PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Mitrovica


korab
21.03.2007, 17:15:00
Meqenese une jam vete nga Mitrovica nga qyteti qe fatkeqesisht tani e gati tete vite me radhe eshte i ndare deshiroj qe te shpreh mendimin tim personal lidhur me kete qeshtje. Pikesepari te gjithe politikanet e Kosoves le te turperohen se asgje nuk kane bere ne kete drejtim, e me vone do ti vuajme pasojat ne pra populli dhe jo vetem ata Mitrovicas qe jane debuar me dhune nga kryeqetniku dhe Kompania etij nga pjesa veriore e Mitrovices por i gjithe populli i Kosoves. Kjo zgjidhje pra siq eshte e parapare edhe ne planin e Ahtisarit eshte mjafte gjysmake sepse nuk garanton asgje. Kthimi i qytetareve shqiptare ne pronat e tyre eshte plotesisht i parealizueshem pra behet fjale per rreth 15000 shqiptare te debuar nga ajo pjese ndersa si do te ushtroje pushtetin Qeveria e ardhshme e Kosoves pas zgjidhjes se Statusit mbetet te shihet ne te ardhmen kur dihet se kjo pjese me planin E ahtisarit perfiton nje lloj Autonomie te larte ku pushteti qendror veshtire se mund te nderhyj per ndonje qeshtje. Ishte pikerisht ky Zoteri Qeku i cili se bashku me gjeneralin gjerman Klaus Reinhard qe ndalen marshimin e shqiptareve para ca vitesh drejt pjeses veriore duke ju premtuar se Mitrovica gjithsesi do te bashkohet dhe keshtu u leshua rasti historik per bashkimin e qytetit e kete ua kane thene njerezve ne Mitrovice edhe vete nderkombetaret ne biseda te ndryshme.Ja pra se qfare te mire i sollen kosoves politikanet e kosoves kur mashtrojne e genjejne dhe tani per te bere propagande e vizitojne pjesen e veriut me Autoblinda ose me helikoptere te Kforit.Nuk e dij a jane ne dijeni keta zoterinj se e kane shitur rreth 15 % te territorit te Kosoves. Kjo do te jete pergjithmone nje plage kancer qe do te sjelle vetem pakenaqesi dhe turbullira ne kosove.Nuk besoj se as Zoterinjt Qeku as Sejdiu Thaqi apo Limaj e dine fare se diku atje ne veri gjenden edhe Kullat qe kurre nuk u mposhten te te paharrueshmit Isa Boletini. Sinqerisht ju them se nese ndonjehere si qytetare i kosoves me jepet mundesia qe te votoje per ndonje parti politike personalisht nuk do votoje as per LDK as PDK sepse po shihet se mitrovicen e kane perdore vetem kur ju kane nevojit votat. Me mire do votoje per ndonje parti si p.sh te gjlebert qe fare s merret me politike dhe keshtu e di se s paska qka te beje ne lidhje me kete qeshtje.Pra edhe nje here politikane turperohuni per shkak te Mitrovices dhe nuk keni nevoje fare me qe ta vizitoni Mitrovicen. Shpresoj se bhistoria do tju gjykoje. Tung.

MI-2
21.03.2007, 18:10:00
Ne ket forum gjysa nuk dijn as ku gjendet Mitrovica e lere me ma shume, edhe vet jam nga Mitrovica dhe kam hapur sa here tema reth kesaj po si zakonisht nese nuk je anti LDK dhe anti Rugovist ske qka hap tema ketu, te gjithe ata qe sot mendojne se Mitrovica se do te bashkohet ne nje te ardhme duhet qe tani te reagojn te dalin protestojne para KFORIT,UNMIKU,dhe Kuvendit Komunal ne Mitrovice qdo dite, qdo ore duhet te destbilizojme situaten aq shume sa qe te vihet ne pikpyetje krejt proqesi i percaktimit te statusit, sepse vetem ne ket menyre do te terhiqet vemendja kah problemi real dhe gjeneratori me i rezikshem i krizes se re edhe ndoshta nje lufte te re eventuale.Ata qe kan haru Mitrovicen ne arkivin e pluhrosur te politikanve aktual duhet te dijn nje se nuk ka pavarsi pa Mitrovic.

Surki
21.03.2007, 19:00:00
I nderuare tema eshte plotesishte me vend dh e perkrah mirpo ketu eshte problemi kryesore te mentaliteti yne dhe jo patriotizmi, jo nacionalizmi keto kan te bejne te gjitha me mos interesimin edhe te forumistave ketu, e te gjithe atyre qe kan harruare kosoven.
Mirpo une ju pyese juve deri kure te ndodhin protesta te tilla kur ato shuhen ne menyren me barbare nga qeveritaret tane e nga askushe tjeter.
Personalishte jame nga drenasi dhe menjehr pase perfundimit te luftes po thuaj me shume se 25 veta te familjes dhe te rrethit qe une i njohe kane shkuar kembe deri ne mitrovice dhe kane vuajtur me pas me jave te tera nga ecja e gjate.
E po sa kishin aaritur ne Mitrovice ata u shperndan nga forcat e slaavounmikut dhe ata te sllavokforeve ne hymje te ures kishte persona qe banonin ne mitrovic ku ishin pregaditur edhe per te plaqkitur nese kishin mundesin.

Ju me kete tem duhet tu drehtoheni parlamentarve te kosoves dhe po atyre shqiptarve te cilet banonin ne lagjen e veriut dhe i leshuan shtepit e tyre.
Ju edhe une e dime fort mire qe menjher pase lufte ne ate pjese kishte shume pake shkije kurse shqiptaret pa hezitim nga frika shume e madhe i leshuan shtepit e tyre dhe trojet shekullore.

E per MI-2 i nderuare ne ket site nuk mund te hapeshe tema vetem e vetem nese je kunder LDK-se dhe kunder Rugoves.


RUGOVA ME ELITEN E TIJE E ASKUSHE TJETER KA PRU MITROVICEN NE KETE GJENDJE MJERIMI.
ps,KOSOVA PA MITROVICE ESHTE SI TRUPI PA KOKE.
Isha une Surki vet pa ndihmen e kerkujt.

Hyena
21.03.2007, 19:24:00
Z.Surki ki te drejte se Kosova pa Mitrovic esht si trupi pa koke..
edhe nga fshati yte K...c e nal...Kane shkua ne kembe deri ne Mitrovic po vetem nji mos harro se kur kane shku ne Mitrovic asnji ska tentu me hy ne anen tjeter.
Nuke po mendoj ne vendasit tu po ne ter shqiptart nga e ter Kosova ura kaqen vetem formalish e bllokuar sikur te tentohej me hy ne anen tjeter beso se ska pas problem.
Nuke i bim fort ukit na shqiptart me kene me u vra ne mes veti apo me u sha e ofendu aty ekemi vendin e pare.
A edin z.Surki se disa her ne kete kohen e pas luftes ne Mitrovic e Gjilan
jane zene grupe hajnashe shki e shqiptar duke operu se bashku kry e kput Mitrovicen e kem humb vetem e vetem se primare ka qene se si te vjedhim, edhe nji ne qytetin e Mitrovices ne qdo qosh gjen kristale te llojllojshme duke u shite rrugve dhe askujte si intereson se nga jane kto dhe kush po shete.
Serbija me Shqiptar ka ber luft vetem e vetem per shkake se i kishte interesat personale kuptohet ne Trepq.
Serbise si intereson toka kahe pishat e Krivoves,as gradina e Llapushnikut, as Rrasa e zogit ne bjeshket e Junikut, as toka e Likashanit apo Qirezit, as qafa e Duhles ai luften eberi vetem e vetem per ari e Trepqes.

Hyena te pershendet Surki dhe te deshiron nate te mire ku do qe te jeni.

bluai
21.03.2007, 19:57:00
zotri Korab seshte vetem qeshtja e Mitrovices ne pytje e cila eshte nje nisje e nje ndarje e Kosoves dhe funksionalizimi i ndarjeve dhe nje shtetsie te re dhe njohje nderkombetare e endrave te shkieve per monumetet te cilat jan te Kosoves.Por me pakon e Ahtisarit ajo funksionalizohet dhe ngre nje paralele te lidhmeris me shtetin Serb pra me ate pako thjeshte njihet sovrani mbi Kosove dhe me ate edhe mbi monumetet kulturore ne Kooeves te kishes Ortodokse Serbe te cilat Monumente historikisht dihen se kan qen te mbrojtura nga vet populli shqiptar ne dekada e tash me ket pako zotri Kosova se po fiton asgje as nuk po e zgjedh qeshtjen e Mitrovices ne veqanti.Edhe nese vendoset qe parlamenti te shpall pavaresi ateher do te shihen pasojat sepse sipas pakos se Ahtisarit Kushtetuta e re nuk mund te dal jasht suazave te kornizes egzistuese te cilen e ka Parlamenti i Kosove dhe un nuk e kuptoj reagimin e Serbise kur e lexon pakon asgje nuk eshte e mir per ne shqiptaret e Kosoves sepse na ven lakun ne fyt dhe implemeton politiken qubriliviqiane dhe millosheviqiane ne Kosove lexoje dhe bindesh vet nuk e kuptoj se si e shohi nje Pavarsi kur askund pra ne ate pako sa e kam lexuar nuk shkruan se do te jet Kosova e Pavarur .Te gjitah nenent dhe marveshjes ne baz te asaj pakoje jan ne disfavor te Kosoves duke u nisur ne parlament ku vetem 10 pjestar te parlmentit mund te konstestojn qdo aline gjdo ligj dhe pa pelqimine 2/3 e minoritareve nuk ka asgje nga aplikimi i naj neni a alineje duke ditur kundershtimet e shkieve dhe deshiren e tyre qe te dominojn mbi legjislaturen Kosovare dhe mospjesmarjen e tyre ne parlament ateher nuk e di se si do realizohet ndoj ligj a ndoj rezolute nese shkiet se marin pjes ne Kuvend .Me shpalljen e Kosoves nga ana e Parlametit te Kosove si te pavarur do te shohim se si Bota do na ndeshkoj edhe me nje sterzgjatje te mos definimit te statusit pra statusi nuk do definohet pra nuk do te meret parasysh asgje sa i perket statusit dhe se te gjitha tjerat qe jan ne pakon e Ahtisarit jan nje bar e rend e te gjith neve e mbar Kosoves duke perfshir edhe problemin kyq Mitrivicen .Se qka do te ndodh un nuk e di e di nje gje se nese Kosova nuk pavarsohet nderkombtarisht ateher me siguri do kemi nje Bosnje te dyt ne Kosove .
me nderime
Bluai

Podrima-No
22.03.2007, 10:38:00
Mirdita ketu

Une pata shkrue ne temen e hapur nga Mi-2 per Mitrovicen, por ai reagonte keq, sepse nuk shikonte as pike as presje, prandaj mendimin tim e kam thane atje, nuk kam qka shtoj.
Se pse debatuesit nuk marrin pjese ne kete teme?
Une them se shume debatues ketu jane partiak, bejne propaganda te partive te tyre, kurse per temat me rendesi qe duhet diskutuar nuk diskutojne.
Shkruaj se Rugova ka thene keshtu per Mitrovicen, Shkruaj se Thaqi ka thane keshtu per Mitrovicen, Shkruaj se Ramush Haradinaj ka thane keshtu per Mitrovicen i sheh se si vrapojne sikur bletat.
Ketu ka pak debatues, kurse ka shume propagandues te partive.

Podrima-No

korab
22.03.2007, 12:44:00
Tungjatjeta edhe njehere une Korabi i lindur mu ne Lagjen e njohur te Boshnjakeve ne Mitrovice gjeta pak kohe qe ti shpreh ca mendime te mia personale lidhur me qytetin tim te dashur Mitrovicen qe mjerisht eshte e ndare. Per ate cka thote personi me pseudonimin Podrima se ne shprehim qendrime partiake nuk qendron sa me perket mua sepse qe ne fillim u distancova nga politkanet e te gjitha partive dhe thashe se shpresoj se nje dite historia do i gjykoje se si munden aq lehte te heqin dore nga 15 % e territorit te Kosoves perkatesisht ta miratojne ne heshtje ndarjen faktike te Mitrovices. Ndersa Zoteriu Surki thote se shqiptaret e Veriut i leshuan vete trojet e veta dhe nuk bene rezistence kurse ai dhe 25 anetare te familjes paskan qene deri ne Mitrovice. Shiqo zoteri Surki e verteta eshte kjo:
Edhe pas luftes shqiptaret rezistuan dhe pati shume viktima ne radhet e tyre nese ke percjelle lajmet. Por Oliver ivanoviqi me kriminelet e vet cetnik dhe me miqte tradicional te serbeve franqezet arriten qe ta debojne popullaten shqiptare naga pronat etyre sepse sic dihet KFORI Franqez nuk ofronte kurrfare sigurie per qytetaret shqiptare madje madje ata vriteshin rraheshin ne prezence te Franqezve dhe asnjehere deri me sot nuk u zbuluan kriminelet serb qe kryen keto akte makabre. Cka duhet te benin qytetaret shqiptare te rrinin atje dhe ta prisnin vdekjen duke i pare barbaretz serb duke i masakruar dhe duke mos ju ofruar kurrfare mberojtje nga askush. Mandej nuk mund te thuash se kjo u be aq lehte pra leshime i shtepive sepse ende eshte Kodra e MInatoreve ne Veri te cilet edhepse i jane ekspozuar nje presioni te papare nga strukturat paramilitare serbe ende qendrojne atje. Z.Surki ti thua se Rugova e solli kete gjendje , une nuk kam nevoje ta mbroje as Rugoven e as Adem Jasharin sepse ata i mbron vepra e madherishme qe lane pas vete secili ne menyren e vet njeri me pushke e tjetri me diplomaci. Por pa dashur ta nencmoj luften e lavdishme te UCK-se te pyes ty ku ishin ata Komandantet famoze qe edhe 7 dite pas hyrjes se KFORIT ne Kosove nuk i derguan bile nja 100 ushtare ne pjesen veriore ku ne ate kohe s kishte mbete asnje serb edhe per Ilaq.Te tregoj une ishin te dhene pas uzurpimit sa me te madh te pronave te serbeve ne JUG dhe kjo eshte me se e vertete mund ta pyetesh cdo mitrovicas.Per kete arsye pra Z. Mi 2 nuk ka pasur sukses qe te bashkohet Mitrovica sepse ka shume uzurpatore shqiptare ne pjesen jugore saqe do ta jepnin edhe gjysmen tjeter te Kosoves per interesa personale. Prandaj problemi i Mitrovices eshte problem i cili do duhej te ishte ne agjenden kryesore te bisedimeve dhe do te duhej te merreshin insitucionet qendrore qe fare s jane inetresuar per kete pune. Ne qytetaret mund te protestojme dhe me siguri kjo do ta kishte efektin e vet por jam i sigurt se klasa politike e sotit do te na kualifikonte si element destabilizues dhe do perjetonim fatin e Vetevendosjes. Zgjidhja me e mire do te ishte nje marreveshje me serbet per kthim te tyre ne Jug(aty ku kane qene - natyrisht jo kriminelet se me ta duhet te merret drejtesia) si dhe kthimi i qytetareve shqiptare ne Veri ne pronat e tyre. Normalisht qe per kete duhet vullnet politik i te dyja paleve dhe gjithsesi nevojitet qe serbet te pajtohen njehere e pergjithmone se kosova per ta eshte e humbure dhe do te jete e pavarur dhe kete ata duhet ta njohin. Opcioni tjeter do ishte nje akcion Oluja si ne Kroaci por per kete nuk kemi as ushtri dhe as perkrahje nderkombetare sic kishin kroatet kur cliruan territorete tyre.

Burimi35
22.03.2007, 13:34:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
korab afishoj me 2007-03-22 12:44 :
Tungjatjeta edhe njehere une Korabi i lindur mu ne Lagjen e njohur te Boshnjakeve ne Mitrovice gjeta pak kohe qe ti shpreh ca mendime te mia personale lidhur me qytetin tim te dashur Mitrovicen qe mjerisht eshte e ndare. Per ate cka thote personi me pseudonimin Podrima se ne shprehim qendrime partiake nuk qendron sa me perket mua sepse qe ne fillim u distancova nga politkanet e te gjitha partive dhe thashe se shpresoj se nje dite historia do i gjykoje se si munden aq lehte te heqin dore nga 15 % e territorit te Kosoves perkatesisht ta miratojne ne heshtje ndarjen faktike te Mitrovices. Ndersa Zoteriu Surki thote se shqiptaret e Veriut i leshuan vete trojet e veta dhe nuk bene rezistence kurse ai dhe 25 anetare te familjes paskan qene deri ne Mitrovice. Shiqo zoteri Surki e verteta eshte kjo:
Edhe pas luftes shqiptaret rezistuan dhe pati shume viktima ne radhet e tyre nese ke percjelle lajmet. Por Oliver ivanoviqi me kriminelet e vet cetnik dhe me miqte tradicional te serbeve franqezet arriten qe ta debojne popullaten shqiptare naga pronat etyre sepse sic dihet KFORI Franqez nuk ofronte kurrfare sigurie per qytetaret shqiptare madje madje ata vriteshin rraheshin ne prezence te Franqezve dhe asnjehere deri me sot nuk u zbuluan kriminelet serb qe kryen keto akte makabre. Cka duhet te benin qytetaret shqiptare te rrinin atje dhe ta prisnin vdekjen duke i pare barbaretz serb duke i masakruar dhe duke mos ju ofruar kurrfare mberojtje nga askush. Mandej nuk mund te thuash se kjo u be aq lehte pra leshime i shtepive sepse ende eshte Kodra e MInatoreve ne Veri te cilet edhepse i jane ekspozuar nje presioni te papare nga strukturat paramilitare serbe ende qendrojne atje. Z.Surki ti thua se Rugova e solli kete gjendje , une nuk kam nevoje ta mbroje as Rugoven e as Adem Jasharin sepse ata i mbron vepra e madherishme qe lane pas vete secili ne menyren e vet njeri me pushke e tjetri me diplomaci. Por pa dashur ta nencmoj luften e lavdishme te UCK-se te pyes ty ku ishin ata Komandantet famoze qe edhe 7 dite pas hyrjes se KFORIT ne Kosove nuk i derguan bile nja 100 ushtare ne pjesen veriore ku ne ate kohe s kishte mbete asnje serb edhe per Ilaq.Te tregoj une ishin te dhene pas uzurpimit sa me te madh te pronave te serbeve ne JUG dhe kjo eshte me se e vertete mund ta pyetesh cdo mitrovicas.Per kete arsye pra Z. Mi 2 nuk ka pasur sukses qe te bashkohet Mitrovica sepse ka shume uzurpatore shqiptare ne pjesen jugore saqe do ta jepnin edhe gjysmen tjeter te Kosoves per interesa personale. Prandaj problemi i Mitrovices eshte problem i cili do duhej te ishte ne agjenden kryesore te bisedimeve dhe do te duhej te merreshin insitucionet qendrore qe fare s jane inetresuar per kete pune. Ne qytetaret mund te protestojme dhe me siguri kjo do ta kishte efektin e vet por jam i sigurt se klasa politike e sotit do te na kualifikonte si element destabilizues dhe do perjetonim fatin e Vetevendosjes. Zgjidhja me e mire do te ishte nje marreveshje me serbet per kthim te tyre ne Jug(aty ku kane qene - natyrisht jo kriminelet se me ta duhet te merret drejtesia) si dhe kthimi i qytetareve shqiptare ne Veri ne pronat e tyre. Normalisht qe per kete duhet vullnet politik i te dyja paleve dhe gjithsesi nevojitet qe serbet te pajtohen njehere e pergjithmone se kosova per ta eshte e humbure dhe do te jete e pavarur dhe kete ata duhet ta njohin. Opcioni tjeter do ishte nje akcion Oluja si ne Kroaci por per kete nuk kemi as ushtri dhe as perkrahje nderkombetare sic kishin kroatet kur cliruan territorete tyre.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Tungjatjeta Korab,
Ket mesazh e kishe filluar me ket thenje ; gjeta pak kohe !
Problemi te cilin e ke ti ne Mitrovic ose Kosova , kerkon shume kohe,pra angazhohu ma shume .
-Mbas perfundimit te luftimeve esht provuar mjaft ne Mitrovic, por siq po shifet nuk ka mjaftuar (duhet te behet ende,te kerkohen zgjedhje,koha nuk pret ,qka thot tjeter kush nuk esht e rendesishme).Kur te ke nje problem ateher duhet kerkuar zgjedhjen me te mir, se si do ta zgjedh ate problem
Disa fakte i ke smadhuar e dikund ia ke fut kot.
-Ne Mitrovic te jugut para luftes nuk kan jetuar as 1 deri 2 % Serb skan pas qka me uzurpue Shqiptaret,(teoria e juaj se fajtor per gjendjen ekzistuese ne Mitrovic jan edhe Shqiptaret uzurpues, nuk esht e sakt).
-Kritika e juaj ndaj UQK esht absurde,UQK ate kohe ka qen e obligur te respektoj marrveshjet e nenshkruara.

korab
22.03.2007, 14:13:00
Tungjatjeta Zoteri Burimi 35,
une mesiguri gjeta pak kohe eshte e vertete sepse jam shume i angazhuar me pune por me siguri nuk ja fus kot sepse e njoh shume mire situaten ne Mitrovice sepse edhe familjen dhe vellezerit e mi gjenden atje.Numrin e sakte te serbeve sa kane jetuar ne Jug nuk e di saktesisht por e di me siguri se disa objekte te serbeve jane uzurpuar nga ca persona e nuk i lirojne edhe nese ndonje shqiptar tenton ti bleje.Madje keta kercenohen edhe me vrasje nese dikush do ti qes nga aty ne menyre legale.
Me trego Zoteri se cfare marreveshje paska nenshkruar UCK ja dhe qenka obliguese per te. Mos valle qenka ashtu qe UCK ja paska nenshkruar ndonje dokument qe legalizon ndarjen e Mitrovices. Te faleminderit per kete informacion se kete kurre nuk do ta besoja se nje Ushtri qe lufton per liri dhe Pavaresi e qe vazhdimisht kreret e saj thone se ishin įta qe i sollen lirine KOsoves do nenshkruante nje akt te tille. Me duket se ketu zoteri ti ja ke fut kot se askush deri tani se ka konfirmu nje gje te tille qe per mua do te ishte nje akt tradhetie kombetare, pra shitja e nje pjese te territorit te Kosoves.Faleminderit.

MI-2
22.03.2007, 15:01:00
Surki afishoj me 2007-03-21 19:00 :


E per MI-2 i nderuare ne ket site nuk mund te hapeshe tema vetem e vetem nese je kunder LDK-se dhe kunder Rugoves.


RUGOVA ME ELITEN E TIJE E ASKUSHE TJETER KA PRU MITROVICEN NE KETE GJENDJE MJERIMI.

Isha une Surki vet pa ndihmen e kerkujt

[/quote]

Paskam gabuar rėnde qe ter kohen kam menduar qe shkijet ishin ata e prunė Mitrovicen ne ket dite, fatkeqsisht ai erifi nuk eshte gjalle ma dhe skam kujt ti hakmirem, per kete, heuuu veq me paska shku koha kot duke menduar qe shkijet jane fajtore, kur sdo tja fal vehtes.

MI-2
22.03.2007, 15:16:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Podrima-No afishoj me 2007-03-22 10:38 :
Mirdita ketu

Une pata shkrue ne temen e hapur nga Mi-2 per Mitrovicen, por ai reagonte keq, sepse nuk shikonte as pike as presje, prandaj mendimin tim e kam thane atje, nuk kam qka shtoj.
Se pse debatuesit nuk marrin pjese ne kete teme?
Une them se shume debatues ketu jane partiak, bejne propaganda te partive te tyre, kurse per temat me rendesi qe duhet diskutuar nuk diskutojne.
Shkruaj se Rugova ka thene keshtu per Mitrovicen, Shkruaj se Thaqi ka thane keshtu per Mitrovicen, Shkruaj se Ramush Haradinaj ka thane keshtu per Mitrovicen i sheh se si vrapojne sikur bletat.
Ketu ka pak debatues, kurse ka shume propagandues te partive.

Podrima-No

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nese eshte emundur te ma perkujtojsh ate si pata reaguar keq ndaj juve sa i perket temes se Mitrovices, fatkeqsisht nuk po e gjej temen sepse nje mori temash qenkan fshire apo mbyllur.Me sa me kujtohet e di qe dikush kishte reaguar se duhet blere shtepijat e shkijeve dhe jo vajtuar, por kishta haruar te niset nga elementarja se sikurse Mitrovicasit perpos qe po ballafaqohen me varferi dhe papunsi te madhe te kinin ato euro qe te blinin shpijat e shkijeve me siguri se do te vendoseshin apo blinin shtepija dikund ne brendi te Kosoves, e nuk do te qanin ma koken per Mitrovic.

Burimi35
23.03.2007, 15:54:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
korab afishoj me 2007-03-22 14:13 :
Tungjatjeta Zoteri Burimi 35,
une mesiguri gjeta pak kohe eshte e vertete sepse jam shume i angazhuar me pune por me siguri nuk ja fus kot sepse e njoh shume mire situaten ne Mitrovice sepse edhe familjen dhe vellezerit e mi gjenden atje.Numrin e sakte te serbeve sa kane jetuar ne Jug nuk e di saktesisht por e di me siguri se disa objekte te serbeve jane uzurpuar nga ca persona e nuk i lirojne edhe nese ndonje shqiptar tenton ti bleje.Madje keta kercenohen edhe me vrasje nese dikush do ti qes nga aty ne menyre legale.
Me trego Zoteri se cfare marreveshje paska nenshkruar UCK ja dhe qenka obliguese per te. Mos valle qenka ashtu qe UCK ja paska nenshkruar ndonje dokument qe legalizon ndarjen e Mitrovices. Te faleminderit per kete informacion se kete kurre nuk do ta besoja se nje Ushtri qe lufton per liri dhe Pavaresi e qe vazhdimisht kreret e saj thone se ishin įta qe i sollen lirine KOsoves do nenshkruante nje akt te tille. Me duket se ketu zoteri ti ja ke fut kot se askush deri tani se ka konfirmu nje gje te tille qe per mua do te ishte nje akt tradhetie kombetare, pra shitja e nje pjese te territorit te Kosoves.Faleminderit.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Marrveshjet e UQK dhe faktorit Shqiptar jan te njohura !
(UQK ka qen e detyruar te nderpres te gjitha operacionet luftarake mbas hyrjes se Trupave te Natos ne Kosove ).
Por !
Qytetaret Shqiptar te cilet u debuan gjat luftes prej Shtepive te tyre , u kthyen ne Shtepit e tyre.

Pse nuk u kthyen Shqiptaret e Mitrovices Veriore ne Shtepit e tyre ?
(Ky esht mendimi i im, nuk duhet te merret se esht vertet keshtu) !

Shqiptaret e Mitorovices se Veriut kan migruar nga Kosova qe nga fillimi i vitit 1991,(mbas largimit masiv te puntoreve te Kombinatit Trepqa prej vendet e punes) te njetit nuk u kthyen me kohe ne Shtepit e tyre,
nuk kan qen ne afersi te Shtepive te tyre ,Banesave te tyre.
Serbet shfrytzuan rastin dhe uzurpuan Shtepit e Shqiptareve.

Tash duhet te kerkuar zgjedhje tjeter,se si do te kthehen Shqiptaret prap ne Shtepit e tyre...

okii
23.03.2007, 17:35:00
zoti Korab masi qenke nga Mitrovica po te tregoj une pse dhe kush i ka fajet qe nuk po bashkohet Mitrovica?fajet i kini ju vet e kerkush tjeter.mos kqyrni mi fajsu Partit e qeverin e kta e ata.Shiqo ne shum Lagje munden Popullata me u kthy por nuk kan para me i ndertu shtepit e veta.pse ju nuk po e formoni nje Fond te posaqem per ndertimin e shtepive te tyre??ku to te kontribonin popullata civile dhe Biznesment.pse jo edhe e tan Kosova.ju dhimen 10 euro mi dhan e ktu kahni se fajet i ka LDKja e Pdkja.shiqo nese kthen shqiptaret ne Lagjen e Boshnjakeve,ne 7 shtator ne Kroj te Vitakut ne Lagjen e Minatoreve dhe ne disa vende tjera ather do te Ndryshonte struktura meniher.ata munden qysh sot me u kthy por nuk kan para per renovim te shtepive te tyre.e mos me trego se nuk guzojn prej shkive te kthehet e anej e knej se nuk osht e vertet..pra Zotri ju i kini fajet vet e askush tjeter.

korab
24.03.2007, 08:57:00
Mire z.Burim marreveshjet qenkan te njohura ne mes UCK -se dhe faktorit nderkombetar per nderprerjen e operacioneve luftarake. A duhet ne shqiptaret qe gjithnje ti respektojme marreveshjet madje edhe me kusht qe te humbasim territore dhe te lejojme qe te vrahen e debohen qytetar shqiptar nga pronat e tyre. Kjo marreveshje vlente me sa di une edhe per palen serbe por ata shume djallezisht kthyen strukturat paramilitare serbe ne veri si dhe ish punonjes te ish--policise serbe, aktivizuan Rojet e Ures dhe realizuan planin e tyre per ndarje te Mitrovices. Me beso se kjo qe them une eshte me se e vertete se edhe gati dy jave pas hyrjes se forcave te Natos ne Veri kishte shume pak serb dhe se shqiptaret e Veriut nje pjese ishin kthyer tanime ne shtepi. Dhe te jesh i sigurt qe po ti kishim vetem nja 100 ose dyqind ushtare te UCK-se ne ate pjese Mitrovica sot do ishte ndryshe. Me vone filloi debimi i shqiptareve pas lidhjes se miqesise serbo-franqeze ku ata sulmoheshin ne cdo moment ne banesat e tyre dhe si mbronte askush. Dhe thuhet nga burime te sigurta se pas hyrjes se Natos Franqezet hyne me vonese ne Mitrovice dhe qytetaret serb te pasigurt se cka po ndodh me ta ju kishin dhene madje fqinjeve shqiptare edhe celsat eshtepive dhe banesave duke u thene qe ta ruajne pronen e tyre. Pra ketu eshte fjala per ate Vakumin e shkaktuar qe ne nuk ditem ta shfrytezojme. Ajo qe thua se shqiptaret e Veriut u larguan nga viti 91 nuk qendron se mund te kene qene raste individuale por eshte e vertete se jo vetem nga Veriu por edhe nga pjesét tjera te Kosoves jane larguar shqiptaret nga ajo kohe. Megjithate te falenderoj per mendimet tua dhe shpresoj se ndonje dite do te dalesh me nje propozim per zgjidhje konkrete te ceshtjes se Mitrovices.Tung

korab
24.03.2007, 10:32:00
Z.Okii qenke shume trim ,
me trego se si na jep kurajo qe ne si qytetar te Mitrovices te dalim ti ndertojme shtepite dhe te kthehemi ne pronat tona aq lehte sikur te ishte ashtu se po shkojme ne ndonje Ekskursion(Shetitje) kur Presidenti dhe Kryeministri si dhe nje udheheqes i Opozites qe jane te votuar nga populli vizitojne kete pjese vetem per Marketing Politik me ndihmen e Autoblindave dhe Helikoptereve te Kforit. Keta persona u takojne pikerisht partive qe ti i merr ne mbrojtje ti pra LDK-se AAK-se si dhe PDK-se. Pra sipas teje po u dashka qe ne ta marrim iniciativen ne duart tona te dalim atje dhe institucionet po u dashka qe te flejne ne gjume se sqenka me rendesi vitale se po shkeputet faktikisht rreth 15 % e territorit.Nejse ne shqiptaret jemi mesuar te humbasim territore gjate gjithe historise dhe me rendesi eshte qe ju shqiptaret e pjeses tjeter te Kosoves te keni liri dhe pronat tuaja. Dikur kishte shqiptare deri ne Nish e Prokuplje pastaj kemi Luginen e Prehseves etj, etj,.
A e dine more zoteri se eshte shume veshtire qe dikush ka derdhe mund dhe djerse dhe sipas teje me vetedeshire po e leshojka shtepine e vet.A e dine zoteri se shume shqiptare qe banojne ne Jug varret e te afermve te tyre i kane ne Veri pra andej kah shkohet per Zveqan dhe nuk mund ti vizitojne lirisht sepse jane te rrezikuar n ga kriminelet serb qe duart i kane plot gjak dhe fshihen atje ne Veri. Te tregoj une ty se vitin e kaluar kalova nga Jugu ne Veri permes rruges Ures Kryesore te Ibrit dhe meqenese kisha targat gjermane nuk me ndodhi gje e isha duke shkuar tek axha ne lagjen e boshnjakeve. Nje dite pas u mbyll ura me urdher te cetnikut dhe kriminelit Oliver Ivanoviq te cilin e njoh mire e madhe edhe nenen e tij sepse nj djalosh 16 vjecar hodhi nje bombe dore ne kafenen cetnike Dolce Vita. ne ate moment e pesoi keq nje taksist shqiptar qe transpotonte dikend deri ne lagjen e boshnjakeve. E pra Rojet e Ures jane shume aktive dhe s mund te kaloje as miza pa u diktuar sepse financohen dhe perkrahen nga Beogradi. Nuk kishte qene me kot krimineli serb Koshtunica per ta kaluar vitin e ri ne ate pjese qe per ty qenka jo shume problematike per te shkuar dhe jetuar. Une besoj se ti vet u takon atyre personave qe flasin dhe shesin trimeri por nese je me te vertete trim eja me mua ne Mitrovice e une po te prije dhe jam i bindur se nuk do ta vesh kemben andej ures Ibrit.Nuk eshte problemi vetem i pronave tona eshte problemi se dikush nga ju nuk e dine se pak me thelle ne Veri gjenden fshatrat shqiptare Zhazha,Boletini, Ceraja , se per prona le ti marr djalli fundi i fundit. Problemi eshte se kjo ndarje eshte bere me paramendim dhe me qellim qe Kosova gjithnje nga Serbia te mbahet ne tension se serbet mund te terhiqeshin deri ne Zveqan por jo ata mbeten tek ura e Ibrit ne menyre qe ti mbajn peng edhe serbet tjere ne brendesi te kosoves dhe qe ne cdo moment te jene ne gjendje ta destabilizojne Kosoven. Andaj zoteri me vjen keq por teza e juaj se ne jemi aq frikacak nuk qendron se njerezit edhe jane vrare pas lufte atje per kete pune dhe jo 10 Euro por nese eshte nevoja edhe 1000 ose 10000 i jap vetem deshiroj garanci per liri te levigzjes dhe per jete.Megjithate meqenese jetojme ne nje demokraci te falenderoj per mendimet dhe qendrimet tuaja, ndersa politikanet do i shofin me vone pasojat per kwete miratim ne heshtje te coptimit te Kosoves.Faleminderit

Ruhoti
24.03.2007, 13:18:00
Zotri Mitrovica.okii mir e ka.ju duhet patjeter te kthehni ne Lagjet e juaja dhe ti ndertoni shtepit.ne lagjen e boshnjakve ka shqiptar,ne lagjen e minatorve ka shqiptar.nese kthehen gradualisht te gjith shtepi per shtepi.aty serbet do ta humbin kontrollin ne ato lagje por neve po na frün e tash po kukatemi.serbet jan ma te lidhun ata po i blejt shtepi per shtepi kurse ne fajsojm partit e pushtetin.qeverija nuk mund te baj gja se osht nen kontroll te hujt duhet nje inciativ private per ndertimin e shtepive.po na jemi msu gjithmoin te presim e jo te veprojm.e fajsojm UCk se se ka shliro mitrovicen.qa tju bajm atyne te shkretve boll kan ba ata per Kosoven.1%lufto e 99%sillu kafeneve.ma beso se kur ka pas luft rinia e mitrovices ka bredh kafeneve.e tash valla uckja i paska fajet.

MI-2
24.03.2007, 14:34:00
Mitrovica asnjeher nuk eshte ndarė apo ka ndejtur indiferent duke filluar qe nga vitet e pasluftes se dyte boterore e deri me sot, gjithnje ka sakrifikuar djemt e vet per idealet kombetare, asnjeher ne Mitrovice nuk ka ndodhur qe dikund te ndodhe diqka ne Kosovė e Mitrovica te mos i pergjigjet thirjes duke filluar nga protestat e demonstratat e 81 e pastaj edhe zhvillimeve tjera qe ndodhen pas 81 e deri ne ditet e sotme.Mitrovicasit si kan frikuar asnje furtun historike dhe ju kena qendruar perballe te gjitha stuhive te vuajtjeve dhe perbuzjeve dhe te jeni te bindur se do ti qendrojme edhe kesaj me NDIHMEN APO NDIHMEN E TJERVE KOSOVAR ne njeren apo tjetren menyre, ne nuk kena shtegdalje tjeter se ne te vertet ne mitrovice mbrohet definitivisht Kosova, se Kosova nuk u mbrojt as ne Prishtin e as kund por Kosova mbrohet ne Mitrovice pikerisht ne berile dhe tek permendorja e minatorve ata qe kan kontrollin ketu kontrollojne Mitrovicen dhe nje pjes te madhe te Kosoves.Shkijet jane te vetedijshem per kete dhe andaj u koncentruan aty krejt serbet e Kosoves jane te koncentruar mu ne ate vend, por jo vetem te Kosoves, por edhe kolonizator te ardhur nga Bosnja dhe Kroacia, ju nese mendoni se kjo nuk ndikon ne ardhmerin e juaj shume keq mashtroheni sepse dihet pa mare parasysh se qfare statusi do te kena ne te ardhmen, shtet i pavarur apo jo neve patjeter do te na pret edhe nje konflikt i ri, jane te kota dhe iluzione insistimet per integrime europiane dhe stabilitet ne rajon sepse kjo eshte thjeshte qeshtje strategjike dhe se te jeni te bindur nese kjo zone nuk futet nen kontrollin tone kjo do te jet dere e hapur per nje konflikt te ri ne shkalle edhe me te gjere.Serbia asnjeher nuk do te pranoj pavarsin e Kosoves sepse ajo konsideron Kosoven si teritor i saj e gjithashtu as as ne nuk pranojm Mitrovicen e ndare dhe te shkeputur nga Kosova dhe qka mbetet pas politikes mbetet i vetmi mjet per realizimit e synimeve tona apo synimeve serbe per nje lidhje vertikale te zonave te cilat ne nje te ardhme te afert do te jen autonome dhe kjo do te jet nje mundesi e re per nje invazion te ri i cili nuk do te kundershtohet as nga Europa e as nga Amerika sepse praktikisht do te jet e pamundur qe te intervenohet me sepse kjo do te jet qeshtje e BE, reagimet ndoshta do te zgjatin disa dite dhe pastaj do te kthehet ne rezoluta te cilat nuk obligojne askend, dhe ngadal Kosova do te ndahet ne dysh.Prandaj ju qe mendoni qe kjo eshte vetem nje teori e pa baze koha do tju vertetoj me se miri, shikoni rethanat dhe si dhe kah po shkon Kosova si dhe si do te perfundoj statusi dhe sa u be deri sot per te integruar keto pjes me pjesen tjeter te Kosoves dhe do te fitoni sado pak nje pasqyre me reale.Sepse sikurse te kushtezoheshin negociatat per status dhe decentralizim me integrimin e shpejt te Mitrovices dhe kthimin e te gjithve ne shtepijat e veta sot do te kishim pas nje pasqyre tjeter te decentralizimit por jo, ndodhi e kunderta u sakrifikua Mitrovica per asge hiq, por vetem e vetem ti iket nje konflikti ne te ardhmen, po ashtu u sakrifikuan edhe 2500 hektare duke ju falur Maqedonis, dhe tani shikoni si vajne punet.

I Brengosur per fatin e bashkeqytetarve te mi MI-2 apo k63r

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: MI-2 mė 2007-03-24 14:41 ]</font>

korab
24.03.2007, 15:20:00
E te lumte more bashkevendasi im MI-2 per kete shpjegim shume te thukte qe ua dhe bashkebiseduesve tane. Edhe une po perpiqem qe ta shtroj ceshtjen ne tjeter dimension dhe aspekt por eshte veshtire te merresh vesh me ca njerez te cilet vetem flasin pa fakte.Pikerisht aty pra qendron problemi sic the edhe ti se me sundimin e pjeses veriore te Mitrovices ata(serbet) kane bere nje veprim shume gjeostrategjik dhe gjersa te ju dale gjumi politikaneve tane e e te merren me pasojat serbet vec do realizojne planet e tyre, dhe me te vetete terren me te pershtatshem per invazion sesa ne pjesen veriore nuk ka.Pra nuk eshte fjala vetem per Lagjen e Boshnjakeve apo Kroin e Vitakut apo edhe Kodren e MInatoreve. Jam e sigurt se bashkebiseduesit tane nuk edine fare se kah shkohet ne Kodren e Minatoreve e na preferojne qe te kthehemi se atje paska shqiptar. Duhet me kalue neper POLET e BERILE e pastaj tek ma vone arrine ne Koder te Minatoreve dhe kjo rruge eshte perplot paramilitar e cetnik civil. Ndersa sa i perket tezes se z.Ruhati se Rinia e Kosoves sorrollatej rrugeve i tregoj une atij zoterise se ne vitin 81 ishin nxenesit dhe studentet shqiptar qe u konfrontuan me forcat e policise speciale serbe pra te MItrovices qe marshonin prej Stacionit te Autobuseve kembe duke brohoritur Kosova Republik e deri ne Zveqan peplot me serb pa ju trembur syri fare. Ne vitin 88 89 ishin Minatoret e Trepqes pra prape Mitrovica qe e ngriti krejt Kosoven ne kembe duke marshuar drejt Prishtines ne mbrojtje te asaj pak Autonomie te 74 tes e si Gjimnazist isha edhe une se bashku me shoket e Gjimnazit "Silvira Tomazini". Ishte edhe i lavdishmi Artim Jashari qe me automatikun etij vrau dy polic serb dhe nje e plagosi rende dhe ra ne fushen e nderit si i ka hije burrave. Dhe me siguri se ai dhe shume shoke te tij qe kane rene per ideal nuk e deshiruan nje mitrovice te tille dhe druaj se nje dite do te ngriten nga varri e ti peshtyjne keta politikanet matrapaz qe vetem bejne amin per krejt cka ju thone nderkombetaret. Si duket nuk kane kurrfare intuite (lagpamesi) dhe ishohin gjerat vetem para hundes. Edhe te jeni te bindur bashkebisedues se ne Mitrovicasit po frigohemi mos po jau prishim qetesine juve shqiptareve trima qe shpallnit zona te lira ne brendesi se ne momentin e fundit sic tha z.MI2 ne prape do aktivizohemi edhe pa ndihmen e juaj dhe me siguri do te cuditeni edhe ju edhe nderkombetret e politikajt genjeshtar se si do ti shporrim serbet nga atje dhe do e pastrojme ate pjese nga bastardet serbe. Tung

MI-2
24.03.2007, 18:46:00
Nuk jam i brengosur nese nuk me ndihmojne por jam i brengosur qe ne emer te nje pseudopatriotizmi tentojne te me shesin dushk per gogla, sot ne Mitrovic me se paku ka Mitrovicas te vertet, e kam fjalen per ata Mitrovicas qe i kaluan stuhit e historis dhe prap paten nen kontroll krejt Mitrovicen, Zveqanin dhe Zhitkovcin, Zubin potokun e Gazivoden, te gjithe keta ishin shqipetarė por dinin te dredhnin lakun ashtu qe serbet leshonin me te madhe Mitrovicen, si qendres e fundit e tyre, vet jam deshmitare i shpernguljes nga lagja ne Tamnik ku banojsha disa familje serbe, e pastaj filluan te shpernguleshin me te madhe edhe nga Mikronaselja, dhe Berilet, dhe filluan te koncentroheshin ne Zveqan po edhe aty jam deshmitare se filluan te blihen shpijat e serbeve, me sa di une tri familje kan qen aty, njera ka qen familja e moqme qytetare nga Mitrovica familja e S.S pastaj nje gjykates, dhe nje familje tjeter e L.R qe u shperngul ne Zveqan nga Tamniku po ashtu familje nder me te moqmet Mitrovicase te cilet ishin pioniret e pare Mitrovicas shqiptare te cilet qiten hapin e pare guximtare te jetojne ne ket mes te rethuar ne te gjitha anet nga shkijet.Tanim me vjen te vjelli kur ndokush i cili nuk dine as ku gjindet ne harten e Kosoves Mitrovica e lere me shume na qortojne dhe na kritikojne se vet jena fajtore, bile shkojne aq large sa edhe dyshojne ne kontributin tone qeshtjes kombetare.

Burimi35
25.03.2007, 17:02:00
"MURI NUK RREXOHET ME KOKE"!
"MURI RREXOHET ME KOKE/ME MENDJE" !

Gjermanet thojn se fati/mundesia per rrximin e Murit te Berlinit ka qen i mevarur nga "faktori koh", e te njetit e shfrytezuan kohen.

Shqiptaret e Mitrovices nuk reaguan me kohe, per ate edhe u ngrit Muri ne Mitrovic .
Strategjia e Serbeve mbas luftes ishte te koncentrohen ne disa zona (model i njohur nga Kroacia -Bosnja ),te njetit provuan edhe ne disa zona tjera te Kosoves por deshtuan !
Si ne Pej,Kamenic, Rahovec etj.
Qellimi !
Ti ikin pergjigjesis ,konfliktit te mundeshem me vendasit te cilit i paten terrorrizuar gjat luftes,por edhe arsye te tjera.

SI TE DILET NGA KRIZA !
Une mendoj se Mitorovicalit esht dashur te krijojn nje Keshill per bashkimin e Qytetit; te perber nga Intelekutal,Atedhetar, Bizismen etj.
Te njetit do te duhej te krijojn nje platform ku do te duhej te perdoreshin mjete te ndryshme te arrihet deri ne qellim !

METODA E PARE !
1.Themilimi i nje Parti Politike te Mitrovices ose !
2.Keshilli duhet te bej bisedime me Partit ekzistuese Politike ,keshilli do te iu preferonte Qytetareve te votojn Partin e cila do te mbronte interesat e Mitrovices ,(kjo metode do te ishte zgjedhje intelegjente-Qdo Shqipar nga Mitrovica dhe rrethina do te duhej te shkonte ne votime pa marr parasyshe ku jeton).Do te ishte e mundur po te votonin te gjith Mitrovicalit me rrethin te ken shumicen ne Parlament te Kosoves. Te njetin problem nuk do ta banin ne supe vetem Mitovicalit por e ter Kosova.

METODA E DYTE !
-Metoda e Gandit, i njeti kerkoi nga vendasit e tij te marshojn edhe perkunder ndaleses se Anglezeve.
Pasi vran mbi 1mij njerz Anglezet e ndalen zjarrin.
Pra Qytetaret e Mitrovices se Veriut duhet te shkojn ne Shtepit e tyre edhe ne qofte se vriten nga Kfori ose Serbet .

METODAT E TEJERA !
Do te mund te aplikoheshin mjete te ndryshem qe te arrit ne qellim.

korab
26.03.2007, 18:07:00
Tungjatjeta bashkebisedues ,
krejt ato cka thote bashkebiseduesi im nga Mitrovica jane te verteta dhe faktikisht e njeh shume mire situaten ne Mitrovice dhe rreth Mitrovices. Lagjja Tavnik ka qene gjithnje e banuar me shqiptar po edhe qender e Rezistences gjate gjithe ketyre ndodhive.
Mirepo bashkebiseduesi Z.Burimi i cili gjithsesi ka qellim te mire shifet se nuk ka njohuri te mjaftueshme rreth Mitrovices. Edhe njehere shqiptaret e M.Veriore nuk i kane leshuar shtepite vullnetarisht por jane debuar me force nga paramailitaret cetnik qe ishin me shume dhe as Kfori Franqez e as Unmiku nuk u ofruan mbrojtje por e miratuan disi symbullurazi kete debim. Madje pasiqe nuk e dine personeli i policise se Unmikut nuk ishte ne gjendje qe as vetvehten ta mbroje sepse jane shume raste te rrahjes se policeve nderkombetar si dhe plagosjes se tyre e gjithashtu ndodhi edhe demolimi i shume veturave te tyre. Deri vone as SHPK-ja nuk guxonte te patrullonte ne Veri por kjo mandej u arrit vetem me inkuadrimin e disa policeve serb ne SHPK. Sa i perket ideve tuaja per rikthimin e shqiptareve ne Veri jane ide te mira por te vonuara dhe te parealizueshme.
Formimi i ndonje partie politike te Mitrovices tanime ne prag te zgjidhjes se Statusit eshte shume i vonuar sepse ajo as nuk do merrej ne konsiderate nga partite tona te tanishme dhe s besoj se do te kishte ndonje efekt pozitiv.
Metodat Gandiste jane shume te respektuare por meqenese kemi te bejme me serb qe s njohin metoda paqesore civilizuese eshte veshtire se do te nderronte dicka ne kete drejtim. Fundi fundit edhe para fillimit te luftes te gjithe ishim per paqe dhe ndoqem ate rruge te cilen e respektoj se arriti ta veje kosoven ne qendrat e vendosjes pra ta internacionalizoje ceshtjen e kosoves por prapeseprape pa krismat e pushkeve veshtire se do te merreshim vesh me serbet.
Pastaj neve nuk na tregon rrugen ne metoden tende se kah te kthehemi ne shtepite tona apo vetem te dalim para serbeve dhe te na vrasin.
por sic thashe shumica nuk e kupton se nuk eshte vetem problemi i asaj pjese te Mitrovices por igjithe territorit prej 15 deri ne 17 % te Kosoves.
Shiqo Z.Burimi sot lexova ne nje gazete se ish ministri i puneve te jashtme te Serbise-malit te zi Svilanoviq deklaron se ne duhet ta mbajme ate pjese ashtu pra si atni dhe sa me shume qe te zvarritet zgjidhja e statusit te kosoves aq me lehte do ta ndajme Veriun e KOsoves dhe do ja bashkangjesim Serbise.Ketu pra eshte esenca e Problemit(thelbi) se ne njefare menyre jemi duke humbur gjithe ate pjese te Kosoves. Dhe pasiqe politikanet serb jane shume dinak e me rrenca se tanet mund te ndodhe se kjo edhe do realizohet. Kam bindjen se do kenaqemi pastaj vetem me Prishtinen me rrethine e 600000 mije banoret e saj. Pra lamtumir Veri i Kosoves , lamtumire 2500 hektare toke Maqedonise, lamtumire Lugine e Presheves, etj. Kosova eshte shume e vogel qe edhe me tej te coptohet dhe ndahet.Mendimi im rreth tere kesaj eshte.:
Protesta te fuqishme dhe masive te cdoditshme paqesore qe ti tregojme te huajve se nje ndarje se pranojme.
Eventualisht intervenimi i Kforit ose njesite speciale te SHPK-se ne menyre qe te shporren nga aty paramilitaret serb dhe strukturat e Mupit serb e garantimi i nje jete te qete e sigurt si per shqiptare e poashtu edhe serb vendas te Veriut.
Opcioni i fundit formimi i ndonje organizate clirimtare qe me ane te forces ta nderroj kete gjendje.
Ju falenderoj per mirekuptim.

korab
26.03.2007, 18:11:00
Tungjatjeta bashkebisedues ,
krejt ato cka thote bashkebiseduesi im nga Mitrovica jane te verteta dhe faktikisht e njeh shume mire situaten ne Mitrovice dhe rreth Mitrovices. Lagjja Tavnik ka qene gjithnje e banuar me shqiptar po edhe qender e Rezistences gjate gjithe ketyre ndodhive.
Mirepo bashkebiseduesi Z.Burimi i cili gjithsesi ka qellim te mire shifet se nuk ka njohuri te mjaftueshme rreth Mitrovices. Edhe njehere shqiptaret e M.Veriore nuk i kane leshuar shtepite vullnetarisht por jane debuar me force nga paramailitaret cetnik qe ishin me shume dhe as Kfori Franqez e as Unmiku nuk u ofruan mbrojtje por e miratuan disi symbullurazi kete debim. Madje pasiqe nuk e dine personeli i policise se Unmikut nuk ishte ne gjendje qe as vetvehten ta mbroje sepse jane shume raste te rrahjes se policeve nderkombetar si dhe plagosjes se tyre e gjithashtu ndodhi edhe demolimi i shume veturave te tyre. Deri vone as SHPK-ja nuk guxonte te patrullonte ne Veri por kjo mandej u arrit vetem me inkuadrimin e disa policeve serb ne SHPK. Sa i perket ideve tuaja per rikthimin e shqiptareve ne Veri jane ide te mira por te vonuara dhe te parealizueshme.
Formimi i ndonje partie politike te Mitrovices tanime ne prag te zgjidhjes se Statusit eshte shume i vonuar sepse ajo as nuk do merrej ne konsiderate nga partite tona te tanishme dhe s besoj se do te kishte ndonje efekt pozitiv.
Metodat Gandiste jane shume te respektuare por meqenese kemi te bejme me serb qe s njohin metoda paqesore civilizuese eshte veshtire se do te nderronte dicka ne kete drejtim. Fundi fundit edhe para fillimit te luftes te gjithe ishim per paqe dhe ndoqem ate rruge te cilen e respektoj se arriti ta veje kosoven ne qendrat e vendosjes pra ta internacionalizoje ceshtjen e kosoves por prapeseprape pa krismat e pushkeve veshtire se do te merreshim vesh me serbet.
Pastaj neve nuk na tregon rrugen ne metoden tende se kah te kthehemi ne shtepite tona apo vetem te dalim para serbeve dhe te na vrasin.
por sic thashe shumica nuk e kupton se nuk eshte vetem problemi i asaj pjese te Mitrovices por igjithe territorit prej 15 deri ne 17 % te Kosoves.
Shiqo Z.Burimi sot lexova ne nje gazete se ish ministri i puneve te jashtme te Serbise-malit te zi Svilanoviq deklaron se ne duhet ta mbajme ate pjese ashtu pra si atni dhe sa me shume qe te zvarritet zgjidhja e statusit te kosoves aq me lehte do ta ndajme Veriun e KOsoves dhe do ja bashkangjesim Serbise.Ketu pra eshte esenca e Problemit(thelbi) se ne njefare menyre jemi duke humbur gjithe ate pjese te Kosoves. Dhe pasiqe politikanet serb jane shume dinak e me rrenca se tanet mund te ndodhe se kjo edhe do realizohet. Kam bindjen se do kenaqemi pastaj vetem me Prishtinen me rrethine e 600000 mije banoret e saj. Pra lamtumir Veri i Kosoves , lamtumire 2500 hektare toke Maqedonise, lamtumire Lugine e Presheves, etj. Kosova eshte shume e vogel qe edhe me tej te coptohet dhe ndahet.Mendimi im rreth tere kesaj eshte.:
Protesta te fuqishme dhe masive te cdoditshme paqesore qe ti tregojme te huajve se nje ndarje se pranojme.
Eventualisht intervenimi i Kforit ose njesite speciale te SHPK-se ne menyre qe te shporren nga aty paramilitaret serb dhe strukturat e Mupit serb e garantimi i nje jete te qete e sigurt si per shqiptare e poashtu edhe serb vendas te Veriut.
Opcioni i fundit formimi i ndonje organizate clirimtare qe me ane te forces ta nderroj kete gjendje.
Ju falenderoj per mirekuptim.

Burimi35
27.03.2007, 15:16:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
korab afishoj me 2007-03-26 18:11 :
Tungjatjeta bashkebisedues ,
krejt ato cka thote bashkebiseduesi im nga Mitrovica jane te verteta dhe faktikisht e njeh shume mire situaten ne Mitrovice dhe rreth Mitrovices. Lagjja Tavnik ka qene gjithnje e banuar me shqiptar po edhe qender e Rezistences gjate gjithe ketyre ndodhive.
Mirepo bashkebiseduesi Z.Burimi i cili gjithsesi ka qellim te mire shifet se nuk ka njohuri te mjaftueshme rreth Mitrovices. Edhe njehere shqiptaret e M.Veriore nuk i kane leshuar shtepite vullnetarisht por jane debuar me force nga paramailitaret cetnik qe ishin me shume dhe as Kfori Franqez e as Unmiku nuk u ofruan mbrojtje por e miratuan disi symbullurazi kete debim. Madje pasiqe nuk e dine personeli i policise se Unmikut nuk ishte ne gjendje qe as vetvehten ta mbroje sepse jane shume raste te rrahjes se policeve nderkombetar si dhe plagosjes se tyre e gjithashtu ndodhi edhe demolimi i shume veturave te tyre. Deri vone as SHPK-ja nuk guxonte te patrullonte ne Veri por kjo mandej u arrit vetem me inkuadrimin e disa policeve serb ne SHPK. Sa i perket ideve tuaja per rikthimin e shqiptareve ne Veri jane ide te mira por te vonuara dhe te parealizueshme.
Formimi i ndonje partie politike te Mitrovices tanime ne prag te zgjidhjes se Statusit eshte shume i vonuar sepse ajo as nuk do merrej ne konsiderate nga partite tona te tanishme dhe s besoj se do te kishte ndonje efekt pozitiv.
Metodat Gandiste jane shume te respektuare por meqenese kemi te bejme me serb qe s njohin metoda paqesore civilizuese eshte veshtire se do te nderronte dicka ne kete drejtim. Fundi fundit edhe para fillimit te luftes te gjithe ishim per paqe dhe ndoqem ate rruge te cilen e respektoj se arriti ta veje kosoven ne qendrat e vendosjes pra ta internacionalizoje ceshtjen e kosoves por prapeseprape pa krismat e pushkeve veshtire se do te merreshim vesh me serbet.
Pastaj neve nuk na tregon rrugen ne metoden tende se kah te kthehemi ne shtepite tona apo vetem te dalim para serbeve dhe te na vrasin.
por sic thashe shumica nuk e kupton se nuk eshte vetem problemi i asaj pjese te Mitrovices por igjithe territorit prej 15 deri ne 17 % te Kosoves.
Shiqo Z.Burimi sot lexova ne nje gazete se ish ministri i puneve te jashtme te Serbise-malit te zi Svilanoviq deklaron se ne duhet ta mbajme ate pjese ashtu pra si atni dhe sa me shume qe te zvarritet zgjidhja e statusit te kosoves aq me lehte do ta ndajme Veriun e KOsoves dhe do ja bashkangjesim Serbise.Ketu pra eshte esenca e Problemit(thelbi) se ne njefare menyre jemi duke humbur gjithe ate pjese te Kosoves. Dhe pasiqe politikanet serb jane shume dinak e me rrenca se tanet mund te ndodhe se kjo edhe do realizohet. Kam bindjen se do kenaqemi pastaj vetem me Prishtinen me rrethine e 600000 mije banoret e saj. Pra lamtumir Veri i Kosoves , lamtumire 2500 hektare toke Maqedonise, lamtumire Lugine e Presheves, etj. Kosova eshte shume e vogel qe edhe me tej te coptohet dhe ndahet.Mendimi im rreth tere kesaj eshte.:
Protesta te fuqishme dhe masive te cdoditshme paqesore qe ti tregojme te huajve se nje ndarje se pranojme.
Eventualisht intervenimi i Kforit ose njesite speciale te SHPK-se ne menyre qe te shporren nga aty paramilitaret serb dhe strukturat e Mupit serb e garantimi i nje jete te qete e sigurt si per shqiptare e poashtu edhe serb vendas te Veriut.
Opcioni i fundit formimi i ndonje organizate clirimtare qe me ane te forces ta nderroj kete gjendje.
Ju falenderoj per mirekuptim.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Korabit,
Mitrovicen e njof mir...
Surik ne fillim te temes dha nje mendim qe esht per respekt; sherrin Mitrovices se Veriut ia beri Rugova ...
Ti nuk u pajtove me ate mendim dhe thojshe se Rugova ka merita per angazhim dipolomatik!

Une them ,pak me ndryshe se Surki, por ne esenc njejt;
Kryetari nuk mund te zgjedh detyrat por te njetit ia cakton Kushtetuta. Rugova se ka kryer asnje detyr por esht angazhuar per dezertim ,ka thirrurr qytetaret te dezertojn...
Shpesh her ti ankohesh se na ka munguar ndima !
Po te respektojshit urdherin per mobilizim te dhen nga SHPUQK do te kishit disa mijra ushtar,nuk do te kishtit nevoi per disa qindra ushtar.
Fajin mos e hudhe diku tjeter, por shiqo a i keni kryer detyrat e shtepis vet.

PA I SHIQUAR /ANALIZUAR GABIMET, NUK MUND TE DIHET KU ESHT GABUAR,NE QOFTE SE NUK DIN KU KE GABUAR ESHT E MUNDUR PRAP TE GABON ...
POR E ARDHMEJA NUK NDERTOHET DUKE U MARR ME TE KALUAREN !
NE FILLIM TE TEMES TE BERA KERKES ME MOTON "MERR ME SHUME KOHE"...
OKUPATORET ESHTE NORMAL SE DESHROJN TI MBAJN TERRITORET E OKUPUARA KET RASTE SERBET-MITROVICEN E VERIUT .
POR NE DUHET TE GJEJM METODEN SI TE DEBOJME OKUPATORET,DHE ATE DO TA GJEJM...

korab
27.03.2007, 18:03:00
TUNGJATJETA ZOTERI BURIM,

Faleminderit per te gjitha qe shkruan por une po ta them vetem nje gje se cdo lufte fitohet se pari me diplomaci e pastaj me arme. Une nuk them se Dr. Ibrahim Rugova ka qene i pagabueshem se fundi i fundit edhe ai ishte njeri por besom se po mos te ishte filozofia e tij politike per bindjen e opinionit nderkombetar se jemi popull paqesor dhe kerkojme vetem te drejtat tona dhe nuk deshirojme dhune sot Kosova do te ishte sikurse Cecenia apo Palestina dhe ndoshta UCK - ja per te cilen kam poashtu respekt e sidomos per sakrificen sublime te Familjes Jashari Haradinaj etj,sot do te gjendej ne listen e organizatave terroriste edhe pse bente lufte te drejte e clirimtare. Andaj nuk e di se pse Rugova na e paska sjell kete gjendeje, nuk kam te degjuar se ai ka apeluar per mosbashkim apo dic tjeter. Une te pyes ty se per cfare mobilizimi paska bere thirrje ne ate kohe SHPUCK-se kur e di mire faktin se dy djem te axhes kishin shkuar ne Drenice pas sulmeve te Natos dhe deshironin te inkuadroheshin ne lufte e ata ne shtab u kishin thene se nuk kane arme as per vete andaj mund tja mbajne kah te dojne. Prandaj si ti si Surki mos i ngateeroni gjerat. I tere ai popull qe merrte pjese ne varrimin e Presidentit historik Dr.Rugoves mesiguri se nuk ishin budallenje. Pastaj nuk njof se ndonje lideri politik shqiptar i jane bere aq shume nderime gjate gjithe ekzistences se shqiptaris nga politikan e diplomat te huaj, pra ishin me se 40 Delegacione te huaja. Atha gjithe ky nderim e respekt i behet njeriut qe dezerton(sic thua ti) e tradhton.Megjithate e kaluara eshte e kaluar por vetem desha te te them se si Dr.Rugova si UCK-ja kishin qellime te njejta vetem se rruget per arritjen e qellimit final paksa ndryshonin dhe nuk ka asgje te keqe ne kete pune.
Mandej nder te tjera ti thua se duhet te marre me shume kohe per ceshtjen ne fjale. Pajtohem gjithsesi, por nuk eshte obligim vetem i Mitrovicasve mbrojtja e 15 % te territorit te Kosoves por e gjithe qytetareve te Kosoves. Sipas teje ta marrim shembull Shqiperine, nese nje pjese e Shqiperise okupohet nga greket ne kufi me Greqine po u dashka qe vetem ata shqiptare te asaj pjese ta clirojne ate pjese e keta te veriut ose Tiranasit po u dashka pra te rrijne duarkryq e te bejne sehir.Ne kete rast ti tregon indicie te qarta se je indiferent dhe keto jane tipare te dezertimit. mu per kete arsye e shtroj ceshtjen ne nivel nacional pra kjo do te ishte problem nr.1 i Qeverise ,Kuvendit,Presidences.TMK-se,SHPK-se, e gjithsesi edhe e Opozites.
Ne fund cfare te them perpos se me vjen mire qe e njef Mitrovicen. Por kam pas shume biseda me shqiptare te viseve tjera te Kosoves dhe te gjithe ishin patriota e trima me fjale sa te duash por kur u thoje hajde te shkojme deri ne L. e Boshnjakeve tek axha nese deshironi se prej atje shifni dicka me teper , pergjigja ishte jo valla tutem se shkijet e dine ti te prishin pra ju dridheshin kembet. Andaj shpresoj se ti e Surki e Okii nuk beni pjese ne kete grup.
Me te mira dhe mirembetshi.

MI-2
28.03.2007, 00:27:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2007-03-27 15:16 :

Korabit,
Mitrovicen e njof mir...
Surik ne fillim te temes dha nje mendim qe esht per respekt; sherrin Mitrovices se Veriut ia beri Rugova ...
Ti nuk u pajtove me ate mendim dhe thojshe se Rugova ka merita per angazhim dipolomatik!

Une them ,pak me ndryshe se Surki, por ne esenc njejt;
Kryetari nuk mund te zgjedh detyrat por te njetit ia cakton Kushtetuta. Rugova se ka kryer asnje detyr por esht angazhuar per dezertim ,ka thirrurr qytetaret te dezertojn...
Shpesh her ti ankohesh se na ka munguar ndima !
Po te respektojshit urdherin per mobilizim te dhen nga SHPUQK do te kishit disa mijra ushtar,nuk do te kishtit nevoi per disa qindra ushtar.
Fajin mos e hudhe diku tjeter, por shiqo a i keni kryer detyrat e shtepis vet.

PA I SHIQUAR /ANALIZUAR GABIMET, NUK MUND TE DIHET KU ESHT GABUAR,NE QOFTE SE NUK DIN KU KE GABUAR ESHT E MUNDUR PRAP TE GABON ...
POR E ARDHMEJA NUK NDERTOHET DUKE U MARR ME TE KALUAREN !
NE FILLIM TE TEMES TE BERA KERKES ME MOTON "MERR ME SHUME KOHE"...
OKUPATORET ESHTE NORMAL SE DESHROJN TI MBAJN TERRITORET E OKUPUARA KET RASTE SERBET-MITROVICEN E VERIUT .
POR NE DUHET TE GJEJM METODEN SI TE DEBOJME OKUPATORET,DHE ATE DO TA GJEJM...


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ne sherin nuk ja kena parė Rugoves apo Thaqit apo atij tjetri, por thjeshte sherin ja kena pare marveshjeve te cilat u ben prpap skenave dhe dhe te ashtuquajturat Bufert zonat ne marveshjen e Kumanoves, te nenshkruar nga Gjen.M:Jackson me palen serbe pa e pyetur as Rugoven as UQK, nese deshiron te ndihmojsh mos fillo me tentativa te imponimit te insinuatave te pabaza, pa le te zemi se I.Rugova nuk beri asgje, po pse ateher nuk beri as UQK apo per UQK su konsiderua Mitrovica e veriut apo pjesa veriore e Kosoves si trung i pandashem i Kosoves, por as ajo su pyet asgje, dhe sa i perket asaj qe thua te i pergjigjeshim urdherit per mobilizim dhe do te kishim disa mijera ushtare une nuk kuptoj si e merni ju mobilizimin dhe a e keni te qarte ne te vertet qka eshte mobilizimi dhe si realizohet ai apo eshte vetem diqka qe mendoni se behet sa her i teket dikujt.Pastaj kur drejtoheni dikujt ne ket menyre ju duhet te dini dhe te llogaritni se paku ate se as ne tjerat ane te Kosoves nuk ju pergjigjen atij"mobilizimi", por nje eshte qe vendos fund e krye pse Mitrovica dhe Kosova veriore u okupua me bekimin e Botes, thjeshte sepse eshte zone e pasur me minerale dhe ka nje pjes te madhe te rezervave te pashfrytezuara, duke fillluar nga Zveqani e tej tek Abaniku dhe ne vazhdim me Luginen e Ibrit e cila perpos resurseve te mineraleve posedon resurse te tokes kualitative dhe pyjeve dhe maleve te bujshme, ne tjetren ane te eshte marur Liqeni i gazivodes deri Ribariq dhe pas nje kohe te shkurter Kosova do tja paguaj nje liter uje Serbis sa nje liter benzin sepse sepse ku hidrosistem ka furnizuar nje pjese te konsideerueshme te Kosoves me uje te pijshem. Por siq thash edhe njeher ne Mitrovicasit do te ja gjejme fundin kesaj pune me ndihm apo pa ndihmen e pjeses tjeter te Kosoves.

Burimi35
28.03.2007, 10:16:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
korab afishoj me 2007-03-27 18:03 :
TUNGJATJETA ZOTERI BURIM,

Faleminderit per te gjitha qe shkruan por une po ta them vetem nje gje se cdo lufte fitohet se pari me diplomaci e pastaj me arme. Une nuk them se Dr. Ibrahim Rugova ka qene i pagabueshem se fundi i fundit edhe ai ishte njeri por besom se po mos te ishte filozofia e tij politike per bindjen e opinionit nderkombetar se jemi popull paqesor dhe kerkojme vetem te drejtat tona dhe nuk deshirojme dhune sot Kosova do te ishte sikurse Cecenia apo Palestina dhe ndoshta UCK - ja per te cilen kam poashtu respekt e sidomos per sakrificen sublime te Familjes Jashari Haradinaj etj,sot do te gjendej ne listen e organizatave terroriste edhe pse bente lufte te drejte e clirimtare. Andaj nuk e di se pse Rugova na e paska sjell kete gjendeje, nuk kam te degjuar se ai ka apeluar per mosbashkim apo dic tjeter. Une te pyes ty se per cfare mobilizimi paska bere thirrje ne ate kohe SHPUCK-se kur e di mire faktin se dy djem te axhes kishin shkuar ne Drenice pas sulmeve te Natos dhe deshironin te inkuadroheshin ne lufte e ata ne shtab u kishin thene se nuk kane arme as per vete andaj mund tja mbajne kah te dojne. Prandaj si ti si Surki mos i ngateeroni gjerat. I tere ai popull qe merrte pjese ne varrimin e Presidentit historik Dr.Rugoves mesiguri se nuk ishin budallenje. Pastaj nuk njof se ndonje lideri politik shqiptar i jane bere aq shume nderime gjate gjithe ekzistences se shqiptaris nga politikan e diplomat te huaj, pra ishin me se 40 Delegacione te huaja. Atha gjithe ky nderim e respekt i behet njeriut qe dezerton(sic thua ti) e tradhton.Megjithate e kaluara eshte e kaluar por vetem desha te te them se si Dr.Rugova si UCK-ja kishin qellime te njejta vetem se rruget per arritjen e qellimit final paksa ndryshonin dhe nuk ka asgje te keqe ne kete pune.
Mandej nder te tjera ti thua se duhet te marre me shume kohe per ceshtjen ne fjale. Pajtohem gjithsesi, por nuk eshte obligim vetem i Mitrovicasve mbrojtja e 15 % te territorit te Kosoves por e gjithe qytetareve te Kosoves. Sipas teje ta marrim shembull Shqiperine, nese nje pjese e Shqiperise okupohet nga greket ne kufi me Greqine po u dashka qe vetem ata shqiptare te asaj pjese ta clirojne ate pjese e keta te veriut ose Tiranasit po u dashka pra te rrijne duarkryq e te bejne sehir.Ne kete rast ti tregon indicie te qarta se je indiferent dhe keto jane tipare te dezertimit. mu per kete arsye e shtroj ceshtjen ne nivel nacional pra kjo do te ishte problem nr.1 i Qeverise ,Kuvendit,Presidences.TMK-se,SHPK-se, e gjithsesi edhe e Opozites.
Ne fund cfare te them perpos se me vjen mire qe e njef Mitrovicen. Por kam pas shume biseda me shqiptare te viseve tjera te Kosoves dhe te gjithe ishin patriota e trima me fjale sa te duash por kur u thoje hajde te shkojme deri ne L. e Boshnjakeve tek axha nese deshironi se prej atje shifni dicka me teper , pergjigja ishte jo valla tutem se shkijet e dine ti te prishin pra ju dridheshin kembet. Andaj shpresoj se ti e Surki e Okii nuk beni pjese ne kete grup.
Me te mira dhe mirembetshi.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ky esht mesazhi im i fundit rreth kesaj teme .
Problematiken e njef ,por mendon ashtu siq mendon,mendo ashtu edhe me tutje,por mos mendo se ke te drejt.
Mendimin tim po e them edhe nje her shkurt, (gabimet e te kaluares sa kan ndikim ne situaten e krijuar esht veshtir te thuhet,por se sjellja e parpergjegjeshme e disave per situaten e" krijuar", se nuk ka ndikim nuk mund te thuhet).

Burimi35

Burimi35
28.03.2007, 10:41:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
MI-2 afishoj me 2007-03-28 00:27 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2007-03-27 15:16 :

Korabit,
Mitrovicen e njof mir...
Surik ne fillim te temes dha nje mendim qe esht per respekt; sherrin Mitrovices se Veriut ia beri Rugova ...
Ti nuk u pajtove me ate mendim dhe thojshe se Rugova ka merita per angazhim dipolomatik!

Une them ,pak me ndryshe se Surki, por ne esenc njejt;
Kryetari nuk mund te zgjedh detyrat por te njetit ia cakton Kushtetuta. Rugova se ka kryer asnje detyr por esht angazhuar per dezertim ,ka thirrurr qytetaret te dezertojn...
Shpesh her ti ankohesh se na ka munguar ndima !
Po te respektojshit urdherin per mobilizim te dhen nga SHPUQK do te kishit disa mijra ushtar,nuk do te kishtit nevoi per disa qindra ushtar.
Fajin mos e hudhe diku tjeter, por shiqo a i keni kryer detyrat e shtepis vet.

PA I SHIQUAR /ANALIZUAR GABIMET, NUK MUND TE DIHET KU ESHT GABUAR,NE QOFTE SE NUK DIN KU KE GABUAR ESHT E MUNDUR PRAP TE GABON ...
POR E ARDHMEJA NUK NDERTOHET DUKE U MARR ME TE KALUAREN !
NE FILLIM TE TEMES TE BERA KERKES ME MOTON "MERR ME SHUME KOHE"...
OKUPATORET ESHTE NORMAL SE DESHROJN TI MBAJN TERRITORET E OKUPUARA KET RASTE SERBET-MITROVICEN E VERIUT .
POR NE DUHET TE GJEJM METODEN SI TE DEBOJME OKUPATORET,DHE ATE DO TA GJEJM...


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ne sherin nuk ja kena parė Rugoves apo Thaqit apo atij tjetri, por thjeshte sherin ja kena pare marveshjeve te cilat u ben prpap skenave dhe dhe te ashtuquajturat Bufert zonat ne marveshjen e Kumanoves, te nenshkruar nga Gjen.M:Jackson me palen serbe pa e pyetur as Rugoven as UQK, nese deshiron te ndihmojsh mos fillo me tentativa te imponimit te insinuatave te pabaza, pa le te zemi se I.Rugova nuk beri asgje, po pse ateher nuk beri as UQK apo per UQK su konsiderua Mitrovica e veriut apo pjesa veriore e Kosoves si trung i pandashem i Kosoves, por as ajo su pyet asgje, dhe sa i perket asaj qe thua te i pergjigjeshim urdherit per mobilizim dhe do te kishim disa mijera ushtare une nuk kuptoj si e merni ju mobilizimin dhe a e keni te qarte ne te vertet qka eshte mobilizimi dhe si realizohet ai apo eshte vetem diqka qe mendoni se behet sa her i teket dikujt.Pastaj kur drejtoheni dikujt ne ket menyre ju duhet te dini dhe te llogaritni se paku ate se as ne tjerat ane te Kosoves nuk ju pergjigjen atij"mobilizimi", por nje eshte qe vendos fund e krye pse Mitrovica dhe Kosova veriore u okupua me bekimin e Botes, thjeshte sepse eshte zone e pasur me minerale dhe ka nje pjes te madhe te rezervave te pashfrytezuara, duke fillluar nga Zveqani e tej tek Abaniku dhe ne vazhdim me Luginen e Ibrit e cila perpos resurseve te mineraleve posedon resurse te tokes kualitative dhe pyjeve dhe maleve te bujshme, ne tjetren ane te eshte marur Liqeni i gazivodes deri Ribariq dhe pas nje kohe te shkurter Kosova do tja paguaj nje liter uje Serbis sa nje liter benzin sepse sepse ku hidrosistem ka furnizuar nje pjese te konsideerueshme te Kosoves me uje te pijshem. Por siq thash edhe njeher ne Mitrovicasit do te ja gjejme fundin kesaj pune me ndihm apo pa ndihmen e pjeses tjeter te Kosoves.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kur te flet per diqka nisu nga veta e par une e jo ne ...se gabon,(kur te flet per ne ,aty flet edhe per persona qe ia kan pare sherrin).
Pershkrimin e asaj zone e ke smadhuar,(me pase qen zone e pasur kishte qen me shume e banuar ),por per Kosoven ka vlere, pasi Kosova ka pak siperfaqe ,e ajo zone perben 1/5 e Kosoves.
Per Kosoven ka ajo zone edhe rendesi strategjike/jetike, pasi ajo pjes i ka ofruar Kosoves mbrojtej natyrore.

Mendimi im:
Serbet jan perpjekur te shkeputin Kosoven nga Sangjaku e kjo Zone esht parapar si "VAKUM ZONE".
Politika Shqiptare do te ishte mir te gjej zgjedhje per "bashkepunim me Sangjakun" ,ne te njeten kohe Serbija do te humbete "KONTROLLIN NGA ZONA E OKUPUAR",me "nje goditje te goditen, dy zile".

Burimi 35

MI-2
28.03.2007, 11:05:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2007-03-28 10:41 :

Korabit,
Mitrovicen e njof mir...
Surik ne fillim te temes dha nje mendim qe esht per respekt; sherrin Mitrovices se Veriut ia beri Rugova ...
Ti nuk u pajtove me ate mendim dhe thojshe se Rugova ka merita per angazhim dipolomatik!
Kur te flet per diqka nisu nga veta e par une e jo ne ...se gabon,(kur te flet per ne ,aty flet edhe per persona qe ia kan pare sherrin).
Pershkrimin e asaj zone e ke smadhuar,(me pase qen zone e pasur kishte qen me shume e banuar ),por per Kosoven ka vlere, pasi Kosova ka pak siperfaqe ,e ajo zone perben 1/5 e Kosoves.
Per Kosoven ka ajo zone edhe rendesi strategjike/jetike, pasi ajo pjes i ka ofruar Kosoves mbrojtej natyrore.

Mendimi im:
Serbet jan perpjekur te shkeputin Kosoven nga Sangjaku e kjo Zone esht parapar si "VAKUM ZONE".
Politika Shqiptare do te ishte mir te gjej zgjedhje per "bashkepunim me Sangjakun" ,ne te njeten kohe Serbija do te humbete "KONTROLLIN NGA ZONA E OKUPUAR",me "nje goditje te goditen, dy zile".

Burimi 35

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pajtohem plotesisht me ty kur thua se duhet te folim ne veten njejes, sepse sipas teje Mitrovicasit kahere eshte duhur ta bejne ate, e sa i perket njohjes se Mitrovices tanim e vertetove se nuk po dike as ku gjindet pjesa veriore e Mitrovices lere me ta njohesh reliefin e saj si dhe pasurit mbitoksore dhe nentoksore te saj, se pari kur deklarove se po te ishte zone e pasur ajo do te kishte qen e shume e banuar, ketu pike se pari haron se pjesa me e madhe e popullates serbe eshte e koncentruar mu ne kete pjes, e sidomos ne fshatrat reth lugines se Ibrit, mere analizoj te dhenat per popullaten dhe do te shofish ne te vertet se krejt kjo zone eshte e banuar me shumice absolute serbe, nisu nga Zveqani,Zhitkovci,pastaj Banjska,Leposavici, pastaj duke u nisur nga malet e Crnacit ne drejtim te Gazivodes dhe Ribariqit ku nje pjes eshte e banuar nga Bosnjaket, Serbia asnjeher nuk ka shfrytezuar rezervat e ketyre aneve ne kapacitet te duhur por gjithnje ne kapacitet minimal, pastaj nje deshmi edhe me e afert eshte rezervat e piritit ne Zveqan ku kena te bejna me nje rezerv besoj miliard toneshe pirit nga i cili perfitohet hekuri, e cila ju shit Greqis.Sa i perket bashkpunimit me Sangjak ate duhet ta fshijsh nga koka sepse nuk egziston as mundesia me e vogel i nje bashkpunimi te tille, ne mundemi te bashkpunojme vetem ne nivel deklerativ dhe politik por asesi ne ate organizativ, sepse Sangjaku dhe Kosova nuk kane statusin e njejte, deri sa Kosova konsiderohej Krahin Sangjaku ka qen dhe mbet vetem term gjeografik, dhe e dyta eshte se rethanat kane ndryshuar dhe se bosnjaket e Sangjakut nuk shfrytezuan rastin kur paten te deklarohen per nje autonomi por vepruan ne te njejten menyre sikurse edhe Bosna duke pritur qe kazani te eksplodoi ne Kosove dhe te gjithe tjeret qe te nxiren ne llogari te shqipetarve, dhe prandaj kjo aleance te cilen e permend eshte plotesisht e parealizushme sepse thjeshte nderkombtarisht bosnjaket e Sangjakut konsiderohen dhe e ndien vehten si pakice ne Serbi dhe ne nuk egziston asnje mundesi per nje ndryshim te ketij statusi se paku per 50 vitet e ardhme.

Burimi35
29.03.2007, 10:54:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
MI-2 afishoj me 2007-03-28 11:05 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2007-03-28 10:41 :

Korabit,
Mitrovicen e njof mir...
Surik ne fillim te temes dha nje mendim qe esht per respekt; sherrin Mitrovices se Veriut ia beri Rugova ...
Ti nuk u pajtove me ate mendim dhe thojshe se Rugova ka merita per angazhim dipolomatik!
Kur te flet per diqka nisu nga veta e par une e jo ne ...se gabon,(kur te flet per ne ,aty flet edhe per persona qe ia kan pare sherrin).
Pershkrimin e asaj zone e ke smadhuar,(me pase qen zone e pasur kishte qen me shume e banuar ),por per Kosoven ka vlere, pasi Kosova ka pak siperfaqe ,e ajo zone perben 1/5 e Kosoves.
Per Kosoven ka ajo zone edhe rendesi strategjike/jetike, pasi ajo pjes i ka ofruar Kosoves mbrojtej natyrore.

Mendimi im:
Serbet jan perpjekur te shkeputin Kosoven nga Sangjaku e kjo Zone esht parapar si "VAKUM ZONE".
Politika Shqiptare do te ishte mir te gjej zgjedhje per "bashkepunim me Sangjakun" ,ne te njeten kohe Serbija do te humbete "KONTROLLIN NGA ZONA E OKUPUAR",me "nje goditje te goditen, dy zile".

Burimi 35

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pajtohem plotesisht me ty kur thua se duhet te folim ne veten njejes, sepse sipas teje Mitrovicasit kahere eshte duhur ta bejne ate, e sa i perket njohjes se Mitrovices tanim e vertetove se nuk po dike as ku gjindet pjesa veriore e Mitrovices lere me ta njohesh reliefin e saj si dhe pasurit mbitoksore dhe nentoksore te saj, se pari kur deklarove se po te ishte zone e pasur ajo do te kishte qen e shume e banuar, ketu pike se pari haron se pjesa me e madhe e popullates serbe eshte e koncentruar mu ne kete pjes, e sidomos ne fshatrat reth lugines se Ibrit, mere analizoj te dhenat per popullaten dhe do te shofish ne te vertet se krejt kjo zone eshte e banuar me shumice absolute serbe, nisu nga Zveqani,Zhitkovci,pastaj Banjska,Leposavici, pastaj duke u nisur nga malet e Crnacit ne drejtim te Gazivodes dhe Ribariqit ku nje pjes eshte e banuar nga Bosnjaket, Serbia asnjeher nuk ka shfrytezuar rezervat e ketyre aneve ne kapacitet te duhur por gjithnje ne kapacitet minimal, pastaj nje deshmi edhe me e afert eshte rezervat e piritit ne Zveqan ku kena te bejna me nje rezerv besoj miliard toneshe pirit nga i cili perfitohet hekuri, e cila ju shit Greqis.Sa i perket bashkpunimit me Sangjak ate duhet ta fshijsh nga koka sepse nuk egziston as mundesia me e vogel i nje bashkpunimi te tille, ne mundemi te bashkpunojme vetem ne nivel deklerativ dhe politik por asesi ne ate organizativ, sepse Sangjaku dhe Kosova nuk kane statusin e njejte, deri sa Kosova konsiderohej Krahin Sangjaku ka qen dhe mbet vetem term gjeografik, dhe e dyta eshte se rethanat kane ndryshuar dhe se bosnjaket e Sangjakut nuk shfrytezuan rastin kur paten te deklarohen per nje autonomi por vepruan ne te njejten menyre sikurse edhe Bosna duke pritur qe kazani te eksplodoi ne Kosove dhe te gjithe tjeret qe te nxiren ne llogari te shqipetarve, dhe prandaj kjo aleance te cilen e permend eshte plotesisht e parealizushme sepse thjeshte nderkombtarisht bosnjaket e Sangjakut konsiderohen dhe e ndien vehten si pakice ne Serbi dhe ne nuk egziston asnje mundesi per nje ndryshim te ketij statusi se paku per 50 vitet e ardhme.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Me siguri dikush tjeter e din ma mir se sa une ,sa Lisa ose sa Gures jan ne ate Zone ,une nuk i kam numruar sa jane...
Por une , qdo dit kam udhetuar me Autobus ka Ura i Ibrit,nepermjet Mitrovices se Veriut , deri ne Zveqan... disa vite.