PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Mbulesa (hixhabi) te femrat (besimtare) muslimane


Sabahi
19.02.2009, 10:10:59
Shkruan , Sabri Selmani

All-llahu bėri mbulesen titull nderi duke thėnė:

"O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, spese kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues. "

Mbulesa (hixhabi) ėshtė pasterti e zemres

E kur kėrkoni prej tyre (grave tė Pejgamberit) ndonjė send, atė kėrkonie pas perdės, kjo ėshtė mė e pastėr pėr zemrat tuaja dhe tė tyre."(ahzab 23)

Mbulese ėshtė respekt ndaj Zotit

"O bijtė e Ademit, Ne krijuam pėr ju petk qė ju mbulon vendturpėsinė dhe petk zbukurues. Po petku i devotshmėrisė, ai ėshtė mė i miri. Kėto janė
argumentet e All-llahut, ashtu qė ata tė pėrkujtojnė. "/araf 26/

Mbulesa ėshtė besim

Allahu nuk u eshte drejtuar me urdherin e Tij per mbulese jobesimtareve,por besimtareve.Ai thote:" Dhe thuaju besimtareve..." dhe thote 'dhe grave te besimtareve".

Mbulesa eshte per ata qe turperohen

"Ēdo fe ka moralin e vet, kurse morali i Islamit eshte turpi"(hadith)

"Turpi eshte prej minait (besimit), kurse imani te shpie ne xhenet" (hadith)

Hixhabi akt i bindjes

Hixhabi ėshtė njė akt i bindjes ndaj Allahut. "Kur All-llahu ka vendosur pėr njė ēėshtje, ose i dėrguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė besimtari dhe asnjė besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre personale tė bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėrfare. E kush e kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg sė vėrtetės." (Kur'an, 33:36)

Po ashtu ne Kur'an Allahu thote:

"Thuaju edhe besimtareve tė ndalin shikimet e tyre, tė ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre.
Tė mos zbulojnė stolitė e tyre pėrveē atyre qė janė tė dukshme,
le tė venė shamitė mbi krahrorin e tyre dhe tė mos ua tregojnė bukuritė e tyre askujt pėrveē burrave tė vet, babajve tė vet ose babajve tė burrave tė vet, djemve tė vet ose djemve tė burrave tė vet, vėllezėrve tė vet ose djemve tė vėllezėrve tė vet, apo djemve tė motrave tė veta, ose grave tė tyre (qė u pėrmenden) dhe robreshave, tė cilat i kanė nė pronėsinė e tyre, ose shėrbetoreve meshkujt tė cilėt nuk ndiejnė nevojė pė femrat ose fėmijėt qe nuk janė tė pjekur (pėr gra).
Le tė mos kėrcasin me kėmbėt e tyre pėr tė mos zbuluar fshehtesinė nga stolitė e tyre.
Pendohuni tė gjithė te Allahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim."
(Kur'an, 24:31)
Hixhabi eshte Modesti

Allahu (swt) thote ne Kur'an: "O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues." (Kur'an, 33:59)
Thote Allahu (swt) ne Kur'an: "O bijtė e Ademit, Ne krijuam pėr ju petk qė ju mbulon vendturpėsinė dhe petk zbukues. Po petku i devotshmėrisė, ai ėshtė mė i miri. Kėto janė argumentet e All-llahut, ashtu qė ata tė pėrkujtojnė. (Kur'an, 7:26)
Hixhabi eshte Simbol i Islamit

Njė nga parimet themelore tė Islamit ėshtė se besimi ėshtė njė mesazh, deklaratė apo komunikim me anė tė gjuhės, njė besim nė zemėr, i cili manifestohet nė cdo pjesė tė trupit. Prandaj kur njė besimtare muslimane dėshmon pėr besimin e saj nė Allahun dhe tė Derguarin e Tij, me siguri do tė vendosė tė manifestojė besimin e saj edhe nė veshje pėr t'u dalluar nga jo-besimtarėt.

Rruga pėr tek Hixhabi

Hixhabi nuk ėshtė diēka arabe, pakistaneze, zezake, etj. Por ėshtė njė komand nga Allahu (swt), e sqarimet pėr te janė dhėnė nė Kur'an si dhe nė Sunetin e Profetit Muhammed (as) per t'i dhėnė gruas mbrojtje dhe siguri.
Rruga pėr tek Hixhabi pėrshkon keto 3 hapa:
Nijeti (apo qėllimi) ėshtė hapi i parė. Veshja e Hixhabit ėshtė pėrmbushje e njė prej urdhrave tė Allahut, prandaj mund tė klasifikohet si njė akt adhurimi. Hixhabi duhet tė vishet vetėm dhe vetėm qė tė jesh nė perputhje me urdhėrin e Allahut (swt) duke kėrkuar kėnaqesinė e Tij.

Dituria ėshtė hapi i dytė. Imam Bukhari, dijetar i madh pėr Hadithin, ka thėnė: "Dituria duhet t'i paraprijė ēdo veprimi apo thėnieje". Prandaj motra muslimane duhet tė kėrkojė dituri pėr ēėshtjen e Hixhabit nė Kur'an, Sunetin e Profetit dhe nė literaturen islame qė tė jetė sa mė e qartė dhe e sigurtė vetė.
Dashuria ėshtė hapi i tretė. Njė nga shenjat e besimit tė vėrtetė ėshtė ta bėsh adhurimin me dashuri. Dashuria pėr Hixhabin qė ka qenė tek brezat e parė tė grave muslimane duket sikur ėshtė dobėsuar pak nė zemrat e gruas muslimane sot. Kur Aliu e pyeti gruan e tij Fatimen, vajzen e Profetit, se "Cila ėshtė gjėja mė e dashur pėr njė grua besimtare?", ajo iu pergjigj "Tė mos shikoje e tė mos e shoh asnjė burrė tė huaj". Ēfarė ndodhi me kėtė dashuri pėr modestinė? Qė tė kthejmė dashurinė pėr Hixhabin nė zemrat e geave muslimane, gruaja muslimane, duhet tė largojė nga zemrat semundjen sipas tė cilės Hixhabi i bėn inferiore dhe i kufizon jeten. Hixhabi i gruas muslimane ėshtė e drejta e saj dhe nderi i saj qė ia ka dhėnė Allahu, Zot i tė gjithė botėrave. Eshtė drita e saj qė e dallon motren muslimane nga errėsira e jobesimtarėve.Kiel- Gjermani

Qokolina
22.02.2009, 19:57:45
All-llahu bėri mbulesen titull nderi duke thėnė:

"O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, spese kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues. "

Mbulesa (hixhabi) ėshtė pasterti e zemres

E kur kėrkoni prej tyre (grave tė Pejgamberit) ndonjė send, atė kėrkonie pas perdės, kjo ėshtė mė e pastėr pėr zemrat tuaja dhe tė tyre."(ahzab 23)

Mbulese ėshtė respekt ndaj Zotit

"O bijtė e Ademit, Ne krijuam pėr ju petk qė ju mbulon vendturpėsinė dhe petk zbukurues. Po petku i devotshmėrisė, ai ėshtė mė i miri. Kėto janė
argumentet e All-llahut, ashtu qė ata tė pėrkujtojnė. "/araf 26/

Mbulesa ėshtė besim

Allahu nuk u eshte drejtuar me urdherin e Tij per mbulese jobesimtareve,por besimtareve.Ai thote:" Dhe thuaju besimtareve..." dhe thote 'dhe grave te besimtareve".

Mbulesa eshte per ata qe turperohen

"Ēdo fe ka moralin e vet, kurse morali i Islamit eshte turpi"(hadith)

"Turpi eshte prej minait (besimit), kurse imani te shpie ne xhenet" (hadith)

Hixhabi akt i bindjes

Hixhabi ėshtė njė akt i bindjes ndaj Allahut. "Kur All-llahu ka vendosur pėr njė ēėshtje, ose i dėrguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė besimtari dhe asnjė besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre personale tė bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėrfare. E kush e kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg sė vėrtetės." (Kur'an, 33:36)

Po ashtu ne Kur'an Allahu thote:

"Thuaju edhe besimtareve tė ndalin shikimet e tyre, tė ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre.
Tė mos zbulojnė stolitė e tyre pėrveē atyre qė janė tė dukshme,
le tė venė shamitė mbi krahrorin e tyre dhe tė mos ua tregojnė bukuritė e tyre askujt pėrveē burrave tė vet, babajve tė vet ose babajve tė burrave tė vet, djemve tė vet ose djemve tė burrave tė vet, vėllezėrve tė vet ose djemve tė vėllezėrve tė vet, apo djemve tė motrave tė veta, ose grave tė tyre (qė u pėrmenden) dhe robreshave, tė cilat i kanė nė pronėsinė e tyre, ose shėrbetoreve meshkujt tė cilėt nuk ndiejnė nevojė pė femrat ose fėmijėt qe nuk janė tė pjekur (pėr gra).
Le tė mos kėrcasin me kėmbėt e tyre pėr tė mos zbuluar fshehtesinė nga stolitė e tyre.
Pendohuni tė gjithė te Allahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim."
(Kur'an, 24:31)
Hixhabi eshte Modesti

Allahu (swt) thote ne Kur'an: "O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues." (Kur'an, 33:59)
Thote Allahu (swt) ne Kur'an: "O bijtė e Ademit, Ne krijuam pėr ju petk qė ju mbulon vendturpėsinė dhe petk zbukues. Po petku i devotshmėrisė, ai ėshtė mė i miri. Kėto janė argumentet e All-llahut, ashtu qė ata tė pėrkujtojnė. (Kur'an, 7:26)
Hixhabi eshte Simbol i Islamit

Njė nga parimet themelore tė Islamit ėshtė se besimi ėshtė njė mesazh, deklaratė apo komunikim me anė tė gjuhės, njė besim nė zemėr, i cili manifestohet nė cdo pjesė tė trupit. Prandaj kur njė besimtare muslimane dėshmon pėr besimin e saj nė Allahun dhe tė Derguarin e Tij, me siguri do tė vendosė tė manifestojė besimin e saj edhe nė veshje pėr t'u dalluar nga jo-besimtarėt.

Rruga pėr tek Hixhabi

Hixhabi nuk ėshtė diēka arabe, pakistaneze, zezake, etj. Por ėshtė njė komand nga Allahu (swt), e sqarimet pėr te janė dhėnė nė Kur'an si dhe nė Sunetin e Profetit Muhammed (as) per t'i dhėnė gruas mbrojtje dhe siguri.
Rruga pėr tek Hixhabi pėrshkon keto 3 hapa:
Nijeti (apo qėllimi) ėshtė hapi i parė. Veshja e Hixhabit ėshtė pėrmbushje e njė prej urdhrave tė Allahut, prandaj mund tė klasifikohet si njė akt adhurimi. Hixhabi duhet tė vishet vetėm dhe vetėm qė tė jesh nė perputhje me urdhėrin e Allahut (swt) duke kėrkuar kėnaqesinė e Tij.

Dituria ėshtė hapi i dytė. Imam Bukhari, dijetar i madh pėr Hadithin, ka thėnė: "Dituria duhet t'i paraprijė ēdo veprimi apo thėnieje". Prandaj motra muslimane duhet tė kėrkojė dituri pėr ēėshtjen e Hixhabit nė Kur'an, Sunetin e Profetit dhe nė literaturen islame qė tė jetė sa mė e qartė dhe e sigurtė vetė.
Dashuria ėshtė hapi i tretė. Njė nga shenjat e besimit tė vėrtetė ėshtė ta bėsh adhurimin me dashuri. Dashuria pėr Hixhabin qė ka qenė tek brezat e parė tė grave muslimane duket sikur ėshtė dobėsuar pak nė zemrat e gruas muslimane sot. Kur Aliu e pyeti gruan e tij Fatimen, vajzen e Profetit, se "Cila ėshtė gjėja mė e dashur pėr njė grua besimtare?", ajo iu pergjigj "Tė mos shikoje e tė mos e shoh asnjė burrė tė huaj". Ēfarė ndodhi me kėtė dashuri pėr modestinė? Qė tė kthejmė dashurinė pėr Hixhabin nė zemrat e geave muslimane, gruaja muslimane, duhet tė largojė nga zemrat semundjen sipas tė cilės Hixhabi i bėn inferiore dhe i kufizon jeten. Hixhabi i gruas muslimane ėshtė e drejta e saj dhe nderi i saj qė ia ka dhėnė Allahu, Zot i tė gjithė botėrave. Eshtė drita e saj qė e dallon motren muslimane nga errėsira e jobesimtarėve.Kiel- Gjermani


Keto prralla nuk jan per popullin shqiptar sepse nuk jem Arap apo Turk qe ti mbulojm grat e tona.
Kjo nuk esht tradit shqipetare.
Ketyre fjaleve nuk ben njeriu tju beson, sepse Kurani lejon edhe te martohesh me djalin/vajzen e halles, migjes, tezes dhe te gjith kusherit.

Qokolina
23.02.2009, 01:57:53
Qokolinaaa.... ik prej ktuhit se e ki shkrimin e par e po boj perjashtim se heren tjeter kur te shkruajsh per fe ose lidhje me i demantue fjalt e Allahut ne Kuran... nonen shulem shul ta shilojjj edhe me pas mundsi ta futi ban per 6 muj...

Ec prej ktuhit e shkooo rrospillohu atje posht te free your mind se qivit te kisha bo rryppp gjarija e zanave ti po fol ktu kush qka eshte e tek eshte...,per Bibel e Kuran,farefis e komb...shkeka e zanave....

eccccccccccccccccccccccccccccccccc

Ruji fjalet or njeri i maleve i pa civilizuar.
Keto fjal nuk jan te Zotit por te njerzeve primitiv siq qenke ti.
Dhe nonen mos ma shaj, tenden e ki me afer.

gjithesia
23.02.2009, 12:54:13
Se fjalt e tua ma nalt ken thenje te Zotit... veq adin te mijat jon mangu tuat sagllam ken krejt

Ik se kaptjellin e djepit qe te ka perkund ta qkerdhej ty edhe qifteve tua......, ton diten e lume qkerdhehni posht e perpjet... e vjen ktu thue na sjena arab sjena kshtu..... e mundohesh me polemizue me Kuran e me udhzim te Allahut...

Ec atje posht ku gjigavum e bojm hajgare, ktu mos hy me than jo knej jo anej...,kur te lexojsh mire ose te ndegjojsh naj ders ne pc qe jan radiot... e mson ma mire, ki me than mire ma ka bo Real _Man.... ec se qivit trupin ta boj rryp

---------------------------------------------------------------

:d

jaaaaa s po marrshin vesh ndrysh ,


ps . ma javash ef ma javash .......


selaam ,


Ajshja

Qokolina
23.02.2009, 15:17:00
Se fjalt e tua ma nalt ken thenje te Zotit... veq adin te mijat jon mangu tuat sagllam ken krejt

Ik se kaptjellin e djepit qe te ka perkund ta qkerdhej ty edhe qifteve tua......, ton diten e lume qkerdhehni posht e perpjet... e vjen ktu thue na sjena arab sjena kshtu..... e mundohesh me polemizue me Kuran e me udhzim te Allahut...

Ec atje posht ku gjigavum e bojm hajgare, ktu mos hy me than jo knej jo anej...,kur te lexojsh mire ose te ndegjojsh naj ders ne pc qe jan radiot... e mson ma mire, ki me than mire ma ka bo Real _Man.... ec se qivit trupin ta boj rryp


Ti e zen veten per musliman dhe burr te fort me keto fjal?
Keto fjal nje besimtar dhe burr shqiptar nuk i flet dot,karakteri i madh nuk e lejon ti shpreh, vetem nje qelbsir qe esht rrit pa pik edukate shqiptare i mer keto fjal te pist neper goj.
Bravo.
Me trego, qfar te pengoj nga postimi im me shum?
Qe muslimanet e Arabis dhe turqit martohen nermiveti apo realiteti qe un, si femer po i bej keto pytje dhe ket kritik per mbulesen e grave?
Burr i fort qenke, po me siguri ne familjen tende ka pas shum agresivitete kunder femrave dhe ato te shkretat kan pak vler tek ju, per ndryshe keto reagime ti nuk i ben.Apo jo?

Yllėza*
23.02.2009, 15:33:55
A po me pranoni mua si ndermjetesuese per paqe apo po e thirrni Ramushin-Rambon???

Qokolina
23.02.2009, 15:39:52
Oj qure, o katroq-gudaq mos na i ha ymrin me muhalife... ti si femer e si kshtu e ashtu...

Mos polemizo me fjal te Allahut/Krijusit

ule kryt e ec posht se me te pa pas afer... dajakun qe e kishe honger ku ku non e non krejt forumi brimen ta kish ndegjue... vilikam

As nje pik prejse, as sen hiq ne Kuran sguxon me thene o keq quroooooooooooooooooooo

Ah, po nime.... qifteve tua na ja u hojm ymrin ja i bojm njeri jaaaa si thom vetit mashkull


Shiko, beso te ne qfar deshiron ti te besoch.
Un e shprej mendimin tim dhe askush nuk mundet te ma ndalon gojen.:-)

Mashkull edhe derri esht por ai nuk hap gojen shum dhe ben bla bla por e shikon punen e vet dhe sjellet ne lloq e sjellet.

Ti nuk je ne gjendje mi kuptu fjalet e nje njeriu e pu mundohesh mi kuptu fjalet e zotit .
Leji ato fjal o real mani.
J a qetsohu dhe bisedo me mua si njeri ja leje krejt ket bised

Qokolina
23.02.2009, 15:48:54
Ik mos diskuto ne kete teme hiq ma, lexooo nje her mire e kadale, e nese kupton ateher fole naj fjal... ama thuje '' ndoshta po gaboj sdi po ma merr mendja, a din kush me me tregue te verteten...''

E mos hajde me rreh ktu dijeee kishe po di une kishe po jetojm ne kete shekull e ku e di une qka pjell ajo fantazia jote...


Qy qy, tash edh po me meson se qfar duhet un me fol a?

A do te pys ty ndochta se qka duhet me fol?
Shiko, ti grujes tende mundesh mi ja ndalu gojen e askujt tjeter jo, ok edhe motrav mundesh po jo njerzve te civilizuar zotri real_mani.

Ani me ra ndermend nje keng vetem per ty:
Real_mani mani mani, mut mos hani, ipni pare per shkollim:-)

Jo ska nvoj me u falemderu, veq per ty ket keng e kam shkru:-)

Te fala nga Qokolina

Qokolina
23.02.2009, 15:53:00
lexo me vemendje kete pjes, nese beson ne Allahun.

Hixhabi nuk ėshtė diēka arabe, pakistaneze, zezake, etj. Por ėshtė njė komand nga Allahu (swt), e sqarimet pėr te janė dhėnė nė Kur'an si dhe nė Sunetin e Profetit Muhammed (as) per t'i dhėnė gruas mbrojtje dhe siguri.
Rruga pėr tek Hixhabi pėrshkon keto 3 hapa:
Nijeti (apo qėllimi) ėshtė hapi i parė. Veshja e Hixhabit ėshtė pėrmbushje e njė prej urdhrave tė Allahut, prandaj mund tė klasifikohet si njė akt adhurimi. Hixhabi duhet tė vishet vetėm dhe vetėm qė tė jesh nė perputhje me urdhėrin e Allahut (swt) duke kėrkuar kėnaqesinė e Tij.Nuk e ka thene vetem per arab por per te gjithe njerzit....

Un e mora nje shembull nag arabet sepse kjo te shqiptaria nuk esht ber asnjeher, nejse para 50 apo 60 vite ka pas femra te mbulosura por jo ne ket koh.
Kurani edhe Profeti Muhamet lejojn edhe martesen ne familje, por kjo te shqiptaria nuk ka ndodh asnjeher dhe ishalla kurr nuk ndodh.
Per ty si musliman esht e lejushme te martosh vajzen e halles, te migjes, te tezes, pse ket pra nuk e ben ?
Pre, sepse nuk ta mban karakteri dhe mendja e shendetshme njerzore, apo jo?

Qokolina
23.02.2009, 16:13:10
Ka hadithe ( Kshilla te pejgamberis s.a.v.s ) ku thot : Martonu sa ma larg ne kuptimin e farefisit... sa ma larg.
Nese Allahu lejon apo udhzon diqka, kurr mos u mundo... se tingulli i 3nt spo kendon aty '' kishe une bukuroshe ''

Sen ma i mire se ti nuk jom, as ma burri i mire se kta te forumit sjom..., ama nje te mire me duket se e kam, qe qfardo qe ka udhzuar Allahu e pastaj i derguari i Tij Muhamedi s.a.v.s une nuk e kundershtoj as qe polemizoj rreth asaj qeshtje,qoft per mbulesen e femres,per udhzimet tjera qfare do qofshin... nuk dua te kundershtoj asgje hiq, edhe nese une si zbatoj kerkoj falje nga Allahu dhe dua te jam i nenshtruar i dobet ndaj Krijusit tim,tendit dhe qjejve dhe tokes dhe gjithe krijesave... qe na ushqen, na jep shendet dhe na mundon me shkruar edhe ketu....

Ec posht atje e ndash me bo hajgare del te free your mind, se na kem budall ktu ni forum njerz qe nuk shkrujtum lidhje me mbulesen e femres qe ka udhzue Allahu.. veq ti si erdhe fill hoooooop n'to direkt kishe po kundershtoj

ps: kit civilzimin e juv e modernizimin ja u kom qkerdhye une qe prej mas lufte..., ik tash


Qfar ka lidhje lufta me civilizim?
Ti si para lufte si mas lufte qaj njeri je.Normalisht qe ka njerz qe nuk ndryshojn kurr.
Un jetoj qe 22 Vite ne Diaspor dhe nuk jam ajo qe mas luftes kishem esht civilizu.
Edhe nuk mendoj qe te gjith ne ket Forum jan budall apo te mbrapambetun, perveq teje kuptohet.
Por njeriu duht me qen ne gjendje per qdo gje te diskuton, e ai qe nuk ka argumente ka fjal te ndyta, sikur ti.
Edhe nje her, nje tem qe me intereson un do e jap mendimin tem, qe te pqelqen mir qe jo ateher ja rri neutral ja bisedo per si njeri te lutem e jo kafsh.
Te pershendes

trixi
23.02.2009, 17:03:50
Tung Bagj Real dhe Qokolina....

Nganjehere njeriu lexon edhe diqka qe nuk ka deshir te lexoj,por keshtu e ka jeta dhe duhet te kemi toleranc edhe kur lexon gjera qe nuk jane te njejtit mendim me Ty, sepse vetem argumentet bindin njeriun e as shamjet e dhuna nuk jane mjete qe mund te mbindin askend,ndoshta per nje moment por jo perhere.
Kam lexu dhe kam taku shume njerez nga vise te ndyrshme,dhe per qudi disa nga arabet,turqit me thojn se ju jeni falls musliman etj,etj edhe une i kuptoj dhe si argument i them se ne kemi marr vetem ato te mirat qe na nevojiten dhe kemi kombinu me shpirtin e bardh te shqiptarit,sepse une Real jam krenar qe jam shqiptar dhe mburrem,ndersa ti je krenar qe je musliman dhe ketu dallojm une dhe ti,edhe per mos me dal nga tema Bagj me disa gjera pajtohem me Qokolinen jo se eshte femer por se edhe vet kam kete mendim,njeriu duhet te hec dhe shoh te miren nga e keqja ,edhe Zoti per ata na ka dhene trurin,syte dhe dijen qe te dijm te dallojm te miren nga e keqja.
Perfekt ne kete Bote perveq Zotit askush nuk eshte,andaj njeriu gabon nganjehere me vetdije e nganjehere pa vetdije,por e3 rendesishme eshte qe kurr askend nuk duhet te ofendosh edhe kur nuk e ka drejt......nese ti dine ma shume se une ,te lutem pra me ndihmo dhe udhezom....nese une te pyes per diqka nese din pergjigju nese nuk dine nuk ke nevoj te ofendosh por rrudhi krahet......sepse respekti,ndera,adhurime etj te gjitha jane ne Kuran,por jo ofendimi,sharja ,perbuzja,FRIKA etj,etj.
Une Zotin e dua,gjithashtu fen time muslimane jo se i frikohem dikujt por se dua Zotin dhe mundohem qe te beje diqka te mire per Zotin sepse jam i bindur se edhe Ai me don mua derisa me ka dhene shpirtin dhe me ka ndihmu ne shume raste.
Por te drejten do ta them sikur para robit sikur para Zotit se Zoti njeriun e lind te lire dhe Ai duhet me kohe te percaktohet per te mirat dhe te kqijat e kesaj Bote.
Ne Kuaran shkruan edhe se mashkulli mundet te martohet me kater femra por ne te gjith e dijm se eshte shume gabim.......as hogjallaret nuk e praktikojn apo jo......edhe per martesat ne familje eshte e vertet se ne Shtetet e Lindjes eshte krejt normale.....por une them se eshte krejt gabim edhe me ane te medicines.....ndersa per veshje nuk po shkruaj sepse po te kursej nga nervoza........hahahahahaha Bagj HEC ME KOHEN.......hahahaha klm
nese je per Qaj hajde ta qes nje qaj vushtrrije........eshte kah vlon kallamoq....hahahahah

Grasha_1
23.02.2009, 19:15:21
Ishalla te ka kuptue more trixi,nese jo atehere le te shkon te ky far mizeviri, qi po i ban vehtes reklam ketu, dhe ai ja knon Kuranin pak edhe i fryn,ndoshta mandej e kupton ky Bagja i yt se, Kuranin e ka shkrue Muhamedi as.dhe kur ai e ka shkrue Kuranin tybe se ka dite qi ekzistojne Shqiptaret ne kete bote.
Kurse sa per Feregje (mbules) shkijet ne kohen e Rankoviqit ja u kan hjek gjysheve tona me zor,kurse sot keto te rejat po e shesin B...en e po e qesin prap,kuptohet per para.
Kaq nga une

Qokolina
23.02.2009, 21:21:24
Tung Bagj Real dhe Qokolina....

Nganjehere njeriu lexon edhe diqka qe nuk ka deshir te lexoj,por keshtu e ka jeta dhe duhet te kemi toleranc edhe kur lexon gjera qe nuk jane te njejtit mendim me Ty, sepse vetem argumentet bindin njeriun e as shamjet e dhuna nuk jane mjete qe mund te mbindin askend,ndoshta per nje moment por jo perhere.
Kam lexu dhe kam taku shume njerez nga vise te ndyrshme,dhe per qudi disa nga arabet,turqit me thojn se ju jeni falls musliman etj,etj edhe une i kuptoj dhe si argument i them se ne kemi marr vetem ato te mirat qe na nevojiten dhe kemi kombinu me shpirtin e bardh te shqiptarit,sepse une Real jam krenar qe jam shqiptar dhe mburrem,ndersa ti je krenar qe je musliman dhe ketu dallojm une dhe ti,edhe per mos me dal nga tema Bagj me disa gjera pajtohem me Qokolinen jo se eshte femer por se edhe vet kam kete mendim,njeriu duhet te hec dhe shoh te miren nga e keqja ,edhe Zoti per ata na ka dhene trurin,syte dhe dijen qe te dijm te dallojm te miren nga e keqja.
Perfekt ne kete Bote perveq Zotit askush nuk eshte,andaj njeriu gabon nganjehere me vetdije e nganjehere pa vetdije,por e3 rendesishme eshte qe kurr askend nuk duhet te ofendosh edhe kur nuk e ka drejt......nese ti dine ma shume se une ,te lutem pra me ndihmo dhe udhezom....nese une te pyes per diqka nese din pergjigju nese nuk dine nuk ke nevoj te ofendosh por rrudhi krahet......sepse respekti,ndera,adhurime etj te gjitha jane ne Kuran,por jo ofendimi,sharja ,perbuzja,FRIKA etj,etj.
Une Zotin e dua,gjithashtu fen time muslimane jo se i frikohem dikujt por se dua Zotin dhe mundohem qe te beje diqka te mire per Zotin sepse jam i bindur se edhe Ai me don mua derisa me ka dhene shpirtin dhe me ka ndihmu ne shume raste.
Por te drejten do ta them sikur para robit sikur para Zotit se Zoti njeriun e lind te lire dhe Ai duhet me kohe te percaktohet per te mirat dhe te kqijat e kesaj Bote.
Ne Kuaran shkruan edhe se mashkulli mundet te martohet me kater femra por ne te gjith e dijm se eshte shume gabim.......as hogjallaret nuk e praktikojn apo jo......edhe per martesat ne familje eshte e vertet se ne Shtetet e Lindjes eshte krejt normale.....por une them se eshte krejt gabim edhe me ane te medicines.....ndersa per veshje nuk po shkruaj sepse po te kursej nga nervoza........hahahahahaha Bagj HEC ME KOHEN.......hahahaha klm
nese je per Qaj hajde ta qes nje qaj vushtrrije........eshte kah vlon kallamoq....hahahahah


Oh Trixi te falemderoj per keto fjal shum te kendshme dhe te ngrohta.
Kjo esht qe deshiroja un te them, ndoshta edhe nuk kam dit te shprehem me mir por u befasova fort kur ky Bagji me fjal shum te egra me ofendoj.

Te falemderoj

Qokolina
23.02.2009, 21:37:38
Ishalla te ka kuptue more trixi,nese jo atehere le te shkon te ky far mizeviri, qi po i ban vehtes reklam ketu, dhe ai ja knon Kuranin pak edhe i fryn,ndoshta mandej e kupton ky Bagja i yt se, Kuranin e ka shkrue Muhamedi as.dhe kur ai e ka shkrue Kuranin tybe se ka dite qi ekzistojne Shqiptaret ne kete bote.
Kurse sa per Feregje (mbules) shkijet ne kohen e Rankoviqit ja u kan hjek gjysheve tona me zor,kurse sot keto te rejat po e shesin B...en e po e qesin prap,kuptohet per para.
Kaq nga uneLeje qe nuk e ka dit qe egzistojn shqiptaret ne at koh kurse tash e din.
Ku jan ata muslimanet e fort qe ende shtetin shqiptar (kosovar) ende nuk e pranojn por vin dhe deshirojn te perhapin fjalen e zotit dhe e shfrytzojn gjendjen e veshtir te popullit dhe dojn ti mbulosin grat sikur ne Arabi.

Te pershendes

prishtina-gjer
23.02.2009, 22:41:30
Kurani nuk eshte liber i shkruar dje a pardje por eshte i shkruar nga njerez te nje epoke te kaluar ku edhe mbulesa kishte kuptim sepse egersia njerzore e kohes ishte shume e madhe mose te them se ishte faza e fundit e kalimit nga bisha ne nje qenie cfar sote quhet njeri.

Poqese tentohet qe sote te jetohet me rregullat pike per pike te librave te shenjet jo qe do te dukej qesharake por edhe nje mundesi e till nuk eshte reale sepse ne asnje pjese te rrozullit toksor nuk ka vende ku do te munde te paramendohej nje jete e ketill e me se paku ne vendlindjen e islamit sepse kultura morali dhe ETIKA ne pergjithesi jane ne shkallet me te ulte te mundshme pikerisht ne keto vise te ketij planeti te banuar nga krijesa te cuditshme.

Ne kete planet te siperpermendur jetojn shume gjallesa te cuditshme por njera nga me te cuditshmet jemi ne njerezit sepse perderisa ne nje ane mendojm te eksploatojm edhe mbi nevojat (shembull numer nje viset e vendlindjes se islamit) dhe te jetojm ne luksuz te tepruar ne anen tjeter nga teprica e kohes qe dje na duhej per sigurim egzistence filozofojm mbi jeten e te tjerve pa pasur te drejte dhe shkruajm gjera qe jo se nuk jane te argumentuara por edhe kerkojm nga krijesat tjera te ketij planeti qe pa diskutim ti pranojn si te vetat dhe luajm jo djalin e zotit por zotin vete me apo pa vetedije.

Filozofet e ketij tipi jane pabesimtaret e vetem te perbetuar me apo pa vetedije sepse besimi ne dicka nuk eshte vetem fjal por nje sistem mendimi i bazuar ne argumentim se paku brenda perbrenda nje individi,kurse keta filozofet religjioz qe ne zanafill devijojn nga besimi pikerisht nga mungesa e sistemi autonom besimi dhe mungesen e ketij sistemi apo kompleksin nga nje mungese e ketill mundohen ta tejkalojn me abuzim ,diktatur, kopjim etj.

Jo se eshte e veshtir por e pamundur dhe e padeshiruar per mua dhe shumicen e njerezve normal qe pamarrparasysh cili liber i shenjet sote te zevendesoj kushtetuten apo zhvillimin shoqeror mijvjeqar nga fakti se do na duhej nje vende i posaqem dhe krijesa ne shumice te tipit te lartpermendur por edhe nje vende ku as valet elektromagnetike,satelitore etj nuk do ta preknin nga fakti se do ishte e pamundur qe te ndalen keta te tjeret te shikojn nje BIG Brother te mijvjeqarit te parafundit te eres sone.

Harrojeni kthimin prapa orientohuni perpara dhe besoni ne zotin qe ua lan te paret e familjes e jo ketij verzionit me bomba sepse edhe ashtu nuk ishim te bombave kur ishte koha por edhe motrat na i dhunoj shkau ne syte e nenave tona apo baballarve , uleni koken mesoni dhe punoni sa te mundeni sepse ara duhet mbjellur se bima nuk rritet me filozofin e para mijavjetve (nuk di a ka pas parmend ateher apo duhej punuar toka me thonjet e grave se burrat arab ja futin opium neper kafe) dhe nese me te vertete deshironi te besoni ateher mundohuni te besoni me zemer tuajen jo me zemren e gabelve te azis se me te hujin nuk hihet dhanderr.

Mbulesa me shume duhet te kuptohet ne kuptimin e nje morali qe duhet te ruhet e jo te leckave qe arabet mbanin para mija vjetve per tu mbrojtur nga ererat me rer qe te qorrojn po nuk u mbulove.

Besimi eshte vetem nje pjese e jetes njerzore dhe ashtu duhet te kuptohet e jo te mbizotroj ter jeten sepse ashtu edhe nuk eshte menduar kush nuk e besone kete thenje le te provoj ti mbuloj te gjithe antaret e familjes (pa marre ndihma nga Gabelet) dhe te provoj te ju gjej pune kudo ne bote dhe do ta shifni se koha e han kashten dhe ky mbulimi eshte vetem sinonim sepse edhe ashtu ne kuran nuk ka modelim te mbulimit se si duhet te jete por eshte modeluar nga gabelet Egoman sepse vetem keshtu munde te sundonin shekuj me radhe nje popullat qinda miljonshe.

Ne jemi nje popull shume i paster sa i perket moralit dhe etikes se femres dhe nuk mund te gjeni thuja se askund nje femer me te paster moralisht se shqipetaren pamarrparasysh se si vishet dhe kjo nuk mbeti nga feja por nga tradita e pastertis se lidhjes dhe kundershtarit me te forte te islamizimit te tersishem te shqiptarve apo koncenzusin mbar shqiptar te para ca shekujve te shprehur ne Kanunin e Lekes.

Besimi nder Shqipetaret kurre nuk e kishte dhe nuk do ta kete rendesin qe mundohen disa te ja mveshin ne mbijetuam edhe fundamentalist shume me te eger se ju te rit qe bile edhe na sundonin por nuk ja arriten te na mposhtin me kurfar poezie te shkruar ne gjuhen e tyre ,ju fundamentalistet e ri jeni jo me shume se lecka per fshirje flliqesire para se te lahet prandaj ne ua lem te drejten te jetoni si te doni por mose tentoni te beheni gabel qe kur ua ep gishtin te marrin doren sepse as babe as babgjysh per fe nuk na kan vdeke por per kombin me te mire ne bote shqipetar.

Nese vazhdoni me kete avaz te tejkaloni kompetencat qe u jane dhuruar sepse asnje nuk e keni merituar e dini ju pse se paku shresoj se nuk keni harruar kur dje na thirrnit turqe dhe bahkpunonit me Shkaun ne shpernguljen me te madhe te derisotme shqipetare ne djerrinat e azis ,por edhe nese keni harruar tefteret egzistojn edhe sote dhe me kohe kur te na duhen do te perdoren per tua kput kryte me rrenje .

Dhe si ne fund me ra dicka ne sy ne nje shkres tjeter mbi Nenen e madhe shqipetare
Gonxhe Bojagjiun dhe si post scriptum do shkruaj dicka per te cilen u detyrova por me gjhithe mendjen po e shkruaj kete me poshte edhe pse besoj ne Allahun xheleshanuhu

P.S Nese nuk e gjej Nenen terez ne xhenetin e Arabve ateher une prej sote do e kisha nenshkruar qe te digjem se bashku me Nenen plak Gonxhen te Bojagjive.

Zoti i done te miret

trixi
23.02.2009, 23:39:02
Bagj....edhe ti e din se shume gjana nuk na pershtaten e as qe praktikohen ne shqiptari por dije se ti edhe une kemi lind sikur SHQIPTAR......sepse ne Kuran shkruan dikun se femijet kur lindin deri ne nje moshe nuk kane fe........prandaj posa te lind femiju e gezon Kombin e jo fen,pastaj kur te rritet eshte syneti etj,etj qe pasqyron percaktimin fetar......per te tjerat nuk po te mundoj shume sonte se jet pa flejt......hahahahahaha klm

trixi
23.02.2009, 23:49:21
Qdo person( thmi ) qe lind, lind me fitre ( natyrshmeri te paster, besim te paster ne Allahun, mandej prindrit ja percaktojn kah drejtimin ) i paster vjen njeriu ne kete dynja mandej ai vet mbushet mekate...,se mundohet me kundershtue Allahun...rregullat qe i ka percaktue per te miren tone... udhzimet.

e nese thmija lind nga nje martes e perzier musliman dhe katolik......gjysa-gjys a ?!!!

thmija lind i paster (kombetar)pa kurrfar feje Bagj.....ma von percaktohet feja.....

Qokolina
24.02.2009, 00:02:38
e nese thmija lind nga nje martes e perzier musliman dhe katolik......gjysa-gjys a ?!!!

thmija lind i paster (kombetar)pa kurrfar feje Bagj.....ma von percaktohet feja.....


Ne fehen islamike lind njeriu me feh, d.m.th. lind automatikisht si musliman kurse ne fejen krishte lindin pa feh dhe mas do vite krishtzohen ne kish.

Un jam per Vetvendosje:-)

Qdo njeri qe e ndin veten te aft dhe i pelqen nje fej ateher do ta ken te drjet te zgjedh vet fehen apo te behet ateist.

Un per shembull kam lind muslimane, mua askush nuk me ka pyt se a e adhuroj un ket feh apo jo, a mundem me identifiku veten me ket feh apo jo.

Grasha_1
24.02.2009, 10:18:47
....................

Dajes ky eshte komenti yt ma i miri deri sot,rrespekt.
Edhe me e ngue dajen veq keso komente ban.(ma mire komente te tilla se me sha)

gjithesia
24.02.2009, 11:56:08
MBULESA , terbija , marrja , ameli ,faqja e bardh , rrespekti , nderi , te gjitha keto kan qen tipare te shqipetareve musliman por mjerisht me kohe dhe " integrim" ne perendimin e semuar me kancerrin shoqeror , dal nga dal te gjitha keto u treten .


u be femra mjet i lire nga e cila profitoin ne te gjitha menyrat shoqeria dhe zhveshja e saj u be gjeja me e zakonshme .

i humbi te gjitha tiparet dhe rrespektin qe e posedonte si bije , nene , moter dhe vajz e dikuj .


Allahu deshi dhe u gjet prap "ILAQI" i ketij kancerri dhe motrat mbulohen dhe udhezohen dita me dite , ELHAMDULILAH .


mjer per ato qe lejojn te trajtohen si trajtohen ashtu si jan duke u trajtuar .

MBULESA ESHTE NDER eshte bukuri eshte e vetmja menyre qe te mbrohet dinjiteti dhe morali i larte i nje femre me te cilat vlera Allahu e nderoi nje :nene, bije, moter, grua ....


ju pershendet gjithesia
ps . grasha 1 ,


UNE jam ne evrop , kam biznesin tim dhe jam e mbuluar dhe askush nuk me ka ofruar asnje mangrosh qe te mbulohem dhe te mbroj nderin tim . Perkundrazi , kam rrezikuar biznesin ngase nuk ju vie mire qe me shohin te mbuluar , por Allahu e ka rriskun ne dore e askush tjeter , ALLAHU AKBAR .

Sa per informim edhe vajzen e kam te mbuluar , Elhamdulilah dhe asgje mbas nuk ka mbet ne asnje aspekt , perkundrazi .
AS VAJZES ASKUSH NUK I KA DHENE €URO SE KA BOLL ELHAMDULILAH , e leni keto shpekullime te rrejshme Allahu ju falt e ju udhezoft


turp te ju vie kur e matni ēdo gja me pagesa


xheneti i Allahut nuk ka monedh e pasuri qe e paguan .


ju pershendet ,

gjithesiaYou look at me and called me opssesed
simply because of the way I 'm dressed

you know me not for what is inside
you judge the clothing I wear with pride

My body is not for your eyes to hold
you must speak to my mind, not to my feminine mould

I'm an individual, I'm not man slave
it' Allah pleasure that I only crave,

I have a voice I will be heard
for in my heart I carry His word

" O you woman wrap close your cloak
so you won' t be bothered by ignorant folk",

Man dosen't tell me to wear this way
it's law from God that I obay

Opsessed is something I'm truly not,
for libaration is what i'v got

It was given to me many years ago
whith the right to prosper with the right to grow,

I can climb mountains or cross the seas
expand my mind in all degrees

for Got Himself give us liberty
when He send ISLAM to you and me...

Grasha_1
24.02.2009, 13:10:04
ps . grasha 1 ,


UNE jam ne evrop , kam biznesin tim dhe jam e mbuluar dhe askush nuk me ka ofruar asnje mangrosh qe te mbulohem dhe te mbroj nderin tim . Perkundrazi , kam rrezikuar biznesin ngase nuk ju vie mire qe me shohin te mbuluar , por Allahu e ka rriskun ne dore e askush tjeter , ALLAHU AKBAR .

Sa per informim edhe vajzen e kam te mbuluar , Elhamdulilah dhe asgje mbas nuk ka mbet ne asnje aspekt , perkundrazi .
AS VAJZES ASKUSH NUK I KA DHENE €URO SE KA BOLL ELHAMDULILAH , e leni keto shpekullime te rrejshme Allahu ju falt e ju udhezoft


turp te ju vie kur e matni ēdo gja me pagesa


E di zonja Gjithesija
Ti jeton ne Europe e ke biznesin tend, dhe nuk je mbulue per para,por ke pas fatin e keq qe je ra ne shoqeri me Arabe,te cilat jan te mbuluara.
Ti nuk me dhimbesesh aspak, por me dhimbet vajza e jote,sepse asaj ja ke imponue Shamin, dhe Belget kur e shiqojne e kan hal ne sy.
Une e kam nje nip (djale te halles)jeton ketu ne Gjermani ,ai ka ra ne nje rreth te ketyre Shqiptareve te Maqedonise,dhe ata jan teper te lidhur me fene,edhe nuk eshte qudi kur dihet se Hoxha ne Maqedoni e ka rrogen tri here me te madhe se Rektori i fakultetit te Tetoves.Tash ky djali i halles sime i ka tre djem, dhe ata qe te tret i ka infektue me ato budallakit e Shqiptareve te Maqedonis, te cilet asnjeni prej tyre nuk e ka shkollen fillore te kryeme.
Me dhimen femijet e tije se jan te vogel, dhe shume heret eshte te infektohen ata me fe,ata njeher duhet te shkollohen e mandej kur te plaken e mbushen kusure, le te shkojne ne Xhami dhe le ti luten zotit te ju fale gjynahet,edhe ne Qabe le te shkojne.
Edhe gruja e tije eshte dasht te mbulohet pa dashje.

Kurse ne Kosove qikat e reja deri dje jan vesh me miniqa,dhe sot e kan qit shamin,beso se vetem per para e bajne at shami.
Edhe keta Wehabit e Kosoves i shkurtojne pantollat dhe e lshojne mjekrren per 700 € rroge.
kaq nga une por ti mos u ofendo sepse asgje kunder teje nuk kam thene.

gjithesia
24.02.2009, 13:30:08
ps . grasha 1 ,


UNE jam ne evrop , kam biznesin tim dhe jam e mbuluar dhe askush nuk me ka ofruar asnje mangrosh qe te mbulohem dhe te mbroj nderin tim . Perkundrazi , kam rrezikuar biznesin ngase nuk ju vie mire qe me shohin te mbuluar , por Allahu e ka rriskun ne dore e askush tjeter , ALLAHU AKBAR .

Sa per informim edhe vajzen e kam te mbuluar , Elhamdulilah dhe asgje mbas nuk ka mbet ne asnje aspekt , perkundrazi .
AS VAJZES ASKUSH NUK I KA DHENE €URO SE KA BOLL ELHAMDULILAH , e leni keto shpekullime te rrejshme Allahu ju falt e ju udhezoft


turp te ju vie kur e matni ēdo gja me pagesa


E di zonja Gjithesija
Ti jeton ne Europe e ke biznesin tend, dhe nuk je mbulue per para,por ke pas fatin e keq qe je ra ne shoqeri me Arabe,te cilat jan te mbuluara.
Ti nuk me dhimbesesh aspak, por me dhimbet vajza e jote,sepse asaj ja ke imponue Shamin, dhe Belget kur e shiqojne e kan hal ne sy.
Une e kam nje nip (djale te halles)jeton ketu ne Gjermani ,ai ka ra ne nje rreth te ketyre Shqiptareve te Maqedonise,dhe ata jan teper te lidhur me fene,edhe nuk eshte qudi kur dihet se Hoxha ne Maqedoni e ka rrogen tri here me te madhe se Rektori i fakultetit te Tetoves.Tash ky djali i halles sime i ka tre djem, dhe ata qe te tret i ka infektue me ato budallakit e Shqiptareve te Maqedonis, te cilet asnjeni prej tyre nuk e ka shkollen fillore te kryeme.
Me dhimen femijet e tije se jan te vogel, dhe shume heret eshte te infektohen ata me fe,ata njeher duhet te shkollohen e mandej kur te plaken e mbushen kusure, le te shkojne ne Xhami dhe le ti luten zotit te ju fale gjynahet,edhe ne Qabe le te shkojne.
Edhe gruja e tije eshte dasht te mbulohet pa dashje.

Kurse ne Kosove qikat e reja deri dje jan vesh me miniqa,dhe sot e kan qit shamin,beso se vetem per para e bajne at shami.
Edhe keta Wehabit e Kosoves i shkurtojne pantollat dhe e lshojne mjekrren per 700 € rroge.
kaq nga une por ti mos u ofendo sepse asgje kunder teje nuk kam thene.


---------------------------------------------


jo grash ,


kam njoftuar se pari ISLAMIN e pastaj motra e vellezer te kombesive te ndryshme e shume prej tyre perendimore te konventuar ne Islam , e nder ta ka edhe prej arabeve ....


mos te dhimbet ty vajza ime se elhamdulilah eshte per shembull ne te gjitha drejtimet e kesaj bote e inshAllah edhe te asaj te amshueshmes .

mos ta kete Allahu hal ne sy se per belg qe dhunojn femij e mbysin nuk merzzitem fort , le tu mbetet "zhig" vajza ime se nuk do i kullosin syt ne te e tii shfryejn epshet e tyre shtazarake perderisa te jete bije e imja jooooooooo.......

do te ishte per dhimte me te vertet sikur te ishte prej te devijuarave dhe te barte rroba prostitutash e te mos me kthehej deri ne mengjes ne shtepi , kjo eshte me te vertet per dhimte

vajzat ne kosov profitoin me shume ashtu te zhveshura duke i arritur te gjitha qellimet qe i kan me cullakun e tyre se sa me mbules , grash


une nuk e di a ke ti grua vajz nene e moter ???

nese ke nuk e di sa do ju preferoje zhveshjen dhe prostitucionet indirekte qe bajn , dhe a do te ishe me i kenaqur sikur ato te jen te urta te sjellshme te mbuluara dhe ne rruge te Allahut , apo ndoshta edhe ty te ka bre korrezioni i perendimit e je bere indiferent ne fakin se ēka bejne motrat grat bijat dhe nenat tona


nuk e di pse i beheni rob shejtanit dhe pranoni me me endje mesimet e tij djallezore se sa ti beheni rob Allahut e mesimeve te Tij Fisnike ....


nuk mundem asesi te kuptoi neglizhencen e juj prej babai burri vellau dhe djalikoha do e tregon realitetin mu sikur gjithmon


ps. i shef te burgosurit " terrorrist " ne guatenamo se si ju erdh fundi dhe e drejta do del ne pah , ashtu per ēdo gje Allahu do e vertetoi drejtesin heret a vone , gjithashtu edhe puna e vehabisteve apo quanii me ēfar titulli te doni do dal ne shesh nje dite


SABRI E KA SELAMETIN thojshin burrat e ktynehershit se mjerisht keta te sotit s ka mbet pike burrerrije ne ta ....

kije frig Allahun dhe mendo mire para se te bish ēfardo konkludimi ne zemer e posaqerisht para se ti qasesh tastaturespershendetje nga ,


gjithesia

Sabahi
24.02.2009, 13:57:22
MBULESA , terbija , marrja , ameli ,faqja e bardh , rrespekti , nderi , te gjitha keto kan qen tipare te shqipetareve musliman por mjerisht me kohe dhe " integrim" ne perendimin e semuar me kancerrin shoqeror , dal nga dal te gjitha keto u treten .


u be femra mjet i lire nga e cila profitoin ne te gjitha menyrat shoqeria dhe zhveshja e saj u be gjeja me e zakonshme .

i humbi te gjitha tiparet dhe rrespektin qe e posedonte si bije , nene , moter dhe vajz e dikuj .


Allahu deshi dhe u gjet prap "ILAQI" i ketij kancerri dhe motrat mbulohen dhe udhezohen dita me dite , ELHAMDULILAH .


mjer per ato qe lejojn te trajtohen si trajtohen ashtu si jan duke u trajtuar .

MBULESA ESHTE NDER eshte bukuri eshte e vetmja menyre qe te mbrohet dinjiteti dhe morali i larte i nje femre me te cilat vlera Allahu e nderoi nje :nene, bije, moter, grua ....


ju pershendet gjithesia
ps . grasha 1 ,


UNE jam ne evrop , kam biznesin tim dhe jam e mbuluar dhe askush nuk me ka ofruar asnje mangrosh qe te mbulohem dhe te mbroj nderin tim . Perkundrazi , kam rrezikuar biznesin ngase nuk ju vie mire qe me shohin te mbuluar , por Allahu e ka rriskun ne dore e askush tjeter , ALLAHU AKBAR .

Sa per informim edhe vajzen e kam te mbuluar , Elhamdulilah dhe asgje mbas nuk ka mbet ne asnje aspekt , perkundrazi .
AS VAJZES ASKUSH NUK I KA DHENE €URO SE KA BOLL ELHAMDULILAH , e leni keto shpekullime te rrejshme Allahu ju falt e ju udhezoft


turp te ju vie kur e matni ēdo gja me pagesa


xheneti i Allahut nuk ka monedh e pasuri qe e paguan .


ju pershendet ,

gjithesiaYou look at me and called me opssesed
simply because of the way I 'm dressed

you know me not for what is inside
you judge the clothing I wear with pride

My body is not for your eyes to hold
you must speak to my mind, not to my feminine mould

I'm an individual, I'm not man slave
it' Allah pleasure that I only crave,

I have a voice I will be heard
for in my heart I carry His word

" O you woman wrap close your cloak
so you won' t be bothered by ignorant folk",

Man dosen't tell me to wear this way
it's law from God that I obay

Opsessed is something I'm truly not,
for libaration is what i'v got

It was given to me many years ago
whith the right to prosper with the right to grow,

I can climb mountains or cross the seas
expand my mind in all degrees

for Got Himself give us liberty
when He send ISLAM to you and me...

Te lumte, ZOTI i madherishem te shperblefte.

"Dr.Sabahi"

Grasha_1
24.02.2009, 16:14:57
Kerkoj falje nese e ndien vehten te ofenduar.
Une kam grue,kam moter,kam vajze,kam edhe nje mes te vogel,por asnjera nga keto femra nuk dallojne nga femrat e botes,mendoj perkah veshja,vishen normal ,nuk e qesin kthizen ne fushe,nuk cullakohen,por nese dikush i pyet se ne cilen fe besoni,ato gjithekujt i tregojne se besojne ne fen muslimane.

Une nuk desha te polemizoj me ty, por ti ja fillove,prandaj nuk kisha pas deshire te zgjas polemikat me ty.

Te pershendes

gjithesia
24.02.2009, 16:50:29
Kerkoj falje nese e ndien vehten te ofenduar.
Une kam grue,kam moter,kam vajze,kam edhe nje mes te vogel,por asnjera nga keto femra nuk dallojne nga femrat e botes,mendoj perkah veshja,vishen normal ,nuk e qesin kthizen ne fushe,nuk cullakohen,por nese dikush i pyet se ne cilen fe besoni,ato gjithekujt i tregojne se besojne ne fen muslimane.

Une nuk desha te polemizoj me ty, por ti ja fillove,prandaj nuk kisha pas deshire te zgjas polemikat me ty.

Te pershendes


------------------------------------------------------


i nderuari Grasha,

nuk ndihem une e ofenduar kurr ne jete as nga ti e as nga askush , perjashtim nese e meritoi...


me vije mire qe te afermet e tua prezentohen me titullin islam , elhamdulilah dhe inshAllah bahen prej atyre qe vete pamja e tyre i prezenton dhe i ban prej shembujve me te mire te islamit pa pas nevoj fare te flasin ato , amin

e shef se edhe pse ke kundershtime ,ne esenc ke iman ne vete andaj kultivoje i nderuar ngase shpejt do kryejm misionet tona ne kete bote lajkatare e kthimin e kem te Allahu e te mos jem prej atyre ne te cilet Allahu eshte hidheruar ....

une nuk polemizova dhe reagimet e tua nuk i marr per asnje ēast si polemika por si keshilla me mirekuptim rreciprok , inshAllah


sinqerisht te pershendet ,


gjithesia

prishtina-gjer
24.02.2009, 18:36:45
Ju kisha propozu ketyre Kuazi Gabelve te azis qe motrat e veta tu ja japin Arabve se edhe ne kete menyre nderohet religjioni kurse ngjyra e femijve nuk ka shume rendesi sepse edhe nuk qenka gjynah nje gje e ketill.

Mos e hedhni poshte shpejt kete propozim sepse edhe "Majkat" qe ju kan be keshtu gabel mund edhe te ken nderuar ndonje religjion tjeter dhe jeni dal Gabel keshtu si jeni pa identitet nacional thene shkurt kopila te nje kohe te meparshme kur ishte dicka tjeter in.

Poqese perkthehet apo studiohet me metoda Psikologjike mund te vihet shpejt ne perfundim se Ju Gabelistet Modern jeni shume inteligjent sepse keni "aftesi orientimi ne situata te reja pa perdorur kujtesen" se nga vini por gjithashtu mund te vihet ne perfundim se Gabelizmi modern lengon nga nje smundje e pasheruar qe shfaqet shume te kopilat e kohrave te kaluara dhe ka te bej me gjenet te dyfishta te trasheguara e qe shqip po ta emertonim do te quhej perafersisht keshtu Hiq ose Askushi ose ose ose.............. Tabula rasa.

Kaloni mire

Kurse Per Gabelet Aziatik ua marrt Motren kusheriri i Sadamit ,mos e merni per te keq vetem nje nderim desha t ua bej.

gjithesia
24.02.2009, 20:51:58
Ju kisha propozu ketyre Kuazi Gabelve te azis qe motrat e veta tu ja japin Arabve se edhe ne kete menyre nderohet religjioni kurse ngjyra e femijve nuk ka shume rendesi sepse edhe nuk qenka gjynah nje gje e ketill.

Mos e hedhni poshte shpejt kete propozim sepse edhe "Majkat" qe ju kan be keshtu gabel mund edhe te ken nderuar ndonje religjion tjeter dhe jeni dal Gabel keshtu si jeni pa identitet nacional thene shkurt kopila te nje kohe te meparshme kur ishte dicka tjeter in.

Poqese perkthehet apo studiohet me metoda Psikologjike mund te vihet shpejt ne perfundim se Ju Gabelistet Modern jeni shume inteligjent sepse keni "aftesi orientimi ne situata te reja pa perdorur kujtesen" se nga vini por gjithashtu mund te vihet ne perfundim se Gabelizmi modern lengon nga nje smundje e pasheruar qe shfaqet shume te kopilat e kohrave te kaluara dhe ka te bej me gjenet te dyfishta te trasheguara e qe shqip po ta emertonim do te quhej perafersisht keshtu Hiq ose Askushi ose ose ose.............. Tabula rasa.

Kaloni mire

Kurse Per Gabelet Aziatik ua marrt Motren kusheriri i Sadamit ,mos e merni per te keq vetem nje nderim desha t ua bej.-------------------------------------------------

ēka po shkrujshe mire edhe paske shume shprehje te "bukura" ,JU "PATRIOTET " E KOMBIT :

- kur po jane shqiptaret katolik ne pytje po shprehni patriotizem ne extrem , gjersa


- kur po jan ne pytje shqiptaret musliman ( "vehabista " apo si po i etiketoni ndrysh ) po ju humb patriotizmi krejt edhe pse i keni te familjes suaj ndoshta ... e po i "qlyni " prej tefterit t' shqiptareve krejt duke i quajtur arab, turq ,magjup .

nese je PATRIOT je per te gjithe pa dallim ....


ku po ju mbetet patriotizmi ne kete rast ????

le te jet ai " vehabist " sa te don e ke vella me kombesi , a po jo???

nuk eshte fer keshtu , dhe "demokracia" pranon gjithēka : homo , lezbi , te bardh te verdh te zi musliman katolik "vehabist "

ne demokraci ban : me dal cullak , me i ba flokt pynk ,me vesh gjysmen e trupit , me u mbulu krejt , me rru gjymsen e mjekrres e gjymsen jo , me rrit mjekrren deri ne fund te barkut , me bajt burk , .... etj

apo ndoshta po gaboi me kete " DEMOKRACIN " ku te gjithe kan te drejt te bejne gjithēka dhe te jen ēka do ? ??


- apo ndodhta kjo " demokracia " vlen vetem per te keqia e asesi per te mira ????


ju pershendet ,


gjithesiaTURP

prishtina-gjer
24.02.2009, 21:45:03
Cuditrisht kur u kryn pune juve perdorni edhe Fjalen Demokraci per te argumentuar dicka po cfar demokracie vlene per njerez qe nuk kan asnje rregull qe akceptojn poqese nuk u hyne ne ate rrethin e shfrenis se tyre.

Nese dikush i jep te drejt vehtes te shkruaj fjalen majk per gonxhe Bojagjiun duke shkruar shqip cfar respekti duhet ti bej un nje personi te ketill.

Demokracia qe ju kerkoni nuk eshte e praktikushme ne realitetin e sotem askund dhe nga askush, ne kete lloj sistemi qe ju predikoni falet gjithcka nese i takon nje rrethi te caktuar

Nese dikujt nuk i pelqene religjioni qe praktikohet ne viset ku jetojn shqipetaret nuk e kan patjeter te jetojn ne ato vise , bota eshte e madhe nese askund nuk gjeni vende porositne nje ishull ua ndertojn arabet se jane specialista ne ndertim ishujsh.

Demokracia si sistem nuk eshte me i miri posaqerisht kur ndertohet nje shtet i ri por ske cka ti besh kohes nganjeher vendos ajo vete se edhe ashtu nuk vendosem vete kete liberalizem qe Gabelet Aziat e flliqen sepse as nuk u liruam vete por na ndihmuan te clirohemi prandaj nuk eshte problemi aty se ne u kemi dhen te drejten Gabelve te azis te njollosin cdo figur te historis sone por koha ua dha kete te drejte te cilen edhe e praktokojn perderisa te forcohet pak trungu dhe te lindin pipat e ri se do tu vij koha edhe ketyre veq kadale.

Ne nderkoh duhet te mbrohemi nese na lejohet nuk bera as une me shume me propozimin ne shkresen e meparshme.

Qe te vlej nje sistem per individin ai duhet te pranohet nga i njejti prandaj ne rastin tone ky sistem luftohet me te gjitha forcat kurse ne anen tjeter kur t iu konvenon thirreni ne te pa pasur te drejt morale ta beni kete .

Askush askujt nuk ia ndalon te jetoj si te doj vete por disa rregulla shoqerore duhet te respektohen posaqerisht e drejta per vetmbrojtje kur sulmohesh.

Me gjate nuk po mund dhe dua te hyj ne moment por nje gje duhet te sqarohet sa i perket ketyre shfaqjeve te reja ne shoqerin tone qe ka te bej me respektin e ndersjell sidomos ateher kur figura historike te se kaluares nenqmohen me pohime te pakuptimta dhe te palejushme as ne religjionin qe e predikojn.

Kush don me e dit a ka me shku ne xhenet le te shkoj te Krasniqja se po e ditkan.

A eshte ky Hoxhe i sigurt qe Nena Terez nje here ne jeten e saj nuk ka ra shehadet dhe nese nuk eshte i sigurt kush i lejon atij te vendos se a do te shkoj ajo ne xhenet a jo ,cka jane keta hoxhollar jane lexues te memorjes ,jane zoti vete apo cka ......

Kaloni mire

gjithesia
24.02.2009, 22:08:15
Cuditrisht kur u kryn pune juve perdorni edhe Fjalen Demokraci per te argumentuar dicka po cfar demokracie vlene per njerez qe nuk kan asnje rregull qe akceptojn poqese nuk u hyne ne ate rrethin e shfrenis se tyre.

Nese dikush i jep te drejt vehtes te shkruaj fjalen majk per gonxhe Bojagjiun duke shkruar shqip cfar respekti duhet ti bej un nje personi te ketill.

Demokracia qe ju kerkoni nuk eshte e praktikushme ne realitetin e sotem askund dhe nga askush, ne kete lloj sistemi qe ju predikoni falet gjithcka nese i takon nje rrethi te caktuar

Nese dikujt nuk i pelqene religjioni qe praktikohet ne viset ku jetojn shqipetaret nuk e kan patjeter te jetojn ne ato vise , bota eshte e madhe nese askund nuk gjeni vende porositne nje ishull ua ndertojn arabet se jane specialista ne ndertim ishujsh.

Demokracia si sistem nuk eshte me i miri posaqerisht kur ndertohet nje shtet i ri por ske cka ti besh kohes nganjeher vendos ajo vete se edhe ashtu nuk vendosem vete kete liberalizem qe Gabelet Aziat e flliqen sepse as nuk u liruam vete por na ndihmuan te clirohemi prandaj nuk eshte problemi aty se ne u kemi dhen te drejten Gabelve te azis te njollosin cdo figur te historis sone por koha ua dha kete te drejte te cilen edhe e praktokojn perderisa te forcohet pak trungu dhe te lindin pipat e ri se do tu vij koha edhe ketyre veq kadale.

Ne nderkoh duhet te mbrohemi nese na lejohet nuk bera as une me shume me propozimin ne shkresen e meparshme.

Qe te vlej nje sistem per individin ai duhet te pranohet nga i njejti prandaj ne rastin tone ky sistem luftohet me te gjitha forcat kurse ne anen tjeter kur t iu konvenon thirreni ne te pa pasur te drejt morale ta beni kete .

Askush askujt nuk ia ndalon te jetoj si te doj vete por disa rregulla shoqerore duhet te respektohen posaqerisht e drejta per vetmbrojtje kur sulmohesh.

Me gjate nuk po mund dhe dua te hyj ne moment por nje gje duhet te sqarohet sa i perket ketyre shfaqjeve te reja ne shoqerin tone qe ka te bej me respektin e ndersjell sidomos ateher kur figura historike te se kaluares nenqmohen me pohime te pakuptimta dhe te palejushme as ne religjionin qe e predikojn.

Kush don me e dit a ka me shku ne xhenet le te shkoj te Krasniqja se po e ditkan.

A eshte ky Hoxhe i sigurt qe Nena Terez nje here ne jeten e saj nuk ka ra shehadet dhe nese nuk eshte i sigurt kush i lejon atij te vendos se a do te shkoj ajo ne xhenet a jo ,cka jane keta hoxhollar jane lexues te memorjes ,jane zoti vete apo cka ......

Kaloni mire--------------------------------------------

qy ,

leje ti terezen qe e ka kalbur koha e dheu


po ju ore patriota te gjall demokrat te gjall dhe prezent :

- ku po merrni forc e guxim te quani aziat e gabel pjestaret e kombit ( edhe pse edhe gabelet , magjupet , aziatet etj kane te njejten perbamje : gjak mish e kock , pa dallim prej jush e nesh , apo ndoshta ju jeni moson dhe keni gjak te kalter e tjeret te kuq )???

- kur po "ofendon " dikush ( edhe pse nuk ka asnje fakt per kete shpekullim ) s po muj bani hiq , e ofendimet e juja qenkan "perurime" ndoshta ????

- as ju nuk e dini a ka deklaru shahadet tereza ndonjehere ne jeten e saj e as ne , ajo ka vdek si e krishter dhe eshte varrosur si e krishter , ne bazohemi ne te dukshmen e Allahu e din ate te adukshmen , dhe me ate ēka ne shohim tereza eshte per ferr edhe pse ka ba shume vepra humanitare , eeeeeeeeee tash nese ajo ne fshehtesi e ka mohu kufrin e saj aty
Allahu e din dhe Ai vendos.

-gjersa sa i perket asaj se ku jetoi une si " vehabiste " ( astagfirullah , ngase une jam vetem muslimane elhamdulilah ) ty me se paku te takon te caktosh o keshillosh .


toka eshte e Allahut dhe une jam rob i TIj dhe jetoi ku une dua


jam ISLAMI-STE

jetoi ne ISLAMI-STAN

dhe flas ISLAMI-SHTEN


e juve ISLAMOFOBISTEVE , Allahu ju udhezoft ose ju shkaterroft , amin

UNITET se joo mahi pa dallim kombi , kombesie , ngjyre , rrace ....


veqori kjo qe shume rryma historike jan perpiq ti realizoin por kan deshtuar , e ISLAMI do korr sukses bi izni Lah ...


te pershendet ,


gjithesia

trixi
24.02.2009, 22:18:33
Bashkėsia Islame e Kosovės : Sakrifica e Nėnės Tereze duhet tė ēmohet nga tė gjithė
Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, nė mbledhjen e mbajtur mė 23. 02. 2009, tė kryesuar nga Myftiu mr. Naim Tėrnava, ka shqyrtuar edhe kualifikimet e dr. Shefqet Krasniqit pėr humanisten tonė, Nėnėn Terezė. Me kėtė rast, Kryesia e BI-sė distancohet publikisht nga kualifikimet e imam Krasniqit, pėr ē’gjė edhe ėshtė thirrur nė pėrgjegjėsi, thuhet nė njė prononcim tė Kryesisė sė BI Kosovės.
Kryesia e BI-sė kupton interpretimin doktrinarė tė teologėve tė feve tė ndryshme, mirėpo ajo kėrkon qė tė ruajn etiken dhe t’iu pėrmbahen parimeve hyjnore nė ligjėrimet e tyre duke u angazhuar pėr paqė, tolerancė e dashuri e jo pėr urrejtje e ofendime, si dhe tė respektohen njerėzit dhe objektet e kultit, pavarėsisht pėrkatėsisė sė tyre fetare.

Ne si popull jemi tė njohur pėr kultivimin e tolerancės e mirėkuptimit ndėrfetarė, vlerė kjo qė ėshtė leva mė pozitive e populli tonė.

Kualifikimet e imamit Krasniqi, ne i konsiderojmė si rast tė izoluar dhe kėrkojmė nga tė gjithė qė tė mos i fryjnė kėtij rasti qė nuk i bėnė nder askujt.

Pėr mė tepėr, parimet islame ēmojnė lartė punėn, angazhimin, sakrificėn, solidaritetin, humanitetin dhe kontributin e tė gjithė atyre qė pėrpiqen pėr tė mirėn e pėrgjithshme tė njerėzimit, pa dallim feje, kombėsie, race e gjuhe.

Mėsimet islame madje, nė veēanti urdhėrojnė pėr respektimin e prijėsve dhe shėrbyesve fetarė, tė cilės feje qofshin ata.

Kryesia e BI-sė ēmon lartė kontributin e humanistes shqiptare Nėna Terezė, aq mė tepėr, kur ajo ka njė reputacion ndėrkombėtar tė cilin e ka arritur nė saje tė humanitetit dhe vlerave fetare tė nxjerra nga Librat e shenjtė.

Angazhimi dhe sakrifica e Gonxhe Bojaxhiut duhet tė ēmohet nga tė gjithė, dhe, jo tė fyhet nderi e dinjiteti i saj.

Nėse me Gonxhe Bojaxhiun na dallon feja, ėshtė pėrkatėsia jonė e pėrbashkėt kombėtare ajo qė na bashkon dhe na bėnė qė ne tė respektojmė dhe ta mbrojmė personalitetin dhe veprėn e saj, thuhet nė kumtesėn pėr opinion tė lėshuar sot nga Shėrbimi pėr informim i Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės.


| s.b & RTK staff |
------------------------------------------------------------------------------------------------

Pershendetje gjithesia,te qmoj dhe respektoj ne baze te afishimeve,por jo qe edhe qe gjithnje te japi te drejt,simbas mendimit tim,neve duhet qe hapin e pare ta kemi shqiptarin ne shpirt dhe zemer,ndersa ne rend te dyte vjen feja...sepse nese nisemi nga parimi se feja eshte e para.....NEVE sikur komb do te shkrihemi me gjuhe dhe tradit sikur flusk sapuni ne mesin e 1 miliard muslimaneve.....nuk dua ketu te luaj rolin e patriotit port dua qe te jem origjinal ai qe jam.....te them se nuk jam fanatik musliman edhe pse e agjeroj ramazanin dhe mundohem qe gjithnje te beje mire duke falenderuar Zotin per te gjitha.....por une nuk shoh endrra se keto i bej qe te gjej nje vend ma te mire ne gjenet apo fantazi tjera......

Realitetin e shoh drejt ne sy edhe pse per ne shqiptaret nganjehere na qorron syte !!!

Me pershendetje nga trixi

gjithesia
24.02.2009, 22:32:45
Pershendetje gjithesia,te qmoj dhe respektoj ne baze te afishimeve,por jo qe edhe qe gjithnje te japi te drejt,simbas mendimit tim,neve duhet qe hapin e pare ta kemi shqiptarin ne shpirt dhe zemer,ndersa ne rend te dyte vjen feja...sepse nese nisemi nga parimi se feja eshte e para.....NEVE sikur komb do te shkrihemi me gjuhe dhe tradit sikur flusk sapuni ne mesin e 1 miliard muslimaneve.....nuk dua ketu te luaj rolin e patriotit port dua qe te jem origjinal ai qe jam.....te them se nuk jam fanatik musliman edhe pse e agjeroj ramazanin dhe mundohem qe gjithnje te beje mire duke falenderuar Zotin per te gjitha.....por une nuk shoh endrra se keto i bej qe te gjej nje vend ma te mire ne gjenet apo fantazi tjera......

Realitetin e shoh drejt ne sy edhe pse per ne shqiptaret nganjehere na qorron syte !!!

Me pershendetje nga trixi[/QUOTE]


-----------------------------------------------------------------


citatin e gazetes expres e delita ( elhamdulialh ) e shkresen tende e kurseva si perkujtim per shkresen time ne vijim :

TRIX,

- kush te fali shqipetar ????

- si ndodhi e nuk je amerikan , kinez , indian ...

- a thu pse ke ngjyr te bardh e jo te zez , verdh ...

- kush ta caktoi gjinin qe ke dhe gjuhen se po e flet ???

- kush te beri prej muslimaneve e jo prej te krishtereve , jahudeve , budisteve ....

????


TRIX , kur ti gjejsh pergjigjet ne te gjitha keto pytje do e kuptosh (inshAllah) a eshte feja a kombi nr 1


te pershendet ,


gjithesia

ps. kije frig Allahun dhe jij i faleminderueshem Madheris se tij qe nuk je :

- i gjymt , memec , verber , ...

- nuk je prej mosbesimetareve dhe qafireve

- nuk je prej te pervuajurve me varferi luft e semundje te ndryshmme...

-perderi sa ti nuk beson ne xhenet e xhehenem pse agjeron dhe ban vepra te mira , atehere ??

- ku e ke poenten , ngase duhet ta dish pse shkon ne pune psh . , sigurisht per te pasur nje jete me te mire , a po jo??

e njejta vlen edhe me ritualet fetare dhe aplikimi i urdherave te saj ......... andaj mendo , mendo mendo ......

trixi
24.02.2009, 22:51:26
-----------------------------------------------------------------


citatin e gazetes expres e delita ( elhamdulialh ) e shkresen tende e kurseva si perkujtim per shkresen time ne vijim :

TRIX,

- kush te fali shqipetar ???::::::::::::: ZOTI

- si ndodhi e nuk je amerikan , kinez , indian ...::::::::::EDHE ATY KA MUSLIMAN

- a thu pse ke ngjyr te bardh e jo te zez , verdh ...MUSLIMAN KA NGA TE GJITHA NGJYRAT

- kush ta caktoi gjinin qe ke dhe gjuhen se po e flet ??? ZOTI;POR JO HOXHA

- kush te beri prej muslimaneve e jo prej te krishtereve , jahudeve , budisteve ....

????::::::::MUSLIMAN NA BERI TE PARET TANE DAJAKU DHE INERESI,NDERSA UNE E PRANOVA ASHTU SIKURSE E GJETA,


TRIX , kur ti gjejsh pergjigjet ne te gjitha keto pytje do e kuptosh (inshAllah) a eshte feja a kombi nr 1 ::::::::::ZOTI ESHTE NJE PER TE GJITHA FETE E KESAJ BOTE,JO VEQ PER MUSLIMANET


te pershendet , GJITHASHTU


gjithesia

ps. kije frig Allahun dhe jij i faleminderueshem Madheris se tij qe nuk je : :::ZOTIN E DUA DHE ME DON E ASPAK NUK I FRIKOHEM SEPSE E DUA

- i gjymt , memec , verber , ...EDHE PO TE JEM NUK E NDRYSHOJ DASHURIN PER ZOTIN

- nuk je prej mosbesimetareve dhe qafireve :::::::HOXHA I MIR E BJEN XHEMATIN NE XHAMI HOXHA I KEQ(KRASNIQI)TI LARGON GJEMATIN

- nuk je prej te pervuajurve me varferi luft e semundje te ndryshmme...EDHE PO TE JEM ZOTI ESHTE NJE NE TE MIRE DHE NE TE KEQ

-perderi sa ti nuk beson ne xhenet e xhehenem pse agjeron dhe ban vepra te mira , atehere ??E BEJE PER ZOTIN I CILI ME KA FAL SHPIRTIN,E JO PER INTERES TIMIN PERSONAL,SHENJE FALENDERIMI PER TE MIRAT E KESAJ BOTE

- ku e ke poenten , ngase duhet ta dish pse shkon ne pune psh . , sigurisht per te pasur nje jete me te mire , a po jo?? ZOTI NA KA FAL TE GJITHA TE MIRAT E KESAJ BOTE QE DUHET TE SHFRYTZOJM;SYTE ;DUART;VESHET;TRURIN;ETJ;ETJ

e njejta vlen edhe me ritualet fetare dhe aplikimi i urdherave te saj ......... andaj mendo , mendo mendo ......[/QUOTE]::::::::EC ME KOHEN DHE MOS I BESO GJITHKUJT (HOXHALLARVE TE TIPIT KRASNIQI)

Gjithesia,edhe Amerikanet etj,edh

TRIXI TE PERSHENDET( PERGJEGJJETI I KAM DHENE ME GERMA TE MDHAJA )

::::::::::

trixi
24.02.2009, 23:00:15
Gabim e ke se Shefqet Krasniqi nuk largon askend nga xhemati.. por ata qe e dojn Allahun hakikat pa shibla e pa kushte i afrohen Kuranit me teper dhe fes se Allahut, ndersa ata qe jan te luhatshum mundohen me gjet shibla ne thenjet e Allahut ne Kuran.

Tregom sinqerisht bagj, A ma vler per ty ka fjala e Allahut xh.sh apo zemrimi i nje pjese te njerzve ne rastin e nene terezes ?

Bagj ,ZOTI nuk krahasohet me njerez.....sepse te gjith perveq Tij jemi te barabart para ZOTIT,dhe askush nuk eshte perfekt perveq ZOTIT......ndersa hogjallaret nganjehere jane ata qe e keqinterpretojn Kuranin apo edhe nuk dijn shume edhe ja tufin kot per hava........hahahahahaha

trixi
24.02.2009, 23:09:35
Dhe qka ka than Shefqet Krasniqi nga Kurani ? A ka citue diqka qe nuk eshte ne Kuran dhe e ka shtue prej vetes apo ?
Qfar i kerkoj Pejgamberi s.a.v.s mixhes se tij ne momentet e vdekjes ? ( Ebu Talibi-t, i cili u perkujdes per Pejgamberin s.a.v.s )

Nese mendon se Shefqet Krasniqi e ka ma mire se sa reagimi i Bashksise Islame(ternava,lexo reagimin),atehere po pajtohem me Ty.......por BI ka reaguar ndaj sjelljes se SH.Krasniqit....

prishtina-gjer
24.02.2009, 23:27:06
Respekti duhet te jete i ndersjell ska respekt te njeanshem sepse vlersimi edhe ashtu nga Gabelet Aziat eshte i njejet ne perfundim NGA FAKTI SE E KAN TE DREJTEN E REZERVUAR PER TE PASUR TE DREJT .

Nese dikush mendon se ka aftesi te vendos apo te ket dijeni per ate se kush do digjet e kush jo ateher i njeti veqe e ka qel deren e xhehnemit per vehtvehten dhe mose sillni ketu kopje te Kuranit sepse nuk ja vlen interpretimi alla Gabelqe .

Nese dikush e perjashton vehten nga nje shoqeri ok por nuk mund ti bej te tjeret fajtor pse ai apo ajo jeton ne nje vende ireal beson ne nje religjion te pashkruar dhe ndrron identitetin mvaresisht nga bindja duke perbuzur gjenet.

Sa mire qe edhe Historin e keni ba ashtu si ju duhet, Kombi qenka ardhe me Bonaparten edhe kete e ndegjova, po kunder kujt ka ber lufta Bonaparta kunder Gabelve a kunder kujt , kur ne cilen koh ka jetuar Bonaparta qe nuk paska pas kombe para tij ,sa me shume qe lexoj ketu aqe me shume me kujtohet nje thenje e nje gjenie shqipetar qe thoshte perafersisht duke mos tentuar ta citoj:

O ZOTE EPJA KURAJON SHQIPETARIT QE TE HESHT KUR NUK DI CKA THOT

Kaloni mire

prishtina-gjer
25.02.2009, 00:08:33
te Pershendes njehere se ishe burre i forte ti sidomos kur po folshe me Gra

Per cfar fisesh po flet ti zotri tu kan pshtjell krejt ose nuk i ke pase kurre ne memorje njohurit e duhura per Historin prandaj merru me Interpretimin e Kuranit se aty me i zoti po me dukesh , leje Historin se periudha ne mese te fiseve qe i permende ti dhe Bonapartes eshte shume shume shume e gjate dhe Bonaparte ska lidhje me ate qe e shkrove ti ne shkresen e parafundit leje kete pune nuk eshte per ty Historia.

Bonaparta ishte nje gjeneral lufte dhe fitoj dhe humbi lufta me kombet tjera vete ishte Francez edhe baben babgjyshin stergjyshin etj Franceze i kishte me Kombe me i numru deri te fiset duhet kohe.

Kombi lindi se paku 1800 vjete para Bonapartes ok kaqe per kete .

Hazreti Isa (jezu Krishti )ishte Jahudi nga kombi dhe jetonte ne nje province te atehershme te quajtur Judea qe ishte nen sundimin Romak pra edhe ne kohen kur jetonte Isai kishte Komb kurse ti ja ke fute si me interpretimet e Kuranit po pse bre burre kush te shtyn te shkruash per dicka qe nuk din pse.......A nuk ishin edhe Arabet qysh ateher komb dhe flitnin nje gjuhe ne te cilen edhe perhapet Kurani ne fillim .

Mose i perzi ndodhit e para 100000 vjetve me fise me ato te eres sone pas vitit zero ,lindjes se Isait.

Zotri edhe ky Krasniqi yte ja ka fut kote sepse nuk jane njerezit ata qe gjykojn per ahiretin por eshte e shkruar ne Kuran se si gjykohet problemi eshte se duhet te lexohet kurani me vemendje jo lexo aty e mendet qysh me ja lshu dikujt apo qysh me ja marre postin qe ka ne kete dynja.

Nje i Krishter mund ta fitoj xhenetin shume me leht se ti dhe une ,vetem njehere nese bie shehadet dhe i lutet allahut mund ta fitoj kurse une dhe ti e humbim shume me leht kete te drejt sepse jemi ne dijeni te veprimeve tona dhe na eshte lene ne trashegim cka eshte obligative dhe cka jo .

Kurani i sotem eshte shkruar nga dora e njeriut dhe perpunuar sa e sa here sepse profeti Muhamed as ishte analfabet dhe nuk e shkroi me doren e tij prandaj interpretimet e kan sakatu kete religjion deri sote sepse nuk ka origjinal te shkruar nga vete dora e profetit.

Mundet edhe me qene se ishte dikush keshtu si ju dhe ja ka fut kote kapak kur ju ka dasht per me jetu ma mire ose me sundu dikend ma lehte .

Hajt tash Naten e mire dhe gjumin e embel

Sabahi
25.02.2009, 09:44:22
Pershendetje gjithesia,te qmoj dhe respektoj ne baze te afishimeve,por jo qe edhe qe gjithnje te japi te drejt,simbas mendimit tim,neve duhet qe hapin e pare ta kemi shqiptarin ne shpirt dhe zemer,ndersa ne rend te dyte vjen feja...sepse nese nisemi nga parimi se feja eshte e para.....NEVE sikur komb do te shkrihemi me gjuhe dhe tradit sikur flusk sapuni ne mesin e 1 miliard muslimaneve.....nuk dua ketu te luaj rolin e patriotit port dua qe te jem origjinal ai qe jam.....te them se nuk jam fanatik musliman edhe pse e agjeroj ramazanin dhe mundohem qe gjithnje te beje mire duke falenderuar Zotin per te gjitha.....por une nuk shoh endrra se keto i bej qe te gjej nje vend ma te mire ne gjenet apo fantazi tjera......

Realitetin e shoh drejt ne sy edhe pse per ne shqiptaret nganjehere na qorron syte !!!

Me pershendetje nga trixi


-----------------------------------------------------------------


citatin e gazetes expres e delita ( elhamdulialh ) e shkresen tende e kurseva si perkujtim per shkresen time ne vijim :

TRIX,

- kush te fali shqipetar ????

- si ndodhi e nuk je amerikan , kinez , indian ...

- a thu pse ke ngjyr te bardh e jo te zez , verdh ...

- kush ta caktoi gjinin qe ke dhe gjuhen se po e flet ???

- kush te beri prej muslimaneve e jo prej te krishtereve , jahudeve , budisteve ....

????


TRIX , kur ti gjejsh pergjigjet ne te gjitha keto pytje do e kuptosh (inshAllah) a eshte feja a kombi nr 1


te pershendet ,


gjithesia

ps. kije frig Allahun dhe jij i faleminderueshem Madheris se tij qe nuk je :

- i gjymt , memec , verber , ...

- nuk je prej mosbesimetareve dhe qafireve

- nuk je prej te pervuajurve me varferi luft e semundje te ndryshmme...

-perderi sa ti nuk beson ne xhenet e xhehenem pse agjeron dhe ban vepra te mira , atehere ??

- ku e ke poenten , ngase duhet ta dish pse shkon ne pune psh . , sigurisht per te pasur nje jete me te mire , a po jo??

e njejta vlen edhe me ritualet fetare dhe aplikimi i urdherave te saj ......... andaj mendo , mendo mendo ......[/quote]

Lere e mos u mirr me ta , a nuk e veren se jane analfabet.

"Dr.Sabahi"

Grasha_1
25.02.2009, 10:37:51
A ke nije qi e kishin rreh Hoxhen e Makovcit dje keta Wehabit,me pantolla trefertalka e me mjekrra.

Grasha_1
25.02.2009, 15:45:38
Pasha zotin kan me ta rreh Naim Terrnaven, qi rrehat e ktyne dyve ka mi harrue krejt Kosova,veq kur te shkojsh me e pa Naim Ternaven ne spital me kater kamt perpjet,allahile mos e le pa me thiree se kam qef edhe une me e pa ne at deregje.

trixi
25.02.2009, 22:52:15
Lere e mos u mirr me ta , a nuk e veren se jane analfabet.
[/B]
"Dr.Sabahi"

Doktorr sabahi,a mos po ki qef me ardh e me ta ba akshom se ashtu nuk jemi ma shume se 100 kilometra larg...edhe ta shkruj nje hajmali shqip..ndoshta ma kishe msu alfabetin......hahahahahaha

.....

Grasha_1
25.02.2009, 23:08:08
Eu bre pasha zotin kanihere mire e ka Reali qi shan, se kit far Dr.Sabahin mos me e sha barku te kup,ani analfabeta uhhhhhhhhhhhhh doktorrin e nanes ta q.... po kur u bane doktorr, ti nihere erdhe ketu si Sabahi,e tash u bane doktorr, edhe erdhe ketu me na tregue se na qenkemi anlfabeta.
Nga te tjeret kerkoj falje, se nuk eshte ky fjalori im, por kush e lyp e gjen.

gjithesia
26.02.2009, 07:38:35
Jemi deshmitar te luftes qe eshte duke u bere kunder Islamit ne mbare boten edhe ne Kosove...

Eshte ditur dhe eshte pritur te ndodhe dicka e tille ky eshte plan i kahmotshem i qeverise ende te pa konstituuar ate kohe. Pergaditjet ka vite qe po behen por, pritej momenti dhe si duket tani momenti ka ardhe.
Profesor Shefqet Krasniqi me gjith kontributin dhe punen e tij te pandalshme per tu degjuar fjala e Allahut pa dashje eshte bere perzonazh ne gjith kete drame por eshte me se e sigurt qe kryeprotagonistet po qendrojne prapa skenes dhe po punojne me servilat e tyre qofshin te Mallkuar ne kete bote diten kur kan linde dhe diten kur do te dalin para Allahut te madherishem si edhe do te jene.

Kur u shfaqen karikaturat e Profetit Muhamed paqja edhe meshira e Allahut qofshin mbi te KU ISHTE bashkesia Islame e Kosoves se mjere? Ne gjumin me te mire duke pare endrra per pozita si duket po nuk ka pozite me te larte se Xhenneti Firdeus o te mjere.Ska pushtet qe nuk ka rene ska njeri qe nuk do te vdes cilit Zot i dalin para keta njerez? A shitet Islami per syte e botes e ciles bote? Asaj qe e ka kriju Allahu subhanehu wa teala. Distancohet vellau nga vellau nuk po kuptoj po i deistancohesh vellaut per t'iu afruar kujt?

Qohet pluhur per terezen qe eshte harruar nese e ka mbajt toka ndonjehere i mbrojne te drejtat e njeriut qe nuk ekziston e per dit shkelen te drejtat e krejt popullit ne format me te ndyta. Keta jan ata njerez qe e kan lene popullin pa kulm mbi koke, pa buke me 60% papunesi keta jan ata njerez qe na kan shurdhu veshet me genjeshtra qe do te behet mire e sot njerezit i marrin jeten vetes e ata te cilet jetojne bejne jete ne greva. Ambuzimet seksuale jan ber pjese e jetes se femrave te punesuara.
Keta jan ata njerez qe bejne jete luksoze me shtepi e vila ne mes varferise se skajshme, e puna e vetme qe bejne eshte te nderrojne shtresat e asfaltit per te perfituar nga tenderet ndersa prostitucioni, droga, trafikimi, kontrabanda kultivohen e udheheqen nga vet ata. E keta njerez te ndyte i hedhin hi syve te popullit duke u marre me vendin e terezes ne boten e ardhme per te cilen as qe besojne ngase sikur ta besonin populli nuk do te ishte ne gjendjen qe ka ardhe. Keta jan ata njerez per te cilet tereza perveq qe pati emrin shqip asgje nuk beri per ta as per asnje nga ne, keta jan ata njerez qe duan ta fikin edhe driten e fundit te shpreses se popullit shpresen tek Allahu i lartmadheruar.

O Allah ndihmoji te gjith muslimanet kudo te jene, beji te qendrueshem ne kete fe. Ua shto dashurine per hir Tendin Ja RAB ua largo cdo brenge dhe veshtiresi ne kete dunia dhe ne diten e llogaridhenies. Largoi nga e shemtuara dhe nga gjith ajo qe eshte e urryer nga TI o i Madherishem. Ua shto dijen e dobishme dhe ua mundeso te veprojne sipas saj, beji shembull per te devotshmit dhe ata qe jan te humbur. Meshiroj o i GJithmeshirshem.

prishtina-gjer
26.02.2009, 21:50:19
Ai shtetsin e ka pas Franzese ka luftu per Kombin Francez dhe shtetsin e ka pas Franceze tash me kan ka flejt nana e vete nuk ka lidhje edhe nuk eshte relevant per temen .

Edhe emrin tend me e shenu ne google ku me dite cka del po ti po perngjan qe je qyl Kosove ashtu edhe njifesh ama shtetsin e ke Kosovare sigurisht edhe pse neser ke me luftu kunder tyre si ai Bonaparta yte qe e paska formu kombin apo bre me nje dallim te vogel ai per Francez e ti per arab.

Koha e fiseve per disa ka kalu e per disa jo, per Arab per shembull fisi eshte njesia me e forte shoqerore nga ky fenomen edhe nisesh ti kur vjen ne kesi perfundimesh se vetem atje i ke te drejtuar shqisat nese te punojn.

Kaqe per gjithe ate kopjim qe e kishe ba.


E tash per Hoxhonicen virtuale pake se forte koka ba merak edhe shume e drejt ne gjykim mjafton te lexohet shkresa edhe patjeter vjen perfundimi se pikrisht ajo e drejta qe te keni te drejt do te ju shkatrroj me shpejt sesa qe armiqet qe i keni e deshirojn.

Eshte shume e pahijshme ajo qe ndodhi me ato karikaturat Famkeqe dhe eshte per tu denuar por si eshte e mundur qe ne te njejten kohe per nje idhull gjenerate pa dallim feje kombi etj siq ishte Nena e urt Tereza te paragjykohet bile edhe ne amshim se si do te rrjedhin gjerat kjo hoxhonica online.de jo qe nuk e denon ose se paku ta paketoj siq e beri ai i BIK ut por edhe i ndihmon ne shkresen pak me larte ku eshte drejtesia ketu cfar drejtesie kerkoni ju ateher si minoritet religjioz .

Ju jeni ne pakic nuk mund te ecni perpara ne kete menyre me than te drejten keni humbur qe ne fillim me premisat qe i pervetsoni pa ju takuar sepse as qe keni te drejt te hyni ne
gjykime mbi te tjeret ju duhet te gjykoni vehten dhe drejtimin qe keni marre jo vetem per shkak te kombit qe i takoni gjenetikisht por edhe per hir te religjionit qe praktikoni sepse pikerisht drejtimi qe ju keni marre eshte ajo qe e trazon boten ne gjdo kontinent pa dallim feje dhe viktimat me te shumta qe keni shkaktuar deri me sote jane te po te njejtit religjion sikur edhe ju dhe besojn ne te njejten liber sikur edhe ju .

Per Kosoven spo flasim sepse siq thash jeni aty ketu ndonje mvaresisht cfar femijrie kan pas njerzit prandaj edhe viktimat i kuptojm sepse ishin kohra te veshtira dhe nuk mund te kujdeseshim per secilin por shumica e njerzve ju perbuzin sepse e keni flliqur madheshtin qe kishte feja islame tek ne dhe e keni shtyr qe te jet inferiore bile edhe konvertime ka pikerisht sepse ky drejtimi qe keni marre ju si Minoritet me format Mikro por me ambicje te shfrenuara nuk perqafohet nga shumica e besimtarve ne Kosove.

Ne emer te Nenes Terez jane mbajtur shume shtresa te familjeve Kosovare me vite dhe shumica e atyre qe jau qan Hallin Hoxhonica online .de nuk i kan harruar ato kohra prandaj edhe ky prononcim i keti Krasniqes veq sa ka me ua afru fundin e specit si ju ne Kosove.

Keti Hoxhes te Krasniqes me stilin tuaj Ko..t ja kisha pre nese ka sepse burre nuk besoj qe eshte .

"Shqiperin e morri Turku i vu zjarr" problemi me keta na erdhi

"Mjaft luftove per te tjer o fatkeq" ketu keni stagnu

Zoti i don te miret dhe shahu eshte loj kurse jeta eshte dhurim i Zotit dhe duhet jetuar pa i gjykuar te tjeret bile as ateher kur jane ne MAT Pozicion sepse edhe ata jane ose ishin krijesa te tij .

Kalofshi mire

Qokolina
26.02.2009, 22:20:22
te Pershendes njehere se ishe burre i forte ti sidomos kur po folshe me Gra

Per cfar fisesh po flet ti zotri tu kan pshtjell krejt ose nuk i ke pase kurre ne memorje njohurit e duhura per Historin prandaj merru me Interpretimin e Kuranit se aty me i zoti po me dukesh , leje Historin se periudha ne mese te fiseve qe i permende ti dhe Bonapartes eshte shume shume shume e gjate dhe Bonaparte ska lidhje me ate qe e shkrove ti ne shkresen e parafundit leje kete pune nuk eshte per ty Historia.

Bonaparta ishte nje gjeneral lufte dhe fitoj dhe humbi lufta me kombet tjera vete ishte Francez edhe baben babgjyshin stergjyshin etj Franceze i kishte me Kombe me i numru deri te fiset duhet kohe.

Kombi lindi se paku 1800 vjete para Bonapartes ok kaqe per kete .

Hazreti Isa (jezu Krishti )ishte Jahudi nga kombi dhe jetonte ne nje province te atehershme te quajtur Judea qe ishte nen sundimin Romak pra edhe ne kohen kur jetonte Isai kishte Komb kurse ti ja ke fute si me interpretimet e Kuranit po pse bre burre kush te shtyn te shkruash per dicka qe nuk din pse.......A nuk ishin edhe Arabet qysh ateher komb dhe flitnin nje gjuhe ne te cilen edhe perhapet Kurani ne fillim .

Mose i perzi ndodhit e para 100000 vjetve me fise me ato te eres sone pas vitit zero ,lindjes se Isait.

Zotri edhe ky Krasniqi yte ja ka fut kote sepse nuk jane njerezit ata qe gjykojn per ahiretin por eshte e shkruar ne Kuran se si gjykohet problemi eshte se duhet te lexohet kurani me vemendje jo lexo aty e mendet qysh me ja lshu dikujt apo qysh me ja marre postin qe ka ne kete dynja.

Nje i Krishter mund ta fitoj xhenetin shume me leht se ti dhe une ,vetem njehere nese bie shehadet dhe i lutet allahut mund ta fitoj kurse une dhe ti e humbim shume me leht kete te drejt sepse jemi ne dijeni te veprimeve tona dhe na eshte lene ne trashegim cka eshte obligative dhe cka jo .

Kurani i sotem eshte shkruar nga dora e njeriut dhe perpunuar sa e sa here sepse profeti Muhamed as ishte analfabet dhe nuk e shkroi me doren e tij prandaj interpretimet e kan sakatu kete religjion deri sote sepse nuk ka origjinal te shkruar nga vete dora e profetit.

Mundet edhe me qene se ishte dikush keshtu si ju dhe ja ka fut kote kapak kur ju ka dasht per me jetu ma mire ose me sundu dikend ma lehte .

Hajt tash Naten e mire dhe gjumin e embel

Te lumt Goja,

Qokolina
26.02.2009, 22:24:17
Mua me vjen nje gje interesant.

Pse esht fehja gjithher e lidhun me frig?

Frig ndaj Zotit!
Pse deshiron Zoti, qe na te frigohemi nga ai?
Ne anen tjeter mos ta harrojm edhe Shejtanin, se edhe prej ti duhet me pas frig.
Frig prej Zoti, frig prej Shejtani!
Do te na shkon jeta vetem me friga?
Qka jem pra na njerezit dhe qfar roli luajm pra ne ket jet?
Pse nuk mundet pra neve Zoti te na don me te gjitha gebimet qe i kemi?
Pse na lind Zoti me gabime dhe prap na gjykon per gabimet qe i bejm?
Kjo me duket paradoks.

Si esht e mundur qe Zoti na fal dhe kerkon prej neve qe te jem Rob i Zotit ne ket jet dhe na jep shpresa dhe besen qe ne jeten e ardhshme dmth mas vdekjes do te jetojm ne Paradis?
Qfar vlere paska pra jeta jone qe e jetojm?

Grasha_1
26.02.2009, 22:54:44
Jo moj moter nuk i frigohen Zotit te gjithe,por vetem ata qe jan hy ne gjynah deri ne fyt i frigohen Zotit.
Une per shembull kurr nuk i frigohem Zotit, sepse deri sot kurr nuk kam hy ne gjynah me asken ne kete bote,as shejtanit nuk i frigohem, sepse shejtan nuk ka,por njerezit e luajn rolin e shejtanit.
Ndoshta ti do me pyet kujt i frigohem une,une i frigohem vetem njeriut,sepse njeriu i ban te gjitha te kqijat.

Qokolina
27.02.2009, 00:01:00
Qokollada, jeta qe e jetojm ne sot eshte nje sprove nga Allahu xh.sh kush i permbahet udhzimeve te TIj ai do te shperblehet me xhenet ( normal kush kerkon falje pendohet per gabimet e ksaj jete dhe kerkon falje nga Allahu, Ai fal e meshiron ) ama jo me que kryt perpjet me polemizue... me pytje te teperta Pse Pse Pse ? se ka dasht Allahu ashtu mu bo edhe pik ska diskutim aty,Allahu askujt si jep pergjegjsi eshte i vetem i pa shoq.

Allahu thot, a mos deshtet me hy ne xhenet pa u sprovuar ne kete dynja ? Pejgamberi s.a.v.s ka thene ne nje hadith : jeta e ksaj bote per muslimanin e devotshem eshte nje burg.. me vdekjen e tij ai e kupton per ku e ka bo vendin per xhenet apo xhehnem me fjal tjera e kupton te verteten.Prishtinasi_Ger pa dasht me shkue ne polemika me ty per majka tereza e ibrahim rugova qe i boni mit pa kan hiq... me kete thenje te Allahut ne Kuran po te pergjigjem edhe ty... e une mu ksaj i besoj dhe dua te shoh vetem kete asgje jasht Kuranit.... sepse deshtoj.

Allahu i Madheruar thote :
1-"Une nuk i krijova xhinet dhe njerzit per tjeter pos qe te me adhurojn .Une nuk kerkoj prej tyre ndonje furnizim e as s'deshiroj te me ushqejnė ata.Allahu eshte furnizues i madh.Ai,fuqiforti."(edh-dharijat 56 57 58)

E tash ti thuj, kta se ka than Allahu, po i ka hup vlera sepse gjeneratat e reja dhe te vjetra Muhamedi a.s u kan qoban ska dite shkrim lexim e anej knej...

Dajko, per ty vlen ai ajet Kuranor ku Allahu thot se ka krijesa prej zjarri Xhinet (demek shejtont ata te cilet nuk i zbatojn urdhrat e Allahut dhe ka edhe prej njerzve qe jan me shejton demek qe i binden urdhrave te shejtonit dhe jo te Allahut dhe kundershtojn si dhe krijojn panik apo huti tek njerzit labil ne besim demek te luhatshum )

Qyre bre ti Dajkoooooo,

primitiviteti i njeriut nuk ka kufi.

Goja jote ti Dajko, shum qenka pezmetu qe edhe ndihma e zotit ty nuk mundet me te sheru.
Po ma shejton se ti ku ka njeri bre dajko?
Pash Zotin, a pernime mendon qe mek ket mendim dhe keto ofendime qe ju ben ti njerzve ne gjenet do te shkosh dhe njo 70 vergjiresha te presin a?

Dajko,
Zoti na ka dhen mendjen edhe per me mendu nganjeher e me be pytje, e ty qe te vjen veshtir dhe nuk deshiron pak mi dhen zor kokes tende ateher nuk esht fajtor askush apo jo?

Qokolina
27.02.2009, 00:16:46
Ueeeeeeee...

Une shok Allahut si boj, ne dasht Allahu mu ne kete moment mua ne tme qon ne xhehnem Atij dhe vetem Atij ( Allahut i nenshtrohem ) dhe askujt tjeter jo.

Ti ki nevoj per me lexue nese don me gjet te verteten... ajeti Kuranor vlen edhe per ty e te gjithe me kuptue arsyen pse jena krijue... kto spe tham une po thenje e Allahut ne Kuran. Me na kujtue edhe tregue per qka jena ardhe ne kete dynjaa
^

Pse ta mer mendja qe vetem ne at liber njeriu te verteten e gjen?

Qokolina
27.02.2009, 00:29:49
Sepse eshte shpallje hynjore nga Allahu.
Gjithsija ( inxhja hatixhe ) ja kom pas bo qit pytje ni dite tu bo llaf me to, me tha :
Kur e blen nje pc apo nje mjet diqka nga fabrika, aty e merr edhe broshuren per me marr udhzimin si me perdore qat mjet qe e ke ble, qka do qoft ai edhe njeriun kur e krijoj Allahu xh.sh ja ka dhan udhzimin cilen rrug me ndjek per me kan i lumtur dhe i mbrojtur nga Allahu xh.sh

demek qe Kurani tregon qe nga Krijimi i qjejve dhe tokes dhe krijesave e deri ne kiamet ( perfundimin e ksaj bote ) dhe tregon si kan me fol mes veti banort e xhenetit dhe ata te xhehnemit... Allahu na rujt prej xhehnemi dhe zjarrit te tij

Ps: qdo gje deri me sot ne Kuran qka eshte thene e qe shkenca e ka zbulue, eshte vertetue se ekziston ne Kuran... e pse ne ateher kemi nevoj me refuzue kur gjithmon na i deshmon te verteten Kurani... ?

Hajt pse ?


Per cilat gjera te verteta flet ti?
Per cilat?

P.S. Dajko, kjo tem esht tut sheru ty, nuk di a je tu e pa por ka qe sa dit qe nuk ke shah me. Bismila e rrahman e rrahim

prishtina-gjer
27.02.2009, 00:35:14
Pershendetje

Jeta eshte dhurat dhe duhet jetuar
Frika eshte nje ndjenj dhe eshte pjese e jetes por vetem nje pjese jo e gjith jeta
Zotin duhet adhuruar sepse frika nga ai eshte e kote nga vete fakti se jemi krijesa te tij
Femija lind i paster ,prindrit jane pergjegjes per formimin e ndergjegjes se tij
Nese ke ndergjegjen e formuar si njeri dhe si besimtar nuk duhet ti friksohesh asgjeje perpos Gabimeve sepse nuk jemi te krijuar si qenje perfekte.
Problemi me i madhe qendron ne klasifikimin e asaj cka eshte Gabim dhe ate ne shume aspekte
kush ben Gabimin
pse behet gabimi
cka jane konsekuencat e Gabimit
a eshte gabim ajo qe behet sote duke gjykuar me rregullen qe ishte dje apo pardje
a eshte gabimi i njejt si per nje qe nuk din qe ka ber Gabimin pra nga mosdija , me ate qe ka bere Gabimin me dije
perderisa per ne eshte Gabim poqese merret nje ushqim i caktuar a eshte edhe per ate tjetrin Gabim apo a duhet tjetri te gjykohet me rregulla qe i kemi mesuar ne por jo ai etj

Perafersisht ketu eshte problemi dhe nese ne disa gjera guxojm ta perdorim logjiken per cka mendoj se guxojm perndryshe nuk do te na dhurohej nga i madhrishmi ateher duhet ne shimicen e vendimeve qe marrim te nisemi nga logjika sepse tjeter sistem nuk kemi dhe perfundimi do te vie vete si rezultat i perdorimit te logjikes dhe ndergjegjes qe e kemi poqese e kemi .

Nuk eshte feja islame kaq ne kundershtim me zhvillimin si paraqitet ketu nga disa njerez qe gjykojn sote me kushtetuten e para dy mij vjetve.

Perkundrazi zhvillimi do te duhej te jete rezultat i dlirsis se ketij religjioni me parakusht qe perdoret edhe ndergjegja e paster gjat ketij zhvillimi.

Poqese hyjm ne detaje do te vijm ne perfundim se shumicen e vendimeve qe i marrim vetem
e perjetojm sikur jane vendime tonat kurse ne te vertete edhe Gabimet qe i bejm nuk jane krejtsisht rezultat i vendimeve qe ne i kemi marre por i shume e shume arsyeve qe kan te bejn me se shumti me formimin e ndergjegjes sepse kjo e luan rolin e filtrimit ne ate se cili vendim e merre te drejten e praktikimit e cili mbetet vetem si fantazi edhe pse mundohet te primarizohet dhe eshte ne konflikt me ndergjegjen.

Nje mysliman i vertete me nje ndergjegje te formuar nga te paret i frigohet Gabimeve qe mund ti bej ne bashkjetes me krijesat tjera dhe eshte i detyruar te respektoj gjdo krijes te Allahut bile edhe ateher kur perpara tij eshte kundershtari me i madhe qe e ka .

Ne duhet ti lutemi zotit te na largoj nga mendja e keqe dhe sidomos duhet ta kemi te qarte se gjithcka cka bejm nuk falet sepse ka gabime te riparushme dhe te pariparushme prandaj vrasja nuk falet sepse vendimin se sa do te jetojm e ka ai vete ne nuk jemi te vendosim per te tjeret sepse nuk i kemi krijuar ne ata ai vete i ka kriju dhe ai vendos se sa kur dhe ku do te lindin dhe vdesin.

Po te deshironte ai ne do ishim qenje perfekte por si duket kjo eshte vetem nje prove sa e kalojm ne mire kete prove vetem ai e di dhe ai do te na gjykoj , askush tjeter gjdo tentim i krijesave te tij qe ta zevendesojn eshte baraz me bashkpunim me te keqen dhe rezulton me gabim te pariparushem efektet nuk i di askush vetem ai i din.

Ne fund krejt frika eshte nje ndjenj qe eshte shume shume e rendesishme ne jeten e njeriut sepse mose te ishte keshtu nuk do te na dhurohej dhe ndihmon shume ne kalimin e rreziqeve por nuk eshte e vetmja ndjenj qe na eshte dhuruar prandaj Jeta duhet jetuar duke pasur te drejt te ndjehen te gjitha ndjenjat sepse ai deshti keshtu vetem adhurimi i pakusht i takon atij .
Prandaj nese Frikohemi ateher me se shumti duhet te frikohemi nga vehtvehtja dhe nga nje ndjenj tjeter qe poashtu nuk e kemi zgjedhur ne "Egoja" UNI dhe sa me shume i barazspeshojm ndergjegjen ,Friken,dhe Egon aqe me mire do te jetojm dhe aqe me pake bejm Gabime te pariparushme qe nuk Falen.

Zoti i don te Miret

Naten e mire

prishtina-gjer
27.02.2009, 00:52:23
Mos mi ndrysho fjalet se askund nuk kam shkru coban,primitiv dhe larg asaj qe ti bashkoj keto dy fjal me Profetin , behu burre e mose ngjit fjal te pathena.

Se ishte Analfabet eshte e vertet dhe topi se lune po kjo nuk nenqmon krijesen e zotit sepse nuk matet dijenia .zotesia,urtesia burreria,perkushtimi me shkronja e sidomos jo ne kete kontest sepse ne ate kohe kur jetoj profeti shume pak kishte qe dinin shkrim -lexim dhe nuk tregon kjo per askend klasen qe ai i perkiste.

E verteta eshte keshtu nga ajo sa dihet dhe shihet sepse po te kishte deshir i madherishmi nuk do na i dhuronte syte me pa mirpo meqense na i ka dhen syte ateher kam te drejt ti perdori me pa dhe me dallu terrin dhe driten apo bre.

Naten e mire se u ba vone neser vazhdojm edhe pse skemi per cka sidomos jo me ty sepse ti kopjon ma shume se sa qe jep mendim tendin per ate edhe diskutimi baraz bla bla bla... hahahahahhahahha

Kaloni mire

Zoti i don te miret

Qokolina
27.02.2009, 00:58:37
Prishtinas

Nuk eshte feja islame kaq ne kundershtim me zhvillimin si paraqitet ketu nga disa njerez qe gjykojn sote me kushtetuten e para dy mij vjetve.
Ketu eshte e meta e jote ( ma bo hallall ) se perderisa Shpalljen Hynjore Allahu e zbriti deri ne kiamet eshte e fundit ska ma ne edhe duhet te i permbahemi ashtu siq na ka udhzuar, perndryshe qdo gje jasht asaj kushtetute ( Kuranit ) ka me deshtuar siq edhe jemi sot deshmitar te shume dukurive negative...qe jan si rezultat i mos respektimit te Kuranit dhe udhzimeve nga Kurani.
Nuk eshte Allahu kunder zhvillimit pozitiv ne dobi te njerzimit sepse Ai vet i krijoj gjitha ato te mira, por eshte ne kundershtim me zhvillimet negate qe jan ne shkatrrim te njerzimit, si p.sh armet berthamore, padrejtsit,grabitjet qe behen etj etj ne mbar rruzullin toksor, nga kirjesa njerzore.


Vallahi bre ti dajko ishalla te qon zoti aty ku e ke ber vendin. Amin


Naten e mir

prishtina-gjer
27.02.2009, 22:07:29
Pershendetje

Per ate thenjen "gjykimin sote me kushtetut te para dymij vjetve" kisha me ta spjegu pak me nje citat tendin veq paksa te zgjatur.

Keshtu pra keni shkru ju me larte zotri Real:

Citati juaj

Gjithsija ( inxhja hatixhe ) ja kom pas bo qit pytje ni dite tu bo llaf me to, me tha :
Kur e blen nje pc apo nje mjet diqka nga fabrika, aty e merr edhe broshuren per me marr udhzimin si me perdore qat mjet qe e ke ble, qka do qoft ai edhe njeriun kur e krijoj Allahu xh.sh ja ka dhan udhzimin cilen rrug me ndjek per me kan i lumtur dhe i mbrojtur nga Allahu xh.sh

Gjithcka ne rregull ne kete qe ke shkru por

Nje pc e sotme nuk punon me software te para 50 vjetve sepse asnje hardware e sotme nuk mund te konfigurohet me software qe kishte ai pc i athershem.

Ka shume arsye por po ti them disa

Driver,treiber te duhet qe nje pjes pc te mund te instalohet ai i vjetri eshte aqe primitiv saqe as qe njihet sote si software nga pc sepse versioni i datave eshte i palexueshem .

E ter memorja e pc se pare i kishte dikund afer 5o kb sote te duhet me se paki 250mb per te instaluar sistemin me te vjeter ne perdorim ne moment

Procesori i sotem me i dobti eshte dikund kah 1000 here me i madhe se i athershmi prandaj nje kapacitet te ketij formati software e athershme nuk mund ta menagjoj keshtu qe as ta konfiguroj

Hard disku i sotem eshte me dhjeta mija here me i madhe se i te athershmit.

Perfundimi poqese deshiron sote nje software te para 15 vjetve ta perdorish duhet te gjesh ne Treg te sendeve ANTIKE nese ke fat nje pc te asaj kohe perndryshe ate software mund ta dorzosh ne muze se me shume nuk do te te duhet .

Keshtu eshte puna edhe me Kushtetuten e para dymij vjetve qe e kam permend une me larte dhe kjo vlen per gjithcka pra gjyko sote me rrethana te se sotshmes ,gjyko te djeshmen me rrethana te se djeshmes perndryshe kurr nuk do ta gjesh te verteten jo vetem ne kete kontest por ne gjdo sfer te jetes.

Kushtetuta e para dymijvjetve eshte shume shume e mire sepse pa ate kushtetut nuk do te mund te ecnim perpara dhe rendesia e saj eshte shume shume e madhe per kohen qe eshte paraqit por aty nuk sqarohet problemi per shembull qe mund te kemi ne me mesengjer apo me network sepse nuk kishte arritur njeriu deri ne ate moment te zbuloj dicka te ketill dhe eshte e kote nese edhe pa nderprerje kerkojm aty te zgjedhim nje problem qe kemi ne sote thuja se ne cdo fush nga arsye qe thash me larte.

Prandaj ne sote duhet te ushqejm me miliarda njerez qe dje nuk kishte ne kete numer dhe perkushtimi vetem ne nje aspekt te jetes nuk do te na qoj large sepse kur te fillojn te luajn zorret simfonin e nent te Betovenit harron qe ka dikund ndonj liber sado i shenjet qe eshte ai dhe mendone vetem ne ate qe ta mbushish barkun buke.

Paramendoje boten me te gjitha femrat te mbuluara me harrna te kaltert apo te zi apo ku di une cfar kuptimi do te kishte ajo jete dhe sa do te ia arrinim ti ngijm njerzit buke pa nje te dyten e fuqis njerzore.

Paramendoje po ti kishin ato bomba atomike qe ti i permend njerzit qe mendojn perafersisht si ti edhe pse une mendoj se ti nuk e ke prej mendjes tende por pamarrparasysh paramendoje po te ishte i ter arsenali berthamor ne duart e ati negjatit te iranit edhe sa do vinte kjameti ne ate rast,une jame i mendimit se ne ate rast kjameti do te luante mbi koke dhe vetem ather do ta kuptoni se me cfar fanatikesh jeni ne lidhje.

ne fund si rezyme :Gjyko te sotmen gjithmone duke mos anashkaluar rrethanat por edhe kur gjykon te djeshmen mos gabo ta gjykosh duke u nisur nga rrethanat e te sotmes .

Te Pershendes dhe kaloni mire

Zoti i don te miret

kosovari-iri
28.02.2009, 18:55:11
Une se pari deshta te them mendimin time per deklarimet per nene tone te madhe nga imami i xhamis se madhe ne Prishtine pėr mendimin timė kjo deklarat ėshtė skandaloze edhe pse ka edhe diqka te mirė kjo deklarat pasi qė njerzit tashė duhet ta dinė se nė cilėn anė duhet tė shkojnė apo tė dinė tė ndajn shapin prej sheqerit sa i pėrket imamve te kohės.

Sė dyti askushe nė kėte botė nuk e ka atė te drejt qė tė hyje ne punet e zotit i cili e ka ditur qe njerzit do te hyne edhe ne punėt e tij dhe nuk ka lejuare qe ata tė kenė ate fuqi qė tė parashohin gjėrat pėr njeri tjetri pasi qė po ta kishim kėtė afėsi nuk e di si do tė funksiononte bota dhe e gjitha do tė ishe vetėm njė inqizim tė cilit nuk ke mundėsi ta ndrroshė por duhet ti nėnshtroheshė ati skenari dhe do tė ishte e pa drejtė tė gjykoheshe pėr njė gjė tė tillė.

Sė treti sa ja kemi pare hajrin ne nėnės terez ėshtė edhe fakti se njerzit ka jetuar me vitet tė tėra me ndimat tė cilat kanė ardhur nė emrin e saj,se sa jemi ne human sot tė tregonė edhe varfėri e cila ėshte prezent ne Republikėn tonė e ne bėhemi shumė indiferent ndaj kėsaj dukuri duke u zhytur ne luksin e kohės.

Drejtesi dhe e vėrteta apsolute ėshtė vetėm te allahu atė nuk mundė qė ta bėjnė njerzit kurrė pavarsisht se sa ata janė tė shkolluarė apo tė civilizuarė.Qėllimi i krijimit tonė sipas mendimit timė ėshtė qė ne tė vihemi nė sprove se si ne do ti pėrdorim tė mirat dhe aftėsit qė na i ka dhurarė allahu dhe nė qfarė kahje do tė shkojmė, e gjithė kjo ėshtė zgjedhje e lirė e jona pasi qė pėr kėtė allahu na e ka dhėne mundesin qė ne tė zgjedhim sipas dėshirės tonė por na e ka dhėnė edhe ndjenjėn e pėrgjejgsisė qė ne nesėr kur dalim para tė madhit zot tė mos themi qė ne nuk jemi fajtorė pėr tė gjithė kėtė pasi qė e tėra ka qene e orkestruarė nga dikush tjetėr dhe ne nuk kemi pas mundėsi ta ndrrojme.

Prandaj unė them qė duhet tė kemi kujdes se si shprehemi dhe se qka veprojmė gjatė jetės sepse e gjithė kjo mvaret nga ne.

ALLAHU ĖSHTĖ PA TĖ META AI ĖSHTĖ I GJITHMĖHIRSHMI.

Ikaliturneshekuj
20.03.2009, 20:55:05
Une do te shkruaj pak per temen.

E kujt eshte mbulesa dhe a e don zoti mbulesen?

Mbulesa eshte e dhjetra shekujve me pare dhe ishte diqka e obligushme ne kohen e primitivizmit njerzor.
Me zhvillimin e njeriut dhe ngritjes se tije nga gjitha aspektet mbulesa u pa si diqka krejteshit e panevojshme dhe ajo ju la kohe se primitivizmit dhe gjith njerzit e parparuar e hoqen dhe e zhduken ate.

Disa nga popujt zgjodhen qe ta mbajn edhe sot sepse primitivizmi ende ekziston tek ta dhe ata ne mengjes ishqehen me primitvizem, pastaj ne drek kan po te njejtin ushqim dhe darken e kan pak ma ndryshe, mbulesen e flakin ne fund te shtratit por kur te zgjohen ne mengjes perseri e kan si ushqim mengjesi.

A e don zoti mbulesen? sikur ta kishte dashur zoti mbulesen do ta kishte krijuar njeriun te mbuluar dhe te brishte per nga natyra e jashtme, pra mund ta kishte krijuar me lekur te lopes ato ndonje kafshe tjeter qe aj me pastaj mos te kishte nevoj per mbules.

Grejzi
20.03.2009, 21:00:19
Une do te shkruaj pak per temen.

E kujt eshte mbulesa dhe a e don zoti mbulesen?

Mbulesa eshte e dhjetra shekujve me pare dhe ishte diqka e obligushme ne kohen e primitivizmit njerzor.
Me zhvillimin e njeriut dhe ngritjes se tije nga gjitha aspektet mbulesa u pa si diqka krejteshit e panevojshme dhe ajo ju la kohe se primitivizmit dhe gjith njerzit e parparuar e hoqen dhe e zhduken ate.

Disa nga popujt zgjodhen qe ta mbajn edhe sot sepse primitivizmi ende ekziston tek ta dhe ata ne mengjes ishqehen me primitvizem, pastaj ne drek kan po te njejtin ushqim dhe darken e kan pak ma ndryshe, mbulesen e flakin ne fund te shtratit por kur te zgjohen ne mengjes perseri e kan si ushqim mengjesi.

A e don zoti mbulesen? sikur ta kishte dashur zoti mbulesen do ta kishte krijuar njeriun te mbuluar dhe te brishte per nga natyra e jashtme, pra mund ta kishte krijuar me lekur te lopes ato ndonje kafshe tjeter qe aj me pastaj mos te kishte nevoj per mbules.Shihhhhh...?!?!? Zoti e ka krijuar njeriun lakuriq (cullak). Por ky nuk eshte argument qe do ta arsyetonte njeriun qe te dale lakuriq te shetitet. Paramendo ēfare skandali kish me qene.
Une nuk e mbeshtes as mbulesen totale te femrave. Por, argumentet qe po i nxjerrini ju Ikaliturneshekuj, jane baraz me 0 (zero).

gjithesia
20.03.2009, 21:02:02
Une do te shkruaj pak per temen.

E kujt eshte mbulesa dhe a e don zoti mbulesen?

Mbulesa eshte e dhjetra shekujve me pare dhe ishte diqka e obligushme ne kohen e primitivizmit njerzor.
Me zhvillimin e njeriut dhe ngritjes se tije nga gjitha aspektet mbulesa u pa si diqka krejteshit e panevojshme dhe ajo ju la kohe se primitivizmit dhe gjith njerzit e parparuar e hoqen dhe e zhduken ate.

Disa nga popujt zgjodhen qe ta mbajn edhe sot sepse primitivizmi ende ekziston tek ta dhe ata ne mengjes ishqehen me primitvizem, pastaj ne drek kan po te njejtin ushqim dhe darken e kan pak ma ndryshe, mbulesen e flakin ne fund te shtratit por kur te zgjohen ne mengjes perseri e kan si ushqim mengjesi.

A e don zoti mbulesen? sikur ta kishte dashur zoti mbulesen do ta kishte krijuar njeriun te mbuluar dhe te brishte per nga natyra e jashtme, pra mund ta kishte krijuar me lekur te lopes ato ndonje kafshe tjeter qe aj me pastaj mos te kishte nevoj per mbules.


----------------------------------------

po de dhe me modernizim jan zhveshur krejt :D

lopa psh e ka lekuren e mbuluar me qime te thukta dhe ne kete menyre prap mbetet e mbuluar

Zoti e don mbulesen , turpin , njerezin , e te gjitha tiparet me te cilat na ka krijuar .


perse zbulohet dhe zbukurohet nje femer ??? vetem per te terhjekur vemendjen e gjinis se kundert per asgje tjeter dhe sa ma terheqese aq me e rrezikshme per shoqerin , ngase ajo krejt burrat s mundet me i pas burra ....
a po jo.???

Grejzi
20.03.2009, 21:12:03
----------------------------------------

perse zbulohet dhe zbukurohet nje femer ??? vetem per te terhjekur vemendjen e gjinis se kundert per asgje tjeter dhe sa ma terheqese aq me e rrezikshme per shoqerin , ngase ajo krejt burrat s mundet me i pas burra ....
a po jo.???

Edhe ky konkludimi yt ketu, per mua, eshte i gabueshem. Varet se ēka nenkupton me fjalen "zbulohet". Nuk zbukurohet vetem per te terhequr vemendjen e gjinise kundert. Qe nje argument i thjeshte, psh, te shqiptaret. Shkojne femrat ne dite te grave ose kanagjegj. Aty nuk ka mashkuj. Por femrat bahen kallamoq krejt. Secili njeri ka deshire qe te duket bukur, pavarsisht se para kujt del.
Nese i provokon burrat, ky nuk eshte mekat i burrave, por sprove per ta. ;)

Qysh je oj gjithesi.... nam ta kam nimu kesaj here a? hahahahahahahhaa

gjithesia
20.03.2009, 21:18:41
Edhe ky konkludimi yt ketu, per mua, eshte i gabueshem. Varet se ēka nenkupton me fjalen "zbulohet". Nuk zbukurohet vetem per te terhequr vemendjen e gjinise kundert. Qe nje argument i thjeshte, psh, te shqiptaret. Shkojne femrat ne dite te grave ose kanagjegj. Aty nuk ka mashkuj. Por femrat bahen kallamoq krejt. Secili njeri ka deshire qe te duket bukur, pavarsisht se para kujt del.
Nese i provokon burrat, ky nuk eshte mekat i burrave, por sprove per ta. ;)

Qysh je oj gjithesi.... nam ta kam nimu kesaj here a? hahahahahahahhaa

---------------------------------------------------------------

jo neper kanagjegje e dit t grave edhe palaqo le t bahen , ngase une nuk i pelqei femrat qe me zor hijeshohen

"kur osht japija e mire asaj si vyn shumm qireq " :D

me u duk mire aty ke e ka t lejume e jo kah t shkon me ba fitne e telashe ...

jo mekati i takon asaj se ka provoku , e me te vertet per ju eshte sprov , por nese secili do kujdesei per gruan , motren , bijen , nenen e vet ndrysh do ishin hesapet dhe mu ky moskujdes i juj eshte burim i te gjitha mekateve si pasoi ...


jo m ke nimu , faleminer masi je ardh vet e se ke marr krejt mizen me veti :D

Grejzi
20.03.2009, 21:24:24
---------------------------------------------------------------

jo neper kanagjegje e dit t grave edhe palaqo le t bahen , ngase une nuk i pelqei femrat qe me zor hijeshohen

"kur osht japija e mire asaj si vyn shumm qireq " :D

me u duk mire aty ke e ka t lejume e jo kah t shkon me ba fitne e telashe ...

jo mekati i takon asaj se ka provoku , e me te vertet per ju eshte sprov , por nese secili do kujdesei per gruan , motren , bijen , nenen e vet ndrysh do ishin hesapet dhe mu ky moskujdes i juj eshte burim i te gjitha mekateve si pasoi ...


jo m ke nimu , faleminer masi je ardh vet e se ke marr krejt mizen me veti :D

Ja ja jaaaaa.... Une veq deshta me te thane se femra nuk zbukurohet dhe zbulohet veq per mashkujt. ;) E oper provokime e mekate, ato i di krejt, se i kam ba edhe vet :p hahahahahahahaa...
Nuk i marre krejt mizat. Ti e di qe veq vet une (Grejzi) :D ju dal boll, bile edhe per hundesh ju dal. :D :p hahahahahaahahhha

gjithesia
20.03.2009, 21:31:15
Ja ja jaaaaa.... Une veq deshta me te thane se femra nuk zbukurohet dhe zbulohet veq per mashkujt. ;) E oper provokime e mekate, ato i di krejt, se i kam ba edhe vet :p hahahahahahahaa...
Nuk i marre krejt mizat. Ti e di qe veq vet une (Grejzi) :D ju dal boll, bile edhe per hundesh ju dal. :D :p hahahahahaahahhha


-------------------------------------------------


ahahahahaha jo po kogja i pabomi rahat je:D po inshAllah ke ba e ma si ban e je pishman qaq ...se dikush dkush po thot jo une s provokohna demek pi bjen si me kon ai h.... " fenomen" :D
po konagjegje e dasma s ka perdit o grejz , e kto motrat e bijat tona s po bajn ma dallim po kujtoin se jan gjith neper konagjegje e duhet me ju tregu dikush se u kry festa tash ktheu realitetit ....

Grejzi
20.03.2009, 21:41:39
-------------------------------------------------


ahahahahaha jo po kogja i pabomi rahat je:D po inshAllah ke ba e ma si ban e je pishman qaq ...se dikush dkush po thot jo une s provokohna demek pi bjen si me kon ai h.... " fenomen" :D
po konagjegje e dasma s ka perdit o grejz , e kto motrat e bijat tona s po bajn ma dallim po kujtoin se jan gjith neper konagjegje e duhet me ju tregu dikush se u kry festa tash ktheu realitetit ....

Pishman per ēka moj? Ēka mos me ba a?:p hahahahahahahaha.... Pa mekate eshte vetem Zoti. E une nese nuk bej mekate me, atehere po i bjen qe bahna perfekt dhe prap jam ne kundershtim me natyren njerezore. :p hahahahhaa.....Jo moj, ato qe i bej une jan sevape e jo mekate qyyyyy :p hahahahahahahahahhaaaaa....
Homo s'jam hiq se hiq. Nashta e ke hetu kete :D Ēka ta merr mendja ty, a provokohna une leht a?

Festa kryhet shpejt e shpejt, amo une deshta me te tregue qe vet fakti qe femrat pispillohen, zbukurohen dhe (zh)veshen edhe ne kanagjegje, kjo ta rrxon ty teorine qe femrat zbukurohen e zhvishen veq per burra. :D

gjithesia
20.03.2009, 21:49:51
Pishman per ēka moj? Ēka mos me ba a?:p hahahahahahahaha.... Pa mekate eshte vetem Zoti. E une nese nuk bej mekate me, atehere po i bjen qe bahna perfekt dhe prap jam ne kundershtim me natyren njerezore. :p hahahahhaa.....Jo moj, ato qe i bej une jan sevape e jo mekate qyyyyy :p hahahahahahahahahhaaaaa....
Homo s'jam hiq se hiq. Nashta e ke hetu kete :D Ēka ta merr mendja ty, a provokohna une leht a?

Festa kryhet shpejt e shpejt, amo une deshta me te tregue qe vet fakti qe femrat pispillohen, zbukurohen dhe (zh)veshen edhe ne kanagjegje, kjo ta rrxon ty teorine qe femrat zbukurohen e zhvishen veq per burra. :D

-----------------------------------------------------------------

ti ,a ???

nuk e di une s patem rast me ndejt gjat ti u gutshe une u gutsha dhe nuk jam prej femrave qe matin tensione dhe a pat sukses provokimi ...


per aq kohe sa ndejtem bashk , muj lirisht me te than se me ke lene pershtypje te mira prej njeriu .....; edhe pse je s di bre si me than kogja i komplikum e i zorshem me t kuptu kur flet se gjith flet aq afer me temen por e gjun disi si larg .....; mos me qen i kthjellet bashkbisedusi ja merr krejt met :D ......... qe pershembull sa i perket zbukurimit e zbulimit te femres veq une te kuptoi se s ma merr menja se dikush dikushi po ........


ahahah ....... natyren njerezore mos e moho po rri urt , qaq


edhe pa mekate nuk ka = fakt , por sa ma pak aq me leht .........


a e ke pa ne dogan kur shkon me shleper sa telashja del .....; po me shku me naj kerr t vogel ma leht ... pra me kom e durt n gjepa krejt kollaj :D

Grejzi
20.03.2009, 22:15:56
-----------------------------------------------------------------

ti ,a ???

nuk e di une s patem rast me ndejt gjat ti u gutshe une u gutsha dhe nuk jam prej femrave qe matin tensione dhe a pat sukses provokimi ...


per aq kohe sa ndejtem bashk , muj lirisht me te than se me ke lene pershtypje te mira prej njeriu .....; edhe pse je s di bre si me than kogja i komplikum e i zorshem me t kuptu kur flet se gjith flet aq afer me temen por e gjun disi si larg .....; mos me qen i kthjellet bashkbisedusi ja merr krejt met :D ......... qe pershembull sa i perket zbukurimit e zbulimit te femres veq une te kuptoi se s ma merr menja se dikush dikushi po ........


ahahah ....... natyren njerezore mos e moho po rri urt , qaq


edhe pa mekate nuk ka = fakt , por sa ma pak aq me leht .........


a e ke pa ne dogan kur shkon me shleper sa telashja del .....; po me shku me naj kerr t vogel ma leht ... pra me kom e durt n gjepa krejt kollaj :D

Po ti s'me ke provoku moj? Aaaa..? S'me duket. Perveq kesaj, e keqkuptove, sepse nuk te pyeta se a provokohem une lehte ne raport me ty, por pergjithesisht.

Hahahahhahaa... jo beeeee... Ncuk. Nuk e gjuj larg, sepse per mua ajo e gjujtme eshte taman, afer. E sa per i komplikum... hmmmm... se besoj. Varet se me ēfare frekuenca flasim dhe ēfare antene ka njeriu :p hahahahahahhaha Une e di qe ti je e kthjellt, por je kryeforte. Kete tipar e ēmoj, por jo edhe kur kokfortesia eshte jashte parimeve. Por ne fund te fundit, ajo qe eshte esenciale te komunikimi ne mes njerzve eshte te kuptuarit e njeri tjetrit, pavarsisht se a pajtohen ne mendime. :)
Une rri urte per aq sa me lejon natyra njerzore :D :p hahahahahah Hej... ēfare natyre pate ti? :p hahahahahahaha

Shleperi edhe kerri varet se ēka kane te ngarkume. Une e ngarkoj shleperin me hekur e ti kerrin me dukat. Prap ti po perpiqesh me mashtru doganierin ma shume. Por nese paguajme, ty ka me te rroke dogana ma shume se sa mua edhe pse ki ngarkese me te vogel ;) ..... hej, kallxom mos ta kum perzi e s'pe merr vesh :p hahahahhahahahaha
Me dur ne gjepa s'ka shansa, sepse veq e kalon doganen, por ki me stopirat se s'ki me ēka me udhetu. Kah ta sillsh, nuk shpeton pa u ngarku me diēka . ;)

gjithesia
20.03.2009, 22:28:56
Po ti s'me ke provoku moj? Aaaa..? S'me duket. Perveq kesaj, e keqkuptove, sepse nuk te pyeta se a provokohem une lehte ne raport me ty, por pergjithesisht.

Hahahahhahaa... jo beeeee... Ncuk. Nuk e gjuj larg, sepse per mua ajo e gjujtme eshte taman, afer. E sa per i komplikum... hmmmm... se besoj. Varet se me ēfare frekuenca flasim dhe ēfare antene ka njeriu :p hahahahahahhaha Une e di qe ti je e kthjellt, por je kryeforte. Kete tipar e ēmoj, por jo edhe kur kokfortesia eshte jashte parimeve. Por ne fund te fundit, ajo qe eshte esenciale te komunikimi ne mes njerzve eshte te kuptuarit e njeri tjetrit, pavarsisht se a pajtohen ne mendime. :)
Une rri urte per aq sa me lejon natyra njerzore :D :p hahahahahah Hej... ēfare natyre pate ti? :p hahahahahahaha

Shleperi edhe kerri varet se ēka kane te ngarkume. Une e ngarkoj shleperin me hekur e ti kerrin me dukat. Prap ti po perpiqesh me mashtru doganierin ma shume. Por nese paguajme, ty ka me te rroke dogana ma shume se sa mua edhe pse ki ngarkese me te vogel ;) ..... hej, kallxom mos ta kum perzi e s'pe merr vesh :p hahahahhahahahaha
Me dur ne gjepa s'ka shansa, sepse veq e kalon doganen, por ki me stopirat se s'ki me ēka me udhetu. Kah ta sillsh, nuk shpeton pa u ngarku me diēka . ;)

------------------------------------------------


nc a po e sheh sa i komplikum je :D

ēka di une a provokohesh pa t provoku

pse une kerrin me dukat e ti shleperin me hekur ??? a s ban anasjelltas ,a veq se m ke gjet femen e hajt se nashta e mashtron doganjerin , ncuk

edhe n kom hiq s stopirati po i thom babes me dal mem prit , qy :)


te pershendes sinqerisht ngase e meriton


gjithesia