PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Tė pafytyrė jemi, pa as njė dyshim!


faqet : 1 [2] 3

Ndriti
15.05.2011, 23:33:59
edhe ky shkrim nje paftyresi, turp i madh, lavdata per europianet ndersa kritika per shqiptart. edhe i marri e ka te qarte se europa (pjesa me e madhe e saj) eshte ajo qe po ndan shqiptart nga europa dhe jo e kunderta, europa eshte ajo qe ben politike antishqiptare sikurse me rastin e serbofilit dick marty dhe po ky kadare kurre nuk pati bythe te adresoj as kritiken me te vogel drejt europes, perkundrazi plot lavdata per te edhe ateher kur fare nuk ishte nevoja!

turp i madh per kadarene por nuk befason ngase pikerisht rexhimi i enver hoxhes e beri te madh e kur mbaroi rexhimi iku ne paris dhe nga atje beri luften e madhe kunder enverit, provon te shitet si nje disident antikomunist e qe ne fakt nuk ishte kurr, ishte e kunderta!

Ani turp per Kadarene a, gagaagagaga, qe po ua qet klluqkat ane e pertej, turp a, gagagaagaga. Po ku e dine analfabetet kush eshte Kadare? Ani ma kur edhe ti je ba me e kritiku Kadarene, mos koft. Ik ore shko e lexoja ndonje roman, ( jam i bindur qe ti personalisht asnje roman nuk ia ke lexu deri me tash, se nuk kishe shkru keshtu cullak) Gagagagaga.

Pafytyresia brina ska, keshtu duket e zhveshur sikur ky komenti yt qe e paske sjellur ketu.

Ndriti!

mo
16.05.2011, 21:48:38
Ani turp per Kadarene a, gagaagagaga, qe po ua qet klluqkat ane e pertej, turp a, gagagaagaga. Po ku e dine analfabetet kush eshte Kadare? Ani ma kur edhe ti je ba me e kritiku Kadarene, mos koft. Ik ore shko e lexoja ndonje roman, ( jam i bindur qe ti personalisht asnje roman nuk ia ke lexu deri me tash, se nuk kishe shkru keshtu cullak) Gagagagaga.

Pafytyresia brina ska, keshtu duket e zhveshur sikur ky komenti yt qe e paske sjellur ketu.

Ndriti!


o gaga i forumit, a edhe libra ka shkru a, nuk kam ndegju deri sot, flm qe m'tregove. po ky libri i fundit ēka trajton, kush po don me na prish me europen?! me gjase fletushka ka per qellim qe ne shqiptari te rehabilitohet pasksa raporti i serbofilit dick marty, pas miratimit te raportit rrezik shqiptart te trajtojn keshillin e europes si pro-serb, pas miratimit te rarportit te serbofilit edhe nuk eshte fort larg mendjes por jo vetem per kete arsye, urdhero pyeti shqiptart gjithandej e do marresh pergjegjejen e duhur prandaj e ka kaplu panika kadarene, e di ai, e ka per borxh te shfajsoj miqt e tij europian dhe te fajesoj shqiptart si rruge me e leht per te.

dhe t'a kesh parasysh, kadareja i rexhimit te xhaxhit enver dhe ky kadareja i "demokracis" se sali legenit jane dy personazhe komplet te ndryshme.

ani si shkruante atje me lart, pas luftes europa priti mjaft qe shqiptart te publikojn faktet per dhunen serbe e meqe priten kot se koti ateher europa vendosi te akuzoj shqiptart, ose per pune drejtesie ose nga mllefi i pritjes se gjate.

dokrra balit, shkrime te kesaj cilesie po lexojm ēdo dite nga jeta xharra, flaka surroj, albin kurti, blerim shala, anvi zogiani, halil matoshi, shkelzen maliqi e plot kesi berllogash demokratik si keta.

po pra, paftyresi pse ēka?

mo
16.05.2011, 21:58:33
[QUOTE=Ndriti;712499]Ky djali hiq keq se ka. Pasha zotin shume tu kane ba. Une pata vec pak qef me i ia theksuar ne bold disa nga keto qe paska shkruar. Jam i bindur se 95% qetu ne forum i perkrahin keto shpulla kunder PDK-se e tjeter gje eshte qe nuk e thone hapur sebeti i do punve tjera. Ky shkrim me lexu pak si ma holle po tu pershtatka edhe ty keshtu si idhunshem qe njihesh e edhe ajo deshira mbi bajoneta. Gagagaga

Ndriti!

[/B][/U]


ky djali hiq keq se ka, thua ti?!

po ti a lexove ēka kishte shkru a jo? po ai shkrim jo vetem qe ishte paftyresi, ai ishte kunderthenes, amatoreks dhe idiotik. paralelisht kerkonte nga europa te "ēliroi kosoven nga dhuna e hashim thaqit dhe ne anen tjeter vet vjen ne konkludim se europa kosoven nuk e cileson si pjese te saj"!

po lere at shkrim idiotik por edhe ty t'u kane ngaterru telat paksa ngase paralelisht perkrah dy teza te kunderta apo teza e ketij djalit nuk eshte ne kundershtim me ate te kadarese?! ky thote europa nuk cileson kosoven si pjese te saj ndersa kadare akuzon grupe te caktuara se duan te largojn shqiptart nga europa, cila eshte e sakte?!

Ndriti
16.05.2011, 22:22:46
o gaga i forumit, a edhe libra ka shkru a, nuk kam ndegju deri sot, flm qe m'tregove. po ky libri i fundit ēka trajton, kush po don me na prish me europen?! me gjase fletushka ka per qellim qe ne shqiptari te rehabilitohet pasksa raporti i serbofilit dick marty, pas miratimit te raportit rrezik shqiptart te trajtojn keshillin e europes si pro-serb, pas miratimit te rarportit te serbofilit edhe nuk eshte fort larg mendjes por jo vetem per kete arsye, urdhero pyeti shqiptart gjithandej e do marresh pergjegjejen e duhur prandaj e ka kaplu panika kadarene, e di ai, e ka per borxh te shfajsoj miqt e tij europian dhe te fajesoj shqiptart si rruge me e leht per te.

dhe t'a kesh parasysh, kadareja i rexhimit te xhaxhit enver dhe ky kadareja i "demokracis" se sali legenit jane dy personazhe komplet te ndryshme.

ani si shkruante atje me lart, pas luftes europa priti mjaft qe shqiptart te publikojn faktet per dhunen serbe e meqe priten kot se koti ateher europa vendosi te akuzoj shqiptart, ose per pune drejtesie ose nga mllefi i pritjes se gjate.

dokrra balit, shkrime te kesaj cilesie po lexojm ēdo dite nga jeta xharra, flaka surroj, albin kurti, blerim shala, anvi zogiani, halil matoshi, shkelzen maliqi e plot kesi berllogash demokratik si keta.

po pra, paftyresi pse ēka?ky djali hiq keq se ka, thua ti?!

po ti a lexove ēka kishte shkru a jo? po ai shkrim jo vetem qe ishte paftyresi, ai ishte kunderthenes, amatoreks dhe idiotik. paralelisht kerkonte nga europa te "ēliroi kosoven nga dhuna e hashim thaqit dhe ne anen tjeter vet vjen ne konkludim se europa kosoven nuk e cileson si pjese te saj"!

po lere at shkrim idiotik por edhe ty t'u kane ngaterru telat paksa ngase paralelisht perkrah dy teza te kunderta apo teza e ketij djalit nuk eshte ne kundershtim me ate te kadarese?! ky thote europa nuk cileson kosoven si pjese te saj ndersa kadare akuzon grupe te caktuara se duan te largojn shqiptart nga europa, cila eshte e sakte?!E kam ba njet me "shku" n`haxhillak ksihov e mos u trem, mos u trem. O punt i kini lluge ju vec qe jeni qorru dy sysh, sidomos ti. Vec Berat Buzhalla n`u nxjerrt prej krize se tjeter kush jo. Ai ju perfaqeson rrehmihsht qashtu qysh jeni prej veshve e deri n`kembe. Ani qysh i interpreton keto dy postime per lug t`vet, mos me kane qe hallku lexojne pak ma me nje qikez kurnazllek t` kritikes.

Ndriti!

Ndriti
16.05.2011, 22:50:35
Tre muaj qeverisje, asnjė sukses

http://www.zeri.info/fotot/27874/04.5.2011-ZKM-01.jpg
Jeton Llapashtica | 16-05-2011 08:00 CET

Vetėm njė javė pa u bėrė njėqind ditė tė qeverisė “Thaēi 2”, periudhė kjo e cila konsiderohet si “kandar” pėr tė matur punėn apo dėshtimin e njė ekzekutivi, drejtuesit e partive opozitare dhe analistėt politikė vlerėsojnė se tremujori i Qeverisė sė Kosovės ėshtė karakterizuar vetėm me dėshtime.

Bisedimet me Serbinė, pa njė agjendė tė qartė, dhe jotransparenca e kėtij procesi, politika e jashtme qė nuk ka sjellė ndonjė sukses tė dukshėm, zhvillimi i dobėt ekonomik dhe mosshtrirja e autoritetit nė veri tė vendit, konsiderohen si pikat, ku qeveria e drejtuar nga kryeministri Hashim Thaēi ėshtė treguar jashtėzakonisht e dobėt.

Derisa anėtarėt e subjekteve politike, qė pėr nga numri i ulėseve nė Kuvendin e Kosovės janė pothuajse aq sa janė edhe deputetėt e partive qė bashkėqeverisin vendin, secilin veprim tė qeverisė e trajtojnė si dėshtim tė radhės, drejtuesit e ekzekutivit parapėlqejnė qė tė pritet edhe shtatė-tetė ditė, pėr tė dhėnė versionin e tyre tė qeverisjes njėqindditėshe.

Personi i vetėm qė flet me gazetarė nė emėr tė qeverisė, zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi, i ka thėnė “Zėrit” se nuk mund tė prononcohet pėr 100-ditėt, deri tė plotėsohet kjo shifėr.

(shkrimin e plotė mund ta lexoni nė numrin e sotėm tė sė pėrditshmes “Zėri”)

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/25671/tre-muaj-qeverisje-asnje-sukses/

Ku me pas vakt per sukses keta t`pafytyre? Iu eshte trashur gjaku prej luksi. Po teper mire po ec kush po udheheqe. Ani ma ky Kuqi, haj haj : )))))

Ndriti
17.05.2011, 23:51:35
Sa bukur e rrjedhshem e paska pershkru pafytyresine e SHIK-ut-PDK-se me argumente te qendrueshme ky zoteriu, Skender Limani.


SHIK-u shkatėrroi mediat

(http://www.facebook.com/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fwww.telegrafi.com%2F%3Fi d%3D26%26a%3D3785&t=SHIK-u%20shkat%C3%ABrroi%20mediat%20%C2%AB%20Lajme%20-%20Telegrafi&src=sp) Postuar: 23:07 / 17.05.2011

http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0517230753329_m.jpg


Skėnder Limani

Nuk ishte hera e parė qė takoja Kadri Veselin, shefin e SHIK-ut, por doli tė ishte e fundit. Dhe fjalėt e tij, tė fundit pėr mua, ishin: “Ne mezi i bėmė bashkė Agim Zatriqin dhe Adem Demaēin, ndėrsa ti po don me na i nda”. Dialogu ndodhi nė Hotelin Grand, dikur nė fund tė nėntorit tė vitit 2002. Pas njė jave, do tė largohesha nga RTK.

Shumė njerėz po pyeten pėr SHIK-un (Shėrbimin Informativ tė Kosovės) e PDK-sė, sidomos gjatė kėtyre muajve. Njė mori perceptimesh qė lidhen me SHIK-un jepen nė kuadėr tė ligjshmėrisė ose jo tė veprimit tė kėtij organizimi. Ky perceptim, tashmė i shndėrruar nė kėrkesė zyrtare parlamentare nga Burim Ramadani (AAK) ėshtė gjest i mirė. Por, tė jeni tė sigurt qė kėrkesa e tillė shfaqet qesharake nga vet pjesėtarėt e SHIK-ut kur kihet parasysh veprimtaria e kėsaj organizate nė Kosovė (nuk dua tė paragjykojė e as tė ironizojė por kjo ėshtė njėjtė sikurse tė pyesėsh hajnin nėse veprimi i tij ishte i ligjshėm ose jo).

Natyrisht, kėrkesa pėr veprimtarinė e ligjshme tė SHIK-ut shtrohet si rezultat i deklarimit nga kreu i saj qė veprimtaria e kėsaj organizate ishte legale nė kuadėr tė rrethanave nė tė cilat vepronte.Por, ēfarė lidhje ka SHIK-u me RTK-nė? Tė gjitha. Sepse rritja, zhvillimi dhe pėrvetėsimi i pushtetit (de jure - de fakto) nga ana e SHIK-ut nis nė RTK.

Dhe kjo nuk ėshtė diēka sensacionale. E tėrė kjo e ka zanafillėn nė instalimin e perceptimit publik se UĒK e ēliroi Kosovėn. Nuk ka asgjė tė keqe nė kėtė perceptim, por ėshtė veprimi qė vjen pas krijimit dhe pėrhapjes sė kėsaj ideje, qė mė vonė dhe sot e kėsaj dite, funksionon si ideologji pėr veprimtari politike, ose mė saktė, tentim-themel pėr ndėrtimin e shtetit.

Kėta muaj, sidomos pas raportit tė europarlamentarit Dik Marti, si dhe pas kritikave vendore e ndėrkombėtare kundėr Qeverisė pėr korrupsion, jemi dėshmitarė qė Radiotelevizioni i Kosovės, pra RTK, si asnjėherė mė pėrpara nė kėto dhjetė vjet, po transmeton lajme, kronika e dokumentare pėr “ēlirimtarėt” e Kosovės nėn emblemėn e UĒK-sė.

Nė kėtė mėnyrė, RTK po thotė qė kėtu ka pasur njerėz qė kanė luftuar pėr Kosovė, nė tė njėjtėn kohė, nė mėnyrė tė tėrthortė duke na thėnė qė kėtejpari ka pasur njerėz qė nuk kanė luftuar pėr Kosovė. Dhe atyre qė kanė luftuar pėr Kosovė, qė zakonisht po dalin pjesėtarė tė SHIK-ut dhe tė PDK-sė nė pushtet, i takon historia dhe krejt Qeveria. Dhe, po e pėrsėrisė, kjo ėshtė ajo ideologji qė ėshtė kthyer nė veprimtari politike ose nė themele pėr ndėrtimin e shtetit, pra nė sistem qeverisės.

Por, kjo ideologji nuk ėshtė e lehtė pėr t’u gėlltitur. Sepse, pėrveē shumė gjėrash, nė kėtė mėnyrė, po normalizohet 12 dhjetori i vitit 2010, ditėn kur u vodh vota, u vodh pushteti dhe pėrfundimisht u rrėzuan themelet e demokracisė si sistem politik-qeverisės.

Aspektet e kėsaj ideologjie, qė vijnė nė formė tė propagandės, pastaj i hasim edhe nė formė psikologjie por individuale. Rasti konkret i kėsaj (pėr studim socio-psikik) ėshtė njė debat i kėtyre ditėve nė njėrėn nga kanalet televizive, ku, pas kritikave qė nė Kosovė ka mungesė tė zhvillimit ekonomik dhe mospėrfillje tė ligjit pėr shkak tė veprimtarisė sė SHIK-ut, i ashtuquajturi “Kamishi” (emri i tė cilit s’ėshtė me rėndėsi), deputet i PDK-sė nė Kuvendin e Kosovės (sa pėr tė pėrmendur) individualizoi “muhabetin” duke i pėrfshirė anėtarėt e familjes sė tij duke deklaruar qė krejt kėta na paskan luftuar pėr Kosovė. Tashti vjen pyetja: ēfarė lidhje ka UĒK me korrupsionin, pra moszhvillimin ekonomik dhe mospėrfilljen e ligjit?

Pėrfshirja e SHIK-ut nė RTK e jep pėrgjigjen, e sqaron atė qė quhet “fotografia e madhe”. Tėrė kėto lajme, emisione, kronika e dokumentare tė pėrnatshme e tė pėrditshme pėr disa nga pjesėtarėt e UĒK-sė, nuk janė aty rastėsisht. “Unė, dhe familja ime, kemi luftuar pėr Kosovėn. Nėse s’mė besoni, shikojeni RTK-nė.” Kėshtu diēka deklaron gati secili individ qė del e flet nė emėr tė luftės sa herė qė hapet tema e krimit dhe e korrupsionit nė Kosovė. Dhe kjo “luftė”, pra UĒK, ėshtė shndėrruar nė mbulesė propaganduese qė po pėrdoret pėr arsyetimin e secilės veprimtari.

Nė kėtė mėnyrė, kjo ideologji, nė gjithė kėto vite, vendosi monopol mbi zhvillimin e mediave, sidomos televizive. RTV21 na shfaqte seriale latino-amerikane, KTV nuk kishte “identitet televiziv” por qė tėrė kohėn i pėrēonte deklarimet e jo veprimet politike tė LDK-sė, ndėrsa qė RTK ishte nė pozicion asnjėrės, herė me LDK-nė (nė politikė) e herė me PDK-nė (nė biznes).
Nė kėtė kuadėr pastaj u ndėrtua edhe secili ligj qė ndėrlidhej drejtpėrdrejt ose tėrthorazi me zhvillimin e mediave. Dua tė them, mediat nė Kosovė janė ashtu ēfarė janė dhe se shoqėria e Kosovės nuk mund tė zgjedhė.

Ne mund tė jemi tė kėnaqur ose tė pakėnaqur me to, por asgjė nuk ndryshon. Infrastruktura e mediave, sidomos televizive, nuk u zhvillua sepse, me gjasė, ēdo risi, ēdo televizion i ri, kishte mundėsi tė ofronte “ideologji” tjetėr, pra pikėvėshtrim tjetėr mbi shoqėrinė. Rasti konkret ishte kanali medial televiziv “Rrokum TV”, ku, veē tjerash, mysafirėt-analistėt-publicistėt flisnin me perceptime tė dallueshme nga ato qė “ishim rritur” duke i dėgjuar e lexuar, pėrveē se me njė gjuhė tjetėr. Dhe kjo, po e pėrsėrisė, shkonte ndesh me “ideologjinė ēlirimtare” tė instaluar. Bile, gjykuar sipas ligjeve dhe KPM-sė, kjo ishte edhe kundėr “rregullave tė lojės”. Sot, si rezultat, “Rrokum TV” ėshtė kanal televiziv i sakatosur.

Po e pėrsėrisė. Televizionet e Kosovės janė ndėrtuar mbi “ideologjinė ēlirimtare”. Rrjedhimisht, Komisioni i Pavarur pėr Media (KPM) ėshtė themeluar pėr tė mbrojtur kėtė ideologji edhe me ligje e rregullore. Nė anėn tjetėr, lufta pėr tė shpėrthyer kėtė kufi do tė ketė efektin dhe ndikimin e njėjtė sikurse lufta nė Koshare. Por, caku nuk duhet tė jetė KPM-ja, por ideologjia mbi tė cilėn ėshtė ndėrtuar tregu medial nė Kosovė. Nė KPM ndoshta mund tė ndėrrohen anėtarėt, por diēka tjetėr jo.

Dallueshmėria. Kjo ėshtė “ideologjia” mbi tė cilėn kanalet e tjera televizive duhet ta ndėrtojnė dhe zhvillojnė luftėn pėr tė drejtat e tyre qė, nė fakt, janė tė drejtat e zhvillimit tė njė shoqėrie.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=14635

mo
18.05.2011, 19:23:55
jo valla ky skender limani paska tregu paftyresin e vet! pse, ne baze te ciles "filozofi" po u dashka te funksionoj rtk?! plus nuk eshte aspak e sakte ajo ēka pretendon veq thash t'ia bej kot si pyetje!

ku po i gjen krejt kesi masllahatash se? :)

Ndriti
19.05.2011, 01:36:30
jo valla ky skender limani paska tregu paftyresin e vet! pse, ne baze te ciles "filozofi" po u dashka te funksionoj rtk?! plus nuk eshte aspak e sakte ajo ēka pretendon veq thash t'ia bej kot si pyetje!

ku po i gjen krejt kesi masllahatash se? :)

Ky quni ju ka ckoklise, kshtu si avash a. Cka n`lesh lypin Ilir Shaqiri, Milaim Zeka e turli i/e perdalti/e aty, n`RTK? Sa me shume qe pretendoni ti zaptoni mediat, per aq me shume jeni tretur, sepse u pa puna e juaj. Te deshtuarit ne nje dashuri nuk i ndihmon asnje kujtim, pervec se nisja e nje te rese, per t`cilen tashme PDK eshte kondenzu me kapitalin e fotografive. Ndersa dhunen se duron askush, kot e lut nese nuk don te vie vet, kupto (fjala eshte per zogun e eger). Nejse, une po t`shkruaj per neser, se ty duhet me ta angllaise edhe me forma tjera shtese. Cfare dioptrie ke pashe token? : )))))

Ndriti!

Ndriti
19.05.2011, 14:32:34
Per keta t`pafytyre e keqperdorues potencial te SHIK-ut dhe Qeverise, ka vetem nje shpetim, denim me burg t`rrast per abuzim djerse, gjaku e buxhetit te popullit.

Ndriti!

Kompania e njerėzve tė SHIK-ut pėrfitoi jashtėligjshėm nga Qeveria

Publikuar: Sot, mė 19 maj 2011
http://www.koha.net/repository/images/tendshik_1905111036_4.jpg

Prishtinė, 19 maj - Miliona euro nga Qeveria e Kosovės ka pėrfituar kompania private “Ada Consulting Group”, qė ishte themeluar nga ish-zyrtarė tė SHIK-ut.

Ish-punonjės tė kėsaj organizate kanė punuar si zyrtarė tė lartė nėpėr ministritė tė cilat i jepnin tenderė kėsaj kompanie.

Auditorėt kanė evidentuar shkelje ligjore nėpėr tenderėt qeveritarė qė i ka pėrfituar kjo kompani. Pronari i kėsaj kompanie, Avni Kastrati, nuk ka dashur tė komentojė rreth fitimit tė tenderėve nga ministritė ku kanė punuar ish-kolegėt e tij tė Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK).
“Me tenderė e me procedura ka shkuar gjithēka nė rregull”, citon “Koha Ditore” Kastratin.

Ndėrkaq, Latif Gashi, ish-drejtor i pėrgjithshėm i SHIK-ut, ka thėnė se nuk ka pasur mundėsi tė ketė asnjė ndikim nė tenderė gjatė kohės sa ka qenė zyrtarisht i emėruar si kėshilltar politik nė Ministrinė e Mjedisit e Planifikimit Hapėsinor.

“Nuk kam ndikuar e as nuk kam pasur mundėsi tė ndikoj pėr tenderė”, ka thėnė Gashi.

Sipas tij, pronari i firmės “Ada Consulting Group” ka punuar nė SHIK, por kur ėshtė shuar kjo organizatė ka mundur tė krijojė firmė e tė merret me biznes.

Ish-zyrtari tjetėr i SHIK-ut, Fadil Demaku, tash deputet i Partisė Demokratike tė Kosovės, ka thėnė se ishte punėsuar nė kompaninė “Ada Consulting” nga Prishtina, pėr tė marrė njė rrogė, pasi kishte mbetur pa punė.

“Unė kam punuar sa pėr rrogė aty pėr njė vit. Ka qenė kohė kur kam mbetur pa punė dhe jam punėsuar, por asnjėherė nuk jam marrė me tenderė se ku i fiton kompania”, ka thėnė Demaku.

Pozita e tij nė kėtė firmė, sipas Demakut, ka qenė koordinator, ndėrsa nė SHIK kishte drejtuar Departamentin Antiterror.

“Ada Consulting Group”, qė kishte tė punėsuar deputetin e PDK-sė, Fadil Demakun, nė gusht tė vitit tė kaluar ishte shpallur fitues nė njė tender publik tė Komunės sė Drenasit, qė udhėhiqet nga vėllai i tij, Nexhat Demaku. Oferta e konsorciumit ku bėnte pjesė kjo kompani kishte qenė 35 mijė e 387 euro dhe kishte tė bėnte me hartimin e planit rregullues pėr Lagjen e Dėshmorėve.

Raportet e Zyrės sė Auditorit tė Pėrgjithshėm kanė gjetur shkelje ligjore nė tenderėt qė kjo kompani ka fituar nė Ministrinė e Mjedisit e Planifikimit Hapėsinor, si dhe nė Ministrinė e Forcės sė Sigurisė. Sipas auditorėve nė tenderin “Rregullimi i varrezave tė dėshmorėve nė Mitrovicė”, me vlerė 171 mijė e 503 euro, punėt nuk ishin tė kryera nė pajtim me kontratėn, ndėrsa pagesat ndaj kompanisė ishin bėrė.

“Ekipi i auditimit tė ZAP-it sė bashku me kryetarin e Komisionit pėr pranimin e punėve qė ishte caktuar nga Ministria bėnė njė ekzaminim fizik pėr tė vėrtetuar nėse punėt ishin kryer nė pajtim me kontratėn. Punėt nuk ishin kryer ashtu siē kėrkohet”, thuhet nė raportin e auditimit tė Ministrisė sė Mjedisit e Planifikimit Hapėsinor pėr vitin 2009. Sipas auditorėve, dimensioni i skajoreve sipas kontratės ishte paraparė tė jetė 10/20 cm, ndėrsa ishin vendosur skajore tė dimensionit 8/20 cm.

“Vendosja e skajoreve ishte dashur tė jetė 3,000 m qė nga 10.5 euro bėjnė 31.500 euro, ndėrsa ishin vendosur 2 mijė e 602 m., qė nga 10.5 euro kushtojnė 27 mijė e 321 euro. Punė tė pakryera kishin mbetur 4 mijė e 179 euro, por qė ishin paguar”, theksohet nė kėtė raport tė auditimit.

Shkelja tjetėr sipas auditorėve kishte tė bėnte me vendosjen e rigolave. Sipas kontratės duheshin vendosur 3 mijė m qė nga 8 euro pėr njėsi kushtonin 24 mijė euro, ndėrsa ishin vendosur 1 mijė e 296 m qė nga 8 euro i bie 10 mijė e 368 euro apo pėr 13 mijė e 632 euro punė tė pakryera e qė ishin paguar.

“Po ashtu dimensioni i rigolave sipas kontratės ėshtė dashur tė jetė me dimensione 40/40 cm, ndėrsa ishin vendosur me dimensione 30/20 cm”, thuhet nė kėtė raport tė auditimit.

“Ada Consulting Group”, sipas auditorėve, po ashtu ka bėrė ndryshime tė specifikacionit teknik.

“Sipas specifikacionit teknik dhe kontratės lokacioni duhej shtruar nė asfalt, ndėrsa ishte bėrė me kubėza betoni”, kanė evidentuar auditorėt.

Ndėrkaq, sipas raportit tė auditimit pėr Ministrinė e Forcės sė Sigurisė kjo kompani nuk i kishte plotėsuar kushtet e parapara me dosje tė tenderit, por ishte shpėrblyer me kontratė nga kjo ministri.

Ofertėn e kėsaj kompanie prej 919 mijė e 353 eurosh MFSK-ja e kishte vlerėsuar me 100 pikė. Sipas auditorėve kompania qė kishte fituar tenderin pėr riparimin e kuzhinės nė kazermėn e Mitrovicės nuk kishte prezantuar kopjet e faturave mė tė reja tė pagesės sė shėrbimeve tė ujit si dhe tė mbeturinave.

“Kėto dokumente janė kėrkuar nė mėnyrė eksplicite me dosje tė tenderit dhe operatori fitues i tenderit pėr riparimin e kuzhinės nė kazermėn e Mitrovicės nuk ka sjellė as polisat e sigurimit pėr punėtorėt e pėrfshirė nė projekt para nėnshkrimit tė kontratės. Polisat e sigurimit pėr punėtorėt e pėrfshirė nė projekt janė kėrkuar me nenin 18 tė kontratės”, kanė konstatuar auditorėt nė raportin pėr vitin 2009 tė kėsaj ministrie.

Kjo ministri edhe pėrkundėr vėrejtjeve tė auditorėve, mė 16 dhjetor tė vitit 2010 ka shpallur fitues kompaninė “ADA Consulting Group Sh.p.k”, e cila ishte nė konsorcium me kompaninė “Alb- Architect sh.p.k“, nė tenderin pėr ndėrtimin e objektit tė kuzhinės nė Pomazetin.

Oferta e kėtij konsorciumi peshonte 908 mijė e 852 euro. Kjo kompani vitin e kaluar ishte shpallur fituese edhe nga Ministria e Arsimit, e Shkencės dhe e Teknologjisė. Oferta e kėsaj kompanie pėr ndėrtimin e objektit tė njė shkolle nė Vushtrri ishte 1 milion e 922 mijė e 210 euro.

Ministria e Punės dhe e Mirėqenies Sociale e kishte shpallur fitues nė tenderin pėr ndėrtimin e Qendrės pėr Banim Social nė Klinė pėr tė cilin projekt “Ada Consulting Group”, kishte lypur 443 mijė e 823 euro.

Po ashtu edhe Komuna e Vushtrrisė vitin e kaluar e kishte shpallur fitues nė njė tender pėr asfaltim rrugėsh ku e kishte vlerėsuar si mė tė favorshme ofertėn e kėsaj kompanie, e cila peshonte 246 mijė euro.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,59384

bluai
20.05.2011, 08:50:29
Zotrinj te nderuar forumist paftyresia ska fund dhe se interesat klanore po dominoin .Asnje parti politike lideret e tyre nuk perfill brengat e popullit i cili eshte ne nje varfri totale .Asnje lider spo bashkon por po lufton per pushtet per tenderet e mbetura te shitjes se pasuris se Kosoves .Te gjith lideret pa perjashtim nxisin perqarje dhe asnjeri nuk i qaset problemeve kyqe te shqiptareve ne pergjithesi.Kanceri qe i ka hy shqiptareve eshte Europa .Pakoja e Ahtisarit dhe rezoluta 1244 .Rrezoluta 1244 eshte nje kancer i pa sherueshem ndersa kanceri vdjekjeprueres i krejt ktyre neshtrimve perbuzjeve nga lidershipi per etje te pasurimit te paskurpullt .Tash eshte ber nje agjend dhe nje marveshje mes liderve te PDK dhe LDK per ndrimet Kushtetutare ,per ndrimet e sistemit zgjedhor dhe asksuh pra askush nuk flet per kto gjana .Kta lider meren me gjana irelevante te keqperdorimeve akuzave kunderakuzave te bazuara ne fjal kafenesh dhe qajtoreve .Problemet e moszhvillimeve dhe shkatrimit me vetedije te Ekonomis se popullit te vet ne njeren ane dhe pasurimit te qarqeve te ngushta te lidershipit te stilit 'un ty'ti mua "dhe se bashku ndajn kulaqin e pasuris se Kosoves .Ata jan aq te paftyr se qe kur te kqyresh ne Tv ne media fiton pershtypjen se ata jan kudershtaret me te mdhej mes vete dhe asgje konkrete se japin zgjedhje se japin asnje detaj marveshjesh te cilat Kosoven e demtoin e shkatroin dhe e perbuzin .Kta te paftyret po e implemetojn nje sistem te marur nga Shqiperia sistem te cilen europa ja ka imponu atyre .Ndersa ktu tek ne lider shqiptaret e Kosoves po na manipuloin se bashku me ndrkombetaret,por edhe me serbofilet e instaluar ne parlament dhe ne pushtet te cilet timonin e kan ne beograd .Paftyresia ne na u ka implemnetu ne vet sistemin e Kosoves dhe po don te behet ligj aline dhe si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove po nxisin urejtje mes popullit se ky e ai eshte keshtu e ai qashu e ky tjetri nga zgarfela nga nje humnera e skamjes varferis shkatrimeve te qellimta qe i kan ba te gjith klanistat dhe pseudopatriotet po shkatroin qdo sen po shkatroin shoqrin .E kan impelemntu paftyresin direkt e ner vedijen e popullit te vet .Duke rrejt e duka vjedhur me dokumenete .Vjedhja me dokumente eshte faktike dhe askush smundet te i thot vjedhje pasi ska argument se jan vjedhur aq e qaq pare nga buxheti i popullit .Por por e them mjafton te shohish pasurin e tyre te vilave te ndrtuara te shtepive te plantacioneve dhe farefisin e tryre se si brennda nje kohe te shkurter behen me hotele pompa benzine dhe qka eshte me e kqeqja edhe rrugen te cilen e quajn te kombit e qojn anej ka kan farefiset e tyre tezet dajet e sene vene .Shkoni rruges te cilen e kan dit vetem ata dhe farefisi i tyre ne ate tras ende te pa nisur jan nisur ne mes te fushave te marohen pompat hotelet se ata e kan ditur se anej ka me shku rruga kah tokat e tyre shkoni shihne vet .Kah i erdhen atyre parat per me maru pompat hotelet kur deri dje as buken e gojes skan mujt te seguroin .Pernjeher farefisi i tyre u pasurua nga cilat para nga paret e taksapaguesve .Flasin per rrugen e kombitt.Jo mi mir te redifinoijn ket emertim rrugen e pasurimit te tyre te keqperdorimit me dokumente te parave te miat dhe te juajat te krejt atyre qe paguiajn taksat .Po po doin te shesin edhe PTK me maru ket rrug .Kur PTK per 5 vite mundet te jet ashtu siq eshte por duke e ndertu rrugen .Por jo dikujt ne Europ o ka i treshen Aksionet e telekomunikacionit dhe po shtyjn kta "hajnat '' te shesin dhe parat e shitura te ndahen mes tyre mes ktyre lidershipeve qe jan ne ate agjenden e sterpasurimeve .Po seshte kjo asgje kur te shohish se me Pakon e Ahtisarit dhe kushtetuten e cila ka me ndru tash ne favor te Serbis askush asnjeri se tregon se qka eshte inicuar me u ndru qka dhe kush mer pjes ne ate ndryshim .Europa bashk me kta vendoret te paftyret as qe deshiroin me dit se qka mendon populli per kto ndrime se pakoja e ka mohu te drejten elemetare te referendumit apo te debatit per ndrime nga ana e popullit .

kaq njeher
bluai

Gurke
21.05.2011, 08:50:55
Barroso: Kosova ėshtė shtet fqinj i Serbisė

Publikuar: Sot, mė 20 maj 2011
http://www.koha.net/repository/images/20-interbar_2005112210_4.jpg


Artikuj tė ngjashėm


Prishtinė, 20 maj – Nė Bashkimin Evropian tashti ekzistojnė shqetėsime sa i pėrket emigracionit ilegal, njerėzve qė kėrkojnė azil dhe qė nuk e meritojnė kėtė. Kėshtu qė tashti nė BE janė mė tė shqetėsuar sa i pėrket kėsaj ēėshtjeje sesa qė kanė qenė tė themi para dy vjetėsh. Kjo ėshtė e vėrteta, por kjo nuk ėshtė kundėr Kosovės, tha kryetari i Komisionit Evropian Jose Manuel Barroso nė njė intervistė ekskluzive pėr KTV-nė, duke u pėrgjigjur nė pyetjen rreth liberalizmit tė vizave pėr kosovarėt.
Duke folur pėr dialogun Kosovė-Serbi, Barroso tha se kusht i Serbisė pėr pėrfarim nė BE ėshtė normalizimi i marrėdhėnieve me fqinjėt.
“Ky ėshtė njė kusht pėr anėtarėsim tė ēdo vendi nė BE, duke pėrfshirė edhe Serbinė, ėshtė normalizimi i marrėdhėnieve me fqinjėt e saj”, tha kreu i Komisionit Evropian, ndėrsa nė komentin e intervistuesit se Kosova ėshtė fqinje e Serbisė, Barroso u pėrgjigj: “Sigurisht. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr ju. Ėshtė njė kusht pėr anėtarėt e BE-sė qė tė kenė marrėdhėnie tė mira fqinjėsore dhe tė kenė normalizim tė marrėdhėnieve. Mėnyra mė e mirė pėr tė filluar kėtė ėshtė zgjidhja e problemeve konkrete qė ekzistojnė. Pas bisedimeve tė mia tė djeshme nė Beograd dhe atyre tė sotmeve nė Prishtinė, mendoj se ekziston dėshira e mirė pėr kėtė. Shpresoj qė ju shumė shpejt tė tregoni rezultate konkrete”, tha Barroso.

;)

mo
21.05.2011, 12:50:59
Ky quni ju ka ckoklise, kshtu si avash a. Cka n`lesh lypin Ilir Shaqiri, Milaim Zeka e turli i/e perdalti/e aty, n`RTK? Sa me shume qe pretendoni ti zaptoni mediat, per aq me shume jeni tretur, sepse u pa puna e juaj. Te deshtuarit ne nje dashuri nuk i ndihmon asnje kujtim, pervec se nisja e nje te rese, per t`cilen tashme PDK eshte kondenzu me kapitalin e fotografive. Ndersa dhunen se duron askush, kot e lut nese nuk don te vie vet, kupto (fjala eshte per zogun e eger). Nejse, une po t`shkruaj per neser, se ty duhet me ta angllaise edhe me forma tjera shtese. Cfare dioptrie ke pashe token? : )))))

Ndriti!


ky quni duhet t'a dij se nuk eshte kurrefar reference te shkruash ne curriculum se nena i ka punu ne unmik e babi ne amdinistraten e tites dhe kjo te mjaftoj per t'u punesuar diku perkundrazi te gjithe ata te cilet jane punesuar permes unmik-ut do te duhet te palonin bythen perndryshe te perjashtohen me procedur te shpejt dhe pa drejt ankese.

piloti
21.05.2011, 13:53:04
Te gjitha rastet e dyshimta duhet hulumtuar, dhe nese ka baza ateherit te ngriten aktpadi penale per plaqkitje,keqperdorime te pozites dhe prones shtetrore ...asekush nuk duhet te shpeton ...
Nuk bene qe ne Kosoven pas luftes dikush te notoi ne miliona e dikus te punoi err e terr per 150€ e shume kushi te mos kene pune fare dhe te bredhin rrugeve me duar ne xhepa!!!,

Okupatori eshte luftuar sepse ai plaqkiste e shkelte popullin dhe vendin... te gjitha ata qe plaqkisin ,vjedhin ..duhet trajtuar sikur okupator e ndoshta edhe me keq ..kete duhet ta di secili ...edhe plaqkitja,mashtrimi,keqperdorimet jane ZULLUM !!!!!PILOTI

Doktori
21.05.2011, 23:54:50
Sonte sa isha ne shtepi mu lajmerua me telefon nje i aferm i imi qe punonte ne nje firme private, pronari i se ciles ishte nga Skenderaji dikund dhe gjate punes (ne ndertimtari) ne ato skelet pa mbrojtje kishte thyer doren.

E pyeta cka me tutje?
Me tha, asgje, u lendova ne vend te punes (ku punon qe dy vite), tash e kam doren ne gips edhe me duhen dy muaj me u sheru!
Po mire thashe, a ke pushim mjeksor apo si i behet puna, si jeton tash ti keta dy muaj qe je i semure!?
Po c`fare pushimi me tha, mu desh me e nderpre punen, kush koken prej meje se kthej, vet mu desh me e pagu viziten te mjeku edhe vet me duhet me i ble ilaqet, dhe deri te sherohem as rroge e as asgje skam!

Po si ashtu i thash, a ke kontate pune me shkrim?
Me tha, Kontratat i kemi nenshkruar para 13 muajve ama kurr ma me sy si kemi pa!!
Po pse si kerkoni i thash?
Me tha, i kan kerku dy shoke, e te dyte pa kurrfar pergjigje jane largu nga puna. S`guxon askush me i permend!

Po a ka raste te tilla aty ku punon ti e pyeta?

Ei tha, une veq doren e kam thy, seshte gje kjo ne krahasim me tjerat cka ndodhin ketu!!!

E permenda kete rast domethenes qe besnikerisht pasqyron gjendjen e rende, te pambrojtur dhe te dhembshme ne te cilen ndodhet njeriu normal ne Kosove!

Une jam ne rrjedha te ngjarjeve ne Kosove dhe une ne evidencen time gjate vizitave te shpeshta ne Kosove kam plot deshmi si kjo dhe disa here ne kater sy i kam biseduar te tilla probleme me miqe Gjerman e Zviceran, dhe ua them se me mosbesim me kan ndegjuar ani pse gezoj respekt nga ata!

Thjeshte s`e besojne dhe s`mund ta marrin me mend se gjera te tilla ndodhin ne Evrope sot!
E ky eshte shteti te cilin ma mbron "mo" e disa tjere ne kete Forum!
Ne kete gjendje e ka sjell popullin tim Qeveria e Hashim Thaqit dhe Thaqistave tjere! Nje shoqeri tipike skllavopronare ku e tere pasuria e vendit u vodh e u tjetersua dhe eshte faktikishtne duar te 2-3000 vetave, ndersa pjesa tjeter e popullit, njerzit e ndershem jo qe jan te privuar nga mbrojtja e ligjit, po ata s`kan ma shume vlere se nje thes berllog qe hedhet ne kontejner!!!

Si te veproj ai i gjore tashti!? Ku te ankoj ai?
Ku te ankoj ne Kosove kur ligji tash e 11 vite eshte plagose per vdekje nga Banda e Thaqistve, kur Sindikata s`ekziston, ku ska Gjykata....

Jam i sigurt se ai zotriu mund ta fitoj me ligj te drejten e tij nese ankon ne Gjykata nderkombetare, por do te dalin pastaj tipa si "mo" dhe disa tjere qe do fillojn ta quajn ate te gjore dote te zgjatur te Dick Martyt, Dore te Eulex-it eti eti eti...

furragji
22.05.2011, 00:09:56
Zotri Doktori?! ju a jeni doktor a avokat sa interesnt ani aj zotriu ju paska lajmrue juve sigurisht se keni aftėsi tė shumtė sa ta ndihmoni atė pacient edhe ato bile nga nji distancė e lartė se nė kosvė nuk kae asė avokat dhe doktorr siq jeni ju! mandej thue se si ti u qanė hallin tė hujve si per shembull gjermanve e zvicrranve se si ne Kosovė.
Zotri ti shprehes kshtu me gjermantė e zvicrrantė ( Une jam ne rrjedha te ngjarjeve ne Kosove dhe une ne evidencen time gjate vizitave te shpeshta ne Kosove kam plot deshmi si kjo dhe disa here ne kater sy i kam biseduar te tilla probleme me miqe Gjerman e Zviceran, dhe ua them se me mosbesim me kan ndegjuar ani pse gezoj respekt nga ata!

Thjeshte s`e besojne dhe s`mund ta marrin me mend se gjera te tilla ndodhin ne Evrope sot!
E ky eshte shteti te cilin ma mbron "mo" e disa tjere ne kete Forum!
Ne kete gjendje e ka sjell popullin tim Qeveria e Hashim Thaqit dhe Thaqistave tjere! Nje shoqeri tipike skllavopronare ku e tere pasuria e vendit u vodh e u tjetersua dhe eshte faktikishtne duar te 2-3000 vetave, ndersa pjesa tjeter e popullit, njerzit e ndershem jo qe jan te privuar nga mbrojtja e ligjit, po ata s`kan ma shume vlere se nje thes berllog qe hedhet ne kontejner!!! )
Po me dikė martin qfare bisedutė....a ju premtoj diqka ne dobi tė Kosovės...

Ndriti
22.05.2011, 00:50:31
Zotri Doktori?! ju a jeni doktor a avokat sa interesnt ani aj zotriu ju paska lajmrue juve sigurisht se keni aftėsi tė shumtė sa ta ndihmoni atė pacient edhe ato bile nga nji distancė e lartė se nė kosvė nuk kae asė avokat dhe doktorr siq jeni ju! mandej thue se si ti u qanė hallin tė hujve si per shembull gjermanve e zvicrranve se si ne Kosovė.
Zotri ti shprehes kshtu me gjermantė e zvicrrantė ( Une jam ne rrjedha te ngjarjeve ne Kosove dhe une ne evidencen time gjate vizitave te shpeshta ne Kosove kam plot deshmi si kjo dhe disa here ne kater sy i kam biseduar te tilla probleme me miqe Gjerman e Zviceran, dhe ua them se me mosbesim me kan ndegjuar ani pse gezoj respekt nga ata!

Thjeshte s`e besojne dhe s`mund ta marrin me mend se gjera te tilla ndodhin ne Evrope sot!
E ky eshte shteti te cilin ma mbron "mo" e disa tjere ne kete Forum!
Ne kete gjendje e ka sjell popullin tim Qeveria e Hashim Thaqit dhe Thaqistave tjere! Nje shoqeri tipike skllavopronare ku e tere pasuria e vendit u vodh e u tjetersua dhe eshte faktikishtne duar te 2-3000 vetave, ndersa pjesa tjeter e popullit, njerzit e ndershem jo qe jan te privuar nga mbrojtja e ligjit, po ata s`kan ma shume vlere se nje thes berllog qe hedhet ne kontejner!!! )
Po me dikė martin qfare bisedutė....a ju premtoj diqka ne dobi tė Kosovės...

"Po me dikė martin qfare bisedutė....a ju premtoj diqka ne dobi tė Kosovės..."

Furragji a ke pjek naj byrek a naj kifle kshtu, leji kto far pollavrash per Dick Mart-in. Doktorri e ka me vend dhe ka titull e ti je vetem nje furragji, asgje me shume.

Ndriti!

mo
22.05.2011, 19:26:51
Sonte sa isha ne shtepi mu lajmerua me telefon nje i aferm i imi qe punonte ne nje firme private, pronari i se ciles ishte nga Skenderaji dikund dhe gjate punes (ne ndertimtari) ne ato skelet pa mbrojtje kishte thyer doren.

E pyeta cka me tutje?
Me tha, asgje, u lendova ne vend te punes (ku punon qe dy vite), tash e kam doren ne gips edhe me duhen dy muaj me u sheru!
Po mire thashe, a ke pushim mjeksor apo si i behet puna, si jeton tash ti keta dy muaj qe je i semure!?
Po c`fare pushimi me tha, mu desh me e nderpre punen, kush koken prej meje se kthej, vet mu desh me e pagu viziten te mjeku edhe vet me duhet me i ble ilaqet, dhe deri te sherohem as rroge e as asgje skam!

Po si ashtu i thash, a ke kontate pune me shkrim?
Me tha, Kontratat i kemi nenshkruar para 13 muajve ama kurr ma me sy si kemi pa!!
Po pse si kerkoni i thash?
Me tha, i kan kerku dy shoke, e te dyte pa kurrfar pergjigje jane largu nga puna. S`guxon askush me i permend!

Po a ka raste te tilla aty ku punon ti e pyeta?

Ei tha, une veq doren e kam thy, seshte gje kjo ne krahasim me tjerat cka ndodhin ketu!!!

E permenda kete rast domethenes qe besnikerisht pasqyron gjendjen e rende, te pambrojtur dhe te dhembshme ne te cilen ndodhet njeriu normal ne Kosove!

Une jam ne rrjedha te ngjarjeve ne Kosove dhe une ne evidencen time gjate vizitave te shpeshta ne Kosove kam plot deshmi si kjo dhe disa here ne kater sy i kam biseduar te tilla probleme me miqe Gjerman e Zviceran, dhe ua them se me mosbesim me kan ndegjuar ani pse gezoj respekt nga ata!

Thjeshte s`e besojne dhe s`mund ta marrin me mend se gjera te tilla ndodhin ne Evrope sot!
E ky eshte shteti te cilin ma mbron "mo" e disa tjere ne kete Forum!
Ne kete gjendje e ka sjell popullin tim Qeveria e Hashim Thaqit dhe Thaqistave tjere! Nje shoqeri tipike skllavopronare ku e tere pasuria e vendit u vodh e u tjetersua dhe eshte faktikishtne duar te 2-3000 vetave, ndersa pjesa tjeter e popullit, njerzit e ndershem jo qe jan te privuar nga mbrojtja e ligjit, po ata s`kan ma shume vlere se nje thes berllog qe hedhet ne kontejner!!!

Si te veproj ai i gjore tashti!? Ku te ankoj ai?
Ku te ankoj ne Kosove kur ligji tash e 11 vite eshte plagose per vdekje nga Banda e Thaqistve, kur Sindikata s`ekziston, ku ska Gjykata....

Jam i sigurt se ai zotriu mund ta fitoj me ligj te drejten e tij nese ankon ne Gjykata nderkombetare, por do te dalin pastaj tipa si "mo" dhe disa tjere qe do fillojn ta quajn ate te gjore dote te zgjatur te Dick Martyt, Dore te Eulex-it eti eti eti...


z.doktorri, sa u perket te drejtave te puntorve ndaj shqetesimin dhe mbeshtes pa rezerve permiresimin e kushteve dhe ligjin e punes. ne sektorin privat ka shume pune per t'u bere, ne njeren ane ligjet ne anen tjeter ngritja e vetdijes se punedhenesve te ri. ne sektorin shoqeror administrativ ka gjithashtu shume pune per te bere. sidomos te punsuarit nga unmik-u te cilet rebelohen ne menyra te ndryshme ndaj qeveris duhet te suspendohen edhe me ate me procedur te shpejt dhe pa drejt ankese. absolutisht kurrefar kriteri nuk eshte me te jesh i punesuar ne administrate vetem pse din disa fjale ne anglisht bile ky kriter duhet te zhduket fare ne shume fusha amdinistrative etj..etj..

dmth ne kosove ka pune gjigante qe presin te kryhen. sa i perket aferes politike te 12-muajve te fundit une jo vetem qe nuk ndaj mendimin por perkundrazi ngase te gjitha faktet flasin gjuhe tjeter. ato qe keni shkruar gjoja per shokimin e miqve tuaj nuk jane tjeter veqse pallavra njejt sikurse akuzat ndaj hashim thaēit.
ata miqt tuaj qe ju respektojn shtiren kinse te shokuar, nese eshte e sakte, ngase europa eshte plot e perplot me raste te tilla siq keni pershkruar vet. bile edhe ne vendet me te zhvilluara gjen raste te ngjajshme, per bllokun lindor as mos t'flasim si dhe per mijera te punsuar pa letra dhe pa asnje te drejte etj..etj..

raporti i serbofilit dick marty eshte qeshtje ne vehte dhe "si rastesisht" korrespondon 100% me disa kritika qe i behen hashim thaēit nga vendort si psh "bande kriminale" (me te jeni sherby edhe vet) etj..etj.. dmth eshte e drejt e juaj te akuzoni hashim thaēin njejt sikurse serbia dhe serbofilat mirepo eshte edhe e drejte e jona te ju themi masha te dick martyt... kete te drejt nuk mund t'na e mohoni, e kot eshte!

furragji
22.05.2011, 21:37:33
"Po me dikė martin qfare bisedutė....a ju premtoj diqka ne dobi tė Kosovės..."

Furragji a ke pjek naj byrek a naj kifle kshtu, leji kto far pollavrash per Dick Mart-in. Doktorri e ka me vend dhe ka titull e ti je vetem nje furragji, asgje me shume.

Ndriti!

Ha hahahahah po po titull kan pasė dhe Sinon Hasani Rrahman Morina dhe shum te tjerė... ne nuk njihum mesė veti dhe nuk dimė kush per tjetrin se qfarė titujshė kemė. Mosė u bazo shum zotni ne titujė ket e dije se nuk je njė qė se dinė po po ta kana kishum me i rrespektue kishum titujtė?! se pastertija e nji patriotit apo njeriut nuk matet me titujė.Pe marrė nji shembull dhe pse ndoshta po gabojė ose po ju hy ne hakė Familjes sė Jasharajve Adem Jashari me familje nuk kanė pasė tituj po ata i vedosen temelet e shtetit tė Kosovės ket dhe te hujtė e pranojnė posė qė mundė ta mohojnė disa tė shitur tė qujtut Shqiptarė dotė tė thotė se gjithėmon nuk dijnė njerzit me titujė se shum herė ata ose nuk kan guxim ose i mashtron leku.... e sa pėr byrek e kifle po gjithėher janė tė pjekur dhe tė gatshum pėr myshterijnė dhe ato janė tė pjekur mirė....

Ndriti
23.05.2011, 03:08:38
Ha hahahahah po po titull kan pasė dhe Sinon Hasani Rrahman Morina dhe shum te tjerė... ne nuk njihum mesė veti dhe nuk dimė kush per tjetrin se qfarė titujshė kemė. Mosė u bazo shum zotni ne titujė ket e dije se nuk je njė qė se dinė po po ta kana kishum me i rrespektue kishum titujtė?! se pastertija e nji patriotit apo njeriut nuk matet me titujė.Pe marrė nji shembull dhe pse ndoshta po gabojė ose po ju hy ne hakė Familjes sė Jasharajve Adem Jashari me familje nuk kanė pasė tituj po ata i vedosen temelet e shtetit tė Kosovės ket dhe te hujtė e pranojnė posė qė mundė ta mohojnė disa tė shitur tė qujtut Shqiptarė dotė tė thotė se gjithėmon nuk dijnė njerzit me titujė se shum herė ata ose nuk kan guxim ose i mashtron leku.... e sa pėr byrek e kifle po gjithėher janė tė pjekur dhe tė gatshum pėr myshterijnė dhe ato janė tė pjekur mirė....

Jo vallha beli qita skane pase kurfare titujsh, bile Dr. hiq se hiq. Qofte me dije se titulli nuk ta rrite namin, por eshte puna ajo. Ani qysh um provokojka ktu sa mem shti me fole? O ti, edhe u jam katunar vec i regjt a, e nestra kam me ardhe me i ble do buke, se kam me shku qatje me nifar veni me do argat. Ti mos u hatro o Aga Furragji, se na vec llaf po bajme ktu, e pse se ke ngjite edhe ti nofk tjeter psh. Profesor a Docent a, se tybe n`t`kisha nguc. Ani i paska pa met edhe hatri. : ))))) E cka me t`ba tash? Ai Doktor e ti Furragji qy, pse a keq a, se spo kini pare as ju furragjite hiq, maruet krejte. : ))))) Allahile a e kie dicka Milaim Zeken se krejt si me rrotlla kishe ckrue? : )))))

Ndriti!

Besnik...
23.05.2011, 20:43:52
Ndriti,.!


Si hapes i temes, ty po te drejtohem.

Titulli eshte, me te vertet shum i gjetur ! Komplimente,.. :)

I paftyr, pa asnje dyshim eshte Bexhet Shala dhe Bardhyl Metaj !

Te paftyr jan edhe ata qe lexojn "intelektual" te ketij niveli.

Te paftyr, gjithsesi mund te jesh edhe ti, qe i ben publicitet falas ketyre idhujve te LDK-ės !

Te paftyr jan gjithe ata fanatik te partive politike !

Un sa her qe te lexoj emra si Halil Mutufi, Bardhyl Meqka e Bexhet Shala,.. me vjillet !

Ndriti
23.05.2011, 23:03:23
Ndriti,.!

Si hapes i temes, ty po te drejtohem.

Titulli eshte, me te vertet shum i gjetur ! Komplimente,.. :)

I paftyr, pa asnje dyshim eshte Bexhet Shala dhe Bardhyl Metaj !

Te paftyr jan edhe ata qe lexojn "intelektual" te ketij niveli.

Te paftyr, gjithsesi mund te jesh edhe ti, qe i ben publicitet falas ketyre idhujve te LDK-ės !

Te paftyr jan gjithe ata fanatik te partive politike !

Un sa her qe te lexoj emra si Halil Mutufi, Bardhyl Meqka e Bexhet Shala,.. me vjillet !

Vec kaloi faqet pa lexu hiq, shume lehte e ke.

Jo falas jo, keta po ua ēijerrin maskat,te pafytyrve, ndersa ne vetem po i aktualizojme here pas here, sa mos me i harru, se ka shume ndersa edhe ti mund te jesh ndonjeri prej tyre qe e shet bothen per nje nofke se jo per me shume.

Allahile a po u dashka ndonje demshperblim per publicitet e kontribut a, qasi si ti qe koke i ki ketu edhe disa shoke, coban me cakoj, ev po patrioti qe koke.

Keshtu si ti, kane mendu te gjthe t`pafatyret qe e sollen Kosoven ne kete gjendje te mjerueshme me 45% t`papune, gjendje ku femijet i mbysin qent e rrugve, se per mundin e bere per vendin po u dashka patjeter te shperblehen a me hajni, shantazh a kabullgjillek, s`ka rendesi.

Edhe dicka: nese i urren kaq shume keta t`apostrofuar qe po i denoncojne keto dukuri negative ne shoqerine tone, keta keqberes, dil n`kofsh far trimi e hiqi vlla, ama vec banu edhe burre, dil publikisht e trego pse i hoqe.

Ndriti!

Besnik...
23.05.2011, 23:40:40
Vec kaloi faqet pa lexu hiq, shume lehte e ke.

Jo falas jo, keta po ua ēijerrin maskat,te pafytyrve, ndersa ne vetem po i aktualizojme here pas here, sa mos me i harru, se ka shume ndersa edhe ti mund te jesh ndonjeri prej tyre qe e shet bothen per nje nofke se jo per me shume.

Allahile a po u dashka ndonje demshperblim per publicitet e kontribut a, qasi si ti qe koke i ki ketu edhe disa shoke, coban me cakoj, ev po patrioti qe koke.

Keshtu si ti, kane mendu te gjthe t`pafatyret qe e sollen Kosoven ne kete gjendje te mjerueshme me 45% t`papune, gjendje ku femijet i mbysin qent e rrugve, se per mundin e bere per vendin po u dashka patjeter te shperblehen a me hajni, shantazh a kabullgjillek, s`ka rendesi.

Edhe dicka: nese i urren kaq shume keta t`apostrofuar qe po i denoncojne keto dukuri negative ne shoqerine tone, keta keqberes, dil n`kofsh far trimi e hiqi vlla, ama vec banu edhe burre, dil publikisht e trego pse i hoqe.

Ndriti!

E kisha kalu edhe kete faqe, po jam disi si alergjik ndaj llafazanave qe flasin per te mos then asgje. Po te njejtit lloma i kishe edhe gjat periudhes se erret te neokomunistit ibrahim rugova, dhe keta e ngritshin lart ne qiell duke i thurrur lavde e sot me qesin kanun, kinse qenkan me te vertet "kritik". Pik se pari, e drejta e tyre pas adhurimit te magar rugoves, eshte heshtja e perhershme ! Situata ne te cilen gjindet sot kosova, eshte si rezultat i permirsimit te qeveris se ldk-es.

Un s'jam pro-Hashes, Kupes dhe ekipit hajdukli. Por sikur t'ishin te gjithe si un, faqebardhe, qe besa moti ishit dal nga ky m*** i madhe !

Edhe dicka, keta qe i cek ti, nuk denoncojn asgje, keta jan ato figurinat qe pergadisin propagandat ne marsh drejt zgjedhjeve te reja. Keta i ke armiqet qe me cdo kusht, mundohen ta krijojn "kombin" koēevar, qe te lun tane guxh serbia me ta. Ani sot ca lexova ? Kishte folur tipi edhe per luginen duke e akuzuar Vetevendosjen si parti patriotesh me batari kineze, he fjalorin ja shkerdhevsha "bardhit" ! N'mos kofsh vet bardhi, matushi a njeri prej rrethit te tyre ?

Sidokoft, prej momentit qe miraton ide te ndyta dhe kontradiktore me gjithe historin dhe flijimin e popullit shqiptar, s'je ne asgje me i mir se ata t'pa-ftyrit.

trixi
24.05.2011, 00:06:57
..............................

Ndriti
24.05.2011, 00:13:19
E kisha kalu edhe kete faqe, po jam disi si alergjik ndaj llafazanave qe flasin per te mos then asgje. Po te njejtit lloma i kishe edhe gjat periudhes se erret te neokomunistit ibrahim rugova, dhe keta e ngritshin lart ne qiell duke i thurrur lavde e sot me qesin kanun, kinse qenkan me te vertet "kritik". Pik se pari, e drejta e tyre pas adhurimit te magar rugoves, eshte heshtja e perhershme ! Situata ne te cilen gjindet sot kosova, eshte si rezultat i permirsimit te qeveris se ldk-es.

Un s'jam pro-Hashes, Kupes dhe ekipit hajdukli. Por sikur t'ishin te gjithe si un, faqebardhe, qe besa moti ishit dal nga ky m*** i madhe !

Edhe dicka, keta qe i cek ti, nuk denoncojn asgje, keta jan ato figurinat qe pergadisin propagandat ne marsh drejt zgjedhjeve te reja. Keta i ke armiqet qe me cdo kusht, mundohen ta krijojn "kombin" koēevar, qe te lun tane guxh serbia me ta. Ani sot ca lexova ? Kishte folur tipi edhe per luginen duke e akuzuar Vetevendosjen si parti patriotesh me batari kineze, he fjalorin ja shkerdhevsha "bardhit" ! N'mos kofsh vet bardhi, matushi a njeri prej rrethit te tyre ?

Sidokoft, prej momentit qe miraton ide te ndyta dhe kontradiktore me gjithe historin dhe flijimin e popullit shqiptar, s'je ne asgje me i mir se ata t'pa-ftyrit.

E kisha kalu edhe kete faqe, po jam disi si alergjik ndaj llafazanave qe flasin per te mos then asgje. Po te njejtit lloma i kishe edhe gjat periudhes se erret te neokomunistit ibrahim rugova, dhe keta e ngritshin lart ne qiell duke i thurrur lavde e sot me qesin kanun, kinse qenkan me te vertet "kritik".
Te falemnderit per "sqarimin", nese e ke fjalen per keta lloma kushtimisht (LDK-ne), nuk besoj se ke ndonje arsye ti quash lloma per derisa te dy krahet e luftes PDK dhe AAK kishin bashkeqeverisur neper kohe.

Pik se pari, e drejta e tyre pas adhurimit te magar rugoves, eshte heshtja e perhershme ! Situata ne te cilen gjindet sot kosova, eshte si rezultat i permirsimit te qeveris se ldk-es.
Po mos t`ishte kjo LDK te cilen ti po e urren kaq shume, Qeveria e Hashim deshtakut mbeti kaps, dhe doli Isai me pak kallamaz dhe ua lagu.

Un s'jam pro-Hashes, Kupes dhe ekipit hajdukli. Por sikur t'ishin te gjithe si un, faqebardhe, qe besa moti ishit dal nga ky m*** i madhe !
Nuk qon peshe fort, me ke je ti, peshe ka ndryshimi rapid qe duhet te pasoje si rezultat i politikave t`qelqta te lidershipit qe e solli Kosoven ne piken zero, ne nivelin vendor dhe ate nderkombetar. Nese ke ndonje synim real drejte ketij qellimi angazhohu per te dhene kontributin tend e jo te shperndash mjegull ketu me urrejtje ndaj subjekteve tjera.

Edhe dicka, keta qe i cek ti, nuk denoncojn asgje, keta jan ato figurinat qe pergadisin propagandat ne marsh drejt zgjedhjeve te reja.
Preteksti eshte paradigma e ngjarjeve qe synojne ndryshime ne zhvillimin e shendoshe te nje shoqerie.

Keta i ke armiqet qe me cdo kusht, mundohen ta krijojn "kombin" koēevar, qe te lun tane guxh serbia me ta.
Une me shume ia kam droen ketyre qe jane zyrtarisht te nominuar se sa attyre qe filozofojne neper media. Ketu eshte nyja e rrezikut e jo keta qe u katapultuan prej arave per te dhene ndonje opinion madje edhe destruktiv.

Ani sot ca lexova ? Kishte folur tipi edhe per luginen duke e akuzuar Vetevendosjen si parti patriotesh me batari kineze, he fjalorin ja shkerdhevsha "bardhit" ! N'mos kofsh vet bardhi, matushi a njeri prej rrethit te tyre ?
Keta mund t`flasin e shkruajn cka te done, keshtu e ka demokracia, sic shkruante njefare cobani ketu se Levizja VV eshte dore e zgjatur e serbise, por duhet theksuar se keto cfare shkruajne dhe thone keta tipa nuk qojne fort peshe, rendesi ka gjendja reale e faktike ne teren dhe synimi ndaj qellimit konsekuent.

Sidokoft, prej momentit qe miraton ide te ndyta dhe kontradiktore me gjithe historin dhe flijimin e popullit shqiptar, s'je ne asgje me i mir se ata t'pa-ftyrit.
Sidoqofte, mos lexo ketu, nuk te obligon askush. Megjitheate Historia e ketij populli dhe gjakut te derdhur te tij, duhet te mbrohet me cdo cmim nga keta imitues t`clirimit, qe i njohim nga t`gjitha subjektet politike e parapolitike, ama jo duke e perkrahur njeren per ti qepuar tjetres. Kjo eshte pra dyftyresi dhe e pandershme, repsektivisht per ata qe ngjiten, me mize pas veshi.

Ndriti!

Doktori
24.05.2011, 19:19:04
Pershendetje mo!

S`eshte fjala ketu thjeshte per mbrojtje te drejtave te puntorve por fjala eshte per kaos institucional, shtet joligjor, korrupcion institucional dhe shperlarje te parave, dhe jo vetem te ajo firme po ne pergjithesi eshte kjo nje dukuri shume e perhapur ne Kosove!
Si mund te kuptohet ndryshe fakti se ajo "firme" ekziston, eshte e regjistruar, "puneson" disa qindra puntor dhe krejt "legalisht" merr tendere ne zonen Prishtine-Skenderaj me nje shtrirje te gjere! Seshte ky nje rast i veqant, po eshte vetem nje nga rastet e kaosit qe mbreteron ne Kosove! S`jane ata qindra puntor qe mbijetojn si skllaver pa kurrfar mbrojtje ligjore e shendetesore por jane edhe mijera e mijera tjere atje dhe kete e dijme te gjithe!
Si eshte e mundur ta thej doren ne vend te punes nje puntor (apo ta humbe edhe jeten) qe mbane gjalle nje familje 9-antareshe, e te perzenet nga puna pa kurrfar mbrojtje shendetsore, te humbe vendin e punes, ti ndalohet e drejta e pushimit mjeksor deri ne sherim, ti ndalohet e drejta e pageses si i semure (rroges) etj etj etj..Ku ka keshtu? Si do te mbijetoj familja e ati te shkreti muajt e aredheshem? Pse s`ndryshohet kjo? Ju vet po i lejoni keto me heshtjen tuaj!

z.mo, ta mbrosh, ndihmosh dhe ruash popullin tend, eshte patriotizem, eshte atdhedashuri ta ndihmosh forcimin e shtetit tend eshte atdhedashuri e jo tradhti! Ta demaskosh te keqen dhe te ndihmosh zbulimin e korrigjimin e se keqes eshte atdhedashuri! Te fshehesh te keqen eshte krim, eshte banditizem, eshte tradhti ndaj kombit tend!!

E keqja me e madhe eshte se vet "shteti" i Qeverise te cilen ti e mbeshtete ashte ai qe toleroj dhe toleron e edhe mbeshtete kete dhe gjithe korrupcioni ne Kosove eshte pikerisht ne sherbim te Qeverise aktuale dhe njerzve te saj qe vet e kan isntaluar dhe qe faktiksiht e kan fjalen ne Kosove tash e 12 vite!! Ligj te punes s`ka ne Kosove! Kjo eshte skandal z.mo, kurse edhe me skandal eshte te heshtet e te mbrohet ky realitet i turpshem dhe i dhembshem ne emer te patriotizmit!


z.doktorri, sa u perket te drejtave te puntorve ndaj shqetesimin dhe mbeshtes pa rezerve permiresimin e kushteve dhe ligjin e punes. ne sektorin privat ka shume pune per t'u bere, ne njeren ane ligjet ne anen tjeter ngritja e vetdijes se punedhenesve te ri. ne sektorin shoqeror administrativ ka gjithashtu shume pune per te bere. sidomos te punsuarit nga unmik-u te cilet rebelohen ne menyra te ndryshme ndaj qeveris duhet te suspendohen edhe me ate me procedur te shpejt dhe pa drejt ankese. absolutisht kurrefar kriteri nuk eshte me te jesh i punesuar ne administrate vetem pse din disa fjale ne anglisht bile ky kriter duhet te zhduket fare ne shume fusha amdinistrative etj..etj..

dmth ne kosove ka pune gjigante qe presin te kryhen. sa i perket aferes politike te 12-muajve te fundit une jo vetem qe nuk ndaj mendimin por perkundrazi ngase te gjitha faktet flasin gjuhe tjeter. ato qe keni shkruar gjoja per shokimin e miqve tuaj nuk jane tjeter veqse pallavra njejt sikurse akuzat ndaj hashim thaēit.
ata miqt tuaj qe ju respektojn shtiren kinse te shokuar, nese eshte e sakte, ngase europa eshte plot e perplot me raste te tilla siq keni pershkruar vet. bile edhe ne vendet me te zhvilluara gjen raste te ngjajshme, per bllokun lindor as mos t'flasim si dhe per mijera te punsuar pa letra dhe pa asnje te drejte etj..etj..

raporti i serbofilit dick marty eshte qeshtje ne vehte dhe "si rastesisht" korrespondon 100% me disa kritika qe i behen hashim thaēit nga vendort si psh "bande kriminale" (me te jeni sherby edhe vet) etj..etj.. dmth eshte e drejt e juaj te akuzoni hashim thaēin njejt sikurse serbia dhe serbofilat mirepo eshte edhe e drejte e jona te ju themi masha te dick martyt... kete te drejt nuk mund t'na e mohoni, e kot eshte!

Ndriti
24.05.2011, 23:30:18
Se eshte e pa pike fytyre kjo Qeveri e magjupve flet edhe ky fakt i kompletimit te saj me shkie e me magjup, ndersa para qeverise nje pjese e veteranve te luftes ben greve urie. A ka idiotizem me t`madh, se me i leju keta t`pafytyre me udheheq e me fole n`emer t`Kosoves?

Ndriti!

Kompletohet Qeveria me zėvendėsministra

http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0524160819984_m.jpg

Postuar: 16:08 / 24.05.2011

Kryeministri Hashim Thaēi ka firmosur tė martėn emėrimin e shumicės sė zėvendėsministrave tė Qeverisė sė Kosovės, ndėrkohė qė njė pjesė fare e vogėl e emrave mbeten ende si propozime nė tavolinėn e kreut tė ekzekutivit.

KosovaOnline njofton se nė bazė tė marrėveshjes tashmė tė arritur, partneri kryesor i qeverisė PDK do tė ketė 18 zv.ministra i pasuar nga KKR me 6, nga 3 zv.ministra do tė kenė SLS, KDTP, VAKAT dhe Lista Rugova, ndėrkaq PDAK dhe PREBK do tė kenė nga 1 zv.ministėr.

Emrat qė tashmė zyrtarisht mund tė quhen zėvendėsministra nė resorėt pėrkatės tė qeverisė janė:

Ministria e Administratės Publike (MMPH)- Hajredin Hyseni (PDK), Serbolub Gjokik (SLS)

Ministria e Administrimit tė Pushtetit Lokal (MAPL) - Basri Musmurati (PDK), Rifat Krasniq (KDTP)

Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT) - Nehat Mustafa (PDK), Usmen Daldzi (VAKAT)

Ministria e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural(MBPZHR) - Xhabit Morina (PDK), Jashar Qukici (PREBK)

Ministria e Drejtėsisė (MD), Daut Xhemjli

Ministria e Zhvillimit Ekonomik (MZHE) - **** Koci (PDK), Ramadan Hasani (AKR)

Ministria e Financave (MF)- Ramadan Avdiu (PDK)

Ministria e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (MFSK) - Slavisha Filipoviq (SLS) Bejtush Gashi (AKR)

Ministria pėr Komunitete dhe Kthim (MKK)- Emin Krasniqi( PDK), Husnije Beskoviq (VAKAT)

Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sportit (MKRS)- Hajdin Abazi (PDK), **** Elshani (PDAK)

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor (MMPH) Shpėtim Rudi (AKR)

Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale (MPMS) – Fatmir Shurdha (PDK)

Ministria e Punėve tė Brendshme (MPB)- Sasha Rashiq (SLS), Ismet Ibishi (AKR)

Ministria e Punėve tė Jashtme (MPJ)- Ibrahim Gashi (AKR), Petrit Selimi (PDK)

Ministria e Shėndetėsisė (MSH) – Naim Fetahu (PDK), Kadir Husein (KDTP)

Ministria e Infrastrukturės (MI) – Ilhami gashi (PDK), Banush Pacolli (AKR)

Ministria e Tregtisė dhe Industrisė (MTI), Cuneyd Ustaibo (KDTP)

Ministria e Diasporės (MD) – Berat Luzha (PDK), Qerim Bajrami (VAKAT).

Po ashtu, Telegrafi nga burime tė veta tė afėrta me Aleancėn Kosova e Re (AKR), ka mėsuar se pjesė e kabinetit Thaēi, nė postin e zėvendėsministrave do tė jenė edhe Gzim Mehmeti nė Ministrin e Integrimit Evropian, Selami Shkodra nė Ministrin e Drejtėsisė si dhe Emin Gėrbeshi do tė jetė zėvendėsministėr nė Ministrinė e Administrimit tė Pushtetit Lokal.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=14791

furragji
25.05.2011, 19:25:33
Jo vallha beli qita skane pase kurfare titujsh, bile Dr. hiq se hiq. Qofte me dije se titulli nuk ta rrite namin, por eshte puna ajo. Ani qysh um provokojka ktu sa mem shti me fole? O ti, edhe u jam katunar vec i regjt a, e nestra kam me ardhe me i ble do buke, se kam me shku qatje me nifar veni me do argat. Ti mos u hatro o Aga Furragji, se na vec llaf po bajme ktu, e pse se ke ngjite edhe ti nofk tjeter psh. Profesor a Docent a, se tybe n`t`kisha nguc. Ani i paska pa met edhe hatri. : ))))) E cka me t`ba tash? Ai Doktor e ti Furragji qy, pse a keq a, se spo kini pare as ju furragjite hiq, maruet krejte. : ))))) Allahile a e kie dicka Milaim Zeken se krejt si me rrotlla kishe ckrue? : )))))

Ndriti!

Njė dita takova nji plakė duke punuar dhe u ndala u pershendeta me plakun e e ndezum ngaj cigare po bojmė muhabet e pom vet allahile nga je e i tregova se jam nga ky vendė.. eh mtha mir agjes po due met vet dishka e thash haljikoft qka don tmė vetė! tha a pe shen atė pemė atje lartė i thash po eh tha sa mundin jamė tuja bėr perditė tujė ujitė e me mundi po rritet se vendi ashtė ktu qeshtu po tha be agjė pot veti ti qa kishe bae me i pae naj kanė tuj dashtė me ta pre e apo me ti qit dishka ne rrejė qė me u thae kjo pemė a e she vetum sa ka fillue me dhen fryte ani tha mas naj kohe shum ka me prodhue fryte kjo pem nese nuk ma nxjerr na kush me rrajė e i thash valla agjė ruje se paske ba mundi e tha une nuk e kam bjell vetum pėr veti po pėr gjithė ktu kush jeton po i thash qysh be ashtu me bae kta pisa e tha po thojnė se na nuk e kimi mjell vetė e per qato po dojnė me ma domtue po vet plaki me mujtė me gjet njerzė qė ma rujnė nga keq bėrsit shum kisha pague atėhere ju gjegja une i thash se masi ti e paske mjell per neve tybe treqind tybe une kam me tu bae roje aq sa te mundem do tė ndihmoj qė kjo pem tė rritet.
a qė kishe vetė pėr Milaim Zeken po more nji dit e takova e po e veti mos e ke diqka nji far Ndriti u kujtue kogjo si shum e tha jo valla po mveti se qka punon ky ndriti i thash se di valla mdoket se bagazhin e Dick martit ja mban e tha jo be qy an mveti prej kah asht ky far Ndriti i thash poj se die be mdoket se me origjin vjen nga Peja! jo jo tha une me kso njerz nuk kam punė... Nejse ndriti njė her kalo mir deri nrunden tjeter!

Ndriti
26.05.2011, 01:01:16
Njė dita takova nji plakė duke punuar dhe u ndala u pershendeta me plakun e e ndezum ngaj cigare po bojmė muhabet e pom vet allahile nga je e i tregova se jam nga ky vendė.. eh mtha mir agjes po due met vet dishka e thash haljikoft qka don tmė vetė! tha a pe shen atė pemė atje lartė i thash po eh tha sa mundin jamė tuja bėr perditė tujė ujitė e me mundi po rritet se vendi ashtė ktu qeshtu po tha be agjė pot veti ti qa kishe bae me i pae naj kanė tuj dashtė me ta pre e apo me ti qit dishka ne rrejė qė me u thae kjo pemė a e she vetum sa ka fillue me dhen fryte ani tha mas naj kohe shum ka me prodhue fryte kjo pem nese nuk ma nxjerr na kush me rrajė e i thash valla agjė ruje se paske ba mundi e tha une nuk e kam bjell vetum pėr veti po pėr gjithė ktu kush jeton po i thash qysh be ashtu me bae kta pisa e tha po thojnė se na nuk e kimi mjell vetė e per qato po dojnė me ma domtue po vet plaki me mujtė me gjet njerzė qė ma rujnė nga keq bėrsit shum kisha pague atėhere ju gjegja une i thash se masi ti e paske mjell per neve tybe treqind tybe une kam me tu bae roje aq sa te mundem do tė ndihmoj qė kjo pem tė rritet.
a qė kishe vetė pėr Milaim Zeken po more nji dit e takova e po e veti mos e ke diqka nji far Ndriti u kujtue kogjo si shum e tha jo valla po mveti se qka punon ky ndriti i thash se di valla mdoket se bagazhin e Dick martit ja mban e tha jo be qy an mveti prej kah asht ky far Ndriti i thash poj se die be mdoket se me origjin vjen nga Peja! jo jo tha une me kso njerz nuk kam punė... Nejse ndriti njė her kalo mir deri nrunden tjeter!

Furragji,

Ne momentin qe del dhe e kritikon politiken e plogsht te Hashim Thaqit qe ja u muer ftyren edhe ju disave qe keni mbetur te pakt nga radhet e PDK-se, e qe jeni kane te devotshem ktyneher, kot kallxon prralla ktu. Boll po ju dalin t`bemat e pas luftes, hiq pa Dick Marty-n. Ti lexova pak disa nga shkrimet e mehershme dhe t`drejten me ta thene pritova me lexu me shume sepse as ti nuk po dallojshe asnje mml prej mo-se. Prandaj nuk e besoj se meriton ndonje vemendje me tej. Ktheju zanatit t`furragjise e na i pjek simitat me sabah, leji kto fare punshe se fell u pshtjelle hesapi e tovonaj n`at far pshtjellime a m`short qe e hup edhe furren.

Ndriti!

Katrahura
26.05.2011, 08:02:14
OP,
Sa u ktheva prej udhetimit zyrtar me amore mio kupa di negroco,thash hajt te ndalna te furra e qerimit te blejm kaj simit qasishne t'30 centeve se fort t'mire i bon vironi...kur po m'thot "furragjiakja":

- Mos je ti qai qe pe run kupen?

Po pse?

- M'ka than "furragjia" me ja qu nje selam,

qy nje selam!

Munesh me ma qu edhe mu qe don!,se kupa di negroco osht i trullavt hale prej rruges e krejt pergjumshem o...

- A thue?

Qysh t'dush,kqyre n'rend jane tuj prit aaa?

Ev q'na kalli i stagovsi edhe iku me tren t'peseve...;)

Ndriti
26.05.2011, 11:15:19
Nė Qeveri flet veē kryeministri

Publikuar: Sot, mė 26 maj 2011

http://koha.net/repository/images/qeveria_2605111012_4.jpg

Prishtinė, 26 maj – Ministrat e Qeverisė sė Kosovės janė pėr ta dėgjuar shefin e tyre dhe pėr tė votuar vendimet qė sponsorizon ai. Ata nuk kundėrshtojnė.

Nė mbledhjen e sė mėrkurės tė ekzekutivit, anėtarėt e kabinetit qeveritar nuk kanė debatuar pėr asnjėrin prej vendimeve tė marra. Ftesės sė kryeministrit Hashim Thaēi pėr t’i votuar vendimet tė gjithė i janė pėrgjigjur me unanimitet, shkruan sot “Koha Ditore”. Asnjė nuk ka qenė kundėr dhe asnjė nuk ka abstenuar. E kur kanė dashur tė flasin nė fund tė mbledhjes, kanė marrė qortimin nga shefi.

“Ju ēka keni nė tė ndryshme (pikė e fundit e rendit tė ditės ku trajtohen ēėshtje jashtė agjendės v.j.), paralajmėroni fillimisht para se me ardhė nė mbledhje, sepse tė gjithė ministrat po planifikojnė agjendėn, siē ėshtė e planifikuar edhe agjenda e kryeministrit”, ka qenė reagimi i Thaēit ndaj kėrkesės sė ministrave pėr tė marrė fjalėn.

Megjithatė, nė kėtė pikė i pari ka folur ministri i Shėndetėsisė, Ferid Agani. Ai ka kėrkuar njė sqarim – pse kryeministri nuk e kishte qitur pėr votim njė projektvendim qė lidhej me importin e barnave, e qė ishte pjesė e agjendės sė mbledhjes sė Qeverisė.

“Desha ta sqarojmė pse u kthy pika e rendit tė ditės qė pata me e paraqitė”, ka qenė pyetja e ministrit pėr kryeministrin. “Mė duhet me i informu palėt”.
Kryeministri Thaēi i ėshtė pėrgjigjur shkurt. Ka thėnė se “kanė mbetur edhe disa konsulta shtesė”.

Ka qenė e vetmja qė ėshtė shtyrė pėr njė mbledhje tjetėr pika e gjashtė e rendit tė ditės, e titulluar “Shqyrtimi i propozim-vendimit pėr autorizimin e Agjencisė sė Kosovės pėr Produkte Mjekėsore, qė tė lėshojė licencė importi pėr njė sasi nga lloje tė caktuara tė produkteve mjekėsore pa autorizim tė marketingut, dedikuar tregut tė vendit pėr tė cilat aktualisht nuk ekziston zėvendėsimi me produkte mjekėsore esencialisht tė ngjashme tė regjistruara nė Republikėn e Kosovės”.

Sikur vendimi tė miratohej, disa pacientė kosovarė mė nuk do tė detyroheshin tė dilnin jashtė vendit pėr tė blerė barna specifike qė nuk lejohen tė pėrdoren nė Kosovė.

Prej 11 projektvendimeve tė renditura nė agjendė dhe tė miratuara nga kabineti qeveritar, 7 janė sponsoruar nga kryeministri Thaēi. Kjo ka bėrė qė gati tėrė kohėn tė flasė vetėm ai.

Fillimisht Thaēi ka hapur mbledhjen me njė fjalim qė pėr kontekst ka pasur vizitat bėrė Kosovės javėn e shkuar tė presidentit tė Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, dhe komisionerit pėr Zgjerim, Stefan Fule, si dhe vizitėn qė do t’i bėjė Kosovės kėtė javė pėrfaqėsuesja e lartė e BE-sė pėr Politikė tė Jashtme, baronesha Catherine Ashton.

“Kėto vizita tė nivelit tė lartė tė udhėheqėsve tė BE-sė konfirmojnė perspektivėn evropiane tė Kosovės dhe agjendėn e integrimeve evropiane tė Qeverisė sė Kosovės”, ka vlerėsuar kryeministri Thaēi.

Pastaj, ka arsyetuar nevojėn e nxjerrjes sė Ligjit pėr nismat legjislative. Ka thėnė se me tė pėrcaktohen rregullat dhe procedurat pėr nismat legjislative nga autoritetet relevante, duke pėrfshirė presidentin e Republikės, deputetėt e Kuvendit, Qeverinė dhe mė sė paku dhjetė mijė qytetarė me tė drejtė vote.

Ligji ėshtė miratuar dhe ėshtė proceduar pėr miratim nė Kuvend. Po me propozimin e tij ėshtė futur nė Strategjinė legjislative tė 2011-s ndryshimi i Ligjit pėr mėrgatėn e Kosovės. Kryeministri ka thėnė se me formimin e Ministrisė sė Diasporės ėshtė kėrkuar qė tė bėhen edhe ndryshimet e nevojshme legjislative pėr funksionimin dhe funksionalizimin e kėsaj ministrie.

Vendimin pėr tė emėruar ministėr tė Diasporės Ibrahim Makollin, kryeministri e ka marrė javėn e shkuar, ndėrsa pjesėmarrja e kėtij ministri nė mbledhje tė Qeverisė ka qenė e para tė mėrkurėn. Megjithėkėtė, Makollit nuk i ėshtė dhėnė fjala pėr tė folur, madje as pėr nevojėn e ndryshimeve qė duhet bėrė nė kėtė ligj.

Po me propozimin dhe arsyetimin e kryeministrit, kabineti qeveritar ka miratuar pėrzgjedhjen e anėtarit dhe kryesuesit tė Bordit tė Trustit tė Kursimeve Pensionale tė Kosovė. Ejup Qerimi ėshtė zgjedhur anėtar i Bordit dhe Ymer Havolli pėr kryesues.

Ngjashėm ėshtė vepruar edhe kur ėshtė miratuar propozimi pėr fillimin e procedurės pėr zgjedhjen e njė anėtari nė Bordin e Komisionit tė Pavarur pėr Miniera dhe Minerale.

Ėshtė miratuar nė tė njėjtėn formė dhe pa debat edhe propozimi i kryeministrit Thaēi pėr strukturėn e stafit nė kabinetin e zėvendėskryeministrit.
Ndėrkaq, me propozime tė ministrave janė marrė mė pak vendime – ėshtė hequr nga Strategjia Legjislative pėr vitin 2011 Projektligji pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr letėrnjoftimin; ėshtė emėruar Basri Rrahmani kryeinspektor i punės e Veton Firzi sekretar i pėrgjithshėm nė Ministrinė e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve; ėshtė bėrė shpronėsimi pėr interes publik (pėr Universitetin Amerikan tė Kosovės) i pronave tė paluajtshme tė cilat evidentohen nė ngastrat kadastrale nr. 257, 259, 260, 261 dhe 382, nė sipėrfaqe prej 39.99 arėsh, qė ndodhen nė zonėn kadastrale tė Hajvalisė; si dhe janė akorduar 20 mijė euro ndihmė pėr pėrballimin e pasojave tė motit tė keq nė shtetin Santa Luēia.

http://koha.net/index.php?cid=1,22,60275

furragji
26.05.2011, 13:05:13
Ani edhe akuzoni!
vakija zotit edhe kjo po bajke vaki!
sod ne mngjes me tė hapur furren,
shof se ishin rendit myshterit pėr tė bler
bukė,gjevrek e kishte dhe nga ta qė kerkonin flija
qka me pa njė fisnike britke sa munte e bile kogjo si me nervozė e tha ti furragji je ka na ban hile edhe dollovere
u ndalen myshterija e po shohin si me habi thash kadal zoj kua problemi po tha bile problem shum i madhė!
tha ti mua po ma jep buken me qaso produkte qė burri imė ma spo mun ban kurgja?! ani tha bile une kam me u ankua edhe te Euleshi ose ti bonma qaren... gjama qat kundra produktin te jap qka tė dushė pak ma mrapa asaj zojes pe shoh Ismet beqirin Isah mustafen e po me ta ish kan dhe Agim veliju agimi po ma ban me sy e une sjam msu kush me ma bae me sy dhe i thash he kua fjala e tha furragji kqyr banja qaren qasaj fisnikes e une paguj po pe veti po kush asht kjo fisnike e tha ashtė e shoqja e Katrahures e thash ani de masi po thue ti une do e kryj ket amanetė... mos ke gajle po tana po e veti Velijun po ti a do pagujsh me lekėt e tua apo tė Shoqrisė jo tha qėre ne se nuk mė beson qe ktu kam deshmitar Isah Mustafen e Ismet beqirin tha u kry ket pun e ndreqi sia masė miri.
Furragjija te gjamija Llapit

Katrahura
26.05.2011, 13:10:09
Ani edhe akuzoni!
vakija zotit edhe kjo po bajke vaki!
sod ne mngjes me tė hapur furren,
shof se ishin rendit myshterit pėr tė bler
bukė,gjevrek e kishte dhe nga ta qė kerkonin flija
qka me pa njė fisnike britke sa munte e bile kogjo si me nervozė e tha ti furragji je ka na ban hile edhe dollovere
u ndalen myshterija e po shohin si me habi thash kadal zoj kua problemi po tha bile problem shum i madhė!
tha ti mua po ma jep buken me qaso produkte qė burri imė ma spo mun ban kurgja?! ani tha bile une kam me u ankua edhe te Euleshi ose ti bonma qaren... gjama qat kundra produktin te jap qka tė dushė pak ma mrapa asaj zojes pe shoh Ismet beqirin Isah mustafen e po me ta ish kan dhe Agim veliju agimi po ma ban me sy e une sjam msu kush me ma bae me sy dhe i thash he kua fjala e tha furragji kqyr banja qaren qasaj fisnikes e une paguj po pe veti po kush asht kjo fisnike e tha ashtė e shoqja e Katrahures e thash ani de masi po thue ti une do e kryj ket amanetė... mos ke gajle po tana po e veti Velijun po ti a do pagujsh me lekėt e tua apo tė Shoqrisė jo tha qėre ne se nuk mė beson qe ktu kam deshmitar Isah Mustafen e Ismet beqirin tha u kry ket pun e ndreqi sia masė miri.
Furragjija te gjamija Llapit


...pasha kuranin,as era buke si ka ardh qaty simitave t'kanopt...
veq ishalla t'ban hajr naj e qkrueme qisishne t'shakalli sherifit edhe kthehesh n'udhe,se per qishtu edhe 5 killa plum me ti shkri o dro qe s'vjen n'veti...
a mos ki naj ftyre me shit helbete?

Ndriti
27.05.2011, 02:05:27
http://www.mekulipress.com/foto_thumbs/1306267591-19764_100364993328362_100000645846333_7884_1404534 _n.jpg

Opinion

Pse tė zhgėnjyer ?!

Heq dorė nga dituria dhe nuk do tė dish pėr vuajtje !
(Lao-Tse)

Zejdush Kastrati

24/05/2011

Me protagonistin e kėtij shkrimi pėr herė tė parė u takova , aty rreth vitit 1987, nė njė ndejė nė Prishtinė, pėrkatėsishtė nė njė takim me rastin e promovimit tė nje libri nė njė lokal hotelier.

Pata pasur rastin, qė edhe mė herėt tė lexoj shkrimet e tija nė njė revistė javore mjaftė tė lexuar atė kohė, dhe tė them tė drejtėn ,pasi qė unė veproja si korespondent nga provinca, ia kisha lakmi edhe pėr temat qė trajtonte , por edhe guximin dhe shkathtėsinė pėr tė “kapur “tema, qė atė kohė, por edhe sot, mėndoj se benin “bum’ ne opinionin kosovar.

Edhe nė kėtė takim rasti, mė la pėrshtypje pėr njohuritė qė dispononte , por dhe qėndrimin pėr rrjedhat aktuale tė asaj kohe, dhe dorėn nė zemėr, ia kisha zili, pėr pozicionimin e tij, shumė parimor, karshi atij realiteti qė mbretronte atė kohė.

Nuk shkoi shumė kohė, dhe pikėrishtė pėr shkak tė kėtyre qėndrimeve , fillimisht u diferencua nga pushteti i asaj kohe, e mė vonė edhe u arrestua e vuajti disa vite burg.

Por, edhe nga burgu kur doli, si me shkrimet qė publikonte herė pas here, ashtu edhe nė takime me kolege e miqė , ishte ai “i vjetri” dhe nuk lente pėrshtypjen se ishte “thyer moralisht”, por gjithnjė, deklarohej, se do tė bėhėt mirė dhe se nuk ka solucion tjetėr pos qė Kosova do tė fitoj.

Gjendjen materiale e kishte tė vėshtirė ,por, pasi qė pothuaj gati tė gjithė kosovarėt, pėr shkak tė atij regjimi tė egėr ,ballafaqoheshin me skamje , andaj nuk ishte pėr tu habitur pse edhe Ai nuk kishte shtėpi, veturė apo bėnte ndonjė jetė pėr tia pasur lakmi.

Banonte nė njė banesė private, me qira, nė tė dalė tė Prishtinės ,dhe edhe martesen e pat ba “tė vonshme” dhe edhe feminė e parė si prind, e pėrjetoi pas viteve tė 9o ,pėrkatėsisht nė kohen kur Kosova qeverisej nga pushteti apsolut sėrbė .

Deri me luftėn e fundit, gjegjėsishtė,me bombardimet e Nato-sė, shumė shpesh takoheshim ,herė nė Gjilan kur vinte tek tė afėrmit e tij, e herė- herė nė Prishtinė, dhe nuk kam pasur rastin asnjėherė(po e pėrsėrisė) asnjėherė, ta dėgjoj, duke u ankuar se pendohet pėr sakrificėn, angazhimin dhe qėndrimin, (shumė parimor), qė kishte treguar gjatė atyre viteve.

E vetmja gja, qė mund tė dallohej nga viti nė vit, ishte se e kishte shtuar volumin e pirjes sė duhanit,por edhe flokėt kishin filluar “tė ndrronin” ngjyrėn.
Pas lufte, si gjithė kosovarėt, ishte shumė optimistė.Pasi qė, siq deklaronte edhe mė herėt , tė vetmin “zanat” e dinte gazetarinė dhe krijimmtarinė letrare, ishte i bindur, se do ta gjente vehten dhe se do tė stabilizohej ai vet, por edhe familja tani 5 antarėshe, dhe do tė mund tė gėzonte “lirinė” e shumėpritur.

Ia filloi punės nė njė medium, pastaj nė njė tjetėr..., dhe pėr dhjetė vite nuk arriti ta gjej”vehten” dhe tė adaptohet ,por gjithnjė i pėrbuzur dhe nėpėrkėmbur, nė radhė tė parė i zhgėnjyer me situatėn e rėndė morale e politike qė po pėrjetonte Kosova, besa edhe i zhgėnjyer me shokė e miqė tė dikurshėm, por edhe gjendjes sė rėndė ekonomike nė familje, alkoholi dhe jeta nė kafene kishte filluar ti bėhėj rutinė dhe “ushqim” i pėrditshėm i tij.

Hiq mė largė, se para disa ditėsh, kur e takova nė njė lokal afėr Fakultetit Juridik, pos zhgėnjimit qė mė shfaqi pėr shumėcka qė po ndodh nė kėtė Kosovė, befasia dhe ajo qė ishte shumė shqetsuese, ishte rrefimi i tij, kur tha dicka qė nuk e pata dėgjuar asnjėherė para vitit 2ooo, pra para lufte. “Me beso” mė tha. “Unė pėr vehte nuk po brengosem fare.Ka shkuar e shumta dhe ka mbetur e pakta.

Nuk po e ndiej vehten mirė edhe me shėndet dhe skam cka baj ma,por po me vjen keq pėr femijėt e mijė tė cilėt nuk po kanė mundėsi tė gėzohen si tė tjerėt. Nuk po e them se po kam dėshirė, por prej zemrės sė plastė, po e them se kisha dashur qė fėmijėt tė mė bėhėn hajna. Ndoshta , vetėm tė tillė, mund tė krijojnė pasuri dhe tė jetojnė e adaptohen nė kėtė realitet, nė tė cilin po jetojmė.

Po e them, me bindje se kjo nuk mund ti ndodhė femijėve tė mijė , sepse ata janė tė edukauar nė atė frymė , qė edhe sot nė kėto kushte qė po jetojnė, sikur tė gjenin ndonjė euro nė shkollė, do ta tregonin para mėsuesit,nė shtėpi para nanės, apo rrugė para policit.... , por jam shumė i brengosur pėr fatin e tyre ,andaj po shfryhem”.”Nuk e kam menduar kurrė se Kosova dhe ata qė e qeverisėn kėto 12 vite ,do tė sjellin nė kėtė gjendje.

Me keqardhje, po e them, se nuk po ia vlen edhe me shkrue e kritikue ma . Kot janė tė gjitha si duket Kosova ėshtė vend i mallkuar..... Sdi pse “?!

Cka tė thuhet e shkruhet mė tepėr.

zejdush@hotmail.com

Ndriti
27.05.2011, 14:08:40
1 mijė e 500 zyrtarė tė lartė nė Kosovė kanė deklaruar prejardhjen e pasuri

Sa peshojnė?

Agjencia Kundėr Korrupsionit ka publikuar raportin pėr pasuritė e zyrtarėve tė tė gjitha institucioneve tė vendit. Por, nuk ka mekanizėm pėr ta vėrtetuar saktėsinė e tyre. Express sjell disa nga deklarimet e pasurive, ashtu siē i kanė shkruar vetė ata. Asnjėri nuk heq keq.

Nga Jeton Musliu & Nebih Maxhuni mė 02.06.2010 nė ora 8:56

Shtėpi qindra metrash katrorė, tokė, troje e para tė gatshme, kanė zyrtarėt e vendit dhe drejtuesit e institucioneve tė tjera publike. Sipas deklarimeve tė pasurisė qė kanė bėrė nė Agjencinė Kundėr Korrupsionit, veprim pėr tė cilėn i obligon ligji, asnjė prej kėtyre zyrtareve duket se nuk i ka punėt keq.

Ka tė tillė qė pagat vjetore, edhe pse nga institucione publike, i kanė deri nė 60 mijė euro. Lista e atyre qė kanė deklaruar pasurinė ėshtė shumė e gjatė, ndėrkohė qė ka edhe tė tillė qė nuk e kanė bėrė kėtė. Deklarimi i pasurisė sė zyrtarėve publikė pėrfshin periudhėn deri me 31 mars tė kėtij viti. Obligimi pėr deklarim e pasurisė bazohet nė nenin 6, paragrafi 2 tė Ligjit me nr. 03/L-151 pėr deklarimin, prejardhjen dhe kontrollin e pasurisė dhe tė dhuratave tė zyrtarėve tė lartė publikė.

Sipas Agjencisė Kundėr Korrupsionit, numri i zyrtarėve tė lartė tė cilėt kanė pasur pėr obligim tė deklarojnė pasurinė e tyre nė vitin 2010 ka qenė 1 mijė e 560 persona, prej tė cilėve, pasurinė nuk e kanė deklaruar 70 zyrtarė tė lartė publikė. Nė mesin e kėtyre personave qė nuk e kanė pėrfillur ligjin janė edhe deputeti i Kuvendit tė Kosovės, Sllavisha Petkovic, Astrit Salihu, kėshilltar i kryeministrit, Vilson Mirdita, ambasadori i Kosovės nė Gjermani, konsuj, zyrtarė tė ministrive, komunave etj. Prej tė gjithėve, biznesmeni Behxhet Pacolli dhe kryetar i AKR-sė ėshtė i vetmi qė ka deklaruar pasurinė, por ka kėrkuar nga AKK-ja qė ajo tė mos i publikohet.

Sa u pėrket zyrtarėve tė tjerė qė e kanė deklaruar pasurinė, ajo duket tė mos jetė e paktė. Megjithėkėtė, AKK-ja nuk ka asnjė mekanizėm i cili do tė verifikonte nėse deklarimi i kėsaj pasurie ėshtė i vėrtetė. Kjo bėn qė deklarimi i vėrtetė i pasurisė tė mbetet nė ndėrgjegjen e secilit. Mė poshtė sjellim pasuritė e deklaruara tė disa prej zyrtarėve tė vendit.

Fatmir Sejdiu, presidenti i Republikės
Shtėpi e pėrbashkėt prej 200 m2- nuk e ka deklaruar vlerėn.
Shtėpi me vėllezėr, por e papėrfunduar- nuk e ka deklaruar vlerėn.
Kursime bankare nga tė ardhurat- 72 mijė euro nė bankėn NLB Prishtina.
Nė RBKO i ka deklaruar se i ka edhe 20 mijė euro tė tjera.
Nuk e ka deklaruar pagėn mujore.
Nuk ka deklaruar se ka kredi.

Jakup Krasniqi, Kryetari i Kuvendit tė Kosovės
Shtėpi me 4 arė nė lagjen Velania nė Prishtinė – nė vlerė 300 mijė euro.
Tokė nė fshatin Negrofc- 20 hektarė tė trashėguar- nė vlerė 600 mijė euro.
Tė ardhurat mujore 2 mijė e 700 euro.
Tė ardhurat vjetore 32 mijė e 400 euro.
Para tė gatshme tė kursyera 15 mijė euro
Para tė huazuara- 85 mijė euro.

Hashim Thaēi, kryeministėr i Kosovės.
Tokė nė Prishtinė- lagjja Veternik, 15 arė- nė vlerė 157 mijė euro dhe shitje e shtėpisė nė lagjen Arbėria.
Shtėpi nė ndėrtim 700 metra katrorė nė lagjen Veternik dhe kredi 100 mijė euro si dhe shitja e shtėpisė 103 mijė euro qė nė total ėshtė 203 mijė euro.
Tokė bujqėsore tė trashėguar nė fshatin Burojė, 7 hektarė nė vlerė 180 mijė euro.
Shtėpi 250 metra katrorė tė trashėguar nė fshatin Burojė- nė vlerė 80 mijė euro
Veturė Grand -Cheeroke- nga kursimet nė vlerė 11 mijė euro.
Sqarim- Vlera e shtėpisė e shitur nė lagjen Arėbria ėshtė 260 mijė euro.
Para tė gatshme nė NLB – Prishtina, 224 mijė e 901 euro.
Pagė vjetore- 17 mijė e 318 euro
Kredi 100 mijė euro pėr ndėrtim tė shtėpisė nė afat shlyerje prej 120 muaj.

Hajredin Kuci, zėvendėskryeministėr i Kosovės
Shtėpi 250 metra katrorė nė Lagjen e Universitetit nė vlerė 200 mijė euro;
Shtėpi dhe tokė nė fshatin Lutogllavė nė vlerė 200 mijė euro.
Veturė Mercedes 220 nė vlerė 10 mijė euro, kurse tash Audi A4
Para tė gatshme nė Pro Credit Bank nė vlerė 16 mijė euro
Pagė mujore nga Qeveria nė vlerė 1 mijė e 183 euro
Pagė mujore si deputet i Kuvendit tė Kosovės- 600 euro
Pagė mujore si profesor nė UP- 500 euro.
Kredi 39 mijė e 900 euro me afat shlyerje pėr vitet 2007-2012
Hua nga njė person me emrin Azem Lajēi nė vlerė 10 mijė euro me afat kthimi 2006-2011.

Ramė Manaj, zėvendėskryeministėr i Kosovės
Banesė 75 metra katrorė nė Prishtinė- e trashėguar, nė vlerė 80 mijė euro;
Shtėpi e papėrfunduar nė lagjen Veternik nė Prishtinė- 250 metra katrorė- nė vlerė 70 mijė euro;
Veturė Audi A4 e blerė nga kursimet- nė vlerė 8 mijė euro
Pagė mujore si zv.kryeministėr -1 mijė e 180 euro.
Shtesa nga Kuvendi i Kosovės- 270 euro
Familja ka kredi-15 mijė euro.

Hashim Rexhepi, guvernator i Bankės Qendrore tė Kosovės
Shtėpi familjare 350 m2 nė lagjen Veternik- nė vlerė 180 mijė euro;
Tokė prej 7.5 arėsh tė trashėguar – nė vlerė 40 mijė euro;
Shtėpi e pėrbashkėt e trashėguar – nė vlerė 35 mijė euro;
Para tė gatshme 3 mijė e 600 euro;
Pagė bruto vjetore nė BQK- 51 mijė e 629 euro;
Bashkėpunėtor i jashtėm i njė institucioni arsimor privat- 6 mijė euro.
Kredi nė bankėn NLB-Prishtina- nė vlerė 50 mijė euro.
Kredi tjetėr nė vlerė 15 mijė euro.

Adrian Zalli, drejtor menaxhues i Trustit Pensional tė Kosovės
Automjet- Chrysler- nė vlerė 12 mijė e 700 euro;
Para nė bankėn nė New-York-INT Direct- 9 mijė e 200 euro;
Nė Reiffesien Bank-15 mijė e 506 euro;
Nė TEB Bank-17 e 111 euro;
Pagė bazė bruto vjetore- 46 mijė e 800 euro;
Bruto vjetore –pėrmbajtje- 19 mijė e 200 euro.

Nexhat Daci, kryetar i LDD-sė.
Shtėpi familjare- nė vlerė 250 mijė euro nė lagjen Velania nė Prishtinė;
Deponime, kursime familjare, kredia bankare- 150 mijė euro;
Shtėpia e vikendit- 100 m2 nė Brezovicė; kursime familjare, trashėgimi familjare- 90 mijė euro;
Para tė gatshme nė bankėn BPB- 10 mijė euro;
Para tė gatshme nė Nova Lubljanska Banka- 31 mijė euro;
Rrogė nga Kuvendi i Kosovės- 24 mijė euro nė vit;
Tė ardhura nga Fakulteti nė vlerė 6 mijė euro;
Shpėrblime nė Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės - 6 mijė euro.

Fatmir Limaj, ministėr i Transporteve dhe Post-Telekomunikacionit dhe deputet (PDK)
Banesė banimi- 110 m2 nė Prishtinė- nė vlerė 80 mijė euro;
Banesė banimi- 68 m2- nė vlerė 70 mijė euro;
Shtėpi banimi nė Malishevė- 300 m2- nė vlerė 250 mijė euro;
Tokė, truall, arė bujqėsore 13 hektarė dhe 10 arė nė fshatin Banjė tė Malishevės- trashėgimi familjare nė vlerė 500 mijė euro;
Veturė A4 –nė vlerė 20 mijė euro;
Audi A6 (pasuri familjare)- nė vlerė 25 mijė euro;
Para nė Pro Credit Bank-225 euro;
Para nė Reiffesien Bank -26 mijė euro;
Pagė si ministėr- 1 mijė e 270 euro nė muaj;
Pagė si deputet -744 euro mė muaj;
Kredi nė Reiffesien Bank- 40 mijė euro me afat shlyerje pėr 10 vjet.

Lutfi Haziri, ministėr i Kulturės dhe deputet (LDK)
Shtėpi familjare 16 arė, pronė e pėrbashkėt me prindėr- nė vlerė 350 mijė euro;
Truall pėr shtėpi- 5 arė pronė e bashkėshortes nė vlerė - 12 mijė euro;
Veturė BMW X5- nė vlerė 25 mijė euro;
Para tė gatshme nė bankėn NLB-Prishtina- 73 mijė euro;
Para nė Reiffesien Bank – 5 mijė euro;
Paga vjetore- 23 mijė e 730 euro.

Ardian Gjini, deputet nga AAK-ja
Shtėpi banimi 350 m2 e prindėrve nė Gjakovė - nė vlerė 250 mijė euro;
Tokė ndėrtimore 3 arė nė Prishtinė- nė vlerė 200 mijė euro;
Veturė Mercedes nga kursimet- 15 mijė euro;
Paga neto mujore- 1 mijė 298 euro si deputet i Kuvendit;
Shtesa deri nė 6 mijė euro nė vit qė tatimohen sipas ligjit.

Besa Gaxherri, deputete nga LDD’ja
Veturė tip Tiguan- nga tė ardhurat familjare- nė vlerė 28 mijė euro;
Paga vjetore nga Kuvendi i Kosovės- 20 mijė euro;
Paga vjetore nga PTK- 16 mijė e 800.

Adem Salihaj
Tokė- 2.7 hektarė nė Ferizaj tė trashėguar- nė vlerė 30 mijė euro;
Tokė 0.5 hektar nė Ferizaj tė trashėguar – nė vlerė 300 mijė euro;
Shtėpi 200 m2 nė Ferizaj- nė vlerė 60 mijė euro;
Veturė- 5 mijė euro;
Para tė gatshme nė bankėn NLB-Prishtina -9 euro e 13 cent;
Nė bankėn BKT nė Ferizaj- 346 euro;
Nė Bankėn Ekonomike - 6 euro.

Bujar Dugolli, deputet i pavarur
Banesė nė Prishtinė, 115 m2 – nė vlerė 115 mijė euro;
Shtėpi 170 m2 nė fshatin Nekoc- nė vlerė prej 50 mijė eurosh;
Tokė bujqėsore 1.25 hektar- nė vlerė prej 20 mijė eurosh;
Objekt bujqėsor- fermė, nė fshatin Nekofc- nė vlerė prej 15 mijė eurosh;
Veturė nė vlerė prej 15 mijė eurosh;
Para tė gatshme nė bankėn BKT-30 mijė euro;
Para tė gatshme nė Pro Credit Bank-5 mijė euro;
Pagė vjetore si deputet i Kuvendit tė Kosovės- 17 mijė e 856 euro.
Pagė vjetore nė UP- 4 mijė e 800 euro (50 % e pagės).

**** ****, deputet nga LDD-ja
Shtėpi tė pėrbashkėt nė fshatin Llaushė- nė vlerė 128 mijė euro;
Veturė- nė vlerė 16 mijė euro;
Aksionar nė NTSH ’Vėllėzėrit Geci” – nė vlerė 173 mijė euro.
Banesė nė Prishtinė nga kredia nė bankėn ‘Reiffeisne Bank- nė vlerė 40 mijė euro;
Pagė mujore si deputet i Kuvendit tė Kosovės- 1 mijė e 294 euro;
Anėtar i Bordit nė NTSH “Vėllezėrit Geci”- 700 euro nė muaj.
Kredi nė Reiffeisen Bank- 25 mijė euro me afat shlyerjeje prej 3 vitesh.

Melihate Tėrmkolli, deputete e AAK-sė
Shtėpi prej 120 m2 nė fshatin Bardh tė Madh-nuk ėshtė shėnuar vlera;
Oborr nė fshatin Bardh tė Madh, 20 arė- nuk ėshtė shėnuar vlerėn;
Oborr nė vendin e njėjtė prej 15 arėsh- nuk ėshtė shėnuar vlera;
Banesė nė Prishtinė prej 50 m2, pronė familjare-vlera 60 mijė euro;
Tokė bujqėsore prej 25 arėsh- nuk ėshtė shėnuar vlera;
Veturė Hyndai-Santafea, pronė familjare prej - vlera 12 mijė euro;
Pagė vjetore si deputete -19 mijė e 197 euro.

Isa Mustafa, kryetar i Prishtinės
Shtėpi nė Prishtinė e trashėguar- nė vlerė prej 138 mijė euro;
Tokė-arė, 1/2 e 2.43 hektarė nė lagjen Arbėria nė Prishtinė- vlera 365 mijė euro;
Para tė gatshme nė Pro Credit bank- 7 mijė e 800 euro;
Para tė gatshme nė Pro Credit Bank- 18 mijė euro;
Para tė gatshme nė Bankėn e Biznesit-1 mijė e 500 euro;
Paga vjetore si kryetar i Prishtinės- 13 mijė e 200 euro;
Nga ASHAK- 4 mijė euro;
Nga UP- 5 mijė euro= 22 mijė e 200 euro.
Pagat e anėtarėve tė tjerė tė familjes- 30 mijė euro.

Agron Mustafa, drejtor i Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės
Shtėpi 300 m2 e prindėrve- vlera 300 mijė euro.
Oborr prej 4 ari, e prindėrve- vlera 200 mijė euro.
Veturė – vlera 25 mijė euro.
Para tė gatshme nė Pro Credit Bank-70 mijė euro.
Paga mujore -3 mijė e 14 centė.
Kredi nė Pro Credit Bank- 15 mijė euro.

Arben Gjukaj, drejtor i KEK-ut
Truall prej 30 arėsh nė fshatin Strellc, e trashėguar- nuk ėshtė shėnuar vlera;
Tokė 4 ari nė fshatin Strellc e trashėguar- vlera nuk ėshtė shėnuar;
Veturė -6 mijė e 500 euro;
Para tė gatshme nė bankėn NLB-Prishtinė-43 mijė e 878 euro;
Para tė gatshme nė Reiffesien Bank- 14 mijė e 804 euro.
Paga vjetore nė KEK- 33 mijė e 600 euro (performanca, plus-minus 25%).

Shyqri Haxha, drejtor i PTK-sė
Tokė 6 hektarė nė fshatin Sfaracak nė Vushtrri e trashėguar- vlera sipas ēmimit tė lokacionit.
Mal prej 4 hektarėsh nė fshatin Galicė, e trashėguar- vlera sipas ēmimit tė lokacionit.
Shtėpi prej 300 m2 nė fshatin Sfaracak- vlera sipas ēmimit tė lokacionit.
Shtėpi prej 200 m2 nė fshatin Sfaracak- vlera sipas ēmimit tė lokacionit.
Banesė nė Vushtrri prej 120 m2, pronė familjare- vlera sipas ēmimit tė lokacionit.
Shtėpi nė Angli e blerė nė vitin 2006- vlera sipas ēmimit tė lokacionit.
Pagėn vjetore ose mujore nuk e ka deklaruar.


Disa nga zyrtarėt qė nuk e kanė deklaruar pasurinė sipas obligimit ligjor janė:

1. Slaviša Petkovič, deputet
2. Astrit Salihu kėshilltar politik i kryeministrit
3. Zejnullah Gruda kėshilltar politik i zv.kryeministrit Hajredin Kuēi
4. Nuri Bexheti kėshilltar i lartė politik nė MASHT
5. Adnan Dragaj kėshilltar politik nė MASHT
6. Prof. Dr. Osman Gashi, dekan i Fakultetit tė Filologjisė
7. Prof.Dr. Mehdi Polisi, prodekan pėr financa i Fakultetit tė Filologjisė
8. Prof.Dr. Lindita Rugova, prodekan pėr mėsim i Fakultetit tė Filologjisė
9. Vaxhid Sadriu, sekretar i Fakultetit tė Filologjisė
10. Prof.Dr. Myzafere Limani, dekan i Fakultetit tė Inxhinierisė Elektrike dhe Kompjuterike
11. Dr.Sc. Vjosa Komoni, prodekan pėr ēėshtje mėsimore i FIEK
12. Dr.Sc. Enver Hamiti, prodekan pėr financa i FIEK
13. Prof.ass. Haqif Mulliqi, prodekan i Degės sė Artit Dramatik
14. Prof.Asc. Bahtjar Kryeziu, u.d.prodekan i Fakultetit tė Edukimit - Dega Gjilan
15. Prof.Ass. Xheladin Zymberaj, u.d.prodekan i Fakultetit tė Edukimit - Dega Prizren
16. Prof.Ass. Mazllum Kumnova, u.d.prodekan i Fakultetit tė Edukimit - Dega Gjakovė
17. Prof.Ass. Husnija Bibulica, prodekan pėr financa i FSHAB - Pejė
18. Mr. Isak Jashari, prodekan pėr financa i FSHTA - Ferizaj
19. Mr. Binaze Jashari, prodekan pėr mėsim i FSHTA - Ferizaj
20. Kemal Delič, drejtor i Zyrės pėr Ēėshtje Ligjore nė MKK
21. Hazer Dana, drejtor i Parkut Nacional Malet e Sharrit
22. Valon Krasniqi, kėshilltar nė MPB
23. Rafet Manaj, kėshilltar nė MPB
24. Vilson Mirdita, ambasor nė Gjermani
25. Imer Berisha, kėshilltar - SHBA
26. Islam Spahiu, kėshilltar - Berlin
27. Sanije Bajraktari-Hysaj, kėshilltar - Paris
28. Fatmire Musliu, sekretare e parė - Berlin
29. Argjent Shala, sekretar i parė - Paris
30. Arta Rama, konsulle e pėrgjithshme – New York
31. Milazim Vllasaliu, konsull - Berlin
32. Mazllum Belegu, drejtor ekzekutiv i Qendrės Kombėtare tė Transfuzionit tė Gjakut.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../31753/C4/C15/

Ndriti
27.05.2011, 14:17:37
Pasuria e Thaēit 1,5 milion euro, e Krasniqit mbi njė milion

Publikuar: Sot, mė 01 qershor 2010

http://img195.imageshack.us/img195/4500/thaqishtepiandert462522.jpg

Prishtinė, 1 qershor - Mė shumė se 1 mijė e 500 zyrtarė tė lartė nė Kosovė kanė deklaruar prejardhjen e pasurisė sė tyre. Ndėrsa 70 tė tjerė nuk e kanė bėrė kėtė gjė, me gjithė obligimet ligjore, ka raportuar KTV.

Ndėrsa Behgjet Pacolli refuzon qė t’i publikohet pasuria. Formulari 10-faqesh i Agjencisė Kundėr Korrupsionit pėr deklarimin e prejardhjes sė pasurisė tė zyrtarėve tė lartė, mbase i ėshtė dukur i gjatė presidentit Fatmir Sejdiu.

Pos tė dhėnave pėr postin tė cilin mban dhe disa pjesė tė tjera, i pari i vendit nuk ėshtė lodhur pėr tė plotėsuar gjithė formularin dhe pjesėt tė cilat kėrkohen tė plotėsohen.

E megjithėkėtė, 98 mijė e 210 euro janė paratė qė presidenti ka vendosur t’i ruajė nė dy banka komerciale. Ai nuk ka treguar se sa rrogė merr.

Gjithashtu ai nuk ka vendosur ēmim pėr shtėpitė, pėr tė cilat ka thėnė se i ndan me vėllezėrit.

Nė kėtė formularė, pos gruas sė papunė, askund nuk figurojnė tė ardhurat e fėmijėve tė presidentit.

Mė i kujdesshėm ėshtė treguar kryeministri Hashim Thaēi, ai ka plotėsuar ēdo gjė qė i ėshtė kėrkuar, pėrfshirė edhe borxhet bankare.

Nė bazė tė kėtyre tė dhėnave, pasuria e kreut tė ekzekutivit ėshtė 1 milion e 491 mijė e 614 euro, plus 100 mijė euro kredi.

E kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, ka deklaruar pasurinė e cila kap shifrėn e 1 milion e 61 e 880 euro. Pasuria e Ministri tė Transportit Fatmir Limaj ėshtė vlerėsuar 973 mijė e 268 euro, plus 40 mijė euro kredi bankare.

Ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj, ka deklaruar se pasuria e tij shkon deri nė 460 mijė e 877 euro. Ndėrsa Ahmet Shala, ministėr i Financave, ka pasuri 664 mijė e 452.9 euro.

341 mijė euro ėshtė pasuria e deklaruar nga kryetari i Lidhjes Demokratike tė Dardanisė.

Nė raportin e AKK-sė, 70 zyrtarė tė lartė publikė nuk e kanė deklaruar pasurinė e tyre, megjithėse njė gjė e tillė kėrkohet me ligj. Numri i atyre qė e kanė publikuar pasurinė ėshtė 1 mijė e 560 zyrtarė.

Ndėrkaq, ka tė atillė qė kanė deklaruar pasurinė e tyre (4 raste), por nuk e kanė mbushur formularin nė tėrėsi, apo edhe njė rast kur zyrtari ka deklaruar pasurinė, por ka kėrkuar qė ajo tė mos publikohet qė, sipas AKK-sė, ėshtė lideri i AKR-sė, Behgjet Pacolli, qė ka kėrkuar njė gjė tė tillė.

Deklarimi i pasurisė sė zyrtarėve ka qenė i paraparė deri mė 31 mars tė kėtij viti nė pėrputhje me Ligjin pėr deklarimin, prejardhjen dhe kontrollin e pasurisė.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,23556

Ndriti
27.05.2011, 14:21:31
Preteni: Pasuria e deklaruar e disa zyrtarėve nuk i pėrgjigjet tė vėrtetės

Publikuar: E mėrkure, mė 02 qershor 2010

http://www.koha.net/repository/images/02preteni4.jpg

Prishtinė, 2 qershor - Disa nga formularėt e pasurisė sė deklaruar tė zyrtarėve nuk i pėrgjigjen gjendjes faktike. Kėshtu i tha Radio Kosovės kreu i Agjencisė Anti Korrupsion Hasan Preteni i cili ka shtuar se Agjencia ėshtė duke i hetuar kėto raste. Nga ana e tij kryeprokurori publik i Qarkut nė Prishtinė Osman Kryeziu ka thėnė se deri mė tash nuk kanė pasur ndonjė informacion se ndonjė zyrtarė ka paraqitur tė dhėna tė rreme.

Kreu i Agjencisė Antikorrupsion, Hasan Preteni, ka thėnė se disa nga formularėt e pasurisė sė deklaruar tė zyrtarėve nuk u pėrgjigjen gjendjes faktike.Ai ka thėnė se Agjencia ėshtė duke i hetuar kėto raste pėr tė ia pėrcjell prokurorisė dhe u ka bėrė thirrje qytetarėve tė Kosovės qė nėse kanė informacione se deklarimi i pasurisė sė zyrtarėve kosovarė nuk pėrputhet me tė dhėnat reale t’i dėrgojnė nė agjenci.

“ Duhet pranuar se ka disproporcion nė mes tė deklaruarės dhe faktikes dhe tė gjitha ato informacione qė ka disproporcion me tė deklaruarės dhe faktikes bėhet pjesė e hetimit tė agjencisė dhe tė gjithė ato pėrfundojnė nė prokurori. Duhet pranuar se numri i kėtyre informacioneve nuk ėshtė i madh”, i ka thėnė Preteni Radio Kosovės.

Ndėrsa kryeprokurori publik i Qarkut nė Prishtinė Osman Kryeziu ka thėnė se deri mė tash nuk kanė pasur ndonjė informacion se ndonjė zyrtarė ka paraqitur tė dhėna tė rreme.

“ Agjencia duhet tė verifikoj kėtė deklarim pasurish nėse ka shpėrputhje. Deri mė tani nuk kemi informata nėse ka pasur deklarime tė pasakta. Megjithatė Agjencisė Antikorrupsion i takon tė hetoj”, ka thėnė Kryeziu pėr Radio Kosovėn (RTK).

Avni Zogiani, udhėheqėsi i organizatės kundėr Korrupsionit “Ēohu” , ka thėnė se qytetarėt e Kosovės edhe mė tej vetėm do dėgjojnė rrėfime tė pasakta tė deklarimeve tė pasurisė pa pasur mundėsi pėr t’i verifikuar ato.

“ Ne do shohim edhe mė tej veē formularė nė letėr pa pasur mundėsi tė monitorohet rritja e kėsaj pasurie. Jo vetėm legjislacioni por edhe faktorė tė tjerė bėjnė qė qytetarėt e Kosovės tė mos dinė cila ėshtė pasuria e vėrtetė e kėtyre zyrtarėve”, ka thėnė Zogiani.

Ndėrsa ekspertja e lėmit tė drejtėsisė Nekibe Kelmendi ka thėnė se me gjithė strukturėn legjislative ende tė mangėt prokuroria mund tė mbledh informacione dhe tė bėjė verifikimin e kėtyre pasurive tė deklaruara dhe prejardhjes sė tyre.

“ Ekziston kodi penal dhe ligjet tjera ka bazė tė mjaftueshme ligjore pėr t’u kontrolluar mėnyra e deklarimit tė kėsaj. Shumė mirė po shkruan kaq e ka pas rrogėn . A ka mujt pėr atė periudhė edhe me nisė njė procedurė penale ndaj dikujt. Kjo nuk e pėrjashton tė drejtėn e prokurorėve pėr me nisė procedurė penale ndaj personit tė caktuar. E tash ėshtė ēėshtje e prokurorit nėse ai dyshon.”, ka thėnė Kelmendi.

Njė ditė mė parė Agjencia Anti Korrupsion ka publikuar formularėt e pasurisė sė deklaruar tė mbi 1500 zyrtarėve kosovarė dhe sipas tė dhėnave tė deklaruara del se udhėheqėsit kosovarė janė goxha tė pasur.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,22,23623

Ndriti
27.05.2011, 14:26:17
Kryetari i Kaēanikut mė i pasur se kryeministri Thaēi

Publikuar: E shtune, mė 05 qershor 2010

http://img41.imageshack.us/img41/3247/05qafirzharku43394784.jpg

Kaēanik, 5 qershor - Xhabir Zharku, kryetar i Komunės sė Kaēanikut, ėshtė mė i pasur se shefi i partisė sė tij, Hashim Thaēi, njėherėsh edhe kryeministėr i Qeverisė sė Kosovės, bazuar nė deklarimin e pasurisė qė kėta dy zyrtarė tė lartė e kanė bėrė nė Agjencinė Kosovare kundėr Korrupsionit. Pasuria e Zharkut e kalon shumėn prej 2 milionė eurosh.

Nė formularėt qė ia ka dorėzuar AKK-sė, tė publikuar ndėrkohė, kreu i i Komunės dhe i Degės sė PDK-sė nė Kaēanik thotė se ėshtė pronar i 50 pėr qind tė aksioneve tė ndėrmarrjes prodhuese "X-FORT", me vlerė aktuale prej 1 milion e gjysmė euro.

Ndėrmarrja e sipėrpėrmendur prodhon llaēe dhe material fasadash, ndėrsa gjendet nė fshatin Doganaj tė Kaēanikut. Ai ėshtė pronar edhe i truallit prej 33.77 hektarėsh nė lokalitetin "Dushkaja" nė Kaēanik, i blerė nė vitin 2000, me vlerė aktuale prej 300 mijė eurosh. I pari i Kaēanikut thotė se i tij ėshtė edhe trualli prej 6.24 hektarė nė Durrės, i blerė mė 1992, me vlerė 100 mijė euro, sikundėr edhe i njė sipėrfaqeje tokėsore dhe i njė shtėpie nė fshatin Biēec tė Kaēanikut, tė cilėsuara si prona tė trashėguara, me vlerė 90 mijė euro.

Zharku ėshtė pronar edhe i 2 shtėpive tė tjera, njė nė Kaēanik e tjetra nė Durrės.

Shtėpinė nė "Dushkajė" tė Kaēanikut me 3,5 hektarė tokė, e ka pėrllogaritur tė kushtojė 80 mijė euro, ndėrsa atė nė Durrės, e ndėrtuar gjatė periudhės 2006-2008, 140 mijė euro. I pari i Kaēanikut vozit xhipin "WV Taureg", i blerė mė 2007, qė kushton 45 mijė euro.

Nga mbledhja e shifrave tė sipėrpėrmendura del se Xhabir Zharku ka prona tė paluajtshme dhe tė luajtshme nė vlerė totale prej 2 milionė e 155 mijė euro. Ai nuk ka deklaruar para tė gatshme tė deponuara nė institucionet financiare, ndėrsa paga mujore neto e tij ėshtė 760 euro. Zharku thotė se merr edhe pagė nė "X-FORT", sipas fitimit vjetor.

Pagė vjetore nė shumė prej 2 400 eurosh nga "X-FORT" merr edhe gruaja e tij e punėsuar aty. Ndėrsa, njėri nga bijtė e kryetarit tė Kaēanikut vozit xhip "Mitsubishi", i deklaruar si dhuratė e xhaxhait tė tij me qėndrim nė Suedi.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,24005

mergimtarja
27.05.2011, 18:14:23
http://www.mekulipress.com/foto_thumbs/1306267591-19764_100364993328362_100000645846333_7884_1404534 _n.jpg

Opinion

Pse tė zhgėnjyer ?!

Heq dorė nga dituria dhe nuk do tė dish pėr vuajtje !
(Lao-Tse)

Zejdush Kastrati

24/05/2011

Me protagonistin e kėtij shkrimi pėr herė tė parė u takova , aty rreth vitit 1987, nė njė ndejė nė Prishtinė, pėrkatėsishtė nė njė takim me rastin e promovimit tė nje libri nė njė lokal hotelier.

Pata pasur rastin, qė edhe mė herėt tė lexoj shkrimet e tija nė njė revistė javore mjaftė tė lexuar atė kohė, dhe tė them tė drejtėn ,pasi qė unė veproja si korespondent nga provinca, ia kisha lakmi edhe pėr temat qė trajtonte , por edhe guximin dhe shkathtėsinė pėr tė “kapur “tema, qė atė kohė, por edhe sot, mėndoj se benin “bum’ ne opinionin kosovar.

Edhe nė kėtė takim rasti, mė la pėrshtypje pėr njohuritė qė dispononte , por dhe qėndrimin pėr rrjedhat aktuale tė asaj kohe, dhe dorėn nė zemėr, ia kisha zili, pėr pozicionimin e tij, shumė parimor, karshi atij realiteti qė mbretronte atė kohė.

Nuk shkoi shumė kohė, dhe pikėrishtė pėr shkak tė kėtyre qėndrimeve , fillimisht u diferencua nga pushteti i asaj kohe, e mė vonė edhe u arrestua e vuajti disa vite burg.

Por, edhe nga burgu kur doli, si me shkrimet qė publikonte herė pas here, ashtu edhe nė takime me kolege e miqė , ishte ai “i vjetri” dhe nuk lente pėrshtypjen se ishte “thyer moralisht”, por gjithnjė, deklarohej, se do tė bėhėt mirė dhe se nuk ka solucion tjetėr pos qė Kosova do tė fitoj.

Gjendjen materiale e kishte tė vėshtirė ,por, pasi qė pothuaj gati tė gjithė kosovarėt, pėr shkak tė atij regjimi tė egėr ,ballafaqoheshin me skamje , andaj nuk ishte pėr tu habitur pse edhe Ai nuk kishte shtėpi, veturė apo bėnte ndonjė jetė pėr tia pasur lakmi.

Banonte nė njė banesė private, me qira, nė tė dalė tė Prishtinės ,dhe edhe martesen e pat ba “tė vonshme” dhe edhe feminė e parė si prind, e pėrjetoi pas viteve tė 9o ,pėrkatėsisht nė kohen kur Kosova qeverisej nga pushteti apsolut sėrbė .

Deri me luftėn e fundit, gjegjėsishtė,me bombardimet e Nato-sė, shumė shpesh takoheshim ,herė nė Gjilan kur vinte tek tė afėrmit e tij, e herė- herė nė Prishtinė, dhe nuk kam pasur rastin asnjėherė(po e pėrsėrisė) asnjėherė, ta dėgjoj, duke u ankuar se pendohet pėr sakrificėn, angazhimin dhe qėndrimin, (shumė parimor), qė kishte treguar gjatė atyre viteve.

E vetmja gja, qė mund tė dallohej nga viti nė vit, ishte se e kishte shtuar volumin e pirjes sė duhanit,por edhe flokėt kishin filluar “tė ndrronin” ngjyrėn.
Pas lufte, si gjithė kosovarėt, ishte shumė optimistė.Pasi qė, siq deklaronte edhe mė herėt , tė vetmin “zanat” e dinte gazetarinė dhe krijimmtarinė letrare, ishte i bindur, se do ta gjente vehten dhe se do tė stabilizohej ai vet, por edhe familja tani 5 antarėshe, dhe do tė mund tė gėzonte “lirinė” e shumėpritur.

Ia filloi punės nė njė medium, pastaj nė njė tjetėr..., dhe pėr dhjetė vite nuk arriti ta gjej”vehten” dhe tė adaptohet ,por gjithnjė i pėrbuzur dhe nėpėrkėmbur, nė radhė tė parė i zhgėnjyer me situatėn e rėndė morale e politike qė po pėrjetonte Kosova, besa edhe i zhgėnjyer me shokė e miqė tė dikurshėm, por edhe gjendjes sė rėndė ekonomike nė familje, alkoholi dhe jeta nė kafene kishte filluar ti bėhėj rutinė dhe “ushqim” i pėrditshėm i tij.

Hiq mė largė, se para disa ditėsh, kur e takova nė njė lokal afėr Fakultetit Juridik, pos zhgėnjimit qė mė shfaqi pėr shumėcka qė po ndodh nė kėtė Kosovė, befasia dhe ajo qė ishte shumė shqetsuese, ishte rrefimi i tij, kur tha dicka qė nuk e pata dėgjuar asnjėherė para vitit 2ooo, pra para lufte. “Me beso” mė tha. “Unė pėr vehte nuk po brengosem fare.Ka shkuar e shumta dhe ka mbetur e pakta.

Nuk po e ndiej vehten mirė edhe me shėndet dhe skam cka baj ma,por po me vjen keq pėr femijėt e mijė tė cilėt nuk po kanė mundėsi tė gėzohen si tė tjerėt. Nuk po e them se po kam dėshirė, por prej zemrės sė plastė, po e them se kisha dashur qė fėmijėt tė mė bėhėn hajna. Ndoshta , vetėm tė tillė, mund tė krijojnė pasuri dhe tė jetojnė e adaptohen nė kėtė realitet, nė tė cilin po jetojmė.

Po e them, me bindje se kjo nuk mund ti ndodhė femijėve tė mijė , sepse ata janė tė edukauar nė atė frymė , qė edhe sot nė kėto kushte qė po jetojnė, sikur tė gjenin ndonjė euro nė shkollė, do ta tregonin para mėsuesit,nė shtėpi para nanės, apo rrugė para policit.... , por jam shumė i brengosur pėr fatin e tyre ,andaj po shfryhem”.”Nuk e kam menduar kurrė se Kosova dhe ata qė e qeverisėn kėto 12 vite ,do tė sjellin nė kėtė gjendje.

Me keqardhje, po e them, se nuk po ia vlen edhe me shkrue e kritikue ma . Kot janė tė gjitha si duket Kosova ėshtė vend i mallkuar..... Sdi pse “?!

Cka tė thuhet e shkruhet mė tepėr.

zejdush@hotmail.com


Hahaha valla po me befason me kete Njeri te madhe hahahaha
Sikur mos ta kisha njohur,apo rritur ne nje ane te tij?!!! apo nje Vendlidje?!!! do te besoja se,
sot qenka ber Patriot haha
Ai nuk ka qene e nuk eshte e mundur, apo edhe si ka pas pendlat me qene me atdhetar!
Apo te shof Kosoven ne sy Optimist si njerzit e Idealit, qe kalbeshin ne Burgje!!!???
E ai vet e ka ngrit doren ,per Burgosjen e te rinjeve qe moren pjese ne demostratat e 81 e me siguri nga aty ju ka dhene nje shtytje apo e shtyme e madhe!!!!!i pershtateshemketa i ka dashur koha...

Jo, se nuk ka pasur ku te mesoje apo te marre mesim!??? po iu ka mundsuar nje Benificion nga Azem Vllasi ne ate kohe ketij e shume tjereve.
Se ne ate kohe me pas qene mik me Azemin edhe Lopet i ke shti ne Pune e kane ardhur ne Pozite. Po, ja koha e han kashten.
Edhe une i kam lakmuar, po e kam dite, si eshte ardhe e si ka ber ngritejen e tij...
Ngritjen e tij Vertikale e ka ber! apo ketu ne Ch thone me vitamin B(te njofshem) e une po theme:i pershtatshem ka qene ai e mrre me mend ti Zotria une kame pas vetum 15 vite ate kohe kame qene e pa pershtateshme femije qe ende nuk eshte ne moshen madhore ti rrezikohet nderprerja e shkollimit!????[/B]
Nese edhe ketu ka per te thene i pa fytyre une theme....se edhe ai eshte nje nga ata qe beri Karrieren e tij me ngritjen e tij Vertikale ne Korrise te tjereve!
E Pyete Bacen Zejdush prej cilit vit ka qene Komunist????? hahaha e pyete,ndoshta e ka librezen e kuqe ende? ka nostalgji ai per ate kohe! Se as enderr se ka paramenduar Kosoven e Sotme kurr jooo...
Po fati i tij, ka per Grua nje bije Patrioti....qe gjyshi i saj eshte Bugosur ne vitin 68 tete...e bukur ka ndejte ne Burgje.... me shume do kete ndikuar e ter kjo mbas Luftes.
Se ai ka shkuar deri ne Burgun e Vranjes...me Vizituar te njohurit per te marre informata e din ai shume mire! e per te ju ndrruar mendimin hahahaha
Po dikujt i shkon:"kungulli mbi uje" se jane,elastikė kahe te duash i kthen apo ndrojne drejtimin hehe...
Po dashte zoti qe ne te pa pershtateshmit te jemi gjalle...se njejte per ne si;dje si Sot...po i duan si ate kohe qe moti...ata qe ndrrojne vetum gezofin

mergimtarja
sp. te fala...

kosovari50
27.05.2011, 19:21:42
Hahaha valla po me befason me kete Njeri te madhe hahahaha
Sikur mos ta kisha njohur,apo rritur ne nje ane te tij?!!! apo nje Vendlidje?!!! do te besoja se,
sot qenka ber Patriot haha
Ai nuk ka qene e nuk eshte e mundur, apo edhe si ka pas pendlat me qene me atdhetar!
Apo te shof Kosoven ne sy Optimist si njerzit e Idealit, qe kalbeshin ne Burgje!!!???
E ai vet e ka ngrit doren ,per Burgosjen e te rinjeve qe moren pjese ne demostratat e 81 e me siguri nga aty ju ka dhene nje shtytje apo e shtyme e madhe!!!!!i pershtateshemketa i ka dashur koha...

Jo, se nuk ka pasur ku te mesoje apo te marre mesim!??? po iu ka mundsuar nje Benificion nga Azem Vllasi ne ate kohe ketij e shume tjereve.
Se ne ate kohe me pas qene mik me Azemin edhe Lopet i ke shti ne Pune e kane ardhur ne Pozite. Po, ja koha e han kashten.
Edhe une i kam lakmuar, po e kam dite, si eshte ardhe e si ka ber ngritejen e tij...
Ngritjen e tij Vertikale e ka ber! apo ketu ne Ch thone me vitamin B(te njofshem) e une po theme:i pershtatshem ka qene ai e mrre me mend ti Zotria une kame pas vetum 15 vite ate kohe kame qene e pa pershtateshme femije qe ende nuk eshte ne moshen madhore ti rrezikohet nderprerja e shkollimit!????[/b]
Nese edhe ketu ka per te thene i pa fytyre une theme....se edhe ai eshte nje nga ata qe beri Karrieren e tij me ngritjen e tij Vertikale ne Korrise te tjereve!
E Pyete Bacen Zejdush prej cilit vit ka qene Komunist????? hahaha e pyete,ndoshta e ka librezen e kuqe ende? ka nostalgji ai per ate kohe! Se as enderr se ka paramenduar Kosoven e Sotme kurr jooo...
Po fati i tij, ka per Grua nje bije Patrioti....qe gjyshi i saj eshte Bugosur ne vitin 68 tete...e bukur ka ndejte ne Burgje.... me shume do kete ndikuar e ter kjo mbas Luftes.
Se ai ka shkuar deri ne Burgun e Vranjes...me Vizituar te njohurit per te marre informata e din ai shume mire! e per te ju ndrruar mendimin hahahaha
Po dikujt i shkon:"kungulli mbi uje" se jane,elastikė kahe te duash i kthen apo ndrojne drejtimin hehe...
Po dashte zoti qe ne te pa pershtateshmit te jemi gjalle...se njejte per ne si;dje si Sot...po i duan si ate kohe qe moti...ata qe ndrrojne vetum gezofin

mergimtarja
sp. te fala...

Ka Zejdush-a qė po e ushtrojnė ende zejen e tyre tė vjetėr,edhepse nuk po u shkon bash si nė ''kohėn e artė'' tė tyre.Edhe tani Zejdush tė rinjė me ide ''pėrparimtare'' marksiste-leniniste po sikur ata nostalgjikėt e rryer tė titizmit,vazhdojnė aty ku babagjanėt e tyre u detyruan t'a ndėrprejnė aktivitetin e tyre pėr kalitjen e Serbosllavisė.Se deri kur do u shkoi kungulli mbi ujė kėtė do e vertetoi koha,por vetėm pėr njė gjė jam i bindur mėse i sigurtė;se populli,ky popull qė hoqi tė zitė e ullirit nga kėta shqipfolės po i kthen shpindėn njėherė e pėrgjithėmonė mercenarėve,shantazhuesve,kuislingėve,shpifėsve,tr adhėtarėve.......pėr tė rrugėtue mundimshėm,por krenar dhe tė pa pėrkulur [si gjithėnjė] drejt fitoreve tė reja dhe mirėqenjes popullore.
Demonė e hijena,ngjyrash tė ndryshme mundohen ta ndalin rritėn e Kosovės si shtet,se amaneti nga gazdallarėt e tyre karpatian dhe dinarėt e pistė qė marrin nga gospodinėt e tyre sllavo ēetnik i shtyejnė pėr agjitim kundėr ēdo gjėje progresive mbarėshqiptare nė pėrgjithėsi,dhe Kosovės nė veqanti.Kėta mjeranė,nuk janė asgjė mė shumė se njė grusht mushkonjash tė helmatisura qė mundohen,ta helmojnė rrethin aty ku jetojnė dhe ushtrojnė zejen e tyre prej mercenari.
Fatmirėsisht populli e ka kuptuar lojėn e tyre nė vallen e dreqit ,dhe po u kthen shpindėn njėherė e pėrgjithėmonė kėtyre fantomėve shqipfolės,qė akoma ėndėrrojnė t'a kthejnė kohėn e tyre vrastare.
SHQIPĖRIA ETNIKE SHQIPTARĖVE-VDEKJE ARMIQĖVE E TRADHĖTARĖVE

Ndriti
27.05.2011, 23:15:53
Ka Zejdush-a qė po e ushtrojnė ende zejen e tyre tė vjetėr,edhepse nuk po u shkon bash si nė ''kohėn e artė'' tė tyre.Edhe tani Zejdush tė rinjė me ide ''pėrparimtare'' marksiste-leniniste po sikur ata nostalgjikėt e rryer tė titizmit,vazhdojnė aty ku babagjanėt e tyre u detyruan t'a ndėrprejnė aktivitetin e tyre pėr kalitjen e Serbosllavisė.Se deri kur do u shkoi kungulli mbi ujė kėtė do e vertetoi koha,por vetėm pėr njė gjė jam i bindur mėse i sigurtė;se populli,ky popull qė hoqi tė zitė e ullirit nga kėta shqipfolės po i kthen shpindėn njėherė e pėrgjithėmonė mercenarėve,shantazhuesve,kuislingėve,shpifėsve,tr adhėtarėve.......pėr tė rrugėtue mundimshėm,por krenar dhe tė pa pėrkulur [si gjithėnjė] drejt fitoreve tė reja dhe mirėqenjes popullore.
Demonė e hijena,ngjyrash tė ndryshme mundohen ta ndalin rritėn e Kosovės si shtet,se amaneti nga gazdallarėt e tyre karpatian dhe dinarėt e pistė qė marrin nga gospodinėt e tyre sllavo ēetnik i shtyejnė pėr agjitim kundėr ēdo gjėje progresive mbarėshqiptare nė pėrgjithėsi,dhe Kosovės nė veqanti.Kėta mjeranė,nuk janė asgjė mė shumė se njė grusht mushkonjash tė helmatisura qė mundohen,ta helmojnė rrethin aty ku jetojnė dhe ushtrojnė zejen e tyre prej mercenari.
Fatmirėsisht populli e ka kuptuar lojėn e tyre nė vallen e dreqit ,dhe po u kthen shpindėn njėherė e pėrgjithėmonė kėtyre fantomėve shqipfolės,qė akoma ėndėrrojnė t'a kthejnė kohėn e tyre vrastare.
SHQIPĖRIA ETNIKE SHQIPTARĖVE-VDEKJE ARMIQĖVE E TRADHĖTARĖVE

Zejdush Kastrati: Kur hajni thotė kape hajnin!

[IMG]http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2011_03/20833/u1_ZejdushKastrati.jpg[(/IMG]

nga Agim Gashi prej Wed Mar 16, 2011 12:57 am

Kur hajni thotė kape hajnin!


Gazetarėt janė krijues dhe varrėmihės tė kohės

(K.Kuckov)


Nga Zejdush Kastrati

zejdush@hotmail.com

Mė kujtohet kur mė 1983 me pėlqimin e Redaksisė sė Rilindjes, kalova korespondent i kėsaj gazete nė Gjilan, takimi im i parė me kolegė tjerė gazetarė e qė numroheshin shumė pak, ishte nė Soliterin e vetėm shumėkatėsh nė kėtė qytet, pėrkatėsishtė nė katin e fundit tė kėtij objekti ku ishin tė vendosura zyret e Radio Gjilanit dhe korespondenturat e Rilindjes dhe Radio Prishtinės.

Nė Radio Gjilan, si medium regjional dhe qė ishte mjaft i dėgjuar atė kohė nė tėrė Rajonin e Anamoravės por edhe mė gjėrė, punonin bashkarishtė shqiptarė , sėrbė por edhe turqė e romė te cilet ishin tė ndarė nė Redaksi. Pra, ishte medium multietnikė por redaksia e gjuhės sėrbe pėrbėhėj nga gazetarė e gazetare tė cilėt nė ngjarjet e mėvonshme antishqiptere e nė veqanti nė ngjarjet e “jogurt revolucionit” u identifikuan haptas si nacionalistė dhe pjesė pėrbėrse e politikės shoveniste sėrbe tė asaj kohe, por edhe gjatė pushtetit apsolut sėrbė tė viteve 89/99, e mė vonė.Ajo, qė mė ka mbetur nė kujtesė si njė dukuri e cila edhe ditėve te sotme ėshtė shumė aktuale dhe prezente dhe dua ta ceki ėshtė momenti kur ditėve tė para njohtohesha me kolegė , disa gazetarė nga redaksia nė gjuhen shqipe mė thonin qė tė mos shoqėrohesha shumė me njėrin nga kolegėt e kesaj redaksie me aryetim se ai ėshtė pėrson i UDB/sė, shumė i dyshimte, dhe njeri i Komitetit .

Nė fillim kisha rezerva, por qė tė mos i lodhi (ata qė lexojnė kėtė shkrim), mė besoni edhe me rastin e diferencimeve ideo/poitike qe bente ate kohe LSPP/ja dhe komitetet e atėhershme, edhe ngjarjet qe ndodhen duke pershirė protestat e shqiptarėve nė shenjė solidariteti, ky pėrson i cili edhe sot jeton nė Gjilan, (jo qė bėri dicka tė madhe pėr gazetarinė nė Anamoravė) por gjatė 5 viteve tė tjera sa punova si korespondent nė kėtė qytet, nuk arrita tė kuptoj se ai ishte pjesė e skenarėve tė diferencimit tė kolegėve, largimit tė tyre nga puna apo arrestimit tė tyre. Vėrtet, ishte pėrson qė i pėlqnete “jeta e kafeve”,nuk zgjidhte njerėzite me tė cilėt pinte dhe bente qefe, ishte “sevdali”, kishte njė humor dhe ishte i shoqėrueshėm me tė gjithe.Kuptohet, rethanat nė tė cilat jetonim atė kohė e nė veqanti puna e gazetarit ishte mė specifike, andaj e kontaktet edhe me njerėzit e sigurimit tė shtetit por edhe strukturave tjera ishte i domosdoshėm, gjė qė tė gjithėve na bėnte tė kontaktonim dikush mė shumė e dikush mė pak me kėto struktura.

Pa e pėrsonalizuar kėtė shkrim mė kujtohet kur edhe atė kohė ndonjė nga gazetarėt qė bėnte ndonjė shkrim pėr ndonjė fenomen keqėperdorimi( e qė kishte shumė mė pakė se sot) si aksioni “Ke shtėpi kthe banesė”,”Familjarizmi nė puėnsim”...., pikėrishtė disa nga ata qė mė patėn sygjeruar tė mos kontaktoja me Iks gazetarin bėnin reagime nė emėr tė Shoqatės sė gazetarėve qė ishte nėn ombrellė tė LSPP/sė duke u distancuar nga ato shkrime apo dėrgonin sqarime nėper redaksi por edhe hezitonin edhe tė rrinin apo pinin ndonje pije me autorin e raportit apo shkrimit ,nė ndonjė lokal nga frika se i sheh ndonje nga “sogurimcat” e shtetit.

Me pėrfundimin e luftės dhe largimin e pushtetit sėrb, shumica e gazetarėve tė Gjilanit(e kam fjalen per kuadro qė punuan atė kohė) u rreshtuan kah “krahu i luftės” nuk ngurronin tė rrahnin gjoks se kanė sakrifikuar shumė pėr kėtė”liri” , kryesishtė ishin pjesė e organizimeve tė Takimeve pėrkujtimore qė organizoheshin pėr dėshmorėt dhe filluan edhe tė shkruanin memoare dhe libra duke ngritur vehten dhe “jaranat” e tyre si pishtarė tė gazetarisė por edhe kontribues tė demokracisė qė po e gezojmė sot. Personazhi i kėtij rrėfimi gjithnjė ishte i harruar,i terhequr dhe i papunė me nje shtėpi nė periferi te qytetit, larg ndodhive dhe i pėrbuzur por kam bindjen se mė me pak gjynahe se shumica qė edhe mė tutje flasin ne superlativė pėr vehten, kombin dhe vendin.

Pse gazetari “spiun”!?

Motivi qė mė shtyri tė bėjė kėtė shkrim ėshtė se edhe sot kur e kemi gojėn plot demokraci, fatėkeqėisshtė njė pjesė e gazetarėėve qė mbulojmė ngjarjet dhe aktualitetin politik dhe sferat tjera identifikohen si pjesė e kėtij apo atij subjekti politik, kėtij apo atij klani, e nė veqanti si njerėz tė SHIK/ut,. Ramushit, Limės apo Kupės, Vetonit, Haxhiut.Migjenit apo Hotit,...!

Cila ėshtė e vėrteta nė kėto rrethana dhe kushte kur disa media menagjohen nga ata qė nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me botėn dhe teknologjinė mediale por janė pjesė tė bizneseve tė dyshimta,kur disa nga gazetarėt “e shtėpive tė mėdha” pos qė ishin 24 orė dhe janė akoma nė shėrbim tė liderėve tė ndyshėm , ata janė ata qė ia bartnin edhe valigjet e tyre nėpėr Dubaj, Bruksel, Stamboll ,Vashington e .....?!

Njė deputet veteran i Kuvendit tė Kosovės,pjesė e gjitha legjislacioneve tė pasluftės ,shumė perfidė dhe populist, mund tė emėrtohet edhe pėrsoni qė mė sė miri gjithnjė ka luajtur dhe po e luan lojėn me gazetarė dhe moderatorė tė ndryshėm (kuptohet pos Thaqit) qoftė tė mediave tė shkruara poashtu edhe atyre elektronike. ditė mė parė nė koridorin e Kuvendit tė Kosovės, kalimthi por nė mėnyrė thumbuese njė grupi gazetarėsh iu drejtua me fjalėt”ku jeni ju spiuna...”Pas regimit tė njėrit nga gazetarėt duke kėrkuar me ngulm sqarime pėr kėtė ofendim ai ndėrroi fjalėt dhe u pozicionua vetėm pėr dy nga ata tė cilėt sipas tij nuk e kryejnė punėn nė mėnyrė profesioanle dhe gjithnjė raportojnė dhe shkruajnė sipas direktivave tė patronit tė tyre. Po ky deputet i cili nėse e lexon kėtė shkrim duhėt bile tė “skuqet” pėr atė cka ka bėrė vitin e kaluar(pasi qė mendon se askush nuk e din bisedėn e zhvilluar mes tij dhe gazetarit) kur njėri nga gazetarėt qe ai e quajti “spiun” kishte kėrkuar tė bėnte njė intervistė dhe pėrmes telefonit e kishte pyetur”se ku ndodhej ai”, pergjegjia e tij kishte qenė”mbi nanėn tėnde...”.Tmerr...(pa marrė parasysh si ka qenė sjellja e gazetarit)

Se a ia vlen tė jeshė i ndershėm dhe korektė (jo vetėm si gazetar) nė veqanti nė kėto rrethana nė kėtė Kosovė , tė jeshė i sinqertė dhe parimor , ėshtė vėshtirė tė japėsh njė pėrgjegjie reale dhe bindėse, por heshtja dhe mosreagimi bile deklarativishtė, qoftė si banorė i ketij vendi,(jo qytetarė) individė cfarėdo lloj profesioni ,gjinie e moshe ,e nė veqanti si gazetar, publicistė dhe transmetues i informatės e lajmit(cfardo qoftė ai) ėshtė obligim i dyfishtė dhe me peshė tė posaqme.

Kurrsesi nuk duhėt tė lejojmė tė na flasin pėr moralin tė pamoralshmit, pėr patriotizmin spiujtė,pėr vlerėn tė paditurit, pėr demokracin antidemokratėt.... apo te solidarizohemi me tė pavertetat dhe insinuatat pėr etiketim tė individėve e qė jo rrallė bėhėn pėr inate, kaprice.... personale.

Ndriti
28.05.2011, 00:41:47
Hahaha valla po me befason me kete Njeri te madhe hahahaha
Sikur mos ta kisha njohur,apo rritur ne nje ane te tij?!!! apo nje Vendlidje?!!! do te besoja se,
sot qenka ber Patriot haha
Ai nuk ka qene e nuk eshte e mundur, apo edhe si ka pas pendlat me qene me atdhetar!
Apo te shof Kosoven ne sy Optimist si njerzit e Idealit, qe kalbeshin ne Burgje!!!???
E ai vet e ka ngrit doren ,per Burgosjen e te rinjeve qe moren pjese ne demostratat e 81 e me siguri nga aty ju ka dhene nje shtytje apo e shtyme e madhe!!!!!i pershtateshemketa i ka dashur koha...

Jo, se nuk ka pasur ku te mesoje apo te marre mesim!??? po iu ka mundsuar nje Benificion nga Azem Vllasi ne ate kohe ketij e shume tjereve.
Se ne ate kohe me pas qene mik me Azemin edhe Lopet i ke shti ne Pune e kane ardhur ne Pozite. Po, ja koha e han kashten.
Edhe une i kam lakmuar, po e kam dite, si eshte ardhe e si ka ber ngritejen e tij...
Ngritjen e tij Vertikale e ka ber! apo ketu ne Ch thone me vitamin B(te njofshem) e une po theme:i pershtatshem ka qene ai e mrre me mend ti Zotria une kame pas vetum 15 vite ate kohe kame qene e pa pershtateshme femije qe ende nuk eshte ne moshen madhore ti rrezikohet nderprerja e shkollimit!????[/B]
Nese edhe ketu ka per te thene i pa fytyre une theme....se edhe ai eshte nje nga ata qe beri Karrieren e tij me ngritjen e tij Vertikale ne Korrise te tjereve!
E Pyete Bacen Zejdush prej cilit vit ka qene Komunist????? hahaha e pyete,ndoshta e ka librezen e kuqe ende? ka nostalgji ai per ate kohe! Se as enderr se ka paramenduar Kosoven e Sotme kurr jooo...
Po fati i tij, ka per Grua nje bije Patrioti....qe gjyshi i saj eshte Bugosur ne vitin 68 tete...e bukur ka ndejte ne Burgje.... me shume do kete ndikuar e ter kjo mbas Luftes.
Se ai ka shkuar deri ne Burgun e Vranjes...me Vizituar te njohurit per te marre informata e din ai shume mire! e per te ju ndrruar mendimin hahahaha
Po dikujt i shkon:"kungulli mbi uje" se jane,elastikė kahe te duash i kthen apo ndrojne drejtimin hehe...
Po dashte zoti qe ne te pa pershtateshmit te jemi gjalle...se njejte per ne si;dje si Sot...po i duan si ate kohe qe moti...ata qe ndrrojne vetum gezofin

mergimtarja
sp. te fala...


Hahaha valla po me befason me kete Njeri te madhe hahahaha
: ), Une po befasohem me ty, qe po i sheh qimet ne gjella te huaja e nuk po i veren trajt ne gjellen tende (kupto preferencen politike).

Sikur mos ta kisha njohur,apo rritur ne nje ane te tij?!!! apo nje Vendlidje?!!! do te besoja se,
sot qenka ber Patriot haha
Nese e ke vrejtur Zejdushi e ka nje E-Mail Adrese, shkruaji dicka dhe provo ta devalvosh, ama me fakte. Ibush Krasniqi, sekretar ne Kuvendin e Kosoves eshte bir kuadri qe ka punuar ne ish ktynehere Sekretariatin e Puneve te Mbrendshme te Kosoves. Ahmet Dobruna e ka sternip Hashim Thaqin. Na fal a, masnej Kaqusha Jashari-Fejzullahu e ka nanen shkine, Sabri Fejzullahu ish deputet ne PDK poashtu e kishte nje grua shkine dhe plus nje femije me te, dhe mos um shti me ti njehe tash keta nga taborri i preferences qe ke,...

Ai nuk ka qene e nuk eshte e mundur, apo edhe si ka pas pendlat me qene me atdhetar!
Apo te shof Kosoven ne sy Optimist si njerzit e Idealit, qe kalbeshin ne Burgje!!!???
Keto qe po i shkruan ketu thuaja ne E-Mail dhe deshmoja, troq.

E ai vet e ka ngrit doren ,per Burgosjen e te rinjeve qe moren pjese ne demostratat e 81 e me siguri nga aty ju ka dhene nje shtytje apo e shtyme e madhe!!!!!i pershtateshemketa i ka dashur koha...
Te tille ke sot plot neper institucione vitale t`shtetit t`Atisarit e neper parti politike. Nese don edhe ti permendi me emra.

Jo, se nuk ka pasur ku te mesoje apo te marre mesim!??? po iu ka mundsuar nje Benificion nga Azem Vllasi ne ate kohe ketij e shume tjereve.
Se ne ate kohe me pas qene mik me Azemin edhe Lopet i ke shti ne Pune e kane ardhur ne Pozite. Po, ja koha e han kashten.
E njejta moto eshte edhe sot, nje lopar, po vec t`jete nga Drenica, automatikisht gjen pune, sepse ne maje eshte manipulanti qe u katapultua aksidentalisht ne pushtet, kupto (ne emer t`gjakut t`Jasharajve e t`gjithe burrave te asaj ane qe rane), te kujtohet nje kohe, derisa ishte ende Opozite, propaganden qe e bente per keta t`rene, ama vet dhe familjaret e tij mbeten pa asnje therre n`kembe a.

Edhe une i kam lakmuar, po e kam dite, si eshte ardhe e si ka ber ngritejen e tij...
Ngritjen e tij Vertikale e ka ber! apo ketu ne Ch thone me vitamin B(te njofshem) e une po theme:i pershtatshem ka qene ai e mrre me mend ti Zotria une kame pas vetum 15 vite ate kohe kame qene e pa pershtateshme femije qe ende nuk eshte ne moshen madhore ti rrezikohet nderprerja e shkollimit!????[/B]
Edhe Hashim panla po del se ishte shume i pershtatshem, lidhi kumari me shkie menjehere pas mbarimit te luftes, i dorzoi armet, e tash se fundmi e vertetoi pershtatshmerine si kameleon, u be me shkie me magjup e me rus, tash pe din ti pse. Kur te shkruash ndonje kritike kunder kesaj bande, atehere do mendoj se kjo Zonje paska sens per trajtim t`arsyeshem e jo vetem permes nje shebulli, ne kete rast zejdushit. E di ti qe standardet krijohen me nje mesatare, apo jo, prandaj tjeter here rroke pak me gjan.

Nese edhe ketu ka per te thene i pa fytyre une theme....se edhe ai eshte nje nga ata qe beri Karrieren e tij me ngritjen e tij Vertikale ne Korrise te tjereve!
Hajde de : ), shkruaja ne E-Mail dhe thuaji se je i pa pike pyfyre.

E Pyete Bacen Zejdush prej cilit vit ka qene Komunist????? hahaha e pyete,ndoshta e ka librezen e kuqe ende? ka nostalgji ai per ate kohe! Se as enderr se ka paramenduar Kosoven e Sotme kurr jooo...
Jo, une nuk do ta pyes sepse nuk e njof fare, por do te pyes ty dicka.
- Prej cilave tekste shkollore ke vijuar mesimet ti?
- Ne mos prej atyre te Shqiperise apo ish Jugosllavise se Titos? Po shkruajme realisht kah te del shpirti apo jo?
- Fale atyre komunistave, me t`gjitha t`metat e tyre sic ishte Fadil Hoxha, Xhavit Limani, Mahmut Bakalli,... (perjashto ata qe e keqperdoren poziten dhe autoritetin arbitrar), pat rastin Hashim Thaqi me gjithe keta zagarat qe i shkojne prapa te shkolloheshin ne gjuhen shqipe, sepse me pare as shqip nuk kishte. Paten rastin te shkolloheshin edhe ne Drenice shume njerz qe kishin punuar neper polici e organe tjera te asaj kohe. Paten rastin te beheshin formalisht "Komunista", per te zene nje vend pune, per t`i krijuar familjet e tyre, per ti rritur e shkolluar, per aq sa ofronin kushtet e asaj kohe dhe pa humbur asnje tipar te Patriotizmit e Shqipetarise. Une jam per ata qe ishin ndeshkuar dhe dermuar neper burgje nga ai sistem monist i asaj kohe, qe sot ta gezojne nje pesnion apo demshperblim nga Institucionet e shtetit, qetij qe eshte, ama kush ta bej kete? Hashim Thaqi me zagare? Mos i fut krejt ne nje thes tjeter here, sepse edhe ne ato kohe ka pasur burra e trima qe kane bere cmos, per t`perparuar populli me shkollime e ne ngritjen e vetedijes kombetare, ngaqe e kishin meket si buken, qe ishte. Asnje nga ato te arritura nuk kane pikur nga qielli, dth. qe t`gjitha e kishin cmimin e vet.

Po fati i tij, ka per Grua nje bije Patrioti....qe gjyshi i saj eshte Bugosur ne vitin 68 tete...e bukur ka ndejte ne Burgje.... me shume do kete ndikuar e ter kjo mbas Luftes.
"Qudi", qe se paska ditur ai Patriot, se ky paskesh qene anetar i lidhjes se komunistve dhe qenka dashur me ja ndal vajzen a, sipas logjikes qe nuk e paske shkruar, ama paramenduar! NC!

Se ai ka shkuar deri ne Burgun e Vranjes...me Vizituar te njohurit per te marre informata e din ai shume mire! e per te ju ndrruar mendimin hahahaha
Lirisht shkruaja nje E-Mail dhe ballafaqoi faktet me te, ama njehja a. Perndryshe, ja nisi une keto qe i ke shkruar ketu dhe besoi se do me pergjigjet, edhe pse fare nuk e njof, vetem nga shkrimet dhe debatet ne TV. Kupton cfare dua te them? Ta shofim si do reagoj ndaj ketij komenti qe ke bere ketu?

Po dikujt i shkon:"kungulli mbi uje" se jane,elastikė kahe te duash i kthen apo ndrojne drejtimin hehe...
Kesi far berllogash elastik ke me thes ne cdo subjekt politik, me theks te vecant ne PDK.

Po dashte zoti qe ne te pa pershtateshmit te jemi gjalle...se njejte per ne si;dje si Sot...po i duan si ate kohe qe moti...ata qe ndrrojne vetum gezofin
Se kujt i ka mbete ne normalizimin e mardhanjeve me serbi po shihet. Se shpejti do behemi deshmitare te nje pajtimi te pergjakshem, jo me serbi, por me keta qe po tentojne me cdo kusht me lidh kumari me ta. Dite te shtira kane me ardhe edhe per t`papershtatshmit e asaj kohe, sepse per keta t`pershtatshmit e kohes se sotme duhesh me qene laroj, kameleon, rrenc, shpifes, hajn..., per t`qene i pranuar, pastaj serish do quhesh si e papershtatshme dhe e padenje me ide t`vjetra, se sot po "prosperojme" drejt Integrimeve e Aelancave Euroatlantike me gjithe kete hajni e kete papunesi (45%), komploteve boterore me ndjenjen e zhgenjimit. Po provo e prekjau integritetin ketyre shteteve Euroatlantike njehre, shiko si do te ndahesh, per derisa ne po operohemi prej "ketij mishi t`eger", Nacionalizmit Shqipetar, fale ketyre ēymezve politik qe po deshtojne perdite e me shume me politika t`perdalura prej kohesh.

mergimtarja
sp. te fala...

Ndriti! : )
Poashtu, te fala me shendet dhe gjithe te mirat.

Ndriti
28.05.2011, 01:26:31
Per zagart me cakoj dhe corrat e Cobanve!

Ani kur dolen prej nderteses se Qeverise as nje opinion, pse more? Gagagagagaga

Sepse, qellimi i pederit ashim e arsyeton mjetin; me kete theks te vecante nga Beqe Cufaj: Kur Serbia tė hyjė nė Europė, ne do tė hyjmė "tė lirė" nė Serbi. Ēfarė ironie.

Pra, kjo eshte politika ashimqe! Gagagaagagaga

Ndriti!

* * * * *

http://www.zeri.info/fotot/28879/thumb_beqa-cufaj-bardh.jpg

27-05-2011 | 13:50 CET
SHKRUAN BEQĖ CUFAJ

Baronesha bamirėse

Beqė Cufaj

Boris Tadiq, presidenti i Serbisė, zor se do tė mund ta kishte pritur me ndonjė dhuratė mė tė mirė miken e tij tė ngushtė, baroneshėn Ashton. Arrestimi i gjeneralit Ratko Mladiq ishte njė lėvizje jo vetėm impresionuese politike e kreut serb, por me kėtė hap Tadiq, Beogradit edhe de fakto ia hapi portėn e madhe pėr marrjen e statusit tė kandidatit pėr anėtarėsim nė BE qysh nė tetor tė kėtij viti, nė mos edhe mė herėt.

Duhet thėnė pa e fshehur: arrestimi i Ratko Mladiqit ėshtė njė lajm i mirė dhe i gėzueshėm pėr tė gjitha viktimat e luftėrave nė Bosnjė e Hercegovinė, por edhe nė krejt territorin e ish-Jugosllavisė.

Tashti, pyetjet qė do tė fillojnė tė trajtohen e diskutohen janė tė shumta. Mė kryesorja s'ka dyshim qė ėshtė kjo: pse Serbia pikėrisht tashti e arrestoi gjeneralin famėkeq? Gama ose spiralja e pėrgjigjeve qė mund tė hamendėsohen ėshtė mė tepėr se e gjerė. Por, mund dhe duhet t'i numėrojmė disa. Sė pari, Ashton vėrtet kėso radhe ka shkuar dhe e ka kaluar natėn shumė mė mirė sesa herėve tjera nė Beograd.

Pa lėnė anash nuk mundemi edhe njė fakt shumė tė rėndėsishėm- e ai ėshtė qė Tadiq, dje nė konferencėn pėr shtyp, e cila u transmetua nė tė gjitha rrjetet televizive botėrore, doli vetėm njė orė pasi nė Deauville tė Francės u mblodhėn udhėheqėsit e tetė shteteve mė tė fuqishme tė botės nė Samitin e G 8. Edhe ky njė sinjal i fuqishėm serb.

Kur Obama ta takojė presidenten Jahjaga nė Varshavė, nesėr o pasnesėr- nuk ka si tė mos mendojė por edhe ta pėrshėndesė edhe Tadiqin dhe qeverinė e tij. Pa lėnė anash nuk mundemi kėtu as elementin esencial tė vizitės sė baroneshės Ashton- atė tė shtyrjes para tė dialogut teknik mes Prishtinės e Beogradit.

Edhe nė kėtė kontekst, me arrestimin e Mladiqit, pozita e Beogradit sėrish ėshtė fuqizuar shumė mė tepėr. Kushti kryesor pėr Serbinė i shtruar nga BE-ja nuk ka qenė dhe nuk ėshtė pranimi i shtetėsisė sė Kosovės. Por, ishte arrestimi Mladiqit (dhe Haxhiqit i cili me siguri nuk e ka shumė tė gjatė).

Me Kosovėn tashmė Serbia e ka "kryer", sepse ėshtė futur nė dialog teknik- dhe do t'i bėjė disa koncesione, kryesisht tė dirigjuara nga vetė ajo, nė mėnyrė qė nė vjeshtė ta fitojė statusin e kandidatit pėr anėtarėsim nė BE.

Katapultimi serb, prej dje ėshtė kualitativ dhe kuantitativ nė pėrafrimin e saj drejt BE-sė. Kurse kapėrthurja e Kosovės vazhdon. Kėtė gjė do ta vėrejmė edhe sot.

Presioni nga Brukseli dhe sidomos nga baronesha do tė rėndojė edhe mė shumė nė supet e qeverisė "gjigante" me nė krye Thaēin. Ajo do kėrkojė nga kryeministri pėrshpejtim reformash, luftim kriminaliteti, pėrforcim tė drejtėsisė dhe lėshim pe tė Prishtinės nė dialogun mes Borkos e Editės. Ky ėshtė realiteti, i pėlqeu dikujt apo jo.

Arrestimi i Mladiqit e ka zėnė Kosovėn edhe mė ngushtė sesa qė ishte. Sepse Prishtina, me kėtė qeveri e cila edhe nė kėtė 100 ditėsh tė (mos)punės sė saj mezi u plotėsua pėr t'u bėrė mė e madhja nė Europė pėr kokė banori, banor ky i cili ėshtė edhe mė i varfėri po nė Europė, jo vetėm qė nuk ka strategji pėr procesin e integrimeve, por thjesht vazhdon qė ēdo ditė ta kapė veten nė kurthet e improvizimeve dhe jotransparencės.

Ashton, sot nė Kosovė do tė na japė edhe kurajo. Do t'i ngjajė njė bamirėsjeje. Do tė na thotė qė kemi "perspektivė" europiane, edhe pse nė Kosovė e ka misionin mė tė madh qė BE-ja ka patur nė histori. Por, nuk do t'i qortojė as "misionarėt" e saj dhe as veten e saj nė dėshtimin qė tė gjejė pasardhėsin e Feith-it nė Kosovė, duke na e servuar tė pėrjetshėm "tė pėrkohshmin" Gentilini.

Kosova ėshtė mė keq se kurrė dhe Kosova po i ngjet njė lypėseje, nė derėn e sė cilės pas 100 ditėsh mė nė fund trokitėn Barroso e Fühle dhe tashti edhe Ashton me njerėzit e saj.

E gjithė kjo me njė dhe tė vetmin cak: atė tė pėrafrimit tė Serbisė drejt BE-sė dhe qortimit tė Qeverisė nė Prishtinė qė nuk mund t'i tolerohen tė dyja: edhe joefikasiteti nė qeveri edhe bllokimi i "bisedimeve teknike".

Prandaj qeveria jonė jo vetėm qė do tė pranojė ēdo gjė nga njeriu i Tadiqit, Borko, por edhe do tė shesė si sukses krejt atė qė "del" nga ai "dialog". E si kundėrshpėrblim baronesha, kjo bamirėse, do na thotė qė do marrim "doracakun" e BE-sė si tė pėrgatitemi pėr tė lėvizur tė lirė.

Prapa perdes- natyrisht qė tashti ėshtė qartėsuar- qytetarėt e Kosovės, nė bazė tė marrėveshjes Prishtinė- Beograd, do tė lėvizin tė lirė, edhe nėpėr Serbi! Kur Serbia tė hyjė nė Europė, ne do tė hyjmė "tė lirė" nė Serbi. Ēfarė ironie.

Gurke
28.05.2011, 11:55:18
Per zagart me cakoj dhe corrat e Cobanve!

Ani kur dolen prej nderteses se Qeverise as nje opinion, pse more? Gagagagagaga

Sepse, qellimi i pederit ashim e arsyeton mjetin; me kete theks te vecante nga Beqe Cufaj: Kur Serbia tė hyjė nė Europė, ne do tė hyjmė "tė lirė" nė Serbi. Ēfarė ironie.

Pra, kjo eshte politika ashimqe! Gagagaagagaga

Ndriti!

* * * * *

http://www.zeri.info/fotot/28879/thumb_beqa-cufaj-bardh.jpg

27-05-2011 | 13:50 CET
SHKRUAN BEQĖ CUFAJ

Baronesha bamirėse

Beqė Cufaj

Boris Tadiq, presidenti i Serbisė, zor se do tė mund ta kishte pritur me ndonjė dhuratė mė tė mirė miken e tij tė ngushtė, baroneshėn Ashton. Arrestimi i gjeneralit Ratko Mladiq ishte njė lėvizje jo vetėm impresionuese politike e kreut serb, por me kėtė hap Tadiq, Beogradit edhe de fakto ia hapi portėn e madhe pėr marrjen e statusit tė kandidatit pėr anėtarėsim nė BE qysh nė tetor tė kėtij viti, nė mos edhe mė herėt.

Duhet thėnė pa e fshehur: arrestimi i Ratko Mladiqit ėshtė njė lajm i mirė dhe i gėzueshėm pėr tė gjitha viktimat e luftėrave nė Bosnjė e Hercegovinė, por edhe nė krejt territorin e ish-Jugosllavisė.

Tashti, pyetjet qė do tė fillojnė tė trajtohen e diskutohen janė tė shumta. Mė kryesorja s'ka dyshim qė ėshtė kjo: pse Serbia pikėrisht tashti e arrestoi gjeneralin famėkeq? Gama ose spiralja e pėrgjigjeve qė mund tė hamendėsohen ėshtė mė tepėr se e gjerė. Por, mund dhe duhet t'i numėrojmė disa. Sė pari, Ashton vėrtet kėso radhe ka shkuar dhe e ka kaluar natėn shumė mė mirė sesa herėve tjera nė Beograd.

Pa lėnė anash nuk mundemi edhe njė fakt shumė tė rėndėsishėm- e ai ėshtė qė Tadiq, dje nė konferencėn pėr shtyp, e cila u transmetua nė tė gjitha rrjetet televizive botėrore, doli vetėm njė orė pasi nė Deauville tė Francės u mblodhėn udhėheqėsit e tetė shteteve mė tė fuqishme tė botės nė Samitin e G 8. Edhe ky njė sinjal i fuqishėm serb.

Kur Obama ta takojė presidenten Jahjaga nė Varshavė, nesėr o pasnesėr- nuk ka si tė mos mendojė por edhe ta pėrshėndesė edhe Tadiqin dhe qeverinė e tij. Pa lėnė anash nuk mundemi kėtu as elementin esencial tė vizitės sė baroneshės Ashton- atė tė shtyrjes para tė dialogut teknik mes Prishtinės e Beogradit.

Edhe nė kėtė kontekst, me arrestimin e Mladiqit, pozita e Beogradit sėrish ėshtė fuqizuar shumė mė tepėr. Kushti kryesor pėr Serbinė i shtruar nga BE-ja nuk ka qenė dhe nuk ėshtė pranimi i shtetėsisė sė Kosovės. Por, ishte arrestimi Mladiqit (dhe Haxhiqit i cili me siguri nuk e ka shumė tė gjatė).

Me Kosovėn tashmė Serbia e ka "kryer", sepse ėshtė futur nė dialog teknik- dhe do t'i bėjė disa koncesione, kryesisht tė dirigjuara nga vetė ajo, nė mėnyrė qė nė vjeshtė ta fitojė statusin e kandidatit pėr anėtarėsim nė BE.

Katapultimi serb, prej dje ėshtė kualitativ dhe kuantitativ nė pėrafrimin e saj drejt BE-sė. Kurse kapėrthurja e Kosovės vazhdon. Kėtė gjė do ta vėrejmė edhe sot.

Presioni nga Brukseli dhe sidomos nga baronesha do tė rėndojė edhe mė shumė nė supet e qeverisė "gjigante" me nė krye Thaēin. Ajo do kėrkojė nga kryeministri pėrshpejtim reformash, luftim kriminaliteti, pėrforcim tė drejtėsisė dhe lėshim pe tė Prishtinės nė dialogun mes Borkos e Editės. Ky ėshtė realiteti, i pėlqeu dikujt apo jo.

Arrestimi i Mladiqit e ka zėnė Kosovėn edhe mė ngushtė sesa qė ishte. Sepse Prishtina, me kėtė qeveri e cila edhe nė kėtė 100 ditėsh tė (mos)punės sė saj mezi u plotėsua pėr t'u bėrė mė e madhja nė Europė pėr kokė banori, banor ky i cili ėshtė edhe mė i varfėri po nė Europė, jo vetėm qė nuk ka strategji pėr procesin e integrimeve, por thjesht vazhdon qė ēdo ditė ta kapė veten nė kurthet e improvizimeve dhe jotransparencės.

Ashton, sot nė Kosovė do tė na japė edhe kurajo. Do t'i ngjajė njė bamirėsjeje. Do tė na thotė qė kemi "perspektivė" europiane, edhe pse nė Kosovė e ka misionin mė tė madh qė BE-ja ka patur nė histori. Por, nuk do t'i qortojė as "misionarėt" e saj dhe as veten e saj nė dėshtimin qė tė gjejė pasardhėsin e Feith-it nė Kosovė, duke na e servuar tė pėrjetshėm "tė pėrkohshmin" Gentilini.

Kosova ėshtė mė keq se kurrė dhe Kosova po i ngjet njė lypėseje, nė derėn e sė cilės pas 100 ditėsh mė nė fund trokitėn Barroso e Fühle dhe tashti edhe Ashton me njerėzit e saj.

E gjithė kjo me njė dhe tė vetmin cak: atė tė pėrafrimit tė Serbisė drejt BE-sė dhe qortimit tė Qeverisė nė Prishtinė qė nuk mund t'i tolerohen tė dyja: edhe joefikasiteti nė qeveri edhe bllokimi i "bisedimeve teknike".

Prandaj qeveria jonė jo vetėm qė do tė pranojė ēdo gjė nga njeriu i Tadiqit, Borko, por edhe do tė shesė si sukses krejt atė qė "del" nga ai "dialog". E si kundėrshpėrblim baronesha, kjo bamirėse, do na thotė qė do marrim "doracakun" e BE-sė si tė pėrgatitemi pėr tė lėvizur tė lirė.

Prapa perdes- natyrisht qė tashti ėshtė qartėsuar- qytetarėt e Kosovės, nė bazė tė marrėveshjes Prishtinė- Beograd, do tė lėvizin tė lirė, edhe nėpėr Serbi! Kur Serbia tė hyjė nė Europė, ne do tė hyjmė "tė lirė" nė Serbi. Ēfarė ironie.

Kosova - pengesa e radhės e Serbisė drejt BE-sė

Publikuar: Sot, mė 28 maj 2011
http://www.koha.net/repository/images/28ana_2805111019_4.jpg
Bruksel, 28 maj – Arrestimi i Ratko Mladiqit – i njohur pėrndryshe si “Kasapi i Ballkanit” – pikėrisht nė kėtė kohė ėshtė koincidencė tejet e madhe.
Lajmi u bė i ditur pak para se shefja pėr Politikė tė Jashtme e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, pritej tė arrinte nė Beograd dhe kur njė raport i Kombeve tė Bashkuara e kritikoi Serbinė se “nuk po bėnte pėrpjekje tė mjaftueshme” pėr tė kapur tė dyshuarit pėr krime lufte.
Mirėpo brenda vetėm disa orėsh, presidenti serb, Boris Tadiq, qe nė gjendje tė ndryshonte gjithēka me njė fjalim dramatik televiziv, kur shpalli arrestimin.
“Arrestimi i hap dyert e Bashkimit Evropian pėr Serbinė”, ka thėnė ai. “Ne demonstruam vullnetin tonė pėr tė hyrė nė Evropė dhe se duam ta rrisim besueshmėrinė ndėrkombėtare nė ne. Njė faqe e re tani ėshtė hapur”.
Zyrtarė tė Bashkimit Evropian ishin tė shpejtė nė urimin e autoriteteve serbe.
“Drejtėsia ėshtė pėrmbushur dhe njė pengesė e madhe nė rrugėn e Serbisė drejt BE-sė tashmė ėshtė hequr”, ka thėnė komisioneri i Zgjerimit i BE-sė, Stefan Fule.
Fule pritet tė paraqesė mendimin e tij mė 10 tetor nėse aplikimi i Serbisė pėr anėtarėsim nė BE mund tė pranohet, me ministrat e BE-sė qė pritet tė bėjnė thirrjen finale pėr ēėshtjen nė dhjetor.
“Do tė thosha, sipas mendimit tim personal, se Serbia tani mund tė presė njė reagim nga Brukseli”, tha i dėrguari i BE-sė nė Bosnje, Valentin Inzko. Mirėpo deklaratat pėrshėndetėse erdhėn po ashtu me njė paralajmėrim se Serbia ende ka para vetes njė rrugė tė gjatė pėr ta pėrshkuar para se ta meritojė dritėn jeshile – me Kosovėn nė krye tė listės sė ēėshtjeve qė kėrkojnė kujdes tė veēantė.
“(Arrestimi) ėshtė njė copėz e rėndėsishme e enigmės, por jo e vetmja”, tha njė diplomat pėr agjencinė gjermane tė lajmeve DPA, duke shtuar se dialogu i ndėrmjetėsuar nga BE-ja ka prodhuar disa marrėveshje bashkėpunimi me Kosovėn, tė cilat Serbia po pėrmbahet t’i nėnshkruajė.
Sabine Freizer nga organizata joqeveritare “Grupi ndėrkombėtar i krizės”, pajtohet me kėtė gjė. “Kjo ishte sfida kryesore... mirėpo ēėshtje tjetėr madhore ėshtė po ashtu Kosova”.
Serbia ka refuzuar me kėmbėngulje tė njohė pavarėsinė e Kosovės, duke u pajtuar tė pėrfshihet nė negociatat e ndėrmjetėsuara nga BE-ja pėr zgjidhjen e problemeve qė rezultuan nga ndarja vetėm pas presionit tė shtuar tė Perėndimit.
Tadiqi po ashtu po e bojkoton konferencėn rajonale me presidentin amerikan, Barack Obama, nė Varshavė, pėr shkak se aty do tė jetė edhe presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga.
“Njė debat bukur i madh ėshtė duke u zhvilluar tani lidhur me faktin se Serbia nuk dėshiron tė marrė pjesė nė kėtė takim”, tha Rosa Balfour, analiste nė njė grup tė hulumtimit tė opinionit publik “European Policy Center”. “Ky nuk ėshtė njė qėndrim pozitiv dhe konstruktiv”.
Pėrpjekjet e Serbisė pėr t’u anėtarėsuar nė BE datojnė qysh nga viti 2005, mirėpo ka pasur vonesa si pasojė e mungesės sė progresit nė arrestimin e tė kėrkuarve tė Tribunalit Ndėrkombėtar pėr Krime Lufte nė territorin e ish-Jugosllavisė.
Insistuesi mė i fuqishėm pėr kushtėzimin e anėtarėsimit tė Serbisė me “bashkėpunimin e plotė” me Tribunalin ka qenė Holanda, ku masakra e vitit 1995 nė Srebrenicė – nė tė cilėn u masakruan mė tepėr se 8.000 burra dhe djelmosha nga trupat e Mladiqit – ende shkakton jehonė tė madhe.
Vrasjet ndodhėn pasi ushtarė jo mirė tė armatosur tė trupave holandeze tė OKB-sė braktisėn qytetin, kur u konfrontuan me burrat e Mladiqit. Qeveria holandeze mė vonė dha dorėheqje nė masė si pasojė e incidentit.
“Kjo ėshtė njė ditė e mirė pėr drejtėsinė dhe pėr viktimat e gjeneralit Mladiq”, tha kryeministri holandez, Mark Rutte, nė njė deklaratė. “Ėshtė kjo edhe dėshmia se politika jonė e patundur pėr insistimin e vazhdueshėm nė bashkėpunimin e plotė me Tribunalin e Hagės ka qenė e drejtė”.
Rosa Balfour tha se qėndrimi holandez karshi synimit tė Serbisė pėr anėtarėsim nė BE tash duhet tė zbutet, pėrkundėr asaj se vendi ka edhe njė tjetėr tė kėrkuar pėr tė kapur – Goran Haxhiq, lider i kryengritjes serbe nė Kroaci.
“Arrestimi i Mladiqit e pastron rrugėn qė Serbia ka marrė pėr tė ardhmen”, theksoi Heather Grabbe, drejtoreshė e agjencisė sė hulumtimit tė opinionit publik “Open Society Institute” me seli nė Bruksel dhe njė ish-kėshilltare e lartė e komisionarit tė atėhershėm pėr Zgjerim tė BE-sė, Olli Rehn.
“Nuk ka mė pengesa politike, aplikimi i Serbisė mund tė gjykohet bazuar nė meritat e saj”, shtoi ajo. Para ngjarjes sė tė enjtes, Serbia do tė pėrballej me kritika tė ashpra nga prokurori i Tribunalit tė Hagės, Serge Brammertz, bazuar nė draftraportin qė ai pritet t’ia dorėzojė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara nė fillim tė qershorit.
Nė dokument, qasje nė tė cilėn kishte DPA-ja, pėrpjekjet e Serbisė janė pėrshkruar si “tėrėsisht tė dėshtuara”.
“Dėshtimi i Serbisė pėr tė arrestuar kėta dy burra rrezikon besueshmėrinė e saj dhe fuqinė e pėrkushtimit tashmė tė nisur pėr bashkėpunimin e plotė me Tribunalin”, ka shtuar Brammertz,
Kapja e Mladiqit tė enjten – nė shtėpinė e njė kushėriri nė njė fshat 60 kilometra nė veri tė Beogradit – ndryshon gjithēka, thotė nė njė analizė tė veten Deutsche Presse-Agentur

Mu sikur ati mikut tan ..edhe ty duhet me ta vizatuar :)
Tipike, per njerzit qe nuk kuptojn me dy-tri fjale !

bluai
28.05.2011, 13:11:34
Pasi kerkove te jep mendim per postimet e mikut tim Ndritit ne lidhje me postimet e fundit .Sinqerisht a e perkahi kto sharje .Me beso se jo nuk i perkrahu sharjet asesi .Por se besoi se Ndriti e ka ba me qejf ket, ka pas naj element te cilen ju e keni shprehur qe ai tju pergjegejt ne ket menyr .Sa i perket baroneshesh Ashton te cilen e kemi nje person apo me mir me then tutel mbi kok.Vetm nje pytje zonjesh Eshton ja kisha be .Po ti ndodhte asaj ne vendin e saj qe asaj konkretisht te ndodhte kjo ngjarje .Ja ngjarja e Vertet e Ndodhur ne Obri ne Drenice .Paramilitaret me mir me then Qetniket hyn ne shtipin e nje shqipteri tash mos tja permendi emrin nje grua nene e dhunoin ja marin femiun gjasht muajsh ja prejn ne cop cop dhe e vejn trupin e femiut ne nje kazan e ziejn dhe e shtin gruan te han trupin e femiut te vet .Qka kishte ber zonja Eshton me keta njerez .Zonjes Eshton e kisha pyetur edhe ket Nese Europa vendin e juaj do e coptonte dhe do e lente ne dekada nen okupimin e barbareve dhe prap ne shekullin e 21 pasi te ishin qlirua tju vejn prap nen protektoratin e ktyre barbareve qka kishe reagu .Zotri Gurke un ju kam then se nje njeri mund te ket shum mendime dhe askush smundet te ndiku ne mendimet e tjeterit .Andaj e derjat e Ndritit eshte te shprehet ashtu siq deshiron ai vet edhe pse e di se nuk eshte ne Edukaten e tij te shprehet ashtu .Por qka ti bejsh ndojher edukata duhet haruar kur ke te bejsh me provokime dhe provokimeve duhet te jepet pergjegejn e merituar .
Kerkoj ndjes nga moderatori qe pruna disa aspekte nga lufta dhe ndodhit dhe tmeret qe i di te shumta siq jan kjo qka tregova .Kerkoi ndjes shum shum por nganjeher duhet tju tregohet disave ktu se pasusit e kujt jan ne isntitucionet tona nje Paftyresi e rradhes e qeveris .Paramendoni se si ndihen Nenat motrat dhe familjaret ton kur te shohin figyra te tilla ne televizion dhe ate ne postet Ministrore qka i thua kasj zotri gurke pos nje paftyresi dhe nje ngacmim ne dinjitetin e popullit te vet .ministri qe ja ka sigurar pakoja E Ahtisarit vendet e rezervuara aq juu dhjen e ju dhuroin Eu SDhkieve sa qe edhe rezolut per kthimin e tyre kan pru ne Be nje rikolonizim ne shekullin 21 te gjith ket e kan aprovu parlamenti yn ne kry te cilet kan qen kta zhuganat LDK&PDK &AAK .Andaj askush ne sna ka faj qe duroim fliqtirat te ne udheheqin dhe damkosin dhe nenvelersojn popullin e vet vetem e vetem te behen me karike dhe poste e popullit qka i mbetet pos te sodis dhe te malkoi e te shaj ashtu siq beri Ndriti.
kaq njeher
me respekt bluai

Gurke
28.05.2011, 13:34:09
Pasi kerkove te jep mendim per postimet e mikut tim Ndritit ne lidhje me postimet e fundit .Sinqerisht a e perkahi kto sharje .Me beso se jo nuk i perkrahu sharjet asesi .Por se besoi se Ndriti e ka ba me qejf ket, ka pas naj element te cilen ju e keni shprehur qe ai tju pergjegejt ne ket menyr .Sa i perket baroneshesh Ashton te cilen e kemi nje person apo me mir me then tutel mbi kok.Vetm nje pytje zonjesh Eshton ja kisha be .Po ti ndodhte asaj ne vendin e saj qe asaj konkretisht te ndodhte kjo ngjarje .Ja ngjarja e Vertet e Ndodhur ne Obri ne Drenice .Paramilitaret me mir me then Qetniket hyn ne shtipin e nje shqipteri tash mos tja permendi emrin nje grua nene e dhunoin ja marin femiun gjasht muajsh ja prejn ne cop cop dhe e vejn trupin e femiut ne nje kazan e ziejn dhe e shtin gruan te han trupin e femiut te vet .Qka kishte ber zonja Eshton me keta njerez .Zonjes Eshton e kisha pyetur edhe ket Nese Europa vendin e juaj do e coptonte dhe do e lente ne dekada nen okupimin e barbareve dhe prap ne shekullin e 21 pasi te ishin qlirua tju vejn prap nen protektoratin e ktyre barbareve qka kishe reagu .Zotri Gurke un ju kam then se nje njeri mund te ket shum mendime dhe askush smundet te ndiku ne mendimet e tjeterit .Andaj e derjat e Ndritit eshte te shprehet ashtu siq deshiron ai vet edhe pse e di se nuk eshte ne Edukaten e tij te shprehet ashtu .Por qka ti bejsh ndojher edukata duhet haruar kur ke te bejsh me provokime dhe provokimeve duhet te jepet pergjegejn e merituar .
Kerkoj ndjes nga moderatori qe pruna disa aspekte nga lufta dhe ndodhit dhe tmeret qe i di te shumta siq jan kjo qka tregova .Kerkoi ndjes shum shum por nganjeher duhet tju tregohet disave ktu se pasusit e kujt jan ne isntitucionet tona nje Paftyresi e rradhes e qeveris .Paramendoni se si ndihen Nenat motrat dhe familjaret ton kur te shohin figyra te tilla ne televizion dhe ate ne postet Ministrore qka i thua kasj zotri gurke pos nje paftyresi dhe nje ngacmim ne dinjitetin e popullit te vet .ministri qe ja ka sigurar pakoja E Ahtisarit vendet e rezervuara aq juu dhjen e ju dhuroin Eu SDhkieve sa qe edhe rezolut per kthimin e tyre kan pru ne Be nje rikolonizim ne shekullin 21 te gjith ket e kan aprovu parlamenti yn ne kry te cilet kan qen kta zhuganat LDK&PDK &AAK .Andaj askush ne sna ka faj qe duroim fliqtirat te ne udheheqin dhe damkosin dhe nenvelersojn popullin e vet vetem e vetem te behen me karike dhe poste e popullit qka i mbetet pos te sodis dhe te malkoi e te shaj ashtu siq beri Ndriti.
kaq njeher
me respekt bluai


Pershendetje Ty

Do te kisha lutur qe te shfletosh me shume lidhur me personin ne fjale !

Aty do te shihesh ...se gjuha e tij poshtruese ...nga me te ndyerat ..kuder antarve ketu ,kunder te gjithve , duke share e bertitur ..sikur ti kishte 5 vjet ..eshte niveli i tij !!


Ka hyre punve qe nuk i kupton ...dhe kjo lidhet diku me ligjet e natyres ..kur njeriu zihet ngusht dhe nuk dine ma shume ..fillon nervoza dhe nga kjo rrjedhon sharja !

Prandaj 0 Respekt ..per diqka te tille !

Perndryshe mendoj se eshte nje njeri i mire ..mirpo ka gabuar drejtimin !

Do te ishte me mire te shkruante proz ,poezi ,poema,ndonje roman ..ngase e e zotron shume mire gjuhen Shqipe .
Mendoj se ne te ardhmen do ta lexojm ndonje roman.. nga shkrimtari i njohur *Nastradini Junior*

:)

Tmerret e Luftes ..me siguri ..se do te ndjeken nga te gjithe ..si dhe ne gjdo kohe ,
Mirpo nuk duhet te harrohet se Kosova edhe ne svera tjera duhet te perparoi !!

Ndriti
28.05.2011, 15:04:50
Pershendetje Ty

Do te kisha lutur qe te shfletosh me shume lidhur me personin ne fjale !

Aty do te shihesh ...se gjuha e tij poshtruese ...nga me te ndyerat ..kuder antarve ketu ,kunder te gjithve , duke share e bertitur ..sikur ti kishte 5 vjet ..eshte niveli i tij !!


Ka hyre punve qe nuk i kupton ...dhe kjo lidhet diku me ligjet e natyres ..kur njeriu zihet ngusht dhe nuk dine ma shume ..fillon nervoza dhe nga kjo rrjedhon sharja !

Prandaj 0 Respekt ..per diqka te tille !

Perndryshe mendoj se eshte nje njeri i mire ..mirpo ka gabuar drejtimin !

Do te ishte me mire te shkruante proz ,poezi ,poema,ndonje roman ..ngase e e zotron shume mire gjuhen Shqipe .

Tmerret e Luftes ..me siguri ..se do te ndjeken nga te gjithe ..si dhe ne gjdo kohe ,
Mirpo nuk duhet te harrohet se Kosova edhe ne svera tjera duhet te perparoi !!

Pershendetje Ty

Do te kisha lutur qe te shfletosh me shume lidhur me personin ne fjale !

Aty do te shihesh ...se gjuha e tij poshtruese ...nga me te ndyerat ..kuder antarve ketu ,kunder te gjithve , duke share e bertitur ..sikur ti kishte 5 vjet ..eshte niveli i tij !!
Personi ne fjale nuk eshte teme debati ketu, por jane pafytyresite qe i ushtruan te gjithe individet e qeverive te deritashme, e ne kete kontekst edhe ca te tille ne kete forum qe ua mbajne anen, sepse ne njeren apo tjetren forme ua do zari ne ndonjerin digaster a ceshtje interesi, te gjitha keto mbi kurrizin e 45% te papunve dhe te varferve. Jo kunder te gjithve, por me theks te vecante kunder atyre qe i dalin krah me pa te drejt politikave diskriminuese e poshtruese ndaj shumices se popullit, qe nuk jane pjese e ketij klani te shantazhuar kemb e krye. Pra, ky eshte ofendimi me i bute qe i behet kesaj nomenklature krimi institucional, prandaj jemi ketu; t`ua ējerrim maskat, e ne kete rast edhe ty si kastravec qe rri n`bisht te cdo postimi.

Ka hyre punve qe nuk i kupton ...dhe kjo lidhet diku me ligjet e natyres ..kur njeriu zihet ngusht dhe nuk dine ma shume ..fillon nervoza dhe nga kjo rrjedhon sharja !
Si dhe ne c`mase kuptohen keto gjera, shihet prej postimeve dhe materies zhgl. ne keto komente qe sillni ju kasta e PDK-se kupto (majes se krimit). Shifet, sepse kishit krijuar pershtypjen, se do i grahni ketij populli, sic e kishit paramenduar ineskenimin, ama po e veren se nuk po ju shkon dhe se per cdo dite e me shume po shuplakoheni, figurativisht sot e neser edhe ndryshe. Se kush kujt po i rrie n`bisht prej paaftesise se kunderargumentimit, tregojne quotizimet qe ben ti ketu, prej kompleksi ekstrem, sepse je/ni zene me pele per dore, prandaj kur ua demonstrojme faktet kceni si zorre ne prush dhe kaloni ne personalizime te debatit. Te thash mrame gjysmemashkull, mbase sot dhe tash jo vetem gjysme, por ne ploteni po reflekton si femer, duke kerkuar mbeshtetje, pe di tash si, kur me vetedeshire ndjehesh i perdhunuar ne mungese faktesh se nuk desha e nuk do doja por ky ma nguli.

Prandaj 0 Respekt ..per diqka te tille !
Mos llogarit se tjeret do t`teleisin per wundernasse qe je,...!

Perndryshe mendoj se eshte nje njeri i mire ..mirpo ka gabuar drejtimin !
Do te ishte me mire te shkruante proz ,poezi ,poema,ndonje roman ..ngase e e zotron shume mire gjuhen Shqipe.
Keshillat ruaji dhe aplikoi per vete, eshte me e shendetshme-arsyeshme.

Tmerret e Luftes ..me siguri ..se do te ndjeken nga te gjithe ..si dhe ne gjdo kohe ,
Padyshim, n`rastin tend, jo vetem t`luftes, por edhe pas saj.

Mirpo nuk duhet te harrohet se Kosova edhe ne svera tjera duhet te perparoi !!
Tjera here, nje thuper ne dore dhe rri para qerres tende me qe, respektivisht mos u perziej fort ne qerre te huaja, ngaqe je shume morbid ne nivelin e t`kuptuarit per dozen e kapacitetit tend amorf-shabllon.

Ndriti!

Gurke
28.05.2011, 16:58:22
Pershendetje Ty

Do te kisha lutur qe te shfletosh me shume lidhur me personin ne fjale !

Aty do te shihesh ...se gjuha e tij poshtruese ...nga me te ndyerat ..kuder antarve ketu ,kunder te gjithve , duke share e bertitur ..sikur ti kishte 5 vjet ..eshte niveli i tij !!
Personi ne fjale nuk eshte teme debati ketu, por jane pafytyresite qe i ushtruan te gjithe individet e qeverive te deritashme, e ne kete kontekst edhe ca te tille ne kete forum qe ua mbajne anen, sepse ne njeren apo tjetren forme ua do zari ne ndonjerin digaster a ceshtje interesi, te gjitha keto mbi kurrizin e 45% te papunve dhe te varferve. Jo kunder te gjithve, por me theks te vecante kunder atyre qe i dalin krah me pa te drejt politikave diskriminuese e poshtruese ndaj shumices se popullit, qe nuk jane pjese e ketij klani te shantazhuar kemb e krye. Pra, ky eshte ofendimi me i bute qe i behet kesaj nomenklature krimi institucional, prandaj jemi ketu; t`ua ējerrim maskat, e ne kete rast edhe ty si kastravec qe rri n`bisht te cdo postimi.

Ti prap nuk kupton... nuk eshte keshtu ,se ne EU ..mbizotron punesia ,dhe eshte gjdo gje ne rregull !
Spanja eshte qysh nga viti 1955 antare e OKB,...
nga 1982 antare e Natos ...dhe nga 1986 ne Bashkimin Europian ...,mirpo sot gjitheashtu ballafaqohet me papunesin
diku rreth 45%..edhe pse me vend dhe banore me e madhe se Kosova ..mirpo nga perqindja e llogaritur ne krye banori ..eshte e njejta!!
(Edhe pse mund ta paramendoj se kjo per ty eshte nje shkall e pakuptueshme .kuptohet)

Cka mendon ti se do te duhej te jete sot Kosova ...pas dekadave te shumta lufte !!


Ka hyre punve qe nuk i kupton ...dhe kjo lidhet diku me ligjet e natyres ..kur njeriu zihet ngusht dhe nuk dine ma shume ..fillon nervoza dhe nga kjo rrjedhon sharja !
Si dhe ne c`mase kuptohen keto gjera, shihet prej postimeve dhe materies zhgl. ne keto komente qe sillni ju kasta e PDK-se kupto (majes se krimit). Shifet, sepse kishit krijuar pershtypjen, se do i grahni ketij populli, sic e kishit paramenduar ineskenimin, ama po e veren se nuk po ju shkon dhe se per cdo dite e me shume po shuplakoheni, figurativisht sot e neser edhe ndryshe. Se kush kujt po i rrie n`bisht prej paaftesise se kunderargumentimit, tregojne quotizimet qe ben ti ketu, prej kompleksi ekstrem, sepse je/ni zene me pele per dore, prandaj kur ua demonstrojme faktet kceni si zorre ne prush dhe kaloni ne personalizime te debatit. Te thash mrame gjysmemashkull, mbase sot dhe tash jo vetem gjysme, por ne ploteni po reflekton si femer, duke kerkuar mbeshtetje, pe di tash si, kur me vetedeshire ndjehesh i perdhunuar ne mungese faktesh se nuk desha e nuk do doja por ky ma nguli.

Gabim je ,gabim je ...

Ti ke probleme me veteveten ..deri tani te shpjegova shume mire se je ne gabim ..dhe se nuk din...,ti duhet vetem te lexosh ,
te kame sjellur deri sot fakte te shumta se ti je ne gabim.

mirpo palaqo mbetet palaqo :)


Prandaj 0 Respekt ..per diqka te tille !
Mos llogarit se tjeret do t`teleisin per wundernasse qe je,...!

Perndryshe mendoj se eshte nje njeri i mire ..mirpo ka gabuar drejtimin !
Do te ishte me mire te shkruante proz ,poezi ,poema,ndonje roman ..ngase e e zotron shume mire gjuhen Shqipe.
Keshillat ruaji dhe aplikoi per vete, eshte me e shendetshme-arsyeshme.

Tmerret e Luftes ..me siguri ..se do te ndjeken nga te gjithe ..si dhe ne gjdo kohe ,
Padyshim, n`rastin tend, jo vetem t`luftes, por edhe pas saj.

Mirpo nuk duhet te harrohet se Kosova edhe ne svera tjera duhet te perparoi !!
Tjera here, nje thuper ne dore dhe rri para qerres tende me qe, respektivisht mos u perziej fort ne qerre te huaja, ngaqe je shume morbid ne nivelin e t`kuptuarit per dozen e kapacitetit tend amorf-shabllon.

Fillo edhe njehere te mendosh ..ngadale dhe lexo ate se qka ke shkruar :)

Me shpres se do te kuptosh ate se qka e thua,kuptohet ne implementiminin e kesaj nga veteveteja :)

Ndriti!


..........................Kaffee

Z@F
28.05.2011, 19:23:42
Lope e gjalle koke, gagagaagagaga. Pirdhu a!

Ndriti!

Kujdes nga kastravecat......e Spanjes...


Los virusos kastravecos espanol :D


*

Ndriti
28.05.2011, 23:13:21
Kujdes nga kastravecat...

...e Spanjes...

Los virusos kastravecos espanol :D

*

I nderuar Z@F-i,

Do ta kem parasysh kete mesazh, te falemnderit.

Ndriti ! : )

Gentiani
29.05.2011, 00:11:04
Ohahahahaaaaa o Ndrit, a hala shoku me qisishna te pafytyre po lodhesh a ? :D

Gurke-ve shqip, nuk jam bash i sigurte, ama te perkthim, me duket qe i bie Tr(j)angula mo:D nuk jam i sigurte, ama me duhet edhe njehere me kqyren fjalorin qiknenaj mbi trapazan :p

Shnetje ! :)

Ndriti
29.05.2011, 00:37:07
Ohahahahaaaaa o Ndrit, a hala shoku me qisishna te pafytyre po lodhesh a ? :D

Gurke-ve shqip, nuk jam bash i sigurte, ama te perkthim, me duket qe i bie Tr(j)angula mo:D nuk jam i sigurte, ama me duhet edhe njehere me kqyren fjalorin qiknenaj mbi trapazan :p

Shnetje ! :)

: ))))))

Jo e bo, hobi hesapi, gagagaga, kshtu me i ckoklise nje ka nje, po pernime "u hup krejt" qeto dite e mazi pi ndron pizhamat, po assesi spo i rrijne mire pa ja veshe une. Ec e mos kesh tej n`sabah. : ))))) Kam ra ne hall pak, se mendjen e kam te Mergimtarja qe na i ka mledhe bete qatje poshte, ka thane me shkru paster.

Poashtu edhe ty pershendetje. : ))))

Ndriti
29.05.2011, 01:28:12
Si u be ore keshtu, po keta greviste a ishin shqipetar "a shkie"? Pse nuk del ndokush nga keta t`pafytyret e Qeverise ti vizitoj a ti pyes cka done? Ka ndokush ndonje pergjigje? Flm a.

Ndriti!

* * * * *

Kjo kėrkesė u refuzua nga grevistėt, kurse pėrfaqėsuesit e Qeverisė sė Kosovės deri mė tash nuk janė marrė me kėtė ēėshtje

E dielė, maj 29, 2011 Kosova 01:18

Veteranėt e UĒK-sė, nė ditėn e 6 tė grevės

http://gdb.rferl.org/FDE1DAE4-05F9-429B-AB95-8F9C1AD942F4_w527_s.jpg

Foto nga arkivi (Greva e ish-pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, mė 14 prill 2009)

28.05.2011
Arton Konushevci

Para ndėrtesės sė Qeverisė sė Kosovės, veteranėt e ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, po vazhdojnė grevėn e tyre nė ditėn e gjashtė. Ata thanė se janė tė vendosur qė tė mos e ndėrpresin grevėn derisa tė plotėsohen kėrkesat e tyre. Kėshilli grevist, po ashtu, paralajmėroi se qė nga dita e sotme, nuk do tė komunikojė mė as me zyrtarė tė institucioneve, e as me media.

Rreth 50 veteranė tė UĒK-sė, nė ditėn e gjashtė tė grevės para ndėrtesės sė Qeverisė sė Kosovės, pėrsėritėn edhe njė herė qėndrimin e tyre se janė tė vendosur ta vazhdojnė grevėn derisa tė realizohen kėrkesat e tyre.

Kėrkesa kryesore e grevistėve ėshtė qė Institucionet e Kosovės tė miratojnė dhe zbatojnė sa mė parė ligjin pėr vlerat e luftės. Anėtari i Kėshillit grevist, Ylber Selmani, nė njė konferencė me gazetarė, tha:
Kėrkojmė nga Kryesia e Kuvendit qė me procedurė tė pėrshpejtuar tė sillet nė Kuvend projektligji pėr vlerat e luftės.

“Ne, luftėtarėt e lirisė, qė jemi nė grevė edhe njė herė u drejtohemi tė gjitha institucioneve dhe popullit tė Kosovės se nuk e ndėrpresim grevė deri nė realizimin e plotė tė kėrkesave tona. Nuk besojmė mė nė asnjė marrėveshje gojore dhe nuk lejojmė qė kjo ēėshtje tė zvarritet. Kėrkojmė nga Kryesia e Kuvendit qė me procedurė tė pėrshpejtuar tė sillet nė Kuvend projektligji pėr vlerat e luftės. Sa mė shpejt qė tė jetė e munduar tė miratohet ligji duke i marrė parasysh kėrkesat tona”.

Drejtuesit e Kėshillit grevist thanė se numri i grevistėve po rritet, kurse kryetari i kėtij kėshilli, Xhevdet Qeriqi, bėri tė ditur se gjendja e disa veteranėve nė grevė ėshtė pėrkeqėsuar.

“Sot kemi pasur gjashtė raste qė kanė kėrkuar ndihmėn e mjekut, pėr shkak tė pėrkeqėsimit tė gjendjes shėndetėsore. Pėr momentin gjendja ėshtė e rėndė”, tha Qeriqi.

Nėse nuk veprohet shpejt nga institucionet, ne si Kėshill, jemi tė shqetėsuar se durimit tonė mund t’i vijė fundi dhe ta ndryshojmė formėn e protestės.

Anėtari i Kėshillit grevist, Ylber Selmani, deklaroi se nėse institucionet e vendit nuk ndėrmarrin diēka nė drejtim tė realizimit tė kėrkesave tė tyre, siē u shpreh ai, ata edhe mund ta ndryshojnė formėn e protestės.

“Nėse nuk veprohet shpejt nga institucionet, ne si Kėshill, jemi tė shqetėsuar se durimit tonė mund t’i vijė fundi dhe ta ndryshojmė formėn e protestės. Ne po presim, por deri kur, kjo varet nga institucionet”, deklaroi Sylejmani.

Pos kėrkesės qė urgjentisht tė miratohet dhe zbatohet ligji pėr vlerat e luftės, ata parashtruan edhe kėrkesa tė tjera, si: UĒK-sė dhe luftės sė saj t’i bėhet njohja politike duke e bėrė si kategori kushtetuese; veteranėt e luftės, invalidėt dhe familjet e dėshmorėve tė kenė trajtim nga Ministria e Mbrojtjes, e jo nga Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale; veteranėt dhe invalidėt e luftės tė kenė imunitet dhe tė mos kenė ndjekje penale pėr krime lufte.

Ndryshe, grevistėt tė premten i vizituan disa nga pėrfaqėsuesit e grupeve parlamentaret tė Kuvendit tė Kosovės, tė cilėt kėrkuan qė tė ndėrpritet greva.

Kjo kėrkesė u refuzua nga grevistėt, kurse pėrfaqėsuesit e Qeverisė sė Kosovės deri mė tash nuk janė marrė me kėtė ēėshtje.

http://www.evropaelire.org/content/article/24208159.html

Ndriti
29.05.2011, 12:16:59
Se pafytyrsia duket edhe keshtu, nuk ka dyshim. Se di qe ndonjehere Emini ka mar fjalen per debat parlamentar, derisa ishte deputet i PDK-se ne Kuvend. Paramendoni tash, ky nuk do me e leshu zyren, se karriken me siguri e mer ne shpi. : ). Kjo eshte jo vetem pafytyrsi por edhe magjupllek i tmerrshem.

Ndriti!

Emin Krasniqi nuk ia lėshon zyrėn Ilhami Gashit

Publikuar: Sot, mė 29 maj 2011

Prishtinė, 29 maj – Emin Krasniqi dėshiron tė jetė zėvendėsministėr, por jo nė dikasterin ku e ka emėruar kryeministri Hashim Thaēi. Dėshiron tė qėndrojė nė postin qė e ka ushtruar deri tash.

Gjatė gjithė javės ai ka refuzuar t’ia lėshojė Ilhami Gashit zyrėn e zėvendėsministrit tė Infrastrukturės, nė tė cilin post tė hėnėn e ka emėruar kryeministri Thaēi, shkruan sot e pėrditshmja Koha Ditore.

Tė njėjtėn ditė Krasniqi ėshtė emėruar zėvendėsministėr nė Ministrinė pėr Komunitete dhe Kthim dhe deri tash ka ushtruar tė njėjtin funksion nė Ministrinė e Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, sė cilės prej tre muajsh i ėshtė ndėrruar emri nė Ministri tė Infrastrukturės.

Qeveria e re ėshtė krijuar mė 22 shkurt, mirėpo deri nė fillim tė javės kryeministri nuk kishte emėruar numrat dy nė dikasteret qeveritare. Pavarėsisht kėsaj, nė disa ministri kishin ushtruar detyrėn zėvendėsministrat e mandatit tė shkuar. Njėri nga ta ishte edhe Krasniqi.

Njė burim i gazetės brenda Qeverisė ka thėnė se ai po refuzon t’ia lėshojė zyrėn Ilhami Gashit.

“Deri tash kurrkush nuk ka mundur ta bindė pėr ta lėshuar zyrėn. Ai nuk ka ndėrmend tė shkojė nė Ministrinė e Kthimit, sepse i duket nėnēmim transferimi qė ia ka bėrė Thaēi”, ka thėnė burimi i gazetės. “Ndoshta kryeministri do ta ndėrrojė vendimin”.

E Ilhami Gashi vazhdon tė qėndrojė nė shtėpi.

Ai ka qenė kėshilltar i Fatmir Limajt nė kohėn sa ka drejtuar Ministrinė e Transportit, si dhe kandidat i partisė sė Thaēit, PDK-sė, pėr kryetar tė Komunės sė Pejės. Pavarėsisht kėtij sfondi, akoma nuk i ėshtė lejuar ta ushtrojė funksionin e ri.

Gashi ka treguar pėr kėtė, por nuk ka dashur tė flasė se kush ėshtė duke i bėrė pengesė. Shkaqet ka thėnė tė mos i dijė.

(Shkrimin e plotė mund ta lexoni nė tė pėrditshmen Koha Ditore)

http://koha.net/index.php?cid=1,7,60613

kondita
29.05.2011, 14:25:20
Se pafytyrsia duket edhe keshtu, nuk ka dyshim. Se di qe ndonjehere Emini ka mar fjalen per debat parlamentar, derisa ishte deputet i PDK-se ne Kuvend. Paramendoni tash, ky nuk do me e leshu zyren, se karriken me siguri e mer ne shpi. : ). Kjo eshte jo vetem pafytyrsi por edhe magjupllek i tmerrshem.

Ndriti!

Emin Krasniqi nuk ia lėshon zyrėn Ilhami Gashit

Publikuar: Sot, mė 29 maj 2011

Prishtinė, 29 maj – Emin Krasniqi dėshiron tė jetė zėvendėsministėr, por jo nė dikasterin ku e ka emėruar kryeministri Hashim Thaēi. Dėshiron tė qėndrojė nė postin qė e ka ushtruar deri tash.

Gjatė gjithė javės ai ka refuzuar t’ia lėshojė Ilhami Gashit zyrėn e zėvendėsministrit tė Infrastrukturės, nė tė cilin post tė hėnėn e ka emėruar kryeministri Thaēi, shkruan sot e pėrditshmja Koha Ditore.

Tė njėjtėn ditė Krasniqi ėshtė emėruar zėvendėsministėr nė Ministrinė pėr Komunitete dhe Kthim dhe deri tash ka ushtruar tė njėjtin funksion nė Ministrinė e Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, sė cilės prej tre muajsh i ėshtė ndėrruar emri nė Ministri tė Infrastrukturės.

Qeveria e re ėshtė krijuar mė 22 shkurt, mirėpo deri nė fillim tė javės kryeministri nuk kishte emėruar numrat dy nė dikasteret qeveritare. Pavarėsisht kėsaj, nė disa ministri kishin ushtruar detyrėn zėvendėsministrat e mandatit tė shkuar. Njėri nga ta ishte edhe Krasniqi.

Njė burim i gazetės brenda Qeverisė ka thėnė se ai po refuzon t’ia lėshojė zyrėn Ilhami Gashit.

“Deri tash kurrkush nuk ka mundur ta bindė pėr ta lėshuar zyrėn. Ai nuk ka ndėrmend tė shkojė nė Ministrinė e Kthimit, sepse i duket nėnēmim transferimi qė ia ka bėrė Thaēi”, ka thėnė burimi i gazetės. “Ndoshta kryeministri do ta ndėrrojė vendimin”.

E Ilhami Gashi vazhdon tė qėndrojė nė shtėpi.

Ai ka qenė kėshilltar i Fatmir Limajt nė kohėn sa ka drejtuar Ministrinė e Transportit, si dhe kandidat i partisė sė Thaēit, PDK-sė, pėr kryetar tė Komunės sė Pejės. Pavarėsisht kėtij sfondi, akoma nuk i ėshtė lejuar ta ushtrojė funksionin e ri.

Gashi ka treguar pėr kėtė, por nuk ka dashur tė flasė se kush ėshtė duke i bėrė pengesė. Shkaqet ka thėnė tė mos i dijė.

(Shkrimin e plotė mund ta lexoni nė tė pėrditshmen Koha Ditore)

http://koha.net/index.php?cid=1,7,60613

z.Ndriti

qysh po e marr vesh une, medemek Hashimi paska than; "nuk due me nie, e as me dite", tanve jan kam dhene nga nje karrike, ndashi rrini ne zyre, ndashi merrne me veti ne shtepi a?!!!

punet jau paska nda sikur ai qe ka than; ti ne mal, ti ne mulli, ti te ara, e per veti Hashimi paska than; "une po shkoj po e thej qafen ne qat darsem" a?!!!

Ah, Qeveri he helaqe, po qna e qite faqen e zeze!

Ndriti
29.05.2011, 15:03:55
z.Ndriti

qysh po e marr vesh une, medemek Hashimi paska than; "nuk due me nie, e as me dite", tanve jan kam dhene nga nje karrike, ndashi rrini ne zyre, ndashi merrne me veti ne shtepi a?!!!

punet jau paska nda sikur ai qe ka than; ti ne mal, ti ne mulli, ti te ara, e per veti Hashimi paska than; "une po shkoj po e thej qafen ne qat darsem" a?!!!

Ah, Qeveri he helaqe, po qna e qite faqen e zeze!

: )))) z. Kondita, ai si shpesh po e then qafen n`darsem, ama edhe ne hall eshte a, tash as zagart nuk po e ndegjojne ma, i kane dale doresh (ku me dite cka u ka pas premtu).

Ndriti!

kondita
29.05.2011, 15:53:04
: )))) z. Kondita, ai si shpesh po e then qafen n`darsem, ama edhe ne hall eshte a, tash as zagart nuk po e ndegjojne ma, i kane dale doresh (ku me dite cka u ka pas premtu).

Ndriti!

Paj si zagart e mbretit ma, kur majen mire e bani ja ndale gjellen e han edhe zotnin e vet!!!

me te vertete ne hall te madh eshte!

Andrra
29.05.2011, 16:26:00
Paj si zagart e mbretit ma, kur majen mire e bani ja ndale gjellen e han edhe zotnin e vet!!!

me te vertete ne hall te madh eshte!

...po de za....garit si besohet!


PS:Qenkem permallu per shkronjat tua ;)

Gurke
29.05.2011, 17:38:34
z.Ndriti

qysh po e marr vesh une, medemek Hashimi paska than; "nuk due me nie, e as me dite", tanve jan kam dhene nga nje karrike, ndashi rrini ne zyre, ndashi merrne me veti ne shtepi a?!!!

punet jau paska nda sikur ai qe ka than; ti ne mal, ti ne mulli, ti te ara, e per veti Hashimi paska than; "une po shkoj po e thej qafen ne qat darsem" a?!!!

Ah, Qeveri he helaqe, po qna e qite faqen e zeze!


:)

Koke ba bashk me Nastradinin :)

Mos pajtime ekzistojn gjithka dhe kudo ,
mirpo nga kjo nuk mund ta quajm te gjithen helaqe !!

Sherr pėr postin e dekanit nė Fakultetin e Studimeve Islame

Publikuar: Sot, mė 29 maj 2011
http://www.koha.net/repository/images/29medrese_2905111020_4.jpg

Prishtinė, 29 maj - Shtatė ish-profesorė tė Fakultetit tė Studimeve Islame nė Universitetin e Prishtinės (UP), duket se assesi nuk po mund tė rehatohen. Pas shumė reagimeve tė tyre pėr shkak tė largimit nga procesi mėsimor, ata tash kundėrshtojnė edhe zgjedhjen e Qazim Qazimit, dekan tė ri tė kėtij fakulteti. Kėta profesorė pretendojnė se Profesor Qazimi nuk e meriton atė detyrė, madje as sipas ligjit, dhe akuzojnė Bashkėsinė Islame tė Kosovės (BIK), saktėsisht myftiun e Kosovės, Naim Tėrnava, se kėtė po e bėn me prapavijė tendencioze. Por, zyrtarė tė BIK-ut i mohojnė kėto akuza tė ish-kolegėve tė tyre, duke sqaruar se zgjedhja e dekanit tė ri tė kėtij fakulteti ėshtė bėrė nė bazė tė tė gjitha normave ligjore dhe kritereve tė kėrkuara.

Pavarėsisht kėsaj, shtatė profesorėt e larguar nga Fakulteti i Studimeve Islame, tė cilėt pretendojnė se janė dėbuar dhunshėm dhe padrejtėsisht nga detyra e ligjėruesve nė kėtė institucion arsimor, me vendim tė krerėve tė BIK-ut, kanė reaguar ndaj zgjedhjes sė Qazim Qazimit si dekan i Fakultetit tė Studimeve Islame, shkruan Express.

“Zgjedhja dhe emėrimi, javėn e kaluar, i Qazim Qazimit dekan tė FSI-sė me profesion filolog i letėrsisė shqipe, nė moshėn tij 65-vjeēare, ėshtė nė kundėrshtim edhe me ligjin e vendit, duke injoruar tė gjithė kandidaturat e kandidatėve tė tjerė meritorė, tė paraqitur disa herė nė konkurse zyrtare, me tituj shkencorė nė fushėn e ngushtė tė studimeve islame, ėshtė veprim me prapavijė tendencioze, pas tė cilit fshihen qėllime dhe interesa tė ngushta tė vetė myftiut tė Kosovės, Naim Tėrnava dhe shokėve tė tij tė ngushtė”, thuhet nė reagimin e ish-profesorėve tė FSI-sė, dėrguar mediave.

Nė reagimin e tyre, profesorėt Musa Vila, Lulzim Esati, Xhabir Hamiti, Sabri Jonuzi, Enver Xhiha, Idriz Bilalli dhe Emin Behrami, kanė deklaruar se emėrimi i profesor Qazimit nė postin e dekanit tė kėtij fakulteti, do t’i mundėsojė kryetarit aktual tė BIK-ut, Naim Tėrnavės dhe shokėve tė tij, qė tė mbizotėrojnė nė procesin mėsimor nė Fakultetin e Studimeve Islame, duke emėruar dhe shkarkuar kuadro sipas preferencave dhe shijes individuale dhe jo sipas kritereve akademike dhe shkencore.

Ndryshe, nė kėtė fakultet edhe mė herėt ka pasur probleme ndėrmjet profesorėve tash tė larguar dhe krerėve tė BIK-ut. Krejt kjo kishte ndodhur pėr shkak tė largimit nga posti i dekanit Xhabir Hamiti. BIK-u po ashtu ka pėrjashtuar nga procesi mėsimor edhe disa profesorė pėr shkak se jozyrtarisht thuhej se ishin pėrkrahės tė ish-dekanit Hamiti. Madje njėri nga kėta profesorė, Emin Behrami, pati publikuar nė Express disa tė dhėna, sipas tė cilit ishin dėshmi pėr ngacmime seksuale tė nxėnėsve tė medresesė nga ana e profesorėve.
A duhet tani ta quajm Islamin ..*Helaqe* !?

:)

kondita
29.05.2011, 18:38:38
Nese te duhet ndonje ndihms ..per mledhjen e €-ve ....lajmrohu :)

Pulsi eshte ka punon ...:)

hehehehe, he Gurke, Gurke!

tan jan prish duke ngar pas kesaj €-uros!

edhe keti te madhit te BIK-ut i ka hy VIRUSI prej Thaqit, edheky per €-uro po i shkel parimet fetare dhe e ka leshue drejtesin!

xhynah valla boll, veq eshte ai i madhi qe dan drejtesin vete, e kan me tu dhimta keta BIK-at e mdhej nje dite.

kondita
29.05.2011, 18:40:50
...po de za....garit si besohet!


PS:Qenkem permallu per shkronjat tua ;)

Valla qka i kie fjalet e arta, veq kush ta ka inati.

pershendetje

k o n d i t a

Ndriti
01.06.2011, 13:07:50
Bllaca: Policia e Kosovės po bėn hetime paralele

Publikuar: Sot, mė 01 qershor 2011

http://koha.net/repository/images/01bllaca_0106110939_4.jpg

Prishtinė, 31 maj – Policia e Kosovės po zhvillon hetime paralele me EULEX-in nė rastin e akuzave tė Nazim Bllacės kundėr deputetit Azem Syla dhe tė tjerėve.

Denoncuesi i dhjetėra krimeve tė pasluftės i ka thėnė tė martėn trupit gjykues se prokurori special tashmė ka informacion se Policia e Kosovės po kryen hetime nė kėtė rast sipas tij pėr t’i penguar hetimet e prokurorit.

“Unė do t’i bind trupin gjykues dhe Prokurorinė e EULEX-it se Policia e Kosovės ėshtė duke bėrė hetime paralele prej vitit 2009 nė rastin Bllaca. Me dėshmitar tė paguar nuk merrem unė. Dėshmia ime ėshtė CD-ja e vitit 2009”, ka thėnė Bllaca gjatė seancės. Pėr tė dhjetėn herė tė dhėnies sė dėshmisė pėr vrasjen e Salih Gashit nė qershor tė vitit 1999 pėr tė cilėn akuzohet Fahredin Gashi, Bllaca ėshtė marrė nė pyetje nga i akuzuari tė cilin nė shumė raste e ka quajtur “shok i dashur”.

Pėr rreth shtatė orė dėshmitari bashkėpunues i ėshtė lėnė nė dorė Fahredin Gashit i cili dhjetėra herė ka bėrė komente e jo pyetje. Ai ėshtė ndėrprerė nga prokurori dhe kryetari i trupit gjykues pėr shkak tė kėtyre komenteve.
Gashi ėshtė ndalur nė shumė detaje prej vitit 1999 deri nė vitin 2009. Ai e ka akuzuar Bllacėn se i ka vėnė reket duke i kėrkuar tre milionė euro dhe ka lexuar shumė sms tė dėrguar nga Bllaca nė telefonin e tė akuzuarit, por edhe tė Shaban Sylės. Tė gjithė kėta sms ai i ka interpretuar si kėrcėnime ndaj tij, ani se njė numėr i madh i tyre nuk i ishin dėrguar atij.

Bllaca ka shkaktuar tė qeshura tė shumta gjatė dhėnies sė pėrgjigjeve derisa njėrit prej avokatėve tė Fahredin Gashit vazhdimisht i ėshtė referuar me epitetin “Dekan”. “Sė pari Dekanit duhet t’i vijė turp se ēfarė titulli ka. Unė thash se pėr njė periudhė 5 muaj kam pėrdorur njė numėr. Nė periudhėn mė tė rrezikshme 2007 njeriu mė i afėrt i imi ka qenė Hysri Rama i cili ka pasur qasje nė telefonin tim”, ka thėnė Bllaca.

Kur Bllacės i shtroheshin pyetje qė mund tė inkriminonin atė, kryetari i trupit gjykues ia kujtonte se mund tė mos pėrgjigjej. Pėr kėtė ka reaguar avokati Tahir Rrecaj duke i thėnė se nuk ke nevojė t’ia rikujtosh ēdo herė sepse nė kėtė mėnyrė, sipas tij, po orientohet dėshmitari. Bllaca pėr kėtė e ka falėnderuar kryetarin duke i thėnė se njė numėr kaq i madh i avokatėve tė Kosovės nuk kanė guxuar ta mbrojnė.

“Unė tė mbroj Bllacė se jam profesionist mos u merr me demagogji. Unė edhe Mlladiqin e mbroj nėse do tė mė ishte kėrkuar”, ėshtė pėrgjigjur Rrecaj.

Gjerėsish tekstin nga gjykimi i djeshėm i nami Bllacės mund ta lexoni nė “Koha Ditore”

http://koha.net/index.php?cid=1,58,60971

Ndriti
01.06.2011, 13:39:53
Edhe clirimtare e edhe haraē-gji, edhe clirimtar e edhe hajna, vrases e kriminel, po nuk shkon keshtu more. Prandaj po u them disa torollak-trullqave ketu, ata qe jane te paster ama me Kaull, duhet te distancohen prej kesaj bande kriminelesh. Distancim do te thot kallxim per ndjekje penale te tyre. Perndryshe me heshtje do perlyhen edhe shume figura qe njemend jane te pasterta.

Ndriti!

* * * * *

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/jetmiridrizi_Uglare2_218972_thumb_large.JPG

(Foto: Jetmir Idrizi)

Ekzekutohet ****

Xheladin **** ėshtė ekzekutuar nė oborrin e shtėpisė. Mbi trupin e tij janė shkrepur 36 plumba. Motivet e kėsaj vrasjeje ende nuk dihen. Ish-pjesėtari i UĒK’sė nė vitin 2000 ishte dėnuar me tre vjet burg pėr haraē.

Nga Arlinda Musliu mė 01 qershor 2011 nė ora 08:32
Uglar, Fushė-Kosovė, 31 maj –

Xheladin **** ėshtė ekzekutuar me 36 plumba nė oborrin e shtėpisė sė tij, nė fshatin Uglar tė Fushė-Kosovės.

Vrasja ka ndodhur rreth mesnatės, ndėrmjet tė dielės e tė hėnės dhe sipas familjarėve, vrasėsit kanė shkuar aty me njė veturė tė tipit Jeep, ngjyrė tė zezė.

****, dikur pjesėtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), mendohet se ėshtė qėlluar nga dy apo tre persona, tė cilėt mė pas janė larguar me shpejtėsi.

Sipas policisė, viktima, 52 vjeēar, i martuar dhe baba i njė djali, ka ndėrruar jetė menjėherė nė vendin e ngjarjes, ndėrkohė qė personi i prezantuar si gjyshi i tė ndjerit, thotė pėr Express se nipi i ėshtė vrarė nė oborrin e shtėpisė.

“Ka dalė me ble bukė... Ka ardhė njė xhip i zi me dy-tre persona brenda. Kanė gjuajt nė nipin tem dhe me 36 plumba ėshtė vrarė”, thotė plaku, i cili megjithatė, nuk pranon tė tregojė emrin.

Familja **** thotė tė mos ketė ide se kush mund ta ketė kryer kėtė krim, apo se cili ėshtė motivi prapa kėsaj vrasjeje.

Ata tregojnė se nuk kanė asnjė tė dhėnė nėse i ndjeri ka pasur mosmarrėveshje mė parė mė dikė, pėrveē qė tregojnė se gjatė luftės ka qenė pjesėmarrės nė Betejėn e Koshares.

Ndėrkohė, sipas tė dhėnave tė arkivave tė medieve tė Kosovės, del se ****, para dhjetė vjetėsh, ka qenė i dėnuar me tre vjet burg.

Nė vitin 2000, i ndjeri sė bashku me Sabit *****, ishin dėnuar pėr veprėn penale tė tentim shtrėngimit tė rėndė (haraē), rrezikim tė sigurisė sė disa personave dhe shkaktim tė rrezikut tė pėrgjithshėm, nėpėrmjet shpėrthimit dhe formave tė tjera tė dhunshme.

Sipas aktakuzės sė asaj kohe, Sabit ****, Xheladin **** dhe Ilir Tahiri ishin gjetur fajtorė dhe nė mėnyrė respektive ishin dėnuar me pesė, tre dhe katėr vjet burg.

Sipas gazetės “Koha Ditore” tė asaj kohe, veprimet qė e kishin ēuar tė tre personat prapa grilave, kanė ndodhur pėr disa muaj rresht.

Objekt i sulmeve kishte qenė klubi i natės “Miami Beach Club”, pronar i tė cilit ishte Milaim Maraj, vėlla i Ramė Marajt.

Nė aktgjykim thuhej se rreth janarit tė vitit 2000, njė grup njerėzish tė panjohur kanė shkuar dy a tri herė pėr t’i kėrkuar Milaim Marajt 30 mijė marka nė muaj, nė emėr tė veteranėve tė luftės sė UĒK-sė.

“Milaim Maraj kishte refuzuar tė paguante dhe mė 12 shkurt iu vu njė eksploziv”, thuhet nė aktgjykimin e Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė tė asaj kohe, duke pėrshkuar tėrė ngjarjen qė ka ēuar nė dėnimin e tyre nga gjyqtari i rastit.

Aktgjykimi tregon edhe shumė raste tė tjera, tė cilat kanė bėrė qė tė tre personat tė dėnoheshin, ndėrkohė qė vetė tė dėnuarit, gjatė procesit gjyqėsor, i kishin mohuar veprat.

Policia konfirmoi vrasjen e Xheladin *****.

“Menjėherė pas marrjes sė kėtij informacioni, nė vendin e ngjarjes, kanė dalė tė gjitha njėsitet e nevojshme policore, tė mbėshtetura edhe nga njėsiti rajonal pėr hetimin e krimeve, si dhe njėsitė e tjera pėr ekzaminim tė vendngjarjes, ku kanė hasur nė viktimėn dhe kanė konstatuar se bėhet fjalė pėr vrasje”, njofton Policia e Kosovės.

Sipas tyre, nė vendin e ngjarjes ka dalė edhe ekipi mjekėsor i Shtėpisė sė Shėndetit nė Fushė-Kosovė, i cili ka konstatuar se viktima Xheladin G., mashkull, 52 vjeē, shtetas i Kosovės, pas plagėve qė kishte marrė nga arma e zjarrit, ishte pa shenja jete.

“Trupi i pajetė i viktimės ėshtė dėrguar pėr obduksion, ndėrkohė qė hetuesit rajonalė tė Prishtinės janė duke ndėrmarrė njė varg veprimesh operative, e hetimore, me fokus zbulimin e identitetit dhe vendndodhjen e tė dyshuarit/dyshuarve, tė mundshėm si dhe ka zgjeruar rrethin e hetimit nė pėrpjekje, pėr tė ndriēuar dhe sqaruar, tė gjitha rrethanat qė kanė tė bėjnė me rastin”, thuhet nė njoftimin zyrtar tė Policisė.

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,15,54913

ISTOGASJA_CH
01.06.2011, 14:01:06
Nė pėrgjithėsi e kemi kėtė problem,
ata qė e kanė fytyrėn 1 hekter mundohen me i shitė mend tė tjerėve, zakonisht kėshtu del puna...

Ai/ajo qė ėshtė rehat pėr vete, nuk ka pse me i mėsu tė tjerėt, sepse ashtu ndihet mė mirė, e nė tė kundėrtėn, ai qė n'oborr t'vetin e ka llugė krejtė, mundohet me qeshė fqiun e vetė, e nuk sheh afėr, vetėm largė...a vetė dy kėmbėt n'lloq i ka.

Deri kur kjo gjendje? Kur vjen vetėdijesimi i shqiptarėve tanė?

mo
01.06.2011, 18:31:20
t'paftyre ose me njeqind ftyra ketu ne df jane pa dyshim keta zagart e serbofilit dick marty dmth t'gjithe ata te cilet kryeministrin e kosoves e quajn ketu kriminel.

ne politike t'paftyre ose me njeqind ftyra jane komplotistat opozitar te cilet me gjase hartuan dhe i derguan ne e-mail raportin famekeq serbofilit dick marty! ketij grupi i takon edhe i vetquajturi klubi per politike te jashtme me veton surroin ne krye si dhe ndonje agjenture jo qeveritare.

ne rrafshin medial t'paftyre apo me njeqind ftyra jane koha ditore, zeri, bota sot dhe ndonje tjeter si keto. per koha ditore dhe zeri profesionalizmi gazetaresk ka burimin ne beograd, prandaj logjikisht jane kunder hashim thaēit, s'ka si t'ishte ndryshe!

si perfundim mund te konstatojm se me ndihmen e udb-s dhe serbofilave te europes te lartpermendurit hartuan nje plan shume perfid dhe tradhetar me qellim puēi ndaj kryeministrit legjitim z.hashim thaēi. gjithashtu mund te thuhet se ishin shume afer cakut po t'mos ishte qeveria amerikane e cila ua pshurri planet komplotistave dhe ua pshurri surratin idiotesk e tradheta shume politiqarve e gazetarve titista.

shtrohet pyetja; a jane te tillet t'paftyre pse vepruan keshtu tradhetisht? natyrisht se jo por t'paftyre behen kur fillojn te ligjerojn per vlera qyteteruese e kombtare...!


kujdes nga zagart e serbofilit dick marty!

Ndriti
01.06.2011, 18:39:08
Edhe nje krim tjeter, pafytyrsi e radhes! Nese Kosova vertete ka miqesi te trashe me SHBA, atehere ne nje te ardhme te afert patjeter do duhej aplikuar denimi me ekzekutim shtetror-Vdekje!

Ndriti!

* * * * *

Nė Sllovaki gjendet kufoma e kosovares sė zhdukur?

http://www.telegrafi.com/fo/kronikaezeze/f.0601162425398_m.jpg

Postuar: 16:24 / 1.06.2011

Mbetjet mortore tė njė gruaje kosovare, e cila ishte shpallur e zhdukur para shtatė muajsh, janė gjetur dhe identifikuar nė Sllovaki.

Njė krahasim i ADN-sė sė kufomės sė djegur ka sjellė nė pėrfundimin se bėhet fjalė pėr 28-vjeēare nga Kosova Flora S., nėnė e dy fėmijėve tė vegjėl, me qėndrim nė Vjenė.

Siē njoftuan mediat austriake Österreich dhe Heute, edhe para se tė bėheshin analizat e ADN-sė, me gjetjen e kufomės sė djegur nė Bratislavė tė Sllovakisė, ishin ngritur dyshimet se bėhej fjalė pėr viktimėn nga Kosova, transmetoi Albinfo.

Ndėrkohė, krahasimi ėshtė bėrė me ADN-sė e nėnės sė viktimės, dhe sipas policisė, ADN-ja e saj dėshmon njė shkallė tė lartė ngjashmėrie me atė tė gruas sė vrarė.

Zhdukja mė 16 tetor tė vitit tė kaluar e Flora S., e cila punonte kameriere nė Vjenė, kishte qenė qė nė fillim mjaft misterioze.

Sipas Österreich, ajo kishte pasur nevojė pėr tė holla. Pėr kėtė arsye Flora S. kishte aranzhuar njė martesė fiktive me dikė nė Kosovė.

Policia austriake e vė vrasjen nė lidhje me kėtė martesė fiktive sepse, sipas saj, “dhėndri” qė kishte paguar pėr kurorėn nuk mundte tė udhėtonte nė Austri, prandaj i kėrkonte paratė e veta nga tashmė viktima. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=80&a=1402

Ndriti
02.06.2011, 14:08:48
t'paftyre ose me njeqind ftyra ketu ne df jane pa dyshim keta zagart e serbofilit dick marty dmth t'gjithe ata te cilet kryeministrin e kosoves e quajn ketu kriminel.

ne politike t'paftyre ose me njeqind ftyra jane komplotistat opozitar te cilet me gjase hartuan dhe i derguan ne e-mail raportin famekeq serbofilit dick marty! ketij grupi i takon edhe i vetquajturi klubi per politike te jashtme me veton surroin ne krye si dhe ndonje agjenture jo qeveritare.

ne rrafshin medial t'paftyre apo me njeqind ftyra jane koha ditore, zeri, bota sot dhe ndonje tjeter si keto. per koha ditore dhe zeri profesionalizmi gazetaresk ka burimin ne beograd, prandaj logjikisht jane kunder hashim thaēit, s'ka si t'ishte ndryshe!

si perfundim mund te konstatojm se me ndihmen e udb-s dhe serbofilave te europes te lartpermendurit hartuan nje plan shume perfid dhe tradhetar me qellim puēi ndaj kryeministrit legjitim z.hashim thaēi. gjithashtu mund te thuhet se ishin shume afer cakut po t'mos ishte qeveria amerikane e cila ua pshurri planet komplotistave dhe ua pshurri surratin idiotesk e tradheta shume politiqarve e gazetarve titista.

shtrohet pyetja; a jane te tillet t'paftyre pse vepruan keshtu tradhetisht? natyrisht se jo por t'paftyre behen kur fillojn te ligjerojn per vlera qyteteruese e kombtare...!

kujdes nga zagart e serbofilit dick marty!

Per zagaret e krimit institucional, per te pafytyret si Hashim Thaqi, Bajram Rexhepi, Hajredin Kuqi e te ngjashem si keta dhe, thirresit-nxites per lufte qytetare, qenefet si mo & kompani, duhet ta dijne se, sic po e kerkojne edhe do e gjejne! Mjafton t`ua lexosh idete e kesaj bande te inkriminuar ne vepra penale, ne poret me te ndieshme te shtetit te brishte, me qellimin me te erret, shuarjen e zerave kritik te kesaj shoqerie ne formim e siper.

Ndriti!

Qeveria do ta pėrdorė FSK-nė si polici

Publikuar: Sot, mė 02 qershor 2011http://koha.net/repository/images/fsk_0206110938_4.jpg

Prishtinė, 2 qershor – Kur Albin Kurti tė protestojė nė tė ardhmen, do tė mund tė pėrfundojė i arrestuar dhe i burgosur nė kazermėn “Adem Jashari” tė Forcės sė Sigurisė tė Kosovės. Kjo do tė jetė krejt e mundshme nėse hyn nė fuqi njė memorandum mirėkuptimi qė e kanė pėrgatitur Ministria e Punėve tė Brendshme dhe ajo e FSK-sė, e qė pritet tė nėnshkruhet nga ministrat pėrkatės, Bajram Rexhepi e Agim Ēeku.

Memorandumi i ēuditshėm, njė draftkopje tė tė cilit e ka siguruar “Koha Ditore”, synon qė tė obligojė Forcėn e Sigurisė tė Kosovės qė tė ndihmojė Qeverinė, gjegjėsisht Ministrinė e Punėve tė Brendshme nė “aktivitetet pėr realizimin e misionit tė saj”.

Sipas memorandumit, Forca e Sigurisė e Kosovės do tė angazhohet edhe nė “arrestimin e delikuentėve dhe mbajtjen e tyre derisa t’i dorėzohen policisė”, por edhe pėr “menaxhimin e situatave qė dalin jashtė kontrollit”, dhe “kontrollimin e turmave nė rrugė dhe nė tubime”.

Kėshtu, ende pa e shpallur ushtri, marrėveshja pretendon t’i japė FSK-sė kompetenca qė si forcė aktuale, por edhe si ushtri e ardhshme, tė vėrė kontrollin nė rast tė protestave. Nėse ushtria e ardhshme e Kosovės do tė vlerėsonte dikė si delikuent, do tė ketė tė drejtėn, sipas kėsaj marrėveshjeje, qė ta arrestojė tė dyshuarin dhe ta mbajė atė derisa t’ia dorėzojė policisė. Memorandumi do t`i japė FSK-sė kompetenca policore, pėrderisa forca ende nuk e ka kryer as procesin e arritjes sė kapaciteteve tė plota dhe pavarėsimit nga KFOR-i, nė mėnyrė qė tė zyrtarizohet si ushtri e Republikės.

E ushtria, nė kontrollimin e turmave qė protestojnė, apo edhe nė disa kompetenca tė tjera qė memorandumi e obligon FSK-nė, nuk pėrdoret nė vendet demokratike.

Turqia njihet si vend ku ushtria e ka kėtė kompetencė. Por vendi qė kryeministri Thaēi e ka vizituar shpesh sė fundi, e ka tė ndryshėm rregullimin kushtetues. Atje ushtria ėshtė mė e fuqishme se ēdo institucion, dhe kryeministri turk, Erdogan, nuk mund ta kontrollojė atė. Rastet ekstreme tė pėrdorimit tė ushtrisė pėr tė shtypur protestuesit mund tė gjenden nė Egjipt, Siri apo Libi, por jo edhe nė vendet demokratike. Nė ēdo vend demokratik, ēfarė Kosova pretendon tė jetė, pėrdorimi i ushtrisė bėhet vetėm nė raste tė jashtėzakonshme, kur vlerėsohet se ėshtė sulmuar shteti nga jashtė.

Por angazhimi i ushtrisė nė SHBA, apo nė vendet tjera demokratike, nuk bėhet nėpėrmjet njė memorandumi tė ministrive pėrkatėse. Angazhimi i ushtrisė bėhet vetėm me urdhėr tė njėsisė mė tė lartė vendimmarrėse pėr sigurinė, e qė nė rastin e Kosovės ėshtė Kėshilli Kombėtar i Sigurisė, ose Kuvendi i Kosovės.
Kėshilli i Sigurisė, sipas Kushtetutės, nė gjendje paqeje udhėhiqet nga kryeministri, por nė gjendje luftė apo gjendje tė jashtėzakonshme udhėhiqet nga presidenti i vendit. Neni 7.1 i Ligjit pėr FSK-nė, i jep tė drejtėn e pėrdorimit tė FSK-sė, pikėrisht kėtij kėshilli.

“Kėshilli i Sigurisė i Kosovės, nė zbatim tė Ligjit pėr Kėshillin e Sigurisė sė Kosovės, merr nė shqyrtim dhe kėshillon nė lidhje me tė gjitha ēėshtjet e ndėrlidhura me sigurinė e Republikės sė Kosovės, pėrfshirė pėrdorimin e Forcės sė Sigurisė tė Kosovės,” thuhet nė kėtė nen tė ligjit tė FSK-sė.

Ēėshtja e angazhimit apa jo tė ushtrisė nė raste protestash dhe nė punė tjera policore, ka qenė debat i gjerė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė vitin 2006. Presidenti i atėhershėm amerikan, George W. Bush, kishe kėrkuar zgjerimin e bazės ligjore qė mundėsonte qė armata tė angazhohej mė lehtė nė vendosjen e rendit publik.

Presidenti kėrkesėn e kishte bėrė pas katastrofės qė kishte sjellė uragani “Katrina”.

Njė ligj amerikan i vitit 1878 limiton nė maksimum pėrdorimin qė Qeveria federale mund t’i bėjė armatės amerikane nė “vendosjen e sundimit tė ligjit”. Ai ndalon pjesėtarėt e armatės qė tė ushtrojnė autoritet dhe tė bėjnė punė policore nė pronat jofederale, pra joshtetėrore. “Posse Comitatus Act”, siē quhet ligji qė rregullon kėtė ēėshtje, u ndalon pjesėtarėve tė armatės dhe marinės qė tė angazhohen nė vendosje tė ligjit brenda territorit tė SHBA-sė, pėrveē nė rastet kur autorizohen shprehimisht nė Kushtetutėn e SHBA-sė, ose kur njė autorizim tė tillė ua jep Kongresi.

Me Kushtetutėn e Kosovės, Forca e Sigurisė nuk angazhohet nė kurrfarė vendosjeje tė ligjit.

Dy ministrat, sipas draftit qė e ka gazeta, memorandumin e bazojnė nė nenin 145 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės. Ky nen flet pėr vazhdimin e marrėveshjeve ndėrkombėtare qė ka pasur Kosova deri nė ditėn e hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės. Si bazė pėr memorandumin janė shkruar edhe disa rregullore tė UNMIK-ut.

Memorandumi parasheh edhe qė Policia e Kosovės tė ndihmojė FSK-nė nė ndėrhyrjet nė rastet e katastrofave humanitare

http://koha.net/index.php?cid=1,22,61120

mo
02.06.2011, 19:07:16
Publikuar: Sot, mė 02 qershor 2011

Prishtinė, 2 qershor – Kur Albin Kurti tė protestojė nė tė ardhmen, do tė mund tė pėrfundojė i arrestuar dhe i burgosur nė kazermėn “Adem Jashari” tė Forcės sė Sigurisė tė Kosovės. ]


hahahhaha ja nje argment i nje perfiditeti tipik titist i filijales se udb-s!

"kur albin kurti te protestoj ne te ardhmen...."! ah nonen e pisave po muta t'mddhej keta zagart e serbofilit dick marty!

Ndriti
02.06.2011, 23:13:18
hahahhaha ja nje argment i nje perfiditeti tipik titist i filijales se udb-s!

"kur albin kurti te protestoj ne te ardhmen...."! ah nonen e pisave po muta t'mddhej keta zagart e serbofilit dick marty!

Poashtu a! Per ma muta e pisa se kolubi ku je edhe ti bashke me gjithe at kryepederin, ska a. Mos um shti me ti sjelle burimet prej ku je referu ktynehere sa keni qene opozite. Ai pobratimi i juj po hin kur po i qohet ne Pjesen Veriore-Mitrovice. Ku e keni SHPK-ne dhe FSK-ne? Kujt k. i sherbejn ato? Me shuk zjare e per sherbime civile a. Ja u dhefsha shtetin e Atisarit. I keni trashe punte me UDB bukur si mire. Kur pe nenshkruni marveshjen me ta? Ani ti kishe nifar "patrioti", ik ore, se ke mbetur ketu si ato strajcat e gabelve, si ktu, si n`Kuvend, si kudo.

Ndriti!

* * * * *

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/gimg_1379121_949905_thumb_large.jpg

Borko, pa leje nė Mitrovicė

Nga Express mė 02 qershor 2011 nė ora 19:16

Kryenegociatori serb pėr bisedimet me Kosovėn, Borko Stefanovic ka shkelur tė enjten nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.

Stefanovic nė kėtė pjesė tė Kosovės ka hyrė pa lejen e institucioneve tė shtetėrore, ndėrsa qė do tė takohet me udhėheqėsit e bllokuesve tė rrugėve si dhe me pėrfaqėsuesit e strukturave paralele serbe, qė veprojnė nė veri tė Kosovės dhe Mitrovicės, ashtu edhe me tė ashtuquajturit kryetarė tė komunave serbe nė veri tė Kosovės.

Lidhur me kėtė vizitė, zyrtarė tė policisė sė Kosovės kanė theksuar se policia nuk ka asnjė informacion se ku gjendet Stefanovic.

Bėhet e ditur se pėr shkak tė festės komunale, sot ėshtė ndėrprerė bllokada e rrugės nė Zubin Potok, kurse biznesmenėt, siē paralajmėron KiM radio, do tė takohen me Stefanovicin, i cili po qėndron nė veri tė Kosovės.

Express

Ndriti
03.06.2011, 03:01:23
Po shume e ftyren e kishin pasur keta pushtetar!

Ndriti!

* * * * *


http://www.zeri.info/fotot/29329/thumb_astro.jpg

02-06-2011 | 12:19 CET
SHKRUAN

ASTRIT GASHI

SuperHamza mposht FMN-nė

Astrit Gashi

Falė ministrit tė Financave tė Kosovės, Bedri Hamza, si dhe zėvendėsit tė tij, Ramadan Avdiu, Kosova i shpėtoi katastrofės sė paralajmėruar nga gojėkėqijtė: Pėrjashtimi i Kosovės nga Fondi Monetar Ndėrkombėtar (FMN).

Kėta inatēinj dhe smirėzinj, qė rrėmuan edhe nėpėr arkiva historike pėr tė bindur opinionin se shteti do tė bankrotojė, harruan se sot ne nuk kemi njė dosido ministėr tė financave, por njė njeri qė, besoni apo jo, as nė shkollė fillore e as tė mesme nuk e kishte pasur qoftė edhe njė njėsh tė vetėm. Sė paku pėr kėtė gjė duhet tė tregojnė qė tė gjithė respekt. Kohėrat e ministrave ngelca kanė kaluar- tė sotmit janė tė gjithė me sukses shembullor. Janė tė “mrekullueshėm”.

Nė tė vėrtetė, kėtė tė mėrkurė nuk ndodhi mrekullia, por vetėm ajo qė pritej dhe qė ishte paralajmėruar qe sa e sa kohė. Nė njėrėn anė Fondi Monetar Ndėrkombėtar bllokoi dhėnien e 110 milionė eurove kredi pėr Kosovėn, brenda kėtij viti. Nė anėn tjetėr, Qeveria lansoi “spin-in” (gėnjeshtrėn) mediale pėr tė bindur qytetarėt se asgjė e keqe nuk ka ndodhur dhe se FMN nuk na ka pėrjashtuar.

Pėrjashtimi i Kosovės nga Fondi ėshtė njė “spin”, pasi njė gjė tė tillė nuk e ka pritur askush qė i ka dy lidhje me politikėn apo ekonominė e njė fshati a mėhalle, e lėre mė dhe mė gjerė. Kjo ēėshtje nuk ka qenė pjesė e debatit fare. Nė fakt, deri mė sot nuk njihet njė rast i vetėm kur njė shtet tė jetė pėrjashtuar nga FMN-ja.

Ka raste, megjithatė, kur shtetet, si dikur Zimbabve, janė tėrhequr nga ky institucion ose janė kėrcėnuar me tėrheqje nėpėr etapa tė ndryshme kohore. Rasti i fundit mė i kthjellėt pėr ne ishte ndjekja e misionit tė FMN-sė nė Shqipėri nga Sali Berisha, masė e cila nuk u kundėrvu me pėrjashtim tė vendit nga Misioni, por vetėm me bllokim tė ndihmės financiare- apo kreditimit, dhe atė pėrkohėsisht.

Sikur edhe largimet nga FMN-ja, shumė tė rralla janė edhe rastet kur njė vend nuk respekton marrėveshjet e nėnshkruara me elitėn financiare globale. Kėrkon naivitet tė skajshėm politik, kapadaillėk dhe mungesė elementare tė kodit tė sjelljes qeveritare e tė biznesit, qė tė mos respektosh njė marrėveshje, tė cilėn nė instancė tė fundit e ke kėrkuar vetė dhe nė tė cilėn je futur me vetėdėshirė.

Nė rastin tonė, ne i jemi lutur asaj tė hyjė nė marrėveshje. Nė kėso rastesh, e tėra qė mund tė bėjė pala tjetėr, nė kėtė rast FMN-ja, ėshtė qė edhe ajo tė mos e respektojė atė. Pėr ta prishur marrėveshjen nuk ka nevojė pėrderisa pala tjetėr tė mos e deklarojė si tė tillė.

Kėshtu ndodhi edhe nė rastin e Kosovės. Si pasojė e mosrespektimit tė marrėveshjes nga Qeveria e Kosovės pėr tė mos rritur shpenzimet nė paga, FMN-ja vendosi tė bllokojė dhėnien e 110 milionė eurove asistencė.

Nuk e di se kush dhe ēfarė ka pritur, por ėshtė jocivilizuese tė mendohet se FMN-ja posedon mekanizėm me tė cilin djeg e zhduk nga faqja e dheut shtete qė nuk respektojnė marrėveshjet me tė. Pra, kėtu s’kemi pasur arsye as tė frikėsohemi e as tė shlirohemi nga frika. Fatkeqėsia ėshtė qė shumė shtete digjen e vijnė nė situatė para zhdukjes si pasojė e rritjes sė shpenzimeve dhe rėnies sė tė hyrave.

Mosdisiplina buxhetore ėshtė arsyeja kryesore e shteteve pėr thyerje tė marrėveshjeve me organizma ndėrkombėtarė tė kreditimit. Vendosja e njė shteti nė kuadėr tė “Staff Monitoring Program”, ėshtė njė paralajmėrim i keq pasi qė ajo bėhet vetėm kur shtetet kanė krizė fiskale dhe FMN angazhohet tė mbikėqyrė dhe tė ofroj ndihmė nė tejkalimin e saj.

Nė mesin e shteteve ku ėshtė duke u zbatuar monitorimi nga stafi i FMN-sė janė Zimbabwe, Sudani dhe Angola. Prandaj, FMN-ja do tė na monitorojė gjatė tėrė vitit dhe nėse ne arrijmė qė tė shpėtojmė nga kriza buxhetore, mund t’i japė paratė vitin tjetėr ose edhe tė na i shtojė ato.

Nga zemra uroj qė kriza fiskale tė mos ndodhė tek ne. Madje, duhet thėnė se sot nuk mund ta gjesh njė tė ēmendur tė vetėm nė Kosovė, i cili ėshtė i gatshėm qė ta zhdukė vendin dhe me kėtė ardhmėrinė personale pėr ta rrėzuar njė qeveri a kryeministėr, sikur kėta ministra e qeveritarė e ky popull tė ishin pemė e perime tė infektuara nga Andaluzia. Ka vetėm paranoikė institucionalė qė janė nė gjendje ditė e natė tė frikėsojnė veten dhe tė tjerėt me kėso broqkulla.

Larg paranojave dhe akuzave tė pabaza nga tė gjitha anėt, sot qė kemi nė dorė vendimin e FMN-sė, pyetja ėshtė se kush ka humbur dhe kush ka fituar nga beteja negociatore mes FMN-sė dhe Kosovės. Pėrgjigjja ėshtė shumė e thjeshtė dhe shumė e hidhur, Kosova ka humbur kredinė prej 110 milionė eurove pėr kėtė vit, ndėrsa FMN-ja i ka fituar kėto para dhe mund t’i pėrdorė diku tjetėr.

Bllokimi i kėtyre mjeteve nga Fondi pritet qė tė rezultojnė edhe me bllokim tė donacioneve nga Bashkimi Evropian, si dhe nga Banka Botėrore.

Humbja jo gjithmonė ėshtė e plotė, ashtu sikurse edhe fitorja. Por, sa herė qė dikush humbjen tenton ta paraqesė si fitore, mė kujtohen historianė e politikanė vendorė tė fascinuar me aftėsinė historike tė serbėve qė secilėn humbje ta paraqesin si fitore.

S’po e krahasoj asnjė shqiptar e kosovar me njė serb e as nuk po e quaj tė tillė, por kjo ēėshtje nuk qenka ndonjė aftėsi qė u pėrket kombeve tė caktuara, por njė virtyt i tė pafytyrėve.

http://www.zeri.info/artikulli/3/19/27070/superhamza-mposht-fmn-ne/

Ndriti
03.06.2011, 14:29:24
Per zagaret e krimit institucional, per te pafytyret si Hashim Thaqi, Bajram Rexhepi, Hajredin Kuqi e te ngjashem si keta dhe, thirresit-nxites per lufte qytetare, qenefet si mo & kompani, duhet ta dijne se, sic po e kerkojne edhe do e gjejne! Mjafton t`ua lexosh idete e kesaj bande te inkriminuar ne vepra penale, ne poret me te ndieshme te shtetit te brishte, me qellimin me te erret, shuarjen e zerave kritik te kesaj shoqerie ne formim e siper.

Ndriti!

Qeveria do ta pėrdorė FSK-nė si polici

Publikuar: Sot, mė 02 qershor 2011http://koha.net/repository/images/fsk_0206110938_4.jpg

Prishtinė, 2 qershor – Kur Albin Kurti tė protestojė nė tė ardhmen, do tė mund tė pėrfundojė i arrestuar dhe i burgosur nė kazermėn “Adem Jashari” tė Forcės sė Sigurisė tė Kosovės. Kjo do tė jetė krejt e mundshme nėse hyn nė fuqi njė memorandum mirėkuptimi qė e kanė pėrgatitur Ministria e Punėve tė Brendshme dhe ajo e FSK-sė, e qė pritet tė nėnshkruhet nga ministrat pėrkatės, Bajram Rexhepi e Agim Ēeku.

Memorandumi i ēuditshėm, njė draftkopje tė tė cilit e ka siguruar “Koha Ditore”, synon qė tė obligojė Forcėn e Sigurisė tė Kosovės qė tė ndihmojė Qeverinė, gjegjėsisht Ministrinė e Punėve tė Brendshme nė “aktivitetet pėr realizimin e misionit tė saj”.

Sipas memorandumit, Forca e Sigurisė e Kosovės do tė angazhohet edhe nė “arrestimin e delikuentėve dhe mbajtjen e tyre derisa t’i dorėzohen policisė”, por edhe pėr “menaxhimin e situatave qė dalin jashtė kontrollit”, dhe “kontrollimin e turmave nė rrugė dhe nė tubime”.

Kėshtu, ende pa e shpallur ushtri, marrėveshja pretendon t’i japė FSK-sė kompetenca qė si forcė aktuale, por edhe si ushtri e ardhshme, tė vėrė kontrollin nė rast tė protestave. Nėse ushtria e ardhshme e Kosovės do tė vlerėsonte dikė si delikuent, do tė ketė tė drejtėn, sipas kėsaj marrėveshjeje, qė ta arrestojė tė dyshuarin dhe ta mbajė atė derisa t’ia dorėzojė policisė. Memorandumi do t`i japė FSK-sė kompetenca policore, pėrderisa forca ende nuk e ka kryer as procesin e arritjes sė kapaciteteve tė plota dhe pavarėsimit nga KFOR-i, nė mėnyrė qė tė zyrtarizohet si ushtri e Republikės.

E ushtria, nė kontrollimin e turmave qė protestojnė, apo edhe nė disa kompetenca tė tjera qė memorandumi e obligon FSK-nė, nuk pėrdoret nė vendet demokratike.

Turqia njihet si vend ku ushtria e ka kėtė kompetencė. Por vendi qė kryeministri Thaēi e ka vizituar shpesh sė fundi, e ka tė ndryshėm rregullimin kushtetues. Atje ushtria ėshtė mė e fuqishme se ēdo institucion, dhe kryeministri turk, Erdogan, nuk mund ta kontrollojė atė. Rastet ekstreme tė pėrdorimit tė ushtrisė pėr tė shtypur protestuesit mund tė gjenden nė Egjipt, Siri apo Libi, por jo edhe nė vendet demokratike. Nė ēdo vend demokratik, ēfarė Kosova pretendon tė jetė, pėrdorimi i ushtrisė bėhet vetėm nė raste tė jashtėzakonshme, kur vlerėsohet se ėshtė sulmuar shteti nga jashtė.

Por angazhimi i ushtrisė nė SHBA, apo nė vendet tjera demokratike, nuk bėhet nėpėrmjet njė memorandumi tė ministrive pėrkatėse. Angazhimi i ushtrisė bėhet vetėm me urdhėr tė njėsisė mė tė lartė vendimmarrėse pėr sigurinė, e qė nė rastin e Kosovės ėshtė Kėshilli Kombėtar i Sigurisė, ose Kuvendi i Kosovės.
Kėshilli i Sigurisė, sipas Kushtetutės, nė gjendje paqeje udhėhiqet nga kryeministri, por nė gjendje luftė apo gjendje tė jashtėzakonshme udhėhiqet nga presidenti i vendit. Neni 7.1 i Ligjit pėr FSK-nė, i jep tė drejtėn e pėrdorimit tė FSK-sė, pikėrisht kėtij kėshilli.

“Kėshilli i Sigurisė i Kosovės, nė zbatim tė Ligjit pėr Kėshillin e Sigurisė sė Kosovės, merr nė shqyrtim dhe kėshillon nė lidhje me tė gjitha ēėshtjet e ndėrlidhura me sigurinė e Republikės sė Kosovės, pėrfshirė pėrdorimin e Forcės sė Sigurisė tė Kosovės,” thuhet nė kėtė nen tė ligjit tė FSK-sė.

Ēėshtja e angazhimit apa jo tė ushtrisė nė raste protestash dhe nė punė tjera policore, ka qenė debat i gjerė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė vitin 2006. Presidenti i atėhershėm amerikan, George W. Bush, kishe kėrkuar zgjerimin e bazės ligjore qė mundėsonte qė armata tė angazhohej mė lehtė nė vendosjen e rendit publik.

Presidenti kėrkesėn e kishte bėrė pas katastrofės qė kishte sjellė uragani “Katrina”.

Njė ligj amerikan i vitit 1878 limiton nė maksimum pėrdorimin qė Qeveria federale mund t’i bėjė armatės amerikane nė “vendosjen e sundimit tė ligjit”. Ai ndalon pjesėtarėt e armatės qė tė ushtrojnė autoritet dhe tė bėjnė punė policore nė pronat jofederale, pra joshtetėrore. “Posse Comitatus Act”, siē quhet ligji qė rregullon kėtė ēėshtje, u ndalon pjesėtarėve tė armatės dhe marinės qė tė angazhohen nė vendosje tė ligjit brenda territorit tė SHBA-sė, pėrveē nė rastet kur autorizohen shprehimisht nė Kushtetutėn e SHBA-sė, ose kur njė autorizim tė tillė ua jep Kongresi.

Me Kushtetutėn e Kosovės, Forca e Sigurisė nuk angazhohet nė kurrfarė vendosjeje tė ligjit.

Dy ministrat, sipas draftit qė e ka gazeta, memorandumin e bazojnė nė nenin 145 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės. Ky nen flet pėr vazhdimin e marrėveshjeve ndėrkombėtare qė ka pasur Kosova deri nė ditėn e hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės. Si bazė pėr memorandumin janė shkruar edhe disa rregullore tė UNMIK-ut.

Memorandumi parasheh edhe qė Policia e Kosovės tė ndihmojė FSK-nė nė ndėrhyrjet nė rastet e katastrofave humanitare

http://koha.net/index.php?cid=1,22,61120

Po ē`ja kish lag KFOR-i barutin Bajram Rexhepit per Memorandum. Uuu-uuh po c`ish tharbur,ėėė.

Qysh more kshtu? Sot ndjeva, se ja kish lyp Opozita ne Kuvend Kryeministrit, doreheqjen? Paska mu ftig "momqillo", kur t`del me parollen a e dini kush asht Hashim Thaqi, ju zagart "e" Dick Mart-it? : ))))) A e dini qe po e luftoni clrimtarin e orve t`para? : ))))) Po "t`poshter" ishin edhe keta te KFOR-it, spo i lejshin kujt kompetenca hiq, se pe dini pse a, ja te osllobodiv pa ja te ..., : ))))). Bajram mos u merzit bacit, hajt prej shpije e maro naj lehe t`kepve, se u cprrallove mire kete here me urrejtjen prej shizofreni, ta pame sorratin e prisht o i papike pfyre.

Ndriti!

* * * * *

FSK-nė s’e lė KFOR-i tė marrė kompetenca policore

Publikuar: Sot, mė 03 qershor 2011

http://koha.net/repository/images/03fsk_0306111102_4.jpg

Prishtinė, 3 qershor – Ministri i FSK-sė, Agim Ēeku, ka vendosur qė tė heshtė rreth projektmemorandumit tė ministrisė sė tij dhe asaj tė Punėve tė Brendshme, e cila do tė mundėsonte pėrdorimin e Forcės sė Sigurisė pėr t`i kontrolluar turmat dhe protestat e mundshme.

Gazeta ka provuar gjatė gjithė ditės qė tė bjerė nė kontakt me ministrin, por janė pėrgjigjur kėshilltarėt e tij, tė cilėt nuk janė prezantuar dhe kanė thėnė se “ministri nuk ėshtė i gatshėm tė flasė pėr projektmemorandumin”.

Vetėm pak fjalė ka thėnė edhe ministri tjetėr, qė bashkė me Ēekun e ka planifikuar memorandumin, ai i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi.
Duke u arsyetuar se ėshtė i zėnė, ministri i Punėve tė Brendshme ėshtė munduar qė ta zhvlerėsojė rėndėsinė e projektmemorandumit tė publikuar njė ditė mė parė nė “Kohėn Ditore”. Ministri i Punėve tė Brendshme ka thėnė se projektmemorandumi i publikuar nė gazetė ėshtė vetėm njė ide fillestare.
“Ai dokument ka qenė vetėm njė propozim fillestar. Do tė pėrmirėsohet dhe do tė riformulohet. Natyrisht se pėr memorandumin do tė pyetet edhe Kėshilli i Sigurisė i Kosovės”, ka thėnė ministri Rexhepi.

E kur ėshtė pyetur nėse riformulimi do tė pėrmirėsojė pjesėt pėr angazhimin e FSK-sė edhe nė punė policore, Rexhepi ka thėnė se pėr kėtė do tė pyetet Kėshilli i Sigurisė i Kosovės.

“Unė nuk mund tė paragjykoj sesi do tė duket memorandumi final, por projektin e tij, para se tė zyrtarizohet, do ta keni edhe ju”, ka thėnė Rexhepi.
Gazeta ka publikuar njė ditė mė parė njė memorandum tė ēuditshėm mes dy ministrive, i cili synon qė tė obligojė Forcėn e Sigurisė tė Kosovės qė tė ndihmojė qeverinė, gjegjėsisht Ministrinė e Punėve tė Brendshme nė “aktivitetet pėr realizimin e misionit tė saj”.

Por pėrderisa njėri ministėr ka vendosur tė heshtė e tjetri ta zhvlerėsojė projektmemorandumin, krejt tjera reagime kanė dhėnė pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė nė Kosovė. Ata janė shprehur tė shqetėsuar, pėr shkak tė mungesės sė bazės ligjore qė FSK-ja tė bėjė njė gjė tė tillė, por edhe me faktin se ushtria angazhohet pėr tė kontrolluar protestuesit dhe turmat nė rrugė vetėm nė vendet jodemokratike. Nė ato demokratike, njė gjė e tillė ndodh vetėm kur vendi ėshtė nė gjendje tė jashtėzakonshme ose gjendje lufte.

Gazeta ka publikuar njė ditė mė parė njė memorandum tė ēuditshėm mes dy ministrive, i cili synon qė tė obligojė Forcėn e Sigurisė tė Kosovės qė tė ndihmojė qeverinė, gjegjėsisht Ministrinė e Punėve tė Brendshme nė “aktivitetet pėr realizimin e misionit tė saj”.

Sipas memorandumit, Forca e Sigurisė e Kosovės do tė angazhohet edhe nė “arrestimin e delikuentėve dhe mbajtjen e tyre derisa t’i dorėzohen policisė”, por edhe pėr “menaxhimin e situatave qė dalin jashtė kontrollit” dhe “kontrollimin e turmave nė rrugė dhe nė tubime”.

Kėshtu, ende pa e shpallur ushtri, marrėveshja, pretendon t`i japė FSK-sė kompetenca qė si forcė aktuale, por edhe si ushtri e ardhshme tė vėrė kontrollin nė rast tė protestave. Nėse ushtria e ardhshme e Kosovės do tė vlerėsonte dikė si delikuent, do tė ketė tė drejtėn sipas kėsaj marrėveshjeje qė ta arrestojė tė dyshuarin dhe ta mbajė atė derisa t’ia dorėzojė Policisė. Memorandumi do t`i japė FSK-sė kompetenca policore, pėrderisa forca ende nuk e ka kryer as procesin e arritjes sė kapaciteteve tė plota dhe pavarėsimit nga KFOR-i, nė mėnyrė qė tė zyrtarizohet si ushtri e Republikės.

Zėdhėnėsi i KFOR-it, Hans-Dieter Wichter, ka thėnė se marrėveshjet dhe aranzhmanet aktuale nuk i lejojnė FSK-sė qė tė merret me kontrolle turmash apo protestash.

Zyra Civile Ndėrkombėtare, qė mbikėqyr pavarėsinė dhe zbatimin e Pakos sė Ahtisaarit, ka tėrhequr vėrejtjet se FSK-ja nuk mund t`i tejkalojė kopmpetencat qė i janė parashikuar nga ish-presidenti finlandez Marti Ahtisaari (gjerėsisht mund tė lexoni sot nė “Kohėn Ditore”).

mo
05.06.2011, 10:47:01
FSK-nė s’e lė KFOR-i tė marrė kompetenca policore

Publikuar: Sot, mė 03 qershor 2011

http://koha.net/repository/images/03fsk_0306111102_4.jpg

Prishtinė, 3 qershor – Ministri i FSK-sė, Agim Ēeku, ka vendosur qė tė heshtė rreth projektmemorandumit tė ministrisė sė tij dhe asaj tė Punėve tė Brendshme, e cila do tė mundėsonte pėrdorimin e Forcės sė Sigurisė pėr t`i kontrolluar turmat dhe protestat e mundshme.kfor-i i paska qetesuar per momentin zagart e serbofilit dick marty te kohes ditore dhe keto zagaricat e forumit!
e shihni perfiditetin? ne njeren ane akuzohet qeveria per veriun ne anen tjeter terbohen zagart dhe zagaricat nga frika e nje bashkepunimi te ngushte te policis dhe fsk-s!

e verejetet si kishte filluar shkarravinen e vet ai far pisi apo pisejka rreth kesaj qeshtje? "heren tjeter kur te proteston ablin kurti do te mund te arrestohet nga fsk.." thua se protestat qenka te rezervura vetem per albin kurtin!!!

gazeta menjeher pasi hudh helmin ne opinionin e brendshem ben disa telefonata ne udb dhe kfor per t'u siguruar apo me shume per t'i alarmuar edhe ata!

t'paftyre 100%!

kujdes nga zagart e serbofilit dick marty si koha.net dhe zagaricat e forumit, nga tradhetart, nga ata te cilet i fusin thiken pas shpine qeveris demokratike te vendit t'vet per interesa tradhetare e meskine!

serbofili dick marty beri raportin e tij per te bindur opinionin nderkombtar se gjoja kreu i uēk-s ishte kriminal ndersa keto zagaricat e tij kane per detyre te bindin opinionin e brendshem!

ne zgjedhjet e fundit kjo gazete ishte udherrefyese per te gjithe zagart vendor dhe shkruante se ne drenice u vodhen votat duke ardhe ne perfundim se: "ata te cilet vjedhin vota edhe me organe njerzore kontabandojn"!

kosovari50
05.06.2011, 15:06:53
KFOR u kishte mar ere ketyre kriminelve t`pafytyre, llaskucve laroj me bisht nder kembe, prandaj!

...!
Sėrish arrijte tė regjistrohesh nė forum-tani me nick tjetėr a???
Po shohim se me tė njejtėn maskė fillove tė zhdaravitėsh edhepse e ndėrrove nick-un.Nuk tė ndihmon ndėrrimi i nick-ut as maskimi se shumica kėtu tė njohin kush ishe,kush je dhe kush do mbetesh.
Mos u merr me kėto gjėra,se ka kaluar koha juaj ''e artė'' kur rrihej,dėnohej,dhunohej,mashtrohej,plaqkitej,kėrcė nohej,dėbohej,vritej,syrgjynosej populli i pafajshėm,liridashės e krenar.Duhet tė bindesh si ti po ashtu edhe sejmenėt e juaj se erėra tjera po fryejnė tani nė Kosovė e gjithandej Ballkanit,Europės dhe Botės.
Idetė e mykura ''pėrqaj e sundo''lirisht mund t'i arkivoni nė ndonjėrėn nga arkivat e Beli Dvor-it se ky popull e kuptoj kush ishin ata qė i mbanin mbi qafė shpatėn e Demokleut dekada me radhė,e kush ishin e janė ata qė sakrifikuen e sakrifikojnė qė ky popull tė marr frymė lirshėm,nė truallin e vet shekullor.
TA MASHTROSH VETEN ĖSHTĖ SHUMĖ MĖ KEQ SE SA T'TĖ MASHTROJ NDOKUSH

kosovari50
05.06.2011, 19:26:17
Kur do me dal ti ne pjesen veriore te Mitrovices e te tregosh se je Kosovar bashke me Bajram Rexhepin? Ajo strategjia e juve ish kane e killt prej rrenave. Keta dy karrieristat Bajram Rexhepi e Agim Qeku jane ne gjendje te bejne cmos per karriere, me i lane hallku. Jeni duke e nxitur - provokuar nje lufte qytetare vec edhe do e merni hakun qe e meritoni, te jesh i sigurte!

==============================================

Parlamenti alarmohet nga policizimi i FSK-sė

Publikuar: Sot, mė 05 qershor 2011

http://koha.net/repository/images/05fsk_0506110903_4.jpg

Prishtinė, 5 qershor - Anėtarėt e Komisionit parlamentar pėr Punė tė Brendshme, Siguri dhe Mbikėqyrje tė Forcės sė Sigurisė tė Kosovės janė alarmuar nga nisma e ministrave Agim Ēeku e Bajram Rexhepi pėr ta involvuar FSK-nė nė aktivitete policore.

Zėvendėskryetari i parė i kėtij komisioni, Rexhep Selimi, ka paralajmėruar se tė hėnėn do tė zhvillohet njė mbledhje e jashtėzakonshme e komisionit jo vetėm pėr ta trajtuar kėtė ēėshtje, por edhe pėr tė dalė me qėndrim zyrtar, nėse FSK-sė i duhet lejuar qė tė bashkėpunojė me Policinė e Kosovės, nė sferat qė janė specifikuar nė draftmemorandumin mes MFSK-sė dhe MPB-sė.

Nė kėtė draft, njė kopje e tė cilit ėshtė zbardhur para tri ditėsh nė “Kohėn Ditore” parashihet “politizimi” i FSK-sė, qė pos tjerash tė pėrfshihet: nė kontrollin e trafikut gjatė ndėrtimeve tė mėdha rrugore; nė patrullimin dhe kontrollin e pėrbashkėt tė trafikut; nė mbrojtjen e afėrt dhe pėrcjelljen e eskortave tė personaliteteve tė rėndėsisė sė lartė vendėse e ndėrkombėtare; nė kontrollin e turmave nė rrugė dhe nė tubime, si dhe nė menaxhimin e pėrbashkėt tė situatave nė rastet e eskalimit tė dhunės.

Nė rast se ministri i FSK-sė dhe ai i MPB-sė e nėnshkruajnė njė memorandum tė tillė, atėherė FSK-sė do t’i jepet edhe mundėsia qė tė
vendosė pika kontrolli nė raste tė jashtėzakonshme; tė bėjė evakuimin e popullatės nė rastet e fatkeqėsive natyrore dhe tė fatkeqėsive tė tjera; tė pėrcjellė trafikun nė rast tė paraqitjes sė ndonjė rreziku gjatė transportit tė ndonjė materieje tė rrezikshme, si dhe tė bėjė ndaljen, identifikimin dhe mbajtjen e personave tė dyshuar nė hapėsirat e veēanta deri nė dorėzimin e tyre nė Policinė e Kosovės.

Selimi ka parapėlqyer qė qėndrimin personal rreth draftmemorandumit ta shprehė tek pas mbledhjes sė komisionit. Por, ky deputet i “Vetėvendosjes” ka shfaqur bindjen se edhe komisioni si trup parlamentar do tė dalė me njė qėndrim objektiv e jo politik pėr kėtė ēėshtje.

Ai nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė qė nė mbledhjen e sė hėnės tė merret vendimi pėr t’i ftuar dy ministrat pėr t’i dhėnė shpjegimet e tyre nė njė takim tjetėr para anėtarėve tė Komisionit.

Mė i hapur se Selimi ėshtė treguar anėtari i tė njėjtit komision, qė vjen nga Lidhja Demokratike e Kosovės, Anton Quni. Ai ka thėnė prerazi: “Cili do angazhim i FSK-sė jashtė misionit tė paraparė me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės ėshtė i papranueshėm nė aspektin politik, juridik, ushtarako-policor, psikologjik etj., posaēėrisht nė gjendje tė zakonshme dhe tė qetė”. Quni ka deklaruar se nuk ėshtė nė natyrėn dhe nė praktikat e armatave perėndimore qė tė merren me detyra policore. “Posaēėrisht pėr ne si pretendues tė organizatave euroatlantike nuk ėshtė e mirė tė reflektojmė me simptomė tė totalitarizmit, centralizmit apo ēfarėdo veprimi antidemokratik dhe antikushtetues”, ka shtuar ky deputet. FSK-ja, sipas tij, nuk mund tė kryejė detyra tė karakterit policor nga faktet qė: nuk ėshtė nė mandatin e saj; nuk ėshtė e trajnuar pėr detyra policore; nuk posedon procedura standarde operative pėr kapjen dhe ndalimin e delikuenteve; nuk i ka pajisjet dhe ambientet (objektet) pėr ushtrimin e detyrave policore dhe shumė mungesa tjera dhe limite, filluar nga ato praktike deri tek ato politike.

Shkrimin tė plotė lexojeni sot nė gazetėn “Koha Ditore”

http://koha.net/index.php?cid=1,22,61415

Nė Mitrovicėn e Boletinit isha atėherė kur ti me drugarėt tuaj deportonit popullatėn jashtė Kosovės,dhe do shkoj sa herė qė do mė thėrret zėri i atdheut.Sa pėr shqiptarizmin,pa mėdyshje se ju ''Mic Sokol-at'' e vetėshpallur nuk i duheni as Kosovės e aq mė pak Shqipėrisė.
Luftė keni ju ''gospodinėt'' bllaci-st nė kokat e juaja,por kurrė mos ėndėrroni,se populli do bjerė nė rangun e juaj tė mjerė.Juve vetėm kaosin ėndėrroni,se kaos e keni ēdokund n'pėr foletė e qyqeve ku dhe veproni.
Kurrrrrrrrrr mos e mashtroni vehten se do na frikoni,sado qė kėrcėnimet e juaja na shtyejnė tė investigojmė lėvizjet tuaja tė turpshme.Ju mund edhe tė na vrisni si qyqar pas shpinde [ashtu ishit dhe jeni tė dirigjuar nga gazdallarėt e juaj qėmoti],por harrojeni se do ndalemi sė luftuari me tė gjitha mjetet e disponueshme politike,ligjore e diplomatike,qė populli tė gėzoj mirėqenje akoma mė tė mirė.
.................................................. ...............................................
Nė tė gjitha shtetet demokratike,anekend botės ushtria bashkė me policinė mban rend e qetėsi atėherė kur kėrcėnohet paqja e brendshme nga forca tė errėta ose kanoset rreziku nga jashtė,ndaj meqė jemi shtet nė mesin e shteteve demokratike tė botės,nuk mund tė bėjmė pėrjashtim nga kėto rregulla ndėrkombėtare,deshėt apo nuk deshėt ju komplotist ''tė nderuar''.
Nuk mund tė lejojmė qė gjaku i derdhur pėr LIRI e ēlirim,tė shkilet nga barbarė tė ndryshėm brenda e jashtė shtetit.Ju garantojmė si juve brenda kufijve,poashtu edhe atyre drugarėve qė prisni ndihmėn e tyre pėr trazira,se kurdoherė jemi e do jemi nė gjendje ta menagjojmė nė mėnyrė perfekte ēfarėdo situate qė do i imponohet shtetit dhe popullit.
Pėr kėtė na obligon besimi i popullit qė na dha.Ēdo qytetar i Republikės sė Kosovės pret nga ne ti sigurohet qetėsia dhe siguria,ndaj do tė pėrballemi dhe do ngadhnjejmė kundėr ēfarėdo sfide qė mund t'a rrezikoj sistemin kushtetues dhe mirėqenjen e popullit.Pėr kėtė [e dini sigurisht kėtė] kemi pėrkrahjen mbarėkombėtare dhe miqve tanė kudo nė botė.
Sėrish po them - Mos luaj vallen e dreqit

Hasan Prishtina
17.06.2011, 02:34:36
Kesaj liste te pafytyrve do ua bashkangjesim edhe keta dy Karrieristet e perdalur, Bajram Rexhepi e Agim Qeku.

Oferta mė e re: A doni t’ju rrahė “ushtria” apo policia?

Behxhet Sh. Shala
0:21 / 17.06.2011

Bashkimi i ideve apo bashkimi i stupcave: Agim Ēeku dhe Bajram Mitrovica u ulėn si burrat dhe biseduan gjerė e gjatė. Nuk kam informata se pėr ēka kanė biseduar, por mendja mė thotė se kanė kuvenduar pėr problemet me tė cilat po pėrballet Republika e Re e Kosovės. Dihet mirėfilli se angazhimi i shumicės sė politikanėve kosovarė sot ėshtė qė pėrmes sakrificės personale dhe vetėmohimit tė japin kontributin e tyre nė forcimin e demokracisė nė Kosovė, afirmimin dhe jetėsimin e proceseve integruese nė BE dhe nė NATO. Dhe se ēka do tė bėhet me Veriun, Lindjen, Perėndimin, Qendrėn dhe Jugun e Kosovės. Nuk ėshtė kjo barrė e lehtė pėr politikanėt tanė! Besoj se as gjumė tė mjaftueshėm nuk bėjnė. Pikėrisht se janė shumė tė brengosur. Ata janė shumė kursimtarė sepse Buxhetin e Kosovės e konsiderojnė si tė ishte i tyri andaj kursejnė pėr ditė tė “zeza”! Milionat e bardhė, pėr ditė tė zeza! Ne, populli qė jemi vdekatarė tė rėndomtė e durojmė dhe e mbajmė sepse e kemi pėr detyrė! Ndryshe, si do ta siguronin politikanėt faturėn pėr patriotizėm dhe demokraci. Faturėn pėr patriotizėm ua sigurojmė ne, populli kurse atė pėr demokraci miqtė ndėrkombėtarė!

Me tė drejtė do tė besoni se biseda midis personit A dhe personit B ka tė bėjė me luftimin e krimit tė organizuar nė Kosovė, integrimin e Veriut dhe shtrirjen e sovranitetit nė tė gjithė Kosovėn pėrjashtuar territoreve qė administrohen nga Serbia, UNMIK dhe EULEX. Ashtu edhe do tė duhej tė ishte. Por, nuk ėshtė ashtu. Nė Kosovėn e pasluftės opinioni nuk formohet nė bazė tė punėve (sepse vepra nuk ka), por nė bazė tė fjalėve tė cilat janė pėr njė pėrdorim! Sa mė tė forta tė jenė ato, vlerėsimi ėshtė mė i madh! Mbi njė infrastrukturė kurrfare hiē po bėhen pėrpjekje tė mbindėrtohen vlerat njerėzore, morale, kombėtare, intelektuale, etj. Gjithashtu, pas pėrfundimit tė luftės mė sė shumti flitet pėr integrimin e Veriut dhe bashkimin e qytetit tė ndarė dhunshėm tė Mitrovicės nė kohėn kur nė fakt ėshtė pėrligjur edhe me aktin mė tė lartė juridik formimi i dy komunave, dy Mitrovicave! Veriu i Mitrovicės edhe zyrtarisht udhėhiqet nga kriminelėt dhe banditėt ndėrsa Jugu i Mitrovicės ndonėse zyrtarisht udhėhiqet nga Avni Kastrati, pushtetin real e kanė banditėt dhe kriminelėt, ndryshe pėrfitues tė luftės, nė kohė tė paqes! Dhe jo vetėm nė kėtė komunė!

Prandaj, pritjet se do tė ndryshojė kjo situatė pėr tė mirė me nėnshkrimin e marrėveshjes midis FSK dhe Policisė sė Kosovės pėr bashkėdyzimin e stupcave, duket se nuk do tė prodhojė asgjė pėrveē spekulimeve mediale mbi motivet dhe qėllimet e kėsaj “martese” tė pazakonshme pėr shtetet demokratike, gjysėmdemokratike ndėrsa e zbatueshme pėr shtetet diktatoriale dhe ato ku sundon junta ushtarake! Republika e Kosovės ėshtė diku nė mes, edhe sa i pėrket demokracisė, edhe sa i pėrket diktaturės! Delegimi i pėrgjegjėsive krejtėsisht policore njė organizate tė cilėn “miqtė” ndėrkombėtarė e konsiderojnė si civile e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr ndėrhyrje nė rast tė fatkeqėsive natyrore; zjarret, vėrshimet, tėrmetet etj, etj., nė fakt nėnkupton shndėrrimin e saj nė njė formacion paramilitar e cili do t’i mbronte interesat partiake dhe jo ato tė shtetit tė Kosovės. FSK, sė pari do tė duhej tė bėhej ushtri pėr ēka nuk ka gjasa se do tė ndodhė shpejt dhe tė merret me ēėshtje ekskluzivisht ushtarake ndėrsa Policia e Kosovės duhet tė merret me luftimin e krimit dhe zbatimin e ligjit nė tėrė territorin e Kosovės e jo tė flirtojė me FSK duke e ruajtur atė si resurs strategjik pėr intervenime, arrestime, ndalime dhe operacione tjera qė nuk i pėrkasin njė organizate civile! Mirėpo, dihet botėrisht se nuk ka demokraci pa ekonomi tė tregut dhe pa kultivimin e konkurrencės qė nėnkupton mundėsi tė barabarta pėr tė gjithė. Edhe pėr tė ofruar shėrbime edhe pėr tė zgjedhur shėrbime. Nė kėtė frymė e kuptoj edhe marrėveshjen e nėnshkruar midis personit A (FSK) dhe personit B (PK). Kėta ofrojnė shėrbimet e tyre tė mira ndėrsa ne vendosim; a duam tė na rrah “ushtria”, apo policia! Sepse, konkurrenca e ngritė cilėsinė e shėrbimeve. Shpresoj edhe nė kėtė rast!

“Matufėt” e mbitokės dhe tartufėt e nėntokės: Adem Demaēi ėshtė shqiptar i cili ka kaluar thuaja 30 vite burg tė rėndė nėpėr llogoret e ish Jugosllavisė duke luftuar pėr lirinė e popullit tė vet dhe lirinė e tė gjithė popujve tė robėruar. Ishte cilėsuar si armik i Jugosllavisė dhe i Serbisė, i cili punonte me ngulm pėr shkatėrrimin e tyre. Vetėm tė mendosh se duhet t’i kalosh 30 vjet nė burg pėr ata qė nuk besojnė nė Zot e as nė atdhe dhe liri ėshtė punė qė nuk bėhet, ėshtė luftė e Don Kishotit dhe veprim i barabartė me ēmendurinė! Tė tillė e kanė konsideruar disa sllavofilė qė sot i gėzojnė tė gjitha privilegjet e mundshme madje jetojnė mė mirė se nė kohėn e rrogtarllėkut tė tyre qė u bėnin serbėve kundėr interesave kombėtare. Tė tillė e kanė konsideruar edhe ajka e “rezistencės” paqėsore nė me krye presidentin “historik”. Tė tillė e kanė konsideruar edhe disa bashkėvuajtės tė burgjeve tė cilėt nė rastin e parė “kur i kanė rėnė kajmakut” u ka rėnė ndėr mend se ata janė normal ndėrsa Baca Adem qenka ēmendur! Tė tillė e kanė konsideruar edhe do bashkėluftėtarė tė tij qė pėrfituan dojē marka tė gjakut (luftės) dhe djersės (puna e mėrgimtarėve dhe kontributet brenda Kosovės). Heronjtė e luftės tė shndėrruar nė kriminelė, zhvatės banditė etj., akuzonin Adem Demaēin se paska “rrjedhur nga mendtė”! Sikur dikur regjimi stalinist qė e akuzonte gjeniun dhe patriotin suprem Lasgush Poradecin se kishte luajtur mendsh!

Ėshtė rregull te shqiptarėt e sidomos te kosovarėt tė akuzosh atė qė qėndron i palėkundur dhe nuk u bindet skenarėve kundėr shtetit si dhe interesave kombėtarė se ka luajtur, se ka devijuar nga interesat kombėtare si mėnyrė mė efikase pėr margjinalizim dhe diskualifikim. Aq mė parė qė edhe mediet bėhen pjesė e kėtij konspiracioni apo grushtshteti moral, antinjerėzor dhe antikombėtar (njė pjesė e tyre). Njė lider politik i Kosovės gjatė njė vizite nė Republikėn e Nikolla Gruevskit duke folur pėr rolin e Adem Demaēit nė proceset politike nė Kosovė dhe planin gjithkombėtar ka deklaruar se Baca paska luajtur njė rol nė tė kaluarėn ndėrsa tani meqė qenka matufosur nuk ėshtė nė gjendje tė kontribuojė pėr realizimin e agjendės me vetėm njė pikė; atė tė bashkimit kombėtar. Me njė fjalė, Adem Demaēi qenka e kaluara e Kosovės, histori e mbaruar (diēka tė ngjashme pati deklaruar njė teneqexhi i Amerikės, i cili do tė mbahet mend pėr promovimin e rrugaēėrisė nė Kuvendin e Kosovės). Tė deklarosh se Adem Demaēi qenka matufosur ėshtė e barabartė me deklarimin se Adem Jashari ka luftuar dhe ėshtė vrarė duke mbrojtur interesat e Serbisė!

Sot, Adem Demaēi ėshtė personi mė i censuruar nė Kosovė. Mė shumė i ipet hapėsirė kohės pėr reklamimin e sloganit patriotik pėr “tjegullat Mlladost” se sa Bacės! Edhe ajo hapėsirė qė i ipet Adem Demaēit paraqitet sikur tė ishte nė pasqyrėn e shtrembėruar duke i hequr pėrmbajtjen dhe duke paraqitur njė version tė shėmtuar! Tė gjithė kanė bėrė pėrpjekje tė manipulojnė me Adem Demaēin dhe kanė besuar se kanė arritur qėllimin. Mirėpo, tė gjithė kėta nuk e kanė kuptuar se Baca Adem nuk “manipulohet” nga kėta injorantė, por se “manipulohet” pėr tė mbrojtur interesat e Kosovės dhe shqiptarėve! Ai, tė cilit po i drejtohem me kėto fjalė ėshtė lehtė i identifikueshėm andaj e pres reagimin e tij dhe mbase opinioni do tė vlerėsojė nėse Adem Demaēi mund tė shpallet matuf nga njė tartuf (tip dyfytyrėsh dhe hyjni e rreme nė komedinė me tė njėjtin emėr tė Molierit) i nėntokės sė dikurshme kosovare dhe pjesė e “lidershipit” tė tashėm kosovar! Prandaj, lehtė mund ta provoni “matufllėkun” e Adem Demaēit duke i dhėnė hapėsirė 2 orėshe nė televizionin publik dhe ato private! Shumė lehtė mund tė provohet, pse jo! Kėta qė e akuzojnė Adem Demaēin pėr matufllėk janė pionė tė thjesht nė njė lojė shahu ku maksimumi i tyre mund tė jetė shndėrrimi nė vetėm njė figurė, atė tė kalit e kurrsesi nė mbret apo mbretėreshė! Dikush ėshtė i parapaguar qė tėrė jetėn ta luaj lojėn e kalit. Tė Trojės apo tė Kosovės, nuk ka rėndėsi shumė!

Hapja e dosjeve apo procesi i lustracionit: Me tė mėsuar se dosjet nuk do tė hapen shumė tė pafytyrė apo tartufė janė shndėrruar nė patriotė. Kur po bisedoj me ta dhe kur po mė tregojnė se ē’paskan bėrė pėr Kosovėn po turpėrohem tė tregoj se kam bėrė afėrsisht 9 vite burg pėr lirinė e Kosovės. Madje, njė harambash i skenės politike kosovare e paska vėnė nė peshojė patriotizmin tim duke dyshuar meqė nuk qenkam nė grazhdin patriotik tė tij! Kam qenė dhe jam kundėr hapjeve tė dosjeve sepse Kosova do tė kundėrmonte keq dhe do t’i ngjante rrugėve tė Prishtinės tė vėrshuar me ujėra tė zeza, pas tė reshurave tė shiut!

Pastaj, njė mik imi i shpirtit dhe ēėshtjes kombėtare, Tahir Zhidovi mė pati treguar se ka qenė shumė i dėshpėruar kur i ka rėnė nė duar dosja e tij meqė ėshtė pėrballur me njė situatė qė, ata qė u ka besuar shumė nė fakt ka qenė shpura e informatorėve dhe spiunėve qė e kanė denoncuar pėr vite me radhė, 24 orė nė ditė! Sot, kėta nė Kosovė krijojnė opinione, janė kėshilltarė tė lartė, mbajnė poste qeveritare dhe joqeveritare, e mbrojnė luftėn UĒK te Mauricio Salustro etj. Me njė fjalė janė, certifikuar si patriotė tė vėrtetė pėrballė neve spekulantėve! Njė mik imi mė tha se ka dėshirė qė sa mė parė tė hapen dosjet sepse familja, farefisi dhe mbarė kombi shqiptar do tė krenohej shumė me kontributin e tij! Unė gjithashtu u pajtova qė tė hapet dosja ime dhe shtova se do tė isha shumė i lumtur nėse fėmijėt, familja ime, farefisi dhe kombi shqiptar nuk do tė turpėrohej nga kontributi im! Asgjė mė tepėr!

Hasan Prishtina
19.06.2011, 11:46:29
Vesi i parė i paftyrėsisė ėshtė rrena. Njeriu i ndershėm tėrė jetėn jeton pa kurrfarė pendimi. A pendohet ky njeri ndonjėherė pėr paskrupulltėsinė qė e posedon?

Universitetet e “Thaēit” mbeten veē fjalė

http://koha.net/repository/images/19univ_1906110921_1.jpg

Publikuar: 19.06.2011 - 09:27

Prishtinė, 19 qershor – Premtimet e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, pėr hapjen e universiteteve publike nė pothuaj secilin qytet tė madh tė vendit janė vėnė nė pritje, pėr shkak tė mungesės sė mjeteve financiare, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt e lartė tė Qeverisė sė Kosovės.

Sipas tyre, edhe pse do tė ketė vonesa nė jetėsimin e kėtyre projekteve, ato nuk mund tė interpretohen si heqje dorė nga zotimet pėr themelimin e institucioneve tė reja tė arsimit tė lartė, nė qendrat kryesore tė vendit.

Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė nė Qeverinė e Kosovės, Ramė Buja, ėshtė shprehur i bindur se kryeministri Thaēi do ta mbajė fjalėn e dhėnė para qytetarėve tė komunave pėrkatėse.

“Kėto premtime do tė materializohen. Problem mund tė jenė limitet kohore pėr shkak tė lėvizjeve buxhetore. Megjithatė ne do tė ecim nė drejtim tė pėrmbushjes sė kėtyre premtimeve”, ka thėnė Buja pėr “Kohėn Ditore”.

Sipas tij, themelimi i universiteteve tė reja ėshtė pjesė e angazhimeve tė Ministrisė sė Arsimit dhe ekzekutivit nė pėrgjithėsi, pėr tė kanalizuar energjinė e rinisė nė dije, me qėllim tė krijimit tė kuadrove qė do tė jenė konkurrente jo vetėm nė tregun vendės e rajonal, por edhe atė evropian dhe nė kėtė formė tė ndihmojnė transformimin e Kosovės nė njė shoqėri tė dijes.

Kėtė synim e ndajnė edhe ligjvėnėsit e Kosovės, tė cilėt deri tani nuk kanė pranuar asnjė shkresė nga ekzekutivi nė lidhje me planet pėr themelimin e universiteteve tė reja. Nėnkryetari i Kuvendit tė Kosovės dhe njėherėsh nėnkryetar i Komisionit parlamentar pėr arsim, kulturė, rini, sport, administratė publike, qeverisje lokale dhe media, Enis Kervan, ka pohuar se nė kėtė trup legjislativ nuk ėshtė sjellė asnjė propozim, e si rrjedhojė edhe nuk ka pasur debat mbi nevojėn e krijimit tė institucioneve tė reja tė arsimit tė lartė.

“Komisioni parlamentar pėr arsim nuk ka zhvilluar ndonjė debat mbi planet pėr hapjen e universiteteve tė reja publike. Edhe me rastin e themelimit tė Universitetit tė Prizrenit, Qeveria kishte sjellė njė vendim politik. Prandaj ndoshta edhe nė kėto raste e pėrcjellin praktikėn e njėjtė”, ka thėnė Kervan.

Nė anėn tjetėr, ekspertėt nga fusha e arsimit kanė tėrhequr vėrejtjen se shtimi i numrit tė universiteteve publike nuk ofron zgjidhjen e duhur pėr arsimimin kualitativ tė tė rinjve nė Kosovė, ngase edhe dy universitetet ekzistuese, nė Prishtinė e Prizren, ballafaqohen me vėshtirėsi si nė aspektin e kushteve tė punės ashtu edhe nė cilėsinė qė e ofrojnė. Madje njohėsit e zhvillimeve nė arsimin kosovar si sfidė kryesore e pėrmendin mungesėn e kuadrit akademik, qė do tė duhej tė angazhohej nė kėto institucione, ndėrkohė qė si tė papėrballueshme e cilėsojnė edhe koston financiare tė funksionimit tė disa universiteteve publike.

Shkrimin e plotė mund ta lexoni sot nė gazetėn “Koha Ditore”

http://koha.net/index.php?page=1,13,59276Kryeministria me agjenci fantome

http://koha.net/repository/images/19qeveria_1906110913_1.jpg

Publikuar: 19.06.2011 - 09:12

Prishtinė, 19 qershor- Zyrtarė tė lartė tė Qeverisė sė Kosovės kanė “harruar” se nė fund tė marsit kanė kėrkuar nga pėrfaqėsuesit e popullit qė ta miratojnė njė ligj, brenda tė cilit figurojnė Agjencia kundėr terrorizmit dhe Agjencia kundėr krimit. Nuk u bie ndėrmend se u janė lutur deputetėve qė kėtyre dy agjencive tė reja, qė do tė funksionojnė nė kuadėr tė Zyrės sė kryeministrit, t’ua lejojnė njė buxhet prej 300 mijė eurosh vetėm pėr sivjet. Pėr secilėn i kanė kėrkuar nga 150 mijė euro.

“Nuk kam ide pėr to”, ka thėnė zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi pėrmes njė SMS-je tė shtunėn.

Faktikisht, nė Ligjin pėr buxhetin e vitit 2011 janė specifikuar qartė linjat buxhetore pėr tė dyja kėto agjenci. Jo vetėm pėr kėtė vit, por edhe pėr dy vitet pasuese ėshtė planifikuar qė shteti t’i ndajė rreth 2 milionė euro pėr to.

Pėr vitin e ardhshėm ėshtė menduar qė Agjencisė kundėr terrorizmit t’i ndahen po aq mjete sa i janė ndarė edhe sivjet, ndėrsa pėr vitin 2013, pretendohet qė asaj t’i destinohet njė buxhet prej 500 mijė eurosh.

Pak mė e kushtueshme pėr Qeverinė ka dalė Agjencia kundėr krimit, pasi pėr tė ėshtė parashikuar tė ndahen nga 500 mijė euro, si nė vitin e ardhshėm ashtu edhe nė vitin 2013.

Tė parėt qė kanė reaguar kundėr krijimit tė kėtyre agjencive brenda Kryeministrisė kanė qenė drejtuesit e Lidhjes Demokratike tė Kosovės.

Mė gjerėsisht pėr kėtė temė lexoni sot nė gazetėn “Koha Ditore”.

http://koha.net/index.php?page=1,13,59274

Pellumbi2011
19.06.2011, 17:12:20
Sikur te kishte buxhet, do te kishte pasur edhe universitete etj.. Kini durim, nuk eshte Kosova ne doren e Thacit por te Amerikes - njeheresh duhet te bleme token tone nga Serbia (Mitrov. V) mepastaj te ndertojme shtetin. Kete kane bere hebrenjte (kriminelet me te medhenj mbi kete toke, u farofshin te gjithe), te njejten gje duhet bere dhe ne. Bisedimet me Serbine qe po zhvillon Edita Tahiri, nuk jane vetem bisedime por oferta dhe biznes i ndersjelle nder keto shtete. Pra, ne duhet blere pavaresine nga Serbia.

eagle*
19.06.2011, 20:50:08
Sikur te kishte buxhet, do te kishte pasur edhe universitete etj.. Kini durim, nuk eshte Kosova ne doren e Thacit por te Amerikes - njeheresh duhet te bleme token tone nga Serbia (Mitrov. V) mepastaj te ndertojme shtetin. Kete kane bere hebrenjte (kriminelet me te medhenj mbi kete toke, u farofshin te gjithe), te njejten gje duhet bere dhe ne. Bisedimet me Serbine qe po zhvillon Edita Tahiri, nuk jane vetem bisedime por oferta dhe biznes i ndersjelle nder keto shtete. Pra, ne duhet blere pavaresine nga Serbia.
Buxhet ka pasur por eshte keqperdorur dhe nuk ka universitete , etj..ke te drjete edhe Thaqi edhe Kosova jane ne duar te amerikes .Nuk duhet ta blejme por ta pervetesoime dhe tia bashkangjesim shtetit ne ndertim e siper .

Mos bene krahasim te tille ,
ne nuk jem zion dhe nuk kemi humbur asnjehere te drejten ndaj tokave tona me vendim Suprem Qiellor .Ata te mallkuar jahudi, vellezer te derrave e te majmuneve , kan okupuar ato toka me planet nga me te ndyerat ,e assesi blere .


Edita Tahiri i takon po te njejtes lozhe qe i takon edhe Thaqi .Bashkarisht punoin vetem sipas komandave te atyre "supremeve tokesore .
...dhe kjo eshte me te vertete paftyresi!

gjarperi
20.06.2011, 13:37:25
Te pershendesICC, ju keni bere pytje se sa here duhet Ribler tokat tona, une po tregoj se gjer me tani mbrenda 130 vitev populli e riblejti token e vete 4 here, dhe tani per te 5 here po ua kthen Thaqi me planin e Athisarit, dhe gjithnje ky kthim i tokave per shkie u be ne emer te Kosoves, une jame i bindur dhe nuk dele asnje Gazetar,( te cilet gjithnje bajne seleksionimin se kuje duhet gjuar dhe njollos), por keti fare Bariut te Brojes asnjeher nuk guxuan te ja permendin takimin qe e beri me shkiet fill pas hyrjes se Natos, ky takim e rikonilizoi per te 5 here Kosoven nga shkiet, dhe une pikrisht nga ky forum do te pyes se kushe dine dhe ka prove te vetmen, se nje shka ka paguar dhe blere(kontrat blerse te pasuris se pa tundeshme nga Shqipetaret), vetem nese nja del dhe me dokumenton me kete une do ta shperblej, sepse Kolonizimi i Kosoves nga Shkiet gjithnje u ba me vendime diskriminuse nga serbija dhe sherbyesit e saje gjate gjitha fazave, e kohen e fundit kjo u ba nga Hashim Thaqi, qe pik se pari ua mundesoj qe ata ti shesin pasurit e uzurpuara me miljona euro, dhe pastaj ai na i kthen keta kolonizator duke u ndertuar Shtepija, banesa, troje, dhe punsim, e ata te mjeret qe luftuan per ta shporur Kolonizatorin, gjenden neper tenda para qeveris qe 28 dite, duke u perbuzur nga nje ndihmes(barije) i shkieve i qujtur Hashim Thaqi.

kosovari50
21.06.2011, 19:50:11
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/49objekti%20tek%20Tophanja%20%281%29.JPG Kėrdi me ndėrtime jourbanistike

E marte 14 Qershor 2011
Mėnyra se si ėshtė zhvilluar kryeqyteti ynė qė nga paslufta e kėtej tregon se na mungon nė masė tė madhe dashuria ndaj vendit dhe ambientit ku jetojmė, se na mungon pėrgjegjėsia pėr gjeneratat e ardhshme, tė cilat do t`i vuajnė pasojat e sjelljeve tona. Ndėrtimet e egra nė shumė prej lagjeve tė Prishtinės, shumė prej tyre me leje pėrkatėse nga organet komunale, kanė bėrė qė tė humbet krejtėsisht jeta normale nė qytet, tė humbet intimiteti, ku dritarja ėshtė ngjitur me dritaren e fqinjit, ku mungojnė parkingjet, hapėsira e gjelbėruar, infrastruktura rrugore, me njė fjalė mungon gjithēka qė i duhet njė lagjeje normale nė njė qytet normal. Banorėt nė lagjen “Dodona” dhe lagjen “Tophane” tė kryeqytetit nuk kanė se si tė zhvillojnė jetė normale si pasojė e ndėrtimeve pa kontroll, tė cilat ua kanė ngulfatur jetėn, por situata nuk qėndron mė mirė as nė shumicėn e lagjeve tjera. Nė lagjen e “Dodonės”, banori A. I., i cili kur e kishte blerė banesėn e tij thotė se ka patur njė pamje tė mirė nga dritarja e tij, tani thotė se nuk ka ēka tė shohė pėrpos mureve tė fqinjit, i cili ka ndėrtuar ngjitas objektit ku banon ai. “Kur e kam blerė banesėn, ka pas njė pamje normale hapėsira para objektit, mirėpo tani as drita e diellit nuk depėrton nė banesėn time. Besoni se nuk mundem as ta shes, sepse kėtu mė nuk ka jetė normale”, ka thėnė ai.
Banorėt e bllokuar
Ndėrkaq, A. Z. banor nė lagjen “Tophane”, pėrballė Gjykatės sė Qarkut, thotė se objekti shumėkatėsh, i cili ėshtė ndėrtuar pranė shtėpisė sė tij u ka krijuar probleme tė mėdha ende pa i vendosur banorėt aty. “Hala pa u vendosur banorėt nė kėtė objekt, ne veē jemi tė bllokuar, paramendojeni se ēfarė problemi do tė krijohet kur tė vendosen gjithė ata banorė nė kėtė ndėrtesė 12-katėshe. E dimė se ėshtė me leje tė komunės, dhe kjo na shqetėson edhe mė shumė se si e ka lejuar kėtė ndėrtim komuna”, ka thėnė ai.
Pasojat i vuajnė gjeneratat
Ndėrkaq, profesori i arkitekturės, Xhelal Llonēari, thotė se nė ato lagje ku ka patur ndėrtime pa kontroll, nuk ka jetė normale pėr ata banorė dhe se pasojat do tė jenė afatgjata dhe do t`i vuajnė gjeneratat pas nesh. “Nuk ėshtė asgjė normale nė ato lagje, nuk ka jetė normale nė ato lagje, ajo situatė nė ato lagje ėshtė tragjike. Nuk qėndron problemi tek struktura fizike (objektet), sepse ne pėr 20-30 vjet mund tė bėhemi njė shtet i pasur dhe t`i rrėnojmė me bage tė gjitha. Por, asnjėherė nuk do ta mundim psikikėn e atyre fėmijėve pėr t’i rindėrtuar, rikuperuar, sepse dihet qė fazat e zhvillimit tė njeriut qė nga mosha pesėvjeēare dhe ēka di nė moshėn 11-vjeēare etj. Dhe kjo sitat qė ėshtė tani do tė lėnė pasoja afatgjata, ato janė tė pėrhershme. Dhe, i drejtohem ēdo qytetari se ne kemi pėrgjegjėsi ndaj gjeneratave qė vijnė pas nesh dhe jo vetėm ndaj vetvetes”, thotė prof. Llonēar

Ndriti
30.06.2011, 02:03:37
Paska reagu zedhensja e Qeverise (RTK) kunder Raportit te Freedom House? Po c`i paska "djegur" ata t`Freedom House krejt, hahaha eeee t`pafytyre he t` pafytyre,.... me siguri Hajredin Kuqi ua ka dhene udhezimet, ani edhe pa argumente paskan thane. Haj haj hahaahaha,...

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/Untitled_292911_thumb_large.png

RTK: Raporti i “Freedom House”, pa argumente
Nga Express mė 29 qershor 2011 nė ora 19:53

Radiotelevizioni i Kosovės ka reaguar ndaj raportit tė fundit tė Freedom House, nė tė cilin thuhet se Qeveria e Kosovės ka vazhduar tė kontrollojė transmetuesin publik, RTK.

"Radiotelevizioni i Kosovės i ka marrė me shqetėsim tė thellė pohimet nė raportin e organizatės “Freedom House”, sidomos nė pjesėn ku pėrmenden, siē thuhet, ndėrhyrjet e qeverisė nė transmetuesin publik. Komentet tona ndaj kėtyre pohimeve do t’i adresojmė pas analizės sė thellė tė raportit tė plotė, pėr tė cilin do thėnė se asnjė nga strukturat drejtuese tė RTK-sė nuk ėshtė konsultuar nė asnjė fazė tė pėrpilimit tė tij. Me kėtė rast, Radiotelevizioni i Kosovės, duke e pasur tė qartė misionin e tij ndaj publikut, pra ndaj qytetarėve tė Kosovės, u bėn thirrje tė gjitha partive politike dhe grupeve tė tjera tė interesit politik, ekonomik dhe tjetėr, qė tė mos e demonizojnė Radiotelevizionin e Kosovės nė procesin e luftės sė tyre politike, por ta ruajnė si njė tribunė ku tė gjithė kanė tė drejtė tė shprehin pikėpamjet e tyre politike, ashtu si edhe deri mė tash", thuhet nė njė reagim tė Radiotelevizionit tė Kosovės.

"Shfrytėzimi i pohimeve, pėr ne tė paargumentuara, nė raportin e “Freedom House”, e ngulfat lirinė e medies dhe e viktimizon edhe mė tej Radiotelevizionin e Kosovės, tė cilit tash e njė vit e gjysmė po i rrezikohet statusi i transmetuesit publik, pikėrisht pėr shkak tė paaftėsisė sė partive politike pėr t’iu pėrgjigjur Gjykatės Kushtetuese lidhur me financimin dhe pėr tė miratuar Ligjin e ri tė RTK-sė, bashkė me kornizėn e financimit tė qėndrueshėm qė do ta mbante RTK-nė larg dyshimeve pėr ndikim politik nga akėcili grup i interesit politik", thuhet mė tej nė reagimin e RTK-sė.

Express de

kosovari50
03.07.2011, 12:12:19
http://www.kosova.de/forum/repository/images/large/Mustafa%20Kuci_725671_thumb_large.jpg

Mustafa: Nuk ėshtė koha pėr debate

Nga Express mė 30 qershor 2011 nė ora 21:00
Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa ka thėnė se nuk e ka ndėrmend tė futet nė njė debat televiziv me Zėvendėskryeministrin Hajredin Kuēi, sepse “ka punė tjera pėr tė bėrė” dhe se debatet politike i zhvillon nė nivel tjetėr.
Zėvendėskryeministri Kuēi tė mėrkurėn i ėshtė pėrgjigjur Mustafės pėr akuzat e pėrditshme lidhur me ndikimin e Qeverisė dhe PDK’sė pėrmes SHIK’ut, duke e ftuar liderin e LDK’sė qė tė pėrballet nė debat televiziv pėr tė gjitha ēėshtjet.
Megjithėkėtė, Isa Mustafa ka thėnė se ka punė mė tė menēura sesa t’i pėrgjigjet njė ftese tė tillė.
“Jo, nuk e kam asnjė arsye qė tė futem nė debat me zotin Kuēi. Unė kam punė tjera qė janė mė tė rėndėsishme pėr mua, nė qoftė se ėshtė fjala pėr ndonjė debat, i cili duhet tė zhvillohet nė fushėn politike, atėherė dihet qė me kė duhet ta bėj debatin”, ka thėnė Mustafa.
Lideri opozitar ka thėnė se nuk ėshtė momenti pėr debat televiziv me zyrtarėt e PDK’sė.
“Jo, nuk po flas pėr nivelin, por po flas pėr interesimin tim, sepse kam shumė punė mė tė rėndėsishme qė tė bėj tash sesa tė dal nė debate, sepse Kosova ka nevojė pėr punė tjera nė kėto momente”, ėshtė shprehur ai.


Ps.Ikja nga debati dhe e vėrteta,zbulon fėtyrėn e vėrtetė tė Putin-it prishtinas.

kosovari50
03.07.2011, 12:24:03
Procesi zgjedhor brenda Degės sė LDK’sė nė Gjakovė ka pėrfunduar tė shtunėn. Luan Gola do ta udhėheqė pjesėn e partisė tė cilėn e njeh qendra, derisa Fetah Bakija do tė jetė Kryetar i Degės sė vjetėr. Mbikėqyrėsi i procesit zgjedhor nė Gjakovė, Eqrem Kryeziu, thotė se me pėrfundimin e zgjedhjeve, tė gjitha polemikat bien nė ujė. Nga Faton Ismajli mė 03 korrik 2011 nė ora 08:45
Eqrem Kryeziu nuk ka mundur t’i bėjė bashkė kolegėt e partisė sė tij nė Degėn e LDK’sė nė Gjakovė.
I emėruar nga LDK e qendrės nė Prishtinė si Kryesues i Grupit pėr pėrsėritjen e Zgjedhjeve nė Gjakovė, Kryeziu ka thėnė se, pėrkundėr pėrpjekjeve, nuk ka arritur t`i bind udhėheqjen e vjetėr qė t`i bashkohet procesit zgjedhor.
Megjithėkėtė, nė Kuvendin zgjedhor qė ėshtė mbajtur tė shtunėn, ėshtė zgjedhur Kryetari i ri i Degės, Luan Gola, i cili deri tash ka mbajtur postin e koordinatorit pėr pėrsėritjen e zgjedhjeve.
Edhe nė Kryesinė e re tė Degės kanė hyrė shumica zyrtarė tė rinj.
Pjesė e organit ekzekutiv tė LDK’sė nė Gjakovė janė emėruar: Fahri Morina, Bekim Bytyqi, Fehmi Vula, Elhami Shala, **** Binaku, Brikenda Kryeziu, Fadil Selimi, Arben Berisha, Luan Jetishi, Ibrahim Kupa, Drin Haraqia, Shtjefan Kajtazi, Donika Lama – Efendia.
Ende pa pėrfunduar procesi zgjedhor, dega e vjetėr e LDK’sė ka reaguar nėpėrmjet njė komunikate, me tė cilėn ka thėnė se nuk e njeh Kuvendin e mbajtur tė shtunėn.
“Dega e LDK’sė nė Gjakovė konsideron se Kryesia qendrore po tenton tė krijojė struktura paralele partiake, duke mbajtur kuvende pa u mbėshtetur nė rregullat e partisė. Duke pasur informacionin e pėrpjekjeve pėr ndėrtimin e strukturave paralele tė degės, Dega e LDK’sė nė Gjakovė informon opinionin se sot ėshtė duke u mbajtur njė takim “konglomerat partish politike”, i ashtuquajtur Kuvend Zgjedhor i Degės sė LDK’sė nė Gjakovė”, thuhet nė njoftimin e Degės sė LDK’sė, tė nėnshkruar nga Fetah Bakija, Kryetar i deritashėm i Degės.
Kėto qėndrime tė Degės sė vjetėr tė LDK’sė pėr Eqrem Kryeziun janė joserioze. Ai pėrmend vendimin e Kryesisė Qendrore dhe tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm se zgjedhjet nė Gjakovė kanė marrė fund.
“Ato janė deklarata joserioze. Nuk varet prej tyre ēka njohin, e ēka s`njohin. Kuvendi i sotėm ėshtė mbajt mbi vendimin ekzistues tė Kryesisė dhe Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LDK’sė. Ky vendim patjetėr ėshtė dashur tė zbatohet dhe pasi ėshtė zbatuar sot, polemikat mbi legjitimitetin bien tė gjitha nė ujė”, ka thėnė Kryeziu pėr Express tė shtunėn.
Anėtari i Kryesisė Qendrore tė LDK’sė mohon se brenda partisė po krijohen dy degė.
“LDK nuk ka mundėsi me u kriju dy degė, nuk ka shanse me u kriju dy sepse legjitimitetin e LDK’sė e ka kjo Kryesi qė sot zgjidhet nė Kuvend. Nuk ka mundėsi me zor me iu bashkėngjit njė strukture”, ka thėnė anėtari i Kryesisė sė LDK’sė.
Por, Kryesia e vjetėr thotė se strukturat e dala nga zgjedhjet e nėntorit tė vitit tė kaluar kanė legjitimitet tė plotė dhe tė pakontestuar.
Kėto deklarata nuk i komenton as Kryetari i ri i Degės, Luan Gola.
“Nuk komentoj shumė, por LDK ka Statutin e vet dhe ne kemi hyrė nė procesin zgjedhor sipas vendimit tė Kryesisė Qendrore dhe Kėshillit tė Pėrgjithshėm. I kemi ftuar tė hyjnė tė gjithė nė proces. Ata qė kanė mbetur jashtė nuk ėshtė pėr fajin tonė”, ka thėnė Gola pėr Express.
“Nė kryesinė e re nga anėtarėsia e vjetėr janė rreth 30 pėr qind. Pjesa tjetėr janė kryesisht emra tė rinj”, ka thėnė Gola.
Eqrem Kryeziu e pranon se dėshtoi nė pėrpjekjen e tij pėr bashkimin e partisė nė Gjakovė.
“Si kryesues i Grupit pėr Gjakovėn kam qenė shumė i interesuar qė me i integrue. Sinqerisht jam interesuar, mirėpo nuk patėm njė komunikim tė sinqertė, tė paktėn me mua pėr shkak tė pėrvojės qė njiheshim qė njė kohė dhe kanė bėrė zgjedhjen e tyre. Nė sa dolėm nga njė Kuvend i mrekullueshėm dhe me dal me thanė se nuk pajtohem, kjo nuk ka logjikė politike”, ka shtuar ai.
Kryeziu ka thėnė se ka kėrkuar nga udhėheqja e re e degės qė tė punojnė pėr integrimin e ish-zyrtarėve tė LDK’sė nė strukturat aktuale.
Pėrpos zgjedhjeve nė Gjakovė, LDK para disa muajsh ka marrė vendim pėr pėrsėritjen e procesit tė brendshėm elektoral edhe nė degėn e Pejės, tė Istogut dhe tė Obiliqit.
Zgjedhjet e reja nė katėr degė tė LDK’sė ishin paraparė tė fillonin mė 5 prill e tė pėrmbyllen mė 31 maj.

kosovari50
06.07.2011, 21:00:57
MASHTRIMI i qeverisė me rritjen e pagave dhe pensioneve, ja hileja

http://gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2011/07/mbledhje-qeverie-300x177.jpg (http://gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2011/07/mbledhje-qeverie.jpg)Qeveria vendosi tė rriste pagat dhe pensionet nė masėn 4-6 pėr qind pėr periudhėn qė vjen. Deklarata dhe vendimi u mor nga kryeministri Sali Berisha nė njė moment qė pranohet kriza ekonomike dhe njė javė pas largimit tė misionit tė FMN-sė. Kėshillat ishin ulja e shpenzimeve, mosrritja e pagave dhe pensioneve dhe rritja e taksave.
Por kryeministri Sali Berisha vendosi tė bėnte tre gjėra tė kundėrta duke i sfiduar tė gjithė. Agjencia jonė e lajmeve ka zbuluar mashtrimin e madh tė kryeministrit, i cili si gjithnjė ėshtė i papėrgjegjshėm dhe nuk i mban asnjėherė premtimet e tij. Pėr tė kuptuar kėtė mjafton tė mbėshtetemi edhe nė deklaratėn e ministrit tė Financave, Ridvan Bodet, me tė cilin Berisha ka pasur debate tė ashpra pas largimit tė FMN-sė dhe rrezikon karrigen e ministrit. Bode tha se do tė ulė shpenzimet prej 18 miliardė lekėsh. Por si do arrihet kjo kur kryeministri tha tė kundėrtėn.

Mashtrimi i parė ėshtė me pensionet e tė moshuarve
Berisha tha se do i rrisė deri nė 4 pėr qind. Ēfarė ndodh, 4 pėr qind e njė pensioni nė qytet nuk shkon mė shumė se 4 mijė lekė, kurse ai i fshatit edhe mė pak. Mirėpo qeveria ka pėrfshirė njė klauzolė kurth brenda kėsaj kategorie. Nėse pensionistėt do pėrfitojnė rritje 4 pėr qind, do u hiqet kompensimi i energjisė elektrike qė pėrfitonin deri mė sot. Dihet se kompensimi i energjisė pėr kėto shtresa shkon nė 5 mijė lekė. Llogarisni sa pensionistė ka vendi dhe hiquni nga shpenzimet e tyre 1-2 mijė lekė nė muaj pėr tė kuptuar rritjen reale tė tyre. Nėse kanė marrė 100 mijė, tani do tė marrin 99 mijė lekė nė muaj.

Mashtrimi me rrogat
Njė tjetėr lėvizje surprizė, por e fshehtė dhe me pasoja tė mėdha nė papunėsi. Referuar sėrish deklaratės sė Bodes dhėnė dje, nuk ka mundėsi qė 18 miliardė lekė tė realizohen vetėm nga uljet e shpenzimeve nė zėra operativė. Ministri vetė nuk shpjegoi as nga do gjenden paratė e rritjes se rrogave e pensioneve, as edhe si do ulen shpenzimet. Atėherė njė tjetėr mashtrim janė rrogat. Dihet se nė arsim mėsuesit i bie tė pėrfitojnė deri nė 6 pėr qind rritje rroge. Mirėpo nėse njė mėsues paguhet 350 deri nė 400 mijė lekė, me rritje 18-24 mijė lekė, kėtu mbahen edhe taksimet qė shkojnė deri 5-10 mijė lekė dhe rritja reale mbetet 13-14 mijė lekė. Por nėse kėsaj kategorie u rritet paga, njė tjetre i shkurtohet vendi i punės. Ēdo drejtori Arsimore nė qarqe ka pėrgatitur lista surprizė pėr shkurtime vendesh pune nė sezonin qė nis nė shtator.
Ēdo qark parashikon deri nė 100 shkurtime. Qarqet e vogla nuk bien nėn 70 shkurtime. Mesatarisht llogariten mbi 1 mijė arsimtarė qė u fluturojnė vendet e punės dhe renditen tek shtresat e tė varfėrve. Po tu zbresėsh rrogat e tyre si mė sipėr, arrin nė pėrfundimin qė me kėto shkurtime, jo vetėm kompenson rritjen e pagave tė deklaruara nga kryeministri, por mbeten mė para qė konsiderohen ulje shpenzimesh. Por nga ana tjetėr ėshtė rritur papunėsia dhe niveli i varfėrisė. Lėvizjet e kryeministrit janė “Kali i Trojės” pėr tė cilat nuk dihet pėrse hesht Partia Socialiste. Njė tjetėr fat do tė jenė shkurtimet e vendeve nė administratė. Edhe kjo kategori pritet tė pėrfitojė njė rritje pagash, mirėpo shkurtimet do tė jenė drastike nė ministri, drejtori, institucione dhe pritet qė ushtria e tė papunėve buxhetorė, kėtu do hyjnė dhe bluzat e bardha, tė jetė me tė paktėn 5 mijė tė papunė.
Po pėr tė vėrtetuar kėto lista do duhet tė presim deri nė muajin shtator, kur bilanci do tė jetė dhe mė i qartė. Mė sipėr analizuam vetėm dy kategori qė janė dhe mė tė prekshmet si shtresa nė vendin tonė, pėr tė zbuluar se sa ėshtė rritja reale e pagave, ēfarė fshihet pas tyre, si do realizohen shpenzimet e qeverisė nė tė vėrtetė dhe si do plotėsohen kushtet e FMN-sė e duke ua hedhur shqiptarėve sy pėr sy nga njė qeveri qė tė njėjtėn gjė bėri dhe me piramidat nė 1996. Berisha u tha shqiptarėve se paratė e tyre ishin mė tė sigurtat dhe tė pastrat nė botė, mirėpo ua mori mė 1997 tė gjitha pa dhėnė asnjė llogari. Sigurisht qė edhe tani nuk i jep llogari askujt me kėtė lėvizje.

Ndriti
06.07.2011, 23:09:45
Flaken nė rrugė fėmijėt e komandant Telit -

Njė telefonatė nga familja e komandant Telit, i cili para disa muajve u shpall nga qeveria shqiptare “Dėshmor i Atdheut” dhe familja e tij “Familje Dėshmori” mė bėri tė drithėrohem. Po i flaknin pa mėshirė nė rrugėt e Tiranės nga apartamenti ku jetonin qė nga marsi vitit 2003, i cili u ėshtė dhuruar nga Shtabi i UĒK-sė me firmat e tre komandantėve tė njohur. Por tronditja akoma mė e madhe do tė mė vinte kur do tė mėsoja se ai qė po i flakte nė rrugė ishte deputeti i “Vetvendosjes” Florin Krasniqi. E rėndė pėr t`u besuar, por e vertetė. Dhe sipari i hipokrizisė njerėzore pritet tė bjerė nė Tiranė me 11 korrik 2011.

Mbas disa ditėsh u gjėnda pranė familjes sė Komandant Telit. Mė vunė nė dorė tėrė dokumentat e njė procesi gjyqėsor tė bėrė nė mungesė tė kėsaj familje dhe avokatit tė saj.

Duke i parė kėto dokumenta qė datojnė qė nė vitin 1999, kur ky apartament u ble pėr nevojat e UĒK-sė si bazė logjistike e deri mė sot, vura re se ky gjyq ėshtė njė prej absurdeve tė cilat po i takojmė pėrditė nė drejtėsinė shqiptare. Po kėsaj rradhe absurdi rėndone mbi familjen e njė dėshmori me tė tillė dimensione qė shumėkush, nė Shqipėri, Kosovė e Maqedoni e konsiderojnė hero mbarėkombėtar qė meriton ti ngrihet njė monument nė Shkup, “atje tek Ura e Gurit ku Teli donte tė ngrinte Flamurin” siē kėndon populli pėr tė.

Po ēfarė dokumenta ka nė dorė gjykata e shkallės sė parė qė ngutet habitshėm ta ekzekutojė vendimin e saj? Si e pse ajo vendosi pa praninė e familjes sė dėshmorit Lefter Koxhaj , qė kjo familje tė dilte nga apartamenti ku jetonte prej vitit 2003, pėr t`ia lėshuar personit tė quajtur Blerim Muharrem Krasniqi qė mendohet tė jetė vėllai i deputetit Florin Krasniqi ose tek e fundit kushuri i afėrt i tij?

Le t`i hedhim njė veshtrim kronologjik tėrė kėsaj situate dramatike pėr familjen e dėshmorit e cila ka mundur tė mbijetojė me sakrifica tė mėdha, pa tė ardhura, me dy fėmijė tė vegjėl, e qė banon nė njė apartament tė falur nga shtabi i UĒK-sė pėr meritat e jashtzakonėshme qė ka treguar luftėtari i madh Komandant Teli nga Shqipėria nė luftėn e UĒK-sė.

Familja e fėmijėt e Komandant Telit zotėrojnė dokumentin original me firmat e tre komandantėve tė lartė UĒK-sė, ( njėri prej tė cilėve, Komandant Kushtrimi, ka rėnė dėshmor vitin e kaluar) nė tė cilin dokument nė tė tekstualisht thuhet:

“Shtabi i Pėrgjithshėm i Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare sot me datė 10 mars 2003 pasi analizuam shumė probleme tė karakterit politik dhe ushtarak, u diskutua dhe pėr prona tė blera nė Shqipėri e Maqedoni pėr nevojat e me paratė e UĒK-sė, objekte tė cilat janė pėrdorur gjatė luftės si baza dhe qėndra grumbullimi, armatimi, logjistike dhe strehimi pėr luftėtarėt nė ilegalitet. Ndėr tė tjera u vendos qė:

“Apartamenti i blerė nė Tiranė nė emrin Blerim Krasniqi (pseudonim) tė kalojė nė pronėsi tė familjes sė dėshmorit Lefter Goxhaj, i cili ra nė luftė kundėr forcave maqedone me 7 gusht 2001.

Pėrpilohet ky dokument, mė tė cilin do tė kryhet kalimi i pronėsisė sė kėtij apartamenti pranė Zyrės sė Regjistrimeve tė Pasurive tė Palujtshme Tiranė….

Komandant Hoxha( Xhezair Shaqiri), Komandant Sokoli( Sami Ukshini), Komandant Kushtrimi (Harun Aliu) - me firmat origjinale dhe vulė tė Shtabit tė UĒK-sė.”

Familja e Komandant Telit ka qėnė nė proces tė kalimit tė pronėsisė, kur pas 7 vjetėve qė jetonin nė atė banesė, pra nė fillimin e vitit 2009, i trokitėn nė derė njė tufė burrash nga Kosova. Menduan se kishin ardhur nga Kosova nė kujtim tė Komandant Telit, por jo. Fytyrėngrysur e hijerėndė ata hynė brėnda nė shtėpi e thanė qė i kish dėrguar Florin Krasniqi pėr t’i lajmėruar se duhej ta lėshonin sa mė parė kėtė shtėpi se ėshtė pronė e tij. Duke qėnė se nuk kishin asnjė dokument me vete, e shoqja e Komandant Telit u ka thėnė se nuk e njihte Florin Krasniqin dhe nė njė dokument qė ajo kishte nxjerrė nė noteri rezultonte emri pseudonim, sipas UĒK-sė, i Blerim Muharrem Krasniqit i datėlindjes 22.2 1966. Duke mos mundur tė sjellin farė argumenti, tufa e burrave kanė ikur duke turfulluar drejt Prishtinės.

Tre ditė mė pas janė gjėndur nė derė tė apartamentit njė tufė akoma mė e madhe, rreth tetė burra tė ardhur nga Kosova. Njėri nga ata ėshtė paraqitur si Florin Krasniqi i cili ka pėrsėritur kėrkesėn pėr lirimin e banesės. Kur i ėshtė paraqitur dokumenti i Shtabit tė UĒK pėr dhurimin e pronės, ai ka thėnė se nuk njihte asnjė vendim tė saj (UĒK-sė), sepse kėtė pronė e kishte blerė vetė ai, Florin Krasniqi . Shėnojmė fjalėt e tij autentike “e kam blerė me para tė dhuruara nga dy Shoqata Bamirėse Islamike.” Pastaj ka nxjerrė dy fatura dhe ja ka treguar shumat e parave tė kaluara nga shoqatat islamike nė emrin e tij. Duke hasur kundėrshtinė e tė shoqes sė Komandant Telit, Florin Krasniqi ka thėnė prerė: “Edhe sikur motrės sime ti qe vrarė burri nė luftė, nuk do ta lija nė kėtė shtėpi. Shtėpinė do ta marr e do ta shes se mė duhen paratė!”

Pas kėsaj bisede tė tensionuar, tė bėrė diku nga shkurti i 2009, familja e Komandant Telit nuk ka dėgjuar mė pėr Florin Krasniqin dhe as pėr karvanin e burrave hijerendė qė i vinin nga pas nė linjėn Prishtin-Tiranė e kthim.

Do tė kalonin shumė kohė, aq sa tė mendohej se kėtė familje qė mezi mbijeton(e shoqja e komandant Telit nuk ka njė punė tė pėrhershme), do ta linin rehat e nuk do t`ua prishnin jetėn fėmijeve. Por nuk qe e thėnė. Sė fundi ju kanė ardhur nė shtėpi nėnpunsit e pėrmbarimit gjyqėsor shqiptar me policė dhe u kanė kėrkuar tė dalin jashtė nė bazė tė vendimit tė gjyqit nė favor tė kosovarit Blerim Krasniqi.

Po cilit gjyq, lind pyetja? Cili qėnka ai gjyq qė bėhet pa patur dy palė nė zgjidhjen e njė konflikt-ankese apo padi civile. Por gjyqinė Tiranė qėnkesh bėrė se ashtu deshėn gjyqtarėt. Gjyq nė mungesė qė tė kujton kohėn trishtueshme tė komunizmit.

Familjen e komandant Telit nuk kanė begenisur ta thėrrisnin dhe ata, gjyqtarėt,( qė merret me mend se si e kanė zhvilluar atė gjyq) kanė nxjerrė vendimin duke u ngutur ta ekzekutonin pa asnjė lajmėrim. E habitshme, e paimagjinueshme, vetėm nė shtete diktatoriale e jo nė njė vend demokratik mund tė ndodh kėsisoj. Nuk e di ēfarė do tė mund tė thoshte Kreshnik Spahiu qė merret me Kuq e Zi e ēeshtje atdhetare e qė ėshtė nėnkryetar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė, pėr ato qė ndodhin nė Drejtesinė e Poshtme.

E megjithė se thonė se ka drejtėsi nė kėtė botė, gjyqtari shqiptar ka marrė vendimin pėr nxjerrjen nė rrugė tė madhe nė mes tė Tiranės, tė fėmijėve tė njė luftėtari qė konsiderohet si kryeheroi i shqiptarėve nė betejat e vitit 2001, i cili as mė pak e as mė shumė, por u masakrua barbarisht nė gjumė bashkė me 4 shokė prej forcave maqedone, por tė informuar nga tradhtarėt.

Nuk dimė si mund tė spjegohet ai gjyqtar e ajo trupė gjykuese e Tiranės. Ne do ta ndjekim kėtė ēeshtje sepse kjo jo vetėm qė ėshtė njė akt antihuman por bie erė korrupsion, si njė vendim me porosi e i nxjerrė shpejt e shpejt e nė fshehtėsi. Aq mė tepėr qė jo vetėm ėshtė bėrė nė mungesė tė pjestarėve tė kėsaj familjeje apo pėrfaqesuesit te saj ligjor, por edhe sepse vendimi qė ka nxjerrė gjykata mbėshtetet mbi njė dokument qė mund tė konsiderohet i pavlefshėm sepse ka pasaktėsi qė rrėzon ēdo besushmeri ndaj saj.

Si mund ta konsideronte Gjykata e Tiranės tė rregullt njė dokument kontrate shitje ku shkruhet: “Sot me datė 17.05.1999 nė Dhomėn e Noterisė nė Tiranė, nė mbėshtetje tė neneve 83 dhe 246 tė Kodit Civil, redaktohet kjo kontrate shitje….”

Dhe mė poshtė nė fund tė dokumentit noterial shkruhet “ Shoqėria ( Teknoprojekt-shėnimi im KT), ia shet apartamentin bashkė me njė garazh Z. Blerim Krasniqi me njė shumė 50,000(Pesdhjetmijė) USD, tė cilat janė likujduar me mandat arkėtimi tė xhiruara nė llogarinė pėrkatėse tė llogarisė me Nr.145 datė 18.05.1999, tė cilat i a ka paguar shoqėrisė “Teknoprojekt” para nėnshkrimit tė kėsaj kontrate.”.

Nė vėshtrim tė parė tė bie ne sy se ky dokument ėshtė i dyshimtė sepse ka pasaktėsi tė tilla si, data e hartimit tė kėtij dokumenti ėshtė 17 maj, ndėrsa brenda dokumentit thuhet se paratė janė paguar para se tė hartohej ky dokument ēfarė supozohet para datės 17 maj, por ēudia ėshtė se trajta e kryer e plotė “I ka paguar para nėnshkrimit tė kėsaj kontrate” shoqėrohet me datėn e derdhjes se parave 18 maj 1999, pra ēfarė tregon se paratė nuk janė paguar para datės 17 maj kur ėshtė nėnshkruar ky dokument. Kjo mospėrputhje nė mėnyrė tė padyshimtė do tė bėnte qė tė mos merrej shumė nė konsideratė pėr tė dhėnė njė vendim gjyqėsor tė mbeshtetur mbi tė sepse nė drejtėsi njė gėnjeshtėr sado e vogėl e rrėzon dhe e bėn tė pavlefshėm njė dokument sado i rėndėsishėm tė jetė. Vetėm pėr ngatrrimin e njė germe nė dokumenta tė indentitetit detyrohesh tė bėsh kerkėsė pėr ndryshim e madje edhe gjyq.

Si ka mundėsi qė Blerim Krasniqit nuk i tregohet vendbanimi, shtetėsia siē (nė vitin 1999) kėrkohej nė ēdo dokument qė hartohej pėr ata qė nuk kanė patur nėnshtetėsi shqiptare. Shkruhet njė nr. Pasaporte 524494, por jo e shtetit qė i ka lėshuar atė pasaportė Blerim Krasniqit. Shkruhet se ėshtė banor i Tiranės, por vendbanimi tregohet pikėrisht adresa e shtėpisė tė cilėn ai ende nuk e ka marrė nė pronėsi dhe nuk i pa paguar ende paratė. Po cila ėshtė adresa e kėtij njeriu nė momentin qė e blinte njė pronė Shqipėri? Ēudia mė e madhe qė e bėn kėtė dokument krejt tė dyshimtė ėshtė se tregon njė llogari rrjedhese ku janė derdhur 50,000( pesėdhjetė mijė dollarė) por nuk thuhet se nė cilėn bankė ėshtė kjo llogari rrjedhėse e shoqėrisė “Teknoprojekt”. Sepse po tė shėnohej se cila bankė, shumė lehtė gjyqtari mund ta verifikonte se nė ēfarė rruge kanė ardhur ato dollarė tek llogaria rrjedhėse e “Teknoprojekt”. Mos vallė dollarėt kanė rrjedhur nga llogaritė e shoqatave bamirėse( shpesh herė ndėr thonjėza) islamike apo mbase nga ndonjė bankė amerikane nga llogaria rrjedhse e Florin Krasniqit ku kanė kaluar jo pak por diē mė shumė se 30 milion dollarė ndihma tė shqiptaro-amerikanėve, duke pėrfshirė edhe kontributin modest tė autorit tė kėtij shkrimi.

Si mund njė gjykatė me tė tilla pasaktėsira tė marrė njė vendim pa marrė fare nė konsideratė faktin e pretenduar besueshėm se ėshtė pronė e UĒK-sė, blerė me paratė e shqiptarėve dhėnė fondit tė luftės “Vendlindja thėrret”. Si t`ia kalojė pra me aq lehtėsi vėllait tė pretenduar (ose real) tė Florin Krasniqi pa patur asnjė dokumet tjetėr plotėsues veē aktit noterial me gabime qė e bėjnė tė pavlefshėm e qė tė bėhet i vlefshėm duhet tė paktėn njė gjyq tjetėr i veēantė.

E gjithė kjo tregon se Florin Krasniqi ka ditur tė merret vesh me gjyqtarėt tė cilėt nė Shqipėri kanė njė emėr e nam tmerrėsisht tė keq. Ne nuk i dimė prapaskenat, por ajo ēfarė kemi nė dorė me kėtė dokument na bind se edhe njė njeri dritėshkurtėr nė rreze shikimi, do tė mund tė dallonte kėto pasaktėsi qė e bėjnė ēdo dokument tė dyshimtė pėr njė séancė gjyqėsore. Ndoshta ky ka qėnė shkaku qė gjyqi ėshtė bėrė nė fshehtėsi e pa lajmėruar familjen e dėshmorit tė UĒK-sė, tė cilės i ėshtė falur kjo pronė, por nuk e ka kthyer mbi vete me kohė, vetėm me shkakun se donte aq para sa ajo nuk ishte nė gjėndje ta paguante pėr shkak tė njė gjendje ekonomike katastrofike.

Me t`i shkuar Pėrmbarimi nė derė, familja e komandant Telit ka vėnė kujėn tek shokėt e miqte e dėshmorit, tė cilėt disa i janė gjėndur duke e ndihmuar pėr tė bėrė gjyqin pėr anullimin e Pėrmbarimit, apo shtyrjen pėr tė fituar kėshtu kohė e mundėsi qė tė bėjė njė gjyq tjetėr ku familja banuesė nė apartament prej 7 vjetėsh, tė paraqesė pretendimet e saj e ku Komandantėt e UĒK-sė nga Kosova e Maqedonia tė thonė fjalėn e tyre pėr kėtė aktdhurim.

Ēeshtja e pezullimit tė pėrmbarimit derisa procesi tė zgjidhet prej organevė mė tė larta tė drejtėsisė po zvarritet. Gjyqtarja qė ka marrė pėrsipėr kėtė ankimim deklarohet se as nuk do tė dijė pėr vendimin e shtabit dhe komandantėve tė UĒK-sė, ēfarė tė bėn ēudi se janė fjalė krejt tė ngjashme me ato qė i ka thėnė Florin Krasniqi familjes sė komandant Telit nė vitin 1999, e pėr mė tepėr ajo, ashtu si dhe gjyqtari i mėparshėm as qė nuk po vč re se dokumenti i blerjes me emrin Blerim Muharrem Krasniqi, ėshtė me aq parregullsi e pasaktėsi sa e bėn tė pavlefshėm pėr pretendimet qė paraqesin tė dėrguarit e Florin Krasniqit, tashmė deputet i “Vetvendosjes” nė parlamentin e Kosovės. Gjykata as po e merr mundimin tė kėrkojė tek firma “Teknoprojekt”( nėse ende ekziston) apo tek pėrfaqėsuesi i saj Edmond Pinguli pėr tė sjellė dokumenta e tė dhėna se mė ēfarė ėshtė blerė apartamenti, nga cila llogari rrjedhėse kanė ardhur dhe nė cilėn bankė ėshtė derdhur shuma nė fjalė. Tė spjegojė se si kjo firmė nuk deklaron bankėn ku kalojnė shuma tė tilla tė mėdha nė njė akt shitje qė paraqitet krejt i dyshimtė. Tė shpjegojė se ēfarė kriteresh janė ndjekur apo ndiqen kur njė pronė i shitet njė personi qė nuk e ka shtetėsinė shqiptare dhe as vendbanimin nė Shqipėri. Tė kėrkojė dokumenta apo fatura pagese apo taksa, qė shtetasit i njė vendi tjetėr ka qėnė i detyruar, konformė ligjeve, tė paguajė kur blen prona nė Shqipėri, dhe a janė paguar taksa pėr kėtė blerje. Nese jo a nuk ka tė drejtė shteti tė ndėrhyjė?

Duke parė njė dokument krejt tė parregullt nga pikpamja juridike, nga ana e gjyqit ishte dashur tė thirrej noterja Hatixhe me mbiemer krejt tė palexueshėm( po e paraqesim dokumentin origjinal bashkė me shkrimin) tė jepte shpjegime se pse ky akt shitje ėshtė nė kėtė gjendje konfuze.

Por asnjė nga kėto nuk ėshtė bėrė e as nuk po bėhet sepse….kush e di, deputeti i “Vetvendosjes” Florin Krasniqi di si t`i rregullojė punėt e veta. Por megjithatė, meqėnėse ėshtė deputet i Parlamentit tė Kosovės, disa pyetje publike duhet t`ia bėjmė.

1- Me cilat para e keni blerė shtėpinė nė rrugėn “Anton Zako Ēajupi” pallati teknoprojekt nė Tiranė, nė maj tė vitit 1999, i nderuar zoti deputet i Kosovės Florin Krasniqi?

2- Nė njė emision televiziv amerikan( transmetuar edhe nė Shqipėri, ku mund tė verifikohet) keni deklaruar se keni marrė ndihma pėr UĒK-nė edhe nga disa burime qė ligjėrisht mund tė duket si shkelje por qė nevoja na bėnte t`i merrnim. A mund ta konkretizoni kėtė me dokumenta hyrėse nė fondin “Vendlindja thėrret” nė New York.

3-Mos vallė ndėr kėto ndihma janė edhe dy dokumentat tė Shoqatave Bamirėse Islamike Arabe me 50 mijė dollarė qė ja ke treguar nė shtėpinė e saj familjes sė Komandat Telit, ku shprehimisht keni thėnė pa t’u dridhur qėrpiku se “Apartamentin e kam blerė me paratė e shoqatave bamirėse.”.

4- Meqė keni qėnė mbledhėsi i dollarėve ndėr shqiptaro-amerikanė( mbi 30 milion tė deklaruara pėr tė blerė armatime), a i keni deklaruar nė instancat pėrkatėse nė Amerikė paratė qė keni marrė nga “Fondacionet Bamirėse Islamike” dhe a i keni derdhur ata nė ndonjė bankė? A keni dokumenta pėr kėtė?

5- A keni blerė me paratė e Fondacionit”Vendlindja thėrret” prona tė patundshme duke pėrfshirė apartamente banimi nė Shqipėri apo vende tė tjera nė Europė dhe ēfarė ėshtė bėrė me kėto prona tė UĒK-sė. Kjo pyetje bėhet pėr faktin se nė Tiranė ka dalė emri i Xhavit Halitit, epror i lartė i UĒK-sė i cili rezulton qė nė Tiranė tė ketė ( a tė fshehur apo tė hapur) njė kat pallati me tre apartamente, jo shumė larg shtėpisė qė keni blerė ju Florian Krasniqi, tek shkolla “11 Janari” Tiranė. Tė dyja kėto prona, sipas dyshimeve( qė mbetet tė vertetohen apo pėrgėnjeshtrohen prej jush), tė blera me paratė e UĒK-sė dhe tė vėna nėn emra miqėve tė afėrt apo tė pjestarėve tė familjeve tuaja.

6- A keni obligim si deputet i Kosovės,z. Florin Krasniqi, qė tė bėni kujdes pėr familjet ė dėshmorėve tė UĒK-sė nė Kosovė, Maqedoni dhe Shqipėri, pėr fėmijėt e mbetur jetimė qė nuk arrijnė tė mbijetojnė prej varfėrisė, kur prindėt e tyre kanė derdhur gjakun pėr kėtė liri qė ty tė jep mundėsinė pėr tė qėnė deputet.

7- A ju lejohet ju z. Florian Krasniqi tė shkoni nė njė shtėpi ku jeton gruaja e komandantit heroik Lefter Koxhaj me dy fėmijė tė vegjėl, i pasuar nga 6 -7 burra qė i mbaje pas e duke u sjellė njė presion psikologjik dhe tronditje tė jashzakonshme, sepse e ndjenin veten pa mbrojtje dhe viktimė tė egoizmit tuaj pėr para. A nuk konsiderohet kjo e dėnueshme nė ēdo vend tė qytetruar tė botės, aq mė tepėr kur ju vinit nga Amerika dhe nuk duhet tė keni tė tilla koncepte patriarkale e imponuese qė tė pakten mendohet se i kemi lėnė pas nė shekullin e kaluar?

8- A e dini ju, z. Florin Krasniqi se fėmijėve tė komandant Telit nė moshėn fėmijėnore ju po u ushqeni urrejtje. A e dini se tashmė ju qė kėrkoni t`i flakni nė rrugė urreheni me po atė forcė sa ata qė e tradhtuan dhe vranė babain e tyre nė Masakrėn e Gazi Babės. E gjithė kjo kur prej jush pritej dashuri e pėrkujdesje njerzore si respekt pėr djemtė e baballarėt qė dhanė gjakun e tyre pėr liri dhe idealet e larta kombėtare?

9- A e ndjen veten mirė nė grupin e deputetėve tė Albin Kurtit, zoti Florin Krasniqi, nė atė grup deputetėsh rinorė, tė zjarrtė, ku flitet pėr ideale tė larta mbarkombėtare, ndėrkohė qė pikerisht ju, personalisht, vini njerėzit e tu dhe tė klanit tuaj pėr tė flakur nė rrugė fėmijėt e dėshmorėve?

10- Dhe e fundit, po tė ngjallej pėr njė ēast Komandant Teli, para tė cilit dridheshin e iknin nė panik mijtė armiqtė e shqiptarėve, si do ta ndjeje, i nderuar deputet Florian Krasniqi dhe a do ta pėrballoje shikimin e tij?

Pėr Albin Kurtin, kryetarin e lėvizjės( tashmė parti), “Vetvendosja” qė ka nxjerrė deputet Florin Krasniqin do tė thosha veē njė fjalė: “Nė mos qofsh i zoti me e bind Florin Krasniqin qė tė mos flakė nė rrugė tė madhe fėmijėt e komandant Telit, por tė veprojė siē ka vendosur Shtabi i UĒK-sė, atėherė distancohu prej bėmave tė turpshmė tė deputetit tėnd, pėrndryshe prano se idealet tuaja partiake janė njė mėnyrė tjetėr e re pėr tė bėrė politikė tė vjetėr, pėr tė mashtruar popullin e pėr tė mbushur xhepat e deputetėve. Eshtė koha e tė vertetės pertej fjalėve tė bukura nė parlament e nė metingje populiste.

Cilesia mė e poshtėr e ēdo individi nė kėtė botė ėshtė mosmirėnjohja, por kur kjo bėhet nė mėnyrė institucionale, atėherė kemi njė zvetėnim tė idealeve kombėtare dhe ashtu siē me tė drejtė shkruante poeti, shkrimtari dhe analisti i njohur anglez Samuel Johnson: “Patriotism is the last refuge of the scoundrel.”- Nacionalizmi ėshtė streha me e fundit e maskarenjve.Nese ti ke ndonje fakt qe mund ta argumentosh me prova bindese per keto pandehje beje nje padi dhe dil kryej pune ne te gjitha format e mundshme. Herave tjera sille edhe burimin e informacionit.

Ndriti!

Ndriti
06.07.2011, 23:10:25
LETER E BASHKESHORTES SE KOMANDANT TELIT PER OPINIONIN PUBLIK
GJITHASHTU PER AUTORITET SHQIPTARE NE SHQIPERI, KOSOVE DHE MAQEDONI


Tiranė 27 qershor 2011

Ju drejtohem Ju i nderuar Popull im, ju drejtohem Ju, Burra tė Luftės bashkluftėtarėt e burrit tim. Ju drejtohem tė gjithė Juve bashkėkombasit e mi kudo ku ndodheni nė trojet etnike dhe gjitha skajet e Globit, tė gjithė atyre qė e ndjejnė veten shqiptarė dhe atdhetarė. Ju drejtohem Ju, nėnave shqiptare qė dini ē`ėshtė dhimbja, ē`ėshtė gjaku i derdhur i bijve pėr kombin e larine, qė edhe ju ta thoni fjalėn tuaj. Ju lutem veproni, sepse sot unė, bashkėshortja e dėshmorit tė Atdheut Komandant Teli dhe dy fėmijėt tanė kemi nevojė mė shumė se kurrė pėr ju.
Sot unė dhe dy fėmijėt e mi tė vegjėl tė mbetur jetimė, nė gjendje tė papunė e pa pėrkrahje, jemi tragjikisht nė rrugė tė madhe, diku nė Tiranė pranė Bulevardit “Bajram Curri”. Pa ēati mbi kokė dhe me lot nė sy po na merret nėpėr kėmbė dinjiteti prej disa njerzve qė dinė si ta vėrtisin ligjin e tė na na pėrdorin si mish pėr top.
Nė vitin 2003 Komandantėt dhe Shtabi i UĒK-sė duke parė gjendjen tonė vendosėn qė tė na ndihmonin nė kujtim tė bashkluftėtarit tė tyre tė rėnė, i cili tregoi aq trimėri gjatė luftės, qė u bė aq i dashur pėr shqiptarėt e Maqedonisė sa edhe sot e kujtojnė me dashuri dhe i thurin kėngė, vendosėn pra, qė shtėpinė bazė tė luftės sė UĒK-sė nė Tiranė tė na e dhuronin.
E gėzuam kėtė shtėpi 8-vjet, kur papritur njė tufė burrash nga Kosova ia behėn dhe pa pritur tė sqarohen se cilėt ishin, ai qė i printe na tha: - “Zonjė kjo banesė ėshtė e imja!”
Ata nuk dinin as nė emėr tė kujt ėshtė kjo banesė, as sa dhoma ishin e tė tjera dhe si ikėn kėta, pas tre ditėsh, nė mes tė acarit na vjen Florin Krasniqi (sot deputet i Vetvendosjes nė Parlamentin e Kosovės) dhe na deklaron qė banesa ishte nė emėr tė tij. Unė iu pėrgjigja se banesa nuk ishte nė emrin e tij dhe ai mė paraqiti dy fatura nga shoqata bamirėse qė i kishin dhėnė tė hollat. Unė iu shpjegova se nė kėtė shtėpi mė kanė futur ish-komandantė tė UĒK-sė, mirėpo me djallėzitė e tyre kėta shpirtzinj nuk kishin pushuar nga intrigat e tyre, kishin bėrė gjyq nė mungesėn tonė dhe pa na njoftuar nė kundėrshtim me ligjet shqiptare tė drejtėsisė.
Papritur njė ditė, me aktin e ekzekutimit pėr tė dalė nga shtėpia, na vijnė 30 veta, tė dėrguarit e deputetit Florin Krasniqi, duke na kėrcėnuar qė tė dalim nga shtėpia edhe pse jemi nė ēėshtje gjyqėsore tė hapur.
Sot qė po ju shkruaj kėtė letėr, mua me dy fėmijėt e mi, policia e pėrmbarimit mė kanė kėrkuar tė dal nė rrugė tė madhe sepse ne jemi pa mbrojtje.
Ne u dashkemi vetėm atėhere kur duhet derdhur gjak pėr kėtė komb e pėr kėtė popull. Pėrtej kėsaj ne jemi tė humbur, pa pėrkrahje, jetime, tė pastrehė, tė papunė e nėn mėshirėn e fatit. Po a e meritojmė ne kėtė? A e meriton bashkėshorti dhe babai atje nė varr kėtė shpėrblim mizor pėr sakrificėn e tij sublime.
A e dini tė dashur bashkatdhetarėt e mi cila ėshtė letra qė i ka dėrguar Komandant Teli, fėmijėve tė vet vetėm pak ditė para se tė binte dėshmor i Atdheut? I shkruante: “ Ta doni nėnėn, ta doni njėri-tjetrin, por mbi tė gjitha ta doni Atdheun. Edhe sikur tė mos kthehem njė ditė, Atdheun do ta keni si prind!” Po tani qė na nxorrėn nė rrugė, ēfarė do t`i thonė fėmijėt e mi babait tė tyre tek varri.
Fjala ime e fundit plot dhimbje ėshtė kjo:
Na ndihmoni! As familjet e dėshmorėve, as fėmijėt e tyre dhe as dėshmorėt, ata qė pushojnė nė panteonin e atdheut, nuk e meritojnė kėtė barbarizėm!

Bashkėshortja e Komandant Telit
me dy fėmijėt.

Nese ti ke ndonje fakt qe mund ta argumentosh me prova bindese per keto pandehje beje nje padi dhe dil kryej pune ne te gjitha format e mundshme. Herave tjera sille edhe burimin e informacionit.

Ndriti!

Ndriti
07.07.2011, 01:37:54
Ja disa nga faksimilet e dokumentave origjinale!

Keto dy dokumente kerkojne prova shtese per vertetesine e tyre. Pandehja per nje veper kerkon fakte e ato shpesh here jane kokeforta ne mungese vulash,vertetimesh ne ofiqarite gjegjese te rrethit, gjegjesisht komunes. Nese shrytezohen keto argumente per llogari tjera diskreditimi atehere ne loje do hyjne edhe faktore tjere. Nese posedon tjera te dhena, por me argumente te qendrueshme eshte mire t`a inicosh hetimin tek organet kompetente, perndryshe hetimi do merr rruge drejt teje ne rast te mosekzaminimit gjegjes per ceshtjen ne fjale.

Ndriti!

kosovari50
07.07.2011, 22:34:07
Ja disa nga faksimilet e dokumentave origjinale!
Eskorta e ''shpėtimtarit tė Kosovės nga kosovarėt'' palaqoja F.Krasniqi me cubat e tij tė paguar nga shajkashėt karpatian,do mundohen tė shkelin mbi veprėn e kolosėve ēlirimtar,por populli nuk do lejoj qė tė luhet me dėshmorė dhe familjar tė tyre.Atė qė po kėrkojnė,atė shumė shpejt edhe do e gjejnė,se kjo tokė e ky popull nuk duron defilim tradhėtarėsh nė kėtė nėnqiell.

http://www.youtube.com/watch?v=suzBNKCKo4A

Ndriti
07.07.2011, 23:54:22
Eskorta e ''shpėtimtarit tė Kosovės nga kosovarėt'' palaqoja F.Krasniqi me cubat e tij tė paguar nga shajkashėt karpatian,do mundohen tė shkelin mbi veprėn e kolosėve ēlirimtar,por populli nuk do lejoj qė tė luhet me dėshmorė dhe familjar tė tyre.Atė qė po kėrkojnė,atė shumė shpejt edhe do e gjejnė,se kjo tokė e ky popull nuk duron defilim tradhėtarėsh nė kėtė nėnqiell.

http://www.youtube.com/watch?v=suzBNKCKo4A

Hahaaha po po, po qyyyysh, hahaahaa,

Ku je bre ti sherbimi kunderzbulues, Jakupi po flet si me kane aktivist i VV kohet e fundit e nuk eshte fare qudi qe mund te kaloje ne radhet e saj. Ani kur po shkruan ne emer te popullit, gagagaaga ani ma tradhtar, na shkoqe krejt. Te fala Esat Pashe Toptanit (ashos) dhe Sekretareshes Babadevojke (Edita),...!

Ndriti!

Krasniqi: Qeveria hoqi dorė nga elemente tė shtetėsisė

http://koha.net/repository/image.php?source=images/07-kupa,-balline,-nr1_0707112234_3.jpg&x_=0&y_=1
Publikuar: 07.07.2011 - 22:33

Prishtinė, 7 korrik- Qeveria e Kosovės ka hequr dorė nga disa elemente tė shtetėsisė, nė momentin kur ka marrė zotimin pėr t’i respektuar konkluzionet qė kanė dalė nga tri marrėveshjet me palėn serbe, tė cilat janė arritur fundjavėn e kaluar nė Bruksel. Kėtė konstatim e ka nxjerrė kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, nė njė intervistė ekskluzive pėr “Kohėn Ditore”, vetėm pak ēaste pasi i ka lexuar konkluzionet e ndėrmjetėsit tė BE-sė, Robert Cooper.

Intervista e plotė do tė botohet nė numrin e sė premtes.

Nė intervistė, Krasniqi ka thėnė se pala vendėse nuk ėshtė dashur tė pranonte qė qytetarėt e Kosovės tė lėvizin nėpėr Serbi, pa pasaportat qė mbajnė mbishkrimet e Republikės sė Kosovės, ashtu sikur qė nuk ėshtė dashur tė pranonte qė kufiri mes dy shteteve, tė cilėsohet si “kufi administrativ”.

Njeriu qė e udhėheq Kuvendin, e ka cilėsuar tė papranueshme edhe marrjen e fotokopjeve tė regjistrave civilė nė vend tė origjinaleve. Ka thėnė se Kosova i ka pasur origjinalet e kėtyre regjistrave qysh kur ka qenė krahinė autonome nė kuadėr tė ish-Federatės jugosllave, kėshtu qė edhe BE-ja ėshtė dashur tė bėnte presion mbi Serbinė qė t’ia kthente ato pronarit legjitim.

Kryeparlamentari Krasniqi ka ngjallur dyshime edhe rreth ēėshtjes sė nostrifikimit tė diplomave universitare tė shqiptarėve qė jetojnė nė Serbi e qė studimet i kanė mbaruar nė Kosovė, pėr vetė faktin se nostrifikimin nuk do ta bėjė Serbia, por njė vend i tretė. Ai ka thėnė se u takon grupeve parlamentare tė vendosin, nėse duan ta lėnė Qeverinė tė bėjė kompromise tė tjera, apo do ta ndalojnė qė tė bėjė marrėveshje qė nuk janė nė favor tė qytetarėve tė Kosovės.

Krasniqi e ka thėnė hapur se shefja e delegacionit tė Kosovės nė bisedimet me Serbinė, Edita Tahiri ėshtė treguar e papėrgjegjshme nė raport me obligimet qė i ka ndaj Kuvendit dhe Presidencės, pėr t’i informuar me rrjedhėn e bisedimeve. Nė intervistė, Krasniqi flet edhe pėr angazhimin e Kuvendit nė procesin e pėrmbushjes sė obligimeve qė kanė dalė nga Raporti i Progresit si dhe pėr prishjen e marrėveshjes me FMN-sė. Flet edhe pėr Ligjin pėr veteranėt e UĒK-sė, tė cilėt kanė hyrė nė grevė qe 45 ditė.

http://koha.net/index.php?page=1,13,61638

kosovari50
09.07.2011, 18:30:52
Zor, tepėr zor e ke kur rrenacaku tė quan rrenacak! Kur mashtruesi pėrpiqet tė tė mashtrojė! Kur i fyeri tė fyen. Kur i shami tė shan. Kur budallai tė quan budalla. Kur i ndyri pėrpiqet tė tė ndyjė edhe ty. Kur hajni tė quan hajn. Kur i ligu krenohet para syve pėr trimėri. Kur mashtruesi pėrpiqet pėr tė tė bindur se ėshtė engjėll. Kur i padituri trumbeton se ka shumė dije, ka kulturė... Zor e ke kur dhelpra shtiret pulė, kurse ujku qengj. Zor e kanė shteti , Parlamenti dhe vetė populli tė besojnė se budallai s'ėshtė krejt budalla, por budalla ėshtė ai me tė cilin, as me tė mirė, as me tė keq, s'e ke shansin tė merresh vesh, sepse: haj medet, s'i ka dy gishta fytyrė!

Sa ishim dje, dhe sa jemi sot vėrtet: shqiptar!

Nuk na fyen tė tjerėt, aq sa e fyem ne shqiptarėt vetveten! Nuk na pėshtyn tė tjerėt, aq sa e pėshtymė ne vetveten: Pėshtyj pėrpjetė, nė fytyrėn tėnde. Nuk na vranė tė tjerėt, aq sa vramė vetveten...vėllanė...Nuk na shndėrruan nė djall tė tjerėt, aq sa ne e shndėrruam vetveten nė djall e pėrtej djallit. Nuk na shtypen tė tjerėt, aq sa shtypėm shoqi-shoqin...Nuk na rrejtėn tė tjerėt, aq sa rrejtėm vetveten, mikun, vėllanė, aq sa rrejtėm popullin, aq sa rrejtėm atdheun, aq sa rrejtėm Allahun o Krishtin se jemi besimtarė tė besuar. Nuk na urryen tė tjerėt, aq sa urryem vetveten, popullin, fjalėn, aq sa urryem rrenacakėt, tradhtarėt, hafijet, tyxharėt, matrapazėt...Nuk na e shkelen fjalėn, besėn, bukėn tė tjerėt, aq sa ne i kemi shkelur, i kemi pėrbuzur... Na deshėn tė tjerėt, aq sa ne deshėm shoqi-shoqin. Na i pushtuan tė tjerėt trojet etnike, aq kohė sa ne vetė kishim pushtuar (robėruar) vetveten. Na fyen e na shanė e na poshtėruan tė tjerėt, aq sa ne nuk besonim se vetė ishim ata qė fyenim, poshtėronim, shanim rodin e farefisin e djepin e vetveten tonė, dhe heshtnim si skllevėr. Nuk na mohuan (dhe s'arritėn!) tė tjerėt dje krenarinė se ishim e jemi shqiptar, por ne vete sikur rrallė edhe sot e pyesim vetveten: Sa ishim dje dhe sa jemi sot vėrtet: shqiptar?!

Marrja, si rakia...!

Malli mė i lirė, me tė cilin lozim, tregtojmė ne kosovarėt sot, ėshtė Marrja. Kjo tregti me kėtė mall tė lirė nė tregje dhe nė jetėn tonė gati e ka pėr t'u shndėrruar nė njė sindromė kanceroze,dhe, mund tė ndodhė, pastaj shkencėtarėve, filozofėve, mjekėve, hulumtuesve do t'u dalė shumė punė
(por jo edhe ligjit!), sepse, pastaj kokat e ditura me shekuj do tė pėrpiqen pėr tė gjetur ilaē pėr shėrimin e kėsaj sėmundjeje fatale, mirėpo, dyshohet pėr suksesin. Marren sot mund ta gjesh e dėgjosh e takosh ngado tė shkelė kėmba dhe tė zėrė syri: Nė familje, nėpėr rrugė, nėpėr sheshe, nėpėr ndenja e gosti, nėpėr miqėsi...E gjen, e takon, kėtė mall tė ndotur nė fjalė, gojė, brenda njeriut, fėmijėve, grave, pleqve, barinjve, intelektualėve, analfabetėve, pushtetarėve dhe shtetarėve...Kėtė mall tė helmuar nga mikrobi i njė pjelle tė njė ndėrgjegjeje tepėr tė ulėt, banale, mjerane, pa kulturė, tė paditur, e kohės sė shpellave, mos u bėj me kasavet, o miku im, e gjen, e takon, e dėgjon, sot edhe nė qarqe tė larta institucionesh shtetėrore, aty dhe atje ku ngjeshėt, gatuhet, piqet buka e demokracisė, e ndėrtimit tė shtetit, e ardhmėrisė sė atdheut...Marrja nuk zgjedh moshė, as kohė, as vend, as njerėz, por kur e gjen rastin e volitshėm, ajo (Marrja) zgėrdhihet, fėrkon duart, bėhet gati, qesh, mbushet vullnet dhe fuqi, merr turr, hyn brenda kokės, brenda shpirtit dhe moralit tė njeriut pa kulturė, pa dituri, pa pjekuri...Marrja nuk vjen vetė. Marren nuk na e sollėn tė tjerėt nė jetėn tonė kosovare. Marren nuk e soli lejleku nga dhera tė largėta, nga Gjithėsia. Marren s'na e falėn, rrenė qoftė, as stėrgjyshėrit tanė...Marren e kemi pjellė ne vetė. Ne e kemi thirr qė tė na shoqėrojė ngado qė shkel kėmba jonė. Marren s'na e sollėn tė tjerėt. As hasmi as kasapi. Marren e kemi shpikur ne vetė, dhe, o e mirė, o e keqe,ia pafshim llullėn e hairit o tė sherrit. Marrja, flitet, ėshtė sikur rakia: Sa mė shumė e pi, aq mė shumė ke etje pėr tė. Dhe kur mėsohesh me Marren (rakinė),hajt nė paē mundėsi me e lėnė, me ik prej saj.
Marrja kur hyn nė gjak, nė tru, kur bėhet e lirė, ajo s'tė hiqet prej teje, tė mbetėt vetėm tė bėsh vetėvrasje, mė mirė tė bjerė, shpėtim nga Marrja s'ke!

S'arrihet nė cakun e dėshiruar me Marren!

Flitet, Marrja nga goja e tė paditurit, e njeriut pa kulturė, pa ndėrgjegje, pa moral, i fishkur, zgrop, del me lehtėsi, sipas logjikės sė turpit, del si njė plumb me tė cilin ti, o kultivues, ti tyxhar i Marres, shpreson se do tė goditėsh cakun, njeriun, mikun, burrin, e ndofta edhe anėtarėt e familjes sate. Ti, o i Marruar, pjellė e Marrės, qė nė kokėn tėnde pa tru, pa ndėrgjegje, pa moral, pa dinjitet, pėrditė ujit fidanin e sė Keqes, ngado qė shkel kėmba jote: Nė rrugė, ne sheshe, nė shkolla, nė fakultete, nė hotele, dasma e kanagjegje, nė syneti, nė ndenja, nė gosti, nė mbledhje, bile-bile, edhe nė Parlamentin e shtetit tė Kosovės ke arritur pėr ta hedhur farėn e prodhimit tė ndėrgjegjes e moralit tėnd prej njė tė krisuri, pa mend, prej njė prindi, politikani, deputeti, e hedh farėn me emrin: Marre! Fyerje! Sharje! Kėrcėnime! Shantazhe! Rrena! Shpifje! Budallallėk! Dhe, s'tė lė errėsira, injoranca, primitivizmi, padituria, rrugaēėria, pėr tė besuar se Marrja jote nuk mundet me vra askėnd, e pra, as Parlamentin e Kosovės, as kryeministrin e Qeverisė sė Kosovės, as Evropėn demokratike, mbi tė cilėn, me izėn (urdhrin!) e partisė sate, pėrpiqesh me vesh me Marre, me rrena, me shpifje, me urrejtje, fyerje...siē e ka zakon Marrja jote! Dhe, dihet: ai qė shndėrrohet i tėri nė Marre, ai njeri quhet: I Marruar! Prandaj, o i Marruar, lėre tė qetė popullin e Kosovės, Qeverinė, lėri tė qetė fėmijėt tanė dhe fėmijėt tu, mos u pėrpiq pėr ta marruar, pėr ta ligėshtuar, pėr ta mashtruar gjithkėnd , pėr ta bėrė kafshatė pėr dreqin dhe tė birin e dreqit. Populli qė ta hodhi votėn e lirė, jo,jo, e ke gabim, ti, o Palaēo, nuk ta dha populli votėn me fėlliqur, me rrejtur, me shpifur, me u kėrcėnuar, me sha e me shembur, por populli shpresoi kėsaj radhe se je ai qė thoshe e thua se je, por, tjetėr fole, tjetėr dole!

Boll ma!

Dije se populli hollėsisht po tė pėrcjell, ty dhe shokėt sikur ti, po ju dėgjon, krejt ē'bėni mirė, o keq pėr tė (popullin). Ti rren veten tėnde kur shpreson se populli ta dha votėn pėr tė shpikur nė jetėn kosovare Marren! Shpifjen! Rrenėn! Kapadaillėkun! Budallallėkun! Votėn e popullit e keqpėrdor. E pėrdor pėr qėllime tė ulėta, primitive, personale...Populli beson se Parlamenti ka dije, detyrė, obligim shtetėrore e kushtetues qė tė hidhet fuqishėm kundėr zhganeve tė Marres, tė Shpifjeve, kundėr mashtruesve e keqpėrdoruesve tė votės sė lirė tė popullit, kundėr kultivuesve tė Marres, tė poshtėrimit, tė degradimit tė etikės dhe moralit tė Parlamentit tė Kosovės, dhe kėtė obligim mendojmė e ka Parlamenti, me Rregullore tė deputetėve, me ligjin dhe me tė drejtat e obligimet e secilit parlamentar ndaj sjelljeve e veprimeve antiparlamentare tė secilit deputet qė me votėn e popullit sot ulet nė karriget e buta tė Parlamentit tė shtetit tė Republikės sė Kosovės. Parlamenti me siguri e ka tė drejtėn parlamentare, kushtetuese, qytetare, sė paku pėr hir tė popullit, sakrifica, gjaku, vota e tė cilit sot ka bėrė qė Kosova tė jetė shtet, me Kushtetutė, Parlament, Qeveri, dhe me stafin meritor tė Parlamentit. Populli u bėn thirrje: Boll ma! Ta keni me dije, ėshtė lodhur populli! Nuk e meriton marren e tė marruarve populli! Ka Kosova ligje, ka gjykata. Ka drejtėsi. Ka prokurorė!Epo, tė vemi fuqishėm nga e mbara!

kosovari50
09.07.2011, 18:38:18
Mustafa s'paraqitet nė gjykatė, shtyhet seanca pėr 2 shtatorSeanca kundėr kreut tė Komunės sė Prishtinės Isa Mustafa, i cili njėherėsh ėshtė lider i LDK-sė, ėshtė shtyer pėr datėn 2 shtator. Mustafa ėshtė paditur nga biznesmeni Ukshin Menxhiqi, pasi ai, pėrmes njė vendimi, kohė mė parė kishte rrėnuar objektin e pompės sė benzinės “Bingo Benz”
http://www.gazetalajm.info/thumbnail.php?file=politike/isa_mustafa_277361185.jpg&size=article_small
Postuar mė, 7 korrik 2011 – Seanca kundėr kreut tė Komunės sė Prishtinės Isa Mustafa, i cili njėherėsh ėshtė lider i LDK-sė, ėshtė shtyer pėr datėn 2 shtator.
Mustafa ėshtė paditur nga biznesmeni Ukshin Menxhiqi, pasi ai, pėrmes njė vendimi, kohė mė parė kishte rrėnuar objektin e pompės sė benzinės “Bingo Benz”.

Nė seancėn qė ishte paraparė tė mbahej sot, nuk u paraqit i padituri Isa Mustafa, ndėrsa avokati i tij nuk deshi tė flasė.

Mosparaqitja e Mustafės nė Gjykatė, sipas biznesmenit Menxhiqi dhe avokati i tij, e ka pamundėsuar mbajtjen e seancės, ndėrsa kjo tregon njė joseriozitet nga ana e kryetarit Mustafa.

Ndriti
11.07.2011, 01:52:06
Zor, tepėr zor e ke kur rrenacaku tė quan rrenacak! Kur mashtruesi pėrpiqet tė tė mashtrojė! Kur i fyeri tė fyen. Kur i shami tė shan. Kur budallai tė quan budalla. Kur i ndyri pėrpiqet tė tė ndyjė edhe ty. Kur hajni tė quan hajn. Kur i ligu krenohet para syve pėr trimėri. Kur mashtruesi pėrpiqet pėr tė tė bindur se ėshtė engjėll. Kur i padituri trumbeton se ka shumė dije, ka kulturė... Zor e ke kur dhelpra shtiret pulė, kurse ujku qengj. Zor e kanė shteti , Parlamenti dhe vetė populli tė besojnė se budallai s'ėshtė krejt budalla, por budalla ėshtė ai me tė cilin, as me tė mirė, as me tė keq, s'e ke shansin tė merresh vesh, sepse: haj medet, s'i ka dy gishta fytyrė!

Sa ishim dje, dhe sa jemi sot vėrtet: shqiptar!

Nuk na fyen tė tjerėt, aq sa e fyem ne shqiptarėt vetveten! Nuk na pėshtyn tė tjerėt, aq sa e pėshtymė ne vetveten: Pėshtyj pėrpjetė, nė fytyrėn tėnde. Nuk na vranė tė tjerėt, aq sa vramė vetveten...vėllanė...Nuk na shndėrruan nė djall tė tjerėt, aq sa ne e shndėrruam vetveten nė djall e pėrtej djallit. Nuk na shtypen tė tjerėt, aq sa shtypėm shoqi-shoqin...Nuk na rrejtėn tė tjerėt, aq sa rrejtėm vetveten, mikun, vėllanė, aq sa rrejtėm popullin, aq sa rrejtėm atdheun, aq sa rrejtėm Allahun o Krishtin se jemi besimtarė tė besuar. Nuk na urryen tė tjerėt, aq sa urryem vetveten, popullin, fjalėn, aq sa urryem rrenacakėt, tradhtarėt, hafijet, tyxharėt, matrapazėt...Nuk na e shkelen fjalėn, besėn, bukėn tė tjerėt, aq sa ne i kemi shkelur, i kemi pėrbuzur... Na deshėn tė tjerėt, aq sa ne deshėm shoqi-shoqin. Na i pushtuan tė tjerėt trojet etnike, aq kohė sa ne vetė kishim pushtuar (robėruar) vetveten. Na fyen e na shanė e na poshtėruan tė tjerėt, aq sa ne nuk besonim se vetė ishim ata qė fyenim, poshtėronim, shanim rodin e farefisin e djepin e vetveten tonė, dhe heshtnim si skllevėr. Nuk na mohuan (dhe s'arritėn!) tė tjerėt dje krenarinė se ishim e jemi shqiptar, por ne vete sikur rrallė edhe sot e pyesim vetveten: Sa ishim dje dhe sa jemi sot vėrtet: shqiptar?!

Marrja, si rakia...!

Malli mė i lirė, me tė cilin lozim, tregtojmė ne kosovarėt sot, ėshtė Marrja. Kjo tregti me kėtė mall tė lirė nė tregje dhe nė jetėn tonė gati e ka pėr t'u shndėrruar nė njė sindromė kanceroze,dhe, mund tė ndodhė, pastaj shkencėtarėve, filozofėve, mjekėve, hulumtuesve do t'u dalė shumė punė
(por jo edhe ligjit!), sepse, pastaj kokat e ditura me shekuj do tė pėrpiqen pėr tė gjetur ilaē pėr shėrimin e kėsaj sėmundjeje fatale, mirėpo, dyshohet pėr suksesin. Marren sot mund ta gjesh e dėgjosh e takosh ngado tė shkelė kėmba dhe tė zėrė syri: Nė familje, nėpėr rrugė, nėpėr sheshe, nėpėr ndenja e gosti, nėpėr miqėsi...E gjen, e takon, kėtė mall tė ndotur nė fjalė, gojė, brenda njeriut, fėmijėve, grave, pleqve, barinjve, intelektualėve, analfabetėve, pushtetarėve dhe shtetarėve...Kėtė mall tė helmuar nga mikrobi i njė pjelle tė njė ndėrgjegjeje tepėr tė ulėt, banale, mjerane, pa kulturė, tė paditur, e kohės sė shpellave, mos u bėj me kasavet, o miku im, e gjen, e takon, e dėgjon, sot edhe nė qarqe tė larta institucionesh shtetėrore, aty dhe atje ku ngjeshėt, gatuhet, piqet buka e demokracisė, e ndėrtimit tė shtetit, e ardhmėrisė sė atdheut...Marrja nuk zgjedh moshė, as kohė, as vend, as njerėz, por kur e gjen rastin e volitshėm, ajo (Marrja) zgėrdhihet, fėrkon duart, bėhet gati, qesh, mbushet vullnet dhe fuqi, merr turr, hyn brenda kokės, brenda shpirtit dhe moralit tė njeriut pa kulturė, pa dituri, pa pjekuri...Marrja nuk vjen vetė. Marren nuk na e sollėn tė tjerėt nė jetėn tonė kosovare. Marren nuk e soli lejleku nga dhera tė largėta, nga Gjithėsia. Marren s'na e falėn, rrenė qoftė, as stėrgjyshėrit tanė...Marren e kemi pjellė ne vetė. Ne e kemi thirr qė tė na shoqėrojė ngado qė shkel kėmba jonė. Marren s'na e sollėn tė tjerėt. As hasmi as kasapi. Marren e kemi shpikur ne vetė, dhe, o e mirė, o e keqe,ia pafshim llullėn e hairit o tė sherrit. Marrja, flitet, ėshtė sikur rakia: Sa mė shumė e pi, aq mė shumė ke etje pėr tė. Dhe kur mėsohesh me Marren (rakinė),hajt nė paē mundėsi me e lėnė, me ik prej saj.
Marrja kur hyn nė gjak, nė tru, kur bėhet e lirė, ajo s'tė hiqet prej teje, tė mbetėt vetėm tė bėsh vetėvrasje, mė mirė tė bjerė, shpėtim nga Marrja s'ke!

S'arrihet nė cakun e dėshiruar me Marren!

Flitet, Marrja nga goja e tė paditurit, e njeriut pa kulturė, pa ndėrgjegje, pa moral, i fishkur, zgrop, del me lehtėsi, sipas logjikės sė turpit, del si njė plumb me tė cilin ti, o kultivues, ti tyxhar i Marres, shpreson se do tė goditėsh cakun, njeriun, mikun, burrin, e ndofta edhe anėtarėt e familjes sate. Ti, o i Marruar, pjellė e Marrės, qė nė kokėn tėnde pa tru, pa ndėrgjegje, pa moral, pa dinjitet, pėrditė ujit fidanin e sė Keqes, ngado qė shkel kėmba jote: Nė rrugė, ne sheshe, nė shkolla, nė fakultete, nė hotele, dasma e kanagjegje, nė syneti, nė ndenja, nė gosti, nė mbledhje, bile-bile, edhe nė Parlamentin e shtetit tė Kosovės ke arritur pėr ta hedhur farėn e prodhimit tė ndėrgjegjes e moralit tėnd prej njė tė krisuri, pa mend, prej njė prindi, politikani, deputeti, e hedh farėn me emrin: Marre! Fyerje! Sharje! Kėrcėnime! Shantazhe! Rrena! Shpifje! Budallallėk! Dhe, s'tė lė errėsira, injoranca, primitivizmi, padituria, rrugaēėria, pėr tė besuar se Marrja jote nuk mundet me vra askėnd, e pra, as Parlamentin e Kosovės, as kryeministrin e Qeverisė sė Kosovės, as Evropėn demokratike, mbi tė cilėn, me izėn (urdhrin!) e partisė sate, pėrpiqesh me vesh me Marre, me rrena, me shpifje, me urrejtje, fyerje...siē e ka zakon Marrja jote! Dhe, dihet: ai qė shndėrrohet i tėri nė Marre, ai njeri quhet: I Marruar! Prandaj, o i Marruar, lėre tė qetė popullin e Kosovės, Qeverinė, lėri tė qetė fėmijėt tanė dhe fėmijėt tu, mos u pėrpiq pėr ta marruar, pėr ta ligėshtuar, pėr ta mashtruar gjithkėnd , pėr ta bėrė kafshatė pėr dreqin dhe tė birin e dreqit. Populli qė ta hodhi votėn e lirė, jo,jo, e ke gabim, ti, o Palaēo, nuk ta dha populli votėn me fėlliqur, me rrejtur, me shpifur, me u kėrcėnuar, me sha e me shembur, por populli shpresoi kėsaj radhe se je ai qė thoshe e thua se je, por, tjetėr fole, tjetėr dole!

Boll ma!

Dije se populli hollėsisht po tė pėrcjell, ty dhe shokėt sikur ti, po ju dėgjon, krejt ē'bėni mirė, o keq pėr tė (popullin). Ti rren veten tėnde kur shpreson se populli ta dha votėn pėr tė shpikur nė jetėn kosovare Marren! Shpifjen! Rrenėn! Kapadaillėkun! Budallallėkun! Votėn e popullit e keqpėrdor. E pėrdor pėr qėllime tė ulėta, primitive, personale...Populli beson se Parlamenti ka dije, detyrė, obligim shtetėrore e kushtetues qė tė hidhet fuqishėm kundėr zhganeve tė Marres, tė Shpifjeve, kundėr mashtruesve e keqpėrdoruesve tė votės sė lirė tė popullit, kundėr kultivuesve tė Marres, tė poshtėrimit, tė degradimit tė etikės dhe moralit tė Parlamentit tė Kosovės, dhe kėtė obligim mendojmė e ka Parlamenti, me Rregullore tė deputetėve, me ligjin dhe me tė drejtat e obligimet e secilit parlamentar ndaj sjelljeve e veprimeve antiparlamentare tė secilit deputet qė me votėn e popullit sot ulet nė karriget e buta tė Parlamentit tė shtetit tė Republikės sė Kosovės. Parlamenti me siguri e ka tė drejtėn parlamentare, kushtetuese, qytetare, sė paku pėr hir tė popullit, sakrifica, gjaku, vota e tė cilit sot ka bėrė qė Kosova tė jetė shtet, me Kushtetutė, Parlament, Qeveri, dhe me stafin meritor tė Parlamentit. Populli u bėn thirrje: Boll ma! Ta keni me dije, ėshtė lodhur populli! Nuk e meriton marren e tė marruarve populli! Ka Kosova ligje, ka gjykata. Ka drejtėsi. Ka prokurorė!Epo, tė vemi fuqishėm nga e mbara!

Tybe boll zor me e pa cka paski pa shti ju n`pete t`laknorit. Ani boll ma, : )))), po vec pak ja u kane qu peten ore qy, kah mjedisi ka me u ba edhe ma nxehte. Qysh more, a edhe kta paskan qene ne UCK, a. : ) !!!

Kosovari 50 a edhe qisi mutash paski pasur ne UCK, a? Eh po, breee cka i ke dhene zor ti me keto reklama te killta per kryeministrin tend qe sa vite, ev po qetash paska mu qel havaja ore. Aiiii,...,! : ) !
Kjo eshte marre e shkuar marres! Qe kush ju ka favorizuar juve. Ne mesin tuaj ka edhe shume tjere te ketij rangu, gjithnje se han koha kashten. Pe di ti, a!

Ndriti!

Mesazhi sekret: “Faruku” tė vrau babanė
Publikuar: 10.07.2011 - 17:16

http://koha.net/repository/images/10-faruku-1_1007111726_1.jpg

Prishtinė – Nė dosjen qė portali LajmeShqip e ka siguruar nga burime brenda Prokurorisė Speciale tė Kosovės, ėshtė letra qė Nazim Bllaca e ka lėnė nė shtėpinė e pabanuar tė Afrim Gashit, djalit tė Sali Gashit, ku ai e shpjegon motivin, mėnyrėn dhe kohėn e kryerjes sė vrasjes, qė, sipas Bllacės, ėshtė kryer nga Fahrudin Gashi-“Faruku”. Letra nuk ėshtė e nėnshkruar, por nga ekspertiza del se ėshtė dorėshkrimi i Nazim Bllacės, i titulluar “Afrim kjo ėshtė pėr ty”, dhe nė fund tė letrės dy numra tė telefonit, nė tė cilėt Afrimi do tė duhej ta konfirmojė pranimin e saj, si dhe sugjerimin “Lexoje me vėmendje…”.

Nė kėtė letėr Bllaca sqaron se vrasjen e babait tė Afrimit nuk e ka kryer UĒK-ja, por personalisht Fahrudin Gashi – “Faruku”, pėr t’i fshehur gjurmėt e bashkėpunimit tė tij me policinė serbe, tė cilat, sipas Bllacės, i dinte vetėm Sali Gashi.

Letra shpalos njė tė dhėnė rrėqethėse, sipas sė cilės, Sali Gashi, i vrarė mė 15 qershor tė vitit 1999, nuk paska qenė kurrė spiun i Serbisė. Ai, siē i shkruan Bllaca djalit tė viktimės, ėshtė vrarė pėr motive tė tjera, tė cilat, thuhet nė letėr, kanė tė bėjnė me fshehjen e njė tė vėrtete pėr Fahrudin Gashin – “Farukun”, si “bashkėpunėtor i Serbisė”, pėr ēka paska ditur vetėm Sali Gashi.

Letra sqaron detaje tė tjera tė vrasjes sė Sali Gashit, tė cilėn e pėrshkruan vetė Nazim Bllaca. Ky i sugjeron Afrimit qė ta denoncojė sa mė shpejtė rastin dhe jo nė Policinė e Kosovės, por nė UNMIK, sepse, siē thotė Bllaca nė letėr, “Fahrudini i ka njerėzit e tij nė polici”.

Po ashtu, ai i sugjeron tė birit tė viktimės qė rastin ta denoncojė pėr tė vėnė nė vend nderin dhe fytyrėn e familjes, sepse Saliu “kurrė nuk paska qenė spiun i Serbisė”. Sipas Bllacės, spiun ka qenė vetė Fahrudin Gashi – “Faruku” dhe ai nė njė kohė paska qenė edhe i burgosur i UĒK-sė.

Nė fund tė letrės, krahas kėrkesės pėr ta mbajtur tė fshehtė dhe tė pazbuluar, Bllaca nė dorėshkrim ia pėrcjellė Afrim Gashit edhe numrat e telefonit nė tė cilėt ai mund t’i lajmėrohet, duke i kėrkuar konspiracion tė plotė.

http://koha.net/index.php?page=1,13,61961

kosovari50
11.07.2011, 06:23:34
Zor, tepėr zor e ke kur rrenacaku tė quan rrenacak! Kur mashtruesi pėrpiqet tė tė mashtrojė! Kur i fyeri tė fyen. Kur i shami tė shan. Kur budallai tė quan budalla. Kur i ndyri pėrpiqet tė tė ndyjė edhe ty. Kur hajni tė quan hajn. Kur i ligu krenohet para syve pėr trimėri. Kur mashtruesi pėrpiqet pėr tė tė bindur se ėshtė engjėll. Kur i padituri trumbeton se ka shumė dije, ka kulturė... Zor e ke kur dhelpra shtiret pulė, kurse ujku qengj. Zor e kanė shteti , Parlamenti dhe vetė populli tė besojnė se budallai s'ėshtė krejt budalla, por budalla ėshtė ai me tė cilin, as me tė mirė, as me tė keq, s'e ke shansin tė merresh vesh, sepse: haj medet, s'i ka dy gishta fytyrė!

Sa ishim dje, dhe sa jemi sot vėrtet: shqiptar!

Nuk na fyen tė tjerėt, aq sa e fyem ne shqiptarėt vetveten! Nuk na pėshtyn tė tjerėt, aq sa e pėshtymė ne vetveten: Pėshtyj pėrpjetė, nė fytyrėn tėnde. Nuk na vranė tė tjerėt, aq sa vramė vetveten...vėllanė...Nuk na shndėrruan nė djall tė tjerėt, aq sa ne e shndėrruam vetveten nė djall e pėrtej djallit. Nuk na shtypen tė tjerėt, aq sa shtypėm shoqi-shoqin...Nuk na rrejtėn tė tjerėt, aq sa rrejtėm vetveten, mikun, vėllanė, aq sa rrejtėm popullin, aq sa rrejtėm atdheun, aq sa rrejtėm Allahun o Krishtin se jemi besimtarė tė besuar. Nuk na urryen tė tjerėt, aq sa urryem vetveten, popullin, fjalėn, aq sa urryem rrenacakėt, tradhtarėt, hafijet, tyxharėt, matrapazėt...Nuk na e shkelen fjalėn, besėn, bukėn tė tjerėt, aq sa ne i kemi shkelur, i kemi pėrbuzur... Na deshėn tė tjerėt, aq sa ne deshėm shoqi-shoqin. Na i pushtuan tė tjerėt trojet etnike, aq kohė sa ne vetė kishim pushtuar (robėruar) vetveten. Na fyen e na shanė e na poshtėruan tė tjerėt, aq sa ne nuk besonim se vetė ishim ata qė fyenim, poshtėronim, shanim rodin e farefisin e djepin e vetveten tonė, dhe heshtnim si skllevėr. Nuk na mohuan (dhe s'arritėn!) tė tjerėt dje krenarinė se ishim e jemi shqiptar, por ne vete sikur rrallė edhe sot e pyesim vetveten: Sa ishim dje dhe sa jemi sot vėrtet: shqiptar?!

Marrja, si rakia...!

Malli mė i lirė, me tė cilin lozim, tregtojmė ne kosovarėt sot, ėshtė Marrja. Kjo tregti me kėtė mall tė lirė nė tregje dhe nė jetėn tonė gati e ka pėr t'u shndėrruar nė njė sindromė kanceroze,dhe, mund tė ndodhė, pastaj shkencėtarėve, filozofėve, mjekėve, hulumtuesve do t'u dalė shumė punė
(por jo edhe ligjit!), sepse, pastaj kokat e ditura me shekuj do tė pėrpiqen pėr tė gjetur ilaē pėr shėrimin e kėsaj sėmundjeje fatale, mirėpo, dyshohet pėr suksesin. Marren sot mund ta gjesh e dėgjosh e takosh ngado tė shkelė kėmba dhe tė zėrė syri: Nė familje, nėpėr rrugė, nėpėr sheshe, nėpėr ndenja e gosti, nėpėr miqėsi...E gjen, e takon, kėtė mall tė ndotur nė fjalė, gojė, brenda njeriut, fėmijėve, grave, pleqve, barinjve, intelektualėve, analfabetėve, pushtetarėve dhe shtetarėve...Kėtė mall tė helmuar nga mikrobi i njė pjelle tė njė ndėrgjegjeje tepėr tė ulėt, banale, mjerane, pa kulturė, tė paditur, e kohės sė shpellave, mos u bėj me kasavet, o miku im, e gjen, e takon, e dėgjon, sot edhe nė qarqe tė larta institucionesh shtetėrore, aty dhe atje ku ngjeshėt, gatuhet, piqet buka e demokracisė, e ndėrtimit tė shtetit, e ardhmėrisė sė atdheut...Marrja nuk zgjedh moshė, as kohė, as vend, as njerėz, por kur e gjen rastin e volitshėm, ajo (Marrja) zgėrdhihet, fėrkon duart, bėhet gati, qesh, mbushet vullnet dhe fuqi, merr turr, hyn brenda kokės, brenda shpirtit dhe moralit tė njeriut pa kulturė, pa dituri, pa pjekuri...Marrja nuk vjen vetė. Marren nuk na e sollėn tė tjerėt nė jetėn tonė kosovare. Marren nuk e soli lejleku nga dhera tė largėta, nga Gjithėsia. Marren s'na e falėn, rrenė qoftė, as stėrgjyshėrit tanė...Marren e kemi pjellė ne vetė. Ne e kemi thirr qė tė na shoqėrojė ngado qė shkel kėmba jonė. Marren s'na e sollėn tė tjerėt. As hasmi as kasapi. Marren e kemi shpikur ne vetė, dhe, o e mirė, o e keqe,ia pafshim llullėn e hairit o tė sherrit. Marrja, flitet, ėshtė sikur rakia: Sa mė shumė e pi, aq mė shumė ke etje pėr tė. Dhe kur mėsohesh me Marren (rakinė),hajt nė paē mundėsi me e lėnė, me ik prej saj.
Marrja kur hyn nė gjak, nė tru, kur bėhet e lirė, ajo s'tė hiqet prej teje, tė mbetėt vetėm tė bėsh vetėvrasje, mė mirė tė bjerė, shpėtim nga Marrja s'ke!

S'arrihet nė cakun e dėshiruar me Marren!

Flitet, Marrja nga goja e tė paditurit, e njeriut pa kulturė, pa ndėrgjegje, pa moral, i fishkur, zgrop, del me lehtėsi, sipas logjikės sė turpit, del si njė plumb me tė cilin ti, o kultivues, ti tyxhar i Marres, shpreson se do tė goditėsh cakun, njeriun, mikun, burrin, e ndofta edhe anėtarėt e familjes sate. Ti, o i Marruar, pjellė e Marrės, qė nė kokėn tėnde pa tru, pa ndėrgjegje, pa moral, pa dinjitet, pėrditė ujit fidanin e sė Keqes, ngado qė shkel kėmba jote: Nė rrugė, ne sheshe, nė shkolla, nė fakultete, nė hotele, dasma e kanagjegje, nė syneti, nė ndenja, nė gosti, nė mbledhje, bile-bile, edhe nė Parlamentin e shtetit tė Kosovės ke arritur pėr ta hedhur farėn e prodhimit tė ndėrgjegjes e moralit tėnd prej njė tė krisuri, pa mend, prej njė prindi, politikani, deputeti, e hedh farėn me emrin: Marre! Fyerje! Sharje! Kėrcėnime! Shantazhe! Rrena! Shpifje! Budallallėk! Dhe, s'tė lė errėsira, injoranca, primitivizmi, padituria, rrugaēėria, pėr tė besuar se Marrja jote nuk mundet me vra askėnd, e pra, as Parlamentin e Kosovės, as kryeministrin e Qeverisė sė Kosovės, as Evropėn demokratike, mbi tė cilėn, me izėn (urdhrin!) e partisė sate, pėrpiqesh me vesh me Marre, me rrena, me shpifje, me urrejtje, fyerje...siē e ka zakon Marrja jote! Dhe, dihet: ai qė shndėrrohet i tėri nė Marre, ai njeri quhet: I Marruar! Prandaj, o i Marruar, lėre tė qetė popullin e Kosovės, Qeverinė, lėri tė qetė fėmijėt tanė dhe fėmijėt tu, mos u pėrpiq pėr ta marruar, pėr ta ligėshtuar, pėr ta mashtruar gjithkėnd , pėr ta bėrė kafshatė pėr dreqin dhe tė birin e dreqit. Populli qė ta hodhi votėn e lirė, jo,jo, e ke gabim, ti, o Palaēo, nuk ta dha populli votėn me fėlliqur, me rrejtur, me shpifur, me u kėrcėnuar, me sha e me shembur, por populli shpresoi kėsaj radhe se je ai qė thoshe e thua se je, por, tjetėr fole, tjetėr dole!

Boll ma!

Dije se populli hollėsisht po tė pėrcjell, ty dhe shokėt sikur ti, po ju dėgjon, krejt ē'bėni mirė, o keq pėr tė (popullin). Ti rren veten tėnde kur shpreson se populli ta dha votėn pėr tė shpikur nė jetėn kosovare Marren! Shpifjen! Rrenėn! Kapadaillėkun! Budallallėkun! Votėn e popullit e keqpėrdor. E pėrdor pėr qėllime tė ulėta, primitive, personale...Populli beson se Parlamenti ka dije, detyrė, obligim shtetėrore e kushtetues qė tė hidhet fuqishėm kundėr zhganeve tė Marres, tė Shpifjeve, kundėr mashtruesve e keqpėrdoruesve tė votės sė lirė tė popullit, kundėr kultivuesve tė Marres, tė poshtėrimit, tė degradimit tė etikės dhe moralit tė Parlamentit tė Kosovės, dhe kėtė obligim mendojmė e ka Parlamenti, me Rregullore tė deputetėve, me ligjin dhe me tė drejtat e obligimet e secilit parlamentar ndaj sjelljeve e veprimeve antiparlamentare tė secilit deputet qė me votėn e popullit sot ulet nė karriget e buta tė Parlamentit tė shtetit tė Republikės sė Kosovės. Parlamenti me siguri e ka tė drejtėn parlamentare, kushtetuese, qytetare, sė paku pėr hir tė popullit, sakrifica, gjaku, vota e tė cilit sot ka bėrė qė Kosova tė jetė shtet, me Kushtetutė, Parlament, Qeveri, dhe me stafin meritor tė Parlamentit. Populli u bėn thirrje: Boll ma! Ta keni me dije, ėshtė lodhur populli! Nuk e meriton marren e tė marruarve populli! Ka Kosova ligje, ka gjykata. Ka drejtėsi. Ka prokurorė!Epo, tė vemi fuqishėm nga e mbara!

Ndriti
11.07.2011, 12:30:54
Sipas ketij "fallgjiise" WikiLeaks, nuk po ju shkruhet mire. Shume i paftyre ky zvarraniku i juj a, ani edhe koka shqetesu.

Ndriti!

WikiLeaksit: Frikė e Thaēit nga ndikimi i Sali Berishės nė Kosovė

Publikuar: 11.07.2011 - 09:39

http://koha.net/repository/images/11thabe_1107110938_1.jpg

Prishtinė, 11 korrik– Vizita dhe ndikimi i politik i Sali Berishės nė Kosovė, e kishin brengosur kryeministrit Hashim Thaēi, verėn e vitit 2009, pak muaj para zgjedhjeve lokale tė 15 nėntorit. Nė njė bisedė private zyrtarė tė Ambasadės amerikane nė Prishtinė, mė 13 gusht 2009, Thaēi ishte shprehur i brengosur nga “pėrzierja nė politikėn e Kosovės” qė sipas tij bėn kryeministri i Shqipėrisė.

Kėshtu thuhet nė njė kabllo ende tė pabotuar diplomatike, pjesė e dosjes sė WikiLeaksit, qė ėshtė dėrguar nga Ambasada amerikane nė State Departament, dhe njė kopje tė sė cilės e posedon “Koha Ditore”.

“Nė njė bisedė private menjėherė pas takimit, Thaēi i tha tė ngarkuarit me punė se ishte i brengosur nga pėrzierja e kryeministrit Sali Berisha nė politikėn e Kosovės”, thuhet nė kabllo, qė flet pėr takimin e Thaēit me tė ngarkuarin me punė nė Ambasadė, Michael Murphy.

Takimi i Thaēit me zyrtarin amerikan kishte ndodhur disa ditė pas pritjes qė Sali Berisha i kishte bėrė Ramush Haradinajt, nė Tiranė, me tė cilin nėnshkroi marrėveshje bashkėpunimi mes Partisė Demokratike tė Shqipėrisė dhe Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės.

Sipas kabllos diplomatike, Thaēi kishte pėrmendur se Berisha planifikon njė vizitė nė Prishtinė pėr vjeshtė tė atij viti, dhe shtoi se “ai do ta mirėpriste njė vizitė nga Berisha nė Kosovė pėr tė diskutuar marrėdhėniet bilaterale, por nuk kishte dėshirė ta shihte atė duke bėrė fushatė nė Kosovė pėr LDK-nė, apo pėr opozitėn e AAK-sė”.

Asokohe, PDK-ja e Thaēit ishte nė koalicion qeverisės me LDK-nė, derisa AAK-ja ishte nė opozitė, sikur edhe sot.

Pėr mė tepėr, Thaēi kishte ishte shprehur se pėrzierja nga Shqipėria nė politikėn kosovare paraqiste “kėrcėnim” pėr Kosovėn, ndėrsa ka kėrkuar ndėrhyrje amerikane te Berisha, duke theksuar se “Kosova ėshtė njė shtet i pavarur, dhe jo krahinė e Shqipėrisė”.

“Thaēi tha se pėrfshirja shqiptare nė politikėn nė Kosovė paraqet njė kėrcėnim pėr Kosovėn dhe kėrkoi nga Ambasada qė tė kundėrshtojė njė pėrfshirje tė tillė”, thuhet nė kabllon diplomatike. “Ai po ashtu kėrkoi nga Qeveria e SHBA-sė qė, pėrmes Ambasadės nė Tiranė, tė peshojė me Berishėn dhe tė kėrkojė nga ai tė pėrmbahet nga deklarimet apo veprimet qė ngritin frikė nė rajon nga panshqiptarizmi”.

Nė komentet qė pėrmbyllin kabllon diplomatike, i ngarkuari me punė Murphy shton se “pajtohet qė pėrfshirja e politikanėve nga Republika e Shqipėrisė (dhe nga Kosova) nė garat jashtė vendeve tė tyre ėshtė problematike dhe nuk ndihmon”.

“Edhe pse dyshojmė qė nėse Berisha do tė pėrqafonte PDK-nė, Thaēi do tė kishte mė pak brenga pėr kėrcėnimin nga politika panshqiptare pėr Kosovėn dhe rajonin, ne po ashtu besojmė se do tė mund tė ishte e dobishme t’i pėrkujtojmė bashkėbiseduesit tanė nė rajon pėr dėmin potencial qė manovrat e tyre afatshkurta politike mund tė kenė nė interesat tona afatgjata tė pėrbashkėta”, thuhet nė komentet nė fund tė kabllos diplomatike.

Sali Berisha e vizitoi Kosovėn dy muaj mė vonė, mė 6 tetor 2009, u prit nga kryeministri Thaēi, dhe gjatė qėndrimit tha se bashkimi kombėtar i shqiptarėve do tė ndodhė nė Evropė.

“Sot ideali kombėtar i shqiptarėve ėshtė ideali evropian. Po sepse ne aty kemi pėrcaktuar tė ardhmen tonė dhe tė shkėlqyer. Ne nuk dimė ndonjė tė ardhme mė tė ndritur sesa integrimi nė Evropė”, ka thėnė Berisha gjatė vizitės sė tij.

Vetė kablloja e 13 gushtit ėshtė raport qė flet pėr takimin mes Thaēit dhe tė ngarkuarit me punė, Murphy, temė kryesore e tė cilit ishin zhvillimet aktuale tė asaj kohe nė Kosovė, prej decentralizimit deri tek pėrgatitjet pėr zgjedhjet lokale tė nėntorit 2009.

Sipas kabllos, nė takim kryeministri Thaēi kishte “shprehur dėshirėn e tij pėr bashkėpunim tė vazhdueshėm me Ambasadėn” dhe “ėshtė zotuar se nuk do tė marrė asnjė vendim tė rėndėsishėm politik pa konsultime paraprake”.

Nė anėn tjetėr, i ngarkuari Murphy thuhet tė ketė theksuar se SHBA-ja ndanė prioritetet strategjike tė Kosovės – ndėrtimin e saj si njė demokraci tolerante, prosperuese dhe multietnike.

Ambasada e SHBA-sė nė Prishtinė nuk ka komentuar kėtė pjesė tė dosjes sė WikiLeaks-it.

“Departamenti i Shtetit nuk komenton lidhur me materiale tė supozuara, pėrfshirė dokumente tė klasifikuara qė mund tė kenė rrjedhur”, thuhet nė pėrgjigjen e Ambasadės sė SHBA-sė, dėrguar gazetės nėpėrmjet zyrės sė saj pėr informim.

Gazeta nuk ka arritur tė sigurojė edhe qėndrimin e Qeverisė sė Kosovės. Nė mungesė tė njė zėdhėnėsi tė Qeverisė, gazeta ka provuar disa herė tė kontaktojė me zėvendėskryeministrin Hajredin Kuēi, por ai nuk u ėshtė pėrgjigjur thirrjeve.

http://koha.net/index.php?page=1,13,61997

kosovari50
11.07.2011, 17:44:30
Sipas ketij "fallgjiise" WikiLeaks, nuk po ju shkruhet mire. Shume i paftyre ky zvarraniku i juj a, ani edhe koka shqetesu.

Ndriti!

WikiLeaksit: Frikė e Thaēit nga ndikimi i Sali Berishės nė Kosovė

Publikuar: 11.07.2011 - 09:39

http://koha.net/repository/images/11thabe_1107110938_1.jpg

Prishtinė, 11 korrik– Vizita dhe ndikimi i politik i Sali Berishės nė Kosovė, e kishin brengosur kryeministrit Hashim Thaēi, verėn e vitit 2009, pak muaj para zgjedhjeve lokale tė 15 nėntorit. Nė njė bisedė private zyrtarė tė Ambasadės amerikane nė Prishtinė, mė 13 gusht 2009, Thaēi ishte shprehur i brengosur nga “pėrzierja nė politikėn e Kosovės” qė sipas tij bėn kryeministri i Shqipėrisė.

Kėshtu thuhet nė njė kabllo ende tė pabotuar diplomatike, pjesė e dosjes sė WikiLeaksit, qė ėshtė dėrguar nga Ambasada amerikane nė State Departament, dhe njė kopje tė sė cilės e posedon “Koha Ditore”.

“Nė njė bisedė private menjėherė pas takimit, Thaēi i tha tė ngarkuarit me punė se ishte i brengosur nga pėrzierja e kryeministrit Sali Berisha nė politikėn e Kosovės”, thuhet nė kabllo, qė flet pėr takimin e Thaēit me tė ngarkuarin me punė nė Ambasadė, Michael Murphy.

Takimi i Thaēit me zyrtarin amerikan kishte ndodhur disa ditė pas pritjes qė Sali Berisha i kishte bėrė Ramush Haradinajt, nė Tiranė, me tė cilin nėnshkroi marrėveshje bashkėpunimi mes Partisė Demokratike tė Shqipėrisė dhe Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės.

Sipas kabllos diplomatike, Thaēi kishte pėrmendur se Berisha planifikon njė vizitė nė Prishtinė pėr vjeshtė tė atij viti, dhe shtoi se “ai do ta mirėpriste njė vizitė nga Berisha nė Kosovė pėr tė diskutuar marrėdhėniet bilaterale, por nuk kishte dėshirė ta shihte atė duke bėrė fushatė nė Kosovė pėr LDK-nė, apo pėr opozitėn e AAK-sė”.

Asokohe, PDK-ja e Thaēit ishte nė koalicion qeverisės me LDK-nė, derisa AAK-ja ishte nė opozitė, sikur edhe sot.

Pėr mė tepėr, Thaēi kishte ishte shprehur se pėrzierja nga Shqipėria nė politikėn kosovare paraqiste “kėrcėnim” pėr Kosovėn, ndėrsa ka kėrkuar ndėrhyrje amerikane te Berisha, duke theksuar se “Kosova ėshtė njė shtet i pavarur, dhe jo krahinė e Shqipėrisė”.

“Thaēi tha se pėrfshirja shqiptare nė politikėn nė Kosovė paraqet njė kėrcėnim pėr Kosovėn dhe kėrkoi nga Ambasada qė tė kundėrshtojė njė pėrfshirje tė tillė”, thuhet nė kabllon diplomatike. “Ai po ashtu kėrkoi nga Qeveria e SHBA-sė qė, pėrmes Ambasadės nė Tiranė, tė peshojė me Berishėn dhe tė kėrkojė nga ai tė pėrmbahet nga deklarimet apo veprimet qė ngritin frikė nė rajon nga panshqiptarizmi”.

Nė komentet qė pėrmbyllin kabllon diplomatike, i ngarkuari me punė Murphy shton se “pajtohet qė pėrfshirja e politikanėve nga Republika e Shqipėrisė (dhe nga Kosova) nė garat jashtė vendeve tė tyre ėshtė problematike dhe nuk ndihmon”.

“Edhe pse dyshojmė qė nėse Berisha do tė pėrqafonte PDK-nė, Thaēi do tė kishte mė pak brenga pėr kėrcėnimin nga politika panshqiptare pėr Kosovėn dhe rajonin, ne po ashtu besojmė se do tė mund tė ishte e dobishme t’i pėrkujtojmė bashkėbiseduesit tanė nė rajon pėr dėmin potencial qė manovrat e tyre afatshkurta politike mund tė kenė nė interesat tona afatgjata tė pėrbashkėta”, thuhet nė komentet nė fund tė kabllos diplomatike.

Sali Berisha e vizitoi Kosovėn dy muaj mė vonė, mė 6 tetor 2009, u prit nga kryeministri Thaēi, dhe gjatė qėndrimit tha se bashkimi kombėtar i shqiptarėve do tė ndodhė nė Evropė.

“Sot ideali kombėtar i shqiptarėve ėshtė ideali evropian. Po sepse ne aty kemi pėrcaktuar tė ardhmen tonė dhe tė shkėlqyer. Ne nuk dimė ndonjė tė ardhme mė tė ndritur sesa integrimi nė Evropė”, ka thėnė Berisha gjatė vizitės sė tij.

Vetė kablloja e 13 gushtit ėshtė raport qė flet pėr takimin mes Thaēit dhe tė ngarkuarit me punė, Murphy, temė kryesore e tė cilit ishin zhvillimet aktuale tė asaj kohe nė Kosovė, prej decentralizimit deri tek pėrgatitjet pėr zgjedhjet lokale tė nėntorit 2009.

Sipas kabllos, nė takim kryeministri Thaēi kishte “shprehur dėshirėn e tij pėr bashkėpunim tė vazhdueshėm me Ambasadėn” dhe “ėshtė zotuar se nuk do tė marrė asnjė vendim tė rėndėsishėm politik pa konsultime paraprake”.

Nė anėn tjetėr, i ngarkuari Murphy thuhet tė ketė theksuar se SHBA-ja ndanė prioritetet strategjike tė Kosovės – ndėrtimin e saj si njė demokraci tolerante, prosperuese dhe multietnike.

Ambasada e SHBA-sė nė Prishtinė nuk ka komentuar kėtė pjesė tė dosjes sė WikiLeaks-it.

“Departamenti i Shtetit nuk komenton lidhur me materiale tė supozuara, pėrfshirė dokumente tė klasifikuara qė mund tė kenė rrjedhur”, thuhet nė pėrgjigjen e Ambasadės sė SHBA-sė, dėrguar gazetės nėpėrmjet zyrės sė saj pėr informim.

Gazeta nuk ka arritur tė sigurojė edhe qėndrimin e Qeverisė sė Kosovės. Nė mungesė tė njė zėdhėnėsi tė Qeverisė, gazeta ka provuar disa herė tė kontaktojė me zėvendėskryeministrin Hajredin Kuēi, por ai nuk u ėshtė pėrgjigjur thirrjeve.

http://koha.net/index.php?page=1,13,61997
Zor, tepėr zor e ke kur rrenacaku tė quan rrenacak! Kur mashtruesi pėrpiqet tė tė mashtrojė! Kur i fyeri tė fyen. Kur i shami tė shan. Kur budallai tė quan budalla. Kur i ndyri pėrpiqet tė tė ndyjė edhe ty. Kur hajni tė quan hajn. Kur i ligu krenohet para syve pėr trimėri. Kur mashtruesi pėrpiqet pėr tė tė bindur se ėshtė engjėll. Kur i padituri trumbeton se ka shumė dije, ka kulturė... Zor e ke kur dhelpra shtiret pulė, kurse ujku qengj. Zor e kanė shteti , Parlamenti dhe vetė populli tė besojnė se budallai s'ėshtė krejt budalla, por budalla ėshtė ai me tė cilin, as me tė mirė, as me tė keq, s'e ke shansin tė merresh vesh, sepse: haj medet, s'i ka dy gishta fytyrė!

Sa ishim dje, dhe sa jemi sot vėrtet: shqiptar!

Nuk na fyen tė tjerėt, aq sa e fyem ne shqiptarėt vetveten! Nuk na pėshtyn tė tjerėt, aq sa e pėshtymė ne vetveten: Pėshtyj pėrpjetė, nė fytyrėn tėnde. Nuk na vranė tė tjerėt, aq sa vramė vetveten...vėllanė...Nuk na shndėrruan nė djall tė tjerėt, aq sa ne e shndėrruam vetveten nė djall e pėrtej djallit. Nuk na shtypen tė tjerėt, aq sa shtypėm shoqi-shoqin...Nuk na rrejtėn tė tjerėt, aq sa rrejtėm vetveten, mikun, vėllanė, aq sa rrejtėm popullin, aq sa rrejtėm atdheun, aq sa rrejtėm Allahun o Krishtin se jemi besimtarė tė besuar. Nuk na urryen tė tjerėt, aq sa urryem vetveten, popullin, fjalėn, aq sa urryem rrenacakėt, tradhtarėt, hafijet, tyxharėt, matrapazėt...Nuk na e shkelen fjalėn, besėn, bukėn tė tjerėt, aq sa ne i kemi shkelur, i kemi pėrbuzur... Na deshėn tė tjerėt, aq sa ne deshėm shoqi-shoqin. Na i pushtuan tė tjerėt trojet etnike, aq kohė sa ne vetė kishim pushtuar (robėruar) vetveten. Na fyen e na shanė e na poshtėruan tė tjerėt, aq sa ne nuk besonim se vetė ishim ata qė fyenim, poshtėronim, shanim rodin e farefisin e djepin e vetveten tonė, dhe heshtnim si skllevėr. Nuk na mohuan (dhe s'arritėn!) tė tjerėt dje krenarinė se ishim e jemi shqiptar, por ne vete sikur rrallė edhe sot e pyesim vetveten: Sa ishim dje dhe sa jemi sot vėrtet: shqiptar?!

Marrja, si rakia...!

Malli mė i lirė, me tė cilin lozim, tregtojmė ne kosovarėt sot, ėshtė Marrja. Kjo tregti me kėtė mall tė lirė nė tregje dhe nė jetėn tonė gati e ka pėr t'u shndėrruar nė njė sindromė kanceroze,dhe, mund tė ndodhė, pastaj shkencėtarėve, filozofėve, mjekėve, hulumtuesve do t'u dalė shumė punė
(por jo edhe ligjit!), sepse, pastaj kokat e ditura me shekuj do tė pėrpiqen pėr tė gjetur ilaē pėr shėrimin e kėsaj sėmundjeje fatale, mirėpo, dyshohet pėr suksesin. Marren sot mund ta gjesh e dėgjosh e takosh ngado tė shkelė kėmba dhe tė zėrė syri: Nė familje, nėpėr rrugė, nėpėr sheshe, nėpėr ndenja e gosti, nėpėr miqėsi...E gjen, e takon, kėtė mall tė ndotur nė fjalė, gojė, brenda njeriut, fėmijėve, grave, pleqve, barinjve, intelektualėve, analfabetėve, pushtetarėve dhe shtetarėve...Kėtė mall tė helmuar nga mikrobi i njė pjelle tė njė ndėrgjegjeje tepėr tė ulėt, banale, mjerane, pa kulturė, tė paditur, e kohės sė shpellave, mos u bėj me kasavet, o miku im, e gjen, e takon, e dėgjon, sot edhe nė qarqe tė larta institucionesh shtetėrore, aty dhe atje ku ngjeshėt, gatuhet, piqet buka e demokracisė, e ndėrtimit tė shtetit, e ardhmėrisė sė atdheut...Marrja nuk zgjedh moshė, as kohė, as vend, as njerėz, por kur e gjen rastin e volitshėm, ajo (Marrja) zgėrdhihet, fėrkon duart, bėhet gati, qesh, mbushet vullnet dhe fuqi, merr turr, hyn brenda kokės, brenda shpirtit dhe moralit tė njeriut pa kulturė, pa dituri, pa pjekuri...Marrja nuk vjen vetė. Marren nuk na e sollėn tė tjerėt nė jetėn tonė kosovare. Marren nuk e soli lejleku nga dhera tė largėta, nga Gjithėsia. Marren s'na e falėn, rrenė qoftė, as stėrgjyshėrit tanė...Marren e kemi pjellė ne vetė. Ne e kemi thirr qė tė na shoqėrojė ngado qė shkel kėmba jonė. Marren s'na e sollėn tė tjerėt. As hasmi as kasapi. Marren e kemi shpikur ne vetė, dhe, o e mirė, o e keqe,ia pafshim llullėn e hairit o tė sherrit. Marrja, flitet, ėshtė sikur rakia: Sa mė shumė e pi, aq mė shumė ke etje pėr tė. Dhe kur mėsohesh me Marren (rakinė),hajt nė paē mundėsi me e lėnė, me ik prej saj.
Marrja kur hyn nė gjak, nė tru, kur bėhet e lirė, ajo s'tė hiqet prej teje, tė mbetėt vetėm tė bėsh vetėvrasje, mė mirė tė bjerė, shpėtim nga Marrja s'ke!

S'arrihet nė cakun e dėshiruar me Marren!

Flitet, Marrja nga goja e tė paditurit, e njeriut pa kulturė, pa ndėrgjegje, pa moral, i fishkur, zgrop, del me lehtėsi, sipas logjikės sė turpit, del si njė plumb me tė cilin ti, o kultivues, ti tyxhar i Marres, shpreson se do tė goditėsh cakun, njeriun, mikun, burrin, e ndofta edhe anėtarėt e familjes sate. Ti, o i Marruar, pjellė e Marrės, qė nė kokėn tėnde pa tru, pa ndėrgjegje, pa moral, pa dinjitet, pėrditė ujit fidanin e sė Keqes, ngado qė shkel kėmba jote: Nė rrugė, ne sheshe, nė shkolla, nė fakultete, nė hotele, dasma e kanagjegje, nė syneti, nė ndenja, nė gosti, nė mbledhje, bile-bile, edhe nė Parlamentin e shtetit tė Kosovės ke arritur pėr ta hedhur farėn e prodhimit tė ndėrgjegjes e moralit tėnd prej njė tė krisuri, pa mend, prej njė prindi, politikani, deputeti, e hedh farėn me emrin: Marre! Fyerje! Sharje! Kėrcėnime! Shantazhe! Rrena! Shpifje! Budallallėk! Dhe, s'tė lė errėsira, injoranca, primitivizmi, padituria, rrugaēėria, pėr tė besuar se Marrja jote nuk mundet me vra askėnd, e pra, as Parlamentin e Kosovės, as kryeministrin e Qeverisė sė Kosovės, as Evropėn demokratike, mbi tė cilėn, me izėn (urdhrin!) e partisė sate, pėrpiqesh me vesh me Marre, me rrena, me shpifje, me urrejtje, fyerje...siē e ka zakon Marrja jote! Dhe, dihet: ai qė shndėrrohet i tėri nė Marre, ai njeri quhet: I Marruar! Prandaj, o i Marruar, lėre tė qetė popullin e Kosovės, Qeverinė, lėri tė qetė fėmijėt tanė dhe fėmijėt tu, mos u pėrpiq pėr ta marruar, pėr ta ligėshtuar, pėr ta mashtruar gjithkėnd , pėr ta bėrė kafshatė pėr dreqin dhe tė birin e dreqit. Populli qė ta hodhi votėn e lirė, jo,jo, e ke gabim, ti, o Palaēo, nuk ta dha populli votėn me fėlliqur, me rrejtur, me shpifur, me u kėrcėnuar, me sha e me shembur, por populli shpresoi kėsaj radhe se je ai qė thoshe e thua se je, por, tjetėr fole, tjetėr dole!

Boll ma!

Dije se populli hollėsisht po tė pėrcjell, ty dhe shokėt sikur ti, po ju dėgjon, krejt ē'bėni mirė, o keq pėr tė (popullin). Ti rren veten tėnde kur shpreson se populli ta dha votėn pėr tė shpikur nė jetėn kosovare Marren! Shpifjen! Rrenėn! Kapadaillėkun! Budallallėkun! Votėn e popullit e keqpėrdor. E pėrdor pėr qėllime tė ulėta, primitive, personale...Populli beson se Parlamenti ka dije, detyrė, obligim shtetėrore e kushtetues qė tė hidhet fuqishėm kundėr zhganeve tė Marres, tė Shpifjeve, kundėr mashtruesve e keqpėrdoruesve tė votės sė lirė tė popullit, kundėr kultivuesve tė Marres, tė poshtėrimit, tė degradimit tė etikės dhe moralit tė Parlamentit tė Kosovės, dhe kėtė obligim mendojmė e ka Parlamenti, me Rregullore tė deputetėve, me ligjin dhe me tė drejtat e obligimet e secilit parlamentar ndaj sjelljeve e veprimeve antiparlamentare tė secilit deputet qė me votėn e popullit sot ulet nė karriget e buta tė Parlamentit tė shtetit tė Republikės sė Kosovės. Parlamenti me siguri e ka tė drejtėn parlamentare, kushtetuese, qytetare, sė paku pėr hir tė popullit, sakrifica, gjaku, vota e tė cilit sot ka bėrė qė Kosova tė jetė shtet, me Kushtetutė, Parlament, Qeveri, dhe me stafin meritor tė Parlamentit. Populli u bėn thirrje: Boll ma! Ta keni me dije, ėshtė lodhur populli! Nuk e meriton marren e tė marruarve populli! Ka Kosova ligje, ka gjykata. Ka drejtėsi. Ka prokurorė!Epo, tė vemi fuqishėm nga e mbara

Ndriti
11.07.2011, 17:51:00
Zor, tepėr zor e ke kur rrenacaku tė quan rrenacak! Kur mashtruesi pėrpiqet tė tė mashtrojė! Kur i fyeri tė fyen. Kur i shami tė shan. Kur budallai tė quan budalla. Kur i ndyri pėrpiqet tė tė ndyjė edhe ty. Kur hajni tė quan hajn. Kur i ligu krenohet para syve pėr trimėri. Kur mashtruesi pėrpiqet pėr tė tė bindur se ėshtė engjėll. Kur i padituri trumbeton se ka shumė dije, ka kulturė... Zor e ke kur dhelpra shtiret pulė, kurse ujku qengj. Zor e kanė shteti , Parlamenti dhe vetė populli tė besojnė se budallai s'ėshtė krejt budalla, por budalla ėshtė ai me tė cilin, as me tė mirė, as me tė keq, s'e ke shansin tė merresh vesh, sepse: haj medet, s'i ka dy gishta fytyrė!

Sa ishim dje, dhe sa jemi sot vėrtet: shqiptar!

Nuk na fyen tė tjerėt, aq sa e fyem ne shqiptarėt vetveten! Nuk na pėshtyn tė tjerėt, aq sa e pėshtymė ne vetveten: Pėshtyj pėrpjetė, nė fytyrėn tėnde. Nuk na vranė tė tjerėt, aq sa vramė vetveten...vėllanė...Nuk na shndėrruan nė djall tė tjerėt, aq sa ne e shndėrruam vetveten nė djall e pėrtej djallit. Nuk na shtypen tė tjerėt, aq sa shtypėm shoqi-shoqin...Nuk na rrejtėn tė tjerėt, aq sa rrejtėm vetveten, mikun, vėllanė, aq sa rrejtėm popullin, aq sa rrejtėm atdheun, aq sa rrejtėm Allahun o Krishtin se jemi besimtarė tė besuar. Nuk na urryen tė tjerėt, aq sa urryem vetveten, popullin, fjalėn, aq sa urryem rrenacakėt, tradhtarėt, hafijet, tyxharėt, matrapazėt...Nuk na e shkelen fjalėn, besėn, bukėn tė tjerėt, aq sa ne i kemi shkelur, i kemi pėrbuzur... Na deshėn tė tjerėt, aq sa ne deshėm shoqi-shoqin. Na i pushtuan tė tjerėt trojet etnike, aq kohė sa ne vetė kishim pushtuar (robėruar) vetveten. Na fyen e na shanė e na poshtėruan tė tjerėt, aq sa ne nuk besonim se vetė ishim ata qė fyenim, poshtėronim, shanim rodin e farefisin e djepin e vetveten tonė, dhe heshtnim si skllevėr. Nuk na mohuan (dhe s'arritėn!) tė tjerėt dje krenarinė se ishim e jemi shqiptar, por ne vete sikur rrallė edhe sot e pyesim vetveten: Sa ishim dje dhe sa jemi sot vėrtet: shqiptar?!

Marrja, si rakia...!

Malli mė i lirė, me tė cilin lozim, tregtojmė ne kosovarėt sot, ėshtė Marrja. Kjo tregti me kėtė mall tė lirė nė tregje dhe nė jetėn tonė gati e ka pėr t'u shndėrruar nė njė sindromė kanceroze,dhe, mund tė ndodhė, pastaj shkencėtarėve, filozofėve, mjekėve, hulumtuesve do t'u dalė shumė punė
(por jo edhe ligjit!), sepse, pastaj kokat e ditura me shekuj do tė pėrpiqen pėr tė gjetur ilaē pėr shėrimin e kėsaj sėmundjeje fatale, mirėpo, dyshohet pėr suksesin. Marren sot mund ta gjesh e dėgjosh e takosh ngado tė shkelė kėmba dhe tė zėrė syri: Nė familje, nėpėr rrugė, nėpėr sheshe, nėpėr ndenja e gosti, nėpėr miqėsi...E gjen, e takon, kėtė mall tė ndotur nė fjalė, gojė, brenda njeriut, fėmijėve, grave, pleqve, barinjve, intelektualėve, analfabetėve, pushtetarėve dhe shtetarėve...Kėtė mall tė helmuar nga mikrobi i njė pjelle tė njė ndėrgjegjeje tepėr tė ulėt, banale, mjerane, pa kulturė, tė paditur, e kohės sė shpellave, mos u bėj me kasavet, o miku im, e gjen, e takon, e dėgjon, sot edhe nė qarqe tė larta institucionesh shtetėrore, aty dhe atje ku ngjeshėt, gatuhet, piqet buka e demokracisė, e ndėrtimit tė shtetit, e ardhmėrisė sė atdheut...Marrja nuk zgjedh moshė, as kohė, as vend, as njerėz, por kur e gjen rastin e volitshėm, ajo (Marrja) zgėrdhihet, fėrkon duart, bėhet gati, qesh, mbushet vullnet dhe fuqi, merr turr, hyn brenda kokės, brenda shpirtit dhe moralit tė njeriut pa kulturė, pa dituri, pa pjekuri...Marrja nuk vjen vetė. Marren nuk na e sollėn tė tjerėt nė jetėn tonė kosovare. Marren nuk e soli lejleku nga dhera tė largėta, nga Gjithėsia. Marren s'na e falėn, rrenė qoftė, as stėrgjyshėrit tanė...Marren e kemi pjellė ne vetė. Ne e kemi thirr qė tė na shoqėrojė ngado qė shkel kėmba jonė. Marren s'na e sollėn tė tjerėt. As hasmi as kasapi. Marren e kemi shpikur ne vetė, dhe, o e mirė, o e keqe,ia pafshim llullėn e hairit o tė sherrit. Marrja, flitet, ėshtė sikur rakia: Sa mė shumė e pi, aq mė shumė ke etje pėr tė. Dhe kur mėsohesh me Marren (rakinė),hajt nė paē mundėsi me e lėnė, me ik prej saj.
Marrja kur hyn nė gjak, nė tru, kur bėhet e lirė, ajo s'tė hiqet prej teje, tė mbetėt vetėm tė bėsh vetėvrasje, mė mirė tė bjerė, shpėtim nga Marrja s'ke!

S'arrihet nė cakun e dėshiruar me Marren!

Flitet, Marrja nga goja e tė paditurit, e njeriut pa kulturė, pa ndėrgjegje, pa moral, i fishkur, zgrop, del me lehtėsi, sipas logjikės sė turpit, del si njė plumb me tė cilin ti, o kultivues, ti tyxhar i Marres, shpreson se do tė goditėsh cakun, njeriun, mikun, burrin, e ndofta edhe anėtarėt e familjes sate. Ti, o i Marruar, pjellė e Marrės, qė nė kokėn tėnde pa tru, pa ndėrgjegje, pa moral, pa dinjitet, pėrditė ujit fidanin e sė Keqes, ngado qė shkel kėmba jote: Nė rrugė, ne sheshe, nė shkolla, nė fakultete, nė hotele, dasma e kanagjegje, nė syneti, nė ndenja, nė gosti, nė mbledhje, bile-bile, edhe nė Parlamentin e shtetit tė Kosovės ke arritur pėr ta hedhur farėn e prodhimit tė ndėrgjegjes e moralit tėnd prej njė tė krisuri, pa mend, prej njė prindi, politikani, deputeti, e hedh farėn me emrin: Marre! Fyerje! Sharje! Kėrcėnime! Shantazhe! Rrena! Shpifje! Budallallėk! Dhe, s'tė lė errėsira, injoranca, primitivizmi, padituria, rrugaēėria, pėr tė besuar se Marrja jote nuk mundet me vra askėnd, e pra, as Parlamentin e Kosovės, as kryeministrin e Qeverisė sė Kosovės, as Evropėn demokratike, mbi tė cilėn, me izėn (urdhrin!) e partisė sate, pėrpiqesh me vesh me Marre, me rrena, me shpifje, me urrejtje, fyerje...siē e ka zakon Marrja jote! Dhe, dihet: ai qė shndėrrohet i tėri nė Marre, ai njeri quhet: I Marruar! Prandaj, o i Marruar, lėre tė qetė popullin e Kosovės, Qeverinė, lėri tė qetė fėmijėt tanė dhe fėmijėt tu, mos u pėrpiq pėr ta marruar, pėr ta ligėshtuar, pėr ta mashtruar gjithkėnd , pėr ta bėrė kafshatė pėr dreqin dhe tė birin e dreqit. Populli qė ta hodhi votėn e lirė, jo,jo, e ke gabim, ti, o Palaēo, nuk ta dha populli votėn me fėlliqur, me rrejtur, me shpifur, me u kėrcėnuar, me sha e me shembur, por populli shpresoi kėsaj radhe se je ai qė thoshe e thua se je, por, tjetėr fole, tjetėr dole!

Boll ma!

Dije se populli hollėsisht po tė pėrcjell, ty dhe shokėt sikur ti, po ju dėgjon, krejt ē'bėni mirė, o keq pėr tė (popullin). Ti rren veten tėnde kur shpreson se populli ta dha votėn pėr tė shpikur nė jetėn kosovare Marren! Shpifjen! Rrenėn! Kapadaillėkun! Budallallėkun! Votėn e popullit e keqpėrdor. E pėrdor pėr qėllime tė ulėta, primitive, personale...Populli beson se Parlamenti ka dije, detyrė, obligim shtetėrore e kushtetues qė tė hidhet fuqishėm kundėr zhganeve tė Marres, tė Shpifjeve, kundėr mashtruesve e keqpėrdoruesve tė votės sė lirė tė popullit, kundėr kultivuesve tė Marres, tė poshtėrimit, tė degradimit tė etikės dhe moralit tė Parlamentit tė Kosovės, dhe kėtė obligim mendojmė e ka Parlamenti, me Rregullore tė deputetėve, me ligjin dhe me tė drejtat e obligimet e secilit parlamentar ndaj sjelljeve e veprimeve antiparlamentare tė secilit deputet qė me votėn e popullit sot ulet nė karriget e buta tė Parlamentit tė shtetit tė Republikės sė Kosovės. Parlamenti me siguri e ka tė drejtėn parlamentare, kushtetuese, qytetare, sė paku pėr hir tė popullit, sakrifica, gjaku, vota e tė cilit sot ka bėrė qė Kosova tė jetė shtet, me Kushtetutė, Parlament, Qeveri, dhe me stafin meritor tė Parlamentit. Populli u bėn thirrje: Boll ma! Ta keni me dije, ėshtė lodhur populli! Nuk e meriton marren e tė marruarve populli! Ka Kosova ligje, ka gjykata. Ka drejtėsi. Ka prokurorė!Epo, tė vemi fuqishėm nga e mbara

kosovari 50, edhe ti ke ra ne krize po get. Hahahaaha s`te ka mbetur tjeter pervec perseritjes, (ngelcan)!

Ndriti!


Kėshilla pėr krizat

http://www.zeri.info/fotot/32296/thumb_beqa_cufaj_bardh.jpg

11-07-2011 | 13:27 CET
SHKRUAN BEQĖ CUFAJ

Shefi ėshtė kthyer. I lodhur. Por edhe i lumtur. Kishte kaluar njė kohė aq e gjatė, tmerrėsisht e gjatė, prejse nuk kishte lėvizur kėshtu. Shpejt dhe gjithandej. Nga Brukseli nė Prishtinė. Nga Prishtina nė Dubrovnik. Pastaj nė Budvė. Nė fund edhe nė Tiranė. Dhe tashti sėrish nė Prishtinė. Agjendė e ngjeshur. Raportime korrekte. Fatosėt & Pionierėt e tij pos qė po punojnė nė institucione, nuk po i shkoqen as kuazi-gazetarisė. Nė dy fronte.

Nuk kanė reshtur sė shkruari e sė ēirruri qė "u ēa rrethi" i izolimit. Qė gojėkėqijtė nga opozita dhe ndonjė kolumnist "aty- kėtu" mund vetėm tė plasin. Nga inati. Nga dashakeqėsia. Sepse shefi tashmė e dėshmoi qė nuk ėshtė mė i stėrkequr dhe refuzuar. Pėrkundrazi. Atij po i jepet hapėsira siē i jepet ēdo burrėshtetasi. Thuajse kundėrshtarėt politikė dhe "kolumnistėt" e paktė nuk janė tė kėtij vendi dhe nuk duan t’ia shohin as ndjejnė as edhe njė tė mirė kėtij vendi.

Sqimatarė dhe lakmitarė, siē janė ata - duket qė kanė harruar atė thėnien e moēme: "Jepja pak pushtet njė njeriu - qė ta shohėsh kush e si ėshtė". Por, as kjo s’ka rėndėsi. Sepse janė tė papėrmirėsueshėm. Pariparueshėm. Dhe nėse akuzojnė pėr atė qė askush nuk jep propozime pėr tė dalė nga krizat (nėse na lejojnė t’i quajmė ashtu) - edhe mund ta bėjmė. Ca kėshilla pėr kapėrcimin e krizave. Por, para se tė bėhet kjo, le t’i identifikojmė dhe emėrtojmė problemet kryesore. Tė cilat (nuk) lidhen vetėm me premtimet paraelektorale tė shefit tė qeverisė, Thaēit. Njėshit dhe Dyshit.

Kosova ėshtė vendi me shkallėn mė tė madhe tė varfėrisė nė Evropė. 17 pėr qind e popullatės jeton nė varfėri tė skajshme, 34 pėr qind nė tė plotė. Qė i bie - as mė pak e as mė shumė se gjysma e banorėve tė vendit janė - tė varfėr. Po gjysma e popullsisė janė tė papunė.

Kosova ende nuk ka rrymė elektrike 24 orė, s’ka as marrėveshje pėr fillimin e liberalizimit tė vizave, s’ka investime, s’ka shtim tė vendeve tė punės, s’ka strategji pėr veriun, s’ka administratė e institucione efikase, s’ka pėrmirėsim marrėdhėniesh me FMN-nė, s’ka kapacitete administrative pėr thithjen e fondeve tė KE-sė, s’ka pėrmirėsim nė vėrejtjet e auditorėve nė menaxhimin e buxhetit shtetėror, s’ka koordinim me praninė ndėrkombėtare nė vend, s’ka hartim dhe miratim ligjesh pėr kėrkesat e Raportit tė Progresit, s’ka transparencė nė "bisedimet" (lexo: negociatat) me Beogradin, s’ka shtim tė njohjeve ndėrkombėtare, s’ka transparencė nė projekte apo edhe institucione financiare madhore (Autostrada, Aeroporti, PTK)...

Bile Kosova ende s’ka as zėdhėnės(e) qeverie... Por, para sė gjithash, dhe kėtu pajtohemi tė gjithė - ende nuk e ka njė vetėdije tė shėndoshė, normale, elitare, tek tė gjitha grupacionet politike - pozitė e opozitė, pėr drejtėsinė dhe pavarėsinė e kėtij sistemi. Prandaj, Kosova ka raporte ndėrkombėtare si ai i BB-sė pėr klimėn e investimeve qė vendin e katapulton nė fund (tė pusit?), i Freedom Hause pėr demokracinė e papjekur, i State Department pėr Trafikimin...

Pa dyshuar aspak nė faktin qė edhe raporte tjera, dalėngadalė por sigurt, ditėt dhe muajt nė vijim nė shumicėn e tyre, vendin do ta katapultojė sėrish nė fund (po tė pusit). Krejt kėtė listė - deshėn a nuk deshėn, duhet ta gėlltisin. Herė duke thėnė qė krejt "kėto probleme" kanė ekzistuar edhe mė parė e herė duke predikuar qė paska "pėrparim" nė "agjendėn evropiane".

Por, ja qė as njėra as tjetra nuk qėndrojnė. E vėrteta ėshtė diku nė mes. Ose thėnė edhe mė qartė: e vėrteta do tė ishte e vėrtetė - sado e hidhur, po qe se shefi i qeverisė, ministrat e tij, bashkėpunėtorėt dhe "spin doktorėt" (nėse e ka ndonjė me diplomė tė pafalsifikuar) do tė uleshin dhe t’ia pranonin vetes qė ka probleme. Tė mėdha. Tmerrėsisht tė mėdha. Mė pas po kėtė gjė ta pranonin edhe para publikut, opinionit. Duke kėrkuar (?) ndihmėn nė hartimin e vizionit si tė dilet nga kjo krizė kaq e madhe, e cila e ka kapluar kėtė vend.

Nė hartimin e njė vizioni a elani tė ri pėr vendin dhe qytetarėt e tij. Nė ftesėn pėr pajtim dhe tejkalim ndasish (ndėr)partiake... E kėshtu me radhė, e kėshtu me radhė. Nuk kemi nevojė tė zgjatemi mė shumė. Sepse ėshtė e kotė. Nuk ka as gatishmėri por para sė gjithash mentalitet tė tillė te kėta njerėz me nė krye shefin e tyre. I cili po mendon qė na e hodhi "edhe kėsaj radhe". Me ēmimin: unė Serbisė "konkluzionet", ju mua "vazhdimėsinė" e "agjendės evropiane" kuptohet. Ēfarė vetėmashtrimi.

http://www.zeri.info/artikulli/3/19/29882/keshilla-per-krizat/

kosovari50
14.07.2011, 19:01:03
http://www.gazetalajm.info/thumbnail.php?file=titulli_2_892840373.jpg&size=summary_large
“Tarzani” i rrenave, apo fatkeqėsia e Kosovės

Po t'u besosh librave, intervistave, filmave, videove tė paguara nga Florin Krasniqi pėr Florin Krasniqin, atėherė ēdo naivi e injoranti do t'i krijohej pėrshtypja se ai ėshtė ēlirimtari, shpėtimtari, heroi, vetė "Tarzani" i Kosovės. Cila ėshtė e vėrteta? E vėrteta ėshtė se kontributi i vetėm i "milionerit" Florin Krasniqi pėr lirinė e pavarėsinė e Kosovės janė 400, katėrqind, dollarė qė ai ka dhėnė pėr luftėn pėr liri dhe popullin e Kosovės!?

14 korrik 2011

Rrenat dhe e vėrteta
Po t'u besosh librave, intervistave, filmave, videove tė paguara nga Florin Krasniqi pėr Florin Krasniqin, atėherė ēdo naivi e injoranti do t'i krijohej pėrshtypja se ai ėshtė ēlirimtari, shpėtimtari, heroi, vetė "Tarzani" i Kosovės. Cila ėshtė e vėrteta?
E vėrteta ėshtė se kontributi i vetėm i "milionerit" Florin Krasniqi pėr lirinė e pavarėsinė e Kosovės janė 400, katėrqind, dollarė qė ai ka dhėnė pėr luftėn pėr liri dhe popullin e Kosovės!?
Aq sa mund tė besohet se Kosova mund tė ēlirohej e shpėtohej me vetėm 400 dollarė amerikanė tė Florin Krasniqit, aq mund tė besohet se Florin Krasniqi ėshtė heroi, apo "Tarzani" i Kosovės.
E kam mik Florinin, por e kam me mik tė vėrtetėn… Si qėndron e vėrteta?
Ēdo fjalė qė Florin Krasniqi nxjerr nga goja ėshtė rrenė, thonė jo vetėm bashkėvendėsit e tij nė Vranoc.
Ēdo fjal qė shkruajnė tė tjerėt me pagesėn e Florin Krasniqit pėr Florin Krasniqin ėshtė gėnjeshėr, thonė kolegeė, tė njohur tė tij nė Bruklin.
Everything he tell and everything he pay others to write about him is a lie, pure lie, thonė amerikanėt qė e njohin.
"Unė jam gati tė jap edhe jetėn" kundėr shqiptarėve llomotit ky llafazan kafenesh e kamerash, qė nuk ofroi as jetėn e as kuletėn pėr lirinė e popullit tė vet kundėr terrorizmit e kolonializmit barbar serb. Tė shesėsh burrėri e trimėri mbas beteje ėshtė kollaj… Njė rrenė mė shumė e njė rrenacaku tė shumėfishtė!
Heroizmi i vetem i ketij antiheroi shqiptar eshte rrena, gėnjeshtra, mashtrimi. "sa tė gjejė hajvanė pėr t'i gėnjyer unė jam mbreti i rrenės" thoshte babai i saj Nastradini.

Morali i rėnė i njė njeriu tė rėnė!
Mė shumė e diskretiton vetveten se ia rrit vlerat me pėrrallat e tij serbe me salcė ruse. "Unė nuk ia kam rrėmbyer gruan shokut", thotė Florini pėr tė na shitur "moralin e tij" dhe "besnikėrinė" bashkėshortore. Por "unė kam njė fėmijė tė jashtėligjshėm, pėr ēka e di edhe gruaja"
Pra, njė burrė i martuar, me katėr fėmijė, i kėnaqur me bashkėshorten dhe besnik i saj, tė shkojė me njė femėr tjetėr dhe te ketė njė fėmijė tė jashtėligjshėm ėshtė e gjė e moralshme, ndoshta po, por vetėm sipas moralit tė Florin Krasniqit. Plotėsisht e besueshme nėse do t'u besonim pėrrallave tė gjysheve kur ishim tė vegjėl se na kishin bėrė me krrabza!
Sipas moralit qytetar jo vetėm midis shqiptarėve konservatorė, por kudo nė botė ky lloj morali quhet kurvėri, tradhėti bashkėshortore, prostitucion.
Florin Krasniqi nė " Kohėn Ditore", e kudo ku shfaqet, ai analfabet lexon keq e mė shumė gabime hartimet qė ia thurin tė tjerėt mė parė nga dora nė dorė. Ai fleet hava, pa fakte, e pohon pėr gjoja bankrotimin e PDK-se nė gjyq amerikan. I vetmi argument qė ai sjell pėr kėtė "bankrotim" tė PDK-sė ėshtė se Florin Krasniqi ėshtė shtetas amerikan, dhe si Tarzani, dhe, sipas logjikės s tij, ai me shpatėn e pasaports amerikane ai mund tė presė koka (mizash, krimbash..., sic!) ) para e mbrapa, majtas e djathtas, si Don Kishoti i Manēės.

Shpata e imunitetit dhe heroizmi i Florinit me mizat
Sipas tij, e vetmja gjė qė i jep imunitet , qė e mbron pėr rrenat, mashtrimet, pėr thirrjet e tij pėr vėllavrasje ėshtė tė qenit shtetas amerikan.
Njė rrenė mė shume e njė rrenacaku permanent, multirrenci. Janė me dhjetėra shqiptarė nė Amerikė qė kanė humbur shtetėsinė amerikane vitet e fundit pėr mashtrime, narkotrafik dhe prirje fundamentaliste, tė cilėt ende dergjen nė burg tė pėrjetshėm.
Shtetėsia amerikane, qoftė edhe pėr shtetas amerikanė tė lindur nė SHBA, e jo tė natyralizuar , pra me shtetėsi tė fituar mbi bazėn e statuseve tė ndryshme, nuk mbron askėnd pėrballė shkeljeve tė rėnda ligjore. Janė mbi 10 raste qė presidenti amerikan ua ka hequr shtetėsinė edhe amerikanėve tė lindur natyrisht nė SHBA qysh prej akteve terroriste tė 11 shtatorit tė vitit 2001.
Ėshtė respektimi i ligjit, respektimi i tė drejtave tė njeriut, respektimi i normave demokratike, respektimi i stilit amerikan dhe i kushtetutės amerikane… e jo shkelja e tyre, jo raketimi ( venia e gjobave), ekstorsioni ( shterngimi financiar, ekonomik, politik apo human) mashtrimi, kėrcėnimi i ēfarėdolloj natyre qė pėrdor Florin Krasniqi edhe nė kėtė intervistė me gazetėn sponsorizuese tė tij dhe tė Nazim Bllaces "Koha Ditore", qė ka pėr detyrė shtetasi amerikan qė nė momentin qė betohet.

Florin aga, gjeje njė avokat tepėr tė fortė, sepse...
Nėse qėndrojnė qoftė edhe vetėm ēereku i akuzave qė bėn PDK-ja nė deklaratėn e saj pėr Florin Krasniqin , ai duhet tė pėrgatitet mirė dhe tė gjejė njė avokat shumė tė mirė. Pėrveē problemeve me EULEX-in, ai do tė kėtė pėrplasje tė forta edhe me ligjin amerikan, me tė cilin ai ėshtė pėrplasur jo njė, por dhjetėra herė.
Mos tė mendojė se shtetėsia amerikane e mbron kėtė "tarzan" tė rrenave. Perkundrazi ka shume rrezik qė ai ta humbė atė shtetėsi vetėm me kėrcėnimet publike dhe thirrjet pėr vėllavrasje e luftė civile para kamerave televizive kosovare. Kėto kėrcėnime dhe akuza janė njė shembull tipik i extorsionit politik dhe ekonomik tė Florin Krasniqit pėr tė mbrojtur asetet e siguruara nė rruge kriminale, me raketing dhe mashtrim ( fraud ) prej tij nė kurriz e nė dėm tė popullit e shtetit tė Kosovės.
Ato janė shembull i qartė i korrupsionit qė mbart nė ēdo qelizė e hap tė tij Florin Krasniqi. Te mos harrojė Florin Krasniqi se jo njė shtetas i thjeshtė, por edhe kongresmen amerikan, si trafikant, tė cilin e ka financuar edhe Florini,…. hėngrėn deri tetė e mė shumė vjet burg pėr mashtrime financiare - ekonomike. Aq me tepėr kur dosjet e tij tė vjetra me drejtėsinė amerikane akoma nuk janė mbyllur.

Gabimi foshnjarak i PDK-sė
Me deklaratėn e saj naive PDK -ja bėri gati hero njė mashtrues ordiner. Sindroma e delirit tė madhėshtisė dhe injoranca politike e kėshilltarėve politikė e juridik tė liderėve tė saj, i ēoi ata nė njė gabim foshnjarak. Ishte koha pėr tė bėrė padi ligjore e jo deklaratė politike pėr njė askush si Florin Krasniqi. Ajo deklaratė ishte njė gabim foshnjarak qė ul prestigjin e partisė me tė votuar nga populli i Kosovės. Rruga e drejtė ishte padia penale me shumė akuza pėr autorin e vetėdenoncuar para kamerave me dhjetėra herė, ose heshtja ndaj tij, dėnimi me injorim.
Si ėshtė e mundur qė partia e lirisė dhe e pavarėsisė sė Kosovės, partia qeverisėse e Kosovės tė bjerė nė nivelin e njė mashtruesi ordiner, tė njė kurrkushi!?
Vallė, pse u dashka qė njė parti qeverisėse tė bėjė padi tek EULEX-i, ose FBI-ja amerikane pėr njė shtetas tė saj qė ka kryer krime tė rrezikshme dhe dėnueshme nga ligjet e Kosovės, tė BE-se dhe SHBA-ve njėkohėsisht ?
Pėr ēfarė ėshtė Ministria e Punėve tė Brendshme, dhe policia e Kosovės!?
Ēfarė i pengon ta arrestojnė dhe ta vėnė nė bankėn e tė akuzuarit kėtė shkelės ligji pėr krimet e kryera qė i shtoi edhe disa akuza tė mirėfillta me gojėn e vet e nė sytė e krejt popullit tė Kosovės duke nxitur trazira, prishje tė rendit e qetėsisė publike me thirrjet e tij pėr luftė civile e vėllavrasje nė Kosovė!?

Fatkeqėsia e "Vetėvendosjes"
Ėshtė fatkeqėsi pėr "Vetėvendosjen" dhe liderin e saj idealist e trim nė kohė tė vėshtira, Albin Kurtin, qė nuk e uli, por e mbajti fort lart kokėn pėrballė bajonetave e autoblindave serbe, qė nuk e uli, por ngriti lart armėt pėrballė tankeve e avionėve luftarakė serbė nė kohėn e gazepit, tė detyrohet te ule kokėn pėrballe deklaratave te pakontrolluara, pėrballė rrenave pa hesap, pėrballė mashtrimeve tė njė "Tarzani" tė vetėdemaskuar tė rrenave e tė moralit tė kurvėrisė si Florin Krasniqi.
Ėshtė koha qė "Vetėvendosja" dhe lideri i saj tė ngrėnė kokėn e t'ia tregojnė vendin cilitdo qė me rrena e me dollarė, me shantazh e raketing, me mashtrime e imoralitet nuk mund te blejė parti qė nuk janė shitur e nuk janė pėr shitje as pėr Florinin e shkaut, e aq mė pak pėr njė Florin "shqiptar"tė bėrė milioner me asetet, me mundin e djersėn, me gjakun e sakrificat tė popullit hero tė Kosovės, pėr lirinė e pavarėsinė e se cilės "mulitmilioneri" i "Brooklyn Conection" ka dhėnė gjithsej 400 dollarė, e nė sajė tė tė cilave ka bėrė dhjetėra milionė nė rrugė e me mjete kriminale, pėr ēka do tė thotė fjalėn e fundit drejtėsia dhe ligji i shtetit tė Kosovės.
"Ne e bėjmė paranė dhe jo paraja neve" thonė amerikanėt. Aq mė tepėr kur kjo para e Florinit mban erė korrupsioni, raketing, gjobe, shtrėngim, krim.
E di dhe e kuptoj se "Vetėvendosja" ka nevojė pėr para, sponsorizime pėr zgjedhje. Por shpėtimi i saj nuk ėshtė paraja e dyshimtė dhe milionat qe mbajne ere te Florin Krasniqit. Nėse jep njė milionė dollarė pėr "Vetėvendosjen" ,a cilindo parti politike nė Kosovė sot, tė bėra nga asetetet e grabitura ose tė reketuara tė Kosovės, Florini e milionerė tė tjerė si ai i japin qė tė pėrfitojnė edhe pushtetin politik , me te cilin synojnė tė bėjnė dhejtra milionė nesėr me korrupsionin nė kurriz e nė dėm tė Kosovės e popullit tė saj, jo pėr bamirėsi as pėr tė mirėn e tyre. Pra korrupsioni fillon qe sot.
Ėshtė nė nderin jo vetėm tė "Vetėvendosjes" ,por edhe tė ēdo partie politike nė Kosovė qė tė mos e korruptojnė votėn, sepse kėshtu korruptojnė edhe votėn dhe te ardhmen e kėtij shteti tė ri dhe popullit te saj.
Vetė fakti qė as 24 orė pas deklaratave vėllavrsėse dhe reketuese tė Florin Krasniqit nė shumė faqe interneti shfaqet thirrja e sponsorizuar prej tij "Florin Kransiqi pėr kryeministėr!" ėshtė tregues i kėtij korruptimi paraprak dhe fatkeqėsie pėr " Vetėvendosjen" e tė ardhmen e Kosovės. Ajo tregon se i vetmi qellim i tij ėshtė t'i shėrbejė xhepit..

Vota e milionerit dhe vota e lypsarit
Ka shembuj plot jo vetėm nga Kosova, por edhe nga bota.
Lirinė e pavarėsinė Kosovės nuk e sollėn ndihmat e ēeqeve multimilionėsh tė mbi 250 milionerėve tė Kosovės nė SHBA e Evropė. E sollėn me se shumti pėr te mos thėnė krejt ēeqet e atdhetarėve tė vėrtetė tė saj qė e hiqnin nga goja e fėmijėve te vet pėr ta ndarė me vėllezėrit e motrat e vet nė Kosovė.
E jo siē ndodh me Florin Krasniqin, qė ka si synim tė vetėm e kryesor qė me ēdo mjet, sado kriminal qoftė, siē ėshtė mashtrimi, reketimi, pėrvetėsimi i pasurive dhe aseteve te popullit te Kosovės, te shtoje milionat e tij dhe te klanit te tij si dhe te fuse nė dorė sa me shumė pushtet politik ne shėrbim te vet e jo te popullit e shtetit tė Kosovės. Si i tillė mė shumė se " Tarzani" i rrenave dhe mashtrimeve Florin Krasniqi ėshtė fatkeqėsia jo vetėm e "Vetėvendosjes", por edhe e krejt Kosovės, nese ato nuk ua ndalin hovin rrenave, mashtrimeve, reketingut, gjobave dhe thirrjeve tė tij pėr vėllavrasje e luftė civile.
Ku ishte dje kur Kosova ishte e pushtuar , ky rrugaēė, qė mburret se do t'ia thyejė dhembet kryeministtrit te zgjedhur nė mėnyrė demorkatike tė Kosovės dhe kryeēlirimtarit e babait te pavarėsise se saj, Hashim Thaēi

Ndriti
15.07.2011, 01:24:17
http://www.gazetalajm.info/thumbnail.php?file=titulli_2_892840373.jpg&size=summary_large
“Tarzani” i rrenave, apo fatkeqėsia e Kosovės

Po t'u besosh librave, intervistave, filmave, videove tė paguara nga Florin Krasniqi pėr Florin Krasniqin, atėherė ēdo naivi e injoranti do t'i krijohej pėrshtypja se ai ėshtė ēlirimtari, shpėtimtari, heroi, vetė "Tarzani" i Kosovės. Cila ėshtė e vėrteta? E vėrteta ėshtė se kontributi i vetėm i "milionerit" Florin Krasniqi pėr lirinė e pavarėsinė e Kosovės janė 400, katėrqind, dollarė qė ai ka dhėnė pėr luftėn pėr liri dhe popullin e Kosovės!?

14 korrik 2011

Rrenat dhe e vėrteta
Po t'u besosh librave, intervistave, filmave, videove tė paguara nga Florin Krasniqi pėr Florin Krasniqin, atėherė ēdo naivi e injoranti do t'i krijohej pėrshtypja se ai ėshtė ēlirimtari, shpėtimtari, heroi, vetė "Tarzani" i Kosovės. Cila ėshtė e vėrteta?
E vėrteta ėshtė se kontributi i vetėm i "milionerit" Florin Krasniqi pėr lirinė e pavarėsinė e Kosovės janė 400, katėrqind, dollarė qė ai ka dhėnė pėr luftėn pėr liri dhe popullin e Kosovės!?
Aq sa mund tė besohet se Kosova mund tė ēlirohej e shpėtohej me vetėm 400 dollarė amerikanė tė Florin Krasniqit, aq mund tė besohet se Florin Krasniqi ėshtė heroi, apo "Tarzani" i Kosovės.
E kam mik Florinin, por e kam me mik tė vėrtetėn… Si qėndron e vėrteta?
Ēdo fjalė qė Florin Krasniqi nxjerr nga goja ėshtė rrenė, thonė jo vetėm bashkėvendėsit e tij nė Vranoc.
Ēdo fjal qė shkruajnė tė tjerėt me pagesėn e Florin Krasniqit pėr Florin Krasniqin ėshtė gėnjeshėr, thonė kolegeė, tė njohur tė tij nė Bruklin.
Everything he tell and everything he pay others to write about him is a lie, pure lie, thonė amerikanėt qė e njohin.
"Unė jam gati tė jap edhe jetėn" kundėr shqiptarėve llomotit ky llafazan kafenesh e kamerash, qė nuk ofroi as jetėn e as kuletėn pėr lirinė e popullit tė vet kundėr terrorizmit e kolonializmit barbar serb. Tė shesėsh burrėri e trimėri mbas beteje ėshtė kollaj… Njė rrenė mė shumė e njė rrenacaku tė shumėfishtė!
Heroizmi i vetem i ketij antiheroi shqiptar eshte rrena, gėnjeshtra, mashtrimi. "sa tė gjejė hajvanė pėr t'i gėnjyer unė jam mbreti i rrenės" thoshte babai i saj Nastradini.

Morali i rėnė i njė njeriu tė rėnė!
Mė shumė e diskretiton vetveten se ia rrit vlerat me pėrrallat e tij serbe me salcė ruse. "Unė nuk ia kam rrėmbyer gruan shokut", thotė Florini pėr tė na shitur "moralin e tij" dhe "besnikėrinė" bashkėshortore. Por "unė kam njė fėmijė tė jashtėligjshėm, pėr ēka e di edhe gruaja"
Pra, njė burrė i martuar, me katėr fėmijė, i kėnaqur me bashkėshorten dhe besnik i saj, tė shkojė me njė femėr tjetėr dhe te ketė njė fėmijė tė jashtėligjshėm ėshtė e gjė e moralshme, ndoshta po, por vetėm sipas moralit tė Florin Krasniqit. Plotėsisht e besueshme nėse do t'u besonim pėrrallave tė gjysheve kur ishim tė vegjėl se na kishin bėrė me krrabza!
Sipas moralit qytetar jo vetėm midis shqiptarėve konservatorė, por kudo nė botė ky lloj morali quhet kurvėri, tradhėti bashkėshortore, prostitucion.
Florin Krasniqi nė " Kohėn Ditore", e kudo ku shfaqet, ai analfabet lexon keq e mė shumė gabime hartimet qė ia thurin tė tjerėt mė parė nga dora nė dorė. Ai fleet hava, pa fakte, e pohon pėr gjoja bankrotimin e PDK-se nė gjyq amerikan. I vetmi argument qė ai sjell pėr kėtė "bankrotim" tė PDK-sė ėshtė se Florin Krasniqi ėshtė shtetas amerikan, dhe si Tarzani, dhe, sipas logjikės s tij, ai me shpatėn e pasaports amerikane ai mund tė presė koka (mizash, krimbash..., sic!) ) para e mbrapa, majtas e djathtas, si Don Kishoti i Manēės.

Shpata e imunitetit dhe heroizmi i Florinit me mizat
Sipas tij, e vetmja gjė qė i jep imunitet , qė e mbron pėr rrenat, mashtrimet, pėr thirrjet e tij pėr vėllavrasje ėshtė tė qenit shtetas amerikan.
Njė rrenė mė shume e njė rrenacaku permanent, multirrenci. Janė me dhjetėra shqiptarė nė Amerikė qė kanė humbur shtetėsinė amerikane vitet e fundit pėr mashtrime, narkotrafik dhe prirje fundamentaliste, tė cilėt ende dergjen nė burg tė pėrjetshėm.
Shtetėsia amerikane, qoftė edhe pėr shtetas amerikanė tė lindur nė SHBA, e jo tė natyralizuar , pra me shtetėsi tė fituar mbi bazėn e statuseve tė ndryshme, nuk mbron askėnd pėrballė shkeljeve tė rėnda ligjore. Janė mbi 10 raste qė presidenti amerikan ua ka hequr shtetėsinė edhe amerikanėve tė lindur natyrisht nė SHBA qysh prej akteve terroriste tė 11 shtatorit tė vitit 2001.
Ėshtė respektimi i ligjit, respektimi i tė drejtave tė njeriut, respektimi i normave demokratike, respektimi i stilit amerikan dhe i kushtetutės amerikane… e jo shkelja e tyre, jo raketimi ( venia e gjobave), ekstorsioni ( shterngimi financiar, ekonomik, politik apo human) mashtrimi, kėrcėnimi i ēfarėdolloj natyre qė pėrdor Florin Krasniqi edhe nė kėtė intervistė me gazetėn sponsorizuese tė tij dhe tė Nazim Bllaces "Koha Ditore", qė ka pėr detyrė shtetasi amerikan qė nė momentin qė betohet.

Florin aga, gjeje njė avokat tepėr tė fortė, sepse...
Nėse qėndrojnė qoftė edhe vetėm ēereku i akuzave qė bėn PDK-ja nė deklaratėn e saj pėr Florin Krasniqin , ai duhet tė pėrgatitet mirė dhe tė gjejė njė avokat shumė tė mirė. Pėrveē problemeve me EULEX-in, ai do tė kėtė pėrplasje tė forta edhe me ligjin amerikan, me tė cilin ai ėshtė pėrplasur jo njė, por dhjetėra herė.
Mos tė mendojė se shtetėsia amerikane e mbron kėtė "tarzan" tė rrenave. Perkundrazi ka shume rrezik qė ai ta humbė atė shtetėsi vetėm me kėrcėnimet publike dhe thirrjet pėr vėllavrasje e luftė civile para kamerave televizive kosovare. Kėto kėrcėnime dhe akuza janė njė shembull tipik i extorsionit politik dhe ekonomik tė Florin Krasniqit pėr tė mbrojtur asetet e siguruara nė rruge kriminale, me raketing dhe mashtrim ( fraud ) prej tij nė kurriz e nė dėm tė popullit e shtetit tė Kosovės.
Ato janė shembull i qartė i korrupsionit qė mbart nė ēdo qelizė e hap tė tij Florin Krasniqi. Te mos harrojė Florin Krasniqi se jo njė shtetas i thjeshtė, por edhe kongresmen amerikan, si trafikant, tė cilin e ka financuar edhe Florini,…. hėngrėn deri tetė e mė shumė vjet burg pėr mashtrime financiare - ekonomike. Aq me tepėr kur dosjet e tij tė vjetra me drejtėsinė amerikane akoma nuk janė mbyllur.

Gabimi foshnjarak i PDK-sė
Me deklaratėn e saj naive PDK -ja bėri gati hero njė mashtrues ordiner. Sindroma e delirit tė madhėshtisė dhe injoranca politike e kėshilltarėve politikė e juridik tė liderėve tė saj, i ēoi ata nė njė gabim foshnjarak. Ishte koha pėr tė bėrė padi ligjore e jo deklaratė politike pėr njė askush si Florin Krasniqi. Ajo deklaratė ishte njė gabim foshnjarak qė ul prestigjin e partisė me tė votuar nga populli i Kosovės. Rruga e drejtė ishte padia penale me shumė akuza pėr autorin e vetėdenoncuar para kamerave me dhjetėra herė, ose heshtja ndaj tij, dėnimi me injorim.
Si ėshtė e mundur qė partia e lirisė dhe e pavarėsisė sė Kosovės, partia qeverisėse e Kosovės tė bjerė nė nivelin e njė mashtruesi ordiner, tė njė kurrkushi!?
Vallė, pse u dashka qė njė parti qeverisėse tė bėjė padi tek EULEX-i, ose FBI-ja amerikane pėr njė shtetas tė saj qė ka kryer krime tė rrezikshme dhe dėnueshme nga ligjet e Kosovės, tė BE-se dhe SHBA-ve njėkohėsisht ?
Pėr ēfarė ėshtė Ministria e Punėve tė Brendshme, dhe policia e Kosovės!?
Ēfarė i pengon ta arrestojnė dhe ta vėnė nė bankėn e tė akuzuarit kėtė shkelės ligji pėr krimet e kryera qė i shtoi edhe disa akuza tė mirėfillta me gojėn e vet e nė sytė e krejt popullit tė Kosovės duke nxitur trazira, prishje tė rendit e qetėsisė publike me thirrjet e tij pėr luftė civile e vėllavrasje nė Kosovė!?

Fatkeqėsia e "Vetėvendosjes"
Ėshtė fatkeqėsi pėr "Vetėvendosjen" dhe liderin e saj idealist e trim nė kohė tė vėshtira, Albin Kurtin, qė nuk e uli, por e mbajti fort lart kokėn pėrballė bajonetave e autoblindave serbe, qė nuk e uli, por ngriti lart armėt pėrballė tankeve e avionėve luftarakė serbė nė kohėn e gazepit, tė detyrohet te ule kokėn pėrballe deklaratave te pakontrolluara, pėrballė rrenave pa hesap, pėrballė mashtrimeve tė njė "Tarzani" tė vetėdemaskuar tė rrenave e tė moralit tė kurvėrisė si Florin Krasniqi.
Ėshtė koha qė "Vetėvendosja" dhe lideri i saj tė ngrėnė kokėn e t'ia tregojnė vendin cilitdo qė me rrena e me dollarė, me shantazh e raketing, me mashtrime e imoralitet nuk mund te blejė parti qė nuk janė shitur e nuk janė pėr shitje as pėr Florinin e shkaut, e aq mė pak pėr njė Florin "shqiptar"tė bėrė milioner me asetet, me mundin e djersėn, me gjakun e sakrificat tė popullit hero tė Kosovės, pėr lirinė e pavarėsinė e se cilės "mulitmilioneri" i "Brooklyn Conection" ka dhėnė gjithsej 400 dollarė, e nė sajė tė tė cilave ka bėrė dhjetėra milionė nė rrugė e me mjete kriminale, pėr ēka do tė thotė fjalėn e fundit drejtėsia dhe ligji i shtetit tė Kosovės.
"Ne e bėjmė paranė dhe jo paraja neve" thonė amerikanėt. Aq mė tepėr kur kjo para e Florinit mban erė korrupsioni, raketing, gjobe, shtrėngim, krim.
E di dhe e kuptoj se "Vetėvendosja" ka nevojė pėr para, sponsorizime pėr zgjedhje. Por shpėtimi i saj nuk ėshtė paraja e dyshimtė dhe milionat qe mbajne ere te Florin Krasniqit. Nėse jep njė milionė dollarė pėr "Vetėvendosjen" ,a cilindo parti politike nė Kosovė sot, tė bėra nga asetetet e grabitura ose tė reketuara tė Kosovės, Florini e milionerė tė tjerė si ai i japin qė tė pėrfitojnė edhe pushtetin politik , me te cilin synojnė tė bėjnė dhejtra milionė nesėr me korrupsionin nė kurriz e nė dėm tė Kosovės e popullit tė saj, jo pėr bamirėsi as pėr tė mirėn e tyre. Pra korrupsioni fillon qe sot.
Ėshtė nė nderin jo vetėm tė "Vetėvendosjes" ,por edhe tė ēdo partie politike nė Kosovė qė tė mos e korruptojnė votėn, sepse kėshtu korruptojnė edhe votėn dhe te ardhmen e kėtij shteti tė ri dhe popullit te saj.
Vetė fakti qė as 24 orė pas deklaratave vėllavrsėse dhe reketuese tė Florin Krasniqit nė shumė faqe interneti shfaqet thirrja e sponsorizuar prej tij "Florin Kransiqi pėr kryeministėr!" ėshtė tregues i kėtij korruptimi paraprak dhe fatkeqėsie pėr " Vetėvendosjen" e tė ardhmen e Kosovės. Ajo tregon se i vetmi qellim i tij ėshtė t'i shėrbejė xhepit..

Vota e milionerit dhe vota e lypsarit
Ka shembuj plot jo vetėm nga Kosova, por edhe nga bota.
Lirinė e pavarėsinė Kosovės nuk e sollėn ndihmat e ēeqeve multimilionėsh tė mbi 250 milionerėve tė Kosovės nė SHBA e Evropė. E sollėn me se shumti pėr te mos thėnė krejt ēeqet e atdhetarėve tė vėrtetė tė saj qė e hiqnin nga goja e fėmijėve te vet pėr ta ndarė me vėllezėrit e motrat e vet nė Kosovė.
E jo siē ndodh me Florin Krasniqin, qė ka si synim tė vetėm e kryesor qė me ēdo mjet, sado kriminal qoftė, siē ėshtė mashtrimi, reketimi, pėrvetėsimi i pasurive dhe aseteve te popullit te Kosovės, te shtoje milionat e tij dhe te klanit te tij si dhe te fuse nė dorė sa me shumė pushtet politik ne shėrbim te vet e jo te popullit e shtetit tė Kosovės. Si i tillė mė shumė se " Tarzani" i rrenave dhe mashtrimeve Florin Krasniqi ėshtė fatkeqėsia jo vetėm e "Vetėvendosjes", por edhe e krejt Kosovės, nese ato nuk ua ndalin hovin rrenave, mashtrimeve, reketingut, gjobave dhe thirrjeve tė tij pėr vėllavrasje e luftė civile.
Ku ishte dje kur Kosova ishte e pushtuar , ky rrugaēė, qė mburret se do t'ia thyejė dhembet kryeministtrit te zgjedhur nė mėnyrė demorkatike tė Kosovės dhe kryeēlirimtarit e babait te pavarėsise se saj, Hashim Thaēi

Ti, qe e ke shkruar kete artikull te gjithe aktivistve, simpatizantve dhe atyre qe po aderojne perdite e me shume ne kete Levizje ua hanksh nga nje cope mut. T`kam tregu diku me heret se edhe Berluskonit ja kane thyer dhembet dhe, mos t`hin ai fiqir se ti e quan baba e ndoshta edhe tjeret ta blejne per sahi. Edhe Kenedin e kane pas kurtalis si rraspillan qe u kane, e per ideale kombetare ketu ne Kosove ka ende djem qe ta qorrojne n`lule t`ballit kete rraspi mashkull Hashim Qenef Peder Thaqin, ne rast se hyn me thelle, pe di ti ku!

Ndriti!

Ndriti
15.07.2011, 14:47:33
Zor, tepėr zor e ke kur rrenacaku tė quan rrenacak! Kur mashtruesi pėrpiqet tė tė mashtrojė! Kur i fyeri tė fyen. Kur i shami tė shan. Kur budallai tė quan budalla. Kur i ndyri pėrpiqet tė tė ndyjė edhe ty. Kur hajni tė quan hajn. Kur i ligu krenohet para syve pėr trimėri. Kur mashtruesi pėrpiqet pėr tė tė bindur se ėshtė engjėll. Kur i padituri trumbeton se ka shumė dije, ka kulturė... Zor e ke kur dhelpra shtiret pulė, kurse ujku qengj. Zor e kanė shteti , Parlamenti dhe vetė populli tė besojnė se budallai s'ėshtė krejt budalla, por budalla ėshtė ai me tė cilin, as me tė mirė, as me tė keq, s'e ke shansin tė merresh vesh, sepse: haj medet, s'i ka dy gishta fytyrė!

Sa ishim dje, dhe sa jemi sot vėrtet: shqiptar!

Nuk na fyen tė tjerėt, aq sa e fyem ne shqiptarėt vetveten! Nuk na pėshtyn tė tjerėt, aq sa e pėshtymė ne vetveten: Pėshtyj pėrpjetė, nė fytyrėn tėnde. Nuk na vranė tė tjerėt, aq sa vramė vetveten...vėllanė...Nuk na shndėrruan nė djall tė tjerėt, aq sa ne e shndėrruam vetveten nė djall e pėrtej djallit. Nuk na shtypen tė tjerėt, aq sa shtypėm shoqi-shoqin...Nuk na rrejtėn tė tjerėt, aq sa rrejtėm vetveten, mikun, vėllanė, aq sa rrejtėm popullin, aq sa rrejtėm atdheun, aq sa rrejtėm Allahun o Krishtin se jemi besimtarė tė besuar. Nuk na urryen tė tjerėt, aq sa urryem vetveten, popullin, fjalėn, aq sa urryem rrenacakėt, tradhtarėt, hafijet, tyxharėt, matrapazėt...Nuk na e shkelen fjalėn, besėn, bukėn tė tjerėt, aq sa ne i kemi shkelur, i kemi pėrbuzur... Na deshėn tė tjerėt, aq sa ne deshėm shoqi-shoqin. Na i pushtuan tė tjerėt trojet etnike, aq kohė sa ne vetė kishim pushtuar (robėruar) vetveten. Na fyen e na shanė e na poshtėruan tė tjerėt, aq sa ne nuk besonim se vetė ishim ata qė fyenim, poshtėronim, shanim rodin e farefisin e djepin e vetveten tonė, dhe heshtnim si skllevėr. Nuk na mohuan (dhe s'arritėn!) tė tjerėt dje krenarinė se ishim e jemi shqiptar, por ne vete sikur rrallė edhe sot e pyesim vetveten: Sa ishim dje dhe sa jemi sot vėrtet: shqiptar?!

Marrja, si rakia...!

Malli mė i lirė, me tė cilin lozim, tregtojmė ne kosovarėt sot, ėshtė Marrja. Kjo tregti me kėtė mall tė lirė nė tregje dhe nė jetėn tonė gati e ka pėr t'u shndėrruar nė njė sindromė kanceroze,dhe, mund tė ndodhė, pastaj shkencėtarėve, filozofėve, mjekėve, hulumtuesve do t'u dalė shumė punė
(por jo edhe ligjit!), sepse, pastaj kokat e ditura me shekuj do tė pėrpiqen pėr tė gjetur ilaē pėr shėrimin e kėsaj sėmundjeje fatale, mirėpo, dyshohet pėr suksesin. Marren sot mund ta gjesh e dėgjosh e takosh ngado tė shkelė kėmba dhe tė zėrė syri: Nė familje, nėpėr rrugė, nėpėr sheshe, nėpėr ndenja e gosti, nėpėr miqėsi...E gjen, e takon, kėtė mall tė ndotur nė fjalė, gojė, brenda njeriut, fėmijėve, grave, pleqve, barinjve, intelektualėve, analfabetėve, pushtetarėve dhe shtetarėve...Kėtė mall tė helmuar nga mikrobi i njė pjelle tė njė ndėrgjegjeje tepėr tė ulėt, banale, mjerane, pa kulturė, tė paditur, e kohės sė shpellave, mos u bėj me kasavet, o miku im, e gjen, e takon, e dėgjon, sot edhe nė qarqe tė larta institucionesh shtetėrore, aty dhe atje ku ngjeshėt, gatuhet, piqet buka e demokracisė, e ndėrtimit tė shtetit, e ardhmėrisė sė atdheut...Marrja nuk zgjedh moshė, as kohė, as vend, as njerėz, por kur e gjen rastin e volitshėm, ajo (Marrja) zgėrdhihet, fėrkon duart, bėhet gati, qesh, mbushet vullnet dhe fuqi, merr turr, hyn brenda kokės, brenda shpirtit dhe moralit tė njeriut pa kulturė, pa dituri, pa pjekuri...Marrja nuk vjen vetė. Marren nuk na e sollėn tė tjerėt nė jetėn tonė kosovare. Marren nuk e soli lejleku nga dhera tė largėta, nga Gjithėsia. Marren s'na e falėn, rrenė qoftė, as stėrgjyshėrit tanė...Marren e kemi pjellė ne vetė. Ne e kemi thirr qė tė na shoqėrojė ngado qė shkel kėmba jonė. Marren s'na e sollėn tė tjerėt. As hasmi as kasapi. Marren e kemi shpikur ne vetė, dhe, o e mirė, o e keqe,ia pafshim llullėn e hairit o tė sherrit. Marrja, flitet, ėshtė sikur rakia: Sa mė shumė e pi, aq mė shumė ke etje pėr tė. Dhe kur mėsohesh me Marren (rakinė),hajt nė paē mundėsi me e lėnė, me ik prej saj.
Marrja kur hyn nė gjak, nė tru, kur bėhet e lirė, ajo s'tė hiqet prej teje, tė mbetėt vetėm tė bėsh vetėvrasje, mė mirė tė bjerė, shpėtim nga Marrja s'ke!

S'arrihet nė cakun e dėshiruar me Marren!

Flitet, Marrja nga goja e tė paditurit, e njeriut pa kulturė, pa ndėrgjegje, pa moral, i fishkur, zgrop, del me lehtėsi, sipas logjikės sė turpit, del si njė plumb me tė cilin ti, o kultivues, ti tyxhar i Marres, shpreson se do tė goditėsh cakun, njeriun, mikun, burrin, e ndofta edhe anėtarėt e familjes sate. Ti, o i Marruar, pjellė e Marrės, qė nė kokėn tėnde pa tru, pa ndėrgjegje, pa moral, pa dinjitet, pėrditė ujit fidanin e sė Keqes, ngado qė shkel kėmba jote: Nė rrugė, ne sheshe, nė shkolla, nė fakultete, nė hotele, dasma e kanagjegje, nė syneti, nė ndenja, nė gosti, nė mbledhje, bile-bile, edhe nė Parlamentin e shtetit tė Kosovės ke arritur pėr ta hedhur farėn e prodhimit tė ndėrgjegjes e moralit tėnd prej njė tė krisuri, pa mend, prej njė prindi, politikani, deputeti, e hedh farėn me emrin: Marre! Fyerje! Sharje! Kėrcėnime! Shantazhe! Rrena! Shpifje! Budallallėk! Dhe, s'tė lė errėsira, injoranca, primitivizmi, padituria, rrugaēėria, pėr tė besuar se Marrja jote nuk mundet me vra askėnd, e pra, as Parlamentin e Kosovės, as kryeministrin e Qeverisė sė Kosovės, as Evropėn demokratike, mbi tė cilėn, me izėn (urdhrin!) e partisė sate, pėrpiqesh me vesh me Marre, me rrena, me shpifje, me urrejtje, fyerje...siē e ka zakon Marrja jote! Dhe, dihet: ai qė shndėrrohet i tėri nė Marre, ai njeri quhet: I Marruar! Prandaj, o i Marruar, lėre tė qetė popullin e Kosovės, Qeverinė, lėri tė qetė fėmijėt tanė dhe fėmijėt tu, mos u pėrpiq pėr ta marruar, pėr ta ligėshtuar, pėr ta mashtruar gjithkėnd , pėr ta bėrė kafshatė pėr dreqin dhe tė birin e dreqit. Populli qė ta hodhi votėn e lirė, jo,jo, e ke gabim, ti, o Palaēo, nuk ta dha populli votėn me fėlliqur, me rrejtur, me shpifur, me u kėrcėnuar, me sha e me shembur, por populli shpresoi kėsaj radhe se je ai qė thoshe e thua se je, por, tjetėr fole, tjetėr dole!

Boll ma!

Dije se populli hollėsisht po tė pėrcjell, ty dhe shokėt sikur ti, po ju dėgjon, krejt ē'bėni mirė, o keq pėr tė (popullin). Ti rren veten tėnde kur shpreson se populli ta dha votėn pėr tė shpikur nė jetėn kosovare Marren! Shpifjen! Rrenėn! Kapadaillėkun! Budallallėkun! Votėn e popullit e keqpėrdor. E pėrdor pėr qėllime tė ulėta, primitive, personale...Populli beson se Parlamenti ka dije, detyrė, obligim shtetėrore e kushtetues qė tė hidhet fuqishėm kundėr zhganeve tė Marres, tė Shpifjeve, kundėr mashtruesve e keqpėrdoruesve tė votės sė lirė tė popullit, kundėr kultivuesve tė Marres, tė poshtėrimit, tė degradimit tė etikės dhe moralit tė Parlamentit tė Kosovės, dhe kėtė obligim mendojmė e ka Parlamenti, me Rregullore tė deputetėve, me ligjin dhe me tė drejtat e obligimet e secilit parlamentar ndaj sjelljeve e veprimeve antiparlamentare tė secilit deputet qė me votėn e popullit sot ulet nė karriget e buta tė Parlamentit tė shtetit tė Republikės sė Kosovės. Parlamenti me siguri e ka tė drejtėn parlamentare, kushtetuese, qytetare, sė paku pėr hir tė popullit, sakrifica, gjaku, vota e tė cilit sot ka bėrė qė Kosova tė jetė shtet, me Kushtetutė, Parlament, Qeveri, dhe me stafin meritor tė Parlamentit. Populli u bėn thirrje: Boll ma! Ta keni me dije, ėshtė lodhur populli! Nuk e meriton marren e tė marruarve populli! Ka Kosova ligje, ka gjykata. Ka drejtėsi. Ka prokurorė!Epo, tė vemi fuqishėm nga e mbara

Edhe ky koka hajn a, : ))))). Khuuu po shume e qeneft i kish pas PDK! N`haps komplet, ... ! Vec kqyrnja facen e hajnit qe e ka. Kur njeriu te filloje me hajni ai shume shpejte kalon edhe ne shkallen tjeter, ne ate te vrasesit, kriminelit. Dhe, zakonisht historia i njef kriminelet si njerz qe ambientohen shume shpejte ne rrethana te reja, me te vetmin kusht, pasurim te shpejte dhe jete te mire me cdo cmim. Por, te gjoret harrojne faktin se poashtu edhe shume shpejte perfundojne neper burgje. Ani keshilltari hajn i kryehajnit-kryekriminelit!...!

Ndriti!Ish-kėshilltari i Thaēit hetohet nga Antikorrupsioni

http://koha.net/repository/images/15shaipi_1507111057_1.jpg

Publikuar: 15.07.2011 - 10:58

Prishtinė, 15 korrik - Ish-kėshilltari i kryeministrit Hashim Thaēi dhe aktualisht deputeti i Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e Partisė Demokratike tė Kosovės, Shaip Muja, ėshtė duke u hetuar nga Agjencia Kundėr Korrupsionit (AKK), pėr konflikt tė interesit nė lidhjet e tij biznesore. Hasan Preteni, drejtori i AKK sė, ka bėrė tė ditur pėr shtypin se "Agjencia ėshtė duke e trajtuar rastin pėr veprimet e mundshme tė konfliktit tė interesit. Deputeti Muja ėshtė duke bashkėpunuar me ne, ligji pėrcakton se faza e hetimeve ėshtė e mbyllur pėr publikun, ne do ta publikojmė vendimin definitiv".

Ai nuk ka dashur tė japė mė shumė detaje nė lidhje me hetimet, njėjtė sikurse deputeti Muja, qė nė Qeverinė "Thaēi I" ishte kėshilltar i kryeministrit Hashim Thaēi. Gazeta ka pritur pėrgjigje qė nga java e kaluar, deputeti Shaip Muja ka pranuar qė i ka marrė pyetjet, por nuk ka dashur tė prononcohej. Sipas shtypit hetimet janė duke u bėrė pėr pėrqindjen e jashtėligjshme tė aksioneve nė kompaninė private "Ana Derm".

Nė deklarimin e pasurisė, tė publikuar nga AKK ja, deputeti Muja ka deklaruar se ka 50% tė aksioneve nė kėtė kompani private, ani pse me Ligjin pėr Parandalimin e Konfliktit tė Interesit, zyrtarit tė lartė publik i lejohet tė ketė nė ndonjė kompani vetėm deri nė 20 % tė aksioneve. Nė kėtė biznes, pos deputetit Muja, me 50 % tė aksioneve punon edhe gruaja e tij, Anita Muja, ndėrsa deputeti Muja ka deklaruar se nga ky biznes ka tė ardhura vjetore nė vlerė vetėm prej 5 mijė eurosh.

Me po kėtė biznes, nė bashkėpunim me kompaninė tjetėr private "Ana Z", pronė e gruas sė deputetit Shaip Muja, Anitės, qė po ashtu ka 50 % tė aksioneve nė "Ana Derm", ky deputet i PDK sė ka pėrfituar njė kontratė edhe nga fondet publike tė Radiotelevizionit tė Kosovės (RTK). Ndryshe, nė deklarimin e pasurisė nė anti korrupsion, deputeti Shaip Muja ėshtė njėri nga 12 milionerėt e Kuvendit tė Kosovės, dhe ka deklaruar se nė pronėsi ka pasuri nė vlerė mbi 2 milionė euro.

http://koha.net/index.php?page=1,13,62619

kosovari50
16.07.2011, 00:16:13
Xhamitė luksoze dhe shkollat ku minjtė dhe gjarpėrinjtė rrezikojnė fėmijėt tanė


Qė nga paslufta e kėtej, Kosova u shndėrrua nė parajsė tė investitorėve tė religjioneve tė ndryshme e nė veēanti atij mysliman. Nė Kosovėn e pasluftės mė tė madhe filluan tė hapen objekte tė kultit fetar tė sekteve religjioze nga mė ekstremėt. Ne filluam t'i pėrqafonim, jo se i besonim atij apo kėtij religjioni, por pėr shkakun se bosat e tyre ofronin dhe ofrojnė mjete materiale rrjetit tė tyre. Kėshtu nė Llapushnikun legjendar, vėllezėrit u ndanė dhe u grindėn, sepse njėri prej tyre kishte marrė iniciativė tė ndėrtonte njė kishė nė fshatin qė askush nuk mbante mend se kishte pasur kishė. Nė njė qytet tė Kosovės u ndanė shqiptarėt sepse dikush e kishte marrė iniciativėn tė hapte qendrėn e "Dėshmitarėve tė Jehovit". Nė Prishtinė protestantėt e filluan aktivitetin e tyre duke promovuar filmin pėr Jezus Krishtin dhe broshura tė ndryshme. Ndėrsa nė tėrė Kosovėn sekti mysliman vehabi ndėrtoi xhami edhe aty ku nuk kishte nevojė, e madje xhamitė i ndėrtonin nė vendet mė strategjike. Pėr kėtė sekt religjioz nuk ėshtė me rėndėsi qė xhamia tė jetė funksionale, por ajo duhej tė ndėrtohej nė vende tė dukshme si buzė rrugės, nė hyrje tė qyteteve dhe fshatrave, nė vende siē ėshtė nė Sllatinė dhe rrethinėn e aeroportit nė atė mėnyrė qė kushdo qė vjen nė Kosovė tė shohė se Kosova ėshtė "vendlindja" e myslimanizmit.

A kemi nevojė tė ndėrtojmė xhami ?

Numri i xhamive tė ndėrtuara nė Kosovėn e pasluftės dhe atyre ekzistuese jo vetėm qė janė tė mjaftueshme, por edhe tė tepėrta. Besimtarėt tanė tė religjionit mysliman masovikisht shkojnė nė xhami vetėm pėr drekėn e tė premteve, kurse ditėve tė tjera xhamitė janė krejtėsisht tė zbrazėta dhe jofunksionale. Ēdo ditė tjetėr xhamitė shėrbejnė vetėm si dekor dhe natyrisht kėtij dekori i shtohet muzika e lutjeve nė gjuhėn arabe, qė ēdo shqiptari tė ndershėm dhe kombėtarisht tė brumosur kėto lutje arabe na shqetėsojnė dhe na neverisin.
Kėto "kėngė" mashkullore tė burrave nga Arabia, tė amplifikuara pėrmes altoparlantėve duke ua ngritur zėrin deri nė maksimum janė shqetėsuese e sidomos nė orėt e hershme tė mėngjesit. Imagjinoni se nė ato orė tė hershme tė mėngjesit tė na lėshonin ēdo ditė tė njėjtėn kėngė mė tė bukur shqipe! Edhe kėnga mė e bukur shqipe do tė na shqetėsonte sikur ajo tė na imponohej ta dėgjojmė nė orėt mė tė hershme tė mėngjesit kur tėrė shqiptarėt bėjnė gjumė. Jam plotėsisht i bindur se Perėndia nuk ka nevojė qė shqiptarėt t'i luten nė gjuhėn arabe e t'i kėndojnė arabisht ēdo ditė tė njėjtat kėngė. Jam i bindur se Perėndia nuk ka nevojė qė lutjet fetare t'i kėndohen me altoparlantė e t'ia ngremė zėrin qė tė shqetėsojmė popullsinė aq herėt nė mėngjes. Nuk ėshtė e vėrtetė se Perėndia ka dėshirė qė ne tė bėrtasim deri nė kupė tė qiellit qė t'i lutemi. Nė fakt nė Kuran, thuhet qė secili t'i lutėt Perėndisė nė heshtje dhe pėr veten e tij e nė gjuhėn e tij. Nėse nė shkojmė nė xhami dhe ia lėshojmė zėrin amplifikatorėve tė teknikės qė zėri i arabėve tė kumbojė deri nė qiell, ne nuk e bėjmė pėr Perėndinė, por e bėjmė qė tjerėve t'ua imponojmė dėshirat e disa bosėve religjiozė nėn hije. Kapove tė mafies radikale islamiste tė paguar nga shėrbimet sekrete tė armikut tonė i konvenojnė qė Kosovėn ta shndėrrojnė nė shtet islamist radikal. Kapot mafioze duhet t'i pėrgjigjen padronit tė tyre pėr sukseset e t'i ngrenė shqiptarėt nė vėllavrasje fetare qė asnjėherė nuk ka ekzistuar te ne. Kėta bosa mafiozė radikalė qė kanė lėshuar rrėnjėt edhe nė poste kyēe nė qeverinė tonė duhet tė tregojnė sukses para padronit tė tyre. Shikoni shtėpitė e tyre qė e kalojnė shumėn e njė milion eurove! Shikoni si vozitėn me xhipa tė shtrenjtė qė kalojnė shumėn e 100 mijė eurove! Shikojeni si drekojnė dhe darkojnė nė restorantet mė tė shtrenjta duke pirė alkool! Kėta bosa radikalė kur takohen me personalitete euro-amerikane thonė se nuk janė myslimanė. Kėta janė dyfytyrėsh, por jo anėtarėsia e tyre qė shefat i pėrdorin pėr interesa tė tyre personale dhe kundėr interesave tė Kosovės.

A kupton Perėndia shqip ?

Dikur serbėt thoshin se Zoti di vetėm serbisht. Budistėt thonė se Zoti i kupton lutjet vetėm nė gjuhėn e tyre. Arabėt insistojnė edhe sot qė Zotit duhet lutur vetėm arabisht se nė gjuhėt e tjera Zoti nuk i fal gabimet. Vatikani deri vonė ka pretenduar po ashtu qė lutjet tė thuhen vetėm latinisht. Kur francezėt dhe popujt e tjerė e kundėrshtuan politikėn e Vatikanit duke i pėrkthyer lutjet fetare nė gjuhėn franceze, u pajtuan tė gjithė se Zoti tė kupton nė ēdo gjuhė. Jam shumė i bindur se Zoti e di gjuhėn shqipe dhe ka dėshirė qė ne shqiptarėt t'i lutemi e t'i kėndojmė lutjet fetare vetėm nė gjuhėn shqipe, sepse ėshtė ndėr gjuhėt qė ka muzikalitet. Gjuha shqipe ka njė melodi dhe njė tingėllim qė tė kėnaqė shpirtin. Kur kėndojmė apo flasim shqip tė huajve u lėmė pėrshtypje se jemi popull me njė kulturė tė lashtė. Edhe Zotit i pėlqen gjuha shqipe, e vetėm disa shqiptarėve tė paguar nga tjetėrkush nuk u pėlqen.

Po kush paguhet nga tjetėrkush?

Pasi jam mysliman dhe i besoj Zotit, dua tė tėrheq njė paralele nė kohė. Mė kujtohen disa qė dikur flisnin kundėr fesė islame dhe me revole qė ua kishte dhuruar shėrbimi sekret serb i shuanin dritat e llambave, duke u thėnė hoxhallarėve se me lutje nuk shuhet drita, por me revole. Tė tillėt pinin alkool kafeneve, ku kameriere kishte vajza serbe nga Serbia. Zoti i tyre ishte Tito, Millosheviqi e nė veēanti Serbia.
Ēuditėrisht nė Kosovėn e pasluftės ata qė dikur e shanin Zotin, nė oda tė burrave me revole i fiknin dritat, u shndėrruan duke u bėrė myslimanė. Ata ndryshuan edhe pamjen e tyre fizike. Asokohe shkonin tė rruar, tė veshur me kostume e kravata, sot lėshuan mjekra dhe mbėshtillen me veshje arabe. Para pak ditėsh e takova njėrin prej tyre nuk arrita ta njoh, sepse ai tani kishte lėshuar njė mjekėr tė gjatė, e cila kishte filluar tė merrte ngjyrėn e hekurit tė ndryshkur. Ai kishte ndryshuar rrėnjėsisht. Fliste pėr besimin e tij religjioz dhe thoshte kurrė nuk ėshtė vonė tė kthehesh nė rrugėn e Zotit. Kur ia shtrova pyetjen pse ai dikur mė kundėrshtonte kur unė shkoja nė xhami, mė tha se asokohe e kishte pasur si detyrė partiake tė kundėrshtonte. Kur e pyeta pse tash mė kundėrshton pėr opinionin tim, u pėrgjigj se unė paskam mbetur nė besimin tim klasik e se tash duhet besuar nė sektin e tij islamist. Shembullin tim besoj se secili prej gjeneratės sime e ka nė fshatin e tij, nė lagjen e tij e nė ēdo qytet tė Kosovės. Sot janė konvertuar nė sekte fetare ata qė dje i shėrbyen Serbisė. Shpesh mendoj se nėse ata punuan pėr t'i shėrbyer Serbisė devotshmėrisht, tani Serbia i kushtėzon dhe kėta patjetėr duhet t'u binden urdhrave tė padronėve serbė.
Ky ishte vetėm njė shembull i gjeneratės sime qė nuk mund tė pėrdoret si fakt konkret, sepse nė sektet religjioze myslimane ka edhe pjesėtarė tė rinj, tė cilėt nuk e kanė pėrjetuar sistemin komunist. Si u bėnė kėta tė rinj shqiptarė simpatizues tė sektit mė radikal nė botė?! Qė ky sekt islamist radikal tė pėrhapej nė Kosovė, u derdhėn miliarda dollarė. Kjo shumė parash u pėrdor pėr hapjen e kurseve tė rrobaqepėsisė, kurseve kompjuterike dhe kurseve tė tjera falas, por me kusht qė tė mėsoheshin lutjet arabe. Njė pjesė e parave u pėrdorėn pėr zyra, depo, pėr ferexhe, pėr tė lėshuar mjekra si shenjė identifikuese vėllazėrie e sektit dhe ndėrtim tė xhamive. Pjesa tjetėr u jepet disa personaliteteve shqiptare tė cilėt shumėn mė tė madhe e pėrdorin pėr interesa tė tyre personale dhe njė pjesė ua ndajnė bosave mė tė vegjėl. Kėshtu qė ėshtė krijuar njė sistem mafioz islamist, tė cilėt as qė besojnė nė myslimanizėm, por religjionin e pėrdorin si mjet pėr pėrfitime personale. Kėta nė emėr tė myslimanizmit marrin para mė shumė se sa Bashkėsia Islame e Kosovės. Me para tė derdhura nga Serbia kanė arritur tė krijojnė rrjetin e tyre dhe tė pretendojnė se Bashkėsia Islame e Kosovės nuk ėshtė myslimane dhe se sekti i tyre i ardhur nga shkretėtirat e pėrvėluara arabe ėshtė religjioni i vėrtetė.

Cili ėshtė besimtar i vėrtetė?

Kėta qė pretendojnė se vetėm sekti i tyre ėshtė afėr Zotit, a nuk u vjen keq kur shohin grevistėt e UĒK-sė nė qendėr tė Prishtinės tė cilėt nuk kanė strehė mbi kokė?! Kėtyre besimtarėve myslimanė a nuk u vjen keq kur shohin se nxėnėsit e shkollave tona rrezikohen prej gjarpėrinjve?! Kėtyre myslimanėve a nuk u vjen keq kur shohin se gjatė muajve tė dimrit nxėnėsit tanė nuk kanė ngrohje?! Nxėnėsit tanė udhėtojnė kilometra tė tėrė sepse nuk e kanė shkollėn afėr.
Mysliman i vėrtetė ėshtė ai qė fėmijėve tanė u ndėrton shkolla e jo xhami. Secili prej nesh po e sheh se nxėnėsit tanė nuk kanė vend ku tė mėsojnė dhe pėr kėtė shkollat tona punojnė edhe me tri ndėrrime. Do tė ishte mė mirė qė fėmijėt tanė tė mėsojnė nė dy ndėrrime apo pse jo edhe vetėm nė njė ndėrrim, si tėrė shkollat e botės sė civilizuar. Kur tė krijohen kushtet qė nxėnėsit tanė tė mėsojnė vetėm nė njė ndėrrim, atėherė ndėrtoni xhami e kisha edhe ashtu tė zbrazėta. Nuk mund tė jesh mysliman i mirė nėse nuk punon pėr Kosovėn, sepse nė Kuran shkruan: "Pa din nuk ka iman", e qė nė shqip do tė thotė: "Pa atdhe nuk ke fe". Pra, ta ndėrtojmė atdheun tonė, t'u krijojmė kushte fėmijėve tanė. Bazuar nė fjalėt e librit tė shenjt, Zoti do tė hidhėrohet nė tė gjithė ata shqiptarė qė pretendojnė se Arabia ėshtė atdheu i tyre. Arabia ėshtė vendi ku ka lindur profeti Muhamet, e Kosova ėshtė vendi ku kanė lindur profetė tė gjitha kohėve si: Hasan Prishtina, Bajram Curri, Isa Boletini, Adem Demaēi, Adem Jashari, i cili do tė mbetet profet i profetėve tanė. Meka ėshtė vendi i tė gjithė myslimanėve, por Prekazi ėshtė vendi mė i shenjtė nė botė, sepse aty u vranė mizorisht edhe fėmijėt nė djep. Nėse nuk i respektojmė ngjarjet e Prekazit, Zoti do tė zemėrohet kundėr shqiptarėve.
http://www.presheva.com/thumbnail.php?file=temp/Xhamia_972271011.jpg&size=article_medium

Ndriti
20.07.2011, 15:02:43
Ky pederi duhet me tregu edhe kush e ka asish me nenshkru, tovonaj duhet edhe me dal ne Gjyq e natyrisht edhe ata qe e kane fut llugave kete shkret. Me e damtu nje burim finansiar eshte veper e rende penale, ndersa me keto qe i thot ndoshta mund ta bind ndonje qajgji se ja kane ngul pak qaty e ky ska faj. Krejt n`haps komplet, kete bande kriminelesh.

Ndriti!

Haxha: Mė detyruan tė nėnshkruaj kontrata nė dėmtė PTK-sė

http://koha.net/repository/images/20haxha_2007111447_1.jpg
Publikuar: 20.07.2011 - 14:48

Prishtinė, 20 korrik – Drejtori i Pėrgjithshėm i PTK-sė Syqri Haxha, pėrmes njė kumtese dėrguar medieve thotė se ėshtė detyruar tė nėnshkruajė kontrata tė dėmshme pėr PTK-nė. Nė kėtė kumtesė, ai ka shkruar: “Unė Shyqyri Haxha, drejtor i Pėrgjithshėm nė Post dhe Telekomunikacioin e Kosovės, dėshiroj tė ju informoj pėr gjerat si nė vijim:

Edhe pse pozicioni im si personi numėr njė nė PTK nėnkupton vendimmarrje dhe pėrgjegjės pėr tė gjitha veprimet dhe kontratat e nėnshkruara, kohėt e fundit, mua mė duhet tė ju them shumė sinqerisht qė unė kam qenė i shtyrė shume herė tė veproj dhe tė nėnshkruaj kontrata jashtė vullnetit tim.

Pėrveē kontratės me Dardafonin, unė kam qenė gjithashtu i detyruar tė nėnshkruaj njėrėn prej kontratave mė tė dėmshme nė historinė e PTK –sė nė dhjetė vjetėt e fundit.

Fjala ėshtė pėr kontratėn (me numėr protokolli 013233/09) nė mes tė PTK- sė dhe IPKO -s pėr dhėnien e fijeve optike kompanisė IPKO.

IPKO si konkurrenti i vetėm ndaj PTK –sė nė tė gjitha fushat e veprimit ka pasur njė mangėsi tė madhe nė operim pasi qe nuk ka poseduar rrjetin e vet optik nė territorin e Kosovės. Kjo i ka dhėnė PTK –sė njė avantazh shumė tė madh nė tregun konkurrues tė shėrbimeve pasi realizimi i shėrbimeve tė PTK –sė ėshtė bėrė nė mėnyre mė profesionale dhe me kualitet pa konkurrencė.

Me dhėnien nė shfrytėzim tė kėtyre fijeve konkurrentit tė vetėm tė saj, PTK i ka shkaktuar dėme shumė tė mėdha operimit dhe suksesit tė saj nė tregun e Kosovės.

Pra IPKO tash e dy vjet ofron shėrbime nė Tregun e Kosovės dhe i konkurron direkt PTK-sė duke shfrytėzuar infrastrukturėn mė tė vlefshme qė PTK ka si avantazh ndaj konkurrentit tė vetėm -IPKO.

Tė hyrat qė PTK merr nga IPKO me kėtė kontratė, janė shumė herė mė tė vogla nė krahasim me humbjet qė shkaktohen nė anėn tjetėr. Humbja vjetore qe kjo kontratė i shkakton PTK- sė nė vit ėshtė 11 milionė euro.

Duke parė humbet e pėrmendura me lartė, unė kam vendosur tė ndėrpres njė gjė tė tillė nė muajin prill tė kėtij viti. Nė bazė tė nenit 12 tė kėsaj kontratė, me 19 prill 2011 kam dėrguar njė njoftim (protokolluar me datėn 19.04.2011 numėr 1778111) drejtorit ekzekutiv tė IPKO -s duke e njoftuar (90 ditė paraprakisht) qė mė 17 Korrik 2011 PTK pėr shkak tė nevojave tė saj do tė shkėputur kontratėn e qiradhėnies se fijeve optike.

Pėrkundėr letrės nė fjale, unė kam qenė prapė i shtyrė tė veproj kundėr vullnetit tim dhe kompanisė IPKO t’ia vazhdoj kontratėn e cila do tė jetė njėra prej arsyeve kryesore nė zvogėlimin e vlerės se PTK –sė para privatizimit.

Ju lutėm ma respektoni vendimin qe mos tė jap komunikatė tjetėr nė lidhje me faktet e pėrmendura nė ketė e mail”, pėrfundon kumtesa e drejtorit tė pėrgjithshėm tė PTK-sė Shyqri Haxha nė tė cilėn ai ka bashkangjitur kopjet e kontratave tė pėrmendura.

http://koha.net/index.php?page=1,13,63293

gjithesia
20.07.2011, 15:24:28
Xhamitė luksoze dhe shkollat ku minjtė dhe gjarpėrinjtė rrezikojnė fėmijėt tanė


Qė nga paslufta e kėtej, Kosova u shndėrrua nė parajsė tė investitorėve tė religjioneve tė ndryshme e nė veēanti atij mysliman. Nė Kosovėn e pasluftės mė tė madhe filluan tė hapen objekte tė kultit fetar tė sekteve religjioze nga mė ekstremėt. Ne filluam t'i pėrqafonim, jo se i besonim atij apo kėtij religjioni, por pėr shkakun se bosat e tyre ofronin dhe ofrojnė mjete materiale rrjetit tė tyre. Kėshtu nė Llapushnikun legjendar, vėllezėrit u ndanė dhe u grindėn, sepse njėri prej tyre kishte marrė iniciativė tė ndėrtonte njė kishė nė fshatin qė askush nuk mbante mend se kishte pasur kishė. Nė njė qytet tė Kosovės u ndanė shqiptarėt sepse dikush e kishte marrė iniciativėn tė hapte qendrėn e "Dėshmitarėve tė Jehovit". Nė Prishtinė protestantėt e filluan aktivitetin e tyre duke promovuar filmin pėr Jezus Krishtin dhe broshura tė ndryshme. Ndėrsa nė tėrė Kosovėn sekti mysliman vehabi ndėrtoi xhami edhe aty ku nuk kishte nevojė, e madje xhamitė i ndėrtonin nė vendet mė strategjike. Pėr kėtė sekt religjioz nuk ėshtė me rėndėsi qė xhamia tė jetė funksionale, por ajo duhej tė ndėrtohej nė vende tė dukshme si buzė rrugės, nė hyrje tė qyteteve dhe fshatrave, nė vende siē ėshtė nė Sllatinė dhe rrethinėn e aeroportit nė atė mėnyrė qė kushdo qė vjen nė Kosovė tė shohė se Kosova ėshtė "vendlindja" e myslimanizmit.

A kemi nevojė tė ndėrtojmė xhami ?

Numri i xhamive tė ndėrtuara nė Kosovėn e pasluftės dhe atyre ekzistuese jo vetėm qė janė tė mjaftueshme, por edhe tė tepėrta. Besimtarėt tanė tė religjionit mysliman masovikisht shkojnė nė xhami vetėm pėr drekėn e tė premteve, kurse ditėve tė tjera xhamitė janė krejtėsisht tė zbrazėta dhe jofunksionale. Ēdo ditė tjetėr xhamitė shėrbejnė vetėm si dekor dhe natyrisht kėtij dekori i shtohet muzika e lutjeve nė gjuhėn arabe, qė ēdo shqiptari tė ndershėm dhe kombėtarisht tė brumosur kėto lutje arabe na shqetėsojnė dhe na neverisin.
Kėto "kėngė" mashkullore tė burrave nga Arabia, tė amplifikuara pėrmes altoparlantėve duke ua ngritur zėrin deri nė maksimum janė shqetėsuese e sidomos nė orėt e hershme tė mėngjesit. Imagjinoni se nė ato orė tė hershme tė mėngjesit tė na lėshonin ēdo ditė tė njėjtėn kėngė mė tė bukur shqipe! Edhe kėnga mė e bukur shqipe do tė na shqetėsonte sikur ajo tė na imponohej ta dėgjojmė nė orėt mė tė hershme tė mėngjesit kur tėrė shqiptarėt bėjnė gjumė. Jam plotėsisht i bindur se Perėndia nuk ka nevojė qė shqiptarėt t'i luten nė gjuhėn arabe e t'i kėndojnė arabisht ēdo ditė tė njėjtat kėngė. Jam i bindur se Perėndia nuk ka nevojė qė lutjet fetare t'i kėndohen me altoparlantė e t'ia ngremė zėrin qė tė shqetėsojmė popullsinė aq herėt nė mėngjes. Nuk ėshtė e vėrtetė se Perėndia ka dėshirė qė ne tė bėrtasim deri nė kupė tė qiellit qė t'i lutemi. Nė fakt nė Kuran, thuhet qė secili t'i lutėt Perėndisė nė heshtje dhe pėr veten e tij e nė gjuhėn e tij. Nėse nė shkojmė nė xhami dhe ia lėshojmė zėrin amplifikatorėve tė teknikės qė zėri i arabėve tė kumbojė deri nė qiell, ne nuk e bėjmė pėr Perėndinė, por e bėjmė qė tjerėve t'ua imponojmė dėshirat e disa bosėve religjiozė nėn hije. Kapove tė mafies radikale islamiste tė paguar nga shėrbimet sekrete tė armikut tonė i konvenojnė qė Kosovėn ta shndėrrojnė nė shtet islamist radikal. Kapot mafioze duhet t'i pėrgjigjen padronit tė tyre pėr sukseset e t'i ngrenė shqiptarėt nė vėllavrasje fetare qė asnjėherė nuk ka ekzistuar te ne. Kėta bosa mafiozė radikalė qė kanė lėshuar rrėnjėt edhe nė poste kyēe nė qeverinė tonė duhet tė tregojnė sukses para padronit tė tyre. Shikoni shtėpitė e tyre qė e kalojnė shumėn e njė milion eurove! Shikoni si vozitėn me xhipa tė shtrenjtė qė kalojnė shumėn e 100 mijė eurove! Shikojeni si drekojnė dhe darkojnė nė restorantet mė tė shtrenjta duke pirė alkool! Kėta bosa radikalė kur takohen me personalitete euro-amerikane thonė se nuk janė myslimanė. Kėta janė dyfytyrėsh, por jo anėtarėsia e tyre qė shefat i pėrdorin pėr interesa tė tyre personale dhe kundėr interesave tė Kosovės.

A kupton Perėndia shqip ?

Dikur serbėt thoshin se Zoti di vetėm serbisht. Budistėt thonė se Zoti i kupton lutjet vetėm nė gjuhėn e tyre. Arabėt insistojnė edhe sot qė Zotit duhet lutur vetėm arabisht se nė gjuhėt e tjera Zoti nuk i fal gabimet. Vatikani deri vonė ka pretenduar po ashtu qė lutjet tė thuhen vetėm latinisht. Kur francezėt dhe popujt e tjerė e kundėrshtuan politikėn e Vatikanit duke i pėrkthyer lutjet fetare nė gjuhėn franceze, u pajtuan tė gjithė se Zoti tė kupton nė ēdo gjuhė. Jam shumė i bindur se Zoti e di gjuhėn shqipe dhe ka dėshirė qė ne shqiptarėt t'i lutemi e t'i kėndojmė lutjet fetare vetėm nė gjuhėn shqipe, sepse ėshtė ndėr gjuhėt qė ka muzikalitet. Gjuha shqipe ka njė melodi dhe njė tingėllim qė tė kėnaqė shpirtin. Kur kėndojmė apo flasim shqip tė huajve u lėmė pėrshtypje se jemi popull me njė kulturė tė lashtė. Edhe Zotit i pėlqen gjuha shqipe, e vetėm disa shqiptarėve tė paguar nga tjetėrkush nuk u pėlqen.

Po kush paguhet nga tjetėrkush?

Pasi jam mysliman dhe i besoj Zotit, dua tė tėrheq njė paralele nė kohė. Mė kujtohen disa qė dikur flisnin kundėr fesė islame dhe me revole qė ua kishte dhuruar shėrbimi sekret serb i shuanin dritat e llambave, duke u thėnė hoxhallarėve se me lutje nuk shuhet drita, por me revole. Tė tillėt pinin alkool kafeneve, ku kameriere kishte vajza serbe nga Serbia. Zoti i tyre ishte Tito, Millosheviqi e nė veēanti Serbia.
Ēuditėrisht nė Kosovėn e pasluftės ata qė dikur e shanin Zotin, nė oda tė burrave me revole i fiknin dritat, u shndėrruan duke u bėrė myslimanė. Ata ndryshuan edhe pamjen e tyre fizike. Asokohe shkonin tė rruar, tė veshur me kostume e kravata, sot lėshuan mjekra dhe mbėshtillen me veshje arabe. Para pak ditėsh e takova njėrin prej tyre nuk arrita ta njoh, sepse ai tani kishte lėshuar njė mjekėr tė gjatė, e cila kishte filluar tė merrte ngjyrėn e hekurit tė ndryshkur. Ai kishte ndryshuar rrėnjėsisht. Fliste pėr besimin e tij religjioz dhe thoshte kurrė nuk ėshtė vonė tė kthehesh nė rrugėn e Zotit. Kur ia shtrova pyetjen pse ai dikur mė kundėrshtonte kur unė shkoja nė xhami, mė tha se asokohe e kishte pasur si detyrė partiake tė kundėrshtonte. Kur e pyeta pse tash mė kundėrshton pėr opinionin tim, u pėrgjigj se unė paskam mbetur nė besimin tim klasik e se tash duhet besuar nė sektin e tij islamist. Shembullin tim besoj se secili prej gjeneratės sime e ka nė fshatin e tij, nė lagjen e tij e nė ēdo qytet tė Kosovės. Sot janė konvertuar nė sekte fetare ata qė dje i shėrbyen Serbisė. Shpesh mendoj se nėse ata punuan pėr t'i shėrbyer Serbisė devotshmėrisht, tani Serbia i kushtėzon dhe kėta patjetėr duhet t'u binden urdhrave tė padronėve serbė.
Ky ishte vetėm njė shembull i gjeneratės sime qė nuk mund tė pėrdoret si fakt konkret, sepse nė sektet religjioze myslimane ka edhe pjesėtarė tė rinj, tė cilėt nuk e kanė pėrjetuar sistemin komunist. Si u bėnė kėta tė rinj shqiptarė simpatizues tė sektit mė radikal nė botė?! Qė ky sekt islamist radikal tė pėrhapej nė Kosovė, u derdhėn miliarda dollarė. Kjo shumė parash u pėrdor pėr hapjen e kurseve tė rrobaqepėsisė, kurseve kompjuterike dhe kurseve tė tjera falas, por me kusht qė tė mėsoheshin lutjet arabe. Njė pjesė e parave u pėrdorėn pėr zyra, depo, pėr ferexhe, pėr tė lėshuar mjekra si shenjė identifikuese vėllazėrie e sektit dhe ndėrtim tė xhamive. Pjesa tjetėr u jepet disa personaliteteve shqiptare tė cilėt shumėn mė tė madhe e pėrdorin pėr interesa tė tyre personale dhe njė pjesė ua ndajnė bosave mė tė vegjėl. Kėshtu qė ėshtė krijuar njė sistem mafioz islamist, tė cilėt as qė besojnė nė myslimanizėm, por religjionin e pėrdorin si mjet pėr pėrfitime personale. Kėta nė emėr tė myslimanizmit marrin para mė shumė se sa Bashkėsia Islame e Kosovės. Me para tė derdhura nga Serbia kanė arritur tė krijojnė rrjetin e tyre dhe tė pretendojnė se Bashkėsia Islame e Kosovės nuk ėshtė myslimane dhe se sekti i tyre i ardhur nga shkretėtirat e pėrvėluara arabe ėshtė religjioni i vėrtetė.

Cili ėshtė besimtar i vėrtetė?

Kėta qė pretendojnė se vetėm sekti i tyre ėshtė afėr Zotit, a nuk u vjen keq kur shohin grevistėt e UĒK-sė nė qendėr tė Prishtinės tė cilėt nuk kanė strehė mbi kokė?! Kėtyre besimtarėve myslimanė a nuk u vjen keq kur shohin se nxėnėsit e shkollave tona rrezikohen prej gjarpėrinjve?! Kėtyre myslimanėve a nuk u vjen keq kur shohin se gjatė muajve tė dimrit nxėnėsit tanė nuk kanė ngrohje?! Nxėnėsit tanė udhėtojnė kilometra tė tėrė sepse nuk e kanė shkollėn afėr.
Mysliman i vėrtetė ėshtė ai qė fėmijėve tanė u ndėrton shkolla e jo xhami. Secili prej nesh po e sheh se nxėnėsit tanė nuk kanė vend ku tė mėsojnė dhe pėr kėtė shkollat tona punojnė edhe me tri ndėrrime. Do tė ishte mė mirė qė fėmijėt tanė tė mėsojnė nė dy ndėrrime apo pse jo edhe vetėm nė njė ndėrrim, si tėrė shkollat e botės sė civilizuar. Kur tė krijohen kushtet qė nxėnėsit tanė tė mėsojnė vetėm nė njė ndėrrim, atėherė ndėrtoni xhami e kisha edhe ashtu tė zbrazėta. Nuk mund tė jesh mysliman i mirė nėse nuk punon pėr Kosovėn, sepse nė Kuran shkruan: "Pa din nuk ka iman", e qė nė shqip do tė thotė: "Pa atdhe nuk ke fe". Pra, ta ndėrtojmė atdheun tonė, t'u krijojmė kushte fėmijėve tanė. Bazuar nė fjalėt e librit tė shenjt, Zoti do tė hidhėrohet nė tė gjithė ata shqiptarė qė pretendojnė se Arabia ėshtė atdheu i tyre. Arabia ėshtė vendi ku ka lindur profeti Muhamet, e Kosova ėshtė vendi ku kanė lindur profetė tė gjitha kohėve si: Hasan Prishtina, Bajram Curri, Isa Boletini, Adem Demaēi, Adem Jashari, i cili do tė mbetet profet i profetėve tanė. Meka ėshtė vendi i tė gjithė myslimanėve, por Prekazi ėshtė vendi mė i shenjtė nė botė, sepse aty u vranė mizorisht edhe fėmijėt nė djep. Nėse nuk i respektojmė ngjarjet e Prekazit, Zoti do tė zemėrohet kundėr shqiptarėve.
http://www.presheva.com/thumbnail.php?file=temp/Xhamia_972271011.jpg&size=article_medium...


Ma mire hiq se sa flliq! Islami terrorist, islami ekstremist, islami vehabist, ekstremistet islam,jane termet te cilat i ndegjojme Nje dite po, e nje dite Po dhe lexojme 3 here ne dite. Nje fjale e urte dhe e menēur popullore thote me mire hiq se sa flliq, si duket kjo fjale po ka kuptim te rende qe disa intelektual dhe disa persona super-smart nuk po e kuptojne dhe nuk po arrin ta deshifrojne. Modestia eshte arma me e mire e ēdo njeriu, kur eshte fjala per diēka qe nuk e di, modestia me e mire eshte fjala.Nuk e di Nje gje po me iriton mua si student i Univestitetit te Prishtines(fakult. Juridik dhe fakult.Edukimit dep. informatik dhe teknologji) dhe Universiteti i Evropes-Juglindore dega leadership,po me iriton qeshtja qe kur lexova kete artikull me iritoi padituria dhe ato gjykimet nga mendjet e tyre te padijeshme.
Gjate leximit te shkrimit me vinte per te qeshur, njekohesisht me vinte per te qare, me vinte per te qeshur kur lexoja per islamin dhe shkrimin e tij qe ishte munduar ta lulezonte sa me mire sa per tia lexuar dikush dhe per tu paraqitur si nje intelektual i vertet, por ajo qe me vinte per te qare ishte se ne vete mberthente nje padituri nje njeri qe paragjykon shume madje flet pa prova,fakte, per kete me vinte per te qare.Intelektuali po fol me Tnime? Nje njeri qe eshte i shkolluar nuk paragjykon, por i verteton, fakton, dhe deshmon per ate qe flet, por si duket intelektuali ne fjale nuk din ,dhe nuk duan, nuk munden. Paragjykimet e teperta bazuar ne emocione, padituri dhe inate jane me te ashpra se sa arma.
Ne aspektin psikologjik paragjykimet sjellin inatin, inati sjelle urrejtjen, urrejtja sjelle ndarjen, ndarja sjelle dhune, dhuna sjelle konflikt, konflikti sjelle lufte, eshte nje hirearki qe prape e pershkruajta me frik qe as kete nuk do ta kuptonte super-intelektuali yne ne fjale(i vetquajturi)

Ne nje shtet demokratik dhe ligjor kushtetuta eshte akti me i larte legjislativ i nje vendi ..... ups.... po as termin kushtetute nuk e kuptojne. Deklarata universale per te drejtat e njeriut garanton lirine e besimit ( ups... as kete nuk e kuptojne se eshte ne gjuhen e huaj anglisht?) Linda pyetja ēka kuptojne keta???? Fatmiresia eshte qe nuk jam supersmart dhe super-intelektual per kete une dua ti marr disa fakte qe shpresoje ti thjeshtesoje sa me shume per keta super-smartat qe ta kuptojne. Fatmiresia eshte qe di pak nga disa gjuhe te botes, njera nder to edhe arabishtja. Ne fillim gabova nuk tregova qe une punoje edhe ne Kfor-in Amerikan e jo ne organizata Terroriste ekstremiste, mafioze, islame .
Padituria jone eshte armiku me i madh i joni goje-dhenat dhe guret e mezhdave na kan kushtuar dhe po na kushtojne vazhdimisht e kjo vetem per faktin qe ne si popull pak shkruajm e me shume mbajm mend, po prap biem ne kundershtim me veten tone ku nje fjale e urte popullore thote Budalla man nmen e i meqmi shkrun.
Une do filloj te komentoj disa pjese te ketill artikulli intelektualist.
Gjate ketij artikulli shkruesi i ketij artikulli u pa qe nuk ka informacion te bollshem per temen qe e trajtoi, ku per islamin thote qe eshte terrorist kurse perkthyer nga fjala arabe Islam do te thote paqe. A thua eshte problemi qe nuk e di gjuhen? apo flet me Tnime ????
Nje formul e thjesht thote Paqe+ terrorizem= nuk shkojne?, pas disa fjaleve thote qe Perendia ne Kuran thote qe te luteni per veten dhe me veten( dmth pa ze nder-vete), por si duket me ndegjim paska problem se vet termi Kuran dmth lexim me ze? .. nuk ka faj se nuk po e ditka gjuhen Arabe dhe se fjala Ezan nuk do te thote kenge burrash ne gjuhen arabe, por Ezan do te thote thirrje, por nuk ka problem se i nderuari paska qendru vetem neper oda dhe ka qene pak nga ata pleq qe kan dite gjuhen arabe.
Gazetaret gjithnje thirren dhe kapen per burimin(dmth informohen nga burimi e jo neper oda dhe neper konake) andaj burimin i fe-se Islame eshte ne Arabi , aty lindi profeti i fundit Muhamedi s.a.v.s qe ishte vula e profeteve, profeti i fundit. Pejgamberi i zotit Muhamedi s.a.v.s. ka thene dy gjera po ua le 1.Kuranin dhe 2. sunetin (praktikimin tim) ,kush i ndjek keto dy gjera eshte prej te ndriturve.
Asnjehere ne histori te fe-ve po as ne librat e historise nuk jane permendur profetet shqiptar si: Naim Frasheri, Sami Frasheri, Hasan Prishtina Adem Jashari, sepse keta burra te mdhej nuk kan marr guximin qe veten ta quanin Profet sepse keta burre-shtetas te menqur e dinin qe Muhamedi s.a.v.s ishte profet i fundit. Per ēudi edhe keta burra te mdhej qe ne histori boterore njihen per trimeri dhe vepra te medha madje edhe alfabetin e shteteve tjera per ēudi kishin mjekerr? Ismail Qemajli, Sami Frasheri, Naim Frasheri, Adem Jashari, po dilkan qe paskan qene shpiun, ekstremist edhe te paguar nga serbia madje edhe terorista Islam?
Gjysherit tane kene qene ne gjendje te vriteshin kur dikush ua shante mjekrrat apo nenave tona e gjysheve tona dikush u a prekte shamite. A thua qe ne qenkemi nipat dhe mbesat e shpiunave?? Nese po atehere edhe ne jemi te shitur madje ne po i shajm vetet tona edhe paraardhesit tane.

Hulumtime te ndryshme te policise dhe ne raportin e tyre del qe ne Kosove tanime nuk ka oranizata ekstremiste Fetare(as ekstremizem Islam) , por pikerisht jane armiqet e Kosoves ata qe po paguajn per tia veshur kete bakshish Kosoves qe Kosova te mos kete prespektive.
Nuk po di kush eshte shpiuni e kush polici??por ate qe e di dhe dua te beje nje paralele duke marre per baze etiken dhe principet e gazetareve qe informcionet te merren nga burimi por edhe cilesia e ujit eshte kur merret nga burimi.
Profeti i fundit ishte arab e jo shqiptar kjo ne nje paralele i bie qe bazamenti apo burimi i fe-se qenka ne Arabi/ arabisht, por askujt nuk i ndalohet qe te lutet shqip, anglisht etj etj.

Nje akuze( prej out-it) erdhi per mos ndertimin e shkollave nga vllaznia musliman, por xhami me pozita strategjike. Xhamite nuk jane kazerma te ushtrise qe te vendosen ne pika strategjike sepse nga xhamit nuk sulmohet askush qe te kete ne pike strategjike. Ndertimin e xhamive e percakton xhemati dhe shteti, xhemati e percakton se ku i bjen me afer me mire, kurse shteti percakton se a bene te ndertohet ne ate pjese a po jo?
A thua edhe shtetin e paskemi terrorist? Pse xhami e jo shkolla ? Nese nje donacion tani vjen ne Kosove, atij donacioni i kontrollohet prejardhja e tij premes Administrates Tatimore te Kosoves( numri fiskal). Nese nje donator ofron donacion per xhami, e ne i kerkojme qe mjetet te artikulohen ne ndertimin e nje shkolle pyetja e donatorit do te ishte: A keni ju ministri te arsimit ? A keni ju qeveri ? nese po ēka bejne ata?

Ēfare bete per ushtaret e UĒK-se? Ushtaret e UĒK-se nuk po protestojne dhe xhemati i xhamise nuk mundet te procesoje ligjin, por per ushtaret duhet tu kujtohen pushtetaret qe i harruan shoket e tyre bashkeluftar, por nuk po i perqeshi se ndoshta super intelektuali ne fjale eshte i njejtes parti.
Ēka duhet xhamia kur nuk ka shkolle? Nese ka ne ndonje vend ne Kosove qe egziston xhamia, dhe ministria nuk ka ndertu shkolle e femijet duhet te ecin ne kembe atehere une do i sygjeroja atyre qe ta bejne nje kerkese edhe te mbajne mesimin ne xhami gje qe nuk besoje qe do te merrni pergjigjje negative nese nje kerkese e till bazohet ne nevoje, ngaqe ajeti i pare i Kuranit qe ka zbrit ishte Lexo me emrin e Zotit tende qe krijoi ēdo gje( Vazhdon sureja) ;

Per xhipat e zi i nderuar super intelektual ,mos te perzihen se ndoshta ke qene edhe vet ne xhipa te zi edhe e ke pare ndonje kolege tendin te qeverise? Luftaret qe nje muaj ne tenda kurse bashkeluftaret e tyre qe nje muaj planifikojne ku do ti kalojne pushimet verore ne cilin plazh dhe sa pare do te ndahet per pushimet e tyre?


Zoti ne Kuran thote nuk do tua ndryshoje gjendjen e nje populli, perderisa ata nuk fillojne ta ndryshojne vet? Perderisa ne si popull nuk fillojme ,po as qeveria nuk fillon ti ndryshon punet tona, atehere as Zoti nuk do te na ndryshoje gjendjen tone.
Nje fjale tjeter popullore thote Njeriu sa dine aq flet, kete mesazh po ua dergoj te gjitheve qe mos te flisni me te ndegjume(Tnime) ,por lexoni burimet ,kapuni per burimin pastaj analizoni.

Dituria eshte armiku me i madhe i paditurise.
Edhe njehere po e shkruaj formulen e paragjykimit: Paragjykimi sjell inatin Inati sjell urrejtjen Urrejtja sjell ndarjen Ndarja sjell dhune Dhuna sjell konflikt Konflikti sjell lufte .
Atehere medium i nderuar kerkesa ime i perket me fjalin qe e fillova shkrimin me mire hiq se sa flliq ,me mire mos te botohet artikulli se sa te nxisni paragjykime sepse fundi i paragjykimeve eshte lufta, e di dhe mund te arsyetoni se demokraci eshte kjo, po une do te beja me dije dhe do te ju perkutoja qe edhe ne demokraci ,ēdo form qe nxit urrejtje dhe konflikt eshte e ndalume, edhe ju si medium qe i ndihmoni ketyre artikujve mund te gjykoni per ndihme.

Me respekt Bashkim Neziri

...
..
.


Paftyresi,
turp per Reshatin , turp reshat sahitaj te kesh ne ēgjendje ke rene !


.

kosovari50
24.07.2011, 01:50:43
“Lum” Kosova...!

Skaj rrugės lypsari ishte lodhur urie. Njė udhėtar ia fut disa kafshore buke nė gojė, por, kur ishte ngopur lypsari me bukė, crraaap, me dhėmbė ia shkurton dy gishta udhėtarit qė ia dha bukėn!

Doktor, shpėtoje pa u ēmendur vota e lirė e popullit!

Skaj rrugės lypsari kėrkonte bukė pėr pak pa vdekur, e kur njė udhėtar ia futi ca kafshore bukė nė gojė, lypsari, kur ishte ngopur, crraaap, ia shkurton dy gishta me dhėmbė udhėtarit qė ia dha bukėn nė gojė! E, ju, o deputet (shyqyr Zotit jo tė gjithė!) a edhe kundėr Amerikės keni vendosur me ēua dorė, a? A edhe kundėr Amerikės keni vendosur me i shfaqur mospajtimet, kryeneēėsitė, dhe me u pėrpjekur me i gjetur behane krejt asaj ndihme qė i dha Amerika popullit tė Kosovės, lirisė dhe pavarėsisė,ardhmėrisė sė sonė?A edhe kundėr mikut mė tė devotshėm ēoni dorė ju, a? Jeni bėrė tė fortė, pasha Zotin, jeni ēliruar nga shkau, si duket jeni ngopur me liri, pasuri, pushtet, prandaj jua paska mbetur mangut me tregua "burrėrinė", me i tregua popullit dhe botės se Amerika e ka shtėpinė e vet, ka shtetet e veta, ka hallet e veta, e sot Parlamenti (sipas jush, o "patriotė" dhe tė menēur!) ajo (Amerika) u dashka me i kėqyrė punėt e veta, popullin dhe Kushtetutėn e vet! Shkurt e shqip: Amerika sipas jush u dashka me i qitė gishtat kah i ka qitur thembrat pėr me ardhur deri tek ne nė Kosovė! Ruana, o Zot! Nė emėr tė kujt shpėrndani pakėnaqėsi e rebelim e rrahagjoksomani, e trimėri? Nė tė kujt flisni nė Parlamentin e shtetit ė popullit, qė Evropa, Brukseli,Amerika, NATO-ja, tė kėqyrin punėt e veta, kurse Kosova tė vetat? A nė emėr tė votės sė lirė tė popullit mbėshtetni "trimėrinė", "dijen", "kulturėn demokratike" pėr t'u thėnė miqve evropianė e ndėrkombėtarė, Amerikės demokratike, mac o bac?

Kundėr Amerikės, kundėr UĒK-sė, lirisė, kundėr vullnetit tė popullit tė Kosovės?!

E kjo do tė thotė se kundėrshtoni krejt njė Evropė, njė Bruksel, njė OKB-e, njė Amerikė, nė emėr tė popullit tė Kosovės? Nė emėr tė votės sė popullit? Ju themi vėllazėrisht: S'i keni ne dyzen hiē (kėrkesat) punėt tuaja qė ua ka besuar vota e lirė e popullit! Mendojmė po rreni veten tuaj, ju, qė dje ishit nė ballė tė luftės ēlirimtare,ju qė ndihshi tė gėzuar si fėmija kur nė krahun tonė gueril ishte Amerika! E keqja, ju flisni nė emėr tė popullit, nė emėr tė shtetit, nė emėr tė lirisė dhe nė emėr tė krejt Kosovės! A keni zbritur deri nė mesin e anėtarėsisė sė partive tuaja politike pėr tė peshuar disponimin, qėndrimin e popullit pėr Evropėn, Brukselin, Amerikėn, NATO-n, pėr miqtė ndėrkombėtarė? Nė mos paskėshi zbritur moti nė bazė tė anėtarėsisė, bėni kėtė, sepse, krejt mė ndryshe mendon anėtarėsia juaj, krejt mė ndryshe vlerėson populli kontributin, tė mirėn, ndihmėn qė dha Evropa, Brukseli, OKB-ja, veēmas Amerika mik i devotshėm i shqiptarėve. Ju s'keni tė drejtė me e fye, me e anashkalua, me e shembur miqėsinė, kontributin, nderin qė ia dhanė Kosovės, pa e pyetur dhe pa e pasur mendimin e vlerėsimin e popullit tuaj. Pyetni fėmijėt tuaj, familjen tuaj, miqtė tuaj, pėr miqtė e ardhmėrisė sonė, pėr gjithė kėta miq tė paharrueshėm, miq historikė, miq tė sofrės e nderit e besės e bukės e historisė e tė lirisė! Populli shqiptar s'e pati as nuk e ka adet me dh...nė sofrėn ku ha bukėn e kripėn e pi ujin! Populli shqiptar kurrė s'e pati adet me pre mikun nė sofėr tė vet tė bukės, aq mė pak me e fye e me pėrgojua e me nėnvlerėsua mikun rreth sofrės sė bukės, rreth sofrės sė besės, rreth sofrės sė lirisė! Kush janė kėta ose ata nė Parlamentin e Kosovės, qė shembin e pėshtyjnė e shkelin traditat e tė parėve tanė? Kush janė ata ose ato qė fyejnė e anashkalojnė e kundėrshtojnė publikisht miqtė e historisė, miqtė e lirisė, miq e ēlirimit tė Kosovės, miqtė e Pavarėsisė sė Kosovės? Kush dhe nė emėr tė kujt ia bėn sot me gisht Amerikės, NATO-s, Brukselit? Ata qė ēojnė dorė ndaj Amerikės, NATO-s, ēojnė dorė edhe ndaj lirisė e shtetit tė vet, ndaj partisė sė vet, ndaj Autostradės sė Kombit, ndaj rritjes sė pagave tė punėtorisė, ēon dorė ndaj varreve tė dėshmorėve, gjakut dhe sakrificės sė UĒK-sė. A thua na duhen Mic Sokolat nė Parlamentin e shtetit tė Kosovės tė vetėflijohen nė grykė tė drejtėsisė, qė vetėm ata e dinė cila ėshtė ajo, apo na duhen demokratėt, vizionarėt, politikanėt e urtė dhe largpamės, kultura dhe etika prej deputeti o pushtetari parlamentar, tė denjė qė nuk pėrpiqen pėr karrierė tė vet politike, por pėr ndėrtimin e shtetit, demokracisė, pėr tė mirėn e popullit..."Lum" Kosova qė u ka, o parlamentarė!

Doktor, a duhet tė ketė secili deputet kartonin e shėndetit?

Kur hyri brenda nė administratėn e Parlamentit, doktori kafshoi buzėt nga habia, u shqetėsua, zgurdulloi sytė, dhe pyeti me habi:"Me falni, zotėrinj tė pushtetit legjislativ, por, mua me duhen kartonėt e shėndetit tė secilit deputet!". Hajt, bre, doktor palaēo, ik nga ke ardhur. A e di ti se kėtu i thonė: Parlament! Ne jemi legjislativ, ne errim e kthjellim nė shtetin e Kosovės. Merr vesh, ik, sa nuk ėshtė bėrė vonė. A po do me thėnė me ato dosje tė shėndetit, ti, bre pizeveng doktori, se disa nga deputetėt e Parlamentit janė tė sėmurė pėr mend? Janė skizofrenė? Janė nevrastenikė? Janė sadistė? Janė palaēo? Janė mjeranė?Janė psikopatė? Janė torollak? Janė primitivė? Dhe, sot e kėsaj dite s'dihet, vėrtet: a ka dosje (kartonė shėndeti!) secili deputet? A e kanė sjell (ishin tė obliguar, apo s'ishin?!) bashkė me dokumentacionin personal nė administratėn e Parlamentit edhe kartonin e shėndetit?
A po, a jo? E kush ishin dhe kush janė ata deputetė, bre?
A kanė kartonė tė shėndetit mental, a s'kanė? Populli u shkri duke qeshur me ta, si me...!

kosovari50
24.07.2011, 02:44:08
Komuna e Gjilanit: Haziri akuzon pa fakte

23.07.2011


Shefik Surdulli, zyrtar i Komunės sė Gjilanit, ka thėnė se Lutfi Haziri flet pėr shkeljet nė mėnyrė retorike, pa pėrmendur asnjė tė vetmin fakt.
Ai ka thėnė nė proceset e zhvillimeve nė Komunė, nė tė cilat kanė pėrfaqėsimin e vet edhe grupimet politike opozitare nė KK tė Gjilanit, dhe deri nė marrjen e vendimit, pėrfaqėsuesit e LDK-sė nuk bėzajnė por pajtohen pėr gjithēka, e nė momentin e fundit tė marrjes sė vendimit "pakuptueshėm" e kundėrshtojnė vetveten.
"Nė qeverisjen tonė gjithēka ėshtė publike, ėshtė transparente, dhe Haziri, e edhe tė tjerėt tė interesuar mund t'i drejtohen cilitdo institucion qoftė, por Lutfi Haziri dhe LDK e tij nė Gjilan po pėrpiqet vazhdimisht ta njollosė Komunėn e tij me akuza tė paqena, vetėm e vetėm ta rikthejė kohėn e tij tė njė qeverisje tė shėmtuar", ka thėnė Surdulli, ndėrsa citon Koha.
Kryetari i Degės sė LDK-sė nė Gjilan, Lutfi Haziri, nė konferencė shtypi tė shtunėn, ka thėnė se ka shumė shkelje ligjore, dhe kjo komunė po administrohet keq. Ai ka shtuar se shkeljet janė konstatuar edhe nga Auditori i Pavarur i Kosovės, sipas tė cilit Komuna e Gjilanit ėshtė njėra ndėr komunat me keqmenaxhim tė dalluar nė Kosovė.

Ndriti
24.07.2011, 23:18:28
Shantazhi i Beqajt, standard i imoralitetit politik

http://www.zeri.info/fotot/33080/main_Besim_Beqaj1111_-_r.s..jpg

Artan M. Haraqija | 24-07-2011 09:54 CET

(E plotėsuar) Konflikti mes zv/kryeministrit Behxhet Pacolli dhe ministrit pėr Zhvillim Ekonomik, Besim Beqaj, ka vazhduar, ndonėse me tone tė zbutura, ndryshe nga siē ėshtė zhvilluar me dyer tė mbyllura.

Pasi gazeta “Zėri” raportoi se akuzat e ministrit Beqaj nėpėr ambasada kundėr zv/kryeministrit Pacolli, duke thėnė se “ai ēdo aktivitet e bėn pėr interes personal”, e kanė tronditur koalicionin qeverisės, njė lloj pėrplasjeje ka vazhduar publikisht edhe tė shtunėn, por nga distanca.

Gjatė vizitės qė bėri nė disa pika kufitare me Serbinė, zv/ kryeministri Pacolli e mbrojti edhe njėherė koalicionin qeverisės, por duke e injoruar Besim Beqajn, ai tha se marrėveshja e tij e ka pajtimin e njeriut kryesor nė qeveri, Hashim Thaēi.

Ndėrkaq, Ministria pėr Zhvillim Ekonomik, qė udhėhiqet nga Beqaj, mė nė fund pranoi tė flasė pėr ēėshtjen pėrmes njė komunikate, ndonėse i “bishtnon” pikės kryesore, shantazhimit tė kolegut qeveritar nėpėr ambasada pasi “ai nuk dėshiron tė merret me teori tė konspiracionit”.

Komunikata, megjithatė thotė se “ēdo vendim apo veprim i tij (ministrit Beqaj) ka pėr bazė ruajtjen e interesit ekonomik tė vendit, transparencėn, konkurrencėn e lirė nė treg dhe ruajtjen e ligjshmėrisė”, ndonėse vėshtirė qė nė kuadėr tė kėsaj veprimtarie mund tė hyjė edhe shkuarja nėpėr misione diplomatike pėr tė bėrė akuza kundėr njė kolegu tė tė njejtės qeveri, fakt ky i konfirmuar nga zv./kryeministri Pacolli.

Analistėt dyshojnė se kjo ėshtė iniciativė e Thaēit

Pėr analistėt politikė, Behlul Beqaj dhe kryetarin e Kėshillit pėr Mbrojtjen e Lirive dhe tė Drejtave, Behxhet Shala, skena politike kosovare ka denigruar deri nė atė masė saqė kjo ėshtė e vetja mėnyrė pėr tė ruajtur karrierėn politike.

Megjithatė, pėr Beqajn, gjeneruesi i kėsaj “metode” tė tė bėrit politikė ėshtė vetė shefi i qeverisė, Hashim Thaēi. “Ai (Thaēi) e ka kėtė metodė tė konspiracionit, ai vuan nga konspiracioni. I ka futur nė konflikt njerėzit e vet njėri kundėr tjetrit, vetėm pėr tė pėrforcuar pozitėn e vet”, vlerėson analisti Beqaj.

Edhe shefi i KMDLNJ-sė mendon qė tani patjetėr duhet tė reagojė edhe kryeministri, pasi ndryshe ai mund tė mbahet lirisht pėrgjegjės si iniciator i vizitave tė ministrit Beqaj nėpėr ambasada.

“Ai ( Thaēi) duhet tė reagojė dhe tė ndėrmarrė masa rreth asaj qė ka ndodhur. Nėse nuk reagon fare dhe e tejkalon kėtė ēėshtje nė heshtje, atėherė kjo merr njė prapavijė tjetėr apo mund tė ketė edhe ndonjė marrėveshje tė fshehtė”, vlerėson mė tej Shala.

Ndėrkaq, fenomenin e shkuarjes sė politikanėve kosovarė nėpėr ambasada, pėr t’u ankuar nė kolegėt e vet, Behxhet Shala e sheh si krijues tė “standardit tė imoralitetit, pasi kėshtu sigurohet mbijetesa nė politikė apo ėshtė dhe metodė pėr fuqizimin e pozitės nė skenėn politike”.

Pėr Shalėn, edhe vetė shkuarja nėpėr ambasada ėshtė e kotė pasi pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė i njohin shumė mirė tė gjithė ata qė janė pjesė e politikės kosovare. “Kjo mėnyrė ėshtė edhe njė lloj pėrpjekjeje pėr t’u hyrė nė qejf ndėrkombėtarėve, mirėpo ndėrkombėtarėt i njohėn ata (politikanėt kosovarė) tė gjithė, dhe as qė i marrin parasysh akuzat e tyre”, vlerėson pėrmes telefonit, Bexhet Shala.

Ndonėse gjithmonė kur pėrfaqėsuesit e skenės politike kosovare pyetėn pėr aktivitetet e tyre, ata rregullisht thonė se interesi primar i tyre ėshtė interesi i pėrgjithshėm i banorėve tė Kosovės. Mirėpo, pėr analistin Behlul Beqaj, jo tė gjithė i kanė interesat e njėjta nė politikė.

“Pavarėsisht a janė pjesė e tė njėjtės qeveri apo parti politike, gjithēka nis nga individi pėr tė cilin bėhet fjalė. Unė sot nuk e di se cila parti politike po punon pėr interesin e qytetarėve”, thotė analisti Beqaj.

Koalicionet tjera, hiq mė mirė

Ish-presidenti i AKR-sė, Behgjet Pacolli, ka sqaruar tė shtunėn edhe njėherė se koalicioni qeverisės, pavarėsisht konflikteve tė brendshme do tė vazhdojė tė qėndrojė. Kjo nuk ėshtė hera e parė qė nė Kosovė kanė vazhduar punė formula qeveritare tė cilat ose janė cilėsuar tė panatyrshme apo qė kanė vazduar funksionimin me gjithė krizat e mėdha qė kanė ekzistuar mes partnerėve tė koalicionit.

Gjatė fushatės sė zgjedhjeve lokale tė vitit 2009, ndonėse ishin pjesė e koalicionit qeveritar, jo pak zyrtarė tė lartė tė LDK-sė hidhnin akuza ndaj punės sė qeverisė, pandėrprerė. Njė nga nėnkryetarėt e LDK-sė, Lutfi Haziri, nė atė kohė thoshte se “dalimi mes partisė sė tij dhe PDK-sė ėshtė shumė i madh”.

Megjihatė, brenda pak javėsh, pas zgjedhjeve lokale dhe pas rastit “Zanzibari”, Lutfi Haziri emėrohet ministėr i Kulturės nė kuadėr tė tė njėjtės qeveri, PDK – LDK. Me gjithė konfliktet e mėdha mes dy partive, ky koalicion funksionoi pjesėn mė tė madhe tė mandatit, pothuajse 3 vjet, deri nė tėrheqjen e LDK-sė.

Dalja e kėsaj partie nga koalicioni pasoi vendimin e Gjykatės Kushtetuese, e cila tha se kryetari i “ngrirė” i LDK, atėkohė edhe president i Kosovės, e ka shkelur Kushtetutėn. Pas kėtij vendimi, Sejdiu dha dorėheqje nga pozita, ndėrsa nuk vonoi shumė edhe largimi i LDK-sė nga qeveria.

Nė numrin e djeshėm gazeta “Zėri” solli vetėm disa nga detajet e konfliktit ndėrqeveritar qė tashmė ėshtė konfirmuar mes zv.kryministrit Pacolli dhe ministrit pėr Zhvillim Ekonomik, Besim Beqaj. Burimet ndėrkombėtare qė i kanė treguar “Zėrit” pėr kėtė konflikt, kanė thėnė se fjalori me tė cilin i janė drejtuar njėri-tjetrit personat e pėrfshirė, vėshtirė qė lė hapėsirė pėr bashkėpunim tė sinqertė, mes kolegėve tė tė njejtės qeveri.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/30576/shantazhi-i-beqajt-standard-i-imoralitetit-politik/

kosovari50
28.08.2011, 23:44:38
Heshtja para stuhisė nė LDK

Gusht 2011


Tash disa muaj gjendja e LDK-sė ėshtė e rėndė dhe ajo ėshtė nė koma. Kjo gjendje e rėndė i ka lodhur strukturat e saj dhe tashmė anėtarėsia t’i kujton familjarėt e pacientit qė gjendet nė koma. Vjen njė moment sa vet familjarėt duke e parė se familjari i tyre ėshtė nė gjendje tė rėndė, mė nė fund pajtohen edhe me vdekjen e tij.
Dr. Isa Mustafa, tashmė i ka dhėnė tė gjitha shenjat te strukturat e LDK-sė se ai e ka ndėrmarrė njė mision tė ēuditshėm dhe misioni i tij ėshtė koduar me emrin: Vdekja e LDK-sė.

Mustafa qė kur u zgjodh kryetar i LDK-sė i ka dhėnė tė gjitha shenjat se ai edhe nuk komunikon me Kryesinė e partisė. Sikur ai tė kishte prioritet kthimin e LDK-sė nė pushtet, atėherė do tė pranonte tė zgjidhej deputet dhe do tė udhėhiqte me grupin parlamentar tė LDK-sė dhe me opozitėn nė Kosovė nė Parlamentin e Kosovės. Mustafa ka raporte tė ftohta edhe me deputetėt e Grupit parlamentar tė LDK-sė. Kjo flet mė sė miri me qėndrimin indiferentė tė kėtyre deputetėve me zhvillimet e fundit nė Kosovė.

Dėshmia mė e mirė pėr kėtė janė kumtesat pėr opinion tė LDK-sė dhe deklaratat e tė ashtuquajturave grupe tė ekspertėve, tė cilat lėshohen tė papėrgatitura profesionalisht dhe tė papeshuara politikisht. Kumtesat pėr opinion muajve tė fundit tė lėshuara nga zyrtarėt e LDK-sė, tingėllojnė ēuditshėm dhe mesazhi i tyre sikur thotė se “po bėjmė diēka sa pėr tė mos thėnė se nuk po bėjmė asgjė!”.

Dėshmia tjetėr se dr. Isa Mustafa nuk bashkėpunon me strukturat e partisė ėshtė edhe mospėrfillja e tij ndaj Grupit parlamentar tė LDK-sė nė Asamblenė komunale tė Prishtinės. Mospėrfillja ka shkuar aq larg se kėshilltarėve tė Grupit parlamentar tė LDK-sė ditė mė parė u ka thėnė se “votat i kam fituar unė dhe unė vendosi pėr gjithēka!” Kjo tė kujton Luigjin IV dhe thėnien e tij tė famshme: “Shteti jam unė!”.

Nėse vazhdojnė kėto trende, atėherė ekzistojnė tė gjitha gjasat qė nė fund tė kėtij viti kėshilltarėt e LDK-sė tė mos e votojnė buxhetin e Komunės sė Prishtinės pėr vitin e ardhshėm dhe kėshtu qytetarėt e Prishtinės dhe LDK mund tė pėsojnė nga kryeneēėsia diktatoriale e tij. Mustafa duhet tė kuptoj mė nė fund se tashmė nuk ėshtė regjimi i viteve ’80-ta kur ai ishte kryetar i Qeverisė sė Prishtinės dhe nuk ėshtė koha e “urdhrave nga lartė”, por ėshtė koha e pėrkushtimit nė punė dhe vizioneve tė reja nė shekullin e ri.

Heshtja para stuhisė…

Strukturat e degėve tė LDK-sė janė tė indinjuara dhe ato tashmė gjenden nė njė heshtje para stuhisė. Janė tė indinjuara pasi gjendemi nė fund tė muajit gusht dhe buxheti i Komunės sė Prishtinės nuk ėshtė realizuar mė shumė se 25 pėr qind. Kjo lė tė kuptohet se dhjetėra projekte tė premtuara as qė kanė filluar, ndėrsa dhjetėra kompani kanė mbetur pa punė dhe sė bashku me to edhe qindra punėtorė. Kjo ėshtė dėshmia mė e mirė se nė krye tė drejtorateve tė Komunės sė Prishtinės nuk janė instaluar profesionistėt, por profiterėt qė i dėshtojnė qėllimshėm tenderėt pėr mosrealizim tė interesave tė tyre.

Strukturat e degėve tė LDK-sė nė Prishtinė janė tė indinjuara edhe pėr faktin se me Komunėn e Prishtinės nuk udhėheq Lidhja Demokratike e Kosovės, por drejtorėt e drejtorateve qė vijnė nga partitė tjera politike. Tė merresh sot me fenomenin e drejtorėve tė drejtorateve nė Komunėn e Prishtinės dhe pėrkatėsinė e tyre politike, do tė thotė tė merresh me njė listė tė gjatė tė deformimeve, tė cilat e kanė mbėrritur kulmin e mosdurimit nė LDK.

Tė punėsohesh sot nė Komunėn e Prishtinės, duhet ta plotėsosh vetėm njė kusht; tė mos jesh aktivist i LDK-sė! Kryetari i LDK-sė mund tė thirret nė “prirjen” e tij se drejtorėt i ka zgjedhur nė aspektin profesional e jo sipas pėrkatėsisė partiake, por tė gjithė drejtorėt e lartpėrmendur, mė sė paku janė tė pėrgatitur profesionalisht.

Strukturat e LDK-sė duhet tė marrin guximin qė procesin e reformave dhe demokratizimin e LDK-sė ta ēojnė deri nė fund. Mbi tė gjitha, kėto struktura duhet ta bėjnė tė pamundurėn qė kjo parti tė dal nga gjendja e komas. Anėtarėt e Kryesisė sė LDK-sė mė nė fund duhet ta thonė fjalėn e tyre dhe nėse Kėshilli i Pėrgjithshėm i LDK-sė nuk synon tė dal nga kjo gjendje komatike, atėherė LDK e ka tė vėshtirė edhe tė ekzistojė.

kosovari50
01.09.2011, 21:54:21
Mustafa pėr lokacionin e Xhamisė: Nėse kanė para le ta blejnė Grandin
01 shtator 2011
Kryetari i komunės sė Prishtinės ka ironizuar tė enjten me kėrkesėn qė po bėjnė disa besimtarė myslimanė pėr caktimin e njė hapėsire nė qendėr tė Prishtinės pėr tė ndėrtuar njė xhami.

Isa Mustafa ka thėnė se lokacioni tek Posta e Madhe ėshtė vend i pėrshtatshėm pėr ndėrtimin e xhamisė, por nėse dikujt nuk i pėlqen, atėherė le ta blejė Grandin dhe komuna do tė lėshojė lejen pėr tė ndėrtuar xhaminė edhe nė atė vend.

Drejtuesit e Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe anėtarė tė Lėvizjes “Bashkohu”, qysh ditėn e Fitėr Bajramit, kanė ripėrsėritur pakėnaqėsitė e tyre se pėrveē premtimeve, nuk ka pasur asnjė veprim konkret ndaj kėrkesės sė tyre pėr ndarjen e njė lokacioni tė pėrshtatshėm pėr ndėrtimin e xhamisė.

Mirėpo kryetari i komunės sė Prishtinės, Isa Mustafa ka ironizuar me kėto kėrkesa dhe pakėnaqėsi. Ai tha se lokacioni i afėr Postės sė Madhe ėshtė i pėrshtatshėm pėr ndėrtimin e xhamisė, por nėse dikujt nuk i pėlqen, atėherė le ta blejė Grandin dhe komuna do tė lėshojė lejen pėr tė ndėrtuar xhaminė edhe nė atė vend.

“Nėse edhe mund tė themi tė sigurojnė vet qė edhe Grandin ta blejnė ne do t`iu japim edhe ku ėshtė hotel Grandi leje qė ta ndėrtojnė njė xhami, por ne si komunė e Prishtinės nuk kemi potencial financiar, nuk kemi edhe tė drejtė qė ta bėjmė atė. Prandaj unė jam pėr atė qė tė arrihet njė mirėkuptim qė lokacioni i xhamisė tė jetė lokacion pėr ata qė manifestojnė vlerat e tyre fetare, pėr ata qė vijnė tė falen, e jo gjithsesi tė insistohet nga subjektet e tjera jashtė komunės qė tė bėhen projektues urbanist tė komunės”, ėshtė shprehur ai.

Ndėrkaq kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa, i cili drejton edhe partinė me tė madhe opozitare, LDK, nė njė formė i ka dhėnė mbėshtetje vendimit tė Kuvendit tė Kosovės qė nėpėr shkollat publike mos tė futet mėsim-besimi.

Ai theksoi se Kosova sipas Kushtetutės ėshtė pėrcaktuar si shtet laik dhe si rrjedhojė edhe feja duhet tė jetė e ndarė nga institucionet shtetėrore.

“Po ne po ndėrtojmė njė shtet laik. Nė bazė tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės ashtu ėshtė pėrcaktuar shteti, andaj tė themi edhe sistemi arsimor, i cili rregullohet me Kushtetutė dhe nėse nesėr qytetarėt e Republikės vlerėsojnė se duhet tė bėhet ndryshe natyrisht se tė gjitha ato do t`i pėrcaktojmė me aktin mė tė lartė tė vendit, pra me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, ndėrkaq po ashtu duhet tė sigurojmė kushte qė feja tė jetė e ndarė nga shteti”, ka thėnė ai.

Deputetėt e Republikės sė Kosovės mė 29 gusht kanė votuar kundėr futjes sė lėndės sė edukimit fetar dhe bartjes sė shamisė nė arsimin publik parauniversitar nė Kosovė.

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/144444_239024_thumb_large_871248_thumb_large.JPG

Ndriti
01.09.2011, 23:54:00
Aktakuza e dytė nė “rastin Bllaca”

http://koha.net/repository/images/31bllaca_3108111017_1.jpg

Publikuar: 31.08.2011 - 10:19

Prishtinė, 31 gusht – Prokuroria Speciale e Kosovės ka ngritur aktakuzė kundėr gjashtė personave nė “rastin Bllaca” pėr tė cilėt pretendon se si pjesėtarė tė Shėrbimit Informativ tė Kosovės kanė kryer krime tė rėnda, shkruan sot “Koha Ditore”.

Dy prokurorė tė EULEX-it, Maorizio Salustro dhe Emma Rizzato, akuzojnė Sadik Abazin (1959) nga Davidovci, Fahredin Gashin (1969) nga Shtimja, Driton Hajdarin (1980) nga Prishtina, dy familjarėt e Azem Sylės, Bekim Sylėn (1976) nga Kishnareka, Shaban Sylėn (1965) po nga Kishnareka, si dhe Shpresim Ukėn (1968) i lindur nė Beograd, pėr pėrfshirje nė vrasje dhe tentativė vrasjeje.
Por kėta prokurorė nuk kanė ngritur aktakuzė kundėr deputetit tė Kuvendit tė Kosovės, Azem Syla, i cili, sipas Nazim Bllacės, ka dhėnė urdhra pėr vrasje tė figurave tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės e as pėr veprėn penale tė krimit tė organizuar. Po ashtu nė aktakuzėn tė cilėn e ka siguruar “Koha Ditore”, nuk ėshtė i pėrfshirė as Ekrem Jashari qė, sipas Bllacės dhe dokumenteve tė deritashme tė Prokurorisė, qėndrojnė prapa urdhrave pėr kėto krime.

Burime nga Prokuroria kanė thėnė se “rasti Bllaca” ėshtė ndarė nė tri pjesė: vrasja e Salih Gashit qė po gjykohet si krim lufte, vrasja e Ibush Kllokoqit dhe vrasjet nė tentativė tė Ismet Arift dhe Adem Salihajt, si rast tjetėr, si dhe krimi i organizuar e vrasja e Selim Broshės, rast i veēantė.

Avokati i Azem Sylės, Tomė Gashi, nuk di gjė pėr ngritjen e aktakuzės. Ai ka thėnė se meqenėse prokurori nuk e ka pėrfshirė klientin e tij nė kėtė aktakuzė tė dytė nė “rastin Bllaca”, nuk do tė ngrihet fare pėr shkak se, siē ka thėnė ai, prokurori nuk i ka besuar.

“Meqenėse nuk ėshtė pėrfshirė nė aktakuzė, neve nuk na ėshtė dorėzuar as aktakuza e as materiali pėrcjellės. Prokurori nuk ka pasur arsye ta bėjė kėtė. Duket qė ai nuk i ka besuar nė kėtė pikė Bllacės dhe besoj se nuk do tė ketė fare aktakuzė kundėr z. Syla”, ka thėnė Gashi.

Aktakuza ėshtė ndarė nė tri pika. Pėr vrasjen e Ibush Kllokoqit akuzohen Sadik Abazi, Bekim Syla, Fahredin Gashi dhe Shpresim Uka. Pėr vrasjen nė tentativė tė Ismet Arifit, Sadik Abazit, Fahredin Gashit, Shpresim Ukės, Driton Hajdarit dhe Bekim Sylės, ndėrsa pėr vrasjen po ashtu nė tentativė tė Adem Salihajt, Shpresim Ukės, Driton Hajdarit dhe Shaban Sylės.

Pikat e aktakuzės

Pika e parė e aktakuzės thotė se Sadik Abazi, Bekim Syla, Fahredin Gashi dhe Shpresim Uka nė bashkėkryerje me Nazim Bllacėn, i deklaruar si dėshmitar, kanė kryer veprėn penale vrasje e rėndė duke e provuar nga jeta Ibush Kllokoqin, tė cilin e kanė qėlluar me gjashtė plumba.

“Mė specifikisht, natėn e vrasjes Fahredin Gashi ia ka dhėnė Nazim Bllacės njė armė zjarri tė tipit ‘Skorpion’. Pastaj po atė natė ata sė bashku me Shpresim Ukėn, Bekim Sylėn dhe Sadik Abazin kanė shkuar tek shtėpia e viktimės, Shpresim Uka, ka pritur afėr shtėpisė, ndėrsa Nazim Bllaca, Sadik Abazi, Fahredin Gashi dhe Bekim Syla kanė trokitur nė derėn e shtėpisė sė Kllokoqit. Kur viktima kishte dalė tek dera, Nazim Bllaca e kishte vrarė atė me 6 plumba”, thuhet nė kėtė pikė.

Njeriu qė u bė sebep qė kėto krime tė marrin rrugėn e zbardhjes kur doli publikisht dy vjet mė parė dhe pranoi 17 vepra kriminale, Nazim Bllaca ėshtė shpallur sėrish dėshmitar bashkėpunues. Nė aktakuzė bėhet e ditur se Gjykata e Qarkut nė Prishtinė e ka shpallur atė dėshmitar bashkėpunues pėr vrasjen nė tentativė tė Ismet Arifit dhe Adem Salihajt, por jo edhe pėr vrasjen e Ibush Kllokoqit. Pėr shkak se ia kishte marrė jetėn me 6 plumba Kllokoqit, Bllaca do tė gjykohet nė njė proces tė veēantė gjyqėsor pėr kėtė krim.

Pika dy e aktakuzės, ngarkon Sadik Abazin, Fahredin Gashin, Shpresim Ukėn, Driton Hajdarin dhe Bekim Sylėn, tė cilėt sipas dy prokurorėve nė bashkėkryerje me Nazim Bllacėn kanė tentuar ta vrasin anėtarin e LDK-sė, Ismet Arifi.

“Ata kanė shkuar tek ndėrtesa ku jetonte Ismet Arifi me gruan dhe djalin e tij. Fahredin Gashi kishte bėrė rojė tek hyrja ballore e ndėrtesės, Nazim Bllaca dhe Shpresim Uka kishin qėndruar rojė nė katin e tretė, ndėrsa Sadik Abazi, Driton Hajdari dhe Bekim Syla kishin shkuar tek banesa e Ismet Arifit dhe kishin trokitur nė derė. Pasi i kishin thėnė gruas sė tij se donin tė bisedonin me burrin e saj, ata ishin munduar ta nxirrnin Ismet Arifin nga banesa qė ai tė shkonte me ta”, thuhet nė aktakuzė. “Pasi ai kishte refuzuar, ata e kishin kapur pėr qafe dhe e kishin goditur nė kėmbėn e djathtė. Sapo Ismet Arifi kishte arritur tė ikte me vrap shkallėve pėrpjetė, ata e kishin gjuajtur disa herė nė drejtim tė tij me armė zjarri, por nuk kishin arritur ta godisnin”.

Pika e tretė ndėrkaq e ngarkon Shpresim Ukėn, Driton Hajdarin dhe Shaban Sylėn nė bashkėkryerje me Nazim Bllacėn pėr vrasjen nė tentativė tė Adem Salihajt, ish-kryetar i Komunės sė Ferizajt nga radhėt e LDK-sė.

“Ditėn e tentativės pėr vrasje, Driton Hajdari kishte ngarė njė veturė ‘Opel Omega’ dhe e kishte ndjekur me makinė Adem Salihajn. Shaban Syla kishte qėndruar i ulur nė ulėsen e prapme tė makinės i armatosur me njė revolver dhe njė mashkull i tretė i paidentifikuar deri tash kishe qėndruar i ulur pas”, shpjegohet nė aktakuzė. Sipas prokurorėve, Nazim Bllaca dhe Shpresim Uka kishin qenė duke ngarė njė makinė BMW pėrpara makinės sė Salihajt pėr t’ia ngadalėsuar shpejtėsinė.

“Kur kishte ardhur momenti i duhur makina ‘Omega’ i kishte dalė anash makinės sė Salihajt dhe Shaban Syla kishte marrė shenjė me revole. Adem Salihaj kishte reaguar menjėherė duke ia drejtuar revolen e tij Shaban Sylės, i cili nuk kishte arritur tė qėllonte nga arma e tij e zjarrit, sepse revolja e tij ishte bllokuar”, sqarohet kjo ngjarje e 12 qershorit tė vitit 2000.

Kjo aktakuzė ėshtė e dyta e ngritur pas denoncimeve publike tė Nazim Bllacės. Pėr vrasjen e Salih Gashit mė 15 qershor 1999, ėshtė duke u gjykuar Fahredin Gashi dhe pritet qė aktgjykimi tė shpallet pas njė muaji. Pėr aktakuzėn e dytė qė i ėshtė prezantuar Gjykatės pėr konfirmim ėshtė caktuar edhe data e kėsaj seance. Gjyqtari i EULEX-it, Gianfranko Gallo, u ka dėrguar ftesė palėve qė mė 15 shtator tė paraqiten nė gjykatė nė seancėn e konfirmimit tė aktakuzės.

Pėrputhja e dėshmive

Hetimet mbi veprimtarinė e tė pandehurve bazohet nė pohimet tashmė tė dėshmitarit bashkėpunues Nazim Bllaca. Nė nėntor 2009, u publikua njė DVD nga Adem Salihaj e **** ****. Nė kėtė DVD Nazim Bllaca akuzonte vetveten dhe persona tė tjerė pėr disa vrasje dhe vrasje nė tentativė. Ndėrmjet tjerash ai kishte akuzuar edhe veten se kishte marrė pjesė nė vrasjen e Ibush Kllokoqit dhe nė tentativėn pėr vrasjen e Ismet Arifit dhe Adem Salihajt. Prokurorėt bėjnė tė ditur se kur Bllaca ishte marrė nė pyetje kishte dhėnė mė shumė hollėsi mbi incidentet dhe kishte pohuar se ai dhe tė pandehurit e tjerė kishin qenė anėtarė tė SHIK-ut.

“Nazim Bllaca ėshtė deklaruar dėshmitar bashkėpunues nga ana e Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė mė 4 mars 2011. Gjykata e Qarkut ka ndaluar vazhdimin e ndjekjes penale dhe shqiptimit tė masės sė ndėshkimit ndaj Nazim Bllacės lidhur me akuzat 2 dhe 3 tė renditura mė sipėr, por jo edhe lidhur me akuzėn 1 pėr tė cilėn Bllaca do tė gjykohet veēas”, thuhet nė kėtė aktakuzė.

Nazim Bllaca ka dėshmuar nė prokurori mė 30 nėntor 2009 dhe 3 dhjetor 2010. Prokurorėve u kishte thėnė se ditėn e vrasjes sė Ibush Kllokoqit nė gusht 1999, e kishte takuar Fahredin Gashin, i cili ia kishte dhėnė njė “Skorpion”. Pastaj tė njėjtėn natė ata sė bashku me Shpresim Ukėn, Bekim Sylėn dhe Sadik Abazin kishin shkuar tek shtėpia e Ibush Kllokoqit. Shpresim Ukės, kishte pritur afėr shtėpisė, kurse Bllaca, Fahredin Gashi, Sadik Abazi dhe Bekim Syla kishin trokitur nė derė. Kur viktima kishte dalė tek dera, Nazim Bllaca e kishte vrarė atė duke e qėlluar me gjashtė plumba.

Gruaja e Kllokoqit, Drita, tashmė e ve, ka dėshmuar nė prokurori duke i konfirmuar pohimet e Bllacės. Ajo ka thėnė se mė gjashtė gusht tek shtėpia e tyre kishte dėgjuar disa tė shtėna me armė pas tė cilave ajo kishte kuptuar se bashkėshorti i saj kishte mbetur i vrarė. Raporti i ekspertizės i datės 27 gusht 2010, pohon se gėzhojat e plumbave tė gjetur nė vendin e vrasjes ishin qėlluar nga njė armė e tipit “Skorpion” 7. 65 x 17 milimetra.

Mė 1 nėntor 2010, Bllaca ka dėshmuar pėr vrasjen nė tentativė tė Ismet Arifit. Ai kishte deklaruar se nga fundi i tetorit 1999, Shpresim Uka kishte sjellė urdhrin “pėr tė vepruar kundėr Ismet Arifit”. Puna parapėrgatitore ishte kompletuar dhe ishte pėrgatitur plani i veprimit. Uka i kishte treguar Bllacės dhe Fahredin Gashit vendndodhjen e shtėpisė sė Arifit. Ditėn e operacionit Shpresim Uka kishte caktuar rolet e pjesėmarrėsve: Sadik Abazi, Driton Hajdari dhe Bekim Syla do tė nxirrnin viktimėn jashtė nga shtėpia, Fahredin Gashi do tė ruante derėn kryesore tė ndėrtesės ndėrsa Bllaca dhe Shpresim Uka do tė pozicionoheshin nė shkallėt poshtė banesės sė viktimės. Gjithė pjesėmarrėsit nė operacion sipas aktakuzės kishin qenė tė armatosur.

“Bllaca mė pas ka deklaruar se ai kishte dėgjuar derėn tek hapej, njė zė femre qė fliste, grupin qė kishte kėrkuar tė dilte Arifi dhe mė pas tė shtėnat me armė qė ishin bėrė. Pas kėsaj tė gjithė ata kishin zbritur shkallėt me vrap duke u larguar. Nė atė pikė Bllaca kishte parė Driton Hajdarin qė kishte marrė njė plagė me armė nė fund tė shpinės”, thuhet nė aktakuzė.

Edhe ky tregim ishte konfirmuar nga Ismet Arifi gjatė dėshmisė sė tij tė dhėnė mė 15 dhjetor 2009 para hetuesve tė EULEX-it. Ai kishte pohuar se mė 3 nėntor 1999, rreth orės 20: 00, disa persona kishin shkuar tek banesa e tij nė Prishtinė. Kjo kishte ndodhur vetėm disa muaj pasi ai kishte marrė njė letėr nga SHIK-u ku i thuhej tė hiqte dorė nga LDK-ja. Ismet Arifi mė tej kishte deklaruar se personat kishin kėrkuar nga ai qė tė shkonte me ta nė kampin e UĒK-sė. Ai besonte sipas prokurorėve se kjo nėnkuptonte se ai do tė vritej dhe nuk kishte pranuar. Grupi pastaj e kishte sulmuar dhe ia kishin thyer kėmbėn e djathtė. Arifi kishte ikur shkallėve dhe kishte dėgjuar tė shtėna me armė zjarri qė ishin gjuajtur. Mė pas ai kishte gjetur njė plumb nė tavan dhe tė tjerė plumba nė mur nė drejtim nga ai kishte ikur pėr tė shpėtuar. Ai gjithashtu kishte vėnė re edhe njolla gjaku nė shkallėt qė ēonin sipėr tek banesa e tij. Nė kėtė incident ishte plagosur Driton Hajdari. Prokurorėt kanė siguruar dokumentacionin e QKUK-sė qė tregon se nė orėn 20 : 20, mė 3 nėntor 1999, Driton Hajdari ishte mjekuar nga njė plagė me armė zjarri nė shpinė. Dėshmia ėshtė konfirmuar edhe nga bashkėshortja e Ismet Arifit dhe djali i tij.

Prokurorėt thonė se Sadik Abazi, Driton Hajdari dhe Bekim Syla e kanė gjuajtur me armė zjarri tek banesa e tij Ismet Arifin. Gjuajtja me armė e viktimės, sipas prokurorėve, qė ishte i paarmatosur dhe po pėrpiqej tė ikte me vrap, ėshtė njė veprim qė pa dyshim ka pasur qėllim pėr ta privuar viktimėn nga jeta dhe nė kėtė mėnyrė tė veprės penale tė vrasjes sė mbetur nė tentativė.

Mė 3 dhjetor 2009, Nazim Bllaca u ka thėnė prokurorėve se mė 12 qershor tė vitit 2000, ai, Shpresim Uka, Shaban Syla dhe Driton Hajdari kishin kryer njė plan me qėllim tė vrasjes sė Adem Salihajt. Nazim Bllaca dhe Shpresim Uka vozitnin para makinės sė viktimės me qėllim tė ngadalėsimit. Dy tė tjerėt ishin duke vozitur njė “Opel Omega” tė zezė pėrpara veturės sė viktimės. Nė njė moment “Omega” e zezė kishte kaluar anash veturės sė viktimės dhe e kishte tejkaluar. Dy prokurorėt specialė thonė se mė vonė Bllaca kishte mėsuar se Shpresim Uka nuk kishte qėlluar nė drejtim tė Salihajt.

Edhe kjo ngjarje ėshtė konfirmuar nga viktima. Mė 3 dhjetor 2009, Adem Salihaj ka konfirmuar se mė 12 qershor, duke u kthyer nė shtėpi me veturė njė “Opel Omega” iu afrua nga pjesa anėsore. Dikush nga brenda automjetit ia kishte drejtuar armėn. Salihaj menjėherė kishte nxjerrė armėn e tij dhe ia kishte drejtuar, siē thuhet sulmuesit. Mė pas Omega ishte larguar. Salihaj po ashtu kishte konfirmuar se njė veturė gjendej edhe para automjetit tė tij duke e vozitur ngadalė para veturės sė tij me qėllim tė bllokimit tė rrugės.

Besueshmėria e Nazim Bllacės

Prokuroria i beson dėshmisė sė Nazim Bllacės. Me provat dhe dėshmitė e siguruara pretendon ta bindė edhe gjykatėn se njerėzit e denoncuar nga Bllaca kanė kryer krime. “Dėshmitari bashkėpunues Nazim Bllaca duket tė jetė njė dėshmitar i besueshėm. Ai ėshtė person i arsimuar, me profesion mėsues, i cili ėshtė i vetėdijshėm pėr domethėnien e veprimeve tė tij”, thuhet nė arsyetim tė aktakuzės.

Bllaca pėrshkruhet nga prokurorėt si njė ish-ushtar i UĒK-sė, i cili u kthye nga Zvicra nė vitin 1998, pėr tė luftuar pėr vendin e tij. Ai sė pari u angazhua nė vijėn e frontale pastaj nė disa operacione dhe pasi u plagos u inkuadrua nė shėrbimin inteligjent tė UĒK-sė. Pas luftės, sipas prokurorisė, ai u bė anėtar i shėrbimit sekret tė njohur si Shėrbimi Informativ i Kosovės. “Marrėdhėniet e Bllacės me SHIK-un kanė qenė shumė tė mira, derisa u ngritėn disa ēėshtje mė 2006”.

Nė vitin 2007, Bllaca vendosi t’i ofronte Policisė disa informata nė lidhje me pėrfshirjen e mundshme tė njė anėtari tė SHIK-ut, Fahredin Gashi, nė vrasjen e Adem Lahut, njė krim nė tė cilin Bllaca nuk kishte marrė pjesė. Bllaca pranoi se grindjet e tij me SHIK-un, nė veēanti me Fahredin Gashin, luajtėn njė faktor kryesor nė vendimin e tij pėr ta lajmėruar Gashin nė Polici. Ai gjithmonė ka mohuar qė tė marrė nga Gashi paratė qė ky i ka pasur borxh.

“Megjithatė edhe pse e pranon se qėllimi fillestar i Nazim Bllacės ishte tė merrte paratė nga Gashi, ky qėllim i mundshėm sigurisht nuk ekziston mė nė vitin 2009, kur Bllaca bėri akuzime tė reja dhe shumė tė gjera edhe kundėr vetvetes dhe tė tjerėve”, konstatojnė prokurorėt. Pjesėtarėt e akuzės theksojnė se pėrveē kėsaj duhet thėnė qė Bllaca ka akuzuar personat me tė cilėt ka pasur grindje personale, si: Fahredin Gashi, Azem Syla, Shpresim Uka, Driton Hajdari, edhe personat me tė cilėt nuk ka pasur grindje, si; Sadik Abazin, Bekim Sylėn, Ekrem Jasharin.

“Nga ana tjetėr, disa persona me tė cilėt Bllaca ka pasur telashe nuk shfaqen nė akuzimet e Bllacės, siē janė: Reshat Gashi, Sherif Salihu, Azem Bllaca dhe Asllan Bllaca, i cili e ka kėrcėnuar babanė e Nazim Bllacės”. Nė aktakuzė thuhet se nėse qėllimi i Bllacės ishte qė tė zhvaste para nga Fahredin Gashi, ai mund tė kishte akuzuar vetėm Gashin pa implikuar figura tė tjera ndoshta edhe figura mė tė rrezikshme nga SHIK-u.

Prokurorėt e konsiderojnė dėshminė qė Nazim Bllaca ka dhėnė lidhur me vrasjen dhe dy tentativat pėr vrasje mjaft tė plotė dhe e besueshme sepse, sipas tyre, bėhet e besueshme dhe konfirmohet nga provat e tjera qė kanė nė dispozicion. Prokurorėt konsiderojnė se deklaratat e dhėna nga Bllaca rreth kėtyre ngjarjeve ėshtė shumė e besueshme.

“Ėshtė e pranuar tashmė gjerėsisht se njė strukturė sekrete e njohur si SHIK ishte krijuar gjatė luftės si njė degė e UĒK-sė pėr qėllim tė zbulimit dhe kundėrzbulimit. Dihet gjithashtu se ata qė dyshoheshin si bashkėpunėtorė tė regjimit serb si kundėrshtarė tė UĒK-sė dhe qė njiheshin si anėtarė tė LDK-sė ishin vendosur nė shėnjestėr dhe bile nė disa raste ishin vrarė si gjatė ashtu edhe pas konfliktit tė viteve 1998-1999 nė Kosovė”, arsyetohet aktakuza.
“Z. Bllaca ka dėshmuar njė kujtesė shumė tė saktė dhe tė gjallė lidhur me ngjarjet qė kanė ndodhur mbi dhjetė vjet mė parė. Pėrshkrimet qė ai ka bėrė mbi ngjarjet janė tė hollėsishme dhe nuk kanė ndonjė mospėrputhje tė dukshme faktike apo logjike.

Pėr sa u takon emrave dhe identiteteve tė kriminelėve qė supozohen se kanė qenė tė pėrfshirė nė krime, nuk ka dyshim se Bllaca i ka njohur tė gjithė mjaft mirė si bashkėpjesėtarė tė SHIK-ut”.

Pėrshkrimi qė u ka bėrė ngjarjeve Nazim Bllaca i ka bindur prokurorėt se ka pasur njė shkallė tė konsiderueshme pėrputhjeje me dėshmitė dhe provat materiale tė siguruara gjatė hetimit. Viktimat apo pjesėtarėt e familjeve tė viktimave kanė dhėnė dėshmitė e tyre mbi ngjarjet tė cilat pėrputhen me dėshmitė e dhėna nga ana e Nazim Bllacės. Pėrveē kėsaj, provat materiale si p.sh. regjistrat e spitalit dhe ekspertiza balistike konfirmojnė gjithashtu versionin e fakteve qė pėrshkruan Bllaca.

“Pėrfundimisht edhe mosmarrėveshjet ndėrmjet Fahredin Gashit dhe Nazim Bllacės nė tė kaluarėn nuk kanė ndikim mbi besueshmėrinė dhe saktėsinė e dėshmisė sė Bllacės, gjė qė merr kuptim dhe konfirmohet edhe nga deklaratat e dėshmitarėve tė tjerė, si dhe nga provat dhe faktet e ndryshme qė janė mbledhur gjatė hetimit.

Transkriptimi i bisedės Bllaca-Uka

Njė pjesė tjetėr qė pėrputhet me dėshminė e Nazim Bllacės mbi ngjarjet ėshtė edhe njė bisedė qė Nazim Bllaca ka pasur me pjesėtarėt e SHIK-ut mė 13 tetor 2009, dhe tė cilėn vetė Bllaca e ka incizuar me telefonin e tij mobil, dėshmi kjo qė pas ekspertizės ėshtė konfirmuar si autentike. Gjatė kėtij takimi ndėrmjet Bllacės dhe Shpresim Ukės ėshtė zhvilluar kjo bisedė, e cila ėshtė shkėputur nga prokurorėt dhe ėshtė futur nė aktakuzė:

Nazim Bllaca: Ismeti ishte intervistuar nga EULEX-i dhe prej Ismetit EULEX-i shkoi nė Qendrėn Klinike.

Shpresim Uka: Ēka ka tė keqe kjo?

Nazim Bllaca: Ēka ka tė keqe? Ju e dini shumė mirė se ai njeri ishte plagosur nė atė vrasje?

Shpresim Uka: Dhe ēka? Ēka do tė ndodhė?

Nazim Bllaca: Tė gjithė do tė burgosen. Tė gjithė nė burg.

Shpresim Uka: Pse do tė burgosen? Sepse ai na plagosi neve!

Nazim Bllaca: Jo se ai na ka plagosur neve.

Shpresim Uka: Tė gjithė do tė burgosemi, s’ka problem.

“Nga kjo bisedė del i qartė fakti se Shpresim Uka e pranon se ai dhe Driton Hajdari kishin qenė tė pranishėm kur ishte tentuar t’i merrej jeta Ismet Arifit”, thotė prokurori.

http://koha.net/index.php?page=1,13,67800

kosovari50
02.09.2011, 17:19:32
Isa Mustafa nuk paraqitet nė gjykatė

16:22 / 2.09.2011

Kryetari i LDK-sė dhe i Prishtinės, Isa Mustafa, as sot nuk u paraqit nė Gjykatė, nė njė seancė dėgjimore ndaj tij, sipas padisė sė ngritur nga Ukshin Mengjiqi.
Mengjigi, njė ish pronar pompe benzine tė rrėnuar nga Komuna nė afėrsi tė shkollės “Sami Frashėri”, e ka paditur kreun e Prishtinės pėr akuza pėr shpifje se pompa ėshtė ndėrtuar me afera korruptive.

“Mustafa, duke ma rrėzuar pompėn, ka deklaruar se ajo ėshtė ndėrtuar me afera korruptive. Mė ka shkaktuar dėme tė mėdha nė aspektin personal dhe biznesor”, tha Mengjiqi.

Siē raportoi KTV, avokati mbrojtės i Mengjiqit ka thėnė se ka bazė tė mjaftueshme qė gjykata tė vendosė pėr fajėsinė e Mustafės.

Kreu i Prishtinės, ndėrkohė, nėpėrmjet njė letre tė deponuar, ka mohuar tė gjitha akuzat, duke thėnė se pompa ishte rrėzuar pėr shkak se paraqiste rrezik pėr sigurinė e njerėzve
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0902162240743_m.jpg

Ndriti
02.09.2011, 23:26:40
Hidhet poshtė padia ndaj Mustafės

(E plotesuar) Gjykata Komunale e Prishtinės e ka hedhur poshtė padinė pėr shpifje ndaj kryetarit tė Prishtinės, Isa Mustafa. Pas shqyrtimit kryesor, nė tė cilin nuk ėshtė paraqitur Mustafa, por vetėm mbrojtėsi i tij dhe pas dėgjimit tė tė dyja palėve, gjykata ka marrė vendim pėr ta hedhur poshtė padinė.

Kjo u ėshtė komunikuar palėve vetėm gojarisht, ndėrsa pala e dėmtuar ka paralajmėruar ankesė nė shkallėn e dytė.

Kryetari i LDK’sė dhe i Prishtinės, Isa Mustafa, nuk u paraqit nė gjykatė, sipas padisė sė ngritur nga Ukshin Mengjiqi.

Mengjigi, njė ish-pronar pompe benzine tė rrėnuar nga Komuna nė afėrsi tė shkollės “Emin Duraku”, e ka paditur kreun e Prishtinės pėr akuza pėr shpifje se pompa ėshtė ndėrtuar me afera korruptive.

“Mustafa, duke ma rrėzuar pompėn, ka deklaruar se ajo ėshtė ndėrtuar me afera korruptive. Mė ka shkaktuar dėme tė mėdha nė aspektin personal dhe biznesor”, tha Mengjiqi.

Avokati i Mengjiqit, Ilaz Kadolli, tha se ka pasur bazė tė mjaftueshme qė gjykata tė vendosė pėr fajėsinė e Mustafės. “Pėr kėtė ne do tė ankohemi nė shkallėn e dytė”, tha ai, transmeton Zėri.

Kreu i Prishtinės, ndėrkohė, nėpėrmjet njė letre tė deponuar ka mohuar tė gjitha akuzat, duke thėnė se pompa ishte rrėzuar pėr shkak se paraqiste rrezik pėr sigurinė e njerėzve.

Ai ka pėrmendur nė kėtė letėr se afėr kėsaj pompe ėshtė njė shkollė fillore dhe stacioni i autobusėve.

Isa Mustafa nuk paraqitet nė gjykatė

Isa Mustafa, kryetari i Prishtinės nuk ėshtė paraqitur nė seancėn dėgjimore kundėr tij - tė inicuar tashmė nga paditėsi privat, Ukshin Mengjiqi, njė ish pronar pompe benzine e rrėzuar nga komuna nė afėrsi tė shkollės "Sami Frashėri".

I njėjti e ka paditur Mustafėn pėr akuzat pėr shpifje se "pompa ėshtė ndėrtuar me afera korruptive"

"Mustafa duke ma rrėzuar pompėn dhe deklaruar se ajo ėshtė ndėrtuar me afera korruptive, mė ka shkaktuar dėme tė mėdha nė aspektin personal dhe biznesore" ka deklaruar paditėsi Mengjiqi. Avokati i tij mbrojtės ka thėnė se "ka bazė tė mjaftueshme qė gjykata tė vendos pėr fajėsinė e Mustafės.

Vet kryetari Mustafa nuk ėshtė paraqitur nė gjykatė, por ka deponuar njė letėr ku mohon tė gjitha akuzat duke thėnė se "pompa ishte rrėzuar pėr shkak se paraqiste rrezik pėr sigurinė e njerėzve". (indeksonline)

kosovari50
03.09.2011, 01:46:34
Dyfytyrėshat, hipokritet...


Hipokritėve dhe hipokriteve dhe jobesimtarėve All-llahu u ka pėrcaktuar zjarrin e xhehennemit, ku do tė jenė pėrgjithmonė, ai mjafton pėr ta, dhe ata i ka mallkuar All-llahu. Ata kanė dėnim tė pandėrprerė. Ju hipokritė jeni si ata para jush, qė ishin mė tė fuqishėm se ju, kishin mė shumė pasuri e fėmijė, qė pėrjetuan atė qė u takoi, sikurse qė pėrjetuat edhe ju pjesėn tuaj, madje edhe ju u zhytėt (nė tė kėqija) siē u zhytėn ata. Tė tillėt asgjėsuan veprat e veta nė kėtė jetė dhe nė jetėn tjetėr, dhe tė tillėt janė plotėsisht tė dėshpėruar.(Kur’an 9:68-69)

Thonė, jemi shembull pėr tolerancė fetare e muslimanėt mundohen m’i shfarosė! Qendra e Prishtinės ka vend pėr tė dy kishat ndėrsa xhaminė e madhe tė ardhshme mundohen me fshehė sa mė shumė pasi qė po duhet me ba vend edhe pėr tė se tani s’po kanė kah ja mbajnė.
Thonė, “Feja e shqiptarit ėshtė Shqiptaria” e nė ēdo kėnd vendosin statuja tė personaliteteve katolike!
Thonė, ndalohet shamia nė shkolla e Gonxhe Bojaxhiu lejohet me shami nė kokė, brenda nė shkolla, edhe pėr sė vdekuri!
Thonė, je ekstremist, nėse mjekrėn e ke pakėz mė tė gjatė, e nė dhomat e zyrat e tyre, nė fotot qė vetė i vendosin nė vendet mė tė dukshme, mburren me mjekrat e Adem Jasharit, Skėnderbeut e Pjetėr Bogdanit! E pėr foto tė Babadimrit paguajnė ekstra dhe presin nė rend pėr t’i fotografuar fėmijėt e tyre me ta (Me para tė veta u blejnė fėmijėve dhurata dhe u thonė qė ato ua ka sjellė Babadimri)! Pra, mjekra mund tė mbajnė edhe Marksi e Engelsi, priftėrinjtė, kėngėtarėt, aktorėt, piktorėt e skulptorėt ndėrsa muslimanin mjekra automatikisht e bėn ekstremist fanatik! Ēfarė leshi tė veēantė paskan muslimanėt a thua?
Thonė (flasin) pėr vlerat kombėtare kur pėrmendet veshja, pamja e jashtme, ndėrsa kur e shikon njė “kuller” nė cilindo vend tė Kosovės nuk sheh ndonjė dallim nga “kullerat" e Serbisė apo tė ndonjė vendi tjetėr. Shumė simpatik je pėrderisa je i ‘Smutė’ ose i ‘Qartė’.
Thonė (hallakaten) pse po i pėrshėndet arabisht, nėse i pėrshėndet me Selam (paqe) e cila pėrshėndetje pėrndryshe ėshtė edhe dua (lutje) qė bėhet pėr personin qė e pėrshėndet. Por nėse i flet anglisht dhe ju thua se janė ‘Cool’, ‘Crazy’ dhe ‘Sick’ atėherė gjithēka ėshtė nė rregull! Thua se kėto janė fjalė tė vjetra pellazgo-ilire. Harrova... edhe fjala ‘Peace’ ishte e njėrit dialekt tė shqipes.
Thonė (pyesin) a Feja a Shkenca? E vetė rrėnojnė shkollė pėr tė ndėrtuar katedrale! Bile edhe Teorinė e Darvinit e konsiderojnė shkencė.... teorinė! Po nėse kėmbėngulin se janė majmunė, nga prindėr majmunė, atėherė ne njerėz nuk mund t’i bėjmė me zor? Ku e dinė kėta se universitetet e para nė botė i kanė hapur pikėrisht muslimanėt e nė tė njėjtat oborre janė ndėrtuar edhe xhami. S’kanė faj se kjo nuk pėrmendet nė librat e botuara nga Xhaxhi Enver dhe Tito e as nga Vatikani kėtė nuk e kanė dėgjuar.
Thonė (pyesin) a Feja e Kombi? Kur vajzat nga Shqipėria martohen me serbė e maqedonė sepse, thonė, “Fenė e kanė tė pėrbashkėt” ndėrsa nė jug tė Shqipėrisė edhe kombin po e ndėrrojnė pėr njė pension nga Greqia! Kėta njerėz tė kėtij populli, 99% nuk morėn pjesė nė luftė pėr ta mbrojtur kombin qė aq shumė e donė tani.
Thonė (ministrat), e kemi Fenė e pėrbashkėt, andaj duhet ta pranoni shtetin tonė, gjatė vizitave nė vendet muslimane. E po tė njėjtit i pėrjashtojnė vajzat nga shkolla dhe puna vetėm pse flokėt i kanė tė mbuluara!
Thonė, urime festa, pėr ēdo Bajram kur e vizitojnė Bashkėsinė Islame e sapo dalin jashtė vazhdojnė me kurtha e komplote. Njė ditė tė luftojnė e njė ditė tė urojnė!
Thonė, po i ofendoni figurat kombėtare nėse nuk pajtoheni me versionin zyrtar tė historisė sė tyre e krejt nė rregull ėshtė nėse njė popull tė tėrė i quan qenė (qej) me bishta tė cilėt Millosheviqi ėshtė dashur t’i rrjepė sikur popullin boshnjak?! RASTĖSISHT kėta dy popuj kanė qėlluar tė jenė tė besimit Islam dhe RASTĖSISHT kėtė e thotė njė PRIFT KATOLIK PATRIOT i cili pritet si hero gjatė vizitės sė tij nė AAK! Dhe RASTĖSISHT Ipeshkvia e Kosovės e miraton kėtė me heshtje! Edhe rastėsisht kjo nuk pėrmendet asnjėherė nga politikuajtė tonė! Krejt RASTĖSISHT!
Nė vendin tonė ke tė drejtė tė jesh komunist, ‘kuller’, narkoman, alkoolist ose ‘homoseksual me kurorė’ e tė vishesh si prostitutė e edhe tė merresh me prostitucion! Ke tė drejtė edhe tė jesh hajn, plaēkitės, fajdexhi e kumarxhi, bile edhe ta urresh popullin tėnd deri sa t’i dėshirosh vdekje me ‘rrjepje si tė qeni’t por vetėm musliman nėse bėhesh u pengon shumė! Por, kėta tė falimentuar nuk e kuptojnė, qė kjo ėshtė e vetmja gjė qė mund ta bėjmė pa e pyetur askėnd. Siē thotė Zoti i madh, Krijuesi i Gjithėsisė nė librin e vet:
Ata dėshirojnė ta fikin dritėn (Fenė) e Allahut me gojėn e tyre, por Allahu ka vendosur vetėm qė ta pėrsosė dritėn e vet edhe sikur mohuesit ta urrejnė kėtė gjė.

kosovari50
03.09.2011, 01:56:15
I ashtuquajturi “Asociacioni i Gazetarėve Profesionistė tė Kosovės”, merr nė mbrojtje kanakaren e gazetarisė titiste dhe pro serbe nė vendin tonė, Jeta Xharra, e cila ka ngritur akuzė kundėr drejtorit tė gazetės sė pėrditshmes, “InfoPress” dhe katėr bashkėpunėtorėve, si dhe kundėr disa personaliteteve me rėndėsi tė luftės dhe tė paqes nė Kosovė. Kėtė akuzė e ka marrė seriozisht EULEX-i, edhe pse hetuesit dhe gjyqtarėt e kėtij misioni flenė qetė mbi dosjet e kriminelėve serbė, tė cilėt kanė kryer masakra barbare kundėr shqiptarėve, gjatė luftės nė vendin tonė. Kjo shoqatė e dhjetėra gazetarėve naivė, qė krekosen me “profesionalizmin” e tyre ėshtė mbeturinė e ish gazetarisė sė pushtuesve serbė, tė cilėt aktualisht janė anėtarė aktivė tė Rrjetit Ballkanik tė Gazetarėve, qė qendėr dhe ideologji tė tyre kozmopolite e kanė pasur dhe e kanė Beogradin. Kėta gazetarė, nė krye me pro serben e dėshmuar, Jeta Xharra, kanė “hulumtuar” tė ashtuquajturat krime tė UĒK-sė, dhe disa prej tyre fare lehtė mund tė jenė edhe dėshmitarė tė mbrojtur tė Dik Martit. Aktualizimi i kėsaj akuze pa bazė, nė kohėn e krizės nė veri tė vendit, doemos se ėshtė bėrė me inicimin e gazetarėve tė BIRN-it, tė cilėt, nė asnjė mėnyrė dhe nė asnjė rrethanė nuk pėrfaqėsojnė gazetarinė progresive dhe liridashėse tė Kosovės, por vetėm njė segment tė mbetjeve gazetaruce nga regjimet okupatore dhe nga kumbaria apo dashuria e dikurshme serbo-shqiptare e bashkim vėllazėrimit.
Pavarėsisht se ky asociacion pėrbėhet vetėm nga dhjetėra emra gazetaresh, tė cilėt nė radhė tė parė kanė mungesė profesionalizmin e gazetarisė bashkėkohore, prania e deklaratave tė pėrditshme tė kėtij “kruzhoku” gazetarėsh nė mediet me prejardhje nga e kaluara komuniste titiste ėshtė evidente, meqė mbėshtet ish mendjet e robėruara, ata qė nuk po mėsohen dot me lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.
Gazetarėt e luftės sė UĒK-sė, reagojnė kundėr pėrzierjes nė politikė tė letėr-nxirėsve, qė veten e tyre e konsiderojnė profesionistė, ndėrsa bashkėpunojnė me shėrbimet e ndryshme sekrete nė dėm tė popullit dhe shtetit tė Kosovės. Tė tillėt nuk pėrfaqėsojnė armatėn e madhe tė gazetarėve Kosovės, por vetėm njė segment tė degjeneruar tė saj.
http://www.radiokosovaelire.com/uploads/Clirimtaret.jpg

Ndriti
04.09.2011, 01:20:58
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/jjj_996188_thumb_large.jpg

Gati me ja thye dhamt e poshter kesaj Babadevojkes se PDK-se me demek, Hashimit? S`kish asteni sharre qe po ja sildiske dhamt e poshter. Vallahi cop "asht" a, qasishe de ma si akrangj i PDK-s, me demek qasi m. Ani e shajshin ktynehere kta t`shtirt "e luftes" e tash me ni legen bashke me tė. Pthuuu ..., t`pa ftyre breh !

Ndriti!

bluai
05.09.2011, 20:06:58
Ndrit mos u ben nervoz pash mullarin e hashimt qe eshte ka rrezohet kadal kadal .Kur tju rrezohet mi krye skan me mujt me drejtu as me krejt mashinerin propagandistike alla te Kosovarit 5o as ska me mujt me i la as lumi Amazon .Kan me ju dal te palarat ne lidin .Mos ke dert hiq se ka me i rra pik ksaj katrahure alla Hashimqe e neshkruar ne mes Prishtines dhe Biligradit dhe qe ne opinjonin e eseve te stileve te zanzibarave bejn ese dhe shtremojn gjanat qe sjan kurkun te shkruara ne dokumente .Kjo far kaste e shum shantazhuar ulet ne tavolin me vet dreqnit atje larg kofshin te Shkavellofis te cilet dirigjoin tana ato te ariturat e Qeveris son te niveleve te Komunave te Biligradit dhe te Prishtines.Kukuvajkat qe i kendoin kajken e Hashes duke thur vargje dashurie madheroin 'Qiken e madhe te pamartuar te Kosoves " me ingji e me shkure dhe ojne te qendisura nga vet Serbia .Ajo "babadevojka "o ka ja qendis ojnet e rrjetes se marimanges femijeve tan pasardhesve tan ka nenshkrua marveshje "skupshtinas "te "kooperativizmit "-"reciproctetit " e sene vene .Mos u be nervoz se ata do rrezohen ne ate llumin e vet te thurur te rrjetave qe i thuren Kosoves .Kta te ashtuquajturit Kosovar qe se Kosnideroin veten shqiptar por Kosovare sjan asgje tjeter pos legena dhe qenfat qe po i bejn enkas per shkie ne Kosove duke rrifolmulu identitetin e vet duke shkell mbi tan vlerat e shqiptaris .Mburen shkruajn ese dhe madheroin te "arriturat " e padroneve te vet qe sa her te ulen ne tavolina bartin me vete ''m...." e vet dhe ta ariturat "Historike" qe po i bejn .Me te veretet eshte "hishmeqe" a i mungon vetem nje ojne ne ball nje pes lireshe ne ball nje pal dimija te stiilit te stambollit dhe te kompletohen tana gjanat te cilat shihen ashiqare .
me respekt
bluai

Ndriti
05.09.2011, 23:58:25
Zotni Bluai,

Qashtu asht pasha token qysh paske shkrua. Keta far "shkollovansh" te shantazhuar kam e krye qe apangt i kane hale te vjerrta neper tavane e kane mar teposhtzen. Kah t`kqyrsh jane hapareshe keq, mazi ai lopa i brojes u sekelltise bukur si fort kohet e fundit. Ju kane gjue ne qafe e pe dvesin kshtu si intimisht prej vaktit te Ali Ukes e te knenaj. Nejse ma ..., i kane met edhe do hesape pa i krye me do rival, vec spe di bre bash mire pse pi shtohen armiqt mrena partise vet? A mutllaka edhe ky po mundohet me shit kryp n`at veten a spo din a, ni dreq e dit, hande. Ani : ))))) mos u nervozo, jo jo pa gajle rri ti se jam kan n`denis sivjet n`Turki e i kam mush bateriat.

Hajt me te mira iher, ksajde jemi, helbete.

Me respekt

Ndriti!

kondita
06.09.2011, 10:00:41
Zotni Bluai,

Qashtu asht pasha token qysh paske shkrua. Keta far "shkollovansh" te shantazhuar kam e krye qe apangt i kane hale te vjerrta neper tavane e kane mar teposhtzen. Kah t`kqyrsh jane hapareshe keq, mazi ai lopa i brojes u sekelltise bukur si fort kohet e fundit. Ju kane gjue ne qafe e pe dvesin kshtu si intimisht prej vaktit te Ali Ukes e te knenaj. Nejse ma ..., i kane met edhe do hesape pa i krye me do rival, vec spe di bre bash mire pse pi shtohen armiqt mrena partise vet? A mutllaka edhe ky po mundohet me shit kryp n`at veten a spo din a, ni dreq e dit, hande. Ani : ))))) mos u nervozo, jo jo pa gajle rri ti se jam kan n`denis sivjet n`Turki e i kam mush bateriat.

Hajt me te mira iher, ksajde jemi, helbete.

Me respekt

Ndriti!

O taksirati me i madh per popullin edhe per vendin eshte se nuk po ka kush vjen, se per kush po shkon, shkoft e mos u ktheft ma kurr.

Kosoves i duhen njerz intelektual, e jo njerz harambasha si Lima e Hasha, A.Syla e Xh. Haliti, Veseli e ki i krye.i skenerajve!

Kosoves i duhen njerz te lemive te ndryshme me titull dr.mr.dc.dr.prof. e tj. e tj. e jo kauboja te krimit te organizuar qe edhe kufinin e shkatrrojne per interesa personale e tj. e tj.

PS. gjith qka preket me dore, nuk do te thot qe edhe hahet.

JaGuArJa
06.09.2011, 16:53:37
Nuk e di ju njerz, qka lodhni ne ket rubrik te ''Politikes'' ........kurse Politiken dihet shum kjart qe Amerika e bon per neve, e i perdor njerzt e ton si mariuneta.
Gjeth kto texte per kurgjo hiq....mernu me nej hobby ose mjellne nej lul ne kopsht, a luni shah me njoni tjetrin, se hala kerkun nuk jem deri sa hallku na derigjojn !!

Ps: Me gjeth keq energji qe keni futur ketu, kishmi mujt pa problem me dhez nje kerr pa benzin, me shti me ec...krejt kot

PeAcE

Gentiani
07.09.2011, 11:32:38
pernime de, te pafytyre :D me gjuajte baba-devojken :D me patligjona
po me ndodhe me ja qellue pahiri, krejte rastesisht me p atligjon e te ja kishin ndrequr "peqatin" ne surrat !

Aksioni i radhes, po thone qe heren tjeter VV kane me e gjuajtur me kastraveca, aso Gurke te medha :D edhe ta vendosin ne "shpalir" sapo te zbrez nga ballonja devojka e babes:D e edhe me veze pas gurkeve edhe buon apetit per ty edite :p o nuk ka per te pare kush aty pjestare te shpk-se e as ankese te edites, po ka per te thene; sillni e bjerni me shume e me forte !!! :D

Ndriti
07.09.2011, 22:52:54
Thaēi e Tadiq u takuan dy herė

07-09-2011 15:48 CET

http://www.zeri.info/fotot/36368/tadiq-thaci1.jpg

Hashim Thaēi, kryeministėr i Kosovės i ka shtrirė dorėn dy herė presidentit tė Serbisė, Boris Tadiq. Zbulimin e bėjnė kabllogramet e WikiLeaks, tė cilat ka arritur t’i identifikojė portali Indeksonline.

E para qė e konfirmon takimin ėshtė njė dokument i dėrguar nga Misioni i SHBA-sė nė OKB, nė janar 2008. Aty ambasadori i atėhershėm amerikan, Khalilizad shpjegon takimin e tij me presidentin serb Boris Tadiq, qė i kishte treguar pėr takimin me kryeministrin Thaēi.

“Presidenti Tadiq tha se Serbia kishte ofruar njė ‘model shumė tė qartė tė autonomisė substanciale’, gjatė negociatave tė Treshes pėr statusin final. Ai bėri thirrje pėr mė shumė bisedime sepse ‘ne nuk do tė heqim dorė nga Kosova’. Ai tha se e kishte takuar nė New York kryeministrin e Kosovės Hashim Thaēi dhe se do tė takohej me tė pėrsėri nė pėrpjekje pėr tė gjetur njė kompromis final pėr statusin, por u ankua se historia e fundit e Kosovės dhe premtimet pėr pavarėsinė po i bėjnė shqiptarėt jobashkėpunes. Ai tha se ‘ne kemi njė tė kaluar tė keqe nga e cila po provojmė tė dalim’, por insistoi se ‘Unė nuk jam Sllobodan Milloseviq’.

Tjetri kabllogram ėshtė dėrguar nga ambasada nė Athinė pėr nė Washington dhe konfirmon takim tė Tadiqit me Thaēin edhe sa ky i fundit ishte nė opozitė. Dokumenti ėshtė dėrguar nga ambasadori Charles Reis, i cili raportonte pėr vizitėn nė Greqi tė presidentin serb Tadiq dhe atij malazes Maroviq.

Ambasadori shpjegon fillimisht se si Tadiq refuzonte ēdo formė tė pavarėsisė pėr Kosovėn dhe bėnte thirrje pėr vazhdimin e dialogut ndėrmjet palėve.

“Nė njė zhvillim pozitiv, Tadiq tha se ai kishte pasur njė diskutim tė shkurtėr me liderin e shqiptarėve tė Kosovės Hashim Thaēi nė margjinat e takimi tė Internacionales Socialiste, dhe tė dy ishin pajtuar se kontaktet direkte ndėrmjet Beogradit dhe shqiptarėve tė Kosovės do tė ishin tė dobishme”, shkruante ambasadori Reis, raporton indeksonline.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/33600/thaci-e-tadiq-u-takuan-dy-here/

Belle
10.09.2011, 00:43:50
Nuk e di ju njerz, qka lodhni ne ket rubrik te ''Politikes'' ........kurse Politiken dihet shum kjart qe Amerika e bon per neve, e i perdor njerzt e ton si mariuneta.
Gjeth kto texte per kurgjo hiq....mernu me nej hobby ose mjellne nej lul ne kopsht, a luni shah me njoni tjetrin, se hala kerkun nuk jem deri sa hallku na derigjojn !!

Ps: Me gjeth keq energji qe keni futur ketu, kishmi mujt pa problem me dhez nje kerr pa benzin, me shti me ec...krejt kot

PeAcE


:)
......
http://www.youtube.com/watch?v=u6nAuSZxgC8&feature=related

Z@F
10.09.2011, 10:09:44
*

Mara, be...

...k'ta t'pafytyret shume po shtohen?! :D

Po me duket se kane dale ne prodhim serik :D


*

MI-2
10.09.2011, 14:28:32
Kosova ka njerez mjaft te pakoruptuar dhe atdhetare si dhe politikan te zgjuar por eshte nje i vetmi nje problem se nuk ka popull i cili do ti afirmonte keta persona pasi qe pjesa dermuese e ketij populli eshte korupcioni vete, qe nga djepi deri ne arkivol, dhe keta te pakoruptuar shume veshtire e kane te mbijetojne ne kete ambient te contaminuar nga korupcioni.

Pellumbi2011
11.09.2011, 20:31:39
Kosova ka njerez mjaft te pakoruptuar dhe atdhetare si dhe politikan te zgjuar por eshte nje i vetmi nje problem se nuk ka popull i cili do ti afirmonte keta persona pasi qe pjesa dermuese e ketij populli eshte korupcioni vete, qe nga djepi deri ne arkivol, dhe keta te pakoruptuar shume veshtire e kane te mbijetojne ne kete ambient te contaminuar nga korupcioni.

Pikerisht! Te lumte!

kondita
11.09.2011, 20:42:18
Thaēi e Tadiq u takuan dy herė

07-09-2011 15:48 CET

http://www.zeri.info/fotot/36368/tadiq-thaci1.jpg

Hashim Thaēi, kryeministėr i Kosovės i ka shtrirė dorėn dy herė presidentit tė Serbisė, Boris Tadiq. Zbulimin e bėjnė kabllogramet e WikiLeaks, tė cilat ka arritur t’i identifikojė portali Indeksonline.

E para qė e konfirmon takimin ėshtė njė dokument i dėrguar nga Misioni i SHBA-sė nė OKB, nė janar 2008. Aty ambasadori i atėhershėm amerikan, Khalilizad shpjegon takimin e tij me presidentin serb Boris Tadiq, qė i kishte treguar pėr takimin me kryeministrin Thaēi.

“Presidenti Tadiq tha se Serbia kishte ofruar njė ‘model shumė tė qartė tė autonomisė substanciale’, gjatė negociatave tė Treshes pėr statusin final. Ai bėri thirrje pėr mė shumė bisedime sepse ‘ne nuk do tė heqim dorė nga Kosova’. Ai tha se e kishte takuar nė New York kryeministrin e Kosovės Hashim Thaēi dhe se do tė takohej me tė pėrsėri nė pėrpjekje pėr tė gjetur njė kompromis final pėr statusin, por u ankua se historia e fundit e Kosovės dhe premtimet pėr pavarėsinė po i bėjnė shqiptarėt jobashkėpunes. Ai tha se ‘ne kemi njė tė kaluar tė keqe nga e cila po provojmė tė dalim’, por insistoi se ‘Unė nuk jam Sllobodan Milloseviq’.

Tjetri kabllogram ėshtė dėrguar nga ambasada nė Athinė pėr nė Washington dhe konfirmon takim tė Tadiqit me Thaēin edhe sa ky i fundit ishte nė opozitė. Dokumenti ėshtė dėrguar nga ambasadori Charles Reis, i cili raportonte pėr vizitėn nė Greqi tė presidentin serb Tadiq dhe atij malazes Maroviq.

Ambasadori shpjegon fillimisht se si Tadiq refuzonte ēdo formė tė pavarėsisė pėr Kosovėn dhe bėnte thirrje pėr vazhdimin e dialogut ndėrmjet palėve.

“Nė njė zhvillim pozitiv, Tadiq tha se ai kishte pasur njė diskutim tė shkurtėr me liderin e shqiptarėve tė Kosovės Hashim Thaēi nė margjinat e takimi tė Internacionales Socialiste, dhe tė dy ishin pajtuar se kontaktet direkte ndėrmjet Beogradit dhe shqiptarėve tė Kosovės do tė ishin tė dobishme”, shkruante ambasadori Reis, raporton indeksonline.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/33600/thaci-e-tadiq-u-takuan-dy-here/Se u takua Thaqi me Tadiqin e kemi dite ne kohen kur jan takuar, po ti shfletoj njeriu vrejtjet e asaj kohe per ato takime, mund te kuptoj te verteten, por qe mbeshtetesit e thaqit hanin duar e kembe duke mos u pajtuar se ka ndodh nje gje e tille!

Te njejten rast e ka pas edhe takimi Nano-Millosheviq, takim ky qe ishte bere publik, por beseda thelbesore e ati akim akoma nuk ka dal ne shesh, qudi se si Wikileaksi nuk e ka zbuluar apo akoma nuk ka dal kablloviku per ate takim!!!

Pellumbi2011
11.09.2011, 20:50:28
Se u takua Thaqi me Tadiqin e kemi dite ne kohen kur jan takuar, po ti shfletoj njeriu vrejtjet e asaj kohe per ato takime, mund te kuptoj te verteten, por qe mbeshtetesit e thaqit hanin duar e kembe duke mos u pajtuar se ka ndodh nje gje e tille!

Te njejten rast e ka pas edhe takimi Nano-Millosheviq, takim ky qe ishte bere publik, por beseda thelbesore e ati akim akoma nuk ka dal ne shesh, qudi se si Wikileaksi nuk e ka zbuluar apo akoma nuk ka dal kablloviku per ate takim!!!

Pas cdo gjeje fshihet CIA, keshtu qe uebfaqen Wikidikipiki tashme kontrollojne pikerisht po keta - lozin me cdo shtet porsi ne filmin vizatimor Tom&Jerry....Dikur qe ne te vertete WikiLeaks (http://wikileaks.org/) por jo me, ndaj dhe per disa takime, te cilat nuk u bejne dobi amerikaneve, nuk merren ne konsiderate. Vertet mendoni se do te mundte te mbijetoje nje uebfaqe e ketille, nen vetedijesimin e SH.B.A-se....naivitet nese ende besohet ne gjera te tilla.

JaGuArJa
12.09.2011, 15:49:42
:)
......
http://www.youtube.com/watch?v=u6nAuSZxgC8&feature=related

:D :D :D hehehe....lumit na per ju..... realitet i keq.

Gurke
12.09.2011, 23:32:59
pernime de, te pafytyre :D me gjuajte baba-devojken :D me patligjona
po me ndodhe me ja qellue pahiri, krejte rastesisht me p atligjon e te ja kishin ndrequr "peqatin" ne surrat !

Aksioni i radhes, po thone qe heren tjeter VV kane me e gjuajtur me kastraveca, aso Gurke te medha :D edhe ta vendosin ne "shpalir" sapo te zbrez nga ballonja devojka e babes:D e edhe me veze pas gurkeve edhe buon apetit per ty edite :p o nuk ka per te pare kush aty pjestare te shpk-se e as ankese te edites, po ka per te thene; sillni e bjerni me shume e me forte !!! :D


Eh ..tani e paskit zhgjedhur armatimin e mire :D
Mirpo pas protestes , me siguri se ju vet/pyet Radiotelevizia se per cka protestuat ..e ngase ju nuk mund te pergjigjeni drejt ,se as vet ju nuk e dini se per cka protestuat (Eshte pak marre):), do te ishte mire
nese i merrni edhe do fylla e defa edhe ndonje tupan ..te pakten mund te thoni se ju keni kremtuar dicka :D

:)

Gentiani
13.09.2011, 14:42:35
Eh ..tani e paskit zhgjedhur armatimin e mire :D
Mirpo pas protestes , me siguri se ju vet/pyet Radiotelevizia se per cka protestuat ..e ngase ju nuk mund te pergjigjeni drejt ,se as vet ju nuk e dini se per cka protestuat (Eshte pak marre):), do te ishte mire
nese i merrni edhe do fylla e defa edhe ndonje tupan ..te pakten mund te thoni se ju keni kremtuar dicka :D

:)

eigentlich, ka edhe me te persosur, del surrati pas kaēubes ne mes dy pikave edhe te ju fshin shnajperke, e as nuk te merr policia e as paraburgim e as kurgjo, e per kater patligjona te vijne e te burgosin demek keni dashur te ja beni lloē e balte :D edites pi-gjamat :pedhe ja keni shpuar rroten :D e makines :p

aha po, ne fakt festat, ju kane mbetur juve deri ne piken 1 e piken 2 edhe ne fund perfundimi, e sosem, aa pune te madhe kena marue, kena ndreq sovlanitet, ani ēka se ua kallen piken kufitare sikur kur digjen berllogjet edhe ne fund Atifetja e kishte permbi tavoline nje grumbull letrash, mu sikur deftesat ktyneherave ne perfundim te shkolles e i mbeten vetem te dhenat dhe ditelindja edhe nisja shkruaje, ja shihe doli heroi !

kush kenaqet keta qeveritaret me ja qillue shnajperke, se fundit shkojne si heronje te dekretuar nga tere ky llom qe jane zhytur! :p

Abetare
04.10.2011, 20:06:02
Titulli i temes qenka fantastik e shkrimet s'kam kohe me i lexu ...

kosovari50
05.10.2011, 10:05:05
FLORIN KRASNIQI DENONCON AMBASADORIN DELL

Deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje, Florin Krasniqi, nė njė takim me kongresisten amerikane Ileana Ros - Lehtinen, e denoncoi ambasadorin amerikan nė Prishtinė, Christopher Dell, pėr tė cilin tha se nuk ėshtė duke i respektuar rregullat e demokracisė amerikane.

Gjatė deklartaės sė tij, Krasniqi ka pohuar se minoriteti serb duhet tė trajtohet nė tė njėjtėn mėnyrė siē janė duke u trajtuar shqiptarėt nė Serbi, grekėt nė Shqipėri, duhet tė trajtohen nė tė njėjtėn mėnyrė siē po trajtohen shqiptarėt nė Greqi, poashtu nė tė njėjtėn mėnyrė do tė duhej tė veprohej me maqedonėt dhe malazezėt, pra do te duhej tė vihet nė jetė standardi i unifikuar dhe jo ai i dyfishtė dhe ai e she si tė vetmen mudnėsi pėr arritjen e paqes dhe stabilitetit nė Ballkan.

“Vetėm me standardet unike dhe nėn udhėheqjen e SHBA-ve mund tė arrihen kėto, sepse Unioni Evropian ėshtė shumė i pėrēarė dhe shumė i ngarkuar me urrejtje nga historia. Pėrēarja ėshtė evidente nė misionin e EULEX-it nė Kosovė, ku pėr shembull nėse rumunėt duan diēka, nė anėn tjetėr gjermanėt nuk e duan, pastaj janė anglezėt qė duan diēka tjetėr e kėshtu me radhė, por dua tė them se janė shumė ndarje tė mėdha”, thotė Krasniqi.

Njėri ndėr problemet mė tė mėdha, sipas tij tani ėshtė ekstremizmi islamik qė ėshtė shumė aktiv. Krasniqi ka pohuar se po i pėrdorin shtetet e dobėta, korrupsionin dhe qeveritė e paorganizuara mirė qė tė vendosin bazat e tyre. Ai vlerėson se Qeveria e Kosovės ėshtė duke bashkėpunuar me SHBA-tė, por kėrkon qė tė bėhet edhe mė shumė nė kėtė drejtim, sepse vlerėson se deri tani shumė pak ėshtė bėrė qė tė koordinohen me Qeverinė e SHBA-ve pėr tė mbrojtur kombin tonė nga ky fenomen.

“Njė gjė qė nuk po mė pėlqen ėshtė se ambasadat amerikane nuk janė duke luajtur rolin pozitiv qė ju takon nė rajonin tonė. Ata po e pėrdorin faktin se shqiptarėt e duan amerikėn dhe kanė ndjenja e admirim pėr SHBA-tė, mirėpo shumėhere ambasadorėt po e keqpėrdorin dashurinė e shqiptarėve ndaj amerikės. Ambasadorėt sillen si mbretėr, ata i favorizojnė disa njerėz dhe nė anėn tjetėr i lėndojnė disa tė tjerė, siq ėshtė rasti mė neve, ku ambasadori amerikan Christpher Dell bėri gjithēka qė kishte mudėsi tė na dėmtonte neve tė Vetėvendosjes, qė ne si parti tė mos e kalonim pragun zgjedhor, mirėpo ne e kaluam dhe ai u nda i pakėnaqur. Ēdo ditė ai bėn diēka qė ta dėmtojė partinė tonė, sepse ne besojmė nė tė vėrtetėn dhe nuk veprojmė ēka ai dėshiron. Unė mendoj se detyra e tij ėshtė tė mbrojė interesat amerikane, qė nuk ėshtė duke e bėrė kėtė gjė si ambasador amerikan. Unė i kam thėnė atij se po vepron nė kėtė mėnyrė dhe do tė vazhdojė t’ia them prap, mirėpo pėr kėtė gjė ai nuk mė don. Ai ėshtė atje qė tė mbrojė interesat tona si komb dhe tė mbrojė vlerat amerikane, tė cilat janė shumė tė rėndėsishme. Nėse ai i thotė popullit se tė vjedhėsh vota ėshtė nė rregull dhe t’i trajtojė disa njerėz mė ndryshe ėshtė nė rregull, mendoj se ai ėshtė gabim, sepse kėto nuk janė parimet e SHBA-ve”, ka thėnė nė deklaratėn e tij deputeti i Vetėvendosjes, Florin Krasniqi.

Belle
07.10.2011, 05:44:14
Kosova ka njerez mjaft te pakoruptuar dhe atdhetare si dhe politikan te zgjuar por eshte nje i vetmi nje problem se nuk ka popull i cili do ti afirmonte keta persona pasi qe pjesa dermuese e ketij populli eshte korupcioni vete, qe nga djepi deri ne arkivol, dhe keta te pakoruptuar shume veshtire e kane te mbijetojne ne kete ambient te contaminuar nga korupcioni.

Ja ki nis mu ba djal i mir.....tash po shef si asht puna.ma mir o me pa vet se mi ndegju do kosovar me 50 vjet pervoj ne forrum.

Apokalypse
07.10.2011, 14:37:37
O taksirati me i madh per popullin edhe per vendin eshte se nuk po ka kush vjen, se per kush po shkon, shkoft e mos u ktheft ma kurr.

Kosoves i duhen njerz intelektual, e jo njerz harambasha si Lima e Hasha, A.Syla e Xh. Haliti, Veseli e ki i krye.i skenerajve!

Kosoves i duhen njerz te lemive te ndryshme me titull dr.mr.dc.dr.prof. e tj. e tj. e jo kauboja te krimit te organizuar qe edhe kufinin e shkatrrojne per interesa personale e tj. e tj.

PS. gjith qka preket me dore, nuk do te thot qe edhe hahet.

O po, o po e hajmedet qe po duhet me te thane mire e ki..

Gurke
07.10.2011, 16:32:23
Kishe po dina na se cka eshte paftyresia :D

Ne Togo (Afrik) ..eshte paftyresi nese burri nuk ja dhuron nuses nje pule ne diten e marteses :D

Belle
07.10.2011, 21:52:04
Kishe po dina na se cka eshte paftyresia :D

Ne Togo (Afrik) ..eshte paftyresi nese burri nuk ja dhuron nuses nje pule ne diten e marteses :D

krahasimi i shqiptarve me afrikan te Togos asht pak cenik.por dera asht hap e tash ndet shahet e ndet barazohet shqiptari me zezak, se arapt i ka iri :) pun kastravecash asht kjo .

Gurke
07.10.2011, 22:02:15
krahasimi i shqiptarve me afrikan te Togos asht pak cenik.por dera asht hap e tash ndet shahet e ndet barazohet shqiptari me zezak, se arapt i ka iri :) pun kastravecash asht kjo .


E nderuara belle ,nese edhe nje her i
lexon me vemendje ato pak shkronja qe i shkrova ..do te shihesh se une nuk thash se po i krahasoj shqiptaret me zezak ....:)

Qe ky eshte Shefqa ne diten e marteses,kuptohet edhe me dhuraten e tij per nusen :)

http://1.bp.blogspot.com/_BhYPVpN7uuQ/SfxhmFpiXxI/AAAAAAAABF4/hBHz5yQ7rRU/s320/Huhn+oder+Eier.jpg
Dr.Shefqet Bukumuku , Togo

kondita
07.10.2011, 23:28:52
Se u takua Thaqi me Tadiqin e kemi dite ne kohen kur jan takuar, po ti shfletoj njeriu vrejtjet e asaj kohe per ato takime, mund te kuptoj te verteten, por qe mbeshtetesit e thaqit hanin duar e kembe duke mos u pajtuar se ka ndodh nje gje e tille!

Te njejten rast e ka pas edhe takimi Nano-Millosheviq, takim ky qe ishte bere publik, por beseda thelbesore e ati akim akoma nuk ka dal ne shesh, qudi se si Wikileaksi nuk e ka zbuluar apo akoma nuk ka dal kablloviku per ate takim!!!

Rastesisht hyra te shof postimin e fundit ne kete teme, por duke kaluar radhazi kah fundi, se qe me ra ne sy kjo fotografi e Tadiqit dhe Thaqit;Tadiqi duke e shiquar Hashimin quditeshem, sikur i thoshte; Po per qfar po zgerdhihesh o Hashim, a per nje kafe te Leposav(es)iqit e kalle kufinin a? Mos merr kesi hapa te femijve kur nuk ta man zuza o Hashim, se me "kalem" te huej nuk hyhet dhenderr!!!

Ima, kur e shiqon nieri kit fotorafi te ketyre dy kaubojve jarana te takimeve te fshehta, pikerisht shifet se si Tadiqit i vjen gjynah se si qeshet Hashimi mas djegjes se kufijve, mu sikur aj skeqi i Besim Dines kur qan e shoku i tije qesh, e ne pyetjen se perse po qan, Besim Dina thot se qyre qyky perasgje po qesh, kurse kur e vetshin shokun e tije se perse po qesh, ai ja kthen po ku mos me kesh, shiqoje kete se si po qan!!!

"Gjithqka qe preket me dore, nuk do te thot qe edhe hahet"

kosovari50
11.10.2011, 10:25:53
Pronarėt e Prishtinės

10.10.2011


Se nė Komunėn e Prishtinės duhet tė instalohen reforma tė thella, dėshmojnė mė sė miri disa drejtorė drejtoratesh dhe ndėrmarrjesh komunale, tė cilėt pėrveē qė sillen si pronarė, tash ata e gėzojnė edhe statusin e “veteranit”

Ka disa vjet qė disa nga drejtorėt qė udhėheqin me drejtorate dhe ndėrmarrje komunale me rėndėsi nė Komunėn e Prishtinės, tashmė nuk mund t’i quajmė vetėm drejtorė, por edhe pronarė tė Prishtinės, pasi ata menaxhojnė me segmente tė rėndėsishme pashkėputshėm qė nga paslufta e deri sot.

Kėshtu, drejtori i Drejtoratit tė Administratės dhe Personelit nė Komunėn e Prishtinės, z. Halim Halimi kėtė Drejtorat e udhėheq qė nga tetori i vitit 2000. Gjatė njėmbėdhjetė viteve tė menaxhimit tė tij me kėtė Drejtorat dhe pėr shkak tė paaftėsisė sė tij menaxheriale, ende shohim tollovi para sporteleve tė Komunės sė Prishtinės dhe ende e kemi njė administratė tė pareformuar e cila funksionon njėsoj si nė vitet ’70-ta tė shekullit tė kaluar.

Drejtori i Drejtoratit tė Administratės dhe Personelit nė Komunėn e Prishtinės, nuk ka ide se si ta udhėheqė Administratėn nė kėtė Komunė, por qė kėtė post mė shumė e gėzon pėr shkak tė militantizmit dhe dėgjueshmėrisė, se sa aftėsisė pėr tė menaxhuar me ketė Drejtorat me rėndėsi pėr institucionin dhe qytetarėt e Prishtinės.

Nė kėtė gjendje ėshtė edhe pronari tjetėr i Drejtoratit pėr Ekonomi dhe Zhvillim Lokal, z. Agim Dibrani, i cili po ashtu tash dhjetė vjet ushtron funksionin e drejtorit nė Komunėn e Prishtinės. Ai qė nga viti 2000 e mė pas ka udhėhequr edhe me Drejtoratin pėr Financa dhe Pronė. Pėr nivelin, pėrgjegjėsinė dhe aftėsinė e z. Dibrani pėr tė menaxhuar me kėtė Drejtorat dėshmojnė mė sė miri qindra ēėshtje tė pazgjidhura tė pronave nė kryeqytetin e Kosovės.

Pronar me rėndėsi “strategjike” nė Komunėn e Prishtinės tash dhjetė vjet, pėrkatėsisht qė nga viti 2001 ėshtė edhe z. Ekrem Rexha, drejtor i Departamentit tė Prokurimit. Edhe ky drejtor ka arritur qė me strategji dhe taktikė tė paparė t’i ndėrrojė disa kryetarė dhe shefa ekzekutivė nė Komunėn e Prishtinės, por qė nė postin e drejtorit tė Departamentit tė Prokurimit, ai ka mbetur i palėkundur falė “gjindshmėrisė” sė tij, edhe pėrkundėr asaj qė ai tash disa muaj gjendet nėn hetime.

Kush janė “veteranėt” tjerė nė Komunėn e Prishtinės?

Plot shtatė vjet pronar i Drejtoratit pėr Kulturė, Rini e Sport ka qenė edhe z. Mustafė Halili, i cili pėr mė tepėr shquhet pėr akulturim tė kėtij Drejtorati se sa pėr avancime tė fushave kulturore nė kryeqytetin e Kosovės. Qė tė jemi korrekt, z. Halili edhe tash ėshtė “eminenca gri”, pėrkatėsisht pronar i kėtij Drejtorati, derisa drejtoresha aktuale znj. Vlora Dumoshi me “ndonjė pėrjashtim”, edhe nuk vendos asgjė nė kėtė Drejtorat.

Kur jemi te Drejtorati pėr Kulturė Rini e Sport nė Komunėn e Prishtinės, do theksuar se tash dhjetė vjet nė postin e drejtorit tė Teatrit “Dodona” nė Prishtinė ėshtė z. Agim Selimi, i cili paralel me kėtė ėshtė mėsimdhėnės edhe nė Akademinė e Arteve nė Universitetin e Prishtinės, ndėrsa angazhimin nė Teatrin “Dodona” e ka pėr “honorar”. Duket qė ky drejtor i pazėvendėsueshėm ka kohė tė mjaftueshme qė tė menaxhojė edhe me Teatrin “Dodona”, edhe tė ligjėrojė “suksesshėm” nė Akademinė e Arteve.

Tash mė shumė se tetė vjet nė postin e drejtoreshės sė Qendrės Kulturore tė Fėmijėve nė Prishtinė ėshtė edhe znj. Teuta Musa. Kushdo qė e njeh znj. Musa e di shumė mirė se ajo nuk disponon pėrgatitje qė tė udhėheqė me kėtė Qendėr, aq mė pak me fėmijė.

Njėsoj pronar disavjeēar i Teatrit tė Kukullave “Dodona” nė Prishtinė ėshtė edhe z. Valdet Rama. Ai tash dhjetė vjet e udhėheq kėtė teatėr dhe ka tė ngjarė se nė kėtė post edhe do tė pensionohet, i rehatuar shumė dhe i pacenuar nga askush!

Edhe nė Drejtoratin e Arsimit, kemi shumė drejtorė shkollash, ēerdhesh dhe institucionesh tė tjera arsimore, qė e kanė kaluar njė e mė shumė dekada si drejtorė tė kėtyre institucioneve arsimore me rėndėsi dhe ka tė ngjarė qė me kėto poste shumica prej tyre edhe tė pensionohen. Tė fillosh tė numėrosh se sa drejtorė shkollash i gėzojnė kėto poste me vite tė tėra lista ėshtė e gjatė, por kėtė mė sė miri e dinė drejtuesit e Komunės sė Prishtinės dhe qytetarėt e saj.

Gjendje edhe mė e keqe nė ndėrmarrjet komunale...

Gjendja edhe mė e keqe ėshtė nė ndėrmarrjet komunale tė Komunės sė Prishtinės, pasi nė kėto ndėrmarrje edhe profiti ėshtė mė i madh. Dorėn nė zemėr nė kėto ndėrmarrje, edhe ekzibicionet taktiko-fitimprurėse janė mė tė mėdha. Le tė marrim shembull Ndėrmarrjen komunale Sport-Marketing, drejtor i sė cilės ėshtė tash disa vjet z. Enver Rakovica. Nė kuadėr tė kėsaj ndėrmarrjeje menaxhohen pishina nė parkun nacional “Gėrmia” nė Prishtinė, si dhe Pushimorja pėr Fėmijė nė Brezovicė. Qė kur ėshtė ngritur kjo pishinė nė vitet ’80-ta, nė tė nuk ka ndodhur asnjė investim serioz, ndėrkohė qė gjatė stinės sė verės nė kuadėr tė kėsaj pishine inkasohen dhjetėra mijėra euro.

Asnjėherė nuk kemi patur rast tė dėgjojmė se nė Pushimoren e Fėmijėve nė Brezovicė janė dėrguar nė mėnyrė tė organizuar fėmijėt e komunės sė Prishtinės, aq mė pak pėr ndonjė fėmijė qė ėshtė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore. Mbase kanė mundur tė ndodhin, por informata tė kėtilla nga zyrtarėt pėr informim tė Komunės sė Prishtinės nuk kemi patur asnjėherė..

Nė radhėn e “veteranėve” nė cilėsinė e drejtorit tė Ndėrmarrjes komunale “Tregu” nė Prishtinė ėshtė edhe z. Hafiz Krasniqi. Edhe ai mbahet mend tė jetė drejtor i kėsaj ndėrmarrjeje qė nga viti 2000, ndėrkohė qė drejtor shumėvjeēar i Ndėrmarrjes komunale “Hortikultura” ėshtė edhe z. Isak Rakovica.

Paradokset qė ndodhin nė Komunėn e Prishtinės janė tė ēuditshme. Drejtoresha e Urbanizmit dhe Planifikimit Hapėsinor nė Komunėn e Prishtinės, znj. Luljeta Ēeku – Sokoli ėshtė drejtoreshė e re, por ajo po sillet edhe mė pronare se sa gjithė drejtorėt tjerė qė i pėrmendėm mė lartė. Ajo nuk jep leje ndėrtimi tash disa muaj, nuk komunikon me askėnd dhe pėr sigurinė e saj, Komuna e Prishtinės ka siguruar edhe roje para zyrės sė saj! Dhjetėra studio projektuese, arkitektė dhe dhjetėra kompani ndėrtimore janė nė zgrip tė ekzistencės dhe para falimentimit pėr shkak tė tekeve tė saj, e cila tashmė ėshtė edhe mė e pėrkėdhelura nė Komunėn e Prishtinės...

Se nė Komunėn e Prishtinės duhet tė instalohen reforma tė thella, dėshmojnė mė sė miri kėta drejtorė drejtoratesh dhe ndėrmarrjesh komunale, tė cilėt pėrveē qė sillen si pronarė, tash ata e gėzojnė edhe statusin e “veteranit” dhe duket se i kanė futur rrėnjėt aq thellė, sa tashmė janė tė pacenuar nga askush. Kėto reforma mund t’i bėj vetėm njė njeri dhe ai ėshtė kryetari i Komunės sė Prishtinės, dr. Isa Mustafa. Derisa ai nuk bėn reforma nė Komunėn e Prishtinės, ai nuk mund tė bėj reforma as nė Lidhjen Demokratike tė Kosovės, sepse modeli i qeverisjes nė Komunėn e Prishtinės po reflekton drejtpėrdrejt edhe nė Lidhjen Demokratike tė Kosovės.

Me njė keqmenaxhim dhe afrim tė njerėzve nga njė rreth shumė i ngushtė afėr vetes dhe duke i injoruar edhe pėrkrahėsit mė tė mėdhenj qė nė zgjedhjet e fundit e ndihmuan qė tė vijė nė krye tė Komunės dhe tė LDK-sė, gjendja ėshtė e keqe ēfarė ėshtė sot. Fundja dr. Isa Mustafa erdhi nė krye tė Komunės sė Prishtinės dhe tė LDK-sė duke premtuar reforma, tė cilat deri tash asnjėherė nuk i zbatoi nė praktikė, gjithmonė duke e pėrsėritur sloganin se “Prishtinėn do ta bėj qytet tė tė rinjve”

kosovari50
17.10.2011, 10:48:07
Dallaveret e JanovėsDrejtori i ri ekzekutiv i ngrohtores "Termokos" duket se shumė shpejt do tė pėrballet me gjykatėn, pėr shkak se e ka urdhėruar zyrėn e prokurimit tė ngrohtores qė tė shpallė tender pėr furnizim me mazut, ani pse kompania ""Compact Group", nga Gjilani ka kontratė edhe mbi njė vit me ndėrmarrjen
http://www.gazetalajm.info/thumbnail.php?file=ekonomi/janova_termokos_471715662.jpg&size=article_small
Fatos SHALA

Postuar mė, 17 tetor 2011 - Dallaveret dhe shkeljet ligjore tė menaxhmentit tė ri tė ngrohtores sė Prishtinės "Termokos" duket se nuk kanė tė ndalur. Kryeshefi i kėsaj ndėrmarrjeje, Arsim Janova, ndonėse nuk i ka bėrė ende tre muaj nė kėtė detyrė, ka bėrė shkelje tė vazhdueshme, duke larguar njerėz nga detyra. Ai dhe bordi i tij, qė tashmė dihet se tė gjithė janė nga Kryeshefi i ngrohtores "Termokos", Arsim Janova, duket ta kėtė bėrė shpalljen e tenderit "Furnizim me mazut dhe naftė pėr ngrohje" pa i informuar aksionarėt e kėsaj ndėrmarrjeje. Mustafė Krasniqi dhe Milazim Vitia, dy nga aksionaret e "Termokosit", tė dielėn kanė thėnė se Janova dhe bordi nuk i kanė informuar pėr kėtė tender. "Nuk kam informata qė deri tani ngrohtorja ka shpallur tender. Mirėpo, sa i pėrket asaj se "Termokos" ka kontratė ende me kontraktorin dhe i ka borxh ėshtė e vėrtetė", ka thėnė Krasniqi. Po ashtu, tė njėjtėn gjė e ka thėnė edhe aksionari tjetėr. "Nuk kam njohur pėr njė gjė tė tillė. Kėtė shpallje e paska bėrė bordi dhe drejtori pa e ditur e aksionarėt. Brenda kėsaj jave do tė takohem dhe do tė kėrkoj sqarim nga ta pėr kėtė veprim", i ka thėnė gazetės Milazim Vitia.LDK-ja, e kanė shkelur Ligjin e prokurimit publik duke e shpallur tenderin "Furnizim me mazut dhe naftė pėr ngrohje", ndonėse kėtė punė e ka bėrė deri tani kompania nga Gjilani ""Compact Group", e cila ka kontratė valide deri mė 30 prill 2012. Pėr hapjen e kėtij tenderi nuk ėshtė njoftuar pronari i kompanisė "Compact Group", i cili duhet tė njoftohet 10 ditė para se tė bėhet ky veprim. Po ashtu, bordi dhe menaxhmenti i "Termokosit" nuk kanė marrė fare mundin qė t'i informojnė pėr kėtė tender as aksionarėt e "Termokosit", tė cilėt bėjnė mbikėqyrjen e menaxhmentit dhe tė bordit tė ndėrmarrjes.

Kontrata ėshtė nėnshkruar mė 30.9.2010 mes menaxherit tė kompanisė "Compact Group", Saqip Shala, dhe shefit tė prokurimit tė "Termokosit", Astrit Shyti, nė tė cilėn thuhet se kontrata ėshtė valide deri mė 30 prill 2012. "Kjo kontratė do tė mbetet nė fuqi deri mė 30 prill 2012, nga data e nėnshkrimit tė saj. Autoriteti kontraktues rezervon tė drejtėn pėr tė ripėrtėrirė ose jo kontratėn edhe njė sezon, duke bėrė njė njoftim me shkrim dhe t'i dėrgojė kontraktorit jo me vonesė se 10 ditė para kalimit tė afatit tė kontratės paraprijėse", thuhet nė nenin 1, paragrafi 1.4 tė kontratės.

Safet Hoxha, drejtor nė Komisionin Rregullativ tė Prokurimit Publik (KRPP), ka thėnė se hapja e tenderit dhe shkėputja e kontratės janė shkelje ligjore, dhe kjo nuk lejohet nė asnjė mėnyrė. "Nė asnjė mėnyrė, nuk lejohet tė bėhet shkėputja e kontratės nė mėnyrė tė njėanshme. Kontrata nuk ka tė bėjė me menaxhmentin. Mund tė ndėrrohet ēdo menaxhment, por kontrata duhet tė jetė valide dhe duhet tė respektohet pėr aq kohė sa ėshtė e nėnshkruar Nėse e shkėput kontratėn nė mėnyrė tė njėanshme, kontraktori mund tė drejtohet nė gjykatė ekonomike dhe t'i nxjerrė tė gjitha paratė qė i ka borxh "Termokos". Po ashtu, edhe dėmet qė i janė shkaktuar furnizuesit nga shkėputja e kontratės", ka thėnė Hoxha. Por, kryeshefi i ngrohtores, Arsim Janova, i cili medialisht po deklarohet si transparent dhe komunikues me punėtoret e ndėrmarrjes, kėsaj radhe nuk ka marrė mundin qė pėr hapjen e tenderit tė kundėrligjshėm t'i informojė aksionarėt e "Termokosit", po as menaxherin e kompanisė kontraktuese tė mazutit. Saqip Shala, menaxher i kompanisė sė mazutit "Compact Group", i ka thėnė tė dielėn gazetės se nuk ka marrė asnjė informatė nga askush pėr kėtė ēėshtje. Ai ka bėrė tė ditur se nėse ėshtė bėrė shpallja e tenderit, nuk do tė ndalet dhe do t'i ndjekė procedurat ligjore. "Nuk kam asnjė informatė qė ata kanė shpallur tender. Deri tani, nuk mė ka njoftuar askush pėr kėtė veprim. Nėse ka ndodhur kjo, nuk do tė ndalem, do t'i ndjek procedurat ligjore, sepse kam kontratė valide me "Termokosin" deri nė virin 2012. Mė herėt, kam pasur disa takime me drejtorin e ngrohtores dhe me zyrtarin e prokurimit, tė cilėve ua kam bėrė edhe ofertėn. Njė ofertė nė favor tė 'Termokosit', edhe pse ata m'i kanė para borxh njė milion euro borxh. Mirėpo, ata kanė kėrkuar qė t'i pres 60 ditė, t'i furnizoj pa pagesė. Ata nuk kanė tė drejtė tė bėjnė shkėputje tė kontratės, nuk pranoj dhe kjo ėshtė shkėputje e njėanshme. Nuk pranoj tė shkėputet kjo kontratė, lė ta bėjė pagesėn e borxhit, unė do tė vazhdoj t'i furnizoj me mazut, ashtu siē kam vepruar edhe mė herėt", ėshtė shprehur Shala.shtė provuar gjatė tėrė ditės tė kontaktojė edhe me drejtorin e bordit tė ndėrmarrjes "Termokos", Imer Hamiti, por kjo ka qenė e pamundur. Nga ana tjetėr, burime jozyrtare brenda ndėrmarrjes "Termokos", bėjnė tė ditur se ekzekutivi i ngrohtores po pretendon ta eliminojė furnizuesin dhe borxhliun aktual me mazut "Compact Group", pasi, sipas tyre, kjo kompani ėshtė e afėrt me PDK-nė. Po, sipas burimeve tė gazetės, po pretendohet qė vendin e saj ta zėrė kompania e afėrt me LDK-nė "Exfis", kompani kjo qė edhe mė herėt ishte nė garė pėr ta marrė primatin e furnizimit me mazut

kosovari50
17.10.2011, 21:47:47
U vizatohet mjekra martirėve nė varrezat e Vushtrrisė
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.1017165155702_m.jpg
17.10.2011

Kryetari i komunės sė Vushtrrisė, Bajram Mulaku ka konfirmuar pėr Telegrafin se persona tė panjohur kanė ngjyrosur mjekra nė fotografitė nė varrezat e martirėve nė fshatin Stanovc tė Vushtrrisė, ndėrsa sipas kryetarit Mulaku janė larguar edhe lulet e vendosura nė kėto varreza.
Ai bėri tė ditur se zyrtarė komunalė kanė vizituar kėto varreza dhe me kėtė rast ka njoftuar edhe Policinė.

Mulaku kėrkoi nga organet kompetente qė tė zbardhin rastin.

kosovari50
19.10.2011, 12:50:34
Tenderomanėt e Prishtinės
Tash katėr vjet, kompania qė i vjel tenderėt e Komunės sė Prishtinės nė lėmin e ndėrtimit, "ABC" nga Podujeva, ka fituar hiē mė pak se 26 tenderė nė kėtė komunė. Shuma e kėtyre tenderėve kap shifrėn rreth 7 milionė euro. Pas e ndjek kompania tjetėr podujevase "Bedi ndėrton" me 13 tenderė, nė vlerė rreth 5 milionė euro. Qė nga viti 2007 e kėndej, Zyra e prokurimit tė Prishtinės i ka dhėnė rreth 400 tenderė pėr ndėrtim objektesh dhe infrastrukturė rrugore
http://www.gazetalajm.info/thumbnail.php?file=ekonomi/nbanese_736249761.jpg&size=article_small
Postuar mė, 19 tetor 2011 - Kompania ndėrtuese "ABC", nga Podujeva, qė nga viti 2007 e deri sot i ka marrė mbi 5 milionė euro nga Komuna e Prishtinės, duke mos e pėrfshirė tenderin e fundit "Ndėrtimi i sheshit tė pavarėsisė "Ibrahim Rugova", nė bashkėpunim me kompaninė "Allzone" nga Prishtina, tender ky qė kap vlerėn mbi 4 milionė euro. Pra, qė nga viti 2007 e deri para pak javėsh, kjo kompani, qė vjen nga bastioni i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, i ka fituar 26 tenderė nė komunėn e "ABC" nė listėn e zezė, vjeli tenderėt

Komuna e Prishtinės, gjatė vitit 2010, ishte treguar e mėshirshme me kompanitė qė nuk i kishin pėrmbushur kontratat e lidhura me tė nė infrastrukturėn rrugore. Asnjėrės nga 9 kompanitė, tė cilat nuk i ishin pėrmbajtur kontratės, nuk i ishte marrė garancia bankare, edhe pse Drejtoria e Infrastrukturės Lokale kishte vendosur qė nė rast se nuk i pėrmbushin kontratat deri mė 30 maj tė viti 2010, t'i ndėshkonte. Kjo komunė, pėrkundrazi, i kishte shpėrblyer pėrsėri me tender. Nėntė kompanitė, pėr tė cilat Drejtoria e Infrastrukturės Lokale pati konstatuar se nuk i kanė pėrmbushur kontratat, janė: "Linda" nga Ferizaj, "Toifor" nga Prishtina, "Noti" nga Prishtina, "ABC" nga Podujeva, "Park projekt" e NTP "Dellova" nga Prishtina, "Gashi-ing" nga Suhareka, "Ekskavatori" nga Ferizaj, "Euro-Garden" nga Lipjani dhe "Unikom" nga Suhareka. Shumica e kėtyre kompanive marrin tender edhe sot.
Prishtinės. Nė vitin 2007, kompania "ABC" i ka fituar dy tenderė, nė vlerė rreth 185 mijė euro. Mė 2008, kjo kompani i ka marrė 10 tenderė, nė vlerė rreth 1 milion e 259 mijė euro. Nė vitin 2009, "ABC"-ja i ka fituar 10 tenderė, nė vlerė rreth 1 milion e 132 mijė euro. Mė 2010, i ka marrė 9 tenderė, nė vlerė 1 milion e 582 mijė eurove. Ndėrkaq, kėtė vit, kjo kompani deri tash i ka marrė 5 tenderė, nė vlerė rreth 1 milion e 269 mijė euro, duke mos e pėrfshirė edhe tenderin para dy javėve, tė cilin e ka fituar para pak ditėsh nė bashkėpunim me kompaninė nga Prishtina "Allzone".

Disa nga tenderėt mė tė mėdhenj pėr nga shuma e parave janė: ndėrtimi i rrugėve "Wiliem Shekspir", "Vlora", "Sheh Muhedini" dhe i rrugės nė Sofali - vlera e tenderit 251 312 13 euro; rregullimi i rrugėve dhe i terreneve sportiv nė lagjen "Kodra e Diellit" - vlera e tenderit 322 501 74 euro; ndėrtimi i rrugės "Gjergj Balsha", nė vlerė prej 529 670 68 eurosh. Ndėrkaq, kėtė vit, nė njė garė prej 19 kompanish, e ka fituar edhe tenderin pėr rindėrtimin e rrugėve "Ismet Asllani',"Vėllezėrit Maqestena", "Ismet Rraci" dhe tė disa rrugėve tė tjera nė lagjet "Arbėria"dhe "Ēamėria", nė vlerė prej 496 075.11 eurosh.

Pėr nga shuma e parave, "ABC"-nė e ndjek edhe kompania tjetėr ndėrtuese nga Podujeva, "Bedi ndėrton", e cila nė komunėn e Prishtinės i ka fituar 13 tenderė, me afro 4 milionė e gjysmė euro. Mėgjithėkėtė, kėsaj kompanie ia kalon pėr dy tenderė mė shumė kompania nga Prishtina "Noti", por vlera e shumės ėshtė pak mė e vogėl. Kompania ndėrtuese "Noti", e cila sivjet ende nuk e ka marrė asnjė tender nga Komuna e Prishtinės, nė vitet paraprake i ka marrė 15 tenderė, nė vlerė prej afro 3 milionė eurove.

Shumica e kompanive qė fitojnė tender nė Komunėn e Prishtinės janė kryesisht nga kjo komunė dhe nga Podujeva. Disa kompani podujevase qė kanė fituar tenderė ndėr vite nė Prishtinė janė: "ABC", "Bedi ndėrton", "Valoni", "Zhvillimi", "Brezi kufitar". Pėr tė pasuar me kompanitė nga komuna e Ferizajt dhe ajo e Suharekės. Komuna e Prishtinės, prej vitit 2007 e deri tash, u ka dhėnė rreth 400 tenderė kompanive ndėrtimore pėr ndėrtim objektesh, gėlqerosje, ndėrtim, apo rindėrtime rrugėsh. Ndėrkohė, tė gjithė tenderėt qė nga viti 2007 e kėtej e mbajnė firmėn e Ekrem Rexhės, shef nė Zyrėn e prokurimit, ndaj tė cilit tashmė rėndon njė aktakuzė pėr dallavere me njė tender

kosovari50
22.10.2011, 22:28:19
HACKERĖT "PLAGOSĖN" THAĒIN

22 Tetor 2011
Lajmi i rrejshėm pėr plagosjen e Hashim Thaēit ėshtė publikuar nga grupi i hackerėve kosovar, ‘Kosova Hacker's Security’.

Sipas njė njoftimi tė vet hackerėve, “Kosova Hacker's Security” kanė ndėrhyrė nė agjencinė e lajmeve Zhurnal dhe kanė publikuar artikullin pėr gjoja se plagosjen e Hashim Thaēit.

"Spekulimet pėr Hashim Thaēin qė ėshtė plagosur janė bėrė nga Kosova Hacker's Security". Kėtė e kemi bėrė sepse ‘Kosova Hacker's Security’ nuk dėshiron bisedime me Serbinė", thuhet nė njoftimin pėr media tė kėtij grupi.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9WfXPsR3TMY

Si u “plagos” Hashim Thaēi?

Mbrėmė, disa portale kanė shpėrndarė njė lajm tė rrejshėm pėr plagosjen e Kryeministrit Hashim Thaēi.

Lajmi ėshtė pėrhapur me shpejtėsi edhe nė rrjetet sociale.

Sot nė mėngjes, zhurnal.mk – medium ky qė duket se i pari ka pėrhapur kėtė lajm – ka sqaruar opinionin se bėhet fjalė pėr njė sulm hakerėsh.

“Sot nė orėt e hershmet tė mėngjesit, hakerėt nga njė IP nė Kosovė kanė sulmuar faqen e internetit zhurnal.mk, duke plasuar njė tekst i cili kishte tė bėnte kinse me plagosjen e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi”, thuhet nė njoftimin e kėtij portali.

“Faqja e portalit zhurnal.mk ėshtė sulmuar pas mesnatės rreth orės 01 dhe nga IP: 82.114.65.118, e cila sipas hetimeve tė teknikėve tė zhurnal.mk ndodhet nė njė lokacion nė rrugėn Prishtinė-Mitrovicė”, vazhdon komunikata.

Teksti i hakerėve thotė se lajmi kinse ėshtė marrė nga televizioni Kohavision. Teksti nė fjalė ėshtė parė edhe nė disa faqe tė tjera internetit nė forma tė ndryshme.

Nė njė version tjetėr tė parė nė gazetashqip.info thuhet se lajmin e ka shpėrndarė edhe faqja e internetit info-kosova.net, duke u thirr po ashtu kinse nė burimet e televizionit Kohavision.

Para pak ēastesh, ka reaguar edhe Kohavizion.

“Kohavisioni demanton raportimin nė disa portale nė internet tė cilat kanė cituar rrejshėm KTV’nė pėr njė lajm lidhur me Kryeministrin Hashim Thaēi. Kohavisioni dėshiron tė sqarojė se nuk ka publikuar asnjėherė njė lajm tė tillė dhe konsiderojmė se apostrofimi i emrit tė mediumit ėshtė qėllimkeq nga subjekte qė synojnė ta komprometojnė kredibilitetin e mediumit tonė. Sė paku 2 portale nė internet si zhurnal.mk dhe info-kosova.net kanė shkruar pėr gjoja plagosjen e Kryeministrit Hashim Thaēi duke cituar rrejshėm KTV’nė”, thuhet nė njoftimin e KTV’sė.

“Fillimisht ky lajm i rremė ėshtė publikuar nė orėn 01:21 minuta tė natės sė kaluar nė portalin zhurnal.mk e pastaj i njėjti ėshtė postuar edhe nė portalin tjetėr info-kosova.net. Kohavisioni i bėn thirrje organeve tė hetuesisė qė tė gjurmojnė autorėt e kėtij lajmi tė rremė dhe motivet e tyre”, pėrfundon deklarata e KTV’sė

kosovari50
24.10.2011, 12:47:26
Ende pa ngrohje nė shkollat e kryeqytetit
Komuna e Prishtinės i shpenzon mbi 1 milionė e 400 mijė euro pėr sigurimin e lėndėve djegėse nėpėr shkolla, derisa kėto tė fundit, nė kryeqytet, edhe pas 15 nėntorit vuajnė tė ftohtit, pasi nuk ka furnizime me lėndė djegėse nga kompanitė e autorizuara pėr furnizim. "Termokosi" ka paralajmėruar se mė 1 nėntor do tė sigurojė ngrohje
http://www.gazetalajm.info/thumbnail.php?file=rrethet/shkolla_pangrohje_915540725.jpg&size=article_small
23 tetor 2011 - Pėrkundėr faktit se jemi nė stinėn ku temperaturat janė ulur, shkollat e kryeqytetit nuk kanė lėndė djegėse pėr ngrohje. Shumė prej shkollave kanė mundėsi alternative tė ngrohjes, pėrveē "Termokosit" edhe me naftė. Kjo e dyta do tė ishte shpresė pėr tė tejkaluar tė ftohtit, por qė nuk funksionon as kjo, pėr faktin se sivjet, Komuna e Prishtinės ende nuk ka filluar furnizimin me naftė nėpėr shkolla.

Nė shkollat "Sami Frashėri" e "28 Nėntori", si pasojė e tė ftohtit dhe papėrgjegjėsisė sė komunarėve, orarin mėsimor janė detyruar ta shkurtojnė pėr 15 minuta, qė i bie 30 minuta njė orė mėsimi.

Sekretari i Shkollės sė Mesme Teknike, "28 Nėntori", Ilmi Halimi, shprehet se janė detyruar tė limitojnė orarin mėsimor pėr 15 minuta, pasi ka pasur ankesa nga nxėnėsit, pėr shkak sė nuk kanė mundur t'i pėrballojnė temperaturat e ulėta tė tetorit. Pėr kėtė, sipas tij ėshtė dashur tė reduktohet orari i orėve nė 30 minuta. Gjithashtu, ai thekson se ende nuk kanė filluar furnizimet me naftė. "Me naftė nuk jemi furnizuar ende. Komuna na ka premtuar se qysh tė shtunėn do tė fillojė me prurje nafte. Para disa ditėsh, ku kanė qenė temperaturat mė tė ulėta, kemi pasur ankesa nga nxėnėsit, qė jemi detyruar ta shkurtojmė orarin pėr 15 minuta", shprehet Kalimi pėr "Lajm". Tė njėjtat probleme janė evidente edhe ne shkollėn fqinjė, "Sami Frashėri", ku disa nxėnės shprehen brengen e tyre pėr ngrohje dhe si pasojė edhe kėta punojnė me orar tė shkurtuar nė ditėt e ftohta.

Sekretarja e kėsaj shkollė, Shemsije Berisha, theksoi se mungon ngrohja dhe se ende nuk ka filluar furnizimi me naftė, e po ashtu edhe gjeneratori nuk kryen punė, duke pasur parasysh kapacitetin e shkollės. "Ngrohje nuk ka, gjeneratori nuk punon, furnizim me naftė po ashtu s'ka", u shpreh Berisha.

Ndėrsa Qazim Ēeta, drejtor i Shkollės Fillore, "Xhemail Mustafa", shprehet i zhgėnjyer me "Termokosin", edhe pse kanė mundėsi alternative. "Ngrohja me naftė ėshtė e kushtueshme. Ne njė orė harxhohen rreth 100 litra. Nga 'Termokosi' ėshtė pritur qė tė ngrohemi qysh mė 15 nėntor, por nuk ndodhi. Kanė thėnė sė mė 1 nėntor do tė fillojnė ngrohjen, megjithatė nuk jam edhe shumė optimist. Shpresa e vetme qė ėshtė e sigurt, ėshtė ngrohja me sistemin e naftės. Edhe me naftė ende nuk ka furnizim sivjet, mirėpo kemi ende rezerva nga viti i kaluar", nėnvizoi Ēeta.

Pėr dallim tė shkollave tė kryeqytetit, nė disa fshatra tė Prishtinės, ngrohjen e sigurojnė me lėndė tė ndryshme, si thėngjill, qymyr e drurė.

Drejtor i Shkollės Fillore, "Rilindja" nė fshatin Keēekollė, Islam Isufi, theksoi se ende nuk kanė arritur furnizime me dru apo lėndė tjera nė shkollėn e tyre. "Shkolla, sistemin e ngrohjes e ka me lėndė, si, dru apo qymyr e thėngjill. Kemi rezerva tė druve nga viti i kaluar, por qė sivjet ende nuk na ka furnizim pėr ngrohje", u shpreh Isufi. Furnizimi pėr ngrohje nėpėr shkolla do tė duhej tė kryhej qė nė fillim tė muajit tetor apo mė se largu mė 15 tetor, duke pasur parasysh se temperaturat kanė filluar tė ulėn dhe ėshtė e nevojshme tė lėshohen ngrohjet nė shkolla.

Nga ana tjetėr, Zyra e Prokurimit Komunal, tashmė ka dhėnė tenderin pėr furnizim me lėndė djegėse, ani pse ato ende nuk kanė arritur nėpėr shkolla. Pėr ngrohje me naftė, shkollat e Prishtinės shpenzojnė mbi njė milion euro. Kompania ferizajase, "Hib Petrol", me njė vlere prej 1.353.152,30 eurosh, do tė pėrkujdeset qė t'i furnizojė mė naftė dhe gjeneratorė ato shkolla qė janė tė lidhura mė sistemin e furnizimit me naftė. Kurse, pėr furnizim me dru dhe qymyr, tenderin e kanė fituar dy kompanitė nga Prishtina, "Rudina" dhe "Bushgegu", me njė vlerė prej 51.418,50 euro.

kosovari50
24.10.2011, 12:54:05
Hacker portalet
Top-lajmet nėpėr agjenci dhe portale tė ndryshme mė nuk plasohen nga redaksitė e kėtyre faqeve tė informimit elektronik, por nga hakerėt. I tillė ishte edhe lajmi i plasuar pas mesnatės tė sė shtunės pėr kinse plagosjen e Kryeministrit tė Kosovės. Analisti politik, Driton Lajēi, vlerėson se njė dezinformatė e tillė mund tė ketė qenė njė shaka e pakripė e hakerėve, por mund tė ketė qenė edhe veprim i bėrė me qėllime tė caktuara. "... mund tė jetė skenar nga jashtė, sepse janė duke iu frikėsuar pozicionit stabil tė kryeministrit Thaēi dhe tė Qeverisė sė Kosovės, sidomos me rezultatet pozitive qė i ka pasur nga 25 korriku e kėtej rreth pikės sė nxehtė tė quajtur 'veri i Kosovės'", ka thėnė ai
http://www.gazetalajm.info/thumbnail.php?file=lajme/hacker_portalet_763368204.jpg&size=article_small
24 tetor 2011 - Muri mbrojtės (diga) i Liqenit tė Batllavės ėshtė duke u shembur, ndėrsa brenda njė ore uji i liqenit mund t'i pėrmbytė dhjetėra fshatra tė rajonit tė Llapit. Ky do tė mund tė ishte njėri nga top-lajmet e ardhshme, qė do tė mund tė plasohej nga rrjeti i hakerėve nė njėrėn nga agjencitė e lajmeve apo portalet, i cili, pastaj, brenda pak minutash do tė shpėrndahej nėpėr tė gjitha portalet e tjera. Ndėrkaq, efektin e njė lajmi tė tillė mund ta imagjinoni: mijėra llapjanė duke ikur nė malet mė tė afėrta, pėr t'iu shmangur vdekjes sė sigurt nga pėrmbytja nė dallgėt e ujit tė ftohėt tė liqenit.

Diēka e tillė mund tė prejudikohet, kur kohėt e fundit ėshtė bėrė dukuri plasimi i informacioneve tė rreme nga hakerėt. Rasti i fundit ishte ai i sė shtunės pas mesnate, kur nė portalin www.zhurnal.mk u plasua lajmi pėr plagosjen e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi. Lajmi i referohej Kohavizionit, derisa u citua mė pas nga portale tė tjera. U desh tė kalojnė disa orė qė njė lajm i tillė tė demantohej dhe tė thuhej se informacioni i rremė ishte vepėr e grupit tė hakerėve "Kosova Hacker's Security", pėr tė cilėt, madje tė dielėn, kishte edhe njė video- incizim, duke demonstruar pasimin e informatės.

Analisti politik, Driton Lajēi, vlerėson se njė dezinformatė e tillė mund tė ketė qenė njė shaka e pakripė e hakerėve, por mund tė ketė qenė edhe veprim i bėrė me qėllime tė caktuara.

"Janė dy mundėsi: e para, kėtė vėrtet mund ta ketė bėrė kjo gjenerata e teknologjisė sė re, qė po bėjnė kėso veprime tė pamatura ēdo ditė e mė shumė dhe qė nuk janė tė vetėdijshėm pėr pasojat qė mund tė krijojnė nė publik dhe ērregullimet me lojėn qė luajnė dhe, e dyta, mund tė jetė skenar nga jashtė, sepse janė duke iu frikėsuar pozicionit stabil tė kryeministrit Thaēi dhe tė Qeverisė sė Kosovės, sidomos me rezultatet pozitive qė i ka pasur nga 25 korriku e kėtej rreth pikės sė nxehtė tė quajtur 'veri i Kosovės'", tha Lajēi pėr gazetėn "Lajm".

Mė tej, ai ka shtuar se edhe mediet duhet tė kenė kujdes nė kėto raste, qė ta plasojnė lajmin e menjėhershėm si tė rremė dhe ta informojnė publikun, po edhe portatet e tjera nuk mund tė citojnė njė lajm tė tillė, kur brenda tij nuk ka burime tė mjaftueshme.

"Kjo, sigurisht, mund tė krijojė mosbesim te mediumet e caktuara, tė cilat pa e verifikuar informatėn e plasojnė, kėshtu qė mund tė ketė pasoja jo tė mira pėr kėto media qė komunikojnė me publikun".

Se sa mund tė jetė dėmi i madh i njė lajmi tė rrejshėm, Lajēi e ka pėrmendur rastin e presidentit tė Gjeorgjisė, Shakashvill, i cili ishte shpallur i vdekur nė momentin kur qeveria e tij ia kishte dhėnė njė lajm tė rrejshėm pėr ndėrhyrjen e forcave ruse nė kėtė shtet.

"Natyrisht, informacionet e tilla tė rrejshme mund tė pėrfundojnė me pasoja fatale. Tė tillat shkelin normėn dhe ligjin. Ky ėshtė rast pėr hetim", ka thėnė ai.

Sipas Lajēit, kjo dukuri po shfaqet gjithnjė e mė shumė edhe nė mediet ndėrkombėtare, me tė cilėn po merren edhe vendet e rajonit dhe tė Evropės.

"Ky fenomen po trajtohet nė vazhdimėsi, sepse ende nuk kanė masa adekuate pėr ta parandaluar, pėr shkak tė teknologjisė sė avancuar", ka thėnė ai.

Nė Asociacionin e Gazetarėve Profesionistė tė Kosovės (AGPK) vlerėsojnė se nė rastet kur dikush ndėrhyn nė agjencitė dhe nė portalet me pasimin e lajmeve tė rreme, ato duhet tė reagojnė menjėherė, ta demantojnė informatėn e plasuar. Anėtari i kryesisė sė AGPK-sė, Arsim Lani, thotė se mediet e tjera -portalet nuk do tė duhej tė marrin nga mediet e tjera dhe tė plasojnė njė informatė tė pakonfirmuar.

Ngjashėm kishte ndodhur edhe para pak muajve, kur ishte dėrguar njė letėr e rreme nė media nė emėr tė drejtorit tė Postės dhe tė Telekomunikacionit tė Kosovės (PTK), Shyqri Haxha, letėr kjo qė ishte publikuar nė njė portal, pa u verifikuar autorėsia e saj, dhe doli tė ishte e rreme, sepse u demantua nga vetė Haxha. Policia e Kosovės i kishte nisur hetimet dhe ėshtė duke u marrė me rastin, duke e gjurmuar burimin e asaj letre

kosovari50
24.10.2011, 13:17:18
Abetarja nuk ėshtė fajtore
ABETARJA mund tė digjet, tė ndalohet dhe tė konfiskohet vetėm nga armiqtė e shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė, siē ishin dikur sundimtarėt shekullorė osmanlinj, serbomėdhenjtė, shovinistėt dhe fashistėt serbė, grekė, bullgarė, malazez etj., por jo edhe nga vetė shqiptarėt, pavarėsisht nga shkalla e arsimimit, apo e injorancės sė tyre qoftė brenda, apo jashtė kufijve tė Shqipėrisė etnike

BAROMETRI DIPLOMATIK

Shqiptar, mos rri, po duku shqiptar"! (Andon Z, Ēajupi)
"Shqiptar, mendo, puno, vepro dhe jeto kombėtarisht"! (Adem Demaēi, hero i Kosovės)
-Po, si tė "duken shqiptarė" dhe tė "veprojnė kombėtarisht", kur tash 20 vjet disa shqiptarėve ua ka shpėrlarė trurin interesi egoist, klanor, partiak dhe lokalist, karrierizmi-lufta pėr pushtet, korrupsioni dhe krimi i organizuar, si dhe pasurimi i tyre joligjor nė kurriz tė popullit dhe tė atdheut shqiptar?!

Dhunimi i Abetares, akt i zhveshur toptanist

-Shpėtim Ēaushi (ambasador i Shqipėrisė nė Beograd), kėrkesės sė ministrit tė Arsimit tė Serbisė, Zharko Obradoviq, i pėrgjigjet kėshtu: "Nė lidhje me letrėn tuaj, kemi nderin t'ju njoftojmė se organet pėrgjegjėse shqiptare janė dakord me sugjerimet e shprehura nė letrėn tuaj, qė Abetarja dhe Fletorja e Punės, tė riprodhuara, t'i mėnjanojnė simbolet kombėtare dhe shtetėrore shqiptare…" (//http://www.lajme.org/pandeli-majko-ambasadori-ne-beograd-kodosh-legalizoi-abetaren-pa-simbole).

Sipas burimit tė lartcituar, del se ambasadori i Republikės sė Shqipėrisė nė Beograd, Shpėtim Ēaushi, ėshtė pėrgjegjės kryesor pėr heqjen e simboleve kombėtare shqiptare nga ABETARJA e dhuruar nga Shqipėria e tij, sepse, siē shkruan nė "pusullėn" e tij, drejtuar ministrit serb tė arsimit, ai sė bashku me institucionet pėrkatėse tė Qeverisė shqiptare ėshtė pajtuar me "demarshin" e palės serbe qė nga "ABETARJA dhe Fletorja e Punės" tė flaken "simbolet kombėtare dhe shtetėrore shqiptare"!!!

Sido qė ta kenė "justifikuar" qarqet politike dhe diplomatike tė Tiranės zyrtare njė akt tė tillė antishqiptar, ai nuk mund tė quhet ndryshe vetėm se akt toptanizmi sui generis.

Po tė ishte ndryshe, Qeveria, Parlamenti dhe Presidenca e Republikės sė Shqipėrisė do ta dėnonin kėtė akt tė turpshėm toptanizmi tė ambasadorit tė tyre nė Beograd. Mirėpo, kjo nuk ndodhi, edhe pse nė Kuvendin e Republikės sė Shqipėrisė, deputeti i Partisė Socialiste, Pandeli Majko, me tė drejtė e denoncoi njė akt tė tillė vandal kundėr ABETARES sė "eksportuar" nga Shqipėria pėr nxėnėsit e Anamoravės (Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė).

Lidhur me kėtė skandal toptanist tė ambasadorit Shpėtim Ēaushi (i cili, siē bėn tė ditur "Gazeta shqiptare", duke u bazuar nė faksin origjinal tė tij, drejtuar ministrit tė Arsimit tė Serbisė, kishte dhėnė pėlqimin pėr heqjen e simboleve kombėtare dhe shtetėrore shqiptare), si dhe tė mbėshtetėsve tė tij nė Qeverinė dhe nė Parlamentin shqiptar, Pandeli Majko kėtė pyetje ua drejtoi kryeministrit Sali Berisha, kryeparlamentares Jozefina Topalli dhe deputetėve tė tjerė (demokratė dhe socialistė) tė pranishėm nė seancėn e Parlamentit: "Si ka mundėsi tė lejohet ky kodosh ambasador qė tė legalizojė njė Abetare pėr shqiptarėt nė Serbi"? (Shih: //http://www.lajme.org/pandeli-majko-ambasadori-ne-beograd-kodosh-legalizoi-abetaren-pa-simbole).

Mirėpo, Pandeli Majko pėr kėtė pyetje nuk mori kurrfarė pėrgjigje as nga kryeministri Sali Berisha, as nga kryeparlamentarja Jozefina Topalli?! - Ēfarė turpi!!!
Secili ambasador shqiptar nė Beograd duhet ta mbrojė interesin shqiptar, jo interesin serb!!!

-Vėlla Pandeli Majko, nuk ka faj vetėm "kodoshi", por edhe ai qė e ka dekretuar dhe ai qė nuk e ka revokuar me procedurė urgjente pėr kėtė gabim politik, diplomatik dhe, mbi tė gjitha, pėr kėtė turp toptanist antikombėtar!!!

Tė lumtė vėlla Pandeli Majko (qė nė Parlamentin e Shqipėrisė e ngrite zėrin nė mbrojtje tė interesit tė pėrgjithshėm nacional-mbrojtje tė ABETARES pėr nxėnėsit shqiptarė tė Anamoravės shqiptare-Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė)!

Tė lumtė, ky ėshtė akt patriotizmi dhe shqiptarizmi, jo kolltukėt e mėndafshtė dhe "paradat" diskredituese dhe konfrontuese PD-PS tė Parlamentit tė Shqipėrisė! Shembulli juaj nė mbrojtjen e interesit nacional ėshtė provė e pakundėrshtueshme se, asnjė interes partiak, personal, grupor, nuk mund tė vihet mbi interesin e pėrbashkėt nacional dhe shtetėror shqiptar.

Andaj, pavarėsisht ku ndodhemi (dhe ēfarė cilėsie kemi) dhe nė ēfarė kushtesh dhe rrethanash veprojmė, duhet t'i mbrojmė me ēdo kusht kėto vlera tė shenjta dhe tė shtrenjta tė KOMBIT dhe tė ATDHEUT tonė shqiptar dhe tė Shqipėrisė etnike. Kjo ėshtė detyra dhe ndėrgjegjja jonė e pėrbashkėt ndaj gjuhės, kombit dhe atdheut shqiptar. Ndaj nuk duhet tė lejojmė qoftė armiqtė e brendshėm, qoftė armiqtė e jashtėm, qė tė na "bombardojnė", duke na mbajtur predikime dogmatike fetare dhe politike me pėrmbajtje fashiste, ekzistencialiste, antikombėtare dhe antishqiptare, me qėllim qė ta na mbajnė tė izoluar, tė rezervuar, tė shkyer, nė distancė larg njėri-tjetrit, sikur kėtu e njėqind vjet mė parė. Mirėpo, me gjithė pėrpjekjet e nėndheshme dhe tė hapura tė forcave tė errėta mesjetare kundėr shqiptarėve dhe Shqipėrisė etnike, nuk do tė ketė fuqi nė botė qė do tė na ndajė, copėtojė dhe pėrēajė nė dy taborė-Veri dhe Jug; nė dy gjuhė, nė dy kultura, nė dy civilizime tė ndryshme, ashtu siē po trumbetojnė kukuvajkat dhe korbat e zinj, qė po sillen vėrdallė si fantazmė ndjellakeqe pėr tė mbjellė vėllavrasje mes shqiptarėve.

Pse Parlamenti dhe Qeveria e Shqipėrisė nuk e denoncuan dhunimin e ABETARES, i kryer nga ambasadori i tyre, Shpėtim Ēaushi?!

Me gjithė reagimin e arsyeshėm kundėr heqjes sė simboleve kombėtare dhe shtetėrore shqiptare nga ABETARJA e theksuar, as kryeministri Sali Berisha e as z. kryetare e Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė nuk i dhanė kurrfarė pėrgjigje Pandeli Majkos!!!
-Ja, kjo ėshtė "demokracia" dhe "patriotizmi" i sotėm nė veprim dhe nė qarkullim pėrbrenda Qeverisė dhe Parlamentit tė Shqipėrisė, qė bie ndesh jo vetėm me vlerat universale demokratike tė bashkėsisė ndėrkombėtare dhe me interesat vitale kombėtare dhe shtetėrore, por edhe me Kushtetutėn nė fuqi tė vitit 1998, ku nė nenin 8, pika 1 tė saj, thuhet: "Republika e Shqipėrisė i mbron tė drejtat kombėtare tė popullit shqiptar qė jeton jashtė kufijve tė saj". (Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė, Tiranė, 2002, f.7).

-Dhunimi i Abetares (flakja e simboleve kombėtare dhe shtetėrore shqiptare pėr t'ia bėrė qejfin dhe pėr t'ia plotėsuar dėshirėn politikės obskurantiste, kolonialiste dhe neokolonialiste tė Serbisė), qenka "mbrojtja e tė drejtave kombėtare" tė shqiptarėve tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės?!

-Jo, kjo nuk ėshtė kurrfarė mbrojtje e lirive dhe e tė drejtave tė shqiptarėve "jashtė kufijve tė Shqipėrisė sė sotme", por ėshtė shkelje flagrante e tyre qė, krahas Kushtetutės sė theksuar shqiptare, janė nė shpėrputhje tė plotė edhe me Deklaratėn Universale e tė Drejtave tė Njeriut tė OKB-sė, e miratuar mė 10 dhjetor tė vitit 1948 etj.
Reagimi i Pandeli Majkos, nė funksion tė mbrojtjes sė ABETARES dhe tė interesit tė pėrgjithshėm kombėtar shqiptar!

Edhe pse kėrkesa denoncuese e Pandeli Majkos nė adresė tė "ambasadorit kodosh" nė Beograd, Shpėtim Ēaushi, nuk mori pėrgjigje dhe nuk gjeti mbėshtetje nga Parlamenti i Jozefina Topallit, as nga kryeministri Sali Berisha, ajo ėshtė njė akt i lartė patriotik, demokratik, ligjor, kushtetues dhe civilizues nė mbrojtje tė drejtpėrdrejtė tė interesit nacional shqiptar, i cili, si tillė, do tė mbetet i pashlyer nė mendjen dhe nė ndėrgjegjen shqiptare. Kjo e vėrtetė ka karakter jashtėpartiak e jashtideologjik dhe pėrputhet me pėrmbajtjen e maksimės atdhetare shqiptare: "Partia ime ėshtė Shqipėria"! -Jo Partia, jo Beogradi e as Serbia!

Pse ambasadorėt shqiptarė e ushtrojnė misionin e tyre nė Beograd, nė Athinė, nė Podgoricė dhe nė Shkup etj., kjo nuk do tė thotė se ata e kanė tė drejtėn ekskluzive qė t'i nėpėrkėmbin tė drejtat dhe liritė e shqiptarėve, ashtu si u "fishkėllejnė vesh mė vesh" mikpritėsit e tyre serbosllavė ballkanikė.

Si Shpėtim Ēaushi, ashtu edhe tė gjithė ambasadorėt e tjerė shqiptarė duhet ta mbajnė parasysh ABC-nė e sė drejtės diplomatike, se ata, para sė gjithash, janė pėrfaqėsues, prezantues dhe mbrojtės sė interesave kombėtare dhe shtetėrore tė popullit dhe tė vendit tė vet shqiptar. Ndryshe, ēdo devijim nga kryerja e punėve dhe e detyrave nga fushėveprimi i tyre si diplomatė tė rangut mė tė lartė, si rregull, shteti dėrgues shqiptar ka tė drejtė dhe pėr detyrė qė ta bėjė shkarkimin dhe tėrheqjen e tyre nga posti i ambasadorit, pavarėsisht nga vendi akreditues nė Ballkan, nė Evropė apo nė ndonjė kontinent tjetėr.

Kėshtu, do tė duhej tė veprohej edhe nė rastin konkret tė ambasadorit tė gabuar nė Beograd, Shpėtim Ēaushi, i cili dha pėlqimin pėr heqjen e simboleve kombėtare dhe shtetėrore shqiptare nga Abetarja e nxėnėsve tė Anamoravės (Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė).

Kėtė akt shėmtues antikombėtar tė ambasadorit tė Shqipėrisė, Shpėtim Ēaushi, veē Pandeli Majkos, i cili me tė drejtė e quajti "ambasadori kodosh", e denoncuan edhe protestuesit shqiptarė nėpėr rrugėt, sheshet dhe shkollat e Preshevės, tė Bujanocit dhe tė Medvegjės, duke e apostrofuar: "-Shpėtim - Mos ma prek Abetaren"!!!

Mirėpo, Qeveria, Parlamenti dhe Presidenca shqiptare nė Tiranė nuk ndėrmorėn asnjė hap konkret ligjor dhe kushtetues pėr ta revokuar ambasadorin e akredituar tė tyre nė Beograd, Shpėtim Ēaushi, i cili e kishte dhėnė pėlqimin pėr spastrimin e Abetares dhe tė Fletores sė Punės nga simbolet kombėtare dhe shtetėrore shqiptare.

Nė kėtė rast, nuk ėshtė fajtore Abetarja, por ata qė i kanė lėnė shqiptarėt e Anamoravės nėn Serbi-Jugosllavi-Serbi pa abetare, pa liri dhe pa pavarėsi, kėtu e njėqind vjet mė parė. Kjo ėshtė kuentisenca e problemit edhe pėr Shqipėrinė e sotme, e cila nuk ka bėrė asgjė pėr ēlirimin dhe pėr shkolonizimin e Anamoravės sė Shqipėrisė etnike.

Pėrsėritja e recidivit tė historisė tragjike

Pėrvoja e hidhur, e derisotme, ka provuar se shqiptari i mirė dhe patriot si brenda, ashtu edhe jashtė atdheut, pavarėsisht nga hallet, vuajtjet personale dhe nga rrethanat e rėnda politike e ekonomike tė kohės, qė e kanė shoqėruar gjatė jetės sė tij, Ai pėrherė ka dėshmuar vlerat e tij njerėzore, kombėtare dhe patriotike. Ndėrkaq, shqiptari i keq, shpifės, egoist, kojtaxhi, tradhtar dhe i shitur pėrherė ka dėshmuar antivlerat, primitivizmin, tė keqen dhe antikombėtarizmin si nė shtėpi, ashtu edhe nė kurbet.

Shikuar nė retrospektivėn e largėt historike (1878-2011), edhe shqiptarėt e Preshevės, tė Bujanocit dhe tė Medvegjės, tė cilėt edhe sot ndodhen nėn sundimin e egėr kolonial tė Serbisė, janė pjellė e politikave tė gabuara dhe tė dėshtuara shqiptare tė Tiranės dhe tė Prishtinės, jo vetėm tė Fuqive tė Mėdha tė Evropės tė periudhės sė Kongresit tė Berlinit (1878), tė Konferencės sė Ambasadorėve tė Londrės (1912), si dhe tė Konferencės sė Paqes sė Parisit (1919).

Prandaj, ky ėshtė shkaku pse shqiptarėt e Anamoravės, edhe sot, nė dekadėn e parė tė shekullit XXI (viti 2011), kanė ngelur pa ABETAREN E NJĖSUAR tė Shqipėrisė etnike, pa liri dhe pa pavarėsi, ashtu sikurse vėllezėrit dhe motrat e tyre nė Iliridė, nė Malėsinė e Madhe dhe nė Ēamėri.

-Jo vetėm pėr ambasadorin Shpėtim Ēaushi, por pėr cilindo shqiptar, heqja e simboleve kombėtare shqiptare nga ABETARJA ėshtė akt tradhtie dhe akt antikombėtar shqiptar. Kėtė tradhti dhe kėtė turp, asnjė shqiptar normal, nuk mund ta justifikojė qoftė nė pushtet, qoftė jashtė pushteti.

ABETARJA mund tė digjet, tė ndalohet dhe tė konfiskohet vetėm nga armiqtė e shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė, siē ishin dikur sundimtarėt shekullorė osmanlinj, serbomėdhenjtė, shovinistėt dhe fashistėt serbė, grekė, bullgarė, malazez etj., por jo edhe nga vetė shqiptarėt, pavarėsisht nga shkalla e arsimimit, apo e injorancės sė tyre qoftė brenda, apo jashtė kufijve tė Shqipėrisė etnike.

Fundja, nuk ėshtė me rėndėsi adresa e vendqėndrimit tė njė shqiptari se ku punon dhe vepron ai (qoftė edhe ambasador etj.), por ēfarė punon ai, mirė apo keq pėr kombin dhe pėr atdheun e vet. Kjo ėshtė kryesorja, jo ku punon dhe jeton ai, brenda Shqipėrisė etnike, apo jashtė saj.

Para sė gjithash dhe, mbi tė gjitha, e rėndėsishmja ėshtė qė tė jesh shqiptar bir shqiptari, siē thoshte patrioti, demokrati dhe diplomati ynė mė i shquar shqiptar, Ismail Qemali, jo ambasador, politikan, diplomat etj., tė punosh pėr interesa tė huaja pėr ta tradhtuar dhe pėr ta dėmtuar kombin dhe atdheun tėnd tė shtrenjtė.

kosovari50
26.10.2011, 09:36:16
I papėrgjegjshėm
"Kėrkoj nga dega e LDK-sė nė Gjilan qė tė merret seriozisht me drejtorin e spitalit rajonal, Xhavit Hajdari, i cili po e skandalizon qeverisjen e spitalit, si nė menaxhim e planifikim, ashtu edhe nė trajtim tė individėve, por edhe tė komunės. Ky njeri i papėrgjegjshėm po e sakaton hapėsirėn e spitalit rajonal, pa planifikim nga urbanizmi dhe pa asnjė leje ndėrtimore", ka thėnė ndėr tė tjera kryetari i Gjilanit, Qemajl Mustafa

tetor 2011 - Opozita nė Gjilan, nė veēanti LDK-ja, ka nisur pėrplasje tė thella dhe akuza nė adresė tė qeverisjes komunale. Ndėrsa kryetari i komunės, Qemajl Mustafa, ka kėrkuar nga ky subjekt politik qė tė ndėrmarrė masa ndaj anėtarėve tė tij, qė aktualisht janė nė pozita udhėheqėse.

Shefi i grupit tė LDK-sė nė Gjilan, Arben Mehmeti, tė hėnėn u ka dėrguar njė letėr zyrtare Qemajl Mustafės e Izmi Zekės, duke sqaruar arsyet e tėrheqjes sė ekspertit tė LDK-sė nga Kėshilli i Ekspertėve. "Ju njoftojmė se Grupi i Kėshilltarėve tė LDK-sė, pėr shkak tė neglizhencės, joseriozitetit dhe mospunės sė Kėshillit tė Ekspertėve si trupė e kuvendit komunal, ka vendosur pėr fillim tė tėrheqė njėrin nga anėtarėt e kėtij kėshilli, Agim Salihun, ndėrkohė qė do tė vendosim nė lidhje me veprimet tjera administrative sa i pėrket grupit tonė politik", thuhet nė letrėn e Mehmetit.

I menjėhershėm ka qenė reagimi i Qemajl Mustafės, duke kėrkuar nga LDK-ja e Gjilanit, respektivisht Arben Mehmeti, arsyet e tėrheqjes sė kandidatit tė tyre nga ekipi i eksperteve tė komunės. "Do tė duhej qė ta thoni qartė arsyen, pse po pretendoni ta bėni kėtė, apo tė paktėn do tė duhej tė konstatonit se a e ka penguar ndokush punėn e kėtij ekipi", ka thėnė Mustafa, duke i siguruar se ai nė cilėsinė e kryetarit tė komunės, nuk e ka penguar nė asnjė mėnyrė punėn e kėtij kėshilli.

Mė tej Mustafa ka kėrkuar disiplinim tė anėtarėve tė kėtij ekipi, qė secili nė taborin e vet tė jetė i angazhuar dhe efektiv.

Gjithashtu, Mustafa kėrkoi nga Mehmeti dhe dega e LDK-sė nė Gjilan, qė tė merren seriozisht me drejtorin e spitalit regjional, Xhavit Hajdari, i cili, sipas tij, po e skandalizon qeverisjen e spitalit, si nė menaxhim e planifikim, ashtu edhe nė trajtim tė individėve, por edhe tė komunės. "Ky njeri i papėrgjegjshėm po e sakatosė hapėsirėn e spitalit regjional pa planifikim nga urbanizmi dhe pa asnjė leje ndėrtimore", u shpreh Mustafa, duke pėrmendur vendosjen e bustit tė njė dėshmori nė hyrje tė spitalit regjional, pa lejen e askujt.

"Ndoshta drejtori ka pėr qėllim prishjen e klimės politike nė komunė", iu referua Mustafa veprimeve tė drejtorit Hajdari, duke shtuar: "Ky drejtor nuk ia del, sepse nė atė drejtim ėshtė bėrė punė e madhe, e sinqertė dhe e hapur nga tė gjitha formacionet politike dhe civile tė komunės edhe atė pėr shumė vite dhe kthim prapa nuk ka".

Mustafa pėr fund tha se ky njėri vetėm sa mund tė ndikojė nė humbjen e imazhit tė LDK-sė. "Tė vetmin efekt qė mund ta arrijė ky njeri anarkik, ėshtė prishja nė shumicė e imazhit tė LDK-sė, por edhe e komunės, ngaqė ai ėshtė aktivist i LDK-sė dhe ėshtė vendosur drejtor nga ky subjekt politik dhe thirret e vepron nė emrin e saj"

kosovari50
26.10.2011, 09:46:31
TAYSON’I I PARLAMENTIT
Tetor 2011
Personalisht nuk jam optimist, e as qė pres iluminim tė Vetėvendosjes dhe deputetėve tė saj. Por, ēka nėse Florin Krasniqi vendos tė kafshojė dikė nė Parlament!? Ashtu, siē kishte bėrė Tyson...

Para disa netėsh, sėrish shikova dokumentarin pėr ish-kampionin e shumėfishtė nė kategorinė e rėndė nė boks, Mike Tyson.

Tyson nė dokumentarin pothuajse monologoues tė James Toback'ut rrėfen jetėn e tij. Kur ishte shfaqur, kritika para dy vitesh thoshte se monologu i Tyason’it tė fut nė hamendje, se a jemi duke dėgjuar njė poet apo njė rrugaē, njė mendimtar apo njė trutharė, njė dhunues apo njė viktimė tė pafajshme? Po flasim pėr Tysonin dhe jo Habermas’in - kėshtu qė mos ta teprojmė - por, ėshtė e vėrtet se rrėfimi i jetės prej tij ėshtė fascinues. Aq mė pak e pritshme nga njė boksier, qė edhe vet e thotė, se ishte rritur nė llumin e lagjeve mė tė varfra tė New York’ut.

Ku dua tė dal?

Para disa ditėsh lexova nė ballinėn e gazetės Zėri, njė konstatim tė deputetit tė Vetėvendosjes, Florin Krasniqi, qė e cilėsonte Kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaēi si kriminel ordiner. Sot, kur po shkruaj kėtė shkrim, ende nuk ka pasur ndonjė reagim, qoftė pėr apo kundėr kėtij deklarimi.

Unė jam njėri ndėr zėvendėsministrat nė Qeverinė e Kryeministrit Thaēi, dhe sipas logjikės sė Krasniqit, i bie tė jem njė zv/kriminel ordiner. Prandaj, duke skicuar diēka nga dokumentari pėr Tysonin, mė duhet tė them disa fjalė, pėr tė krahasuar njė boksier nga Brooklini me deputetin Krasniqi nė Parlamentin e Kosovės.

Qė tė dy pjesė tė jetės kanė kaluar nė New York. Pas 40 vitesh jetė, telashet jetėsore boksierit Mike ia kishin nxjerr nė sipėrfaqe karakterin human. Gjė qė nuk ėshtė rasti edhe me Florinin tonė, ose Tyson’in tonė. Krejt e kundėrta!

Ajo qė dallohet tek Mike, ėshtė se kur flet pėr kundėrshtarėt e vet tė ringut, ka njė pėrulje tejet njerėzore pėr ta. Pak e habitshme! E pa pritshme nga njė boksier, por e vetėkuptueshme pėr njė deputet. Gjuha e Mike’ut ėshtė ajo e njė njeriu tė kultivuar, e ajo e Florinit, e njė boksieri qė grushtohet nė ndonjė garazh pėrpara njė audience horrash e bastexhinjėsh. Deputeti i Vetėvendosjes kur flet pėr kundėrshtarėt e tij politikė pėrmbushė plotėsisht sterotipet qė thuhen mbi boksierėt.

Leksiku i pėrdorur nga Krasniqi, dhe jo vetėm nga ai, pėrfaqėson botėn e tij. Fjalėt e tij janė tipike pėr grupe tė caktuara tė subkulturave, ku pėrfshihen edhe plaēkitėsit dhe kategori tjera tė botės sė krimit. Viktor Hygo, ishte ndėr tė parėt qė kishte hulumtuar sllengun e nėntokės parisiene. Ata qė kanė lexuar “Tė Mjerėt” sigurisht u kujtohen faqe tė tėra tė trilogjisė sė tij, ku ai e pėrshkruante atė si “gjuhė tė errėsirės”.

Si individ, por edhe si deputet, prezenca e Krasniqit do tė mbetet njė episod nė skenėn tonė politike. Nė kėtė aspekt nuk ia vlen trajtimi i tij si qenie politike. Bile, as qė duhet provuar. Ajo qė duhet skanuar ėshtė fenomeni i cili pėrfaqėsohet pėrmes tipave si ai.

Fatkeqėsisht, tė tillėt janė duke gjetur terren pėrherė mė tė gjerė nė diskursin politikė tė vendit tonė. Ai nuk ėshtė i vetmuar nė fushėn e papėrgjegjshmėrisė pėr atė qė nxjerrė nga goja. Punėt nuk qėndrojnė mė mirė edhe pėr shumėkėnd nga shoqėria civile dhe ajo e mediave. Kjo, mendoj unė, ėshtė ajo qė duhet tė na shqetėsojė.

Gjuha e tij, pėrfaqėson atė frymė tė re komunikimi nė politikėn kosovare, por jo tė huaj edhe pėr rrugėn, qė partia e tij, e importoi dhe e instaloi nė foltoren e Parlamentit dhe tė mediave.

Jo rastėsisht.

Tė ndodhur nė konflikte tė brendshme, me largim tė anėtarėsisė dhe tė deputetėve, fjalėt e rėnda qė pikojnė nga goja e llafazanėve tė VV’sė janė fyese, brutale, dhe tė dėmshme. Tashmė, ėshtė evidente se varfėrinė e alternativave qė ofron VV pėr qytetarėt e kėtij vendi, e ka ambalazhuar brenda kornizės sė njė obsesioni patologjik - ku zgjidhja finale pėr ta mbetet largimi me ēdo kusht i Qeverisė Thaēi.

Falėt e Krasniqit janė fyerje e rėndė pėr afro dyqind mijė kosovarėve tė rritur tė cilėt kanė votuar qė Hashim Thaēi tė jetė Kryeministėr i kėtij vendi. Sipas tij, dhe Vetėvendosjes, preferencė e gjithė kėtyre votuesve paska qenė pėrzgjedhja e njė krimineli ordiner nė krye tė vendit. Fjalėt e Krasniqit institucionin e Kryeministrisė, dhe gjithė Qeverinė e shpallin tė drejtuar nga njerėz kriminelė. Njė pjesė e shtypit fashist anti-shqiptar nė Serbi duhet tė ndihen keq qė nuk janė aq kreativ aq sa disa prej deputetėve tė opozitės sonė.

Njė intensitet tė tillė brutal dhe banal ndaj institucionit mė tė lartė tė vendit, nuk e ka pėrdorur as Tyson ndaj kundėrshtarėve tė tij - prej tė cilėve vetėm grushta ka pritur.

Goditje tė tilla tė ulėta vetėm sa do tė ēorodisin kulturėn politike, edhe ashtu tė ēoroditur. Kėto nuk i bėjnė nderė Parlamentit tė Kosovės. As Vetėvendosjes, e cila sigurisht se ka njė armatė tė tėrė tė atdhedashėsve. Por, fatkeqėsisht drejtuesit e saj janė duke e transformuar atė nė njė lėvizje, e cila ėshtė e gatshme tė shtrihet nė shtrat edhe me djallin. Mjafton, njė votė mė tepėr. Shembull pėr kėtė mbetet, flirtimi i tyre me ekstremistėt islamikė tė Kosovės kur votohej pėr lejimin e shamive dhe edukatės fetare nė Kosovė.

Personalisht nuk jam optimist, e as qė pres iluminim tė VV’sė dhe deputetėve tė saj. Por, ēka nėse Krasniqi vendos tė kafshojė dikė nė Parlament!?

Ashtu, siē kishte bėrė Tyson...

bluai
26.10.2011, 10:40:58
Z. inderuari Kosovari se pari e dini se qka do thot Iluminate dhe qka perfaqeson iluminate .Beni krahasime qesharake mu sikur Ambasadori i Frances qe ja ka fut kot sa me then diqka .Njerezit tmerohen kur te permendesh fashizmin Iluminate ne te kaluaren ka lujtur rrol dominant ne bot por edhe luajn me lozhat e veta ne bot ata iluminate jan rend shoqror i organizuar te cilet udheheqin boten .Iluminatet apo then shqip Masonet jan grup njerezish me ndikum te madhe qe bejn projekte te medha me vite para se te mendosh ti ose un .Pasi proklamohi si zavendesminiester i qeveris se nderuar tuajen.E di se ju nuk do beni debate me mua se jeni shum cinik dhe te dashuruar e te frustuar .Por nje gje mbane mend se qka ju them un shpesh her kam permendur ktu se VV me veprimet e veta do vetfundoset ate e di shum mir sepse qiftave tuaj qe personifikoni gjanat jeni te atill mereni me gjera jorelevante .Paftyresia me ket vertetohet .Nga te paftyret qe shiten per nje rrog e vend pune apo ndoj tender dhe shesin qdo gje qe ka vler ne ket shoqri shesin Kombin e vet behen Kosovar me kombesi un se di qka me ju then atyre qe verberisht ju :besoin "atyre qe perfaqesoin lozhat e ktyre iluminateve ne Kosove dhe talen me te gjith ne sepse kan qiftat e juaj te Beratave ,e petritave te ashtuquajtur "tiplos analisat" po po bash "tiplos analisat ".Meremethan ju kini ras nderkomebtarve ne prapanic dhe spo guxoni me then asnje vendim asnje gje te vetme pos se si te meren tenderet e majem dhe se shihni se populli ka mbetur ne ate ambisn e fell te verpave tuaja madhore duke e perqafuar ndarjen e populli ne tabore dhe klane .Ndersa klani juaj dita dites forcohet per shkak se ska punsim per veq sektorve qe sundoni ju e qiftat e juaj beni ktu krahasime qesharake dhe se keni guximin te kerkoni te drejtat elementare qe i keni votu vet ne parlamentin e tu kosoves por mereni me fjal boshe me shantazhe duke u mshefur mas ktyre iluminatave te cilet heret a von do ju hudhin pasi tju shtrydhin mir e mir ne koshrat e plehrave do ju denoin per jo konstruktiv dhe do ju menjanoin por mbasi te keni kryer punen e fliqur te cilen jeni ka e beni se bashku me idolin e juaj Thaqin do shkoni atje ne den hag heret a von do ju ndodh kjo .Andaj ju them mbane mend ju dhe klika e juaj do shkruhi ne histori si rrobruesit me te medhej te shqiptaris kultures se tyre shkatrimeve ,shantazheve te cilat i keni instalu mu ne sferat me te larta shtetrore .
Ju le me shendet
bluai

kosovari50
26.10.2011, 13:54:27
Ti je njė i marrė qė s'di as tė flas as tė gjykoj,as ta thuash tė vėrtetėn as tė akuzosh.E dijmė,e kemi tė qartė se ju argatėt e dreqit nuk pushuat as qė do pushoni sė shpifuri tek E.U.L.E.X-i vetėm e vetėm qė ta ndihmoni bishėn serbomadhe dhe sejmenėt e saj,dhe ta perlyeni luftėn e shenjtė ēlirimtare dhe bartėsit e saj.
Populli ju njeh kush ishit,kush jeni dhe kush do te jeni n'tė ardhmen,ndaj krokatni kėshtu si korba tė zeza dhe qani me lot krokodili pėr popullin qė vėrtetė po ua kthen shpindėn aq vendosmėrisht.
Dėnimi nga populli yt ėshtė qindfish mė i rėndė se sa dėnimi qė mund t'ta shqiptojnė tė gjitha gjykatat europiane marrė sė bashku.

http://www.youtube.com/watch?v=suzBNKCKo4A

P.s.E theva fjalėn se nuk do polemizoj mė me ju argatėt e dreqit,po ja qė smira yte mė bėri t'tė tregoj edhe njėherė kush jeni ju tė sėmurėt e trojeve shqiptare.

bluai
26.10.2011, 18:00:07
Zotri i nderuar un kisha then ktu shum gjana qe po na ndodhin por per hir te koreksis qe kam se kam nje elena per kunder jush un nuk aposrtofoi apo trilloi .Jeni me te vertet te verbruar e shihni e dini por sdoni te pranoni te keqen e Kosoves .E kjo eshte ajo te cilen qiftat e juaj pasqyroni e mbroni me qdo menyr dhe asgje koknrete se beni keni be kastat ne pushtet .Kta kapot tuaj ne shqiptareve duke ju falenderuar mu asaj qe ju me akuzuat mua lejoni qe se bashku me klikat tjera qe pranen rrobrin e softifikuar te Ahtisarit dhe rezolutave 1244 iu nenshtroni diktatit te beogradit dhe keni ftyr te akuzoni se un qenkam nje bashkepuntor i tyre .Zotri po ju them un shkive kur sdo jau lejoja te behen pjes e qeveris e dini pse .Sepse as ne Serbi ata sjau lejoin shqiptareve te presheves bujanocit nje gje te till .Ktu qiftat e juaj e keni ber edhe gjuhen zyrtare ja keni mundesuar karige te rezervuara keni mundesuar ndarjen e Kosoves ne regjione ku serbet kan te drejta me te medha se sa kan Serbet ne serbi .Ja keni vuar frenat dhe dizginat kti populli duke ber nje sistam te softifikuar te vjedhjeve manipulimeve shkatrimeve .Ju qiftat e juaj skeni guxim tja thoni ktyre far "miqeve ' se ata njeher jau falen toket e arberit serbis tash ju me pasuesit e te paftyerve beni shkeljen e gjakut te deshmorve e shum patroiteve qe kan dhen jet dhe jan dergjur burgjeve te serboslavis .Ju jeni ata qe shkoni ne bruksel dhe bisedoni ne nivele komunash mes beogrdatit dhe prishtines .Ju skeni guxim te pytni Bn dhe perfaqesuesit e tyre per te pergdhelurit e vet shekullor serbis tja bej nje pytje se a eshte ndar Kosova nga Serbia.Ju lemo qe kokorisi por do mbeti ne alinejat ma zi se Esat pash Toptani .Klika e juaj pasi te kryn edhe ato pak detyra te ndasive qe ju kan shkrua me ate Pakon e leshit do hudheni ne ambisn e mbeturinave .Me e keqja e krejt ksaj faturen do e paguaj populli e juve ma si te paftyr qe jeni sdo ju mbetet ajo ftyr e zhgjebosur nga merifetlleqet e tenderomanis qe po i beni duke shkatru e ber perqarje ne popull .
Mundeshe lirshem me shku ne Beograd se atje e keni rezervu karigen se po jau kryeni anderene shekullore te ndarjes se Kosoeve me ate pakon e ahtileshit .
kaq njeher
bluai

kondita
26.10.2011, 21:17:14
TAYSON’I I PARLAMENTIT
Tetor 2011
Personalisht nuk jam optimist, e as qė pres iluminim tė Vetėvendosjes dhe deputetėve tė saj. Por, ēka nėse Florin Krasniqi vendos tė kafshojė dikė nė Parlament!? Ashtu, siē kishte bėrė Tyson...

Para disa netėsh, sėrish shikova dokumentarin pėr ish-kampionin e shumėfishtė nė kategorinė e rėndė nė boks, Mike Tyson.

Tyson nė dokumentarin pothuajse monologoues tė James Toback'ut rrėfen jetėn e tij. Kur ishte shfaqur, kritika para dy vitesh thoshte se monologu i Tyason’it tė fut nė hamendje, se a jemi duke dėgjuar njė poet apo njė rrugaē, njė mendimtar apo njė trutharė, njė dhunues apo njė viktimė tė pafajshme? Po flasim pėr Tysonin dhe jo Habermas’in - kėshtu qė mos ta teprojmė - por, ėshtė e vėrtet se rrėfimi i jetės prej tij ėshtė fascinues. Aq mė pak e pritshme nga njė boksier, qė edhe vet e thotė, se ishte rritur nė llumin e lagjeve mė tė varfra tė New York’ut.

Ku dua tė dal?

Para disa ditėsh lexova nė ballinėn e gazetės Zėri, njė konstatim tė deputetit tė Vetėvendosjes, Florin Krasniqi, qė e cilėsonte Kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaēi si kriminel ordiner. Sot, kur po shkruaj kėtė shkrim, ende nuk ka pasur ndonjė reagim, qoftė pėr apo kundėr kėtij deklarimi.

Unė jam njėri ndėr zėvendėsministrat nė Qeverinė e Kryeministrit Thaēi, dhe sipas logjikės sė Krasniqit, i bie tė jem njė zv/kriminel ordiner. Prandaj, duke skicuar diēka nga dokumentari pėr Tysonin, mė duhet tė them disa fjalė, pėr tė krahasuar njė boksier nga Brooklini me deputetin Krasniqi nė Parlamentin e Kosovės.

Qė tė dy pjesė tė jetės kanė kaluar nė New York. Pas 40 vitesh jetė, telashet jetėsore boksierit Mike ia kishin nxjerr nė sipėrfaqe karakterin human. Gjė qė nuk ėshtė rasti edhe me Florinin tonė, ose Tyson’in tonė. Krejt e kundėrta!

Ajo qė dallohet tek Mike, ėshtė se kur flet pėr kundėrshtarėt e vet tė ringut, ka njė pėrulje tejet njerėzore pėr ta. Pak e habitshme! E pa pritshme nga njė boksier, por e vetėkuptueshme pėr njė deputet. Gjuha e Mike’ut ėshtė ajo e njė njeriu tė kultivuar, e ajo e Florinit, e njė boksieri qė grushtohet nė ndonjė garazh pėrpara njė audience horrash e bastexhinjėsh. Deputeti i Vetėvendosjes kur flet pėr kundėrshtarėt e tij politikė pėrmbushė plotėsisht sterotipet qė thuhen mbi boksierėt.

Leksiku i pėrdorur nga Krasniqi, dhe jo vetėm nga ai, pėrfaqėson botėn e tij. Fjalėt e tij janė tipike pėr grupe tė caktuara tė subkulturave, ku pėrfshihen edhe plaēkitėsit dhe kategori tjera tė botės sė krimit. Viktor Hygo, ishte ndėr tė parėt qė kishte hulumtuar sllengun e nėntokės parisiene. Ata qė kanė lexuar “Tė Mjerėt” sigurisht u kujtohen faqe tė tėra tė trilogjisė sė tij, ku ai e pėrshkruante atė si “gjuhė tė errėsirės”.

Si individ, por edhe si deputet, prezenca e Krasniqit do tė mbetet njė episod nė skenėn tonė politike. Nė kėtė aspekt nuk ia vlen trajtimi i tij si qenie politike. Bile, as qė duhet provuar. Ajo qė duhet skanuar ėshtė fenomeni i cili pėrfaqėsohet pėrmes tipave si ai.

Fatkeqėsisht, tė tillėt janė duke gjetur terren pėrherė mė tė gjerė nė diskursin politikė tė vendit tonė. Ai nuk ėshtė i vetmuar nė fushėn e papėrgjegjshmėrisė pėr atė qė nxjerrė nga goja. Punėt nuk qėndrojnė mė mirė edhe pėr shumėkėnd nga shoqėria civile dhe ajo e mediave. Kjo, mendoj unė, ėshtė ajo qė duhet tė na shqetėsojė.

Gjuha e tij, pėrfaqėson atė frymė tė re komunikimi nė politikėn kosovare, por jo tė huaj edhe pėr rrugėn, qė partia e tij, e importoi dhe e instaloi nė foltoren e Parlamentit dhe tė mediave.

Jo rastėsisht.

Tė ndodhur nė konflikte tė brendshme, me largim tė anėtarėsisė dhe tė deputetėve, fjalėt e rėnda qė pikojnė nga goja e llafazanėve tė VV’sė janė fyese, brutale, dhe tė dėmshme. Tashmė, ėshtė evidente se varfėrinė e alternativave qė ofron VV pėr qytetarėt e kėtij vendi, e ka ambalazhuar brenda kornizės sė njė obsesioni patologjik - ku zgjidhja finale pėr ta mbetet largimi me ēdo kusht i Qeverisė Thaēi.

Falėt e Krasniqit janė fyerje e rėndė pėr afro dyqind mijė kosovarėve tė rritur tė cilėt kanė votuar qė Hashim Thaēi tė jetė Kryeministėr i kėtij vendi. Sipas tij, dhe Vetėvendosjes, preferencė e gjithė kėtyre votuesve paska qenė pėrzgjedhja e njė krimineli ordiner nė krye tė vendit. Fjalėt e Krasniqit institucionin e Kryeministrisė, dhe gjithė Qeverinė e shpallin tė drejtuar nga njerėz kriminelė. Njė pjesė e shtypit fashist anti-shqiptar nė Serbi duhet tė ndihen keq qė nuk janė aq kreativ aq sa disa prej deputetėve tė opozitės sonė.

Njė intensitet tė tillė brutal dhe banal ndaj institucionit mė tė lartė tė vendit, nuk e ka pėrdorur as Tyson ndaj kundėrshtarėve tė tij - prej tė cilėve vetėm grushta ka pritur.

Goditje tė tilla tė ulėta vetėm sa do tė ēorodisin kulturėn politike, edhe ashtu tė ēoroditur. Kėto nuk i bėjnė nderė Parlamentit tė Kosovės. As Vetėvendosjes, e cila sigurisht se ka njė armatė tė tėrė tė atdhedashėsve. Por, fatkeqėsisht drejtuesit e saj janė duke e transformuar atė nė njė lėvizje, e cila ėshtė e gatshme tė shtrihet nė shtrat edhe me djallin. Mjafton, njė votė mė tepėr. Shembull pėr kėtė mbetet, flirtimi i tyre me ekstremistėt islamikė tė Kosovės kur votohej pėr lejimin e shamive dhe edukatės fetare nė Kosovė.

Personalisht nuk jam optimist, e as qė pres iluminim tė VV’sė dhe deputetėve tė saj. Por, ēka nėse Krasniqi vendos tė kafshojė dikė nė Parlament!?

Ashtu, siē kishte bėrė Tyson...

Dmth. Hashim Thaqi po te paguajka si zv.minister per te bere propogande ne kete Forum?!
heh, Qeveri interesante, ku nuk i shkon menjda me pague lek! Edhe ky ndoshta eshte nje lloj tenderi!!!

kondita
26.10.2011, 21:24:48
Ti je njė i marrė qė s'di as tė flas as tė gjykoj,as ta thuash tė vėrtetėn as tė akuzosh.E dijmė,e kemi tė qartė se ju argatėt e dreqit nuk pushuat as qė do pushoni sė shpifuri tek E.U.L.E.X-i vetėm e vetėm qė ta ndihmoni bishėn serbomadhe dhe sejmenėt e saj,dhe ta perlyeni luftėn e shenjtė ēlirimtare dhe bartėsit e saj.
Populli ju njeh kush ishit,kush jeni dhe kush do te jeni n'tė ardhmen,ndaj krokatni kėshtu si korba tė zeza dhe qani me lot krokodili pėr popullin qė vėrtetė po ua kthen shpindėn aq vendosmėrisht.
Dėnimi nga populli yt ėshtė qindfish mė i rėndė se sa dėnimi qė mund t'ta shqiptojnė tė gjitha gjykatat europiane marrė sė bashku.

http://www.youtube.com/watch?v=suzBNKCKo4A

P.s.E theva fjalėn se nuk do polemizoj mė me ju argatėt e dreqit,po ja qė smira yte mė bėri t'tė tregoj edhe njėherė kush jeni ju tė sėmurėt e trojeve shqiptare.
Kosovari50 Mos deshe te thuash se te gjithe keta qe nuk jan me juve, kan nostalgjin e ........ hahahahaha, qesharake apo jo!!!

Fatmiresisht kjo histori nuk eshte shekullore qe gjeneratat jan ndrruar shume here dhe te ju besojne se vetem ju keni te drejte. Te gjitha populli i din por qe jan dy shkaqe qe nuk po munden tersisht te dalin per lendine the ta thon te verteten: Njera se akoma shkau po na mbetet prioritet i pare dhe e dyta se me thenjen e fjales se vertete po i qesim turpin Kosoves duke i teguar turpesit e ketyre qe po i mbron ti z.Kosovari50.
Megjithate, edhe nese populli do te duroj gjate kete faktuar qe eshte duke e paguar pa fajin e vete, Zoti - natyra nje dite do te marr hakun, por atehere ndoshta do te themi: Sinqerisht e kemi dite se nje e zeze do e gjen, ama se do jete kaq e zeze e madhe, nuk e kemi prit dhe nuk ja kemi deshiruar. Ndoshta z. Kosovari po te pershtatet proverbi: Mbama djepin ti them e para!
Neve dim se ne Kosove ka pas lufte dhe luftetar per ēlirimin e vendit, por e dime qe ka pas edhe profiter qe sot jan ne pushtet! Krismat qe i paraqet ti mes joutubes, mund te inqizohen edhe kur kendon kengetari ne dasma te sotme, ku rafallet nuk pushojne dhe askush nuk i merr ne pergjegjesi, nga se jan te krahut te pushtetarve profiter te sotem dhe te gjat luftes, por qe atje ku e kerkon nevoja (pjesen e okupuar nga kriminelet shkie) nuk i degjohet as edhe nje fishek i vetem, nga se jan bere te degjueshem sipas urdherit te Bajram qyqes qe te mos krijojne konfuzione dhe te kthejne situaten mbrapa!!! Kam edhe shume per te thene....

mo
26.10.2011, 21:48:09
z.kosovari pershendetje

fatkeqsisht kosova tradicionalisht kishte (ka) nje fraksion te fort te spiunave, dononcuesve, tradhtareve, rrencave dhe shpifesave. per kohen e "shokut" tita s'kemi nevoj as te ndalemi, ne vitet 90-ta e deri ne vdekjen "ish-historikut" keta perbenin krahun e fort te ldk-s, si dhe "yndyren" e gazetarucave dhe estraden e "qytaris aktive" si dhe "shkollovanave" te holle teorik. pas vdekjes se ish-historikut dhe shpalljes se pavarsis mbeten per pak kohe si qurat n'mjegull por shpejt u ri-rreshtuan nen putinin e prishtines dhe albin pleshtin.

me ndihme e disa pederave te eulex-it isa qyrrani i prishtines i beri puq sejdiut, bojkotoj institucionet dhe paralizoj per nje kohe vendin. albin pleshti i prishtines hodhi fanelat e bardha te kohes se unmik-ut dhe u vesh me tesha patriotike, me ndihmen e disa mediave dhe gazetaruceve na u bo lider.... albin pleshti lider patriotik... gjitheher pas vehtes krejt berllogun e ish-historikut si dhe disa gazetaruc te shitun e stershitun.

ani thirren gjoja ne vlera?! paftyresi ne kuptimin e plote te fjales, a?!

ēobani
26.10.2011, 21:59:17
z.kosovari pershendetje
.... albi pleshti lider patriotik... gjitheher pas vehtes krejt berllogun e ish-historikut si dhe disa gazetaruc te shitun e stershitun.


Albin PLESHTI...hahahahaha...moti nuk kam qesh kshtu, me loqkė t'zemres...taman plesht...plesht i i LESHPALARIT historik!

mo
26.10.2011, 22:15:22
Albin PLESHTI...hahahahaha...moti nuk kam qesh kshtu, me loqkė t'zemres...taman plesht...plesht i i LESHPALARIT historik!

e ke verejt se edhe me barake e ka kopju pleshti leshpalarin, ai me dy gishta perpjet, ky me V (kom) perpjet hahhahahaha

n'kohe te ish-historikut s'ka guxu njeri gojen me qel se menjeher t'u kane gjujt lakejt e demokracis, njashtu sot keta vuvuzelat, perveq pleshtit tjert s'kane ndonje vlere... sipas tyre! krejt e kane kopju kohen e ish-historikut; ateher akuzoheshin njerzt paushall si "enverista" ngase ishte mode e demokracis tani akuzohen si hajna e te korruptuar ngase tani moda keshtu po e lyp!

nuk konkurrojn me porgrame dhe ide por me shpifje, rrena e denoncime.... njejt sikur ldk dikur (pjesrisht edhe sot)!

paftyrsia brina s'ka, qy!

Gurke
26.10.2011, 23:42:28
:)

Sinqerisht ,jam ka mendoj se me qfar shpifjesh do te lajmrohen

*ekspertet* :D

kondita
27.10.2011, 00:08:40
e ke verejt se edhe me barake e ka kopju pleshti leshpalarin, ai me dy gishta perpjet, ky me V (kom) perpjet hahhahahaha

n'kohe te ish-historikut s'ka guxu njeri gojen me qel se menjeher t'u kane gjujt lakejt e demokracis, njashtu sot keta vuvuzelat, perveq pleshtit tjert s'kane ndonje vlere... sipas tyre! krejt e kane kopju kohen e ish-historikut; ateher akuzoheshin njerzt paushall si "enverista" ngase ishte mode e demokracis tani akuzohen si hajna e te korruptuar ngase tani moda keshtu po e lyp!

nuk konkurrojn me porgrame dhe ide por me shpifje, rrena e denoncime.... njejt sikur ldk dikur (pjesrisht edhe sot)!

paftyrsia brina s'ka, qy!

heheheh! shiqoni tash keta, kur ju mungon argumenti i kapen pleshtit apo "leshpalarit", kurse ne anen tjeter harrojne se vet jan morrat!!! Cili nga keta dy eshte me i paster? pleshti, apo morri?`! hehehe. Qyre ju partija e hajnave dhe korrupcionit e krimit te organizuar, veq kthenu nje hap prapa dhe llogaritni, qe dymbdhjet vite me gjithe pranin e NATO-s, euleshit edhe prap asgje ne vendin e vet. Kurse ju po llogaritni apo barazoni kohen e Pejgamberit kur ishim duarthat dhe te okupuar! Ne fund, ne pamundesi ti zgjidhni edhe ashtu ca probleme qe nuk duken ne siperfaqe, perveq qe beni krim te organizuar, i keni marr te gjithe ish bashkepunetoret e Pejgamberit te Kosoves dhe po jau kryejne punet kyqe, nga se ju nuk po kini kapacitet, se junuk i keni ment ne koke, po i keni ne kembe dhe ne krim te organizuem. Pra te gjithe keta njerz kan qen LDK! edhe po ua hape zemren te gjithe syte i kan ke LDK-eja, por taxhia e majme i ka terhek per nje kohe aty ku ka korrupcion e prostitucion me krim te organizuem, veq na nuk do ti pranojme mbrapa, do ju grahim si gadafit bashke me keta qe per dymbdhjet vite lirije vetem vodhen popullin asgje ne drite nuk qiten.

kosovari50
27.10.2011, 00:54:09
A DO TĖ KETĖ NGROHJE STABILE QKUK ?
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/qkuk_406716.jpg
26 Tetor 2011

Furnizimi me ngrohje qendrore, si duket edhe kėtė vit, do tė jetė problem kryesor pėr QKUK-nė. Edhe pse zyrtarėt e “Termokos”-it premtojnė se ky institucion do tė ketė njė trajtim tė veēantė, kjo le pėr tė dyshuar, pasi furnizimi pėrmes njė linje tė veēantė pėr QKUK-nė, ka koston dy herė mė tė lartė se sa qė do tė mund tė bėhej faturimi.

Drejtor i Ngrohtores “Termokos”, Arsim Janova, ka bėrė tė ditur pėr Kosovapress, se ėshtė formuar njė njėsi e veēantė teknike, e cila do tė mbikėqyrė nė vazhdimėsi furnizimin me ngrohje pėr QKUK-nė. Sipas tij, QKUK-ja, do tė ketė pėrparėsi nė furnizim me ngrohje dhe pėr kėtė do tė shfrytėzohen tė gjitha mundėsitė teknike ekzistuese. Mirėpo megjithatė, ai ka pėrmendur edhe vėshtirėsitė, duke thėnė se “Termkos”-i, po ballafaqohet mė vėshtirėsi financiare, tė cilat mund tė ndikojnė edhe nė furnizimin me mazut.

Drejtori i “Termokos”-it, Arsim Janova ka bėrė tė ditur se i ėshtė ndėrprerė kontrata furnitorin tė deritashėm me mazut, pasi qė nuk i ka pėrmbush obligimet sipas kontratės, por qė sipas tij, deri nė fund tė kėtij muaji do tė kontraktohet furnitori i ri.

“Nė bazė tė temperaturave qė i kemi tash planifikojmė nė fillim tė nėntorit, mė sakt njė dy apo tre nėntori, sepse po kemi edhe ne sfida pasi qė e kemi ndėrpre kontratėn me furnitorin e deritashėm me mazut, pasi qė nuk i ka pėrmbush obligimet e tij sipas kontratės dhe tash presim ta kontraktojmė furnitorin e ri qė besojmė deri nė fund tė kėtij muaji, do ta zgjedhim kėtė problem dhe do tė fillojmė me sezonin”, ka thėnė ai.

Nė anėn tjetėr zėdhėnėsi i QKUK-sė, Shpend Fazliu ka thėnė pėr Kosovapress, se drejtori i “Termokos”-it ka premtuar se mė datėn 1 nėntor do tė fillojė sezoni i ngrohjes dhe se QKUK-ja do tė ketė prioritet, po ashtu do tė mundėsohet linjė e veēantė dhe nuk do t’i ketė telashet qė i ka pasur viteve tė kaluara.

“Drejtori i “Termokos”-it, ka premtuar se mė datėn 1 nėntor do tė fillojė sezoni i ngrohjes dhe se QKUK-ja do tė ketė prioritet, do tė ketė njė linjė tė veēant dhe nuk do tė ketė telashe qė ka pasur vitetve tė kaluara. Nė mungesė tė fillimit tė sezonit tė ngrohjes kemi bėrė zgjidhje me nxehje alternative me rrymė, do tė thotė ende nuk ka ngrohje nga termokos. Mirėpo ngrohja me rrymė shkakton ngarkesė nė rrjetin elektrik dhe ėshtė tepėr e vėshtirė pėr tė funksionuar nė kėtė mėnyrė”, tha ai.

Meqė ngrohja nga “Termokos”, ėshtė e vetmja zgjidhje, pasi qė rrjeti elektrik ėshtė shumė i ngarkuar dhe nuk mund tė bėhet ngrohja pėrmes tij. Janova ka thėnė se QKUK-ja, do tė ketė status tė veēantė sa i pėrket furnizimit me ngrohje dhe se pėr kėtė arsye, para disa ditėsh ka pasur takim me drejtues tė QKUK-sė, ku ka biseduar rreth bashkėpunimit sa i pėrket ofrimit tė ngrohjes pėr QKUK-nė.

“Nė kuadėr tė pėrgatitjeve pėr sezonin e ngrohjes 2011-2012, i kemi vėnė vetės prioritet qė QKUK-ja tė ketė njė status tė veēantė sa i pėrket ofrimit tė ngrohjes. Ne mė 17 tetor kemi pasur njė takim me drejtorin e QKUK-sė, ku kemi biseduar pėr bashkėpunimin sa i pėrket ofrimit tė ngrohjes pėr QKUK-nė. Ne kemi marr tė gjitha masat sa i pėrket anės teknike, me qenė se nuk ėshtė lehtė tė ndahet linja, sepse ne i kemi dy linja kryesore pėr tėrė qytetin, mirėpo nė rastet kur nuk kemi mundėsi tė ofrojmė nė tėrė qytetin ngrohje, jemi zotuar qė tė bėjmė ēmos qė pėr QKUK-nė, tė ofrojmė nxehje”, tha Janova.

Mirėpo i pari i “Termokos”-it, ka thėnė se linja e veēantė pėr QKUK-nė, ka koston e lartė dhe se vetėm pėr mazut nevojiten 200 mijė euro, kurse sipas tij faturimi maksimal do tė arrinte 70 mijė euro, gjė qė pėr kėtė ndėrmarrje ėshtė e papėrballueshme.

Ndryshe, edhe vitin e kaluar “Termokos”-i, kishte premtuar furnizim tė pandėrprerė pėr QKUK-nė dhe pėr linjėn e veēantė, por njė premtim i tillė nuk ishte realizuar

kosovari50
27.10.2011, 01:21:14
Kosovari50 Mos deshe te thuash se te gjithe keta qe nuk jan me juve, kan nostalgjin e ........ hahahahaha, qesharake apo jo!!!

Fatmiresisht kjo histori nuk eshte shekullore qe gjeneratat jan ndrruar shume here dhe te ju besojne se vetem ju keni te drejte. Te gjitha populli i din por qe jan dy shkaqe qe nuk po munden tersisht te dalin per lendine the ta thon te verteten: Njera se akoma shkau po na mbetet prioritet i pare dhe e dyta se me thenjen e fjales se vertete po i qesim turpin Kosoves duke i teguar turpesit e ketyre qe po i mbron ti z.Kosovari50.
Megjithate, edhe nese populli do te duroj gjate kete faktuar qe eshte duke e paguar pa fajin e vete, Zoti - natyra nje dite do te marr hakun, por atehere ndoshta do te themi: Sinqerisht e kemi dite se nje e zeze do e gjen, ama se do jete kaq e zeze e madhe, nuk e kemi prit dhe nuk ja kemi deshiruar. Ndoshta z. Kosovari po te pershtatet proverbi: Mbama djepin ti them e para!
Neve dim se ne Kosove ka pas lufte dhe luftetar per ēlirimin e vendit, por e dime qe ka pas edhe profiter qe sot jan ne pushtet! Krismat qe i paraqet ti mes joutubes, mund te inqizohen edhe kur kendon kengetari ne dasma te sotme, ku rafallet nuk pushojne dhe askush nuk i merr ne pergjegjesi, nga se jan te krahut te pushtetarve profiter te sotem dhe te gjat luftes, por qe atje ku e kerkon nevoja (pjesen e okupuar nga kriminelet shkie) nuk i degjohet as edhe nje fishek i vetem, nga se jan bere te degjueshem sipas urdherit te Bajram qyqes qe te mos krijojne konfuzione dhe te kthejne situaten mbrapa!!! Kam edhe shume per te thene....
Shumėherė tė kemi tregue kush ishit e kush jeni edhepse jemi tė bindur se e dini saktėsisht ēfarė bėtė e po bėni ju argatėt e dreqit,ndaj.....
Mendoj se nuk ka gjė mė fisnike se sa tė informosh popullin me tė vėrtetėn,dhe nuk ka pafėtyrėsi mė tė pist se sa tė mundohesh ta gėnjesh,mashtrosh.... popullin.Se nė cilėn nga kėto jeni,e keni kuptuar qėmoti,por sejmenėt nuk u lejojnė pėr asnjė qast as tė mendoni ndrysh e lėre mė tė veproni.Keni mbetė brenda baltakut vicioz nga ku si ēdoherė gjer mė tani,ēdo gjė nga ju shihet nėn prizmėn e dioptrisė sė verbėr.
Amaneti i varrmihėsit tė Lirisė sė Kosovės,nuk u lejon pėr asnjė qast nė asnjė rrethanė ta braktisni folenė e qyqeve.Po tė ishte ndrysh,ndrysh edhe do ishit.
Se nga kush u dėgjuen krismat e dyfekut pėr Lirinė e Kosovės e din edhe ti si tė gjithė tė tjerėt,por nė tė njejtėn kohė i dėgjuet edhe klithmat e drugarėve tuaj serbo-sllav dhe demonėve e hijenave shqipfolėse qė rropateshin pėr t'ia zėnė diellin e Lirisė trojeve arbėrore.
Nuk jam nga radhėt e folesė sė qyqeve tė mbrojė apo etiketoj ndokend.Mbrojta,po e mbrojė dhe do e mbrojė gjithėmonė tė vėrtetėn dhe realitetin,pamvarėsisht krokatjeve tė juaja-argat tė dreqit.
http://www.youtube.com/watch?v=60K6F6EpVpE

bluai
27.10.2011, 01:23:28
Ktu dikujt atje qe ja ka kajt dhe ja ka trus krejt shqiptaris po na qet ktu patyresin e radhes me termokosa >atje tej ne veri dashamiret e tu Kosoves legalizoin strukturat paralele duke i njohur legjitime bejn marveshje me ta .serbet thesht po talen me NATON dhe NATO me nje aket te till legalizon strukturat dhe i ben legale shum mizerje .E ktu ky adalet zavensministri me bjen ktu gjana te rendomta te brengave te qyterave te te paftyrve te LDK ne pushtet e komunes se Prishtines .Po kosovar 50 po edhe ai kryetari i Prishtines hyn ne ate thesin e te paftyrve se ju se bashku me ate e keni pru ket pakon dhe rezolutetn 1244 .Paftyresia tek ju eshte perditeshmeri dhe ate e deshmoni qdo dit e me shum .Koha do tregoi se a kam pas un a ju te drejt .Un shprsoi te jem un gabim dhe ju te keni te drejt .Por dokumentet e nenshkruara jan te nenshkruara dhe BN kerkon te zbatohen siq krkon te zbatohen ato qka i ka aprovu parlamenti i tu Kosoes ate pakon e cila do jet ajo leva e zgjatur e Serbis dhe nderhyrejeve te saj ne Kosoven ton e cila u stemanipular nga sahanlepiresat qe gjenden ne pushtet .
Veq perpara tash ju ka mbet vetem edhe juve te ju dergoni atje ne tavolin te ratifikoni levizjen e lir te PK nese ju lejohet nga ato struktura paralele ato struktura ja dhen lejen NATOS me leviz edhe ate ne rrugte te cilat ja kan cktu ato struktura .Eshet kjo aritje e qeveris suaj o i nderuar .
kaq njeher
shiqoje ftyren ne pasqyre dhe rehja kraht vetevetes dhe benje vetes "Bravo" si gomarit ne lloq .
bluai

Gurke
27.10.2011, 01:38:51
:D

Nuk eshte qellimi i ngritjes se tensioneve ne Veri nga Nato dhe nga askush ..por gradualiteti ...

Eshe veshtir ta kuptoj gjdonjeri :D


Obama mbėshtet aksionet e KFOR-it


Presidenti Barack Obama dhe Sekretari i Mbrojtjes Leon Panetta janė informuar pėr trazirat nė veri tė Kosovės dhe reagimin profesional tė ushtarėve amerikanė, ka thėnė gjenerali Craig R. McKinley gjatė njė vizite nė Bondsteel. Ai ka sjellė pėrkrahjen e e presidentit Obama pėr pėrpjekjet e KFOR-it nė vendosjen e lirisė sė lėvizjes nė kėtė pjesė tė Kosovės.
“Lajmet pėr trazirat nė veri tė Kosovės dhe pėrgjigja profesionale e forcave tė SHBA-ve kanė arritur deri te Sekretari i Mbrojtjes dhe Presidenti i SHBA-ve”, ka thėnė ushtarėve amerikanė nė kampin Bondsteel, gjenerali McKinley.
Ai ka shtuar se krerėt e forcave tė armatosura amerikane dhe Presidenti Barack Obama janė tė kėnaqur me punėn e KFOR-it dhe kanė shprehur pėrkrahje pėr pėrpjekjet e forcave paqeruajtėse nė veri tė Kosovės.
“Ata tė gjithė janė tė kėnaqur me mėnyrėn me tė cilėn ushtarėt kanė reaguar dhe kanė shprehur pėrkrahjen e tyre pėr pėrpjekjet e KFOR-it pėr tė penguar eskalimin e tensioneve dhe kėrcėnimeve ndaj sigurisė”, ka thėnė McKinley.

bluai
27.10.2011, 12:08:54
Kuptoni o njerez njeher e mir se dokumentet jan valide marveshjet te retifikuara jan ato qe duhet zbatuar .Fjalet hava munden me then kush don qka don .Por dje zotri dje ju ka hudh topi tash qeveris se Kosoves .Dje zotri NATO u ul ne tavolun ne te ashtuquajturat strukturat krimeinale te veriut dhe e nenshkrun nje merveshje per levizje te lir te KFOR-it dhe ate duke ja nenevizuar me stilolapse kto struktura kushtezuan KFORI-ne se kah do levizin ja caktu vijat e levizjet ruget kah do levizin .Pra KFORI u ul ne tavolin me ata te quajtur struktura kriminale i beni ata legjitim ne menyr direkte i beni faktor vendimares .Tash ata sigurun nje mbeshtetje .Qka do bej tash qevria o te nderuar qka do ndermar dhe qka do ndodh .Mesazhi eshte i qart kur KFORI ulet ne tavolin me ta ju tregon edhe neve krejtve edhe mua personalisht se ske kah shkon edhe ne kalshim luft me ta edhe nese tranohemi krejt ska tjeter rrugdalje pos qe do ulen ne tavolin me ta sepse eshte thjesht mesazh i qart se ato struktura tash me jan edhe legjitime .
ju le me shendet
bluai

bluai
27.10.2011, 12:09:32
Kuptoni o njerez njeher e mir se dokumentet jan valide marveshjet te retifikuara jan ato qe duhet zbatuar .Fjalet hava munden me then kush don qka don .Por dje zotri dje ju ka hudh topi tash qeveris se Kosoves .Dje zotri NATO u ul ne tavolun ne te ashtuquajturat strukturat krimeinale te veriut dhe e nenshkrun nje merveshje per levizje te lir te KFOR-it dhe ate duke ja nenevizuar me stilolapse kto struktura kushtezuan KFORI-ne se kah do levizin ja caktu vijat e levizjet ruget kah do levizin .Pra KFORI u ul ne tavolin me ata te quajtur struktura kriminale i beni ata legjitim ne menyr direkte i beni faktor vendimares .Tash ata sigurun nje mbeshtetje .Qka do bej tash qevria o te nderuar qka do ndermar dhe qka do ndodh .Mesazhi eshte i qart kur KFORI ulet ne tavolin me ta ju tregon edhe neve krejtve edhe mua personalisht se ske kah shkon edhe ne kalshim luft me ta edhe nese tranohemi krejt ska tjeter rrugdalje pos qe do ulen ne tavolin me ta sepse eshte thjesht mesazh i qart se ato struktura tash me jan edhe legjitime .
ju le me shendet
bluai

Gurke
27.10.2011, 12:33:33
:D

Kuptoni Zotri Forumista ... Se ne Vulat e Kosoves do te shihet lart Republika e Seribis :D


http://www.picpages.de/gifs/Menschen/Mensch09.gif

mo
27.10.2011, 17:55:37
heheheh! shiqoni tash keta, kur ju mungon argumenti i kapen pleshtit apo "leshpalarit", kurse ne anen tjeter harrojne se vet jan morrat!!! Cili nga keta dy eshte me i paster? pleshti, apo morri?`! hehehe. Qyre ju partija e hajnave dhe korrupcionit e krimit te organizuar, veq kthenu nje hap prapa dhe llogaritni, qe dymbdhjet vite me gjithe pranin e NATO-s, euleshit edhe prap asgje ne vendin e vet. Kurse ju po llogaritni apo barazoni kohen e Pejgamberit kur ishim duarthat dhe te okupuar! Ne fund, ne pamundesi ti zgjidhni edhe ashtu ca probleme qe nuk duken ne siperfaqe, perveq qe beni krim te organizuar, i keni marr te gjithe ish bashkepunetoret e Pejgamberit te Kosoves dhe po jau kryejne punet kyqe, nga se ju nuk po kini kapacitet, se junuk i keni ment ne koke, po i keni ne kembe dhe ne krim te organizuem. Pra te gjithe keta njerz kan qen LDK! edhe po ua hape zemren te gjithe syte i kan ke LDK-eja, por taxhia e majme i ka terhek per nje kohe aty ku ka korrupcion e prostitucion me krim te organizuem, veq na nuk do ti pranojme mbrapa, do ju grahim si gadafit bashke me keta qe per dymbdhjet vite lirije vetem vodhen popullin asgje ne drite nuk qiten.


ti ke te drejt, kur ke thene ti dhe udb-ja se hashim thaqi eshte hajn e kriminel albin pleshti merrej me aktrime tjera dmth shume falemnderit ngase ti je argumenti me i fort per ate qe kam shkruar me pare.
edhe une gjitheher e them, albi kurti dhe vuvuzela e tij asgje te re nuk kane zbulu vetem po sherbehen me rrenat, trillimet dhe denoncimet qe ti & co perher i keni perserit dhe se burimi i krejt kesaj "politike" e din ti ku eshte.


kur keni thene ju grupi i juaj (klubi i shpifesve) se hashimi eshte hajn e kriminel albin kurti nuk ishte gjekundi. krejt ne tipat si ti & co bazohet raporti famkeq i serbofilit dick marty... veqse ata ku denonconi nuk po ju trajtojn as si gjallesa por si x-a e y-psilana.

kosovari50
29.10.2011, 02:43:31
Reagon Skenderaj
"Duke u kthyer nė retrospektivė, ne sot pyesim ku ishte kjo LDK, kur diskriminohej Drenica nėn pushtetin qendror tė saj, qė sot pa tė drejtė i akuzon tė tjerėt pėr diskriminim? Po ky i pakėnaquri pse thotė se i pėrfaqėson qytetarėt, kur nuk e pėrfaqėson askėnd? Nė emėr tė kujt flet ai pėr dėshmorėt e Polacit, kur Polaci i ka pėrfaqėsuesit e zgjedhur legjitimė nė tė gjitha institucionet lokale?", thuhet ndėr tė tjera nė komunikatėn pėr shtyp, e lėshuar nga Komuna e Skenderajt
http://www.gazetalajm.info/thumbnail.php?file=rrethet/skenderaj_388553862.jpg&size=article_small
28 tetor 2011 - Komuna e Skenderajt, tė enjten ka dalė me njė komunikatė pėr shtyp, ku mes tjerash thuhet, me shkas tė prononcimeve dhe deklarimeve dezinformuese tė disa subjekteve politike dhe individėve, tė cilėt nuk pėrfaqėsojnė madje as familjet e tyre, ndaj Komunės sė Skenderajt, pas protestės sė datės 24.10.2011, tė njė grupi qytetarėsh tė fshatit Polac. "Komuna e Skenderajt, pėrmes kėsaj komunikate, njofton opinionin publik, e nė veēanti qytetarėt e Polacit, qė tė mos bien pre e individėve, tė cilėt pėrmes medieve tė shkruara, po pėrpiqen tė dezinformojnė dhe propagandojnė shpifje dhe tė pavėrteta", thuhet fillimisht nė komunikatė, nė tė cilėn janė cekur edhe problemet me tė cilat pėrballen qytetarėt e kėsaj komune. "Komuna e Skenderajt i di dhe i ka parasysh problemet dhe hallet qė i ka dhe e kanė pėrcjellė me shekuj qytetarin tonė, prandaj kemi bėrė dhe po bėjmė pėrpjekje tė vazhdueshme pėr tė realizuar sa mė shumė projekte, qė e lehtėsojnė jetėn e qytetarėve. Nė fokus tė kėtyre pėrpjekjeve, kėtė vit ka qenė edhe angazhimi ynė i pėrbashkėt me Ministrinė e Infrastrukturės, pėr tė zgjidhur pėrfundimisht problemin e trashėguar disavjeēar tė rrugės rajonale Polac-Vushtrri. Pikėrisht nė kohėn kur bashkėrisht me qytetaret arritėm nė pėrfundim tė zgjidhjes sė problemeve tė shumta, lindi njė i pakėnaqur dhe ky i pakėnaqur, fatkeqėsisht e manipuloi njė pjesė tė qytetarėve tė ndershėm, duke i dezinformuar ata me tė pavėrteta. Kėtij tė pakėnaquri, iu bashkėngjit dhe LDK-ja dhe Vetėvendosja, degėt nė Skenderaj", thuhet me tej nė komunikatėn e leshur nga Komuna e Skenderajt.
Sa i pėrket LDK-sė, nuk ėshtė lėnė pa u theksuar edhe periudha sa ishte nė pushtet kjo parti. "Duke u kthyer nė retrospektivė, ne sot pyesim ku ishte kjo LDK-ja, kur diskriminohej Drenica nėn pushtetin qendror tė saj, qė sot pa tė drejtė i akuzon tė tjerėt pėr diskriminim? Po ky i pakėnaquri pse thotė se i pėrfaqėson qytetarėt, kur nuk e pėrfaqėson askėnd? Nė emėr tė kujt flet ai pėr dėshmorėt e Polacit, kur Polaci i ka pėrfaqėsuesit e zgjedhur legjitimė nė tė gjitha institucionet lokale? Me kėtė rast, u drejtohemi qytetarėve tė Komunės sė Skenderajt, qė tė jenė tė bindur, se Komuna ėshtė institucion nė shėrbimin e tyre dhe adresa e vėrtetė e zgjidhjes sė problemeve, andaj ju apelojmė tė mos bini pre e manipulimeve tė njerėzve tė dėshtuar", pėrfundon komunikata e lėshuar nga Komuna e Skenderajt

kosovari50
02.11.2011, 22:11:53
Mustafa lėshon sėrish akuza ndaj SHIK-ut
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.1102215825192_m.png
2.11.2011

Kryetari i LDK-sė, Isa Mustafa nuk kritikon shumė qeverisjen, apo PDK-nė sa e ka seriozisht me SHIK-un. Nė inagurimin e kolektorit nė Prishtinė, pėr tė cilin muaj mė parė u arrestuan disa komunarė, Mustafa ripėrsėriti se pas gjithė kėsaj historie qėndron SHIK-u.
“Kėta njerėz janė tė pafajshėm. Ata kanė punuar me nder, dhe kėtė po e bėjnė ende. Fakti qė ky projekt po kushton gati 400 mijė euro mė pak se qė ėshtė planifikuar, tregon pėr punėn profesionale. E kam thėnė atėherė dhe tani se ishte dorė e SHIK-ut”, ka thėnė Mustafa, raporton indeksonline.

Arrestimi i disa drejtorėve e zyrtarėve tė Komunės sė Prishtinės nga policia, pati provokuar Mustafėn duke akuzuar se qėndron SHIK-u pėr t’i shantazhuar njerėzit e tij tė komunės.

kosovari50
03.11.2011, 07:40:56
Shkel ligjin pėr financuesin e LDK-sė

http://www.gazetalajm.info/thumbnail.php?file=janova_717600154.jpg&size=article_small
2 nentor 2011 - Se ligji nė Kosovė nuk zbatohet fare, ose zbatohet shumė pak po vėrtetohet edhe nga mosrespektimi i tij nga na e menaxhmentit tė ngrohtores "Termokos". Kryeshefi i ngrohtores sė Prishtinės, Arsim Janova, se fundmi ka bėrė dhe njė shkelje ligjore, duke blerė mazut nga kompania "Exfis", ndonėse me tė nuk ka kontratė pėr kėtė.

Por, duket se Janova kompaninė nė fjalė e ka shpėrblyer jashtėligjshėm, pėr faktin se kjo kompani kishte financuar fushatėn e Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK) gjatė vitit 2009, parti kjo qė vjen edhe vetė Janova.

Burime te gazetės "Lajm" brenda ngrohtores "Termokos" kanė bėrė tė ditur se kompania "Exfis" ka furnizuar tė martėn ngrohtoren me 4 cisterna me mazut. Sipas
kėtyre burimeve shumėn e gjithė kėsaj kap shifrėn e rreth 70 mijė eurove. Po ashtu kėto burime kanė informuar se kompania "Exfis" pritet tė shpallet edhe fitues i tenderit tė jashtėligjshėm, "Furnizim me mazut dhe naftė pėr ngrohje", i cili do tė mbyllet mė datėn 15 tė kėtij muaji.

Ėshtė provuar gjatė gjithė ditės sė mėrkurė tė mirret pėrgjigje pėr ketė ēėshtje nga zyrtarė tė ngrohtores "Termokos", por askush nga ta nuk ėshtė pėrgjigjur.

Mirėpo, se ngrohtorja ka bėrė shkelje gjatė blerjes se mazutit nga kompania "Exfis" pa pasur kontratė, e ka konfirmuar Ministria e Zhvillimit Ekonomik, e cila bėn edhe mbikėqyrjen e ndėrmarrjeve publike. Sipas MZHE-sė ēdo procedure e furnizimit e cila nuk respekton dispozitat e kėtij ligji ėshtė e kundėrligjshme.

kosovari50
04.11.2011, 10:17:04
Majori i KFOR-it, nė barrikadėn e Zupēit
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.1104091555439_m.gif
4.11.2011

Nė barrikadėn e Zupēit, qė nga e enjtja qėndron ish-majori i KFOR-it, Christian Kas. Ai u “ka kėrkuar falje serbėve pėr atė se ēfarė ka bėrė si oficer nė shėrbimin informativ tė forcave ndėrkombėtare nė Kosovė”. Deklaratat e tij nuk janė tė ēuditshme, sepse pas raportimeve nė shumė vende tė krizės nė botė, ka vendosur tė kthehet nė Serbi, “tė cilėn e cilėson si vendlindjen e dytė”.
Nė njė intervistė pėr Novosti, ai thotė se duke u bazuar nė “euforinė mediatike” pėr Kosovėn, ka vendosur tė bėhet anėtar i KFOR-it. Shton se fal arsimimit dhe pėrvojės nė gazetari, ka marrė gradėn e majorit, dhe se para ardhjes kėtu ka mėsuar shumė pėr Kosovėn nė Institutin norvegjez tė Ēėshtje Ndėrkombėtare.

“Por, u pa qė nuk isha mjaft i pėrgatitur pėr realitetin nė terren. Nuk isha i vetėdijshėm se KFOR-i nuk po e bėnė punėn e tij. Ne ishim qyqarė, sepse e kemi lejuar UĒK-nė tė bėhet Trupė Mbrojtėse e Kosovės e mė vonė Polici e Kosovės. Kėshtu, elementet kriminale kanė fituar status legjitim nė institucionet e Kosovė”, thotė Kas.

“Informimin e kanė udhėhequr oficerėt profesionist amerikanė dhe britanikė, ndėrsa unė isha i obliguar tė pėrcjelli qėndrimet e gatshme”.

Kas ndjen dhembje pėr kthimin e azilantėve serbė nga Norvegjia, ndėrsa nuk kursen akuzat kundėr shqiptarėve. Madje, pėr kėtė thotė se do ta shkruaj njė libėr.

“Shpresoj qė politikanėt norvegjezė dhe ata perėndimor do ta lexojnė atė libėr dhe do tė mendojnė pėr pėrgjegjėsinė e madhe morale qė e kanė kur vendosin tė nisin njė luftė. Ata nuk i kuptojnė pasojat e vendimeve, prandaj ky libėr futet nė retorikėn e luftės dhe dinamikėn imediate qė i paraprinė ēdo lufte”

kosovari50
09.11.2011, 14:02:36
Pushteti i papėrgjegjshėm dhe kryeqyteti, nė kaos
http://thm-a01.yimg.com/nimage/d0b91b3399c98ecc
Tashmė s’ka mbetur ndonjė orė e veēantė kur mund tė nxitosh t’i zėsh rrugėt pakėz mė tė lira pėr tė shkuar nė destinacionin pėrkatės. Nė Prishtinė, nga mėngjesi deri nė darkė, ka vetėm kaos. Rrėmujė te rrethrrotullimi i famshėm, bllokime nėpėr udhėkryqe, mbingarkesė e jashtėzakonshme gjithandej. Zgjidhja mė e menēur ėshtė ta lėsh veturėn nė parking dhe tė ecėsh mė kėmbė. Pėrndryshe, disa orė tė mira duhet t’ua dedikosh pritjeve nė trafikun e ēoroditur tė kryeqendrės sonė tė lėnė pas dore. As rrugėt alternativė s’bėjnė punė. Atje ngec si mos mė keq, sepse ndėrtimet e egra nuk e kanė kursyer as gjerėsinė e udhėve dytėsore. Ngado qė tė shohėsh ėshtė dukshėm keq. Mė herėt, dilnin disa policė trafiku dhe disi e lehtėsonin qarkullimin e veturave, kurse tash shumė rrallė i sheh nė pikat kryesore ku bėhet mė sė shumti rrėmujė nė komunikacion. Si duket, edhe ata janė dorėzuar dhe po ia lėnė mėshirės sė fatit kaosin e trafikut. Prishtina ka nevojė pėr rrugėdalje, pėr semaforė, pėr rrugė tė reja, pėr ta pėrballuar kėtė fluks tė madh automjetesh. Premtimet pėr njė unazė kanė mbetur deklarata elektorale pėr drejtuesit e komunės. Shumica e buxhetit Qeverisė sė Prishtinės po i tepron, ndėrsa nevojat pėr investime kapitale nė infrastrukturėn e rėnduar, janė emergjente. Nga ana tjetėr, bashkėpunimi me Qeverinė qendrore mbetet i dobėt. Ende nuk ka as njė ligj pėr kryeqytetin, i cili do tė mundėsonte njė trajtim mė dinjitoz pėr Prishtinėn. Rrethrrotullimi ėshtė njė histori mė vete. Mjafton tė shihni sa shtrembėr ėshtė ndėrtuar dhe sa shumė qė po zvarritet. Nėse pushteti do tė ishte mė i pėrgjegjshėm, sigurisht qė dhjetėra mijėra qytetarė do tė lėviznin lirshėm, por duhet t’i vuajmė pambarimisht pasojat e neglizhencės dhe paaftėsisė nė administrimin e kryeqytetit

kosovari50
24.11.2011, 14:28:47
REZULTATI I BLLACĖS
http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/petrit_rrahmani_-_fahredin_gashi_396_437257.JPG
24 Nėntor 2011
Gjykata dėnoi Fahredin Gashin me 18 vjet burg. Ai u gjet fajtor se ka vrarė Sali Gashin nė qershor tė vitit 1999. Nė arsyetimin e vet, trupi gjykues tha se ky vendim ėshtė bazuar tėrėsisht nė deklaratėn e Nazim Bllacės, i cili u cilėsua njėri i besueshėm i gjykatės.

Familjarėt e Fahredin Gashit bėnin lutje gjatė leximit tė aktgjykimit nga ana e gjyqtarit tė EULEX-it, Horst Proetel. Por, duket se lutjet e tyre nuk bėnė punė. Kur gjyqtari gjerman shqiptoi fjalėn 18 vjet burg pėr Fahredin Gashin, sallėn e mbuloi njė heshtje e rėndė. Me shqiptimin e dėnimit, vetė i akuzuari nuk reagoi shumė, pėrveē se e mbuluan djersėt. E dėgjoi kėshillėn e avokatit tė tij Tahir Rrecajt, i cili para se tė fillonte seanca pėrfundimtare nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, i tha tė jetė gjakftohtė dhe gjithēka ta marrė nė qetėsi.

Fahredin Gashi i njohur ndryshe edhe si Faruku, mori kėtė dėnim pėr vrasjen e Sali Gashit mė 15 qershor tė vitit 1999 nė fshatin Varigovc tė Lipjanit. Kjo vepėr u cilėsua si krim lufte ndaj popullatės civile qė bie ndesh me ligjet nė fuqi dhe me Konventėn e Gjenevės. E si duket as familja e viktimės nuk mbeti e kėnaqur, edhe pse nuk deshėn tė flasin asnjė fjalė, kjo u pa nė fytyrat e tyre tė ngrysura.

I befasuar nga vendimi mbeti edhe prokurori i ēėshtjes Mauricio Salustro. Si duket as ai vetė nuk e kishte pritur kėtė dėnim, pasi qė gjatė gjithė kohės rrotullonte kokėn nė mėnyrė dyshuese.

Ndėrkohė, pas pėrfundimit tė shpalljes sė aktgjykimit, Fahredin Gashi kėrkoi qė tė takohet me familjen e tij tė ngushtė, vėllezėrit dolėn nga salla duke qarė. Njėri nga ta Nadim Gashi, tha para gazetarėve se ky ishte njė proces kryekėput pa fakte dhe i montuar. “Ky gjykim ėshtė bėrė nė bashkėpunim me shėrbimet sekrete dhe elemente tjera qė domosdo duan qė t’i fusin nė burg ish-ushtarėt e UCK-sė”, tha Gashi.

Edhe mbrojtja nuk u nda e kėnaqur me vendimin qė dha trupi gjykues dhe paralajmėroi ankesė nė Gjykatėn Supreme.

“Me asnjė rast nuk pėrputhen deklaratat e dėshmitarėve me ato tė Nazim Bllacės, prandaj unė kam pritur njė aktgjykim lirues”, tha avokati Tahir Rrecaj.

Por, megjithatė gjykata nuk mendon kėshtu. Ajo gjeti fajtor Fahredin Gashin, dėnim ky qė sipas gjykatėsit ėshtė i bazuar nė deklaratėn e Nazim Bllacės, person ky qė ėshtė shpallur dėshmitar bashkėpunues i gjykatės.

Deklarata e Bllacės, sipas gjyqtarit Proetel, ėshtė e besueshme sepse ai sė pari akuzon veten se ka marrė pjesė nė vrasjen e Sali Gashit. “Edhe pse Nazim Bllaca ėshtė njė kriminel i vėrtetė, trupi gjykues i ka besuar atij pasi qė ai nuk e akuzon vetėm Gashin, por edhe veten e tij”, thuhet nė arsyetimin e gjyqtarit.

Sipas arsyetimit, pėrshkrimi se si Bllaca e bėn pėr natėn kur ėshtė Sali Gashi pėrputhen plotėsisht me deklaratat e familjarėve tė Sali Gashit qė janė dėshmitarėt okularė tė ngjarjes. “Ne besojmė se Nazim Bllaca e ka thėnė tė vėrtetėn”, thuhet nė arsyetimin e trupit gjykues.

Ndėrkaq trupi gjykues e ka hedhur poshtė tentimin pėr alibi qė mbrojtja i ka bėrė Fahredin Gashit. Edhe pse Fahredin Gashi ishte nė njė takim me njė person natėn kur u vra Sali Gashi, sipas trupit gjykues janė detajet tjera qė e nxjerrin atė si vrasės tė viktimės.

Trupi gjykues po ashtu hedh poshtė tentimet e mbrojtjes qė Nazim Bllaca krejt kėtė e ka bėrė nė shenjė hakmarrjeje ndaj Fahredin Gashit dhe se ėshtė i zhytur nė borxhe. Sipas trupit gjykues, ėshtė vėrtetuar se mė 15 qershor dy persona kanė shkuar nė fshatin Varigovc tė Lipjanit, ku kanė hyrė nė shtėpinė e Sali Gashit duke e vrarė atė. Personat njėri mė i gjatė qė, sipas deklaratės sė Bllacės, ishte si ai dhe tjetri mė i shkurtėr qė, sipas gjykatės, ishte Fahredin Gashi, ishin tė veshur me rroba tė zeza, me maska dhe tė armatosur.

Kėto detaje janė pėrshkruar edhe nga familjarėt e Sali Gashit gjatė seancave, mirėpo asnjė nuk ka mundur t’i identifikojė pasi qė atė natė mungonte energjia elektrike.

Nė procesin gjyqėsor, qė ka zgjatur pothuajse njė vit, bashkė me Fahredin Gahsin ėshtė akuzuar edhe Hysri Rama. Ai ėshtė dėnuar me gjashtė muaj burgim pėr ndihmė kryerėsit tė veprės penale pas kryerjes sė veprės penale. Sipas trupit gjykues, Rama ka dhėnė deklaratė tė rrejshme duke dashur qė t’i ndihmojė Fahredin Gashit.

Gjyqtari Proetel arsyetoi edhe veprėn e kualifikuar si krime lufte, pasi qė, sipas tij, zyrtarisht lufta ka pėrfunduar mė 20 qershor, ndėrsa vrasja ka ndodhur mė 15 qershor. Po ashtu, sipas kėtij gjyqtari, ėshtė dėshmuar se tė dytė Gashi dhe Bllaca kanė qenė pjesėtarė tė UĒK-sė, andaj vepra ėshtė cilėsuar si krim lufte.

kosovari50
24.11.2011, 14:31:52
NAZIM BLLACA, DĖSHMITAR NĖ RASTIN LIMA
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/bllaca_117912.jpg
24 Nėntor 2011
Kuislingu i devotshėm Nazim Bllaca nuk e ka ndėrmend tė pushojė. Personazhi i famshėm i vrasjeve tė pasluftės ėshtė kyēur nė rastin mė tė madh tė luftės. Bllaca e ka deponuar dėshminė e tij nė rastin Kleēka .

Lajmin e ka konfirmuar avokati i deputetit tė PDK-sė, Tahir Rrecaj, nė emisionin Interaktiv tė KTV-sė. Ai ka thėnė se mes tjerash Bllaca nė dėshminė e tij thotė se ka ekzistuat qendra e paraburgimit nė Kleēkė gjatė luftės.

Ndėrkohė, seanca procedural pėr kėtė rast do tė mbahen mė 1, 15 e 16 dhjetor kurse gjykimi nuk pritet tė nisė para shkurtit.

mo
24.11.2011, 18:59:06
nje paftyresi tjeter ne kuptimin e plote te fjales ishte reagimi i ldk-s dhe i akademis se shkencave kunder z.rexhep qosja.

nje idiotizem i sojit me te ult.

kosovari50
01.12.2011, 10:46:58
BASHKĖ, KUNDĖR THAĒIT
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/Petrit_Rrahmani_-__eqrem_kryeziu_m212_23856.jpg
01 Dhjetor 2011
Dega e LDD’sė nė Suharekė ėshtė shkrirė nė LDK. Eqrem Kryeziu thotė se njė gjė e tillė ndodhi me qėllim qė tė bashkohen forcat kundėr Qeverisė Thaēi. Ndėrsa Nexhat Daci dhe Besa Gaxheri mohojnė se po u shkapėrderdhet partia.

Lidhja Demokratike e Kosovės, tė mėrkurėn, ia mori Lidhjes Demokratike tė Dardanisė degėn e Suharekės.

Nė kėtė mėnyrė kjo degė e partisė sė Nexhat Dacit ka ndjekur shembullin e asaj nė Viti dhe disa komuna tjera, duke u rikthyer nė “shtėpinė e vjetėr”.

Anėtari i Kryesisė sė LDK’sė, Eqrem Kryeziu tha tė mėrkurėn pėr Express se kėto rimarrje tė degėve po bėhen pėr tė fuqizuar partinė nė pėrgatitje tė Qeverisė sė re.

“Para se gjithash, siē thotė njė fjalė ‘djalli e mori shakanė’ , kjo nuk ėshtė mė punė e karrierės e stacionit tė dikujt apo tjetrit, por ėshtė bashkim i forcave”, u shpreh Kryeziu.

“Tė formojmė njė Qeveri tė fortė, tė pakorruptuar, e cila ofron qeverisje korrekte”, tha ai, duke shprehur ambicien e LDK’se pėr rrėzimin e Qeverisė Thaēi.

Gurke
01.12.2011, 18:02:37
:D

Nuk ka kuptim ,nuk ka kuptim !

Viti po kalon dhe une asnjehere nuk ja qellova :D

Formula : Ekziston edhe Futbolli si Sport :D

Shkenca e Rrushit :)

mo
01.12.2011, 18:42:36
me piunin e millosheviqit dhe rrahman morines, isa mustafen, bashke kunder hashim thaqit!!!

a thua pse nuk befason ky bashkim dhe kjo moto?!

Pellumbi2011
01.12.2011, 19:39:06
me piunin e millosheviqit dhe rrahman morines, isa mustafen, bashke kunder hashim thaqit!!!

a thua pse nuk befason ky bashkim dhe kjo moto?!

ngase zanafilla e vete logjikes sate

mo
01.12.2011, 23:22:30
ngase zanafilla e vete logjikes sate


pellumbi, nuk po t'kuptoj ēka deshe te thuash!

isa mustafa, kryetari i prishtines dhe ldk-s, eshte betuar para pushtetit kriminel serb te milosheviqit dhe tradhtarit rrahman morines se de t'u sherbej me besnikeri dhe tani shet pordh gjoja per demokraci etj..etj..

si po na e pleqnon ti kete pune?

Pellumbi2011
02.12.2011, 15:37:15
pellumbi, nuk po t'kuptoj ēka deshe te thuash!

isa mustafa, kryetari i prishtines dhe ldk-s, eshte betuar para pushtetit kriminel serb te milosheviqit dhe tradhtarit rrahman morines se de t'u sherbej me besnikeri dhe tani shet pordh gjoja per demokraci etj..etj..

si po na e pleqnon ti kete pune?


lexome, ne shqiptaret zakonisht shpifim gjera per njeri-tjetrin sapo tjetri te futet ne pushtet - ne lidhje me gjerat qe ti pohon, te duhen fakte. Po s'pate fakte, te heshtesh eshte gjeja me mire qe do mund ta beje, ngase ne kete rast (shpifje te renda) ti nidmon jo popullin tend por armikun.

MI-2
02.12.2011, 16:15:15
Kuptoni o njerez njeher e mir se dokumentet jan valide marveshjet te retifikuara jan ato qe duhet zbatuar .Fjalet hava munden me then kush don qka don .Por dje zotri dje ju ka hudh topi tash qeveris se Kosoves .Dje zotri NATO u ul ne tavolun ne te ashtuquajturat strukturat krimeinale te veriut dhe e nenshkrun nje merveshje per levizje te lir te KFOR-it dhe ate duke ja nenevizuar me stilolapse kto struktura kushtezuan KFORI-ne se kah do levizin ja caktu vijat e levizjet ruget kah do levizin .Pra KFORI u ul ne tavolin me ata te quajtur struktura kriminale i beni ata legjitim ne menyr direkte i beni faktor vendimares .Tash ata sigurun nje mbeshtetje .Qka do bej tash qevria o te nderuar qka do ndermar dhe qka do ndodh .Mesazhi eshte i qart kur KFORI ulet ne tavolin me ta ju tregon edhe neve krejtve edhe mua personalisht se ske kah shkon edhe ne kalshim luft me ta edhe nese tranohemi krejt ska tjeter rrugdalje pos qe do ulen ne tavolin me ta sepse eshte thjesht mesazh i qart se ato struktura tash me jan edhe legjitime .
ju le me shendet
bluai

A tanim te ehste bere e qartė se na i kanė lene kembet e ariut, shume koho i duhen shqiptarit te kuptoj se qfare po ndodhė, mos u merzit per kete pune por vetem gezohu se nje popull qe mohon historin e vet nuk meriton as shtet e asgje, pa le te humbet ne pluhurat historik sepse nje popull qe levderohet si popullli me i vjeter i Ballkanit dhe kure jane formuar shtete ne reth e perqark me nga dy treqind mij banor ne thuam qe jemi 7 milion e skena formu ende nje shtet pa le te haj dreqi se ske qka thua per ket popull gjytyrim.

mo
02.12.2011, 19:05:11
lexome, ne shqiptaret zakonisht shpifim gjera per njeri-tjetrin sapo tjetri te futet ne pushtet - ne lidhje me gjerat qe ti pohon, te duhen fakte. Po s'pate fakte, te heshtesh eshte gjeja me mire qe do mund ta beje, ngase ne kete rast (shpifje te renda) ti nidmon jo popullin tend por armikun.


ēka flet ore, ku jeton apo ke jetuar ti?! shqiptart zakonisht nuk shpifin, shpif nje pjese te cilet votojn nje tip si isa mustafa, shpifin kunder ēlirimtarve, kunder drenices, kunder amerikes etj..etj..

per isa mustafen nuk ka nevoj te shpif dikush, e kaluara e tij flet vet, nenpunes i perhershem e besnik i pushtetit serbosllav e deri te ai millosheviqit dhe rrahman morines. njashtu edhe veprimet aktuale prej intriganti flasin vet.

edhe nje mos harro; tipat si isa mustafa ndihmuan dhe ndihmojn armikun, askush nuk shpif kunder tij, ai eshte vet shpifesi edhe ate shpifes profesional sepse eshte dresirat nga serbo-sllavia.

ik tani shko informohu pak...!

Pellumbi2011
02.12.2011, 20:10:18
ēka flet ore, ku jeton apo ke jetuar ti?! shqiptart zakonisht nuk shpifin, shpif nje pjese te cilet votojn nje tip si isa mustafa, shpifin kunder ēlirimtarve, kunder drenices, kunder amerikes etj..etj..

per isa mustafen nuk ka nevoj te shpif dikush, e kaluara e tij flet vet, nenpunes i perhershem e besnik i pushtetit serbosllav e deri te ai millosheviqit dhe rrahman morines. njashtu edhe veprimet aktuale prej intriganti flasin vet.

edhe nje mos harro; tipat si isa mustafa ndihmuan dhe ndihmojn armikun, askush nuk shpif kunder tij, ai eshte vet shpifesi edhe ate shpifes profesional sepse eshte dresirat nga serbo-sllavia.

ik tani shko informohu pak...!

ku faktet?

O njeri, shqiptari eshte ne gjendje te t'i fal te gjitha, vec suksesin! Shpifim ne ore e cast; ti, une, ai, ajo, ata dhe ato! Hidhi nje sy Shqiperise Ame, 100 vjet ne liri, jo shume kohe me pare shpallen vendin si nje destinacion vend turistik!! 100 vjet, robt 100 iu deshen shqiptareve qe te permbushin kushtet per turizem - gjeja me e lehte per ta bere!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cfare shqiptari me je ti??!! Cfare ke bere ti per Kosove??!! Mos valle u perkiske grupit pseudo-ushtare te UĒK-se te cilet shtienin me arme ne nje fshate dhe iknin menjehere, i linin te ndjeret fshatare ne duar te paramilitareve serbe - masakra e Recakut???!!!

Lere Isa Mustafen. Nuk them se eshte i mire, ngase edhe ky thith shume, thithin qe te gjithe, ama prapeseprape, dua fakte, sikurse kam per disa pseudo-ushtare te UĒK-se - bam bam, serbi masakro!!

mo
02.12.2011, 21:08:49
nuk qenke askund njeri, s'ke lidhje as ide as ēka thua as ēka deshiron te thuash. isa mustafa eshte synonim i paftyresis sepse jo vetem qe ka reprezentu besnikerisht sistemin pushtues shkavell por edhe sistemin monist ndersa sot shet pordh per demokraci etj..etj..et.. dhe ti shitesh i marre dhe i ve ne dyshim faktet te cilat jane te ditura boterisht.

me tipat e tille jo 100 vjet por as me 100 milion vjet nuk do te ishim ketu ku jemi, me turizem etj..etj.. perkundrazi as qe do ekzistonim si shqiptar.

shiko pak shoqerite e perparuara si gjykojn ne rastet e tilla e ndoshta meson nje grime..

Pellumbi2011
02.12.2011, 21:12:22
nuk qenke askund njeri, s'ke lidhje as ide as ēka thua as ēka deshiron te thuash. isa mustafa eshte synonim i paftyresis sepse jo vetem qe ka reprezentu besnikerisht sistemin pushtues shkavell por edhe sistemin monist ndersa sot shet pordh per demokraci etj..etj..et.. dhe ti shitesh i marre dhe i ve ne dyshim faktet te cilat jane te ditura boterisht.

me tipat e tille jo 100 vjet por as me 100 milion vjet nuk do te ishim ketu ku jemi, me turizem etj..etj.. perkundrazi as qe do ekzistonim si shqiptar.

shiko pak shoqerite e perparuara si gjykojn ne rastet e tilla e ndoshta meson nje grime..


boll maaaaaaaaaa!!!! booooooooooooooll e bane!!! Leave Mustafa alone!!!!!!!!!

Gurke
02.12.2011, 21:13:39
nuk qenke askund njeri, s'ke lidhje as ide as ēka thua as ēka deshiron te thuash. isa mustafa eshte synonim i paftyresis sepse jo vetem qe ka reprezentu besnikerisht sistemin pushtues shkavell por edhe sistemin monist ndersa sot shet pordh per demokraci etj..etj..et.. dhe ti shitesh i marre dhe i ve ne dyshim faktet te cilat jane te ditura boterisht.

me tipat e tille jo 100 vjet por as me 100 milion vjet nuk do te ishim ketu ku jemi, me turizem etj..etj.. perkundrazi as qe do ekzistonim si shqiptar.

shiko pak shoqerite e perparuara si gjykojn ne rastet e tilla e ndoshta meson nje grime..


I Nderuari Mo


Po shihet gjuha qe e perdorin *Te shkolluarit*,hahahahhahahahhaa

Nuk e pata fjalen per rrug e parlament :D por per forum :D

mo
02.12.2011, 21:21:48
boll maaaaaaaaaa!!!! booooooooooooooll e bane!!! Leave Mustafa alone!!!!!!!!!

"Mė me rėndėsi pėr mua, ėshtė qė unė tė them mendimin tim. Pse nuk pėlqehet nga ti, aq mė bėn mua."

:)

Pellumbi2011
02.12.2011, 21:59:13
I Nderuari Mo


Po shihet gjuha qe e perdorin *Te shkolluarit*,hahahahhahahahhaa

Nuk e pata fjalen per rrug e parlament :D por per forum :D


pse ne vend nuk the "te diplomuarit"...ngase shprehja jote "te shkolluarit" s'me pelqeka dot...


e ke pare kte? http://www.youtube.com/watch?v=kHmvkRoEowc kshu mendoj une per Isa Mustafen

Gurke
02.12.2011, 22:32:18
pse ne vend nuk the "te diplomuarit"...ngase shprehja jote "te shkolluarit" s'me pelqeka dot...


e ke pare kte? http://www.youtube.com/watch?v=kHmvkRoEowc kshu mendoj une per Isa Mustafenhahhahahhahahahhaa


Isa Mustava ,Albin Kurti ....2+2=5 :D

kosovari50
04.12.2011, 00:53:22
LDK po gėnjen
Dega e LDD-sė nė Gjilan reagon ashpėr lidhur me lajmin e publikuar me datėn 2 dhjetor 2011, ne prononcimin e ish kryetarit se Dega e LDD-sė nė Gjilan sipas tij ėshtė shkrirė nė LDK.
http://lajmonline.com/uploads/ldk03122011_lajm.jpg
03/12/11
- Ky fakt nuk qėndron sepse shumica e kryesisė me kryetaret e nėndegėve, Forumin e Gruas dhe atė Rinor, mbajtėn takim sot, dhe vendosen qe dega e LDD-se te vazhdoj edhe me tutje aktivitetin e saje, konform statutit dhe vendimeve qe vijnė nga Kryetari dhe Kryesia Qendrore e LDD-se.

Ne reagojmė ashpėr ndaj kėtyre manipulimeve me anėtarėsinė tone, dhe se kjo ėshtė edhe njė gėnjeshtėr e radhės e LDK-se ne koordinim me individė manipulues, ish-anėtar te LDD-se.

Ne te bashkuar do ta vazhdojmė rrugėn e nisur te LDD-sė, dhe do t’i mbetemi besnik vendimeve tė Kryetarit Daci dhe strukturave udhėheqėse te saja, thuhet ne reagimin e Degės se LDD-sė nė Gjilan.

Pellumbi2011
04.12.2011, 00:57:39
LDK po gėnjen
Dega e LDD-sė nė Gjilan reagon ashpėr lidhur me lajmin e publikuar me datėn 2 dhjetor 2011, ne prononcimin e ish kryetarit se Dega e LDD-sė nė Gjilan sipas tij ėshtė shkrirė nė LDK.
http://lajmonline.com/uploads/ldk03122011_lajm.jpg
03/12/11
- Ky fakt nuk qėndron sepse shumica e kryesisė me kryetaret e nėndegėve, Forumin e Gruas dhe atė Rinor, mbajtėn takim sot, dhe vendosen qe dega e LDD-se te vazhdoj edhe me tutje aktivitetin e saje, konform statutit dhe vendimeve qe vijnė nga Kryetari dhe Kryesia Qendrore e LDD-se.

Ne reagojmė ashpėr ndaj kėtyre manipulimeve me anėtarėsinė tone, dhe se kjo ėshtė edhe njė gėnjeshtėr e radhės e LDK-se ne koordinim me individė manipulues, ish-anėtar te LDD-se.

Ne te bashkuar do ta vazhdojmė rrugėn e nisur te LDD-sė, dhe do t’i mbetemi besnik vendimeve tė Kryetarit Daci dhe strukturave udhėheqėse te saja, thuhet ne reagimin e Degės se LDD-sė nė Gjilan.


Cila parti nuk genjyeka ne Kosove?! O Kosovari74, mos bjer pre e manipulimeve te politikaneve -ne fund te fundit, ata te gjithe hane bashke, ti ngel pa kokerr evro ne xhep......

Gurke
09.12.2011, 09:27:22
:D

Demo e vezve, qeveria po ja siguron serbis vendin ne EU .

:D

Gurke
10.12.2011, 16:13:51
Sot organizohet Demo/Proteste nga VV ,kunder hajnis ...

Babadevojka po ja siguron Serbis vendin ne EU dhe po e kthen Kosoven
ne Resoluten 1244..

hahahahahahahahahahahhahaa

nga Tuneli po vjen Alppini :D


:D :D :D

prishtinasi-pp
10.12.2011, 17:27:00
Gurke :D

A din Qka :D po ma qon mallin kajher qe je ba Zevendes i Thaqit :D kshtu tamon ashiqare :D:p
Po vjen Gjerperi me Hajnat e vet :D:p

Gurke
11.12.2011, 18:54:06
:)


Paj ,po me vjen pak Gjynah per protestueset/protestuesit,
krejt vitin tu protestu me veze,.... e me ne fund e shohin se paskan protestu Kot, Gjynah .:D

kosovari50
16.12.2011, 14:36:16
Isa ia tregon vendin Sokolit
http://lajmonline.com/uploads/2-kuvend-pr.jpg
Nė ditėn kur mori kritika nga kundėrshtari politik, kryeministri Hashim Thaēi pėr keq-qeverisjen nė Prishtinė, kryetari i Prishtinės Isa Mustafa ka shkarkuar nga pozita Drejtoreshėn e Urbanizmit, Luljeta Ēeku-Sokoli

Isa Mustafa i tregoi dhėmbėt. Nė ditėn kur mori kritika nga kundėrshtari politik, kryeministri Hashim Thaēi pėr keq-qeverisjen nė Prishtinė, kryetari i Prishtinės Isa Mustafa ka shkarkuar nga pozita Drejtoreshėn e Urbanizmit. "Ti nuk do tė jesh mė Drejtoreshė e Urbanizimit" citohet tė ketė thėnė Mustafa.

Luljeta Ēeku- Sokoli ishte emėruar nė vitin 2010 nė kėtė pozitė.

Aon
19.12.2011, 13:55:26
jemi, as shoku nuk na gjindet .

kosovari50
28.12.2011, 10:26:40
“Gjymysh” nė Termokos
http://lajmonline.com/uploads/2-termoko-fs.jpg
Menaxhmenti dhe disa punėtorė tė ngrohtores “Termokos”, tė shtunėn e kaluar kanė bėrė qejf, duke ia organizuar vetes njė darkė me muzikė tė gjallė. Burime tė ndryshme, kanė bėrė tė ditur se nė kėtė darkė kanė qenė prezentė mbi 200 mysafirė, derisa shujta pėr njė person ka kushtuar 20 euro
Prishtinė - Udhėheqėsit dhe punėtorėt e ngrohtores “Termokos”, tė shtunėn e kaluar e kanė “kallur” atmosferėn nė njė darkė tė organizuar vetėm sa pėr tė bėrė qejf.

Ndonėse, “Termokos” tani ėshtė nė krizė financiare dhe nuk po mund t’i pėrmbushė kėrkesat e qytetarėve me ngrohje, kryeshefit Arsim Janova, duket se ky fakt nuk i bėn pėrshtypje.

Burime tė ndryshme, kanė bėrė tė ditur se nė kėtė darkė kanė qenė prezentė mbi 200 mysafirė, derisa shujta pėr njė person ka kushtuar 20 euro. Kurse, argėtimi i tyre ėshtė pėrcjell me muzikė tė gjallė (live).

E, tė gjitha shpenzimet qė janė bėrė gjatė kėsaj nate kanė shkuar nė konton e restorantit “Miracle” , pronar i sė cilit ėshtė Ragip Mustafa.

Mustafa njėkohėsisht udhėheq edhe mė kompaninė “Beni Dona” dhe kompaninė ndėrtimore “Olti Trasing” mė tė cilėn arrin tė marrė ēdoherė tenderė nga Komuna e Prishtinės, kjo pasi qė Ragip Mustafa, njihet si pėrkrahės i Lidhjes Demokratike te Kosovės (LDK), nga e cila vjen kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa, dhe drejtori i ngrohtores Arsim Janova.

Tenderin e fundit “Organizimi i Manifestimit pėr mbrėmjen e Vitit tė Ri”,e ka fituar para njė jave kompania “Beni Dona”.

Edhe zyrtarė nga ngrohtorja “Termokos” tė martėn e kanė pranuar se ka pasur njė darkė pėr punėtorėt e kėsaj ndėrmarrjeje.

Ata madje kanė thėnė se e gjithė kjo ėshtė bėrė nė shenjė mirėnjohjeje pėr kontributin qė punėtorėt kanė dhėnė pėr ecurinė e suksesshme tė pjesės sė parė tė sezonit ngrohės.

“Nė kėtė darkė kanė qenė prezentė mbi 200 mysafirė, duke pėrfshirė zyrtarė tė Komunės sė Prishtinės, aksionar tė ngrohtores dhe punėtorė tė thjeshtė.

Shujta pėr njė mysafir ka qenė minimumi 20 euro. Kurse, ka pasur edhe muzikė tė gjallė “live” nga njė kėngėtar”, ka thėnė njė burim.

Kurse, Afėrdita Uka-Fejzullahu, zėdhėnėse nė ngrohtoren “Termokos”, ėshtė munduar tė arsyetojė darkėn, duke thėnė se njė gjė tė tillė po e bėjnė edhe institucionet tjera.

“Sikur edhe shumė institucione dhe ndėrmarrje, edhe “Termokos” ka organizuar njė mbrėmje pėr punėtorėt e saj, pėr tė shėnuar pėrfundimin me sukses tė pjesės sė parė tė sezonit ngrohės 2011-2012 si dhe nė shenjė tė 41-vjetorit tė themelimit tė ndėrmarrjes sonė”, ka thėnė,Uka-Fejzullahu duke treguar se i gjithė organizimi kėsaj mbrėmjeje ėshtė nė frymėn e konsolidimit tė ndėrmarrjes, dhe sipas saj nuk e ka dėmtuar financiarisht ndėrmarrjen, pėr shkak se mbrėmja e organizuar nuk ka pasur ndonjė kosto tė lartė financiare.

Sipas burimeve tė gazetės nė kėtė darkė nuk kanė shkuar tė gjithė punėtoret e ngrohtores. Ata e kanė refuzuar kėtė, duke thėnė se mė mirė ėshtė t’i marrin pagat se sa tė shkohet nė darka.

Por, me kėtė fakt nuk ėshtė pajtuar zėdhėnėsja Uka-Fejzullahu. Nuk kemi informacione, qė dikush e ka bojkotuar ose e ka refuzuar pjesėmarrjen nė kėtė mbrėmje pėr arsyet, tė cilat i pėrmendni ju. Nė kėtė mbrėmje ka munguar njė numėr simbolik i punėtorėve, gjė qė ėshtė shumė normale nė raste tė tilla.

Organizimi i kėsaj mbrėmjeje ėshtė mirėpritur nga punėtorėt edhe pėr faktin se ka qenė mė ndryshe se praktikave tė kaluara, kur organizimet e tilla janė bėrė vetėm pėr menaxhmentin e ndėrmarrjes”, ka thėnė ajo duke mos dhėnė shpjegime se pse kjo darkė ėshtė mbajtur pikėrisht nė restorantin “Miracle”.

Gentiani
28.12.2011, 14:14:37
keshtu kur ta kesh budalen ne kupe te shtetit edhe ua maron shtetin budalle, e shoqerine komplet budallice !

vetem te degjosh nivelin e te shprehurit edhe nuk e ke te veshtire ta kuptosh, qe nuk ja kalon nje nxenesi te vitit te trete te shkolles se mesme edhe ate kane qene me heret do drejtime te ngelcnave, ku shkonin do zanatli te lodhet te mesonin kishe edhe ne fund, as zanat e as kurgjo hiē!

qishtu me duket, ama komplet belivalla edhe qaj kryeministri i juaj i nju bornes!

Z@F
28.12.2011, 16:25:36
*

Allahile, cka o ka bohet bre, ketupari?

A bon me m'kallxue dikush ne cilen teme per cka po bohet fjale...


...se(pse) po m'duken krejt njejt jan ba kto tema...


...apo m'u paskan qorrue sajtė :D


*

Gurke
28.12.2011, 17:04:00
hallo http://www.mysmilie.de/midi-smileys/frech/2/0050.gifhttp://s14.directupload.net/images/111228/h68wz7hz.gif

Gentiani
28.12.2011, 17:14:31
*

Allahile, cka o ka bohet bre, ketupari?

A bon me m'kallxue dikush ne cilen teme per cka po bohet fjale...


...se(pse) po m'duken krejt njejt jan ba kto tema...


...apo m'u paskan qorrue sajtė :D


*

se ai moēmi ka thene, kur ju kallezon e nuk ja kape rradakja, vetem leshoja refrenin edhe hiē mos ja ndale :D

http://www.youtube.com/watch?v=gWs1oQ1yKHE

heeeee melicijaaaaa, jooo, jooo amballanta, amballanta me duket erdhen e moren Gurken :D:D

Gurke
28.12.2011, 23:37:31
se ai moēmi ka thene, kur ju kallezon e nuk ja kape rradakja, vetem leshoja refrenin edhe hiē mos ja ndale :D

http://www.youtube.com/watch?v=gWs1oQ1yKHE

heeeee melicijaaaaa, jooo, jooo amballanta, amballanta me duket erdhen e moren Gurken :D:D

:)

Ankohu te AI-Amnesty International ,thuju se Zoti te fal budall dhe kjo nuk eshte ne rregull ,hahahahahahahahahahaa :)

Z@F
29.12.2011, 07:27:26
se ai moēmi ka thene, kur ju kallezon e nuk ja kape rradakja, vetem leshoja refrenin edhe hiē mos ja ndale :D

http://www.youtube.com/watch?v=gWs1oQ1yKHE

heeeee melicijaaaaa, jooo, jooo amballanta, amballanta me duket erdhen e moren Gurken :D:D

Nejse de...

...ketu po bahet fjale per fytyren, per ata qe s'kane...te pafytyret...


...po kerkojne fytyra (faca) ama,
...qysh kishin pas thane pleqt: "Po lypi pune edhe po e lus Zotin mos me gjete"
...edhe keta: po lypin (me pase) fytyre edhe po luten mos me gjete...

...dhe prap:Sa (bash) te pa fytyre qe na kishin qene :D

*

Gentiani
29.12.2011, 12:49:21
:)

Sinqerisht ,ti je nje kandidat per AI :D

Deri me 2008 Istuticonet e Kosoves as qe kishin te drejt te thrrasin reciprocitet ndaj serbis !(A e kuptove) :) 3%


Deri sa BE nuk thrret sanksione kunder serbis ,nuk eshte e mundur qe Institucionet e Kosoves te mbajn perhere reciprocitet ndaj serbis , kjo eshte e pamundur per vendet qe synojn BE-n (A e Kuptove ) :)3%

6 %.....;) (Gjerat jane shume e shume me te komplikuara ,se sa ti mund te kuptosh)


hallo http://www.mysmilie.de/midi-smileys/frech/2/0050.gifhttp://s14.directupload.net/images/111228/h68wz7hz.gif


A ke shkruar fare miredita, qanenaj, sepse duket qe ajo eshte e vetmja, qe mund ta shkruash correctly, per tjerat ajo rrota e velispicit, qe duket si budallice per inteleegjencen tende, eshte galaksion ne vete !

ec, lexoje njehere se ēfare shkruan kot! ne cilen hemisfere te zuzes te gjindet ai tru ? Evropa, BE... bla, bla jo Tanzania !

nuk eshte ēeshtje sankcionesh, por eshte ēeshtje e definimit te interesave shteterore.... financoni gjitha ato struktura paralele, po pra indirekt edhe ata me nje decenie, e ne fund hajde i kujtohet surratit, beni gati qata specialca se po dalim tu kufiri... edhe qarte qe mbeti me dy kembet ne mut, e sharroi gjer ne fyt!

Apokalypse
29.12.2011, 12:56:22
Merrni fryme pak, ju lutna.

Gurke
29.12.2011, 13:01:14
A ke shkruar fare miredita, qanenaj, sepse duket qe ajo eshte e vetmja, qe mund ta shkruash correctly, per tjerat ajo rrota e velispicit, qe duket si budallice per inteleegjencen tende, eshte galaksion ne vete !

ec, lexoje njehere se ēfare shkruan kot! ne cilen hemisfere te zuzes te gjindet ai tru ? Evropa, BE... bla, bla jo Tanzania !

nuk eshte ēeshtje sankcionesh, por eshte ēeshtje e definimit te interesave shteterore.... financoni gjitha ato struktura paralele, po pra indirekt edhe ata me nje decenie, e ne fund hajde i kujtohet surratit, beni gati qata specialca se po dalim tu kufiri... edhe qarte qe mbeti me dy kembet ne mut, e sharroi gjer ne fyt!


:)

Nuk paske kuptuar :DKafe per ty e zof :)

http://images.derstandard.at/2011/12/19/1324173763693.jpg


*Biologji* ishte lenda ime :D

mo
29.12.2011, 17:37:44
gurke, ti si biolog e din se ēka eshte ne pyetje, mos ia ze per t'madhe ngase 'ska faj pse eshte i tille dmth zagaric e serbofilave ;-)

e paftyre eshte ldk-ja dhe krejt prishtinalit te cilet kane votu per isa (putin) mustafen inkl tifozat PISA te cilet kerkonin isa putinin per president te ldk-s.

t'pa ftyre jane mediat sidomos koha ditore dhe zeri, punen e te cilave po duhet t'a bej i nderuari z.qosja, ngase jo vetem qe nuk konfrontojn isa (putinin) me pervojen e tij politike si reprezentues i denje i politikes komunisto-titisto-shkavelle por perkundrazi i japin hapesire dhe e ndihmojn aq sa munden.

ne fakt t'pa ftyre ka plot ne jeten publike e politike te kosoves si p.sh. blerim shala (siq e pat cek edhde z.dell) pastaj albin k...astraveci i cili gjithashtu po ben ē'mos t'i ndihmoj isa mustafes etj..etj..

opozitart veq kane fillu m'i nda postet; isa mustafa kryeminister, blerim shala president, albin kurti kryetar i parlamentit e keshtu me radhe. sipas burimeve te sigurta te kohes ditore dhe zeri-t kjo eshte udheheqja e preferuar e miqve europian te serbis prandaj edhe ishin duke punuar shume ne kete drejtim.

Gurke
29.12.2011, 18:09:27
gurke, ti si biolog e din se ēka eshte ne pyetje, mos ia ze per t'madhe ngase 'ska faj pse eshte i tille dmth zagaric e serbofilave ;-)

e paftyre eshte ldk-ja dhe krejt prishtinalit te cilet kane votu per isa (putin) mustafen inkl tifozat PISA te cilet kerkonin isa putinin per president te ldk-s.

t'pa ftyre jane mediat sidomos koha ditore dhe zeri, punen e te cilave po duhet t'a bej i nderuari z.qosja, ngase jo vetem qe nuk konfrontojn isa (putinin) me pervojen e tij politike si reprezentues i denje i politikes komunisto-titisto-shkavelle por perkundrazi i japin hapesire dhe e ndihmojn aq sa munden.

ne fakt t'pa ftyre ka plot ne jeten publike e politike te kosoves si p.sh. blerim shala (siq e pat cek edhde z.dell) pastaj albin k...astraveci i cili gjithashtu po ben ē'mos t'i ndihmoj isa mustafes etj..etj..

opozitart veq kane fillu m'i nda postet; isa mustafa kryeminister, blerim shala president, albin kurti kryetar i parlamentit e keshtu me radhe. sipas burimeve te sigurta te kohes ditore dhe zeri-t kjo eshte udheheqja e preferuar e miqve europian te serbis prandaj edhe ishin duke punuar shume ne kete drejtim.

:)


Pershendetje Mo


Keta ...Zeri-a ,gabel qe shajne gjdo gje qe eshte Shqiptare, deri edhe kufijt e Kosoves ..nuk jane dicka tjeter ..perveq se vajtues se nenes se tyre Serbis (Nuk e kane me aty mamin ,Serbin)!

Rrejn/genjejn ,shpikin nga mengjesi e deri ne tjetrin mengjes ,duke menduar se te tjeret hajn bari :)


Por ,por kot e kane Kosoven nuk mund ta ndalin !!

Le te shperngulen te mami ,Serbia !

mo
29.12.2011, 18:16:11
pikerisht ashtu eshte, e ke verejt ēdo dite si head line kane lajme made in shkinia... i kane antenat e kthyera prej beogradit. ēdo qendrim te qeveris se kosoves e paraqesin ose si genjeshter te hashim thaqit ose si te dyshimt ndersa ēdo deklarat te ndonje shkavellit te zhelavt e paraqesin se nje "te vertete", "politike te holle" apo "sukses te serbis".

serbia me kohe i ka rras qull keto zagaricat vendore, prandaj!

prishtinasi-pp
29.12.2011, 19:26:32
gurke, ti si biolog e din se ēka eshte ne pyetje, mos ia ze per t'madhe ngase 'ska faj pse eshte i tille dmth zagaric e serbofilave ;-)

e paftyre eshte ldk-ja dhe krejt prishtinalit te cilet kane votu per isa (putin) mustafen inkl tifozat PISA te cilet kerkonin isa putinin per president te ldk-s.

.

Te thas edhe ma heret mos u mirr me Plisa edhe me Prishtinali , se ende e ki balten neper kpuca :D ,


Ku po te dhem :D qe Prishtina e PLISat nuk i dojn rrufgaqat E tavnikut :p

Edhe 20 vjet me shkru ju neper foruma , kurr skeni me ju aferu naj posti , kshtu qe kot po e hupni kohen si adoloshenta :D

Mos shiteni Bole neper Foruma:D

Plisat jon Instucion qe ju Kopila ,as nuk guxoni as skeni kurfare drejte me u mirr me ta :D se ata e kan deshmu shum here veten :D aty ku partit e juve skan koqe me u aferu :p


Ps Edhe mos mi fshini shkrimet ju moderatoret e famshum :p

mo
29.12.2011, 20:16:12
Te thas edhe ma heret mos u mirr me Plisa edhe me Prishtinali , se ende e ki balten neper kpuca :D ,


Ku po te dhem :D qe Prishtina e PLISat nuk i dojn rrufgaqat E tavnikut :p

Edhe 20 vjet me shkru ju neper foruma , kurr skeni me ju aferu naj posti , kshtu qe kot po e hupni kohen si adoloshenta :D

Mos shiteni Bole neper Foruma:D

Plisat jon Instucion qe ju Kopila ,as nuk guxoni as skeni kurfare drejte me u mirr me ta :D se ata e kan deshmu shum here veten :D aty ku partit e juve skan koqe me u aferu :p


Ps Edhe mos mi fshini shkrimet ju moderatoret e famshum :po pordhani i prishtines, pikerisht ata me balte neper kpuce bartin plisa, une shkruajta per PISAT e prishtines jo per PLISAT, po ēka din ti ēka eshte PLISI, jo viē ti por edhe ata viēat tjer te prishtines te cilet kerkonin isa putinin per president nuk dijn ēka eshte PLISI, PLISI eshte nje sinonim e simbol kombtar shqiptar e jo sinomim PISI si isa putini.

nese institucioni PLISAT identifikohen me nje PIS si isa mustafa (putini) ateher le te quhen isa mustafa, rrahman morina apo sllobodan millosheviq e nese duan te quhen PLISAT ateher le te respektojn vlerat kombtare shqiptare..

e kjart?

Gurke
29.12.2011, 21:03:28
Te thas edhe ma heret mos u mirr me Plisa edhe me Prishtinali , se ende e ki balten neper kpuca :D ,


Ku po te dhem :D qe Prishtina e PLISat nuk i dojn rrufgaqat E tavnikut :p

Edhe 20 vjet me shkru ju neper foruma , kurr skeni me ju aferu naj posti , kshtu qe kot po e hupni kohen si adoloshenta :D

Mos shiteni Bole neper Foruma:D

Plisat jon Instucion qe ju Kopila ,as nuk guxoni as skeni kurfare drejte me u mirr me ta :D se ata e kan deshmu shum here veten aty ku partit e juve skan koqe me u aferu :p


Ps Edhe mos mi fshini shkrimet ju moderatoret e famshum :p

:)

Merru ti me gjumin ..eshte nje dicka qe ti nuk e kupton :)

Cka eshte Plisi ?
Kur u shfaq Plisi per her te pare?
Pse eshte plisi i bardh ?
Nga kur mbahet Plisi ?
Dhe pse mbahet Plisi?

LOLO
29.12.2011, 21:08:37
Ju lutem te keni kujdes ndaj njeri tjetrit, permbajuni temes pa fyerje dhe ngacmime!

Flm per mirekuptim

LOLO

prishtinasi-pp
30.12.2011, 13:43:37
o pordhani i prishtines, pikerisht ata me balte neper kpuce bartin plisa, une shkruajta per PISAT e prishtines jo per PLISAT, po ēka din ti ēka eshte PLISI, jo viē ti por edhe ata viēat tjer te prishtines te cilet kerkonin isa putinin per president nuk dijn ēka eshte PLISI, PLISI eshte nje sinonim e simbol kombtar shqiptar e jo sinomim PISI si isa putini.

nese institucioni PLISAT identifikohen me nje PIS si isa mustafa (putini) ateher le te quhen isa mustafa, rrahman morina apo sllobodan millosheviq e nese duan te quhen PLISAT ateher le te respektojn vlerat kombtare shqiptare..

e kjart?

Ei Mo ku po te dhem ?

Plisat egzistojn si Instucion prej viteve 70 , ateher kur ju nuk keni egzistu .Gjenerat mas gjenerate jetojn dhe do te jetojn , ndersa ju keni me u vra nermjeveti edhe naj dit :D kur ska ma qa me vjedh edhe harroni agaga :D

Ei marove oj zemer qe 15 vjet tu shkru ne forum tu e sha qdo person qe ju kritikon , edhe perseri je met qitu , as ni post nuk ta kan jep :D hahahhaha nime ki per qa me plas :p , e mirresh me PLisat , ata ashiqare kur tju qohet bahen edhe Ministra :D e ti rri shkruj neper foruma vargje :D e tregime :p

prishtinasi-pp
30.12.2011, 14:10:54
Merru ti me gjumin ..eshte nje dicka qe ti nuk e kupton

Cka eshte Plisi
Kur u shfaq Plisi per her te pare
Pse eshte plisi i bardh
Nga kur mbahet Plisi ?
Dhe pse mbahet Plisi?


Tregom veq mos e perdore Googel se na mytet :D

Ei Monky :D qe i ke lexu filozofinat e Darwinit, e i ke pa dy filma komedi-romantike e te doket vetja intelegjent ateher me vjen keq qe po ta thom veq per shum sene sta rrok :p

Si zedhnes je i mir 24/24 ne forum :p a po ta rrok naj sen ,spo di kush po bon fiskulltur ksajde agagaga

Haver :D e rrejsha niher ni Plak kot , a e din qka me tha: Ei Cuno , spo me vjen inati qe po me rren por po me vjen inati qe ti po mendon qe une po te besoj :D, tashti ti kape tu mufshe me kap .

2+2x4 sa esht rezultati ?

Qe se din ti :D nuk esht marre , shko e vete Kamishin se e ka te perfundum 8 vjeqaren , po rastesisht qe se din as ai , ne te del neper qajtore te Tavnikut se dikush e din :D


P.s Prej meje je ,i Lirum per Vitin e Ri :D se edhe ti je Kosove , ski nevoj me nejt ne forum :p

Gurke
01.01.2012, 15:10:31
Tregom veq mos e perdore Googel se na mytet

Ei Monky :D qe i ke lexu filozofinat e Darwinit, e i ke pa dy filma komedi-romantike e te doket vetja intelegjent ateher me vjen keq qe po ta thom veq per shum sene sta rrok

Si zedhnes je i mir 24/24 ne forum a po ta rrok naj sen ,spo di kush po bon fiskulltur ksajde agagaga

Haver e rrejsha niher ni Plak kot , a e din qka me tha: Ei Cuno , spo me vjen inati qe po me rren por po me vjen inati qe ti po mendon qe une po te besoj :D, tashti ti kape tu mufshe me kap .

2+2x4 sa esht rezultati ?

Qe se din ti :D nuk esht marre , shko e vete Kamishin se e ka te perfundum 8 vjeqaren , po rastesisht qe se din as ai , ne te del neper qajtore te Tavnikut se dikush e din :D


P.s Prej meje je ,i Lirum per Vitin e Ri :D se edhe ti je Kosove , ski nevoj me nejt ne forum :p


:)

Une nuk di te llogarise jam nga Ulqini ,jam msues i Sportit dhe mirrem me Komedi ,

kemi organizuar shume manifestime ..dhe se fundit kemi organizu nje Komedi per femije:
http://www.botasot.info/img/vetevndosje-dhurata.jpg

E Z.Kamishin dhe Z.Tavnikun nuk i njohe :)

prishtinasi-pp
05.01.2012, 18:47:11
:)

Une nuk di te llogarise jam nga Ulqini ,jam msues i Sportit dhe mirrem me Komedi ,

kemi organizuar shume manifestime ..dhe se fundit kemi organizu nje Komedi per femije:
[IMG]http://www.botasot.info/img/vetevndosje-dhurata.jpg
E Z.Kamishin dhe Z.Tavnikun nuk i njohe :)

Edhe pse dikush po i fshin shkrimet ksajde :D po sesht problem :D

Ma mir esht me qen mesues nga Ulqini se Qoban nga Broja :D

Kom harru me te than ngushllime per Idolin qe ju ka vdek para do Dite :p

http://s3.amazonaws.com/data.tumblr.com/tumblr_lscinvbRis1qewv1lo1_1280.jpg?AWSAccessKeyId =AKIAJ6IHWSU3BX3X7X3Q&Expires=1325871744&Signature=6E68kyhEeRsVZ9J3UucuJQD7kh8%3D

Per tjerat spo te shkruj:D se po e qojshi pesh MSn e Mp per mi fshi shkrimet :p

mo
05.01.2012, 21:41:26
prishtinali, kryetarin e prishtines isa putinin nuk e ki gjo ma t'mire se ky qe e ke sjell, perkundrazi ;-)

nuk ka paftyresi ma t'madhe kur kishe kritikohen tjert ndersa kryetari i prishtines dhe i ldk-s vazhdon te jet nje komunist besnik i "shokut" tito dhe nje ekzekutues i politikes se millosheviqit dmth ishte vullnetarisht e zyrtarisht ne sherbimt te millosheviqit dhe rrahman morines.

kqyre kryetarin tend prishtinali e mos e mundo vehten me kore etj..etj.. a t'kujtohen protestat e prishtinalive; "duam isen president te ldk-s"?!

Gurke
06.01.2012, 01:28:34
Edhe pse dikush po i fshin shkrimet ksajde :D po sesht problem :D

Ma mir esht me qen mesues nga Ulqini se Qoban nga Broja :D

Kom harru me te than ngushllime per Idolin qe ju ka vdek para do Dite :pPer tjerat spo te shkruj:D se po e qojshi pesh MSn e Mp per mi fshi shkrimet :p


Me siguri se une kerkoj qe ty te ti fshije dikush shkrimet !!

O jet O jet !!

Ti ke te drejt,mire e ki :)

prishtinasi-pp
06.01.2012, 15:12:10
Me siguri se une kerkoj qe ty te ti fshije dikush shkrimet !!

O jet O jet !

Ti ke te drejt,mire e ki

Per cilen Jete e ki fjalen , per at Jeten e Katit te Tret apo ate qiken e Arsimtares se Batit , ish tu u nda prej burrit :p


Une kom drejt , a e din PSE , se une i boj llogarit ndryshe :


A ishit ju PDK -ja qe u qareveshi neper asfalt tu djeg flamura , tu ba sallta , po na nderrojn flamurin e bla bla :p

A Jeni ju qe Gjykatat qe e denojshin Albinin i qujshi Instucione ndersa gjykatat qe ju denojn juve per Hajni , korrupsion , vrasje te organizume , i quni te ndikume Politikisht :p

A ishit ju qe e shajt Rugoven per 10 vjet , e sot i jepni respektin se ju intereson karrika , se per ndryshe ishit pjek tu nejt nen hije te dardhes :D

Ka edhe shum po pritoj me shkru , po as gjumi sesht ka ju merre prej Albinit , i keni hap 69 gazeta Ditore per me ofendu , me shajt ,me diskriminu ,po o llastika keto sene veq e bajn ma t'Madhe :D


Kshtu Gurke e pata ble nje papagall :D para nja 4 vjeteve se smujsha me i kap kyrqysh nja 3 apo 4 fjal holandisht , e ai mi perseritke deri sa e i kapa :D , edhe ty ta preferoj qe me ble njo , se keto fjalet e njojta qe i shkrun ne forum , mos po i harron e ai ti perserit ,edhe bon naj llafe me to , e nuk rrin 24/24 ne forum :D

Edhe Simpson esht veq filum i vizatum nuk esht diqka qe duhet me u inspiru per jete :D


Ps Tashti i ki dy sen o mem "injoru" ose ose me i perserit ato senet e tua :D

prishtinasi-pp
06.01.2012, 15:34:34
prishtinali, kryetarin e prishtines isa putinin nuk e ki gjo ma t'mire se ky qe e ke sjell, perkundrazi ;-)

nuk ka paftyresi ma t'madhe kur kishe kritikohen tjert ndersa kryetari i prishtines dhe i ldk-s vazhdon te jet nje komunist besnik i "shokut" tito dhe nje ekzekutues i politikes se millosheviqit dmth ishte vullnetarisht e zyrtarisht ne sherbimt te millosheviqit dhe rrahman morines.

kqyre kryetarin tend prishtinali e mos e mundo vehten me kore etj..etj.. a t'kujtohen protestat e prishtinalive; "duam isen president te ldk-s"?!


Nuk esht ma i mir JO jo :D Akej


Ama qka esht Dallimi ne mes tina edhe FADIL Hoxhes qe e nderojshi me nderime Ushtarake edhe ai ishte si ISA ,komunist i Shokut Tito :D

Gurke
06.01.2012, 21:32:21
Per cilen Jete e ki fjalen , per at Jeten e Katit te Tret apo ate qiken e Arsimtares se Batit , ish tu u nda prej burrit


Une kom drejt , a e din PSE , se une i boj llogarit ndryshe :


A ishit ju PDK -ja qe u qareveshi neper asfalt tu djeg flamura , tu ba sallta , po na nderrojn flamurin e bla bla :p

A Jeni ju qe Gjykatat qe e denojshin Albinin i qujshi Instucione ndersa gjykatat qe ju denojn juve per Hajni , korrupsion , vrasje te organizume , i quni te ndikume Politikisht

A ishit ju qe e shajt Rugoven per 10 vjet , e sot i jepni respektin se ju intereson karrika , se per ndryshe ishit pjek tu nejt nen hije te dardhes :D

Ka edhe shum po pritoj me shkru , po as gjumi sesht ka ju merre prej Albinit , i keni hap 69 gazeta Ditore per me ofendu , me shajt ,me diskriminu ,po o llastika keto sene veq e bajn ma t'Madhe


Kshtu Gurke e pata ble nje papagall :D para nja 4 vjeteve se smujsha me i kap kyrqysh nja 3 apo 4 fjal holandisht , e ai mi perseritke deri sa e i kapa :D , edhe ty ta preferoj qe me ble njo , se keto fjalet e njojta qe i shkrun ne forum , mos po i harron e ai ti perserit ,edhe bon naj llafe me to , e nuk rrin 24/24 ne forum :D

Edhe Simpson esht veq filum i vizatum nuk esht diqka qe duhet me u inspiru per jete


Ps Tashti i ki dy sen o mem "injoru" ose ose me i perserit ato senet e tua :D


:)

Cilat Vrasje te organizume ?:)

Cka din ti per Rugoven ,pse ka merite apo jomerite ? :)

Ma spjego ti me llogaritjen ce ke :)

prishtinasi-pp
07.01.2012, 16:26:26
Cilat Vrasje te organizume ?:)

Cka din ti per Rugoven ,pse ka merite apo jomerite ? :)

Ma spjego ti me llogaritjen ce ke :)

Hehhehe


Une per Rugoven nuk marre guximin me fol ,se at e nderoj Bota , e nderoj populli i vet me vota , e nderoj gjat jetes , e nderoj kur vdiq , e nderoj edhe pas vdekjes ,ndersa ju e shajt , e i that tradhtar e bla bla bla , e ne fund edhe ju i perulni te varrri :p po nejse

Une marre guximin me pyt perseri , ku jon ata djemet qe e qaraveshin asfaltin per flamur , po na nderrojn e ksi tripa , a jav jepi dikush 50 euro edhe e shiten b.... a :Da?Llogarit e mija jon, qe ju jeni Trashigimtaret e Revulicionit Bolshevik me Leninzum-Enverizum , se veq ata dy e kan perdor strategjin qe e perdorni ju : Kush nuk esht me neve :D , esht tradhtar edhe armik i shtetit bla bla :D

Kan kalu ato kohe o te mjere :D

E kom njet me shkru nje Liber , veq thuju atyne qe mos te ma djegin , apo ma mir e botoj Veres :D se esht nxehet :p

Gurke
07.01.2012, 16:50:03
Hehhehe


Une per Rugoven nuk marre guximin me fol ,se at e nderoj Bota , e nderoj populli i vet me vota , e nderoj gjat jetes , e nderoj kur vdiq , e nderoj edhe pas vdekjes ,ndersa ju e shajt , e i that tradhtar e bla bla bla , e ne fund edhe ju i perulni te varrri :p po nejse

Une marre guximin me pyt perseri , ku jon ata djemet qe e qaraveshin asfaltin per flamur , po na nderrojn e ksi tripa , a jav jepi dikush 50 euro edhe e shiten b.... a a?Llogarit e mija jon, qe ju jeni Trashigimtaret e Revulicionit Bolshevik me Leninzum-Enverizum , se veq ata dy e kan perdor strategjin qe e perdorni ju : Kush nuk esht me neve :D , esht tradhtar edhe armik i shtetit bla bla

Kan kalu ato kohe o te mjere

E kom njet me shkru nje Liber , veq thuju atyne qe mos te ma djegin , apo ma mir e botoj Veres se esht nxehet :p


:)

Mire,mire une e di se cka mendon Bota ..

Mos i harro tash llogaritjet e tua :D

Pra cka mendon ti per Rugoven dhe pse mendon keshtu ?
Si dhe ku na mbeten Vrasjet e Organizuara :D

Hajt tregona :)(Keshtu e the ti ) hmmm

Nuk eshte mekat nese nuk din,mekat eshte nese nuk e din se nuk din :)

prishtinasi-pp
07.01.2012, 19:09:15
JO ncuk :D


Mekat nuk esht nese nuk din, se nuk din, se dituria fitohet me pune , me shkollim , me te mirat e te kqijat qe t'sjelle jeta por mekat esht kur mendon qe din e nuk din :D.Une te bera pytje shum te thjesht me pergjigje shum te thjesht .

A jon gjykatat kur te denojn Albinin te ndikume Poltikisht , edhe a jon po ato gjykat qe ju denojn juve si organizator te krimit , korrupsionit ,vrasjeve etje te ndikume Politkisht .Thjesht , shkurt dhe Shqip , ose jon te ndikume ose nuk jon :p (une sjom kon denu ju kan ndenu gjykatat )

Pytja tjeter ishte edhe ma e thjesht .

A jeni ju ata te cilet e shajt Rugoven per 10 vjet , si tradhtar , bashkpuntore i Serbis etje , e pse sot po atina i perulni para vorrit edhe e nderoni .

Edhe ketu shum thjesht , qka ndodhi me ndryshimin e juve ,karrika ,interesi kombtare ,apo pjeka ne aspektin politike :D shkurt .

Edhe e treta e fundit ma skandalozija , ku jon ata djemet qe e qkaraviteshin asfaltin e Prishtines tu djeg flamura , tu kajt para kamerave qe po na nderrojn flamurin e bla bla bla , qka ndodhi me ta , a murren tallin per veprimet e tyne . A kan nevoj per naj 50 euro tjera .

Shkurt pa perralla , se une e di pergjigjen e ketyne pytjeve ,po ti tash e tutje boni llogarit e tua , kur te marresh zemer me sha Albinin , se kurr as ateher jo , nuk kan me te ba zedhenes.

Viti 2012 Lenini ka vdek kaher , po ashtu edhe Enveri bashk me ta ka vdek edhe parulla : Kush nuk esht me neve , esht me armikun , esht tradhtar e bla bla :D

Logjika e kapacitet i yt nuk esht ma shum se 3 fjal , me vjen keq se me ka ngorth papagalli se ta kisha qu si dhurat per keto festat e fund vitit .

Tashti deri sa ti meson disa fjal tjera , une shkoj ne Pushim deri ne Mars ,per diskutime knej ka Polika , besoj qe te mjaftojn 3 muj per disa fjal te reja :D

Te pershendes e paq fat me copy/PASTE , edhe boni te fala Simpsonit nga ana ime .

Gurke
07.01.2012, 21:28:55
JO ncuk :D


Mekat nuk esht nese nuk din, se nuk din, se dituria fitohet me pune , me shkollim , me te mirat e te kqijat qe t'sjelle jeta por mekat esht kur mendon qe din e nuk din :D.Une te bera pytje shum te thjesht me pergjigje shum te thjesht .

A jon gjykatat kur te denojn Albinin te ndikume Poltikisht , edhe a jon po ato gjykat qe ju denojn juve si organizator te krimit , korrupsionit ,vrasjeve etje te ndikume Politkisht .Thjesht , shkurt dhe Shqip , ose jon te ndikume ose nuk jon :p (une sjom kon denu ju kan ndenu gjykatat )

Pytja tjeter ishte edhe ma e thjesht .

A jeni ju ata te cilet e shajt Rugoven per 10 vjet , si tradhtar , bashkpuntore i Serbis etje , e pse sot po atina i perulni para vorrit edhe e nderoni .

Edhe ketu shum thjesht , qka ndodhi me ndryshimin e juve ,karrika ,interesi kombtare ,apo pjeka ne aspektin politike :D shkurt .

Edhe e treta e fundit ma skandalozija , ku jon ata djemet qe e qkaraviteshin asfaltin e Prishtines tu djeg flamura , tu kajt para kamerave qe po na nderrojn flamurin e bla bla bla , qka ndodhi me ta , a murren tallin per veprimet e tyne . A kan nevoj per naj 50 euro tjera .

Shkurt pa perralla , se une e di pergjigjen e ketyne pytjeve ,po ti tash e tutje boni llogarit e tua , kur te marresh zemer me sha Albinin , se kurr as ateher jo , nuk kan me te ba zedhenes.

Viti 2012 Lenini ka vdek kaher , po ashtu edhe Enveri bashk me ta ka vdek edhe parulla : Kush nuk esht me neve , esht me armikun , esht tradhtar e bla bla :D

Logjika e kapacitet i yt nuk esht ma shum se 3 fjal , me vjen keq se me ka ngorth papagalli se ta kisha qu si dhurat per keto festat e fund vitit .

Tashti deri sa ti meson disa fjal tjera , une shkoj ne Pushim deri ne Mars ,per diskutime knej ka Polika , besoj qe te mjaftojn 3 muj per disa fjal te reja :D

Te pershendes e paq fat me copy/PASTE , edhe boni te fala Simpsonit nga ana ime .


:)

Tani nuk po e di une ..ose mund te jete e mundur se nuk po mund ta kuptoj !!

Pra ti po thua se ndonje gjykat nuk e ka denuar dikend per vrasje ose vrasje te organizuar ! Une prape po te pyes qe ta me spjegosh !!??

Gjitheashtu perseri po te pyes se cka din ti per Rugoven , nese e ka sha dikush pse e ka share ,dhe pse mendon ti se kjo eshte mire apo jo mire !!??(Jo cka thote Bota )

Pra thjeshte ..

(Pra nuk po te pyes per leninin ,stalinin ,enverin ..etj,etj...) ,por per ate qe po e thua !!

mo
08.01.2012, 18:48:58
Nuk esht ma i mir JO jo :D Akej


Ama qka esht Dallimi ne mes tina edhe FADIL Hoxhes qe e nderojshi me nderime Ushtarake edhe ai ishte si ISA ,komunist i Shokut Tito :D


akej, akej, veq kryetari i prishtines isa (putini) mustafa, ish-zbatuesi i politikes se milloshevit dhe rrahman morines, eshte sot ne krye te ldk-s dhe kryeqytetit ndersa fadil hoxha nuk eshte sot gjalle, a nuk e veren dallimin?! ;-)

vetem le te vdes edhe putini se nuk eshte fort interesant nese i behen apo jo nderime ushtarake... akej?!

Gurke
21.01.2012, 15:09:13
http://koha.net/repository/images/21florin_2101120929_1.jpg
Eshte marrezi, eshte qoroditese,eshte nje shqelm per

Inteligjencen Shqiptare ,eshte erresira ..


qe njerzit si ky te mirren me Politik !!

Ky nuk e ka as iden me te vogol se cka do te thote fjala Politik !!

Ndriti
28.03.2012, 17:13:21
Po n`koft ky vllau u hashimit pune e madhe. Me cfare t`drejte kerkon ky m. kaq shume page? Cfare kapaciteti t`dijenise ka ky rjepc? C`shkollime adekuate ka te kryera? A e din ky idiot se ne c`vend te varfer jeton?

Ndriti!

Vėllai i kryeministrit kėrkon 6.000 euro pagė

http://koha.net/repository/images/f1_28gani-jpg1332923100.jpg

Publikuar: 28.03.2012 - 10:24

Prishtinė, 28 mars - Bordi Ekzekutiv i Byrosė Kosovare tė Sigurimeve, nuk e ka aprovuar dorėheqjen e parevokueshme tė drejtorit ekzekutiv tė kėsaj shoqatė, **** Thaēi, pasi qė kontributi i tij nė shoqatė ėshtė konsideruar si i domosdoshėm nė kėtė proces. **** Thaēi ka kėrkuar 6.000 euro pagė, si kusht pėr tė vazhduar punėn si drejtor Ekzekutiv i Byrosė Kosovare tė Sigurimeve.

Javėn qė lamė pas **** Thaēi, cili ėshtė vėlla i kryeministrit tė Kosovės, i ka paraqitur bordit tė shoqatės dorėheqje nga kjo pozitė, por njė kėrkesė e tillė nuk ėshtė aprovuar edhe nga bordi i Shoqatės, shkruan sot “Zėri”.

Gazeta ka provuar qė me telefon ta kontaktojė **** Thaēin, por kontakti me tė ka qenė i pamundur. Ndėrkaq, nė anėn tjetėr Rrahim Pacolli, kryetar bordi i Byrosė Kosovare tė Sigurimeve ka konfi rmuar se bordi i shoqatės qė drejton ai nuk e ka aprovuar dorėheqjen e parevokueshme tė drejtorit Thaēi. “Ėshtė e vėrtetė qė ai javėn qė lamė pas ka dhėnė dorėheqje nga pozita e drejtorit tė Shoqatės, por bordi nuk e ka pranuar kėrkesėn e tij pėr dorėheqje, pasi qė kontributi i tij nė shoqatė ėshtė mė se i domosdoshėm”, tha ai.

Por, burime tė besueshme tė gazetės brenda Shoqatės thonė se njė nga arsyet pse drejtori **** Thaēi ka ofruar dorėheqjen ka qenė paga. “Drejtori ka kėrkuar qė paga e tij tė rritet nga 4.000 euro, sa e ka tash, nė 6.000 euro. Kjo ka qenė njė nga arsyet pse drejtori Thaēi i ka ofruar dorėheqjen bordit tė shoqatės”, tha burimi i besueshėm i gazetės brenda Byrosė Kosovare tė Sigurimeve.

Njė gjė tė tillė e mohon Pacolli. Ai thotė se dorėheqja ėshtė bėrė pėr arsye personale. “Nuk ėshtė e vėrtetė qė drejtori ka kėrkuar t’i rritet paga pėr 2.000 euro”, ka thėnė Pacolli nėpėrmjet telefonit.

**** Thaēi ka mė shumė se tre vjet qė ka punuar si zėvendėsdrejtor i Shoqatės sė Sigurimeve tė Kosovės. Por, vetėm njė javė pasi ishte bėrė drejtor ai kishte ofruar dorėheqjen e tė cilėn nuk ia ka aprovuar bordi i kėsaj shoqatė qė kryesohet nga Rrahim Pacolli.

http://www.koha.net/?page=1,13,93256

kosovari50
28.03.2012, 19:50:59
Pse? A vetem yll-qat duhet me u lajmru a, pe di ti qe skutat kane nevoje per ndriqim. S`e veren se Pranvera behu? Pe di ti: Po n`koft ky vllau u hashimit pune e madhe. Me cfare t`drejte kerkon ky m. kaq shume page? Cfare kapaciteti t`dijenise ka ky rjepc? C`shkollime adekuate ka te kryera? A e din ky idiot se ne c`vend te varfer jeton?

Vėllai i kryeministrit kėrkon 6.000 euro pagė

Ndriti! : )
Ku e lexove kėtė Koha Ditore (Vjesnik),Bota Sot(Nasa Borba),Zėri(Dnevni Telegraf)......

Ndriti
28.03.2012, 21:15:29
Ku e lexove kėtė Koha Ditore (Vjesnik),Bota Sot(Nasa Borba),Zėri(Dnevni Telegraf)......

kosovari50,

Ne Koha Ditore, aty ku taborri i juaj prej robi vec mundeni me kqyr dhe mos me u ndi shume sa i perket guximit gazetaresk e hulumtues. : ) :D

Ndriti!

Shpejtimi
28.03.2012, 21:26:14
Po te gjithe ata qe perbuzin,nenqmojne dhe poshtrojne parkatsine e identitetit te vete e
vrapojne pas ndjelljeve te huaja, pas ngercimeve duke u munduar qe te bejne strofuj ne
pendlat e te huajve gjithehere mbarojne me deshtime.Historikisht nje numer jo i vogel i
shqiptareve kane qene lojtar te shkelqyer ne dasmat dhe ahengjet e te huajve duke bere
naze e perbuzje kunder kultures se vete nacionale.Nje pjese vrapoi pas turqeve duke u
munduar me mish e shpirt te shendrrojne perkatsine e vete te identitetit ne nje identitet
te "turkut elham dyrlylah",njashtu elita e kopilise komuniste me te gjitha mjetet ne disponim
u munduan qe shqiptaret te i shendrrojne ne internacionalizem bolshevik.Tani ne kohen
aktuale kemi ne paraqitje qe te dy ato tendenca famkeqe qe njera mundohet me mish e me shpirt qe identitetin shiptar te shendrroje ne islamizem kurse rryma tjeter po mundohet qeshqiptaret te lakohen sipas unit partiak te nje krahu te luftes se fundit.Keto tendenca kane mbiell urrejtje,frike dhe mjerim te pa fund te cilat sollen humbje kolosale vazhdimisht neper shekuj.Tani me eshte afruar fundi sepse nese edhe kesaj radhe e ulim koken nder trysnin e ketije faktori perbindesh e te pist qe cdo here festoi humbjet si fitore duke u vene gjerdana reth cafe te gjithe atyre qe individualizuan gjymyshet si kercyes te valleve
te gezimeve neper ahengje te huaja!?

mo
28.03.2012, 21:55:02
Po te gjithe ata qe perbuzin,nenqmojne dhe poshtrojne parkatsine e identitetit te vete e
vrapojne pas ndjelljeve te huaja, pas ngercimeve duke u munduar qe te bejne strofuj ne
pendlat e te huajve gjithehere mbarojne me deshtime.Historikisht nje numer jo i vogel i
shqiptareve kane qene lojtar te shkelqyer ne dasmat dhe ahengjet e te huajve duke bere
naze e perbuzje kunder kultures se vete nacionale.Nje pjese vrapoi pas turqeve duke u
munduar me mish e shpirt te shendrrojne perkatsine e vete te identitetit ne nje identitet
te "turkut elham dyrlylah",njashtu elita e kopilise komuniste me te gjitha mjetet ne disponim
u munduan qe shqiptaret te i shendrrojne ne internacionalizem bolshevik.Tani ne kohen
aktuale kemi ne paraqitje qe te dy ato tendenca famkeqe qe njera mundohet me mish e me shpirt qe identitetin shiptar te shendrroje ne islamizem kurse rryma tjeter po mundohet qeshqiptaret te lakohen sipas unit partiak te nje krahu te luftes se fundit.Keto tendenca kane mbiell urrejtje,frike dhe mjerim te pa fund te cilat sollen humbje kolosale vazhdimisht neper shekuj.Tani me eshte afruar fundi sepse nese edhe kesaj radhe e ulim koken nder trysnin e ketije faktori perbindesh e te pist qe cdo here festoi humbjet si fitore duke u vene gjerdana reth cafe te gjithe atyre qe individualizuan gjymyshet si kercyes te valleve
te gezimeve neper ahengje te huaja!?


aaaaaa knaq e paske me kete far analize. "islamizmi dhe krahu i luftes" gjoja kunder identiteti shqiptar!!

islamizmi vendor (tradicional) dhe krahu i luftes jane kontribuesit me te medhenj te qeshtjes shqiptare, nuk perjashtohet as krahu i katolikeve patriot ;-)

ndersa zagaricat, gazetaricat "demokratike, djathtiste, qytetare, intelektuale, qytetare etj..etj.." dhe keto zagaricat "islamike" apo "katolike" te pasluftes i takojn te njejtes kategori, dmth kategoris zh dhe paguhen nga i njejti burim, prej serbofilave, dhe rrjedhimisht jane kancer i shqiptaris.

ti gjitheher ne perpjekje per te fajesuar meritoret dhe per te ngritur looserat...!

Ndriti
28.03.2012, 22:28:16
Imposiblle Mission, :D

Behu burre nese ke pak dhe paraqitu me emer e mbiemer tjera here e jo si rraspi mashkull. Keshtu pra, pikerisht keshtu ju keni vra njerz vetem pse nuk iu kane bindur botekuptimeve t`juaja t`kufizuara politike. Dhe, mos i fshij postimet herave tjera, leri ashtu te duken lakuriq, sic je ti me shoket tu ne brendi. Me keso shpifjesh e shantazhesh jemi mesuar tashme dhe ti e di se nuk e tremb aske, e me s`paku Ndritin. Ti e di se ato postime qe i solle njeren pas tjetres u deponuan ne Policine gjegjese qe do miret edhe me ty e edhe me doren e zgjatur, kamishin. Keta ketu koqe nuk luajne, besoj se je i vetedijshem.

Ndriti ! : )

Ndriti
29.03.2012, 00:38:44
e more ndriti po doren e gjat e kish Kamishi hahahaha

E kish valla, si qiky qe ia paskesh futur doren ne xhep, e njohim :D!

Ndriti : )

" " " " "

E enjte, mars 29, 2012 Kosova 00:32

Aktuale

Buxheti humb miliona euro nga korrupsioni

Arton Konushevci
28.03.2012

http://gdb.rferl.org/53B93AC3-26A7-40D4-A783-3BB01D4880BD_w640_r1_s_cx0_cy2_cw0.jpg

Nė sistemin e drejtėsisė, nė qeveri, pushtetin lokal dhe nė institucionet tjera tė Kosovės vazhdon tė jetė i pranishėm korrupsioni, deklaruan zyrtarėt e Agjencisė Kundėr Korrupsionit, gjatė publikimit tė raportit vjetor tė punės pėr vitin 2011.

Drejtori i kėsaj agjencie, Hasan Preteni, bėri tė ditur se gjatė vitit tė kaluar, nė 160 raste janė gjetur elemente bazė pėr fillimin e procedurės sė hetimeve paraprake tė dyshuar pėr korrupsion.

Ai tha se rastet e dyshuara pėr korrupsion dyshohet tė kenė dėmtuar buxhetin e vendit pėr miliona euro.

“Vlera e pėrgjithshme e dėmit qė konsiderojmė qė po pretendohet t’i bėhet shtetit, kalon shifrėn 10 milionė euro; kemi vlerėsuar se diku 10 milionė e 300 mijė euro. Rastet fillojnė diku nga 2,900 euro - qė kanė vlerėn mė tė vogėl - dhe arrijnė deri nė 1. 3 milion, qė ėshtė ajo mė e larta. Mė sė shumti raste kemi pėr shpėrdorimin e detyrės zyrtare, qė janė 33 raste. Nxjerrje tė kundėrligjshme tė vendimeve gjyqėsore janė 2. Arketime dhe pagesa tė paligjshme 1, 1 vjedhje, 1 mashtrim dhe 1 shmangie nga tatimi”, bėri tė ditur Preteni.

Ai tha se edhe mė tej, sektori mė i ndjeshėm, i cili po gjeneron nė vazhdimėsi korrupsion ėshtė prokurimit.

“Cila ėshtė specifika e kėtyre lėndėve? Fillon me pėrgatitjen e dosjeve. Falsifikim masiv i dokumentacionit gjatė tenderimit pėrgatitjeve tė dosjeve. Emra fiktiv tė personelit profesional, falsifikim i kontratave tė punės, etj.”, tha Preteni.

Kreu i AKK-sė vuri nė dukje se nė 39 rastet e pėrcjella nė prokuroritė publike dhe organet policore, kompetente pėr procedim tė mėtutjeshėm penal dhe pas konstatimeve se ka tė dhėnė tė mjaftueshme dhe dyshime pėr pėrfshirje nė korrupsion, janė denoncuar 121 persona.

Preteni derisa foli pėr ketė ēėshtje, ai nuk deshi tė publikojė ndonjė emėr.

“Kėtu kemi tė bėjmė mė 5 kryetarė, ose ish-kryetarė komunash. Njė kryesues tė kuvendit komunal, dy gjyqtar ose ish-gjyqtar, njė ish-prokuror, njė sekretar i pėrgjithshėm i ministrisė, njė kryesues i bordit tė drejtorėve, njė kryeshef i agjencisė. Dy kryeshefa ekzekutiv tė ndėrmarrjeve publike. Njė zyrtar i financave tė thesarit. Njė drejtor menaxhues i kompanisė regjionale, njė zyrtar financiar, 6 drejtorė tė departamenteve tė prokurorimit tė nivelit qendror, 18 anėtarė tė komisionit vlerėsues tė nivelit qendror, e disa tė tjerė”, u shpreh ai.

Qė kur ėshtė funksionalizuar ky institucion pėr luftimin e korrupsionit, mė12 shkurt tė vitit 2007, Preteni tha se nė prokuroritė vendore dhe ndėrkombėtare, janė dorėzuar 240 kallėzime penale me pėrfshirjen e rreth 700 zyrtarėve.

Prej tė gjitha kėtyre rasteve, sipas Pretenit, kanė ndodhur 6 arrestime, 76 hetime penale, 12 propozim akuza, 66 lėndė janė hedhur poshtė, dhe pėr 80 raste nuk ka informacione kthyese se ēka ka ndodhur me to.

Preteni, sa i takon ēėshtjes sė sistemit tė drejtėsisė nė drejtim tė luftės kundėr korrupsionit thotė:

“Nė tė vėrtet nuk ka veprime nė hallkėn e fundit tė zinxhirit tė mekanizmave qė luftojnė korrupsionin. Kurse, disa lėvizje janė bėrė nga prokuroria e EULEX-it. Por, duke mos pretenduar edhe njė herė tė ndėrhyjė nė pavarėsinė e gjyqėsorit, them qė gjykatat nė Kosovė, nuk janė duke e kryer misionin e tyre”, vlerėsoi Preteni.

Avni Zogiani, nga Organizata pėr Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet “Ēohu”, e quajti tė panevojshėm raportin dhe vet ekzistimin e funksionimin e Agjencisė Kundėr Korrupsionit, pėrderisa, sipas tij, nuk ndėrmerren masa konkrete ndaj personave tė cilėt dyshohet tė jenė tė pėrfshire nė korrupsion.

“Agjencia anti-korrupsion do tė duhej tė funksiononte kur ne nuk kemi mjaftueshėm informacion mbi atė qė po ndodhė. Ne kemi mjaftueshėm informacion mbi atė qė po ndodhė, kemi mjaft fakte, po nuk funksionon gjyqėsori. Nė anėn tjetėr, agjencia nuk e ka shfrytėzuar mundėsinė e vetė pėr reformimin e gjyqėsorit qė e ka, me ndikimin e politikave, po ėshtė kufizuar thjesht nė njė proces tėrėsisht teknik tė mbledhjes sė informacionit dhe dorėzimit tė tij te ai institucion qė nuk po funksionon, e qė ėshtė gjyqėsia”, tha Zogiani.

Ky institucion, sipas nenit 5 tė Ligjit pėr Agjencinė Kundėr Korrupsionit, ka pėrgjegjėsi tė
iniciojė dhe zhvillojė procedurėn e zbulimit dhe hetimit paraprak tė korrupsionit dhe pėrcjellė kallėzime penale pėr rastet e dyshimit pėr korrupsion nė prokurorinė publike kompetente.

Agjencia bashkėpunon me institucionet vendore, tė huaja dhe ndėrkombėtare qė kanė pėr mision parandalimin dhe luftimin e korrupsionit.

REL

Ndriti
29.03.2012, 09:24:22
Shifni kush udheheq ne Institucionet e Kosoves (njerz t`inkriminuar n`krim) pra; nje nder kameleonet e zvarranikut me shume fytyra!

Ndriti!

* * * * *

Publikuar: 29.03.2012 - 08:48

Falsifikatori i dokumenteve nė hierarkinė e lartė tė Qeverisė

http://www.koha.net/repository/images/f1_29astrit-jpg1333003740.jpg

Prishtinė, 29 mars - Njė veturė e vjedhur nė Stokholm tė Suedisė po kėrkohej nė gjithė botėn nga Interpoli. Tė gjitha tė dhėnat e saj ishin postuar nė faqen e internetit tė Policisė Ndėrkombėtare. Ishin bėrė tre vjet prej 31 marsit tė vitit 2000, kur vetura nuk po gjendej kurrkund. Por, rreth 2000 kilometra larg kėtij shteti skandinav, kjo veturė e tipit “Jeep Grand Cherokee” po bėnte rrugė nėpėr Kosovė. Atė po e ngiste prej kohėsh njė zyrtar i Kosovės - Astrit Haraqija.

Haraqija, qė tash mban pozitėn e zėvendėsministrit tė Financave nė Qeverinė e Hashim Thaēit, me kėtė veturė tė vjedhur nė Suedi e me dokumente false ishte nisur drejt Shqipėrisė mė 24 shkurt 2003. Nė atė kohė mbante pozitėn e shefit ekzekutiv tė Komunės sė Gjakovės, kur nė pikėn kufitare ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė ishte ndalur nga Policia e Kosovės.

Mė shumė lexoni sot nė “Koha Ditore”

Doktori
29.03.2012, 09:54:31
Gjithcka po duket z.Ndriti!

Kjo s`do koment! Megjithat z.Haraqija eshte vetem nje peshk i vogel ne mes te disa dhjetra peshqish tjere te grumbulluar ne Qeverine aktuale dhe ne PDK, te cilet edhe nderkombetarisht hetohen per instalim te krimit te organizuar ne Kosove!

"Peshku qelbet nga koka" thote populli! Dhe pikerisht kjo ndodhe sot ne Kosove! Gjithkund jana ata, ne Qeveri e ne strukturat udheheqese te PDK-se. Disa dhhetra mund te ti numeroj me emra!

Ska patriotizem me te madh sot ne Kosove sesa te punosh per forcim te institucioneve, te luftosh korrupcionin, te ndalesh hajnin dhe te forcosh institucionin e pergjegjesise! Qeveria aktuale jo qe s`ka bere asgje ne kete drejtim, por ajo ka vrare institucionin e pergjegjesise, ajo ka vrare gjyqet, ajo eshte vet Korrupcioni!

Nje familje s`mund te funksionoj pa dicipline e le me nje shtet! E diciplina dhe institucioni i pergjegjesise ne Kosove s`ekziston!

Shifni kush udheheq ne Institucionet e Kosoves (njerz t`inkriminuar n`krim) pra; nje nder kameleonet e zvarranikut me shume fytyra!

Ndriti!

* * * * *

Publikuar: 29.03.2012 - 08:48

Falsifikatori i dokumenteve nė hierarkinė e lartė tė Qeverisė

http://www.koha.net/repository/images/f1_29astrit-jpg1333003740.jpg

Prishtinė, 29 mars - Njė veturė e vjedhur nė Stokholm tė Suedisė po kėrkohej nė gjithė botėn nga Interpoli. Tė gjitha tė dhėnat e saj ishin postuar nė faqen e internetit tė Policisė Ndėrkombėtare. Ishin bėrė tre vjet prej 31 marsit tė vitit 2000, kur vetura nuk po gjendej kurrkund. Por, rreth 2000 kilometra larg kėtij shteti skandinav, kjo veturė e tipit “Jeep Grand Cherokee” po bėnte rrugė nėpėr Kosovė. Atė po e ngiste prej kohėsh njė zyrtar i Kosovės - Astrit Haraqija.

Haraqija, qė tash mban pozitėn e zėvendėsministrit tė Financave nė Qeverinė e Hashim Thaēit, me kėtė veturė tė vjedhur nė Suedi e me dokumente false ishte nisur drejt Shqipėrisė mė 24 shkurt 2003. Nė atė kohė mbante pozitėn e shefit ekzekutiv tė Komunės sė Gjakovės, kur nė pikėn kufitare ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė ishte ndalur nga Policia e Kosovės.

Mė shumė lexoni sot nė “Koha Ditore”

Apokalypse
29.03.2012, 10:03:40
Ne nje vend ku mendimi i pare mashkullor eshte dallaverja e ai femror intriga, cfar pret? Asgje tragjike.

Butik
29.03.2012, 10:11:31
Shifni kush udheheq ne Institucionet e Kosoves (njerz t`inkriminuar n`krim) pra; nje nder kameleonet e zvarranikut me shume fytyra!

Ndriti!

* * * * *

Publikuar: 29.03.2012 - 08:48

Falsifikatori i dokumenteve nė hierarkinė e lartė tė Qeverisė

http://www.koha.net/repository/images/f1_29astrit-jpg1333003740.jpg

Prishtinė, 29 mars - Njė veturė e vjedhur nė Stokholm tė Suedisė po kėrkohej nė gjithė botėn nga Interpoli. Tė gjitha tė dhėnat e saj ishin postuar nė faqen e internetit tė Policisė Ndėrkombėtare. Ishin bėrė tre vjet prej 31 marsit tė vitit 2000, kur vetura nuk po gjendej kurrkund. Por, rreth 2000 kilometra larg kėtij shteti skandinav, kjo veturė e tipit “Jeep Grand Cherokee” po bėnte rrugė nėpėr Kosovė. Atė po e ngiste prej kohėsh njė zyrtar i Kosovės - Astrit Haraqija.

Haraqija, qė tash mban pozitėn e zėvendėsministrit tė Financave nė Qeverinė e Hashim Thaēit, me kėtė veturė tė vjedhur nė Suedi e me dokumente false ishte nisur drejt Shqipėrisė mė 24 shkurt 2003. Nė atė kohė mbante pozitėn e shefit ekzekutiv tė Komunės sė Gjakovės, kur nė pikėn kufitare ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė ishte ndalur nga Policia e Kosovės.

Mė shumė lexoni sot nė “Koha Ditore”


Po ky nashta as qe e din se ka qen e vjedhur edhe pse esht e pamundur mos me dit por qka vereht ktu ne Krimin e organizuar esht se qe ne vitin 2003 esht nxan nga policia e pse vie pytja zgjati 9 vite deri erdh ky info se paska vozit Automjet te vjedhur. Ky informacjon esht desht te tregohet ne vitin 2003 edhe po te kishte Qeveri ne te mir te Popullit esht dasht taqi ti thot tani kti personi dil nga qeveria ime se skam vend per njerz qe ma prishin emrin dhe punen time per Popull. Edhe pse eshte hera e par qe nga Haraqija degjoj kso lajmesh te kqija per ket person. Deri sod kam pas bindje te mir per ket edhe ne nji intervist tregon qysh ka mbrojtur Luftetaret tan e tash hm....

Grasha_1
29.03.2012, 10:15:44
Astriti edhe vathin qi e ka n“vesh e ka t“vjedhun,po qka pe bani kaq te madhe kit pune,me punue me hajna e mos me kan hajn nuk shkon more heeeej.

kosovari50
29.03.2012, 12:07:43
Astriti edhe vathin qi e ka n“vesh e ka t“vjedhun,po qka pe bani kaq te madhe kit pune,me punue me hajna e mos me kan hajn nuk shkon more heeeej.
Vathin ja kish pas dhurue ''pejgamberi'' kur qeverisnin bashkė ahahahaha.E ka kujtim,dhe kish thėnė nuk e hjeku ndrysh pos nėse qohet ''pejgamberi'' nga varri si Jezui e i thot hjeke ahahahaha

Perdrinasi
29.03.2012, 12:46:16
Vathin ja kish pas dhurue ''pejgamberi'' kur qeverisnin bashkė ahahahaha.E ka kujtim,dhe kish thėnė nuk e hjeku ndrysh pos nėse qohet ''pejgamberi'' nga varri si Jezui e i thot hjeke ahahahaha

...kurse tash Astrit Haraqia kish vendosur qe vathin e vjedhur t“ja dhuroj Hashim Thaēit, kuptohet ne shenje respekti per marrjen e tij si zevendesminister ne Qeveri!

Apo jo kosovari50?!

Po te kam thene moti, oooo mos shkruaj pa kopjuar ne ndonje gazete, se sa here po shkruan diēka nga mendja jote, ...vetem sa po ja sharr...., deshta me thene vetem sa po e ngarkon ma teper Hashim Thaēin dhe Qeverine e tij te mbushur lepuj e krimba, te cilet edhe LDK-ja i ka hudhur si limon te shtrydhur, duke u nisur nga vajzen plake Edita Tahiri, duke vazhduar me themeluesin e FARK-ut Bujar Bukoshin, dhe duke perfun me te birin e "pejgamerit" Uke Rugoven, Astrit Vathin, e fundrrina tjera si keta!

kosovari50
29.03.2012, 12:57:59
...kurse tash Astrit Haraqia kish vendosur qe vathin e vjedhur t“ja dhuroj Hashim Thaēit, kuptohet ne shenje respekti per marrjen e tij si zevendesminister ne Qeveri!

Apo jo kosovari50?!

Po te kam thene moti, oooo mos shkruaj pa kopjuar ne ndonje gazete, se sa here po shkruan diēka nga mendja jote, ...vetem sa po ja sharr...., deshta me thene vetem sa po e ngarkon ma teper Hashim Thaēin dhe Qeverine e tij te mbushur lepuj e krimba, te cilet edhe LDK-ja i ka hudhur si limon te shtrydhur, duke u nisur nga vajzen plake Edita Tahiri, duke vazhduar me themeluesin e FARK-ut Bujar Bukoshin, dhe duke perfun me te birin e "pejgamerit" Uke Rugoven, Astrit Vathin, e fundrrina tjera si keta!
Jo jo s'ja jap kujt vathin valla,veq ndoshta kaqurelit por me kompensim t'a lidh me ''shpėtimtarin e kosovarėve nga kosovarėt'' se punė biznisi ėshtė edhe vathi edhe ''shpetimtari........''e bashkė me ta edhe kaqureli me doncicet ahahahaha

Perdrinasi
29.03.2012, 13:14:52
Jo jo s'ja jap kujt vathin valla,veq ndoshta kaqurelit por me kompensim t'a lidh me ''shpėtimtarin e kosovarėve nga kosovarėt'' se punė biznisi ėshtė edhe vathi edhe ''shpetimtari........''e bashkė me ta edhe kaqureli me doncicet ahahahaha

kot e ke ti kosovari50 qe dredhon, sepse Astrit Haraqine tani e ka ne taborrin e vet Hashim Thaēi, dhe jo te "kaēurreli", i cili duket se tu ka bere obsesion, ose siq thone pleqte, "...ai ty po te behet tevdil ne ēdo moment", e ka rrezik qe edhe naten te shtihohet si lugat!

Hajt tashe futja edhe nje hihihihhi praoa, ...se gati harrove!

Shpejtimi
29.03.2012, 17:27:59
Nuk esht ma i mir JO jo :D Akej


Ama qka esht Dallimi ne mes tina edhe FADIL Hoxhes qe e nderojshi me nderime Ushtarake edhe ai ishte si ISA ,komunist i Shokut Tito :D

Hehehehe dallimi eshte shume i madh sepse keta pa i pshurr qershiat nuk i hane!Paramendoje
Bukoshin dhe te birin e Rugoves ,Edita Tahirin,Azem Vllasin e sa haruqinat etj etj...

Ndriti
29.03.2012, 22:54:19
Gjithcka po duket z.Ndriti!

Kjo s`do koment! Megjithat z.Haraqija eshte vetem nje peshk i vogel ne mes te disa dhjetra peshqish tjere te grumbulluar ne Qeverine aktuale dhe ne PDK, te cilet edhe nderkombetarisht hetohen per instalim te krimit te organizuar ne Kosove!

"Peshku qelbet nga koka" thote populli! Dhe pikerisht kjo ndodhe sot ne Kosove! Gjithkund jana ata, ne Qeveri e ne strukturat udheheqese te PDK-se. Disa dhhetra mund te ti numeroj me emra!

Ska patriotizem me te madh sot ne Kosove sesa te punosh per forcim te institucioneve, te luftosh korrupcionin, te ndalesh hajnin dhe te forcosh institucionin e pergjegjesise! Qeveria aktuale jo qe s`ka bere asgje ne kete drejtim, por ajo ka vrare institucionin e pergjegjesise, ajo ka vrare gjyqet, ajo eshte vet Korrupcioni!

Nje familje s`mund te funksionoj pa dicipline e le me nje shtet! E diciplina dhe institucioni i pergjegjesise ne Kosove s`ekziston!

Tungjatejeta Zotni Doktori, : )

Tash me ra ne sy ky postim qe paske sjellur.

Sa i perket ceshtjes se diciplines dhe organizimit t`shtetit une mendoj se do duhej filluar nga institucioni familja si shtet e qe ne rrethanat tona aktuale nuk ngjane as per se afermi. Shtrohet pyetja: kush do e konsideronte ndonjehere familjen si shtet?, ndonese me plote te drejte ju perceptoni nivelin e kesaj ceshteje si pyetje, si gjykim i shendoshe. T`kuptohemi ketu fjalen e kam per ate zhargonin e rende qe postulon "arritjet triumfaliste" duke u thirre se me pare kurre s`kishim as asfalt para dere e lene me gjera tjera etj etj. Apo kush do e kishte ate afinitet t`ua shpjegonte ne familje se cfare eshte, si organizohet dhe si funksionon shteti pa qene i arsimuar (tash paramendo ndonje zhargonist asi t`rende nga arat me BMW X7-X8? Cfare do kerkonte ky tip njeriu si detyrim e obligim nga familjaret e vet per t`a ndertuar dhe ruajtur shtetin? Vetem veshtro se me cfar poltronizmi flasin zyrtaret e t`gjitha niveleve t`pushtetit. Asnje per be nuk mund t`a gjesh t`pregaditur psiko fizikisht e kondicionalisht per t`dhene ndonje pergjigje si udhezim konstruktiv politik ne raport me konstalacionet rajonale e mos te flasim per ato euroatlantike.

Eshte tejet shqetesues fakti se me kete udheheqje te paarsimuar Kosova do ngec edhe me tej ne nje status-quo te gjate nen mbikqyrjen e interesave nderkombetare. A nuk eshte ai popull i mjere dhe i roberuar kur nuk ka lider te denje per t`ia siguruar mireqenjen minimale qytetarve te vet? Une kam droe se nese keshtu vazhdon me kete ritem se shpejti brezat e ardhshem nuk do kene alternative tjeter pervec se involvimit ne krim apo rrugeve t`botes e drejte asimilimit te dhunshem, ne mungese te politikave zhvillimore e emancipuese, si prioritet. Po si do presim emancipim nga t`paarsimuarit? Nga ata qe nje fjali te tere nuk dijne ta shkruajne pa gabime.

Pershendetje

Ndriti! : )

Gentiani
29.03.2012, 23:12:58
Shifni kush udheheq ne Institucionet e Kosoves (njerz t`inkriminuar n`krim) pra; nje nder kameleonet e zvarranikut me shume fytyra!

Ndriti!

* * * * *

Publikuar: 29.03.2012 - 08:48

Falsifikatori i dokumenteve nė hierarkinė e lartė tė Qeverisė

http://www.koha.net/repository/images/f1_29astrit-jpg1333003740.jpg

Prishtinė, 29 mars - Njė veturė e vjedhur nė Stokholm tė Suedisė po kėrkohej nė gjithė botėn nga Interpoli. Tė gjitha tė dhėnat e saj ishin postuar nė faqen e internetit tė Policisė Ndėrkombėtare. Ishin bėrė tre vjet prej 31 marsit tė vitit 2000, kur vetura nuk po gjendej kurrkund. Por, rreth 2000 kilometra larg kėtij shteti skandinav, kjo veturė e tipit “Jeep Grand Cherokee” po bėnte rrugė nėpėr Kosovė. Atė po e ngiste prej kohėsh njė zyrtar i Kosovės - Astrit Haraqija.

Haraqija, qė tash mban pozitėn e zėvendėsministrit tė Financave nė Qeverinė e Hashim Thaēit, me kėtė veturė tė vjedhur nė Suedi e me dokumente false ishte nisur drejt Shqipėrisė mė 24 shkurt 2003. Nė atė kohė mbante pozitėn e shefit ekzekutiv tė Komunės sė Gjakovės, kur nė pikėn kufitare ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė ishte ndalur nga Policia e Kosovės.

Mė shumė lexoni sot nė “Koha Ditore”

pernime shume e te pafytyre kishin qelluar matane;

vetem i shiko surratin, me veshin e shpuar, by..en e shpuar, ndergjegjen ma blozhe te maruar, taman per gay parade :D:D:D

po, e kishte hapur nje teme ai Ef@ sot qatje nelte, e nuk e di nese eshte hala gjalle, po pernime atij popullit eshte pak ti psh...esh ne kopaq te kokes, qe lejon abortues te tille te fyejne e te tallen me intelegjencen e tij!

Ndriti
31.03.2012, 12:17:57
Nga teksti paraprak i Origjinalit.

Lexoni me vemendje dhe te perqendruar ne mesazhin politik qe Dell ua dedikon brezave dhe opinionit te gjere publik. Une besoj se pas ketij deklarimi do kete pasoja te renda per bartesit e jo vetem ketyre fenomeneve shemtuese ne shoqerine tone.

Le t`dalin keto hijet e territ e t`nates ne kete Forum qe po ua mbajne zhagun "t`apostrofuarve" t`Dellit e le t`ballafaqohen me kete deklarim kaq t`fuqishem e t`hapur (ndonese t`vonshem) t`Ambasadorit Dell.

Zeri per drejtesi, mireqenje, zhvillim te mirefillte politik e ekonomik, liri t`shprehjes qytetare ne Kosove nuk do ndaloj kurre; as pas teje e as pas meje: ai vecse do jete akoma me i zeshem dhe me i fuqishem!

Ndriti! : )FJALIMI I AMBASADORIT CHRISTOPHER W. DELL ME RASTIN E CEREMONISĖ SĖ PROGRAMIT FILLESTAR EDUKATIV LIGJOR - KORRUPSIONI NĖ KOSOVĖ

Fjalimi i Ambasadorit Christopher W. Dell me rastin e ceremonisė sė Programit fillestar edukativ ligjor - Korrupsioni nė Kosovė – Dalja nga hija nė dritė

Siē ėshtė shkruar paraprakisht, 30 mars 2012

Unė i kam kaluar shumė vite nė Kosovė dhe jam krenar qė kam qenė dėshmitar i ndryshimeve dramatike qė kanė ndodhur kėtu prej vitit 1999. Kosova ka tejkaluar shumė sfida politike, ka punuar me partnerėt amerikanė dhe evropianė pėr tė modernizuar institucionet e saj dhe pėr tė ndėrtuar kapacitetet qė kėto institucione t’iu shėrbejnė me efikasitet popullit tė Kosovės. Por, kjo nuk ėshtė e tėra. Prej pavarėsisė e kėtej disa probleme janė pėrkeqėsuar e jo pėrmirėsuar. Korrupsioni, nė tė gjitha format e tij, ėshtė bėrė njėri prej kėrcėnimeve kryesore me tė cilat pėrballet shoqėria kosovare sot.

Pothuajse ēdokush nė Kosovė ka njė anekdotė pėr korrupsionin, por gjetja e fakteve tė vėrteta ėshtė mė vėshtirė. Pjesėrisht kjo ndodh pėr shkak tė shoqėrisė sė lidhur ngushtė, e cila shpejt mund ta kthejė spekulimin nė fakt – njė anim kulturor nė Kosovė qė lejon hedhjen dhe pranimin si tė vėrteta tė pėrgojimeve tė pabaza, pa analizė kritike tė vlefshmėrisė sė tyre dhe pa asnjė pasojė. Problemi mė i madh qėndron se zyrtarėt e korruptuar nuk duan qė tė gjenden faktet. Ata disponojnė njė numėr tė madh tė mjeteve pėr tė turbulluar tė vėrtetėn: paratė, pėrkrahėsit, gatishmėrinė pėr tė kanosur dhe detyruar mė tė dobėtit. Ata veprojnė nėpėr hije dhe duan tė vazhdojnė ashtu. Kjo ėshtė arsyeja pse mua mė pėlqen njė thėnie e ish gjykatėsit tė Gjykatės Supreme, gjykatėsit Louis Brandeis, i cili duke kėrkuar transparencė mė tė madhe nga qeveria pėr veprimtaritė e saj njė herė ka thėnė se “Dielli ėshtė dezinfektuesi mė i mirė”. E nė kėtė traditė, unė dua tė flas sinqerisht pėr korrupsionin nė Kosovė.

Duket qė korrupsioni kėtu ėshtė problem pėr tė cilin tė gjithė flasin, por tė paktė janė ata qė bėjnė diēka pėr ta luftuar atė. Por, ēdo qytetar i Kosovės e ka detyrė pėr tė luftuar korrupsionin sa mė mirė qė mundet. Edhe pse kjo luftė ėshtė pėrgjegjėsi e pėrbashkėt e tėrė shoqėrisė, megjithatė unė do tė thosha se barra mė e madhe pėr tė sjellė ndryshimin e nevojshėm iu bie udhėheqėsve politikė. Nė tė vėrtetė, ata janė edhe nė pozitėn mė tė mirė pėr ta bėrė kėtė. Ēka ėshtė edhe mė e rėndėsishme, zyrtarėt kosovarė dhe partitė politike janė aq shumė tė ngatėrruar nė kėtė dukuri sa qė ėshtė e pamundshme gjendja tė korrigjohet pa pėrpjekjet e tyre pozitive: jo vetėm tė bashkėpunojnė, por tė punojnė shumė pėr ta kthyer rrjedhėn nė anėn tjetėr.

Tė gjithė e dimė se pėrmirėsimi dhe rritja e ekonomisė ėshtė prioritet kryesor i qeverisė dhe partnerėve tė saj ndėrkombėtarė, e tė mos i pėrmendim qytetarėt e zakonshėm tė cilėt janė tė dėshpėruar pėr tė siguruar jetesėn. Por, nuk mund tė ketė pėrmirėsim tė mjaftueshėm ekonomik sa tė ketė korrupsion. Paramendoni njė investitor nga njė vend i huaj qė dėshiron tė konkurrojė pėr njė ndėrmarrje shoqėrore, ta zėmė njė fabrikė tė materialit ndėrtimor, qė shitet si pjesė e procesit tė privatizimit nė Kosovė. Ka shumė gjasa qė oferta e tij do tė pėrballet me kundėrshtime tė fuqishme politike pėrveē nėse ai ėshtė dikush tė cilin e “njohin” njerėzit e duhur. A ka arsye tė vlefshme pėr kėtė kundėrshtim? Ndoshta, por me siguri jo. Nėse ai dėshiron tė rrijė nė lojė, atij do t’i duhet qė shumė shpejt tė kuptojė rregullėn e pathėnė: do t’i duhet qė t’i blejė kundėrshtarėt. Pak para kėtu, njė punė e mirė aty. Po e kuptoni edhe vetė. Natyrisht, ēelėsi i kėsaj loje qėndron nė “tė pathėnėn”. Korrupsioni ėshtė pėrhapur aq shumė dhe ėshtė bėrė kaq i zakonshėm nė ēdo nivel kėtu sa qė e tėrė shoqėria e nėnkupton gjuhėn e tij. Kėshtu ajo mund tė mbetet e pathėnė dhe siē e thashė, tė korruptuarit parapėlqejnė tė qėndrojnė nė hije.

A pėrfundojnė brengat e investitorit tė pėrmendur nėse pagesat nėn dorė i ndihmojnė qė tė fitojė tenderin? Jo. Tash atij i duhen licencat dhe lejet e duhura pėr punė. Ēuditėrisht, duket se kjo gjė po merr shumė kohė: nėpunėsi gjithmonė po kėrkon dokumente tjera. “Aha”! investitori e kupton shumė shpejt, pa pasur nevojė t’i thotė kush, qė ky problem mund tė zgjidhet me ca euro tė vendosura nė vendin e duhur. Kjo ėshtė bėrė praktikė me tė cilėn shumė njerėz bashkėjetojnė pėr tė ndihmuar bizneset e tyre; ėshtė bėrė bazė e pathėnė pėr shumė transaksione afariste.

Ēka duhet tė bėjė ky investitor kur mėson se zyrtarėt publikė po duan tė japin njė kontratė pėr njė projekt tė ri ndėrtimi? Nėse ėshtė i menēur, ai deri tash u ka dhėnė mbrojtėsve tė tij pėrkrahje tė mjaftueshme financiare pėr tė ndėrtuar vullnet tė mirė pėr situatat si kjo. Askush nuk i shikon me shumė vėmendje pasqyrat financiare tė zyrtarėve publikė pėr tė pėrcaktuar nėse ka konflikt interesi. Fundja, ndoshta ky investitor vendos qė t’i sigurojė bastet e tij dhe tė pėrdorė paratė e tij pėr tė ndikuar zgjedhjet. Tash ai ėshtė ngatėrruar thellė nė kėtė telash tė turbullt sikurse edhe politikanėt qė fillimisht i ka paguar. Nėse qeveria nuk ka kapacitet ose dėshirė pėr tė hetuar dhe ndjekur penalisht kėto vepra, atėherė nuk ka asnjė arsye qė ai tė ndalet. Nė fakt, pa marrė parasysh a dėshiron apo jo, ai do tė vazhdojė tė luajė kėtė lojė nėse ka qėllim tė investojė nė Kosovė.

Krahasoni kėtė skenar me mundėsitė pėr investim nė ndonjė vend, si p.sh. nė Evropėn perėndimore. Ndoshta atje shpenzimet e drejtpėrdrejta tė njė biznesi, siē janė pagat, sigurimi dhe qiraja, janė mė tė larta, por atje po ashtu ka edhe siguri dhe stabilitet. Tė paktėn shpenzimet janė tė caktuara dhe tė ditura – modele tė parashikueshme qė mundėsojnė planifikim tė mirė afarist. Prej konkurrimit deri te marrja e licencave, prej kontraktimeve publike deri te ligjet konkurruese – rregullat janė tė qarta dhe rezultatet janė tė tilla qė sigurojnė qė produkti mė i mirė del nė treg. Po tė jeni ju investitor, cilin mjedis afarist do ta zgjidhnit? Mendoj se ėshtė e qartė, duke i marrė parasysh alternativat e kėnaqshme, se asnjė afarist i arsyeshėm nuk do tė dėshironte tė investojė nė njė vend ku korrupsioni bėn kėrdinė. Kjo krijon tepėr pasiguri. Kur hyni nė botėn e mjegullt tė korrupsionit, posaēėrisht nė njė shoqėri tė huaj, atėherė ju i ekspozoheni rreziqeve tė pakufizuara dhe shpenzimeve tė panjohura. Pa pasur njė mėnyrė tė pastėr pėr investime dhe pėr afarizėm, Kosova ėshtė e dėnuar qė tė marrė vetėm investimet mė tė kėqija.

Nėse e gjithė kjo ėshtė e vėrtetė, gjė qė ėshtė, atėherė Kosova ka nevojė tė ndryshojė, tė luftojė mė shumė pėr tė eliminuar korrupsionin. Udhėheqėsit e partive politike dhe zyrtarėt qeveritarė duhet tė jenė nė ballė tė kėsaj pėrpjekjeje. Nuk mjafton tė bėhet vetėm rishikimi i procedurave tė prokurimit apo vendosja e dėnimeve mė tė rėnda pėr korrupsion, edhe pse padyshim kėto gjėra janė tė domosdoshme. Qėndrimi ndaj korrupsionit duhet tė ndryshojė. Nuk mund tė qėndrojė botėkuptimi se “Ėshtė korrupsion vetėm kur e bėn dikush tjetėr”. Tė gjithė anėtarėt e partive politike bėjnė me gisht nga njėri-tjetri duke thėnė se ata janė tė korruptuarit. Por, disa prej atyre qė bėjnė me gisht janė po aq tė gatshėm tė mbushin kutitė e votimit, t’ua gjejnė anėtarėve tė familjeve sė tyre ndonjė vend tė mirė pune nė qeveri dhe t’ua mundėsojnė miqve tė tyre marrjen e kontratave tė leverdishme afariste kur kjo gjė ėshtė nė interesin e tyre. Mė lejoni tė jem i qartė: nuk po pėrjashtoj asnjė parti nga ky pohim.

Sėrish, ujditė e pėrmendura mė lart shpesh bėhen prapa dyerve tė mbyllura, vetėm mes "miqve". Nė tė vėrtetė, nganjėherė dijenia pėr veprimtaritė korruptive mbahet mė qėllim e fshehtė nė mėnyrė qė kushdo qė ka kėtė informatė mund ta pėrdorė si "policė sigurimi", njė praktikė po aq e neveritshme. Herė pas here, kėto vepra kryhen pa asnjė ndėshkim dhe kjo me tė vėrtetė e bėn tė qartė se sa keq ėshtė gjendja. Nė veēanti po mendoj pėr zgjedhjet e vitit 2010 kur edhe tė vdekurit ushtruan tė drejtėn pėr tė votuar! Po ashtu duket se kėtu mbizotėron ideja se partitė e ndryshme kanė tė "drejtėn" pėr tė kontrolluar asetet e ndryshme publike. Kam dėgjuar aq shpesh ish-zyrtarėt e lartė publikė duke e thėnė kėtė gjė tė pavetėdijshėm, ose ndoshta pa u brengosur se kjo pėrbėn shkelje tė standardeve etike nė shumicėn e shoqėrive moderne. Nė tė vėrtetė, kjo duket si mbetje nga e kaluara socialiste e Kosovės, diēka qė pasqyron praktikat mė tė kėqija tė sistemit politik tė Serbisė.

Anėtarėt e partive politike nuk qėndrojnė tė vetmuar si aktorė tė korruptuar. Shumė shpesh ata ndihmohen dhe tė mbėshtetur nga tė tjerėt. Sa shpesh ndodh qė qytetarėt e zakonshėm mbėshteten nė rrjetin e tyre familjar pėr tė siguruar vende pune ose kontrata nė qeveri? Nepotizmi ėshtė njė formė e korrupsionit, por publiku ėshtė pjesėmarrės i vullnetshėm, sėrish duke e pėrkujtuar atė shprehjen se “Ėshtė korrupsion vetėm kur e bėn dikush tjetėr”. Edhe pse zyrtarėt politikė duhet tė japin shembujt e drejtė me veprimet e tyre, qytetarėt e Kosovės duhet tė kėrkojnė mė shumė nga zyrtarėt e tyre e jo vetėm tė ankohen pa bėrė asgjė pėr tė zgjidhur problemin apo ēka ėshtė edhe mė keq duke bashkėvepruar me ta.

Mediet nė Kosovė, tė cilat shpesh nguten aq shumė pėr tė akuzuar tė tjerėt pėr korrupsion dhe gjėra tė tjera, janė njė grup tjetėr qė duhet t'ia bėjnė vetes njė analizė pėr tė kryer punėn e tyre legjitime nė mėnyrė pak mė tė pėrgjegjshme dhe mė efektive. Ėshtė e vėrtetė se shtypi ka luajtur pjesėn e vet tė ankesės pėr korrupsion, por nganjėherė kjo nė vetvete pėrbėn njė formė tjetėr tė korrupsionit: duke pėrdorė njė predikues arrogant pėr tė hedhur fjalė tė kėqija kundėr kundėrshtarėve pėr pėrfitimin e tyre. Kjo s'ėshtė ndihmė. Ē'ėshtė edhe mė keq, ne tė gjithė kemi dėgjuar pėr rastet kur gazetarėt janė paguar pėr tė botuar artikuj tė cilėt promovojnė ose sulmojnė individė apo institucione nė ndjekje tė agjendave tė tyre private. Pėr mė tepėr, gazetat dhe mediet e tjera shpesh janė pronė e individėve qė kanė interesa tė fuqishme politike personale dhe pėrdorin mjetet e tyre tė shtypit pėr tė shpėrndarė ēfarėdo ngjarje sensacionale qė do tė ēojė pėrpara kauzėn e tyre e jo tė vėrtetėn. Ėshtė e diskutueshme se a i plotėson standardet moderne tė gazetarisė sė paanshme dhe etike kur dikush shfrytėzon mjetet e veta mediatike pėr tė shtyrė pėrpara agjendėn e vet politike. Kjo pėrkeqėsohet kur redaktorėt falin pėrdorimin e faqeve tė supozuara tė lajmeve pėr tė botuar editoriale tė maskuara tinėz qė promovojnė agjendat partiake. Pėrveē kėsaj, shpesh dėgjojmė qė ndėrmarrjet mediatike nė Kosovė kanė shmangur pagesėn e tatimeve. Krejt ēka sugjeron kjo ėshtė se mediet nė Kosovė nuk duhet tė ndalin punėn e tyre pėr tė ekspozuar korrupsionin, larg qoftė nga kjo. Nė tė vėrtetė, mediet duhet tė jenė “si gruaja e Cezarit”: tė pastra si loti pa asnjė fije dyshimi mbi to para se tė mund tė pėrmbushin detyrėn e tyre nė mėnyrė tė besueshme nė kėrkim tė sė vėrtetės dhe nė emėr tė interesit publik. Derisa tė ndodh kjo, mediet kosovare nuk mund tė jenė partnerė tė besueshėm nė pėrpjekjet kundėr korrupsionit sepse mundėsia e tyre pėr tė qenė pjesė e zgjidhjes dobėsohet kur tė gjithė e dinė se ata janė pjesė e problemit.

Nganjėherė korrupsioni ndihmohet thjesht nga shpėrfillja dhe mosveprimi. Kosova nuk e ka mbėshtetur sa duhet Agjencinė e saj kundėr korrupsionit, e cila nuk ka burime tė mjaftueshme dhe nuk ka mandat mjaft tė gjerė pėr tė shėrbyer me efikasitet. Kundėrshtarėt krijuan pothuajse njė terren luftarak kur Presidentja Jahjaga shpalosi qėllimin e saj pėr tė krijuar njė kėshill ndėrministror pėr tė adresuar ēėshtjen e korrupsionit. Nė vend se tė kuptojnė mundėsinė qė tė bėjnė atė qė duhet dhe tė mundėsojnė ndryshimin, ata e qortuan duke thėnė se ka vepruar pėrtej kompetencave tė saj. Por, ne dhe shumė tė tjerė i pėrkrahim pėrpjekjet e Presidentes pėr tė rritur kuptimin e natyrės dhe shtrirjes sė korrupsionit, si dhe pėr tė pėrmirėsimin e transparencės. Nuk ka nevojė tė thuhet se tash nuk ėshtė koha qė tė luftoni mes jush, e as korrupsioni nuk ėshtė ēėshtja pėr tė cilėn duhet tė luftoni mes vete. Dėshtimi pėr tė mbėshtetur institucionet qė ekzistojnė pėr tė kundėrshtuar korrupsionin dhe zgjedhja qė tė vini mė lart interesat e ngushtė e jo bashkėpunimin thjesht do tė sigurojė dėshtimin e pėrgjithshėm tė Kosovės.

Shumė njerėz nė Kosovė flasin pėr pėrpjekjet kundėr korrupsionit, por nuk janė mjaft tė tillė qė punojnė pėr ta ndalur atė. T'ia sjellėsh fundin korrupsionit do tė thotė, nė mėnyrė figurative dhe tė drejtpėrdrejtė, t’ia sjellėsh fundin mėnyrės sė gjertanishme tė bėrit biznes. Pėr politikanėt, kjo do tė thotė qė t’i bėjnė publike interesat e tyre ekonomikė dhe personale para njerėzve tė cilėve iu shėrbejnė. Vetėm duke e bėrė kėtė mund tė siguroni qė veprimet tuaja gjykohen drejt dhe ju jepni llogari. Kjo do tė thotė vendin e punės e merr njeriu mė i kualifikuar pėr atė vend e jo ndonjė anėtar i familjes ose i fuqishėm partie qė nuk ka asnjė pėrvojė pėrkatėse. Kjo do tė thotė respektim tė pavarėsisė sė institucioneve qeveritare e jo trajtim i tyre si mjet pėr tė shtyrė pėrpara interesat e veta. Kjo do tė thotė sigurim tė transparencės dhe transaksione pa ryshfet ashtu qė qytetarėt tuaj t’i marrin shėrbimet mė tė mira publike pėr paratė e tyre. Sa i pėrket opinionit publik, kjo do tė thotė qė kur ju jepni ryshfet, ju jeni po aq i ngatėrruar nė korrupsion sa personi qė merr ryshfetin. Kjo do tė thotė sigurim tė resurseve adekuate pėr institucionet e themeluara pėr tė zbuluar dhe ndėshkuar korrupsionin. Dhe nė fund kjo do tė thotė braktisje tė shprehjes "njeriu ynė": mecenė nga brenda qė mund t'ju ndihmojė pėr tė arritur marrėveshjet pėr ēmimin e "favori kthehet me favor ". Pa marrė parasysh pėrfitimet afatshkurta qė mund t’i keni, kjo nuk ėshtė ujdi e cila do tė sigurojė tė ardhmen e fėmijėve tuaj e as vendin e Kosovės nė mesin e shoqėrive tė lira dhe demokratike.

Ju keni dėgjuar shumė herė pėr ēmimin e korrupsionit, por dua t’i theksoj edhe njėherė vetėm disa prej tyre: korrupsioni shtrembėron dhe pengon ekonominė tuaj duke kanalizuar fondet publike nė projekte joekonomike. Ai shkurajon investimet e drejtpėrdrejta tė huaja. Korrupsioni rrezikon sigurinė tuaj publike kur nė punėt publike pėrdoren produktet nėn standardin e duhur sepse prodhuesi i ka dhėnė ryshfet zyrtarit tė prokurimit ose kur policia nuk e kryen punėn e vet sepse kanė marrė ryshfet qė tė mos e bėjnė atė. Demokracia juaj minohet kur bateritė e lira kineze bėjnė qė llambat tė mos ndriēojnė nė ditėn e zgjedhjeve. Korrupsioni demoralizon shoqėrinė tuaj. Kur publiku ka aq pak besim nė institucionet qeveritare dhe aftėsinė pėr tė kundėrshtuar korrupsionin; tėrė vendi lėngon kur mė tė aftit, zakonisht mė tė mirėt dhe mė tė menēurit, e lėnė vendin. Natyrisht kjo minon marrėdhėniet e Kosovės me partnerėt tuaj ndėrkombėtarė, fillimisht duke vėnė nė dyshim pėrshtatshmėrinė tuaj pėr t’iu bashkuar BE-sė e pastaj edhe duke i bėrė pėrkrahėsit tuaj qė tė shtrojnė pyetjen nėse fitimi nga investimet kėtu ėshtė aq i madh sa pėr tė arsyetuar drejtimin e mė shumė resurseve nė Kosovė nė tė ardhmen. Nėse kėta partnerė e dinė se vetėm elita politike do tė fitojė nga ndihma qė ata ia ofrojnė Kosovės e jo tėrė qytetaria, atėherė ata do tė zgjedhin qė tė dėrgojnė fondet e tyre diku tjetėr.

Tė mirat e njė shoqėrie pa korrupsion janė tė shumta. Ērrėnjosja e korrupsionit do t'u ofronte qytetarėve mundėsi tė njėjta dhe qasje tė njėjtė nė shėrbimet publike. Tė ardhurat shtetėrore do tė investoheshin nė projekte dhe shėrbime nga tė cilat do tė pėrfitonin tė gjithė kosovarėt e jo qė tė kanalizohen pėr tė mbushur xhepat e politikanėve. Ekonomia do tė lulėzonte me investime tė rritura, tė cilat pastaj do tė ishin lajmėtar i mirė pėr marrėdhėniet etnike nė Kosovė, sepse biznesi duket se ėshtė e vetmja sferė ku shqiptarėt dhe serbėt nė Kosovė janė tė gatshėm pėr tė bashkėpunuar. Kosova do tė dėshmonte qartė gatishmėrinė e saj pėr t'u integruar nė institucionet evropiane.

Ju keni zotėsinė dhe e keni shumė afėr mundėsinė qė tė siguroni se shkėndija e premtimit qė e keni ndezur mė shumė se njė dekadė mė parė tė mos shuhet nga korrupsioni. Pėr fat tė keq, asnjė investim nga vendi im apo ndonjė vendi tjetėr nuk mund tė sigurojnė pėrfundimin e duhur nė kėtė rast. Suksesi i Kosovės nė ērrėnjosjen e korrupsionit do tė varet vetėm nga qytetarėt e saj dhe nėse zgjedh dritėn e diellit e jo hijen.

http://albanian.pristina.usembassy.gov/fjalimi_i_ambasadorit_dell_korrupcioni_ne_kosove.h tml

gjithesia
04.04.2012, 10:59:24
...


Dallavere me targaNjė vendim i Qeverisė pėr lirimin e serbėve nga dogana, u bė sebep pėr biznes tė paligjshėm dhe dallavere mes serbėve dhe shqiptarėve. Shqiptarėt po i regjistrojnė veturat nėpėr enklava nėn emrin e pronarėve serbė dhe me targa tė ish-Jugosllavisė. Nė kėtė mėnyrė ata po i ikin zhdoganimit duke dėmtuar buxhetin mesatarisht me nga 2 mijė euro pėr veturė.

Pėr Bekimin nga Podujeva, vetura regjistrohet dy herė. Njėherė nė Graēanicė, e tek pastaj nė Qendrėn pėr regjistrim tė automjeteve nė Kosovė.
Nė fakt, me njė procedurė si kjo, ai i shpėton mbi 2500 euro doganė, falė njė vendimi tė mėhershėm tė Qeverisė sė Kosovės, me tė cilin u liruan nga dogana serbėt qė pajisen me targa ‘RKS’. Sipas kėtij vendimi, tė gjithė pronarėt e automjeteve me targa tė vjetra tė ish–Jugosllavisė tė regjistruara nė Kosovė pas datės 10 qershor 1999, deri mė 31 tetor 2011, mund t’i regjistrojnė automjetet e tyre me targa “RKS” apo “KS”.
Ndėrkaq, me njė udhėzim administrativ tė mėvonshėm tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, tė gjithė serbėt me targa tė ish-Jugosllavisė, me rastin e regjistrimit nė Kosovė, janė tė liruar nga dogana.
Por, kėtij vendimi duket se po ia shohin hairin disa tregtarė kosovarė tė veturave.
“Veturėn qė e kam sjellė nga Gjermania do ta regjistroj nė Graēanicė, me targa tė vjetra tė ish-Jugosllavisė, sepse nuk paguaj pastaj doganė fare”, ka thėnė Bekimi.
Sipas tij, nė kėso rastesh, vetura regjistrohet nė emėr tė njė serbi. Tek pastaj kryhet regjistrimi nė Qendrėn pėr regjistrimin e automjeteve nė Kosovė. Pas kėtij veprimi, pronari serb i lėshon autorizim apo bėhet kinse po ia shet veturėn blerėsit, qė ėshtė edhe pronari i vėrtetė.


Nga Agon Sinanaj
04 Prill 2012 08:03
.

Z@F
04.04.2012, 11:54:33
*

Ishin pikerisht keto targat, per te cilat po flitet ketu, e qe une i permenda me rastin e Bajram Rexhepin (dikujt i dogji pse e quajta "xharrah" :D).
Bajram Rexhepi, pak kohe para se te hipte ne kete funksion pat deklaruar se nuk e din nje gje te tille. Kurse kete e dijne (dhe duhet doemos ta dijne te gjithe kosovaret ne pergjithesi dhe politikuajtė ne veēanti.)

Megjithse Serbia ka targa te reja, po te udhetosh rrugeve te Serbise (mos me thuani se une qenkam i vetmi qe kaloj atypari… Kolonat e ketyre diteve ne Merdare dokumentojne edhe nje gje tjeter: shumica e kosovareve kalojne [prapseprap dhe megjithate] neper Serbi)
...do te hasen ne automjete me targa te vjetra te Kosoves (me yllin e kuq) : UR (Ferizaj), GL (Gjilan), PR (Prishtine), KM (Mitrovica e Kosoves a e titos :D) DJ (Gjakov[ic]a)…

Tash, shife ti! Behet edhe me keq: pislesh (asish gjoja biznes) me keto targa.

O tempora, o mores…
...kish pas thane nifare llatini :D
ship: hapu varr e t'hy per s'gjalli...


*

Ef@
04.04.2012, 11:58:58
...


Dallavere me targaNjė vendim i Qeverisė pėr lirimin e serbėve nga dogana, u bė sebep pėr biznes tė paligjshėm dhe dallavere mes serbėve dhe shqiptarėve. Shqiptarėt po i regjistrojnė veturat nėpėr enklava nėn emrin e pronarėve serbė dhe me targa tė ish-Jugosllavisė. Nė kėtė mėnyrė ata po i ikin zhdoganimit duke dėmtuar buxhetin mesatarisht me nga 2 mijė euro pėr veturė.

Pėr Bekimin nga Podujeva, vetura regjistrohet dy herė. Njėherė nė Graēanicė, e tek pastaj nė Qendrėn pėr regjistrim tė automjeteve nė Kosovė.
Nė fakt, me njė procedurė si kjo, ai i shpėton mbi 2500 euro doganė, falė njė vendimi tė mėhershėm tė Qeverisė sė Kosovės, me tė cilin u liruan nga dogana serbėt qė pajisen me targa ‘RKS’. Sipas kėtij vendimi, tė gjithė pronarėt e automjeteve me targa tė vjetra tė ish–Jugosllavisė tė regjistruara nė Kosovė pas datės 10 qershor 1999, deri mė 31 tetor 2011, mund t’i regjistrojnė automjetet e tyre me targa “RKS” apo “KS”.
Ndėrkaq, me njė udhėzim administrativ tė mėvonshėm tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, tė gjithė serbėt me targa tė ish-Jugosllavisė, me rastin e regjistrimit nė Kosovė, janė tė liruar nga dogana.
Por, kėtij vendimi duket se po ia shohin hairin disa tregtarė kosovarė tė veturave.
“Veturėn qė e kam sjellė nga Gjermania do ta regjistroj nė Graēanicė, me targa tė vjetra tė ish-Jugosllavisė, sepse nuk paguaj pastaj doganė fare”, ka thėnė Bekimi.
Sipas tij, nė kėso rastesh, vetura regjistrohet nė emėr tė njė serbi. Tek pastaj kryhet regjistrimi nė Qendrėn pėr regjistrimin e automjeteve nė Kosovė. Pas kėtij veprimi, pronari serb i lėshon autorizim apo bėhet kinse po ia shet veturėn blerėsit, qė ėshtė edhe pronari i vėrtetė.


Nga Agon Sinanaj
04 Prill 2012 08:03
.

Nuk ka arsye me largue shkrimin tim, sepse me mire eshte me i humb 200 euro se me i humb 2000 euro me ja u trash hajnave tone ne krye me taqin e llullen e isa putinin...,se kta vet vozisin kerre me 000 000 1 tabela edhe i blejn me pare te popullit..e ketu po me tregojn kta kisheee , pse po e sjellin punen deri ne kete pike sa qe atyre (dihet mire me i shti ne loje , por pse per shqiptaret spo e ben te njejten ) prej rahmeti..., hajnat.

Shpejtimi
07.04.2012, 15:00:49
Mbjellėsit e vdekjes
07 Prill 2012 12:01, Nga Artur Zheji
Mbjellėsit e Vdekjes do trokasin gjithmonė nė dyert tona, pėr tė na kujtuar se, pavarėsisht parave dhe mirėqenies, jashtė shtėpisė sonė bėn shumė ftohtė, ka shumė uri dhe shumė urrejtje.

Vrasjet dhe grabitjet qė lėnė pas kufoma, pra vdekje, po arrijnė padyshim apogjeun e vet. Mjafton tė listosh kronikat dhe tė ndėrtosh kalendarin e tyre. Ky trend dhe kėta mbjellės tė vdekjes nuk janė raste sporadike, nuk janė tashmė vetėm ca devijime, apo ca pėrjashtime ēmendurore individėsh, tė cilėt janė dukuri e kahershme dhe banale e shoqėrive njerėzore tė zhvilluara ose jo. Mjerisht jemi kapur sėrish nė befasi pėrkundrejt njė realiteti paralel. Jeton pra, paralel me ne, njė grupim i madh njerėzish tė cilėt si instrument tė jetės sė tyre kanė zgjedhur vdekjen e tjetrit. Kjo simbiozė e pėrshkruar si: ‘vdekje Tjetrit nė kėmbim tė jetės Sime’, i ka shndėrruar kėta individė apo kėto skuadrone tė vdekjes, nė njė shtresė sociale ‘bujqish’ qė mbjellin vdekje nė kėmbim tė parave dhe ‘lirisė sė tyre’.

Kėtė shtresė e pjell mjerimi shoqėror shqiptar, i lėnė nė vetmi, nė mungesė shprese dhe nė hutimin e njė mjerimi shpirtėror.

Pengesat e Arsyes janė mure tė rrėzuara nga padrejtėsia globale qė i rrethon. Pengesat e tė Mosbėrit Keq konsiderohen si ca mite hipokrite, tė lėna edhe kėto nė njė vetmi tė thellė.

Pengesa e Frikės vritet nga Frika e Dėshpėrimit apo nga Dėshpėrimi i Frikshėm.

E pra, Ne, si shoqėri, jetojmė sot nė kornizėn e njė varfėrie cinike, nėn ritmin e njė trysnie agresive tė cave qė pasurohen duke vjedhur me doreza tė bardha dhe me doreza pushteti dhe ca tė tjerėve tė cilėve shoqėria u ka programuar rolin dhe shtresėn e skllavit tė pashpresė.

Dhe ky ėshtė njė kontrast radikal i papėrligjshėm.

Gjithashtu edhe nė planetin gjith’ e mė tė madh tė basifondeve shqiptare, nė kėtė tunel pra pa rrugėdalje, mungojnė tė dėrguarit e Shpresės apo tė dėrguarit e Zotit, tė cilėt rrinė gjithnjė e mė shumė nė Tempujt kėshtjellė, tė ‘Zotit’ dhe tė ‘Hallit’ njerėzor, larg, gjith’ e mė larg njeriut tė shtypur dhe tė harruar tė shoqėrisė shqiptare.

Tė ballafaquar me korrupsionin trasversal, qė ngre krye pothuajse nė ēdo sportel tė shtetit, me mashtrimin trasversal qė shpaloset nė ēdo segment dhe kontakt tė sipėrmarrjeve private, nė dyert e largėta, gjith’ e mė tė largėta tė Tempujve, kjo shtresė ėshtė thellėsisht e hutuar, thellėsisht e pashpresė dhe thellėsisht inatēore. Ashtu si dhe ēdo krijesė njerėzore, lindur qoftė edhe ndėr ‘familje tė Mira’, nė mungesė tė njė ėndrre tė vėrtetė zymtėsohet dhe pėrēudnohet, edhe kjo ‘shtresė’ e dėnuar nuk dihet sepse, me njė vuajtje tė thellė dhe tė pėrligjur nga tregu ynė i egėr dhe ligjėsitė primitive tė kapitalizmit shqiptar, ngre krye dhe rebelohet brenda njė kllapie hakmarrėse.

Njė kllapi hakmarrėse vrasėse. Si e ‘vetmja’ zgjidhje pėr tė vendosur njė barazi, njė ekuilibėr sa mė normal ndėrmjet atij qė ka shumė dhe atij qė s’ka asgjė.

Sepse kur djalin nuk ke para ta mjekosh si duhet dhe tė vdes nga apendiciti, vajzėn ta vrasin nė rrugė nė prag tė martesės, si Megi Jokicin, kur nė spitalet publike nuk ka ilaēe, por duhet t’i blesh shtrenjtė nė farmacinė pėrballė, nė shkollė nuk ka ngrohje dhe dije, kur edhe vendi i punės shitet dhe blihet, blihet dhe shitet drejtėsia nė ankand po ashtu, faturat shtrenjtohen nė mėnyrė absurde, ndėrsa ca tė tjerė ‘lahen me qumėsht nė vaska floriri’, atėherė padyshim logjika paralizohet, sensi i masės deformohet, urrejtja patologjike pėr tė ‘pasurit’ dhe bankat e tyre shumėfishohet.

Nė njė Vend pa welfare, pa njė garanci jetike dhe pa njė minimum jetik pėr shumicėn, nga kjo shumicė njerėzore pėrgjithėsisht e urtė dhe e nėnshtruar, do tė dalin edhe ‘kryengritėsit’, edhe ‘vrasėsit’, edhe ‘grabitėsit’.

Ata, ‘tė kėqijtė’ e shoqėrisė sonė primitive kapitaliste, nė brendėsi tė vetes sė tyre nuk ndihen fajtorė, por ‘drejtėsivėnės’.

Ata mishėrojnė nė mėnyrė ekspresive dhe pa vello skeletin dhe Antimoralin e thellė tė shoqėrisė ku jetojnė, e cila ėshtė rebele, qė tė vret me bisturi, me harresė apo papunėsi dhe tė grabit nė ēdo sportel dhe nė ēdo pore ku shkėmbehen interesa apo shėrbime.

‘Vrasėsi’ – ‘Kryengritės’, i kėtij Rendi Publik, nuk ėshtė mė thjesht njė individ, por njė shprehje gjakatare dhe ulėritėse e njė padrejtėsie tė thellė, ndaj sė cilės ai, Ata, zgjedhin tė mos pėrshtaten me kokėn ulur, por me tytėn e pistoletės lart!

Drejt parave, drejt bankave dhe kasafortave, drejt tė pasurve, legjitimitetin e tė cilėve ata nuk e njohin.

Dhe kjo ėshtė njė Luftė!

Njė luftė e re, brenda kėtij modeli tė vjetėr social kapitalist, qė ne kemi zgjedhur me kaq neps primitiv tė aplikojmė.

Kjo luftė nuk fitohet me zmadhimin e burgjeve dhe trajnimin e policėve, por me ristrukturimin e fytyrės sė humbur njerėzore tė shoqėrisė sonė.

Kjo luftė zbutet me welfare, me rreptėsi dhe drejtėsi fiskale. Kjo luftė zbutet me zbritjen mes njerėzve tė klasės politike shqiptare, pėrmes ‘Artit tė tė dėgjuarit tė tė Tjerėve’ dhe jo vetėm tė Vetvetes, sa mė afėr Njeriut.

Mbjellėsit e Vdekjes do trokasin gjithmonė nė dyert tona, pėr tė na kujtuar se, pavarėsisht parave dhe mirėqenies, jashtė shtėpisė sonė bėn shumė ftohtė, ka shumė uri dhe shumė urrejtje.