PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Problemet e ndryshme, qė rėndojnė jetėn nė mėrgim...


mergimtarja
13.04.2007, 09:29:00
Po e hape kete teme me qe ka vite qe jame ne mergim.
Duke u nisur nga ajo se te rinjet e te rejat kane probleme te shumta e shpesh jane, te ngarkuar me ritmin e dites e jeten, kulturen ku jetojne e mbi vete duhet te bartin apo si e kemi bart e pruar kulturen tone ketu me te mira e te keqija qe kemi( nuk perfshije ketu te gjitha shtresat se ka njerz intel. ketu ne ch apo ku do ēofshin ata -po ata kane proble te natyres tjeter)

Pra nise nga pervoja qe kame ber ne kete drejtim shpesh te rinjėt mbesin ne gjugje pa ndim pa perkrahje morale, e keshilla ...jo profesionle nga vendoret po ato shpesh nuk te sjellin ndim se jane nė kontradit me mendimet apo deshiren e prindeve. Sepese ne kete drjetim na mungojne puntor social, psikolog mjeke pedagoge e keshilltar-re te profileve te ndrysheme.....

Une kisha dashur te debatojme ne kete teme se edhe ashtu koheve te fundit kemi shume raste qe na tronditin shume bile....e qe dueht te ndjehemi te pa pergjegjeshem ndaj gjenarateve qe vin apo lemi pas...
E para se gjithash edhe pse numri i puntoreve social, psikologeve etj. eshte i vogel ju kisha lut te flasin apo shtjellojme ndonje rast per debat po duke pas para sysh te ruhet parimi i "heshtjes se obliguar" dmth. pėr ata qe nuk e kuptojne apo nuk kane perkthyer kurr apo nuk jane mjek etj puntor kompetet ne kete lemi duhet te flitet pa emra vetum rasti x....e personi X.. vendi x....e te ndrrohen vendet nese e kerkon nevoja ....

problemet mund te jene nga me te ndryshemet psh :

* Dua te Beje shkolle prinderit nuk me perkrahin duan te me martojne....
* Dua nje djale prinderit e djalit apo te mit nuk jane ne pajtim.... apo etj
* Burri. familja puna jane te shumta per mua dua ndim....keshilla
* Prinderit e burrit nga large shkatrrojne harmonin tone ēka te bej....
* Rast vdekje , prinderit duan te me martojne me nje tjeter....
* Nena ne krize me bashkshortin femija kerkon ndim tek entet shkollore....
* Ngarkesa e femijeve me problet socile, ndikon ne shkollim ndim ku?....
* Apo dhuna ne familje ku te drjetohem....

E shume e shume raste te ngjasheme me kete teme kemi ne jeten e perditeshme

psh une po filloje me nje rast te vogel

Kisha nje rast ka vite nje vjaze nga Gjilani donte nje Djale nga Peja .
E jetonin ne largesi 100 km ishin njoftur ne muzike diku...
Vajza e donte djalin po babi i vajzes jo se ishte kunder kesaj po vellu i tije e njifte mafiljen e djalit mire ethoshte nuk eshte ai djali per vajzen tone e Vajza kishte mbet pa mbeshtetje ......e kishte hetur mesuesja e saj ne vnedin ku bente lere-zanatin ajo....E ajo i ofroje ndime...

Me nje terapi qe i ofruam gati 6 muaj ajo sot ka nje jete ne harmoni ka mbaruar zantin e ka vendose per fatin vete e ka raporte shume te mira me pirinderit e saj e djalin.....qe besoje se tani jane martuar
jepni mendimet e juaja si kishit vepruar ne keso raste....e si, hape per hape e jo deklartat e kota nuk zgjidhin as nje here problemin ne thelb.

mergimtarja

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Liora mė 2007-04-23 23:39 ]</font>

*ylli
22.04.2007, 16:44:00
Pershendetje mergimtare,
teme e qelluar, sepse eshte problemi me i madh qe dominon tek bashkeatdhetaret tone ne Diaspor.(medeomos gjeneratat e vjetra/prinderit)

Eshte veshtir te gjykohet drejt ne kete rast, sepse njeriu pa pasur rastin vet te kete qendruar ne nje pozite te till, ben shume lehte gabime qe kan pasoja te medha.

Te gjithe njerzt qe permbajne pergjegjesi, coft prindi/vellau apo motra duke i mbivlersuar vlerat e personit ne fjale, japin keshilla jo adekuate.

Nuk d.m.th se dikush nga prinderit, vellau apo motra ja do te keqen vajzes apo motres, po nga friga se mos po gabon.. luftojne kunder nje lidhje te till, qe sipas tyre s'ka baze.
--------------------------------------------------------------------------------

Une kam gabuar njehere ne jeten time:

Duke luftu kunder nje lidhje te vajzes se Axhes me nje Djal 13 vjet me i moshuar se ajo.

Vajza e Axhes e Une ishim gjithenje bashke ne cdo aktivitet, si ne shkolle, mesime ne shtepi, ne aktivitete fetare..te dalluar.. me fjale tjera te pandashem.

..kishte kohe qe kisha zbulu sympatin e saj per ate djale, po ne nje menyre indirekte mundohesha te ja hjeku qefi.. dhe cdo dite sapo me ipej rasti e pasqyroja anen e kundert cfar ajo shifte ke AI.

Mirpo lufta ime ishte e kot, dikur kaluan muaj, edhe vajza e Axhes morri vend te hyj ne fejese me te.

Une i mbushur plot explosiv, isha me kembngulje kunder... dhe i injoroja te gjitha arsyetimet. Madje edhe kam nderpre kontaktin me te totalisht...

Dhendrri qe me heret mundohej ne cdo aspekt te gjej afersine ke une, kishte ndegjuar per kembnguljen time.. kunder dhe s'ak len mundesi pa provu me bind se eshte i matur e i sincert.

Ne fillim te 90'tave jane martuar, sot ka 3 femije (dy djem e nje vajze si pellumba). Burri eshte njeri nder autoritaret e lasht ne komunen e Pejes, vajza e Axhes edhepse kishte nderpre shkollen e mesme.. tashme eshte duke studiju pedagogjine (viti i trete). Banon ne bllokun me te Ri ne Peje (qe 1 vit 55.000 € banes) me makine personale, burri nje zyrtare e nje personale. Pushimet verore nuk i bejn ne rajonet shqiptare..jo , jo duhet te jet vend i shtrenjte.

Tash kur shihemi me dhenderrin, jemi te thyer shume eshte i distancuar ndaj meje, edhepse kam provu te e ofroj, duke u arsyetu se lufta ime kunder lidhjes se tyre ka pasur te beje me mbivlersimin e vajzes sa Axhes. Edhepse e kam pranuar gabimin dhe i kam kerkuar falje duke deshmuar se sot i shof gjerat ndryshe,.. megjithate mbes armiku Nr.1 per te.

Para nje viti, rasti i motres... dikush kunder dikush pro... kishte ardh puna deri te pelqimi im.. cfar te thot ylli... 2 vellezerit: ai eshte me i madhi ..duhet te dij me mire.

E kam marr motren ne tel. krejt 2 min. kam fol me te per kete pune:

Qe sa kohe e njef...? ka kohe mjaft... me tha: OK
Sa ke mendu per kete lidhje .. ? Shume me tha? MREKULLI

Urime motra ime.. ishalla ke Fat e s'ta ban kush dertin, ashtu thon ke ne... kan qen fjalet tjera.
Ja kerkova nr. e mobilit, bisedova me te (dhenderrin e ardhshem) dhe sqarova ca gjera ne detaje.

Qe nje vit martes eshte shume e lumtur, nuk eshte normale cfar mbeshtetje ka nga gjithe anetaret e familjes.

E qova gjate... po mendoj se eshte mire kur te diskutosh me ngjarje te verteta... fiton forc me shume per ta luftu te keqen.

Ne mesazhin tjeter do tregoj rastin e nje shoku me nje vajze nga Kacaniku.

Nje te dielle te rehatshme.. *ylli

mergimtarja
22.04.2007, 19:03:00
I nderuar *ylli,

me vije mire, qe ke shpreh mendimin tend e rastin ne veqanti.
E kuptohet me mire me erdhi qe ajo vajza e axhes tend ka nje jete te lumtur! E ti gabimin e ke kuptuar me nje qike vonese po nuk ke qene sa kuptova une shkake i ndonje provblemi te rend apo shkaktar po thjeshte vetum pengese numer nje, pengesa qe nje ane apo sy tjeter i ke pare gjerat per ndryshim nga ajo. Apo edhe ndoshta e ke pase nga friga se ajo po gabon ...e ti duke menduar se po ja don te miren pa te keqe...

Une to te ju theme nje raste famija diku nga viset e Maqedonise duke jetuar ketu ne ch. ka 30 vite djali i tyre dashurohet me nje vajze Spanjolle ēka prinderit nuk pajtohen sot e asaj dite...

E kunder deshires se djalit e fejojne djalin me nje vajze nga Maqedonia. E ia bin nusen ketu e martojne e ajo kalon nje vit -dy si grua e shtepise e te gjith duke punuar burri i saj merrej edhe me sport qe edhe ne fundjave nuk ishte po thuaj ne shtepi.Kjo ne fillim e merrte si normale po dikur fillon tirania nga e vjerra se gjoja kjo nuk ka pse te lodhet se te gjitah i ka haser se te gjitha jane merit e saj se kjo nuk ka ēka te flase se kjo as nuk ka pse te flase kur nuk punon ...dmth. mardhenje pune me page .etj ...kjo vajza kishte vrejt se burri i vie ne shtpi me parfume te ndrysheme e dhurata here pas here.... e dikur i rralloj fare bile ata mba dy viteve u ben edhe me nje djale ...ne fillim ai e donte djalin e dikur ajo filloi te ankohej tek vjerra ,e vjerra i thoshte se djali i saj eshte i lodhur ....
Ne fakte ata te gjithe e dinin biele edhe farefisi i djalit axhallaret e dikur i tregojne nuses...e kjo si ishte pa intrige e diplomaci i tregon te shoqit kinse duke menduar se ai do ta le ate spanjollen.
Po ndodhi e kunderta ai si u solle perdori dhune ndaj kesoj e fiolloi bile ta shpeshtoj ēka edhe djali filloj pastaj te kete frige nga ai.
Kur ajo i kerkoi qe ai te ndahet nga prinderit te jetojne ne nje banese vetum ata dy ...ather e vjerra e kape per krahu e qet jashte....

Asaj i erdhi ne ndime nje kolege zvicerane e kvartiritkur ndegjoi per kete rast e une si ndermjetsuese e kultures nuk desha shume te keme rol ne kete konflikt po i thash asaj vajzes kur te kesh raste e momente qe te rendon vetmia me lajm se edhe per kete rast me lajm .Po nje dije nese ai ka nje dashnore e ka shkuar edhe kur ka qene i martuar me ty dije se kurr nuk te kthehet ndoshta kur te plaket po ather nuk t`vlen gje....
Shikoje jeten per para e adaptohu me vendin, letrat nuk mundet ti prishe e gjeje nje pune ajo eshte shpetimi jot.......
Sot ka me se 6 vite kane kaluar e djali eshte rrit e me thote kur e takoje teta ...haha nuk din mire shpipe se i vogel ka shkuar ne foshnjore e me femije zviceran e ai ja ka ndalur te gjithe te afermit kantaktet me te vetum nje famije e xhaxhait te tije kotakotojne tinxa se ata edhe i kane treguar kete marifetin e prinderve te djalit se ata ne fakte kane dashnuse per shpi me jua ber punet ....e kjo as njeri te vetin nuk ka pas ketu.
Tani ka banese te mire mbas nje viti ka bler makin e punon ka nje pune te mire.....
E djali besa djali ka dale vete me nje banese me kend zoti e din ...
rezultati i prenderve pa djale e pa nuse.....Dashuria, martesat nuk behen per hater a kunderdeshires se nuk kane suksese se ato jane te deshtuara qe nga fillimi....

nje mbremje te qete pranvere
mergimtarja

Shpejtimi
23.04.2007, 04:52:00
A duhet te i buzqeshim fatit apo te na buzqesh fati!?
Ne shqiptaret jemi ne nje gjendje te elektrizuar qe nuk po
mundemi te gjejme qetesi ne kete bote te" mrekulluar".
Psh ata qe jane ne vendlindje endrrojne te dalin jashte ,
ne qe gjindemi ne gurbet e kemi tkurre jeten si ne dollap.
Si duket problemet na perciellin kudo e kahdo . Mirepo ajo
qe na bene te brengose eshte se nuk kemi endje te mjaftuar
qe te kultivojme shpirtesine shqiptare si teresi. Kemi erozione
te brendshme te cilat ,vazhdimisht shperthejne paknaqesi, duke
demoralizuar pa rreshtur jeten individuale, nen thirrjen secili
kunder secilit dhe te gjithe kunder cdonjerit dhe anasjelltas. Kjo
ka rrenjet thelle ne trazimin e gjate te jetes shqiptare ne te gjithe
lemit e jetes. Mirepo se pari nuk i vemi kujdes te mjaftuar krijimit
te individualitetit. Kemi shume jete te perzier.Gjithsesi se krijimi
i individit duhet te kete vizionin e pavarsesise. E pavarsimi duhet
te fillon nga mosha fminore. Prinderit duhet qe te i apin rast fmiut
te tyre qe te zhvillon aftesine e individualitetit te pavarur .Gjithashtu
ne shkolle duhet te i epet mundesia secilit femije krahas zhvillimit
intelektual te zhvillohet edhe si subjekt i pa varur. Mesi ku jetojme
gjithashtu duhet me i lene hapesire krijimit te pavaresise individuale.
Kjo te ne shqiptaret eshte ajo kafshate e cila po na zenkon ne fyt me
te madhe.Kursesi nuk jemi te vetebesueshem ne kete drejtim. Per
ate edhe kemi halle te nduar- nduarta qe na e idhtojne jeten kudo
dhe kahdo qe gjindemi. Eshte e qarte qe baza ekonomike na ka
diktua vetem si te perballojme jeten pa na lene mundesi qe te
shijojme me thellesisht . Kshtuqe pasojne edhe lemite e jetes
shoqerore, me nje takat shume te zbehte te individit, ne pjesmarrjen
e vendimeve qe e stabilizojne dhe e forcojne individin ne shoqeri.
Sa i perket gurbetit mund te themi se jemi ne nje panagjyr tregu,
ku cdo njeri mundohet te haperon nen meshiren e ati panagjyri.
Me merr mendja se nuk ka vullnet te sincerte te merret ndonje
akcion per organizimin e jetes ne gurbet. Apo me mire te themi
me teper kundermon nencmimi i vetbesimit ne ate drejtim.
Kuptohet se mungesen e vendlindjes asgje nuk mund te ploteson
mirepo po te behej organizimi i diaspores si duhet, dukshem do
te zbute brengat e cdo njerit kudo qe gjindet.Por deri sa te ket
grupime, me teper per hater te ketije apo pas ati emri , per pa pase
interesim te mjaftueshem qe secili te jet aktiv per te kontribua per
ate qe kemi nevoje e jo te dorzohen nen meshiren e personaliteteve
qe vrapojne per popullaritet nuk do te ket kurfare suksesi.

mergimtarja
29.04.2007, 13:56:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Shpejtimi afishoj me 2007-04-23 04:52 :
A duhet te i buzqeshim fatit apo te na buzqesh fati!?
Ne shqiptaret jemi ne nje gjendje te elektrizuar qe nuk po
mundemi te gjejme qetesi ne kete bote te" mrekulluar".
Psh ata qe jane ne vendlindje endrrojne te dalin jashte ,
ne qe gjindemi ne gurbet e kemi tkurre jeten si ne dollap.
Si duket problemet na perciellin kudo e kahdo . Mirepo ajo
qe na bene te brengose eshte se nuk kemi endje te mjaftuar
qe te kultivojme shpirtesine shqiptare si teresi. Kemi erozione
te brendshme te cilat ,vazhdimisht shperthejne paknaqesi, duke
demoralizuar pa rreshtur jeten individuale, nen thirrjen secili
kunder secilit dhe te gjithe kunder cdonjerit dhe anasjelltas. Kjo
ka rrenjet thelle ne trazimin e gjate te jetes shqiptare ne te gjithe
lemit e jetes. Mirepo se pari nuk i vemi kujdes te mjaftuar krijimit
te individualitetit. Kemi shume jete te perzier.Gjithsesi se krijimi
i individit duhet te kete vizionin e pavarsesise. E pavarsimi duhet
te fillon nga mosha fminore. Prinderit duhet qe te i apin rast fmiut
te tyre qe te zhvillon aftesine e individualitetit te pavarur .Gjithashtu
ne shkolle duhet te i epet mundesia secilit femije krahas zhvillimit
intelektual te zhvillohet edhe si subjekt i pa varur. Mesi ku jetojme
gjithashtu duhet me i lene hapesire krijimit te pavaresise individuale.
Kjo te ne shqiptaret eshte ajo kafshate e cila po na zenkon ne fyt me
te madhe.Kursesi nuk jemi te vetebesueshem ne kete drejtim. Per
ate edhe kemi halle te nduar- nduarta qe na e idhtojne jeten kudo
dhe kahdo qe gjindemi. Eshte e qarte qe baza ekonomike na ka
diktua vetem si te perballojme jeten pa na lene mundesi qe te
shijojme me thellesisht . Kshtuqe pasojne edhe lemite e jetes
shoqerore, me nje takat shume te zbehte te individit, ne pjesmarrjen
e vendimeve qe e stabilizojne dhe e forcojne individin ne shoqeri.
Sa i perket gurbetit mund te themi se jemi ne nje panagjyr tregu,
ku cdo njeri mundohet te haperon nen meshiren e ati panagjyri.
Me merr mendja se nuk ka vullnet te sincerte te merret ndonje
akcion per organizimin e jetes ne gurbet. Apo me mire te themi
me teper kundermon nencmimi i vetbesimit ne ate drejtim.
Kuptohet se mungesen e vendlindjes asgje nuk mund te ploteson
mirepo po te behej organizimi i diaspores si duhet, dukshem do
te zbute brengat e cdo njerit kudo qe gjindet.Por deri sa te ket
grupime, me teper per hater te ketije apo pas ati emri , per pa pase
interesim te mjaftueshem qe secili te jet aktiv per te kontribua per
ate qe kemi nevoje e jo te dorzohen nen meshiren e personaliteteve
qe vrapojne per popullaritet nuk do te ket kurfare suksesi.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuar ti zotria mire ke ber qe ke thene mendimin tend.
Une ne fakt kame hape temen qe te shpreni gatishmerin e juaj te gjithe atre qe kane ide e pervoje ne jeten e perditeshme, ne ballafaqimin me problemet e ndrysheme ne jete -mergim.( ketu jane dy bota ndeshen dy kultura te pediteshme qe konfrontohen njerzit ēdo dite, ne veqanti femija)....me dy gjuhesin me te kaluren doket zakonet traditat e normat e shoqerise ku jetojen e ato ne shtepi.
Une desha te dije e te jepni mendimet e juaja me zgjdhjen e problemeve.
ps. Sot po ju theme nje rast ka vite qe ka ndodhe....
Nje e re 18 vite, dashurohet me nje djlale e nje dite ne nje fund jave i thote babit, se po shkone ne tek daja ne Luzern e ajo shkon ne Basell me ate djalin ...
po si thote nje fjale e urte: fusha ka sy e mali ka vesh .. i vellau i saj e kupton e pa nje e pa dy i tregon babait ai tel tek daja ai thote jo mike tek une nuk eshte po eshte lajm. E ka kerkuar ndimen time po nuk ia kam afruar se nuk kam dashur te prishi miqesin me ty....
Vajza vije ne mbremje ...pa nje pa dy e fejojne mbrenda javes ....
Ah, ku besa ne Kosove...vajza kur se kishte pare ate djalin as djali vajzen ... vetum babi i saj njifej me babin e tij....
Vajza ra ne Spital ca nga paniku ca nga e paritura e friga nga e ardhmja e planet e jetes per te po bente babi njeriu me i dashur per te deri ne kete moshe po behej armiku numer nje i saje...jo vetum ai po ter famijla thuaj e kishin perbuze si vajze e pa fytre e donte nje djale e dilte me
te ...
Ah, besa vajza ka dy jave njeri nuk e viziton ne spital vetum i dashuri i saj tinza ...( sa nena as njeri)....
Pra keni iden se si perfudoje e si te ndikoni qe keta dy te rinje ti bashkoni jepni mendimet e juaja e hapat e pare, qe do kishit ber ne kete rast...

ps. ne fund mbasi te keni dhen mendimet e juaja,do jape une rrugen e zgjidhjes apo eskalmimit te problemit.......

mergimtarja

bumerang
29.04.2007, 15:28:00
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: bumerang mė 2007-05-04 19:57 ]</font>

Shpejtimi
29.04.2007, 16:55:00
Nejse ti zonje une e kame shikue problemin ne kuptimin e pergjithshem.
Mirepo ceshtja e e pjekurise te cdo individi edhe pse ka specifikat e veta
duhet te skalitet neper ca kritere universale qe ka perpurthsmeri per faza
te caktuara. Nje nder to eshte aftesia e te vendosurit pavaresisht secili per fatin e jetes se vet.Ne kete drejtim duhet investim preventim prej moshes
feminore.Marrja e vendimeve nuk kupton vetem mos nderhyrje nga jashte
te ndonje personi te dyte ,por nenkupton edhe mos te nderrmerret nga
trysnia emocionale,intereseve te ndryshme si dhe faktori kohe eshte i
pazavendsueshem.Andaj secili qe ka aftesine mesatare te pjekurise nuk
ka nevoje per ceshtjet normale te jetes te merr vendime te medha ne
menyre tinxare per te shokuar besueshmerine familjare.Rasti konkret
qe ti e ke cek problemin e asaj vajzes 18 vjecare na tregon se ajo nuk
ka poseduar aftsine e veprimit te pavarur sikur qe ka gabuar edhe familja
e saj qe ka nderrmare kunder veprim ndeshkimi kunder vajzes se tyre.
Tani cdo nderhyrje eshte sekondare,terciale etj. Pra kemi te bejme me
thyerjen e personalitetit me pa aftesi veprimi te pavarur.

mergimtarja
01.05.2007, 11:26:00
Mire dita juve e ty zotria!

Une nuk kerova nga ju, te jepni mendime e vlersime se sa eshte vajza e pejekur kur dihet se ajo ka vetum 18 vj sa i pjekur eshte, kuptohet nga vete fakti ne fjale.
Thjeshte me hapa konkrete e jo teori e mendime me gjykime ndoshta jo te gabuara por jo edhe te vlesheme per momenti.ok
Nuk kam shume kohe se ka me ikur ne pune....
Por desha te te theme se thuaje me fjale tua si do te nxjerrje me ate aftsin tuaj intelektuale apo "fach person" nese je, do te jete nje shembulltur per mos me ardhe deri tek shkuarja ne armiqesi te dy a me shume familjeve.Apo ku te kerkojme ndime ne cilat instutucione ketu ne ch eshte fjala......nese
E kuptohet bashkimin e dy te rinjeve.Jo me vone te lexojme neGazeta apo ne TV. u vra xx. personi apo edhe personja ngatrrese familjare....

nje dite te kendesheme juve
mergimtarja
ps. bumerag ty do te pergjigjigjem me vone se me duket ke kohe mjafte...

Shpejtimi
01.05.2007, 13:24:00
Zonja mergimtare per rastin konkret iu kisha preferua qe
te ndermjetesoni se pari mes vajzes dhe prinderve te saj. Per
aresye se per te mbrojtur interesin e vajzes ne fjale nuk ka garance
me te sigurte se prinderit . Se dyti e se treti ne rastin konkret nuk
lejon etika qe nepermes nje forumi publik te preken interesat personale
apo familjare. Me

mergimtarja
02.05.2007, 17:44:00
Pershendeteje juve,

...me viej mire zotria qe me ne fund ke dhene nje mendim tendin personal.Duhet te merreret parasysh se si hape i pare...
Dmth. une pajtohem me ty vetum ne kete pike ku thua se prinderit jane garance per femijen.( Po mos harro se ka prinder qe edhe nuk e meritojne....e nje mos harro se nese ketu jeton femija me 18 vite nuk pyetet me prindi per ta... ne kete pike pajtohem me ju se une jame me normat shqiptare qe prindi te pyetet perderisa femija jeton ne famlje )

E ate se nuk e kerkon etika kete teme ketu nuk je ti i pari ,qe e thua ma kane thene edhe ne privat bile si kercnim se interesi qenka ...0 kjo nuk me bregose mua fare e as nuk me lodhe se kur mendoje se dikujt i kam ndimuar ...
Apo me kris tel. e me thone, sot e saj dite kur nuk mundemi me ta kthyer me te mira ate qe ke ber ne ...jasht punes...kurse kur lexoje diq e nuk kam pas rast jo une po njeri te ju ndimoje ajo me bregose e me vran etikiken e moralin e me preke ne palce.
Bile, keto dita takova nje ish nexense timen, ohhhhhhh e perqafoj edhe tani, ka qene nje nxense talente e mbas lufte e kthyen ne Kosve e mbas nje viti erdhi ketu po pate mesuar mire. Tani mire eshte intgruar e me tha:
Mesuse, po pse e hargjoje gjitha ate energji me ne, tani e dije.... sikur te kisha pas nje here kur kam probleme se nena nuk kupton nga jeta ketu e babi vjen i lodhur nga puna ...
Tash me ke kur te duash, u perqafuam e u ndame me kembim adresa ...e une u gezova per te se ajo shifte jeten me sy tjeter ...jo sidukur e pa shprese e me lot ne sy...me nje fjale ma shqerosin diten kur takoje njerzit qe vetum edhe nje fjale e vetme u kurajo per pune e vullnet te qeliket..

E me qe doja nje qike nga tema se desha te theme se edhe kjo ketu takon se fundja ne ne Kosve nuk e kemi Social sitemin te zhillur apo mire te themi edhe ketu eshte hapur ky problem se ka nevoje shpqeria me shume per njerze ne kete fushe....se jeta, dhuna ne shkolla e shpi e ne rruge po rritet ēdo dite nga te rinjet ...e tek ne sidomos shqiptaret ne shume aspekte....
E tema eshte Sociale pra zotira e juaj nese mendon se lendoje dike i dije une normat e " schweigepflicht"
Kur nuk permend erma e adresa ke te drejte. Andaj nodshta ka njeri qe ka halle pse ju zotria nuk keni dikujet i vlen ndoshta.
nga ne thone: mos sot ne mot....

nje mbremje te mire juve....

djalibajres
02.05.2007, 19:04:00
I lexova te gjitha pergjigjet me radhe dhe ende ēuditem se si nuk po mund tė kuptoni se jeni tė verbuar nga jeta e juaj. Pikėsėpari i pėrshėndes tė gjihė forumistėt dhe kyqem ne kete muhabet jo fort interesante. Pėr vajzėn 18 vjeēare nuk dimė se ēfarė edukimi ka ,e nėse ka sadopak ajo nuk ėshtė dashur qė me mashtrim te fitojė dashurinė. Poashtu,mergimtare mos harro se ajo do te veproj njesoj edhe me te dashurin te cilin e ka zgjedhur vetė dhe ku dihet pas disa vitesh do te dashurohej me tjeter njeri duke shkuar tek daja i saj .Me vjen keq se as zgjidhja qe kane bere prinderit e saj nuk me pelqen, por eshte nje lidhje qe bazohet ne tradite .
Pasi qe deri me tani nuk ishim ne gjendje te benim diēka tė mirė per kulturen dhe traditen tonė atėhere te presim per nje rini me kreative dhe me kombetare si jashte vendit ashtu edhe brenda saj.

Shpejtimi
03.05.2007, 02:30:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mergimtarja afishoj me 2007-05-02 17:44 :
Pershendeteje juve,

...me viej mire zotria qe me ne fund ke dhene nje mendim tendin personal.Duhet te merreret parasysh se si hape i pare...
Dmth. une pajtohem me ty vetum ne kete pike ku thua se prinderit jane garance per femijen.( Po mos harro se ka prinder qe edhe nuk e meritojne....e nje mos harro se nese ketu jeton femija me 18 vite nuk pyetet me prindi per ta... ne kete pike pajtohem me ju se une jame me normat shqiptare qe prindi te pyetet perderisa femija jeton ne famlje )

E ate se nuk e kerkon etika kete teme ketu nuk je ti i pari ,qe e thua ma kane thene edhe ne privat bile si kercnim se interesi qenka ...0 kjo nuk me bregose mua fare e as nuk me lodhe se kur mendoje se dikujt i kam ndimuar ...
Apo me kris tel. e me thone, sot e saj dite kur nuk mundemi me ta kthyer me te mira ate qe ke ber ne ...jasht punes...kurse kur lexoje diq e nuk kam pas rast jo une po njeri te ju ndimoje ajo me bregose e me vran etikiken e moralin e me preke ne palce.
Bile, keto dita takova nje ish nexense timen, ohhhhhhh e perqafoj edhe tani, ka qene nje nxense talente e mbas lufte e kthyen ne Kosve e mbas nje viti erdhi ketu po pate mesuar mire. Tani mire eshte intgruar e me tha:
Mesuse, po pse e hargjoje gjitha ate energji me ne, tani e dije.... sikur te kisha pas nje here kur kam probleme se nena nuk kupton nga jeta ketu e babi vjen i lodhur nga puna ...
Tash me ke kur te duash, u perqafuam e u ndame me kembim adresa ...e une u gezova per te se ajo shifte jeten me sy tjeter ...jo sidukur e pa shprese e me lot ne sy...me nje fjale ma shqerosin diten kur takoje njerzit qe vetum edhe nje fjale e vetme u kurajo per pune e vullnet te qeliket..

E me qe doja nje qike nga tema se desha te theme se edhe kjo ketu takon se fundja ne ne Kosve nuk e kemi Social sitemin te zhillur apo mire te themi edhe ketu eshte hapur ky problem se ka nevoje shpqeria me shume per njerze ne kete fushe....se jeta, dhuna ne shkolla e shpi e ne rruge po rritet ēdo dite nga te rinjet ...e tek ne sidomos shqiptaret ne shume aspekte....
E tema eshte Sociale pra zotira e juaj nese mendon se lendoje dike i dije une normat e " schweigepflicht"
Kur nuk permend erma e adresa ke te drejte. Andaj nodshta ka njeri qe ka halle pse ju zotria nuk keni dikujet i vlen ndoshta.
nga ne thone: mos sot ne mot....

nje mbremje te mire juve....
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Aftesia e jote" maxhike" zonje qe e quani veten si shpetimtare me aftesi
qe ferrin te shendrroni ne parajse nene thirrjen "social worker" eshte
fascionuese sidomos per zerat e atyre qe mashtrimi ua ka bere kodrat
det. Se mbshteteni me krenari ne ligjin e ati shteti ku jetoni se po e
pavarsojka fmiun 18 vjecar nga prinderit ku e shihni si triumf te drejt
te lirise individuale , do te ishte per te i duartrokit per derisa ai i ri(e re) mos te behej objekt trajtimi social. Me kete po dua ta beje me dije se
sherbimet sociale jane diku nja dy a tri shkalle nen jeten private dhe
autoritetit te familjes. E dyta shiheni qe nuk e keni as minimumin e
profesionalizmit te nje puntori social , pa marre para sysh se ku jetoni
apo veproni. E se keni autoritet te ish nxenesit nuk eshte keq qe te
c'mallengjeheni me ato kujtesa. Kalofshi mire mbi barierat e
"social workerit".

mergimtarja
04.05.2007, 10:02:00
Hallo juve,

Qe jeten ne mergim e beni vetum per para.
Apo me mire jetoni per te ngren apo jo.
Nje me befason si nuk keni iden as guximin nga te gjithe qe hapni tema edhe per domate te kuqe e ku dije se ēka jo e shkruani e shkaravitni si te ishit ne male me dele ,diku apo ne ne nje dasum magjupesh ku nuk dihet as i zoti i dasmes....e ne pa mundsin qe moderatoret te udhheqin apo te kontrolloje e te behen aqe rigoroze ne punen e tyre ...jo shpesh psh i detyroni edhe te perdorin gomen per fjalet e juaja apo shprehhjet fyse.
Andaj ata apo edhe une nuk mund te te ju mesoje si zgjidhen problemet. Po kur vjen problemi ai vjen e ti e une e te gjithe ne duhet te mesohemi e te marrim; kohe, vemendje, vullnet, toleranc, e te jemi neutral te gjukojme drejte e ne te mire te te gjitheve ato qe ndodhin , si fatkeqsia edhe problet apo vrasjet nuk ka mundsi ti kthesh mbrapa e ti besh te mos kene qene zotrate apo zonja.
Kur dihet se fatkeqsit pa pritur te godet, e ti duhesh te luftosh me tutje per ate duhet vendni i gjarjes e ora e minuti.
Kurse problemet lindin gjithnje nga mosvetdija e jone e juaja, ato vin si shkake i pa syqelsise e mendjes se lehet jo rrall..per ato duhet rasti...e dy persona qe e shkaktojne apo edhe vetum nje ...qe ndoshta deshiron ta ē`bej po ajo do kohe e duhet te gjendet strategia ne rrugen e me tutjeshme per te gjithe vlen Dialogu i sinqert i drejte e me perspektiv.
psh.
Une nuk ndiehem fajtor as nuk mund ti quaje fajtor ata rinje apo te reja qe dashurohen kur per mua jo qe nuk ka pas nevoje te me thote njeri se me 18 nuk guzon me u dashuruar po kam nje vetdije te tille e kam dite rrugtimin tim edhe pse jame rrit pa baba.kater here ne vit zotria e kam pa. E kam dite se qellimi im eshte studimi, pavarsia ime! po ate dite kur jame nise ne studime edhe ne shkollen e meseme i kame thene prinderve te mi:
Une jame e vetedijeshme per jeten time, po nje nese njeri vjen e ju thote gje une jame e para qe do ju theme se me kend jame apo me kend e vendosi jeten time.Po edhe ata nga une kane prit qe te perfudoje gjimnazin pa as nje fjale qe kusht te jete studimi. Dhmth. zotrate social kontakte i kam ber kultivuar qe moti andaj mos u befaso fare se i kam ne gjene....keto fatesi...ēka nje puntore sociale jo se do ja kaloja po ne fakt une kam nje rol tjeter vetum ndermjetsoje e ofroje ndim ne dy palet apo tri katra e ka pas raste kur kane qene me se tete e deri 10 persone instutucione te ndrysheme.....qe ne fund jo se ndien veten te vogel pa fuqi...e pa mbeshtetje.... po ti fole se me siguri ke ende femijet e vegjel e nuk te ka ren ne kojshi me ndier per raste te renda.
Se jo se ta marin femijen po as nuk e shef me sy nese vetum me nje te vetem gjest apo gabim qe ben e po bere e perdore dhunen zotrate ke mbaruar me ter familjen se rruge shume te ndryshme marrin keto raste edhe pse ter pasurin do te jepshin per me u ber bashke edhe nje here.

Ah po po 18 vite. Ne kete moshe prindi nuk pyetet fare e nuk merr per gjegjegjesi per feminun e tije ai vnedose sipas normave ku jeton e jo nga vjen ata nuk te pyesin fare.
Ah ja nje rast tjeter:
Nje i ri nga maqedonia mbas nje viti martese me dashuri kinse martohet me nje vajze edhe ajo ketu po dihet dyt nje famlje puntoresh pa nje ngritje profesionale as prinderit as te rinjet.
Martesa behet me pelqimin e te rinjeve e prinderve ....po djali jeton me nusen ne nje familje me afer tete antar e mbas nje viti ju lind djale...
Ajo nusja kuptohet ne shpi, thjeshte amvise mbetet i djali ne pune ter diten e ata kane ne shpi edhe tre femije te motres se djalit qe ēdo dite kujdeset kinse nena e tij po nje barrr per nusen.... e plus ajo duehet te zij per ter ata persona edhe per kunaten e dhendrin dy vite gjate ....
Mos une apo instutucionet duhet me ardhe e me ta ber palnin e jetes kur ti nuk je ne gjendje ato nuk jane fajtor per keto shtres te prapambetura per mua e me tradita e shtpje te unit te njeriut, bile kisha thene jasht te gjitah normave shpiptare ku ke ne kosove apo diku qe ti rrit femijen e ti punon fiton per vete per jeten tende qe qet ne binar e nje familje tjeter shkatron.... ...
Une nuk e kam dite as njohur kete rast po ja edhe me ra rasti ...eeeeee
ēka te bej une te theme mendimin tim neutral pa anuar as njeren pale as tjeteren ....e leht mendoni ju ketu....
me vemendje duhet te degjosh dy palet ēka tek ne ne kete lloj shtresa jo shpesh fillon tregmi.....
Ju e dini, se une ...ēka dij une as gje ...thuje vete une degjoje ....
pastaj fillon pala tjeter....
Nuk e dije ēka ka thene ;"ai -ajo" se as jge nuk eshte e vertete...
Andaj duhet te merret kete rast anemnese prej kur kane lind e deri me tani....E te mendohet gjuykohet e te gjendet shkaku.....
Ja psh . ne kete rast ne fund te fundit e pyesim djalin Avakati i kundershtarit...pse jeni martur me te pergjigjja nuk e di!!!!
ēka thuani ju ēka te theme une!!!!!
E keni dashur partnerin tuaj ....Ne fillim po ...e shifni sa kontradiktore pergjigjeja me larte.
Dani te jetoni me guan e juaj e femijen ne nje banese i ndare nga prinderit.
Jo. pse ? pse gruaja nuk din as gje nena ime i ben te gjitha me mire ....
Kam nje vella ai thote e do te thoshte: ece e mos e ha nje kilo mjalte e vdise nga qefi apo edhe haje nje kilo kripe e plas nga inati ...( me falini a se dola nga tema ).
Gjerat vin e ndodhin po ketu vendasit nuk jane fajtor per ne e jeten e shqiptreve qe edhe ashtu ka lloj lloj shtres Qe as ne vete nuk i njohim e nuk besojme e le me keta....
E mos e ber fjale kur familjet jane te perziera mos me keqe eskalon problemi.....me falni a
E ne fund mas ku me dite mbas nje viti vije rasti me vendose kush merr femijne se babi nuk don me lene femijen tek nena.
Ja rasti....etj...
Ju zotri na thuani sa perqind? punoni 100%

si do ta shikoni djalin ju? une jo Nena ime?
Sa femije keni ne shtepi pas djalit tuaj e sa antar jeni?
pese vllezer e motra, tre femije te motres e prinderit...
do jeni i kenaqur nese femija juaj rritet ne kete atmosfere e ne kete fryme. Po shume bile.
Po nuk jeni te kenqur nese femija rritet me nene? Jo ajo nuk din nuk e don sa une.
Po ju jeni i kenaqur qe jeni rrit me nenen tuaj e jo nga Gjyshja...nene. Po por....
E doni gruan ende apo jo ....jo si me pare....doni te jetoni me te?
Nese ajo vjen e mesohet nga nena ime, ajo din me mire.
Po na thuani ju zotri nga vendi qe vini kane femrat te drejte.
Jo thote zotria atje nga vije une vedose familja jo shteti per femijen e kur ndahen.
Ja kjo ishte maja nivelit, te asaj familje e zotrijes te nje Famije shqiptare keto duhet ti dim e jo ti shofim gjerat ndryshe. Se fundja kjo vajza eshte pjese e shorise e ka te drejte e re ne moshe te vendose vete per fatin e vete e ti mundsohen hapat e pare ne jeten e me tutjesheme...
Se fundja gabimet jane per njerz e kush fale gabimet eshte me shume se njerzore. E njerzit mesojne nga gabimet.
E nuk duhet gjykuar ne te menqur te afte e te pa afte per jete.
Andaj jepni mendime e gjykoni se une kam nje rast te ju ndimoje per te mire se per keqe kur perfundon rasti si ku aty nuk ndihesh fare e dobisheme ....jo vetum une por as insutucionet po jo rrall me mire se ndrshojen rruget me heret se vone....e shpitret me ka ren ne sy vetdijesohen mbasi te kene marr gruan e dyte se pastaj nuk guzon njeri ti perzihet ne jete apo jo?

Ah gati se harrova se atij zotrijes i pata treguar se une vije nga ai vend e kemi ligje e kemi pas sitemin gjygjsor e femra ka vendose vete ka moti.

nje dite te mire juve.
mergimtarja
ps. ju pelqen apo jo une nuk merzitem fare.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mergimtarja mė 2007-05-04 10:09 ]</font>

Shpejtimi
04.05.2007, 14:31:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mergimtarja afishoj me 2007-05-04 10:02 :
Hallo juve,

Qe jeten ne mergim e beni vetum per para.
Apo me mire jetoni per te ngren apo jo.
Nje me befason si nuk keni iden as guximin nga te gjithe qe hapni tema edhe per domate te kuqe e ku dije se ēka jo e shkruani e shkaravitni si te ishit ne male me dele ,diku apo ne ne nje dasum magjupesh ku nuk dihet as i zoti i dasmes....e ne pa mundsin qe moderatoret te udhheqin apo te kontrolloje e te behen aqe rigoroze ne punen e tyre ...jo shpesh psh i detyroni edhe te perdorin gomen per fjalet e juaja apo shprehhjet fyse.
Andaj ata apo edhe une nuk mund te te ju mesoje si zgjidhen problemet. Po kur vjen problemi ai vjen e ti e une e te gjithe ne duhet te mesohemi e te marrim; kohe, vemendje, vullnet, toleranc, e te jemi neutral te gjukojme drejte e ne te mire te te gjitheve ato qe ndodhin , si fatkeqsia edhe problet apo vrasjet nuk ka mundsi ti kthesh mbrapa e ti besh te mos kene qene zotrate apo zonja.
Kur dihet se fatkeqsit pa pritur te godet, e ti duhesh te luftosh me tutje per ate duhet vendni i gjarjes e ora e minuti.
Kurse problemet lindin gjithnje nga mosvetdija e jone e juaja, ato vin si shkake i pa syqelsise e mendjes se lehet jo rrall..per ato duhet rasti...e dy persona qe e shkaktojne apo edhe vetum nje ...qe ndoshta deshiron ta ē`bej po ajo do kohe e duhet te gjendet strategia ne rrugen e me tutjeshme per te gjithe vlen Dialogu i sinqert i drejte e me perspektiv.
psh.
Une nuk ndiehem fajtor as nuk mund ti quaje fajtor ata rinje apo te reja qe dashurohen kur per mua jo qe nuk ka pas nevoje te me thote njeri se me 18 nuk guzon me u dashuruar po kam nje vetdije te tille e kam dite rrugtimin tim edhe pse jame rrit pa baba.kater here ne vit zotria e kam pa. E kam dite se qellimi im eshte studimi, pavarsia ime! po ate dite kur jame nise ne studime edhe ne shkollen e meseme i kame thene prinderve te mi:
Une jame e vetedijeshme per jeten time, po nje nese njeri vjen e ju thote gje une jame e para qe do ju theme se me kend jame apo me kend e vendosi jeten time.Po edhe ata nga une kane prit qe te perfudoje gjimnazin pa as nje fjale qe kusht te jete studimi. Dhmth. zotrate social kontakte i kam ber kultivuar qe moti andaj mos u befaso fare se i kam ne gjene....keto fatesi...ēka nje puntore sociale jo se do ja kaloja po ne fakt une kam nje rol tjeter vetum ndermjetsoje e ofroje ndim ne dy palet apo tri katra e ka pas raste kur kane qene me se tete e deri 10 persone instutucione te ndrysheme.....qe ne fund jo se ndien veten te vogel pa fuqi...e pa mbeshtetje.... po ti fole se me siguri ke ende femijet e vegjel e nuk te ka ren ne kojshi me ndier per raste te renda.
Se jo se ta marin femijen po as nuk e shef me sy nese vetum me nje te vetem gjest apo gabim qe ben e po bere e perdore dhunen zotrate ke mbaruar me ter familjen se rruge shume te ndryshme marrin keto raste edhe pse ter pasurin do te jepshin per me u ber bashke edhe nje here.

Ah po po 18 vite. Ne kete moshe prindi nuk pyetet fare e nuk merr per gjegjegjesi per feminun e tije ai vnedose sipas normave ku jeton e jo nga vjen ata nuk te pyesin fare.
Ah ja nje rast tjeter:
Nje i ri nga maqedonia mbas nje viti martese me dashuri kinse martohet me nje vajze edhe ajo ketu po dihet dyt nje famlje puntoresh pa nje ngritje profesionale as prinderit as te rinjet.
Martesa behet me pelqimin e te rinjeve e prinderve ....po djali jeton me nusen ne nje familje me afer tete antar e mbas nje viti ju lind djale...
Ajo nusja kuptohet ne shpi, thjeshte amvise mbetet i djali ne pune ter diten e ata kane ne shpi edhe tre femije te motres se djalit qe ēdo dite kujdeset kinse nena e tij po nje barrr per nusen.... e plus ajo duehet te zij per ter ata persona edhe per kunaten e dhendrin dy vite gjate ....
Mos une apo instutucionet duhet me ardhe e me ta ber palnin e jetes kur ti nuk je ne gjendje ato nuk jane fajtor per keto shtres te prapambetura per mua e me tradita e shtpje te unit te njeriut, bile kisha thene jasht te gjitah normave shpiptare ku ke ne kosove apo diku qe ti rrit femijen e ti punon fiton per vete per jeten tende qe qet ne binar e nje familje tjeter shkatron.... ...
Une nuk e kam dite as njohur kete rast po ja edhe me ra rasti ...eeeeee
ēka te bej une te theme mendimin tim neutral pa anuar as njeren pale as tjeteren ....e leht mendoni ju ketu....
me vemendje duhet te degjosh dy palet ēka tek ne ne kete lloj shtresa jo shpesh fillon tregmi.....
Ju e dini, se une ...ēka dij une as gje ...thuje vete une degjoje ....
pastaj fillon pala tjeter....
Nuk e dije ēka ka thene ;"ai -ajo" se as jge nuk eshte e vertete...
Andaj duhet te merret kete rast anemnese prej kur kane lind e deri me tani....E te mendohet gjuykohet e te gjendet shkaku.....
Ja psh . ne kete rast ne fund te fundit e pyesim djalin Avakati i kundershtarit...pse jeni martur me te pergjigjja nuk e di!!!!
ēka thuani ju ēka te theme une!!!!!
E keni dashur partnerin tuaj ....Ne fillim po ...e shifni sa kontradiktore pergjigjeja me larte.
Dani te jetoni me guan e juaj e femijen ne nje banese i ndare nga prinderit.
Jo. pse ? pse gruaja nuk din as gje nena ime i ben te gjitha me mire ....
Kam nje vella ai thote e do te thoshte: ece e mos e ha nje kilo mjalte e vdise nga qefi apo edhe haje nje kilo kripe e plas nga inati ...( me falini a se dola nga tema ).
Gjerat vin e ndodhin po ketu vendasit nuk jane fajtor per ne e jeten e shqiptreve qe edhe ashtu ka lloj lloj shtres Qe as ne vete nuk i njohim e nuk besojme e le me keta....
E mos e ber fjale kur familjet jane te perziera mos me keqe eskalon problemi.....me falni a
E ne fund mas ku me dite mbas nje viti vije rasti me vendose kush merr femijne se babi nuk don me lene femijen tek nena.
Ja rasti....etj...
Ju zotri na thuani sa perqind? punoni 100%

si do ta shikoni djalin ju? une jo Nena ime?
Sa femije keni ne shtepi pas djalit tuaj e sa antar jeni?
pese vllezer e motra, tre femije te motres e prinderit...
do jeni i kenaqur nese femija juaj rritet ne kete atmosfere e ne kete fryme. Po shume bile.
Po nuk jeni te kenqur nese femija rritet me nene? Jo ajo nuk din nuk e don sa une.
Po ju jeni i kenaqur qe jeni rrit me nenen tuaj e jo nga Gjyshja...nene. Po por....
E doni gruan ende apo jo ....jo si me pare....doni te jetoni me te?
Nese ajo vjen e mesohet nga nena ime, ajo din me mire.
Po na thuani ju zotri nga vendi qe vini kane femrat te drejte.
Jo thote zotria atje nga vije une vedose familja jo shteti per femijen e kur ndahen.
Ja kjo ishte maja nivelit, te asaj familje e zotrijes te nje Famije shqiptare keto duhet ti dim e jo ti shofim gjerat ndryshe. Se fundja kjo vajza eshte pjese e shorise e ka te drejte e re ne moshe te vendose vete per fatin e vete e ti mundsohen hapat e pare ne jeten e me tutjesheme...
Se fundja gabimet jane per njerz e kush fale gabimet eshte me shume se njerzore. E njerzit mesojne nga gabimet.
E nuk duhet gjykuar ne te menqur te afte e te pa afte per jete.
Andaj jepni mendime e gjykoni se une kam nje rast te ju ndimoje per te mire se per keqe kur perfundon rasti si ku aty nuk ndihesh fare e dobisheme ....jo vetum une por as insutucionet po jo rrall me mire se ndrshojen rruget me heret se vone....e shpitret me ka ren ne sy vetdijesohen mbasi te kene marr gruan e dyte se pastaj nuk guzon njeri ti perzihet ne jete apo jo?

Ah gati se harrova se atij zotrijes i pata treguar se une vije nga ai vend e kemi ligje e kemi pas sitemin gjygjsor e femra ka vendose vete ka moti.

nje dite te mire juve.
mergimtarja
ps. ju pelqen apo jo une nuk merzitem fare.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mergimtarja mė 2007-05-04 10:09 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Heeeeeeeeeeeej stooop there!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nje shprehje e lojrave
elektronike apo merr vesh mire kha ti zonja e sociales!
Tu paska ba bota zonjo rrafsh e barabar -social!.Po vetem
njehere, nje rast gjeje qe e kame ofendua ndokene me shprehje
fyese kudo ne forum ! Ti te thirresh si experte sociale kur drejtoni
indinjat presioni per te krijua me dhune shtresa nenekemben tende!?
Mos nje edukatore e ceshtjeve sociale duhet te cirret si lavdacke e tymosur nga shterngatat e urrejtjes,xhelozise dhe sadizmit!?...
Pernjehere iu shkon mendja te thirreni ne beneficionet per nazet tuaja
ke moderatoret.Only smoke!! Shikoni njehere fjalorin dhe mendimet e
sociologes te modernizuar ._ "hello juve,qe jeten ne mergim e beni vetum
per para. Apo me mire jetoni per te ngrene apo jo.Nje me befason si
nuk keni iden as guximin nga te gjithe qe hepeni tema edhe per domate
te kuqe e ku dije se cka jo shkruani e shkarravitni si te ishi ne male me
dele,diku apo ne nje dasum magjupesh ku nuk dihet as i zoti i dasmes....
e ne pamundesine qe moderatoret te udheheqin apo te kontrolloje e te
bahen aq rigoroz ne punen e tyre ...jo shpesh i detyron edhe te perdorin
gomen per fjalet e juaja apo shprehjet fyese.Andaj ata apo edhe une nuk mund te ju mesoje si zgjidhen problemet"_.
Dmth ky eshte intelekti dhe edukata e jote. Nga ketu lind dyshimi ne ate
qe te kame thane se nuk ke as minimumin e profesionalizmit te nje
sociologeje .Ndoshta gjindesh ne ndonje godine te sociales por si Lita
i jone punojke si kurir ne shkolle dhe sa here hapke tema thojke
"na te arsimit" Vofsh si je nise o sociologeja e" moderuar".

mergimtarja
07.05.2007, 14:05:00
Pershendetje juve;

Pikerisht ju qe prekeni e ndjeni veten me inferior se ēdo njeri tjeter.
Nuk dua as nje koment zotrate Sh. nga ju nese e lexo,lexoje ne heshtje apo mos e lexo fare se nuk ke nevoje.
Se sa kam une afftesi nuk kam hape teme te bejme gara kush ēka din me shume.
Po jeta e tille, ketu bile i thone perditeshmeria eshte noramle se ka halle.
Kush me shume e kush me pake.
Une e ndjeje per obligim te pergjigjem se ndoshta nga te gjitha ato raste qe kam pas deri me sot. Ka ndonje njeri qe e lexon ne heshtje e i pelqen apo nuk i pelqen mendimi i tij personal e drejte e patjetersur e tij.
Une nuk dua me ty, e as njeri zotri nuk i bie ne qafe se nuk e kam kultur.
Kur me akuzon mua ti me drejtohesh personalisht E ēka une e beje pa adrese e ne shumes, qe nuk e dite. Dije tani.
Kurse une fjas nga rastet e faktet bardhe e zi qe kam pase.
E me siguri ka shume raste qe njeri nuk i din se sa e sa halli i rendon njerzit.
psh. per me ta ber te qarte ty e lexuseve jo vetum une po ka njerze si une mbi 100 po theme se po e marre ne tersi zviceren, qe merren me keto halle. Dikush me pake e dikush me shume jepe kotributin e tij sipas rastit qe i jepet e kjo shume mvaret nga vete njerzit qe i krijojne problemet e ne fund te fundit jane isntutucionet qe i vedosin vete rastin e metoden e zgjedhjes.
Sa per ta bere te kjarte ty, e lexusve e hallegjinjeve...apo atyre te prekurve ne kete teme.
problemet e Shqiptreve jane te shumta po ato vendasit i klasifikojne per momentin vetum ne tri Kategori se kulturvermitler....ndermejtsojne ne keto:
*ne fushen sociale
* shendetsi... spitale
* ne edukim -shkolla prej kopshtit e deri orientime profesionle sitemi shkollor( ēk kjo e fundit dallon nga kantoni ne kanton...) e te huajt nuk jane te informuar as nje here sa duhet....
Sa per ilustrim rasti ...vetum 7% nga te gjiteh nexensit kane te drejte te huajt te vazhdonje sekundar schule...mos u hutoni kur te lexoni kjo eshte fakt per ate luftohet me shkuar ne sekundar klase...se ke te ardhmen me te mire....apo nese famija nuk din fare e len ne "klein klase."..ēka veshtir e ka me gjete pastaj me gjete zanat....etj etj.....
Une zotrate nuk babnoje ne nje ndertese sociale po nese nuk e din ne Kryeqytet se mbasi edhe po qirresh deri ne qiell me mellef ndaj meje tani besoje se din ku i bie kryeqyteti merre kah ta merresh banoje si...Kosovare ne Kryeqytet... si Shqiptare ne Golem....po duke mos harruar kur se jame Kosovare e krenare.Mbasi paska sipas teje me kerkuar ndim ....une lemoshen kur se kam perdore ne jete kurse ndimen ja preferoje ēdo njeri se nga ajo meson e shpeton nga rasti...
Kurese nese ti nuk e kupton se njerzit jetojne per te ngren ...nuk jame fajtore une.....se keto i din kl e ulta...
Andaj nese ke diqe me shtuar ne tema urdhero je i mireseardhur kut te duash ...po me i hutuar me u munduar mua ti mi hudhesh fajet per problemet tua, qe ke ne lidhje me akceptimin e nje mendimi apo pune te nje femre mos me thire sadiste se jame shume e bindur se as nuk e din ne kete rast se ēka dmth. fjala sadizum....
E me mua, nuk ka te beje fare...andaj kujdese ne shkembimin me shkronjat e sidomos me mua te te theme siqerish.Pa hamendje e me plote te drejete.

ah besa me akuzon se Apeloje apo si thoni ju; tek moderatoret ...as nje nuk i njof as pa nuk i kam po kam rrespekt gati tek te gjithe po me shume se tre jane te pa shoqe....siodomos nuk ka nevoje te ceku emra.Ata e din vete.
Me kaqe merr fund edhe komenti me ju. Bile une kam komentuar jasht normave te mia, se shumica e din se komentet i kam te ralla.

mergimtarja

Shpejtimi
07.05.2007, 16:10:00
z. Shpejtimi,

Konsideroj se ketu duhet t`i nderpresim replikat tuaja me nikoqiren e temes, ne menyre qe t`iu lejojme hapesire edhe diskutuesve tjere te interesuar qe te shprehin pikepamjet e tyre lidhur me ēeshtjen e shtruar per debat !

paraprakisht flm. ne mirekuptim,

Nositi


ps. Tema vazhdon...<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Nositi mė 2007-05-07 18:37 ]</font>

Shpejtimi
07.05.2007, 19:41:00
Ti z.Nositi moderator,paskit intervenuar njeansisht duke perdore gomen
sipas shajretit qe e permendi diku me lart ajo zonja.Dmth se teket apo

Nositi
08.05.2007, 22:53:00
Pershendetje nikoqires se temes, /forum/images/smiles/icon_smile.gif

Edhe pse nuk jetoj ne mergim, patjeter se edhe une e ndjej veten si pjese te kesaj metafore te dhimbshme. Duke qene keshtu, kam ndier zerin e ngasheryer te shpirtit te mergimtareve te mije, kam pare lotin ne syte e tyre, kam pare mallin e vizatuar ne bebeza, kam ndier brengat e hallet brenda botes se tyre te vogel ndane botes se madhe, jo rralle te pameshirshme ndaj tyre...

Dhe gjithsahere kthehesh ne prapaveshtrim historik te mergates sone, patjeter se kaplohesh nga nje ndjesi dhe nje pikeshikim i dhimbshem. Per shqiptaret fjala e nemun kurbet edhe sot eshte e shkruar perlotshem ne kujtesen e tyre historike. Brenda trungut, trupit dhe shpirtit te shqipes akoma edhe sot vazhdon tragjedia e llojit te vet me nenaktet e shpopullimit, shpernguljes, kolonizimit, garbitjes se trojeve, tkurrjes se atdheut nga te tjeret !

Ballafaqim i perhershem me antilirine... Te syrgjynosur ne vendet e huaja, te perndjekur, te perseketuar, te vrare e te masakruar edhe ne trojet e veta etnike. I tille eshte fati i mergimtarit shqiptar, gjurmet e te cilit skicojne brigjeve te panjohura rruget e lergeta, ku humbasin zerat e nenave, te femijeve, te te dashurve. Jete e shkuar nen shkendijimet e mallit...

Mergimi, tragjike e dhimbshme e kombit dhe atdheut te ndare shqiptar, plagome shqiptare, sinonim i te gjitha lamtumirave. Mbase, e pashoqe ne rruzullin tokesor !

Ndersa te tjera nacionalitete migruan e migrojne nga nje vend ne tjetrin per ēeshtje karriere, ngarendje pas jetes se fildisht ose pune pilafi, njeriut shqiptar historikisht ia imponuan rrethanat tragjike rrugen e larget dhe te panjohur. Edhe sot e kesaj dite mergimtari shqiptar rrokulliset padiktueshem neper rrathet e hidhur te asimilimit e te harreses. Por, edhe pse i ngujuar jashte atdheut, ai vizaton vendlindjen ne pellembe te dores mu si parajsen e humbur. Neper plasat e shpirtit te tij ploteson pastaj kroniken e dhimbshme me fytyren e enderruar te atdheut, ndersa ne memorien e tij mbeten te pashlyera kujtimet per njerezit e dashur !

Kam pare e ndier dhe dashurine e margimtarit shqiptar deri ne amshim per Atdheun. Prandaj, ndjehu shqiptar dhe krenar ne mergim dhe ne atdhe, kudo qe te jesh. Sepse ti ishe ai qe hece neper realitetin e hidhur dhe te dhimbshem historik, realitet ky i nderlidhur me fatin e qenies kombetare neper kohe e zezona te ndryshme!


me respekt,

Nositi

p.s. po e permbylli kete afishim me nje poezi te Esad Mekulit, e cila i kushtohet kesaj plage tone te madhe...

Porosija e nanės

Pėr ke nė dritė ju qita, o djelm!
Pėr ke ju rrita, o bij`?
Pse u gėzova unė nė jetė?
- Nanėn po e leni sot kur kryet
me mburrje pėr ju e ngrita;
kur futėn e zezė e hoqa;
kur zjarmin nė vatėr
pa frigė e ndezim nė mbramje -
kur sofrėn ma thatė s`e shtrojmė!

Nė atdheun e huej shkoni?

Atje -
ku vesh s`ju marrin:
ku vllau tė vllanė
me bisht tė syrit e shikon
e punėn e vet soll kqyrė!

Atje -
ku bima ndėr ara
thahet nėn hanė:
ku grizhlat sqep-mprehta
frytet e vjeshtės s`parit shkretojnė!

Atje -
ku dheu i zi
randė do t`ju peshojė mbi rreshta
pa etnit tuej pėr bri!

Unė be po u qes,
bre djelm -
nė trollin qė shkelėt si fėmi,
nė eshtnat e tė parėve,
nė gjakun e derdhun pėr liri,
nė fatlumninė tuej e tė nipave,
nė tamblin e gjive tė mi`-
m`i terni lotėt qė t`harroj ēdo dhimbė:

mos me u nda
prej prehnit tim
as vllau me vlla !

Shpetim Sjarina
09.05.2007, 15:24:00
Zonja dhe zoterinj, motra dhe vellezer Shqipetar-e

Nuk pata shume kohe t'i lexoje te gjitha shkrimet e juaja por e kuptova gjeneralisht se ku eshte tema, ku eshte dhimbja. Para disa vitesh e pata shkruare nje teme me titullin "Gyrbeti, goje gjarperi qe gelltiti rinine tone etj..." dhe te gjitha vlerat tona kombetare.

Nuk eshte me koha qe te vajtojm sikur disa qe kishin vajtuare me disa shkrime ketu, por eshte koha qe ta gjejm ilaqin per kete dhimbje dhe te veprojme simbas instrukcioneve qe na jane dhene ne ilaq.

Me kete dua te theme se ne duhet qe se pari te jemi te vetedijshem se ku jemi ardh, perse ke mi ardhure ketu dhe kush jemi ne.

Ne kemi ardhure ketu (Ne gyrbet) per ta permiresuare jeten tone dhe qe femijeve tane tu krijojm nje te ardhme me te lulezuare.

Mirepo problemi qendron ketu:

Ne duke e diture se sa te veshtire e kemi pasure jeten ne Kosove, kur erdhem ketu ku tani kemi mundesi me te gjera sesa qe kemi pasure ne Kosove apo ne te gjitha trojet Shqiptare, jemi dhene shum pas punes dhe pasurise per ta kompenzuare kohen kur ne nuk kishim ne trojet tona, dhe i kemi harruare pergjegjesite morale dhe shpirterore qe i kemi ndaj, prinderve tane, grave tona, dhe me se rendesishmi afersine shpirterore ndaj femijeve tane.

Prinderi, qofte babai apo nena duhet qe me femijet e tyre qe nga mosha e vegjelise te jene aty per femijet e tyre, tua permbushin nevojat e tyre, t'i perkedhelin ata keshtu qe femija te mos ngel pa perkrahje.

Kur te rritet femija tani sipas moshes qe ka, prinderi duhet qe t'ua plotesoj deshirat qe jane ne te miren e tij apo saj. Mese eshte tani tema per ate vajzen qe e paska dashure ate djale dhe qe familja e saj nuk ka qene dakord per arsyet e tyre atehere edhe une do t'i theme ca fjale te shkurtera.

Siq thashe me heret se prinderi, babai dhe nena, duhet te jene ne kontakt te shpesht me femijun e tyre keshtu qe femija te mos ngel pa perkrahje, sepse nese behet kjo atehere ne kete rast kur vajza te rritet do te kete liri te mjaftueshme per t'i treguare prinderve se tash ka nevoje te veqante qe duhet permbushure (se e dashuron nje djale qe don ta martoje). Nese tere jeten e femijerise se saj ajo ka qene e liri t'u thote prinderve te saj per nevojat qe ka sepse prinderit gjithmone e kane perkrahure atehere ma merr se kjo kurr nuk do te kishte nevoje ta fshihte dashurine e saj ndaj atij djali, por do t'ju tregonte prinderve te saj menjehere.

Ne kete rast une, po te isha ne vend te atyre prinderve si do te veproja une?

1. Une do t'i kisha degjuare mendimet e vajzes sime se pari sepse ajo ka per ta quare jeten me te e jo une.

2. Do te kisha kerkuare nje takim me djalin per ta njofture me mire.

3. Do te kisha kerkuare mendimet e te tjereve per familjen e tij pa u treguare se per qfare arsye po i pyes.

4. Do t'i kisha treguare vajzes sime se qka mendoj une per ate djale, qka mendojn te tjeret per familjen e tij.

5. Do t'i kisha treguare asaj per pasojat qe do te mund te rrjedhin ne te ardhmen nese martohen ata duke u bazuare ne mendimet e mija per djalin dhe ne mendimet e te tjereve per familjen e djalit, dhe do te ja kisha lene asaj ne dore qe te vendose vete per te ardhmen e saj duke e siguruare ate qe do te jeme ne krahe te saj qka do qe te ndodhe me pas.

6. Poqese vajza ime pranon qe te vaazhdoje me te atehere do te kisha kerkuare nje takim me familjen e djalit per t'i diskutuare gjerat me rrjedhshem duke marrure pak kohe, gjate se ciles kohe vajza ime do te kete kohe te gjate per te menduare edhe njehere per fatin e saj.

Keto ishin mendimet e mija per kete qeshtje dhe shpresoj se nuk do te hasim ne shum mospajtime me ju.

Edhe nese keni mospajtime lirisht shkruani dhe dme tregoni se ku isha une gabim sipas mendimeve tuaja.

Nositi
26.05.2007, 20:55:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>

Shpetim Sjarina
afishoj me 2007-05-09 15:24 :

Nuk eshte me koha qe te vajtojm sikur disa qe kishin vajtuare me disa shkrime ketu, por eshte koha qe ta gjejm ilaqin per kete dhimbje dhe te veprojme simbas instrukcioneve qe na jane dhene ne ilaq.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Shpetim Sjarina,

Ky paragraf me cyti t`ju jap nje sqarim, sepse me behet sikur aludon ne afishimin tim paraprak dhe piketon mu ate kendveshtrim. Ndaj, une po perpiqem qe te sqaroj apologjite a plageve tona mbarekombetare, ndersa ti perpiqu edhe me tutje te veprosh "simbas instrukcioneve qe na jane dhene ne ilaq"(?) !

Ne epiken shqiptare, te kenduar dhe te shkruar, ende edhe sot e asaj dite kapitullin me voluminoz e perbejne keto kater tema:

1. Atdheu ~ (apologjia: i copetuar !)
2. Liria ~ (apologjia: e munguar !)
3. Flamuri ~ (apologjia: i ndaluar !)
4. Kurbeti ~ (apologjia: i mallkuar !)


Kurse sa i perket rastit fatkeq te cekur nga parafolesit, une do t`i keshilloja prinderit e asaj vajzes qe te tejkalojne egoizmin e tyre tradicionalist dhe t`i japin miratimin zgjedhjes qe ka bere vajza, sepse ngrirja ekzistuese e raporteve tashme tingellon si nje absurditet anakronik dhe tejet i jashtekohshem !


me respekt,

Nositi

Angelina
30.05.2007, 10:09:00
Jeta ne mergim eshte shum e mire, kemi ku me banu, kemi me hanger me pi, kemi nje kulem mbi kry ...gyrbeti ti ofron gjithat, ti veq duhet me qen i zoti edhe me shfrytezu!

Atu problemet qe i ceke ti , qe munden me ndodh nuk jan komponente te mergimit ,por jan probleme qe krijohen Intern, ne Familie!
Po mendon se nje Babaj e marton Ciken e vete edhe pse ajo s'pranon, ndodh veqse jetojn ne gyrbet? Kjo nuk kishte ndodh ne adthe? Ment ka te shkon i merr meveti!
Shkalla e pare e socializimit te femijeve eshte edukimi i prinderve! Nese prej pragit te deres ke shiju edukim te mire ather nje jetes te plotcume nuk do ti del asgje ne rruge, kudoce te jetojsh!
Pershendetje

Apokalypse
30.05.2007, 12:25:00
"Per ta edukuar nje femi, te duhet plot nje katun".

Nuk mund te theme se jeta ne mergim esht pa probleme vetem se kushtet materiale jan te mira.

Kur eshte ne pytje edukimi i femise duhet te mendohen shume gjera. Ne nje ane prindi mundohet ta edukoj femiun e tij me ate tradite, me ate moral dhe me ato vlera qe i ka si rrenje nga vendi i vet, sepse ne te shumten e rasteve jan shperngul te rritur.

Kuptohet se ka deshire qe fmiu i vet ti njof dhe ti cmoj ato pjese te edukimit.

Por, ne anen tjeter shume shpesh edukimi dhe filozofija per nje jete te orientuar sipas stilit ne perendim (si p.sh shkollimi, punsimi, jeta ne pergjithsi, zgjedhja e partnerit etj.), nuk pershtaten. Nuk theme se eshte problem i rende as nuk dua te dramatizoj por nga kjo rrjedhin konfliktet, sidomos mes gjenerates se prindit dhe te femive.

Friga nga tehuajtja eshte e madhe dhe nje kryarsyje per shume mosmarrveshje.

Me vjen mire, qe diskutojme per kete teme.
Apoka

rtk99
31.05.2007, 02:44:00
pershendetje,

Per te edukuar nje femij dhe per te mbajtur familjen ne harmoni, ne gerbetqaret, eshte sikur te ndertohet nje Katedrale os nje Xhamij!

Per te gjitha drejtimet duhet te kryhet nje shkolle vetem per prind nuk ka shkolle! per se shpejti beheshe prind!

Koha e sotit eshte nje kohe shume e veshtir qe gerbetqari te mbaje kontrolle ne familje, e posaqerisht ne femij te moshes mbi 16 vit!
Flase per ne shqiptaret, ku ne vendin tone kemi pasur nje tradit dhe kultur por edhe ligje pake me te mdryshem se ketu ne perendim, dhe se jo edhe shume te edukuar apo te shkolluar, keshtu qe shume perint mundohen qe familjen ta mbaje nen kontrolle me force!
Si pike e pare qe femiju te mbahet nen kontrolle familjar, prindit duhet te jen ne hrmoni dhe te kuptueshem mese veti[burre-grua] Nese burri dhe gruja fjalosen per gjdo ore ateher qka pritet nga femiju!
Grat shqiptare me gjysem shkolle jane te rrezikshme per familjen, ngase e kopiojn njra tjeten, duke e ditur se ligji i perendimit po i mbrojka grat nga burrat, dhe keto ja teprojn[ne disa raste]keshtu qe edhe femiju e merre te keqen!

Por, ka kryefamiljar qe i shterngon se tepermi familjen, si gruan ashtu edhe femijet, keshtu qe kerset dikund! Gruja eshte sherre i madhe ju nuk e dini a!!!hahaha
Per Burrat.
Mose ta marrte anen se kurre kryet nuk ka me te lane me que ma, ti si burre nuk ke mundesi qe te bisedojshe me ndonje shoke, pa e pasur gruan si dhumpir ne kryje te odes! se leje ma tjerat gjera!

Pra prite punen pa u ba se kur bahet mose fole ma! ne kryje mbytet gjarpri,
Nese gruja e mire i thote femive se baba eshte kryjefamiljar dhe se une nuk guxoje te perzihem shume ne disa pune, edhe femiju do te shkoj rruges se nanes!
Po nana nese nuk e ben hesap fare burrin, edhe femiju punon qka te done se nanes nuk i frigohet e baba e merre teposhtn nga nana!
Sa i perket martesave te te rinjet, nese i plotson vitet, ta zgjedhe ate qe i pilqen vajzes, kuptohet ne harmoni me prinderit kishte me qen mire, por kohrat kane ndryshuar, keshtu qe vertet eshte veshtir qe te ndikohet te vajza apo djali, krejt keto shkojn me ate qe thashe me lart harmonij familjare i sjelle edhe te mirat te femiju!
Por mose harroni se ka edhe disa burra qe nuk e meritojn te jen burra,keshtu qe gruja me te drejt e zavenson ate burre!Bile une knaqna tu ba muhabet me ate grue!

Dredhza_20
06.06.2007, 15:12:00
Jam mendimit Angjelines!

PeAcE

Realiste
19.08.2007, 14:51:00
Per te mos hapur nje teme te re,kisha dashur te bej nje pyetje dhe te me pergjigjet dikush realisht.
Mqs jetoj ne Kosove dhe nuk di si shkojne procedurat e kurorezimit ne Europe,me ndihmoni duke me treguar se a kerkohet certifikate lindjeje ne Europe (nga vendi ku ke lindur) per te lidhe kurore aty nese ti je shtetas i nje vendi europian apo nuk te"detyrojne" pasi ke nenshtetesine?

Ju flm

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Realiste mė 2007-08-19 14:54 ]</font>

Artisti_79
21.08.2007, 19:12:00
Me sa di une... qe mu ka dasht mu bo kurore.. me suedzk.. ma kan kerkue dukument identifikimi, pasaport, nga kumuna/policia qe nuk jam i ndekur per ndonje krime(perjashtohet serbia kur u kan ne ks) dhe dukumenti valid jo me i vjeter...se 6 muaj, asgje tjeter.

Besoj qe kjo vlen edhe per shtetet e EU/s, ndoshta ka naj ndryshim ne vendin ku jeton, por une tregova per Suedi

Realiste
23.08.2007, 13:17:00
Artisti_79 flm shume per pergjigjen.Nje gje me befasoi se si edhe kur lidh kurore me shtetase te huaj atje ne perendim te kerkohet dokumenti qe s'je nen hetime dhe tjera dokumenta nga vendlindja edhe pse je shtetas i atij vendi!!!

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Realiste mė 2007-08-23 13:20 ]</font>

mergimtarja
24.08.2007, 16:31:00
E nderuara realiste!

ndoshta me vonese te pergjigjem.Per ne Zvicer mund te kete nga Kantoni ne Kanton ndryshime,po ne vnedin ku une jetoje.
Nuk ka nevoje te kesh dokumentin nga Kosova nese je shtetase nga Suedija a gjermanija po vetum ne kumunen ku jeton duhesh te marresh deshmin e banimit, apo eventuel deshmin se ku je duke punuar.Jo me e vjeter se gjashte muaj vlen edhe ketu.Pra qytetaret qe vin nga Eu.Nuk kane nevoje te marrin dukumente si ata qe vin nga ...Kosova apo vend tjeter.
Edhe nje po deshi personi nuk ka nevoje te behet zviceran nese eshte shtetas i Suedise.Ajo vlen.

mergimtarja