PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Njė dritė nė fund tė tunelit: Po vjen Albini!


faqet : [1] 2 3 4

Nositi
12.06.2010, 15:04:39
http://img816.imageshack.us/img816/1806/albinkurti.jpg

“Vetėvendosje” do tė marrė pjesė nė zgjedhjet e ardhshme

Drejtues tė Lėvizjes “Vetėvendosje” kanė bėrė tė ditur se do tė marrin pjesė nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare nė Kosovė.
Megjithatė, “Vetėvendosje” nuk do tė shndėrrohet nė subjekt politik, por do tė vazhdojė sė funksionuari si lėvizje politike.
Kjo ėshtė bėrė e ditur nė njė konferencė pėr media nga lideri i kėsaj lėvizjeje Albin Kurti nė njė konferencė pėr media tė shtunėn nė Prishtinė, me rastin e pesėvjetorit tė themelimit tė Lėvizjes “Vetėvendosje”.

--------------------

p.s. Ka dhjetė vite qė nė Kosovė riciklojnė pushtetin tri parti: LDK, PDK, AAK. Por, nė zgjedhjet e ardhshme nuk do ta kenė mė kėtė privilegj "mbretėrit e vegjėl". Albin Kurti me Vetėvendosjen do tė jenė sfiduesit e tėrė skenės sė deritashme politike tė Kosovės. Mbase njė dritė nė fund tė tunelit. Pushteti ndėrrohet me pushtet!

gjithesia
12.06.2010, 15:19:46
...............

O Zot shyqyr ..........inshAllah e pret vitin tjeter ........

a je i sigurt ........se ky s ' ka qef me ba "reklama" fort ( partit i ka merzi :) ) ???!!

Ylli
12.06.2010, 15:37:57
http://kosova.info/show_image_NpAdvMainFea.php?filename=/2010/06/1019.jpg&cat=1&pid=53740&cache=false
http://www.gazetaexpress.com/web/images/gexGallery/32444/cache/fisnik.dobreci02-490x320.jpg

Arrestohet Albin Kurti

Nga Express mė 12.06.2010 nė ora 15:13
Polica e Kosovės e ka arrestuar liderin e lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, disa ēaste pasi ai ka mbajtur njė konferencė pėr shtyp, , ku ka njoftuar se organizata e tij do tė marrė pjesė nė zgjedhjet e ardhshme.

Policia ka hedhur edhe gas lotsjellės, pėr tė arritur qėllimin e saj.

Reporterėt e Express-it nga vendi i ngjarjes, gjithashtu tregojnė, se kanė parė njė veturė tė EULEX-it, e cila ėshtė rrokullisur pikėrisht para selisė sė “Vetėvendosjes” nė lagjen Pejton tė kryeqytetit.

gjithesia
12.06.2010, 15:41:09
.....

* ........a s' ban bile 24 h me qen optimist ,a :(

une bana lutje per nje vite , as dhet minuta nuk vonoi e qe .......nc nc nc

Nositi
12.06.2010, 15:52:10
Arrestohet Albin Kurti

Policia e Kosovės, ka arrestuar tė shtunėn liderin e Lėvizjes Vetėvendosje!, Albin Kurti, mu nė ditėn kur ai bėri tė ditur se kjo lėvizje do tė hyjė nė politikė, respektivisht se do tė marrė pjesė nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare nė Kosovė. Sipas portalit Albeu, katėr furgonė policie me rreth 40 policė tė njėsitit special po bastisin nė kėto momente selinė e lėvizjes “Vetėvendosje”. Aktivistėt e “Vetėvendosjes” kanė thėnė pėr kėtė portal, se policia ka arrestuar liderin e tyre Albin Kurti. Burime brenda selisė kanė bėrė tė ditur se policia ka pėrdorur dhunė gjatė arrestimit tė Kurtit. Ndėrkohė, siē raportohet, para selisė janė mbledhur spontanisht dhjetėra qytetarė tė cilėt po protestojnė arrestimin e Kurtit dhe kėrkojnė lirim tė menjėhershėm tė tij.
Nė njė konferencė pėr media tė shtunėn nė Prishtinė, me rastin e pesė vjetorit tė themelimit tė Lėvizjes “Vetėvendosje”, lideri i saj Albin Kurti tha se “kemi vendosur, nė parim, pėr pjesėmarrje nė zgjedhje nė tė ardhmen”.

-------------------
p.s. Ja ēfarė bėjnė "mbretėrit e vegjėl" pėr ta eliminuar qe nė zanafillė njė konkurrent politik dhe, mbase, edhe pėr ta shpėrqendruar vėmendjen e popullit nga bėmat e Pablo Eskobarėve tė Kosovės. TURP!

bluai
12.06.2010, 15:55:33
Nese ky lajm eshte i vertet se Livizja vetvendoje do mer pjes ne zgjedhjet ne Kosove ather me keqardheje them se kjo do jet edhe fundi i shprersave qytetare te Kosoves te ndroj noj sene ne sqenen politike .Ket e kam then dhe do e them me te vetmen arsye se Kushtututen ska kush me ndryshu .Ne votime ska me mujt askush me fittu 51% dhe si shkas do lindin koaliconet keshtu qe ska shans me ndru asgje .Te zem se ka fitu 51 % e votave levizja vetvendosje .Ska qare pa e zbatu ate qka deri dje ka kundershtu siq jan decntralizimi ,kthimi i shkieve ne Kosove,rrujtjen e monumenteve te tyre dhe ndarjen e Mitroovices sipas po te njejtes Kushteut er cila eshte votu nga parlamenti i Kosoves .Andaj un sjam aq pesimist se munet najkush me ndru Agjendat te cilat na kan percaktuar Nderkomebteret me ket Kushtetuten e cila ka qen dhe do jet historikisht nje prang per ne te gjith Kosovaret deri sa edhe pikja e fundit e ktyne alineve dhe neneve te plotesohet .Pra edhe nese e fitojn kto votata ather ska asgje smuj te ndroj perveq te vazhdojn avazin e teneromanive nese qeveria aktuale ju len naj kashat por mos te brengosin se mbeten tenderet e rriiparimeve te rugeve dhe seneve tjera sociale >Keshtu qe mos mani shpresa te Kota se dokumentet qe jan neshkruar ne emer te Kosoves se japin shpres te gezueshme kushdo te vie ne qeverisje ai duhet me perpikri ta zbatoj Pakon e Ahtisarit dhe detyrimet qe dalin nga vet Kushtetuta e Kosoves .

Pasi e paskan arestua Z.Kurtin besoj se ai do trimfoj mbi drejtesin mujn me denu vetem per prishje te rendit dhe qetesis dhe asgje me shum .Por as per ket skan me mujt me denu se ska baz juridike qe te mbahet ne burg .I uroj jet te gjat Albinit dhe i deshiroj edhe njeher te shqyrtoj vendimin me mar pjes ne zgjedhje .Pra degjoni ju te vetvendosjes menimin tem e mos u beni pjes e shurjes se andrave te shqiptareve qe qyqet e nates qe jan nenshtruar dhe po zbatojn ka do ne Kosove politikat shoveniste te shkive dhe kthimit te tyre .
kaq njeher .Herdokur historia do denoj genjeshtaret qe genjyn popullin e vet dhe e lan ne rrobri te lojrave qe behen ne logari te Kosoves .
ju le me shendet
bluai

Z@F
12.06.2010, 16:09:12
***

Krejt sipas skenarit tė (para)caktuar... Pėr tė mos ua prishur rehatinė pushtetarėve tė sotėm, eventualisht edhe atyre tė nesėrm (gjoja opozitės sė sotme), largohet nga konkurrenca pėr tri vite…
Shikoni ēfarė tha G. Konjufca para dy-tri ditėsh:


http://www.kosova.de/forum/showpost.php?p=642233&postcount=538
pasi qė Albini tė shpallet fajtor, ai nuk do tė ketė tė drejtė tė garojė nė zgjedhje pėr tre vjet radhazi! Nuk mė pritej derisa shkova nė shtėpi dhe e lexova ligjin. Njėmend ashtu ishte – pika (q) e nenit 29 tė Ligjit pėr Zgjedhjet e thoshte qė njė kandidat nuk mund tė kandidojė pėr zgjedhje nėse ėshtė “i shpallur fajtor pėr vepėr penale me njė vendim pėrfundimtar tė gjykatės nė tri (3) vitet e fundit”


***

gjithesia
12.06.2010, 16:15:42
..........

po de po , keshtu kur kapen per degeve te demokracis e ja thajn rrenjet me acid .......


TURP

Doktori
12.06.2010, 17:01:43
Duhet ta mbeshtetim Albinin...
Shqiptarve duhet tu kthehet krenaria e neperkembur.

Dikur Shkjet sundonin Kosoven permes majmunve me dosje te hapura gjyqesore ne pushtetin e atehershem Jugosllav, dhe si kompenzim per lirine e tyre atyre ju jepej pushtet per ti shtypur shqiptaret...

Sot sundohet Kosova permes majmunve qe qellimisht nga nderkombetaret jan lejuar te zhyten deri ne fyt ne m...t me hajni e paftyresi, e tash si kompenzim per te mos i rrase ne burg, i bejn koncesione tash e 12 vite nderkombetarve ne dem te popullit te tyre...

O duhet te behemi me ne fund popull me dinjitet e shtet e Komb, o duhet te zhdukemi si Komb!
Shqiptaret sot jane shendrruar ne lecka qe si respekton askush...
Epo edhe smund te presim te na respektoj askush deri sa ne se respektojm vetveten!

Alb_Kos
12.06.2010, 18:50:38
Arrestimi dhe denimi eventual i Albin Kurtit eshte kompromis ne mes servilve ne pushtet, opozites e cila endrron te vije ne pushtet pamvarsisht se Kosova po shkatrrohet si shtet edhe EULESHIT per te mos arrestuar dhe denuar politikan te rangut te lart qe jane te zhytur deri ne fyt ne korrupcion, vjedhje e dallavere tjera. Keshtu, EULESHI me nje te mshume Albin Kurtin e denon me disa vite burg dhe me tjeteren vazhdon politiken antishqiptare per te knaqur interesat e Serbis. Besoj qe levizja do te vazhdoj aktivitetin e vet dhe sa ma pare te formohet subjektii ri politik i cili ne mbeshtetje te shumices se popullit do te merr pushtetin dhe do gjerat do te fillojne te funksionojne ashtu siq duhet.

MI-2
12.06.2010, 19:12:15
Pa ra ca kohe shkrova se Albini i ka ditet e njehura ne liri, dhe se ajo e pashmangshmja do te ndodhe doemos, jo nga shkaku qe "vepra" e tij ishte aq serioze sa per tu ndjekur penalisht por thjeshtė nga shkaku se koha kur do burgoset ai do jet ajo politikisht me optimale per Eulexin dhe qeverin kuislinge te Hashim Thaēit.Burgosja e tij erdhi ne radhe te parė si rezultat i luftes ndaj korupcionit, jo se Albini kishte te bej gje me korupcion por ishte e kunderta kur gjykatat e Kosoves duhet deshmuar se nuk jane te koruptuara.Eshte me rendesi te cekim se mundesin dhe menyren e luftimit te korupcionit, dhe se qfare trajtohet si korupcion i gjygjesis ne Kosove.Mos arestimi i Albinit konsiderohej nga Eulexi si korupcion i gjygjesis dhe policis, keshtu qe tanim pasi qe ne te vertet nuk eshte drejtesia Kosovare ajo e cila ka ngritur fletearestim ndaj A.Kurtit por eshte Eulexi, kjo eshte nje e rame e dy te vrame, nje eshte se A.Kurti i cili eshte vetem viktim dhe martir ne te njeten kohe gjygjsia Kosovare duhet ta denoj sa me ashper qe te deshmoj se nuk eshte e koruptuar, perndryshe qfardo qe ndodhe, lirim me kusht apo nje denim i bute do jete notė e dobet e gjygjesis Kosovare kundruall kontrollit rigoroz nderkombtare,pra ne te njejten kohe gjygjesia Kosovare do jep edhe testin e provimit.Mirpo qti bejsh kur drejtesia eshte e verber dhe ne te njejten kohe do te krijohet nje prejudikat ne gjygjesin Kosovare sipas te cilit e drejta e demonstrimit dhe e shprehjes se paknaqsis do jet ne mvarshmeri nga interpretimi i Eulexit se kush dhe cili pjestar i cilit popull perdore te drejten e protestes.Te marim si shembull demonstrata dhe terorin e serbeve dhe vrasjen e ushtarit te ukrajinas, te cilen gje Eulexi menjeher e muar pergjegjsin se kishte perdorur dhune, edhe pse nje pjestare i forcave te rendit kishte vdekur, kurse per shqiptaret vlene e kunderta, masakra e perkrahur nga qeveria e atehershme dhe vrasja e dy protestuesve konsiderohet si thirje per resistence, dhe se pergjegjesi eshte organizuesi i kesaj proteste edhe pse dihet mire se kjo nuk ka qene proteste e organizuar por thjeshte kesaj proteste ju kan bashkangjit ata te cilet mendojne se Kosova duhet bere ndryshime renjesore.Por siq thote populli A.Kurti do jet vetem nje lajme ne ditarin e sotem dhe neser do jet vetem nje shkronje e vdekur ne gazetat e neserme dhe pastaj pason haresa ashti siq din te veprojne shqiptaret e Kosoves, te cilet nuk kane dinjitet dhe krenari, por si pjesa dermuese e shqiptarve ketej e andej kufiri vetem do ofshajnė edhe je here dhe do ndrojne cigaret ne qajtoret e qytetit dhe do mbyllet nje kapitull tjeter me nje njeri qe tentonte te bente diqka per nje popull qe nuk meriton te behet diqka per te.
Mos u merzitni se me se largu deri te henen askush nuk do bej llaf per te...nuk di nga mori guximin ky te deklaroj se do te garoj ne zgjedhje, ky ishte nje gabim fatal qe kjo qeveri nuk toleron.

Podrima-No
12.06.2010, 20:00:00
Arrestimi i Albin Kurtit eshte TURP per shtetin dhe policine e Kosoves.
Jane disa Shqiptare qe kur jane ne pozite e harrojne popullin dhe kombin e vet. Kete e ka vertetue koha e jugosllavise por edhe koha e pasluftes.
Ne gjyq duhet te dal shefi i policise se Rumunve (bulangjive) qe kane vra persona te paarmatosur.
Albini do te del i pafajshem dhe do i merr votat e gjithe familjes sime.
Albin Kurti e ka perkrahjen e popullit.
Shpresa e fundit e jona eshte Albin Kurti.

piloti
12.06.2010, 20:25:23
Ju Pershendeti,


Arrstimi i z.Albin Kurti nuk me befasoi por me tronditi !!!, arrestimi nuk eshte dashur te behet fare , sepse u be pikerisht pershkak se z.Kurti me vetvendosjen qe sa kohe luftoin pikerisht t njejta shkaq per te cilat para dhjet e me shume vite luftonin pikerisht kjo garnitur politike, cila sot qeveris !!!-z.Kurti angazhohej edhe per gjera tjera shume te rendsishme siq jane : Bashkimi sa m i shpejt me shtetin ame -Shqiperin!!!

z.Albin Kurti do te lirohet shum shpejt, sepse u burgos me akuza te cilat jan antidemokratike ...jan akuza te montuara dhee te motivuara politikisht!!!!
Keso akuza dhe arrstime me keso akuza bihet ne kundrshtim me tiparet e Demokracis !!!

Pra, z.Albin Kurti do te lirohet me urdher te atyre te cilet urdheruan qe ky te burgoset... keta kesisoi do te mundohen te perfitoin ne mas, z.Albin Kurti , duhet te kerkoi trajtim te mirefillt si i burgosur ... te i mundesohet nje gjykim i drejt dhe nje mbrojtje e drejt
z.Albin Kurti tashma eshte shendrruar ne Legjend , ai nga burgu do te dal me i fort , dhe do te jet njeri prej kandidatve me serioz per ta udhehqur SHQIPERIN .. natyrisht me Kosoven ne gjirin saj apo siq e quajti Koqo Danaj - NATYRALEpiloti

Grasha_1
12.06.2010, 20:54:36
Turp,turp,turp
Jam 100% i bindur se shkaku i arrestimit eshte deklarata e Albinit se vitin e ardhshem do te marr pjes ne zgjedhje.
I frigohen edhe Qeverija e Thaqit edhe Opozita e Ramushit,sepse e dijne ata mire sa % te popullsis jan me Albinin dhe Vetevendosjen.
Besaoj se Albini nuk do te denohet, qe une me familje te kem kujt me ja dhan voten, se ende nuk kam votue.

Lui
12.06.2010, 21:47:15
Populli duhet tė mbrohet nga bythshiturit!

qė nga sonte duhet filluar me mosdėgjueshmėri ndaj Policisė, duke ndėrmarrė edhe akte sulmi:
- demolimin e veturave tė Polce, UNMIK-ut + EULESHIT dhe ato tė zyrtarve Politikuaj qė nga Kryetari, kryeministri dhe teposhtė...

Kur t' ngulfatet jeta plotėisht - do shohin se as kėta nuk mund ty burgosin tėrė popullin sipas diktatit tė UNMIK-ut - EULESHIT.

Vėrtetė mė vjen keq por s' ka mbetur gjė tjetėr...
pėr tu vetmbtojtur duhet radikalizuar deri nė fund sulmin ndaj maskarenjve.

Brigada128
12.06.2010, 22:39:03
Burgimi i Albinit nuk don te thot se do te shuhet ,,levizja vetvendosja,, sepse me kete kush me vot askujt nuk ka me i dhan perveq se levizjes VETVENDOSJA se populli eshte mbush i ka pa i ka ndi i ka perjetu gjerat qe jan ba ne kurriz te tij pa u pyet fare.


Gjithe ky korrupcion e ky kryminalitet edhe mos te jet e involvuar qeveria kjo askund nuk ndodh askund as tek ne. Bile disa thon mos folni mos kritikoni se jemi msu me kcy pa breg posht e nalt e po na prishet rendi.


Ska burg shqiptar qe mund i perballon presionit te popullit qe ta mbaje ne burg nje djal si ALBIN KURTI do ta lirojn jo se duan por nuk guxojn ta mbajn mbyllur se do te qohet populli ne protesta jo me kallash po me hunj gardhi e me shtupca.

Eshte kan problem me shkije se kan pre gra e pleq e femij se sa per me kta eshte leht populli ndoshta nuk e din se si duhet udheheq shteti por ama e ndien e veren kur udheheqet keq.

Kurr nuk kemi qen me te avancuar kombetarisht ne trojet shqiptare por ama politikanet i kemi berrlloka.Se perndryshe do te ishim edhe me mire se tash.

Brigada128
12.06.2010, 22:50:42
shqipatri duhet duhet te duroje si para lufte me shkije se po prishet rendi ballkanik se po na del zani i keq pastaj tash ka korrupcion po mos folni pa argumente ku me i gjete ne ata argumente kurse ata vet i mbajn te gjitha ne dore pse paskemi luftuar qe te vidhet posht e lart mbare e mbrapsht pse i themi evropes aman na lejo te vim pa viza pse mbytemi kufijve te serbise tu dasht me ik nga vendi yne


pse qeveria vozisin xhipa te 100 mij eurove e invalidet e luftes skan as proteza.

piloti
12.06.2010, 22:51:51
Populli duhet tė mbrohet nga bythshiturit!

qė nga sonte duhet filluar me mosdėgjueshmėri ndaj Policisė, duke ndėrmarrė edhe akte sulmi:
- demolimin e veturave tė Polce, UNMIK-ut + EULESHIT dhe ato tė zyrtarve Politikuaj qė nga Kryetari, kryeministri dhe teposhtė...

Kur t' ngulfatet jeta plotėisht - do shohin se as kėta nuk mund ty burgosin tėrė popullin sipas diktatit tė UNMIK-ut - EULESHIT.

Vėrtetė mė vjen keq por s' ka mbetur gjė tjetėr...
pėr tu vetmbtojtur duhet radikalizuar deri nė fund sulmin ndaj maskarenjve.

.................................................. .................................................. .............


"skena kohė " mikoo, pushimet kanė fillue...edhe ky Albini su "mbushė mend hale," ne "vend se me vjedh ", a me ba "biznes me ish kumaret shkje" ...shkon e jau nxan udhen Parelive, dhe skemlijve ........,
Po me vjen seri prej Hashimit ... po njeri i qyqavt ish kan e sekishum pas ditė , ....
Kesaj radhe , ky vet e vulosi fatin e vet... beli vallha as ne Broj ska me ja dhan kush voten .. bye bye Hashim Thaqi ..... se pushka e jote prej 2001 e knej kurr QKLEK sbanipiloti

euroballkani
12.06.2010, 23:02:55
ne zgjedhjet e ardhshme

PDK -25 %
Vetevendosja 19 %
LDK 16 %
AKR 15 %
AAK 8 %
LSK 7 %
LDD 5 %
etj

Kosova i shpetoi ndarjes (coptimit)

euroballkani
12.06.2010, 23:30:12
Arrestimi ka edhe nje prapavi politike, ket fund jave ishte planifikuar arrestimi i te korruptuarve nga Eulexi, dhe keshtu arrestimet e te korruptuarve apo te dushuarve per korrupsion shtyhet per nje jave.

Terminatori1
12.06.2010, 23:34:08
Arrestimi ka edhe nje prapavi politike, ket fund jave ishte planifikuar arrestimi i te korruptuarve nga Eulexi, dhe keshtu arrestimet e te korruptuarve apo te dushuarve per korrupsion shtyhet per nje jave.

po po..... ne kembin te hajnive... arrestohet Kurti.... se ne bisedime duhet me ju dhan autonomi speciale veriut me nje gjume dy te vrame.... veq edhe ktyre i vjen rendi....

Hashimi e ka ba kta me grupin e vet qe populli me ja marr inati euleshit...me shume e nashti me pshtue vet........... ska ftyr ai me dal para kamerave ma...

Terminatori1
12.06.2010, 23:52:42
Une personalisht me pas kene ne detyr si polic qoft i njesis speciale apo ksi vremqash tjer...., une e kisha dorzue armen dhe kisha dhene dorheqe ...,a thue pse ? sepse nuk jam ne sherbim te popullit tim jam ne sherbim te hajnave dhe armiqve te popullit time....mua personalisht me kish vra ndergjegjeja me burgos nje njeri patriot me urdher te hajnave e armiqve demek ne emer te ligjit..burgos te pafajshmit e leri ne liri hajnat.

O Zot qfar tmerri o ne ks... qfar skenash mi pa si shkijet kur hyjshin ...

Ramush Haradinaj, edhe ju tjert mos dilni me leh si qet para kamerave se as ti nuk je ma burri i mire sen se hasha pos qka je ma m.... se qkerdhehesh si shume me ish zv admin stiven shukin qe sdi a u met kon pa e q ne ks ai piqk none edhe i sherben agjensive te huaja... e ti um qkerdhehesh gjithditen me to.....

Shkrimet edhe temen leni qeshtu, shprehuni.com te gjithe qysh doni.... edhe le ti kopjojn apo lexojn qakallat e hashimit edhe ramushit...e feitit e kermabos... qfar mendojn njerzit per ta dhe qfar vlere ju ka mbet..........e ti raportojn hashimit e rambos..........

oktopodi
13.06.2010, 00:12:03
Albin Kurti sot per mua perfaqeson shpirtin e trazuar te paperkulur te nje populli, i cili duke i rezistuar forces dhe dhunes, nuk u perkul dhe nuk u shua por mbijetoj roberine dhe dhunen shekullore per te shperthyar si orkan ne luften e UĒK-se ,lufte e cila ndrroj kahjen e historise dhe kufijte e Eurpes plake duke shtuar nje shtet te ri ne hartat e Europes se Berlinit,Versajit dhe Helsinkit.
Arrestimi i Albinit eshte arrestimi i lirise dhe pavaresise sepse kur pritem trupat e NATO-se ne qershor te vitit 1999 ,dhe kremtuam shpalljen e pavaresise ne Shkurt te vitit 2008 ,fluturonim nga gezimi me besim te palekundur se edhe ne ju bashkuam popujve te lire te Europes qe kane lirine dhe shtetin e vete e te cilet nuk do te burgosen,vriten dhe malltretohen per percaktime politike dhe ku lirisht secili mund te shprehe mendimet dhe bindjet e tija politike.

Megjithse nen madheshtine dhe gezimin per shpalljen e pavaresise ndjenim nje ftohtesi sepse nje hije dyshimi erresonte paksa ate gezim ne siperfaqe supermadheshtor.Asnje shtet tjeter nuk shpalli pavaresi te kushtezuar dhe kontrolluar.Ju kujtohen debatet edhe ne kete forum.Pavaresia eshte apo nuk eshte pavaresi dhe ne edhe pse nuk ishim te sigurte donim te besonim se kjo ishte paveresi.
Mund te me kritikoni perse nuk shaj dhe fyej ata qe dhane urdherin,ata qe zbatuan urdherin,vendore e nderkombetar,perse nuk po shaje deri ne histeri si Terminatori keta qe Kosoves i shtuan nje turp dhe i perkujtuan kohet e zymta e dhembshme te cilat menduam se i lame pas.Keta ,vendore e nderkombetare qe Kosoves dhe popullit te saje i arrestuan lirine dhe shpirtin qe e mbajti gjalle ne shekujt e roberise se eger. Te ati shpirti i cili sa me shum u ndrydh dhe u gjakos aq me i forte dhe me i paperkuleshem u ringrit.

Albin Kurti eshte sinonim i atij shpirti i deshmuar edhe ne situata me te renda dhe ne ballafaqime me armiq me te egjer.Albini eshte shpirti i trazuar dhe rebel pa te cilin kombi shqiptar sot do te numrohej si nje nder popujt e vdekur te Europes.

Une me shum se ne udheheqesit nderkombetare ,vendore dhe ne ekzekutuesit e urdherit jam i revoltuar ne eliten e inteligjences,ne institucionet morale dhe ne intelektualet e Kosoves . Jam i revoltuar sepse e lane Albinin te vetmuar vetem me perkrahesit etij. Nuk e ngriten sa duhet zerin ne mbrojtje jo vetem te Albinit sepse Albin Kurti nuk zhvillonte ndonje
kryengritje private,ai nuk luftonte per poste dhe pushtet.Ai dhe levizja e tij lufton per pavaresine e vertete ne kuptimin e plote te fjales,qe Kosova te jete si gjithe shtetet tjera demokratike pa kushtzime e superpushtete nga jashte.

Albini nuk vrau,,nuk dhunoi dhe me asnje veprim nuk neperkembi kushtetuten as ligjet e Kosoves.Ne fakt ndaj Albinit dhe levizjes se tij u be dhune,ndaj tyre me aq lehtesi u zbrazen pelumba vdekjeprues ,te cilet nuk u zbrazen ndaj krimineleve vrastare serbe qe dogjen dhe dhunuat edhe punktet e kufirit te Kosoves.Drejtesia ne vend qe te ndiqte dhe arrestonte vrasesit dhe udherdhensit sot arrestoi viktimat,arrestoi lirine dhe pavaresine,arrestoi krenarine e te gjithe atyre qe u krenuan dhe u gezuan per lirine e Kosoves.Albini sot eshte me i madh se dje ne syte dhe zemrat epopullit te tij.Albinit nese dikush ka dashte ti prishe shpalljen e vendimit per hyrje ne garen politike,sot i ka bere sherbimin me te madhe dhe preformancen me madheshtore te atij momenti.

Une u kisha bere apel intelektualve qe jane atdhetare te vertete,institucioneve dhe personaliteteve morale te Kosoves atyre qe populli u beson,te ngrisin zerin dhe te dalin ne krahun e Albin Kurtit dhe levizjes se tij.Nuk duhet te sulmojme ,te djegim ,te thejme,te fyejme,per te mos shkatrruar ate qe u ndertua.Sipas meje kerkohet nje perkrahje e te gjithe atyre qe e duan Kosoven dhe kombin e tyre me shum se lakmin per pushtet dhe privilegji.Mos te heshtet por ti bashkohemi te gjithe :intelektual ,student,punetore ,qytetare e fashatare qe te behet levizja politike e saposhpallur e Albin Kurtit si u be vete UĒK-ja ne fundin e shekullit te kaluar kala e pamposhtur per pavaresine e vertete dhe sovranitetin si thote vete Albin Kurti per VETEVENDOSJEN e popullit para se gjithash.
Une jam i bindur se Albin Kurti kurre nuk ka qene me i madh dhe me i forte se sot dhe ne duhet te bashkojme zerin dhe tere potencialin tone me Albinin te vendosur pa perjashtua asnje qe eshte per lirine dhe pavaresine e sovranitetin e Kosoves pra per parimin qe populli te VETEVENDOSE.

Grasha_1
13.06.2010, 00:13:33
Tash e pash qfar dhune kishin perdor, o zot, o zot,kjo nuk bahet askund ne bote vetem tek ne ne Kosoven e lire dhe Demokratike,te udhehequr nga Fatmir Sejdiu ,Hashim THaqi,Jakup Krasniqi dhe Ramush Hajredinin si Opozite.
O shaj Terminator se mos me sha barku t“kup pasha zotin.

KAMARIERI
13.06.2010, 01:05:15
ooooooooooo Popull i shkret qonu more e i thojm boll ma kti kaosi e ksaj politike
Jo per albinin po per hir te atdheut e per nder te kombit se kta pisa politikana jan ka na qojn ne humner e jan ka e zbritin imazhin e popullit ton martir qe e kemi kriju me vite e vite tu na pre e tu na vra veq nji dit me qen te lir me vendos vet per fatet tona .

Beni diqka se na mbuloj turpi e per qdo dit po e deshmojm se sjem te zot me udheheq vetveten.

Nositi
13.06.2010, 01:15:21
Kush mund tė qendrojė indiferent para kėtyre skenave tėrbuese tė njė policie qė paguhet nga taksat e popullit tė Kosovės? Deri kur tė na pėrgjakin rrugėve? Deri nė ēmasė u dashka shtri kurrizin shqiptari?

Unė pshurri nė kėtė liri farsė!!!

http://www.youtube.com/watch?v=dH-vLxCaaKo

oktopodi
13.06.2010, 08:01:50
Kush mund tė qendrojė indiferent para kėtyre skenave tėrbuese tė njė policie qė paguhet nga taksat e popullit tė Kosovės? Deri kur tė na pėrgjakin rrugėve? Deri nė ēmasė u dashka shtri kurrizin shqiptari?

Unė pshurri nė kėtė liri farsė!!!

http://www.youtube.com/watch?v=dH-vLxCaaKo

Pamje te shemtuara dhe te turpshme qe nxisin indinjate dhe revolte sepse shkelet me kaq arrogance sinonimi i lirise dhe protestes kunder neperkembjes dhe dhunes.
Keto pamje i bene me rrenqethese fakti se ekzektuesit e kesaj dhune apsurde ndaj njerzeveduarthate reprizojne vete dhunen e vrastareve rumune te veshur me uniforma paqeruajtesish por kete radhe per turpin e shqiptareve ekzekutuesit jane shqiptare duke perfshi tere piramiden politike e kzekutive deri tek polici qe shtrine per toke .jo Albinin por lirine dhe te drejten per vetevendosje te qytetarit qe deri dje mendonte sepku se ishte sovran ne shtetin e tij te pavarur.
Une po te isha ne cilendo shkalle te hirarkise ne pushtetin e Kosoves qe nga Presidenti e kryeministri e deri tek udheheqesi i policise, se pari nuk do pranoja kete nenshtrim dhe nese nuk do mund ta ndaloja,ne shenje proteste do te largohesha pa hesitim nga funksioni.
Secili ka kodin evete moral.Por ne keto momente i dneruari Nositi duhet te mos bijme ne gracken e krijimit te kaosit dhe konfrontimeve te dhunshme ,te cilen si duket na ngrehen armiqet e pavaresise dhe lirise se Kosoves,ata qe lane te lire vrasesit dhe arrestuan viktimat.
Albin Kurti me shpalljen e VETEVENDOSJES levizje politike horizontin per luften politike me mjete demokratike per realizimin e se drejtes per VETEVENDOSJE,per lirine ne kuptimin eplote te fjales dhe pavaresise e sovranitetit te pa kushtzuar e te pa cunguar .Une mendoj edhe nje here se intelektualet,studente e punetore ,qytetre dhe fshatare duhet te angazhohemi ne kete levizje dhe me mobilizimin dhe perfshirejen e popullit te largoime ata qe kane perioritet pushtetin dhe privilegjite,qe Kosova sa me pare te funksionoje si shtet i pavarur ,si shtet is shtet i se drejtes mbrenda tere teritorit te saje.

Eshte momenti te deshmojme vendosmerine dhe dashurine ndaj lirise dhe atdheut tone ne fjale e veper.

Lui
13.06.2010, 08:35:21
http://www.youtube.com/watch?v=dH-vLxCaaKo

Skena dhe ndėrhyrje brutale, k'ta polic edhe nėse janė shqiptar e kanė trurin e shpėrlarė deri nė fund... pa ndjenja njerzore, pa dinjitet e karakter!

Vetėm nė shtetin e mutave ka ndėrhyrje tė tilla brutale.

Kjo ėshtė policia e Ministrucit xharrah!

Kjo ėshtė policia e njejt me ate tė tadiqit - millosheviqit

Kėtė qeveri duhet ta denoj populli, duke u rreshtuar pas Albinit me vizionin e sė vėrtetės...

Prej Fatmir Sejdiut e deri nė Haxhi Mergjen,
tė gjithė ata pushtetar qė rreshtohen pas kėsaj ndėrhyrje
duhet me ua qi ma shumė se Nėnen kurvė qė i ka pjellė - maskarenj tė tillė,
pėr ta shitur bythen pėr pakėz pushtet - tė dirigjuar nga EULESHI!

Turpi qoftė mbi maskarenjt

Poshtė tradhėtarėt!

Abetare
13.06.2010, 08:48:34
...historia po perseritet , prape me gaz lotesjelles , prape me arme ...Valle ku eshte Demokracia , Liria qe dhame aq shume per te ... Deri kur keshtu .... :( ?

BRRYLI
13.06.2010, 09:41:09
...historia po perseritet , prape me gaz lotesjelles , prape me arme ...Valle ku eshte Demokracia , Liria qe dhame aq shume per te ... Deri kur keshtu .... :( ?

edhe djalin e habibit, e kan shti en ban...se u qart

daja grash, tha shaj burr bre se kup njeri mos me sha....(more marre tani pe hajn do bigari hak naj te shame...po edhe kta tani po me doken si euleshi e qeveria me 1244...ah shum e urrej kit 1244 ntona menyrat...se veq sherr i kena pa

MI-2
13.06.2010, 10:06:31
Nuk di pse beni kaq shumė shamatė reth kesaj burgosje,ta mer mendja se do beni diqka, thjeshte SHQIPTARET NUK GUXOJNĖ TE BEZAJNE DHE NUK KEMI AS ME TE VOGLIN NDER E GUXIM TE NDERMARIM DIQ, sa here Albini dhe Vetevendosja ka organizuar protesta,sa ju kan bashkangjitur kesaj proteste,gjithnje ka qene nje grusht njerezish tipik si gjithmon ashtu jane shqiptaret e Kosoves te shesin trimeri ne qajtore, por aty ku duhet e fusin bishtin ne mes kembeve dhe largohen me koke te ulur, me vjen keq por Albini nuk ka popull dhe fatkeqsisht eshte ai vet ne radhe te pare qe nuk e ka kuptuar se per kend sakrifikon lirin, por besoj qe pasi tja dhejne nje 5 vite burg do i hap syte dhe do sheh realitetin se per shqiptare nuk ja vlen te sakrifikosh as kepucet e vjetruara e lere me shume.Shqiptaret gjithnje jane sillur indiferent ndaj vete te drejtes se tyre te jetojne te lire, andaj edhe nuk kemi lirin e duhur, ndersa si popull jemi te koruptuar fund e krye dhe me vetedije politike jena dikund nen qergash.Sa here ka ndodhur qe beheshin protestat Thaqi dhe bodigardat e tij i rahnin aktivistet e vetevendosjes ndersa mu ata bodigardat e Thaqit sot jane ne polici dhe udheheqin aksionet ndeshkuese ndaj te gjithe atyre qe mendojne se kjo qeveri kuislinge e Thaqit dhe presidentit Fatmir Sejdiut nuk afirmojne vullnetin e shqiptarve te Kosoves.Por ne funde te fundit Albini do mesoj nje leksion ndersa shqiptaret kuren e kures nuk do mesojne sepse teper gjate kane qene rob dhe nuk mund te paramendojne lirin pa qene rob te tjeterkujt.

bluai
13.06.2010, 10:39:43
Mbrem neper mediat e te ashtuquajtura te pavarura ky aresitim u parqaqit ne minuta te pakt .Po spikeret se ne vaktin e hajre spikerices lexojshin lajmin e pergaditur me nje dokumentar se Kinse Albini po lufton per pushtet dhe ne ket menyr ata demonizuan nje levizje se po pretendon pushtet dhe asgje me shum .Por ne prononcimet e individeve dhe vet Z.Albinit u pa se eshte ne agjend nje mision ne shiqim i pamundur per bashkim Kombetar .So edhe e rastit qe Albini u burgos mu ne diten kur kinse u shlirue Kosova .Me ket veprim u tregue edhe njeher se ne defakto me Kushtetuten e re jem nen rrobri dhe nen mbikqyrje totale te veprimeve qe behen .Qka do qe ndermer shqiptrari per Eukeksat dhe qeveritaret ala Hashim Broja dhe Fatmir Tezja jan te orientuara qe te ndalin kinse njohjet e K.... qe do ndodhin .Prakan orkestruar te shqnene mediale kunder vetvetes kunder popullit te vet dhe zbatojn politiken aty ku ka mbet te burgosjeve perndjekjeve dhe krejt ne fund me kushtetuten e re dhe rezoluten 1244 Kosova ka mbetur nen ingerencat teritoriale te Serbis .
rroft bashkimi kombetare
bluai

gjithesia
13.06.2010, 11:01:12
edhe djalin e habibit, e kan shti en ban...se u qart

daja grash, tha shaj burr bre se kup njeri mos me sha....(more marre tani pe hajn do bigari hak naj te shame...po edhe kta tani po me doken si euleshi e qeveria me 1244...ah shum e urrej kit 1244 ntona menyrat...se veq sherr i kena pa

ooo kur ju thojsha para sa viteve .......veq tu ka ndrru okupatori ......m' itshin n qaf e brohoritshin NATO , USA, EU , e qesi parollash ( pa dit kush kah po vijn a pse po vijn ) "miqet" ..........paskan kujtu se si "daja per nipash ".......

ps.ahahaha.......a ban , a ???nasht se je shfry per ton neve , e bajsh me shnet ahahah.....dej t lirohet Alabini le t rrin Terminatori me to qaty mos te len mu merzit ...burgu osht per BURRA ..

selam Efendi aga :)

i_paEpuriii…
13.06.2010, 12:06:45
...kam frike se Albinit sdo tia jepine votat dhe do te perfundoj si Ceku me naj 5 %, se Shqipetaret ashtu e kane bla bla e kur te njen koha e votave bejne dic tjeter...


...Albin Kurti do te shpallet i pafajshem, se per ndryshe duhet me i sulmue euleshat kund vend mos me ju lane sikur qe ja paskane fillue me jave demolue makinat, dhe duhet nxitur urretje ndaj euleshave kudo qe gjinden ne mesine popullit i duhet fishkelluar ne treg ne rruge, duhet perdore te gjitha metodate qe keta okupues te fundit te ikune perfundimishe nga Kosova dhe Kosova te jete perfundimishte e LIRE...


tungiii

Nositi
13.06.2010, 13:09:51
Ditė mė parė ishim dėshmitarė tė njė ndėrhyrjeje brutale dhe po kaq tė turpshme tė Policisė sė Kosovės nė ceremoninė mortore tė veprimtarit dhe atdhetarit tė shquar Ali Aliu- Presheva (ajo pusi, nė ēdo detaj, u ngjante pritave vrastare qė dikur shqiptarėve u ngrehte policia serbe edhe nė ditė mortesh)… Mė pas doli para mediave ministri (i ri) i MPB-sė, Bajram Rexhepi dhe tha se “policia nuk kishte njė urdhėr tė tillė”, duke premtuar “fuqishem” se “do tė hetohet rasti dhe ndaj urdhėrdhėnėsve do tė ndėrmerren masa”, madje ”deri nė shkarkim”, por fjalėt e ministrit u treten nė letėr e eter ndėrsa rasti u “harrua”. Nėse ministri deklaronte botėrisht se nuk kishte urdhėr pėr arrestimin e Albin Kurtit nė varrimin e Ali Aliut, atėherė shtrohet pyetja: Nga kush po merrkan urdhėra Policia e Kosovės? Pėrgjigjen e kėsaj pyetjeje mė shumė se ēdokush tjetėr ėshtė dashur ta kėrkonte deri nė fund vetė ministri, sepse bėhej fjalė pėr nėpėrkėmbjen e autoritetit tė tij. Por ai zgjodhi heshtjen, nė vend se si akt moral tė ofronte dorėheqjen mu nė muzgun e asaj dite, duke lėshuar kėshtu njė rast “tė art” pėr ta treguar burrėrinė e tij dhe kthimin e besimit (tė rrėnuar skajshmėrisht) tė qytetarėve tek e drejta, ligji dhe institucioni, nė emėr tė tė cilave oligarkia sunduese vendore e ndėrkombėtare aq shumė po na e ēajnė trapin…

Thuhet se “rasti ėshtė Mbret i botės” (pikėrisht pse ėshtė i rrallė), por Bajram Rexhepi duket tė jetė me fat ngase qe nga dje po i ofrohet edhe njė rast i dytė “i art”. Megjithatė, unė jam shumė pesimist sepse nė fjalorin e kėsaj oligarkie sunduese nuk ka akzistuar ndonjėherė e as qė ekziston fjala DORĖHEQJE!

Sa pėr t`iu rikujtuar, dje ishte 12 qershori 2010: Dita e “ēlirimit” tė Kosovės dhe 5-vjetori i Lėvizjes Vetėvendosje. Tė parėt (oligarkia sunduese) festuan kolonizimin, tė dytėt (tė kolonizuarit) u zhdepėn dajak!

A nuk ėshtė mė shumė se poshtėrues ky realitet?

http://img94.imageshack.us/img94/9179/img88701425170647.jpg
Albin Kurti e ka tė ēarė ballin pasi policia e ka pėrplasur pėr dritare. Tė arrestuarit, sipas KMDLNJ-sė, janė rrahur edhe nė vetura tė policisė, si dhe nė sallėn e Qendrės pėr Ndalim.

piloti
13.06.2010, 13:41:48
I drejtohem z.Hashim Thaqit , sepse te tjerėt kahėr e kan deshmuar vehten si bothelepirsa qe shiten e jane shitur per pak -shumė pak para,

z. Hashim Thaqi ,

Pikerisht ne kremtimin e vjetorit te ēlirimit nga okupatori (pushtuesi) pame skena renqethėse per tė cilat apo kunder tė cilave ju z.Kryeminister luftuat 11vite me parpė ,,,
z.Thaqi , kami pritur qe diten e ēlirimit ta festoim me lule , me keng e valle, ku flamuri kombetar do te duhej te valonte ne mese , kemi pritur qe gezimi i femijve ta deshmoi ketė se jemi duke jetuar ne liri , e demokraci ,mjerishtė z.Thaqi asėnjė shenjė nga kjo, por ne pame ato skena renqethėse te viteve “70,“80 ““ 90 ...kur bishat e egra te Millosheviqit , terhiqnin zvarr djelmoshat dhe vashat tona te cilet me guximin dhe heroizmin e tyre na rikujtonin se jemi ne okupim jemi te nenshtruar e te nenqmuar ....

Keshtu , z.Thaqi .. edhe dje , z.Kurti dhe Vetvendosja po na i tregoin ato gjera per te cilat qytetari i rendomt nuk po ka guxim ta ngre zerin apo se paku zeri i tij nuk po ndegjohet fare, dheketo marifetllaqe vite e vite po i kaperdin me zor ... po jeton jeten e te nenshtruarit .... sot z.Thaqi , nuk po na nenshtron shkau..por pikerisht JU , Ju me kliken e juaj dhe me ndihmen e EULESHIT ,
Dhjet vite z.Thaqi, genjėve ,genjėve ., e ndoshta edhe vjedhe e vjedhe ... ne duruam, madje shume herė u kacafytem duke te mbrojtur ... duke te mbajtur ne emrin e UĒK-sė se lavdishme ,,, por TI ase qe i perfille keto , e as qe i perfill, ke formuar nje fytyr te nje diktatori te tipit PINOQe dhe Qaushesku , buzeqeshjet e tua shpesh here na bejn qe te jemi shume te kujdesėshem sepse mbrapa tyre meshifet nje gjelat modern i cili pergaditet qe ti menjanoi te gjithė ata te cile kan guxim dhe dijeni/ qe tė Keqes ti thon Keq e tė mires mirė ...
z. Thaqi , me bere edhe mua ketu ne diaspor qe te turperohem nga sjelljet e tua tejet antikombetare !!!!!, keshtu qe kreditibiliteti i juaj si ish Ushtar i UĒK-se daėlngadal u shua , dhe tanim te ka mbetur vetem edhe njė qikes vend : E KY ESHTE QE MENJEHER Tė kerkoshė dorėhejqje TE PAREVOKUESHME dhe te shporresh nga skena politike pėr jetė dhe mot ... kjo eshte nje masė per te miren tende dhe te familes sate ...sepse perndrysshe nese vazhdon edhe me tutje .. shume shpejt do te zhytesh ne ujrat e Tradhtis
dhe pastaj do te fitosh epitetin e Tradhetarit Kombetar , atėher me nuk mundet ase Zoti te ndihmon dhe shpetonPiloti

NN
13.06.2010, 13:47:05
http://img94.imageshack.us/img94/9179/img88701425170647.jpg

Arrestohet Albin Kurti


Rrespektivisht pas 11 vjetve ēlirim, qe aq shume gjate lexuan para kamerave kryetari dhe kryeministri, kemi te bejme me foto te njejta si para 11 vjet e me tutje. Koha eshte per revolucion per te hequr njehere e pergjithmone gezofin e roberise, si nga jashte e me shume nga mbrenda.

bluai
13.06.2010, 14:31:04
Ku jan tash zotrinjt qe luajn rrolin e zadhensave te qeveris ktu ne ket forum dhe nasha moderuesi menon sa te shkrun najkush najsen e me ja vu drynin temes .Ktu me te vertet dikush po shan nga mlefi qe ka .Po zotri mos u quditni fare kjo eshte vetem nisem e nje tranziconi qe ju ka pershkruar Kosoves.Ktu nuk eshte fjala per nje personi se personat shkojn dhe vijn lideret e shumt kan shku dhe kan ardhe ne sqenen politike .Arestimet qe behen nen vazhden e gjerave qe ndodhen .Qeveria kur njeher sdo jep dorheqje deri sa ti kryn disa detra qe jan ne projektin i cili bazohet ne shkatrimin e gjdo seni qe eshte dhe tregon pak mirqenje ne popull .Ket gjenje e ka tregua shum her Albini dhe ja ka ber me dije popullit ate qka po ndodhe sot .Sot qe nga dita kur eshte shpallur kjo far pavaresie shihet ashiqare se qfar pavaresie ka fitue ket e ka then edhe un me heret por edhe Albini .Albini do jet ajo qelsi i tranzicioneve qe jan ne vazhdimsi si nga vakti i Milosdhit qe tash po vazhdon me shkatru Kosoven Ekonomikisht dhe klika qeveritare fut dita dites ne borgje popullin e vet .Qeveria mjetet e mara hua i perdor per tenderomani dhe vazdon te keqperdor gjerat .Emblemetika e Albinit qendron mu ne ate se ai perfaqeson Vetvendojen dhe thiret ne ate se populli duhet te vetvendos .Mu ne diten e qlirimit qyqaret te cilet sorlloten neper Hotele me Arsimtaret e Kosoves duke ba darke e duke ju premtu rroga me te mira nga kredit e mara .Hetohen gjinja me pushtet dhe ata kan ftyr prap te dalin ne opinion .Ata zotri sju ka mbet nder sepse jan aq te koruptuar sa se guxojn as dorheqje me dhan nga Eleshat dhe deri sa te permbushin edhe piken e findit te disharave te shkieve qe ju ka percaktua me pakon e Ahtisarit ata skan me i lan me u largu nga pushteti .Perndfjekja e Albinit so vetem e Albinit me ket akt po betonohet edhe njeher segracioni dhe shkelja mbi lirin e fjales dhe lirin e mbar Popullit ton i cili u betonu ate dit kur ne prembulene e Kushteutes se Kosoves eshte ver rezoluta 1244 e cila tash po zbatohet dhe po burgosen Albini dhe aktivistet tjer qe jan rrhaur dje dhe maltretuar si ne kohen kur Milloshi jepte urdhera per arestime dhe vrasje .Pra tash atyre ju ka mbet te bejn nje sqenario dhe noshta ede e zdukin Albinin dhe e shpalin si te vdekur e nese dnodh kjo dine se kjo eshte e njeta gja qe po i ndodh tash me kosoves .
me nderime
bluai
o Qel mule mshele se te ban hor ktu e spo mun askush ktyne qyqeve me ju ardhe ne krah .Qyqet kan me met gjitheher qyqe qe tradhtun kauzen e bashkimit kombetare .
rroft bashkimi kombetare

Burri.
13.06.2010, 15:06:56
Zotri Albin Bėhu i fortė si ke qen gjithėher, ne Populli e dim se jeni i pa fajshum.Ktu ne Kosovė po sidomos kur ashtė npytje qėshtja Shqiptare gjithėmonė ashtė gjykue viktima dhe e drejta, kurse kreminelėt dhe e pa drejta janė shperbly! por kam shpres shum dhe besojė se dhe Zoti nuk do toleroj ma kso padrejtsi dhe ju do dilni fitimtarė kurse armiqtė do humbin. Dhe pse per ne Shqiptarėt gjithėmon me vones mrijmė te e verrteta. Njerzit e mdhej vujnė e die se per ty po dhe per shum njerzė tė sakrifices si Baca Adem me shum shokė qė kan vujtė me decenje e ne si popull me shekujė tė vujtun, do lindė dilli i verrtet,tė paqmi pėr jetė e motė se ju jeni drita e verrtet e popullit tonė Shqipėtar.Pra tė betohem se kta lider tė sodit e tė djehit kurr ma nuk do morrin voten time po dhe tė familjes sime gjithėmon tė kam besue nė punen tuaj tė pa lodhshme qė jeni kan i prirė qe tė zezes mosė ti thuhet e bardhė dhe asė tė bardhės mosė ti thuhet e zezė por ashtu sia. A turpė pėr policinė tonė se si janė sjell me arrestimin e juaj dhe pashkėpuntorėt tuaj.Une die kam deshmi edhe ne kohen e Serrbosllavis nė vitet e tetėdhjeta kur arestonin Shqiptar ka pas policė Shqiptar qė u vinte keq dhe nuk u sillnin ne ket mnyrė! kurse kta tė sodit pak dallonin nga ata tė viteve nandėdhejt e shtata e teta apo ndoshta ket e banin pėr tuav mbush mendjen dhe deshiren Euleshit se si ne i sakrifikojmė njerzit e dies pėr ket "Liri tė Kosovės"
Zoti Albin Kurti nėse dhe ti shpalles fajtorė atėhere i tėr populli Shqiptar ashtė fajtor! jo per tjeter po pse jem Shqiptarė.Nė perjashtim tė politikajve qė smurren guximin asė nji her tė mbrojnė vlerat Kombėtare.Sė fundit ju urojė Shėndet jetė tė gjatė dikur dhe une isha nė burgjet e serbbosllavis mu duke ma mirė mrana se jashtė!!

Doktori
13.06.2010, 15:19:26
Miku im :-)

Shume i sigurt jam se seshte bere ai arrestim me urdherin e Bajram Rexhepit sikurse qe jam i sigurt se Bajrami eshte ndoshta i vetmi person i paster ne ate Qeveri!

Siq e thash ne fillim te temes, prapa ketij arrestimi qendrojne pushtetaret tane ose saktesisht qendron personalisht Hashim Thaqi!

E tere filozofia politike e VETVENDOSJES dhe Albin Kurtit personalisht eshte direkt e kunderta e asaj te Thaqit qe personalisht qendron prapa te gjitha kontratave e marreveshjeve ne dem te Kosoves te bera 12 viteve te fundit!

Me arestimin e Albinit, Thaqi bene levizjen e fundit per te shpetuat B...then e vet dhe te bandes se tij te zhytur deri ne fyt ne hajni e poshtersi, dhe ja bene kete sherbim Eulexit si kompenzim per te shpetuar veten dhe banden e tij...

Edhe te Behar Selimi kam besim te plote se e njoh qe 30 vite, ai ska gisht ne kete pune...


Ditė mė parė ishim dėshmitarė tė njė ndėrhyrjeje brutale dhe po kaq tė turpshme tė Policisė sė Kosovės nė ceremoninė mortore tė veprimtarit dhe atdhetarit tė shquar Ali Aliu- Presheva (ajo pusi, nė ēdo detaj, u ngjante pritave vrastare qė dikur shqiptarėve u ngrehte policia serbe edhe nė ditė mortesh)… Mė pas doli para mediave ministri (i ri) i MPB-sė, Bajram Rexhepi dhe tha se “policia nuk kishte njė urdhėr tė tillė”, duke premtuar “fuqishem” se “do tė hetohet rasti dhe ndaj urdhėrdhėnėsve do tė ndėrmerren masa”, madje ”deri nė shkarkim”, por fjalėt e ministrit u treten nė letėr e eter ndėrsa rasti u “harrua”. Nėse ministri deklaronte botėrisht se nuk kishte urdhėr pėr arrestimin e Albin Kurtit nė varrimin e Ali Aliut, atėherė shtrohet pyetja: Nga kush po merrkan urdhėra Policia e Kosovės? Pėrgjigjen e kėsaj pyetjeje mė shumė se ēdokush tjetėr ėshtė dashur ta kėrkonte deri nė fund vetė ministri, sepse bėhej fjalė pėr nėpėrkėmbjen e autoritetit tė tij. Por ai zgjodhi heshtjen, nė vend se si akt moral tė ofronte dorėheqjen mu nė muzgun e asaj dite, duke lėshuar kėshtu njė rast “tė art” pėr ta treguar burrėrinė e tij dhe kthimin e besimit (tė rrėnuar skajshmėrisht) tė qytetarėve tek e drejta, ligji dhe institucioni, nė emėr tė tė cilave oligarkia sunduese vendore e ndėrkombėtare aq shumė po na e ēajnė trapin…

Thuhet se “rasti ėshtė Mbret i botės” (pikėrisht pse ėshtė i rrallė), por Bajram Rexhepi duket tė jetė me fat ngase qe nga dje po i ofrohet edhe njė rast i dytė “i art”. Megjithatė, unė jam shumė pesimist sepse nė fjalorin e kėsaj oligarkie sunduese nuk ka akzistuar ndonjėherė e as qė ekziston fjala DORĖHEQJE!

Sa pėr t`iu rikujtuar, dje ishte 12 qershori 2010: Dita e “ēlirimit” tė Kosovės dhe 5-vjetori i Lėvizjes Vetėvendosje. Tė parėt (oligarkia sunduese) festuan kolonizimin, tė dytėt (tė kolonizuarit) u zhdepėn dajak!

A nuk ėshtė mė shumė se poshtėrues ky realitet?

http://img94.imageshack.us/img94/9179/img88701425170647.jpg
Albin Kurti e ka tė ēarė ballin pasi policia e ka pėrplasur pėr dritare. Tė arrestuarit, sipas KMDLNJ-sė, janė rrahur edhe nė vetura tė policisė, si dhe nė sallėn e Qendrės pėr Ndalim.

Gurke
13.06.2010, 16:38:57
Dy policet Rumun qe jane pergjegjes per vrasjen e dy demostrusve
jane te lire dhe shetisin lire !!

Keta qe jane pergjegjes per zhdukjen e 80,- Mil.€ shetisin lire neper prishtine!!

Kurse arrestohet Z.Kurti !!!!!

Peveq korrupzionit dhe krimit kane filluar edhe me burgosje politike!!

Kure vijne zgjethjet tjera ??!!

piramida
13.06.2010, 17:19:22
PRIHTINE-Shoqėria civile nė Kosovė, Maqedoni por edhe mė gjerė, ka reaguar ashpėr ndaj dhunės policore tė ushtruar nė aksionin pėr arrestimin e liderit tė Vetėvendosjes, Albin Kurti.
Ilirikum Libertas - Tetovė, pėrmes njė deklarate thekson se ėshtė e tronditur thellė si dhe reagon ashpėr "ndaj aksionit terrorist tė Policisė sė Kosovės, e cila nė njė akt ē'njerėzor ka arrestuar kreun e lėvizjes kombėtare Vetėvendosje , Albin Kurtin si dhe 5 aktivistė tė tjerė,". Kjo organizatė kėrkon nga Sherbimi Policor i Kosoves qė tė lirojė menjėherė nga burgu aktivistėt e arrestuar kurse nga Gjyqėsori i Republikės sė Kosovės pushimin e menjėhershėm tė rastit absurd dhe tė padrejtė politik kundėr liderit tė shoqėrisė civile nė Kosovė, Albin Kurtit.
Edhe organizata pėr Bashkėpunim Rajonal dhe Integrime Evropiane me seli nė Shkup thotė se, gjatė aksionit pėr arrestimin e Albin Kurtit, policia e Kosovės i ka tejkaluar kompetencat, pasi ka ushtruar dhunė duke pėrdorur gazė-lotsjellės, shkaterruar dyer e dritare si dhe rrahur aktivistėt e lėvizjes Vetėvendosje. Organizata thotė se gjatė kėtij aksioni ka patur shkelje tė tė drejtave tė njeriut. "Dhuna e shfaqur nga policia e Kosovės nė kėtė rast, ėshtė e pajustifikueshme, pasi Albin Kurti ėshtė trajtuar si tė ishte terrorist, e jo njė pjesėtar i shoqėrisė civile, qe punon pėr tė mirėn e Kosovės dhe qytetarėve tė saj", thuhet nė reagimin e organizatės publikuar nga mediat kosovare. Lėvizja pėr Integrim dhe Bashkim (LIB), gjithashtu ka shprehur indinjatėn e thellė lidhur me ndėrhyrjen brutale tė policisė sė Kosovės nė selinė e Lėvizjes Vetėvendosje dhe kėrkon lirimin e Albin Kurtit dhe aktivistėve tė tjerė tė levizjes, zbardhjen e krimeve tė 10 shkurtit 2007 dhe ndėshkimin e vrasėsve.

(d.b/News24/BalkanWeb)

MI-2
13.06.2010, 18:07:12
Nje qe nuk mundė te pajtohem eshte neglizhenca e shqiptarve te Kosoves dhe indiferenca e pafund qe njeriu nuk mund te hasė askundė.Po se qfare i dergon kjo mesazhė, thjeshte eshte se kjo qeveri ska legjititmitet me, ka humbur qdo arsye per se egziston, nuk prezenton popullin por thjeshte interesat e klaneve mafioze dhe eliminimi i te gjith atyre qe kane guxim te tregojne kah nje ardhmeri tjeter.RTK nuk eshte asgje me shume se nje kerbaq verbal mbi popullaten dhe te drejten e informimit te lire, mediat tjera jane joprofesionale dhe me pseudogazetarė qe ne te vertet nuk jane ne gjendje te dallojne lajmin nga reklamat.Por ajo qfare me brenė me se shumti eshte mosgatishmeria e shqiptarve te organizohen masovikisht dhe frika e shqiptarve nga e te thenit JO.Nje eshte esigurte se po te ndodhte kjo qfare i ka ndodhur Albinit dhe menyra e arestimit te tij,ndonje shkau,regjimi I Thaqit nuk do zgjate me shume se dy deri ne tri orė, do ta rezonin kete qeveri brenda dy tri oresh, dhe ate ne mes Prishtine dhe shqiptaret besoj qe perseri do shikonin vetem si veshtrues pasiv, gje qe eshte realiteti i shqiptarit veshtrues pasiv i ardhmeris se vet.

zevzek
13.06.2010, 18:23:00
shikoni keta policet si jane terbu sikur hijenat,po ashtu e kem ne shipcat se me tanet mundemi te bejme cfare te duam,ta arrestojme,ta rrahim,ta vrasim dhe askujt kurgje,kurse kur vjen puna me ndonje te huaj(shkijet) aty skemi force.Me i pase ndodhe nje arrestim apo kjo dhune ndonje serbi ne Mitrovicen veriore kush e din se si kishin reagu qeveria jone,mirepo atje ne veri te Mitrovices keta polic te "forte" nuk ua mban se nuk kane k..e,se atje shkavi asht ligj.Eu mjer ne se ku kemi mbrri,ndoshta ky ka qene paralajmerimi i Eu-leshit per arrestime per kete jave,e Albini taksiratli u ba kurban per tjeter kend.

Zot na ndihmo

altari_i_lirisė
13.06.2010, 18:30:57
Po thuni qė shkoi koha e hashimit a?

Eu po shkurt e paska pasė more burra.

Paj, (po m'vjen keq me ju thanė, veq) sa m*tin e keni hangėr tu e livdu qit hashim thaqin, qisajde neper foruma...

Ai krimineli ma i madh komunist, xhaxhi juaj, i thojke popullit "Jeni ju, pa jemi ne"! Demek, ju jeni pisa, prandaj edhe ne jemi nė pushtet.

Vallahi bre, tuj ju njoftė shumicėn qisajde kogja gat... fort po m'dhimbset albini kush po e mbronė tash.

NN
13.06.2010, 19:02:52
Arrestohet Albin Kurti


p.s. Ja ēfarė bėjnė "mbretėrit e vegjėl" pėr ta eliminuar qe nė zanafillė njė konkurrent politik dhe, mbase, edhe pėr ta shpėrqendruar vėmendjen e popullit nga bėmat e Pablo Eskobarėve tė Kosovės. TURP!


Kjo nuk ka dmoethenje tjeter, se keta "mbreterit e vegjel" te kurorezuar per"mbreter" me lepirjen e b... se "mbreterve" te medhenj europian, nuk u kurorezuan per qellime te mira per popullin shqiptar, por per qellime te erreta. Dikur qeshnim me "doren e zgjatur te Serbise", por cka t'u themi tjeter ketyre "emisareve" te Serbise, te cilet me formimin e FIRMAVE te tyre ( se t'u thuash parti politike eshte mekat ), mundohen te shkaterrojne cdo ideal te popullit shqiptar ne teresi.
Syte jane per te pare e veshet per te ndegjuar, keta "patriotat" te cilet kurre pa e pare nje monedhe me numer 100 ne te, e qe sot u bene te deklarojne pasuri marramendese, ne nje Kosove,ku pensioni eshte 40 euro (-35 euro ndihme sociale ), ku i semuri vdes per nje inxheksion, ne nje Kosove, ku nivelin e vdekjes se foshnjave te posalindura e ke ne maksimum,ne nje Kosove te shitur secilin aset, ne nje Kosove pa kurrfare ardhmerie per kete rini qe cdo shtet ua ka lakmine, per cdo dite e me shume e tregojne karakterin e tyre prej tradhetari, tregojne se nuk jane me shume se shqipfoles pa asnje qelize shqiptare.
Keta tradhetare, e dijne se me mbylljen e Albinit, nuk po mbyllet nje njeri, por po mundohet te mbyllet nje goje kritike per te gjitha te keqijat qe i behen popullit shqiptar, me mbylljen e Albinit, duan te krijojne shqiptaret ne "zombie", te cilet pa kurrfare te drejte themelore te jeteses, te mos bejne asgje vetem t'u lakmojne "ligjevenesve" se si krijojne ligje per t'u pensionuar padrejtesisht me nje pension qe edhe amerikanet do t'ua kishin lakmi.
Prandaj njeriun e kap neveria, vetem kur ndegjon emrat e ketyre tradhetarve te cilet po harrojne se Albini eshte me shume shoke ( kete e treguan 170 mije neshkrime te mbledhura per nje kohe te shkurter ) e keta jane te vetmuar. Prandaj kjo qeveri me ne krye ate pjelle te keqe te Solanes, eshte krijuar ne nje qeveri shkordhatash, ne nje qeveri e cila do te perfundoje me keq se Caushesku i Rumanise. Prandaj o pjelle e keqe qe zure vend ne Kosove e sot ne emer te heronjve te vertete qe dhane jeten dhe cdo qe te cmuar per nje Kosove shqiptare, kinse qeverise, (po po qeverise per te mire te serbit e jo te shqiptarit), o emisar te Serbise, po te vjedhni edhe qindra miliona te tjere, nuk do t'u vlej asgje, se koha sot vertete eshte emaskarenjve por atdheu eshte i shqiptarve, andaj edhe ky aksion i juaji, kjo tradheti kombetare, eshte fundi i karrieres suaj antikombetare.

piramida
13.06.2010, 19:29:02
Ramush Haradinaj i AAK-se dhe Daut Maloku i PGJK-se ne reagimet e tyre i aresyetuan veprimet e policise,pasiqe sipas tyre askush nuk eshte mbi ligjin!!!.Nuk e sqaruan se ku ka rene ne kundershtim me ligjin Albin Kurti!!!Nuk e di nese eshte i dyshuar per krime lufte,korrupcion,keqperdorim te pozites zyrtare,keqperdorim te fondeve,haraq ndaj bizneseve??!!

BRRYLI
13.06.2010, 19:46:28
Ramush Haradinaj i AAK-se dhe Daut Maloku i PGJK-se ne reagimet e tyre i aresyetuan veprimet e policise,pasiqe sipas tyre askush nuk eshte mbi ligjin!!!.Nuk e sqaruan se ku ka rene ne kundershtim me ligjin Albin Kurti!!!Nuk e di nese eshte i dyshuar per krime lufte,korrupcion,keqperdorim te pozites zyrtare,keqperdorim te fondeve,haraq ndaj bizneseve??!!

s.a

o per kit qenin prom kam fol... ska qka del me leh aty hiq se sen ma burri mire nuk o se hashimi..., kta jan dy qena te mdhaj qe vjedhin.... edhe e coptojn kosoven sen ska prej tyne....

Hamasi i Kosoves duhet me fitue ne zgjedhjet e ardheshme edhe me krijuar ushtrin e vet... kush o me popullin e per lirin e atdheut i bashkohet vetvendosjes dhe ushtris se mirfillt.... qe duhet me dal nga vetvendosja...edhe ska ma... qka ka eulesh edhe kush i sherben armiqve me tju qi nonen ...ska tjeter sen ktu...

BRRYLI
13.06.2010, 19:57:26
Ju kom than ka me ardh dita si ne irak e afganistan me luftue... qe a po vjen POOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO, ska kush qe thot jo.... qfar pavarsie pe shihni... teton jena te zhgenjym...

qati polici qe ke pa shlem ne krye po edhe krejt me mujt mi njoft pa ja u kon qi at non plum se kisha lan.... jo plum jo po dur e kam me ja u pre me ja u qi nonen...se une ta pshurri rrogen qe ma jep 500 euro, nuk jetoj une qole e te hujve ose e hashim thaqit me me dhan...urdher mu qysh ti thojn amerikant e k... apo te hujt...

kurrfar prononcimi ska pas sot as nga te hujt as nga qeveria... kan hesht tash i pregaditin do deklarata.... kishe na knej anej.... tash me na lmue pak....


duhet me dal ne ato protesa edhe ne menyre te dhunshmeee me hy ne sallen e gjygjit e me nxjerr Albin kurtin, ashtu siq kan veprue policia me arrestue ashtu me veprue populli me hy me i nxon te gjall ata popadijat kush oooo nifar demongo me i than dil ktu se po ti qi rob e robi... me i qi nonen plub edhe ne qat harq... e tani edhe euleshit ku ti gjejsh kerre..... kudo ne ks jo veq ne pr....

t'qifsha lirin e shtuzmeee e pavarsin e

Gurke
13.06.2010, 20:10:48
Z.Hardinaj... Thaqi e & Co askushe nuk eshte permbi ligjin

dhe as ju ...ju e mbyllni lirine ngase deshironi ta mbyllni te drejten !!

(Sepse keni ndoshta diqka qe ju frigon)


Kerkohet lirimi i Z.Kurtit ...dhe mundesimin e tije te mbrohet ne liri !!

Burgimi i tije i djeshem nuk ka asgje te perbashket me njerzimin por me diktatur ...,

adhua qka ja mundon(qka deshironi te mos del be drite)!!

??

BRRYLI
13.06.2010, 20:17:17
Ku jane ēobani, Burimi 35, mo, Oktopodi (qe shkruan siperfaqesisht ),Gjilani 2010, kosovari 50 e shume tjere qe nuk prononcohen rreth zhvillimeve politike te fundit?

jan te zhgenjyer asxhtu siq jam edhe une e ti e tjetri....

BRRYLI
13.06.2010, 20:21:20
Nuk u besoj per pa ua pare opinionet e shkruara pa diktat te askujt!

jan nen diktat te thaqit a..... sidomos qobani

Burri.
13.06.2010, 20:45:42
Po thuni qė shkoi koha e hashimit a?

Eu po shkurt e paska pasė more burra.

Paj, (po m'vjen keq me ju thanė, veq) sa m*tin e keni hangėr tu e livdu qit hashim thaqin, qisajde neper foruma...

Ai krimineli ma i madh komunist, xhaxhi juaj, i thojke popullit "Jeni ju, pa jemi ne"! Demek, ju jeni pisa, prandaj edhe ne jemi nė pushtet.

Vallahi bre, tuj ju njoftė shumicėn qisajde kogja gat... fort po m'dhimbset albini kush po e mbronė tash.

Meqė ktu po bahet fjal pėr Zotri Albin Kurtin dhe pafajsin e tina. ska qen e udhes me ofendue komentet e asė kujtė ktu po ishalla Hashimi svepron si ibrahim rugova qė ja humbi dhe nishanin Zotri Ukshin Hotit e sa pėr fjalėt qė ke shkrue.(sa m*tin e keni hangėr tu e livdu qit hashim thaqin, qisajde neper foruma...)tė parėt ju jeni qė ja keni fillue tuj hangėr qatė m*tin me atė pijanicen e Velanis ibrahim rugovnen dhe sju erdhė keq kurrė Pėr Ukshin Hotin dhe trathėtin qė ju ba nga ibrahim rugova....

Doktori
13.06.2010, 21:00:22
Eulex pretendon tia mveshe Albinit pergjegjesine per dy te vraret ne Demonstrate nga policet Rumun ne Prishtine..

Sdua te besoj se z.Haradinaj mbeshtete kete strategji te Eulexit dhe do ta nderonte te kalueren e vet, familjen e vet dhe vetveten e tij nese te pakten moralisht do te deklarohej qarte me ate cka mendon me thenjen se "askushe nuk eshte permbi ligjin"...

Apo ndoshta edhe Haradinaj njesoj si Thaqi me Banden e tije mundohet te shkele mbi te kalueren e tij dhe te familjes se tij per ta shpetuar b....then e sterngarkuar me hajni e banditizem....


Z.Hardinaj... Thaqi e & Co askushe nuk eshte permbi ligjin

dhe as ju ...ju e mbyllni lirine ngase deshironi ta mbyllni te drejten !!

(Sepse keni ndoshta diqka qe ju frigon)


Kerkohet lirimi i Z.Kurtit ...dhe mundesimin e tije te mbrohet ne liri !!

Burgimi i tije i djeshem nuk ka asgje te perbashket me njerzimin por me diktatur ...,

adhua qka ja mundon(qka deshironi te mos del be drite)!!

??

mo
13.06.2010, 21:47:36
arrestim spektakular i albin kurtit akt i denushem dhe i turpshem ne secilin aspekt; civilizues, politik, juridik, moral, kombtar e besa edhe profesional.

jam i te njejtit mendim me te gjithe ata te cilet protestojne ashper dhe jane kategorisht kunder arrestimit te albin kurtit duke pase per baze aktakuzen e perfolur, jam kunder arrestimit te tij pergjithesisht ngase nuk ekziston as me e vogla arsye per kete dhe sidomos jam kunder nje arrestimi te tille spektakuar e primitiv.

mirepo nuk pajtohem me shumicen e afishimeve ketu as me titullin e temes se gjoja albin kurti na qenka drita ne fund te tunelit e hiq se hiq nuk pajtohem me afishimet plotesisht irracionale te z.doktorri dhe ndonjerit si ky.

BRRYLI
13.06.2010, 21:52:09
Nese jo Albin Kurti mos kta qe ishin ne qeveri prej qeveris se perkohshme e deri sot..., kta veq po e qojn Ks ne humner i v etmi Albin Kurti qe o ka e thot te verteten dhe ne gjitha menyrat e mundshme o ka mundohet me luftue te keqen...

oktopodi
13.06.2010, 22:18:12
Ku jane ēobani, Burimi 35, mo, Oktopodi (qe shkruan siperfaqesisht ),Gjilani 2010, kosovari 50 e shume tjere qe nuk prononcohen rreth zhvillimeve politike te fundit?

Zoti Ndriti,une kam dy reagime ne kete teme,lidhur me arrestimin e Albin Kurtit ,jane paksa te gjata dhe nuk i ke lexua se ndryshe nuk do te ishin dukur siperfaqesore.Une kam shkrua ate qe kam ndjere me tere pezmin e revolten,duke krahasur arrestimin e Albin Kurtit me arrestimin e lirise dhe pavaresise se Kosoves.
Nuk jane ne natyren time sharjet dhe zhargioni i rruges pra nuk i kam perdore kurre e as ne kete rast dhe me fyerje nuk kontribohet . Une jam ne anen e Albinit ne keto momente dhe te gjithe duhet ta perkrahim .

Me kete rast kisha bere nje propozin nese e perkrahni.:
Rinia,studentet,punetore ,intelektual ,qytetare e fshatare, burra e gra ,djem e vajza me nje fajle te gjithe ata qe e duan lirine dhe pavaresine e plote te Kosoves.te gjithe ata qe jane per ate qe populli i Kosoves te vendose vete per fatin e tij .

Te vendosin neper duqane,shtepia ,vende publike ,ne fanela e automobila kudo te vendosin
Posterin e Albin Kurtit me mbishkrimin:

ALBIN KURTI SHPRESA E KOSOVES

BRRYLI
13.06.2010, 22:34:36
Zoti Ndriti,une kam dy reagime ne kete teme,lidhur me arrestimin e Albin Kurtit ,jane paksa te gjata dhe nuk i ke lexua se ndryshe nuk do te ishin dukur siperfaqesore.Une kam shkrua ate qe kam ndjere me tere pezmin e revolten,duke krahasur arrestimin e Albin Kurtit me arrestimin e lirise dhe pavaresise se Kosoves.
Nuk jane ne natyren time sharjet dhe zhargioni i rruges pra nuk i kam perdore kurre e as ne kete rast dhe me fyerje nuk kontribohet . Une jam ne anen e Albinit ne keto momente dhe te gjithe duhet ta perkrahim .

Me kete rast kisha bere nje propozin nese e perkrahni.:
Rinia,studentet,punetore ,intelektual ,qytetare e fshatare, burra e gra ,djem e vajza me nje fajle te gjithe ata qe e duan lirine dhe pavaresine e plote te Kosoves.te gjithe ata qe jane per ate qe populli i Kosoves te vendose vete per fatin e tij .

Te vendosin neper duqane,shtepia ,vende publike ,ne fanela e automobila kudo te vendosin
Posterin e Albin Kurtit me mbishkrimin:

ALBIN KURTI SHPRESA E KOSOVES

Nuk kena vakt per kso sene mo.... me shkrujt sllogane si per Rambon e qelikun, une e dhash mendimin ma heret veq jo me u mbledh ne protes pak vet por me dal mu mbush krejt prishtina prej gjitha vnedeve edhe me ja msyeeee lokacionit ku rrin Kermabo, feit ICO, edhe qeveris ku eshte Hasha me banden e vete edhe elaenca,... e salles se gjygjit e me bo m.. krejt e jo protest dy orshe e kili mili..si thmive '' hajt se kena me shkue te dajt '' po pernime me tja q at non me ja bo mut............. krejt, ma llug ska ku shkon.... atas gjuj ti ghjuj qija nonen te niset apet se nuk jetohet me kete marrzi qe na bohet...

Doktori
13.06.2010, 22:36:18
Z. oktopodi...
Me gezon metamorfoza juaj politike dhe me vjen mire qe me ne fund je ne vale te njejta me ata qe jo me larg se para ca ditesh i quaje me lloj lloj etiketimesh vetem pse parandjenin kete qe ndodhi dje dhe kritikonin ata qe urdheruan ate per te cilen flasim ne ekte teme..
E pershendes angazhimin tend ne kete teme..

Z.mo...
Eshte e drejte e juaja te keni qendrimin tuaj sikurse qe eshte e drejte e imja te kem mendimin tim..
Eshte tjeter gje fakti se ajo qe mbron ti ne kete Forum qon uje ne atje ku s`duhet, ndersa ajo e imja ne te kunderten..
Pasi je nder ata qe une i konsideroj si shpirt te ketij Forumi, me respektin me te madh per intelektin tend, sinqerisht ta them se me me deshire do te lexoja nga Ti dicka me te dobishme dhe me shqiptare.
Megjithas pershendes shkrimin tend ne kete Forum ani pse realisht je mbeshtetes i atyre qe bejn spektakle dhune ndaj atyre qe mbrojn vlerat dhe dinjitetin e kombit tend e ne te njejten kohe para syve tuaj padrejtesisht faktorizojn dhe i kthejne ne fitues ata(shkijet) qe pas vitit 1999 si humbes s`kan kurrfar te drejte te jene dhe te ekzistojne me ne Kosove!!Zoti Ndriti,une kam dy reagime ne kete teme,lidhur me arrestimin e Albin Kurtit ,jane paksa te gjata dhe nuk i ke lexua se ndryshe nuk do te ishin dukur siperfaqesore.Une kam shkrua ate qe kam ndjere me tere pezmin e revolten,duke krahasur arrestimin e Albin Kurtit me arrestimin e lirise dhe pavaresise se Kosoves.
Nuk jane ne natyren time sharjet dhe zhargioni i rruges pra nuk i kam perdore kurre e as ne kete rast dhe me fyerje nuk kontribohet . Une jam ne anen e Albinit ne keto momente dhe te gjithe duhet ta perkrahim .

Me kete rast kisha bere nje propozin nese e perkrahni.:
Rinia,studentet,punetore ,intelektual ,qytetare e fshatare, burra e gra ,djem e vajza me nje fajle te gjithe ata qe e duan lirine dhe pavaresine e plote te Kosoves.te gjithe ata qe jane per ate qe populli i Kosoves te vendose vete per fatin e tij .

Te vendosin neper duqane,shtepia ,vende publike ,ne fanela e automobila kudo te vendosin
Posterin e Albin Kurtit me mbishkrimin:

ALBIN KURTI SHPRESA E KOSOVES

BRRYLI
13.06.2010, 22:37:03
Edhe mos te harroj, se besoj qe kjo protest ka me kan si ajo e 10 shkurtit...nuk ko me kan veq recitime...

oktopodi
13.06.2010, 23:08:57
Z. oktopodi...
Me gezon metamorfoza juaj politike dhe me vjen mire qe me ne fund je ne vale te njejta me ata qe jo me larg se para ca ditesh i quaje me lloj lloj etiketimesh vetem pse parandjenin kete qe ndodhi dje dhe kritikonin ata qe urdheruan ate per te cilen flasim ne ekte teme..
E pershendes angazhimin tend ne kete teme..

Z.mo...
Eshte e drejte e juaja te keni qendrimin tuaj sikurse qe eshte e drejte e imja te kem mendimin tim..
Eshte tjeter gje fakti se ajo qe mbron ti ne kete Forum qon uje ne atje ku s`duhet, ndersa ajo e imja ne te kunderten..
Pasi je nder ata qe une i konsideroj si shpirt te ketij Forumi, me respektin me te madh per intelektin tend, sinqerisht ta them se me me deshire do te lexoja nga Ti dicka me te dobishme dhe me shqiptare.
Megjithas pershendes shkrimin tend ne kete Forum ani pse realisht je mbeshtetes i atyre qe bejn spektakle dhune ndaj atyre qe mbrojn vlerat dhe dinjitetin e kombit tend e ne te njejten kohe para syve tuaj padrejtesisht faktorizojn dhe i kthejne ne fitues ata(shkijet) qe pas vitit 1999 si humbes s`kan kurrfar te drejte te jene dhe te ekzistojne me ne Kosove!!

E ke shum gabim doktori forumit ,une nuk kam pesuar kurrefare metamorfoze perkundrazi kam ngrite zerin ne baze te parimeve dhe idealeve kurdohere pa marre parasysh se per kend eshte fjala.Jam shprehe haptazi kunder qendrimeve,sjelljeve dhe veprimeve te turpshme dhe antikombetare te Rugoves dhe paseardheseve politik te tij.Ne kete rast une nuk rreshtohem ne taborrin e askujt ,madje as Albin Kurtit nuk i besoj blanko se si thone ate qe e djege kungulli ne pite i fryne ne gardhe.Nuk kam qene as nuk behem fans politik i askujt me verberi .Por arrestimi i viktimes ne vend te vrasesve te vertete eshte i padrejte dhe kjo per mua eshte arrestim i lirise dhe te drejtes se popullit te Kosoves te vendose per fatin e vete. eshte arrestim i drejtesise. Per perkrahjen apo mosperkrahjen time ndaj politikes se Albin Kurtit do te vendose atehere kur te del me program dhe ekip.Une mendoj se atij sot per sot i duhet ekipa ,i duhen njerzit qe kane autoritet dhe integritet moral ,se me sherif konjufca e shoke tjere mund te protestohet por nuk mund te fitohen beteja politike e aq me pak te mireqeveriset vendi.
Nuk pranoj ne asnje menyre te shkoj ne lufte me qyftat tuaj sepse duhet ta ruaj shpinen me shume se nga armiku.Secila gje ne kohen evete. Por eshte e vertete se sot jam me Albin Kurtin ,sepse ai eshte shpirti i trazuar dhe revoltuar i popullit te Kosoves dhe i deshprimit pse gjerat nuk po ecin me shpejte drejte cakut.

Brigada128
14.06.2010, 01:16:17
Edhe shum me i fort ke per tu ba. Po te ishim pak te organizuar e mos te biem ne gracken e pozites e opozites se nje m.. jan kjo nuk mund te ndodh.

Albini don perkrahje gjithepopullore jo valla mire e ka po cka me ba kjo nuk mjafton.

Gjith ky korrupcion gjith ky kriminalitet po ka te sillesh ka fakte sa te duash per keto pune e shkojn e burgosin Albinin.

Vdekje fashizmit e fashistat me vehte.

O SHTET I KOSOVES I MBUSHUR ME KORRUPCION

RRUGES QE JE NISUR KAH DO TE SHKON

oktopodi
14.06.2010, 08:52:49
oktopod,

Une i kam lexuar reagimet e tua (jo vetem keto) prandaj i mora si siperfaqesore. Gjuha e pezmit dhe revoltes artikulohet, postohet me dhe ne adrese te caktuar. Sa ke guxim qytetar eshte rrefim tjeter. Ta di per ndere t`pakten qe more mundin te rreshtohesh per momentin, edhe pse tifozet e momentit nuk i admiroj, sidomos ata qe krijojne bindje brenda dite, ad-hog. Sidoqofte, propozimin do ta kem parasysh.

O doktor,

Une rrjeshtohem vetem pas idealeve , vlerave dhe veprave te individeve, por nese ndodhe ndonjehere qe ky rrjeshtim te perputhet me ndonje rrjeshtim politik ky nuk eshte faji im. Une nuk i besoj shum politikes dhe shum me pak lidereve politik e sidomos perpjekja per te krijua kulte politike tek une ngjalle me shum neveri.
Admirimi dhe perkrahja ime e pa rezerve ndaj luftes dhe luftetareve te lirise,ndaj atyre qe ne momentet vendimtare u gjenden ne lartesi te detyres dhe ju pergjegjen zerit te atdheut duke organizua e bere luften e shenjete qe ndrroj kufijt e Europes dhe shenoj kthesen me te madhe historike ne dymije vjetet e fundit per shqiptaret e Kosoves,don te thote rrheshtim pas vlerave te shenjta te cilat nderohen e respektohen kudo ne bote.Kjo nuk don te thote se une apriori rrjeshtohem pas politikes ditore me plote truke ,lajthitje ,mashtrime trukime te cilat ku me shum e ku me pak i ka politika kudo sepse politika ne vete eshte interes dhe lufte permanente per te rrembyer pushtetin.
Albin Kurti gezon respektin tim shum me teper per guximin,angazhimet,dhe perkushtimin e tij para dhe gjate luftes se UĒK-se,pra qendrimin e tij ne balle te demostrateve perkrah Ejup Statovcit,rrjeshtimin e tij me UĒK-ne perkrah Adem Jasharit dhe qendrimin stoik berballe gjykatave dhe organeve te egra te okupatorit serboqetnik.

Une dhe nuk pranoj kurre te identifikohem me ata qe verberisht ndoqen dhe mbrojten politiken neshtruese te qyqarit te Velanise duke u perpjekur ti arsyetojne edhe sjelljet qe ishin barazi me tratheti si etiketimi dhe demonizimi i luftes dhe luftetareve per liri dhe ikja me ndihmen e xhelatit te popullit te tij ne Itali.Perpjekjet e kacavarjes suaj per Albin Kurtin eshte shum e pasinqerte pas perpjekjeve perpjekjeve te pasukseshme te kacavarjes per Dacin,Ramushin.Ju nuk e keni kuptuar ende se keto jane veprime te metaliteteve te cilave u ka dale afati.E kuptoi me se miri Daci i cili e pau se dasma me dreqen nuk behet andaj filloj ti shkunde Gagicat,Lecajt e "doktorat" qe deri dje ishin ne sherbim te padroneve tjere .

E zgjata por desha te ju siguroi se une nuk rrjeshtohem pas personaliteteteve por pas programeve dhe veprave.Une jam i indinjuar dhe revoltuar sepse perplasja per toke dhe hekurat ne duar te Albin Kurtit jane veprime qe i behen vete lirise ,pavaresise dhe te drejtes se popullit tone per te vendose per fatin e vete.Per keto vlera rane bijte dhe bijat me te mira te Kosoves me ne krye komandantin legjendar,Per keto vlera luftuan edhe Thaqi,Ramushi,Fatmiri,Albini,e mijera patriot dhe atdhetare me se nje shekull.
Per mua ekziston nje vije e kuqe mes vlerave te perhereshme ,te shenjta dhe lajthitjeve dhe kurverise politike dhe ne kete aspekt lum doktori kuptoje nese don qendrimet e mija se une kurre nuk ndrroj padrone sepse nuk u sherbej padroneve,kjo ka qene edhe arsya qe tere jeten kam jetuar vetem nga puna dhe djersa ime.

Nositi
14.06.2010, 11:43:27
http://img94.imageshack.us/img94/9179/img88701425170647.jpg

Ka filluar farsa gjyqėsore ndaj Albin Kurtit

Seanca e planifikuar pėr datėn 21 qershor pėr liderin e Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, ka filluar sot nė ora 10:30. Kurti ka pėrsėritur se nuk e njeh EULEX-in sikurse qė nuk pranon as avokat pėr mbrojte. Prokurori special, Ali Rexha gjatė fjalės sė tij, ka hequr dorė nga dy pikat e aktakuzės, “Thirrje pėr Rezistencė” dhe “Udhėheqje qė kryen vepra penale”, ndėrkaq ka mbetur vetėm pranė pikės qė ka tė bėjė me Pengim tė personit zyrtar gjate kryerjes sė detyrės zyrtare. Sipas gjyqtarit tė EULEX-it, ai ka bėrė me dije se data e gjykimit ėshtė afruar pėr shkak tė mos mbajtjes nė paraburgim tė Kurtit. Seanca po vazhdon, ndėrkaq tė pranishėm nė sallė janė edhe dėshmitarė qė kanė tė bėjnė me demonstratėn e 10 shkurtit tė vitit 2008, ndėrsa qė gjatė seancės pritet tė bėhet edhe dėgjimi i tyre.

Nositi
14.06.2010, 11:51:01
http://img815.imageshack.us/img815/5548/albinkurtifreen.jpg

Albin Kurti nė gjykatore: Unė e kundėrshtoj kėtė panel!

Unė jam kundėr kėtij trupi gjyqėsor, sepse duke e marrė pėrsipėr kėtė rast secili prej jush keni treguar miratimin tuaj dhe bashkėpjesėmarrjen tuaj nė shkeljet e mėparshme etike dhe tė tė drejtave tė njeriut nė rastin kundėr meje. Duke e rifilluar kėtė rast ju e mbėshtetni padinė politike kundėr meje qė ėshtė absurde nga ana ligjore, dhe synimet politike tė kėtij procesi. Ju tregoni sheshit se EULEX-i ka qėllim tė njėjtė pėr rastin si UNMIK-u: mbytjen e zėrave kundėrshtues, kriminalizimin e rezistencės politike paqėsore dhe izolimin e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, opozitėn e vetme, jo tė dhunshme ndaj EULEX-it nė Kosovė. EULEX-it nuk ėshtė duke kryesuar rastin nė mėnyrė neutrale ose tė pavarur, por ėshtė i njėanshėm, me paragjykime dhe me konflikt tė qartė interesash. Njė moment kur EULEX-i i ka bėrė pikėpamjet e veta tė qarta pėr Lėvizjen VETĖVENDOSJE! ishte gjatė vjeshtės, kur kishte tentuar tė penalizonte aktet tona tė mosbindjes civile dhe kur, sipas raportimeve, ishte pėrpjekur tė shpallte Lėvizjen VETĖVENDOSJE! si organizatė tė paligjshme. Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė njė organizatė politike jo e dhunshme dhe vullnetare, por EULEX-i, ZCN, ose UNMIK-u nuk na konsiderojnė pjesė tė shoqėrisė civile, a si shoqatė politike. Nė sytė tuaj ne ndodhemi brenda kategorisė sė sigurisė, e cila ka tė bėjė me pushtetin tuaj dhe me ata qė mund ta sfidojnė rendin ekzistues. Kosova nuk ka pasur asnjė referendum pėr EULEX-in a ZCN-nė, ashtu si nuk kemi pasur referendum pėr privatizimin neoliberal a pėr decentralizimin nė baza etnike. Me kėtė rast EULEX-i dhe UNMIK-u duan ta bindin popullin se nuk ka alternativa ndaj realitetit ekzistues. Se populli, e jo sistemi, duhet tė ndryshojė qė tė pėrmirėsohet gjendja. Por sistemet dhe regjimet ndėrrohen, vijnė dhe shkojnė, shfaqen dhe zhduken. Populli mbetet. Populli do tė thotė rezistencė.

Mė 10 shkurt Lėvizja VETĖVENDOSJE! demonstroi kundėr Planit tė Ahtisaarit, kundėr sundimit ndėrkombėtar mbi Kosovėn dhe pėr vetėvendosje. Zbatimi i Planit tė Ahtisaarit do tė ēojė nė ndarjen e brendshme tė Kosovės, duke qenė se njė prej komponentėve bazė tė planit ėshtė njė decentralizim qė u mundėson komunave serbe tė Kosovės tė kenė autonomi tė madhe, lidhje tė fuqishme horizontale dhe marrėdhėnie tė drejtpėrdrejta me Serbinė. Kjo do tė pengojė bashkėpunimin me Prishtinėn dhe do t’i shkėputė kėto komuna nga pjesa tjetėr e Kosovės. Plani i Ahtisarit do t’i bėjė realitet synimet ekspansioniste tė Serbisė duke i legjitimuar strukturat paralele kriminale tė Serbisė nė Kosovė dhe do tė ēojė nė krijimin e kufijve tė rinj nė vija etnike. Por njėsitė monoetnike qė Serbia synon t’i krijojė janė tė pamundshme. Lėvizja VETĖVENDOSJE! beson se Plani i Ahtisarit do tė ēojė nė luftė, dhe konsiderojmė se ėshtė pėrgjegjėsi jona pėr ta parandaluar kėtė. Mė 10 shkurt ne demonstruam nė mėnyrė paqėsore kundėr planit tė Ahtisarit si materializim i procesit qė e shtyn Kosovėn drejt njė lufte tė re. Lėvizja VETĖVENDOSJE! nuk ėshtė kategorikisht kundėr negociatave, as kategorikisht kundėr decentralizimit, dhe as kategorikisht kundėr ēdo pranie ndėrkombėtare. Por ne jemi fuqimisht kundėr negociatave me Serbinė pėr vendin tonė. Ne jemi kundėr decentralizimit nė bazė etnike, dhe decentralizimit para sovranitetit, sepse kjo do ta bėnte tė pamundur sovranitetin dhe unitetin territorial tė Kosovės. Ne jemi kundėr sundimit ndėrkombėtar mbi Kosovėn, edhe pse ne besojmė se Kosova mund tė pėrfitojė nga ndihma dhe kėshillat ndėrkombėtare. Plani i Ahtisaarit, edhe dy vjet pas Shpalljes sė Pavarėsisė, na ka lėnė pa ushtri dhe pa Trashėgiminė Kulturore Ortodokse, e cila i ėshtė dhuruar Serbisė. Duke na e shpėrfillur tė kaluarėn dhe duke na lėnė tė pafuqishėm nė tė tashmen Plani i Ahtisarit na privon nga ardhmėria. Tė demonstrosh do tė thotė tė shfaqesh. UNMIK-u ka dashur tė fshehė popullin pasi kishte mohuar vullnetin e tij. Ndėrsa EULEX-i vazhdon tė njėjtin avaz.

Mė 10 shkurt ne demonstruam, gjithashtu, kundėr sundimit ndėrkombėtar mbi Kosovėn, i cili sot pėrbėhet nga UNMIK-u, ZCN-ja dhe EULEX-i. Zyrtarėt ndėrkombėtarė nė Kosovė nuk pėrballen me pasojat e vendimeve ose veprimeve tė tyre. Ata nuk kanė asnjė pėrgjegjėsi ndaj popullsisė vendase, shpeshherė nuk kanė as kontakt me tė. Pas dhjetė vjetėsh tė sundimit ndėrkombėtar Kosova vuan nga moszhvillimi i madh, dhe mungesa e lirisė. Njerėzit nuk kanė liri pėr tė vendosur pėr veten e tyre dhe tė ardhmen e tyre, s’kanė liri pėr t’u zhvilluar. Kjo liri ka njė emėr: vetėvendosje. Vetėvendosja ėshtė liri kolektive, dhe thelbėsore pėr lirinė individuale. Vetėvendosja ėshtė zhdėmtim themelor pėr shekuj tė padrejtėsisė dhe bazė kryesore e dezintegrimit tė vazhdueshėm tė Jugosllavisė. Vetėvendosja do tė thotė restaurim i dinjitetit dhe kompensim moral pėr humbjet dhe vuajtjet e sė kaluarės; ajo do tė thotė realizim i vullnetit politik pėr popullin e Kosovės; ajo do tė thotė fund pėr ndėrhyrjet keqdashėse tė Serbisė; ajo do tė thotė mundėsi pėr pėrparim. Duke mundėsuar zhvillimin ekonomik dhe shoqėror, vetėvendosja do tė mundėsojė integrimin e njerėzve, pa marrė parasysh pėrkatėsinė e tyre etnike dhe religjionin. Sunduesit ndėrkombėtarė tė Kosovės deri mė tani e kanė penguar njė integrim tė tillė. EULEX-i, UNMIK-u dhe ZCN-ja janė tė interesuar pėr ruajtjen e dallimeve ndėrmjet popujve karshi unitetit tė tyre: multietnicitetin - shumė etni tė izoluara nga njėri-tjetri pėrmes tolerancės, dhe jo tė bashkuar nėpėrmjet solidaritetit - karshi unitetit tė misionit tė tyre pėr stabilitet. Qė nga viti 1999 qasja e tyre ka qenė fund e krye etnike: Nė vend qė t’i shihni njerėzit nė Kosovė si qenie njerėzore, qytetarė, punonjės, ose studentė, ju gjithmonė na shihni si shqiptarė, serbė, romė, turq dhe si grupe tė tjera etnike. Sundimtarėt ndėrkombėtarė tė Kosovės gjithmonė fillojnė me dallimet tona, me atė qė na ndan, dhe jo me atė qė ėshtė e pėrbashkėt, me atė qė ėshtė universale – me dėshirėn tonė pėr liri, dinjitet, paqe, punė, arsim cilėsor, mbrojtje shėndetėsore, siguri shoqėrore.

Ky rast ėshtė inicuar nga UNMIK-u pėr t'i ikur pėrgjegjėsisė pėr krimet e veta, dhe ky panel e mbėshtet kėtė objektiv duke e rifilluar rastin bazuar nė padinė politike tė UNMIK-ut. Mė 10 shkurt 2007 policia e UNMIK-ut shtypi me dhunė tė drejtėn tonė pėr tubim paqėsor dhe mospajtim duke e vendosur njė kordon tė paligjshėm nė mes tė itinerarit tė paralajmėruar tė demonstratės, dhe duke e sulmuar demonstratėn me gaz lotsjellės dhe plumba vdekjeprurės qė vranė dy protestues paqėsorė, Arben Xheladinin dhe Mon Balajn, dhe plagosėn mbi 80 tė tjerė. UNMIK-u dhe EULEX-i tani duan ta paraqitin brutalitetin e policisė ndėrkombėtare si reagim ndaj veprimeve tona, dhe tė shmangin pėrgjegjėsinė penale. Derisa unė jam i vetmi qė ndiqem penalisht, dhe qė portretizohem si burim i dhunės, as UNMIK-u e as EULEX-i nuk kanė ndėrmarrė masa pėr tė ndjekur penalisht njėsinė rumune tė policisė qė ishte pėrgjegjėse pėr vrasjet atė ditė. Edhe para rifillimit tė kėtij rasti kundėr meje, EULEX-i ka bashkėpunuar me UNMIK-un nė sabotimin e drejtėsisė pėr 10 shkurtin: nė pranverė tė 2009-ės EULEX-i ndihmoi nė eliminimin e mjetit tė vetėm juridik nė dispozicion tė familjeve tė tė vrarėve dhe tė plagosurve rėndė mė 10 shkurt duke deklaruar se nuk mund tė garantojė siguri pėr dėgjimin publik nė rastin te Paneli Kėshillues pėr tė Drejtat e Njeriut. Serbia ėshtė sillur nė tė njėjtėn mėnyrė ndaj demonstratave: pjesėmarrėsit i arrestonte dhe i dėnonte, ndėrsa policėt qė i vrisnin tė pafajshmit liheshin tė paprekur.

Unė e kundėrshtoj kėtė panel, gjithashtu, sepse duke e rifilluar kėtė rast ju keni shpėrfillur njėmbėdhjetė muajt e mi tė kaluar nė paraburgim pėr kėtė rast politik; ju keni shpėrfillur shpjegimin tim tė mėparshėm pse kjo padi ėshtė ligjėrisht absurde dhe politike, dhe keni shpėrfillur dėshminė e dėshmitarit kryesor tė akuzės qė kishte konfirmuar se demonstrata mė 10 shkurt ka qenė e qetė dhe se unė nuk e kam inkurajuar dhunėn. Nė vend qė ta merrni kėtė nė konsideratė, qė paralelisht me tė gjitha shkeljet nė rast do tė kishte qenė mė shumė se e mjaftueshme pėr ta mbyllur atė, ju e keni rifilluar sikur nuk ka ndodhur asgjė. Sikur ta kishit hasur kėtė rast nė vendet tuaja ju do tė kishit qenė tė indinjuar me mungesėn e drejtėsisė. Rifillimi i tij kėtu tregon se ju nuk mendoni se Kosova meriton drejtėsi. Veprimtaria ime ka pėr synim drejtėsinė, barazinė dhe vetėvendosjen. Duke e rifilluar kėtė rast EULEX-i e demaskon pėrbuzjen e tij pėr parimet e objektivitetit, tė drejtave dhe dinjitetit, nė kundėrshtim me atė ēfarė BE-ja pohon se pėrfaqėson. Me rifillimin dhe ndjekjen e kėtij rasti politik EULEX-i ėshtė duke e penguar drejtėsinė.

BRRYLI
14.06.2010, 12:05:02
http://img815.imageshack.us/img815/5548/albinkurtifreen.jpg

Albin Kurti nė gjykatore: Unė e kundėrshtoj kėtė panel!

Unė jam kundėr kėtij trupi gjyqėsor, sepse duke e marrė pėrsipėr kėtė rast secili prej jush keni treguar miratimin tuaj dhe bashkėpjesėmarrjen tuaj nė shkeljet e mėparshme etike dhe tė tė drejtave tė njeriut nė rastin kundėr meje. Duke e rifilluar kėtė rast ju e mbėshtetni padinė politike kundėr meje qė ėshtė absurde nga ana ligjore, dhe synimet politike tė kėtij procesi. Ju tregoni sheshit se EULEX-i ka qėllim tė njėjtė pėr rastin si UNMIK-u: mbytjen e zėrave kundėrshtues, kriminalizimin e rezistencės politike paqėsore dhe izolimin e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, opozitėn e vetme, jo tė dhunshme ndaj EULEX-it nė Kosovė. EULEX-it nuk ėshtė duke kryesuar rastin nė mėnyrė neutrale ose tė pavarur, por ėshtė i njėanshėm, me paragjykime dhe me konflikt tė qartė interesash. Njė moment kur EULEX-i i ka bėrė pikėpamjet e veta tė qarta pėr Lėvizjen VETĖVENDOSJE! ishte gjatė vjeshtės, kur kishte tentuar tė penalizonte aktet tona tė mosbindjes civile dhe kur, sipas raportimeve, ishte pėrpjekur tė shpallte Lėvizjen VETĖVENDOSJE! si organizatė tė paligjshme. Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė njė organizatė politike jo e dhunshme dhe vullnetare, por EULEX-i, ZCN, ose UNMIK-u nuk na konsiderojnė pjesė tė shoqėrisė civile, a si shoqatė politike. Nė sytė tuaj ne ndodhemi brenda kategorisė sė sigurisė, e cila ka tė bėjė me pushtetin tuaj dhe me ata qė mund ta sfidojnė rendin ekzistues. Kosova nuk ka pasur asnjė referendum pėr EULEX-in a ZCN-nė, ashtu si nuk kemi pasur referendum pėr privatizimin neoliberal a pėr decentralizimin nė baza etnike. Me kėtė rast EULEX-i dhe UNMIK-u duan ta bindin popullin se nuk ka alternativa ndaj realitetit ekzistues. Se populli, e jo sistemi, duhet tė ndryshojė qė tė pėrmirėsohet gjendja. Por sistemet dhe regjimet ndėrrohen, vijnė dhe shkojnė, shfaqen dhe zhduken. Populli mbetet. Populli do tė thotė rezistencė.

Mė 10 shkurt Lėvizja VETĖVENDOSJE! demonstroi kundėr Planit tė Ahtisaarit, kundėr sundimit ndėrkombėtar mbi Kosovėn dhe pėr vetėvendosje. Zbatimi i Planit tė Ahtisaarit do tė ēojė nė ndarjen e brendshme tė Kosovės, duke qenė se njė prej komponentėve bazė tė planit ėshtė njė decentralizim qė u mundėson komunave serbe tė Kosovės tė kenė autonomi tė madhe, lidhje tė fuqishme horizontale dhe marrėdhėnie tė drejtpėrdrejta me Serbinė. Kjo do tė pengojė bashkėpunimin me Prishtinėn dhe do t’i shkėputė kėto komuna nga pjesa tjetėr e Kosovės. Plani i Ahtisarit do t’i bėjė realitet synimet ekspansioniste tė Serbisė duke i legjitimuar strukturat paralele kriminale tė Serbisė nė Kosovė dhe do tė ēojė nė krijimin e kufijve tė rinj nė vija etnike. Por njėsitė monoetnike qė Serbia synon t’i krijojė janė tė pamundshme. Lėvizja VETĖVENDOSJE! beson se Plani i Ahtisarit do tė ēojė nė luftė, dhe konsiderojmė se ėshtė pėrgjegjėsi jona pėr ta parandaluar kėtė. Mė 10 shkurt ne demonstruam nė mėnyrė paqėsore kundėr planit tė Ahtisarit si materializim i procesit qė e shtyn Kosovėn drejt njė lufte tė re. Lėvizja VETĖVENDOSJE! nuk ėshtė kategorikisht kundėr negociatave, as kategorikisht kundėr decentralizimit, dhe as kategorikisht kundėr ēdo pranie ndėrkombėtare. Por ne jemi fuqimisht kundėr negociatave me Serbinė pėr vendin tonė. Ne jemi kundėr decentralizimit nė bazė etnike, dhe decentralizimit para sovranitetit, sepse kjo do ta bėnte tė pamundur sovranitetin dhe unitetin territorial tė Kosovės. Ne jemi kundėr sundimit ndėrkombėtar mbi Kosovėn, edhe pse ne besojmė se Kosova mund tė pėrfitojė nga ndihma dhe kėshillat ndėrkombėtare. Plani i Ahtisaarit, edhe dy vjet pas Shpalljes sė Pavarėsisė, na ka lėnė pa ushtri dhe pa Trashėgiminė Kulturore Ortodokse, e cila i ėshtė dhuruar Serbisė. Duke na e shpėrfillur tė kaluarėn dhe duke na lėnė tė pafuqishėm nė tė tashmen Plani i Ahtisarit na privon nga ardhmėria. Tė demonstrosh do tė thotė tė shfaqesh. UNMIK-u ka dashur tė fshehė popullin pasi kishte mohuar vullnetin e tij. Ndėrsa EULEX-i vazhdon tė njėjtin avaz.

Mė 10 shkurt ne demonstruam, gjithashtu, kundėr sundimit ndėrkombėtar mbi Kosovėn, i cili sot pėrbėhet nga UNMIK-u, ZCN-ja dhe EULEX-i. Zyrtarėt ndėrkombėtarė nė Kosovė nuk pėrballen me pasojat e vendimeve ose veprimeve tė tyre. Ata nuk kanė asnjė pėrgjegjėsi ndaj popullsisė vendase, shpeshherė nuk kanė as kontakt me tė. Pas dhjetė vjetėsh tė sundimit ndėrkombėtar Kosova vuan nga moszhvillimi i madh, dhe mungesa e lirisė. Njerėzit nuk kanė liri pėr tė vendosur pėr veten e tyre dhe tė ardhmen e tyre, s’kanė liri pėr t’u zhvilluar. Kjo liri ka njė emėr: vetėvendosje. Vetėvendosja ėshtė liri kolektive, dhe thelbėsore pėr lirinė individuale. Vetėvendosja ėshtė zhdėmtim themelor pėr shekuj tė padrejtėsisė dhe bazė kryesore e dezintegrimit tė vazhdueshėm tė Jugosllavisė. Vetėvendosja do tė thotė restaurim i dinjitetit dhe kompensim moral pėr humbjet dhe vuajtjet e sė kaluarės; ajo do tė thotė realizim i vullnetit politik pėr popullin e Kosovės; ajo do tė thotė fund pėr ndėrhyrjet keqdashėse tė Serbisė; ajo do tė thotė mundėsi pėr pėrparim. Duke mundėsuar zhvillimin ekonomik dhe shoqėror, vetėvendosja do tė mundėsojė integrimin e njerėzve, pa marrė parasysh pėrkatėsinė e tyre etnike dhe religjionin. Sunduesit ndėrkombėtarė tė Kosovės deri mė tani e kanė penguar njė integrim tė tillė. EULEX-i, UNMIK-u dhe ZCN-ja janė tė interesuar pėr ruajtjen e dallimeve ndėrmjet popujve karshi unitetit tė tyre: multietnicitetin - shumė etni tė izoluara nga njėri-tjetri pėrmes tolerancės, dhe jo tė bashkuar nėpėrmjet solidaritetit - karshi unitetit tė misionit tė tyre pėr stabilitet. Qė nga viti 1999 qasja e tyre ka qenė fund e krye etnike: Nė vend qė t’i shihni njerėzit nė Kosovė si qenie njerėzore, qytetarė, punonjės, ose studentė, ju gjithmonė na shihni si shqiptarė, serbė, romė, turq dhe si grupe tė tjera etnike. Sundimtarėt ndėrkombėtarė tė Kosovės gjithmonė fillojnė me dallimet tona, me atė qė na ndan, dhe jo me atė qė ėshtė e pėrbashkėt, me atė qė ėshtė universale – me dėshirėn tonė pėr liri, dinjitet, paqe, punė, arsim cilėsor, mbrojtje shėndetėsore, siguri shoqėrore.

Ky rast ėshtė inicuar nga UNMIK-u pėr t'i ikur pėrgjegjėsisė pėr krimet e veta, dhe ky panel e mbėshtet kėtė objektiv duke e rifilluar rastin bazuar nė padinė politike tė UNMIK-ut. Mė 10 shkurt 2007 policia e UNMIK-ut shtypi me dhunė tė drejtėn tonė pėr tubim paqėsor dhe mospajtim duke e vendosur njė kordon tė paligjshėm nė mes tė itinerarit tė paralajmėruar tė demonstratės, dhe duke e sulmuar demonstratėn me gaz lotsjellės dhe plumba vdekjeprurės qė vranė dy protestues paqėsorė, Arben Xheladinin dhe Mon Balajn, dhe plagosėn mbi 80 tė tjerė. UNMIK-u dhe EULEX-i tani duan ta paraqitin brutalitetin e policisė ndėrkombėtare si reagim ndaj veprimeve tona, dhe tė shmangin pėrgjegjėsinė penale. Derisa unė jam i vetmi qė ndiqem penalisht, dhe qė portretizohem si burim i dhunės, as UNMIK-u e as EULEX-i nuk kanė ndėrmarrė masa pėr tė ndjekur penalisht njėsinė rumune tė policisė qė ishte pėrgjegjėse pėr vrasjet atė ditė. Edhe para rifillimit tė kėtij rasti kundėr meje, EULEX-i ka bashkėpunuar me UNMIK-un nė sabotimin e drejtėsisė pėr 10 shkurtin: nė pranverė tė 2009-ės EULEX-i ndihmoi nė eliminimin e mjetit tė vetėm juridik nė dispozicion tė familjeve tė tė vrarėve dhe tė plagosurve rėndė mė 10 shkurt duke deklaruar se nuk mund tė garantojė siguri pėr dėgjimin publik nė rastin te Paneli Kėshillues pėr tė Drejtat e Njeriut. Serbia ėshtė sillur nė tė njėjtėn mėnyrė ndaj demonstratave: pjesėmarrėsit i arrestonte dhe i dėnonte, ndėrsa policėt qė i vrisnin tė pafajshmit liheshin tė paprekur.

Unė e kundėrshtoj kėtė panel, gjithashtu, sepse duke e rifilluar kėtė rast ju keni shpėrfillur njėmbėdhjetė muajt e mi tė kaluar nė paraburgim pėr kėtė rast politik; ju keni shpėrfillur shpjegimin tim tė mėparshėm pse kjo padi ėshtė ligjėrisht absurde dhe politike, dhe keni shpėrfillur dėshminė e dėshmitarit kryesor tė akuzės qė kishte konfirmuar se demonstrata mė 10 shkurt ka qenė e qetė dhe se unė nuk e kam inkurajuar dhunėn. Nė vend qė ta merrni kėtė nė konsideratė, qė paralelisht me tė gjitha shkeljet nė rast do tė kishte qenė mė shumė se e mjaftueshme pėr ta mbyllur atė, ju e keni rifilluar sikur nuk ka ndodhur asgjė. Sikur ta kishit hasur kėtė rast nė vendet tuaja ju do tė kishit qenė tė indinjuar me mungesėn e drejtėsisė. Rifillimi i tij kėtu tregon se ju nuk mendoni se Kosova meriton drejtėsi. Veprimtaria ime ka pėr synim drejtėsinė, barazinė dhe vetėvendosjen. Duke e rifilluar kėtė rast EULEX-i e demaskon pėrbuzjen e tij pėr parimet e objektivitetit, tė drejtave dhe dinjitetit, nė kundėrshtim me atė ēfarė BE-ja pohon se pėrfaqėson. Me rifillimin dhe ndjekjen e kėtij rasti politik EULEX-i ėshtė duke e penguar drejtėsinė.
Ah ti rrofsha koqet he babe se i vetmi je ti..... a mos o qeni hashimi me rambon dy qenat qe vjedhin sa munen.... a guxojn me ja thene kto fjal euleshit, po hajn si qet e ulin kryt.

BRRYLI
14.06.2010, 12:16:31
Gjatė seancės sė sotme kundėr Albin Kurtit, u tėrhoq akuza e parė

14..2010 - 11:36

Gjatė seancės sė sotme kundėr Albin Kurtit, u tėrhoq akuza e parė "Tentim pėr shkaktimin e rrezikut tė pėrgjithshėm". Kjo ishte akuza pėr tė cilėn rrezikohej deri nė 10 vite dėnim. Edhe pse nė mungesė tė avokatit seanca u zhvillua.

Me heqjen e kėsaj akuze, trupi gjykues synon ta zhvillojė gjykimin e Albin Kurtit edhe pa prezencėn e avokatėve.

Seanca e sotme rifillon pas 30 minutash.

http://www.vetevendosje.org/

Une kisha propozueeee protesten e mbajt qitash mejher mu tubue njerzit si en pazar dite e marte kur o... edhe me u tubue para gjygjit besa pse jo me hy edhe ne gjygj...,mos mi lshue te gjall me Ali Rexha e me demongo etj etj

Doktori
14.06.2010, 12:27:07
I kerkoj hapesit falje hapesit te temes qe po e ngarkoj temen me kete shkrese te panevojshme ....

oktopodi..

S`dua te besoj se ke hallucinacione, po mundohem te besoj se rastesisht tu kane perzi valet pak edhe pse tash e disa here verej se ngatrrohesh "pa qellim" aty ketu..
Mos me drejto replike mua per shkresat e te tjerve.
Une sjam Ndriti...
Natyrisht e vleresoj shume Ndritin por une shkruaj dhe jetoj ne nje largesi prej 2000 km nga vendi ku shkruan Ndriti...

Une di ish-Administrator dhe Moderator disavjeqar i ketij Forumi e di se je Ti ai qe manipulon me pseudonime ketu. Mos i fut te tjeret ne nje thes me Ty.

Perveq kesaj as per "kacaverrje" ndaj z.Haradinaj apo z.Daci mos me akuzo mbasi seshte e vertete. Une sdua te besoj se je rrenacak, por nese mbeshtete ate qe ke thene me lart per mua, me duhet te te them se genjen.
Kurr skam qene adhurues politik i z.Haradinajt, e i Dacit jo se jo...
Te kalueren e z.Haradinaj gjate luftes, dhe kontributin e Familjes se tij e admiroj, por Politikisht kurr skam qene mbeshtetes i tij..
Nese dikush eshte kacavjerre ndaj Dacit dhe atyre qe i kritikon ti, ata jane adhuruesit tuaj te sotem pas te cilve kacavjerresh ti, sese shumica prej tyre ishin antar te LDK-s dikur...

Te pershendes...

O doktor,

Une rrjeshtohem vetem pas idealeve , vlerave dhe veprave te individeve, por nese ndodhe ndonjehere qe ky rrjeshtim te perputhet me ndonje rrjeshtim politik ky nuk eshte faji im. Une nuk i besoj shum politikes dhe shum me pak lidereve politik e sidomos perpjekja per te krijua kulte politike tek une ngjalle me shum neveri.
Admirimi dhe perkrahja ime e pa rezerve ndaj luftes dhe luftetareve te lirise,ndaj atyre qe ne momentet vendimtare u gjenden ne lartesi te detyres dhe ju pergjegjen zerit te atdheut duke organizua e bere luften e shenjete qe ndrroj kufijt e Europes dhe shenoj kthesen me te madhe historike ne dymije vjetet e fundit per shqiptaret e Kosoves,don te thote rrheshtim pas vlerave te shenjta te cilat nderohen e respektohen kudo ne bote.Kjo nuk don te thote se une apriori rrjeshtohem pas politikes ditore me plote truke ,lajthitje ,mashtrime trukime te cilat ku me shum e ku me pak i ka politika kudo sepse politika ne vete eshte interes dhe lufte permanente per te rrembyer pushtetin.
Albin Kurti gezon respektin tim shum me teper per guximin,angazhimet,dhe perkushtimin e tij para dhe gjate luftes se UĒK-se,pra qendrimin e tij ne balle te demostrateve perkrah Ejup Statovcit,rrjeshtimin e tij me UĒK-ne perkrah Adem Jasharit dhe qendrimin stoik berballe gjykatave dhe organeve te egra te okupatorit serboqetnik.

Une dhe nuk pranoj kurre te identifikohem me ata qe verberisht ndoqen dhe mbrojten politiken neshtruese te qyqarit te Velanise duke u perpjekur ti arsyetojne edhe sjelljet qe ishin barazi me tratheti si etiketimi dhe demonizimi i luftes dhe luftetareve per liri dhe ikja me ndihmen e xhelatit te popullit te tij ne Itali.Perpjekjet e kacavarjes suaj per Albin Kurtin eshte shum e pasinqerte pas perpjekjeve perpjekjeve te pasukseshme te kacavarjes per Dacin,Ramushin.Ju nuk e keni kuptuar ende se keto jane veprime te metaliteteve te cilave u ka dale afati.E kuptoi me se miri Daci i cili e pau se dasma me dreqen nuk behet andaj filloj ti shkunde Gagicat,Lecajt e "doktorat" qe deri dje ishin ne sherbim te padroneve tjere .

E zgjata por desha te ju siguroi se une nuk rrjeshtohem pas personaliteteteve por pas programeve dhe veprave.Une jam i indinjuar dhe revoltuar sepse perplasja per toke dhe hekurat ne duar te Albin Kurtit jane veprime qe i behen vete lirise ,pavaresise dhe te drejtes se popullit tone per te vendose per fatin e vete.Per keto vlera rane bijte dhe bijat me te mira te Kosoves me ne krye komandantin legjendar,Per keto vlera luftuan edhe Thaqi,Ramushi,Fatmiri,Albini,e mijera patriot dhe atdhetare me se nje shekull.
Per mua ekziston nje vije e kuqe mes vlerave te perhereshme ,te shenjta dhe lajthitjeve dhe kurverise politike dhe ne kete aspekt lum doktori kuptoje nese don qendrimet e mija se une kurre nuk ndrroj padrone sepse nuk u sherbej padroneve,kjo ka qene edhe arsya qe tere jeten kam jetuar vetem nga puna dhe djersa ime.

JaGuArJa
14.06.2010, 13:00:29
Turp duhet me ju ardh, se si e kan arrestuar Albin Kurtin! Ja kan bo ma zi se shkit !!

Shyqyr qe po hyn ne zgjedhje, besoj se krejt Popullin e ka mas veti.

(ani tash aj Ramush Buza, po ju laritke, mer me mar simpatijen e popullit..ncnc ishalla s'ja rras hiq Albini ktyne LLopovav..dhe shpresoj se nuk bohet sikur ata, masi qe hyn ne zgjedhje!!)

PeAcE

ēobani
14.06.2010, 13:10:21
Ku jane ēobani, Burimi 35, mo, Oktopodi (qe shkruan siperfaqesisht ),Gjilani 2010, kosovari 50 e shume tjere qe nuk prononcohen rreth zhvillimeve politike te fundit?

O ti Ndriti,unė ksajde jam edhe po i lexoj reagimet e mjerueshme qė po plasohen...po i lexoj e po baj seri...shumė t'ligsht shyptarhanja bre.Njė njeri u burgos dojnė me i lanė mendt; nja dy a tre vajtojnė,tjetri shan e pisket,do tjerė e shfrytzojnė kėtė rast pėr tė shprehė mllefin kundėr UĒK-sė qė e kanė tė mbledhur qe njė dekadė....kudreti i Allahut!
Duke lexuar komentet gjithnjė e mė shumė po e kuptoj pse na ndodhi turpi mė i madh qė i ka ndodh ndonjė populli ndonjėherė hė historinė e njerzimit-turpi i DEZERTIMIT!
Shumė tuca paskem pasė e hajmedet.
Po nuk duhet me u tranu njeri bre pėr njė burgosje.A jeni n'veti a jo!!?Ai n'luftė nuk asht shku...e kan mshelė pak edhe e lshojnė,kysmet ka me dal shnosh si molla,ska me guxu kush me e prek as me gisht t vogel.Hiq mos u mėrzitni,gajret bani.Po Zoti na rujt t'ishit kanė ju nė Luften e Kosovės e me pas pa gjakun e shokėve tė miqėve e farefisit...dro me u tranu krejt ju. Mos u mėrzitni,mos u tutni se kėtu nė Kosovė qeshtu asht;pasuli hahet kokrra-kokrra...edhe kuj syni trrt si ban,ah evropė,evropa shtrigė qė na i ke ligshtu burrat e na i paska ba ma zi se gratė!

Neser e burgosin Limen,e burgosin edhe Ramushin...ndoshta burgoset edhe Thaēi naj ditė...a dojm me u tranu na tu kajt aaa?
Janė burgosė e besa edhe janė vra krejt edhe burra ma t mdhaj se kėta e unė tybe nuk kam pa ksi mjerimi,ksi vaji e ligshtimi...a jeni nė veti more?

Unė shkruj ma vonė prap...veē po pres dej t nalet vajtimi,dej t qetsoheni pak e nashta atėher del naj zog i shqipes qė nuk qan,nuk shan e nuk vajton edhe 'ia nis me ba muhabetin si burrave qysh u ka hije;

A ėshtė dashur policia t'a burgosė personin qė e kėrkon gjykata apo jo?
Nėse nuk ėshtė dashur t'a burgosė Albinin policia,a ka drejtė po kjo polici qė neser ta burgosė Limen,ēobanin,Thaēin,Ramushin, djemtė e Rugovės,Stojanin apo Sekiraqen!?? Apo duhet tė kenė imunitet tė gjithė kėta pasi qė secili prej tyre e ka mbrapa njė turmė tė madhe popullore dhe tranohen me i'u burgos idhulli i tyre
(pėrveē ēobanit hahahaha ishalla nuk m'burgosin mu se tybe n'm'raft mas kush...dej t'kalbna n'burg)
mbanu burra,e gajret...a jeni shyptar a jo?

Lui
14.06.2010, 13:39:40
Prishtinė, 14 qershor - Seanca e planifikuar pėr datėn 21 qershor pėr liderin e Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, ka filluar sot nė ora 10:30, raporton RTK-ja. Ai u soll nė gjykatė nėn masa tė mėdha sigurie.

Ndėrkohė, Policia e Kosovės ka arrestuar para pak ēastesh edhe aktivistin e kėsaj lėvizjeje, Dardan Molliqaj. Ai u kap derisa po hynte nė Gjykatėn e Qarkut, pėr tė ndjekur gjykimin ndaj Kurtit.

Kurti ka pėrsėritur se nuk e njeh EULEX-in sikurse qė nuk pranon as avokat pėr mbrojte. Prokurori special, Ali Rexha gjatė fjalės sė tij, ka hequr dorė nga dy pikat e aktakuzės, “Thirrje pėr Rezistencė” dhe “Udhėheqje qė kryen vepra penale”, ndėrkaq ka mbetur vetėm pranė pikės qė ka tė bėjė me Pengim tė personit zyrtar gjatė kryerjes sė detyrės zyrtare.


__________________________________________________ ___________________________

Zgjohu o popull dhe lufto robėrinė, qė ta imponon Euleshi, nė bashkpunim me zuzarėt policė e politikuajt shqipfolės!

Zgjohu rini dhe jepja grushtin e furishėm nė surrat - kėsaj politike antishqiptare!

Kėta derra t' EULESHIT, duhet luftuar si shkaun,
kėtyre duhet me ua bėrė jeten ferr nė Kosovė, pėrderisa sillen si kolonialist.

- Kėta duhet ndjekur si qent endacak sa herė qė hyjnė pėr t' ngrėnė bukė diku nė Kosovė.
- Kėta duhet ndjekur si kriminel dhe abuzues, pėrdhunues, duke ua ndukė edhe koqet derisa hynė pėr t' marrė shėrbime nga Pufat (... qe "falė" Euleshit - prostitucioni po lulėzon) nė Kosovė.

Sot do duhej tubuar nė demostratė spontane duke demoluar ēdogjė nė Gjykatėn e qarkut dhe tė gjitha veturat e policisė sė Kosoves dhe EULESHIT - nė diametėr 1 km nga gjyqi i krimit (jo i drejtėsisė)!

NN
14.06.2010, 13:51:00
si ban,ah evropė,evropa shtrigė qė na i ke ligshtu burrat e na i paska ba ma zi se gratė!

Neser e burgosin Limen,e burgosin edhe Ramushin...ndoshta burgoset edhe Thaēi naj ditė...a dojm me u tranu na tu kajt aaa?
Janė burgosė e besa edhe janė vra krejt edhe burra ma t mdhaj se kėta e unė tybe nuk kam pa ksi mjerimi,ksi vaji e ligshtimi...a jeni nė veti more?

Unė shkruj ma vonė prap...veē po pres dej t nalet vajtimi,dej t qetsoheni pak e nashta atėher del naj zog i shqipes qė nuk qan,nuk shan e nuk vajton edhe 'ia nis me ba muhabetin si burrave qysh u ka hije;

A ėshtė dashur policia t'a burgosė personin qė e kėrkon gjykata apo jo?
Nėse nuk ėshtė dashur t'a burgosė Albinin policia,a ka drejtė po kjo polici qė neser ta burgosė Limen,ēobanin,Thaēin,Ramushin, djemtė e Rugovės,Stojanin apo Sekiraqen!?? Apo duhet tė kenė imunitet tė gjithė kėta pasi qė secili prej tyre e ka mbrapa njė turmė tė madhe popullore dhe tranohen me i'u burgos idhulli i tyre
(pėrveē ēobanit hahahaha ishalla nuk m'burgosin mu se tybe n'm'raft mas kush...dej t'kalbna n'burg)
mbanu burra,e gajret...a jeni shyptar a jo?

O ēoban veq sa per informim, Albini nuk u burgos as nuk u akuzua per keqperdorim te arkes shtetnore. Albini po akuzohet per nje Kosove shqiptare jo MU(L)TIETNIKE. Albini po akuzohet se askujt tjeter nuk po ja mban b... me thane qe ne Prizren rrin Lidhja e Prizrenit si simbol i qytetit, e jo Ramadan Muja qe thote se ne e rrespektojme urdherin e Enverit, prandaj mos ja fut kot edhe ti. Mos i ndrroni rolet tash, deri dje ishit kundra pacifizmit, tash jeni bere per nje mini-Jugosllavi.

Nositi
14.06.2010, 14:16:43
Njė njeri u burgos dojnė me i lanė mendt; nja dy a tre vajtojnė,tjetri shan e pisket,do tjerė e shfrytzojnė kėtė rast pėr tė shprehė mllefin kundėr UĒK-sė qė e kanė tė mbledhur qe njė dekadė....kudreti i Allahut!


Sa pėr informimin tėnd: Ka qenė nė kėtė Forum njė nofkė qė shante UĒK-nė e deri edhe Adem Jasharin dhe ne e patem pėrjashtu pėrjetėsisht nga DF atė person. I njėjti vazhdon me po atė gjuhė ta kriminalizojė UĒK-nė e Adem Jasharin edhe sot e asaj dite nėpėr disa Forume tjera shqiptare, e ndėrsa po tė njėjtin person para dhjetė ditėsh Hashim Thaēi e ka emėruar zėvendėsministėr!

Faleminderit pėr pjesėmarrje nė debat!

i_paEpuriii…
14.06.2010, 14:18:56
...o kadal dal e mos u gutni boll mire paska thane cobani, se edhe Albini e ka hanger qorben po me doket, se ka nejet koheve te fundite shume me ambasadore te huje e ata ja kane kallxue vijen kah duhet me shkue per qata hyri edhe ne politike...

...Une e cmoj shume si aktiviste dhe si Lider por ne arenen politike te Kosoves do ta kete shume te veshteri te depertoje me idete e tija, dhe mendoj se ka nje staf shume te kufizuar per te qene nje opozite dhe dikure me vone nje pozite e forte, sepse me nje hy s“thurret gradhi jo...

...sido qe te jete ai me kete akcion ndoshta ka bere keq qe nuk eshte dorezuar vullnetarishte sepse te pakten eshte ky pushtet eshte nje "pushtet popullore" jane vete liderte e pacifizmet qe pallshin cdo te premte duam protektorat nderkomtar, dhe ja ku e kemi euleshin...


...por si do qe te jete cdo perpjekje si ajo e Albinit si Lider dhe e Vetevendosje si Levizje per ti quar proqeset e Vetevendosjes dhe te nje Lirie te perhershme jane per tu pershendetur e ndihmuar...

tungiii

piloti
14.06.2010, 14:19:56
Lui:


".... Kurti ka pėrsėritur se nuk e njeh EULEX-in sikurse qė nuk pranon as avokat pėr mbrojte. Prokurori special, Ali Rexha gjatė fjalės sė tij, ka hequr dorė nga dy pikat e aktakuzės, “Thirrje pėr Rezistencė” dhe “Udhėheqje qė kryen vepra penale”, ndėrkaq ka mbetur vetėm pranė pikės qė ka tė bėjė me Pengim tė personit zyrtar gjatė kryerjes sė detyrės zyrtare."


.................................................. .................................................. .................

Mendoi se ky gjest dhe vendim i Prokurorit z.Ali Rexha duhet te jete per qdo lavdat... sepse
kesisoi po perkrah fuqimisht drejtesin dhe karakterin kombetar te z.Kurti ... ndoshta edhe duhet kuptuiar se perse nuk ka pruar vendim per lirim te menjehershem !!!!

z.Kurti ,mban qendrim stoik dhe kombetar ... duhet te vazhdoi keshtu , te mos luhatet as edhe nje mm per momentin masen e ka mbas vetit me nje perkrahje te fuqishem .. ndoshta edhe nuk do te ishte keq ..qe Vetevendosja me perkrahjen e fuqisghme te popullit te marshoi drejt fitoreve te reja ...
Ti kthehemi edhe njeher z.Kurti ,

z.Kurti , o sot o kurr... mbaju keshtu si je ... mos lejo qe ngritja dhe popullariteti te mbijn sikur keta qer tanim po behen " Hor e rezil" , mos lakmo , ase ne kapital sepse ti tashma u bere Shqiprtari me i pasur !!!! ... Guximi dhe trimeria dhe menquria e juaj vlen shume me shume se miliona dhe miliarda .... Populli i dashiron kesi lider dhe asenjehr nuk i le te vetmuar ....

Te lumte z.Albin Kurti ... ti , keto dite , e sidomos sot .. mbajte ore mesimi dhe edukimi kombetar ..per tere keta qe sot quhen Politikaj .... e qe kan mbetur duke u sillur te humbur ne kohe dhe hapsirPiloti

oktopodi
14.06.2010, 16:49:12
Z. oktopodi...
Me gezon metamorfoza juaj politike dhe me vjen mire qe me ne fund je ne vale te njejta me ata qe jo me larg se para ca ditesh i quaje me lloj lloj etiketimesh vetem pse parandjenin kete qe ndodhi dje dhe kritikonin ata qe urdheruan ate per te cilen flasim ne ekte teme..
E pershendes angazhimin tend ne kete teme..

Z.mo...
Eshte e drejte e juaja te keni qendrimin tuaj sikurse qe eshte e drejte e imja te kem mendimin tim..
Eshte tjeter gje fakti se ajo qe mbron ti ne kete Forum qon uje ne atje ku s`duhet, ndersa ajo e imja ne te kunderten..
Pasi je nder ata qe une i konsideroj si shpirt te ketij Forumi, me respektin me te madh per intelektin tend, sinqerisht ta them se me me deshire do te lexoja nga Ti dicka me te dobishme dhe me shqiptare.
Megjithas pershendes shkrimin tend ne kete Forum ani pse realisht je mbeshtetes i atyre qe bejn spektakle dhune ndaj atyre qe mbrojn vlerat dhe dinjitetin e kombit tend e ne te njejten kohe para syve tuaj padrejtesisht faktorizojn dhe i kthejne ne fitues ata(shkijet) qe pas vitit 1999 si humbes s`kan kurrfar te drejte te jene dhe te ekzistojne me ne Kosove!!

Tani z. doctori a Ndriti,

Ne kete shkrim replikova une lidhur me metamorfozen dhe rreshtimin dhe me thoni ju nese jeni nje apo dy nuk me intereson kush ka halucinacione.Une vertete shikova edhe nje here mos ndoshta kam gabuar
Nuk ka rendesi te merremi me gjhera personale sepse tema eshte shum e rendesishme edhe une i kerkoj falje nikoqirit te temes.Te vleresojne tjeret kush po manipulon sepse eshte hera pare qe dikush (nje ish moderatore a nuk di kush me akuzon.Kurre nuk mu ka terhjeke vrejtja se lere te me akuzoje a largoje kush nga forumi.

oktopodi
14.06.2010, 17:31:28
Eshte nje gabim formal per te cilin u kerkoj ndjese Ndritit dhe Doktorit,ne fakt reagimi im kishte te bente me te dy me Doktorin per gjoja metamorfozen politike dhe me Ndritin lidhur me rreshtimin tim politik.Qendroj pas asaj qe kam shkrua pa heq qofte edhe nje shkronje.

Konti
14.06.2010, 18:35:26
Prishtinė, 14 qershor - Seanca e planifikuar pėr datėn 21 qershor pėr liderin e Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, ka filluar sot nė ora 10:30, raporton RTK-ja. Ai u soll nė gjykatė nėn masa tė mėdha sigurie.

Ndėrkohė, Policia e Kosovės ka arrestuar para pak ēastesh edhe aktivistin e kėsaj lėvizjeje, Dardan Molliqaj. Ai u kap derisa po hynte nė Gjykatėn e Qarkut, pėr tė ndjekur gjykimin ndaj Kurtit.

Kurti ka pėrsėritur se nuk e njeh EULEX-in sikurse qė nuk pranon as avokat pėr mbrojte. Prokurori special, Ali Rexha gjatė fjalės sė tij, ka hequr dorė nga dy pikat e aktakuzės, “Thirrje pėr Rezistencė” dhe “Udhėheqje qė kryen vepra penale”, ndėrkaq ka mbetur vetėm pranė pikės qė ka tė bėjė me Pengim tė personit zyrtar gjatė kryerjes sė detyrės zyrtare.


__________________________________________________ ___________________________

Zgjohu o popull dhe lufto robėrinė, qė ta imponon Euleshi, nė bashkpunim me zuzarėt policė e politikuajt shqipfolės!

Zgjohu rini dhe jepja grushtin e furishėm nė surrat - kėsaj politike antishqiptare!

Kėta derra t' EULESHIT, duhet luftuar si shkaun,
kėtyre duhet me ua bėrė jeten ferr nė Kosovė, pėrderisa sillen si kolonialist.

- Kėta duhet ndjekur si qent endacak sa herė qė hyjnė pėr t' ngrėnė bukė diku nė Kosovė.
- Kėta duhet ndjekur si kriminel dhe abuzues, pėrdhunues, duke ua ndukė edhe koqet derisa hynė pėr t' marrė shėrbime nga Pufat (... qe "falė" Euleshit - prostitucioni po lulėzon) nė Kosovė.

Sot do duhej tubuar nė demostratė spontane duke demoluar ēdogjė nė Gjykatėn e qarkut dhe tė gjitha veturat e policisė sė Kosoves dhe EULESHIT - nė diametėr 1 km nga gjyqi i krimit (jo i drejtėsisė)!

Ska zgjedhje tjeter.....

o Qoban, do me ma dhan edhe nje ban ti apet po me doket....
Neser e burgosin Limen,e burgosin edhe Ramushin...ndoshta burgoset edhe Thaēi naj ditė...a dojm me u tranu na tu kajt aaa?
Pai akshami mos i errt ishalla ja u..... qitash, se darsum ko me bo... um kerset mu per hajna fort... per ramush hajnin edhe thaqin qe ton kohen e hajn bashk e vjedhin bashk e knej diten kishe po pritikohmi...more mu.... ja .......... atyre edhe ata qe i perkrahin ne burg me ta.

Nositi
14.06.2010, 18:55:24
Prof. dr. Agim Vinca

Njė akt i turpshėm

Pas disa tentativash tė pasuksesshme, pėrfshirė edhe atė nė ceremoninė e varrimit tė veprimtarit Ali Aliu (Presheva), qė ishte njė skandal i paparė, policia e Kosovės arriti ta arrestonte dje liderin e “Vetėvendosje!”, Albin Kurti.
Pamjet qė mund tė shiheshin nė ekranet e televizioneve tė Kosovės (mė pėrjashtim tė RTK-sė proqeveritare) t`i kujtonin ditėt mė tė errėta qė ka kaluar ky vend dhe posaēėrisht ato tė kohės sė Milosheviqit, tė cilat ende janė tė freskėta nė kujtesėn e njerėzve.

http://img695.imageshack.us/img695/5139/kurtiarrest.gif
(October 1997 - Albin being taken in by Serbian security personnel in October 1997, as he stood at the healm of peaceful demonstrators in Prishtina.)

Arrestimi i Albin Kurtit u bė mė shumė zhurmė e tėrsėllėm, me forca tė mėdha policore dhe me dhunė, qė u ushtrua ndaj tij dhe pjesėtarėve tė lėvizjes “vetėvendosje!”, tė cilėt tentonin mė kot ta mbronin udhėheqėsin e tyre.

http://img94.imageshack.us/img94/9179/img88701425170647.jpg
(Prishtinė, 12 qershor 2010 - Policia e Kosovės arreston Albin Kurtin)

Policia pėrdori sprej dhe gaz lotėsjellės ndaj aktiviztėve tė “Vetėvendosjes”, e nuk munguan as shkelmat dhe shkopinjtė e gomės dhe si pasojė e situatės qė u krijua me kėtė rast pati tė lėnduar nga tė dyja palėt. Nga britmat qė lėshonin tė rinjtė e tė rejat qė u qėlluan drejt nė fytyrė me ēurgje spreji e gazi lotsjellės, por edhe nga tė skuqurit nė fytyrat dhe gjymtyrėt e tyre, nuk ėshtė vėshtirė tė konkludohet se fjala ėshtė pėr mjete me efekte tė rėnda, por kjo nuk ėshtė e keqja mė e madhe e kėtij arrestimi.
Arrestimi i liderit tė “Vetėvendosjes”, Albin Kurti, nė ditėn e djeshme, mė 12 qershor 2010, do tė mbahet mend, me shumė se pėr gazin lotsjellės, pėr arsyet e mėposhtme, qė hedhin hije tė zezė mbi kėtė aksion ‘tė suksesshėm” policor.

1. Arrestimi i Albin Kurtit nga Policia Speciale e Kosovės, sipas fletarrestimit tė UNMIK-ut dhe tė EULEX-it, u bė nė njė ditė tė shėnuar e festive: mė 12 qershir, pra pikėrisht nė 11-vjetorin e hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė, qė praktikisht shėnon Ditėn e Ēlirimit tė Kosovės dhe qė zyrtarisht kremtohet si Ditė e Paqes, pra ėshtė festė zyrtare e Republikės sė Kosovės.

2. Arrestimi i Albin Kurtit u bė nė ditėn kur organizata tė cilėn e udhėheq ai, lėvizja “Vetėvendosje!”, shėnonte 5-vjetorin e formimit dhe fillimit tė veprimtarisė sė saj.

3. Arrestimi i Albin Kurtit u bė dy ditė pasi lėvizja “Vetėvendosje!” protestoi nė Prizren nė mbrojtje tė logos sė proskribuar tė kėtij qyteti dhe pikėrisht me 10 qershor, pra nė ditėn e mbajtjes sė Kuvendit historic tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit 132 vjet mė parė. Lėvizja “Vetėvendosje!” iu kundėrvu kėshtu edhe njė herė vendimit absurd tė Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės pėr zhvleftėsimin e stemės sė Komunės sė Prizrenit nė tė cilėn shihen: Shtėpia e Lidhjes, viti I mbajtjes sė saj (1878) dhe emri I qytetit (Prizren), nė emėr tė kinse “cenimit tė multietnicitetit”!

4. Arrestimi i Albin Kurtit u bė vetėm pak kohė pasi lideri i lėvizjes “Vetėvendosje!” shpalli vendimin e organizatės tė cilėn e kryeson pėr tė marrė pjesė nė zgjedhjet e vitit tė ardhshėm nė Kosovė. Ky vendim paraqet njė hap tė rėndėsishėm e vendimtar nė veprimtarinė e kėsaj organizate: ambicien pėr ta marrė pushtetin dhe pėr tė udhėhequr Kosovėn, mė ēka mund tė thuhet sė lėvizja “Vetėvendosje!” e kaloi Rubikonin. Ky vendim duket se I dogji dikujt, prandaj u dha urdhri pėr arrestimin urgjent tė “Samsonit kosovar”, Albin Kurti, pavarėsisht nga fakti qė ky arrestim nė “Ditėn e paqes” linte shije tė hidhur dhe prishte atmosferėn festive.

5. Arrestimi i Albin Kurtit dje, nė selinė e lėvizjes “Vetėvendosje!”, u bė nė kundėrshtim me vullnetin e qindra mijė qytetarėve tė Kosovės, tė cilėt nėnshkruan njė peticion (mė tė madhin qė ėshtė nėnshkruar ndonjėherė nė kėtė hapėsirė) pėr lirimin e Albin Kurtit nga aktakuza e ngritur padrejtėsisht ndaj tij, qė e shpall atė pėrgjegjės pėr humbjen e dy jetėve njerėzore, mė 10 shkurt 2007, nė Prishtinė, dėshmorėve Arben Xheladini dhe Mon Balaj, tė vrarė nga forcat e Policisė sė UNMIK-ut. Ky peticion, I mbėshtetur jo vetėm nga mijėra qytetarė nga mbarė Kosova, por edhe nga Shqipėria, Maqedonia, Mali I Zi dhe Lugina e Preshevės, iu dorėzua nga Kėshilli pėr Mbrojtjen e Albin Kurtit edhe kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, por duket me kot, pa efekt.

Imazhi i ditės sė djeshme, qė ishte zyrtarisht ditė feste, nuk i bėn nder aspak shtetit mė tė ri nė botė, qė njihet me emrin Republika e Kosovės. Ky akt i turpshėm e aspak dinjitoz ndodh mu nė kohėn kur prestigji i kėtij shteti tė ri e pa sovranitet tė plotė ka rėnė dukshėm pėr shkak tė zhvillimeve tė kohėve tė fundit nė skenėn politike kosovare dhe, madje, nė ditėt kur pritet vendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė (GJND) lidhur me kushtetutshmėrinė e Pavarėsisė sė Kosovės, si dhe fillimi i bisedimeve (teknike) tė udhėheqjes sė Kosovės me Serbinė.
Ky nuk ėshtė arrestimi i parė i Albin Kurtit. Nė `99 ai u dėnua me 15 vjet burg nga Gjykata Serbe, pėr tė cilėn deklaroi publikisht nė gjyq se nuk e njihte, ashtu siē ka deklaruar sa e sa herė (edhe brenda mureve tė burgut, e edhe nė bankėn e tė akuzuarit) se nuk e njeh as Gjykatėn e UNMIK-ut dhe tė EULEX-it, pėr shkak sė UNMIK-u dhe EULEX-I nuk e njohin Pavarėsinė e Kosovės.

http://img541.imageshack.us/img541/8946/kurti.jpg
(March 15, 2000 - "I do not recognize this court, I can only be tried by a court of my people. I do not recognize this court just as I do not recognize Serbia nor Yugoslavia. This court is in the service of the day-to-day politics of the fascist regime of Slobodan Milosevic," declared Albin in his hearing in the district court of Nis, Serbia. He has refused a lawyer, aware of the fact that he will not receive a fair trial. "I don't care how long you sentence me," he defiantly told the judge.)

Ky nuk ėshtė, pra, arrestimi i parė i Albin Kurtit, por urojmė qė tė jetė i fundit dhe qė gabimi i bėrė dje, mė 12 qershor, tė ndreqet sa mė parė: me lirimin e tij tė pakusht nga burgu dhe nga aktpadia e padrejtė e absurd.
Apo mos vallė ky vend nuk mund tė jetojė pa tė burgosur politikė dhe pa martirė as nė mbarim tė dekadės sė parė tė shekullit XXI?!

Lui
14.06.2010, 20:41:35
http://img638.imageshack.us/img638/1806/albinkurti.jpg

Lirohet Albin Kurti

Nga Jeton Musliu mė 14.06.2010
(E plotėsuar) Pas seancės maratonė prej 10 orėsh, Albin Kurti, lider i Lėvizjes “Vetėvendosje", mund tė shkojė nė shtėpi.

Gjatė ditės, atij i ishte hequr njė pikė e aktakuzės, kurse pėr pikėn e fundit pėr tė cilėn ai ngarkohej "pengim i personit nė kryerjen e detyrės zyrtare", ai u dėnua me 9 muaj burg.

Por, meqė Kurti ka qėndruar nė paraburgim pėr 11 muaj, dėnimi prej 9 muajsh hyn nė llogari tė periudhės sė paraburgimit. Kjo do tė thotė se Kurti sonte lirohet dhe me kėtė vendim merr fund procesi i stėrzgjatur ndaj tij.

ēobani
14.06.2010, 21:32:38
Po nuk duhet me u tranu njeri bre pėr njė burgosje.A jeni n'veti a jo!!?
Ai n'luftė nuk asht shku...e kan mshelė pak edhe e lshojnė,kysmet ka me dal shnosh si molla,ska me guxu kush me e prek as me gisht t vogel.

Ku e paska ditė more ēobani,qė kan me lshu ket djalin?

nejse,juve pėrkrahsve tė Albin Kurtit u'a uroj lirimin e tij edhe e paqi shnosh e mirė pėr jetė e mot!

naten e mirė

bluai
14.06.2010, 22:06:14
Nga lajmi se kinse u lirua pasi e ka vujtur denimin Albinit tash i ka metur te perbalet me proceset e zgjedhjeve dhe agjendes te cilen duhet me zhgjedh .Pasi vendimi i vetvendosjes ka qen me mar pjes si parti ateher se mebetet te them vetem se Vetvendosja siq duket si ka matur parametrat e vet dhe gjendjes se krijuar reale ne Kosove.Vetvendosja ka platformat e veta si dhe nuk e di se si do realizoj kur dihet se Egziston nje realitet i sqenes politike .Ka shum parti dhe se ne zgjedhje sipas te gjitha gjasave duhet tju neshtrohen ligjeve te cilat jan aprovuar ne parlamentin e Kosoves .Andaj nuk jam edhe aq entuziast se Levizja vetvendosje mundet te ndroj sqenen politike dhe vendimet e mara nga parlamenti dhe nga nderkomebteret .Pra aty jan nje mori detyrimesh qe deri dje kjo levizje ka ber debate dhe ka ber nje vi te kjart se rrugtimi i Kosoves me ligjet dhe kushtetuten decentralizimin dhe gjerave tjera evidente e obligon qdo kend te zbatoj ate qka kan neshkruar ne emer te Kosoves njerzit qe admirohen nga shumica ktu dhe se shohin se Albini ne pajtim me levizjen te cilen e udheheq do varos vetveten politikisht dhe me ket do humb ndikimin qe e ka ne popull .Po te zem se ai fiton 51% e votave ateher mbetet fakti se prap duhet te zbatoj me perpikri Kushtetuten e Kosoves te respektoj Euleksin si organ mbikqyres dhe shum organizatave nderkombetare qe gjenden ktu me ftesen e perfaqesueseve qe i kan thirur ktu qe Kosoven duhet te mbikqyrur .Pra e gjith ket e them se pjesmarja e levizjes se vetvendosjes do jet edhe nje kaperditje te fjalve dhe gjerave te thana nga vet levizja vetvendosje.

Do shtoja edhe diqka .Z Qobani qka e kosideron ti bised burerore .Te flasim per te bemat e qeveritareve per dokumente qe jan neshkruar apo per te" mirat ''un pajtohem me nje sen me ty jan burgos shum njerz por jo ne lirin te cilin e kosideroni ju si liri .Burgosjet dhe ljojnat politike te cilat behen ne prapasken shtyn qe diskurset politike sa do te mundohesh te ndroj najsen smundet askush me ndru gjanat faktike te cilat deri dje i ka cekur kjo levizje .Te meteta e sistameve te cilat na kan imponuar ktu ne Kosove shihen nga aeroplani dhe sdon asnje analiz me te thel .Vetem rezoluta 1244 dhe rezoluta 1836 kan me i dal per hunde qdo personi qe e mer udheheqjen e Kosoves .Kjo kushtetut eshjte perpilue ne ate menyr qe heret a von vet ne do ngrihemi kunder saj dhe ateher bisedat me shkavellin jan te paevitueshme .Po te zam se prap zbatohen te gjitha gjanat prap Kushtuta len peng Kosoven si rezzultat i politikave te cilat deri dje ka fol Albini e nesra ska qare pa i zbatu .Keshtu qe un se shoh te arsyeshme as te gzohem e as te hidhrohem se e di se qka ka ne dokunetet e marveshjeve dhe ska nevoj askush te me tregoj ktu pralla se kinse Levizja vetvendosjes ka me mujt me ba najsen .Asnjeher dhe kur ska me mujt me ba kurgja e vetmja rrug eshte te zhvillohemi ekonomikishte dhe te na njohin sa ma shum shtete qe te mujn me pastaj te ndrojn senet por edhe ateher eshte shum shum veshtire te realizosh aspiratet qe pretendon levizja vetvendosje .Keshtu qe z.Qobani un spo vajtoj un e tregoj realitetin dhe realiteti eshte se ne jem te varur dhe ate shum te varur nga faktoret relevant mbrenda sistemit qe e kan perqafuar ne parlament e kan votuar .Dhe faktoreve relevant dhe jo relevantet te politikave diskfalifikuerse dhe favore qe ju bahen shkieve me ate Kushtetute .Keshtu qe spo di qka me elaboru por siq duket Albini ka ra ne gracken e manipulimeve brenda perbrenda organizates se vet dhe ky manipulim do jet edhe fundi i levzjes per liri dhe pavarsimin e plot te Kosoves .
Me hyrjen e vetvendosjes ne politik aktive shuhet edhe nje reze drite ne fundin e tunellit qe e kan pru ktu sqena politeke Europiane te sagragacionit dhe ndasive te thela te perpiluara nga laboratoret e apetiteve Serbo Ruse dhe tash ne do i vujm pasojat .
Mes me shpres te jem un gabim dhe te realizohet ajo qka shpresoni ju te realizohet me knaqesi do e mirpres nese vetvendosja mbetet ajo qe deri dje ka proklamu te jet .
ju pershendes
bluai

oktopodi
14.06.2010, 22:26:26
U be shum mire qe e liruan sepse edhe ashtu ishte plotesisht i pafajshem.Fajtore ishin urdherdhenesit dhe vrasesit rumun.Pushtetaret dhe politikajt e Kosoves u koriten dhe EULEX-i
edhe ne kete rast i perdori ne nje menyre qe ti poshtroje njesoj si me bastisjen e ministrise se transporteve.Keshtu kur te behesh te qaje i huaj.
Albinit i deshiroj shendet, suksese, lumturi .Tani ai pasi ka shpalle VETEVENDOSJEN levizje politike dhe do te hyne ne gare per pushtet (perfaqesim politik ) i deshiroj edhe fat.Kur degjova sot Glaukun ne TV klankosova ,njeriun e dyte te VETEVENDOSJES si dashamire i Albinit e kisha keshillua qe nese e ka seriozisht hyrjen ne politike te bashkoje rreth vetes njerze te afte e te ndershem ,te fitoje perkrahjen e personaliteteve embleme te kombit qe jane jashte politikes dhe te formoje ekip te forte me njerze te afte e te ndershem se me glauka nuk qeveriset Kosova.Mos mashtrohi se institucionet "funksionojne pothuajse pa njerze " dhe se eshte problem vetem sistemi. Njeriu eshte me i rendesishmi.
Me dashamiresi e kisha keshillua qe te kete ne krahe njerze me autoritet qe ju beson populli,se populli jone ka mentalitet konzervativ dhe eshte e veshtire ti bindesh te japin besimin lehte.60% jetojne neper fshatra dhe aty ende vlene hierarkia e te zotit te shpise, e njeriut te pjekur ne krye te familjes.

Une per vete i deshiroj sukses Albinit dhe levizjes tani politike te vetevendosjes ,por pa program konkret dhe ekip qe i besohet nuk i jap perkrahje blanko askujt.JU qe planifikonit
protesta hargjojeni kete energji ne perkrahjen Albinit per te ndertua nje Levizje 8parti) qe vertete do ta kete Kosoven dhe popullin e saje prioritet.

Mos harroni se shum gjera eshte lehte te thuhen por veshtire te realizohen.Nder keto eshte edhe prania e nderkombetareve ne Kosove.Albini duhet te ndertoje raporte me ta deshi nuk deshi nese don te udheheqe Kosoven.

Doktori
14.06.2010, 22:29:15
I uroj Popullit Shqiptar lirimin e Albinit kurse vet Albinit i uroj shendet dhe uroj te vazhdoj misionin e shenjt ne sherbim te Kombit!

Nga dje asgje s`eshte si me pare ne Kosove dhe ne trojet etnike Shqiptare!

Ky do te jete edhe fillimi praktik i bashkimit te Shqiptarve ne nje shtet!

Ajo qe ndodhi dy ditet e fundit ne Kosove e shkundi deri ne themel Keshtjellen Antishqiptare
ne krye te se ciles qendron Banda e cila 11 vitet e fundit i shendrroj shkijet ne Kosove nga humbes dhe te turperuar siq ishin ne vitin 1999, ne faktor kryesor qe ben kerdin ne Kosove!

Nga dje asgje sdo te jete si me pare ne Kosove!

Populli shqiptar duhet te pregatitet per te marre ne dore fatin e vet!

Ata qe ua dha populli shancen per te qeverisur 11 vitet e fundit, me asgje se arsyetuan besimin e dhene dhe me turp duhet ne heshtje te largohen, te ikun ne vendet e tyre te punes ku punonin para lufte, si pjatalares , mirembajtesh kopshtesh, ndeqes kulmesh, shfrytezues te ndihmave sociale ne zvicer e gjermani etj etj etj...

Eshte Koha te bashkohet populli, ne balle te tij te vine njerzt me te mire te tij!

Duhet kerkohet ndihma e Lidhjes Shqiptare ne Bote!

Te vine ne balle te popullit njerz si te dijes si Esat Stavileci e koka tjera te kombit!

Duhet tu kthehet Krenaria e neperkembur Shqiptarve!

Jemi ne token tone dhe duam te jetojm si njerz e si Shqiptar!

Duhet te mesojm nga gabimet e te kalueres dhe ne ditet e muajt qe kemi para te jemi te bashkuar!
Nese jemi te bashkuar ska gje qe na ndale ne rrugen tone!

Rroft Populli Shqiptare!!!!

Brigada128
14.06.2010, 22:49:37
E kam than dje se ska burg shqiptar qe mundet ti perballoj presionit popullor per lirimin e Albinit.

Urime

piloti
14.06.2010, 22:59:58
Doktori:

...............Ata qe ua dha populli shancen per te qeverisur 11 vitet e fundit, me asgje se arsyetuan besimin e dhene dhe me turp duhet ne heshtje te largohen, te ikun ne vendet e tyre te punes ku punonin para lufte, si pjatalares , mirembajtesh kopshtesh, ndeqes kulmesh, shfrytezues te ndihmave sociale ne zvicer e gjermani etj etj etj...

.................................................. .................................................. ..............

Doktor,

Ky ėshtė njė ofendim i rėnd , pėr njė kategori tė caktuar njėrzish tė cilėt mė mund por me ndėr e fitoin bukėn ... ti nese je Doktor , ti nuk je asėgjė tjėtėr pos njė shėrbyės i rėndomt,
pra ėdhė ata pjatalares , mirembajtesh kopshtesh, ndreqes kulmesh janė njėrz ...

Populli thotė .

Mėndja e madhė ta thėnė qafėn!!!!!!


piloti

oktopodi
14.06.2010, 23:10:18
[QUOTE=Doktori;643515]I uroj Popullit Shqiptar lirimin e Albinit kurse vet Albinit i uroj shendet dhe uroj te vazhdoj misionin e shenjt ne sherbim te Kombit!

Nga dje asgje s`eshte si me pare ne Kosove dhe ne trojet etnike Shqiptare!

Ky do te jete edhe fillimi praktik i bashkimit te Shqiptarve ne nje shtet!

Ajo qe ndodhi dy ditet e fundit ne Kosove e shkundi deri ne themel Keshtjellen Antishqiptare
ne krye te se ciles qendron Banda e cila 11 vitet e fundit i shendrroj shkijet ne Kosove nga humbes dhe te turperuar siq ishin ne vitin 1999, ne faktor kryesor qe ben kerdin ne Kosove!

Nga dje asgje sdo te jete si me pare ne Kosove!

Populli shqiptar duhet te pregatitet per te marre ne dore fatin e vet!

Ata qe ua dha populli shancen per te qeverisur 11 vitet e fundit, me asgje se arsyetuan besimin e dhene dhe me turp duhet ne heshtje te largohen, te ikun ne vendet e tyre te punes ku punonin para lufte, si pjatalares , mirembajtesh kopshtesh, ndeqes kulmesh, shfrytezues te ndihmave sociale ne zvicer e gjermani etj etj etj...

Eshte Koha te bashkohet populli, ne balle te tij te vine njerzt me te mire te tij!

Duhet kerkohet ndihma e Lidhjes Shqiptare ne Bote!

Te vine ne balle te popullit njerz si te dijes si Esat Stavileci e koka tjera te kombit!

Duhet tu kthehet Krenaria e neperkembur Shqiptarve!

Jemi ne token tone dhe duam te jetojm si njerz e si Shqiptar!

Duhet te mesojm nga gabimet e te kalueres dhe ne ditet e muajt qe kemi para te jemi te bashkuar!
Nese jemi te bashkuar ska gje qe na ndale ne rrugen tone!

Rroft Populli Shqiptare!!!![/QUOTE

Fillove mire dhe rrjedheshem urimet e pergezimet,pastaj edhe per kontigjentin qe don ta nisish per gyrbet nuk bene keq por iu kane skadu vizat e punes e ndoshta duhet te presih paksa,por nuk reagova per kete.
Albinit edhe njehere sukses me partine e tij e dhashte zoti e i bashkofte eliten e inteligjences, ndershmerise dhe atdhetarise per ta qua perpara Kosoven. Keshilla te mira i ke dhene. te them te drejten megjithese kemi polemizua disi te kom konsideruar ne baze te shkrimeve kundershtar te denje dhe njohes te mire te rrethanave dhe problemeve te Kosoves.

Me ke befasuar Doctor zeza me kete keshillen qe i dhe Albinit per te kerkuar ndihmen e
Lidhjes se Shqiptareve ne Bote.Ku te ra ndermend more kjo ,po vetem romet kane nje lidhje te tille,pastaj kete fare lidhje e kane mbajte gjalle vetem dy bineqet nga Zagrebi Simon e Mikel Kuzhnini qe te dy me profesion argjentare ,dhe qe nga nje fare kongresi para nja tri vjeteve qe paten mbajte ne Prizren e ku ka marre pjese edhe Esat Stavileci e Pajazit Nushi nuk kane pase asnje aktivitet.Nuk kane qka japin as qka marrin .Po nejse Albini i din keto,por me befasove ti se doktor hesapi.

Urime te gjitheve qe na u liru Albini ,por duhet perkrahur e nuk duhet ti ngarkojme me shum se mund te qoje.

Lui
14.06.2010, 23:56:41
Mė nė fund fitoi drejtėsia!

Por me kėtė rast ranė nė provim institucionet kukulla tė Kosoves, njėherit EULEX-i tregoi muskujt e tij, sa pėr tė dhėnė sinjale se: "ėshtė duke bėrė diēka", edhe kur nuk bėnė asgjė, apo kur ndėrmerr
aksione spektakli medial, (si nė rastin Limaj)... e
aksione turpi (tentim arrestimi gjatė varrimit tė veprimtarit dhe atdhetarit Ali Aliu, gjegjėsisht,
aksione brutale me ca policė pėr sulme brutale ndaj Albinit dhe Vetėvendosje!
Polic, qė iu mungonin vetėm brinat pėr ti quajtur dema tė pa tru!

Me kėtė "aktivitet tė bujshėm" tė EULESHIT, u bindėn padronėt e tyre se "janė duke punuar diēka", qoftė edhe vetėm makiazh, (kundėr korrupcionit), apo vazhdimėsi e turpit tė UNMIK-ut, ngase po tė punonin si duhet nuk do shėtisnin gjithandej kriminelėt serb, nuk do lulėzonte kriminaliteti dhe prostitucioni gjithandej, nuk do kulmonte hajnia dhe korrupcioni anekėnd Kosoves, nuk do varfėrohej populli skajshmėrisht...

Njėherit, nė provim ranė si Presidenti, Kryeministri dhe Ministri xharrah i Punėve tė brendshme!
... dhe kjo ėshtė ajo qė dhemb mė shumė.

As Presidenti dhe as Kryeministri nuk dėshmuan nė vepėr se janė pėrfaqėsues tė tė gjithė popullit, qė tė dy mė shumė angazhohen pėr mosshkeljen e tė drejtave tė shkive, mbase dhe tė bashkpunėtorėve tė tyre tė ngushtė pėr interesa tė ngushta, ndėrsa tė tjerėt i pėrbuzin i nėpėrkėmbin dhe i shkelin nė fyt brutalisht.
Nuk e kamė ndėrmend ta kėshilloj as Presidentin (mė shumė tė shkive) e as Kryeministrin (e PDK-sė) se nėse nuk mund tė dalin nga rrethi vicioz ku kanė rėnė vet me(pa)qellim, neser nuk do iu dhimbseni askujt, edhe nese iu pėrplasė dikush mu si Albinin me faqe nė asfalt, dhe tė nesermen tė zgjoheni nė birucė burgu.

Nė Liri duhet tė jemi tė gjithė pjesėmarrės, mbase, edhe ata qė nuk e shkrepėn asnjė plumb, kėtu s' ka segregacion!

Megjithate, me heshtjen e turpit ndaj intervenimeve qė po i gjykoni me dy kute, pasojat do i vuani mė shumė dhe mė shpejt se ē' mendoni JU. Nėse mendoni sadopak.

Ndėrsa, nėse nuk mendoni me kokė fare, ia futni kot e kot si Ramush Haradinaj, i cili deri dje nuk la gurė pa lėvizė, pėr t' pervetėsuar "luftėtarėt" politiko-karrieristė, tė cilėt ngarendin nga njė parti nė tjetrėn, mu si qentė endacak, apo si laviret, ngase ardhmėrinė e sheh nga mbėshtetja e tyre, edhepse laviret politike nuk knaqen kurrė me njė kunj, ato knaqen kur i ndėrrojnė sa mė shpesh. Tė tillėt nuk i duhen askujt aq mė pak Rambos!

Ndėrsa, nga 12. Qershori 2010 - treguat shpirtėngushtėsinė tuaj qė po t' iu ofrohej rasti do prisni kokat e "Albinėve" pėr tė ardhur nė pushtet, me tėrė inferioritetin dhe servilizmin qė e keni nė shpirtė dhe zemėr.
Luftėtarėt e denjė kanė dinjitet e karakter, ndėrsa luftėtarėt pėr pushtet (si ti Rambo) as njėrėn e as tjetrėn. Kjo mė sė pakut juve ju bėn nder, por vazhdoni kėshtu nėse mėtoni tė bėheni "i madh" dhe tė jetoni me turpin e pafund.

Albinit i dėshiroj shumė sukses nė luftėn kundėr sė keqes, dhe drejt bashkimit kombėtar, i cili mė sė paku arrihet me servilizėm dhe prostituta politike!

NN
15.06.2010, 00:06:32
Eh "tuta e run malin" s'kane thane badihava. Frika nga forca e popullit eshte ajo qe e liroi Albinin, dhe kjo force se shpejti do te filloje te merret edhe me qeshtjet shume te ndjeshme shqiptare ne Kosove.
Ne kete pike tash pajtohem me oktopdin, tash qe u lirua Albini, Vetevendosja duhet te perpiloje nje program te qarte partiak, se si do te qoje Kosoven perpara, si do te ndaloje dhe ndeshkoje te gjithe te korruptuarit, dhe pa frike fare se populli qendron pas tij.
Prandaj te ndalohen njehere e pergjithmone keto shantazhime politike, kundrejt atyre qe mendojne shqip.

trixi
15.06.2010, 08:46:50
Une personalisht me pas kene ne detyr si polic qoft i njesis speciale apo ksi vremqash tjer...., une e kisha dorzue armen dhe kisha dhene dorheqe ...,a thue pse ? sepse nuk jam ne sherbim te popullit tim jam ne sherbim te hajnave dhe armiqve te popullit time....mua personalisht me kish vra ndergjegjeja me burgos nje njeri patriot me urdher te hajnave e armiqve demek ne emer te ligjit..burgos te pafajshmit e leri ne liri hajnat.

O Zot qfar tmerri o ne ks... qfar skenash mi pa si shkijet kur hyjshin ...

Ramush Haradinaj, edhe ju tjert mos dilni me leh si qet para kamerave se as ti nuk je ma burri i mire sen se hasha pos qka je ma m.... se qkerdhehesh si shume me ish zv admin stiven shukin qe sdi a u met kon pa e q ne ks ai piqk none edhe i sherben agjensive te huaja... e ti um qkerdhehesh gjithditen me to.....

Shkrimet edhe temen leni qeshtu, shprehuni.com te gjithe qysh doni.... edhe le ti kopjojn apo lexojn qakallat e hashimit edhe ramushit...e feitit e kermabos... qfar mendojn njerzit per ta dhe qfar vlere ju ka mbet..........e ti raportojn hashimit e rambos..........

Me vjen mire per lirimin e Albin Kurtit, megjithse nuk eshte dashte gjith kjo drame per hir te euroleshit,por ndoshta mbushen mend njehere e kuptojn se nenshkrimet e popullit jane me te vlefshme se te gjitha ligjet e unmikut(euleshit)....dhe populli eshte i SHENJTE !

ps.Shpresoj se edhe stafi i DF-se do te na "liroj" terminatorin nga bani (bllokada),

Grasha_1
15.06.2010, 13:13:06
I deshiroj qdo te mire ne jete, dhe rrugetim te mbare ne jeten Politike,me ne fund besoj se edhe une me familjen time, do te kemi rastin te votojme per Albin Kurtin dhe Vetevendosjen.

Nositi
15.06.2010, 14:36:29
Urojmė qė ky tė jetė procesi i fundit i montuar politik ndaj Albin Kurtit, tė jetė hera e fundit dhe kurrė mė e pėrsėritshme e rrahjes dhe pėrgjakjes sė tij dhe aktivistėve tė Vetėvendosjes nga Policia e Kosovės, tė jetė hera e fundit qė Euleshi dhe "mbretėrit e vegjėl" luajnė me durimin e popullit!

Kliko mbi foto
http://img687.imageshack.us/img687/1806/albinkurti.jpg (http://www.youtube.com/watch?v=NMKzHOYKc00)


p.s. Si nikoqir i temės, i pėrshėndes dhe i falėnderoj me respekt tė veēantė pėr shprehjen e mendimeve dhe reagimet e tyre nė frymėn e zėrit qytetar bashkėdebatuesit e ndeuar: z.Doktori, z.Lui, z.oktopodi, z.Ndriti,z.piloti, z.Grasha_1, z.mo, znj. gjithesia, znj. Abetare, znj. Jaguarja, z.Podrima_no,z.Brigada128,z.Burri, z.I paepuri, z.NN, z.eurobalkani, z.KAMARIERI, z.zevzek, z.Z@f, z.piramida. z. Mi-2, z.bluai, z.Gurke, z. altari_i_lirise, z.Brryli, z.trixi, z.ēobani!

Nė ndėrkohė do t`i kthehem debatit rreth thelbit tė temės: Po vjen Albini dhe pse duhet tė vijė Albini!

oktopodi
15.06.2010, 16:30:31
A duhej te hynte Albini ne garen politike ?

Gjthesesi ketu dilema nuk ka,ne nje menyre Albini me levizjen e tij ishte aty tere kohen, ne rolin e te pa pajtuarit dhe revoltes kunder sjelljeve dhe veprimeve politike te politikes vendore e nderkombetare si edhe kunder veprimeve te shemtuara,abuzimeve,korrupcionit te pushtetareve dhe zyrtareve te te gjitha niveleve.
Une kam besim se vetem hyrja e Albinit ne garen politike ne kete moment do te sjelle shprese dhe gjak te ri ,do te ndryshoje raportet ne relacion me nderkombetaret sepse ma thote mendja se Sejdiu,Thaqi,Daci,Ramushi jo vetem se jane treguar servil ndaj nderkombetareve,por ata me vete pjesemarrjen ne ndertimin e ketyre raporteve duke filluar qe nga korniza kushtetuese e deri te pavaresia e kushtezuar e kane gjuhen e lidhur dhe mundesite e kufizuara per be ndrrime radikale dhe per te vu ne plan te pare vullnetin dhe interesat e 95% te qytetarev ete Kosoves e jo kerkesat e arganizmave nderkombetare tash edhe te duplifikuara per respektimin strikt te disa dokumenteve qe u aprovuan edhe pa i analizua sa duhet pasojat per hire te rendesise se qellimit.
Shpresoj se hyrja e Albinit dhe levizjes se tij politike do te ndrroje keto raporte dhe menyren e qeverisjes dhe te berit opozite.Ne skenen politike te Kosoves partite politike shqiptare pozite e opozite pothuajse jane identike per sa i perkete raporteve me organizmat nderkombetare.Te dy palet sillen si vazale te vertete.ne momentin e pare qe qeveria apo presidenti qfaqin ndonje mospajtim ndaj nderkombetarev opozita i akuzon se po demtojne procesin sepse po ftohin marredhenjet me miqte tane nderkombetare.
Une druaj se kete pjese Albini do ta kete me te veshtiren.Nuk do ta kete lehte nese ne keto rrethana fiton pushtetin te mbaje qendrimet qe ka mbajte deri sot karshi nderkombetareve.Nuk do ta kete te lehte edhe nese i fiton mbi 50% te votave.Nuk jane ndertua forcat e mbrojtjes dhe sigurise,nuk ka njohje te mjaftushme nderkombetare,gjerat pothuajse jane shum te komplikuara ,keshtuqe Albini (ashtu mendoj une) duhet ne kohen qe ka perpara te nxjerre programin me detyra,afate dhe bartes te kryerjes se atyre detyrave : strategjine per shtrirjen e sovranitetit te Kosoves ne tere teritorin,rishikimin dhe rindertimin e raporteve me organizmat nderkombetare brenda ne Kosove pa u konfrontua me BE-ne,dhe duke kultivua e ngrite marredhenjet me SHBA-te.
Ai duhet te bashkoje ,jo rreth vetes ,por rreth programit dhe strategjise se levizjes se tij njerze me integritet moral ,ekspert,ti kete ne anen e tij personalite te kalibrit te Adem Demaqit,Rexhep Qosjes pra personaliteteve qe jane institucione ne vete .Te inkuadroje ekskluzivisht njerze te ndershem dhe te ditur qe gezojne besimin e popullit e assesi prujet apo jashteqitjet e partive ekzistuese si po bene AAK-ja e disa parti tjera dhe ne asnje menyre njerze te perfolur dhe me biografi te dyshimte qofte politike qofte morale.
Albini me siguri i bene shum me mire keto por une mendoj se me gjithe respektin per djemte evetevendosjes per kuximin dhe perkushtimin e treguar ne protesta e deklerime publike.vetem me keta e ka te veshtire Albin Kurti te ngrite levizjen e tij ne nje force relevante apo te pare politike ne Kosove.Eshte edhe sot e kasaj dite prezent mentaliteti patriarkal ne shumicen e familjeve shqiptare sidomos ne fshatra ku njerzit nuk i japinlehte besimin te rijeve.

Per fund Albinit mund ti sherbejene si shembull si si nuk duhet te veproje veprimet dhe sjelljet ne politike te ketyre qe qeverisen ne periudhen e kaluar 10 vjeqare.
Nese e vendose si perioritet karieren e tij politike dhe perkrahjen nga nderkombetaret e jo
vullnetin dhe interesat e qytetareve te Kosoves atehere me mire te mos hyje ne polike fare .
Politika i ka baltose shum njerze qe ju ka besua populli.

Lui
15.06.2010, 17:24:13
Arrestimi i Kurtit, Human Rights Watch (HRW) kėrkon hetime tė pavarura

Misioni evropian pėr sundimin e ligjit nė Kosovė, duhet tė nisė njė hetim tė pavarur mbi operacionin e policisė sė Kosovės mė 12 qershor, gjatė tė cilit njėsitet e posaēme tė policisė duket se kishin pėrdorur forcė tė tepruar, ka reaguar organizata Human Rights Watch.
Operacioni kishte filluar si pėrpjekje pėr tė arrestuar aktivistin politik, Albin Kurti, liderin e Lėvizjes Vetėvendosje, thuhet nė komunikatė.

Ky episod, njė pjesė e tė cilit ėshtė xhiruar edhe me kamera, ka filluar pas njė takimi me gazetarė tė Vetėvendosjes, nė tė cilin Kurti paralajmėroi synimet e kėtij grupi pėr tė marrė pjesė nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

“Pamjet e kėtij operacioni e bėjnė atė shqetėsuese”, ka thėnė Wanda Troszczynska-van Genderen, nga Human Rights Watch.

“Njė hetim i pavarur mbi kėtė incident ėshtė thelbėsor pėr tė garantuar kredibilitetin e policisė dhe pėr tė mbrojtur sundimin e ligjit”, ka thėnė ajo.

Duke u bazuar nė xhirimet e publikuara, HRW rikujton “Parimet Bazė tė Kombeve tė Bashkuara mbi Pėrdorimin e Forcės dhe Armėve tė Zjarrit nga Forcat e Rendit”, nė bazė tė tė cilave, autoritetet duhet, pėr aq sa tė jetė e mundshme, tė zbatojnė masa jo tė dhunshme para se tė vendosin tė shfrytėzojnė forcėn dhe armėt e zjarrit.

"Policia e Kosovės duhet tė pėrgjigjet nė shumė pyetje serioze rreth kėtij operacioni tė arrestimit".

"Policia duhet tė hapė edhe njė hetim tė sajin tė brendshėm, por njė shqyrtim i pavarur ėshtė gjithashtu jetėsor pėr transparencėn dhe llogaridhėnien”, ka thėnė zonja Troszczynska-van Genderen, pėrfaqėsuese pėr Ballkanin Perėndimor nė Human Rights Watch.
Misioni evropian pėr sundimin e ligjit ka lėshuar njė urdhėr-arrest pėr zotin Kurti, pėr t’u pėrgjigjur nė akuzat qė ishin ngritur kundėr tij, nė raport me siē thuhej, pėrgjegjėsinė e tij gjatė protestave tė 10 shkurtit tė vitit 2007, gjatė tė cilave qenė vrarė dy protestues shqiptarė.

Kurti ėshtė dėnuar mė 14 qershor me 9 muaj heqje lirie pėr pengim tė personit zyrtar gjatė kryerjes sė detyrės zyrtare, por ėshtė lėnė i lirė, pasi qė ai kohė mė parė ka mbajtur 10 muaj paraburgim dhe arrest shtėpiak

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=9015

Koment:

Mė sė paku ēka mund dhe duhet tė bėhet ėshtė dorėhqja e Xharrahit Ministrit Bajram Rexhepi!
- herėn e parė "arsyetohej" se nuk ka dhėnė ai urdhėr !?
herėn e dytė u panė instruktorėt nė vend tė brutalitetit!

tė presim se ēka do llomotit tani, ky mjek (xharrah) qė ka pranuar punėn qė dy lidhje si ka me te...
"einfach" marri dhe turp dyjat s'bashku...

mo
15.06.2010, 20:01:18
me vjen mire per lirimin e shpejt te albin kurtit te cilit i deshiroj ne rend te pare shendet, dhe shpresoj shume se akte te tilla te turpshme nuk do te ndodhin ne te ardhmen.

pasiqe rremuja nuk zgjati dhe albin kurti ka vendos te i nenshtrohet votes se qytearit ateher eshte si me lehte te bisedojm mbi shpresat qe kane shpreh disa mbeshtetes te tij ketu. personalisht mendoj se albini deri me tani nuk kishte gjitheher sjellje te pergjegjeshme e te ndergjegjeshme. justifikimet dhe arsyetimet e tij shpesheher lidheshin ngushte me ambicjet e tij personale, normalisht ne emer te kosoves, popullit, leshimeve, padrejtesive etj..etj..

kur kam parasysh skenen politike kosovare keshtu shpejt e shpejt, perveq ketyre spektakleve te fundit te policise se euleshit dhe asaj vendore si dhe spektaklit pak me te vogel te albinit per pjesmarrje ne zgjedhjet e ardhshme, po gjej edhe shume ngjajshmeri tjera. nuk jam i sigurte nese e tera ka te bej me kulturen apo traditen tone por vazhdimesia politike nen moton: "one man show" mendoj se eshte shqetesuese. a nuk keni edhe juve pershtypjen se albin kurti po shkon rruges se politikaneve si:

ibrahim rugova, "one-man-show"
ramush haradinaj, "one-man-show"
nexhat daci, "one-man-show"
veton surroj, "one-man-show"
behgjet pacolli, "one-man-show"

albin kurti, "one-man-show"

nejse koha do te vertetoj patjeter por per vehte nuk shpresoj ne albin kurtin, kjo nuk ka rendesi shume, por pasiqe bera disa krahasime me duket e rendesishme edhe nje qeshtje e cila lidhet ngushte me realitetin aktual. levizja vetvendosja shenoj 5-vjetorin e saj plot mburrje per "luften e madhe" kunder unmik-ut dhe paralelisht akuza te drejterperdrejta apo te terthorta per fatmir limajn, kritikuesi i hereshem, shume para vetvendosjes, i kornizes (se harruar) kushtetuese e cila fuqizonte ne ate kohe unmik-un.

nese vazhdojm keshtu pas pak kohe do na dalin lidera te rinj te cilet pastaj do ta luftojn dhe kritikojn albin kurtin, te shpresojm se kritikat e zjarrta nuk do ti verbojn edhe ata te punojn per forcimin e kosoves apo te flasin aty ketu ndonje fjale te mire.. fatkeqesisht shumica e kosovareve jane kritikues t'rrepte si albini por te punojn per forcimin e kosoves sikur nuk e pelqejn fort..

p.s.
z.lui me gjithe respektin te lutem mos u shpreh ashtu per te nderuarin bajram rexhepi, as mua nuk me pelqeu por si duket shumekush ishte i interesuar per nje spektaker te tille, per interesa te ndryshme kuptohet por fitoren me te madhe korri padyshim albin kurti, spektakli i shkoj pershtati edhe albinit apo jo.. :)

piloti
15.06.2010, 20:52:54
Tashma disi menjeher te gjithe po behen adhurues te z.Albin Kurtit, madje edhe te till te cilet "Pamvarsin e Kosoves" e festuan edhe me muaj te tere , dhe keshtu disi po perseritet "sindromi i Liderit" tek ne Shqiptaret , mua kjo eufori nuk me pelqen asepak , pra ta leme z.Kurti te qete, te vazhdoi te punon dhe te prezenton konceptin politik per SHQIPTARET Dhe ribashkimin Kombetar .


Piloti

oktopodi
15.06.2010, 21:27:45
me vjen mire per lirimin e shpejt te albin kurtit te cilit i deshiroj ne rend te pare shendet, dhe shpresoj shume se akte te tilla te turpshme nuk do te ndodhin ne te ardhmen.

pasiqe rremuja nuk zgjati dhe albin kurti ka vendos te i nenshtrohet votes se qytearit ateher eshte si me lehte te bisedojm mbi shpresat qe kane shpreh disa mbeshtetes te tij ketu. personalisht mendoj se albini deri me tani nuk kishte gjitheher sjellje te pergjegjeshme e te ndergjegjeshme. justifikimet dhe arsyetimet e tij shpesheher lidheshin ngushte me ambicjet e tij personale, normalisht ne emer te kosoves, popullit, leshimeve, padrejtesive etj..etj..

kur kam parasysh skenen politike kosovare keshtu shpejt e shpejt, perveq ketyre spektakleve te fundit te policise se euleshit dhe asaj vendore si dhe spektaklit pak me te vogel te albinit per pjesmarrje ne zgjedhjet e ardhshme, po gjej edhe shume ngjajshmeri tjera. nuk jam i sigurte nese e tera ka te bej me kulturen apo traditen tone por vazhdimesia politike nen moton: "one man show" mendoj se eshte shqetesuese. a nuk keni edhe juve pershtypjen se albin kurti po shkon rruges se politikaneve si:

ibrahim rugova, "one-man-show"
ramush haradinaj, "one-man-show"
nexhat daci, "one-man-show"
veton surroj, "one-man-show"
behgjet pacolli, "one-man-show"

albin kurti, "one-man-show"

nejse koha do te vertetoj patjeter por per vehte nuk shpresoj ne albin kurtin, kjo nuk ka rendesi shume, por pasiqe bera disa krahasime me duket e rendesishme edhe nje qeshtje e cila lidhet ngushte me realitetin aktual. levizja vetvendosja shenoj 5-vjetorin e saj plot mburrje per "luften e madhe" kunder unmik-ut dhe paralelisht akuza te drejterperdrejta apo te terthorta per fatmir limajn, kritikuesi i hereshem, shume para vetvendosjes, i kornizes (se harruar) kushtetuese e cila fuqizonte ne ate kohe unmik-un.

nese vazhdojm keshtu pas pak kohe do na dalin lidera te rinj te cilet pastaj do ta luftojn dhe kritikojn albin kurtin, te shpresojm se kritikat e zjarrta nuk do ti verbojn edhe ata te punojn per forcimin e kosoves apo te flasin aty ketu ndonje fjale te mire.. fatkeqesisht shumica e kosovareve jane kritikues t'rrepte si albini por te punojn per forcimin e kosoves sikur nuk e pelqejn fort..

p.s.
z.lui me gjithe respektin te lutem mos u shpreh ashtu per te nderuarin bajram rexhepi, as mua nuk me pelqeu por si duket shumekush ishte i interesuar per nje spektaker te tille, per interesa te ndryshme kuptohet por fitoren me te madhe korri padyshim albin kurti, spektakli i shkoj pershtati edhe albinit apo jo.. :)


Z.mo,

Lufta perpushtet me siguri do ta ndryshoje imazhin e Albinit ,imazhin e guximitarit dhe protestuesit te paepur kunder pushtetit. Ne nje moment ai do te vije ne situate nese fiton numer te konsideruar votash qe te zgjedhe se me cilin nga keta qe sot po i kritikon dhe po i
akuzon si mos ma keq,pra me cilin te bashkohet per te marre marre pushtetin.Do fillojne pastaj pazaret per poste me nderhyrjen e nderkombetareve dhe kam frike se nuk do te shkon gjate e do te fillojne keta qe sot po e presin si shpetimtarin ta kritikojne.
E ai njesoj si hashim Thaqi do te thote se ashtu e lype interesi i Kosoves njesoj si Hashimi e Ramushi se nuk dua ta perzi Rugoven se ai nuk e kishte asgje burrin.
Politike don te thote lufte per pushtet e lakmia per pushtet nuk njeh kode morale dhe burreri por vetem interese qe ndrrojne nga dita ne dite.
Une thashe se nuk i besoj ma blanko jo Albinit por askujt.Se pushteti po i ndryshon njerzit sa nuk mund ti njohish.Mire tha Piloti Euforia eshte shenje e papjekurise sone politike, Albini duhet te pergaditet dhe te dale vete para popullit me programin dhe ekipen e vete. Une i deshiroj suksese dhe e konsideroj pozitive dhe ne te mire te Kosoves hyrjen e tij ne politike se ndryshe kritika e akuzat e tij i perngjanin si atij qe kritikon e akuzon mjeshtrit se nuk po ndertojne si duhet enuk pervilet te rendise vete tullat ne mur.

ēobani
15.06.2010, 22:01:52
gazeta express

Nga Ilir Mirena mė 15.06.2010 nė ora 12:59

Vetėvendosja! tash e tutje duhet tė mėsohet me tretmanin qė do ta ketė nė proporcion me peshėn politike. Pa dhėnė leksione cenzuruese dhe disiplinuese ndaj mediave. Ndryshe, ajo do tė prodhojė vetėm zhgėnjim pėr ata tė cilėt e shohin si njė alternativė.


Sharjet e para qė i nisi nė filizat e jetės sė saj politike, Vetėvendosja! i kishte rezervuar pėr mediat. Partia mė e re politike nė Kosovė, ditėn kur u arrestua lideri i saj, Albin Kurti, pėrmes gojės se njė militanteje cheguevariane, fyeu rėndė gazetaren e Top Channel’it, Valdete Osmanin. Ishte e pakėnaqur me raportimet e Osmanit.

Edhe ditėn tjetėr, njeriu i dytė nė Vetėvendosje!, Glauk Konjufca, shpėrfaqi nervozė e arrogancė. Edhe ky ndaj mediave. Duke i futur nė njė thes me ndėrhyrjen e policisė, ai hodhi spray’in e tij verbal mbi disa media. Mes tyre, edhe ndaj Gazetės Express. U ankua pse nuk kishim raportuar ashtu siē raporton Lėvizja e tyre nė komunikatat dhe nė gazetėn e saj katėrfaqėshe.

Duke zbėrthyer ballinėn e sė dielės nė Gazetėn Express, Konjufca i kishte bėrė asaj njė zhvoshkje paranojake. Vetėm nė njė pikė kishte tė drejtė. Aty kur fliste pėr ndėrhyrjen e redaktorėve. Express nuk bėn pėrjashtim nga asnjė medium normal, ku gjithmonė titujt dhe nėntitujt janė qėndrim i redaksisė.

“Arrestohet Kryetari i Partisė”.
“Para disa ditėsh do tė arrestohej udhėheqėsi i njė organizate joqeveritare, por tė shtunėn policia arrestoi Kryetarin e partisė mė tė re politike. Dy orė para se Albin Kurti tė lidhej nga policia, Lėvizja Vetėvendosje paralajmėroi se do tė marrė pjesė nė zgjedhjet e ardhshme. Kush po bėn show: Vetėvendosje apo Policia?”.

Ky ka qenė teksti kryesor nė ballinėn e Gazetės Express, nė pėrpilimin e tė cilit pak kontribut kam dhėnė edhe unė.

Konjufca tha se titulli i Express’it, se Lėvizja ėshtė bėrė parti politike, ėshtė nė kundėrshtim me shpjegimin qė ata e kishin bėrė nė konferencėn e sė shtunės. Nė pėrpjekje pėr t’i ndriēuar mendjet tona tė zhytura nė injorancė, ai foli edhe diēka pėr dallimin ndėrmjet garimit nė zgjedhje dhe shndėrrimit nė parti politike.

Unė nuk e di se cili ėshtė dallimi mes kėtyre dyjave, por e di njė fakt tė thjeshtė. Ditėn kur Vetėvendosje! t’i drejtohet zyrės sė Komisionit Qendror Zgjedhor, ajo do tė quhet subjekt politik. Sipas Ligjit pėr Zgjedhjet e Pėrgjithshme nė Republikėn e Kosovės, qė mbėshtetet nė Kushtetutėn e Kosovės, e kjo e fundit ėshtė derivat i Pakos sė Ahtisaarit, “subjekt politik do tė thotė parti politike, koalicion, nismė qytetare ose kandidat i pavarur”.

Mund tė emėrtohet ashtu siē duan aderuesit e saj, qoftė edhe Shoqatė Kulturo–Artistike, por brenda rregullave zgjedhore nė Kosovė, VV do tė jetė nė garė pėr marrjen e pushtetit si tė gjitha ato dhjetėra parti tė tjera politike.

E sa pėr pjesėn e spektaklit, ai ishte organizuar mjaft mirė dhe suksesshėm nga Vetėvendosja! Pėr kėtė s’kemi tė drejtė t’i shajmė. Meqė synim tė fundit, si gjithė tė tjerėt, edhe Vetėvendosja! e ka pushtetin, lejohen edhe spektaklet. Vetėm se ėshtė e pandershme prej tyre qė opinionit t’i shitet sapuni pėr djathė. Secilit qytetar qė vėzhgon proceset politike dhe luftėn qė bėjnė partitė politike pėr tė, e shtuna e Vetėvendosjes! mund t’i ketė ngjarė si pjesė e njė organizimi tė mirė medial. Bile, pėr disa orė, ndoshta ishte mbi shikueshmėrinė e Kampionatit Botėror tė Futbollit.
Pra, nga burgosja e Kurtit, Lėvizja synon tė pėrfitojė politikisht. Dihet se cili ėshtė dėmi politik nė reputacionin e brendshėm e tė jashtėm tė njė vendi nė tranzicion siē ėshtė Kosova, kur diku nė burgjet e vendit ndodhet i mbyllur kryetari i njė partie politike.

Prandaj, VV, e vetėdijshme pėr kėtė, nuk ka dashur qė kartėn e burgosjes sė Kurtit ta harxhojė mė herėt. Ajo ėshtė ruajtur pėr ditėn e 5 vjetorit, kur edhe u bė e ditur se do tė garojnė nė zgjedhjet e ardhshme. E pėrsėris sėrish, nuk shoh asgjė tė keqe dhe ėshtė mė se normale. Vetėm se, kur mediat ua zbėrthejnė veprimet e tyre politike, VV nuk duhet t’iu bjerė nė qafė.

Por, reagimi i Vetėvendosjes! ėshtė i kuptueshėm, edhe kur shan.

Si Lėvizje, ajo ka qenė e pėrkėdhelura e mediave. Brenda pesė viteve nuk ka mbetur asnjė ngjarje e Vetėvendosjes! e cila nuk ėshtė raportuar gjerėsisht nga secili medium. Qoftė edhe ato performansat banale me njė lopė me emrin e ministrit sipėr shpinės sė saj. Padyshim, si njė organizatė simpatike nė kėtė fukarallėk tė alternativave politike, ka prodhuar lajm. Edhe pse impakti i saj nė zhvillimet politike nė vend nuk ka qenė mė i vėrejtshėm se ai, ta zėmė i Igballe Rugovės.

Deri sot, VV nuk ia ka dalė qė pėr njė ēėshtje tė vetme t’i bind qytetarėt tė ndėrmarrin aksione, apo qeveritarėt vendime, nė favor tė ēėshtjeve tė cilat ishin apo janė nė fokus tė Vetėvendosjes!, ashtu siē ka bėrė secila lėvizje politike e famshme nėpėr botė. Prej aksionit tė parė para pesė vitesh, kur VV ishte deklaruar kundėr negociatave pėr statusin e Kosovės, pastaj me aksionet e njėpasnjėshme kundėr produkteve serbe, kundėr Pakos sė Ahtisaarit, kundėr decentralizimit, kundėr 6 pikėshit, etj. - asnjė prej kėtyre projekteve politike nuk ėshtė ndryshuar, suspenduar apo ndaluar si rezultat i presionit tė Vetėvendosjes!

Prandaj, ndikimi i Vetėvendosjes! nė fushėn e politikės nė Kosovė as qė mund tė krahasohet me atė qė dikur kishte Lėvizja Popullore e Kosovės, apo nė vitet e ’90 Lidhja Demokratike e Kosovės.

Nėse arsyetojmė se rrethanat historike pėr LPK’nė dhe LDK’nė ishin mė tė favorshme qė pėrpjekjet e tyre tė pėrktheheshin nė rezultate konkrete, nuk do tė thotė qė pėr Vetėvendosjen! nuk ka modele krahasimi qė mund t’i gjejmė tek lėvizjet tė famshme politike nė vende tė tjera tė botės. Mjafton tė pėrmendet Lėvizja pėr tė Drejtat Civile nė SHBA, gjatė viteve ’60, e cila ishte e fokusuar kundėr segregacionit racial. Deri sot, ndoshta tek ne diēka nuk ishte nė rregull me popullin. Apo me Vetėvendosjen! Por, prej tash mund tė mos jetė kėshtu.

Secili organizim politik ėshtė e domosdoshme t’i fillojė veprimet e tija nga gjendja ekzistuese. Thėnė shkurt, kjo do tė thotė tė punohet brenda sistemit. Pėr kėtė, Vetėvendosja! e ka bėrė hapin e parė. Dikush ka thėnė se hapi i parė ėshtė ajo qė njerėzit i frikėsohen mė sė tepėrmi. VV e ka kaluar frikėn e parė.

Mirėpo, ata nuk duhet tė klithin kundėr mediave. Siē bėri Konjufca, duke u shndėrruar nė vuvuzelė shurdhuese tė Vetėvendosjes! Tash e tutje, ata duhet tė mėsohen me tretmanin qė do ta kenė nė proporcion me peshėn politike. Sigurisht, duke hequr dorė nga leksionet e tilla cenzuruese dhe disiplinuese ndaj mediave.

Ndryshe, ajo qė do tė prodhojnė do tė jetė vetėm zhgėnjim pėr ata tė cilėt nė Vetėvendosje! shohin njė alternativė.

P.S. Vuvuzela ėshtė mjet frymor tradicional i Afrikės, qė ėshtė bėrė shumė irritues gjatė Kampionatit Botėror tė Futbollit

mo
15.06.2010, 22:40:34
z.oktopodi,
aktiviteti i vetvendosjes eshte per tu respektuar por ne fakt eshte larg, shume larg, asaj ku pretendon albin kurti dhe mbeshtetesit e tij. natyrisht se duhet te kemi mirekuptim ngase vetem 5-vjeqar jane hahahaha pak humor a! tani e tutje edhe keta do ti nenshtrohen kritikes se pamshireshme, bonuset dhe xhokerat u shfrutezuan perfundimisht, ngritja vetjake vetem duke share tjert nuk mendoj se do te sjell sukses, lypsen programe, alternative, opcione. as me protesta paqesore kunder nderkombtareve dhe paralelisht te kerkohet vetvendosje prej nderkombtarve nuk besoj se eshte ndonje alternative serioze. ne seancen gjyqesore albini nese nuk gaboj kishte nenvizuar disa here se eshte shume paqesor etj..etj..

luften per pushtet e keni pershkruar per mrekulli kisha per te shtuar vetem nje detal. ne spektrin politik kosovar misioni i disave nenkupton pushtetin si mjet per te ber kosoven shtet te njohur, respektuar e demokratik per te cilin edhe luftuan ndersa i disa tjerve ne emer te kosoves se pervuajtur te vijn vet ne pushtet e te perfundojn me artikulim te endrrave, deshirave dhe kerkesave paqesore... dhe rrjedhimisht nga te huajt do te ri-vleresohemi si popull i paafte dhe joserioz..

jam kurrshtar te dij votat e ciles parti do te shkojn ne favor te vetvendosjes apo siq e kishit ceke edhe ju cilen parti do te preferon albin kurti per ndonje koalicion etj..etj... te shpresojm se do te fillojn te sillen si te rritur e te pjekur sepse ne njeren ane duam te marrim pjese ne zgjedhje por duam te ngelim levizje tregon se ne fakt nuk e kane te qarte ēka duan dhe se perveq kritikave ndaj personave te cileve as te thembra nuk u afrohen nuk posedojn ndonje strategji te caktuar.

ka gjase se do te na argetojn politikisht keta qunat e vetvendosjes ngase bajagi kreativ jane..

Doktori
15.06.2010, 23:00:58
oktopodi

S`eshte kurrfar euforie e momentit e as rastesi perkrahja ndaj Albinit sepse Albini s`del ne skene sot!
As si lufte e lakmi per pushtet mos e shiko hapin e Albinit!

Albini ky qe eshte sot ishte edhe Para lufte, edhe gjate luftes i njejti ishte, edhe ne burgjet serbe u tregua i njejti, edhe pas lufte mbeti i njejti, edhe sot i njejti eshte......

Albini "de fakto" eshte praktikisht sot ne skenen tone politike i vetmi vazhdues dhe ruajtes i Parimeve te UCK-se, eshte i vetmi qe ruan gjalle vlerat e UCK-se dhe i vemti qe flet ne emer te shpirtit te Shqiptarit, qe flet Shqip ne skenen tone politike sot ne Kosove!

Keto qe permenda me lart as Thaqi e as Haradinaj si treguan, perkundrazi, te dyte shkelen me te dy kembet mbi parimet e UCK-s, te dyte jan shkeles te vlerave te UCK-s, te dyte jane shkeles te vullnetit te popullit, te dyte jane praktikisht shkeles te se kalueres se tyre, te dyte jane hajna te djerses se popullit etj, etj, etj...

Shikoje gjendjen dhe pozicionin tone sot, krahasoje me ate te vitit 1999!
Kosova ne leter e pavarur po, po cfar pavarsie eshte kjo!?
Kujt i duhet nje pavarsi si kjo? E coptuar nga brenda, e fyer, e dermuar, e thyer, jofunksionale?
Pse erdhem deri ketu?
C`ka eshte decentralizimi per Ty?
Ku sheh ti ne bote nje gje te tille, ti jepet komuna dhe tu falet toka e pushteti atyre(shkijeve) qe ste njohin as si shtet e as si pushtet? Atyre qe te vrane, te dhunuan, te perdhunuan, te fyen e te fyejn, te pshurrin ne qafe kur tu teket, dalin kur tu teket te rrahin e fyjn ne token tende, ne vendin tend!
Para luftes ne Mitrovice matan ibrit Shiptaret shumice kane qene! Ku jan sot ata dhe si eshte sot gjendja atje!?

A ka zot ky vend!?

Kjo eshte cmenduri?
Kjo askund ne bote s`ndodhe.
E kete Hashimi e ka lejuar dhe ndertuar!
Personalisht Hashimi qendron prapa te gjitha kontratave dhe vendimeve te bera 11 vitet e fundit ne Kosove! Dhe te gjitha pa referendum, pa pyet popullin e vet, pa pyet askend!!!
Politika sbehet me Bythe por me Tru i nderuar!

Mos ti numroj tjerat, shkatrrimin e pasurise se popullit permes "privatizimit" te Hashes, hajnine e pafund, varferin ekstreme, kaosin, xhunglen institucionale, ikjen e trurit nga Kosova etj etj etj...
Nje dhembje e pafund tash e 11 vjet.Tash e 20 vjet. Tash e 100 vjet.....
Kjo duhet te ndryshoj!
Ka apo ska ardhmeri ky popull!?

Amerikanet me miqt e tyre skan hy ne lufte ne Kosove per ta bashku Kosoven me Serbin por per ta ndare nga Serbia!
Kete shance historike qe kemi per ta zgjedhe qeshtjen tone kurr se kan pas Shqiptaret!
Qe se paku 13 vite publikisht ekziston plani i CIA-s dhe sherbimeve Britanike e Gjermane per bashkimin e Shqiptarve, per zgjedhjen e qeshtjes se tyre!
Kete shance Historike po e shkatrron Hashimi!Z.mo,

................ E ai njesoj si hashim Thaqi do te thote se ashtu e lype interesi i Kosoves njesoj si Hashimi e Ramushi se nuk dua ta perzi Rugoven se ai nuk e kishte asgje burrin.
Politike don te thote lufte per pushtet e lakmia per pushtet nuk njeh kode morale dhe burreri por vetem interese qe ndrrojne nga dita ne dite.
Une thashe se nuk i besoj ma blanko jo Albinit por askujt.Se pushteti po i ndryshon njerzit sa nuk mund ti njohish.Mire tha Piloti Euforia eshte shenje e papjekurise sone politike, ..........

oktopodi
15.06.2010, 23:19:42
Sonte ishte nje interviste me Albinin Kurtin ne Top News te cilen nuk e percolla prej fillimit se nuk e dija se ishte,por e degjova qendrimin dhe zgjidhjene Albinit lidhur me qeshtjen me te nxehte te Kosoves ,lidhur me Veriun e Kosoves.
Te me falin adhuruaesit dhe perkrahesit e Albinit por me duhet te them troq se Albini tani
mbas daljes ne skenen politike duhet te mendoje tri here para se krijohet konfuzion.Ne pyetjen e gazetares se si do te shtrije sovranitetin dhe funksionimin e shtetit ligjor te Kosoves ne veriun e saj ? Albini thote se kejo sipas arrihet duke kthyer dy punktet e djeguar kufitare ne kufije me Serbine duke caktuar edhe nga 100 police per secilin punkt nga 500 policet qe do merreshin nga nje nga secila familje shqiptare e veriut te Kosoves.

I kerkoj falje Albinit nese nuk e kam kuptuar mire ,por me duhet ta kontestoj kete zgjidhje si apsurde ,njejte si zgjidhja e Ramushit i cili e shihte zgjidhjen duke u dhene serbeve te veriut te Kosoves nga 2000 Euro qe te pranojne sovranitetin e saje.
Nuk besoj se Albini i cili e din shum mire realitetin e Kosoves mund te besoje se mund te vendoset ne jurisdikcionin e Kosoves Veriu i saje me 500 police te pa trainuar ,kur dihet se atje veprojne strukturat e sigurimit dhe ish njesite kriminele serboqetnike te luftes .
Te largoshe nderkombetaret dhe te pretendoshe se do te shtrihet sovraniteti i Kosoves ne veri te saje me 500 police nga veriu i Koosves ??!! Nuk mund ta kuptoj fare,po nese atje ka mijera kriminele te rryer nga lufterat nga ish njesite paramilitare dhe ushtrine e xhindarmerine serbe ne kufi qe nuk mbrohet ,a nuk do ti bejme mish per topa keta 500 djeme dhe pozicuioni i Kosoves do te keqesohet e dhe me shum?!

Albini duhet te konsultohet me ata qe e njohin me mire lemine e sigurise dhe mbrojtjes sepse mua me tingelloj si apsurde zgjidhja qe dha per veriun e Kosoves.

Doktori
15.06.2010, 23:37:34
Se kam pa Intervisten e Albinit por po e dha mendimin tim!

Ky duhet te jete fillimi i zgjedhjes per mua...

-Duhet te veproj ligji!
-Tu kthehen pronat shqiptarve dhe te mundesohet kthimi i shqiptarve ne shtepit dhe pronat e tyre ne veri te lumit Iber!
-Duhet tu merret e drejta e qendrimit aty te atyre(shkijeve) qe aty erdhen pas vitit 1990!
Ata duhet te kthehen andej nga kan ardhur.
-Duhet te nxirren para ligjit nje pjese e banditve shkije ne veri te lumit Iber cofte per te kalueren e tyre kriminele gjate luftes, coft per te kalueren e tyre kriminele pas lufte! Fakte ka sa te duash, dihen saktesisht kush jane ata!
-Duhet te rivendoset ligji dhe ti kthehet popullit Kompleksi i Qendres spitalore ne veri te lumit Iber ne Mitrovice, te kthenen mjeket tane dhe personeli yne shendetsor aty ku kan punuar edhe deri pas lufte. Aty ka punuar pas lufte edhe z.Bajram Rexhepi, edhe bashkeshortja ime, edhe shume miq qe kam atje...

Ky eshte fillimi i zgjedhjes per mua.
Eshte shume drejte dhe dicka shume e realizueshme...
Nese realizohen keto qe thash, shqiptaret ne veri te lumit Iber ne Mitrovice behen shumice!
Hapat tjere duhet te pasojne me vone, ndersa strategjia e politikes Shqiptare duhet te orjentohet sidomos ne marrjen e lumit Iber dhe Rezervoarit te Gazivodes sepse ajo eshte me jetikja tash per tash kur dihet se jeta e popullit Shqiptare ne Kosove deri ne Prishtine dhe e tere popullata e Drenices jane direkt te varur nga ky lume!

Nese sarrihen keto pika dy vitet e ardhshme duhet te mendohet ne zgjedhje ushtarake!Sonte ishte nje interviste me Albinin Kurtin ne Top News te cilen nuk e percolla prej fillimit se nuk e dija se ishte,por e degjova qendrimin dhe zgjidhjene Albinit lidhur me qeshtjen me te nxehte te Kosoves ,lidhur me Veriun e Kosoves.
Te me falin adhuruaesit dhe perkrahesit e Albinit por me duhet te them troq se Albini tani
mbas daljes ne skenen politike duhet te mendoje tri here para se krijohet konfuzion.Ne pyetjen e gazetares se si do te shtrije sovranitetin dhe funksionimin e shtetit ligjor te Kosoves ne veriun e saj ? Albini thote se kejo sipas arrihet duke kthyer dy punktet e djeguar kufitare ne kufije me Serbine duke caktuar edhe nga 100 police per secilin punkt nga 500 policet qe do merreshin nga nje nga secila familje shqiptare e veriut te Kosoves.

I kerkoj falje Albinit nese nuk e kam kuptuar mire ,por me duhet ta kontestoj kete zgjidhje si apsurde ,njejte si zgjidhja e Ramushit i cili e shihte zgjidhjen duke u dhene serbeve te veriut te Kosoves nga 2000 Euro qe te pranojne sovranitetin e saje.
Nuk besoj se Albini i cili e din shum mire realitetin e Kosoves mund te besoje se mund te vendoset ne jurisdikcionin e Kosoves Veriu i saje me 500 police te pa trainuar ,kur dihet se atje veprojne strukturat e sigurimit dhe ish njesite kriminele serboqetnike te luftes .
Te largoshe nderkombetaret dhe te pretendoshe se do te shtrihet sovraniteti i Kosoves ne veri te saje me 500 police nga veriu i Koosves ??!! Nuk mund ta kuptoj fare,po nese atje ka mijera kriminele te rryer nga lufterat nga ish njesite paramilitare dhe ushtrine e xhindarmerine serbe ne kufi qe nuk mbrohet ,a nuk do ti bejme mish per topa keta 500 djeme dhe pozicuioni i Kosoves do te keqesohet e dhe me shum?!

Albini duhet te konsultohet me ata qe e njohin me mire lemine e sigurise dhe mbrojtjes sepse mua me tingelloj si apsurde zgjidhja qe dha per veriun e Kosoves.

piloti
15.06.2010, 23:52:41
hajde de hajde de , hajt Rugovista hajt , tani turr e te Albini ,hehehe, po ngadale ej,

ani rugovistat , pacifistat, mos e ngritni koken more te mjer, more rob te paras ,

tani edhe kta Albini,Albin, o z. Mo pasha besen ti je gjenial.... i vetmin ti je ai i cili e di se qka esht realiteti....


piloti

oktopodi
16.06.2010, 00:05:19
Se kam pa Intervisten e Albinit por po e dha mendimin tim!

Ky duhet te jete fillimi i zgjedhjes per mua...

-Duhet te veproj ligji!
-Tu kthehen pronat shqiptarve dhe te mundesohet kthimi i shqiptarve ne shtepit dhe pronat e tyre ne veri te lumit Iber!
-Duhet tu merret e drejta e qendrimit aty te atyre(shkijeve) qe aty erdhen pas vitit 1990!
Ata duhet te kthehen andej nga kan ardhur.
-Duhet te nxirren para ligjit nje pjese e banditve shkije ne veri te lumit Iber cofte per te kalueren e tyre kriminele gjate luftes, coft per te kalueren e tyre kriminele pas lufte! Fakte ka sa te duash, dihen saktesisht kush jane ata!
-Duhet te rivendoset ligji dhe ti kthehet popullit Kompleksi i Qendres spitalore ne veri te lumit Iber ne Mitrovice, te kthenen mjeket tane dhe personeli yne shendetsor aty ku kan punuar edhe deri pas lufte. Aty ka punuar pas lufte edhe z.Bajram Rexhepi, edhe bashkeshortja ime, edhe shume miq qe kam atje...

Ky eshte fillimi i zgjedhjes per mua.
Eshte shume drejte dhe dicka shume e realizueshme...
Nese realizohen keto qe thash, shqiptaret ne veri te lumit Iber ne Mitrovice behen shumice!
Hapat tjere duhet te pasojne me vone, ndersa strategjia e politikes Shqiptare duhet te orjentohet sidomos ne marrjen e lumit Iber dhe Rezervoarit te Gazivodes sepse ajo eshte me jetikja tash per tash kur dihet se jeta e popullit Shqiptare ne Kosove deri ne Prishtine dhe e tere popullata e Drenices jane direkt te varur nga ky lume!

Nese sarrihen keto pika dy vitet e ardhshme duhet te mendohet ne zgjedhje ushtarake!

Pajtohem plotesisht me keto qe shkruan , si thone ne kengen po e dime mire ,por zeri nuk po na shkon. Ne veri te Kosoves duhet veprua si Tuxhmani qe ua beri ne gusht te vitit 1995 ne akcionin OLUJA ku per tri dite i shperlau me kriminela e me krejte nga ajo pjesa qe e mbanin te okupuar .Por per kete nuk mjatojne 500 as 5000 vete. Mbi 300.000 vete i ka pase te mobilizuar Tuxhmani ne ate akcion .Te gjithe e kem te kjarte se serbet me vullnet e me te mire kurre nuk do te pranojne pushtetin e Prishtines.

Une e degjova nga goja e Albinit kete zgjidhje per veshjen police te nga nje anetari te seciles familje shqiptare te veriut te Kosoves.Kur kemi parasysh se Albini angazhohet per largimin sa me te shpejte te nderkombetareve nga Kosova, une shtroj dilemen a shkojne keto dyja bashke ne rrethana ne te cilat gjendemi?
Se nuk besoj se ka mbete pa u rregulluar ajo pune per 500 vete te armatosur. me duket si shum e thjeshte.Per te filluar f mjaftojne edhe 5 vete,por si do te perfundoje se nuk kemi perballe qetat e engjujve por djajte me te zi qe ka njohur njerzimi.Ēka do te ndodhe me shqiptaret ne ate pjese dhe mund te perfundoje e gjithe kjo?

Albini tani qe ka hyre ne politike duhet te ndrroje pak sa retoriken dhe te paramendoje veten si president apo kryeminister e jo ma ne rolin qe ka pase deri sot.

Podrima-No
16.06.2010, 08:26:27
Une nuk jam aspak i gezuar qe eshte liruar Albin Kurti sepse ende jam i hidheruar se pse u burgos. Ligji eshte ligj, ok por burgosja ne ate menyre e Albin Kurtit me agresoj mua shume.
Une nuk verejta kurrfare dallimi mes arrestimit te Albin Kurtit nga milicia e Millosheviqit ne vitet e 90,ta dhe ketij arrestimi nga policia e Kosoves.
Keto sjellje brutale, kete korrupcion ne populli do ta denojme ne menyre BRUTALE ne zgjedhjet e ardhshme.
Jo vetem une qe do te votoj per Albin Kurtin por edhe familja, besa edhe ata qe i njoh do ju sugjeroj te votojne per Albin Kurtin.

Votoni per Albin Kurtin per nje Kosove ndryshe!

ps. Nuk jam kane kurre anetare i asnje partie, kush punon drejte ja jape voten.

Katrahura
16.06.2010, 09:28:11
Une nuk jam aspak i gezuar qe eshte liruar Albin Kurti sepse ende jam i hidheruar se pse u burgos. Ligji eshte ligj, ok por burgosja ne ate menyre e Albin Kurtit me agresoj mua shume.
Une nuk verejta kurrfare dallimi mes arrestimit te Albin Kurtit nga milicia e Millosheviqit ne vitet e 90,ta dhe ketij arrestimi nga policia e Kosoves.
Keto sjellje brutale, kete korrupcion ne populli do ta denojme ne menyre BRUTALE ne zgjedhjet e ardhshme.
Jo vetem une qe do te votoj per Albin Kurtin por edhe familja, besa edhe ata qe i njoh do ju sugjeroj te votojne per Albin Kurtin.

Votoni per Albin Kurtin per nje Kosove ndryshe!

ps. Nuk jam kane kurre anetare i asnje partie, kush punon drejte ja jape voten.
Podrime,me vend e ke...
Mjaft na krypen me rrena prej pas luftes e knej edhe LDK-ja,edhe PDK-ja,edhe AAK-ja...

Zanzi_Djali
16.06.2010, 09:44:28
per her te par votova ne jeten time dhe voten ja dhash krahut te luftes Hashes, mo per ymer te vet ska me marr vot prej meje...asnjo deri me sot qka ishin ne skenen politike prej qeveris se perkohshme e deri sot....

i vetmi King Albin Kurti, edhe ska nje her per nje her, por nese gabon edhe ky edhe e shet b...(deri sot se ka bo ne asnje moment gje qe dyshoj se do ta boj ) por nese e shet njojt e ka si hashimit qe ja dhash selamet edhe rambos....

Edhe me kan si Albini asnje prej ktyre qka kan honger m deri tash nuk i futi ne kualicion hiq... hajnat,zaten edhe ka pas thene ...qe nese e marr voten e popullit qeveris si qenat mi shti ne burg edhe me jaq u marr krejtv pasurin djersen e popullit me ja kthye popullit e hajnat ne burg.

bluai
16.06.2010, 11:49:07
Z.Qobani pasi lexoj dhe informohem mbi ndodhit kudo ne Bot por edhe tek ne .Kam lexuar dje nje artikull te Z.Shkelzen Maliqit me temen .Kurti nen ombrellen e Ahtisarit .Dhe disa shkrime te cilat percjilen ne ket gazet dhe gazetat te cilat pretendojn te jen te pavarura .
Esenca e krejt ngjarjeve eshte se levizja VV ka vendosur me mar pjes ne proceset zgjedhore dhe si e til ka pranuar ftesen defakto te hyrjes ne "rrethin vicioz'' siq thot Kryeministri z.Thaqi .Pra ftesa me hy ne ate rreth eshte se vet fjala eshte ne nje cirkull rrethi ku askush smundet te dal nga suaza e rretheve te cilat jan krijuar me ligjet dhe Kushtetuten Ahtisariane te cilen e Kundershton VV por edhe shumica e popullit .Po te dilet e te behej rreferendumi ateher Kjo kushtetut do hiqej dhe do psonte ndryshimi .Por "rrethi vicioz "qendron ne ate kornizan e mbikqyrjeve dhe rezolutave relevante te cilat i ka parashtuar Europa e perkrahur nga SHBA dhe e pranuar dhe e votuar ne parlament .Me ftesen e parlamenti pra kemi edhe Eulexin ktu kemi edhe Unmikun ktu kami ICO dhe PUN dhe shum organe te cilat jan ne vet kushtetuten e Kosoves .Deri dje levizja VV ka ber disa aktivitete dher eshte mundu ne nje form te ndroj ket gjenje .Po kjo gjenje smundet te ndroj asesi deri sa te permushen kerkesat te cilat jan parapa me ato detyrime te dala nga marveshjet e te neshkruara nga faktoret vendor dhe nderkombetare .Levizja VV e kan perndjekur e sidomos liderin e tyre Z.Kurtin .Te zam se ai mer pushtet si do relizoj a premtimet e dhena .Z.Kurtri me levizjen e vet ska me mujt me ndru asgje nga sqena politike dhe do jet nje nder ngransi apo me mir me than lepirsi i fjalve te veta qe ka dhen ne vazhdim e siper dhe me deklarimin e fundit se do hy ne politik si parti ai vetvetes ja ka ba fundosjen e nje levizje simpatike dhe te perkrahur ne popull .Ju si gazetar, normal nese keni guxim me tregu se si intervenun ate dit policia .Me pas qen ne vendin e ngjarjes siq kam qen aty un prezent ateher ai intervenim mundesh me krahasue me intervenimin e policis Serbe para lufte aty ka mungu vetem nje sen qe tja vejn flaken shtepis dhe ishte ber identike me intervenimet qe jan ber neper shtepiat e shqiptareve para lufte .A eshte dashur qe Z.Kurtin te burgosin apo jo un ate e kam then kaher por nuk do e perseris .Personifikimet dhe ideologjizmat liderizmat dhe krahasimet e bera neper media jan shum cinike dhe nuk i bejn nder askujt dhe te shkrush per realitetin ktu eshte shum shtir sepse njerzit e dashuruar ndaj liderizmave qe behen ne ket rast edhe me Albinin sjan te mira .Kosoves sju vyn lider ju vyn projekte dhe perkrahja e programeve te kjarta nga vendi dhe nga vet populli vet sovrani .Deri sa te kem rezolutetn 1244 ajo smun te zhbehet as smund te hedhet ne referendum .Kjo gjenje faktik eshte evidente dhe as Albini as Hashimi as Ramushi dhe askush smundet te ndroj ket fakt .Kemi pra nje Korniz kushtetute dhe nje Pavaresi te mbikqyrur me plot detyrime dhe deri sa te plotesohen kto detyrime te cilat gjenden ne ate "Rrethin vicioz '' ne te cilen tash me Albini do hy dhe ska me mujt me te del nga ai rreth por as te bej ndoj ndryshim te cilin ai proklamohet me levizjen e VV dhe ai e din se ne sistemet prurale ku smundet askush te fitoj 50% e votave lindin koalicionet dhe si rezultat i koaliconeve ai detyrimisht duhet te ndroj edhe agjenden siq kan ber shum parti dhe po ndrojn agjenden ne baz te apetiteve pushtetutare te cilat vin si rezultat i moszbatimit te projekteve te paramenduara nga partit dhe te ndruara per shkakt te faktorve te cilat jan evident .Pra me shkru per ket duhete me shkru shum faqe .Por do thoja kur dikush mundohet te qes hi pluhur syve rreth reales ai mundohet te shtermoroj dhe te tregoj kinse izmat e vet dhe kur po te njejtit hyn ne ate ''Rrethin Vicoz "qdo sen ndryshon ndryshojn qendrimet ndryshojn veprimet dhe tek e fundit nese psh Z.Kurti behet Kryetar vendi apo Kryeminister i Kosoves ai doemos duhet te pranoj dokumetet e neshkruar nga qeverit e meparme nga zotimet qe jan neshkruar ne emer te Kosoves .Pra blamazhet prallat e vv do ju vie fundi ate dit kur ne zgjdhje te krijohen Koalicone apo jo koalicone si te veme kur te hyn ne ate "Rrethin vicioz '' ateher do behet peng i ati Rrethi dhe sdo muj te ndroj asgje nga faktet relevante qe gjenden ne agjenden europiane dhe Ahtisariane te mbikqyrjeve nga Eulexi qe dje e Burgosi dhe e denoi Z.Kurtin i cili proklamon se nuk e njeh euleksin por me vet ate se VV do mer pjes ne zgjedhje ajo apriori edhe pranon ligjet te cilat jan tash aktuale ne Kosove pranon Pakon e ICO .Sa do te deklarohen ata se jan kunder tyre ata defakto kan hyr ne gar per pushtet qe do thot se do zbatoj ligjet qe i ka neshkruar organet me te larta nderkombetare dhe vendore .Andaj bllamazhet prallat e VV mund te them lirhshem do i vie fundi .Justifikimi do jet i njejti si i partive tjera se ata "besojn " ne bashkesin nderkombetare dhe se si te til Kosova po rrugeton drejt prosporitetit te bashkimeve dhe imeve tjerea te arsenalit te idilizmave dhe realiteti mbet i hidhur qe Kosova prap edhe me VV ne pozit a opozit do jet e mbikqyrur dhe e dirigjuar nga faktoret relevant qe vin si detyrime nga vet Kushtetuta e Kosoves.VV se pari duhet rezuar Kushtetuten e me rrezue ket kushtetut nenkuptohet edhe hyrja ne nje rrugetim te tjera tash spo du me elaboro tek e qysh por ket e kam then dhe do e them se VV dhe askush ska me muj te heq rezolutetn 1244 qka nenkupton Integritetin teritorial te Serbis mbi Kosoven .Pra krejt kjo katrahur eshte nje mashtirm epokal dhe historik i nje rrobrie nen ombrelen e "miqeve " tan te cilve ju "besuam '' por ata na len qaty ku jem tash te varur dhe te dirigjuar nga jasht e ne si gjitheher kacafytemi per gjeart irelevante qe nuk qojn pesh te thenjeve bombastike apo citimeve te frazave te kota qe smundet te realizohen sa do te perpiqesh te ndrohen gjanat .Pra kjo ska fund pra vet shkresa eshte nje "rreh vicoz'' dhe un i them Z.Kurtit mir se erdhe ne "Rrethin vicoz " te Kosoves.
me nedrime
bluai

Bresalci
16.06.2010, 14:35:21
I gjithė populli e ka pėrkrahur Albin Kurtin sepse tė gjithė e dinim se ishte njė aktakuz politike dhe e montuar nga unmiku-euleshi. Ato pamje nė tv ishin rrėnqethse qė askush nuk dėshiron ti shoh. Dhuna e policis ishte e tepruar dhe shpresoj qė ata polic qė kanė tejkaluar normat e lejuara tė ndėshkohen.
Njė gjė nuk e kam kuptuar nga Albini pse nuk ju pėrgjigjė ftesės sė gjyqit edhe pse ishte i montuar. Ku ishte qėllimi i Albinit? Ai e dinte se nėse nuk i pėrgjigjet ftesės heret a von do tė arrestohet.
Pse Albini i vuri nė gjendje tė pa lakmueshme politikanė dhe policėt e Kosovės PSE ? Tė gjithė politikanėt edhe Bajram Rexhepi ėshtė deklaruar publikisht se ėshtė i bindur nė pafajsin e Albinit. Edhe Fatmiri dhe Ramushi ishin tė ftuar nė gjyq tė montuar por ata ju pėrgjigjen ftesės dhe triumfuan, e sakrifikuan veten pėr mos ta vėnė Kosovėn nė pozit tė pa lakmueshme. Pse Albini nuk e bėri njė gjė tė tillė Pse? Ne e dimė se shumė gjėra nuk janė nė rregull por shteti duhet respektohet dhė pėr hir tė tijė nga njėhere edhe duhet tė sakrifikohemi.
Kush sa fitoi e sa humbi nė kėtė rast, mė sė miri ishte tė pėrgjigjej Albini.

Krahasimet:
Shumė larg paskni shkue amo disa shumė e paskan teprue.
Halooooo a jeni nė vete apo jo, si mundeni ta krahasoni Albin Kurtin me Komanandantin Legjendar Adem Jasharin. Ju lutem mos u bėni disa ma katolik se Papa. Nuk ėshtė njejt si tė protestosh (ani mo tash pas 1999), si me luftue me gjithė familjen kunder okupatorit shkja.

Disa kėtu nė kėtė forum e pėrkrahin Albinin vetem e vetem pėr t“iu kundėrvy qeverisė.
Unė njoh shumė pėrkrahės tė Albinit qė gjat luftės ishin ik byth se tė lash e tani mė bėhen patriota me bateri.
Unė po e shoh se disa po ngurojn tė shkruajn, tė themė tė drejtėn edhe unė u durova deri tani, por tani do tė them se kjo ėshtė e pa durushme.

Unė jamė pėr bashkim Kombėtar dhe do tė jemė deri nė frymen e fundit.

Tė jeni tė bindur se shumė pėrkrahės tė Albinit nuk janė pėrkrahės tė Bashkimit Kombėtar.
Ajo qė mė neverit mė sė shumti ėshtė kur dėgjoj konferencat e shtypit kur Albibni, Glauki e disa tė tjerė i quajn themeluesit dhe bartėsit e UĒK-sė tradhtar.
Ku bazohen kėta zotėri ta quajn Jakup Krasniqin,Hashim Thaqin, Fatmir Limajn etj. tradhėtar ku? ME THUANI KU?
Unė kamė pėrkrahur Albinin pėr shumė qėshtje por me fjalorin e tijė se tė gjithė janė tradhtar nuk e pėrkrahi.
Sa i pėrket paralajmrimit pėr hyrje nė zgjedhje e ardhshne parlamentare e pėrshėndes, por jamė kurioz si do e shpjegon Albini atė Gomarin voto pėr mu.
Populli ka qenė dhe ėshtė kundėr burgosjes dhe gjykimit politik tė Euleshit ndaj Albinit, por kjo nuk do tė thotė qė do ti votoj ata qė i quajn tradhėtar themeluesit dhe bartėsit e UĒK-sė.

Me breza tė tėrė jemi pėrpjekur dhe kemi arritur njė gjysmė lirie dhe duhet tė punojm nat e dit qė ta bėjmė tė plot.
Mijėra familje tė dėshmorve duke u nisur nga Familja e shejt e Adem Jasharit e respektojn kėtė qeveri edhe pse nuk ėshtė perfekte por e pėrkrahin. E pėr krahin sepse tė gjithė e dim si jemi, me ndėrkombtarė mbi kokė dhe duhet pėrkrahur qeverin pėr tė bindur bashksin ndėrkombtare se ne mundemi tė qeverisim pa ta. Ekjo arrihet vetėm me punė dhe jo konferenca tė pa kuptimta tė opozitės dhe kush do qofshin ata qė janė nė gjendje ta shkatrrojn edhe kėtė gjysmė shteti vetėm e vetėm pėr tė ardhur nė pozit.
Tė gjithė ata qė e dojn dhe e qmojn kėtė shtet, duhet ta kuptojn se nė pushtet vihet vetėm me voten e popullit.

Nositi
16.06.2010, 15:47:47
Atėherė, nė njė vend:

- ku Euleshi vjen nė shtėpinė tėnde me ftesėn tėnde dhe nuk tė njeh as si kolibė,
- ku pavarėsia ėshtė mė shumė kuptim nė letėr,
- ku sundojnė tri pushtete (dy tė huaja e njė vendore) dhe nuk dihet kush ėshtė sovrani,
- ku miratohet “Pakoja e Ahtisarit” pa u lexuar fare dhe ku kushtetuta e ligji nuk shtrihen nė rreth 30% tė territorit tė Kosovės as sot e asaj dite,
- ku populli shumicė nuk pyetet pėr asgjė,
- ku njė grusht turq (?) tė Prizrenit ta “shkėrdhejnė” simbolin e historisė kombėtare nė stemėn e komunės,
- ku 10% e minoriteteve kanė tė rezervuara “me tapi” 20 vende (10 pėr serbėt e 10 pėr tė tjerėt) nė parlament dhe ku po qėllove serb “me fat” mund tė bėhesh deputet apo edhe ministėr me 70 vota,
- ku parlamenti (legjislativi) kontrollohet nga ekzekutivi (qeveria) dhe ku mund tė jesh deputet e ministėr ose zėvendėsministėr nė tė njejtėn kohė,
- ku presidenti, kryeparlamentari, kryeministri,deputetėt, ministrat, zv.ministrat e zyrtarėt tjerė shtetėror mund tė marrin dhe marrin deri nė 3 paga nga buxheti i shtetit,
- ku "mbretėrit e vegjėl” mund t`ia rrisin “me ligj” pagat e benefitet vetes sa tė duan e sa herė tė duan,
- ku oligarkia ankohet se s`ka para, por gjithherė kemi suficit buxhetor nė mungesė tė hartimit tė projekteve zhvillimore,
- ku komuna ia vė shulin derės dhe shkojnė kolektivisht nė det me paratė e popullit,
- ku klientė tė “shtėpive rozė” janė edhe oligarkėt shtetėror e deri edhe policėt,
- ku “mbretėrit e vegjėl” nuk e lėshojnė nga goja atė sintagmen e tejkaluar “askush mbi ligjin”, e ndėrsa nuk e thonė kurrė kėtė tė renė “as unė mbi ligjin”,
- ku mė shumė frikėsohen prej drejtėsisė gjyqtari e prokurori se krimineli,
- ku deputetėt e pensionojnė “me ligj” veten me 50 vjet e 50% tė pagės sė fundit, kurse nėnave ua “miratojnė” vetėm 3 muaj pushim lehonie me pagesė, aniqė nataliteti po bie dukshėm nė Kosovė,
- ku 2 mijė e ca njerėz me uniforma e pa armatim quhen “ushtri” (lexo: FSK),
- ku pėr njė palė tabela tė veturės pritet mė shumė se 3 muaj, e pėr njė certifikatė lindjeje njė javė,
- ku mund tė punėsohesh (qoftė edhe pastrues e portir nė ndonjė institucion) vetėm nėse je “kabile” e “mbretėrve tė vegjėl”, nėse je sa mė i paditur, nėse ke para ta blesh vendin e punės, madje edhe postin sepse diplomat e dituria nuk tė kryejnė punė edhe nėse je Ajnshtajn,
- ku pensionisti merr 70 euro e drejtori i Trustit Pensional rrumullak 5500 euro,
- ku populli i shkretė merret me politikė e politikanėt me biznes,
- ku policia futet nė grevė pėr paga tė ulėta,
- ku korrupsioni fillon nga portiri e deri te presidenti i vendit,
- ku edhe pėr tė fjetur me gruan duhet konsultuar rezoluten 1244 dhe duhet pyetur edhe Brukselin se mos na zemėrohen pse nuk i paskemi pyetur edhe pėr atė nevojė,
- ku presidenti e kryeministri i “drejtohen popullit” me rast e pa rast dhe atė me fjalimet e kopjuara dhe tė pėrkthyera tė Gjorgj W. Bushit,
- ku mjafton tė dijsh anglisht dhe je vetė nėna e tė gjithėditurve,
- ku asfali i ri nuk mban mė shumė se dy vjet,
- ku fabrikave tė “privatizuara” u ngjitet dryri e punėtorėt shqelmohen nė rrugė,
- ku tokat e bukės “blihen” nga “mbretėrit e vegjėl” dhe mė pas shndėrrohen nė “Range” pėr kalėrimin e kuajve,
- ku nė PTK e Aeroport mund tė punėsohesh pa konkurs vetėm nėse je nga Malisheva, ose ku mund tė marresh licencė taksie pėr krejt Kosovėn nėse je djali i Fatmir Sejdiut,
- ku duhet tė jesh babai i Fatmir Sejdiut pėr t`iu hequr emri Azem Galicės dhe pėr tė marrė emrin tėnd shkolla,
- ku tė lėshohet leje pėr ndertim shtėpie edhe aty ku nuk jepen leje, por duhet tė jesh kryeministėr ose zėvendės i tij,
- ku “mbretėrit e vegjėl” me akraballėk e bosa mafiesh pijnė edhe qumėsht zogu, e 80% e popullit jeton nė varfėri,
- ku tė jesh i arsimuar, i ditur, profesionist i regjur, njeri i sinqertė e atdhetar i devotshėm, nuk ke shans tė dalėsh nė sipėrfaqe dhe je edhe objekt talljeje,
- ku tė jesh mėsues, mjek, intelektual e ke tė parashkruar tė jesh fukara,
- ku “mbretėrit e vegjėl” dhe familjarėt e tyre blejnė diploma akademike edhe nepėr kiosqe,
- ku mjeku bėhet ministėr i policisė e kontabilisti drejtor i spitaleve tė QKUK-sė,
- ku riciklohet njėri e vjen tjetri, shumė mė i zi i riu se i vjetri,
- dhe defintivisht, nė njė vend si Kosova ku ministėr mund tė bėhet (prapė) Astrit Haraēia, e njė ditė (nė bazė tė “rotacionit”) ndoshta edhe Haxhi Mėrxha, pastaj ku zv.drejtor i televizionit publik (lexo: proqeveritar) RTK bėhet edhe Mentor Shala, po pse jo nesėr mund tė bėhet edhe Sahiti me fyll…

…Pra, kėto janė vetėm disa prej arsyeve pse sot nga pjesa dėrmuese e popullit Albin Kurti shihet si shpresė dhe dritė nė fund tė tunelit. Dhe jo vetėm Albin Kurti, por si shpresė dhe dritė nė fund tė tunelit mund tė shiheni edhe ju z.mo e z.ēobani (nuk ua them me cinizem) poqėse shpallni njė organizim politik qė nuk e pėrkrahė dhunėn ndaj popullit tė vet, paligjėsinė, korrupsionin, krimin e organizuar, diskriminimin dhe mjerimin e popullit e tė vendit…

Edhe diēka sa pėr kthim kujtese. Njoh disa njerėz qė dikur nė kėtė Forum shkruanin me plot gojė pėr patriotizmin, Kosovėn dhe shqiptarinė, e sot janė deputetė nė Parlamentin e Kosovės. Nuk me ngelėt hatri pėrse nuk kthejnė ndonjėherė kėtu tek “shoqėria e vjetėr” (qoftė me njė pėrshėndetje kurtoaze), por nuk i dėgjova kurrė ta dėshmojnė patriotizmin e tyre dhe atė “dashurinė zjarrtė” ndaj Kosovės nė foltorėn e Parlamentit. Pastaj, me ngelėt hatri nė heshtjen e Jakup Krasniqit karshi dhunės ndaj Albin Kurtit, kur kujtoj se Jakupi ishte zėdhėnės i UĒK-sė nga malet e Berishės e po atė detyrė e kryente Albin Kurti nė Prishtinė para tytave tė eskadroneve serbe. A po shihni sa keq na janė ndarė sot rrugėt...

Unė jam i vetėdijshėm se politika nuk ka fytyrė, por janė morali, sinqeriteti dhe ndėrgjegja e njeriut politikan ato qė i japin fytyrė politikės. Ish kryeministrit Agim Ēeku (nė kohėn kur sondazhet e nxirnin tė parin personalitet nė vend) iu dogj pėrgjithmonė mė 10 shkurt 2007 karta e karrierės politike dhe i tėrė kontributi i tij dhėnė nė UĒK aty kah muzgu i luftės… Hashimit do duhej t`i shėrbente si leksion pėsimi i Agim Ēekut (le t`mė fal Agimi qė e pėrmenda si shembull)!

… Do tė bluaja edhe ndonjė radhė, por ēuni im mė ėshtė kacavarur mbi karrige: “babi, ma liro kompjuterin se na lodhe bėthen me politikė”, po mė thotė. Epo ėshtė akoma i vogėl pėr tė kuptuar se babi ka hall tė nesėrmen e tij mė tė mirė, qė s`po shihet as nė sfond…

Para se tė ikė, do doja tė lė njė porosi optimiste: “Mbretėrit e vegjėl” nuk duhet t`i frikėsohen Albin Kurtit, ky nuk ka pėr qėllim t`ua marrė pushtetin (qė faktikisht as nuk e kanė) por po lufton t`i bėj tamam Mbretėr me shtet e pushtet, siē ka hije!

Do t`i kthehem prapė debatit, sapo tė mė vije rendi i minutave tė mijė nė kompjuter… Deri atėherė iu lė mė shėndet!

Lui
16.06.2010, 19:07:06
vazhdimesia politike nen moton: "one man show" mendoj se eshte shqetesuese. a nuk keni edhe juve pershtypjen se albin kurti po shkon rruges se politikaneve si:

ibrahim rugova, "one-man-show"
ramush haradinaj, "one-man-show"

nexhat daci, "one-man-show"
veton surroj, "one-man-show"
behgjet pacolli, "one-man-show"

albin kurti, "one-man-show"


p.s.
z.lui me gjithe respektin te lutem mos u shpreh ashtu per te nderuarin bajram rexhepi, as mua nuk me pelqeu por si duket shumekush ishte i interesuar per nje spektaker te tille, per interesa te ndryshme kuptohet por fitoren me te madhe korri padyshim albin kurti, spektakli i shkoj pershtati edhe albinit apo jo.. :)

aman as Hashim Thaēin "one-man-show" mos e ndaj nga ky grup injorantėsh

I nderuari mo,

sė pari lidhur me temėn.

Me pėrfundimin e luftės unė personalisht kam shpresuar shumė se nuk do na shfaqen skena tė tilla brutale nė trojet tona, si nė rastin e fundit me 12.06.2010, e aq mė pak kur protagonist janė: sulmuesi shqiptar, dhe poashtu viktima (si gjithnjė) shqiptar.

Sikur njėherė tė kishin patur kaqik pjesėtarėt e Police of Kosova, tė pėrplasnin me kokė pėr toke edhe shkitė, atėherė nėse ndonjėherė tė ndodhėte me e hudhė si pulėn pa kokė ndonjė viktimė shqiptare (edhepse kurrė nuk do e aprovoja, se mjaft kemi vuajtur ne nga torturat, vrasjet e syrgjynimet... , "mbase do thoshim: "ndashtė se vetė ka dashtė"...

Mirėpo pas vėzhgimit tė atyre skenave brutale nė youtube, ku ai instruktori i Euleshit, nė vendngjarje instruonte policėt e pa tru se ē' duhej bėrė dhe si duhej vepruar, si tė thyhen parmakėt e rrethojes sė oborrit, pastaj sulmi me shkopinj gome dhe gaz speci, qė mund tė dėmton rėndė organet e frymėmarrjes, dhe tė tė pamurit, dhe krejt kėto ndaj pjestarve shqiptar duarthatė... ėshtė e tepruar dhe si e tillė ndėrhyrje brutale, e cila nuk do duhej tė ndodhte si e tillė.

Unė asgjė s' kam kundėr Ministrit Bajram Rexhepi, mua thjeshtė mė vjen keq qė ai si pjestar i nderuar i UĒK-sė, tė bjerė aq poshtė sa tė pranon njė post delikat ku dy lidhje nuk i ka as me komandim e as me lėminė e Policisė, kjo vėrtetė ėshtė jo vetėm e patolerueshme por ėshtė njėherit e mjerueshme!
Si mundet njė intelektual tė pranon punėt dhe detyrat pėr t' cilat nuk ka aspak pėrgatitje profesionale ???!!!...
Dr. Bajram Rexhepi, kur ka diplomuar me siguri ėshtė dashur ta jep "Betimin e Hipokratit" ku mė sė pakut mėsohet pėr Polici, gjegjėsisht, shėrbimin poilicor... e sene vene...
Pastaj as nė specializim s' ka mėsuar gjė nga lėmia policore. Pėr xharrah gjithėsesi.

Mirėpo, unė as sot e kėsaj dite nuk po mundem t' i kuptoj ca zotrinjė, qė deri dje ishin mjek (tė vyeshėm dhe tė suksesshėm) dhe hopa pas lufte u bėnė: Ministra, Kryeministra, Kryetar Komunash... vetėm e vetėm se populli e ka njė respekt tė shtuar pėr mantelbardhėt, ndėrsa mantelbardhėt nė emėr tė popullit si gjithė politikuajt kėrkpjnė votėn, (pėr t' u pasuruar shpejt e shpejt) dhe pėr popull nuk u hanė as palla.

etj etj.

nuk do zgjatem mė shumė por vetėm edhe njė gjė do e cekė:

Qė nga ajo datė kur kam lexuar se deputetėt do aprovojnė ligjin pėr pensionim nė moshėn 50 vjeēare pėr deputetėt e kuvendit !!!
Si e tillė kjo nuk don shumė koment se kjo ėshtė plaēkitje e popullit.
Kjo nuk guxon tė ndodhė, ngase populli ėshtė lodhė nga varfėria e skajshme e dikush ende pret qė ky popull t' iu jep t'ardhura kėtyre maskarenjve deri t0 ngordhin
Kjo ėshtė e patolerueshme!
Deputetėt e tillė nuk vlejnė as 5 pare dhe tė gjithė i kisha qu te shpija, gjymsės prej tyre ua kisha dhėnė nga njė shtagė tė gjatė tė ruajn nga 100 dele e disa nuk janė as pėr t' ua besuar t' i ruajnė pulat, se janė hejna dhe ua vjedhin edhe vezėt nga bytha, ende pa e formuar gėzhojen e vesė.

Tė gjithė ata qė mendojnė se populli hanė barė, nė fund do e shijojnė vetė se ē' ėshtė ai... heret a vonė...


Prandaj, t' mė falėsh edhe Ti z. mo, me gjithė respektin qė kamė pėr Ty dhe qėndrimin tėnd tė gjertanishėm, (qė shpeshherė na piqeshin mendimet dhe qendrimet nė tėrėsi), por unė kam ndryshuar, ngase, edhe rrethanat kanė ndryshuar, dhe do jem kritik pėr ēdogjė negative - nė vendin tonė e shoqėrinė tonė. (e ne vet nėn hije t' blinit -diasporė)... :).
Realiteti do tregonė mė vonė se ishte qėndrim i drejtė apo me lakadredha.
Gjegjėsisht, e kishim o keq o dallash, apo dyjat s' bashku !...

Gjithė tė mirat

ēobani
16.06.2010, 19:38:06
Haj medet haj...unė ka kohė qė nuk po mund t'i lexoj shkrimet e disa forumistave tė cilat janė NĖN NIVEL! Thjeshtė po mė neverisin(gėrdinė po ma qojnė) mendimet e idetė e disa forumistave me nofka tė vjetra,pėr intelektin e tė cilėve kam pasė njė respekt pėr njė kohė tė gjatė(pa marr parasysh pikėpamjet politike) dhe pėrnjėherėsh,brenda njė periudhe shumė tė shkurtėr u doli padituria totale politike,pėrnjėherėsh u doli nė pah diletantizmi total politik dhe ēka ėshtė mė e keqja kėtė padituri kėtė diletantizėm mundohen t'a mbulojnė me DALLAVERE me tė PAVĖRTETA gjė qė edhe mė shumė po e humbin respektin qė kam pas pėr ta.
T'a them tė drejtėn,nuk po mė dhimbseni ju ,por po mė dhimset vetja,mozomakeq,qė po i humbi do jarana,me tė cilėt i ndrrojsha do llafe nganjiherė!

Nejse,mos me ditė njeri e me i'a fut kot,"hahet diqysh",veē me rrejt e me ba dallavere kjo ėshtė NĖN NIVELIN njerzor ėshtė E G Ė R D I T SH M E...e neveritshme!
Rrena e dallaverja janė tiparet mė tė ulta nė rracėn njerzore.

Cilat janė rrenat edhe dallaveret qė po i dėgjojmė shpesh?

RRENA NUMĖR NJĖ!

"Albin Kurtin e burgosen menjėherė sapo e bėri tė ditur futjen e tij nė politikė"
E shihni ēfar rrene e poshtėr,ēfar dallavere!
Po kėta tjerėt qė e lexojnė njė rrenė tė tillė,pėr ēfar i llogaritė ai rrenci? I llogaritė se janė lopė...janė kafshė qė nuk e dinė se pėr Kurtin ėshtė shpallur njė urdhėrarrest ka kohė...dhe dihet se ka kohė qė ai fshihej i ikte daljes nė publik...dhe LOGJIKISHT dihej se ai do tė arrestohej qė nė rastin e parė kur do tė shfaqej.
Pra hyri n politikė apo nuk hyri nė politikė kjo nuk qonte aspak peshė nė arrestimin e tij!!!


RRENA NUMĖR DY!

" E burgosėn Albin Kurtin sepse i'u tutėn qė hyri nė politikė"...shihni bre ēfar dallavere e poshtėr...qe as shkijet s'kanė ditė me ba kshtu...
Edhe njėherė pėr lexuesit viktima tė rrencave, Kurti u arrestua sepse ka qenė i shpallur njė urdhėr arrest prej prokurorit,kjo e para.
E dyta; Albinit nuk i tutet asnjė parti politike.Kėto tė mdhajat hiq se hiq po as ato ma t voglat. Pse nuk i tutet kush dhe pse "forca" politike e Albinit nuk e ka peshėn as edhe tė njė mize,e spjegojmė njėherė tjetėr.

Po shihet qartė se metodat e mashtrimeve janė tė njejta me ato tė cilat janė pėrdorė gjatė gjithė atyre viteve tė pushtimit serb,gjithmonė nė emėr tė "republikės sė kaqanikut".Edhe atėherė tė gjitha kėto marifetllėqe janė bėrė prej serbofilėve,gjithnjė nė emėr tė Rugovės sė ngratė duke i denigruar e "shikanuar" tė gjithė patriotėt e atdhetarėt mė tė devotshėm qė ka pasė atdheu!
Skena ėshtė e njejt sot.
Nė shėnjestėr janė po tė njejtit atdhetarė,ata qė e bėnė Republikėn.
Tė njejt janė edhe "shenjtarėt" ata qė baras me serbin e sulmuan ELITEN PATRIOTIKE atėherė.


Atėherė kėto prapėsi i bėnin gjoja nė mbrojtje tė Rugovės e tani pasi qė ai nuk jeton mė e kanė gjetė njė tjetėr viktimė;Albinin!!!
E nė fakt nuk u ka hanger leshi as pėr Rugoven atėherė e nuk u ha leshi as tash pėr Albinin...veē dallavere kan ba e bajnė si gjithmonė.Qėllimi i tyre ėshtė sulmi ndaj shqiptarėve patriotė.Edhe pikė.
Kėto sulme janė qesharake,janė edhe tė budallme nė kėtė epokė qė po e jetojmė.Ėshtė kohė e internetit o njerz.Nuk ka mė kontroll tė publikut si nė kohėn e Serbisė,pėrmes BUJKUT nė Kosovė e kontroll dhe shpėrlarje truri tė njerzve nė diasporė,pėrmes Bota sot!!!

Qeverinė e Kosovės po e udhėheqė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės,ata janė ulė kambkryq midis Prishtine bashk me Hashim Thaēin nė krye.Edhe ska turk shka as fark-mut qė i largon prej aty!!! Edhe PIKĖ!

Zanzi_Djali
16.06.2010, 19:52:28
Qeverinė e Kosovės po e udhėheqė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės,ata janė ulė kambkryq midis Prishtine bashk me Hashim Thaēin nė krye.Edhe ska turk shka as fark-mut qė i largon prej aty!!! Edhe PIKĖ!
Kysmet Zotit... i vjen rendi pa vesvese rri. Nuk jan te Uēk-s e kan shit b... per euleshin edhe perendimin....besa po knojn ma bylbly se Rugova dikur.

Doktori
16.06.2010, 20:03:35
I hyra fund e krye diskutimit tend z.cobani dhe besom se bash po me dhimbet ajo minute qe e humba me lexu sepse bash asgje ske thane...

Ato dy pika qe ti i quan rrena duken si mickonja perballe argumenteve sa Elefanti qe te ka sjell Nositi dhe Diskutuesit tjere ne kete teme..
Besom sinqerisht, je tu e fye UCK-n e edhe luften clirimtare me ato qe ke thene me lart.
Veq ai qe ska sy e mend ne koke ose qe i jan mbulu orbitat e syve nga leshi e vesht nga papastertia se shohin gjendjen ku jemi katandisur dhe se ndegjojne ofshamen e tragjedise ne te cilen eshte katandisur Populli dhe vendi dhe Qeshtja jone!

Ti vazhdo me tenden o Zotri i nderuar se mbase ke arsyet tuaja te vazhdosh e te mos kthjellesh por mos u mundo te ua imponosh te tjerve mjegullen qe ka kapluar mendjen tende.

oktopodi
16.06.2010, 20:53:09
Lexova ,me kujdes arsyet e radhitura nga i nderuari administrator Nositi ,pse duhej te vije Albini, te them te drejten te gjitha jane te verteta dhe prezente ne Kosove.Nga 37 shkaqe qe i ka rendite Nositi sipas meje jane vetem dhjete sosh zgjidhja e te cilave nuk mvaret vetem nga qeveria dhe institucionet vendore,por te gjitha te tjerat jane ekskluzivisht ne mundesine dhe kompetencat e institucioneve te Kosoves te cilat mbajne edhe pergjegjesi per qfaqjen dhe moszgjidhjen e tyre.
Keto jane fakte per te gjithe pa marre parasysh animet dhe opcionet partiake e politike ,sepse per keto jane pergjegjese pak a shum te gjitha partite qe ishin ne pushtet a opzite ne periudha dhe poste te ndryshme.
Keto nuk jane probleme te pakta as te vogla dhe as Albini nuk do te mundet ti zgjidhe te gjitha se paku jo shpejte,por Albini nese mbledhe rreth veti njerze te dijes dhe eksperiences me integritet moral dhe besuashmeri tek populli ,eshte i vetmi qe ka mundesi dhe kredibilitet ti zgjidhe,ti permiresoje dhe ti ndryshoje ne favor te Kosoves dhe 95 % te qytetareve te saj.
Nje gje nuk duhet ta harrojme jo Albinit por cilitdo ti ngarkohet ky mision i duhet perkrahja e shumices se qytetareve te Kosoves dhe perkrahja e miqeve ton nderkombetare
Pa marre parasysh simpatite per angazhime ne ngjarje historike dhe meritat eshte banale dhe nenqmuese sot kur 40% e qytetareve jetojne ne varferi te skajshme,kur shkalla e papunesise eshte mbi 50 %,kur invalidet e luftes dhe familjet e deshmoreve vuajne per gjerat elementare, eshte pra jo vetem e pajustifikushme por edhe e turpshme qe deputet te shkurtojne stazhin te rrisin pagat e meditjet ,duke u thirrur ne eksperiencen e vendeve tjera.Te krijojne njehere standardin dhe pagat per qytetaret dhe punetoret si ne ato vende dhe pastaj per veti.
Nese per asgje tjeter vetem per kete sjellje egoiste dhe te turpshme asnje nga qeveritaret dhe deputetet aktuale nuk meritojne te zgjedhen ma ne asnje post shtetror.
Asnje nuk u ngrite te kundershtoje kete dhe te protestoje e ti drejtohet elektoratit te tij se nuk pranon keto privilegji ne Kosoven kaq te varfer.
Vetem per kete nuk meritojne te udheheqin kete popull se lere ma per vargun e leshimeve e problemeve shume prej te cilave i ka rendite Nositi.

Ne fund z. Nositi nese ka mundesi se njohurite nuk te mungojne nje pyetje shtrohet gjithesesi pas asaj :Pse duhej te vije Albini? PSE DUHET TI BESOJME ALBINIT? PSE ALBINI DO TE VEPROJE NDRYSHE BGA ATA QE JU PATEM BESUA?

Te pershendes me respekt.

Gjilani 2010
16.06.2010, 23:25:39
Ku jane ēobani, Burimi 35, mo, Oktopodi (qe shkruan siperfaqesisht ),Gjilani 2010, kosovari 50 e shume tjere qe nuk prononcohen rreth zhvillimeve politike te fundit?

Zotri Ndriti, Gjilani 2010 dhe ma herėt ashtė prononcue Pėr Zotri Albin Kurtiun dhe ata shum herė personalisht e njo dhe ashtė nji njeri qė ja vlen tė perkrahet ashtė Atdhetar i madhė po dhe ka aftsi e dije.Vertet u dashtė dhe une tė prononcohem pėr mnyren se si ashtė arrestue nga policija jonė kjo ska komentė. Po nji mė ka shty tė bėhem pak ma i durushum tė shof kush se si po prononcohet ku shum nga tė prononcumve kam shum rrespekt se verrtet kur i lexonė kementat e tyre tė japin kurajo dhe forcė se nuk jemi tė vetum dhe mburrem me ta.Po ka nga ata disa qė deri dje ishin kundra UQK e sodė perkrahin Albin Kurtin pse!.... ku jamė shum i sigurtė qė nuk e kanė me zemer qė ju dhimbset Albin Kurti po asė Vetėvendosja dhe ma hiq Kosova.Po ka njerzė qė ma me knaqsi do rrinin nėn thundrren e okupatorit shkja se sa ta shihnin Hashim Thaqin Kryeminister pse se ashtė nga Drenica! une spajtohem me ket kadegori njerzishė tė shitur.E dim dhe ne se nuk ashtė gjithėqka perfektė po dhe nja e di se nuk ashtė gjithėqka nė durtė e Z.Hashim Thaqi qė tė baj mrekullira dhe pse deshira dhe vullneti si mungonė.Pėr mos me zgjatė ma shum due tė sjelli nji prononcim nga vorrimi i tė ndjerit Ali Aliu--
__________________________________________________ ______
Gjilani 2010 (http://kosova.de/forum/member.php?u=12621) http://kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
me pervojė
Anetar prej: 12.01.2010
Postime: 103


http://kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
Familjes Ali Aliu Presheva ju shprehu ngushllime mė tpėrzemerta dhe gjithė farefisit,shokėve,dashamirve tė kti Atėdhetari i cili tanė jeten punoji e veproi pėr Atėdheun. Kurse policisė sė Kosovės dhe atyre qė dhanė urdhėr pėr ketė skandal tė pa parė turpė njerzit mosė me mujtė dhe tė vdekurit me i vorrosė si duhet kjo ska ndodhė dhe nė shtetet ma diktatoriale.Populli u llodhė dhe besa durimit po i vjen funi pse ore zotni ju nuk burgosni kreminelėt serrbė qė kan vra edhe fmin nė djep kan dhunu motrat tona kan djeg njerzit qė tuav hupin gjurmėt ku dhe shum sod nuk dihen se ku janė tė zhdukur Euleksi sashtė asėpak i drejtė kerkon nji njeri i cili pse vetum kerkon drejtsi dhe Vetėvendosje qa ka ktu tė keqe.Apo Euleksi donė tė lajė mutė me shurr nė venė qė tė burrgosė vėrasėsit Romun tenton tė burgosė viktimenė kjo ska kometė.Nė Mitrovicė spo uav ma me burgosė ata antinjerzortė Serrbė qė shkaktun tragjedi popullit ma meritorė qė tė jetė i lirė nė trojet e veta Shqiėpėtare.Ju kisha lutė gjithė akėterve tė riukopimit tė Kosovės mosė luni me zjarė... se ne atė zjarė do digjeni dhe ju.Populli ashtė nė anen e Albin kurtit deri me tani me qinramijra po tash e tutje me miliona.

Podrima-No
16.06.2010, 23:52:04
Si duket dashuria jote ndaj PDK,se te ka qorruar dhe qdo send qe bejne ata ti e sheh pozitive.
Me siguri edhe korrupcionin e sheh si gje pozitive.
Me siguri edhe fondin qe eshte formue per me mbrojt korrupcionin ti e sheh si gje pozitive.
Kjo nuk eshte diqka e re. Kete gje e kemi perjetue edhe perpara nga simpatizantet e LDK,se.

Tani eshte radha e juaj. Vazhdoni deri ne zgjedhjet e ardhshme.

ps. Pershendes te gjithe ata qe e perkrahin drejtesine dhe Albin Kurtin.
Nje pershendetje te veqante per Nositin qe ka bere disa shkrime me kualitet te larte.

Podrima-No

piloti
17.06.2010, 00:09:29
Nese z.Kurti pretendon qe ne politik te merret ne menyr profesionale ... dyshoi se do te arrij diq me shume se keto garnitura deri me tani ... Kete e theme se Profresionalizmi politik ne Kosove eshte diqka unik ..
Por , nese starton me nje program kombetar , dhe Kosoven sidomos e shehe si pjes te shtetit Shqiptar ateher do te kete gjasa te jete nje fytyr eminente ne skene politike mbarkombetar , une mendoi dhe shpresoi se politika kombetare jane dhe do te jene synimet e politkes se z.Albin Kurtit ...

-Kombi Shqiptar duhet te bashkohet , demokracia duhet te zhvillohet , zhvillimi ekonomik duhet te kete mbeshtetjen e vendit ...

Presim nga z.Albin Kurti dhe vetevendosja , qe te na sjell frewski ne kete drejtim ... por njehkosisht duhet te kete kujdes edhe nga demagoget e deritanishem te ngjyrave te ndryshme te ashtuquajtura demokratike (LDK, AAK, AKR .....por edhe PDK)

Uroi z.Albin Kurti qe te jete ai i cioli do te zhduk njeher e pergjithmon pikatkufitare me Shqiperin .. dhe ato ti transferoi ne kufi me Serbin mundesisht diku mbi Medvgje ...
mos te them te MOLLA E KUQE .


piloti

prishtinasi-pp
17.06.2010, 01:20:28
ēobani


Te paska hi Tuta , paske me hanger keq , edhe ti koke Hajne , hajnat nuk e kan jeten e gjate :D , boll keni vjedh tashti ju pret burgu , kshtu qe edhe pak ju ka met me lehe si qet kur qofin :p

Tashti po vjen frym e re me ALbin apo pa to , Populli veq ja ka nis me u pjek , puna e juve ska kurgjo , ju keni mu kalb ne burg , o keni me u vra nermje veti si Bandita , jo ti me qit jo une te qita :D
Ti qe merre guximin me fol per Albin esht mekat , nese ske nejt ne Diaspore dikun , ke nejt ne Tirane ,e ALBINI ka nejt Midis Prishtine , e as koqja sju ka trem , kshtu qe rri trus qaty mos fol:D


P.s Mos me qoni MP mem kercenu se stutena :D

Shpejtimi
17.06.2010, 02:32:28
Para se gjithash duhet mbajtur mend te kaluaren e afert pastaj te jemi konstruktiv per
te sotmen ne menyre qe te percaktohemi per nje te neserme me stabile.Nuk do mend se
populli i jone kaloi per nje rruge shume te mundimshme.E vetmja menyre per te perballuar
ishte mbshtetja ne familje .Andaj sa i perket shtetit perveq nuhatjes te nje dore servilesh
te tjeret ishin teresisht te nenekambur nga makineria e atdministrates ushtarako-policore te
Beogradit.Perveq allashveresheve dhe pazareve nga nentoka, mileti nuk kishte shanse te
depertonte ne asnje drejtim nga kthetrat perbindshe e te pangopura te administrates se
Beogradit.Nje periode bukur e gjate qe nga decenja e pare e shek.njezet e deri ne gjysmen
e vitit te parafundit te shek. njezet, populli shqiptar brenda trojeve te veta qe kolonizoi
Serbia ne emer te shtetit te sllaveve te jugut(Ygosllavise) nuk pat tjeter rruge te qele,perveq dhenjes se ryshfetit pandalur - forcave pushtuese per cdo lvizje te cunguar te ndonje te drejte.Kshtuqe populli ende eshte i termekun dhe nuk po mund te clirohet nga ajo katandisjee qe te formon bindje se pushteti i tanishem asesi nuk do te mund te mbijetonte pa respektin dhe pergjegjesine ndaj vete mases popullore .Ne kete raport duhet burua energji shume e pergatitur dhe racionale per te zhduke pasojat qe la pas regjimi gjakpires dhe grabitcar nga Beogradit mbi trojet shqiptare.Duhet te u behet me dije mases popullore
se tani eshte koha per te zgjedhe me te miren prej te mirave e jo me te miren prej te
kqiave.Ne kete kontekste duhet frymzuar dhe drejtuar masat e pergjithshme popullore.Nuk
do te mund te bene bum as edhe ndonje lvizje individuale apo partiale per pa e ngrite zerin
institucionet e mirefillta profesionale popullore.Duhet qe shkolla jone, entet e ndryshme te
pergatitura profoisionalisht te i hyne akcioneve thelle qe te dopertojne ne vendet e punes
ne familje dhe vendbanime lokale si ne qytet, fshat ne rrafshiina e kodrina per te kthyer
mendjen e qytaetarit tone, se me forcat qe kane pushtetin ne dore duhet te kete respekt
dhe bashkpunim per te mire e jo bashkpunime tinzare e te prapshta qe demtojne rende
gjendjen e pergjithshme shoqerore.Ne as nje menyre nuk duhet mbajtur nene sqetulla
as edhe nje pushtetar qe ka vene ne disponim eksploatimin e trurit dhe pasurise shoqerore.
Tani eshte koha qe te luftohet per te plasuar ,ngritur ate cfare eshte me cilsore dhe duhet
me i ik politikes tallava qe kane frymuar partite politike. Syte dhe dhet veshet duhet drejtuar nga shkolla ,kompania apo ministria qe ploteson kushte me standarte per nje jete me te begatshme dhe rehatshme. Me nje fjale partite politike jane amaortizua dhe jane
shterre duke emitua politike populliste per te iu gjynzua lidershipit partiak.Kjo gjendje e
politikes tallava vazhdimisht eshte duke ngritur piramida partiake ku qofte nga neglizhenca
qofte nga interesi individual e partiak eshte duke e shemtuar hierarkine shteterore e jo ne
saje te sukseseve qe duhet mbuluar e tere pushtetin e niveleve horizontale dhe vertikale.

Shpetimi
17.06.2010, 09:42:09
Ka kohe qe ne skenen politike te Kosoves verehen ndryshime radikale, shumica ne kontestin negativ.
Nuk do ishte aq shqetesuese sikur keto zhvillime te ndodhnin kryesishte per qellime karrerieriste te individeve apo forcave te caktuara politike, pra te kishte vetem lufte per pushtet, gje kjo krejte normale per ēdo shtet demokratik te boes, qofte edhe ne formim e siper, siq eshte Republika e Kosoves.

Mirepo, keto ndryshime (negative) marrin permasa katastrofale kur kemi parasyshe momentin ne te cilin ndodhet Kosova, e sidomos shqetesuese eshte uniteti (bashkimi) i pothuajse te gjitha partive politike te Kosoves karrshi faktorit nderkombetar, duke garuar ne mes veti se kush e kush do tregohet sa ma lojal (kupto servil) ndaj te huajve qe sot faktikisht (keq)qeverisin me Kosoven (UNMIK-u dhe EULEX-i).

Pas ardhjes ne pushtet te PDK-se, si dhe pas shpalljes se Pavaresise se Kosoves, shumica shqiptareve shpresuan se do kete ndryshime pozitive, dhe kjo shprese ishte legjitime.
Une nuk theme se ne periudhen mbi dy-vjeqare te pushtetit te PDK-se nuk ka pasur ndryshime pozitive, dhe nuk theme se ne disa fusha nuk ka pasur zhvillime pozitive, p.sh. ndertimi i infrastruktures publike, siq jane; rruget, kanalizimet, ujsjellsat, shkollat, si dhe disa objekte komunale te sherbimeve publike, gje kjo per tu admiruar e respektuar.
Mirepo, krahas ketyre ndryshimeve pozitive ka pasur edhe stagnime e gabime te medha, sidomos ka pasur mungese te luftes kunder te keqes me te madhe te nje shoqerie, siq eshte luftimi i korrupcionit dhe krimit te organizuar, detyre kjo kryesishte e organeve shterore te nje vendi.

Nuk duhet te harrohet deshtimi i Qeverise per te shtrire autoritetin dhe qeverisjen e institucioneve te sajė ne gjithe hapsiren e Republikes se Kosoves, gje kjo thelbesore per te deshmuar forcen dhe seriozitetin e nje pushteti.

Nuk mjaftojne deklarimet e perditshme e monotone te Kryeministrit Thaēi: “zero tolerance ndaj korrupcionit dhe krimit te organizuar”, si dhe „shtrirja graduale e psuhtetin ne gjithe hapsiren e Kosoves“, por kjo gje duhet zbatuar ne praktike.
Prandaj, duke u nisur nga gjithe keto mangesi e deshtime te vazhdueshme te Qeverise se Kosoves, mangesi e deshtime te trasheguara edhe nga Qeverite tjera te pasluftes ne Kosove, nuk ka se si ndodh ndryshe pos te lind Rezistenca dhe Levizja nga shoqeria civile, por edhe nga organizata politike, siq eshte edhe Levizja Vetvendosja e kryesuar nga Albin Kurti.

Tani nuk e shoh te nevojshme te pershkruaj angazhimin e Albin Kurtit ne skenen politike, sepse dihet se Ai ka rreth 13 vite qe per opinionin shqiptar dhe ate nderkombetar eshte i njohur, pra Albini eshte personalitet publik qe nga Demonstratat stundentore te vitit 1997, e veēmas pas daljes se tij publike si Sekretar i Perfaqesuesit publik te UĒK-se ne Prishtin, te madhit Adem Demaqi, si dhe burgosjes dhe denimit te tij nga regjimi serb i Beogradit.
Pas nje angazhimi te gjate te Albin Kurtit per arritjen e qellimeve politike dhe kombetare me metoda te luftes permes rruges dhe shoqerise civile (metoda keto shpeshhere te suksesshme), me ne fund edhe Ai dhe pjestaret e Vetvendosjes kane vendosur qe ti futen gares per pushtet, sfide kjo e re per nje revolucionar si Ai.

Dikush mund te ma sheh per te madhe, e mbase edhe gabim, pse Albinin e quaj revolucionar, por une nuk dij ti jap emer tjeter nje personaliteti si Ai, kuptohet gjithnje ne kontestin pozitiv.

I nderuari Nositi me te drejte ka hapur kete teme, duke shtruar per diskutim pyetjen: „Pse duhet tė vijė Albini?!“

Pikave te cilat i rendit Nositi per arsyeshmerine e ardhjes dhe angazhimit te Albin Kurtit ne fushen e veshtire te politikes ne menyre profesionale une nuk kam se ēfare u shtoj me teper, pos te shfrytezoj rastin qe me Nositin te ndaj pa hezitim mendimin e njejte, duke shpresuar e deshiruar qe Albini mos te bije ne gracken e qerthulles se rrethit burokratik te politikes se deritanishme te te ashtuquajtureve institucionalist te Kosoves.

Ne fund dua qe ti shpreh mospajtimin tim me qendrimet e disa pjesmarresve te kesaj teme, veēmas per keqardhje jane shprehja e mendimeve te mo, ēobani dhe ndonje tjeter si ata, te cilet nga dashuria e madhe per PDK-ne dhe udheheqesve te sajė, pa menduar se me kete gje i bejne sherbim shume te keq vet atyre, bejnė ne pozitat e atyre njerzve qe ne kokat e tyre kane instaluar mitin per individin, siq jane p.sh. miti per I. Rugoven, R. Haradinajn, N. Dacin, apo ne Shqiperi miti per S. Berishen, F. Nanon, E. Ramen, e ku di une se kujt tjeter.

Per ta ilustruar kete qe thashe me larte, une ketu po sjell vetem nje pjese te shkrimit (reagimit) te ēobanit, i cili me nje nervozizem ekstrem shkruan, citoj:

„Haj medet haj...unė ka kohė qė nuk po mund t'i lexoj shkrimet e disa forumistave tė cilat janė NĖN NIVEL! Thjeshtė po mė neverisin(gėrdinė po ma qojnė) mendimet e idetė e disa forumistave me nofka tė vjetra,pėr intelektin e tė cilėve kam pasė njė respekt pėr njė kohė tė gjatė(pa marr parasysh pikėpamjet politike) dhe pėrnjėherėsh,brenda njė periudhe shumė tė shkurtėr u doli padituria totale politike,pėrnjėherėsh u doli nė pah diletantizmi total politik dhe ēka ėshtė mė e keqja kėtė padituri kėtė diletantizėm mundohen t'a mbulojnė me DALLAVERE me tė PAVĖRTETA gjė qė edhe mė shumė po e humbin respektin qė kam pas pėr ta.
Ta them tė drejtėn nuk po mė dhimbseni ju, por po mė dhimset vetja,mozomakeq,qė po i humbi do jarana,me tė cilėt i ndrrojsha do llafe nganjiherė!“, fund i citatit.

Komenti im:
- Vertete ēobani je „neveriseur e gerditur“ nga shkrimiet kritike te disa forumisteve (edhe une hyj ne radhen e tare) me nofak te vjetra?!
Po ti Zotri, valle a mendon se me keto qe shkruan ne mbrojtje te individeve (krijon mite te reja) i „neverite e gerdite“ te tjeret?!

Vertete mendon se vetem ti, dhe ndonje militant partie si ti, keni te drejte, kurse ne „delitantet“ qe e kundershtojme te keqen (Ismail Qemali pati thene se: „per Shqiperine nuk do ta pranoj as te keqen e vogel, as te keqen e madhe“!) „delitanatizmin tone po e mbulojme me „dallavere“ e te „paverteta“?!

Po mire o ēoban, humbe respektin per neve „delitantet“, se me siguri qe respektin ke per ta gjetur tek ata qe deri tani nuk i ke pasur jarana, pra tek militantet e LDK-se, sepse edhe shefi yt Hashimi tek ata e ka gjetur mbeshtetjen.

Por mos harro se shume shpejte edhe nga ata do te zhgenjehesh, e per pasoje perseri do ti kerkosh „jaranat e vjeter“, pra do na kerkosh neve „delitanteve“.

Krejte ne fund ēobani mes tjerash e thote edhe kete, citoj:

“Atėherė kėto prapėsi i bėnin gjoja nė mbrojtje tė Rugovės e tani pasi qė ai nuk jeton mė e kanė gjetė njė tjetėr viktimė;Albinin!!!
E nė fakt nuk u ka hanger leshi as pėr Rugoven atėherė e nuk u ha leshi as tash pėr Albinin...veē dallavere kan ba e bajnė si gjithmonė.Qėllimi i tyre ėshtė sulmi ndaj shqiptarėve patriotė.Edhe pikė.
Kėto sulme janė qesharake,janė edhe tė budallme nė kėtė epokė qė po e jetojmė.Ėshtė kohė e internetit o njerz.Nuk ka mė kontroll tė publikut si nė kohėn e Serbisė,pėrmes BUJKUT nė Kosovė e kontroll dhe shpėrlarje truri tė njerzve nė diasporė,pėrmes Bota sot!!!

Qeverinė e Kosovės po e udhėheqė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės,ata janė ulė kambkryq midis Prishtine bashk me Hashim Thaēin nė krye.Edhe ska turk shka as fark-mut qė i largon prej aty!!! Edhe PIKĖ!“, fund i citatit.

Komenti im:
- Ēobani, ti mund te na quash si te duash, por a te beson kush kur neve qe kritikojme veprimet e padrejta te Qeverise se Kosoves na barazon me mbrojtesit e Rugoves (ti je tani ne pozitat e tyre me mbrojtjen pa kushte te Qeverise se udhehequr nga H. Thaēi), dhe tani sipas teje po e marrim ne mbrojtje A. Kurtin?!

Jo ēobani (une mund te flas vetem per vehten time), nese eventualisht Albin Kurti neser bije ne pozitat e politikaneve te sotshem, pra nese ai behet servile i te huajeve, apo nese edhe Ai beje nen ndikimin e politikaneve karrierist, te garantoj se une do te kam po te njejtin qendrim sikurse ndaj te tjereve, qoftė ndaj LDK-se se djeshme e te sotshme dhe sateliteve te sajė, qofte ndaj AAK-se, e cila Kosoves dhe politikes sone kombetare i shkaktoj jo pak deme e probleme, apo qofte ndaj gabimeve te sotshme te PDK-se, e personalishte te Hashim Thaēit dhe disa militanteve te tij.

Ēobani, ti ne afekt e siper, me nje nervoze qe duket sheshazi, thua se nuk ka “as turk, as shka, as FARK-MUT” qe Hashim Thaēin e largon nga Prishtina, ku sipas teje ai “eshte ulur kembkryq”, dhe kesaj radhe une deri diku te jap te drejte.

Eshte e vertete se Hashim Thaēin (per momentin) nuk ka “turk as shka” qe e largon nga pushteti, sepse ai tani e ka lidhur shume trashė aleancen me rugovistet e LDK-se, gje te cilen e lakmon edhe Ramush Haradinaj.

Por ti ēoban nuk ke te drejte qe kete aleance (koalicion) te Hashimit me LDK-ne e Lutfi Hazirit, Eqrem Kryeziut e Fatmir Sejdiut ta barazosh me Ushtrine Ēlirimtare te Kosoves, sepse ti jo vetem se gabon ne vleresim, por ta theme sinqerishte se kjo ēka tani e thua eshte nje padrejtesi shume e madhe, e me kete ti bije ne kundershtim me idealin e larte per te cilen dhane me sublimen, pra e dhane edhe jeten Deshmoret e Kombit.

Mos harro ēobani se lufta per pushtet dallon shume nga lufta per ēlirim kombtar dhe per shtet.

Ēobani, nese e harron kete gje shume thelbesore, ēfare te theme tjeter, pos paq vehten ne qafė!

Shpetimi

oktopodi
17.06.2010, 16:15:30
Vete debati ne kete forum per hyrjen Albinit dhe levizjes se tij ne polike tregon se kjo eshte nje sfide jo vetem per kete levizje por edhe per partite politike ne pergjithesi,pozite e opozite,pershtypja e pare eshte se ato nuk u treguan lojal ndaj konkurences sa ti deshirojne mireseardhje dhe sukses.
Ketu ne forumin tone shendrrimi i Vetevendosjes ne levizje politike per te garua per pushtet e perfaqesim dhe perplasjet per arrestimin ,vete arrestimi i tij ka ngjalle debat dhe ka sjelle sa fenomene tecilat duhet te spjegohen.Nese lexojme dhe analizojme me kujdes shkrimet do te shohim sr nder forumistet qe i japin perkrahje te parezerve dhe perpiqen ta promovojne ne shpetimtar te vetem Albinin ka perkrahes me tradite te VETEVENDOSJES qe ne vazhdimesi jane angazhuar ne menyre legjitime per qeshtjet dhe parimet e kesaj levizje dhe liderit te saje.
Nje pjese (pa i permende nofkat)jane forumistet te cilet me perkushtueshmeri kane mbrojte dhe kultivuar vlerat e shenjta te kombit :UĒK-ne dhe luften e armatosur kunder okupatorit,sakrificen dhe guximin eatdhetareve dhe patrioteve te vertete te cilet investuan jeten per qeshtjen e Kosoves per ma se nje shekull.Keta kane perkrahu me tere qenjen e tyre krahun politik te luftes ,me shprese dhe besim se djemte e luftes edhe ne politike do te angazhohen per te realizuar qellimin per te cilin u flijuan shoket e bashkeluftetaret e tyre.Besuan se keta djem nuk do vene interesin e karieres dhe privilegjive personale para vullnetit dhe idealeve dhe nevojave te popullit te tyre qe i lindi.

Momenti i pare i deshprimit ka qene koalicioni me LDK-ne per te vazhduar me desguashmerine e pakusht te faktorit nderkombetar,problemi i veriut te Kosoves,thellimi i korrupcionit dhe abuzimeve dhe gjitha ato qe ka rendite Nositi.Per te kulmuar me ngritjen e pagave te politikajve dhe privilegjise se pensionimit te hershem ne kurriz te popullit te varfer te Kosoves. Une i kuptoj keta forumiste te nderuar dhe pajtohem me qendrimin etyre sepse per ata nuk eshte me rendesi individi por Kosova dhe qytetaret e saj.

Problemi ketu qendron se me keta pa fajin etyre jane perzi disa (as ketyre nuk po ua permendi nofkat) qe deri djei thurnin hymne qyqarit te Velanise duke e ngritur ne pegajmer njeriun qe la nene hanxharet dhe flaken e zjarrit te okupatorit popullin e tij per te ikur me ndihmen e okupatorit me familjen e tij jashte vendit.Jane perzi disa tecilet der dje demonizuan UĒK-ne perfaqesues politik i te ciles ishte Albini,Ju bashkuan ata qe deri dje ironizonin guximin dhe angazhimet e Albinit.Jane bashkuar keta me siguri per dy arsye: keta paten mbete pa qatine dhe pa padron per ti sherbyer e pa keto keta jane si peshku pa uje dhe ngritjen e Albinit ne politike e shohin si mundesi per te siguruar qatine ne fjale pse jo edhe mundesine per te krypur sherbimet e tyre m,mendojne keta.

Ne anen tjeter kane mbete keta te cilet me kemngulje u qendrojne besnik perkrahjes se krahut te luftes dhe mbyllin syte apo shiqojne me gjyzlyke partiak dhe nuk shohin apo nuk duan te shohin te metat dhe gabimet e djemeve te cilet per luften vertete meritojne respekt dheadmirim por ne politike deshem nuk deshem ta pranojme nuk plotesuan pritjet e atyre qe ju besuan.

Ne fund edhepse nuk eshte fare e rendesishme une e shoh veten ne grupin e atyre qe
kane Kosoven dhe popullin para subjektivizmit politik,por fale pervojes se kaluar une nuk i besoj ma askuj blanko ,pa pare programin dhe ekipen e realizimit ,pa garanci se neser pe rte marre pushtetin albini nuk do te beje te njejten gje si Thaqi ne hapin epare,pra te beje koalicion me keta qe haptazi po i kritikon per gabimet.sjelljet dhe abuzimet e tyre.
E dyta e kam te veshtire te qendroje me nje grup me keta kameleonet e politikes se nenshtrimit te cilet ndrrojne ngjyren sipas kohes.

Grasha_1
17.06.2010, 16:36:36
Nese vjen Albini ai do te din me e udheheq ket shtet, sepse ai po mendon per kete popull.

Nositi
17.06.2010, 17:29:03
Lexova ,me kujdes arsyet e radhitura nga i nderuari administrator Nositi ,pse duhej te vije Albini, te them te drejten te gjitha jane te verteta dhe prezente ne Kosove.Nga 37 shkaqe qe i ka rendite Nositi sipas meje jane vetem dhjete sosh zgjidhja e te cilave nuk mvaret vetem nga qeveria dhe institucionet vendore,por te gjitha te tjerat jane ekskluzivisht ne mundesine dhe kompetencat e institucioneve te Kosoves te cilat mbajne edhe pergjegjesi per qfaqjen dhe moszgjidhjen e tyre.
Keto jane fakte per te gjithe pa marre parasysh animet dhe opcionet partiake e politike ,sepse per keto jane pergjegjese pak a shum te gjitha partite qe ishin ne pushtet a opzite ne periudha dhe poste te ndryshme.
Keto nuk jane probleme te pakta as te vogla dhe as Albini nuk do te mundet ti zgjidhe te gjitha se paku jo shpejte,por Albini nese mbledhe rreth veti njerze te dijes dhe eksperiences me integritet moral dhe besuashmeri tek populli ,eshte i vetmi qe ka mundesi dhe kredibilitet ti zgjidhe,ti permiresoje dhe ti ndryshoje ne favor te Kosoves dhe 95 % te qytetareve te saj.
Nje gje nuk duhet ta harrojme jo Albinit por cilitdo ti ngarkohet ky mision i duhet perkrahja e shumices se qytetareve te Kosoves dhe perkrahja e miqeve ton nderkombetare
Pa marre parasysh simpatite per angazhime ne ngjarje historike dhe meritat eshte banale dhe nenqmuese sot kur 40% e qytetareve jetojne ne varferi te skajshme,kur shkalla e papunesise eshte mbi 50 %,kur invalidet e luftes dhe familjet e deshmoreve vuajne per gjerat elementare, eshte pra jo vetem e pajustifikushme por edhe e turpshme qe deputet te shkurtojne stazhin te rrisin pagat e meditjet ,duke u thirrur ne eksperiencen e vendeve tjera.Te krijojne njehere standardin dhe pagat per qytetaret dhe punetoret si ne ato vende dhe pastaj per veti.
Nese per asgje tjeter vetem per kete sjellje egoiste dhe te turpshme asnje nga qeveritaret dhe deputetet aktuale nuk meritojne te zgjedhen ma ne asnje post shtetror.
Asnje nuk u ngrite te kundershtoje kete dhe te protestoje e ti drejtohet elektoratit te tij se nuk pranon keto privilegji ne Kosoven kaq te varfer.
Vetem per kete nuk meritojne te udheheqin kete popull se lere ma per vargun e leshimeve e problemeve shume prej te cilave i ka rendite Nositi.

Ne fund z. Nositi nese ka mundesi se njohurite nuk te mungojne nje pyetje shtrohet gjithesesi pas asaj :Pse duhej te vije Albini? PSE DUHET TI BESOJME ALBINIT? PSE ALBINI DO TE VEPROJE NDRYSHE BGA ATA QE JU PATEM BESUA?

Te pershendes me respekt.

Pėrshėndetje z.oktopodi,

Fillimisht dua tė tė falėnderoj dhe tė shpreh respektin e admirimin tim tė veēantė ndaj mendimeve tuaja konstante, tė mirėpeshuara, tė pjekura politikisht dhe pa asnjė ngarkesė emocionesh, jo vetėm nė kėtė temė por pėrgjithėsisht nė Forum!

Keni shtruar njė pyetje shumė tė arsyeshme dhe po aq tė vėshtirė: “PSE DUHET TI BESOJME ALBINIT? PSE ALBINI DO TE VEPROJE NDRYSHE NGA ATA QE JU PATEM BESUA?”

Pėr aq sa kam arritur unė ta vlerėsoj (si njė vėzhgues rrjedhash) personalitetin e Albinit, me plot besim do thosha se tek ai kam parė njė njeri me karakter, virtyte dhe parime tejet tė rralla. Vėshtirė do ta kisha t`i gjeja njė shembull sinqeriteti, ndėrshmėrie, kėmbėngulėsie, pathyeshmėrie, e mbi tė gjitha janė intelegjenca dhe vizioni i tij qė e bėjnė pothuajse tė pashembulltė. Por, as kėto vlerėsime (do t`i quaja sipėrfaqėsore) nuk mjaftojnė pėr tė krijuar njė besim “blanko” ndaj Albinit sepse jo rrallė njė besim i tillė symbyllurazi na ka zhgėnjyer e madje edhe kushtuar me pasoja… Besimi mund tė fitohet brenda njė minute, por mund tė rrėnohet brenda njė sekonde. Janė sprovat konkrete ato qė e bėjnė tė qendrueshėm apo jo dhėnien e besimit dikujt. Albini deri tani ka dhėnė disa prova mjaft tė forta, qė ushqejnė bindjen e besimit kundruall tij, por ai tek tani ėshtė nė sprovė tė vėrtetė. Prandaj, unė nuk do tė merrja tani guximin tė bėj parashikime prej profeti, rrjedhat e ditėve nė vijim dhe koha deri nė zgjedhjet e ardhshme do tė jenė ato qė mund t`i japin pėrgjigje pyetjes sė shtruar!

Mirėpo, ajo qė mund tė parashikoj qysh tani ėshtė se platforma, qasja dhe vizioni i Albinit ndaj problemeve tė shumta nė Kosovė (dhe pėrgjithėsisht ēėshtjes sė pazgjidhur shqiptare nė Ballkan) ka qenė dhe do tė mbetet unikate, pavarėsisht erdhi apo nuk erdhi nė pushtet. Ky e ka dėshmuar sa e sa herė se nuk e ka hallin e marrjes sė pushtetit pėr t`i krijuar vetės mirėqenie, por e ka hallin e ndėrtimit tė shtetit dhe mirėqenies sė popullit. Albini ka hequr dorė nga privilegjet e tij personale qe nga kthimi i tij prej burgjeve serbe (nuk mund tė thuhet se nuk i ofruan oferta tunduese ndėrkombėtarėt e vendorėt!). E pa esell realitetin nė Kosovė dhe qe atėherė, si zė i vetmuar, nisi ta kritikonte atė realitet, e mė vonė i shumėzuar nė numėr edhe ta kundėrshtonte me metoda konkrete, ndėrkohėqė e tėrė klasa politike kosovare festonin tė ekzaltuar sė bashku me ndėrkombėtarėt dhe nuk shihnin pėrtej hundės… Gjumi I tyre festiv, qė kishte zhytur Kosovėn nė statusquo, u trand tek nė mars 2004, kur “papritur” plasi zemėrimi i popullit. Mė kujtohet qė politikanėt e Kosovės (nė unison me ndėrkombėtarėt) i cilėsuan ato ngjarje tragjike nė stilin: “kuku pėr ne, na moren nė qafė rrugaēat”. E po pra, populli ishte lodhur nga pritja e pafundme dhe nuk mbante dot mė. Sot tė gjithė pajtohemi se ishte ajo “hallakamė” (mjerisht e pėrgjakur) qė levizi rroten e statusquo-s… Mė pas e dimė se si rrodhėn ngjarjet, pėr t`mos u zgjatur nė pėrshkrime kronologjike!

Sėrish erdhi moment i dytė i amullisė dhe vetėkėnaqsisė. Dhe prapė u desh tė derdhėt gjak. Ishte protesta e 10 shkurtit 2007 ajo qė lėvizi rrotėn e stagnimit… Prapė dikush nga qeveria (dihet kush) doli pa u tharė akoma gjaku dhe protestuesit e pėrgjakur i quajti “ca rrugaēė“, e ndėrsa viktimat iu pėrshkruan Albin Kurtit. Kuptohet me argumentin e forcės, jo forcėn e argumentit…!

Tani Kosova gjendet nė momentin e tretė: Tunelin pa dritė. Negociatat e inicuara nga Serbia me miqtė e saj, e qė po quhen “teknike” si ato tjerat, nuk do tė mbahen pėr t`i bėrė koncesione Kosovės por pėr t`i dhėnė edhe mė shumė pushtet Serbisė mbi pjesė tė caktuara tė Kosovės. Thėnė ndryshe, nga kėto negociata “teknike”, Serbisė do t`i ofrohet karrota e ndėrsa Kosovės sėrish shkopi. Sipas rutinės sė fjalorit “tė bujshėm”, ėshtė fare e pritshme se pas pėrfundimit, “grupi negociues kosovar” do tė deklaroj me “trumfalizem” fėmijėror: “ia bėm 8 me 2”, demek Serbisė…

Por, ėshtė prapė “gogoli” Albin Kurti, ai qė sheh me larg kur thotė: “Kosova duhet tė bėhet nga njė shtet qė negocion me Serbinė pėr ndarjen e brendshme tė Kosovės, nė njė shtet qė negocion me Shqipėrinė pėr bashkim me tė, nga njė shtet qė ėshtė nė shėrbim tė tregtarėve tė huaj, nė njė shtet qė i mbėshtet prodhuesit vendor, nga njė shtet i kontrabandės e korrupsionit, nė njė shtet tė zhvillimit ekonomik, nga njė shtet qė e mbikėqyrin ndėrkombėtarėt, nė njė shtet qė u del nė ndihmė qytetarėve, nga njė shtet qė e pėrdor pakica pėr tė sunduar me shumicėn, nė njė shtet nė funksion tė mirėqenies sė shumicės!”

E pėr t`i ndalur trendet negative nė Kosovė dhe pėr t`i realizuar kėto qė thotė, Albini duhet ta ketė kuptuar se nuk mjafton vetėm pėrmbysja e veturave tė Euleshit as zėri i qytetarėve nė veshėt e shurdhėr tė klasės aktuale politike por duhet tė jetė vetė nė tavolinat e vendimarrjes. Domosdoshmėrisht, pėr ta lėvizur rrotėn nė drejtimin e duhur... Peshorės duhet vėnė kunderpeshėn pėr ta baraspeshuar!

Lexohemi…


p.s. E pėrshėndės po ashtu me shumė respekt pjesėmarrjen nė debat tė z.Shpetimi, shkresat e tė cilit gjithherė e kanė pasuruar dukshėm debatin nė kėtė Forum! :)

NN
17.06.2010, 17:42:01
Vetevendosja duhet patjeter te vije, si nje fryme revolucionare, per rregullimin ne teresi te shtetit te Kosoves. Ky revoulcion politik, eshte me shume se i duhur ne ditet e sodit te Kosoves, ne keto dite, kur nuk kemi nevoje te bejme revolucione si ato te meparshmet, por si i patjetersueshem ky revolucion arsyetohet me prapambeturine politike te udheheqesis se sotme ne Kosove, arsyetohet me narcisoizmin servil te udheheqesis se sotme ne Kosove.
Vetevendosja si parti udheheqese politike ne Kosove, jam me shume se i bindur se nuk do te vendos njerzit udheheqes te levizjes ne vendet kyqe te udheheqesis se Kosoves ( ashtu siq veprojne te gjitha partite ( lexo: KOMPANITE) politike aktuale ), por njerzit e menqur.
Vetevendosja kryesisht eshte e bazuar ne popull, dhe ne popull kemi njerez te menqur dhe te afte politikisht dhe moralisht, per te udhehqur shtetin ashtu siq i ka hije te udheheqet nje shtet.
Populli i Kosoves don ndryshime rrenjesore ne politiken e Kosoves, populli i Kosoves deshiron te lirohet njehere e pergjithmone nga radikalizmi politik i udhehqur qe me shume se 10 vite ne Kosove, populli i Kosoves don te lirohet njehere e pergjithmone nga emrat politik te nderlidhur shume ngusht me te gjitha te keqijat qe pasuan ne Kosoves, posaqerisht nga shpallja e ( gjysem ) pavarsise, populli i Kosoves e don nje pavarsi dhe sovranitet te mirefillt, ku e ndjen vehet zot te shtepise, dhe duke buruar keto kapacitetet njerzore, rrespektivisht nga populli, eshte e patjetrsueshme qe Vetevendosja te marr udheheqjen e shtetit. Prandaj jam i bindur se Vetevendosja do te krijoje, dhe do te tregoj nje program te paster e te moralshem politik, me nje strategji qe per nje kohe te shkurter te fillohet me vendosjen e rendit dhe te drejtesise ne Kosove, te udhehequr nga vete shqiptaret e Kosoves, pa pase nevoje me per ndihmen e EULEX-it, dhe jam i bindur se Vetevendosja eshte ne perpilimin e nje programi te tille.
Prandaj eshte e padiskutueshme se pse Vetevendoja duhet te vije por te diskutohet se ne cfare termi kohor dhe ate sa me shpejte te fillojne ndrrime radiklae ne Kosove me udhehqje te Vetevendosjes.

oktopodi
17.06.2010, 19:12:30
Vetevendosja duhet patjeter te vije, si nje fryme revolucionare, per rregullimin ne teresi te shtetit te Kosoves. Ky revoulcion politik, eshte me shume se i duhur ne ditet e sodit te Kosoves, ne keto dite, kur nuk kemi nevoje te bejme revolucione si ato te meparshmet, por si i patjetersueshem ky revolucion arsyetohet me prapambeturine politike te udheheqesis se sotme ne Kosove, arsyetohet me narcisoizmin servil te udheheqesis se sotme ne Kosove.
Vetevendosja si parti udheheqese politike ne Kosove, jam me shume se i bindur se nuk do te vendos njerzit udheheqes te levizjes ne vendet kyqe te udheheqesis se Kosoves ( ashtu siq veprojne te gjitha FIRMAT ( lexo: partite) politike aktuale ), por njerzit e menqur.
Vetevendosja kryesisht eshte e bazuar ne popull, dhe ne popull kemi njerez te menqur dhe te afte politikisht dhe moralisht, per te udhehqur shtetin ashtu siq i ka hije te udheheqet nje shtet.
Populli i Kosoves don ndryshime rrenjesore ne politiken e Kosoves, populli i Kosoves deshiron te lirohet njehere e pergjithmone nga radikalizmi politik i udhehqur qe me shume se 10 vite ne Kosove, populli i Kosoves don te lirohet njehere e pergjithmone nga emrat politik te nderlidhur shume ngusht me te gjitha te keqijat qe pasuan ne Kosoves, posaqerisht nga shpallja e ( gjysem ) pavarsise, populli i Kosoves e don nje pavarsi dhe sovranitet te mirefillt, ku e ndjen vehet zot te shtepise, dhe duke buruar keto kapacitetet njerzore, rrespektivisht nga populli, eshte e patjetrsueshme qe Vetevendosja te marr udheheqjen e shtetit. Prandaj jam i bindur se Vetevendosja do te krijoje, dhe do te tregoj nje program te paster e te moralshem politik, me nje strategji qe per nje kohe te shkurter te fillohet me vendosjen e rendit dhe te drejtesise ne Kosove, te udhehequr nga vete shqiptaret e Kosoves, pa pase nevoje me per ndihmen e EULEX-it, dhe jam i bindur se Vetevendosja eshte ne perpilimin e nje programi te tille.
Prandaj eshte e padiskutueshme se pse Vetevendoja duhet te vije por te diskutohet se ne cfare termi kohor dhe ate sa me shpejte te fillojne ndrrime radiklae ne Kosove me udhehqje te Vetevendosjes.

I nderuari NN,

Bazuar ne vendosmerine dhe perkushtimin e Albinit,ne vleresimet dhe respektin qe kane per te edhe njerze te cilet e njohin personalisht,njohin karakterin,integritetin moral ,guximin dhe sinqeritetin e tij,e nder ata te radhise ty, Nositin,Shpetimin,Pilotin,Grashen,Podrimen-No,Luin, e ndonje tjeter qe nuk po me kujtohen nofkat tani,te cilet jam i sigurte se e mbeshtetni pa asnje qellim tjeter perveq interesit te Republikes se Kosoves dhe popullit shumice te saje pra interesit te atdheut dhe kombit shqiptar.Te them te drejten une personalisht nuk kam pase nderin ta njoh nga afer Albin Kurtin,por qe nga demostratat ku qendroi ne krah te Rektorit me te nderuar Ejup Statovcit,te Madhit Adem Demaqit si perfaqesues i UĒK-se,qendrimit stoik para gjykatave e policise serbe e deri te refuzimeve te
perqudimit te pavaresise se Kosoves me fjale e protesta deri ne sakrifice , tere kohen une tek ky djale kam verejte nje guxim,perkushtim dhe vendosmeri te papare dhe nje moral te patheyeshem.
Me kete po theksoi se momentalisht Albini eshte personaliteti i cili gezon kredibilitet dhe te drejten qe jo vetem te vjen ne politike por edhe ti besohet timoni qe te ndrroje kahjen drejte se ciles po ece Kosova. Kosova qe nga hyrja ne fuqi e kornizes kushtetuse permes se ciles aq lehte u gelltite Rezoluta 1244 e deri te plani i Ahtisarit po ece pothuajse nga po e qojne ererat(perfaqesuesit special ) dhe nese nuk ndrrohet kahja , e cila si duket nuk mund te behet pa ndrrimin e timonierit,ka rrezik qe te perplaset ne shkembije ku mund te fundoset apo ti shkeputet ndonje pjese.
Zgjedhjet po vijne,populli edhe mund ti shpejtoje ato,por une kam theksuar dhe ndoshta po e teproj ,por me gjithe resspektin per guximin dhe elanin e vullnetin e djemeve qe ka per rreth Albini,une nuk besoj se tani mes atyre mund te formohet ekuipazhi per drejtimin e anijes se quajtur Kosove. Kur them kete kam parasyshe se ne ate ekip duhet te kete burra me dije e eksperience,me integritet moral e besuashmeri,te pa njolla dhe afera te cileve elektorati do tu jap besimin. Pra duhet programi me strategji dhe detyra konkrete dhe me bartes dhe afate te realizimit, me nje fjale duhet ekipi te cilit populli ,pra elektorati duhet tu besoje.Ju e dini se Kosova ka nje elektorat tradicional e konzervativ ku ne shumicen erasteve respektohet vullneti i te zotit te shtepise e besimi i ketij elektorati nuk fitohet lehte.Ta kemi parasysh vetem rastin e Rugoves.

Kur ti i nderuri NN thekson me te drejte shpejtesine ,a nuk eshte problem koha per pergaditjen e gjithe kesaj se gjerat nuk behen ne ecje .Politika eshte labirint me plote nderskamca e mashtrime.Ne politike nuk duhet shum qe miqte te bahen armiqe dhe armiqte miqe.Dhelprat e vjetra te politikes i shfrytezojne edhe leshimet me e vogla.Andaj duhen pergaditje per ndrrime radikale te politikes qe te vehet ne plan te pare vullneti dhe interesi i
95 % te njerzeve te Kosoves.Theksova me qellim kete perqindje sepse rralle ndonje shtet e ka .

mo
17.06.2010, 20:21:15
koheve te fundit jemi bombarduar me spektakle mediale nga te cilat u ngriten vale aq te larta tifozlleku per eulexin dhe albin kurtin sa irracionaliteti ka ka marre permasa epidemie shqetesuese.
po te beheshin shtetet dhe shoqerite moderne vetem me fjale ne shqiptaret do te ishim superfuqi ne bote edhe ate pergjithmone. shyqyr se po na vjen albin kurti e lum e lum po bon shqypnia e ndoshta edhe ndokush tjeter. aq i paskan jap zor disa ketu ne kete teme sa krijohet pershtypja se ablin kurti po na vjen prej ndonje planeti tjeter, sikur harrojn se ai perher ishte ne mesin tone.

z.lui te deshiroj sukses dhe nese ndonjeher do gjendesh ne krye te ndonje partie apo levizje une do te te votoj por jo edhe albin kurtin, jo per albin kurtin siq ishte dhe eshte por ndoshta do te ndryshoj edhe ai per te mire hahhahahah

per pjesmarresit tjere te cilet jane kaperthurur ngapak ne nofken time kam nje porosi shume miqesore, angazhohuni ju ashtu si ua don zemra dhe nese nuk kemi mendime te njejta keni konsiderate se nuk eshte fundi i botes por shume normale...

kaloni mrekullueshem

mo
17.06.2010, 20:34:27
harrova te shtroj nje qeshtje, albin kurti deri tani thirri njerzit te mos votojn tani do i thirr te votojn per te, nuk di si do te kuptohet kjo nga votuesit. ai deri sot thirri njerzit te bojkotojn shtetin e kosoves (te ahtisarit sipas tij) tani do te kerkoj (akoma nuk dihet nga kush) ne menyre paqesore qe kosova te behet shtet si duhet. deri me tani i qeshi dhe perqeshi institucionet e kosoves tani deshiron te jete shef i tyre.
po na vjen albini dhe shyqyr shpetuam, krejt do i hedh ne rruge, me polici, administrate, shefa e drejtora e do te ndertoj institucione te reja, administrate te re e te pakorruptuar etj..etj..

shyqyr zotit, shpetuam!

NN
17.06.2010, 21:37:39
... Kur ti i nderuri NN thekson me te drejte shpejtesine ,a nuk eshte problem koha per pergaditjen e gjithe kesaj se gjerat nuk behen ne ecje .Politika eshte labirint me plote nderskamca e mashtrime.Ne politike nuk duhet shum qe miqte te bahen armiqe dhe armiqte miqe.Dhelprat e vjetra te politikes i shfrytezojne edhe leshimet me e vogla.Andaj duhen pergaditje per ndrrime radikale te politikes qe te vehet ne plan te pare vullneti dhe interesi i
95 % te njerzeve te Kosoves.Theksova me qellim kete perqindje sepse rralle ndonje shtet e ka .

I nderuari z. Oktopod

Qeshtja e shpejtesise eshte shume kruciale ne kete moment te politikes se Kosoves, per arsye te mosleshuarjes rrenje edhe me te thella, te "dhurates" se Ahtisarit, e me se shumti te Kosoves MU(L)TIETNIKE. Nderrimet duhet te behen nje dite e me pare, ( dhe ti mire thua se problem eshte koha ) prandaj per te mos qene problem koha, kryetari dhe kryeministri aktual i Kosoves, per te qendruar ne histori si dikushi qe bene dicka per Kosoven ( per te mire mendoj ) me aq kaqik qe paten, te behen te moralshem, duke u larguar vetvetiu ( e di se e kane veshtire me heq dore nga milionat, por kesaj radhe ata duhet te "sakrifikojne" per hir te ardhmerise se Kosoves), pra qe te mos behen nga miqet ne armiq, mu ashtu siq thua ti, por le te jesin miq pra me ate kaqik sa paten, dhe le te mbesin miq te perjetshem duke krijuar mundesine e nderrimit radikal te politikes se Kosoves.

Lui
17.06.2010, 21:41:18
i nderuari z. mo

Falėmnderit pėr votėn tuaj, dhe nėse vėrtetė do formoj ndonjėherė parti (Firmė politike) Ju do jeni Arkatari im. Se nga Lekėt kam averzion, kur gjinden nė xhepin tim e lozin shoten, ngase unė e kam mėni burgun dhe prangosjen... Dikur thoshin se "burgu ėshtė pėr burra", e unė si "trim" qė jam ika i pari... motiiiii, pa hy kurrė en burg, se burgi thosha unė ėshtė pėr qyqana dhe fatzinj, qė o s' kanė ditė tė ruhen nga "miqt" o nga armiqt...


Ti kthehemi temės.

Kosova qe 11 vite ka nevojė pėr njė vizion tė qartė dhe tė vijzuar, kah do ecėn, ku do mbėrrij dhe kur?

Pėrderisa kishim Presidentin "Histe(o)rik" Rugovna, i cili fare s' kishte lidhje me politikė por ja qė u lind nė vitin e gabuar, (dy vite pasi i vdiq burri i Nėnės) dhe na "udhėhoqi si mė keq nė Luftė, e edhe mė keq nė paqė, sa qė nga perqarjet e tij ende s' po flasin mes vedi Ramushi & Hashimi, dy luftėtarėt qė i bashkoi lufta dhe i ndau paqa (Rugovna).

Tani pas ca viteve nė "Liri", Kosova ėshtė shėndrruar nė Kantier tė "firmave" politke.
Normal do thoshim, kur s' ka fabrika pėr punėsim, ka Parti politike, tė cilat e kanė tėrė monopolin jo vetėm politik dhe ekonomik, por ata vrajnė dhe kthjellin si me qenė vetė "Zoti" (sot mė brengosi njė zvicerjane, e cila spontanisht mė pyeti, cilit konfesion i pėrkas: dhe
unė pa njė pa dy i thash: Shqipėtar!, ...
nuk e prita qė ajo t' ma pėrsėrtėn pyetjen dhe vazhdova se Kombi im ėshtė njėherit;
Komb, konfesion dhe Zoti im, vetėm ati i falem dhe askujt tjetėr, gjegjėsisht nga kjo rezulton se nuk deklarohem si ateist, ngase edhe komunizmi ishte njė konfesion qė ndėrtohej nė kultin e frikės dhe tmerrit si gjithė konfesionet tjera..., ajo u pajtua me qėndrimin tim, dhe shtoi se ndoshta Zoti edhe nuk ekziston fare, ... pėr ne shqiptarėt sikur s' ka ekzistuar kurrė se po t' ishte dikund ose do na ndihmonte ose do na fshinte nga faqja e dheut..., s' do na linte tė vuanim kaq shumė ndėrshekuj...)

Prandaj, pasi Partitė politike janė shėndrruar nė: Firma punėsimi dhe profiti, e populli vuan t' zitė e ullirit edhe pėr kafshatė goje nė shekullin 21 (XXI), kjo ndodhė vetėm nė Kosovė dhe Kolonitė simotra, nė Afrikė apo gjetiu...

Dhe tani duhet ndryshime, ose duhet tė ndryshojnė "Firmat politike" (partitė politike) ēasjen ndaj profitit (korrupcionit dhe plaqkitjes sė shtetit) ose duhet tė ndėrrohen, gjegjėsisht tė vetdijėsohet populli se me parti tė tilla s' ka shtet e as prosperitet, dhe ato nuk meritojnė besimin si tė tilla...

... andaj poenta ime nuk ėshtė se Albin Kurti mund tė bėn mrekullira,populli po, duke u vetėdijsuar dhe duke ua thėnė troq politikuajve se nuk lejojmė tė pasuroheni dhe tė rroni si parazit nė kurrizin tonė, nė kėtė kontekst, mbase Albini, gjer mė tani e ka bėrė njė mini-revolucion, jo vetėm ndaj institucioneve tona por parasėgjithash ndaj "miqve" tė huaj, qė jo rrallė sillen me institucionet tona si me fėmijė parashkollor!

Sa pėr rikujtim tė ligjit pėr pensionim tė deputetve nė moshėn 50 vjeēare!
- kjo nuk besoj se do kalonte po tė bėhej njė referendum... ,
pėrderisa nga deputetėt aktual askush nuk e kundėrshtoi! Kjo s' donė shumė koment.

Deputet tė tillė nuk i duhen asnjė vendi, e as Kosoves.

Kosoves i duhen deputet dhe institucione qė e ndėrtojnė vendin e jo qė sejcili mėton tė pasurohet nė kurriz tė shtetit tė varfėr, qė jeton nga doganat dhe tatimi nė qarkullim (TVSH), pa fabrika e pa prodhim, vetėm me stėrshitje (tė prodhimeve serbe) dhe trafikim narkotikėsh dhe prostitutash nga Moldavia... e sene vene...

Ndryshime sot!

piloti
17.06.2010, 23:07:08
harrova te shtroj nje qeshtje, albin kurti deri tani thirri njerzit te mos votojn tani do i thirr te votojn per te, nuk di si do te kuptohet kjo nga votuesit. ai deri sot thirri njerzit te bojkotojn shtetin e kosoves (te ahtisarit sipas tij) tani do te kerkoj (akoma nuk dihet nga kush) ne menyre paqesore qe kosova te behet shtet si duhet. deri me tani i qeshi dhe perqeshi institucionet e kosoves tani deshiron te jete shef i tyre.
po na vjen albini dhe shyqyr shpetuam, krejt do i hedh ne rruge, me polici, administrate, shefa e drejtora e do te ndertoj institucione te reja, administrate te re e te pakorruptuar etj..etj..

shyqyr zotit, shpetuam!


.................................................. ..............................................


Inderuari z.Mo,

z.Lui tu paska pergjigjur ne stilin e tij te mirenjohur ... une po shprehem me nje stil krejt tjeter ...

pa dorza siq thoshte njefar "mendjemadhi" z.Zeka ,

Ne , duhet te perkulemi para realitetit , ashtu sikur kemi qendruar vite e vite me radhe ..

z.Kurti sot eshte realitet, ai kjart po e cek para mikrofonave dhe mbas tyre se qfare eshte vizioni i tij !!!!, ai po shprehet kjart se bene perpjekje me mish e shpirt , qe te ruhet nderi dhe karakteri i kombit Shqipttar ne Kosove !!!, sidomos ne Kosove !!!, ku po e shohim kjart se qka ndodhi dhe qka po ndodh qe 11 vite !!!,

z.Thaqi, e pastaj edhe z.Haradinaj ata vet neve po nalargoin gradualisht , edhe pse ne vite me radhe shume gjera i perbim ... , te theme te drejten , kurr nuk do te harroi momentin kur z.Thaqi nxjerr nga xhepi sikur magjioniqar nje harren te quajtur Flamur -nje harren ,me ngjyre dhe simbole sikur ai flamuri apo harrni i Bosnjes !!!!...
Flamuri historik Kuq e zi perjetoi shpullen me te rend ne historin e tij.... une u ula para ekranit te TV ate dite dhe qava sikur femiju nuk derdhja lot gezimi per Pamvarsin e Ahtisarit , por derdha lot dhimje per masakren ndaj Flamurit Kuq e zi....

z.Kurti kurr nuk e perkrahu kete Pamvarsi ,sepse kjo ishte dhe eshte nje Pamvarsi cinike ne stilin e mirenjohur Europian .
Z.Kurti keto gjera kjart i theksoi , ai qysh sot konkretisht kaloi prej fjalve ne veper edhe ate menjeher ..kur u takua me delegacionin e vllezerve ngas Shqiperia ...

z.MO...

Shqiptaret , pa nje pa dy, pa kalkulime te panevojshme, pa demagogji, e deshiroin bashkimin e kaher te mirepritur .. per qka gjate historis u investua shume , bukur shume !!!
Ne banuesit e treves se Kosoves do te jemi krenar e Kosovar vetem ne Shtetin ton Shqiptar -Shqiperin natyrale ,

Ne kete rruge duhet perkrahur z.Kurti , sepse po tregon se ka vizion te kjart i cili ne asenje asepekt nuk gershetohet me materijalizem apo kapital ..i cili jam me se i binduir nuk i intereson fare ...

te pershendes

piloti

Shpetimi
18.06.2010, 12:15:35
Arsyet pėr mosparaqitje

18 Qershor 2010

Albin Kurti


Unė nuk u paraqita nė seancėn e parė gjyqėsore sepse unė nuk e njoh EULEX-in, dhe ngaqė ky rast ėshtė i motivuar politikisht. Rifillimi i rastit vetėm konfirmon qė EULEX-i ėshtė pushtet jodemokratik dhe se ky ėshtė njė trup gjyqėsor i padrejtė. Unė do tė pranoja ftesėn prej njė gjykate tė pėrbėrė prej vendasve tė mi nė njė Kosovė tė lirė nga sundimi ndėrkombėtar, tė qeverisur nga populli bazuar nė parimet e drejtėsisė dhe vetėvendosjes, por unė do ta kufizoj komunikimin tim me kėtė gjykatė tė EULEX-it vetėm deri nė masėn qė e mendoj tė nevojshme pėr tė pėrfaqėsuar Lėvizjen VETĖVENDOSJE!.


EULEX-i nuk ka drejtė tė ngrejė padi kundėr meje ose tė mė gjykojė, a as tė sundojė mbi Kosovėn: ju nuk e njihni pavarėsinė tonė dhe ju keni imunitet nga ligjet qė ju aplikoni mbi ne. Unė dhe Lėvizja VETĖVENDOSJE! do tė vazhdojmė tė mos ju njohim, dhe nė mėnyrė jo tė dhunshme tė kundėrshtojmė sundimin e imponuar ndėrkombėtar nė Kosovė, duke pėrfshirė edhe EULEX-in dhe instrumentet e tij, si kjo gjykatė. Sistemi gjyqėsor qė kjo gjykatė pėrfaqėson nuk ka pavarėsi, llogaridhėnie dhe transparencė. Parim themelor i sovranitetit ėshtė qė vullneti i popullit i jep ligjit legjitimitetin: fuqitė e EULEX-it, dhe kompetencat e kėsaj gjykate, janė tė padrejta, arbitrare dhe tė paligjshme.


Mua nuk mund tė mė ofrohet njė gjykim i drejtė brenda kėtij sistemi. Veprimtaria ime ėshtė nė kundėrshti tė drejtpėrdrejtė me interesat e EULEX-it pėr tė siguruar pushtetin e vet. EULEX-i nuk ėshtė njė mision teknik ose administrativ, por njė aktor politik me qėllime politike, dhe me interesa tė qarta nė kėtė rast. EULEX-i dėshiron tė mbytė mospajtimin kundėr pranisė sė tij nė Kosovė. Fokusi kryesor i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ėshtė kundėrshtimi i UNMIK-ut, ZCN-sė e i pushtetit jodemokratik, tė papėrgjegjshėm dhe tė padrejtė tė EULEX-it, dhe kėrkimi i vetėvendosjes.


Ne nuk jemi kundėr njė pranie ndėrkombėtare nė Kosovė qė do tė na ofronte kėshilla dhe ndihmė – por ne jemi kundėr sundimit ndėrkombėtar. EULEX-i shpenzon mė shumė se njė milion euro ēdo ditė, por kėto para nuk shkojnė nė zhvillimin e Kosovės, pėr tė pėrmirėsuar shėndetin tonė a sistemet tona tė arsimit, infrastrukturėn ose nė ndėrtimin e njė sistemi gjyqėsor tė drejtė. Kėto para pėrfundojnė nė xhepat e vetė zyrtarėve tė EULEX-it, pėr tė na kontrolluar me polici, pėr tė siguruar stabilitetin, ēka pėr Kosovėn do tė thotė vetėm ngecje dhe padrejtėsi tė vazhdueshme. Shuma e vogėl e parave tė EULEX-it qė pėrfundon te populli ynė u sjell pėrfitime vetėm atyre qė janė tashmė tė privilegjuar, si pronarėve tė restoranteve dhe klasės sonė tė mesme tė lartė tė arsimuar qė flet anglisht, tė cilėt EULEX-i i ka pėrfituar me paga qė nuk u lejojnė atyre tė punojnė nė mėnyrė tė pavarur nė dobi tė Kosovės.


Populli i Kosovės ka jetuar tepėr gjatė nėn shtypje dhe nėn sundim tė huaj. Ne duam liri, jo shtypje mė tė sofistikuar. Ne duam drejtėsi dhe vetėvendosje, e jo njė tjetėr pushtet qė shtyp tė drejtat tona. Akuzat kundėr meje kanė tė bėjnė me njė demonstratė jo tė dhunshme pėr vetėvendosje dhe pėr t’i dhėnė fund sundimit ndėrkombėtar. Demonstratat nuk janė tė gabuara. Demonstratat janė njė e drejtė. Kur nuk ka demokraci, demonstratat janė demokracia e vetme. Kur ka demokraci, demonstratat janė shenjė e vitalitetit tė asaj demokracie. Janė demonstratat ato qė tregojnė kur sistemi ėshtė shumė i ngushtė pėr vullnetin e popullit. Pėrveē kėsaj, kur demokracia pėrfaqėsuese dėshton ose pamundėsohet, atėherė demokracia direkte nuk ėshtė vetėm njė e drejtė, por njė detyrė.

Vėrejtjet ndaj panelit


Unė jam kundėr kėtij trupi gjyqėsor, sepse duke e marrė pėrsipėr kėtė rast secili prej jush keni treguar miratimin tuaj dhe bashkėpjesėmarrjen tuaj nė shkeljet e mėparshme etike dhe tė tė drejtave tė njeriut nė rastin kundėr meje. Duke e rifilluar kėtė rast ju e mbėshtetni padinė politike kundėr meje qė ėshtė absurde nga ana ligjore, dhe synimet politike tė kėtij procesi. Ju tregoni sheshit se EULEX-i ka qėllim tė njėjtė pėr rastin si UNMIK-u: mbytjen e zėrave kundėrshtues, kriminalizimin e rezistencės politike paqėsore dhe izolimin e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, opozitėn e vetme, jo tė dhunshme ndaj EULEX-it nė Kosovė. EULEX-it nuk ėshtė duke kryesuar rastin nė mėnyrė neutrale ose tė pavarur, por ėshtė i njėanshėm, me paragjykime dhe me konflikt tė qartė interesash. Njė moment kur EULEX-i i ka bėrė pikėpamjet e veta tė qarta pėr Lėvizjen VETĖVENDOSJE! ishte gjatė vjeshtės, kur kishte tentuar tė penalizonte aktet tona tė mosbindjes civile dhe kur, sipas raportimeve, ishte pėrpjekur tė shpallte Lėvizjen VETĖVENDOSJE! si organizatė tė paligjshme.Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė njė organizatė politike jo e dhunshme dhe vullnetare, por EULEX-i, ZCN, ose UNMIK-u nuk na konsiderojnė pjesė tė shoqėrisė civile, a si shoqatė politike. Nė sytė tuaj ne ndodhemi brenda kategorisė sė sigurisė, e cila ka tė bėjė me pushtetin tuaj dhe me ata qė mund ta sfidojnė rendin ekzistues. Kosova nuk ka pasur asnjė referendum pėr EULEX-in a ZCN-nė, ashtu si nuk kemi pasur referendum pėr privatizimin neoliberal a pėr decentralizimin nė baza etnike. Me kėtė rast EULEX-i dhe UNMIK-u duan ta bindin popullin se nuk ka alternativa ndaj realitetit ekzistues. Se populli, e jo sistemi, duhet tė ndryshojė qė tė pėrmirėsohet gjendja. Por sistemet dhe regjimet ndėrrohen, vijnė dhe shkojnė, shfaqen dhe zhduken. Populli mbetet. Populli do tė thotė rezistencė.
Mė 10 shkurt Lėvizja VETĖVENDOSJE! demonstroi kundėr Planit tė Ahtisaarit, kundėr sundimit ndėrkombėtar mbi Kosovėn dhe pėr vetėvendosje. Zbatimi i Planit tė Ahtisaarit do tė ēojė nė ndarjen e brendshme tė Kosovės, duke qenė se njė prej komponentėve bazė tė planit ėshtė njė decentralizim qė u mundėson komunave serbe tė Kosovės tė kenė autonomi tė madhe, lidhje tė fuqishme horizontale dhe marrėdhėnie tė drejtpėrdrejta me Serbinė.


Kjo do tė pengojė bashkėpunimin me Prishtinėn dhe do t’i shkėputė kėto komuna nga pjesa tjetėr e Kosovės. Plani i Ahtisarit do t’i bėjė realitet synimet ekspansioniste tė Serbisė duke i legjitimuar strukturat paralele kriminale tė Serbisė nė Kosovė dhe do tė ēojė nė krijimin e kufijve tė rinj nė vija etnike. Por njėsitė monoetnike qė Serbia synon t’i krijojė janė tė pamundshme. Lėvizja VETĖVENDOSJE! beson se Plani i Ahtisarit do tė ēojė nė luftė, dhe konsiderojmė se ėshtė pėrgjegjėsi jona pėr ta parandaluar kėtė. Mė 10 shkurt ne demonstruam nė mėnyrė paqėsore kundėr planit tė Ahtisarit si materializim i procesit qė e shtyn Kosovėn drejt njė lufte tė re. Lėvizja VETĖVENDOSJE! nuk ėshtė kategorikisht kundėr negociatave, as kategorikisht kundėr decentralizimit, dhe as kategorikisht kundėr ēdo pranie ndėrkombėtare. Por ne jemi fuqimisht kundėr negociatave me Serbinė pėr vendin tonė. Ne jemi kundėr decentralizimit nė bazė etnike, dhe decentralizimit para sovranitetit, sepse kjo do ta bėnte tė pamundur sovranitetin dhe unitetin territorial tė Kosovės.


Ne jemi kundėr sundimit ndėrkombėtar mbi Kosovėn, edhe pse ne besojmė se Kosova mund tė pėrfitojė nga ndihma dhe kėshillat ndėrkombėtare. Plani i Ahtisaarit, edhe dy vjet pas Shpalljes sė Pavarėsisė, na ka lėnė pa ushtri dhe pa Trashėgiminė Kulturore Ortodokse, e cila i ėshtė dhuruar Serbisė. Duke na e shpėrfillur tė kaluarėn dhe duke na lėnė tė pafuqishėm nė tė tashmen Plani i Ahtisarit na privon nga ardhmėria. Tė demonstrosh do tė thotė tė shfaqesh. UNMIK-u ka dashur tė fshehė popullin pasi kishte mohuar vullnetin e tij. Ndėrsa EULEX-i vazhdon tė njėjtin avaz.
Mė 10 shkurt ne demonstruam, gjithashtu, kundėr sundimit ndėrkombėtar mbi Kosovėn, i cili sot pėrbėhet nga UNMIK-u, ZCN-ja dhe EULEX-i. Zyrtarėt ndėrkombėtarė nė Kosovė nuk pėrballen me pasojat e vendimeve ose veprimeve tė tyre. Ata nuk kanė asnjė pėrgjegjėsi ndaj popullsisė vendase, shpeshherė nuk kanė as kontakt me tė. Pas dhjetė vjetėsh tė sundimit ndėrkombėtar Kosova vuan nga moszhvillimi i madh, dhe mungesa e lirisė. Njerėzit nuk kanė liri pėr tė vendosur pėr veten e tyre dhe tė ardhmen e tyre, s’kanė liri pėr t’u zhvilluar. Kjo liri ka njė emėr: vetėvendosje.

Vetėvendosja ėshtė liri kolektive, dhe thelbėsore pėr lirinė individuale. Vetėvendosja ėshtė zhdėmtim themelor pėr shekuj tė padrejtėsisė dhe bazė kryesore e dezintegrimit tė vazhdueshėm tė Jugosllavisė. Vetėvendosja do tė thotė restaurim i dinjitetit dhe kompensim moral pėr humbjet dhe vuajtjet e sė kaluarės; ajo do tė thotė realizim i vullnetit politik pėr popullin e Kosovės; ajo do tė thotė fund pėr ndėrhyrjet keqdashėse tė Serbisė; ajo do tė thotė mundėsi pėr pėrparim.


Duke mundėsuar zhvillimin ekonomik dhe shoqėror, vetėvendosja do tė mundėsojė integrimin e njerėzve, pa marrė parasysh pėrkatėsinė e tyre etnike dhe religjionin. Sunduesit ndėrkombėtarė tė Kosovės deri mė tani e kanė penguar njė integrim tė tillė. EULEX-i, UNMIK-u dhe ZCN-ja janė tė interesuar pėr ruajtjen e dallimeve ndėrmjet popujve karshi unitetit tė tyre: multietnicitetin - shumė etni tė izoluara nga njėri-tjetri pėrmes tolerancės, dhe jo tė bashkuar nėpėrmjet solidaritetit - karshi unitetit tė misionit tė tyre pėr stabilitet. Qė nga viti 1999 qasja e tyre ka qenė fund e krye etnike: Nė vend qė t’i shihni njerėzit nė Kosovė si qenie njerėzore, qytetarė, punonjės, ose studentė, ju gjithmonė na shihni si shqiptarė, serbė, romė, turq dhe si grupe tė tjera etnike. Sundimtarėt ndėrkombėtarė tė Kosovės gjithmonė fillojnė me dallimet tona, me atė qė na ndan, dhe jo me atė qė ėshtė e pėrbashkėt, me atė qė ėshtė universale – me dėshirėn tonė pėr liri, dinjitet, paqe, punė, arsim cilėsor, mbrojtje shėndetėsore, siguri shoqėrore.Ky rast ėshtė inicuar nga UNMIK-u pėr t'i ikur pėrgjegjėsisė pėr krimet e veta, dhe ky panel e mbėshtet kėtė objektiv duke e rifilluar rastin bazuar nė padinė politike tė UNMIK-ut. Mė 10 shkurt 2007 policia e UNMIK-ut shtypi me dhunė tė drejtėn tonė pėr tubim paqėsor dhe mospajtim duke e vendosur njė kordon tė paligjshėm nė mes tė itinerarit tė paralajmėruar tė demonstratės, dhe duke e sulmuar demonstratėn me gaz lotsjellės dhe plumba vdekjeprurės qė vranė dy protestues paqėsorė, Arben Xheladinin dhe Mon Balajn, dhe plagosėn mbi 80 tė tjerė.


UNMIK-u dhe EULEX-i tani duan ta paraqitin brutalitetin e policisė ndėrkombėtare si reagim ndaj veprimeve tona, dhe tė shmangin pėrgjegjėsinė penale. Derisa unė jam i vetmi qė ndiqem penalisht, dhe qė portretizohem si burim i dhunės, as UNMIK-u e as EULEX-i nuk kanė ndėrmarrė masa pėr tė ndjekur penalisht njėsinė rumune tė policisė qė ishte pėrgjegjėse pėr vrasjet atė ditė. Edhe para rifillimit tė kėtij rasti kundėr meje, EULEX-i ka bashkėpunuar me UNMIK-un nė sabotimin e drejtėsisė pėr 10 shkurtin: nė pranverė tė 2009-ės EULEX-i ndihmoi nė eliminimin e mjetit tė vetėm juridik nė dispozicion tė familjeve tė tė vrarėve dhe tė plagosurve rėndė mė 10 shkurt duke deklaruar se nuk mund tė garantojė siguri pėr dėgjimin publik nė rastin te Paneli Kėshillues pėr tė Drejtat e Njeriut. Serbia ėshtė sillur nė tė njėjtėn mėnyrė ndaj demonstratave: pjesėmarrėsit i arrestonte dhe i dėnonte, ndėrsa policėt qė i vrisnin tė pafajshmit liheshin tė paprekur.


Unė e kundėrshtoj kėtė panel, gjithashtu, sepse duke e rifilluar kėtė rast ju keni shpėrfillur njėmbėdhjetė muajt e mi tė kaluar nė paraburgim pėr kėtė rast politik; ju keni shpėrfillur shpjegimin tim tė mėparshėm pse kjo padi ėshtė ligjėrisht absurde dhe politike, dhe keni shpėrfillur dėshminė e dėshmitarit kryesor tė akuzės qė kishte konfirmuar se demonstrata mė 10 shkurt ka qenė e qetė dhe se unė nuk e kam inkurajuar dhunėn.


Nė vend qė ta merrni kėtė nė konsideratė, qė paralelisht me tė gjitha shkeljet nė rast do tė kishte qenė mė shumė se e mjaftueshme pėr ta mbyllur atė, ju e keni rifilluar sikur nuk ka ndodhur asgjė. Sikur ta kishit hasur kėtė rast nė vendet tuaja ju do tė kishit qenė tė indinjuar me mungesėn e drejtėsisė. Rifillimi i tij kėtu tregon se ju nuk mendoni se Kosova meriton drejtėsi. Veprimtaria ime ka pėr synim drejtėsinė, barazinė dhe vetėvendosjen. Duke e rifilluar kėtė rast EULEX-i e demaskon pėrbuzjen e tij pėr parimet e objektivitetit, tė drejtave dhe dinjitetit, nė kundėrshtim me atė ēfarė BE-ja pohon se pėrfaqėson. Me rifillimin dhe ndjekjen e kėtij rasti politik EULEX-i ėshtė duke e penguar drejtėsinė.

"Kosovapress"

Shpetimi
18.06.2010, 12:23:44
SOT, VETĖFLIJIMI I ALBIN KURTIT, SI DIKUR AI I ADEM JASHARIT!

18 Qershor 2010

Adnan Abrashi


(Me sa duket, pas kėsaj burgosje skandaloze, brutale dhe tė pėrgjakshme policore tė Albin Kurtit, pėr fundosjen definitive tė autoritetit tė kėsaj qeverie tėnde, e ke hangėr karremin e kurdisur, Hashim!)

Edhe pse e dinte sigurisht se do tė sulmohet nga forcat e shumta policore serbe tė armatosura deri nė dhėmbė dhe qė kaherė ishin tė locuara pėrreth Prekazit, I paralajmėruar pėr kėtė shtetrrethim dhe me mundėsi qė edhe tė largohet pa u vėrejtur nga aty, heroi ynė legjendar, Adem Jashari, atėbotė vendosi tė vetėflijohet. Pėrmes njė rezistence tė armatosur dhe qėndresės heroike, Ademi dhe jasharajt bėnė qė njė realitet tė shndėrrohet nė njė legjendė. Legjendė tė pavdekshme . Por, jo vetėm kaq! Ata,me kėtė vepėr sa tragjike aq edhe sublime, jo vetėm qė si hero hynė pavdekshėm nė histori, por kjo tragjedi e paparė e tyre u bė katalizatore nė shpejtimin e rritjes dhe formimit tė UĒK-sė dhe fillimit tė njė lufte tė armatosur gjithpopullore e cila fund pa dyshim u kurorėzua me fitore.


Edhe pse pak sa ndryshe, njė histori e ngjashme e sakrificės atdhetare pėrmes vetėflijimit, ndodhi edhe tani. Sot. Mu nė ditėn e kremtimit tė 11 vjetorit tė ēlirimit nga pushtimi barbar serb I Kosovės. Thuaja, I Republikės sė “pavarur” dhe “sovrane” tė Kosovės, sikur po na gėnjejnė qe sa vite reshtur kėta politikanėt tanė.
Edhe pse atė ditė, lideri I persekutuar i lėvizjes “VETĖVENDOSJE”, Albin Kurti, e dinte se do tė burgoset, me njė bagazh tė fuqishėm prapa vetes tė mbi 170 mijė anėshkrimeve kundėr procesit tė kurdisur politik ndaj ti, ai vendosi qė tė vetėflijohet. Publikoi lajmin nė media se, lėvizja “VETĖVENDOSJE” do tė garoj nė zgjedhjet e ardhshme , dhe, pa u larguar nga vendi i ngjarjes , qėllimisht priti qė tė ndodhte historia.


Historia e njė intervenimi mė brutal dhe tė pėrgjakshėm pėr burgosjen e tij. Njė ndėrhyrjeje e ashpėr operative-policore, qė, pa dyshim, neve tė gjithėve, duke qėndruarėn atė moment para ekraneve televizive, na pėrkujtoj kohėrat e perėnduara tė diktaturės milosheviqiane. E, pėr tė qenė edhe mė e keēe, tani e tutje, ajo si ngjarje, gjithmonė do tė pėrkujtohet sa herė qė tė shėnohet 12 Qershori - Dita e ēlirimit dhe hyrjes sė trupave tė NATO-sė nė Kosovė.

Ngjashėm si Adem Jashari dikur, sot, me vetėdije tė plotė, Albini dhe shumė aktivistė tjerė tė kėsaj lėvizjeje, pėrmes vetėflijimit nė emėr tė pėrshpejtimit tė rritjes sė urrejtjes qytetare pėr kėtė gjendje tė shkaktuar nga kjo qeveri si efekt, edhe ata vendosėn tė bėhen katalizatorė tė njė procesi, seriozisht duke ngacmuar kėshtu ndėrgjegjen dhe vullnetin tonė tė fjetur kolektiv pėr tė reaguar sa mė ashpėr ndaj kėsaj gjendje katastrofave qė kaherė e ka kapluar politikėn dhe shoqėrinė tonė kosovare nė pėrgjithėsi.


Pėr Burgosjen e Albin Kurtit; koha e ditės festive; pėr moment kur ėshtė bėrė ajo, (disa orė pas publikimit tė lajmit se lėvizja “VETĖVENDOSJE” do tė garoj nė zgjedhjet e ardhshme nė Kosovė), si dhe mėnyra brutale e paparė e njė ndėrhyrje policor, pėr tė gjitha kėto dhe ēėshtje tjera, tak ditėve nė vijim do tė pasojnė reagimet e ashpra nė publikė. Por , nė kontaktin tim tė parė me masat, e tėrė kjo maskaradė qė ndodhi me arrestimin spektakular tė Albinit, ngriti edhe mė shumė besimin dhe autoritetin e kėsaj lėvizjeje nė popull, e cila si efekt, do tė ndikoj pozitivisht nė marketingun promovues tė kėsaj lėvizje nė popull.
Njėkohėsisht, kjo ngjarje e paparė nė shtetet e mirėfillta demokratike, tek qytetarėt tanė tanimė shumė tė lodhur dhe tė stėrngopur nga kjo gjendje, pa dyshim, edhe mė tepėr do ta rris vullnetin e tyre tė fjetur pėr reagime sa mė tė organizuara dhe sa ma tė zėshme kolektive kundėr kėsaj politike dhe qeverisje aktuale tė dėshtuar.
Legjendat lindin me veprat e njerėzve tė radhė dhe nė kohėrat e veēanta specifike. Liderėt, po ashtu! Pas lavdisė sė jasharajve qė ngriti njė poull nė kryengritje deri nė ēlirim, tani, pėrmes formės tjetėr tė sakrificės specifike, po lind edhe njė Legjendė politike. Legjendė e quajtur Albin Kurti dhe lėvizje “VETĖVENDOSJE”, e cila, nė vend tė servilizmit tė imponuar politik ndaj tė huajve, mediokritetit, hajnisė dhe korrupsionit si metoda tė pėrmbushjes sė interesave personale, po na sugjeron nė vetėbesim dhe krenari ndaj vetes, mbėshtetje nė mundėsitė dhe vlerat tona tė pashtershme kombėtare.


Ne jemi lashtėsi dhe historia mė e vjetėr e kėsaj Evrope. Si traditė gjenetike, i duam miqtė tanė dhe jemi mirėnjohės pėr kontributin e tyri, por, mbi tė gjitha, dėshirojmė tė jemi plotėsisht tė lire, tė bashkuar si njė komb dhe vetė ZOT nė shtėpinė tonė!
Nė fund, urime tė pėrzemėrta lėvizjes “Vetėvendosje” dhe liderit tė saj Albin Kurti, pėr njė vendim kaherė tė pritur dhe tė urtė, pėr dalje nė tė ardhme nė zgjedhje tė kėsaj lėvizje Krejt nė fund, njė porosi personale dhe miqėsore pėr kryeministrin tone: “Me sa duket, pas kėsaj burgosje skandaloze, brutale dhe tė pėrgjakshme policore tė Albin Kurtit, pėr fundosjen definitive tė autoritetit tė kėsaj qeverie tėnde, e ke hangėr karremin e kurdisur, Hashim...”!
___________________________________________

P.s.
Nese ka perseritje te ketyre shkrimeve ne forum, paraprakishte kerkoj ndjese!

Shpetimi

mo
18.06.2010, 18:36:37
Albin Kurti nė Rubikon, 17 qershor 2010

Shtuar mė: 17-06-2010 22:02:19 | Shikuar (71)

http://www.kohavision.net/web/index.php?koha=lexo&category=7&id=743

Shikim tė kėndshėm!sinqerisht shume dobet, fortisimo e macchiato krejt. albin politikani na kalli krejt, kryetari i popullit hahahahha qysh i ka hy menjda se!

kosovari50
18.06.2010, 18:38:14
Pata rastin pėr pak kohė [8 muaj] tė jem dhe un nė burgjet sllave,dhe pėr 23 ditė nė ēeli me z.Albin dhe personin ''x'',i plagosur me tri plagė shtati nga forcat serbo-sllave nė luftė dhe qė edhe nė ēeli e mbanin tė uniformuar me uniformėn e U.Ē.K.-sė qė tė dallohej mė lehtė nga gardianėt ēetnik[Albinit sigurisht se i kujtohet ky njeri dhe llafosja e Albinit me kėtė person ''x''].
Derisa njė pasdite po rrinim duke biseduar me zė tė ultė nė ēelinė e burgut sllav,Albini ishte ngritur nė kėmbė dhe po fliste me veten e tij.Thoshte nė mes tjerash;nuk pendohem pėr veprėn qė kam bėrė.........
Ushtari i uniformuar dhe i plagosur me tri plagė shati''personi x'' qė akuzohej pėr vrasjen e 6 paramilitarėve serbė e shikonte me habi.Kur e pa se z.Albin nuk pushonte sė thėni;nuk pendohem pėr veprėn qė kam bėrė iu drejtue Albinit dhe me njė nervozė tė theksuar i tha;po ē'ka p..... e nėnės sate bėre bre ti o budalla qė na merzite me kėtė refren tėndin sikur tė ishe flijue sikur A.Jashari me familje e tė ishe ngjallė pėrsėri.Mjaft o kokėkrisur se asnjėri nga ne kėtu nuk pendohemi pėr veprat tona tė bėra pėr qėshtjen kombėtare,po mjaft mė se po mė nevrikos tej mase me kėto budallallėqe.
Albini u ul ashtu heshtas dhe pėr sa kohė ēendrova nė ēeli me kėta nuk iu dėgjue refreni qė ushtarin e plagosur e tė akuzuar pėr vrasje e nevrikoste aq shumė.
Mue mė transferuen nė burgun e Nishit dhe nuk pata mundėsinė tė qėndroi mė gjatė me kėta;njėri ushtar i plagosur dhe i akuzuar pėr vrasje dhe tjetri shofer i zėdhėnsit tė U.Ē.K.-sė,z.Adem Demaēi

mo
18.06.2010, 19:02:42
z.shpetimi per hatrin tend e lexova ate shkresen atje ma nalt dhe une si hobby-politikan ketu ne df po ta them sinqerisht se kunder unmik-ut dhe eulex-it kam qene gjitheher edhe ate para albin kurtit, nese nuk te vjen merzi.

z.lui falemnderit per premtim te postit dhe te deshiroj sukses ne partine e re. m'vjen keq por as une nuk jam i mire per arkatar dhe nuk kam interesim per poste hahhahaaa

z.piloti falemnderit gjithashtu per sqarimet, edhe ty te deshiroj suksese. verehet qarte se se pakut ketu ne df ka ndryshime.

per vehte do te vazhdoj edhe pak me te vjetren. deri sot nuk shoh as arsye objektive as subjektive te perkrah albin kurtin.

objektivisht mendoj se nuk ka nevoj te kemi partin e albin kurtit, ramush haradinajt, behxhet pacollit dhe te nexhat dacit. te gjithe perkrahesit e tyre justifikojn e arsyetojn ekzistencen e tyre, dikush albini siq po shohim tani taze, dikush ramushin per luften e tij heroike, dikush dacin per titullin akademik dhe dashnin per rugoven e dikush behxhetin per suksesin e tij ne biznes. te gjithe keta per te miren e kosoves angazhohen kishe por ne esence angazhohen per ambicjet personale.

subjektivisht ne albinin nuk shoh ndonje politian apo strateg serioz. ne kosove albin kurtin une e krahasoj me politikanet si blerim shala, veton surroi e te ngjajshem megjithese per albinin kam shume me teper respekt per arsye se ata tjert i konsideroj si fort te dobet. albin kurti eshte "show-master politik", dine mire te aktroj dhe i kryhet bytha si teper me qene prezent neper media e gazeta. pa prezence ne media albin nuk mund te jetoj, e ka semundje dhe i tere angazhimi i tij politik eshte mbi keto baza.

megjithket dhuna e perdorur ndaj personave ne fjale nuk eshte e akceptueshme siq nuk jane te akceptueshme as inskenimet e tilla gjoja veteviktimizuese per kapital dhe perfitime politike etj..etj..

loket tona kishin nje filozofi e cila me duket e pershtatshem ne kete kontest: "me teper preferoj sherrin e hashimit se sa hajrin e albinit" hahahhaaahaha

mirepo nese nje dite lexoj argumente pak me te forta ne favor te albinit mund te ndryshoj edhe une se fundja bajagi shume pjesmarres te respektuar ketu kane ndrru frontet..

Aliu
19.06.2010, 00:44:13
Po nisem tė shkruaj bazuar nė komentet e kolegut ( pėrshėndetje Nosit ).
Njė dritė nė fund tė tunelit: Po vjen Albini! ( o Baca Nosit, e kush e ngriti kėtė tunel qė sot duket nė fund tė tij drita Albin ).
Mėnyra se si u sollėn policėt nė rastin e arrestimit, ka qenė e tepėrt, besoj se do bėhet njė hetim dhe do shqyrtohet vėrtetė shkalla e pėrdorimit tė tepėrt tė dhunės.
Por nė anėn tjetėr duke u nisur nga bindjet e mia qė Institucionet duhen respektuar ( nuk d.m.th. edhe bartėsit e tyre nė pėrgjithėsi) ka qenė e papranueshme edhe refuzimi i paraqitjes sė Albin Kurtit nė Gjykatė, tek e fundit ja e morrėn nė atė formė dhe e liruan, me njė dėnim minimal. Dikujt mund t’i ketė konvenuar kjo rrjedhojė se pėrmendet mė pak nė media, duke i spostuar ngjarjet e para disa jave si lajme tretėsore edhe kjo ėshtė politikė.
Unė mė shumė do orientohem nė qėndrimin e fundit tė Vetėvendosjes pėr dalje nė zgjedhje.

Jo pa rėndėsi ka qenė qėndrimi i fundit i Lėvizjes Vetėvendosje, qė tė hyjė nė garė pėr pushtet.
Kohėt e fundit kjo ka qenė pjesė e disa debateve tė jashtme qė janė bėrė rreth kėtij subjekti amorf, e akoma mė tė zhurmshme por me amortizues kanė qenė brenda Vetėvendosjes.
Nga jashtė komente tė ndryshme, pėr dhe kundėr, brenda krejt ndryshe.
Ka pasė mendime tė ndryshme nga Vetėvendosėsit e Vetėvendosjes, tė dalin apo jo nė zgjedhje!
Po ashtu edhe anėtarėsia ka qenė me mendime tė ndryshme, sa qė situata ka shkuar deri aty sa ka pasė pėrjashtime arbitrare nga Vetėvendosja me akuza tė nivelit tė ulėt, sipas arsyetimit nė vendimet qė kanė marrė anėtarėt e pėrjashtuar.
Tash mirė, ėshtė sukses kurr arrihet deri te njė vendim pėr tė vazhduar rrugėn drejt qėllimit me metoda tjera, por ky vendim paraqet efekte tė mėdha politike edhe pėr Institucionet vendore, e nė veqanti pėr vetė Lėvizjen Vetėvendosje.
Si e para pėr pjesėmarrje nė zgjedhje paraqitet sfida e parė pėr Vetėvendosėsit, regjistrimi si subjekt politik nė KQZ-ė, e qė i bjen se ata e “dhurojnė” njė pjesė krenare tė Sovranitetit Suprem qė e kanė pasė tė theksuar nė aktivitetet e tyre, qė sipas ligjeve nė fuqi kanė qenė nė kundėrshtim me legjislacionin.
Pėr regjistrimin si subjekt politik nė Kqz-ė kėrkohen kritere qė duhen plotėsuar, disa janė tė thjeshta, por ato qė kanė rėndėsi e qė pėr momentin qė ka zgjatė 5 vjet nė Vetėvendosje nuk ekzistojnė.
Forma e strukturuar dhe forumet qė duhet patjetėr ti ketė njė subjekt politik, kėtu nuk ekzistojnė, dhe pavarėsisht se Lėvizja Vetėvendosja ka shtrirje simpatike nė teren, megjithatė struktura qė fillon nga aktivėt, nėndegėt degėt e organet qendrore kėrkon mund dhe pėrkushtim, qė nė kėtė pikė kanė problem edhe partitė me traditė e pėrvoja disa vjeqare, dhe atė jo vetėm nė organizimin forumeve por edhe nė mbajtjen aktive, kur dihet se pas regjistrimit nuk ka mė aktivitete qė janė nė kundėrshtim me ligjin.
Programi, platforma politike duhet tė jenė komfor ligjeve nė fuqi dhe Kushtetutės qė burojnė nga Pakoja e Ahtisarit, gjė tė cilėn Lėvizja e ka sulmuar vazhdimisht duke ngritur pothuajse edhe vetė qėllimin politik nė veprim kryesor kundėrshtues tė kėtij dokumenti, qė vėrtet nuk ėshtė edhe aq i favorshėm pėr ne, por ja qė ėshtė ashtu si ėshtė dhe si e pranuam me 99.5 %.
Statuti si organ mė i lartė nė Vetėvendosje akoma nuk ka as formė as vend por as simpati, dhe vėrtetė ka pėr tė qenė interesant si do tė sillet anėtarėsia nė pėrgjithėsi, dhe nė veqanti paria e Vetėvendosjes nė raport me Kushtetutėn e Lėvizjes ( Statutin ), dhe duke pasė parasysh se nė Vetėvendosje nuk e kanė pasė problem si shpesh t’i ndėrrojnė qėndrimet dhe qėllimet politike, e kur ekziston Programi, Statuti, Platforma Politike, ato mund t’i ndėrrojė vetėm forumi mė i lartė qė i pėrpilon, Kongresi, Kuvendi i Pėrgjithshėm apo si do tė quhet aty.
Dhe kėto vėrtetė janė sfida qė paraqiten para subjektit mė tė ri politik si subjekt i regjistruar.
Mundėsia apo pa mundėsia e pjesmarrjes sė Albin Kurtit nė zgjedhje si i dėnuar qė nė bazė ligjore i mohohet kjo e drejtė, besoj se mund tė zgjidhet, por duke rėnė nė kundėrshtim me parimet e tij qė i ka pasė deri para disa ditėve, kundėr institucioneve dhe ligjeve nė fuqi, ai vetėm duhet siq thotė njė fjalė e urtė popullore ( tė thej nevc ), pra duhet tė bėj ankesė nė shkallėn e dytė nė Gjykatėn e Apelit, dhe besoj nė drejtėsinė e Gjykatave tona, do i’a ulin denimin nė minimal qė ai tė ketė tė drejtė tė merr pjesė nė zgjedhje.
Kjo ėshtė demokracia.
Se ēfarė vėrtetė do tė kemi nga Subjekti i ri dhe a do na sjellė dritė mė shumė se Blloku A i KEK-ut mbetet tė shihet.
E mira e kėsaj pune ėshtė se nė zgjedhje do shihet forca reale e Vetėvendosjes, nė numrin e votave qė do marrė dhe numrin e deputetėve qė arrin t’i ketė nė Parlamentin e Kosovės. Mbetet pėr tu parė.

Shpetimi
19.06.2010, 10:58:50
mo, Aliu e disa te tjere, siq duket kane filluar ti tremben futjes se Albin Kurtit ne politike (pjesmarrje ne zgjedhjet e ardhshme), ashtu siq kane filluar edhe disa politikan te kalibrit te "larte" (Hashimi dhe Ramushi) te tregojne njelloj permiresimi mardhenjesh, bile Hashimi e Ramushi para dy-tri ditesh i dhane edhe doren njeri tjetrit, shenje kjo qe flet diēka!

Por pavaresishte kesaj, une deshiroj qe keta shpirtra te trazuar te disa militanteve te PDK-se (edhe une vet ende jam perkrahes dhe votues i PDK-se) ti qetesoj paksa, sepse pavaresishte reputacionit dhe bumit mediatik lidhur me perndjekjen, persekutimin, rrahjen dhe burgosjen e denimin e Albinit dhe disa pjestareve te Vetvendosjes, une nuk besj se ne zgjedhjet e ardhshme Albin Kurti dhe Vetvendosja do te fitojne aq shume vota sa tua rrezikoj pushtetin koalicionit qeverises (PDK/LDK).

Jo Zotri mo, Aliu, ēobani, ....e tjere bashkmendimtar tuaj, aspak mos u friksoni, sepse duket sheshit se Hashim Thaēi tanime e ka te siguruar qendrimin e tij te gjate ne pushtet, sepse siq shihet edhe ai eshte pjekur ne politiken tradicionale te Kosoves, pra ka arritur qe ta lexoj e kuptoj mentalitetin e nje pjese te madhe te popullit shqiptar, ashtu siq e pati lexuar e kuptuar edhe Ibrahim Rugova dhe paraardhesit e tij komunistet shqipfoles te Titos.

Besoj se me kuptoni se ēka dua te theme me kete qe shkrova me larte, ndaj nuk e shoh te nevojshme te zgjatem me shume.

Zotri mo, ke bere mire qe e ke lexuar ate "shkresen atje", por kete gje nuk ke pasur nevoje ta beshe per hatrin tim. Jo, ti dhe ne te gjithe kemi nevoje te lexojme e degjojme se ēka thone te tjeret, pra edhe atehere kur nuk na pelqen mendimi e qendrimi i tyre politik.
Mirepo, te lutem mo mos u perpiq te na sheshes "dushk per gogla", sepse une jam plotesishte i bindur se per ty politika nuk nuk eshte vetem "hobby", .....prandaj.......nuk po shkruaj me tej, se siq e kam thene edhe ne nje rast tjeter mos "po na del gjizė"!

Zoti mo, ti nder te tjera thua, citoj: "per vehte do te vazhdoj edhe pak me te vjetren. deri sot nuk shoh as arsye objektive as subjektive te perkrah albin kurtin.", fund i citatit tend.

Perseri nuk tregohesh krejtesisht i sakt (mbase as i siqert) kur thua se vazhdon me te "vjetren"!
Pavaresishte se ende nuk e ke kuptuar, une mendoj se ti Zotri mo tanime nuk je ai i "vjetri", por je krejt i ri, ashtu siq eshte edhe shefi yt Hashim Thaēi, i cili sigurishte se ka kohe qe nuk eshte ai Hashimi i kohes se para e gjate luftes se armatosur, por edhe ai i para ardhjes ne pushtet, pra ai Hashimi siq e kemi njohur ne shoket e tij te luftes dhe perpjekjeve per zgjidhjen e drejte te ēeshtjes sone kombetare.

Ti Zotri mo nuk ke se si e perkrah Albin Kurtin, ashtu siq nuk kane si e perkrahin udheheqesit kryesor te PDK-se, AAK-se, LDK-se, e tjera parti tjera te Kosoves, sepse secila nga ato ndjejne frike nga humbja e pjesshme e elektoratit te tyre ne zgjedhjet e ardhshme.
Dihet se ne Kosove ende nuk ka ndonje parti politike qe ndjehet e sigurte ne qendrueshmerine e elektoratit te vet, edhe pse te gjitha partite i kane militantet e tyre besnik.

Ne fund po e shpreh edhe njehere mendimin tim lidhur me perfshirjen e Albin Kurtit dhe Vetvendosjes ne politike (pjesmarrje ne zgjedhje), dhe mundesin ose jo te fitores se zgjedhjeve te ardhshme.
Siq e thote ne nje shkrim te tij Oktopodi, elektorati shqiptar ne pergjithesi eshte shume konzervativ, prandaj une nuk besoj se Albini dhe Vetvendosja do te fitoj ndonje shumice te konsideruar votash, te pakten jo aq sa tua rrezikoj karrikat e posteve te tyre Hashim Thaēit e Fatmir Sejdiut.
Ketyre dy te fundit (PDK-se dhe LDK-se) do ju rrezikohet pushteti vetem nga aleancat dhe koalicionet e fshehte qe do ti bejne subjektet e deritanishme politike, kuptohet duke bere perpjekje t“ia hedhin njeri tjetrit, pra ta tradhtojne njeri tjetrin, ashtu siq kane bere deri me tani.
Shembull per kete qe po e theme eshte pervoja e deritanishme, sidomos duhet pasur parasysh koalicionet e panatyrshme qe kane ndodhur pas te gjitha zgjedhjeve te deritanishme ne Kosoven e pasluftes.
E njejta histori (koalicione te panatyrshme dhe tradhti ndaj elekoratit) ka ndodhur edhe ne Shqiperi pas zgjedhjeve te fundit, kur dihet se Ilir Meta edh pse nga elektorati shqiptar i mori mbi 80 000 vota me slloganet anti-berishiste, ne fund i tradhtoj te gjithe duke u bashkuar me "armikun" e tij nr. 1, pra me Sali Berishen, te cilin deri me 28 qershor e quante "Sali Gerdeci", term te cilin tanime e ka harruar, kuptohet ne shkembim te postit te Z.-Kryeministrit dhe Ministrit te Jashtem.

Zotri mo, krejt ne fund ti thua, citoj:
"loket tona kishin nje filozofi e cila me duket e pershtatshem ne kete kontest: "me teper preferoj sherrin e hashimit se sa hajrin e albinit" hahahhaaahah", fund i citatit.

Po Zotri mo, ti mund te qeshesh deri sa te lodhesh, se vertete ne shqiptaret jemi bere edhe per te na qeshur edhe per te na qare.
Por mos e harro edhe nje fjale tjeter te urte popullore, e thene shume bukur ne filmin "Nentori i Dyte" nga Ismail Qemali (artisti Sander Prosi), i cili ne nje replike me nje xhahil turkoshak thote, citoj:
- Per Shqiperine nuk e pranojme as te keqen e vogel, e as te keqen e madhe!

Prandaj, ti personalisht (mbase ke ndonje arsye te forte peer kete qendrim tendin) pranoje e preferoje sherrin e madh apo te vogel te Hashim Thaēit, por mos na e prefero edhe neve te tjereve te pranojme sherre, qofshin te vogla qofshin te medha.
Megjithese, sherri i nje Kryeminstri eshte disa here me i madh sesa i nje personaliteti si Albin Kurti, apo jo Zotri mo?!

Kam edhe me se ēfare te shkruaj lidhur me kete teme, por besoj se nuk ja vlene te zgjatemi ne replika te pafundme, aq me pak te humbasim kohe per gjera te pergjithesuara, siq ndodh shpeshhere kur disa pjesmarres te ketij forumi tentojne qe temat ti degdisin qorrsokaqeve.

Shpetimi

Nositi
19.06.2010, 22:15:28
Po nisem tė shkruaj bazuar nė komentet e kolegut ( pėrshėndetje Nosit ).
Njė dritė nė fund tė tunelit: Po vjen Albini! ( o Baca Nosit, e kush e ngriti kėtė tunel qė sot duket nė fund tė tij drita Albin ).


Pėrshėndetje shoku im i respektuar Aliu,

Seneka ka thėnė: Askush nuk e do atdheun pse ėshtė i madh, por pse ėshtė i tij (Nemo patriam quia magna est amat, sed quia sua)!

Do tė ishte imoraliteti im mė i thellė, madje do tė ishte vetė kundėrnatyra e moralit tim qė ta dua sot Kosovėn ndryshe ngaqė e thotė Seneka!

...E dikush tash e dhjetė vjet ėshtė duke e dashur atdheun me hile, ėshtė duke e dashur sikur tė ishte i huaj, ėshtė duke e dashur vetėm pėr ta zhvatur!p.s. Thirre bacėn ndonjėherė nė kafe, nėse nuk e ke harruar numrin... ;)

Jetmiri
19.06.2010, 23:52:44
Albini sa tesht keshtu do te ket perkrahjen e popullit shumice,nese formon parti do humb shume,ja disa arsyej-

1. Nuk mendoj qe do te fitoj shumicen qe te mund te formoj qeverin,
2. Doshta i duhet pdk-se per vota edhe ben koalicion,
3. Apo ldk-aak-akr-ldd qe keto jan te gjitha qe pajtohen me plan te atihsarit,
4. Ndryshe folet sa nuk esht ne pushtet, e ndryshe kur te vjen ne pushtet,
5. Nuk esht kerkun me realitetin, por pe prek popullin aty ku ka deshire ,
6. Nuk na duhet te na vi ne pushtet e ne qeveri, nje njeri qe ik dialogut apo nuk ka marredhenie te mira me SHBA e me EVROPEN qe na banen SHTET.

piloti
20.06.2010, 00:18:04
Albini sa tesht keshtu do te ket perkrahjen e popullit shumice,nese formon parti do humb shume,ja disa arsyej-

1. Nuk mendoj qe do te fitoj shumicen qe te mund te formoj qeverin,
2. Doshta i duhet pdk-se per vota edhe ben koalicion,
3. Apo ldk-aak-akr-ldd qe keto jan te gjitha qe pajtohen me plan te atihsarit,
4. Ndryshe folet sa nuk esht ne pushtet, e ndryshe kur te vjen ne pushtet,
5. Nuk esht kerkun me realitetin, por pe prek popullin aty ku ka deshire ,
6. Nuk na duhet te na vi ne pushtet e ne qeveri, nje njeri qe ik dialogut apo nuk ka marredhenie te mira me SHBA e me EVROPEN qe na banen SHTET.

.................................................. .................................................. .................

ndoshta kesaj radhe nuk mi fshijne shkrimet,


Ato pika jane mendimi i yt , por mendimi im eshte krejt ndryshe , dhe une besoi shume ne planprogramet e z.Kurti, keshtu qe edhe populli do ta mirepres , sepse populli u ngop me fjal boshe, me premtime famoze dhe asenjeher te realizuara ,
z.Kurti nuk eshte materijalist, por eshte atedhetar , keshtu qe edhe qendrimi i tij ndaj faktorit nderkombetar do te jete ashtu si duhet -pra ndaj miqve-miqesor ,qendrimet nenshtruese, perkuelse, keto jo rralle as nderkombetaret nuk i preferoin !!!
Sepse , ai qe ben koncesioni pa kufi , ai njedite do ta shese edhe partnerin, mikun etj,etj

z.Kurti , pikerisht pershkak te ketij realitetit te hidhur e qe po ballafaqohet populli sot ... i eshte perkushtuar me ter qenien e tij mbrojtjes te atedheut dhe popullit shqiptar !!!.PILOTI

NN
20.06.2010, 01:18:04
Nga shume shkrime qe po lexoj , duket se disa nuk e kane te qarte fare , se pse Vetevendosja u frymezua per zgjerim te frontit politik?
Vetevendosja nuk po hyn ne politike te mbroje apo te theje ndonje ligj , ajo po hyn ne politike per te bere nje ndrrim totalitar ne politiken e Kosoves. Nuk ka kurrfare rendesie siq po e cekin disa se duhet te pranoje ligjet e KQZ, padyshim se po, po edhe ata ligje njejte si ligjet tjera servile do te nderrohen me ardhjen e Vetevendosjes ne pushtet. Disa po shkojne edhe aq larg, ne koalicione, pse jo, me PARTI ( po jo kompani private, qe krijojne fonde per te mbrojtur krimin ) politike edhe vetevendosja munde te beje koalicione, megjithese nuk e besoj se do te kete nevojen, dhe kurrsesi pa ndryshim rrenjesor ne te ashtuqujaturat "parti politike", por nuk e besoj se Vetevendosja do te humbte kredibilitetin e vet me ndonje koalicion si ky i sodit qe po udheheq.
Disa si Jetmiri psh thote ne gjashtepikshin e tij :
"6. Nuk na duhet te na vi ne pushtet e ne qeveri, nje njeri qe ik dialogut apo nuk ka marredhenie te mira me SHBA e me EVROPEN qe na banen SHTET."
Albini e spjegoi shume mire se nuk eshte kundra miqve nderkombetar ( aq shume qe e permendin politikanet e sodit ), por eshte kunder sundimit te tyre, pra per nje partneritet e jo nje sundimtar, te pakten ai po eshte realist e jo si keta te sodit qe na qajne kryet duke fole se si e cliruan Kosoven e jo vetem gjunjet por edhe ballin e copetuan duke u perkulur para miqve nderkombetar.
Vetevendosja duhet te vije sa me shpejte, po e cek prape, qe te pakten sundimtaret e huaj ( jo partneret) te mos kene mundesi shantazhimi te politikanve te korruptuar shqiptar, ashtu qe Kosova te jet nje shtet siq i ka hije nje shteti , pra shtet ku sundon shumica.

Jetmiri
20.06.2010, 09:27:04
.................................................. .................................................. .................

ndoshta kesaj radhe nuk mi fshijne shkrimet,


Ato pika jane mendimi i yt , por mendimi im eshte krejt ndryshe , dhe une besoi shume ne planprogramet e z.Kurti, keshtu qe edhe populli do ta mirepres , sepse populli u ngop me fjal boshe, me premtime famoze dhe asenjeher te realizuara ,
z.Kurti nuk eshte materijalist, por eshte atedhetar , keshtu qe edhe qendrimi i tij ndaj faktorit nderkombetar do te jete ashtu si duhet -pra ndaj miqve-miqesor ,qendrimet nenshtruese, perkuelse, keto jo rralle as nderkombetaret nuk i preferoin !!!
Sepse , ai qe ben koncesioni pa kufi , ai njedite do ta shese edhe partnerin, mikun etj,etj

z.Kurti , pikerisht pershkak te ketij realitetit te hidhur e qe po ballafaqohet populli sot ... i eshte perkushtuar me ter qenien e tij mbrojtjes te atedheut dhe popullit shqiptar !!!.PILOTI

Respekt per mendimin tend,por dallimi esht se ti flet per deshira e une po flas ma shume realitetin,nuk e thash vec hajt se njerezit kur te vin pushtet krejt dryshe jan,.

Grasha_1
20.06.2010, 09:45:16
Krejt ata qi e han buken me lang e me speca, ja japin voten Albinit,e asi jane 60 % te popullit te Kosoves.

Zanzi_Djali
20.06.2010, 10:23:51
Krejt ata qi e han buken me lang e me speca, ja japin voten Albinit,e asi jane 60 % te popullit te Kosoves.

Ah daje he te lumt pushka, ty honde... ama jo per selefi...po per kryqali shkije

kosovari50
20.06.2010, 11:24:13
Krejt ata qi e han buken me lang e me speca, ja japin voten Albinit,e asi jane 60 % te popullit te Kosoves.

Nėse vetėm ata qė hajnė bukė me lėng e speca ja japin votėn Albinit,padyshim se nuk po dojka me e kalue prakun zgjedhor,kėshtuqė nuk po dojka me pasė mundėsi me i parashtrue idetė e''mėdha'' tė tija dhe tė O.J.Q.-sė sė tij ''Vetvendosje''nė parlamentin e ardhmė tė Kosovės,sepse ata qė sot hajnė bukė me lėng e speca nė Kosovė nuk pėrbėjnė as 3%.
Nėse e sheh Albini kėtė qė ke shkrue sė fundmi,do lemeriset,dhe do iu akuzojė edhe juve si pjestarė tė SH.I.K.-ut apo kushedi si do t'i bie ndėrmend t'tė akuzoj,ndaj rueju Gra_sha se po tė etiketon edhe ty dhe pastaj i mungon njė pinjoll nė mesin e pinjollėve qė ka sot nė taborrin e O.J.Q.-sė ''Vetvendosje''.
Lavdėroje Albinin se kėnaqet ai kur dikush e lavdėron,dhe mund tė ngjajė qė nesėr po e kapėrceu prakun zgjedhor do t'a bėjė njė vend sė paku si roje pylli tė cilin po e dėmtojnė pa mėshirė ata qė po hajnė''lėng me speca''.

Mbetsh me shėndet Gra_sha dhe mos harro tė adresosh lėvdata Albinit se e relakson sadopak nė ''luftėn e tij pėr bashkim trojesh''.

Grasha_1
20.06.2010, 11:50:44
Ti qenke njeri nga ata te taborrit te Hashimit,ose t“Ramushit,ose t“Fatmir Sejdiut, veq mish hajn ata,prej qi jan ardh n“Sheher po hajn veq mish, e kan harrue langun.
Une jetoj ne Gjermani dhe nuk kam nevoj per vend pune ne Kosove, por Albinin e perkrahi qe te han buken me mire, ata qe e kan hanger qe 11 vjet buken me lang e me speca.
Hani ju mish hani, veq ruenu se ka turli far mishi.

KAMARIERI
20.06.2010, 12:08:01
Respekt per mendimin tend,por dallimi esht se ti flet per deshira e une po flas ma shume realitetin,nuk e thash vec hajt se njerezit kur te vin pushtet krejt dryshe jan,.

More po ja tham unee troq e pa u frigu hiq bile qe na shqiptart kurr ne historin ton skemi qen te zotet me okupo as nji bahqe me speca .
Gjithmon kemi humb territore tonat edhe kurr pa ndihmen e miqve te kqi e te mir kemi mujt me zgjedh as njii qeshtje.
Po ju tham te gjithve nji gje mos u ngutni me lavdru njerin per deri sa nuk asht ne pushtet.
Albinin e njofmi te gjith edhe aktivitetet e tij mos kshyrni me ba pejgamber e shejt se njerii si gjith te tjeret eshte.
Mua personalisht me pelqen alternativa e ti edhe politike per momentin se po i pershtatet momentoit por sdo te thot qe krejt ata qe smendojn si albini jan jo kombtar e jo patriota ose anasjelltas.
Nderkombtaret sjan rastsiht tek ne kan ardh se i kem thirr ne e tash po mendojm se jemi ber te menqur edhe dim te notojm vet.
Mnyra ma e mir per momentin me ju tregu nderkombtarve se duam vetvendosje esht albini po sdo te thot se do te jet i skuseseshem sepse ne jemi popull labil e shum punojmm kunder vetvetes .
Suksese Albinit borq ja kamm nji vot po jo edhee koken e mendjeen time.

oktopodi
20.06.2010, 12:31:01
E kish pa dhelpna dhjathin n`dege e thojke, leje spo munohna hiq se i idht tek a?

Rrushin e ka pa jo djathin o Ndriti .Perpiqu per toke e me logjike se thojne nje fjale ku tregojne dredheza shume merre shporte e vogel.Per Albinin po pajtohemi se duhet te perkrahet por pasi te perkrahe veten.Pra pasi te del me program dhe me njerzit me te cilet planifikon te realizoje ate program e detyra. Neqoftese ka ndermend te kerkoje besimin per te qeverise me keta qe ka sot rreth vetes ne VETEVENDOSJE une jam skeptik se mund te kaperceje pragun elektoral,me gjithe respektin per guximin dhe angazhimet etyre neper protesta,por qeverija nuk eshte proteste por kerkohet dije dhe eksperience e perkushtim per secilen lemi perkatese.Ne lufte eprotesta kerkohet guximi,perkushtimi dhe vendosmeria.Ne politike vetem keto virtyte sado fisnike nuk mjaftojne.

Nositi
20.06.2010, 12:46:09
Rrushin e ka pa jo djathin o Ndriti .Perpiqu per toke e me logjike se thojne nje fjale ku tregojne dredheza shume merre shporte e vogel.Per Albinin po pajtohemi se duhet te perkrahet por pasi te perkrahe veten.Pra pasi te del me program dhe me njerzit me te cilet planifikon te realizoje ate program e detyra. Neqoftese ka ndermend te kerkoje besimin per te qeverise me keta qe ka sot rreth vetes ne VETEVENDOSJE une jam skeptik se mund te kaperceje pragun elektoral,me gjithe respektin per guximin dhe angazhimet etyre neper protesta,por qeverija nuk eshte proteste por kerkohet dije dhe eksperience e perkushtim per secilen lemi perkatese.Ne lufte eprotesta kerkohet guximi,perkushtimi dhe vendosmeria.Ne politike vetem keto virtyte sado fisnike nuk mjaftojne.

Koment domethėnės dhe shumė me vend. Respekt oktopodi!

Z@F
20.06.2010, 13:10:38
***


Pėrshėndetje tė gjithėve

Meqenėse mė bėhet qejfi qė, shikuar nė pėrgjithėsi, nė kėtė temė kemi pasur debate konstruktive…dėshiroj t’i cekė edhe ca fjalė. Ca nga to (fjalė) do tė jenė tė pakuptueshme (pėr shumicėn), ca tė tjera s’do t’i pėrmendi (pasiqė kėrkojnė kohė)…Do t’i cekė disa duke u bazuar nė shkrimet e anėtarėve apo artikujt e sjellur…

Albin Kurti/Vetėvendosja

Kur ėshtė fjala pėr Albinin dhe Vetėvendosje! Qė nė fillim duhet ta kemi tė qartė se kemi tė bėjmė me diēka tė re. Diēka tė pakrahasueshme, sidomos kur i kemi parasysh kėta (partitė politike apo liderėt e tyre, qofshin pozitė a opozitė). Kėtu kemi tė bėjmė me njė frymė tė re. Frymė ndryshimesh. Frymė kthesash. Frymė moderne (mua nuk mė kujtohet diēka e tillė nė skenėn shqiptare). Kjo ėshtė ajo drita (e shpresės) nė fund tė tunelit... qė e shoh unė (mbase kėshtu e ka parė edhe i nderuari Nositi kur e ka titulluar kėtė temė)
Albin Kurtin nuk mund ta quajmė lider nė atė kuptimin e derisotėm. Liderin nė kuptimin e bariut (prijėsit/udhėheqėsit) dhe deleve (masės). As si luftėtarė pėr pushtet. Po tė kishte qenė njeri qė lufton pėr pushtet, ai ka pasur raste tė shumta pėr kėtė (e qė nuk e ka bėrė) qysh nė fundin e viteve tė 90-ta (si bashkėorganizator i Bujar Dugollit nė demostratat studentore ku, siē e dijmė, Dugolli u bė ministėr dhe vodhi sa mundi…). Pasi qė ka dėshmuar se nuk lufton pėr pushtet, ai s’mund tė quhet as materialist. Pra, nuk don as pushtet, as para…as emėr (nam) e as karrierė…

Njė artikull (analizė) i Sejdi Veselit nga viti 2005 dėshmon se ēfarė don Vetėvendosje! Tė jetojmė tė barabartė, si njerėz e edhe si popull, me tė gjithė tė tjerėt, pa dallim race, gjinie, ideologjie, madhėsie, vogėlsie…nė ujdi tė plotė me Konventat apo Rezolutat e Kombeve tė Bashkuara.
Pra, Vetėvedosje! Angazhohet pėr njė jetė tė lirė. Ama jetė krejt tė lirė. Sepse jetė gjysmė tė lirė s’ka: ose je i lirė ose je i varur/robėruar. Kur ėshtė nė pyetje liria s’ka kompromise. As nė Rambouillet, as nė Vjenė, as nė Beograd, Prishtinė…
Pastaj, ata qė kanė vendosur t’ia japin votėn Albinit apo Vetėvendosjes pėr inati tė (kujtdoqoftė) nuk bėjnė punė tė mire. Ose, tė votosh sė pari e pastaj tė shtrihesh e tė presėsh, as kėtu s’ka bukė. Vendi ka nevojė pėr njerėz aktiv, pėr kontribut nė tė gjitha lėmitė e jetės… qė ēojnė drejt mirėqenies sė popullit, formimit tė mirėfilltė tė shtetit…
Si njerėz tė thjeshtė (votues eventual) nuk guxojmė tė na kapė euphoria (sikur qė na ka ndodhur pa pra…deri nė ditėt e sotme) e tė presim mrekulli. Gjėrat nuk ndryshojnė aq shpejt. As me daljen nė skenė tė Vetėvendosjes si parti politike nė gara/zgjedhje nuk duhet ekzagjeruar e pritur qė ajo, qė nė zgjedhjet e para, tė fitojė aq vota sa do tė mund ta marrė pushtetin nė dorė (postin e Kryeministrit p.sh.). Nganjėherė dhe, jo vetėm nganjėherė por edhe mė shpesh, mjaftojnė 5% tė elektoratit pėr t’ia ndėrruar (sadopak) kahjen qeverisjes. Nėse bėhen mė shumė aq mė mirė…


Deri ndonjėherė tjetėr…
Ēdo tė mirė***

MI-2
20.06.2010, 14:30:37
Une mendoj qe pamvarsisht nga ajo levizja Vetvendosje ka vendosur qe te hyje ne oqeanin politik une nuk mendoj qe do mund te kete ndonje ndikim ne rjedhat aktuale.Une mendoj qe mu ne momentin e futjes ne dyerte politikes Kosovare do te fillojne edhe kokeqarjet e Albinit dhe ndikimi i tij gradualisht do filloj te zbehet, sepse ne rend te pare ai nuk mund te kandidohet si deputet ne baze regullave per kandidim, e dyta eshte sa ai eshte me shume i rethuar me njerez qe nuk besoj qe as vete ka luksin e guxon te ket besim te plotė, por Albini ka luajtur rolin e tij dhe pas zgjidhjeve do shef se ne te vertet ne Kosove nuk eshte ashtu siq mendonte ai se kjo apo ajo klike politikane bart fajin ne te vertet ketu egzistojne me se dy milion fajtore, dhe i vetmi vend ku faji nuk eshte jetim eshte Kosova.Para se te filloj luften politike per pushtet duhet te llogarit mire se qfare ka pas vehte, dhe se besoj qe kjo me shume do ti sjell dam se dobi, sepse nje deshtim qe te hyj ne perlament me perqindjen minimale do te thotė te kete fatin e Partis ORA e cila sot e asa dite nuk gjendet askund, ndersa vet kryetari i kesaj partie qe ti ik turperimit te metejshem dha doreheqje nga ky funkcion dhe u orjentua ne aktivitete tjera, por shtrohet pyetha se qfare do i jep ky popull Albinit, duhet lene anash ate se qfare beri ky per kete popull, por me rendesi qfare i ofron ky ketij populli, nese i ofron luftė apo forma te ndryshme te padegjueshmeris ky popull do ja kthej shpinene sepse nuk eshte i gatshem te prish rehatin dhe utopin qe jeton, nese i ofron ndonje program me nje ritje te bugjetit nacional dhe hapjen e vendeve te reja te punes si dhe permirsimin e jetes do te munde te fitonte ndonje vote aty ketu por asesi nese thire ne vetevendosje, jo se nuk eshte edrejte por thjeshte ska kush.

mo
20.06.2010, 15:10:54
albin kurti dhe politika e tij e javeve te fundit; grandisimo, fortisimo, macchiato, vuvuzela, pordhe-e-piskame!

tollovia politike e koheve te fundit e inicuar nga homoseksuali holandez prokuror (te mos hatrohen perkrahesit e albinit) nxori ne shesh deri me tani fituesit dhe humbesit e pare, qofte edhe te perkoheshem. perderisa disa personazhe te politikes jane edhe humbes edhe fitues, vendi eshte padyshim humbesi kryesor e deri diku edhe z.fatmir limaj.

nga tollovia ne fjale albin kurti duket se doli fitues, se pakut per momentin, por fitorja e tij nuk eshte e paster, eshte fitore e pirros, eshte fitore mbi fatkeqesine qe i shkaktoj homoseksuali holeandez vendit, qeverise dhe atedhetarit te shquar z.limaj dhe per kete arsye vendi as n’tardhmen nuk do te kete ndonje perfitim, perkundrazi.

qendrimi i albin kurtit ndaj spektaklit te euleshit nuk ishte qendrim i nje politikani serioz, te ndergjegjeshem e pergjegjeshem e aq me pak i ndonje atedhetari siq po mundohen ta paraqesin disa. eshte e qarte, eulexi dhe albin kurti jane ne armiqesi por u bashkuan rreth „luftes kunder korrupsionit“ e cila pas largimit te mjegulles qartesoj prapavijen politike. fillimisht ne gazeta e media ne krye te luftes se shumeperfolur shihte vehten pederasti holandez por edhe albin kurti u angazhua thuaja ne te njejtin stil dhe si rezultat sot kemi tri grupime: 1. perkrahesit e qeverise se vendit, 2.perkrahesit e albin kurtit dhe 3.perkrahesit e eulexit, por me shurdhueset momentalisht jane vuvuzelat e albin kurtit.

politika pordh-e-piskame, kalkulimet dhe spekulimet e albin kurtit dhane rezultatet e para pozitive e te perkoheshme per te, eshte e drejte e secilit te perkrah albinin ne kete rrugetim politik mirepo perpjekjet qe veprimet dhe qendrimet e tilla te ngriten ne vlera atedhetare e kombtare jane absolutisht te paakceptueshme.

disa nga tifozlleku i madh kane kaluar ne irracionalitet te plote. i vemti person i cili duhet te frigohet prej zgjedhjeve eshte pikerisht albin kurti, perveq nese eshte komplet injorant. me politiken e tij pordh-e-piskam ka manovruar vehten krejtesisht ne offside sa pjesmarrja ne zgjedhje apo me mire te themi rezultati i mundshem qysh tani ja rrotullon zorret ne bark.
--

p.s. z.shpetimi pranoje te lutem nje keshille miqesore, afisho mendimet dhe qendrimet tua rreth ngjarjeve te caktuara, merru ekskluzivisht me afishimet e pjesmarresve ketu e leri fantazimet e spekulimet me „gjize“ se nuk eshte e ndershme dhe as nuk perkojn askund me realitetin. qendrimet e qarta, qofte edhe te njeaneshme, simbolizojn sinqeritetin e jo qendrimet jam pak pak me euleshin, pak me qeverine e ma shume me albinin.

oktopodi
20.06.2010, 16:53:53
albin kurti dhe politika e tij e javeve te fundit; grandisimo, fortisimo, macchiato, vuvuzela, pordhe-e-piskame!

tollovia e koheve te fundit politike e inicuar nga homoseksuali holandez prokuror (te mos hatrohen perkrahesit e albinit) nxori ne shesh deri me tani fituesit dhe humbesit e pare, qofte edhe te perkoheshem. perderisa disa personazhe te politikes jane edhe humbes edhe fitues, vendi eshte padyshim humbesi kryesor e deri diku edhe z.fatmir limaj.

nga tollovia ne fjale albin kurti duket se doli fitues, se pakut per momentin, por fitorja e tij nuk eshte e paster, eshte fitore e pirros, eshte fitore mbi fatkeqesine qe i shkaktoj homoseksuali holeandez vendit, qeverise dhe atedhetarit te shquar z.limaj dhe per kete arsye vendi as n’tardhmen nuk do te kete ndonje perfitim, perkundrazi.

qendrimi i albin kurtit ndaj spektaklit te euleshit nuk ishte qendrim i nje politikani serioz, te ndergjegjeshem e pergjegjeshem e aq me pak i ndonje atedhetari siq po mundohen ta paraqesin disa. eshte e qarte, eulexi dhe albin kurti jane ne armiqesi por u bashkuan rreth „luftes kunder korrupsionit“ e cila pas largimit te mjegulles qartesoj prapavijen politike. fillimisht ne gazeta e media ne krye te luftes se shumeperfolur shihte vehten pederasti holandez por edhe albin kurti u angazhua thuaja ne te njejtin stil dhe si rezultat sot kemi tri grupime: 1. perkrahesit e qeverise se vendit, 2.perkrahesit e albin kurtit dhe 3.perkrahesit e eulexit, por me shurdhueset momentalisht jane vuvuzelat e albin kurtit.

politika pordh-e-piskame, kalkulimet dhe spekulimet e albin kurtit dhane rezultatet e para pozitive e te perkoheshme per te, eshte e drejte e secilit te perkrah albinin ne kete rrugetim politik mirepo perpjekjet qe veprimet dhe qendrimet e tilla te ngriten ne vlera atedhetare e kombtare jane absolutisht te paakceptueshme.

disa nga tifozlleku i madh kane kaluar ne irracionalitet te plote. i vemti person i cili duhet te frigohet prej zgjedhjeve eshte pikerisht albin kurti, perveq nese eshte komplet injorant. me politiken e tij pordh-e-piskam ka manovruar vehten krejtesisht ne offside sa pjesmarrja ne zgjedhje apo me mire te themi rezultati i mundshem qysh tani ja rrotullon zorret ne bark.
--

p.s. z.shpetimi pranoje te lutem nje keshille miqesore, afisho mendimet dhe qendrimet tua rreth ngjarjeve te caktuara, merru ekskluzivisht me afishimet e pjesmarresve ketu e leri fantazimet e spekulimet me „gjize“ se nuk eshte e ndershme dhe as nuk perkojn askund me realitetin. qendrimet e qarta, qofte edhe te njeaneshme, simbolizojn sinqeritetin e jo qendrimet jam pak pak me euleshin, pak me qeverine e ma shume me albinin.

Zhurma e ketyre vu-vu-zeleve afrikane si shprehje tifozlleku per ata qe ju fryejne por nga ana tjeter zhurme irituese dhe bezdisese per te tjeret ,duhet te na sherbeje si shembull te gjitheve ketu i nderuari mo,qe mos te shendrrohemi ne vu-vuzele te askujt , sepse zhurma e vuvuzeles tingellon njesoj pa marre parasysh per kend i fryen.
Me gjithe respektin per djemte e luftes dhe meritat e pakontestuara te tyre per lirine e Kosoves,sepse nuk ka djale nane as zog kurve qe mund te mohoje ate qe e pranoi tere bota ,madje edhe armiku shekullor,me duhet te them se ne politike luhen gurt ndryshe.
Besoj se pajtohesh edhe ti me mua se nga Hashim Thaqi dhe shokte e tij kemi pritur shum me teper pekunder , kemi prite se mungesen e eksperiences politike do ta kompenzojne me ndershmeri,sinqeritet,guxim dhe qendrushmeri me te madhe karshi presioneve te nderkombetareve dhe tundimit karshi privilegjive,te mirave materiale, nepo- tizmit dhe dukurive per te cilat askush nuk mund te mohoje se jane prezente sot.
Mund te ju fryjme vuvuzelave pro qeverise sa vete Sali Berisha qe trumbeton per mrekulline ekonomike te Shqiperise si lidere e zhvillimit ekonomik boteror kur realiteti eshte se Shqiperia dhe Kosova jane dy vendet me te varfura me shkallen me te larte te korrupcionit ne Europe. Ti e din qendrimin tim per krahun e luftes besoj,por realiteti eshte tejet kokeforte. Duhet vertete te fusish koken ne rene si struci per te mos pare korrupcionin,.abuzimet,nepotizmin,papergjegjeshmer ine e pushtetareve te te gjitha niveleve
ne Kosove. Mos valle duhet te heshtet veprimi i turpshem i shkurtimit te afatit te pensionimit te deputeteve ne moshen 50 vjeqare,dhe shtimi i pagave te tyre dhe funksionareve ne kohen e krizes dhe varferise se madhe qe ka kaplua Koosven?
Une vete jam kunder euforise dhe hiperbolizimeve per hyrjen e Albin Kurtit ne politike,Albin Kurti nuk eshte mesia ,nuk eshte pegajmeri . Ai nuk pretendon se ka shkop magjik madje ende nuk e kam degjur te flase ne veten e pare nejejes si lideret politik aktual.
Ai mundesine e suksesit dhe daljes nga kjo situate e mbeshtete ne forcen dhe thellimin e pergjegjesise se politikes.Qe te ndryshohen ne radhe te pare raportet mes qytetarit dhe pushtetarit duke marre i pari rolin e sovranit dhe i dyti rolin e zabtuesit te vullnetit te te parit,pa mundesi te nderhyreje nga larte a poshte te pykave tjera.Ai ne kete situate angazhohet per pavaresi te plote dhe vendimarrje e pergjegjesi te institucioneve te Kosoves pa nderhyrje e presione nga jashte dhe qe pergjegjesia te jepet vetem para sovranit dhe drejtesise,per funksionim te papenguar te shtetit ligjore ne luften kunder krimit,korrupcionit dhe shkeljes se ligjit.
Nuk besoj se Hashim Thaqi, Ramush Haradinaj,Fatmir Sejdiu jane kunder se paku ne deklerime.Kush i ndali pushtetaret pardje,dje e kush po i ndale tani qe te veprojne ne kete drejtim?Perse po tregohen kaq vazale dhe te degjuashem per te toleruar situaten ne veri dhe ne enklava?
Nese per asgje tjeter atehere Albin Kurti ka kredibiletet me te madh per keto beteja nga vete fakti se nuk mori pjese ne perpilimin dhe aplikimin e asnje dokumenti duke filluar nga korniza kushtetuse e deri tek dokumenti i Ahtisarit te cilat ju imponuan nga jashte Kosoves dhe sot i mbajne penge shum procese duke u krijuar hapsire e mundesi per funksionimin e lire te ligjeve dhe institucioneve te nje shteti tjeter armiqesisht i disponuar ndaj Kosoves.
Zoti mo , vuvuzelat me irutuese jane ato qe fryejne pa mbulese per pushtetaret.Te kujtohen me siguri ata zhurmuesit qe ngrisnin ne pegajmer vazalin e Velanise sa irituese ishin por nuk dinim ne atehere ende per vuvuzelet.

mo
20.06.2010, 18:34:42
Pershtendetje z. oktopodi,
natyrisht se pajtohem me pjesen me te madhe qe ke shkruar, megjithkete tollovite dhe zhurmat e fundit politike ne momentin aktual, (e pranoj thuaja gjitheher thirremi ne momentin jo te pershtatshem) pra, pak para bisedimeve dhe vendimit te gjykates nderkombtare, nuk me duken se jane per te miren e kosoves.

gjithashtu ke te drejte sa i perket termit te ri, vuvuzela, i cili u fut ne mode tani njashtu sikurse „lufta kunder korrupsionit“ , gjithqka duket me qene qeshtje e perspektives, shembull: kur eulex-i flet per kete lufte per qellim ka te luftoj eksluzivisht ēlirimtaret si fatmir limaj e ndonje tjeter. per albinin pikerisht keta jane te perkdhelurit e europes ēka ne fakt nuk eshte fare e sakte.
ndersa kur albin kurti flet per luften kunder korrupsionit aludohet ne qeshtjen kombetare, jo ne imponimet politike te europes por per gadishmerine e hashim thaqit per te shkel vullnetin e popullit etj..etj..

mendoj se nuk kemi nevoj te zgjerohemi teper, kishim zhvillimet e fundit te cilat shkaktuan tollovi e konfuzitet te mjaftueshem prandaj eshte mire te qartesohemi mundesisht e jo te krijojm edhe me teper mjegull. dihen fare mire deklarimet e prokurorit te eulesh-it, njashtu si dihet edhe deklarimi pasues i kryeministrit, kryeparlamentarit me vone edhe e kryetarit si dhe opozites, organizatave joqeveritare si dhe ato te albin kurtit. ky i fundit ishte nder me te zeshmit prandaj pyetja se ēka e shtyri albinin ti jap zor kaq shume ne keto momente eshte shume legjitime?!
kush kishte interesim per tronditje politike ne kosove ne keto momente pak para qeshtjeve shume te rendesishme ne arenen nderkombtare?
per asnje qast albin kurti nuk e vuri ne dyshim aksionin e euleshit, perkundrazi, pasi ndryshuan rrethanat, me gjase amerikanet nuk ishin mbeshtetes te euleshit, albini vazhdoj me tenorin e vet duke vu vehten tani ne krye te luftes politike kunder korrupsionit me kakofonine perkatese kuptohet...

gjithashtu me rendesi eshte te ceken qeshtjet fundamentale ngase si shpesh po harrohen. europa nuk fal gje, nuk i fale kujt pavaresi, barazi etj..etj.. populli shqiptar ne te cilin thirret panderpre albin kurti eshte bashkefajtor politik e jo vetem viktime. viktime ishte nen shtypjen barbare shkavelle pas luftes kishim mundesine te tregojm se nuk jemi vetem "lypes krenar“ por jemi zot shtepie ne kosove.

ne kete kontest mendoj se qendrimet e albin kurtit ne nje menyre jane vazhdimesi e politikes jo te sukseseshme te „lypesit krenar“, kerkojm kete e kerkojm ate me mjete paqesore etj..etj.., nga kush?!

te une albin kurti me qendrimin e tij te fundit teper destruktiv dhe te paakceptueshem ne momentet bajagi vendimtare ka humb shume pike simpatie, mbase edhe nuk ka rendesi shume.

e lexove ēka kishte deklaruar nexhat daci ne mbledhjen e grave te dardanise: „kjo eshte qeveria me e keqe qe kosova ka pase ndonjeher“!

oktopodi
20.06.2010, 19:30:13
Pershtendetje z. oktopodi,
natyrisht se pajtohem me pjesen me te madhe qe ke shkruar, megjithkete tollovite dhe zhurmat e fundit politike ne momentin aktual, (e pranoj thuaja gjitheher thirremi ne momentin jo te pershtatshem) pra, pak para bisedimeve dhe vendimit te gjykates nderkombtare, nuk me duken se jane per te miren e kosoves.

gjithashtu ke te drejte sa i perket termit te ri, vuvuzela, i cili u fut ne mode tani njashtu sikurse „lufta kunder korrupsionit“ , gjithqka duket me qene qeshtje e perspektives, shembull: kur eulex-i flet per kete lufte per qellim ka te luftoj eksluzivisht ēlirimtaret si fatmir limaj e ndonje tjeter. per albinin pikerisht keta jane te perkdhelurit e europes ēka ne fakt nuk eshte fare e sakte.
ndersa kur albin kurti flet per luften kunder korrupsionit aludohet ne qeshtjen kombetare, jo ne imponimet politike te europes por per gadishmerine e hashim thaqit per te shkel vullnetin e popullit etj..etj..

mendoj se nuk kemi nevoj te zgjerohemi teper, kishim zhvillimet e fundit te cilat shkaktuan tollovi e konfuzitet te mjaftueshem prandaj eshte mire te qartesohemi mundesisht e jo te krijojm edhe me teper mjegull. dihen fare mire deklarimet e prokurorit te eulesh-it, njashtu si dihet edhe deklarimi pasues i kryeministrit, kryeparlamentarit me vone edhe e kryetarit si dhe opozites, organizatave joqeveritare si dhe ato te albin kurtit. ky i fundit ishte nder me te zeshmit prandaj pyetja se ēka e shtyri albinin ti jap zor kaq shume ne keto momente eshte shume legjitime?!
kush kishte interesim per tronditje politike ne kosove ne keto momente pak para qeshtjeve shume te rendesishme ne arenen nderkombtare?
per asnje qast albin kurti nuk e vuri ne dyshim aksionin e euleshit, perkundrazi, pasi ndryshuan rrethanat, me gjase amerikanet nuk ishin mbeshtetes te euleshit, albini vazhdoj me tenorin e vet duke vu vehten tani ne krye te luftes politike kunder korrupsionit me kakofonine perkatese kuptohet...

gjithashtu me rendesi eshte te ceken qeshtjet fundamentale ngase si shpesh po harrohen. europa nuk fal gje, nuk i fale kujt pavaresi, barazi etj..etj.. populli shqiptar ne te cilin thirret panderpre albin kurti eshte bashkefajtor politik e jo vetem viktime. viktime ishte nen shtypjen barbare shkavelle pas luftes kishim mundesine te tregojm se nuk jemi vetem "lypes krenar“ por jemi zot shtepie ne kosove.

ne kete kontest mendoj se qendrimet e albin kurtit ne nje menyre jane vazhdimesi e politikes jo te sukseseshme te „lypesit krenar“, kerkojm kete e kerkojm ate me mjete paqesore etj..etj.., nga kush?!

te une albin kurti me qendrimin e tij te fundit teper destruktiv dhe te paakceptueshem ne momentet bajagi vendimtare ka humb shume pike simpatie, mbase edhe nuk ka rendesi shume.

e lexove ēka kishte deklaruar nexhat daci ne mbledhjen e grave te dardanise: „kjo eshte qeveria me e keqe qe kosova ka pase ndonjeher“!

I nderuari mo,


Per ndjekjet,padrejtesite,linqimet qe ju bene djemeve te luftes jemi ne te njejtat vale si edhe per rastin e Fatmirit.Une besoj se ke lexua ndonje nga shkrimet e mija te shumta ne kete teme. Sa jemi angazhua per te ra politika e nenshtrimit dhe prapaskenave e kulisave te Velanise besoj se e din.
Duhet te pranojme se deshprimi na ndodhi qe ne start kur PDK hyri ne koalicion me politiken te cilen ti,Shpetimi,Nositi,NN,Lui,grepi,e shum te tjere ne kete forum e konside- ronim me te drejte si fajtoren kryesore per sjelljet barazi me tratheti ne lufte dhe vazalitetin e pazaret me te huajt ne dem te Kosoves pas lufte.Une kam pershtypjen se pothuajse eshte vazhdua politika e Velanise,u kopjua Rugova dhe jo vetem qe nuk ju rezistua sa duhet atyre PSSP- te OKB-se por u pranua qfare ofruan madje u bene perpjekje te imponohen keto zgjidhje si zgjedhjet me te mira ne interes te Kosoves.Nuk e di pse ndodhi keshtu por mendoj se prej pavaresise e deri sot nuk u be asnje hap perpara ne shtrirjen e sovranitetit te vertete shtetror ne veri.
"Nuk jam i persosur" tha para dy javeve kryeministri jone.Kush ka prite prej ti te jete i persosur? Une kam prite qe ai me djemte tjere te luftes te jene te guximshem dhe te ndershem ne radhe te pare.Jo vetem ta arsyetojne por edhe ta mbrojne me qmimin e karieres dhe te jetes vullnetin e popullit dhe idealet dhe qellimet per te cilat bashkeluftetaret e tyre dhane jeten dhe pjeset e trupit te tyre. Kush i ndale sot te veprojne me vepra, te marrin hapa konkret ne veri.Vepra jo llafe koti.Te ndermarrin veprime konkrete kunder korrupcionit dhe krimit kunder fajtoreve te vertete.
Kane njeqind e nje pune me te rendesishme se sa punen e Albin Kurtit dhe hyrjes se tij ne politike. .Te veprojne konkretisht dhe mos te lejojne te neperkemben nga keta qe vete i kane sjelle dhe i kane ngrite ne qiell. Tu tregojne atyre deri ku mund ti fusin hundte ne punet e Kosoves dhe tu tregojne detyren kryesore te shtrirjes se sovranitetit dhe funksionimit te ligjeve te Kosoves ne tere teritorin nese kane ardhe per zbatuar detyren.
Nese nuk kane fuqi dhe kompetenca ,te dalin para popullit. Eshte ndere dhe deryre te rrefehen me popullin e tyre qe i zgjodhi dhe ne emer te te cilit flasin.
PO te shkonin punet si duhej ndoshta Albin Kurti nuk do te organizonte protesta se Albini ka qene ne anen e tyre.Ata duhet pershendetur hymjen e tij ne politike .
Albini nuk ka qene asnje here kundershtar i UĒK-se as ithtare i politikes se nenshtrimit.
Pajtohem se momenti eshte delikat por ti duhet te pajtohesh se gjerat u stergjaten.
Deri sa keta djemte e luftes jane ne koalicion me ata qe formuan komisione per te hetuar "krimet" e UĒK-se, perse duhet na tu fryjme kaq shume vuvuzelave kunder Albin Kurtit i cili 90% te aktivitetit protestues e beri kunder UNMIK-ut,e EULEX-it dhe ne favor te pavaresise se vertete, dhe shtrirjes se sovranitetit te Kosoves ne tere teritorin e saj. Neqoftese edhe Thaqi me shoke kane keto qellime e une besoj se po atehere ata po fitojne nje parti me siguri me aleate se LDK-ne.
Fundja te fitoje kush ka program me te mire dhe njerze me te afte e me te ndershem ata qe do ti votoje populli. Kosova dhe kombi shqiptar mbi te gjitha .

Shpetimi
20.06.2010, 20:13:38
Tanime une jam plotesishte i bindur se zotrinjet tane pushtetar me shume shqetesohen "vuvuzelat" (kupto kritikat) e Albin Kurtit dhe shoqerise civile, sesa nga akcionet policore te EULEX-it (apo EULESHI-t, siq e quan i mo-ja) dhe kercnimeve te "homoseksualit" holandez per arrestime e ngritje akuzash te politikajve tane.
Bile koheve te fundit pushtetaret tane te nderuar me shume reagojne dhe mbrohen nga "vuvuzelat" e Vetvendosjes, sesa ndaj kritikave te vakta e joserioze te opozites, kryesishte ndaj kritakave te R. Haradinajt te AAK-se dhe disa ekstremisteve te LDD-se se Nexhat Dacit.

Por nje fjale e urte popullore thote se "te gjitha semundjeve ju gjendet ilaqi, vetem frika eshte e pasherueshme".
Prandaj, duket sheshazi se oligarkia jone politike ka filluar te ndjehet e frikesuar e shqetesuar, jo se e kane frike individin Albin Kurti apo djelmoshat dhe vajzat e Vetvendosjes, por kjo frike rrenjet duhet ti kete ne paragjykimet e politikaneve tane te njollosur e katranosur ne korrupcion e keqperdorimin e djerses se popullit te Kosoves, ngase nje dite te gjitha paudhesite e tyre do zbulohen e dalin sheshit, e pastaj e dijne ata se si do te perfundojne!

Mirepo kjo eshte nje teme tjeter (korrupcioni dhe keqperdorimi i djerses dhe gjakut te popullit shqiptar), ndaj une perseri po i kthehem temes ne diskutim, pra Albin Kurtit dhe mundesise se futjes se tij ne politiken profesionale.

Ne kete teme me i zeshmi ne kritikat ndaj Albin Kurtit dhe Levizjes Vetvendosja tregohet mo-ja, i cili me postimet e tij te deritanishme tregohet shume i interesuar qe me teper ta marri ne mbrojtje Qeverine e Kosoves dhe subjektin politik (PDK-ne) te Kryeministrit Hashim Thaēi, sesa ta gjykoj e denoj intervenimin e eger, jonjerzor dhe thellesishte antishqiptar te UNMIK-ut (sot EULEX-it), kur dihet se policia e saje vrau 2 e palgosi mbi 80 shqiptar.

Edhe ato kritika te vakta qe mo-ja i bene ndaj intervenimit te eger policor te UNMIK-ut, te gjitha bijne ne uje kur ky (mo-ja) ne njefare menyre e pranon si te drejte procesin gjyqesor kunder Albin Kurtit, duke i kerkuar ketij te fundit qe ti dorezohet Gjykates se EULEX-i, pra ti bindet akuzes dhe ngritjes se proceudres penale nga "homoseksuali holandez".
Edhe shefat e mo-se ne rastin e Albin Kurtit kerkonin qe ky i fundit ti dorezohej gjykates se EULEX-it, sepse sipas tyre "askush nuk eshte mbi ligjin"!

Mirepo, si shefat e Zotriut mo si ky i fundit, kur EULEX-i intervenon kunder tyre (rasti i bastisjes se ministrise dhe shtepiave (perse shtepiave, e jo shtepise?!) se Fatmir Limajt, keta pa kurrfare hezitime thone se EULEXI nuk paska te drejte ti hetoj ata, dhe se ky intervenim po e cenoka te drejten e shtetin e Kosoves dhe institucioneve te saje te pavarura!

A nuk eshte ky nje qendrim i padrejte, e per me keq edhe dyfytyresh?
Besoj se po.

Dihet boterishte se qe nga dalja ne skenen publike te Kosoves Albin Kurti kurr nuk i ka mbeshtetur institucionet e imponuara nga faktori nderkombetar ne Kosove, pra nuk e ka mbeshtetur dhe pranuar si te drejtwe as UNMIK-un dhe as EULEX-in, por qe nga fillimi ka kerkuar vetem VETVENDOSJE per popullin dhe shtetin e Kosoves.

Mirepo, edhe pse ne vazhdimesi ka pasur nje numer simbolik shqiptaresh patriot qe e kane perkrahur vizioninj politik te Albin Kurtit, megjithate Ai asnjehere nuk ka pasur ndonje mbeshtetje masovike te popullit shqiptar, dhe gjithe kjo duke ju "falenderuar" manipulatoreve te ndryshem nga skena politike e Kosoves.

E njejta situate ka qene edhe gjate luftes se armatosur ne Kosove, kur dihet se "fale" nje kategorie sahanlepiresish shqipfoles te te ashtuquajturave parti politike te shqiptareve te Kosoves, Ushtria Ēlirimtare e Kosoves nuk pati masovizim te mjaftueshem, edhe pse para luftes ish Kryeministri i Qeverise ne Mergim (Bujar Bukoshi) me patetizem pati deklaruar se, citoj: "po filloj lufta e armatosur ne Kosove, ne se Qeveri e Kosoves jemi te gatshem ti mobilizojme mbi 200 000 ushtar"(!), mobilizim i cili nuk ndodhi kurr. Bile per me keq, ishte B. Bukoshi dhe eksponentet kryesor te LDK-se ata qe ne menyre te shemtuar bene sabotimin e luftes se armatosur te UĒK-se.

E mora kete shembull te fundit per te ilustruar pamjaueshmerine e mbeshtetjes se Albin Kurtit nga numer me i madh i shqiptareve, sepse siq e ka thene me larte edhe Oktopodi, shqiptaret jane nje popull shume konservativ, prandaj eshte shume e veshtire qe te ndikohet e angazhohet nga elemente te reja e progresive.
Pra, na pelqeu apo jo, ne duhet ta pranojme se populli yne me veshtiresi e kupton te renė dhe progresin, e si pasoje Albin Kurti, apo edhe kushdo qofte tjeter, do ta kete shume te veshtire te lekund nga vendi trashesine e nje mentaliteti (me falni, por me duhet ta theme) anadollak te nje pjese te konsiderueshme te kombit tone.
----------------------
Zotri mo, ashtu sikurse edhe ti, edhe une kam qendrimet e mija politike, ndaj pavaresishte se ti mund te jesh me afer rrjedhjave te perditeshmerise politike te Kosoves, e si rezultat mund te informohesh nga "dora e pare", megjithate une vetvehtes i jap te drejten e interesimit dhe angazhimit tim personal per zgjidhjen e drejte te ēeshtjes sone kombetare, qofte edhe vetem shprehjen e mendimeve personale per perditshmerine politike ne Kosove.

Ti ke te drejte edhe te me kritikosh mua, ke te drejte te mos kesh te njejtin mendim me mua, ashtu siq e kam edhe une te drejten time te shpreh mendimin tim te kundert me mendimet tua personale.

Mirepo, pavaresishte ketyre te drejtave qe kemi, megjithate une nuk do ti lejoja vehtes sime qe ti kanalizoj e "kornizoj" shprehjet tua, qofte edhe atehere kur mua nuk me pelqejne fare, ashtu siq me "keshillon" ti mua ne shkrimin tend te fundit.

Ja se si me "keshillon" mua ti mo, citoj:

"p.s. z.shpetimi pranoje te lutem nje keshille miqesore, afisho mendimet dhe qendrimet tua rreth ngjarjeve te caktuara, merru ekskluzivisht me afishimet e pjesmarresve ketu e leri fantazimet e spekulimet me „gjize“ se nuk eshte e ndershme dhe as nuk perkojn askund me realitetin. qendrimet e qarta, qofte edhe te njeaneshme, simbolizojn sinqeritetin e jo qendrimet jam pak pak me euleshin, pak me qeverine e ma shume me albinin", fund i citatit tend.

Zotri mo, besoj se ti e ke kuptuar kur te kam thene se une nuk dua te vazhdoj deri ne fund replikat me ty, se ka mundesi qe te na delė "gjizė", gje qe nuk do te interesonte as ty, apo jo?!
Nga ana tjeter, une konsideroj se deri me tani ne kete forum kam shprehur gjithnje mendimet e mija, kuptohet ne perjashtim te sjelljes se shkrimeve nga mjetet tjera te informimit, shkrime te cilat kane konsistuar me qendrimet e mija politike.

Zotri mo, mua nuk me pelqen aspak fantazia, ndaj as ne kete pike nuk ke pasur fare nevoje te me keshillosh.

Une perpiqem te jam i paanshem dhe i sinqerte (besoj se kete gje e kam deshmuar me shkrimet e mija ne kete forum), por nese ty nuk te pelqejne sinqeriteti dhe paanshmeriai ime, kjo eshte pune per ty, e ne kete pike nuk kam se si te te ndihmoj.
Une nuk kam se si dalė ne mbrojtje te korrupcionit (nuk besoj se ti mendon se ne Kosove nuk ka korrupcion), dhunes e terrorit shtetror (shiko filmimet e intervenimit te policise se UNMIK-ut, EULEX-it dhe Kosoves kunder Levizjes Vetvendosja dhe Albin Kurtit), prandaj kur ti mo ke vendosur qe mua te me kritikosh per jo-realitet", njeanshmeri e josinqeritet, duhej te kishe marr mundimin qe keto akuza (per mua te renda) ti ilustrosh me shembuj konkret.
Ne te kunderten, duhet te kerkosh falje per nxitimin tend me keto akuza, kuptohet nese te ka mbetur ndonje pike arsye nga ky vrull i panatyrshem e i quditshem qe ke marrur ne sulmin iracional kunder Albin Kurtit dhe Vetvendosjes.

Ne fund Zotri mo ta perseris edhe njehere: se une nuk jam fanatik ne mbrojte te asnje subjekti politik apo individi te gjalle, e aq me pak te nje djaloshi te ri si Albin Kurti, i cili ka mundesi qe ne te ardhmen te devijoj e gaboj edhe me rend sesa lideret e djeshem e te sotshem te shqiptareve, duke filluar nga Ibrahim Rugova e duke perfunduar tek Ramush Haradianj e Hashim Thaēi, te cilet ēdo pervjetor te vdekjes se te parit (I.R.) ne shenje respekti per te (edhe pse e kane quajtur e gjykuar si tradhtar te kombit) shkojne i bejne temena tek varri i tij.

Shpetimi

mo
20.06.2010, 20:49:24
z.oktopodi, ke te drejte ne shume qeshtje, nuk kam pse te kundershtoj, perkundrazi. mirepo sa i perket perpjekjeve te fundit per rrezimin e qeveris ne emer te luftes kunder korrupsionit une mbetem prane qendrimit tim. aksion-spektakli kishte qellime te qarta politike dhe pa marre parasysh politiken efikase apo jo efikase te qeverise nje veprim te tille une nuk e perkrah as direkt as terthorazi, ne asnje menyre dhe per asnje ēmim!

nese ti mendon se albin kurti eshte alternativa ateher per hajr na qofte megjithkete krejt kjo zhurme nuk ishte e nevojshme pasiqe edhe ashtu vitin tjeter jane zgjedhjet e ishalla mund te qendrojn deri atehr e pastaj le te vjen albin kurti pse jo, voten time nuk do ta kete pikerisht per arsye te qendrimeve te tij ne lidhje me kete rast.

pershendetje
--

z.shpetimi me behet se me nofken shpetimi momentalisht shkreton ajo ish-nfoka e fashme juniku keshtuqe mjaft kam qa derrasa ateher me tipat e tille. me nje fjale ka disa dite qe verej se ke interesim ti masesh k.... politik e ideologjik me mua por une nuk kam te njejtin interesim, m'vjen keq.
merru me temen dhe qeshtjet qe shtrohen ketu, perkrah, kundershto, repliko e t'gjitha por ta kesh parasysh se une jam vet boss-i i vetes dhe ekskluzivisht per vehte shkruaj ketu, kuptoje njeher he burri i dheut.

oktopodi
20.06.2010, 22:08:07
Vallahi o ti oktopod mehrami a qe dhelpna e kish pa hetue qi ish i idht. E tash a ke rrush, a djath, a gjize nuk qo shum kanar. E shkreta dhelpen edhe ajo kish mete tuj ece me bisht per tokė. E qe behlivallha edhe me ni ven qitash s`mrami qaty ja kishe pa pikat tej diku ketij vuvuzeles se PDK-se, mo-se.

E per me ja teleise kshtu per marak e kish pa permledhe Zotni Shpetimi te cilin e pershendes. U veē po kqyri per seri qisajde, e me kysmet kur ti vje dakiki ka me ja dhane edhe u naj varg ksaj teme, se iher per iher a pak heret.

Ndriti,

Une edhe kur nuk pajtohem me ndonje qendrim apo vleresim te z. mo ,ruaj respektin per shkrimet dhe angazhimet e tij ne mbrojtjen dhe kultivimin e vlerave te shenjta te perhereshme kombetare dhe atdhetare si per shum forumiste qe sot ndahen ne mendime e vleresime per aktualitetin politik , qe eshte krejt normale .
Kjo vlene e dhe per ty Ndriti,ti ne nje menyre i fryne vuvuzeles si curlagjiu per Albin Kurtin edhepse ende nuk kemi asgje konkrete, me perjashtim te nje deklerate per hyrje ne politike.Nuk kemi pare program as zbatues konkret te ketij programi.
Eshte e drejte e jotja te luftoshe per bindjet tua politike se me siguri je nje nder ata qe
do te konkuroshe ne garen politike ne listen e Albinit,por mos kerko qe te tjeret tu fryjne vuvuzelave se behet tollovi e nuk e merr vesh qeni te zotin.
Une nuk jam tifoz i politikes,sepse kjo eshte shum serioze per tu trajtuar si sporti.Eshte bere e rrezikshme sa here qe lideret politik jane ngrite ne kulte e ne "te paperseritshem" ,madje ua ka pa sherrin edhe njerzimi(e kam fjalen ne parim)se kjo nuk ka te beje me Albin Kurtin.
Fundja po flasim per qeshtje e probleme serioze dhe shum te rendesishme qe nuk shkojne me zukatjen e vuvuzelave.
Albin Kurti dhe secili shtetas i Republikes se Kosoves ka te drejte dhe mundesi te formoje parti politike ,keshtuqe edhe nese nuk fiton, kjo levizje mund te jete opozite e forte e kjo shkonne favor te Kosoves.Spektaklet e EULEX-it te gjoja luftimit te korrupcionit (bastisjes se ministrise) dhe tentim burgosjes dhe burgosjes se Albin Kurtit ka mundesi te jene te koordinuara nga qarqe
antishqiptare si thote mo, por jo nga qeveria e Kosoves dhe nga Albin Kurti se te te dy palet jane viktima dhe kjo ka nje domethenje nese mendoni jashte zukatjes se vuvuzelave.

piloti
20.06.2010, 23:04:34
z.Qeli apo ndonje moderator tjeter , nese fshini postimet , ateherit eshte e natyrshme, qe te jepet edhe ndonje skjarim sado pak i vogel, kjo menyr siq po vepron dikush nga stafi i juaj i Moderimit quhet manyr tejet cinike,
z.Qeli , njeher ne privat mu kishe drejtuar qe mos ti ofendoi themeluesit e UĒK-se !!!!!
kjo eshte njesoi sikur ajo thenia e urt popullore - djali kur i thot babait , eja te tregoi megjen!!!!
Une, dhe pothuajse te gjithe Bashkemendimtaret si une asenjeher nuk kemi ofenduar as Kuzhinjeret e UĒK-se , se lere me themeluesit e saj !!!!
Nese i kemi perkrahur gjithenje deri sot kur ne dids gjera disa pak a shume e tejkaluan!! -ne kemi drerjt ndonjeher edhe ti kritikoim, here me bute e here me fort mvaret nga persha e veprimtaris se tyre !!!!
Tju theme te drejten se ende nuk po muj te theme se kush ne realitet e formoi UQK-ne,
deri me tani shume veta po pohoin se jane themelues...ndersa , bazuar nga qenrimet e tyre politike , profesionalizmi i tyre politik e mbi te gjitha sjelljet e tyre politike ne konteksin kombetar disi veshtir te bindemi pohimeve te tyre sidomos te atyr "themeluesve" qe e kame politiken qe 11vite !!!!

Tema eshtė per z.Kurtin i cili ende nuk e kam ndegjuar apo nuk kam lexuar i cili pohon se e ka formue UĒK-nė , mirėpo kjo asepak nuk po e pengon qe tė luftoi ata apo ato te cilet sot ne Kosove bejn diqka krejt tjetėr kunder asaj per qka luftoi para 11vitesh UĒK-ja !!!!
Eshtė shumė i perkushtuar nė mbrojtjen e qendrimeve vendore konfrom deshirave dhe sjelljeve te misioneve nderkombetare nė treven shqiptare -sot dhe ca kohe me parė.
Pikerisht duke u nisur keto qendrime tė “guzimėshme “ ne u kendjellem ,se mėgjithat zotėrinjėt qe sot udheheqin politiken ne Kosove nuk po punoin ėshtė siq po prolongohen ne publik ...Keta politikaj po jenė shumė me shumė aktiv ne mbrapasken sesa ne skenen e hapur ...ajo se qka po konstruktohet ne mbrapasken ajo mjerisht edhe po realizohen ne haptas ne Kosoves ,ndersa ato qe shprehen ne publik ne menyr haptas po behet apo deri me tani u be vetem e vetem per ta plotsuar barkun tejet te unt te qytetarit te thjesht .
z.Albin Kurti , per momentin ne keto kohra tejet te turbullta ,po tregohet si e vetmja shpres , se megjithat populli Shqiptar nje dite jo te largt do ti shijoi ato vlera per te cilat ushtria e dikurshme Shqiptare UĒK-ja u angazhua dhe luftoi.
Pastaj duke vrejtur qendrushmerin e tij te pa luhatėshem ,kjo na jep te kuptoim se kemi te bejm me nje njeri mjaft stabil ne aspektin kombetar -politik .
Edhe diqka , z. Albin Kurti po e stolis edhe nje karakteristik tejet e fort -e kjo esht : -si duket tejet Antimaterijalist - keshtu qe ketu milionat € asekujt nuk do ti bejn pune per ta pervetsuar z.Kurti , pastaj ase lakmia per pushtet ... nuk deshiron me qdo kusht te ngritet ne piedestal te politikes ... kete puna e tij po e ngrit ngadal deshiruam NE apo jo .


piloti

oktopodi
21.06.2010, 00:17:52
Allahile qe nuk tutesh he burre, ka edhe ma keq. Na keni pas shurdhue do kohe jo pse Albini spo del me nje Alternative? Qe alternativa! E tash po kceni si zorra n`prush. Vuvuzelav se ēka po vjen u kemi pa ra moti. Kadal he burre se edhe programi bahet me kysmet, kadal. Hahahaa ec e mos kesh. Mendon ti qe krejte dynjeja ēkyhen tu nga per pozita politike, se paskan pa kontribu ndoku ndonjehere a? Ev, jo bacit ka shume individ qe edhe me ua dhene postet me gjithe merite nuk i pranojne. A e di pse? Natyrisht nga modestia. Kontributi per Vendin tend nuk duhet patjeter te shperblehet. Ai do shperblehet atehere kur jeta e qytetarit (me te varfer)do organizohet ne ate menyre qe te kete nje mireqenje te pergjithshme, zhvillim te mirefillte ekonomik e social, me pak drejtesi e dinjitet njerzor. Tani kane filluar tjeret tu fryejn vuvuzelav per Vetevendosje, duke filluar me Ilir Mirenen qe publikisht e kishte shprehur per te vazhduar deri ne kete forum. Sa me shume qe t`a drejtoni gishtin nga Vetevendosje per aq me shume kjo do faktorizohet, ndonese kete e di edhe ti fare mire atje ne mbrendine tende diku, e qe nuk e thua ketu publikisht. Fundja, oktopod mos na shit kryp tash si i virgjer politik, Ani! Vetevendosje eshte Ante Portas, veēse ti akoma nuk e paske “ndjere“.

O pasha buken more Ndriti me pase mundesi une i kisha sjelle ne krye te instituconeve te Kosoves burrat me te zgjuar, me te afte dhe me ndershem qe kemi ,nuk me kishin interesua partite as ideologjia,vetem te dalim nga kejo rrokopuje qe eshte krijua me pushtete e superpushtete te pushtete,jo te huaja e jo vendore,me sisteme paralele me funksione te pa funksione.
Tash edhe Albini duhet me ndrrua preformancen se nuk shkon pa premtime te rrejshme.
Kjo dreq politike nuk shkon pa rrena e dallavere gjithesesi.Se me ju tregua popullit te verteten nuk te zgjedhin.Pastaj jo vetevendosja qe ende nuk ka filluar por asht zor te gjeshe nje ekipte te afte profesionale dhe te ndershme ne cilendo parti per te formua nje qeveri kualitative ne Kosove.Ti e din se te gjitha partite shqiptare kane programe pothuajse identike por ma me rendesi eshte faktori njeri pra realizimi i tyre.
Albini yt eshte djal i mire ,guximztar dhe i ndershem nuk eshte i perfolur per korrupcion ,por deri tash nuk ka qene afer qypit te mjaltit dhe nuk i dihet turri.Tundimi mund ti trubulloje mendjen edhe ati. E dyta nese leshohet ne eksperimente si degjova Glaukun ne nje interviste;se duhet formua sistemi se ai funksionon vete e nuk eshte me rendesi faktori njeri .Kjo mua me duket apsurde ,sepse ne SHBA edhepse sistemi eshte tradicionalisht i njejte se paku per afer dy shekuj ,renjet dhe ngritjet jane bere ne perputheshmeri me forcen dhe energjine e Presidentit te zgjedhur.
Ju tani i keni mundesite si VETEVENDOSJE te konkuroni me programe e listen tuaj ne garen politike ,keni me shum se nje vjete kohe deri ne zgjedhje dhe do te keni rastin ta shihni sa vleni ne burzen politike te Kosoves.Une ju deshiroj sukses .

Podrima-No
21.06.2010, 00:25:17
Dikur te flaktit e LDK,se thonin: Nuk ka pas nevoje qe H.Thaqi te futet ne politike.'
Tani te flaktit e PDK,se thojne: Nuk ka pas nevoje qe Albin Kurti te futet ne politike.

Historia po perseritet.

Me e keqja eshte se keta te dashuruarit ne partite te tyre e humbin edhe realitetin dhe nisin edhe te shpifin per tjeret.
Dikur keta te LDK,se thonin: Hashim Thaqi ka vjedh fremerka ne Zvicerr. Une i pata thane njanit po shume po tu dhimkan framerkat e Zvicrres bre. Une e du ma shume H.Thaqin se krejt teshat e Zvicrres.
Tani keta te PDK,se po thojne: Albin Kurti eshte njeri anarkiste.
Historia po perseritet.

Une ne zgjedhjet e fundit kam votue per PDK sepse nga gjithe garuesit PDK,ja per mua ka qene zgjidhja me e mire.
Tani nese Albin Kurti futet ne zgjedhje do e votoj Albin Kurtin sepse eshte zgjedhja me e mire. Pse eshte zgjedhja me e mire jane shume arsye.
Albin Kurti eshte njeri i sinqerte dhe me karakter luftarak dhe i paperkulshem. Keto veti e bejne njeriun te forte. Logjika e Albin Kurtit eshte ne nivelin me te larte ne Kosove. Ai analizon si europian e jo si njeri i mahalles.

Podrima-No

oktopodi
21.06.2010, 09:14:10
O pasha buken more Ndriti me pase mundesi une i kisha sjelle ne krye te instituconeve te Kosoves burrat me te zgjuar, me te afte dhe me ndershem qe kemi ,nuk me kishin interesua partite as ideologjia,vetem te dalim nga kejo rrokopuje qe eshte krijua me pushtete e superpushtete te pushtete,jo te huaja e jo vendore,me sisteme paralele me funksione te pa funksione.
Jo hedee? Puna e deshirave eshte pune: pe di ti punen e me i pase ... i kishin thane. Mundesia per ta bere reale nje deshire, si qellim te tille, ēfare do ia deshiroje Kosoves ka ēmim. Ēmimi eshte distancimi radikal ( nese nuk je lidhur me ndonje biznes) nga politika centraliste regresive e lidershipit aktual, pozite e opozite.

Tash edhe Albini duhet me ndrrua preformancen se nuk shkon pa premtime te rrejshme.
Sipas teje do t`thote se deri me tash politikanet tane paskan rrejt! Bravos t`pakten qe po e pranon keshtu boterisht. Keshtu do t`thote se, kur politikanet qe i ka zgjedhur populli jane ne gjendje t`a rrejne, atehere ata qenkan ne gjendje te bejne edhe vepra tjera, “a-priori“, apo jo.

Kjo dreq politike nuk shkon pa rrena e dallavere gjithesesi.
Politika e mirefillte zakonisht behet ne dem te tjerve, jashte kufijve te shtetit tend e gjithnje ne dobi te vendit dhe popullit etnik (shumice), keshtu veprojne politkat e vendeve te zhvilluara. Politiken e ketij rangu e vleresojne si ti nje shtrese e caktuar (jo e pakte) e individve qe kur blejne komplete (katllek) teshash, zakonisht ua lene ate marken identifikuese jashte ne dukje aty mbi (te dora), qe ta shohin te gjithe se ky far alamet VIP-i eshte “politikan“, edhe "ish komandant" e "luftetar". Tash paramendo si do e kuptojne femijet e mahalles ne rritje, adoleshentet? Mafi ma, (ja ka yth), do thone.

Se me ju tregua popullit te verteten nuk te zgjedhin.
Shuj se ketu ne kete pike, pernime "s`ban hiq me ju tregue drejt". Ani ma ju, pastaj do ta keni problem te arrini 5% te besimit.

Pastaj jo vetevendosja qe ende nuk ka filluar por asht zor te gjeshe nje ekipte te afte profesionale dhe te ndershme ne cilendo parti per te formua nje qeveri kualitative ne Kosove.
Zoti na ruajt, patem rastin ti shohim qe 11 vite, sa dhe si punuan profat e partive.

Ti e din se te gjitha partite shqiptare kane programe pothuajse identike por ma me rendesi eshte faktori njeri pra realizimi i tyre.
Po tybe e/i di se, edhe hoxhollaret kane program, tjerat kuptohen.

Albini yt eshte djal i mire ,guximztar dhe i ndershem nuk eshte i perfolur per korrupcion ,por deri tash nuk ka qene afer qypit te mjaltit dhe nuk i dihet turri.Tundimi mund ti trubulloje mendjen edhe ati.
Zakonisht, profilet e njerzve identifikohen me paragjykimin nga vetja e pare; qofte Profesor Univerzitar, Pedagog, Arkitekt, Inzhinier apo Hajn. Pra, ketu dallojne keta. Neper ndeja blasfemie, keshtu intimisht simpatia i takon edhe ketij te fundit nga fjalia e siperme, ndaj konsideroj se do ishte i padrejte linqimi i te drejtes se tij.

E dyta nese leshohet ne eksperimente si degjova Glaukun ne nje interviste;se duhet formua sistemi se ai funksionon vete e nuk eshte me rendesi faktori njeri.
Kadal he de se rrafsh qe 11 vjet kohe po behen eksperimente ne Kosove, apo jo! Ty spo ta vrasin syrin keto 11 vite por diēka qe akoma nuk eshte konkretizu?, seri!

Kjo mua me duket apsurde ,sepse ne SHBA edhepse sistemi eshte tradicionalisht i njejte se paku per afer dy shekuj ,renjet dhe ngritjet jane bere ne perputheshmeri me forcen dhe energjine e Presidentit te zgjedhur.
Absurdi yt behet edhe me fatal, madje edhe banal kur krahason ne raport kohor 2 shekuj te SHBA-es me 2 vite Pavarsi te gjymte te Kosoves, nonsens ne vete.

Ju tani i keni mundesite si VETEVENDOSJE te konkuroni me programe e listen tuaj ne garen politike ,keni me shum se nje vjete kohe deri ne zgjedhje dhe do te keni rastin ta shihni sa vleni ne burzen politike te Kosoves.Une ju deshiroj sukses .
Keto mundesi si nevoje e kohes, i krijuan vet partite, veprimet e individve (grupeve) te ketij 20 vjeqari te fundit. Perpjekja e pakompromis, e pergjakshme per ta ruajtur dhe lartesuar unin e lashte te Plisit, Kodit Shqiptar ne Ballkan, dje, sot dhe neser e ēdohere ku gjaku gufon shqip, beri qe ky realitet i ri te cilesohet edhe si vendim i strategjise afatgjate per Ballkanin perendimor ne qendrat e medha te Vendosjes. Ne kete rast edhe per Vetevendosjen e Popujve.

Edhe une te deshiroj sukses!

Ishte kjo nje pergjigje ndaj postimit tend te fundit si “Alegro“ pas mesante.

Ketij shkrimi qe ti mi bere analize te detaluar, une e pata shkrua per nja 4 minuta ne menyre spontane (besa edhe me gabime drejteshkrimore)ashtu si e ndjeje une, nje shqiptar pa asnje paragjykim dhe interes partiak a ideologjik, pos interesit per te miren e atdheut dhe kombit qe i takon.
Ti Ndriti ma ke qite veten ne qef per te paren here dhe nuk eshte qudi te perpiqem te hy ne liste, nese me pranoni per zgjedhjet e ardheshme,se me siguri levizjes suaj i duhet mendimi ndryshe brenda saje se nese centralizoni partine atehere do jeni si keta tjerte.
Ndriti me gjithe respektin per mundin dhe kohen replika jote vlon nga retorika e slloganet, te cilat ne politike perdoren ne fushata elektorale ne te cilen ,megjithese heret jeni edhe ju,e nuk ka fushate elektorale ne vendet demokratike ku nuk ka premtime te tepruara(te rrejshme).Ekipe e angjensi te tera angazhohen per te perfituar elektoratin me retorike e slogane te kendeshme per veshin e lelektoratit.
Kejo retorika plote sllogane qe bene ti eshte e tepruar dhe e idealizuar dhe perkujton paksa kohet e kaluara,prandaj zbritni ne toke e sa me thjeshte, se populli eshte i ngopur me premtime te pambajtura e me sllogane elektorale.Pasha buken zor se ju besojne edhe kur e keni seriozisht.Ne Kosove ka shum me teper rendesi kush e thote se ajo qfare thote ,nese kete nuk e keni kuptuar ende, atehere kur ta kuptoni do te jete vone.Une kam qellimin me te mire se vertete ashtu mendoj se duhet te angazhohen njerzit me me autoritet dhe me integritet moral,njerze te dijes dhe pendes,te lemise dhe eksperiences qe ta nxjerrin vendin nga kjo situate.Ti mund ti beshe qfare komenti te duash mendimit tim por komitetet dhe koperativat jane te nje kohe tjeter eksperimente kahere te deshtuara.
Kur them se me keta qe ka rreth veti Albini nuk do te kaloje pragun une e kam seriozisht , dhe me qellimin me te mire, jane perpjekur disa tjere para jush (nje nga ta edhe Veton Surroi) dhe dihet si perfunduan.
Nuk e di ku jeton dhe sa e njeh politiken, por pyet njerze tjere atje ku jetojne dhe do te bindesh se nuk ka parti as lider politik qe permbushe te gjitha premtimet e dhena ne fushata elektorale, ne asnje shtet te botes,e kam fjalen per shtetet demokratike , se nen regjimet totalitare planet "realizohen 130" % .

Une vertete ju deshiroj sukses, neqoftese suksesi juaj do te jete edhe sukses per Kosoven dhe popullin e saje te shume vuajtuar,sepse nuk jam anetare as tifoz politik i asnje partie.

Aliu
21.06.2010, 16:03:26
Pėrshėndetje,
Baca Shpetim, uroj tė jesh mirė, ka kohė qė s’jemi takuar nė debate, edhe pse kėtė herė pak i kemi taborret tjera, besoj se nuk do na prishė punė.
Personalisht jo qė nuk trembem apo nuk shoh rrezik qė Vetėvendosja dhe Albin Kurti tė hyjnė nė politikė ( edhe pse ata qė nga fillimi janė marrė me politikė ) por mė duket shumė normale qė ata hyjnė nė zgjedhje, sepse vetėm nė atė mėnyrė do tė shohim ata dhe tė gjithė ne vlerėn dhe forcėn e tyre. Faktor i cili ka shumė rėndėsi edhe nė krijimin e opinioneve dhe rrethanave tė reja.
Dhe tė jesh i sigurt qė aspak nuk mė ėshtė trazuar as shpirti as qetėsia, se fare nuk lodhem se a do e marrė pushtetin Vetėvendosja a jo, nėse e marrin dhe punojnė pėr tė mirė tė kėtij vendi aferim u qoftė, nėse nuk e bėjnė kėtė, tashmė jemi mėsuar ne "shpirtėrat e trazuar".
Kultura qė ėshtė gjeneruar nė Lėvizjen Vetėvendosje dhe nga lideri i saj Albin Kurti, ka qenė krejtėsisht anti Institucionale, anti ligjore, duke mos respektuar asnjė ligj, duke refuzuar gjithēka qė ka tė bėjė me legjislacionin nė fuqi, dhe atė me tė vetmen arsye se burojnė nga Pakoja e Ahtisarit, kundėr sė cilės kishte edhe protesta tė pėrgjakshme.
Injorimi i plotė i tė gjithė faktorėve tjerė politik lė tė nėnkuptojė njė rrugė qė i ka kaluar koha, synimi i arrdhjes nė pushtet dhe ndryshimit tė gjithēkaje nuk ėshtė asgjė tjetėr veq se revolucion, e tash a ėshtė i kuq i bardhė a portokalli pak rėndėsi apo fare nuk ka rėndėsi.
Deri mė tani nuk pamė apo lexuam se njė veprimtar me vlera i’u bashkua Vetėvendosjes, gjė qė mė bėn skeptik se kėtu nuk ka hapsirė pėr punė apo brenda tyre fenomeni Narcizoid ėshtė tepėr i theksuar, e sidomos sjellja e tyre me Bacėn Adem Demaqi, kur i’a mohojnė tė drejtėn e dekalrimit dhe tė qenit anėtar i Lėvizjes Vetėvendosje nuk ka pardon, dhe tregon mos respekt pėr brezat qė i takon ai.

Lėvizja Vetėvendosja nuk e ka shpikur parimin e vetėvendosjes, as qėllimin kombėtar bashkimin e tė gjitha trojeve, as nuk ėshtė e vetmja kjo Lėvizje qė i proklamon kėto synime kombėtare, pėrveq ndryshimeve totalitare qė proklamohen vetėm nga Lėvizja Vetėvendosja.
Dhe deri mė tani ajo nuk i ka respektuar ligjet, e tash e tutje nėse synon tė hyjė nė zgjedhje ėshtė e detyruar t’i respektojė dhe tė punojė komfor legjislacionit nė fuqi, e shumica e kėtij legjislacioni pėrfshirė edhe aktin mė tė lartė juridik Kushtetutėn burojnė nga Pakoja e Ahtisarit.
Dhe tash fryma qė ka ekzistuar dhe ekziston akoma nė kėtė Lėvizje ėshtė kundėr shumēkaje e posaēėrisht kundėr daljes nė zgjedhje parlamentare, do tė jetė sfidė e madhe pėr ndryshim tė kėtij opinioni brenda pėr brenda militantėve Vetėvendosės, tė cilėt pėrvojėn e vetme e kanė nė aktivitetet tė rrugės, me ngjyra, vezė etj etj.
E se ku do e gjejė votėn ėshtė ēėshtje e fushatės, por Langu me Speca ėshtė bėrė specialitet vendor dhe ēmimi sillet nga 2-3 €, kėshtu qė mė nuk mund tė “krenohen” tė varfėrit me tė.

Kurse sa i pėrket ndėrhyrjes sė policisė aty nuk ka koment, askujt nuk i ka pėlqyer, dhe ka qenė mė shumė spektakular se sa i nevojshėm. Ėshtė e drejtė e Lėvizjes tė ndjekė rrugėn pėr zbardhjen e rastit, por deklarimet e tyre shkojnė nė tė njėjtėn pikė, duke mos njohur organet gjyqėsore, andaj mbetemi me shpresė qė pas regjistrimit si subjekt politik do tė bėjnė padi penale.
Sa i pėrket veprimtarisė sė deri tashme tė Lėvizjes Vetėvendosje, dhe strukturės organizative qė ka.
Lėvizja Vetėvendosje, nuk hyn nė shoqėrinė civile, sepse ato janė OJQ-ė tė regjistruara dhe nuk kanė synim pushtetin politik respketojnė ligjet dhe bėjnė fushatė pikėrisht nė mbrojtje tė ligjit sidomos kur shkelės tė ligjit janė Institucionet dhe bartėsit e tyre, kurse Lėvizja ka kėtė synim, por as subjekt politik deri tash nuk ka qenė pasi nuk ka qenė i regjistruar as evidencuar askund.
Nuk ka strukturė organizative, nuk ka forume, nuk ka asgjė tė shkruar, as Program as Statut as Platformė Politike, dhe kėto janė sfida serioze pėr kėtė Lėvizje, kur dihet kultura brenda Lėvizjes.

Por pavarėsisht tė gjithave, mua nuk mė pėlqen doza e dėshpėrimit qė ka filluar tė zė vend nė pėrgjithėsi ndėr ne, ku nga pakėnaqėsit qė i pėrjetojmė fillojmė tė kėrkojmė ēdo herė diēka tė re, duke mos u pėrpjekur tė japim kontributin tonė nė ndryshim pozitiv e jo nė ndryshim totalitar.

Baca Nosit kafet kemi me i pi, besoj se nuk kam gabuar qė e kam dashur dhe e dua vatanin, edhe pse nuk kam ndonjė simpati pėr Lėvizjen Vetėvendosje.
Une e dua atėdheun pse ėshtė i imi por edhe dua ta bėj tė madh aq sa i takon.

Shqipėruesi
21.06.2010, 16:09:54
Nuk me kujtohet kur kam postuar shkrimin e fundit,por e di qe kaluan vite.Gjeta disa nofka qe kam lene por me shume pashe nofka te reja.I pershendes te gjithe.Kjo si hyrje.
Meqe me duhet kohe te lexoj mendimet e te gjithe forumisteve te nderuar ne kete teme desha te them dy fjale per temen.Duket se Albini ka pritur mjaft gjate rastin e tij por ne fund te fundit po vjen koha e tij.Une mendoj se Albini nuk ka kapacitetin njerezor e as politik qe i duhet per te fituar pushtetin.Kjo nuk do te thote qe nuk ka fituar simpatite ne popull pergjithesisht dhe te une personalisht.Une nuk do te isha ngutur per ta shpalle hero te gjalle sic kishim bere me Presidentin e ndjere Ibrahim Rugova dhe sidomos me Kryeministrin e sotem Hashim Thaqi.Albinit do ti duheshin shume kuadro profesionale,sidomos nga ata qe nuk kishin rastin te deshmoheshin deri sot.Ata qe sot udheheqin shtetin deshmuan se ate e shohin si prone private me te cilen mund te bejne cfare te duan.Une do te isha me i rezervuar me entuziazmin e disa njerezve,te mos e quaj eufori,kur flasin per te nesermen nen udheheqjen e Albin Kurtit.Pra,kujdes me perkrahjen.Mos te bejme gabimin si me Z.Thaqi,qe premtonte shume dhe doli te jete shkaterrimtar per Kosoven.Albini ta kete perkrahjen per ato qe ben dhe kundershtimin e vendosur per premtimet e papermbushura...
Pershendetje dhe mirese ju gjej miqte e mij !

Shpetimi
21.06.2010, 18:57:11
z.oktopodi, ke te drejte ne shume qeshtje, nuk kam pse te kundershtoj, perkundrazi. mirepo sa i perket perpjekjeve te fundit per rrezimin e qeveris ne emer te luftes kunder korrupsionit une mbetem prane qendrimit tim. aksion-spektakli kishte qellime te qarta politike dhe pa marre parasysh politiken efikase apo jo efikase te qeverise nje veprim te tille une nuk e perkrah as direkt as terthorazi, ne asnje menyre dhe per asnje ēmim!

nese ti mendon se albin kurti eshte alternativa ateher per hajr na qofte megjithkete krejt kjo zhurme nuk ishte e nevojshme pasiqe edhe ashtu vitin tjeter jane zgjedhjet e ishalla mund te qendrojn deri atehr e pastaj le te vjen albin kurti pse jo, voten time nuk do ta kete pikerisht per arsye te qendrimeve te tij ne lidhje me kete rast.

pershendetje
--

z.shpetimi me behet se me nofken shpetimi momentalisht shkreton ajo ish-nfoka e fashme juniku keshtuqe mjaft kam qa derrasa ateher me tipat e tille. me nje fjale ka disa dite qe verej se ke interesim ti masesh k.... politik e ideologjik me mua por une nuk kam te njejtin interesim, m'vjen keq.
merru me temen dhe qeshtjet qe shtrohen ketu, perkrah, kundershto, repliko e t'gjitha por ta kesh parasysh se une jam vet boss-i i vetes dhe ekskluzivisht per vehte shkruaj ketu, kuptoje njeher he burri i dheut.

Me keqardhje e lexova kete shprehje aspak dinjitoze nga ana e mo-se, dhe vertete pas fyerjes qe ai bene ne adresen time, bile duke me krahasuar edhe me nofka qe nuk jane te denja ti permendi, tani me vije shume keq qe per nje kohe te gjate kam pasur nje respekt te veēant per personalitetin e tij.
Ka mundesi qe atij nuk i bene pershtypje respekti im, dhe kjo eshte pune e personale e tij.

Por megjithate, nese ti mo e lexon kete shkrese time, une do ta ndjek keshillen tende qe mos te shkembej mendime me ty, jo vetem ne kete teme, por ne asnje teme te ketij forumi.

Une do te vazhdoj te shkruaj ne forum, dhe kurr nuk do te ndikohem dhe as nuk do te tundohem nga miklimet e pushtetareve, qofshin ata shoket e mij te idealit, qofshin ata ish shoket e mij, apo qofshin ata qe une i konsideroj si kundershtar.

Megjithate, ne fund nuk kam se si e kaloj pa e keshilluar edhe mo-ne per nje gje:

- Ate k....-ne qe thote qe une po dashkam ta masi me tė, e keshilloj ta marri mbrapsht, pra ta marr e ta mbaje per vehten e tij, e nese deshiron t“ia japi dikujt tjeter, atehere se kujt ja jep nga rrethi i tij i ngusht shoqeror.

Besoj te jam kuptuar drejte.

Me kaq mo une e perfundoj ēdo komunikim me ty, dhe pavaresishte se a do te shkosh e do te kthehesh ne kete forum, pavaresishte se ēka do te shkruash, qofte ne adresen time, qofte per probleme tjera politke qe mua me interesojne, pavaresisht se kam apo jo se ēka te theme ne postimet tua, une kurr nuk do te pergjigjem.

Eshte hera e pare qe ne kete forum e nderpres komunikimin me dike qe kam pasur mendime te peraferta, por mbase keshtu eshte me mire sesa te shkembej replika e kundershti me njerz qe mendojne se jane te gjithedijshem, dhe me ata qe mendojne se e e posedojne inkskluzivitetin mbi te verteten!

Shpetimi

ēobani
21.06.2010, 19:28:11
Po shihet qartė se metodat e mashtrimeve janė tė njejta me ato tė cilat janė pėrdorė gjatė gjithė atyre viteve tė pushtimit serb,gjithmonė nė emėr tė "republikės sė kaqanikut".Edhe atėherė tė gjitha kėto marifetllėqe janė bėrė prej serbofilėve,gjithnjė nė emėr tė Rugovės sė ngratė duke i denigruar e "shikanuar" tė gjithė patriotėt e atdhetarėt mė tė devotshėm qė ka pasė atdheu!
Skena ėshtė e njejt sot.
Nė shėnjestėr janė po tė njejtit atdhetarė,ata qė e bėnė Republikėn.
Tė njejt janė edhe "shenjtarėt" ata qė baras me serbin e sulmuan ELITEN PATRIOTIKE atėherė.


Atėherė kėto prapėsi i bėnin gjoja nė mbrojtje tė Rugovės e tani pasi qė ai nuk jeton mė e kanė gjetė njė tjetėr viktimė;Albinin!!!
E nė fakt nuk u ka hanger leshi as pėr Rugoven atėherė e nuk u ha leshi as tash pėr Albinin...veē dallavere kan ba e bajnė si gjithmonė.Qėllimi i tyre ėshtė sulmi ndaj shqiptarėve patriotė.Edhe pikė.
Kėto sulme janė qesharake,janė edhe tė budallme nė kėtė epokė qė po e jetojmė.Ėshtė kohė e internetit o njerz.Nuk ka mė kontroll tė publikut si nė kohėn e Serbisė,pėrmes BUJKUT nė Kosovė e kontroll dhe shpėrlarje truri tė njerzve nė diasporė,pėrmes Bota sot!!!

Qeverinė e Kosovės po e udhėheqė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės,ata janė ulė kambkryq midis Prishtine bashk me Hashim Thaēin nė krye.Edhe ska turk shka as fark-mut qė i largon prej aty!!! Edhe PIKĖ!

vallha boll lehtė ėshtė me diskutu me juve,nuk po ka nevojė me e lodhė pc hiq me shkrime taze...veē po duhet me i'a ba copy-paste shkrimeve tė mėhershme dhe mjafton...janė aktuale qė prej kohes kur shkrujshim pėr maskarallėqet e milicisė sė FARK-ut e deri mė tani... tė njet janė kriminelat,ne i dimė edhe pse janė ndrru nofkat... VALLAHI,e kemi ditė edhe ma heret,shumė ma herėt veē lujshum k... me juve...ju lejshim vet me gojė tė juve JU me e qujt RUGOVNA,presidentin.... ghaghaghagha

ēdokush e ka ditė nė kėtė forum,se mutat e Rugovės e qė janė FARK-istat e flliqtė,ata silleshin ksajde,nuk i pat lshu toka,veē e pritshin rastin me u pėrjargė...dhe rasti u erdh,veē ranė nė kurth shpejt,e "po m'dhimbsen" qafirat qė u shkoj huq i gjith ky aktivitet disavjeēar qė nuk lan sen pa sha e fol KUNDĖR vehtes,me ymyt se po na mashtrojnė,kishe kėta janė patriota,tu u mundu me kriju njė profil tė ri,profilin e jo tradhtarit.
Nejse,si mė i zoti prej juve po del Nositi,ai goxha me sukses ėshtė kamuflu kėtu,shkaku qė mė pak kjo nofkė ėshtė fut kah knej politika.

p.s.ju qė e keni dashur e respektuar presidentit Rugovėn,ruane dashurinė e respektin gjithnjė pėr tė....por mos e respektoni e nderoni mutin e presidentit-FARK-in...se muti mbetet mut i edhe nėse ėshtė i Rugovės.
U kėrkoj falje lexuesve qė po kundėrmon forumi prej kėtyre mutave...dhe fajet i kemi ne tjerėt qė e ngacmum me krande,harruam qė nuk duhet me e shkapuritė.

mo
21.06.2010, 19:29:57
RADIO EVROPA E LIRĖ
Si do t’ia shtoni sovranitetin Kosovės?

ALBIN KURTI
Sovraniteti nėnkupton tė drejtėn e Kosovės pėr kontrollin e resurseve natyrore dhe tė kapaciteteve ekonomike, nėnkupton tė drejtėn e Kosovės pėr t’u bashkuar me Shqipėrinė, nėnkupton tė drejtėn e Kosovės pėr ushtri, nėnkupton mospasjen e strukturave paralele tė Serbisė dhe integritetin territorial. Mendojmė qė duhet tė bėhemi shtet normal e shteti normal nėnkupton shtetin me sovranitet. Kurrfarė integrimi nė Bashkimin Evropian dhe as ulėsja nė OKB nuk do tė jenė tė mundura pėrderisa shteti i Kosovės ka pavarėsi formale e nuk ka sovranitet.

------------

kjo perjgegjeje e albin kurtit flet vet. pyetja shume e thjeshte a: "si do t'ia shtoni sovranitetin kosoves"? albin kurti jep pergjegjeje "politike" dhe sqaron ēka nenkupton sovraniteti!!! pyetja nuk i eshte shtruar ēka nen kupton sovraniteti por si do t'ia shtoni sovranitetin kosoves? mbase nuk e ka kuptuar pyetjen!

me politiken e albin kurtiti kosoves jo qe do t'i shtohet sovraniteti por do te realizohet ndarja perfunditmtare e kosoves, dhe per kete nuk duhet fare politik e holle.

ka disa dite qe disa diskutues ketu mundojn vehten qe tollovine e krijuar politike ne keto momente te na e shesin si gjoja per te miren e kosoves. kemi perkrahesit e eulexi-t te cilet kete trup nderkombtar e shohin si shpetimin e kosoves, zhdukjen e korrupsionit, krimit te organizuar, fillimin e proseritetit etj..etj.. ne anen tjeter kemi albin kurtin dhe perkrahesit e tij te cilet te njejten gje pretendojn duke i shtuar edhe disa element atedhetar, shteteror e kombtar.

fakt eshte se tollovia u inicua nga eulex-i me spektaklin e njohur pak para se gjykata nderkombtare te jap mendimin e vet dhe pak para ri-bisedimeve te paralajmeruara d.m.th vet momenti i zgjedhur per kete tollovi jep arsye dyshimi dhe doemos pyetja ka legjitimitet te plote: pse pikerishte tani? kosova as nuk eshte me shume as me pak e korruptuar se ta themi para nje viti. si na u be korrupsioni kaq problem akut etj..etj..?

tollovia politike e shkaktuar nga eulex-i eshte e spjegueshme. demonstrim i qarte i forces, qetesim per serbine se "mbikqyrja" e pavaresise nuk eshte vetem mbikqyrje, me nje fjale europa demonstroj se ka forcen dhe sipas tyre edhe perkrahjen e kosovareve dhe kishin planin te vazhdojn por "u hasi shrra ne gozhde" diqka.

sa u qetesua pak tollovia qe shkaktoj eulex-i startoj kjo e vetvendosjes, doren ne zemer me teper tollovi mediale, por tollovi po se po. si spjegohet kjo tani? lajm senzacional albini kurti deshiron pjesmarrje ne zgjedhje, po ani ēka ore, le te merr po kujt i duhet i tere ky pompozitet i pakuptimte? ka me se tri vjet qe albin me eulex-in luajn si macja me miun (tomy & jerry) dhe ne tollovine e fundit gjitheqka ndodhi si shpejt, shpejt. spjegimin qe na dha albin per te teren ishte: fortisimo, grandisimo, pordhisimo! "ata deshen qe e tera te kryhej brenda nje dite", mire qe u lirua nu diskutohet por qfar lojerash luhen ketu?

dmth kesaj tollovie e zhurme te panevojshme dhe padyshim te disfavorshme per kosoven ne momentin aktual nuk i vjen ere e mire.
kur kemi pikenisje pikerisht kete fakt dhe kritikojm ketu eulexi-in akuzohemi se po mbrojm korrupsionin, krimin e organizuar etj..etj.. kur kritikojm albin kurtin akuzohemi per te njejtat gjera duke shtuar edhe disa element fare irracional si per shembull gjoja per frigen nga albin kurti, se ky do te zgjidhe problemin e sovraniteti, do te lulezoj kosova etj..etj..

pershendetje

p.s. nje pershendetje te veqante per z.aliu me te cilin pajtohem plotesisht.

mo
21.06.2010, 19:55:39
Me keqardhje e lexova kete shprehje aspak dinjitoze nga ana e mo-se, dhe vertete pas fyerjes qe ai bene ne adresen time, bile duke me krahasuar edhe me nofka qe nuk jane te denja ti permendi, tani me vije shume keq qe per nje kohe te gjate kam pasur nje respekt te veēant per personalitetin e tij.
Ka mundesi qe atij nuk i bene pershtypje respekti im, dhe kjo eshte pune e personale e tij.

Por megjithate, nese ti mo e lexon kete shkrese time, une do ta ndjek keshillen tende qe mos te shkembej mendime me ty, jo vetem ne kete teme, por ne asnje teme te ketij forumi.

Une do te vazhdoj te shkruaj ne forum, dhe kurr nuk do te ndikohem dhe as nuk do te tundohem nga miklimet e pushtetareve, qofshin ata shoket e mij te idealit, qofshin ata ish shoket e mij, apo qofshin ata qe une i konsideroj si kundershtar.

Megjithate, ne fund nuk kam se si e kaloj pa e keshilluar edhe mo-ne per nje gje:

- Ate k....-ne qe thote qe une po dashkam ta masi me tė, e keshilloj ta marri mbrapsht, pra ta marr e ta mbaje per vehten e tij, e nese deshiron t“ia japi dikujt tjeter, atehere se kujt ja jep nga rrethi i tij i ngusht shoqeror.

Besoj te jam kuptuar drejte.

Me kaq mo une e perfundoj ēdo komunikim me ty, dhe pavaresishte se a do te shkosh e do te kthehesh ne kete forum, pavaresishte se ēka do te shkruash, qofte ne adresen time, qofte per probleme tjera politke qe mua me interesojne, pavaresisht se kam apo jo se ēka te theme ne postimet tua, une kurr nuk do te pergjigjem.

Eshte hera e pare qe ne kete forum e nderpres komunikimin me dike qe kam pasur mendime te peraferta, por mbase keshtu eshte me mire sesa te shkembej replika e kundershti me njerz qe mendojne se jane te gjithedijshem, dhe me ata qe mendojne se e e posedojne inkskluzivitetin mbi te verteten!

Shpetimi


z.shpetimi shkresen tende e lexova dhe sinqerisht me vjen keq qe ndihesh i ofenduar. nderprerja e ēdo komunikimi eshte e drejte e jotja por realisht diteve te fundit ti shume me teper ke ofenduar dhe neperkembur nofken time edhe ate gjiheher pa pike arsye personale megjithkete une te jam pergjigj me respektin e duhur. metafora qe kam perdor ne apelin e fundit ishte sinjal i qarte se e kam kuptuar se me teper ke interesim te konfrontohesh me mua se sa te merresh me ate qe shkruhet ketu, krahasimi me at tipin ishte i arsyeshem sepse ne mesazhet tua te fundit ti x-her brenda nje mesazhi je kaperthurur pa arsyee ne nofken time, kaq, nuk ishte i menduar si ndonje ofendim.

Aliu
21.06.2010, 23:55:42
O Ndrit djali e paske rrokė huqas thojnė nga ne, po duke e pasė parasysh se tė gjithė shkruajmė nga prapa kompjuterit nuk prish punė, edhe pėrdor shprehje kėsi soj.
Sa me tė kallxue e me tė shue kureshtjen tande, hiq nuk jam ka lodhna e aq mė pak kam ndonjė frikė nga fitorja apo suksesi i Lėvizjes Vetėvendosje, Pakon e Ahtisarit jemi duke e trashėguar tė gjithė e nuk e di a do e trashėgojnė pasardhėsit tanė, e ti si i ri qė qenke nė Forum, gjė qė mendoj edhe nė jetėn e pėrditshme je i ri dhe djalė i mirė, kurr nė jetėn time se kam pėrkrahė, po ja qė ajo ėshtė dhe funksionon, e nėse ju keni atė forcė me e ndrrue aferim u qoftė.
Ka kaluar koha e revolucioneve, por pėr trimat e pas luftės e burrninė pas Kuvendit edhe mund tė ketė akoma revolucione.
Pėr mua lufta ka pėrfunduar, e pėr ty duket se jo.
Njė farė lirie edhe pse jo e knaqshme ėshtė arritur me luftė, e mė tutje po shpresojmė te ju “brezat e ri revolucionar”.
Pėr specialitete merru me restorane ti jo me mua, apo si duket pėr kėtė modėn e re nuk paske haber o Ndrit djali.
Kodi i moqėm pe di une, ama spo di a ki takat edhe vjet me e shti nė funksion kėtė kod, e nė bazė tė asaj pse e potencon shihet qė s’ki trohė burrnie.
Sa sheh Lėvizja Vetėvendosje fakt se nuk e di, por e shoh kėtė Lėvizje nga afėr prej se kanė nisė me gjujt vezė e ngjyrė kėtu nė Prishtinė. Lexoje shefin tėnd nė intervistėn mė lart, se paska fillue me e ba programin politik, e Statutin e paska pėrfundue, si dhe qenka nė ristrukturim apo riformatizim tė Lėvizjes.
Pėr totalitarizma spo lodhem fare, shihet se ti Lėvizjen Vetėvendosje e njeh vetėm nga tė lexuarit dhe tė idealizuarit, gjė qė s’ka asgjė tė keqe dhe unė tė respektoj shumė pėr bindjet e tua, pavarėsisht se nuk i kemi aspak tė afėrta, megjithatė tė respektoj.
Por e ke njė kėshillė nga unė mos e shfrytėzo anonimitetin qė ta mundėson interneti se nuk tregon as kulturė as edukatė e aq mė pak burrni.
Unė tė pėrshėndes e pėr tė mira u pafshim.

Shpetimi
22.06.2010, 21:32:16
Pershendetje Ali!

Eshte e vertete se ka kohe qe ne te dy nuk jemi takuar e nuk kemi debatuar ne kete forum, dhe sinqerishte e theme se ti i ke munguar ketij forumi dhe debateve qe jane zhvilluar ne nderkohe.
Kur une dhe ti kemi qene me aktiv ne kete forum, sigurishte qe kemi pasur shkembime mendimesh, ne te shumten e rasteve kemi pasur mendime te peraferta, e jo rralle edhe krejte te njejta.
Por kjo nuk do te thote se ne duhet gjithnje te pajtohemi per te gjitha gjerat,. E nese per ndonje problem kemi mendime te kunderta nuk e shoh te udhes qe ne te fillojme dyshimet per njeri tjetrin, e aq me pak te fillojme fyerje reciproke.

Ali, ne qofte se ti mendon se une gaboj nese e shoh me simpati Levizjen Vetvendosja, e veēmas liderin e saj Albin Kurtin, pra nese ne ndajme mendime te kunderta per nje segment te caktuar politik, per mua kjo gje eshte krejte e natyrshme, dhe une nuk e shoh te arsyeshme qi ti mbajme meri apo ti hidhrohemi njeri tjetrit.

Ti me te drejte thua se eshte mire qe tani edhe Albini ka vendosur ti futet politikes profesionale (e theme profesionale, sepse nese dikush tenton te fitoj mandat politik, atehere ai jeton nga politika, e cila ne njefare menyre eshte profesion) e ti masė forcat e tij ne "sheshin e mejdanit", pra te futet ne konkurencen politike per te fituar pushtetin.

Megjithese ti Albinit i deshiron sukses (dhe une kam besim se e ke sinqerisht) ne marrjen e pushtetit (gje te cilen une nuk e besoj se do te ndodh), ne disa qendrime tua ndaj veprimtarise se Vetvendosjes shpreh mendime qe sipas mendimit tim nuk qendrojne.

Nder te tjera ti Ali thua, citoj: "Kultura qė ėshtė gjeneruar nė Lėvizjen Vetėvendosje dhe nga lideri i saj Albin Kurti, ka qenė krejtėsisht anti Institucionale, anti ligjore, duke mos respektuar asnjė ligj, duke refuzuar gjithēka qė ka tė bėjė me legjislacionin nė fuqi, dhe atė me tė vetmen arsye se burojnė nga Pakoja e Ahtisarit, kundėr sė cilės kishte edhe protesta tė pėrgjakshme.", fund i citatit.

Komenti im:
- Eshte e vertete se Albini nuk i ka njohur institucionet e instaluara nderkombetare ne Kosoven e pasluftes, ndaj dhe me aq sa ka pasur kapacitet e mundesi i ka luftuar ato.
Nese Albini ka qene kunder te ashtuquajtures "Korniza Kushtetuese e Kosoves", kunder te ciles edhe ka demonstruar ne rruge, besoj se kjo nuk ka qene ne demin e ēeshtjes sone kombetare.
Mos harro Ali se kunder kesaj Kornize antishqiptare kane qene edhe shume subjekte, organizata dhe individ tjere shqiptar, perfshire ketu edhe PDK-ne dhe shumicen e udheheqjes se saj. Edhe une personalisht kam qene kunder asaj kornize te projektuar e implementuar ne preaktike nga famkeqi Hakerup, i ndihmuar edhe nga I. Rugova, R. Haradinaj dhe disa maskarenje titist. Besoj se edhe ti Ali ke qene kunder asaj Kornize ogurzeze, e cila ja hapi rrugen te gjitha te keqiave ne vazhdim.
- Albini dhe Vetvendosja nuk jane pajtuar as me bisedimet "teknike" ne mes shqiptareve dhe serbeve, as me "Paketen e Ahtisarit", dhe as me shpalljen ne baze te kesaj "pakete" te gjysem shtetit te Kosoves.
Besoj se as ti Ali nuk je i kenaqur me keto fare negociatash te demshme per Kosoven, as me kete fare "paketen" e Ahtisarit, pasoje e se cilave eshte i famshmi "decentralizim" i Kosoves, kur dihet se ēfare eksperimentesh antishqiptare kane ndodhur me gati nje te treten e teritorit te Kosoves, sidomos me krijimin e disa mini-komunave serbe, sherri i te cilave do te shihet ne te ardhem jo shume te larget.
- Une mendoj se protestat e Vetvendosjes nuk kane qene aq mire te organizuara, e per pasoje nuk jane treguar shume te suksesshme. Por nuk ka fakte se ato te kane qene te dhunshme, siq pretendon ti ne shkrimin tend te fundit, te pakten jo aq sa te justifikojne dhunen e shkaktuar nga policia e UNMIK-ut, e tani se fundi edhe nga policia e EULEX-it, e per turpin e botes edhe nga policia Kosoves.
Nese pjestaret e Vetvendosjes kane hedhur vezė ne drejtim te individeve apo institucioneve te Kosoves, nese ata kane shkruar parulla dhe kane rrotulluar ndonje makine te policise se UNMIK-ut, kjo nuk ka qene arsye qe policia e UNMIK-ut ti vras dy e ti palgos mbi 80 shqiptar.
E pra demonstratat paqesore te Vetvendosjes ne demonstrata te pergjakshme e te dhunshme i ka shendrruar dhuna e shfrenuar e policise se UNMIK-ut, ashtu siq ka mundur te ndodh edhe me rastin e tentimit te policise se Kosoves per ta arrestuar Albinin me rastin e varrimit te atdhetarit Ali Aliu, apo me rastin e arrestimit te tij fundit.

Ali, ti ne vazhdim thua, citoj:
"Injorimi i plotė i tė gjithė faktorėve tjerė politik lė tė nėnkuptojė njė rrugė qė i ka kaluar koha, synimi i arrdhjes nė pushtet dhe ndryshimit tė gjithēkaje nuk ėshtė asgjė tjetėr veq se revolucion, e tash a ėshtė i kuq i bardhė a portokalli pak rėndėsi apo fare nuk ka rėndėsi.", fund i citatit tend.

Komenti im:
- Vertete mendon Ali se tani definitivisht ka kaluar koha e veprimtarise politike, siq jane protestat, demonstratat dhe padegjueshmeria qytetare (qe ti i quan revolucion) per arritjen e synimeve politike ne dobi te ēeshtjes sone kombetare?!
Ali, une nuk e dij se si e kupton ti revolucionin, dhe as angazhimin aktiv ne veprimtarin politike. Por deri me sot une kurr nuk kam degjuar se ka pasur ndonje ndryshim thelbesor pa veprimtari te vendosur politike, perfshire ketu protestat, demonstratat, grevat, e kur eshte ne pyetje ēeshtja kombetar, edhe lufta e armatosur, siq kemi vepruar p.sh. edhe ne shqiptaret ne luften tone per liri dhe pavaresi nga pushtuesi serb.

Me vije rend ta them, sepse une vertete kam respekt per ty, por kjo qe ti e thua per veprimtarin e Vetvendosjes (ti e quan veprimtari revolucionare, gje e cila per mendimin tim nuk qendron plotesishte, sepse po te ishte revolucion rrjedha e ngjarjeve do kishte tjera permasa) aspak nuk dallon me teorizimet e LDK-se dhe lidereve te saj ne vitet e para dhe gjate luftes se armatosur ne Kosove, te cilet UĒK-ne e etiketonin me lloj-lloj termash, duke dashur qe popullit ti mbushnin mendjen se prapa sajė fshihen "grupe te frustruarish", "grupe enveristesh" e "marksist-leninistesh", njerz te "shitur" tek armiku, e tjere.
Edhe sot degjojme e lexojme thenje te ngjashme per Albinin dhe Vetvendosjen, kuptohet me terma paksa me te "zbutura" sesa ato te viteve te para e gjate luftes se armatosur ne Kosove, por qellimi eshte po ai, te demonizohet e linqohet ēdo mendim ndryshe nga institucionalistet (pushtetaret) e sotshem, qofte edhe nje Levizje jo edhe aq serioze per ta rrezikuar pushtetin e koalicionit aktual.

Ali, une pjesrisht pajtohem me mendimin tend, citoj:
"Deri mė tani nuk pamė apo lexuam se njė veprimtar me vlera i’u bashkua Vetėvendosjes, gjė qė mė bėn skeptik se kėtu nuk ka hapsirė pėr punė apo brenda tyre fenomeni Narcizoid ėshtė tepėr i theksuar, e sidomos sjellja e tyre me Bacėn Adem Demaqi, kur i’a mohojnė tė drejtėn e dekalrimit dhe tė qenit anėtar i Lėvizjes Vetėvendosje nuk ka pardon, dhe tregon mos respekt pėr brezat qė i takon ai", fund i citatit.

Komnti im:
- Edhe une deri me tani nuk kam pare qe Vetvendosjes ti jetė ofruar ndonje personalitet i njohur i spektrit politik te Kosoves. Deri me tani ne ate organizate jane angazhuar kryesisht djem e vajza te reja, jo vetem te panjohur per opinionin publik, por edhe pa ndonje pervoje politike, kuptohet ne perjashtim te liderit te tyre Albin Kurtit.
Mirepo, se ku e sheh ti Narcizmin tek Levizja Vetvendosja, kete gje une nuk mund ta kuptoj.
Narcizmi ka kuptimin e dashurise ne vetvehten, dhe une nuk e kuptoj se ēka hyne ketu mohimi i Adem Demaqit, ku sipas teje Vetvendosja ja paska ndaluar deklarimin dhe angazhimin e tij ne organizaten e tyre!
Ndoshta une nuk jam i informuar per kete sjellje te Albin Kurtit dhe Vetvendosjes ndaj simbolit te rezistences sone kombetare, ndaj nese ti Ali ke ndonje te dhene lidhur me kete fenomen (per mua diēka krejte e re), te lutem lirisht thuaje ne kete forum.

Ali, eshte e vertete se "Lėvizja Vetėvendosja nuk e ka shpikur parimin e vetėvendosjes, as qėllimin per bashkimin kombetar te tė gjitha trojeve tona, as nuk ėshtė e vetmja kjo Lėvizje qė i proklamon kėto synime kombėtare", sepse te gjitha keto kane qene dhe jane synime te shumices dermuese te kombit shqiptar. Por nese te tjeret kete e thone vetem sa per sy e faqe (ndoshta kur te futet ne garen politike per pushtet edhe Vetvendosja do ta harroj parimin vetvendosje e bashkim kombetar), deri me tani ka mbetur vetem Vetvendosja qe kete e thote me ze te larte.
Ndersa kur ti thua, citoj: "pėrveq ndryshimeve totalitare qė proklamohen vetėm nga Lėvizja Vetėvendosja", ti me duket se e tepron pak, apo jo?!
Totalitarizmin nuk mund ta proklamoj e ve ne jete nje organizate siq eshte Vetvendosja, por nje gje te tille (totalitarizmin) mund ta beje vetem Qeveria e nje vendi, dhe askush tjeter, sepse kjo e fundit i ka te gjitha mjetet e nevojshme per nje pune te tile, apo jo?!

Ali, me te drejte ti thua, citoj:
"Dhe deri mė tani ajo nuk i ka respektuar ligjet, e tash e tutje nėse synon tė hyjė nė zgjedhje ėshtė e detyruar t’i respektojė dhe tė punojė komfor legjislacionit nė fuqi, e shumica e kėtij legjislacioni pėrfshirė edhe aktin mė tė lartė juridik Kushtetutėn burojnė nga Pakoja e Ahtisarit."

Komenti im:
- Po, nese Vetvendosja do te hyj ne garen zgjedhore, ajo duhet qe tu bindet rregullave te lojes, pra duhet ta pranoj legjislacionin, ashtu siq u detyrua edhe PDK-ja ta pranoj "Kornizen Kushtetuese te Kosoves", pa ēka se e kishte refuzuar si te tille.
Prandaj, nese Vetvendosja ka vendosur te futet ne gare, atehere edhe ajo do ta pranoje Kushtetuten e Kosoves (sipas Paketes se Ahtisarit), e ky nuk eshte nje perjashtim, apo jo.

Ali, ti me te drejte e shtron pyetjen logjike kur thua, citoj:
"...se ku do e gjejė Vetvendosja votėn ėshtė ēėshtje e fushatės, por Langu me Speca ėshtė bėrė specialitet vendor dhe ēmimi sillet nga 2-3 €, kėshtu qė mė nuk mund tė “krenohen” tė varfėrit me tė."

Komenti im:
- Edhe une jam shume skeptik ne gjetjen e votes per Vetvendosjen nga elektorati shqiptar, sepse siq eshte thene shumehere deri me tani, elektorati yne eshte shume konzervativ, ndaj dhe eshte shume veshtire qe dikush te arrij ta luaj nga vendi.
Ne kemi pervoje shume te hidhur ne kete pike, e sidomos duhet pasur parasyshe zgjedhjet e para te pasluftes ne Kosove, ku edhe pse populli e dinte shume mire se kush e beri luften e kush e sabotoj ate, megjithate shumica (rreth 47%) votuan per ate parti qe me pare i kishin dhene "besen", pra votuan per LDK-ne, duke e lene PDK-ne dhe AAK-ne ne minorance.
U dashten gati dhjete vite te kalonin, u dhashte qe te vdiste lideri "historik" i LDK-se, u dashte qe LDK-ja te ndahet ne dy pjese, ne menyre qe PDK-ja mezi ti fitonte 35% te votave te elektoratit shqiptar te Kosoves, e te vinte ne pushtet.

Prandaj, as une nuk besoj se Albin Kurti dhe Vetvendosja do te arrijne ndonje rezultat kushedi se sa, pa ēka se shumicen e lidereve te partive politike i ka shqetesuar paralajmerimi i Albinit dhe Vetvendosjes ne garen zgjedhore.

Ali, me vije mire kur nga ti lexoj si me poshte:
"Kurse sa i pėrket ndėrhyrjes sė policisė aty nuk ka koment, askujt nuk i ka pėlqyer," fund i citatit tend, por nuk mund te perkrahi ne vazhdim, kur ti shprehesh, citoj: "dhe ka qenė mė shumė spektakular se sa i nevojshėm."
Nese arrestimi i Albinit, dhe dhuna ekstreme e shkaktuar ndaj pjestareve te Vetvendosjes, shto ketu edhe nderhyrjen brutale ne varrimin e atdhetarit Ali Aliu, nder te cilet eshte dhunuar edhe ish Komnadanti i SHP te UĒK-se Azem Syla, ka qene "spektakel", atehere une mendoj se kete spektakel e ka pergaditur e realizuar Policia e Kosoves, e cila eshte nen juridiksionin e Ministrse se Brendshme te Qeverise se Kosoves (me apo pa njohurin dhe urdherin e Hashim Thaēit, une kete nuk e dij!), e jo Albin Kurti dhe Vetvendosja.

Ali, me te drejte shpreh shqetesimin kur konstaton se: "Levizja Vetvendosja nuk ka strukturė organizative, nuk ka forume, nuk ka asgjė tė shkruar, as Program as Statut as Platformė Politike, dhe kėto janė sfida serioze pėr kėtė Lėvizje, kur dihet kultura brenda Lėvizjes."
Edhe une theme se nese Levizja Vetvendosja vertete deshiron te futet ne garen politike, atehere ajo duhet qe sa me shpejte ti beje publike keto mangesi, qe te pakten ende nuk jane te njohura per opinionin.

Ndersa shpehja jote, citoj: "...nuk mė pėlqen doza e dėshpėrimit qė ka filluar tė zė vend nė pėrgjithėsi ndėr ne, ku nga pakėnaqėsit qė i pėrjetojmė fillojmė tė kėrkojmė ēdo herė diēka tė re, duke mos u pėrpjekur tė japim kontributin tonė nė ndryshim pozitiv e jo nė ndryshim totalitar.", fund i citatit, per mua eshte paksa konfuze.
Po, eshte e vertete se ne Kosove ēdo dite e me teper po rritet doza e deshprimit, por ky nuk eshte faji i Albin Kurtit dhe Levizjes Vetvendosja.
Nese dikush ka faj per rritjen e dozes se deshprimit te popullit, atehere ky faj duhet ti atribohet kryesishte Qeverise se atij vendi, prandaj tentimi per hedhjen e fajit tjeterkund jo vetem qe nuk eshte i drejte, por ka doze te theksuar te imoralitetit.

Per fund kisha me shtuar edhe nje gje, qe mua me duket mjaft domethenese.
Eshte shume interesat fakti se kunder Albin Kurtit dhe Vetvendosjes, krahas faktorit nderkombetar (UNMIK-ut dhe EULEX-it) jane pozicionuar pothuajse te gjitha partite politike, si ato qe jane ne pushtet (PDK dhe LDK), si ato qe thone se jane ne opozite (AAK, LDD dhe AKR).

Prandaj shtrohet pyetja logjike: valle kaq te rrezikshem jane Albin Kurti dhe Levizja Vetvendosja per shoqerine "kosovare", apo dikush ka frike nga ndryshimi i pozicioneve ne spektrin politik te Kosoves, duke rrezikur dekend ne llogaritjet e kombinacioneve per mbetje ne pushtet, respektivisht ardhje ne pushtet?!

Ketij fenomeni (te gjithe kunder Albinit dhe Vetvendosjes) une nuk po arrij t“ia shoh fillin e ti jap pergjigje!

Shpetimi

altari_i_lirisė
22.06.2010, 21:41:43
A ka pasė, a ka nė Kosovė parti qė nė program e ka bashkimin kombėtar?

Apo kėtė nocion e ka shpikur i pari Albini?

Pėr me i arritė ato qė flet Albini, duhet me pasė:

1. Raketa balistike dhe nukleare.
2. Miqėsi me ata qė kanė raketa balistike dhe nukleare.
3. Votėn e popullit mbi 80%.

A i ka ndonjėrėn prej kėtyre ky Chuk Norrisi ynė, qė krejt ēka ka arrijt me tregu para popullit tė Kosovės, ka arrijt me ia rrehė shuplaka policinė e mjerė tė tij.

Aliu
23.06.2010, 02:08:04
Shpetim pėrshėndetje,
Mė vjen mirė qė kam rastin dhe nderin tė debatoj me ty,
Nė ato kohė kemi pasė mendime pothuajse tė ngjashme sepse ka pasė tė bėjė me rrugėn qė ti e ke ndjekur para meje, e unė e kam pasuar mė vonė, por tema qė e diskutojmė ka tė bėjė me diqka qė si duket qė tė dytė por edhe shumica kėtu jemi vetėm duke bėrė sehir.
Mirė ėshtė qė kemi mendime tė ndryshme e pse jo edhe tė kundėrta pjesėrisht nė kėtė rast, dhe nuk ka vend pėr dyshime aq mė pak fyerje sa mė pėrket mua.
Simpatinė tėnde pėr Lėvizjen Vetėvendosje dhe Liderin e saj, jo qė nuk e shoh si gabim por pėrkundrazi e shoh si normale.
Qėndrimet e mia qė ju mendoni se nuk janė tė pranueshme.
Lėvizja Vetėvendosje prej ditės sė parė qė ka filluar me aktivitete qė disa prej tė cilave kanė qenė me vend, gjithė kohėn sipas Intitucioneve, pėr asnjė moment nuk ka vepruar komfor legjislacionit, sa pėr ilustrim ēdo grumbullim nė masė qė shkakton pa dashje apo me dashje pengim pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve, pavarėsisht se nga kush organizohet apo qėllimit qė ka, duhet tė lajmėrohet nė polici para kohės, duhet tė lajmėrohet kush ėshtė organizatori, kohėzgjatja forma etj etj.
Dhe kėtė jo qė nuk e ka bėrė Lėvizja por e ka pėrqeshur dhe injoruar vazhdimisht.
Ėshtė e drejtė e tyre, dhe unė nuk e gjykoj, por nuk kam pse e them tė kundėrtėn.
Sa i pėrket Kornizės Kushtetuese tė cilėn tash pėr herė tė parė e pėrmend, dhe nuk e di se nga hyri si pjesė e debatit mund tė them se ajo i takon tė kaluarės dhe si dokument mė nuk pėrdoret.
Deshėm apo nuk deshėm, edhe pėrkundėr pa pajtueshmėrisė sė Lėvizjes Vetėvendosje disa grupeve tė vogla politike, dhe zėra tė vequar tė qytetarėve qė mund tė jemi edhe disa kėtu nė Forum kundėr, Pakoja e Ahtisarit ėshtė pranuar dhe nga ajo burojnė Kushtetuta e Kosovės dhe shumica e ligjeve qė kanė tė bėjnė me ēėshtjen e kufijve, minoriteteve trashėgimisė kulturore, pushtetit lokal etj etj.
Pra a do ndryshohet diqka nė kėtė drejtim varet nga shumēka, dhe nuk besoj se njė parti lėvizje apo ēka do qoftė vjen nė pushtet dhe arrin tė bėjė ndryshime me shkop magjik. Mbetet pėr tu parė.

Shpetim nė shkrimin tėnd tėrheq disa paralele, qė ėshtė e drejtė e juaja, ama unė nuk hyj nė krahasime qė mund tė jenė shumė ndryshe duke pasė parasysh rrethanat qė i pėrshkojnė, e sidomos nė atė ēka ėshtė akuzuar UĒK-ja dhe udhėheqėsit e saj, e ēfarė etiketimesh ka pėr Lėvizjen Vetėvendosje.
Personalisht nuk kam asnjė lloj doze dyshime tė asaj natyre inkriminuese apo qfarėdo tjetėr pėr Vetėvendosjen, por normalisht nuk pajtohem me disa forma qė ajo i praktikon nė veprimtarinė e saj.
Narcizoidmi i Vetėvendosjes dhe liderėve tė saj shihet vetėm duke i parė pėr sė afėrmi dhe duke punuar me ta, e pėr Bacėn Adem nuk kam ēfarė tė them tjetėr vetėm se janė sjellė shum keq me tė, por pėr respektin qė kam ndaj tij mė vjen keq tė flas shumė pėr tė.

Ndryshimi i gjithēkaje nuk ėshtė nga unė por nga tė gjitha deklarimet e Liderėve tė Vetėvendosjes, dhe ajo qėndron, sa i pėrket veprimtarisė politike dhe revolucionit mė duket e pa arsyeshme tė pėrshkruaj definicionet. Sigurisht me veprimtari politike ka ndryshime ama duke ecur pėrpara jo me synim kthim prapa.
Sa i pėrket respektimit tė legjislacionit, fryma qė ka ekzistuar dhe ekziston aty ėshtė frymė kundėr ligjeve dhe pothuajse gjithė spektrit politik vendės, andaj pikė pyetja ime ka qenė se si do arrijnė tė pajtohen kėta djem e vajza tė reja qė i quan ti me ndryshimet radikale nė sjelljet e tyre dhe fushatėn e tyre, kur si subjekt i regjistruar dėnohesh nga KQZ-ja nė rast tė veprimeve qė bien ndesh me ligjet nė fuqi, dhe pėr kėtė kemi qenė dėshmitar qė duke mos qenė tė regjistruar e kanė pasė shumė tė lehtė veprimtarinė edhe pėrkundėr qė janė burgosur asnjėherė nuk janė ndaluar sė vepruari, por tash si tė regjistruar janė pak si tė lidhur, si do tė ambientohen sė pari me organet e brendshme kur veq Statutin e kishin pėrpiluar, e sigurisht do pasojnė edhe me organet tjera, por nė harmoni me Kushtetutėn kėtu e kam pasė fjalėn.
Edhe kjo pritet tė shihet.
Me rastin e tentimit tė arrestimit tė Albinit nė Varrimin e Ali Aliut dhe arrestimi i mė vonshėm i tij, janė shėndrruar nė spektakėl nga ata qė e kryen kėtė veprim e jo nga Vetėvendosja ( sqarim ).
Vėrtetė nuk ėshtė faji i Albinit dhe Vetėvendosjes pėr dozėn e dėshpėrimit qė ka kapluar njė pjesė tė shqiptarėve, por nuk jam fare optimist se kėta apo ndonjė subjekt tjetėr mund tė jenė edhe ilaqi i kėtij dėshpėrimi.

Lėvizja Vetėvendosje po hyn nė zgjedhje, po regjistrohet dhe po fillon tė punojė duke u bazuar nė ligjet nė fuqi, pėr hajr ju qoftė tė gjithė pėrkrahėsve tė tyre.
Nėse nuk ke simpati pėr diqka nuk ėshtė e domosdoshme tė kesh antipati.
Nė vėshtrim tė pėrgjithshėm ka shumė subjekte politike qė janė larg Vetėvendosjes pėr shumėēka, andaj edhe kjo nuk do e prishė skenėn politike, ka djem e vajza tė mira qė kanė vullnet dhe qėllim, dhe sigurisht do arrijnė edhe pėrvojė mė tė madhe.
Pjesėrisht mendoj se kanė bėrė aktivitete pozitive, por ka edhe aso qė nuk i pėrkrah, por kjo mbetet vetėm pjesė e vullnetit tim qytetar.
Nuk flas pėr Vetėvendosjes duke pasė simpati pėr ndonjė subjekt tjetėr qė po potencohet vazhdimisht, por flas komplet duke i parė nga anash prap si qytetar me vullnet tė lirė.
Respektoj Institucionet ( jo ēdo herė edhe bartėsit e tyre ) e sidomos me ligjin nuk dua tė vij nė kundėrshtim as nė trafik, e pikėrisht nė kėtė pikė janė edhe vėrejtjet e mia pėr disa aktivitete tė Lėvizjes Vetėvendosje qė kanė rėnė ndesh me lligjin.

Unė prap i uroj suksese Vetėvendosjes, sepse janė shqiptarė dhe mendojnė shqip, dhe janė gjeneratė e re pa njolla nė tė kaluarėn, e kjo ėshtė plus i madh nga kėndi im.

Shpejtimi
23.06.2010, 06:00:56
Shume ata te cilet e kane pas marre me gjoks politiken
para ca vitesh duke garantuar se mu kjo klase politike
e cila eshte duke ushtruar pushtetin ne Kosove do te
jet ajo klasa adekuate e cila do te i ploteson interesat e
pergjithshme kapitale te vendit. Tani mu keta "cicerona"|
politik kane fillua te i shohin vrimat (plasat) e deshtimit
te politikes aktive dhe njekohesisht kane fillua te shohin
endrra dritat qe kane fillua te depertojne tunelin e erresires
politike te Kosoves.Ketu dicka nuk eshte ne rregull se paku
me azginllakun e atyre skifterave qe prenin dhe ripnin duke
u perbetua ne patriotizmin axhamillak te kesaj klases politike
qe ka "pushtetin" nder nduar dhe me paralajmrimet se nga
na eshte duke zbritur tani politika shpetimtare e Kosoves.
Ne kete kontekst duhet te ua bejme me dije te gjithe atyre
qe mendojne se politika mund te behet nga te gjitha qoshet
dhe nga cdo koke.

Zanzi_Djali
23.06.2010, 10:09:59
qysh jeni te shpija qysh jon, hajde perhajr se albini po vjen... boll e keni majt skomlin me hajni pdk e ldk e aak

Shpetimi
24.06.2010, 12:58:35
Prej shumė kohėsh nga ndėrkombetaret po luhet njė lojė e ndytė ndaj Kosovės dhe ēeshtjeės shqiptare ne pėrgjithėsi, por fatkeqėsishtė kėtė lojė antishqiptare nuk duanė ta shohin politikanėt tanė tė „nderuar“, qofshin ata qė sot janė ne krye tė institucioneve gjysmake te gjysėm-shetetit tė Kosovės, qofshin ata politikan tė opozitės, tė cilėt synojnė ardhjen ne pushtet.

Ka mbi 11 vite qė me Kosovėn (keq)qeverisin institucionet nderkombėtare (UNMIK-u dhe EULEX-i), kuptohet me ndihmėn e klasės sonė politike, dhe tė gjithė betohen pėr pavarėsinė e Kosovės, pėr zhvillimin ekonomik tė sajė, pėr luftėn e "pakompromis" kundėr korrupcionit dhe krimit tė organizuar, pėr demokracinė, e ēka jo tjetėr joshėse pėr popullin. Por nga ana tjetėr, ka rreth 11 vite qe liderėt tanė tė „nderuar“ duan t’i hanė kokėn njėri-tjetrit, dhe pavarėsia, zhvillimi ekonomik, demokracia, e mė kėto edhe standardet e premtuara europiane, (me falni nė shprehje) shkojnė pėr lesh, pra mbeten tė parealizuara.
Por fatkeqėsia ėshtė se ne qytetarėt e thjeshtė ende besojmė nė pėrrallat e politikanėve tanė, ashtu edhe me premtimet boshe tė nderkombėtarėve, duke mos i konsideruar jo si njė obligim, por si njė dhuratė tė tyrėn, pa ēka se ata votėn e popullit e kėrkuan pikėrishtė pėr ti sherbyer atij!

Kaluan mbi 11 vjet qė ne vazhdimishtė degjojmė pėrrallat e ndėrkombėtarėve: “e japim, s’e japim Pavarėsinė e plotė tė Kosovės”, ose “ju nuk jeni akoma gati pėr marrjen e plotė tė kompetencave pėr ta qeverisur vendin tuaj", dhe kjo nuk ėshtė gjė tjetėr veē njė demagogji bajate, njė shtyrje kohe, sepse deri tani ēeshtja e zgjidhjes sė problemeve tė Kosovės nuk po trajtohen si njė e drejtė e popullit shumicė, por si njė “detyrė shtėpie" e parealizuar e shqiptarėve, qė transformohet nė ndėshkim tė vazhdueshėm pėr qytetarėt e thjeshtė tė Kosovės, se sa pėr klasėn politike qė “nuk ka bėrė reforma e nuk ka siguruar standarde” tė mjaftueshme, as qė lodhėt kush.

Deri mė sot nuk ėshtė bėrė e kjartė dhe e kuptueshme, se kush po ndėshkohet kėsisoj me kėtė vonesė-agoni qė ka kaluar ēdo cak kohor?!
- Populli qė nuk i pėrtyp dot reformat e “nuk ka kulturė tė mjaftueshme”, pra qė nuk ėshtė bėrė mjaftueshėm “evropian”,
- apo klasa politike qė nuk i kryen „detyrat e shtepisė“, ngaqė merret me punė tjera mė tė "mėdha" (edhe korrupcioni hynė nė kėto punėt e "mėsha"), merret me grindje mes vetes, dhe e gjithė kjo vetėm e vetėm pėr tė mbetur me ēdo ēmim nė pushtet, si njė "minierė" e madhe pėr pasurim tė shpejtė?

E sigurt ėshtė qė trajtimi i pakicave kombėtare, e veēmas asaj serbe, nga nderkombėtarėt po mbahet si shpatė e Demokleut mbi zverkun e shqiptarėve, por jo edhe jo tė politikbėrėsve, edhe pse nė dukje tė parė ashtu duket. Ndaj kjo sjellje jo e drejtė e diplomacisė evropiane nė fakt ka ndikuar qė klasa jonė politike nė vend qė tė pastrohet e demokratizohet, ajo bėhet edhe mė e papėrgjegjshme e mė e ndyrė nga ē’ėshtė nė tė vėrtetė!
Sepse, ē’do tė ndodhte sikur p.sh. perfaqėsuesit e BE-sė (EULEXI-it) ose tė OKB-se (UNMIK-ut) tė thoshin troē se fajin pėr kėtė vonesė dramatike nė procesin e zgjidhjės sė drejtė e tė shpejtė tė ēeshtjeve tė mbetura pezull e kanė ata qė aktualisht e drejtojnė Kosovėn, ngaqė nuk duan, e madje edhe nuk po punojnė nė dobi tė vendit e tė kombit, e pėr kėtė shkak po ndėshkohen shqiptarėt?!

Nuk ka popull mė pro-evropian, mė pro-amerikan, mė pro-NATO, mė pro-reformė demokratike se ne shqiptarėt e Kosovės.
Ne kemi dėshmuar se jemi njė popull qė me durim i pranon: varfėrinė, papunėsinė, gėnjeshtrat e klasės politike dhe premtimet e tyre tė pambajtura, dhunėn verbale e fizike, etjerė, dhe ne fund sikur kemi dėshirė tė shohim ėndrra me sy hapur.
Ne kemi dėshmuar se nuk protestojmė as kur pėrkeqėsohet gjendja ekonomike, as kur dhunohen e merren nėper kėmb tė drejtat tona kombėtare, as kur vritemi, dhunohemi e debohemi nga shtepitė tona, siq ėshtė p.sh. rasti me shqiptarėt e veriut te Kosovės, tė cilėt edhe pas qershorit tė vitit 1999 u vranė, dhunuan e dėbuan nga shtepitė e tyrė nė pjesėn veriore tė qytetit tė Mitrovices, dhe gjithė kjo ndodhi nė sytė e policisė se UNMIK-ut dhe KFOR-it.

Por pėr ēudi, ne reagojmė shumė ashpėr dhe nuk dorojmė dotė, kur na i shajnė liderėt e zemrės, e qartemi krejtė kur Ata dikush na i akuzon pėr korrupcion e keqpėrdorim te pozitės zyrtare!
Ky mentalitet nuk ka ndryshuar qė ka ngelur si trashegimi nga koha e pushtimit tė gjatė dhe nga koha e diktaturės titiste. Madje kur liderėt luftojnė me njėri-tjetrin, kur ata kacafyten, shahėn e grushtohen, ne ata i duam dhe i mbrojmė edhe mė tepėr!.

Ne nuk e vrasim mendjen dhe nuk reagojmė fare kur deputetėt e Kuvendit te Kosovės vetvehtės i ofrojnė kushte luksi, duke i ngritur jo vetėm djetat e tė ardhurat e tyre personale, por edhe kur moshėn pėr pensim pėr vetvehtėn e ulin nė 50 vjet, apsurd qė unė kurr kam e dėgjuar se ka ndodhur nė botė!

Ne shqiptarėt jemi aq tė bindur e kokulur karrshi faktorit ndėrkombėtar, sa ėshtė rrezik se po tė na kėrkohet tė ndėrrojmė emrin dhe identitetin tonė kombėtar, si p.sh. i kėrkoj Greqia Maqedonisė, qeveritarėt tanė lepe-peqe do tė bien menjėherė dakord, ashtu si ranė dakord pėr flamurin dhe hymnin, e me skandalozja pėrseritja deri ne monotoni (nga klasa jonė politike) e termit populli "kosovar"!

A mund tė pėrfytyrohet qė tė dalė ministri ynė i Jashtėm Skender Hyseni, apo qoftė edhe ndonjė minister paksa mė i „guximshėm“ sesa ai, e tė deklaroj, siq bėri p.sh. Miloshovski i Maqedonisė, kur tha se qeveria e tij ishte e pakėnaqur nga takimi i ministrave tė Jashtėm nė Luksemburg, meqė kėta nuk caktuan njė datė pėr anėtarėsimin e vendit tė tij nė BE?

Jo, kjo as qė mund tė pėrfytyrohet!
Vetėm tek ne ndodh qė edhe kur Brukseli na ve kufirin te thana, edhe kur ambasadorėt e akredituar nė vendin tonė thonė se nė Kosovė ka korrupcion, zėdhėnėsit partiak dhe ai i Qeverisė sė Kosovės dalin e deklarojnė se ky ėshtė njė tjetėr interesim i faktorit ndėrkombėtar pėr Kosovėn, bile ta cilėsojnė edhe si "sukses" i tyre nė luftėn kudėr korrupcionit dhe krimit tė organizuar!
Kėtu vjenė nė shprehje demagogjia e Qeverisė sonė “Zero tolerance” ndaj korrupcionit dhe krimit te organizuar, apo jo?!

Mos janė kėto qė pėrshkrova mė lartė shkaqet qė nderkombėtarėt neve na ofrojnė mė pak mundėsi pėr njohje tė reja tė Pavrėsisė sė Kosovės dhe integrimit “verio-atlantik” (shprehje e preferuar e Kryeministrit Thaēi), meqė kemi njė klasė politike kaq puthadore, kaq tė papėrgjegjshme e kaq pa dinjitet?!
A jemi bėrė ne shqiptarėt (pėrfshirė edhe ata te Shqiperisė) pėr kėtė shkak macja e zezė e Ballkanit, dhe a ėshtė kjo njė arsye e mjaftueshme qė tė na respektojnė mė pak sesa maqedonasit, malazezėt dhe serbėt, tė cilėt jo vetėm qė respektohen mė shumė sesa ne, por ata i fituan edhe vizat para nesh, pra edhe para Shqipėrisė?
E po qe kėshtu, pėrse ndėrkombėtarėt nuk e ndėshkojnė kėtė klasė kaq tė papėrgjegjshme e tė pamoralshme politike, por herė pas here u dėrgojnė ftesa pėr tė vizituar shtetet e ndryshme tė botės, u japin tė hanė e tė pine sa tu kercasin veshėt, ndėrsa ne si popull na lenė prapa gardhit, na lenė me gisht nė gojė?

Nėse ndaj shqiptarėve do tė vazhdoj ky trajtim nga ana e europianėve, pra nese shqiptarėt edhe pas njėzet vjetėsh qė nga rrėzimi i Murit tė Berlinit do mbesin nė fund tė vagonit pėr inegrime euro-atlantike, pėrfshirė kėtu edhe e drejta e lėvizjes sė lirė tė qytetarėve shqiptar, pyetja lipset tė jetė e drejtpėrdrejtė: cili ėshtė shkaku i vėrtetė qė kjo e drejtė u mohohet vetėm shqiptarėve?!

Ngaqė jemi popull ende i papėrgatitur, dmth pa kulturė tė mjaftueshme demokratike, pa standarde, tejet i varfėr, pse jo, edhe aq tė inkriminuar sa me demek mund tė destabilizojmė Evropėn, siq bėnė p.sh. lypėsit, arixhinjtė dhe hajdutėt rumunė e bullgarė? Apo ngaqė e kemi shumicėn e popullsisė myslimane?
Apo mos ėshtė ky njė lloj kėrbaēi politik (“demokratik”), meqė nuk i kemi bėrė mirė “detyrat e shtėpisė”?
Jo, unė mendoj se kėto nuk janė shkaqet e vėrteta, por janė pretekste pėr ti lėnė shqiptarėt nė fund tė „karvanit" europian.

Kėto pyetje logjike duken tė dobėta, e mbase dhe provokative, pėr faktin e thjeshtė se Brukseli dhe Washingtoni nuk e kanė hiē tė vėshtirė (vetėm me njė deklaratė zėdhėnėsi) t’u venė kėmbėt nė njė kėpucė liderėve tanė, tė cilėt kurrsesi ta kuptojnė se ata janė pėrgjegjėsit kryesor pėr tė gjitha dėshtimet e mundėshme, ashtu siq mund tė ishin krenar e meritor nese do arrinin sukses ne realizimin e synuara nga populli ynė.

Nėse Brukseli dhe Vashingtoni do tė ishin mė tė kjartė dhe mė tė prerė pėr pėrgjigjen se kush e ka fajin, klasa politike apo populli, atėherė edhe rruga e mundimshme pėr njohjen mė tė shpejtė tė Pavarėsisė sė Kosovės nga ato shtete qė ende nuk e kanė bėrė njė gjė tė tillė, edhe vonesat pėr integrimin e shtetit tonė nė institucionet nderkombėtare, do tė kishin ndodhur me shpejtė, sepse trysnia e popullit shqiptar do tė ishte me e madhe klasės sonė politike.
Por, askush nuk hyn nė kėto arsyetime, sepse edhe procesi i njohjės mė tė shpejtė tė Pavarėsisė sė Kosovėsi dhe integrimi i sajė nė institucionet nderkombėtare, edhe “detyrat e shtėpisė” nga klasa janė politike, nuk shihen si tė drejta tė minoritarėve serb, e pėr pasojė janė jashtė interesit te disa qendrave tė vendosjės.

Paragjykimet e vjetra, simpatitė e reja, interesat gjeopolitike, anėsitė e pėrparėsitė sipas bindjeve politike e, pse jo, edhe racore etj, ndikojnė nėn rrogoz, edhe pse jo hapur, edhe nė Perandori demokratike tė quajtur BE.

Vėshtirėsitė dhe kriza e vėrtetė ėshtė e shqiptarėve, por ama ethet dhe temperatura e saj shfaqen edhe nė Bruksel e Vashington.
Ne e kuptojmė nėse jemi ose jo tė sėmurė, nėse vuajmė e heqim tė zitė e ullirit, nėse vetėm ne nuk e kemi tė drejtėn themelore tė jemi te lirė e tė pavarur, tė kemi tė drejtėn e lėvizjes sė lirė jashtė „getos“ shqiptare (Kosovė-Shqipėri-Maqedoni-Mali i Zi), por ne e thomė vetėm atėherė kur kėtė na e thonė ndėrkombėtarėt! E pra, ky arsyetim tek e fundit provon qė pėr tė gjitha dėshtimet fajin e kemi ne vetė populli shqiptar, e nuk na e kanė as pushtetarėt, as ndėrkombėtarėt, pėrderisa asnjė prej tyre nuk e pėson e nuk provon mbi kurriz kėrbaēin e poshtėrues tė pėrjashtimit.

Shikuar nga ky aspekt, vendimi i Vetvendosjės dhe Albin Kurtit pėr pjesmarrje nė garėn zgjedhore Kosovės dhe popullit shqiptar nuk do ti sjell ndonjė dobi kushedi se ēfarė, sepse pa protestat dhe demonstratat e kesaj organizate (kur VV dhe Albini do i futėn garės zgjedhore ata nuk do tė guxojnė tė veprojnė siq kanė vepruar deri tani), por pėrkundrazi mungesa e zėrit tė fuqishėm tė protestės do ti sherbej vetėm klasės politike pėr tė qeverisur e pashqetėsuar, edhe atėherė kur ajo do tė gaboj.

Shpetimi

Nositi
24.06.2010, 15:04:35
Pėrshėndetje z.Shpetimi,

Si gjithherė, edhe kėtė radhė, i keni bėrė njė analizė shumė reale dhe pa ekuivoke gjendjes politike, sociale, ekonomike nė tė cilėn mjerisht sot gjendet Kosova. Ky ėshtė realiteti pa shminka tė cilin disa (pėr arsyet e tyre ndoshta personale) nuk duan ta shohin, ose i qasen me logjikėn e kuazipatriotizmit, logjikėn e pėrjashtimit dhe logjikėn e demonizimit tė tė gjithė atyre qė e shohin esėll kėtė realitet vrasės!

Eshtė kjo politikė shumėfytyrėshe e ndėrkombėtarėve nė sinkron me vendorėt qė nga viktima na barazojė me xhelatin, ėshtė kjo politikė shumėfytyrėshe e ndėrkombėtarėve nė sinkron me vendorėt qė nga shumica na shndėrrojė nė shėrbėtorė tė pakicave nė shtėpinė tonė, ėshtė kjo politikė shumėfytyrėshe e ndėrkombėtarėve nė sinkron me vendorėt qė nga njė komb me identitet na shndėrrojė nė njė komunitet tė shpifur, ėshtė kjo politikė shumėfytyrėshe e ndėrkombėtarėe nė sinkron me vendorėt qė nga fisnikė tė varfėr na shndėrrojė nė tė varfėr t`pa dinjitet, ėshtė po kjo politikė e ndėrkombėtarėve nė sinkron me vendorėt qė na premtojnė ar e na japin narkotikė pėr t`na bėrė vdekjen mė tė lehtė...

...Dhe, pėrfundimisht, kjo politikė po e vdes (lexo: kastron) me ligj popullin shqiptar tė Kosovės: nga viti 2000 deri nė 2009 nataliteti nė Kosovė (sipas shifrave zyrtare) ka rėnė pėr 27.8%, qė sot ėshtė mė i larti krahasuar me vendet evropiane. E gjithė kjo si pasojė e varfėrisė dhe ndėshkimit (me ligj) tė nėnave tona lehona me 3 muaj pushim lehonie!!! Hajde armiku dje, po pėrse, pėrse sot "etiam tu mi fili, Brute" (Edhe ti, im bir, Brut)!

Albin Kurti dhe Vetėvendosje nuk duhet pushuar protestat. Duhet filluar nga ky ligj antinjerėzor i cili shumė shpejt dhe tmerrshėm do t`na dėrgojė nė "vdekje tė bardhė"!

mo
04.07.2010, 19:27:40
albin kurti nga qarqe te caktuara eshte i menduar si "kale trojan" pasiqe aksioni spekakuar shkoj huq i cili kishte per qellim ndryshimin e skenes politike respektivisht dobesimin e pdk-s.
strategjia dhe taktika me albin kurtin nuk eshte e re, njejt eshte vepruar edhe me ramush haradinajn, edhe ky u ka sherbyer qarqeve te caktuara si "kale trojan". nese ka te atille te cilet mendojn se angazhimi ne politike i ramushit me partizen e vet ishte ne dobi te kosoves ateher njejt mund te pretendohet edhe per albin kurtin mirepo argumente vertete te qendrueshme nuk ka shume, per asnjerin!

gjithesia
04.07.2010, 23:34:10
O ti djal, a burr 50 vjeq qka je... moni bre se spo me bojn nofkat mi 2 ore, se spo me leni ....

ai njeri e ka deshmue veten moti ne lufte e para lufte e kur dush... ai para se me lind ska mujt.


Mos folni keq per Albinin se po e marr ban tani


.

ahahaha......;jo nom koke urtu mashAllah :D

..

duhet kohe deri te deshmohet Albini , pozita ka me fol(nese e arrin ) .......mos te ngutemi nihere ..


.

gjithesia
04.07.2010, 23:41:31
Tparin kish me shti ne burg ramushin, se beli shkijet ma zi nuk flasin per hashimin qka fol ramushi per qeveri... po boll moooooooo

nejse ej valla per sonte

pse ramushi moll e omel (boll ) ........per taqin qe t mos flasim ......qeveri ??? ku osht ajo e gjore a thu ?

ej valla ..

gjithesia
04.07.2010, 23:56:04
Une dua me gjithe zemer qe te jete Albini ai i ardhshmi, por mesa behem une kryeminister, aq ai.

Albini eshte "the opposite of USA", gje qe amerikanet me para i japin Rusise tere skuadren e Brazilit (qe eshte aq e vlefshme), saqe do te lejonin Albinin ne pushtet.

...

ndoshta nuk do manipuloin voten ,a ?

ashtu eshte , por kojta ( ka enda ) eshte sfid e madhe ......ka rrexu n'kokerr shpine ( ne kurriz) ....kogja burra t 'mdhej ( plus t' fort ) ...sherrin ja kan pa

.

mo
05.07.2010, 22:24:57
hahahahha ndriti u kenaqem krejt; e ke ndegjjuar thenjen: "ai nuk kishe gje per te thene edhe ate me njemije fjale"?

keso pallavrash sikur te ketij tipit kane afishuar mjaft diskutues ketu, secili ma luftetar i shtire kunder korrupsionit, hajnise, varferise etj..etj.. mode hesapi! sa bylykbashi, blerim shala, maliqi etj..etj.. ligjerojn neper internet e gazeta aiiiiiiii mos vet hiq, vertete nuk veren kete fushate?!

disi po harrojn te na sqarojn si na u be korrupsioni top-teme aktuale respektivisht akute? nuk ka ndonje nderlidhje me gjykaten nderkombtare, ri-bisedimet e paralajmeruara, zhurmat per ndarje te kosoves, tollovine ne mitrovice etj..etj.. krejt keto rastesi?!

perdore koken ngapak ne mos per tjeter per hater te supeve mbi te clilat rendon. per vehte po te isha perkrahes i albin kurtit ēdo vjedhje dhe korrupsion i "shtetit te ahtisarit" do te ishte legjitime :)! si mund te thuhet keq e me keq kunder shetit te kosoves e paralelisht tu drejtohesh nenpunesve se nuk duhet te korruptoheni?! pra, vet qendrimi i deritashem i albinit eshte justifikim per hajni e korrupsion ndaj shtetit "te hashim thaqit" apo jo?!
njashtu si na u be akute lufta kunder korrupsionit po me aq shpejtesi u "sqarua" ngaterresa e albinit me euleshin dhe vetvendosja u shendrru ne parti politike. me gjase te njejtit ishin ata te cilet urdheruar spektaklin e turpshem te policise se kosoves dhe pastaj deshiruan qe e tera te perfundoj brenda nje dite, sipas albinit. duket se ndonjeri ne zingjirin komandues veproj sipas urdherave te euleshit etj..etj..etj..

juve si teper thirreni ne popullin por mos harroni se populli nuk eshte edhe aq i padijshem si mendoni ju disa "luftetar te shtire kunder korrupsionit". per euleshin ishte vetem nje avanture politike pa pasoja per ta, ndryshe per vendoret kjo tollovi e shkaktuar nuk do te perfundoj me kaq, ky eshte vetem fillimi i tronditjeve qe do te pasojne, kush, si ēka mbetet te vertetohet patjeter.

nejse se e zgjata pa nevoj po na trego a po behet shkelzen maliqi nenekryetar i albinit njejt sikur blerim shala i ramushit? edhe ketij "ju dogj zemra" per korrupsionin dhe hajnine e madhe!

Ylli
07.07.2010, 10:33:27
Bretkosa qė do tė trashet sa njė ka

Salih Mehmeti


Njė prej shfaqjeve mė finoke tė luftės avanturiere tė zhvatjes sė pushtetit, medoemos do tė jetė 12 qershori i kėtij viti, dita kur Lėvizja “Vetėvendosje” i dha fund botėrisht identitetit dhe filozofisė sė saj rezistuese me ē’rast ngriti velat pėr lundrim nė detėrat e tallazitura t’politikės. Mbase nė dukje s’duket tė ketė gjė qė tė tingėllojė absurde, ama ata [drejtuesit e LVV] duhet tė bėhen tė ditur, aq sa kurrė tė mos thonė kurrė, pėrderisa syri i pangopur i tyre lakmon politikėn, lartėsitė eterike tė saj dhe pozicionimin e privilegjuar.

Tė shumtė qenė ata qė u pezmatuan rėndė nga ndėrhyrja barbare e skuadroneve speciale tė SHPK-sė ndaj ish-aktivistėve tė kėsaj lėvizjeje qė dikur predikonte vetėvendosje. Mė shumė sesa reagimi prepotent policor, do tė duhej tė ngjallte krupė dhe pezėm pikėrisht metamorfoza e pashpjegueshme e LVV nė parti politike. Kjo ngjau edhe pėrkundėr mijėra pėrbetimeve e zotimeve thuajse religjioze tė drejtuesve tė LVV se kurrėn e kurrės nuk do bėhen pjesė e nomenklaturės aktuale tė pushtetit sepse “pjesėmarrja nė njė sistem tė padrejtė tė bėn pėrmbajtje tė tij” po tė pėrdorim ndonjė xhevahir nga ligjėrimet e dikurshme tė tyre.

Pas shpalljes sė pseudo-pavarėsisė sė 17 shkurtit, drejtuesit e LVV i binin avazit se “17 shkurti solli ndryshime veē simbolike, ndaj dhe LVV do tė ndryshonte veē simbolikisht” pra do tė vazhdonte aktivitetin e saj jashtė-institucional me demek pėr tė sjellė “ndryshime radikale”. Me 12 qershor u etablua si mos mė mirė fakti, qė alamet ndryshimesh radikale ngjasuan brenda kėsaj biēim lėvizjeje dhe jo nė sferėn ku do tė duhej tė ndodhnin.

Na ishte njėherė njė lėvizje

Prej 12 qershorit e tutje, ngjyra e bardhė qė shquante shpirtin e pakorruptuar e tė dėlirė tė rinisė sė kėtij organizimi, do tė bėhet flamur i bardhė i dorėzimit dhe kapitullimit tė njė partie qė shpėrdoron papėrgjegjshėm terma sublim siē ėshtė vetėvendosja politike e shqiptarėve. Pa kurrfarė hileje mund tė themi qė ndėrhyrja policore kundėr kėsaj partie rioshe ishte njė skenar i mirėmenduar me pėrpikėri aritmetike e atyre qė e duan kėtė lėvizje brenda caqeve institucionale, vend ku do tė bėhet dėshtimi epik i kėsaj partie; ku mė pas nė epitafin e varrit tė sė saj do tė shkruhet “Bretkosa qė desh tė fryhet sa njė ka” e La Fontenit. Reagimi policor krijoi mbresėn e lajthitur se gjoja struktura aktuale politike lebetitet nga hyrja e kėtij “tigri” tė ri. Tė tjerėve u ėshtė tekė me thanė se LVV ka qenė njė ngjyrė e re e domosdoshme pėr me e zhdavaritė dyngjyrėshin e mėrzitshėm tė skenės politike.

Ėshtė pėr t’u shėnuar fakti qė opinioni publik u ndodh nė njė zgrip ēorientimi meqė nuk kėrkoi pėrgjegjėsi pėr standardet e dyfishta dhe makinacionet perfide qė heq kjo parti rioshe, qė dikur bėnte sikur kėrkonte vetėvendosje. Nė kėtė rast, problemi merr thellėsira mistifikimi aq sa kėrkon pėrqendrim pėr ta ē’pleksur e thjeshtėzuar. Autoritetet e huaja vendim-marrėse e dinė boll mirė ku pikon ēatia: secila parti aktuale qė ka qenė protagoniste e skemave, realizimeve dhe makinacioneve tė huaja ėshtė konsumuar nė njėfarė mėnyre. Halli i konsumimit tė partive politike diktoi nevojėn pėr tė bėrė katapultimin e njė force tė re politike ekskluzivisht tė pakonsumuar.

Duke pėrvijuar kėtė vijė deshifrimi mund t’zbardhet njėfarė dore rebusi i vagullt i deklarimit tė ambasadorit amerikan pėr Kosovėn, Christofer Dell kur nė fillim tė kėtij viti parashtroi nevojėn e krijimit tė njė partie tė re politike, pėr aq kohė sa partitė e tanishme i ngjajnė njėra tjetrės si veja vesė. Aluzioni i Dellit parabolon pikėrisht nė 12 qershorin e kėtij viti, dita kur LVV vesh zyrtarisht uniformėn e konkurrentes pėr pushtet.

Trumbetuesi mė i shquar i kėsaj metamorfoze, njeriu sozi qė pretendon tė jetė Albin Kurti, performoi me njė lojė tė zhdėrvjelltė e inventive fjalėsh duke thėnė se megjithėse do tė konkurojė nė zgjedhje, nuk do tė bėhen parti politike. Kjo thjeshtė ėshtė Ali Hoxha - Hoxhė Alia. Nėse soziu qė pretendon tė jetė Albin Kurti mėton kokrrat e elektoratit nė zgjedhjet e ardhshme, atėherė i ka rėnė shiu n’kallamoē falė ndėrhyrjes sė 12’tit. Demagogėt e kėsaj partie do ta pėrdorin kėtė ndėrhyrje gjatė kohė pėr tė sajuar njė “viktimizim” tė partisė dhe konceptit tė saj; rrjedhimisht me anė tė kėsaj mėtojnė tė zhvatin hajdutēe njė bereqet tė mirė kokrrash tė quajtura “vota”.

Metamorfizimi i LVV nė parti politike jep megjithatė njėfarė ndihmese pėr parathėnien e vijave tė pėrgjithshme dhe skenarėve tė mundshėm qė do tė luhen kėto vite. Hyrja e LVV nė strukturat e nėndheshme tė politikės do tė bėjė njė lloj legjitimimi tė status-quo-sė sė tanishme me ē’rast skena politike fiton mbijetesė dhe shėndet edhe pėr nja tė paktėn dhjetė vite tė tjera. Paradigma funksionale e sistemit tė kėtushėm politik mbėshtetet nė njė pluralitet elitash pakicė. Ē’do me thanė kjo? Pluralitet i pakicave elitare nėnkupton performim parlamentar e qeveritar elitash pakicė qė pretendojnė se pėrfaqėsojnė ‘shumica’.

Qendrat vendim-marrėse ndėrkombėtare s’janė aq tė trasha sa tė mos e dinė qė njė pjesė dėrrmuese e qytetarėve tė Kosovės si pasojė e margjinalizimit tė tyre kanė bojkotuar pashkėputur sistemin politik, e shprehur kjo nė bojkotim dhe mos-pjesėmarrje nė zgjedhje dhe mosbesim tė vazhdueshėm ndaj politikanėve biznesmen e partive mafioze.

Pėr ta evituar shfaqjen e asaj qė quhet Anti-Politikė e qytetarėve qė rrit amplitudat e gjasave pėr mbėshtetje ndaj prirjeve anti-sistem, qendrat e huaja e shohin tė domosdoshėm aktivizimin politik tė njė elite tė pakėnaqurish [nė kėtė rast LVV] qė thirret nė ‘pėrfaqėsimin’ e tė papėrfaqėsuarve. Me t’u bėrė pjesė e ingranazhit pushtetor, elita partiake e strumbulluar rreth sozisė qė pretendon tė jetė Albin Kurti, do tė bėjė filtrimin dhe amortizimin e pikėrisht atyre tė papėrfaqėsuarve qė “pėrfaqėsohen”, nga ku mė pas do tė fillojė njė gjueti shtrigash pėr ata tė mallkuar tė kėsaj dynjaje qė quhen “political uncorrect’.

Fast and Furious

E mundshme ėshtė qė EULEX-i tė arrestojė edhe ca peshq tė vegjėl korrupsioni pėr tė kursyer peshkaqenėt e mėdhenj. Kursimi i kėtyre peshkaqenėve do tė kėmbehet me blerjen e dėgjueshmėrisė sė tyre politike veēmas kur pas vendimit tė GJND-sė do tė fillojnė negociatat “teknike” qė do pėrfundojnė apriori nė dėm tė Kosovės. Ėshtė shumėēkathėnės “lirimi” i sozisė qė pretendon tė jetė Albin Kurti nga EULEX-i. S’pari dėshmon qė opurtuniteti dhe korrektėsia gjithnjė e mė e madhe e tij u shpėrblye me “mbylljen” e dosjes sė tij politike. S’dyti, “lirimi” i sozisė qė pretendon tė jetė Albin Kurti ėshtė i njėvlershėm me burgosjen faktike tė tij; diēka e njėsojtė me atė tė Ramush Haradinajt dhe Fatmir Limajt [e shumė tė tjerėve] qė u liruan prej grilave tė burgjeve ordinere pėr tė hyrė nė grilat e padukshme tė politikės.

Funksionarėt e kėsaj partie rioshe kanė pohuar shpeshherė tė jenė mbledhur mė shumė se 175 mijė nėnshkrime nė mbrojtje tė Albin Kurtit, ndėrkaq sozia qė pretendon tė jetė Albin Kurti e ka blerė vrimėn e miut pėr treqind grosh. Do tė jetė pėr mbamendje rasti kur i ‘imunizuari’ i 175 mijė nėnshkrimeve nuk guxoi tė pėrballej me policėt qė denjonin ta arrestonin. Pėrndryshe, derisa kordoni me trupa aktivistėsh tė rinj po platitej nga grushtet e shkopinjtė e policisė, vetura ku ndodhej soziu qė pretendon tė jetė Albin Kurti, iku me njė shpejtėsi tė tėrbuar sikur tė kishte dalė nga sagat kinematografike ‘Fast and Furious’ ose ‘Taxi’. Ky s’ėshtė Albin Kurti qė njohim ne!?

Djemtė e Rrugės Pal

Shndėrrimi i LVV nė parti konkuruese pėr pushtet do tė mund tė quhej i ndershėm dhe i njėrėzishėm vetėm nėse do tė bėhej ēiltėrisht, ndershmėrisht dhe posaēėrisht pa prapaskena djallėzore. Poashtu, funksionarėt e kėsaj partie do tė duhej tė kėrkonin botėrisht tė falur pėr premtimet e rrejshme tė kohės sa ishin tė rinj. Spekulim i paskrupullt i kėtij metamorfizimi dhe pervertimi, ishte edhe deklamimi i njė debati tė paqenė brenda instancave tė ish LVV. E para e punės, termat “debat”dhe “instanca” janė barabartėsisht tė pasaktė ngaqė:

- LVV nuk e ka pasur atė kapacitet numerik qė tė ketė instanca sepse numri i aktivistėve zor tė ketė kaluar 40 frymė gjatė kohės sė metamorfizimit nė parti.
-Debati s’ėshtė mbajtė ndonjėherė pėr arsyen e thjeshtė se s’ka pasur me kė tė bėhet. Byroja Qendrore (pėr kėtė do tė flasim mė poshtė) ka qenė grushtėbashkuar dhe e njėzėshme pro metamorfozės nė parti politike. Kėsisoj, aktivistėt janė gjetur nė njė njė situatė para aktit tė kryer.

S’mund tė thuhet me pėrpikmėri nėse metamorfoza bėri tė metamorfizuarit apo tė metamorfizuarit bėnė metamorfozėn, por nė rastin nė fjalė Byroja Qendrore e Lėvizjes pėr ta mėnjanuar rrezikun e njė kryengritjeje brenda rradhėve tė saj, nuk u deklarua drejtėpėrdrejtė pėr qėllimin pėr shkak se ai binte ndesh polarisht me vlerat e proklamuara tė aktvistėve. Krijimi i tė ashtuquajturve ‘komitete’ e ‘sekretariate’ u shestua si njė fazė kalimtare gjatė sė cilės u shėnuan hapa thelbėsor nė evoluimin e shpejtė nė parti politike. Rishtas qė tė dy termat e naltcekun janė sajesa formale pėr tė mbitheksuar kapacitete tė paqena.

Nė tė vėrtetė, komiteti nėnkupton njė grupim ekspertėsh e profesionistėsh tė njė lėmi tė caktuar qė ėshtė i nėnrenditur brenda njė agjencie qeveritare apo strukture vendimmarrėse. Me nder me thanė, komitetet e kėsaj partie rishtare s’numėrojnė mė shumė se njė ose dy vetė.

Tėrė kjo farė maskarade hedh paralele tė nduarnduarshme me ēapkėllėqe kalamajsh nga ‘Djemtė e rrugės Pal’ tė hungarezit Ferenc Molnar ku pėrshkruhet jeta e fėmijėve nė Budapestin e urbanizuar, lojėrat e tyre me krijimin e “ushtrive”, sajimin e ‘pėrgjegjėsive’ e ‘detyrave’ prej Shtabit tė Pėrgjithshėm, kryekomandantit, ndihmėsit tė tij, nėnkomandantit, sekretarėt, ndihmėsit e tyre, pėrgjegjės pėr ēdo lloj detyre hierarkike, pėrgjegjės pėr financa, oficerė tė ēdo grade pėrveē njė fėmije tė vetėm i cili ishte i dėnuar tė luante ‘ushtarin’ dhe ta kuptimėsonte tėrė atė hierarki prej hiēgjėje.

Instalimi prej ēapkėnėsh i njė dimensioni tė kėtillė burokratik edhe brenda LVV bėri qė fryma e aktivizmit tė asgjėsohej ndėrkaq numri i aktvistėve tė mpakej si mosmėkeq. Burokratizimi gjoja meritokratik cyti njė valė prirjesh hirearkizuese nga ku ēdo gjė u burokratizua simbas njė hullie “uniteti” e uniformiteti mendimesh e veprimesh. Pėr habi kjo nuk e pengoi Glauk Konjufcėn qė me 10 qershor nė emisionin ‘Interaktiv’ nė KTV tė proklamojė “debatin” brenda LVV. Mirėpo ky burokrat fillestar duhet tė jetė nė dijeni tė mjerimit nė tė cilin ėshtė katandisur lėvizja e dikurshme: nga 15 mijė aktivistė, anėtarė e simpatizues, tani kanė fundėrruar zor mė shumė se 40 vetė. Nėse konvertohet nė pėrqindje kjo shifėr nė raport me numrin maksimal tė qė kanė qarkulluar brenda kėtyre pesė viteve nė LVV, atėherė del se partia ėshtė sajuar nė “vullnetin” e 0, 02% tė “aktivistėve”.

Balzaku thoshte se ‘burokracia ėshtė njė mekanizėm gjigant i drejtuar nga xhuxhmaxhuxhė’. Mekanizmi gjigant burokratik i krijuar nga Byroja e LVV nuk kishte krahė tė mjaftueshėm pune pėr ta vėnė nė lėvizje atė. Prandaj pėr ta kompensuar kėtė mungesė krahu, nė tė famshmin ‘Statut’ tė tyre stipuluan se anėtar/e nė lėvizje (dmth parti) mund tė jetė ēdo kush i/e cila “ka mbushur 16 vjeē”. Me kėta rekrutė nga mbarimi i shkollave fillore, Byroja mban shpresė qė kėtė mekanizėm gjigant ta mbajė gjallė derisa tė armatoset me njė trohė pushtet dhe fonde monetare.

Pas konsumimit tė tyre fizik e mendor, makina do t’i zėvendėsojė me fluksin e ‘vullnetarėve’ tė tė gjitha llojeve: gjuetarė tė thesareve monetare, politikanė qė deri mė sot kanė qenė tė shpėrfillur, tė mėnjanuar ose tė dėshtuar, ojqėist ambicioz, hakmarrės, aventurierė etj. Mbase fundi kaq i palavdishėm i LVV ėshtė i njėsojtė me atė te ‘Ferma e Kafshėve’ e George Oruellit ku “tė gjitha kafshėt janė tė barabarta pėrveē disave [derrave] qė janė mė tė barabarta sė tė tjerėt’.

Pėr m’i dhanė njė porosi qė ata do tė duhej ta merrnin seriozisht, pėlqej tė citoj “The Good, the Bad and the Ugly”: “I like big fat men like you. When they fall they make more noise”. (Mė pėlqejnė burrat e mėdhenjė e tė trashė si ju. Kur rrėzohen bėjnė mė shumė rrapėllimė). Qė tė jetė kjo zhurmė tamam rrėkėllyese, u lutemi atyre qė t’i mbėrrin lartėsite eterike tė pushtetit dhe gjatė kėsaj kohe mundėsisht tė dhjamosen sa mė shumė. Nė mėnyrė qė rrėzimi dhe zhurma tė jenė fenomenale.
http://www.telegrafi.com/?id=26&a=2666&komentet=1

Lui
07.07.2010, 18:17:00
hahahahha ndriti u kenaqem krejt; e ke ndegjjuar thenjen: "ai nuk kishe gje per te thene edhe ate me njemije fjale"?
Po tybe u knaqt ju, hande. Jeni trashe prej takami e prej barku rruck. Pirolla u koft, e kini ba Kosoven shkuje, djath me vrima qysh thojke Ibrahim Rugova: Kosova e hapur.., taman ja keni qu amanetin ne vend.

keso pallavrash sikur te ketij tipit kane afishuar mjaft diskutues ketu, secili ma luftetar i shtire kunder korrupsionit, hajnise, varferise etj..etj.. mode hesapi! sa bylykbashi, blerim shala, maliqi etj..etj.. ligjerojn neper internet e gazeta aiiiiiiii mos vet hiq, vertete nuk veren kete fushate?!
More ky Bylykbashi prap po shkrun diēka, juve as pollavrat spo ju shiten ma. Krejt jeta eshte nje lloj fushate. Tash, kush shet ma per toke e ma paēt, qaty orientohen mileti, masi kane nise me u mushe mend. Ka edhe ma keq. Allahile bane nje sondazh ne Express pa pvete miletin nihere kshtu me ka ja kishi majt, kqyr ēka po t`gjegjin.

disi po harrojn te na sqarojn si na u be korrupsioni top-teme aktuale respektivisht akute? nuk ka ndonje nderlidhje me gjykaten nderkombtare, ri-bisedimet e paralajmeruara, zhurmat per ndarje te kosoves, tollovine ne mitrovice etj..etj.. krejt keto rastesi?!
Kjo far puna e korrupsionit ish dergje e moqme, veēte se qetash u aktualizu, e kush i priu ketij aktualizimi eshte teme ne vete. Nderlidhjet per kauzat politike te Kosoves i kemi rrehe pak ma heret, hale pa u mbarsuar ky dyzimi i famshem PDK-LDK. E di ti mire se rastesi nuk ka, ani!

perdore koken ngapak ne mos per tjeter per hater te supeve mbi te clilat rendon. per vehte po te isha perkrahes i albin kurtit ēdo vjedhje dhe korrupsion i "shtetit te ahtisarit" do te ishte legjitime file:///C:/DOKUME%7E1/jfvypc/LOKALE%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif!
Zaten me qit kuti e keni qit ne terezi shtetberjen ne vend se me qene shembull. Perndryshe nuk do aktualizohej kjo teme.

si mund te thuhet keq e me keq kunder shetit te kosoves e paralelisht tu drejtohesh nenpunesve se nuk duhet te korruptoheni?! pra, vet qendrimi i deritashem i albinit eshte justifikim per hajni e korrupsion ndaj shtetit "te hashim thaqit" apo jo?!
Nenpunesit jane ekzekutoret ligjor te administrates shteterore, e kupton tash si ma holle kete pune! Diellit nuk i behet hije, e di ti mire, sado qe deshira per shpifje mbetet vetem oreks.

njashtu si na u be akute lufta kunder korrupsionit po me aq shpejtesi u "sqarua" ngaterresa e albinit me euleshin dhe vetvendosja u shendrru ne parti politike. me gjase te njejtit ishin ata te cilet urdheruar spektaklin e turpshem te policise se kosoves dhe pastaj deshiruan qe e tera te perfundoj brenda nje dite, sipas albinit. duket se ndonjeri ne zingjirin komandues veproj sipas urdherave te euleshit etj..etj..etj..
Beleja me UNMIK-un dhe EULEX-in daton shume ma heret, bela kjo qe e kishit perqafuar prej vakti ju servilt e tyne deri ne piken kur EULEX-i e tradhtoi marveshjen interne. Friken s`un ta hjek une, Tuta e ruen malin dhe per kete arsye“pefundoi“ brenda nje dite.

juve si teper thirreni ne popullin por mos harroni se populli nuk eshte edhe aq i padijshem si mendoni ju disa "luftetar te shtire kunder korrupsionit".
Jo vallahi o ti, kallauzit spo ju dashke ma kallamaz, as syza, as fjale per sahi, kodra e korrupsionit per diell po doket, qeshtu po folet qarshise.

per euleshin ishte vetem nje avanture politike pa pasoja per ta, ndryshe per vendoret kjo tollovi e shkaktuar nuk do te perfundoj me kaq, ky eshte vetem fillimi i tronditjeve qe do te pasojne, kush, si ēka mbetet te vertetohet patjeter.
Shtire i besoj EULEX-it a e pat per avanture a pernime me a pa pasoja, bakallem. Sa i perket tronditjeve frika ne popull ka vdeke. Adresimi i saj po behet majeve te dyzimit.

nejse se e zgjata pa nevoj po na trego a po behet shkelzen maliqi nenekryetar i albinit njejt sikur blerim shala i ramushit? edhe ketij "ju dogj zemra" per korrupsionin dhe hajnine e madhe!
Ky, Shkelzeni politikisht eshte shume me i afert me dyzimin e mbarsur ku ushqehesh edhe ti se sa aty ku tjerret holle, ku kerset plumi, dajaku, spreji, aty ndaj te ciles ushtrohet shantazh e shfipje ma zi se prej serbie, ne kete Kosoven e “lire“ te Atisarit. E di ti mire kah po ban mileti me gisht, prandaj mos e zgjate shume, nuk ke nevoje. Keto gjera i dine edhe tjeret!

z. mo
Pajtohem me pjesen mė tė madhe tė afishimit tuaj.
Megjithatė, ėshtė irituese kur aprovohet politikė "me dy kute" (nga PDK-ja), dhe
kjo nuk do duhej as tė ndodhėn.


z. Ndriti,

mos mendo se politika bėhet duke sharė dhe shkarravitur, ēdokėnd dhe gjithēka...
... e mė sė paku kur mundoheni (me krekosje) tė vetngriteni, atje ku s' mbrrini dot as me shkallė.

Personalisht nuk preferoj qė qeveria e tanishme heshturazi tė aprovon dhunėn ndaj "Vetvendosjes", dhe nė anėn tjetėr merr nėn mbrojtje Ministrinė e transportit, nga "spektaklet e Euleshit",... ngase politika me dy kute mė sė shumti e dėmton PDK-nė, dhe si e tillė ėshtė e papranueshme.

Megjithate, si duket ju keni marrė njė detyrė "partiake", dhe keni pėrgjigje pėr gjithēka dhe ēdo gjė ( shpesh me njė gjuhė tė bastardhuar, dhe tė qoroditur), ku mė shumė mėtoni tė "shitni mend", se sa tė merreni me qeshtje aktuale, apo kombėtare madhore.

Prandaj merre si kėshillė lum miku, mos u merr shumė me nofkat, por shpreh mendimin lidhur me temėn, dhe mos ia fut kot e kot, se dikur kalon nė monotoni dhe nuk ta var askush, ... edhe me qenė i partisė mė tė "vjetėr" ... se lėre mė..., tani kur dėgjohet zėri i mekur nga "lėvozhga", ciu, ciu, ciu...

bye bye

Lui
07.07.2010, 18:43:29
O spo kam vakt qetash me shkru, veē pasiqe i paske futur do thojza e do pika diku diku mire ja ke bere. Politikat e shumefishta jane ogur, e per tjerat shkrujme kur te kam kohe.

Ejvallah ihere.

U bė.

Megjithate, pa ejvallah e mutsihane tė ngjashme nga turqihanja, se po mėtojmė tė ēlirohemi njėherė e mirė edhe nga barbarizmat, - jo vetėm nga armiqt!

Ngase, po filluam tė sherbehemi me gjuhėn e armiqve (tė dikurshėm , qė na "asishen" 550 vite - osmanlinjėt, e pastaj mėse 100 vite - shkavellėt) bėhet puna mut krejt (apo -"sranje" pra "jebi ga" )!

Fol shqip e t' merr vesht krejt bota, nė DF!

Gjithė tė mirat

mo
07.07.2010, 20:03:31
z.lui, plotesisht i drejt saktesimi yt. nuk pretendoj se ne kete teme dhe ne disa tjera aktuale nuk ka argumente te forta e te qendrueshme prej "kundershtareve" por fundi i fundit spektakli i euleshit dhe histeria e shkaktuar nuk akceptohen dhe as nuk ishin te menduara per te miren e vendit.

irritimet jane te ndersjellta fatkeqesisht.

pershendetje

Livadhi
08.07.2010, 13:37:06
Kosova neper tri periudha.
Tani po futemi ne te treten.


Periudha e pare.
Me kujtohet se si I Rugova gjate viteve 1992 -1995 kishte nje lloi pushteti fiktiv mbi shoqerin ne Kosove.Askush thuaj se nuk I dilte perpara , propaganda shkon an e kater ane kur dilte nga zyret e ti. Gjithqka kishte bere kulum dhe gjithqka kontrollonte LDK perpos institucioneve qe kontrollonin serbet.Ishte perhapur lajmi se Doktorret e shkencave nuk guzonte ti merrte plumbi , dhe sikur ti merrte amerikan do ishin ne kosove mbrenda disa orve , si per qudi tingllonte si e besushme .Ata qe nuk besonin nuk kishin kurajon te thoni jo nuk eshte keshtu. Kosova zbrazej nga agjensit e udhtimit dhe sikur prap behej sikur asgje nuk ndodhte , nje aresytim ishte se ata po shkoin per ten a ndihmuar dhe prap tingllonte si e vertet.Dhe keshtu shkonte viti duke u mbeshtetur ne gjera fiktive.
Kur vinte edhe ndonje deputet I ndonje vendi perendimore , gjerat fryheshin aq shume saqe gjithqka besoheji se zhgjidhja e krizes ishte aq afer.
Me kujtohet nje fqinj I imi I cili ishte antare dege I LDK dhe nje mbasdite I irrituar me aktet qe kishte pare ne Ldk thoshte se kurre ma nuk do shkelte deren e zyres dhe as antar I LDK nuk do te ishte me. Fqiu kish pare se si nje pjes e bashkpuntoreve te ti kishte tubuar akte materiale per disa persona te rrethit pa pytur asken por gjithqka ishte formuluar sipas deshires te personave qe kishin kryer ato pune.Periudha e dyte.
Periudha e djemve te UCK te cilet me veshtersi ja dole ,duke pasur parasush murin e LDK qe kontrollonte gjithqka .Me kujtohet kur dikush fliste per Jasharet ,te tjeret ishin pessimist dhe nuk kyrsenin as fjalet .Por ja dole ky grup per tu shendrruar ne Ushtri e me von nga kjo ushtri dolen disa parti.(PDK,AAK).Keta u ben me perparimtare se LDK ,por ne filim u duken te pa shpres , nuk I nihte askush , nuk I promovonte askush, gjithkush I shtynte , askush nuk I donte , por jo vetem gjate luftes por edhe pas luftes si luftetar te liris mezi arriten shifren 20 %. Por ngadal njerzit kuptuan se aresy e mos kuptimit te gjendjes real ishte LDK e cila me propaganden e saj gjithqka perdhosi, pra ata qe I kunderviheshin me force ushtris serbe.
-Keta nuk I nihte askush emrat qe morren toke se jan kunder LDK e dikush I nihte ishin Jakup Krasniqi, Rexhep Qosja, Rame Buja, e Hidajet Hyseni.
-Keta me veshtersi por ja dolen ,ta kethenin besimin e ta drejtonin UCK dhe ta shlironin vendin.Me von dolen edhe emra te tjere qe beren nam ne luften kunder serbis per tja vur kuroren pas lufte me parti politike ne Krye me Thaqi e ne anen tjeter Haradinaji e Qekun.


Mes periudhes se dyt dhe tret.
Tanime po futemi ne periudhen e tret apo siq une e quaji ne periudhen e zhvillimit.
Akteret e periudhes se dyte qliruan vendin , shpallen pavaresin tani me te njohura nga shtette me demokratike te botes,por ate qe nuk e arriten eshte zhvillimi i vendit dhe ket nuk do e arrin kurre. Sepse struktura e periudhes se dyte u kriju nen kushte te veshtira nen kushte te luftes , ne saj te besimit dhe shoqeris , mikut ,dajes Axhes etje. Kjo periudh u nis keshtu dhe keshtu do perfundon.Tek keta mungon vullneti per ti shperblyer te sukseshmit, keta vetem te veti e shperblein qofte edhe pa merit.Ne periudhen e pare ishin nje lidhje pa shtet, ne periudhen e dyte u bem me shtet por na mungon dituria per ta fuksionalizuar ate.
Shihni si gjithqka eshte monopolizuar, deri edhe shiku si institucion shtetrore deri para disa muajve . me shume pas luftes merreje me privatizimin e ndermarrjeve publike sesa me punet qe duhet kryer. Me kujtohet nje rast ku nje person me ndikim ne Shik mbront nje ish shpiun serbe sepse ishte mik i shpis. Pra kjo eshte filozofia e zhvillimit dhe ngritja kuturore e disave ne krye te shikut. Edhe disa ligje qe jan miratuar sikur nuk gjein zbatim , korrupsioni dhe te qenit i korruptuar eshte nder, pra Kosova ku truproja paguhet me shtrej se nje Doktorr shkences .Kjo eshte e pa pranushme per shumicen, shumica nderon keta djem dhe respekton ata sepse ata na e sollen lirin dhe Pavaresin e vendit por per korrupsionin dhe keq menagjimin kurre nuk do i Lavdon.

Periudha e tret.
Ngadal po i afrohemi kesaj periudhe „periudha e zhvillimit“
Tanime kemi nje 50 % te popullates qe te pa kenaqur me politikanet aktual nuk dalin te votoin.Kemi nje 20% te atyre qe dalin ne zgjedhje vetem e vetem per ta menjanuar nje sybjekt politik e jo se e doin subjektin qe e votoin.Pra jan te shumte ata qe deshiroin te ken ne pushtet ata njerz qe do dinin ta perdornin lapsi dhe mendjen ne qeverisjen e shtetit me te ri ne Bote.
Keta ngadal do dalin ne siperfaqe ,ku edh nje pjes e politikanve aktuale do perkrahin kete rryme te re politike ,te ndeshme qe respekton suksesin, respekton vlerat dhe zhvillon vendin. Pra parti politike qe nuk ngritet mbi baza familjare , daj , teze, axha, etj por parti qe nderon dhe respekton strukturaat e veta e ne kete menyre din dhe don dhe zhvillon institucionet dhe vendi ne pergjithsi.

kosovari50
08.07.2010, 18:02:12
Pėr qeveritė e mėparme,sukseset e kėsaj qeverie nuk kanė mundur as tė ėndėrrohen e jo tė implementohen nė jetė.Por kėshtu e kanė shqiptarėt ''trima'' e ''patriot''.Gjithėherė mundohen tė sukseshmit t'i fundosin qė tė mbretėroi mė pastaj anarkia,se vetėm aty e gjejnė vetėn ata.
Po tė mos ishin djemt e SH.I.K.-ut pas transformimit tė U.Ē.K.-sė, Koshtunica nuk do kishte nevojė tė ndalej nė veri tė vendit,por do kalėronte pa frikė edhe nė brendėsi tė shtetit,se do e mbronin gjithė ata qė dje cakrronin gotat me shajkashėt ēetnik dhe sot gjuajnė gur mbi ata qė ua ēliruan prapanicėn e tyre,tė shitur qėmoti,tek bajlozėt serbosllav.

Belle
16.08.2010, 15:38:49
Nese ky lajm eshte i vertet se Livizja vetvendoje do mer pjes ne zgjedhjet ne Kosove ather me keqardheje them se kjo do jet edhe fundi i shprersave qytetare te Kosoves te ndroj noj sene ne sqenen politike .Ket e kam then dhe do e them me te vetmen arsye se Kushtututen ska kush me ndryshu .Ne votime ska me mujt askush me fittu 51% dhe si shkas do lindin koaliconet keshtu qe ska shans me ndru asgje .Te zem se ka fitu 51 % e votave levizja vetvendosje .Ska qare pa e zbatu ate qka deri dje ka kundershtu siq jan decntralizimi ,kthimi i shkieve ne Kosove,rrujtjen e monumenteve te tyre dhe ndarjen e Mitroovices sipas po te njejtes Kushteut er cila eshte votu nga parlamenti i Kosoves .Andaj un sjam aq pesimist se munet najkush me ndru Agjendat te cilat na kan percaktuar Nderkomebteret me ket Kushtetuten e cila ka qen dhe do jet historikisht nje prang per ne te gjith Kosovaret deri sa edhe pikja e fundit e ktyne alineve dhe neneve te plotesohet .Pra edhe nese e fitojn kto votata ather ska asgje smuj te ndroj perveq te vazhdojn avazin e teneromanive nese qeveria aktuale ju len naj kashat por mos te brengosin se mbeten tenderet e rriiparimeve te rugeve dhe seneve tjera sociale >Keshtu qe mos mani shpresa te Kota se dokumentet qe jan neshkruar ne emer te Kosoves se japin shpres te gezueshme kushdo te vie ne qeverisje ai duhet me perpikri ta zbatoj Pakon e Ahtisarit dhe detyrimet qe dalin nga vet Kushtetuta e Kosoves .

Pasi e paskan arestua Z.Kurtin besoj se ai do trimfoj mbi drejtesin mujn me denu vetem per prishje te rendit dhe qetesis dhe asgje me shum .Por as per ket skan me mujt me denu se ska baz juridike qe te mbahet ne burg .I uroj jet te gjat Albinit dhe i deshiroj edhe njeher te shqyrtoj vendimin me mar pjes ne zgjedhje .Pra degjoni ju te vetvendosjes menimin tem e mos u beni pjes e shurjes se andrave te shqiptareve qe qyqet e nates qe jan nenshtruar dhe po zbatojn ka do ne Kosove politikat shoveniste te shkive dhe kthimit te tyre .
kaq njeher .Herdokur historia do denoj genjeshtaret qe genjyn popullin e vet dhe e lan ne rrobri te lojrave qe behen ne logari te Kosoves .
ju le me shendet
bluai

ke bisedu si te ishe ne vetmbrojtje, ke dhen disa gjera interesante.

Belle
16.08.2010, 15:45:05
Emancipimi eshte ēeshtje brezash, jo deshirash. Pak sa e tharte si fakt, por i bindshem. Problem ne te shprehur ka edhe ministri Enver Hoxhaj, se di a e kishte edhe ai Gjyshin e shkolluar, mos t`flasim per tjeret! Edhe keto barbarizma do menjanohen me kohen. Fundja njohja e sa me shume gjuheve vetem sa te pasuron, por duke mos u asimiluar vet.


shum pergjigje e menqur , Lui her lun rolin e popit her te hoxhes, eurren turkun e serbin e ka perqaf anglishten ne gjuhen e tij te re.

e thu bukur Ndriti kur thu: keto jan qeshtje brezash dhe gjuhet na pasurojn por duke mos u asimiluar si psh ne LUi tu pas na Luana boll.
Lui kur shkrun nganjiher sikur te shembet toka nder kemb tua edhe gjeth te ka faj turku .
selam te baj une belle a asht nice ?

mo
13.09.2010, 22:30:34
Po pra, Presidenti dhe Kryeministri i kane shite drute si mo-ja. Tash veē per dimen po bahen gati me hi pa pjesen veriore dhe me tendence te krijimit te miniautonnomive tjera serbe ne vise tjera te Kosoves me ne krye Sadri Feratin. Politike se jo mahi, alla pordhqe si qifti i mo-se. : )))))

Ndriti


kurti & konjufca, dy politikana t'forte! i pari ka thene "presidenti dhe kryeministri ose duhet te jene pro-serbise ose te shantazhuar, mundesi tjeter nuk ka"!

i dyti kishte thene "politikanet e shitur te marrin ne qafe, sikur keta tanet"!

a thua a ekziston mundesia se keta te dy kane fole ne fakt per vehten e tyre? "nuk duam lufte, nuk duam bisedime e negociata, duam vetvendosje!", kjo eshte politike tipike pordhisimo, ti ndriti i terravt hahahaha

hej, mos harron nje gje; ata te cilet nuk u tuten ta luftojn shkaun me arme, nuk kane pse tani te tuten prej bisedimeve. do ta mposhtin serbin ne te gjitha sferat, ngadale por sigurte, pa gajle rri!

edhe hej, une nuk te kam faj ty qe po t'ladrojn si po kane qejf, po ta hudhin shtagen here andej e here kende e ti turr e vrap, tu shkumu e plot jarge pe din ti, si "aktiv" qe je!

me nje fjale shume leshime qe jane bo jane rezultat i tipave si keta te dy, pe din ti ma "kuajve trojan" e pastaj "ish-presidentit historik", surrojt, b.shales e b.pacollit, pastaj e shume e shume gazetaruceve, kupto agjencive "gazetareske", analistave politik, fundamentalistave mesjetar fetar musliman e katolik, si dhe ndonje "qytetari aktiv"... etj..etj..

.. me nje fjale kryeministri dhe partia e tij ishin dhe jane diamanti politik i kosoves. njerzit mund te flasin me mosperfillje, e drejte e shprehjes se lire respektivisht pjesa me e madhe e tyre u takojn grupeve te sipermendura megjithkete kosova do ecen rruges se vet drejt shtetesise, stabilitetit, konsolidimit dhe prosperitetit dhe kete nuk mund ta ndal serbia... as me ndihmen e dores se vet te zgjatur ne kosove.

nuk eshe gjitheqka politike, te disa individ dominon friga, pesimizmi, inati etj..etj.. ndersa te tjert besimi ne vetvehte, ideali, optimizmi, vizioni etj..etj..

.. karvani ecen qent lehin :)

mo
15.09.2010, 22:04:56
ndriti i terravt shume mbrapa je per bese perveq kesaj edhe krejt qytetar tallava ishe, sa me eulexin, sa me albin kurtin, sa me isa (pordh) mustafen, uke rugoven, behxhet pacollin etj..etj..... si strajca e lypesit!

- po te pergjigjem si shkurt ne disa pika te cilat nuk i ke te qarta si duket. ti terthorazi mohon luften ēlirimtare duke aluduar ne ameriken mirepo e verteta eshte se pa luften ēlirimtare nuk do te interevenonte as amerika, plus kesaj lufta ēlirimtare nuk mund te reduktohet vetem ne dy-tri vite, ajo ishte e gjate dhe e mundimshme, ta kesh parasysh ngase per respekt si duket as qe shtrohet si qeshtje per ty.

- ti si duket kenaqesh duke numeruar anet negative apo te metat e shoqerise duke injoruar ne maksimum te arriturat, pune per ty, te thashe dikush ka prirje ne kete drejtim. sa i perket koalicionit pdk-ldk une si qytetar dhe hobby-politikan ketu e kam perkrah gjitheher, arsyet nuk po ti numeroj tani. pjesmarrja ne varrim te i.rugoves si dhe vizitat e kohe pas koheshme ka kohe qe sherbejn si akuza, pa te drejte per mendimin tim. e para, pjesmarrja ne varrim nuk behet ne rend te pare si shenje respekti ndaj te ndjerit por ndaj te gjalleve, dallim esencial ky, pastaj i.rugova mjaft mbajti peng kosoven sa ishte gjalle... dikush ka interesim kjo te vazhdoj por jo edhe ata te cilet duan lirine, pavaresine dhe prosperitetin e kosoves.

- si shume po m'akuzon krjet paushall duke u bazuar ne ndonje rrene a shpifje qe eshte perhap ketu apo ne fantazine tende te mjere, po ta them sinqerisht se nuk ka gje n'at drejtim, krejt gabim je keshtuqe vetem sa ma shton bindjen si ti vetem kot ja fut. realisht kur lexoj afishimet tua ketu nuk befasohem aspak..

hajt tash sjell sjelle naj lajm taze.. veq mundesisht lajm negativ!

mo
16.09.2010, 22:11:56
hej ndriti si ma s'pari na i rrofsh topat keshtu si shkollovan i k... qe ishe pe din ti me dysha e peseshe, ta pshurrsha shkollen qe ma ki ti ho-de..hahahaha.
pastaj tani e kuptova pse ti urren aq shume ameriken, deri tani pata menduar vetem pse amerika muajve te fundit ua prishi planet qarqeve shkavelle ne eulex, ta ndali edhe ty pak turrin, por jo, ti paske urrejtje te hershme si duket!

edhe kot mundohesh me u palu pas albinit dhe vetvendosje! ngase ti ne baze te shkarravinave ketu nuk ploteson as kushtet minimale me kene perkrahes i tyre, po mendoj sa u perket qeshtjeve fundamentale. ti nuk je tjeter vetem se nje tallava njeri, nje shperndares i filozofise shkavelle ne forum, asgje tjeter.

mire t'kishte thene njeri atje diku, pirdhu bashke me eulexin! a mos t'kane punesu kund ne repartin e propagandes? njeri pa kurrizor ishe, pa principe, pa ideal, pa vizion asgje vetem me bo pordhe e piskam, me ndez zjarr e me fut perqarje aty ku mundesh, me fol keq e zi per qeverine dhe institucionet e kosoves e me lavdu eulexin dhe t'huajt... me rrena e shpifje nga me te uletat.

Avalon
17.09.2010, 03:19:02
hej ndriti si ma s'pari na i rrofsh topat keshtu si shkollovan i k... qe ishe pe din ti me dysha e peseshe, ta pshurrsha shkollen qe ma ki ti ho-de..hahahaha.
Tash me ra ne nivel tendin nuk me ka hije sepse ua prishi vleren e notave te mia, : )))))). Kesaj radhe per ty, vlersimin do ua le tjerve ketu, gagagaga. Keshtu vlersoheshin nxenesat e dobet ne shkollime, madje pikerisht keshtu identifikoheshin si ti. : )))))).

pastaj tani e kuptova pse ti urren aq shume ameriken, deri tani pata menduar vetem pse amerika muajve te fundit ua prishi planet qarqeve shkavelle ne eulex, ta ndali edhe ty pak turrin, por jo, ti paske urrejtje te hershme si duket!
Ngelcanet si ti e kane te veshtire te kuptojne gje prej dialektike. Shume i varfer je pasha token, as oratori ske, e as sen hiq, vishkull total, jo, jo, me mire t`bie lkura e tupanit, eh qashtu. Kqyr tash SHBA te ndegjuan ty e vepruan sipas deshirave tua, gagagagaga. Pikerisht Amerikanet qendrojne prapa EULEX-i dhe ate ne sektoret me te ndieshem per identifikimin e krimit dhe korrupsionit. Tjeter gje eshte qe per momentin ju kane leshu ne konop te gjate. Ju, leje qe jeni naiv por edhe t`pashkolluar, prandaj ne t`shumten e rasteve naiviteti konsiderohet edhe si budallak. SHBA-te te shtine me e hanger pak karrote per me ta zavendsuar me vone me shkop, pe di ti: )))))). Sdi more pse po t`shkruaj (kur sta rroke), nashte se msojne edhe tjeret kapak si ti diēka. : )))))

edhe kot mundohesh me u palu pas albinit dhe vetvendosje! ngase ti ne baze te shkarravinave ketu nuk ploteson as kushtet minimale me kene perkrahes i tyre, po mendoj sa u perket qeshtjeve fundamentale. ti nuk je tjeter vetem se nje tallava njeri, nje shperndares i filozofise shkavelle ne forum, asgje tjeter.
Se kam une qellimin per pozicione as partiake e as politike. Qellimi im eshte ai qytetar: ta nderrojme sistemin e funksionimit te shtetit permes qytetarise. Po ku e di ti cka eshte qytetaria, po ku e di ti cka eshte teatri, opera, esnaflleku, guximi qytetar, pishpiriki i ngelcavt!? : ))) Filozofine e shkieve e ngjallet ju me decentralizim. Poashtu edhe veriun e Mitrovices. Kur doni me i be negociatat e radhes tinza? a? Kur? A e di ti pse po shkojne ne SHBA Presidenti dhe Kryeministri? Po ku di ti o ngelcan, a cka di ti, perveq se me u gervalle ketu ?

mire t'kishte thene njeri atje diku, pirdhu bashke me eulexin! a mos t'kane punesu kund ne repartin e propagandes? njeri pa kurrizor ishe, pa principe, pa ideal, pa vizion asgje vetem me bo pordhe e piskam, me ndez zjarr e me fut perqarje aty ku mundesh, me fol keq e zi per qeverine dhe institucionet e kosoves e me lavdu eulexin dhe t'huajt... me rrena e shpifje nga me te uletat.
: )))))))), jam ketu me t`ē`kumcu ty dhe tjeret si ti, si dhe per shpifjet qe i ben ketu. Pra, pe di ti pse, eh qashtu tash, hajt futja gjume.

Ndriti : )

Gabriel Garsia Markez, ne romanin Dashuria ne koherat e koleres, direkt apo indirekt eshte munduar ta definoje dashurine. Krejt cka eshte perpjekur te deshmoje Markezi, jane zero ne krahasim me definicionet e ju te dyve http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon12.gif.

Kjo eshte dashuri, rruhen topa, ckomcohen, komcohen pastaj e keshtu me radhe.


Pa keqkuptime, me sinqeritetin me te madh, ju lexoj me endje.

Pershendetje!

Burimi35
17.09.2010, 18:29:06
Albin Kurti mė i pėrkrahuri, veriu mė i ndjeshmi

Publikuar: Sot, mė 17 shtator 2010
http://www.koha.net/repository/images/kpj24.jpg

Prishtinė, 17 shtator – Derisa disponimi i shumicės sė kosovarėve ėshtė nė favor tė dialogut teknik me Serbinė, preferencat e popullatės nė raport me zhvillimet politike nė vend duket se po ndryshojnė nė favor tė Albin Kurtit dhe opsioneve mė “radikale” nė Kosovė.

Hulumtimi i opinionit publik i realizuar nga Klubi pėr Politikė tė Jashtme dhe “Forumi 2015” pėr bisedimet mes Kosovės dhe Serbisė, pėrveē identifikimit tė faktit se shumica e tė intervistuarve pėrkrah idenė e bisedimeve, identifikon edhe rritjen e ndjeshme tė masės qė i kundėrshton ato.

Po ashtu bazuar nė rezultatet e hulumtimit, njė pjesė e tė cilave nuk janė publikuar, e tė cilat i ka “Koha Ditore”, Albin Kurti del tė jetė lideri mė i preferuar tek shqiptarėt e Kosovės.

Kurti, me 27,1 % pėrkrahje, ėshtė larg mė i dashur se politikanėt e tjerė kosovarė, prej tė cilėve i dyti renditet presidenti Fatmir Sejdiu me 14,5 %, i treti kryeministri Hashim Thaēi me 13,3 %, i katėrti kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa, me 10,6 %, dhe i pesti lideri i AAK-sė, Ramush Haradinaj, me 10,2 %.

Tė tjerėt qė kanė marrė vota nga tė intervistuarit kanė pėrkrahje tejet tė ulėt dhe renditen kėshtu: Blerim Shala (5,2 %), Nexhat Daci (3,4 %), Behgjet Pacolli (3,2 %), Fatmir Limaj (2,5 %), dhe Jakup Krasniqi (1,4 %). Njė prej rezultateve tė hulumtimit po ashtu tregon rritjen e ndjeshmėrisė ndaj ēėshtjes sė veriut tė Kosovės.

Tė pyetur si do tė reagonin nėse ndahet veriu, shumica (52,5 %) kanė thėnė se do t’iu bashkėngjiteshin njė proteste tė qetė, ndėrsa 32,1 % kanė thėnė se do t’i bashkėngjiteshin ndonjė grupi tė armatosur me qėllim tė mbrojtjes sė veriut.

Shumica absolute e tė intervistuarve – 71,1 % – kanė thėnė se nėse vėrejnė qė reagimi i tyre nuk pėrfillet, do t’i radikalizonin veprimet.
Ēėshtja e veriut, sipas hulumtimit, del se ka ndikim tė madh edhe nė preferencat zgjedhore tė kosovarėve.

Tė pyetur si do tė ndikonte nė preferencat e tyre politike e zgjedhore njė rezultat i pafavorshėm nė lidhje me veriun nga bisedimet e mundshme, 34,8 % kanė thėnė se nuk do tė votonin fare, 30,5 % kanė thėnė se do tė pėrkrahnin subjektet qė kundėrshtojnė bisedimet, 20,9 % kanė thėnė se nuk do t’i votonin partitė pjesėmarrėse nė bisedime, ndėrsa vetėm 13 % kanė thėnė se zhvillimet nga bisedimet nuk do tė kenė ndikim nė preferencat e tyre politike e zgjedhore.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,22,34554

P.S.

Qyky 13%-i eshte bukur si baksuz : ))), "sa keq" qe institucionalistet mekatar nuk e gezojne kete perkrahje si Albini.
------------------------------------------------------------------------
Avalon breh, ani Markezi thojka? Po shuj mos t`niejn kush se ketu shkon ma zharavė se n`roman. Hiq ska nevoje me e thy ne maje faqen e librit : ))))

Ndriti

Keta ja paskan fute kote.
Edhe pse Opinioni esht kunder Bisedimeve keta ja paskan rras ndryshe.
Edhe kur esht te Lideret e preferuar ja paskan rras kote.

Burimi35
17.09.2010, 22:40:34
Qy qy, aj po ja fusin kot qeveritaret perdite e spo bahet nami e leje ma keta nihere.

Ndriti : )


Simbas teje me ja rras sosht gajle !!!
Jo ore Ndrit , Populli i Kosoves nuk esht per Bisedime me Serbin edhe Fatmir Sedia nuk ka me shume ithetar se Thaqi ose ose ose.
Nejse edhe ti po ja rras kote me disa shkrime qe po sjell ketu.
Nuk di pse sjell shkrime ketu,kur as vet nuk beson ne shkrime te tilla ?

mo
17.09.2010, 23:51:11
[QUOTE=Ndriti;679925]
Se kam une qellimin per pozicione as partiake e as politike. Qellimi im eshte ai qytetar: ta nderrojme sistemin e funksionimit te shtetit permes qytetarise. Po ku e di ti cka eshte qytetaria, po ku e di ti cka eshte teatri, opera, esnaflleku, guximi qytetar, pishpiriki i ngelcavt!? : ))) Filozofine e shkieve e ngjallet ju me decentralizim. Poashtu edhe veriun e Mitrovices. Kur doni me i be negociatat e radhes tinza? a? Kur? A e di ti pse po shkojne ne SHBA Presidenti dhe Kryeministri? Po ku di ti o ngelcan, a cka di ti, perveq se me u gervalle ketu ?


ju flet radio kfori ose radio eulexi permes ndritit, per te gjithe qytetare njejt, pirdhu ore shkerdhate!

normalisht se nuk ke ti as pozicion partiak as politik por qytetar ngase je tallava njeri, kombi yt eshte eulexi dhe pak muslimanizmi taliban, ani ti kishe teatri e opera oooo topat na i rrofsh ti hahahahahah teatri yt dhe opera jote more qyrrani i felliqt!

ti nuk je veqse perfaqesues i tadiqit dhe jeremiqit ketu ne df me mision te qarte; lavdata per eulexin e propagande e shpifje kunder qeverise se vendit, pirdhu!

shkollovan i madh ishe ti, krejt me peseshe!! tani po i kuptoj t'vjetrit tane, nga zemra e plaste thonin "nuk na duhet shkolla se na behen djemt shkije", tani po e kuptoj se kishin te drejte.

ani paraqitet ketu gjoja se ka zbulu ameriken me qytetarine etj..etj.. po kfori, unmik e tani eulexi perher k.... na e kane lodhe per qytetarine e k....!

pirdhu ore zedhenes i eulexit!

rrnofte shqiptaria, poshte tradhetaret... tifozat e eulexit!

mo
18.09.2010, 20:14:35
qy, qy ani more per hajr, lufte mediale hesapi! politika e spektakleve te eulexit po e forcon albin kurtin politikisht, te shohim tutje.

nje fakt nuk mund te anashkalohet kurrsesi, serbia ishte ajo e cila hashim thaqin cilesoj si kriminel, keto cilesime dhe shpifje me ndihmen e eulexit, albin kurtit, ndriti & co po gjejn mbeshtetje per dite e me shume prandaj logjikisht se nuk mund te anashkalohet fakti se keta jane zbatues te politikes serbe. albin kurti nen moton "mbrojtja eshte sulmi me i mire" ka deklaruar se presidenti dhe kryeministri duhet te jene pro-serbise!

nuk kane thene kot "mos ta qit zoti kojshin e keq se ta perzin shpin"!

mo
18.09.2010, 20:42:53
: ))))), qiftave tu nja 10 vite u kisha ligjeru per normat qe e bejne dhe mirembajne qytetarine. I coft je ti, i pashkolle dhe per me keq edhe ziliqar. Kam pershtypjen se shpesh here krymbesh i teri nga meria, por edhe nga frika e ballafaqimit te argumenteve, : ) xheloz po se po, gagagaga.

Ndriti : )


ndriti i terravt, rastesisht isha nje dite ne universitetin e kembrigjit dhe mu n'hymje, pe din ti tani ne korridor, ishte nje shenim per nje "qytetar aktiv" nga kosova, per notat maksimale te tij , per intelegjencen, diturine, shkollen e madhe e mbi te gjitha shkruante se ai kishte zbuluar "teorine e qytetarise aktive". gjithashtu shprehej keqardhje ngase per here te pare aty kishte arritur nje i ditur dhe koke aq gjeniale sa universiziteti nuk posedonte kapacitetet e nevojshme dhe ishin detyruar ta largojn..... fatkeqesia jone tani ne df!

n'odat shqiptare kame mesuar edhe nje gje t'thjesht; "mos ja kqyr fjalt po kqyrja punt" keshtuqe ligjero ti sa te duash veqse eshte e ditur se edhe prostitutat dijn te ligjerojn mbi moralin.

ta quash qeverine me te mire qe kishte kosova ndonjeher "bande kriminale" eshte treguesi me i mire kush qendron prapa ligjeratave mbi "qytetarine".

ani ty me t'xhelozu, q'fare narcisti?! nuk t'xhelozoj por t'urrej per idiotizmin politik e kombtar qe shperndan ketu, nje dallim thelbesor ky!

Lui
18.09.2010, 21:40:51
Ndriti - i terravt...


Prej se ke filluar ti tė predikosh pėr "politikė" dhe tė bėshė propagandė antiqeverisė, mbase - krejt nė emėr tė Lėvizjes "Vetvendosje !" mė beso qė ky veprim i yti ma ka zbehė dukshėm simpatinė ndaj lėvizjes nė fjelė... ndaq beso e ndaq mos beso...

E ti merre si tė duash ndaq si kompliment, apo si meritė...
edhepse nganjėherė ėshtė vėshtirė pėr dikend ta diferencon vet qėshtjen
se a e ka gabim apo dallash...
e qė nė rastin tėnd, vėrtetė kėto dy nocione janė tė pandashme... belivallha

bye bye

Burimi35
19.09.2010, 03:21:48
ndriti i terravt, rastesisht isha nje dite ne universitetin e kembrigjit dhe mu n'hymje, pe din ti tani ne korridor, ishte nje shenim per nje "qytetar aktiv" nga kosova, per notat maksimale te tij , per intelegjencen, diturine, shkollen e madhe e mbi te gjitha shkruante se ai kishte zbuluar "teorine e qytetarise aktive". gjithashtu shprehej keqardhje ngase per here te pare aty kishte arritur nje i ditur dhe koke aq gjeniale sa universiziteti nuk posedonte kapacitetet e nevojshme dhe ishin detyruar ta largojn..... fatkeqesia jone tani ne df!
: ))))) Ti dhe Univerziteti keni bjeshke ndermjet, tjerat i ke utopi, kishe deshiruar e di. : ))))

n'odat shqiptare kame mesuar edhe nje gje t'thjesht; "mos ja kqyr fjalt po kqyrja punt" keshtuqe ligjero ti sa te duash veqse eshte e ditur se edhe prostitutat dijn te ligjerojn mbi moralin.
Leji more odat se nuk ke ti as qehre e as byqym odash, po shuj mos t`nijn kush e mos u ē`prrallo ketu.

ta quash qeverine me te mire qe kishte kosova ndonjeher "bande kriminale" eshte treguesi me i mire kush qendron prapa ligjeratave mbi "qytetarine".
Pse a deshte me i knu lavd a, me gjithe keto budallaki e gjithe keto leshime qe po i ben more shul. Une kam kritere dhe ato nuk i lakoj as per miliarda o dud. Qe t`kane ble ty eshte problem tjeter.

ani ty me t'xhelozu, q'fare narcisti?! nuk t'xhelozoj por t'urrej per idiotizmin politik e kombtar qe shperndan ketu, nje dallim thelbesor ky!
Nuk eshte mire me xhelozu, Kryeministrit nuk ia kalon askush sa i perket narcizmit si semundje e rende dhe e pasherueshme. Me vie mire qe me urren. A e din pse? Sepse kjo me gjase do ndikoj qe ti te permisohesh, te behesh djale i mire dhe te mesosh me shume se sa ne fakt qe mendon se din. Veē drite po shperndaj ketu, ne kete terr informativ me shpifje dhe shantazh te papare.

Ndriti : )

P.S.

Heren tjeter, ti "kembrigji i rastit" nuk shkruhet narcisti por narcis.

Ndrit,
Terr i madhe informativ esht ne Kosove !
Veq Radio KFORI edhe ti e shpetuat Kosoven.
Oh shko kerko naj pune e mos e humbe kohen kot.

Burimi35
19.09.2010, 03:55:06
[QUOTE=Ndriti;680957]Ska pune more, kemi met rrugve. Krejt i ka zane PDK-ja. Ku me gjete pune, menihere po t`vesin kah ja man? Po cfare pune gjan haj haj, 46 % jane pa pune e un po i kaj qita se jo veten.

Kqyr cka po thot qetu mos e paqe lexu.

Ndrit,

Oh ,skam kohe me lexue as nuk me shkoj mendja me e lexue ,veq e fishina.
Po gjija nje pune vetit.
Dijen tende shendrro ne pune e mos prit me te then dikush hajde puno.
Ska lidhje kush vjen ne pushtet, siq duket ti po mbeske pa pune edhe shume kohe.
Naten e mir se shkova me ja rras gjumit.

bluai
21.10.2010, 23:54:36
Zotri forumist te nderuar ne ket Kosoven martire ma plot maliverzime prapaskena dhe ljora Konsipirative te vendorve te prir nga nderkombetaret po menoni se me nje Kushtetut Ahtisariane dhe rezolutes 1244 mundet najsen me ndru levizja tash me e shenderuar ne parti dhe e regjistruar ne KQZ "vetvendosja "mendoni se kjo levizje do muj te ndroj naj sen .Po me shtini me kesh me za Hahaha ha .Apo gafeve politike do te hy edhe kjo levizje dhe kur te hy ne institucioone me perqinjen e vet nese e kalon pragun zgjedhor menoni se najkush do i afroj atyre koalicon .Prap me plas tue kesh e si di po nje sen e di se vet emri i tyre qe s'kam kunder asaj largoje zot emri i tyre eshte ok dhe un jam per vetevndosje te popul;li per rreferendum etj Nderkobetaret se dojn me nie per ate emer .Jan alergjik besa edhe disa pushtetutar ktu ne Kosove disa te ashtuquajturit Lider jan alergjik ndaj ksaj fjale "vetevendosje "po shum mir me vetvendos per vete po qysh do e arin ket kjo far levizje e cila sipas menes sime do jen kaperdisisi e fjaleve te veta dhe do e ndrojn diskursin e din edhe ata vet ska qendrime fikse politike ,qendrimet fikse qojn ne disfatizem siq do i ndodh kasj levizje ata do psojn disfat ne elektorat jo se se do i votoj populli por se zgjedhjet do jen te manipualuara dhe kan me vjedh vota ma shum se herave te kaluara po ku do jesin kta te "vetevendosjes 'Te zem se e kalon pragun zgjedhor si te ulen ne tavolin nese hyn ne koalicion ata duhet me ndru qendriomet e tyre e te pershetsin koalicionit ,ose nese fitojn te zem me 45% te votave qka mujn me ndrua asgje smujn me ndru sepse ktu vjen ne shprehje Kushtetuta Pakoja e Ahtisarit te cilen ata duhet dhe skan qare pa e zbatu ,ne te cilen thiren me te madhe institucionet pra kur te hysh ne institucione ateher je institucionalist dhe nese vepron kunder kushtetutes ne menyr institucionale ose jo institucionale ( nje slogan i satrapit te ballkanit S.Milosheviq ) qfar koincidence qfar ironie a .Hahaha vala spo muj me u nal pa kesh se jeni aq naiv dhe i besoni prallave te cilat smujn me u realizua ne asnje form dhe ktu krejt ne fund them se "vetevendosja "do shendrohet ne "vetefundosje".Dhe do pesojn nje fiasko politike ne sqenen nderkombetare por edhe vendore .
me nderime
bluai

bluai
22.10.2010, 11:41:28
Zotri i nderuar Diving dhe te nderuar forumist un sjam pesimist tregoi realitetin e hidhur te kasj Kosove te martirizuar dhe te ver ne pazaret (planet globale te interesave ) Zotri kemi nje realitet ne Kosove e cila ka shpallur ne menyr institucionale nje pavarsi te bazuar me Rezoluten 1244 .pakon e ahtisarit .Kjo far Kushtetute eshte implementu me qellim te decentralizimit te Kosoves (ndarjes se saj ne zona te shkieve dhe shqiptareve ku Mitrovica ka me u nda ne Dy Komuna )ky projekt ka nis te implementohet dhe eshte implementu ne Kosoven dhe ka nis decentralizimi dhe jan formu shum Komuna kryesisht te banuara me shkie .tash eshte poentra aty se Levizja "vetvendosje "tash si parti e cila me te drejt dhe qdo her ka qen kunder ktij projekti i cili ka qellim dhe ate po e implementojn institucionet tona te nje parcilizimi .Pra kjo levizje ka pas te drejt se kjo Pako e Ahtisarit ka qen e Kobeshme per Kosoven dhe si levizje ne fillim populliste e me pastaj levizje e cila ka ver ne pah shum defekte te ktyreprojekteve te cilat kosoves jo se e demtojn por se kan te vetmein qellim te shtyn proceset e planeve segregacioneve (ndarjeve ) dhe parcelizimit te saj ) tash eshte pytja se nje levizje e cila deri dje ka ven ne pah te metat e shumta te ktij procesi i cili Kosoven e ndan dhe e copton dhe ne menyr institucionale dhe nderkombetare jan ne procesin e njohjeve si e till pra nen Rezoluteten 1244 ku si perfaqesim i Kosoves e ka mandatin UNMIK-u pra kur te gjith faktoret relevant nderkobetare po na njohin si te till dhe kur ne sqenen e mbrenshme mbreton nje anarkocisem nje narcizem i lojit te bashkepunimeve per Karike dhe pushtet ateher nuk e di se si kjo levizje do arij qellimet qe i proklamon me te madhe .Ne nje sistem prular dhe shum partiak ku sipas sistemeve zhgjedhore dh kalkulimeve te pershtashmerive karshi projekteve globale degjushmeria percakton voten .Pra ku do jet kjo levizje si do arij te implementoj apo te bej ndryshime sa do pak solide te ktyre te gjitha aspekteve polkitike por edhe ekonomike .Trendet e rrjedhave qe kan pru projekte te ineteresave te ndryshem global dhe individual nderkombetare kan shty Kosove ne nje proces decentralizimi ,Privatizimin e aseteve qendrore publike dhe gjanave qe eshte ka ndodhin dhe do ndhin deshen e se deshen dikush ktu as levizja "vetvendosje 'nese shet pak a shum serioze e kuptojn ket trend dhe mundohen te ndrojn ket kurs jo te favoreshme per te gjith Kosoven .Zonja dhe zotrinj z,zotri Diving jo se nuk e deshiroj nje Kosovev te hapur ose te bashkuar me nje bashkim kombetare .Por se mundesit e ndrimeve te politkave globaliste te nje qetesie te brisht ne Ballkan dhe rejon nuk lejojn dhe smundet askush pra as levizja "vetvendosje "te ndroj gjenjen e stauseve dhe gjenjen e projekteve te cilat po implementohen ne Kosove .Te gjitha pikat por edhe sistemi zgjedhor ka ver ne dyshim Kushtetushmerin ket Kushtetut te cilen e kam kontestua edhe un shum her por edhe levizja "vetevendosje '' ka potencu se nje kushtetut e till e len shum te varur Kosoven karshi qefeve te Serbis dhe mekanzmave nderkombetar te implimentimt te marveshjeve tas me te aritura ne sqenen nderkombetare .sa mundet te ndroj kto fakte nje levizje e cila frymon ne frymen e njeta identike si qdo banor normal ne Kosove i cili me plot vedie pra populli per hir te njohjeve te substancave te njohjeve o ka rri ne gjum dhe spo shpreh paknaqesin duke mos dal ne vota apo duke dalur e te i prish fletvotimin pra duke e anulu vet fletvotimin dhe keshtu te denoj ne nje form njerzit .Por athua eshte kjo menyr e perkryer e bojkoteve apo sado pak te mundohen te ndrojn naj sen ne ket proces pra un jam qe te ndrohen gjanat dhe e perkrahi mendimet e "vetvendosjes" por jo edhe menyrat e tyre .Pra te gjitha gjnat mos te i analizoj e te bej ne pah shum diskurse qe do i ndodhin ksaj lavizje por edhe mehanicionet vendore ppor edhe nderkombetare nuk jan ne favorin e ksaj levizje .Pra dispnimi i ndrkombetareve eshte se ne Kosoves na ka ver tash shkopin mbi krye dhe po na grahin me zor deshem e se deshem .Ndersa shkavlleve gjakatarve te balkanit jau kan dhen karoten dhe po i mbullojn me qokollata diplomatike dhe ofrime investimesh globale te cilat ne sferen e ekonomis glogale i afrohen shkinis (Serbis ) dhe e pergdhelin e lusin me thjshte te hyn ne NATO ne BE dhe si zhvillim globale dhe planet ekonomike globale dhe Konspiracioneve te ndersdjelta te ndikimeve nga sqena nderkobetare sjan aspak te favorshme dhe se po te hysh me fell e te shiqosh edhe sqenen vendore Kosovare do shohish se ktu mbretron kauza e Inateve dhe asesi kauza shterore e populli mbetet pre e mahanicioneve populliste te frazave boshe te nje Kosove multnietnike ne tranzicon e mbikqyrur dhe nen protektorat tash te BE ,10 vite kemi pas protektorat te KB tash jan perzi kem Protektorat te KB por edhe protektorat te BE .Me nje sistem zgjedhor parlamentar dhe me nje kushtetut e cila se difinon as sovranin as integritetin teritorial te Kosoves .Pra zotri jan shum gjana qe levizja vetvendosje i ka cek dhe i ka theksu me te drejt por sa mujn te jen faktor te ndryshieme ne nje sistem tejet Koruptiv dhe te degjueshmit (sahanlepirsat qe kan vjedhur bashk me ndrekombetare prap do i fitojn zgjedhjet ) pra zotri me keqardhje e them por ne nje sistem te till tejet koruptiv dhe mafioz pra nje sistem ku vota e qytetarit vidhet ne pik dite manipulohet me voten e qytetarit duke ba vjedhje ather zotsia e maliverzimeve te ktyre vjedhje te votes se popullit pra kush eshte me i zoti me i koruptuari ne ket mes dihet PDK dhe LDK por as mangu se len AAK pra kto parti do jen ne top listen e kushtimisht te votave te fituara (te vjedhura ) e partit tjera do i len mbetjet sipas qefeve te nderkombetareve dhe hienat sajhan lepiresat edhe njeher do marin pushtetin dhe do krekosin per zbatimin e demokracis (vjedhjes) ne Kosove.
me nderime
bluai

Burimi35
22.10.2010, 12:11:21
Zotri i nderuar Diving dhe te nderuar forumist un sjam pesimist tregoi realitetin e hidhur te kasj Kosove te martirizuar dhe te ver ne pazaret (planet globale te interesave ) Zotri kemi nje realitet ne Kosove e cila ka shpallur ne menyr institucionale nje pavarsi te bazuar me Rezoluten 1244 .pakon e ahtisarit .Kjo far Kushtetute eshte implementu me qellim te decentralizimit te Kosoves (ndarjes se saj ne zona te shkieve dhe shqiptareve ku Mitrovica ka me u nda ne Dy Komuna )ky projekt ka nis te implementohet dhe eshte implementu ne Kosoven dhe ka nis decentralizimi dhe jan formu shum Komuna kryesisht te banuara me shkie .tash eshte poentra aty se Levizja "vetvendosje "tash si parti e cila me te drejt dhe qdo her ka qen kunder ktij projekti i cili ka qellim dhe ate po e implementojn institucionet tona te nje parcilizimi .Pra kjo levizje ka pas te drejt se kjo Pako e Ahtisarit ka qen e Kobeshme per Kosoven dhe si levizje ne fillim populliste e me pastaj levizje e cila ka ver ne pah shum defekte te ktyreprojekteve te cilat kosoves jo se e demtojn por se kan te vetmein qellim te shtyn proceset e planeve segregacioneve (ndarjeve ) dhe parcelizimit te saj ) tash eshte pytja se nje levizje e cila deri dje ka ven ne pah te metat e shumta te ktij procesi i cili Kosoven e ndan dhe e copton dhe ne menyr institucionale dhe nderkombetare jan ne procesin e njohjeve si e till pra nen Rezoluteten 1244 ku si perfaqesim i Kosoves e ka mandatin UNMIK-u pra kur te gjith faktoret relevant nderkobetare po na njohin si te till dhe kur ne sqenen e mbrenshme mbreton nje anarkocisem nje narcizem i lojit te bashkepunimeve per Karike dhe pushtet ateher nuk e di se si kjo levizje do arij qellimet qe i proklamon me te madhe .Ne nje sistem prular dhe shum partiak ku sipas sistemeve zhgjedhore dh kalkulimeve te pershtashmerive karshi projekteve globale degjushmeria percakton voten .Pra ku do jet kjo levizje si do arij te implementoj apo te bej ndryshime sa do pak solide te ktyre te gjitha aspekteve polkitike por edhe ekonomike .Trendet e rrjedhave qe kan pru projekte te ineteresave te ndryshem global dhe individual nderkombetare kan shty Kosove ne nje proces decentralizimi ,Privatizimin e aseteve qendrore publike dhe gjanave qe eshte ka ndodhin dhe do ndhin deshen e se deshen dikush ktu as levizja "vetvendosje 'nese shet pak a shum serioze e kuptojn ket trend dhe mundohen te ndrojn ket kurs jo te favoreshme per te gjith Kosoven .Zonja dhe zotrinj z,zotri Diving jo se nuk e deshiroj nje Kosovev te hapur ose te bashkuar me nje bashkim kombetare .Por se mundesit e ndrimeve te politkave globaliste te nje qetesie te brisht ne Ballkan dhe rejon nuk lejojn dhe smundet askush pra as levizja "vetvendosje "te ndroj gjenjen e stauseve dhe gjenjen e projekteve te cilat po implementohen ne Kosove .Te gjitha pikat por edhe sistemi zgjedhor ka ver ne dyshim Kushtetushmerin ket Kushtetut te cilen e kam kontestua edhe un shum her por edhe levizja "vetevendosje '' ka potencu se nje kushtetut e till e len shum te varur Kosoven karshi qefeve te Serbis dhe mekanzmave nderkombetar te implimentimt te marveshjeve tas me te aritura ne sqenen nderkombetare .sa mundet te ndroj kto fakte nje levizje e cila frymon ne frymen e njeta identike si qdo banor normal ne Kosove i cili me plot vedie pra populli per hir te njohjeve te substancave te njohjeve o ka rri ne gjum dhe spo shpreh paknaqesin duke mos dal ne vota apo duke dalur e te i prish fletvotimin pra duke e anulu vet fletvotimin dhe keshtu te denoj ne nje form njerzit .Por athua eshte kjo menyr e perkryer e bojkoteve apo sado pak te mundohen te ndrojn naj sen ne ket proces pra un jam qe te ndrohen gjanat dhe e perkrahi mendimet e "vetvendosjes" por jo edhe menyrat e tyre .Pra te gjitha gjnat mos te i analizoj e te bej ne pah shum diskurse qe do i ndodhin ksaj lavizje por edhe mehanicionet vendore ppor edhe nderkombetare nuk jan ne favorin e ksaj levizje .Pra dispnimi i ndrkombetareve eshte se ne Kosoves na ka ver tash shkopin mbi krye dhe po na grahin me zor deshem e se deshem .Ndersa shkavlleve gjakatarve te balkanit jau kan dhen karoten dhe po i mbullojn me qokollata diplomatike dhe ofrime investimesh globale te cilat ne sferen e ekonomis glogale i afrohen shkinis (Serbis ) dhe e pergdhelin e lusin me thjshte te hyn ne NATO ne BE dhe si zhvillim globale dhe planet ekonomike globale dhe Konspiracioneve te ndersdjelta te ndikimeve nga sqena nderkobetare sjan aspak te favorshme dhe se po te hysh me fell e te shiqosh edhe sqenen vendore Kosovare do shohish se ktu mbretron kauza e Inateve dhe asesi kauza shterore e populli mbetet pre e mahanicioneve populliste te frazave boshe te nje Kosove multnietnike ne tranzicon e mbikqyrur dhe nen protektorat tash te BE ,10 vite kemi pas protektorat te KB tash jan perzi kem Protektorat te KB por edhe protektorat te BE .Me nje sistem zgjedhor parlamentar dhe me nje kushtetut e cila se difinon as sovranin as integritetin teritorial te Kosoves .Pra zotri jan shum gjana qe levizja vetvendosje i ka cek dhe i ka theksu me te drejt por sa mujn te jen faktor te ndryshieme ne nje sistem tejet Koruptiv dhe te degjueshmit (sahanlepirsat qe kan vjedhur bashk me ndrekombetare prap do i fitojn zgjedhjet ) pra zotri me keqardhje e them por ne nje sistem te till tejet koruptiv dhe mafioz pra nje sistem ku vota e qytetarit vidhet ne pik dite manipulohet me voten e qytetarit duke ba vjedhje ather zotsia e maliverzimeve te ktyre vjedhje te votes se popullit pra kush eshte me i zoti me i koruptuari ne ket mes dihet PDK dhe LDK por as mangu se len AAK pra kto parti do jen ne top listen e kushtimisht te votave te fituara (te vjedhura ) e partit tjera do i len mbetjet sipas qefeve te nderkombetareve dhe hienat sajhan lepiresat edhe njeher do marin pushtetin dhe do krekosin per zbatimin e demokracis (vjedhjes) ne Kosove.
me nderime
bluai

bluai,
Se pari Vetvendosjen sdo ta voton kushe !!!
Por edhe ne qofte se ndodhe, do te votohet nga nje pakic dhe njeta do tja zen vendin LDD -es ,sepse ket radhe e nejta do ti bej shoqeri Ores se Surroit.
Disa vende ne Parlament qe do te munde te humbe LDD dhe AAK per shkak te mungeses se Ramushit do te munde te i fitoj Vetvendosja,"mehr ist nicht drin"...
Vetvendosja seriozisht nuk merret si force politke as nga faktori i mbrendeshem as i jashtem.

bluai
22.10.2010, 16:31:55
Sinqerisht zotrinj un jam qe zotrit nga partia tash me e re e saporegjistruar te fitoj me shum se 51% te votave .Qe te ndodh kjo ather duhet te lejohet qe gjat procesit te numrimit te behen gjirime publike dhe gjat procesit te prodhimit apo shtypjes se fletvotimeve duhet ditur sa fletvotime jan ne qarkullim sa kan te drejt vote dhe te kekohet lista e njerzeve qe kan me dal me votu.respektivisht kutiat e votimeve jan me bolluk dhe se ne fund gjat procesit te votimit dhe numrimit behen mehanicione e ai mehanicioin behen me se shumti neper vende rurale pra neper fshatra .Por asgje mangu spo e lejn as qytetet ku behen maliverzimet dhe partit qe delegojn dhe angazhojn njerzit ne procesin e votimit duhet te dihet kush dhe sa do jen te deleguar kush do jet bartes i mbikqyrjeve .Pra sipas mendimit tim qdo parti duhet te kerkoj nje prani te policis por edhe te faktorve tjer qe do paksonin manipulimet me fletvotime dhe vulat e fletave te votimit ato duhet te meren menjeher masi te kryhen vota e fundit ne kuti te numrohen se pari sa kan dal pastaj te meren librat e votueseve ,masanej me prezencen e faktorve tjere te deleguar neper vendevotime te hapen kutiat dhe te filoj njehja e votave .Pra me se pari duhet te dorzohen materialet e ndieshme fletvotimet e mbetura ,vulat dhe materiali i librave .Pra do te dihej sa fletvotime jan shtyp sa jan shfrytezu dhe sa kan mbetur duke krahasuar me libra evidencen dhe duet te shiqohet qe librat mos te jen dyfishe pra te jen te vulosura nga personat e caktuar e kta persona duhet te jen nga shoqria civile e cila ska lidhje me partit pra nga vet populli .Pra sipas meje te hapet nje konkurs i posaqem per mbikqyrsit e ktyre njerzve dhe perzgjedhjen do ta bente vetem nje komison i cili do perfshinte te gjith spektrin politik dhe personat e perzgjedhur duhet te jen apolitik dhe vota e tyre duhet te behet nje dit para se te jen zgjedhjet nje dit perpara kisha leju me votu njerzit qe skan aftesi pra per persona te paaft ose te shkohet ne nje dit paralel qe personat qe skan mundesi te votojn per shkak te naj shkaku te mundesohet qe paraprakisht te votojn drejteperdrejt dhe ne menyr deklarative ne kutia te posaqme te cilat do dedikoheshin e do verifikoheshin mos i njejti person ka votu edhe tjeter kund pra nese nxinet naj person i naj partie qe ben keqperdorimin e votave ateher partia e cila ka delegua ate person duhet te denohet me heqjen e votave dhe ate ja kisha hek 100 vota mangu per qdo keqepedorim nese e njeta parti ka pas me shum se tre keqperdorues ne qdo komun ather te njejten duhet largu nga procesi i numrimit por edhe nga procesi i zgjedhjeve .Pra nje propozim konkret se si menoj te ndodhin votimi .Ndersa Levizjes "vedvendosje'' tash si parti i uroj sukses.
me nderime
bluai

Burimi35
22.10.2010, 18:51:32
Sinqerisht zotrinj un jam qe zotrit nga partia tash me e re e saporegjistruar te fitoj me shum se 51% te votave .Qe te ndodh kjo ather duhet te lejohet qe gjat procesit te numrimit te behen gjirime publike dhe gjat procesit te prodhimit apo shtypjes se fletvotimeve duhet ditur sa fletvotime jan ne qarkullim sa kan te drejt vote dhe te kekohet lista e njerzeve qe kan me dal me votu.respektivisht kutiat e votimeve jan me bolluk dhe se ne fund gjat procesit te votimit dhe numrimit behen mehanicione e ai mehanicioin behen me se shumti neper vende rurale pra neper fshatra .Por asgje mangu spo e lejn as qytetet ku behen maliverzimet dhe partit qe delegojn dhe angazhojn njerzit ne procesin e votimit duhet te dihet kush dhe sa do jen te deleguar kush do jet bartes i mbikqyrjeve .Pra sipas mendimit tim qdo parti duhet te kerkoj nje prani te policis por edhe te faktorve tjer qe do paksonin manipulimet me fletvotime dhe vulat e fletave te votimit ato duhet te meren menjeher masi te kryhen vota e fundit ne kuti te numrohen se pari sa kan dal pastaj te meren librat e votueseve ,masanej me prezencen e faktorve tjere te deleguar neper vendevotime te hapen kutiat dhe te filoj njehja e votave .Pra me se pari duhet te dorzohen materialet e ndieshme fletvotimet e mbetura ,vulat dhe materiali i librave .Pra do te dihej sa fletvotime jan shtyp sa jan shfrytezu dhe sa kan mbetur duke krahasuar me libra evidencen dhe duet te shiqohet qe librat mos te jen dyfishe pra te jen te vulosura nga personat e caktuar e kta persona duhet te jen nga shoqria civile e cila ska lidhje me partit pra nga vet populli .Pra sipas meje te hapet nje konkurs i posaqem per mbikqyrsit e ktyre njerzve dhe perzgjedhjen do ta bente vetem nje komison i cili do perfshinte te gjith spektrin politik dhe personat e perzgjedhur duhet te jen apolitik dhe vota e tyre duhet te behet nje dit para se te jen zgjedhjet nje dit perpara kisha leju me votu njerzit qe skan aftesi pra per persona te paaft ose te shkohet ne nje dit paralel qe personat qe skan mundesi te votojn per shkak te naj shkaku te mundesohet qe paraprakisht te votojn drejteperdrejt dhe ne menyr deklarative ne kutia te posaqme te cilat do dedikoheshin e do verifikoheshin mos i njejti person ka votu edhe tjeter kund pra nese nxinet naj person i naj partie qe ben keqperdorimin e votave ateher partia e cila ka delegua ate person duhet te denohet me heqjen e votave dhe ate ja kisha hek 100 vota mangu per qdo keqepedorim nese e njeta parti ka pas me shum se tre keqperdorues ne qdo komun ather te njejten duhet largu nga procesi i numrimit por edhe nga procesi i zgjedhjeve .Pra nje propozim konkret se si menoj te ndodhin votimi .Ndersa Levizjes "vedvendosje'' tash si parti i uroj sukses.
me nderime
bluai

Mbas ikjes se LDK-es nga Qeveria, tash them gjithqka esht e mundur.
Si do qe te jet mendoj se ne Kosove munde te organizohen zgjedhje- fer.
Sepse PDK esht ne pushtet.
Mendoj se mbi 5 % te votave vetvendosja nuk munde te arrije te i fitoj.

gentelmeni
22.10.2010, 20:21:47
vetvendosja do te fitoje bindshem bile.

shikoni kete sondazh dhe do te bindeni.

http://www.kosovapress.com/
hyni te anketa dhe tani aty se kush do te fitoje zgjedhjet

une kurre nuk kamvotuar por kesaj radhe do te iaqeskokrrat vetvendosjes.

Nositi
22.10.2010, 23:29:11
Kush mendoni se do t`i fitojė zgjedhjet parlamentare?

Vetėvendosje (1386 Vota, 34 %) :)

FER-i (1249 Vota, 30 %)

PDK (725 Vota, 18 %)

LDK (373 Vota, 9 %)

AAK (154 Vota, 4 %)

LDD (93 Vota, 2 %)

AKR (76 Vota, 2 %)

Njė parti tjetėr (66 Vota, 2 %)

http://www.youtube.com/watch?v=NMKzHOYKc00

kryeplaku
23.10.2010, 09:10:26
Kush mendoni se do t`i fitojė zgjedhjet parlamentare?

Vetėvendosje (1386 Vota, 34 %) :)

FER-i (1249 Vota, 30 %)

PDK (725 Vota, 18 %)

LDK (373 Vota, 9 %)

AAK (154 Vota, 4 %)

LDD (93 Vota, 2 %)

AKR (76 Vota, 2 %)

Njė parti tjetėr (66 Vota, 2 %)

http://www.youtube.com/watch?v=NMKzHOYKc00

I nderuari Nositi, me gjithe respektin por si ka mundesi te kete kredibilitet ky sondazh ,megjithese nuk e kam idene si eshte sajua, pra si mund te kete kredibilitet kur FER-in(frymen e re )te Ilir Dedajt e nxjerre 30 %.Une te theme te drejten nuk e dinja as dothenjen e FER-it , klikova ne Vikpidia dhe lexova:


--------------
Prishtinė, 14 tetor - Pas aplikimit pėr regjistrim si parti politike nė KQZ, Fryma e Re ka filluar me prezantimin e emrave qė e pėrbėjnė ekipin e saj. Tė enjten nėpėrmjet njė komunikate pėr media FeR-i ka prezantuar pesė pėrfaqėsues tė saj: Qėndrim R. Gashi, doktor matematike, Puhie Demaku, magjistre shkencash, Visar Azemi, magjistėr shkencash, Jehona Gjurgjeala, magjistre shkencash, dhe Ilir Hoxha, mjek dhe magjistėr shkencash.
Gjatė javėve nė vijim Fryma e Re do tė vazhdojė tė prezantojė edhe emrat e tjerė tė ekipit tė saj.
--------------


Pra nje parti e formuar nga dy anonimusa te politikes te cilet kane prezentuar para dhjete dite 5 emrat e pare te anetareve te saje fiton 30 % !! Jo Ilir Deda por edhe ndonje pegajmer nga qielli te kishte zbrite ne toke nuk mund te merrte 30 % ende pa program vetem pse ka prezentua pese anetare te cilet nuk i njehe as 2 % e Kosoves.
Kjo e bene te pabesueshem edhe rezultatin ne teresi,pra edhe Albinin i cili vertet ka angazhime dhe njohuri dhe e kam konsiderua si nje shprese qe mund te sjelle nje alternative e cila do te ishte jo vetem freski por edhe konkurence e vertete qe mund te tuboje njerze te ndershem dhe te afte me integritete moral e politik te pacenuar qe do te mund te fitonte besimin e popullit.Por nuk e kam te kjarte pse Albini ngeci ne kete aspekt,ndoshta kjo dreq politike dhe lakmia per pushtet nxite ambicje te tepruar dhe i prishe njerzit te cilet ne perpjekje per te ruajtuar poziten e te parit i bene qe me egoizem te anashkalojne personalitetet te formuara dhe kredibile qe vertete kane autoritet dhe respekt ne popull.Se paku Albini u vonua apo nuk u lejua nga ata qe e rrethojne ta beje kete gje dhe me keta qe ka rreth veti dhe ata me te cilet po shihen neper keto udheheqesite e ketyre keshillave neper komuna duhet te jete i kenaqur neqoftese kalon pragun elektoral.Sa per FER-in nuk besoj se
do te kaloje 2% -shin.
Jo more burre se po te ishte te fitohen aq lehte 30 % te elektoratit atehere per dite do te formoheshin nga 10-15 FER-a apo jo ,do te behej si kjo puna e rreperave te Kosoves.
Ty te kerkoj falje se me siguri nuk ke asnje lidhje me kete ankete , po e shfrytezoj rastin te pershendes me respekt.

Burimi35
23.10.2010, 10:09:16
I nderuari Nositi, me gjithe respektin por si ka mundesi te kete kredibilitet ky sondazh ,megjithese nuk e kam idene si eshte sajua, pra si mund te kete kredibilitet kur FER-in(frymen e re )te Ilir Dedajt e nxjerre 30 %.Une te theme te drejten nuk e dinja as dothenjen e FER-it , klikova ne Vikpidia dhe lexova:


--------------
Prishtinė, 14 tetor - Pas aplikimit pėr regjistrim si parti politike nė KQZ, Fryma e Re ka filluar me prezantimin e emrave qė e pėrbėjnė ekipin e saj. Tė enjten nėpėrmjet njė komunikate pėr media FeR-i ka prezantuar pesė pėrfaqėsues tė saj: Qėndrim R. Gashi, doktor matematike, Puhie Demaku, magjistre shkencash, Visar Azemi, magjistėr shkencash, Jehona Gjurgjeala, magjistre shkencash, dhe Ilir Hoxha, mjek dhe magjistėr shkencash.
Gjatė javėve nė vijim Fryma e Re do tė vazhdojė tė prezantojė edhe emrat e tjerė tė ekipit tė saj.
--------------


Pra nje parti e formuar nga dy anonimusa te politikes te cilet kane prezentuar para dhjete dite 5 emrat e pare te anetareve te saje fiton 30 % !! Jo Ilir Deda por edhe ndonje pegajmer nga qielli te kishte zbrite ne toke nuk mund te merrte 30 % ende pa program vetem pse ka prezentua pese anetare te cilet nuk i njehe as 2 % e Kosoves.
Kjo e bene te pabesueshem edhe rezultatin ne teresi,pra edhe Albinin i cili vertet ka angazhime dhe njohuri dhe e kam konsiderua si nje shprese qe mund te sjelle nje alternative e cila do te ishte jo vetem freski por edhe konkurence e vertete qe mund te tuboje njerze te ndershem dhe te afte me integritete moral e politik te pacenuar qe do te mund te fitonte besimin e popullit.Por nuk e kam te kjarte pse Albini ngeci ne kete aspekt,ndoshta kjo dreq politike dhe lakmia per pushtet nxite ambicje te tepruar dhe i prishe njerzit te cilet ne perpjekje per te ruajtuar poziten e te parit i bene qe me egoizem te anashkalojne personalitetet te formuara dhe kredibile qe vertete kane autoritet dhe respekt ne popull.Se paku Albini u vonua apo nuk u lejua nga ata qe e rrethojne ta beje kete gje dhe me keta qe ka rreth veti dhe ata me te cilet po shihen neper keto udheheqesite e ketyre keshillave neper komuna duhet te jete i kenaqur neqoftese kalon pragun elektoral.Sa per FER-in nuk besoj se
do te kaloje 2% -shin.
Jo more burre se po te ishte te fitohen aq lehte 30 % te elektoratit atehere per dite do te formoheshin nga 10-15 FER-a apo jo ,do te behej si kjo puna e rreperave te Kosoves.
Ty te kerkoj falje se me siguri nuk ke asnje lidhje me kete ankete , po e shfrytezoj rastin te pershendes me respekt.

Feri jo se jo por edhe Vetvendosja e ka veshtir te futet ne Parlament.
Veshtro: e ka mjafte veshtir LPK te futet ne Parlament e pse do ta ket let Vetvendosja ?!
Njerzit kan shkuar ne Protesta por ne funde votojn PDK-en ose ndonje Parti tjeter pasi te nejtit kan qen Antar te Partive tjera.

Z@F
23.10.2010, 14:39:07
***


Se pari Vetvendosjen sdo ta voton kushe !!!

Kush nuk e voton Vetėvendosje!-n do ta votojė vetfundosjen.
Problemi kryesor nė mesin tonė ėshtė mendėsia (mentaliteti) „Pėr inati t’vjehrrės tė (v)dektė djali“. Pra, inati ndaj vjehrrės ta merr edhe burrin/bashkėshortin…sepse djali i vjehrrės ėshtė burri i saj (inatēores).
Nė kėtė mėnyrė, katastrofa edhe mė e madhe nė kėtė mendėsi, qėndron pikėrisht te intelektualėt apo, thėnė mė mirė, ata qė e vetėquajnė veten intelektual (s’di si mund tė quhet dikush intelektual kur nuk din as tė mendojė?!)
Sepse, nė kėtė mėnyrė, do tė vazhdojmė me tė njėjtėn, nga ē’gjė s’pritet asgjė nė tė ardhmen, edhe nė rast se organizohen zgjedhje pėr ēdo fundjavė.
Fjalėn e kam pėr mendėsinė e pėrmendur mė lart. Sepse, me thėnien e tij „Vetėvendosje!-n nuk do ta votojė (as)kush“, lė tė kuptohet se fjala ėshtė pėr shpėtimin e Vetėvendosjes apo Albin Kurtit, se duhet dalė nė zgjedhje nė bazė tė simpatisė apo tė antipatisė, pėr ta ngritur apo „zbritur“ ndokė nė pushtet/nga pushteti sipas mendėsisė „pėr inati…“.
O njerėz! Kuptojeni njė herė e pėrgjithmonė se zgjedhjet duhet tė bėhen pėr zgjidhje. Edhe ate zgjidhje me tė mirė pėr popullin e jo partitė, he partitė ua dhjefsha…edhe ate tė gjithat me rend.

Por edhe ne qofte se ndodhe, do te votohet nga nje pakic dhe njeta do tja zen vendin LDD -es ,sepse ket radhe e nejta do ti bej shoqeri Ores se Surroit.

Inati („pėr inati t’vjehrrės…“) dhe besimi nė njė bandė tė caktuar (qė e qujmė parti) ta mbulon edhe shikimin dhe tė shndėrron nė „profet“, duke e ditur paraprakisht pėrfundimin…

Disa vende ne Parlament qe do te munde te humbe LDD dhe AAK per shkak te mungeses se Ramushit do te munde te i fitoj Vetvendosja,"mehr ist nicht drin"...

…dhe shkakton vetėkėnaqėsi.

Vetvendosja seriozisht nuk merret si force politke as nga faktori i mbrendeshem as i jashtem.

Kemi tė bėjmė kėtu me faktor apo fuck-tor?
Kush ėshtė apo duhet tė jet faktor nė rastin e zgjedhjeve: populli apo „miqtė“ ndėrkombėtar, mbikombėtar a nėnkombėtar?
Kjo thėnie pėr faktorin ka njė peshė tė madhe, megjithėse duket e parėndėsi nė dukje tė parė.
Nėse organizohen zgjedhje pėr „faktorėt“ e mbrendshėm (sipas kėtij „gjeniut“ qė jam duke e cituar) e tė jashtėm qenkan njerėzit e mėdhenj (ata nė pushtet, si nė vend apo gjetkė, „qendrat e vendosjes“ apo si quhen ato…), atėherė nuk duhet tė ket as zgjedhje. Sepse nuk do tė kishin kurrfarė kuptimi, meqė edhe ashtu ēėshtja e pushtetit qenka e zgjidhur paraprakisht.
Natyrisht, nė bazė tė atyre zgjedhjeve qė kanė ndodhur deri sot, ky (Burimi 35) ka tė drejtė. Sepse, tė gjitha zgjedhjet e deritashme kanė qenė tė manipuluara…dhe janė zgjedhur (hipur nė pushtet, nėse guxojmė ta quajmė pushtet…) janė bėrė krejt sipas nevojave tė „qendrave vendimmarrėse“ apo „miqve“ ndėrkombėtarė. Vet zgjedhjet e para e dėshmojnė kėtė, kur dezertorėt kthehen nga ekzili dhe hipin nė pushtet…
Edhe kėsaj radhe nuk do tė mungojnė manipulimet. Mirėpo, edhe vet manipulimet i kanė kufinjtė e vet. Sepse populli (votuesit), megjithėse nuk mund ta dijnė saktėsisht, atėherė e dijnė afėrsisht pėr kė dhe ēka kanė votuar…E kėtė e dijnė edhe „faktorėt“ (manipuluesit) e pėrmendur.
Prandaj, ajo se sa do tė votojnė pėr Vetėvendosje! E pėr Kurtin, kjo nuk ka tė bėjė aq as me Vetėvendosje!-n as Albinin, sa pėr vet popullin, nėse ky popull vėrtet don tė shohė dritė nė fund tė tunelit.
Kjo ka tė bėjė me njė kthesė nė shoqėrinė kosovare. Edhe ate kthesė pozitive. Ndaj, votimi „pėr“ apo „kundėr“ ka tė bėjė pikėrisht me kėtė gjė.

P.S.
Kėrkoj ndjesė nga anėtari me nofkėn Burimi 35, meqė nuk desha tė merrem me tė por me „mendimin“ e tij qė ėshtė edhe karakteristik e edhe reprezentativ pėr ata qė ndjekin symbyllas parti a ideologji…tė ashtuquajturit „militantė partiak“ qė, pėr fat tė keq, ka shumė, tepėr shumė…


Mirėmbetshit!***

Burimi35
23.10.2010, 15:25:51
[QUOTE=Z@F;686092]***
Kush nuk e voton Vetėvendosje!-n do ta votojė vetfundosjen.
Problemi kryesor nė mesin tonė ėshtė mendėsia (mentaliteti) „Pėr inati t’vjehrrės tė (v)dektė djali“. Pra, inati ndaj vjehrrės ta merr edhe burrin/bashkėshortin…sepse djali i vjehrrės ėshtė burri i saj (inatēores).
Nė kėtė mėnyrė, katastrofa edhe mė e madhe nė kėtė mendėsi, qėndron pikėrisht te intelektualėt apo, thėnė mė mirė, ata qė e vetėquajnė veten intelektual (s’di si mund tė quhet dikush intelektual kur nuk din as tė mendojė?!)
Sepse, nė kėtė mėnyrė, do tė vazhdojmė me tė njėjtėn, nga ē’gjė s’pritet asgjė nė tė ardhmen, edhe nė rast se organizohen zgjedhje pėr ēdo fundjavė.
Fjalėn e kam pėr mendėsinė e pėrmendur mė lart. Sepse, me thėnien e tij „Vetėvendosje!-n nuk do ta votojė (as)kush“, lė tė kuptohet se fjala ėshtė pėr shpėtimin e Vetėvendosjes apo Albin Kurtit, se duhet dalė nė zgjedhje nė bazė tė simpatisė apo tė antipatisė, pėr ta ngritur apo „zbritur“ ndokė nė pushtet/nga pushteti sipas mendėsisė „pėr inati…“.
O njerėz! Kuptojeni njė herė e pėrgjithmonė se zgjedhjet duhet tė bėhen pėr zgjidhje. Edhe ate zgjidhje me tė mirė pėr popullin e jo partitė, he partitė ua dhjefsha…edhe ate tė gjithat me rend.

1.Kushe e voton Vetvendosjen, do ta voton Vetefundosjen !
Ne rrethana me te keqija do te ndodhe mu ajo qka shkaktoi Ramush Haradinaj, ku ia mundesoi te mbes ne pushtet Rugoves ,vetem te arrij vet ne pushtet.
Teorikisht Vetvendosja munde te krijoj kushte te vine ,ne pushtet Komunistet/Titiset.
Qka esht dhe kushe esht Vetvendosja ?!
Adem Demaqi thoshte :
Albini ka qen Kurir i imi.
Vetvendosja esht nje rryme politke e Kurirave te Demaqit qe paten mbet te paknaqur me poziten e tyre mbas luftes.
Pasi ne program as ne Kuader nuk shof asgje qe dallon nga PDK (edhe pse nje grup qka nuk esht ne pushtet munde te fantazoj qka te doj, realiteti esht krejt tjeter...),seriozisht nuk perkrahi Parti tjeter qe per interesa Personale.
Inati („pėr inati t’vjehrrės…“) dhe besimi nė njė bandė tė caktuar (qė e qujmė parti) ta mbulon edhe shikimin dhe tė shndėrron nė „profet“, duke e ditur paraprakisht pėrfundimin…

2.Personalisht nuk besoj ne nje Parti ,as jam antar i asnje Partie .
Por edhe si i pavarur jap mendimin tim edhe ateher kur nuk i pelqen dikuj ose shumices.…dhe shkakton vetėkėnaqėsi.Kemi tė bėjmė kėtu me faktor apo fuck-tor?
Kush ėshtė apo duhet tė jet faktor nė rastin e zgjedhjeve: populli apo „miqtė“ ndėrkombėtar, mbikombėtar a nėnkombėtar?
Kjo thėnie pėr faktorin ka njė peshė tė madhe, megjithėse duket e parėndėsi nė dukje tė parė.
Nėse organizohen zgjedhje pėr „faktorėt“ e mbrendshėm (sipas kėtij „gjeniut“ qė jam duke e cituar) e tė jashtėm qenkan njerėzit e mėdhenj (ata nė pushtet, si nė vend apo gjetkė, „qendrat e vendosjes“ apo si quhen ato…), atėherė nuk duhet tė ket as zgjedhje. Sepse nuk do tė kishin kurrfarė kuptimi, meqė edhe ashtu ēėshtja e pushtetit qenka e zgjidhur paraprakisht.

3.Pse Vetvendosja nuk shiqohet si faktor serioz politik ?
Sepse mbrenda 10 viteve sa ekziston e njeta i ka sterpik disa her me ngjyre disa mure oe vetura me shume jo.
Kosova esht nje vend i nxent...
Ku nuk ka te bej vetem me shkijet por ekzistojne edhe interesent tjer qe deshirojn te ken ndikim ne ket regjion.
Perendimi e din mjaft mir se si Komunistet e Kosoves i perzun shkijet mbrenda dy dit prej pushteti e LDK e lan Rugoven veten te vallzoj para Millosheviqit.
Perendimi dhe Populli e din mir se kush esht ne gjendje tjur rri karshi problemeve te medhaja.

Natyrisht, nė bazė tė atyre zgjedhjeve qė kanė ndodhur deri sot, ky (Burimi 35) ka tė drejtė. Sepse, tė gjitha zgjedhjet e deritashme kanė qenė tė manipuluara…dhe janė zgjedhur (hipur nė pushtet, nėse guxojmė ta quajmė pushtet…) janė bėrė krejt sipas nevojave tė „qendrave vendimmarrėse“ apo „miqve“ ndėrkombėtarė. Vet zgjedhjet e para e dėshmojnė kėtė, kur dezertorėt kthehen nga ekzili dhe hipin nė pushtet…
Edhe kėsaj radhe nuk do tė mungojnė manipulimet. Mirėpo, edhe vet manipulimet i kanė kufinjtė e vet. Sepse populli (votuesit), megjithėse nuk mund ta dijnė saktėsisht, atėherė e dijnė afėrsisht pėr kė dhe ēka kanė votuar…E kėtė e dijnė edhe „faktorėt“ (manipuluesit) e pėrmendur.
Prandaj, ajo se sa do tė votojnė pėr Vetėvendosje! E pėr Kurtin, kjo nuk ka tė bėjė aq as me Vetėvendosje!-n as Albinin, sa pėr vet popullin, nėse ky popull vėrtet don tė shohė dritė nė fund tė tunelit.
Kjo ka tė bėjė me njė kthesė nė shoqėrinė kosovare. Edhe ate kthesė pozitive. Ndaj, votimi „pėr“ apo „kundėr“ ka tė bėjė pikėrisht me kėtė gjė.

P.S.
Kėrkoj ndjesė nga anėtari me nofkėn Burimi 35, meqė nuk desha tė merrem me tė por me „mendimin“ e tij qė ėshtė edhe karakteristik e edhe reprezentativ pėr ata qė ndjekin symbyllas parti a ideologji…tė ashtuquajturit „militantė partiak“ qė, pėr fat tė keq, ka shumė, tepėr shumė…

Z@F,
Ske nevoj te kerkon ndjes s,ti shprehe mendimin tend e une timin

mo
24.10.2010, 13:24:06
shpekulimet apo anketat e ndryshme kush me cilen perqindje do ti fitoj votat jane legjitime por jo edhe aq interesante. poashtu a do t'fitoj dhe sa do t'fitoj vota albin kurti nuk eshte fort interesant ngase me qendrimet e tij teper deskruktive ndaj institucioneve te vendit pergjithesisht e ne veqanti ne rastin limaj, albin kurti nga nje lider i vogel i mundshem ka degradu vehten ne nje politikan mistrec te rendomt. kjo nuk do t'thote se nuk do t'fitoj vota mirepo votat nuk jane gjitheqka, i fitonte edhe ish-presidenti "historik" por kosova nuk perparonte dot asnje milimeter, perkundrazi.

albin kurti di te numeroj per mrekulli te pa arriturat, di te hartoj lista te gjata me probleme, eshte i mjaft i pa cipe te konsideroj vehten si shpetimtarin, te ngrise vehten mbi ēlirimtaret por i mungon bagazhi perkates, ne ēdo aspekt. vota ne kosove fitoj gjithekush; ibrahim rugova, vetoj surroj, nexhat daci, behgjet pacolli etj..etj.. por...!

Nositi
28.10.2010, 20:30:09
I nderuari Nositi, me gjithe respektin por si ka mundesi te kete kredibilitet ky sondazh ,megjithese nuk e kam idene si eshte sajua, pra si mund te kete kredibilitet kur FER-in(frymen e re )te Ilir Dedajt e nxjerre 30 %.Une te theme te drejten nuk e dinja as dothenjen e FER-it , klikova ne Vikpidia dhe lexova:


--------------
Prishtinė, 14 tetor - Pas aplikimit pėr regjistrim si parti politike nė KQZ, Fryma e Re ka filluar me prezantimin e emrave qė e pėrbėjnė ekipin e saj. Tė enjten nėpėrmjet njė komunikate pėr media FeR-i ka prezantuar pesė pėrfaqėsues tė saj: Qėndrim R. Gashi, doktor matematike, Puhie Demaku, magjistre shkencash, Visar Azemi, magjistėr shkencash, Jehona Gjurgjeala, magjistre shkencash, dhe Ilir Hoxha, mjek dhe magjistėr shkencash.
Gjatė javėve nė vijim Fryma e Re do tė vazhdojė tė prezantojė edhe emrat e tjerė tė ekipit tė saj.
--------------


Pra nje parti e formuar nga dy anonimusa te politikes te cilet kane prezentuar para dhjete dite 5 emrat e pare te anetareve te saje fiton 30 % !! Jo Ilir Deda por edhe ndonje pegajmer nga qielli te kishte zbrite ne toke nuk mund te merrte 30 % ende pa program vetem pse ka prezentua pese anetare te cilet nuk i njehe as 2 % e Kosoves.
Kjo e bene te pabesueshem edhe rezultatin ne teresi,pra edhe Albinin i cili vertet ka angazhime dhe njohuri dhe e kam konsiderua si nje shprese qe mund te sjelle nje alternative e cila do te ishte jo vetem freski por edhe konkurence e vertete qe mund te tuboje njerze te ndershem dhe te afte me integritete moral e politik te pacenuar qe do te mund te fitonte besimin e popullit.Por nuk e kam te kjarte pse Albini ngeci ne kete aspekt,ndoshta kjo dreq politike dhe lakmia per pushtet nxite ambicje te tepruar dhe i prishe njerzit te cilet ne perpjekje per te ruajtuar poziten e te parit i bene qe me egoizem te anashkalojne personalitetet te formuara dhe kredibile qe vertete kane autoritet dhe respekt ne popull.Se paku Albini u vonua apo nuk u lejua nga ata qe e rrethojne ta beje kete gje dhe me keta qe ka rreth veti dhe ata me te cilet po shihen neper keto udheheqesite e ketyre keshillave neper komuna duhet te jete i kenaqur neqoftese kalon pragun elektoral.Sa per FER-in nuk besoj se
do te kaloje 2% -shin.
Jo more burre se po te ishte te fitohen aq lehte 30 % te elektoratit atehere per dite do te formoheshin nga 10-15 FER-a apo jo ,do te behej si kjo puna e rreperave te Kosoves.
Ty te kerkoj falje se me siguri nuk ke asnje lidhje me kete ankete , po e shfrytezoj rastin te pershendes me respekt.

Pėrshėndetje i nderuar kryeplaku,

Kjo ishte njė anketė e kosovapress-it dhe jo sondazh i ndonjė instituti kompetent pėr hulumtimin e opinionit. Duke qenė e tillė, pra, edhe shifrat e prezantuara aty nuk mund tė jenė tė qėndrueshme dhe unė pajtohem plotėsisht me reflektimet tuaja rreth shifrave, e gjithashtu edhe me analizen e parashikimeve tuaja tė respektueshme!

Sa i pėrket subjetit politik Fryma e Re (FER), kam pėrshtypjen se po pėrpiqet me ēdo kusht t`i imponohet elektoratit tė lodhur e tė pashpresė, duke ia tundur me zhurmė para syve CV-tė e ca djemėve e vashave "tė suksesshėm" tė cilėt paskan zėnė alamet diturishė dhe pėrvojash gjithandej botės dhe qenkan kthyer pėr ta "shpėtuar" Kosovėn "5 para 12-ve". E, ndėrsa, e vėrteta ėshtė se mu themeluesit e kėtij subjekti (Ahmeti e Deda) kanė qenė nė njė mėnyrė apo tjetėr pjesė e institucioneve shtetėrore pėr gjithė kėto vite. Pra, unė te FER shoh njerėz tė etur pėr karrierė e pushtet, qė kamuflohen nėn petkun e tė ashtuquajturit "patriotizem evropian" dhe pėrrallave tė ngjashme si kėto me qėllim qė tė fitojnė pėrkėdheljen e ndėrkombėtarėve dhe tė akomodohen nė kolltuqe me votėn e atyre qė i besojnė "ėndrrės sė bukur" nė trenin e "Evropės sė bashkuar"... Nuk besoj se do ta kalojnė pragun zgjedhor!

Me Vetėvendosjen puna qėndron paksa mė ndryshe. Por nė ndėrkohė do ta shpreh mė gjerėsisht opinionin tim edhe pėr tė, meqė aktualisht nuk po me premton koha...


Tė fala me shumė respekt nga unė!

juniku
29.10.2010, 19:04:35
Une mendoi se me hyrjen e zt.Kurti ne garen elektorale Kosova do ndryshoi pra tani e tutje do kemi nje forc politike e cila i mungonte spektrit politik ne Kosove, sepse kjo forc politike e udhequr nga zt.Kurti do mbroi interesat tona kombetare sepse ne programin e ksaj patie politike gjeja kryesore ishte dhe do mbetet mbroitja e identitetit tone kombetare, pastaj vijn interesat tjera qofshin ato ekonomike apo edhe tjera.

Partit tjera qe ishin apo edhe jane ne pushtet apo edhe opozit ka kohe qe nuk mirren me, me interesat kombetare por flasin dhe veproin si "Kosovar" te devotshem, bile kane shkuar aq larg sa i te qenurit Shqipetar i ofendon.

Se deri ku ka shkuar qmenduria tyre u pa mese miri kur zonja Clinton vizitoi Kosoven ata dhane urdher qe te hiqen te gjithe flamujt kombetar neper rruget e Prishtines, sepse donin te tregonin para botes se jane "Kosovar" me kombesi.

Jam shume i bindur se zt.Kurti ne keto zgjedhje do jete ai qe do fitoi mese shumti pamvarsisht perqindjes qe do marr sepse do marre te gjitha votat e atyre qe u zhgenjyen nga partit politike te cilat perfaqsoin "Kosovarizmin" me nje fanatizen verbues, por edhe te zhgenjyer nga gjendja ekonomike e cila eshte katastrofale shume Shqipetare nga Kosova do japin voten e tyre per "Vetevendosjen" me shpres qe keshtu te denoin partit si PDK-LDK.

Shume Shqipetar te Kosoves e shofin si shpres te vetme zt.Kurti i cili nuk ishte pjes e ksaj klase politike e cila perfaqson vetem korrupsion dhe krim te organizuar, pra tek zt.Kurti dhe qendrimet e tij pro identiteti kombetar shume votues i kane te lidhura shpresat e tyre per nje Kosove pa korrupsion dhe krim te organizuar, per nje Kosove e cila ne radhe te pare ishte dhe do jete Shqipetare, per nje Kosove e cila jo shume larg do jete e bashkuar me shtetin ame Shqiperin.

Se sa bindes eshte zt.Kurti kur thot se jam per nje shtet te bashkuar e ky shtet eshte Shqiperia e vertetoi me dhjetra here kur sakrifikoi gjithqka per kete kauz te drejt te tij, edhe pse kishte mundesi dhe oferta te bashkohej me secilen parti politike qe te deshironte,e keshtu edhe te pasurohej si te tjeret por kete mundesi dhe ofert zt.Kurti e refuzoi kategorikisht dhe per kete sinqeritet te Tij ai do shperblehet ne zgjedhjet e ardhshme per kete jame shume i sigurt.

Zt.Kurti ka fituar "zemrat"(votat) e te gjitha kategorive sidomos te atyre te rinjeve qe jane pa shpres dhe prespektive, por edhe te atyre qe punuan per nje jete te tyre dhe sot marrin nga 40 euro pensione, por sidomos zt.Kurti ka arritur ti bej per vete te gjithe ata qe e ndijn veten Shqipetar dhe jo si "kosovar".

Te presim dhe te shofim se kush sa do fitoi kemi dy alternativa per te votuar per Shqipetaret qe perfaqsohen nga zt.Kurti dhe "kosovaret" qe perfaqsohen nga Thaqi-Sejdiu.

Burimi35
29.10.2010, 21:55:49
Une mendoi se me hyrjen e zt.Kurti ne garen elektorale Kosova do ndryshoi pra tani e tutje do kemi nje forc politike e cila i mungonte spektrit politik ne Kosove, sepse kjo forc politike e udhequr nga zt.Kurti do mbroi interesat tona kombetare sepse ne programin e ksaj patie politike gjeja kryesore ishte dhe do mbetet mbroitja e identitetit tone kombetare, pastaj vijn interesat tjera qofshin ato ekonomike apo edhe tjera.

Partit tjera qe ishin apo edhe jane ne pushtet apo edhe opozit ka kohe qe nuk mirren me, me interesat kombetare por flasin dhe veproin si "Kosovar" te devotshem, bile kane shkuar aq larg sa i te qenurit Shqipetar i ofendon.

Se deri ku ka shkuar qmenduria tyre u pa mese miri kur zonja Clinton vizitoi Kosoven ata dhane urdher qe te hiqen te gjithe flamujt kombetar neper rruget e Prishtines, sepse donin te tregonin para botes se jane "Kosovar" me kombesi.

Jam shume i bindur se zt.Kurti ne keto zgjedhje do jete ai qe do fitoi mese shumti pamvarsisht perqindjes qe do marr sepse do marre te gjitha votat e atyre qe u zhgenjyen nga partit politike te cilat perfaqsoin "Kosovarizmin" me nje fanatizen verbues, por edhe te zhgenjyer nga gjendja ekonomike e cila eshte katastrofale shume Shqipetare nga Kosova do japin voten e tyre per "Vetevendosjen" me shpres qe keshtu te denoin partit si PDK-LDK.

Shume Shqipetar te Kosoves e shofin si shpres te vetme zt.Kurti i cili nuk ishte pjes e ksaj klase politike e cila perfaqson vetem korrupsion dhe krim te organizuar, pra tek zt.Kurti dhe qendrimet e tij pro identiteti kombetar shume votues i kane te lidhura shpresat e tyre per nje Kosove pa korrupsion dhe krim te organizuar, per nje Kosove e cila ne radhe te pare ishte dhe do jete Shqipetare, per nje Kosove e cila jo shume larg do jete e bashkuar me shtetin ame Shqiperin.

Se sa bindes eshte zt.Kurti kur thot se jam per nje shtet te bashkuar e ky shtet eshte Shqiperia e vertetoi me dhjetra here kur sakrifikoi gjithqka per kete kauz te drejt te tij, edhe pse kishte mundesi dhe oferta te bashkohej me secilen parti politike qe te deshironte,e keshtu edhe te pasurohej si te tjeret por kete mundesi dhe ofert zt.Kurti e refuzoi kategorikisht dhe per kete sinqeritet te Tij ai do shperblehet ne zgjedhjet e ardhshme per kete jame shume i sigurt.

Zt.Kurti ka fituar "zemrat"(votat) e te gjitha kategorive sidomos te atyre te rinjeve qe jane pa shpres dhe prespektive, por edhe te atyre qe punuan per nje jete te tyre dhe sot marrin nga 40 euro pensione, por sidomos zt.Kurti ka arritur ti bej per vete te gjithe ata qe e ndijn veten Shqipetar dhe jo si "kosovar".

Te presim dhe te shofim se kush sa do fitoi kemi dy alternativa per te votuar per Shqipetaret qe perfaqsohen nga zt.Kurti dhe "kosovaret" qe perfaqsohen nga Thaqi-Sejdiu.

Para disa muajve pata shkruar ketu se Vetevendosja duhet te angazhohet aktivisht ne Politik.
Jo se i kan munguar Kosoves se Kosova ka mundur shume mir dhe mund pa Vetvendosjen.
Sepse e njeta nuk ofron kurrfar Alternative.
Por e nejta te terhiqet nga Rruga e mos ti zhyte Muret e Prishtines dhe mos te kriminalizohen.

kosovari50
30.10.2010, 00:13:13
Qyky Burimi_35 po me perngjane ne Xhavit Halitin ( me tesha fintak te reja te ish themeluesit te UCK-se neper TV-ja ama mas betejeva) gagagagaa, kur ne debatin e sontem per mocionin deshi te fliste per sukseset e kesaj qeverie, me ē`rast nuk e lane t`qeshurat e t`gjithe prezentve tjere qe qesheshin me te ne ze. Tu kane ba shume edhe ty. Alternativa ishte dhe eshte Alfa dhe Omega keshtu has Shqiptarqe me Himnin Shqipetar, pe di ti e jo me kete kosovarizmin e killt t`kullerve alla memli e hashim pordhqe, pederqe...., gagagaa

Se ē'farė alternative na ofrojnė oborrtarėt e Albinit''tė madh'' tė gjithė e mėsuem pėr kėto vite sa kohė qė gjuajti vezė kundėr qeverisė sė Kosovės,duke kakarisur kundėr ēdo tė arriture nė Kosovėn e pas pavarėsimit,duke menduar se popullin e ka pas vetes,por u gabue edhe atėherė,edhe tani kur vendosi tė kyqet nė politikė.
Mė vie keq pėr gjithė ata qė mashtrohen se kjo lėvizje do ketė sukses.Vėrtetė janė tė vegjėl pėr vepra tė mėdha.Nuk kanė kuadėr,nuk kanė kapacitet t'i kundėrvihen partisė qė ka besimin e shumicės sė popullit,nuk ka forcė,dijeni,e menquri t'i kundėrvihet strategut t'tė gjitha kohėrave,tė pa epurit z.Thaēi.
Me keq ardhje mund tė konstatoj se ashtu sikur z.Haradinaj qė e mashtruen kur i thanė tė formoj parti-aleancė,edhe kėtė e mashtroj ndokush kur i sugjeroj t'a shėndrroj O.J.Q.-nė nė parti-lėvizje.
Sikur t'a kapėrcejė prakun zgjedhor nė zgjedhjet pasuese,do jetė sukses i plotė.

Bresalci
30.10.2010, 00:27:26
Qyky Burimi_35 po me perngjane ne Xhavit Halitin ( me tesha fintak te reja te ish themeluesit te UCK-se neper TV-ja ama mas betejeva) gagagagaa, kur ne debatin e sontem per mocionin deshi te fliste per sukseset e kesaj qeverie, me ē`rast nuk e lane t`qeshurat e t`gjithe prezentve tjere qe qesheshin me te ne ze. Tu kane ba shume edhe ty. Alternativa ishte dhe eshte Alfa dhe Omega keshtu has Shqiptarqe me Himnin Shqipetar, pe di ti e jo me kete kosovarizmin e killt t`kullerve alla memli e hashim pordhqe, pederqe...., gagagaa

Ju si duket i pasni ngatrruar gjėrat, apo nuk i keni kuptuar, ndoshta pėr ti kuptuar duhet me ua vizatuar.
Shiko ti zotrote krejt vetvendosjen e Albin Kurtit me e shkri nuk bėjn sa kontributi i Xhavit Halitit-Zekės. Po lere mos naj shurdhoni ju cullerat e Prishtines se ne e dimė se ju bash kerkushi nuk jeni.
Ju jeni trima me gjujt me vezė me hudh bėrllog nė rrugė e me shkarravit me grafite. Kuptane o njerz se koha e grafiteve dhe deklaratave pompoze ėshtė passe - ka kaluar.
Kush leshin jeni ju, si nuk keni turp ti quani qlirimtarėt tradhtar. Nė gjdo vend tė botės historia shkruhet me vepra e jo me deklarata tani mė tė neveritshme. Njerzit si ju kurrė nuk do ta bėjnė bashkimin Kombar, ju veq llafe keni, ju nuk e keni dijen, mendjen, fuqinė, e besa as guximin.
Bashkimin Kombėtar dota bėjn ne qė guxuam luftuam dhe fituam, ne dijm dojm dhe do ti ja dalim dhe pėr inat tė gjithėve jemi duke e bėrė bashkimin Kombėtar dhe nuk ka kush qė na ndal.
Shko futja gjum e mos na shit pollavra tė Albinit dhe piunave parazit tė tijė qė nuk e meritojn as emtar tju permenden.

Bresalci
30.10.2010, 01:03:58
Vertete?

Ju qe i hoqet flamujt kombetar kur arriti Zonja Klinton?
Ju qe e transofrmuat Flamurin Kombetar ne flamur hashkalishe?
Ju qe i ngjallet shkiet duke ua krijuar komunat e reja?
Ju qe pranuat nje kushtetute ogurzeze te Atisarit?
Ju qe u kurorezuat me vllezerit e juj titist LDK?
Ju qe po e hani djersen e ketij populli?
Ju qe po bleni xhipa privatisht me mjete te buxhetit?
Ty tka me mbete me i tregu kujt ketu ndonje gje a, shko ore pirdhu, ...

gagaagagaga

V. ! a !
Ti me tė vertet qenke laper tė thash mos ofendo qlirimtar o kali, kujt po i thu ti titist o maxhup o lesh pa larė.
Ne jemi ata qė shkijeve dhe bashkpuntorve tė tyre jav kemi q... ma shumė se nanen, ne e dimė se ende ka bashkpuntor tė serbies. Ne nuk ngutemi si hyqmeti qė e ze leprin me kerr, ti pe din kush asht hyqmet more ahmak, veq sa je dal prej pelenave dhe qirresh kunder Ēlirimtarėve. A edi ti o i marrė se vetėm shkijet dhe bashkpuntorėt etyre hanė mut pėr gjdo ditė kundėr Ēlirimtarėve.

Nositi
07.12.2010, 11:11:53
Mbajeni mend kėtė emėr: Albin Kurti !

Yllėza*
07.12.2010, 11:26:48
Meritat e Albinit nuk kane nevoj te ceken, ato shihen dhe ai meriton respektin dhe besimin e secilit nga ne. Vetem nje gje me intereson t'a dij se si e shohin perkrahesit e flakte te Vetvendosjes: Ne shume debate ne mes te partive te ndryshme kandidatet e Vetvendosjes jane me te dobet se te tjeret. A thua Albini nuk i ka njerezit e duhur afer vetes? Per qe jane atdhetare dhe njerez te ndershem, ate e shohim, por du duhej te ishin edhe pak "politikan"!

Nositi
07.12.2010, 12:13:24
Meritat e Albinit nuk kane nevoj te ceken, ato shihen dhe ai meriton respektin dhe besimin e secilit nga ne. Vetem nje gje me intereson t'a dij se si e shohin perkrahesit e flakte te Vetvendosjes: Ne shume debate ne mes te partive te ndryshme kandidatet e Vetvendosjes jane me te dobet se te tjeret. A thua Albini nuk i ka njerezit e duhur afer vetes? Per qe jane atdhetare dhe njerez te ndershem, ate e shohim, por du duhej te ishin edhe pak "politikan"!

Mjafton tė jenė atdhetarė, tė ndershėm dhe tė sinqertė, e jo politikaj tė vetėquajtur qė politikėn e shfrytėzojnė si mjet pėr pėrfitime personale dhe e drejtojnė gjithnjė nė dėm tė vlerave tona kombėtare dhe nė dėm tė interesave shtetėrore e qytetare!

Grasha_1
07.12.2010, 12:19:11
Albin Kurti eshte politikani nr.1 ne Kosove.
Ishalla e kupton populli dhe ja jep voten.

Gentiani
07.12.2010, 12:26:40
Meritat e Albinit nuk kane nevoj te ceken, ato shihen dhe ai meriton respektin dhe besimin e secilit nga ne. Vetem nje gje me intereson t'a dij se si e shohin perkrahesit e flakte te Vetvendosjes: Ne shume debate ne mes te partive te ndryshme kandidatet e Vetvendosjes jane me te dobet se te tjeret. A thua Albini nuk i ka njerezit e duhur afer vetes? Per qe jane atdhetare dhe njerez te ndershem, ate e shohim, por du duhej te ishin edhe pak "politikan"!

"politikan" te tille kemi pasur rastin te shikojme ne 10 vitet e fundit. Me vie mire qe u soll "globi" ne kater anet dhe te perjetojne te gjithe ditet dhe netet e tyre.

Pikerisht teorite e surratave une beje politiken: bla, blaaaaaa,blaaaaaa duhet te eliminohen. Ēdo subjekt ka programin e saj dhe ne kuader te programit te saj duhet te vazhdoje te ndertoje nje politike, ose ne te kunderten i bie sikur nje nxenes i dobet, kerkohet ta thuash kete leksion, ama ti ja fut te shpjegosh diēka, ēfare ty te kujtohet... kjo ka ndodhur me shumicen e atyre deri tani.

Duhet te perfundoje definitivisht koha e surratave une beje politiken, sepse ajo nuk dergon askund dhe "rezultatet" jane ne saldot qe kane lene prapa tyre.

Sa budalleqet e panumerta te deklaratave "politikanve" kam degjuar, sa me vinte, ēfrrap kabllon TV nga "prizme - shtekeri" edhe baaam perplase ne mes te rruges.

Ose tjetra, ku e kane ata fytyre te kerkojne besimin edhe per nje mandat te udheheqin, e me vone pas tre vitesh, do te dalin perseri hey na votoni te na shkarkoni-largoni nga ketu se kemi sharruar gjer ne ... dhe nuk di si te dalim nga ketu ?!

Nositi
07.12.2010, 13:33:43
100 pika qė ndryshimi i Kosovės i bashkon

Shtetndėrtimi dhe zhvillimi ekonomiko-shoqėror.............5
Shtetndėrtimi..................................... ...........................................6
Demokracia........................................ ............................................9
Drejtėsia......................................... .............................................. 12
Qytetaria......................................... ............................................. 15
Integriteti i territorit........................................ ......................... 18
Decentralizimi.................................... ........................................ 19
Politika e jashtme........................................... ........................... 20
Mbrojtja e Siguria........................................... ........................... 22
Mėrgata........................................... ............................................. 23
Zhvillimi ekonomik.......................................... ......................... 24
Prodhimi dhe industria......................................... ................... 25
Privatizimi....................................... ............................................ 27
Energjia dhe telekomunikacioni................................. .......... 29
Antikorrupsioni................................... ....................................... 31
Bujqėsia.......................................... ............................................. 32
Politikat fiskale........................................... ................................ 33
Politikat monetare.......................................... .......................... 35
Barazia........................................... ............................................... 36
Politikat sociale dhe pensionet......................................... .... 38
Arsimi............................................ ............................................... 39
Shėndetėsia....................................... ......................................... 41
Mjedisi........................................... ............................................... 42
Kultura .................................................. ....................................... 43
Feja.............................................. .................................................. 45
Sporti............................................ ................................................ 46

Nositi
07.12.2010, 13:47:01
Shtetndėrtimi dhe zhvillimi ekonomiko-shoqėror

Dy prioritetet kryesore tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! janė:
shtetndėrtimi dhe zhvillimi ekonomiko-shoqėror. Ne
angazhohemi pėr sovranitetin e shtetit, zhvillimin ekonomik
tė vendit dhe mirėqenien e qytetarit. Shtetndėrtimin
e shohim si: subjektivitet, demokraci, drejtėsi dhe
qytetari. Kurse zhvillimin ekonomiko-shoqėror e shohim
si: rritje tė kapaciteteve prodhuese dhe shpėrndarje mė
tė drejtė tė pasurisė nė funksion tė rritjes sė mirėqenies.
Parakusht themelor i realizimit tė kėtij projekti politikoekonomik
mbetet shteti sovran republikan.


Shtetndėrtimi

Republika e Kosovės – shtet subjekt dhe shtet pėr tė gjithė

1. Shteti ėshtė shtet sovran. Populli ėshtė burimi i sovranitetit.
E drejta e vetėvendosjes sė popullit ėshtė drejtėsia
e vullnetit tė popullit. Sovraniteti ėshtė parakusht
i lirisė politike. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr
shtetin sovran tė Kosovės qė rezulton nga vullneti i popullit
dhe ėshtė nė shėrbim tė kėtij vullneti.
2. Shteti duhet tė jetė subjekt krijues dhe aktiv, i vetėdijshėm
politikisht, unik territorialisht, integral institucionalisht.
Shteti i pavarur i Kosovės duhet tė jetė nė shėrbim
tė popullit tė Kosovės qė ia krijon dhe ia pėrshtat
botėn dhe mjedisin masės, interesit dhe vullnetit tė vet.
3. Pėr t’u pėrmbushur shtetėsia e pavarur e Kosovės,
duhet qė Kosova tė dalė nga sundimi i organizmave tė
ndryshėm ndėrkombėtarė a mbikombėtarė dhe ta ketė
tė drejtėn qė tė bėhet pjesė e kėtyre organizmave si e
barabartė me shtetet tjera. Ēfarėdo instancash arbitrare
politike apo ekonomike, vendore a ndėrkombėtare,
qė nuk janė zgjedhur nga qytetarėt por qėndrojnė
mbi institucionet e shtetit, janė dhunim i Republikės
sė Kosovės. Nuk mund tė ketė
republikė nėse ka sundimtar tė
republikės.
4. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr rirregullimin
e pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė, pėr ta pėrshtatur
atė me parimet e njohura e tė pranuara botėrisht
qė rregullojnė marrėdhėniet ndėrmjet shteteve dhe
popujve sovranė. Prania ndėrkombėtare nė Kosovė, e
vendosur sipas parimeve dhe kornizave tė kolonizimit,
tė mosnjohjes dhe shpėrfilljes sė sovranitetit tė vendit
etj., duhet tė largohet nga territori i shtetit tė Kosovės,
ose tė futet dhe tė jetė brenda kornizave tė sė drejtės
ndėrkombėtare dhe tė parimeve tė marrėdhėnieve
ndėrmjet shteteve sovrane.
5. Politika pa historinė ėshtė lojė. Arritjet deri nė Kosovėn
e sotme janė rezultat i ndjekjes sė idealeve tė lirisė, barazisė
e drejtėsisė tė brezave qė bėnė historinė e rezistencės
legale e ilegale, paqėsore e tė armatosur tė popullit tonė
pėrgjatė gjithė shekullit XX, e qė kulmoi me luftėn ēlirimtare
tė UĒK-sė. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr
pėrkufizimin kushtetues tė Kosovės si shtet i shqiptarėve
dhe gjithė qytetarėve tė Kosovės. Lėvizja VETĖVENDOSJE!
po ashtu angazhohet pėr kthimin e simboleve kombėtare
shqiptare pėr shtetin e Kosovės.
6. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr ndryshim tė
pjesėve tė Kushtetutės sė Kosovės tė cilat e kufizojnė
sovranitetin e shtetit tė Kosovės pėrfshirė kėtu heqjen
e Planit tė Ahtisaarit qė e ndan territorin, institucionet
dhe kulturėn mbi baza etnike, ndėrkohė qė pėrjetėson
sundimin ndėrkombėtar mbi Kosovėn.
7. Nė vend se ta shprehė vullnetin e popullit shqiptar pėr
bashkim kombėtar, Kushtetuta e Kosovės e mohon atė
vullnet. Lėvizja VETĖVENDOSJE! konsideron qė nenet 1.1
dhe 1.3 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės janė nė
kundėrshtim me njėri-tjetrin. Ne angazhohemi pėr heqjen
e nenit 1.3 qė ia ndalon tė drejtėn Kosovės qė tė bashkohet
me njė shtet tjetėr, pėrkatėsisht me Shqipėrinė.
8. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr garantimin
kushtetues dhe real-praktik tė tė gjitha tė drejtave tė
njeriut si person, tė tė gjitha tė drejtave tė pėrkatėsisė
sė personit nė grup, si dhe tė pakicave kombėtare, fetare,
kulturore, racore etj. Ne angazhohemi pėr barazinė
kushtetuese dhe ligjore tė tė gjithė qytetarėve tė
Kosovės. Asnjė dallim nuk mund tė merret si arsye pėr
ēfarėdo diskriminimi.
9. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet qė shtetit tė
Kosovės t’ia ndėrrojė karakterin. Nė vend tė shtetit tė pushtetit
duam pushtet tė shtetit tė sė drejtės. Lėvizja VETĖVENDOSJE!
ofron qeverisje tė ndershme, dhe shtetin e sheh si
garantues tė lirisė qytetare, demokracisė, zhvillimit ekonomik,
shėrbimit publik, sigurisė dhe mbrojtjes sociale.
10. Themeli i tė gjitha tė mirave politike, ekonomike dhe
kulturore tė shoqėrisė dhe individit ėshtė ndėrtimi i njė
shteti sovran, ligjor, demokratik e qytetar. Shteti duhet
tė jetė i tė gjithėve dhe pėr secilin. Kosova duhet tė jetė
shtet i interesit qytetar. Institucionet e shtetit janė mekanizma
pėr tė mirėn e pėrgjithshme.

Demokracia

Pa liri nuk ka demokraci. Pa demokraci nuk ka liri.

11. Respektimi i sė drejtės pėr vetėvendosje tė popullit
ėshtė njohje e pranim i lirisė politike tė popullit. Liria e
popullit e mundėson shoqėrinė demokratike. Shoqėria
demokratike e mirėmban lirinė e popullit. Ndėrtimi i njė
shoqėrie demokratike ėshtė projekt yni politik.
12. Tek populli i Kosovės duhet tė pajtohet vullneti qė
ka me fjalėt qė flet, tė pajtohet qenia politike me shprehjen
gjuhėsore dhe praktikat politike shoqėrore. Vetėvendosjen
e synojmė si mjet e qėllim tė demokracisė
qytetare, e nė shėrbim tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės
pa dallim.
13. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr njė filozofi
politike qė i trajton personat dhe popullin si qėllimin
mė tė lartė nė vetvete dhe pėr kapėrcimin e filozofisė
sė sotme qė i shikon ata vetėm si mjet pėr sigurimin e
paqes e tė sigurisė nė rajon e mė gjerė.
14. Shteti normal demokratik ėshtė ai shtet sistemi
politik i tė cilit ndėrtohet mbi tė drejtat dhe obligimet
e qytetarėve ndaj shtetit dhe shoqėrisė, dhe llogari10
dhėnien e tė zgjedhurve ndaj popullit. Vetėm aty ku ka
demokraci ka edhe pėrgjegjėsi, llogaridhėnie, tė drejta
dhe detyrime.
15. Pushteti ėshtė pėr qytetarin, kurse qytetari pėr vete
dhe pėr shtetin. Qytetari duhet tė pyetet vazhdimisht
nga pushteti pėr fatin e shtetit dhe pėr interesin e qytetarit.
Kosova duhet tė jetė republikė parlamentare.
Qeveria ėshtė e pėrgjegjshme para Kuvendit. Kjo do tė
thotė qė Qeveria ėshtė llogaridhėnėse ndaj popullit.
16. Pėrfaqėsimi pa pjesėmarrje e bėn publikun spektator
e jetėn institucionale spektakėl. Ne besojmė qė demokracia
duhet tė jetė edhe demokraci direkte e demokraci
pjesėmarrėse dhe jo vetėm demokraci pėrfaqėsuese.
Prandaj, ne angazhohemi pėr afirmimin e referendumit
nė nivel nacional e lokal si instrument i drejtė i
vendimmarrjes pėr ēėshtje tė caktuara tė interesit tė
pėrgjithshėm. Po ashtu, ne angazhohemi pėr forcimin
dhe pjesėmarrjen nė proceset politike tė organizatave e
kategorive shoqėrore si sindikatat e punėtorėve, shoqatat
e grave, studentėt, mėsimdhėnėsit, mjekėt, pensionistėt,
ish luftėtarėt e UĒK-sė, intelektualėt, shoqatat e
njėrėzve me aftėsi tė kufizuara, tė papunėt, organizatat
rinore etj.
17. Pėr VETĖVENDOSJE!-n demokracia nuk ėshtė vetėm
praktikė e llogaridhėnies sė pushtetit ndaj qytetarit, por
edhe vlera fundamentale dhe mėnyra e duhur e funksionimit
tė brendshėm tė sistemit politik. Interesi qy11
tetar ėshtė baza e vendimeve politike. Ne garantojmė
qė tė gjitha vendimet qė merren nga institucionet shtetėrore
dhe publike nė tė gjitha nivelet do tė jenė transparente
dhe nė dispozicion pėr kontroll nga publiku.
18. Pėr ne pjesė e pandashme e demokracisė janė tė
drejtat e njeriut, tė drejtat e pakicave, liria e shtypit, tė
drejtat fetare, barazia gjinore dhe tė gjitha tė drejtat
dhe parimet tjera demokratike tė parapara me konventat
ndėrkombėtare dhe ato evropiane tė tė drejtave tė
njeriut dhe atyre tė pakicave.

Nositi
07.12.2010, 14:01:49
Drejtėsia

Shtet i drejtė ėshtė shteti i sė drejtės

19. Drejtėsia ėshtė elementi thelbėsor i shtetit. E drejtė
ėshtė ajo qė ėshtė nė pajtim me ligjin. Pėr ne ligj i drejtė
ėshtė vetėm ai qė ėshtė nė interesin e popullit dhe qytetarit.
Ne angazhohemi pėr ligje qė janė pasqyrim i interesit
qytetar dhe shtetėror, dhe pėr zbatueshmėrinė e
tyre. Sepse vetėm asisoj ligjet janė legjitime.
20. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr njė shtet tė
sė drejtės, tė ndėrtuar mbi parimin e kushtetutshmėrisė.
Kushtetuta e re e Kosovės duhet ta kodifikojė tė drejtėn e
vetėvendosjes sė jashtme dhe asaj tė brendshme pėr vetėvendosje.
Kushtetuta duhet tė jetė nė pėrputhje tė plotė
me interesat e popullit dhe reflektim i tyre. Kushtetuta e
garanton qėndrueshmėrinė institucionale, funksionimin
demokratik tė shtetit dhe ndarjen e pushteteve.
21. Askush nė Kosovė nuk mund tė jetė mbi ligjin. Tė
gjithė qytetarėt e Kosovės duhet tė jenė tė barabartė
para ligjit. Asnjė qytetar e asnjė komunitet nuk bėn tė
lirohet nga obligimi pėr tė respektuar ligjin e paguar
taksat. Kėto janė tė vėrteta tė vetėkuptueshme kudo
nė botė, me pėrjashtim tė shteteve totalitare. Jeta
shoqėrore, politike, ekonomike dhe kulturore duhet t’i
nėnshtrohet rendit kushtetues.
22. Ligjet duhet tė pėrpilohen nė pėrputhje me interesin
e qytetarėve tė Kosovės dhe pėr avancimin e kėtij
interesi. Ato po ashtu duhet tė jenė nė pajtim me konventat
ndėrkombėtare pėr mbrojtjen e tė drejtave tė
njeriut.
23. Ne besojmė qė ligjet duhen prodhuar me kujdes,
me pjesėmarrje tė gjerė dhe me transparencė. Duhet
investuar mė shumė burime tek legjislativi, pėr ekzaminim
dhe ekspertizė legjislacioni. Duhet t’i rezistojmė
dukurisė tė inflacionit legjislativ ku prodhohet legjislacion
pėr hir tė legjislacionit. Pra, duhet ndaluar kopjimi i
legjislacionit, qė nuk merr parasysh koston e tij.
24. Ne jemi kundėr pabarazisė mes ndėrkombėtarėve
tė paprekshėm dhe vendėsve tė pambrojtur, kundėr
pabarazisė mes pushtetit fuqiplotė dhe qytetarit tė
privuar. Ne besojmė qė askush nuk bėn tė jetė i paprekshėm
para ligjit.
25. Ne do tė angazhohemi qė drejtėsia t’i ketė parasysh 11 fusha tė rėndėsishme tė veprimit, tė cilat deri sot vazhdimisht janė anashkaluar:
• sundimi i ligjit
• krimet e luftės
• ndriēimi i fatit tė tė pagjeturve
• strukturat paralele tė Serbisė
• procedurat e shitjes sė kompanive shoqėrore dhe publike si dhe pasurive natyrore tė vendit
• prejardhja e pasurisė sė politikanėve dhe personave
publikė
• korrupsioni vendės dhe ai ndėrkombėtar qė ėshtė
kryer nė Kosovė
• krimi i organizuar politik dhe ekonomik
• kontrabanda e mallrave
• aktiviteti i shėrbimeve sekrete
• bashkėpunimi i personave publikė apo privatė me Serbinė pėr dėmtimin e Kosovės nė tė kaluarėn


Qytetaria

Shteti ekziston pėr qytetarin

26. Populli, shoqėria, qytetaria dhe vullneti i kėtyre,
janė mė tė mėdha sesa institucionet e sistemit. Ato janė
kudo, ēdoherė. Ato nuk duhet tė jenė anash sistemit
siē ėshtė rasti tani, por duhet tė jenė gjithandej rreth e
rrotull tij dhe brenda tij.
27. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet
qė nė qendėr tė shtetit tė
jetė qytetari. Qytetarėt e krijojnė,
zhvillojnė dhe mbrojnė shtetin pėr shkak se shteti ėshtė garantues
i tė drejtave tė tyre, sigurisė, zhvillimit ekonomikoshoqėror
dhe mirėqenies. Duke e ndihmuar e ndėrtuar
shtetin, qytetarėt i ndihmojnė vetvetes. Qytetarėt pa shtet
janė tė pambrojtur, kurse shteti pa qytetarė aktivė bėhet
pėrbindėsh. Njė qytetari e fuqishme ėshtė garanci e njė
demokracie tė qėndrueshme. Shteti pėr tė cilin kujdesen
vetėm pushtetarėt, herėdokur shmanget nga demokracia
dhe pėrfundon nė autoritarizėm.
28. Qytetari aktiv ėshtė themeli i njė pushteti demokratik
dhe i njė shteti ligjor. Kur qytetarėt janė pasivė dhe
ua lėnė nė duar krejt fatin e tyre dhe tė vendit politikanėve,
atėherė kėta tė fundit pėrfundojnė nė udhėheqės
tė korruptuar e tė stėrkequr edhe po qe se fillimisht
janė tė drejtė e tė ndershėm. Qytetari duhet tė ndjejė
qė vendimet merren nga ai e pėr tė, dhe se mund tė
anulohen nga ai. Pushteti duhet t’i jep llogari qytetarit,
e jo anasjelltas.
29. Qytetaria aktive, qytetaria qė nuk mbyllet nė sferėn
e privates por interesohet pėr punėt e politikės dhe
shtetit si bashkėsi jona politike, ėshtė i vetmi garantues
pėr mbrojtjen dhe realizimin e interesit tonė sepse ēdo
kėrkim i jetės sė rehatshme nė sferėn e privates dhe larg
politikės do t’i lė qytetarėt pa privaten dhe pa politiken;
se nuk ėshtė shteti qė i mbron qytetarėt, nėse qytetarėt
nuk e detyrojnė ēdo ditė shtetin qė t’i respektojė, mbrojė
dhe realizojė interesat e tyre.
30. Ne besojmė nė natyrėn e njeriut si mirėbėrėse, tė
arsyeshme, e solidare. Ne duam ta ruajmė sa mė fort
njeriun/qytetarin nga ndėrhyrjet e pushtetit, tė cilin
qytetari aktiv e shikon shpesh me rezervė. Liria qytetare
nuk ėshtė kėrcėnim i sigurisė.
31. Ēdo njeri ka tė drejtė tė patjetėrsueshme qė tė jetė
i lirė. Ne besojmė fuqishėm se pushteti ėshtė sajuar pėr
njeriun, e jo anasjelltas. Sa mė e madhe hapėsira e lirive
qytetare, aq mė shumė gjasa ka njeriu qė tė gjejė lumturinė
vetjake e t’i pėrmbush ėndrrat e veta.
32. Ne besojmė fuqishėm qė interesat e qytetarėve
nuk mbrohen duke u fryrė ndasive komunitare, por
duke i zgjidhur ato pėrmes konceptit tė demokracisė
qytetare. Liritė e patjetėrsueshme qytetare: liria e jetės,
privacisė, qarkullimit tė lirė, shprehjes sė mendimit, be17
simit etj. mbrohen me njė ligj qė vlen njėsoj pėr tė gjithė
qytetarėt.
33. Lėvizja VETĖVENDOSJE! beson se vetėm sė bashku
me qytetarėt mund ta dimė ēka duam dhe si ta realizojmė
interesin tonė tė pėrbashkėt. Gjithkund nė botėn
demokratike janė qytetarėt ata qė, bashkė me institucionet,
e mirėmbajnė funksionimin demokratik tė sistemit
politik. Ne angazhohemi pėr qytetari vepruese dhe
qytetarė tė informuar qė e dinė cilat janė interesat dhe
pėrgjegjėsitė e tyre.
***
Kėto katėr fusha themelore tė shtetndėrtimit e kanė
kuptimin e realizimit tė vetėvendosjes pėr Kosovėn.
Republika e Kosovės duhet ta ketė vetėvendosjen e
brendshme ndaj misioneve tė huaja qeverisėse. Pėrveē
vetėvendosjes sė brendshme, Kosova duhet ta ketė
edhe vetėvendosjen e jashtme. Ajo pėrfshin tė drejtėn e
Republikės sė Kosovės pėr t’u bashkuar me Republikėn
e Shqipėrisė nėpėrmjet referendumeve tė dyanshme
dhe marrėveshjes paqėsore.

Nositi
07.12.2010, 14:17:51
Integriteti i territorit

Integriteti territorial i shtetit ėshtė shtyllė e sovranitetit dhe fuqisė sė shtetit

34. Situata nė pjesėn veriore
tė Kosovės, e krijuar drejtpėrdrejt
nga ndėrhyrjet e Serbisė,
pėrmes strukturave ilegale tė
saj, ėshtė pasojė e mosfunksionimit tė shtetit. Nė kėtė
drejtim ne angazhohemi t’ua pamundėsojmė funksionimin
e kėtyre strukturave nė cilėndo pjesė tė vendit. Nė
pikat veriore kufitare 1 dhe 31 duhet tė vendosen policia
dhe doganat e Republikės sė Kosovės.
35. Ne angazhohemi qė t’i kthejmė tė gjithė shqiptarėt e
dėbuar nė shtepitė dhe pronat e tyre nė veri. Ne po ashtu
angazhohemi qė t’i kontrollojmė kufijtė e Kosovės dhe ta
shtrijmė sovranitetin institucional edhe nė pjesėn veriore.
36. Serbėt e Kosovės, sikur tė gjitha pakicat tjera, duhet
t’i gėzojnė tė gjitha tė drejtat njerėzore, qytetare, dhe tė
drejtat e pakicave. Ne jemi kundėr ēfarėdo statusi special.
Komunat mė veriore tė Kosovės duhet t’i gėzojnė
ato tė drejta, kompetenca dhe liri qė i gėzojnė komunat
tjera tė Kosovės.
37. Ne angazhohemi qė ta funksionalizojmė kapacitetin
industrial tė Mitrovicės pėr tė siguruar kėshtu rritjen
e punėsimit e tė mirėqenies pėr qytetarėt e Mitrovicės
dhe tėrė Kosovės.

Decentralizimi

Decentralizimi duhet tė bazohet nė nevojat dhe interesin e qytetarėve,
e jo sipas parimeve etnike

38. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr njė proces
decentralizimi i cili bazohet nė tė drejtat dhe nevojat
e qytetarėve. Ne besojmė nė njė decentralizim i cili ia
afron pushtetin qytetarit, dhe ia shton kompetencat
pushtetit vendės, pėr t’ia rritur qytetarit mundėsitė e
kontrollit mbi pushtetin.
39. Decentralizimi i deritashėm, i bazuar nė parime
etnike, ėshtė nė shėrbim tė politikave ditore dhe ēintegrues
pėr territorin dhe shoqėrinė. Ai ėshtė shumė i
rrezikshėm edhe pėr perspektivėn e shtetit tė Kosovės.
Ne do tė rishikojmė tėrėsisht procesin e deritashėm tė
decentralizimit. Kosova ka nevojė pėr njė decentralizim
pa dallime etnike qė e ka nė fokus qytetarin e Kosovės
e jo Ahtisaarin.

Politika e jashtme

Kosova duhet ta gėzojė tė drejtėn pėr integrim

40. Politika e jashtme e Kosovės duhet t’i mbrojė interesat
e Kosovės dhe interesat kombėtare tė shqiptarėve.
Nė kėtė drejtim ne zotohemi qė ta kemi NJĖ politikė tė
jashtme unike me Shqipėrinė dhe tė veprojmė bashkėrisht
pėr qėllimet e pėrbashkėta tė kombit, duke e ndikuar
dhe plotėsuar njėra-tjetrėn, e jo duke garuar me
njėra-tjetrėn.
41. Politika e jashtme e Kosovės nė rajon duhet tė
pėrqendrohet nė marrėdhėniet me shqiptarėt tė cilėt
jetojnė nėpėr vendet qė na rrethojnė. Ne angazhohemi
pėr kontakt tė rregullt, tė shpeshtė dhe tė drejtpėrdrejtė
me shqiptarėt jashtė kufijve tė Kosovės dhe Shqipėrisė
qė pėrgjithėsisht janė tė diskriminuar e tė shtypur, pėr
t’i shikuar mundėsitė dhe nevojat e angazhimit institucional
tė vendit tonė pėr pėrmirėsimin e kushteve
tė jetesės dhe avancimin e tė drejtave tė shqiptarėve
nėpėr kėto vende ku ata janė autoktonė.
42. Marrėdhėniet me shtetet tjera duhet tė bazohen
nė dy parime bazė, qė janė parime tė marrėdhėnieve
ndėrkombėtare: njohja dhe respektimi i ndėrsjellė i lirisė,
pavarėsisė dhe vetėvendosjes, dhe interesi reciprok
pėr bashkėpunim. Kosova duhet tė jetė e hapur tė bash-
kėpunojė me secilin shtet dhe nė ēfarėdo lloj bashkėpunimi
sa kohė qė kėto parime nuk shkelen.
43. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr dallimin e
qartė tė marrėdhėnieve me shtetet dhe popujt qė respektojnė
vullnetin e popullit sovran tė Kosovės nga
shtetet dhe popujt qė nuk e respektojnė. Ne angazhohemi
pėr privilegjimin e marrėdhėnieve me popujt
dhe shtetet qė na njohin dhe na respektojnė si njė popull
e shtet sovran i lirė dhe i barabartė me ta. Lėvizja
VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr kufizime tė ndryshme
tė pranisė diplomatike dhe tė veprimtarisė nė territorin
e shtetit tė Kosovės tė shteteve qė shprehen hapur
kundėr ekzistencės sovrane tė popullit e tė shtetit tė
Kosovės.
44. Ne jemi pėr tė drejtėn e aderimit tė Kosovės nė
organizatat mbikombėtare (NATO, BE, etj.), mirėpo insistojmė
qė kjo tė bėhet pėrmes njė rruge normale tė
ndjekur nga tė gjitha shtetet tjera deri tash.

Mbrojtja e Siguria

Mbrojtje e siguri pėr tė gjithė qytetarėt dhe pacenueshmėri
e kufijve

45. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr ndėrtimin
e strukturave tė mirėfillta ushtarake, profesionale,
tė integruara nė NATO dhe nė tė gjithė mekanizmat
ushtarak rajonal dhe botėror nė shėrbim tė mbrojtjes
sė sovranitetit tė vendit. Angazhohemi pėr njė ushtri e
cila do tė jetė garant i tėrėsisė territoriale tė vendit, dhe
kėshtu t’i shėrbejė paqes sė qėndrueshme.
46. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr ndėrtimin
e strukturave tė mirėfillta, profesionale tė shėrbimit
tė inteligjencės, policisė me tė gjitha levat e tij, tė integruar
nė tė gjithė mekanizmat rajonal dhe botėror nė
shėrbim tė sigurisė dhe zhvillimit tė demokracisė. Ne
e shohim tė domosdoshėm njė shėrbim profesional tė
gatshėm pėr tė gjitha situatat dhe tė aftė qė nė tė gjitha
rrethanat kujdeset pėr sigurinė e tė gjithė qytetarėve
tė Republikės sė Kosovės, tė garantojė lėvizjen e tyre tė
lirė dhe sigurinė e pasurisė sė tyre, ruajtjen e rendit dhe
qetėsisė publike.

Nositi
07.12.2010, 14:34:50
Mėrgata

Riatdhesim, shtetėsi e dyfishtė, e drejta e votės dhe privilegje nė investime

47. Para mė shumė se njė dekade mėrgata jonė e pat
mundėsuar luftėn ēlirimtare kundėr Serbisė. Qė prej
atėherė, me ndihmat e saj tė vazhdueshme, mėrgata
ėshtė kushti i paqes sociale nė Kosovė. Klasa punėtore e
Kosovės, paratė e Kosovės, e madje edhe njerėzit mė tė
arsimuar tė Kosovės e profesionistėt mė tė zot tė saj, sot
ndodhen kryesisht nė mėrgim.
48. Pėr tė lehtėsuar riatdhesimin e mėrgimtarėve shqiptarė
ne kėrkojmė qė edhe atyre t’u njihet ligjėrisht statusi
i ikanakėve, ashtu siē u ėshtė njohur, nė fakt, edhe
nė vendet e origjinės sė UNMIK-ut. Qytetarėt e Kosovės
duhet ta gėzojnė tė drejtėn e shtetėsisė sė dyfishtė, tė
drejtėn e votės, si dhe tė gjitha tė drejtat e riatdhesimit,
pavarėsisht dallimeve.
49. Tė gjithė mėrgimtarėt nga Kosova duhet tė gėzojnė
lehtėsira tė ndjeshme taksative, bankare dhe administrative
nėse vendosin tė investojnė kapital nė ndėrmarrje
publike apo private nė Kosovė. Pėr tė koordinuar
riatdhesimin e mėrgatės dhe investimet e saj nė Kosovė,
ne propozojmė ngritjen e njė ministrie pėr mėrgatėn,
tė financuar nga buxheti i Kosovės sovrane. Rėndėsia e
shtetit tė Kosovės pėr mėrgatėn nuk pėrfundon me kaq.
Ne angazhohemi qė shteti i Kosovės pėrmes pėrfaqėsive
tė tij ta ndihmojė dhe bashkėrendojė organizimin
e mėrgatės sė shqiptarėve nė vendet ku ata jetojnė,
qė edhe aty tė organizuar ta kenė peshėn politike, dhe
shumėfishimin e mundėsive pėr avansim tė interesit tė
tyre. Mėrgata e organizuar ka mė shumė mundėsi ta
pėrmirėsojė pozitėn e vet shoqėrore e politike, dhe pastaj,
e ndihmuar nga Kosova ta ndihmojė Kosovėn.

Zhvillimi ekonomik

Zhvillimi ėshtė rritje e prodhimit, punėsim pėr tė gjithė,
qė nėnkupton rritje tė tė ardhurave kombėtare dhe mirėqenies
pėr tė gjithė

50. Sistemi ekonomik duhet tė jetė nė shėrbim tė qytetarėve
dhe jo anasjelltas. Ne angazhohemi pėr njė tjetėr
karakter tė shtetit i cili ka pėr bazė zhvillimin shoqėror e
ekonomik tė vendit dhe mundėson:
• rritjen ekonomike
• zhvillimin e qėndrueshėm
• rritjen e punėsimit
• rritjen e mirėqenies sė qytetarėve
• rritjen e kapaciteteve pėr shtimin e vlerės sė mallrave
51. Ne do ta pėrpilojmė planin afatgjatė ekonomik i cili
shėrben si udhėrrėfyes i tėrė aktivitetit ekonomik brenda
dhe rreth Kosovės. Nė kėtė drejtim ne angazhohemi
pėr rritjen e subvencionimit tė ekonomisė sė vendit
pėr ta zėvendėsuar importin me prodhimin vendės dhe
pėr ta rritur eksportin. Planifikimi ekonomik do tė jetė
indikativ: ai do t’u shėrbejė agjentėve ekonomikė pėr t’i
orientuar investimet e veta nė ndėrmarrje qė sjellin
jo vetėm pėrfitime financiare por edhe pėrfitime
shoqėrore pėr tė gjithė qytetarėt.

Prodhimi dhe industria

Pasuria e Kosovės duhet tė jetė nė funksion tė zhvillimit dhe rritjes sė mirėqenies sė qytetarėve, e jo pasurimit tė politikanėve

52. Ne angazhohemi qė Kosova tė ketė kontroll sovran mbi resurset
e saj ekonomike dhe kapacitetet zhvillimore.
Ne ofrojmė ta ndėrtojmė njė sistem
tė pėrzier ekonomik nė Kosovė, tė bazuar nė ndėrmarrje
private dhe publike. Posaēėrisht mbėshtesim ato nisma
dhe investime private nė ekonomi qė dėshmojnė pėrgjegjshmėri
shoqėrore dhe garanci pėr zhvillimin e vendit.
53. Kosovės i nevojitet zhvillimi i industrisė dhe prodhimit
pėr ta ulur shkallėn e lartė tė papunėsisė, zėvendėsuar
importin dhe ngritur eksportin, si dhe pėr ta ngritur
aftėsinė pėr krijimin e vlerės sė shtuar tė prodhimeve,
duke zhvilluar kapacitete pėr prodhimin e produkteve
finale, pėr dallim prej eksportimit tė lėndės sė parė. Resurset
minerale dhe nėntokėsore tė Kosovės duhet tė
pėrdoren pėr ta nxitur zhvillimin e industrisė.
54. Ne angazhohemi pėr njė kuadėr tė qartė ligjor qė
garanton gara me kushte tė njėjta pėr tė gjithė ndėrmarrėsit
privatė, si dhe njė ligj kundėr monopolit. Pėr stimulim
tė ndėrmarrėsve dhe tė investimeve vendėse, Lėvizja
VETĖVENDOSJE! e mbėshtet idenė pėr krijim tė qerthujve
ndėrmarrės, ku ndėrmarrėsve tė rinj u ofrohet ndihmė e
thjeshtėsuar nga tė gjitha institucionet bashkėrisht.

Privatizimi

Politizim publik i ekonomisė e jo ekonomizim privat i politikės

55. Ne besojmė nė publikun. Publiku nuk duhet shpronėsuar
sepse asisoj publiku zvetėnohet. Ta shesėsh
pronėn publike do tė thotė ta dėmtosh publikun. E kėtillė
ėshtė pasoja edhe nėse i kėtillė s’ka qenė qėllimi. Shtetet e
zhvilluara dhe demokratike perėndimore po i blejnė edhe
ndėrmarrjet private tė falimentuara. Nė Kosovė shiten
edhe ndėrmarrjet publike fitimprurėse!
Pėr mė keq, privatizimi nė Kosovė ka qenė
e kundėrta e liberalizmit: ai e ka zėvendėsuar monopolin
publik me atė privat.
56. Jemi kundėr privatizimit tė ndėrmarrjeve publike dhe
pasurive strategjike tė Kosovės tė cilat kanė potencial pėrfitimi
tė madh dhe qė janė baza e zhvillimit ekonomik tė vendit siē
janė KEK-u (burimet e energjisė), Trepēa me tė gjitha minierat
(pasuritė nėntokėsore), PTK-ja dhe kundėr dhėnies me koncesion
tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės.
57. Jemi kundėr privatizimit para se:
• Tė dekolonizohemi, meqė prona shoqėrore dhe
publike nė Kosovė ka qenė transferuar dhunshėm
nė pronė publike dhe shoqėrore tė Serbisė pėrmes
ligjeve kolonizuese tė viteve tė nėntėdhjeta;
• T’i marrim nėn kontroll dhe fusim nė pėrdorim fondin
aktual tė privatizimit, meqė qindra miliona qė janė
mbledhur nga shitja e pronės shoqėrore nė Kosovė
mbahen tė ngujuara nė Bankėn Qendrore tė Kosovės
dhe ruhen pėr t’i shpaguar pronarėt e pronės sė shitur
pasi qė tė vendoset se kush janė ata;
• Ta kemi planin afatgjatė tė zhvillimit ekonomik,
infrastrukturor e shoqėror, meqė vetėm sipas tij
pastaj do ta strukturonim ekonominė;
• Ta kemi shtetin e fortė dhe tė qėndrueshėm sepse ai
do ta ketė kapacitetin pėr t’i kushtėzuar operatorėt e
pavarur ekonomikė t’i pėrfillin ligjet dhe rregullat;
• Ta kemi tė ngritur infrastrukturėn ligjore sepse ashtu
eliminohet monopoli privat dhe mbisundimi i
tė fuqishmit nė rrafshin ekonomik.
58. Privatizimi do tė mund tė ishte eventualisht pjesė
e orientimeve zhvillimore ekonomike e jo pikėnisje e
parim themelor, me ē’rast zhvillimi do tė ishte eventualisht
pasojė. Ne angazhohemi qė ta kemi njė vlerėsim
gjithėpėrfshirės tė procesit tė deritashėm tė privatizimit
dhe efekteve tė kėtij privatizimi. Shitja e pronės
shoqėrore e publike tė Kosovės duhet tė rishikohet dhe
revidohet nė rast se janė shkelur procedurat, dhe nėse
vlerėsohet objektivisht se nė raste tė caktuara privatizimi
e ka dėmtuar ekonominė e Kosovės; t’i ketė shkelur
tė drejtat e njeriut; tė jetė bėrė si rezultat dhe/ose pėrmes
aferave korruptive.

Energjia dhe telekomunikacioni

Shteti duhet t’ia garantojė qytetarit tė gjitha
shėrbimet publike, e jo t’i shndėrrojė kėto shėrbime
nė mjete pėr pėrfitim tė njė pakice

59. Kosova ka burime dhe kapacitete tė bollshme
energjetike. Lėvizja VETĖVENDOSJE! mendon se prodhimi
qendror dhe shpėrdarja e energjisė elektrike duhet
tė mbetet nė pronėsi publike. Energjia elektrike nuk
ėshtė luks dhe infrastruktura e saj duhet shtrirė kudo.
Ne angazhohemi qė ta shndėrrojmė KEK-un nė kompani
fitimprurėse.
60. Ne po ashtu angazhohemi qė t’i shtojmė kapacitetet
prodhuese tė energjisė pėrmes zgjerimit tė kapaciteteve
tė KEK-ut, si dhe pėrmes ndėrtimit tė hidrocentraleve
tė vogla private, dhe tė gjitha mundėsive tjera pėr prodhimin
e energjisė, por edhe duke u kujdesur pėr ruajtjen e
mjedisit.
61. Ne angazhohemi pėr lidhjen e sistemit energjetik tė
Kosovės me atė nė Shqipėri. Kapacitetet hidroenergjetike
tė Shqipėrisė dhe ato termoenergjetike tė Kosovės, paraqesin
potencial tė madh energjetik qė do t’u shėrbejė tė gjithė qytetarėve.
62. Ne konsiderojmė se shėrbimet e telekomunikimit
duhet tė mbesin nė pronėsi publike. Kjo siguron tė ardhura
shtesė pėr buxhetin e shtetit dhe ofrimin e shėrbimeve
mė tė mira pėr qytetarėt.
63. Sistemi i furnizimit me ujė dhe i trajtimit tė ujėrave
tė zeza duhet tė pėrmirėsohet dukshėm.
64. Ne konsiderojmė qė infrastruktura ndihmon zhvillimin
ekonomik, por nuk mund tė shihet vetvetiu si zhvillim.
Ne angazhohemi ta lidhim Kosovėn me Shqipėrinė
me infrastrukturė tė mirė transporti rrugor dhe
hekurudhor. Kjo do ta ndihmonte komunikimin mes dy
vendeve dhe shtimin e qarkullimit tė mallrave mes dy
vendeve.
65. Ne angazhohemi qė t’i lirojmė kompanitė publike
nga keqmenaxhimi dhe keqpėrdorimi qė ėshtė instaluar
aty. Ne garantojmė se kėto kompani do tė drejtohen
nė tė mirė tė qytetarėve dhe do t’u shėrbejnė interesit
tė tyre.

Nositi
07.12.2010, 14:42:50
Antikorrupsioni

Populli i Kosovės nuk mund ta jetojė pėrherė krimin e politikanėve

66. Ne e konsiderojmė tė korruptuar secilin vendim, politik,
ekonomik a shoqėror i cili merr pėr bazė interesat
e njė pakice nė dėm tė shumicės. Kjo mund tė ndodh
pėr shkak tė pėrfitimeve materiale, por jo domosdoshmėrisht.
Pavarėsisht se cili ėshtė motivi, akti i tillė duhet
dėnuar.
67. Ne konsiderojmė qė keqpėrdorimet nuk vjetėrohen
kurrė. Tė gjithė ata qė kanė uzurpuar, vjedhur, keqmenaxhuar
me pronėn publike, duhet tė pėrgjigjen para
drejtėsisė. Pėrveē kriminelit duhet dėnuar edhe krimin
dhe produktin e krimit. Nė kėtė drejtim ne angazhohemi
qė popullit tė Kosovės t’i kthehet e tėrė pasuria e
zhvatur nė mėnyrė tė paligjshme nga tė gjithė personat
pėr tė cilėt drejtėsia do tė mund tė dėshmonte qė
e kanė bėrė njė gjė tė tillė, pėrmes konfiskimit tė tėrė
pasurisė sė paligjshme.

Bujqėsia

Mbjellja e tokės duhet tė na sjellė pėrfitime e jo humbje

68. Ne angazhohemi qė t’ua krijojmė bujqve tė Kosovės
hapėsirėn e nevojshme ekonomike dhe mundėsinė
e domosdoshme financiare e teknike pėr ta punuar
tokėn dhe qė ata tė kenė pėrfitime nga ajo. Po ashtu do
tė marrim masa qė t’i rrisim fermat, duke e nxitur bashkėpunimin
mes bujqve, nė mėnyrė qė ta rrisim efikasitetin
dhe rendimentet nga toka bujqėsore e Kosovės.
69. Ne do t’i funksionalizojmė institutet
profesionale bujqėsore tė
cilat do tė ofrojnė ekspertizė pėr
mbjelljen, pėrpunimin dhe kultivimin
sa mė tė mirė e rendimental
tė tokės bujqėsore. Po ashtu do t’i
funksionalizojmė sistemet ekzistuese
tė ujitjes dhe do tė investojmė nė ndėrtimin e sistemeve
tė reja pėr t’i zgjeruar sipėrfaqet e tokės sė ujitur.
Lėvizja VETĖVENDOSJE! kundėrshton kategorikisht shndėrrimin
e tokės bujqėsore tė cilėsisė sė lartė nė sheshe
ndėrtimi. Ne angazhohemi qė shteti t’u garantojė plasman
prodhimeve bujqėsore.

Politikat fiskale

Tatimet tona ta financojnė ndėrtimin e shtetit pėr tė
gjithė, e jo qė tė shkojnė nė dobi tė disave

70. Ne angazhohemi pėr njė sistem
tatimor tė pėrshkallėzuar, i
cili e bėn dallimin mes vlerave tė
pėrdorimit tė mallrave tė ndryshme.
Nuk mund tė jetė TVSh-ja e
njėjtė si pėr uiski, si pėr qumėsht.
Ne po ashtu angazhohemi pėr
njė sistem tatimor progresiv, i
cili e bėn dallimin mes nivelit tė
ndryshėm tė tė ardhurave dhe
pasurisė sė pjesėtarėve tė ndryshėm
tė shoqėrisė. Ata qė fitojnė
mė shumė do tė duhej tė paguajnė
mė shumė pėr mirėqenien e
pėrgjithshme.
71. Politikat buxhetore tė Kosovės
aktualisht janė nė kundėrshtim me nevojat ekonomike
tė vendit. Ne angazhohemi pėr rritje tė investimeve
publike nė vend, si dhe pėr alokim mė tė drejtė e
dobiprurės tė mjeteve buxhetore. Ne angazhohemi pėr
investime nė projekte tė cilat i sjellin dobi zhvillimit ekonomik
dhe mirėqenies sė qytetarėve.
72. Kosova ka nevojė pėr pėrmirėsim tė infrastrukturės
ligjore dhe zbatueshmėri mė tė madhe tė ligjeve ekzistuese
tatimore. Pėrveē kėsaj, ne e shohim si tė domosdoshme
rritjen e bazės tatimore dhe luftimin e infromalitetit
nė ekonomi.
73. Ne konsiderojmė qė pėrafrimi i sistemeve fiskale
me Shqipėrinė i ndihmon zhvillimit ekonomik tė tė dyja
vendeve. Ne angazhohemi drejt integrimit tė dy sistemeve
fiskale nė njė zonė tatimore dhe doganore.

Politikat monetare

Paratė tona tė pėrdoren pėr zhvillimin tonė

74. Ne angazhohemi qė Banka Qendrore e Kosovės
t’i ushtrojė tė gjitha funksionet e njė banke qendrore.
Banka Qendrore e Kosovės duhet tė ndėrhyjė nė rregullimin
e sistemit bankar tė Kosovės pėr ta pėrmirėsuar
kreditimin e ekonomisė nga bankat. Banka Qendrore
duhet ta kontrollojė sasinė e parave nė treg dhe tė luajė
rol aktiv nė politikėn monetare.
75. Tregu bankar duhet tė pasurohet me banka
nė pronėsi tė publikut, tė cilat mė shumė sesa
pėr profit, kujdesen pėr tė mirėn e pėrgjithshme.
P.sh. Banka Bujqėsore do ta mundėsonte
kreditimin e fermerėve qė pėrndryshe nuk konkurrojnė
dot nė treg, ndėrsa Banka pėr Zhvillim do tė kreditonte
bizneset strategjike, pra ato qė ndikojnė nė zhvillimin e
prodhimit. Ne angazhohemi pėr themelimin e kėtyre
bankave. Depozitat nė Kosovė janė pronė e qytetarėve
tė vendit. Janė ata qė duhet tė pėrfitojnė nga kėto.

Nositi
07.12.2010, 15:00:45
Barazia

Pėrjashtimi i njė pjese tė shoqėrisė
ėshtė pėrjashtim i njė pjese tė mundėsisė

76. Njė shtet pa dallime tė mėdha mes grupeve dhe gjeneratave
krijon kushte mė tė mira tė jetesės dhe ndėrton njė
shoqėri mė tė drejtė dhe mė solidare. Pasuria e pėrbashkėt
duhet tė shpėrndahet nė mėnyrė mė tė barabartė. Ata qė
kanė mė shumė dhe fitojnė mė shumė duhet tė kontribuojnė
mė shumė pėr bashkėsinė sesa ata me tė ardhura
tė vogla dhe me pak ose pa pasuri fare. Barazia shoqėrore
forcon besimin dhe solidaritetin mbi tė cilat ndėrtohet njė
shoqėri e shėndoshė. Ne angazhohemi pėr mė shumė barazi
ekonomike, si dhe angazhohemi pėr ta luftuar varfėrinė,
duke e rritur punėsimin nė mėnyrė qė mė shumė
njerėz tė kenė mundėsi qė tė jetojnė nga puna e tyre.
77. Lėvizja VETĖVENDOSJE! synon njė Kosovė pėr tė gjithė,
e jo vetėm pėr tė pasurit. Prandaj duam qė tė punėsuarit,
si nė sektorin shoqėror ashtu edhe nė atė privat, tė kenė
kontrata kolektive, sigurim social, shėndetėsor, si dhe tė
drejta sindikale tė garantuara me ligj.
78. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet qė shtresat e
kėrcėnuara tė mbėshteten me sisteme publike tė ndihmesave
sociale, tė financuara nga njė sistem i taksave
progresive.
79. Ne angazhohemi qė ta krijojmė hapėsirėn e nevojshme
pėr angazhimin e barabartė tė gruas nė jetėn
shoqėrore, politike dhe ekonomike tė vendit. Po ashtu
angazhohemi qė shteti tė rregullojė me ligj, si dhe tė
financojė, mekanizma qė inkurajojnė barazinė mes gjinive
dhe shtresave tė ndryshme shoqėrore.
80. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr rritjen e
rrogės mesatare nė Kosovė dhe zvogėlimin e ndjeshėm
tė dallimeve mes rrogave nė shėrbimin civil.

Politikat sociale dhe pensionet

Shteti duhet tė pėrkujdeset pėr secilin qytetar

81. Ne e konsiderojmė pensionin dhe ndihmėn sociale
si tė drejtė, e jo si favor tė pushtetit. Shteti duhet tė
pėrkujdeset pėr tė gjitha kategoritė shoqėrore tė cilat
e kanė tė pamundur tė mbijetojnė pa ndihmėn e
shtetit.
82. Nė kėtė drejtim angazhohemi qė pensionistėve tė
Kosovės t’u sigurojmė njė pension mujor qė ua pėrmbush
nevojat dhe ua mundėson njė jetė dinjitoze.
83. Veteranėt e luftės tė UĒK-sė, invalidėt e UĒK-sė, familjarėt
e dėshmorėve tė rėnė nė luftė, tė burgosurit
politikė, dhe personat me aftėsi tė kufizuara, do tė kenė
trajtim tė veēantė ligjor si dhe lehtėsira tjera nė pėrballjen
e tyre me pėrditshmėrinė.

Arsimi

Secili qytetar ka tė drejtė tė ketė mundėsi
tė barabartė pėr arsimim cilėsor

84. E drejta pėr arsim ėshtė e drejtė universale, e patjetėrsueshme
njerėzore, dhe shoqėria duhet t’ia sigurojė tė gjithėve
mundėsinė e arsimit. Arsimi publik nė tė gjitha nivelet
duhet tė jetė falas pėr tė gjithė. VETĖVENDOSJE!-a angazhohet
pėr rritjen e cilėsisė nė sistemin arsimor publik dhe pėr
kontroll rigoroz tė cilėsisė sė mėsimdhėnies nė tė gjithė
sektorėt dhe tė gjitha nivelet e arsimit. Arsimi publik
duhet parė si themelor, ndėrsa ai privat si komplementar.
85. Lėvizja VETĖVENDOSJE! kėrkon njė sistem arsimor
qė nxitė arritjet shkollare pavarėsisht nga pėrkatėsia etnike,
sociale e/a gjinore. Ligjet e Kosovės duhet ta adoptojnė
Konventėn e OKB-sė pėr tė Drejtat e Fėmijės, e cila
i detyron autoritetet sociale tė vendeve anėtare qė tė
hetojnė nevojat e fėmijėve gjatė pėrpilimit dhe zbatimit
tė tė gjitha ligjeve relevante. Shkollat tona duhet tė
kontribuojnė nė krijimin e njė shoqėrie tė shėndoshė, tė
udhėhequr sipas parimeve universale tė drejtėsisė dhe
solidaritetit shoqėror.
86. Duhet tė kemi shkolla pėr tė rriturit nė tė cilat organizohet
mėsimi qė mundėson ndjekjen e tij pa u shkėputur
nga puna ose nga angazhimet tjera ditore.
87. Lėvizja VETĖVENDOSJE! konsideron qė shteti ka rol
dhe mundėsi tė pazėvendėsueshme nė zhvillimin e shkencės
dhe teknologjisė. Nė kėtė drejtim ne angazhohemi
pėr krijimin dhe financimin e instituteve shkencore
nė tė gjitha ato fusha shkencore pėr tė cilat Kosova ka
nevojė dhe kapacitete.
88. Ne angazhohemi qė t’u krijojmė kushte tė gjithė
bashkatdhetarėve tanė qė pėrgatitjen akademike dhe
profesionale tė arritur jashtė vendit ta vėnė nė shėrbim
tė shtetit dhe shoqėrisė nė Kosovė. Ne do tė angazhohemi
pėr shkollim shtesė tė fėmijėve tė mėrgimtarve.

Shėndetėsia

Shteti duhet ta garantojė dhe financojė
shėndetin e qytetarėve

89. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet qė tė punėsuarve
nė sektorin publik e privat t’u ofrohet sigurim social e shėndetėsor
nė kontrata kolektive. Ky sigurim duhet tė jetė publik
dhe i menaxhuar nga kompani publike. Njėkohėsisht
duhet investuar nė sektorin publik tė shėndetėsisė
nė mėnyrė qė shėndetėsia tė jetė e drejtė e
secilit e jo vetėm privilegj i disave.
90. Ne besojmė fuqishėm se kostoja e sistemit tė shėndetėsisė
do tė ulet gradualisht me rritjen e kujdesit
shėndetėsor dhe pėrmes investimeve shtesė nė kulturėn
preventive tė sėmundjes. Kjo arrihet pėrmes institucioneve
tė ndryshme shoqėrore: familjes, shkollės,
mediave, etj. Por mbi tė gjitha, dhe para sė gjithash, na
nevojitet njė sistem shėndetėsor i cili i ka tė mirat materiale
dhe pėrgatitjen profesionale pėr njė sistem gjithėpėrfshirės
dhe efektiv tė preventivės.

Mjedisi

Jeta varet nga mjedisi jetėsor dhe ai duhet ruajtur

91. Ne e konsiderojmė mjedisin si pjesė tė pandashme
tė lirisė dhe mirėqenies sė qytetarėve. Dėmtimi dhe shkatėrrimi
i tij ėshtė shkelje e drejtpėrdrejtė nė lirinė, tė drejtėn dhe
dinjitetin e qytetarit. Hapėsira publike i takon tė gjithėve,
ruajtja e saj ėshtė e domosdoshme dhe duhet bėrė
me ēdo kusht.
92. Ne angazhohemi qė zhvillimi industrial tė bėhet sipas
njė plani paraprak ekonomik, hapėsiror dhe mjedisor.
Kjo ėshtė mėnyra e vetme se si zhvillimi industrial
na e pėrmirėson pozitėn financiare dhe ekonomike pa
na e shkatėrruar natyrėn, ujėrat dhe tokėn bujqėsore.
93. Hapėsira ėshtė resurs shoqėror, politik dhe ekonomik.
Hapėsira publike ėshtė parakusht i ekzistimit
tė shoqėrisė dhe i ēfarėdo mundėsie tė organizimit tė
komunitetit dhe solidaritetit shoqėror. Prandaj mirėplanifikimi
i saj ėshtė i domosdoshėm. Rritja e kostos sė
investimeve kapitale nė industri nė tė tashmen nuk e
justifikon nė asnjė mėnyrė dėmtimin deri nė pakthim tė
hapėsirės sė pėrbashkėt.

Nositi
07.12.2010, 15:37:14
Kultura

Kultura duhet tė na afrojė, e jo tė na ndajė

94. Lėvizja VETĖVENDOSJE! e konsideron kulturėn si
pjesė tė pandashme tė shoqėrisė. Pėrvojat e mira kulturore
i sjellin cilėsi jetės, inspirimit e reflektimit, si dhe
krijojnė ndjenjėn e pėrkatėsisė. Njė pėrzgjedhje e gjerė
e aktiviteteve kulturore i bėjnė bashkėsitė lokale mė tėrheqėse
pėr individin dhe e kanė efektin e parandalimit
tė konfliktit social.
95. Libri, muzika, artet pamore, skenike dhe filmike janė
mėnyra tė shprehjes artistike tė autorėve qė bėhen kulturė
e bashkėsisė. Shteti i Kosovės duhet ta ndihmojė
kulturėn sepse duhet ta ndihmojė lartėsimin shpirtėror
e intelektual tė qytetarėve nė shėrbim tė tė cilėve ėshtė
ai. Ne angazhohemi qė tė ketė aktivitete kulturore dhe
artistike tė financuara nga shteti, tė cilat u ofrohen tė
gjithė qytetarėve pa dallim. Pozita socioekonomike
nuk duhet tė jetė pėrcaktuese e arsimimit kulturor tė
grupit a individit.
96. Ne angazhohemi qė ta ruajmė dhe promovojmė
trashėgiminė kulturore tė Kosovės. Ne e konsiderojmė
kėtė trashėgimi si pjesė tė pandashme tė historisė sė
popullit tė Kosovės, prandaj, angazhohemi pėr qasje
tė barabartė tė tė gjithėve nė tė. Nė kėtė drejtim
Lėvizja VETĖVENDOSJE! kundėrshton
tė gjitha tendencat politike pėr ndarjen edhe
fizike tė trashėgimisė sonė kulturore nga pjesa tjetėr e
Kosovės, si dhe ato pėr uzurpimin e saj nga Serbia.
97. Ne angazhohemi qė ta afirmojmė kulturėn kombėtare
tė shqiptarėve si shumicė e popullsisė sė Kosovės. Njėkohėsisht
jemi tė vetėdijshėm se nė Kosovė jetojnė edhe
pakicat kombėtare, dhe angazhohemi pėr autonominė
maksimale kulturore tė kėtyre pakicave.

Feja

Liria e individit ėshtė edhe liri e besimit tė individit


98. Besimi i lirė ėshtė e drejtė e secilit individ. Nisur nga
kjo ne konsiderojmė qė Kosova duhet tė jetė vend ku
pjesėtarėt e shoqėrisė ushtrojnė lirshėm bindjet dhe ritet e
tyre fetare, apo filozofinė e veēantė tė tė jetuarit, dhe tė lirė
nga paragjykimet.
99. Njėkohėsisht ne angazhohemi qė Kosova
tė jetė shtet laik qė i trajton tė gjitha
fetė si tė barabarta. Asnjė prej konfesioneve aktualisht
tė ushtruara, e as ndonjė qė mund tė ushtrohet nė tė
ardhmen, nuk do tė konsiderohet mė i rėndėsishėm se
konfesionet tjera. Shteti duhet t’i marrė tė gjitha masat
qė ta mundėsojė dhe lehtėsojė komunikimin e lirė dhe
bashkėpunimin qėllimmirė mes besimeve tė ndryshme
dhe pjesėtarėve tė tyre. Po ashtu duhet tė ndalohet
rreptėsisht dhe luftohet diskriminimi ndaj cilitdo
pjesėtar tė shoqėrisė nė bazė tė besimit apo filozofisė
sė veēantė tė tė jetuarit tė zgjedhur nga ajo/ai.

Sporti

Gara argėtuese qė afirmojnė individėt, ekipet
dhe vendin tonė

100. Zhvillimi i sportit ėshtė zhvillim i aftėsisė
garuese, i shėndetit fizik dhe i organizimit ekipor
tė qytetarėve. Lėvizja VETĖVENDOSJE!
angazhohet pėr inkurajimin e ushtrimit tė
sporteve nėpėr shkolla e shoqata tė ndryshme dhe sidomos
pėr ndihmėn e talentėve tė rinj. Sporti i bashkon
njerėzit brenda vendit tonė por edhe afirmon vendin
tonė nė botė. Ne po ashtu angazhohemi qė ligat sportive
tė Kosovės t’i bashkojmė me ato tė Shqipėrisė. Nė
kėtė mėnyrė sportistėt e Kosovės do tė ekspozohen
ndaj njė konkurrence mė tė fortė, gjė qė do t’i zhvillonte
aftėsitė e tyre garuese. Nė rrafshin e garimit sportiv
mes kombeve, ne duam tė marrim pjesė bashkė me
Shqipėrinė e jo tė garojmė me tė. Prandaj ne angazhohemi
qė ta kemi njė kombėtare.

***
Pėr secilėn fushė tė politikės, ekonomisė, shoqėrisė dhe
kulturės Lėvizja VETĖVENDOSJE! do t’i pėrpilojė programet
e veēanta pėrkatėse mė tė hollėsishme. Po ashtu,
Lėvizja VETĖVENDOSJE! e ka edhe programin e saj gjithėpėrfshirės
politiko-ekonomik, pjesė e sublimuar e tė
cilit ėshtė ky program i shkurtuar i parimeve dhe prioriteteve
tona.


BASHKĖ ĖSHTĖ E MUNDSHME

http://img820.imageshack.us/img820/710/unemarrfrymekuqezin.gifhttp://img600.imageshack.us/img600/2646/unemarrfrymekuqezinn.gifhttp://img841.imageshack.us/img841/2320/unemarrfrymekuqezinnn.gifhttp://img841.imageshack.us/img841/2320/unemarrfrymekuqezinnn.gifhttp://img600.imageshack.us/img600/2646/unemarrfrymekuqezinn.gifhttp://img820.imageshack.us/img820/710/unemarrfrymekuqezin.gif

Proverbi
07.12.2010, 18:29:45
Votoni per njeriun i cili dha shume per Kosoven, Ali Jonuzin numer 8

Prishtinė, 25 tetor - Lėvizja “Vetėvendosje”, nėpėrmjet njė komunikate pėr media, ka bėrė tė ditur se Kėshillit tė “Vetėvendosjes” nė Vushtrri iu kanė bashkuar dy veprimtarė tė hershėm tė kauzės sonė kombėtare, Ali Jonuzi e Hamit Muja, bashkėveprimtarė dhe bashkėluftėtarė tė komandantit legjendar, Adem Jashari.

Nė komunikatė theksohet se Ali Jonuzi, veprimtar i shquar i ēėshtjes sonė kombėtare qė nga rinia e tij e hershme, ka qenė pjesėmarrės aktiv nė tė gjitha demonstratat dhe aktivitetet kombėtare qė nga viti 1981. Plagoset nė prill tė vitit 1981 gjatė demonstratave gjithėpopullore pėr Republikėn e Kosovės. Pėr shkak tė veprimtarisė kombėtare burgoset nė vitin 1982. Ishte veprimtar aktiv nė aksionin pėr pajtimin e gjaqeve tė inicuara nga rinia studentore dhe profesori i nderuar Anton Ēetta nė vitet ‘90.

Ali Jonuzi ishte edhe pjesėtar aktiv i celulave tė para tė UĒK-sė qė nga viti 1995, bashkėpunėtor dhe bashkėluftėtar i pandashėm i komandantit legjendar, Adem Jashari. Ai ishte autor i aksionit tė sulmeve guerile mbi stacionet policore serbe nė Vushtrri. Nė procesin gjyqėsor tė zhvilluar nga gjykata e instaluar serbe nė Prishtinė nė vitin 1997 dėnohet nė mungesė mė 15 vjet burg tė rėndė sė bashku me Adem Jasharin me shokė.

Pas ēlirimit Ali Jonuzi ėshtė njė veteran i UĒK-sė, i nderuar dhe i respektuar nga e gjithė popullata e Vushtrrisė dhe mė gjerė.

Ndėrkaq, pėr Hamit Mujen thuhet se ėshtė veteran i arsimit dhe veprimtar i dalluar i ēėshtjes sonė kombėtare qė nga vitet ‘70. Ishte pjesėmarrės i rregullt i demonstratave tė organizuara nė vitet ‘80-90, i pėrndjekur dhe i persekutuar nga okupatori serb. Hamit Muja ėshtė njėri nga organizatorėt e Frontit tė Rezistencės pėr Ribashkim Kombėtar Shqiptar, qė themelohet nė Gjakovė sė bashku me Abdyl Krasniqin, Ēerkin Pecin, Sokol Dobrunėn, Mentor Kaēin, Enver Halitin, Shaban Viēėn, etj.

Hamiti sė bashku me dėshmorin Isė Mėrnica ishte pėrgjegjės pėr formimin e celulave tė para tė UĒK-sė nė rajonin e Shalės sė Bajgorės. Nė vitin 1998 emėrohet pėrgjegjės pėr logjistikė nė kuadėr tė Drejtorisė pėr administrim civil nė Zonėn Operative tė Shalės.

Pas ēlirimit ishte ndėr themeluesit e PDK-sė dhe i zgjedhur nė strukturat udhėheqėse tė saj deri mė kuvendin e vitit 2005, kur pėr shkaqe tė shkeljes sė demokracisė sė brendshme dhe normave elementare e programore e braktis PDK-nė. Deri tani ka vepruar nė kuadėr tė Shoqatės sė Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė.

Mar nga koha.net

Ketu mund ti shikoni edhe disa video.

Ali Jonuzi ne video gjate luftes se UĒK’s ne Vitin 1998-99 ( http://www.youtube.com/watch?v=9TPzX_ab_VM
)

Bashkeluftetaret e Ali Jonuzit (http://www.youtube.com/watch?v=HKHXOIXqm_g
)

Vetevendosje ne Vushtrri (http://www.vetevendosje.org/?cid=1,5,2553
)

mo
07.12.2010, 18:36:35
ne cilen pike ishte bashkimi kombtar?!

Nositi
08.12.2010, 14:19:36
ne cilen pike ishte bashkimi kombtar?!

7. Nė vend se ta shprehė vullnetin e popullit shqiptar pėr bashkim kombėtar, Kushtetuta e Kosovės e mohon atė vullnet. Lėvizja VETĖVENDOSJE! konsideron qė nenet 1.1 dhe 1.3 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės janė nė kundėrshtim me njėri-tjetrin. Ne angazhohemi pėr heqjen e nenit 1.3 qė ia ndalon tė drejtėn Kosovės qė tė bashkohet me njė shtet tjetėr, pėrkatėsisht me Shqipėrinė.


BASHKĖ ĖSHTĖ E MUNDSHME

http://img820.imageshack.us/img820/710/unemarrfrymekuqezin.gifhttp://img600.imageshack.us/img600/2646/unemarrfrymekuqezinn.gifhttp://img841.imageshack.us/img841/2320/unemarrfrymekuqezinnn.gifhttp://img841.imageshack.us/img841/2320/unemarrfrymekuqezinnn.gifhttp://img600.imageshack.us/img600/2646/unemarrfrymekuqezinn.gifhttp://img820.imageshack.us/img820/710/unemarrfrymekuqezin.gif (http://www.youtube.com/watch?v=bAWLvFDXOhw)

mo
08.12.2010, 17:46:10
thash mos e kane bashkimin kombtar nen piken 1. si angazhimin kryesor!

kodraliu
09.12.2010, 22:35:54
DIL TI NALE KETE LINDJE !!!!

http://img64.imageshack.us/img64/4002/rilindjaevetevendosjes.jpg

Hyrja e VETEVENDOSJES ne garen elektorale duhet ta pershendesim sepse , po e perseris per te saten here,ajo vetem e pasuron dhe e gjalleron me vrullin rinor te saje , me ide dhe alternativa te reja sqenen politike te Kosoves.Une konsideroj se ka qene e domosdoshme nje gje e tille sepse edhe gjate qeverisjeve te kaluara ky subjekt ka qene shpesh e vetmja opozite aktive karshi qeverive te cunguara dhe te mbikqyrura vendore ,por merita me e madhe e saje eshte se u ka bere opozite superaktive edhe foprmacioneve nderkombetare qe ishin superqeveri apo qeveri apsolute,para te cilave te gjitha subjektet parlamentare jane sjelle tere kohen ne menyre servile madje duke u vardisur per te fituar poziten e te preferuareve te ketyre organizmave ,te cilat te shumten e rasteve nuk e kane pase prioritet avancimin e shtetit te pavaruru dhe funksional te Kosoves.
Une po i uroj suksese nga zemra VETEVENDOSJES ne keto zgjedhje.Mos e dhashte zoti te ndalet gezimi dhe shkelqimi i lindjes as vrulli e guximi rinor ,i cili ishte dhe mbetet ajo fuqia eksplozive e cila e nxori Kosoven nga kthetrat e Serbise dhe po e drejton drejte ardhmerise per ne familjen e shteteve te lira ,te pavarurura dhe te perparuara te Europes.
Bukur ndrite ky diell, por kujdes qe lakmia per pushtet ,kariere e pasuri te mos zvogloje kete shkelqim te mrekullushem.Po theksoj kete sepse jeni shum large persoseshmerise dhe perberja juaj eshte mikse (keni shum ujeme brenda dhe fare pak kohe per shoshitje), por nuk dua te beje propagande negative ,nuk dua te ndikoj as nje fije ne rezultatin e ketyre zgjedhjeve. Te fiotoje ai te cilin i jep voten elektorati i Kosoves.

ēobani
09.12.2010, 22:42:19
Mbajeni mend kėtė emėr: Albin Kurti !

hahahahaha,o shoku Nositi, joo mbaje ti mend kėtė emėr...

atėherė kur e hape kėtė temė,pak njerzė e kanė njoftė karakterin e albinit edhe mė pak njerzė e kanė njohur naivitetin e tij politik.e tash kur e desh tė dilej nė log tė mejdanit kur u demitizua albin kurti ish- pėrkrahėsit e tij tė deridjeshėm kanė mbetur tė habitur, tė habitur nga urrejtja qė ky idhulli i tyre i deridjeshėm po shfaq haptas pėr ēdo gjė qė ėshtė shqiptare nė kosovė...gjuha e urrejtjes sė ti po i'a kalon edhe kolaboracionistėve serbė qė ishin tė veshur nė petkat e FARK-ut. dhe u bė mirė qė i doli duqi kėsaj pune,partinė e ēlirimtarėve (PDK-nė) nuk e dėmton mė njė Albin i xhveshur siē ėshtė tani,tani nuk mashtrohet njeri prej demagogjisė sė tij populiste.
"vetvendosjes" po i frigohet tjetėrkush.
po i frigohen mentorėt,ata qė e krijuan;udbashėt e fark-istat.secilėn votė qė e merr albini ėshtė votė e LDD-sė apo LDK-sė.votuesit e tyre qė ishin kundėr UĒK-sė e Thaēit qė nga fillimi i luftės,tash janė nė hall.
ti japin votėn dacit e *****...boll e meritojnė,qė tė dy antishqiptarė tė pėrbetuar e armiq tė UĒK-sė....hmmm disa janė nė hamendje;po edhe isa mustafa boll i mirė ėshtė(i mirė pėr ta d.m.th. ai qė e ka CV-nė sa ma tė rėnduar me gjynahe)...dhe eurekaaaa tash e kanė edhe njė zgjidhje edhe mė tė mirė;abinin...konjufcėn...a po ai tjetri ai ish edhe ma i zi qysh e pat emnin;florin krasniqi!!!
kėsaj pune gjermoni pi thojke;QUAL DER WAHL...medemek shqip i bie; tortura e zgjedhjes.
pra tė gjithėta tė praptit-dezertorėt,janė nė hall.jo nė hall qė skan ēka me zgjedhė,po nė hall se tash e kanė edhe njė parti tė re e cila pėr nga retorika e fėlliqtė anti UĒK-po i kalon edhe LDK-sė,LDD-se,FARK-ut e dreqit e t'birit.
sipas tė gjitha gjasave "vetvendosje" do t'a ketė shumicėn e rinisė FARK-iste,pėrderisa baballarėt e tyne do ti qėndrojnė besnik hala partisė sė ish plesidentit historik!!!

prandaj,shoku nosit mbaje mend ti kėtė emėr;albin kurti!
mbaje mend,se ky tė xhveshi edhe ty pėr nga pikėpamja politike...tė qiti pėr ledine hahahaha

veē kėtė emėr do t'a mbash mend edhe pėr njė gjė; pėr nivelin e ultė,shumė tė ultė intelektual e politik si dhe pėr rrugaqėrinė qė po shfaq ai e shoktė e tij...rrugaqėri e pashembullt nė historinė tonė shqiptare...
sa keq po mė vje o nosit shoku prej teje...sinqerisht po tė them,pėr Zotin po mė dhimsesh pasi qė kemi pasė disa debate private dhe duke ta njoftė kulturėn tėnde nuk po e besoj hala qė ti je aq i impresionuar prej ideve tė kalbura...tė cilat po ti krahasosh me cilėn do parti qė po bėjnė debate...ato ide tė vetvendosjes duken si plehra...sikur ato plehrat qė e ndotėn kėta parlamentin e parė tė Kosovės sė pavarur.a tė kujtohet? hahahahaha

p.s.edhe diēka mos t'harroj;
albin kurtit nuk i'a ka pa hajrin askush mė shumė se unė kėtu nė forum
pse?
sepse,prej se ka dal "pėr fushe", ky ma ka hjekė nji gajle tė maaaadhe.temėn "karta e fundit-tė shantazhuarit serb" nuk po kam nevojė ta vazhdoj mė...tash "po e shkrun" albin kurti...ditė pėr ditė me paraqitjet e ti e tė shokėve tė tij,publikisht.
prandaj,kam fillu ta simpatizoj kėtė djalin...po mė pelqen qafiri
edhe PDK-sė po mi ndihmon me mbet nr 1 edhe mė e fortė...atyne tjerve jak ka ba puntė llugė,po ua merr elektoratin e po i ban edhe ma tė vocrraaa..."nji dreq i madh asht ktu" se shtirė ėshtė kanė me m'hi n'zemėr "vetvendosja"...veē devre dynja...s'po i'u dika!

tarasi
09.12.2010, 23:07:35
hahahahaha,o shoku Nositi, joo mbaje ti mend kėtė emėr...

atėherė kur e hape kėtė temė,pak njerzė e kanė njoftė karakterin e albinit edhe mė pak njerzė e kanė njohur naivitetin e tij politik.e tash kur e desh tė dilej nė log tė mejdanit kur u demitizua albin kurti ish- pėrkrahėsit e tij tė deridjeshėm kanė mbetur tė habitur, tė habitur nga urrejtja qė ky idhulli i tyre i deridjeshėm po shfaq haptas pėr ēdo gjė qė ėshtė shqiptare nė kosovė...gjuha e urrejtjes sė ti po i'a kalon edhe kolaboracionistėve serbė qė ishin tė veshur nė petkat e FARK-ut. dhe u bė mirė qė i doli duqi kėsaj pune,partinė e ēlirimtarėve (PDK-nė) nuk e dėmton mė njė Albin i xhveshur siē ėshtė tani,tani nuk mashtrohet njeri prej demagogjisė sė tij populiste.
"!

Parti tė ēlirimtarėve nuk ka, ajo nuk ekziston:mundet tė ketė vetėm ushtri tė ēlirimtarėve ngaqė ēlirimi nuk bėhet me Parti por me ushtri,,,
Pastaj nga ajo ushtri ēlirimtare si kudo nė botė; pas ēLIRIMIT NJĖ PJESĖ MBETEN NĖ USHTRI, njė pjesė tjetėr formon njė parti, pjesa tjetėr njė parti tjetėr dhe njė pjesė ulet dhe shkruan memoaret,,,
Kėshtu qė s'mund tė jenė ēlirimtar Kaqusha Jashari, **** Buqinca qė e luftonte me tė gjitha mjetet ushtrinė sa ishte pjestarė i LDK-ės nė Slloveni dhe shumė tė tjerė,,,
Pra, Edita Tahiri tė cilėn e rrihte me thupėr si SPIUNE heeroi i Kombit Fehmi Lladrovci s'mund tė jetė ēlirimtare,,,
partit pas Lufte nė garėn pėr t'pas sa mė shumė ithtarė dhe simpatizantė janė bė mė shumė Parti BORDELE se sa parti Politike,,,
Lėvizja Vetvendosja nė radhėt e saj ka; Fadil Fazliun ( Vėllai i dėshmorėve Fahri dhe Bahri Fazliu), Liburn Aliun nipin e Afrim Zhitisė dhe t'birin e njė nga t'burgosurit e parė t'Kosovės Ali Preshevėn; A, Hashim Thaqi ka qenė nxėnės i kėtyre dyve dhe i tre anėtarėve tė tjerė tė
Kėshillit tė Rethit nė kuadėr tė Universitetit nė vitin 1989,,,
Aty kemi Avni Klinakun dy herė i dėnuar aso kohe idol i hashim Thaqit s'bashku me Raif Qelėn qė njėkohsisht ishte idoli i Kadri Veselit,,,
Albin Kurtin qė shokėt e tij tė burgut Bajrush Xhemajli dhe Nait hasani edhe sot i ngrisin kapelėn pėr qėndrimin e tij nė burgė ku ishte edhe vet Avniu e ca tė tjerė,,,
Nuk mundet dikush qė luan ROLIN E ROBIT ngaqė ROBI kėtė punė ka SKLLAVERIN e verbėr tė kuptoj kėto gjėra; ROBI s'ka tru sepse robi vepron sipas dresimin qė i kanė bėrė nė tru punėdhenesit pėr ta shenderruar nė puthador tė njė Partie!

ēobani
09.12.2010, 23:09:52
: ), A pe zavendson cakallin a, ev qoban zeza. Ta kan kuq ktu e kahmos krejt me flamuj kombetar. A e njeve mrame Wokerin? Eh,..! Ofertat, ka dite qe po qarkullojne e ti hahahahaha, mire te kish thene ai atje, sje ti as i pendes e as i kurgjafit, se i politikes jo se jo.

Rrnoft Vetevendosje!

o ti djali me pika pika

rrnoft vetvendosja edhe unė po thom bre...a e knove ēka shkrujta ma herėt,albini edhe mu ma ka hjek nji gajle,po ndihmon pėrditė me paraqitjet e tij...edhe partisė tem po i ndihmon...

prandaj rrnoft vetvendosja

sa i pėrket wokerit...
Axha William u pagu pėr kėtė punė o jarani jem...i ka fut ēluuuk 1 milun dollar n'xhep edhe fol ēka ti thojnė...e kcen vallen qysh ti bje defit ai qė ja ka dhanė paret...wokerit i bafshin mirė paret e i hangt me t'shnosh se e ka meritu me fitu diēka prej neve...shyqyr nuk u mundu shumė nja 1 javė...se kogjo u plakė edhe ai.
angazhimi i ish politikanėve amerikanė,pra i atyne qė nuk mirren aktivisht me politik nėpėr evinementet politike,ekonomike apo kulturore nėpėr botė ėshtė LEGAL...ligji amerikan i lejon qė haptas tė marrin pare pėr pjesmarrje nė ndonjė ngjarje...p.sh rasti i fundit ėshtė i Bill Klintonit nė njė ngjarje nė vjenė.Organizatori i ka paguar 200.000 euro pėr njė mbrėmje qė ka zgjat 3 orė. klintoni ish ardh nė vend t Wokerit po sigurisht ka lyp shumė ai myzevir...a dasht me i'a dhanė sa t lyp...qetu ish koritė pak ky flurim krasniqi po nejse.

po njime....vetvendosja e mirė

p.s. burra per sonte e mshela trrnetin...mirėulexofshim herave tjera edhe mos "t'preket" kush prej shkrimeve tė mia,se vallah-bilah nuk shkruj me i idhnu a nervozu tjertė,sinqerisht po u thom...

tarasi
09.12.2010, 23:15:08
Unė e kam thėnė dhe e them qė e keqja mė e madhe e Kosovės ishte LDK-ja me tė cilėn Partia ime( PAs LPK-ės) bėri Koalicion,,,
Por meqė po tė kapin pėr gjuhe pėr herė t'parė po e them kėtė gjė:
" Kur doli nga burgu Bajrush Xhemajli fill vajti nė Tiranė,,, njė nga udhėheqesit e medhenjė tė Kosovės" nepermjet tezakut tė tij B.SH. ia dėrgoj 2000DM sa pėr t'ju gjendur,,, megjithėse pritej qė bajra do tė bėhet anėtar i njė subjekti politik pėr ēka kishte ardhė nė Tiranė ay u bė anėtar i subjektit ku ėshtė edhe tani,,,
pak a shumė u veprua edhe me Albinin me tė dalė nga burgu; vetėm sa ay nuk pranoj asgjė!
Ky" ėshtė gabimi mė i madh i tij" prandaj duhet ta " vrasim"!

SUNSHINE_B
09.12.2010, 23:16:36
Pothuajse tė gjitha shetet evropiane kanė nė kuvende parti nacionaliste andaj mendoj se Kosova ka nevoj qė ta ketė Vetvendosjen (Albinin) aty.
Sa i pėrket asaj se sa ėshtė politikan (albin Kurti) e sa jo, ka nevoj edhe populli pėr dikė qė flet shqip dhe nuk i thot 10-12 rreshta qė mundesh me i pėrmbledh me 2 fjali tė tjeshta.

Avalon
09.12.2010, 23:25:03
Pothuajse tė gjitha shetet evropiane kanė nė kuvende parti nacionaliste andaj mendoj se Kosova ka nevoj qė ta ketė Vetvendosjen (Albinin) aty.
Sa i pėrket asaj se sa ėshtė politikan (albin Kurti) e sa jo, ka nevoj edhe populli pėr dikė qė flet shqip dhe nuk i thot 10-12 rreshta qė mundesh me i pėrmbledh me 2 fjali tė tjeshta.


As te tjeret nuk flasin serbisht jo, edhe ne vleresime me me ngadale, per te qene nje parti e tille apo e ketille, se pari duhet profilizuar.

gjithesia
09.12.2010, 23:32:10
pėr dikė qė flet shqip dhe nuk i thot 10-12 rreshta qė mundesh me i pėrmbledh me 2 fjali tė tjeshta[/b].


...

si psh .kush ???? ....me konkret motra , (mos tut :D )


http://img560.imageshack.us/img560/2886/15582446918654699958483.jpg


http://img809.imageshack.us/img809/3236/69505469186951999584835.jpg


.


Nosit .... krejt "fajet i ke ti ".......e pa besueshme por e vertete !!!


Nosit , zvogloi keto foto mundesisht , te faleminderit ,

gjithesia

tarasi
09.12.2010, 23:34:22
keta me shamia s'kisha pas qejf me ma dhanė votėn; kėta duhet t'votoj nė Egjipt oØse pėr Ahmedinexhatin!
S'kemi nevoj pėr qytetar t'vendeve t'huaja me ardhė dhe me votue pėr qytetarėt tanė!

SUNSHINE_B
09.12.2010, 23:35:22
As te tjeret nuk flasin serbisht jo, edhe ne vleresime me me ngadale, per te qene nje parti e tille apo e ketille, se pari duhet profilizuar.


Nuk e thash qė flasin serbisht, po nuk janė tė qartė nė atė qė e thojn, kėtė deshta ta them dhe e di sigurt qė e ke kuptu, edhe pse shtiresh.
Ēka me profilizu? Besoj se disa gjėra nuk kanė nevojė pėr "vizatim" se shihen.

gjithesia
09.12.2010, 23:37:41
keta me shamia s'kisha pas qejf me ma dhanė votėn; kėta duhet t'votoj nė Egjipt oØse pėr Ahmedinexhatin!
S'kemi nevoj pėr qytetar t'vendeve t'huaja me ardhė dhe me votue pėr qytetarėt tanė!
....

A1 :D


kena me i dergu ne egjypt e ne shtetet e shamit krejt kena me i hup ....hahaha


une te dielen kismet ne Kosove jam dhe me shami bash kam me ua jap voten , e deshet o se deshet ....

ne demokraci nuk ze vend diskriminimi , mos u perserit si papagall ....kaq !
http://img35.imageshack.us/img35/9493/15099616438984026502310.jpg

http://img337.imageshack.us/img337/505/15022614038907268038210.jpg
.

Avalon
09.12.2010, 23:39:01
Nuk e thash qė flasin serbisht, po nuk janė tė qartė nė atė qė e thojn, kėtė deshta ta them dhe e di sigurt qė e ke kuptu, edhe pse shtiresh.
Ēka me profilizu? Besoj se disa gjėra nuk kanė nevojė pėr "vizatim" se shihen.

Do te shihen! Asgje nuk shihet.

SUNSHINE_B
09.12.2010, 23:44:10
...

si psh .kush ???? ....me konkret motra , (mos tut :D )
:D Mirėmbrėma motėrz!

Po "eci n“gishta" mos me e lėndu dikė ngase e di se sa ėshtė e ndjeshme kjo puna e partive, pikėrisht tani kur jemi nė prag tė votimeve. Ēka ėshtė ka m“pengon nė kėto zgjedhje ėshtė qė po ia "lėkundin" eshtrat tė tė vdekurve, po shahen si fmija ( numėroj si minis tė madhė pėr VV fjalimet e Krasniqi) etj etj lista e gjatė
Por (si gjithnjė) vetėm thash mendimin tim:) !