PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Rezultatet per Zgjedhjet Lokale ne Kosove


REALI
15.11.2009, 23:20:18
LDK fiton ne Prishtine bindshem.

Rezultatet e tjera mund ti vendosni ne vazhdim. Pa sharje ju lutem, vetem rezultate te besueshme.

euroballkani
15.11.2009, 23:30:34
Ballotazhe do te ket

Mitrovic PDK38%—LDD -27 %
Gjakove AAK-33%- AKR.LDD- 41%
Prizeren PDK38.5%- LDK - 26 %
Pej AAK 28 %- LDD 28.3 %
Kaqanik AAK 22%- PDK 36 %
Suharek AAK 31% - PDK 30 %
Kline - PDK 38%--AAK 25 %
Vushtrri PDK 36% -AAK 27 %
Peja eshte e humbur , atje prin LDD me kandidatin shum te forte ish Keshilltar i Rugoves dhe Bob Doll me prejardhje nga Kpuzi

euroballkani
15.11.2009, 23:38:31
PDK prin
Prizeren, Gjilan , Ferizaji, Mitrovic, Lipjan, Kline , Malishev,Drenas, Skenderaji, Kaqanik ,Viti, Dardan.Elez han, Shterpc, Vushtrri.Suharek. Burim.Obiliq.
http://www.kosova.de/forum/images/misc/progress.gif

euroballkani
15.11.2009, 23:45:10
AKR dhe AAK kontestojnė rezultatet

Edhe AAK-ja, pėrmes sekretarit tė pėrgjithshėm tė kėsaj partie, Burim Ramadani, tha se ky subjekt politik ėshtė duke fituar vota nė shumė komuna.
Ramadani tha se ata janė duke udhėhequr nė komunat Pejė, Gjakovė, Junik, Deēan, Prizren, Dardanė dhe Gjilan.
Ndėrkaq, duke bėrė thirrje qė tė mos prishet tėrė ky proces zgjedhor me publikimin e rezultateve jo zyrtare, Ibrahim Gashi, nėnkryetar i AKR-sė, tha nuk ėshtė fare e vėrtetė se Isa Mustafa ka fituar nė Prishtinė, pa balotazh.
Sipas Gashit, AKR-ja ka rezultate shumė tė mira nė Viti dhe Kamenicė kurse pret qė tė shkojė nė balotazh nė Mitrovicė dhe Gjakovė.
Duke folur pėr Gjakovėn, Ibrahim Gashi tha se nuk ėshtė fare e vėrtetė se kandidati i AAK-sė ka fituar atje. Gashi tha se diferenca ndėrmjet kandidatit tė AAK-sė dhe kandidates sė koalicionit AKR-LDD, Mimoza Kusarit, ėshtė vetėm 1 pėr qind.
Pa dhėnė pėrqindje, nėnkryetari i AKR-sė tha se diferenca e votave nė Prishtinė ndėrmjet Vegim Gashit nga koalicioni AKR-LDD dhe Isa Mustafės nga LDK-ja ėshtė fare e ngushtė dhe as qė bėhet fjalė se kandidati i kėsaj tė fundit ka fituar pa balotazh.

Livadhi
15.11.2009, 23:53:51
Fitusit me te medhenje te ketyre zgjedhjeve jan AKR-LDD- ky kualicion pritet te merre 5 komuna si me kryesoret jan PEJ -Gjakove dhe disa komuna tjera, deri tani ky kualicion nuk kishte asnje komun.Humbsi me i madhe eshte AAK dhe LDK ndersa PDK mbahet disi edhe pse mund te humb ndonje komun prap mbete parti qe prin dhe mbete me e madhja ne Kosove

euroballkani
16.11.2009, 01:11:09
Sipas votave te marra ne pergjithesi ne ter Kosoven ka nje rikonfigurim te partive politike sipas fuqis politike.

Pra ne nivel Kosoves kann marre vota.


PDK 39% plus 5 %
LDD –AKR 26 % plus 2%
LDK 17% - minus 6 %
AAK 8 % minus 1 %


Pra kujdes jan votat marra e jo fitoret e komunave

oktopodi
16.11.2009, 01:53:54
Duhet te pranojme se ishte nje gare dhe fushate normale e civilizuese zgjedhore e rangut lokal,zgjedhje te cilat ne demokraci konsiderohen me pak te rendesishme se ato te niveleve
shtetrore(parlamentare apo presidenciale).Fushate qe per fat perfundoj me sukses dhe pa incidente te medha dhe befasi.
Me nxiti te reagojdeklerata e funksionarit te larte te LDK-se Lutfi Hazirit me rastin e shpalljes se fitores se Isa Mustafes per Prishtinen: - Kjo ishte lufta me e ashper qe zhvilloi LDK-ja per njezet vjet ! Njehere u befasova ,se lufta ka perfundua ne pranveren e vitit 1999 ,madje shum e ashper dhe e pergjakshme,por ne u fund i dhash te drejte qukshit te LDK-s(se ky qukshin e vete Thaqi e pat fut ne gare sa per formalitet)heu thash ky Haziri pranoj se per LDK-ne nuk ka pase fare lufte ne ate kohe .Mire qe po e pranojne vete.

Burimi35
16.11.2009, 08:08:27
PDK po shkon ne drejtim te 50 % .
Komunistave ju mbet vetem nje Katund.

Shpetimi
16.11.2009, 08:32:04
Une mendoj se shqiptaret e Kosoves kesaj radhe deri diku duhet te jane te kenaqur me procesin e zgjedhjeve lokale ne Kosove, perfshire ketu edhe pjesmarrjen e rreth 45% te zgjedhesve potencial ne votime.
E theme se ne duhet te jemi pjeserisht te kenaqur, sepse ne keto zgjedhje, te parat pas shpalljes se Pavaresise se Kosoves, duhej qe kjo shifer te kalonte 50%-shin e pjesmarresve ne votime, edhe per faktin se eshte hera e pare ne historine e Kosoves qe zgjedhjet organizohen nga vet shqiptaret, edhe pse dihet se edhe kesaj radhe keto zgjedhje organizohen nen diktatin e nderkombetareve.

Une asnjehere nuk i kam mbeshtetur bojkotimet e asnje pale zgjedhjeve ne Kosoven e pasluftes, dhe kete e theme me sinqeritet te plote, sepse edhe pse jetoj jashte Kosoves (ne mergim) une gjithnje voten time e kam derguar me poste, duke e kuptuar kete si detyre dhe obligim timin qytetar karrshi ēeshtjes sone kombetare.
Dikush e nenēmon vetvehten duke mos votuar, duke menduar se "nuk qone peshe nje vote me shume ose me pak ne mesin e miliona votave tjera"!
Jo, po te mendonin te gjithe ashtu se "nuk qone peshe nje vote e imja", atehere me siguri qe gjithmone do te deshtonin zgjedhjet, ēka nuk e besoj se do te ishte e dobishme per askend.

Eshte interesant se te gjithe ata qe nuk marrin pjese ne zgjedhje, pra nuk votojne, perfshire ketu edhe neve qe jemi ne mergim, jane me te zeshmit ne kritikat e tyre ndaj pushtetareve, qofshin ata te pushtetit qendror, qofshin te pushtetit lokal.
Keshtu ndodh edhe ne kete forum. Te gjithe ata qe jane me te zeshmit ne kritikat kunder politikes dhe politikaneve te Kosoves, sa here ka zgjedhje ne Kosove e ngrisin zerin ne kupe te qiellit duke share e mallkuar te gjithe ata qe jane ne pushtet, duke perfshire edhe ata qe kandidojne ne zgjedhje, keta te fundit duke i paragjykuar per keq qeverisje edhe pse ende nuk jane te provuar.
Une nuk theme se nuk duhet gjykuar e kritikuar pushtetaret per qeverisje te keqe, dhe nuk theme se ne nuk duhet te shprehim mendimet tona per ata qe pretendojne te vijne ne pushtet.
Mirepo, kur une kritikoj dikend, atehere doemos une duhet te kam nje argument te bazuar per ate kritike qe beje, por edhe duhet te kam nje alternative tjeter. Ne te kunderten, nese une kritikoj dikend por nuk kam alternative tjeter, atehere une nuk jam asgje me shume sesa nje demagog, dhe sigurishte qe kritika ime eshte totalishte e pavlere.

Nese nuk gaboj, ne nje prononcim te mbremshem nga analizat e bera per rezultatin e pjesmarrjes se votuesve te regjistruar ne zgjedhjet e djeshme, numri i votave te derguara nga mergimtaret me poste ishte diku mes 5000 dhe 6000 votueseve, ēka do te thote se ishte rreth 50% me pak se ne zgjedhjet e pergjitheshme te vitit 2007. Me sa me kujtohet mua, ne zgjedhjet e vitit 2007 ishin rreth 10 000 votues nga diaspora.

Prandaj, nese ne mergimtaret kemi te drejte te interesohemi per mbarvajtjen e politikes ne atdhe, si dhe nese ne kemi te drejte ti kritikojme te zgjedhurit e pushtetit qendror dhe atij lokal ne Kosove, valle a ka dikush te drejte qe te na kritikoj e akuzoj edhe neve per neglizhence dhe pa pergjegjesi karrshi atdheut tone?!
Une besoj se po.
Ketu ne kete forum ne lexojme verejtje, kritika, sulme e fyerje nga me te ndryshmet kunder te gjithe lidereve dhe partive politike ne Kosove, athua se ne jemi engjuj, se ne jemi te gjithdijshem, se ne jemi me te miret e gjithe shqiptareve qe jetojne mbi rruzullin tokesor, e tjera.
Por sa te besueshem mund te jemi ne nė kritikat dhe verejtjet tona, e aq me keq ne akuzat tona nga me te ndryshmet kunder te gjithe te tjereve, kur ne vet nuk jemi te ndergjegjshem e te vetdijshem se ne mergimtaret jemi rreth 1/4 e popullit te Kosoves, gjithmone nese qendron shifra se ne mergim jane mbi 500 000 shqiptar te Kosoves, ēka une e besoj se vertete aq jemi?!
Valle, po te realizonim edhe ne mergimtaret te drejten tone per te votuar me poste, mundesi kjo e dhene nga KQZ-ja e Kosoves, ēfare ndryshimi te rezultatit te pjesmarrjes se votueseve te regjistruar per zgjedhjet do te kishte?!
Besoj se rezultati do te kalonte shifren 60 deri 70 % te pjesmarrjes ne zgjedhje.
Pastaj, po te kishim votuar ne mase te madhe edhe ne mergimtaret, shtrohet pyetja; valle a do te kishte ndryshim te rezultatit te fitueseve te pushtetit lokal ne zgjedhjet e djeshme?!
Besoj se po, sidomos kur dihet se ne disa komuna te Kosoves dallimi mes kandidateve ishte jo edhe aq i madh, ndaj dhe vota e mergimtareve ne shume raste do te ishte vendimtare per zezultatin perfundimtar.

Prandaj, pavaresisht te se drejtes sone per te dhene kritikat dhe vleresimet tona per rezultatin e zgjedhjeve ne Kosove, si dhe per keq- ose mire-qeverisjen e te zgjedhureve atje, une mendoj se keto kritika dhe vleresime nuk kane kurrfare rendesie, ose me mire thene nuk jane aspak serioze, sepse ne nė rend te pare ne mergimtaret nuk kemi treguar se jemi aq shume te interesuar sa paraqitemi ne dukje te pare per fatet e atdheut tone, edhe per faktin se ka mjaft nga ne mergimtaret qe per shkak te dy-tri eurove qe do te na kushtonte dergimi i votes sone me poste, ne nuk e kemi shfytezuar kete mundesi dhe te drejte per te qene pjesmarres i drejteperdrejte ne zgjedhjet e djeshme.

Keshtuqe, konsideroj se ne mergimtaret nuk duhet ti japim aq zore me kritikat dhe vleresimet tona ndaj politikes ne atdhe, duke kaluar nganjehere edhe ne sharje e fyerje personale, sepse nje e drejte e tille na mungon edhe per faktin se, siq e thashe me larte, ne nuk jemi treguar te interesuar dhe ne lartesine e obligimeve tona qytetare si pjestar te Republikes se Kosoves.

Urime fitoren te gjithe atyre qe jane zgjedhur Kryetar te Komunave, Urime fitoren e kandidateve per Ansambletė Komunale, dhe ne veēanti e Uroj dhe pergezoj popullin e Kosoves per kulturen dhe pjekurine politike qe kane treguar gjate gjithe fushates parazgjedhore, perfshire edhe diten e djeshme, duke treguar keshtu se Kosova dhe shqiptaret jane te pergaditur e te pjekur per ta merituar plotesishte Pavaresine e shpallur te Republikes se Kosoves.

Shpetimi

Livadhi
16.11.2009, 08:32:33
Antaret e LDK dhe vete LDK gjendet para nje sprove te madhe te rikonfigurimit politik.
Pra LDK eshte e shtrenguar qe mos te kaloi si parti e 3 ti ofroi ndihm PDK NE BALOTAZH per ndrushe rrezikon qe AAk te jet e dyta dhe me kete shkohet ka shperberja e LDK.Ose hjekja dore nga dalja ne zgjedhje ne rundin e dyte.

Livadhi
16.11.2009, 08:44:32
Klinė
Sokol Bashota, PDK - 6.153 vota
Enver Berisha, AAK - 5.137 vota

Haki Morina, PSK - 162 vota
Pjeter Coli, PSHDK - 459 vota
Zenun Zeqa, LDD - 706 vota
Adem Gashi, 98 vota
Fadil Gashi, LDK - 3.555 vota
Ibish Rraci, PSD - 118 vota

Shtime
Naim Ismajli, PDK - 5.400 vota
Ismail Hasani, LDK - 2.655 vota

Hetem Pajaziti, AAK - 382 vota
Enver Ademi, LDD - 1477
Halil Halili, PSD- 545 vota

Obiliq
Haki Mjekiqi, PDK - 2.850 vota
Mehmet Krasniqi, LDK - 2.160 vota
Enver Gashi, AAK - 1.965 vota

Hamdi Tovėrlani, AKR - 358 vota
Aziz Bici – 183 vota
Shukri Klinaku, LIB – 1.238 vota
Sejdi Halimi, PEK - 15 vota
Sanije Graiqevci, PSD - 68 vota

Dragash
Salim Jonuzi, PDK - 4.962 vota
Halim Shemsedini, LDK - 4.652 vota

Burim Piraj, AAK - 878 vota
Fitim Tefiku, AKR - 392 vota
Qasip Kushi, Vakat - 1.609 vota


Junik
Agron Kuēi, AAK - 1.081 vota

Nimon Tofaj, PDK - 127 vota
Ali Kasumi, AKR - 23 vota
Shpejtim Gacaferri, LDD - 231 vota
Tahir Isufaj, LDK - 622 vota

Hani i Elezit
Mehmet Ballashi, PDK - 1.519 vota
Rufki Suma - 1.833 vota

Menduh Vllashi, AAK - 214 vota
Myzafer Dernanji, LDK - 583 vota


Mamusha

Berzad Morina, PDK - 333 vota
Arif Bytyqi, KDTP - 1.402 vota
Mehmet Mazrek, AKR - 197 vota

Ranillug
Perica Andjelkovic, SKMS – 167 vota
Dragimir Mikic, GIOR - 397 vota

Leposavic
Ardita Hasani, AAK - 30 vota

euroballkani
16.11.2009, 09:09:14
LDK

Prishtin
Besian


PDK

Shtime
Skenderaj
Drenas
Malishev
Gjilan
Ferizaj
Mitrovic

AAK

Junik

Burimi35
16.11.2009, 09:16:33
Une mendoj se shqiptaret e Kosoves kesaj radhe deri diku duhet te jane te kenaqur me procesin e zgjedhjeve lokale ne Kosove, perfshire ketu edhe pjesmarrjen e rreth 45% te zgjedhesve potencial ne votime.
E theme se ne duhet te jemi pjeserisht te kenaqur, sepse ne keto zgjedhje, te parat pas shpalljes se Pavaresise se Kosoves, duhej qe kjo shifer te kalonte 50%-shin e pjesmarresve ne votime, edhe per faktin se eshte hera e pare ne historine e Kosoves qe zgjedhjet organizohen nga vet shqiptaret, edhe pse dihet se edhe kesaj radhe keto zgjedhje organizohen nen diktatin e nderkombetareve.

Une asnjehere nuk i kam mbeshtetur bojkotimet e asnje pale zgjedhjeve ne Kosoven e pasluftes, dhe kete e theme me sinqeritet te plote, sepse edhe pse jetoj jashte Kosoves (ne mergim) une gjithnje voten time e kam derguar me poste, duke e kuptuar kete si detyre dhe obligim timin qytetar karrshi ēeshtjes sone kombetare.
Dikush e nenēmon vetvehten duke mos votuar, duke menduar se "nuk qone peshe nje vote me shume ose me pak ne mesin e miliona votave tjera"!
Jo, po te mendonin te gjithe ashtu se "nuk qone peshe nje vote e imja", atehere me siguri qe gjithmone do te deshtonin zgjedhjet, ēka nuk e besoj se do te ishte e dobishme per askend.

Eshte interesant se te gjithe ata qe nuk marrin pjese ne zgjedhje, pra nuk votojne, perfshire ketu edhe neve qe jemi ne mergim, jane me te zeshmit ne kritikat e tyre ndaj pushtetareve, qofshin ata te pushtetit qendror, qofshin te pushtetit lokal.
Keshtu ndodh edhe ne kete forum. Te gjithe ata qe jane me te zeshmit ne kritikat kunder politikes dhe politikaneve te Kosoves, sa here ka zgjedhje ne Kosove e ngrisin zerin ne kupe te qiellit duke share e mallkuar te gjithe ata qe jane ne pushtet, duke perfshire edhe ata qe kandidojne ne zgjedhje, keta te fundit duke i paragjykuar per keq qeverisje edhe pse ende nuk jane te provuar.
Une nuk theme se nuk duhet gjykuar e kritikuar pushtetaret per qeverisje te keqe, dhe nuk theme se ne nuk duhet te shprehim mendimet tona per ata qe pretendojne te vijne ne pushtet.
Mirepo, kur une kritikoj dikend, atehere doemos une duhet te kam nje argument te bazuar per ate kritike qe beje, por edhe duhet te kam nje alternative tjeter. Ne te kunderten, nese une kritikoj dikend por nuk kam alternative tjeter, atehere une nuk jam asgje me shume sesa nje demagog, dhe sigurishte qe kritika ime eshte totalishte e pavlere.

Nese nuk gaboj, ne nje prononcim te mbremshem nga analizat e bera per rezultatin e pjesmarrjes se votuesve te regjistruar ne zgjedhjet e djeshme, numri i votave te derguara nga mergimtaret me poste ishte diku mes 5000 dhe 6000 votueseve, ēka do te thote se ishte rreth 50% me pak se ne zgjedhjet e pergjitheshme te vitit 2007. Me sa me kujtohet mua, ne zgjedhjet e vitit 2007 ishin rreth 10 000 votues nga diaspora.

Prandaj, nese ne mergimtaret kemi te drejte te interesohemi per mbarvajtjen e politikes ne atdhe, si dhe nese ne kemi te drejte ti kritikojme te zgjedhurit e pushtetit qendror dhe atij lokal ne Kosove, valle a ka dikush te drejte qe te na kritikoj e akuzoj edhe neve per neglizhence dhe pa pergjegjesi karrshi atdheut tone?!
Une besoj se po.
Ketu ne kete forum ne lexojme verejtje, kritika, sulme e fyerje nga me te ndryshmet kunder te gjithe lidereve dhe partive politike ne Kosove, athua se ne jemi engjuj, se ne jemi te gjithdijshem, se ne jemi me te miret e gjithe shqiptareve qe jetojne mbi rruzullin tokesor, e tjera.
Por sa te besueshem mund te jemi ne nė kritikat dhe verejtjet tona, e aq me keq ne akuzat tona nga me te ndryshmet kunder te gjithe te tjereve, kur ne vet nuk jemi te ndergjegjshem e te vetdijshem se ne mergimtaret jemi rreth 1/4 e popullit te Kosoves, gjithmone nese qendron shifra se ne mergim jane mbi 500 000 shqiptar te Kosoves, ēka une e besoj se vertete aq jemi?!
Valle, po te realizonim edhe ne mergimtaret te drejten tone per te votuar me poste, mundesi kjo e dhene nga KQZ-ja e Kosoves, ēfare ndryshimi te rezultatit te pjesmarrjes se votueseve te regjistruar per zgjedhjet do te kishte?!
Besoj se rezultati do te kalonte shifren 60 deri 70 % te pjesmarrjes ne zgjedhje.
Pastaj, po te kishim votuar ne mase te madhe edhe ne mergimtaret, shtrohet pyetja; valle a do te kishte ndryshim te rezultatit te fitueseve te pushtetit lokal ne zgjedhjet e djeshme?!
Besoj se po, sidomos kur dihet se ne disa komuna te Kosoves dallimi mes kandidateve ishte jo edhe aq i madh, ndaj dhe vota e mergimtareve ne shume raste do te ishte vendimtare per zezultatin perfundimtar.

Prandaj, pavaresisht te se drejtes sone per te dhene kritikat dhe vleresimet tona per rezultatin e zgjedhjeve ne Kosove, si dhe per keq- ose mire-qeverisjen e te zgjedhureve atje, une mendoj se keto kritika dhe vleresime nuk kane kurrfare rendesie, ose me mire thene nuk jane aspak serioze, sepse ne nė rend te pare ne mergimtaret nuk kemi treguar se jemi aq shume te interesuar sa paraqitemi ne dukje te pare per fatet e atdheut tone, edhe per faktin se ka mjaft nga ne mergimtaret qe per shkak te dy-tri eurove qe do te na kushtonte dergimi i votes sone me poste, ne nuk e kemi shfytezuar kete mundesi dhe te drejte per te qene pjesmarres i drejteperdrejte ne zgjedhjet e djeshme.

Keshtuqe, konsideroj se ne mergimtaret nuk duhet ti japim aq zore me kritikat dhe vleresimet tona ndaj politikes ne atdhe, duke kaluar nganjehere edhe ne sharje e fyerje personale, sepse nje e drejte e tille na mungon edhe per faktin se, siq e thashe me larte, ne nuk jemi treguar te interesuar dhe ne lartesine e obligimeve tona qytetare si pjestar te Republikes se Kosoves.

Urime fitoren te gjithe atyre qe jane zgjedhur Kryetar te Komunave, Urime fitoren e kandidateve per Ansambletė Komunale, dhe ne veēanti e Uroj dhe pergezoj popullin e Kosoves per kulturen dhe pjekurine politike qe kane treguar gjate gjithe fushates parazgjedhore, perfshire edhe diten e djeshme, duke treguar keshtu se Kosova dhe shqiptaret jane te pergaditur e te pjekur per ta merituar plotesishte Pavaresine e shpallur te Republikes se Kosoves.

Shpetimi

Me kritiken tende drejtuar Shqiptarve me prejardhje nga Kosova qe jetojn ne Diaspor nuk pajtohem.
Arsyeja!
Te njetit nuk jan informuar rreth mundesis se Votimit me Leter.
Psh: ku mund te behet kerkesa ,per Votim me Leter, etj.

E tash po ta kethej ket kritik prap!
Pse se ke hap ketu nje Teme rreth mundesis dhe procedures se Votimit me Leter !
Ndoshta dikush do te informohej dhe do e shfrytezonte nje mundesi te till.
Personalisht dje kam ber nje prognoz rreth numirit te Votuese ne zgjedhje Komunale.

Veshtro:
Burimi35
me pervojė Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 763--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jezerci
Kėto rezultate janė sipas raportimeve deri nė orėn 15.30 min.Sipas tė gjitha gjasave do tė ket mbi 50% votues qė do tė votojnė kėsaj here nė Kosovė.Sidoqoftė edhe po qe se dalin vetem 25% zgjedhjet do tė jen valide.Bojkoti ka mund tė bėhet neØmnyrė tjeter me dalje dhe shkarravitje tė fletėvotimeve e jo tue nejt te shpia.Mbas qertifikimit tė rezultateve le ta qepin ata qė skan dal tė bėjnė argatin,pa le se pėr kend ėshtė.....

Seriozisht nuk besoj se ne keto zgjedhje do te marrin me shume se 40 %.
Arsyeja!
Afer 30 % e zgjedheseve te Kosoves jetojn ne Bote te jashtme ,te nejteit ashtu se ashtu nuk mund edhe po te donin te votojn.
Afer 30% nuk shkojn per dembellek dhe arsye te ndryshme.
Afer 40 % do te jen (diqka me pak ose me shume).

bluai
16.11.2009, 10:00:41
Me dalje ne vota shqiptaret e Kosoves kan mar pjes hiq me shum se 25% perqind te popullit e te manipuluar nga organet kompetente sipas te njejteve kan dal mese 48% te votueseve (genjeshtra siq jan genjeshtrat tjera).me ket sondazh dhe dalje te votave shqiptareve te Kosove kush do qe do vie ne pushtet si mbetet pos te zbatoj Kushtetuten e Kosoves ku Komunat e reja sipas pakos se Ahtisarit&Qubriloviqit . Kosova ndahet ne baza etnike dhe se Komunat e banuar me shkie do ken ingerenca me te medha se vet" Republika e Pavarur e Kosoves"Organet qendrore nuk do pyten me per vetesin e ktyre Komunave sepse organet e caktuar ne baz te Kushtetutes se Kosoves ne ket rast CPU dhe PUN do vendosin me biseda direkte me Serbin zyrtare po pa prezenc te institucioneve te Kosoves.Fal zotit qe do shihen ashiqare gjerat dhe se populli do shpreh paknaqesit e veta .Ktu popullit shqiptar te Kosove ju imponohet nje majorizim nga perfaqesuesit e vet institucioneve te Kosoves te cilat dosido do detyrohen te zbatojn Kushtetuten e Kosoves e cila demton tersin teritoriale te Kosoves si dhe mvetesin e saj .Per Komunat serbe jan parapar shum benifite dhe ato duhet qdo organ ti zbatoj .Per te gjith ata qe menojn se Kosova ka fituar me ket diqka un uroj ata ne perzgjedhjen e tyre dhe kush do se te ket fituar duhet pa mar parasysh ta zbatoj urrdherat e ardhura nga ICO dhe CPU dhe se organi me i lart PUN do ket ingerenca vendimarje me biseda direkte te drejteperdrejta me Serbin zyrtare .
Me gjith kto fakte populli u manipulu nga injoranca dhe urejtja nderpartiake .Keshtu ka koh dhe mos haroni ate qka ju thash jem gjall e do shohim nje rezim te regjimit i cili ska lon vend qe shqiptaret e Kosoves te zhvillohen as ne ekonomi por as ne politik .Militantizmi dilitantes dhe knaqesia qe te meren parat e lehta nga tenderet menyr e vetme qe Europa ju ka mundesua pushtetutareve pa mar parasysh kush vje ne pushtt te manipulojn me parat e populli te vet Kredinat e mara per sende te parandesihme do shtyn shiqptaret e Kosoves ne nje rrugetim te pokrye dhe te paperspektv .
I uroj manipulueseve te popullit te vet qe te knaqen deri sa pupulli te sheh se jan manipulu dhe kan dal e kan ratifiku nje projekt kaher te perpiluar nga kuzhinat e Europes me Serbin e Rusin ne krye .
Urime edhe njeher mashtirmi shekullor qe i ka ndodh shqiptareve te Kosoves.
bluai

Shpetimi
16.11.2009, 10:49:58
Me kritiken tende drejtuar Shqiptarve me prejardhje nga Kosova qe jetojn ne Diaspor nuk pajtohem.
Arsyeja!
Te njetit nuk jan informuar rreth mundesis se Votimit me Leter.
Psh: ku mund te behet kerkesa ,per Votim me Leter, etj.

E tash po ta kethej ket kritik prap!
Pse se ke hap ketu nje Teme rreth mundesis dhe procedures se Votimit me Leter !
Ndoshta dikush do te informohej dhe do e shfrytezonte nje mundesi te till.
Personalisht dje kam ber nje prognoz rreth numirit te Votuese ne zgjedhje Komunale.

Veshtro:
Burimi35
me pervojė Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 763--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jezerci
Kėto rezultate janė sipas raportimeve deri nė orėn 15.30 min.Sipas tė gjitha gjasave do tė ket mbi 50% votues qė do tė votojnė kėsaj here nė Kosovė.Sidoqoftė edhe po qe se dalin vetem 25% zgjedhjet do tė jen valide.Bojkoti ka mund tė bėhet neØmnyrė tjeter me dalje dhe shkarravitje tė fletėvotimeve e jo tue nejt te shpia.Mbas qertifikimit tė rezultateve le ta qepin ata qė skan dal tė bėjnė argatin,pa le se pėr kend ėshtė.....

Seriozisht nuk besoj se ne keto zgjedhje do te marrin me shume se 40 %.
Arsyeja!
Afer 30 % e zgjedheseve te Kosoves jetojn ne Bote te jashtme ,te nejteit ashtu se ashtu nuk mund edhe po te donin te votojn.
Afer 30% nuk shkojn per dembellek dhe arsye te ndryshme.
Afer 40 % do te jen (diqka me pak ose me shume).

I nderuar, ti mund te mos pajtohesh me kritiken time per mos-angazhimin dhe mos-interesimin e neve mergimtareve per tu regjistruar si votues ne Kosove, si dhe per mos-dashjen e informimit se si mund te votohet permes postes.
Ti shkon aq larg sa mua me kritikon se pse une nuk e kam hapur nje teme ketu ne forum rreth mundesise dhe procedures se votimit me leter, a thua se une jam kompetent per organizimin e zgjedhjeve ne Kosove, dhe a thua se une jam ndonje perfaqesues i mergimtareve shqiptar!

Jo zotri Burimi35, ti nuk ke aspak te drejte te me kritikosh mua, sepse po te kishe dashur edhe ti do te ishe informuar me proceduren e votimit permes postes, ashtu siq do te ishin informuar gati te gjithe mergimtaret shqiptar, kuptohet ata qe vehten e konsiderojn dhe ndjejne se jane shtetas te Republikes se Kosoves.

Zotri Burimi35, me fal qe po te drejtohem me keto pyetje direkte, por mua do me interesonte;
- valle, a ke ti televizor ne banesen ose shtepine tende ku tani jeton dhe banon ne mergim?!
- valle, a e shikon ti RTK-ne apo programet tjera te Kosoves ne televizor?!
- valle, a i lexon ti gazetat shqipe, qofte ato qe dalin dhe shiten neper kioska, qofte gazetat dhe agjencite tjera informative qe perhapen permes internetit?!
- valle, a ke lexuar deri tani neper forume (edhe ne forumin kosova.de) per mundesine e votimit te mergimtareve nga Kosova permes postes?!
- valle, a ke qene ti personalisht ne Kosove ne dhjete vitet e fundit, pra nga qershori i vitit 1999 deri ne nentor te vitit 2009?!
- valle, a ke degjuar ti nga njerzit, a ke lexuar ti ne gazeta apo faqe te internetit, apo ke shikuar ne televizor se edhe nje perqindje e vogel e mergimtareve nga Kosova kane votuar permes postes?!

Edhe njehere te kerkoj falje per keto pyetje kaq direkte, te cilat ne dukje te pare duken te ashpra, por ne te vertete nuk jane te tilla, sepse une konsideroj se kam te drejte ti parashtroj pikerisht ty keto pyetje, ngase sipas shkrimeve dhe reagimeve tua ne forumin kosova.de une kam pershtypjen se ti nuk je njeri i painformuar dhe i painteresuar per ēka ndodh ne Kosove.

Prandaj, nese ti vet nuk ke shprehur interesim per tu informuar me proceduren dhe mundesine e votimit permes postes, atehere mos u mundo qe te tjeret ti akuzosh e tu kerkosh qe te interesohen per ty. Fjalen e kam per reagimin tend te mesiperm, ku mua me pa te drejte me drejtohesh per diēka qe nuk jam as kompetent dhe as i obliguar, megjithese une ne kete forum edhe ne zgjedhjet e kaluara e kam potencuar dhe disa here kam shkruar ne kete forum per mundesine e votimit permes postes.

I nderuar Burimi35, edhe ne shkrimin tim te mesiperm e kam thene se une vazhdimisht kam votuar me anen e postes, ashtu siq kane votuar edhe mijera mergimtar te tjere, sepse kete gje e kam ndjer si obligim timin si shqiptar i Republikes se Kosoves.
Ta theme me pergjegjesi te plote se une qe nga votimi i pare qe kam bere permes postes (atehere letra me aplikacionin apo voten time shkonte fillimishte ne Austri, e me pas dergohej ne Kosove, kurse tani letrat shkojne direkt ne KQZ ne Prishtin), sa here ka zgjedhje ne Kosove une marr leter nga KQZ, sepse tani jam i regjistruar si votues i rregullt permes postes, dhe gjithnje me duhet qe te aplikoj per tu regjistruar si votues, per te gjitha zgjedhjet me duhet q te dergoj aplikacionin ne KQZ, ku me duhet qe gjithnje ta dergoj edhe nje kopje te pasaportes ose leternjoftimit valid, pastaj e marr konfirmin nga KQZ-ja se aplikacioni im eshte pranuar, dhe ne fund e marr zarfin me fletvotimet, dhe pastaj me duhet perseri ta dergoj fletvotimin tim ne KQZ.
Kjo kushton te pakten 6 euro per poste deri ne 9 euro, varesishte sa leterkembime behen mes votuesit dhe KQZ-se, sepse ēdo leter qe e postoj per ne Kosove kushton 3 euro.
Keshtuqe, pasi qe une dhe gruaja ime kemi votuar (femijet ende nuk e kane moshen per te votuar), kesaj radhe si familje na ka kushtuar 12 euro, ngase te gjitha letrat me dokumentacionin e votimit duhet te shkojne veq e veq, e jo dy aplikacione ose vota ne nje leter.

Prandaj nuk e kam thene kot se ka mjafte shqiptar qe vetem shkaku i atyre 6 ose 9 eurove te flamosura per person nuk deshirojne qe te aplikojne per te votuar, dhe kete e theme jo nga mendja e shendoshe, por nga pervoja personale.
Une kam tentuar qe shume shqiptareve tua skjaroj kete mundesi te votimit, por gati askush nga ata nuk ka votuar, edhe pse fillimisht te gjithe genjenin se do te perpiqeshin te aplikonin e te votonin ashtu siq benja une.

Besoj se ti Zotri Burim35 me kete pergjigje timen te jesh i kenaqur. Nese jo, atehere perpiqu te informohesh nga burime te tjera, sepse une nuk kam ēka shtoj tjeter lidhur me kete reagim tendin.

Shpetimi

Sternx
16.11.2009, 11:01:12
sa % jan dale ne zgiedhje more,a din kush????

Shpetimi
16.11.2009, 11:14:45
... 45.36% (besoj pa i numruar edhe votat permes postes, pra nga mergata), ose 709 362 votues.

Shpetimi

--------------------------------------------------

Zgjedhjet nė Kosovė, KQZ: Pjesėmarrja 45.36%

UPDATE- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tė Kosovės njofton se rreth 45.36 pėr qind e elektoratit ka dalė nė votime gjatė ditės sė sotme.

Vendvotimet janė mbyllur nė orėn 19:00, ndėrsa zyrtarė tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve thonė se 709,362 votues nė nivel tė Kosovės kanė shfrytėzuar tė drejtėn e votimit.
-------------------------------------------------------------------

Terminatori1
16.11.2009, 11:17:34
O edhe kta te perendimit krejt kishum votue per PDK vendilndja thret, Krahu i luftes se edhe qaty keni derdh pare,,,,per me nimue Kosoven.

Keshtu qe normal prap PDK

Ps: A me pas marr pjes Abin Kurti ja kish marr kogjo ni pjesė a...

Sternx
16.11.2009, 11:23:32
nese ka vatue ma pak se 50%,atehere zg.duhet me u perserite.
e nese eshte kshtu,kta hajnat e partive duhet me preke kryet pak

Burimi35
16.11.2009, 11:43:53
I nderuar, ti mund te mos pajtohesh me kritiken time per mos-angazhimin dhe mos-interesimin e neve mergimtareve per tu regjistruar si votues ne Kosove, si dhe per mos-dashjen e informimit se si mund te votohet permes postes.
Ti shkon aq larg sa mua me kritikon se pse une nuk e kam hapur nje teme ketu ne forum rreth mundesise dhe procedures se votimit me leter, a thua se une jam kompetent per organizimin e zgjedhjeve ne Kosove, dhe a thua se une jam ndonje perfaqesues i mergimtareve shqiptar!

Jo zotri Burimi35, ti nuk ke aspak te drejte te me kritikosh mua, sepse po te kishe dashur edhe ti do te ishe informuar me proceduren e votimit permes postes, ashtu siq do te ishin informuar gati te gjithe mergimtaret shqiptar, kuptohet ata qe vehten e konsiderojn dhe ndjejne se jane shtetas te Republikes se Kosoves.

Zotri Burimi35, me fal qe po te drejtohem me keto pyetje direkte, por mua do me interesonte;
- valle, a ke ti televizor ne banesen ose shtepine tende ku tani jeton dhe banon ne mergim?!
- valle, a e shikon ti RTK-ne apo programet tjera te Kosoves ne televizor?!
- valle, a i lexon ti gazetat shqipe, qofte ato qe dalin dhe shiten neper kioska, qofte gazetat dhe agjencite tjera informative qe perhapen permes internetit?!
- valle, a ke lexuar deri tani neper forume (edhe ne forumin kosova.de) per mundesine e votimit te mergimtareve nga Kosova permes postes?!
- valle, a ke qene ti personalisht ne Kosove ne dhjete vitet e fundit, pra nga qershori i vitit 1999 deri ne nentor te vitit 2009?!
- valle, a ke degjuar ti nga njerzit, a ke lexuar ti ne gazeta apo faqe te internetit, apo ke shikuar ne televizor se edhe nje perqindje e vogel e mergimtareve nga Kosova kane votuar permes postes?!

Edhe njehere te kerkoj falje per keto pyetje kaq direkte, te cilat ne dukje te pare duken te ashpra, por ne te vertete nuk jane te tilla, sepse une konsideroj se kam te drejte ti parashtroj pikerisht ty keto pyetje, ngase sipas shkrimeve dhe reagimeve tua ne forumin kosova.de une kam pershtypjen se ti nuk je njeri i painformuar dhe i painteresuar per ēka ndodh ne Kosove.

Prandaj, nese ti vet nuk ke shprehur interesim per tu informuar me proceduren dhe mundesine e votimit permes postes, atehere mos u mundo qe te tjeret ti akuzosh e tu kerkosh qe te interesohen per ty. Fjalen e kam per reagimin tend te mesiperm, ku mua me pa te drejte me drejtohesh per diēka qe nuk jam as kompetent dhe as i obliguar, megjithese une ne kete forum edhe ne zgjedhjet e kaluara e kam potencuar dhe disa here kam shkruar ne kete forum per mundesine e votimit permes postes.

I nderuar Burimi35, edhe ne shkrimin tim te mesiperm e kam thene se une vazhdimisht kam votuar me anen e postes, ashtu siq kane votuar edhe mijera mergimtar te tjere, sepse kete gje e kam ndjer si obligim timin si shqiptar i Republikes se Kosoves.
Ta theme me pergjegjesi te plote se une qe nga votimi i pare qe kam bere permes postes (atehere letra me aplikacionin apo voten time shkonte fillimishte ne Austri, e me pas dergohej ne Kosove, kurse tani letrat shkojne direkt ne KQZ ne Prishtin), sa here ka zgjedhje ne Kosove une marr leter nga KQZ, sepse tani jam i regjistruar si votues i rregullt permes postes, dhe gjithnje me duhet qe te aplikoj per tu regjistruar si votues, per te gjitha zgjedhjet me duhet q te dergoj aplikacionin ne KQZ, ku me duhet qe gjithnje ta dergoj edhe nje kopje te pasaportes ose leternjoftimit valid, pastaj e marr konfirmin nga KQZ-ja se aplikacioni im eshte pranuar, dhe ne fund e marr zarfin me fletvotimet, dhe pastaj me duhet perseri ta dergoj fletvotimin tim ne KQZ.
Kjo kushton te pakten 6 euro per poste deri ne 9 euro, varesishte sa leterkembime behen mes votuesit dhe KQZ-se, sepse ēdo leter qe e postoj per ne Kosove kushton 3 euro.
Keshtuqe, pasi qe une dhe gruaja ime kemi votuar (femijet ende nuk e kane moshen per te votuar), kesaj radhe si familje na ka kushtuar 12 euro, ngase te gjitha letrat me dokumentacionin e votimit duhet te shkojne veq e veq, e jo dy aplikacione ose vota ne nje leter.

Prandaj nuk e kam thene kot se ka mjafte shqiptar qe vetem shkaku i atyre 6 ose 9 eurove te flamosura per person nuk deshirojne qe te aplikojne per te votuar, dhe kete e theme jo nga mendja e shendoshe, por nga pervoja personale.
Une kam tentuar qe shume shqiptareve tua skjaroj kete mundesi te votimit, por gati askush nga ata nuk ka votuar, edhe pse fillimisht te gjithe genjenin se do te perpiqeshin te aplikonin e te votonin ashtu siq benja une.

Besoj se ti Zotri Burim35 me kete pergjigje timen te jesh i kenaqur. Nese jo, atehere perpiqu te informohesh nga burime te tjera, sepse une nuk kam ēka shtoj tjeter lidhur me kete reagim tendin.

Shpetimi

I nderuari Shpetim,
Nuk esht qeshtja rreth Burimit 35 dhe Shpetimit!
Kret se kan pas let sikurse ti...
Te e ke dit ku duhej regjistruar per votim me Leter dhe ke votuar,dikush tjeter se ka dit dhe ska votuar.
Qeshtja esht per rreth 500.000 te tjer qe kan TV, por skan kohe ta percjellin per dit TV ose programet e Kosoves.
Disa kan internet por nuk kan kohe te shiqojn 1000 Faqe intereti (ndoshta diku gjendet nje informacion).
Disa kan 2 euro te blejn Gazeten por skan kohe te shkojn ne Qender te Qytetit te blejn Gazeten (te gjith nuk mund te blejn Gazeten/Gazetat per dit ).
Shteti nuk ua ka derugar askuj ne Shtepi -Ftesen per Votim ashtu siq vepron q'do Shtet dhe mundesin per votim me Leter.
A ka pas mundesi te nxiten me shume Shqiptar te Kosoves qe jetojn ne Diaspor te votojn !
PO.
Ne ket faqe interneti nuk esht publikuar informacioni se, (ku mund te lajmrohen,adresa ,etj), Qytetaret ne qofte se deshirojn te votojn. Kjo vlen edhe per ty Shpetim ke mundur te publikon informacione te nevojshem rreth procedures se Votimit me leter e ate se ke ber, por ia rras nje kritike ketu tash pse skan votuar.

Askush nuk mund te pret as te kerkon qe Shqiptaret qe jetojn ne Diaspor te shkojn ne Kosove te regjistrohen per votim.

Shpetimi
16.11.2009, 11:46:42
e shlyej per shkak te postimit te dyfisht!

Shpetimi

Shpetimi
16.11.2009, 11:47:29
nese ka vatue ma pak se 50%,atehere zg.duhet me u perserite.
e nese eshte kshtu,kta hajnat e partive duhet me preke kryet pak

....shume keq qe nuk eshte arritur 50%-shi i pjesmarresve ne votime.
Por kur kemi parasysh se rreth 500 000 shqiptar te Kosoves qe gjenden ne mergim nuk kane votuar, dhe shumica nga ata jane te regjistruar si votues potencial, atehere numri i votues me te drejte te votes qe jetojne ne Kosove eshte me i madh se 50%.

Nga ana tjeter, ne Kushtetuten e Kosoves nuk eshte e sanksionuar se; "nese ne zgjedhje nuk dalin mbi 50% te zgjedhesve te regjistruar, atehere keto zgjedhje duhen perseritur".

Prandaj, na pelqeu neve apo jo, u pelqeu atyre qe kane humbur zgjedhjet ose jo, keto zgjedhje do te ēertifikohen nga KQZ si valide, edhe per faktin se zgjedhjet pergjithesisht kane qene te lira, pa incidente te theksuara qe do ta prishnin validitetin e tyre, dhe perfundimisht te pranueshme per shumicen dermuese te shqiptareve, por edhe te organizmave nderkombetar, ne te cilet ne shqiptaret jemi mesuar te thirremi gjithnje.

Shpetimi

Jezerci
16.11.2009, 11:48:18
Paqja dhe shpetimi i Zotit qoftė mbi ju!

Si jeni si ja kaluat kto ditė mjaft me shtrese?Kaloi edhe kjo ,dhe si ishte paraparė ashtu edhe ra vendimi nga verdikti i votuesve(nuk po them i popullit sepse populli ėshtė tėrsia ).Si do qė tė jetė fitoi Kosova ,me vet faktin se zgjedhjet kaluan si ėshtė mė sė miri,bile edhe skeptikėt mė tė mdhenj u dėshpruan,edhepse ka pas tendenca ,nga parti tė ndryshme,kinse pėr tė pėrfitue ndonjė votė dulen gjat ditės sė djeshme dhe akuzuan rivalėt e tyre kinse pėr manipulime si ishte rasti nė Prizren,por ato u demnatuan nė mbramje nga OJQ qė ishin pjesė e monitorimit tė zgjedhjeve.

Tash nja dy fjalė lidhur me votimin dhe mosvotimin.Ata qė nuk e shfrytzuan tė drejten e tyre pėr tė bėrė ndryshime,e qė nuk janė pak por rreth 50% tash le ta qepin gojėn ,sepse ket tė drejt ia mohuan vet vetes,pasi nė demokraci ndryshimet vijnė me votė dhe jo me armė.Askush askujt nuk ia mohoi kėtė tė drejtė bile as atyre qė jetojnė nė mėrbim,sepse ata ndoshta i kanė pas kushte ,ndoshta edhe mė tė mira pėr tė votua nga dhoma e kompjuterit pa dal nė tė ftaoht fare.E them ket sepse unė jam njė nga ata qė ket mundėsi e kam shfrytzue dhe asnjė fije mundi nuk mė ka kushtue.
Tash ka plot shkase pėr tu arsyetue,por ato nuk qėndrojnė.

euroballkani
16.11.2009, 12:09:37
Demokracia ne veprim- preeliminare

Sipas rezultateve tė kėtij koalicioni, nė garėn pėr kryetar tė
Prishtinė ka fituar kandidati i LDK-sė Isa Mustafa me 57.79%;
nė Deēan kandidati i AAK-sė me 64.35%;
nė Prizren do tė ketė balotazh mes kandidatit tė PDK-sė (33.01%) dhe atij tė LDK-sė (29.88%);
nė Mitrovicė do tė ketė balotazh mes kandidatit tė PDK-sė (39.29%) dhe atij tė LDD-AKR-sė (25.95%)
nė Klinė do tė ketė balotazh mes kandidatit tė PDK-sė (39.45%) dhe atij tė AAK-sė (31.60%);
nė Rahovec do tė ketė balotazh mes kandidatit tė PDK-sė (33.50%0 dhe atij tė LDK-sė (23.12%);
nė Gjakovė ka fituar kandidati i AAK-sė me 50.04%;
nė Gjilan do tė ketė balotazh mes PDK-sė (37.34%) dhe LDK-sė (29.33%)
; nė Pejė do tė ketė balotazh mes kandidatit tė AAK-sė (31.14%) dhe atij tė koalicionit LDD-AKR (14.55%)
; nė Mamushė ka fituar kandidati i partisė turke KDTP me 72.36%;
nė Ferizaj ka fituar PDK me 51.56%;
nė Obiliq do tė ketė balotazh mes kandidatit tė PDK-sė (32.40%) dhe atij tė AAK-sė (28.93%).
nė Podujevė LDK pėr kryetar Agim Veliu ka shėnuar fitore qysh nė raundin e parė me 51.91% tė votave, i pasuar nga PDK me 28.95%, AAK 11.91%, LDD-AKR 0.76% dhe tė tjera 6.47%.
Nė Malishevė ndėrkaq, kandidati i PDK-sė pėr kryetar tė kėsaj komune ka fituar 50.09%, i pasuar nga kandidati i LDK-sė me 34.43%,
Nė Suharekė kandidati i AAK-sė me atė tė PDK-sė. Nė raundin e parė, kandidati i AAK-sė ka fituar 35.59%, ai i PDK-sė 31.80%, ai i LDK-sė 31.30%, ai i LDD-sė 1.02% dhe kandidati i PS-sė 0.29 %.
Nė komunėn e Graēanicės, fitues ėshtė Bojan Stojanoviq me 57.41% tė votave

Shpetimi
16.11.2009, 12:46:15
I nderuari Shpetim,
Nuk esht qeshtja rreth Burimit 35 dhe Shpetimit!
Kret se kan pas let sikurse ti...
Te e ke dit ku duhej regjistruar per votim me Leter dhe ke votuar,dikush tjeter se ka dit dhe ska votuar.
Qeshtja esht per rreth 500.000 te tjer qe kan TV, por skan kohe ta percjellin per dit TV ose programet e Kosoves.
Disa kan internet por nuk kan kohe te shiqojn 1000 Faqe intereti (ndoshta diku gjendet nje informacion).
Disa kan 2 euro te blejn Gazeten por skan kohe te shkojn ne Qender te Qytetit te blejn Gazeten (te gjith nuk mund te blejn Gazeten/Gazetat per dit ).
Shteti nuk ua ka derugar askuj ne Shtepi -Ftesen per Votim ashtu siq vepron q'do Shtet dhe mundesin per votim me Leter.
A ka pas mundesi te nxiten me shume Shqiptar te Kosoves qe jetojn ne Diaspor te votojn !
PO.
Ne ket faqe interneti nuk esht publikuar informacioni se, (ku mund te lajmrohen,adresa ,etj), Qytetaret ne qofte se deshirojn te votojn. Kjo vlen edhe per ty Shpetim ke mundur te publikon informacione te nevojshem rreth procedures se Votimit me leter e ate se ke ber, por ia rras nje kritike ketu tash pse skan votuar.

Askush nuk mund te pret as te kerkon qe Shqiptaret qe jetojn ne Diaspor te shkojn ne Kosove te regjistrohen per votim.

Burimi35, as une nuk e marr personale, e aq me pak qellimkeqe, kete shkembim mendimesh mes meje dhe teje, por me teper e marr si shkembim mendimesh mes dy njerzve qe u intereson ēeshtja kombetare, pra edhe zgjedhjet ne Kosove.
Por ti Burimi35 perseri kembngul ne nje gje e cila nuk qendron sa duhet perball realitetit.
Ja, siq prononcohet me larte, edhe Zotri Jezerci paska votuar me poste, dh sipas tij nuk paska qene aspak e veshtire. Bile ka qene me e lehte per te te votoj permes postes nga diaspora, sesa ne Kosove ku njerzve u duhet qe per ore te tera te presin ne radhet e gjata para qendrave te votimit.

Burimi35, pa analizoje pak shkresen tende te mesiperme, dhe mendo pak se ēka thua, citoj: "Qeshtja esht per rreth 500.000 te tjer qe kan TV, por skan kohe ta percjellin per dit TV ose programet e Kosoves.", fund i citatit tend.

Komenti im: Jo, nese 500 000 mergimtar te Kosoves kane mundesi ta percjellin RTK-se ne televizor, atyre nuk u mungon koha qe ti shikojne te pakten lajmet e ores 19:30, e sidomos disa minuta te reklamave qe transmetohen lidhur me mundesine dhe formen e zgjedhjeve permes postes. E pra ky informacion eshte perseritur me qindra here gjate dy-tre muajve te fundit.
Nese ti Zotri Burimi35 nuk ke pasur kohe ti kushtosh vemendjen e mjaftueshme RTK-se, nuk e besoj se kete mundesi nuk e kane pasur qindra-mijera mergimtar te tjere.
Prandaj nuk e kuptoj se perse ti e merr barren dhe pergjegjesine e te gjithe mergimtareve shqiptar, kur dihet se nuk ke as obligim, por as nevoje per nje gje te tille.

Burimi35, ti vazhdon, citoj: "Disa kan internet por nuk kan kohe te shiqojn 1000 Faqe intereti (ndoshta diku gjendet nje informacion).", fund i citatit.

Komenti im: Nuk ka nevoje te lexohen mijera faqe te internetit, por do te mjaftonte qe ata qe do ishin te interesuar te informoheshin per mundesine e votimit permes postes te futeshin ne faqen e KQZ-se se Kosoves, dhe aty do te ishin te gjitha udhezimet e nevojshme.
Prandaj, sipas mendimit tim edhe ky arsyetim yti bije poshte.

Edhe lidhur me informimin permes gazetave, une mendoj se qendron ajo ēka ti e thua, sepse kjo eshte vetem njera nder mundesite e informimit.

Vetem ne piken kur ti thua se, citoj: "Shteti nuk ua ka derugar askuj ne Shtepi -Ftesen per Votim ashtu siq vepron q'do Shtet dhe mundesin per votim me Leter.", fund i citatit tend, ke njefare te drejte, edhe pse jo plotesishte.
Ja pse mendoj se nuk ke plotesisht te drejte; - besoj se edhe ti Burim e din se shteti i Kosoves nuk i ka adresat e mergimtareve shqiptar, bile ende nuk e ka as numrin e pergjitheshem te shtetaseve te tij qe jetojne e punojne jashte vendit.
Po mua, Zotri Jezercit dhe mijera mergimtareve tjere, ku na e gjeti shteti adresen qe te na i dergoj fletaplikacionet dhe fletvotimit e zgjedhjeve?!
Ta theme une; ne vet e kemi gjetur shtetin (KQZ-ne), ja kemi derguar te dhenat tona, pra edhe adresat ku banojme, dhe pastaj shteti nuk na injoroj apo harroj, por ne vazhdimesi na i dergoj materialet zgjedhore (personale), duke na e dhene mundesine qe edhe ne te votojme.

Burimi35, ti perseri me akuzon mua per gjumin qe e ke bere ti qe dhjete vite pas ēlirimit te Kosoves, kur thua, citoj:
"Ne ket faqe interneti nuk esht publikuar informacioni se, (ku mund te lajmrohen,adresa ,etj), Qytetaret ne qofte se deshirojn te votojn. Kjo vlen edhe per ty Shpetim ke mundur te publikon informacione te nevojshem rreth procedures se Votimit me leter e ate se ke ber, por ia rras nje kritike ketu tash pse skan votuar.", fund i citatit tend.

Komenti im: Une edhe me larte e thashe se ne kete faqe te internetit disa here eshte shkruar per mundesine e votimit permes postes, por siq duket ti ke qene i zene me polemika, ngatrresa e zenka me pjestaret tjere te forumit, e shume pak ke qene i interesuar te informohesh per vetvehten, pra edhe lidhur me te drejten tende per te votuar permes postes.
Pse, si mendon ti; eshte dashur qe une te interesohem per ty, te te informoj ty personalishte se si duhet te votosh, kur ma merr mendja se ti je i bindur se je shume me i informuar e me i menqur sesa une, ēka nuk mund ta ve fare ne dyshim sepse nuk te njoh, ndaj mos ma merr per keq kete te fundit.
Jo Burimi35 jo, mos i akuzo te tjeret per shkak te gjumit tend 10 vjeqar, por tani e tutje nese deshiron te votosh interesohu vet te informohesh, sepse une kam bindjen po te ishte puna per ndonje gje tjeter qe ka lidhje me interesat tua private, ti me siguri qe do te kishe hulumtuar e gjetur patjeter mundesine e realizimit te nje synimi, ashtu siq e ke gjetur mundesine e jetes dhe punes ne mergim, apo jo?

Ne fund ti Burimi35 e thua kete, citoj: "Askush nuk mund te pret as te kerkon qe Shqiptaret qe jetojn ne Diaspor te shkojn ne Kosove te regjistrohen per votim.", fund i citatit.

Komenti im: As ketu nuk ke te drejte Burim, sepse nuk eshte fare nevoja qe mergimtaret shqiptar te udhtojne per ne Kosove per tu regjistruar si votues.
Jo, kjo mundesi nga KQZ-ja e ka ofruar te behet permes postes (edhe permes postes elektronike, pra permes internetit), dhe une kam bindje te plote se te gjithe ata shtetas te Kosoves qe jane te regjistruar ne Kosove, dhe te cilet kane dokumenta personale, kane te drejte te aplikojne per tu paisur me materialin zgjedhor, edhe ate pa pasur nevoje fare te udhtojne per ne Kosove, por siq thote i nderuari Jezerci, aplikacionin dhe voten e tyre ta dergojne me komoditet nga banesat e ngrohta ku banojne mergimtaret.

Besoj se u morem vesh Zotri Burimi35, ndaj nuk e shoh te arsyeshme qe te vazhdojme me keto replika te kota, sepse sidoqofte tani ka perfunduar procesi zgjedhor i 15 nentorit.
Per neve mergimtaret, pra edhe per ty Burimi35, mbetet qe per zgjedhjet tjera te aplikojme dhe regjistrohemi si votues, e mos te kemi pastaj perseri komente e replika te pararsyeshme e te panevojshme si keto qe po i bejme une e ti.

Te pershendes dhe te deshiroj sukses ne aplikimin tend te tu regjistruar si votues ne zgjedhjet e Pergjitheshme te vitit 2011.

Shpetimi

Burimi35
16.11.2009, 12:46:42
Thaēi: Do tė vazhdojmė rrugėn e sigurt pėr tė ardhmen
16 Nėntor 2009 | 02:22

Partia Demokratike e Kosovės (PDK) ka shpallur fitoren e saj nė 20 komuna tė Kosovės, tri prej tyre pa balotazh, pėrderisa nė nivel tė Kosovės ka fituar 43 pėr qind tė votave. Kreu i PDK-sė, Hashim Thaēi gjatė adresimit tė tij para anėtarėve dhe...

Jezerci
16.11.2009, 13:06:00
PDK fiton pa balotazh nė: Drenas,Skenderaj,Malishevė,Shtime dhe Ferizaj.
LDK fiton pa balotazh:Prishtinė,Besianė
AAK---------------------:Gjakovė,Deēan dhe Junik.Kto i ka,me e pa balotazh,ktu edhe i nalet fturri Rambos.

Xuki
17.11.2009, 08:30:29
Kosova u nda nė 3 pjesė. Votuesit i than JO zhvillimit ekonomik dhe PO "rrnoftė Diaspora"!!

Nuk jan kanė budallė pleqt qė thojshin ktnyehereee "ēka ta bon vetja s'ta bon kushi"...


urime atyne qė po mendojnė qė kėto zgjedhje ishin "tė mira" :)

Grasha_1
17.11.2009, 09:46:34
Mu e u nda elektorati ne tri pjese,nuk po me pelqen aspak.(votuesit ne Kosove i nevojiten edhe nja 20 vjet, me e kuptue se si duhet te votohet)

Terminatori1
17.11.2009, 11:25:51
Nė Vushtrri PDK-ė fiton mbi 50%, dhe kėshtu munen me i ra fyllit Muharrem Shabani me AAK-ė, edhe me mangupat qe i kan que neper vendvotime ku me shumicė e ka PDK-ė per me i prishė vendvotimet

Rezultatet e demokracis ne veprim jan te sakta per vushtrri kėtė ka me konfirmue edhe KQZ-ja nė ditet e ardhshme.

Xuki
17.11.2009, 11:26:04
Mu e u nda elektorati ne tri pjese,nuk po me pelqen aspak.(votuesit ne Kosove i nevojiten edhe nja 20 vjet, me e kuptue se si duhet te votohet)

Vallah bre Grashė kėto zgjedhje e vėrtetuan qė nuk u votu pėr tė mirėn e popullit, por u votu vetėm pėr krenari.....Drenicėn, Dukagjinin dhe Llapin!

20 vjet nuk duhen.....mjafton diaspora shqiptare me i ndalė ndihmat pėr "ata" qė jetojnė nė Kosovė e ki me pa qysh kcejnė tani si pula pa krye!! Sa tė kenė boll me hangėr e me pi, atėher rrehin gjyks...unė jam drenicak, gukagjinas apo llapjan!!

Vet fakti qė vetėm disa qindra "shaca" jan regjistru pėr kėto zgjedhje e vėrteton qė Diaspora ėshtė ka ia kthen shpinėn Kosovės! Investimet jan duke i bėr aty ku po jetojnė....kan nisė mu hallashtisė me Kosovėn!!

Urime edhe njėher Drenicakve, Dukagjinasve dhe Llapjanve qė u mbeti "nusja" n'shpi!!

Terminatori1
17.11.2009, 11:34:17
Duhet me kan Ibrahim Rugova gjithmon presidenti i Kosoves marshall dhe LDk si te shkolluar me udheheq vendin me demokraci evropiane a.. e ateher duhet te themi se vertet mirė po shkon kosova... hahaha nostalgji keni ju per rugoven nostalgji edhe per ldk-nė

LDK si parti u pa edhe ne keto zgjedhje se shume ka humb si parti Zoti u lasht shnosh a, po e shfrytoj rastin me ja u shnosh kryt me qit harq hahha

Xuki
17.11.2009, 11:54:22
Duhet me kan Ibrahim Rugova gjithmon presidenti i Kosoves marshall dhe LDk si te shkolluar me udheheq vendin me demokraci evropiane a.. e ateher duhet te themi se vertet mirė po shkon kosova... hahaha nostalgji keni ju per rugoven nostalgji edhe per ldk-nė

LDK si parti u pa edhe ne keto zgjedhje se shume ka humb si parti Zoti u lasht shnosh a, po e shfrytoj rastin me ja u shnosh kryt me qit harq hahha


Unė Rugovėn e kam respektuar dhe do ta respektoj gjithėmonė. Rugova ka qenė politikan dhe si i tillė ka pasė shumė sukses. Kurse Kosova tash nuk ka nevojė pėr politikė, por ka nevojė pėr zhvillim ekonomik. E kėtė as Hashimi, as Ramushi e as Fatmiri nuk dinė ta sjellin! Zhvillim ekonomik nuk ėshtė me shtru asfalt dhe me i largu mbeturinat apo me ndėrtu atykėtu ndonjė shkollė!

Shnoshja krytė dikujt tjetėr, se mue nuk ma ninė pėr LDK-n, dhe sa di unė as Grasha nuk e vajton as Rugovėn e as LDK-n!

Kumarė, duhet me kanė realist...kėto zgjedhje nuk do tė sjellin kurfar ndryshimesh. Nejse unė dhe ti e kena leht, se jetojna jasht kosovė dhe kena rrymė dhe nxemje, por ēka mu bo qatyne atje qėnuk po dinė as pėr veti!!

klm

Burri.
17.11.2009, 13:15:02
(Foto: Petrit Rrahmani)

Denoncimet e AKR’sė
AKR’ja ka thėnė se komisarėt e AAK’sė dhe ORA’s kanė manipuluar me rezultatin zgjedhor nė AKR. Mimoza Kusari-Lila ka publikuar edhe njė incizim. Incizime me manipulim votash kanė ardhur edhe nga Vitia. AKR duket se nuk pėrjashton mundėsinė e mbajtjes sė protestave nė Gjakovė.


Nga Artan Behrami mė 17.11.2009 nė ora 8:29

Komisarėt e partive tė ndryshme politike nė zgjedhjet lokale me vete kanė marrė edhe telefonat e tyre. Atė nuk e kanė shfrytėzuar vetėm pėr t’u raportuar shefave ndonjė lajm tė mirė apo tė keq nga vendvotimet. Por, nė disa raste telefoni ėshtė shfrytėzuar edhe pėr tė incizuar ndonjė parregullsi tė mundshme.

Njė video tė tillė e ka paraqitur Aleanca Kosova e Re nė njė konferencė pėr media, tė hėnėn. Nė video shihen tre persona duke mbushur kutitė e votimeve. Sipas zyrtarėve tė AKR’sė, bėhet fjalė pėr fshatin Demjan tė Gjakovės.

Kandidatja pėr Kryetare tė Komunės sė Gjakovės nga Koalicioni AKR-LDD, Mimoza Kusari tha se anėtarė tė Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės dhe Partisė ORA kanė mbushur kutitė e votimeve, vetėm pak ēaste pas mbylljes sė vendvotimeve nė Demjan.

“Kjo ėshtė qendra e votimit tė Demjan, ku nė fund numri i votuesve ėshtė rritur pėr 200 veta dhe kėto xhirime tregojnė parregullsi”, shtoi Kusari, derisa tregonte pamjet e shfaqura nė njė ekran i vendosur nė zyrėn e AKR’sė.

Aty shihet njė komisionere, e cila, sipas Liderit tė AKR’sė, Behgjet Pacolli, ėshtė nga Partia ORA.

Mimoza Kusari tha se nė kėtė vend duhet tė verifikohet numri i listave qė kanė votuar nė raport me banorėt qė jetojnė nė fshat.

Kusari tha se nė shumė vendvotime nė Gjakovė ėshtė shkelur me votėn e lirė te qytetarėt. “Do t’i kėrkojmė tė gjitha tė drejtat qė procesi tė zbardhet, qė tė anulohen rezultatet nė disa qendra tė vendvotimeve. Fatkeqėsia ėshtė qė nė komunėn e Gjakovės ka pasur shkelje tė kodit elektoral”, vlerėsoi ajo.

Kusari tha se problemet ashtu si edhe nė vitin 2007 janė shfaqur pothuajse nė tė njėjtat vendvotime. Nė Novosellė, sipas saj, dy herė ėshtė kėrkuar ndihma e policisė. Ndėrsa, nė Brekoc ka pasur kėrcėnim tė vėzhgueses dhe komisarėve.

Nė Doblibare, Bishtazhin, gjithashtu. Ndėrsa nė Babaj tė Bokės ka kėrcėnim dhe largim tė komisarėve dhe nėn kėrcėnim kanė nėnshkruar edhe deklaratėn pėrfundimtare.

“Ajo ēka kanė bėrė anėtarėt e AAK’sė, ia kanė siguruar kundėrkandidatit fitore pa balotazh”, shtoi ajo.

Ndėrkohė, Behgjet Pacolli, Lider i AKR’sė, tha se nė Gjakovė zgjedhjet nuk kanė kaluar ashtu si duhet.

“Procesi i Gjakovės ėshtė i cenuar plotėsisht, rezultati nuk pėrfaqėson vullnetit e qytetarėve”, shtoi Pacolli.

Sipas tij, qytetarėt e Gjakovės kanė kėrkuar qė tė dalin nė rrugė dhe tė protestojnė.

“Si parti e tolerancės, i ftojmė qytetarėt e Gjakovės qė mos tė dalin nė rrugė, le tė besojnė nė institucione. Por, nėse institucionet nuk japin drejtėsi, ju them se qytetarėt nuk do tė pranojnė tė rrinė duarkryq, nė rast tė tillė nuk marrim asnjė pėrgjegjėsi”, paralajmėroi Pacolli. Mė pas, Mimoza Kusari tha se shpallja e rezultateve nga ana e KQZ-sė pėr Gjakovėn, pa u rishikuar ankesat e AKR’sė nuk do tė shkojė nė funksion tė demokracisė.

Ndaj denoncimeve tė AKR’sė, ka reaguar edhe Lideri i AAK’sė, Ramush Haradinaj. Ai ka thėnė se Mimoza Kusari ėshtė tronditur nga humbja, pasi qė gjatė fushatė i ėshtė krijuar pėrshtypja se do tė fitojė.

Ndryshe, AKR nuk pėrjashton edhe mundėsinė e mbajtjes sė protestave nė Gjakovė. Lideri i AKR’sė, Behgjet Pacolli ka thėnė se nuk e di nėse do tė mbahen kėto protesta, por qytetarėt po e kėrkojnė njė gjė tė tillė.

PSE A KENI PRIT MA MIR PI AAK SA PER ME VJEDH KUSH SUN JAV SHKON! vet qytetaret e Gjakoves u kan dasht mi qel sytė se si Mimoza Kusari qė e kish ndertu dhe perparu Gjakoven kush jo valla. Une jam pėrkrahes i PDK nė qytetin tim sikur tė kish kandidue Mimoza Kusari asaj ja kisha dhan voten se ashtė intelektuale e zonja dhe puntore e vyshme.Me kso njerzė perparon Kosova e jo me dallavere e vjedhje turpė pėr njerzit e aak.

Grasha_1
17.11.2009, 14:38:33
Po me dhimsen Elektorati i AAK_se.
Keta ja kan kajt nanen vet vetit,e din mire keta sa buxhet ju ka nda Qeverija komunave ku ata kan udheheq, edhe prap se prap ju dhan votat,kjo nuk don koment.
Hiq ma leht nuk kan me pshtue as elektorati i Llapit, i Prishtines me gjithe Fushe Kosoven,qka ka punue Isa Mustafa ne Prishtine kurgja hiq,ishalla nuk te rrok barku se kije mu dh..e ne pantolla se nuk ka WC askund hiq,kryeqytet pa WC ,as ne Fushe Kosove kurgja hiq nuk kan punue,ne Podujev Agim Veliu kryetar, e ky i pari ka me hi ne Burg per korrupcijon ,veq eshte kah i sitet kulaqi.
Elektorati po kerkon pune,Fabrika e sene pa kryp,ku jan Fabrikat, i kishim i shiten i hangren.
Elektorati duhet te kerkoj,Siguri qe firmat e huaja te guxojne me investue ne Kosove,edhe Diaspora i ka do pare po nuk po guxon me i investue ne Kosove.ska Rryme ska uje,kuku nan marre me nije dikush Kosova noton permi uje.

Shpetimi
17.11.2009, 15:29:50
Kandita, ne cilen qender votimi ke qene ti vezhgues, pasi qe po e ditke se jane vjedhur votat?
Ai qe i ka pare vjedhjet e nuk i denoncon, behet bashkfajtor me hajnin, apo jo!

Shpetimi

Kritikuiembel
17.11.2009, 21:03:53
Dėgjo Kosovė!

Naser Aliu | 17/11/2009 |

Ti i ke 37 parti politike, qė mendojnė se duhet tė ekzistojnė, dhe 19 iniciativa qytetare, qė mendojnė se nuk janė tė kėnaqura me ekzistencėn e partive dhe paraqiten si mendim alternativ. Ti ke edhe 16 kandidatė tė pavarur, qė nuk janė tė kėnaqur as me partitė politike, as me iniciativat qytetare.

Kandidatėt e pavarur dhe iniciativat qytetare, flasin pėr zhgėnjimin me punėn e partive. Ata shpresojnė t“i zėvendėsojnė klanet partiake!

Kosovė, Ti i ke 36 komuna dhe 37 parti politike, domethėnė pak mė shumė se njė parti pėr ēdo komunė.

Nėse llogariten partitė politike dhe iniciativat qytetare, atėherė sė bashku janė 56 grupime qė luftojnė pėr votuesin, aq sa nuk ke komuna, shkurt e shqip kėta luftojnė pėr veten!

Po nėse numrit 56 i shtohen edhe 16 kandidatė tė pavarur, atėherė Kosovė ti ke politikan edhe pėr Maqedoninė, edhe pėr Shqipėrinė, dhe lirisht mund tė thuhet se ke potencial politik pėr ta mbuluar dhe qeverisur Ballkanin, ndoshta edhe mė gjerė, pse jo, dėshira e madhe, pasioni pėr politikė dhe entuziazmi nuk mungojnė.
Kosovė, ti ftove nė zgjedhje 1.563.741 qytetarė.

Rreth gjysmė milioni mund tė supozohet, ndoshta mė shumė, jeton jashtė shtetit, dhe nuk e kanė ndėrmend tė votojnė asnjė bukurosh partiak atje. Pėr tė votuar mbeten njė milion banorė.

Nėse kėtė milion, e shpėrndajmė nė 56 qendra politike ambicioze, atėherė rezulton se nė Kosovė, pėr togė politik apo qytetarė mund tė votojnė 17.857 qytetarė, natyrisht nėse dalin nė votime.

Nėse dalin vetėm gjysma, atėherė pėr parti politike dhe pėr iniciativė qytetare mbeten 8.928 qytetarė. Nėse kėtyre grupimeve, u shtohen edhe 16 kandidatė tė pavarur, atėherė pėr parti, iniciative qytetare dhe kandidat tė pavarur, nga njė milion e gjysmė votues u mbeten 6.944 votues.

Kosovė, Gjermania ka rreth 12.234 komuna. Sipas filozofisė sė bajraktarėve tė tu, Gjermania duhet t“i ketė nja 13.000 parti politike, nja 6117 iniciativa qytetare dhe rreth 5000 kandidatė tė pavarur. (Po e lemė mėnjanė Kinėn, qė ka vetėm njė parti pėr 1.3 miliardė qytetarė).

Vetėm koha mund tė tregojė, edhe sa parti do tė formohen. Kur njė populli tė vogėl i prezantohet 37 tė vėrteta nga partitė politike, 19 tė vėrteta nga iniciativat qytetare dhe 16 tė vėrteta nga kandidatėt e pavarur, atėherė ai popull pėr t“i ikur presionit politik, trysnisė, propagandės, agjitacionit dhe sugjestionit tė llaskuēėve, atėherė ai popull nuk ka rrugėdalje tjetėr, pos tė rrijė nė shtėpi dhe t“i shikojė nė televizor fituesit me keqardhje e mėri, humbėsit me rezignacion e habi.

Humbėsi atje nuk do ta pranojė dėshtimin, si sinjal pėr tė bėrė ndonjė punė mė tė mirė nė dobi tė vendit, por do t“i akuzojnė fituesit dhe do tė ankohen se populli nuk i kuptoi, nuk patėn lekė pėr publicitet, se edhe kėtė herė u mashtrua populli nga matrapazėt!

Ata do tė premtojnė, se herėn tjetėr do t“i afrohen mė shumė popullit, do tė ushtrojnė propagandė mė agresive, dhe do t“i shpjegojnė mė thjeshtė qėllimet e tyre, sepse populli nuk i ka kuptuar...

Kėshtu ata do tė gjykojnė, dhe kėshtu ata do tė pėrligjin ekzistencėn e tufave politike dezorientuese!Si duket, papunėsia detyron njeriun tė formojė parti politike!

http://www.shekulli.com.al/2009/11/17/degjo-kosove.html

Burimi35
17.11.2009, 22:04:11
Thaqi, jo vetem ai vodhen as sa deshen me 15 nentor!

ata vodhen gjera ma te vlefshme se voten e qytetarit ne ditet me te veshtira, e nuk po vjedhin ne ditet e lira!

15 nentori 2009 ishte dita e khajduteve te rryer!

dy vendet ku votohej pas perdes, njera afer tjetres ne te shumten e rasteve nuk sherbenin per te votuar fshehurazi, ato sherbenin njera per te votuar, e tjetra per te futur flete-votime vjedhurazi duke i dhene njeri tjetrit nga dy deri kater cope "extra" per t fut ne kutit e votimeve!

ndoshta ju ka rastise edhe vete te shifni se nganjiher edhe nuk i zente vrima fletevotimet e teperta te falsifikuara ne kutit e votimeve!

perveq kesaj hejnije te rryer, u vodhen edhe votat e qytetarve te cilet nuk kan shkuar fare te votojne, sidomos te diaspores!

po ti hapim regjistrat e votimeve, do te shifni se do te dalin te gjitheata qe ishin ne diaspor sikur kan votuar, pa qen fare ne Kosove!!!

hajni se jo mahi!!!

dikush lavdrohet me hajni, e dikush me pune te ndyshme te pista, por me pune te pastra dhe ndergjegje te paster, jo si jo!!!

kondita,
Ti nuk je Njeri i sinqert.
Vetem ja rras kote.

Terminatori1
17.11.2009, 22:09:42
Nexhat Daci pak ka arrit ama ne te hyn ne kualicion me Hashimin more qyre ska dert..... ne te bohet kryetar kuvendi se i ka hije vallahin..., i kpute kta te Ldk-s tu ja nal mikrofonin...

Shpetimi
18.11.2009, 09:20:35
Nese mund ti besohet paanshmerise se Gazetes Expres, sipas kesaj gezete fitueset me te medha te zgjedhjeve te 15 nentorit jane AAK-ja, LDK-ja, dhe PDK-ja.
Ndersa humese te medha jane LDD-ja e Nexhat Dacit, Besa Gaxherrit, Lulzim Zenelit dhe Geceve te Llaushes, si dhe AKR-ja e Behxhet Pacollit.

Shpetimi
__________________________________________________ ___________________

Kėshtu foli populli

PDK rikonfirmohet si partia mė madhe nė vend. LDK rritet pak. AAK dyfishohet. AKR dhe LDD rrudhen. Kėto janė tė dhėnat preliminare tė KQZ'sė.

Nga Pėrparim Isufi mė 18.11.2009 nė ora 8:02

Votat e kosovarėve mė 15 nėntor e kanė rikonfiguruar skemėn e radhitjes sė partive kryesore politike.

Sado qė KQZ nuk i ka bėrė publike rezultatet e partive nė nivel kombėtar, Express ka siguruar pėrqindjet tė cilat ky komision i ka bėrė dhe ėshtė duke pretenduar qė t’i mbajė pėr vete deri nė publikimin e rezultateve pėrfundimtare.

Nė nivel nacional, PDK ka marrė 34.6 pėrqind tė votave, duke shėnuar njė ngritje pėr gati 2 pėrqind nė krahasim me vitin 2007.

Nivel tė tillė ngritjeje ka shėnuar edhe Lidhja Demokratike e Kosovės e cila, sipas shifrave tė siguruara nga Express brenda KQZ’sė, del tė ketė marrė 25.6 pėrqind tė votave.

Ndėrsa Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės ka shėnuar ngritjen mė tė madhe. Partia qė nė vitin 2007 kishte dalė e pesta me numėr tė votave, tani ka marrė vendin e tretė duke u votuar nga 17.8 pėrqind e kosovarėve. Nė vitin 2007, AAK ka marrė 10 pėrqind.

Dy partitė tė cilat kanė lidhur koalicion parazgjedhor nė disa komuna (nė garėn pėr kryetar) janė humbėset mė tė mėdha tė kėtyre zgjedhjeve.

Aleanca Kosova e Re ka rėnė pėr mė shumė se 4 pėrqind nė krahasim me dy vite mė parė duke marrė kėtė vit 8.9 pėrqind tė votave, ndėrsa Lidhja Demokratike e Dardanisė e cila nė 2007 kishte 11 pėrqind tė votave, mė 15 nėntor ka marrė 6.2 pėrqind.

KQZ, dy ditė pas mbajtjes sė zgjedhjeve lokale, ka dhėnė edhe rezultatet preliminare pėr asambletė e 36 komunave tė Kosovės.

Sipas Kryesueses sė KQZ’sė, Nesrin Lushta, rezultatet pėrfundimtare, si pėr kryetarė komunash dhe pėr asambletė komunale, pritet tė dalin pas numėrimit tė votave me kusht, atyre me postė dhe votave tė personave me aftėsi tė kufizuara.

Partia Demokratike e Kosovės qėndron nė numėr tė njėjtė komunash si parti mė e votuar nė votimet pėr asambletė komunale, njėjtė sikur edhe nė ato pėr kryetarė tė komunave.
Sipas rezultateve tė publikuara mbrėmė nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, PDK ka dalė partia mė e madhe nė asambletė e 17 komunave tė Kosovės.

Pėr Lidhjen Demokratike tė Kosovės pasqyra e votimeve pėr asambletė komunale del mė pozitive se ajo pėr kryetarė tė komunave. Ajo ka dalė mė e pėrfaqėsuara nė asambletė e 8 komunave ndėrsa nė votimet pėr kryetarė komunash printe nė 5.

Nė vendin e tretė si parti mė e votuar ka dalė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės e cila ka marrė vota mė shumė se partitė tjera nė 6 komuna, njė mė shumė se votimet pėr kryetarė.

Kryesuesja e KQZ’sė, Lushta shpreson qė tėrė procesi i numėrimit tė kryhet brenda kėsaj jave.

“Po shpresojmė qė brenda kėsaj jave do tė dalim me rezultate pėrfundimtare. Certifikimi do tė pret edhe disa ditė pėr arsye se duhet tė vendoset pėr parregullsitė eventuale dhe duhet tė presim vendimet e KZAP”, ka thėnė Lushta, gjatė konferencės pėr shtyp.

Ajo nuk ka qenė i sigurt se kur KZAP do tė mund t’i shqyrtojė tė gjitha ankesat dhe parashtresat e partive politike rreth procesit zgjedhor.

“Unė nuk mund tė paragjykoj pėr atė se ēka vendos KZAP, sepse ky ėshtė njė organ i pavarur, sado qė ne jemi tė varur nga vendimet e tij pėr t’i certifikuar rezultatet”, ėshtė shprehur Lushta.

Rezultatet e garės pėr asambletė komunale

Deēan: AAK 57.50, PDK 8.70, AKR 2.80, LDK 19.10

Gjakovė: AAK 30.30, PDK 6.90, PSHDK 10.00, AKR 18.00, LDK 11.80

Drenas: AAK 3.00, PDK 80.40, AKR 4.00, AKR 4.70, LDK 5.70

Gjilan: AAK 12.90, PDK 34.30, AKR 10.40, LDD 11.10, LDK 23.60

Dragash: AAK 7.00, PDK 32.10, AKR 3.90, LDD 4.10, VAKAT 12.40, LDK 30.80

Istog: AAK 22.10, PDK 16.40, AKR 3.50, LDD 10.80, LDK 37.60

Kaēanik: AAK 25.50, PDK 47.50, AKR 7.90, LDK 16.50

Klinė: AAK 31.10, PDK 32.40, AKR 1.70, LDD 7.20, LDK 21.30

Fushė Kosovė: PDK 22.30, AKR 6.10, LDD 4.10, LDK 45.70

Kamenicė: AAK 18.40, PDK 31.20, AKR 17.20, LDD 1020, LDK 20.20

Mitrovicė: AAK 13.70, PDK 33.30, AKR 17.20, LDD 5.60, LDK 21.20

Lipjan: AAK 4.60, PDK 40.40, AKR 11.60, LDD 6.00, LDK 27.10

Novo Bėrdė: AAK 7.10, PDK 12.40, AKR 17.60, LDK 34.10, SNSD 11.00

Obiliq: AAK 22.30, PDK 26.70, AKR 7.40, LDD 1.80, LB 12.70, LDK 23.30

Rahovec: AAK 16.10, PDK 31.40, AKR 12.10, LDD 3.90, LDk 22.20

Pejė: AAK 31.90, PDK 14.50, AKR 5.40, LDD 10.50, LDK 14.20

Podujevė: AAK 14.00, PDK 28.20, AKR 2.20, LDK 46.10

Prishtinė: AAK 6.90, PD 4.30, PDK 13.50, AKR 15.60, LDD 4.50, LDK 45.90

Prizren: AAK 7.90, PDK 28.80, KDTP 7.40, AKR 4.50, LDD 6.40, LDK 25.90

Skenderaj: AAK 1.20, PSK 1.40, PDK 78.80, AKR 3.30, LDD 8.30, LDK 2.10

Shtime: AAK 4.50, PDK 48.70, AKR 8.70, LDD 9.40, LDK 21.20, PSD 6.20

Shtėrpcė: AAK 2.10, PSK 14.20, PDK 24.10, LDK 10.70, SLS 35.60

Suharekė: AAK 27.40, PDK 30.30, AKR 2.00, LDD 5.30, LDK32.00

Ferizaj: AAK 7.40, PDK 38.10, AKR 13.50, LDD 17.00, LDK 14.30

Viti: AAK 16.70, PDK 23.60, AKR 9.00, LDD 26.10, LDK 15.30

Vushtrri: AAK 20.70, PDK 38.40, AKR 5.50, LDD 4.00, LDK 18.80

Malishevė: AAK 5.30, PDK 53.60, AKR 4.10, LDK 33.60

Junik: AAK 43.40, PDK 8.20, LDD 11.70, LDK 34.90

Mamushė: PDK 9.00, KDTP 69.70, AKR 14.80

Hani i Elezit: AAK 23.30, PDK 37.90, LDK 38.80

Gazeta Express

Shpetimi
18.11.2009, 09:57:57
Edhe pse une nuk kam kurrfare simpatie per Behxhet Pacollin si individ, megjithate ne radhet e AKR-se jane angazhuar disa njerz mjafte te pergaditur, e veēmas kam nje respekt per Mimoza Kusarin dhe Ibrahim Gashin, tek te cilet shihet nje kulture dhe pergaditje profesionale e politike e profilit te larte.

Por ne kete postim une nuk e kam ndermend qe ta lavderoj nje parti te cilen e udheheq nje njeri (per mendimin tim) shume i dyshimt, siq eshte Behxhet Pacolli, por mua me beri pershtypje levizja e djeshme e ketij grupimi politik, i cili per here te pare ne Kosoven e pasluftes guxon te dal ne mbrojtje te votes se qytetarit.
Kjo levizje e re e nje force politike te Kosoves, qofte ajo edhe nga nje force politike qe une fare nuk e perkrah (me duhet ta theme hapur; per shkak te personit qe une e konsideroj si ruso-sllavofil), sipas mendimit tim i hap rruge nje kualiteti te ri tė tė berit politik, ēka ka kohe qe i ka munguar Kosoves.
Nese nuk do te kete reagim te forte kunder korrupcionit, keqqeverisjes dhe vjedhjeve nga me te ndryshmet, perfshire edhe vjedhjen e votes se qytetarit, atehere politikanet qe njehere i ngjiten karrikes se bute te pushtetit, nese lejohen ata kurr nuk do ta leshojne atė, qofte edhe duke falsifikuar rezultatin e zgjedhjeve.

Prandaj, pavaresishte se sa "pak" vota jane vjedhur ne komunen e Gjakoves, apo kudoqofte tjeter ne Kosove, populli duhet te dal ne mbrojtje te verdiktit te tij.
Nese ka fakte se edhe ne komuna tjera ka pasur manipulime dhe vjedhje votash, pavaresishte se kush i ka bere ato vjedhje, une mendoj se duhet te kete hetim, krejte deri sa te behet transparence e plote.

Edhe ne zgjedhjet e vitit 2007 eshte folur shume per falsifikime dhe vjedhje votash gjithandej Kosoves. Mirepo atehere zgjedhjet kane qene te organizuara nga UNMIK-u dhe OSBE-ja, ndaj dhe ka qene pothuajse e pamundur qe qytetari shqiptar i Kosoves te kundershtonte me force vjedhjen dhe falsifikimin e rezultatit perfundimtar, edhe per faktin se organizmat nderkombetar te instaluar ne Kosove nuk do te pranonin deshtimin e tyre.
Kurse tani eshte mundesia e reagimit dhe kundershtimit qytetar per gjithēka ndodh ne Kosove, pra edhe nese ka pasur vjedhje e falsifikim votash me 15 nentor.

Nuk eshte puna se eshte bere nami se ne nje komune pameritueshem ka ardhur ne pushtet nje parti politike apo nje Kryetar komune, por puna eshte qe qysh ne fillim (jane zgjedhjet e para pas shpalljes se Pavaresise se Kosoves) duhet qe fenomeneve te tilla tu nderpriten rrenjet, ne menyre qe kjo mos te behet "kulture" dhe rruge edhe ne te ardhmen.
Shembullin e kemi ne shtetin ame te shqiptareve (ne Republiken e Shqiperise), ku dihet boterishte se qe nga ndryshimi i sistemit politik ne vitin 1991 vazhdimisht behet falsifikim dhe vjedhja e votes se qytetarit shqiptar, pastaj nga humbesit e zgjedhjeve ka kontestime te rezultatit, e per pasoje kritika, verejtje dhe penalizime nga organizmat nderkombetar.

Shpetimi
--------------------------------------------------------------------------------

Akuza pėr vjedhje

Mimoza Kusari – Lila akuzon kryetarin e LDK`sė nė Gjakovė, Astrit Haraēija pėr pėrfshirje nė keqpėrdorimet dhe vjedhjen e votave nė Gjakovė. AKR-LDD’ja kanė protestuar nė mbrojtje tė votės sė qytetarėve tė Gjakovės. Fehmi Vula ėshtė i zhgėnjyer nga partia e tij. Thotė se ka pasur mė shumė votues sesa 5 %.
AKR’ja fton institucionet qė sa mė shpejt tė hetojnė rastin e vjedhjes sė votave.

Nga Nebih Maxhuni mė 18.11.2009

Pėr herė tė parė nė Kosovė nė dhjetė vjetėt e fundit organizohen protesta nė mbrojtje tė votės dhe vullnetit tė qytetarėve.

Nė tė gjitha zgjedhjet e kaluara lokale dhe nacionale, liderėt e partive politike, kandidatėt pėr kryetarė komunash e tė tjerė, vetėm kanė akuzuar partitė rivale pėr vjedhje votash e gjithēka ka pėrfunduar me ankesat qė i kanė bėrė nė Komisionin pėr Ankesa dhe Parashtresa.

Por kėshtu nuk ka vepruar edhe Aleanca Kosova e Re e Behgjet Pacollit, dega nė Gjakovė.

Kandidatja pėr kryetare tė Gjakovės, Mimoza Kusari- Lila nga AKR-LDD, ka organizuar protestė tė martėn nė Gjakovė pėr tė mbrojtur votėn dhe vullnetin e qytetarėve tė Gjakovės.

AKR’ja dhe Kusari - Lila ditė mė parė kanė publikuar disa video ku shihen qartė pėr vjedhje dhe keqpėrdorim tė votave nė disa vendvotime nė fshatrat e Gjakovės.

Nė protestėn e simpatizantėve para zyrave tė Komisionit Komunal Zgjedhor kandidatja e AKR-LDD-sė pėr kryetare tė Komunės sė Gjakovės, Mimoza Kusari-Lila, ka thėnė se nė zgjedhjet e 15 nėntorit nė komunėn e Gjakovės janė bėrė shkelje tė mėdha me manipulimin e votės. Ajo ka thėnė se me kėtė rast ėshtė dėmtuar procesi zgjedhor.

Ajo gjatė protestės ka rrėfyer se AKR-LDD’ja kanė bėrė ankesa nė Komisionin Zgjedhor pėr Ankesa dhe Parashtresa (KZAP) pėr manipulimet e hetuara nė shumė vendvotime.

Ajo shpreson se KZAP’ja do tė vlerėsojė pozitivisht ankesat qė kanė deponuar ky subjekt politik.

“Ju e mbajtėt fjalėn, na besuat dhe na e dhatė votėn, por ne nuk e mbajtėm fjalėn, sepse nuk ia dolėm ta ruajmė votėn tuaj”, u tha protestuesve Mimoza Kusari-Lila.

Kandidatja pėr kryetare tė Komunės sė Gjakovės shtoi se Gjakova ka vizion dhe e ka ruajtur shpresėn, prandaj vlerėn e demokracisė dhe votės do ta mbrojė deri nė fund.

Ajo tha se me metoda demokratike do tė jenė shembull nė Kosovė se si mbrohet vota.

Pak para se tė fillojė protesta, Kusari Lila ka akuzuar indirekt kryetarin e LDK’sė nė Gjakovė, Astrit Haraēinė pėr keqpėrdorimet dhe parregullsi qė kanė ndodhur nė orėt e pasdites tė sė dielės.

“Nga komisarė tė LDK’sė me emėr dhe mbiemėr kemi marrė informata se kryetari i Degės sė LDK-sė, Astrit Haraēija ka lejuar ose ka rekomanduar komisarėt e LDK’sė qė tė punojnė pėr LDK’nė dhe AAK’nė, qė tė punojnė pėr AAK’nė gjegjėsisht tė mbushin kutitė e votimit edhe pėr kandidatin e AAK-sė nė Gjakovė”, ka thėnė Kusari- Lila.

Ajo ka ftuar komisarėt e LDK’sė qė tė dalin publikisht tė tregojnė se ēfarė ka ndodhur dhe tė prezantojnė fakte tė keqpėrdorimeve tė votave, e qė, sipas saj, janė nė kundėrshtim me procesin zgjedhor.

Protestuesit, kryesisht tė rinj me brohoritjen “Mimoza, Mimoza..”, mbanin pankarte me mbishkrimet “Vota ime nuk ėshtė nė shitje”, “Duam votėn tonė” e tė tjera.

Njė pjesė e tyre vazhduan protestėn edhe para Kuvendit Komunal tė Gjakovės, ndėrsa u dėgjuan edhe grupe tė rinjsh qė brohorisnin “Pali, Pali..”.

Ndėrkaq, AKR’ja nė Prishtinė ka ftuar institucionet e Kosovės dhe gjyqėsorin qė tė hulumtojnė nė detaje dhe tė dalin me fjalėn e fundit pėr keqpėrdorimet qė janė bėrė me votėn e qytetarėve tė Gjakovės.

“Institucionet pėrgjegjėse tė shtetit tonė nuk mund tė injorojnė videot ku shihet mbushja e kutive nga komisarė tė partive tė ndryshme. Raportet e policisė pėr kėrcėnime me armė dhe votimet nė emėr tė atyre qė nuk janė nė kėtė jetė, apo qė jetojnė jashtė Kosovės”, thuhet nė reagim.

Aleanca Kosova e Re kėrkon nga institucionet e Kosovės dhe nga KZAP-ja qė tė marrin masa tė menjėhershme pėr zbardhjen e sė vėrtetės nė Gjakovė dhe nė secilėn komunė tjetėr, ku ka pasur keqpėrdorime tė votave.

“Ne e mbėshtesim fuqishėm protestėn e sė martės nė Gjakovė, duke e vlerėsuar demokratike dhe tė qytetėruar, si thirrje paqėsore pėr drejtėsi”, pėrfundon komunikata.

Sipas rezultatit preliminar tė publikuar nga KQZ-ja, kryetari aktual, Pal Lekaj, nga radhėt e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės ka fituar 52.8 % ndėrsa kandidatja e koalicionit AKR - LDD Mimoza Kusari Lila 40.07 %.

ORA kėrkon pėrsėritjen e votimeve nė Demjan

Partia Reformiste ORA ėshtė distancuar nga incidenti nė fshatin Demjan tė komunės sė Gjakovės, ku ėshtė raportuar se ka pasur keqpėrdorim tė votave nga ana e komisarėve tė vendvotimit. “Pėrgjegjės pėr ēfarėdo keqpėrdorimi, fajtorė janė tė gjithė pjesėmarrėsit, e nė rend tė parė kryesuesi i vendvotimit, i cili ėshtė pėrgjegjės pėr nėnshkrimin e procesverbalit tė numėrimit tė votave”, thuhet nė njė komunikatė pėr shtyp tė Degės sė ORA-s nė Gjakovė.
ORA ka kėrkuar rivotim nė kėtė vendvotim si dhe ndėrmarrjen e masave ligjore kundėr tė gjithė personave tė cilėt kanė marre pjesė nė keqpėrdorim apo nė cilindo vendvotim tjetėr nėpėr Kosovė”.

Fehmi Vula:
Kandidati i LDK’sė pėr kryetar tė Gjakovės, Fehmi Vula ėshtė shprehur i habitur me pėrqindjen qė ka fituar nė zgjedhjet e 15 nėntorit.
Ai ka thėnė pėr Express sė ėshtė i zhgėnjyer nga partia e tij. “Unė gjatė fushatės kam pasur mbėshtetje jashtėzakonisht tė madhe nga njerėzit qė mė kanė garantuar se do tė mė votojnė. Kėto rezultate pėrveē qė janė tė papranueshme pėr mua, nuk kam asnjė shpjegim se ēfarė ka mundur tė ndodhė. Jam i zhgėnjyer, s’e di a e ka bėrė kėtė partia apo elektorati”, thotė ai.

Gazeta Express

Kritikuiembel
18.11.2009, 12:05:06
SEJDIU DHE ANALISTĖT OBORRTARĖ

Shkruan: Afrim Morina - Prishtinė, 17. 11. 2009

Foto: Kryetari i Kosovės “multietnike”!

Nė kėtė shkrim nuk e kam ndėrmend t’i bėjė analizė procesit tė zgjedhjeve, se kush kėnd e mundi me pjesėn “dėrmuese” tė votave tė qytetarėve edhe pse ende nuk kemi numrin e saktė tė votuesve, por kjo pėrllogaritet nė metodėn aproksimative, nė mungesė tė regjistrimit tė popullsisė, por njė gjė dihet se diaspora nuk u pėrllogarit nė mėnyrė meritore dhe pėrgjigja e saj ishte po nė atė formė tė pėrllogaritjes, ku vetėm rreth 1900 votues iu pėrgjigjėn thirrjes pėr tė votuar. Nga kjo fushatė pėr tė dal nė zgjedhje dhe nga analitikėt “oborrtar” qė komentonin zgjedhjet nė media tė informimit, dolėn dy margaritar qė vlen pak tė merremi pėr tė bėrė njė analizė tė shkurtėr.

“Ata qė nuk dalin nė votime nuk kanė tė drejtė tė kėrkojnė llogari”

Kryetari Fatmir Sejdiu nė kėrcėnimin mė tė “butė” qė iu drejtua qytetarėve qė ti pėrgjigjen thirrjes pėr votim se “Ata qė nuk dalin nė votime nuk kanė tė drejtė tė kėrkojnė llogari!” Harron z. Sejdiu tė deklarojė se nė emėr tė kujt e bėri kėtė thirrje, sepse mandati i tij qė ushtron ėshtė i 19% tė votuesve qė ka Kosova, sipas pėrllogaritjeve politike, sepse nė vitin 1999 UNMIK’u nė njė elaborim tė vetin ka tė shėnuar 1.300.000 qytetar si forcė punuese, kur kėsaj i shtojmė dhjetė vite, qė pėrafėrsisht pėr ēdo vit kemi rreth 30.000 mijė qė i shtohen kėtij tabori, plus mėrgata, atėherė kjo shifėr del shumė mė e madhe se 1.600.000 (numėr i rrumbullakuar).

A do ti jep llogari ky kėtij elektorati (lexo 81%, sipas pėrllogaritjeve tė tyre, qė nuk i dha votėn kur ky u zgjodh kryetar i Kosovės) dhe kur bėri lojėrat mė tė pista me pranimin e Pakos sė Ahtisarit duke i legjitimuar vendbanimet serbe si territore tė okupuara nga Serbia, duke pranuar ekx territore tė kishave “ortodokse”, kur pranoi Rezolutėn 1244, kur pranoi tė mos ketė ushtri, sepse ushtria shqiptare ia shtinė tmerrin, kėtė mendim tė tij e kemi edhe kur ishte nė skenė UĒK, kur ndėrroi simbolet kombėtare, kur hoqi datat historike tė cilat e mbajtėn dhe e mbajnė gjallė kėtė komb tė persekutuar sa nga pushtuesit po aq edhe nga vasalėt e vet, kur futi nė Kushtetutė nocionin kosovarė, kur ndėrroi identitetin e vet qė mė parė e kishte shqiptarė dhe fundi me lojėn e shpifur pėr dėshmor tė Kosovės. Nė emėr tė cilit elektorat z. Sediu nėpėrkėmbi figurėn e pa kontestuar historike, Azem Bejtė Galicėn, kur i hoqi emrin nė njė shkollė fillore, duke i vėnė emrin e “apostolit” tė shkollės kombėtare.

Z. Sejdiu ėshtė mėsuar gjithnjė tė flas nė emėr tė pushtetit qė kur filloi jetėn e tij si redaktor nė “Zėrin e Rinisė”, Kryetar i Lidhjes sė Rinisė Socialiste tė Kosovės, kur u merrej e drejta shumė bijve dhe bijave tė popullit pėr tu regjistruar nė fakultetet e Universitetit tė Prishtinės, kur u merrej e drejta studentėve tė familjeve kombėtare dhe vetė atyre qė dalloheshin si militant tė vendoseshin nė konvikte dhe tė ushqeheshin nė mensėn e studentėve, kur si kuadėr i Lidhjes demokratike tė Kosovės, bėnte politikėn e saj, e mė vonė edhe si sekretar organizativė, planifikonte zgjedhje nė kohė lufte, ndėrprerjen e bombardimeve tė NATO, mos njohjen e Qeverisė sė Pėrkohshme, qė sipas analitikėve dhe vet z. Olbrajt, se po qe se do tė ishte kanė funksionale ajo Qeveri, Kosova do tė ishte njohur qė atėherė e pavarur. Ky elektorat i pa dėgjuar pėr tė dhėnė votėn, do tė kėrkojė llogari nja ju si individ dhe si nomenklaturė politike, ashtu siē u kėrkua edhe nga paraardhėsit e juaj. Bėmat e juaja edhe tė bashkėmendimtarėve tė juaj sot, ai elektorat i cili u pati dhėnė mandate nė kohė okupimi pėr politikėn e “shkėlqyer” vasalitetit, ėshtė kėndellur dhe nuk do pėr tė rrugėtuar me ju dhe parashtrohet pyetja, e ke tė drejtėn morale pėr tė folė pėrsėri nė emėr tė shqiptarėve tė Kosovės pas kėtyre zgjedhjeve dhe pas apelit!?

Gazetarėt-analistėt oborrtar u kėnaqėn me “daljen” e pohimeve tė tyre

Natėn e mbrėmshme e ka pėrshkruar njė mori analizash, ku nė mediet elektronike shqipe ishin tubuar analistėt oborrtar, pėr tė bėrė edhe analizat e fundit tė kėtij procesi. Aty kishte analist anus tė subjekteve politike tė cilat vėreheshin shumė lehtė. Dhe kėta analist, pos mortum, u munduan tė na bindin se kishin pasur tė drejtė nė pėrllogaritjet e tyre pėr numrin qė do tė dalin nė zgjedhje dhe ndikimet e akėcilit subjekt politik nė akėcilėn komunė tė Kosovės. ata vunė edhe paralelizma se kush kishte pasur tė drejtė, ata vetė apo tabori tjetėr qė kishte bėrė thirrje pėr tė mos marrė pjesė nė zgjedhje dhe kishte paraparė numrin e vogėl tė votuesve. Madje nė TV Klanė, tabori tjetėr pėrmendej me pėrēmim, se nuk kishin ditur tė parashohin parametrat e votuesve, se sa do tė dalin nė votime.

Me propagandėn e verdhė qė ėshtė bėrė mė tepėr se njė muaj, nga tė gjitha media tė shkruara dhe difuzive pėr daljen nė zgjedhje, sepse me zgjedhje lokale nuk zgjidhet fati i kombit tė robėruar, me ndihmėn e faktorėve ndėrkombėtar, kryesisht atė amerikan, duke pėrdor edhe figurat qė kanė lėnė mbresė te shqiptarėt, siē ishte rasti i Bill Klingtonit, etj. kanė arritur tė sigurojnė rreth 46% tė daljes sė elektoratit nė zgjedhje. Por kur tė hiqen votat e pa vlera tė cilat me qėllim i kanė bėrė qytetarėt, me moton “mė mirė unė ta prishi fletėvotimin tim se sa ta plotėsojė dikush” dhe ato tė votimit me kusht, qė si duket kemi votues tė dyfishtė, tė cilėt kanė lėvizur nga njė qytete nė tjetrin pėr tė grumbulluar sa mė shumė vota pėr partinė apo pėr kandidatin e preferuar tė partisė, atėherė do tė dimė se sa ėshtė pėrqindja reale e votuesve.

Duke u nisur nga e kaluara qė asnjėherė nuk janė pėrmendur parregullsitė e “mėdha”, besojė se edhe kėsaj here tė gjitha kėto do tė heshtėn. Pėr tė qenė mė bindės pėr kėtė duhet marrė edhe Komisionin Qendror Zgjedhor, i cili shtynte afatet e lajmėrimit pėr rezultatet preliminare dhe herėt nė mėngjes mėzi arriti tė jep rezultatet pėr nėntė komuna tė vogla, ndėrsa shumė qytetet tė mėdha tė Kosovės veē festonin fitoret e tyre. Po tė analizon forcėn mediale, shumėn e parasė sė derdhur nė fushatė, angazhimin e faktorit ndėrkombėtar, analistėt oborrtar duhet tė kishin pranuar humbjen para analistėve kombėtarė tė cilėve nuk u lejohet tė japin mendimin e vet nė gjithė kėtė arsenal propagandistik tė konsoliduar pėr thirrje nė votim, e qė mendimet e veta i shprehin nė faqe interneti ose nė bashkėbisedime me bashkėkombėsit e vet. Sikur tabori tjetėr tė kishte mundėsit e oborrtarėve, me siguri numri i votuesve do tė ishte simbolik dhe do tė ngriheshin qytetarėt pėr tė kėrkuar llogari pėr tė gjitha marifetet qė i ka sjellė pushteti dhe do tė ndėrronin Kushtetutėn, pėr tė pasur mundėsi shqiptarėt tė ecin pėrpara.

Misioni qytetar

Ēdo qytetar duhet tė ketė si mision tė vetin tė thotė tė vėrtetėn dhe vetėm tė vėrtetėn. Pėr tė thėnė atė duhet ti plotėsojė dy kritere: njohjen dhe guximin. Po qe se nuk i ka kėto dyja nuk mund tė jetė parashikues, udhėheqės, i ndėrgjegjshėm, i pastėr moralisht, i gatshėm pėr sakrificė, i pa korruptuar, sepse me kėto tė meta nuk mund tė nxirret kombi nga kriza, nuk mund tė ēlirohen kombe tė pushtuara. Gjithnjė duhet llogaritur se do ti japėsh pėrgjegjėsi dikujt, nė fund tė fundit duhet dhėnė llogari para historisė. Historia ėshtė e pa mėshirshme, ajo nuk tė falė.

Z. Sejdiu pėrgatitu pėr tė dhėnė llogari para historisė, se para elektoratit tėnd e ke dhėnė dhe keni marrė notė tė dobėt, sepse nga 99.99% keni rėnė nė 14-15 %. Ndėrsa gazetarėt analist oborrtar do tė japin llogari para historisė jo shumė larg, sikur ndodhi qė nga vitet tetėdhjeta nė ēdo hap luftonin irredentizmin, luftonin rebelizmin, luftonin UĒK, luftonin ēlirimtarėt, luftonin, e ēka nuk luftonin?! Ata madje shkuan aq larg sa edhe shpifėn fashizėm, gjuhė e komb pėrbrenda shqiptarėve. Fati i tyre e deshi qė miqtė i kanė nė pushtet dhe ruajnė komoditetin e trashėguar.

http://www.beepworld.de/members/pashtriku/

P.S.

Z. Sejdiu pėrgatitu pėr tė dhėnė llogari para historisė, se para elektoratit tėnd e ke dhėnė dhe keni marrė notė tė dobėt, sepse nga 99.99% keni rėnė nė 14-15 %. Ndėrsa gazetarėt analist oborrtar do tė japin llogari para historisė jo shumė larg, sikur ndodhi qė nga vitet tetėdhjeta nė ēdo hap luftonin irredentizmin, luftonin rebelizmin, luftonin UĒK, luftonin ēlirimtarėt, luftonin, e ēka nuk luftonin?! Ata madje shkuan aq larg sa edhe shpifėn fashizėm, gjuhė e komb pėrbrenda shqiptarėve. Fati i tyre e deshi qė miqtė i kanė nė pushtet dhe ruajnė komoditetin e trashėguar.

“Ata qė nuk dalin nė votime nuk kanė tė drejtė tė kėrkojnė llogari” - Shko ne P... te Sams Fatmir Sejdiu !

Kritikuiembel
18.11.2009, 13:49:23
kritiku i imbel

mendova qe po na sjell diqka REALE!

po te ishte Fatmjer Sejdiu ai qe ti po e kritikon se ka qen, te pakten nuk do ta kishte shkatrrue ate per te cilen ka luftuar ter jeten!!!

ketu diqka eshte shume e dyshimt!

e dyshimt edhe te Fatmjer Sejdiu si i atill qe ti e e paraqet nepermes ati shkrimi te atyre oborrtarve qe i quan ti, po edhe

e dyshimt se Hashim Thaqi eshte ma i mire se Fatmjeri, nga se qe te dy i thyen parimet e partise nga te cilat vin dhe u ben si;

"dy te pa shpirt e nje i pa krye"

dhe moren pushtetin per interesa te veta te ngushta, kurse popullit i sollen FUKARALLEKUN, MJERIMIN dhe NENSHTRIMIN!!!

NESE ju mendoni se Fatmjer Sejdiu ka ra nga 99,99% e votave ne 19%, ather hiq me mire nuk del as i preferuari juaj Hashim qoban Thaqi qe ka tubuar diku rreth 190 mij vota te rregullta dhe njiqind mijt te vjedhura, qe do te thot perafersisht as nje e katerten e gjithe elektoratit, nga se populli e ka humb besimin nga keta HAJDUT te dalur siperfaqesisht, dhe nuk don te votoj!

populli e ka kuptuar se nuk ka kend ta votoj, por keto vota jen vota te te pisteve, te cilet po i mbushin kutit sipas tekeve dhe ua kan kushtezua te gjitha atyre familjeve qe kan te pakten dike ne mardhenje pune apo ndonje interes te ngushte me keta gjakepires udheheqes te pa merituar dhe deshen apo nuk deshen, po ua hudhin voten, sikur kur njeriu duhet hudh kafshaten e gojes qenit te terbuar, qe ne vend qe ti haj ata, te pakten tua haj kafshaten e gojes!!!

kjo u vertetua mu kesaj radhe ne keto votime se as njeri dhe astjetri nuk jan ata te cilet i japin ketij shteti dhe kesaj shoqerie, perveq se i marrin keti shteti dhe E VJEDHIN KETE POPULL edhe ate qka mundi ta shpetoj nga vjedhja e mehershme serrbosllave, apo edhe ate qfar e fitoj me mund e djers duke punuar me djers qoft ne shtetin e vete, qoft ne mergim, ua vodhen edhe ndihmat e dedikuara per USHTRIN E KOSOVE, ua vodhen ndihmat per SKAMNORE, per te Smurit e tj. e tj. e tani kan fillua ti kasiratin edhe per mallin qe me mund e djers kan investua per nje dite me te mire si per vehten e vete, ashtu edhe per bashkevendasit e tyre ne Kosove

une nuk me mbetet tjeter, perveq te shprehem;

"PAQIN KU E MARRIN, MOS PAQIN KU E QOJNE"

HARAM JU QOFT cdo LEK, CENT apo tj. e huaj dhe e pa merite.

*****
Mos keqinterpreto budallakira (..as i preferuari juaj ..). Kur ti drejtohesh kryetarit te shtetit Ahtisar ajo vlen edhe per ata qe vine pas tij. Nese je hatruar, pra edhe njehere komplet ne P... te Samse. A je i /e kenaqur tash! Kush eshte ajo fuqi qe ia ndalon kerkimin e llogarise se qytetarit nese nuk dalin ne votime?

Shpetimi
18.11.2009, 14:39:38
po, isha pikerisht aty ku pas blombimit te kutise ne prani te komisionit, kutia u dergue ne nje zyre te drejtorise se shkolles, ju hoq bllomba dhe ne te u futen fletevotime te nje krahu te nje partie qe nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u shpall fituese partia qe kercnoi dhe vodhi ne bashkepunim me policin e Kosoves!!!
__________________________________________________ _________
Komenti im:
Kondita, nuk na tregove se ne cilen qender votimi ka ndodhur kjo, pra ne cilin qytet apo fshat, prandaj edhe pse une mund te te besoj, perseri ti nuk e ke skjaruar mire ne menyre qe te jesh i besueshem per te gjithe.
Pastaj, pse nuk e ke denoncuar edhe ti sikur ajo Zonja Mimoza Kusari-Lila kete vjedhje te votes, por po lodhesh te na mbushesh mendjen neve ne forumin kosova.de?!
__________________________________________________ ________________

Kondita vazhdon, citoj: "rasti tjeter eshte aty ku kisha nje anetar te ngusht te miqesise familjare ne votim-anetar komisioni, ku pas perdes votohej fshehurazi, njera e ashtuquajtur kabine nga kartoni kishte flete votime blanko dhe kohepaskohe, kur ai person qe rrinte pas njeres kabine i njifte simpatizantet e partise se vet, ua ipte nga nje, dy deri tri fletevotime shtese dhe ato i futnin ne kutit e votimeve si te ishte nje flete!!!"
__________________________________________________ ________

Komenti im:
Perseri e njejta mesele. Kondita, perse edhe ai "antari i ngusht i miqesise" sate nuk e ka denoncuar publikishte rastin ku dikush "simpatizantet e nje partie te veēante prapa perdeve i paska "furnizuar me shume fletevotime"?!
As me kete "argument" tendin pa autor dhe pa adrese nuk ja mbushe kujt mendjen.
__________________________________________________ ___________

Kondita thote, citoj: "me qe po te vyen pergjigja se perse une nuk e kam denoncua rastin, une po te pergjigjem se une nuk e mbaj pushtetin e pist, andaj me te pistit nuk ka denoncim, nuk ka ligj, nuk ka drejtesi, nuk ka gjyqesi te mirefillt dhe me te tillet nuk mund te ballafaqohet nje person i thjesht, vetem nese nje dite vetedijsohet populli dhe del sikur ne GJakove, ku te gjithe ata protestues (nese nuk me besohet mua si individ) po te mos ishin ne anen e z.Kusari, mesiguri se nuk do te dilnin te ngritnin parullat "KU MBETI VOTA IME", "KUSH E VODHI VOTEN TIME" , e tj. e tj."
__________________________________________________ _______
Komenti im:
Po pra, po te ishe aq i/e interesuar qe te kontribosh per zbardhjen e keqperdorimit dhe vjedhjes se votes se qytetareve duhej qe ta denoncosh rastin, e jo te fshihesh edhe ti prapa perdes, se gjoja nuk paske pse i denoncon "pisat". Ti thau se ne Kosove nuk ka as ligj e as drejtesi, per ēka ne njefare menyre edhe une mendoj ashtu.
Mirepo, pavaresisht se ligji dhe drejtesia ne Kosove nuk vepron, te pakten detyre e jona eshte qe ta bejme publike shkeljen e ligjit dhe drejtesise, ose thene me mire ti denoncojme para publikut te Kosoves vjedhjet e "pisave" siq shprehesh ti, ashtu siq beri p.sh. Mimoza Kusari-Lila ne Gjakove.
__________________________________________________ __________________

Kondita e "denoncon" vetem rastin e "vjedhjes" se votave ne Vushtrri, kur thote:
"edhe kesaj nese nuk i beson, ateher besoj rastit te Vushtrrise ku ishte vjedh me thas, duke e cekur me emer dhe mbiemer personin e krahut te PDK-es ne prani te Policise!!!"
__________________________________________________ ___________________
Komenti im:
- Kondita, une nuk e kam degjuar se ne Vushtrri eshte "vjedh me thasė", prandaj nese ti vertete e din se kush eshte zene duke vjedhur, edhe ate sipas teje ne prani te policise se Kosoves, atehere mos hezito ta thuash emrin e atij personi se nami nuk behet.
Une e kam thene edhe ne nje postim timin te mesiperm se pavaresishte kush e ka vjedh voten e qytetarit te Kosoves duhet denoncuar dhe ndeshkuar sipas ligjit. Prandaj, nese ka fakte se edhe ne Vushtrri eshte vjedhur vota, atehere edhe aty duhet te intervenohet nga organet kompetente.
__________________________________________________ ________

Kondita e thua edhe kete, citoj:
"po sa vlen denoncimi im, kur policia prerkrah HAJDUTET E KRYEQEVERITARV“?!!!"
__________________________________________________ __________
Komenti im:
Kur ti vet e nenēmon vetvehten, duke thene se nuk vlene denoncimi yt, atehere ti jo vetem qe shpreh dobesi e jo besim tek personaliteti yt, por me kete bene thirrje qe edhe te tjeret te dorzohen para "hajditeve e kryeqeveritareve", duke u bere nje shrbim te mire ketyre te fundit.
__________________________________________________ _____________

Ndersa ajo qe ti Kondita e shkruan ne vazhdim, citoj:

"....une nuk jam duke e qar hallin e partise humbese apo partise fituese ne kete rast, por po e qaj hallin e popullit te pafajshem, te vuajtur dhe te mjerueshem, i cili po vuan per gjera elementare; buke, uje, rryme, shendetesi, infrastruktur te mirefillt, drejtesi te mirefillt, shkollim te barabart dhe te mirefillt, ndertim te qerdheve, hapje te vendeve te punes pasi qe shumica e fabrikave edhe pse ne nje mase te shkatruara ne plaqkitja e ish regjimit okupues serrb, prap se prap ishin te aferta per tu rinovue dhe te fillojne prodhimin, por ndodhi e kunderta;

po keta Qeveritar, si ajo para kesaj, si kjo e tanishmja, shiten per nje cmim te thuash formal nga se vete i kan bler te gjitha, qoft fabrikat, qoft pronat bujqesore, qoft pushimoret e ndryshme deri edhe te vendet per kurim si qe jan ato te banjes se Kllokotit, Siarines, Pejes e tj. e tj.

njerzit qe jan pasurue ne mase marramendese, para dhe gjat luftes ose kan qen neper burgje te serrbise, ose azilant pa mardhenje pune vetem me ndihma sociale (bana), kurse sot kan dal MULTI MILIOARDERA!!!

A PO TE DUHET NDONJE PERGJIGJE ME KONKRETE
nese nuk te mjafton vetem kjo, kemi edhe pergjigje me te mjaftueshme, mjerueshme me dhembje vdekjeprurese;

rasti i fundit i viktimes se varrosur qe humbi jeten tragjikisht ne lumin Tisa ne kufirin mes Serrbise dhe Hungarise, ngeli pa u vorrose ne kohezgjatje permbi nje muaj, vetem e vetem se Institucionet e shtetit prej nga ishte familja e viktimizuar nuk e pa te arsyeshme te pakten te formoj nje grup punues qe te merret me keta FATEZINJ, por ishte i zene me HAJDUTERI, e mos te flasim me tutje......... se po i vjen era e keqe, fund i citatit tend,

.....nuk ka asgje te beje me temen qe jemi duke e debatuar, pra me temen per zgjedhjet e 15 nentorit, prandaj nuk ja vlene fare te vazhdojme me tutje.
Ti Kondita mund te shkruash ēka ta merr mendja per keq-qeverisjen e Kosoves nga Qeveria aktuale.
Edhe une jam i mendimit se ka ēka kritikohet ne drejtim te Qeverise se Kosove, perfshire ketu edhe keto qe ti i cek me larte, por mendoj se me mire do ishte te behej ne nje teme tjeter.

Shpetimi

Burimi35
18.11.2009, 20:27:52
po, keni te drejte

eshte e vertete qe ndoshta pak dola edhe nga tema

deshta te them edhe kete;

nje vezhgues nga demokracia...

u shpreh keshtu;

ka arsye per te bere denoncime, po e keqja eshte se per te gjitha parregullesit, Komisioni qendror i Zgjedhjeve nuk po vendos me arsyetime nga ma te ndryshmet;

jo nuk ka qen ai ndonje akt qe kishte me ndikue ne rezultat,

jo nuk na paguehet me e perserit votimin,

jo.... anedj e jo kendej se po mungojne argumentet e nuk po ka guxim askush te deshmoj e keshtu me radh

me kete deshti te thoth;

lama e votimeve eshte nje lam ku mundet te vidhet kush sa te mundet dhe sa ka guxim, dhe ne fund;

"fshiu kush fshiu"!

kaloni mire

se ju ne perendim mendoni qe vota e shenjt e popullit gjitheher shkon aty ku edhe eshte dedikue!!!

Hajni mendon se vjedhin te gjith .
JO ore kodit ne qofte se ka vjedhe -mashtrue partia e rugovnos nuk vjedhin te gjith.
Ne vitin 1991 me takuan disa LDK-pisa te rugovnes afer nje Shitore.
E kishin pas nje Fletore dhe me luten te nenshkruj-votoj per te gjith anaret e Familjes me than po i mbledhim votat.
Iu drejtova po keshtu sbehen zgjedhjet o Njerz.
U arsyetuan, po mes mi maltretue Njerzit.
Ajo kohe ka kaluar o Kondit.
Ne kutia LDK-pisat mo spo mundin me fitue votat edhe mir esht qeshtu.

Smoki
19.11.2009, 21:09:05
Zgjedhjet edhe kesaj rradhe i fitij PDK-ja.
Urime i koft e ishalla vazhdojn me fitore edhe ne zgjedhjet e ardhshme...

Kritikuiembel
19.11.2009, 21:43:02
Po po i paskan “fitu” zgjedhjet me alltia neper kuka tu u sjelle koridoreve neper qendrat zgjedhore, tu e ndale rrymen, tu ..., si pdk-ja, aak-ja dhe ldk-ja. Ja u ēifsha shtetin e nanse qe e keni shpalle !!! Keshtu i fitoni ju zgjedhjet a ??? Pthuuu ... !!!

Lui
20.11.2009, 00:24:43
Po po i paskan “fitu” zgjedhjet me alltia neper kuka tu u sjelle koridoreve neper qendrat zgjedhore, tu e ndale rrymen, tu ..., si pdk-ja, aak-ja dhe ldk-ja. Ja u ēifsha shtetin e nanse qe e keni shpalle !!! Keshtu i fitoni ju zgjedhjet a ??? Pthuuu ... !!!

Kritikuiembel,

nėse mund ta dallosh kritiken pozitive dhe negative do ishte mirė...

sė pakut do ishte jo e ndershme nga ana yte ta shajsh shtetin e plakut apo plakes 70, 80 vjeēare qė ka marrė mundin pėr tė dalė nė votime si dhe tė gjithė atyre qė kanė votu sipas bindjeve tė tyre pozitive...

Ndėrsa ata qė qė kan manipulu, ose ata qė kanė vjedh apo tentu tė vjedhin votat, shaj se ate e meritojnė... por mos shaj kuturu... se ajo ėshtė joproduktive..., dhe si e tillė e tregon vetėm jo-kulturen e ati qė e mbush gojen - me tė shara...

sorry a!

Terminatori1
20.11.2009, 00:26:37
Po po i paskan “fitu” zgjedhjet me alltia neper kuka tu u sjelle koridoreve neper qendrat zgjedhore, tu e ndale rrymen, tu ..., si pdk-ja, aak-ja dhe ldk-ja. Ja u ēifsha shtetin e nanse qe e keni shpalle !!! Keshtu i fitoni ju zgjedhjet a ??? Pthuuu ... !!!

Hahahahahah

Jo Lui mire e ka, qfar k shteti ky Eulexin mi krye

Lui
20.11.2009, 00:29:43
Hahahahahah

Jo Lui mire e ka, qfar k shteti ky Eulexin mi krye

Per mos funksionim tė drejtėsisė dhe gjyqėsisė le ta shanė Nekibe Kelmendin... e jo shtetin...

nuk i ka fajet shteti pasha musafin ... hėhhhh

Kritikuiembel
20.11.2009, 19:01:07
Kritikuiembel,

nėse mund ta dallosh kritiken pozitive dhe negative do ishte mirė...

sė pakut do ishte jo e ndershme nga ana yte ta shajsh shtetin e plakut apo plakes 70, 80 vjeēare qė ka marrė mundin pėr tė dalė nė votime si dhe tė gjithė atyre qė kanė votu sipas bindjeve tė tyre pozitive...

Ndėrsa ata qė qė kan manipulu, ose ata qė kanė vjedh apo tentu tė vjedhin votat, shaj se ate e meritojnė... por mos shaj kuturu... se ajo ėshtė joproduktive..., dhe si e tillė e tregon vetėm jo-kulturen e ati qė e mbush gojen - me tė shara...

sorry a!


*****

Lui

Duhet me qene bukur si shtaze e gjalle mos me reagu ndaj ketyre abuzimeve qe u bene nga partite e ndryshme politike ne Kosove me rastin e zgjedhjeve ne nivel lokal.

Kur nuk kuptohen mesazhet ne menyre pozitive, atehere vetevetiu manifestohet alternativa tjeter, kjo negative ( ne kete rast mos perjashto edhe mjete tjera ) !? Keta qafira duhet me mendu mire cka po bejne! Keta bashke me opoziten nuk e kane as gjysmen e popullit pas vetes, prandaj edhe nuk do i lejojme te bejne cka te done.

Nuk do i lejojme te sillen si kauboj as Hashimin, as Ramushin e as aske. Kjo sorte e narcisve ua ka shortu neper koka njerezve prej nahive t`veta prej nga vine, bindjen se ska me ta, se vec keta jane toka e zoti; me premtime boshe, me lojera e keqperdorime prej me t`paskrupulltave.

Atyre duhet t`u vie turp per maltretimin qe ua bene ketyre zgjedhesve te shtyer ne moshe. Shih rezultatet, shih koalicionet per balotazh, shih tendencen e mbremshme per prishjen e kolaicionit, shih sot terheqjen nga qendrimi i mbremshem. Cfare te flet kjo?

Ky eshte turpi qe po e percjell PDK-ne, thene me mire ky eshte treguesi me i sinqerte per krizen qe i vlon ne gji PDK-se.

Ky eshte maltretimi qe po i servohet ketyre pleqve.., e jo vetem ketyre. Per lojera t`pista te kesaj nomenklature lideresh per pushtet, populli me siguri qe nuk ka nevoje. Keta pleq nuk i kemi thirre as une as ti me i maltretu.

Sharjen nuk ua kam postuar as pleqve e askujt prej zgjedhesve. Kjo u eshte postuar ekskluzivisht Presidences, Qeverise dhe Kuvendit qe po e prezentojne shtetin si kremium. Pra,nese ke ndonje gje kunder, serish ne P.S. me shtet, me Presidence, me Qeveri, e me Kuvend si ky qe po e/i shohim !!! Kete shtet me keso institucione ruaje dhe mbaje ti bashke me rraspine LDK!

Ata qe kane manipulu e vjedhe vota jane militante te PDK-se, AAK-se, dhe LDK-se secili ne formen dhe menyren e vet per interes te vet. Ata posa te shtrydhen mire mes vete ne ndonje dite do thirren ne: hej kadal bre bal se une kam punu per ty ( haver ) me ardhe n`shprehje, kam rreziku shume, hej hej ??? ngjashem si ne hajni; keshtu shkojne keto pune, pastaj priti kusuritjet e llogarive. Deshten me u nda mrame po“spo munden“ ( po ua kana ) se me mire se gjejne, jane totalisht te pasigurte. A quhet turp ky a cka tjeter kur dilet me keso deklarata e t`nesermen prap bishtin nder kembe!?

Per cka do qe do ndodhe ne Kosove ne vijim, pergjegjesine nuk do ua leme ketyre zabitve narcis. Kjo papergjegjesi u pa qe sa kohe me konformizmin e PDK-se si, simoter e LDK-se ne rastin Tisa, Krimet ne Polici, Gjygjesi, Prokurori,..!

Kete pergjegjesi do e qojme me mjete tjera ne vend, aty ku duhet, aty ku ka nevoje, aty ku kerkohet ndermjetesimi azhur !!!

Per fund, pa pardon !

Ty nuk ta kalon kush per sharje te mbushura me ... nga format me te ndryshme. Nese ke arsye te shendoshe dhe guxim shaj ku duhet, ku eshte vendi e jo ketu ne person.

Fundja edhe ketu, por edhe kudo t`pergjigjem me t`gjitha llojet e dozes, sipas nevoje te cfaredo natyre !!!

Kritikuiembel
23.11.2009, 19:32:00
Sundimi i gėnjeshtrės

Basri Kodra

Nė vendin dhe nė kohėn kur pothuajse gjithēka ėshtė e padrejtė, gėnjeshtra bėhet mjeti mė i nevojshėm. Ajo u shėrben mė sė miri atyre tė cilėt jetojnė nė saje tė padrejtėsisė. Padrejtėsia mbulohet me gėnjeshtėr. Ajo nuk duhet tė duket. Ajo duhet tė ekzistojė, sepse nga ekzistenca e saj varet ekzistenca e tyre, por tė ekzistojė e fshehur, e maskuar, me pamje krejtėsisht tė ndryshuar. Ajo duhet tė duket e tillė qė njerėzit ta pranojnė, madje edhe ta mbrojnė atė. Duhet ta mbrojnė ashtu siē mbrohet e drejta dhe e vėrteta. Sa pak njerėz mbrojnė sot tė vėrtetėn! Tė vėrtetėn tė cilėn me zor po e shquajnė nė mesin e gėnjeshtrave tė shumta dhe tė shumėllojta, tė kudondodhura, tė vėrtetėn vendin e sė cilės e ka zėnė gėnjeshtra.

Gėnjeshtra e cila na sundon gjithandej. Gėnjeshtra e hijeshuar, e theksuar, e ritheksuar nga zotėrinj e shėrbėtorė, nga burra e gra, nga politikanė, biznesmenė e gazetarė, nga vendorė e ndėrkombėtarė – nga e gjithė bota mbarė. Gėnjeshtėr e zbukuruar. Ēfarė shprehje! A mund tė zbukurohet gėnjeshtra? Po si. Ndonėse gėnjeshtarėt gjithherė e zbukurojnė gėnjeshtrėn e tyre, ajo sėrish mbetet e shėmtuar. Duke mos u ndalur tek gėnjeshtrat e shumta qė u shpėrndanė pa masė gjatė fushatės zgjedhore, po jap vetėm disa tė kohės sė fundit: Kosova e kaloi testin e demokracisė – thanė ndėrkombėtarėt, pas mbajtjes sė zgjedhjeve lokale mė 15 nėntor.

Kėto ishin zgjedhjet historike pėr Kosovėn, ngase ishin tė parat pas shpalljes sė pavarėsisė – thanė vendorėt, pėr zgjedhjet e 15 nėntorit. Republika e Kosovės ia ka pėrshpejtuar vetes rrugėn e integrimit euroatlantik si dhe ka krijuar infrastrukturė tė fuqishme pėr njohje tė reja – tha Hashim Thaēi, dy ditė pas mbajtjes sė zgjedhjeve tė 15 nėntorit.Etj., etj., etj...

Mė tepėr se testin e demokracisė, mund tė thuhet se Kosova e kaloi testin e marrėzisė, apo edhe, testin e mjerimit. Ē’ėshtė e vėrteta, kurrė s’kam pasur farė dyshimi, nėse Kosova do tė mund apo jo tė mbajė zgjedhje tė “lira e demokratike”. Kosova, nė tė vėrtet, udhėheqja e saj, moti e ka dėshmuar se di tė kalojė teste, madje edhe mė tė vėshtira se sa ky i demokracisė. Funksionarėt e saj kanė organizuar zgjedhje edhe nė kohėn e Milosheviēit, e s’po mund tė organizojnė sot, nė kohėn e Pieter Feith-it!

Por ky “testi i demokracisė”, ē’ ėshtė e vėrteta, nuk ėshtė aspak test i demokracisė. Mė parė se test i demokracisė ėshtė test i nėnshtrimit, test tė cilin udhėheqja jonė politike moti kohė e ka kaluar. Vlerėsimet dhe notat e larta qė jep faktori ndėrkombėtar pėr tė, nuk janė vlerėsime pėr demokracinė, por janė vlerėsime pėr dėgjueshmėrinė. Sepse demokracia e kėtyre zgjedhjeve u pa mjaft qartė pėrmes disa videoinēizimeve ku shihej kontrabanimi i votės sė qytetarit.

Vlerėsimet e faktorit ndėrkombėtar pėr teste tė tilla janė vetėm stimulim pėr ta shtuar akoma mė shumė zellin dhe pėrkushtimin e politikanėve nė pėruljet e ardhshme, dhe s’kanė kurrfarė lidhje me demokracinė.

Tė gjithė e dimė se kurrfarė testi nuk mund tė kalohet me plotėsimin e vetėm 45% tė tij. Nėse pėrcillet me kujdes gjuha e politikanėve tanė, nė mėnyrėn se si i trajtojnė ato ngjarjet politike nėpėr tė cilat marrin pjesė vetė, del se historia e Kosovės, e sidomos historia pas vitit 1999, ėshtė histori e lavdishme, madhėshtore, e mbushur me bėma tė jashtėzakonshme me tė cilat duhet tė mburremi tė gjithė dhe patjetėr tė jemi krenarė, nė mos pėr gjė tjetėr, pėr faktin se kemi pasur fatin e madh tė jemi dėshmitarė tė kėsaj historie.

A ka nevojė tė pyetet se si tė quhen historike zgjedhjet pėrmes tė cilave legalizohet ndarja e Kosovės pėrmes krijimit tė 6 komunave tė reja nėn kontrollin e Serbisė?! Ato mund tė jenė historike vetėm pėr Serbinė, por pėr Kosovėn kurrsesi jo.

Gjendja pas pavarėsisė nuk ėshtė e veēantė e mjaftueshme qė t’i bėjnė zgjedhjet “historike”. Ē’u mor vesh kėtu: zgjedhjet e vitit 2000 ishin “historike” ngase ishin tė parat nė Kosovėn e “lirė”; zgjedhjet e 2007-ės ishin “historike” sepse ishin zgjedhjet pas sė cilave do vinte statusi.

Ndėrsa zgjedhjet e 2009-ės janė “historike” sepse janė tė parat pas pavarėsisė. E kėshtu
me radhė... Dhe nuk janė vetėm zgjedhjet “historike”. “Historike” ėshtė edhe fjala e Ahtisaar-it, kudo qoftė ai – ēkado qoftė qė flet – kur flet pėr Kosovėn.

“Historike” do tė quhet vizita e ēdo politikani a diplomati tė lartė apo tė mesėm tė Bashkimit Evropian, tė NATO-s e sidomos tė SHBA-sė nė Kosovė, pavarėsisht qėllimit tė ardhjes sė tij: a vjen ai pėr tė parė se sa ka pėrparuar vendi, apo vjen tė shoh si po ecėn decentralizimi; a vjen ai pėr tė parė se sa ka arritur Qeveria tė vė kontroll mbi territorin e vet, apo vjen tė shoh nga afėr stabilitetin e gjendjes kėtu; e tė tjera si kėto.

Por funksionarėve tanė politikė nuk u intereson aspak pėrmbajtja por vetėm pamja dhe kujtimi i tė tjerėve pėr ta. E rėndėsishme ėshtė tė shpejtohet “rruga e integrimeve euroatlantike” dhe tė ketė sa mė shumė njohje tė reja, paēka se gjatė kėtij turri tė ēmendur po e thyejnė qafėn e po bėhesh copė-copė, duke mos mbetur gjė prej gjėje kur tė mbėrrish atje.

Ē’tė duhet njohja e tė tjerėve kur akoma vetė nuk po e njeh veten? Ti qė abuzon me tokat e stėrgjyshėrve tu, qė aq shumė gjak kanė derdhur pėr to; ti qė s’e njeh tė drejtėn tėnde; qė heq dorė aq lehtė nga e drejta jote, nga atdheu yt; tani po tė gėzon njohja e tjetrit.

Nė kėso rrethanash, njohja bėhet shumė mė e dėmshme se sa e dobishme. Tė njohin, jo ashtu siē je, por ashtu siē dėshirojnė tė jesh. Tė njohin pasi tė jesh zvogėluar, rrudhur e dobėsuar. Tė njohin pėr hesap tė vetin dhe kurrsesi tė tė ndihmojnė. Edhe Maqedonia e njeh Shqipėrinė, por ajo mban tė pushtuar pjesėn lindore tė saj. A duhet qė pėr shkak tė nevojės pėr njohje tė dobėsohemi akoma mė shumė?

Jo.

Njohja, siē thonė njohėsit e kėsaj pune, ėshtė njė proces i gjatė dhe mjaft kompleks. Njohjen duhet t’ia imponosh tjetrit pėrmes dėshmisė se je vėrtet shtet dhe nuk ke mbetur veē nė letėr, se je forcuar dhe vazhdon tė forcohesh, se mund tė pėrfitojė dhe ai qė tė njeh jo vetėm nga dobėsia jote, por pikėrisht nga ndikimi yt i shumanshėm.

Nuk ėshtė e nevojshme qė pėr shkak tė njohjes tė nėnshtrohemi. Pikėrisht ky lloj nėnshtrimi ka penguar procesin e njohjes. Ata njohin tė vėrtetėn e jo falsitetin e mashtrimin.

Pse ta njohin njė shtet i cili ėshtė i projektuar tė copėtohet?

Shtetet njohin shtetet. Pushteti politik i Kosovės nuk dėshiron qė vendi ynė tė jetė shtet, sepse pranon qė tjetėrkush tė udhėheq me tė. Ajo nuk ka sovranitet, sepse sovranitetin ia ka falė tjetėrkujt. Ajo nuk ka kontroll mbi territorin e vet, sepse ka pranuar qė kėtė kontroll, nė disa pjesė tė saj, ta mbaj tjetėrkush. Por kėshtu nuk thuhet zyrtarisht. E kundėrta e kėsaj thuhet me zė tė lartė, dhe pėrsėritet shpesh. Kur nuk thuhet ajo qė ėshtė por ajo qė s’ėshtė, domethėnė, kur gjėrat nuk pėrshkruhen ashtu siē janė, por ashtu si nuk janė, atėherė nuk kemi tė bėjmė mė me tė vėrtetėn por me gėnjeshtrėn.

E problemi mė i madh qėndron kėtu: nė shquarjen e sė vėrtetės nga gėnjeshtra. Nė identifikimin e saj. Vetėm atėherė, kur tė mund ta njohim tė vėrtetėn dhe gėnjeshtrėn, do tė mund tė shpresojmė se diēka e mirė mund tė ndodh.

G A Z E T Ė J AV O R E | 2 3 N Ė N TOR 2 0 0 9 | n r . 2 2 0 | w w w. v e t e v e n d o s j e . o r g

http://www.vetevendosje.org/

euroballkani
23.11.2009, 23:05:50
http://www.kosova.de/forum/repository/images/muja_4.jpg

Prizren, 23 nėntor – Rruga”Zahir Pajziti” shumė e pėrfolur, si nė aspektin e cilėsisė sė punimeve, telasheve qė u ka nxjerr qytetarėve nė komunikacion me stėrzgjatje tė hėnėn ėshtė pėruruar. Shiritin e pėrurimit e ka bėrė kreu komunal, Ramadan Muja. Meqenėse ai ėshtė edhe kandidat i PDK-sė pėr rizgjedhje nė postin qė mban, e ka mohuar tė ketė dalė pėr tė bėrė fushatė, para balotazhit qė do tė ketė me Hanefi Muharremin e LDK-sė, mė 13 dhjetor. “Ne kemi pas nė plan edhe mė herėt ta pėruronim, sepse ėshtė ndėrtuar me kohė, por nuk kemi pranuar pėr shkak tė fushatės dhe ja shfrytėzuam kėtė ditė kur nuk ka fushatė dhe e premė shiritin”, ka deklaruar Muja. Ai nuk ka lėnė pa shprehur besimin se do tė jetė kryetar i Prizrenit edhe 4 vjet, duke thėnė se “do tė vazhdojmė edhe nė mandatin tjetėr me ndėrtim rrugėsh...”. Kjo rrugė i ka kushtuar buxhetit tė komunės rreth 1 milion euro dhe ėshtė paraparė qė tė pėrfundojnė punimet me 1 tetor,

Shpetimi
27.11.2009, 08:54:29
KQZ publikoi rezultatet pėrfundimtare pėr kryetar tė komunave.

Pas 11 ditė nga mbajtja e zgjedhjeve lokale, Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ) ka publikuar mbrėmjen e sotme (e enjte) rezultatet pėrfundimtare pėr kryetar tė komunave, sipas tė cilave nė 14 komuna nuk do tė shkohet nė balotazh, pasi qė kandidatėt e partive kanė fituar nė rundin e parė. ...

Postuar: 26.11.2009

Komunat tė cilat kanė fituar nė raundin e parė janė :

- Nė Prishtinė ka fituar kandidati I LDK-sė me 57.22%,

- Nė Fushė Kosovė ka fituar kandidati i LDK-sė me 56.99%,

- Nė komunėn e Gjakovės ka fituar Pal Lekaj, nga AAK me 51.92% , duke lėnė pas Mimoza Kusarin nga koalicioni AKR-LDD me 41.48%,

- Nė Deēan,ka fituar kandidati AAK-sė me 67%,

Komunat qė i ka fituar PDK nė raundin e parė janė:

- Ferizaj me 50.46%,

- Drenasi me 90.54%,

- Skenderaj me 85%, si dhe

- Shtimja me 50.62%.Derisa nė balotazh do tė shkojnė:

- Gjilani, ku nė garė janė PDK me 38% dhe LDK me 27%

- Nė Mitrovicė PDK me 39%, dhe AKR 22.57%

- Nė Pejė AAK me 43% dhe LDD me 15.9%

- Nė Podujevė LDK me 49.93% dhe PDK me 30.61%

- Nė Prizren PDK me 32% dhe LDK me 29.73%

- Nė Klinė PDK me 36% dhe AAK me 31.8%

- Nė Lipjan PDK me 42% dhe LDK me 39.9%

- Nė Suharekė AAK me 34% dhe PDK me 32%

- Nė Novo Bėrd LDK me 43% dhe SNSD me 11%

- Obiliq PDK me 32% dhe LDK me 24.5%

- Rahovec PDK me 36% dhe LDK me 22.80%

- Kaēanik PDK me 48% dhe AAK me 26%

- Nė Istog,LDK me 47% dhe AAK me 21%

- Mė Malishevė PDK me 46% dhe LDK me 32%

- Nė Sharr PDK me 39% dhe LDK me 37%

- Nė Viti LDD me 33% dhe PDK me 29.97%

- Junik AAK me 49% dhe LDK me 32%

- Nė Vushtrri, PDK me 48.98% dhe AAK me 26%

- Nė Kamenicė PDK me 33% dhe LDK me 21.66%

- Nė Han tė Elezit Rufki Suma - kandidat i pavarur me 44% dhe PDK me 36%

- Nė Shtėrpcė SLS me 44% dhe PDK me 24.29%


Ndėrsa nė komunat me shumicė serbe kanė fituar nė raundin e parė:


- Nė Graēanicė ka fituar , SLS me 60%

- Nė Zubin Potok PDK me 53%

- Nė Zveēan AAK me 100% gjithsej 33 vota

- Leposaviq gjithashtu AAK-sė me 100%

- Nė Ranillug partia GIZOR me 71%

- Si dhe nė Kllokot partia serbe SLS me 100%

- Nė Mamushė, komunė me shumicė turke, nė raundin e parė ka fituar partia turke KDTP me 80%


Kėto rezultate janė miratuar nga 9 prej 10 anėtarėve tė KQZ-sė. Ai qė ka kontestuar rezultatet ėshtė Fadil Maloku nga AKR, i cili ka thėnė se ky subjekt do tė ndjek rrugėt ligjore, nė zbardhjen e parregullsive pikėrisht nė komunėn e Gjakovės.

Ndėrsa kryetarja e KQZ-sė anulimin dhe mos pėrsėritjen e zgjedhjeve nė 15 vendvotime nė gjithė Kosovėn ka thėnė ėshtė bėrė nė mėnyrė tė ligjshme.


Por rreth kėtij vendimi tė KQZ-sė dhe KZAP-it ka reaguar edhe koalicioni I OJQ-ve Demokracia nė Veprim, pėrfaqėsuesi i sė cilės, Ismet Kryeziu ka thėnė se vėzhguesit e Demokracisė nė veprim kanė evidentuar parregullsi kryesisht nė votimin familjar, nė votimin pa dokument tė identifikimit si dhe ne sjelljen jo korrekte nga komisionerėt e partive politike.

RTK
-------------------------------------------------------------------

Kjo eshte "demokracia dhe rregulėsia" e zgjedhjeve te para pas shpalljes se Pavaresise se Kosoves!
Vėrtetohet dhe pranohet edhe nga KQZ se nė 15 vendvotime nė gjithė Kosovėn ka pasur parregullesi te theksuara gjatė procesit zgjedhor te 15 nentorit, por sipas kryetares se KQZ-sė anulimi dhe mos pėrsėritjen e zgjedhjeve nė 15 vendvotime nė gjithė Kosovėn ėshtė bėrė nė mėnyrė tė ligjshme!!!
Se si e kupton kjo zonjė ligjin, dhe pse KQZ nuk e merr guximin te shpallė perseritjen e zgjedhjeve ne ato 15 vendvotime, kjo nuk eshte shume e veshtire per tu kuptuar.
Pra, sipas te gjitha gjasave kryetarja e KQZ-se, dhe pergjithesishte Keshilli Qendror Zgjedhor jane nen ndikimin dhe kercnimin e partive politike.
Emer tjeter pos frikė dhe kėrcnim une nuk mund ti jap kesaj maskarade te KQZ-se.

Shtrohet pyetja: kur ne shqiptaret, ose me mire thene, institucionet e Kosoves do te marrim guximin per ta zbatuar ligjin ashtu siq duhet?!

Prandaj une mendoj se perderi sa vet institucionet e Kosoves nuk e zbatojne ligjin, nuk kemi pse pritesim qe ligjit ti binden dhe ta zbatojne as qytetarėt e thjeshtė?!

Shpetimi