenja nga e kaluar apo ato momentale.
Personat qe din te ndegjojn thuhet se jan personat me te bekuar nga nena natyre edhe pse eshte shume veshtir te ndegjosh por ka disa njerz qe dijn dhe kan aftesi te ndegjojn.
Nga nje here kur kemi nje gezim apo hidherim dhe gjejm personin qe mund te na ndegjon,masi ti shprehim ndjenjat tona ndihemi shume leht pra edhe ju te nderuar shprehuni ashtu siq ndiheni ndoshta edhe dikush nga ne ndihet ne ate koha ashtu siq ndiheni ju.
Mu kujtua nje rast gjate luftes ishim duke viztuar fshatrat e demtuara nga lufta edhe normal nuk kishim mundesi si nje organizat e vogel humanitare te ndihmojm aq shume prandaj nga nje here vetem bejshim vizitat te zakonshem,nje plak na pat then"Dhuraten me te mire nga Ju qe po e marrim eshte se po vini te na ndegjoni" normal ketu nuk kemi mundesi te ndegjojm por kemi mundesi ti lexojm shkrimet e atyre qe duan te shkruajn.

Mire u lexofshim /forum/images/smiles/icon_smile.gif.

Ju pershndes kudo qe jeni,
Mjellma
.................................................. .................................................. .................................................. .........

ps.
Kjo shkrese e Mjellmes ne fillim te hapjes se kesaj teme eshte nje rikujtim i kohes se kaluar per ju te gjith qe ekeni njohur te ndjeren ,edhe per neve qe me von e lexuam pas vdekjes Mjellmen tone te dashur !

Prehu ne parajs shpirtbardha jone !

Grejzi
07.01.2012, 19:48:05
Ka shumė kohė qė nuk i honepsi fare thėniet e njerėzve, se “vazhdimėsinė e jetės nuk duhet bazuar nė njė moment tė caktuar” ose “nuk duhet lejuar qė njė moment apo disa sosh nė jetė, tė t’i pėrcaktojnė kahet e jetės”. Dikur, njėfarė kohe, atėherė kur besoj se kam menduar me njė dozė naiviteti, i shihja kėto thėnie si tė sakta... Mė duket se kam harruar se kur kam menduar ashtu.

Ka shumė kohė qė kur thėnien apo tė besuarit pėr diēka tė caktuar se “ishte rastėsi” apo “ėshtė rastėsi”, nuk e besoj. Nuk e bėj kėtė pse nuk dėshiroj apo pse mund tė jam njė njeri kryeneē e me teke, por nuk kam se si ta besoj kėtė. E kam kuptuar shumė moti, se rastėsia nuk ekziston. Mė duket se kam harruar se kur e kam menduar tė kundėrtėn e kėsaj... E kanė shpikur njerėzit “rastėsinė”, qė ta ndjejnė veten mė lehtė kur nuk gjejnė shpjegim pėr tė. E di qė shumėkush e kupton qė universi ka ligje dhe rregulla. Madje, edhe anarkia dhe kaosi janė rregulla sipas ligjit dhe kanė rregulla.

E dashura Feride (Mjellma). Kur mė pyesin, ata qė tė kanė njohur dhe ata qė s’tė kanė njohur, se si tė njoha unė ty, unė ju them: “rastėsisht” me njė “moment”. E di qė gjysma e asaj qė ua them, pėr mua ėshtė gėnjeshtėr, e pėr shumicėn sinqeritet. Por, do tė mė duhej kohė, sa vet jeta ime, qė t’ua shpjegoj “rastėsinė”, atė qė pėr mua ėshtė e vėrtetė dhe pėr tė tjerėt jo e besueshme. Kush e di, ndoshta, “rastėsisht” nuk do tė dija as t’ua shpjegoj.

E dashura Feride. Ka shumė kohė qė e kam kuptuar (madje edhe para se tė njihja ty) se nuk tė kam njohur dhe takuar rastėsisht. Kėtė fakt nuk e kam harruar dhe nuk do ta harroj kurrė. Nė ty kam takuar dhe kam parė atė qė kam njohur dhe ditur shumė moti... Kam harruar se kur... mė duket, qė kur kam menduar se nė kėtė botė ka njerėz tė mirė.

E dashura Feride. Ka shumė kohė (kam harruar se kur) prej se e kam kuptuar se momentet nė jetė janė tejet tė rėndėsishme dhe se vetė jeta ėshtė njė pėrmbledhje e tė gjitha momenteve. Jam shumė i lumtur qė nė njė moment tė jetės sime dhe jetės tėnde, “rastėsisht” tė kam njohur, pėr tė ndarė mė vonė momentet e jetėve tė njėri tjetrit, se bashku.... tė mirat dhe tė hidhurat. Jam shumė i lumtur qė “rastėsisht” u bėra miku yt dhe ishe pjesė e jetės sime. Gjurmėt tua mė janė tė freskėta. Jam shumė i prekur qė mė nuk je kėtu. Jam shumė i hidhėruar, sa qė frikohem se po i preki kufijtė e blasfemisė.
Nuk do tė ēuditesha nėse “rastėsisht” do tė takoja pėrtej kėsaj jete... ndonėse, kjo mbetet vetėm dėshirė e imja, pa e ditur se ēfarė “rastėsie” do tė na e pėrcaktojė vullneti i Zotit.


Pusho nė paqe mikja ime. Zoti tė ka dashur mė shumė se ne.

B. B.

Stina
09.01.2012, 21:16:07
Shume egoist qenka treguar Zoti, nuk ka menduar edhe per tjeret, qe mesa duket e kane dashur, ndoshta edhe me shume se Ai apo Ajo, sepse nuk i dihet gjinia, mund te jete edhe asnjanse.

shpresa_pej
29.01.2012, 15:45:33
Ai E kishte ne dor & e humbi…sepse sdinte ta vlersonte…Ai ‘ate’ e mendonte aty.....Pas tij..Kudo qe ai do shkonte…Cfardo qe te bente..e kishte te sigurt faljen e saj…dhe pse cdoher ishte I lyer ne faj...Atij I pelqente..Menyra se si Asaj syt I shkelqenin…Po a e dinte vall sesa ata syt me lot vlenin ?!..Ai mundohej ta ndryshonte.Ai e ofendonte..E ulte..Krenarin me kemb ja shkelte..E ajo prap ish’ aty..Sa her ai I vetem ngelte..Cdo dit qe kalonte..Per vajzen ishte nje dram’ me shum..Cdo dit nje pik loti me shum ne jastikun per gjum..Dhe Atij si behej von..Mendjen jo shum se vriste..dhe pse zemra e tij gjithmon per te fliste..Ai kalonte shum vajza neper duar..Kur te duhuren e kishte mbas vetes..Ai kerkonte aventura..duke len te shkoj dashurin e jetes..

Ajo ..U lodh ..U lodh nga perpjekjet e shumta..Nga refuzimet e panumerta…Nga ofendimet..Fyerjet apo tradhtit e plota..AJo u lodh..Nga premtimet e kota..Priti dit..Jav ..Muaj..vite..qe ai te ndryshonte..Por me kot..Historia njesoj vazhdonte..Kshuqe Hoqi dor..Dhe vendosi koken pas mos ta kthente..Per nje her te vetme..Kuptoi se sa shum qe vlente..Ai e la..Nuk mori mundimin as ta kerkonte..Mendoi se ajo prap do tkthehej..Por koha shkonte..Ai ..Kuptoi qe e humbi..ksaj here pergjithmon..E do prap pran..Ja ndjen mungesen..Por esht teper von...I kerkon nje shanc te dyt..Dhe harron se sa tilla ka marr..Ai do dashuri & ngrohtesi nga nje zemer…Qe vet ai..e ka vrar…!! Por ajo esht e ftoht..Ndjenj per te me nuk ka..Sot Ai esht njelloj me te tjeret & pse dje ishte GJITHCKA…

shpresa_pej
26.02.2012, 23:04:58
My heart is afraid to suffer”


“Why do we have to listen to our hearts?” the boy asked, when they had made camp that day.

“Because, wherever your heart is, that is where you’ll find your treasure.”

“But my heart is agitated,” the boy said. “It has its dreams, it gets emotional, and it’s become passionate over a woman of the desert. It asks things of me, and it keeps me from sleeping many nights, when I’m thinking about her.”

“Well, that’s good. Your heart is alive. Keep listening to what it has to say.”

“My heart is a traitor,” the boy said to the alchemist, when they had paused to rest the horses. “It doesn’t want me to go on.”

“That makes sense. Naturally it’s afraid that, in pursuing your dream, you might lose everything you’ve won.”

“Well, then, why should I listen to my heart?”

“Because you will never again be able to keep it quiet. ”

“You mean I should listen, even if it’s treasonous?”

“Treason is a blow that comes unexpectedly. If you know your heart well, it will never be able to do that to you. Because you’ll know its dreams and wishes, and will know how to deal with them.

“My heart is afraid that it will have to suffer,” the boy told the alchemist one night as they looked up at the moonless sky.

“Tell your heart that the fear of suffering is worse than the suffering itself. And that no heart has ever suffered when it goes in search of its dreams, because every second of the search is a second’s encounter with God and with eternity.”

From “The Alchemist”
*PAULO COELHO

gjithesia
16.03.2012, 11:46:49
...

.....E percolla se bashku me te birin tende Nene , shiqova ashtu e humbur , ....theme shiqova , ngase asgje nuk shihja , asgje nuk ndegjoja , asgje ...
U nis per tek ti Nene , u nis te te vizitoi varrin tende pas shume terapive mjekesore , operimit dhe vuajtjeve shpirterore gjate ketyre 9 muajve pasi e braktise ti shokun e jetes sate per me shume se 50 vite kurore ... U nis "per nje jave"- tha , "vetem nje jave do rri , te ēmallem dhe do kethehem inshAllah ". ..........InshAllah do kethehet nene , pasi te hjek mall me varrin tend , me kujtimet e rinis dhe pleqeris se tij me ty dhe ne ne vendlindjen e vet ... I jane shtjerre syte nane , i shihet kjarte koci ne te gjitha pjeset e trupit , atij qe ishte burre dy metra dhe sa here e shihje lente pershtypjen se do shkund malet me fuqin dhe burrerine e tij ... me krroēen tende ne dore dhe i germysur u ule ne ulesen e invalideve dhe e shtyente biri juaj , pasi me tha : -" Kthehet baba , bije , per nje jave ... kthehet ! " .....


.

Abetare
31.03.2012, 19:28:49
Lotet e pathare...

Erdhi serish prilli ..datelindja jote po afrohet perseri por perseri ti nuk je me t'a festosh sepse pikerisht prilli te mori e te largoi pergjithmone ne amshim e dashura ime halle ... Sa e sa here kam menduar e jam perpjekur te shkruaje diqka per ty por me mungon fuqia ..me mungojne ndjenjat e poetes sepse zemra me qane e lotet me pikojne pa nda...Por sot , dje , pardje kam menduar gjate ne ty ...kam kujtuar gjate femijerine tende e jeten tende e vdekjen tende ....

Oh , sa mire qe te njoha e sa krenare jam qe te njoha qe u rrita me ty qe te kisha anetare te familjes ...Por sa shume ndjeje dhembje sa shume me dhemb zemra kur kujtoi vuajtjet tua e dashura halle .....

Po filloi kur ishim fare te vogla e se bashku zgjoheshim ne mengjes e se bashku na errte nata duke u perpjekur te punojme diqka te luajme njekohsisht por jeta ishte e padrejte ndaj teje ...ti ishe disi e perbuzur nga et tjeter ..se di pse ndoshta pse ishe vajze e jo djale ..ndoshta se ishe femije i padeshiruar ... e une ne krahasim me ty isha femija i pare i familjes dhe kisha aq shume dashuri nga te tjeter e ti kishe me teper qortime e pune ....

Hmmm, jete e poshter , njerez te pashpirt ..ty te ndalen shume shpejt nga shkolla shume shpejt e tu vardiseshe puneve te shtepise si fuqi puntore si skllave e jo si nje vajze e re qe duheshe te jetoje femijerin e rinine ...Sa e padrejt oj bote e poshter ..... Dhe jo vetem kaq ...ende pa shijuar femijerin te gjeten nje burre e te martuan ...siq duket punet e renda mbrauan e kafshata e gojes te behej me e madhe ....Ti ike e me le mua te vetem t'i perballesha fatit me zakonet e liga me njezez qe si te gjithe te tjeter jetonine punonin me zakonet prapanike te asaj kohe te mallkuar ....

Por une nuk isha si ti ...e urte ..e gjore qe njerzit te luanin me fatin tim me jeten time ...Une e ngrita zerin ..une luftova per te drejtat e mia dhe fitova ...e ti e dashura ime halle mbete si lecke neper kembet e huaja ..mbete vetem si nje fuqi punetore e shitur ne nje shtepi te huaj e te pasur ....

Jeta vazhdonte edhe ashtu ...ty te pelqente edhe ashtu sepse nuk dije qe ka edhe me mire ..sepse ti doje qe te mbrosh nderine familjes t'i respektosh familjen ...ti nuk dije qe duhej te thuash edhe JO ... ti ishe nje engjull qe jetoje per te tjeret ....

Dikur zoti s'te harroi as ty ...te fali nje gezim te madh ..te madh sa tere bota dhe cdo gje dukej se ishte e jotja ...lumturia te kaloi neper udhen e jetes tende por njerezeve nuk u pelqeu ...Pse o zot pse ... e pyesja veten shpesh ....pse keshtu ...Ajo lumturi e dashura halle te zgjati shkurt , shume shkurt ..sepse njerezit bisha ne emer te zakonit e nderit te denuan rende ...t'a morren ate lumturi ...sikur sikur ti te ishe nje vegel ne duart e tyre e te luajne me fatine jeten tende te mjere ....

Prape zakoni e njerezit e felliqur ne te ..ti duhesh te denosheshe prape e beheje skllave ne nje shtepi tjeter e te vazhdoje jeten pa me te dashurin tende qe t'a hoqen nga krahet e ta thyen zemren pergjithmone .....Ah , sa e pafuqishme qe ishe ...ose ose Ah sa te fuqishem qe ishin bishat e te ndane nga pjesa e trupit tende ..t'a ndane zemren ne dysh e te denuan perseri ....

Valle perse e kam pyetur veten atehere ...e vazhdoi te t'a pyes prape ...perse te denuan kaq rende ...Mallkuar qofshin ...edhe atebote me vinte te bertisja me ze te larget ....Ah sikur t'a kisha nje grusht te fuqishem e t'u bija mu ne zemer njerezve te lige qe te denuan aq rende ...cdo dite ..mendoja e qaja per ty edhpse une kisha nje jete te mire e nuk kishte shance asnjeri te luante me jeten time ...por jeta jote me brengoste pa mase ....

Shpesh ...sa shpesh me vinte te berstisja e te luftoja ndaj asaj padrejtesie ndaj teje por ti me nje ze engjulli me luteshe ..Mos kete fat te tille kam pas ...kam lindur te vuaje dhe vertete ..kishe lindur te vuash ..e vertete se kishe pas vdekur para se te lindesh e dashuar ime halle .....

Rruget na kan ndare shpesh mua edhe ty ...por fillimi dhe fundi ka qene i perbashket ...me ishe pjese e jetes sime ..pjese perditshmerise dhe te adhuroja aq shume ...Me fal.... te perulem qe nuk munda te te ndihmoi shume sepse ti veq ishe pajtuar me jeten tende prej skllaveje ....

Edhe sot me mungojne fjalet e tua te embela ...buzeqeshja jote e embel pasi arrite me ne fund nje cak ....Pjesen e zemres se thyer e gjete prape ...valet e jetes te takuan me te dhe nuk ike ne pafundesi me etjen e me permallimin e ti .... Degjove shpesh zerin e ti , lexove shpesh shkronjat e ti ...perqavofe me ne fund tenden dashuri te vetmen ne jeten tende qe pate ....

Nuk po mundem me ...me beso ...aq shume dua te shkruaje aq shume kam per te shkruar por lotet me pikojne pa nda e malli per ty po me djege zemren ...

Ti ike pergjithmone ..kot te pres ne telefon ...kot prese te henen te vije tek ti te vizitoje por kujtimi per ty do te mbetet gjithmone tek une , une ajo qe te njoha mire e t'i njoha vuajtjet e jetes tende te mjere ...Por me beso diqka ...si ti njerez me zemer te mire nuk do vine me ne kete bote ..andaj kam te drejte per ty te derdh lote ......

Ti do jetosh me mua edhepse ike pa mua .....!

Apokalypse
01.04.2012, 22:35:51
Ndjenjat ne shoqerine tone nuk kan asnje vlere, as nje peshe, ndaj jemi si jemi dhe s' meritojme me shume.

Merzitu per te, mos e harro kurre dhe shkruaj sa here qe ke nevoje..

repsekt
Apoka

JaGuArJa
02.04.2012, 13:53:32
Ndjenjat ne shoqerine tone nuk kan asnje vlere, as nje peshe, ndaj jemi si jemi dhe s' meritojme me shume.

Merzitu per te, mos e harro kurre dhe shkruaj sa here qe ke nevoje..

repsekt
Apoka

Topi se lun !!!

gjithesia
02.04.2012, 14:28:58
...

Dje !

.... Dje ishte dite e madhe , nga me te medhate ne jeten time nene ... ne ēdo sekond ndjeja mungesen tende nene ...qeshja , kerceja , kendoja , por zemra qante nene , qante edhe pse tjeret nuk e shihnin dote ... u kry edhe kjo dite nene , mbaroi ... erdhi mbremja nene ,...ne ore te vona shkova te vizitoi qiftin tende te shtrire tri dite pas kethimit nga vizita qe te beri ty nene , vendit ku lindi dhe te afermeve te tije .... E shtrine ne spital me pretekst se eshte rraskapitur nga udhetimi nene , te gjithe dinin se une kame dite te madhe dje ... dhe te gjithe me thonin -" disa dite dhe do dale nga spitali"........... Nene ... Ngarkesat e dites se djeshme me bene te pamundur nje bised me te thelle me mjekun e tij ...
Mbreme ne ore te vona shkova ti theme naten e mire . Nje moter qe kujdestaronte mbreme ne repart nene , nga mosdija me lendoi shume .Te kota ishin kerkime faljesh nga ajo , ngase kethim mbrapa nuk kishte me .... u zemerova nene , u zemerova ne te , u zemerova ne vehte , u zemerova nga te gjithe bijte dhe bijat e tua nene ... me bene padrejtesi nene dhe ate per nje kohe te gjate , nuk me treguan te verteten asnjeri nga ta , asnjeri ....me kane genjyer tani e sa muaj ... Burri yte nene , baba im ....ka ditet e ngjehura ... dhe..... do te vije tek ti .

Edhe ky do na braktise qe te mprehet afer teje nena ime e dashur ....mungesa yte i bren melqine me nje shpejtesi te madhe nene .... i eshte brere thuaja e tera , nje pjese e vogel i ka mbetur deri te vije te ti ... durim nene , durim ... edhe ca dite , jave dhe do e kesh prap afer vehtes gjymsen tende ... e ne , ne do kenaqemi qe nuk qendruat ndamas as per nje vite ... nene ...


.

JaGuArJa
03.04.2012, 11:28:38
...

Dje !

.... Dje ishte dite e madhe , nga me te medhate ne jeten time nene ... ne ēdo sekond ndjeja mungesen tende nene ...qeshja , kerceja , kendoja , por zemra qante nene , qante edhe pse tjeret nuk e shihnin dote ... u kry edhe kjo dite nene , mbaroi ... erdhi mbremja nene ,...ne ore te vona shkova te vizitoi qiftin tende te shtrire tri dite pas kethimit nga vizita qe te beri ty nene , vendit ku lindi dhe te afermeve te tije .... E shtrine ne spital me pretekst se eshte rraskapitur nga udhetimi nene , te gjithe dinin se une kame dite te madhe dje ... dhe te gjithe me thonin -" disa dite dhe do dale nga spitali"........... Nene ... Ngarkesat e dites se djeshme me bene te pamundur nje bised me te thelle me mjekun e tij ...
Mbreme ne ore te vona shkova ti theme naten e mire . Nje moter qe kujdestaronte mbreme ne repart nene , nga mosdija me lendoi shume .Te kota ishin kerkime faljesh nga ajo , ngase kethim mbrapa nuk kishte me .... u zemerova nene , u zemerova ne te , u zemerova ne vehte , u zemerova nga te gjithe bijte dhe bijat e tua nene ... me bene padrejtesi nene dhe ate per nje kohe te gjate , nuk me treguan te verteten asnjeri nga ta , asnjeri ....me kane genjyer tani e sa muaj ... Burri yte nene , baba im ....ka ditet e ngjehura ... dhe..... do te vije tek ti .

Edhe ky do na braktise qe te mprehet afer teje nena ime e dashur ....mungesa yte i bren melqine me nje shpejtesi te madhe nene .... i eshte brere thuaja e tera , nje pjese e vogel i ka mbetur deri te vije te ti ... durim nene , durim ... edhe ca dite , jave dhe do e kesh prap afer vehtes gjymsen tende ... e ne , ne do kenaqemi qe nuk qendruat ndamas as per nje vite ... nene ...


.

:( :( :( pom vje shum keq Gjithsi.. skam fjal, po me dhimbesh..

gjithesia
05.04.2012, 12:30:24
...

Prap me bene padrejtesi nene. Me perjashtuan nga dhoma duke me thene se duhem te kem respekt per oraret e vizitave .Sa te padrejte mund te jene njerezit nene . Detyra e tyre me e rendesishme se pranija ime aty , thuase me kryerjen e detyrave te tyre do nderroin gjendjen , torollaket .Mos me akuzo tani edhe ti nene , e di ... e di .... te gjitha i di , ah sikur te mos dija gje une , ah sikur ! Tjeret i lejoin , bite e bijat tua qendroin aq sa dojne , vetem mua me bejne padrejtesi nene . Mendoin se keshtu do lehtesoin zemren time , nuk e kane iden fare ēfar ndodhe ne te nene. Oh , tani kerkon edhe ti te njejten nga une ?! .... Mire nene , do perpiqem te respektoi deshiren tende , mbase zemra e komanduar , serish do vendos vet , ajo vet nene ...

Kam edhe diēka per te treguar nene .Rastesisht nje pacient tjeter me lengime te njejta por shume me i ri ne moshe se bshkeshorti yte nene , kishte vetem edhe dy muaj maximum te jetoi ...Belgu ishte ne kerkim te Zotit ne ēastet e fundit nene , ia dhurova ca broshura dhe Kur'anin fisnik ...filloi ti lexoi , filloi ...


...Flasim me gjere nene nje dite tjeter !

.

gjithesia
09.04.2012, 12:17:58
...

"Bije , ata dy qunat e ri 24-25 vjeē , qe me vizituan edhe njehere ...assesi tu shohe fetyrat ,por jane te fuqishem , shuuume te fuqishem bije , prap me vizituan por kesaj rradhe jo sikur heres tjeter qe vetem hyne e dolen sa me hodhen nje sy , por kesaj rradhe me kapen per krehesh lehte , me ulen dhe mi vune kembet ne toke ....dhe prap shkuan , do kisha pas deshire tu shoh fetyrat , duhet te jene edhe te bukur pasi jane te rinje e te fuqishem " .... -" Ishin kujdestaret e nates baba " ....- " Eh , ndoshta bije , edhe pse po te njetet me kane vizituar edhe ne shtepi nje here , nates sa ju ishit ne gjume , ata hyne e dolen sikur heres se pare ketu ne spital , por kryejn vetem detyren e vet bije ....edhe pse nuk e di pse me lane ulur me kembet ne toke dhe vetem u larguan " ....

Nene ,
...sa kame mekat ta genjej , sa? Ne repartin ku ai eshte i shtrire , nuk ka asnje mashkull me detyre, qe te gjitha jane femra ... mendova se mos ne nderrime te nates ka mashkuj , por pasi bisedova me mjekun , motrat medicinale me bene me se te dijshme se nuk punojn mashkuj ne ate repart , dhe sigurisht jo ne naten qe ai kishte pasur "viziten mister... pastai thane , naten asnjehere nuk ka mundesin te ngritet nga shtrati , dhe ne motrat medicinale gjate nates u ngrehim mbrojteset e shtratit ne menyre qe te mos kene mundesin te ngrihen pacientet ... "JO , jo zonje ishte sigurisht ne enderr babai yte " - dhe ketu mbaroi konverzimi me punetoret e rapartit ...

Agonia e vdekjes , vizita nga ndihmesit e Asrafilit alejhi selam , te cilet ndihmoin deri ti merr shpirtin Asraili atij/asaj qe i ka ardhur koha , nene ... keshtu edhe desha ti tregoi babait , por kafshova gjuhen , kafshova aq shume sa rrodhen lotet nene , nuk ishin lote dhimbjeje te gjuhes , jo,jo ato dhimje nuk me shkaktoin lote nene , e di ti . Ai , pra Asraili sipas meritave tregohet i ashper apo i bute ne keto ēaste nene ... te kam pas treguar edhe ty , me fal se perseritem ....mbase dergon ndihmes me pamje te bute , te shendoshe dhe sipas babait te bukur ... do i lajmerohet edhe Asraili duke u shenderruar ne gjendjen nga me te butat inshAllah nene , dhe do sjellin bashkeshortin tend tek ti ... duke na lene neve ne pritje deri te vime edhe ne tek ju pergjithemon .....

gjithesia
17.04.2012, 23:51:50
...

Dua te theme shume ....... dua te them ...
...njehere tjeter !


.

gjithesia
21.04.2012, 19:52:24
...

Nuk do theme gje me !

Tani jeni bashk !


.

gjithesia
22.04.2012, 12:41:27
...

Perse me nxihen ditet sapo kethehem ketu , perse gjithe ky terr ???
Ndoshta atje eshte me drite , atje ... kame fjalen per tokat e gjelberuara me gjelberimin e njome te cilin e perlyejn mbeturinat e hedhura ane e mbane , per shtepit plot e perplot tulla te kuqe qe po e shemtoin ate gjelberim thuaja ne te njejten mase sa edhe mbeturinat e hedhura pa pike respekti per bukurit natyrore te cilat ua ka dhene i lumi Zot ! ... Mbase edhe me to , pra mbeturina dhe shtepi te pa mbaruara ...edhe me rruget gjysme te asfaltuara dhe trotuaret plote balte , edhe me parespektin ne komunikacion , edhe me fetyra te shemtuara nga vuajtjet , me dhembet gjysme te prishur , ....thene thjeshte , te mplakur para kohe me gjendjen dhe rrethanat ... sikur te isha atje tani , do e kisha me drite , se paku keshtu gjeje mprehje dhe perpiqem te qetesoi vehten ...apo ndoshta jame gabim dhe terri i ketuhit me imponon mendime te tilla !

Terri dhe drita ... mbase vetem mashtrim optik ne mendjen time ...ku ta dij une ...ku ta dij ēfare po ngjane ne mbrendesin time ...


.

shpresa_pej
29.06.2012, 22:41:44
This isn't something i write because i'm depressed, or because i miss you, cause i don't. Actually, i'm so much happier today than i was last year at this point of time.
I wont deny that you made me happy, but you also had the power to make me laugh or cry, and unfortunately, you often used that power to make me weep. So i cried, and i cried - and it's funny, cause i can't tell you how many nights i spent crying wondering when you would pick me up again and make me smile, hoping that the next time the phone rang it'd be you. And now, i can't even remember why i needed to hear your voice. Because i'm not the little, naive girl anymore who you could manipulate, control and steer like a marionette-doll and fill her head with the crap she trusted so blindly. now when i'm happy, and free from you, "special", i often ask myself what i saw in you anyway. I really didn't use my eyes, did i? Cause you were never really a support, but you always counted on me - and so many times i needed you to be there when you were not! But thanks for the times you truly were, and the times you surprised me, made me laugh, held my hand through rough times and showed me how much i meant to you. those times i loved you more than ever. But that fades away, cause you did so much painful things to me that makes all the good ones lose their value.
Do you remember that i kept asking you what in the world i would do if i lost you? you, who meant everything. i thought i would stop loving you the moment my heart stops to beat, or that my heart would stop beating the moment i stop to love you. well, i now can say: i really don't love you anymore. and see, i'm not dead. my heart keeps beating, stronger than ever before.....

Ndriti
19.07.2012, 02:03:36
Une shpreh mllefin tim per ty se ne c`gjendje paskesh rene, mjerisht dhe perfundimisht fatkeqsisht. Kam pas mendu se nam je nifar djali, vecse qe koke ba budalle me ka krejt se kisha besu.

Ndriti!

Belle
02.08.2012, 09:32:28
Kur isha femij ndegjoja pleqet kur u tubonin ne Ramazan her te njeni e her te tjetri , thonte palku, ka me ardh nji kohź qe asnjeni ska me kuptu tjetrin , mjaft u frigova dhe e pyeta babain pse dot ndodh keshtu ? bab kan mu prish gjindja qe zoti ka me i denu me fol sejcili gjuhen e vet. tash po mendoj a vertet njerzit jan prish a teknika na bani te flasim sejcili me vetveten.
Nji dit e ndegjova nji fetar musliman te hidhur duke folur ne TV, dikush e kish prek thell ,sipas fjaleve qe i tha, ishte i ri i veshur si hazreti Isa 'jesus) dhe foli rresht 45 min pa u ndal ne gjuhen frengjishte ; pa gabime pa ndalje pa pregjykime pa kritika veq flitete per krahasime me fet tjera ...u qudita sa mir i kishte studiju edhe fet tjera ne thellesi...e kishte me te drejt krejt debatin e kishte me vend , por sme pelqei veshja e tij , mjekra e tij por siq thojn belget "veshja ste ben as prift as mbret" por me pengoj pak se me jan msu syt me pa nji hoxh "siq e ka dhen zoti" e jo moda moda.
Ai tha; na i lutem zotit te plotfuqishem dhe nuk turprohemi e ata qe na kritikojn i luten statuve, druve e hekrave " se kishte keq perzote....

Isha ne pushim sa mberijta ndegjova sa e sa raste tragjike kishin ndodh, motra ime kishte ardh ca dit para meje dhe tha; offff pse bre po ndodhin qeto gjera te mjerueshme veq te na (shqiptaret ? ) nuk e di moter veq ishalla zoti na ep mend ....


pasna harru si shkruhet ketu :)
e sola nji gje per disa dietar te forrumir dhe adhurues te luftes dhe perkrahes te miqve te "fort" :P
njifar vakti kom dit e kom fol e sot po flasin provat !
https://www.youtube.com/watch?v=KxLygcHfKwE&feature=player_embedded