PDA

Braktis arkiven dhe shih kt faqe n dizajn standard : SPITALET E PRISHTINES


28.09.2007, 21:50:00
Qe mendoni ju jemi afer apo diku mbrapa Sudanit?
Sa ka vler shpirti i njeriut per mjekt e ton vler?
Apo vlera shpirtrore e tyre eshte vetem EURO?
Per mendimin time sipas ndodhis per ka shpirti humanitar jemi diku mprapa regjimit korieo verior?
PSE PSE nuk po e kuptoj jemi keshu kaq egoista?

Qe mendoni ju pse jemi kaq njerz pa humanitar kurse nga fjala edhe mu fry jemi te part.<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Berri m 2007-09-28 21:53 ]</font>

Artisti_79
29.09.2007, 11:53:00
Katastrof.

grepi
29.09.2007, 21:09:00
Spitalet e Kosovs, jo vetem te Prishtines, jan ber Kampe te perqendrimit, ne Kohen e Nazismit ne Auschwitz, nje gjendje ke nese sot shkon ne Spitalin e Prishtines !!

grepi, dora vet

30.09.2007, 19:44:00
Per zotin i kam do foto nga spitalet qe i kam bere kur isha sivjet,vetem se spo di si mi dergu qetu,se gjynah eshte nga zoti ti thuhet atu spital,me pa dikush qe se din mendon qe eshte deponi berllogu.
Me dite Emailin e kryeministrit e kryetarit edhe udhheqsis ton jav kisha dergu qeto foto me ju tregu zotrinjve se qfar standarti kemi ne shendetsi,e ata vozitin MERCEDESA 500 MARRE marre duhet me ju ardh ksaj qeverie per punen e tyre famkeqe qe jan ka e bejn.

30.09.2007, 19:59:00
Kqyrin me ndertu TEATRA E OPEERA 30milion e njerzit ke ne vdesin nga infektim krejt te leht,more un po e pys shpesh vetin a jan keta njerz normal.
Ku mund te ket nje shoqeri te shendosh nese kemi nje shendetsi te njejt me Darfurin.
Eshte diqka befasuse si edhe njerz atje jan ber te inponum nga kjo politik famkeqe.

JaGuArJa
01.10.2007, 17:42:00
Per spitalet e Prishtines se di, veq qka pash nje dit ne Lajme..tmerr..po deke njeri para pragit te spitalit dhe doktort kurgjo spo bojshin..tu ju thon..ikni tanej mos boni zhurem dhe mos na pengoni..a njeri tu vdek..Jem far e flliqt, far pa shpirt, pa zemer ..sjem be njerz shkurt !!
Dhe si u permend ma heret investojn ne tulifar berllogi, kurse njerzt vdesin per medizin!
Se di a keni ni per at rastin qe kish ndodh ne Pr.ni njeri ish kon tu vdek ne spital dhe i kishin thon duhet me qu per Maqedoni se skem si i ndihmojn ne Pr.m..dhe i kan shti te familjes me nenshkru ni far seni, ku ka shkru se, vullnetarisht familja po don me qu njerin ne spital te Maqedonve, pa kon te detyrum prej spitalit Prishtines..njerzt te familjes ne at moment t'rond se kan lexu kontraten detailisht dhe e kan nenshkru. Kurse tash shpenzimet e spitalit ne Maqedoni ministrija e Kosoves/Prishtines nuk po don mi pagu, kurse thojn se e ka nenshkru familja vet at letren ku shkrun se vullnetarisht dojn me qu njerin e smut per vdekje, per Maqedoni (kurse ne fakt, jan kon te detyrum me nenshkru letren, se spitali Pr.ska mujt mi ndihmu m) .. tash njeri kish met qe permi 2 muj aty, dhe perdit po hypin shpenzimet ne spital ku ka mbet tash njeri sikur ne burg, deri ti pagujn dikush ato shpenzime..nata ne at spital ish sikur ne nje hotel 5 yllesh.. familja ish e varfun, ska mundsi per pages..dhe ministrija i ka mar paret e buxhetit per veti thot ska..

-- jam ter krejt kur e kam pa ket rast ne TV.. jem shum njerzt te kqi ..at minister ish kon dasht me vra, kurse se kryjn punen si duhet dhe i marin paret e byxhetit per veti..Zot o Zot..

..m'fal nese dola pak prej teme..

PeAcE

01.10.2007, 20:30:00
NJE SHOQERI E PA SHENDOSHT NUK MUNT TE JETE SHOQERIE.
Ne qdo vend te botes perveq(DI)KTATORVE) investohet me se pari ne medicin qe te ket qdo njeri nje mundsi sherbim sherimi,te na investohet ne sene qe kujt si intereson per zotin perveq idiotizmit,taman po i pastrojn me par kembet me pas koken.

herkulaneja
07.10.2007, 02:21:00
[

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: herkulaneja m 2007-10-07 02:35 ]</font>

herkulaneja
07.10.2007, 02:32:00
[quote]
herkulaneja afishoj me 2007-10-07 02:21 :
[quote]
Berri afishoj me 2007-09-28 21:50 :
Qe mendoni ju jemi afer apo diku mbrapa Sudanit?
Sa ka vler shpirti i njeriut per mjekt e ton vler?
Apo vlera shpirtrore e tyre eshte vetem EURO?
Per mendimin time sipas ndodhis per ka shpirti humanitar jemi diku mprapa regjimit korieo verior?
PSE PSE nuk po e kuptoj jemi keshu kaq egoista?

Qe mendoni ju pse jemi kaq njerz pa humanitar kurse nga fjala edhe mu fry jemi te part.Une personalisht isha e pranishme dhe ate subjektivitetin qe kam pase per sherbimet spitalore ne Prishtine ,pata rast te kame ne objektivitet.
Para 2 Viteve afersisht shkova dhe qendrova dhe punova ne emergjencen e Prishines.Une bera nje krahasim ,mes sherbimeve spitalore ne Zvicer dhe ne Prishtine.


Une nuk mendoj qe mjeket ne Prishtine (po flas vetem per qendren Univerzitare te Prishtines)dhe pjesa tjeter e punes jane shume te agazhume per lendimet dhe sherimin e Pacientave te tyre.Une kisha rast te njofotj shume prej specilaisteve te emergjences dhe te bisedoj me ta.Disa prej tyre kshin bere specilizimet jasht vendit,pershembulll austri,florid etj...Ata e dine ndryshimin e punes mbes nje sheti te fort dhe kosoves....me duket ketu me kuptoni ka dua te theme....

Une kam pershtypje shume shume te mira....te theme me punu ka 12- 15 ore ne dite dhe me pase aq humor ...nuk e di une a kisha mundur te qendroj....Une kam e perjetuar situata ka me kan lene mbresa te forta....shembull:..." nje djalosh i vogel kishte marre lendime te renda ne koke..masat e para per vazhdimin e intervenimeve te voglushit ishin ...te dergojm ne Komjuter temografik....ky lloj aparati ishte ne bodrum..nje kate me posht emergjences....lifti ishte i ndalur dhe i rrezikshem per personelin dhe vete pacientin....voglushi me do minute vonese....fundoseshin edhe shansat per te jetuar...Me mundt te madh dhe me ndime te 7 vetave ...kem transportu djaloshin ne komjuter temografik....tre vete kane mbajtur bocen e oksigjentit(60kg) per voglushin ,dy vete djaloshin...njerin te koka ..njeri infuzionin etj....

Tortur!Nje shmebull per shume te tjereve... ai moment ka qene per mua, personelin e emergjences shume i dhembshem...(Kur flas per personelin,them qe shumica keme pase lot ne sy!)se me levizjet qe shkaktojshim djaloshit nene balcen kurizore qendronte rreziku te lendojm edhe me shume organet e mbrendshme.

Mjeket tane shumica mendoj qe japin maksimumin...perpos qe kane lendime shume te renda esht se mungon ..transporti..medikamentet...palet jane shume te veshtir sa qe te marrin kohen ka ne te vertet duhesh te ja kushton pacientit....(e dini si esht te ne....mbi 10 vet vijn ne vizit ne emergjenc,gjest i mire ...mirpo jo ne moment te duhur.
Plus paguhen me 200euro...profesor mere 200 euro...dhe punon 12 ore apo me shume... dhe me besoni ne drek kejt se bashku ne mezen e Prishtines u ushqeheshin me pasul.....

Nuk theme qe nuk ka prej atyre kirugeve qe nuk keqperdorin punen si kirurg.Mirpo nje duhet te kuptoni se kirurgu pa arsyje nuk bene ate profesion...ata ja te ftohet dhe nuk shikojn njeriun por organet e prekshme.Kete e them prej provejes time.


personeli tjeter...motrat medicionale...kam perjetu te llojlojshme atyre shume kompetente dhe me sjellje jashtzakonisht te pasterta dhe atyre me gjeste te vrazhda.

E mira e disa motrave dhe vllezerve medicional esht::
ne teori jane tope...mirpo trasferin ne praktik kane problem te bejne...te ne shumica mesojn permendsh...logjika per disa gjera ju mungon dhe nuk jan ne gjendje te vendosin ne moment diqka vete...shembull...pacienti vjen pa sheja jete ne emergjenc nuk filllojn masazhan e zemres ne moment...por presin mjekun....
do personel qe punon ne emergjenc ,per mua duhet te jete i aft te reagoj ne moment.. edhe pa mjekun...
vetem mangesia me e madhe, perpos teknikes...motovimit..koncepteve te padefinuar ne emergjenc apo repartet tjera esht komunkimi agresiv....dhe ketu me duhet te perfshije palet dhe disa prej personelit..

Gjitha keto deficite jan nese 1.pari,pasoj e luftes,2.korupcioni ne ministrin e shendetsis,3 mbi keto ka ceka mangesi ne pedagogji..trajnime te ndryshme ...investim ne infrastruktur...pa elminim e pikes 2. nuk ka zhvillim ne pikat qe ceka me larg...

Humaniteti fillon te vetveteja edhe pse nuk mundt te jete globale por individuale...mirpo moralisht fillon te vetvetja...e kuptoj qe ky esht problem shoqerore i politikes tone te pa ligjshme...

Ju pershendes..flm

herkulaneja
07.10.2007, 13:21:00
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: herkulaneja m 2007-10-07 13:23 ]</font>

trixi
27.05.2010, 12:36:55
Ku eshte Betimi i Hipokratit ?!

JaGuArJa
27.05.2010, 13:09:20
keq shum keq valla...un para 2 vjetve jam kon ne KS dhe isha shtatzan dhe ja filloj n'midis nate mem dhimt ni dhom, qe kam kajt prej dhimbjev..tani um qoj burri ne Spital ne Prishtin, shyqyr ish kon qel.... hynem me nje far dhome aty ishin kon do mjek tu bo hajgare e llaf met madhe, un hyna u ula n'at far karrigen.....aj mjeki ma dha nje injektion per me ma pi dhomin, i thash nxerre se um myti.. pas do minutav pom pyt..a u pi? ..thash jo hala krejt pe nij...ok prit edhe pak..... a u pi? joo.... ok edhe pak..
shkoj apet n'at an dhe po bon hajgare me shokt e tij, dhe hajshin hamburgera n't an..... tani erdh apet, a u pi? poo.... e pash e nxurr nje ''Werkzeugkasten'' dhe aty i mur do dena me nxerr dhomin, un edhe kam phobi prej ktyne mjekve.....dhe krrapp...e thej dhomin, tha duhna me ta dhon edhe nje injektion per me pi dhomin, i thash o njeri un shtatzan jam nuk bon mem dhon sa dush ktu injektione..kur pe shoh po vjen edhe shoki ti pi vesh do dorza dhe ma rrasi kryt n'goj...oh mann....u nervozova, qashtu me dhimt u qova dhe dola jasht ika...qashtu me dhom te thym jam kthy ne ch...dhe per fat te mir nuk me dhimti m ne KS..tani ktu e ndreqa....ta ha dreqi mi ra pishman njeri qe bohet iftiaq i tyre...te mjeret pacient me qfar njerz kan pun..