PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Vrasjet enigmatike ( Politike ) para, gjatė dhe pas Luftės nė Kosovė


Bardhyli-Iliri
07.06.2006, 23:56:00
Shpresoj tė mos keqkuptohem, secili nga ne ka pėrjetuar nė mėnyra tė ndryshme kėto vrasje, dhe secili prej nesh ka mėnyrėn e vetė se si i trajton, analizon dhe vlerėson. Secili pretendon se ėshtė mė afėr tė vėrtetės ( e vėrteta ende nuk dihet ). Ky ėshtė versioni im:

- Gjithėēka filloi me Perestrojkėn e Gorbaqovit, u bė lajmėrimi i njė politike tė re nė skenėn botėrore. Ju kujtohet thėnia e tij: se kush vonohet do ta dėnoj koha.

Me kėtė u paralajmėrua shkatėrrimi i sitemit njė Partiak nė lindje (pėrjashtim bėnė Kuba). Ndryshimet nė skenėn botrore i shfrytzuan disa Shtete, kurse disa tė tjera u gjetėn tė papėrgaditura. Tė mos e zgjasė shumė ndryshimet erdhė me apo pa dashje edhe tek ne nė Kosovė.

Meqė Partia Komuniste ra, dolėn nė skenė Parti tė reja si UJDI-a e Veton Surroit, Partia Liberale e Gjergj Dedės, PSDK e Kaēusha Jasharit, PSHDK e Mark Krasniqit, LDK-ja nė krye me Rugovė dhe disa tė tjera, cila mė herėt e cila mė vonė. Njė subjekt mbeti pa dalje nė skenė e qė kishte pėrvojė shumė vjeēare nė ilegalitet, pra LPK-ja. Si duket ajo u gjend e pa pregaditur dhe nuk mundi tė shfrytzoj rastin qė tė dalė nė legalitet me gjithė vėshtirėsitė qė do t'i kishte.

Pra, kur tė gjitha partitė haptas shprehnin aspiratat e Kombit Shqiptar, puna nė ilegalitet nuk kishte rėndėsi tė veēantė. Pra Lėvizja humbi nė vlerė. Populli kishte mundėsi tė zgjidhte udhėheqėsit e vetė nė zgjedhje, edhe pse jo krejtėsisht i lirė, zgjidhte ata qė mendonte se ishin mė tė mirėt. Kurė edhe nė Shipėri ra Komunizmi, ajo mbeti vėrtetė e vetmuar.
I mbeti asaj tė gjejė mėnyra tė tjera pėr t'u profilizuar. Kapej pas Ndonjėrit qė kishte mbetur i vetmuar si intelektual nė Kosovė, si Qosja p.sh., pėpilonte lista tė tradhėtarėve, lista tė peronave qė duhet vrarė e kėshtu me radhė. Nė shėnjestėr tė saj mė nuk ishin Serbėt.

Unė jam munduar tė shfaq mirėkuptim pėr zemėrimin e tyre, se nuk ėshtė lehtė qė me vite tė luftosh nė ilegalitet dhe mė nė fund Bajrakun e morėn tė tjerėt. Por ajo nuk mundi kurrėsesi tė gjej mėnyrėn mė tė mirė pėr tė u shfaqur nė sipėrfaqe dhe tė marrė besimin e popullit, pėrgjegjėsit dhe detyrat. Ajo mbeti ajo qė ishte, e anashkaluar, e mospėrfilluar nga masa. Ajo gjeti njė lloj ngushėllimi nė radikalizimin e saj. Pra donte t'i afronte popullit diēka tė re. Por duhej duruar.

" Me Revolucionin e vonuar Demokratik" (Qosja) tė '97, si duket i erdhi shansi edhe atyre tė dalin nė skenė.

Ky "Revolucion" qė erdhi me ndihmėn e Sigurimeve tė huaja nė Shqipėri si KGB, Sigurimi Grek dhe ai Serb, gjeti mu aty pėrkrahjen ku dikush mendonte se ata ishin mė radikalėt nė mbrojtjen e ēėshtjes Kombėtare, tek Lėvizja dhe "babai i Kombit" Qosja. Ishte tragjedi e vėrtetė pė ēdo atėdhetarė, u vriten mė mijėra, ngriteshin Tre Gishtat, valonte nė disa pjesė tė Jugut Flamuri Grek. Kurse ne tė shtangur shikonim skenat mė rėnqethėse nėpėr ekrane televizive, pa pasur mundėsi tė ndihmojm.

Pra shkatėrrohej Shteti Kombėtar, kurse Qosja Pėr shkak mėrisė qė kishte ndaj Sali Berishės dhe ndonjė arsyeje tjetėr, kėtė shkatėrrim (okupim) e quante "Revolucion tė vonuar Demokratik", kurse Lėvizjes ju dha rasti tani tė dalė nė skenė me ndihmėn e Rebelėve. Ajo pėrqafoi kėtė ndihmė, se edhe kishin miqėsi qė nga Enveri. Kontradiktore por e vėrtetė, dėshmitarė jemi tė gjithė.

Tani filluan kontaktet pėrsėri me Sigurimin Shqiptar - SHIK-un. Njeriu qė dihet botėrisht se kishte lidhje me SHIK-un ishte Xhavit Haliti. Unė nuk mund tė japė kėtu dėshmi se sa kishte dorė ai nė atė Rebelim.

Tani doli Nano nga burgu dhe mori Pushtetin. Ata (Sigurimet e huaja) qė e ndihmuan, qė nga Burgu tė vijė nė Pushtet i kėrkonin atij llogarinė, se asgjė nė kėtė botė nuk bėhet sė koti. Njė thėnje Gjermane thotė ,,Njėra dorė lanė tjetrėn".

Nė Kosovė Serbia nuk mund gjeti partner pė zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės. Millosheviēi ishte mėsuar tė zgjidhė problemet nė mėnyrėn si ai ishte mė i pėrgaditur d.m.th. me Luftė. Durimi i Rugovės vetėm sa e nervozonte ate, se kishte gjasa qė ai mos e pėrjetonte atė durim nė pushtet. Pra Rugova ishte i gatschėm tė shkonte deri nė maksimum me durim, kurse atij i ngutej, pėr shumė arsye. Tė fillojm njė nga njė:

-e para, ai ishte i akuzuar pėr krime nė Bosnje, edhe pse kjo nuk i bėnte fare pėrshtypje se ai ishte i vendosur qė pėr Kombin Serb tė Flijohej, por ama ai nuk mund tė shkonte atje pa zgjidhur edhe ēshtjen e Kosovės nė atė mėnyrė si ai mendonte. Pra, ai ishte i vetėdijshėm pėr pasojat, por ai ishte i mendimit se ky ishte shansi i fundit pėr te, qė mos kishte nevoj qė edhe tė tjerėt tė merren me te. Pra pė ēdo eventualitet t'i mbetej atij dhe bashkėpunėtorėve mė tė ngushtė, se pėr te nuk kishte rėndėsi a do tė dėnohej pėr njė apo pėr dy Krime.

-e dyta, Serbisė nuk i hiqej Embargoja, ekonomia dobėsohej, kurse Shtetet tjera nė rajon shkonin para me perspektivė pė tė ardhmen. Serbia stagnonte vetė nė njėrėn anė, nė tjetrėn Kosova qė krkonte zgjidhje, e cila ditė e mė shumė kishte pėrkrahje nga Bashkėsia Ndėrkombėtare e sidomos nga SHBA. Kosova kushtonte. Pagesat e Ushtarėve, Policėve, Administratės kapnin shuma tė larta, qė ndonjėher edhe vonoheshin se nuk kishte tė holla.

-dhe sė fundi, ai nuk mund hynte nė histori si mbrojtės i Serbėve. Nė Bosnje arriti pak, nė Kroaci humbi shumė, i mbeti Kosova pėr t'u shpallur hero.

Tani ai gjeti rastin dhe nxorri planin sekret Serb tė Dobrica Qosiēit ( e disa Akademikėve tjerė nė Francuska 7) pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjes Shqiptare nė Kosovė. Pra me ndrrimet qė u bėnė nė Shqipėri mund tė gjendte njė partner atje. Ate e ngutnin edhe nė Serbi. Serbisė herėt a vonė i duhej hyrė nė Evropė, me atė numėr tė madhė Shqiptarėsh ajo kishte frigė tė hynte edhe sikur ta pranonin. Se nė demokraci shumica ka gjithnjė Pushtetin, prandaj nataliteti i lartė i tyre, Diaspora e tyre e fortė, pra ishin arsyet e shumta pse duhej ndryshuar gjendja, ajo ndryshe nuk mund tė bėhej pėrveē se me Luftė tė hapur, apo edhe nėn Parullėn e luftimit tė Terrorizmit.

Me dėshirėn e Serbisė, Greqia bėri organizimin e njė takimi nė K r e t ė, Nano-Millosheviē, nuk kishte Kryeshtetas tjer, nuk kishte Diplomat tjerė pėrveē Pėrkthyesit (nėse supozojmė qė Nano nuk e dinte gjuhėn Sėrbe) dhe ndoshta ndonjė tė besuari tė fortė. Qė tė dy Deklaruan pas takimit se kanė biseduar pėr Kosovėn, se ēka do tė shihet mė vonė.

Unė do tė mundohem tė bėjė njė lloj protokoli (improvizues) tė kėtij takimi, se si do tė mund tė ish zhvilluar biseda (po e bėjė nė gjuhėn Shqipe, pasi shkrimi i dedikohet Shqiptarėve):

Millosheviēi (mė poshtė vetėm M): Mirėdita

Nano (mė poshtė vetė N): Mirėdita

M: Ju uroj ardhjen nė Pushtet

N: Ju falemnderit, por edhe juve u jamė mirėnjohės pėr kėtė

M: E bėmė me ndihmėn e Mikut tonė tė pėrbashkėt, Greqisė dhe disa
miqve tjerė.

N: Unė do t'ua kthej nėse do tė mė vijė rasti ( pėr tė mirė natyrisht )

M: Unė kamė njė Problem me bashkėatdhetarėt e tu nė Kosovė, vetėm
aty mė duhet ndihma juaj. Ne na kushtoi mjaftė kjo qė bėmė pėr ju
edhe pėr ju nuk do tė jetė lehtė, por me kėtė edhe do tė mbyllen
detyrimet e juaja ndaj nesh.

N: Vullneti nuk mė mungon, por unė kamė fare pak e mos tė them fare
hiq ndikim tek ata udhėheqės nė Prishtinė. Nė Politikė do tė kisha edhe
unė pėrfitim, se nė vendin tim nuk do tė mund tė fitoheshin zgjedhje
me kartėn e patriotizmit, por poenat do tė fitoheshin nė fusha tjera ku
kundėrshtarėt e mi janė mė tė dobėt. Por pėr fat tė keq unė njohė
shumė pak nga ta.

M: ne kemi pėrvojė nė kėso gjėra ti duhesh vetėm t'i pėrmbahesh
udhėzimeve.

N: E ēfarė plani keni ju?

M: Duke shfrytėzuar pėrēarjen nė mes tyre, qė ėshtė mėse e dukshme

N: Sa dijė unė ata nė Prishtinė janė tė gjithė tė njė mendimi, me
pėrjashtim tė ndonjėrit qė ėshtė i parėndėsishėm

M: Mua mė duhet njė palė nė Luftė, Pasi ky Rugova ėshtė i njohur si
pacifist nė opinionin Ndėrkombėtar, nuk hynė dot nė luftė. Por ama
ekziston njė palė kundėrshtare qė ne i njohim dhe qė ėshtė e
gatshme pė radikalizim tė situatės, bile po t'iu jipej rasti edhe me
armė.

N: E ēfarė roli mund tė luaj unė kėtu?

M: Disa prej tyre i kam brenda, herė pas here bėjnė ndonjė aksion, por
disi mė tepėr e kanė ndėr vete. Mua mė intereson qė ky numėr tė
rritet dhe tė ketė mė tepėr armatim dhe tė bėhet njė lloj organizate
( apo ushtrie e vogėl), qė ne tė na jipet shkas pėr ndėrhyrje ushtarake
dhe policore dhe nė emėr tė luftės kundėr Terrorizmit tė dėboj njė
numėr tė konsiderueshėm nga aty.

N: Ju m i sillni mua, e ē'bėjė unė me ta?

M: Jo, ne kemi menduar nė tė gjitha. Ju do t'ju lejoni tė vijnė tek ju, tė
marrin armatim prej popullit apo tė blejnė, para kanė ata, populli ka
levėrdinė e vetė duke shitur armėt, nė anėn tjetė ē' armatoset e nuk
mund t'i pėrdorė nė ndonjė skenar tjetėr kundėr teje. Kėshtu juve do
t'ju zgjatet jeta nė pushtet, nga ata qė do hynė nė Kosovė do tė
konsideroheni si patriot i madh pėr ndihmėn qė bėni. Kur refugjatėt tė
vijnė tek ju, ju i pėcillni pėr Evropė si Refugjatė Lufte, kėtė pėrvoj
kemi nga Bosnja ku gati 400.000 ka marrė vetėm Gjermania, kur tė
shpėrndahen nėpėr botė. Aty ka edhe populli juaj fitimin, ku mund tė
marrė para tė majme nga t ė afėrmit e Refugjatėve nė Perėndim.
Pra secili ka pėrfitimet e veta.

N: Mahnitėse, por ē'bėhet me Bashkėsinė Ndėrkombėtare, nėse ata
ndėrhynė pėr tė parandaluar njė pastrim etnik?

M: Edhe ne kemi brengat tona pėr kėtė ēėshtje. Ne na brengos Amerika,
pėr Evropėn ajo vajton nja dy javė, bėhen disa Protesta nėpėr qytete
dhe mė nė fund kur gjendet para faktit tė kryer nė teren pranon
gjithėēka. Kurse tek SHBA qėndron puna si ndryshe, ne kemi njė
problem qė kur Bush na caktoi vijėn e kuqe, por jemi tė bindur se ata
pa lejen e KS tė KB nuk mund tė ndėrmarrin asnjė sulm ushtarak, e
aty kemi miqtė tanė qė do ta blokojnė, e bile Rusia nė njė mėnyrė
indirekte ėshtė edhe nė NATO e pėrfaqėsuar, ku edhe mund tė luaj rol


N: Unė jamė i vetėdijshėm pėr pėrgjegjėsitė dhe detyrat.

M: Unė ju falemnderoj qė mė parė, por edhe ju siguroj se do tė mund
edhe nė tė ardhmėn tė llogaritni nė ndihmėn tonė, pa marrė parasysh
kush qėndron tek ne nė Pushtet, ne miqtė nuk i harrojm kurrė.

N: U pafshim pėr tė mirė

M: do tė kemė knaqėsi t'ju takoj pėrsėri

Fundi i takimit (biseda ishte e improvizuar)

Unė nuk pretendoj tė them se ky ėshtė protokoli i vertetė, por se Nano ėshtė takuar me te dihet botėrisht. Edhe se kanė biseduar Pėr Kosovėn e kanė thėnė vetė. E se kush ishte dhe ėshtė Nano e dijnė edhe njė numėr i madh i krahut tė luftės. Mė tutje skenari do tė ishte ky:

- Nano pėrmes SHIK-ut thirri Xhavit Halitin, Ibrahim Kelmendin dhe ndonjė tjetėr, kėto janė tė vėrteta. Se sa ishin ata tė vetėdijshėm pėr kėtė tradhti qė i bėhej kombit Shqiptar nga njė Fytyrė e ndytur si Nano nuk dijė, pose ekzistojnė dyshime pėr kėta tė dy qė i pėrmenda(nė mos edhe sigurtė).

Pra Kosovės i pėrgaditej varri, kėsaj here nga Shteti amė, siē jemi mėsuar tė i themi. Aty kėtu kishte edhe Serbia njerėzit e vetė. Unė nuk them se edhe dikush tjetėr nga Shtabi i Pėrgjithshėm ka qenė nė dijeni, pėr kėto gjėra, por se realiteti ofronte njė mundėsi tė tillė ėshtė afėr logjikės.

Tani, pasi Lėvizja u armatos, duke qenė tė pa pjekur sa duhet politikisht, ushtarakisht tė pa pėrgaditur, dhe duke mos logjikuar se gjasat pėr tė ēliruar Kosovėn ishin baraz me zerro, nga friga se pas ēlirimit do t'u merrej prap Flamuri nga ndonjė forcė tjetėr, vendosė qė kėsaj here mos t'i lėnė asgjė rastit dhe filluan me njė fushat tjetė tė propagandės. Sė pari duhet luftuar institucionalistėt me Rugovėn e pastaj Shkaun. Kjo ishte propaganda qė bėhej ndėr vullnetarė qė vinin nga tė gjitha anėt.

Pra, nė rast tė takimit tė ndonjėrit prej tyre, politikanėve ose ushtarakėve tė FARK-ut, duhet vrarė, se ata tė gjithė janė tradhėtar, janė sabotues tė luftės, pėrēarės se nuk i nėnshtrohen komandės sė shtabit e ēka jo.

Se ēfarė logjike ėshtė kjo, qė njė Oficer me Gradė Koloner tė i nėnshtrohet komandės qė jep p.sh. njė azilant qė vie nga Zvicra (ku ėshtė marrė me hajni), apo njė arsimtarė historie. Unė me tė vėrtetė jamė habitur.

Nė njėrėn anė ishin kėta tė Lėvizjes mė profesione nga mė tė ndryshmet, por se asnjėri ushtarak ( me ndonjė pėrjashtim, por tė cilėt nuk kishin ndikim nė vendimmarrje), kurse nė anėn tjetėr Oficerėt e lartė tė gatshėm pėr luftė, e bile edhe me pėrvojė luftarake kundėr Shkaut nė Bosnje dhe Kroaci, pra kė ta duhej nėnshtruar atyre Azilantėve.
Anomali, kjo ngjet vetėm tek ne.

Por si do ēoftė, Uēk-ja edhe pse nuk ishte fare nė gjendje tėi pėrgjigjej nė mėnyrė tė hapur ushtrisė Serbe donte tė luftonte edhe Uēk-nė tjetėr (Fark-un). Papėrgjegjėsi!!!!

Se me Urdhėr tė kujt ėshtė vrarė Ahmet Krasniqi, aty nuk ka dilemė, porse lypet tė dihet vetėm dorasi. Kėtė e dinė mė sė miri Fatos Klosi (SHIK-ut, nėse nuk gaboj),Xhavit Haliti dhe Hashim Thaqi. Sa pėr vrasjet nė Kosovė, pėrveē SHIK-ut tė Shqipėrisė qė gjithėnjė ėshtė nė dijeni, pas lufte u formua edhe SHIK-u i Kosovės, i cili ka bėrė punėn mė tutje nė Kosovė atje ku e la ai i Shqipėrisė. Nė Shqipėri pėrmenda vetėm Ahmet Krasniqin, por ai nuk ishte i vetmi i vrarė prej SHIK-ut. Pėr vrasjet nė Kosovė janė nė dijeni, pėrveē atyre tė lartėpėrmendur edhe personat si Fatmir Limaj, Rexhep Selimi, Bislim Zyrapi e Jakup Krasniqi. Kėta nuk janė dorasit, por ose janė urdhėdhėnėsit ose janė nė dijeni se prej kujt janė vrarė. Kėtu ėshtė e mundur tė jetė taktika, qė ata tė Shqipėrisė kryen vrasjet nė Kosovė dhe anasjelltas.

Unė kisha dėshiruar qė ēdokush qė e lexon kėtė shkrim timin mos tė kujtoj se e bėj pėr pėrfitime personale se unė jamė nė punė nė perendim dhe nuk e kam ndėrmend t'i kthehem politikės nė Kosovė.

Mos kujtoni edhe se unė kėtė e shkruaj ashtu kuturu, por se pė disa gjėra edhe kamė pėrvojėn personale gjatė luftės, nė Shqipėri.

Unė krrėsesi nuk dua tė nėnēmoj vullnetin dhe guximin, ndjenjėn e Atdhedashurisė dhe tė vetėflijimit tė gjithė atyre qė pa u hamendur kapėn pushkė pėr tė luftuar kundėr Shkaut. Tė rėnėve L A V D I u ēoftė,
e pse jo edhe atyre tė gjallėve (tė cilėt luftuan vetėm me njė qėllim tė vetėm, ēlirimin e Kosovės,- e kurrėsesi nuk kishin mendjen nė ndarjen e kulaqit - siē thotė populli - pas luftės). Se e vėrteta ėshtė qė tė gjithė qė ishin nė SHP tė Uēk-sė, janė gjallė dhe kanė ndarė nga njė pjesė tė mirė tė Kulaēit, e luftėtarėt e ndjerė nuk dinin se nėn urdhėrin e kujt luftonin, Hajnave, Bashibuzukėve bile edhe tradhėtarėve. Ata nuk qanin Kokėn se sa do tė vriten por se veē sa do tė bėjė bujė kjo.

E vėrej se ka njė qėllim nga krahu i "luftės" siē e quajn veten, se ēlirimin e Kosovės tė ia njohin vetes meritė dhe nga kjo tė pėrfitojnė pas lufte, bile pa fije turpi kėrkojn paga si "Veteranė tė Luftės".

Unė po ua them haptas pa dorėza:

Se tė mos ishte puna shumė vjeēare e IBRAHIM RUGOVES, e Lobit Shqiptar dhe e Lobit ēifut nė SHBA, qė bėnė tė pamundurė pėr ta shtyrė Amerikėn qė t'i dal nė ndihmė Kosovės, qė bile edhe rrezikoi njė stabilitet politik qė ishte nė atėkohė, Kosova kurrėn e kurrės nuk do tė mund tė ēlirohej, jo vetėm ju Uēk-ja po edhe Fark-u edhe Shqipėrija tė hynte nė luftė e edhe e gjithė Diaspora Shqiptare Kosova nuk do tė mund tė ēlirohej. Por do tė ndodhte e kundėrta, qė tė gjithė do tė merrnin rrugėn e mėrgimit, do tė shpėrndaheshin refugjatėt nė gjithė botėn dhe do tė pritnim edhe nj 200 apo 2000 vjet tė na vijė ndonjė rast mė i volitshėm.

Falė Zotit qė na fali Rugovėn ( L a v d i i ēoftė), e i cili diti mė sė miri se tė na prijė. Ai njohu mė sė miri popullin e vetė dhe gjeti ato tė meta qė kishim nė histori, pėrmirėsoi gabimet dhe fitoi pėrkrahjen e botės (sė paku asaj tė qytetėruar) dhe na solli lirinė.

Si do t'i thoshte Teki Dervishi:

-U kėnaqe me ate qė ne na solle lirinė edhe pse vetė nuk e gėzove kurrė.

Ju pėrshėndes tė gjithėve

(p.s. mos e merrni pėr tė keq, por realiteti ėshtė ky, e dijė se do tė kem kritika por ju lutem me Fakte)

tarasi
08.06.2006, 00:21:00
Kėtij shkrimi do t'i pėrgjigjem njė pėr njė dhe atė me fakte katerciperisht por pasi qė sontepo bėnė vonė- pėrgjigja pason qė nesėr... Dua tė themė vetėm njė gjė: asgjė pėr vrasjet s'kishe thėnė ani pse nė titull figuronin teksa atė " pėrrallen" pėr Xhavit Halitin e kam degjuar sa e sa herė nė " Bota Sot" por nuk e di nė e dini Ju qė " Bota Sot" ėshtė nė proqes gjyqesor teksa pronari i saj Xhevdet Mazreku ka deklaruar qė" Ai nuk ėshtė pronar i kėsaj gazete"... Ik both se t'lash i thonė kėsaj pune...

Qė nesėr do t'i kesh tė gjitha njė pėr njė ngaqė asgjė s'paske sjellė... Sa pėr Ahmet Krasniqin ta themė njė gjė: Ay do tė duhej tė japte llogari po tė ishte gjallė pėr 25 miljon DM si dhe pėr atė: qė kishte dashur tė bėjė ushtri mbrenda ushtris... Tashti se si ka vepruar ay nė Tiranė mė sė miri e dinė F.B oficer shqiptar me sherbim nė Gospiq ( Lufta nė Kraci tash i ndodhur dikund nė Gjermani) dhe shumė tė tjerė.... kaq pėr sonte se u bė vonė e shihemi nesėr.... ay pėr qiso gjerash a?
Po e perseri edhe njė herė: Xhemail Mustafa u vra nga njerzit e Presidences... Fehmi Agani mund tė shpetonte po tė donte Rugova... Xhevat makolli u vra qė tė mos mund tė fliste pėr Rugovėn... Po shtu edhe Enver Maloku...
Mė mungon vetėm filli i tentimit tė vrasjes sė Sabri Hamitit dhe ēunit tė tij por me kohė edhe atė do ta gjejė... pra neser i dashuri bardhy- iliri priti pėrgjigjet...

dajadaja
08.06.2006, 00:46:00
Zotri te pershendes

E ke thene realitetin dhe te verteten

Sepse vetem e verteta dhe realiteti na duhen sidomos ne kete kohe

I bekuar qofsh

Nderi
08.06.2006, 01:25:00
Bardhyl_Iliri:Meqė Partia Komuniste ra, dolėn nė skenė Parti tė reja si UJDI-a e Veton Surroit, Partia Liberale e Gjergj Dedės, PSDK e Kaēusha Jasharit, PSHDK e Mark Krasniqit, LDK-ja nė krye me Rugovė dhe disa tė tjera, cila mė herėt e cila mė vonė. Njė subjekt mbeti pa dalje nė skenė e qė kishte pėrvojė shumė vjeēare nė ilegalitet, pra LPK-ja. Si duket ajo u gjend e pa pregaditur dhe nuk mundi tė shfrytzoj rastin qė tė dalė nė legalitet me gjithė vėshtirėsitė qė do t'i kishte.M: Mua mė duhet njė palė nė Luftė, Pasi ky Rugova ėshtė i njohur si
pacifist nė opinionin Ndėrkombėtar, nuk hynė dot nė luftė. Por ama
ekziston njė palė kundėrshtare qė ne i njohim dhe qė ėshtė e
gatshme pė radikalizim tė situatės, bile po t'iu jipej rasti edhe me
armė.
_______________________________________


Ky shkrim i ngjane propoganduesit te luftes speciale kunder UCK-es
dhe prkrahsve te saj.
Sipas teorise tuaj asnje popull ne bote nuk do te clirohej nese lufton por do te shkaterrohej.

Sipas teje i paska konvenuar Millosheviqit nje ushtri shqiptare ne Kosove!
Kurse ne e dime se LDK-ja e kishte seline afer MUP-it serb dhe aty u lejua Rugova te veproje si kukull per ti treguar botes se ja ketu ka demokraci
dhe pluralizem politik.Kjo do te thote luaj se ke pushtet dhe mos vepro.
Ai qe kerkoj se Kosoves i duhet nje ushtri u burgos menjehere dhe u rrah deri ne alivanosje dhe gjakosje (Ukshin Hoti) ,kurse ai qe i "pengonte"Serbise lejohej te vepronte i lire(Rugova)!Kete demagogji ma nuk do ta hane shqiptaret.

Kur Bushi i vjeter i tha Serbise se nuk guxon te bash lufte ne Kosove duke ia permendur vijen e kuqe, Rugova i Yt tha ne Washigton :Kosovaret nuk mund te bajne lufte me Serbine dhe e siguroj Millosheviqin dhe rexhimin e tij se mund ta realizoj shprazjen e qete ,te pahetueshme te Kosoves dhe
realizimin e planit te tij per zvoglimin e shqiptareve ne Kosove dhe barazimin e tyre me serb ,bile edhe nga Kroacia dhe Shqiperia.

A e din ti se sa shqipare u shperngulen ne menyre te heshtur per 10 vjetet e "shtetit paralel te Rugoves" pa parlament ,pa ushtri dhe duke i mbajtur dy qeveri: Te Serbise permes tatimeve ,doganave ,plaqkitjeve etj
dhe ate te Bukoshit , e cila vilte para sa mundi dhe nuk pergaditej as edhe nje moment per nje lufte ne Kosove.Madje edhe shume miliona marka
iu tepruan se nuk dishin ku me i investua!.
Por trimat shqiptar dhe LPK-ja qe ti mendon se nuk diti te gjendet, sepse nuk veproi legale me lejen e pushtuesit, i ndihmoj me para dhe politikisht
keta trima siq ishte Adem Jashari ,Zahir Pajaziti ,Luan Haradinaj,Azem Syla,Sokol Bashota,Hashim Thaqi dhe te mos i permendi te gjithe komandantet e UCK-es dhe ushtaret e saj, qe ia drodhen qafen Serbise dhe bashkepunetoreve te saj, qe u paraqitshin si paqesor.
Keta trima e formuan shtabin e UCK-es dhe e detyruan Serbine ta
shkel vijen e kuqe dhe keshtu ky popull u muarr ne mbrojtje nga NATO, sepse populli shqiptar ishte ne nje lufte te pabarabarte me serbine .
Marreveshja e pashpallur qe kurr mos te kete lufte per clirim ne mes te Rugoves dhe Millosheviqit u prish .
Ti thua pa fakte se Millosheviqi u akuzua per krime ne Bosnje.
Nuk eshte e vertete! Ai e nenshkroi Marreveshjen e Dejtonit dhe Serbise iu
hoqen sanksionet.Millosheviqi e theu qafen ne luften e Kosoves dhe pike.

Nderi

*USA*
08.06.2006, 02:41:00
BARDHYLI, mos jeni ju ai qė po e vazhdon punen e Bardhyl Ajetit apo mė mirė tė themė puntori i ri i Fatmir Rexhepit.
Bjeri vetit mas se ti e din se si Fatmir Rexhepi i paguan klysht e tijė.

O njeri Rugova ka ngordh kuptoje qė politika e tijė antikomtare nuk u realizua.

Sa pėr ilustrim nė pika tė shkurta.

Rugova me politiken e tijė pacifiste e ndihmonte Planin e Dobrica Qosiqit tė realizuar nga Millosheviqi.

Pas Dejtonit Serbia u rehabilitua, as qė behej fjalė pėr Hagė u hjek embargo dhe gati sa nuk ja dhan milloshit qmimin e paqes.

Milloshi gjthnjė kudo nėpėr botė thoshte shqiptarėt nė Kosovė janė pakic.
Dhe po tė mos fillonte lufta vėrtet do tė bėheshim pakic. Rugova nė agjenden e tij kishte DURIMIN dhe pėr ta realizuar ate mbjellte frigė nė popull.
Plani po realizohej, Milloshi mbushte Kosovėn me Serb, kurse Rugova me politikėn e tijė e zbraste ate me shqiptar, dhe po tė vazhdonte ky trend vetėm edhe gjasht muaj, ne do tė ishim pakic nė Kosovė. Milloshi do tė ftonte vėzhguesit ndėrkomtar ta bėnte regjistrimin e popullsisė dhe do ta vertetonte para bashksisė nerkombtare se ne jemi pakic . Po tė realizohej ky plyn i milloshit dhe Rugovės Kapitulli i Kosovės do mbyllej njėher e pėrgjithmon.

Pra o njeri i gjorė kuptoje po tė mos e fillonte luftėn UĒK-ja, Kosova do mbetej nėn Serbi.ps."Was nenen die Menschen am liebsten dumm? Das Gescheite, das sie nicht verstehen" Marie von Ebner-Eschenbach

prizrenalija
08.06.2006, 10:25:00
Pershendetje ky zotri eshte si duket me pseudenimin Maraklija

tarasi
08.06.2006, 12:59:00
Tė nderuar Forumist

Duke lexuar titullin e kėtij Afishimi, sė pari mendova qė do tė kemi tė bėjmė me ndonjė kundėrargument, ēka ky faktė s'do mend do tė mė gėzonte, por nuk doli ashtu. Nė vendė tė asaj qė mendova nė shkrim mė doli pėrmbajtja e njejtė e njė Avazi tė vjetėr, tė trumbetuar duke rrahur Ujė nė Havan, nga njė klasė e caktuar, qoftė para lufte apo edhe pas saj. S'do mend qė afishuesi Bardhyl-Iliri do tė mund tė jetė i " infektuar nga kėto gjėra" aq mė parė qė" shkrimi ngjanė nė atė shkrimet qė sillnin nė BOTA SOT, Rexhep Kastrati, Sylejman Aliu, pastaj njė farė Shefqet Jashari Strofci ( ėshtė nė proqes gjyqesor me Xhavit Halitin i paditur nga ky i dyti pėr shpifje dhe trillime...Proqesi ėshtė duke u zhvilluar nė ch) i ndjeri Bardhyl Ajeti etj...
Pra unė nuk e fajėsoj afishuesin ngaqė Ay ka sjellur ato qė ka menduar qė mund tė jenė fakte...
Forumist tė nderuar, nė vazhdim do tė bėjė njė koment - vėshtrim timin, rreth kėtij afishimi, e qė mund tė jetė i gjatė kėshtu qė; po patėt kohė lexone po nuk patėt shmangeni.
Qėllimi ėshtė tė sqarohet Afishuesi i cili shpresoj qė nuk do ta mbeshtet afishimin e tij me xhelozi por tė pėrballet me kundėr-argumentet qė unė do t'i parashtrojė... Pra po kapem pėr shkrimin dhe atė duke mos e fyer afishuesin ngaqė unė dhe bashkėmendimtarėt e mij kemi edukat kombetare dhe atė shqiptare....


VĖSHTRIMI IM

(Shpresoj tė mos keqkuptohem, secili nga ne ka pėrjetuar nė mėnyra tė ndryshme kėto vrasje, dhe secili prej nesh ka mėnyrėn e vetė se si i trajton, analizon dhe vlerėson. Secili pretendon se ėshtė mė afėr tė vėrtetės ( e vėrteta ende nuk dihet ). Ky ėshtė versioni im:

- Gjithėēka filloi me Perestrojkėn e Gorbaqovit, u bė lajmėrimi i njė politike tė re nė skenėn botėrore. Ju kujtohet thėnia e tij: se kush vonohet do ta dėnoj koha.

Me kėtė u paralajmėrua shkatėrrimi i sitemit njė Partiak nė lindje (pėrjashtim bėnė Kuba). Ndryshimet nė skenėn botrore i shfrytzuan disa Shtete, kurse disa tė tjera u gjetėn tė papėrgaditura. Tė mos e zgjasė shumė ndryshimet erdhė me apo pa dashje edhe tek ne nė Kosovė.)

( Citat i Bardhyl-Iliri)

-------------------------------------------------------------------------------------

TARASI

Natyrisht qė keqkuptime nuk dotė ketė. E vėrteta gjendet gjithnjė dikund nė mes por ajo ėshtė mė afėr atyre qė e kėrkojnė me ngulm pa qoftė e hidhur ajo.
Atdheu ynė ishte pėrball me njė ndarje tė dhunshme sikurse edhe sot, po aq absurde kėshtu qė nuk mund tė pėrserisim vazhdimisht Frmulen klasike: " verum est, quia absurdum est"( " ėshtė e vėrtetė se ėshtė absurde"). Ndergjegja jonė kombėtare, duke u universalizuar edhe si ndergjegje nderkombėtare, ėshtė i vetmi piemont i yni... Populli nė vitet pėr tė cilat flisni Ju ishte i mbėrthyer nga kriza e besimit." Ai s'do tė dėgjojė pėr shumė gjėra" shkruante Kadareja.
Para se tė ndodhte " Perestrojka" nuk duhet harruar qė nė Evropė kishim dy Lėvizje shumė tė fuqishme dhe atė: LĖVIZJEN STUDENTORE TĖ UNIVERSITETIT TĖ KOSOVĖS( sot Prishtinės) dhe SOLIDARNOSTIN nė Poloni. Pra kėto dy Lėvizje ishin shkėndijat e para tė lajmrimit tė njė politike tė re nė skenėn Botėrore. Kėshtu qė ishte pyetje kohė se kur do tė fillonin Lėvizjet masive pėr tė pėrmbysur njė rregullim shoqeror i cili nuk ishte treguar efikas. Dhe kjo ndodhi natyrisht edhe nėn ndikimin e Perestrojkes( por kėtu Perestrojka shėrbente pėr largimin e klanit tė vjeter Sovjetik nga punėt publike dhe zėvendsimi i tyre me tė rinjė gjithnjė duke mos u shmangur nga idetė fillestare tė rregullimit shtetror - njė Partiak)sė pari ku jo tjeter pos nė ēekosllovaki ( me revolucionin e Trandafilit) e duke vazhduar mė tutje deri te ajo mė sublimja: Shembja e Murit tė Berlinit...
Prishja e Murit tė Berlinit ėshtė diēka e mrekullueshme. Frymėzuese pėr tėrė Evropėn, por sidomos pėr ne Shqiptarėt. Ky ėshtė simbol i drejtsisė dhe i racionalitetit, i zgjidhjes llogjike dhe i statusit tė vėrtetė tė kombėve, qofshin tė mėdha, qofshin dhe tė vegjėl...
Natyrisht qė kėto ndryshime nuk mund e tė mos ndjeheshin edhe nė Kosovė. Por populli i Kosovės( populli shqiptarė) gjatė pėrpjekjeve qė tė xheshej nga ultrashovenistet serbė nga ndjenja e tė qenit shqiptarė me veshtirėsi i pranonin kėto ndryshime ose nuk guxonin tė shprehnin hapur ndjenjat e tyre... Kujtojmė vitin 1988 dhe 1989 kur Puntoria Shqiptare protestonte dhe kerkonte tė drejtat e saj me Fotografi tė Titos( minatoret e TrePēės dhe tė tjerė), pra me fotografi tė varrmihsit tė tyre mė tė madh...Megjithatė edhe nė Kosovė njė rregullim shoqeror po zėvendsohej me njė tjetėr. Sikurse edhe nė vendet e tjera tė Lindjes ( Rusi, Polono, Bullgari, Rumani etj)ku Partit e Reja ishin formuar nga ish- Komunistėt po ashtu edhe nė Kosovė Partit e para Legale tė Shqiptarėve u formuan nga Komunistėt si; Veton Surroi, Ibrahim Rugova ( anėtar i LKK)pastaj Kaqusha Jashari e Gjergj Rrapi( mė voė pas ndarjes sė Liberalėv nė dy grupe drejtimin kishte marrė Gjergj Dedaj)...
Pra vetėm ishte nderruar emri ndersa idetė dhe mendsit e politikanėvetė rinjė kishin mbetur po ato tė vjetrat...

------------------------------------------------------------------------------------


Meqė Partia Komuniste ra, dolėn nė skenė Parti tė reja si UJDI-a e Veton Surroit, Partia Liberale e Gjergj Dedės, PSDK e Kaēusha Jasharit, PSHDK e Mark Krasniqit, LDK-ja nė krye me Rugovė dhe disa tė tjera, cila mė herėt e cila mė vonė. Njė subjekt mbeti pa dalje nė skenė e qė kishte pėrvojė shumė vjeēare nė ilegalitet, pra LPK-ja. Si duket ajo u gjend e pa pregaditur dhe nuk mundi tė shfrytzoj rastin qė tė dalė nė legalitet me gjithė vėshtirėsitė qė do t'i kishte.

Pra, kur tė gjitha partitė haptas shprehnin aspiratat e Kombit Shqiptar, puna nė ilegalitet nuk kishte rėndėsi tė veēantė. Pra Lėvizja humbi nė vlerė. Populli kishte mundėsi tė zgjidhte udhėheqėsit e vetė nė zgjedhje, edhe pse jo krejtėsisht i lirė, zgjidhte ata qė mendonte se ishin mė tė mirėt. Kurė edhe nė Shipėri ra Komunizmi, ajo mbeti vėrtetė e vetmuar.
I mbeti asaj tė gjejė mėnyra tė tjera pėr t'u profilizuar. Kapej pas Ndonjėrit qė kishte mbetur i vetmuar si intelektual nė Kosovė, si Qosja p.sh., pėpilonte lista tė tradhėtarėve, lista tė peronave qė duhet vrarė e kėshtu me radhė. Nė shėnjestėr tė saj mė nuk ishin Serbėt.

( Citat i Bardhyl - Ilirit)

-------------------------------------------------------------------------------------

TARASI

Kėtu thuhet se Komunizmi meqė ra ndersa unė do tė thoja Ai vetėm ndrrojė formė dhe emėr pėr tė qeverisur akoma ngaqė nuk kishte ra. Nė Kosovė ishin formuar Parti tė Reja tė dala nga LSPPJ dhe si me njė nė Programet e tyre nuk pėrmbanin ide Kombėtare por mė shumė Jugosllave. Dhe shi pėr ironi ato shtyheshin se kush mė shumė e kush mė pak pėr t'u rexhistruar nė Federaten e njė shteti qė pėrshqiptarėt ishte shendrruar nė Fantom Shtet i udhėhequr me rendė nga Demonė tė ndryshėm...
LPK-ės aso kohe quhej Lėvizja Popullore pėr Republikėn e Kosovės dhe pčas Shpalljes sė " Korrikut dhe Kushtetutes sė Kaēanikut ajo ndrroi emertim nė Lėvizja Popullore E Republikės sė Kosovės. Dhe, mos legalizimin e saj, koha e kishte treguar, mė vonė se kishte qenė % e drejtė... Tashti nuk mund tė harohet edhe kjo qė; Nė LDK-ė ndjekej njė politik e pranimit tė anėtarėve tė cilėt nuk kishin pasur kurrė njėherė konflikt me pushtuesin ngaqė siē thonin Ata" se mundet UDB-a me na bė problem dhe mos me na lėnė tė veprojmė"... Pra ata kujdeseshin qė tė punonin nė atė formė qė Veprimi tė mos ishte kompromitues pėr Pushtetarėt serbė... Koha e mė pastajme e dėshmon kėtė gjė kur dihet qė Lidershipi i saj dhe LDK-ja as edhe njė Lėvizje legale tė Qytetarėve, qoftė ajo " Greva e Punėtorėve", " Varrimi i Dhunės" " Fikja e Dritave pėr % minuta dhe rrahja me ēelsa", Greva e urisė e Studentėve" " demonstrata", " Aksioni i Pajtimeve tė gjaqeve ( Rugova thoshte keni kujdes me simbolet sepse ato munden me u komentue nga serbet si manifestim i nacionalizmit shqiptarė) etj etj...

Aso kohe asnjerit nuk i shkonte mendja pėr tė bėrė ēfarėdo Listash ngaqė kishim punė mė tė menēura.Ėshtė e vėrtetė qė ishin perpiluar disa Lista por ato ishin Listat e atyre qė do tė shkonin nė Shqiperi pėr tė bėrė Ushtrimet ngaqė kishte filluar LPK-ja tė bėjė Ushtrin . Kėshtu qė Grupi i parė u nis me Adem Jasharin teksa ai i dyti me Zahir Pajazitin... Udhėtimi bėhej pėr nė Zvicer dhe nga Ch nė Tiranė ndersa kthimi bėhej maleve...Gjatė kėsaj kohė ėshtė biseduar edhe me Fehmi Aganin ndersa njė grup anėtarėsh tė LPK-ės ( Ramadan Avdiu, Ahmet Hagjiu kishin marrė rrugė pėr nė Kroaci pėr tė vėnė kontaktet me Brigaden Shqiptare dhe personalisht me fehmi Lladrovcin)...
Pra nė krahasim me Bardhyl - Ilirin qė flet me tė dėgjuara apo edhe me tė lexuara unė flasė dhe shkruaj si akterė i drejtpėrdrejtė i atyre ngjarjeve...Nė fillim vitin 1 90-tes bėheshin Lista pėr shqipėtart e ndershėm tė ashtuqujturit " Poshteni albanci" e qė beogradi i sillke ata nė Tv pėr tė treeguar se si janė tė kėnaqur. Nuk besoj qė ndonjeri do t'i ketė misheruar kėta shqip-folės me kokė serbe!!!
Po ashtu qe bėrė njė listė pėr sulme ndaj; shtyllave telefonike qė lidhnin beogradin me Prishtinen, Ndaj Agregatit tė TVP( jipte program nė gjuhėn shqipe me Hajrie Spikericen) si dhe sulmi nė njė Stacion Policor nė Gllogovc( drenas) ku mendohej se ka armė si dhe Fabriken e Municionit nė Skėnderaj... Nėse e ke fjalėn pėr kėto Lista qėndron: Ato dy tė parat qenė realizuar teksa dy tė fundit jo...

-------------------------------------------------------------------------------------

Unė jam munduar tė shfaq mirėkuptim pėr zemėrimin e tyre, se nuk ėshtė lehtė qė me vite tė luftosh nė ilegalitet dhe mė nė fund Bajrakun e morėn tė tjerėt. Por ajo nuk mundi kurrėsesi tė gjej mėnyrėn mė tė mirė pėr tė u shfaqur nė sipėrfaqe dhe tė marrė besimin e popullit, pėrgjegjėsit dhe detyrat. Ajo mbeti ajo qė ishte, e anashkaluar, e mospėrfilluar nga masa. Ajo gjeti njė lloj ngushėllimi nė radikalizimin e saj. Pra donte t'i afronte popullit diēka tė re. Por duhej duruar

( Citat i Bardhyl - Ilirit)

-------------------------------------------------------------------------------------

TARASI

Kėtu jeni nėlajthitje tė madhe shumė tė madhe. LPK-ja kishte masen pas veti dhe atė kujtojmė demonstratat e vitit 1989 ( marsi) pastaj Luften e Ēetes sė Llapit ( maj 1989) demonstratat e tetorit ( 1989 dhe Qėndresa e Afrim Zhitisė dhe fahri fazliut) si dhe demonstratat e vitit ( 1990)... Pastaj aksioni pėr Pajtimin e Gjaqeve shkurt tė vitit 1990...Tashti t'i them Ty disa rregulla; gjatė atyre viteve LPK-ja nuk ka bė luftė pėr ta legalizuar veten e saj dhe as pėr tė bė anetrasi masive ngaqė kushtet e ilegalitetit nuk e lejojnė njė gjė tė tillė. Por ta themė me plot bindje se militanete e LPK-ės i kishin dyert e hapura nė ēdo fshat dhe Qytet tė Kosovės sikurse edhe nė Preshevė, medvegjė Bujanovc dhe Nė Iliridė. Dhe nuk ėshtė e rastėsishme mbajtja e Mbledhjes Konsultative pikerisht nė njė fshat tė Kėrēoves...Pra ajo qė ju tentoni tė thoni ka tė bėjė me njė alibi politike. E, ato ēpalosen nga tė gjitha anėt, si shamitė e prestigjatorėve, qė nxjerrin nga thikat pėllumba e nga pėllumbat thika.
Thelbi i shrimit tė destruktuar lidhet me koncepte jo tė vertetuara, antishkencore, me paragjykime groteste e urrejtje shtazarake ngaqė s'ke qenė pjesė pėrbėrėse e saj...
LPK.ja qysh atherė kishte vėrejtur se po vinte momenti pėr tė parė LEVIATANIN ( LDK-ėn), pėrbindeshin biblik, qė do ta shkatrrojė barkėn tonė tė Noes, qė po lundronte e ē'orientuar. Dikush nė menyrė teatrore bėn jerimiadat pėr tė ardhmen e kombit.
E teatrin tė lujtur me titullin e Tragjedis sė Kombit nuk mund ta lejonim... Magjistricat e kishin paralajmruar Makbethin ( Rugoven) se ishte nė rrugė tė gabuar....

-------------------------------------------------------------------------------------

Me Revolucionin e vonuar Demokratik" (Qosja) tė '97, si duket i erdhi shansi edhe atyre tė dalin nė skenė.

Ky "Revolucion" qė erdhi me ndihmėn e Sigurimeve tė huaja nė Shqipėri si KGB, Sigurimi Grek dhe ai Serb, gjeti mu aty pėrkrahjen ku dikush mendonte se ata ishin mė radikalėt nė mbrojtjen e ēėshtjes Kombėtare, tek Lėvizja dhe "babai i Kombit" Qosja. Ishte tragjedi e vėrtetė pė ēdo atėdhetarė, u vriten mė mijėra, ngriteshin Tre Gishtat, valonte nė disa pjesė tė Jugut Flamuri Grek. Kurse ne tė shtangur shikonim skenat mė rėnqethėse nėpėr ekrane televizive, pa pasur mundėsi tė ndihmojm.

Pra shkatėrrohej Shteti Kombėtar, kurse Qosja Pėr shkak mėrisė qė kishte ndaj Sali Berishės dhe ndonjė arsyeje tjetėr, kėtė shkatėrrim (okupim) e quante "Revolucion tė vonuar Demokratik", kurse Lėvizjes ju dha rasti tani tė dalė nė skenė me ndihmėn e Rebelėve. Ajo pėrqafoi kėtė ndihmė, se edhe kishin miqėsi qė nga Enveri. Kontradiktore por e vėrtetė, dėshmitarė jemi tė gjithė.

( Citat i bardhyl - Ilirit)

-------------------------------------------------------------------------------------

TARASI

kėtu bėni njė prapa-ktheu. Se sa pak je i informuar vėrehet nga kėto qė keni shkruar. Sė pari Flamuri grek nė Shqiperi nuk kishte filluar tė valojė mė 1997 por atė qė nga 1991 kur turmat apo mė mirė me thėnė hordhit berishiane shklatrruan ēdo gjė qė ishte Shqiptare. Pra jemi te fillim viti i 1991-es.
Tashti dihet qė sigurimi mė i fortė nė Shqiperi ka qenė UDB-a me tė cilėn Sali berisha bashkėpunonte ngushtė edhe nga fakti qė, njeriun e parė qė e kishte pritur ai nė Shqiperi kishte qenė Bullatoviqi...Po ashtu dihet qė UDB-a ( kėtė gjė ma kishin thėnė mua personalisht gjatė hetuesis) se mė e lehtė e kemi me Ju pėrcjellė se ēfarė po bėni nė Shqiperi se sa nė Maqedoni... Pra LPK-ės nuk i duhej as edhe njė njeri; qoftė Ky Qosja apo edhe Ukshin Hoti ( tė cilin LDK-ja e futi nė biruc si penges e saj qė ishte)... Shteti Kombėtar kishte filluar tė shkatrrohej nė momentin kur Turmat berishinae kishin filluar tė rrėmbenin fabrikat, Anijet por edhe kur kishin filluar tė thenin embargon ndaj Serbisė, me shitjen e naftes si dhe dergimin e metalev pėr hekuranene e Nikshiqit... shteti shqiptar kishte filluar tė prishej me ndertimin e Piramidave. Gjendja nė Shqiperi ishte e tmerrshme, ekseset kishin krijuar njė pasiguri tė madhe kØshtu qė Kuti e pandores e krimeve tė mėdha ishte hapur...
Ata tė cilėt ishin deshmuar kombetarisht( shqiptarė nga Kosova) rrėmbeheshin nga SHIKU i Sali Berishes( si rasti i G.Hoxhes dhe i tė tjerėve)...Pra Rugova dhe sala ishin marrė vesh qė nė Shqiperi tė pėrcilleshin kėmba - kėmbes ish tė burgosurit politik nga Kosova.
Tė kujtojmė: ushtrimet nė Shqiperi ishin mbajtur para vitit 1992 qė do tė thotė akoma pa e mARRĖ pushtetin tė tėrin Berisha....Nė qofte"se dikush thotė se" Lėvizjes iu dha rasti medal nė skenė nėpėrmjet rebelėve" do tė duhej pakėz tė ketė turp. Lėvizja ka qenė nė skenė qė nga viti 1982 ndersa nė vitin 1997 ajo ishte nė skenė me demonstratat e vitit 1997 ( 1 tetor) tė cilat Rugova kategorikisht i kishte kundershtuar dhe distancuar nga ato..TuropØTurp! turp! As nė bisedime s'i kishte pranuar rektorin Statovci..Turp!Turp! turp!)...

Dihet qė aso kohe, nėpėrmjet qafe-shtrirėve shovenistėt e tė gjitha ngjyrave, me paragjykime groteste e urrejtje shtazarake, fashisoide, qofshin Ata tė Serbisė sė Madhe, qofshin tė Megalidhesė, etj etj janė rrekur tė mbushin mendjen e njerezve, tė bėjnė njė mitologji dinake politike, sipas tė cilės shqipatrėt janė njė racė inferiore, e dobėt biologjikisht dhe e mangėt intelektualisht, e hibridizuar, pa imunitet historike kulturor. Dhe, a nuk vepronte pikerisht duke u bazuar nė kėto tė dhena vet Rugova? A nuk thonte se Kosova ėshtė e dobėt dhe se shqiptarėt nuk munden me ju kundervėnė Serbėve ngaqė pėr 24 orė do na shfarosin. A nuk ėshtė kjo perputhje e ideve Rugoviane me ato tė Serbisė sė Mdhe dhe megalidhesė? bashkėdyzoni faktet dhe shikoni se ēfarė do tė dali nga kjo!!!!!


------------------------------------------------------------------------------------

Tani filluan kontaktet pėrsėri me Sigurimin Shqiptar - SHIK-un. Njeriu qė dihet botėrisht se kishte lidhje me SHIK-un ishte Xhavit Haliti. Unė nuk mund tė japė kėtu dėshmi se sa kishte dorė ai nė atė Rebelim.

Tani doli Nano nga burgu dhe mori Pushtetin. Ata (Sigurimet e huaja) qė e ndihmuan, qė nga Burgu tė vijė nė Pushtet i kėrkonin atij llogarinė, se asgjė nė kėtė botė nuk bėhet sė koti. Njė thėnje Gjermane thotė ,,Njėra dorė lanė tjetrėn".

Nė Kosovė Serbia nuk mund gjeti partner pė zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės. Millosheviēi ishte mėsuar tė zgjidhė problemet nė mėnyrėn si ai ishte mė i pėrgaditur d.m.th. me Luftė. Durimi i Rugovės vetėm sa e nervozonte ate, se kishte gjasa qė ai mos e pėrjetonte atė durim nė pushtet. Pra Rugova ishte i gatschėm tė shkonte deri nė maksimum me durim, kurse atij i ngutej, pėr shumė arsye. Tė fillojm njė nga njė:

( Citat i bardhyl - ilirit)
-------------------------------------------------------------------------------------


TARASI

Sė pari SHIKU ka qenė i formuar nga Sali berisha dhe atė i bazuar nga struktuart e ish Sigurimit. Dhe ay aso kohe udhėhiqej nga Bashkim Gazidede i cili fill pas trazirave kishte ikur nga vendi pėr t'u kther serish vetėm disa muaj mė parė. Pra sa u perket kontakteve tė Xhavit Halitit fjalėn do tė duhej ta kni pėr SHISH-in. Por kėso kontakte kanė ekzistuar edhe nė fillim vitin e 1990-tes por edhe mė parė. Pra me organet e shtetit shqiptarė dhe kėtu absolutisht s'ka asgjė tė keqe nė krahasim me themeluesit e LDK-ės qė tė vetmet kontakte i kishin pasur me Udben Serbe ( Jusuf Buxhovi, Ali Aliu, Mehmet Kraja, Ibrahim Rugova, Zenun Ēelaj, Hysni Matoshi etj etj)...
Tashti aso Kohe Millosheviqi, kur e pyesnin pėr Kosovėn ai pėrgjigjej se " ajo trevė ėshtė mė e sigurta nga tė gjitha tė tjerat dhe se polici atje ndjehet mė i sigurt se nė vet Beogradin...
Politika e Rugovės ishte njė politik pro serbe dhe kėtė ai e kishte deshmuar me nėnshkrimin e marrevshjes pėr Arsimin ( San Egidio si ndermjetsuese) ku de fakto e njihte Millosheviqin si president tė tij. Nė faktė ai se nuk e njehė atė si president Ay as edhe njė herė s'kish deklaruar mė parė...
------------------------------------------------------------------------------------
e para, ai ishte i akuzuar pėr krime nė Bosnje, edhe pse kjo nuk i bėnte fare pėrshtypje se ai ishte i vendosur qė pėr Kombin Serb tė Flijohej, por ama ai nuk mund tė shkonte atje pa zgjidhur edhe ēshtjen e Kosovės nė atė mėnyrė si ai mendonte. Pra, ai ishte i vetėdijshėm pėr pasojat, por ai ishte i mendimit se ky ishte shansi i fundit pėr te, qė mos kishte nevoj qė edhe tė tjerėt tė merren me te. Pra pė ēdo eventualitet t'i mbetej atij dhe bashkėpunėtorėve mė tė ngushtė, se pėr te nuk kishte rėndėsi a do tė dėnohej pėr njė apo pėr dy Krime.

-e dyta, Serbisė nuk i hiqej Embargoja, ekonomia dobėsohej, kurse Shtetet tjera nė rajon shkonin para me perspektivė pė tė ardhmen. Serbia stagnonte vetė nė njėrėn anė, nė tjetrėn Kosova qė krkonte zgjidhje, e cila ditė e mė shumė kishte pėrkrahje nga Bashkėsia Ndėrkombėtare e sidomos nga SHBA. Kosova kushtonte. Pagesat e Ushtarėve, Policėve, Administratės kapnin shuma tė larta, qė ndonjėher edhe vonoheshin se nuk kishte tė holla.

-dhe sė fundi, ai nuk mund hynte nė histori si mbrojtės i Serbėve. Nė Bosnje arriti pak, nė Kroaci humbi shumė, i mbeti Kosova pėr t'u shpallur hero.

Tani ai gjeti rastin dhe nxorri planin sekret Serb tė Dobrica Qosiēit ( e disa Akademikėve tjerė nė Francuska 7) pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjes Shqiptare nė Kosovė. Pra me ndrrimet qė u bėnė nė Shqipėri mund tė gjendte njė partner atje. Ate e ngutnin edhe nė Serbi. Serbisė herėt a vonė i duhej hyrė nė Evropė, me atė numėr tė madhė Shqiptarėsh ajo kishte frigė tė hynte edhe sikur ta pranonin. Se nė demokraci shumica ka gjithnjė Pushtetin, prandaj nataliteti i lartė i tyre, Diaspora e tyre e fortė, pra ishin arsyet e shumta pse duhej ndryshuar gjendja, ajo ndryshe nuk mund tė bėhej pėrveē se me Luftė tė hapur, apo edhe nėn Parullėn e luftimit tė Terrorizmit.

( Citat i bardhyl - Ilirit)

-------------------------------------------------------------------------------------

TARASI

E para nuk qėndron se Milloshviqi akuzohej pėr krime Lufte nė Bosnjė. Bile ai ishte thirrur nė Dejton si faktorė i stabilitetit dhe pas dejtonit ishte cilesuar si njeri i Paqes. Pra, atij nuk i qendronte shpata e damokleut mbi kokė as pėr Bosnjė dhe as pėr Kroaci...Nė dejton Ay ishte perqafuar edhe me Izetbegoviqin por edhe me Tugjmanin... Pra, ay ishte nė Amerik dhe nuk i mungojė s fije floku. Ay akuzohet pėr Luften e Bosnjes tek pas Luftes sė Kosovės. Kaq qė mos me zgjat me kėtė....

E dyta Serbia kishte pasur Embargo nė fillimin e Luftes nė Bosnje ( ato veq kishin filluar pjesė pjesė qysh gjatė Luftes sė kracis) ndersa pas marrėveshjes sė Dejtonit asaj gradualisht po i hiqej Embargoja si: E ndalim Fluturimit, Sportistėve marja pjesė nėn Flamurin e tyre, tregti me gjera ushqimore si dhe Importimi i derivateve... Dhe kjo bėhej shkallė -shkallė... Pra qė nga viti 1995... Pra nuk qėndron ajo qė thoni Ju. Ndersa shteti i parė qė e kishte thyer Embargon kishte qenė Shqiperia nėn Sali Berishen!

E treta
Kjo s'kishte tė bėnte farė me ndrrimin e partnerėve siē thtė ky Bardhy - iliri me njė shikim tepėr miop ngaqė para Dobrica Qosiqit memorandume pėr shiptarėt Serbia Kishte bėrė a tė duash qė nga Garashanini, Pashiqi, Qubrilloviqi, Andriqi, Rankoviqi e kØshtu me radhė... Pra pėr Serbin s'ka lujtur fortė rol nė ėshtė nė Pushtet Ismail Qemali, Isė Boletini, hasan prishtina apo Ahmet Zogu sikurse Berisha apo Nano... Ajo I ka pas planet e saj kurdoherė karshi shqiptarėve... Dhe ato plane ishte mė afėr realizmit nė bashkėpunim me Rugoven dhe Sali Berishen. Mirepo unė edhe sot jam i prirur tė besojė qė Berisha ka qenė i mashtruar nga vet Rugova... Kujtoni qė gjatė Luftes sė Kosovės dhe pas saj njė Kohė tė gjatė mardhenjet Berishė - Rugovė kanė qenė tė ftohura...----------------------------------------------------------------------------------

Me dėshirėn e Serbisė, Greqia bėri organizimin e njė takimi nė K r e t ė, Nano-Millosheviē, nuk kishte Kryeshtetas tjer, nuk kishte Diplomat tjerė pėrveē Pėrkthyesit (nėse supozojmė qė Nano nuk e dinte gjuhėn Sėrbe) dhe ndoshta ndonjė tė besuari tė fortė. Qė tė dy Deklaruan pas takimit se kanė biseduar pėr Kosovėn, se ēka do tė shihet mė vonė.

Unė do tė mundohem tė bėjė njė lloj protokoli (improvizues) tė kėtij takimi, se si do tė mund tė ish zhvilluar biseda (po e bėjė nė gjuhėn Shqipe, pasi shkrimi i dedikohet Shqiptarėve):

Millosheviēi (mė poshtė vetėm M): Mirėdita

( Citat i bardhyl - Ilirit.. Ai mė poshtė shkruan njė dialog tė imagjinuar nė mes Nanos dhe Millosheviqit... kjo tregon papjekurin e shkrimit tė tij... Unė po desha do tė bėja njė bashkėbisedim tė Rugoves me Millosheviqin pastaj Shainoviqin si dhe perqafimet e tij me ta....)


-------------------------------------------------------------------------------------

TARASI

Edhe kjo rreth takimit nė Kretė ( merrnin pjesė ministrat e vendeve tė Ballkanit) ka qenė njė blic takim dhe nuk mbahet mendė pėr asgjė ngaqė nuk ėshtė thėne se kush e di ēka. Por kjo tregon papjekurin politike tė kėtij afishuesi dhe tė shumė afishueve tė tjerė tė cilėt absolutisht nuk e dinė se cili ishte karakteri i atij takimi...
Ajo qė duhet tėnė pėr Fatos nanon e qė ėshtė teper dėshpėruese ėshtė takimi i Lisbones, forumist tė nderuar. Ai Takim ishte disfatist e jo kjo qė Ju prralisni. Ju ka thėnė dikush dhe paq! Nga Lisbona Fatos nano jep njė deklarate ku faktikisht bėnte me dije se ēėshtja e shiptarėve tė Kosovės mundet me qenė problem i mbrendshėm e i Serbisė... Kjo ėshtė ajo deklarata Nanoiste nė Lisabon qė si ka bė kurrėnjėherė nderė... Por atØherė aq i bėnte kujt se ēfarė thoshte ai ngaqė UĒK-ja veq kishte filluar tė vepronte nė teren....

Pra kur shkruani, shkruani me fakte dhe pa improvizime!!!!

------------------------------------------------------------------------------------_Unė nuk pretendoj tė them se ky ėshtė protokoli i vertetė, por se Nano ėshtė takuar me te dihet botėrisht. Edhe se kanė biseduar Pėr Kosovėn e kanė thėnė vetė. E se kush ishte dhe ėshtė Nano e dijnė edhe njė numėr i madh i krahut tė luftės. Mė tutje skenari do tė ishte ky:

- Nano pėrmes SHIK-ut thirri Xhavit Halitin, Ibrahim Kelmendin dhe ndonjė tjetėr, kėto janė tė vėrteta. Se sa ishin ata tė vetėdijshėm pėr kėtė tradhti qė i bėhej kombit Shqiptar nga njė Fytyrė e ndytur si Nano nuk dijė, pose ekzistojnė dyshime pėr kėta tė dy qė i pėrmenda(nė mos edhe sigurtė).

Pra Kosovės i pėrgaditej varri, kėsaj here nga Shteti amė, siē jemi mėsuar tė i themi. Aty kėtu kishte edhe Serbia njerėzit e vetė. Unė nuk them se edhe dikush tjetėr nga Shtabi i Pėrgjithshėm ka qenė nė dijeni, pėr kėto gjėra, por se realiteti ofronte njė mundėsi tė tillė ėshtė afėr logjikės.

( Citat i bardhyl Ilirit)

------------------------------------------------------------------------------------

TARASI

Tashti ėshtė mirė qė edhe vetė e vėni nė pyetje dhe nuk pretendoni qė ato qė keni shkruar pėr Kreten kanė mundur me qenė ato... nano pas deklarates sė Lisbones u ndrrua dhe faktikisht qeversinin Majko dhe Ilir Meta...Nė takime jo me SHik:un po me struktura tė shtetit u takuan: Xhavit Haliti, Fazli Veliu, Emrush Xhemajli dhe Ali Ahmeti.. Nė njė takim tjeter kishin qenė edhe Hashim Thaqi dhe Kadri veseli... Pra kur nuk i di takimet se si kanė vajtur mos i permend. Sa i perket Ibrahim Kelmendit
ai nuk ka marr pjesė nė ato takime... tashti ky thotė se shteti shqiptar donte tė rrezikonte qė Kosoves t'i bėhej varri... Njeriu tė thotė kėshtu duhet tė jetė i ēmendur... Shteti shqiptar na kishte lejuar nė dispozicion kaserne tė t tėra nė rrethina tė Tiranės bėnte organizimin e armatimit nga vendet fqinje ( Zvicra kishte filluar hetimit prej nga armtimi i saj nė Shqiperi) dergonte oficeret e saj nė ndihmė ndersa ky derdellit pėr farė varri.... Kjo pėr mendimin tim ka tė bėjė me ēmenduri!

------------------------------------------------------------------------------------

Tani, pasi Lėvizja u armatos, duke qenė tė pa pjekur sa duhet politikisht, ushtarakisht tė pa pėrgaditur, dhe duke mos logjikuar se gjasat pėr tė ēliruar Kosovėn ishin baraz me zerro, nga friga se pas ēlirimit do t'u merrej prap Flamuri nga ndonjė forcė tjetėr, vendosė qė kėsaj here mos t'i lėnė asgjė rastit dhe filluan me njė fushat tjetė tė propagandės. Sė pari duhet luftuar institucionalistėt me Rugovėn e pastaj Shkaun. Kjo ishte propaganda qė bėhej ndėr vullnetarė qė vinin nga tė gjitha anėt.

Pra, nė rast tė takimit tė ndonjėrit prej tyre, politikanėve ose ushtarakėve tė FARK-ut, duhet vrarė, se ata tė gjithė janė tradhėtar, janė sabotues tė luftės, pėrēarės se nuk i nėnshtrohen komandės sė shtabit e ēka jo.

Se ēfarė logjike ėshtė kjo, qė njė Oficer me Gradė Koloner tė i nėnshtrohet komandės qė jep p.sh. njė azilant qė vie nga Zvicra (ku ėshtė marrė me hajni), apo njė arsimtarė historie. Unė me tė vėrtetė jamė habitur.

Nė njėrėn anė ishin kėta tė Lėvizjes mė profesione nga mė tė ndryshmet, por se asnjėri ushtarak ( me ndonjė pėrjashtim, por tė cilėt nuk kishin ndikim nė vendimmarrje), kurse nė anėn tjetėr Oficerėt e lartė tė gatshėm pėr luftė, e bile edhe me pėrvojė luftarake kundėr Shkaut nė Bosnje dhe Kroaci, pra kė ta duhej nėnshtruar atyre Azilantėve.
Anomali, kjo ngjet vetėm tek ne.

Por si do ēoftė, Uēk-ja edhe pse nuk ishte fare nė gjendje tėi pėrgjigjej nė mėnyrė tė hapur ushtrisė Serbe donte tė luftonte edhe Uēk-nė tjetėr (Fark-un). Papėrgjegjėsi!!!!

( Citat i bardhyl - Ilirit)
-------------------------------------------------------------------------------------


TARASI

Lėvizja ka qenė e armatosur qė nga viti 1990-ta e jo me 97-ten... tashti do flasim pak pėr ushtri dhe Oficer...
Lufta veq kishte filluar ndersa nė diaspor ishin mbledhur disa ish oficer dhe natė e ditė bėnin plane, plane plane... Ata akoma bėnin plane e qe besa edhe sot e kesaj dite janė duke bėrė plane... E si thot populli derisa i menēuri e analizon thelesin e Lumit i krisuri del matanė...
Kisha shkuar nė Gjermani pėr ta takuar njė oficer dhe pėr ta lutur qė tė hyjė nė Luftė ngaqė ay do tė duhej tė kishte pėrvojė pėr kėtė gjė.. Ai mė kishte thėnė nė mėnyrė kategorike: " mė shumė kanė pervojė Ata djem qė kanė filluar Luften e qė 6 muaj janė nė Front se sa unė qė kam bėrė shkollė dhe Akademi. Atje kemi mesuar teori ndersa ēunat kanė bė praktikė, ia kanė ndjerė erėn barutit"... Unė mundem tė jemvetėm ushtar i thjeshtė" - mė kishte thėnė ai...

Mė kujtoeht kur u kisha thėnė njėherė prinderve tė mij ( 15 vjeēar) se po kam qejf tė shkojė nė Armatė pėr oficer Ata kishin brofė nė kėmbė si tė ēmendur duke me thėnė: donė tė shkosh e tė bahesh shka a? Sa tė jemi na gjall kurrė pėr besė..pastaj erdhi axha i babait ( i burgosur i Golli Otokut) dhe tha: As mos e mendo kėtė gjė ngaqė s'do tė esjh mė i gjakut tonė...Pėrse e thash kėtė gjė? Ata oficerė kanė qenė si femij nė duart e shkive tė cilėt atyre sistematikisht ua kanė shperlarė trurin kėshtu qė te ata nuk ka qenė fort e ngulitur Atdhe-dashuria....

Tshti edhe diēka pėr oficeret e Bukoshit...
Ata mbledheshin mbanin Mbledhje teksa nė Kosovė kishte ndodhur Likoshani; Ēirezi, Prekazi... Juniku, baballoqi, gryka e malishevės... Tabet e llapashticės..
Ata oficeret mbanin akoma Mbledhje nė Gjermani dhe Zvicer.. Thoshin jemi duke e pritur " Urdhrin"! I takova para disa ditėve disa prej tyre dhe u thashė: " A jeni akoma duke bėrė plane pėr luftė dhe a mos jeni duke e pritur Urdhrin?
Thanė " Po jemi akoma duke bėrė planin"
Hej u thashė" o gomar po a s'keni degjuar Ju a? Po lufta ka perfunduar qe 7 vite e ju akoma Duke e pritur urdhrin!

Pėr kėta oficer e ke fjalėn... Tė gjithė ata qė kanė dashur tė japin jetėn pėr Atdhe kanė mundut tė vijnė e tė lajmrohen... Se si kanė vepruar oficeret kėtė gjė e di mė sė miri F. Berisha, oficeri i Ahmet Krasniqit...

------------------------------------------------------------------------------------

Se me Urdhėr tė kujt ėshtė vrarė Ahmet Krasniqi, aty nuk ka dilemė, porse lypet tė dihet vetėm dorasi. Kėtė e dinė mė sė miri Fatos Klosi (SHIK-ut, nėse nuk gaboj),Xhavit Haliti dhe Hashim Thaqi. Sa pėr vrasjet nė Kosovė, pėrveē SHIK-ut tė Shqipėrisė qė gjithėnjė ėshtė nė dijeni, pas lufte u formua edhe SHIK-u i Kosovės, i cili ka bėrė punėn mė tutje nė Kosovė atje ku e la ai i Shqipėrisė. Nė Shqipėri pėrmenda vetėm Ahmet Krasniqin, por ai nuk ishte i vetmi i vrarė prej SHIK-ut. Pėr vrasjet nė Kosovė janė nė dijeni, pėrveē atyre tė lartėpėrmendur edhe personat si Fatmir Limaj, Rexhep Selimi, Bislim Zyrapi e Jakup Krasniqi. Kėta nuk janė dorasit, por ose janė urdhėdhėnėsit ose janė nė dijeni se prej kujt janė vrarė. Kėtu ėshtė e mundur tė jetė taktika, qė ata tė Shqipėrisė kryen vrasjet nė Kosovė dhe anasjelltas.

Unė kisha dėshiruar qė ēdokush qė e lexon kėtė shkrim timin mos tė kujtoj se e bėj pėr pėrfitime personale se unė jamė nė punė nė perendim dhe nuk e kam ndėrmend t'i kthehem politikės nė Kosovė.

Mos kujtoni edhe se unė kėtė e shkruaj ashtu kuturu, por se pė disa gjėra edhe kamė pėrvojėn personale gjatė luftės, nė Shqipėri.

Unė krrėsesi nuk dua tė nėnēmoj vullnetin dhe guximin, ndjenjėn e Atdhedashurisė dhe tė vetėflijimit tė gjithė atyre qė pa u hamendur kapėn pushkė pėr tė luftuar kundėr Shkaut. Tė rėnėve L A V D I u ēoftė,
e pse jo edhe atyre tė gjallėve (tė cilėt luftuan vetėm me njė qėllim tė vetėm, ēlirimin e Kosovės,- e kurrėsesi nuk kishin mendjen nė ndarjen e kulaqit - siē thotė populli - pas luftės). Se e vėrteta ėshtė qė tė gjithė qė ishin nė SHP tė Uēk-sė, janė gjallė dhe kanė ndarė nga njė pjesė tė mirė tė Kulaēit, e luftėtarėt e ndjerė nuk dinin se nėn urdhėrin e kujt luftonin, Hajnave, Bashibuzukėve bile edhe tradhėtarėve. Ata nuk qanin Kokėn se sa do tė vriten por se veē sa do tė bėjė bujė kjo.

( Citat i Bradhyl - Ilirit)
-------------------------------------------------------------------------------------

TARASI

Se kush e ka vrarė Ahmet Krasniqin dhėndrrin e serbėve dhe ish luftetarin e palodhshėm nė ombrellen e uniformes serbe nė Luften e Kroacis kėtė gjė s'do mend fort pėr ta analizuar. Se ēfarė ishte ai dhe se si veproi dihet. Mjafton tė kujtohet tradhtia e Tahir Zemes dhe dorezimi i tė plagusurve nė duart e serbėve. A dihet qė komandanti ėshtė dashtėØe tė rrij aty e tė vdes sė bashku me tė plagosurit...
Se kush e ka vrarė Ahmet Krasniqin, Sala ėstė nė pushtet dhe le ta zbulojė Ai. Tekefundit, ay qė u mundua tė bėjė nė kohė Lufte njė grusht - puēist mbrenda ushtris edhe nuk do tė duhej tė pėrfundontendryshe se si ka pėrfunduar... Mė vie bile shumė keq qė edhe inspiruesi i tij Bukoshi se ka nda fatin e njejtė me tė!!!!
Nė kohė Lufte tradhtarėt denohen - me pushkatim!
------------------------------------------------------------------------------------


Unė po ua them haptas pa dorėza:

Se tė mos ishte puna shumė vjeēare e IBRAHIM RUGOVES, e Lobit Shqiptar dhe e Lobit ēifut nė SHBA, qė bėnė tė pamundurė pėr ta shtyrė Amerikėn qė t'i dal nė ndihmė Kosovės, qė bile edhe rrezikoi njė stabilitet politik qė ishte nė atėkohė, Kosova kurrėn e kurrės nuk do tė mund tė ēlirohej, jo vetėm ju Uēk-ja po edhe Fark-u edhe Shqipėrija tė hynte nė luftė e edhe e gjithė Diaspora Shqiptare Kosova nuk do tė mund tė ēlirohej. Por do tė ndodhte e kundėrta, qė tė gjithė do tė merrnin rrugėn e mėrgimit, do tė shpėrndaheshin refugjatėt nė gjithė botėn dhe do tė pritnim edhe nj 200 apo 2000 vjet tė na vijė ndonjė rast mė i volitshėm.

Falė Zotit qė na fali Rugovėn ( L a v d i i ēoftė), e i cili diti mė sė miri se tė na prijė. Ai njohu mė sė miri popullin e vetė dhe gjeti ato tė meta qė kishim nė histori, pėrmirėsoi gabimet dhe fitoi pėrkrahjen e botės (sė paku asaj tė qytetėruar) dhe na solli lirinė.

Si do t'i thoshte Teki Dervishi:

-U kėnaqe me ate qė ne na solle lirinė edhe pse vetė nuk e gėzove kurrė.

Ju pėrshėndes tė gjithėve

(p.s. mos e merrni pėr tė keq, por realiteti ėshtė ky, e dijė se do tė kem kritika por ju lutem me Fakte

( Citat i Bardhyl - Ilirit)

------------------------------------------------------------------------------------

TARASI

Citati i fundit i tėrė afishimit ėshtė edhe turpi i krejt asaj ēka Øshtė shkruar dhe thėnė, i ndikuar nga tė shkruarit e njė gazeteje Anti-kombėtare!
E keqja mė e madhe e Kombit shqiptarė ka qenė Ibrahim Rugova!Ai donte poshterimin e kombit shqiptarė. Aq i bėnte kur i dhunohej nusja dhendrrit, vritej femija nė arė, shkilej me makinė, burgoseshin tė rinjtė... Duroni tė gjitha kėto thoshte sepse " shkaut nuk bėnė me i kthye dorė". KØshtu thoshte ai faqezi! I felliqur dhe me fytre demoni! respektonte mė shumė tė huajin se sa shqiptarin: projektonte vrasje nga mė perfidet. ngerdheshej dhe qeshej me armiqėt e Kombit shqiptarė.
Por populli shqiptarė dhe rinia e saj nuk lejonte tė binte nė kėtė kuotė tė poshterimit. Ata nuk duanin tė kenin mohime ekleziastike ngaqė iu duhej optimizmi dhe bindja duke u nisur nga fakti qė; politika qyqare dhe nėnshtruese e krijeses laboratorike serbe me emrin Ibrahim Rugova ishte shpresa fatale.. E kėtė fatalitet do duhej shkulur sa nuk ishte bėrė vonė!
Ai Ibrahim Rugova, sikur edhe sot, ishte i pranueshėn pėr cinikėt, qė mund tė kėnaqen edhe duartrokasin.Qė janė indiferentė dhe frikacakė! Kėta i zgerdheheshin armikut dje: Kėta sot bėjnė tregti po me tė njejtin armik!

E keqja mė e madhe qė i kishte ndodhur popullit shqiptarė ishte Ibrahim Rugova padyshim... Po tė mos ishin ca bij e vajza nanash edhe sot e kėsaj dite do tė ishum tė okupuar, Ibrahimi gjallė nė Velani me viskin dhe cigaret e tij teksa Millosheviqi nė mėnyrė komode akoma do tė sundonte nė Serbi... Por dualėn kėta djem nanash nėn Ombrellen e UĒK-ės, luftuan pėr Atdhe e Mėmė-dhe e me kėtė ia shpejtuan deken , edhe njėrit edhe tjetrit: Rugovės dhe Millosheviqit!
ka mbetur vetėm akti i fundit qė u ndodhė tė gjithė tradhtarėve: zhvarrimi dhe hudhja nė plehun e Historisė!!!!!!!!!!!!!!!

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-08 13:17 ]</font>

hotiani
08.06.2006, 14:05:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-07 23:56 :
Shpresoj tė mos keqkuptohem, secili nga ne ka pėrjetuar nė mėnyra tė ndryshme kėto vrasje, dhe secili prej nesh ka mėnyrėn e vetė se si i trajton, analizon dhe vlerėson. Secili pretendon se ėshtė mė afėr tė vėrtetės ( e vėrteta ende nuk dihet ). Ky ėshtė versioni im:

- Gjithėēka filloi me Perestrojkėn e Gorbaqovit, u bė lajmėrimi i njė politike tė re nė skenėn botėrore. Ju kujtohet thėnia e tij: se kush vonohet do ta dėnoj koha.

Me kėtė u paralajmėrua shkatėrrimi i sitemit njė Partiak nė lindje (pėrjashtim bėnė Kuba). Ndryshimet nė skenėn botrore i shfrytzuan disa Shtete, kurse disa tė tjera u gjetėn tė papėrgaditura. Tė mos e zgjasė shumė ndryshimet erdhė me apo pa dashje edhe tek ne nė Kosovė.

Meqė Partia Komuniste ra, dolėn nė skenė Parti tė reja si UJDI-a e Veton Surroit, Partia Liberale e Gjergj Dedės, PSDK e Kaēusha Jasharit, PSHDK e Mark Krasniqit, LDK-ja nė krye me Rugovė dhe disa tė tjera, cila mė herėt e cila mė vonė. Njė subjekt mbeti pa dalje nė skenė e qė kishte pėrvojė shumė vjeēare nė ilegalitet, pra LPK-ja. Si duket ajo u gjend e pa pregaditur dhe nuk mundi tė shfrytzoj rastin qė tė dalė nė legalitet me gjithė vėshtirėsitė qė do t'i kishte.

Pra, kur tė gjitha partitė haptas shprehnin aspiratat e Kombit Shqiptar, puna nė ilegalitet nuk kishte rėndėsi tė veēantė. Pra Lėvizja humbi nė vlerė. Populli kishte mundėsi tė zgjidhte udhėheqėsit e vetė nė zgjedhje, edhe pse jo krejtėsisht i lirė, zgjidhte ata qė mendonte se ishin mė tė mirėt. Kurė edhe nė Shipėri ra Komunizmi, ajo mbeti vėrtetė e vetmuar.
I mbeti asaj tė gjejė mėnyra tė tjera pėr t'u profilizuar. Kapej pas Ndonjėrit qė kishte mbetur i vetmuar si intelektual nė Kosovė, si Qosja p.sh., pėpilonte lista tė tradhėtarėve, lista tė peronave qė duhet vrarė e kėshtu me radhė. Nė shėnjestėr tė saj mė nuk ishin Serbėt.

Unė jam munduar tė shfaq mirėkuptim pėr zemėrimin e tyre, se nuk ėshtė lehtė qė me vite tė luftosh nė ilegalitet dhe mė nė fund Bajrakun e morėn tė tjerėt. Por ajo nuk mundi kurrėsesi tė gjej mėnyrėn mė tė mirė pėr tė u shfaqur nė sipėrfaqe dhe tė marrė besimin e popullit, pėrgjegjėsit dhe detyrat. Ajo mbeti ajo qė ishte, e anashkaluar, e mospėrfilluar nga masa. Ajo gjeti njė lloj ngushėllimi nė radikalizimin e saj. Pra donte t'i afronte popullit diēka tė re. Por duhej duruar.

" Me Revolucionin e vonuar Demokratik" (Qosja) tė '97, si duket i erdhi shansi edhe atyre tė dalin nė skenė.

Ky "Revolucion" qė erdhi me ndihmėn e Sigurimeve tė huaja nė Shqipėri si KGB, Sigurimi Grek dhe ai Serb, gjeti mu aty pėrkrahjen ku dikush mendonte se ata ishin mė radikalėt nė mbrojtjen e ēėshtjes Kombėtare, tek Lėvizja dhe "babai i Kombit" Qosja. Ishte tragjedi e vėrtetė pė ēdo atėdhetarė, u vriten mė mijėra, ngriteshin Tre Gishtat, valonte nė disa pjesė tė Jugut Flamuri Grek. Kurse ne tė shtangur shikonim skenat mė rėnqethėse nėpėr ekrane televizive, pa pasur mundėsi tė ndihmojm.

Pra shkatėrrohej Shteti Kombėtar, kurse Qosja Pėr shkak mėrisė qė kishte ndaj Sali Berishės dhe ndonjė arsyeje tjetėr, kėtė shkatėrrim (okupim) e quante "Revolucion tė vonuar Demokratik", kurse Lėvizjes ju dha rasti tani tė dalė nė skenė me ndihmėn e Rebelėve. Ajo pėrqafoi kėtė ndihmė, se edhe kishin miqėsi qė nga Enveri. Kontradiktore por e vėrtetė, dėshmitarė jemi tė gjithė.

Tani filluan kontaktet pėrsėri me Sigurimin Shqiptar - SHIK-un. Njeriu qė dihet botėrisht se kishte lidhje me SHIK-un ishte Xhavit Haliti. Unė nuk mund tė japė kėtu dėshmi se sa kishte dorė ai nė atė Rebelim.

Tani doli Nano nga burgu dhe mori Pushtetin. Ata (Sigurimet e huaja) qė e ndihmuan, qė nga Burgu tė vijė nė Pushtet i kėrkonin atij llogarinė, se asgjė nė kėtė botė nuk bėhet sė koti. Njė thėnje Gjermane thotė ,,Njėra dorė lanė tjetrėn".

Nė Kosovė Serbia nuk mund gjeti partner pė zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės. Millosheviēi ishte mėsuar tė zgjidhė problemet nė mėnyrėn si ai ishte mė i pėrgaditur d.m.th. me Luftė. Durimi i Rugovės vetėm sa e nervozonte ate, se kishte gjasa qė ai mos e pėrjetonte atė durim nė pushtet. Pra Rugova ishte i gatschėm tė shkonte deri nė maksimum me durim, kurse atij i ngutej, pėr shumė arsye. Tė fillojm njė nga njė:

-e para, ai ishte i akuzuar pėr krime nė Bosnje, edhe pse kjo nuk i bėnte fare pėrshtypje se ai ishte i vendosur qė pėr Kombin Serb tė Flijohej, por ama ai nuk mund tė shkonte atje pa zgjidhur edhe ēshtjen e Kosovės nė atė mėnyrė si ai mendonte. Pra, ai ishte i vetėdijshėm pėr pasojat, por ai ishte i mendimit se ky ishte shansi i fundit pėr te, qė mos kishte nevoj qė edhe tė tjerėt tė merren me te. Pra pė ēdo eventualitet t'i mbetej atij dhe bashkėpunėtorėve mė tė ngushtė, se pėr te nuk kishte rėndėsi a do tė dėnohej pėr njė apo pėr dy Krime.

-e dyta, Serbisė nuk i hiqej Embargoja, ekonomia dobėsohej, kurse Shtetet tjera nė rajon shkonin para me perspektivė pė tė ardhmen. Serbia stagnonte vetė nė njėrėn anė, nė tjetrėn Kosova qė krkonte zgjidhje, e cila ditė e mė shumė kishte pėrkrahje nga Bashkėsia Ndėrkombėtare e sidomos nga SHBA. Kosova kushtonte. Pagesat e Ushtarėve, Policėve, Administratės kapnin shuma tė larta, qė ndonjėher edhe vonoheshin se nuk kishte tė holla.

-dhe sė fundi, ai nuk mund hynte nė histori si mbrojtės i Serbėve. Nė Bosnje arriti pak, nė Kroaci humbi shumė, i mbeti Kosova pėr t'u shpallur hero.

Tani ai gjeti rastin dhe nxorri planin sekret Serb tė Dobrica Qosiēit ( e disa Akademikėve tjerė nė Francuska 7) pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjes Shqiptare nė Kosovė. Pra me ndrrimet qė u bėnė nė Shqipėri mund tė gjendte njė partner atje. Ate e ngutnin edhe nė Serbi. Serbisė herėt a vonė i duhej hyrė nė Evropė, me atė numėr tė madhė Shqiptarėsh ajo kishte frigė tė hynte edhe sikur ta pranonin. Se nė demokraci shumica ka gjithnjė Pushtetin, prandaj nataliteti i lartė i tyre, Diaspora e tyre e fortė, pra ishin arsyet e shumta pse duhej ndryshuar gjendja, ajo ndryshe nuk mund tė bėhej pėrveē se me Luftė tė hapur, apo edhe nėn Parullėn e luftimit tė Terrorizmit.

Me dėshirėn e Serbisė, Greqia bėri organizimin e njė takimi nė K r e t ė, Nano-Millosheviē, nuk kishte Kryeshtetas tjer, nuk kishte Diplomat tjerė pėrveē Pėrkthyesit (nėse supozojmė qė Nano nuk e dinte gjuhėn Sėrbe) dhe ndoshta ndonjė tė besuari tė fortė. Qė tė dy Deklaruan pas takimit se kanė biseduar pėr Kosovėn, se ēka do tė shihet mė vonė.

Unė do tė mundohem tė bėjė njė lloj protokoli (improvizues) tė kėtij takimi, se si do tė mund tė ish zhvilluar biseda (po e bėjė nė gjuhėn Shqipe, pasi shkrimi i dedikohet Shqiptarėve):

Millosheviēi (mė poshtė vetėm M): Mirėdita

Nano (mė poshtė vetė N): Mirėdita

M: Ju uroj ardhjen nė Pushtet

N: Ju falemnderit, por edhe juve u jamė mirėnjohės pėr kėtė

M: E bėmė me ndihmėn e Mikut tonė tė pėrbashkėt, Greqisė dhe disa
miqve tjerė.

N: Unė do t'ua kthej nėse do tė mė vijė rasti ( pėr tė mirė natyrisht )

M: Unė kamė njė Problem me bashkėatdhetarėt e tu nė Kosovė, vetėm
aty mė duhet ndihma juaj. Ne na kushtoi mjaftė kjo qė bėmė pėr ju
edhe pėr ju nuk do tė jetė lehtė, por me kėtė edhe do tė mbyllen
detyrimet e juaja ndaj nesh.

N: Vullneti nuk mė mungon, por unė kamė fare pak e mos tė them fare
hiq ndikim tek ata udhėheqės nė Prishtinė. Nė Politikė do tė kisha edhe
unė pėrfitim, se nė vendin tim nuk do tė mund tė fitoheshin zgjedhje
me kartėn e patriotizmit, por poenat do tė fitoheshin nė fusha tjera ku
kundėrshtarėt e mi janė mė tė dobėt. Por pėr fat tė keq unė njohė
shumė pak nga ta.

M: ne kemi pėrvojė nė kėso gjėra ti duhesh vetėm t'i pėrmbahesh
udhėzimeve.

N: E ēfarė plani keni ju?

M: Duke shfrytėzuar pėrēarjen nė mes tyre, qė ėshtė mėse e dukshme

N: Sa dijė unė ata nė Prishtinė janė tė gjithė tė njė mendimi, me
pėrjashtim tė ndonjėrit qė ėshtė i parėndėsishėm

M: Mua mė duhet njė palė nė Luftė, Pasi ky Rugova ėshtė i njohur si
pacifist nė opinionin Ndėrkombėtar, nuk hynė dot nė luftė. Por ama
ekziston njė palė kundėrshtare qė ne i njohim dhe qė ėshtė e
gatshme pė radikalizim tė situatės, bile po t'iu jipej rasti edhe me
armė.

N: E ēfarė roli mund tė luaj unė kėtu?

M: Disa prej tyre i kam brenda, herė pas here bėjnė ndonjė aksion, por
disi mė tepėr e kanė ndėr vete. Mua mė intereson qė ky numėr tė
rritet dhe tė ketė mė tepėr armatim dhe tė bėhet njė lloj organizate
( apo ushtrie e vogėl), qė ne tė na jipet shkas pėr ndėrhyrje ushtarake
dhe policore dhe nė emėr tė luftės kundėr Terrorizmit tė dėboj njė
numėr tė konsiderueshėm nga aty.

N: Ju m i sillni mua, e ē'bėjė unė me ta?

M: Jo, ne kemi menduar nė tė gjitha. Ju do t'ju lejoni tė vijnė tek ju, tė
marrin armatim prej popullit apo tė blejnė, para kanė ata, populli ka
levėrdinė e vetė duke shitur armėt, nė anėn tjetė ē' armatoset e nuk
mund t'i pėrdorė nė ndonjė skenar tjetėr kundėr teje. Kėshtu juve do
t'ju zgjatet jeta nė pushtet, nga ata qė do hynė nė Kosovė do tė
konsideroheni si patriot i madh pėr ndihmėn qė bėni. Kur refugjatėt tė
vijnė tek ju, ju i pėcillni pėr Evropė si Refugjatė Lufte, kėtė pėrvoj
kemi nga Bosnja ku gati 400.000 ka marrė vetėm Gjermania, kur tė
shpėrndahen nėpėr botė. Aty ka edhe populli juaj fitimin, ku mund tė
marrė para tė majme nga t ė afėrmit e Refugjatėve nė Perėndim.
Pra secili ka pėrfitimet e veta.

N: Mahnitėse, por ē'bėhet me Bashkėsinė Ndėrkombėtare, nėse ata
ndėrhynė pėr tė parandaluar njė pastrim etnik?

M: Edhe ne kemi brengat tona pėr kėtė ēėshtje. Ne na brengos Amerika,
pėr Evropėn ajo vajton nja dy javė, bėhen disa Protesta nėpėr qytete
dhe mė nė fund kur gjendet para faktit tė kryer nė teren pranon
gjithėēka. Kurse tek SHBA qėndron puna si ndryshe, ne kemi njė
problem qė kur Bush na caktoi vijėn e kuqe, por jemi tė bindur se ata
pa lejen e KS tė KB nuk mund tė ndėrmarrin asnjė sulm ushtarak, e
aty kemi miqtė tanė qė do ta blokojnė, e bile Rusia nė njė mėnyrė
indirekte ėshtė edhe nė NATO e pėrfaqėsuar, ku edhe mund tė luaj rol


N: Unė jamė i vetėdijshėm pėr pėrgjegjėsitė dhe detyrat.

M: Unė ju falemnderoj qė mė parė, por edhe ju siguroj se do tė mund
edhe nė tė ardhmėn tė llogaritni nė ndihmėn tonė, pa marrė parasysh
kush qėndron tek ne nė Pushtet, ne miqtė nuk i harrojm kurrė.

N: U pafshim pėr tė mirė

M: do tė kemė knaqėsi t'ju takoj pėrsėri

Fundi i takimit (biseda ishte e improvizuar)

Unė nuk pretendoj tė them se ky ėshtė protokoli i vertetė, por se Nano ėshtė takuar me te dihet botėrisht. Edhe se kanė biseduar Pėr Kosovėn e kanė thėnė vetė. E se kush ishte dhe ėshtė Nano e dijnė edhe njė numėr i madh i krahut tė luftės. Mė tutje skenari do tė ishte ky:

- Nano pėrmes SHIK-ut thirri Xhavit Halitin, Ibrahim Kelmendin dhe ndonjė tjetėr, kėto janė tė vėrteta. Se sa ishin ata tė vetėdijshėm pėr kėtė tradhti qė i bėhej kombit Shqiptar nga njė Fytyrė e ndytur si Nano nuk dijė, pose ekzistojnė dyshime pėr kėta tė dy qė i pėrmenda(nė mos edhe sigurtė).

Pra Kosovės i pėrgaditej varri, kėsaj here nga Shteti amė, siē jemi mėsuar tė i themi. Aty kėtu kishte edhe Serbia njerėzit e vetė. Unė nuk them se edhe dikush tjetėr nga Shtabi i Pėrgjithshėm ka qenė nė dijeni, pėr kėto gjėra, por se realiteti ofronte njė mundėsi tė tillė ėshtė afėr logjikės.

Tani, pasi Lėvizja u armatos, duke qenė tė pa pjekur sa duhet politikisht, ushtarakisht tė pa pėrgaditur, dhe duke mos logjikuar se gjasat pėr tė ēliruar Kosovėn ishin baraz me zerro, nga friga se pas ēlirimit do t'u merrej prap Flamuri nga ndonjė forcė tjetėr, vendosė qė kėsaj here mos t'i lėnė asgjė rastit dhe filluan me njė fushat tjetė tė propagandės. Sė pari duhet luftuar institucionalistėt me Rugovėn e pastaj Shkaun. Kjo ishte propaganda qė bėhej ndėr vullnetarė qė vinin nga tė gjitha anėt.

Pra, nė rast tė takimit tė ndonjėrit prej tyre, politikanėve ose ushtarakėve tė FARK-ut, duhet vrarė, se ata tė gjithė janė tradhėtar, janė sabotues tė luftės, pėrēarės se nuk i nėnshtrohen komandės sė shtabit e ēka jo.

Se ēfarė logjike ėshtė kjo, qė njė Oficer me Gradė Koloner tė i nėnshtrohet komandės qė jep p.sh. njė azilant qė vie nga Zvicra (ku ėshtė marrė me hajni), apo njė arsimtarė historie. Unė me tė vėrtetė jamė habitur.

Nė njėrėn anė ishin kėta tė Lėvizjes mė profesione nga mė tė ndryshmet, por se asnjėri ushtarak ( me ndonjė pėrjashtim, por tė cilėt nuk kishin ndikim nė vendimmarrje), kurse nė anėn tjetėr Oficerėt e lartė tė gatshėm pėr luftė, e bile edhe me pėrvojė luftarake kundėr Shkaut nė Bosnje dhe Kroaci, pra kė ta duhej nėnshtruar atyre Azilantėve.
Anomali, kjo ngjet vetėm tek ne.

Por si do ēoftė, Uēk-ja edhe pse nuk ishte fare nė gjendje tėi pėrgjigjej nė mėnyrė tė hapur ushtrisė Serbe donte tė luftonte edhe Uēk-nė tjetėr (Fark-un). Papėrgjegjėsi!!!!

Se me Urdhėr tė kujt ėshtė vrarė Ahmet Krasniqi, aty nuk ka dilemė, porse lypet tė dihet vetėm dorasi. Kėtė e dinė mė sė miri Fatos Klosi (SHIK-ut, nėse nuk gaboj),Xhavit Haliti dhe Hashim Thaqi. Sa pėr vrasjet nė Kosovė, pėrveē SHIK-ut tė Shqipėrisė qė gjithėnjė ėshtė nė dijeni, pas lufte u formua edhe SHIK-u i Kosovės, i cili ka bėrė punėn mė tutje nė Kosovė atje ku e la ai i Shqipėrisė. Nė Shqipėri pėrmenda vetėm Ahmet Krasniqin, por ai nuk ishte i vetmi i vrarė prej SHIK-ut. Pėr vrasjet nė Kosovė janė nė dijeni, pėrveē atyre tė lartėpėrmendur edhe personat si Fatmir Limaj, Rexhep Selimi, Bislim Zyrapi e Jakup Krasniqi. Kėta nuk janė dorasit, por ose janė urdhėdhėnėsit ose janė nė dijeni se prej kujt janė vrarė. Kėtu ėshtė e mundur tė jetė taktika, qė ata tė Shqipėrisė kryen vrasjet nė Kosovė dhe anasjelltas.

Unė kisha dėshiruar qė ēdokush qė e lexon kėtė shkrim timin mos tė kujtoj se e bėj pėr pėrfitime personale se unė jamė nė punė nė perendim dhe nuk e kam ndėrmend t'i kthehem politikės nė Kosovė.

Mos kujtoni edhe se unė kėtė e shkruaj ashtu kuturu, por se pė disa gjėra edhe kamė pėrvojėn personale gjatė luftės, nė Shqipėri.

Unė krrėsesi nuk dua tė nėnēmoj vullnetin dhe guximin, ndjenjėn e Atdhedashurisė dhe tė vetėflijimit tė gjithė atyre qė pa u hamendur kapėn pushkė pėr tė luftuar kundėr Shkaut. Tė rėnėve L A V D I u ēoftė,
e pse jo edhe atyre tė gjallėve (tė cilėt luftuan vetėm me njė qėllim tė vetėm, ēlirimin e Kosovės,- e kurrėsesi nuk kishin mendjen nė ndarjen e kulaqit - siē thotė populli - pas luftės). Se e vėrteta ėshtė qė tė gjithė qė ishin nė SHP tė Uēk-sė, janė gjallė dhe kanė ndarė nga njė pjesė tė mirė tė Kulaēit, e luftėtarėt e ndjerė nuk dinin se nėn urdhėrin e kujt luftonin, Hajnave, Bashibuzukėve bile edhe tradhėtarėve. Ata nuk qanin Kokėn se sa do tė vriten por se veē sa do tė bėjė bujė kjo.

E vėrej se ka njė qėllim nga krahu i "luftės" siē e quajn veten, se ēlirimin e Kosovės tė ia njohin vetes meritė dhe nga kjo tė pėrfitojnė pas lufte, bile pa fije turpi kėrkojn paga si "Veteranė tė Luftės".

Unė po ua them haptas pa dorėza:

Se tė mos ishte puna shumė vjeēare e IBRAHIM RUGOVES, e Lobit Shqiptar dhe e Lobit ēifut nė SHBA, qė bėnė tė pamundurė pėr ta shtyrė Amerikėn qė t'i dal nė ndihmė Kosovės, qė bile edhe rrezikoi njė stabilitet politik qė ishte nė atėkohė, Kosova kurrėn e kurrės nuk do tė mund tė ēlirohej, jo vetėm ju Uēk-ja po edhe Fark-u edhe Shqipėrija tė hynte nė luftė e edhe e gjithė Diaspora Shqiptare Kosova nuk do tė mund tė ēlirohej. Por do tė ndodhte e kundėrta, qė tė gjithė do tė merrnin rrugėn e mėrgimit, do tė shpėrndaheshin refugjatėt nė gjithė botėn dhe do tė pritnim edhe nj 200 apo 2000 vjet tė na vijė ndonjė rast mė i volitshėm.

Falė Zotit qė na fali Rugovėn ( L a v d i i ēoftė), e i cili diti mė sė miri se tė na prijė. Ai njohu mė sė miri popullin e vetė dhe gjeti ato tė meta qė kishim nė histori, pėrmirėsoi gabimet dhe fitoi pėrkrahjen e botės (sė paku asaj tė qytetėruar) dhe na solli lirinė.

Si do t'i thoshte Teki Dervishi:

-U kėnaqe me ate qė ne na solle lirinė edhe pse vetė nuk e gėzove kurrė.

Ju pėrshėndes tė gjithėve

(p.s. mos e merrni pėr tė keq, por realiteti ėshtė ky, e dijė se do tė kem kritika por ju lutem me Fakte)
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

HEU Bardhyli-Ilirit,

Kjo prralla jote te paska dale si vjersha e haxhi rrencit.Mire e ke ujdise por po me dhimbesh se je lodhe kote.Thojne malesoret qka nuk ta merr mendja nuk shkruan ne qitap.Ti more as vete nuk i beson keto qe i ke shkrua.Ne Malesine tone tregojne se nje njeri ka mbate i famshem se ka arrite me i radhite 100 rrena pa asnje te vertete. Ti paske kaluar ate rekord .
Kjo prralle e jotja ndoshta kish mundur me u shite e perkthyer ne ndonje fshat te Shumadise.
Vete xhelati i Ballkanit gjate tere procesit ne gjykaten e Hages sulmet dhe akuzat i ka drejtuar kunder UĒK-se dhe eproreve te saje pastaj ndaj NATO-se qe ka ndihmuar keta siq thoshte ai terrorista.
A nuk te duket marri te tentosh te ndryshosh ate qe u shkrua me gjakun e bijeve dhe bijave me te devotshem te Kosoves?
UĒK dhe Rugova nuk shkojne bashke ore njeri!
Floriri dhe plehu nuk behen nje.
Luftetareve u thuren lavdi breznite.Qyqaret i mbulon plehu i historise.

kastrati
08.06.2006, 14:53:00
sa elastike jan keto shpjegimet e keti Tarasit!

ketu nuk jan cek shume gjera te rendesise veqant, duke filluar qe nga koha e suprimimit te autonomise se Kosoves, marrja e pushtetit ne menyre te dhunshme, largimi i punetorve, policise, protestat, pastajgreva e minatorve, kush i udhehoqi ato, si u udhehoqen, kush ishte ne kontatk me ta, kush i organizoj ato ne menyre perfide (nga se aty nuk ishte LPK-a e taraset), si u formua LDK.ja, kush pati guximin ta formoj dhe kush nuk pati guximin ti prij, si u perkrah masovikisht, si u be zenzimilizimi i problemit te Kosoves ne arenen nderkombetare, kushe beri ate, sas pat efekt e ter kjo ne ket drejtim, ku edhe u kurorzua me shume suksese me ardhjen e Natos ne Kosove, si u punua ne drejtim te ndihmave (formimit te fonidit 3%), su u punua ne drejtim te mobilizimit te ushtrise dhe natyrisht edhe te eprorve ushtarak, kush beri tradhti nenshkrimit te marrveshjes se Osllos, kush beri ndasi si brenda teritorit te Kosoves njashtu edhe qe ne JFillim te hyrjes ne Shqiperi se kush me kend eshte dhe qfar kushti duhet plotsuar per te pas te drejte te luftoj per Kosove, kush ishin keta saboter dhe me kend punon pas shpine, kush blende arme per U C K-en, kush ua grabiste serish rruges dhe kush i shiste per te dyten e treten here, kush sabotonte luftetaret e FARK-ut dhe u prente lidhjen dhe nuk u lejonte furnizimin e me arme, kush vidhte fondet, e aq me keq per ti vjedh ato duhet edhe te vritej bartesi-poseduesi i mjeteve dhe per ti humbur gjurmet eliminohej, ku perfunduan te gjitha ato te holla, kush u zu me miliona marka akoma pa u fikte flaka dhe hjek tymei nga shtepit, kush investoj qindra miliona marka, e me pas euro duke ndertuar pallate, blere fabrika, ndertuar hotele, motele, shtepia publike, restorane qe koshtojne milionshe dhe ku i kishin te deponuara ato te holla, (mjete ato aq te medha marramendeshe, qe kur u kerkohej ketere personave qe te pakten ta paguanin 3%, apo ndihmonin fondin "Vendlindja thrret", deklaroheshin se nuk kan leg, frank, dollar apo fenin ne xhep, nga se te gjitha i kemi dhene per Kosove /forum/images/smiles/icon_wink.gif), a ishin shkak parat qe te vriten njerzit me nam, vetem e vetem per te bere mbules gjeja se para vjekjes se filanit e fistekut i kam dhene kaq e kaq miliona sikur ishte rasti edhe me Ahmet Krasniqin, pastaj njerzve qe vriteshin akoma ne teritorin e Shqiperis, pastaj ne kufi dhe hedhnin te hollat sikur gjeja i mori policia sllave e shume e shume te tjera qe kan ngel te pa cekura vetem e vetem qe mos te dali e verteta ne shesh /forum/images/smiles/icon_wink.gif

kesaj radhe po kursehem mos ti beje edhe pyetjet per ecurin dhe zhvillimet brenda Kosoves ne tere kete periudhe kohore si si kah hecur gjerat.

populli i din te gjitha, bile edhe me mire se taraset /forum/images/smiles/icon_wink.gif

andaj nuk ka nevoj te shtremberohen gjerat

Drini_Junik
08.06.2006, 15:19:00
Nė pergjithsi e perkrahi ket tekst te Bardhylit...

Sa i perket Ahmet Krasniqit....ska nevoj per hulumtime te mdhaja..thaqi personalisht i ka tregu se do ta vret... shokun thaqi e pengonte bashkimi i luftėtarve sepse meritat donte ti mbante perveti... /forum/images/smiles/icon_wink.gif

tarasi
08.06.2006, 15:27:00
kastrat

sė pari nuk tė kam kuptuar se shkrimi yt ėshtė i paqartė

sė dyti pyet dhe me thuaj se nė cilat pyetje do t'i pėrgjigje

Sa i perket atė pyetjen e formimit tė LDK-ės ėshtė cekė dhe ėshtė thėnė me qindra herė.. Tashti s^po tė kuptoj se ēfarė do ti tash...Nėse e ke fjalėn pėr protestat nė Prishtinė ( 17 deri me 22 Nėntor tė vitit 1988) s'ka problem tė tregojė. Nėse e ke fjalėn pėr greven e Minatorėve ( 20.02.28.02) edhe atė tė tregojė... Nėse e ke fjalėn pėr Protestat e vitit 1989 veq pyet.. Po ashtu edhe per ato tė vitit 1990.. Me thuaj se ēfarė pėrgjigje do, unė tė jap...

Nėse e ke fjALĖN pėr Fondin Vendlindja Thėrret edhe pėr kėtė tė jap pėrgjigje...
Nėse e ke fjalėn pėr 3 % e Bukoshit edhe pėr kėtė tė jap pėrgjigje aq mė parė qė i kam do shenime tė Sami Dermakut e qė ėshtė distancuar publikisht dhe ka thėnė " qė i vjen turp qė ka qenė aktivist i kėtij Fondi"...

Nėse e ke fjalėn pėr ndertimin e Pallateve edhe pėr kėtė tė japė pėrgjigje duke u nisur nga Shtepia Fantome e Velanisė, Lokalet e Ukės nė Burim me emrin e " Teutes" e deri te kush duash Ti tjeter...

Pyet ēka ta do zemra. Tashti unė e di qė Ju s'ju pėlqen asgjė nga realiteti perpos i atij ku ju keni qenė sė bashku me Fundrrinen e velanisė! te na thotė populli " harrni per thes"!!!!

Tashti ti mirė ke thėnė, qė populli mban mendė shumė: E, unė tė gjitha kėto qė po i shkruaj nga populli i kamØ
Pyet ēka tė duash nga ky moment por pergjigjet do t'i kesh nė mbrėmje ngaqė pėr momentin nuk do tė jem kėtu...

Jo veq Ti, po krejt " Foleja e Qyqeve", bujrun ( urdheroni).. Kam me jav cek tė gjitha nė daqi me ditė me orė me minut...Nėse do mundem edhe nė mėnyrė kronologjike pėr tė gjitha ngjarjet...
E, ēka me i ba tash bre kastrat qė gjithmonė njė laps mė ka qelluar me vete...
Po desha me tė pyet unė ty diēka: a i ke lexuar sot gjerat mirė?
Po tė pyes a i ke pas syzat me vete se dje u arsyetove se " sytė nuk tė kan punue mirė" kur i kishe pas lėvdue qata tė asaj fotos famoze!
Unė veq kėtė pyetje kam pėr Ty; a i ke lexuar mirė apo je ka ja fut serish si puna e fotos dje; kuturu?

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-08 15:29 ]</font>

Shpetimi
08.06.2006, 16:11:00
E gjithė kjo pėrralla e kėtij farė "Bardhyli-Ilirit" e paska marrur njė pėrgjigje mjaft meritore nga tarasi, por ja qė nė pasusin e fundit sikur nuk e paska marrur pėrgjigjen e plotė.
Prandaj, nese nuk ma marrin pėr keq tarasi dhe Bardhyli-Iliri, po e vazhdoj unė.

Bardhyli-Iliri afishoj, citoj:

"Unė po ua them haptas pa dorėza:

Se tė mos ishte puna shumė vjeēare e IBRAHIM RUGOVES, e Lobit Shqiptar dhe e Lobit ēifut nė SHBA, qė bėnė tė pamundurė pėr ta shtyrė Amerikėn qė t'i dal nė ndihmė Kosovės, qė bile edhe rrezikoi njė stabilitet politik qė ishte nė atėkohė, Kosova kurrėn e kurrės nuk do tė mund tė ēlirohej, jo vetėm ju Uēk-ja po edhe Fark-u edhe Shqipėrija tė hynte nė luftė e edhe e gjithė Diaspora Shqiptare Kosova nuk do tė mund tė ēlirohej. Por do tė ndodhte e kundėrta, qė tė gjithė do tė merrnin rrugėn e mėrgimit, do tė shpėrndaheshin refugjatėt nė gjithė botėn dhe do tė pritnim edhe nj 200 apo 2000 vjet tė na vijė ndonjė rast mė i volitshėm.

Falė Zotit qė na fali Rugovėn ( L a v d i i ēoftė), e i cili diti mė sė miri se tė na prijė. Ai njohu mė sė miri popullin e vetė dhe gjeti ato tė meta qė kishim nė histori, pėrmirėsoi gabimet dhe fitoi pėrkrahjen e botės (sė paku asaj tė qytetėruar) dhe na solli lirinė."

Komenti im:

Vėrtetė ke shkruar pa "dorėza" ti Bardhyl-Iliri.
Ti thua pa asnjė hamendje se, citoj:
- "Kosova nuk mund tė ēlirohej nga pushtuesi serb edhe po tė ishin angazhuar nė luftė krahas UĒK-sė edhe FARK-u, edhe Shqipėria (sigurisht e ke fjalėn pėr ushtrinė e Shqipėrisė), edhe diaspora shqiptare (diaspora shqiptare kishte rreth 500 000 djem tė rinjė vetėm nga Kosova)!!!
Edhe sikur asgjė tjetėr tė mos kishe pėrralisur nė afishimin tėnd tė gjatė, kjo e fundit do tė mjaftonte tė shihej se sa i mjerė je.
Unė nuk e dij se kush nė tė vėrtetė je ti Bardhyli-Iliri (dhe as qė mė duhet ta dij), por nė bazė tė asaj qė shkruan vet, ti lenė tė kuptohet se gjatė luftės nė Kosovė ti ke qenė si FARK-ist, edhe atė ke qendruar deri nė fund tė luftės nė Shqipėri.
Pse ti nuk je futur nė Kosovė, por ke qendruar nė Shqipėri, edhe kjo ėshtė shumė lehtė tė kuptohet.
Ti nuk ke pasur besim se shqiptarėt janė nė gjendje ta ēlirojnė vet Kosovėn, dhe kėtė mosbesim tėndin e thua pa dorėza nė afishimin tėnd tė fundit.
Ta thėmė se ke bėrė shumė mirė qė nuk je futur nė Kosovė, sepse me siguri qė aty do tė vriteshe. Kur dikush ka frikė e mosbesim nė njė gjė, ėshtė shumė mirė qė nuk e fillon, sepse me siguri qė do tė dėshtoj.

Ti Bardhyli-Iliri i falėsh zotit qė e solli Ibrahim Rugovėn nė jetė, e sipas teje ai e "shpėtoj Kosovėn" nga pushtuesi serb!
Po a ka apsurditet mė tė madh qė njeriu tė lutet pėr njė qyqar si Ibrahim Rugova, e nga ana tjetėr tė hudhė baltė mbi atdhetarėt e rreshtuar nė UĒK, tė cilėt e filluan dhe mbaruan me sukses luftėn e popullit tė tyre pėr liri?!
Besoj se nuk ka apsurditet mė tė madh se ky. Por kur njeriu ka parasysh se kush mund tė janė kėta zogj qyqesh qė lutėn pė kryeqyqarin, atėherė edhe kjo mund tė konsiderohet si "normale".

Edhe Ibrahim Rugova pati deklaruar njėsoj siq deklaron tani ky farė Bardhyli-Iliri. Besoj se tė gjithėve ju kujtohet kur Ibrahim qyqja pati deklaruar para gazetarėve nė Prishtinė, se; "po filloj lufta nė Kosovė, Serbia do tė na shfaros tė gjithėve pėr dy-tre ditė"!!!
Kur e bėnte kėtė deklaratė kryeqyqja e Kosovės Ibrahim Rugova, kishte disa muaj qė njėsitet e UĒK-sė bėnin akcione tė suksesshme kundėr forcave policore e ushtarake tė pushtuesit, por siq duket Ibrahim marrja ende mendonte se ėshtė nė ėndėrr.

Bardhyli-Iliri, nese edhe ti ke qenė njėri ndėr "profesionallcat" e Ahmet krasniqit e Tahir Zemės (kėshtu lenė pėrshtypje me shkrimin e fundit), dhe nese nuk ke pasur besim se shqiptarėt nuk kanė kurrfarė mundėsie ta ēlironin Kosovėn nga pushtuesi, atėherė na trego se ēka kėrkonje ti nė Shqipėri gjatė luftės?!!!
Ti thua se fletė haptas. Pra thuaje haptas se ēka kėrkonje nė Shqipėri gjatė luftės?!
Nese nuk ke besuar nė suksesin e asaj lufte, a mos vallė ke shkuar deri nė Shqipėri pėr tė penguar luftėn me hapjen e defetizmit tek luftėtarėt e mirėfilltė tė UĒK-sė?!

Bardhyli-Iliri, unė personalisht i kam njohur disa tipa tė ardhur nga perendimi, e qė vehtit i thoshin "oficira", e "profesionallca". Dhe shumica nga ata kurr nuk e treguan "profesionalizmin" e tyre, sepse ose nuk ua mbante bytha tė futeshin nė kosovė, ose nuk besonin (ashtu sikur ti) nė luftėn e UĒK-sė. Kėta vetėm sa e penguan mbarvajtjėn e punėve organizative tė sistemimit dhe ushtrimit para se tė futeshin nė kosovė tė vullnetarėve tė lirisė.
Por nga ana tjetėr, asnjėri nga ata nuk i refuzonte rrogat qė i merrnin nga Bujar Bukoshi.

Shpetimi

delidreqi
08.06.2006, 19:44:00
Ti bardhyli-Ilirit ,

Fillove me titullin kush i beri vrasjet enigmatike ne Kosove.

Po duket se edhe ti po pajtohesh se i ka bere sherbimi i sigurimit te Serbise qe vepronte ne Kosove. Pra Ali Hoxha -Hoxhe Alia . Keto vrasje i kane bere ata qe kane qene kunder luftes per lirine e Kosoves ,ata qe nuk donin te luftonin okupatorin por ti sherbenin atij ,dhe qe as sot e kesaje dite nuk pajtohen me fitoren e UĒK-se.

Bardhyli-Iliri
08.06.2006, 20:09:00
Z. Nderi,

Presidenti Bush caktoi vijėn e Kuqe, pasi Rugova kishte njoftuar ate pėr gjendjen nė teren, d.m.th. se njė luftė e mundshme do tė ishte mė tepėr njė pastrim etnik se sa luftė dypalėshe se Kosova ishte e papėrgaditur. Prandaj erdhi vija e kuqe pėr tė mbrojtur njė popull duarthatė nga njė shfarosje.

"Por Rugova ka qenė i panjoftuar se ēfarė trima ka nė perendim, qė edhe Rusisė po t'ia msynė ėshtė rrezik e marrin".

B-I

Bardhyli-Iliri
08.06.2006, 20:15:00
USA,

pėr ty mė mjafton njė thėnje nga Oscar Wilde,

Vile Menschen sind zu gut erzogen, um mit vollem Mund zu sprechen, aber sie haben keine Bedenken es mit leerem Kopf zu tun.

B-I

Dongil
08.06.2006, 20:20:00
Shkrimet e z.Tarasi dhe z.Shpetimi jan tė shum mir tė argumentuara ,prandaji ky z. Bardhyli duhet tė kėt tė qarte se ata trimat e Rugoves e te Bukoshit ishin ne sherbim te serbis ,dhe si tė till duhet tė quhen ,,TRADHTAR''

D.GIL

Nderi
08.06.2006, 21:38:00
Bardhyli-Iliri


Z. Nderi,

Presidenti Bush caktoi vijėn e Kuqe, pasi Rugova kishte njoftuar ate pėr gjendjen nė teren, d.m.th. se njė luftė e mundshme do tė ishte mė tepėr njė pastrim etnik se sa luftė dypalėshe se Kosova ishte e papėrgaditur. Prandaj erdhi vija e kuqe pėr tė mbrojtur njė popull duarthatė nga njė shfarosje.

"Por Rugova ka qenė i panjoftuar se ēfarė trima ka nė perendim, qė edhe Rusisė po t'ia msynė ėshtė rrezik e marrin".
_______________________________________________
Z.Bardhyli -iliri,kush ishte fajtor per mospergaditjen e popullit per vetembrojtje dhe lufte clirimtare?
Kush e kishte ba bllokaden e energjise dhe gadishmerise te papare te popullit te Kosoves per liri?
Kosova kishte faktorin njeri siq ishin te rinjet prej 18 deri 30 vjeqare ne numer shume te madhe ,te cilet kishin energjine ,motivimin dhe perkrahjen e baballareve te tyre per sakrifice .Ata kishin mbeshtetje finaciare dhe njerzore nga trevat tjera shqiptare dhe diaspora.Strateget e luftes nga Europa dhe Amerika haptas thonin se duhet lokalizuar konfliktin te mos perhapet ne Maqedoni ku jeton nje komunitet i madh shqiptaresh te cilet ishin shume te gatshem qe te ndihmonin luften ne Kosove ,kurse edhe Shqiperia nuk ishte aqe e pa armatosur dhe pa djem dhe oficer te shkolluar qe edhe atje mund te perhapej lufta dhe mund te perhapej edhe konflikti Turqi dhe Greqi si dy anetare te NATO-s.Edhe diaspora shqiptare e Amerikes dhe Europes ishte shume e gatshme te ndihmoj nje lufte clirimtare financiarisht dhe me ushtar dhe armatim.Keto i kam lexuar ne ate kohe qe i banin analistet e Natos .Burimet e CIA-s disa vite ma heret e parashhnin shkaterrimin e Jugosllavise madje perfundimisht kjo do te ndodhte ne Kosove thonin ata siq edhe po ndodhe sot.
Pra bota nuk na nencmonte ne ,por ne na nenqmonin dhe bllokonin partite politike qe kontrolloheshin nga krytari i LDK-es Rugova qe ishte njeherit edhe krytar i keshillit kordinues te partive politike .

Populli i Kosoves ishte mbeshtet per muri kur e nisi luften jo shume i pergaditur ,sepse propoganda se Kosova do te clirohej pa lufte ishte e madhe .Madje thashethemet se neve na duhet vetem durimi se Rugova e Kishte pavaresine e premtuar dhe te gatshme ne dore.

Kete propgande si mashtruese dhe te rrejshme e demantoi koha kur edhe pas gjithe asaj lufte ne konferencen e Rambujes u detyruan lideret tane qe ta pranojne si pike te pare sovranitetin e Jugosllavise dhe aty parashihej nje autonomi .
Pra keto jane faktet e verteta qe koha i vertetoi.

Nderi
08.06.2006, 21:39:00
Bardhyli-Iliri


Z. Nderi,

Presidenti Bush caktoi vijėn e Kuqe, pasi Rugova kishte njoftuar ate pėr gjendjen nė teren, d.m.th. se njė luftė e mundshme do tė ishte mė tepėr njė pastrim etnik se sa luftė dypalėshe se Kosova ishte e papėrgaditur. Prandaj erdhi vija e kuqe pėr tė mbrojtur njė popull duarthatė nga njė shfarosje.

"Por Rugova ka qenė i panjoftuar se ēfarė trima ka nė perendim, qė edhe Rusisė po t'ia msynė ėshtė rrezik e marrin".
_______________________________________________
Z.Bardhyli -iliri,kush ishte fajtor per mospergaditjen e popullit per vetembrojtje dhe lufte clirimtare?
Kush e kishte ba bllokaden e energjise dhe gadishmerise te papare te popullit te Kosoves per liri?
Kosova kishte faktorin njeri siq ishin te rinjet prej 18 deri 30 vjeqare ne numer shume te madhe ,te cilet kishin energjine ,motivimin dhe perkrahjen e baballareve te tyre per sakrifice .Ata kishin mbeshtetje finaciare dhe njerzore nga trevat tjera shqiptare dhe diaspora.Strateget e luftes nga Europa dhe Amerika haptas thonin se duhet lokalizuar konfliktin te mos perhapet ne Maqedoni ku jeton nje komunitet i madh shqiptaresh te cilet ishin shume te gatshem qe te ndihmonin luften ne Kosove ,kurse edhe Shqiperia nuk ishte aqe e pa armatosur dhe pa djem dhe oficer te shkolluar qe edhe atje mund te perhapej lufta dhe mund te perhapej edhe konflikti Turqi dhe Greqi si dy anetare te NATO-s.Edhe diaspora shqiptare e Amerikes dhe Europes ishte shume e gatshme te ndihmoj nje lufte clirimtare financiarisht dhe me ushtar dhe armatim.Keto i kam lexuar ne ate kohe qe i banin analistet e Natos .Burimet e CIA-s disa vite ma heret e parashhnin shkaterrimin e Jugosllavise madje perfundimisht kjo do te ndodhte ne Kosove thonin ata siq edhe po ndodhe sot.
Pra bota nuk na nencmonte ne ,por ne na nenqmonin dhe bllokonin partite politike qe kontrolloheshin nga krytari i LDK-es Rugova qe ishte njeherit edhe krytar i keshillit kordinues te partive politike .

Populli i Kosoves ishte mbeshtet per muri kur e nisi luften jo shume i pergaditur ,sepse propoganda se Kosova do te clirohej pa lufte ishte e madhe .Madje thashethemet se neve na duhet vetem durimi se Rugova e Kishte pavaresine e premtuar dhe te gatshme ne dore.

Kete propgande si mashtruese dhe te rrejshme e demantoi koha kur edhe pas gjithe asaj lufte ne konferencen e Rambujes u detyruan lideret tane qe ta pranojne si pike te pare sovranitetin e Jugosllavise dhe aty parashihej nje autonomi .
Pra keto jane faktet e verteta qe koha i vertetoi.

Nderi

Bardhyli-Iliri
09.06.2006, 00:28:00
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bardhyli-Iliri
09.06.2006, 00:43:00
Ju kėrkoj falje qė sonte nuk munda tju pėrgjigjem se si duket kam disa probleme me PC-nė, mirpo do t'ju pėrgjigjem secilit veē e veē.

B-I

Bardhyli-Iliri
09.06.2006, 01:44:00
Z. Tarasė,

unė do tė mundohem tė jem sa mė i shkurt nė reagimin tim, se nuk mė mjafton koha, dhe qė ndoshta do t'i dėrgoj pjesė pjesė afishimet e mia, pra mos u ngut tė pėrgjigjesh por prit deri sa ta kryej e pėr kėtė unė do tė njoftoj.

- Krahasimi yt nė mes tė ,,Perestrojkės" dhe Lėvizjes Studentore mė u duk jo i qėlluar e tė mos them i gabuar, ne e dimė ēfarė ishin kėrkesat e Studentėve mė '81 e ēfarė paraqitej pėrmes ,,Perestrojkės".

- Ju jeni gjithėnjė tė prirur tė i pėrvetsoni meritat e tjerėve. Pajtimi i Gjaqeve nuk ėshtė meritė juaja, kėtė e di Populli.

- Bile, ku ju pėrmendėt ndrimin e emrit tė Lėvizjes nė njė momont tė caktuar, nga Lėvizja pėr... nė Lėvizja e..., prita qė tė pandehni se ju ishit edhe pėrpiluesit e Kushtetutės dhe ju kishit meritat mė tė mėdha nė mbajtjen e Referendumit. Nuk do tė ishte ēudi!!!

- Mė habit fakti se si ju i ndrroni mendimet, nė njė temė thuani kėtė nė tjetrėn kėtė. Kur flitni pėr marveshjen e arsimit akuzoni Rugovėn, kurse aty ishte edhe Fehmi Agani, e tė cilin ju tani pas vdekjes e simpatizoni se ai ka qenė me ju (edhe pse dikur ishte edhe ai nė listėn e tradhėtarėve).

- Kur flitet pėr Nanon ju as edhe njė kundėrargument nuk afruat se ai nuk ishte tradhėtar, ashtu si unė pandeha, po edhe si njė numėr i madh i Kombit e njeh. Unė mund edhe njė rst tė pėrmend, kur nė njė seancė tė Kuvendit tė Shqipėrisė kėrkonin disa Parlamentarė njė Rezolutė pėr Kosovėn, ai refuzoi me argument se:

,,Parlamenti Shqiptarė nuk ėshtė Shoqat Patriotike"

- Mirėpo sa vrejta unė edhe ju nuk keni njė simpati tė veēantė pėr te, edhe pse fshiheni pas deklaratės sė tij nė Lisabonė, aty ka mė tepėr se ajo, e qė ju me siguri i dini.

- E se ai ndėrroi strukturat udhėheqėse nė SHIK edhe kėtė nuk e mohuat.

- Dhe se SHIK-u dhe Disa udhėheqės tė Lėvizjes janė takuar edhe kėtė e vėrtetuat (sa pėr Ibrahim Kelmendin do tė ofroj dėshmi mė vonė).

vijon.....

Bardhyli-Iliri
09.06.2006, 02:09:00
.....vazhdim

Edhe se Sigurimi Serb ishte prezent nė atė kohė nė Shqipėri e pohuat edhe ju. Bile unė nuk shoh asgjė tė keqe, se gati nė ēdo shtet tė botės ka Sigurime tė huaja. Por roli dhe aktiviteti i Sigurimit Serb ishte i madh (nuk ishte UDB-ja siē thuani ju, Se ajo ėshtė pėr siguri tė brendshme, do tė mund tė ketė qenė KOS-i).

- Me ndrrimet nė shqipėri ata bile edhe e rritėn ndikimin nė SHIK (unė nuk them se nuk kanė pasur edhe mė parė marrėdhėnie). Bile tani Fatos klosi dhe disa tė tjerė ishin krejtėsisht nėn ndikimin e tyre dhe tė sigurimit Grek.

- Nga ana tjetėr kemi ndikimin e SHIK-ut Shqipėtar tek Strukturat udhėheqėse (nė SHP) tė Uēk-sė. Kėtė e pranove edhe ti. se kjo ėshtė edhe afėr logjikės, se nuk mund tė shetisėsh nėnjė vend e ato organe tė mos kenė fare ndikim.

- Kjo ēshtė ajo mėnyra zinxhirore qė unė pandehi.

Pra tė nderuar bashkėbisedues kėtu qėndron e tėra sa i pėrket Vrasjeve kundėr disa personaliteteve tė rėndėsishme.

Kėta tė cilėt edhe vetė Tarasi i pėrmendi janė urdhėrdhėnėsit pėr vrasjet para lufte si ajo e Enver Malokut, tentim vrasja e Sabri Hamitit etj., nuk ėshtė se UDB-ja nuk dinte gjė pėr kėto vrasje, por ato ishkonin nė favor asaj. Para opinionit ndėrkombėtar kėto vrasje i paraqitke si vrasje tė elementeve tė Terrorizmit. Pra kėto vrasje i bėnin Shqiptarėt nė emėr tė luftės kundėr tradhtarėve tė vendit (kuptohet me direktivat eSHIK-ut, e indirekt kėto ishin tė urdhėruaranga Serbėt). Kurse Serbėt pėrdornin kėto vrasje nė opinionin e jashtėm pėr interesat e veta. nga njėra anė dobėsohet njė krah qė nuk e thyenin dot si LDK-ja me partitė tjera nė Kosovė, Kurse nė anėn tjetėr dilte njė forcė nė sipėrfaqe qė asaj i konvenonte.

vijon...

malsori
09.06.2006, 02:26:00
A mos je vllau i demokratit se na kenaqe me keto shpifje dhe perralla?

Ngjitja vellaut per dore dhe ikni shtrinju ne spital.


heh,gati harrova

para se te kerkosh te te kundershtojne me fakte,eshte e natyres qe ti i pari te sjellish fakte per ato c'fare thua.

Bardhyli-Iliri
09.06.2006, 02:58:00
...vazhdim

Vrasjet pas luftės bėheshin me urdhėra tė nj pjese tė SHP tė Uēk-sė,
kinse luftonin tradhėtarėt, kurse nė tė vėrtetė luftonin vetė kundėrshtarėt politikė. Kėtė mė sė miri e vėrteton edhe vrasja e Ahmet Krasniqit nė Tiranė. Por edhe brenda nė Kosovė janė vrarė luftėtarė vetėm e vetė pse ishin anėtarė tė LDK-sė.

Nė njė shkrim tė mė sipėrm arsyeton vrasjen e Ahmet Krasniqit gjoja se ai deshi tė formoj ushtri brenda ushtrisė. Se kap dot logjika ime, se si mund krijohet ushtri brenda ushtrisė, dikush mund tė formoj ushtri tjetėr, por ushtri brenda ushtrisė atė e di vetėm ai.

E vėrteta ėshtė se ai u autorizua tė formoj njė ushtri tė rregullt edhe ate nga Qeveria e Kosovės, e cila e kishte mandatin e popullit, pra ishte votuar prej tij. Por mė thuani njė gjė ju lutem:

KUSH U DHA JUVE TE DREJTEN EKSKLUZIVE PER TE FORMUAR USHTRI ?

Ju nuk ishit tė zgjedhur prej popullit, prandaj edhe nuk mund t'i impononit atij asgjė. Pra nė bazė tė rregullave nė botėn demokratike e tė qytetėruar, Ushtri mund tė formojn vetėm ato organe qė janė tė zgjedhura prej tij, se edhe duhen tė jen nė shėrbim tė tij (Popullit).

Pra nė bazė tė kėsaj dhe rregullave demokratike, JU ISHIT USHTRI (grup i armatosur, se nė tė vėrtetė nuk mund tė bėhet fjalė pėr ushtri) ILEGALE!

vijon....

Bardhyli-Iliri
09.06.2006, 03:30:00
...vazhdim

tani i vije edhe radha edhe asaj ēka ndodhi pas Luftės.

Vrasjet pas luftės u bėnė tani me udhėzime se si nga SHIK-u Shqiptarė, e uedhėrdhėnėsit se kush duhej vrarė nga SHIK-u i Kosovės, qė u formua rishtas. Ata u nisėn nga njė pėrvoj qė kishte bėrė Enveri para 50 viteve.

Pra, sikur ai qė kishte vrarė e burgosur kundėrshtarėt e vetė politik me direktivat e Milladin Popoviēit e Dushan Mugoshės, pra atėdhetarėt e Ballit Kombėtarė e disa tė tjerė edhe brenda Partisė vetė. Pra ai me ndihmė e Serbėve dhe Rusėve erdhi nė pushtet. Edhe kėta filluan tė vrasin Kundėrshtarėt e vetė Politikė, edhe pėr ta friguar Popullin.

Por qė kjo nė Kosovė nuk pinte ujė pėr shumė arsye, ata harruan, e njėra ndėr to ishte se populli njėher kishte provuar nė lėkurėn e vetė, vrasjet e '45 nga Fadil Hoxha me Shokė.

Pra, pėr vrasjet e Ukē Bytyqit, Xhemajl Mustafės, Bardhyl Ajetit, Ismet Racit, Tahir Zemės e disa tė tjerėve, janė pėrgjegjės:

Xhavit Haliti, Hashim Thaqi, Kadri Veseli, Bislim Zyrapi, Rexhep Selimi, Jakup Krasniqi e disa tė tjerė, qė kush mė shumė e kush mė pak janė pėrgjegjės.

Me tė vėrtetė ėshtė e hidhur e vėrteta, por kjo ėshtė!!!!!

Ne edhe pas Luftės dytė botrore i kemi kėndur luftės Nacional-ēlirimtare,
kurse ajo ishte gjithēka por jo ēlirimtare. Edhe nė Shqipėri Partis sė Punės, e ajo e zhytė Kombin Shqiptarė aq thell, sa do tė shkojnė dekada e nuk do tė mund ta marrin veten.

E tash e kemi radhėn t'i kėndojm Uēk-sė (sė Lėvizjes), e a na ēliroi ajo vallė, nė tė vėrtetė. Ne do tė na denojnė gjeneratat e ardhshme pėr kėto gėnjeshtra. Mos t'i thurrim Dithirambe atyre qė nuk e meritojn.

Unė kaq kėsaj here, por do tė lajmėrohem prapė.

Ju pėrshėndes

(P.s. Unė qė nė fillim kamė thėnė se ky ėshtė versioni im, pėr ato qė kanė tė bėjnė me vrasjet, kjo ishte pėrgjigja ime ndaj atyre qė thurrnin lloj-lloj skenar mbi vrasjet nė Kosovė. E tani ka rastin secili tė vlerėsoj se cili version ēshtė mė afėr tė vėrtetės. Por ju lutem kur tė vlerėsoni, aktivizoni edhe LOGJIKEN se kjo ju duhet e mos iu pėrmbahuni atyre kasetave qė i keni inēizuar dhe sa here keni nevoj i lėshoni, u pėrshtat apo jo ska rėndėsi. Kaq)

hotiani
09.06.2006, 09:04:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-09 03:30 :
...vazhdim
.
.

Me tė vėrtetė ėshtė e hidhur e vėrteta, por kjo ėshtė!!!!!

Ne edhe pas Luftės dytė botrore i kemi kėndur luftės Nacional-ēlirimtare,
kurse ajo ishte gjithēka por jo ēlirimtare. Edhe nė Shqipėri Partis sė Punės, e ajo e zhytė Kombin Shqiptarė aq thell, sa do tė shkojnė dekada e nuk do tė mund ta marrin veten.

E tash e kemi radhėn t'i kėndojm Uēk-sė (sė Lėvizjes), e a na ēliroi ajo vallė, nė tė vėrtetė. Ne do tė na denojnė gjeneratat e ardhshme pėr kėto gėnjeshtra. Mos t'i thurrim Dithirambe atyre qė nuk e meritojn.

Unė kaq kėsaj here, por do tė lajmėrohem prapė.

Ju pėrshėndes

(P.s. Unė qė nė fillim kamė thėnė se ky ėshtė versioni im, pėr ato qė kanė tė bėjnė me vrasjet, kjo ishte pėrgjigja ime ndaj atyre qė thurrnin lloj-lloj skenar mbi vrasjet nė Kosovė. E tani ka rastin secili tė vlerėsoj se cili version ēshtė mė afėr tė vėrtetės. Por ju lutem kur tė vlerėsoni, aktivizoni edhe LOGJIKEN se kjo ju duhet e mos iu pėrmbahuni atyre kasetave qė i keni inēizuar dhe sa here keni nevoj i lėshoni, u pėrshtat apo jo ska rėndėsi. Kaq)
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Bardhyli -Ilirit,

Kam hyre tash frik ne kete forum.Lexova ne disa tema pothuajse te gjitha shkrimet ,sidomos keto me interesantet.Lexova ..lexova... dhe kur erdha te shkrimet tuja zoteri nuk ju besova syve ! O zot .. thash.. mund te jete ky njeri shqiptare. Ka sot shqiptare qe e don kombin dhe dheun e vete , qe e don lirine e Kosoves dhe shkruan keshtu per UĒK-ne.
Per ata trima dhe trimeresha qe u ngriten si luaj dhe ndryshuan rrjedhat e historise? Ka ndonje shqiptar sot qe larteson gjunjezimin dhe nenshtrimin mbi guximin dhe sakrificen?Ka shqiptare sot qe larteson koketimin dhe servilizmin me okupatorin mbi luften vdekje ja liri deri ne flijim?
Shkrimet tua ore zoteri jane deshmi se sa te thella i ka pase rrenjete armiku okupatore.Sa thelle ka qene e involvuar dhe e inkorporuar politike qyqare pacifiste me politiken hegjemoniste te okupatorit serbosllav. Kjo tregon se lufta heroike e UĒK-se ka rrenuar deri ne themel endrrat ekreatoreve te ketyre politikave per kete edhe eshte e sulmuar me te njejtin intenzitet nga Serbia dhe disa struktura te LDK-se.
Kjo tregon se ai qe e udhehiqte LDK-ne kurre nuk ka pasur ndermend lirine dhe pavaresine e Kosoves,largimin e forcave serbe nga Kosova.
Ai gjithemone ruhej si syte nga forcat serbe.E ruanin edhe gjate demostratave studentore ,e ruanin edhe gjate bombardimeve te NATO-s , E percollen si nje minister te vetin me airoplan ne perendim .E ruanin sepse ai ka qene aduti i tyre per te mbajtur Kosoven te roberuar .
Ai dhe te gjithe ata qe i sherbenin dhe i sherbejne asaj rruge te turpshme ne vazhdimsi para ,gjate dhe pas luftes tere angazhimin e orientuan ne diskreditimin dhe demonizimin e UĒK-se.Nuk lane forma dhe mjete pa perdorur me shpifje ,dizinformata,akuza,aktpadi te montuara,deshmi te rrejshme,fejtone gazetareske deri ne apsurd ,vetem e vetem te njollosin luften me sublime ,me te paster,me shum sakrifica e heroizem.Luften me te shenjete qe beri populli shqiptare per lirine e vete.
Une kete verzionin tend ore zoteri e vleresoj si nje perpjekje te mjere te mjegullimit te se vertetes por qe tani kur kane filluar te bijne maskat ,plotesisht e deshtuar.
Tani te gjitha te vertetat do te dalin nga brenda keshtjelles se partise suaj.Tani do te dale e verteta dhe ti vete do turperohesh nese nuk je i zhytur ne rrathet e ferrit te djallit te Velanise.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: hotiani mė 2006-06-09 09:05 ]</font>

*USA*
09.06.2006, 11:22:00
Bardhylit-zėdhėnsit express nga "Xhehneti" i gomarve.


E kaluara nuk mund tė ndryshohet pėr hirė tė askujt.

Ju mund tė shruani natė e ditė por gėnjeshtrat nuk bėhen tė vėrteta dhe anasjelltas.

Eine falsche Aussage wird nicht da durch wahr, daß sie nur häufig genug widerholt wird.

Edhe klysht e Esad Pash Toptanit e mbronin ate por historia shkruan ndyshe.

Edhe ju po e mbroni Rugoven por historia do tė shkruan ndryshe.ps vetėm tradhtari pėrkrah dhe mbron tradhėtin.

Shpetimi
09.06.2006, 12:10:00
Meqėnse hotiani ju paska pėrgjegjur njė pjesė tė afishimit tė Bardhyli-Iliri, atėherė unė po i pėrgjigjem pjesės tjetėr.
__________________________________________________ _________
Bardhyli-Iliri afishoj:

"...vazhdim

tani i vije edhe radha edhe asaj ēka ndodhi pas Luftės.

Vrasjet pas luftės u bėnė tani me udhėzime se si nga SHIK-u Shqiptarė, e uedhėrdhėnėsit se kush duhej vrarė nga SHIK-u i Kosovės, qė u formua rishtas. Ata u nisėn nga njė pėrvoj qė kishte bėrė Enveri para 50 viteve.

Pra, sikur ai qė kishte vrarė e burgosur kundėrshtarėt e vetė politik me direktivat e Milladin Popoviēit e Dushan Mugoshės, pra atėdhetarėt e Ballit Kombėtarė e disa tė tjerė edhe brenda Partisė vetė. Pra ai me ndihmė e Serbėve dhe Rusėve erdhi nė pushtet. Edhe kėta filluan tė vrasin Kundėrshtarėt e vetė Politikė, edhe pėr ta friguar Popullin."
---------------------------------------------------------------------------------
Pėrgjigja ime:

- Edhe pse ende nuk dihet asgjė se kush i bėri vrasjet "enigmatike" qė ndodhėn pas luftės nė Kosovė, ky farė Bardhyli-Iliri shkruan me siguri tė madhe qė kėto i paska organizuar SHIK-u i Kosovės, qė sipas Bardhyli-Iliri, qenka formuar rishtas!!!
Se ēka kupton Bardhyli-Iliri me kėtė "rishtas", vetėm ai e din!

Bardhyli-Iliri nuk harron as kėsaj radhe tė spekuloj me emrin e Enver Hoxhės, se gjoja atė nė pushtet e paskan sjellur serbėt e rusėt!
Kuptohet se qellimi i Bardhyli-Iliri ėshtė qė tė ndikoj tek ata shqiptar tė Kosovės qė janė tė keqinforumar dhe indoktrinuar nga propaganda serbo/sllave ndaj figurės sė udhėheqėsit tė Luftės Nacional Ēlirimtare tė Shqipėrisė, njėherit udhėheqės pėr disa dekada tė shtetit shqiptar.

Kėtė propagandė kundėr Enver Hoxhės titistėt shqipfolės nuk e zhvillojnė qė ta rrėzojnė Enver Hoxhėn dhe partinė e tij nga pushteti, sepse ai tanimė nuk jeton mė, e as partia e tij nuk ekziston. Kjo propagandė anti-enveriste ka njė qellim krejtė tjetėr.
- nė rėnd tė parė titistėt dhe gjithė UDB-ashėt shqipfolės duan qė ta justifikojnė e arsyetojnė vetvehtėn pėr poshtėrsitė dhe tradhtin e tyre qė i bėnė Kosovės dhe popullit shqiptar sa ende ekzistonte famėkeqja RSFJ.
- pastaj, titistėt dhe UDB-ashėt shqipfolės duanė qė ti arsyetojnė edhe krimet mizore qė kjo sortė njerzish i bėnė gjatė periudhės 1945 - 1999 kundėr gjithė Levizjės pėr ēlirim, duke filluar nga ata ish komunist shqiptar (Shaban Polluzha, Rifat Berisha, Xheladin Hana, Sami Peja, e tjerė) qė nuk u pajtuan me ripushtimin e Kosovės nga Serbia dhe Jugosllavia, e duke pėrfunduar me UĒK-nė, e cila ishte kurorzim i tė gjitha luftėrave dhe pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr ēlirimin e atdheut tė pushtuar.
-------------------------------------------------------------------------------

Bardhyli-Iliri vazhdon:

"Por qė kjo nė Kosovė nuk pinte ujė pėr shumė arsye, ata harruan, e njėra ndėr to ishte se populli njėher kishte provuar nė lėkurėn e vetė, vrasjet e '45 nga Fadil Hoxha me Shokė.

Pra, pėr vrasjet e Ukē Bytyqit, Xhemajl Mustafės, Bardhyl Ajetit, Ismet Racit, Tahir Zemės e disa tė tjerėve, janė pėrgjegjės:

Xhavit Haliti, Hashim Thaqi, Kadri Veseli, Bislim Zyrapi, Rexhep Selimi, Jakup Krasniqi e disa tė tjerė, qė kush mė shumė e kush mė pak janė pėrgjegjės.

Me tė vėrtetė ėshtė e hidhur e vėrteta, por kjo ėshtė!!!!! "
-----------------------------------------------------------------------------------

Pėrgjigja ime:

- Rrugėn e Fadil Hoxhės, tė komunistėve shqipfolės tė LKJ-sė dhe tė "druzhe Titos" e ka ndjekur pikėrisht Ibrahim Rugova dhe sorta e njerzve qė silleshin rreth tij, e jo atdhetarėt shqiptar, tė cilėt Bardhyli-Iliri i apostrofon nė afishimin e tij.

- Nė kohėn kur Jakup Krasniqi, Xhavit Haliti dhe shokėt e tyre tė idealit ishin tė diferencuar ideopolitikisht, tė pėrndjekur, tė burgosur, tė torturuar, tė denuar me shumė vite burg, por edhe tė vrarė nga UDB-ja jugosllave, Ibrahim Rugova ka qenė njėri ndėr Sekretarėt e OTH tė LKJ-sė nė Institutin Albanologjik tė Kosovės. Pra, nė kohėn kur atdhetarėt e mirėfilltė tė qeshtjės sonė kombtare pėrballėshin me dhunėn e shfrenuar tė pushtuesit serb, Ibrahim Rugova ishte i rrethuar me tė gjitha tė mirat qė i ofronte pushtuesi, kuptohet si shpėrblim pėr shėrbimin me besnikėri qeni qė i bėnte ky bastard i kombit.

- Nė kohėn kur Hashim Thaēi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Xhavit Haliti me shokė ishin nė krye tė punės pėr themelimin dhe masivizimin e UĒK-sė, Ibrahim Rugova jepte deklaratat e tij mohuese pėr ekzistencėn e UĒK-sė.
Pastaj, ky pinjoll i LKJ-sė dhe UDB-sė serbo/sllave, pa ju dridhur qerpiku, ēdo akcion qė e bėnte UĒK-ja kundėr forcave serbe tė sigurimit, ai e vlerėsonte si akt "terrorist", dhe nuk hezitonte ta thirrte nė ndihmė edhe FBI-nė amerikane qė ta zbulonte se kush fshihet pas kėtyre akteve "terroriste"!!! Dihet pastaj se ēfarė pasojash kishte UĒK-ja pas kėtyre thirrjeve antishqiptare tė Ibrahim qyqes. Edhe vrasja e Zahir Pajazitit me shokė pati ndodhur menjėherė pas thirrjes ogurzezė tė kėtij bastadi pėr zbulimin se kush fshihet pas akteve "terroriste" UĒK-sė!

Bardhyli-Iliri nuk heziton qė drejtpėrdrejtė ti fajson: Xhavit Halitin, Hashim Thaqin, Kadri Veselin, Bislim Zyrapin, Rexhep Selimin, Jakup Krasniqin e disa tjerė, pėr gjoja "vrasjen e Ukė Bytyqit, Xhemajl Mustafės, Bardhyl Ajetit, Ismet Racit, Tahir Zemės e disa tė tjerėve"!

Kėto akuza kuturu tė bėra nga ky farė Bardhyli-Iliri pėrkojnė katėrcipėrishtė me metodat e akuzave qė pėrdorte UDB-ja serbe ndaj tė gjithė atdhetarėve shqiptar. Dallimi qendron vetėm se tani atdhetarėt shqiptar nuk akuzohėn pėr nacionalizėm dhe irridentizėm, por tani kėta akuzohen pėr gjoja "vrasje" tė kundėrshtarėve politik. prandaj dhe nuk ėshtė aspak e quditshme qė mbeturinat e shėrbimit sekret serb ti vazhdojnė punėn dhe angazhimet e tyre qė ua ka lėnė padroni qė u largua nga Kosova.
Pastaj, po tė kishin Xhavit Haliti, Hashim Thaqi, Kadri Veseli, Bislim Zyrapi, Rexhep Selimi, Jakup Krasniqi e disa tė tjerė, pėr qellim vrasjen e kundėrshtarėve tė tyre politik, ata mė siguri qė do tė tentonin ti vrisnin Ibrahim Rugovėn, Nexhat Dacin, Kolė Berishėn, Eqrem Kryeziun, Melihate Tėrmkollin, Astrit Haraqinė, Adem Salihun, e ndonjė si kėta. E jo kurr nuk do tė ngisnin dorė kundėr Ukė Bytyqit (ky ėshtė vrarė nga njė fshatar i thjeshtė), Ismet Racit, i cili ishte njėri ndėr Kryetarėt me tė urtė qė kishte LDK-ja nė pushtetin komunal, apo Xhemajl Mustafėn, i cili askujt nuk ja zinte rrugėn, pos grupeve mafioze brėnda LDK-sė!

Prandaj, edhe unė thėmė se "e vėrteta ėshtė e hidhur"! Por sidoqoftė, kur pranohet e thuhet e vėrteta, atėherė njeriu lirohet edhe nga njė peshė qė ja zė frymėn, ndaj dhe do tė ishte nė tė mirė tė shendetit tuaj qė ta pranoni edhe ju zoti Bardhyli-Iliri, se e vėrteta qendron nė anėn e atyre qė dhanė aq sa mund tė jepshin pėr lirinė e popullit shqiptar, e jo kurr nė anėn e atyre qė pėr dekada me radhė i shėrbyen pushtuesit serb, si dhe ideologjisė titiste tė LKJ-sė!

Shpetimi

tarasi
09.06.2006, 12:49:00
z Bardhyli - Iliri


Edhe pse kishit shkruar se" tė mos ngutem tė pėrgjigjem dhe se Ju do tė mė thoni se kur ta bėjė kėtė gjė" i nisur nga parimet e mia mė mori mendja qė atė 4farė kishit pėr tė thėnė e kishit bėrė... Ishte shqetsuese se megjithatė kam pritur reflektimin tėndė autonom dhe jo intepretimet " paushalle" tė perfolura nėpėr" skutat e errėta tė shpifjeve" dhe tė botuara nė" njė Gazetė krye kėput Antikombėtare"...Po nejse...

Nuk e di nėse duhet t'ju flas pėr meditimet e mia tė para dhe se nė duhet tėtė pergjigjem me njė meditim metafizik dhe pėr mua tė zakonshėm, saqė mbase nuk do tė jetė e pėrshtatshme pėr shijen e tė gjithėve e sidomos tė bashkė-mendimtarėve tė njejtė me Ty...
Me shumė dėshirė do tė vazhdoja kėtu dhe tė nxirrja nė shesh vargun e tė vėrtetave qė kam nxerrė nga ato tė parat qė veq i kam thėnė; me emėr dhe mbiemėr.

Unė edhe sot mendoj dhe pėr asnjė milimeter nuk iku nga ky mendim se; Lėvizja Studentore e vitit 1981 ishte ajo e cila shkundi Themelet sė pari tė njė shteti Ultra -shovenist, pastaj po ashtu drodhi vendet e Lindjes pėr t'u bėrė shembull se si duhet organuzuar pėr ndrrimin e sistemeve dhe po ashtu sinjalė pėr Perendimin se megjithatė rregullimet shoqerore mbrenda Lindjes ishin tė lėkundera...

Se cilat ishin kerkesat e studentėve tė vitit 1981 nėse nuk pertoni kerkoni kėtu Temen me titull " "25 vite nga demonstratat e vitit 1981" dhe aty i keni tė shkrura dhe atė me shkronja tė medha se cilat ishin ato kerkesa... Dhe nėse ti pretendon se " Perestrojka" me programin e saj paska qenė mė e avansuar se sa Lėvizja Studentore dhe " Solidarnosti" atėherė mendojė qė ėshtė e kotė bashkė-bisedimi me Ju.. Ju kujtojė se fill pas Demonstratave tė vitit 1981 ( Natoja hartoi njė plan mė tė detajuar) pastaj Solidarnosti e radikalizoi veprimtarin e saj sa qė ndodhi Grusht-shteti nė Poloni dhe pastaj nė Turqi si dhe Ardhja e Reganit nė Pushtet me programin e tij tė vetėm: Luftė kundėr Komunizmit!

Unė edhe sot krenohem me studenetet e vitit 1981 dhe me kerkesat e tyre! Mė vjen keq qė Ti paske qenė kundėr atyre kėrkesave!

Unė nuk ndrrojė mendimet, ashtu siē shpreheni JU zoteri, sepse kam parimet e mia fundamentale e qė ėshtė shprehja e lirė, ndersa 2 korriku kishte ndodhė, jo si pasojė e vetėdijesimit tė njė klase politike ( e cila ishte zgjedhur si mė e pėrshtatshme pėr Kuvendin e Ri tė Kosovės pas suprimimit tė atij tė mė hershmit me tanksa)por si rezulltat i ndikimit tė drejt pėr drejtė tė Veprimtarėve pėr pajtimin e Gjaqeve... Nė ēdo vend tė Kosovės, shtrihej dora e Pajtimit dhe TVP dhe Radiot Lokale dhe ajo e Prishtines kudo bėnin ikonografin e atyre Tubimeve.... Unė, qė tė mos marr kohė po e them vetėm kėtė: se Nė muajin shkurt tė vitit 1990 Lėvizja popullore pėr Republiken e Kosovės ( sot LPK-ja) kishte lėshuar njė Komunikat nė tė cilėn bėnte thirrje qė tė bėhet pajtimi i Kombit ngaqė vetėm tė pajtuar do tė mund tė pėrballnim kėtė armik tė egėr e qė mbante emrin, pėr mua tarasin, Serbi e per Ju nuk e di...
Dhe ideja e Aksionit pėr Pajtim kishte rjedhur pikerisht nga Kėshilli i rrethit i LPK-ės pėr Pejė e ku bėnin pjesė( Adem grabovci, Havė Shala, Myrvete Dreshaj , Nurije Zekaj, Lulezim Etemaj, Ibish Neziri etj)... U nis nga Lumbardhi pėr t'u hapur nė mbarė Kosovėn....kaq..po deshe mė shumė informata urdhero...

Po ashtu dihet qė njeriu i parė i cili e kishte shklurme te dy kėmbėt Kushtetutėn e Kaēanikut ka qenė vet serbofili Ibrahim Rugova! kaq! Pikė!

Sa i perket asaj qė Ju thoni pėr Nanon e kam verejtė qė Ju nuk e keni kuptuar thenjen time... Po e perseris edhe njė herė: Ai takimi nė Kretė tė cilit i referohen shumė veta, s'ka qenė gjė..E keqja mė e madhe ka qenė deklarata e tij nga Lisbona, ku nė faktė nė njė formė, ai linte tė kuptohej qė ēėshtja e Kosovės, ėshtė ēėshtje e Serbisė"...

Ani pse mua ketu, nė kėtė forum, ca tė papergjegjshėm shpeshė herė mė quajnė " nanosit" e verteta ėshtė, qė kėtė njeri as edhe njė herė nuk e kam akceptuar, aq mė parė qė roli i tij, qė nga viti 1991 ka qenė shumė deshperues pėr Shqiperin dhe shqiptarėt... Tekefundit Shqiperia edhe sot e kėsaj ditė, po i vuan pasojat e Takimit tė Trieshtės Nano - Berisha...

Pra kur kemi tė bėjmė me Nanon, shkurt e shqip, as simpatin mė tė vogėn pėr tė se kam dhe po ashtu, ai edhe sot do tė duhej tė ishte prapa grilave, aq mė parė qė dihet " Rasti i Shkallnuerit", ku ai me automobil ,aksidenton pėr vdekje, njė qytetar dhe me qenė e keqja mė e madhe, Ai edhe ikė nga vendi i ngjarjes......Pra kursem kur ėshtė nė pyetje ky emėr....

Ajo qė Ju flisni per ndrrimin e strukturave nė SHIK ėshtė qesharake. Kjo ėshtė normale kudo nė botė, zoteri. Edhe Berisha tani qė ėshtė nė pushtet, po i nderron ato struktura. Edhe Klintoni kur erdhi nė pushtet nderroi drejtorin e CIA-s sikurse bėri Bushi fill pas tij...

Tashti ju i ndrroni gjėrat... UDB-a ( ti quaje si tė duash por unė kėshtu e quaj sepse po ashtu dihet qė nė vitet e 90-ta edhe UDB-a edhe KOS-i tjera emertime kanė pasur) ndikimin e saj mė tė madh e kishte nė kohėn e pushtetit tė Sali berishės dhe SHIK-ut.. Nuk e di se perse ju i mohoni faktet.. A ishte rrėmbyer G. Hoxha, nga dy njerez tė SHIK-ut tė Bashkim Gazidedes? Pastaj po ashtu tentim-atentati nė Mentor Kaēin e shumė veprime tjera...Nė kohėn kur nė Shqiperi SHISH-in ( e jo SHIK-un) e mori nė duar tė tij Fatos Klosi, UDB-a edhe s'ka pas fort punė nė Shqipėri, ngaqė UĒK-ja veq vepronte me tė madhe nė Kosovė ndersa mė 28 Nėntor tė vitit 1997 doli edhe publikisht. Pra edhe s'kishte nė Shqiperi ndonjė veprimtari mė ilegale...

Tė kujtojė:
Nė vitin 1997 nė Gjermani aprovohet njė kerkesė e Fehmi lladrovcit, Xhevė Lladrovcit, Ilaz Kodres, etj qė t'i shkojnė nė ndihmė komandant Adem Jasharit. Pėrgjegjes pėr pergaditjen e tyre ishte caktuar Ali Ahmeti... E tėrė Shqipria e dinte qė baza e UĒK-ės ėshtė nė Golem. Nga aty, Golemi pra, Ilaz Kodra, Abedin Rexha dhe Rrahman Rama nisen dhe arrijnė me sukses nė Drenicė...
Po tė kujtojė njė gjė:
Aso kohe ishte marrė vendim pėr Formimin e sektorėve tė ve4antė duke iu dhėnė Autonomi tė madhe tė Veprimit sektorėve tė veēantė: Sektorit tė organizimit politik, Fazli Veliu, Muhamet kelmendi, sektori i Lidhėmbajtjes me Emrush Xhemajlin, Gafurr Elshanin, Adem Grabovcin e Rexhė Iberdemaj; sektori i rendesisė sė Veēantė, Xhavit Haliti, Ali Ahmeti, Azem Syla, sektorit tė Propagandės, redaksi a e gazetės "" Zėri i Kosovės" nė bashkėpunim me gazeten Studentore " Bota e re"!...

Pra kėta ishin ata qė kishin takimet e tyre tė rregullta me strukturat e shtetit. Sa i perket Ibrahim kelmendit edhe ai ka pas tė drejtė Takimi me ato struktura aq mė parė qė ai me to ishte takuar edhe shumė herė tjera nė forma private... Por takime zyrtare ka pas aso kohe Sektoret e lartpėrmendur... Nuke di se perse nuk permendni po ashtu qė aso kohe nė Shqiperi pėr vizitė te Rexhep mejdani ka qenė edhe baca Rifat Jashari me Ramiz Lladrovcin... Nuke di se a ke ndonjė gjė pėr tė thėnė rreth kėsaj?

Qė tė mos perzihen gjerat. Por gjatė kėsaj kohe normale kanė qenė edhe Takimet me SHISH-in dhe me vet Fatos Klosin ngase ē'mendove ti; do tė mund tė vepronim mbrenda Shiperis pa ndihmen edhe tė SHISH-it dhe atrukturave tė tjera shqiptare... Mua mė thotė mendja qė jo!

Tashti t'i kthehemi San Egidios dhe nėnshkrimit tė marreveshjes pėr Arsimin nė mes qytetarit tė Kosovės Ibrahim Rugovės dhe presidentit tė Serbisė S. Millosheviqit, tė cilin me kėtė aktė, Rugova pranonte atė se udheheqes tė tij teksa Serbin si shtetin e vet... Ju pėrmendni Aganin qė kishte udhėheq ato bisedime( Abdyl Rama dhe njė i tretė s'mė kujtohet pėr momentin emri por edhe ngaqė po pertoj te ngrihem dhe ta kerkoj te arhiva ime personale). Ashtu ėshtė, Por Ju po harroni qė Agani me Rugoven deri nė Kuvendin e Tretė tė LDKės ndante menimet e njejta me Rugovėn por pas Kėtij Kuvendi, ata Dy ishin diametralisht me qendrime largė, shumė largė njeri tjetrit...

Ose mė mirė me thėnė kėshtu:

Nga LDK-ja mohohej ekzistimi i Ushtris ēlirimtare dhe bėhej propagand me e felliqur kunder saj nga vet Rugova qė e quante pjellė e huaj... Ca kasnec tė tij kishin vendosur tė shkonin dhe tė verifikonin se me tė vėrtetė: a mos ka ushtri? dhe ndoshta Ju kujtohet arrstimi i Edita Tahirit, Rexhep Gjergjit, Gjergj Dedaj ( i katerti per momentin s'po mė kujtohet) dhe mbajtja e tyre pėr 24 orė nė arrest... Pas lirimit nga arresti dhe ktherja e tyre nė Prishtinė dhe takimi nė mes Edita Tahirit dhe Fehmi Aganit ky i dyti radikalisht kishte nderruar mendim. Dhe, ky ishte ēelsi i perēarjeve tė mėdha nė Kuvendin e Tretė tė LDKės... Ibrahim Rugoves katerciperisht ia kishin deshmuar se UĒK-ja eksiztonte sikurse qė ai edhe mė tutje kishte refuzuar qė tė njohė atė....

Tashti ju flisni pėr vrasje tė pas Luftes duke sjellė ca emra e duke dashur me lidhė me kėtė SHP tė UĒK-ės... Por zoteri kėto janė ato akuzatė njejta qė bėhen qė 7 vite duke rrahur ujė nė Havan.. Unė tashti nuk di se kush jeni Ju nė mos qofshit pjesė perberese e atentatorėve ngaqė shqip po tė themė: pas rasjes sė Xhemail Mustafės ėshtė identifikuar personi me emrin Sinan Zhegra dhe ky ka qenė arrestuar nga policia e UNMIKUt... Fill pas kėsaj i njejti person ka qenė liruar nda paraburgimi dhe punesuar nė presidenc te Ibrahim Rugova. Pra nipi i Selim Broshės... tashti tė mbrosh njė veprim tė tillė mua nuk mė jep asgjė tjeter pėr tė kuptuat perpos nė mos keni qenė bashkė-punėtor me kėtė Sinanin...

Pastaj po ju kutjoj njė gjė Ty dhe tė gjithė forumistėve:
Tė gjitha vrasjet qė bėheshin nga radhet e LDKės kjo parti menjeher nepermjet ( atyre qė kishin punuar nė udb-e e qė ishin anetar tė saj sepse kishin pervojė) kasnecėve tė saj ngutej dhe bėnte me gisht nė drejtim tė ēlirimtarėve...

Ju kujtohet njė herė u plagua djali i Aqif Shehut kryetarit tė LDK-ės pėr Gjakovė dhe menjeherė u nguten tė shkruajnė se " persona tė panjohur plagosen djalin e Kryetarit tė LDK-s pėr Gjakovė" e ēka nuk thanė duke tentuar tė bėnin ne drejtim tė PDK-ės.
E verteta vetėm pak ditė mė vonė dli nė shesh: Ai djali tij ishte plagosur rastėsisht nga njė shok i tij deri sa kishin qenė duke lozur me njė revole"... Kėshtu bØnė tani ti bardhyl - Iliri duke vė emra tė atyre tė cilėt na e sollėn lirinė qė nga; Rexhep Selimi e tė tjerėt....
Po ashtu pėr Shaban Manajn u trumbetue me tė madhe por nė fund doli krejt tjeter fare se kush ishin vrasesit sikurse edhe pėr Ismet Racin. Edhe vrasja e bekim kastratit u tentua tė shfrytezohej pėr qėllime tė LDK-ės por nė faktė e verteta doli vet nė shesh duke ju falenderuar konfliktit BOTA SOT - Rexhep Kastratie pėr tė cilin ėshtė shkruar kėtu se ka qenė i lidhur me krimin e organizuar. Pra, njeriu prej nga jeni ushqyer Ju dhe prej nga po i sjellni ca shkrime u tha u vertetua se ka qenė i lidhur me krimin....( VENI RE! VENI RE! ( Forumist tė nderuar)


Tashti vijmė te ajo Kryesorja!

lexo sė pari se ēfarė keni shkruar Ju vet personalisht Bardhyl - Iliri: Po citoj:


"KUSH U DHA JUVE TE DREJTEN EKSKLUZIVE PER TE FORMUAR USHTRI" ?

Nga kjo pyetje qė keni bėrė Ju Bardhyl -Iliri, mua me jep tė kuptoj qė Ti ke punuar dikund nė UDB-e ngaqė ėshtė pyetje tipike e saj..

P.sh.. Nė hetuesi gjithnjė shtrohej kjo pyetje:

" Kush ju tha Juve me formue ēetat e NDSHės!
" Kush Ju tha Juve me formue Organizaten pėr Bashkimin me Shqiperinė?
" Kush Ju tha Juve me formue grupe Ilegale?
Kush ju tha Juve me dal nė demonstrata?
Kush? Kush ? Kush?

Po ta themė ashtu siq u kanė thėnė gjithmonė babė e babė-gjysh...

Na tha Kosova e robėruar!
Na tha gjaku rinor i derdhur rrugėve tė Kosovės!
Na thanė nėnat tona qė ishin tė privuara nga e drejta pėr lindje!
Na thanė nuset e Kosoves qė dhunoheshin nė pik dite!
Na thanė femijėt e gjakosur tė Kosovės
Na thanė deshmoret e demonstratave tė vitit 1968.81,89,90
Na tha zėri i Fazli Grajēevcit dhe Zijah Shemsiut!
Na tha amaneti i Rilindasve tanė!
Na tha tradhtia e madhe e Ibrahim Rugovės and Co!
Na thanė popujt e lirė, e qė lirinė e kishin fituar me gjak!
Na tha maksima e njohur qė " pėr tė pas Lirinė duhet formuar ushtrinė!
Na tha populli i shumė-vujtur..
Na tha ndergjegja e jonė e paster pėr tė mos qenė sherbetor dhe pa dinjitet...
Na thanė traditat dhe doket tona!


E PĖR ATĖ USHTRI SOT KRENOHEMI E DO TĖ KRENOHEMI SA TĖ SHENDRRISIN RREZET E DIELLIT MBI AT-DHE E MĖMĖ-DHE!

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-09 12:50 ]</font>

hotiani
09.06.2006, 14:30:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-09 12:49 :
z Bardhyli - Iliri


Edhe pse kishit shkruar se" tė mos ngutem tė pėrgjigjem dhe se Ju do tė mė thoni se kur ta bėjė kėtė gjė" i nisur nga parimet e mia mė mori mendja qė atė 4farė kishit pėr tė thėnė e kishit bėrė... Ishte shqetsuese se megjithatė kam pritur reflektimin tėndė autonom dhe jo intepretimet " paushalle" tė perfolura nėpėr" skutat e errėta tė shpifjeve" dhe tė botuara nė" njė Gazetė krye kėput Antikombėtare"...Po nejse...

Nuk e di nėse duhet t'ju flas pėr meditimet e mia tė para dhe se nė duhet tėtė pergjigjem me njė meditim metafizik dhe pėr mua tė zakonshėm, saqė mbase nuk do tė jetė e pėrshtatshme pėr shijen e tė gjithėve e sidomos tė bashkė-mendimtarėve tė njejtė me Ty...
Me shumė dėshirė do tė vazhdoja kėtu dhe tė nxirrja nė shesh vargun e tė vėrtetave qė kam nxerrė nga ato tė parat qė veq i kam thėnė; me emėr dhe mbiemėr.

Unė edhe sot mendoj dhe pėr asnjė milimeter nuk iku nga ky mendim se; Lėvizja Studentore e vitit 1981 ishte ajo e cila shkundi Themelet sė pari tė njė shteti Ultra -shovenist, pastaj po ashtu drodhi vendet e Lindjes pėr t'u bėrė shembull se si duhet organuzuar pėr ndrrimin e sistemeve dhe po ashtu sinjalė pėr Perendimin se megjithatė rregullimet shoqerore mbrenda Lindjes ishin tė lėkundera...

Se cilat ishin kerkesat e studentėve tė vitit 1981 nėse nuk pertoni kerkoni kėtu Temen me titull " "25 vite nga demonstratat e vitit 1981" dhe aty i keni tė shkrura dhe atė me shkronja tė medha se cilat ishin ato kerkesa... Dhe nėse ti pretendon se " Perestrojka" me programin e saj paska qenė mė e avansuar se sa Lėvizja Studentore dhe " Solidarnosti" atėherė mendojė qė ėshtė e kotė bashkė-bisedimi me Ju.. Ju kujtojė se fill pas Demonstratave tė vitit 1981 ( Natoja hartoi njė plan mė tė detajuar) pastaj Solidarnosti e radikalizoi veprimtarin e saj sa qė ndodhi Grusht-shteti nė Poloni dhe pastaj nė Turqi si dhe Ardhja e Reganit nė Pushtet me programin e tij tė vetėm: Luftė kundėr Komunizmit!

Unė edhe sot krenohem me studenetet e vitit 1981 dhe me kerkesat e tyre! Mė vjen keq qė Ti paske qenė kundėr atyre kėrkesave!

Unė nuk ndrrojė mendimet, ashtu siē shpreheni JU zoteri, sepse kam parimet e mia fundamentale e qė ėshtė shprehja e lirė, ndersa 2 korriku kishte ndodhė, jo si pasojė e vetėdijesimit tė njė klase politike ( e cila ishte zgjedhur si mė e pėrshtatshme pėr Kuvendin e Ri tė Kosovės pas suprimimit tė atij tė mė hershmit me tanksa)por si rezulltat i ndikimit tė drejt pėr drejtė tė Veprimtarėve pėr pajtimin e Gjaqeve... Nė ēdo vend tė Kosovės, shtrihej dora e Pajtimit dhe TVP dhe Radiot Lokale dhe ajo e Prishtines kudo bėnin ikonografin e atyre Tubimeve.... Unė, qė tė mos marr kohė po e them vetėm kėtė: se Nė muajin shkurt tė vitit 1990 Lėvizja popullore pėr Republiken e Kosovės ( sot LPK-ja) kishte lėshuar njė Komunikat nė tė cilėn bėnte thirrje qė tė bėhet pajtimi i Kombit ngaqė vetėm tė pajtuar do tė mund tė pėrballnim kėtė armik tė egėr e qė mbante emrin, pėr mua tarasin, Serbi e per Ju nuk e di...
Dhe ideja e Aksionit pėr Pajtim kishte rjedhur pikerisht nga Kėshilli i rrethit i LPK-ės pėr Pejė e ku bėnin pjesė( Adem grabovci, Havė Shala, Myrvete Dreshaj , Nurije Zekaj, Lulezim Etemaj, Ibish Neziri etj)... U nis nga Lumbardhi pėr t'u hapur nė mbarė Kosovėn....kaq..po deshe mė shumė informata urdhero...

Po ashtu dihet qė njeriu i parė i cili e kishte shklurme te dy kėmbėt Kushtetutėn e Kaēanikut ka qenė vet serbofili Ibrahim Rugova! kaq! Pikė!

Sa i perket asaj qė Ju thoni pėr Nanon e kam verejtė qė Ju nuk e keni kuptuar thenjen time... Po e perseris edhe njė herė: Ai takimi nė Kretė tė cilit i referohen shumė veta, s'ka qenė gjė..E keqja mė e madhe ka qenė deklarata e tij nga Lisbona, ku nė faktė nė njė formė, ai linte tė kuptohej qė ēėshtja e Kosovės, ėshtė ēėshtje e Serbisė"...

Ani pse mua ketu, nė kėtė forum, ca tė papergjegjshėm shpeshė herė mė quajnė " nanosit" e verteta ėshtė, qė kėtė njeri as edhe njė herė nuk e kam akceptuar, aq mė parė qė roli i tij, qė nga viti 1991 ka qenė shumė deshperues pėr Shqiperin dhe shqiptarėt... Tekefundit Shqiperia edhe sot e kėsaj ditė, po i vuan pasojat e Takimit tė Trieshtės Nano - Berisha...

Pra kur kemi tė bėjmė me Nanon, shkurt e shqip, as simpatin mė tė vogėn pėr tė se kam dhe po ashtu, ai edhe sot do tė duhej tė ishte prapa grilave, aq mė parė qė dihet " Rasti i Shkallnuerit", ku ai me automobil ,aksidenton pėr vdekje, njė qytetar dhe me qenė e keqja mė e madhe, Ai edhe ikė nga vendi i ngjarjes......Pra kursem kur ėshtė nė pyetje ky emėr....

Ajo qė Ju flisni per ndrrimin e strukturave nė SHIK ėshtė qesharake. Kjo ėshtė normale kudo nė botė, zoteri. Edhe Berisha tani qė ėshtė nė pushtet, po i nderron ato struktura. Edhe Klintoni kur erdhi nė pushtet nderroi drejtorin e CIA-s sikurse bėri Bushi fill pas tij...

Tashti ju i ndrroni gjėrat... UDB-a ( ti quaje si tė duash por unė kėshtu e quaj sepse po ashtu dihet qė nė vitet e 90-ta edhe UDB-a edhe KOS-i tjera emertime kanė pasur) ndikimin e saj mė tė madh e kishte nė kohėn e pushtetit tė Sali berishės dhe SHIK-ut.. Nuk e di se perse ju i mohoni faktet.. A ishte rrėmbyer G. Hoxha, nga dy njerez tė SHIK-ut tė Bashkim Gazidedes? Pastaj po ashtu tentim-atentati nė Mentor Kaēin e shumė veprime tjera...Nė kohėn kur nė Shqiperi SHISH-in ( e jo SHIK-un) e mori nė duar tė tij Fatos Klosi, UDB-a edhe s'ka pas fort punė nė Shqipėri, ngaqė UĒK-ja veq vepronte me tė madhe nė Kosovė ndersa mė 28 Nėntor tė vitit 1997 doli edhe publikisht. Pra edhe s'kishte nė Shqiperi ndonjė veprimtari mė ilegale...

Tė kujtojė:
Nė vitin 1997 nė Gjermani aprovohet njė kerkesė e Fehmi lladrovcit, Xhevė Lladrovcit, Ilaz Kodres, etj qė t'i shkojnė nė ndihmė komandant Adem Jasharit. Pėrgjegjes pėr pergaditjen e tyre ishte caktuar Ali Ahmeti... E tėrė Shqipria e dinte qė baza e UĒK-ės ėshtė nė Golem. Nga aty, Golemi pra, Ilaz Kodra, Abedin Rexha dhe Rrahman Rama nisen dhe arrijnė me sukses nė Drenicė...
Po tė kujtojė njė gjė:
Aso kohe ishte marrė vendim pėr Formimin e sektorėve tė ve4antė duke iu dhėnė Autonomi tė madhe tė Veprimit sektorėve tė veēantė: Sektorit tė organizimit politik, Fazli Veliu, Muhamet kelmendi, sektori i Lidhėmbajtjes me Emrush Xhemajlin, Gafurr Elshanin, Adem Grabovcin e Rexhė Iberdemaj; sektori i rendesisė sė Veēantė, Xhavit Haliti, Ali Ahmeti, Azem Syla, sektorit tė Propagandės, redaksi a e gazetės "" Zėri i Kosovės" nė bashkėpunim me gazeten Studentore " Bota e re"!...

Pra kėta ishin ata qė kishin takimet e tyre tė rregullta me strukturat e shtetit. Sa i perket Ibrahim kelmendit edhe ai ka pas tė drejtė Takimi me ato struktura aq mė parė qė ai me to ishte takuar edhe shumė herė tjera nė forma private... Por takime zyrtare ka pas aso kohe Sektoret e lartpėrmendur... Nuke di se perse nuk permendni po ashtu qė aso kohe nė Shqiperi pėr vizitė te Rexhep mejdani ka qenė edhe baca Rifat Jashari me Ramiz Lladrovcin... Nuke di se a ke ndonjė gjė pėr tė thėnė rreth kėsaj?

Qė tė mos perzihen gjerat. Por gjatė kėsaj kohe normale kanė qenė edhe Takimet me SHISH-in dhe me vet Fatos Klosin ngase ē'mendove ti; do tė mund tė vepronim mbrenda Shiperis pa ndihmen edhe tė SHISH-it dhe atrukturave tė tjera shqiptare... Mua mė thotė mendja qė jo!

Tashti t'i kthehemi San Egidios dhe nėnshkrimit tė marreveshjes pėr Arsimin nė mes qytetarit tė Kosovės Ibrahim Rugovės dhe presidentit tė Serbisė S. Millosheviqit, tė cilin me kėtė aktė, Rugova pranonte atė se udheheqes tė tij teksa Serbin si shtetin e vet... Ju pėrmendni Aganin qė kishte udhėheq ato bisedime( Abdyl Rama dhe njė i tretė s'mė kujtohet pėr momentin emri por edhe ngaqė po pertoj te ngrihem dhe ta kerkoj te arhiva ime personale). Ashtu ėshtė, Por Ju po harroni qė Agani me Rugoven deri nė Kuvendin e Tretė tė LDKės ndante menimet e njejta me Rugovėn por pas Kėtij Kuvendi, ata Dy ishin diametralisht me qendrime largė, shumė largė njeri tjetrit...

Ose mė mirė me thėnė kėshtu:

Nga LDK-ja mohohej ekzistimi i Ushtris ēlirimtare dhe bėhej propagand me e felliqur kunder saj nga vet Rugova qė e quante pjellė e huaj... Ca kasnec tė tij kishin vendosur tė shkonin dhe tė verifikonin se me tė vėrtetė: a mos ka ushtri? dhe ndoshta Ju kujtohet arrstimi i Edita Tahirit, Rexhep Gjergjit, Gjergj Dedaj ( i katerti per momentin s'po mė kujtohet) dhe mbajtja e tyre pėr 24 orė nė arrest... Pas lirimit nga arresti dhe ktherja e tyre nė Prishtinė dhe takimi nė mes Edita Tahirit dhe Fehmi Aganit ky i dyti radikalisht kishte nderruar mendim. Dhe, ky ishte ēelsi i perēarjeve tė mėdha nė Kuvendin e Tretė tė LDKės... Ibrahim Rugoves katerciperisht ia kishin deshmuar se UĒK-ja eksiztonte sikurse qė ai edhe mė tutje kishte refuzuar qė tė njohė atė....

Tashti ju flisni pėr vrasje tė pas Luftes duke sjellė ca emra e duke dashur me lidhė me kėtė SHP tė UĒK-ės... Por zoteri kėto janė ato akuzatė njejta qė bėhen qė 7 vite duke rrahur ujė nė Havan.. Unė tashti nuk di se kush jeni Ju nė mos qofshit pjesė perberese e atentatorėve ngaqė shqip po tė themė: pas rasjes sė Xhemail Mustafės ėshtė identifikuar personi me emrin Sinan Zhegra dhe ky ka qenė arrestuar nga policia e UNMIKUt... Fill pas kėsaj i njejti person ka qenė liruar nda paraburgimi dhe punesuar nė presidenc te Ibrahim Rugova. Pra nipi i Selim Broshės... tashti tė mbrosh njė veprim tė tillė mua nuk mė jep asgjė tjeter pėr tė kuptuat perpos nė mos keni qenė bashkė-punėtor me kėtė Sinanin...

Pastaj po ju kutjoj njė gjė Ty dhe tė gjithė forumistėve:
Tė gjitha vrasjet qė bėheshin nga radhet e LDKės kjo parti menjeher nepermjet ( atyre qė kishin punuar nė udb-e e qė ishin anetar tė saj sepse kishin pervojė) kasnecėve tė saj ngutej dhe bėnte me gisht nė drejtim tė ēlirimtarėve...

Ju kujtohet njė herė u plagua djali i Aqif Shehut kryetarit tė LDK-ės pėr Gjakovė dhe menjeherė u nguten tė shkruajnė se " persona tė panjohur plagosen djalin e Kryetarit tė LDK-s pėr Gjakovė" e ēka nuk thanė duke tentuar tė bėnin ne drejtim tė PDK-ės.
E verteta vetėm pak ditė mė vonė dli nė shesh: Ai djali tij ishte plagosur rastėsisht nga njė shok i tij deri sa kishin qenė duke lozur me njė revole"... Kėshtu bØnė tani ti bardhyl - Iliri duke vė emra tė atyre tė cilėt na e sollėn lirinė qė nga; Rexhep Selimi e tė tjerėt....
Po ashtu pėr Shaban Manajn u trumbetue me tė madhe por nė fund doli krejt tjeter fare se kush ishin vrasesit sikurse edhe pėr Ismet Racin. Edhe vrasja e bekim kastratit u tentua tė shfrytezohej pėr qėllime tė LDK-ės por nė faktė e verteta doli vet nė shesh duke ju falenderuar konfliktit BOTA SOT - Rexhep Kastratie pėr tė cilin ėshtė shkruar kėtu se ka qenė i lidhur me krimin e organizuar. Pra, njeriu prej nga jeni ushqyer Ju dhe prej nga po i sjellni ca shkrime u tha u vertetua se ka qenė i lidhur me krimin....( VENI RE! VENI RE! ( Forumist tė nderuar)


Tashti vijmė te ajo Kryesorja!

lexo sė pari se ēfarė keni shkruar Ju vet personalisht Bardhyl - Iliri: Po citoj:


"KUSH U DHA JUVE TE DREJTEN EKSKLUZIVE PER TE FORMUAR USHTRI" ?

Nga kjo pyetje qė keni bėrė Ju Bardhyl -Iliri, mua me jep tė kuptoj qė Ti ke punuar dikund nė UDB-e ngaqė ėshtė pyetje tipike e saj..

P.sh.. Nė hetuesi gjithnjė shtrohej kjo pyetje:

" Kush ju tha Juve me formue ēetat e NDSHės!
" Kush Ju tha Juve me formue Organizaten pėr Bashkimin me Shqiperinė?
" Kush Ju tha Juve me formue grupe Ilegale?
Kush ju tha Juve me dal nė demonstrata?
Kush? Kush ? Kush?

Po ta themė ashtu siq u kanė thėnė gjithmonė babė e babė-gjysh...

Na tha Kosova e robėruar!
Na tha gjaku rinor i derdhur rrugėve tė Kosovės!
Na thanė nėnat tona qė ishin tė privuara nga e drejta pėr lindje!
Na thanė nuset e Kosoves qė dhunoheshin nė pik dite!
Na thanė femijėt e gjakosur tė Kosovės
Na thanė deshmoret e demonstratave tė vitit 1968.81,89,90
Na tha zėri i Fazli Grajēevcit dhe Zijah Shemsiut!
Na tha amaneti i Rilindasve tanė!
Na tha tradhtia e madhe e Ibrahim Rugovės and Co!
Na thanė popujt e lirė, e qė lirinė e kishin fituar me gjak!
Na tha maksima e njohur qė " pėr tė pas Lirinė duhet formuar ushtrinė!
Na tha populli i shumė-vujtur..
Na tha ndergjegja e jonė e paster pėr tė mos qenė sherbetor dhe pa dinjitet...
Na thanė traditat dhe doket tona!


E PĖR ATĖ USHTRI SOT KRENOHEMI E DO TĖ KRENOHEMI SA TĖ SHENDRRISIN RREZET E DIELLIT MBI AT-DHE E MĖMĖ-DHE!

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-09 12:50 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nderima dhe pergezime i nderur tarasi,

Kam hyre para disa diteve ne kete forum tejet interesant dhe mjafte te nxehte kur eshte ne pyetje debati ne rubriken e politikes.Shkrimet tua ne temat aktuale i lexova me knaqesi dhe interesim . Ju pergezoj per njohurite,argumentet,thellesine e trajtimit,faktografine e mbi te gjitha ne qendrimin tuaj te paluhateshem ne mbrojtjen e vlerave me te larta kombetare dhe njerezore. Rralle kam pasur rastin te kem perpara shkrime te tilla sikur keto te tarasit .Shkrime qe flasin dhe gjakojne nga patriotizmi dhe sinqeriteti.Shkrime qe i hapin syte edhe te verberit dhe i bejne te degjojne edhe te shurdherit.Shkrime qe godasin si daulle ndergjegjejen kombetare te secilit qe i intereson e vertetea.
Permes pendes sate flasin trimat e lirise ,zemrat e atedhetareve,gjuha e nenave te deshmoreve,nderi i motrave,amaneti i gjysherve,zeri i patrioteve ,vringllima e eshterave te atyre qe flake u dogjen per lirine e ketij dheu. Nuk te lavderoj por ta them hakun. Nuk te njoh personalisht,te takova ketu ne shkrimet tua dhe nese per asgje tjeter atehere nuk pendohem pse u gjyta per nje moment ne vorbullen e ketyre debateve te disa mjeranave qe po tentonojshin te vene ne balle shqiptarise flamurin e qyqarise dhe te gjunjezimit. Qendro stoik tarasi dhe ju te krahut te burrerise shqiptare.Misioni i juaj si kudo edhe ne kete forum eshte i shenjte.Mos lejoni kukuvajkat te njollosin folete e shqiponjave.
I nderuar tarasi ,

Nuk te di emrin ,me siguri emri yt eshte i nderur si shkrimtar dhe gazetare. Ti qendron larte mbi mjeranet qe perpiqen te te mbulojne diellin me shoshe.Mbi ata ata qe po perpiqen te zvoglojne rendesine dhe heroizmin e luftetareve te lirise.
Ti i nderur qendron shume larte dhe shkelqen si dielli mbi keta mjerana qe nuk te mberrine as balten e kepuceve.

Te fola hakun dhe mbahu mos u perkule asnje moment sepse me ty eshte e verteta e vulosur me gjakun e me te mireve te ketij trualli.
Ne malsoret e themi te verteten ne sy.Une thash vetem te verteten.

tarasi
09.06.2006, 14:48:00
I nderuari hotiani

Pėr aq sa lexova nga Ju, kuptova qė edhe penda e juaj, ėshtė e sinēertė dhe rjedhė nga thellesia e shpirtit kėshtu qė, tė gjitha ato qė Ju kishit shkruar, mė lartė do tė mund t'i thoja edhe pėr shkrimet tuaja qė shpresoj tė jenė nė tė ardhmen mė tė shpeshta...

pėrshendetje i nderuar

Nderi
09.06.2006, 15:33:00
Duke shtuar edhe diqka per demonstratat e vitit 1981,per te cilat ka shkruar me fakte dhe gjere e gjate ne kete forum tarasi them edhe kete qe mendoj se nuk eshte e teperte:
Jehona e ketyre demostratave e ka tronditur ne themel federaten jugosllave ,e cila ia kishte mohaur shqiptareve te Kosoves te drejten te jene te barabarte ne federate,te pakten si republike.
Keto demostrata te fuqishme e pasuruan Dosjen e Kosoves ne BE,Amerike dhe Nato.
Jehona e fuqishme ne shtypin boteror beri qe edhe opinioni europjan ,amerikan dhe ai boteror ne pergjithesi te dij se federata jugosllave kishte nje popull te pushtuar i cili kerkonte liri.
Ne baze te jehones te ketyre demostratave CIA beri analizen e sakte se federata jugosllave do te shkaterrohet pikerisht ne Kosove.
Nderi

kastrati
09.06.2006, 15:50:00
hotiani mes tjerash paskesh postuar;

"Nderima dhe pergezime i nderur tarasi,.............."

lavdronin vllau vllaun dhe per te qen lavdata edhe materiale, vllau shiste nga pasuria e shtepise per ti blere nje dhurat vllaut, pastaj ky tjetri, per te mos i mbetur borxh, shiste edhe ky diq nga shtepia dhe i kthente borxhin, dhe keshtu duke shit nga shtepia her njeri e her tjetri, u fiken e pastaj filluan ti han edhe dhuratat, pastaj filluan te lypin rrugeve, por, gjithnje duke e kap njeri tjetrin perqafe dhe duke e lavdruar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Lavdi ta then qafen - Kastrati

Intrigantet
09.06.2006, 15:56:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Nderi afishoj me 2006-06-09 15:33 :
Duke shtuar edhe diqka per demonstratat e vitit 1981,per te cilat ka shkruar me fakte dhe gjere e gjate ne kete forum tarasi them edhe kete qe mendoj se nuk eshte e teperte:
Jehona e ketyre demostratave e ka tronditur ne themel federaten jugosllave ,e cila ia kishte mohaur shqiptareve te Kosoves te drejten te jene te barabarte ne federate,te pakten si republike.
-------------------------------------------------------------------------------------
Nderit:

Federaten Jugosllave resp. politiken pushtuese nacionaliste serbo-sllave e ka tronditur vetedija latente per nevojen per clirim e shqiptareve jodebil si dhe zgjimi i saj tek shqiptaret me pak debil, pra edhe te mos kishin ndodhur fare demonstartat e 1981.
-------------------------------------------------------------------------------------
Keto demostrata te fuqishme e pasuruan Dosjen e Kosoves ne BE,Amerike dhe Nato.
Jehona e fuqishme ne shtypin boteror beri qe edhe opinioni europjan ,amerikan dhe ai boteror ne pergjithesi te dij se federata jugosllave kishte nje popull te pushtuar i cili kerkonte liri.
-------------------------------------------------------------------------------------
Nderit:

Shtetet resp. Politikanet e shteteve te perendimit, e sidomos Amerika dhe Nato, e kane ditur edhe para vitit 1981 se Kosova gjindet nen pushtimin Jugosllav. Ata nuk e kane marr pra vesh tek ne vitin 1981 se ne Jugosllavi qenka nje popull i cili po kerkojka te jet i lire
-------------------------------------------------------------------------------------Ne baze te jehones te ketyre demostratave CIA beri analizen e sakte se federata jugosllave do te shkaterrohet pikerisht ne Kosove.
Nderi

-------------------------------------------------------------------------------------
Nderit:

Nje teme doktorati, ma se e nevojshme dhe e shume e rendesishme, te cilen duhet ta shpallte univerziteti i Prishtines ose ai i Tiranes, duhet te mbante titullin:

"NGJARJET E VITIT 1981 NE KOSOVE DHE GLOBALIZMI - LIDHSHMERIA NDERMJET TYRE"
------------------------------------------------------------------------------------
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE><font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Intrigantet mė 2006-06-09 16:04 ]</font>

Demokrati
09.06.2006, 16:24:00
vetem diqka mos harroni se vrasesit e vrasjeve enigmatike dihen shum mire por pas statusit ja nini krizmen e pastaj me intereson qka kini epr te then ju hijenat e hijeve.

hotiani
09.06.2006, 17:35:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-06-09 16:24 :
vetem diqka mos harroni se vrasesit e vrasjeve enigmatike dihen shum mire por pas statusit ja nini krizmen e pastaj me intereson qka kini epr te then ju hijenat e hijeve.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nje hetues amerikan i cili me nje ekip te tere i hyri punes per zbardhjen e vrasjes se Xhon Kenedit duke hulumtuar ne labirintin e ketije krimi te vete shtetit amerikan CIA-s dhe sherbimeve shtetrore,ne nje moment ne fjalet e nje pjestari te CIA-se qe te nderpreje hetimet sepse pas kesaje qendron shteti ai pergjigjet:" TE PERMBYSET EDHE BOTA VETEM LE TE ZBARDHET E VERTETA".Nuk dua- tha ai , qe femijte e mije te rriten ne nje shtet dhe shoqeri ku vete shteti e vret e kryetarin.
Demokrati nuk besoj se ka shqiptare te Kosoves qe eshte kunder zbardhjes se ketyre vrasjeve.Perveq atyre qe keto vrasje i porositen dhe i kreyn.
Ne "te hijeve" siq po na quan ti me se shumti deshirojme dhe angazhohemi per zbardhjen e tyre qe e verteta te del ne diell.Kete edhe po perpiqemi ta bejme.
Pra bota le te permbyset vetem te dale e verteta.

Bardhyli-Iliri
10.06.2006, 00:41:00
Kastrati,

unė e vrej se ti ke pėrvoj mė tepėr me kėta tė forumit se unė,jam kuēur si vonė, prandaj si duket ka tė drejt se me kėta duhet kaluar vetė me humor nganjėher edhe thumbues.

tė pėrshėndes

fillestari
10.06.2006, 13:05:00
Une gjithashu pershendes Tarasin perzemersisht per shkrimet e tija te hollsishme dhe me fakte per secilen veq e veq,dhe per guximin e tij qe ka per te verteten.
Jane shume te mireseardhura kto te verteta per ata njerez qe duan te verteten,sepse po te mos tregohet e verteta ketu, atehere do tju lishin duart e lira ketyre rugiviqave, millosheviqave qe te bejne propaganda antikombetare per te dyshuar se ndoshta jane te verteta ato qka thuhen nga Barshyli-Iliri,kastratat etj,etj.Por fatemiresisht populli Shqipetar ka pasur gjithimon njerz qe kane dhene jeten, kane shkrire mendjet e tyre vetem e vetem qe populli ta kuptoj te verteten e qe njeher e pergjithemone tu thote stop propagandave antishqiptare.

Prandaj mos keni frige o vllezer shqipetar qe ta mesoni te verteten se e vertata eshte ajo qe njeriu duhet mesuar e qe ketu ne kete forum,Tarasi me plote sukses dhe me fakte po na i sjelle.

Sa i perkete temes:Vrasjet enigmatike(politike)para,gjate dhe pas luftes ne Kosove,une desha ta beje vetem nje pyetje:

Pas te gjithave ketyre vrasjeve politike,me intereseon te dije se kushe fitoi poena politik?

Mua po me duket si ne kohen e serbis,kur vete i vrisnin njerzit e tyre qe tua mveshin Shqipetareve,pra poenat politik shkonin ne favor te atyre qe vete vrisnin,sepse ky ishte qellimi i ketyre vrasjeve.

RRENA I KA KEMBET E SHKURTA


Prandaj seshte per tu habitur pse keta rugoviqat millosheviqat i bene vete keto vrasje dhe tentuan tua mveshin Shqipetareve.


RRENA I KA KEMBET E SHKURTA

stinori
10.06.2006, 13:08:00
Tė nderuar Forumistė
Duke lexuar afishimin e nikoqirit tė kėsaj teme dhe pėrceptimin e tij qė nė pamje siperfaqėsore mund tė duket objektiv,korrekt dhe i moderuar,njeriu i rėndomt mund tė lajthitet nga fakti sepse afishuesi me mjeshtri dhe nė mėnyrė kronologjike ka pėrdorė elemente tė pėriudhave qė vėrtetė kanė ndodhė dhe s'mund tė anashkalohen,por as tė mohohen ngase ato kanė ndodhė.Por unė do tė ndalesha tek perceptimi i tij!Vallė a ėshtė pėrceptim objektiv,lajthitės,tendencioz apo pako e mbyllur ,qė opinjoni e gėlltitė pa e hapur,apo ajo e fundit-ndoshta afishuesi e do mendimin e tė tjerve nė mėnyrė qė ta gjejė balancin,por duke i shiquar afishimet e mėpastajme nuk e vrejta gadishmerinė e tij pėr atė ēka u angazhue nė fillim dhe po tė shiqohet me vėmendje,fillimi i tij bie nė kundėrshtim me mbarimin,por po shkojmė radhazi.
Pėr tė mos ngatrruar temėn pa lidhje dhe ndokujtė t'i dukem qesharak,po jap disa sqarime pėrsonale;Pėr asnjė moment s'kam pėrkrahė dhe s'pėrkrahu vrasjet prapa shpine.Pėrveē "Me tė degjuara"nuk kam njohuri nė kėtė temė dhe edhe pse nuk jam i paanshėm si ēdo qytetar i Kosovės,prap do tė pėrpiqem tė jem objektiv ,serioz dhe i paanshėm.
Me qenė se thash se do tė pėrpiqem tė jem objektiv dhe i paanshėm,tė nderuarin Bardhyli-Iliri e pėrkrah nė angazhimin e tij pėr krahasimet kronologjike qė objektivisht dhe logjikisht ishin ashtu si nai servoi ai.E pėrkrahė edhe pėr aftėsinė e tij pėr imagjinatėn e dialogut Millosheviq-Nano,por........
Pėr njė qast mendova se ai ishte lajthitur,por duke hyrė edhe mė thellė,vrejta se as kjo s'qendronte.Mendova se ai kėrkonte ndihmė,por as ajo si duhej!?Dhe u binda nė tendenciozitetin e kėti afishimi.Pse them kėshtu?Sepse zotėriu qė nė fillim nė njė pasus tė tij thot;".....e vėrteta ende nuk dihet" dhe mė pastaj jep versionin e tij,por si?Vlersoi se nė tėrsi tendencioz dhe shantazhues! Pse?
Fillimisht zotėriut i vie keq pėr gjendjen e LPK-sė edhe pse ia numėron disa merita.I vie keq pėr gjendjen nė Shqipėri 1997(pėr ēka e kuptoi) dhe kėtu me mjeshtri implikon LPK-ėn dhe Qosjen si shkaktar tė drejtpėrdrejt tė ati tmerri-implikon sigurimet e fshehta serbe,greke,dhe ruse(qė unė si kontestoi),por kėto implikime ia atribuon nė lidhshmėri tė LPK-sė,SHIK-ut shqipėtar dhe SHIK-ut nė Kosovė dmth kėto struktura shqiptare dhe Qosja kanė qenė kryekėput tė lidhura me shėrbime tė huaja-doli nga burgu Nano,pasoi Kreta dhe tradhtia u vulos nga ky takim dhe pasoi biseda e improvizuar-por nė shqip .Takimi ishte vetėm nė prezencėn e pėrkthyesit ngase Nano s'dinte serbisht.Athua paska harrue z.B.-Iliri se Nano dhe Millosheviq njihnin tė dy anglishten,po......
Po aty Milloshit ju paska dashtė vetėm njė forcė qė"Hedhė vaj nė zjarrė" sepse Rugovėn se kishte partner ,ngase Rugova po e nervozonte me pacifizmin e tij.OK-po pajtohem se Rugova ja ka prishė nervat Milloshit me durim,po pajtohem se i njejti ishte i menqur dhe "I MADH",po pajtohem se kishte strategji dhe e njifte popullin e tij dhe forcėn e armikut.Po pajtohem se priste momentin e shkatrrimit definitiv tė Jugosllavisė,por ēka ju dasht Rugovės tė mbjellė frigė tė populli duke thėnė"Serbia na mundė pėr dy ditė",ēka ju dasht ati thėnja"Dorė e zgjatur e Serbisė(pėr UēK-nė) e shumė tė tjera qė i dimė tė gjithė.Athua Rugova s'qenka takuar kurrė me Milloshin-paskeni harruar ato takimet e grupit ,herė 12 apo13 ,e herė 15 dhe marrveshjen e nėnshkruar pėr arsim me ndėrmjetėsues tė San Egjidios dhe shum takime tė fshehta qė kurrė s'janė publikue.Pse pėr kėto takime nuk imagjinuat bisedė zotėri? Sepse edhe imagjinata u del,apo na del tė gjithėve -shumė e hidhur
Pak po ndalem tė votat e popullit dhe po shtoi:"Athua populli ia dha votat Rugovės veē t'i mbjellė frigė,me sehire dhe pacifizėm mendoni ju se ja "paska prishė nervat Milloshit"kur i njejti theksonte se;Mė tė qetė e kishte gjendjen nė Prishtinė se nė Beograd",apo populli ja dha votat pėr t'i prirė denjėsisht-ashtu siē i kanė prirė prisit e popujve tjerė.Tani ju si zakonisht pėrdorni slloganin e "Gandizmit".Athua Gandi paska qenė vėrtetė pacifist? Sigurisht se ishte i tillė,por tejet aktiv derisa detyrimisht largoi Anglezėt nga India-pra edhe me luftė,sabotime etj
Ėshtė pėr te ardhur keq qė ju s'keni trilluar edhe ndonjė imagjinatė mes Nanos , XH.Halitit dhe I.Kelmendit, se si Nano u ka thėnė,kėshtu e ashtu, e sidomos nė tė qenurit shumė i sigurt se pėrveē kėtyre edhe Thaqi ,Lima ,Selimi,Zyrapi e J.Krasniqi kanė qenė urdhėrdhėnsit e vrasjes sė A.Krasniqit ,pėr ēka ju jeni i sigurt.Pra ju sigurisht pėr t'i ditur kėto dhe pėr tė qenė i sigurt-atėherė keni qenė anėtar i SH.P.tė UēK-sė,pėrkthyes i takimit tė Kretės,pjesmarrės i takimit Nano-XH.Haliti me tė tjerėt e LPK-sė.Ndryshe s'po me ngjanė zotėri,sepse kur kėsaj ja shtojmė edhe pjesmarrjen tuaj tė konfirmuar nga vet ju nė; siē e quani ju"Luftėn e Shqipėrisė ,atėherė ju po dilni personazh mjaftė kompleksė.Biografisė suaj po i mungon pjesmarrja ,apo implikimi juaj nė takimet Millosheviq-Rugova(Sigurisht keni qenė nė pushime ēdo herė),por nuk i mungon ana tjetėr kur ėshtė pėr meritat e Rugovės-kur bėni krahasime se;"Sa pėr UēK-nė,FARK-un dhe gjithė shqiptarėt kurrė s'kishin mundur ta ēlirojnė Kosovėn edhe 200,apo 2000 vjet.Kėtu ju ja kaloni Rugovės i cili kėtė se ka thėnė asnjėherė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejt.
Ju lavdroni ushtarėt e thjesht,dėshmorėt,por tek ju s'ka figurė madhore qė ka mbetur gjallė .Ata qė kanė mbetur janė pėr ju; hajdut,vrasės,kriminel dhe tradhėtar.Sipas logjikės suaj kėshtu po i bie,dmth sikur Rugova tė ishte udhėheqės i UēK-sė-ai ishte kthyer nė shtepi,kishte thėnė "Luftova pėr popullin dhe atdheun tim dhe s'dua poste-ja ku i keni merruni me to se unė nuk thirrem nė emėr tė atyre qė luftuan etj,etj,se unė nuk dua paga tė turpit-si veteran i luftės.Thjesht Rugova dhe shumė tė tjerė do tė thoshin ;"Ne se patėm pėr pushtet ,po pėr shtet.Faktet flasin ndryshe ,bile nė shumė taborre-pushteti ,nepotizmi dhe qoroditja e absurditeti na ndodhėn.U dasht qė tė vriten disa pėr t'u ngritur dikush.Logjikisht u mbetėt qė tė improvizoni ndonjė bisedė-kurthė se si erdhėn Rugova me kompani nė pushtet kur krahu i luftės e kishte marrė pushtetin-dihet mirfilli pa zgjedhje por me Qeverinė e pėrkohshme qė u vendos qyshė nė Rambuje ,por as qė u pėrfill nga Rugova sepse as krahu i luftės nuk e pėrfilli duke i dhėnė disa ministri pa rėndėsi tė veēant dhe......dhe kėtu filluan alibitė e rrezikut nga tė luftės.Akuzat pėr uzorpime s'mjaftonin pėr ringjallje.Duhej sakrificė mė e madhe-vrajė pas shpine dhe mvishjau atyre qė ditėn tė vrasin-jo shqiptar po armiq,dhe kjo u shit pė rmrekulli nė popull,kurse prap kėta (siē e vajtuat edhe ju-pra krahu i luftės,alias LPK-ja) u gjenden tė papėrgaditur-kėtu pajtohem me ju,por te ne themi:"Mė i keq ėshtė shtirėsi se bėrsi apo dorasi"
Dhe tash po vie tė ajo qė unė potencova kah fillimi!Pra tė kontradiktat e kėti afishimi kur ju theksuat:".....e vėrteta ende nuk dihet" dhe nė P.S. pohoni:"Mos e merrni pėr tė keq ,po realiteti ėshtė ky"
Ju gjat kėti afishimi kishit pėrdorė njė siē e quani ju "Thėnje Gjermane"-"Njera dorė lanė tjetrėn".Tė them tė vėrtetėn unė nuk e di se a ėshtė gjermane apo.......por e di dhe e kam ndėgjuar kėtė thėnje qė ju e keni cunguar,e ajo thotė:"Njėra dorė lanė tjetrėn,e tė dya lajnė fytyrėn",pastaj kishit shtuar se:"Ju kėtė shkrim nuk e bėni pėr pėrfitime materjale sepse punoni nė pėrendim dhe se nuk e keni ndėrmend t'i ktheheni politikės kosovare"Do tė dėshiroja te tė besoi sikur tė mos isha edhe vet nė pėrendim-Zvicėrr,por nė bazė tė shkrimit tuaj demantohet fakti se ju s'keni ambicje qė tė merreni me politikė, sepse unė jam i bindur se 100% mė i pasur do tė isha sikur tė isha i kyqur nė politikė nė Kosovė, se sa kėtu qė jam nė pėrendim,por e di se s'ja ka ndi kujtė pėr mua e pėr shumė tė tjerė.
Krejt pėr fund Bardhyli-Iliri.Pse mor zotėri,pse s'flasim pa anime,po gjithnjė nė baza partiake,klanore,lokale e fisnore?Ku i kemi pėrfitimet si shoqėri,apo jemi bėrė pre e manipulimeve e shantazheve tė tyre kur ata s'qajnė kokėn pėr ne?Ku e dimė ne kush ishte vrasėsi i ati,apo kėti?Pse po flasim"tė thirrur gjithmonė nė argumente"kur ato si kemi askund?Pse po i etikojmė njerėzit aq rėndė pa pasur lidhje.Unė tė vetmin argument apo gjysėm argument qė kam pėr kėtė afishim po e sjell para jush."Vrasjen e A.Krasniqit ju ja dedikoni Thaqit ,SHIK-ut etj.Unė nuk e di!E gjithė ajo qė di ėshtė kjo;"Familja e A.Krasniqit ėshtė njė ndėr familjet mė atdhetare nė rrethin e Vushtrrisė.Banorėt e Vushtrrisė dhe mė gjėrė e dinė se Ahmeti ishte nip i Aziz Krasniqit-Zhilivodės.Po ku kishte trim si Aziz Zhilivoda-ai ishte vet historia e Ortokollit,historia e Kosovės.Ka vdekur nė Shqipėri pa u kthyer kurrė nė Kosovė.Vėllaun e Ahmetit e njoh pėrsonalisht-Behxhetin, njeri i burgosur,i vujtur,por i panėnshtruar.Jeton nė Gjermani.Dhe pėr Ahmetin s'di gjė pėrveē atė qė tash po e dimė tė gjithė.E di se nė njė tubim nė Bern-njė eprori me emrin Kudusi Lame iu bė njė pyetje pėr Ahmet Krasniqin! Ai me dorė nė zemėr tha kėshtu:"E kam njoftė A.Krasniqin!Pėr mua burr mė tė mirė,mė atdhetar,dhe epror mė tė pėrgaditur s'kam pa!Ėshtė humbje e madhe vrasja e tijė!Mė tepėr s'dua tė spekuloi-tha ai" dhe tash unė vras mendjen;do t'iu duket kjo spekulim i imi apo do mė besoi ndokush!Do me kundėrvihet Tarasi ,apo ndonjė tjetėr.Njė po ua them,ata qė mendojnė se nuk ėshtė kėshtu,unė ju japė llogari-sepse jam i njė fshati afėr ZHilivodės.Nuk jam lokalist ,por po e them tė vėrtetėn,kurse sa i pėrket Ahmetit dhe angazhimit tė tij nė FARK mos mė mundoni-s'di gjė,edhe pse di shumė mė shumė se ata qė po shkruajn pėr te.
Pra zotėri B.-Iliri edhe pse shpesh ndodhė qė ne dimė t'i vargisim mirė dhe drejt ngjarjet(pra kronologjikisht),mvaret shumė se sa jemi objektiv nė pėrceptimin(pasqyrimin) e tyre!Ka shumė rėndėsi se ēka i servohet publikut,manipulim apo realitet.Nuk ka rėndėsi se ishte kush na ishte Rugova ,apo kush ėshtė Thaqi ,sa ka rėndėsi se ku jemi si popull dhe komb.Por ja qė pėr prioritet-fatkeqėsisht kemi meritat dhe tė bėrat e kėqia.Unė edhe pse nuk them se nuk bie nė kėto kurthe,do tė dėshiroja qė t'ia kishim lėnė kohės dhe nuk besoi se kėto bėhen paqėllim dhe papėrfitim,e qėllimi arsyeton mjetin-thuhet!?Nėse ėshtė nė interes nacional do ta pėrkrahėsha,por nuk po me ngjanė.
Mirėmbetshi kudo qė jeni

shkėmbi002
10.06.2006, 16:29:00
[quote]
Shpetimi afishoj me 2006-06-09 12:10 :

Pėrgjigja ime:
- nė rėnd tė parė titistėt dhe gjithė UDB-ashėt shqipfolės duan qė ta justifikojnė e arsyetojnė vetvehtėn pėr poshtėrsitė dhe tradhtin e tyre qė i bėnė Kosovės dhe popullit shqiptar sa ende ekzistonte famėkeqja RSFJ.
- pastaj, titistėt dhe UDB-ashėt shqipfolės duanė qė ti arsyetojnė edhe krimet mizore qė kjo sortė njerzish i bėnė gjatė periudhės 1945 - 1999 kundėr gjithė Levizjės pėr ēlirim, duke filluar nga ata ish komunist shqiptar (Shaban Polluzha, Rifat Berisha, Xheladin Hana, Sami Peja, e tjerė) qė nuk u pajtuan me ripushtimin e Kosovės nga Serbia dhe Jugosllavia, e duke pėrfunduar me UĒK-nė, e cila ishte kurorzim i tė gjitha luftėrave dhe pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr ēlirimin e atdheut tė pushtuar.
-------------------------------------------------------------------------------
shkėmbi:

Se si i verbron urrejtja dhe mė nuk din s tė dain nga rrethi magjik (komunist) tregon ky zotri (shoku) Shpėtim.
Po a po kupton se ti vet je duke akuzuar idhullin tėnd edhe pse je vėrsul ndaj atyre qė ia ėrmendn emrin.
Po pikrisht,kėo vrasje dhe kėto tradhti i bėri ideologu dhe "atdhetari" i Milladinit shoku TARASI (Enver Hoxha).
Prandaj more shoku Shpėtim,ngadal merr pagėz frymė dhe lexoje ate qė ke shkruar...
pra pļkrisht pėr kėto qė ti i cek mė lartė kombi Shqiptar e konsideron si njė pėrbindsh dhe si vegėl sllave shokun Enver Hoxha dhe pėrkrahsit e tij.
-----------------------------------------------------------------------------------

Pėrgjigja ime:

- Rrugėn e Fadil Hoxhės, tė komunistėve shqipfolės tė LKJ-sė dhe tė "druzhe Titos" e ka ndjekur pikėrisht Ibrahim Rugova dhe sorta e njerzve qė silleshin rreth tij, e jo atdhetarėt shqiptar, tė cilėt Bardhyli-Iliri i apostrofon nė afishimin e tij.


-------------------------------------------------------------------------------------

shkėmbi:

Edhe kėtu ke tė drejtė,pasi qė ne e dijm se kush u pėrqafua me Fadl Hoxhėn dhe ate para kamerave televizive,duke iu betuar se : NE DO TA VAZHDOJMĖ RRUGĖN E JUAJ.
Prandaj ose po gėnjen ti ose tė gjith TV dhe mjetet tjera paskan bėrė FALSIFIKIME dhe treguan Hashimin duke iu betuar nė vazhdimsi tė rrugės sė F.Hoxhės dhe s'fundi po shifet se kush po merr pjesė nė Konferencat e partive tė majta tė regjionit.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
...Bardhyli-Iliri nuk heziton qė drejtpėrdrejtė ti fajson: Xhavit Halitin, Hashim Thaqin, Kadri Veselin, Bislim Zyrapin, Rexhep Selimin, Jakup Krasniqin e disa tjerė, pėr gjoja "vrasjen e Ukė Bytyqit, Xhemajl Mustafės, Bardhyl Ajetit, Ismet Racit, Tahir Zemės e disa tė tjerėve"!

Shpetimi


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bardyli nuk mundė ti akuzon por kėta i akuzon vehtja e tyre,i akuzon pėrpilimi i Listave pėr eliminime tė personaliteteve mė eminente
i akuzon fjala e tyre e thėnė haptas se duhet tė vriten tė gjithė "Tradhtarėt" (lexo: kundėrshtarėt politik),prejtė cilve disa edhe u vranė kurse tė gjithė nuk mundėn sepse nuk mundė tė vriten asnjėhere kundėrshtarėt (politik) ata veē sa shtohen.
Kėta DĖSHTAKĖ i akuzon e kaluara dhe e tashmja e tyre, ky ēdo gjė nė jetėn e tyre e uzurpuan,e pėrvetsuan,e vodhėn,me dhunė me mashtrime,me tradhti,me shantazhe...

mili2
10.06.2006, 17:28:00
valla more jaran i pites...per vjedhje uzurpime, mashtrime, shantazhe ketyre qe jane ne pushtet e sidomos politikanve te LDK-se nuk po u kalon kush dot! Kete po e deshmojne rezultatet te cilat i kane permbush tavolinat e gjykatsave me dokumente mbi krimin, korrupcionin, hajnit, uzurpimet, ndertimet pa leje e lloj marifite te tjera antiligjore. shtypi ditor per cdo dite eshte i mbushur me storje per hajni, vjedhje, keqperdorime te taksave te popullit (me miliona euro) duke filluar nga presidenca e deri ne komuna! Po te ishin keta te pastert duke e pas parasysh disponimin e tyre anti UQK dhe PDK-se jo vetem qe i kishin hudhe ne gjyqe kundershtaret e tyre politik, por edhe i kishin varrur! E normal ato qe mirren me keto zeje edhe vrasin per te mbuluar xhurmet e krimit!

Sa padi u ngritien nga ato qe kane pushtetin per vrasje apo per hajni, keqperdorime, korrupcion, krim te organizuar, perveq akuzave te thata ala-serbianqe te cilat lexohen edhe ketu ne forum ndaj kundershtarve politik per te arsyetuar paaftesin e tyre per te udhehequr!?

Asnje!?

PSE???

SEPSE vet jane te involvuar dhe jane pergjegjes e tipat si ti kot mundoheni shitni kopalla se kush per cfar eshte pergjegjes.

Axhoku
10.06.2006, 18:07:00
O moj Shqiperi e Mjera Shqiperi
Kush te Ka qitur me Krye ne Hi
Ti Ke pas kene nje Zonje e rende
Burrat e Dheut te Therrisnin Nene.


Neno moj mbaj zi per vellan
Me tre plumba na i rane
Na e vrane na e shane
Na i Thane Tradhetor.

Po U.Q.K- qe lidhe me keto vargje te shkruara gjithashtu ne kohe,dhe
natyrisht nga Poet te Ndryshem.

Po po e lidhe edhe ate, se qeshtja Shqiptare ende mbetet e pa zgjidhur
Kur ju del reni edhe 100 mi malazezeve(por te paster me siguri se edhe aq nuk jane),E shqiptaret me mbi 7 Mil. ne Ballkan,e kushedi sa Mil.te ikur nga vendi,as sesi ta zgjedhin problemin e Vet Kombetar.
E si te zgjidhet kur vet Dalazotsja e Popullit siq e quente dikur me te drejt Kadareja U.Q.K. u Shkaterrua nga vete "Shqiptaret e tipit Bardhyl-Iliri"e sot te njejtit me lehtesim se ajo nuk ekziston dhe s'ia kan Frigen hedhin e dhe gur kunder saj,ngjajshem me VRASESIT e GURAKUQIT,po q'ti besh, kjo eshte Kenga e VRASESVE ,e te SHQIPETARET ende s'mund te kendohet Kenga e Qlirimit,Liria eshte ende Laaaaaaa.....a rg.
Ata qe per Shqipetaret kerkojne Liri ende burgosen ne mes te Prishtines,sepse nuk ka U.Q.K.

mo
10.06.2006, 18:14:00
pėrveq serbisė ose tė themi mė saktė pikėrisht nė harmoni me serbinė, tė gjitha vrasje e pasluftest inkl. tė zezat e shumėta pėrcjellėse si politike si kriminale i ka kryer e organizuar klani i ibrahim rugoves e pasiqė ishin pėrher nė krye tė ldk-s mund tė themi se i ka kryer ldk, dhe atė vetėm e vetėm pėr interesat e ngushta tė po kėtij klani dhe karrierės sė bythecit nė krye tė tij..

ky klan pėrher ėshtė pėrkrah nga serbia ngase u ndihmonte nė realizimin e politikės sė tyre. klani mashtro e manipulo popullin e serbia nė "heshtje e demokratikisht" shfrytėzo kosoven maksimalisht pa as ma tė voglen rezistencė natyrisht dhe paralelisht realizo "demokratikisht spastrimin etnik" tė kosoves.

pas luftės mė shumė se kurrė luhahetej "karriga e pushtetit" tė klanit kėshtuqė duhej bėrė gjithėēka... mė saktė gjatė pikėrisht gjatė luftes filloj tė luhaten karrigat prandaj jo rastėsisht u gjeten "oficerat" tė cilėt trotuareve tė rrugėve tė europes ushtronin "strategjinė luftarake" me ēibrita apo tjerėve rrugėve e tregjeve kroate pa u interesuar kurrė se dikund kishte kosovė tė robėruar! shpesh shumė papaka llomotisin kėtu rreth pėrqarjeve etj..etj.. mendoj se pėr pėrqarje nuk mund tė bėhet fjalė, nė njėren anė ishin ata tė cilėt gjithėher japėn gjithėqka pėr liri e mirėqenje shqiptare e nė anėn tjetėr ishin ata tė ciėt kishte aktivizuar klani mafiozi i rugoves.... pėr interesa mafioze e karrieriste si vazdhimėsi.... pra kemi tė bėjm me pėrkushtim. nė njėrėn anė tė pėrkushtuarit pėr ēlirimin e vendit nė anėn tjetėr tė pėrkushtuarit pėr karrierė vetjake e interesa klanore...

... pra ishte njė ndeshje e logjikshme nė mes tė tė pėrkushtuarėve,dhe angazhimeve shumėvjeqare paraprijėse. dikush u angazhua e luftoj pėr liri e qė shpėrbleheshin me burgje tė rėnda e pasoja tjera ndėshkuese, e tjert pėr karrierė e servilizem e qė shėrbeheshin me poste, pozita e nam. pra taborret ishin dhe janė tė kundėrta, njė ndeshje plotėisht normale apo jo?!

shpekuloj se edhe hapėsi i kėsaj teme (bashkė me pėrkrahėsit e vet kėtu) i takon grupit tė tė pėrkushtuarėve pėr interesa vetjake ndryshe nuk ka si shpjegohet urrejtja e tyre ndaj tė pėrkushtuarėve pėr liri e mirėqenje shqiptare... !

njatjeta

Bardhyli-Iliri
10.06.2006, 23:26:00
Z. mo,

unė nuk kam kurrėfarė interesa vetjake e ambicie politike, por vetėm e vetėm shprehi mendimin tim nė lidhje me ngjarjet e kohės. Pėr interesa personale kemi si shembuj tė pėrkushtuarit (si thua ti) pėr "ēlirimin" e Kosovės, qė nga azilantė qė jetuan nė perėndim nga zyra sociale u kthyen nė Kosovė dhe kanė bėrė miliona.

njatjeta gjithėashtu

Bardhyli-Iliri
10.06.2006, 23:39:00
Z. Tarasė,

edhe ose me vonesė, prap se prap dua tė tė reagoj ndaj shkrimit tėnd, si edhe herėn tjetėr me vijime (vazhdime).

Unė kam pėrjetuar ngjarjet e '81 dhe fare mirė e dij se cilat kanė qenė kėrkesat e Studentėve dhe tė popullit nė atė kohė. pra nuk kam lindur ma vonė qė tė mundesh tė shtrembėrosh faktet. Studentėt dhe Populli nė atė kohė kėrkonin vetėm ndryshimin e gjendjes Kushtetuto - Juridike. Pėrjashtim bėjnė disa parulla qė kėrkonin bashkim me Shqipėrin dhe parullat pėr Enverin. Unė askun nuk kamė parė qė tė kėrkohej njė sistem shumėpartiak nė Kosovė. Kjo ėshtė e vėrteta.

Unė bile nuk shohė asgjė tė keqe kėtu qė nuk kemi kėrkuar Demokraci, se ne si popull jemi tė vegjėl tė bėjmė ndryshime aq tė mėdha. por e keqja mė e madhe pėr mendimin tim ėshtė shtrembėrimi i tyre tani 25 vjet pas. Kjo ėshtė edhe turp. Zmadhimi i gjėrave nuk i ndihmon askujt.

vijon...

Bardhyli-Iliri
10.06.2006, 23:45:00
...vazhdim

Kur ėshtė fjala tek Nano si duket aty jemi tė njė mendimi, se ai ishte, ėshtė dhe do tė mbetet Tradhėtar. Kėtė nė tė vėrtet nuk e thua, por nė njė mėnyrė apo tjetėr e miraton heshtazi. E se u bashkėpunua me te kėtė e thatė haptazi nė kėtė Forum. Dikush nga kėta bashkėmendimtarėt e tu tha kėtu, se bashkėpunimi me tradhėtarėt ėshtė tradhėti.

vijon...

hotiani
10.06.2006, 23:50:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-10 23:26 :
Z. mo,

unė nuk kam kurrėfarė interesa vetjake e ambicie politike, por vetėm e vetėm shprehi mendimin tim nė lidhje me ngjarjet e kohės. Pėr interesa personale kemi si shembuj tė pėrkushtuarit (si thua ti) pėr "ēlirimin" e Kosovės, qė nga azilantė qė jetuan nė perėndim nga zyra sociale u kthyen nė Kosovė dhe kanė bėrė miliona.

njatjeta gjithėashtu
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Bardhyli-Iliri,

Ne kete forum debatojme te gjithe pas nofkave te cilat disa i nderrojne si kemeloni ngjyren . Andej i nderuar moralizimi eshte i teperte. Vertete secili flete per veten e tij ashtu si deshironsiq eshte e vertete se shume pak apo aspak nuk dijme per njeri tjetrin.
Ti mund te thuash se ke luftua apo ke qene komandante ,si te teket dhe kjo nuk mund te vertetohet. Keshtuqe kush jane interesat tua ketu pse ti mbrone nje opcion politik jane te panjohura.Sikurse per shumicen e forumisteve ketu.Por te sulmosh dhe te akuzosh UĒK-ne ashtu si ben ti pa kurrefare argumentesh dhe ti pershkruash tere meritat nje opcioni politik qe ishte fillim e mbarim kunder rezistences se armatosur opcioni qe kosoven e nenshtroi deri ne zvarritje ne balten e turpit.Kete veshtire e kuptoj. Jo Ibrahim Rugoven por as baben tim nuk do te me shkonte mendja ta mbroje ne kete menyre.
Por sidoqofte te mbetet ne ndergjegjejen tande tere ai vrere dhe akuza pa kurrefare argumentesh qe vjelle ti kunder luftetareve te lirise.
Une duke lexuar shkrimet tua kame fituar bindjen se vertete diqka personale madje shume e rende te shtane te vjellish ne menyre te pakontrolluar dhe te pa argumentuar kunder atyre qe meritojne nderim dhe perulje ,se fale atyre sot Kosova frymon lirshem .
Por me siguri liria disave ju ka prishe planet dhe privilegjite .

Bardhyli-Iliri
10.06.2006, 23:56:00
...vazhdim

Unė mė duket kamė qenė shumė i kjartė q ė nė shkrimin tim tė parė, se jam i lirė (i pavarur) dhe i pa indoktrinuar nė mendimet e mija. Unė nuk jam nga ata qė mund manipulohen lehtė. ti thua se unė jam shumė i ndikuar nga shkrimet e gazetės "antikombėtare" (si thua ti).

Unė edhe njėherė tjetėr thashė se gazetėn pėr tė cilė pohoni ju nuk e kam lexuar gati 4 vite, por natyrisht se jo pėr atė qė mendoni ju, por se shkaqet janė mė tepėr personale. Unė lexoj ēdo gazetė qė mė bie nė dorė, se ajo pėr mua ėshtė mjet informimi. Prej tyre njoftohem me ngjarjet mė tė reja nė vend dhe botė. Kėtu duhet dalluar lajmet prej analizave, se analizat nė gazetat Shqiptare janė gjithė njė tė njejta, mjafton tė lexosh Emrin poshtė dhe dihet se cilės rrymė i pėrket dhe se ēka shkruan ai analist, edhe pse kohėt e fundit janė bėrė shumė (me dhe pa merita).

vijon...

kastrati
11.06.2006, 00:02:00
nuk e kan nga inati o Bardhyli_Iliri

shul shqip po ua kenda me qen qashtu, ke e ske /forum/images/smiles/icon_wink.gif


eeeeeeh vakt he bac, jan hap gojat, e tash po duan ta kompenzojne disa edhe ate kohen e kalume qe nuk kan guxuar te flasin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nuk kan filluar te leviz vetem goja, kan filluar te gjitha; goja, prapanica, pranica e jan shpluar te gjitha, ska sankcionim te ligjit per te paverteta, per sharje e fyerje nga me te ndryshmet, me nje fjale i kan leshuar per livadhi sikur "kajzamledhesit" ne shtepi publike, bone Zot hajr, done me hanger shoi shoin dhe kam friken se mos po ndodh Qeqenia /forum/images/smiles/icon_wink.gif

tani hamamin e hyres shko e lypi keta kikirezat qe po i rrehin gjyks avropes /forum/images/smiles/icon_wink.gif

tash;

hajde mbytni te gjithe lideret e te djathtes, mbytni edhe profesorat, doktorrat, shkrimtart (u nima edhe Rexhep Qosja e ka pa krye shkollen ner dite te tites) inzhenjeret, eproret ushtarak te ish JNA-s, e qka jo qe i kan kryer shkollat ne ish sistemin monist, si ne Shqiperi, njashtu edhe ne Kosove, mbytni edhe ata te krahut te Berishes edhe keta te krahut te Rugoves, shkatrrone cdo gje qe mundeni, beni sikur ne Avganistan (e valla si ne Avganistan nuk mundeni, se jue majtistave jau kana femnat shume, e pa i qit kerthizen cullak jasht nuk ju durohet) /forum/images/smiles/icon_wink.gif

a doni hala me myte shqiptar, se kuptohet te tjerve valla sua mban permasja, se ata qe kan pas guximin po edhe qe kan, keso maskaralleqesh ketu nuk postojne, vetem do qisi far xhaxhistash qe e paten "shlirue" Shypnijen me grek e me shkije, e qe ne fund na e lan kopilin ne dere e "ik byth se te lash" /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nuk mbulohen gjithe ato marifetzeza duke i akuzuar atdhetaret e kombit jo o njerz, po prkne koken njeher, veni gishtin kokes ndaluni e numroni te pakten gjer me dhjet (10), e mos u beni redar i keti Forumi duke ndar e perqar popullin nese jeni shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

hajt se u be vone per sante - gjume te embel e endrra te bukura /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Bardhyli-Iliri
11.06.2006, 00:13:00
...vazhdim

Unė pata ndėrmend kėsaj radhe edhe tė pėrmend disa fakte nė lidhje me ate se a ishte edhe Ibrahim Kelmendi nė takime me Strukturat e Shtetit Shqiptar, por pasi ju vetė e pranuat nuk do tė shkruaj nė lidhje me te. Por unė dua vetėm tė pėrmend dy raste (sa pėr ilustrim) nė lidhje me ate se nga janė ato qė unė shkruaj.

Kur thuanu ju se unė shkruaj nė bazė tė asaj se ēka shkruan gazeta BOTA SOT, ju mua mė nėnēmoni, se kjo pėr mua do tė thoshte se po tė mbyllej ajo, unė mė nuk do tė mundja tė shpreh mendime, se mė ėshtė blokuar burimi i informatave. Vallė lejon njė njeri me sa do pak logjikė dhe intelegjenc qė tė ndodh kjo me te. Unė kurrė jo!!!

Nė njė rast kur bisedonim me Fehmi Lladrovcin (pak para se tė hynte nė Kosovė), erdhi edhe fjala pėr Lėvizjen dhe Ibrahim Kelmendin. Unė atij i thashė:

Deri sa I.K. nuk tregon se ē'ndodhi me tė hollat qė u mblodhėn pas vrasjes sė Jusuf e Bardhosh Gėrvallės dhe Kadri Zekės pėr familjet e tyre, unė kurrė nuk mund i besoj atij.

Ai ma ktheu:

Mua Zoti edhe dy jetė tė mė jipte, unė kurrė nuk mund e bėjė atė punė pėr Kosovė qė bėri I.K. (edhe pse unė mendoj se vetėm me njė jetė bėri shumė mė shumė se ai).

Nga aty u ndamė pėr tė mos u takuar mė kurrė(mė vjen shumė keq se ai ishte burrė shumė i mirė dhe trim, por i manipuluar).

vijon...

Bardhyli-Iliri
11.06.2006, 00:56:00
...vazhdim


Sa i pėrketė fjalisė:

Kush u dha juve tė drejtėn ekskluzive tė formoni ushtri!!

Ju i ikėt pėrgjegjės direkte dhe filluat me parulla tė vjetra (bajate) tė Lėvizjes. Bile edhe mė akuzuat si tradhėtarė se edhe UDB-ja shtronte pyetjet nė atė mėnyrė. Kjo pėrmua ėshtė papjekuri, varfėri dhe dobėsi, duke mos mundur tė ofrosh argumente i ikėn pyetjes dhe bėnė akuza (si gjithėmonė e keni pasur traditė). Kur unė pėrdori njė fjalė shqipe nuk mbaj pėrgjegjėsi nėse edhe dikush tjetė pėrdor po atė fjalė, edhe po tė ishte kjo UDB-ja.

Ju duheshit tė pėrgjigjeshit nė ate se, nė ēka bazoheshit kur tė tjerėve u mohonit tė formonin ushtri, u mohonit tė tjerėve tė luftonin pėr ēlirimin e Kosovės vetėm e vetėm se ishin anėtarė tė LDK-sė, pra ju u mohonit tė tjerėve tė drejtėn qė ata e kishin me votėn e popullit.

Pėr tė gjitha qė ndodhėn para, gjatė dhe pas luftės populli u dha pėrgjegjėn e prerė (bile edhe ju dėnoi nė mėnyrė indirekte) nė zgjedhje, pra nuk ju zgjodhi, pra ju zhveshi nga ēdo e drej qė ju pretendonit tė kishit, ju mohoi tė drejtėn tė thirreshit nė Rilindjen Kombėtare, Lidhjen e prizrenit e shumė e shumė gjėra tjera, qė ti sjellė kėtu si arsyetim. Se vota e popullit ėshtė ajo qė njė subjekti politik i jep tė drejtė ta udhėheq drejt sė ardhmes dhe ta mbroj nė rast rreziku. Vetėm ajo dhe askush tjetėr.

Fund kėsaj here

Ju pėrshėndes

(p.s. kur them ju, mendoj nė strukturat udhėheqėse tė Lėvizjes dhe tė ish-SHP tė Uēk-sė, e kurrėsesi nė anėtarėt esaj dhe nėushtarėt qė kapėn armėn pėr ta luftuar Shkaun pa qėllime pėrfitimi personal)

Jezerci
11.06.2006, 08:23:00
Popujt ,nė shumtėn e rasteve nga manipulimet bėhen edhe naiv.I tillė ėshtė populli jonė.Ka shumė shembuj qė e argumentojnė kėte.Disa herė me radhė populli serb e votoi Millosheviqin,dhe ate me vota apsolute ,taman si Rogon dhe pasuesit e tijė, dhe e pėrjetoi shpėrblimin.Pėr serbet e pam dhe po e shofim,pėr popullin tonė do ta shofim shpejt,megjithėse shenjat jan evidente edhe tani...
Tani nuk mund tė fajsohet pėr kėte as Milloshi pėr serbet,as rogoja pėr popuulin tonė,sepse ata iken me marre.Tė mirat dhe tė kqijat le ti shijon vet mileti.
Serbija ra kėtu ku ėshtė po edhe Kosova nuk ėshtė fare ma mirė,shpejt do ti dlė hirra mbi!

xharremi
11.06.2006, 10:02:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>

Tani nuk mund tė fajsohet pėr kėte as Milloshi pėr serbet,as rogoja pėr popuulin tonė,sepse ata iken me marre.Tė mirat dhe tė kqijat le ti shijon vet mileti.
Serbija ra kėtu ku ėshtė po edhe Kosova nuk ėshtė fare ma mirė,shpejt do ti dlė hirra mbi!

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Hirra i pat dalur qysh heret, aty kah viti 1987, 88. Kete e kane pare vetem ata te cilet shohin me tru e jo vetem me sy!
Po kjo hirre tani ka fillu te sterkeqet dhe qelbet. Edhpse shume vone kane fillu pra me marr vesh edhe ata me tru pule.

xharremi
11.06.2006, 10:09:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Axhoku afishoj me 2006-06-10 18:07 :
O moj Shqiperi e Mjera Shqiperi (e vertete)
Kush te Ka qitur me Krye ne Hi (e pa vertete, askush nuk e ka qite ate me krye ne hi, ajo vete ka ra ne hi)
Ti Ke pas kene nje Zonje e rende ( e pa vertete, dokumentoje qe shqiperia njehre ne historine e saj ka qene zoje)
Burrat e Dheut te Therrisnin Nene. (e pa vertete, dokumentoje se kush e paska thirre shqiperine Nene)


Neno moj mbaj zi per vellan
Me tre plumba na i rane
Na e vrane na e shane
Na i Thane Tradhetor.

Po U.Q.K- qe lidhe me keto vargje te shkruara gjithashtu ne kohe,dhe
natyrisht nga Poet te Ndryshem.

Po po e lidhe edhe ate, se qeshtja Shqiptare ende mbetet e pa zgjidhur
Kur ju del reni edhe 100 mi malazezeve(por te paster me siguri se edhe aq nuk jane),E shqiptaret me mbi 7 Mil. ne Ballkan,e kushedi sa Mil.te ikur nga vendi,as sesi ta zgjedhin problemin e Vet Kombetar.
E si te zgjidhet kur vet Dalazotsja e Popullit siq e quente dikur me te drejt Kadareja U.Q.K. u Shkaterrua nga vete "Shqiptaret e tipit Bardhyl-Iliri"e sot te njejtit me lehtesim se ajo nuk ekziston dhe s'ia kan Frigen hedhin e dhe gur kunder saj,ngjajshem me VRASESIT e GURAKUQIT,po q'ti besh, kjo eshte Kenga e VRASESVE ,e te SHQIPETARET ende s'mund te kendohet Kenga e Qlirimit,Liria eshte ende Laaaaaaa.....a rg.
Ata qe per Shqipetaret kerkojne Liri ende burgosen ne mes te Prishtines,sepse nuk ka U.Q.K.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: xharremi mė 2006-06-11 10:32 ]</font>

kastrati
11.06.2006, 10:42:00
ja qfar na poston Jezerci;

......Disa herė me radhė populli serb e votoi Millosheviqin,dhe ate me vota apsolute ,taman si Rogon dhe pasuesit e tijė, dhe e pėrjetoi shpėrblimin.Pėr serbet e pam dhe po e shofim,pėr popullin tonė do ta shofim shpejt,megjithėse shenjat jan evidente edhe tani...

-----------------------
Jezerci&amp;Co

......Disa herė me radhė populli serb e votoi Millosheviqin,dhe ate me vota apsolute ,taman si Rogon dhe pasuesit e tijė, dhe e pėrjetoi shpėrblimin.Pėr serbet e pam dhe po e shofim,

---------------------

komenti im - kastrati

Serrbia mori shperblimin nga Millosh-viqi dhe shkoj ne katastrofe, nga deshira qe ta beje serrbin e Madhe, perveq republikave te ndara, ju nda edhe Kosova, e ndoshta ne nje ta aferme jo te larget edhe Vojvodina ne mos edhe sanxhaku i Pazarit te Ri (Novi Pazari) /forum/images/smiles/icon_wink.gif

---------------------

Jezerci&amp;Co

pėr popullin tonė i cili votoi Rugoven ne menyre apsolute, do ta shofim shpejt,megjithėse shenjat jan evidente edhe tani...

--------------------

komenti im - kastrati

natyrisht qe populli yne shqiptar duke ju falenderuar asaj vote te gjithembarshem dhe duke e bindur faktorin nderkombetar se jemi te bashkuar dhe te gjithe njezeri po kerkojme ate qfar na takon, fal Prijsit te MADH te te gjitha kohrave, pra,

pėr popullin tonė do ta shofim shpejt,megjithėse shenjat jan evidente edhe tani... Shenjat evidente te PAMVARSISE

pra,

dallimi eshte shume i madhe, ani pse serrbet votonin nje diktaturist, kurse shqiptaret nje PAQESOR /forum/images/smiles/icon_wink.gif

si po duket po i vie fundi dhe municioni i ketyre propoganderve eshte shpenzuar, apo si thot populli "ju eshte lag baroti, e prit vjet e prit sivjet, pushka e tyre nuk po qet" /forum/images/smiles/icon_wink.gif

sikur ta kishim vene voten edhe pas lufte, sikur para lufte po edhe gjat lufte PAMVARSIA E KOSOVES do te ishte kurorzuar para tri viteve dhe ate ne fillim gjegjesisht gjer ne mesin e vitit 2003, mirepo, dolen disa M=RATORIUMA dhe frenuan (qe mos te them STOPUAN) Pamvarsimin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nuk ishin e kota thirrjet nga matan se shqiptaret e Kosoves, per kryeqytet kan Beogradin, , pastaj deklarata e Sorbones (nese nuk gabohem) pastaj Moratoriumi, pastaj Njohja formale nuk eshte aq e leht e tj. e tj.

keto vetevetiu te tregojne se frenuesit ishin jo te paket dhe qe kishin ndikim negativ, me perjashtim se ishin nga me te ndryshmit ku nuk jan te paket edhe sot, por qe fatmirsisht kan ngel si pleshtat kur te ngacmojne naten /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Onfuri
11.06.2006, 10:44:00
Nė kėtė shekull ,ėshtė shum zor tė manipulosh edhe fiset afrikane , se jo mė Shqiptarėt e sidomos Shqiptarėt e Kosovės, qė nga manipulimet nuk janė bluar vetėm nėn gurėt e mullirit sikurse drithi .

Kėta pėralla pėr manipulime tė popullit ,nuk hanė bukė kėrkundi pėrveēse tek truri i deshtakėve , qė mundohen me kėsi kopalla tė mbrojnė pazotėsinė dhe pavlerėsine e tyre .

Se ēka bėri millosheviēi ,a manipuloi apo jo zgjedhjet nė sėrbi ,ajo ėshtė punė e sėrbėve dhe jo e jona ,edhe pėrse ajo nuk mund tė quhet manipulim derisa sėrbėt pėr bazė kanė eleboratet e njohura botėrisht , pėr popujt jo sėrb nė ballkan e gjegjėsisht pėr ne - Shqiptarėt .

Nėse njė pjesė e popullit ėshtė bagėti dhe ka pėr busollė orientimi thėnien e dullės se :- '' edhe barė do hamė dhe partinė e idealet komuniste nuk i ndėrojmė '' ,mė vjen keq tė ju them ,por kjo lloj kopeje ka mbetur pakic edhe tek nėna e saj biollogjike - rusi , se pėr tek ne ,rrėnjė tė shėndosha nuk ka pasur kurrė -pėrveē disa rasteve neuro-klinike.

Tani , duhet tė fajsohen ata '' tė shtirėt '' ,qė llomotitnin kohė e pa kohė ( rrugė e shtėpi , ēajtore e ēarshi ,tubime e varime e qė premtonin edhe Vazhdime ) .
Por, edhe tė vėzhtirėt, pasi u rehatuan kush nė kuvend, kush nė parti ,kush nė komisione bisedimesh me sėrbėt ,nuk ua ndin mė as pėr gjak tė humnur , as pėr llomotitje qė thyen dhėmbėt qe sa vjet e as pėr milet.Ėshtė njė urti popullore qė thotė :-
mjer kėnd e kalbėn toka .
Mirė i pat thėnė njė bullgar maqedonas ( buēkovski,nėse nuk gaboj ) Ali Ahmetit ( e qė vlen edhe pėr kėta ,, trimat e shtirė '' tanė ) se :- ju kujtuam pėr ujqi e na dolėt qingja '' .


Po e pėrfundoj me njė varg kėnde polifonike :-

Toskėt e kanė njė varg, nė njė kėngė e qė thotė '' Haroe mushkė Valelrenė , se Ali Pashanė e prenė '' .

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Onfuri mė 2006-06-11 10:46 ]</font>

Drini_Junik
11.06.2006, 12:10:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mo afishoj me 2006-06-10 18:14 :


pėrveq serbisė ose tė themi mė saktė pikėrisht nė harmoni me serbinė, tė gjitha vrasje e pasluftest inkl. tė zezat e shumėta pėrcjellėse si politike si kriminale i ka kryer e organizuar klani i ibrahim rugoves e pasiqė ishin pėrher nė krye tė ldk-s mund tė themi se i ka kryer ldk, dhe atė vetėm e vetėm pėr interesat e ngushta tė po kėtij klani dhe karrierės sė bythecit nė krye tė tij..

ky klan pėrher ėshtė pėrkrah nga serbia ngase u ndihmonte nė realizimin e politikės sė tyre. klani mashtro e manipulo popullin e serbia nė "heshtje e demokratikisht" shfrytėzo kosoven maksimalisht pa as ma tė voglen rezistencė natyrisht dhe paralelisht realizo "demokratikisht spastrimin etnik" tė kosoves.

pas luftės mė shumė se kurrė luhahetej "karriga e pushtetit" tė klanit kėshtuqė duhej bėrė gjithėēka... mė saktė gjatė pikėrisht gjatė luftes filloj tė luhaten karrigat prandaj jo rastėsisht u gjeten "oficerat" tė cilėt trotuareve tė rrugėve tė europes ushtronin "strategjinė luftarake" me ēibrita apo tjerėve rrugėve e tregjeve kroate pa u interesuar kurrė se dikund kishte kosovė tė robėruar! shpesh shumė papaka llomotisin kėtu rreth pėrqarjeve etj..etj.. mendoj se pėr pėrqarje nuk mund tė bėhet fjalė, nė njėren anė ishin ata tė cilėt gjithėher japėn gjithėqka pėr liri e mirėqenje shqiptare e nė anėn tjetėr ishin ata tė ciėt kishte aktivizuar klani mafiozi i rugoves.... pėr interesa mafioze e karrieriste si vazdhimėsi.... pra kemi tė bėjm me pėrkushtim. nė njėrėn anė tė pėrkushtuarit pėr ēlirimin e vendit nė anėn tjetėr tė pėrkushtuarit pėr karrierė vetjake e interesa klanore...

... pra ishte njė ndeshje e logjikshme nė mes tė tė pėrkushtuarėve,dhe angazhimeve shumėvjeqare paraprijėse. dikush u angazhua e luftoj pėr liri e qė shpėrbleheshin me burgje tė rėnda e pasoja tjera ndėshkuese, e tjert pėr karrierė e servilizem e qė shėrbeheshin me poste, pozita e nam. pra taborret ishin dhe janė tė kundėrta, njė ndeshje plotėisht normale apo jo?!

shpekuloj se edhe hapėsi i kėsaj teme (bashkė me pėrkrahėsit e vet kėtu) i takon grupit tė tė pėrkushtuarėve pėr interesa vetjake ndryshe nuk ka si shpjegohet urrejtja e tyre ndaj tė pėrkushtuarėve pėr liri e mirėqenje shqiptare... !

njatjeta


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


shoku mo...nese vet ldk-je ne krye me rugoven i paska vrarė njerzit e vet...tregom ti mu pse gazetat e shokut thaqi bejshin gjithqka qe ata persona te paraqiteshin si tradhtar para se tu vritshin?? dmth rugova me siguri paska pas lidhje me epoken e re apo kosova pressin?? /forum/images/smiles/icon_wink.gif

tung e bofsh

Axhoku
11.06.2006, 14:14:00
XharemiAfishoi me: 11.06.2006 10:09


Axhoku afishoj me 2006-06-10 18:07 :
O moj Shqiperi e Mjera Shqiperi (e vertete)
Kush te Ka qitur me Krye ne Hi (e pa vertete, askush nuk e ka qite ate me krye ne hi, ajo vete ka ra ne hi)
Ti Ke pas kene nje Zonje e rende ( e pa vertete, dokumentoje qe shqiperia njehre ne historine e saj ka qene zoje)
Burrat e Dheut te Therrisnin Nene. (e pa vertete, dokumentoje se kush e paska thirre shqiperine Nene)

Axhoku

Xharremi: SHQIPERIA- Ka qene ,Eshte dhe do te jete ZONJE E RENDE derisa te ket Shqiptar,
E shqiptar do ket sa te jet jeta.
Vetem se ishte gjithmon dhe mbetet nje ZONJE E RENDE siq me plote te DREJT e Quante VASO-PASH -SHKODRANI,e kishin dhe e kan ZILI ANMIQET dhe Tradhtaret.

Shqiperi te qofsha fal
Te kam nene e me ke djal.

Kjo vlene vetem e vetem per Shqiptare, Bijat dhe bijt e Shqipes,
Ai qe s’do NENEN ,Do Njerken.-Popullore.

xharremi
11.06.2006, 15:01:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Axhoku afishoj me 2006-06-11 14:14 :
XharemiAfishoi me: 11.06.2006 10:09


Axhoku afishoj me 2006-06-10 18:07 :
O moj Shqiperi e Mjera Shqiperi (e vertete)
Kush te Ka qitur me Krye ne Hi (e pa vertete, askush nuk e ka qite ate me krye ne hi, ajo vete ka ra ne hi)
Ti Ke pas kene nje Zonje e rende ( e pa vertete, dokumentoje qe shqiperia njehre ne historine e saj ka qene zoje)
Burrat e Dheut te Therrisnin Nene. (e pa vertete, dokumentoje se kush e paska thirre shqiperine Nene)

Axhoku

Xharremi: SHQIPERIA- Ka qene ,Eshte dhe do te jete ZONJE E RENDE derisa te ket Shqiptar,
E shqiptar do ket sa te jet jeta.
Vetem se ishte gjithmon dhe mbetet nje ZONJE E RENDE siq me plote te DREJT e Quante VASO-PASH -SHKODRANI,e kishin dhe e kan ZILI ANMIQET dhe Tradhtaret.

Shqiperi te qofsha fal
Te kam nene e me ke djal.

Kjo vlene vetem e vetem per Shqiptare, Bijat dhe bijt e Shqipes,
Ai qe s’do NENEN ,Do Njerken.-Popullore.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Vetem se te pelqen ty nuk do te thote se eshte edhe ashtu ne te vertete. Ose me se miri, siq thote populli: "fjalte si demushi e punen si kerkushi". E kjo nuk do te thote mos me e dashte NENEN, siq thua ti. Tjeterkush mund te te bind se qendrimi bosh i yti dhe i te tjereve, qe per baze ka vetem fjalte boshe, nuk quhet dashuri. Dashuri eshte puna ne shekuj per ta ngritur ate dhe per ta bere me te vertete ZONJE, e jo te jetohet ne halucinacione!!!

xharremi
11.06.2006, 15:23:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Axhoku afishoj me 2006-06-11 14:14 :
XharemiAfishoi me: 11.06.2006 10:09


Axhoku afishoj me 2006-06-10 18:07 :
O moj Shqiperi e Mjera Shqiperi (e vertete)
Kush te Ka qitur me Krye ne Hi (e pa vertete, askush nuk e ka qite ate me krye ne hi, ajo vete ka ra ne hi)
Ti Ke pas kene nje Zonje e rende ( e pa vertete, dokumentoje qe shqiperia njehre ne historine e saj ka qene zoje)
Burrat e Dheut te Therrisnin Nene. (e pa vertete, dokumentoje se kush e paska thirre shqiperine Nene)

Axhoku

Xharremi: SHQIPERIA- Ka qene ,Eshte dhe do te jete ZONJE E RENDE derisa te ket Shqiptar,
E shqiptar do ket sa te jet jeta.
Vetem se ishte gjithmon dhe mbetet nje ZONJE E RENDE siq me plote te DREJT e Quante VASO-PASH -SHKODRANI,e kishin dhe e kan ZILI ANMIQET dhe Tradhtaret.

Shqiperi te qofsha fal
Te kam nene e me ke djal.

Kjo vlene vetem e vetem per Shqiptare, Bijat dhe bijt e Shqipes,
Ai qe s’do NENEN ,Do Njerken.-Popullore.

Kjo nuk vlene per shqiptaret te cilet nuk i takojne kategorise: "fjalte si demushi e punen si kerkushi".

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ministri
11.06.2006, 15:38:00
Kjo teme qe ne titull ka marre te mbrapshten sepse shumica e vrasjeve politike nuk eshte fare enigmatike por ndoshta pret kohen me te pershtateshme per nje "EUREKA"

Eshte vetem vazhdim i radhes qe nje nik te dali si me i menquri,me meritori , me i dituri dhe qe ne fund te fundit as qe ka mund te ndodhe dicka ne Kosove ku ky zoteri te mos jete nismetare ,bartes dhe mbrojtes.Kurse ne te vertete ,cdokund ,del me dicka qe e verteton se asnjeren nga keto pretendime nuk e ka.Grupi i pare ne Shqiperi ka shku me Sali Cekun e jo me te tjere .Edhe grupi i dyte ishte nene udheheqjqn e Sli Cekut.

Ka edhe shume cka qe te thuhet por thjeshte me duket humbje kohe me u mundu me shkrime te tilla qe perveq urrejtjes, shpifjes dhe mjegullles, nuk kan asnje vlere tjeter.

Ata qe kishin per detyre te vrasin, sot jan gjalle dhe ne liri e s'do mend se edhe urdherdhensit e tyre jan aty dikund.
Po, vertete, ne kemi dy sherbime sekrete , mjafton qe t'i bashkojn forcat dhe deshmite e gjithecka kjartesohet ,nese keto te dyat bashk nuk jan edhe fajtoret kryesore .

Mbeteni te pershendetur!

shkėmbi002
11.06.2006, 16:22:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Jezerci afishoj me 2006-06-11 08:23 :
Popujt ,nė shumtėn e rasteve nga manipulimet bėhen edhe naiv.I tillė ėshtė populli jonė.Ka shumė shembuj qė e argumentojnė kėte.Disa herė me radhė populli serb e votoi Millosheviqin,dhe ate me vota apsolute ,taman si Rogon dhe pasuesit e tijė, dhe e pėrjetoi shpėrblimin.Pėr serbet e pam dhe po e shofim,pėr popullin tonė do ta shofim shpejt,megjithėse shenjat jan evidente edhe tani...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Po q'tė mbetet tjetėr tė thuash more zotri. Ju nuk do tė ishit kėta qė jini nėse e pranoni edhe realitetin,ku bėjnė pjesė sukseset dhe humbjet,rezultatet dhe dobėsit,tė arriturat dhe gabimet...,prandaj ju si tė till ēfar jeni nuk njehni dobėsi,gabime,...dhe pėr mos sukseset e juaja janė tė gjthė tė tjerėt fajtor qė duke filluar nga individėt e thjesht qė mendojnė ndryshe,partit politike,populli nė tėrsi,bota,... dhe deri edhe zoti fajsohet nga ju.

Asgjė e re dhe befasuese, si ēdo here pas ēdo humbje (dhe ato janė tė lidhura me jetėn dhe veprimet e juaja),fillon propaganda,propaganda,... dhe propaganda...se si ėshtė ky apo ai fajtor deri edhe sa populli i Kosovės ofendohet tepėr rėndė pse nuk pranon qė vulnetarisht,pra me votėn e lirė tė legjitimon BANDAT e KRETĖS dhe pas shpėtimit nga SHBA (NATO) prap ta kėthen "PJELLĖN" Sllave nė Pushtet.
Jo zotri kot e keni ėndrruar kėtė mundėsi se Populli i Kosovės ka kaluar shum Golgota me dekada(shekuj)nė errėsirė,shtypje dhe robri,por kurr nuk lejoi qė tė manipolohet as medhunė as nga privilegjet,por gjithėhere qėndroi i katshėm po iu dha rasti mė i vogėl tė shpartallon robrinė bashk me ideologjinė e flliqėt tė tyre sllavo-komuniste.

Kėshtu edhe Sėrbija u arsyetonte se Populli Shqiptar po manipulohet nga LDK-ja dhe Rugova dhe nuk poi realizojnė tė drejtat(e shumta) qė po iu mundson shteti i tyre (Sėrbija).
Pra Rugova pati mundėsi qė pa mjete tė informimi pa shtet dhe pushtet,pa ... asnjė nga ato qė zakonisht pėrdorėn (pushtetet nė diktaturė)pėr tė manipuluar njė popull dhe ate pėr njė periodė tė shkurt.
Kjo tregon se ju mbeteni duke menduar,vepruar dhe ėndrruar Sėrbisht,por mjerisht duke folur shqip...

gentelmeni
11.06.2006, 16:30:00
rugova vriste shoket e tij te fitonte...

Edhe nje gje e verejta ne shkrimin tend zoteri;
Kur i permend shkiet e per dore shkronjen e madhe ,ndersa fjalen "Shqip" e ke shkruar me te vogel.Kjo me bie ne sy shume shpejt.

Axhoku
11.06.2006, 17:08:00
Xharremi!

Vertet eshte per te te ardhur keq ,kur shef dhe ndien se ka njerez qe se njofin Nenen,apo edhe me keq nuk e din ken e kan nene.
Nese se njef Nenen tende s'ke nevoje "ZOTI GJARREMI" te meresh me nenen e SHQIPTAREVE SHQIPERINE.

E kam cek kjart eshte nena e Shqiptareve, vlene dhe duhet vetem nga ta si NENE.

Sa per punen qe e cek keni te drejt,por nuk e kuptoi si mund ta nderosh NENEN nese nuk e njef si te till.

Q'do nene ne syte e Femijve te vet eshte zonje, qoft e veshur edhe me rroba te Leckosura.

I dashuri Memedhe te dua edhe keshtu si je
Por kur te shof te lire
Te dua edhe me mire. Tha poeti

Shqiptaret prandaj po punojne per Lirine e Tyre
Rruga do te jet ende e gjate dhe me plot pengesa por gjithesesi do e arrijn .

"

xharremi
11.06.2006, 17:46:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Axhoku afishoj me 2006-06-11 17:08 :
Xharremi!

Vertet eshte per te te ardhur keq ,kur shef dhe ndien se ka njerez qe se njofin Nenen,apo edhe me keq nuk e din ken e kan nene.
Nese se njef Nenen tende s'ke nevoje "ZOTI GJARREMI" te meresh me nenen e SHQIPTAREVE SHQIPERINE.

E kam cek kjart eshte nena e Shqiptareve, vlene dhe duhet vetem nga ta si NENE.

Sa per punen qe e cek keni te drejt,por nuk e kuptoi si mund ta nderosh NENEN nese nuk e njef si te till.

Q'do nene ne syte e Femijve te vet eshte zonje, qoft e veshur edhe me rroba te Leckosura.

I dashuri Memedhe te dua edhe keshtu si je
Por kur te shof te lire
Te dua edhe me mire. Tha poeti

Shqiptaret prandaj po punojne per Lirine e Tyre
Rruga do te jet ende e gjate dhe me plot pengesa por gjithesesi do e arrijn .

"

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

E more Axhok nga shkrimi i juaj i fundit e verej se keni zbritur pak nga mjegullat e halucinacioneve. Kjo eshte mire.

Realiteti eshte motorr i perparimit, halucinacionet motorr i perparimit fiktiv. E merr vesh kete, Axhok?

Axhoku
11.06.2006, 19:11:00
Xharremi!

Ai qe eshte i arsyeshem dhe modest nuk i fut hundet gjithkund .

Tani shof se qenke iri ne ket forum,eshte per tu pershendetur angazhimi juej, por te keshilloi se qenke edhe me iri nga mendja :gjeje diqka qe i flene shtatit tend, se ka kush merret me Shqiperine.

tarasi
11.06.2006, 20:40:00
Z. Bardhyli- Iliri

Nė fillim dua tė them, qė nuk jeni vonuar me pergjigjen ngaqė nuk pashė, se kishte pėrgjigje...
Dua tė ceku njė gjė, qė nė fillim: Demonstratat e vitit 1981 kanė qenė demonstratat e para nė Europė ( pas Pragės sė vitit 1968), kėrkesat e sė cilės ishin pėr Formimin e Republikės sė Kosovės nė Kuadėr tė Jugosllavis si fazė e parė ndersa e dyta ishte Bashkimi i Kombit Shqiptarė...
As njė fjalė mė shumė pėr kėtė; nėse do atėherė lexo te Tema: 25 vite nga demonstratat e vitit 1981...
Unė tė kuptoj qė t'i mbron konceptin tėndė pėr to, njėsoj sikur Azem Vllasi qė mbronte konceptin e tij tė para 25 viteve; ėshtė e kuptueshme ngaqė vetėm " tezat vllasiane" po tė dalin si tė drejta, do tė jenė shpėtuese pėr tė gjithė, ata sahanlėpirės tė ish- shtetit jugosllav...

Ju pėrmendni Fehmi Lladrovcin... Unė me tė kam pas Takime tė shumta, aqė mė parė qė ishin nė tė njejtin subjekt organizativ, dhe nė tė gjitha Takimet e Mėdha, mirrte pjesė edhe ai... Pra Ti duhet ta kujtosh, greven e Urisė tė Organizuar nė Gjermani ( pastaj iu bashkangjit edhe Zvicra me grevėn e Luzernit) nga vet Fehmi Lladrovci, e qė kėrkohej dorėheqja e Sali Berishės.

Qė ti tė kesh qenė shokė i tij, nuk mė besohet FARE ( aspak Bile) ndersa atė pyetjen ndoshta edhe ja ke bėrė, nė ndonjė Tubim ose ndejė rasti...
Por nė qoftė se Ti, qė shkruan dhe rezonon kėshtu, ke qenė "shok" i Fehmi Lladrovcit, atėherė unė tarasi deklarojė publikisht, para kėtij kanali dhe para forumistėve tė tjerė, se " Fehmi Lladrovci kurrė s'ka qenė shok i imi!".. Po e perseris; vetėm nėse ti e ke pas shok atė, ēka nuk besoj dhe pikė!
Po ashtu ndoshta e dini e ndoshta nuk e dini: Nė arrest 24 orėsh nga UĒK-ja kanė qenė; Edita tahiri, Rexhep Gjergji, Gjrgj Dedaj dhe pikerisht ishin tė arrestuar nga Fehmi Lladrovci... Po ashtu ma merr mendja qė e di se cili ka qenė mendimi i Fehmi Lladrovcit pėr Ibrahim Rugovėn dhe Bujar Bukoshin... O sa shumė do tė kisha pas qejfė sikur ai ta kishte perballuar luften dhe tė ishte gjallė pas lufte e tė priste " kthimin e I. Rugoves nga Italia"...

Mė lejo tė t'i sqarojė ca gjėra dhe kėsaj pune t'i vėmė pikėn... Kėtė gjė po e bėjė jo vetėm pėr Ty por edhe pėr tė tjerėt...Ky sqarim dhe spjegim ka tė bėjė edhe pėr figuren e Ibrahim Kelmendit...

Nė qershor tė vitit 1981, Hydajet Hyseni, Mehmet Hajrizi e Nezir Myrtaj me grupin e tyre tė fshehtė, lėshuan nė qarkullim platformėn pėr organizimin e mėtejm me titull: " Teza rreth Frontit Popullor pėr Republikėn e Kosovės".

Nė kėto teza jepen argumentet qė flasin se Kosovės i takon statusi i Republikės nė Federatė, se ajo ėshtė e arritshme dhe se populli i Kosovės ka potencial tė luftojė pėr fitimin e saj.

Mė 17 shkurt tė vitit 1982 nė Turqi pėrfaqesues tė grupimeve patriotike me Sabri Novosellėn dhe Abdullah Prapashticėn nė prezencė edhe tė ambasadorit tė Shqiperisė z. Bujar Hoxha shpallin tė formuar Lėvizjen pėr Republikėn Socilaiste Shqiptare nė Jugosllavi...

Qė nga viti 1982 e deri nė vitin 1984 kėtė organizat e drejtonte Komiteti Qendror i LRSSHJ i pėrbėrė nga 15 anėtarė. Ndėr tė tjerė dhe Xhafer Shatri, Sabri Novosella, Ibrahim kelmendi, Fahredin Tafallari, hasan mala, Kadri Abdullahu, etj...
Nė vitin 1985 nė PREKAZ Formohet Kėshilli i LPRK-sė nė pėrbėrje ADEM JASHARI, SAMI LUSHTAKU, JAKUP NURA, NUREDIN LUSHTAKU...

Qė mos ta zgjasė mė tepėr me kėtė ēėshtje por e bėr kėtė gė qė tė shihni se unė nuk sherbehem me jo-fakte... Sa pėr grupet e Para qė shkuan nė Shqiperi qendron ashtu siq kam shkruar mė herėt: Grupi i parė me Adem Jasharin ndersa Grupi i dytė me Zahir Pajazitin...

Pėrse e permenda kėtė? Ngaqė njė forumist, plangprishes dhe i cili edhe paramilitarėve serbė u deshironte shendet, kishte cekė emrin e Sali Qekut... Unė dėshmoret e Kombit i respektojė, pa kushdo qofshin ata, kėshtu qė asnjeri, nuk mund tė mė detyroj tė flasė diēka tė keqe, pėr ata qė u flijuan pėr Atdhe e Mėmėdhe!!!!!

Sa i perket Parave qė permendni Ju, diēka atje nė lidhje me vrasjen e Jusuf Gėrvallės dhe Ibrahim kelmendin tė sqarojė Ty dhe tė tjerėt:

Varrezat nė Shtutgart ( tri varret) kanė qenė tė vėna nė emrin e Ibrahim Kelmendit, ēka do tė thotė qė ky vazhdimisht me ndihmen edhe tė shokėve tė tjerė, pėr 25 vite me radhė, ka paguar ato varre. Sikur kjo gjė tė mos ishte bėrė, shteti Gjerman, pas njė kohe do t'i zhvarroste ata nga ato varre sikurse tė gjithė tė tjerėt , gjerman e jo gjerman....

Ka shumė shpekulime per vrasjen e Gėrvallėve... Por njė gjė po e thėm dhe pėr kėtė nuk do tė flas mė shumė... Dyshimi mė i madh, se ka ditur diēka, bie nė njeriun mė tė afėrm tė Jusufit... E nė cilin kėtė nuk do ta them ... Tekefundit kėtė gjė, le pėr ta kuptuar, vet bashkėshortja e Bardhit. Nė njė emision dokumentar, qė shikuesit e kanė parė nė TV prej 90 minutave, unė kam pas rastin ta shohė, mė shumė se 10 orė tė xhrimeve pėr atė dokumentar, pėr njė emision, qė ėshtė shfaq nė publik, pėr vetėm 90 minuta...kaq, hiq mė shumė...


......


Tashti serish vijmė te ajo mė qenėsorja...
Po e pėrseris serish:

Pyetja e jote Bardhyl - Iliri se " KUSH U DHA JUVE TĖ DREJTEN EKSKLUZIVE PĖR TĖ FORMUAR USHTRI" - ėshtė pyetje tipike UDEBESKE dhe pergjigjen e ke marė mė herėt....

Tani dua tė tė sarojė Ty disa gjėra... Ti ndoshta aludon nė atė se ne kemi pas Qeveri dhe se e drejta ka qenė e saj...

Lexo me vėmendja Bardhyl - Iliri...

Nė vitin 1920 Italia e roberoi Vlorėn... Esat pashė Toptani me qeverin e tij, rrinte nė Selanik dhe udhetonte pėr Paris ( njejtė si Bukoshi)por ndodhi ajo qė duhej ndodhur: populli i Vlorės, vet u organizua, bėri ushtrin dhe e largoi pushtuesin nga qyteti, teksa poeti Ali Asllani u detyrua tė shkruaj poezin:

Vlora,Vlora, Vlora
bjeri moj tė lumtė dora!

Tashti edhe Franca nė vitin 1940 u pushtua nga nacistėt... Por edhe Franca aso kohe, kishte njė qeveri tė saj...Por ēfarė ndodhi? Lėvizja e Rezistences u organizua vet , formoi Ushtrin dhe e solli lirinė...

Edhe populli italjan, megjithėse e kishin ushtrin e tyre dhe Qeverin ( Musolinin) ata megjithatė, u organizuan, formuan ushtrin e tyre dhe filluan tė bėjnė luftė, pėr tė ēliruar Italin nga vetė Italianėt...

Edhe nė Shqiperi ishte qeveria e Mustafa Krujes por plumbat pėr perandorin, Emanuelin e Tretė treguan se nė popull, po formohej njė ushtri qė armikut tė vjeter e tė ri vetėm plumba do t'i ndante...
Pastaj edhe nė Belgjik, Danimark, Suedi, Poloni, Rumani etj etj... Megithese kishin qeverit e tyre, populli ishte organizuar dhe pa pyetur askend kishin bėrė ushtri....

Pra, ēdo popull i pushtuar, organizohet kunder Qeveris sė tij dhe ushtris Pushtuese pėr tė fituar lirinė. E, dihet se ēdo pushtues, nė vendet qė kontrollon, vė sa pėr sy e faqe njerez vendor , gjoja pėr tė qeverisur..
Tashti, edhe nė Ēeēeni janė organizuar zgjedhje tė "lira" pėr Parlamentin Ēeēen dhe nga ato zgjedhje ka dal njė qeveri.. Dhe sipas bardhyl - Ilirit do tė duhej pyetur luftetaret ēeēen, qė rrijnė nėper male se: kush ju ka thėnė juve me formue ushtri?

Dua tė ta theme dhe njė gjė shkurt e shqip: Turpi mė i madh qė ka ndodhė, ka qenė njė farė FARKU dhe tė ashtuqujturit oficira ( serbo-jugosllav me ide dhe teori)... Nėse ndonjeri mė pėrmend Naim Malokun ju themė vetėm kėtė gjė: Ai,Naim Maloku pra ( Bajram Mehmeti po ashtu) pse kishte perkrah, demonstrata e vitit 1981, ishte denuar me vite burgė... Pastaj tė gjithė ne na kujtohen, ata oficerė gjatė sherbimit tonė ushtarak, qė kurrė as edhe njė herė, nuk flisnin me ushtarin shqiptarė, shqip por vetėm serbisht...

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės u ka bėrė thirrje tė gjithėve; ajo kishte shpallur mobilizim... Erdhi si ushtar Kadri Kastrati " daja", por u tregua i zoti dhe Remi i tha urdhero, prij perpara sikurse edhe Nuredin Ibishit- Lekės, Bislim Zyrapit apo edhe Agim Qekut, si dhe tė tjerėve...

Por kėta oficerė ( naimi, Kadria, Bislimi etj) kanė qenė jashtė qeveris sė Esad Pash Toptanit ( lexo: Bujar Bukoshit). Tė gjithė ata qė ishin radhitur, pas njė farė krijese me qellim " Kolonen e Pestė" me emrin FARK duhet shpallur pa dalllim, tradhti Kombėtare dhe bartesit e saj Tradhtar... Dhe qeveria e parė e Kosovės, pas pavarsis do tė duhej tė bėjė kėtė gjė; qė pastaj shteti tė ngritet nė kėmbė tė shėndosha!!!!Pyetja e jote zoteri ėshtė shumė e pakuptimtė...

Po ta themė dhe njė herė se kush na tha me Formue Ushtrin:

Na tha Kosova e robėruar!
Na tha gjaku rinor i derdhur rrugėve tė Kosovės!
Na thanė nėnat tona qė ishin tė privuara nga e drejta pėr lindje!
Na thanė nuset e Kosoves qė dhunoheshin nė pik dite!
Na thanė femijėt e gjakosur tė Kosovės
Na thanė deshmoret e demonstratave tė vitit 1968.81,89,90
Na tha zėri i Fazli Grajēevcit dhe Zijah Shemsiut!
Na tha amaneti i Rilindasve tanė!
Na tha tradhtia e madhe e Ibrahim Rugovės and Co!
Na thanė popujt e lirė, e qė lirinė e kishin fituar me gjak!
Na tha maksima e njohur qė " pėr tė pas Lirinė duhet formuar ushtrinė!
Na tha populli i shumė-vujtur..
Na tha ndergjegja e jonė e paster pėr tė mos qenė sherbetor dhe pa dinjitet...
Na thanė traditat dhe doket tona!

Delegati
11.06.2006, 22:00:00
ZOTI TARASI,
Ju pėrgėzoj dhe shprehi konsideratėn time pėr kontributin tuaj dhe dėshmitė qė i dhatė paraqitėsit Bardhyli.
Sikur tė kishim mundėsi qė tė identifikohemi ne dy bashkė do tė njiheshim. Unė nuk e kam lexuar paraqitjen e Bardhylit por, nga pėrgjegjja juaj pashė se ato qė i thatė qėndrojnė.
Pak fjalė pėr Fehmi Lladrovcin:
Heroi ynė mbante tubim me bashkatdhetarė nė Bon tė Gjermanisė dhe nė atė tubim merrja pjesė edhe unė. Me Fehmiun kishim biseduar mė parė pėr aktivitetet e tija nė Kosovė. Kishte vetėm dy ditė qė ishte kthyer pas dy aksioneve qė i kishte ndėrmarrė nė Kosovė.
Gjatė tubimit Heroi thotė:" Ju po e shihni se UĒK-ja ēdo ditė po merr aksione dhe po i vret forcat serbe tė policisė". Ishte koha kur Ibrahim Rugova, UĒK-nė e quante dorė tė zgjatur tė Serbisė, kurse pėr aksionet thoshte po vriten serbėt mes vete. Po sa e mbaroi Fehmiu fjalėn, njė bashkatdhetar ia kėtheu se nė aksione po vriten serbėt mes vete. Kėshtu e kishte mėsuar patroni. Pas kėsaj paraqitjeje idioteske tė atij bashkatdhetari Fehmiu mė shikon dhe buzėqeshė. Mua mu duk se ai me buzėqeshjen e tij mė tha se ky zotėria mė bėri serb.
Sikur Fehmiu tė thoshte : "unė e kam bėrė aksionin", nuk do tė besonin sepse ai tani ishte nė Gjermani.
Sikur Bardhyli ta kishte takuar apo bashkvepruar me Fehmiun sigurisht se nuk do tė kishte pasė nevojė qė ju dy mes veti mos tė pajtohi.
Ėshtė bėrė njė praktikė qė tė flitet pėr njerėzit e mėdhenjė duke thėnė se unė jam takuar, i kam thėnė, mė ka thėnė, sikur tė ishte do t'i vėrtetonte fjalėt e mija etj, etj. A e din Bardhyli se ku ėshtė vrarė Fehmiu, ku Xheva dhe ku Fatimja, a e ka parė Bardhyli shpellėn e Fehmiut? Kėto janė pyetjet qė duhet shtruar Bardhylit.
Sikur Bardhyli t'i nxirrte nė pah veprimtarėt HYDAJET HISENI, MEHMET HAJRIZI, KADRI ABDULLAHU, HASAN MALA E ABDULLAH PRAPASHTICA dhe tė tregonte pėr kontaktet me ta atėherė do tė mund tė bisedonim sepse tė gjithė kėta janė gjallė dhe ne do t'i vėrtetonim pohimet e tija por, zotėriu flet me dhe pėr tė vrarėt apo tė vdekurit.
Zoti Tarasi ne njė ditė kemi pėr tu njohur dhe pėr tė parė se vėrtet kemi punuar bashkė dhe jemi krenarė pėr punėn qė kemi bėrė.
Unė nuk lodhem nėse kėsaj radhe i bishtėrova modestisė.
Pėrshėndetje zoti Tarasi.

xharremi
11.06.2006, 22:29:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Axhoku afishoj me 2006-06-11 19:11 :

Xharremi!

Ai qe eshte i arsyeshem dhe modest nuk i fut hundet gjithkund .

Tani shof se qenke iri ne ket forum,eshte per tu pershendetur angazhimi juej, por te keshilloi se qenke edhe me iri nga mendja :gjeje diqka qe i flene shtatit tend, se ka kush merret me Shqiperine.


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ne aftesite e juaja per kercnim besoj, kjo rrjedhe edhe nga fraza e fundit e juaj. Mjerishte shihet se aftesi tjera nuk keni.

Ju i keni dhene te drejte vetvehtes te jeni padroni i Shqiperise (po precizoje Shqiperise etnike), aga i Shqiperise, dhe duke iu kercnuar te tjereve ua mohoni atyre te drejten e tyre te shprehin mendimin dhe te jene kritik.

Nga njerze te tille qe mundoheshin ta mbanin popullin me PAROLLA BAJATE dhe kercnim, shqiptaret e braktisen ate masovikisht, dhe e braktisin edhe sot, dhe i turren Italise e vendeve te tjera. Pse ju dhe te njejtit si ju nuk i bindet ata se Shqiperia eshte nena e juaj ?(besoj se keni durimin dhe vullnetin me e kuptu se nuk shkruaj ne menyre tendencioze!).

Nje fakt nuk eshte mire te abstrahohet, Axhok: Edhe ne te ardhmen njerzve te tille do tu cvarrosen kufomat dhe ato do te zvarriten pa meshire neper rrugte e mbushura me pluhur dhe balte dhe me ne fund te varrosen ne ndonje pleh!!!!

Vetem me dashuri te vertete, resp. me simpati, mund te mbahet dikush afer dhe vetem atehere mund te pritet respekt nga ai ose ajo.
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: xharremi mė 2006-06-11 22:47 ]</font>

shkėmbi002
11.06.2006, 22:43:00
[quote]
tarasi afishoj me 2006-06-11 20:40 :
Z. Bardhyli- Iliri

......


Tashti serish vijmė te ajo mė qenėsorja...
Po e pėrseris serish:

Pyetja e jote Bardhyl - Iliri se " KUSH U DHA JUVE TĖ DREJTEN EKSKLUZIVE PĖR TĖ FORMUAR USHTRI" - ėshtė pyetje tipike UDEBESKE dhe pergjigjen e ke marė mė herėt....
Lexo me vėmendja Bardhyl - Iliri...

Nė vitin 1920 Italia e roberoi Vlorėn... Esat pashė Toptani me qeverin e tij, rrinte nė Selanik dhe udhetonte pėr Paris ( njejtė si Bukoshi)por ndodhi ajo qė duhej ndodhur: populli i Vlorės, vet u organizua, bėri ushtrin dhe e largoi pushtuesin nga qyteti, teksa poeti Ali Asllani u detyrua tė shkruaj poezin:

Vlora,Vlora, Vlora
bjeri moj tė lumtė dora!

Tashti edhe Franca nė vitin 1940 u pushtua nga nacistėt... Por edhe Franca aso kohe, kishte njė qeveri tė saj...Por ēfarė ndodhi? Lėvizja e Rezistences u organizua vet , formoi Ushtrin dhe e solli lirinė...

Edhe populli italjan, megjithėse e kishin ushtrin e tyre dhe Qeverin ( Musolinin) ata megjithatė, u organizuan, formuan ushtrin e tyre dhe filluan tė bėjnė luftė, pėr tė ēliruar Italin nga vetė Italianėt...

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės u ka bėrė thirrje tė gjithėve; ajo kishte shpallur mobilizim... Erdhi si ushtar Kadri Kastrati " daja", por u tregua i zoti dhe Remi i tha urdhero, prij perpara sikurse edhe Nuredin Ibishit- Lekės, Bislim Zyrapit apo edhe Agim Qekut, si dhe tė tjerėve...

Por kėta oficerė ( naimi, Kadria, Bislimi etj) kanė qenė jashtė qeveris sė Esad Pash Toptanit ( lexo: Bujar Bukoshit). Tė gjithė ata qė ishin radhitur, pas njė farė krijese me qellim " Kolonen e Pestė" me emrin FARK duhet shpallur pa dalllim, tradhti Kombėtare dhe bartesit e saj Tradhtar... Dhe qeveria e parė e Kosovės, pas pavarsis do tė duhej tė bėjė kėtė gjė; qė pastaj shteti tė ngritet nė kėmbė tė shėndosha!!!!Pyetja e jote zoteri ėshtė shumė e pakuptimtė...

Po ta themė dhe njė herė se kush na tha me Formue Ushtrin:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

shkėmbi:

Shifet shum kjart se ky zotriu e ndien vehten tė lumtur qė di tė shkruan fjalė tė bukura lavdie,pa vra fare mendjen se a janė tė vėrteta apo jo,prandaj me tė tillėt ėshtė e kot tė bisedohet dhe tė sqarohen kundėrthėnjet...

Edhe nėse nė afishimin e parė tė zotit Bardhyl ku shprehej se:KUSH JU DHE JUVE TĖ DREJTĖN QĖ TĖ FORMONI USHTRI??? mund tė kishte keēkuptime rreth asaj se ēka deshi tė kėrkonte,nė sqarimin e dytė ekristalizoj nė atė masė sa edhe fėmija nė ēerdhe do ta kuptonin se kishte fjalėn SI DHE NĖ BAZĖ TĖ CILĖS TĖ DREJTĖ,CILĖS LOGJIKĖ JU MUND T'IA NDALONIT DIKUJT ( nė kėtė rast Qeverisė qė kishte dhe vazhdon tė ket besimin e popullit) QĖ AJO TĖ ORGANIZOHET DHE TĖ LUFTON KUNDĖR OKUPATORIT???

Por pyetjet si kėto qė juve ju hjekin edhe maskat e fundit ,ju nuk i pėlqeni dhe shpėtimin e gjeni nė "zanatin" qė e keni nga vėllazrit(e idealit)Milladinat,Mugoshat...Nanosat.
Pra ti (ju) vazhdoni tė kėnaqeni nė pėrrallat e juaja tė bukura,kurse populli i din tė gjitha dhe si rezultat i kėtyre veprimeve jeni aty ku jeni,duke numruar humbjet,njė,dy, tri,... dhe deri sa ta ndrroni rrugėn e tė kėthehi nga perendimi (e jo drejt lindjes),nuk do tė ndalen dot.

tarasi
11.06.2006, 22:56:00
ASKUSH ASGJĖ S'KA SQARUAR, pėrpos qė ėshtė mundu tė mjegullojė gjėrat...

tashti filluat atė qė dini mė sė miri: kur s'keni argumente kapen per do farė, Milladinash etj..
Pse mor vlla spo kapni per koqe tė mia ( tarasit) po per koqe tė huaja...

shkėmbi002
11.06.2006, 23:05:00
jasht teme

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Qeli mė 2006-06-12 00:57 ]</font>

tarasi
11.06.2006, 23:14:00
A gabim e ke: sot kan"mbetur vetėm disa kopila tė serbėve tė cilėt " si durim dhe pacifist qė ishin" edhe si bastard qė janė dal nga pjella serbe, pak kanė mbetur....

kastrati
11.06.2006, 23:29:00
dikush qenka punesuar ne kete forum dhe po i ben argatin dreqit /forum/images/smiles/icon_wink.gif

e kam percjell te gjitha postimet e tije, eshte e quditeshme se si ai eshte munduar te pergjigjet secilit postues dhe ne secilen teme /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une kisha parashtruar kete pyetje;

a thua sa e ka pllaten ky person dhe me sa nicka plus paraqitet /forum/images/smiles/icon_wink.gif

e sa per ata ushtart - serrboqetniket, mbani fotot e tyre ne gji dhe mos i hekni, se po ju bejn nderin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une jam sqaruar rreth saj, po kuj ti sqarosh, ati qe as te verteten e as realitetin nuk e pranon /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une i kam parashtruar tri pyetje rregullisht, dhe asnjeher ky argat qe qenka punesuar ketu nuk me eshte pergjegj /forum/images/smiles/icon_wink.gif

tarasi
11.06.2006, 23:41:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-11 23:29 :

dikush qenka punesuar ne kete forum dhe po i ben argatin dreqit /forum/images/smiles/icon_wink.gif

e kam percjell te gjitha postimet e tije, eshte e quditeshme se si ai eshte munduar te pergjigjet secilit postues dhe ne secilen teme /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une kisha parashtruar kete pyetje;

a thua sa e ka pllaten ky person dhe me sa nicka plus paraqitet /forum/images/smiles/icon_wink.gif

e sa per ata ushtart - serrboqetniket, mbani fotot e tyre ne gji dhe mos i hekni, se po ju bejn nderin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une jam sqaruar rreth saj, po kuj ti sqarosh, ati qe as te verteten e as realitetin nuk e pranon /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une i kam parashtruar tri pyetje rregullisht, dhe asnjeher ky argat qe qenka punesuar ketu nuk me eshte pergjegj /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


kastra(vec)ti

cilat janė ato pyetje qė thua ti?
Veq tani ruaju se s'ka me pardon me Ty dhe faren si Ty....
mjaftė ka pas leshime!!!!!
cilat janė ato pyetje kastra8vec)ti...?????

kastrati
11.06.2006, 23:48:00
jasht teme

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: QELI mė 2006-06-12 00:59 ]</font>

tarasi
11.06.2006, 23:53:00
kastra(vec) ti

Ti i felliqt je se i till ke lindur; ti e di se ēfarė ke shkruar nė MP....
Ju melezet do benit mirė tė ikni njėherė e pergjithmonė nga Kosova!!!!!!!

Onfuri
12.06.2006, 00:12:00
[
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-11 20:40 :
Z. Bardhyli- Iliri

......


Tashti serish vijmė te ajo mė qenėsorja...
Po e pėrseris serish:

Pyetja e jote Bardhyl - Iliri se " KUSH U DHA JUVE TĖ DREJTEN EKSKLUZIVE PĖR TĖ FORMUAR USHTRI" - ėshtė pyetje tipike UDEBESKE dhe pergjigjen e ke marė mė herėt....
Lexo me vėmendja Bardhyl - Iliri...

Nė vitin 1920 Italia e roberoi Vlorėn... Esat pashė Toptani me qeverin e tij, rrinte nė Selanik dhe udhetonte pėr Paris ( njejtė si Bukoshi)por ndodhi ajo qė duhej ndodhur: populli i Vlorės, vet u organizua, bėri ushtrin dhe e largoi pushtuesin nga qyteti, teksa poeti Ali Asllani u detyrua tė shkruaj poezin:

Vlora,Vlora, Vlora
bjeri moj tė lumtė dora!


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Paralelizma bėnė gjithmon ata qė mundohen tė fitojnė davanė edhe pa tė drejtė ,kuptohet puna e interesit dhe injoranca e kundėrshtarit .
Pėr sa i takon luftės sė Kosovės ,aq e e kishit mendjen aq e patėt edhe fitimin, si ju si popullin qė e bėtė lesh e hi dhe ende jemi tek fillimi .

Sa i pėrket krahasimit mes Vlorės tė vitit 1920 dhe Kosovės ,e ke krejtėsisht gabim ,se ti e ke kėtė me leksione nga ata tė xhaxhit ,dhe mė vjen ēudi se si nuk e paske pėrmendur si fitore/merit tė xhaxhit .
Dhe tjetra as edhe revolucioni i Qershorit tė viti 1924 nė Shqipėri nuk mund tė krahasohet me ate nė Kosovė .
Se ata qė bėnė revolucionin nė Shqipėri ate kohė ,ishin asambleista - parlamentarė e jo katunarė e loparė podrumesh perendimorė .

Mandej ,Esat Pashė Toptani , nuk hiku nga Shqipėria as nga friga e italisė ( se italisė ai Esat ia la vlorėn vetėm pėr tu bėrė kryetar i Shqipėrisė sė Mesme ) e as e greqisė ( se greqinė esati e kishte njetė sikur fatos nano nė qevrisjen e tij ) ,por hiku nga selami ( mesazhi i dėrguar nga Ahmet Zogu - si ish ministėr i punėve tė Mrendshme tė Qeverisė sė Lushnjės ), dhe se Luftėn e Vlorės , e udhėheqi Qeveria e Lushnjės dhe jo Vlora vetė siē po mundohesh tė na e shesish .
Mėsohe Historinė ashtu siē ėshtė , e jo nga pėrallat e dullės dhe kėlyshėve tė tyre,se mandej do mundohesh tė na e nxjer tė drejtė dhe legal edhe * reveolucionin e dytė demo-kratik * tė 97-tės edhe pėrse rolin kyē nė ate revolucion e kishin tregishtorėt qofhin sėrb apo grek .

Pėralla sikur tė jujat shko e mėsova atyre fatosave dhe pionerėve tė dullės .

Nė njė skeē shkodran ,shum bukur e tregonė kėtė manipulimin e Historisė ,siē po mundesh ta bėsh edhe ty kėtu .
I parashtrohet pyetja njerit se ,ku u zhvillua lufta e vlorės dhe nga kush u udhėhoq .

Dhe gjėja mbas shum mundish e gjeti ,se ishte bėė nė Vlorė nė vitin 1920 dhe udhėhequr nga zotni.Selam Musai nga Salaria .
Dhe mandej me ironi i thot pyetėsit :-
Tuj pa se si po e kanė shkruar dhe shkruajnė edhe sot kėta Historinė thashė , prite Zot se mos lufta e Vlorės ėsht zhvillu nė Rrape tė Pukės .

Pėr ta mėsuar Historinė e atėhershme ashtu siē ka qenur dhe siē edhe ėshtė ; mere dhe lexohe historinė nga Sejfi Vllamasi , Tajar Zavalani ( kundėrshtar i Hamet Zogut ) , nga Mustafa Kruja ( edhe ky po ashtu kundėrshtar i Hamet Zogut) ,nga Prof. Abas Ermneni edhe ky nga Jugu .
Dhe aty do e mer vesh ma mirė luftėn e Vlorės tė vitit 1920 se nga kush u urganizua e kush e udhėhiqte .
Se sipas dullės edhe Haxhi Qamili ishte burė i mirė ( dhe mėsoheshte edhe nė tekstet shkolore ) edhe pėrse vriste Shqiptar nė emėr tė babės Sulltan dhe thirte e ēirej '' duam babėn '' .

Interesat e njė grupi tė ngushtė ,kurnjehrė ( nuk e mban mend diēka tė tillė Historia ) qė tė jenė edhe interesa mbarė Kombėtare .
Kur diēka e tillė ngjan deri sa nė ate shtet ka njė qeveri udhėheqėse , ai veprim quhet puē ushtarak dhe asgjė mė shum e asgjė mė pak .
E puēet ushatrake gjithon kanė krijuar/prodhuar diktatura ,prandaj edhe qytetarėt e Kosovės me tė drejtė ju anashkalluan nė katėr palė zgjedhje ( e sa do vazhdon mė tutje mbetet tė shhim ) .
Se ,as qė e pyetet popullin dhe as e morėt parasysh interesin e tyre .
Tani ēka vetė mbjellėt atė dhe po e korni .
[quote]

Delegati
12.06.2006, 00:15:00
Shkėmbi,
Mė thuaj tė lutem pse e ke zgjedhur nofkėn Shkėmbi kur pėrbėrja jote ėshtė njė llym i moqalit.
Pse po them kėshtu? Po them sepse ti shkrove qė Tarasi dhe tė gjithė qė mendojnė si ai janė , ku ta di unė, Milladina, Nanosa e ēka jo. Unė mendoj, pikėrisht si Tarasi dhe ty tė them se mua s'mė lidhė gjė me asnjėrin nga tė apostrofuarit nga ti. Meqenėse s'mė lidhė gjė, atėherė e dij dhe jam i sigurt se ty tė ka kapur sekėlldia qė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės e ka luftuar dhe ndjekur policinė dhe ushtrinė serbe nga Kosova.
Askush nuk e ka penguar Bujar Bukoshin qė tė formijė ushtri. Ai e ka pasur mandatin ta bėjė ushtrinė por, ai veproi sikur Lilė Begraca dhe njerėzit liridashės, tė denuarit politik, supstanca e kombit mjaft priti dhe kotė priti. Nė fund tė vitit 1992 u morr vendimi qė tė krijohet njė ushtri dhe u krijua nė mes tė vitit 1993. Mė pas u paraqit nevoja qė ajo ushtri tė financohet. U formua Fondi "Vendlindja Thėrret". Jashar Salihu, ndjesė pastė, u zgjodh kryetar fondi. Ende kishte kohė qė Bukoshi tė formonte ushtri. Ai nuk ia prishte vetit rehatinė nė Bon. Lėshonte nganjėherė nga njė deklaratė sa pėr t'i mbajtur nė gjumė "Shkėmbitė". Zhvilloheshin bisedime edhe me Bujkarin. Tė kota ishin pėrpjekjet pėr tė punuar bashkėrisht. Nė mes tė vitit 1997 Bujari thotė: "nėse Serbia e fillon luftėn ne nė fazėn e parė do t'i kemi 100 000 ushtarė e mė vonė numėri do tė rritet nė 300 000 sosh. Kėto ishin shifra deklarative dhe shifra pėr t'i vu nė gjumė tė tjerėt. Ēka doli nga e tėra ajo qė deklaronte Bukoshi, dolėn tre kufera me amblema tė FARK-ut dhe hurja e tyre nė Kosovė pėrmes Tahir Zemės, shpėrndarja e rrogave tė majme oficerėve tė Bukoshit qė nuk lėviznin nga Shqipėria.
Njė detaj ju lutem, Nė qershor tė vitit 1998 organizohet takimi mes Jashar Salihut dhe Bukoshit nė Gjermani dhe arrihet marrėveshja pėr tė bashkvepruar dhe me e bėrė njė pagesė 50 000 000 DM tė njė kontrate tė armėve tė sofistikuara. Pajtohet Bukoshi dhe Jashari dhe tė gjithė pjesėmarrėsit e takimit gėzohen. Pas ndarjes, pas gjysėm ore duke u kėthyer pėr nė Zvicėr Jasharit i cingėrron telefoni, Bujari paraqitet dhe i thotė Jasharit harroe marrėveshjen! Jashari ia kėthen "nėnėn ta ....." Gėzimi shndėrrohet nė pikėllim dhe nervozė qė pse mbanė toka njerėz tė tillė.
Shkėmb, askush nuk mundet tjetrit t'i imponojė e aq mė pak pėr punė tė mėdha. Atėherė kur ėshtė dashur tė luftohet armiku Ibrahimi, Bujari, ti dhe shumė si ti nuk jeni dukur mbi sipėrfaqe tė tokės. Tani kur ēdo gjė ka kaluar ju mundoheni tė nxirrni bishta e tė thoni se dikush ju ka ndalur tė luftoni pėr atdhe.
Vrasjet qė kanė ndodhur gjatė dhe pas luftės janė politike por, jo tė bėra nga njerėzit qė e kanė organizuar dhe bėrė luftėn. Ato vrasje i kanė bėrė ata qė s'kanė bėrė gjė pėr t'u ēliruar, por, nga etja pėr tė qenė nė pushtet dhe nga frika se populli nuk do t'i pranojė mė si udhėheqėsa legjitim filluan t'i vrasin njerėzit e vet dhe tė shpifin mbi korriz tė liderėve luftarak.
Kėtu mund tė bėhen krahasime nė mes tė serbėve dhe LDK-istave. Serbėt vet i vrasin pjestarėt e vet dhe ua lėnė shqiptarėve luftėtarė tė lirisė e jo rugovistave sepse pėr ata e dijnė se nuk e kanė guximin as tė marrin frymė kur pėrmendet serbi. Edhe aparatura e Rugovės vet i kanė vrarė tė gjithė ata qė i qanin gjatė fushatave elektorale. Populli mashtrohej dhe i votonte. Pse nuk zbardhen rastet e vrasjeve? Nuk zbardhen sepse nuk i konvenon as UNMIK-ut as LDK-sė, UNMIK-u duhet t'i denojė njerėzit qė po iu shėrbejnė LDK-ja nuk dėshiron t'i heqė maskat.
Ju vazhdoni t'i besoni profiterėve ekonomik dhe krimeve tė organizuar nga bandat e ndryshme nė LDK.

Bardhyli-Iliri
12.06.2006, 03:18:00
Z. Tarasė,

dotė reagoj si gjithnjė me vazhdime (pėr shkaqe personale).

Kėrkesat e Studentėve tė '81 dhe kėrkesat qė bėnte pėr ndryshime Perestrojka e Gorbaēovit dallojn nga njėra tjetra, por si duket ty nuk tė mbushet mendja.

Fehmi Lladrovcin e kam takuar rastėsisht, e askund nuk thash se e kam pasur shok. Tė lutem lexoj shkrimet e mia mirė dhe mos u ndrysho kuptimin.

Tė kisha preferuar qė herave tjera mos tė lodhesh me shkrime nė lidhje me historinė e Lėvizjes, se unė ate e njoh mė mirė se sa kishe me pasur dėshirė ti.

vijon....

Bardhyli-Iliri
12.06.2006, 03:44:00
...vazhdim

Sa pėr ilustrim:

Unė vetė kam qenė anėtarė i Lėvizjes deri mė '92, kur edhe janė mbajtur zgjedhjet nė Kosovė, dhe prej aty kam pushuar aktivitetin nė Lėvizje. Populli ishte i vetėdijshėm se ishte i robėruar, por ai zgjodhi prijėsit e vetė me vota qė ta udhėheqin drejt lirisė.

Detajet nė lidhje me Vrasjen e vllezėrve Gėrvalla dhe Kadri Zekės mė janė tė njohura pak a shumė. Mirėpo unė dijė edhe peripecitė qė kishin pasur ata pėr tė formuar njė front tė pėrbashkėt ( e i cili pas vdekjes tyre kurrė nuk arriti tė bėhet ashtu siē mendonin ata).

Mos kujto se kėtu ke tė bėsh me diken qė ėshtė i ri dhe flet kėtu me tė lexuar nė gazetė pėr Lėvizjen, e as me ndonjė qė nuk ėshtė i njoftuar me rregullat Gjermane. Sa i pėrket varrezave, ato bėhen me kontrata me kohėzgjatje tė ndryshme, mvarėsisht prej vendit edhe ēmimet janė tė ndryshme. Por kurrė nuk kapin shumėn e tė hollave tė cilat atėherė janė mbledhur pėr familjet e tyre. Ai, I.K. pėr kėto gjėra nuk ėshtė deklaruar kurrė publikisht.

Pra, armiku ditnte se kush ishte i rrezikshėm dhe likuidonte kundėrshtarėt edhe nė perendim, ashtu siē vrau edhe Enver Hadrin.

Ju mė tepėr jeni marrė me vetveten se me ēėshtjen Kombėtare. Kurrė nuk arritėt tė afroni rreth vetes familjen e Vllezėrve Gėrvalla, tė Kadri Zekės, tė Rexhep Malės e Nuhi Berishės. Ju bėnit Tubime nė pėrvjetorėt e tyre tė rėnjes, por mė tepėr pėr komercializėm.

Festonit ēdo pėrvjetor tė lindjes dhe tė vdekjes sė Enverit, natyrisht urdhėrat i merrte Xhavit Haliti tek ambasadat Shqiptare nė perendim, edhe kėtu pėrfitimet nuk ishin tė vogla.

vijon...

Bardhyli-Iliri
12.06.2006, 04:01:00
...vazhdim

Sa i pėrket disa shembujve qė sjell kėtu, kishe marrur pėrgjigjen nga disa diskutues dhe nuk dua t'i pėrsėrisė gjėrat.

Unė me fjalinė:

Kush u dha juve tė drejtėn ekskluzive tė formoni ushtri!!

mė tepėr desha tė dijė pse tė tjerėt nuk kishin (sipas jush) tė drejt tė luftonin e bile edhe tė formonin ushtri. Unė nuk shtrova pyetjen kush u dha juve tė drejt tė formoni ushtri, por Kush u dha juve tė drejtėn ekskluzive, d.m.th. pse vetėm ju e askush tjetėr.

Le tė mė falin diskutuesit tjerė nė kėtė rast qė m'u desht tė pėrsėrisė gjėrat pėr t'i sqaruar, se si duket Tarasi ose nuk kupton dallimin mes tė drejtės dhe tė drejtės ekskluzive, ose nuk don tė kuptoj se nuk mund e arsyeton.

E vėrtetė ėshtė se edhe popujt tjerė kan kapur armėt pėr t'u ēliruar nga Nacistėt Gjerman (por se vėshtirė do ta kishin pasur po tė mos kishte qenė Amerika, kėtė mėsim tė historisė dikush mė sė miri e kuptoi) por nė asnjė vend nuk mė kujtohet qė njėri i ka mohuar tė drejtėn tjetrit pėr tė luftuar ashtu siē bėt ju. Kaq pra mos ta zgjas mė tepėr.

Pėrshėndetje

kastrati
12.06.2006, 08:50:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-11 23:53 :
kastra(vec) ti

Ti i felliqt je se i till ke lindur; ti e di se ēfarė ke shkruar nė MP....
Ju melezet do benit mirė tė ikni njėherė e pergjithmonė nga Kosova!!!!!!!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

-----------------


.... dhe tua leme milladinoviqve a /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nuk keni per ta par kete film, keni per tu thar NEN HIJE /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une jam me i paster se loti, nuk frikohem kurr, per kete mund te argumentojne te gjithe ata qe me njofin, gjithnje mund te dal me ball hapur, dhe nese deshiron ta dish, mua me mban ndergjegja e paster, dhe pikerisht eshte kjo ndergjegje qe me mban dhe nuk me lejon te ulem aq posht sa ke rend ti me ate llopaqken tende qe nuk po te pushon, dhe gjithnje duke ju ditur per te tille, me se miri po e vertetoni personalisht /forum/images/smiles/icon_wink.gif

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-12 08:55 ]</font>

gentelmeni
12.06.2006, 09:34:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-12 08:50 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-11 23:53 :
kastra(vec) ti

Ti i felliqt je se i till ke lindur; ti e di se ēfarė ke shkruar nė MP....
Ju melezet do benit mirė tė ikni njėherė e pergjithmonė nga Kosova!!!!!!!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

-----------------


.... dhe tua leme milladinoviqve a /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nuk keni per ta par kete film, keni per tu thar NEN HIJE /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une jam me i paster se loti, nuk frikohem kurr, per kete mund te argumentojne te gjithe ata qe me njofin, gjithnje mund te dal me ball hapur, dhe nese deshiron ta dish, mua me mban ndergjegja e paster, dhe pikerisht eshte kjo ndergjegje qe me mban dhe nuk me lejon te ulem aq posht sa ke rend ti me ate llopaqken tende qe nuk po te pushon, dhe gjithnje duke ju ditur per te tille, me se miri po e vertetoni personalisht /forum/images/smiles/icon_wink.gif

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-12 08:55 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Hmmm kastrati,

ne njeren ane ne nje teme tjeter kishe kerkuar falje nga moderatoret per ndonje gabim ,ndersa tani jo qe del nga tema,por edhe mundohesh ta arsyetosh vetvehten nese e ke share nofken "Tarasi" ne mesazhe private.

Kesaj kah ne i themi lariqke ose njeri me shume fytyra...

Le te mbetet ne ndergjegjen tende kjo.

Drini_Junik
12.06.2006, 09:59:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-12 04:01 :
...vazhdim

Sa i pėrket disa shembujve qė sjell kėtu, kishe marrur pėrgjigjen nga disa diskutues dhe nuk dua t'i pėrsėrisė gjėrat.

Unė me fjalinė:

Kush u dha juve tė drejtėn ekskluzive tė formoni ushtri!!

mė tepėr desha tė dijė pse tė tjerėt nuk kishin (sipas jush) tė drejt tė luftonin e bile edhe tė formonin ushtri. Unė nuk shtrova pyetjen kush u dha juve tė drejt tė formoni ushtri, por Kush u dha juve tė drejtėn ekskluzive, d.m.th. pse vetėm ju e askush tjetėr.

Le tė mė falin diskutuesit tjerė nė kėtė rast qė m'u desht tė pėrsėrisė gjėrat pėr t'i sqaruar, se si duket Tarasi ose nuk kupton dallimin mes tė drejtės dhe tė drejtės ekskluzive, ose nuk don tė kuptoj se nuk mund e arsyeton.

E vėrtetė ėshtė se edhe popujt tjerė kan kapur armėt pėr t'u ēliruar nga Nacistėt Gjerman (por se vėshtirė do ta kishin pasur po tė mos kishte qenė Amerika, kėtė mėsim tė historisė dikush mė sė miri e kuptoi) por nė asnjė vend nuk mė kujtohet qė njėri i ka mohuar tė drejtėn tjetrit pėr tė luftuar ashtu siē bėt ju. Kaq pra mos ta zgjas mė tepėr.

Pėrshėndetje
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

tungat Bardhyl-Iliri...kot je ka mundohesh me kto spjegime o bardhyl, ata vetem ni sen i pengon (LDK) po u bone me PDK ather nuk je as tradhtar, as UDB, dmth prej tradhtari bahesh patriot /forum/images/smiles/icon_wink.gif.....ata e din mir qe ushtrin nuk e formuan vet...e din mir qe sali ēeku qysh ne vitet 90-ta vepronte ne drejtimin ushtarak...por saliu ishte ne ldk dhe per ket arsyje nuk i njihet kontributi tij pėr luft...disa njerz i kan pas ne dijeni krejt kto pergaditje por prap se prap nuk deshen te jen unik dhe u ndan gjerat vetem pėr arsyje partiake...

kastrati
12.06.2006, 10:05:00
Ja se qfar poston gentelmeni;Hmmm kastrati,

ne njeren ane ne nje teme tjeter kishe kerkuar falje nga moderatoret per ndonje gabim ,ndersa tani jo qe del nga tema,por edhe mundohesh ta arsyetosh vetvehten nese e ke share nofken "Tarasi" ne mesazhe private.

Kesaj kah ne i themi lariqke ose njeri me shume fytyra...

Le te mbetet ne ndergjegjen tende kjo.


---------------------

dikend nuk duhesh ta pyesesh, nga se te tregon vet /forum/images/smiles/icon_wink.gif

gentelmeni thot se une paskem shar nofken "Tarasi" ne mesazhe private, e ky gentelmeni i paska hap mesaszhet e "tarasit" dhe i paskesh lexuar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

po sillnaj o gentelmen ato postime private, nga se nuk do e permbysin Qeverin jo /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nuk je ti i vetmi qe keni nga dhjetra, e mos te them qindra nofka jo, nga se tere kohen beni kujdestari ne kete Forum /forum/images/smiles/icon_wink.gif

gentelmeni
12.06.2006, 10:20:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-12 10:05 :
Ja se qfar poston gentelmeni;Hmmm kastrati,

ne njeren ane ne nje teme tjeter kishe kerkuar falje nga moderatoret per ndonje gabim ,ndersa tani jo qe del nga tema,por edhe mundohesh ta arsyetosh vetvehten nese e ke share nofken "Tarasi" ne mesazhe private.

Kesaj kah ne i themi lariqke ose njeri me shume fytyra...

Le te mbetet ne ndergjegjen tende kjo.


---------------------

dikend nuk duhesh ta pyesesh, nga se te tregon vet /forum/images/smiles/icon_wink.gif

gentelmeni thot se une paskem shar nofken "Tarasi" ne mesazhe private, e ky gentelmeni i paska hap mesaszhet e "tarasit" dhe i paskesh lexuar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

po sillnaj o gentelmen ato postime private, nga se nuk do e permbysin Qeverin jo /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nuk je ti i vetmi qe keni nga dhjetra, e mos te them qindra nofka jo, nga se tere kohen beni kujdestari ne kete Forum /forum/images/smiles/icon_wink.gif


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Kastrat,

Une pash afishime qe te jane fshire,ato nuk fshihen nese ishin postime te mira dhe nofka "Tarasi" te ka permendue mesazhet private dhe une e dije se qfar shkruani juve tinzisht,sepse edhe une e kam privatin plot sharje nga horra te ldk-se.
Nje dite,qdo sharje do te paguhet.

ps.sa i perket mesazheve private i mbetet "Tarasit" te mirret me to e jo mua,sepse nuk kam paswordin e tij....

Delegati
12.06.2006, 10:33:00
"kastrat", a je i vendosur?, nėse je atėherė, tė lutem, thuaje emrin e vėrtetė, edhe unė po e them emrin tim dhe tė shohim se kush ėshtė kush. Mos mė shit patriotizėm tė kamufluar dhe maskuar nėn nofkėn e mbiemrit tim. Unė si Kastrat nuk lejoj qė ti tė thirresh Kastrati e ta bėsh argatin e dreqit. Kastrtėt nuk e kanė tė shajnė dhe mos tė dihet se kush shau. Unė njėherė tė kam thėnė se ti nuk mund tė jesh me 100 fytyra sepse ti fytyrė nuk, ke e ke njė qehre tė vrazhdė dhe asgjė tjetėr.

tarasi
12.06.2006, 10:33:00
gentelmeni

ajo me mesazhe private qėndron por mua mė duket ligėsi t'ia botojė tani kėtij kastratit...
Por po ta them vetėm njė qė mė ka bė tė qesh...

Ky kastrati si duket kishte dshtė t'i dergojė njė mesazh njė forumisti me nofken" frasheri".. Dhe, si duket ai tekstin ia kishte dedikuar atij por nė vend qė tė skruaj " frasheri" ka ndodhur qė " ai ka shkruar " tarasi" dhe mua mė vjen mesazhi...mo i them unė, po ky qenka i krisur...

kastrati


Afishime: 977
Vendbanimi:
Afishuar me: 06.02.2006 22:09
--------------------------------------------------------------------------------
o frasher lavdaqi

o ti je bere si nje lope e keqe qe qet tamel (se me ta shkrue qumsht ti nuk e pin) shume, e ne fund i bjen shkelm dhe e gjuen jo vetem kusin, po edhe baqicen (mjelsen) te dera.

ri djalo me ato merita tuaja te luftes, e mos perziej kusija pa lidhje se ma zi po ja humb vleren edhe asaj pak lufte qe u be ne Kosove, e sidomos atyre qe me te vertete meritojne cdo lavdate.

tung


ajo qė mua mė k shkrue nė forum nuk vlenėtė pėrmendet... por edhe kėtė punen e ketij mesazhipo e marr njejtė si ajo e Fotos me paramilitar se gjoja si ka pas syzet me vete (hahahahah)

Njeri i sėmur

tarasi
12.06.2006, 10:37:00
Njė forumist me nofken " onufri" kishte pėrmendur Ahmet Zogun dhe " selamin " se gjoja ia paska derguar Ai Esat pasė Toptanit...
Nuk dua tė lodhem me tė veq dua t'i them kėtė gjė:

A e di ti se Ahmet Zogu dhe Esat Pashė Toptani kanė qenė nip dhe dajė???Kaq!!!!
Se ēfarė ishte Abas Ermenji dhe Ermenjat tjera e Butkat s'do diskutim... E kemi parė fytyren e Ermenjit edhe nė vitin 1990-tė...

tarasi
12.06.2006, 10:47:00
z. Bardhyli - Iliri

Ju thoni se e dini mė mirė punėn e Lėvizjes ( asgjė nuk kishe sjellė) se sa unė; kjo Øėshtė njėsoj sikur t'i thuash Nėnės, qė ka sjellė fėmiun e saj nė jetė, se Ai femij nuk ėshtė i yti ngaqė unė e njohė mė mirė...

Tashti shumė forumist tė kishin identifikuar por kjo nuk kėrkon shumė mendė pėr tė ditur se cili je dhe se ēfarė ke pėrfaqėsuar...
Absolutisht nuk ėshtė me rendesi ajo qė thoni pėr ushtrin...

Sa i perket tė gjithė atyre qė kanė qenė lidhur me Bukoshin kanė qenė pa-kurrizor teksa sa pėr Rugovėn edhe sot serbėt do tė ishin me ushtri nė Kosovė, nxėnėsit podrumeve, intelegjenca duke u mundur tė dalė jashtė vendit, teksa Millosheviqi me siguri duke sundur akoma dhe duke derguar ushtri pėr Luftė nė Mal tė zi...

Pra, lereni Ju ato qyfyre tuaja.. Nėse mendoni nė tė drejten ekskluzive tė njė farė Bukoshi gabim e keni se askund nė Botė Qeveritė Tradhtare nuk bėjnė ushtri pėr tė luftuar pushtuesin...

Edhe diēka, ti zoteri s'ke rezon pėr tė biseduar pėr ngjarje tė ndryshme sepse do tė duhej tė ishe akter nė to...

Vet fakti qė ju thoni se nė vitin 1992 ke dalė nga Lėvizja tregon qė ju sherbeheni me gėnjeshtra. Nga Lėvizja dihet historiksiht, qė kanė dalė nė vitin 1990 Plaku me ithtarėt e tij, kėshtu qė ata qė kanė mbetė, s'kanė dalė mė nga ajo, gjerė nė vitin 1999...
E, nėse ti paske qenė, e paske dalė si thua atėherė kjo mė jep pėr tė kuptuar, qė ndoshta ke qenė shumė-shumė largė kokės, kėshtu qė atė gė se ka verejtė njeri....

Por ti pasi qė thua se nuk je e ri por i vjetėr, atėherė unė nuk insistoj qė t'i tė ndryshosh, ngaqė edukata e njeriut fitohet( dhe ajo kombėtare) njėzet vjet para lindjes, kėshtu qė me siguri tė paskan mbetur, mė pak vjet per tė jetuar se qė ke, andaj vazhdo edhe mė tutje, me atė qė di mė sė miri; fyerjen e ēdo gjėje qė ka tė bėjė me Kombin, ēlirimtarėt, lirinė!!!!
Mė vjen keq, qė Ti dhe tė tjerėt si Ti, ngaqė nuk jeni mesuar me Lirinė, akoma jetoni i mbeshtjellė, me Lėkurėn e Robit!

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-12 10:57 ]</font>

tarasi
12.06.2006, 10:48:00
delegati

nga shkrimet dhe afishimet qė Ju bėni patjetėr qė ne njihemi, kėtė e vėrejė qė nga largė.. Po, ashtu ėshtė, ajo puna e Fehmiut dhe e verejė ,qė ju e njihni atė sikur qė do ta keni njohur edhe " zefin" qė jeton nė Bon....

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-12 10:59 ]</font>

stinori
12.06.2006, 10:50:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-10 13:08 :

I dedikohet Bardhyli-Iliri

Tė nderuar Forumistė
Duke lexuar afishimin e nikoqirit tė kėsaj teme dhe pėrceptimin e tij qė nė pamje siperfaqėsore mund tė duket objektiv,korrekt dhe i moderuar,njeriu i rėndomt mund tė lajthitet nga fakti sepse afishuesi me mjeshtri dhe nė mėnyrė kronologjike ka pėrdorė elemente tė pėriudhave qė vėrtetė kanė ndodhė dhe s'mund tė anashkalohen,por as tė mohohen ngase ato kanė ndodhė.Por unė do tė ndalesha tek perceptimi i tij!Vallė a ėshtė pėrceptim objektiv,lajthitės,tendencioz apo pako e mbyllur ,qė opinjoni e gėlltitė pa e hapur,apo ajo e fundit-ndoshta afishuesi e do mendimin e tė tjerve nė mėnyrė qė ta gjejė balancin,por duke i shiquar afishimet e mėpastajme nuk e vrejta gadishmerinė e tij pėr atė ēka u angazhue nė fillim dhe po tė shiqohet me vėmendje,fillimi i tij bie nė kundėrshtim me mbarimin,por po shkojmė radhazi.
Pėr tė mos ngatrruar temėn pa lidhje dhe ndokujtė t'i dukem qesharak,po jap disa sqarime pėrsonale;Pėr asnjė moment s'kam pėrkrahė dhe s'pėrkrahu vrasjet prapa shpine.Pėrveē "Me tė degjuara"nuk kam njohuri nė kėtė temė dhe edhe pse nuk jam i paanshėm si ēdo qytetar i Kosovės,prap do tė pėrpiqem tė jem objektiv ,serioz dhe i paanshėm.
Me qenė se thash se do tė pėrpiqem tė jem objektiv dhe i paanshėm,tė nderuarin Bardhyli-Iliri e pėrkrah nė angazhimin e tij pėr krahasimet kronologjike qė objektivisht dhe logjikisht ishin ashtu si nai servoi ai.E pėrkrahė edhe pėr aftėsinė e tij pėr imagjinatėn e dialogut Millosheviq-Nano,por........
Pėr njė qast mendova se ai ishte lajthitur,por duke hyrė edhe mė thellė,vrejta se as kjo s'qendronte.Mendova se ai kėrkonte ndihmė,por as ajo si duhej!?Dhe u binda nė tendenciozitetin e kėti afishimi.Pse them kėshtu?Sepse zotėriu qė nė fillim nė njė pasus tė tij thot;".....e vėrteta ende nuk dihet" dhe mė pastaj jep versionin e tij,por si?Vlersoi se nė tėrsi tendencioz dhe shantazhues! Pse?
Fillimisht zotėriut i vie keq pėr gjendjen e LPK-sė edhe pse ia numėron disa merita.I vie keq pėr gjendjen nė Shqipėri 1997(pėr ēka e kuptoi) dhe kėtu me mjeshtri implikon LPK-ėn dhe Qosjen si shkaktar tė drejtpėrdrejt tė ati tmerri-implikon sigurimet e fshehta serbe,greke,dhe ruse(qė unė si kontestoi),por kėto implikime ia atribuon nė lidhshmėri tė LPK-sė,SHIK-ut shqipėtar dhe SHIK-ut nė Kosovė dmth kėto struktura shqiptare dhe Qosja kanė qenė kryekėput tė lidhura me shėrbime tė huaja-doli nga burgu Nano,pasoi Kreta dhe tradhtia u vulos nga ky takim dhe pasoi biseda e improvizuar-por nė shqip .Takimi ishte vetėm nė prezencėn e pėrkthyesit ngase Nano s'dinte serbisht.Athua paska harrue z.B.-Iliri se Nano dhe Millosheviq njihnin tė dy anglishten,po......
Po aty Milloshit ju paska dashtė vetėm njė forcė qė"Hedhė vaj nė zjarrė" sepse Rugovėn se kishte partner ,ngase Rugova po e nervozonte me pacifizmin e tij.OK-po pajtohem se Rugova ja ka prishė nervat Milloshit me durim,po pajtohem se i njejti ishte i menqur dhe "I MADH",po pajtohem se kishte strategji dhe e njifte popullin e tij dhe forcėn e armikut.Po pajtohem se priste momentin e shkatrrimit definitiv tė Jugosllavisė,por ēka ju dasht Rugovės tė mbjellė frigė tė populli duke thėnė"Serbia na mundė pėr dy ditė",ēka ju dasht ati thėnja"Dorė e zgjatur e Serbisė(pėr UēK-nė) e shumė tė tjera qė i dimė tė gjithė.Athua Rugova s'qenka takuar kurrė me Milloshin-paskeni harruar ato takimet e grupit ,herė 12 apo13 ,e herė 15 dhe marrveshjen e nėnshkruar pėr arsim me ndėrmjetėsues tė San Egjidios dhe shum takime tė fshehta qė kurrė s'janė publikue.Pse pėr kėto takime nuk imagjinuat bisedė zotėri? Sepse edhe imagjinata u del,apo na del tė gjithėve -shumė e hidhur
Pak po ndalem tė votat e popullit dhe po shtoi:"Athua populli ia dha votat Rugovės veē t'i mbjellė frigė,me sehire dhe pacifizėm mendoni ju se ja "paska prishė nervat Milloshit"kur i njejti theksonte se;Mė tė qetė e kishte gjendjen nė Prishtinė se nė Beograd",apo populli ja dha votat pėr t'i prirė denjėsisht-ashtu siē i kanė prirė prisit e popujve tjerė.Tani ju si zakonisht pėrdorni slloganin e "Gandizmit".Athua Gandi paska qenė vėrtetė pacifist? Sigurisht se ishte i tillė,por tejet aktiv derisa detyrimisht largoi Anglezėt nga India-pra edhe me luftė,sabotime etj
Ėshtė pėr te ardhur keq qė ju s'keni trilluar edhe ndonjė imagjinatė mes Nanos , XH.Halitit dhe I.Kelmendit, se si Nano u ka thėnė,kėshtu e ashtu, e sidomos nė tė qenurit shumė i sigurt se pėrveē kėtyre edhe Thaqi ,Lima ,Selimi,Zyrapi e J.Krasniqi kanė qenė urdhėrdhėnsit e vrasjes sė A.Krasniqit ,pėr ēka ju jeni i sigurt.Pra ju sigurisht pėr t'i ditur kėto dhe pėr tė qenė i sigurt-atėherė keni qenė anėtar i SH.P.tė UēK-sė,pėrkthyes i takimit tė Kretės,pjesmarrės i takimit Nano-XH.Haliti me tė tjerėt e LPK-sė.Ndryshe s'po me ngjanė zotėri,sepse kur kėsaj ja shtojmė edhe pjesmarrjen tuaj tė konfirmuar nga vet ju nė; siē e quani ju"Luftėn e Shqipėrisė ,atėherė ju po dilni personazh mjaftė kompleksė.Biografisė suaj po i mungon pjesmarrja ,apo implikimi juaj nė takimet Millosheviq-Rugova(Sigurisht keni qenė nė pushime ēdo herė),por nuk i mungon ana tjetėr kur ėshtė pėr meritat e Rugovės-kur bėni krahasime se;"Sa pėr UēK-nė,FARK-un dhe gjithė shqiptarėt kurrė s'kishin mundur ta ēlirojnė Kosovėn edhe 200,apo 2000 vjet.Kėtu ju ja kaloni Rugovės i cili kėtė se ka thėnė asnjėherė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejt.
Ju lavdroni ushtarėt e thjesht,dėshmorėt,por tek ju s'ka figurė madhore qė ka mbetur gjallė .Ata qė kanė mbetur janė pėr ju; hajdut,vrasės,kriminel dhe tradhėtar.Sipas logjikės suaj kėshtu po i bie,dmth sikur Rugova tė ishte udhėheqės i UēK-sė-ai ishte kthyer nė shtepi,kishte thėnė "Luftova pėr popullin dhe atdheun tim dhe s'dua poste-ja ku i keni merruni me to se unė nuk thirrem nė emėr tė atyre qė luftuan etj,etj,se unė nuk dua paga tė turpit-si veteran i luftės.Thjesht Rugova dhe shumė tė tjerė do tė thoshin ;"Ne se patėm pėr pushtet ,po pėr shtet.Faktet flasin ndryshe ,bile nė shumė taborre-pushteti ,nepotizmi dhe qoroditja e absurditeti na ndodhėn.U dasht qė tė vriten disa pėr t'u ngritur dikush.Logjikisht u mbetėt qė tė improvizoni ndonjė bisedė-kurthė se si erdhėn Rugova me kompani nė pushtet kur krahu i luftės e kishte marrė pushtetin-dihet mirfilli pa zgjedhje por me Qeverinė e pėrkohshme qė u vendos qyshė nė Rambuje ,por as qė u pėrfill nga Rugova sepse as krahu i luftės nuk e pėrfilli duke i dhėnė disa ministri pa rėndėsi tė veēant dhe......dhe kėtu filluan alibitė e rrezikut nga tė luftės.Akuzat pėr uzorpime s'mjaftonin pėr ringjallje.Duhej sakrificė mė e madhe-vrajė pas shpine dhe mvishjau atyre qė ditėn tė vrasin-jo shqiptar po armiq,dhe kjo u shit pė rmrekulli nė popull,kurse prap kėta (siē e vajtuat edhe ju-pra krahu i luftės,alias LPK-ja) u gjenden tė papėrgaditur-kėtu pajtohem me ju,por te ne themi:"Mė i keq ėshtė shtirėsi se bėrsi apo dorasi"
Dhe tash po vie tė ajo qė unė potencova kah fillimi!Pra tė kontradiktat e kėti afishimi kur ju theksuat:".....e vėrteta ende nuk dihet" dhe nė P.S. pohoni:"Mos e merrni pėr tė keq ,po realiteti ėshtė ky"
Ju gjat kėti afishimi kishit pėrdorė njė siē e quani ju "Thėnje Gjermane"-"Njera dorė lanė tjetrėn".Tė them tė vėrtetėn unė nuk e di se a ėshtė gjermane apo.......por e di dhe e kam ndėgjuar kėtė thėnje qė ju e keni cunguar,e ajo thotė:"Njėra dorė lanė tjetrėn,e tė dya lajnė fytyrėn",pastaj kishit shtuar se:"Ju kėtė shkrim nuk e bėni pėr pėrfitime materjale sepse punoni nė pėrendim dhe se nuk e keni ndėrmend t'i ktheheni politikės kosovare"Do tė dėshiroja te tė besoi sikur tė mos isha edhe vet nė pėrendim-Zvicėrr,por nė bazė tė shkrimit tuaj demantohet fakti se ju s'keni ambicje qė tė merreni me politikė, sepse unė jam i bindur se 100% mė i pasur do tė isha sikur tė isha i kyqur nė politikė nė Kosovė, se sa kėtu qė jam nė pėrendim,por e di se s'ja ka ndi kujtė pėr mua e pėr shumė tė tjerė.
Krejt pėr fund Bardhyli-Iliri.Pse mor zotėri,pse s'flasim pa anime,po gjithnjė nė baza partiake,klanore,lokale e fisnore?Ku i kemi pėrfitimet si shoqėri,apo jemi bėrė pre e manipulimeve e shantazheve tė tyre kur ata s'qajnė kokėn pėr ne?Ku e dimė ne kush ishte vrasėsi i ati,apo kėti?Pse po flasim"tė thirrur gjithmonė nė argumente"kur ato si kemi askund?Pse po i etikojmė njerėzit aq rėndė pa pasur lidhje.Unė tė vetmin argument apo gjysėm argument qė kam pėr kėtė afishim po e sjell para jush."Vrasjen e A.Krasniqit ju ja dedikoni Thaqit ,SHIK-ut etj.Unė nuk e di!E gjithė ajo qė di ėshtė kjo;"Familja e A.Krasniqit ėshtė njė ndėr familjet mė atdhetare nė rrethin e Vushtrrisė.Banorėt e Vushtrrisė dhe mė gjėrė e dinė se Ahmeti ishte nip i Aziz Krasniqit-Zhilivodės.Po ku kishte trim si Aziz Zhilivoda-ai ishte vet historia e Ortokollit,historia e Kosovės.Ka vdekur nė Shqipėri pa u kthyer kurrė nė Kosovė.Vėllaun e Ahmetit e njoh pėrsonalisht-Behxhetin, njeri i burgosur,i vujtur,por i panėnshtruar.Jeton nė Gjermani.Dhe pėr Ahmetin s'di gjė pėrveē atė qė tash po e dimė tė gjithė.E di se nė njė tubim nė Bern-njė eprori me emrin Kudusi Lame iu bė njė pyetje pėr Ahmet Krasniqin! Ai me dorė nė zemėr tha kėshtu:"E kam njoftė A.Krasniqin!Pėr mua burr mė tė mirė,mė atdhetar,dhe epror mė tė pėrgaditur s'kam pa!Ėshtė humbje e madhe vrasja e tijė!Mė tepėr s'dua tė spekuloi-tha ai" dhe tash unė vras mendjen;do t'iu duket kjo spekulim i imi apo do mė besoi ndokush!Do me kundėrvihet Tarasi ,apo ndonjė tjetėr.Njė po ua them,ata qė mendojnė se nuk ėshtė kėshtu,unė ju japė llogari-sepse jam i njė fshati afėr ZHilivodės.Nuk jam lokalist ,por po e them tė vėrtetėn,kurse sa i pėrket Ahmetit dhe angazhimit tė tij nė FARK mos mė mundoni-s'di gjė,edhe pse di shumė mė shumė se ata qė po shkruajn pėr te.
Pra zotėri B.-Iliri edhe pse shpesh ndodhė qė ne dimė t'i vargisim mirė dhe drejt ngjarjet(pra kronologjikisht),mvaret shumė se sa jemi objektiv nė pėrceptimin(pasqyrimin) e tyre!Ka shumė rėndėsi se ēka i servohet publikut,manipulim apo realitet.Nuk ka rėndėsi se ishte kush na ishte Rugova ,apo kush ėshtė Thaqi ,sa ka rėndėsi se ku jemi si popull dhe komb.Por ja qė pėr prioritet-fatkeqėsisht kemi meritat dhe tė bėrat e kėqia.Unė edhe pse nuk them se nuk bie nė kėto kurthe,do tė dėshiroja qė t'ia kishim lėnė kohės dhe nuk besoi se kėto bėhen paqėllim dhe papėrfitim,e qėllimi arsyeton mjetin-thuhet!?Nėse ėshtė nė interes nacional do ta pėrkrahėsha,por nuk po me ngjanė.
Mirėmbetshi kudo qė jeni
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

12.06.2006, 11:42:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Onfuri afishoj me 2006-06-12 00:12 :

...

Se ata qė bėnė revolucionin nė Shqipėri ate kohė ,ishin asambleista - parlamentarė e jo katunarė e loparė podrumesh perendimorė .

...

Pėr ta mėsuar Historinė e atėhershme ashtu siē ka qenur dhe siē edhe ėshtė ; mere dhe lexohe historinė nga Sejfi Vllamasi , Tajar Zavalani ( kundėrshtar i Hamet Zogut ) , nga Mustafa Kruja ( edhe ky po ashtu kundėrshtar i Hamet Zogut) ,nga Prof. Abas Ermneni edhe ky nga Jugu .
Dhe aty do e mer vesh ma mirė luftėn e Vlorės tė vitit 1920 se nga kush u urganizua e kush e udhėhiqte .

...

Interesat e njė grupi tė ngushtė ,kurnjehrė ( nuk e mban mend diēka tė tillė Historia ) qė tė jenė edhe interesa mbarė Kombėtare .
Kur diēka e tillė ngjan deri sa nė ate shtet ka njė qeveri udhėheqėse , ai veprim quhet puē ushtarak dhe asgjė mė shum e asgjė mė pak .
E puēet ushatrake gjithon kanė krijuar/prodhuar diktatura ,prandaj edhe qytetarėt e Kosovės me tė drejtė ju anashkalluan nė katėr palė zgjedhje ( e sa do vazhdon mė tutje mbetet tė shhim ) .
Se ,as qė e pyetet popullin dhe as e morėt parasysh interesin e tyre .
Tani ēka vetė mbjellėt atė dhe po e korni .

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Te nderuar Forumist,

ka shume kohe qe nuk jam kyqur me ketu por kesaj radhe nuk mu durua pa i then edhe une nja dy tri fjale sepse kur po lexoj komente te tilla si ky me larte apo edhe te disa forumisteve tjer me rrenqethet trupi nga turpi qe edhe ai apo ajo i thone vehtes shqipetare dhe ne njefare menyre edhe krenohet/en.

1. Sipas ketij forumisti (edhe pse nuk e ka thene me fjale) udheheqsit apo formuesit e se lavdishmes UĒK-se ishin vetem lopar apo katundare podrumesh perendimore dhe nuk mund te krahasohen me ata fare alamet "asambleista parlamentar"?! nga Vlora.
Nuk jam i habitur aspak ne komentin e tij sepse nuk eshte as hera e pare e as fundit qe sjell komente te tilla por dua te i them se lopar e katundar podrumesh perendimor ishin dhe kane mbetur akama ti dhe ata qyqaret qe po i mbron ti gjithe kohen dhe nuk ndalen se kukaturi si kukuvajkat dhe duke share e njollosur edhe ata pake trime a trimeresha qe dhane edhe me te vlefshem per kete toke te mallkuar qe sot e keqperdore qifti yt me shoke. Sa per faren tende djelmoshat dhe vashat Kosovare kurre nuk do kish dale ne demostrata per te protestuar, e large qofte, te merrte pushket ne dore dhe te luftoj kunder "vellezerve" serbosllav, por ata mendonin ndryshe nga ti dhe klika jote dhe u ngriten atekohe pa menduar shume se cka do te ndodhe dhe sa kundershtare do te kene mbrenda per mbredna popullit te vet se lere me jasht tyre. Te njejten rruge e vazhduan me vone mu keta "lopar apo katundar" dhe atyre iu bashkangjiten nje numer bukur i madh "loparesh apo katundaresh" dhe ta prishen rehatllekun ty. Prandaj edhe i quani lopar e katundar te pordumeve perendimor e gjthcka tjeter. Sepse ju kan prishe rahatllakun juve "qytetarve" te shumadise - ketu qendron gjeneza e problemit e jo aty se a ishin "katundar" apo "qytetare". Per juve te gjithe ata qe ju prishen kete rehatllak jane: te pagdhendur, te pashkolle, te mbrapambetur - thjesht per ty dhe kliken tende "lopar apo katundar podrumesh perendimor". He moj fara e keqe po qysh nuk u farut njeher e pergjithmone...

2. Sipas ketij forumisti, per ta mesuar historine e popullit shqipetare duhet lexuar historinė e Sejfi Vllamasi , Tajar Zavalani, Mustafa Kruja si dhe te Prof. Abas Ermneni. Te gjithe keta kundershtare te Hamet Zogut (ma merr mendja se ka dasht me shkru Ahmet por nejse se nuk ja qet gjuha amtare parandaj ju ndrron vendet nganejhere). Pra e gjithe historia e popullit Shqiptare eshet e pavlefshme dhe e pavertete pos historija e katyre tre kater historianve te "famshem" nga "jugu" dhe "kundershtare te "Hamet (Ahmet) Zogut.

3. Veprimet e UĒK-se apo me mire te them ato te udhheqesve te saj ate kohe nuk paskan qene asgje tjeter pos nje "Puq ushtarak" ndaj nje qeverie ne ekzil dhe nje presidenti tani edhe fizikisht te vdekur por edhe ateher te vdekur per se gjalli nga pasiviteti dhe gandizmi i tepruar, jo nga vetbesimi dhe bindshmeria por nga frika dhe servilizmi qe kishte gjithe jeten. Ky popull sikur qe nuk iu dha voten atyre qe morren armet ne dore dhe dolen dhe mbrojten ata neper male e bjshka nga hordhit serbo-ēetnike derisa presidenti i tyre i dashur mbante zgjedhje te lira, edhe po e vuan edhe tani e shtate vjet mbi korriz te vetin ate qe edhe e ka merituar. Mua me dhimbsen disa familje te ndershme dhe atdhetare qe ne krah te nje shumice te plagsht dhe moralisht te mykur po e vuajn denimin e njejt sikur ata, se sa per ate shumicen qe po flet ti apo edhe disa parafoles si ti, ishallah kurre nuk ju hiqet gazepi se ndryshe as qe e meritojne.

P.s. zoti Tarasi, te lumte he burre edhe per kurajon qe te mirresh me disa forumist qe nuk e meritojn as edhe te ua lexosh komentet se lere me te u pergjigjesh por edhe per ate se ke shkruar te drejten dhe ua hedh ne shporte mbeturinash cdo trillim apo intrige qe mundohen ta parqesin ketu si te vertete qe per fat te keq disa edhe po ua besojne. Megjitheate une te uroj dhe te pergezoj per argumentet qe ke sjellur ne komentet e tua ne kete teme.

Malsia

gentelmeni
12.06.2006, 11:59:00
Malsia,

Me siguri qe ajo nofka qe permende ti kishte me fitue para te mira po te punonte per gazetat e beogradit.

Keso rrena dhe shpifje qe ai bene besoj qe as shkiet e beogradit nuk kane dite me e ba ma mire.

ps.ndoshta edhe eshte gazetar i huaj!!!

tarasi
12.06.2006, 12:15:00
Ie) nderuari(a) malsia,

Ju e kishit dhėnė pėrgjigjen meritore pėr pronin nė fjalė. Unė nuk desha tė thellohem nė atė se ēfarė kishte bėrė ai.. Tashti Abas Ermenji erdhi nė Shqiperi dhe bėnė Kongresin e ballit Kombėtar, u ndanė, u pėrēanė dhe nė fund filluan e u shanė; u thanė njeri tjetrit dhithēka e ēka su thanė ēka nė faktė, ishion po ato tė vėrteta qė Ne veē i dinim...

Tashti ata qė flasin kėtu pėrziejnė gjerat ngaqė njė gjė ėshtė Organizimi i Ushtris pėr tė fituar lirinė dhe tjeter gjė" Kryengritjet Popullore" apo edhe revolucionet...
Pas vrasjes sė Avni Rustemit dhe varrimit tė tij nė Vlorė, turma e mllefosur vendosė tė niset drejt Tiranes prej nga, Frymezuesi i asaj Vrasjeje Ahmet Zogu detyrohet tė ikė nė Jugosllavi... Tė kujtojmė qė Avni Rustemi pak vite mė herėt kishte vrarė Esat Pashė Toptanin dajėn e Ahmet Zogut...

Dhe kjo nė histori njihet si" Revolucioni Demokratik i Qershorit" sikurse qė njihet kthimi i Zogut si " Revolucioni antidemokratik i Djetorit"...
Pra paralelizmat e tillė s'kanė vendė nė atė se ēfarė kishte dashur tė bėnte ai farė forumisti...ngjarje tė tilla njehė Historia Boterore tė shumta.. E tėrė Historia Franceze ėshtė e njohur me Revolucione dhe Gijotina...

Ai do tė duhej tė koncentrohej nė Pyetjen e kolegut tė tij: Kush u dha Juve tė drejten pėr tė Formuar Ushtrin? E qė ėshtė pyetje tipike udebeske, ( tashti derdellisin ekskluzivitetin thua se kemi tė bėjmė me ndonjė ndeshje futbolli)...

Shembujt i ka mė lartė dhe aty duhet bėrė paralelizma... Po shtu sa i pėrket Luftės sė Vlorės, ay se ke nė tė...Tashti edh nuk dua tė flasė dhe shkruaj mė shumė ngaqė ai i kishte cekur frymezuesit e tij, si historian tė zot e tė cilėt mė sė miri i ka paraqitur nasho Jorgaqi te romanet e tij me titull: " Mėrgata e Qyqeve"!

kastrati
12.06.2006, 13:56:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-12 10:33 :
gentelmeni

ajo me mesazhe private qėndron por mua mė duket ligėsi t'ia botojė tani kėtij kastratit...
Por po ta them vetėm njė qė mė ka bė tė qesh...

Ky kastrati si duket kishte dshtė t'i dergojė njė mesazh njė forumisti me nofken" frasheri".. Dhe, si duket ai tekstin ia kishte dedikuar atij por nė vend qė tė skruaj " frasheri" ka ndodhur qė " ai ka shkruar " tarasi" dhe mua mė vjen mesazhi...mo i them unė, po ky qenka i krisur...

kastrati


Afishime: 977
Vendbanimi:
Afishuar me: 06.02.2006 22:09
--------------------------------------------------------------------------------
o frasher lavdaqi

o ti je bere si nje lope e keqe qe qet tamel (se me ta shkrue qumsht ti nuk e pin) shume, e ne fund i bjen shkelm dhe e gjuen jo vetem kusin, po edhe baqicen (mjelsen) te dera.

ri djalo me ato merita tuaja te luftes, e mos perziej kusija pa lidhje se ma zi po ja humb vleren edhe asaj pak lufte qe u be ne Kosove, e sidomos atyre qe me te vertete meritojne cdo lavdate.

tung


ajo qė mua mė k shkrue nė forum nuk vlenėtė pėrmendet... por edhe kėtė punen e ketij mesazhipo e marr njejtė si ajo e Fotos me paramilitar se gjoja si ka pas syzet me vete (hahahahah)

Njeri i sėmur

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

---------------------

tarasi

po me vjen mire qe e paskesh botuar kete tekst qe ta lexojne te gjithe, pra edhe personi me nofken "frasheri", nga se as ai nuk qendron hiq me but me sharje nga me te ndryshmet, andaj edhe konform vepres, prit edhe denimin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une kur ma teprojne me te afenduar edhe publikisht, kete nuk e beje, por ju pergjigjem privat, nga se rregullat e Forumit nuk lejojne (qka ne te vertete po lejojne ne shume raste moderratoret) te fyhet, kurse per dergesat private, moderratoret nuk marrin pergjegjesin .

pra ky mesaszh nuk te eshte postuar ty, por qe po vertetohet se nga te pamurit te dobet, postimi eshte leshuar ne kutin tende, per qka kerkoj falje, sikurse per fotografit, ku une prita te jet zhentelemeni ne to dhe deshta ti deshiroj cdo te mire (po me sjelljet e tija, tani po me duket se nuk po qendron edhe aq paster) /forum/images/smiles/icon_wink.gif

kur e kam par se mesazhi qenka adresuar gabimisht, kam qesh, nga se nje anetar i keti forumi (nuk dua ti permendi emrin, nga se nuk luaj rolin e spiunit sikurse "taraset"), larte vente nofken tjeter, e ne fund u pershendetke me nofke tjeter, dhe keshtu u zbulua se ai kohe te gjate postonte me dy nofka, me njeren postonje te tekst, e me tjetren u kthente dhe lavdronte nofken e vete, sikur kishte perkrahjen e tjetrit, e shpesh edhe e ftonte qe te shkruaj, nga se po shkruaka shume "real" /forum/images/smiles/icon_wink.gifDelegati-t

zotri Delegati, une kam hy ne kete Forum me kete nofk, dhe nuk po shof asgje te keqe ta ndryshoj, nese ti ke mbiemrin Kastrati, e gezofsh, po edhe nese jo, aq me ban /forum/images/smiles/icon_wink.gif

mua nuk me bejne pershtypje nofkat, mua me bejne pershtypje njerzit me sjelljet e tyre dhe veprat e tyre dhe asgje as me shume dhe as me pak, nese ta vret syrin nofka ime, anashkaloje dhe jepi gas e mos freno ne postimet e mia /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Kastrati

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-12 14:00 ]</font>

tarasi
12.06.2006, 14:02:00
z. kastrati

Kur e kam marrė atė mesazh unė e kam marrė me mendė qėkemi tė bėjmė me njė gabim tė rastit...

Tė tjerat qė mi keni derguar nė MP tė jap fjalėn se kurr nuk do t'i botojė... Por me njė duhet tė tregohesh i sinēertė: megjithėse mė ke fye nė MP unė nuk ta kam kthyer nė tė njejtėn mėnyrė....Ėshtė apo nuk ėshtė kėshtu? Po nejse kjo s'ka edhe fort rėndėsi tani....

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-12 14:04 ]</font>

kastrati
12.06.2006, 14:14:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-12 14:02 :
z. kastrati

Kur e kam marrė atė mesazh unė e kam marrė me mendė qėkemi tė bėjmė me njė gabim tė rastit...

Tė tjerat qė mi keni derguar nė MP tė jap fjalėn se kurr nuk do t'i botojė... Por me njė duhet tė tregohesh i sinēertė: megjithėse mė ke fye nė MP unė nuk ta kam kthyer nė tė njejtėn mėnyrė....Ėshtė apo nuk ėshtė kėshtu? Po nejse kjo s'ka edhe fort rėndėsi tani....

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-12 14:04 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
----------------

nuk ka te beje me temen
ajo ka te beje privat

12.06.2006, 15:16:00
"I bekuar qofte ai qe nuk pret (shpreson) asgje - ai nuk do te zhgenjehet kurre" ka thene Alexander Pope, nje poet dhe humorist anglez (1688-1744).

Ne kemi shpresuar shume dhe jemi zhgenjyer pa mase!

Por nejse, keshtu e ka pase, e ka dhe sic po duket do ta ket ky popull edhe ne te ardhmen, sepse "Mos ta kthefsha me t“mire - per t“keq nuk e la pa ta kthy" thote nje fjale e jona e urte dhe e vjeter sa vete ky popull.

Gjithe ajo lufte, gjithe ai gjak i derdhur, gjithe ato mundime e sakrifica dhe ne fund te share - kjo ndodh vetem tek ky popull e askund tjeter ne bote. Se paku ne boten e qyteteruar jo...

Kalofshi mire.

Malsia

P.s. kjo vlen edhe per disa tema tjera aktuale qe po shtjellohen momentalisht ne kete forum, ne te cilat nuk kam as kohe por as deshire te kyqem...


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Malsia mė 2006-06-12 15:18 ]</font>

gentelmeni
12.06.2006, 17:49:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-12 10:05 :
Ja se qfar poston gentelmeni;Hmmm kastrati,

ne njeren ane ne nje teme tjeter kishe kerkuar falje nga moderatoret per ndonje gabim ,ndersa tani jo qe del nga tema,por edhe mundohesh ta arsyetosh vetvehten nese e ke share nofken "Tarasi" ne mesazhe private.

Kesaj kah ne i themi lariqke ose njeri me shume fytyra...

Le te mbetet ne ndergjegjen tende kjo.


---------------------

dikend nuk duhesh ta pyesesh, nga se te tregon vet /forum/images/smiles/icon_wink.gif

gentelmeni thot se une paskem shar nofken "Tarasi" ne mesazhe private, e ky gentelmeni i paska hap mesaszhet e "tarasit" dhe i paskesh lexuar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

po sillnaj o gentelmen ato postime private, nga se nuk do e permbysin Qeverin jo /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nuk je ti i vetmi qe keni nga dhjetra, e mos te them qindra nofka jo, nga se tere kohen beni kujdestari ne kete Forum /forum/images/smiles/icon_wink.gif


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kastrati,

shihe se qfar ke shkruar ketu(kinse nuk ke ofenduar ne mesazhe private)


dhe lexo tash me poshte se si shkruan...

Kontrolloje pak vehten dhe trego nje troh burrni se plaku nuk rren kshtu
lexo ma poshte ndryshimin tend
__________________________________________________ _____

kastrati shkruan:

tarasi

po me vjen mire qe e paskesh botuar kete tekst qe ta lexojne te gjithe, pra edhe personi me nofken "frasheri", nga se as ai nuk qendron hiq me but me sharje nga me te ndryshmet, andaj edhe konform vepres, prit edhe denimin

une kur ma teprojne me te afenduar edhe publikisht, kete nuk e beje, por ju pergjigjem privat, nga se rregullat e Forumit nuk lejojne (qka ne te vertete po lejojne ne shume raste moderratoret) te fyhet, kurse per dergesat private, moderratoret nuk marrin pergjegjesin .

Ministri
12.06.2006, 18:25:00
Per te mesu historine e Kombit Shqiptare nuk ke nevoje te drejtohesh neper bibloteka as kombetare e as univerzitare ,ate do t'a gjeshe ketu ne formen lakuriqe , bash ashtu sikur edhe qe ne te vertete eshte.

Plot vrasje ,intriga, revolucione e kontrarevolucione por kurr per nje clirim e bashkim kombetare por gjithmone per lufte ne mes vete per pak pushtet e gjithmone i pushtuar.Plot atentate, plot burgosje e internime,plot vuajtje e varferi por kurr liri.
Ketu do i gjesh edhe aktoret qe vet shkruajn dhe vet luajn neper mono enderrat e tyre sa te pluhrosura e te vjetruara aq edhe te harruara e te lena qosheve te muzeumeve te "kalave te papushtuara "socialiste.
Ketu do i gjesh "shoket " e atyre qe ran ne altarin e lirise , te cilet e kan marre per detyre, qe jo vetem emrin e tyre personal po edhe emrin e "shokeve " , t'a hudhin aq ulet sa qe nje dite te gerrditen edhe vet prej tij.
Ketu do i gjeshe ata qe mendojn se ne nje kohe dhe ne nje vend ishin te vetmit,dhe te tjeret nuk dijne asgje .

Per ilustrim do sjelli dy fakte:

Grupi i pare ne Shqiperi ka shku nene udheheqjen e Sali Cekut dhe per kete ka fakte dhe njerez qe ishin ne ate grup.
Levizja ,ne Gjermani , e pat nenshkru nje marreveshje ,ku pas saj qendronte vet Bukoshi , e ne emer te Levizjes ka nenshkru S.K. kurse ne kete grup nga Levizja eshte propozu F.M. Per mos realizimin e saje dikush ka faj e ka mundesi qe kete me mire t'a dij "nena "e Levizjes-siq po pretendon dikush ketu.

Mbas Luftes se Dyte Botrore ,Fadil Hoxha krenohej se e ka cliru Kosoven e nje plake i menqur gjakovar i tha : Kallxom bre bir kah e ke cliru ti se tybe treqin tybe axha as kame nuk kalon aty pari............Mos ia jepni hapte se vertete per Rugoven ushtria serbe do te ishte ende ne Kosove por mos harroni se edhe per luften qe ne ishim ne gjendje me e ba , ajo -ushtria serbe- do te ishte ne Durres.
Une e dij se e verteta dhemb ,por kur njeriu ia mban hapte edhe i del hapt.E me e keqja eshte se kete lufte sot e perdhosin pikrisht ata qe bene me se paku per te.Per pak pushtet a pak emer harron edhe gjakun edhe betimin edhe sakrificen dhe nuk priton qe per hiqe gje pjesen me te madhe te popullit t'a quaj tradhetare ,e ku di une se cka tjeter.
Dhe krejt ne fund ;

A e meriton Kombi Shqiptare nje histori te tille..........cfare po i servohet ketu nga te gjithedijshmit e keti forumi?????????????????????????

Axhoku
12.06.2006, 19:07:00
Anėtar qė nga: 11.06.2006
Afishime: 17 &amp;#65532;Afishuar me: 11.06.2006 22:29

Quote:


Axhoku afishoj me 2006-06-11 19:11 :

Xharremi!

Ai qe eshte i arsyeshem dhe modest nuk i fut hundet gjithkund .

Tani shof se qenke iri ne ket forum,eshte per tu pershendetur angazhimi juej, por te keshilloi se qenke edhe me iri nga mendja :gjeje diqka qe i flene shtatit tend, se ka kush merret me Shqiperine.
Xharremi

Ne aftesite e juaja per kercnim besoj, kjo rrjedhe edhe nga fraza e fundit e juaj. Mjerishte shihet se aftesi tjera nuk keni.

Ju i keni dhene te drejte vetvehtes te jeni padroni i Shqiperise (po precizoje Shqiperise etnike), aga i Shqiperise, dhe duke iu kercnuar te tjereve ua mohoni atyre te drejten e tyre te shprehin mendimin dhe te jene kritik.

Nga njerze te tille qe mundoheshin ta mbanin popullin me PAROLLA BAJATE dhe kercnim, shqiptaret e braktisen ate masovikisht, dhe e braktisin edhe sot, dhe i turren Italise e vendeve te tjera. Pse ju dhe te njejtit si ju nuk i bindet ata se Shqiperia eshte nena e juaj ?(besoj se keni durimin dhe vullnetin me e kuptu se nuk shkruaj ne menyre tendencioze!).

Nje fakt nuk eshte mire te abstrahohet, Axhok: Edhe ne te ardhmen njerzve te tille do tu cvarrosen kufomat dhe ato do te zvarriten pa meshire neper rrugte e mbushura me pluhur dhe balte dhe me ne fund te varrosen ne ndonje pleh!!!!

Vetem me dashuri te vertete, resp. me simpati, mund te mbahet dikush afer dhe vetem atehere mund te pritet respekt nga ai ose ajo.


Axhoku


Xharremi!

Sigurisht te ka ra de degjosh per Shqiponjat ,ndoshta ty te vjen me leht “Orlovi”,sepse shifet se je alergjik nga rrenja e fjales Shqip,Shqiponje,SHQIPERI e keshtu me radhe.

Por meqe esht fjala te Shqiponjat, me ka ra te degjoi se kur don te gelltis diqka se pari e provon vehten mbrapa(nga prapanica) ja ban (mund ta qes) prandaj e gelltit ose jo.

Ajo pra edhe pse SHQIPONJE (mbretneshe e Shpezeve) ja din hallin vetit ,me nje fjal din ta provoj veten. Shqiponjat fluturojn Lart prandaj Xharrem!

Ty zotrate si duket nuk dijke se ky eshte nje Forum ne te cilin askush nuk eshte i Thirrur te hyje.
Q’do sejcili ka te drejten e Hyrje -Daljes pa pyetur fare dikend,gjithashtu edhe te shkruej ate qe mendon per temat qe i interesojne,me qellimin e vetem qe te kontribuoj diqka.

Ti nuk po njifshe kurfar rregulli,qe tek Shqiptaret (ai qe esht Shqiptar e dine kete) ,kur te hysh ne nje
Ode me Kuvendar,si i pa thirrur qe je ,ne rend te par duhesh te dish:

-Kush eshte aty brenda dhe per q’far bisedohet;
-Si i ri qe ke hyre duhet te tregosh diq nga vlerat tua (nese ke fare),para se te kercesh si kacet,e tu prishesh kuvendin atyre qe jane aty, e ka ketu ne ket Forum antar te vjeter qe meritojne respekt
per perkushtimin serioz qe kan ndaj temave qe rrahen siq jan Psh:
Tarasi,Shpetimi,Stinori,ABE-a,Malvesa;Dongill,Kruja,Delegati,gentelmeni,Malesi a.. eshume te tjere ,qe nga nje here mund edhe te mos pajtohesh me mendimet qe shpreh njeri apo tjetri,por gjithmone ne nje nivel te lakmueshem
qe si i till mundeson qe diskutimet te hecin siq ika hije nje forumi serioz.

Ndersa tek ty zoti “Xharrem” edhe pseudonimin e paske “Pseudo“,ndodhi diqka qe s’ka te bej me sjelljen normale te nje Forumisti per me teper si iri duke u versulur si ato Insektet-parazite (pleshtat) qe te ze nji vend diku (Te dukem i menqur) thua se po ta zene Shiu.

Per me teper mos serioz dhe te dyshimt nderhyrjen tende e bene vete tema -bosht -Shqiperia,
thua se Vaso-Pasha,Fan Noli e shume e shume burra te tjer nder me te njohurit e Kombit qenkan fajtor se paskan hedh ne leter diqka qe Xharremave&amp; co s’iu pelqeka sot dhe ata tani u dashka denue.

Mere vehten me te mirezoteri ,dija hallin veti ,mos u ul ku se ke vendin,mos i fut hundet ne q’do gjell se te djeg, mendohu mire para se te qitesh diqka ne leter,se SHQIPERIA s’ka nevoje Per Padrone ,sepse Padron dhe Sovran eshte vete Populli Shqipetar,qe Don,Din dhe Mundet s’iqe e deshmoi gjat gjithe Historise ne q’do situat ti del zot ,ashtu siq beri e Madhja U.Q.K.qe ne momentet vendimtare i nxorri ne sheshe Vlerat Shqiptare ,duke ber te terhiqet me turp ajo e Preferuara e juej Xharrem-Serbija ,me gjithe Bashkpuntoret nje nga te cilet qenke ti Xharrem.
Hiq ma teper mos dish nga Historia e Shqiperise Etnike ,luftrat dhe eshtrat qe lan gjithe ato Ushtri e Krajli qe e mesyne,me gjithe Toptanet ,Zogistet ,qe kerkuen ndihme nga Anmiqet e shqiperise per te shpetuar koken dhe familjet ,por prap ngordhen si Qejt larg Shqiperise, se Populli i kishte shpallur anmiq dhe do i zhdukte s’iq i zhduku ku mund ti gjente,e ke te fresket se nga kjo Shqiperi Etnike qe po vjene u erdhi Cofa Xharrem s’munden e ta shofin Anmiqet e perbetuar te saj Dueti -Rugova -Milosheviq ,kete e dine.

Denimi qe te jep populli eshte i rende,ate disi dota fitosh pa tjeter kur punon kunder tij.
Mund e te qelloi qe plot njerez s’mund e te i permbushin obligimet ndaj popullit dhe Atedheut,
eshte e keqe kjo por jo e denueshme(mosmundesia nuk denohet me as nje ligj).
Por Xharrem ta mohosh popullin dhe atdheun (ta luftosh ate),kesaj i thone Tradheti,e q’eshte tradhetia ket besoi se e din,nese jo pyete dikend (Te pyesish nuk kushton).

Sa per Kercenimin qe tu paraftyroka eshte qeshtje e jote ,kjo eshte veti e gjithe insekteve parazitare (pleshtave ),por q’do sejcilin vet zanati qe ushtron e bene te ndihet i sigurt apo jo,per veten time S’me bren ai shqetesim, por me keto insektet ne menyre individuale s’meret as Medicina ,jane shume dhe nuk ja vlene ,me nje “sprey”mund ti zhdukesh me mija .

Ky forum s’iqe u ceke dhe me lart eshte ne disponim me vite.
Insistimi yt qe qysh diten e par te tregosh te teren (mbi 15 afishime) tregon “Fuqine e Gomarit te Nastradinit”

Tani te ta rrefej


Percille tani ndodhine e Nastradinit me Gomarin;

Nastradini kishte nxjerre nje gomar per te shitur . Pasi doli njeri qe ta bleje,mori qe ti provoj te ecurit.
Nastradini e nxitoi gomarin ne fushe dhe ne te tatepjete por kur arriti ne te perpjete dhe pa se veshgjati do te mbetet,i thote bleresit:
- Do tani te shohesh dhe me ngadal?

Te shpresojme xharrem se ti ne ket forum do keshe vetem tatepjeta,dhe do ta rrisesh normen edhe me.

E konsideroi vertet te pa denje dhe humbje kohe qe gjithkund tjeter do ishte me mire ta hargjoja se me kesi far Xharremash e Xharrahash,por voft me kaq ,e ti Xharrem si te vije terri versulju prap Shqiperise,
se Salua s’kishte te holla nje here per “Sprey”.

me falenderime shoqerore

Axhoku

Bardhyli-Iliri
12.06.2006, 20:37:00
Z. Stinori,
me sa duket mė keni keqkuptuar apo ju pengon diēka tė shihet realiteti.
Ju thoni se i kisha paraqitur mirė rastet, por se fakte nuk kisha afruar nė lidhje me vrasjen e A.Krasniqit. Mua mė bėri pėrshtypje pozitive se si jeni munduar tė paraqitni kėtu atdhedashurinėe tij nga gjeneza ( unė edhe njė gjė do t'i shtoja, njohjen e tij me Metush Krasniqin, njė atdhetari tė Komunės sė Dardanės (ish-Kamenicės) ).

Unė nuk dijė se sa fakte duhet sjell kėtu tė bind disa se kush ishin urdhėrdhėnėsit e vrasjes sė A.Krasniqit. por disa nuk ka nevojė fare t' bindi (Tarasi &amp; Co), se ata e dinė shumė mirė, por unė jam munduar mė tepėr neutralėve t'u bėjė me dije se kush vrau ate. Njė dėshmi sa pėr ilustrim:

Njė ditė pa u vra A.K. , SHIK-u Shqiptar ē'armatos rojen e tij, kjo u bė disa ditė pas kėrcnimit tė Thaqit. Pra atij iu mohua e drejta tė mbrohet. E gjithė kjo u bė me qėllim. Unė nuk dijė se ka fakt mė tė mirė pėr pjesmarrjen e SHIK-ut nė vrasjen e A.Krasniqit.

tė pėrshėndes

Bardhyli-Iliri
12.06.2006, 21:05:00
Z. Tarasė,

tė lutem mė thuaj nėse ka nevoj qė tė jem mė ishkurtė dhe mė i thjesht nė shkrime, se si duket nuk arrinė tė mė kuptosh, mendoj se tėrė kohėn shkruaj Shqip. Ose ėshtė tjetra se ti duhet patjetėr t'i dredhosh gjėrat qė tė mundesh tė mbijetosh.

Nuk qėndron se unė kam thėnė, se vetėm Bukoshi kishte tė drejtė tė formoj ushtri, por unė mė tepėr kam thėnė se askush nuk kishte mandat t'i mohoj tjetrit tė drejtėn pėr tė luftuar pėr atdhe.

Nuk qėndron se unė kam thėnė se unė njoh Lėvizjen mė mirė se ti, por e vėrteta ėshtė si vijon:

Se unė ate e njoh mė mirė se sa kishe me pasur dėshirė ti.

Tė lutem nxjerre kuptimin e vėrtetė e mos shtrembėro gjėrat.

Unė nga kjo kuptoj se ti as qė i ke lexuar shkrimet e mija me vėmendje por vetėm ashtu kalimthi dhe ke nxjerrur nga arkiva jote disa shkrime mė tė vjetra dhe i ke vu kėtu, se si duket tė mungojn aftėsitė reale tė mbijetosh nė kėtė forum.

Ju jeni njė grusht i vogėl kėtu nė kėtė Forum me nga dy apo tri nofka, dhe herė pas here i shprehni lėvdata shoku shokut d.m.th. nofka nofkės.

tungjatjeta

stinori
12.06.2006, 21:06:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-12 20:37 :
Z. Stinori,
me sa duket mė keni keqkuptuar apo ju pengon diēka tė shihet realiteti.
Ju thoni se i kisha paraqitur mirė rastet, por se fakte nuk kisha afruar nė lidhje me vrasjen e A.Krasniqit. Mua mė bėri pėrshtypje pozitive se si jeni munduar tė paraqitni kėtu atdhedashurinėe tij nga gjeneza ( unė edhe njė gjė do t'i shtoja, njohjen e tij me Metush Krasniqin, njė atdhetari tė Komunės sė Dardanės (ish-Kamenicės) ).

Unė nuk dijė se sa fakte duhet sjell kėtu tė bind disa se kush ishin urdhėrdhėnėsit e vrasjes sė A.Krasniqit. por disa nuk ka nevojė fare t' bindi (Tarasi &amp; Co), se ata e dinė shumė mirė, por unė jam munduar mė tepėr neutralėve t'u bėjė me dije se kush vrau ate. Njė dėshmi sa pėr ilustrim:

Njė ditė pa u vra A.K. , SHIK-u Shqiptar ē'armatos rojen e tij, kjo u bė disa ditė pas kėrcnimit tė Thaqit. Pra atij iu mohua e drejta tė mbrohet. E gjithė kjo u bė me qėllim. Unė nuk dijė se ka fakt mė tė mirė pėr pjesmarrjen e SHIK-ut nė vrasjen e A.Krasniqit.

tė pėrshėndes
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

------------------------------------------------------------------------------------
Jo zotėri,keqkuptue aspak ,po jau kam kuptue filozofinė tuaj tė stėrholluar dhe aftėsinė e tė imagjinuarit apo improvizimit,qė po ta adaptojmė shqip i bie edhe gėnjeshtėr po edhe shpifje sepse afishimi ytė nuk ishte nga tekstet e vjetra qė duhej mund pėr t'i komentuar.
Unė nė afishimin drejtuar juve ,kam thėnė se do tė pėrpiqem te jam neutral-edhe pse s'jam,por ti edhe tash po tenton tė shfrytzosh rastin e "neutralitetit" tim duke me njoftuar se A.Krasniqi e paska pasur shok Metush Krasniqin e Kosovės.Po kush se njeh atė legjendė.
Po ta them me bindje se Ahmet Krasniqi se ka pasur shok Metushin,dhe po ja qes njė pikė te madhe,kurse sa i pėrket asajė ēka unė kam thėnė pėr familjen e Ahmetit-tjetėr varjantė s'ka dhe prap PIKĖ.
Tash po shiqoi futboll,por ti sje pėrgjegjė aspak afishimit tim.Je rrokė aty ku ta ka marrė mendja se dėpėrton mė leht dhe tė lutem mos u rrok vetėm me A.Krasniqin kur s'di mė shumė se ato qė i kemi ndėgjue tė gjithė

tarasi
12.06.2006, 21:18:00
Formulat paradoksale dhe absurde tė personit tė njejtė nė temėn ehapur nga ai dhe me fytyrat e njėqind e njė mij sjellin gjera tė cilat as mendja e shendoshė nuk i pėrthekon. Tshti duke u mundur tė atribojnė se gjoja njė farė marreveshje, siē shkruajnė demonėt e perzier melezė me gjak jo tė pastėr shqiptar, nga nėna,nė Gjermani duke sjellur ca iniciale si S. B. ( nėse aludohet nė S. Kiēmarin atėhrė do duhet cekur se kur ku dhe nė cilin vendė).. Por kur kemi tė bėjmė, me njė njeri tė trashė jo vetėm me trup por edhe me kokė ( e qė do tė ishte i mirė si postermk pėr dimėr)edhe si zihet pėr tė madhe ngaqė thuhet se; femijėt mė shumė anojnė nga dajėt se sa nga gjaku i babait...

Tashti i kuptojė ato provokime qė duan tė tė shtyejnė qė tė thuash diēka pėr Sali Ēekun dhe atė se gjoja ai ishte me grupin e parė ēka nuk perkon nė realitetin. Ndoshta dhe ka qenė, pas hapjes sė kufijve tė Shqiperisė, me grupin e parė tė Turistėve e qė kryesisht bėnin pjesė; prokuror tė Kosovės, gjykatės, spiun shqip-folės, banditė, hajna, e ēka jo tė cilėt e kishin marrė pėr detyrė qė; sė pari tė shkonin dhe tė prishnin imazhin e kosovarit karshi vellezerve tanė nė Tiranė e gjetiu...

Por nėse ndonjeri mė thotė se filan fisteku ka qenė me grupin e parė atėherė do tė duhej tė thotė; se ku u mbajtėn ato ushtrime, cilėt ishin eprorėt shqiptarė qė i bėnė ato,sa ishte grupi i tyre dhe shumė gjera tė tjera... Pra s'ka se si tė jetė qė njeri edhe tjetri tė jenė nė Grupe tė para o tė dyta...
Se nė ēfarė grupe kanė qenė kam pas rst t'i shohė ata qė sileshin si majmunė e spiun reth tė ashtuqujtures " Zyrė e Kosovės" nė tė cilėn perfaqesuesit e saj, raheshin me njeri tjetrin" pėr poste: nė faktė e vetmja Luftė qė mbahet mendė gjatė qeverisjes 15 vitshe tė LDK-ės ėshtė ajo pėr karrike nė mes Anton Kolės dhe kØtij Kryetarit t"sotėm tė Fushė Kosovės e qė pėr momentin, emrin se kujtojė...

Se cilėt ishin nė grupin e parė e tė dytė dhe se si Øshtė hyrė pas kėsaj nė Kosovė e di secili qė ishte perkushtuar qejes sė Lirisė...

Sa pėr A. Krasniqin mė vjen shumė keq qė, se kam njė shkresė ( tė botuar) e tė cilen pėr botim e kishte dėrguar njė oficer, ish . shok i tij e nė tė cilėn ai fliste se; kush ishte ai, martesen e tij, femijėt, Luften nė kroaci dhe bosnjė, Konfliketet nė tregun e pemėve ku shiste ai dhe gruaja e tij....
Por meqė nuk e kam atė artikull tė plotė atėhrė nuk do t'i lejojė vetes tė sjelė vetėm ato qė mė kanė mbetur nė kujtesė... Gjatė kohės qė ai ka pranuar tė hyjė dhe tė bėjė njė farė FARKU ( krijes Fantome dhe Anti-Kombėtare) nė kohėn kur Luftimet veq zhvilloheshin nė tė gjithė Kosovėn, tė kujton veprimin e njejtė e Luftės nė Bosnje: deri sa Forcat Boshnjake luftonin nė dy fronte; kundėr serbėve dhe kroatėve po ashtu njė farė Fikret Abdiq pat formuar Ushtri, krye nė vete si FARKISTAT, ngaqė ai nuk e njihte ushtrin tjeter Boshnjake....

me qenė Ahmet Krasniqi aq atdhetar ai s'kishte pritur urdher nga asnjeri por turr e vrap kishte hyrė mbrenda dhe me njė shati dhe me njė kaci kishte me Ju bė turr shkijeve....

Shumė tė rinjė ( djem nanash dhe tė vetėm, djem " hazreti") lanė tė mirat e gurbetit dhe turr e vrap shtyheshin se cilin ta rrokė plumbi mė parė nė gjoks!!!!

ky ėshtė sfondi, kjo ėshtė subtanca e ndryshimeve poliike ngaqė ai qė do tė vdesė pėr Atdhe nuk pyet dhe nuk thotė" e dini ju se kush jam unė"...
Kjo tė ngjanė nė atė: kur t'i tė shkosh nė darsėm dhe kur tė shohi se ti di tė vallezosh, valltaret e tjerė dhe i zoti i darsmes vetė tė therrasin, pėr t'i prirė asaj Lufte...

Unė nuk e kam njohur Aziz Zhilivoden por familjaret e mij e kanė njohur atė dhe aq mė parė qė edhe sa ka qenė nė Shqiperi po ashtu ka qenė afėr njrezve tė ashtit dhe gjakut tonė!!!

Por mė kujtohet qė; edhe Skėnderbeu Hamzė Kastriotin djalin e vėlait tė madh e kishte, por s'i askush tjeter Ai po dy herė e kishte tradhtuar vetė axhėn e tij. E kishte bėrė kėtė gjė ngaqė Turqit e kiohin josh me ēifligje dhe gra tė bukura njesoj sikurse edhe serbet qė bėnin me tė gjithė ata qė i donin si sherbėtor, duke iu ofruar poste dhe shkina tė bukura....

Se ēfarė ishte qėllimi i Kėsaj Kolone tė Pestė mjafton tė kujtojmė; Tradhtin e madhe tė Tahir Zemės pastaj dorezimi i armėve nga Isniqi dhe gjoja marreveshjen me serbėt e gjera tė tjera...

Po ashtu se si derehshin FARKISTET nėpėr Shqiperi kėtė e di ēdo njeri; defreheshin kafeneve tė Muzikes, pinin cigare Puro ala Havana teksa Luftetarėt e Lirisė i numronin kokrrat e Fasules pėr t'i ndarė barabart... Por kėta Luftetarė kishin si ushqim atė qenesoren: Luftėn pėr Liri dhe Bashkim kombėtar!!!!!!

Qoftė mallkuar kush do qoftė qė dhe tė vetmen fjalė tė keqe e thotė Pėr Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės!
Qoftė Mallkuar ai gjithėsecili qė deshen tė bėjnė pėrmbysjen e UĒK-ės nė emėr tė njė farė Ushtrie tė PaqenėØ
Qofshin mallkuar tė gjithė Rugovistėt si emblemė puthadirėsh dhe shėrbėtoresh!!!!!...

tarasi
12.06.2006, 21:22:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-12 21:05 :
Z. Tarasė,

tė lutem mė thuaj nėse ka nevoj qė tė jem mė ishkurtė dhe mė i thjesht nė shkrime, se si duket nuk arrinė tė mė kuptosh, mendoj se tėrė kohėn shkruaj Shqip. Ose ėshtė tjetra se ti duhet patjetėr t'i dredhosh gjėrat qė tė mundesh tė mbijetosh.

Nuk qėndron se unė kam thėnė, se vetėm Bukoshi kishte tė drejtė tė formoj ushtri, por unė mė tepėr kam thėnė se askush nuk kishte mandat t'i mohoj tjetrit tė drejtėn pėr tė luftuar pėr atdhe.

Nuk qėndron se unė kam thėnė se unė njoh Lėvizjen mė mirė se ti, por e vėrteta ėshtė si vijon:

Se unė ate e njoh mė mirė se sa kishe me pasur dėshirė ti.

Tė lutem nxjerre kuptimin e vėrtetė e mos shtrembėro gjėrat.

Unė nga kjo kuptoj se ti as qė i ke lexuar shkrimet e mija me vėmendje por vetėm ashtu kalimthi dhe ke nxjerrur nga arkiva jote disa shkrime mė tė vjetra dhe i ke vu kėtu, se si duket tė mungojn aftėsitė reale tė mbijetosh nė kėtė forum.

Ju jeni njė grusht i vogėl kėtu nė kėtė Forum me nga dy apo tri nofka, dhe herė pas here i shprehni lėvdata shoku shokut d.m.th. nofka nofkės.

tungjatjeta
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


kush ka dashtė tė Luftojė pėr Atdhe rrugėt i ka psur tė hapura!!!!!!!!!! e, dhe Bukoshi! edhe Rugova! e, dhe ti bashkė me ta!!!!! tradhtarėt nuk luftojnė kurrė njė hrė pėr Atdhe por ata gjithnjė Luftojnė pėr Tė huajin dhe Pushtuesin...

he ti zoteri aspak mos merr mundin tė thuash ndonjė gjė ngaqė nuk kmun d tė bėshė mė shumė demė se qė ke bė qė nga ( ndoshta e Lindja) e kėtej...
Ti s'ke kaēik zotri tė perballesh me asgjė dhe vet ndrrimi i 100 fytyrave me nofka tė ndryshme e tregon kėtė gjė.... ( ah gati se harrova, e paske mbyll tė pamit si duket)......

xharremi
12.06.2006, 21:32:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Axhoku afishoj me 2006-06-12 19:07 :


Anėtar qė nga: 11.06.2006
Afishime: 17 &amp;#65532;Afishuar me: 11.06.2006 22:29

Quote:


Axhoku afishoj me 2006-06-11 19:11 :

Xharremi!

Ai qe eshte i arsyeshem dhe modest nuk i fut hundet gjithkund .

Tani shof se qenke iri ne ket forum,eshte per tu pershendetur angazhimi juej, por te keshilloi se qenke edhe me iri nga mendja :gjeje diqka qe i flene shtatit tend, se ka kush merret me Shqiperine.
Xharremi

Ne aftesite e juaja per kercnim besoj, kjo rrjedhe edhe nga fraza e fundit e juaj. Mjerishte shihet se aftesi tjera nuk keni.

Ju i keni dhene te drejte vetvehtes te jeni padroni i Shqiperise (po precizoje Shqiperise etnike), aga i Shqiperise, dhe duke iu kercnuar te tjereve ua mohoni atyre te drejten e tyre te shprehin mendimin dhe te jene kritik.

Nga njerze te tille qe mundoheshin ta mbanin popullin me PAROLLA BAJATE dhe kercnim, shqiptaret e braktisen ate masovikisht, dhe e braktisin edhe sot, dhe i turren Italise e vendeve te tjera. Pse ju dhe te njejtit si ju nuk i bindet ata se Shqiperia eshte nena e juaj ?(besoj se keni durimin dhe vullnetin me e kuptu se nuk shkruaj ne menyre tendencioze!).

Nje fakt nuk eshte mire te abstrahohet, Axhok: Edhe ne te ardhmen njerzve te tille do tu cvarrosen kufomat dhe ato do te zvarriten pa meshire neper rrugte e mbushura me pluhur dhe balte dhe me ne fund te varrosen ne ndonje pleh!!!!

Vetem me dashuri te vertete, resp. me simpati, mund te mbahet dikush afer dhe vetem atehere mund te pritet respekt nga ai ose ajo.


Axhoku


Xharremi!

Sigurisht te ka ra de degjosh per Shqiponjat ,ndoshta ty te vjen me leht “Orlovi”,sepse shifet se je alergjik nga rrenja e fjales Shqip,Shqiponje,SHQIPERI e keshtu me radhe.

-------------------------------------------------------------------------------------
Axhokut

Une nuk jame alergjik ndaj shqiponjave, prej "orlovave" si ti po. Poashtu jame alergjik prej atyre qe i takojn e klases se njerzeve : "Fjalte si demushi e punen si kerkushi".
-------------------------------------------------------------------------------------

Por meqe esht fjala te Shqiponjat, me ka ra te degjoi se kur don te gelltis diqka se pari e provon vehten mbrapa(nga prapanica) ja ban (mund ta qes) prandaj e gelltit ose jo.

Ajo pra edhe pse SHQIPONJE (mbretneshe e Shpezeve) ja din hallin vetit ,me nje fjal din ta provoj veten. Shqiponjat fluturojn Lart prandaj Xharrem!
-------------------------------------------------------------------------------------
Axhokut

Ashtu eshte, shqiponjat fluturojne larte dhe ne qiell, kurse ti dhe disa te tjere te tipit PPSH (STALIN e MAO ce Dung) fluturoni larte,shume larte, ne mjegullen e halucinacioneve;
Ju nuk prekni ne toke edhe atehere kur te huajte ju duhet te ju mbajne gjalle me buke!!
-------------------------------------------------------------------------------------

Ty zotrate si duket nuk dijke se ky eshte nje Forum ne te cilin askush nuk eshte i Thirrur te hyje.

-------------------------------------------------------------------------------------
Axhokut

Po shoku Mao Ce Dung. Kercnimin tende e kam te kjarte dhe ne te ardhmen do te sillem ne menyre te disciplinuar. Shoku MAO CE DUNG cdo urdher i juaji do te kryhet. Atij qe guxon te shprehe dyshim ne urdherat e juaj, shoku MAO CE DUNG, do ti hiqet koka.
-------------------------------------------------------------------------------------

Q’do sejcili ka te drejten e Hyrje -Daljes pa pyetur fare dikend,gjithashtu edhe te shkruej ate qe mendon per temat qe i interesojne,me qellimin e vetem qe te kontribuoj diqka.

Ti nuk po njifshe kurfar rregulli,qe tek Shqiptaret (ai qe esht Shqiptar e dine kete) ,kur te hysh ne nje
Ode me Kuvendar,si i pa thirrur qe je ,ne rend te par duhesh te dish:

-Kush eshte aty brenda dhe per q’far bisedohet;
-Si i ri qe ke hyre duhet te tregosh diq nga vlerat tua (nese ke fare),para se te kercesh si kacet,e tu prishesh kuvendin atyre qe jane aty, e ka ketu ne ket Forum antar te vjeter qe meritojne respekt

-------------------------------------------------------------------------------------
Axhokut

Une e dije se kjo cka thua ti i takon kultures se pushtuesit turk, te cilit shume shqiponja -ato te tuat- qe fluturojne larte i sherbyen atij ne menyren ma besnike. Kete e bene edhe ti me kete "EDUKIMIN TEND" ne kete forum.
-------------------------------------------------------------------------------------
per perkushtimin serioz qe kan ndaj temave qe rrahen siq jan Psh:
Tarasi,Shpetimi,Stinori,ABE-a,Malvesa;Dongill,Kruja,Delegati,gentelmeni,Malesi a.. eshume te tjere ,qe nga nje here mund edhe te mos pajtohesh me mendimet qe shpreh njeri apo tjetri,por gjithmone ne nje nivel te lakmueshem
qe si i till mundeson qe diskutimet te hecin siq ika hije nje forumi serioz.

Ndersa tek ty zoti “Xharrem” edhe pseudonimin e paske “Pseudo“,ndodhi diqka qe s’ka te bej me sjelljen normale te nje Forumisti per me teper si iri duke u versulur si ato Insektet-parazite (pleshtat) qe te ze nji vend diku (Te dukem i menqur) thua se po ta zene Shiu.

Per me teper mos serioz dhe te dyshimt nderhyrjen tende e bene vete tema -bosht -Shqiperia,
thua se Vaso-Pasha,Fan Noli e shume e shume burra te tjer nder me te
-------------------------------------------------------------------------------------
Axhokut

Fan Noli nuk ka qene njeri i enderrave, por i realitetit. Mandej ai ka qene antishqiptare dhe bile i madh. Ai gjate kohes kur jetonte ne Amerike asnjehere nuk iu nenshtrue urdherave te PPSH. Si antishqiptare i terbuar qe ishte ai nuk e vizitoi NENEN asnjehere. Merre ti me mend kete! Kete e bene vetem nje Millosheviq si Fan Noli!
-------------------------------------------------------------------------------------

njohurit e Kombit qenkan fajtor se paskan hedh ne leter diqka qe Xharremave&amp; co s’iu pelqeka sot dhe ata tani u dashka denue.

-------------------------------------------------------------------------------------
Axhokut

Une nuk kam then se ato duhet te denohen. Une kam mendu se ato duhet te kuptohen drejte, ORE MAO CE DUNG ANALFABET.

-------------------------------------------------------------------------------------

Mere vehten me te mirezoteri ,dija hallin veti ,mos u ul ku se ke vendin,mos i fut hundet ne q’do gjell se te djeg, mendohu mire para se te qitesh diqka ne leter,se SHQIPERIA s’ka nevoje Per Padrone ,sepse Padron dhe Sovran eshte vete Populli Shqipetar,qe Don,Din dhe Mundet s’iqe e deshmoi gjat gjithe Historise ne q’do situat ti del zot ,ashtu siq beri e Madhja U.Q.K.qe ne momentet vendimtare i nxorri ne sheshe Vlerat Shqiptare ,duke ber te terhiqet me turp ajo e Preferuara e juej Xharrem-Serbija ,me gjithe Bashkpuntoret nje nga te cilet qenke ti Xharrem.
-------------------------------------------------------------------------------------
Axhokut

Mu ashtu eshte PPSH!

Miku i yne i madhe USA (keshtu po thote PPSH) harxhoi ca 50 Miliard dhe e perzuri ushtrine serbe nga Kosova.

Kosovapress: NATO WE ARE WITH YOU!!!!!

-------------------------------------------------------------------------------------
Hiq ma teper mos dish nga Historia e Shqiperise Etnike ,luftrat dhe eshtrat qe lan gjithe ato Ushtri e Krajli qe e mesyne,me gjithe Toptanet ,Zogistet ,qe kerkuen ndihme nga Anmiqet e shqiperise per te shpetuar koken dhe familjet ,por prap ngordhen si Qejt larg Shqiperise, se Populli i kishte shpallur anmiq dhe do i zhdukte s’iq i zhduku ku mund ti gjente,e ke te fresket se nga kjo Shqiperi Etnike qe po vjene u erdhi Cofa Xharrem s’munden e ta shofin Anmiqet e perbetuar te saj Dueti -Rugova -Milosheviq ,kete e dine.

Denimi qe te jep populli eshte i rende,ate disi dota fitosh pa tjeter kur punon kunder tij.

-------------------------------------------------------------------------------------
Axhokut

Po, kete e kemi pare. Nuk te kujtohet PPSH, ajo qe 50 vjete e varferoi Shqiperine? Nuk te kujtohet se populli ate e denoi me urrejtjen me te madhe qe nuk e njeh historia?
-------------------------------------------------------------------------------------
Mund e te qelloi qe plot njerez s’mund e te i permbushin obligimet ndaj popullit dhe Atedheut,
eshte e keqe kjo por jo e denueshme(mosmundesia nuk denohet me as nje ligj).
Por Xharrem ta mohosh popullin dhe atdheun (ta luftosh ate),kesaj i thone Tradheti,e q’eshte tradhetia ket besoi se e din,nese jo pyete dikend (Te pyesish nuk kushton).

Sa per Kercenimin qe tu paraftyroka eshte qeshtje e jote ,kjo eshte veti e gjithe insekteve parazitare (pleshtave ),por q’do sejcilin vet zanati qe ushtron e bene te ndihet i sigurt apo jo,per veten time S’me bren ai shqetesim, por me keto insektet ne menyre individuale s’meret as Medicina ,jane shume dhe nuk ja vlene ,me nje “sprey”mund ti zhdukesh me mija .

Ky forum s’iqe u ceke dhe me lart eshte ne disponim me vite.
Insistimi yt qe qysh diten e par te tregosh te teren (mbi 15 afishime) tregon “Fuqine e Gomarit te Nastradinit”

Tani te ta rrefej


Percille tani ndodhine e Nastradinit me Gomarin;

Nastradini kishte nxjerre nje gomar per te shitur . Pasi doli njeri qe ta bleje,mori qe ti provoj te ecurit.
Nastradini e nxitoi gomarin ne fushe dhe ne te tatepjete por kur arriti ne te perpjete dhe pa se veshgjati do te mbetet,i thote bleresit:
- Do tani te shohesh dhe me ngadal?

Te shpresojme xharrem se ti ne ket forum do keshe vetem tatepjeta,dhe do ta rrisesh normen edhe me.

E konsideroi vertet te pa denje dhe humbje kohe qe gjithkund tjeter do ishte me mire ta hargjoja se me kesi far Xharremash e Xharrahash,por voft me kaq ,e ti Xharrem si te vije terri versulju prap Shqiperise,
se Salua s’kishte te holla nje here per “Sprey”.

-------------------------------------------------------------------------------------
Axhokut

Jo, kjo nuk eshte e vertete, per SHIK-un e MAO CE DUNGUT ka ende te holla. E verteta eshte se Salua ka mesuar nga ngjarjet ne te kaluaren dhe nuk eshte "shqiponje" si ju. Ai nuk deshiron qe pas vdekjes te cvarroset dhe kufoma e tij te terhiqet si qen i ngordhur!!!

-------------------------------------------------------------------------------------

me falenderime shoqerore

Axhoku

-------------------------------------------------------------------------------------
Axhokut

Shkrimin tende monoton, te gjate, shkruaj e mos thuaj asgje, nuk kam kohe ta lexoj deri ne fund.

Axhok, me vjene keqe qe koha e PPSH (STALINIT TENDE TE MADH, MAOS etj) ka vdekur qysh heret dhe pergjithmone. E ti do te vdesish edhe ne menyren ma traxhike se ata,dhe ate mu nga SHQIPONJAT , prej atyre qe kane tru e dijne te mendojne dhe e dijne se si duhet atedheu i tyre SHQIPERIA, dhe te cilet e dijne se AXHOKET si ti i sjellin asaj terrin duke menduar se po bejne mire dhe se jane te mencur.

--------------------------------------------------------------------------------------


Axhokut

Pushtimi sllave me ka ardhur pikrisht prej njerzeve te tille, si ju Axhok.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: xharremi mė 2006-06-12 23:41 ]</font>

Ministri
12.06.2006, 21:56:00
Paska marre fryme dicka se temperatura qenka ne rritje, por nuk eshte mire me i ngatrru as ngjarjet e as individet.
Duhet te mesohemi se nuk jan gjithmone mono enderrat tona edhe e verteta e vetme,ka dicka edhe pertej endrres e ato jan faktet.
Por perderisa ne merremi me individin ,tregojm se jemi te vegjel-naiv.
Naiviteti tek femijte nuk eshte i rrezikshem sepse shkon drejt pjekurise por naiviteti tek neve ,qe po debatojme ketu, eshte shume i rrezikshem sepse shkon drejt cmandurise.............

Bardhyli-Iliri
12.06.2006, 22:04:00
Pse mundohesh tė gėnjesh kėtu nė kėtė Forum, se kush ka dashur tė luftoj ka mundur tė luftoj.

Nė njė shkrim tė mėparshėm i konsideroja Bukoshin dhe Rugovėn si tradhtarė dhe u mohoje tė drejtėn pėr luftė, se ata kan gjetur mėnyra tjera pėr tė hy n'luftė ėshtė ēėshtje tjetėr.

Nė njė takim tė rastit, Sejdi Veseli (besoj e njihni edhe pse askund nuk i pėrmendėt emrin) thotė: tė gjithė institucioneve tė Kosovė duhet kthyer pushkėn, bile edhe mė parė se shkaut, se ato janė qė e pengojnė luftėn.

E ti thua askush nuk i pengonte tė luftonin, njėherė tjetėr nėse mė jipet rasti tė japė hollėsi tjera.

tungjatjeta

tarasi
12.06.2006, 22:12:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-12 22:04 :
Pse mundohesh tė gėnjesh kėtu nė kėtė Forum, se kush ka dashur tė luftoj ka mundur tė luftoj.

Nė njė shkrim tė mėparshėm i konsideroja Bukoshin dhe Rugovėn si tradhtarė dhe u mohoje tė drejtėn pėr luftė, se ata kan gjetur mėnyra tjera pėr tė hy n'luftė ėshtė ēėshtje tjetėr.

Nė njė takim tė rastit, Sejdi Veseli (besoj e njihni edhe pse askund nuk i pėrmendėt emrin) thotė: tė gjithė institucioneve tė Kosovė duhet kthyer pushkėn, bile edhe mė parė se shkaut, se ato janė qė e pengojnė luftėn.

E ti thua askush nuk i pengonte tė luftonin, njėherė tjetėr nėse mė jipet rasti tė japė hollėsi tjera.

tungjatjeta
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Fol me fakt e mos ha....
se ju " melezet" jeni gjak prishur kjo gjė dihet...
Sa pėr atė sejdi veseli qė ti permend se ka thėnė ashtu po ta themė veq njė gjė; ai veq llafe i ka pas ato punė, e pak vepra!!!!

Mirepo kur Ibrahim Veremi, kishte shpallur UĒK-ėn si krijes tė huaj jo me ja q.... po edhe femijet nė djep u dashtė me ja.... po ēka me i ba, qė e ruante Serbia dhe Milloshi si syt e ballit!!!!!

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-12 22:19 ]</font>

shkėmbi002
12.06.2006, 22:46:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-12 22:12 :
Fol me fakt e mos ha....
se ju " melezet" jeni gjak prishur kjo gjė dihet...
Sa pėr atė sejdi veseli qė ti permend se ka thėnė ashtu po ta themė veq njė gjė; ai veq llafe i ka pas ato punė, e pak vepra!!!!

Mirepo kur Ibrahim Veremi, kishte shpallur UĒK-ėn si krijes tė huaj jo me ja q.... po edhe femijet nė djep u dashtė me ja.... po ēka me i ba, qė e ruante Serbia dhe Milloshi si syt e ballit!!!!!

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-12 22:19 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

He more ēkeni ju bandat e KRETĖS???.keni filluar me hjekur maskat,si intelektual dhe tė civilizuar qė nuk dini tė shani!!!

Mjafton qė dikush ta thot njė tė vėrtetė pėr marrėzit e pafund qė keni bėrė dhe tė gjitha maskat bien dhe del nė shesh njė shtresė e mjer,pa karakter,pa moral,pa kultur,...njė ēoroditje e njerzimit,njė defekt i natyrės.
Sharjet,ulurimet zėn vendinparsor nė fjalorin e mjer tė juaj dhe duke trimruar njėri tjetrėn shkoni drejt skajshmėrisė (ekstremit)duke bėrė gara se cili ėshtė mė i egėr, mė i vrazhdėt,mė i paskrupullt ndaj tė gjithė atyre qė ju i konsideroni si pengesa pėr realizimin e ēmendurive tė juaja.
Dhe si rrjedhoj ju nug ngurroni ta ofendoni edhe tėr kombin sepse nukju pranon si udhėheqės por pėrkundrazi edhe pse tė maskuar nė tė gjitha rastet ju "shpėrblej" me humbje.
Dhe pėr fund duhet ta kuptoni se e vėrteta edhe nga nėntoka do tė del njė ditė nė sipėrfaqe dhe Komisarėt Politik do tė dalin "lakuriq" me gjitha marrėzit e veta,siē spjegon njė ish Udbash i Millosheviqit. Prandaj junuk mundeni dot ta mbuloni tė vėrtetėn...

kastrati
12.06.2006, 23:10:00
tarasi mes tjerash postoi;

Fol me fakt e mos ha....
se ju " melezet" jeni gjak prishur kjo gjė dihet...
Sa pėr atė sejdi veseli qė ti permend se ka thėnė ashtu po ta themė veq njė gjė; ai veq llafe i ka pas ato punė, e pak vepra!!!!

Mirepo kur Ibrahim Veremi, kishte shpallur UĒK-ėn si krijes tė huaj jo me ja q.... po edhe femijet nė djep u dashtė me ja.... po ēka me i ba, qė e ruante Serbia dhe Milloshi si syt e ballit!!!!!

--------------

tarasi

as keto muhalife nuk po te ndihmojne tutje, kan filluar me ta leshuar frejt (po ti si ke pas te rregullt asnjeher), ka qen mire ta ndrrosh "nick"-un se u kuptua ne realitet se cili je /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ju jeni qe moti ne kete forum dhe keni nje kapital nick-a,

pra, filloje edhe njeher qe nga fillimi si "intelektual e me kulture", pastaj si dalngadal duke rreshtit deri ne fund, dhe serish REPLY /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Ministri
12.06.2006, 23:12:00
Me vije mire qe me ne fund shperthyet dhe e cfaqet fytyren e vertete,dhe me ketu merr fund edhe debatimi im me ty tarasi.
Ai qe shane femijte ne djep ,ai edhe i vret ,e ai ka vetem nje emer dhe nje vend,besoj se do e gjej secili vendin e vet.

Por te lutem mos zin ne goje me emrat e heronjeve e te deshmoreve dhe mos e ndyj gjakun e lirise ,se nuk e meritoni te meshihi mbas tij.
Femite tu paqin fat ne jete e u rritshin ne nje Atdhe te lire ,sepse ata nuk kan faj qe babai i tyre ua shane femijte te tjereve.
Pikrisht keto karaktere edhe e sollen shqiptarine ketu ku eshte sot.

tarasi
12.06.2006, 23:15:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-12 23:10 :

tarasi mes tjerash postoi;

Fol me fakt e mos ha....
se ju " melezet" jeni gjak prishur kjo gjė dihet...
Sa pėr atė sejdi veseli qė ti permend se ka thėnė ashtu po ta themė veq njė gjė; ai veq llafe i ka pas ato punė, e pak vepra!!!!

Mirepo kur Ibrahim Veremi, kishte shpallur UĒK-ėn si krijes tė huaj jo me ja q.... po edhe femijet nė djep u dashtė me ja.... po ēka me i ba, qė e ruante Serbia dhe Milloshi si syt e ballit!!!!!

--------------

tarasi

as keto muhalife nuk po te ndihmojne tutje, kan filluar me ta leshuar frejt (po ti si ke pas te rregullt asnjeher), ka qen mire ta ndrrosh "nick"-un se u kuptua ne realitet se cili je /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ju jeni qe moti ne kete forum dhe keni nje kapital nick-a,

pra, filloje edhe njeher qe nga fillimi si "intelektual e me kulture", pastaj si dalngadal duke rreshtit deri ne fund, dhe serish REPLY /forum/images/smiles/icon_wink.gif

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


U bėjė thirrje moderatorėve dhe administratorėve qė:

edhe njė herė tė sqarojnė kėta KASTRATOVIQAT se tarasi qė kur Øshtė nė kėtė forum dhe se a ka tarasi ndonjė nick tjeter...
Njekohsisht pėr hirė tė Transparences tė bėhet Njohtimi se cilet janė Nickat e ketyre tė tjerėve....

Moderator dhe administrator
Nėse vertetohet qė unė kam ndonjė nick tjeter ( perpos Qerimi qė kam pas per nja njė jav kur kam qenė perjashtuar) atėherė haram ju qoftė buka po nuk mė perjashtuat...nėse vertetohet qė keta tjeret shkruajnė me shumė nicka sidomos KASTRATOVIQAT atė herė mos merreni kurrfarė mase ndaj tyre se; pastaj s'kam se me kend me luajtė k....!!!!!!

Bardhyli-Iliri
12.06.2006, 23:20:00
Hė mor e imjerė Tarasė humbe durimin, me sa dijė unė nuk tė ofendova, se ti kėtu sillesh me kėso shprehje tregon varfėrin tėnde politike, kulturore dhe intelektuale.

Njė shprehje Gjermane rhotė:

Geduld ist die Stütze der Schwäche,
Ungaduld der Ruin der Stärke.

Por mua nuk mė habit fakti se ti sillesh kėshtu,se me sa dijė unė kėto janė mė tepėr sjellje slave, bile ti edhe nofkėn e ke tė tillė nga lindja (Taras Bulba), pra i mbetesh besnik rrėnjėve tė Lėvizjes (Marksizėm - Leninizmit).

Ti humbe durimin se t'u harxhuan parullat e kota dhe sillesh me njė nivel shumė tė ulėt sa qė unė nuk dua tė zbres aq poshtė por me kėtė shkrim pėrfundoj diskutimin direkt me ty.

pra, mirė mbetsh (i varfėr, ashtu si je)!!!!!!

tarasi
12.06.2006, 23:26:00
A jo, tarasi ėshtė i pasur sepse e kam vegjelin qė me do dhe e dua ngaqė jemi tė tė njejtit brumė; por tarasi e ka verejtė qė nuk e vlenė tė bisedohet me gjithė secilin prandaj; sipas vendit edhe kuvendi!!!

Tė mjerė jeni ju melezet ( me gjak tė perzier nga nėna sllave) ngaqė gjakun e keni perzier dhe tė pėrzier!!!!!!

Per kėtė arsye keni bėrė nga 100 fytyra ..
Ti, je identifikuar si udbash dhe kėtė ta kanė thėnė mė lartė!!!!!
Edhe pyetjet e tua tė kanė zbuluar!!!!!
shiko shoket e tu se ēfarė shkruajnė; sjellin informacione se nė cilen kohė dhe ne cilin vend ēfarė emaisione japin serbet..
E po Ju KASTRATOVIQAT dhe BOSILKAT jeni kah fundi!!Pikė!

kastrati
12.06.2006, 23:26:00
nuk ka me veshtir se me te fal Zoti (ati i qofshim fal) mashkull, e me qajt si grat e kqia /forum/images/smiles/icon_wink.gif

i paten linde radhazi nje te malesise vajza radhazi, e une per ti dhene kurajo i thash; "mos u merzit e burr, sot ne kete kohe eshte njesoj si vajza si djali" /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ai ma ktheu;

nuk eshte njesoj, nga se tha; "vajza (femra) ne raste lufte kapet per koke e i shkul floket, kurse djali (mashkulli) kapet per arme" /forum/images/smiles/icon_wink.gif

dikush paska fillua te kapet per flokesh dhe kerkon ndihme nga moderratoret /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une po te isha moderrator, per fjalorin tende te "paster" te kisha blloku jo veem "nick"-un, po edhe po qe se vertetohet se ke IP privat, te mos mundesh ma as at qerimin ta perdoresh /forum/images/smiles/icon_wink.gif

tarasi
12.06.2006, 23:28:00
kush ėshtė Rrahman kastrati'

Ai ėshtė njė ish oficer i APJ-ės i cili sherbente si spiun nė KOS. Ai pas demonstratave tė vitit 1981 u dergua me detyrė tė veēant pėr tė pėrcjellė rininė shqiptare dhe pėr tė inskenuar ngjarje qė pastaj tė mund tė intervenonte policia dhe ushtria serbe..

Ky oficer shqiptar me emrin Rrahman Kastrati kishte spiunuar dhe burgosur Xhyle Krasniqin e njohur nė vitin 1981 si Shota e Llapit...... Ata qė spiunimin e kanė pas me tradit, babė e babėgjysh e kanė vazhduar edhe bijet e tyre.. fatkeqesisht kėtyre hijenave zoti u fal gjithnjė pas-ardhės...

Poshtė spiunėt dhe tradhtarėt e Kombit!

kastrati
12.06.2006, 23:38:00
tarasi mes tjerash postoi;


Tė mjerė jeni ju melezet ( me gjak tė perzier nga nėna sllave) ngaqė gjakun e keni perzier dhe tė pėrzier!!!!!!


-----------------

taras

pamvarsisht kuj i referohesh me kete shprehje, lirisht shko ndrroje emrin dhe veri vedi m i ll a d i n /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ja perse ta them kete;

nuk kam degjuar shqiptar, pa marr parasysh percaktimin e tije partiak qe ti ket quajtur nenat shqiptare nena sllave, me perjashtim te shkieve /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ne nje punkt ne kohen kur akoma ishin ne Kosove policet serrb, duke u kthyer nga nje mision me rendesi, zbrita nga autobusi qe mos te bie ne punkt dhe aty ndali policia autobusin, zbriti ca gra shqiptare sidomos me te rejat nga mosha dhe pash se i detyroj te lozin valle, nga veshtrimi prej se largu, u bera te pelcas, por nga pamundesia qe te ndermarr diqka, si dhe nga kurreshtja, i dola serish autobusit ne rrug dhe kuptova se qfar kishte ndodh, me than se policia kerkoi qe te tregojne aftesit e valles shqiptre dhe ne fund ju than;

"keshtu do te na e luani vallen ju qe do ta mbijetoni luften"

ata edhe kur duanin ti ofendonin nenave shqiptare u thonin;

"nacionalistet dhe irredentistet shqiptare",

kurse tarasi po i quan ne menyre me poshtruesi qe mund ti quaj dhe po quan nena sllave /forum/images/smiles/icon_wink.gif

besoj se nuk don koment me teper

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-12 23:41 ]</font>

tarasi
12.06.2006, 23:42:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-12 23:38 :

tarasi mes tjerash postoi;


Tė mjerė jeni ju melezet ( me gjak tė perzier nga nėna sllave) ngaqė gjakun e keni perzier dhe tė pėrzier!!!!!!


-----------------

taras

pamvarsisht kuj i preferohesh me kete shprehje, lirisht shko ndrroje emrin dhe veri vedi m i ll a d i n /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ja perse ta them kete;

nuk kam degjuar shqiptar, pa marr parasysh percaktimin e tije partiak qe ti ket quajtur nenat shqiptare sllave, me perjashtim te shkieve /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ne nje punkt ne kohen kur akoma ishin ne Kosove policet serrbe, duke u kthyer nga nje mision me rendesi, zbrita nga autobusi qe mos te bie ne punkt dhe aty ndali policia autobusin, zbriti ca gra shqiptare sidomos me te rejat nga mosha dhe pash se i detyroj te lozin valle, nga veshtrimi prej se largu, u bera te pelcas, por nga pamundesia qe te ndermarr diqka, si dhe nga kurreshtja, i dola serish autobusit ne rrug dhe kuptova se qfar kishte ndodh, me than se policia kerkoi qe te tregojne aftesit e valles shqipte dhe ne fund ju than;

"keshtu do te na e luani vallen ju qe do ta mbijetoni luften"

ata edhe kur duanin ti ofendonin nenave shqiptare u thonin;

"nacionalistet dhe irredentistet shqiptare",

kurse tarasi po i quan ne menyre me poshtruesi qe mund ti quaj dhe po quan nena sllave /forum/images/smiles/icon_wink.gif

besoj se nuk don koment me teper
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

nėse pėr Ty Bosilka koka shqiptare,...hej,, mjaftė me se dihet se kush je ti..
Ti je prej aytre KASTRATOVIQEVE qė i ke levduar nė foto.. edhe nuk ėshtė qudi se njeri ėshtė quajtė njėsoj po sikur edhe Ti!!!!!

Ti dhe se une kam shumė nofka... pse poke frikė ti nėse unė kerkoj qė kjo gjė tė vertetohet pėr mua!!! se mos po dali qė as edhe nja se kam!!!

NØse pėr Ty.. ik bre............ me prapashtes VIQ!!!!!!!!!!!!!!!!
Po se di a po lexon me syze a pa syze?????

kastrati
12.06.2006, 23:46:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-12 23:42 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-12 23:38 :

tarasi mes tjerash postoi;


Tė mjerė jeni ju melezet ( me gjak tė perzier nga nėna sllave) ngaqė gjakun e keni perzier dhe tė pėrzier!!!!!!


-----------------

taras

pamvarsisht kuj i preferohesh me kete shprehje, lirisht shko ndrroje emrin dhe veri vedi m i ll a d i n /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ja perse ta them kete;

nuk kam degjuar shqiptar, pa marr parasysh percaktimin e tije partiak qe ti ket quajtur nenat shqiptare sllave, me perjashtim te shkieve /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ne nje punkt ne kohen kur akoma ishin ne Kosove policet serrbe, duke u kthyer nga nje mision me rendesi, zbrita nga autobusi qe mos te bie ne punkt dhe aty ndali policia autobusin, zbriti ca gra shqiptare sidomos me te rejat nga mosha dhe pash se i detyroj te lozin valle, nga veshtrimi prej se largu, u bera te pelcas, por nga pamundesia qe te ndermarr diqka, si dhe nga kurreshtja, i dola serish autobusit ne rrug dhe kuptova se qfar kishte ndodh, me than se policia kerkoi qe te tregojne aftesit e valles shqipte dhe ne fund ju than;

"keshtu do te na e luani vallen ju qe do ta mbijetoni luften"

ata edhe kur duanin ti ofendonin nenave shqiptare u thonin;

"nacionalistet dhe irredentistet shqiptare",

kurse tarasi po i quan ne menyre me poshtruesi qe mund ti quaj dhe po quan nena sllave /forum/images/smiles/icon_wink.gif

besoj se nuk don koment me teper
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

nėse pėr Ty Bosilka koka shqiptare,...hej,, mjaftė me se dihet se kush je ti..
Ti je prej aytre KASTRATOVIQEVE qė i ke levduar nė foto.. edhe nuk ėshtė qudi se njeri ėshtė quajtė njėsoj po sikur edhe Ti!!!!!

Ti dhe se une kam shumė nofka... pse poke frikė ti nėse unė kerkoj qė kjo gjė tė vertetohet pėr mua!!! se mos po dali qė as edhe nja se kam!!!

NØse pėr Ty.. ik bre............ me prapashtes VIQ!!!!!!!!!!!!!!!!
Po se di a po lexon me syze a pa syze?????

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

-----------


nuk brengosem une per - viq, nga se ai me prapashtesen -viq eshte vllau i "tarasit" /forum/images/smiles/icon_wink.gif

kurse sa i perket ati eprori me mbiemrin Kastratoviq, ai mban pergjegjesi per vedi, e jo per mua, sikur qe une mbaj pergjegjesi per veten time e jo per ate, sa per ate pune ti flej i qet /forum/images/smiles/icon_wink.gif

tarasi
13.06.2006, 00:01:00
PO Ju tregojė njė ndodhi nga selia e OKB-ės nė Zhenevė..

Nė liftė B.M. duke biseduar me njė tė " Folesė sė Qyqeve" nga Zvicra, i cili thoshte se" na nuk njohim kurrfarė ushtrie dhe se pa thanė Rugova na nuk themi kurrgjo"( pa kurrizor, butak dhe sherbetor bre) i hypi ketij nė nerva, dhe ky pa njė pa dy( B.M.) e rroku pėr gjoksi, e ngriti lart dhe ja dha nja dy copa....

Butaku dhe pakurrizori i LDKės, u zbeh njėherė dhe ashtu siq ishte i s'kopsitur, filloi tė flasė duke u dridhur:
" Po ..po..po.... ti si intelektual ..se kam ...pritur qi... sjellesh keshtu.... ti me shkollė...."...

Ai erifi kishte pas menduar se" hajt se ky magjister ėshtė e flas ēka dua se ky s'ma trus"..

ky miku im B.M. i tha: e kėshtu do ta kesh sipas nevojės...herė me laps e herė me grusht!!!!!!

Epilogu

Mė vonė ky farė butaku, falė dajakut, patėn filluar me i dal eshtrat.. tani mė nuk rri i perkulur por ėshtė ndreq, dhe kogja si drejt po qendron!!!!!

Nderi
13.06.2006, 00:04:00
kastratitarasi mes tjerash postoi;


Tė mjerė jeni ju melezet ( me gjak tė perzier nga nėna sllave) ngaqė gjakun e keni perzier dhe tė pėrzier!!!!!!


-----------------

taras

pamvarsisht kuj i preferohesh me kete shprehje, lirisht shko ndrroje emrin dhe veri vedi m i ll a d i n

ja perse ta them kete;

nuk kam degjuar shqiptar, pa marr parasysh percaktimin e tije partiak qe ti ket quajtur nenat shqiptare sllave, me perjashtim te shkieve

ne nje punkt ne kohen kur akoma ishin ne Kosove policet serrbe, duke u kthyer nga nje mision me rendesi, zbrita nga autobusi qe mos te bie ne punkt dhe aty ndali policia autobusin, zbriti ca gra shqiptare sidomos me te rejat nga mosha dhe pash se i detyroj te lozin valle, nga veshtrimi prej se largu, u bera te pelcas, por nga pamundesia qe te ndermarr diqka, si dhe nga kurreshtja, i dola serish autobusit ne rrug dhe kuptova se qfar kishte ndodh, me than se policia kerkoi qe te tregojne aftesit e valles shqipte dhe ne fund ju than;

"keshtu do te na e luani vallen ju qe do ta mbijetoni luften"

ata edhe kur duanin ti ofendonin nenave shqiptare u thonin;

"nacionalistet dhe irredentistet shqiptare",

kurse tarasi po i quan ne menyre me poshtruesi qe mund ti quaj dhe po quan nena sllave

besoj se nuk don koment me teper
___________________________________________
Kastrat po mendoj se i ke dhane tjeter kuptim fjalise qe e ka shkruar tarasi.
Ai e ka thane qarte se nuk ka besim te shqiptaret dhe pasardhesit e tyre qe kane qene te martuar me serbe .
Ne shqiptaret kemi vuajt shume nga Serbia dhe nga urrejtja i kemi quajt shkie ,gjuhen e tyre shkinishte dhe dhe shqiptaret e martuar me shkina -pasardhesit e tyre "melez".
Ti nuk ke te drejte te prekesh nese nuk je melez ne kuptimin qe e tha tarasi.
Ti dhe te tjeret nuk keni te drejt te ia mohoni tarasit patriotizmin dhe ta quani te pakulturuem ate nese ai i shane mohuesit e UQK-es.Une nuk besoj se ju jeni ata se edhe une i urrej shume ata qe vertete e mohojne
ushtrine e pare te shqiptareve te Kosoves.
Ne mund te shfaqim mendime te ndryshme por vlerat e medha kombetare siq eshte UQK-ja ato nuk lejohet te mohohen.

Nderi

kastrati
13.06.2006, 00:21:00
z.Nderi

ta them sinqerisht, ketu ky kishte ne dialog njerez te cilet nuk i njef se jan apo nuk jan melez, nese vertete e ka pas fjalen vetem per melezet, jam ne gjendje ti perkulem duke i kerkuar falje /forum/images/smiles/icon_wink.gif

mirepo, kete arsyetim tuajin, duhet ta sqaroj vet "tarasi" /forum/images/smiles/icon_wink.gif

se si dallon, apo se me qfar matet dashuria naj atdheut dhe ndaj ushtrise tende, une nuk e di, por nje e di se; liria e kombit, ushtria e kombit dhe policia e kombit jan me te dashura se cdo gje ne jete (per mua e kam fjalen)

ushtria mi siguron kufijt dhe une flej zdesh, e jos i ne kohen e shkaut qe kemi fjetur mbadh, e mos te them vesh, pastaj, policia e siguron nga hajdutet dhe keqebersit, pra ta siguron oborrin, levizjen e lire e tj. e tj. dhe keta dy faktor jan qe te japin L I R I N E /forum/images/smiles/icon_wink.gif

e pastaj vin te tjerat

Nderi
13.06.2006, 00:35:00
z.Nderi

ta them sinqerisht, ketu ky kishte ne dialog njerez te cilet nuk i njef se jan apo nuk jan melez, nese vertete e ka pas fjalen vetem per melezet, jam ne gjendje ti perkulem duke i kerkuar falje

mirepo, kete arsyetim tuajin, duhet ta sqaroj vet "tarasi"

se si dallon, apo se me qfar matet dashuria naj atdheut dhe ndaj ushtrise tende, une nuk e di, por nje e di se; liria e kombit, ushtria e kombit dhe policia e kombit jan me te dashura se cdo gje ne jete (per mua e kam fjalen)

ushtria mi siguron kufijt dhe une flej zdesh, e jos i ne kohen e shkaut qe kemi fjetur mbadh, e mos te them vesh, pastaj, policia e siguron nga hajdutet dhe keqebersit, pra ta siguron oborrin, levizjen e lire e tj. e tj. dhe keta dy faktor jan qe te japin L I R I N E

e pastaj vin te tjerat
_____________________

Z.Kastrati
Jam krejt ne pajtim me kete shkrim tuajin.

Nderi

Alfonsi
13.06.2006, 01:09:00
z.Tarasi,

Me ate rastin qe ju tregoni qe njeri paska dhen grushta tjetrit ose atij te LDK-se, ju jepni shume pergjigje te qart dhe ne anen tjeter argumentoni fakte te cilat ketu nga dikush kan qen veshtir te besohen.

Ja pra ju tregoni se dikush ka rrahur nje njeri qe ju e quani LDK-ist. Une kesi raste dij me qindra.
Per raste te tilla e maltretime,por edhe vrasje i din edhe Populli.Ai person ka mundur edhe ta vret,sikur edhe ka ndodhur qe gjat perleshjeve jan vrar,dhe ai person pastaj kishte mundur te quhet shpijun sikur edhe ka ndodhur.
Mua me kujtohet kur ne te njejten menyr e kan maltretuar edhe nje mesues te fshatit i cili kurr nuk u ndal se punuari per qeshtje patriotike.Pse ka qen me LDK e ka pesuar ne te njejten menyr sikurse ai shembulli qe tregon ky Tarasi.

Mos te zgjerohem shume,edhe keto raste apo rrahje etj, jan mesiguri enigmatike dhe te organizuara nga Rugova apo LDK.

Por keto raste per fat Populli i denoi me se miri me zgjedhje.Perndryshe ishin dy mundesi ose te ju perkulesh sikur ky zoteriu qe tregon Tarasi qe tani po hec drejt,ose te behesh njeri sikur ai.


Tung

Medaur
13.06.2006, 01:16:00
mos e ngisni karstratin se e kemi skipetar te kuluar.Lejeni ti bije legenit ,kesaj vegle te dashur te njerezve ordiner.

Bardhyli-Iliri
13.06.2006, 01:22:00
z. Nderi,

nėse ju nė bazė tė kėtyre shkrimeve kėtu ndani njerėzit nė patriot dhe tradhtarė, atėherė ėshtė pėr t'u ardhur keq.

pėrshėndetje

gentelmeni
13.06.2006, 02:07:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-12 23:28 :
kush ėshtė Rrahman kastrati'

Ai ėshtė njė ish oficer i APJ-ės i cili sherbente si spiun nė KOS. Ai pas demonstratave tė vitit 1981 u dergua me detyrė tė veēant pėr tė pėrcjellė rininė shqiptare dhe pėr tė inskenuar ngjarje qė pastaj tė mund tė intervenonte policia dhe ushtria serbe..

Ky oficer shqiptar me emrin Rrahman Kastrati kishte spiunuar dhe burgosur Xhyle Krasniqin e njohur nė vitin 1981 si Shota e Llapit...... Ata qė spiunimin e kanė pas me tradit, babė e babėgjysh e kanė vazhduar edhe bijet e tyre.. fatkeqesisht kėtyre hijenave zoti u fal gjithnjė pas-ardhės...

Poshtė spiunėt dhe tradhtarėt e Kombit!

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Tarasi,

Po e shohe qe gati ia paskan arritur qellimit keta te folese se kukajkave.
Mos harro nje gje se keta jane me se shumti dy nofka dhe i nderrojne ne menyre qe te behen me shume dhe te ta humbin vullnetin qe te kontribosh ne kete forum ashtu siq ke kontribuar deri me tani.
Pra rrasjav shuplak bithve e ignoroj keta sepse vetem i nderrojne nofkat,tjeter ketyre nuk u ka mbetur.

Pra mos harro se nuk je vetem,por nuk isha ne shtepi dhe tani erdha nga puna e perditshme.

Onfuri
13.06.2006, 02:29:00
Epo ,edhe ju mos e bėni tė madhe kėtė punė ( pėrse i ėshtė pshtjellu hesapi tarasit me nofkat ) ,kur del nga binarėt koxha lokomotivė me qymyr ,pėrse jo edhe tarasi .
Mandej mendje ėshtė njė grusht ,nuk ėshtė nja 10 tonelata .

Tani nė qoftė pėr beograd, mos haro se tarasi-dulla ėshtė pfendė andej nga beogradi ( dhe ua la trashėgimi edhe ju ate punė ) ,po edhe njeni qė pa ndėrpre i quan shkijet vėllezėr ,por edhe njeni qė iu kėrkonte takime sekrete deri sa i dual pėr fushe maje maleve tė sllovenisė .

Pėr sa i takon Djetorit tė vitit 1924 ,quhet '' Triumfi i Legalitetit '' ( pra, Triumfuan ata qė ishin legalisht tė zgjedhur - votuar ) e jo termine pėrallash " Revolucioni antidemokratik i Djetorit" siē keni qejf ta emėroni ju ,skota ala-proletare ( kėtė e ndėgjoj sot pėr herė tė parė mbas 82 vitesh tė ngjarjes . Jeni shpikės ,dil e piskat eureka ,tani ) .

Po ai i pari i juaj ( dulla ) edhe luftėn e Axhi Qamilit e quante revolucion popullor ,pėrse Axhiu ,nuk luftonte pėr atdhe por pėr karike nėn hyqmin e '' babė sulltanit '' sidozote ēifti i atyre qė jepnin deklarata nga Hotel '' Rogneri '' i Tiranės ,bėr brigadat e tyre nė Kosovė .


Unė iu tregova ,shkoni mėsoni historinė nga burimet qė kanė pėrjetuar ata ditė e ata lėvizje ( pjesėmarės ngjerjesh ) e jo nga pėrllat e dullės .

tarasi
13.06.2006, 10:39:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gentelmeni afishoj me 2006-06-13 02:07 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-12 23:28 :
kush ėshtė Rrahman kastrati'

Ai ėshtė njė ish oficer i APJ-ės i cili sherbente si spiun nė KOS. Ai pas demonstratave tė vitit 1981 u dergua me detyrė tė veēant pėr tė pėrcjellė rininė shqiptare dhe pėr tė inskenuar ngjarje qė pastaj tė mund tė intervenonte policia dhe ushtria serbe..

Ky oficer shqiptar me emrin Rrahman Kastrati kishte spiunuar dhe burgosur Xhyle Krasniqin e njohur nė vitin 1981 si Shota e Llapit...... Ata qė spiunimin e kanė pas me tradit, babė e babėgjysh e kanė vazhduar edhe bijet e tyre.. fatkeqesisht kėtyre hijenave zoti u fal gjithnjė pas-ardhės...

Poshtė spiunėt dhe tradhtarėt e Kombit!

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Tarasi,

Po e shohe qe gati ia paskan arritur qellimit keta te folese se kukajkave.
Mos harro nje gje se keta jane me se shumti dy nofka dhe i nderrojne ne menyre qe te behen me shume dhe te ta humbin vullnetin qe te kontribosh ne kete forum ashtu siq ke kontribuar deri me tani.
Pra rrasjav shuplak bithve e ignoroj keta sepse vetem i nderrojne nofkat,tjeter ketyre nuk u ka mbetur.

Pra mos harro se nuk je vetem,por nuk isha ne shtepi dhe tani erdha nga puna e perditshme.


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

A jo i nderuari gentelmeni

As edhe njė herė nuk do tė ndlem pėr t'i mbrojtur bijtė dhe bijat e Kosovės nėnė nga sorrat e zeza tė strehura nė " Folenė e Qyqeve"... Edhe atė qė kanė mė shumė se 10 nofka dhe herė hynė me njėrėn dhe herė me tjetren e kam kuptuar qė moti.. Bile ta them tė drejten po bėhen shumė qesharak ngaqė posa hynė me njėrėn pas pak minutash, ikin dhe hynė pstaj me tjetren...

Tashti po u tregojė atė storien e Skėnderbeut kur Sulltani i kishte krkuar shpaten dhe pasi e mori u mundua tė godas diēka por Sulltanit si bėri punė... I tha mė vonė nėprmjet emisarėve tė vet" Jo, mė ke mashtruar se nuk ma ke dhėnė shpatėn e vėrtetė" duke aluduar se ajo ishte e magjishme... Skėnderbeu ia kishte kthyer:" Jo unė shpaten ta kam dhėnė por nuk mund tė tė jap edhe krahun e s'tė ka faj njeri qė s'ke krah pėr kėtė gjė"..

Pra kėta " melez" ( njeri qė ndrron nofkat kėtu nėnėn e ka malazeze teksa babai i ka vdeku si frikė ( ngushllime) mund tė ndrrojnė sa tė duan nofkat por ēka me i ba qė kanė mbetė po ato koka tė njejta:serbofile dhe " hafije"!
Ngado qė tė shkojn prapa do ta knė tarasin!!!.....

tarasi
13.06.2006, 10:43:00
Do ishte mirė kur njė "historian" i dalur nga shkollat e Beogradit tė flasė pė hollesisht se si u bė e mundur qė " Revolucioni Demokratik i Dhjetorit" u organizua dhe u ndihmua nga Mbretria Serbe Kroate dhe Sllovene; se si u bė e mundur qė Zogollin e ndihmoi me para, armė dhe Ushtri, kryeministri serb N. Pashiqi i njejti qė kishte djegur fshatart shqiptare mė 1921 dhe djegur gra e femij me kerhtinjėt e tyre nė gji; se pse pstaj fill pas kėsaj ( patriotet " Onufrit") i falėn si shperblim Pashqit ujdhesen e bukur tė " Shėn naumit" etj etj...

O zot mė ruaj prej atyre qė nė jetėn e tyre vetėm njė libėr kanė lexuar!!!!

tarasi
13.06.2006, 10:44:00
Pasi qė nuk kam qenė, nė kohėn kur ishte hapur Tema, nga njė farė SHkėmbi 002( e qė isha, nė punėn time tė pėrditshme) e tė cilėn me tė drejtė e kishte mbyllur Moderatori me nofken " QELI" me lejoni t'i them disa fjalė rreth asaj qė kisha lexuar...

Megjithėse profesioni im lidhet me leximin dhe pėr leximin mundohem tė jem mirė i informuar, rreth asaj se ēfarė po ngjet, te ne dhe rreth nesh...
Por prej shumė gazetave tona, informative ditore ( qofshin nė Prishtinė apo nė Tiranė si dhe ato tė Diasporės)njeriu ka mjaftė se ēfarė tė lexojė, nga ngjyrimet e lloj-llojta sa qė si mbetet edhe shumė kohė pėr leximin e atyre nė gjuhė tė huaj ( angleze Gjermane etj)...

Por ajo qė mė shtyri tė shkruaj ėshtė kjo gjė:

Prej nga disa forumist, janė aq mirė tė informuar, kur kemi tė bėjmė me TV tė Serbisė apo edhe gazetat e tyre, tė cilėt, po e ditkan saktėsisht se; kur dhe nė cilin TV serbė jipet ky apo edhe Ai emision... megjithėse unė per vete, percjellė vetėm kanalet shqiptare, shpesh herė me bjenė qė tė lėshojė ndonjė emision Kontakti apo edhe Dokumentar pa e parė nė krahasim me disa tė tjerė qė ditkan edhe kohen e emisioneve tė armikut...

Tashti shtrohet pyetja; Se cilėt janė me tė vėrtet, kėta forumist, qė me kaq hollesi ditkan pėr WWW-serbe, kanalet-serbe, emisionent serbe?????...

Pėrgjigja do tė mund tė ishte kjo:

1. Ndoshta jetojn dikund nė Serbi
2. Nostalgji pėr atė qė e kanė pasur nė zemėr
3. Tė porositur
4. Tė atillė qė, pas Luftes bashkė me policin serbe, kanė ikur pėr nė Serbi...
5. Serbė tė kosovės, po qė flasin mirė, shqipen

Jashtkėsaj kategorie,nuk mund t'i paramendoj tė gjithė Ata, qė sjellin nė Forumin tonė, informacione se" nė cilin kanal serbė dhe nė cilen orė jipet filan emisioni"...

Siē ka thėnė Jusuf Gėrvalla, pas atentatit gjerė sa e dergonin nė spital: " O zot ishalla veq shqiptar nuk janė" edhe unė po themė: " o zot keta qė shkruajnė kėshtu do ju falet, nėse nuk janė shqiptarė"!
Lutem qė tė mos jenė tė tillė!!!!!!

Bardhyli-Iliri
13.06.2006, 11:30:00
O Zot mė ruaj edhe mė shumė prej atyre qė kanė lexuar shumė libra dhe asnjė nuk e kanė kuptuar!!!

tarasi
13.06.2006, 11:32:00
I nderuari Nderi

Historia e kombit shqiptarė, fatkeqėsisht, pėrpos atė anėn e shendritshme tė saj, njehė edhe atė tė errten, nė tė cilėn kanė qenė tė pozicionuar vet shqiptarėt, kundėr qenjes sė tyre.

Kėtu kemi tė bėjmė, me diletantė tė cilėt nga frika e sė kaluarės sė tyre, janė nė gjendje tė mohojnė, ēdo gjė shqiptare me tė vetmin qėllim; fshehjen e identitetit tė tyre.. Nuk mund e t'i kuptoj ndryshe, tė gjithė ata tė cilėt, sjellin kėtu informacione se nė cilin kanal serb dhe nė cilėn orė do tė shfaqet diēka, pėr UĒK-ėn...

I nderuari Nderi
Tė ka ra Ty tė shohėsh shokun tė vrarė apo edhe tė tė lutet qė ta vrasesh vetėm e vetėm qė tė mos bjerė i gjallė nė duart e armikut?
Tė ka ra Ty tė dėgjosh fjalėt e fundit- amanet tė shokut qė tė thotė" mos u dorezoni shok"!

Tė ka rė i nderuari Nderi, qė tė tė dergojn me uniform tė UĒK-ės, tė hysh nė qytet, pėr tė parė se ē'po ngjet? Dhe, kur shkonė aty, gjenė pleq, fėmijė e gra tė frikesuara, e tė cilėt, posa tė shohin ia dhajnė tė qarit, nga gezimi se u erdhi shpėtimi. Dhe bashkė me lot tė thonė: " A e keni parė atė Rugoven qė ka shkue te Millosheviqi bre, ēerg-ja ju kalltė ( kėshtu mė tha njė nėnė mbi 60 vjeēe)se krejt prej tina, e kishim pas kėtė gje, e se kishum ditė"...E ē'ti thuhet asaj nėnė nė ato momente pėrpos:" o do tė vijė dita qė do t'i paguaj tė gjitha!!!!!


I nderuari Nderi

Tė tregojė njė ndodhi...

Ishin demonstratat e vitit 1989. Kosovės iu mor edhe ajo Autonomi e paktė qė kishte. Protestuan populli ndersa policia serbe - jugosllave vrau mė shumė se 33 veta ( nėse i duhet ndonjerit i kam tė gjithė ata emra dėshmorėsh)... U vu ora policore... Policia serbe qarkullonte nėpėr tėrė territorin e Kosovės.

Nė Hajvali ishte stacionuar njesia speciale... Njė ditė teksa po kthehesha nga qyteti, femijėt e mahallės mė thanė: " o xha "tarasi" sot kanė ardhė dy " kompanjolla" policesh nė shtepin e Enver Shabanit ( djalė i urtė ky )...
Po, pse u thashė unė, e kanė arrestuar atė?
- Jo, mė thanė - doli nėna e Enverit dhe e kapi per qafe njerin nga policet dhe e futi mbrenda, bile ne e pam kur ajo e puthi atė"....

Mė vonė kuptuam qė; ajo nėna e tij ishte malazeze dhe babai i Enverit e kishte martuar qysh herėt teksa ai polici ( malazez qė kush e di sa tė rinjė kishte vrarė ato ditė nėpėr rrugėt e Kosovės)kishte qenė daja i Enverit dhe i vėllai i nėnės sė tij...Pra, aq u kishte bėrė, qė ato ditė ishte gjakosur e tėrė Kosova.ndjenjat nuk kanė qenė tė njejta tek tė gjithė. E kishin gostitur vrasėsin, ngaqė gjaku nuk bėhet ujė!!!!Dajė e nip e motėr mė!!!

Duke lexuar se ēfarė shkruajnė ( kuturu dhe pa e bazuar askund shkrimin e tyre kėta kastratoviqėt and Co) mua s'mė mbetet gjė tjetėr pėrveq qė; t'i kem dyshimet e mia, aq mė parė qė gjuha e tyre e perdorur, mė ngjanė nė gjuhėn e udbashėve shqip-folės tė viteve tė 80-ta...

I nderuari Nderi

Para ca ditėsh u dha nė TV njė kėngė ku kėndonte Mujė Krasniqi - Kapuqi ndersa aty ishte dhe Azem Syla e disa tė tjerė. Nė familjen time, shpertheu loti ngaqė gruaja ime spontanisht tha: o zot , kush e di se prej kėtyre qė po i shohim, sa kanė mbetur gjallė"...

Luftė ishte por luftėn nuk e perjetuan tė gjithė njėsoj... Shumė mbeten maleve dhe tė uritur teksa tė tjerėt shkuan nė pallate tė Dedinjes dhe Beogradit, e jetuan me tė gjitha tė mirat , tė servuar e tė nderuar si tė ishin Mbretėr...

Nga ana tjetėr nuk duhet harruar, se kryetari i shtetit ėshtė nėpunesi numer 1 i shtetit, po aspak njeriu numer 1 i kombit. Nga kjo rjedh detyrimi i modestisė dhe jo i euforisė presidenciale.

Tashti, ta them sinēerisht, unė ani pse edhe mė herėt e kam ditur, qė nė kėtė kanal ka diskutime, as edhe njė herė nuk i kisha dhėnė vetes tė drejtėn, tė shikoj se ēfarė shkruhet e thuhet kėtu. E , vetmja gjė qė kam bėrė ka qenė: hapja e indexit tė kėtij kanali dhe te muzika klikoja, qė nė vendin tim tė punės, tė degjoja ca kėngė e sidomos kėtė tė " Selman Kadrisė"...

Rastėsisht kam klikuar nė janar tė kėtij viti dhe njė Temė zgjojė kureshtjen time dhe shpejt e shpejt klikova pėr tė dhėnė pėrgjigjen por u deshperova ngaqė mė doli: nuk mund tė kyqeni ngaqė nuk jeni i rexhistruar"... Dhe kėshtu filloi kjo punė...

Unė kam vetėm njė nofkė dhe ajo mė mbetet ngaqė kam fėmijė dhe nga respekti qė kam pėr ta, po tė nderroja nofkėn, do tė mė dukej, sikur tė jem njeri i njėqind e njėmijė fytyrave...

E kėtė gjė as nė ėndeėrr nuk mė shkon mendja qė ta bėjė...

Bindja ime ka qenė ėshtė dhe si e tillė do tė mbetet qė: Ibrahim Rugova qė nga shkolla e mesme ka qenė pregaditur si dorė e gjatė serbe. Ai kėtė gjė e ka dėshmuar dhe gjithnjė e mė tėpėr do tė dalin faktet pėr kėtė gjė. Nė Kuvendin e Ardhshėm tė LDK-ės do tė zbardhen po ashtu edhe disa gjėra dhe ajo qė kam thėnė unė mė herėt njė ditė do tė ndodhė: qė vet LDK-ja ka mu distancuar nga ajo Figurė e Brishtė ndersa Forumistet e ketij Forumi, tė radhitur pas " Folsė sė Qyqeve", do tė bėjnė si gjithmonė atė qė dijnė tė bėjnė mė sė miri: ndrrimin e fytyrave tė tyre alias nofkat pėr t'u shtirė si " miq",...

Por si thotė populli:
Ndersa ujku mbetet ujk ai do plumb e jo pambuk!!!

Dixi et salvavi.....

nga tarasi

Maraklia
13.06.2006, 11:40:00
Tė tregojė njė ndodhi...

Ishin demonstratat e vitit 1989. Kosovės iu mor edhe ajo Autonomi e paktė qė kishte. Protestuan populli ndersa policia serbe - jugosllave vrau mė shumė se 33 veta ( nėse i duhet ndonjerit i kam tė gjithė ata emra dėshmorėsh)... U vu ora policore... Policia serbe qarkullonte nėpėr tėrė territorin e Kosovės.

Nė Hajvali ishte stacionuar njesia speciale... Njė ditė teksa po kthehesha nga qyteti, femijėt e mahallės mė thanė: " o xha "tarasi" sot kanė ardhė dy " kompanjolla" policesh nė shtepin e Enver Shabanit ( djalė i urtė ky )...
Po, pse u thashė unė, e kanė arrestuar atė?
- Jo, mė thanė - doli nėna e Enverit dhe e kapi per qafe njerin nga policet dhe e futi mbrenda, bile ne e pam kur ajo e puthi atė"....

Mė vonė kuptuam qė; ajo nėna e tij ishte malazeze dhe babai i Enverit e kishte martuar qysh herėt teksa ai polici ( malazez qė kush e di sa tė rinjė kishte vrarė ato ditė nėpėr rrugėt e Kosovės)kishte qenė daja i Enverit dhe i vėllai i nėnės sė tij...Pra, aq u kishte bėrė, qė ato ditė ishte gjakosur e tėrė Kosova.ndjenjat nuk kanė qenė tė njejta tek tė gjithė. E kishin gostitur vrasėsin, ngaqė gjaku nuk bėhet ujė!!!!Dajė e nip e motėr mė!!!

Duke lexuar se ēfarė shkruajnė ( kuturu dhe pa e bazuar askund shkrimin e tyre kėta kastratoviqėt and Co) mua s'mė mbetet gjė tjetėr pėrveq qė; t'i kem dyshimet e mia, aq mė parė qė gjuha e tyre e perdorur, mė ngjanė nė gjuhėn e udbashėve shqip-folės tė viteve tė 80-ta...

e more Taras more Taras...qysh thojn: shyqyr qe ra kjo dek e u pam...

Te mundohesh ti etiketosh bashkfashataret eshte leht balit...por ja qe shyqyr fshati eshte i vogel edhe lehte dihet kush kontriboi...Ke e kishe kryetar zotrote????
Ashtu trego qe paske ardhur te une me i mar raportet...
Ani ai daja im me zerin e trash,qe tash edhe syzet i ngjajn thinjave te tij...Pacollet...hahahahah
Ti e din aaa?
Nuk udhehiqte Mareci e as Dabisheci ne Hajvali bre bal...
prandaj trus se s'koke kerkushi...
prap se prap do te vish te une ti maresh raportet e te Premtes...

tarasi
13.06.2006, 11:46:00
Te mundohesh ti etiketosh bashkfashataret eshte leht balit...por ja qe shyqyr fshati eshte i vogel edhe lehte dihet kush kontriboi...Ke e kishe kryetar zotrote????
Ashtu trego qe paske ardhur te une me i mar raportet...
Ani ai daja im me zerin e trash,qe tash edhe syzet i ngjajn thinjave te tij...Pacollet...hahahahah
Ti e din aaa?
Nuk udhehiqte Mareci e as Dabisheci ne Hajvali bre bal...
prandaj trus se s'koke kerkushi...
prap se prap do te vish te une ti maresh raportet e te Premtes...
( keshtu shkruan ky maraklia)


Tarasi

Bėhu m i qartė se spo tė marr vesh..se di unė se per ēfarė bashkėfshatar e ke fjalen ..Unė fola per njė bashkėqytetar.... Sa per ato dy katunde apo edhe tė treten ama asgjė s'mė lidh zemel...absolutisht asgjė...
tarasien errok kėndej nga besia e te lartė deri nė Kerpimeh...
hajt tash baje bothen se s'tė rroka me thuper...

tarasi
13.06.2006, 11:47:00
sa per pacolla ata shumica hajna e si behxhet pacolli ( serbofila) janė kanė! pikė!hajt tash!!!!!

Bardhyli-Iliri
13.06.2006, 11:48:00
Tė nderuar Zotrinj,

ēka e shtyu dikend nė kėtė Forum qė tė merr njė nofk-ė Slave, a thua nuk pati emėr Shqiptar.

Taras Bulba, udhėheqės i Kozakėve, luftoi sė bashku me Polakėt kundėr Turqve nė mbrojtje tė Slavizmit, vrau birin e vet. Mund t'i merrni informatat nė internet.

Unė vetė desha tė dijė arsyen, nėse e ka nga sentimentalizmi apo ėshtė konvertuar si ai Shqiptari Branislav Nushiq.

Sqarim dua forumist tė nderuar!!!

Maraklia
13.06.2006, 11:49:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-13 11:46 :
Te mundohesh ti etiketosh bashkfashataret eshte leht balit...por ja qe shyqyr fshati eshte i vogel edhe lehte dihet kush kontriboi...Ke e kishe kryetar zotrote????
Ashtu trego qe paske ardhur te une me i mar raportet...
Ani ai daja im me zerin e trash,qe tash edhe syzet i ngjajn thinjave te tij...Pacollet...hahahahah
Ti e din aaa?
Nuk udhehiqte Mareci e as Dabisheci ne Hajvali bre bal...
prandaj trus se s'koke kerkushi...
prap se prap do te vish te une ti maresh raportet e te Premtes...
( keshtu shkruan ky maraklia)


Tarasi

Bėhu m i qartė se spo tė marr vesh..se di unė se per ēfarė bashkėfshatar e ke fjalen ..Unė fola per njė bashkėqytetar.... Sa per ato dy katunde apo edhe tė treten ama asgjė s'mė lidh zemel...absolutisht asgjė...
tarasien errok kėndej nga besia e te lartė deri nė Kerpimeh...
hajt tash baje bothen se s'tė rroka me thuper...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

po de t'kallxova mjaft mire pe din ti per ku edhe per kend e pata fjalen...mos mu ban tanim ketu kishe je i trullavt e spo merr vesh...
Kush ka qene kryetari yt i lagjes ne ate kohe???
Maraklia po kush tjeter...

tarasi
13.06.2006, 11:51:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Maraklia afishoj me 2006-06-13 11:49 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-13 11:46 :
Te mundohesh ti etiketosh bashkfashataret eshte leht balit...por ja qe shyqyr fshati eshte i vogel edhe lehte dihet kush kontriboi...Ke e kishe kryetar zotrote????
Ashtu trego qe paske ardhur te une me i mar raportet...
Ani ai daja im me zerin e trash,qe tash edhe syzet i ngjajn thinjave te tij...Pacollet...hahahahah
Ti e din aaa?
Nuk udhehiqte Mareci e as Dabisheci ne Hajvali bre bal...
prandaj trus se s'koke kerkushi...
prap se prap do te vish te une ti maresh raportet e te Premtes...
( keshtu shkruan ky maraklia)


Tarasi

Bėhu m i qartė se spo tė marr vesh..se di unė se per ēfarė bashkėfshatar e ke fjalen ..Unė fola per njė bashkėqytetar.... Sa per ato dy katunde apo edhe tė treten ama asgjė s'mė lidh zemel...absolutisht asgjė...
tarasien errok kėndej nga besia e te lartė deri nė Kerpimeh...
hajt tash baje bothen se s'tė rroka me thuper...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

po de t'kallxova mjaft mire pe din ti per ku edhe per kend e pata fjalen...mos mu ban tanim ketu kishe je i trullavt e spo merr vesh...
Kush ka qene kryetari yt i lagjes ne ate kohe???
Maraklia po kush tjeter...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Fol zemr pa dorza e mos u dridh.. burra s'frikohet he burrėØ...
Veq ne mos kofsh ti djali i Bosilkes!!!!!

Maraklia
13.06.2006, 11:53:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-13 11:51 :


Fol zemr pa dorza e mos u dridh.. burra s'frikohet he burrėØ...
Veq ne mos kofsh ti djali i Bosilkes!!!!!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Jo i Bosilkes jo kurr,veq djali i Tahirit...ti e di mire kush u kane Tahiri aaaa? e more morr more morr

tarasi
13.06.2006, 11:55:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Maraklia afishoj me 2006-06-13 11:53 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-13 11:51 :


Fol zemr pa dorza e mos u dridh.. burra s'frikohet he burrėØ...
Veq ne mos kofsh ti djali i Bosilkes!!!!!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Jo i Bosilkes jo kurr,veq djali i Tahirit...ti e di mire kush u kane Tahiri aaaa? e more morr more morr
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

jo valla bre zdral s'pe di kush u kanė hiq bile!!!!!!!!!

tarasi
13.06.2006, 11:58:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Maraklia afishoj me 2006-06-13 11:57 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-13 11:55 :


jo valla bre zdral s'pe di kush u kanė hiq bile!!!!!!!!!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
qishtu osht qe fmija kur t'bahet me dit diqka se njofin as baben e vet...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
e tash, tregove se cili je ti...
pastrohu pak qė tė mos qelbesh i tėri!!!!

Maraklia
13.06.2006, 11:59:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-13 11:58 :

e tash, tregove se cili je ti...
pastrohu pak qė tė mos qelbesh i tėri!!!!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
tash medemek pe njef BABEN aaaa?

tarasi
13.06.2006, 12:01:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Maraklia afishoj me 2006-06-13 11:59 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-13 11:58 :

e tash, tregove se cili je ti...
pastrohu pak qė tė mos qelbesh i tėri!!!!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
tash medemek pe njef BABEN aaaa?
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


kjo ėshtė " Foleja e Qyqeve"....
Ky duhet me qenė ay qu u printe paramilitareve e qė tė kanė identifikuar..
po pasi ti qenke babai im ( sepse qė 7 vite pe kerkojm e nuk po e gjejmė) po lajmrohu se gezohet nėna se dhe njeri sy nuk po i punon e ka bė operacion e veq me ndihmen e tė tjerve po mundet me hec..

Po pasi qė ti qenke babai im; lajmrohu demek e mos tė lypim se ku je

Kjo Øshtė forumist tė nderuar....

lexoni se cilėt janė " Rugovistėt"..kjo ėshtė e fundit nga ana ime!!!!

Maraklia
13.06.2006, 12:06:00
Jo kjo eshte loje...
e ne loje duhesh te jesh lojetar...
edhe disa tjere kane nana e baba njejt...

andaj ke kujdes kur shan tjeret...

une e loz shahun mire balit,prandaj te ngreha per hunde me hy ne MAT vet...

qikaq per sot?!

tarasi
13.06.2006, 12:10:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Maraklia afishoj me 2006-06-13 12:06 :
Jo kjo eshte loje...
e ne loje duhesh te jesh lojetar...
edhe disa tjere kane nana e baba njejt...

andaj ke kujdes kur shan tjeret...

une e loz shahun mire balit,prandaj te ngreha per hunde me hy ne MAT vet...

qikaq per sot?!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


jo nuk ėshtė lojė zoteri, kjo me familje..
Kosova ka plagė akoma tė pasheruara...

Por tė tillėjeni ju.. " Foleja e Qyqeve"...

le tė jetė nė ndergjegjen tuaj po patėt!!!

ndersa nese je babai im; do tė gezohesha nėse kthehesh nė shtepi; e edhe si i vdekur!!!!!!!!!!

Maraklia
13.06.2006, 12:14:00
Edhe mua po t'me kthehej nipi,prindi dhe mbesa e vogel do te gzohesha...

por une nuk po e shaj askend...


andaj te thash qe rregullat e lojes duhet ditur para se me hy ne loje...


e ketu si duket secili po ka qef me i vu rregullat e veta te lojes...e ashtu s'ka balit...

andaj arsyeshmeria duhet mbeshtetur ne autentiken ndergjegjese e jo ne margjinen nxitese...

tarasi
13.06.2006, 13:31:00
Pėr Ata qė mundohen tė fallsifikojnė tė dhėnat Historike... Ato edhe mund tė bėhen por Historia e Popullit dhe Populli i tėrė nuk mund tė ndėrrohet...

Pėrgatitjet Ushtarake

Lėvizja ilegale nė Kosovė ka njė traditė tė gjatė tė veprimtarisė sė saj. Tradicionalisht ka nderuar fjalėn dhe mendimin e lirė. Ato i ka zgjedhur njerzit qė isin tė gatshėm pėr sakrifica dhe luftė pėr bashkim Kombetar.

Dobėsia mė e madhe e " Elitės politike shqiptare tė viteve tė 90-ta" ishte se ata nuk dėshironin qė njerzit e atė t'i kishin pranė vetit. Kjo ishte edhe gjatė historisė, por ishte edhe nė kohėn e luftės ēlirimtare...

Ky fat i ka pėrcjellur personalitetet historike dhe nė fund tė shekullit. Kėshtu nė fillim ndodhi edhe me dy personalitetet mė tė njohura nė historinė e Luftės ēlirimtare( nė kohėn e caktuar) me Adem Jasharin dhe Zahir Pajazitin po e perseris Zahir Pajazitin dhe Adem Jasharin.

Si njeri poashtu edhe tjetri nė fillim tėveprimtarisė sė tyre u pėrgojuan deri nė ato pėrmasa se janė vegla nė duar tė Serbisė, sepse po vrasin policė dhe ushtarė serbė( kėshtu thoshte Ibrahim VEREMI) dhe vet nuk po vriten. Thuja se kėrkonin( ēdo tė premte nė konferenc pėr shtypi) edhe vrasjen e tyre.

Lideret filluan me politiken e hileve( Rugova) dhe bėrrylave ( Demaēi)...

Pėrgatitjet politiko - Ushtarake nė Zoat Operative tė ndara dhe Prishtinėn kishin filluar... Kėrkohej ndihma e Shqiperisė.. Shqiperia nė kohėn e Ramiz Alisė u gjet si nė lojėn nė mes dy zjarreve...Nga Kosova ishte kerkesa pėr formimin e qendrave pėr pėrgatitje ushtarake...

Shtabi i Ushtrisė sė Kosovės pėr grupin e Parė tė kadetėve qė shkuan nė stervitje ushtarake i zgjodhi nga rajoni i Llapit, Gallapit, Prishtinės, Vushtrrisė, Ferizajt, Vitisė dhe rajoni i Kaēanikut... Pėr zgjedhjen e kadetėve ishin caktuar nga secili rajon personat... Pėr LLap Isė Berisha nga Majaci me Ismet Abdullahun...Kėshtu nė Grupin e parė nga Llapi ( ėshtė fjala pėr Gripin e parė nga LLapi e jo pėr Grupin e Parė tė Adem Jasharit>) nga LPRK-ja shkuan Zahir Pajaziti dhe Fadil Begu....

Shtabi i ushtrisė Shqiptare kishte caktuar njė ekip prej shtatė eprorėve nė krye me kolonelin Hysen gegaj dhe zėvendės Agron Dhimarko...
Koloneli Hysen gegaj me ekipin e ti kishte hartue planin dhe programi qė pėrbeėhj prej 13 pikave...
Duhet cekur qė nė kėto ushtrime edhe pse ishin aktivist tė LDK-ės ishin edhe Islam Visoka, Arsim Hamitit, Ajet Shala....

Nė ato ushtrime dhe struktura tė para tė fomimit tė Ushtrisė ishin: zahir pajaziti, Kadri Pajaziti, Rrahim haziri, Isak Shabani,, Sahit Deliu, Ismet Haliti, Muhamet Nura,, Behxhet Salihu, Afrim Sylejmani, Rrfahmon Sylejmani si dhe;Hajredin Hyseni, Fatmir Humolli, Nazmi Zuka, Ismet mahmuti, Faik Ajeti, Fidaim Gashi....

Njėsitet e para tė UĒK-ės

1. Grupi i Adem jasharit nėn udhėheqjen e komandanitt Adem Jashari, por tė ndarė nė aspektin e vėtėqendrimeve tė tyre. Nė kėtė grup ishte edhe Rexhep Selimi dhe Azem Syla, mė vonė komandant i UĒK-ės..

2. Grupi i Llapit, nėn udhėheqjen e komandant Zahir Pajazitit tė ndarė nė skuadra operative pėr shkak tė konspiracionit dhe numėronte rreth 30 luftėtarė.. Skuadrat opertive vepronin nė Gallab, nė Besianė dhe nė Prishtinė. Nė kėtė grup ishte edhe Ilir Konushevci, mė vonė anėtar i Shatbit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-ės..

3. Grupi i Dukagjinit, nėn drejtimin e Komandant Sali Ēekut, qė fillimisht kishte njė skuadėr, por pas dekonspirimit tė Mentor Kaēit, nė fundin e dhjetorit tė vitit 1991, u zbuluan dhe u burgosėn 8 anėtarė tė Grupit tė Dukagjinit dhe disa u arratisėn nė Shqiperi...

4. Grupi i LKĒK-ės me ne krye Avni Klinakun, i cili fillimisht ishte i pavarur dhe ende pa u emėruar LKĒK, kishte formuar grupin e armatosur dhe bėrthamėn e parė e pėrbėnin: Fatmir Humolli, Nazmi Zuka, Mehė Uka, Raif Ēela, Bahri Fazliu, Agron rramani, Sejdi Veseli, Sabit Gashi dhe tė tjerė qė kanė hise nė luftėn pėr themelimin e ushtrisė nė Kosovė........


Kaq pėr ata qė mundohen me mjegulluar ngaqė si tė tillė kanė lindur...
Vlenė tė pėrkujtojė kėtė gjė:

Rugova nepermjet emisarėve tė tij nga LLapi kishte derguar pas Lufte njerėz qė tė shkonin nė shtepin e Qerim Pajazitit e tė kerkonin qė ai ta pranonte Rugoven nė vizitė..

Ky i kishte thėnė: nuk mundet tė shkel pragun e shtepisė sime Ai i cili ka kerkuar qė tė zbulohet dhe tė vritet biri im!Thuani, po tė ishte gjallė Zahiri, sė pari ty do tė ta kishte numeruar, nė lule tė ballit!!!!!!!!!!

gentelmeni
13.06.2006, 14:07:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-13 11:48 :
Tė nderuar Zotrinj,

ēka e shtyu dikend nė kėtė Forum qė tė merr njė nofk-ė Slave, a thua nuk pati emėr Shqiptar.

Taras Bulba, udhėheqės i Kozakėve, luftoi sė bashku me Polakėt kundėr Turqve nė mbrojtje tė Slavizmit, vrau birin e vet. Mund t'i merrni informatat nė internet.

Unė vetė desha tė dijė arsyen, nėse e ka nga sentimentalizmi apo ėshtė konvertuar si ai Shqiptari Branislav Nushiq.

Sqarim dua forumist tė nderuar!!!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Atehere hape nje teme tjeter jaran,sepse ketu teme diskutimi nuk eshte Trasi

Nderi
13.06.2006, 14:51:00
Bardhyli-Iliri


z. Nderi,

nėse ju nė bazė tė kėtyre shkrimeve kėtu ndani njerėzit nė patriot dhe tradhtarė, atėherė ėshtė pėr t'u ardhur keq.

pėrshėndetje
__________________________________--
Z.Bardhyli-iliri
ne te gjithe ketu shkruajme me pseudonime dhe nuk njihemi se cfare jemi ne jete.Une ne kete forum kam formuar mendimin tim se cfare mbron nje forumist,cilen parti ,cilin personalitet publik dhe politik ,luften ose paqen ,te verteten ose genjeshtren,iluzionin ose realitetin.
Sikurse ne jeten e perditshme edhe ketu ballafaqohemi me njeri tjetrin dhe kur shkruajme per politiken dhe qeshtjen tone ende te pazgjidhur kombetare ,kuptohet se ketu humbim kohe dhe sigurisht te gjithe jemi te interesuar per kete Kosoven tone.
Por ne kemi nje dallim prej njeri tjetrit.Disa i mbrojne si ne te kaluaren pushtetaret,shfrytezuesit e taksave te popullit,uzurpuesit e pozicioneve ne udheheqjen e Kosoves pa e merituar as me sakrifice per lirine e Kosoves ,as me dituri,as me vendosmeri ,por vetem me servilizem ndaj te huajve ,
me korrupcion te perbashket.
Te tjeret i mbrojne ata qe u sakrfikuan per Kosoven,u burgosen ,u vrane , luftuan dhe ata qe dine dhe jane te gatshem te sakrifikojne edhe sot per statusin e Kosoves.
Ne shqiptaret duhet te mesohemi qe ta respektojme ate qe ka dhane per
Kosove dhe atij duhet ti besojme njhere postin, por duht edhe ate ta perciellim se si po vepron.Nese eshte servil,korruptohet dhe nuk sjell rezultate duhet ta denigrojme ,ta shajme ,ta thome te verteten edhe nese eshte president ,edhe nese shtihohet paqesor edhe nese shtihohet si luftetar i madh.
Nese Tarasi mbron vijen kombetare,akuzon shpiunat,tradhetaret,hajnat
servilet dhe mbron ata qe organizuan UCK-en pas nje bllokade te madhe,
prej Serbise, kur te gjithe e dime se nese te gjindej nje briske i thjeshte ne gjep se per arme arme spo flasim se rraheshe dhe brgoseshe me vjet.
Ne nen tjeter kjo bllokade bahej edhe nga spektri politik i te gjitha partive ne krye me LDK-en.Kjo eshte e verete z.Bardhyli-Iliri.
Une vete po them se i perkisja nje partie politike UNIKOMB-it i cili udhehiqej ne ate Kohe nga Halil Alidemaj.
Kur kryetari i deges se partise ku une isha nenkrtyetar u thirre ne bisede informative dhe atje kur ishte pyet se si mendoni ta arritni bashkimin kombetar,kishte thane :"Ne mendojme ta arrijme ne menyre paqesore."
Neve na tregoi se si kishte folur dhe na porositi qe edhe ne te tjeret te flasim ne te njejten menyre se aty kerciste dajaku.
Pra Serbise nuk i pengonte shprehja e mendimit te lire ,sepse kete e shihte si te drejte demokratike ne pluralizem.
Une jam shume i bindur dhe kete e them sinqerisht se te gjitha partite ne Kosove e ne mesine tyre edhe ajo e UNIKOMB-it ne te cilen baja pjese une kane deshtuar.
Kosova ishte e okupuar ne menyre klasike.Organizimi i zgjedhjeve te lira nen okupim siq bante LDK-ja dhe partite tjera ishte vetemashtrim dhe
vetem UCK-ja dhe askush tjeter e solli Kosoven ne Konference nderkombetare, siq ishte ajo e Rambujes dhe intervenimi i NATO_s.
Sikur te mos ishte sabotimi qe i beri Rugova qeverise se perkohshme,e cila ishte komplete me ministri te mbrendshme ,te mbrojtjes, kurre nuk do te kishim Kornize kushtetuese,por kushtetute dhe ma shume kompetenca vendore,ma pak korrupcion me te huajt dhe mendoj ma shpejte deri te vetevendosja.
Une mendoj keshtu dhe i perkrahu edhe ata qe shkruajne dhe mendojne keshtu ne kete forum.

Nderi

akulli_gl
14.06.2006, 01:04:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-12 20:37 :
Z. Stinori,
me sa duket mė keni keqkuptuar apo ju pengon diēka tė shihet realiteti.
Ju thoni se i kisha paraqitur mirė rastet, por se fakte nuk kisha afruar nė lidhje me vrasjen e A.Krasniqit. Mua mė bėri pėrshtypje pozitive se si jeni munduar tė paraqitni kėtu atdhedashurinėe tij nga gjeneza ( unė edhe njė gjė do t'i shtoja, njohjen e tij me Metush Krasniqin, njė atdhetari tė Komunės sė Dardanės (ish-Kamenicės) ).

Unė nuk dijė se sa fakte duhet sjell kėtu tė bind disa se kush ishin urdhėrdhėnėsit e vrasjes sė A.Krasniqit. por disa nuk ka nevojė fare t' bindi (Tarasi &amp; Co), se ata e dinė shumė mirė, por unė jam munduar mė tepėr neutralėve t'u bėjė me dije se kush vrau ate. Njė dėshmi sa pėr ilustrim:

Njė ditė pa u vra A.K. , SHIK-u Shqiptar ē'armatos rojen e tij, kjo u bė disa ditė pas kėrcnimit tė Thaqit. Pra atij iu mohua e drejta tė mbrohet. E gjithė kjo u bė me qėllim. Unė nuk dijė se ka fakt mė tė mirė pėr pjesmarrjen e SHIK-ut nė vrasjen e A.Krasniqit.

tė pėrshėndes
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Shtetasi Jugosllav ne Shqiperi me pas leje per arme kjo sedi kur ka egzistu dhe ndoshta perkete arsyeje ju ka qarmatos roja A.K bile mu po me pelqen shum menyra se si qenkan sjelle personat e autorizuar. dmth e kane qarmatos dhe asgje tjeter hmmmm po te ishte nje shtetas i shqiperise ne Jugosllavi dhe te kishte arme meveti a e dini cili dote ishte reagimi i shtetit Jugosllav?

Bardhyli-Iliri
14.06.2006, 01:34:00
z. akulli,

ata kanė qenė nė dijeni se ai ka qenė ministėr i mbrojtjes, dhe ēdo ministėr kur shkon nė njė shtet tjetėr ka tė drejt tė ketė roje tė armatosur.

Por ta lėmė kėtė, pse ata deri nė atė kohė d.m.th. pak ditė pas kėrcnimit tė Thaqit dhe njė ditė para vrasjes kjo nuk u pengoi? Ata e dinin fort mirė qė kishte roje dhe se ajo ishte e armatosur. a mos ndoshta arsyet janė tjera, pė r diken qė ka logjikė dihet pse u ē'armatos, por ju nuk doni tė pranoni realitetin.

tung

gentelmeni
14.06.2006, 02:47:00
Une mendoj qe A.Krasniqin e kane vrare njerezit e vet dhe mafijoz.Ai kishte nje shume te madhe te markave ne qanten e tij se kur eshte vrare(keshtu kam ndegjuar) dhe dikush me lehte e ka shpraz nje plumb dhe eshte pasurue me parate e Popullit te Kosoves ne mergate.

Nese simpatizuesit e ldk-se mendojne qe Shtabi i UQK-se ka dore ne vrasjen e tij,atehere le te mblidhen deshmi dhe te qiten para drejtesise.Qdo vrasje duhet te zbulohet edhepse vrasja e Krasniqit ne nje menyre ka pastruar Kosoven,ajo prapeseprape ishte vrasje dhe dorasi duhet te gjindet.
Pra,gjeni deshmite dhe drejtohuni gjykatave e mos lehni me mveshje pa deshmi.Nese ishte Thaqi atehere ia paft hajrin.Askush nuk eshte me i madh se LIGJI.ps.Nuk e besoj se do te dale Shtabi te kete pasur dore ne vrasjen e tij.

Aliu
14.06.2006, 03:01:00
Pėrshėndetje,

Pas njė kohe tė gjatė kėto ditė po e shfletoj forumin ngapak dhe kjo temė mė interesoi mė shumė se temat tjera.

Edhe pse titulli i temės kishte tė bėnte me vrasjet enigmatike “politike” para gjatė dhe pas luftės nė Kosovė, nė brendi tė shkrimeve shumė pak flitej pėr kėto akte, pėr tė kaluar debate nė tema tė tjera tė nxehta dhe tė ndijshme pėr tė gjithė ne.

Si diskutues i vonshėm, nuk do kisha shtuar shumė rreth titullit tė temės, por rreth brendisė sė shkrimeve vėrtetė kishte se ēka tė shkruhej.
Nga vrasjet shkrimet kishin kaluar nė procese dekadash dhe histori organizatash etj etj.
Akuza tė ndėrsjella pėr autorėt e shkrimeve dhe asaj qė ata kanė shkruar.

Mua mė ranė nė sy mė shumė kėto rreth demostratave, rreth organizimeve tė caktuara, rreth kontakteve me shėrbime informative etj etj.
Tė tentohet tė minimizohet puna prej dekadash e ndonjė subjekti tė caktuar, dhe meritat e atij subjekti vetėm e vetėm se sot nuk ka ndonjė forcė tė caktuar nė skenėn politike, ėshtė e padrejtė, pavarėsisht se atij subjekti i ėshtė marrė “ bajraku” nga tė tjerėt, sidomos kur duhet tė kemi parasysh se pėr njė kohė tė caktuar, prej disa dekadash bile, po ai subjekt e ka mbajtė nė jetė frymėn patriotike, nė viset shqiptare qė kanė qenė tė ndara nė Jugosllavi, pa ēka nėse ajo paska mbajtė kontakte me ambasadat e Shqipėrisė dhe me Sigurimin Shtetėror Shqiptar.
Dhe akuzat pėr kėtė segmet shtetėror tė Shqipėrisė vazhdojnė edhe mė vonė pas transformimit tė tij nė Shėrbim Informativ Kombėtar e mė vonė Shtetėror.

Akuza deri nė vrasje.
Pėr tė mos u kthyer me kundėr argumente tė nivelit tė njėjtė, dhe duke pasė qėllim tė mos bėhem avokat i askujt e aq mė pak i SHIK-ut apo kujtdo tjetėr, isha munduar tė sqaroj pak kėtu nė kėtė pikė, duke dėshiruar tė mos keqkuptohem nga prokurorėt.

Interes i ēdo institucioni tė kėtillė ėshtė tė ketė njohuri se ēka po ndodh nė territorin e shtetit. Shtetet tė cilat kanė pjesė territoresh tė shkėputura nga trungu kanė luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė veprimtarinė e kėtyre pjesėve tė coptuara, duke ndihmuar format e organizimit nė kėto pjesė tė ndara, dhe krejt kjo punė ėshtė arritur pėrmes Shėrbimit Informativ ( dhe ambasadave tė akredituara nė vende tė caktuara ku ka pasė formė tė organizuar tė emigracionit nga kėto pjesė, rasti me ambasadat e shtetit shqiptar nė Evropė dhe botė).

Dhe vėrtetė kjo praktikė ėshtė ndjekur nga tė gjithė.
Njė rast i pėrafėrt ėshtė edhe ndihma qė i ėshtė dhėnė Aleancės Veriore nga operativėt e CIA-s nė luftėn e Avganistanit, ku pėr tė arritur qėllimin janė ndihmuar forcat opozitare pėr ndryshimin e pushtetit nė Avganistan.
Kjo ėshtė bėrė edhe nė Gjermani ku ēdo i ikur nga Gjermania lindore sė pari ėshtė marrė nė bisedė informative nga pjestarėt e Shėrbimit gjerman (BND-ė), e nė shumicėn e rasteve edhe nga shėrbimi amerikan dhe ai britanik, praktikė qė ėshtė ndjekur me krejt tė ikurit nga blloku i Lindjes, duke marrė informacione nga ata e nė raste sipas nevojės edhe duke i kthyer ata me detyra informative nė vendet prej nga kanė ikur.
Dhe kėta nė shumicėn e rasteve janė konsideruar heronjė,pasi kanė ndihmuar nė rrėzimin e pushtetev totalitare, pa ēka se ata kanė punuar edhe pėr shėrbimet e huaja.

Nė rastin tonė kėtu ka pasė njė ndryshim.
SSH-ja ka pasė dy herė detyrė pėr tė punuar, si detyrė e parė ka qenė se tė gjithė e kanė pasė parasysh se ka tė bėjė me bashkėkombas, dhe si detyrė e dytė ajo zyrtare.
Dhe ėshtė shumė normale se emigracioni shqiptar gjatė gjithė pjesės sė dytė tė shekullit tė kaluar, varėsisht se ēfarė orientimesh ideore ka pasė, nė strukturat ku kanė qenė tė organizuara, kanė pasė kontakte tė vazhdueshme jo vetėm me Shėrbimin shqiptar por edhe me shumė shėrbime tjera tė shteteve qė kanė shprehur simpati apo dėshirė pėr tė ndihmuar ēėshtjen tonė.

Dhe interesi ka qenė i dyanshėm.
Dhe kjo praktikė e kontakteve ka vazhduar dhe vazhdon edhe sot e kėsaj dite nga tė gjitha subjektet politike, Presidenca, nga Parlamenti, nga Qeveria, Kuvendet Komunale, nga pothuajse tė gjitha format e organizimit politik, ekonomik e edhe shoqėror, qė ekziston nė Kosovė, dhe atė me ēdo shėrbim tė mundshėm informativ, qoftė ai pėrkrahės apo kundėrshtar i qėllimit tonė final, dhe kėto kontakte shumicėn e kohės janė legale dhe publike, duke mos u mėrzitur askush se po takohet me spiunė tė huaj, qė edhe mund tė na dėmtojnė nė momente tė caktuara.
Dhe si mundet qė nė krejt kėto kontakte dhe ajo qė ēdo herė edhe praktikohet nė kėto kontakte, shkėmbimi i informative dhe “dezinformatave”, vijnė nė shprehje akuzat pėr Shėrbimin Informativ Shtetėror tė Shqipėrisė, dhe subjekteve qė mund tė kontaktojnė me kėtė Shėrbim apo qė kanė kontaktuar para dhe gjatė luftės.
Dhe krejt ato akuza pėr krejt ato veprime sipas prokurorėve jo tė mira, qė ky segment ka bėrė nė kurriz tė Kosovės, duke mos e cekur as edhe njė herė se ēka po ndodhė nė Kosovė pikėrisht prej kėtyre shėrbimeve tjera qė po ladrojnė nė Kosovė, duke mos marrė shumė kohė rreth asaj se si dhe sa vepron BIA ( ish UDB) dhe KOS-i nė Kosovė. Dhe ata qė pretendojnė qė njohin kėtė lėmi nuk pashė se vėrtetė argumentuan me fakte se si apo sa veprojnė kėto dy segmente nė Kosovė, dhe shėrbimet tjera tė botės, qė edhe mund tė na dėmtojnė dhe pengojnė nė procese tė caktuara.
Dhe nė Prishtinė edhe Japonia ka zyrė kontaktuese tė shėrbimit, pėr tė mos i pėrmendur tė tjerat shėrbime, e kėtu shkruhet e shkruhet dhe dikujt i pengon prezenca e njė Shėrbim shqiptar.
Se a ka dhe sa ka gisht SHISH-i nė vrasjet qė kėtu akuzohet unė nuk mund ta di, sepse nuk kam mundėsi tė kem kėsi informacione, dhe pėr mua personalisht tė flitet diēka nė kėto pėrmasa duhet tė kesh qasje nė informacione qė i mbledhin vetėm segmentet e specializuara informative, apo …..

Ndihma qė na ėshtė dhėnė nga shteti shqiptar dhe segmented e kėtij shteti e posaqėrisht ndihma qė na ėshtė dhėnė para dhe gjatė luftės nga SHIK-u, nganjėherė edhe nėn presion tė shteteve perėndimore dhe tė vetė Qeverisė sė Shqipėrisė, pėr mua ka domethėnje tė madhe dhe ėshtė pėr ēdo respekt, ndihmė tė cilėn ne nuk ishim nė gjendje tė u’a japim Luginės sė Preshevės dhe shqiptarėve nė Maqedoni kur ata nisėn luftėn pėr arritjen e qėllimit tė tyre.

Tash do tė shkruaj pak pėr vrasjet.
Them se do tė shkruaj pak sepse nuk pash shumė shkrime qė kishin prekur kėtė problem.
Ato vrasje ndodhėn nė mėnyrė enigmatike, dhe pėr njė pjesė nga ne edhe sot mbetėn enigmatike, si e shkrova mė lart mungesė e informacioneve, megjithatė duhet tė punohet mė shumė nė to, dhe tė zbardhen pėr hir tė familjes sė tyre sė pari, e pastaj pėr hir tė asaj se si janė pėrfolė mė vonė tė ndjerėt qė u vranė dhe pėr atė se kush i ka vrarė.
Akterėt duhet tė dalin para gjygjit, sepse nuk ka tė drejtė askush tė privojė nga jeta askė, nė mėnyrė arbitrare.
Por edhe pėrkrahėsit e tyre kėtu, apo ata qė dėshirojnė tė marrin rolin e prokurorit, apo edhe nė jetėn e pėrditshme, duhet tė ketė mė shumė respekt pėr ta, dhe tė mos kalkulohen emrat e tyre pėr tė pėrfituar nė forma tė ndryshme nė momente tė caktuara, e nė momente tjera as tė mos pėrmenden qė kanė ekzistuar ndonjė herė.
Vlen tė bėhet edhe njė pėrkufizim i vrasjeve politike, dhe tė mos emėrtohet ēdo vrasje e pa zbuluar si vrasje politike, kur viktima edhe mund tė mos ketė qenė fare i angazhuar nė struktura politike.
Pėr tė mos e zgjatur shumė unė shkrova vetėm pėr disa pika qė janė rrahur nė kėtė temė, e normalisht shpresoj se do shkruaj prapė.
Me dėshirė qė askush tė mos ofendohet pėr kėtė shkrim timin unė i’u pėrshėndes dhe uroj tė ketė shkrime konstruktive dhe pa ofendime.

Aliu nga Prishtina;

diogjeni
14.06.2006, 03:33:00
Po qysh nuk mblodhe mend o taras. Na mbyte me keto muhalive.
O pėr besė krejt Ibish ishe e hajt.
hahahaa
-----------

Po qysh nuk mblodhe mend o taras. Na mbyte me keto muhalive.
O pėr besė krejt Ibish ishe e hajt.
hahahaa

---------------------

Po qysh nuk mblodhe mend o taras. Na mbyte me keto muhalive.
O pėr besė krejt Ibish ishe e hajt.
hahahaa

Maraklia
14.06.2006, 10:16:00
Se shpejti me krijimin e intelegjences do te kjartesohen edhe pozicionet e sherbimeve qe deri me tanim ishin sikur gjysme lilegale...Kjo ne nje far forme do ti ul tensionet e krijuara nga inatet politike dhe vrasjet e motiveve politike do te izolohen ne meskimitetin politik apo thjesht do te cjerren sikurse shapi nga sheqeri...
C'do shtet ne fillet e krijimit ka problemet e perfaqesimit te idivideve krahas shoqeris apo rendit shoqeror,mirepo eshte keq te themi per shkak te atyre qe ishin viktima te kesaj politike se neve kemi kaluar me se lehti ne pas lufte...
Sherbimet informative qe veprojn ne Kosoven e pasluftes kryesisht orientohen ne rreshtimin e ideologjive kundrejt masave apo interesave me globale.Kurse problemet e brendshme kush ku,e kush sa...jane te natyres se painteresuar...
Jemi ne rruge te mire po shpresoj.

Onfuri
14.06.2006, 17:06:00
Pėr tė mos thyer gėshtijtė dhe pėr tė mos lodhur menden kot , se kush vrau e pėrse vrau ,ata qė nuk kanė pasur mundėsi tė dijnė ,ja lexoheni dhe mereni vesh krejt ate hesap .
============================

SUPEREKSKLUZIVE: Flet pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i SHIK-ut, FATOS KLOSI (1)


NJERIU I SEKRETEVE ZBULON SEKRETEKlosi: Ja si e gjeta SHIK-un, dhe si i caktuam politikat dhe prioritetet e punės pėr luftėn nė Kosovė

-Kryeministri Fatos Nano, nė ’97-tėn mė tha: “Dua nga ti qė SHIK-ut t’ia ndėrrosh imazhin negativ nė popull, tė ndėrtosh njė shėrbim bashkėkohor, pėr njė vend demokratik, perėndimor”
-SHIK-un e gjeta me njė opinion shumė tė keq nė popull. SHIK-u ishte implikuar nė shumė ngjarje tė pakėndshme dhe ishte vėnė pėr njė kohė tė gjatė nė luftė kundėr opozitės dhe kundėr kundėrshtarėve tė Berishės nė pėrgjithėsi
-SHIK-u interesohet pėr situatėn brenda vendit dhe pėr situatėn nė rajon, nė rrugė legale dhe operative, nė mėnyrė qė t’i parashikojė tė gjitha ato dukuri, shtete, organizata apo njerėz qė nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr, me dashje apo pa dashje, mund tė cenojnė Sigurinė kombėtare tė Shqipėrisė
-E vėrteta gjithmonė mbetet si njė objektiv nė tentativė, sepse metodat e Shėrbimit nuk janė metoda qė mbėshteten nė dokumente. Ėshtė fat po tė kesh nė ndonjė rast dokumente, prandaj baza e punės mbetet rrjeti informativ

Pėrgatitėn : Burim Etemaj e Musli KrasniqiPrishtinė, 4 qershor - Ish-shefi i Shėrbimit Informativ Kombėtar (SHIK), Fatos Klosi, pėr herė tė parė, nė njė intervistė ekskluzive pėr “Epokėn e re”, zbulon shumė sekrete pėr luftėn e UĒK-sė, pėr raportet e drejtuesve tė saj me shėrbimet informative mė tė fuqishme tė shteteve euro-amerikane, pėr ndihmėn qė ka dhėnė shteti shqiptar nė luftėn e Kosovės, pėr FARK-un, Ahmet Krasniqin, Bujar Bukoshin, pėr Sali Berishėn, prishjen e raporteve tė tij me Fatos Nanon...

EPOKA E RE: Kush ėshtė Fatos Klosi?

Klosi: Jam njė profesor i Fizikės nė Universitetin e Tiranės, nė tė cilin kam punuar qė nga viti ’68 pa ndėrprerė, pėrveē gjashtė muajve (prill- gusht 97) kur kam qenė bashkėkryetar i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, dhe pesė viteve (gusht 97- gusht ‘02) qė kam qenė nė drejtim tė SHIK-ut. Gjithė pjesėn tjetėr e kam kaluar nė Fakultetin e Shkencave. Kam filluar tė jap mėsim duke qenė student nė vitin e fundit. Pasi mora diplomėn, u emėrova asistent, pastaj si pedagog dhe dora-dorės doktor, docent dhe nė fund profesor. Kam qenė pėr shumė vjet edhe pėrgjegjės i Katedrės sė Fizikės dhe mė vonė i Qendrės sė Mikroskopisė Elektronike. Sot punoj nė tė njėjtin sektor ku kam punuar para se tė shkoja nė SHIK, jam pėrgjegjės i Sektorit tė Materies sė Kondensuar, nė Departamentin e Fizikės, nė Fakultetin e Shkencave Natyrore tė Universitetit tė Tiranės. Ēdo ditė jam pranė studentėve dhe kolegėve tė mi, njė ambient i njohur dhe i dashur pėr mua dhe jam i kėnaqur me punėn qė bėj.

EPOKA E RE: Sa ka qenė e vėshtirė kthimi nga detyra e shefit tė SHIK-ut, nė pedagog...?

Klosi: Nė pedagog fare e lehtė. Ishte e vėshtirė pėr tė kaluar nga puna e pedagogut nė punėn e kryetarit, e kundėrta ishte fare e lehtė, sepse kthehesha nė njė ambient tė njohur. Duhet tė theksoj se tė gjithė, kolegėt dhe studentėt, mė pritėn dashamirėsisht. Megjithėse ishte njė periudhė kur unė kisha marrėdhėnie jo tė mira me Kryeministrin (z. Nano), falė pavarėsisė relativisht tė mirė qė kanė universitetet nga Qeveria, s’pati ndonjė problem qė unė tė filloj punėn e pedagogut menjėherė.

KRYETARI I SHIK-UT EMĖROHET ME DEKRET TĖ PRESIDENTIT

EPOKA E RE: Nga kush jeni propozuar e nga kush jeni emėruar shef i SHIK-ut?

Klosi: Normalisht, sipas ligjit, propozimin e bėn Kryeministri, miratimi dhe dekretimi bėhet nga Presidenti. Pra, ėshtė njė dekret i Presidentit qė emėron kryetarin e SHIK-ut. Siē e shihni, unė vazhdoj tė pėrdor emrin SHIK dhe jo SHISH, pasi ligjėrisht cilėsori i Shėrbimit akoma ėshtė Kombėtar, edhe pse ka pasur njė tentativė nga ish-kryeministri Majko dhe Gjykata Kushtetuese, pėr t’ia ndėrruar emrin nga SHIK nė SHISH, por Kuvendi nuk e pranoi.

E PRANOVA RELATIVISHT QETĖ DETYRĖN E SHEFIT TĖ SHIK-UT

EPOKA E RE: A kishit dilema para se ta pranonit detyrėn e shefit tė SHIK-ut?
Klosi: Jo, e pranova relativisht qetė. Kur kryeministri i atėhershėm, Nano, ma propozoi, unė i kėrkova se ēka pretendonte ai nga unė nė krye tė SHIK-ut. Detyra qė mė dha m’u duk interesante. Ai mė tha: “dua nga ti vetėm qė t’ia ndėrrosh imazhin negativ nė popull, tė ndėrtosh njė shėrbim bashkėkohor, pėr njė vend demokratik, perėndimor”. E pranova kėtė detyrė, duke theksuar se hollėsitė lidhur me detyrat e vėrteta, konkrete tė SHIK-ut, do t’i diskutonim rrugės, gjatė punės sė pėrditshme.

SHIK-UN E GJETA ME NJĖ OPINION SHUMĖ TĖ KEQ NĖ POPULL

EPOKA E RE: Nė ēfarė gjendje e gjetėt ju SHIK-un?

Klosi: SHIK-un e gjeta me njė opinion shumė tė keq nė popull, dhe kuptohet, opinioni i popullit as nuk sajohet kot dhe as nuk ndreqet kollaj. SHIK-u ishte implikuar nė shumė ngjarje tė pakėndshme dhe ishte vėnė pėr njė kohė tė gjatė nė luftė kundėr opozitės dhe kundėr kundėrshtarėve tė Berishės nė pėrgjithėsi, prandaj dhe e gjithė furia e urrejtjes pėr regjimin e Berishės gjatė muajve tė parė tė vitit 97, kish rėnė mbi tė. Pothuaj tė gjitha ndėrtesat e tij, pa pėrjashtim, gjithandej Shqipėrisė ishin tė djegura. Njė pjesė e efektivit, kuptohet, ata qė e ndjenin veten mė fajtorė pėr ē‘gjė kishte ndodhur, kishin ikur jashtė vendit; kishin mbetur vetėm ata qė e quanin veten tė paimplikuar nė ngjarjet, kryesisht oficerė tė niveleve tė ulėta. Natyrisht, duhej filluar ēdo gjė nga e para. Duheshin ndėrruar pikėsynimet dhe orientimet e Shėrbimit, nė pėrputhje me kėto duhej ristrukturuar organogrami i Shėrbimit, duheshin zgjedhur kuadro tė rinj pėr tė zėvendėsuar ata qė mungonin, duhej forcuar motivimi dhe profesionalizmi i punonjėsve, duheshin pėrgatitur punonjės tė rinj, me synime tė reja, duheshin riparuar godinat, ringritur zyrat, siguruar mjetet e domosdoshme tė punės e kapėrcyer plot mangėsi mė tė vogla. Pėr kėto arsye, muajt e parė tė punės kanė qenė muaj tė vėshtirė. Tė mos harrojmė edhe gjendjen shumė tė vėshtirė qė krijoi nė vend opozita politike gjatė atyre muajve, ndodhėn ngjarjet e Shkodrės, ngjarjet qė pasuan vrasjen e Azem Hajdarit, e plot tė tjera mė pak tė rėndėsishme.

THEM SE IA KAM ARRITUR TA NDĖRROJ IMAZHIN E SHIK-UT

EPOKA E RE: A mendoni se ia keni dalė qė ta ndėrroni imazhin e SHIK-ut?
Klosi: Megjithėse nuk mė takon mua ta pohoj kėtė, nga ajo qė e kam ndier, nga opinioni i njerėzve, sidomos ai i mediave, them se ia kam arritur. Sigurisht, e mira nuk ka fund, ajo ėshtė gjithmonė njė objektiv pėr tė cilėn duhet tė punojnė breza tė tėrė.

NUK JAM NJERI I RREZIKSHĖM

EPOKA E RE: Njerėz tė caktuar ju kanė konsideruar si njeri tė rrezikshėm, duke pasur parasysh vetė funksionin tuaj qė e keni pasur nė krye tė shėrbimit sekret shqiptar. A ėshtė kaq i rrezikshėm Fatos Klosi sa thuhet?

Klosi: Them me bindje qė jo. Ata njerėz qė pėrhapin falsifikime tė tilla, mendoj se kanė qenė tė paaftė pėr t’i bėrė punėt e tyre dhe kanė kėrkuar dhe kėrkojnė tė justifikohen se gjoja i kanė penguar tė tjerėt, midis tė cilėve edhe SHIK-u. Unė shpesh u kam kėrkuar kėtyre njerėzve, ēdo shqiptari, le tė dalė njėri dhe tė thotė me argumente se si e ka rrezikuar SHIK-u. Jam i sigurt se kėtė s’mund ta bėjė asnjė prej tyre. Tė gjitha kanė qenė dhe janė shpifje. Unė i denoncoj ato me bindjen se nuk janė tė vėrteta dhe nuk i shėrbejnė ēėshtjes sė Kombit.

POZICIONI IM NĖ SHIK KA QENĖ AI KLASIK, I DREJTUESIT KRYESOR

EPOKA E RE: A mund tė na e cekni fushėveprimin dhe veprimtaritė e njė shėrbimi informativ, nė kėtė rast tė Shėrbimit Informativ tė Shqipėrisė? Me ēfarė rastesh jeni marrė ju konkretisht? Si e identifikoni njė rast tė caktuar, njė person apo njė grup personash? Me kė bashkėpunonit? Cilat janė masat qė i ndėrmerrnit ndaj tij/tyre?

Klosi: Duhet tė kemi parasysh se bota ėshtė shumė e madhe dhe shtetet e ndryshme, varėsisht nga interesat e tyre, i caktojnė detyra tė ndryshme shėrbimeve informative. P.sh.: Shėrbimi britanik pėrpiqet qė t’i mbrojė interesat e Britanisė sė madhe nė gjithė botėn, po kėshtu edhe shėrbimi amerikan, ai francez etj., ndėrkohė qė Shqipėria ėshtė njė vend i vogėl, me interesa kryesisht rajonale. Kjo i pėrcakton edhe detyrat e SHIK-ut. Nė ligjin pėr SHIK-un janė tė pėrcaktuara shumė qartė detyrat e tij, qė janė tė informojė dy autoritetet mė tė larta tė shtetit, Presidentin dhe Kryeministrin, pėr tė gjitha ato dukuri qė rrezikojnė apo mund tė rrezikojnė Sigurinė Kombėtare, edhe pse nė asnjė ligj tė vendit nuk ėshtė pėrcaktuar se cili ėshtė kuptimi i saktė i Sigurisė kombėtare. Megjithatė, ka njė opinion tė pėrgjithshėm nė botė pėr kėtė koncept dhe ne jemi pėrpjekur qė kėtė ta zbėrthejmė nė konditat shqiptare. Pra, SHIK-u interesohet pėr situatėn brenda vendit dhe pėr situatėn nė rajon, nė rrugė legale dhe operative, nė mėnyrė qė t’i parashikojė tė gjitha ato dukuri, shtete, organizata apo njerėz qė nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr, me dashje apo pa dashje, mund tė cenojnė Sigurinė kombėtare tė Shqipėrisė. Sė bashku me kėtė, nė bazė tė opinioneve tė krijuara nga informacioni i mbledhur, bashkėpunohet me ata qė marrin vendime, pėr tė vendosur se ēfarė masash duhen marrė nė rastet konkrete, pėr tė parandaluar efektet negative. Por, duhet theksuar se detyrat tona kanė qenė thjesht informative dhe sugjeruese. SHIK-u nuk ka pasur dhe nuk ka tė drejtė tė marrė vendime apo tė kryejė operacione ekzekutive. Pozicioni im nė SHIK ka qenė ai klasik, i drejtuesit kryesor. Unė jam marrė kryesisht me politikat e Shėrbimit, me prioritetet e punės sė tij, me vendimet kryesore tė marra, e mė pak me informacionet konkrete.

VEPRONIM SIĒ VEPROJNĖ TĖ GJITHA SHĖRBIMET TJERA TĖ BOTĖS

EPOKA E RE: Si arrinit ju ta identifikonit apo ta zbulonit njė person, ose njė grup tė caktuar qė i cenonin interesat e Shqipėrisė?

Klosi: Ėshtė njė punė komplekse qė varet dhe ndryshon nga rasti nė rast... Megjithatė, nė pėrgjithėsi, ne vepronim siē veprojnė tė gjitha shėrbimet tjera tė botės. Nė kėtė fushė ka njė teori tė tėrė... se ēfarė ndodh me informacionin e parė, si verifikohet, cilat janė pastaj detyrat pėr ta thelluar mė tej, si zgjerohet ky informacion... Siē dihet, baza e punės sė ēdo shėrbimi ėshtė njė rrjet informativ qė krijohet, i cili pėrbėhet nga njerėz qė janė pranė dukurive apo subjekteve pėr tė cilat Shėrbimi ėshtė i interesuar. Kėtyre njerėzve u jepen detyra tė caktuara pėr mbledhjen e informatave, pėr vėrtetimin e tyre, pėr krijimin e situatave qė lehtėsojnė mbledhjen e informacionit etj. Pastaj, ka metodika tė caktuara se si krahasohen burimet e ndryshme, si analizohet dhe pėrpunohet informacioni, nė mėnyrė qė “klientėve tanė”, presidentit dhe kryeministrit, informacionet t’iu shkojnė nė mėnyrė sa mė tė saktė dhe sa mė bindėse. Natyrisht, e vėrteta gjithmonė mbetet si njė objektiv nė tentativė, sepse metodat e Shėrbimit nuk janė metoda qė mbėshteten nė dokumente. Ėshtė fat po tė kesh nė ndonjė rast dokumente, prandaj baza e punės mbetet rrjeti informativ. Dhe pėr sa kohė qė ėshtė njė punė e mbėshtetur mbi thėniet e njerėzve, mbi deklaratat e njėrit apo tjetrit, gjithmonė e mban brenda pasigurinė dhe asnjėherė nuk mund tė jemi fare tė sigurt se ajo ēka dimė, ėshtė e vėrteta e plotė.

SA MĖ TĖ VĖSHTIRA TĖ JENĖ DETYRAT, AQ MĖ I ZOTI ĖSHTĖ AI QĖ I ZGJIDHĖ ATO

EPOKA E RE: Ēdo detyrė i ka anėt pozitive e negative. Ju ka rastisur ndonjėherė tė mallkoni veten pse i keni hyrė kėsaj pune?

Klosi: Them se jo, nuk ka arritur puna deri aty... Natyrisht, kam pasur shumė momente tė vėshtira. Kuptohet, ishte njė detyrė e vėshtirė, sidomos nė fazat e para, qoftė se ne ishim duke u riorganizuar, qoftė pėr situatat e vėshtira qė kalonte vendi. Unė nė pėrgjithėsi jam optimist dhe kam konsideruar se sa mė tė vėshtira tė jenė detyrat, aq mė i zoti ėshtė ai qė i zgjidhė ato. Me kėtė filozofi i kam kapėrcyer mjaft situata tė vėshtira. Pastaj, t’ju them tė drejtėn, nuk kam qenė asnjėherė vetėm, kam pasur edhe shumė bashkėpunėtorė tė mirė, kuadro tė shėrbimit me shumė eksperiencė, qė mė kanė ndihmuar duke i kapėrcyer sė bashku momentet e vėshtira.

EPOKA E RE: Gjatė kohės sa ju keni qenė nė krye tė SHIK-ut, ėshtė bėrė edhe pėrgatitja, organizimi dhe ėshtė zhvilluar lufta ēlirimtare nė Kosovė. Me kėnd nga njerėzit e UĒK-sė keni kontaktuar pėr herė tė parė?

(VIJON NESĖR)
_________

z.Onfuri

E shkurtova vijen paralele qe kishit terhjekur, sepse e kishte deformuar faqen e forumit.


Rrufeja_123
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Rrufeja_123 mė 2006-06-14 17:35 ]</font>

Onfuri
14.06.2006, 17:07:00
SUPEREKSKLUZIVE: Flet pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i SHIK-ut, FATOS KLOSI ( 2 )SUPEREKSKLUZIVE: Njeriu i sekreteve zbulon sekrete - Flet pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i SHIK-ut, Fatos Klosi ( 2 )

KLOSI: SHIK-U E BINDI PERĖNDIMIN SE UĒK-JA NUK ISHTE TERRORISTE
Diskutimin e parė serioz pėr UĒK-nė e kam bėrė me Xhavit Halitin; Nė atė kohė asnjėri nuk mund tė besonte se ngjarjet do tė rridhnin aq shpejt; Ka pasur pėrpjekje nga njerėz qė donin tė pėrfitonin nga meritat e UĒK-sė, por SHIK-u i njihte tė gjithė...; Kontributi i SHIK-ut ishte i papėrfillshėm nė krahasim me pėrpjekjet qė kanė bėrė djemtė e UĒK-sė; Pas Prekazit e Reēakut..., shėrbimet e mėdha filluan tė interesohen pėr kontakte mė direkte me njerėzit e UĒK-sė

Pėrgatitėn : Burim Etemaj e Musli KrasniqiPrishtinė, 5 qershor - Ish-shefi i Shėrbimit Informativ Kombėtar (SHIK), Fatos Klosi, pėr herė tė parė, nė njė intervistė ekskluzive pėr “Epokėn e re”, zbulon shumė sekrete pėr luftėn e UĒK-sė, pėr raportet e drejtuesve tė saj me shėrbimet informative mė tė fuqishme tė shteteve euro-amerikane, pėr ndihmėn qė ka dhėnė shteti shqiptar nė luftėn e Kosovės, pėr FARK-un, Ahmet Krasniqin, Bujar Bukoshin, pėr Sali Berishėn, prishjen e raporteve tė tij me Fatos Nanon...

EPOKA E RE: Gjatė kohės sa Ju keni qenė nė krye tė SHIK-ut ėshtė bėrė edhe pėrgatitja, organizimi dhe ėshtė zhvilluar lufta ēlirimtare nė Kosovė. Me kėnd nga njerėzit e UĒK-sė keni kontaktuar pėr herė tė parė?

Klosi: Kemi kontaktuar me shumė njerėz. Duhet thėnė qė nė fillim se lufta ēlirimtare nė Kosovė ka qenė meritė e djemve tė Kosovės, dhe ne si Shėrbim jemi interesuar pėr tė ditur se ēka po ndodh, pėr t’i dalė pėrpara ēdo tė papriture. Gjithēka ka qenė thjesht meritė e atyre qė patėn kurajėn, qė patėn trimėrinė dhe vendosen pėr tė mos e duruar atė situatė qė ishte. Ndėrkaq ne, duke qenė se ishim bij tė tė njėjtit komb, ishim tė interesuar qė nė Kosovė tė ndodhte ajo qė donte populli i Kosovės, qė punėt tė rridhnin drejt pavarėsisė, dhe ky synim mė ka krijuar nevojėn e kontakteve me shumė e shumė kosovarė dhe jokosovarė.

DISKUTIMIN E PARĖ SERIOZ PĖR UĒK-NĖ E KAM BĖRĖ ME XHAVIT HALITIN

EPOKA E RE: Me kėnd konkretisht jeni takuar pėr herė tė parė?
Klosi: Me kėnd kam diskutuar pėr herė tė parė ndoshta nuk e mbaj mend, por mbaj mend qė diskutimin e parė serioz e kam bėrė me Xhavit Halitin, pas pėrpjekjeve shumė tė mėdha pėr ta takuar, pasi siē mora vesh mė vonė, ai kishte pak besim te strukturat e shtetit shqiptar.

EPOKA E RE: Ku jeni takuar?

Klosi: Nė Tiranė.

EPOKA E RE: Kur?

Klosi: Diku nga fillimi i vitit ’98.

NĖ ATĖ KOHĖ ASNJĖRI NUK MUND TĖ BESONTE SE NGJARJET DO TĖ RRIDHNIN AQ SHPEJT

EPOKA E RE: Ēfarė pėrshtypjesh keni pasur pas atij takimi?
Klosi: Pėrshtypjet e mia, pas kėtij dhe takimeve tė tjera, ishin pozitive. Pėrveē dėshirės qė gjithmonė kanė pasur shqiptarėt pėr tė luftuar pėr lirinė e tyre, nė kėtė rast ndihej edhe guximi pėr t’u organizuar e angazhuar konkretisht nė luftė, dėshira pėr ta ndėrkombėtarizuar problemin e shqiptarėve nė Kosovė etj. Kėto ishin pėrshtypjet e mia tė para. Natyrisht, nė atė kohė asnjėri nuk mund tė shpresonte dhe tė besonte se ngjarjet do tė rridhnin aq shpejt sa qė tė arrinim nė kėtė situatė qė jemi sot. Ishin kontaktet e mia tė para me njė realitet krejt ndryshe nga ai pėr tė cilin kishim dėgjuar mė parė. Kėtė radhė po merreshin iniciativa mė serioze dhe po kėrkohej tė krijoheshin struktura serioze, pėr tė pėrballuar atė qė ne e dinim se do tė pasonte, njė represion jashtėzakonisht tė egėr, qoftė tė policisė serbe, e cila nė pėrgjithėsi mbante kontakt me tė tilla aktivitete, por edhe tė ushtrisė, ndėrhyrja e sė cilės nė kėtė radhė do tė ishte mė serioze se herėve tjera.

MĖ VONĖ, KONTAKTET ME UĒK-NĖ U ZYRTARIZUAN

EPOKA E RE: Dhe kontaktet nė vazhdimėsi i keni mbajtur...?

Klosi: Natyrisht, nė fillim me Xhavitin. Ai ishte i caktuar nga ana e udhėheqjes sė LPK-sė dhe Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, e mė pas, me krijimin e Drejtorisė Politike tė UĒK-sė, si pėrfaqėsues i saj pėr tė mbajtur kontaktet me ne dhe struktura tė tjera tė shtetit shqiptar dhe pėr tė organizuar punėn pėr furnizimet. Mė vonė edhe me kuadro tė tjerė tė LPK-sė e tė UĒK-sė. Gjithsesi, sidomos pas masakrės sė Drenicės, kontakte pothuaj tė pėrditshme mbanim me Xhavitin, qė atėherė e quanim Zeka. Mė vonė, kontaktet u zyrtarizuan dhe UĒK-ja vendosi edhe tė tjerė njerėz qė, tė drejtuar nga Xhaviti, do ta pėrfaqėsonin nė Tiranė, Durrės, Kukės, Tropojė e kudo qė ishte e nevojshme, brenda e jashtė vendit.

KA PASUR PĖRPJEKJE NGA NJERĖZ QĖ DONIN TĖ PĖRFITONIN NGA MERITAT E UĒK-SĖ, POR SHIK-U I NJIHTE TĖ GJITHĖ...

EPOKA E RE: Kush ishin ata tė tjerėt?

Klosi: Zyrtarisht nė Tiranė ishte Xhaviti. Ndėrkohė, ka pasur edhe pėrpjekje nga njerėz tė tjerė, sidomos pas sukseseve tė para tė UĒK-sė dhe imazhit tė mirė qė krijoi ajo si nė popull ashtu edhe te faktori ndėrkombėtar, qė tė paraqiteshin si tė UĒK-sė dhe tė pėrfitonin nga meritat e saj. Por, ne natyrisht e kishim tė qartė situatėn, e dinim se kush ishte pėr luftė kundėr serbėve, dhe kush vetėm hiqej se donte tė luftonte dhe “priste kohėn e pėrshtatshme”. Tanimė ne e dinim kush ishte njėri e kush ishte tjetri, kush pranonte tė sakrifikonte pėr luftėn dhe kush donte tė pėrfitonte prej saj.

KONTRIBUTI I SHIK-UT ISHTE I PAPĖRFILLSHĖM NĖ KRAHASIM ME PĖRPJEKJET QĖ KANĖ BĖRĖ DJEMTĖ E UĒK-SĖ

EPOKA E RE: Sa ishte nė dijeni shteti shqiptar pėr pėrgatitjen e luftės ēlirimtare nė Kosovė?

Klosi: Aq sa ishim nė dijeni ne. Thashė, nė fillim nuk dinim shumė, por pas kontakteve tė para me grupime tė ndryshme, dita-ditės krijuam ide gjithnjė e mė tė qarta se ēka po ndodhte, se kush e shihte luftėn si njė mėnyrė tė pashmangshme pėr fitimin e lirisė dhe ishte gati ta fillonte, e kush vetėm fliste pėr tė. E thashė edhe nė fillim, peshėn e luftės nė terren dhe nė prapavijė e mbajtėn ata djem qė guxuan e u ngritėn kundėr represionit serb, qė guxuan tė organizohen pa marrė parasysh vėshtirėsitė e mėdha tė krijuara nga policia dhe ushtria serbe nė brendėsi tė Kosovės dhe sidomos nė kufirin me Shqipėrinė, si dhe nga policitė e gjithė Evropės, gjithkund ku kėrkoheshin armė pėr luftėn. Ne nė fillim vetėm kemi konstatuar, kemi informuar Qeverinė shqiptare, mė vonė edhe shėrbimet partnerė, pėr atė qė realisht po ndodhte nė Kosovė, duke u pėrpjekur tė zbulonim demagogjinė serbe e tė demaskonim informacionet e tyre nė Evropė dhe botė. Mė vonė erdhi njė fazė kur ne u pėrpoqėm tė ndihmonim ndonjė gjė sidomos nė prapavijė, por prapė po e pėrsėris, se kontributi ynė ishte i papėrfillshėm nė krahasim me pėrpjekjet qė kanė bėrė djemtė e UĒK-sė nė tė gjitha fazat dhe aspektet e luftės.

PAS PREKAZIT E REĒAKUT..., SHĖRBIMET E MĖDHA FILLUAN TĖ INTERESOHEN PĖR KONTAKTE MĖ DIREKTE ME NJERĖZIT E UĒK-SĖ

EPOKA E RE: Ēka ka bėrė SHIK-u qė t’i informojė shtetet perėndimore se UĒK-ja nuk ishte terroriste, siē akuzohej nė fillim nga disa politikanė vendorė e tė huaj?

Klosi: Ėshtė e vėrtetė se nė fillim qarkulloi nėpėr botė njė informacion i gabuar pėr UĒK-nė, dhe kjo ishte e natyrshme. Serbia ishte njė vend mė i madh se Kosova dhe Shqipėria. Nė Serbi vendet evropiane kishin interesa mė tė mėdha se nė Shqipėri. Tradita dhe afėrsia e kontakteve midis tyre ishte mė e madhe se me Shqipėrinė. Prandaj, ata nė fillimet e luftės mbajtėn anėn e serbėve, duke pranuar tezėn e tyre se UĒK-ja ishte njė organizatė terroriste. Kėtij kori evropian iu shtua edhe ndonjė zė i administratės amerikane. Nė kėto fillime, nė tė gjitha shėrbimet e mėdha tė botės perėndimore, pati zėnė vend ideja se kjo luftė ėshtė njė lojė e pak njerėzve, me parametra qė ata i quanin edhe terroristė, njė lloj prej pėrpjekjesh qė ndodhin nėpėr botė, mė shumė pėr t’u evidentuar kėta si persona sesa pėr tė arritur objektivat qė i deklarojnė. Duke i parė kėto komente tė gabuara, ne e quajtėm detyrė tonėn profesionale dhe patriotike t’ua sqaronim tė gjithė atyre qė donin tė na dėgjonin, tė vėrtetėn pėr situatėn nė Kosovė, tė vėrtetėn pėr UĒK-nė dhe pėr drejtuesit e saj. Natyrisht, kjo nuk ka qenė njė punė e lehtė. Kėrkoi kohė dhe shumė argumente, megjithatė ēdo ditė qė kalonte bėnim njė hap pėrpara nė kėtė drejtim. Ndonjėherė, nga ndonjė deklaratė e pakujdesshme e ndonjė shqiptari jemi kthyer me javė prapa.

Ndėrkohė, siē e kujtojmė tė gjithė, pas asaj qė ndodhi me familjen Jashari, gjėrat rrodhėn shumė shpejt dhe u pa se UĒK-ja nuk ishte njė lėvizje e pak njerėzve ekstremistė. Mė vonė, sidomos pas masakrės serbe nė Reēak, ishte mė e lehtė t’u sqarohej tė gjitha shėrbimeve tė interesuara, se ky zemėrim i serbėve nuk vinte nga njė grup i vogėl njerėzish terroristė, por vinte dhe ishte njė paralajmėrim ogurzi pėr tė gjithė popullin kosovar qė po e pėrkrahte UĒK-nė. Ishte koha kur tė gjitha shėrbimet e mėdha filluan tė interesoheshin pėr kontakte mė direkte me njerėzit e UĒK-sė.


NĖ NUMRIN E ARDHSHĖM DO TĖ LEXONI: A ka qenė SHIK-u njė urė e vendosjes sė kontakteve tė pėrfaqėsuesve tė UĒK-sė me shėrbimet informative perėndimore? Ku ishte vendtakimi i njerėzve tė UĒK-sė me shėrbimet informative perėndimore? Kush e pėrfaqėsonte UĒK-nė nė kėto takime? Si ia doli SHIK-u, qė sė bashku me njerėzit e UĒK-sė, ta bindin perėndimin se lufta nė Kosovė nuk financohej nga shtetet islamike? A ndryshoi roli i SHIK-ut gjatė zhvillimit tė luftės ēlirimtare nė Kosovė?...
(VIJON NESĖR)

Onfuri
14.06.2006, 17:07:00
SUPEREKSKLUZIVE: Flet pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i SHIK-ut, FATOS KLOSI ( 3 )
SUPEREKSKLUZIVE: Njeriu i sekreteve zbulon sekrete - Flet pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i SHIK-ut, Fatos Klosi ( 3 )

SHIK-U I VURI KONTAKTET MES UĒK-SĖ DHE PERĖNDIMIT- Tė gjitha shėrbimet perėndimore kėrkonin kontakte me tė ngarkuarin e SHP tė UĒK-sė, Xhavit Halitin
- Kontaktet me shėrbimet perėndimore vlejtėn pėr tė paraqitur fytyrėn e vėrtetė tė UĒK-sė
- I bindėm shėrbimet perėndimore pėr pastėrtinė e luftės sė UĒK-sė
- Pas dhe gjatė luftės, nė Kosovė u futėn jo vetėm shėrbimet, por edhe diplomatė amerikanė e tė tjerė, tė cilėt kontaktuan me UĒK-nė
- Drejtuesit e UĒK-sė nuk lejuan qė nė Kosovė tė pėrsėritej eksperienca e Bosnjės

Pėrgatitėn : Burim Etemaj e Musli KrasniqiPrishtinė, 6 qershor - Nė vazhdimin e tretė tė intervistės pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i SHIK-ut, Fatos Klosi, hedh dritė mbi zhvillimet fillestare tė vėnies sė kontakteve direkte ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) dhe shteteve perėndimore, konkretisht shėrbimet informative tė atyre shteteve, tė cilat ishin tė interesuara pėr gjendjen nė Kosovė. Para sė gjithash, ato ishin tė interesuara pėr strukturėn e organizimit, pėrbėrjen dhe misionin e ushtrisė mė tė re nė Evropė. Klosi pranon se SHIK-u nė fillim ka qenė njė urė lidhėse ndėrmjet shėrbimeve tė huaja dhe pėrfaqėsuesve tė UĒK-sė, pėrderisa ndėrmjetėsimi thuajse u bė i panevojshėm, pasi qė shėrbimet i krijuan kontaktet e veta me UĒK-nė. Ish-shefi i SHIK-ut rrėfen pėr njerėzit e UĒK-sė me tė cilėt u vunė kontaktet, vendtakimet, pėr punėn e madhe tė SHIK-ut dhe pėrfaqėsuesve tė UĒK-sė pėr ta bindur perėndimin se UĒK-ja nuk financohej nga vendet islamike etj.

TĖ GJITHA SHĖRBIMET PERĖNDIMORE KĖRKONIN KONTAKTE ME TĖ NGARKUARIN E SHP TĖ UĒK-SĖ, XHAVIT HALITIN

EPOKA E RE: Z. Klosi, a ka qenė SHIK-u urė kaluese e vendosjes sė kontakteve tė pėrfaqėsuesve tė UĒK-sė me shėrbimet informative perėndimore?

Klosi: Nė fillim po, ishte normale. Nė kontaktet e para duheshin sqaruar pozicionet e palėve dhe duheshin vendosur urat e besimit reciprok dhe natyrisht na takonte neve tė ishim ndėrmjetėsit, pasi, sė pari, e dėshironim qė tė ndodhte kjo gjė, dhe, sė dyti - i njihnim tė dyja palėt dhe mund tė ndihmonim nė afrimin e tyre.

KONTAKTET ME SHĖRBIMET PERĖNDIMORE VLEJTĖN PĖR TĖ PARAQITUR FYTYRĖN E VĖRTETĖ TĖ UĒK-SĖ

EPOKA E RE: Kush nga UĒK-ja i filloi kontaktet me shėrbimet e huaja?

Klosi: Kryesia e LPK-sė dhe Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė kishin ngarkuar Xhavit Halitin qė tė merrej me kėtė punė, dhe e kishin autorizuar t’i pėrfaqėsonte ato nė kėto kontakte, prandaj tė gjitha shėrbimet filluan tė kėrkojnė kontakte me tė. Duhet tė kemi parasysh se shėrbimet nė tė tilla kontakte i pėrfaqėsojnė shtetet e tyre, ato janė pjesė e institucioneve tė shtetit pėrkatės, qė pėr nga natyra e punės sė tyre dalin nė kohė para Ministrisė sė Jashtme apo asaj tė Mbrojtjes, sidomos kur ėshtė fjala pėr situata tė paqarta dhe tė sikletshme. Fatkeqėsisht, njė pjesė e publikut u jep kėtyre kontakteve njė sens pezhorativ. Sipas nesh, kėto kontakte kanė qenė tė domosdoshme dhe shumė pozitive pėr UĒK-nė. Kėshtu qė, qysh nė kontaktet e para tė pėrbashkėta me kėto shėrbime, ne e dinim mirė se “po kontaktonim” me Presidentin amerikan apo francez, me Kryeministrin anglez apo italian etj. Kėto kontakte me shėrbimet perėndimore vlejtėn pėr tė paraqitur fytyrėn e vėrtetė tė UĒK-sė, qėllimet e saj dhe planet e saj serioze tek qeveritė perėndimore. Mund tė pohoj me plot gojėn: kėtė mision e detyrė tė ngarkuar, Xhavit Haliti e kreu me nder dhe sukses, dhe tė gjithė ne sė bashku ia arritėm qė ta paraqesim para ndėrkombėtarėve UĒK-nė ashtu siē ishte nė tė vėrtetė; njė lėvizje ēlirimtare e popullit tė Kosovės pėr ēlirimin pėrfundimtar nga pushtimi serb. Realiteti i sotėm tregon se djemtė heroikė qė mbushėn radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, udhėheqėsit e drejtuesit politikė e ushtarakė tė saj, tė gjithė ne, kemi pasur tė drejtė qė vepruam kėshtu, e pėr kėtė nuk mund tė mos ndjejmė njė krenari tė ligjshme.

I BINDĖM SHĖRBIMET PERĖNDIMORE PĖR PASTĖRTINĖ E LUFTĖS SĖ UĒK-SĖ

EPOKA E RE: Me cilat shėrbime e keni pasur mė problem pėr ta treguar tamam fytyrėn e vėrtetė tė UĒK-sė?

Klosi: Nuk mund tė ankohemi pėr ndonjė prej tyre. Tė mos i harrojmė dy faktorė: sė pari, ne nuk ishim i vetmi burim i informacionit pėr ta, pra ata e njohėn tė vėrtetėn edhe nga kanale tė tjera, dhe sė dyti- shėrbimet e mėdha tė NATO-s kanė njė bashkėpunim shumė tė mirė me njėri-tjetrin, duke shkėmbyer informacione dhe analiza. Gjithė kjo vorbull informacionesh dhe analizash, me siguri ka konfirmuar se para sė gjithash ne kemi qenė seriozė dhe tė saktė nė vlerėsimet e analizat tona. Edhe partnerėt tanė ishin seriozė. Kėshtu qė unė them se u gjet gjuha e pėrbashkėt, pothuaj njėkohėsisht me tė gjithė.

PROBLEMET TONA ISHIN ATO QĖ AKOMA NUK ISHIN BĖRĖ ZYRTARE

EPOKA E RE: Para se tė lidhnit kontakte me pėrfaqėsuesit e UĒK-sė, apo edhe pas, a keni pasur kontakte me politikanėt e atėhershėm tė Kosovės?

Klosi: Po, kemi pasur kontakte tė rralla. Mė shumė pėr t’u njohur dhe pėr tė shkėmbyer opinione. Kontaktet me politikanėt i kemi konsideruar detyra tė Qeverisė apo tė partive politike, ato mund tė bėheshin legale dhe s’kishin nevojė pėr mobilizimin tonė. Problemet tona ishin ato qė akoma nuk ishin bėrė zyrtare. Ndėrkaq, marrėdhėniet politike Shqipėri-Kosovė tė asaj periudhe, unė do t’i quaja normale, ndoshta jo shumė tė mira, por kjo ishte pjesė e politikės dhe ne nuk kishim asnjė detyrė nė kėtė drejtim.

PAS DHE GJATĖ LUFTĖS, NĖ KOSOVĖ U FUTĖN JO VETĖM SHĖRBIMET, POR EDHE DIPLOMATĖ AMERIKANĖ E TĖ TJERĖ, TĖ CILĖT KONTAKTUAN ME UĒK-NĖ

EPOKA E RE: Tė kthehemi papė te SHIK-u. Mė vonė, gjatė zhvillimit mė tė hovshėm tė luftės ēlirimtare nė Kosovė, a ndryshoi roli i SHIK-ut?

Klosi: Roli i SHIK-ut nė parim mbeti ai i fillimit, por siē e thashė mė parė, ngjarjet rrodhėn aq shpejt saqė tė gjitha fazat u ndėrthurėn dhe zėvendėsuan shpejt njėra-tjetrėn. Ju e dini se mė pas, gjatė luftės, nė Kosovė u futėn jo vetėm shėrbimet, por edhe diplomatė amerikanė e tė tjerė, tė cilėt kontaktuan me UĒK-nė dhe popullin e Kosovės, dhe nė njėfarė mėnyre roli ynė filloi tė zbehej dita-ditės. Dua tė theksoj njė fakt, qė sipas meje ėshtė shumė i rėndėsishėm dhe nuk duhet harruar: situata kosovare, sidomos pėrgatitja dhe zhvillimi i luftės nga UĒK-ja u menaxhuan me seriozitet dhe maturi maksimale, duke na ēuar nė njė fakt qė ndoshta ėshtė unik nė dhjetėvjeēarėt e fundit: ėshtė rasti i vetėm nė historinė bashkėkohore, qė njė lėvizje ēlirimtare e arrin objektivin e vet me luftė tė armatosur, i cili urojmė qė tė plotėsohet pėrfundimisht sa mė shpejt.

DREJTUESIT E UĒK-SĖ NUK LEJUAN QĖ NĖ KOSOVĖ TĖ PĖRSĖRITEJ EKSPERIENCA E BOSNJĖS

EPOKA E RE: Mė herėt thatė se keni luajtur rolin e ndėrmjetėsimit nė lidhjet ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė UĒK-sė dhe tė shėrbimeve tė huaja. Ku janė mbajtur takimet e para mes kėtyre palėve?

Klosi: Nuk ka ndonjė rėndėsi se ku janė takuar. Mė shpesh nė Tiranė... por, siē thashė edhe mė herėt, ne shėrbimet i kemi konsideruar si pjesė tė shteteve pėrkatėse dhe jemi pėrpjekur qė nė ato shtete tė shkojnė informacione sa mė korrekte pėr luftėn e drejtė qė po zhvillohej nė Kosovė dhe organizimin korrekt e serioz tė strukturave tė saj. Dhe ata u bindėn mbasi i kontaktuan edhe vetė pėrfaqėsuesit dhe udhėheqėsit e UĒK-sė.
Sė pari, ata u bindėn se nuk bėhej fjalė pėr organizatė apo njerėz terroristė. UĒK-ja kurrė nuk ndėrmori asnjė akt terrorist jashtė ose brenda Kosovės, akt ku tė goditeshin civilė serbė. Pėr tė bėrė efekt nė publik, mund tė kishin vepruar edhe nė Beograd ose nė ndonjė qytet tjetėr serb, me ndonjė bombė, siē bėjnė zakonisht terroristėt. Jo, kjo nuk ndodhi asnjėherė, jo se s’kishin mundėsi, por se aktet terroriste nuk bėnin pjesė nė filozofinė e tyre tė aksionit.
Sė dyti, shėrbimet perėndimore u bindėn se lufta e UĒK-sė nuk mbėshtetej nga paratė e drogės, siē pretendonin serbėt. Ato i morėn tė gjitha sigurimet e nevojshme se paratė pėr armatimet mblidheshin nga tė gjithė shqiptarėt e botės.
Sė treti, ne dhe UĒK-ja arritėm tė hedhim poshtė akuzėn serbe, se lufta nė Kosovė po financohej dhe drejtohej nga organizata dhe shtete islamike. Kjo tezė u kėrkua tė shitej nga serbėt, duke u mbėshtetur te fakti se pjesa mė e madhe e popullsisė kosovare ėshtė e besimit mysliman. Por, tė gjithė u bindėn se edhe ata pak islamikė qė tentuan t’i bashkohen UĒK-sė, u larguan shpejt pasi nuk gjetėn terrenin e pėrshtatshėm qė prisnin. Drejtuesit dhe pėrfaqėsuesit e UĒK-sė nuk lejuan qė nė Kosovė tė pėrsėritej eksperienca e Bosnjės. Prandaj, falė kėsaj politike tė matur, UĒK-ja arriti qė pėr njė kohė relativisht tė shkurtėr tė fitojė mbėshtetjen e tė gjitha fuqive tė mėdha. UĒK-ja kishte synim tė vėrtetė ēlirimin e Kosovės, e jo ndėrmarrjen e akteve terroriste qė bėnin efekte. Ajo e filloi luftėn konkrete nė fillim me aksione kundėr policisė serbe, e mė vonė e pėrballoi edhe ushtrinė serbe, qė ishte njė ndėr ushtritė mė tė forta jo vetėm nė Ballkan, por edhe nė Evropė. Kėto kanė qenė parametra shumė tė rėndėsishėm, qė i bindėn tė gjitha shtetet e botės se kėtu kemi tė bėjmė me njė organizatė shumė serioze, patriotike, e cila asgjė nuk e bėn pėr bujė, pėr tė rėnė nė sy, siē ndodh shpesh e shpesh. Jo, kjo ėshtė njė ndėrmarrje serioze. Kjo e pati efektin e vet. Natyrisht, edhe krimet e rėnda tė serbėve kundėr civilėve shqiptarė e bėnė efektin e tyre, e bindėn opinionin publik ndėrkombėtar, se ushtria dhe policia serbe duheshin dėbuar nga Kosova.

NĖ NUMRIN E ARDHSHĖM:
Kush ishte drejtuesi kryesor i SHIK- ut nė Kosovė, sipas Klosit? A e ka urdhėruar ndonjėherė SHIK-u i Shqipėrisė SHIK-un e Kosovės? Cili ka qenė bashkėpunimi i SHIK-ut tė Shqipėrisė me SHIK-un e Kosovės gjatė dhe pas luftės? A e ka penguar nė fillim shteti shqiptar veprimtarinė e UĒK-sė nė territorin e tij? A ka pasur presion shteti shqiptar nga Perėndimi pėr shkak se e ka lejuar veprimtarinė e UĒK-sė nė territorin e saj? A vinin linjat e armatimit pėr UĒK-nė nga Shqipėria? A ka penguar shteti shqiptar qė armė tė ndryshme nga vendet perėndimore tė futen nė Kosovė?...

(VIJON NESĖR)

Onfuri
14.06.2006, 17:08:00
SUPEREKSKLUZIVE: Flet pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i SHIK-ut, FATOS KLOSI ( 4 )SUPEREKSKLUZIVE: Njeriu i sekreteve zbulon sekrete - Flet pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i SHIK-ut, Fatos Klosi (4)

KLOSI: JA SI ARMATOSEJ UĒK-ja

Nė kulmin e ofensivės serbe, Pandeli Majko e la UĒK-nė disa javė pothuaj pa municione- Nė Shqipėri, nė ’97-tėn u hapėn depot e armatimit dhe njerėzit i ēuan armėt nėpėr shtėpi. Mė vonė, ata qė kishin nevojė pėr para, i shitėn ato armė. Dolėn nė atė kohė edhe shumė njerėz qė u morėn me kėtė aktivitet, ata blinin nga populli armė, municione dhe pajisje ushtarake dhe ua shisnin pastaj mė shtrenjtė kėto njerėzve tė UĒK-sė, pėr tė pėrfituar ekonomikisht. Shteti shqiptar nuk ka kontribuar pėr armatimin e UĒK-sė. Shpesh janė penguar tė rinj kosovarė pėr t‘u futur nė Kosovė
- Kur ende luftėtarėt e UĒK-sė konsideroheshin terroristė, ka pasur kėrkesa nga vendet perėndimore pėr tė penguar transportimin e armėve
- SHIK-u i Kosovės ishte i vetmi institucion i UĒK-sė me tė cilin mund tė bashkėpunonim, por kurrė nuk e kemi urdhėruar
- Kur e gjithė bota, shtetet mė tė fuqishme, e pranuan si tė drejtė lėvizjen e UĒK-sė, gati-gati e dhanė edhe bekimin e tyre, shteti shqiptar akoma ishte shumė i kujdesshėm, duke shfaqur njė servilizėm ekstrem, tė panevojshėmPėrgatitėn : Burim Etemaj e Musli KrasniqiPrishtinė, 7 qershor – Nė pjesėn e katėrt tė intervistės pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i Shėrbimit Informativ Kombėtar ka sqaruar pjesėn mė kryesore dhe tė ndjeshme tė organizimit dhe luftės nė Kosovė, sigurimin e armatimit nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės (UĒK). Klosi akuzon shtetin shqiptar se nuk ka bėrė atė qė duhej tė bėnte pėr UĒK-nė, madje thotė se nė disa raste ka penguar kalimin e armatimit nėpėr Shqipėri e edhe futjen e tė rinjve nė Kosovė. Sigurimi i parave, sigurimi i armatimeve, municioneve dhe pajisjeve nė pėrgjithėsi, kanė qenė zgjidhje qė ka bėrė vetė UĒK-ja, thotė Klosi, ndėrkaq sipas tij, Shqipėria nuk ka dhuruar gjė. Ai thotė se njė pjesė e armatimeve janė siguruar nga njerėzit tė cilėt gjatė hapjes sė depove kishin marrė numėr tė konsiderueshėm armėsh, dhe tani ato ia shisnin UĒK-sė. Ndėrkaq, sa i pėrket bashkėpunimit me Shėrbimin Informativ tė Kosovės (SHIK), ai thotė se gjatė luftės kanė pasur bashkėpunim, veēanėrisht nė identifikimin e caqeve tė forcave serbe, tė cilat kėrkoheshin nga NATO-ja, ndėrkaq pas luftės ėshtė ndėrprerė bashkėpunimi me tė.

NĖ FILLIM TĖ LUFTĖS, SHTETI SHQIPTAR ISHTE I KUJDESSHĖM

EPOKA E RE: A janė mbledhur ndonjėherė krerėt mė tė lartė tė shtetit shqiptar, pėrfshirė edhe Ju, pėr tė biseduar pėr gjendjen nė Kosovė?

Klosi: Padyshim, shumė herė. Sa herė qė kanė ndodhur ngjarje tė rėndėsishme.

EPOKA E RE: A ju kanė kėrkuar informacione pėr atė se ēfarė po ndodhte?

Klosi: Pėrditė shkonin informacionet nė Qeveri lidhur me ngjarjet nė Kosovė.

EPOKA E RE: A e ka penguar nė fillim shteti shqiptar veprimtarinė e UĒK-sė nė territorin e tij?

Klosi: Jo. Them se nė fillim shteti shqiptar ishte i kujdesshėm, siē i takonte tė ishte. Edhe shteti shqiptar kėrkoi njė kohė pėr t’u bindur se kishim tė bėjmė me njė gjė serioze.

KUR LUFTĖTARĖT E UĒK-SĖ KONSIDEROHESHIN TERRORISTĖ, KA PASUR KĖRKESA PĖR TĖ PENGUAR TRANSPORTIMIN E ARMĖVE

EPOKA E RE: A ka pasur presion shteti shqiptar ndonjėherė nga Perėndimi, pėr shkak se e ka lejuar veprimtarinė e UĒK-sė nė territorin e tij?

Klosi: Unė them se nė fillimet e luftės, kur akoma luftėtarėt e UĒK-sė konsideroheshin terroristė, ka pasur kėrkesa nga vendet perėndimore pėr tė penguar transportimin e armėve, pėr tė ndaluar kalimin e vullnetarėve pėr nė Kosovė etj etj. Mė vonė qėndrimet u zbutėn, megjithatė shėrbimet e tyre mbetėn tė vėmendshme, sidomos pėr tė kuptuar se nga vinin armėt dhe municionet.

SHTETI SHQIPTAR NUK KA KONTRIBUAR NĖ ARMATIMIN E UĒK-SĖ

EPOKA E RE: Thuhet se linjat e armatimit pėr UĒK-nė vinin nga Shqipėria...

Klosi: Fatkeqėsisht jo. Unė do tė kisha dėshirė qė shteti shqiptar tė kishte kontribuar diēka me armatime, municione apo pajisje. Sigurisht mund tė ishte gjetur njė mėnyrė pėr tė dėrguar qoftė dhe njė sasi simbolike pajisjesh. Pėr sa i takon linjave tė transportit, ato, ishte e detyrueshme tė kalonin nga Shqipėria, sepse nuk mund tė kalonin as nga Maqedonia, as nga Mali i Zi, dhe sigurisht as nga Serbia. Por sigurimi i parave, sigurimi i armatimeve, municioneve dhe pajisjeve nė pėrgjithėsi, kanė qenė zgjidhje qė ka bėrė vetė UĒK-ja. Shqipėria nuk ka dhuruar gjė.

EPOKA E RE: Pse Shqipėria nuk ka bėrė mė shumė pėr UĒK-nė, p.sh nuk ka dhuruar armė?

Klosi: Pėr kėtė duhen pyetur politikanėt qė vendosnin nė atė kohė, se pse nuk e bėnė kėtė punė. Edhe ato armė qė janė siguruar nė Shqipėri, janė siguruar duke i blerė…

EPOKA E RE: Nga shteti…?

Klosi: Jo, nga njerėzit privatė. Ju e dini se nė Shqipėri, nė ’97-ėn u hapėn depot e armatimit dhe njerėzit i ēuan armėt nėpėr shtėpi. Mė vonė ata qė kishin nevojė pėr para, i shitėn ato armė. Dolėn nė atė kohė edhe shumė njerėz qė u morėn me kėtė aktivitet, ata blinin nga populli armė, municione dhe pajisje ushtarake, dhe ua shisnin pastaj mė shtrenjtė kėto njerėzve tė UĒK-sė pėr tė pėrfituar ekonomikisht.

EPOKA E RE: Kush ishin ata qė i mblodhėn armėt?

Klosi: Shqiptarė tė ndryshėm qė e shfrytėzuan situatėn pėr tė fituar.

EPOKA E RE: Nuk ishin kėta njerėz tė organizuar nga shteti?

Klosi: Natyrisht jo, ata pėrkundrazi gjuheshin nga shteti, kjo ėshtė e vėrtetė. Shteti ėshtė munduar qė kėtė lloj aktiviteti ta ndėrpresė, por jo gjithmonė ia ka dalė, ky ėshtė realiteti. Janė arrestuar nė atė kohė shumė nga kėta sekserė armatimesh. Shteti shqiptar nuk ka kontribuar pėr armatimin e UĒK-sė, kėtė e them me bindje dhe do ta them gjithmonė. Shteti shqiptar duhet tė bėnte mė shumė. Atėherė kur e gjithė bota, shtetet mė tė fuqishme, e pranuan si tė drejtė kėtė lėvizje, gati-gati e dhanė edhe bekimin e tyre, shteti shqiptar akoma ishte shumė i kujdesshėm, duke shfaqur njė servilizėm ekstrem, tė panevojshėm. Duhet ta them se fatkeqėsisht edhe partitė politike apo faktori politik shqiptar nuk e kapėn me kohė situatėn dhe nuk arritėn qė tė ishin me njė qėndrim tė vetėm, unik, lidhur me luftėn nė Kosovė. Shpeshherė opozita e atėhershme (PD), e ka konsideruar transportin e armėve apo tė municionit drejt Kosovės si trafikim pėr qėllime pėrfitimi, si mjet pėr pėrfitime personale tė drejtuesve tė sektorėve tė veēantė tė shtetit, sidomos tė SHIK-ut, e plot tė tjera si kėto, tė gjitha nė dėm tė luftės qė bėhej nė Kosovė.

KADRI VESELI KA QENĖ PĖR MUA DREJTUESI KRYESOR I SHIK-UT NĖ KOSOVĖ

EPOKA E RE: Tė ndalemi edhe njėherė te SHIK-u. A e ka urdhėruar ndonjėherė SHIK-u i Shqipėrisė SHIK-un e Kosovės (Shėrbimi Informativ i Kosovės)...?

Klosi: Urdhėruar? Kurrė jo! As qė e kishim si koncept tė urdhėruarin, aq mė tepėr pėr njė organizatė qė nuk ishte nė kompetencat e mia. Unė jam pėrpjekur qė me SHIK-un e Kosovės tė kishim kontakte sa mė tė shpeshta, nė mėnyrė qė unė tė isha sa mė i informuar e tė dija ēka tė informoja Qeverinė. Shumicėn e kontakteve i kam mbajtur me Xhavit Halitin, por edhe ata na kanė ndihmuar dhe ne i kemi ndihmuar...

EPOKA E RE: Kush ishin ata?

Klosi: Po, ata qė janė edhe sot.

EPOKA E RE: Ju nuk pėrmendni emra, por kėtu Kadri Veseli ka dalė se ėshtė shef i SHIK-ut...

Klosi: Kadri Veseli ka dalė nė publik?

EPOKA E RE: Po.

Klosi: Mirė atėherė. Kadri Veseli ka qenė pėr mua drejtuesi kryesor i SHIK ut nė Kosovė.

SHIK-U I KOSOVĖS ISHTE I VETMI INSTITUCION I UĒK-SĖ ME TĖ CILIN MUND TĖ BASHKĖPUNONIM

EPOKA E RE: Me herėt thatė se SHIK-u i Shqipėrisė nuk e ka influencuar SHIK-un e Kosovės dhe po ashtu i pėrmendėt disa kontakte. Cili ka qenė bashkėpunimi me SHIK-un e Kosovės gjatė dhe pas luftės?

Klosi: Unė thashė nuk e kemi urdhėruar. Gjatė luftės kemi pasur bashkėpunim tė vazhdueshėm, veē njėsive tė furnizimit, SHIK-u ka qenė i vetmi institucion i UĒK-sė me tė cilin mund tė bashkėpunonim konkretisht. Na kėrkuan aleatėt qė tė kishin njerėz nė terren pėr tė korrigjuar bombardimet, dhe ne kėta i gjetėm nėpėrmjet SHIK-ut kosovar.
Pas luftės, niveli i bashkėpunimit ra ndjeshėm, duke arritur deri nė ndėrprerjen e pothuaj tė ēdo lloj kontakti. Pas luftės, i vetmi interes i SHIK-ut dhe i shtetit shqiptar ishte qė institucionet nė Kosovė tė ishin autonome dhe vetėvepruese. Unė nė Kosovė kam ardhur vetėm njėherė, me presidentin Mejdani, gjatė njė vizite tė tij. Ne e kemi konsideruar ngatėrresė futjen tonė pas lufte nė Kosovė dhe po them me pėrgjegjėsi se pėrveē dashakėqijve qė na kanė akuzuar pėr ndėrhyrje nė Kosovė, askush tjetėr nuk mund tė japė qoftė dhe njė argument tė vetėm pėr tė thėnė: “Ja ku ėshtė dora e SHIK-ut nė Kosovė”. Ka qenė e prerė. Nga ana ime bindja ishte se Kosova tashmė e ka zgjidhur problemin e vet themelor dhe nė qoftė se ne do tė ndėrhynim, do tė gabonim. Nė Kosovė ka njė pushtet, qė ėshtė UNMIK-u, dhe ka njė forcė ushtarake, qė ėshtė KFOR-i, forcat kryesore tė tė cilit ishin aleatėt tanė gjatė luftės dhe pas saj. Ne kishim kontakte shumė tė mira me shėrbimet pėrkatėse dhe nuk kishim nevojė tė futeshim nė Kosovė. Shumė gjėra pėr Kosovėn e pasluftės ne i mėsuam prej tyre, sepse ato ishin prezentė nė Kosovė sė bashku me ushtritė e tyre.

NĖ KULMIN E OFENSIVĖS SERBE, PANDELI MAJKO E LA UĒK-NĖ DISA JAVĖ POTHUAJ PA MUNICIONE

EPOKA E RE: Pasi shteti shqiptar nuk ka dhuruar armė pėr UĒK-nė, a ka penguar ai qė armė tė ndryshme nga vendet perėndimore tė futen nė Kosovė?

Klosi: Armėt janė blerė nė tė gjithė Evropėn, nė Shqipėri thjesht kanė kaluar si tranzit. Ne u pėrpoqėm qė tė mos i pengojmė, por shpesh jemi pėrplasur me policinė, sepse policia nuk kishte marrė urdhėr pėr ta lejuar kėtė transport, pastaj u pėrdorėn metoda mė tė stėrholluara... gjithsesi shteti shqiptar zyrtarisht nuk mund tė jepte miratim publik pėr atė qė ndodhte. Mė keq akoma, nė kulmin e fushatės sė dytė serbe nė Kosovė, kryeministri Majko jep urdhėr pėr ndėrprerjen e ēdo lloj furnizimi, duke e lėnė UĒK-nė disa javė pothuaj pa municione. Shpesh janė penguar tė rinj kosovarė pėr t‘u futur nė Kosovė. Periudha e luftės nė Kosovė, deri nė fillimin e bombardimeve tė NATO-s, ėshtė njė periudhė pėr tė cilėn Shqipėria zyrtare dhe klasa politike e saj nė pėrgjithėsi nuk duhet tė mburret. Dhe le ta lėmė me kaq kėtė problem.

NĖ NUMRIN E ARDHSHĖM:

A ėshtė takuar ndonjėherė ish-shefi i SHIK-ut, Fatos Klosi, me Ramė Marajn? Si i komenton Klosi akuzat se Xhavit Haliti, SHIK-u i Shqipėrisė, dhe SHIK-u i Kosovės, janė urdhėrdhėnėsit e vrasjeve politike nė Kosovė? Kush dyshohet pėr vrasjen e Remzi Hoxhės? Ēka thotė Klosi pėr gjithė historinė e luftės sė FARK-ut? Pėr ēka i ishte ankuar Bujar Bukoshi Klosit? Ēfarė ndihme kishte kėrkuar Bukoshi, e ēka i kishte afruar Klosi? Si u bėnė oficerėt e FARK-ut tė bezdisshėm nė Shqipėri? A ėshtė e vėrtetė qė SHIK-iu ia ka marrė armatimin FARK-ut dhe ia ka dhėnė UĒK-sė?...
__________________

Onfuri
14.06.2006, 17:08:00
SUPEREKSKLUZIVE: Flet pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i SHIK-ut, FATOS KLOSI ( 5 )
SUPEREKSKLUZIVE: Njeriu i sekreteve zbulon sekrete - Flet pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i SHIK-ut, Fatos Klosi (5)

KLOSI: JA E VĖRTETA PĖR LUFTĖN E FARK-UT DHE BUKOSHIN
Jemi pėrpjekur disa herė t’i nxisim qė tė futen nė Kosovė. Nuk e bėnė asnjėherė seriozisht. Pati njė tentativė kur u luftua nė Koshare, pati njė dėshtim komplet tė njė brigade qė i dorėzoi armėt te serbėt dhe pastaj morėn edhe dekorata pėr atė punė, e qė pėr mua ishte skandaloze. Kjo qe e gjithė historia e luftės sė FARK-ut. Kishin vite qė pėrgatiteshin, para kishin plot, por ndonjė aktivitet serioz qė tė merrnin pėrkrahje nga ana jonė nuk e bėnė kurrė. Kanė qenė nga “turistėt” mė tė armatosur nė ShqipėriPėrgatitėn : Burim Etemaj e Musli KrasniqiPrishtinė, 8 qershor - Ata ishin njerėz qė kishin ardhur nga jashtė dhe pretendonin tė luftonin pėr njė ēėshtje tė drejtė, por ne e pamė qė s’po luftonin gjė, ēėshtjen e kishin vetėm nė llafe. Kemi pasur probleme me ta, na kanė hapur shumė telashe... Kėshtu e vlerėson aktivitetin e FARK-ut nė Shqipėri, ish-shefi i SHIK-ut, Fatos Klosi, nė pjesėn e pestė tė intervistės pėr “Epokėn e re”. Ai thotė se SHIK-u kishte shprehur gjithė gatishmėrinė pėr tė ndihmuar ēdo organizėm qė donte tė luftonte nė Kosovė, nė kėtė rast edhe FARK-un, por, siē thotė Klosi, ata nuk kishin gatishmėri pėr kėtė.
“’Duam tė luftojmė!’ - mirė, nėse doni tė luftoni nė Kosovė, jeni tė pėrkrahur! Na thoni nė ē’vend tė kufirit doni tė kaloni, ku t’i ēojmė armėt! Na thoshin: Po ende nuk ka ardhur ajo kohė!”, rrėfen ish-njeriu i parė i sekreteve nė Shqipėri, sipas tė cilit, erdhi njė kohė qė oficerėt e FARK-ut u bėnė tė bezdisshėm nė Shqipėri.

E GJITHĖ HISTORIA E LUFTĖS SĖ FARK-UT...

EPOKA E RE: Z. Klosi, tė kthehemi edhe njėherė nė periudhėn e luftės. Dihet se nė Shqipėri ka qenė e pranishme edhe njė forcė tjetėr, e ashtuquajtur FARK. Ēka dini ju pėr tė?

Klosi: Po, dimė disa gjėra...!

EPOKA E RE: Ēka pėr shembull?

Klosi: Ishte njė forcė e cila pretendonte tė ishte forca ushtarake e Qeverisė sė Kosovės nė mėrgim. Kishte njė Ministri tė Mbrojtjes, njė ministėr, njė shtab tė pėrgjithshėm, struktura plot, tė mbushura me oficerė e bodiguardė qė vinin nga radhėt e ushtrisė jugosllave, e qė “kishin vendosur tė luftonin nė Kosovė”, qė pretendonin, por qė ne s’arritėm kurrė t’i shohim.

EPOKA E RE: S’keni pasur kontakte me ta?

Klosi: Kontakte kemi pasur vazhdimisht me ta, por asnjėherė s’na bindėn se donin tė luftonin seriozisht nė Kosovė. Madje na kanė kritikuar shpesh se ne paskemi mbajtur njė qėndrim tė ndryshėm ndaj UĒK-sė dhe ndaj tyre. Kėtė e lidhnin me faktin se qeveria ishte socialiste, e majtė, ndėrsa kėta ishin...! Absolutisht jo, qėndrimi ndaj tyre nuk ka tė bėjė fare me ngjyrėn e ndryshme politike tė Qeverisė. Unė isha i ngarkuari nga shteti shqiptar pėr tė komunikuar me ta, sepse njė luftė e mundshme nė Kosovė nuk do tė mbėshtetej legalisht nga shteti shqiptar. Nuk ishte kjo njė luftė frontale, nuk ishte njė luftė zyrtare midis shteteve, por ishte njė luftė e njė populli qė nuk e duronte dot njė zgjedhė. Ishte njė luftė qė unė e quaj luftė patriotike, luftė ēlirimtare, por zyrtarisht pėr shtetin nuk ishte njė luftė gjithaq zyrtare. Unė kam pasur disa kontakte me ta.

EPOKA E RE: Me kėnd?

Klosi: Me tė gjithė.

EPOKA E RE: Pėr shembull, ndonjė emėr konkret?

Klosi: Me Ministrin e Mbrojtjes, me shefin e shtabit tė tyre etj...

ERDHI NJĖ KOHĖ QĖ OFICERĖT E FARK-UT NA U BĖNĖ TĖ BEZDISSHĖM NĖ SHQIPĖRI

EPOKA E RE: Po me Bujar Bukoshin a jeni takuar ndonjėherė?

Klosi: Me Bukoshin kam kontaktuar disa herė. Ka ardhur nė zyrė, mė ėshtė ankuar, ka kėrkuar ndihmė... I kam thėnė po, jam i gatshėm. I kam thėnė se nuk kam marrė kurrfarė udhėzimi nga qeveria, por e quaj tė domosdoshme tė pėrkrah ēdo tentativė pėr ēlirimin e Kosovės, e quaj detyrė timen dhe do t’i pėrkrah tė gjithė ata qė duan tė luftojnė.
“Duam tė luftojmė!” - mirė, nėse doni tė luftoni nė Kosovė, jeni tė pėrkrahur! Na thoni nė ē’vend tė kufirit doni tė kaloni, ku t’i ēojmė armėt?! Na thoshin: Po ende nuk ka ardhur ajo kohė! Po mirė, kur tė vijė atėherė. Unė kam plotėsisht bindjen, e kam thėnė edhe atėherė, e them prapė, se nuk kanė qenė absolutisht konsideratat politike, konsideratat e vetme kanė qenė do tė luftohet apo jo! Erdhi njė kohė qė oficerėt e FARK-ut na u bėnė tė bezdisshėm nė Shqipėri. Nuk ishte normale, ndėrsa ne pėrpiqeshim fshehurazi tė ndihmonim luftėn nė Kosovė, sepse nė Shqipėri kishte gazetarė, diplomatė dhe pėrfaqėsues tė shėrbimeve tė tė gjithė botės, e kishim shumė tė vėshtirė t’i fshihnim oficerėt e Bukoshit para tyre. Qarkullonin me uniforma nėpėr Tiranė, mbanin edhe stemat e UĒK-sė. Ne e dinim se ata s’kishin asgjė tė pėrbashkėt me UĒK-nė, ajo stemė ishte e tjetėrkujt. Ata e mbanin stemėn e UĒK-sė sepse morėn vesh qė UĒK-ja po bėnte emėr... Ata kishin ambasadė tė tyren nė Shqipėri, kishin zyrat, kampe pėr stėrvitje etj., dhe mė shumė na krijuan shqetėsime se sa kishim nevojė pėr ta. Kishin kampet ku stėrviteshin nė tre-katėr vende tė Shqipėrisė, por s’kishin ushtarė. Nuk e di kush stėrvitej, por ushtarėt numėroheshin me kokrra. Ndėrkohė, shumica ishin oficerė dhe oficerėt vinin pėr atė rrogė tė madhe qė merrnin, sepse merrnin goxha rrogė. Unė uroj ta kem gabim qė vetėm pėr rrogėn, por rroga ishte faktor kryesor aty, ndėrkohė qė e dinim qė djemtė qė po luftonin nė Kosovė nuk kishin lidhje me asnjėfarė rroge. Tė them tė drejtėn, jemi pėrpjekur disa herė t’i nxisim qė tė futen nė Kosovė. Nuk e bėnė asnjėherė seriozisht. Pati njė tentativė kur u luftua nė Koshare, pati njė dėshtim komplet tė njė brigade qė i dorėzoi armėt te serbėt dhe pastaj morėn edhe dekorata pėr atė punė, e qė pėr mua ishte skandaloze. Kjo qe e gjithė historia e luftės sė FARK-ut. Kishin vite qė pėrgatiteshin, para kishin plot, por ndonjė aktivitet serioz qė tė merrnin pėrkrahje nga ana jonė nuk e bėnė kurrė. Kanė qenė nga “turistėt” mė tė armatosur nė Shqipėri. Ata mund tė thonė ē’tė duan, por neve na kanė krijuar shqetėsime. Nuk ishte normale pėr askėnd, as pėr Qeverinė shqiptare e as pėr kėdo qė i shihte ata nė Shqipėri qė aq hapur gjoja stėrviteshin.

FARK-U KA BREDHUR NĖPĖR SHQIPĖRI, DUKE NA HAPUR SHUMĖ TELASHE... ATA KISHIN VETĖM LLAFE

EPOKA E RE: Ka pasur thashetheme se SHIK-iu ia ka marrė armatimin FARK-ut dhe ia ka dhėnė UĒK-sė. A ėshtė e vėrtetė kjo?

Klosi: Kurrė. Absolutisht asnjėherė, absolutisht asnjėherė! Ne e kuptonim qė ishte e pakėndshme t’i kėrkonim policisė shqiptare tė merrte masa ndaj tyre, tė mos i linte ata tė shėtitshin me uniforma nėpėr Tiranė, tė mos i linte tė stėrviteshin aq hapur, qoftė nė Mamurras, qoftė nė Kavajė etj. Mė shumė iu jemi lutur, “mosni, mosni se na krijoni probleme”, sesa i kemi detyruar pėr t’i zbatuar ato rregulla qė i ka ēdo shtet. Ata ishin njerėz qė kishin ardhur nga jashtė dhe pretendonin tė luftonin pėr njė ēėshtje tė drejtė, por ne e pamė qė s’po luftonin gjė, ēėshtjen e kishin vetėm nė llafe. Kemi pasur probleme me ta, na kanė hapur shumė telashe...

REMZI HOXHA GJATĖ TORTURAVE I KA MBETUR NĖ DORĖ SHIK-UT TĖ GAZIDEDĖS

EPOKA E RE: Mediat kanė shkruar se Remzi Hoxhėn e ka vrarė SHIK-u i Shqipėrisė nė kohėn e Bashkim Gazidedės. Keni informata pėr kėtė vrasje?

Klosi: Ka informata, i kemi ēuar nė Prokurori tė gjitha informatat qė i kemi pasur, u dėnuan dy nėnoficerė pėr kėtė ēėshtje, por pėr urdhėruesit nuk u arrit tė bėhej gjė. Ne nuk arritėm ta gjejmė varrin e Remzi Hoxhės, megjithėse gėrmuam mjaft nė zonėn qė na e treguan si zonė tė mundshme tė varrimit. Pėr ne gjithė pjesa tjetėr ėshtė shumė e qartė. SHIK-u i Gazidedės e ka marrė, e ka pyetur, ka tentuar t’ia nxjerrė me zor pohimin se ishte agjent i serbėve dhe gjatė torturave u ka mbetur nė dorė... dhe e kanė varrosur. Tė gjithė njerėzit qė kanė qenė tė implikuar nė kėtė ngjarje, janė ndihmuar nga Shėrbimi pėr tė ikur nė Angli.

AS QĖ DUHET ĒUAR NĖPĖR MEND QĖ SHIK-U I SHQIPĖRISĖ QĖNDRON PRAPA VRASJEVE NĖ KOSOVĖ - KĖTO JANĖ AKUZA FALSE

EPOKA E RE: Kur jemi te shėrbimet e Kosovės, z. Klosi, a jeni takuar ndonjėherė me Ramė Marajn, i cili njihet si njeri i shėrbimeve nė Kosovė?

Klosi: Jo, jo. Dhe as qė kam dėgjuar ndonjėherė pėr tė.

EPOKA E RE: SHIK-u i Shqipėrisė, SHIK-u i Kosovės dhe Xhavit Haliti, janė akuzuar nga njė pjesė e mediave se janė urdhėrdhėnėsit e vrasjeve politike nė Kosovė...

Klosi: Sipas opinionit tim, pas luftės qeveria shqiptare ka qenė shumė pak aktive nė atė ēka po ndodh nė Kosovė. Ajo nuk ka mundur tė krijojė kurrė njė ide tė qartė se cilat duhet tė jenė detyrat e qeverisė shqiptare nė lidhje me Kosovėn. Natyrisht, ne ishim shtet nė vete, qė nuk duhej zyrtarisht tė ngatėrroheshim, pasi nė Kosovė ishte vendosur njė autoritet ndėrkombėtar. Megjithatė, unė gjithmonė kam menduar se pozita e Shqipėrisė lidhur me Kosovėn ėshtė shumė e veēantė dhe ne nuk duhet tė ishim kurrė tė painteresuar se ēka po ndodhte atje. Ndėrkohė, qeveria shqiptare, gjithmonė me njė servilizėm karakteristik ndaj tė mėdhenjve, ka qenė jashtėzakonisht e kujdesshme se mos ndonjė lėvizje e pamatur ose e keqkuptuar e saj mund tė komentohej si ndėrhyrje nė Kosovė, nė cenim tė planeve dhe interesave tė tė mėdhenjve. Pra, edhe pėr kėtė arsye, tė gjitha akuzat qė bėhen janė false, janė akuza absolutisht false. Neve na ka ardhur vėrtetė keq, e kemi quajtur njė defekt tė politikės kosovare, tė tė gjithė atyre qė nė njėfarė mėnyre mund tė kontribuonin nė politikėn kosovare, qė ato qė ndodhėn, tė mos ndodhnin. Qė ka pasur vrasje dhe ngjarje tė pakėndshme, qė nė njėfarė mėnyre dėmtonin vlerėsimin ndėrkombėtar lidhur me aftėsitė e kosovarėve pėr vetėqeverisjen e Kosovės, kjo gjithmonė na ka krijuar shqetėsim dhe keqardhje, dhe as duhet ēuar nėpėr mend qė tė ketė pasur ndonjė udhėzim tė Qeverisė shqiptare ose timin pėr strukturat e SHIK-ut, pėr tė influencuar qoftė edhe pak nė jetėn kosovare nė pėrgjithėsi, e jo pastaj pėr tė influencuar nėpėrmjet vrasjeve apo aktiviteteve tjera joligjore. Ėshtė absurde ta mendosh, janė vetėm justifikime tė paarsyeshme tė atyre qė i kanė bėrė kėto vepra ose pohime tė analistėve mjeranė, tė cilėt me shpresė pėr ta larguar interesin e drejtėsisė ndaj tyre, thonė le t’ia veshim SHIK-ut, se ndoshta ėshtė mė e besueshme. Histori tė tilla kanė mbetur vetėm nėpėr filma. Shėrbimi ynė nuk ka pėr tė dalė kurrė nėpėr filma tė tillė. Pse duhet tė urdhėroja unė veprime tė tilla? Pas ndryshimit tė ligjit qė ka ndodhur nė vitin 1998, SHIK-u nuk ka asnjė detyrim ekzekutiv, ai ka vetėm detyrėn e informimit dhe do tė ishte gabim nga unė futja nė siklete tė panevojshme, nė qoftė se unė do tė bėja qoftė edhe shumė pak nga ato qė akuzohem. Kur mė kanė pyetur nė Shqipėri lidhur me akuza tė tilla, kam thėnė: Pse tė kem bėrė gjėra tė tilla? Nė emėr tė kujt? Mė quani budalla, qė unė kam dėshirė tė futem nė telashe, qė mos sot, nesėr, pasnesėr, pas dhjetė vitesh mund tė zbardhet e vėrteta dhe tė dalė qė Fatos Klosi i ka bėrė kėto punė. As kėrkush nuk mė ka dhėnė pėrgjigje bindėse pėr kėtė pyetje. Zakonisht Berisha akuzonte Nanon si urdhėrues paranojak i kėtyre veprave, mė vonė, nė periudhėn e idilit tė tyre, nė gjysmėn e dytė tė viti 2002, akuzuan sė bashku Meidanin si urdhėrues i tyre, me akuzėn se kėshtu do tė pėrjetėsonte tė qenit president?!…

NĖ NUMRIN E ARDHSHĖM:
A ėshtė e vėrtetė qė UĒK-ja nuk ka qenė e gatshme t’i pranojė oficerėt e FARK-ut, tė cilėt kanė dashur tė vijnė dhe tė luftojnė nė Kosovė? A ka ndėrmjetėsuar SHIK-u qė Xhavit Haliti dhe Bujar Bukoshi tė ulėn bashkė e tė bisedojnė pėr luftėn? A e ka penguar UĒK-ja FARK-un pėr t‘u futur nė Kosovė? Cila ėshtė e vėrteta e rrethimit tė Bujar Bukoshit nė vitin 1999, nė njė rast gjatė rrugės pėr nė Kukės? A kishte pėrgatitur dikush atentat kundėr Bukoshit? Kush nga UĒK-ja kishte kėrkuar helikopter pėr ta shpėtuar Bukoshin? A e ka ēarmatosur SHIK-u Ahmet Krasniqin, ish-ministėr i Mbrojtjes nė Qeverinė e Bukoshit, para se tė vritej? A ėshtė e vėrtetė qė SHIK-u ka pasur objektiv vrasjen e Ahmet Krasniqit?...

Onfuri
14.06.2006, 17:09:00
SUPEREKSKLUZIVE: Flet pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i SHIK-ut, FATOS KLOSI ( 6 )
SUPEREKSKLUZIVE: Njeriu i sekreteve zbulon sekrete - Flet pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i SHIK-ut, Fatos Klosi (6)KLOSI: JA E VĖRTETA PĖR “ĒARMATOSJEN” E AHMET KRASNIQIT
NXJERRJA E BUJAR BUKOSHIT NGA “RRETHIMI”

- Ata qė ishin rrotull FARK-ut nuk kishin ardhur pėr tė luftuar
- Xhavit Haliti dhe Bujar Bukoshi nė disa raste kanė pasur kontakte e ndonjėherė e kanė ndihmuar njėri-tjetrin
- UĒK-ja vazhdimisht i ka bėrė thirrje FARK-ut pėr bashkėpunim
- As UĒK-ja, as Xhavit Haliti, e as Qeveria shqiptare nuk kishte mundėsi ta ndalonte FARK-un pėr tė hyrė nė Kosovė
- FARK-u kėrkonte tė futej nė Kosovė me emrin dhe me emblema tė UĒK-sė, por qė tė ishin formacione nė vetePėrgatitėn : Burim Etemaj e Musli KrasniqiPrishtinė, 9 qershor - Pjesa e gjashtė e intervistės me Fatos Klosin vijon me aktivitetin e FARK-ut nė Shqipėri, tė bėrat dhe tė pabėrat e tij, kontaktet ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė UĒK-sė dhe Qeverisė nė ekzil, pėr “rrethimin” e Bujar Bukoshit nė Kukės dhe kontrollin e shtėpisė sė Ahmet Krasniqit nga policia shqiptare. “Unė e di se Xhavit Haliti dhe Bujar Bukoshi nė disa raste kanė pasur kontakte e ndonjėherė e kanė ndihmuar njėri-tjetrin, por kjo nuk zgjati shumė”, thotė ish-shefi i SHIK-ut.

ATA QĖ ISHIN RROTULL FARK-ut NUK KISHIN ARDHUR PĖR TĖ LUFTUAR

EPOKA E RE: Sipas jush, z. Klosi, a ėshtė e vėrtetė qė UĒK-ja nuk ka qenė e gatshme t’i pranojė oficerėt e FARK-ut, tė cilėt kanė dashur tė vijnė dhe tė luftojnė nė Kosovė?

Klosi: S’e kam dėgjuar ndonjėherė kėtė, madje pėrkundrazi. Kur kemi diskutuar me pėrfaqėsuesit e UĒK-sė qė ne njihnim, njė nga problemet kryesore tė tyre ishte mungesa e kualifikimit tė drejtuesve. Kur vinin pėr tė luftuar ata janė mirėpritur dhe ne iu kemi krijuar mundėsi tė kalimit “rrufe”, sa tė mbėrrinin nė Shqipėri, tė pėrfundonin nė Kosovė, brenda ditės mundėsisht. Ndėrkaq, ata qė ishin rrotull FARK-ut nuk kishin ardhur pėr tė luftuar. Unė e shikoja si jetonin nė Tiranė. Jetonin relativisht mirė, me rroga tė mira, gjė qė nuk mund ta bėnin asnjėherė nė Kosovė. Ndonjėherė edhe nga mosha e tyre... nuk ishin ata nė gjendje tė luftonin. Tė luftohej me ushtrinė serbe duhej njė trimėri shumė e madhe, tė cilėn e patėn vetėm ata tė cilėt e bėnė kėtė punė vetėm nga bindja dhe botėkuptimi i tyre, dhe jo nga fakti se e bėnin pėr njė rrogė. E quanin veten “oficerė tė ushtrisė”. S’ėshtė ajo qė ta jep guximin pėr tė luftuar, guximin pėr luftė ta jep bindja qė ke se dikush duhet ta bėjė, ndryshe kjo punė s’bėhet.

EPOKA E RE: Nga ana tjetėr, shpeshherė UĒK-ja, konkretisht Xhavit Haliti, ėshtė akuzuar qė nuk ka treguar gatishmėri pėr tė bashkėpunuar me qeverinė e Bukoshit. Dini ju diēka...?

Klosi: Pėrkundrazi, ai ka kėrkuar edhe ndihmėn tonė qė ky bashkėpunim tė realizohet, por gjithmonė nė funksion tė luftės nė Kosovė dhe jo tė hallakatjeve nė Shqipėri.

XHAVIT HALITI DHE BUJAR BUKOSHI NĖ DISA RASTE KANĖ PASUR KONTAKTE

EPOKA E RE: Dhe a ndodhi ky bashkėpunim?

Klosi: Unė e di se Xhavit Haliti dhe Bujar Bukoshi nė disa raste kanė pasur kontakte, e ndonjėherė e kanė ndihmuar njėri-tjetrin, por kjo nuk zgjati shumė.

EPOKA E RE: Po nėpėrmjet SHIK-ut a ka ndodhur qė ndonjėherė tė ulen bashkė Haliti dhe Bukoshi dhe tė bisedojnė pėr luftėn?

Klosi: Po, i kemi ulur nė njė tavolinė tė gjithė bashkė, ku kanė qenė pėrfaqėsues tė rėndėsishėm tė UĒK-sė dhe pėrfaqėsues tė rėndėsishėm tė FARK-ut. Synimet e kėtyre takimeve, sepse nuk ka qenė vetėm njė, kanė qenė: “Jemi dakord tė luftojmė? Kėnd kemi armik? Dakord tė luftojmė? Kėnd kemi armik? Kemi Serbinė!”. Por, fatkeqėsisht FARK-u ka bredhur nėpėr Shqipėri dhe nuk ka shkuar nė Kosovė, kjo ėshtė e vėrteta tė cilėn ata nuk mund tė mohojnė. Pas ēlirimit tė Kosovės ka pasur shumė me uniforma e stema tė UĒK-sė, i kam parė vetė, por jo tė gjithė kanė qenė tė UĒK-sė qė luftoi.

UĒK-JA VAZHDIMISHT I KA BĖRĖ THIRRJE FARK-UT PĖR BASHKĖPUNIM

EPOKA E RE: Kėto takime janė zhvilluar gjatė vitit ’98...?

Klosi: Gjatė vitit ’98 e mė mbrapa, deri nė pėrfundim tė luftės. UĒK-ja vazhdimisht i ka bėrė thirrje FARK-ut pėr bashkėpunim.

EPOKA E RE: Nė kėto takime kush e pėrfaqėsonte UĒK-nė e kush FARK-un?

Klosi: Fillimisht janė takuar Xhavit Haliti dhe Ahmet Krasniqi, pastaj mė vonė unė, ministri i Punėve tė Brendshme i Shqipėrisė, ministri i Mbrojtjes i Shqipėrisė, pėrfaqėsuesi i Kryeministrit, Xhavit Haliti, Azem Syla, Halil Bicaj (i ngarkuar me detyrėn e ministrit tė Mbrojtjes sė Qeverisė sė Kosovės), dhe Agim Mehmetaj. Nė zyrėn e ministrit tė Brendshėm tė Shqipėrisė ėshtė diskutuar dhe ėshtė kėrkuar vetėm kjo gjė: Bashkim dhe luftė nė Kosovė.

EPOKA E RE: Ėshtė arritur ndonjė pajtim nė kėto takime?

Klosi: Llafe tė mira janė thėnė, por pa asnjė rezultat.

AS UĒK-JA, AS XHAVIT HALITI, E AS QEVERIA SHQIPTARE NUK KISHTE MUNDĖSI TA NDALONTE FARK-UN PĖR TĖ HYRĖ NĖ KOSOVĖ

EPOKA E RE: A e ka penguar UĒK-ja FARK-un qė tė mos futet nė Kosovė pėr tė luftuar?

Klosi: As UĒK-ja, as Xhavit Haliti, e as Qeveria shqiptare nuk kishte mundėsi ta ndalonte FARK-un pėr tė hyrė nė Kosovė. Arsyetimet e FARK-ut kanė qenė se “ne do tė hymė nė Kosovė, por si do tė hymė, si ushtarė?”- kjo nuk u pėlqente. Mbaj mend qė disave u ishte premtuar qė tė ishin edhe nė poste drejtuese tė UĒK-sė, por pėr shumicėn ishte menduar qė tė provoheshin pėr pak kohė nė luftė dhe pastaj tė merrnin poste drejtuesish. Mė kujtohet se janė bėrė edhe marrėveshje konkrete se kush edhe si mund tė futeshin nė Kosovė, por prapėseprapė ata refuzonin.

EPOKA E RE: Pėr ēfarė marrėveshje konkrete e keni fjalėn, ju kujtohet?

Klosi: Po, mė kujtohet. Njerėzit e UĒK-sė pyesnin: keni oficerė? - Po, thoshin FARK-u. Mirė, na duhen, ēoni nė kėtė brigadė, thoshin njerėzit e UĒK-sė.

FARK-U KĖRKONTE TĖ FUTEJ NĖ KOSOVĖ ME EMRIN DHE ME EMBLEMA TĖ UĒK-SĖ, POR QĖ TĖ ISHIN FORMACIONE NĖ VETE

EPOKA E RE: E FARK-u ēka kėrkonte nga ju?

Klosi: Ata kėrkonin qė kur tė vinte koha e pėrshtatshme sipas tyre, tė futeshin nė Kosovė, dhe ata kohėn e pėrshtatshme e gjetėn pasi u bombarduan serbėt nga NATO dhe u tėrhoqėn nga lufta. Ata po ashtu kėrkonin qė tė futeshin nė Kosovė me emrin e UĒK-sė, me emblema tė UĒK-sė, por qė tė ishin formacione nė vete, tė mos vareshin nga Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė, gjė qė ishte e paarsyeshme, qoftė pėr arsye tė mirėdrejtimit tė luftės dhe qoftė pėr hatėr tė eksperiencave tė hidhura qė kishim jetuar nė kėsi rastesh. Sipas meje, kėto kėrkesa apo pretendime i bėnin sa pėr t’u justifikuar pėr tė mos u futur nė Kosovė pėr tė luftuar.

NXJERRJA E BUJAR BUKOSHIT NGA “RRETHIMI”

EPOKA E RE: Zoti Klosi, ka akuza dhe opinione qė flasin se nė vitin ’99, nė njė rast gjatė rrugės pėr nė Kukės, ndaj Bujar Bukoshit SHIK-u ka pėrgatitur atentat, e nė anėn tjetėr thuhet se ju keni kėrkuar nga Xhavit Haliti qė Bukoshit tė mos i ndodhė diēka, dhe qė Haliti nė atė rast ka kėrkuar helikopter pėr Bukoshin. Cila ėshtė e vėrteta?

Klosi: U njoftuam nga ekipi i Kryeministrit Pandeli Majko qė kishte marrė lajmin se ish-Kryeministri i Kosovės, Bujar Bukoshi, ėshtė rrethuar dikund nė ato rrugėt e Kukėsit dhe duhej nxjerrė nga rrethimi, sepse do tė ishte turp i madh pėr Shqipėrinė nė qoftė se do t’i ndodhte diēka e keqe.

EPOKA E RE: E kush e kishte rrethuar Bukoshin?

Klosi: S’ishte rrethuar fare, ishte njė imagjinatė e Bukoshit, i cili e ēoi kėtė lajm nė Tiranė.

EPOKA E RE: Dhe pastaj si ndodhi qė e “shpėtuat” Bukoshin?

Klosi: Sapo erdhi ky lajm, e thirrėm Xhavit Halitin qė tė na ndihmojė me njerėzit e vet, qė i kishte me shumicė nė ato zona ku ishte Bukoshi, dhe ramė dakord qė me helikopter tė shkojmė e ta nxjerrim nga ai “rrethim” Bukoshin.
Mė kėtė rast, dua tė kujtoj edhe diēka. Pas 14 shtatorit ’98…, nėpėrmjet dikujt qė ishte nė diasporė, Bujari ēon fjalė: “nėse vij nė Shqipėri dhe takoj kryeministrin shqiptar, a ėshtė jeta ime e sigurt?”, dhe pasi ka marrė sigurinė se mund tė vinte sa herė tė donte nė Shqipėri, se nuk do ta gjente asgjė, ai erdhi dhe ka takuar Kryeministrin e Shqipėrisė. Edhe nėse do tė ishte ndonjė i ēmendur qė do tė bėnte diēka kundėr tij, ai i ēmendur nuk do tė ishte as SHIK-u, as UĒK-ja, e as Qeveria Shqiptare. E vėrteta kjo ėshtė.

EPOKA E RE: Na mbetėt borxh pėr tė na treguar si rrodhi puna e helikopterit.

Klosi: Nė atė kohė rrugėt ishin nė njė gjendje shumė tė keqe dhe ne donim ta kishim Bukoshin sa mė shpejt nė Tiranė.

E VĖRTETA PĖR “ĒARMATOSJEN” E AHMET KRASNIQIT

EPOKA E RE: Nga mediat jeni akuzuar se Ju dhe SHIK-u keni ēarmatosur Ahmet Krasniqin, ish-ministėr i Mbrojtjes nė Qeverinė e Bukoshit, para se tė vritej. A ėshtė e vėrtetė qė SHIK-u ka pasur objektiv vrasjen e Ahmet Krasniqit?

Klosi: Natyrisht, askush kėsaj pyetjeje nuk do t’i pėrgjigjej “po”. Por, unė po them jo, jo pse kėshtu ėshtė mė mirė, por se kėshtu ėshtė e vėrteta, i sigurt se asnjėherė nuk do tė ketė kurrfarė argumenti qė do tė dalė kundėr kėsaj pėrgjigjeje. Jam i bindur se s’kemi tė bėjmė fare me kėtė ngjarje. Ē’ėshtė e vėrteta, ka ndodhur njė rast dy ditė para vrasjes, kur policia shqiptare ka kontrolluar shtėpinė ku ishte me qira Ahmet Krasniqi. Unė kam pyetur atėherė nė polici, dhe mė siguruan se kontrolli nuk ishte bėrė me kėrkesėn e ndonjėrit nga SHIK-u. Nė tė gjitha shtėpitė e kosovarėve kishte armatim, dhe policia e dinte qė ata po pėrpiqeshin tė blinin armatim edhe tė sofistikuar nga magazinierėt e ushtrisė shqiptare. Edhe ka ndodhur, u kapėn raketa, u kapėn plot gjėra qė ishin vjedhur nė atė kohė nga magazinat e ushtrisė shqiptare. Dhe pėr kėtė arsye bėheshin kontrolle rutinė nė tė gjitha shtėpitė qė mendohej se gjendej armatim i sofistikuar. Kjo ėshtė lidhja qė bėhet, asnjė ēarmatosje s’ka ndodhur. Ai i kishte bodiguardėt e vet..., e vetmja gjė qė ka ndodhur ka qenė njė kontroll rutinė qė ėshtė bėrė nga policia shqiptare. Shėrbimi Informativ kurrė s’ka pasur kompetenca pėr tė bėrė veprime tė tilla.

EPOKA E RE: Pra, sipas jush, SHIK-u nuk ka pasur kompetenca tė futet dhe tė bėjė kontrolle...?

Klosi: Nuk ka pasur asnjėherė. As nuk ka pasur dhe as kemi bėrė ndonjėherė kontrolle tė tilla. Tė vetmet raste tė kėsaj natyre, kur kemi pasur tė bėjmė me terrorizmin islamik, por jo me kosovarėt, kurrė, i kemi kėrkuar policisė qė pėr interesat tona tė bėjė njė kontroll, policia e ka bėrė dhe rezultatet pastaj i kemi marrė ne, pėr tė vazhduar punėn tonė. Por, pėr kėtė rast absolutisht nuk ka ndodhur kjo gjė, dhe asnjėherė tjetėr.

NĖ NUMRIN E ARDHSHĖM:
A ka pasur informacione SHIK-u se kush e ka vrarė Ahmet Krasniqin? Cila ėshtė e vėrteta e vrasjes sė gazetarit Ali Ukaj? Cili ėshtė versioni i SHIK-ut, pėr vrasjen e Ilir Konushevcit? Kur dhe pse filluan ftohjet mes Fatos Nanos e Fatos Klosit? Kur doli nė shesh ambicia e Nanos pėr t’u bėrė president i vendit? A e ka pėrgjuar SHIK-u Nanon, madje edhe jetėn private tė tij, siē ėshtė pėrfolur nė media? Si erdhi deri te shkarkimi i Fatos Klosit nga detyra e shefit tė SHIK-ut?

Onfuri
14.06.2006, 17:09:00
SUPEREKSKLUZIVE: Flet pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i SHIK-ut, FATOS KLOSI ( 7 )
SUPEREKSKLUZIVE: Njeriu i sekreteve zbulon sekrete - Flet pėr “Epokėn e re”, ish-shefi i SHIK-ut, Fatos Klosi (7)Klosi: Versioni mė bindės i SHIK-ut pėr vrasjen e Ilir Konushevcit
Kemi dy pista tė mundshme tė vrasjes sė Ahmet Krasniqit

- Njė pistė kishte tė bėnte me sasinė e madhe tė parave qė qarkullonin nė Ministrinė e Mbrojtjes, me ēmimet shumė tė larta qė paguanin pėr blerjen e armatimit tė FARK-ut dhe kazermimin e oficerėve etj. etj., dhe njė pistė tjetėr ishte ajo e lidhur me atė dorėzim fare tė palezetshėm qė bėri ajo brigadė kosovare, me gjithė armatimin e saj tek ushtria serbe, dorėzim i cili edhe brenda FARK-ut krijoi njė situatė jo fort tė kėndshme
- Ftohja e tretė mes meje dhe Nanos: Ai kishte ambicie pėr t’u bėrė president i Shqipėrisė - unė nuk e mbėshtesja


Pėrgatitėn : Burim Etemaj e Musli KrasniqiPrishtinė, 11 qershor - Nė dy versione ka arritur ta sjellė vrasjen e ish-ministrit tė Mbrojtjes nė Qeverinė e Bujar Bukoshit, Shėrbimi Informativ Kombėtar. Sipas ish-shefit tė tij, Fatos Klosit, njė pistė kishte tė bėnte me sasinė e madhe tė parave qė qarkullonin nė Ministrinė e Mbrojtjes, dhe tjetra ishte ajo e lidhur me dorėzimin e njė brigade tė FARK-ut pėrballė forcave serbe nė Kosovė disa ditė para se tė vritej ministri, dorėzim i cili, sipas Klosit “edhe brenda FARK-ut krijoi njė situatė jo fort tė kėndshme”. I akuzuar pėr vrasjen e gazetarit Ali Ukaj, Klosi thotė se Ukaj ėshtė vrarė shumė kohė para se ai tė vihej nė krye tė SHIK-ut dhe kur SHIK-un e udhėhiqte tjetėrkush. Ndėrkaq, pėr vrasjen e Ilir Konushevcit ai thotė qė versioni mė i pranuar pėr SHIK-un ėshtė vrasja e tij nga kriminelė, sekserė armėsh, pėr t’ia marrė ato armė qė Iliri bartte me vete pėr nė Kosovė dhe rishitjen e tyre. Nė pjesėn e shtatė tė intervistės, njeriu i parė i sekreteve nė Shqipėri flet edhe pėr prishjen e tij me Fatos Nanon.

DY PISTAT E MUNDSHME TĖ VRASJES SĖ AHMET KRASNIQIT

EPOKA E RE: A ka pasur informacione SHIK-u se kush e ka vrarė Ahmet Krasniqin?

Klosi: Shiko, nuk ėshtė marrė SHIK-u me hetimin e kėtij problemi. Me ligj i takon Prokurorisė, nuk ėshtė detyrė e SHIK-ut, megjithatė ne kemi qenė tė interesuar, sepse pėr ēdo gjė jonormale qė ndodhte nė Shqipėri, ishim tė detyruar tė jepnim informacione. Mirėpo, me sa di unė, nga Prokuroria asnjėherė nuk u arrit qė tė kapej qoftė edhe njė provė materiale, sado e vogėl, pėrveē pistoletės e cila ishte hedhur, diku pranė vendit tė ngjarjes. Tė gjitha informacionet qė kemi bėrė ne pėr kėtė problem kanė qenė tė mbėshtetura vetėm nė analiza pėr arsyet e mundshme tė kėsaj vrasjeje, por pa arritur nė pėrfundimin se kush mund ta ketė bėrė. Nė mungesė tė fakteve konkrete jemi munduar tė analizojmė tė gjitha konfliktet qė kishte ai si person, tė gjitha konfliktet rrotull tij, e kėshtu me radhė. Ne kemi gjykuar qė dy pista mund tė ishin tė mundshme. Njė pistė kishte tė bėnte me sasinė e madhe tė parave qė qarkullonin nė Ministrinė e Mbrojtjes, me ēmimet shumė tė larta qė paguanin pėr blerjen e armatimit tė FARK-ut dhe kazermimin e oficerėve etj. etj., dhe njė pistė tjetėr ishte ajo e lidhur me atė dorėzim fare tė palezetshėm qė bėri ajo brigadė kosovare, me gjithė armatimin e saj tek ushtria serbe, dorėzim i cili edhe brenda FARK-ut krijoi njė situatė jo fort tė kėndshme, meqenėse ishte rasti i parė qė FARK-u po provohej nė luftė, dhe nė atė rast tė parė, ai formacion dėshtoi. Dhe jo tė gjithė ishin dakord me kėtė, pavarėsisht se tė gjithė ishin oficerė tė FARK-ut. Pati pas kėsaj edhe njė gjest fare tė palezetshėm, do ta quaja, u dekorua komandanti i asaj brigade tė dorėzuar, veprim qė ishte absolutisht i papranueshėm nė ato kushte... u dorėzuan armėt dhe dekorohesh...! Ne nė konkluzionet tona kėto dy pista i quajmė qė kanė lidhje me tė, asgjė tjetėr s’kemi mundur tė gjejmė.

EPOKA E RE: Pra, e keni fjalėn pėr brigadėn e Tahir Zemajt dhe dekorimin e tij?

Klosi: Po, pėr dekorimin e Tahir Zemajt pas dezertimit tė brigadės.

EPOKA E RE: Nė verėn e ’98-ės...

Klosi: Po pra, disa ditė para se tė vritej Ministri. Kėto kanė qenė opinione, analiza qė ne kemi bėrė.

GAZETARI ALI UKAJ ĖSHTĖ VRARĖ SHUMĖ KOHĖ PARA SE TĖ VIJA UNĖ NĖ KRYE TĖ SHIK-UT

EPOKA E RE: Do tė flasim edhe pėr njė vrasje tjetėr. Nė vitin 1997, gjatė ngjarjeve atje, ėshtė vrarė gazetari Ali Ukaj. Ju dhe SHIK-u akuzoheni pėr vrasjen e tij. Keni qenė Ju nė atė kohė shef i SHIK-ut?

Klosi: Unė e kam marrė detyrėn nė fund tė gushtit tė 1997-ės, dhe nuk kam tė bėj fare me atė ngjarje. Dihet kur ka ndodhur ajo vrasje, janė bėrė diskutime tė mėdha.

EPOKA E RE: Pra, ju s’keni qenė shef i SHIK-ut kur ėshtė vrarė Ali Ukaj?

Klosi: Jo, jo.

EPOKA E RE: Kush ka qenė nė atė kohė?

Klosi: Ka qenė ajo faza ndėrmjetėse. Gazidede ka ikur nė fund tė prillit... Nuk e di datėn e saktė kur ėshtė vrarė ai, e di qė shumė kohė para se tė vija unė nė shėrbim sigurisht, dhe ishte njė periudhė kur nė krye tė SHIK-ut janė ndėrruar dy shefa, nė fillim ishte Astrit Kodra e mė pas Arben Karkini. Unė e kam marrė shėrbimin mė 22 gusht tė ’97-ės dhe dua t’iu siguroj se para se ta merrja unė drejtimin e Shėrbimit, nė oborrin e tij nė Tiranė pėr ditė tė tėra janė djegur dokumente dhe materiale qė sigurisht kanė qenė komprometuese pėr ata qė e kishin drejtuar para meje.

NANO KISHTE AMBICIE PĖR T’U BĖRĖ PRESIDENT I SHQIPĖRISĖ. UNĖ NUK E MBĖSHTESJA

EPOKA E RE: Disa vite pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė pason edhe shkarkimi i juaj nga posti i shefit tė SHIK-ut. Kur dhe pse filluan ftohjet mes jush dhe Fatos Nanos?

Klosi: Janė shumė tė vjetra, tė them tė drejtėn, ėshtė fjala pėr ndryshim pikėpamjesh mbi rolin e Kryetarit tė Shėrbimit. Unė e quaja se ishte detyrė e imja ta njoftoja kryeministrin “qė shiko, nė shtetin shqiptar po ndodhin gjėra tė palezetshme”. Punonjės, edhe tė lartė tė shtetit po pėrpiqeshin tė pėrfitonin nga detyra, nė dogana, nė tatime etj. Kėto informacione Nano i quante tė pambėshtetura nė dokumente, e qė rrjedhimisht ishin muhabete pazaresh, me qėllimin e keq, qė unė ta ndaja nga shokėt, ose si tė thuash pėr tė baltosur miqtė e tij. Kjo ka qenė ftohja e parė. Por edhe mė e rėndė u bė situata midis nesh me rastin e 14 shtatorit, kur Nano pasi dha dorėheqjen si kryeministėr, mė kėrkoi ta jepja edhe unė, nė mėnyrė qė pėr atė qė kishte ndodhur ta ndanim fajin bashkė. Natyrisht, nuk e pranova kėtė gjė, meqenėse pretendimi i tij s’ishte i vėrtetė. Ne e kishim paralajmėruar qeverinė se po pėrgatiteshin gjėra tė tilla, jo pėr datėn kur do tė ndodhte, sepse ėshtė absurde tė mendosh se ishte caktuar ndonjė datė, por qė pėrpjekje nga opozita pėr tė organizuar grupe tė armatosura, pėr tė rrėzuar qeverinė po bėheshin. E fundit ka qenė mosaprovimi im i dėshirės sė tij pėr t’u bėrė domosdo president i vendit. Unė isha me opinionin qė ne e kishim njė president, i cili pėr mua ishte shumė serioz, ishte pėrpjekur dhe e kishte bėrė mirė detyrėn. Nuk kishim pse tė nguteshim pėr ta zėvendėsuar atė president, pėr tė realizuar njė dėshirė personale tė Fatosit. Ai e mori shumė seriozisht pėrgjigjen time...

EPOKA E RE: Kur doli nė shesh kjo ambicie e Nanos pėr t’u bėrė president i vendit?

Klosi: Pak javė para se tė bėheshin zgjedhjet presidenciale, nė verėn e 2002-tės. Unė nuk e pėrkraha idenė pėr t’u bėrė president, nė atė moment.

SHIK-U NUK E KA PĖRGJUAR JETĖN PRIVATE AS TĖ NANOS E AS TĖ NDONJĖ POLITIKANI TJETĖR

EPOKA E RE: A e ka pėrgjuar SHIK-u Nanon, madje edhe jetėn private tė tij, siē ėshtė pėrfolur nė media?

Klosi: Absolutisht asnjėherė, absolutisht asnjėherė s’e kam bėrė jo vetėm me Nanon, tė cilin e kam quajtur njė nga politikanėt mė tė rėndėsishėm tė vendit, gjithmonė deputet. Edhe kur s’ka qenė kryeministėr, pra ishte thjesht deputet. Unė e kisha tė ndaluar me ligj, qė pa marrė leje tek Kryetari i Kuvendit tė merresha me cilindo deputet, as me mė tė parėndėsishmin, jo me Nanon, kurrė. As qė mė ka shkuar mendja kurrė. Janė lodra tė shtypit, apo deklarata tė papėrgjegjshme. Unė nė pėrgjithėsi nuk u jam pėrgjigjur akuzave asnjėherė, e kam quajtur pa interes t’i pėrgjigjem ēdo lloj akuze absurde qė bėnte opozita politike apo iks-gazetari.
Por, e them i sigurt se nuk do tė gjendet kurrė nė SHIK qoftė edhe njė rresht i shkruar qė do tė mė pėrgėnjeshtrojė nė kėtė pėrgjigje qė po jap. Kurrė, asnjėherė nuk kam dhėnė asnjė detyrė tė tillė dhe jam i sigurt qė kurrė, asnjėherė, asnjė nga vartėsit e mi nuk e ka bėrė me dijeninė time njė gjė tė tillė. Jo vetėm me Fatos Nanon, por me asnjė nga deputetėt. Nė vitin 1998 kam tentuar t’i kėrkoj Kryetarit tė Kuvendit, z. Gjinushi, lejen pėr dy deputetė, pėr tė cilėt kishim dyshimin se merreshin me organizimin e asaj kryengritjeje tė armatosur qė ndodhi nė ’98-ėn, me rastin e vrasjes sė Azem Hajdarit, dhe Kryetari i Parlamentit nuk ma dha atė leje. “Jo, tė lutem”, mė tha, “mos na ngatėrro, ti e kupton si ėshtė tani situata politike”.

VERSIONI MĖ BINDĖS I SHIK-UT PĖR VRASJEN E ILIR KONUSHEVCIT ĖSHTĖ VRASJA NGA GRUPE KRIMINALE, PĖR T’IA MARRĖ DHE RISHITUR ARMĖT

EPOKA E RE: Po pėr vrasjen e Ilir Konushevcit, dini gjė?

Klosi: Edhe pėr kėtė prokuroria shqiptare ėshtė pėrpjekur. Vrasja ka ndodhur nė njė zonė qė nė njėfarė mėnyre ishte jashtė kontrollit tė shtetit shqiptar. Nė Tropojė, nė gjithė atė zonė tė Qafės sė Malit, nė atė kohė ne kemi pasur probleme tė mėdha. Vetė si Shėrbim kishim dy-tre vetė nė Tropojė dhe nuk guxonim asnjėherė tė ishim legalė, sepse situata ishte e tillė. U pėrpoqėm shumė tė merrnim vesh se cila ishte e vėrteta, nė mėnyrė qė tė dinim edhe ne tė orientoheshim nė ato situata. Edhe pėr kėtė dėgjuam versione tė ndryshme. Versioni mė bindės, i mbėshtetur mbi njė analizė tonėn, ėshtė qė e gjithė ajo ėshtė bėrė nga grupe kriminale pėr t’ia marrė dhe pėr t’i rishitur ato armė, qė ai transportonte gjatė asaj rruge qė bėnte. Ndėrkohė, nė Tropojė kishte shumė njerėz qė i bėnin kėto veprime, pra merreshin me shitjen e armėve dhe nuk ishte e lehtė tė lokalizonim ndokėnd pėr kėtė vrasje, dhe problemi mbeti i pazbardhur. Ishin kohė tė vėshtira, jo qė nuk donim ne, por mundėsitė tona ishin shumė tė kufizuara. Por, thashė, analizat tona ishin se vrasja lidhet me rrėmbimin e armėve qė ai shoqėronte, nė gjuhėn e policisė kėto quhen vrasje “pėr motive tė dobėta”.

NĖ NUMRIN E ARDHSHĖM:

Kush e kishte lajmėruar Azem Hajdarin, se po pėrgatitej vrasja e tij? A ka qenė i njoftuar Sali Berisha pėr vrasjen e Azem Hajdarit? Cili ka qenė roli i SHIK-ut nė luftėn nė Maqedoni dhe nė Luginė tė Preshevės? Ēfarė raportesh ka tani Fatos Klosi me Fatos Nanon dhe Sali Berishėn? Pse Klosi mendon sė njė bashkim i shėrbimeve informative nė Kosovė do tė ishte i gabuar? Pse Klosi rrezikun mė tė madh pėr shqiptarėt nė Ballkan e sheh nga mendjemadhėsia dhe arroganca e politikanėve diletantė?

Onfuri
14.06.2006, 17:20:00
Dhe pėr fund ,vetėm njė pjesė nga trnskriptimi i bisedės mes Abdiut dhe nanonos,pėr hesapin e vrasjeve .

----------------------------------------------
F.Nano: Mos u bėj merak se nuk do tė zhgėnjej, por pėr pak desh harrova. Kam dėgjuar se ato tė Bukoshit janė lidhur me Saliun, kėshtu qė mund tė na prishin pazaret.
F.Abdiu: Pėr ēfarė e ke fjalėn?
Kamarierja: A do porosisni diēka tjetėr?
F.Nano: Ik ore pirdhu ti. Na bėj llogarinė.
F.Abdiu: Do paguaj unė se kam sebep.
F.Nano: Unė e kam lajmin mė tė mirė se ti. Do fitojmė para.
Mbaji, mbaji ti kamariere. Pėr ēfarė e kishe fjalėn Fehmi?
F.Abdiu: Mendoj qė do pėrzihen dhe ata nė lojėn e armėve dhe me siguri qė do na prishin pazaret, ose akoma mė keq mund tė na bėjnė gjėmė tė madhe.

F.Nano: Faktikisht nė njė farė mėnyre t'i ke tė drejtė. Por jo pėr atė kafshėn. Dikush tjetėr ėshtė pėrzier nė kėtė histori. Ai shkėrdhatė mė bėn tė mendohem pak. Klosi mė ka thėnė se kanė bėrė njė lidhje me njė deputet tė PD-sė, por akoma nuk di gjė tė saktė. Sipas tij, bėhet fjalė dhe pėr njė lidhje pėr Ahmet Krasniqin. .
Por Klosi ėshtė kurvė e keqe, intrigė e gjallė. Sidoqoftė deri tani, ēdo gjė ėshtė nė kontroll, por nuk jam plotėsisht i sigurtė. Prandaj ia kam lėnė nė dorė kėtij pisi qė edhe po ndodhi gjė, ta ēoj nė tė s'ėmės. Nejse ku e lamė?
F.Abdiu: Mbaruam. Unė jam gati qė nė janar tė paraqes nė Kuvend, kėrkesėn pėr shfuqizimin e ligjit.

------------------------------------------------------

Dhe langojtė -dullistė ,ende po mudohen tė pėrallisin jo aq shum pėr ,, trimėri '' tė tyre e pėr ,, ēlirim '' , se ate e pamė dhe pėrjetuam nė lėkurėn tonė ,por pėr tė bėrė mjegull pėr tė mbuluar gjurmėt e krimit . Turp .

mo
14.06.2006, 20:41:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-10 23:26 :
Z. mo,

unė nuk kam kurrėfarė interesa vetjake e ambicie politike, por vetėm e vetėm shprehi mendimin tim nė lidhje me ngjarjet e kohės. Pėr interesa personale kemi si shembuj tė pėrkushtuarit (si thua ti) pėr "ēlirimin" e Kosovės, qė nga azilantė qė jetuan nė perėndim nga zyra sociale u kthyen nė Kosovė dhe kanė bėrė miliona.

njatjeta gjithėashtu
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

---------------------------------------------

z.bardhyl-iliri,

tė pėrkushtuarit nuk janė zbulim i imi jo, ti nėse nuk ke ndonjė shtytje personale atėher si tė tė kuptoj kur thua se vetėm shpreh medimin tėnd pėr ngjarjet e kohes. ti e ke hap ketė temė bazuar nė ėndrrat tu qė sheh diten siduket, mendim i lirė qenka ky?!
ēka ka tė keqe nėse dikush nga azyli e zyra sociale ėshtė khtyer nė kosovė dhe ka bėrė miliona?! pse, milionat do duhej tė ishin tė rezervuara vetėm pėr hyzmetqart e pushtetit kriminal tė millosheviqit dhe tani tė unmik-ut?! ky qenka mendimi yt i lirė?

edhe mos harro, asaj pėrrallės sate tė procesverbalit nano-millosheviq ti shtosh edhe ndonjė fakt si pėr shembull, millosheviqi nanos: "90% e shqiptarėve tė kosovės janė me i.rugoven e ai ėshtė mik i imi edhe atė shumė i mirė, ja prezenton faktet me video material, e nano prej mllefit nėse vėrtetė kėshtu qenka atėher qysh e lypshin e gjetshin...etj..etj..etj.."

pra, nano vetėm ka respektuar pėrcaktimin demokratik tė rugoves dhe sekatashėve tė tij kshtuqė ju do duhej tė respektonit nanon e neve qė nuk i pėrkasim sektit tė ish-it do ta kritikonim e jo kėshtu siq veproni ju nuk leni gjė mbarė...!

ok?!

Bardhyli-Iliri
16.06.2006, 07:09:00
Z. Onufri,

tė jam shumė mirėnjohės pėr kėtė artikull dhe tė falemnderoj pa masė.

Por njė gjė duhet tė dihet, unė nuk kam pritur qė aq shpejt tė deklarohet dikush nė lidhje me atė se ēa kam shkruar unė nė kėtė Forum, nuk dijė a mos ėshtė vjedhur nga kėtu dhe ėshtė botuar nė ndonjė tė pėrditshme, nėse po pa lejen time.

Unė as qė kam pritur njė vetdenoncim nga Fatos Klosi.

Ato ēka ka thėnė ai unė do tė i komentoj njėher tjetėr.

Tė pėrshėndes

gentelmeni
16.06.2006, 15:39:00
Onufri,

nga kjo interviste dele haptazi se qfar pune ka kryer bukoshi me njerezit e tij ne Shqiperi dhe sa kane luftuar ata.

Pra,te gjitha rrenat e ldk-se ia paska qitue ne shesh.

buki3
16.06.2006, 16:09:00
Onfuri


Kjo rreth bisedės Nano&amp;Abdiu ėshtė njė rrenė ordinere !!

Ai far "inqizimi i fsheht" i bisedės sė F. Nanos me F.Abdiu , gjoja ka ndodh nė nėntor-dhjetor tė vitit 1997 !! unė e kam kopjen e atij Falcifikati.

Ndėrsa Ahmet Krasniqi nė atė kohė ka qenė nė Kroaci !! nuk e kanė ditė nė Shqipėri se ekziton dikun Ahmet Krasniqi !!

E Ministėr i vetshpallur ishte nga prilli i vitit 1998 fillimisht nė Gjermani e pastaj ka shkue mė vonė nė Shqipėri !!

them Ministėr i vetshpallur pėr Ahmet Krasniqin sepse ai asnjėherė nuk kishte Vendimin nga Bujar Bukoshi pėr postin e uzurpuar.

Kjo qė ke sjell ti rreth asaj bisede ėshtė dėshmuar si rrenė dha ai ingjizim ėshtė inekzistent dhe i falsifikuar !!

E demantojn datat, nėntor-dhjetori 1997, lype ku ishte Ahmet Krasniqi athere !!

Bardhyli-Iliri
17.06.2006, 01:50:00
Zonja dhe Zotrinj,

unė kam hapur kėtė temė dhe endjej veten tė obliguar tė reagoj nė lidhje me te, edhe pse mė me dėshirė do ta mbyllja. Si do ēoftė po e bėjė njė reagim tė shkurtėr.

Deklarimet e Fatos Klosit si tė tilla edhe janė pritur, se ai nuk ėshtė i ēmendur tė bėjė vetdenoncim.

Por ai i ka mbetur opinionit borgj shumė gjėra tė sqaroj nė lidhje me veprimtarin e SHIK-ut Shqiptar gjatė Luftės (dhe atij Kosovarė pas saj).

Ai ka pėrmendur me pietet takimet me Shėrbimet e huaja nė dobi tė Luftės, por ai harron apo nuk don tė na tregoj pėr takimet me Sigurimin Grek (dhe Serb), se ai edhe e pruri Nanon nė pushtet. Sigurimi Grek kishte mė shumė ndikim nė Shqipėri se edhe vet SHIK-u (pėrveē zonės sė veriut).

Nuk ėshtė e vėrtetė se Eprorėt e Ministrisė sė Mbrojtjes silleshin nė Tiranė me uniforma, ata dilnin rregullisht nė rroba civile. Edhe truprojet gjithėashtu.

Pengesa bėnte SHIK-u sa tė duash.

Nė Kosovė ke mundur tė hysh, edhe pse nganjėherė me shumė peripeci vetėm me armatim tė leht, armatim tjetėr nuk ke guxuar tė kesh se tė ėshtė konfiskuar nga Policia (SHIK-u). Raketat qė pėrmend ai nuk ėshtė e vėrtet se kanė qenė tė Ushtrisė Shqiptare.

Sa pėr ilustrim:

Nė rrugėn pėr nė Kukės, ndalin kolonen e Eprorėve dhe ushtarėve (me veshje civile) Forcat Speciale tė maskuara. Pyetėn nėse dinin kush ėshtė plaku. pėrgjigja e Eprorėve ishte JO. Ne jemi tė Qeverisė dhe nėse doni tė merreni vesh urdhėroni e flitni me Tiranėn (Ministrin e Mbrojtjes). Filloi malltretimi dhe bastisja, u vu Kallashnikovi nė gjoks tė Shqiptarve nga Shqiptarėt (si nė kohėn e Sėrbisė). Nuk gjetėn asgjė (pėrveē njė revoleje qė njė Epror e kishte dhe tė cilėn e lajmėroi qė nė fillim, ajo u konfiskua, ēudi por e vėrtetė).

Rasti tjetėr ishte nė Tiranė kur u ndalua njė automjet i njė eprori tė Qeverisė, aty gjithėashtu u bastis automjeti dhe u gjetėn njė numėr i madhė Hartash qė ishin shtypur nė Kroaci e tė cilat ishin tė vlefshme pėr Luftė (pra hrta tė luftės) edhe ato u konfiskuan bile aq ashpėr sikur t'ishte armatim i rėndė.

Unė nuk dua tė pėrmend raste tė tjera, por vetė dua tė dijė a kishte dijeni pėr kėto gjėra Fatos Klosi (Nano), apo ndoshta kanė anashkaluar punėn, qė nuk besoj se e kanė bėrė.

Misteret nė lidhje me vrasjen e Ahmet Krasniqit e tė tjerėve unė nuk pres qė tė zbuloj Fatos Klosi, por njė Qeveri Shqiptare nė tė ardhmen.

Kisha pasur shumė pėr tė shtuar por mė duket e tepėrt prandaj e shoh tė udhės tė pėrfundoj me kaq.

Pėrshėndetje

Bardhyli-Iliri
17.06.2006, 02:07:00
Desha tė jem i sinqert dhe tė shtoj edhe njė gjė.

Jam plotėsisht dakord me ate se ka pasur edhe epror tė tillė qė kanė lutur zotin qė kurrė mos tė hynė nė Kosovė, por se arsyet ishin nga mė tė ndryshmet, e njėra nga to fatkeqėsisht ishin edhe rrogat e mėdha (pėr rrethanat Shqiptare). Por ky ishte njė numėr i vogėl.

E vėrteta mbi tė gjitha!

Onfuri
18.06.2006, 02:20:00
Intervista e Fatos Klosit dhėnė gazetės nga Kosova “Epokėn e re” , pėr mendimin tim nuk ėshtė asgjė mė shum se njė vesė shiu nė zhegun e muajit Korik apo Gusht ( d.m.th-nė , njė sėmundje qė nė popull njihet si Vrugu apo ndryshku ) .

Do me thėnė qė ,edhe pėrse ka disa tė vėrteta ( pėr implikimin e SHIK-ut Shqiptar direkt , nė organizim ,manipulim dhe zbatim urdhėrash mrenda krahut qė thiren si pėrfaqsues tė UĒK-sė ) ,tjerat fjalė janė vetėm '' Vrug '' apo '' Ndryshk'' pėr forcat politike tė Kosovės qė i dėrguan benjaminėt e Fatosit nė qeverisje nėn Hije ( d.m.th-nė qė pėrjetuan njė disfatė politike ) .

Vlen tė pėrmendet edhe ajo qė Fatosi ,me qėllim dhe kujdes i kalon vrasjet e Kol. Ahmet Krasniqit dhe Ilirit ,si vrasje gjoja ordinere nga kriminelė pėr tua marė tė hollat !!!!!!!!!!!!!

A thua , vėrtet nuk e din Fatosi klithmėn kėrcėnuese tė Hashimit nga kodrat e Junikut drejtuar Kol. Krasniqit nėpėrmjet telefonit .
A thua ,nuk e din Fatosi se me ēfraė tė drejte policia e Shqipėrisė ka munur tė kontrolon Zyrėn e Kolonelit , kur pėr tė punuar nė ate zyrė ka pasur njėfar mrėveshje mes qeverisė nė egzil tė Kosovės dhe qeverisė sė Shqipėrisė ??!!!!

A thua vėrtet Fatosi nuk e din se si u zhvillua dhe kush pėrgaditi Frontet e luftės nė Kosovė e nga tė cilatFronte lufte sėrbia morė mėsim se si luftojnė Shqiptarėt ( d.m.th-nė dy frontet tė cilat i mori vesh e gjithė bota ,se djemt e Shqipės e vunė sėrbinė pėrpara sikur lepurin ) ?!

A thua se vėrtet Fatosi nuk e ka ditur se mes LPK-istėve tė tij dhe qeverisė nė egzil ka egzistuar njė marėveshje politike pėr kordinim dhe udhėhejqje tė luftės ( e njohur si '' Marėveshja e Oslos '' ).
E tjera e tjera ,pyetje ?????.Edhe sikur tė ketė qenur ashtu siē thotė Fatosi!!!!!!!!! nė kėtė intervistė ,si Fatosi , si gazetari ,si Hashimi si dhe pėrkrahėsit e Hashimit ,duhet ta dinė se nuk jetohet dhe nuk mund tė fitojnė kurė nga nastollgjia ( e sidomos nga nastollgji e shpifur ,e fryrė si tollumbace ) .

Intervista tė tilla pas kaq kohėsh ( mbas lufte ) ,nuk janė asgjė tjetėr por vetėm se tregojnė ( shfaqin ) mjerimin e atyre qė janė thirė nė ate emėr - luftės .


Pėr pėrfundim ;
mendimi im ėshtė qė ,jo Fatos Klosi , jo Fatos nano ,por edhe dulla tė ēohet nga vari dhe tė jep intervista nė formė dhe pėrmbajtje tė tillė :- pėrēaj dhe sundo , injoro dhe pėrbuz, shpif dhe elimino , kurrė e pėrsėris kurrė nuk do fiton as edhe njė votė tė vetme mė shum ,por vetėm se mund tė humbėn vota edhe nga ata qė kanė qenur tė pa pėrcaktuar apo tė atyre qėnė qenur tė manipuluar qoftė nga interesi e qoftė nga injoranca .Gjynah ,por edhe turp nė tė njetėn kohė ,pėr tė tillėt .

gentelmeni
18.06.2006, 05:09:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Onfuri afishoj me 2006-06-18 02:20 :


A thua , vėrtet nuk e din Fatosi klithmėn kėrcėnuese tė Hashimit nga kodrat e Junikut drejtuar Kol. Krasniqit nėpėrmjet telefonit .
A thua ,nuk e din Fatosi se me ēfraė tė drejte policia e Shqipėrisė ka munur tė kontrolon Zyrėn e Kolonelit , kur pėr tė punuar nė ate zyrė ka pasur njėfar mrėveshje mes qeverisė nė egzil tė Kosovės dhe qeverisė sė Shqipėrisė ??!!!!

A thua vėrtet Fatosi nuk e din se si u zhvillua dhe kush pėrgaditi Frontet e luftės nė Kosovė e nga tė cilatFronte lufte sėrbia morė mėsim se si luftojnė Shqiptarėt ( d.m.th-nė dy frontet tė cilat i mori vesh e gjithė bota ,se djemt e Shqipės e vunė sėrbinė pėrpara sikur lepurin ) ?!

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
I veqova vetem keto...

Dmth.qe Hashim Thaqi paska qene ne Kosove gjate luftes,sepse nga Kodrat e Junikut e paska thirre ahmetin...ncncnc...ne shkrtime tjera ju thoni qe Thaqi nuk ka qene fare ne Kosove...qesdharake.

Per keto dy fronte qe i permende,ta garantyoje me jete se UQK-ja i ka organizuar,ndersa farku vetem qe i ka dorezuar armet....
Une kam marre pjese ne operacionin "Shigjeta" qe me te vertete ishte i organizuar kogja si mire edhepse ka mundur te jete edhe me i organizuar.Ato suksese nuk jane te farkut,mos i mvetesoni.

Bardhyli-Iliri
19.06.2006, 01:24:00
Zotrinj moderator,

ju kisha lutur, nėse kam fare tė drejt, qė kjo temė tė mbyllet pasi nuk shoh nevoj pėr te, dhe se diskutimit thuaja se janė tė njėjta me Temat tjera. Prandaj e shoh tė udhės qė tė ju lus tė mbyllni kėtė Temė.

Pėrshėndetje tė sinqerta Bardhyli-Iliri

gentelmeni
19.06.2006, 01:37:00
Bardhyl-Iliri....

Secila vrasje duhet te zbulohet.
Nuk eshte kjo teme e njejte me ndonje teme tjeter.Mendoj qe kjo teme te mos mbyllet fare.
Pra,kush qka dine le te urdheroje dhe te zbulohen kriminelet.Pa marre parasush se nga cili krah politik jane.Krimi eshte krim dhe si i tille duhet te dale para gjyqit....
genti

Rrufeja_123
19.06.2006, 06:28:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-19 01:24 :
Zotrinj moderator,

ju kisha lutur, nėse kam fare tė drejt, qė kjo temė tė mbyllet pasi nuk shoh nevoj pėr te, dhe se diskutimit thuaja se janė tė njėjta me Temat tjera. Prandaj e shoh tė udhės qė tė ju lus tė mbyllni kėtė Temė.

Pėrshėndetje tė sinqerta Bardhyli-Iliri
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Me kerkesen e nikoqirit, kjo teme mbyllet.


Rrufeja_123