PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Kur meshkujt nuk arrijnė tė plotėsojnė dėshirat dhe kėnaqėsitė e partnereve


Promotori
26.03.2010, 02:07:25
Kur meshkujt nuk arrijnė tė plotėsojnė dėshirat dhe kėnaqėsitė e partnereve

Sipas studimeve kur femra arrin nė orgazėm gjatė marrėdhėnieve, atėherė kėnaqėsia e saj ėshtė pothuajse 10-fish mė e fortė se ajo e mashkullit. Sidoqoftė e vėrteta ėshtė se nė njė pėrqindje tė madhe tė rasteve nga njė marrėdhėnie intime, femra del mė e pakėnaqur. Faktori kryesor i kėtij fenomeni duket se ėshtė eksitimi i shpejtė i mashkullit, pa pėrjashtuar edhe moskujdesin e shumė meshkujve ndaj dėshirave tė partnereve. Kjo gjė shumė herė shkakton probleme nė ēift, sepse femra fillon ankesat kurse mashkulli shumė herė pa tė drejtė ndjehet sikur preket burrėria e tij, dhe anashkalon problemin. Dashuri midis njė ēifti do tė ketė probleme nėse nuk ekziston njė seksualitet i shėndetshėm dhe i pasur. Probleme tė tilla shkaktohen edhe atėherė kur nė marrėdhėniet seksuale meshkujt nuk arrijnė tė plotėsojnė dėshirat dhe kėnaqėsitė e partnereve.
Kėnaqėsia
Meshkujt qė nė moshė tė vogėl ndjejnė njė farė problematizimi nė lidhje me organin e tyre seksual. Fėmija nė fillim e shikon organin e tij si lodėr dhe me kalimin e kohės duke ardhur nė kontakt me meshkuj tė tjerė fillon njėfarė konkurrence mbi organin seksual. Kėshtu ekziston edhe njė numėr i madh meshkujsh qė frikėsohen se nuk mund tė jenė partnerė tė mirė pėrderisa nuk ndodhet nė tė njėjtat kondita si dikush tjetėr. Ndėrkohė qė realisht nuk ėshtė kėshtu. Sė pari aftėsia e vet organit nuk varet pėrmasat. Sė dyti aftėsia e mashkullit nė seks nuk varet vetėm nga aftėsia e organit tė tij, varet edhe nga sjellja e mashkullit, klima qė krijon pėr femrėn, aftėsia e tij pėr tė plotėsuar dėshirat e partneres. Dhe sė treti nga rezistenca e mashkullit gjatė marrėdhėnieve seksuale. E rėndėsishme ėshtė qė tė gjesh njė vend tė pėrshtatshėm dhe tė kėndshėm pėr tė kryer marrėdhėnie, nė mėnyrė qė ti dhe partnerja tė ndjeheni sa mė mirė. Megjithatė nuk ėshtė e thėnė qė seksi ėshtė i mirė pėr njė femėr vetėm kur kryhet nė njė krevat, ēdo femėr, ashtu si ēdo mashkull, mund tė ketė preferencat e veta. Rėndėsi kanė edhe lojėrat seksuale, por duhet tė kenė mė tepėr nė epiqendėr femrėn, pasi mashkulli e ka mė tė lehtė eksitimin.
Aftėsia seksuale
Dėgjohet kohėt e fundit se kanė dalė njė serė ilaēesh, madje bėhen edhe ndėrhyrje kirurgjikale, tė cilat forcojnė aftėsinė dhe rezistencėn e mashkullit nė seks. Aftėsia e njeriut nė lidhje me seksin lidhet me psikologjinė e tij dhe kėto ndėrhyrje nuk janė absolutisht pozitive, pasi mund tė kenė efekte anėsore. Kėshtu fillimisht ajo qė ka rėndėsi ėshtė qė mashkulli t’i shmanget frikės sė tij nė aspektin seksual kur kėrkon rezistencėn, kurse nė rastin qė atij i ėshtė larguar dėshira pėr seks, atėherė shkak kryesor janė streset e pėrditshmėrisė. Pėr kėtė ėshtė e kėshillueshme tė kėrkohet qetėsia si dhe ndihma e partneres, e cila mund t’iu ndihmojė pėr tė dalė nga kjo situatė. Nė rast se kjo gjendje vazhdon atėherė duhet qė t’i drejtohet mjekut specialist. Tek rezistenca seksuale e mashkullit pėrveē psikologjisė sė mirė ekzistojnė edhe njė farė metodash tė tjera. Alkooli dhe duhani sipas seksologėve e ndihmojnė mashkullin momentalisht nė seks, por nga ana tjetėr konsumimi i tyre kronik i shkakton atij probleme shėndetėsore, por edhe i “vret” atij aftėsinė seksuale. Prandaj nėse i pėrdorni si mjet ndihmues, alkoolin dhe duhanin, por edhe masturbimin, duhet tė jeni nė dijeni tė pasojave tė tyre tė dėmshme pėr vetė aktivitetin seksual.

Terminatori1
26.03.2010, 09:23:18
Mesazhi ėshtė shlyer pėr shkak tė pėrmbajtjes. E din edhe vetė pse.

Flm pėr mirėkuptim.

ISTOGASJA

LOLO
27.03.2010, 19:22:06
Terminator me ket shkres mendon se ke be mire a po?

He more All-llah ty te qofshim fal ip mend ku ska!!!

Grasha_1
27.03.2010, 22:43:35
Na e ka pas lyp hallallin nihere, edhe ka than se eshte udhezue, dhe nuk ka me flliq ma me goje,dhe qe sa shume e ka majt fjalen!!!

LOLO
27.03.2010, 23:30:59
Po de po... ka kerku hallallin prej neve qe sipas mendimit ti qenkemi kurva vetem se nuk kem ni shami mbi koke... Po i flm shume per mendimin e ti... Qe tregon veten se sa besimtar i fort eshte.. edhe pse shyqyr Zoti gjynahet e ti nuk do i marim ne!

Sa per teme, mashkulli gjithnji nuk mundet te arrin qe te ken femra knaqsi, po kryesorja qe mundohet.. Nuk eshte knaqsija tek ne femrat numer 1, po ka shume gjana tjera qe na bejn te jem te lumtura, si pershembell "fjala e embel, dashuria, mirkuptimi dhe bisedat e gjata"!

Terminatori1
28.03.2010, 09:46:50
Besa edhe dajaku po juy bon te lumtura pa hajgare e kam... e kerkoni ne forma te ndryshme terthorazi pa i cek emer dajak.... qe mu ndie te lumtura.

Mendimi eshte per qeso modele 1244 de....meqe nuk dojn siq duhet, kerkojn kete formen tjeter qe e pershkrujta une.... tash os u nxeni a.

Ps: Lolo, mjalt me te dhene qdo dite ...dikur te merzitet a po kupton, nuk o puna te vjerrshat e poezit fjal te embela.....,emo edhe ju nuk bon mu bo si thmija me qira e me lula e e me do far senesh....pjeknu naj her plakat 50 vjet shen valentinin me i lan kan qef me dal pak mu picillue...qashtu jeni ju... sdi qysh... me gjet mufte

LOLO
28.03.2010, 10:10:45
Besa edhe dajaku po juy bon te lumtura pa hajgare e kam... e kerkoni ne forma te ndryshme terthorazi pa i cek emer dajak.... qe mu ndie te lumtura.

Mendimi eshte per qeso modele 1244 de....meqe nuk dojn siq duhet, kerkojn kete formen tjeter qe e pershkrujta une.... tash os u nxeni a.

Ps: Lolo, mjalt me te dhene qdo dite ...dikur te merzitet a po kupton, nuk o puna te vjerrshat e poezit fjal te embela.....,emo edhe ju nuk bon mu bo si thmija me qira e me lula e e me do far senesh....pjeknu naj her plakat 50 vjet shen valentinin me i lan kan qef me dal pak mu picillue...qashtu jeni ju... sdi qysh... me gjet mufte

Nuk di bre terminator se si jem ne, po ti po dishe me na pershkru me mire!

Per ket mendjen tende qe ke spo mun e gjene as qetesin tende! Sepse i shtin ton me ni thes!

E knej ma gjigav mu jo jom musliman jo jom kshtu, nuk di ku mer ti leje te flasis ashtu!

Pse ti ki njoftu aso femrash qe skan moral, nuk do thot se te gjithat jan ashtu! Ndalu e mendo te lutem, mos lsho fjal si lopa baglen!

Une sthem kurr qe kam ni jete vetem mjalt, edhe tek une edhe tek tjetra ka batica e zbatica.. si ne cdo lidhje tjeter.. Po kajher duhet mu perbi, e prap vie e mira!

Ti mos mi permend do do qe para lufte e pas lufte kan dal jasht e mendojn se ter bota eshte e tyre.. Se sa femrat te mbulume i kam taku neper qoshe ty sta mer mendja... Po kjo ska lidhje me mbules po me moralin e ni personi! Ska lidhje me fe po me karakterin e ni personi!

Mo dades mo, se spot ka hije mo kshtu me fol edhe pse per ca gjera ta ap doren se ashtu eshte, po SJAN TE GJITHAT mos harro! As ni gisht ne dore so njejt, e as ju mashkjt sjeni te njejt, si dhe as ne femrat!

Tash tung e mos um shit mu ktu men qy! :p

Qokolina
06.05.2010, 13:24:56
Nuk di bre terminator se si jem ne, po ti po dishe me na pershkru me mire!

Per ket mendjen tende qe ke spo mun e gjene as qetesin tende! Sepse i shtin ton me ni thes!

E knej ma gjigav mu jo jom musliman jo jom kshtu, nuk di ku mer ti leje te flasis ashtu!

Pse ti ki njoftu aso femrash qe skan moral, nuk do thot se te gjithat jan ashtu! Ndalu e mendo te lutem, mos lsho fjal si lopa baglen!

Une sthem kurr qe kam ni jete vetem mjalt, edhe tek une edhe tek tjetra ka batica e zbatica.. si ne cdo lidhje tjeter.. Po kajher duhet mu perbi, e prap vie e mira!

Ti mos mi permend do do qe para lufte e pas lufte kan dal jasht e mendojn se ter bota eshte e tyre.. Se sa femrat te mbulume i kam taku neper qoshe ty sta mer mendja... Po kjo ska lidhje me mbules po me moralin e ni personi! Ska lidhje me fe po me karakterin e ni personi!

Mo dades mo, se spot ka hije mo kshtu me fol edhe pse per ca gjera ta ap doren se ashtu eshte, po SJAN TE GJITHAT mos harro! As ni gisht ne dore so njejt, e as ju mashkjt sjeni te njejt, si dhe as ne femrat!

Tash tung e mos um shit mu ktu men qy! :p


Nuk esht problemi qe ky ka njoftu asi femra qe skan Karakter por esht problemi qe ky vet nuk ka karakter.
Nje njeri qe nuk ka karakter mendon qe te gjith jan si ai, sikur tradhtari qe smund ti besoj askujt,sepse mendon qe qdokush e tradhton ashtu esht edhe me ata qe mendojn qe qdo femer esht kurv.
Turp duhet mi ardh keti personi.

bluai
07.05.2010, 10:12:48
Z.Promotori te nderuar forumist un pajtohem me krejt ate qka tha ktu promotori dhe do shtoja nja dy a tre gjana nese me lejohet .Pra tema sa i perket knaqesive te partnereve qe qoj jet edhe jashtmartesore edhe ato martesore qe eshte tem tjeter por duhet te ceket per kanaqesit dhe kulminacionet e tyre .Kjo tem eshte tabu dhe fare pak ma mir me then aspak nuk shtjellohet ne shoqrin ton ne pergjithesi pra bisdeta e tilla nuk zhvillohen apo te shqyrtohen .Shkaqet shoqrore dhe ato emotive te partnerve jan nje shkall kritike .Streset e ndryshme dhe porblemet egzistences se njeriut dhe mbisundimi ndaj tjetrt jan ne mentalitetin e sejcilit .Dominimi i imponuar i mashkujve qe vetm ata kan te drejt qe te pedorin edhe mjetet tjera siq tha njeri ktu dajakun jan njera nga mundesit qe perdoren fatmiresisht shum pak njerzit qe kuptojn se respekti i ndersjellt i partnereve jan ne nivelin e duhur.Respekti bazohet ne ate qe duhet te kuptohet nje gje nga mashkut se asnjeher asnje mashkull sla me mujt as per afermi te kuptoj boten e femers dhe nevojen e femres te tregoj aftesit e vete si ne jeten intime por edhe ne jeten shoqrore si udheheqese dhe te afta te udhheqin nje varg gjerash qe ne shoqrin ton se pranohgen sepse ka skaqe te medha .sa i perket udhheqjes se ndjenave emotive dhe praktimin e saj nga ana femrore mendoj ashtu un se nese femrat tregojn iniciativen e vet ne veprimet emotive gjat mardhanjes ather shumica e mashkujve do thon se ajo paska pervoja me shum mashkuj dhe e konsiderojn si lavire andaj shumica e femrave mendoj un se nga ky kenveshtrim nuk leshohen ne imagjinaten e vet te epsheve dhe mbesin te paknaqura nga partneri mashkull .Nga tjetra ane Mashkut nga egoizmi dhe dobsit e veta seksuale te ejakulimit te shpejt mundohen te justifikojn dhe te perdorin dhunen ose dajakun sepse vetm mashkujt e dobet ne marhdanje bejn veprime te tilla pin alkohol dhe shkojn pas femrave tjera qe te tregojn kinse aftesit e veta seksuale te cilat i kan te mangeta .Keshtu tema ne fjal don debat te gjer e te gjat dhe me ne fund ne mashkujt duhet te lejojm qe femra te tregoj iniciativen e vet dhe te kem mirkuptim dhe tju pergjegjemi deshirave te cilat i kan femrat ne shprehjen emotive por edhe ne ate shoqrore sepse femra sipas meje eshte e afte te udheheq dhe te tregoj aftesit e veta te nje personaliteti te fort te afte te pergjigjet formave te ndryshme te cilta mashkujt mundohen femrave tju imponojn deri sa jan te gateshme te durojn edhe ate nenqmimin e egoizmit dhe mbrapambeturis se mashkujve te dominimit ndaj femrave dhe kjo eshte dobsi e mashkujve dhe nuk pranojn se femra eshte jet eshte drit dhe eshte shtylla e familjes si edhe qysh diuet me qen shtyll e shtetit dhe te lejohen me ne fund te shprehen lirshem e jo te i quajm me turlifar shprehjesh dhe te i kercnoim me dajak siq beri ktu nje forumist .
Pershendet te gjith ktu
e sidomos latinene dhe normal motren e nderuar Gjithesin .
me nderime
bluai

bluai
07.05.2010, 10:41:57
Real men edhe pse kam respekt ndaj teje te respektoj shum ktu ja ke thye drynat se pajtohna me ty fare sa i perket ksaj .Pra un nuk pajtohna me ket per shum arsye .Femra qe ka respekt moral dhe eshte e dhenun qe te sakrifikoj gjithqka te duroj nga menyrat e ndryshme qe jau bejn mashkujt qe te poshtoj dhe te nenqmoj femren ai njeri qe meno ne ate menyr te neshkroj dhe poshtroj nje njeri sa do pak qe te don ai sipas meje se meriton ate femer dhe se meriton qe femra te flijoj vetveten per shkak te hireve te tekeve te mazohizmit te mashkujve.Kur mashkujt femren ne ket rast siq po shkrun ti e konsideron si te till dhe vetm per gjerat qe i permende ti ather me beso se qiftat e till skan asnje lumturi ka vetm frig dhe asesi dashuri lemo te flas per emocione ne aktin qe menon meshkulli me ba ne ate menyr qe e pershkruve ti .Kjo menyr so gje tjeter pos mazohizem dhe asgje me shum .Femra qe ka karakter moral dhe respekt nuk e meriton nje sjelje te till ndaj saj andaj femrat jan gjitheher te shtypura dhe se guxojn te shprehen sepse qiftat e till perdorin dhun dhe trgojn dobsin e vet te mosbesimiot qe kan ndaj femrave dhe kur nuk ke besim te femra e jetes sate ateher ska qka te duhet te rrosh me te .Ky mendim mashkullor te mosbesimit ndaj femrave shte epshi mashkullor qe te ket sa me shum prevoj me femra dhe ate mundohet te tregoj edhe publikisht por edhe ne jeten vet shoqrore dhe pasi qe vet mashkujt jan te till qe mundohen te imponojn femrave dhe te bejn sa ma shum avantura me femra mendoj un se ashtu mashkujt menojn se edhe femra ka deshire te njeta si mashkujt me pas shum partner qka so e vertet .Kur nje femer i perkushtohet me te gjitha emocionet nje mashkulli ajo eshte ne gjenje me duru edhe ket qka e the ti real men vetem e vetm te qendroj pran teje jo se ajo e adhuron dhunimin por ajo se pari ka respektin moralin dhe ate edhe duron qdo lloj mazohizmi qe e shfaq mashkulli ndaj saj .
te le me shendet
bluai

Ms-Exclusive
08.05.2010, 00:55:32
Jon dek aso femra shqiptare qe u dasht mi kqyr si syt e ballit...( ato jan muslimane me zemer e me emer ) me qu dore ne to me than per teke te njerit ke hy ne gjynah te madhe

kto gjarijat e sotit ktyne duhet edhe venin me ja u rreh... qeso 1244, kto ah te sillen thojm mshoma bre bile edhe gjat aktit seksual duhet qashtu.... ndash per mi knaq hahah edhe ty me te lon rehat.

Lum na per ty e shyqyr qe kemi Meshkuj si ti qe duhet mi rujt e mi kshyr si Driten e Syrit.

Shuj bre mos fol Muhalife qka dush mundesh me than per Femrat po mos e trego Kulturen tane me shkru palidhje, sot ne vitin 2010 ndahen Qiftet sepse nuk kan mirkuptim me njonin tjetrin, ne Kohet e kaluara Femrat kan qen te shtypura prej Mashqive si dhe nga Familja e Sot Koha ka ndryshue as ni Femer nuk don qe Mashkujt te vendosin gjithmon si perpara qysh jan kon. Edhe Femrat i kane te drejtat e barabarta si Mashkujt bile bile muna me thon se jane ma intelegjente se Mashkujt. E Mashkujt e sodit kane filluar me lujt ka dy tri Femra (plus tu e pas Grujen me Fmi te Shpija) pernjeher tani cila Femer e don ni Mashkull i cili e qfrytezon ne at Mynyr. E perpara Femra ska guxu mi ju ni Burrit e ka duru tyliqfar Mbeturine me lujt me to. Sepse ka qen e shtypne gjithmon ka pas Padrejtsina ndaj Femres nga te gjith e tash ngrrrrrrrrrrrrk!!!!

Qeshtu bojn Burrat e sodit, se e kan hup Kulturen edhe Respektin pi vetes lese pi Femnave :D

LOLO
09.05.2010, 12:45:23
Nuk esht problemi qe ky ka njoftu asi femra qe skan Karakter por esht problemi qe ky vet nuk ka karakter.
Nje njeri qe nuk ka karakter mendon qe te gjith jan si ai, sikur tradhtari qe smund ti besoj askujt,sepse mendon qe qdokush e tradhton ashtu esht edhe me ata qe mendojn qe qdo femer esht kurv.
Turp duhet mi ardh keti personi.

Shpirtushe, djal ma te mire se ky ska.. Po nganjeher nuk din se cfar felt, se mu kon vet dikun me ty, ky krejt ndryshe flet eshte i but, e ka respekt.. Po i ka hi nkry kti qashtu e ska kush qe ja ndrron mendjen :D

KAMARIERI
15.05.2010, 18:48:05
Sdua te diskuto per persona te veqant por e di nji gje
Qe ne mashkujt shqiptar jemi nji nga popujt qe kemi hormone seksuale me te zhvilluar se shum popuj tjer dikund e kam ndegju se gjoja rrezet e djellit bien pingul mbi vendin ku lindemi e rritemi sa eshte e vertet se di a kem strategji per nji jet te lumtur seksuale mvaret edhe nga edukata e nji mashkulli.
Nji gje esht e sigurt ne shqiptaret jemi ndoshta pak vullgar gjat mardhanjeve seksuale por e mira asht se 60% e femrave preferojn kete mnyr ma mir see pasivitetin e shum mashkujve te botes.
Nji profet ka then
Nuk besojj se sa e madhe eshte plaga pa vu dor mbi te.

Terminatori1
19.05.2010, 20:44:29
qka se fshin perpara eger eger, tybe ne ke knaq.... sen.... rrmisht bre fshije bertiti si ne pllug hahahaha kafshoje shtrengoje bertiti ... hiq sen mos mujsh mi bo kcej me dy gujt ne bark... kafshoje dhom qkoqe krejt... aty ktu naj shuplak sikur kur e sillovat ashtu diqka eger.....knaqet krejt..

a jeni tknaqne oj bija qeshtu... hajt folni qone doren thuni po... edhe ki me pa te nesrit ka ta qet flin nusja edhe veq ne te keshun te rrin...

Nositi
19.05.2010, 21:57:33
Kumara Efė a din ti me na tregu qysh dhihet arusha?! :D

Terminatori1
20.05.2010, 10:19:04
Jo nosit nuk e di, se skam pa kurr kur u kon ne at zor, por... kta fillozofat nalt qe jan eksperta per seks... mos po pergjigjen naj kush...

Terminatori1
20.05.2010, 10:27:52
qfare kohe o ekspert, qata te sabahit .. o super... por tjetren me ja 20 orshin masdite a kur .... hahahaha


jop valla shqipet 1 her me burr e ...spotat me shfajlera...po qka munet ai i ngrat vjen prej baushtelle han buk ne krah, ani 2 her hahahahahaha

ps isotgasja, mos mi shlyj shkrimet me than jasht teme, se per seks po flitet okolla uqkuri krejt hahaha ska ka ik

LOLO
20.05.2010, 21:37:18
qfare kohe o ekspert, qata te sabahit .. o super... por tjetren me ja 20 orshin masdite a kur .... hahahaha


jop valla shqipet 1 her me burr e ...spotat me shfajlera...po qka munet ai i ngrat vjen prej baushtelle han buk ne krah, ani 2 her hahahahahaha

ps isotgasja, mos mi shlyj shkrimet me than jasht teme, se per seks po flitet okolla uqkuri krejt hahaha ska ka ik

Valla bre Termin... tybe jo vetem burrii qe lodhet... po edhe na grat tu punu ton diten.. spo na bjen nmen per ato sene :D

Terminatori1
21.05.2010, 18:54:30
O po breeee, ju te lodhta vini prej pune gjithe...., normal naj her sa mos me than me burr hahahahahahaha a mu la lahni shpesh bojlerin ne zero e qitni gjithe.....

mos thuj jo, se une po foli per shumicen hahaha

gjithesia
23.05.2010, 18:06:43
Z.Promotori te nderuar forumist un pajtohem me krejt ate qka tha ktu promotori dhe do shtoja nja dy a tre gjana nese me lejohet .Pra tema sa i perket knaqesive te partnereve qe qoj jet edhe jashtmartesore edhe ato martesore qe eshte tem tjeter por duhet te ceket per kanaqesit dhe kulminacionet e tyre .Kjo tem eshte tabu dhe fare pak ma mir me then aspak nuk shtjellohet ne shoqrin ton ne pergjithesi pra bisdeta e tilla nuk zhvillohen apo te shqyrtohen .Shkaqet shoqrore dhe ato emotive te partnerve jan nje shkall kritike .Streset e ndryshme dhe porblemet egzistences se njeriut dhe mbisundimi ndaj tjetrt jan ne mentalitetin e sejcilit .Dominimi i imponuar i mashkujve qe vetm ata kan te drejt qe te pedorin edhe mjetet tjera siq tha njeri ktu dajakun jan njera nga mundesit qe perdoren fatmiresisht shum pak njerzit qe kuptojn se respekti i ndersjellt i partnereve jan ne nivelin e duhur.Respekti bazohet ne ate qe duhet te kuptohet nje gje nga mashkut se asnjeher asnje mashkull sla me mujt as per afermi te kuptoj boten e femers dhe nevojen e femres te tregoj aftesit e vete si ne jeten intime por edhe ne jeten shoqrore si udheheqese dhe te afta te udhheqin nje varg gjerash qe ne shoqrin ton se pranohgen sepse ka skaqe te medha .sa i perket udhheqjes se ndjenave emotive dhe praktimin e saj nga ana femrore mendoj ashtu un se nese femrat tregojn iniciativen e vet ne veprimet emotive gjat mardhanjes ather shumica e mashkujve do thon se ajo paska pervoja me shum mashkuj dhe e konsiderojn si lavire andaj shumica e femrave mendoj un se nga ky kenveshtrim nuk leshohen ne imagjinaten e vet te epsheve dhe mbesin te paknaqura nga partneri mashkull .Nga tjetra ane Mashkut nga egoizmi dhe dobsit e veta seksuale te ejakulimit te shpejt mundohen te justifikojn dhe te perdorin dhunen ose dajakun sepse vetm mashkujt e dobet ne marhdanje bejn veprime te tilla pin alkohol dhe shkojn pas femrave tjera qe te tregojn kinse aftesit e veta seksuale te cilat i kan te mangeta .Keshtu tema ne fjal don debat te gjer e te gjat dhe me ne fund ne mashkujt duhet te lejojm qe femra te tregoj iniciativen e vet dhe te kem mirkuptim dhe tju pergjegjemi deshirave te cilat i kan femrat ne shprehjen emotive por edhe ne ate shoqrore sepse femra sipas meje eshte e afte te udheheq dhe te tregoj aftesit e veta te nje personaliteti te fort te afte te pergjigjet formave te ndryshme te cilta mashkujt mundohen femrave tju imponojn deri sa jan te gateshme te durojn edhe ate nenqmimin e egoizmit dhe mbrapambeturis se mashkujve te dominimit ndaj femrave dhe kjo eshte dobsi e mashkujve dhe nuk pranojn se femra eshte jet eshte drit dhe eshte shtylla e familjes si edhe qysh diuet me qen shtyll e shtetit dhe te lejohen me ne fund te shprehen lirshem e jo te i quajm me turlifar shprehjesh dhe te i kercnoim me dajak siq beri ktu nje forumist .
Pershendet te gjith ktu
e sidomos latinene dhe normal motren e nderuar Gjithesin .
me nderime
bluai

i nderuari bluai ,

rastesisht dhe me vones hasa ne kete shkresen e juaj pa asnje *space* dhe asnje shenje pikesimi , dhe ja arrita pak a shume te shtjelloi , e posaqerisht pershendetjen tende e sidomos ate drejtuar gjithesise ....

nese mendon se nje fetareje i vije turp te kyqet ne keto tema te perditshmerise , te deftoi se je shume gabim .......

si fetare qe jam , ne Islamin e bekuar kam hasur ne mosturpesi sa u perket mardhenjeve bashkeshortore .....

kam hasur ne shume gjera te cilet "te drejtat e njeriut " tek pas sa e sa shekujve kan arritur deri diku ti perpilojne , andaj filloi nga e para :

- femra dhe mashkulli duhet te njihen paraprakisht dhe te pelqein njeri tjetrin dhe vetem athere mundet te thurret kurora mes tyre ;

- kam mesuar se besimtari me i devotshem eshte ai i cili e trajton gruan e tij me se miri ;

-kam mesuar se nje mashkull e ka te ndaluar te rrah gruan e vet si lopen e ne mbremje te futen ne shtrat me te ;

-kam mesuar se gruan nuk bene te godasesh ne fetyr , dhe nese e godet diku tjeter vetem aq sa dhemb psh kur i bie me brush dhembeve .....;

- kam mesuar se bashkeshorti e ka rreptesisht te ndaluar te shuaj epshet e veta e t'ia kthen shpinden gruas duke e lene vetem" te pa lare" ;

- kam mesuar se me grua gjat dites duhet te sillesh ashtu qe ajo naten te te deshiroi e jo te urrej momentin kur duhet te ledhatoi dhuneshem bashkeshortin e saj ;

-kam mesuar se ........

-kam mesuar se .......

- e kam mesuar shuuuum ne kete fen time te paster e te bekuar ....

ti shenova keta "pak " rreshta .......vetem te demantoi tere ate qe ti e the vetem me nje pershendetje


gjithesia

LOLO
24.05.2010, 11:26:16
O po breeee, ju te lodhta vini prej pune gjithe...., normal naj her sa mos me than me burr hahahahahahaha a mu la lahni shpesh bojlerin ne zero e qitni gjithe.....

mos thuj jo, se une po foli per shumicen hahaha

Vllaqkush une ho punova ne pune derrzhave ho spunova pastrohem.. Se ja kom merzi mem ardh era!!! ;)

Poashtu edhe Burri kur tum vjen prej pune pastrohet, a dmth kjo qe po u deshka une me ru do dite se mos po trathton em najkon a???? :D

JaGuArJa
01.06.2010, 12:14:32
gjithesija tha:

- femra dhe mashkulli duhet te njihen paraprakisht dhe te pelqein njeri tjetrin dhe vetem athere mundet te thurret kurora mes tyre ;

--------

E pse pra te na perpara i kan martu njerzt hiq pa u njoft ata me njoni tjetrin?
Dhe qka do me thon qekjo fjala ''parapakisht'' qysh mu njoft me dikon mir, pa jetu me to nje koh?
Me ndu kuror mesi te njohen ''mir'' ..... qekjo diqysh nuk po pershtatet me at rregullin qe femra duhet me kon virgjine para qe martohet. (qe shkruan ne Kuran)

- se pata njet mu perzi n'ket them, veq qaj rresht diqysh i dyshimshem..

gjithesia
01.06.2010, 13:07:50
gjithesija tha:

- femra dhe mashkulli duhet te njihen paraprakisht dhe te pelqein njeri tjetrin dhe vetem athere mundet te thurret kurora mes tyre ;

--------

E pse pra te na perpara i kan martu njerzt hiq pa u njoft ata me njoni tjetrin?
Dhe qka do me thon qekjo fjala ''parapakisht'' qysh mu njoft me dikon mir, pa jetu me to nje koh?
Me ndu kuror mesi te njohen ''mir'' ..... qekjo diqysh nuk po pershtatet me at rregullin qe femra duhet me kon virgjine para qe martohet. (qe shkruan ne Kuran)

- se pata njet mu perzi n'ket them, veq qaj rresht diqysh i dyshimshem..

paraprakisht .......demek para se me than po ose jo .....

perpara dredhez , jan njoft familjet mes veti dhe ajo ka qen primarja se kur te merr te sojit ja ban disi si ne te mire si ne te keq ka gjithmon zgjedhje ......e me ate te pa soj as ne te mire e as ne te keq ......

nuk ishte fjala per virgjinitet , por per fejes o martes

fejesa lejon takimin e qiftit mes vete por jo edhe intimitetin .....;dhe ne ate kohe munden te njihen mes veti

qashtu u kon sa u kon dyjeja mar e tash pi kryjn krejt para martese e ne martes po hargjiten te gjitha .......

mire ja ke ba qe je perzi n ' kit THEM :D

JaGuArJa
01.06.2010, 13:16:48
Po perpara kur u kon dyjeja ma e mbar, si po thu, njerzt jan kon edhe ''ma besimtar'', qysh kan mujt ato familje me mar ndergjegjien dhe me garantu per femit e vet, dhe mi martu ata njerz pa u njoft para kurorit mes veti ??
Kjo koh um doket hala ma e degjenerume se tash.. plus tani edhe mos mu pelqy aj qifti me njoni tjetrin, u kon dasht per hater te familjev mu sakrifu dhe me qu jet me at person, qe noshta ton jeten se kan dasht me zemer , se si duhet me dasht dikon, para qe bon njeri kuror....a nuk esht kjo RREN para Zotit ??

Ps: Plus qajo thonja, qe duhet mu njoft para kurorit, mund te keqkuptohet ne 100 menyra se nuk esht e detailume/e spjegume. Un njoh shum njerz, a don me thon tash ajo, qe boll pi njofsha qe kisha mujt mu martu me ta ?? ...palidhje...

gjithesia
01.06.2010, 13:21:25
Po perpara kur u kon dyjeja ma e mbar, si po thu, njerzt jan kon edhe ''ma besimtar'', qysh kan mujt ato familje me mar ndergjegjien dhe me garantu per femit e vet, dhe mi martu ata njerz pa u njoft para kurorit mes veti ??
Kjo koh um doket hala ma e degjenerume se tash.. plus tani edhe mos mu pelqy aj qifti me njoni tjetrin, u kon dasht per hater te familjev mu sakrifu dhe me qu jet me at person, qe noshta ton jeten se kan dasht me zemer , se si duhet me dasht dikon, para qe bon njeri kuror....a nuk esht kjo RREN para Zotit ??

rrena per hajr e mire .......eshte shume e preferuar dhe e lejuar

ma mire me rrejt e me nejt qift e femijet me prind se me rrejt turlifare e me u nda e me met fmit me pasoja te perjetshme ........;;e nje nder to trashegimi i atyre pasojave ne femijet e vet e ata ne te vetit e ata ne te vetit e ata ..........;deri ne shkaterrim total

dashurija eshte vetem faze fillestare ......martesa eshte e bazuar ne disa tjere faktor shume me me randesi .......

JaGuArJa
01.06.2010, 13:29:34
Per hater te familjev, me martu nje njeri qe nuk e njoh dhe nuk ma don zemra, ESHT RREN dhe me ndu kuror permi ket martes, ESHT RREN E MADHE PARA ZOTIT, ne at moment pe tradhton veten dhe Zotin, se po krijon diqka qe nuk esht 100% e pastert, ndjenja nuk esht e pastert, dhe zemra vuan tan jeten.
Nuk ma mer mendja kurrsesi qe Zoti, don zemra qe vuajn dhe njerz, qe bojn gjerat per hater te tjerve, vetum per me mbajt harmonijen qe esht harmoni Illuzionare ...ne at moment krjet ehst Illuzion, aj Kurorzim esht rren, dhe asgje nuk esht e vertet, dhe besoj thell ne zemer, qe Zoti i don vetum gjerat dhe njerzt qe jan 100% te sinqert me vet veten dhe rrethinen..se vetum tani munden me kon 100% te sinqert me Zotin. ...ky o mendimi im...

Ps: Ne qfar faktore krijohet martesa, mesi jo per dashuri ??

gjithesia
01.06.2010, 13:34:36
Per hater te familjev, me martu nje njeri qe nuk e njoh dhe nuk ma don zemra, ESHT RREN dhe me ndu kuror permi ket martes, ESHT RREN E MADHE PARA ZOTIT, ne at moment pe tradhton veten dhe Zotin, se po krijon diqka qe nuk esht 100% e pastert, ndjenja nuk esht e pastert, dhe zemra vuan tan jeten.
Nuk ma mer mendja kurrsesi qe Zoti, don zemra qe vuajn dhe njerz, qe bojn gjerat per hater te tjerve, vetum per me mbajt harmonijen qe esht harmoni Illuzionare ...ne at moment krjet ehst Illuzion, aj Kurorzim esht rren, dhe asgje nuk esht e vertet, dhe besoj thell ne zemer, qe Zoti i don vetum gjerat dhe njerzt qe jan 100% te sinqert me vet veten dhe rrethinen..se vetum tani munden me kon 100% te sinqert me Zotin. ...ky o mendimi im...

kerkush veshve s po t rreh me pranu mu martu me dikon qe nuk e don .....;krejt me qef :D (qikjo ke ajo PARAPRAKISHT)

keshtu qe as me rrejt s rren :p

JaGuArJa
01.06.2010, 13:35:19
gjithesija, vet e din, mos thuj qashtu tash: qe ktyne her i kan martu njerzt pa u njoft.....dhe nuk i kan VET HIQ A PO DOJN A JO.... veq hajt surprize ne dhom, tani zvicrant thojn: Me ble macen ne thes...qashtu bi bjen..

nuk esht e drejt e din edhe vet qe nuk e vertet se qka thae me heret, me mbajt harmoni per hater te tjerve, e vet vetja me shku posht, vet e di qe shkrun ne Kuran, QE PIK SE PARI NUK BON ME HY NE GJYNAH ME VET VETEN. Mos e bon nje gje te mir, qe esht e keqe.

gjithesia
01.06.2010, 13:36:45
gjithesija, vet e din, mos thuj qashtu tash: qe ktyne her i kan martu njerzt pa u njoft.....dhe nuk i kan VET HIQ A PO DOJN A JO.... veq hajt surprize ne dhom, tani zvicrant thojn: Me ble macen ne thes...qashtu bi bjen..

nuk esht e drejt e din edhe vet qe nuk e vertet se qka thae me heret, me mbajt harmoni per hater te tjerve, e vet vetja me shku posht, vet e di qe shkrun ne Kuran, QE PIK SE PARI NUK BON ME HY NE GJYNAH ME VET VETEN. Mos e bon nje gje te mir, qe esht e keqe.

po perpara s kan dit ēka mson islami per qata kan ba ashtu ......

me islam s ka martes pa pajtimin e dyve ...........