PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Femrat po mbesin pa martu???


imported_Angjelina
28.07.2006, 13:40:00
Ne te Kaluaren mosha ideale per Martesen e femrave ka qen 21 Vjet! Por sot ka ndryshuar shum pasiqe femrat shkollohen edhe nuk i hyn kesaj pune!


Por sa vler ka nje femer qe i ka arrit 24-25 vjet edhe ende nuk eshte fejuar/martuar??


A eshte vetem nje gje qe ju pershtatet Kohes apo nje Problem i thell??Ku jan problemet ketu edhe arsyjet pse shum femra qe tani i kan gati 30 vjet ende nuk kan vendos ne ket Drejtim


Si mendoni reth kesaj Temes?

Ju pershendes

Angjelina

orion
28.07.2006, 13:50:00
Pershendetje angjelina,
Une mendoj se martesa eshte deshire e jo obligim, mosha ka nje role te rendesishem ne jete per njerzit qe kan plane, por tek ne ndryshon kursi.. sepse martesa obligohet per shum gjera.. niveli ulet social, problemet me rahatine psh se tani qiak eshte ne bylyk dhe jaranat e duhet me mbyt naj kan..martesa qikes sjell rahatine ne shtepi.uen mendoj se per martes nuk ka moshe njeriu duhet te martohet ne momentin qe gjen dashurion e sinqert dhe mirkuptimin, dhe se me u martu vetem me ba femije nuk dmth sot asgje nese burri qe ke martu eshte hajlaz, se me ne fund 1 here po jetohet me mire ne avantur se ne depresion me lloj lloj budalle me nda jeten. pershendetje me shpres qe me mirkupton.

Skifteri
28.07.2006, 14:06:00
Neja e mirė !Pata me i ēkrue edhe unė do vargje, veē ni herė po shkojė me hangėr fli, demek drekė.

Masanej po e lajė fytin me zemėr shalqini.


Ma vonė po i ēesė edhe nja 3, 4, 5, a 6-tė, rena kosė.


Pastaj m'duhet me dalė me nxanė kanallin me i vadit arat.

Dikur ka akshami nashta flladitėt pak, e kam ner men me i ēa do dėrrasa.


E, kur t'i bje terri toksė e, katuni e nxė veshin, atėherė unė dalė e pi njo, aty ku pinė Aristokracija !


Si pahiri qyty nė tė gdhirė ma zė syni akrepin e orės:

Eu, mthafshin mue ho,...po ma paskan marrė ujin e kanallit tjerėt !Hėjri e dėftė !Skifteri

Grasha_1
28.07.2006, 15:26:00
Eh moj Angelina
Ky eshte nje problem shume i madh,ato vajzat qe studijojne edhe nese ju shtyhet pak martesa, nuk eshte fort tragjedi sepse ato nuk jesin pa u martuar,ato sigurisht qe do te martohen me ndonje djale qe e ka krye fakultetin,une nuk besoj qe ato do te martohen me nje djale te pa shkolluar,per ate ndoshta ju shtyhet pak martesa.
Por problemi kryesor i Kombit tone,eshte gjenerata e vajzave qe i kan mbush tash 30 deri 35 vjet, edhe nuk jan martue ende,ato vajza nuk kan pas me ken me u martue, sepse kur eshte dasht ato te martohen, rinija jone doli ne perendim, dhe u martuan me te huaja, dikush per letra e dikush per nime,dhe motrat tona ne vendelindje meten pa u martue.
Ne fshatin tim te lindjes,vetem ne nje lagje te fshatit kishin mbet 14 vajza pa martue edhe ato te gjithat i kishin mbush me shume se 35 vjet.Po ti marrim e ti numrojme neper fshatra te tjera me siguri do te gjinden shume vajza te pa martuara.
Tash me ardhjen e Demokracise dmth mas lufte,shume te rinje ne Kosove po thojne: jo more nuk kam nevoj me u martue,kur te me nevojitet nje femer, jam ne gjendje mrenda dites me i gjete tri,e une kisha than 10 mundet njeri mbrenda dites me i gjete ne Prishtine.
Edhe nje problem tjeter, tash te rinjet ne Kosove po thojne jo more ma mire me bashkejetue se sa me u martue.
Ishalla ndryshon diqka ne te mire

beri77
28.07.2006, 23:41:00
sipase shume hulumtive dihet mire, se po tju ipte mundesia 87% te rinis do ta leshonin kosoven.
per kete arsye sikur femrat ashtu edhe meshkujt, por edhe familja e tyre mensi presi, qe te afermit e tyre te martohen jasht kosoves , pra diku ne perendim.
arsyjet jane te kapshme, gjendje e paprespektiv, ndalja e rrymes- gati per 2 jave, sa qendrova- u bere per spital- nervat mu prishen, pastaj pa uje, rruget perplote gropa e pluhur, papunsi deri ne 50%; rroga vetem 250 euro, ndersa cmimet sikur ne perendim- me nje fjale nuk jetohet sikur njeri, por si sklav ne shekullin 21. dhe sipase te gjithe experteve edhe 100 vjete kosova nuk mundet mi brri nivelin e perendimit...

i lutem zotit se jam ne perendim, se isha cmendur, po te me kthehnin gjermant ne kosove.
ata ne kosove nuk e dije apo nuk e kan perjetu perendimin, se perndryshe nuk do te jetonin asnje minut ne ate gjendje.

tung!

Timi_hoot
29.07.2006, 00:15:00
Paj ishin martu edhe ato me pas gjet fatin po qka me bo qe e se kan gjet fatin. Nuk besoj se nuk kan vendos ato, eshte lehte te thuhet se nuk kan vendos, kur akush nuk deshiron ti marr ato duke kan me marr qike te te re si molla 16 vjeq e pa sherr.
Problemi tjeter eshte se ka nje proporcion te madh mes femrave dhe meshkujve ne viset tona dhe ne diaspore. Shembull, shume djem te ri kan marr ndonje plake apo ndonje shtramejke zvicerna, gjermane, austriake etj. etj. dhe me ato jetojn shume vite dhe kur ndahen shkojn ne kosove dhe shihe nuk e marrin nje 30 vjeēare per nuse por nje 16 vjeēare, keshtu e shperblejm veten me ate kohe qe kan kaluar me ate plaken.
Problem tjeter eshte edhe shfrytzimi sexual i femres nga nje mashkull duke i premtuar se do ta merr dhe pas nje kohe e len. Ashtu qe ato mandej kan me mbete sepse nuk e merr askush kerrin okazion apo?
Tjter problem eshte edhe martesat e deshtuara, qe kohen e fundit jan bere dukuri te shqiptaris e veqanarisht ne kosove. Pas nje martese te deshtuar eshte veshtire te gjej ajo femer nje mashkull adekuat, dhe eshte pak a shume e kuptushme, pse me marr nje te perdorur tuj kan me marr mish te ri dhe te fresket.

Meni
29.07.2006, 11:08:00
Mahmut Ferati ne vitet e 80-ave kendonte ne duet nje kenge:

"tanat qikat shkun sivjet
do n“katun e do n“qytet , asnjo shmitrin s“poe pret
asnjo shmitrin s“po e preteeeeeee... "
...
...

ah vakt ooh vakt!

--------

tash seriozisht:
nuk "mbeten" femrat pa martue por ka ndryshuar casja personale e femres (por edhe mashkulli) ndaj marteses, bashkeshortesis, partnerit/es dhe duke i vene thekse te posaqme jetes personale dhe te arriturave personale (arsimim, profesionalizem, karrier etj).

Mendoj se problematike ka mbet ceshtja e femrave qe nuk kane zhvilluar shkollimin (kryesisht nga fshati) dhe kane mbet ne shtepi dhe kane gjasa te vogla te njihen me partner ngase msitnit e vjetra kane filluar sadopak te shuhen sepse ofertat e tilla jane ne zvogelim e siper.

shendet, Meni

Shiggaz
30.07.2006, 02:05:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Angjelina afishoj me 2006-07-28 13:40 :
Ne te Kaluaren mosha ideale per Martesen e femrave ka qen 21 Vjet! Por sot ka ndryshuar shum pasiqe femrat shkollohen edhe nuk i hyn kesaj pune!


Por sa vler ka nje femer qe i ka arrit 24-25 vjet edhe ende nuk eshte fejuar/martuar??


A eshte vetem nje gje qe ju pershtatet Kohes apo nje Problem i thell??Ku jan problemet ketu edhe arsyjet pse shum femra qe tani i kan gati 30 vjet ende nuk kan vendos ne ket Drejtim


Si mendoni reth kesaj Temes?

Ju pershendes

Angjelina
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

per ku e ke fjalen, ne perendim apo ne Kosove?

Per Kosove si ti afrohet 20 vjet dhe ato jane te fejuara. Si shembull nuk po shkoj hic me larg se te shoqeria. Te gjitha shoqet qe nga shkolla fillore poashtu edhe nga e mesme jane sot te martuara dhe me femij.

Hehe shqiptari i bon 20 vjet mendon qe i kaloj koha , mule menjeher martesa /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif.


tung

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shiggaz mė 2006-07-30 02:07 ]</font>

imported_Angjelina
30.07.2006, 17:42:00
Ju Pershendes!

Une mendova npergjithsi si ne Kosov poashtu edhe ne gyrbet!


edhe une jam e bindur se martesa duhet te menduar dy her edhe njeriu duhet te hyn ne rrugen e bashkohersijes vetem nese e ndin nje sigurim qe don ta kalon jeten me ate person e jo perse i ka mbushur disa vite!

Nuk besoj se problemi ekstiston tek shkollimi apo origjini i Femrave! Sepse Problemi i permban te dy grupet!

Keshtu qe duhet me pas nje arsye ma te thell!

Angjelina

kaleidoskopi
30.07.2006, 19:59:00
ishte e gjate koha tek ne kur te rrinjte martoheshin pa vullnet, andaj kishim nje standard te caktuar kur "duhej" te martoheshin djemte dhe vajzat. dmth 20 me se voni...

tani kemi laramani vendimesh....dmth vajza te tilla qe kane vensodur per arsye te ndryshme ta shtyejne martesen, apo te tilla te cilat jo vetem pse "ka ardhe koha" me u fute ne lojera te tilla me se serioze.. e pra, tani ballafaqohemi ndoshta me fenomene qe nuk na pelqejne, nese "mbeten" vajza pa martuar vetem pse iu ka ike koha, por ama ajo qe me ben te lumtur mua, eshte, megjithe kete anen negative, fakti se tani te rrinjte vendosin vete, kur do martohen dhe me kend do martohen eshte per tu pershendetur dhe per tu admiruar...

cdo ndryshim ne nje bashkesi sociale pason me ane negative dhe pozitive...por qe ka ndodhur ky ndryshim, le te na beje te lumtur..kryesorja, secili shikon punen e vete dhe e din vete me mire cka eshte e rendesishme me be, e cilave prioritete me ua leshu vendin e pare...

une per vete favorizoj martesat pas vitit te 25 te jetes...por cdo njeri eshte qenje ne vete dhe duhet te eksistoje si e tille.


me pershendetjet e perzemerta. M.<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kaleidoskopi mė 2006-07-30 20:01 ]</font>

provokimy
31.07.2006, 22:18:00
Tė nderuar diskutues,

Nė bazė tė njohurive qė kam nga familja e gjerė dhe nga shoqėria, mendoj se jo vetėm vajzat por edhe djemtė nė njė pėrqindje tė njėjtė (qė ėshtė mė e lartė se qė ka qenė pėrpara) kanė mbetur pamartuar. Mendoj se kėtu nuk kemi tė bėjmė me atė si e tha dikush se tani vet rinia vendos kur me u martu. Sepse martesa ka tė bėje me nje lloj kontrate ne mes te dy personave qe e shohin se mund te jetojne me njeri-tjetrin, dhe njeriu nuk mund ta gjej njeriun me te cilin pershtatet ne nje kohe qe mundet me ja caktu vetit. Prandaj takimi me njeriun e fatit eshte fat. Ne kete rast kemi te bejme me njerez qe kane perfunduar shkollen e planifikuar dhe kane gjetur ose jo ndonje pune por fatin nuk e kane gjetur. Mendoj se ne kete problematike ndikim te madh ka pasur dhe ka gjendja ne te cilen kemi kaluar dhe gjendja neper te cilen po kalojme. Ketu mund te permendi p.sh.:

1. Emigrimi i te rinjeve (sidomos mashkujve) - jashte vendit.
Kjo ka ndikuar negativisht ne disa drejtime si:
a) zvogelimi i numrit te mashkujve me te cilet do te martoheshin femrat e Kosoves.
b) frika per tu martuar me mashkujt qe punojne jashte vendit per shkak te jetes se tyre afamiljare si dhe jetes se panjohur private te tyre jashte vendit. Sidomos frika nga ndonje semundje seksualisht e transmetueshme.
c) Deshira e shume vajzave per te gjetur nje djale me vize, ka ndikuar qe shume vajza te perjashtojne mundesine e marteses me ndonje djale qe jeton ne Kosove, nderkohe qe koha ka kaluar.

2. Gjendja e okupimit te Kosoves nga Serbia

a) Shume mashkuj jane munduar te sigurojne nje standard ekonomik per te mos u bere barre e askujt. Dihet se sa veshtire ne ate kohe ka qene me arrite nje ngritje ekonomike, dhe koha nuk eshte ndalur kurre.
b) ballafaqimi me armikun e perditshem ka ndikuar tek shume te rinje qe te angazhohen rreth problemeve te kombit dhe kjo e ka hequr pak a shume mendjen nga familja, nderkohe qe koha ka kaluar.


3. Lufta ne Kosove

a) Natyrisht qe lufta ka kerkuar angazhimin e te gjitheve rreth saj.

b) Lufta edhe ka shkaktuar trauma tek te gjithe ne. Traumat nxisin pasiguri ne personalitet dhe nervoza shume te shpeshta. Krejt kjo ka mujt me ndiku ne prishjen e raporteve ne mes njerezve qysh ne fillim te njohjes se tyre.

4. Gjendja e pasluftes

a) Perseri pas lufte Kosova u perball dhe ende po perballet me probleme te medha ekonomike. Papunesia eshte e madhe, rrogat e vogla ndersa ēmimet drastike. Perseri te rinjte ne Kosove ne kerkim te nje standardi te kenaqshem ekonomik (qe nuk eshte aspak lehte te arrihet) kane lene pasdore qeshtjen e marteses, nderkohe qe koha eshte e pameshirshme dhe nuk u ndal per asni kohe.

b) Martesat e vajzave tona me te huajt, bashkejetesat me te huajt dhe marifetlleqet tjera me te huajt, rriten pasigurine, dhe mosbesimin e mashujve ndaj femrave.

c) Korrupsioni ne Kosove, beri qe nje numer i vogel i biznismeneve te pasurohen jashtezakonisht shume. Dihet se shumica a vajzave lakmuan pas parase dhe u prishen me keta pasanike. Disa te tjera ende enderrojne te jene ne duart e tyre. Pra shume vajza u orientuan kah pasuria, kurse numri i te pasurve eshte i vogel. Per tu pelqyer te pasurve dhe te huajve, vajzat tona filluan te zhvishen me shume se sa zhvishen ne plazhe. Kjo rriti pabesueshmerine ndaj nje numri te madh te vajzave.

etj etj etj.

herkulaneja
02.08.2006, 13:36:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Angjelina afishoj me 2006-07-28 13:40 :
Ne te Kaluaren mosha ideale per Martesen e femrave ka qen 21 Vjet! Por sot ka ndryshuar shum pasiqe femrat shkollohen edhe nuk i hyn kesaj pune!


Por sa vler ka nje femer qe i ka arrit 24-25 vjet edhe ende nuk eshte fejuar/martuar??


A eshte vetem nje gje qe ju pershtatet Kohes apo nje Problem i thell??Ku jan problemet ketu edhe arsyjet pse shum femra qe tani i kan gati 30 vjet ende nuk kan vendos ne ket Drejtim


Si mendoni reth kesaj Temes?

Ju pershendes

Angjelina
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Disa arsyje te mundshme kane ceke bashkbiseduesit e forumit...une mendoj se femra shqiptare ne drejtimin e marteses ka shume veshtir te vendos...shumica e femrave dhe mshkujve nuk gjejne gaditshmeri per kompromise ne jete bashkshortore...kokefortesia dhe mosrespekti ne shoqerin egziston teje mase...Femres shqiptare shume shpejt i humb vlera..sidomos atyre qe kane disa te kalume...meshkujt i lejon vetes disa gjera,mirpo kur eshte pyetja per grua ather kerkojn ate qe nuk ka prek kush me dore..e ajo eshte eshte e pamundur..mbasi qe jeme njerz dhe gjithsecili ka dhe bene pervojne e vete ne dashuri...Mirpo edhe ne si vajza duhet te keme te kjart se jo vetem te shqiptare por edhe te kulturat tjera femra mbetet ajo qe esht...pake a shume do te mbes e shtypur dhe me me shume gjykime,se nje mashkull...
Edhe nje fenomen egziston, se Meshkujt zakonisht trajtojn vajzat mbi 30 vjeqe si lloj sexobjekti.Po flas per Kosove..vajzat me shpresen qe do te behet diqka me serioze ,behen objekt...Dhe jame e bindur qe gjumica e tyre veprojn ne kete menyre.
Shqiptari nuk ndryshon me femer shqiptare. Me te hujen po ..eshte interesant qe me te huaja gjejne kompromise..PSE?Nje dite takova nje mike..velllau i saj..ishte i martuar me nje te huaj dhe kishte me ate femije..diqka qe vrejta isht nje vathe ashtu ne mase te madhe ne hund te saje..pyeta ate miken..se a thua vellau i saj kishte lejuar shqiptaren me vath ne hund me hy ne jeten e tije...?Me tha jo? Keto jane disa gjera..qe flasin se te vajzat e huaja gjenje me shume besim dhe mirkuptim se te shqiptaret..d.m.th. i respektoj me shume ashtu si jane... e kjo me bene mua personalisht te ndihem keq..pse meshkujt tane edhe pse kane prirje te sillen me mire nuk veprojn..pse a esht kjo dukuri edukate familjare, shoqerore ose politike?..

Nuk dua te fajsoj vetem meshkujt..edhe disa prej vajzave kane pergjegjesi ne vete..mbasi qe kerkojn shume dhe me ne fund mbesin me duar that...nuk dine te percaktohen se ēka ne te vertet eshte e rendesishme ne jete...prioritet mbes asaj te rendesishmes dhe jo te renedesishmes mungojne...kur arrijn te kutpojn ate me te rendesishmen behet vone..keshtu qe mendoj mbasi mbeta deri tash..pres edhe pake..

pershendetje!

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: herkulaneja mė 2006-08-02 13:45 ]</font>

+Cristiana+++
02.08.2006, 21:36:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
orion afishoj me 2006-07-28 13:50 :
Pershendetje angjelina,
Une mendoj se martesa eshte deshire e jo obligim, mosha ka nje role te rendesishem ne jete per njerzit qe kan plane, por tek ne ndryshon kursi.. sepse martesa obligohet per shum gjera.. niveli ulet social, problemet me rahatine psh se tani qiak eshte ne bylyk dhe jaranat e duhet me mbyt naj kan..martesa qikes sjell rahatine ne shtepi.uen mendoj se per martes nuk ka moshe njeriu duhet te martohet ne momentin qe gjen dashurion e sinqert dhe mirkuptimin, dhe se me u martu vetem me ba femije nuk dmth sot asgje nese burri qe ke martu eshte hajlaz, se me ne fund 1 here po jetohet me mire ne avantur se ne depresion me lloj lloj budalle me nda jeten. pershendetje me shpres qe me mirkupton.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Per sa i perket kesaj pyetje ,apo kesaj teme e perkras ket mendim te orianit.

Alexandra
03.08.2006, 10:38:00
Angjelina simbas mendimit tim eshte puna keshtu nje femer qe eshte mbi 25 vjeqe ajo e ka me veshtire te vendose sepse i shikon gjanat me ndryshe se sa nje femer ner 25 vjeq.

Me ket dua te them se sa me e vjeter qe je mendon me shume dhe ke frig me shume, kurse nje femer ne moshen 18 gjer ne moshen 25 ajo i shikon gjerat me ndryshe, per ate nuk egziston friga apo kurreshtja per ta ndoftuar ne detaje nje mashkell.

udhtari
08.08.2006, 23:49:00
Angjelina
Moderatore

Anėtar qė nga: 22.11.2001
Afishime: 5987
Vendbanimi: ne qiell...


A thue, qka mendoj une per kete Angji... gagaga

udhtari
10.08.2006, 18:44:00
per temen ne fjal.. ?

Aachener
11.08.2006, 17:12:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Angjelina afishoj me 2006-07-28 13:40 :
Ne te Kaluaren mosha ideale per Martesen e femrave ka qen 21 Vjet! Por sot ka ndryshuar shum pasiqe femrat shkollohen edhe nuk i hyn kesaj pune!


Por sa vler ka nje femer qe i ka arrit 24-25 vjet edhe ende nuk eshte fejuar/martuar??


A eshte vetem nje gje qe ju pershtatet Kohes apo nje Problem i thell??Ku jan problemet ketu edhe arsyjet pse shum femra qe tani i kan gati 30 vjet ende nuk kan vendos ne ket Drejtim


Si mendoni reth kesaj Temes?

Ju pershendes

Angjelina
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Jeta ėshtė bėrė mė dinamike...por nga ana tjetėr ma merr mendja se njė hap drejt martesės nė moshėn deri 25 Vjecare ėshtė paksa i shpejtuar.
Njė shoqe ime (poashtu kosovare) do tė martohet me 2 shtator.Eshtė 32 vjecare...mė tha para do dite se i falendėrohet zotit se ka pritur deri tani.

vana
11.08.2006, 17:18:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Timi_hoot afishoj me 2006-07-29 00:15 :
Paj ishin martu edhe ato me pas gjet fatin po qka me bo qe e se kan gjet fatin. Nuk besoj se nuk kan vendos ato, eshte lehte te thuhet se nuk kan vendos, kur akush nuk deshiron ti marr ato duke kan me marr qike te te re si molla 16 vjeq e pa sherr.
Problemi tjeter eshte se ka nje proporcion te madh mes femrave dhe meshkujve ne viset tona dhe ne diaspore. Shembull, shume djem te ri kan marr ndonje plake apo ndonje shtramejke zvicerna, gjermane, austriake etj. etj. dhe me ato jetojn shume vite dhe kur ndahen shkojn ne kosove dhe shihe nuk e marrin nje 30 vjeēare per nuse por nje 16 vjeēare, keshtu e shperblejm veten me ate kohe qe kan kaluar me ate plaken.
Problem tjeter eshte edhe shfrytzimi sexual i femres nga nje mashkull duke i premtuar se do ta merr dhe pas nje kohe e len. Ashtu qe ato mandej kan me mbete sepse nuk e merr askush kerrin okazion apo?
Tjter problem eshte edhe martesat e deshtuara, qe kohen e fundit jan bere dukuri te shqiptaris e veqanarisht ne kosove. Pas nje martese te deshtuar eshte veshtire te gjej ajo femer nje mashkull adekuat, dhe eshte pak a shume e kuptushme, pse me marr nje te perdorur tuj kan me marr mish te ri dhe te fresket.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>Ti cfar mishi je ?
Kete cfare shkruane ti seshte normal!!
Mos je rastesisht pedofil ?!!

juvel_mann
11.08.2006, 18:59:00
Pershendetje

Angel_
Ti ke prirje per te hapur tema interesante, keshtuqe edhe kesaj radhe ia ke qelluar…

A po mbesin femrat shqiptare pa u martuar? Po, ato po mbesin!
Shkaqet, arsyeja? Jane te shumta.
Do mundohem t’i numeroj disa:

Shkaqet Politike: Ne si shqiptare, gjithere te vuajtur, edhe ne historine me te re, nuk po ia arrijme qe te marrim fatin ne duart tona dhe te drejtojme ate. Gjithhere kemi qene dhe jemi ende pre e “me te fortit” Shpernguljet e hershsme, lufterat e njepasnjeshme, e sidomos kjo e fundit, sollen nje desekuilibrim te dukshem te gjinive.
Ne, tash po i kuptojme „frytet“ e fundviteve te 80_ta: Shperngulja me te madhe e rinise, shperngulje kjo e cila edhe diteve te sotme nuk ka te ndalur.

Nese nxjerrim ne pah aspektin social, e me kete vezhgojme te shperngulurit te cilet ishin te detyruar tu pershtaten rrethanave te reja; te jetojne ne nje shtet te huaj, pa njohur gjuhen, zakonet, traditat e njekohesisht duke pasur ne mendje gjithhere Kosoven dhe familjen - qeshtjen ekonomike, atehere e kemi lehte te kuptojme se ata ishin te detyruar „tu hyjne“ thuajse ēdo „marreveshjeje“ qe te arrijne qellimin – sigurimin e ekzistences familjareve te tyre.Shumica nga ata, lidhen fatin e jetes me jo shqiptare. Fat ky i cili i percjell edhe sot e kesaj dite...

Natyrisht se ekziston nje deficit i meshkujve ne Kosove. Nuk mund te jete ndryshe, kur i kemi parasysh keto fakte.

Eshte mese evident fakti se, femrat te cilat i kane kaluar te 26-28 apo 30_tat, nuk jane aspak „ndryshe“ nga ato 18-20 apo 22 vjeqaret, por ja qe fati, deri me sot, deshi ndryshe.
Ne kete Nyje Gordiane duhet te punojme te gjithe, e sidomos neve meshkujve na bie siper „BARRA E TE QENURIT SHQIPTAR“ - qe te mos lidhim fatin tone ne joshqiptare.
E ne meshkujt do t’a kishim shume me lehte nje gje te tille, poqese femrat (ne perendim) do zbrisnin nga majėmaja e piedestalit… (perjashtimet konfirmojne rregullen)

Njeriu do te duhej te martohej atehere kur e ndien vehten te gatshem per nje gje te tille. E gadishmeria eshte ne maksimum ne momentin kur ke hasur personin me te cilin je ne gjendje t’a ndash jeten. Nese ke takuar ate qe ta don zemra, keni ngjajshmeri dhe njekohesisht dallueshmeri, keni gjithhere tema bisedimesh, e ndieni vehten mire ne prani te tij/saj, hartoni plane per ardhmerine dhe ato jane konform te dyve, atehere ky do te ishte momenti qe te vendosesh, ngase, besoj, nje gje e tille nuk perseritet mė…

Mos kerkoni shume, por kerkoni te pershtatshem/im.


jeto dhe lejo te jetohet


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: juvel_mann mė 2006-08-11 19:04 ]</font>

Dredhza_20
12.08.2006, 19:41:00
..shum be pasni shkru, po hajt be mos t'jav nin se kerkush ska met pa u martu, secili e gjon njerin qe i pershtatet ma heret ja ma von...a me met sma mer be tybe mendja se jet dikush..

PeAcE

Asterix
12.08.2006, 21:53:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Dredhza_20 afishoj me 2006-08-12 19:41 :
..shum be pasni shkru, po hajt be mos t'jav nin se kerkush ska met pa u martu, secili e gjon njerin qe i pershtatet ma heret ja ma von...a me met sma mer be tybe mendja se jet dikush..

PeAcE
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Tybe mir e kije Dredhza_20, edhe un me hallet e mija pa u martu , nuk e la . /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Luli`79
12.08.2006, 22:06:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Aachener afishoj me 2006-08-11 17:12 :
Jeta ėshtė bėrė mė dinamike...por nga ana tjetėr ma merr mendja se njė hap drejt martesės nė moshėn deri 25 Vjecare ėshtė paksa i shpejtuar.
Njė shoqe ime (poashtu kosovare) do tė martohet me 2 shtator.Eshtė 32 vjecare...mė tha para do dite se i falendėrohet zotit se ka pritur deri tani.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

edhe une ndaj mendim me ty Aachaner, se nen 25 viet eshet vendim i shpejtuar per te krijuar familje, mirpo edhe mbi 30 vite e hajt hajt si rasti i shoqes sate asht pak i neglizhuar.

megjithate, do te isha kurioz ta degjoja pergjigjen te cilen do tia parashtroje mikes tuaj pas 2 shatorit . : Si po ecen martesa ? .


Per'shnetje

udhtari
13.08.2006, 12:32:00
Model evropian, martesa pas kohe... 30 e fiu... per meshkuj, e 25 e fiuu per femra,mjer Sqiptarin qka e ka gjet...

Ne Ch, shtetit nuk po i ljke femrat me u martu me te reja se 23,24 vjet, se rroga po dashke me kon mbi 3.000 fr, e femrat ne at moshe me te re baushtell smuj punoj, e ne zyre nuk i pranojn... veq neper shkolla... nje here..

Laloshe
13.08.2006, 15:37:00
te pershendes angji,

ne ket koh ku jetojna tash nuk i hup vlera femres qe i ka 25 vjet dhe esht ende pa martu. Sidomos femrat ne perendim nuk mbesin pa martu...se edhe pse nashta mosha "ideale" ka kaluar...interesi i njerzve nuk i len pa martu

shumica e femrav tash e ka mundsin me vendos vet kur ju hyn atyne punve...edhe duhet me ndegju veten se a je e pergaditne per martes a jo...e jo me i ngu kojshin qe ta bajn: Ruju se pot kalon afati!

milliondollarbaby
14.08.2006, 12:15:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
udhtari afishoj me 2006-08-13 12:32 :

Ne Ch, shtetit nuk po i ljke femrat me u martu me te reja se 23,24 vjet, se rroga po dashke me kon mbi 3.000 fr, e femrat ne at moshe me te re baushtell smuj punoj, e ne zyre nuk i pranojn... veq neper shkolla... nje here..
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

/forum/images/smiles/icon_biggrin.gif

Timi_hoot
14.08.2006, 18:37:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
udhtari afishoj me 2006-08-13 12:32 :
Model evropian, martesa pas kohe... 30 e fiu... per meshkuj, e 25 e fiuu per femra,mjer Sqiptarin qka e ka gjet...

Ne Ch, shtetit nuk po i ljke femrat me u martu me te reja se 23,24 vjet, se rroga po dashke me kon mbi 3.000 fr, e femrat ne at moshe me te re baushtell smuj punoj, e ne zyre nuk i pranojn... veq neper shkolla... nje here..
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kush te tha bre kshtu hahahahhahaahhahah /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif

Qja futin kot shqipet veq se naj budall i ka than se eshte ashtu nc nc nc nc

Absolut jo, prej moshes 16 vjeēare deri ne 18 mund te martohen me pelqimin e njerit nga prinderit qoft baba apo e ėma, e kjo vlen si per djem ashtu edhe per vajza per shkak te moshes se mitur.
Prej moshes 18 e fiuuuu martohet kur don dhe ken don qoft edhe 101 vjet.
Ato qe the ti me 23 a 24 e 3000 fr jan krejt rrena.

haxhija
14.08.2006, 19:36:00
.
M'falni ēi s'i kom lexue krejta shkrimet

Per ket fenomen lu'jn rrol shum faktor, ama ma kryesori, qysh e kom v'rejt une osht se numri i femnave osht ma i madh k'shtuqi edhe me dashte sun martohen...

Kalofshi majr, ani?!

KAMARIERI
14.08.2006, 20:52:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
haxhija afishoj me 2006-08-14 19:36 :
.
M'falni ēi s'i kom lexue krejta shkrimet

Per ket fenomen lu'jn rrol shum faktor, ama ma kryesori, qysh e kom v'rejt une osht se numri i femnave osht ma i madh k'shtuqi edhe me dashte sun martohen...

Kalofshi majr, ani?!


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

hajt bre TIGJ se ska met asnjana pa u martu edhe po rrejn femrat e po kerkojn krejt Brad Pita se valla krejt martohen po po dojn me ba jet e dashni si te ZHADES OJJJJJJJJJJJJJJJJJJ Angjelina.
Pa martu jet veq dikush qeshtu si une qe nis me ja kompliku sendet ne kry vetit e mendon qe jeta duhet me kan si litari ne bunar drejt me ta.
Ekjo ska ndodh kurr edhe ska me ndodh jeta bashkshortore ka pas dhe ka me pas batica e zbatica po kush ka durim e pasion mej perjetu ato let martohet mos te pret hiq se ska mosh te caktuar.

Shnet e ishalla martohen krejt ato e ata qe jan pa martu hahahahah

Belle
19.08.2006, 22:43:00
sivjet kam qen gjat ne Kosovė e ka pas dasma qdo dit qdo dit me kerre te huja kuptohet krejt diaspora u martun per se pari a per se dyti veq po qojn qika te reja taze pa shkoll as dert se kan mu shkollu veq qysh mu ly ....si me kon kep taze me bishta .

do ishin te mira do disi veq sejcili po gjen kpuc per kemb te vet , po martesa sot qka nuk asht e perjetshme.

sot shkolla ska vler vetem per veti, mashkujt gjeth kan dasht e dojn kep taze , po une po jau kaj dertin kur ju thahen bishtat ketyre kepve ...pa shkoll , kush jau siguron penzin /forum/images/smiles/icon_smile.gif

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Belle mė 2006-08-19 22:46 ]</font>

KAMARIERI
20.08.2006, 00:05:00
[quote]
Belle afishoj me 2006-08-19 22:43 :
sivjet kam qen gjat ne Kosovė e ka pas dasma qdo dit qdo dit me kerre te huja kuptohet krejt diaspora u martun per se pari a per se dyti veq po qojn qika te reja taze pa shkoll as dert se kan mu shkollu veq qysh mu ly ....si me kon kep taze me bishta .

do ishin te mira do disi veq sejcili po gjen kpuc per kemb te vet , po martesa sot qka nuk asht e perjetshme.

sot shkolla ska vler vetem per veti, mashkujt gjeth kan dasht e dojn kep taze , po une po jau kaj dertin kur ju thahen bishtat ketyre kepve ...pa shkoll , kush jau siguron penzin :)

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Belle mė 2006-08-19 22:46 ]&lt;/font>

hahahahahahahahhah ku ku me trenoj kjo si moj spaska met kurgja don me than ti ?
Oj belle hajt se sju duhen per tjeter me qit pite edhe me dit me maru nji pasul per dark hahahhaahahhahaha

EEEEEEEEE Per penzi ska dert se jav jep shteti ku jetojn edhe pak jav nimon nakush kush asht i uritur per pite e pasul hahahahahhah

Gjatari
21.08.2006, 14:21:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Belle afishoj me 2006-08-19 22:43 :
sivjet kam qen gjat ne Kosovė e ka pas dasma qdo dit qdo dit me kerre te huja kuptohet krejt diaspora u martun per se pari a per se dyti veq po qojn qika te reja taze pa shkoll as dert se kan mu shkollu veq qysh mu ly ....si me kon kep taze me bishta .

do ishin te mira do disi veq sejcili po gjen kpuc per kemb te vet , po martesa sot qka nuk asht e perjetshme.

sot shkolla ska vler vetem per veti, mashkujt gjeth kan dasht e dojn kep taze , po une po jau kaj dertin kur ju thahen bishtat ketyre kepve ...pa shkoll , kush jau siguron penzin /forum/images/smiles/icon_smile.gif

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Belle mė 2006-08-19 22:46 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

More valla ti mesap ja pake tha bithin vetit bre bal. Ja paska marr inati veti me faj tanin. A ju marrshe lakmi bile hiq atyne tazeve?
Ja spo u durojshe hiq ti. Po hajt se edhe 300 vjet e qather paske me u plake ti /forum/images/smiles/icon_lol.gif oo qdo dit veq teposht mori. Po mos mori se cillen veq nepr chat qishtu,mos mso dallash. Se su kall dyjeja jo. Ja me kohe ja hiq.

Veti ja pake ba bre bal.

Ja dola per gjer /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Shpetim Sjarina
22.08.2006, 17:52:00
Edhe martesa eshte sikur ushqimi, sa kalori te forta ka ushqimi qaq ma kohe te gjate te mban te ngopure. Edhe martesa eshte si pune e ushqimit, sa ma shume qe martesa behet per qellime dashurije e jo per qellime materiale apo per letra aq ma shum te zgjate jeta bashshortore, bile edhe veq qka vjen tu u forcu ma shum.

Malvesa
23.08.2006, 23:42:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
vana afishoj me 2006-08-11 17:18 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Timi_hoot afishoj me 2006-07-29 00:15 :
Paj ishin martu edhe ato me pas gjet fatin po qka me bo qe e se kan gjet fatin. Nuk besoj se nuk kan vendos ato, eshte lehte te thuhet se nuk kan vendos, kur akush nuk deshiron ti marr ato duke kan me marr qike te te re si molla 16 vjeq e pa sherr.
Problemi tjeter eshte se ka nje proporcion te madh mes femrave dhe meshkujve ne viset tona dhe ne diaspore. Shembull, shume djem te ri kan marr ndonje plake apo ndonje shtramejke zvicerna, gjermane, austriake etj. etj. dhe me ato jetojn shume vite dhe kur ndahen shkojn ne kosove dhe shihe nuk e marrin nje 30 vjeēare per nuse por nje 16 vjeēare, keshtu e shperblejm veten me ate kohe qe kan kaluar me ate plaken.
Problem tjeter eshte edhe shfrytzimi sexual i femres nga nje mashkull duke i premtuar se do ta merr dhe pas nje kohe e len. Ashtu qe ato mandej kan me mbete sepse nuk e merr askush kerrin okazion apo?
Tjter problem eshte edhe martesat e deshtuara, qe kohen e fundit jan bere dukuri te shqiptaris e veqanarisht ne kosove. Pas nje martese te deshtuar eshte veshtire te gjej ajo femer nje mashkull adekuat, dhe eshte pak a shume e kuptushme, pse me marr nje te perdorur tuj kan me marr mish te ri dhe te fresket.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>Ti cfar mishi je ?
Kete cfare shkruane ti seshte normal!!
Mos je rastesisht pedofil ?!!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Vana te rejat (15,16 behen mish per QEN !!!)

po ju tregoj nje rast qe ka ndodhur jasht Trojeve tona shqiptare.

Nje grup shokesh tre kater veta Kidnapojne nje femer te mitur, e drogojne ja mbulojne fetyren, dhe me epshet e tyre shtazarake e dhunojne..me pastaj e thirrin edhe nje shok te tyre, nje turk,pas aktit shtazarak, turkit nuk i durohet pa ja pare fetyren ..dhe kure e shehe.. doli e motra e tije !!
Turku cfare te beje tjeter pos nxorri revolen , vrau motren dhe veten !

Po ju ce mendoni ne zocka te reja (viktima) te kohes te kriminalitetit,droges, dhunes e veni doren ne Zemer njehere ...te mendoni ..
po si te ishte e motra ime ..bija ime si do veproja ??!!

Daleni...se ne ket bote kthehen te gjitha ...Mendoni se do krijoni Familje..?!


Nje thenje shume e qelluar e A. Asllanit

Koha eshte e maskarenjeve , Atdheu i Shqiptareve ( sikur te ishte sot A. Asllani )me siguri do i shtonte edhe dic tjeter....

udhtari
24.08.2006, 12:42:00
Timmo-

Vallahi keshtu me kan pas thene nja 2,3 vet qe ra muhabeti i martesave a, nejse ndoshta kam gabue...

Balerina, ty qa po ta merr mendja... ?

Poediseja
31.08.2006, 20:18:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Angjelina afishoj me 2006-07-28 13:40 :
Ne te Kaluaren mosha ideale per Martesen e femrave ka qen 21 Vjet! Por sot ka ndryshuar shum pasiqe femrat shkollohen edhe nuk i hyn kesaj pune!


Por sa vler ka nje femer qe i ka arrit 24-25 vjet edhe ende nuk eshte fejuar/martuar??


A eshte vetem nje gje qe ju pershtatet Kohes apo nje Problem i thell??Ku jan problemet ketu edhe arsyjet pse shum femra qe tani i kan gati 30 vjet ende nuk kan vendos ne ket Drejtim


Si mendoni reth kesaj Temes?

Ju pershendes

Angjelina
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Zemra jem,

Une i kam mush 27 vjet n'beth dhe as plan se kam mu martu. E qe tash se pse:

- nuk martona bash me secilin
- gjendja si mergimtare osht ma e komplikume sesa si me kane ne Kosove, ku e ke det te meshkujve
- masi une nuk du mu martu me t'huj, jam e rrethume prej 5%-ishit te meshkujve Kosovare qe jetojne ne Zvicer. Kjo do me thane qe shansa osht shume ma e vogel me gjet prej ktynve 5% ni mashkull qe te pershtatet sadopak
- du me u shkollu dhe mu ba ni nane e edukume, e dijshme dhe e pjekun (fmija nuk mundet me lind fmi)
- e du ni mashkull qe i pergjigjet nevojave te mia. Shkurt: deri sot se kam gjet dhe e dyta nuk jane kane kushtet e tilla per ni vendim si martesa.
- n'fakt e ndi veten shume mire kshtu dhe nuk kam nevoje me u martu, perderisa nuk jom 100 % e sigurt.

- nese nuk jam 100 % e sigurt, ma mire rri e pamartume, sesa me ba kompromis kur t'osht pyetja me ja fal ni njerit jeten dhe trupin tem - ceshtje e respektit ndaj vetvetes.


Shpresoj se t'kam inspiru.
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Poediseja mė 2006-08-31 20:35 ]</font>

Poediseja
31.08.2006, 20:36:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Angjelina afishoj me 2006-07-28 13:40 :

Por sa vler ka nje femer qe i ka arrit 24-25 vjet edhe ende nuk eshte fejuar/martuar??


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>se gati harrova: vlera e ni femre NUK matet me faktin qe osht e fejume apo e martume. N'fakt, vlera e ni femre munet mu ul, nese martohet shume heret dhe nuk mundet me ja fal kushtet femijeve te kene ni nane te pjekun......!!!!!


Madje, osht mjerim i madh dhe krim ndaj fmiut te martohesh, edhe pse nuk je e gatshme te jesh PRIND!

Grejzi
31.08.2006, 20:51:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Poediseja afishoj me 2006-08-31 20:18 :
Une i kam mush 27 vjet n'beth dhe as plan se kam mu martu. E qe tash se pse:

- nuk martona bash me secilin
- gjendja si mergimtare osht ma e komplikume sesa si me kane ne Kosove, ku e ke det te meshkujve
- masi une nuk du mu martu me t'huj, jam e rrethume prej 5%-ishit te meshkujve Kosovare qe jetojne ne Zvicer. Kjo do me thane qe shansa osht shume ma e vogel me gjet prej ktynve 5% ni mashkull qe te pershtatet sadopak
- du me u shkollu dhe mu ba ni nane e edukume, e dijshme dhe e pjekun (fmija nuk mundet me lind fmi)
- e du ni mashkull qe i pergjigjet nevojave te mia. Shkurt: deri sot se kam gjet dhe e dyta nuk jane kane kushtet e tilla per ni vendim si martesa.
- n'fakt e ndi veten shume mire kshtu dhe nuk kam nevoje me u martu, perderisa nuk jom 100 % e sigurt.

- nese nuk jam 100 % e sigurt, ma mire rri e pamartume, sesa me ba kompromis kur t'osht pyetja me ja fal ni njerit jeten dhe trupin tem - ceshtje e respektit ndaj vetvetes.


Shpresoj se t'kam inspiru.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Poediseja mė 2006-08-31 20:35 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

E kam dite qe je "enderruese" por se kam dite qe edhe rren ngapak (kujdes: nuk thash se krejt rren, por ngapak /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif ) Po nejse prej qefi a. /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif T'kum kall pa zjarm qetash /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Poediseja
31.08.2006, 20:53:00
hajt kallxoi zemres tande se ku kam rrejt? Nashta e kam tepru qe 5% te meshkujve kosovare i njoh ne Zvicer. Ski faj. Hajt, po thom 1 %. Amo provova me u ba ma optimiste /forum/images/smiles/icon_lol.gif

KAMARIERI
31.08.2006, 20:57:00
[/quote]
Zemra jem,

Une i kam mush 27 vjet n'beth dhe as plan se kam mu martu. E qe tash se pse:

- nuk martona bash me secilin
- gjendja si mergimtare osht ma e komplikume sesa si me kane ne Kosove, ku e ke det te meshkujve
- masi une nuk du mu martu me t'huj, jam e rrethume prej 5%-ishit te meshkujve Kosovare qe jetojne ne Zvicer. Kjo do me thane qe shansa osht shume ma e vogel me gjet prej ktynve 5% ni mashkull qe te pershtatet sadopak
- du me u shkollu dhe mu ba ni nane e edukume, e dijshme dhe e pjekun (fmija nuk mundet me lind fmi)
- e du ni mashkull qe i pergjigjet nevojave te mia. Shkurt: deri sot se kam gjet dhe e dyta nuk jane kane kushtet e tilla per ni vendim si martesa.
- n'fakt e ndi veten shume mire kshtu dhe nuk kam nevoje me u martu, perderisa nuk jom 100 % e sigurt.

- nese nuk jam 100 % e sigurt, ma mire rri e pamartume, sesa me ba kompromis kur t'osht pyetja me ja fal ni njerit jeten dhe trupin tem - ceshtje e respektit ndaj vetvetes.


Shpresoj se t'kam inspiru.


se gati harrova: vlera e ni femre NUK matet me faktin qe osht e fejume apo e martume. N'fakt, vlera e ni femre munet mu ul, nese martohet shume heret dhe nuk mundet me ja fal kushtet femijeve te kene ni nane te pjekun......!!!!!


Madje, osht mjerim i madh dhe krim ndaj fmiut te martohesh, edhe pse nuk je e gatshme te jesh PRIND!


&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Poediseja mė 2006-08-31 20:35 ]&lt;/font>
[/quote]

Dhasht zoti bre me e'gzistu nji femer qe e i mendon te gjitha kto edhe mos kosh ti ajo une pa e gjet se la kurr se ka koh qe jam ka fantazoj per diqka te till hahahahahaaha sa per te qesh po po me qeshet se Poediseja e merr me pretendim?

Poediseja
31.08.2006, 20:59:00
m'vjen keq. Me siguri ti je njani prej atyne 20 % t'1 %-it qe jetojne n'Zvicer qe kurre sum bjen mi taku /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Grejzi
31.08.2006, 21:09:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Poediseja afishoj me 2006-08-31 20:59 :
m'vjen keq. Me siguri ti je njani prej atyne 20 % t'1 %-it qe jetojne n'Zvicer qe kurre sum bjen mi taku /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

A te thash ne ate temen tjeter se ti se ki nafaken dhe prirjen me i gjete mashkujt e forte. Qe, e vertetove. /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Poediseja
31.08.2006, 21:11:00
me pas pas prirje moti e kisha gjet, he um shurdhofsh ho.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Poediseja mė 2006-08-31 21:11 ]</font>

Grejzi
31.08.2006, 21:22:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Poediseja afishoj me 2006-08-31 21:11 :
me pas pas prirje moti e kisha gjet, he um shurdhofsh ho.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Poediseja mė 2006-08-31 21:11 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

/forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif mi marrsh t'ligat, qeshtu nuk dorzohet femna e forte /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif
Naten e mire e bafshi se sonte boll te shkoklova /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Prishtinas25_ch
01.09.2006, 01:19:00
po mbesim ato Nkosove pa u martu,se qito tjashtit i han parazi,slojn gjo pa bo(jo krejt) edhe nfund shkojn e gjojn nje papak nKosove edhe e martojn edhe u kry puna..

Poediseja
01.09.2006, 18:52:00
...po, edhe mundsisht virgjin me kane.

Dredhza_20
01.09.2006, 21:39:00
Prishtinas, kuu be njeri a thae se je kon ne Kosov ?? A nejte veq ne shpi tan kohen, a e pae hiq sa ish bo ora e Kosov ??? Leje allahile leje, se edhe ti veq pe ja fut.. njeri njerzit atje jan 2000 her ma te zi se na ktu, ani ma femrat haaajmedet, na per ta jem te mbrapambetur njeri..shuuum ishin zhvillu shum, mos ta nin se po na kapercejshin..nkofshe met me gjet ti per veti qik te mir ne kosov ke met pa martu.. e mashkujt?!! qka me thon, interesgji atje, ktu te pederavt.. keq per neve u bo e keq per ta--

PeAcE se jetu tum shku ne nerva kohen e funit..aiii

Prishtinas25_ch
02.09.2006, 04:00:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Dredhza_20 afishoj me 2006-09-01 21:39 :
Prishtinas, kuu be njeri a thae se je kon ne Kosov ?? A nejte veq ne shpi tan kohen, a e pae hiq sa ish bo ora e Kosov ??? Leje allahile leje, se edhe ti veq pe ja fut.. njeri njerzit atje jan 2000 her ma te zi se na ktu, ani ma femrat haaajmedet, na per ta jem te mbrapambetur njeri..shuuum ishin zhvillu shum, mos ta nin se po na kapercejshin..nkofshe met me gjet ti per veti qik te mir ne kosov ke met pa martu.. e mashkujt?!! qka me thon, interesgji atje, ktu te pederavt.. keq per neve u bo e keq per ta--

PeAcE se jetu tum shku ne nerva kohen e funit..aiii
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Dredhz ty trut me qekiq me ti lyp njeri nuk ti gjen aq e pa meqme qe je.
Une e di qe femrat ne Kosove e kan kapercy evropen moti,une fola per kto qikat e perendimit,qe ktu slojn gjo pa bo,sikur sonte njona qe paska shkru ma nalt qatje u dridhke Nrinora4 si mi pas mush hunt e ktu nforrum um shet fillozofi.,e masanej shkojn nKoosve dhe e zgjedhin ka njo ,,perqefi ,.edhe ju keshen tona frajerave qe i kan pas knejpari.

Sdi qka me thon ma teper,i lumi ai qe eshte i martum,e i mjeri ai qe eshte i pamartum.kaq prej meje e naten e mire e bofshi

PEACE dredhz.

prishtinasi-pp
02.09.2006, 14:01:00
Qyre qe skan ka shkojn


Krjet bimni mu , masi tash femant krejt Punojn per tjerat gajle se kom

Po hajt se sjet kerkush pa martu


Ato menjenemadhe qe kan , edhe qe zgjedhin ne te gjitha anet ska kerkush qka ju bon

Drini_ch
02.09.2006, 22:40:00
Une mendoj se ky eshte nje nga problemet e shumta qe ka kapluar shoqerin tone. Ne keto probleme normal qe ne mas te konsiderueshme ka ndikuar okupimi dhe lufta por ne mase shume te madhe ka ndikuar tarsnformimi nga nje sistem ne nje sistem tjeter. Ne kete rast neve kemi transformi te ideve, mendimeve e zakoneve te cilat paraqiten permes formave te reagimit ne menyra te ndryshme gjithnje ne kerkim te nje rruge me te mire dhe me te pershtatshme. Natyrisht kur them keshtu ateher shumica shikojne kah perendimi dhe mundohen te imponojne nje forme te tille te jetese edhe ne Kosove ani pse ne Kosove ka shum faktor tjere qe e pengojne instalimin e menjehershem te kesaj menyre te jetes. Per kete edhe ndodhin gjera qe deri para lufte ne vetem ne per filma i kemi par ose vetem kemi lexuar per to kurse tash jemi vete bartes te saj. Pra nese ne perendim keto ndryshime qe kan ndodhur kan kaluar neper kohe dhe etape te veten te natyrshme (dekada me radhe ) ne ne Kosove po mudohemi te zem hapin per 5 vjete. Kjo len pasoja te dukshme te cilat edhe po i verejme. Nuk mund te kemi ndryshime te shpejta por duhet ecur me ndrsyshime graduale. Ketu jan cekur shum arsye si psh. shkollimi qe mund edhe te jet por nuk eshte permend edhe diqka ketu. Menyra e njohjes dhe martesat qe behen tek shqiptaret kuptohet me perjashtime behen thuajse te gjitha ne menyr imponuese. Kete menyr e imponojne shume faktor te ndikuar nga rrethi dhe zakonet qe mbreterojne ne ate shoqeri. Imagjiononi se si behet njohja dhe si lidhen njerzit sot te ne. Akoma ka shume te till qe pasi shihen 1 apo 2 her vendosin te lidhin kuror. Ky eshte nje absurd i llojit te vet. Pra shkurt per te mos e zgjatur problemi kryesor ketu eshte ne perzierjen dhe ndeshjen e fenomenit modern me ate te trasheguar primitiv e arkaik duke ber qe mashkulli kur eshte fjala te martesa apo edhe pas saj e konsidero gruan si prone te tij ne radhe te par e jo si krijes njerzore. Te em falin gjithe ata meshkuj qe mendojne ndryshe....

shekulli
04.09.2006, 23:26:00
oh un mbeta pa martu
ku jan ato femra le te lajmrohen tek un /forum/images/smiles/icon_smile.gif hihih

imported_Angjelina
04.09.2006, 23:48:00
Shum e shum ballafaqohen me ket se e kan arrit nje mosh edhe duhet mu martu! Por me ne fund Martesa nuk eshte nje Obligim! Nese e sheh si obligim e hup domethenjen e saj! Nese don te martohesh ather legjitimohet ky Hap edhe me 30 vjet e plus!
Gjithkush duhet me dit se kur eshte Koha ideale per mu martu!

Pajtohem me ty Poe se arsyjet per Martesat e vonuar jan sidomos problemi se nuk kemi shum Kontakt me shqyptar si ne kosove pershembull! Disa nga femrat tona dojn ta kryn njeher udhen e edukimit parase te hyn ne nje lidhje Bashkhoresijes! Jan disa Faktore qe indikojn ketu, por nuk eshte fair per ti ber Presion femrav tona apo me ja hup vleren! Vlera njeriut bazon tek shpirti apo karakteri i tij jo tek mosha apo fakti a jan te martum apo jo! Por besoj se rethi jon eshte mbushur me paragjykime! Nese e takojn nje femer cila eshte mbi 25 vjet nisin me filosofu apo me gjajt arsyje pse ajo ende nuk eshte martuar! Ndoshta thjesht shum nuk dojn te martohen sepse nuk e din veten te gatshme per nje hap te tille!

Nje Teze e imja me thojke gjith mos u ngut me shku te burri se ki me kalu krejt jeten me te, kshtu e ashtu aq mir si te baba nuk eshte kerkun /forum/images/smiles/icon_wink.gif


Ju pershendes

Tifozi
05.09.2006, 01:01:00
-vertete eshte nje kohe e keq per vajzate ne Kosove qe kane mbetura shume pa martuar pasi nje breze i tere i meshkujve kane ikure ne gurbete deri sa nje pjese bukur e madhe e ketyre meshkujve kane krijuar familje me te huaja, vajzave te te njejtes gjenerat ne Kosove ju ka humbure ky shance...

-sa per femrat Shqipetare ne diaspore ato se kane edhe aq veshtire se shkojne me te huaj deri sa jane te bukura dhe tereheqes e te reja dhe kane mashkuje te te gjitha ngjyrave e nacioneve per tu martuar, edhe nese smartohen por vetem i kerkojen te huajt ne fund prap shkojne dhe e zgjedhin nje qune te bukur ne Ks qe i duhen letrat...


selam

bardha
05.09.2006, 01:46:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Tifozi afishoj me 2006-09-05 01:01 :
-vertete eshte nje kohe e keq per vajzate ne Kosove qe kane mbetura shume pa martuar pasi nje breze i tere i meshkujve kane ikure ne gurbete deri sa nje pjese bukur e madhe e ketyre meshkujve kane krijuar familje me te huaja, vajzave te te njejtes gjenerat ne Kosove ju ka humbure ky shance...

-sa per femrat Shqipetare ne diaspore ato se kane edhe aq veshtire se shkojne me te huaj deri sa jane te bukura dhe tereheqes e te reja dhe kane mashkuje te te gjitha ngjyrave e nacioneve per tu martuar, edhe nese smartohen por vetem i kerkojen te huajt ne fund prap shkojne dhe e zgjedhin nje qune te bukur ne Ks qe i duhen letrat...


selam


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Sa falesh pes here ne dite ,hajt o vlla lexoj pes faqe te ndonje libri e nuk do flasesh pa menduar .

Vajzat qe jetojn jasht Kosove ne shumic jan vajza te sjellshme dhe te edukuara ,e asesi nuk eshte e drejt te etiketohen si femra qe provojn te gjitha ngjyrat .

bardha

Tifozi
05.09.2006, 09:02:00
-oj bardhuqe mos te hij shume ty ne pune mendimi ime dhe jeta ime se cfare beje une, tema ka titullin ne menyren e pergjithesura prandaj edhe shumica e mendimeve ketu jane mendime te pergjithesuar, mjafton te provoshe apo te filloshe te pakten qe te kuptosh dicka drejte...

-edhe une askund nuk i kam quajtur ato femera te trenta apo pakulture edhe te tilla fjale mos prove qe nga mbrendia jote e shkret tia mvishesh te tjeretv se eshte turpe per nje si ti, nese vertet kuptone cfare eshte turpi..selam

vana
05.09.2006, 13:51:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Tifozi afishoj me 2006-09-05 01:01 :
-vertete eshte nje kohe e keq per vajzate ne Kosove qe kane mbetura shume pa martuar pasi nje breze i tere i meshkujve kane ikure ne gurbete deri sa nje pjese bukur e madhe e ketyre meshkujve kane krijuar familje me te huaja, vajzave te te njejtes gjenerat ne Kosove ju ka humbure ky shance...

-sa per femrat Shqipetare ne diaspore ato se kane edhe aq veshtire se shkojne me te huaj deri sa jane te bukura dhe tereheqes e te reja dhe kane mashkuje te te gjitha ngjyrave e nacioneve per tu martuar, edhe nese smartohen por vetem i kerkojen te huajt ne fund prap shkojne dhe e zgjedhin nje qune te bukur ne Ks qe i duhen letrat...


selam


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Tifoz ska vec Kosova quna te bukur, harrove kojshit /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Tifozi
05.09.2006, 16:04:00
-hej vana a kojshit aaa po nejse se edhe kojshit Kosovare jane multi popull etnik shtete jena na...

winner
07.09.2006, 19:34:00
Femrat po mbesin pa u martu sepse po zgedhin shume hahaha

Jojo ka shum varianta ketu,skan faj more qikat,ec e besoju lloj lloj shmeki.

egi
07.09.2006, 19:59:00
une mendoj qe kjo eshte shum e padrejt...meshkujt mundem mu martu edhe mi pas 40 vjet e femna jooooo!!!!
duhet mi pas te njejtat drejtat, pse gjithmon meshkujt me pas privilegjet..edhe femnat kan qef mu shkollu njeher e me gjet pun, kemi qef te behemi te pavarur prej meshkujve-femna moderne me pun me karier...dashurija vjen kur te eshte koha per te..se marre qka po ndodh neper fshate ne ks..qikat 16 vjet po fejohen se nuk kan tjeter obligime, nuk kan me shku ne shkoll...kjo nuk eshte normal, keto sene kan ndodhur ne kohen e shakespearit (romeo edhe julieta /forum/images/smiles/icon_razz.gif..julieta i ka pas 13 vjet e kan desht me feju :S)...nejse ky eshte mendimi jem..

09.04.2007, 15:31:00
kurrkush nuk "mbetet" pa martu. ajo osht zgjidhje personale perderisa alternativa tjeter asht edhe ma e pavolitshme.

Hero-ina
09.04.2007, 18:13:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Jam ajo qė jam afishoj me 2007-04-09 15:31 :
kurrkush nuk "mbetet" pa martu. ajo osht zgjidhje personale perderisa alternativa tjeter asht edhe ma e pavolitshme.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


nuk di pse bash tash mu kujtu ajo perralla me dhelpren kur nuk mund me mrri rrushin.../forum/images/smiles/icon_biggrin.gif

09.04.2007, 18:56:00
din din /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif
dhelpra me rrushin osht si nje femen e zakonshme me nga mas brad pittit. kenaqesi e perkohshme prej te ciles asnjana (as dhelpna as femna) nuk osht e varun, po do persona e kane n'gjak me lakmu ne te paarritshmen. megjithese asnjana nuk osht e pamundun. mrekulliat ndodhin cdo dite...

e martesa si martese nuk osht e paarritshme per kurrkon qe e synon ate. keshtuqe nuk besoj qe osht e mundun me "mbete" pa martu. edhe pse rrethanat e gjenerates sone jane pak ma te pazakonta, e kjo mund te diskutohet gjan e gat, mirepo prape se prape besoj qe njeri vet e drejton fatin e vet me vendimet qe merr. se cdo gja i ka se paku dy zgjidhje.

Arenaa
13.04.2007, 06:59:00
Tybee, prej qe m'ka thaan nana , per dy dit ngihesh burr.. s'po ngutnna ma..

Madonna
29.04.2007, 06:08:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Angjelina afishoj me 2006-07-28 13:40 :
Ne te Kaluaren mosha ideale per Martesen e femrave ka qen 21 Vjet! Por sot ka ndryshuar shum pasiqe femrat shkollohen edhe nuk i hyn kesaj pune!


Por sa vler ka nje femer qe i ka arrit 24-25 vjet edhe ende nuk eshte fejuar/martuar??


A eshte vetem nje gje qe ju pershtatet Kohes apo nje Problem i thell??Ku jan problemet ketu edhe arsyjet pse shum femra qe tani i kan gati 30 vjet ende nuk kan vendos ne ket Drejtim


Si mendoni reth kesaj Temes?

Ju pershendes

Angjelina
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Njerzit e kane kuptu qe as koha, as askush nuk vendos per ta, po veq ata vet. E kan kuptu qe ata vet e bejne kohen e gjithcka. dhe ia lejojne vetes ate lirine e kendshme e veprojne sikur ti qohet

Deniss
29.04.2007, 18:13:00
Ne kohen e fundit sa kam mujt me has ket problem-problemi eshte qe femrat e sodit kan hy me nje faz qe fati i tyre nuk eshte sikur ne kohrat e hershme.

Arsyja eshte qe tash po shkoj me hapa te sigurt sipas fizionomis,

Per mendimin tim nuk eshte ne pytje mosha se sa pret femra per fatin e vet, pore vetem te jete e lumtur ne te ardhmen.

Deniss

Shpejtimi
01.05.2007, 05:11:00
Mashkulli qe flet per cefin e cdo femre eshte llaskuc !
Knaqesia e femres eshte si karroca e huaj. Kshtu qe
femra ne radhe te pare duhet qe te mendon te bahet
nane e mire . Te tjerat pergjithesisht kane me u ardhe
me mbare . Me se paku ka nevoje femra per avantura .
Andaj ju zonjusha te nderuara mos lejoni qe nektarin
e kopshtit te lulishteve tuaja te ua ndotin minjet shetites!...

Desara
01.05.2007, 10:21:00
Shpejtimi te lumte gojaa e te lumshin gishtat...po atyre minjeve shetites ju duhet nje maqorr i eger mbrapa.

Shpejtimi
01.05.2007, 16:15:00
U gzofsh Dasara!Pra si the edhe vete. Gjithsesi per cdo
evantualitet bile ta keni maqorrin e vizatuar mbi canta.Ashtu qe
minjet mos te bejne behryde.