PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : ENIGMA E VRASJES SĖ FEHMI AGANIT?


tarasi
18.05.2006, 15:44:00
Kemi mbaruar tė gjithė nė qoftė se mndojmė
se secili prej nesh ka lindur vetėm pėr vehte
( Marin Barleti)

Ēėshtja shqiptare,pėr ne shqiptarėt ka njė karakter krejt tė veēantė; vonesa historike, zgjidhje e gabuar e hierarkisė diplomatike, pra atė nderkombėtare e mė shumė atė kombėtare... Shpeshė herė na ka ndodhė qė Tradhtarin ta bėjmė Hero dhe heroin tradhtarė. Nė mungesė ndoshta tė guximit individual karshi hipnotizimeve kolektive...

Njė prej figurave mė enigmatike,padyshim qė ka qenė dhe ėshtė Ibrahim Rugova. Nė kohėn kur populli i tij pėrjetonte katrahuren, fyrjen, humbjen e dinjitetit, Ky bėri ngritjen e tij, namin e tij, emrin e tij karshi popullit tė shum vujtur. E, dihet qė nė kėso kushte,kur populli pėrjeton shtypje dhe robėri,vetėm ai qė ėshtė vazal i shtypėsve mund tė dehet nėn mjerimin e tė tjerėve...
Me njė fjalė, Ky ishte njeri nder personalitetet mė enigmatike ashtu siq mbeti enigmatike edhe vrasja apo mė mirė me thana porositsit e vrasjes sė Fehmi Aganit...

2.

Dihet qė Fehmi Agani dhe Ibrahim Rugova,ishin nė mardhenja zero pas Kuvendit tė trete tė LDk-ės, Kuvend nė tė cilin Fehmi Agani kishte ofruar dorėheqjen e tij. Dhe qė nga kėtu ai kishte nderprerė ēdo komunikim me Ibrahim Rugoven. Vetėm edhe njė herė gjatė konferences Rambujes kishin biseduar me njeri tjetrin por atė me tonė shumė-shumė tė ashpėra sa qė profesori i kishte thėnė: Ty vetėm pushteti tė intereson dhe asgjė tjetėr...
Gjatė sulmeve tė natos u pėrjetua edhe Golgota shqiptare.Shumė veta kėrkonin shpėtimin drejtė Blacės e disa edhe drejt Kukėsit teksa Ibrahim Rugova drejt Beogradit... Prej atyre qė e kishin zgjedhur shpėtimin e tyre drejt Bllaces ishte edhe Fehmi Agani e i cili kurrė nuk e arriti atė kufi, aq shumė tė dėshiruar ani pse shumė afėr e kishte pasur.. Ja se pse:

3.

Kristofer Hill aso kohe kishte biseduar me telefon me Adnan Merovcin( aso kohe ishte sekretar teknik i Ibrahim Rugovės) i cili i kishte thėnė Hillit se ekziston mundėsia qė sė bashku me Rugoven tė shkonin pėr nė Beograd dhe se Ibrahim Rugova kishte kėrkuar nga Sigurimi serbė qė t'i gjenin se ku janė tė fshehur bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė, si Fehmi Aganin, Edita Tahirin por edhe Hydajet Hysenin dhe Mehmet Hajrizin.
Gjatė asaj kohe nė Han tė Elezit,autoritetet serbe e kishin hetuar dhe arrestuar edhe Blerim Shalėn si njeri nder pjesmarresit nė konferencen e Rambujes.. Kur e kishin zėnė Blerimin autoritetet serbe ishin konsultuar me Ibrahim RUgovėn dhe Merovcin ( ky i dyti dėshmon pėr kėtė) duke propozuar qė ta kthenin Blerim Shalen mbrapa nė Prishtinė.Rugova e kishte refuzuar kėtė ofertė, duke thėnė se nuk kishte nevojė pėr tė. Tani, pas kėtij refuzimi tė Rugovės policėt serbė nga paraburgimi ku e mbanin Blerimin nė Han tė Elezit e kishin liruar dhe ēak i kishin ndihmuar qė tė kalojė matanė...
Nga kjo del qė, policėt serbė ndėgjonin dhe zbatonin urdhrat e Ibrahim Rugovės. Ai kishte kerkuar qartė qė t'ja gjenin Fehmi Aganin...


4.
Prof fehmi Agani disa ditė ishte fshehur nėpėR Prishtinė ngaqė e dinte qė ishte nė kėrkim...Pasi qė gjetja e bashkėpunėtorėve tė Rugovės po rrezulltonte me mos-sukses Rugova nga Beogradi dėrgon Adnan Merovcin nė Shkup( ngaqė tani mendohej qė ata do tė duhej tė jenė atje) me motivacion t"kėrkimit tė bashkėpunėtoreve tė I. Rugovės.Atje Hilli informohet nga Merovci,se sherbimi sekret serbė,paska informata tė cilat konfirmojnė se UĒK-ja qenka duke pergaditur vrasjen e Rugovės prandaj forcat serbe kishin vendosur pėr ta mbrojtė atė...Por atje nė Shkup Merovci arriti tė kuptojė megjithatė qė Fehmi Agani qenka akoma dikund nė Kosovė,se nuk paska arritur tė dalė fare atje...

Pas gjashtė javė fshehjeje nėpėr Prishtinė,Fehmi Agani sė bashku me gruan Sadijen dhe djalin Mentorin, do t'ia mėsyjė kufirit tė Maqedonisė. Ai kishte dronė se do "mund tė zihej nga Sigurimi serBĖ PĖR T'U SJELLUR NĖ SHTĖPINĖ E RUGOVĖS ku duhej tė inkuadrohej natyrisht nė lojėn, e Rugovės e tė Millosheviqit.
Pasi fytyren e kishte ruajtur gjerė mė atėherė mėtonte daljen si gjithė tė tjerėt nė shtetin fqinjė.Kur Treni kishte arritur nė han tė Elezit, ishte urdheruar qė tė kthehej pėr nė Fushė Kosovė e qė nuk mund tė vazhdonte mė tutje...
Edhe mė herėt ishte proklamuar se ishte vra Fehmi Agani... pOR kėsaj radhe me tė vėrtet ai u vra mė 10 maj tė vitit 1999. menjeherė sipas marreveshjes Rugova - Millosheviq, TANJUGU u ngut tė lėshojė njė komunikatė tjeter nė tė cilėn do tė akuzojė UĒK-ėn pėr kėtė... Fatmirsisht kur ėshtė vra Agani me tė kanė qenė edhe gruaja dhe I biri kėshtu qė kėtė argument tė TANJUGUT Ibrahim Rugova nuk do tė mund ta pėrdorte pėr hesape tė veta.....
Fill pas Lufte vrasjet enigmatike tė Xhemail Mustafes, Racit, Popoves etj Rugova u mundua sipas mėsimeve tė Tanjugut t'ua adresojė Luftetarėve tė Lirisė dhe kėtė akuzė e bėnte njeriu qė sipas mendjes sime ka qendruar prapa tė gjitha vrasjeve tė bashkė-punėtorėve tė tij mė tė ngushtė... Edhe tentim vrasja e Sabri hamitit shkon nė adresė tė Rogoves dhe Co...
Njė ditė para se tė vritet fehmi Agani serbet ishin marrė vesh qė Ibrahim Rugoven ta transferonin pėr nė Itali. As qė nga atje ai nuk denjoi tė pėrkrahte Luften e popullit shqiptarė pėr Liri dhe bashkim kombėtar...
I mbetet drejtsis shqiptare qė tė hetojė kėto vrasje dhe rolin e Rugoves nė to.....

ABE-a
18.05.2006, 16:11:00
NE CFARE RRETHANASH U EKZEKUTUA FEHMI AGANI?!

Fillimisht e pergezoj z.tarasi per hapjen e kesaj teme,
Ndersa ne vijim sjell perepara lexuesve nje shkrim te publikuar nga disa agjensi te kohes , lidhur me vrasjen e Fehmi Aganit.
--------

Analiza e vrasjes se Fehmi Aganit simbas "Notizie Est- Balcani" te dates 10-5-1999

Fehmi Agani politiku kosovar qe u lajmerua si i vrare ne fillim te prillit, dhe per te cilin nuk dihej asgje per jave u gjete i vrare rreth 30 km nga Prishtina. Kete here lajmin e ka dhene te paret ata qe sigurisht jane edhe vrasesit e tije, zyrtaret serbe. TANJUG( kontrolluar nga ministria e informacionit serb) shkruan se Fehmi Agani deri para bombardimeve te natos ishte nje nga liderat me te medhenje te LDK-se mbas Rugoves, u vra nga UCK pa dhene asnje gje te detajuar, sikurse nuk tregon asgje ne menyren se si u vra. Informacione jepen nga familja e Aganit, ne menyre te vecant nga djali i tije, i shperngulur ne Maqedoni: Agani u rrembye te enjten me 6 maje nga policia serbe ne afersi te Lipjanit ne nje tren te mbushur me te shperngulur qe u kthyen mbrapsh nga autoritete Maqedonase dhe qe ktheheshin ne Prishtine. Agani 66 vjecar e ndane nga gruaja dhe djali duke e marre me vete policia. Te premten nje pjestar i familjes qe shkoje per te marre informacion ne polici per fatin e Aganit i thane se e gjeten te vrare. Nje tjeter intelektual Kosovare qe eshte strehuar perkohosishte ne maqedoni Ismaili thot se ka qene per disa jave i fshehur se bashku me Aganin nga data 29 mars diten qe policia serbe beri nje operacio te gjere ku arrestoi shume persona ne Prishtine. Ne kete dite ne rremujen qe mbizotronte ne qytet u dha dhe lajmi i vrasjes se tije. Ismaili konfermon se javen e kaluar Agani kishte vendosur te kthehej ne banesen e tije duke hequr dore te shkonte ne Mqoedoni sic beri vet Ismaili. Ne fakt javen e shkuar Natasa Kandic e organizates per te Drejtat e Njeriut ne Beograd kishte konfirmuar ne nje intervist dhene gazetes malezeze "Monitor" qe Agani ashtu si edhe Demaci u rishfaqen ne apartamentet e tyre ne Prishtine mbas nje kohe ne klandestinitet. Zhdukja e Aganit u komunikua edhe nga agjensia shqipetare e Maqedonise "Albapres" e cila lajmeroi te premten ne 7 maje ne mengjes perpara se TANJUG te komunikonte vrasjen e tije, lajmin se Agani "u arrestua nga policia serbe dhe u nda vecas nga familja e tije ne momentin qe donte te largohej nga Prishtina". Ne baze te Kosovapress agjensia e UCK-se, Agani u vra nga policia serbe sepse ne kundershtim nga Rugova kundershtoi te kryente bisedime me autoritetet serbe, dhe keshtu po te largohej jashte Kosoves do te deklaronte pozicjonin e tije. Ne baze te komandantit te UCK-se Thaci i intervistuar nga Retuers , Aganin e vrane autoritetet serbe per te shkatrruar procestin e bashkimit te forcave shqiptare. Thaci ishte ne te kaluaren nxensi i Aganit me te cilin kishte nje raporte shume te mire.

Lajmi i vrasjes nuk mund te mos lexohet ne fakt ne baze te zhvillimeve te ditve te fundit, qe shikon nje ndarje te brendshme ne levizjen shqiptaro Kosovare, per shkak te tentativave te fundit per te ifiltruar grupe te armatosura te FARK te kontrolluara nga kryeministri ne emigrim Bukoshi, pozicjoni i te cilit eshte afer Rugoves dhe Berishes qe nuk shikohet mire nga perndimi kohet e fundit. Brenda levizjes politike shqiptare, Agani, profesor i sociologjise, megjithse bente pjes ne LDK-ne e Rugoves, por ishte i vetmi politikan moderator qe ishte dakort me nje djalog me UCK-ne fal simpatise qe gezonte nga te gjitha forcat kosovare. Vrasja e tije heq nga skena nje nje figure lidhse te rendesishme per djalogun ndemjet forcave politike shqiptare, ne nje moment ne te cilin, duke pare tentativat pe te arritur nje solucion diplomatik mbi lekuren e popullit kosovare, nje cfardo forme te unitetit politik midis forcave shqipetare do te ishte e rendesishme per te mbrojtur interesat e tyre. Per fat te keq nuk u morrvesh kurre se cila ishte pozicjoni i Aganit ne krahasim me ate te Rugoves per te djaloguar me MIloshevicin, por e sigurt qe nje zgjidhje e provokoi carje te thella brenda LDK-se. Nje gje eshte shume e qarte se vdekja e tije i interesonte si Beogradit dhe te tjerve.

Ne fund nuk mund te mos kuptosh diferencen efatit te Aganit, qe u detyrua te largohej, maskuar ne nje tren te mbushur me te shperngulur dhe te kthyer ne kufi, sekuestruar nga policia serbe dhe ekzekutuar, dhe fati i Rugoves, qe u largua ne nje menyre te rehatshme ne nje xhet te sherbimeve te fshehta italjane ne Rome, fale ndihmes se pergjegjsit te masakres se popullit Kosovar, Miloshevicit, dhe nje nga sponsorat me te medhenje te ketije te fundit Dinit, tani ndodhet ne nje vile luksoze ne Rome dhe i pritur nga te fuqishmit e gjysmes se botes. Rugova e pa te arsyshme te djalogonte me Miloshevicin, Milutinovicin& co, por ne menyre te dukshme nuk levizi nje gisht per te ndihmuar nje si Agani qe kishte qene krahu i djathte i tia per shume vjet, por u braktis ne fatin e tije. Ashtu sic u braktisen edhe Flora Brovina, presidentja e Lidhjes se grave shqiptare te Kosoves, sekuestruar nga policia dhe paramilitaret serbe ne 22 prille dhe Albin Kurti, ish president i Bashkimit Studentor te Prishtines dhe zedhenes i Demacit dhe ai i sekuestruar se bashku me babane dhe vllane qe te gjthe rezultojne "deseparesidos"

Burimi i lajmit: Ruters 8 maje 1999; albapress, 7 maj 1999, TANJUG 7 maj 1999 " "monitor" maj 1999

-----

Sheradin Berisha
ABE-a

gentelmeni
18.05.2006, 17:09:00
Rrefimi i Rizahit,te shtyer ne moshe;
-Mixho,une isha ngat Fehmi Aganit,i cili ishte i veshur me tesha te grave dhe me nje shami n'krye.Une e nxhofta menjehere e ai rrinte afer meje.Nuk e dij pse,por ma merr menja se mu do t'me nalnin sepse isha me kapuq te bardhe e nashta ate nuk do ta ngucnin.Kur na e kane kthy trenin mrapsht,atehere ai i ka heq teshat e grave edhe tha:"Nese vdes,dua te vdes si burre".E kthyn trenin n'Dobreve(Miradi te Eperme) dhe Aganin e ndane nga turma edhe e moren me vete.

Keto fjale mi ka thene nje plak me emrin Rizah.Ishte shume i qarte ne ate qe thonte.

Mendoj qe heren e pare,kur eshte nisur treni ne drejtyim te Maqedonise,ata nuk kane mundur ta gjejne Aganin,por kane pasur informacione te sigurta qe Ai ishte ne ate tren dhe per kete arsye e kane kthyer trenin qe ta kontrollojne mire.

Pra,jam shume i sigurte qe shqiptari ka dore ne vrasjen e Aganit.

mireditori
18.05.2006, 19:06:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gentelmeni afishoj me 2006-05-18 17:09 :
Rrefimi i Rizahit,te shtyer ne moshe;
-Mixho,une isha ngat Fehmi Aganit,i cili ishte i veshur me tesha te grave dhe me nje shami n'krye.Une e nxhofta menjehere e ai rrinte afer meje.Nuk e dij pse,por ma merr menja se mu do t'me nalnin sepse isha me kapuq te bardhe e nashta ate nuk do ta ngucnin.Kur na e kane kthy trenin mrapsht,atehere ai i ka heq teshat e grave edhe tha:"Nese vdes,dua te vdes si burre".E kthyn trenin n'Dobreve(Miradi te Eperme) dhe Aganin e ndane nga turma edhe e moren me vete.

Keto fjale mi ka thene nje plak me emrin Rizah.Ishte shume i qarte ne ate qe thonte.

Mendoj qe heren e pare,kur eshte nisur treni ne drejtyim te Maqedonise,ata nuk kane mundur ta gjejne Aganin,por kane pasur informacione te sigurta qe Ai ishte ne ate tren dhe per kete arsye e kane kthyer trenin qe ta kontrollojne mire.

Pra,jam shume i sigurte qe shqiptari ka dore ne vrasjen e Aganit.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nje gje nuk mund te mohohet ,disa struktuara te LDK-separa edhe gjate luftes kane kordinuar veprimin me sherbimet e sigurimit serb ne luften speciale dhe likuidimin e atyre qe ishin per rezistence te armatosur, ne radhe te pare ne shenjester ishin pjestaret e UĒK-se por edhe disa udheheqes te LDK-se qe fshehurazi perkrahnin luften e armatosur.
Kjo edhe e argumenton vrasja e Aganit nga njera ane, dhe largimi i rehatshem i Rugoves me tere familje ne Itali . Te dyja keto i ben forcat e Millosheviqit.
DALLIMI MES KETYRE DY LIDERVE KRYESOR TE LDK-SE DIHET HAPATAZI ISHTE QENDRIMI NDAJ uĒk-SE DHE LUFTES SE ARMATOSUR KUNDER OKUPATORIT.
I nderuari Tarasi ju pergezoj sinqerisht si autor i kesaj teme te qelluar , me gezoj kthimi i juaj ne kete forum.
Me duket se jeni shum afer zgjidhjes se misterit te vrasjeve misterioze te disa aktivisteve te LDK-se ,per te cilat Rugova menjehere akuzonte krahun e luftes ,duke zbatuar ne kete menyre praktiken e Stalinit qe ata qe i vriste naten i qante diten e neser hakmerrej duke vrare kundershtaret politike. Ishte keto rrathe te ferrit .

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mireditori mė 2006-05-18 19:14 ]</font>

kastrati
18.05.2006, 19:26:00
une gjithqka kam lexuar dhe par, por, qe dikush del dhe lehteson kriminelet shkije, te cilet vran figurat ma markante te kombit shqiptar dhe mundohet qe vepren e kryer nga kriminelet shkie ta hedhin mbi te pafajshmit shqiptar, keta jan vetem Taraset me Co /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ore, ju mbroni shkiet dhe mundohuni qe ti lehtesoni sa te doni, mundohuni qe serish ti ktheni ne Kosove dhe tu jepni liri te pa kufizume, mundohuni gjithashtu edhe tu jepni teritore te komunave me shqiptare duke u munduar ti llogaritni si shkie se kot e keni /forum/images/smiles/icon_wink.gif

bile per tia arritur qellimit, hoqet edhe njerzit me kembngules kombetar dhe vut ne krye te qeverise ata te cilet jan edhe dhenduerr te shkieve dhe grekve si qe po mundohet edhe ky Ora-sorra, po serish kot e keni /forum/images/smiles/icon_wink.gif

grepi
18.05.2006, 19:45:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-18 19:26 :


une gjithqka kam lexuar dhe par, por, qe dikush del dhe lehteson kriminelet shkije, te cilet vran figurat ma markante te kombit shqiptar dhe mundohet qe vepren e kryer nga kriminelet shkie ta hedhin mbi te pafajshmit shqiptar, keta jan vetem Taraset me Co /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ore, ju mbroni shkiet dhe mundohuni qe ti lehtesoni sa te doni, mundohuni qe serish ti ktheni ne Kosove dhe tu jepni liri te pa kufizume, mundohuni gjithashtu edhe tu jepni teritore te komunave me shqiptare duke u munduar ti llogaritni si shkie se kot e keni /forum/images/smiles/icon_wink.gif

bile per tia arritur qellimit, hoqet edhe njerzit me kembngules kombetar dhe vut ne krye te qeverise ata te cilet jan edhe dhenduerr te shkieve dhe grekve si qe po mundohet edhe ky Ora-sorra, po serish kot e keni /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

shif tash politika brahim dinariane, me slloganin kush esht kunder brahim cerrces, ėsht me serbin.
keta vetem shkojn duke pėrseritur politiken e tyre me vite te tera, dikur thonin se kush esht kunder jugosllavis esht kunder bashkjeteses dhe ecjes se shqiptarve pėrpara, pra ather kur ishin komunista jugosllav, kurse ather kur u ben demokrat rugovian thonin kush esht kunder rugoves esht me serbi, dhe tash prap ja paskan nis, ishalla po pshtoni se valla patriotat jan ken gjithmon ne rrezik nga armiku e te rall jan ata qe kan vdek me koke ne jastek, ky rugova i cerrces edhe me avion e enke armiku dhe thaset me dinar ja pat mbush plot.

grepi, dora vete

tarasi
18.05.2006, 19:52:00
Tashti nuk mundė t'i kuptojė tė gjithė ata tė cilėt bėhen tė shurdhėt dhe tė verbėr dhe nuk duan tė shohin ato qė tė gjithė i dinė... Serbėt vranė e masakruan popullsin e pafajshme ngaqė nuk mundė tė pėrballeshin me luftėtarėt trima tė UĒK-ės nė luftė ball pėr ballė...
Tema ėshtė diēka krejtė tjetėr...
Vetė Blerim Shala deklaron dhe kėtė deklaratė tė tij e ka botuar nė libėr ku thotė: pasi u arrestova nė Han tė Elezit dhe pasi qė eprori i policis serbe bisedoi me Ibrahim Rugoven ky u tha qė tė mė lirojnė ngaqė Rugova se kishte kėrkuar qė t'ja qonin atė por bashkė-punėtorėt e tjerė...

Faktet flasin vet i pėlqeu apo edhe si pėlqeu ndonjerit. Vrasja e Fehmi Aganit ėshtė bėrė % me dijenin dhe aprovimin e Rugovės.Asnjė nga pjestarėt e Familjes Agani pas lufte nuk ėshtė bėrė pjestarė i LDK-ės. Edhe i biri i Prof Aganit i ka dyshimet e tija dhe tjeter gjė ėshtė ajo qė" ai se ka guximin t'i bėjė publike kėto dyshime".
Po ashtu ėshtė shumė enigmatike tentim vrasja e Sabri Hamitit me tė birin e sidomos vrasja e Enver Malokut vetėm pak metra largė nga rezidenca e ZOTNI rugovės...
Unė thashė mė lartė: TANJUGU menjeher ishte ngutur dhe kishte dhėnė alarmin se Agani u vra nga UĒK-ja por duke e ditur se aty kishte pas dhe tė tjerė po e njejta agjensi ishte ngutur tė demantonte kėtė gjė...Nė shumicėn e rasteve serbet nė Kosovė kanė vra me kėrkesen e shqiptarėve vetė dhe atė: mė 1945 me kėrkesėn e Fadil Hoxhės, mė 1981 me kėrkesėn e Fadil Hoxhės dhe Azem Vllasit dhe nė vitet e 90-ta me bekimet e Ibrahim Rugovės...
Dihet boterisht qė tė gjitha vrasjet e pas lufte mė sė miri i pat shfrytetuar Rugova: Pra mjafton vetėm tė shikohet se kush pėrfitojė nga ato dhe shkaku dihet. Tek e fundit ėshtė shumė interesante se si u bė e mundur tė vriteshin vetėm ca kolegė tė Rugoves. tashti po dihet se kush ishin urdhėr-dhėnėsit dhe kush ekzekutuesit...
Tashti, kėto tė dhėna nuk janė paushalle por janė tė dalura nga vet njerzit mė tė afėrtė tė Ibrahim Rugovės. Kjo mua edhe nuk mė befason fortė ngaqė, kur kihet parasysh qė Rugova gjimnazin nė Pejė e ka krye nė gjuhėn serbe ( e ju mund ta merrni me mendė se ēfarė ndjenjash mund tė ketė pas njė i tillė- kombėtare e kam fjalėn) aherė Ai ka qenė i gatshėm t"bėjė ēdo gjė nė tė mirė tė vet-vetes dhe nė tė mirė tė atyre qė kanė qenė tek e fundit promotoret e ngritjes sė tij...

Njė faktė: Nė vitin 1994 pasi qė mė arrestuan nė prishtinė gjatė hetuesis udbashėt mė pyeten se a " jam anėtar i LDK-ės?" dhe natyrisht qė pėrgjigja ime ishte " Jo nuk jam". Por pėr befasin time nga kjo pėrgjigje e imja ata u tmerruan edhe mė shumė duke mė shqelmuar e duke mė sharė me nėnė e babė e duke mė thėnė" se ti demek koke kunder Ibrahim Rugoves"... Edhe sot e kėsaj dite nuk e kam fortė " tė qartė" se pėrse ata e mbronin Rugoven me aq dashuri...

Me rastin e vrasjes sė F.Aganit dhe se kur do tė bėhet ajo e themė katerciperisht: qė Ibrahim Rugova ka qenė nė dijeni dhe se nė momentin kur ai ka hyrė nė vilen e tij nė Itali po nė atė moment ka qenė ekzekutuar prof. Agani...

delidreqi
18.05.2006, 20:09:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-18 19:52 :
Tashti nuk mundė t'i kuptojė tė gjithė ata tė cilėt bėhen tė shurdhėt dhe tė verbėr dhe nuk duan tė shohin ato qė tė gjithė i dinė... Serbėt vranė e masakruan popullsin e pafajshme ngaqė nuk mundė tė pėrballeshin me luftėtarėt trima tė UĒK-ės nė luftė ball pėr ballė...
Tema ėshtė diēka krejtė tjetėr...
Vetė Blerim Shala deklaron dhe kėtė deklaratė tė tij e ka botuar nė libėr ku thotė: pasi u arrestova nė Han tė Elezit dhe pasi qė eprori i policis serbe bisedoi me Ibrahim Rugoven ky u tha qė tė mė lirojnė ngaqė Rugova se kishte kėrkuar qė t'ja qonin atė por bashkė-punėtorėt e tjerė...

Faktet flasin vet i pėlqeu apo edhe si pėlqeu ndonjerit. Vrasja e Fehmi Aganit ėshtė bėrė % me dijenin dhe aprovimin e Rugovės.Asnjė nga pjestarėt e Familjes Agani pas lufte nuk ėshtė bėrė pjestarė i LDK-ės. Edhe i biri i Prof Aganit i ka dyshimet e tija dhe tjeter gjė ėshtė ajo qė" ai se ka guximin t'i bėjė publike kėto dyshime".
Po ashtu ėshtė shumė enigmatike tentim vrasja e Sabri Hamitit me tė birin e sidomos vrasja e Enver Malokut vetėm pak metra largė nga rezidenca e ZOTNI rugovės...
Unė thashė mė lartė: TANJUGU menjeher ishte ngutur dhe kishte dhėnė alarmin se Agani u vra nga UĒK-ja por duke e ditur se aty kishte pas dhe tė tjerė po e njejta agjensi ishte ngutur tė demantonte kėtė gjė...Nė shumicėn e rasteve serbet nė Kosovė kanė vra me kėrkesen e shqiptarėve vetė dhe atė: mė 1945 me kėrkesėn e Fadil Hoxhės, mė 1981 me kėrkesėn e Fadil Hoxhės dhe Azem Vllasit dhe nė vitet e 90-ta me bekimet e Ibrahim Rugovės...
Dihet boterisht qė tė gjitha vrasjet e pas lufte mė sė miri i pat shfrytetuar Rugova: Pra mjafton vetėm tė shikohet se kush pėrfitojė nga ato dhe shkaku dihet. Tek e fundit ėshtė shumė interesante se si u bė e mundur tė vriteshin vetėm ca kolegė tė Rugoves. tashti po dihet se kush ishin urdhėr-dhėnėsit dhe kush ekzekutuesit...
Tashti, kėto tė dhėna nuk janė paushalle por janė tė dalura nga vet njerzit mė tė afėrtė tė Ibrahim Rugovės. Kjo mua edhe nuk mė befason fortė ngaqė, kur kihet parasysh qė Rugova gjimnazin nė Pejė e ka krye nė gjuhėn serbe ( e ju mund ta merrni me mendė se ēfarė ndjenjash mund tė ketė pas njė i tillė- kombėtare e kam fjalėn) aherė Ai ka qenė i gatshėm t"bėjė ēdo gjė nė tė mirė tė vet-vetes dhe nė tė mirė tė atyre qė kanė qenė tek e fundit promotoret e ngritjes sė tij...

Njė faktė: Nė vitin 1994 pasi qė mė arrestuan nė prishtinė gjatė hetuesis udbashėt mė pyeten se a " jam anėtar i LDK-ės?" dhe natyrisht qė pėrgjigja ime ishte " Jo nuk jam". Por pėr befasin time nga kjo pėrgjigje e imja ata u tmerruan edhe mė shumė duke mė shqelmuar e duke mė sharė me nėnė e babė e duke mė thėnė" se ti demek koke kunder Ibrahim Rugoves"... Edhe sot e kėsaj dite nuk e kam fortė " tė qartė" se pėrse ata e mbronin Rugoven me aq dashuri...

Me rastin e vrasjes sė F.Aganit dhe se kur do tė bėhet ajo e themė katerciperisht: qė Ibrahim Rugova ka qenė nė dijeni dhe se nė momentin kur ai ka hyrė nė vilen e tij nė Itali po nė atė moment ka qenė ekzekutuar prof. Agani...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Zoti Tarasi,

Pa marre parasysh si reagojne tani Rugovistet ju keni plotesisht te drejte dhe besoj se LDk-istet jane ne posedim dhe se shpejti do ti zbardhin faktet qe plotesisht do vertetojne te vertetat qe i solle ti ne kete teme.

Ne nje rast menjehere pas luftes ne nje bisede zoti Anton Nokaj qe ka qene nje kohe bashkepunetor i ngushte i Rugoves ,nenkryetar i LDK-se por i cili gjithnje ka qene atedhetare i vertete na ka tregur se Dr Fehmi Agani dhe ai kane mbajtur disa takime me shtabin e pergjitheshem te UĒK-se pa dijenin e Rugoves,ne keto takime Agani u ka dhene perkrahje te plote luftes se armatosur dhe luftetareve te lirise.

Shkaku i vrasjes se tij dhe kujdesit aq te madh per te siguruar Rugoven nga ana e Millosheviqit tu mbetet poipullit te Kosoves.

Ministri
18.05.2006, 20:36:00
Profesor Agani ishte emblema e Univerzitetit te Prishtines, ishte emblema e politikes ne Kosove , ishte emblema e punes se mire e te mbare qe duhej bere per Kosoven.
Nuk i kemi borgj vetem zbardhjen e enigmes se vrasjes se profesorit por i kemi borgj edhe shumecka kesaj figure emblematike.
Vrasjen ,nuk ka dyshim , e kan bere serbet.
Arsyeja , nuk ka dyshim , se intelektual dhe njohes i rrethanave kombetare e nderkombetare sic ishte Profesori , e kan pengu Serbine me shume se shume cka e shume kush tjeter.
Urdherdhenesit , do te turperohen , e nese jane shqiptare edhe do te denohen .
Por do te turperohen edhe ata qe sot luajn me emrin e Profesorit, ata qe kete emer e perdorin per dicka qe Profesori kurr nuk kishte pranu qe emri i tij te beje sherbime percarese ne mes te shqiptareve.
Do te turprohen edhe ata, qe deri sot ,nuk e pan te udhes , jo qe Univerzitetit t'i vehet emri i keti Kolosi por qe, nuk e pan te udhes ,e ndoshta edhe e penguan, ngritjen e nje Permendoreje ne oborrin e F.Filozofik , ne kujtim te keti profesori , ne kujtim te keti njeriu te madh .
Dhe , nuk ka krim , qe e kan kry dy e me shume persona e qe nuk eshte zbardhe.Jo vetem ky por edhe krimet tjera ,deri ne nje dhe pavaresisht se kush ka dhene urdher e kush ka kry egzekutimin , nje dite do te zbardhen.
Flini te qete dhe mos merakoseni .Por nese iu ngutet dicka tregoni.Ndoshta mund te behet dicka me shpejt...

shkėmbi002
18.05.2006, 22:16:00
[quote]
Ministri afishoj me 2006-05-18 20:36 :
Profesor Agani ishte emblema e Univerzitetit te Prishtines, ishte emblema e politikes ne Kosove , ishte emblema e punes se mire e te mbare qe duhej bere per Kosoven....
-------------------------------------------------------------------------------------


shkėmbi:


Pėrshendetje z.Ministėr pėr kėtė shkesė dhe pėr porosit aq tė dobishme... por shtrohet pyetja se a ka kujt ti drejtohen kėto?

Sigurisht se ata qė kan fytyrė,moral, kėto gjėra i kan tė kjarta dhe nisur nga kjo edhe kan rrespekt pėr tė gjith ata qė edhe e merituan me veprat dhe sakrificat e tyre,ku padyshim zė vend edhe i madhi profesor Agani.
Pra nga Populli (pjesa dėrmuese) i Kosovės i nderuari profesor Agani ka dhe kishte edhe pėr sė gjalli rrespekt dhe pėrkrahje,kurse nga ata qė ju i pytni se ado tė turprohen njė ditė po ju tregoj se tė tillėt nuk turprohen,sepse ata i ka mbuluar turpi dhe nga turpi jan mbuluar,mbi turpin kan krijuar pasuri dhe famė,mbi turpin kan krijuar karierė politike...
Tė tillėt me turp mburren siē u mburrnin kur pėrpilonin "LISTAT" pėr egzekutimin e figurave mė eminente tė kombit,nė mesin e tė cilve ishte edhe profesor Agani (siē e quanin AGANOVIQ)
... dhe tani tė tė tillėt i lejojnė veti qė tė dalin (kinse)nė pėrkrahje !!!

Kamisarėt politik virtyte kan /forum/images/smiles/icon_razz.gifaftyrsinė,Paturrpsinė,krimet,vjedhjet ,grabitje deri sa haptas pranohet se kan struktura(kriminale)qė veprojnė jashta Institucioneve dhe nė dėm tė sotshėm dhe tė ardhshėm tė Kosovės.

delidreqi
18.05.2006, 23:40:00
[quote]
shkėmbi002 afishoj me 2006-05-18 22:16 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2006-05-18 20:36 :
Profesor Agani ishte emblema e Univerzitetit te Prishtines, ishte emblema e politikes ne Kosove , ishte emblema e punes se mire e te mbare qe duhej bere per Kosoven....
-------------------------------------------------------------------------------------


shkėmbi:


Pėrshendetje z.Ministėr pėr kėtė shkesė dhe pėr porosit aq tė dobishme... por shtrohet pyetja se a ka kujt ti drejtohen kėto?

Sigurisht se ata qė kan fytyrė,moral, kėto gjėra i kan tė kjarta dhe nisur nga kjo edhe kan rrespekt pėr tė gjith ata qė edhe e merituan me veprat dhe sakrificat e tyre,ku padyshim zė vend edhe i madhi profesor Agani.
Pra nga Populli (pjesa dėrmuese) i Kosovės i nderuari profesor Agani ka dhe kishte edhe pėr sė gjalli rrespekt dhe pėrkrahje,kurse nga ata qė ju i pytni se ado tė turprohen njė ditė po ju tregoj se tė tillėt nuk turprohen,sepse ata i ka mbuluar turpi dhe nga turpi jan mbuluar,mbi turpin kan krijuar pasuri dhe famė,mbi turpin kan krijuar karierė politike...
Tė tillėt me turp mburren siē u mburrnin kur pėrpilonin "LISTAT" pėr egzekutimin e figurave mė eminente tė kombit,nė mesin e tė cilve ishte edhe profesor Agani (siē e quanin AGANOVIQ)
... dhe tani tė tė tillėt i lejojnė veti qė tė dalin (kinse)nė pėrkrahje !!!

Kamisarėt politik virtyte kan /forum/images/smiles/icon_razz.gifaftyrsinė,Paturrpsinė,krimet,vjedhjet ,grabitje deri sa haptas pranohet se kan struktura(kriminale)qė veprojnė jashta Institucioneve dhe nė dėm tė sotshėm dhe tė ardhshėm tė Kosovės.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Te lumte shkembi 002,

Pasha haktalane as topi se luan. Na kete ne kete forum po perpiqemi ta zbardhim . Ata qe profesor Aganin dhe figura te medha te LDk-se i trathtuan dhe i futen ne goje te serbit dhe qakenjeve .Kjo eshte edhe me e rende kur kete e bene ata qe Agani dhe njerzite e ndershem te LDK-se ju besuan me se shumti.
Ata te partise se tyre dhe rrethit te tyre me te ngushte. Madje mbi gjakun e tyre krijuan pasuri dhe poste politike ne parti dhe ne institucionet e Kosoves.
Cezari kur e vrane ne senat klithi : Edhe ti bir Brut? Sepse e kishte shume te aferte.
Me siguri edhe Agani ka klithe emrin e bashkepuntoreve me te aferte ,atyre qe te njejtit qe ate e vrane pa meshire pra ekzekutusit serb dikend tjeter e ruajten dhe e percollen me airoplan te rehatshem ne Romen e bukur me tere familje.
E ke vra ndonjehere mendjen zoterote si ka mundesi te ndodhe kjo?

Agani te vritej nga serbet kurse Rugoven te njejtit ta ruajn dhe ta percjellin me airoplan pa i munguar asnje qime e flokut.

Ketu eshte pergjigjja per turpin dhe trathetine.
Si e liruan serbte Blerim Shalen me intervenimin e Rugoves ? Perse nuk intervenoi Rugova edhe per Aganin ta merrte me vete?

Ketu i kane rrenjet strukturat kriminale dhe plotesisht pajtohem me ty .Te gjitha duhet te zbardhen dhe te gjenden kriminelet dhe trathetaret.

gentelmeni
19.05.2006, 00:36:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-18 19:26 :


une gjithqka kam lexuar dhe par, por, qe dikush del dhe lehteson kriminelet shkije, te cilet vran figurat ma markante te kombit shqiptar dhe mundohet qe vepren e kryer nga kriminelet shkie ta hedhin mbi te pafajshmit shqiptar, keta jan vetem Taraset me Co /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ore, ju mbroni shkiet dhe mundohuni qe ti lehtesoni sa te doni, mundohuni qe serish ti ktheni ne Kosove dhe tu jepni liri te pa kufizume, mundohuni gjithashtu edhe tu jepni teritore te komunave me shqiptare duke u munduar ti llogaritni si shkie se kot e keni /forum/images/smiles/icon_wink.gif

bile per tia arritur qellimit, hoqet edhe njerzit me kembngules kombetar dhe vut ne krye te qeverise ata te cilet jan edhe dhenduerr te shkieve dhe grekve si qe po mundohet edhe ky Ora-sorra, po serish kot e keni /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kush eshte kah i lehteson krimenelet shkie ej.....ngjiti syzat o balo ihere.

Ju ldk-ja eshte dasht vete me e zbardh rastin e jo me e lane Aganin vetem te vetmuar e ne harrese.Turp te keni.Agani ishte formula kryesore ne ldk.Me kujtohet mire kur i kane qite tavolinen para Pallatit dhe aty jam ba antar.Agani ishte aty se bashku me rugoven.Une me pare kuuuurrr as zanin nuk ia kam ndegjue rugoves.Aihaaaaaa....pordhe e vone ishte rugova,edhe doli shpiun....I vrau shoket e punes....ncncnc

tarasi
19.05.2006, 09:33:00
Lexoni pastaj jepni pėrgjigjet. Nuk shkruajmė ngaqė nuk na pėlqen ndonjeri por shkruajmė ngaqė drejtsia e kėrkon njė gjė tė tillė nga tė gjithė Ne...

Do tė sjellė mė poshtė njė dėshmi tė analistit Blerim Shala dhe besoj qė " Foleja e Qyqeve" nėse kanė argument pėr tė thėnė qė " tarasi nuk e do Rugoven" atėherė njė gjėe tillė nuk mund tė thuhet pėr Blerim SHalen...

shkruan: BLERIM SHALA

Ku je nisur Ti?

kur iu afruam pikės sė kontrollit kufitar, kuptuam qė hėpėrhė serbėt nuk lejojnė kalimin. Hymė nė disa nga veturat qė pothuaj kishin shkelur vijėn kufitare. Aty dėgjuam rrėfime nga mė tė ndryshmet pėr plaēkitjet, rrahjet dhe maltretimet, pėr lojėn me ekzekutimet tė cilat i kishin pėrjetuar udhėtarėt nė kėto vetura. Policėt serbė na kėrkuan leternjoftimet. Menjėherė, me tė marrė vesh emrin tim, polici pa njė letėr qė kishte pranė, me gjasa me emrat dhe fotografit e anėtarėve tė delegacionit tė Kosovės nė Rambuje..Kur vėrtetoi se kush isha polici mu drejtua me fjalėt:" ku je nisur ti? Kemi urdhėr qė asnjerin prej jush qė e keni nėnshkruar Marrėveshjen e Parisit tė mos e lejojmė tė dalė jashtė kosovės. Ju jeni fajtor pėr tė gjitha...Ju tė tjerėt mund tė shkoni...", iu drejtua Familjes sime, asaj tė Sadri gashit dhe tė Bajram Kadriut, me tė cilėt bėmė kėtė rrugėtim tė mundimshėm. Isha, kėshtu i arrestuar. Brenda nė zyrat e kufitarėve tė Policisė serbe, mbretronte njė kaos i vėrtetė. Pas nja gjysmė orė pritjeje, nė shoqėri tė tezes sime Sanie Gashi, e cila nuk mė ndahej, pėr tė mė mbrojtur disi aty ku s'kishte mė gjasa pėr kurrfarė mbrojtjeje, mė thirri nė bisedė shefi i stacionit policor, njė meso burrė trashalluk, i cili nuk dukej fortė i brengosur pėr fillimin e luftės sė NATO-s me Serbinė...
" Ju jeni pėrgjegjės pėr kėtė tragjedi"." Ju e sollėt NATO-n mbi ne, Ju bėtė qė NATO-ja tė na bombardojė, ju jeni pėrgjegjės pėr kėtė tragjedi qė tani po pėrjetojnė shqiptarėt...
Tė njejtat fjalė, njė polic serbė, do t'ia hotė dr. Fehmi Aganit, nja dyzet ditė mė vonė, kur Profesori u zu rob derisa ktheheshin me tren nga Hani i Elezit, pas tentimit ė pasukseshėm pėr tė dalė nė Maqedoni.
Pas nja dhjetė-pesėmbėdhjetė minutash bisedė, shefi i Policisė mė tha qė duhej tė prisja pėrjashta, nė holl. Ishte e qartė qė tani ai duhej tė konsulltohej me autoritetet nė Beograd, pėr tė marrė pastaj vendim se ēka duhet bėrė me mua. Isha i bindur qė do tė mė kthejnė nė Prishtinė, prandaj u pØrshendeta me tezen dhe i thashė qė tė gjithė duhet tė dilnin nė Maqedoni. Unė, aty mbrenda isha lėnė tė rrija vetėm, duke pritur verdiktin nga Beogradi..

PSE MĖ LIRUAN?

Nja dy javė mė pas do tė marr vesh nga ambasadori Hill se ē'kishte ndodhur nė ato dy orė pritjeje. Hill, kėtė storie e kishte kuptuar nga biseda telefonike e zhvilluar me ADNAN MEROVCIN, sekretar teknik i Rugovės. Dr. Ibrahim Rugova mė 30 mars kur ishte pėrmendur shkuarja e tij pėr ēØshtje sigurie nė Beograd dhe bisedat me Millosheviqin kishte kėrkuar qė ti gjenin andej pari bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė si Fehmi Aganin, Edita Tahirin, Hydajet Hysenin, Mehmet Hajrizin, pra anėtarėt e Delegacionit tė Kosovės nė Rambuje dhe ish-anėtarėt e Kryesisė sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės.
Kur mė zunė mua nė Han tė Elezit, autoritetet e Beogradit ishin konsultuar me DR. RUGOVEN dhe MEROVCIN, duke propozuar qė tė mė kthenin nė selinė e Ibrahim Rugovės...
Rugova kishte refuzuar kėtė ofertė duke thėnė qė nuk kishte nevojė pėr mua dhe se mund tė mė linin tė lirė tė kaloja kufirin. Sidoqoftė isha me fat tė madh. Familja nuk besonte qė sØrish isha me ta....

********* **************

Pra forumist tė nderuar vet-vendosni. Faktet janė kėto. Nga kjo ēka u tha mė lartė shihet se Rugova ka qenė nė pozitė tė atillė qė tė tjerėve t'u shpėtojė jetėt ose t'ua merr ato..
Shtrohen pyetje logjike:

Pėrse Policia e beogradit e konsultonte Rugoven pėr kėto gjėra?

Si ishte e mundur qė Adnan Merovcit iu lejua qė; nga Beogradi tė shkojė nė Shkup tė konsultohet me tė interesuarit dhe serish ė kthehet nė Beograd tė Ibrahim Rugova?

Si ėshtė e mundur nė momentin kur Rugova hynnė vilen e tij nė Itali( masimo Dalema ka dėshmuar pėr ato kohra kur Italjanet e kishin marrė nė mbikėqyrje Rugovėn) nė Kosovė vritet Fehmi Agani.

Kur hyri NATO nė Kosovė refugjatėt filluan, nga gėzimi, nga Shqiperia tė ktheheshin nė kėmbė. S'mund tė prisnin transport ngaqė i thėrriste vendi. Madje - madje dhe uset u nguten dhe hynė nė Prishtinė...
Por vetėm njė njeri nuk ngutej e ky ishte Ibrahim Rugova? Ai rrinte akoma tė qėndronte nė Itali? A thua pse? Ēfarė peshe tė fajit ndjente ai qė nuk ngutej tė kthehej?

Pėrse Ibrahim Rugova u kthye tek pas ndodhjeve tė disa vrasjeve nė Kosovė, tė cilat vrasje gazeta BOTA SOT ua atribojėtė tjerėve dhe me kėtė ndryshimin e mendimit nė opinion?

Ka shumė PSE-ja qė do duhej dhėnė pėrgjigjen: Unė e kam pėrgjigjen time..Po Ju?

grepi
19.05.2006, 11:43:00
Brahim dinari kishte kohe dhe vite qe ishte ber vegel e regjimit serbomilosheviqian dhe jo vetem se ky dhe nga italia pritke urdhera si te veproj por dhe ne shpirt ndjente Tradhtin qe i kishte ber Kosovės, popullit shqiptar tė Kosovės dhe bashkpuntorve te tij te ngusht, andaj ai kishte nje frig te madhe te kthehej aty ku kishte vepra te liga dhe tradhti Kombėtare.

ky zagar serb duhej te pėrfundonte siq pėrfundoj esat pash toptani dhe te vorroset atje ne serbi dikund nga kraleva dhe shumadia.

grepi, dora vete

Nderi
19.05.2006, 15:47:00
Zotri tarasi te pergezoj per temen e qelluar per vrasjet enigmatike qe jane bere ne Kosove dhe nuk u zbuluan deri me sot, por gjithemone iu ba me
gisht kah luftetaret e UCk-es dhe udheheqesit e tyre
Kete e beri ne emer te kreut te LDK-es gazeta antikombetare
Bota sot.

Sherbimet sekrete serbe te perbere edhe nga shqiptar sigurisht veprojne edhe sot.Per kete kane deklaruar edhe vete udheheqesit e sigurimit serb duke thene se i kane njerzit e vete ne kreun e partive shqiptare.

Eshte shume e sakte ajo qka ju thoni se perfituesi ma i madh nga keto vrasje ishte Rugova dhe LDK-ja.

Neve qe nuk kemi fakte nga gjykimet per keto vrasje na mbetet qe nga
argumentet relevante te veprimeve dhe perfitimeve te konkludojme se mund te jete e sakte kjo ose ajo.

Sa i perket vrasjes se Fehmi Aganit dihet se kjo vrasje per fat nuk ka mund te perhapet ne popull se eshte ba nga UCK-.ja por se eshte fakt se eshte ba nga serbet dhe per kete deshmojne gruaja dhe djali i Aganit.

Kush eshte porositesi do te vjen koha dhe do te zbulohet.

Adnan Merovci ne librin"Pa portofol" te Blerim Shales thote se
Fehmi Agani ishte shume i pakenaqur me Rugoven dhe i ishte ankuar shpesh edhe vete Adnanit.

Ai thote se kur po hyne ne zyren e Rugoves i mbushur me nje bagazh te madh te shqetesimeve , por po del pa pergjegje , i zbrazet, pa marreveshje, pa ide etj.

Adnani thote se Fehmi Agani ka qene i angazhuar per lidhje me UCK-en.

Adnan Mererovci thote se njehere ne Rambuje e ka keshilluar Rugoven qe te terhiqet, nese don te mbetete ne histori per te mire dhe ta autorizoj Fehmi Aganin , i cili do te koperonte me te gjithe .Rugova pasi e degjoj
me vemendje tha se per kete mos te bisedoj me askend.

Pra, kishte shenja se Agani dhe Rugova dallonin shume sa i perket
asaj se kush mund te ishte faktor i bashkepunimit ne mes te UCK-es dhe LDK-es.

Rugova kete nuk mund ta bante, kurse Agani dihej se mund ta bante kete bashkerenditje dhe sigurisht per kete edhe u likuidua, sepse Serbise i nevoitej personi qe perqante shqiptaret dhe jo personi qe i bashkonte shqiptaret.

Nderi

Burimi35
19.05.2006, 16:28:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-18 15:44 :
Kemi mbaruar tė gjithė nė qoftė se mndojmė
se secili prej nesh ka lindur vetėm pėr vehte
( Marin Barleti)

Ēėshtja shqiptare,pėr ne shqiptarėt ka njė karakter krejt tė veēantė; vonesa historike, zgjidhje e gabuar e hierarkisė diplomatike, pra atė nderkombėtare e mė shumė atė kombėtare... Shpeshė herė na ka ndodhė qė Tradhtarin ta bėjmė Hero dhe heroin tradhtarė. Nė mungesė ndoshta tė guximit individual karshi hipnotizimeve kolektive...

Njė prej figurave mė enigmatike,padyshim qė ka qenė dhe ėshtė Ibrahim Rugova. Nė kohėn kur populli i tij pėrjetonte katrahuren, fyrjen, humbjen e dinjitetit, Ky bėri ngritjen e tij, namin e tij, emrin e tij karshi popullit tė shum vujtur. E, dihet qė nė kėso kushte,kur populli pėrjeton shtypje dhe robėri,vetėm ai qė ėshtė vazal i shtypėsve mund tė dehet nėn mjerimin e tė tjerėve...
Me njė fjalė, Ky ishte njeri nder personalitetet mė enigmatike ashtu siq mbeti enigmatike edhe vrasja apo mė mirė me thana porositsit e vrasjes sė Fehmi Aganit...

2.

Dihet qė Fehmi Agani dhe Ibrahim Rugova,ishin nė mardhenja zero pas Kuvendit tė trete tė LDk-ės, Kuvend nė tė cilin Fehmi Agani kishte ofruar dorėheqjen e tij. Dhe qė nga kėtu ai kishte nderprerė ēdo komunikim me Ibrahim Rugoven. Vetėm edhe njė herė gjatė konferences Rambujes kishin biseduar me njeri tjetrin por atė me tonė shumė-shumė tė ashpėra sa qė profesori i kishte thėnė: Ty vetėm pushteti tė intereson dhe asgjė tjetėr...
Gjatė sulmeve tė natos u pėrjetua edhe Golgota shqiptare.Shumė veta kėrkonin shpėtimin drejtė Blacės e disa edhe drejt Kukėsit teksa Ibrahim Rugova drejt Beogradit... Prej atyre qė e kishin zgjedhur shpėtimin e tyre drejt Bllaces ishte edhe Fehmi Agani e i cili kurrė nuk e arriti atė kufi, aq shumė tė dėshiruar ani pse shumė afėr e kishte pasur.. Ja se pse:

3.

Kristofer Hill aso kohe kishte biseduar me telefon me Adnan Merovcin( aso kohe ishte sekretar teknik i Ibrahim Rugovės) i cili i kishte thėnė Hillit se ekziston mundėsia qė sė bashku me Rugoven tė shkonin pėr nė Beograd dhe se Ibrahim Rugova kishte kėrkuar nga Sigurimi serbė qė t'i gjenin se ku janė tė fshehur bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė, si Fehmi Aganin, Edita Tahirin por edhe Hydajet Hysenin dhe Mehmet Hajrizin.
Gjatė asaj kohe nė Han tė Elezit,autoritetet serbe e kishin hetuar dhe arrestuar edhe Blerim Shalėn si njeri nder pjesmarresit nė konferencen e Rambujes.. Kur e kishin zėnė Blerimin autoritetet serbe ishin konsultuar me Ibrahim RUgovėn dhe Merovcin ( ky i dyti dėshmon pėr kėtė) duke propozuar qė ta kthenin Blerim Shalen mbrapa nė Prishtinė.Rugova e kishte refuzuar kėtė ofertė, duke thėnė se nuk kishte nevojė pėr tė. Tani, pas kėtij refuzimi tė Rugovės policėt serbė nga paraburgimi ku e mbanin Blerimin nė Han tė Elezit e kishin liruar dhe ēak i kishin ndihmuar qė tė kalojė matanė...
Nga kjo del qė, policėt serbė ndėgjonin dhe zbatonin urdhrat e Ibrahim Rugovės. Ai kishte kerkuar qartė qė t'ja gjenin Fehmi Aganin...


4.
Prof fehmi Agani disa ditė ishte fshehur nėpėR Prishtinė ngaqė e dinte qė ishte nė kėrkim...Pasi qė gjetja e bashkėpunėtorėve tė Rugovės po rrezulltonte me mos-sukses Rugova nga Beogradi dėrgon Adnan Merovcin nė Shkup( ngaqė tani mendohej qė ata do tė duhej tė jenė atje) me motivacion t"kėrkimit tė bashkėpunėtoreve tė I. Rugovės.Atje Hilli informohet nga Merovci,se sherbimi sekret serbė,paska informata tė cilat konfirmojnė se UĒK-ja qenka duke pergaditur vrasjen e Rugovės prandaj forcat serbe kishin vendosur pėr ta mbrojtė atė...Por atje nė Shkup Merovci arriti tė kuptojė megjithatė qė Fehmi Agani qenka akoma dikund nė Kosovė,se nuk paska arritur tė dalė fare atje...

Pas gjashtė javė fshehjeje nėpėr Prishtinė,Fehmi Agani sė bashku me gruan Sadijen dhe djalin Mentorin, do t'ia mėsyjė kufirit tė Maqedonisė. Ai kishte dronė se do "mund tė zihej nga Sigurimi serBĖ PĖR T'U SJELLUR NĖ SHTĖPINĖ E RUGOVĖS ku duhej tė inkuadrohej natyrisht nė lojėn, e Rugovės e tė Millosheviqit.
Pasi fytyren e kishte ruajtur gjerė mė atėherė mėtonte daljen si gjithė tė tjerėt nė shtetin fqinjė.Kur Treni kishte arritur nė han tė Elezit, ishte urdheruar qė tė kthehej pėr nė Fushė Kosovė e qė nuk mund tė vazhdonte mė tutje...
Edhe mė herėt ishte proklamuar se ishte vra Fehmi Agani... pOR kėsaj radhe me tė vėrtet ai u vra mė 10 maj tė vitit 1999. menjeherė sipas marreveshjes Rugova - Millosheviq, TANJUGU u ngut tė lėshojė njė komunikatė tjeter nė tė cilėn do tė akuzojė UĒK-ėn pėr kėtė... Fatmirsisht kur ėshtė vra Agani me tė kanė qenė edhe gruaja dhe I biri kėshtu qė kėtė argument tė TANJUGUT Ibrahim Rugova nuk do tė mund ta pėrdorte pėr hesape tė veta.....
Fill pas Lufte vrasjet enigmatike tė Xhemail Mustafes, Racit, Popoves etj Rugova u mundua sipas mėsimeve tė Tanjugut t'ua adresojė Luftetarėve tė Lirisė dhe kėtė akuzė e bėnte njeriu qė sipas mendjes sime ka qendruar prapa tė gjitha vrasjeve tė bashkė-punėtorėve tė tij mė tė ngushtė... Edhe tentim vrasja e Sabri hamitit shkon nė adresė tė Rogoves dhe Co...
Njė ditė para se tė vritet fehmi Agani serbet ishin marrė vesh qė Ibrahim Rugoven ta transferonin pėr nė Itali. As qė nga atje ai nuk denjoi tė pėrkrahte Luften e popullit shqiptarė pėr Liri dhe bashkim kombėtar...
I mbetet drejtsis shqiptare qė tė hetojė kėto vrasje dhe rolin e Rugoves nė to.....
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Premtimin e dhen e mbajte Tarasi,

Ka kohe qe ke paralajmrue se do te publikon disa informacione rreth vrasjes se Fehmi Aganit ku ka dor Ibrahim Rugova.
Me ket informacion e ke ndimuar Drejtsin Shiqptare.
Do te ishte mir qe edhe te tjer qe kan informacione te ngjashme te publikojn.
Nje Djal nga nje Komun e Kosoves me ka then se ; Ish keq me qen Jetim.
Prindi i tij ishte vrar nga nje Komando Vrasese e Rugoves ...

primavera
19.05.2006, 16:38:00
Pershendetje nuk dua te shkruaj ne rolin e moderatores.
Kjo teme jo vetem qe me preku,por edhe me befasoi me disa mendime aspak te llogjikshme te disa prej anetareve.
I madhe Agani ka qene nje mik i ngushte i familjes sime,dhe pjesetaret e familjes se tij e dine pak a shume se nga kush eshte vrare.

Qe ka qene shqiptare ato qe kane dhene urdher,kete e dine familja e tij,por edhe se kush ka qene e dine.


Mos spekulloni kot as ne emer te Rugoses apo politikani
tjeter.

Lerini te vdekurit te prehen te qete,historia i gjykon ata gjithmone.


Nje mbremje dhe fundjave te qete per te gjithe ju.

Primavera

Shqipėruesi
19.05.2006, 16:49:00
E nderuar Primavera


Pajtohem me ate qe thua. Nuk mund te gjeshe logjike ketu,jo. Kjo qe thone "keta" rehabiliton kriminelet serbe. Kete duan ata. Pastaj fyerjet cnjerezore qe i behen ish-Presidentit. Dhe ti kerkon logjike ketu ku ka gjithcka vec logjikes...
Te pershendes Primavera. Nuk eshte hera e pare qe me pelqen nje mendim yti. Kam rrespekt te vecante per ty dhe Rrufene. Nuk mund te them te njejten per njefare Qeli-n. Por, tjeter eshte ajo...

gentelmeni
19.05.2006, 17:18:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
primavera afishoj me 2006-05-19 16:38 :
Pershendetje nuk dua te shkruaj ne rolin e moderatores.
Kjo teme jo vetem qe me preku,por edhe me befasoi me disa mendime aspak te llogjikshme te disa prej anetareve.
I madhe Agani ka qene nje mik i ngushte i familjes sime,dhe pjesetaret e familjes se tij e dine pak a shume se nga kush eshte vrare.

Qe ka qene shqiptare ato qe kane dhene urdher,kete e dine familja e tij,por edhe se kush ka qene e dine.


Mos spekulloni kot as ne emer te Rugoses apo politikani
tjeter.

Lerini te vdekurit te prehen te qete,historia i gjykon ata gjithmone.


Nje mbremje dhe fundjave te qete per te gjithe ju.

Primavera
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Trathtarin duhet nxerre nga varri dhe gjerat duhet sqaruar.Duhet ditur se me urdher te kujt u vra Agani....

Primavera,me shnet mire je?

tarasi
19.05.2006, 18:50:00
Tani kėtu shohė qė disa e kanė humbur torruan.
E nderuara Primavera
Edhe unė e njohė familjen e prof Aganit dhe pasi qė edhe ti po e njohshe po tė themė qė Mentori ėshtė nė kėrkim tė njė nuseje por asesi ta gjejė njė...

Ne kėtu vetėm po sjellim fakte dhe ato fakte janė tė deshmuara. Asnjeri nuk po thotė qė prof.Aganin nuk e kanė ekzekutuar policėt serbė. Bile nė momentin kur policia maltretonte dhe rrahte ca tė rinjė prof Agani ka reaguar nė mbrojte tė tyre...
Unė vetėm po bėjė paralele nė mes asaj se ēfarė kanė pohuar BLERIM SHALA dhe Adnan Merovci.. Dhe faktet janė ato qė; Rugova insiton qė tė lihet Blerimi i lirė..Pyetja shtrohet: se pėrse aso Kohe i shkonte fjala Rugovės te policėt serbė? Si mund tė komunikonin ata me Rugovėn?
ĖSHTĖ katercipėrisht e vėrtetė qė Rugova ka kėrkuar qė t'i sillen bashkėpunėtorėt e tij qė pastaj si Kryesi tė bėnin atė apelin tė cilin mė vonė Rugova e bėri i vetėm...

Burimi 35
E kisha paralajmeruar kėtė shkrim mė herėt por pasi qė e kisha kompjutrin nė prishje s'mund e bėja afishime...

Disa kėtu nė vendė qė tė mirren me etiketime le tė dėshmojnė tė kundėrtėn.
Unė vetėm pyes: nėse Rugova do t'i kėrkonte Millosheviqit qė " tė ruhej Agani ai do ta bėnte kėtė gjė2. Pse Rugovės nuk i pengonte zoti Shala dhe ku ishte interesi i tij qė tė kėrkonte qė Ky, ani pse ishte arrestuar tė lihej i lirė. Pėr dramėn e Blerimit nė Han tė Elezit dhe lirimin e tij tė papritur mund tė deshmojė edhe Sanije Gashi kryeredaktorja e gaztes pėr femna " TEUTA" dhe njekohsisht tezja e Blerimit... Adnan Merovci e pohon vetė qė pėr blerimin ishte intervenuar nga vetė Velania...
E drejta e ime ėshtė tė bėjė lidhshmėrinė e ngjarjeve aq mė parė kur dihet konflikti Rugova - Agani nė kėshtjellen e Rambujesė...

Ja vetėm disa nga ato konflikte dhe batutat nė mes Aganit dhe Rugovės gjithnjė duke u bazuar mbi shkrimet autentike tė analistit Blerim Shala nė librin e tij " Vitet e kosovės" botuar nė vitin 2001... Dihet qė aso kohe ky, Blrimi pra nuk ishte i pėrkėdheluri i Rugovės por pas botimeve tė disa fakteve kursi i Rugovės karshi tij pat ndryshuar kogja shumė...

Ja batutat Agani - RugovaPASIVITETI I IBRAHIM RUGOVĖS


Delegacioni shqiptarė, pa dallim, tė gjithė ishin aktivė dhe tė angazhuar nė grupe tė ndryshme. I vetmi njeri nga delegacioni, i cili fare nuk interesohej, se ēfarė po ngjetė ishte IBRAHIM RUGOVA.

Ky njeri, qė nga dita e parė iu ishte nėnshtrua pijeve alkolike, dhe dehjeve tė tija, tash mė tė njohura. Ai dhe Idriz Ajeti, i cili pėr shkak tė moshės, kohėn mė shumė e kalonte nė gjumė se sa qė dinte nė realitet se ēfarė po ngjante aty...
ĖSHTĖ e ēuditshme se pse IBRAHIM RUGOVA nė byfenė e Kėshtjelles ishte takuar pėr pak kohė me kriminelin serbė NIKOLLA SHAINOVIQ me tė cilin kishin ngritur dolli. Se ēfarė u bisedua, do tė ishte mirė, tė referonte aso kohe njeriu mė i afertė i tij Adnan Merovci...


KONFLIKTI I PARĖ RUGOVA - AGANI

Duhet theksuar, se profesor Agani, gjatė konferences sė Rambujesė, kishte qenė shumė aktivė dhe teper konstruktiv. Ai ishte caktuar qė tė jetė nė grupin qė do tė diskutonte modalitetet rreth " Pushtetit nė Kosovė". Fehmi Agani kishte sjellė qė, Pushteti I Kosovės tė ishte mė shumė i pėrqendruar nė Kuvendė me kompetenca tė mirėfillta... Aty ėshtė hera e parė qė Rugova interesohet dhe i kėrkon profesor Aganit qė:

Rugova: profesor Agani, ju lutem do tė ishte mirė qė tė insistohet qė pushteti tė jetė nė duartė e presdidentit..

Agani: Njė gjė e tillė nuk mundė tė bėhet. Predidenti duhet tė ketė mė shumė njė rol protokolar dhe si duket Ty mė shumė tė intereson pushteti se ajo qė po bėjmė ne kėtu...

Rugova pas kėsaj largohet dhe vetum disa qaste mė vonė i vjen Profesor Aganit, Adnan Merovci " pėr ta pėrpunuar" dhe pėr ta bėrė pėr vete. Ai, i deleguari i Rugovės i kėrkon Aganit qė ky tė pėrkrah variantin qė sistemi nė Kosovė tė jetė presidencial e jo parlamentar.

Fehmi Agani ishte i bindur qė Kosovės nuk i duhej njė maje e tillė pushtetore e perqendruar nė doren e njė njeriu tė vetum dhe i thotė nė mėnyrė decidive " emisarit tė Rugoves:

- " Pėrvoja e keqe me Sali Berishen e edhe hiq ma pak me Ibrahim Rugoven nuk na lejon qė tė kemi sistem presidencial por parlamentar..
Duhet theksuar edhe kėtė se qė; nga Kuvendi i Tretė i Turpit i LDK-ės mardheniet Rugova - Agani ishin tė ngrira...
I gjalli - i vdekur I. Rugova nuk luante as edhe njė rol me rendesi gjatė konferences sė Rambujesė sepse pėr tė gjithė ishte e qartė se ai ishte, aso kohe, njė hiq njė baras me zero...
IBRAHIM RUGOVA TENTON EDHE NJE HERĖ TĖ BĖJĖ PĖRQARJEN


Nė kulminacionin e bisedave, Ibrahim Rugova bėnė tentimin e tij tė fundit tė qyqes pėr tė pėrēarė delegacionin shqiptarė. Ai propozon qė pala shqiptare e sidomos ata tė LDk-ės tė nėnshkruajnė dokumentin, duke u bėrė thirrje edhe Veton Surroit dhe Blerim Shales me arsyetimin se; pala ushtarake po deshen mundė ta nėnshkruajnė dokumentin ma vonė. Pra perpjekja e tij ishte qė tė ndante palen politke prej asaj ushtarake.me kėtė ai donte tė bėnte opinionin tė besonte se ndryshe mendonte Prishtina dhe ndryshe Likoci. Por nė faktė delegacioni shqiptarė ishte kompakt, e edhe Edita Tahiri e Fehmi Agani, nė krahasim me Rugoven.

AGANI RUGOVES: Ti nuk e meriton me kanė president!

Ibrahim Rugova nė njė momentė nė prezencė tė Aganit, Edita Tahirit, Blerim Shalės, Veton Surroit dhe Idriz Ajetit thotė se:
" Kur tė nėnshkruhet dokumenti pėrseri gjerat do tė kthehen nė vendin e vet dhe se keta ( duke aluduar nė delegacionin e UĒK-ės) do tė duhej tė binin nga skena politike, ata tė cilėt erdhen nė politikė nė kohė lufte nėpėrmjet krismave tė pushkėve. Pra ai shpresonte se politika tani do tė udhehiqet prapė prej atyre qė bėnin politikė nė kohė paqeje..


Fehmi Agani duke mos mundur ta durojė i thotė:

" zaten Ty vetum kjo gjatė tėrė kohės tė ka interesuuar...Ty Ibrahim tė intereson vetum njė gjė: kryetarllaku! Por ti se meriton as Kryetar i LDK-ės me kanė!..
Ibrahim Rugova nderhyn me pyetjen:
- A je ti Fehmi anetar i LDK-ės a i ketyre..
profesor Agani i pėrgjigjet: Prej Kuvendit tė Tretė tė LDk.ės unė nuk e ndjejė mė veten anėtar tė kėtij subjekti..

Kjo ka qenė hera e fundit qė prof Agani ka ndrruar ndonjė fjalė me Ibrahim Rugovėn...

Ndoshta edhe faji i vetėm i profesorit...

Alfonsi
19.05.2006, 19:37:00
Zoterinj,

Vetem familja e te ndjerit Agani mund te beje kesi delarata apo akuza apo diqka tjeter.
Askush tjeter,dhe ata qe bejn per mendimin tim jan te marr.

Ne ate kohe askush dhe askend ska mundur ta shpeton.Mua te them haptas me vjen turp qka lexoi ne kete forum nga Tarasi&amp;Co.

Sipas tij pse Rugova paska than se nuk me duhet Blerim Shala ai e paska edhe shpetuar.A ka than i ndjeri Rugova leshone apo nuk ka nevoj.Ketu z.Tarasi duhet ta kete logjiken te ben dallime.
z.Rugova e emroi z.Shala kryesues te delegacionit dhe me sa di une ai kishte bashkpunim te ngushte me at.

Kurse i ndjeri F.Agani ishte me shume se z.Rugova kunder Luftes se hapur me shkaun.Kurse kete lufte Milloshi moti e deshironte. Me Aganin dhe Rugoven ishte veshtir ta bente.Ai me lufta mbronte edhe karrigen e vet.Rast i shume i thjesht pa Milloshin tani Podgorica po pavarsohet,kurse po te ishte ai gjalle te dielen kur mbahet Referendumi i kishe tankset neper qytet.
I Ndjeri Agani une e kam ndegjuar disa here dhe ate te fundit ne studio te RTSH bashke me Adem Demaqin kur thoshte: "nuk gucojm te hyme ne lufte me Serbin ne krye me Milloshin....sepse eshte e papergjegjshme nderkombetarisht ...."

Shkaut i ka interesu njerz tjer dhe politik tjeter jo ajo e Aganit dhe Rugoves.Ajo Politike u pa dhe po shifet tani ne Kosove,kur tani Shqipetaret bejn lufte mes veti si ne Shtimje e gjetiu.Kurse ne kohen e LDK-se uniteti ne Kosove ishte qe nuk mbahet mend ne Historin tone,jo vetem qe u nderpren vrasjet por ato te gjitha u falen.

I ndjeri Rugova paska pergaditur edhe vrasje pas luftes.Po a eshte kjo turpi me i madh te thuhet keshtu. Une e di vetem nje gje se kur eshte vrar Uke Bytyqi ne Suhareke ( dihet nga kush dhe anetar i kujt ishte),aty kane qene njerzit te armatosur deri ne dhambe te ncjerrin hakun,po ate nate,dhe te fillon lufta vellavrasese.Por ishte Rugova me tel.nga Prishtina qe e ndaloi kete. Po mos te ish kap vrasesi me siguri se z.Tarasi edhe kete e kishn quajtur komplot te Rugoves.

Mosni more leni keto turpe,se Populli bari nuk po ha.E dinte Popuuli dhe sot te gjithe i dime qka beri ai e qka beri ky.Me se miri u deshmua edhe ne ato tri zgjedhje te lira qe u mbajten ne Kosove.

Mbylleni kete teme ju lutem se nuk ia vlen te diskutohet

delidreqi
19.05.2006, 20:49:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Alfonsi afishoj me 2006-05-19 19:37 :
Zoterinj,

Vetem familja e te ndjerit Agani mund te beje kesi delarata apo akuza apo diqka tjeter.
Askush tjeter,dhe ata qe bejn per mendimin tim jan te marr.

Ne ate kohe askush dhe askend ska mundur ta shpeton.Mua te them haptas me vjen turp qka lexoi ne kete forum nga Tarasi&amp;Co.

Sipas tij pse Rugova paska than se nuk me duhet Blerim Shala ai e paska edhe shpetuar.A ka than i ndjeri Rugova leshone apo nuk ka nevoj.Ketu z.Tarasi duhet ta kete logjiken te ben dallime.
z.Rugova e emroi z.Shala kryesues te delegacionit dhe me sa di une ai kishte bashkpunim te ngushte me at.

Kurse i ndjeri F.Agani ishte me shume se z.Rugova kunder Luftes se hapur me shkaun.Kurse kete lufte Milloshi moti e deshironte. Me Aganin dhe Rugoven ishte veshtir ta bente.Ai me lufta mbronte edhe karrigen e vet.Rast i shume i thjesht pa Milloshin tani Podgorica po pavarsohet,kurse po te ishte ai gjalle te dielen kur mbahet Referendumi i kishe tankset neper qytet.
I Ndjeri Agani une e kam ndegjuar disa here dhe ate te fundit ne studio te RTSH bashke me Adem Demaqin kur thoshte: "nuk gucojm te hyme ne lufte me Serbin ne krye me Milloshin....sepse eshte e papergjegjshme nderkombetarisht ...."

Shkaut i ka interesu njerz tjer dhe politik tjeter jo ajo e Aganit dhe Rugoves.Ajo Politike u pa dhe po shifet tani ne Kosove,kur tani Shqipetaret bejn lufte mes veti si ne Shtimje e gjetiu.Kurse ne kohen e LDK-se uniteti ne Kosove ishte qe nuk mbahet mend ne Historin tone,jo vetem qe u nderpren vrasjet por ato te gjitha u falen.

I ndjeri Rugova paska pergaditur edhe vrasje pas luftes.Po a eshte kjo turpi me i madh te thuhet keshtu. Une e di vetem nje gje se kur eshte vrar Uke Bytyqi ne Suhareke ( dihet nga kush dhe anetar i kujt ishte),aty kane qene njerzit te armatosur deri ne dhambe te ncjerrin hakun,po ate nate,dhe te fillon lufta vellavrasese.Por ishte Rugova me tel.nga Prishtina qe e ndaloi kete. Po mos te ish kap vrasesi me siguri se z.Tarasi edhe kete e kishn quajtur komplot te Rugoves.

Mosni more leni keto turpe,se Populli bari nuk po ha.E dinte Popuuli dhe sot te gjithe i dime qka beri ai e qka beri ky.Me se miri u deshmua edhe ne ato tri zgjedhje te lira qe u mbajten ne Kosove.

Mbylleni kete teme ju lutem se nuk ia vlen te diskutohet
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Alfonsi ,

Ketu ka shume fakte per te mundur ti me nje shkrim te zbrazte me i mohu.
Ti se paku pse nuk po perpiqesh te skjarosh pse sipas logjikes sate forcat serbe Fehmi Aganin e vrane ndersa shefin e tij Ibrahim Rugoven e mbrojten e percollen me airoplan te rehatshem per ne plazhet e Italise se bashku me familje.
Qfare ke per te thene per kete. Me qka e obligoi Rugova Millosheviqin per tere kete kujdes qe tregoi ndaj tij.

Pse pyetej Rugova nga autoritetet serbe per Blerim Shalen dhe politikajt tjere ,cili i duhej e cili nuk i duhej.Kete nuk e kemi thene ne por Blerim Shala dhe ambasadori Hill.

Ne dyshojme se Rugova eshte i perzier ne vrasjet misterioze te bashkepunetoreve te ngushte te tij .pra per vrasjet misterioze .Vrasja e Uke Bytyqit nuk ka qene misterioze ,ai u vra aksidentalisht ne qerim hesapesh mes dy familjeve ,qe shtyheshin per qeshtje politike.

Ne se ke percjelle punen e FBI gjithmone ata per zbulimin e vrasjeve misterioze nisen nga rrethi i ngushte dhe motivi.Per vrasjen e Xhemajli Mustafes dhe disa bashkepunetoreve te tij ,kurrefare motivi nuk ka ekzistua. Une dyshoj se ai vete me sherbimin e tij ka inskenua edhe te ashtuquajturit atentate .Si ndryshe te spjegohet hudhja e nje mjeti te lehte eksplozivi ne oborr te kulles se Velanise qe nuk then asnje xhame te shtepise . Apo pelcitjen e nje mjeti ne kontenjer te berllokut.

Ma merr mendja se te gjitha keto ishin inskenime te sherbimeve te tije.
Per perfitime politike per tu paraqitur si viktime.

Ministri
19.05.2006, 21:25:00
"Moj Kosove me plis si bora
gjithe me mall me u ba Shqipni,
cila ere po i sjelle keta horra
qe keto dite t'i kan vesh ne zi............"

.................................................. .................................................. ....

GURKEPI
19.05.2006, 21:27:00
Z. Dildreq, per temen ne fjale ase qe duhet fare te folet,
ska baza per biseda kjo tem , si cdoher edhe kete radhe mbeturinat envero-nanoiste mundohen te krijojen mjegull per te meshef marrezit etyne.
Mjeshtria e kuqalosheve ashete shpif e mashtro qe te krijohet huti ne popull, vetem keshtu mendojen qe te fitojen keto marrezi te ideollogjizu.
Kjo metod ashete metod shkau qe e kan perfitua me kohe nga themeluesit etyne miladini.
Nuk me habisin perpelitjet ektyne pieoniereve te djallezu,sa qe me habit qenderimi juaj dhe disa forumistave tjere qe dalloni nga keta pishpirik te tipit ibrahim kelemendi,
Me vjen keq i nderuri dildreqi, me vjen keq neqofetese bazoheni ne fakete te tilla si keto qe plasohen ketu ne kete forum nga njerz me tru te shpela, qe ideologjin ato ndjekin e qesin para kauzes kombetare.
Nuk ju duhet shum vetem shfeletoni shtypin kuqalosho enverist te fillim viteve 90-ta, paqavuren Zeri Kosoves , aty i shifeni te gjitha qe vete i kan botu pa e dite se nji dite ka me u dal si pasqyr krejete aj mellefdhe shpifje qe e kan bo ndaj te madhit pr. Aganit dhe bashek punetoreve tetij.
Ky soj i sajua harrojen se cfar kan thene dje pardje, dhe ngaterrrohen vete meveti, nuk kan ma kredibilitet ne popull keto , vetem sa mashtrojen veten, se nji dite ndoshta me an te mashtrimeve dhe shpifejeve kan me arrite diqeka?
Kan me arrite ate qe arriten ideolet e tyne, turpin e perjeteshem.
Juve dhe disa te tjereve si Mireditori, Fatesta, nderi, orioni, me habiteni shum, se si mund te bini kaq poshet ete bazoheni ne shkarravinat e keti lloji , neqofetese mendoni se Historija ne vuloset me derdellitejet e pa fund te kuqalosheve , me vjen keq i nderur, ky soj njerzish jo se kan deshire dhe duan qe te zbaredhen te vertetat evrasejeve qe ndodhen ne Kosove dhe kudo ne trojet Shqipetare, jo i nderuar keto vetem duan mjegull per te shppela ftyren e tyne dhe per te fitua pushtet.
Ky lloj njerzish ne vitet 90-ta se lan gja pa thene e shpif kunder pr. Aganit dhe figurave tjera qe i ran shkelm ideoligjis ruso-kuqaloshe.
Prej ateher filluan nji fushat me lloj lloj shpifejesh e marrinash,
Vete kan then se kan per tu hake marre ne ato qe kundershtojen ideolin e tyne e.hoxhen, krejte kjo mos marrevesheje na vjen nga ishe sigurimecat stalinist servilet e ati pushteti te poshter, kan krijua keto grupe me emenin LPRK-ist ua kan shepela truni deri ne ate mas qe ky lloj jan ne gjendje te kundershtojen edhe prindit e tyne .
Paqavurrja e ketyne pionereve i ka te gjitha .
te gjitha marreezit i akn te shkruara ne leter me dor te vete e me koke te huaj.

Ju pershendet GUR KEPI !

delidreqi
19.05.2006, 21:52:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
GURKEPI afishoj me 2006-05-19 21:27 :
Z. Dildreq, per temen ne fjale ase qe duhet fare te folet,
ska baza per biseda kjo tem , si cdoher edhe kete radhe mbeturinat envero-nanoiste mundohen te krijojen mjegull per te meshef marrezit etyne.
Mjeshtria e kuqalosheve ashete shpif e mashtro qe te krijohet huti ne popull, vetem keshtu mendojen qe te fitojen keto marrezi te ideollogjizu.
Kjo metod ashete metod shkau qe e kan perfitua me kohe nga themeluesit etyne miladini.
Nuk me habisin perpelitjet ektyne pieoniereve te djallezu,sa qe me habit qenderimi juaj dhe disa forumistave tjere qe dalloni nga keta pishpirik te tipit ibrahim kelemendi,
Me vjen keq i nderuri dildreqi, me vjen keq neqofetese bazoheni ne fakete te tilla si keto qe plasohen ketu ne kete forum nga njerz me tru te shpela, qe ideologjin ato ndjekin e qesin para kauzes kombetare.
Nuk ju duhet shum vetem shfeletoni shtypin kuqalosho enverist te fillim viteve 90-ta, paqavuren Zeri Kosoves , aty i shifeni te gjitha qe vete i kan botu pa e dite se nji dite ka me u dal si pasqyr krejete aj mellefdhe shpifje qe e kan bo ndaj te madhit pr. Aganit dhe bashek punetoreve tetij.
Ky soj i sajua harrojen se cfar kan thene dje pardje, dhe ngaterrrohen vete meveti, nuk kan ma kredibilitet ne popull keto , vetem sa mashtrojen veten, se nji dite ndoshta me an te mashtrimeve dhe shpifejeve kan me arrite diqeka?
Kan me arrite ate qe arriten ideolet e tyne, turpin e perjeteshem.
Juve dhe disa te tjereve si Mireditori, Fatesta, nderi, orioni, me habiteni shum, se si mund te bini kaq poshet ete bazoheni ne shkarravinat e keti lloji , neqofetese mendoni se Historija ne vuloset me derdellitejet e pa fund te kuqalosheve , me vjen keq i nderur, ky soj njerzish jo se kan deshire dhe duan qe te zbaredhen te vertetat evrasejeve qe ndodhen ne Kosove dhe kudo ne trojet Shqipetare, jo i nderuar keto vetem duan mjegull per te shppela ftyren e tyne dhe per te fitua pushtet.
Ky lloj njerzish ne vitet 90-ta se lan gja pa thene e shpif kunder pr. Aganit dhe figurave tjera qe i ran shkelm ideoligjis ruso-kuqaloshe.
Prej ateher filluan nji fushat me lloj lloj shpifejesh e marrinash,
Vete kan then se kan per tu hake marre ne ato qe kundershtojen ideolin e tyne e.hoxhen, krejte kjo mos marrevesheje na vjen nga ishe sigurimecat stalinist servilet e ati pushteti te poshter, kan krijua keto grupe me emenin LPRK-ist ua kan shepela truni deri ne ate mas qe ky lloj jan ne gjendje te kundershtojen edhe prindit e tyne .
Paqavurrja e ketyne pionereve i ka te gjitha .
te gjitha marreezit i akn te shkruara ne leter me dor te vete e me koke te huaj.

Ju pershendet GUR KEPI !


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari GURKEPI,

Zbulimet e vrasjeve misterioze mendoj se jane ne interes te te gjitheve.Madje ne radhe te pare te Kosoves.Une madje nuk e shoh kete problem si ideologjik te majtisteve apo djathtisteve.
Une jam plotesisht i bindur se te madhin Fehmi Aganin e vrau dora e shkaut. Por shtrohet pyetja a kane pase gisht ne kete vrasje edhe sherbetoret shqiptare?
Nje qe me brene brenda tere kohen eshte si eshte e mundur qe Te njejtit qe e vrane prof Aganin kujdesen per Rugoven qe mos ti mungon as nje qime dhe pastaj e percjellin me airoplan te rehatshem per Itali,me tere familjen.Perse e paten Rugoven me te dashur se Aganin.
Per faktin se Fehmi Agani ka perkrahur luften e armatosur dhe ka kontaktuar fshehurazi me pjestaret e UĒK-se kam te dhena te sigurta.
Keto varianta qe parashtrohen ne kete teme une mendoj se duhet te lejohen si mundesi ,madje gjithekund ne bote tek vrasjet misterioze policia niset nga me te afermit e viktimes duke eliminua motivet.
Une kam qene dhe jam kundra menyres se akuzave qe bente Rugova per keto vrasje .Apriori drejtonte gishtin nga krahu i luftes duke i quajtur vrasje politike.Vetem kjo menyre e bene te dyshimte.

Ne fund une mendoj se ndarja ne te kuq edhe ne te zi na ka shkaktuar demin me te madh si shqiptare. Ky konfrontim mund te na shpie ne nje konflikt permanent. Une mendoj se perkatesia partiake ashtu si edhe ajo fetare nuk e amneston apriori askend nga fajesia gjegjesisht nuk e bene njeriun me te mire apo me te keq .Njeriu eshte ai qe eshte.

kastrati
19.05.2006, 22:14:00
tarasi mes tjerash postoi:


Faktet flasin vet i pėlqeu apo edhe si pėlqeu ndonjerit. Vrasja e Fehmi Aganit ėshtė bėrė % me dijenin dhe aprovimin e Rugovės.Asnjė nga pjestarėt e Familjes Agani pas lufte nuk ėshtė bėrė pjestarė i LDK-ės. Edhe i biri i Prof Aganit i ka dyshimet e tija dhe tjeter gjė ėshtė ajo qė" ai se ka guximin t'i bėjė publike kėto dyshime".

-----------------

vall, nga kush po u friguaka i biri i prof.Aganit qe nuk paska guximin te tregoj se me urdher te kujt qenka vrar babai i tij?

une di vetem nje;

sikur te gjitha keto te dhena te TARASVE te kishin diq te vertete, nese askush tjeter, vet millosh-viqi do ja shprazte Rugoves ne Hage fytyres dhe do i thoshte;

"te gjitha keto masakra ndaj figurave me te njohura shqiptare jan bere me urdherin tende" /forum/images/smiles/icon_wink.gif

sikur ti kishin lexuar keta rreshta te Tarasit, me siguri qe ata edhe do ta benin nje deklarate te tille, nga se ARGATET E DREQIT NDRYSHE NUK JAN, vetem keshtu si Tarasi i biri i Tarasit te mehershem te Milladinit dhe Mugoshes /forum/images/smiles/icon_wink.gif

tarasi
19.05.2006, 22:23:00
Sė pari dua tė themė qė kėtu kanė filluar tė shkruajnė disa qė siq thotė ajo fjala e popullit " Mendja e madhe e zeza e tė zot".
Ne kėtu flasim pėr njė tė dhėnė tė Botuar nė Librin " Vitet e Kosovės" me autor Blerim Shalėn dhe aspak nuk kemi tė bėjmė me ndonjė shkrim tė " Zėrit tė Kosovės". Kur jemi te Zėri i Kosovės, duhet tė themi qė atė sot e sulmojnė Ata po tė njejtit qė e sulmonin edhe dje: udbashėt, bastardėt dhe fėmijėt e martesave tė pėrziera tė cilėt ishin dhe janė nė shėrbim tė UDB-ės. Pėr gazeten " Zėri i kosovės" dhe " Liria" tė rinjtė e Kosovės burgoseshin dhe maltretoheshin me vite tė tėra... Nuk mė befason shkrimi nė fjalė...

Po ju tregojė njė ngjarje:

Njė polic me mbiemrin Doda gjatė viteve tė 80.ta maltretonte qytetarėt e Prishtinės.Njė ditė njė qytetar duke mos mundur tė durojė zullumin hynė nė stacion tė policisė dhe e vret policin nė fjalė i cili ani pse shqiptarė ishte vetėm serbisht fliste...Shqiptarin nė fjalė e dėnuan me 15 vite burgė...
Nė vitin 1990 filloi akioni pėr pajtimin e gjaqeve dhe natyrisht ani pse me arsye ishte vrarė ai pis Familja e dorasit na u lutė qė tė shkonim te familja e policit tė vrarė e tė kėrkonim pajtimin konform rregullave tė aksionit pėr pajtim.
Shkuam te i vėllai i policit pėr tė kėrkuar pajtimin. ishte qershori i vitit 1990.Kur hymė nė " Oden e pritjes" merreni me mendė e kishte pasur njė fotografi tė TITOS tė madhe sa njera faqe e Murit...Po e perseris: sa njė faqe e madhe e Murit e cila varej qė nga tavani e gjerė poshtė nė dysheme... Ne kudo qė shkonim flisnim pėr ėshtjen Kombėtare... E qe fol tash pėr qeshtjen Kombėtare kur erifi e kishte foton e titos sa muri i shtepis dhe atė nė uniform tė bardhė...Mė pyeti njė shoqe Sh.R. se ēka tė flasim ne ketu tash se? I thashė lerma mua?
Kur hyri i zoti nė fjalė e pyeta: a fortė e do ti Titon?
"Jo" - tha ( a foton sa krejt dhoma)po qashtu u kanė koha atherė e...ndersa fytyra iu bėnte all nga turpi...
U detyrova me i thanė: hiqe kėtė fotografi dhe mos u tut fare sa ata serbet vetė e kanė hjekė moti dhe se kurgjo nuk tė thojnė... ata vet e kanė hjekė.....

Kush e ka kuptuar e ka kuptuar...

I mjerė ėshtė Ai qė mbrohet nga serbėt dhe edhe kur vdesė kėrkojnė qė tė vijnė e t'i bėjnė nderime...
pyes vetėm njė gjė: a thua se prej kėtyre tė " Folesė sė Qyqeve" kanė pas aso fotosh nė shtepit e tyre si ai erifi nė fjalė.Njerin qė ishte mė i zeshmi veq i doli boja; qė nėnes e kishte malazeze....

Kapuni po mundet per fakte: unė s'kam qenė nė Rambuje as me Rugoven dhe as me Blerim Shalen...Por Librat e shumtė tė botuara flasim pėr kėtė pėr tė cilėn unė kam dyshimet e mia...
Mos harroni se kur Rugova caktoi Blerim Shalen ai ishte i semurė dhe i shkreti ka menduar: hajt ta emerojė e ndoshta mi falė gabimet e nuk i bė tė njohura edhe sumė gjera tė tjera...
Nėse nuk i bė ai do t'i bėjė unė...kaq...
kombi mbi tė gjithe!
Disa kėtu tė ilėt janė ēmendur nga kėto fakte pėr Idolin e tyre Titon si mė falni desha me thanė Rugoven duhet ta dijnė njė gjė:
S'MBULOHET DIELLI ME SHOSHE!

kastrati
19.05.2006, 22:48:00
pamvarsisht mendimeve tuaj te brishta, nese dikush nje kohe ka pas idol titon sikur qe kishin bosanacet, neve shumica e shqiptarve kishim dhe do ta kemi pergjithmon Dr.IBRAHIM RUGOVEN /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Intrigantet
19.05.2006, 22:59:00
Ajo cka vereje ne kete forum dhe cka dua te them ne lidhje eshte kjo:

Joseph Pulitzer, amerikanischer Verleger (1847-1911).

Schreibe kurz und sie werden es lesen.
Schreibe klar und sie werden es verstehen.
Schreibe bildhaft und sie werden es im Gedächnis behalten.

Kjo duhet te vleje ne vecanti per gjhuhtaret shqiptare.

Ju pershendes dhe gezohem nese verejtja ime kuptohet si verejtje jotendencioze.

grepi
19.05.2006, 23:05:00
Kastrati e tha mire tash, si tita si rugova ka qen pėr LDK-n, dhe une ndaj mendimin me ty z kastrat ata qe donin titen ather donin rugov dinarin pas 90-s.

grepi, dora vete

Gjilan
19.05.2006, 23:21:00
Hė mor zotni Alfonsi.
Sipas teje lufta nė kosovė iu paska dashtė jugo-shkavit Mut lloosh e jo neve?! I lumi ti pėr mendėt e tua.
Nėse ti me tė vėrtetė nuk e di se luftėn e fillon ose ai qė dėshiron qė tė pushtojė njė territor tė huaj, ose ai qė, pasi qė ėshtė i okupuar nga tjetri, dėshiron tė ēlirohet, atėherė ėshtė punė kote tė flitet me ty. Mirėpo nuk po mundem edhe unė tė rri pa folė dhe tė tė bėj me dije se neve, pasi qė ishim nėn pushtimin e jugo-shkijeve, na duhej lufta, nėse dėshironim ta ēlironim vėndin tonė.
E po mirė more zotni, nėse ti thua se lufta pėr liri e UĒK-sė ishte gabim, atėherė a i pranon ti rezultatet e asaj lufte? Rezultat ky qė e la Kosovėn tonė tė lirė nga qizmja e gjanarve dhe ushtarėve jugo-shkije? Apo nėse ty nuk tė pėlqen Kosova pa gjanar dhe ushtarė jugo-shkije, nuk kam qka me tė ba, se kėshtu do ta kesh tash e tutje pėrgjithmonė.

Ndėrsa ju zotni Kastrat mos u mundoni tė luani koqe ashtu me atė farė qyqen lepurosh nga Cėrrrrca.
A me tė vėrtetė ju ende nuk e keni kuptuar se paraqitja e lepuroshit nė gjygjin e Hagės kinse kundėr kryekriminelit jugo-shka Mut llosheviq, respektivisht vėllaut tė vet, ishte vetėm njė shou pėr tė ia larė sadopak fytyrėn lepuroshit para Shqiptarėve (atyre tė fjeturve pra) , dhe qė ta kthejnė nė krye tė vėndit, e kėshtu qė jugo-shkijet do tė kishin ende shpresa qė tė kthehen si kolonizatorė pushtues nė Kosovė. Mirėpo ajo kohė ka cofė mė, sepse tash i kemi edhe miqėt Amerikanė tė cilėt nuk ia lėnė rastit asgjė, mirėpo ata veprojnė ashtu qė ēdo gjė tė duket rastėsi, pra edhe vdekja e lepuroshit nga Cėrrrr ca.

kastrati
19.05.2006, 23:24:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
grepi afishoj me 2006-05-19 23:05 :
Kastrati e tha mire tash, si tita si rugova ka qen pėr LDK-n, dhe une ndaj mendimin me ty z kastrat ata qe donin titen ather donin rugov dinarin pas 90-s.

grepi, dora vete
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

--------------


grepi

ti nime edhe nickun e ke te tille qe fjalve ju ven grep /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nuk eshte mire me genjye ashtu, nga se une askund nuk thash se; "si tita si Rugova eshte njejt" /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ju shume gjera po i shtremberoni duke genjyer, e pastaj po mendoni se po ju beson edhe populli, mirepo fatmirsisht populli eshte deshmitar i te gjitha rrjedhave, andaj haptazi po e kuptojne se grepat me Co vetem se po genjejne /forum/images/smiles/icon_wink.gif

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-05-19 23:28 ]</font>

shkėmbi002
20.05.2006, 00:08:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-19 22:23 :


Kapuni po mundet per fakte: unė s'kam qenė nė Rambuje as me Rugoven dhe as me Blerim Shalen...Por Librat e shumtė tė botuara flasim pėr kėtė pėr tė cilėn unė kam dyshimet e mia...
-------------------------------------------------------------------------------------


shkėmbi:


Po "shoku" Enver (Tarasi) ju vetėm me "FAKTE" flisni,shkruani dhe veproni.
Ashtu vepruat qė nga krijimi ( diku nė vitet e dyzeta ),tė udhhequr nga vėllazrit sllav (Miladini,Tempo,...Mugosha) dhe me besnikri dhe fanatizėm i ruani dhe kultivoni porosit deri edhe nė ditėt e sodit.
Pra me tė njejtat fakte likuiduat tė gjtha figurat eminente tė kombit nė dy anėt e kufirit dhe me tė njejtin zell si shkau ashtu edhe Komunistat nė Shqipėri.
Me tė njejtat fakte masakruat pėr 50 vite dhe as sot nuk ėshtė e kjart se kush psoi mė shum;
Shqipėrija si shtet i lirė ,i udhėhequr nga Komunistat,krijesa sllave, apo
Kosova qė mbeti nėn robri nė masė tė madhe nga merita e Komunistave Shqiptqr.

Po nga kėto fakte e gjithė bota demokratike akuzohej pandėrprerje nga fara e juaj komuniste(pjella sllave)

-------------------------------------------------------------------------------------
kombi mbi tė gjithe!
Disa kėtu tė ilėt janė ēmendur nga kėto fakte pėr Idolin e tyre Titon si mė falni desha me thanė Rugoven duhet ta dijnė njė gjė:
S'MBULOHET DIELLI ME SHOSHE!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
-------------------------------------------------------------------------------------


shkėmbi:


Pėr cilin komb e ke fjalėn? ... nėse fol pėr Proletarizmėn e juaj,aty nuk po tė pėrzihem..., kurse Populli Shqiptar ju ka treguar ku e keni vendin!!!
duke ju shkatrrruar edhe pėrmendoret dhe duke tėrhequr zvarr dhe hedhur nė mbeturina...
Kurse ju pasardhsve tė Milladinit (Enveristve) nė Kosovė me fakte mė bindėse ju tregojė se keni qenė dhe mbeteni edhe mė tutje TĖ DĖSHTUAR .
Prandaj Populli ka faktet e veta ,FAKTE qė e orjentuan drejt FITORES dhe nuk gaboi asnjė here nė Histori.
Kurse juve ju mbetet si shpėtim dhe shpresė ndihma vėllazrore sllave si nė tė kaluarėn edhe tani: Pra se si Millosheviqi paska "mbrojtur" Rugovėn dhe ate haptas para kamerava televizive...( pra kuptojeni se si po u mbajkan nė mshehtėsi bashkpuntorėt!!!)
Pra ja me ēka tentoni tė mbijetoni!... prap me ndihmėn sllave,me faktet e aleatit tė vjetėr...
Pėr fund edhe nuk ėshtė fare habise juve tjetėr edhe nuk ju ka mbetur,...pasi provuat tė gjitha nga marrja e Pushtetit (udhėheqjes) me dhunė, vrasjeve politike(ku shum dihen si A.Krasniqi, U. Bytyqi...) dhe tė tjerat edhe pse tė pandriquara ju atribohen juve nga vet sjelljet nė prag tė vrasjeve dhe Manifestimi i Vrasjeve nėpėr mes organeve tė pararojes Komuniste.
Populli ka fakte bindėse pėr kėrcnimet e bandave komuniste pas hyrjes sė trupava tė NATOS, e sidomos pėr zgjedhjet e para dhe ato as Tarasi me ndihmėn e krejt Sėrbisė nuk mund ti ndyshon...

gentelmeni
20.05.2006, 01:58:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-19 22:48 :
pamvarsisht mendimeve tuaj te brishta, nese dikush nje kohe ka pas idol titon sikur qe kishin bosanacet, neve shumica e shqiptarve kishim dhe do ta kemi pergjithmon Dr.IBRAHIM RUGOVEN /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Merre foton e cerrces e biri mes permes Drenices....

Nje njeri qe nuk ta don Zemra e Kosoves,atehere atij njeriu mshoj kalem te kuq....

ps.Kaq qene mire qe me e varrose ne Bllace,sepse nga Bllaca i ka marre votat /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Onfuri
20.05.2006, 03:54:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gentelmeni afishoj me 2006-05-20 01:58 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-19 22:48 :
pamvarsisht mendimeve tuaj te brishta, nese dikush nje kohe ka pas idol titon sikur qe kishin bosanacet, neve shumica e shqiptarve kishim dhe do ta kemi pergjithmon Dr.IBRAHIM RUGOVEN /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Merre foton e cerrces e biri mes permes Drenices....

Nje njeri qe nuk ta don Zemra e Kosoves,atehere atij njeriu mshoj kalem te kuq....

ps.Kaq qene mire qe me e varrose ne Bllace,sepse nga Bllaca i ka marre votat /forum/images/smiles/icon_lol.gif

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Hahahaha , ēka nuk lexon njeriu .
O jarani i Ingliteres .

Nėse Drenica na qenka zemra e Kosovės ( ky ėshtė mentalitet vėrtet primitiv ,nėse mendohet kėsisi soi ) ,mos haro se pėr punėn e zemrės dhe jetėgjatėsinė e saj , kujdeset njė organ/sitem tjetėr qė gjindet nė kokė e qė quhet Tru - Mend .

Deri sot ,shkenca e ka vėrtetuar se Truri - Mendja mund tė jeton edhe pa zemrėn si organ , se ia fusin trupit njė zemės plastike ( transplatim ) .
Po zemra ,qoftė edhe plastike nuk jeton pa Trurin -Mendjen ,pa qoftė ai Tru edhe i ndonjė budalli tė lloit tė vet.

E nėse mendojm tė ndėrtojmė njė Shtet me emrin Kosovė ,cilin organ do kishe zgjedhur o gentelmen-i .


Dhe pėr fund ,pėr kėtė punėn ( me demek pushkės ) ,qė po don me na e shitur pėr punė tė madhe ,njė urti thotė :-
'' Sa e ka grykėn aq e ka edhe nafakėn '' .
E kjo krahina e ,, zemrės '' tani nė kėtė temė ,vėrtet ende sot e sot ka mbet me aq nafak ,qoftė nė civilizm, qoftė nė ekonomi .

gentelmeni
20.05.2006, 05:51:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Onfuri afishoj me 2006-05-20 03:54 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gentelmeni afishoj me 2006-05-20 01:58 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-19 22:48 :
pamvarsisht mendimeve tuaj te brishta, nese dikush nje kohe ka pas idol titon sikur qe kishin bosanacet, neve shumica e shqiptarve kishim dhe do ta kemi pergjithmon Dr.IBRAHIM RUGOVEN /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Merre foton e cerrces e biri mes permes Drenices....

Nje njeri qe nuk ta don Zemra e Kosoves,atehere atij njeriu mshoj kalem te kuq....

ps.Kaq qene mire qe me e varrose ne Bllace,sepse nga Bllaca i ka marre votat /forum/images/smiles/icon_lol.gif

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Hahahaha , ēka nuk lexon njeriu .
O jarani i Ingliteres .

Nėse Drenica na qenka zemra e Kosovės ( ky ėshtė mentalitet vėrtet primitiv ,nėse mendohet kėsisi soi ) ,mos haro se pėr punėn e zemrės dhe jetėgjatėsinė e saj , kujdeset njė organ/sitem tjetėr qė gjindet nė kokė e qė quhet Tru - Mend .

Deri sot ,shkenca e ka vėrtetuar se Truri - Mendja mund tė jeton edhe pa zemrėn si organ , se ia fusin trupit njė zemės plastike ( transplatim ) .
Po zemra ,qoftė edhe plastike nuk jeton pa Trurin -Mendjen ,pa qoftė ai Tru edhe i ndonjė budalli tė lloit tė vet.

E nėse mendojm tė ndėrtojmė njė Shtet me emrin Kosovė ,cilin organ do kishe zgjedhur o gentelmen-i .


Dhe pėr fund ,pėr kėtė punėn ( me demek pushkės ) ,qė po don me na e shitur pėr punė tė madhe ,njė urti thotė :-
'' Sa e ka grykėn aq e ka edhe nafakėn '' .
E kjo krahina e ,, zemrės '' tani nė kėtė temė ,vėrtet ende sot e sot ka mbet me aq nafak ,qoftė nė civilizm, qoftė nė ekonomi .
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Jo qer eshte pune e madhe kjo e pushkes,por pa qata nuk kishe qkru sot shqip,por ia kishe fot shkinishte....

Pushka e pshurr trunin,krejt n'ledine e qet.zharav e ban....

Lumet na per trunin e juve qe gati e bete shtetin nen shkini.U pa puna e trunit se si iu punonte.Jo balo....Na jemi fukara,por jemi te paq edhe nuk e lajme kand me lu toqe me neve...

qyshty ore "truri".

selam ki pej zemres

xhemo
20.05.2006, 09:54:00
Pra forumist tė nderuar vet-vendosni. Faktet janė kėto. Nga kjo ēka u tha mė lartė shihet se Rugova ka qenė nė pozitė tė atillė qė tė tjerėve t'u shpėtojė jetėt ose t'ua merr ato..
Shtrohen pyetje logjike:

Pėrse Policia e beogradit e konsultonte Rugoven pėr kėto gjėra?

Si ishte e mundur qė Adnan Merovcit iu lejua qė; nga Beogradi tė shkojė nė Shkup tė konsultohet me tė interesuarit dhe serish ė kthehet nė Beograd tė Ibrahim Rugova?

Si ėshtė e mundur nė momentin kur Rugova hynnė vilen e tij nė Itali( masimo Dalema ka dėshmuar pėr ato kohra kur Italjanet e kishin marrė nė mbikėqyrje Rugovėn) nė Kosovė vritet Fehmi Agani.

Kur hyri NATO nė Kosovė refugjatėt filluan, nga gėzimi, nga Shqiperia tė ktheheshin nė kėmbė. S'mund tė prisnin transport ngaqė i thėrriste vendi. Madje - madje dhe uset u nguten dhe hynė nė Prishtinė...
Por vetėm njė njeri nuk ngutej e ky ishte Ibrahim Rugova? Ai rrinte akoma tė qėndronte nė Itali? A thua pse? Ēfarė peshe tė fajit ndjente ai qė nuk ngutej tė kthehej?

Pėrse Ibrahim Rugova u kthye tek pas ndodhjeve tė disa vrasjeve nė Kosovė, tė cilat vrasje gazeta BOTA SOT ua atribojėtė tjerėve dhe me kėtė ndryshimin e mendimit nė opinion?

Ka shumė PSE-ja qė do duhej dhėnė pėrgjigjen: Unė e kam pėrgjigjen time..Po Ju?

----------------------------------------------------------------------------------
I nderuar z. Taras tė pėrshendes pėr pėrkushtimin tėnd ndaj ceshtjes shqipatre,dhe disa temave qė po hap.dhe natyrisht edhe pėrgjigjet ose debatin qė je duke e ber ,e kjo na ben tė besojm se Kosova ka bura qė nuk flejnpor po punojn pa nderpre.
Tė lumt dhe qofsh i nderuar pėrgjithmon.
Kėtu dua vetem edhe njeØfakt.tė them sepse gjat Luftes sė Lavdishme tė UCK.famamadhe si shum shqipatre dhe une kėtu nė perendim punoja nė dobi tė ceshtjes son kombatre ,dhe me diplomat Organizata tė ndrisheme etė tjj
Por interesant ishte kur shkoj njė Gzetar plak (i moshur) me ekspseienc dhe atebot beri intervist edhe me Komandant Remin pas asj perleshje ytė mdhe qė u ber nė llap.Zakonisht une iu thoja Gazetarve se LDK dhe Bukoshi e pengojn Luften Clirimtare tė Kosoves sepse ata kan qen nė sherbim dhe jan nė sherbim tė serbo-mdhenjve dhe se aat i detyruna tė krijojn kso parti.natyrisht nė parti ka shum njeres tė mir porata nukarijn tė behen aqØre pėr tė vendos ndonjė gjė pozitive pėr shqipatret.
Kur u kthyer pėrseri prej Frantit tė luftes u tauam dhe po pinim Kafe dhe mė tregon se Policia serbe u kishte dhen disa aktivistve politik te LDK dis dokumente qė kalonin lirisht neper postblloqet e Ushtris,e paramilitave dhe policis serbe,une u befasova dhe ma tregon njė kopje qė e kishte,por mė permtoi se do mė jep njė kopje pa emėr dhe tha se dėmton UCK pasatj ate .Randesi ka qė une e bera shum artikuj nė favorin tuaj...
Mė intereson se sa mundet tė jet numri i tyre dhe se kėtu nė forum mos jan shum aktiv aat me ata leje qė ua ka fal serbija ..?

Lui
20.05.2006, 13:45:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Onfuri afishoj me 2006-05-20 03:54 :


Hahahaha , ēka nuk lexon njeriu .
O jarani i Ingliteres .

Nėse Drenica na qenka zemra e Kosovės ( ky ėshtė mentalitet vėrtet primitiv ,nėse mendohet kėsisi soi ) ,mos haro se pėr punėn e zemrės dhe jetėgjatėsinė e saj , kujdeset njė organ/sitem tjetėr qė gjindet nė kokė e qė quhet Tru - Mend .

Deri sot ,shkenca e ka vėrtetuar se Truri - Mendja mund tė jeton edhe pa zemrėn si organ , se ia fusin trupit njė zemės plastike ( transplatim ) .
Po zemra ,qoftė edhe plastike nuk jeton pa Trurin -Mendjen ,pa qoftė ai Tru edhe i ndonjė budalli tė lloit tė vet.

E nėse mendojm tė ndėrtojmė njė Shtet me emrin Kosovė ,cilin organ do kishe zgjedhur o gentelmen-i .


Dhe pėr fund ,pėr kėtė punėn ( me demek pushkės ) ,qė po don me na e shitur pėr punė tė madhe ,njė urti thotė :-
'' Sa e ka grykėn aq e ka edhe nafakėn '' .
E kjo krahina e ,, zemrės '' tani nė kėtė temė ,vėrtet ende sot e sot ka mbet me aq nafak ,qoftė nė civilizm, qoftė nė ekonomi .
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

vėrtetė ky shkrim qenka pėr hahahahaha

Truri pa zemėr jeton vetėm 6-8 seconda

nėse arrihet tė vėhet nė funksion zemra, pėr t' furnizuar mė tej organizmin me O2 dhe materiet tjera ushqyese tė domosdoshme pėr metabolizėm... dhe nėse nuk ka lėnė pasoja ( dėmtime tė pariparueshme) pėr Trurin ajo ndėrprerje e pėrkohshme, reanimimi mund tė thuhet ka patur sukses tė plotė...
Por, nėse reanimimi kalon me dėmtime tė mėdha tė trurit, personi edhe mund tė jeton, por nė gjendje kome!

Rast specifik ishte rasti i Rugoves, ky ka patur ca qendra tė
dėmtuara tė trurit, dhe zemer s' ka patur hiq, pėrveq njė protezė guri!

Na ka lėnė keq qė shkojti ky trutharė shumė, se ishte mburojė e mirė pėr; krime, korrupcion, hajni, prostirucion dhe pėrqarje ndėrshqiptare...
qė tani kanė marrė dhenė dhe po kundėrmojnė gjithandej kėto plehra dhe mbeturina qė i mbolli dhe ushqei serbia pėr qellime t' veta...

Ndėrsa sa i pėrket Drenicės, ajo ėshtė krenare me historinė e saj,
edhe pa lux jetohet bukur, e parasėgjithash me nder dhekrenar.

Ndėrsa kėta qė janė tė dhėnė pas pasurisė dhe kapitalit, duke u marrė me punė tė pista, nuk ua ka lakminė as Drenica e as Shqipėria nė tėrėsi...
Kėta edhe ashtu i kanė ditėt e numėruara, se populli duron duron, (shkaku i statitit final pėr Kosoven) por edhe durimit i vje njė ditė fundi...
dhe tė gjithė kėta trutharė qė e injoruan gjakun e derdhur pėr liri, mbase nėse do vėhet drejtėsia - do prehenprapa grilave tė burgut - aty ku e kanė vendin tradhtarėt dhe zagarėt...

qeshtu me msuesin
Lui

tarasi
20.05.2006, 14:39:00
Sharjet e panumerta, pezhorativat banale qė tentojnė tė bėjnė autodafenė mungesė tė FAKTEVE i bėnė gjithnjė ata qė humbin toruan tė shėndrrohen nė qenie kriminale me tė gjitha atributet e jo-njeriut, nga puthadorėt Rugovist tė shėndėrruar si Bisha tė Apokalipsės sė ēėshtjes Kombėtare...
Kėtu po flasim pėr diēka veq tė ndodhur. Tė dokumentuar e tė faktografuar! Tė shkruar me shkronjat e Alfabetit tė 1908-es... Nėse ndonjeri mendonė qė mė ka mbetė shpirti te Blerim Shala gabim e ka. Mund tė jetė sozie e njė veq tė njohur dhe tė parė. Por Ai mori guximin t'i bėjė disa gjera tė njohura, pėr opinionin, para Rambujes gjatė Rambujes dhe pas saj...
Pra. s'kemi tė bėjmė kėtu me shkrime qejfi tė tarasit por pėr disa shenime kohore dhe dėshmi tė njerit prej aktereve tė asaj kohe dhe ato shėnime datojnė qė nga marsi i vitit 2000.

Pra unė vetėm pyesė:

1. Si u bė e mundur qė Rugova tė kėrkoj qė serbėt ta lironin B.Shalen nga arresti policor nė Han tė Elezit?

2. Si u bė qė mė 5 maj Rugova arriti me tėrė familjen e tij nė Itali dhe sė bashku me tė edhe Adnan Merovci dhe mė 6 maj tė vritej Agani?

3. Pse Rugova para se tė shkonte pėr nė Beograd kishte kėrkuar qė t'ja gjenin bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė?

4.Si u bė qė, Adnan merovci u leju qė nga Beogradi tė lirohet dhe mė 17 dhe 18 prill tė qėndrojė nė Shkup ku u takua me Hillin tė cilit kishte shpjeguar se aty ėshtė me motivacion tė gjetjes sė bashkėpunėtorėve tė Rugovės?

5. Pėrse i kėrkonte Rugova ata me kėmbėngulje?

6. Pėrse kur Merovci kishte bėrė pėrpjekje pėr tė kuptuar se a do t'i lejohej Rugovės udhėtimi pėr nė Maqedoni, pra dalja nga Prishtina, pėrgjigjet policore ishin se ky mund tė shkojė nga tė dojė, se kėta nuk do ta pengojnė, por qė nuk mund tė garantojnė se nuk do t'i ndodhė diēka Rugovės, po tė nisej nga Shkupi, sepse me siguri, nė atė rast, UĒK-ja do tė pėrgatiste pritėn nė tė dalė tė Prishtinės?

7. Nėse ishte kėshtu shtrohet pyetja: pse UĒK-ja do ta vriste Rugoven kur dihet qė ajo vriste vetėm serbė tė uniformuar dhe spiun tė tyre..

8. Pse Rugova me tė hyrė NATO-ja nė Kosovė nuk u kthye menjeherė nė Atdhe po rrinte dhe qėndronte nė Itali? Edhe Ruset hynė edhe pakistan, bangladesh e indian erdhen.. Por Rugova jo...Ēka priste ai qė nuk kthehej si " udhėheqes qė i paska prirė popullit?"

9. Pse gazeta BOTA SOT dhe gazetari i saj( aso kohe) Rexhep kastrati tė gjitha vrasjet enigmatike nė Kosovė i adresonin kah krahu i Luftės... Pra tė njejtit qė para njė kohė e pranuan qė janė marrė me gėnjeshtra..

10. Si u bė e mundur tė vritej Xhemail Mustafa nė mes dite , para baneses se tij dhe qė ky tė mos bėnte pėrpjekje tė vetė-mbrojtjes. A mos vallė kjo do tė thotė qė, ai e ka njohur vrasesin si mik tė tij dhe nuk i ka shkue mendja te mė e keqja?

11. A ishte e rastėsishme dhe pėrse Amerikanėt rrėmbyen Rugovėn nga Italianėt dhe e vendosėn nė Residencėn e Qeverisė sė Gjermanisė, afėr Bonit, nė Kėshtjellėn Shėn Petersberg dhe fill pas kesaj Rugova u deklarua se edhe ai i pėrkrah sulmet e NATO-s.

12. A thua ishte e rastėsishme qė i derguari i parė special i Kofi Ananit dhe i OKB- Sergio Vieira de Mellos ( vrarė mė vonė nė Irak) shpejtė e shpejtė u nderrua me Bernard Kushnerin francez dhe me kėtė sinjalizim pėr Rugoven se mund tė kthehet...

Pra ka shumė pyetje qė njeriu mund tė parashtrojė. Ju tė " Folesė sė Qyqeve" tani mundeni serish tė filloni me fyrjet tuaja. Ju qė keni hartuar lista tė zeza dhetė cilat i keni sjellė si afishime edhe nė kėtė Forum. Ju qė hartuat akuza pėr Luftetaret e lirisė dhe i derguat nė Hagė. Ju qė nuk dini gjė tjeter pos goditje pas shpine dhe spiunimin tuaj...Ju qė kni lindur si rob dhe si tė tillė edhe do tė vdisni.
Ju qė kurrė se keni ndjerė tė qenit: KRENAR!

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-05-20 14:47 ]</font>

pirroja1
20.05.2006, 15:01:00
Pa hyre ne detale te vrasjes se Fehmi Aganit, ne kete rast do te ishte ne interes, qe se paku terthorazi te merremi edhe me vrasjen e Xhemajl Mustafes, ish-keshilltarit te Ibrahim Rugoves!

Dihet mire se policia e UNMIK-ut, lidhur me vrasjen e Xhemajl Mustafes, fillimisht e kishte arrestuar Sinan Zhegren, nje ish puntore operativ te UDB-se dhe nip i gjakpiresit tashme te vrare Selim Broshes. Pas nje kohe Sinan Zhegra lirohet ne mungese faktesh!!! Per lirimin e tij eshte angazhuar Rame Maraj, i cili ka kontakte me te gjitha "Sherbimet Sekrete", te te gjitha shteteve qe jane prezente ne Kosove. Rame Maraj, varesishte nga rrethanat i furnizon ato "Sherbime Sekrete", me informata dhe dezinformata.

Sot Sinan Zhegra eshte njeri nder njerzit e "Sigurmit te Atdheu", se bashku me keta persona;

- Rame Maren

- Genc Kelmendin

- Avdi Behramin

- Besnik Salihun

- Bahtir Osmanin, etj.

zoguizi
20.05.2006, 16:50:00
Tė sqarohet vrasja e Fehmi Aganit

22. shkurt 2002

Beograd - Nė bazė tė tė dhėnave dhe dėshmive me tė cilat disponojmė, Fondi pėr tė Drejtėn Humanitare ia ka drejtuar kėrkesėn prokuroit publik repiublikan, Sinisha Simiqit qė tė ndėrmarrė tė gjitha masat e nevojshme nė mėnyrė qė vrasja e politikanit dhe e punonjėsit shkencor, Fehmi Agani gjatė kohės sė intervenimit tė NATO-s, tė zgjidhet me procedurė penale.


Gjykatėsi hetues i Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė, Danica Marinkoviq aso kohe e ka caktuar paraburgosjen e pjesėtarit tė Njėsive tė Speciale tė Policisė, Predrag Pegja Nikoliqit dhe pjesėtarit tė Njėsive Rezervė tė policisė sė Fushė Kosovės, Zoran Djeletoviqit, pėr shkak tė dyshimit tė bazuar se mė 6 maj tė vitit 1999 e kanė vrarė Aganin nė afėrsi tė Fushė Kosovės.


FDH-ja nuk ka njohuri se ku ndodhen shėnimet e hetuesisė kundėr Nikoliqit dhe Djeletiqit, por nga Prokuroria Publike Republikane kjo mund tė dihet. FDH-ja disponon me tė dhėna se Fehmi Agani ėshtė vrarė nė prani tė komandantit tė RPB tė Fushė Kosovės, Radomir Vjeshticės dhe se njėri polic ka refuzuar tė shtijė nė Aganin. Nė Kosovė jeton njė dėshmitar okular i vrasjes sė Fehmi Aganit, i cili mund tė merret nė pyetje gjatė procedurės penale.


Fehmi Agani, bashkėshortja e tij, Sadija, dhe djali, Mentori, janė nisur nė ora 7 tė mėngjesit mė 6 maj tė vitit 1999 me tren nga Prishtina pėr nė Maqedoni. Nė mėnyrė qė tė mos e njoh policia, Agani ka mbajtur njė shall rreth kokės dhe mantil tė gjatė. Rreth orės 9, treni ėshtė ndalur para kalimit kufitar nė Blace, sepse Maqedonia atė ditė e ka mbyllur kufirin. Pas pritjes shumėorėshe, treni ėshtė kthyer prapa pėr nė Prishtinė. Katėr kilometra para Fushė Kosovės, nė ora 15 .00, policia e ka ndalur treninn dhe i ka nxjerrė jashtė rreth 500 udhėtarė nė njė fushė. I kanė rrethuar rreth 50 policė, tė cilėt, pas kontrollimit tė udhėtarėve tė veēantė, i kanė ndarė 15 tė rinjė. Ata kanė filluar t'i rrahin nėn kėrcėnimin se do t'i pushkatojnė.


Duke i parė se si po i keqtrajtojnė, Agani e ka hequr shallin dhe mantelin nė mėnyrė qė ta tėtheq vėmendjen nga ai vet dhe nė njė mėnyrė t'i mbrojė tė rinjtė. Pas 40 minutash, policia i ka lėshuar tė rinjtė, i ka sjellur tre autobusa dhe ka kėrkuar nga udhėtarėt tė hyjnė me qėllim qė t'i dėrgojnė nė Prishtinė.

Pasi qė Fehmi Agani, me bashkėshorten dhe me djalin, kanė hyrė nė autobus, njė polic e ka thirrur qė tė dal jashtė duke thėnė se duhet qė me tė tė bėjė njė bisedė tė shkurtė. Ai polic, pastaj, e ka futur Aganin nė njė automobil, kurse autobusėt janė nisur pėr nė Prishtinė pa tė.


Me tė arritur nė Prishtinė, bashkėshortja e Aganit , Sadija, i ėshtė drejtuar stacioneve policore, por askund nuk ka marrė informacion se ku ndodhet burri i saj. Pas dy ditėsh, mė 8 maj, ėshtė thirrur tė vijė nė morgun e spitalit tė Prishtinės ku i ėshtė thėnė se trupi i burrit tė saj ndodhet aty tash e dy ditė.

zoguizi
20.05.2006, 16:56:00
Perpara Katastrofes: Intervista E Fundit E Aganit

"Nje marreveshje do te thoshte fundi i te gjitha pretendimeve dhe iluzioneve Serbe ne kosove. Por Shqiptaret do te pranojne sovranitetin e Jugosllavise vetem ne se NATO vjen me te vertete ne Kosove."

Nga Anthony Borden

Dy jave perpara fillimit te fushates se bombardimit te NATO-s, Prishtina ishte ne tehun e thikes. Shqiptaret ishin prane nenshkrimit te marreveshjes se Rambouillet, dhe ishte e qarte se e gjithe vemendja do te kthehej ndaj pergjigjes se Beogradit-dhe bashke me te edhe kercenimet e NATO-s.

Vetem per pak, ishte e mundur te besoje se lufta e gjate e Shqiptareve per te ndaluar represionin e tyre kishte arritur nje rezultat: misioni monitorizues i Organizates per Siguri dhe Bashkepunim ne Europe po perforcohej me staf te ri, me plane ambicioze per zhvillim civil, dhe Shqiptaret, dule pasur nje vemendje te pa precedent nderkombetare, ishin te mbushur me besim. Por ne disa momente, ishte e prekshme katastrofa iminente: ne njoftimet ne rritje per dhune dhe levizje te trupave, krismat e armeve naten ne qytet, dhe nje ndjenje se dicka do te ndodhte shume shpejt.

Ne vendin e tij te preferuar, ne pjesen e pasme te nje kafeneje ne qender te Prishtines, Profesor Fehmi Agani-zevendesi i Ibrahim Rugoves ne Lidhjen Demokratike te Kosoves dhe nje anetar i delegacionit negociues ne Rambouillet-i dha nje nga intervistat e tij te fundit, Drejtorit Ekzekutiv te IWPR Anthony Borden. Me floket e tij te zbardhura dhe nje kostum te prere bukur, duke folur ngadale por ne nje Anglishte te qarte, ai vleresoi mundesite dhe rreziqet e nje periudhe te re dhune.

IWPR: A jeni optimiste se do te kete nje zgjidhje pozitive gjate javeve te ardheshme?

AGANI: Nuk ka shume baze per te qene optimiste, por ne nuk mund ti lejojme vetes te jemi pesimiste.

IWPR: Cfare nuk shkon ne marreveshjen e Rambouillet?

AGANI: Per Serbet, problemi eshte se marreveshja do te thote fundin e te gjitha pretendimeve dhe iluzioneve ne Kosove. Ata akoma duan ta mbajne Kosoven nen Serbine, megjithese tani eshte e pamundur dhe 2 milione njerez nuk deshirojne nje gje te tille. Shume njerez ne Serbi nuk mund te kuptojne kete. Por neser shume do ta kuptojne. Eshte shume e veshtire per Serbine per ta pranuar, por do te jete me e veshtire per ta refuzuar. Kjo eshte shpresa jone. Per Shqiptaret, veshtiresia eshte te pranojne integritetin dhe sovranitetin e Jugosllavise. Jugosllavia do te kete shume fuqi te rendesishme. Dhe Serbia eshte prezente ne kushtetute. Ky pranim simbolik eshte shume i rendesishem, sepse synimi yne eshte pavaresia. Ne ndjejme se nuk ka te ardhme ne Serbi apo Jugosllavi. Pra ne do te na duhet te pranojme qe per nje kohe ne kemi qene ne Jugosllavi. Por nese njerezit do te ishin krejtesisht te bindur se NATO do te vinte me te vertete, ata do te jene te gatshem te pranojne.

IWPR: Cili do te jete roli i Perendimit?

AGANI: Marreveshja eshte nje lloj protektorati, dhe i vetmi shans i vertete eshte ne se do te kete nje fuqi nderkombetare, nje force te NATO-s. [Presidenti Jugosllav Slobodan] Miloshevic thote se Serbia dhe institucionet e saj ofrojne nje kuader te mjaftueshem per zbatimin e marreveshjes. Por pa pranine e NATO-s, do te jete e pamundur, sepse kush do te qendroje ne mes te dy ushtrive? Kush tjeter mund te imponoje nje paqe?

IWPR: Ka mundesi, qe per here te pare gjate kaq shume vjeteve vuajtjesh, Prishtina mund te ndryshoje krejtesisht.

AGANI: Me pare, vecanerisht nga 1974-1990, kemi pasur nje jete te mire. Shqiptaret dominonin, sepse ishin ne Jugosllavi dhe vetem emrin kishin ne Serbi. Ata gezonin nje autonomi substanciale. Kosova merrte pjese ne federate njelloj si republikat. Ajo kishte nje parlament, kushtetute, gjykate te larte, gjykate kushtetuese, dhe pavaresi financiare. Organi kryesor ishte presidenca, dhe Kosova ishte e perfaqesuar aty me nje njeri, si Serbia dhe Kroacia. Ne parlament, Shqiptaret kishin te drejten e vetos, pra asgje nuk mund te vendosej pa ata. Kosova ishte nje lloj shteti i stabilizuar. Tani, situata ketu eshte krejtesisht jo normale. Ne aresim, per shembull, ne kemi shkolla ne te gjithe Kosoven, por ato jane te boshatisura. Shqiptaret duan klasa, por atyre iu eshte ndaluar hyrja ne to. Ne u kemi kerkuar Serbeve qe te lejohet kryerja e mesimit pas dreke, por ata nuk kane pranuar. A mund ta mendoni? Edhe stadiumet sportive perdoren vetem nga Serbet. A ka njeri qe te mund te kuptoje kete politike kaq irracionale? Ne Prishtine diskriminimi nuk ndihet edhe aq sepse 70 per qind e popullsise apo edhe me teper jane Shqiptare dhe ata jetojne sipas menyres se tyre. Por ne administrate dhe polici te gjithe jane Serbe. Pra ne jemi ne fakt te pushtuar, dhe nuk mund te qendrojme me ne Serbi. Ne rast se marrreveshja pranohet, kjo lloj gjendjeje ne Kosove duhet te permiresohet rrenjesisht.

IWPR: Por te gjithe, perfshire edhe Shtetet e Bashkuara, jane kunder pavaresise.

AGANI: Kjo eshte e kuptueshme, per momentin. Por askush nuk ka te drejten dhe aresye qe te kundershtoje pavaresine tone.

IWPR: Ata frikesohen per stabilitetin ne rajon, Maqedonine, ndryshimin e kufijve ...

AGANI: Por nuk do te kete ndryshim te kufijve. Ne Jugosllavi, Kosova ka qene nje element konstituiv, me nje kufi te percaktuar. Ajo Jugosllavi nuk ekziston me. Dhe ashtu si shtete te tjera-Kroacia, Bosnja, Sllovenia, Maqedonia-Kosova duhet te kete te

drejten te vendose per statusin e saj. Levizja jone nuk eshte secesioniste. Ne vetem sa themi se nuk e pranojme Jugosllavine. Tani Jugosllavia eshte nje shtet i ri, dhe nuk eshte shteti yne. Tani Jugosllavise i ka mbetur vetem emri. Ne fakt, ky shtet i ri eshte Serbia.

IWPR: Por ne se tani ka nje shprese per ndryshim, aresyeja eshte Ushtria Clirimtare e Kosves (UCK), dhe jo Lidhja Demokratike e Kosoves (LDK).

AGANI: Nuk mendoj keshtu. Humbja e vertete e Serbise ishte ajo politike, dhe kjo eshte arritur nga LDK. Nuk ishte e mjaftueshme, por UCK-ja doli ne nje kohe kur Serbia tashme ishte bere e huaj ne Kosove. Pra terreni ishte pergatitur per ta. Pra ka nje lidhje midis periudhave te LDK dhe UCK-se.

IWPR: Cila ishte humbja politike? Cila ishte "fitorja" e Shqiptareve?

AGANI: Serbia nuk mund te mobilizoje Shqiptare ne ushtrine e saj. Ajo nuk mund te na fuse ne ne lufterat e saj. Ajo nuk mund te beje nje regjistrim te popullsise. Serbia eshte zvogeluar ne Kosove, duke mbetur vetem nje prezence e ushtrise dhe policise, dhe e forces. Politikisht, ajo eshte izoluar krejtesisht ne Kosove, dhe nuk ka mbeshtetje ne asnje shtrese te popullsise.

IWPR: Dhe tani, a eshte kjo koha e UCK-se?

AGANI: Ne nje fare menyre, po. Por vetem per pak kohe. Problemi nuk do te zgjidhet permes UCK-se, megjithese ajo do te marre pjese. Por elementet e tjera ne shoqeri, vecanerisht LDK, do te luajne nje rol. Per shembull, LDK ka krijuar nje sistem institucionesh relativisht te pavarura, si psh shkollat, te cilat do te jene shume te rendesishme.

IWPR: Por Shqiptaret e rinj ne moshe jane radikalizuar. Ata thone se LDK ka deshtuar, dhe strategjia e saj pacifiste ka qene nje gabim. Dhuna ka pasur sukses.

AGANI: Po, por kjo teori duhet provuar. Ju duhet te krahasoni synimet me ato qe jane arritur. Ne kemi mbi 2,000 te vrare, 5,000 te plagosur dhe mbi 50,000 refugjate. Per nje kohe, ne kishim 400,000 te zhvendosur brenda vendit. Ne kemi 40,000 shtepi te djegura. Kjo eshte nje kosto e madhe. Dhe kryesisht kjo kosto eshte paguar nga njerezit e thjeshte: organizatat e te drejtave te njeriut thone se 95 per qind e Shqiptareve te vrare jane civile dhe vetem 5 per qind nga UCK-ja. Pra une nuk dua te minimizoje rezultatet e UCK-se. Por une jam kunder euforise.

IWPR: Pra si e mendoni te ardhmen?

AGANI: Protektorati. Ne rast se ne arrijme nje marreveshje, do te kemi institucione te verteta, dhe politike te vertete. Ne rast se nuk arrihet marreveshje, eshte e pamundur te thuash-ose te rrime nen Serbi ose te luftojme, dhe asnjera nga keto nuk eshte e pranueshme. Por kemi Ushtrine Jugosllave, dhe 20,000 njerez ne UCK. Pa nje marreveshje, heret a vone lufta eshte e pashmangeshme.

Surki
20.05.2006, 17:52:00
Tung Tarasi me te vertet tem e qelluar dhe normal qe shqiptaret kan gisht ne vrasjen e te nderuarit Fehmi Aganit dhe dihet fort mir se kushe.

Ai eshte vetem nje qe shqiptaret e quajne profet te tyre heeee zoti i marroft.VDEKJE ARMIQVE, VDEKJE TRADHTARVE VDEKJE

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Surki mė 2006-05-20 18:09 ]</font>

mireditori
20.05.2006, 18:01:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-20 14:39 :
Sharjet e panumerta, pezhorativat banale qė tentojnė tė bėjnė autodafenė mungesė tė FAKTEVE i bėnė gjithnjė ata qė humbin toruan tė shėndrrohen nė qenie kriminale me tė gjitha atributet e jo-njeriut, nga puthadorėt Rugovist tė shėndėrruar si Bisha tė Apokalipsės sė ēėshtjes Kombėtare...
Kėtu po flasim pėr diēka veq tė ndodhur. Tė dokumentuar e tė faktografuar! Tė shkruar me shkronjat e Alfabetit tė 1908-es... Nėse ndonjeri mendonė qė mė ka mbetė shpirti te Blerim Shala gabim e ka. Mund tė jetė sozie e njė veq tė njohur dhe tė parė. Por Ai mori guximin t'i bėjė disa gjera tė njohura, pėr opinionin, para Rambujes gjatė Rambujes dhe pas saj...
Pra. s'kemi tė bėjmė kėtu me shkrime qejfi tė tarasit por pėr disa shenime kohore dhe dėshmi tė njerit prej aktereve tė asaj kohe dhe ato shėnime datojnė qė nga marsi i vitit 2000.

Pra unė vetėm pyesė:

1. Si u bė e mundur qė Rugova tė kėrkoj qė serbėt ta lironin B.Shalen nga arresti policor nė Han tė Elezit?

2. Si u bė qė mė 5 maj Rugova arriti me tėrė familjen e tij nė Itali dhe sė bashku me tė edhe Adnan Merovci dhe mė 6 maj tė vritej Agani?

3. Pse Rugova para se tė shkonte pėr nė Beograd kishte kėrkuar qė t'ja gjenin bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė?

4.Si u bė qė, Adnan merovci u leju qė nga Beogradi tė lirohet dhe mė 17 dhe 18 prill tė qėndrojė nė Shkup ku u takua me Hillin tė cilit kishte shpjeguar se aty ėshtė me motivacion tė gjetjes sė bashkėpunėtorėve tė Rugovės?

5. Pėrse i kėrkonte Rugova ata me kėmbėngulje?

6. Pėrse kur Merovci kishte bėrė pėrpjekje pėr tė kuptuar se a do t'i lejohej Rugovės udhėtimi pėr nė Maqedoni, pra dalja nga Prishtina, pėrgjigjet policore ishin se ky mund tė shkojė nga tė dojė, se kėta nuk do ta pengojnė, por qė nuk mund tė garantojnė se nuk do t'i ndodhė diēka Rugovės, po tė nisej nga Shkupi, sepse me siguri, nė atė rast, UĒK-ja do tė pėrgatiste pritėn nė tė dalė tė Prishtinės?

7. Nėse ishte kėshtu shtrohet pyetja: pse UĒK-ja do ta vriste Rugoven kur dihet qė ajo vriste vetėm serbė tė uniformuar dhe spiun tė tyre..

8. Pse Rugova me tė hyrė NATO-ja nė Kosovė nuk u kthye menjeherė nė Atdhe po rrinte dhe qėndronte nė Itali? Edhe Ruset hynė edhe pakistan, bangladesh e indian erdhen.. Por Rugova jo...Ēka priste ai qė nuk kthehej si " udhėheqes qė i paska prirė popullit?"

9. Pse gazeta BOTA SOT dhe gazetari i saj( aso kohe) Rexhep kastrati tė gjitha vrasjet enigmatike nė Kosovė i adresonin kah krahu i Luftės... Pra tė njejtit qė para njė kohė e pranuan qė janė marrė me gėnjeshtra..

10. Si u bė e mundur tė vritej Xhemail Mustafa nė mes dite , para baneses se tij dhe qė ky tė mos bėnte pėrpjekje tė vetė-mbrojtjes. A mos vallė kjo do tė thotė qė, ai e ka njohur vrasesin si mik tė tij dhe nuk i ka shkue mendja te mė e keqja?

11. A ishte e rastėsishme dhe pėrse Amerikanėt rrėmbyen Rugovėn nga Italianėt dhe e vendosėn nė Residencėn e Qeverisė sė Gjermanisė, afėr Bonit, nė Kėshtjellėn Shėn Petersberg dhe fill pas kesaj Rugova u deklarua se edhe ai i pėrkrah sulmet e NATO-s.

12. A thua ishte e rastėsishme qė i derguari i parė special i Kofi Ananit dhe i OKB- Sergio Vieira de Mellos ( vrarė mė vonė nė Irak) shpejtė e shpejtė u nderrua me Bernard Kushnerin francez dhe me kėtė sinjalizim pėr Rugoven se mund tė kthehet...

Pra ka shumė pyetje qė njeriu mund tė parashtrojė. Ju tė " Folesė sė Qyqeve" tani mundeni serish tė filloni me fyrjet tuaja. Ju qė keni hartuar lista tė zeza dhetė cilat i keni sjellė si afishime edhe nė kėtė Forum. Ju qė hartuat akuza pėr Luftetaret e lirisė dhe i derguat nė Hagė. Ju qė nuk dini gjė tjeter pos goditje pas shpine dhe spiunimin tuaj...Ju qė kni lindur si rob dhe si tė tillė edhe do tė vdisni.
Ju qė kurrė se keni ndjerė tė qenit: KRENAR!

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-05-20 14:47 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
I nderuar Tarasi ,

Lexova me se nje here afishimin tend ,ne te cilin ti me te drejte kerkon pergjegjeje ne pyetjet shume logjike dhe te drejteperdrejta.Me keqardhje mund te them se keta te "Folese se qyqes " si i quan ti me te drejte nuk do pergjigjen sepse eshte ne natyren e levizjes se tyre dhe liderit te tyre qe para fakteve bishtnojne me akuza ideologjike ,duke mjegulluar te vertetat qe jane te dhembeshme .

Nuk them asgje te re po te perserise te verteten se per secilen vrasje te ndonje pjestari dhe simpatizanti te LDK-se ,vete kryetari i kesaj partije memzi priste te delte me akuza duke drejtuar gishtin nga krahu i luftes.Nuk prite si president qe ishte as raportin paraprak policor.
Ne kete nxitim besoj se gjendet edhe nje nga motivet e ketyre vrasjeve,vrasjet e disa personaliteteve te njohura te LDk-se te cilet kishin autoritetin dhe mendimin e vete e qe ishin perkrahes se lirise se Kosoves me te gjitha mjetet,mund te supozohet se pa marre parasysh kush terhiqte kembezen ,Rugoves dhe politikes se tij i konvenonte per dy motive .E para eleminonte konkurencen brendapartiake nga ana tjeter vrasjet i shfrytzonte per akuza dhe njollosje te krahut te luftes ,duke i quajtur vrasje politike ne kete menyre kishte dobi te dyfishte.

Une jo vetem qe lejoj mundesine por mendoj se keto vrasje perfitime politike i sillnin vetem Rugoves dhe sejmeneve te tij.
Ne teorine e hetimeve dhe zbulimeve ekspertet gjithmone si baze e marrin motivin.
Ju keni plotesisht te drejte dhe keni baze per keto qe shkruani.

Bashkepunimi i Rugoves me Millosheviqin ne kohen e luftes eshte i pakontestushem .
Nuk mund te harroj kurre skenen gjete deshmise ne HAge kur Xhelati i ballkanit ju drejtua Rugoves me keto fjale:
- Me shiqo drejte ne sy dhe thuaj se nuk me ke lutur te shpetoj nga UĒK-ja!

Rugova ule koken dhe pergjigjet -Ju lutem , ju lutem .dhe belbezon diqka.

A nuk ju thote logjika se ky person nuk do shkonte ne Beograd per ti thene Millosheviqit shpetom nga ti.Pra si ti lutej xhelatit te shpetoje nga vete ai.
Koha shume gjera ka per ti ndriquar .Kane filluar te flasin edhe njerzit e aferte te tij.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mireditori mė 2006-05-20 18:08 ]</font>

Burimi35
20.05.2006, 19:14:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-20 14:39 :
Sharjet e panumerta, pezhorativat banale qė tentojnė tė bėjnė autodafenė mungesė tė FAKTEVE i bėnė gjithnjė ata qė humbin toruan tė shėndrrohen nė qenie kriminale me tė gjitha atributet e jo-njeriut, nga puthadorėt Rugovist tė shėndėrruar si Bisha tė Apokalipsės sė ēėshtjes Kombėtare...
Kėtu po flasim pėr diēka veq tė ndodhur. Tė dokumentuar e tė faktografuar! Tė shkruar me shkronjat e Alfabetit tė 1908-es... Nėse ndonjeri mendonė qė mė ka mbetė shpirti te Blerim Shala gabim e ka. Mund tė jetė sozie e njė veq tė njohur dhe tė parė. Por Ai mori guximin t'i bėjė disa gjera tė njohura, pėr opinionin, para Rambujes gjatė Rambujes dhe pas saj...
Pra. s'kemi tė bėjmė kėtu me shkrime qejfi tė tarasit por pėr disa shenime kohore dhe dėshmi tė njerit prej aktereve tė asaj kohe dhe ato shėnime datojnė qė nga marsi i vitit 2000.

Pra unė vetėm pyesė:

1. Si u bė e mundur qė Rugova tė kėrkoj qė serbėt ta lironin B.Shalen nga arresti policor nė Han tė Elezit?

2. Si u bė qė mė 5 maj Rugova arriti me tėrė familjen e tij nė Itali dhe sė bashku me tė edhe Adnan Merovci dhe mė 6 maj tė vritej Agani?

3. Pse Rugova para se tė shkonte pėr nė Beograd kishte kėrkuar qė t'ja gjenin bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė?

4.Si u bė qė, Adnan merovci u leju qė nga Beogradi tė lirohet dhe mė 17 dhe 18 prill tė qėndrojė nė Shkup ku u takua me Hillin tė cilit kishte shpjeguar se aty ėshtė me motivacion tė gjetjes sė bashkėpunėtorėve tė Rugovės?

5. Pėrse i kėrkonte Rugova ata me kėmbėngulje?

6. Pėrse kur Merovci kishte bėrė pėrpjekje pėr tė kuptuar se a do t'i lejohej Rugovės udhėtimi pėr nė Maqedoni, pra dalja nga Prishtina, pėrgjigjet policore ishin se ky mund tė shkojė nga tė dojė, se kėta nuk do ta pengojnė, por qė nuk mund tė garantojnė se nuk do t'i ndodhė diēka Rugovės, po tė nisej nga Shkupi, sepse me siguri, nė atė rast, UĒK-ja do tė pėrgatiste pritėn nė tė dalė tė Prishtinės?

7. Nėse ishte kėshtu shtrohet pyetja: pse UĒK-ja do ta vriste Rugoven kur dihet qė ajo vriste vetėm serbė tė uniformuar dhe spiun tė tyre..

8. Pse Rugova me tė hyrė NATO-ja nė Kosovė nuk u kthye menjeherė nė Atdhe po rrinte dhe qėndronte nė Itali? Edhe Ruset hynė edhe pakistan, bangladesh e indian erdhen.. Por Rugova jo...Ēka priste ai qė nuk kthehej si " udhėheqes qė i paska prirė popullit?"

9. Pse gazeta BOTA SOT dhe gazetari i saj( aso kohe) Rexhep kastrati tė gjitha vrasjet enigmatike nė Kosovė i adresonin kah krahu i Luftės... Pra tė njejtit qė para njė kohė e pranuan qė janė marrė me gėnjeshtra..

10. Si u bė e mundur tė vritej Xhemail Mustafa nė mes dite , para baneses se tij dhe qė ky tė mos bėnte pėrpjekje tė vetė-mbrojtjes. A mos vallė kjo do tė thotė qė, ai e ka njohur vrasesin si mik tė tij dhe nuk i ka shkue mendja te mė e keqja?

11. A ishte e rastėsishme dhe pėrse Amerikanėt rrėmbyen Rugovėn nga Italianėt dhe e vendosėn nė Residencėn e Qeverisė sė Gjermanisė, afėr Bonit, nė Kėshtjellėn Shėn Petersberg dhe fill pas kesaj Rugova u deklarua se edhe ai i pėrkrah sulmet e NATO-s.

12. A thua ishte e rastėsishme qė i derguari i parė special i Kofi Ananit dhe i OKB- Sergio Vieira de Mellos ( vrarė mė vonė nė Irak) shpejtė e shpejtė u nderrua me Bernard Kushnerin francez dhe me kėtė sinjalizim pėr Rugoven se mund tė kthehet...

Pra ka shumė pyetje qė njeriu mund tė parashtrojė. Ju tė " Folesė sė Qyqeve" tani mundeni serish tė filloni me fyrjet tuaja. Ju qė keni hartuar lista tė zeza dhetė cilat i keni sjellė si afishime edhe nė kėtė Forum. Ju qė hartuat akuza pėr Luftetaret e lirisė dhe i derguat nė Hagė. Ju qė nuk dini gjė tjeter pos goditje pas shpine dhe spiunimin tuaj...Ju qė kni lindur si rob dhe si tė tillė edhe do tė vdisni.
Ju qė kurrė se keni ndjerė tė qenit: KRENAR!

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-05-20 14:47 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nga pyetjet dhe pergjigjet qe ke ofruar i nderuari Tarasi ti na ndimove te fillohet te sqarohet nje Enigme.
Pos postit si Kryetari qe e kishin zgjedhur Shqiptaret Rugoven.
Rugova me siguri do te ket qen Komandat i UDB-es Serbe ne Kosove.
Indiciet i kemi na nevoiten vetem faktet.
Dytyra e jon ne te ardhemen esht ta vertetojm ket fakt.

Ministri
20.05.2006, 19:53:00
Pa dasht qe te konfrontohem me gjithesecilin personalisht , me vije keq per logjiken e cila po perdoret ketu.
Kesaj ne rrafshin profesional i thone, krijim mjegulle apo shkrirje bore , per te humbe gjurmet .
Ne rastin konkret kemi emra te perveqem pergjegjes , kemi motive te forta ne mes paleve qe gjenden ne lufte, dhe ne fund dikush mundohet te shfajsoj vrasesit ,dhe kriminelet qe dihen me emer e mbiemer t'i marr ne mbrojtje.
Intervista e fundit e Profesorit dikujt nuk i bene fare pershtypje edhe pse ka shume fakte qe flasin ne kahjen e kunderet nga ajo qe dikush ketu deshiron t'a servoje.
Dhe per fund , nese nuk eshte kjo orvatje qe "duke nxjerre nje kashte , me dale edhe gjashte "atehere kjo e tera eshte nje loje feminore e nje mendimi shume te ndryshkur neper sirtaret e nje ideologjie te mbrapesht staliniste.
Faktet jan dicka tjeter , faktet jan te prekshme , faktet jan ato qe dikush nuk guxon e dikush nuk don me i vu para porte, jo vetem per vrasjen e Profesorit por edhe per shume vrasje tjera qe nuk u bene ne lufte por krejt mbas lufte , qe nuk u bene nga kriminel serb por nga njerez te paguar , qe ndoshta mund te ken qene edhe shqiptare.
Kur njeriu mendon se i din te gjitha , ai ne te vertete nuk din asgje.............

delidreqi
20.05.2006, 21:26:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2006-05-20 19:53 :
Pa dasht qe te konfrontohem me gjithesecilin personalisht , me vije keq per logjiken e cila po perdoret ketu.
Kesaj ne rrafshin profesional i thone, krijim mjegulle apo shkrirje bore , per te humbe gjurmet .
Ne rastin konkret kemi emra te perveqem pergjegjes , kemi motive te forta ne mes paleve qe gjenden ne lufte, dhe ne fund dikush mundohet te shfajsoj vrasesit ,dhe kriminelet qe dihen me emer e mbiemer t'i marr ne mbrojtje.
Intervista e fundit e Profesorit dikujt nuk i bene fare pershtypje edhe pse ka shume fakte qe flasin ne kahjen e kunderet nga ajo qe dikush ketu deshiron t'a servoje.
Dhe per fund , nese nuk eshte kjo orvatje qe "duke nxjerre nje kashte , me dale edhe gjashte "atehere kjo e tera eshte nje loje feminore e nje mendimi shume te ndryshkur neper sirtaret e nje ideologjie te mbrapesht staliniste.
Faktet jan dicka tjeter , faktet jan te prekshme , faktet jan ato qe dikush nuk guxon e dikush nuk don me i vu para porte, jo vetem per vrasjen e Profesorit por edhe per shume vrasje tjera qe nuk u bene ne lufte por krejt mbas lufte , qe nuk u bene nga kriminel serb por nga njerez te paguar , qe ndoshta mund te ken qene edhe shqiptare.
Kur njeriu mendon se i din te gjitha , ai ne te vertete nuk din asgje.............
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Zoti minister ,

Ne kete fryme eshte edhe ky debat ,per kete mendoj se edhe autori i temes solli faktet qe kishte per te debatuar.Per te gjitha vrasjet ne radhe te pare te atyre qe kryetari i LDK-se edhepse udheheqes i institucionit me te larte ,nuk priste as raportet preleminare te policise por delte menjehere me akuza te hapta kunder krahut te luftes.

Mire qe nuk ndodhi te delte para se te beheshin vrasjet me akuza.

Ata qe jane akuzuar dhe fajesuar per keto vrasje misterioze kane me se shumti interes qe keto te zbardhen dhe vrasesit dhe urdherdhenesit te sillen para drejtesise gjyqesore dhe historike.
Qellimi eshte shum fisnik dhe ju duhet te perkrahni idene pa marre parasysh kush qendron pas ketyre krimeve.
Pirro1 ka sjelle shume fakte te pakontestushme per banden e Tahir Zemajt dhe Vesel Muriqit. Ne territorin ku vepronte kjo bande u bene me se shumti vrasje misterioze qka e verteton saktesine e fakteve te sjellura nga ky forumist.
Lejoni mundesine e skenarit te parashtruar nga Tarasi dhe qe po plotesohet nga forumistet tjere .Indikacionet jane te prekshme se jemi ne rruge te drejt .Lejoni mundesine qe se paku organet kompetente te nxiten per fillimin e hetemive. Kjo duhert bere ne radhe te pare per hire te atyre qe u vrane pa faj dhe per hire atyre qe u akuzuan pa kurrefare faktesh dhe faji.

grepi
20.05.2006, 21:38:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
pirroja1 afishoj me 2006-05-20 15:01 :
Pa hyre ne detale te vrasjes se Fehmi Aganit, ne kete rast do te ishte ne interes, qe se paku terthorazi te merremi edhe me vrasjen e Xhemajl Mustafes, ish-keshilltarit te Ibrahim Rugoves!

Dihet mire se policia e UNMIK-ut, lidhur me vrasjen e Xhemajl Mustafes, fillimisht e kishte arrestuar Sinan Zhegren, nje ish puntore operativ te UDB-se dhe nip i gjakpiresit tashme te vrare Selim Broshes. Pas nje kohe Sinan Zhegra lirohet ne mungese faktesh!!! Per lirimin e tij eshte angazhuar Rame Maraj, i cili ka kontakte me te gjitha "Sherbimet Sekrete", te te gjitha shteteve qe jane prezente ne Kosove. Rame Maraj, varesishte nga rrethanat i furnizon ato "Sherbime Sekrete", me informata dhe dezinformata.

Sot Sinan Zhegra eshte njeri nder njerzit e "Sigurmit te Atdheu", se bashku me keta persona;

- Rame Maren

- Genc Kelmendin

- Avdi Behramin

- Besnik Salihun

- Bahtir Osmanin, etj.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vrasja e fehmi Aganit ndoshta sdo zbulohet kurr apo dhe shume vone ather kur sdo kete rendesi politike por thjesht juridike dhe si lloj fakti apo nje histori, na kishte ndodhur njeher .........!!
Kurse rastit te Xhemail Mustafes, ish-keshilltarit te Ibrahim Rugoves!
ketu do do vete puna me ndryshe, jo vetem rasti i z. Xhemaili por te gjitha vrasjet e paslufte qe jan bere me porosi qe te diskreditohet Lufta dhe uēk-ja por ne rend te pare te kriminalizohet Lufta e shenjt dhe e shenjeta "Ushtria ēlirimtare e Kosovės" pra keta maskarenj qe bene keto vrasje me porosi te UDB-es dhe bashkpuntorve te tyre do dalin para gjyqit dhe do marrin denimet e merituara.
z. Pirroja paska sjell ca emra qe vertet do jen ne rend te pare pėr keto vepra.

grepi, dora vete

Ministri
20.05.2006, 21:54:00
Ketu keni te drejte por ajo qe eshte e pa pranueshme eshte se organet qe duhet te merren me gjera te tilla , se paku deri tani, heshtnin e besa edhe i mbulonin ,kurse merreshin me to njerez te pa formuar profesionalisht dhe te pa pergaditur moralisht qe te leshohen ne gjurmime te tilla.E tere kjo qe po ndodhe ketu i ngjan asaj -t'i them sa s'me ka thene .Thashe e themet cdo kund jan te damshme kurse ne kete problematike jan edhe te denueshme sepse klasifikohen si shpifje.
Nuk e dij a e keni ju idene se sa fakte te prekshme "flejne "sot neper sirtaret e aTyre qe, ne baze te pozites qe kan, duhet t'ua heqin pluhurin,dhe po te ndodhte kjo ne do te ishim te privilegjuar te mirremi me gjera tjera e jo me zanat e me detyra qe n'a takojne me se paku.
Eshte fat qe dikush ,se paku deri sot, e pengoj luften vllavrasese,kurse sot e tutje besoj se secili e ka te kjarte se ku shpien kjo dhe kujte i intereson nje gje e tille.
Kosova ashtu sikur qe diti t'a kaloj plagen e gjakmarrjes do te dije te kaloj edhe kete plage qe eshte shume e rende ,vrasjet e porositura dhe pas shpine.Keto as nuk jan shqiptare dhe as nuk shkojn ne interes te shqiptareve.
Kam besim se Ministria e Drejtesise dhe ajo e Rendit do e kryejn detyren e tyre ashtu si duhet dhe keto gjera do te kanalizohen drejt dhe ne baze te ligjit.

delidreqi
20.05.2006, 22:16:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2006-05-20 21:54 :
Ketu keni te drejte por ajo qe eshte e pa pranueshme eshte se organet qe duhet te merren me gjera te tilla , se paku deri tani, heshtnin e besa edhe i mbulonin ,kurse merreshin me to njerez te pa formuar profesionalisht dhe te pa pergaditur moralisht qe te leshohen ne gjurmime te tilla.E tere kjo qe po ndodhe ketu i ngjan asaj -t'i them sa s'me ka thene .Thashe e themet cdo kund jan te damshme kurse ne kete problematike jan edhe te denueshme sepse klasifikohen si shpifje.
Nuk e dij a e keni ju idene se sa fakte te prekshme "flejne "sot neper sirtaret e aTyre qe, ne baze te pozites qe kan, duhet t'ua heqin pluhurin,dhe po te ndodhte kjo ne do te ishim te privilegjuar te mirremi me gjera tjera e jo me zanat e me detyra qe n'a takojne me se paku.
Eshte fat qe dikush ,se paku deri sot, e pengoj luften vllavrasese,kurse sot e tutje besoj se secili e ka te kjarte se ku shpien kjo dhe kujte i intereson nje gje e tille.
Kosova ashtu sikur qe diti t'a kaloj plagen e gjakmarrjes do te dije te kaloj edhe kete plage qe eshte shume e rende ,vrasjet e porositura dhe pas shpine.Keto as nuk jan shqiptare dhe as nuk shkojn ne interes te shqiptareve.
Kam besim se Ministria e Drejtesise dhe ajo e Rendit do e kryejn detyren e tyre ashtu si duhet dhe keto gjera do te kanalizohen drejt dhe ne baze te ligjit.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Minister,

Ne nuk kemi mundesi as kompetenca nga ky forum te ndikojme ne organet e ndjekjes dhe gjyqesise. Keto organe duhet filluar nga indikacionet dhe faktet e prekshme .Ne vetem ne baze te indikacioneve dhe praktikes per vrasjet me porosi, si po thua ti , po kerkojme qe sa me pare te fillojne hetimet dhe keto duke u nisur nga motivi dhe praktika e vendeve me sistem gjyqesor e hetues te tradites demokratike ,pra nga rrethi me i ngushte i viktimave dhe nga ajo se ne interes te kuj ishin keto vrasje.
Asgje me shum as me pak se drejtesine per viktimat dhe per ata qe u akuzuan pa te drejte. Besoj se po ishin vrasesit dhe porositesit ata qe bente me gisht Rugova ,fajtoret do ishin neper burgje kahere.
Po qte beshe sikur te drejtonte gishtin nga fajtoret e vertete do ti hynte gishti ne sy.

Nderi
20.05.2006, 22:33:00
Ministri

Ketu keni te drejte por ajo qe eshte e pa pranueshme eshte se organet qe duhet te merren me gjera te tilla , se paku deri tani, heshtnin e besa edhe i mbulonin ,kurse merreshin me to njerez te pa formuar profesionalisht dhe te pa pergaditur moralisht qe te leshohen ne gjurmime te tilla.E tere kjo qe po ndodhe ketu i ngjan asaj -t'i them sa s'me ka thene .Thashe e themet cdo kund jan te damshme kurse ne kete problematike jan edhe te denueshme sepse klasifikohen si shpifje.
Nuk e dij a e keni ju idene se sa fakte te prekshme "flejne "sot neper sirtaret e aTyre qe, ne baze te pozites qe kan, duhet t'ua heqin pluhurin,dhe po te ndodhte kjo ne do te ishim te privilegjuar te mirremi me gjera tjera e jo me zanat e me detyra qe n'a takojne me se paku.
Eshte fat qe dikush ,se paku deri sot, e pengoj luften vllavrasese,kurse sot e tutje besoj se secili e ka te kjarte se ku shpien kjo dhe kujte i intereson nje gje e tille.
Kosova ashtu sikur qe diti t'a kaloj plagen e gjakmarrjes do te dije te kaloj edhe kete plage qe eshte shume e rende ,vrasjet e porositura dhe pas shpine.Keto as nuk jan shqiptare dhe as nuk shkojn ne interes te shqiptareve.
Kam besim se Ministria e Drejtesise dhe ajo e Rendit do e kryejn detyren e tyre ashtu si duhet dhe keto gjera do te kanalizohen drejt dhe ne baze te ligjit.
______________________________________________
Zotri minister ne Kosoven e udhehequr nga UNMIK dhe koalicioni LDK/AAK
ka plot fakte qe madje edhe shtypi i ka botua por nuk ka interes
qe ato te hetohen.Interes ka te hetohen shpifjet kunder ushtareve te UCK-es me akuzat serbe dhe te shqiptareve qe kane punuar per UDB-en qe jane te infiltruar ne partite politike.
Luftaret e lirise mbahen edhe nga dy vjet nen hetime dhe leshohen ne mungese te fakteve.
Sa i perket asaj se me formimin e ministrise se brendshme dhe te drejtesise nga ky koalicion qeverises,une perkunder teje nuk kam fare besim se do te zbardhe keto krime, sepse nuk do ti kerkoj nga radhet e veta,por ne radhet e atyre qe i ka akuzuar Serbia dhe shpiunat e saj.

Zoti minister kjo qeveri eshte e korruptuar bashke me UNMIK-un dhe
nuk i zbulon krimet, sepse nuk iu intereson ky zbulim,por iu intereson
mbetja ne pozita edhe ma tutje per qellime pasurimi.
Nderi

kastrati
20.05.2006, 22:40:00
une per und kisha per te shtuar edhe diqka;

Taraset jan duke buzqesh te bindur se deri dikund ja kan arrit qellimit qe me ane te propogandes se shtrembruar ta bindin opinionin e gjere se gjeja eshte ashtu si thone taraset /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Taraset gjithnje me kete lloje propogande likuiduan edhe figurat me eminente te kombit shqiptar per gjat gjashtdhjet (60) viteve te diktatures tarasiane /forum/images/smiles/icon_wink.gif

taraset akoma po mendojne se do ju shkoj per shtati dhe do arrijne sukesese me kete lloje shkole stalinistro-enveriste, por nje dite do binden se kjo menyre e kesaj propogande do e demtoj akoma me shume qeshtjen kombetare shqiptare sikur qe ndodhi gjer me sot, ku shqiptari ngeli shum prapa nga popujt tjere europian po edhe ballkanik, e ne veqanti Shteti Shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ne fund ftoj te gjithe njerzit me mendje te shendosh qe kesaj propogande tarasiane te mos i pergjigjet fare as me postime e as me veprime dhe mos ti besoj me kurr, nga se sikurse u vertetua me heret, serish do vertetohet dhe do te deshtoj /forum/images/smiles/icon_wink.gif

mireditori
20.05.2006, 22:57:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-20 22:40 :


une per und kisha per te shtuar edhe diqka;

Taraset jan duke buzqesh te bindur se deri dikund ja kan arrit qellimit qe me ane te propogandes se shtrembruar ta bindin opinionin e gjere se gjeja eshte ashtu si thone taraset /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Taraset gjithnje me kete lloje propogande likuiduan edhe figurat me eminente te kombit shqiptar per gjat gjashtdhjet (60) viteve te diktatures tarasiane /forum/images/smiles/icon_wink.gif

taraset akoma po mendojne se do ju shkoj per shtati dhe do arrijne sukesese me kete lloje shkole stalinistro-enveriste, por nje dite do binden se kjo menyre e kesaj propogande do e demtoj akoma me shume qeshtjen kombetare shqiptare sikur qe ndodhi gjer me sot, ku shqiptari ngeli shum prapa nga popujt tjere europian po edhe ballkanik, e ne veqanti Shteti Shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ne fund ftoj te gjithe njerzit me mendje te shendosh qe kesaj propogande tarasiane te mos i pergjigjet fare as me postime e as me veprime dhe mos ti besoj me kurr, nga se sikurse u vertetua me heret, serish do vertetohet dhe do te deshtoj /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Une vertete perkrah plotesisht perpjekjet per te zbardhur vrasjet enigmatike gje qe eshte ne interes te popullit te Kosoves.
Nese keto vrasje jane bere ne frymen e shkolles stalinisto-enveriste ,kjo eshte edhe nje arsye me teper per drejtimin e hetimit ne piramiden e LDk-se sepse lideret e kesaj partije ishin pionere te shkollave komuniste nga Kumrovci dhe deri ne Moske .Lideri i tyre ka qene funksioner i qelulave partiake komuniste.Ai gjate gjithe ushtrimit te liderit te Kosoves u sherbya me metoda te tilla.
Frikesimi se me zbardhjen e vrasjeve te porosituar politike do demtohet qeshtja kombetare eshte plotesisht ne frymen Staliniane .

E verteta eshte ne interes te qeshtjes kombetare qe njehere e pergjithmone te permbysen pseudovlerat.

kastrati
20.05.2006, 23:04:00
mirditori mes tjerash postoi:


Une vertete perkrah plotesisht perpjekjet per te zbardhur vrasjet enigmatike gje qe eshte ne interes te popullit te Kosoves.
Nese keto vrasje jane bere ne frymen e shkolles stalinisto-enveriste ,kjo eshte edhe nje arsye me teper per drejtimin e hetimit ne piramiden e LDk-se sepse lideret e kesaj partije ishin pionere te shkollave komuniste nga Kumrovci dhe deri ne Moske .Lideri i tyre ka qene funksioner i qelulave partiake komuniste.Ai gjate gjithe ushtrimit te liderit te Kosoves u sherbya me metoda te tilla.
Frikesimi se me zbardhjen e vrasjeve te porosituar politike do demtohet qeshtja kombetare eshte plotesisht ne frymen Staliniane .

E verteta eshte ne interes te qeshtjes kombetare qe njehere e pergjithmone te permbysen

-------------

z.Mirditori

kam nje pyetje te shkurter per ju;

Ju, ku e keni kryer shkollen, a nuk ishin profesoret tuaj Taraset, stalinistet, nxensit e komunisteve, apo mos ju piket nga qielli, apo mos ju jeni patrioti i pare i kombit shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

grepi
20.05.2006, 23:10:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-19 22:48 :
pamvarsisht mendimeve tuaj te brishta, nese dikush nje kohe ka pas idol titon sikur qe kishin bosanacet, neve shumica e shqiptarve kishim dhe do ta kemi pergjithmon Dr.IBRAHIM RUGOVEN /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

kastrati

ti mere dhe lexoje vet shkresen qe bere dhe bindu qe thua se boshnjaket kishin titusin idol kurse ne brahim dinarin, pra ky brahim cerrca e kishte titusin idol o kastrati, pra me brahim dinarin ske ku vete tjeterkund, miza dihet ku te qon ??

ti pse hidherohesh, neve vetem po flasim dhe skemi qi marrim inat njeritjetrit, ti sjell kunderargumente.

grepi, dora vete

kastrati
20.05.2006, 23:21:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
grepi afishoj me 2006-05-20 23:10 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-19 22:48 :
pamvarsisht mendimeve tuaj te brishta, nese dikush nje kohe ka pas idol titon sikur qe kishin bosanacet, neve shumica e shqiptarve kishim dhe do ta kemi pergjithmon Dr.IBRAHIM RUGOVEN /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

kastrati

ti mere dhe lexoje vet shkresen qe bere dhe bindu qe thua se boshnjaket kishin titusin idol kurse ne brahim dinarin, pra ky brahim cerrca e kishte titusin idol o kastrati, pra me brahim dinarin ske ku vete tjeterkund, miza dihet ku te qon ??

ti pse hidherohesh, neve vetem po flasim dhe skemi qi marrim inat njeritjetrit, ti sjell kunderargumente.

grepi, dora vete
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

-------------

grepi

me ate dite qe do te hidherohem, do e zbathem vete, bindu se nuk do te ftoj qe te me zbathesh /forum/images/smiles/icon_wink.gif

delidreqi
20.05.2006, 23:33:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-20 23:04 :
mirditori mes tjerash postoi:


Une vertete perkrah plotesisht perpjekjet per te zbardhur vrasjet enigmatike gje qe eshte ne interes te popullit te Kosoves.
Nese keto vrasje jane bere ne frymen e shkolles stalinisto-enveriste ,kjo eshte edhe nje arsye me teper per drejtimin e hetimit ne piramiden e LDk-se sepse lideret e kesaj partije ishin pionere te shkollave komuniste nga Kumrovci dhe deri ne Moske .Lideri i tyre ka qene funksioner i qelulave partiake komuniste.Ai gjate gjithe ushtrimit te liderit te Kosoves u sherbya me metoda te tilla.
Frikesimi se me zbardhjen e vrasjeve te porosituar politike do demtohet qeshtja kombetare eshte plotesisht ne frymen Staliniane .

E verteta eshte ne interes te qeshtjes kombetare qe njehere e pergjithmone te permbysen

-------------

z.Mirditori

kam nje pyetje te shkurter per ju;

Ju, ku e keni kryer shkollen, a nuk ishin profesoret tuaj Taraset, stalinistet, nxensit e komunisteve, apo mos ju piket nga qielli, apo mos ju jeni patrioti i pare i kombit shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nuk eshte fjala per shkollen e rregullte ,por per shkollat partiake,shkollat e dreqit ato te diferencimeve e perjashtimeve,te vrasjeve te fshehta te bashkepuntoreve per te akuzuar kundershtaret .
Une kesi shkolle kurre nuk kam kry .Ti je i zgjuar e kupton fare mire por behesh se nuk po kupton.
Stalini vriste naten bashkepuntoret me te ngushte nga te cilet friksohej se po ja marrin pushtetin , Diten i barte publikisht per ne varreza ku betohej se per kete vrasje do ta paguajne armiqte e partise .Po ate dite menjihere fillonte likuidimi,burgosja dhe internimi i armiqeve te partise.
Pionere te kesaj shkolle kane qene Rugova e granituar e vjeter komuniste funksionare te LKJ-se.

kastrati
20.05.2006, 23:44:00
quote]
delidreqi afishoj me 2006-05-20 23:33 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-20 23:04 :
mirditori mes tjerash postoi:


Une vertete perkrah plotesisht perpjekjet per te zbardhur vrasjet enigmatike gje qe eshte ne interes te popullit te Kosoves.
Nese keto vrasje jane bere ne frymen e shkolles stalinisto-enveriste ,kjo eshte edhe nje arsye me teper per drejtimin e hetimit ne piramiden e LDk-se sepse lideret e kesaj partije ishin pionere te shkollave komuniste nga Kumrovci dhe deri ne Moske .Lideri i tyre ka qene funksioner i qelulave partiake komuniste.Ai gjate gjithe ushtrimit te liderit te Kosoves u sherbya me metoda te tilla.
Frikesimi se me zbardhjen e vrasjeve te porosituar politike do demtohet qeshtja kombetare eshte plotesisht ne frymen Staliniane .

E verteta eshte ne interes te qeshtjes kombetare qe njehere e pergjithmone te permbysen

-------------

z.Mirditori

kam nje pyetje te shkurter per ju;

Ju, ku e keni kryer shkollen, a nuk ishin profesoret tuaj Taraset, stalinistet, nxensit e komunisteve, apo mos ju piket nga qielli, apo mos ju jeni patrioti i pare i kombit shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nuk eshte fjala per shkollen e rregullte ,por per shkollat partiake,shkollat e dreqit ato te diferencimeve e perjashtimeve,te vrasjeve te fshehta te bashkepuntoreve per te akuzuar kundershtaret .
Une kesi shkolle kurre nuk kam kry .Ti je i zgjuar e kupton fare mire por behesh se nuk po kupton.
Stalini vriste naten bashkepuntoret me te ngushte nga te cilet friksohej se po ja marrin pushtetin , Diten i barte publikisht per ne varreza ku betohej se per kete vrasje do ta paguajne armiqte e partise .Po ate dite menjihere fillonte likuidimi,burgosja dhe internimi i armiqeve te partise.
Pionere te kesaj shkolle kane qene Rugova e granituar e vjeter komuniste funksionare te LKJ-se.
[/quote]

---------------


mua mos me trego se ta kan vjedh mishin, nga se une te kam mesue te thuash se ta kan vjedh mishin, po shko thuaju te tjerve se ta kan vjedh mishin, sidomos tregoju Tarasve, nga se Tarasi i Stalinit vepronte ne kete menyre duke likuiduar naten dhe vajtuar diten /forum/images/smiles/icon_wink.gif

mireditori
21.05.2006, 00:15:00
Kastrat besoj se pajtohesh me ne se duhet te gjendet hajni i mishit.
Te gjenden vrasesit dhe urdherdhensit e ketyre vrasjeve qe tronditen Kosoven. Epilogu i ketyre vrasjeve gjithemone befason .

Burimi35
21.05.2006, 13:45:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2006-05-20 21:54 :
Ketu keni te drejte por ajo qe eshte e pa pranueshme eshte se organet qe duhet te merren me gjera te tilla , se paku deri tani, heshtnin e besa edhe i mbulonin ,kurse merreshin me to njerez te pa formuar profesionalisht dhe te pa pergaditur moralisht qe te leshohen ne gjurmime te tilla.E tere kjo qe po ndodhe ketu i ngjan asaj -t'i them sa s'me ka thene .Thashe e themet cdo kund jan te damshme kurse ne kete problematike jan edhe te denueshme sepse klasifikohen si shpifje.
Nuk e dij a e keni ju idene se sa fakte te prekshme "flejne "sot neper sirtaret e aTyre qe, ne baze te pozites qe kan, duhet t'ua heqin pluhurin,dhe po te ndodhte kjo ne do te ishim te privilegjuar te mirremi me gjera tjera e jo me zanat e me detyra qe n'a takojne me se paku.
Eshte fat qe dikush ,se paku deri sot, e pengoj luften vllavrasese,kurse sot e tutje besoj se secili e ka te kjarte se ku shpien kjo dhe kujte i intereson nje gje e tille.
Kosova ashtu sikur qe diti t'a kaloj plagen e gjakmarrjes do te dije te kaloj edhe kete plage qe eshte shume e rende ,vrasjet e porositura dhe pas shpine.Keto as nuk jan shqiptare dhe as nuk shkojn ne interes te shqiptareve.
Kam besim se Ministria e Drejtesise dhe ajo e Rendit do e kryejn detyren e tyre ashtu si duhet dhe keto gjera do te kanalizohen drejt dhe ne baze te ligjit.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Esht ne interes te Shoqris te zbulohen kryesit e veprave.
Edhe pse ka qen detyr e Organeve te Drejtsis ,mjerisht deri tani keto organe nuk kan pasur sukses ne hetimin e krimeve. Ose nuk kan dashur fare te hetojn kryesit ose dhensit e urdhrave per krime.

Ben edhe ndryshe;

Disa Ebrej ne Koke te veten kan arrit te hetojn numer te madhe te Nacistave-kryes te krimeve gjat luftes dyte Botrore... Te cilet mbas perfundimit te luftes dyte Botrore ose kan nderruar idenditetet ose kan ikur ne vende te ndrysheme te Botes.

Diskutimi ne ket Teme ose edhe ne Tema te tjera e kuptoj si deshir qe te zbulohet krimi.

pirroja1
21.05.2006, 14:17:00
grepi afishoj me 2006-05-20 21:38 :

pirroja1 afishoj me 2006-05-20 15:01 :
Pa hyre ne detale te vrasjes se Fehmi Aganit, ne kete rast do te ishte ne interes, qe se paku terthorazi te merremi edhe me vrasjen e Xhemajl Mustafes, ish-keshilltarit te Ibrahim Rugoves!

Dihet mire se policia e UNMIK-ut, lidhur me vrasjen e Xhemajl Mustafes, fillimisht e kishte arrestuar Sinan Zhegren, nje ish puntore operativ te UDB-se dhe nip i gjakpiresit tashme te vrare Selim Broshes. Pas nje kohe Sinan Zhegra lirohet ne mungese faktesh!!! Per lirimin e tij eshte angazhuar Rame Maraj, i cili ka kontakte me te gjitha "Sherbimet Sekrete", te te gjitha shteteve qe jane prezente ne Kosove. Rame Maraj, varesishte nga rrethanat i furnizon ato "Sherbime Sekrete", me informata dhe dezinformata.

Sot Sinan Zhegra eshte njeri nder njerzit e "Sigurmit te Atdheut", se bashku me keta persona;

- Rame Maren

- Genc Kelmendin

- Avdi Behramin

- Besnik Salihun

- Bahtir Osmanin, etj.


-------------------------------------------------------------------------------------

Vrasja e fehmi Aganit ndoshta sdo zbulohet kurr apo dhe shume vone ather kur sdo kete rendesi politike por thjesht juridike dhe si lloj fakti apo nje histori, na kishte ndodhur njeher .........!!
Kurse rastit te Xhemail Mustafes, ish-keshilltarit te Ibrahim Rugoves!
ketu do do vete puna me ndryshe, jo vetem rasti i z. Xhemaili por te gjitha vrasjet e paslufte qe jan bere me porosi qe te diskreditohet Lufta dhe uēk-ja por ne rend te pare te kriminalizohet Lufta e shenjt dhe e shenjeta "Ushtria ēlirimtare e Kosovės" pra keta maskarenj qe bene keto vrasje me porosi te UDB-es dhe bashkpuntorve te tyre do dalin para gjyqit dhe do marrin denimet e merituara.
z. Pirroja paska sjell ca emra qe vertet do jen ne rend te pare pėr keto vepra.

grepi, dora vete


_______________________
_______________


Pershendetje grepi!

Ata emra qe i kam sjellur ne afishimin tim, e sidomos emri i ish-puntorit te UDB-se Sinan Zhegres, jane te lidhur dhe te implikuar ne vrasjen e Xhemajl Mustafes. Kete e theme me pergjegjesi te plote.

Lexova dikund me larte nga nofka "Ministri" me duket, ku ai nder te tjera shkruante se; ka besim ne Ministrine e Brendshme qe do ti zbardhe te gjitha vrasjet enigmatike!? Ministria e Brendshme te cilen e udheheqe Fatmir Rexhepi, nuk eshte asgje tjeter vetem nje kazan i intrigave ku jane te grumbulluar te gjithe njerzit me nje biografi shume te dyshimte, qe nga Fatmir Rexhepi, e deri te zyrtaret me te thjeshte.

Fatmir Rexhepi eshte ai i cili gjithmone nen rrogoz e ka nxitur Bardhyl Ajetin, qe ne faqet e Gazetes "Bota Sot", te sjelle sa me shume trillime dhe denigrime kunder figurave te njohura politike te dalura nga lufta, si dhe kunder pjestarve te UĒK-se! Pune te cilen Bardhyl Ajeti e kreu me shume sukses. Poashtu ne faqet e kesaj Gazete, antikombetaret siq jane; Ramiz Muriqi, Vesel Muriqi, Sadik Musaj etj, u bene "atdhetar" nga penda qorre e Bardhyl Ajetit.

Krimet dhe vrasjet i zbulon populli, se populli ne gjirin e tij i ka arhivat shume te sakta dhe imanente.

tarasi
21.05.2006, 14:29:00
Njė fjalė e popullit thotė: " I mbyturi nė ujė kapet pėr fije tė kashtės" kėshtu qė i kuptoj"qė disa tė " Folesė sė Qyqeve", nga paniku qė, megjithėse ngadalė por e verteta do tė shpaloset, janė shėndėrruar nė lakuriq nate. Kėshtu qė kėta Lakuriq nė mungesė tė pėrgjigjeve tė parashtruara nė disa pyetje mė lartė, pallin si gomarė, pėr njė farė ideologjie tė paqenė me shpresė tė mėnjanimit tė Temes e me kėtė edhe tė sė vėrtetės...

Kėtyre lakuriqėve u themė kėtė gjė nėpėrmjet kėtyre vargjeve tė Hygoit:
Njėmijė po tė mbeten do tė mbetėm dhe vetė
Dhe njėqint po tė bėhen nuk tundem qė nga aty
I dhjeti do tė jem po qe se mbeten dhjetė
e nė mbetė veē njė do tė jem aunė ay!..

Prandajė ju si ti SH.K. qė mė shumė keni kaluar jeten nė konsullata jugosllave dh nė klubet e tyre nga frika se mos po ju sheh ndokush afėr nė shoqeri me Kadri Zekėn e dini qė vetėm ideologjit Tito - Rankoviqiste - Vllasisite - Rugoviste pėr ju dhe pėr Halil Ternavcat, Tefik llugiqat dhe Llugiqat e tjerė do tė thotė: shpėtim!

Nės duhet zgjedhur nė mes dy zgjedhjeve tė mundshme: tė diktatorit apo atė tė vazalit unė do tė zgjedhja kė tė tė parin: diktatorin!
Ndoshta Enver Hoxha ka qenė diktator por diktatorėt janė edhe trima teksa I. Rugova ka qenė vazal pa kurrizor e tė tillėt janė; qyqarė dhe fundrrina...

Po e sjellė edhe njė herė njė pjesė tė pyetjeve tė parashtruara mė herėt:
Pra unė vetėm pyesė:

1. Si u bė e mundur qė Rugova tė kėrkoj qė serbėt ta lironin B.Shalen nga arresti policor nė Han tė Elezit?

2. Si u bė qė mė 5 maj Rugova arriti me tėrė familjen e tij nė Itali dhe sė bashku me tė edhe Adnan Merovci dhe mė 6 maj tė vritej Agani?

3. Pse Rugova para se tė shkonte pėr nė Beograd kishte kėrkuar qė t'ja gjenin bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė?

4.Si u bė qė, Adnan merovci u leju qė nga Beogradi tė lirohet dhe mė 17 dhe 18 prill tė qėndrojė nė Shkup ku u takua me Hillin tė cilit kishte shpjeguar se aty ėshtė me motivacion tė gjetjes sė bashkėpunėtorėve tė Rugovės?

5. Pėrse i kėrkonte Rugova ata me kėmbėngulje?

6. Pėrse kur Merovci kishte bėrė pėrpjekje pėr tė kuptuar se a do t'i lejohej Rugovės udhėtimi pėr nė Maqedoni, pra dalja nga Prishtina, pėrgjigjet policore ishin se ky mund tė shkojė nga tė dojė, se kėta nuk do ta pengojnė, por qė nuk mund tė garantojnė se nuk do t'i ndodhė diēka Rugovės, po tė nisej nga Shkupi, sepse me siguri, nė atė rast, UĒK-ja do tė pėrgatiste pritėn nė tė dalė tė Prishtinės?

7. Nėse ishte kėshtu shtrohet pyetja: pse UĒK-ja do ta vriste Rugoven kur dihet qė ajo vriste vetėm serbė tė uniformuar dhe spiun tė tyre..

8. Pse Rugova me tė hyrė NATO-ja nė Kosovė nuk u kthye menjeherė nė Atdhe po rrinte dhe qėndronte nė Itali? Edhe Ruset hynė edhe pakistan, bangladesh e indian erdhen.. Por Rugova jo...Ēka priste ai qė nuk kthehej si " udhėheqes qė i paska prirė popullit?"

9. Pse gazeta BOTA SOT dhe gazetari i saj( aso kohe) Rexhep kastrati tė gjitha vrasjet enigmatike nė Kosovė i adresonin kah krahu i Luftės... Pra tė njejtit qė para njė kohė e pranuan qė janė marrė me gėnjeshtra..

10. Si u bė e mundur tė vritej Xhemail Mustafa nė mes dite , para baneses se tij dhe qė ky tė mos bėnte pėrpjekje tė vetė-mbrojtjes. A mos vallė kjo do tė thotė qė, ai e ka njohur vrasesin si mik tė tij dhe nuk i ka shkue mendja te mė e keqja?

11. A ishte e rastėsishme dhe pėrse Amerikanėt rrėmbyen Rugovėn nga Italianėt dhe e vendosėn nė Residencėn e Qeverisė sė Gjermanisė, afėr Bonit, nė Kėshtjellėn Shėn Petersberg dhe fill pas kesaj Rugova u deklarua se edhe ai i pėrkrah sulmet e NATO-s.

12. A thua ishte e rastėsishme qė i derguari i parė special i Kofi Ananit dhe i OKB- Sergio Vieira de Mellos ( vrarė mė vonė nė Irak) shpejtė e shpejtė u nderrua me Bernard Kushnerin francez dhe me kėtė sinjalizim pėr Rugoven se mund tė kthehet...

Po ashtu mė lartė kam cekur se Xhemail Mustafa do tė duhej ta ketė njohur vrasesin e tij...Sinan Zhegra njė udbash fillimisht u arrestua pėr kėtė gjė pastaj me ndermjetsimin e kujt u lirua s' do mendė qė nuk ėshtė vėshtirė qė kjo gjė tė dihet aq mė parė qė ky sot ėshtė nė sherbimin e Ramė Marajt teksa ky Maraj ishte kėshilltar i Ibrahim Rugovės pėr siguri...

Kėtu kapuni ju tė mjerėt e " Folesė sė Qyqeve" e lereni atė " tarasi" " stalini" e keso qyfyre tjera sepse ata megjithat kanė luftuar kur e ka lypur nevoja pėr dalloim me kėtė shallin i cili nga jargėqitjet dhe shkumimi nė tė folur zgerdhihej duke u perkulur deri nė gjunjė ndaj vrasėsve tė popullit tonė...
Ajo qė mė intereson nuk ka tė bėjė gjithmonė qė ka tė bėjė me mua..
Fillozofėt janė marrė me enigmėn e kohės, kėshtu Heronjet e Homerit kanė dimensionin e gjithėkohėsis...
A, nuk e dimė me tė vėrtet nė ishte ashtu apo nuk ishte: Edhe sot e kėsaj dite po hulumtohet se ku ndodhi Troja dhe se cili ishte me tėvėrtet ai qė ndertpooi kalin e trojes...
Te ne serbėt e ndertuan Kalin e Trojes qysh mė 1986 dhe nė tė e futen Ibrahim Rugoven me shokė...<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-05-21 14:36 ]</font>

primavera
21.05.2006, 16:49:00
Faleminderit per pyetjen gentelmeni,une jam shume mire,si me shendet ashtu edhe me pune,te njejten gje shpresoj edhe per ju.


Tarasi mos u nxeh ,se ne muhabet po bejme.

I vetmi fakt qe mua me shqeteson eshte se si disa njerez meqe dine gjera te tilla nuk i drejtohen oragneve perkatese qe te zbardhin nje ceshtje?


Nese ndonjeri e mban vetem te ndershem atehere le ta tregoje sinqeritetin e vet jo tek ne ne forum,por te gjykata e policia dhe mos thoni se kosova nuk ka gjykate,minsitria e drejtesise per ate paguhet.


Krenohem dhe perulem per te gjithe ata qe dhane jeten per liri dhe vatan.


Ju deshiroj nje mbremje sa me te bulur per te gjithe ju dhe familjet tuaja.


primavera

tarasi
21.05.2006, 17:50:00
z primavera

detyra e gazetarit nuk ėshtė hetuesia. Ai shtjellon njė problem ndersa hetuesia do e duhej tė mirret me kėtė gjė. Tek e fundit dy gazetarė e rrezuan nga pushteti Niksonin. Nė fillim tė aferės asnjeri nuk u besojė, madje edhe u kercenuan qė tė heshtin realitetin.
Por realiteti nuk heshtetØ
Ka denoncime tė tilla te organet por e di si ėshtė kjo punė: sorra sorrės nuk ja nxjerrė sytė!
Nėse do tė tregojė se cilėt janė ata qė sot gjenden nė gjykata dhe nė prokurori: tė njejtit qė denuan rininė shqiptarė qė nga 1981 e kėtej dhe po ashtu nė prokurori tė njejtit hetues...
Por ēdo gjė ėshtė kalimtare...
Edhe diēka ka qė tre orė qė nuk mund tė kyēem. Thashė mos ndoshta edhe kesaj radhe do tė ndodhė qė dikush ta godas forumin. Forumi s'ka faj pėr krimet qė veq janė bėrė nga ata qė ndoshta ti, pa vetėdije e nderuara primavera sepse fati ngnjeher i femres"ėshtė i tillė, qė u nenshtrohet simpative politike tė atij me tė cilin jeton...
Pasi njė here kam lexuar qė keni thėnė dikund se ju jeni ligjeruese atėherė besoj qė i kupton kėto fjalė:
J'ai vu des archpels sideraux!et des iles
Dont les cieux delirants sont ouvert au vogueur:
- Est -ce en ces nuis sans fonds que tu dors et t'exiles
Million d'oiseaux d'or, o future Vigueur?

Arthur Rimbaud " anija e dehur"...

Dhe, tė gjitha ato qė kam sjellė unė, nė kėtė temė veq janė tė botuara nė njė libėr tė veēantė e i cili ka qenė nė qarkullim tė lirė... Nuk e di zonjė e dashur, ku ėshtė problemi i juaji...I disa tė tjerėve e di se ku qėndron! Por mė vjen keq shumė - keq qė nė ditėt nė vijim do tė ketė dėshmi qė ndoshta ndokujt do t'i rrėnqethet trupi...
Mirė tha njeni; ata qė ia ngrenė kėmbėn dhe e vranė profen e dimė se cilėt ishin dhe ndoshta s'do ti sjellim kurr para drejtsis. por kėta tė Xhemail Mustafes, po sillen lirshėm nėpėr Prishtinė: E, pėr ta do tė ketė drejtėsi!


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-05-21 17:53 ]</font>

Burimi35
21.05.2006, 19:17:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
primavera afishoj me 2006-05-21 16:49 :
Faleminderit per pyetjen gentelmeni,une jam shume mire,si me shendet ashtu edhe me pune,te njejten gje shpresoj edhe per ju.


Tarasi mos u nxeh ,se ne muhabet po bejme.

I vetmi fakt qe mua me shqeteson eshte se si disa njerez meqe dine gjera te tilla nuk i drejtohen oragneve perkatese qe te zbardhin nje ceshtje?


Nese ndonjeri e mban vetem te ndershem atehere le ta tregoje sinqeritetin e vet jo tek ne ne forum,por te gjykata e policia dhe mos thoni se kosova nuk ka gjykate,minsitria e drejtesise per ate paguhet.


Krenohem dhe perulem per te gjithe ata qe dhane jeten per liri dhe vatan.


Ju deshiroj nje mbremje sa me te bulur per te gjithe ju dhe familjet tuaja.


primavera
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


E nderuara Primavera,
Ne nje mesazh tjeter ne ket Teme ke deshmuar se ti din diq tjeter rreth vrasjes se Fehmi Aganit !
Ose se Familja e Agani e din te verteten !
Ne qoft se ju e dini te verteten ose ka edhe nje tjeter te vertet ather thuaje edhe ne Forum.
Je paraqit pak si naive kur thue se Kosova ka Gjykata ! Ne Kosove ka Gjykata por ato jan krijes e Unmikut.

mili2
21.05.2006, 19:45:00
kush me zbardhe fatin e ketyre te vrarve!?

Ato qe deri dje denuan e burgosen "irredentistat" dhe "separatistat shqiptar"!?

Sa here qe dal me pi kafe ne Ferizaj tek nje kafiteri perball "Gjyqit Komunal per Kundervajtje" e shohe duke hyr e duke dal gjykatesin i cili hiq ma large se ne fund te 80' kishte denuar me dhjetra shqiptar (ne mesin e tyre ishte dhe vllau im) me nga 60 burg vetem nga shkaku se kane kerkuar: "liri" dhe "demokraci"!
Njeri nga familjaret e te rinjeve te cilet pritnin te dalin para "drejtesis" serbe dhe zbatuesve te ligjeve te tyre, pasi qe kishte njohur gjykatesin ne fjale, kishte hyre brenda per te binde kete idiot qe ti liroj apo bile s'paku ti denoj me nje denim minimal (10-15) dite sepse asgje nuk kane be!
Pergjigja e ketij idioti kishte qene se: "me vjen keq, por une zbatoj ligjet serbe dhe denimi maksimum eshte 60 dite burg".
Familjari i te riut pa nje pa dy i'a ktheu: "ishalla ti rritin gradat dhe te bejne prokuror per kontributin tuaj ne zbatimin e ligjeve serbe"!

Dhe merrne me mend te njetit i'u rriten gradat, por nga kush!?

Sa here qe e shohe kete njeri i prashtroj vetes pyetjen;

per ēfar te tjeret sakrifikuan?
Per ēfar te tjeret luftuan?
Per ēfar te tjeret u vran e u masakruan?

Qe sot te njetit ato qe dje denuan dhe persekutuan te gjithe ato qe kishin ngre zerin kunder dhunes dhe terrorit serb, prap te ndajne drejtesi!?

Si nuk kane fije turpi te tjeret qe marrin ne mbojtje keto mbeturina dhe mbrojtes te deridjeshem te ligjeve fashiste serbe!?

Mos valle edhe gjykatesit si ky (e ne mesin e tyre ka goxha si shume qe populli i njeh) qe deri dje denuan ato qe sakrifikuan edhe jeten per liri dhe demokraci, sot do te punojne per te ndertuar shtetin demokratik ku do te sundojne ligjet ku secili duhet te pergjigjet per gabimet e veta?

Kjo nuk do te ndodhe kurren e kurres!

Ne Kosove jo vetem qe nuk do te zbardhet asnje rast i vrasjeve te pas luftes, por vetem se vrasjet "enigmatike do te vazhdojne.

Drejtesi do te kete vetem atehere kur keto mbeturina dhe zbatuesit e ligjeve serbe te largohen nga te njetat pozicione qe kishin edhe me pare.

Te gjitha pyetjet qe ka parashtruar tarasi jane te logjikshme dhe te argumentuara nese kemi parasysh zhvillimin e ngjarjeve ne kohen kur u vra i ndjeri Agani!
Taras; eshte e ditun qe sot nuk ka mundesi te zbardhen se kush qendron prapa ketyre vrasjeve, mirpo eshte mire qe per te gjitha keto vrasje te shkruhet edhe neper mjete tjera te informimit, keshtu qe heret a vone dikush patjeter duhet te mirret me zbardhjen edhe te ketyre rasteve.

kalofshi mire

kastrati
21.05.2006, 23:34:00
me sa eshte i njoftuar opinioni i gjere kosovar, disa njerz qe ishin duke gjurmuar per keto vrasje misterioze, pasi qe kishin shten ca fakte ne duar dhe donin me cdo kusht ti paraqisnin organeve gjegjese, u eliminuan-likuiduan fizikisht nga dora e hekurt gjakatare /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Medaur
21.05.2006, 23:38:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-21 23:34 :
me sa eshte i njoftuar opinioni i gjere kosovar, disa njerz qe ishin duke gjurmuar per keto vrasje misterioze, pasi qe kishin shten ca fakte ne duar dhe donin me cdo kusht ti paraqisnin organeve gjegjese, u eliminuan-likuiduan fizikisht nga dora e hekurt gjakatare /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Shife kur te thote nga dora gjakatare e SLLAVO-KOMUNISTEVE te Shqiperise ,serbise, greqise, rusise ,maqedonise, gjithe vendeve ortodokse ,frances ,qipros, me baze Krete .
Ec e mos plas pastaj..

pirroja1
21.05.2006, 23:53:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-21 23:34 :
me sa eshte i njoftuar opinioni i gjere kosovar, disa njerz qe ishin duke gjurmuar per keto vrasje misterioze, pasi qe kishin shten ca fakte ne duar dhe donin me cdo kusht ti paraqisnin organeve gjegjese, u eliminuan-likuiduan fizikisht nga dora e hekurt gjakatare /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pershendetje kastrati!

Nese e ke fjalen per vrasjen e policeve te SHPK-se, Isuf Haklajt, Sabahate Tolajt, si dhe plagosjen e Hysen Lates, po e theme haptas se vrasesi eshte Bedri Krasniqi, nga fshati Turjake i Pejes. Bedri Krasniqi ishte vegel qorre ne duart e Rame Mares dhe Genc Kelmendit. Ky ekip policor ishte i ngarkuar per zbardhjen e vrasjes se Tahir Zemes.

Dihet haptas motivi i vrasjes se Tahir Zemes, si dhe konflikti qe kishte Tahir Zema me Rame Maren rreth postit te Keshilltarit per Siguri prane Presidences. Edhe sot gjindet dokumenti zyrtar i nenshkruar nga Ibrahim Rugova, ku ai e kishte emeruar Tahir Zemen Keshilltar te tij per Siguri. Mirpo, ky vendim nuk hyri ne fuqi kurre, sespse Rame Maraj e luante rolin e Keshilltarit per Siguri prane Rugoves. Sigurishte edhe ty kastrati, te kujtohen skenat e varrimit te Ibrahim Rugoves, ku Rame Maraj me suiten e tij e organizoi dhe e udhehoqi varrimin, duke u perkujdesur edhe per familjen e Rugoves si dhe sigurine e tyre.

Onfuri
22.05.2006, 01:36:00
Nuk dij se si disa ende po mundohen tė '' fusin minaren nė thes '' ,me fjalė tė kota- ēajtoresh ,kur dihet botėrisht se i Ndjeri Prof. Fehmi Agani ishte nė listat e zeza ,tė pėrpiluara nga proletarėt e Kosovės .

Disi e ēuditshme kjo punė ,por njė njeri tė jetė nė listat e zeza tė proletarėve tė Kosovės dhe tė vritet nga sėrbėt ,ēka i thuhet kėsaj ????!!!!!

Tė ndjerit i qoftė dheu i kosovės Nėnė i lehtė ,
dhe qoftė i pėrjetshėm kujtimi pėr Te .

gentelmeni
22.05.2006, 01:41:00
Amin ishal;la Onufri,veq u kane mire me ia ngrite nje Permendore,sepse Agani e ka merituar me shume se cerrca....

tarasi
22.05.2006, 12:25:00
Si gjithnjė kur " Foleja e Qyqeve" me koken e lakuriqėve tė nates mundohen pėr tė arsyetuar tė pa-arsyetuaren kapen pėr " fije kasht" pra pėr fije koti.
Sė pari ka pasur denoncime dhe deshmime pėr atė se; kush qėndron prapa tėrė atyre vrasjeve.
Por po ashtu, e dini qė edhe vetė deputetet e parlamentit tė Kosovės, bėnė njė kallxim penal nė Gjykatė pėr shkelje tė panumerta dhe vjedhje tė personave publik dhe politik sikurse qė dihet po ashtu qė asnjeri nuk u muar me ato qėshtje...
Pra nė tė githa organet e Gjykates dhe PROKURORIVE JANĖ INSTALUAR ish UDBASHET dhe Gjakpiresit e popullit shqiptarė, fatkeqėsisht shqip-folės qė prej Ilmi Zhitisė, Imer Osaj e madje - madje edhe kryetar partish si Tadej Rodiqi...

Unė vetėm njė gjė nuk mund ta kuptoj, se si ka akoma tru-cekėt ( nėse nuk kemi me tė bėjmė me personat qė janė gjetur si spiun te Dosja " Adem Demaqi) shkruajn dhe mendojnė pėr njeriun mė " Dinakun qė kishte Kosova" pėr njeriun pėr tėcilin ēdo gėqė nuk ishte shqiptare kishte vlerė: e ky ishte Ibrahim Rugova!
Tashti nuk dua t'i pėrseris gjėrat se ēfarė bėri Ai qė nga 1989 e kėtej por njė gjė dihet: qė serbėt nga dhmbja qė ndjenė pėr tė shprehen publikisht dėshiren e tyre tė madhe qė t'i vinin dhe ti perkuleshin para arkivolit pėr githė tė mirat dhe sherbimet qė u kishte kryer ai... le tė thotė ndonjeri vetėm edhe njė shmbull apo fjalė tė tij ku ai ka kerkuar qė tė organizohet ēfarėdo forme e rezistences kundėr serbėve. Pėrpos qė thoshte qė: mos e provokoni Serbin se ajo ėshtė e fuqishme...

Sa pėr Aganin veq dihet dhe u tha: Rugova dinte qė Ai do tėvritej ngaqė edhe ashtu, ky dinte shumė pėr Rugovėn dhe ngaqė, qė nga Kuvendi i Tretė i LDK-ės e sidomos nga Rambuja, Agani as edhe njė herė s'kishte biseduar mė me tė. E, nga friga se pas perfundimit tė Luftes, profesori do tė mund tė fliste pėr Rolin tinzar dhe qyqar tė Rugovės ky s'kishte lėvizur as gishtin mė tė vogėl, te miku i tij Millosheviqi ( ishte nė gjende tėbėnte gjithēka pėr Rugoven)qė tė sigurohej barem jeta e Aganit si " miku i Rugoves" nėse ka qenė mik i tij...

Sa Per Xhemail Mustafen veq dihet sikurse qė dihet dhe prejardhja e parave tė gjetura nė Shtepin e uzurpuar nga klani Rugova me para ė pista..
Shtrohet pyetja: a tua vallėpėrse u bastis shtepia e Rugoves? Pėr ēka dyshohej vallė se mund tė gjendej aty? cili mister dhe i ciles vrasje? Si duket qė tė mos turperohej pėr sė gjalli pas ketyre bastisjeve Rugova zgjedhi atė mė tė turpshmen; shpejtimin e vdekjes qė tė mos perbalet me drejtsin. A, dihet qė hetimet veq kishin filluar pėr Rugoven dhe rreth Rugovės. Por me vdekje dihet qė nderpriten ato hetime sikurse qė u nderpre ēdo gjė pas vdekjes me rastin e Millosheviqit...
Por njė gjė dihet katerciperisht: askush nuk mund t'i nderpres hetimet tė cilat po i bė vet populli...
tashti, tė gjithė ata qė kanė qenė afėr shallitpo flasin dhe po tregojnė; duke u nisur nga shoferėt e shumtė tė tij, ndonjė truprojė e deri te shtepiaket punetore nė shtepin e tij...
Mirepo me njė gjė megjithat po krenohen shoferet e tij si B.K. A.A. se falė tij dhe parave qė merrte nė mėnyrė tė pistė tė gjithė ata i ka bė me shtepia ( pallate) tre kateshe...
dhe si tha njė shofer i tij: populli hoqi tė zitė e ullirit nėn pushtetin shpifes tė tij por ne qė ishim afer tij e lpim kajmakun....
E duro popull akoma, duro!

tarasi
22.05.2006, 23:21:00
Se kush ka luajtur me fatin e Drenices ose mė mirė me thanė u mundua tė luaj edhe kjo dihet: kur akoma " xhenazet" ishin mbi dhe; kur akoma viktimat e Prekazit nuk ishin varrosur dhe kur akoma era barot i vinte Ibrahim rugova organizoi zgjedhjet me motivacion se " nė Drenic ( Skėnderaj, Drenas dhe Klinė) s'janė kushtet teksa nė pjesėt e tjera ato ekzistojnė... Se kush deshi tė bėjė pazar pa hangjinė dihet sikurse qė dihet qė Drenica ėshtė Bajrak I Shqiptaris dhe Qėndresės....
Pra mos e devijoni Temen pėr " Enigma e Vrasjes sė Fehmi Aganit" ngaqė po ju kthemė viktimave tė Drenices ato si me njė akuzojnė vetėm njė njeri: Ibrahim Rugoven!

aksiomi
23.05.2006, 00:02:00
Ēudi e madhe!

Ėshtė e pabesueshme, por e vėrtetė! Njė tekst u ZHDUK para disa minutash nga ky vend?!

Pėrshėndetje

Rrufeja_123
23.05.2006, 00:08:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
aksiomi afishoj me 2006-05-23 00:02 :
Ēudi e madhe!

Ėshtė e pabesueshme, por e vėrtetė! Njė tekst u ZHDUK para disa minutash nga ky vend?!

Pėrshėndetje
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Z. aksiomi

Une e kam pastruar temen nga te gjitha afishimet qe nuk kishin te benin me temen. Per kete edhe u shkrova nje mesazh privat.

Shpresoj ne mirekuptim.

Rrufeja_123

delidreqi
23.05.2006, 00:13:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
aksiomi afishoj me 2006-05-23 00:02 :
Ēudi e madhe!

Ėshtė e pabesueshme, por e vėrtetė! Njė tekst u ZHDUK para disa minutash nga ky vend?!

Pėrshėndetje
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

E vertete ,pra autori eshte i Folese se qyqeve . Ai vetem deshi te mjegulloje faktet dhe kahjen e temes per vrasesit e prof. Aganit.
Deshi te ktheje vemendjen qe te devijohet kahja e temes . Une reagova se e kuptova se ky nuk flete nga zemra per Drenicen.
Keshtu aksiomi keta te Folese se qyqes kane zhdukur edhe bashkepuntoret evete dhe kane fajsuar te tjeret. Kjo eshte taktika e tyre. Kea i frigohen si varrit te vertetes.

aksiomi
23.05.2006, 00:26:00
[/quote]
E vertete ,pra autori eshte i Folese se qyqeve . Ai vetem deshi te mjegulloje faktet dhe kahjen e temes per vrasesit e prof. Aganit.
Deshi te ktheje vemendjen qe te devijohet kahja e temes . Une reagova se e kuptova se ky nuk flete nga zemra per Drenicen.
Keshtu aksiomi keta te Folese se qyqes kane zhdukur edhe bashkepuntoret evete dhe kane fajsuar te tjeret. Kjo eshte taktika e tyre. Kea i frigohen si varrit te vertetes.
[/quote]

E vėrteta godet dhe vret. Nga e vėrteta nuk duhet pasur frikė kurrė. Na pėlqeu apo jo, duhet tė pranohet patjetėr. Nuk kam prirje pėr hamendėsime, spekulime dhe insinuata. Gjėrat qė kanė ndodhur, KANĖ NDODHUR. Kryesit duhet tė pėrgjigjen para drejtėsisė patjetėr. Pa zbulimin e tyre, pa zbardhjen, kapjen dhe dėnimin e kryesit, kryesėve, porositėsit apo porositėsve, NUK do tė bėjmė asnjė hap pėrpara nė ndėrtimin e shoqėrisė tonė, shtetit tonė!

Pėrshėndetje

tarasi
23.05.2006, 12:27:00
Dy ditė pasi qė bėri thirrje nė njė konferenc pėr shtyp Ibrahim Rugova, pėr zbulimin e vrasjeve qė po ndodhnin nė Kosovė dhe pas thėnjes sė tij " qė nuk e di se cilėt janė dhe qė nuk i njehė ata, UDB-a mori sinjalin qė mund tė operonte shlirshem nė Kosovė dhe shi pėr kėtė vetėm dy ditė mė vonė u vuri priten dhe u vranė: Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. Po ashtu kur dihet qė, disa vite mė herėt me bekimin e tij u projektua dhe u arrestua prof. Ukshin Hoti.

Shumė ėshtė shpekullua gjatė fillimit tė viteve tė 90-ta duke dashur ta pershkruajnė Ibrahim Rugovėn si njė figurė tė mirė pėr babain e tij se " gfjoja qenka vrarė - pushkatuar nga pushtetarėt e rinjė" popr e verteta qendron krejtėsisht ndryshe: mu pse ai dhe i vellai kishin pėrkrahur pushtetin e ri ēetniko - partizan ishte organizuar vrasja e tyre dhe atė nga NDSh-istėt e kohės.Pėr kėtė edhe ishte burgosur dhe pyetur pėr atė se ēka di ai pėr vrasjen e Ukės dhe Rrustės Zukė haxhiu i biri i Haxhiut dhe i Drenė Selamanit qė ishte akuzuar dhe denuar nė vitin 1947 se ka vepruar vazhdimisht nė Rugovė dhe nė vende fēinje pėr " konsolodimin e pushtetit nė kėto treva" dhe se ka qenė i lidhur me nacionalistin Demė Ali Pozhari dhe Ramė Mujen nga Shqiperia...

Mė vonė i biri Ibrahimi vijoi mėsimet nė Pejė nė gjuhėn serbo-kroate. Po ashtu i biri tjeter , tani mė I Rrustes ( Rrustem Rugova) mė vonė ishte njeri ndėr gazetarėt mė titist i gazetės " Rilindja" qė lartesonte nė qiell pushtetin jugosllav dhe fyente me njė fjakor mė banal Rinin revolucionare tė Universitetit tė Kosovės...

Pra, ka shumė indikacione se pėrse Ibrahim Rugova gjatė sundimit tė tij enigmatik ose mė mirė me thėnė gjatė veprimit tė tij publik-politik 1989 - 2005 , nuk pranonte as edhe njė iniciativ qė vinte nga shqiptarėt por gjithnjė terhiqej me motivacion se nuk ėshtė koha teksa ēdo propozim qė i vinte nga jo - shqiptarėt e shtynte atė qė me zell ta aprovonte: E, shembuj tė tillė ka sa tė doni qė nga vajtje - ardhjet Prishtin - Beograd - Prishtinė e gjerė te nėnshkrimi i dokumentit pėr Arsimin me ndermjetsimin e San - Edigios kur ai njifte de Jure dhe De fakto Millosheviqin si sovran tė tij...

Por kjo njohje kishte edhe shperblimin e vet; nė kohė dhe nė hapesirė tė duhur. koha edhe e kishte treguar njė gjė tė tillė...

Edhe vrasja e Shaban Manajt fillimisht u adresua nė adresen nė tė cilėn kishte vendosur Rugova and Co t'i bėnin dhe kėshtu nėpėrmjet propagandes tė fitonin hapesir veprimi pėr projektet e tyre qėllim kėqija. projekte tė cilat ua ndali nė gjysmė Dora e Zotit ngaqė edhe ai filloi tė mos mund ta durojė mė, njeriun e zgerdhitjeve neveritėse i cili " vriste naten dhe pastaj ēirrej diten"...
Filli i zgjedhjeve tė disa ngjarjeve tė mistershme veq ka filluar tė zgjidhet.

Po ju themė njė dėshmi...
Kur ishte nėnshkruar dokumenti i Rambujesė ( nė Paris) ishte organizuar njė pritje nė Ambasaden e Shqiperis nė Paris. Aty delegacionin shqiptarė ishin caktuar qė ta priste ambasadori Luan Rama dhe ISMAIL KADARE kryediplomat shqiptarė kur ishte ēėshtja e mbrojtjes sė kauzes sonė Kombėtare. Pra, ambasada kishte organizuar njė koktej pėr palen shqiptare... Nė kėtė ndejė i vetmi qė nuk kishte shkuar ( po e perseris i vetmi) kishte qenė Ibrahim Rugova me stafin e tij ( stafin teknik ngaqė Edita, Agani, Bukoshi etj kishin shkuar) kishte qenė Ibrahim Rugova i cili kishte vazhduar tė qėndronte nė Hotelin nė tė cilin ishin edhe pala serbe...
Arysen e kėsaj ndoshta nuk do ta dimė kurrė ngaqė ky mister iku sė bashku me tė por na mbetet shpresa e vetme se njė ditė ndonjeri nga stafi teknik i tij do tė flasė edhe pėr kėtė qėndrim tė tij nė Hotelin e njejtė me serbėt...

kastrati
23.05.2006, 12:43:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-23 12:27 :
Dy ditė pasi qė bėri thirrje nė njė konferenc pėr shtyp Ibrahim Rugova, pėr zbulimin e vrasjeve qė po ndodhnin nė Kosovė dhe pas thėnjes sė tij " qė nuk e di se cilėt janė dhe qė nuk i njehė ata, UDB-a mori sinjalin qė mund tė operonte shlirshem nė Kosovė dhe shi pėr kėtė vetėm dy ditė mė vonė u vuri priten dhe u vranė: Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. Po ashtu kur dihet qė, disa vite mė herėt me bekimin e tij u projektua dhe u arrestua prof. Ukshin Hoti.

Shumė ėshtė shpekullua gjatė fillimit tė viteve tė 90-ta duke dashur ta pershkruajnė Ibrahim Rugovėn si njė figurė tė mirė pėr babain e tij se " gfjoja qenka vrarė - pushkatuar nga pushtetarėt e rinjė" popr e verteta qendron krejtėsisht ndryshe: mu pse ai dhe i vellai kishin pėrkrahur pushtetin e ri ēetniko - partizan ishte organizuar vrasja e tyre dhe atė nga NDSh-istėt e kohės.Pėr kėtė edhe ishte burgosur dhe pyetur pėr atė se ēka di ai pėr vrasjen e Ukės dhe Rrustės Zukė haxhiu i biri i Haxhiut dhe i Drenė Selamanit qė ishte akuzuar dhe denuar nė vitin 1947 se ka vepruar vazhdimisht nė Rugovė dhe nė vende fēinje pėr " konsolodimin e pushtetit nė kėto treva" dhe se ka qenė i lidhur me nacionalistin Demė Ali Pozhari dhe Ramė Mujen nga Shqiperia...

Mė vonė i biri Ibrahimi vijoi mėsimet nė Pejė nė gjuhėn serbo-kroate. Po ashtu i biri tjeter , tani mė I Rrustes ( Rrustem Rugova) mė vonė ishte njeri ndėr gazetarėt mė titist i gazetės " Rilindja" qė lartesonte nė qiell pushtetin jugosllav dhe fyente me njė fjakor mė banal Rinin revolucionare tė Universitetit tė Kosovės...

Pra, ka shumė indikacione se pėrse Ibrahim Rugova gjatė sundimit tė tij enigmatik ose mė mirė me thėnė gjatė veprimit tė tij publik-politik 1989 - 2005 , nuk pranonte as edhe njė iniciativ qė vinte nga shqiptarėt por gjithnjė terhiqej me motivacion se nuk ėshtė koha teksa ēdo propozim qė i vinte nga jo - shqiptarėt e shtynte atė qė me zell ta aprovonte: E, shembuj tė tillė ka sa tė doni qė nga vajtje - ardhjet Prishtin - Beograd - Prishtinė e gjerė te nėnshkrimi i dokumentit pėr Arsimin me ndermjetsimin e San - Edigios kur ai njifte de Jure dhe De fakto Millosheviqin si sovran tė tij...

Por kjo njohje kishte edhe shperblimin e vet; nė kohė dhe nė hapesirė tė duhur. koha edhe e kishte treguar njė gjė tė tillė...

Edhe vrasja e Shaban Manajt fillimisht u adresua nė adresen nė tė cilėn kishte vendosur Rugova and Co t'i bėnin dhe kėshtu nėpėrmjet propagandes tė fitonin hapesir veprimi pėr projektet e tyre qėllim kėqija. projekte tė cilat ua ndali nė gjysmė Dora e Zotit ngaqė edhe ai filloi tė mos mund ta durojė mė, njeriun e zgerdhitjeve neveritėse i cili " vriste naten dhe pastaj ēirrej diten"...
Filli i zgjedhjeve tė disa ngjarjeve tė mistershme veq ka filluar tė zgjidhet.

Po ju themė njė dėshmi...
Kur ishte nėnshkruar dokumenti i Rambujesė ( nė Paris) ishte organizuar njė pritje nė Ambasaden e Shqiperis nė Paris. Aty delegacionin shqiptarė ishin caktuar qė ta priste ambasadori Luan Rama dhe ISMAIL KADARE kryediplomat shqiptarė kur ishte ēėshtja e mbrojtjes sė kauzes sonė Kombėtare. Pra, ambasada kishte organizuar njė koktej pėr palen shqiptare... Nė kėtė ndejė i vetmi qė nuk kishte shkuar ( po e perseris i vetmi) kishte qenė Ibrahim Rugova me stafin e tij ( stafin teknik ngaqė Edita, Agani, Bukoshi etj kishin shkuar) kishte qenė Ibrahim Rugova i cili kishte vazhduar tė qėndronte nė Hotelin nė tė cilin ishin edhe pala serbe...
Arysen e kėsaj ndoshta nuk do ta dimė kurrė ngaqė ky mister iku sė bashku me tė por na mbetet shpresa e vetme se njė ditė ndonjeri nga stafi teknik i tij do tė flasė edhe pėr kėtė qėndrim tė tij nė Hotelin e njejtė me serbėt...

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

----------------

sipas tarasit ketu ne Kosove sistemin paralel e paska vendos bothcullaket e afrikes, po qe i Madhi Dr.Ibrahim Rugova e paska penguar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

pastaj ketu ne Kosove vetfinancimin e paskan organizua dikush nga marsi apo jupiteri, po qe edhe to i Madhi Dr. Rugova i paska penguar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nuk ju shiten tarasve keta artikuj bajat edhe po ti bartesh keto postime tere diten nga fillimi i temes ne fund, nga se neve e dim se kush diti qe ne menyren me te menqur ti beje balle nje okupatori si qe ishte Serrbia /forum/images/smiles/icon_wink.gif

qfar do te thonin taraset per ato figura qe u eliminuan edhe para lindes se Dr.Ibahim Rugova?

qfar do te thonin edhe per ato figura qe u eliminuen ne Shqiperi, ndoshta edhe per te ndjerit atje nen dhunen e diktatures komuniste fajtor paska qen Rugova ?

sipas tarasve, shkjau nuk paska ushtruar dhune dhe terror ne Kosove ndaj askujt tjeter, vetem se e paska ruajt Rugoven dhe ky i fundit e paska terrorizua popullin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

o bajate jan bere keto propoganda o Taras, po me mire eshte te mos paraqitesh me kete Nick dhe ta degradosh akoma mashume te preferuarin tend - ish Tarasin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Dr.Ibrahim Rugova beri te pamunduren te mundur, beri ate qe gjer me tani nuk ka arrite asnje shqiptar ta bej dhe ne fund te gjitha ato per te cilat ishte percaktuar i pa vdekshmi Rugova po behen realitet dhe te gjitha sipas skenarit te tije, duke ju falenderuar bashkepunetorve me te ngusht te tije /forum/images/smiles/icon_wink.gif

pra

ishte menquria e Dr. Rugoves ajo mequri, qe i priu keti populli ne momentet me te veshtira, kur populli ngeli ne erresire pa prijes, ku katrahura serrbe se bashku edhe me njesit federale te tjera u versul kunder Kosoves /forum/images/smiles/icon_wink.gif

e tani taraset po thuan;

kalova lumin, dhe .......

te tille bukpermbysese jeni ju, andaj edhe as qe pritet diq me mire nga te tillet - bukepermbysesit /forum/images/smiles/icon_wink.gif

delidreqi
23.05.2006, 15:18:00
[quote]

Dr.Ibrahim Rugova beri te pamunduren te mundur, beri ate qe gjer me tani nuk ka arrite asnje shqiptar ta bej dhe ne fund te gjitha ato per te cilat ishte percaktuar i pa vdekshmi Rugova po behen realitet dhe te gjitha sipas skenarit te tije, duke ju falenderuar bashkepunetorve me te ngusht te tije /forum/images/smiles/icon_wink.gif

pra

ishte menquria e Dr. Rugoves ajo mequri, qe i priu keti populli ne momentet me te veshtira, kur populli ngeli ne erresire pa prijes, ku katrahura serrbe se bashku edhe me njesit federale te tjera u versul kunder Kosoves /forum/images/smiles/icon_wink.gif

kastrat.

Vertete ke gabuar kete qe beri Rugova e kane bere jo shume shqiptare por ka pase, ja disa Rrahman Morina, Ali Shukria,Husamedin Azemi,Tefik Llugiqi,Halit Trnavci,Sinan Hasani,Syeja Popovci, keta edhe disa te tjere.
Por kur ndodhi katrahura vertete ai ka qene origjinal ketu pajtohem.Si prijsi i shqiptareve te Kosoves shkoi ne Beograd dhe i tha Millosheviqit:Mos le shpetom se po duan te me vrasin terroristet e UĒK-se, une do ti ndali bombardimet.Nja disa dite u perqafua dhe u hallallshtrise me prijsat e shkive dhe popat e Rusise. Ishte mequria e tije qe i tha une po shkoj ti kaju nanen popullit e iku ne plazhet e Italise.
Keshtu kreu Rugova funksionin e prijsit te shqiptareve .
U kthya i rrezitur dhe i curruar disa jave pasi hyri NATO-
Kastrat ne kete ka qene i vetmi nga te gjithe ata qe i permenda.
shnet!

Alfonsi
23.05.2006, 15:31:00
Kastrat,

Fati i keq eshte se disa ketu si Tarasi &amp;Co nuk kuptuan ato politika qe perdori shkau para dhe gjat luftes.Milloshi perveq se gjate luftes beri at qka deshi,ai edhe pas luftes mendoi dhe e beri at,ti perqane Shqipetaret dhe te vriten mes veti.

Kete ai me mjeshri e beri.Vrau Aganin sepse dinte se Agani eshte koke dhe faktor stabilizues,po ashtu njeri me influence dhe me autoritet,i respektuar nga te gjitha palet. Per fat te keq ai shfrytezoi edhe dobesin e UCK sepse ata ne at kohe aktivistet e LDK ishin ne gjendje edhe ti vrasin.Mos te ishte ajo,nuk besoj se e kishin vra,sepse skishin qka te thonin pastaj,perveq se te thonin ne e kemi vra. Mu per kete ata smunden ta vrasin Adem Demaqin edhe pse ai tri her ishte zen duke u shetitur neper Prishtin,sepse te thonin e ka vrar UCK kete nuk e besonte askush pastaj. Edhe nje kur eshte vrar Prof.Agani per fat te keq ne nje bjeshk te Kosoves nuk dua emrin te ja permendi jan shkrepur fisheket ne shenje gezimi.....Po them per fat te keq

Pastaj Milloshi manipuloi me Rugoven dhe ajo mjaftonte. Ta vret Aganin dhe ta leshon Demaqin nga stacioni i Policies dhe ne anen tjeter ta lejon Rugoven te shkon ne Itali,me teper skishte nevoj te bente sepse Tarasi ,Llui e disa me teper skan nevoj.
Pas luftes keto lan edhe gjurme,dhe keto edhe sot jan te vrejtura.Ka me qindra viktima ose vellavrasese qe jan bere si pasoj e ketyre manipulimeve te Milloshit

Me te vertet me vjen keq se si manipulimet e shkaut nuk i kuptojm. Po si nuk kuptojn disa se Milloshi ka pasur politike afatgjate me Shqipetaret.Pse ne at politik ne njefar menyre e perkrahim.

Ne fund desha ti bej nje Pyetje Tarasit se pse u lirua dhe pse nuk u vra Demaqi gjate luftes,apo Albin Kurti e Nait Hasani...a mos mendon z.Tarasi se une tani them se ata kan qen bashkpuntor te UDB (si ai thot per Rugoven)jo une kete nuk e besoj,por kjo ishte ajo Politika e Milloshit qe mua per fat te mire nuk mundi te me manipulon.

Tung

Burimi35
23.05.2006, 15:44:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-23 12:43 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-23 12:27 :
Dy ditė pasi qė bėri thirrje nė njė konferenc pėr shtyp Ibrahim Rugova, pėr zbulimin e vrasjeve qė po ndodhnin nė Kosovė dhe pas thėnjes sė tij " qė nuk e di se cilėt janė dhe qė nuk i njehė ata, UDB-a mori sinjalin qė mund tė operonte shlirshem nė Kosovė dhe shi pėr kėtė vetėm dy ditė mė vonė u vuri priten dhe u vranė: Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. Po ashtu kur dihet qė, disa vite mė herėt me bekimin e tij u projektua dhe u arrestua prof. Ukshin Hoti.

Shumė ėshtė shpekullua gjatė fillimit tė viteve tė 90-ta duke dashur ta pershkruajnė Ibrahim Rugovėn si njė figurė tė mirė pėr babain e tij se " gfjoja qenka vrarė - pushkatuar nga pushtetarėt e rinjė" popr e verteta qendron krejtėsisht ndryshe: mu pse ai dhe i vellai kishin pėrkrahur pushtetin e ri ēetniko - partizan ishte organizuar vrasja e tyre dhe atė nga NDSh-istėt e kohės.Pėr kėtė edhe ishte burgosur dhe pyetur pėr atė se ēka di ai pėr vrasjen e Ukės dhe Rrustės Zukė haxhiu i biri i Haxhiut dhe i Drenė Selamanit qė ishte akuzuar dhe denuar nė vitin 1947 se ka vepruar vazhdimisht nė Rugovė dhe nė vende fēinje pėr " konsolodimin e pushtetit nė kėto treva" dhe se ka qenė i lidhur me nacionalistin Demė Ali Pozhari dhe Ramė Mujen nga Shqiperia...

Mė vonė i biri Ibrahimi vijoi mėsimet nė Pejė nė gjuhėn serbo-kroate. Po ashtu i biri tjeter , tani mė I Rrustes ( Rrustem Rugova) mė vonė ishte njeri ndėr gazetarėt mė titist i gazetės " Rilindja" qė lartesonte nė qiell pushtetin jugosllav dhe fyente me njė fjakor mė banal Rinin revolucionare tė Universitetit tė Kosovės...

Pra, ka shumė indikacione se pėrse Ibrahim Rugova gjatė sundimit tė tij enigmatik ose mė mirė me thėnė gjatė veprimit tė tij publik-politik 1989 - 2005 , nuk pranonte as edhe njė iniciativ qė vinte nga shqiptarėt por gjithnjė terhiqej me motivacion se nuk ėshtė koha teksa ēdo propozim qė i vinte nga jo - shqiptarėt e shtynte atė qė me zell ta aprovonte: E, shembuj tė tillė ka sa tė doni qė nga vajtje - ardhjet Prishtin - Beograd - Prishtinė e gjerė te nėnshkrimi i dokumentit pėr Arsimin me ndermjetsimin e San - Edigios kur ai njifte de Jure dhe De fakto Millosheviqin si sovran tė tij...

Por kjo njohje kishte edhe shperblimin e vet; nė kohė dhe nė hapesirė tė duhur. koha edhe e kishte treguar njė gjė tė tillė...

Edhe vrasja e Shaban Manajt fillimisht u adresua nė adresen nė tė cilėn kishte vendosur Rugova and Co t'i bėnin dhe kėshtu nėpėrmjet propagandes tė fitonin hapesir veprimi pėr projektet e tyre qėllim kėqija. projekte tė cilat ua ndali nė gjysmė Dora e Zotit ngaqė edhe ai filloi tė mos mund ta durojė mė, njeriun e zgerdhitjeve neveritėse i cili " vriste naten dhe pastaj ēirrej diten"...
Filli i zgjedhjeve tė disa ngjarjeve tė mistershme veq ka filluar tė zgjidhet.

Po ju themė njė dėshmi...
Kur ishte nėnshkruar dokumenti i Rambujesė ( nė Paris) ishte organizuar njė pritje nė Ambasaden e Shqiperis nė Paris. Aty delegacionin shqiptarė ishin caktuar qė ta priste ambasadori Luan Rama dhe ISMAIL KADARE kryediplomat shqiptarė kur ishte ēėshtja e mbrojtjes sė kauzes sonė Kombėtare. Pra, ambasada kishte organizuar njė koktej pėr palen shqiptare... Nė kėtė ndejė i vetmi qė nuk kishte shkuar ( po e perseris i vetmi) kishte qenė Ibrahim Rugova me stafin e tij ( stafin teknik ngaqė Edita, Agani, Bukoshi etj kishin shkuar) kishte qenė Ibrahim Rugova i cili kishte vazhduar tė qėndronte nė Hotelin nė tė cilin ishin edhe pala serbe...
Arysen e kėsaj ndoshta nuk do ta dimė kurrė ngaqė ky mister iku sė bashku me tė por na mbetet shpresa e vetme se njė ditė ndonjeri nga stafi teknik i tij do tė flasė edhe pėr kėtė qėndrim tė tij nė Hotelin e njejtė me serbėt...

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

----------------

sipas tarasit ketu ne Kosove sistemin paralel e paska vendos bothcullaket e afrikes, po qe i Madhi Dr.Ibrahim Rugova e paska penguar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

pastaj ketu ne Kosove vetfinancimin e paskan organizua dikush nga marsi apo jupiteri, po qe edhe to i Madhi Dr. Rugova i paska penguar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nuk ju shiten tarasve keta artikuj bajat edhe po ti bartesh keto postime tere diten nga fillimi i temes ne fund, nga se neve e dim se kush diti qe ne menyren me te menqur ti beje balle nje okupatori si qe ishte Serrbia /forum/images/smiles/icon_wink.gif

qfar do te thonin taraset per ato figura qe u eliminuan edhe para lindes se Dr.Ibahim Rugova?

qfar do te thonin edhe per ato figura qe u eliminuen ne Shqiperi, ndoshta edhe per te ndjerit atje nen dhunen e diktatures komuniste fajtor paska qen Rugova ?

sipas tarasve, shkjau nuk paska ushtruar dhune dhe terror ne Kosove ndaj askujt tjeter, vetem se e paska ruajt Rugoven dhe ky i fundit e paska terrorizua popullin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

o bajate jan bere keto propoganda o Taras, po me mire eshte te mos paraqitesh me kete Nick dhe ta degradosh akoma mashume te preferuarin tend - ish Tarasin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Dr.Ibrahim Rugova beri te pamunduren te mundur, beri ate qe gjer me tani nuk ka arrite asnje shqiptar ta bej dhe ne fund te gjitha ato per te cilat ishte percaktuar i pa vdekshmi Rugova po behen realitet dhe te gjitha sipas skenarit te tije, duke ju falenderuar bashkepunetorve me te ngusht te tije /forum/images/smiles/icon_wink.gif

pra

ishte menquria e Dr. Rugoves ajo mequri, qe i priu keti populli ne momentet me te veshtira, kur populli ngeli ne erresire pa prijes, ku katrahura serrbe se bashku edhe me njesit federale te tjera u versul kunder Kosoves /forum/images/smiles/icon_wink.gif

e tani taraset po thuan;

kalova lumin, dhe .......

te tille bukpermbysese jeni ju, andaj edhe as qe pritet diq me mire nga te tillet - bukepermbysesit /forum/images/smiles/icon_wink.gif

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Te kishte mbetur Kosova per Rugoven dhe disa sherbetor te tij, Kosova do te ishte atje ku ka qen para vitit 1999 nen Sqetullat e Serbis.Prej dites se zgjedhjes si Kryetar deri ne diten e vdekjes Rugova nuk morri asnje vendim.
Kurri nuk e kereu detyren per te cilen e zgjodhen Shiptart por e kreu ate detyr qe ia besuan Serbet .
Ta qetsoj Kosoven...
Nje pyetje per ty Kastrat ?
A ka pasur interes Kryetari i Kosoves per qetsi ne Kosove te mbaj vendin e tij ne Roberi ?
Apo ka pasur Komandanti i UDB-es per qetsi ne Kosove?
Ata qka kan logjik te shendosh dhe duart e pasterta e din ket pergjigje.
Rugova ka kryer detyren e Udheheqsit te UDB-es per Kosove.

Por pat fat Kosova, qe pat edhe Djemt e saje- UQK-es te dhe e Qliruan Kosoven.

primavera
23.05.2006, 17:40:00
Pergjigje per Burimin


Une po ta dija te verteten nuk jam aq naive te flas ketu ne forum por iu drejtohem intitucioneve perkatese,dhe po te dija kaq shume gjera ndoshta do isha politikane sot si shume te tjere,por jam nje zonje mjaft e thjeshte dhe modeste.

Ju thoni se ne kosove gjykatat jane pjese e unmikut,gje qe s eshte aspak e vertete,ato ndihmohen dhe odhezohen pergjithesisht nga unmiku dhe disa oraganizata te tjera,por jam krenare qe kosova ka nje ministri te drejtesise ku bejne pjese nje pjese e madhe dhe mjaft e zgjuar e avokateve apo prokuroreve.

Kalofshi sa me bukur.

Primavera

gentelmeni
23.05.2006, 17:46:00
Primaverra,

Mos e krahaso Gjermanine me Kosoven.Ne Kosove veq Nene e Babe nuk blehet me pare se qdo gje tjeter.Me nje fjale jane te korruptuara.

primavera
23.05.2006, 17:52:00
Aspak gentelmen,e di jeten ne kosove dhe jeten ne shqiperi.

Por Kosova po ecen goxha perpara.
Une jam optimiste.

primavera

tarasi
23.05.2006, 20:50:00
Forumist tė nderuar

Kėtu lexojė nganjėherė disa " gjoja kundershtime" tė njė forumisti i cili nė fillim edhe ma kishte mbushur MP me fyerje dhe ofendime. Kėshtu qė atij po i themė qė tani kėtu; Edhe pėr Ty dihet se cili ke qenė dhe se ēfarė ke bėrė: Edhe pėr Ty dihet qė ke propagandue anembanė qė nė Kosovė nuk ka UĒK-ė: Pra edhe t'i sė bashku me do Maliqa, M.Berisha e qasi ish argatėsh tė Konsullatave tė Jugosllavis... Prandaj mos u ngutė... Edhe punės tėnd i vje rendi...

I nderuari Alfonsi

Po ndalem vetėm nė atė qė thoni Ju se pėrse Serbia nuk e vrau Adem Demaēin, Albin kurtin apo edhe ca tė tjerė...

Mendojė qė edhe Ju vetė e dini pėrgjigjen nė kėtė pyetje...
Sė pari ata e kanė ditur kaherė se cili ka qenė karakteri i Adem Demaēit: me vdekė po, nė kėmbė duke kėnduar por kurrė i gjallė e nder gjunjė... Ata tė cilėt kanė qenė nėpėr burgje e dijnė kėtė faktė:
" Drejtorit e burgjeve gjithmonė mundoheshin qė tė gjenin nė mesin e tė burgosurve atė mė tė dobetin, mė qyqarin pėr ta bėrė qė tė punojė pėr ta: A, edhe ai ishte i burgosur si gjithė tė tjerėt.

Mos harro se mė lehtė e vret njė tė paburgosur se sa njė tė burgosur. Shtrohet pyetja; pėrse nuk e vranė Ukshin Hotiin serbėt sa ishte me burgė por e ruajtėn sa tė dal nga burgu...
Unė ju kuptojė qė po mundoheni vemendjen ta LARGONI NGA FAKTET PĖR TĖ CILAT U FOLĖ KĖTU PĖR TRADHTIN URDHRAT DHE VRASJET E POROSITURA; SIDOMOS PĖR AGANIN( me serbėt si ekzekutues por me bekimin e njeriut i cili kishte koketuar me serbet gjatė tėrė rambujes) dhe ATĖ TĖ XHEMAIL MUSTAFES Emrat e tė cilėve i keni tė shkruar mė lartė...

Ajo qė thotė PRIMAVERA katerciperisht nuk qėndron ngaqė si nė Tiranė po ashtu edhe nė Prishtinė po pate para mundesh me ble edhe postin e Kryeministrit e tė mos flasim pėr ndonjė gjykatė. Mė vjen keq qė kjo moderatorja, pėr tė cilėn kam menduar qė ka njė pallė mendė bė vleresime tė palogjikshme..

Ju primavera keni thėnė qė e njifni Familjen e prof Aganit. Edhe unė kam thėnė qė e njohė. Tashti kėtu s'po perputhemi. Mund edhe tė themė po desha se cila ėshtė dėshira mom e Familjes sė prof e sidomos e Mentorit. Mund tė tė themė e nderuara primavera edhe se per cilen vajzė ėshtė i interesuar Mentori ta bėjė shoqe jete... mund tė tė....
Prandaj o thuaj diēka o mos thuaj asgjė...
Unė e di se ke simpati si per RRugoven si pėr Salen... E po akoma nuk mund t'i harrojė djegjet qė bėnė siē thoshte Frrok Ēupi" ata tė cilėt pėr shtatė vite me radhė si kishin larė flokėt"... Po ky Salua bile" doli pak mė trim se ishte nė mesin e edhe tė atyre me flokė tė palara... Po ky i shkreti " Ēunga Llunga" nga frika se qyqar e kishte falė zoti; rri mbyllur e frigohu... E po ndoshta s'ke shkuar moti nė prishtinė tė dėgjosh shoferet e tij duke treguar se si e frigonin gjatė rrugės teksa Ai " trrt" mbrapa" e " trrrt" para sa u bėke helaqe krejtė...
Po lėri kėto punė mė mirė e... shihemi kah Tirana e rE...


Pėr Ju tė Folesė sė Qyqeve:

HESHTNI MĖ MIRĖ PO NUK PATĖT TĖ THONI DIĒ MĖ TĖ MENēUR SE HESHTJA!


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-05-23 20:57 ]</font>

Alfonsi
23.05.2006, 23:46:00
Kurse ju z.Tarasi mos heshteni. Keshtu deshiron shkau te i sheh Shqipetaret.Keshtu ai edhe manipuloi me ju....etj.

Ju mendoni se z.Demaqi paska qene aq trim dhe nuk guxoi shkau ta vriste,apo edhe diqka tjeter.Mendoni se nuk ka pasur mundesi ta kap e ta dergon ne BG.e nga aty ta qet ne Aeroplan e kudo ne Bote ta dergon.A po mendoni se Albin Kurtin nuk guxoi ta likuidon,por e lejonte midis Nishit te i quan serbet fashista. Atij i duhet Albini&amp;Co se tani kush te i shtyn Shqipetaret te kompromitohen me ter Boten.Shkau keto i ka menduar shume mire me heret.
z.Nexhat Daci kur filloi te komromitohet me Bashkesin Nderkombetare u desht te largohet,sepse proceset duhet te hecin perpara...Per shkak te atyre proceseve shkau edhe i lejon nga Burgu disa, apo edhe nuk i ka vrar disa.

Mos te zgjerohem tani,por ju kisha lutur te i lam keto te gjitha dhe te mirremi me shume me vitin 2009 se sa te humbim kohe per at 1989,apo '99.
Por per fat te keq ju disa me shume keni deshir te mirreni me Xhaxhin Enver e me te kaluara te tjera se sa te bisedojm ketu te diqka per ndonje Agjent apo edhe propozim te ndryshem...

Tung

tarasi
23.05.2006, 23:58:00
z. Alfonsi

Serbet e kanė ditur qė Ademin me vra munden por ta detyrojnėqė tė dal publikisht dhe tė deklarojė diēka kunder popullit tė tij, Luftes apo edhe NATOS JO!
Sa pėr Albinin e kemi pa se si e mbronte ai para gazetareve ēėshtjen e Kosoves dhe atė nė burgė dhe po ashtu drejtimin e tij Minsitrit serbė ...

Po ashtu serbėt e kanė ditur qė me Ibrahim Rrugovėn, si qyqar qė ishte do tė mundė tė bėnin gjtihēka ngaqė e ksihin nė sherbim...

Demaēin kanė mundur ta marrin me zor dhe ta qesin ne secilin aeroplan por nuk e di se a kishin me pas guxim me inēizuar kėtė aktė me kamera ngaqė mesiguri Demaēi s'kishte me u ngerdhesh me ta...

Por po ju themė njė gjė: nga kjo se si po e mbroni Rrugoven po e marr me mendė edhe si karakter se ēfarė jeni jo vetum Ju por edhe tė tjerėt. Pra qė me rendesi pėr Ju ėshtė jeta se sa Krenaria!

Unė e dua Demaēin! Kam Qejf tė jetoi si ai dhe tė vdes si aģ!
I varfėr Po - por krenar!
Edhe bėhuni mė pak mė tė arsyeshum.
me biindje ju themė; qė edhe vetė juve njė ditė do t'ju vie turp qė keni qenė ithtarė tė QYQES!
Por mos ejani e tė thoni: se kena ditė ose po qashtu u kanė koha atėherė ngaqė kėshtu keni thėnė dhe pėr TITON e juve: po koha u kanė!
Jo koha kurr s'ka qenė!
Koha gjithmonė ėshtė dhe duhet tė jetė pėr Trimin dhe jo per Qyqarin!

prishtinasi-pp
24.05.2006, 00:22:00
Kopilat Folin qishtu gjithmon se nuk kan tjeter sen ,se jon te unet per Pushtet edhe mendojn qe me Vdekjen e Rugoves do te fitojn Votat me keto Trillime edhe Akuza

Keta te cilet sikur idolli i tyne Xha Enveri edhe R Qosja te cilet njeri e shiti Gjysen e Trojeve Shqiptare Grekve edhe e izoloj pjesen tjeter nga ni Rexhim qe edhe 20 vjet do te vujn Populli i thjesht , sikur Rexhep Q i cili ka vdek tash Rugova e spo ka qka bon tjeter esht kape me I Kadaren , per me ba sa ma shum perqamje en Popull sikur ateher Luftes me Luljeta Pulen qe dilshin e folshin pa mendu ne Drenic , e keta E din mir se qka ka ndodh aty se ja majn veti Drenicak

E keta qe folin Co.anti Instucion te Kosoves nuk e kan zgjedh kohen e keqe qe te folin per ksi Fakte te tyre qe skan kurfar baze , po edhe keta sikur idollat e tyne Xha enveri e Rexhep Q bash ne vendimet Historike te Popullit Te Kosoves folin kshtu

E per keta shtrohet Pytje a esht koha e duhur me ba perqamje ne Popull me ksi Akuza qe nuk dihen kurr a jon te verteta , pse nuk mirrren me naj sen ma te mequm por me ksi thashetheme

E keta shumica jon kan neper Perendim gjat Luftes e sot foli per Luftime
ne perjshtim te disave

I Mallkoft Zoti ata te cilet ne emer te dukujna qe ka Luftu , e qe ka derth gjak mundohen me arrit Karrierzimin e vet pa marre parasysh a esht PDK apo LDK

Mos harroni se kurr Populli nuk ka me jav Fal per keto ndamje te Herojve ndermjet Partive

Per mu esht KOSOVA e jo Partia e Xha Enveri apo Rugova e Thaqi

E per Xha Enverin e dina krejt , se do do edhe te shajn per Xha enverin e Rexhep Qosjen a se shiqojn kurr Veprat e tyne

E ketu do trima qe Folin per Azem Vllasin keq , pse breh BuRra kur e din qe ka pas gisht nuk dilni me ja njeh 20 Pluma ne balle se Tradhtari me Plum Vritet e jo me fjal te kota , nuk esht marre me hanger Burg per Kosove

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: prishtinasi-pp mė 2006-05-24 00:24 ]</font>

tarasi
24.05.2006, 11:15:00
Para se tė flisni u jepni pėrgjigje ose i dematoni me kunder-argumente kėto qė parashtrohen mė poshtė.Pastaj flasim


1. Si u bė e mundur qė Rugova tė kėrkoj qė serbėt ta lironin B.Shalen nga arresti policor nė Han tė Elezit?

2. Si u bė qė mė 5 maj Rugova arriti me tėrė familjen e tij nė Itali dhe sė bashku me tė edhe Adnan Merovci dhe mė 6 maj tė vritej Agani?

3. Pse Rugova para se tė shkonte pėr nė Beograd kishte kėrkuar qė t'ja gjenin bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė?

4.Si u bė qė, Adnan merovci u leju qė nga Beogradi tė lirohet dhe mė 17 dhe 18 prill tė qėndrojė nė Shkup ku u takua me Hillin tė cilit kishte shpjeguar se aty ėshtė me motivacion tė gjetjes sė bashkėpunėtorėve tė Rugovės?

5. Pėrse i kėrkonte Rugova ata me kėmbėngulje?

6. Pėrse kur Merovci kishte bėrė pėrpjekje pėr tė kuptuar se a do t'i lejohej Rugovės udhėtimi pėr nė Maqedoni, pra dalja nga Prishtina, pėrgjigjet policore ishin se ky mund tė shkojė nga tė dojė, se kėta nuk do ta pengojnė, por qė nuk mund tė garantojnė se nuk do t'i ndodhė diēka Rugovės, po tė nisej nga Shkupi, sepse me siguri, nė atė rast, UĒK-ja do tė pėrgatiste pritėn nė tė dalė tė Prishtinės?

7. Nėse ishte kėshtu shtrohet pyetja: pse UĒK-ja do ta vriste Rugoven kur dihet qė ajo vriste vetėm serbė tė uniformuar dhe spiun tė tyre..

8. Pse Rugova me tė hyrė NATO-ja nė Kosovė nuk u kthye menjeherė nė Atdhe po rrinte dhe qėndronte nė Itali? Edhe Ruset hynė edhe pakistan, bangladesh e indian erdhen.. Por Rugova jo...Ēka priste ai qė nuk kthehej si " udhėheqes qė i paska prirė popullit?"

9. Pse gazeta BOTA SOT dhe gazetari i saj( aso kohe) Rexhep kastrati tė gjitha vrasjet enigmatike nė Kosovė i adresonin kah krahu i Luftės... Pra tė njejtit qė para njė kohė e pranuan qė janė marrė me gėnjeshtra..

10. Si u bė e mundur tė vritej Xhemail Mustafa nė mes dite , para baneses se tij dhe qė ky tė mos bėnte pėrpjekje tė vetė-mbrojtjes. A mos vallė kjo do tė thotė qė, ai e ka njohur vrasesin si mik tė tij dhe nuk i ka shkue mendja te mė e keqja?

11. A ishte e rastėsishme dhe pėrse Amerikanėt rrėmbyen Rugovėn nga Italianėt dhe e vendosėn nė Residencėn e Qeverisė sė Gjermanisė, afėr Bonit, nė Kėshtjellėn Shėn Petersberg dhe fill pas kesaj Rugova u deklarua se edhe ai i pėrkrah sulmet e NATO-s.

12. A thua ishte e rastėsishme qė i derguari i parė special i Kofi Ananit dhe i OKB- Sergio Vieira de Mellos ( vrarė mė vonė nė Irak) shpejtė e shpejtė u nderrua me Bernard Kushnerin francez dhe me kėtė sinjalizim pėr Rugoven se mund tė kthehet...


SIKURSE EDHE


Dihet mire se policia e UNMIK-ut, lidhur me vrasjen e Xhemajl Mustafes, fillimisht e kishte arrestuar Sinan Zhegren, nje ish puntore operativ te UDB-se dhe nip i gjakpiresit tashme te vrare Selim Broshes. Pas nje kohe Sinan Zhegra lirohet ne mungese faktesh!!! Per lirimin e tij eshte angazhuar Rame Maraj, i cili ka kontakte me te gjitha "Sherbimet Sekrete", te te gjitha shteteve qe jane prezente ne Kosove. Rame Maraj, varesishte nga rrethanat i furnizon ato "Sherbime Sekrete", me informata dhe dezinformata.

Sot Sinan Zhegra eshte njeri nder njerzit e "Sigurmit te Atdheu", se bashku me keta persona;

- Rame Maren

- Genc Kelmendin

- Avdi Behramin

- Besnik Salihun

- Bahtir Osmanin, etj.

LIRIMI I TĖ DYSHUARVE u bė me intervenime nga " selia e velanisė".
Tashti ėshtė e kuptueshme qė " disa kopil bastardėsh" tė cilėt edhe nuk njohin " babain e vet" llomotisin kėtu nga friga qėdo ju dal ēdo gjė sheshit...
Kėto ditė nė Britani tė Madhe ėshtė duke u zhvilluar njė proqes Gjyqesor kundėr gazetės BOTA SOT, pėr shpfjet tė cilat ajo i kishte bėrė nė adresė tė Ambasades Shqiptare, sikurse qė ėshtė duke u zhvilluar po ashtu njė proqes gjyqesor, kundėr Shefqet Jasharit- Strofcit, pėr shpifjet qė ai kishte lansuar, nė gazeten Bota Sot pėr Xhavit Halitin. Pėr t'i ikur pėrgjegjesis sė tij, pronari i Gazetes nė fjalė, Xhevdet Mazreku ka deklaruar se: " GAZETA BOTA SOT NUK ĖSHTĖ E TIJ DHE SE AI NUK ĖSHTĖ PRONAR". Qė ajo nuk ėshtė e tij, ma ka marr mendja kaherė ngaqė githnjė kam menduar, qė prapa saj do tė duhej tė ishin, serbėt. E, nėse kėta nuk janė, atėherė Pronari nė fjalė, do tė duhej tė tregojė se nė faktė " kush ėshtė pronar i kėsaj gazete shpifarake?".
Tė presim se si do tė pėrfundojnė qė tė dy proqeset gjyqesore...<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-05-24 11:22 ]</font>

kastrati
24.05.2006, 13:13:00
E sa mire e ka mesue tarasi politiken e dredhive dhe tradhetive e i paska bere nje mori pyetjesh si ne kohen kur Xhaxhi ke nete menyre i eliminonte bashkepunetoret me te ngusht /forum/images/smiles/icon_wink.gif

do te mundohem te pergjigjem ne te gjitha keto pyetje po vetem nese don ne privat, nga se ne publik nuk po dua ti shpalos te gjitha turpesirat e tarasve /forum/images/smiles/icon_wink.gif

tarasi
24.05.2006, 13:50:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-24 13:13 :


E sa mire e ka mesue tarasi politiken e dredhive dhe tradhetive e i paska bere nje mori pyetjesh si ne kohen kur Xhaxhi ke nete menyre i eliminonte bashkepunetoret me te ngusht /forum/images/smiles/icon_wink.gif

do te mundohem te pergjigjem ne te gjitha keto pyetje po vetem nese don ne privat, nga se ne publik nuk po dua ti shpalos te gjitha turpesirat e tarasve /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


kastrat pergjigju ku tė duash por vetum me argumente dhe me njė fjalor tė arsyeshum..
Ku tė duash por vet jep pėrgjigje.. Nga e verteta nuk humbė asnjeri: pėrkundrazi: fitojnė tė githė!


p.s. Nga ky moment, s'kam mundesi me t'u pėrgjigj gjerė nė mbrėmje...
Asgjė, nga ato, qe kanė ndodhur nuk do tė mund tė fshihen. Shpresoj qė nėse pėrgjigjesh do tė gjeshėnjė fjalor tė balansuar.
Po megjithatė serioziteti i sė vėrtetės, qė mbart kjo ēėshtje ėshtė tejet e rėndė, bile llahtarisht e rėndė...

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-05-24 13:54 ]</font>

Burimi35
24.05.2006, 14:44:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-24 13:50 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-24 13:13 :


E sa mire e ka mesue tarasi politiken e dredhive dhe tradhetive e i paska bere nje mori pyetjesh si ne kohen kur Xhaxhi ke nete menyre i eliminonte bashkepunetoret me te ngusht /forum/images/smiles/icon_wink.gif

do te mundohem te pergjigjem ne te gjitha keto pyetje po vetem nese don ne privat, nga se ne publik nuk po dua ti shpalos te gjitha turpesirat e tarasve /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


kastrat pergjigju ku tė duash por vetum me argumente dhe me njė fjalor tė arsyeshum..
Ku tė duash por vet jep pėrgjigje.. Nga e verteta nuk humbė asnjeri: pėrkundrazi: fitojnė tė githė!


p.s. Nga ky moment, s'kam mundesi me t'u pėrgjigj gjerė nė mbrėmje...
Asgjė, nga ato, qe kanė ndodhur nuk do tė mund tė fshihen. Shpresoj qė nėse pėrgjigjesh do tė gjeshėnjė fjalor tė balansuar.
Po megjithatė serioziteti i sė vėrtetės, qė mbart kjo ēėshtje ėshtė tejet e rėndė, bile llahtarisht e rėndė...

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-05-24 13:54 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kastrati nuk mund ti pergjigjet asnjeres pyetje,kam pershtypjen se Kastrati esht mendjeleht...
Ashtu siq nuk iu pegjigj Primavera... edhe ajo thoshte se din diqka tjeter...
Ne qoft se Kastrati thot se di diqka i njeti duht te mendoj se heret a von dikush vjen edhe i troket te dera...
E verteta del heret a von ne shesh.

tarasi
24.05.2006, 17:57:00
Unė do t'i bėja apel kastratit pėr hirė respektit qė duhet tė ketė per forumistet e tjerė, nė pyetjet e parashtruara tė mos mė pėrgjigjet nė privat por kėtė gjė ta bėjė nė mėnyrė tė hapur ashtu siē janė edhe bėrė pyetjet... Pra mos ngurro kastrat por mbroje idhullin tėndė ( por nė fillim mos harro tė mė quash " enverist", " stalinist" e ēka jo tjeter) dhe kur t'i mbarosh fyrjet qė unė ti lejojė atėherė urdhero dhe pergjigju... Unė kam sjellė fakte tė patjetersuseshme dhe tė vėrteta...

Pėr hirė tė respektit pėr forumistėt e tjerė pėrgjigju kėtu.. s'ka nevojė nė privat. Por nė qoftė se nuk ke guxim ta bėsh kėtu bėje atėherė ku tė duash ti...

prishtinasi-pp
24.05.2006, 18:51:00
Ju qe keni fakte edhe te dhana per ksi Vrasje


Pse breh Vllazen nuk i qoni faktet neper Gjykuata po Hini ketu neper fORUM me ba propaganda ?

Ata qe din diqka nuk folin neper Foruma se e din se ketu ka tuli fare Enveristi te shitur per pak


Po ju qishtu gjithe jeni mundu me ba perqamje me idollin e Juve R.Q

Se ketyne nuk ju intereson se kush u vra , po ju intereson me ba perqamje nder Popull duke perhapur probaganda ne prag te zgjidhjes se statusit


Po nese ki fakte esht vendi per Fakte , edhe nese don me qit te verteta en fush esht veni ne gjykate , po ju skeni both me shku ateje po veq me fol qitu neper Foruma me niak te ndryshum qe sju njeh kerkush e mundeni me sha e me fol sa te doni


Kopila te xhaxhit

kastrati
24.05.2006, 19:04:00
taras

ti pergjigjen e ke perpara, por nuk e kupton, ti e kupton vetem gjuhen e Milladinit, per ata edhe ti nuk i don figurat me te shquara te kombit shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une mund te pergjigjem edhe haptas, por duhet pranuar realitetin nga se saboteret si ty me taraset tjere shkatrruan luften clirimtare te Kosoves /forum/images/smiles/icon_wink.gif

do i marres pergjigjet pasi qe nuk po i kupton vetem duhet te kesh durim dhe te besh analiza te thukta, e jo te punosh sipas diktatit te taras-milladin popoviqve /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Kruja
24.05.2006, 20:26:00
Kastro,

Perse 'humb' kohe! Fillo jepu pergjigje pyetjeve qe te jane adresuar. P.sh. thuaj ketu perpara forumit se pejgamberi nuk iku ne Itali me avion; dhe si rrjedhoje perderisa nuk eshte e vertete te kete ikur ne Itali po ashtu bie vetevetiu 'pretendimi' se Fehmi Agani u vra pas kesaj ndodhie rrenacake.

Po ashtu ndiqe kete 'gjykim' per te tjera ceshtje te parashtruara nga Tarasi. Pra shkoi deri ne fund kesaj 'llogjikes' se 'drejte' sepse ti nuk di te besh dredhira, je i drejte.

MOs e humb rastin te tregosh veten si njeri i zgjuar dhe i drejte. Thirr edhe Primaveren t'ju ndihmoje sepse ashtu se bashku e gjeni me mire rrugen e se vertetes tuaj.

Kalo bukur, dhe mos e harro sfiden po perballe per te rruajtur 'namuzin'

FERATI
24.05.2006, 20:38:00
2002. shkurt 22.
Komunikatat
Tė sqarohet vrasja e Fehmi Aganit
Beograd - Nė bazė tė tė dhėnave dhe dėshmive me tė cilat disponojmė, Fondi pėr tė Drejtėn Humanitare ia ka drejtuar kėrkesėn prokuroit publik repiublikan, Sinisha Simiqit qė tė ndėrmarrė tė gjitha masat e nevojshme nė mėnyrė qė vrasja e politikanit dhe e punonjėsit shkencor, Fehmi Agani gjatė kohės sė intervenimit tė NATO-s, tė zgjidhet me procedurė penale.

Gjykatėsi hetues i Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė, Danica Marinkoviq aso kohe e ka caktuar paraburgosjen e pjesėtarit tė Njėsive tė Speciale tė Policisė, Predrag Pegja Nikoliqit dhe pjesėtarit tė Njėsive Rezervė tė policisė sė Fushė Kosovės, Zoran Djeletoviqit, pėr shkak tė dyshimit tė bazuar se mė 6 maj tė vitit 1999 e kanė vrarė Aganin nė afėrsi tė Fushė Kosovės.

FDH-ja nuk ka njohuri se ku ndodhen shėnimet e hetuesisė kundėr Nikoliqit dhe Djeletiqit, por nga Prokuroria Publike Republikane kjo mund tė dihet. FDH-ja disponon me tė dhėna se Fehmi Agani ėshtė vrarė nė prani tė komandantit tė RPB tė Fushė Kosovės, Radomir Vjeshticės dhe se njėri polic ka refuzuar tė shtijė nė Aganin. Nė Kosovė jeton njė dėshmitar okular i vrasjes sė Fehmi Aganit, i cili mund tė merret nė pyetje gjatė procedurės penale.

Fehmi Agani, bashkėshortja e tij, Sadija, dhe djali, Mentori, janė nisur nė ora 7 tė mėngjesit mė 6 maj tė vitit 1999 me tren nga Prishtina pėr nė Maqedoni. Nė mėnyrė qė tė mos e njoh policia, Agani ka mbajtur njė shall rreth kokės dhe mantil tė gjatė. Rreth orės 9, treni ėshtė ndalur para kalimit kufitar nė Blace, sepse Maqedonia atė ditė e ka mbyllur kufirin. Pas pritjes shumėorėshe, treni ėshtė kthyer prapa pėr nė Prishtinė. Katėr kilometra para Fushė Kosovės, nė ora 15 .00, policia e ka ndalur treninn dhe i ka nxjerrė jashtė rreth 500 udhėtarė nė njė fushė. I kanė rrethuar rreth 50 policė, tė cilėt, pas kontrollimit tė udhėtarėve tė veēantė, i kanė ndarė 15 tė rinjė. Ata kanė filluar t'i rrahin nėn kėrcėnimin se do t'i pushkatojnė.

Duke i parė se si po i keqtrajtojnė, Agani e ka hequr shallin dhe mantelin nė mėnyrė qė ta tėtheq vėmendjen nga ai vet dhe nė njė mėnyrė t'i mbrojė tė rinjtė. Pas 40 minutash, policia i ka lėshuar tė rinjtė, i ka sjellur tre autobusa dhe ka kėrkuar nga udhėtarėt tė hyjnė me qėllim qė t'i dėrgojnė nė Prishtinė.

Pasi qė Fehmi Agani, me bashkėshorten dhe me djalin, kanė hyrė nė autobus, njė polic e ka thirrur qė tė dal jashtė duke thėnė se duhet qė me tė tė bėjė njė bisedė tė shkurtė. Ai polic, pastaj, e ka futur Aganin nė njė automobil, kurse autobusėt janė nisur pėr nė Prishtinė pa tė.

Me tė arritur nė Prishtinė, bashkėshortja e Aganit , Sadija, i ėshtė drejtuar stacioneve policore, por askund nuk ka marrė informacion se ku ndodhet burri i saj. Pas dy ditėsh, mė 8 maj, ėshtė thirrur tė vijė nė morgun e spitalit tė Prishtinės ku i ėshtė thėnė se trupi i burrit tė saj ndodhet aty tash e dy ditė.


marr pej "Fondi per te drejten humanitare"

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: ferati mė 2006-05-24 20:43 ]</font>

shkėmbi002
24.05.2006, 21:53:00
[quote]
tarasi afishoj me 2006-05-24 11:15 :

Para se tė flisni u jepni pėrgjigje ose i dematoni me kunder-argumente kėto qė parashtrohen mė poshtė.Pastaj flasim


1. Si u bė e mundur qė Rugova tė kėrkoj qė serbėt ta lironin B.Shalen nga arresti policor nė Han tė Elezit?

2. Si u bė qė mė 5 maj Rugova arriti me tėrė familjen e tij nė Itali dhe sė bashku me tė edhe Adnan Merovci dhe mė 6 maj tė vritej Agani?

3. Pse Rugova para se tė shkonte pėr nė Beograd kishte kėrkuar qė t'ja gjenin bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė?

4.Si u bė qė, Adnan merovci u leju qė nga Beogradi tė lirohet dhe mė 17 dhe 18 prill tė qėndrojė nė Shkup ku u takua me Hillin tė cilit kishte shpjeguar se aty ėshtė me motivacion tė gjetjes sė bashkėpunėtorėve tė Rugovės?

5. Pėrse i kėrkonte Rugova ata me kėmbėngulje?

6. Pėrse kur Merovci kishte bėrė pėrpjekje pėr tė kuptuar se a do t'i lejohej Rugovės udhėtimi pėr nė Maqedoni, pra dalja nga Prishtina, pėrgjigjet policore ishin se ky mund tė shkojė nga tė dojė, se kėta nuk do ta pengojnė, por qė nuk mund tė garantojnė se nuk do t'i ndodhė diēka Rugovės, po tė nisej nga Shkupi, sepse me siguri, nė atė rast, UĒK-ja do tė pėrgatiste pritėn nė tė dalė tė Prishtinės?

7. Nėse ishte kėshtu shtrohet pyetja: pse UĒK-ja do ta vriste Rugoven kur dihet qė ajo vriste vetėm serbė tė uniformuar dhe spiun tė tyre..

8. Pse Rugova me tė hyrė NATO-ja nė Kosovė nuk u kthye menjeherė nė Atdhe po rrinte dhe qėndronte nė Itali? Edhe Ruset hynė edhe pakistan, bangladesh e indian erdhen.. Por Rugova jo...Ēka priste ai qė nuk kthehej si " udhėheqes qė i paska prirė popullit?"

9. Pse gazeta BOTA SOT dhe gazetari i saj( aso kohe) Rexhep kastrati tė gjitha vrasjet enigmatike nė Kosovė i adresonin kah krahu i Luftės... Pra tė njejtit qė para njė kohė e pranuan qė janė marrė me gėnjeshtra..

10. Si u bė e mundur tė vritej Xhemail Mustafa nė mes dite , para baneses se tij dhe qė ky tė mos bėnte pėrpjekje tė vetė-mbrojtjes. A mos vallė kjo do tė thotė qė, ai e ka njohur vrasesin si mik tė tij dhe nuk i ka shkue mendja te mė e keqja?

11. A ishte e rastėsishme dhe pėrse Amerikanėt rrėmbyen Rugovėn nga Italianėt dhe e vendosėn nė Residencėn e Qeverisė sė Gjermanisė, afėr Bonit, nė Kėshtjellėn Shėn Petersberg dhe fill pas kesaj Rugova u deklarua se edhe ai i pėrkrah sulmet e NATO-s.

12. A thua ishte e rastėsishme qė i derguari i parė special i Kofi Ananit dhe i OKB- Sergio Vieira de Mellos ( vrarė mė vonė nė Irak) shpejtė e shpejtė u nderrua me Bernard Kushnerin francez dhe me kėtė sinjalizim pėr Rugoven se mund tė kthehet...


SIKURSE EDHE...
... Kush nuk pėrgjigjet dhe ate sipas dėshirės sė TARASIT ( tė" birit" tė Milladinit)do tė shpallet TRADHTAR dhe nė emėr tė Popullit Proletar do tė denohet me vdekje...

Pra kujdes nga "pjella " e XXXXXXXX(Tarasi) se tani edhe do tė kėrkoj qė ļ pėrgjigjeni edhe nė ndonjė ėndėrr dhe pėr mos realizimin e ėndrrave do tė padit LDK-nė.
---------------------------------------
ju lutem mos ju ndrroni emrat anetarve tier te forumit edhe ate ne emra provokativ serb.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: QELI mė 2006-05-24 22:14 ]</font>

tarasi
24.05.2006, 21:53:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-24 19:04 :


taras

ti pergjigjen e ke perpara, por nuk e kupton, ti e kupton vetem gjuhen e Milladinit, per ata edhe ti nuk i don figurat me te shquara te kombit shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une mund te pergjigjem edhe haptas, por duhet pranuar realitetin nga se saboteret si ty me taraset tjere shkatrruan luften clirimtare te Kosoves /forum/images/smiles/icon_wink.gif

do i marres pergjigjet pasi qe nuk po i kupton vetem duhet te kesh durim dhe te besh analiza te thukta, e jo te punosh sipas diktatit te taras-milladin popoviqve /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


kastrat
Ose bėhu njeri ose mos llomotit pa lidhje: Unė ta kam sjellė lirinė Ty edhe ta kam ēliruar bothen.. Unė nuk po tė themė Ty qė " udbash" je ngaqė kėtė gė e dinė mė sė miri se kush je ti, shumica e punėtorėve nė Zvicer...
Por edhe pėr ty e edhe per disa tė Bosilkave e Milenave tė ndryshme do tė vie koha....
Ju kuptojė qė ju, sherbetoret e udbes, han e don, tani jeni nė panik dhe perdorni ato fjalore tuaja..
Edhe frymezueses suaj BOTA SOT ( lexo: Vreme DANAS) kanė filluar me ju ēkyer penjtė...
Kujtoni se ēfarė ke bėrė ti dhe shokėt e tu duke e fyer UĒK-ėn dhe duke propaganduar si RRugova se ajo ėshtė " dorė e zgjatur e Serbisė"..
E mos um trego ti mua per Milladina e ē' milladina ti qė pjellė e Milladinave je bashkė me atė i cili ka rjedhur nga njė familje jo-shqiptare...
Ai ka vdekė dhe shpetoi nga pergjegjsit por JU tėtjerėt keni vdekur pėr sė gjalli... Diē Serbia dhe Jugosllavia kėshtu qė diq me tė edhe Ymyti i juaji i Fundit!
Edhe malazet e kanė kuptuar qė s'ka gjė pej saj: Kėndellu edhe ti kastrat dhe ju kastratat e tjerė se; ska ma Serbi! janė dekė edhe TITA edhe RRUgova!

******
Forumistave tė ndergjegjshėm ju kėrkojė falje pėr kėtė nivel timi tė tė shkruarit ngaqė me kėtė njeri tė humbur dhe me gjysmė shkronja tė mėsuara s'mund tė bisedohet ndryshe...

shkėmbi002
24.05.2006, 22:26:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
shkėmbi002 afishoj me 2006-05-24 21:53 :
[
... Kush nuk pėrgjigjet dhe ate sipas dėshirės sė TARASIT ( tė" birit" tė Milladinit)do tė shpallet TRADHTAR dhe nė emėr tė Popullit Proletar do tė denohet me vdekje...

Pra kujdes nga "pjella " e XXXXXXXX(Tarasi) se tani edhe do tė kėrkoj qė ļ pėrgjigjeni edhe nė ndonjė ėndėrr dhe pėr mos realizimin e ėndrrave do tė padit LDK-nė.
---------------------------------------
ju lutem mos ju ndrroni emrat anetarve tier te forumit edhe ate ne emra provokativ serb.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: QELI mė 2006-05-24 22:14 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
-----------------------------------------------------------------------------------

Z. Qeli,mendoj se ka njė keēkuptim,sepse nė shkresėn time "pjella" e Milladinit ėshtė Komunizmi nė Shqipėri dhe "Tarasi(Enver Hoxha).

Fatesta
24.05.2006, 22:27:00
tarasi afishoj me 2006-05-24 11:15 :Para se tė flisni u jepni pėrgjigje ose i dematoni me kunder-argumente kėto qė parashtrohen mė poshtė.Pastaj flasim


1. Si u bė e mundur qė Rugova tė kėrkoj qė serbėt ta lironin B.Shalen nga arresti policor nė Han tė Elezit?

2. Si u bė qė mė 5 maj Rugova arriti me tėrė familjen e tij nė Itali dhe sė bashku me tė edhe Adnan Merovci dhe mė 6 maj tė vritej Agani?

3. Pse Rugova para se tė shkonte pėr nė Beograd kishte kėrkuar qė t'ja gjenin bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė?

4.Si u bė qė, Adnan merovci u leju qė nga Beogradi tė lirohet dhe mė 17 dhe 18 prill tė qėndrojė nė Shkup ku u takua me Hillin tė cilit kishte shpjeguar se aty ėshtė me motivacion tė gjetjes sė bashkėpunėtorėve tė Rugovės?

5. Pėrse i kėrkonte Rugova ata me kėmbėngulje?

6. Pėrse kur Merovci kishte bėrė pėrpjekje pėr tė kuptuar se a do t'i lejohej Rugovės udhėtimi pėr nė Maqedoni, pra dalja nga Prishtina, pėrgjigjet policore ishin se ky mund tė shkojė nga tė dojė, se kėta nuk do ta pengojnė, por qė nuk mund tė garantojnė se nuk do t'i ndodhė diēka Rugovės, po tė nisej nga Shkupi, sepse me siguri, nė atė rast, UĒK-ja do tė pėrgatiste pritėn nė tė dalė tė Prishtinės?

7. Nėse ishte kėshtu shtrohet pyetja: pse UĒK-ja do ta vriste Rugoven kur dihet qė ajo vriste vetėm serbė tė uniformuar dhe spiun tė tyre..

8. Pse Rugova me tė hyrė NATO-ja nė Kosovė nuk u kthye menjeherė nė Atdhe po rrinte dhe qėndronte nė Itali? Edhe Ruset hynė edhe pakistan, bangladesh e indian erdhen.. Por Rugova jo...Ēka priste ai qė nuk kthehej si " udhėheqes qė i paska prirė popullit?"

9. Pse gazeta BOTA SOT dhe gazetari i saj( aso kohe) Rexhep kastrati tė gjitha vrasjet enigmatike nė Kosovė i adresonin kah krahu i Luftės... Pra tė njejtit qė para njė kohė e pranuan qė janė marrė me gėnjeshtra..

10. Si u bė e mundur tė vritej Xhemail Mustafa nė mes dite , para baneses se tij dhe qė ky tė mos bėnte pėrpjekje tė vetė-mbrojtjes. A mos vallė kjo do tė thotė qė, ai e ka njohur vrasesin si mik tė tij dhe nuk i ka shkue mendja te mė e keqja?

11. A ishte e rastėsishme dhe pėrse Amerikanėt rrėmbyen Rugovėn nga Italianėt dhe e vendosėn nė Residencėn e Qeverisė sė Gjermanisė, afėr Bonit, nė Kėshtjellėn Shėn Petersberg dhe fill pas kesaj Rugova u deklarua se edhe ai i pėrkrah sulmet e NATO-s.

12. A thua ishte e rastėsishme qė i derguari i parė special i Kofi Ananit dhe i OKB- Sergio Vieira de Mellos ( vrarė mė vonė nė Irak) shpejtė e shpejtė u nderrua me Bernard Kushnerin francez dhe me kėtė sinjalizim pėr Rugoven se mund tė kthehet...

Kėtyre pyetjeve po ju pėrgjigjem ashtu siē ishte pėrgjegjur lakravjedhėsi :ti ēuditu ,unė ēuditu !,
kur e ka pyetur i zoti :
-pse mor vėlla po mi vjedh lakrat ?
-nuk po vjedhi por kėtu mė solli era e fortė !
- po lakrės pse ia ke ngjitur ?
-jam duke u mbajtur pėr tė !
-ev ev ,duke u mbajtur !Po thesin pse e ke mbushur me lakra ?
Lakravjedhėsi pasi u skuq tha :
-e valla ,ti ēuditu ,unė ēuditu !

kastrati
24.05.2006, 23:50:00
Fatesta

une e di qe Tarasi nuk ka aftesi mendore ti kuptoj politiken e shkieve, andaj edhe eshte vella me Milladinoviqet /forum/images/smiles/icon_wink.gif

po qka po me befason ajo, eshte se si pasket qellue te dy ju njesoj;

Fatesta + Tarasi = me Milladin Mugosha /forum/images/smiles/icon_wink.gif

pergjigja ne pyetjen e pare eshte;

pyete B.Shalen, a e ka degjue me vesh te vete zerin e kujt qe i paskesh thene ta lirojne serrbet e mos ta vrasin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

qka ska teori qe ta kete degjuar

pra, tarasi si tarasi i vjeter qe nuk ka kuptuar asgje ne politke, njashtu edhe ky i biri i tarasti, tani tarasi i Ri nuk kupton edhe me hiq /forum/images/smiles/icon_wink.gif

shkiet i kan lene B.Shales te kuptoj se dikush qenka i interesuar per te dhe po intervenoka qe tia shpetoj jeten !!!

sikur te ishte ashtu si mendon tarasi, B.Shala nuk do ta lejonte ndergjegja te bene nje shpifje kunder ati qe intervenoj ti shpetoj jeten /forum/images/smiles/icon_wink.gif

per pyetjet tjera te njoftoj me vone, po e zeza e keqe eshte se nuk kam kuj ti nap mend, nga se koken e tarasit askush nuk ka mund ta vetedijsoj /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Kruja
25.05.2006, 00:30:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-24 21:53 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-24 19:04 :


taras

ti pergjigjen e ke perpara, por nuk e kupton, ti e kupton vetem gjuhen e Milladinit, per ata edhe ti nuk i don figurat me te shquara te kombit shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une mund te pergjigjem edhe haptas, por duhet pranuar realitetin nga se saboteret si ty me taraset tjere shkatrruan luften clirimtare te Kosoves /forum/images/smiles/icon_wink.gif

do i marres pergjigjet pasi qe nuk po i kupton vetem duhet te kesh durim dhe te besh analiza te thukta, e jo te punosh sipas diktatit te taras-milladin popoviqve /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


kastrat
Ose bėhu njeri ose mos llomotit pa lidhje: Unė ta kam sjellė lirinė Ty edhe ta kam ēliruar bothen.. Unė nuk po tė themė Ty qė " udbash" je ngaqė kėtė gė e dinė mė sė miri se kush je ti, shumica e punėtorėve nė Zvicer...
Por edhe pėr ty e edhe per disa tė Bosilkave e Milenave tė ndryshme do tė vie koha....
Ju kuptojė qė ju, sherbetoret e udbes, han e don, tani jeni nė panik dhe perdorni ato fjalore tuaja..
Edhe frymezueses suaj BOTA SOT ( lexo: Vreme DANAS) kanė filluar me ju ēkyer penjtė...
Kujtoni se ēfarė ke bėrė ti dhe shokėt e tu duke e fyer UĒK-ėn dhe duke propaganduar si RRugova se ajo ėshtė " dorė e zgjatur e Serbisė"..
E mos um trego ti mua per Milladina e ē' milladina ti qė pjellė e Milladinave je bashkė me atė i cili ka rjedhur nga njė familje jo-shqiptare...
Ai ka vdekė dhe shpetoi nga pergjegjsit por JU tėtjerėt keni vdekur pėr sė gjalli... Diē Serbia dhe Jugosllavia kėshtu qė diq me tė edhe Ymyti i juaji i Fundit!
Edhe malazet e kanė kuptuar qė s'ka gjė pej saj: Kėndellu edhe ti kastrat dhe ju kastratat e tjerė se; ska ma Serbi! janė dekė edhe TITA edhe RRUgova!

******
Forumistave tė ndergjegjshėm ju kėrkojė falje pėr kėtė nivel timi tė tė shkruarit ngaqė me kėtė njeri tė humbur dhe me gjysmė shkronja tė mėsuara s'mund tė bisedohet ndryshe...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
z. Taras,

Faktet e pamohueshme per autoret e vrasjes se Aganit jane shume te pranueshme per popullin. Mirepo fatkeqesisht ka shume individe te inkriminuar me te kaluaren ne shkalle te madhe apo te vogel. Keta jane ata te cilet nuk i 'lexojne' dot faktet sepse u mungon kurajoja te dalin perpara publikut dhe te kerkojne falje. Kane frike se zullumet e tyre nuk mund te falen sepse jane te renda. Dikush tjeter me zullume me te vogla perseri trembet nga e verteta dhe thote c'po me duhet te merrem me keto gjera se keto kerkojne koke. Prandaj edhe i kundershtojne nga frika. Thjesht nga frika.

Kjo teme e cila ka dhene qarte fakte mbi vrasjen e Aganit eshte shume e dobishme per te ardhmen sidomos. Sepse brezi i ardheshem, kur te lexoje historine d.m.th. ngjarjet faktike dhe jo pallavrat fjalimore, te jete i qarte se kush do te nderohet dhe kush do te falet. Brezi i ardheshem i ben me mire se kushdo te dyja keto gjera. Edhe frikacaket sot nuk do te jene, edhe ne te tjeret nuk do te jemi fizikisht. Do te jemi, sigurisht, me memorjen e brezave sikurse jane ne memorjen tone Skenderbeu, Isa Boletini por edhe esat toptani, zogu etj se bashku me ata qe i kane ndjekur dhe perkrahur ne Veprat apo bemat respektivisht.

Nderi dhe Denimi jane ne memorjen e kombit. Kesaj nuk i shpeton dot kush. Edhe frikacaket e ketij forumi nuk duhet te kene frike per koken por te pakten kane nje rast per te bere 'katharsis' ne ndergjegjen e tyre nga ngjyra gri deri ne ate bloze.

Personalisht mendoj se kjo tematike ka qene brilante dhe e ka kryer me shume sukses misionin informues dhe sqarues.

Ministri
25.05.2006, 09:39:00
Zotni Tarasi,me sa po shoh, ketu paska fillu loja e te marrurit ne pyetje pa definimin e asaj se kush eshte paditesi e kush i padituri.
Cka do te shkruanit zotrote po te vritej B.Shalla pas atyre qe paska pas thene Rugova -medemek?
Ne Kosove te vritej nje njeri , gjat luftes e as mbas luftes , nuk ishte e cuditeshme ,ndodhnin per cdo dite gjera te tilla bile edhe po ndodhin,
Por shtrohet pyetja- kujt i tha dhe si e organizoj Rugova vrasjen e A.Krasniqit mu ne zemer te Nanes Shqipni?
Zotni Tarasi , pa dasht qe te konfrontohem ne kete problematike , sepse as ju e as une nuk e meritojm e as nuk e kemi nje detyre te tille . Nje po ju tregoj , se ari eshte ari edhe kur e mbulon pluhuri sikur qe krimi eshte krim edhe kur vjetrohet (mbulon pluhuri) dhe pergjegjesise nuk mund t'i shpetoj askush ,heret a vone.
Nuk kam qellim as me e marre ne mbrojtje e as me e sulmu diken sepse as nuk dij e as nuk mundem por qellimi im eshte qe fjalen dhe shkrimin t'a peshojm dhe mandej t'a flasim sepse duke mendu se po e mbrojm dikend ka mundesi qe t'a demtojm edhe meshume.
Nuk mbrohet asnje personalitet qe ka emer me fjalor rrugesh e kafenesh .
Nuk mbrohet asnje personalitet me nje fjalore plot fyerje e sharje sepse mandej vlen ajo fjala e popullit: "SI MRETI SI MILETI" e mjer ai mret ,ai politikan qe i shkojn mas e e marrin ne mbrojtje njerez qe perveq sharjeve e shpifjeve nuk dijn asgje tjeter.
Ne kete forum ,jo rralle, po i beni sherbim te keq nje klase politike ne Kosove.
Kete po ua them shume sinqerisht.

kosovapr
25.05.2006, 10:11:00
...o minister mos u lodhe me te tillet sepse ky tarasi eshte kuader i moqem i lpk dhe keta nuk bejne tjeter vetem thurrin intriga dhe vejne nderskamsa,gjurmet e tyre gjenden ne shume krime para,gjate dhe pasluftes dhe ky eshte motivi pse po e bejne kete zhurme...

kriminelet kthehen ne vendin e krimit

tarasi
25.05.2006, 10:24:00
I nderuari Kruja
Unė juve u kuptojė plotėsisht dhe nė tėrėsi dakordohem me ato qė ju thoni..


z. Ministri

Megjithėse po e di se cili je ti ( nofkat tjera) dua tė tė themė njė gjė:
"Nuk mbrohet asnje personalitet qe ka emer me fjalor rrugesh e kafenesh .
Nuk mbrohet asnje personalitet me nje fjalore plot fyerje e sharje sepse mandej vlen ajo fjala e popullit: "SI MRETI SI MILETI" e mjer ai mret ,ai politikan qe i shkojn mas e e marrin ne mbrojtje njerez qe perveq sharjeve e shpifjeve nuk dijn asgje tjeter. "

Kėto janė fjalėt tuaja dhe pajtohem me kėtė konstatim...

Unė nuk i shėrbejė as edhe njė klase politike dhe ta themė me sinēeritetin tim tė plotė qė: " para disa viteve ( 2001) kam pas njė ofertė qė tė jem nė njėren nga ministrit ( sė paku si zėdhėnes) tė cilėn e kisha refuzuar i nisur nga fakti qė " nuk mund tė bėhem rob i mendimeve dhe i aktiviteteve partiake si dhe nga fakti qė e luftojė mendsin e tė qenit rob i mendimeve tė huaja... Unė kam thėnė njė herė dhe e themė edhe tash qė jam nė LPK-ė por edhe LPK-ja mė njeh si anetarin e saj mė problematik qė nuk njeh as edhe njė rregull jashtė asaj qė nuk ėshtė nė mbrendsin e kokės sime...

Unė e kuptojė qė njė pjesė e juaja, nga frika se kėtu po kėrkohet " kokė turku" janė tė prirė qė tė mohojnė ēdo gjė. E, edhe atė, se kanė lindur nė mėnyrė normale si gjithė bota e jo nga ndonjė Laborator i Kibernetikes...

Po e sjellė edhe njė herė njė pjesė tė asaj se ēfarė ka thėnė Blerim Shala, nė librin e tij, pėr ta sqaruar njė forumist, i cili ka arsyet e veta personale, ngaqė e kaluara e tij, nuk ėshtė aspak e dėshirueshme...


BISEDA E MBRAMĖ ME PROFESOR AGANIN

Pėr herėtė mbramė kam biseduar me Profesor Fehmiun tė premten, mė 26 mars dhe, pos konstatimit se jemi gjallė, nuk dinim as ēka tė pyesnim njėri- tjetrin. Po ashtu, nė gjysmen e dytė tė javės sė parė tė bombardimeve, nuk u takova fare as me kolegėt dhe miqtė e " Zėrit": bardhin ( hamzaj), Mufailin ( Limani), halilin ( matoshi) dhe Hazirin ( Reka)....
EDHE NJĖ HERĖ

Pse mė liruan?

Nja dy javė mė pas do tė marrė vesh nga ambasadori Hill se ē'kishte ndodhur nė ato dy orė pritjeje. Hill, kėtė storie, e kishte kuptuar nga BISEDA TELEFONIKE E ZHVILLUAR ME ADNAN MEROVCIN, SEKRETAR TEKNIK I RUGOVĖS. DR. IBRAHIM RUGOVA ISHTE MUNDUAR TĖ GJENTE BASHKĖPUNĖTORĖT E TIJ MĖ TĖ AFĖRT, SI FEHMI AGANIN, EDITA TAHIRIN, HYDAJET HYSENIN, MEHMET HAJRIZIN, PRA ANĖTARĖT E DELEGACIONIT TĖ KOSOVĖS NĖ RAMBUJE DHE ISH. ANĖTARĖT E KRYESISĖ SĖ LIDHJES DEMOKRATIKE TĖ KOSOVĖS.


Blerimi mė tutje nė shkrimin e tij me titull " NATO-ja FILLON BOMBARDIMET" faqe 362 rreshti i djetė vazhdon si mė tutje:


" KUR MĖ ZUNĖ MUA NĖ HAN TĖ ELEZIT, AUTORITETET E BEOGRADIT ISHIN KONSULTUAR ME DR. RUGOVĖN DHE MEROVCIN, DUKE PROPOZUAR QĖ TĖ MĖ KTHENIN NĖ SHTĖPIN E TIJ TĖ DR. RUGOVES NĖ VELANI. RUGOVA KISHTE REFUZUAR KĖTĖ OFERTĖ, DUKE THĖNĖ QĖ NUK KISHTE NEVOJĖ PĖR MUA. UNĖ, NATYRISHT, NUK DIJA SE NĖ ĒFARĖ POZICIONI GJENDESHA ATĖ TĖ PREMTE, NĖ HAN TĖ ELEZIT...
KUSH E DI SI VAJTI PUNA QĖ AUTORITETET E BEOGRADIT, MEGJITHATĖ, VENDOSĖN TĖ MĖ LESHONIN. SIDOQOFTĖ, ISHA ME FAT TĖ MADH. FAMILJA NUK BESONTE QĖ SĖRISH ISHA ME TA....

Forumist tė nderuar
Konstatimet nxjerrreni vet ndersa unė e solla kėtė edhe njė herė vetėm e vėtėm qė njeri pak mė lartė ishte munduar tė pėrziej diēka kot fare...

pirroja1
25.05.2006, 10:41:00
--------------------------------------------------------------------------------
tarasi afishoj me 2006-5-24 11:15:

9. Pse gazeta BOTA SOT dhe gazetari i saj( aso kohe) Rexhep kastrati tė gjitha vrasjet enigmatike nė Kosovė i adresonin kah krahu i Luftės... Pra tė njejtit qė para njė kohė e pranuan qė janė marrė me gėnjeshtra..

________________
___________


KUSH JANE MAZREKAJT E GAZETES "BOTA SOT" ?

Editori i Gazetes "Bota Sot", Xhevdet Mazreku ne vitin 1981, ishte polic i veshur si vullnetar. Familja e tij eshte nga fshati Voksh i Deēanit. Ne rrethin e asaj ane, kjo familje njihet si familja e "nemeceve" te Vokshit.

Babai i Xhevdetit, Brahimi, njihej si nje bixhozgji dhe njeri qe kishte lidhje te ngushta me sistemin ish-jugosllav. Vellai i Brahimit (mixha i Xhevdetit) ne mbarim te viteve te 50-ta, dergohet ne Shqiperi, me porosi te UDB-se, me mision special spiunazhi. Pasi qe i kryen disa akte spiunazhi kthehet ne Kosove. Pas nje qendrimi nje vjeqar ne Kosove, shkon prape ne Shqiperi me detyra tjera te caktuara nga UDB-ja, mirpo hetohet nga organet e "Sigurimit shqiptar. Denohet per spiunazh me nje denim prej 20 vjetesh. Gjate aksionit famekeq, i cili ne popull njihet me emrin "aksioni i armeve", apo koha e Rankoviqit, babai i Xhevdetit, Brahimi, ishte njeri nder me aktivet, ne sherbim te UDB-se ne ato ane. Me dhjetra persona kishin kaluar neper tortura nga deshmite e tij.

Pasi qe kjo familje ishte e hasmuar (ne gjak) me familjen e Heset Mazrekut, paraardhesit te familjes se Bajram Mazrekut, ata shperngulen nga Vokshi dhe kalojne ne Peje. E ema e Xhevdetit, V. ishte nga fshati Isniq i Deēanit. Asaj ne vitin 1968 i lejohet ta hape nje kiosk perballe Hotel "Metohise" ne Peje. Misioni ishte i qarte, te vezhgoheshin levizjet e qendres se qytetit, si dhe hyrjet daljet ne Hotel "Metohija". Krejt kjo afere pergjimi zhvillohej nen mbikqyrjen e Qedomir Joviqit, i cili ka udhehequr me sektorin e UDB-se per Peje ne ate kohe. Ky ishte edhe shok i babait te Xhevdetit, Brahim Mazrekut. Kjo familje ne Peje dhe rrethine, ka lene nje emer te keq, duke i sherbyer me nje besnikeri qeni sistemit jugosllav.

Tradicionalisht kjo familje ka qene konak krajli dhe ne sherbim te plote te armikut.

Gazeta e Xhevdet Mazrekut, "Bota Sot" eshte nje konglomerat gazetaresh dhe idesh "patriotike"qe askund ne asnje shtyp tjeter s'mund ti gjeshe! Aty gjene shkrime "nacionaliste" te Abdi Baletes, qe jane ne kundershtim te plote me ato te Kryeredaktorit Skender Buqpapaj dhe gruas se tij Elides. Poashtu aty, deri vone kane shkruar edhe Bajrush Morina, Bardhyl Ajeti, Skender Kastrati dhe Rrok Berisha, i cili shkruan edhe tani. Keta persona me shkrimet e tyre ishin alibia me e mire e krimit dhe vrasjeve enigmatike! Aty e gjejme shpesh edhe "titistin" e perbetuar Rrustem Rugoven axhen e e IbrahimRugoves. Rrustem Rugova na eshte i njohur edhe si gazetari me i zeshem i cili ne vitin 1981, me shkrimet e tij, i denonte "nacionalistet" dhe "irredentistet" ne faqet e Gazetes "Rilindja" . Rrustem Rugova se bashku me motren e tij K.R, tani gruaja e Sabri Hamitit ne vitet e '70-ta, kane qene deshmitar kyq ne procesin gjyqesor politik, kunder Rexhep Zeqirajt nga Studenica e Burimit. Deshmia e tyre mjaftoi qe Rexhep Zeqiraj te denohej. Sabri Hamiti e ka baxhanak ish-shefin e UDB-se per Peje, Sherif Balen, me te cilin ka patur raporte shume te mira, gjate kohes kur Sherif Bala e ka udhehequr resorin e UDB-se ne Peje gjate viteve te `70-ta dhe te `80-ta.

Nuk eshte qudi qe edhe sot rrjeti i vjeter i UDB-se, po e kryen detyren e caktuar me shume sukses.

Kjo gazete mbi te gjitha e para se gjithashe eshte nje gazete komerciale, qe i shkaktuar deme te medha ēeshtjes kombetare me intrigat dhe djallezite e saja.

Ministri
25.05.2006, 13:06:00
Tarasi,ne radhe te pere me vije mire qe ne edhe mund te pajtohemi e debatojme ashtu sikur qe n'a ka hije.
Se dyti me vije mire qe tash veq e keni zbulu se kush jam kurse une as qe e kam bere te madhe ketefar pune se edhe keshtu ,me kete nofte mjafton te bisedojme,por me gjitheate tani eshte me mire.
Se treti shkrimi i me hershem ishte nje pergjithesim qe jo si pa qellim shkruhej ne adresen tuaj.
Dhe se katerti po e shfrytezoj rastin qe te marr ne mbrojtje bijte nga baballaret e tyre sepse po u beme pak te sinqert,do te gjejm baballare qe kan qen ne sherbim te Rankoviqit , te Titos e besa edhe asi qe kan shku ne te pame per Rankoviqin e bijt e te cileve sot jan kuadro te larte qeverie, partie ,arsimi, kulture,por qe ne shumicen e rasteve jan ne nivel te pergjegjesise.
Nuk jan faqet e internetit per te pergoje familje te tera dhe ate te mshehur pas nje apo ndoshta edhe me shume emrave.

Burimi35
25.05.2006, 13:24:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-25 10:24 :
I nderuari Kruja
Unė juve u kuptojė plotėsisht dhe nė tėrėsi dakordohem me ato qė ju thoni..


z. Ministri

Megjithėse po e di se cili je ti ( nofkat tjera) dua tė tė themė njė gjė:
"Nuk mbrohet asnje personalitet qe ka emer me fjalor rrugesh e kafenesh .
Nuk mbrohet asnje personalitet me nje fjalore plot fyerje e sharje sepse mandej vlen ajo fjala e popullit: "SI MRETI SI MILETI" e mjer ai mret ,ai politikan qe i shkojn mas e e marrin ne mbrojtje njerez qe perveq sharjeve e shpifjeve nuk dijn asgje tjeter. "

Kėto janė fjalėt tuaja dhe pajtohem me kėtė konstatim...

Unė nuk i shėrbejė as edhe njė klase politike dhe ta themė me sinēeritetin tim tė plotė qė: " para disa viteve ( 2001) kam pas njė ofertė qė tė jem nė njėren nga ministrit ( sė paku si zėdhėnes) tė cilėn e kisha refuzuar i nisur nga fakti qė " nuk mund tė bėhem rob i mendimeve dhe i aktiviteteve partiake si dhe nga fakti qė e luftojė mendsin e tė qenit rob i mendimeve tė huaja... Unė kam thėnė njė herė dhe e themė edhe tash qė jam nė LPK-ė por edhe LPK-ja mė njeh si anetarin e saj mė problematik qė nuk njeh as edhe njė rregull jashtė asaj qė nuk ėshtė nė mbrendsin e kokės sime...

Unė e kuptojė qė njė pjesė e juaja, nga frika se kėtu po kėrkohet " kokė turku" janė tė prirė qė tė mohojnė ēdo gjė. E, edhe atė, se kanė lindur nė mėnyrė normale si gjithė bota e jo nga ndonjė Laborator i Kibernetikes...

Po e sjellė edhe njė herė njė pjesė tė asaj se ēfarė ka thėnė Blerim Shala, nė librin e tij, pėr ta sqaruar njė forumist, i cili ka arsyet e veta personale, ngaqė e kaluara e tij, nuk ėshtė aspak e dėshirueshme...


BISEDA E MBRAMĖ ME PROFESOR AGANIN

Pėr herėtė mbramė kam biseduar me Profesor Fehmiun tė premten, mė 26 mars dhe, pos konstatimit se jemi gjallė, nuk dinim as ēka tė pyesnim njėri- tjetrin. Po ashtu, nė gjysmen e dytė tė javės sė parė tė bombardimeve, nuk u takova fare as me kolegėt dhe miqtė e " Zėrit": bardhin ( hamzaj), Mufailin ( Limani), halilin ( matoshi) dhe Hazirin ( Reka)....
EDHE NJĖ HERĖ

Pse mė liruan?

Nja dy javė mė pas do tė marrė vesh nga ambasadori Hill se ē'kishte ndodhur nė ato dy orė pritjeje. Hill, kėtė storie, e kishte kuptuar nga BISEDA TELEFONIKE E ZHVILLUAR ME ADNAN MEROVCIN, SEKRETAR TEKNIK I RUGOVĖS. DR. IBRAHIM RUGOVA ISHTE MUNDUAR TĖ GJENTE BASHKĖPUNĖTORĖT E TIJ MĖ TĖ AFĖRT, SI FEHMI AGANIN, EDITA TAHIRIN, HYDAJET HYSENIN, MEHMET HAJRIZIN, PRA ANĖTARĖT E DELEGACIONIT TĖ KOSOVĖS NĖ RAMBUJE DHE ISH. ANĖTARĖT E KRYESISĖ SĖ LIDHJES DEMOKRATIKE TĖ KOSOVĖS.


Blerimi mė tutje nė shkrimin e tij me titull " NATO-ja FILLON BOMBARDIMET" faqe 362 rreshti i djetė vazhdon si mė tutje:


" KUR MĖ ZUNĖ MUA NĖ HAN TĖ ELEZIT, AUTORITETET E BEOGRADIT ISHIN KONSULTUAR ME DR. RUGOVĖN DHE MEROVCIN, DUKE PROPOZUAR QĖ TĖ MĖ KTHENIN NĖ SHTĖPIN E TIJ TĖ DR. RUGOVES NĖ VELANI. RUGOVA KISHTE REFUZUAR KĖTĖ OFERTĖ, DUKE THĖNĖ QĖ NUK KISHTE NEVOJĖ PĖR MUA. UNĖ, NATYRISHT, NUK DIJA SE NĖ ĒFARĖ POZICIONI GJENDESHA ATĖ TĖ PREMTE, NĖ HAN TĖ ELEZIT...
KUSH E DI SI VAJTI PUNA QĖ AUTORITETET E BEOGRADIT, MEGJITHATĖ, VENDOSĖN TĖ MĖ LESHONIN. SIDOQOFTĖ, ISHA ME FAT TĖ MADH. FAMILJA NUK BESONTE QĖ SĖRISH ISHA ME TA....

Forumist tė nderuar
Konstatimet nxjerrreni vet ndersa unė e solla kėtė edhe njė herė vetėm e vėtėm qė njeri pak mė lartė ishte munduar tė pėrziej diēka kot fare...


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Tarasi,

Me ndimen e kesaj Teme qe e ndimove Kosoven.
Se Rugova ka ber Tradheti te lart veq esht deshmuar nga deklerata e Blerimit...
Edhe kush ka marr pjes aktive ne ate tradheti ?
Primadora kishte the se din nje tjeter te vertet, por e njeta jo se nuk e tha at te vertet... por e njeta me siguri ka qen aktive te fshij nje mesazh timin qe e publikova dje.

Zbulimi i Tradhetareve esht me interes nacional.
Pasi tash per tash ne pushtet esht rryma e komunisteve-Udbasheve te cilet jo se nuk jan angazhuar te ndjekin krimin por jan perpjekur te fshijn gjurmet...
Por !
Pirroja para disa diteve dha nje mendim interesant...
Me ket thenje; ARKIVA JAN POPULLI...

Burimi35
25.05.2006, 13:36:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2006-05-25 13:06 :
Tarasi,ne radhe te pere me vije mire qe ne edhe mund te pajtohemi e debatojme ashtu sikur qe n'a ka hije.
Se dyti me vije mire qe tash veq e keni zbulu se kush jam kurse une as qe e kam bere te madhe ketefar pune se edhe keshtu ,me kete nofte mjafton te bisedojme,por me gjitheate tani eshte me mire.
Se treti shkrimi i me hershem ishte nje pergjithesim qe jo si pa qellim shkruhej ne adresen tuaj.
Dhe se katerti po e shfrytezoj rastin qe te marr ne mbrojtje bijte nga baballaret e tyre sepse po u beme pak te sinqert,do te gjejm baballare qe kan qen ne sherbim te Rankoviqit , te Titos e besa edhe asi qe kan shku ne te pame per Rankoviqin e bijt e te cileve sot jan kuadro te larte qeverie, partie ,arsimi, kulture,por qe ne shumicen e rasteve jan ne nivel te pergjegjesise.
Nuk jan faqet e internetit per te pergoje familje te tera dhe ate te mshehur pas nje apo ndoshta edhe me shume emrave.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Edhe pse qenka mesazh dedikuar Tarasit ,desha vetem te them se nuk ndaj un as populli mendimin tend...
Populli thot /forum/images/smiles/icon_razz.gifrej Maces lind Mace,Prej Minit lind Mi.
Te njetit nuk jan ne nivel te pergjegjesis por po vazhdojn atej ku e kan len baballaret.
Katundi qe shifet nuk ka nevoi per Kallauz.

Ministri
25.05.2006, 13:47:00
Burim , rri shlire se nuk e kam ndermend me t'i numru me emer e mbiemer se ,besom , edhe pika mundet me te ra kush te del.............

Burimi35
25.05.2006, 14:05:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2006-05-25 13:47 :
Burim , rri shlire se nuk e kam ndermend me t'i numru me emer e mbiemer se ,besom , edhe pika mundet me te ra kush te del.............
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nje kohe Millosheviqi mendojke se i zoti esht...i shkojke besa...
Por si gjithnje dikur nuk shkon.
Adem Jashari i tha pik ska mo.
E fundit i erdhi ashtu si nuk e pritke,shkoj ne Hage ,Vdiq ,as Familja sishte ne varrim...
Krejta bejn vaki.
Millosheviqi si ka kujtuar ato.
Por as disa Shiptar qka kan bashkpunuar me ta. Mir esht qe ti ti mbron qasi familje se edhe ata kan nevoi per mbrojte...esht keq te merren ne goja qasi familje°!

Edhe diqka ske nevoi te me tregon asgje(ne e dim kush nuk e luftonte Serbin por edhe kush e luftonte UQK-en).
Pika sme bjen,hiq mos ma baj gajle.
Kqyre Adem Demaqin esht i fort si Molla...
Ata qka punojshin me Shkije, krejt Diqen i henger Rraki ose jan nis per ate rruge...

tarasi
25.05.2006, 23:25:00
a thua edhe pėr ēka tjeter mund tė akuzohen kėta...
KUSH ĖSHTĖ RAMIZ MURIQI?!


Ramiz B. Muriqi (1951) nga Koshutani i Rugovės, me banim nė Lagjen Fidanishte nė Pejė ka qene lidhje e ngushtė e Tahir Zemajt e Vesel Muriqit. Edhe para luftės i njohur pėr koketimet me organet e sigurimit serb dhe pėr marrje me kontrabandė me drogė, falsifikim devizash, rrahje e keqtrajtime tė shumta tė qytetarėve nė Pejė. Ramiz Muriqi ėshtė i vėllazėruar me Hysen Fazliun, apo siē njihet nė Pejė me emrin Hysen Maxhupi, me tė cilin bashkėvepron qe shumė vite. Mbi familjen e vėllezėrve Hysen e Ibrahim Fazlia, ka pasė kontroll direkt, oficeri i sigurimit serb tė Pejės, Sllavko Baleviq, tė cilėt kanė punuar dhe punojnė nėn urdhrat e tij. Hysen Fazlia gjatė muajve mars – qershor 1999 bashkė me Ramiz Muriqin ėshtė marrė me trafikimin e shqiptarėve nga Shqipėria pėr nė Itali, ku shumė prej tyre i mbytėn nė det, duke i kaluar ilegalisht me skafa. Pėrderisa, gjatė vitit 1998/99 pėr tė kaluar pėrmes Malit tė Zi, qytetarėt shqiptarė pėr tė pasė udhė pa pasoja nga policia serbe ėshtė dashur tė marrin vėrtetime tek gjinekologu Ibrahim Fazlia nė Pejė. Hyseni me Ramizin edhe para luftės bashkė janė marrė dhe merren me kontrabandė droge, armėsh etj. Ata janė tė pandarė nė veprimet e krimit tė organizuar dhe kriminalitetit ekonomik. Ramiz Muriqi me Hysen Maxhupin, Zenel Kelmendin e Hamid Kajtazin qė nga ditėt e para tė pasluftės nė lidhje direkte me Vesel Muriqin janė marrė me trafikim armėsh me shumicė, duke filluar nga revolet me shurdhues, pushkėt automatike deri tek armėt mė tė rėnda. Ramiz Muriqi ka edhe njė punėtori nė Pejė pėr prodhimin e pjesėve tė revoleve “TT” dhe atyre “shutgun”. Tė gjithė pjesėtarėt e grupit tė Ramiz Muriqit e tė Musajve tė Strellcit kane qarkulluar tė armatosur me revole e pushkė automatike, mortaja krahu, pushkomitralozė, me kėmisha antiplumb e gjėra tė tjera pa pasė asnjėherė probleme me “ligjin”. Disaherė janė zėnė edhe nga vetė policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i me armė tė tilla. Nuk ėshtė e qartė se kėta gangsterė kanė apo nuk kanė leje pėr veprime tė tilla nga ata qė janė tė ngarkuar pėr ruajtjen e rendit dhe qetėsisė nė Kosovė, apo kanė mbrojtjen e ndonjėrit prej tyre. Anėtarėt e kėtij rrjeti rregullisht marrin paga mujore nga Ramiz Muriqi. Kėta persona pase lufte vazhdimisht kanė qarkulluar me automjete me targa tė Malit tė Zi e Serbisė. Njė gjė tė tillė e dėshmon edhe fakti i gjetjes sė targave serbe e maqedone, drogės e armve nga policia gjatė bastisjes nė lokalin e Isuf Kelmendit nė Pejė, bazė ku rrinė Muriqėt e Kelmendėt, nė fillim tė vitit 2001: Targat serbe UR 120-70; BG 415-035; BG 361-973; BG 305-689; BG 423-714; BG 325-249; BG 144-805; BG 220-800; BG 136-279; BG 333-044; BG 203-419; BG 328-607; AR 181-33; NI 104-95; PE 136-00; targat maqedone SK 945-A9 dhe njė sasi droge, dy armė automatike dhe patentėshoferė e pasaporta fallso jugosllave. Ramiz Muriqi, mė 1 gusht 2000 nė Katundin e Ri nė Pejė tenton ta vrasė me armė zjarri qytetarin Shefqet Veseli nga Qyshku i Pejės, duke e plagosur nė shpatullėn e djathtė. Kėtė akt Ramiz Muriqi e kishte bėrė vetėm pse viktima Shefqet Veseli i kishte kėrkuar qė t’ia lironte rrugėn pėr tė kaluar, qė e kishte bllokuar me makinėn e tij “Ford Scorpio” nė mes tė rrugės. Mirėpo pas kėsaj Ramizi i afrohet Shefqet Veselit duke i thėnė “a e di kush jam unė dhe si guxon tė mė thuash ta largoj makinėn nga rruga”, duke e grushtuar, por edhe duke e qėlluar me armė. Mė 23 prill 2000, Ramiz Muriqi kishte mbajtur njė takim nė shtėpinė e tij nė Lagjen Fidanishte, ku merrnin pjesė; Rexhep Kelmendi- Xheka, Sadik Musaj, Vesel Muriqi, Sadik Muriqi, Mehmet Sadrijaj, Hysen Kurbogaj, Skėnder Muriqi, Ahmet Mala, Bedri Podrimēaku etj., rreth organizimit tė sulmeve kundėr disa pjesėtarėve tė TMK-sė. Ka dhene urdher personalisht per vrasjen e trimit AVNI ELEZI. Kete vrasje e kryen REXHEP KELMENDI-XHEKA nga Peja. Nė dhjetor tė vitit 2000, nė bodrumin e shtėpisė sė Rexhep Muriqit (kushėri i afėrt i Ramiz Muriqit), nė lagjen Fidanishte nė Pejė, policia e UNMIK-ut ka zbuluar njė poligon ku pjesėtarėt e grupit tė Vesel e Ramiz Muriqit kanė kryer stėrvitje me armė zjarri, me ē’rast ėshtė gjetur edhe njė sasi armėsh. Enver Shkreli nga Peja, pronar i kafiterisė “Elan” bashėkveprues i ngushtė i Ramiz Muriqit, i njohur si bashkėpunėtor i policisė serbe dhe kontrabandist nė zė. Nė lokalin e tij qė gjendet pėrballė Shkollės Bujqėsore nė Pejė, Enveri, u ofron shėrbime pa pagesė, pastaj u jep vetura, por edhe financime tė tjera. Vazhdimisht pėr nevoja tė Ramiz Muriqit me shokė ka bėrė dhe bėn kalimin e mallrave tė padoganuara nga Mali i Zi nė Kosove. Pėr t’iu bėrė barazpeshė UĒK-sė nėpėr fshatra, nė shtator te vitit 1998, policia serbe do t’i emėrojė pėrgjegjės nė radhėt e „policisė lokale serbe“ personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muqaj (vella i Uke Muqajt-Prokurorit), Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj. Me keta persona Ramiz Muriqi ka edhe sot lidhje te ngushta pune dhe veprimi.


KUSH ĖSHTĖ VESEL MURIQI?


Vesel Muriqi, i lindur mė 15 mars tė vitit 1961, nė fshatin Koshutan, komuna e Pejės (tė zhvendosur me banim nė Vitomiricė), nga baba shqiptar dhe nėna serbe. I regjistruar nė librin amzė tė tė lindurve nė Zahaē me emrin Veselin Todoroviq (Todoroviq, mbiemri i vajzėrisė sė nėnės), kombėsia “jugosllave”, e mė vonė do tė marrė edhe emrin Vesel Muriqi (Muriqi, mbiemri i babės). Pėr periudhėn kohore deri nė vitin 1999, tė paktė janė ata qė e kanė ditur se ēfarė pėrkatėsie kombėtare ka Vesel Muriqi, pasi ai tėrė kohėn ka qenė i shoqėruar me serbė e malazez, shumica prej tyre mė postė zyrtare nė polici e administratėn jugosllave. Edhe ata pak shqiptarė me tė cilėt shoqėrohej Veseli i pėrkisnin tė njėjtės kategori shoqėrore. Duke gėzuar privilegjet e shoqėrisė sė kohės, Vesel Muriqi si punėtor i UDB-sė nė Pejė, qėndronte mbi ligjin, apo ligji mbyllte sytė para veprimeve tė tij, i pėrzier gjer nė maje me kontrabandė droge, armėsh, prostitucion e ēka jo tjetėr, pa u ndarė asnjėherė nga bashkėkombasit nga nėna Bozhana Todoroviq. Ndėrsa pas luftės del nė skenė me lansimin se Vesel Muriqi i paska shpetuar njė atentati dhe disa bashkėpunėtorėve tė tij nga ana e UĒK-sė. Mirėpo, fatin e Veselit nuk e paskan pas Bashkim Balaj, Rexhė Osaj, Sinan Musaj dhe Ramė Idrizaj. Njė lansim tė tillė, Vesel Muriqi e bėn nga kryqendra e Malit tė Zi, Podgoricė, nė fundin e vitit 1999, duke qenė nė “mbrojtje” tė ushtrisė dhe sigurimit serb, njėkohėsisht duke shfrytėzuar rastin sipas diktatit tė atyre qė e humbėn luftėn, pėr tė akuzuar persona tė njohur tė UĒK-sė, edhe nė Tribunalin e Hagės. Dhe, nė kėtė drejtim trumbetuesit mė tė medhenj do tė jenė Tahir Zemaj e Ramiz Muriqi me bashkėpuntorėt e vet. Duke parė rrjedhėn e mėvonshme tė ngjarjeve, shihet se denoncimi dhe akuzimi i bėrė nga ana e Vesel Muriqit (alias Veselim Todoroviq) ka pasė njė prapavijė tė madhe, me pasoja tragjike. Pėrderisa Vesel Muriqi, nė shtypin e kohės, sidomos nė “Bota Sot” lavdėrohet si njė shenjtor e luftėtar i dalluar pėr lirinė e Kosovės (jashtė saj), si i tillė gjen strehim dhe pėrkrahje nė Mal tė Zi, pa u ndarė asnjeherė nga sigurimsat serbė e malazez, duke kontrolluar vijat Titograd-Beranė-Rozhajė, pėr t’u futur herėpashere edhe ne Kosovė, gjė qė nuk ka ndodhur me persona tė tjerė. Gjatė qėndrimit nė Mal tė Zi, shumicėn e kohės nė Beranė, por edhe nė Rozhajė e Bellopole Vesel Muriqi organizon njerez tė veēantė nė rrjetin e mbledhjes sė informatave pėr shėrbimet sekrete serbe. Njėkohėsisht bashkė me ortakėt e tij serbė blen 60 hektarė mal nga komuna e Rozhajės, por qė mali gjendej brenda territorit tė Kosovės, pėr t’i pėrpunuar nė Mal tė Zi dhe futur nė Kosovė. Duke qenė gjatė gjith kohės nė krye tė agjendave pėr kontrabandė droge e armėsh, madje i zėnė disaherė radhazi nga KFOR-i dhe policia e UNMIK-ut, por i liruar menjėherė dhe duke i lėnė hapėsirė tė pakufizuar veprimi. Duke poseduar leje pėr armėmbajtje (revole, automatik, pancir) edhe kėndej e andej kufirit Kosovė - Mal i Zi, bile duke qenė pjesėmarrės nė njė varg aksionesh tė armatosura, edhe nė vrasje, tė cilat i kam paraqitur me lart. Vesel Muriqi ka lidhje tė mira me tre personat mė tė urryer nė komunėn e Istogut e me gjerė, veprimet kriminale tė tė cilėve i ka pėrjetuar nė kurriz popullsia shqiptare e kėsaj ane, siē janė Ahmet Mala, Muhamet Zekaj dhe Avdi Rexha, me tė cilėt ka mbajtur dhe vazhdon tė mbajė kontakte tė rregullta, si nė Mal tė Zi ashtu edhe nė Kosovė, tė cilėt pos tė tjerave i ndihmojnė edhe nė kontrabandėn e armėve e drogės nga Mali I Zi nė Kosovė.

Ahmet Mala, nga Istogu, bashkėveprus i forcave paramilitare serbe gjatė lufte nė Istog me rrethinė dhe njėri prej informatorėve kryesor tė kėsaj ane qė vazhdimisht kontakton me oficertė e MUP-it serb qė gjenden nė Mal tė Zi, ku qysh pas pėrfundimit tė luftės qėndron nė Rozhajė e Tutin pjesėn mė tė madhe te kohės. Nė Kosovė (nė Pejė e Istog) hyn vetėm pėr tė kontaktuar me lidhjet e shėrbimeve serbe. Me Ahmet Malėn, Vesel Muriqi ka lidhje tė ngushta pune.

Muhamet Zekaj nga fshati Sushicė (Istog), disa herė gjatė vitit 1998 i prezentuar pėrmes ekranit televiziv tė TV Beogradit, si shqiptar lojal i Serbisė. Bashkėveprues i forcave policore, ushtarake e paramilitare serbe gjatė luftės, tė cilin policia serbe e kishte caktuar edhe “mbikėqyrės” tė popullatės civile tė zėnė rob nga policia serbe nė Istog. Muhamet Zekaj bashkė me policin paramilitar Millosheviq e policė tė tjerė kanė dhunuar dhjetėra vajza shqiptare tė zėna rob.

Avdi Rexha nga fshati Staradran (Istog), bashkveprus i hapt i forcave serbe, tezak i inspektorit te MUP-it serbė Demė Muja, i cili edhe sot e kėsaj dite mban kontakte tė rregullta me inspektorėt e MUP-it serb Demė Muja e Raēiq qe gjenden ne Tutin.

KUSH ISHTE TAHIR ZEMAJ?


Tahir Zemaj, ishte i lindur mė 28. 12. 1952 nė fshatin Strellc i Epėrm tė komunės sė Deēanit me profesion ka qene ushtarak. Ka tė kryer Akademinė Ushtarake (drejtimi i kėmbėsorisė) nė Beograd nė vitet (1970-1974). Ka punuar si oficer i Ushtrisė Jugosllave nė vende tė ndryshme tė Jugosllavisė me detyra tė veēanta. Ka shėrbyer njė kohė nė Zajeēar, Knjezhevac dhe Negotin. Nga viti 1983-84, me gradėn major caktohet me detyrė nė Prishtinė, ku pėr disa vite ka qenė kryeshef i Qendrės sė Mbrojtjes Territoriale nė Hajvali, i emėruar nga ana e serbėve, nė krizėn mė tė madhe pėr Kosovėn. Tahir Zemaj ka qenė komandant i Njėsisė Speciale tė Policisė Jugosllave me veprim nė Kosovė, pėr shtypjen e “nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar”. Ishte ndėr oficerėt shqiptarė mė tė privilegjuar nga qeveria serbe. Kryesisht ka punuar nė linjėn e KOS-it me projektet e Klubit tė Ushtarakėve Serbė „Shigjeta e vdekjes“. Kjo ishte edhe arsyeja pse Tahir Zemaj shėrbente nė Kosovė. Si i tillė Tahir Zemaj nė krye tė Njėsisė Speciale tė Policisė merr pjesė nė drejtimin e operacionit per vrasjen e Rexhep Malės dhe Nuhi Berishės nė Prishtinė. Tahir Zemaj ishte i martuar me serbe. Gruaja e parė quhej Gordana Travica – Zemaj; ndėrsa e dyta Liljana Stankoviq – Zemaj. Pas lufte ai mori edhe nje shqiptare, si grua te trete. Krahas detyrave speciale ushtarake Tahir Zemaj nė fund tė viteve 80-ta lidhet ngushtė me nėntokėn jugosllave e ruse nė Gjermani, duke hyrė thellė nė rrjetin e trafikimit tė drogės qė i sillte fitime tė mėdha, rrjet ky qė edhe sot ėshtė funksional. Pėr kėtė, mė; 04. 05. 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte ngritur aktpadi kundėr grupit tė Tahir Zemajt dhe Daut Kadriovskit, tė cilėt e mbanin linjėn kryesore tė kontrabandės me drogė nė relacionin Stamboll – Prishtinė – Beograd – Madrid - Itali. Destinacioni bazė i kėsaj vije tė trafikimit tė drogės ishte Italia. Nė aktakuzėn e shpallur publikisht mė 14 deri mė 19 korrik 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte shpallur publikisht aktgjykimin kundėr 24 tė akuzuarve nga Kosova, pėr ēka Tahir Zemaj burgoset, por pas njė kohe tė shkurtėr nė rrethana misterioze i mundėsohet “ikja” nga burgu i Dubravės sė Istogut pėr tė kryer detyra tė veēanta. Kalon nė Republikėn Federale tė Gjermanisė dhe shumė shpejt i bashkohet prapė mafias nė Hamburg e Berlin, ku nė shėrbim tė vetin e kishte edhe bandėn e drejtuar nga Musajt e Strellcit. Atje vepron deri nė korrik tė vitit 1998 kur hyn ne Kosovs, me detyra tė sabotimit dhe dėshtimit tė luftės sė UĒK-sė. Gjatė qėndrimit dymujor nė Kosovė, Tahir Zemaj nė muajin gusht tė vitit 1998 dy herė kishte kontaktuar pėrmes OSBE-sė, me oficerin serb Vllastimir Gjorgjeviq - RAXHA, shef i resorit pėr Sigurim Publik nė Kosove. RAXHA karrierėn policore e filloi nė Zajeēar. Punoi nė Beograd me detyra tė veēanta, ku brenda njė kohe tė shkurtėr u gjet nė detyra tė larta tė shėrbimit policor serb. Ishte i ngarkuar pėr ēėshtje tė Kosovės, sidomos pėr ta shtypur kryengritjen e UĒK-sė. Mė vonė e shohim me detyra edhe nė Kosovėn Lindore. Vllastimir Gjorgjeviq, ishte edhe nė Isniq, kur u bė dorėzimi i armėve dhe iniciator pėr formimin e tė ashtuquajturės „lokalno obezbedjenje“ (polici lokale), tė pėrbėrė nga shqiptarėt lojalė tė Serbisė. Ne operacionin pėr eliminimin e UĒK-sė nė Rrafshin e Dukagjinit morėn pjesė mbi 15.000 policė, ushtarė e paramilitarė serbė. Nė kuadėr tė kėtij plani Tahir Zemaj organizoi dorėzimin masiv tė armėve tė fshatrave tė Rrafshit tė Dukagjinit nė Isniq dhe formimin e „policisė lokale serbe“, ku pjesa dėrrmuese e njerėzve qė i kishte caktuar Tahir Zemaj nė kuadėr tė Mbrojtjes Territoriale pas 15 gushtit 1998 pėr t’iu bėrė barazpeshė UĒK-sė nėpėr fshatra, nė shtator policia serbe do t’i emėrojė pėrgjegjės nė radhėt e „policisė lokale serbe“ personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muēaj, Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj. Gjatė gjithė qėndrimit tė Tahir Zemajt nė Kosovė, i vetmi veprim (antiveprim) “ushtarak” ishte lėvizja e tij dhe ushtarėve tė tij nga Prapaqani deri pėrtej kufijve tė Kosovės. Mirėpo shumicėn e ushtarėve i braktisi nė Bjeshkėt e Nemuna, ndėrsa vetė me njė grup tė ngushtė prej 7-8 vetash, me ndihmėn e Ramiz e Sadik Muriqit, pėrmes Ministrit tė Punve tė Brendshme tė Malit tė Zi kaloi nė Shqipėri pėrmes pikės kufitare nė Han tė Hotit, kur, ne te vetmin rast nė histori dekorohet tradhtia. Pėr veprimet dezertuese dhe shkatėrruse tė UĒK-sė, Tahir Zemaj dekorohet nga kolonel Ahmet Krasniqi, me gradėn kolonel. Edhe pas pėrfundimit tė luftės (kur njė kohė qėndron nė Shkup) Tahir Zemaj, vazhdon veprimtarinė e vet, duke qėndruar nė krye tė kriminalitetit tė organizuar nė Kosovė, por njėkohėsisht duke pėrdor tė gjitha mjetet pėr shkatėrrimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė. Duke organizuar marrjen e deklaratave tė ndryshme me dhunė, por edhe me pagesa tė majme deri nė 100 mijė marka gjermane, kinse persona tė caktuar tė UĒK-sė kanė kryer vrasje tė ndryshme gjatė luftės. Tahir Zemaj bashkė me Sadik Musajn e kane patur mik te ngushte zėvendėskomandantin e policise te rajonit te Pejes, i cili ishte nga Jordania. Poashtu Tahir Zemaj ka patur lidhje tė ngushta me policin ndėrkombtar, pakistanezin Vahid, me shėrbim nė policinė rajonale tė Pejės, i cili bashkė me pėrkthyesin Rifat Berisha nga Klina, nė Pejė gjatė viteve 1999 –2001 kanė marrė para tė majme pėr pranimin e njerėzve nė polici, duke tentuar me ēdo kusht mospranimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė nė SHPK, por tė njerėzve tė shėrbimeve serbe. Edhe femrat qė janė pranuar nė SHPK pėrmes kėsaj linje sė pari ėshtė dashur tė kalojnė nėpėr “duart” e Vahidit, Veselit e Rifatit, duke paguar edhe tarifėn prej 500 – 1000 DM, varėsisht prej pamjes fizike tė tyre. Dhe nuk ėshtė ēudi qė pėrqindjen mė tė madhe tė vendeve nė SHPK nė rajonin e Pejės, e zėnė pikėrisht ato femra qė janė tė njohura pėr historitė e tyre me policė, sigurimsa e paramilitarė serbė.


MUSAJT E STRELLCIT


Anėtarėt e familjes Musaj tė Strellcit ka mė se dy dekada qė vazhdimisht kanė kryer veprime tė jashtėligjshme, duke kryer edhe vrasje, dhunime, plaēkitje, keqtrajtime etj., si nė fshatin e vet, si nė Kosovė, por edhe nė Perėndim, ku vetėm nė Zvicėr e Gjermani banda e tyre, ku merrnin pjesė edhe Sadik Musaj, Xheladin Musaj, Naim Musaj, Sami Musaj, Ismet Musaj, Agim Musaj etj., kanė kryer vrasje e plaēkitje tė dhunshme, pėr ēka janė dėnuar me shumė vjet burgim nga gjykatat e kėtyre vendeve, por burgimin asnjėherė nuk e kanė mbajtur nė tėrėsi. Nė vitin 1986, Musajt e kanė vrarė bashkėfshatarin e tyre Rrustem Mahmutdemaj, kurse Arif Mahmutdemajn e kanė plagosė rėndė, duke e therė me thika. Nė kėtė kohė e kanė vrarė edhe njė vajzė nė njė kafe nė Pejė. Mė 22 korrik 1996, Xhavit Musaj kishte konflikt me vėllezėrit Agron e Arben Bozhdaraj nė Strellc, nė tė cilin incident ishin pėrdor edhe armėt e zjarrit. Me 4 tetor 2000 Musajt e Strellcit e kanė therė me thika, duke e plagosė rėndė qytetarin Blerim Matoshi nga Peja nė vendin e tij tė punės. Mė 8 prill 2000, vajza S. L. punėtore nė barnatoren “Herbo Komerc”, nė Deēan derisa ishte nė vendin e punės kėrcėnohet, rrahet brutalisht nga vėllezėrit Musaj tė Strellcit, tė cilėt tentojnė ta marrin me dhunė. Vajza e sulmuar e paraqet rastin nė polici, por pas njė kohe detyrohet ta tėrheqė padinė nė presionin Musajve. Mė 18 korrik 2001, Sadik Musaj e merr me dhunė njė femėr tė njohur me emrin Afėrditė nga kafiteria “Las Pallmas” nė Pejė, tė cilėn e dėrgon nė shtėpinė e pabanuar tė Haki Povatajt nė Strellc, ku dhunohet gjatė tėrė natės. Mė 5 tetor 2000, Musajt e kanė rrahur rėndė gjyqtarin pėr delikte tė vrasjeve nė Pejė. Pėr veprimtarinė kriminale tė Musajve dėshmojnė edhe shkrimet e botuara nė shtypin zviceran tė kohės (vitet 90-tė) me titujt: - “Banda e shqiptarėve dhunonte, vidhte dhe vriste, por gjithmonė natėn” - “Gangu kosovar i dhomave tė fjetjes pėrsėri ringjallet nė Zvicrėn gjermane” - “Patriarkia e Gangut tė dhomave tė fjetjes lirohet nga burgu pėr mbajtje tė parregullt nė burg…”, ku kryeprotagonistėt e krimit tė organizuar ishin Musajt e Strellcit. Nė njė artikull tė botuar nė gazeten zvicerane “Tribune De Geneve”, mė 3 dhjetor 2000, duke iu referuar familjes Musaj me titullin “Njė familje kaq sharmante” ndėr tė tjera thuhet: Kalojn si kriminel nė Zvicėr. Me kthimin nė Kosovė, vėllezėrit Musaj janė gjendur nė zemėr tė qėrimit tė hesapeve me dhunė. Tek ne (ėshtė fjala pėr Zvicėr) ata kanė mbjellė terror nėn emrin GANG apo “Gangsterėt e dhomave tė fjetjes” …Duke hulumtuar arkivat, kemi zbuluar se aktivitetet e tyre kanė zėnė vend nė organet e drejtėsisė zvicerane e gjermane. Sadik Musaj, ka qenė nė tė njėjtin grup me disa nga vėllezėrit e tij dhe ai grup ėshtė i njohur pėr ne si “Gangsterėt e dhomave tė fjetjes”. Njerėz tė cilėt natėn hyjnė nėpėr ferma apo villa tė izoluara dhe terrorizojnė banorėt e tyre dhe ndonjėherė me ritualet e tyre i poshtėrojnė moralisht dhe i torturojnė para se tė plaēkitin dhe marrin paratė dhe tė zhduken nga vendi i ngjarjes. Vetėm nė Zvicėr, nė fillim tė viteve ’90, kjo bandė e kriminelėve ka kryer rreth 30 sulme tė kėtij lloji. Gjithsejt 12 shqiptarė tė Kosovės kanė qenė tė arrestuar, ndėr ta ishin gjashtė vėllezėr tė familjes Musaj. Tė dėnuar me shumė vite burgim nga gjykatat zvicerane dhe gjermane, ata ia dolėn qė tė kthehen nė vendin e vet. Ismet Musaj ka qenė i dėnuar mė 1995 nga Gjykata pėr Kriminelė e Kantonit tė Solyrės me 5 vjet burgim, tė cilit dėnim iu shtua edhe 2 vjet e gjysmė burgim nga Gjykata e Kantonit tė Sant Gallenit. Nė muajin qershor 1992 ai kishte marrė pjesė nė njė agresion tė njė piktori dhe gruas sė tij nė Laupersdorf, nė rajonin e Salerės. Ky ēift bashkėshortor ėshtė sulmuar nė mes tė natės. Burri ėshtė rrahur keq, ndėrsa gruaja ka pėrjetuar dhunime disa herė rresht.

I dėnuar nga Gjykata Kriminale e Pajernės.

Sadik Musaj i lindur mė 1964, i ardhur nė Zvicėr, si azilkėrkues politik nė vitin 1986 ai shumė shpejt u gjend prapa grilave (nė burg) pėr dhunim, hajni dhe lėndime trupore, para se tė lirohet mė 1991. Dy vjet mė vonė ai u gjend prapė para Gjyqit kriminel nė Pajernė, i akuzuar pėr thyerje tė njė karrocerie tė firmės "Broye" sė bashku me disa bashkatdhetarė tė tij dhe vjedhje tė njė ferme tė dy vėllezėrve fermerė nė Kantonin e Bernit. Pėr kėrcėnim me armė zjarri dhe me shrafcigerė pėr terrorizmin e kėtyre banorėve dhe pėr rrahjen e tyre me ēykė revoleje dhe mbylljen e tyre nė bodrum dhe nė toalet. Sadiku i mori 10 vjet burg pėr gangsterizėm, vjedhje dhe dėmtim tė pronės. Ai i mbajti tri vjetėt e para nė Burgun e Orbes nė Zvicėr, siē e konfirmon Andre Valton drejtor i burgjeve tė Kantonit Vaud, e mandej ai ka qenė i transferuar nė njė burg tė kantonit Cug.
Babai i Sadikut, Ramė Musaj ka qenė i dyshimtė pėr kontrabandė me drogė nga policia e Zvicrės nė fillim tė viteve 90-ta. Nė vitin 1992 ai ka qenė i arrestuar nė Klloten, nė momentin kur po pėrgatitej tė udhėtonte pėr nė Kosovė dhe me vete kishte njė sasi tė arit. I dėnuar me tri vjet burg nga Gjykata e Bremgartenit kantoni i Argaut ai ėshtė liruar shumė shpejt me pretekst se ishte i sėmurė rėndė.

Nga tė gjithė njerėzit e klanit tė tij mė i rrezikshmi del i biri i tij Xheladini. Nė vitin 1991 dyshohet tė ketė bėrė njė vrasje, ai ka qenė i arrestuar nė Solyre dhe i liruar pėr mungesė provash. Tri vjet mė vonė, po nė Solyre, ai ėshtė dėnuar, me disa vite burgim por prapėseprapė ai kishte ikur nga burgu. Me vėllain e tij, Samiun, ai u gjend nė Kėln tė Gjermanisė, ku kanė mbjellė terror para se tė arrestohen nė vitin 1992. Ata kalojnė nė gjyq, dhe lirohen nga njė shikues i armatosur (gjatė gjykimit) para syve tė gjyqtarėve dhe rojeve tė midis gjykatės sė kėtij vendi nė Kėln. Dhe, prej atėherė ata janė kthyer nė Kosovė.

Ndėr bashkėpunėtorėt mė tė ngushtė tė Ramiz e Vesel Muriqit dhe Musajve te Strellcit janė edhe vllezėrit Skėnder Azem Hoxhaj (1972), dhe Naser Azem Hoxhaj (1973) nga Strellci i Epėrm. Skėnder Hoxhaj ėshtė i njohur si bashkėpunėtor i hershėm i policisė serbe, sidomos prej vitit 1990 e kėndej. Prej vitit 1991 deri nė vitin 1997 ishte njėri ndėr informatorėt mė aktivė tė policisė serbe nė rajonin e Strellcit e fshatrat e tjera, nė aksionin pėr kėrkimin e armėve tek popullsia shqiptare, tė shifruar “Tragaq”, gjatė tė cilit dhjetėra shqiptarė u maltretuan e u torturuan barbarisht nė stacionet policore serbe. Sikurse i vėllai, edhe Naser Hoxhaj, organizator pėr dorėzimin e armėve tė fshatit Strellc, prej tetorit tė vitit 1998 deri nė pėrfundim tė luftės i uniformuar me uniformė tė policisė serbe dhe i sistemuar nė njėsitet e MUP-it serb nė Deēan (nė sektorin e tretė) vazhdimisht ka qarkulluar me automjete zyrtare policore serbe. Me policinė serbe nė Deēan, Naser Hoxhaj ka qėndruar e vepruar edhe nė kohėn e dėbimit masiv tė popullatės civile nė Shqipėri deri mė 12 qershor 1999, kur ka bėrė edhe djegien e dhjetėra shtėpive shqiptare nė Strellc tė Epėrm e tė Ulėt por edhe nė fshatra tė tjera, nė dhunime tė disa vajzave shqiptare bashkė me policinė serbe etj. Mė 5 mars tė vitit 2000, Mentor Istrefaj nga Strellci e kishte akuzuar Naser Hoxhajn pėr djegien e shtėpisė sė tij bashkė me policinė serbe dhe shtėpive tė tjera tė lagjes Istrefaj, mirėpo ky i fundit e sulmon fizikisht. Gjatė pėrleshjes, Mentori e ther me thikė Naserin. Nė qershor 2000, Naser Hoxhaj, Sami Musaj e tė tjerė e rrahin brutalisht Mentorin nė shenjė hakmarrjeje, duke e kėrcėnuar se nuk guxon mė ta pėrmend djegien e shtėpisė. Agron Bajraj nga Strellci i Epėrm, i dėnuar para luftės disa here pėr vjedhje tė rėnda, bashkėpunėtor i policit serb Jokiq Veko, i perket ketij rrjeti... Me Muriqet vepron edhe Qazim Metė Idrizaj nga Strellci i Epėrm i cili gjatė luftės nė Kosovė ka vepruar nė kuadėr tė organizatės terroriste serbe “Dora e Zezė” qė ka vepruar nė Pejė, ku ndėr kryesorėt e kėsaj organizate ka qenė edhe inspektori i MUP-it serb tė Pejės, Hamda Musiq, shok i ngushtė i Qazimit.DISA NGA "TRIMAT" E RAMIZ MURIQIT!!!KUSH ĖSHTĖ FATMIR FERIZI?!


Fatmir Ferizin nga lagjja Kapeshnicė e Pejės, tė gjithė nė Pejė e mė gjerė e njohin si bashkėpunėtor dhe bashkėveprues tė hershėm tė forcave serbe, madje edhe gjatė kohės sė luftės, i cili gjatė gjithė jetės sė tij ėshtė marrė me gjėrat mė tė ndyra. Fatmir Ferizi i ashtuquajtur “RASHA” gjatė luftės ishte i pandarė me policėt kriminelė serbė tė MUP-it tė Pejės Mishko Ivanoviq (Pejė), Miqo Martinoviq (Vitomiricė) dhe me kriminelin e njohur Vidomir Shalipur. Familja Ferizi apo siē njihet nė Pejė e mė gjerė Familja e Ullukxhinjve tė Pejės, ėshtė e njohur nė gjithė Pejėn si familje qė ka bashkėpunuar haptazi me policinė serbe. Janė marrė me kontrabandė tė drogės, tė veturave, tė tė hollave qė i kanė sjellė nga Nishi, por edhe qė kanė bashkėpunuar ngushtė me sigurimin dhe policinė serbe.

RIZA FERIZI, djali i axhės sė Fatmir Ferizit, i ashtuqujtur “KOSTA” bashkėveprues i forcave serbe para dhe gjatė luftės, ėshtė larguar nga Kosova bashkė me forcat serbe nė qershor tė vitit 1999, pėr t’u kthyer nė Pejė nė vitin 2001. Lokali i tij “Bar RATKO” (afėr spitalit tė Pejės), gjithnjė ka qenė ēerdhe e policve dhe punėtorėve tė sigurimit serb. Edhe mė 4 dhjetor 1998, Myrvete Maksutaj, vritet nga njėsia intervenuese serbe qė gjendej me qėndrim nė lokalin e “Kostės”, siē e thėrrisnin gjithnjė serbėt. I kėtillė ishte edhe Filo Ferizi. Njekohe, deri vone ka qene ne sherbim te plote te Ramiz Muriqit. Bashkėveprues nė vjedhjen e makinave tė shtrenjta, dėrgimin e tyre nė Shqipėri dhe kėmbimin me drogė gjithnjė do ta ketė djalin e Ramiz Muriqit, Musajt e Strellcit dhe njė varg banditėsh nė zė nga Shqipėria. Do tė vazhdon vjedhjet, plaēkitjet, dhunimet, trafikimin e drogės, pėr tė arritur kulmin me vrasjen kriminale tė ish-ushtarit tė UĒK-sė, Xhemajl Buēolli. Menjėherė pas lufte nė lagjen Kapeshnicė, Filo Ferizi, Nexhat Belegu, Mirsad Honsiq – „KALA“, me urdhėr tė Ramiz Muriqit nė Kapeshnicė e formojnė tė ashtuquajturin „shtab paralel tė UĒK-sė“ nė Pejė - „Kobra“, ku mblodhėn bashkėpuntorėt e policisė serbe pėr tė vazhduar avazin e mėhershėm tė maltretimeve tė qytetarve, kėrcėnimeve dhe plaēkitjes sė pasurisė sė tyre, sidomos tė asaj shtrese qė ua dinin bėmat e tyre me policinė e paramilitarėt serbė. Bashkėunėtore e kėtij shtabi ishte edhe Zyrafete Rraci - “Zuki”, e cila haptazi edhe gjatė lufteės ka shkuar me policė e paramilitarė serbė.


KUSH ĖSHTĖ MEHMET SADRIJAJ – “TUSHI”?!Mehmet Sadrijaj (1973) – “Tushi”, ėshtė nga fshati Lėbushė i Deēanit, me banim nė fshatin Kryshec tė Pejės. Nip i Ramiz Muriqit. Para luftės kishte lidhje tė ngushtė me shefin e Sigurimit Publik tė MUP-it tė Pejės, Bato Bullatoviq. Tushi bashkė me tė vėllanė mė tė madh Ilir Sadrijajn ka vite qė janė marrė me kontrabandė droge dhe me kriminalitet tė organizuar, duke qenė nė bashkėveprim tė ngushtė me Sadik Musajn, Xhavit Musajn, Xheladin Musajn, Sami Musajn e tė tjerė nė kuadėr tė mafias tė drejtuar nga Tahir Zemaj me qendėr nė Berlin tė Gjermanisė, tė cilėt ishin nė lidhje tė ngushtė me mafian serbo-jugosllave. Pėr shkak tė veprimtarisė sė tillė Ilir Sadriaj ėshtė dėnuar disaherė me burgim nga gjykatat gjermane, duke pėrfshirė edhe dėnimin e fundit me burg te perjetshem nga gjykatat gjermane bashkė me Xhavit Musajn (alias Xhavit Pashėn) e Strellcit nė vitin 1997, pasi ishin zėnė nga Interpoli nė Shkup. Edhe para kėsaj kohe nė Kosovė i arrestuar disaherė bashkė me Sami Musajn (gjatė viteve 1992, 1993) pėr akte kriminale. Me bashkėvepruesit e mėsipėrm. Mehmet Sadriaj nuk do tė ndahet asnjėherė as pas lufte nė Kosovė. Duke qenė nė lidhje tė ngushtė familjare me Ramiz Muriqin, si nip i tij dhe me veprimtari tė pėrbashkėt disavjeēare, Mehmet Sadriaj u bė njėri ndėr ekzekutuesit mė nė zė tė urdhrave tė Tahir Zemajt dhe Ramiz e Vesel Muriqit. Vlen tė theksohet se mė 26 tetor 2000 nė tubimin promovues tė LDK-sė tė mbajtur nė palestrėn sportive nė Pejė, kryetari i kėsaj partie Ibrahim Rugova truproje i kishte Mehmet Sadriajn “Tushin”dhe Fatmir Ferizin “Rashėn”, tė dy tė implikuar nė njė varg aktesh kriminale nė Pejė e mė gjerė. Mė 21 qershor 2000, rreth orės 17.00, Mehmet Sadriaj pas njė rrahje qė e kishte nxitur vetė nė Pejė, e qėllon me arm zjarri Blerim Elshanin, duke e plagosur nė kėmbė. Katėr ditė pas kėsaj, policia e UNMIK-ut e bastis shtėpinė e Mehmet Sadriajt nė Kryshec, ku e gjejnė edhe armėn gjysemautomatike me tė cilėn i kishte sulmuar Blerim e Adem Elshanin. Mė 26. 6. 2000 Mehmet Sadrijaj paraburgoset nga policia pėr t’u liruar pas disa ditėsh. Mė 26 qershor 2000, fill pas arrestimit tė Mehmetit, Sadik Musaj i ishte kėrcėnuar me likuidim fizik, prokurorit publik tė gjykatės nė Pejė, Flamur Kelmendit, qė tė mos merret me ta, nė tė kundėrtėn e pret vdekja. Nė ndėrkohė tre muaj pas vrasjes sė Virgjil Elshanit, ku nė dy tentim-vrasje ndaj Elshanėve merr pjesė edhe Mehmeti (Tushi), mė 4 janar 2001, nė orėn 17 e 15 minuta nga burgu hetues i Pejės arratisen Mehmet Sadriaj – Tushi nga Krysheci dhe Behar Badallaj nga Prizreni, tė dy tė akuzuar pėr vrasje, tė cilėve dikush prej personelit tė burgut ua kishte hapur portėn e burgut. Para se Mehmeti tė “arratiset” nga burgu, Sadik Musaj i Strellcit dhe Habib Gashi nga Qyshku i Pejės, prej orės 13.00 – 14.00, e kanė vizituar nė burg Mehmet Sadriajn – Tushin.KUSH ĖSHTĖ ILIR ISUFAJ – “ILIR SHTRIGA”?!ILIR ISUFAJ i njohur nė Pejė e mė gjerė me emrin “ILIR SHTRIGA”, i lindur mė 15. 8. 1974 nė Katundin i Ri tė Pejės, njihet si bashkėpunėtor i forcave serbe, i cili vazhdimisht ėshtė marrė me trafikun e drogės nė bashkėpunim tė ngushtė me Xhavit Musajn (Xhavit Pashėn) e Strellcit, Ilir Sadriajn, etj. Ėshtė i njohur sidomos pėr lidhjet e tij tė hapta me inspektorin e MUP-it serb tė Pejės, Dushko Armush. Motra e Ilir Isufajt (Ilir Shtrigės), Kymetja, gjatė tėrė kohės sė luftės ėshtė shoqėruar me policė e paramilitarė serbė. Kymete Isufaj e martuar me policin serb Pajo Radulloviq, me tė pėrfunduar tė luftės largohet pėr nė Serbi bashkė me forcat serbe. Ilir Shtriga, edhe pas lufte nė Kosovė e vazhdoi tė njėjtėn veprimtari, me tė njėjtin rreth bashkėvepruesish. Duke qenė i lidhur ngushtė me vėllezėrit Musaj tė Strellcit, Ramiz Muriqin, Mehmet Sadriajn (Tushin) dhe Habib Gashin e Ēyshkut, ka vazhduar kontrabandimin e drogės, armėve, plaēkitjeve tė armatosura, marrjen me prostitucion etj. Kėtu duhet pėrmend plaēkitjet arkave nė fabrikėn e Tjegullave nė Pejė (bashkė me Bedri Isufajn), nė degėn e Elektro-Kosovės nė Pejė etj., gjatė vitit 2000 dhe dhjetėra raste tė tjera tė plaēkitjeve me maska nė rajonin e Pejės. Ilir Isufaj (Ilir Shtriga) nė rrjetin e vet ka edhe njė grup kontrabandistėsh tė armėve dhe drogės nga Shqipėria. Ndėr bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė nė kėtė drejtim qė ia sjellin dėrgesat nė Kosovė janė shtetasit shqiptarė Luan Tobli (1974) nga fshati Metali, komuna e Hasit; Xhevahir Sylaj (1979) nga fshati Mejdan i Tropojės, dhe Shkėlzen Ukėperaj (1976) nga Hasi. Mė 30 tetor 2000 Ilir Isufaj, i kėrkuar pėr disa plaēkitje e vjedhje tė rėnda nė Pejė, zihet nga policia kosovare, duke hyrė nė pikėn doganore nė Pejė, me pasaportė tė huaj fallso me emėr tė serbit Goran Millaēiq, kriminel i njohur nga Katundi i Ri. Pėr falsifikim dokumentesh dhe sulm ndaj policėve, tė njėjtėn ditė Ilir Shtrigės i caktohet paraburgimi prej 40 ditėsh. Mirėpo, mė 24 dhjetor 2000, Gjykata e Qarkut nė Pejė, duke qenė nėn presion tė vazhdueshėm tė bashkėpunėtorėve tė Ilir Shtrigės (por flitet edhe pėr marrje tė shumave tė mėdha tė tė hollave nga ana e gjykatėsve) e liron si tė pafajshėm Ilir Isufajn – “Ilir Shtrigėn”, i cili nė bazė tė veprave pėr tė cilat akuzohej pritej tė dėnohej sė paku me 5 vjet burgim. Tė njėjtėn ditė e braktis Kosovėn dhe kalon nė Gjermani, ku ėshtė i martuar me njė gjermane, pėr tė hyrė herėpashere ilegalisht nė Kosove. Nė rrjetin e Ramiz Muriqit bėn pjesė edhe Fetah (Halil) Kamaj – me banim nė rrugėn “Avdullah Shabani”, nė Vitomiricė, i cili gjatė luftės ka vepruar me maska bashkė me forcat serbe.


VRASJA E VIRGJIL ELSHANIT


TENTIMVRASJA E PARĖ NDAJ FAMILJES ELSHANI


Mė 18 tetor 2000, nė orėt e mbrėmjes nė oborrin e shtėpisė sė vetė Isuf Elshani nga Ozdrimi (Pejė) e gjen tė vendosur njė minė teledirigjuese tė paaktivizuar, pėr ēka e njofton policinė nė Pejė, tė cilėt e bėjnė ēmontimin e saj. Akterėt, kur kishte dalė nga oborri i shtėpisė djali i Isufit, Demė Elshani, mbase pėr ndonjė gabim teknik nuk kishin mund ta aktivizojnė lėndėn plasėse, por as ta tėrheqin mė vonė, sepse ishte vėrejtur nga familjarėt dhe nė vendin e ngjarjes vie policia e SHPK-sė dhe UNMIK-ut. Sipas deponimeve qė do tė bėhen mė vonė nė polici, por edhe nė gjykatėn e qarkut nė Pejė, nga disa pjesėmarrėsit nė kėtė akt. Nė kėtė tentimvrasje kanė marrė pjesė Vesel Muriqi nga Vitomirica, Rexhep Kelmendi – “Xheka” nga Peja, Mehmet Sadrijaj – Tushi (operues me teledirigjues), Ilir Selimi nga Vitomirica e Pejės bashkė me tezakun e tij Hysenin nga Isniqi me banim nė Vitomiricė.TENTIMVRASJA E DYTĖ


Pas tentimit tė realizimit tė atentatit me lėndė eksplozive, nga grupi i lartpėrmendur pason atentati tjetėr, kėsaj radhe sulm me armė zjarri. Gjithēka ndodhi mė 24 tetor 2000, rreth orės 22.30 minuta nė qendėr tė Ozdrimit, me ē'rast nė dy veturat e vėllezėrve Elshani ėshtė qėlluar nga pusia njėkohėsisht nga 5-6 armė automatike. Si pasojė e kėsaj plagoset rėndė Visar Elshani, ndėrsa mė lehtė plagosen Demė Elshani dhe Ramadan Elshani (ushtar i Brigadės "Adrian Krasniqi" tė TMK-sė nė Istog). Kėtė akt e kryen Sadik Musaj, Mehmet Sadrijaj – Tushi, Vesel Muriqi, Rexhep Kelmendi – Xheka, bashkė me vėllain dhe njė nip tė vetin nga Potėrēi, Ilir Selimi, Hyseni dhe njė person tjetėr. Pasi familja Elshani i zbulon disa prej pjesėmarrėsve nė dy sulmet e lartcekura, e lajmėron rastin nė polici, me ē’rast arrestohen tre prej tyre (Mehmet Sadriaj, Ilir Selimi dhe Hyseni) tė cilėt nė policinė e UNMIK-ut e pranojnė pjesėmarrjen e vet nė kėto dy sulme, por dėshmojnė edhe pėr pjesėmarrėsit e tjerė, duke dhėnė edhe detajet, se gjatė tėrė kohės kanė komunikuar mesveti me radiolidhje, se e kanė formuar njė grup prej 30 vetash me qellim qė tė kryejnė atentate kundėr pjesėtarėve tė UĒK-sė, TMK-sė, por edhe tė LDK-sė pėr tė nxitur konflikte tė hapta mes tyre etj. Lidhur me kėtė rast inicohet procedura penale nė Gjykatėn e Qarkut nė Pejė.


ATENTATI I TRETĖ – VRASJA E VIRGJIL ELSHANITMė 10 nėntor 2000 (e premte), gjykimi kundėr personave qė ua kishin vėnė minėn nė oborr dhe i kanė gjuajtur me armė zjarri mė 18 e 24 tetor 2000, ishte paraparė tė fillonte nė orėn 12.00, por qė pėr arsye tė panjohura ishte shtyer nga gjykatėsi pėr dy orė. Nė atė gjykim Demė Elshani me babain e tij Isufin kishin pėr tė dalė nė gjyq si dėshmitar. Pas pėrfundimit tė seancės, rreth orės 16.20 min., duke u kthyer nga gjyqi, Elshani sėrish sulmohen me armė zjarri. Ata ishin duke udhėtuar me dy vetura: nė tė parėn ishin Isuf e Demė Elshani, ndėrsa nė tė dytėn Virgjil e Granit Elshani. Kur arrijnė nė Ozdrim, vetėm disa dhjetėra metra larg nga shtėpia e tyre, disa persona nga njė veturė „Alfa Romeo“ me ngjyrė tė bardhė (pronė e Musajve tė Strellcit), qė vinte nga drejtimi i Pejės, nė tejkalim e sipėr qėllojnė me armė automatike dhe bomba dore nė drejtim tė veturave tė Elshanėve. Nga shpėrthimi i bombės dhe plumbat e automatikut plagosėn rėndė Virgjil Elshani (19), ish-ushtar i UĒK-sė, i cili vdes pas 12 orėsh nė spitalin ushtarak tė KFOR-it nė Pejė dhe Granit Elshani (15), tė cilėt gjendeshin nė veturėn e dytė. Ndėrsa Demė dhe Isuf Elshani qė ishin mė pėrpara shpėtojnė, sepse vetura “Alfa Romeo” qė ishte nė tejkalim ndeshet ballė pėr ballė me njė makinė kombi qė vinte nga drejtimi i Mitrovicės dhe veturėn e mbulon zjarri. Shoferi i vetures “Alfa Romeo” nga tronditja qė merr nga ndeshja vetėm pas disa minutave qė e nxjerrin nga vetura vdes, ndėrsa tre tė tjerėt dėrgohen nė spitalin ushtarak italian. Nė veturė policia dhe KFOR-i gjejnė tri pushkė automatike me tre karikatorė rezervė, njė tjetėr pushkė automatike tė djegur nė veturė, njė revole gjysmautomatike dhe njė bombė dore. Kėsaj radhe kryesit e krimit ishin katėr persona nga Shqipėria: Fatbardh Gabraj (1979), nga fshati Geghysen me banim nė Tiranė, Gazmend Luma nga Bajram Curri, Shaqir Bajraj nga Tirana dhe njė person tjetėr.VRASJA KRIMINALE E XHEMAJL BUĒOLLIT NGA RAUSHIQI I PEJĖSXhemajl Buēolli nga njė familje e njohur e fshatit Raushiq tė Pejės, ishte njeri qė kurrė nuk ishte pėrzie nė punė tė dikujt tjetėr. Nė kohėn e luftės renditet nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ndėrsa pas lufte i kthehet punės. Me djersė e mund duke punuar pandėrprerė fitonte kafshatėn e gojės. Por mizorisht ia ndėrprenė jetėn e punėn. Derisa mė 5 gusht 2000, ditė e shtunė, Xhemajl Buēolli si ēdo ditė ishte duke punuar (duke bartė zallė) tek Agim Ganiqi nė Pejė, pasdite, Fatmir Ferizi nga Kapeshnica e Pejės bashkė me tre persona tė tjerė nga Puka e Shqipėrisė shkojnė dhe e kėrkojnė Xhemajlin kinse pėr tė punuar diēka. Mirėpo, me t’u larguar Xhemajl Buēollin e vrasin dhe kufomėn e tij e hudhin nė njė pus (bunar) nė Brestovik tė Pejės. Prej kėtij grupi kriminelėsh (tre nga Peja e tre nga Shqipėria) dy arrestohen nga policia nė Pejė. Njėri prej tyre, Adrian Nela, tregon rastin e vrasjes, dhe nė bazė tė deklaratave tė tij gjendet kufoma e masakruar e Xhemajlit dhe e hudhur nė pus. Ndėrsa krimineli Fatmir Ferizi pas zbulimit tė vrasjes kalon nė Shqipėri, ku njė kohė qėndron tek Alfred Hasi nė Fushė Arrėz, bashkėpjesėmarrės nė vrasjen e Xhemajl Buēollit. E prej atje kalon nė Bosnje e pastaj nė Gjermani, ku qėndron deri nė shkurt tė vitit 2002, kur ekstradohet nga policia gjermane nė Kosovė.VRASJA MAKABRE NĖ STRELLCMė 14 shkurt 2001, nė orėn 24.30 minuta nga shtėpia e Musajve tė Strellcit shtihet me armė automatike nė drejtim tė veturės “Golf 2” me ngjyrė tė bardh, me regjistrim; 145-KS-660, me ē’rast vriten vajzat Sanella Koiq dhe Vjollca Krasniqi, plagoset rėndė Kastriot Krasniqi, ndėrsa mė lehtė Alban Mulliqi dhe Riēard Krasniqi, tė gjithė nga Peja. Djemtė qė i shpėtuan vdekjes kanė treguar se pesė tė rinjtė po shkonin nė aheng pėr ta festuar Ditėn e tė Dashuruarve dhe ishin ndalur rastėsisht para shtėpisė sė familjes Musaj qė gjendet bri rrugės magjistrale te stacioni i autobusėve. Mirėpo sapo vetura ishte ndalė nė parkingun mu para shtėpisė, pasi qė dikujt i kishte rėnė gaca e cigares nė veturė dhe vajzat kishin dalė jashtė pėr t’u shkundur, aty i kishte pritur breshėria e plumbave. Ata me vajzen e quajtur Sanella, e vdekur nė makinė, kishin udhėtuar deri nė Deēan pėr tė kėrkuar ndihmėn e policisė. Ndėrsa Vjollca kishte vdekur rrugės pėr nė spitalin e Prishtinės. Pėr kėtė vrasje, policia ka arrestuar Qazim Musajn dhe Isa Hoxhajn, tė cilėt edhe kėsaj radhe kanė pėrsėritur slloganin e njohur “na kanė sulmuar”. Ndėrsa nga Gjykata e Qarkut nė Pejė, dėnohet vetėm Isa Hoxhaj, i cili e merr pėrsipėr aktin e kryer, ndėrsa Qazim Musaj lirohet pa kusht. Gjatė procesit gjyqėor kundėr Qazim Musajt, pėr tė mos vuajtur dėnimin, mbrojtėsit kanė tentuar ta nxjerrin si person tė sėmurė mental, gjė qė ia kanė arritur, pas lėshimit tė diagnozės nga psikiatrja kroate Nada Morina, duke ia dhėnė asaj nje shume te konsiderushme marka gjermane mito.VRASJA E SADRI AHMETXHEKAJT NGA ISNIQI


Mė 10 korrik 2000, e martė, nė pikė tė ditės Besnik (Elez) Balaj nga Isniqi, nė tavernėn e lokalit hotelier “Deēani” nė tė hyrė tė Deēanit vrau publikisht me armė automatike bashkėvendėsin e vet Sadri Azem Ahmetxhekaj, luftėtar i UĒK-sė. Lidhur me vrasjen e Sadri Ahmetxhekajt, tė nesėrmėn mė 11. 7. 2000, zėdhėnėsi i Komandės Italiane tė KFOR-it nė Pejė, koloneli Xhanfranko Skalas i tha agjencisė ANSA se fill pas vrasjes ėshtė ndalur shqiptari Besnik Balaj, i cili iu dorėzua menjėherė policisė sė Kombeve tė Bashkuara. Por deklarimin e bėrė njė ditė pas vrasjes, zėdhėnėsi i KFOR-it e mohoi tė nesėrmen, duke thėnė se nuk ėshtė zėnė vrasėsi, por ėshtė marrė nė pyetje njė anėtar tjetėr i familjes Bala. Nė rastin konkret, pėrflitet se njė deklarim i tillė ėshtė bėrė me qėllim qė Besnik Balaj pas vrasjes makabre tė kalon nė Shqipėri pa therrė nė kėmbė. Baba i vrasėsit Besnik Balaj, Elezi gjatė luftės ka punuar haptazi me policinė serbe, sidomos me kryeshefin e sigurimit tė MUP-it nė Deēan Vukmir Mirēiq – VULA. Elezi e ka bėrė dorėzimin e armėve te policia serbe nė Isniq dhe ėshtė caktuar kryepolic lokal i Serbisė, pėr bashkėsinė lokale tė Isniqit duke poseduar librezė pėrkatėse, revole, por edhe pushkė automatike qė ia jep policia serbe pėr tė luftuar kundėr UĒK-sė.

Ministri
26.05.2006, 10:42:00
Zotni Tarasi , mos notoni veq ne krah se lodhen. Per me shku me larg dhe drejt , notin duhet me e ba rrafsh.
Te pershendes perzemersisht!

tarasi
26.05.2006, 10:59:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2006-05-26 10:42 :


Zotni Tarasi , mos notoni veq ne krah se lodhen. Per me shku me larg dhe drejt , notin duhet me e ba rrafsh.
Te pershendes perzemersisht!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Pėr me bė notin rrafshė kėto pyetje kėrkojė pėrgjigje:

1. Si u bė e mundur qė Rugova tė kėrkoj qė serbėt ta lironin B.Shalen nga arresti policor nė Han tė Elezit?

2. Si u bė qė mė 5 maj Rugova arriti me tėrė familjen e tij nė Itali dhe sė bashku me tė edhe Adnan Merovci dhe mė 6 maj tė vritej Agani?

3. Pse Rugova para se tė shkonte pėr nė Beograd kishte kėrkuar qė t'ja gjenin bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė?

4.Si u bė qė, Adnan merovci u leju qė nga Beogradi tė lirohet dhe mė 17 dhe 18 prill tė qėndrojė nė Shkup ku u takua me Hillin tė cilit kishte shpjeguar se aty ėshtė me motivacion tė gjetjes sė bashkėpunėtorėve tė Rugovės?

5. Pėrse i kėrkonte Rugova ata me kėmbėngulje?

6. Pėrse kur Merovci kishte bėrė pėrpjekje pėr tė kuptuar se a do t'i lejohej Rugovės udhėtimi pėr nė Maqedoni, pra dalja nga Prishtina, pėrgjigjet policore ishin se ky mund tė shkojė nga tė dojė, se kėta nuk do ta pengojnė, por qė nuk mund tė garantojnė se nuk do t'i ndodhė diēka Rugovės, po tė nisej nga Shkupi, sepse me siguri, nė atė rast, UĒK-ja do tė pėrgatiste pritėn nė tė dalė tė Prishtinės?

7. Nėse ishte kėshtu shtrohet pyetja: pse UĒK-ja do ta vriste Rugoven kur dihet qė ajo vriste vetėm serbė tė uniformuar dhe spiun tė tyre..

8. Pse Rugova me tė hyrė NATO-ja nė Kosovė nuk u kthye menjeherė nė Atdhe po rrinte dhe qėndronte nė Itali? Edhe Ruset hynė edhe pakistan, bangladesh e indian erdhen.. Por Rugova jo...Ēka priste ai qė nuk kthehej si " udhėheqes qė i paska prirė popullit?"

9. Pse gazeta BOTA SOT dhe gazetari i saj( aso kohe) Rexhep kastrati tė gjitha vrasjet enigmatike nė Kosovė i adresonin kah krahu i Luftės... Pra tė njejtit qė para njė kohė e pranuan qė janė marrė me gėnjeshtra..

10. Si u bė e mundur tė vritej Xhemail Mustafa nė mes dite , para baneses se tij dhe qė ky tė mos bėnte pėrpjekje tė vetė-mbrojtjes. A mos vallė kjo do tė thotė qė, ai e ka njohur vrasesin si mik tė tij dhe nuk i ka shkue mendja te mė e keqja?

11. A ishte e rastėsishme dhe pėrse Amerikanėt rrėmbyen Rugovėn nga Italianėt dhe e vendosėn nė Residencėn e Qeverisė sė Gjermanisė, afėr Bonit, nė Kėshtjellėn Shėn Petersberg dhe fill pas kesaj Rugova u deklarua se edhe ai i pėrkrah sulmet e NATO-s.

12. A thua ishte e rastėsishme qė i derguari i parė special i Kofi Ananit dhe i OKB- Sergio Vieira de Mellos ( vrarė mė vonė nė Irak) shpejtė e shpejtė u nderrua me Bernard Kushnerin francez dhe me kėtė sinjalizim pėr Rugoven se mund tė kthehet...

Burimi35
27.05.2006, 16:43:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2006-05-26 10:42 :


Zotni Tarasi , mos notoni veq ne krah se lodhen. Per me shku me larg dhe drejt , notin duhet me e ba rrafsh.
Te pershendes perzemersisht!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Tarasi ka Kondicion dhe Guxim.
Ty te mungon ky i dyti, por nuk e paske as te parin.
Edhe pse prita se rastsisht mos po behesh KAUBOJ !Po ia fillon me i njeh me rend...
Por siq po duket ska gje prej teje...

tarasi
27.05.2006, 18:48:00
Dihet mire se policia e UNMIK-ut, lidhur me vrasjen e Xhemajl Mustafes, fillimisht e kishte arrestuar Sinan Zhegren, nje ish puntore operativ te UDB-se dhe nip i gjakpiresit tashme te vrare Selim Broshes. Pas nje kohe Sinan Zhegra lirohet ne mungese faktesh!!! Per lirimin e tij eshte angazhuar Rame Maraj, i cili ka kontakte me te gjitha "Sherbimet Sekrete", te te gjitha shteteve qe jane prezente ne Kosove. Rame Maraj, varesishte nga rrethanat i furnizon ato "Sherbime Sekrete", me informata dhe dezinformata.

Sot Sinan Zhegra eshte njeri nder njerzit e "Sigurmit te Atdheu", se bashku me keta persona;

- Rame Maren

- Genc Kelmendin

- Avdi Behramin

- Besnik Salihun

- Bahtir Osmanin, etj.

grepi
28.05.2006, 13:55:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-27 18:48 :
Dihet mire se policia e UNMIK-ut, lidhur me vrasjen e Xhemajl Mustafes, fillimisht e kishte arrestuar Sinan Zhegren, nje ish puntore operativ te UDB-se dhe nip i gjakpiresit tashme te vrare Selim Broshes. Pas nje kohe Sinan Zhegra lirohet ne mungese faktesh!!! Per lirimin e tij eshte angazhuar Rame Maraj, i cili ka kontakte me te gjitha "Sherbimet Sekrete", te te gjitha shteteve qe jane prezente ne Kosove. Rame Maraj, varesishte nga rrethanat i furnizon ato "Sherbime Sekrete", me informata dhe dezinformata.

Sot Sinan Zhegra eshte njeri nder njerzit e "Sigurmit te Atdheu", se bashku me keta persona;

- Rame Maren

- Genc Kelmendin

- Avdi Behramin

- Besnik Salihun

- Bahtir Osmanin, etj.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

z. Tarasi

keta jeniqert e LDK- s i dine keto mire shume por su behet shume ketyre se thon nese ian bere keta tanet ather nasht, vetem kur te thot dikush se ata te luftes e bene, ather keta kan komente dhe akuza e sharje.

grepi, dora vete

tarasi
29.05.2006, 13:58:00
Dihet fillimisht qė pas vrasjes sė Xhemail Mustafės, policia e UNMIKUT nė bazė tė pėrshkrimeve tė atentatorit nga deshmitarėt, fillimisht e kishte arrestuar Sinan Zhegren nipin e udbashit Selim Brosha...

Pra, aso kohe edhe u shkrua nė gazeta tė ditės se njė i dyshuar gjendet nė arrest si i dyshuari kryesor nė vrasjen e Xhemail Mustafes, njeriut mė tė afėrt tė Ibrahim Rugoves. ishte vrarė duke hyrė nė ndertesen e baneses sė tij...

Mė vonė pas disa intervenimeve ishte liruar nga Arresti ky Sinan Zhegra dhe as edhe njė herė UNMIKU nuk ka sqaruar se pėrse ishte liruar ky njeri...
Por ecuria e ngjarjeve tė mėvonshme na jep tė drejtØØe tė shtrojmė disa pyetje:

Ramė maraj ishte Kėshilltar i Ibrahim Rugovės pėr ēėshtje tė siguris. Si ėshtė e mundur qė ky Sinan zhegra qė ishte i dyshuar pėr vrasjen e Xhemali Mustafes tė bėhet bashkėpunėtor i ngushtė i Ramė Marajt dhe tė jetė nė sherbim tė tij?

A nuk do tė ishte e logjikshme qė ( sikur tė kishte qenė nė sherbim tė Ramė Marajt para vrasjes apo dyshimit per vrasje) Ai do tė duhej tė mbahej sa mė largė njerėzve tė Rugoves se sa afėr tyre?

Si ėshtė e mundur qė Ai e ka krijuar besimin qė tė jetė afėr Rugoves nėse veq ėshtė dyshuar nė tė se e ka vrarė Xhemail Mustafen?

Pse fill pas kesaj vrasje Rejtingu i LDK-ės filloi tė rritet ndersa PDK -ja ra nė mėnyrė marramendėse?

Kush e planifikoi dhe kush e shfrytezoi mė sė miri pėr qėllime tė veta kėtė vrasje?

Si ėshtė e mundur qė njė njeri qė ka qenė nė strukturat e UDB-ės tė jetė nė stafin e Kėshilltarit tė Rugoves pėr ēėshtje tė Siguris?

Ka shumė pyetje tė cilat kėrkojnė pėrgjigje...

Koha do tė tregon dhe hrėt a vonė do tė zgjighet misteri i vrasjeve enigmatike tė clat i sherbyen pėr mrekulli njė subjekti tė caktuar politik!

FERATI
29.05.2006, 15:03:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-29 13:58 :
Dihet fillimisht qė pas vrasjes sė Xhemail Mustafės, policia e UNMIKUT nė bazė tė pėrshkrimeve tė atentatorit nga deshmitarėt, fillimisht e kishte arrestuar Sinan Zhegren nipin e udbashit Selim Brosha...

Pra, aso kohe edhe u shkrua nė gazeta tė ditės se njė i dyshuar gjendet nė arrest si i dyshuari kryesor nė vrasjen e Xhemail Mustafes, njeriut mė tė afėrt tė Ibrahim Rugoves. ishte vrarė duke hyrė nė ndertesen e baneses sė tij...

Mė vonė pas disa intervenimeve ishte liruar nga Arresti ky Sinan Zhegra dhe as edhe njė herė UNMIKU nuk ka sqaruar se pėrse ishte liruar ky njeri...
Por ecuria e ngjarjeve tė mėvonshme na jep tė drejtØØe tė shtrojmė disa pyetje:

Ramė maraj ishte Kėshilltar i Ibrahim Rugovės pėr ēėshtje tė siguris. Si ėshtė e mundur qė ky Sinan zhegra qė ishte i dyshuar pėr vrasjen e Xhemali Mustafes tė bėhet bashkėpunėtor i ngushtė i Ramė Marajt dhe tė jetė nė sherbim tė tij?

A nuk do tė ishte e logjikshme qė ( sikur tė kishte qenė nė sherbim tė Ramė Marajt para vrasjes apo dyshimit per vrasje) Ai do tė duhej tė mbahej sa mė largė njerėzve tė Rugoves se sa afėr tyre?

Si ėshtė e mundur qė Ai e ka krijuar besimin qė tė jetė afėr Rugoves nėse veq ėshtė dyshuar nė tė se e ka vrarė Xhemail Mustafen?

Pse fill pas kesaj vrasje Rejtingu i LDK-ės filloi tė rritet ndersa PDK -ja ra nė mėnyrė marramendėse?

Kush e planifikoi dhe kush e shfrytezoi mė sė miri pėr qėllime tė veta kėtė vrasje?

Si ėshtė e mundur qė njė njeri qė ka qenė nė strukturat e UDB-ės tė jetė nė stafin e Kėshilltarit tė Rugoves pėr ēėshtje tė Siguris?

Ka shumė pyetje tė cilat kėrkojnė pėrgjigje...

Koha do tė tregon dhe hrėt a vonė do tė zgjighet misteri i vrasjeve enigmatike tė clat i sherbyen pėr mrekulli njė subjekti tė caktuar politik!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

per bes Taras krejt qashtu si ti po flasin edhe shum ldk-ista. ktu diqka ka . qysh u ba nime sinan zhegra me kan nji nga shefat e SI A kur ai po flitet qe e paska vra gjemajl mustafen.bile po thojn se edhe bardhyl ajetit ja paska marue kulaqin. se sa asht e vertet nuk e di se nuk e kom pa me sy t mi po qishtu po flasin njerzija.

pershendetje nga Ferati

tarasi
29.05.2006, 15:34:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
FERATI afishoj me 2006-05-29 15:03 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-29 13:58 :
Dihet fillimisht qė pas vrasjes sė Xhemail Mustafės, policia e UNMIKUT nė bazė tė pėrshkrimeve tė atentatorit nga deshmitarėt, fillimisht e kishte arrestuar Sinan Zhegren nipin e udbashit Selim Brosha...

Pra, aso kohe edhe u shkrua nė gazeta tė ditės se njė i dyshuar gjendet nė arrest si i dyshuari kryesor nė vrasjen e Xhemail Mustafes, njeriut mė tė afėrt tė Ibrahim Rugoves. ishte vrarė duke hyrė nė ndertesen e baneses sė tij...

Mė vonė pas disa intervenimeve ishte liruar nga Arresti ky Sinan Zhegra dhe as edhe njė herė UNMIKU nuk ka sqaruar se pėrse ishte liruar ky njeri...
Por ecuria e ngjarjeve tė mėvonshme na jep tė drejtØØe tė shtrojmė disa pyetje:

Ramė maraj ishte Kėshilltar i Ibrahim Rugovės pėr ēėshtje tė siguris. Si ėshtė e mundur qė ky Sinan zhegra qė ishte i dyshuar pėr vrasjen e Xhemali Mustafes tė bėhet bashkėpunėtor i ngushtė i Ramė Marajt dhe tė jetė nė sherbim tė tij?

A nuk do tė ishte e logjikshme qė ( sikur tė kishte qenė nė sherbim tė Ramė Marajt para vrasjes apo dyshimit per vrasje) Ai do tė duhej tė mbahej sa mė largė njerėzve tė Rugoves se sa afėr tyre?

Si ėshtė e mundur qė Ai e ka krijuar besimin qė tė jetė afėr Rugoves nėse veq ėshtė dyshuar nė tė se e ka vrarė Xhemail Mustafen?

Pse fill pas kesaj vrasje Rejtingu i LDK-ės filloi tė rritet ndersa PDK -ja ra nė mėnyrė marramendėse?

Kush e planifikoi dhe kush e shfrytezoi mė sė miri pėr qėllime tė veta kėtė vrasje?

Si ėshtė e mundur qė njė njeri qė ka qenė nė strukturat e UDB-ės tė jetė nė stafin e Kėshilltarit tė Rugoves pėr ēėshtje tė Siguris?

Ka shumė pyetje tė cilat kėrkojnė pėrgjigje...

Koha do tė tregon dhe hrėt a vonė do tė zgjighet misteri i vrasjeve enigmatike tė clat i sherbyen pėr mrekulli njė subjekti tė caktuar politik!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

per bes Taras krejt qashtu si ti po flasin edhe shum ldk-ista. ktu diqka ka . qysh u ba nime sinan zhegra me kan nji nga shefat e SI A kur ai po flitet qe e paska vra gjemajl mustafen.bile po thojn se edhe bardhyl ajetit ja paska marue kulaqin. se sa asht e vertet nuk e di se nuk e kom pa me sy t mi po qishtu po flasin njerzija.

pershendetje nga Ferati
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Duhet veq kohė Ferat sepse nė fundė do tė dali qė tė gjitha vrasjet janė projektuar nga aty ku po mendojė unė: Shtepia Monstrume e Velanisė!

Shqipėruesi
29.05.2006, 16:00:00
Ndoshta po bejme si "grate e keqija',por une kam prejardhje gjilanase dhe nga njerezit e mi me te vjeter dhe nga ata qe edhe sot jetojne ne Gjilan kam degjuar se ky Sinani vertete ka qene nje punetor "i zellshem" i SUP-it dhe MUP-it serb. Kam degjuar gjithashtu se shume njerez kane vuajtur bashke me familjet e tyre nga ky Sinani. Sidomos studentet e shkolles se larte Skenderbeu ne Gjilan dhe nxenesit e shkollave te mesme. Si u be qe ai erdhi drejt e ne Presidence,vertete eshte per t'u habitur !!!
Me vjen keq qe ketu nuk po mund te sjell raste konkrete por edhe kete mund ta mesoj shume shpejt nga gjithe ata njerez te mi qe e njohin...

stinori
29.05.2006, 18:11:00
Gjat luftės Xhemajl Mustafa ėshtė shprehur pėr njė agjenci tė huaj se;Tash e kemi njė institucion, tė cilėn Serbia s'do tė mundet kurrė ta heq nga faqja e dheut,e kjo ėshtė Radio "Kosova e Lirė"Kjo s'do koment,aq mė tepėr qe sot u dhan rezultatet e hetimit nė ishpresidencė pėr tė cilat u tha se ka keqpėrdorim dmth ishpresidentin e kemi pasė "Hastreti Ibrahim"

tarasi
30.05.2006, 20:33:00
Dihet fillimisht qė pas vrasjes sė Xhemail Mustafės, policia e UNMIKUT nė bazė tė pėrshkrimeve tė atentatorit nga deshmitarėt, fillimisht e kishte arrestuar Sinan Zhegren nipin e udbashit Selim Brosha...

Pra, aso kohe edhe u shkrua nė gazeta tė ditės se njė i dyshuar gjendet nė arrest si i dyshuari kryesor nė vrasjen e Xhemail Mustafes, njeriut mė tė afėrt tė Ibrahim Rugoves. ishte vrarė duke hyrė nė ndertesen e baneses sė tij...

Mė vonė pas disa intervenimeve ishte liruar nga Arresti ky Sinan Zhegra dhe as edhe njė herė UNMIKU nuk ka sqaruar se pėrse ishte liruar ky njeri...
Por ecuria e ngjarjeve tė mėvonshme na jep tė drejtØØe tė shtrojmė disa pyetje:

Ramė maraj ishte Kėshilltar i Ibrahim Rugovės pėr ēėshtje tė siguris. Si ėshtė e mundur qė ky Sinan zhegra qė ishte i dyshuar pėr vrasjen e Xhemali Mustafes tė bėhet bashkėpunėtor i ngushtė i Ramė Marajt dhe tė jetė nė sherbim tė tij?

A nuk do tė ishte e logjikshme qė ( sikur tė kishte qenė nė sherbim tė Ramė Marajt para vrasjes apo dyshimit per vrasje) Ai do tė duhej tė mbahej sa mė largė njerėzve tė Rugoves se sa afėr tyre?

Si ėshtė e mundur qė Ai e ka krijuar besimin qė tė jetė afėr Rugoves nėse veq ėshtė dyshuar nė tė se e ka vrarė Xhemail Mustafen?

Pse fill pas kesaj vrasje Rejtingu i LDK-ės filloi tė rritet ndersa PDK -ja ra nė mėnyrė marramendėse?

Kush e planifikoi dhe kush e shfrytezoi mė sė miri pėr qėllime tė veta kėtė vrasje?

Si ėshtė e mundur qė njė njeri qė ka qenė nė strukturat e UDB-ės tė jetė nė stafin e Kėshilltarit tė Rugoves pėr ēėshtje tė Siguris?

Ka shumė pyetje tė cilat kėrkojnė pėrgjigje...

Koha do tė tregon dhe hrėt a vonė do tė zgjighet misteri i vrasjeve enigmatike tė clat i sherbyen pėr mrekulli njė subjekti tė caktuar politik!

tarasi
30.05.2006, 21:01:00
Se shumė misterje tė vrasjeve tė pas-luftės do tė duhej hulumtur aty dikund afėr shtepis sė Velanisė, shtepi me shumė afera, korruptive, kriminale dhe vrastare...
Njėra prej enigmave qė do tė duhej tė zgjidhej ėshtė edhe kjo e Xhevat Makollit.
Xhevat makolli ishte njeri prej sportistėve shumė tė njohur tė Kosovės nė sportin e karates... Ai gjatė viteve tė 90-ta ishte roja kryesore e Ibrahim Rugovės dhe po ashtu shoferi numer njė i tij... pas njė afere me armė( me njė udbash shqiptarė mė dukej qė quhej Misin Cakolli ( pėr mbiemrin nuk jam fort i sigurtė forumist tė nderuar) Xhevati ishte burgosur dhe denuar 4 vite burgė... Pasi qė kishte dalur nga burgu serish ishte aktivizuar nė detyren e tij tė Re ( lexo: tė vjeter) si shofer i Ibres por edhe si mbikqyres nė organizimin e siguris ke presidenca...

Pas shkuarjes sė Ibrahim Rugoves nė Beograd, ky Xhevat Makolli kishte vendosur ta braktis punėn e tij dhe siē kishte thėnė " nuk do ta ruaj mė atė mut" ( kėto fjalė i kisha dėgjuar vetė unė tarasi)dhe definitivisht ishte distancuar nga ajo qė kishte qenė mė parė afėr Rugoves...
Pas Luftes Xhevat Makolli ėshtė vrarė nė pikė tė ditės nga persona tė panjohur. Mendohet qė atentatoret e njejtė tė vrasjes sė Xhemail Mustafes kanė qenė po ata qė vranė Xhevat Makollin...
Po shtu dihet qė si strehė e tė gjithė tė dyshimtėve ka sherbyer Pr4esidenca nė velani..
Shtrohet pyetja se pØrse; gjithė ata tė dyshuar nga vet policia e UNMIKUT mė vonė janė punėsuar dhe kanė punuar pėr Ibrahim Rugovėn...
Shumė pyetje duan pėrgjigje!

Burimi35
31.05.2006, 11:18:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-30 21:01 :
Se shumė misterje tė vrasjeve tė pas-luftės do tė duhej hulumtur aty dikund afėr shtepis sė Velanisė, shtepi me shumė afera, korruptive, kriminale dhe vrastare...
Njėra prej enigmave qė do tė duhej tė zgjidhej ėshtė edhe kjo e Xhevat Makollit.
Xhevat makolli ishte njeri prej sportistėve shumė tė njohur tė Kosovės nė sportin e karates... Ai gjatė viteve tė 90-ta ishte roja kryesore e Ibrahim Rugovės dhe po ashtu shoferi numer njė i tij... pas njė afere me armė( me njė udbash shqiptarė mė dukej qė quhej Misin Cakolli ( pėr mbiemrin nuk jam fort i sigurtė forumist tė nderuar) Xhevati ishte burgosur dhe denuar 4 vite burgė... Pasi qė kishte dalur nga burgu serish ishte aktivizuar nė detyren e tij tė Re ( lexo: tė vjeter) si shofer i Ibres por edhe si mbikqyres nė organizimin e siguris ke presidenca...

Pas shkuarjes sė Ibrahim Rugoves nė Beograd, ky Xhevat Makolli kishte vendosur ta braktis punėn e tij dhe siē kishte thėnė " nuk do ta ruaj mė atė mut" ( kėto fjalė i kisha dėgjuar vetė unė tarasi)dhe definitivisht ishte distancuar nga ajo qė kishte qenė mė parė afėr Rugoves...
Pas Luftes Xhevat Makolli ėshtė vrarė nė pikė tė ditės nga persona tė panjohur. Mendohet qė atentatoret e njejtė tė vrasjes sė Xhemail Mustafes kanė qenė po ata qė vranė Xhevat Makollin...
Po shtu dihet qė si strehė e tė gjithė tė dyshimtėve ka sherbyer Pr4esidenca nė velani..
Shtrohet pyetja se pØrse; gjithė ata tė dyshuar nga vet policia e UNMIKUT mė vonė janė punėsuar dhe kanė punuar pėr Ibrahim Rugovėn...
Shumė pyetje duan pėrgjigje!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ketyre pyetjeve nuk don askush tu pergjigjet ,Sot!
As PRIMAVERA!
As MINISTRI!
As te tjeret !
Por heret a von mjaft personalitete te cilat jan te perziera ne Krim:
-Kan dhen urdher per Krim!
-Kan kryer Krimin!
-Kan fshehur Krmin!
Do te "kendojn" edhe kan me kenduar si Bylbylat...

dajadaja
31.05.2006, 16:00:00
Enimge eshte edhe vrasja e luftetarit Mirush Daka KORBIT
Kishte me qene mire,ata te cilet dine rreth vrasjes se ketij
trimi te USHTRIS QLIRIMTARE TE KOSOVES.
Te thojne te verteten.

kastrati
31.05.2006, 16:11:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Shqipėruesi afishoj me 2006-05-29 16:00 :
Ndoshta po bejme si "grate e keqija',por une kam prejardhje gjilanase dhe nga njerezit e mi me te vjeter dhe nga ata qe edhe sot jetojne ne Gjilan kam degjuar se ky Sinani vertete ka qene nje punetor "i zellshem" i SUP-it dhe MUP-it serb. Kam degjuar gjithashtu se shume njerez kane vuajtur bashke me familjet e tyre nga ky Sinani. Sidomos studentet e shkolles se larte Skenderbeu ne Gjilan dhe nxenesit e shkollave te mesme. Si u be qe ai erdhi drejt e ne Presidence,vertete eshte per t'u habitur !!!
Me vjen keq qe ketu nuk po mund te sjell raste konkrete por edhe kete mund ta mesoj shume shpejt nga gjithe ata njerez te mi qe e njohin...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

-----------------

hiq mos te vjen keq, se sipas kesaj qe postove, nuk po e njifshe fare, vemetm se po ja futshe kot /forum/images/smiles/icon_wink.gif

AmazInG
31.05.2006, 20:04:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mili2 afishoj me 2006-05-21 19:45 :
kush me zbardhe fatin e ketyre te vrarve!?

Ato qe deri dje denuan e burgosen "irredentistat" dhe "separatistat shqiptar"!?

Sa here qe dal me pi kafe ne Ferizaj tek nje kafiteri perball "Gjyqit Komunal per Kundervajtje" e shohe duke hyr e duke dal gjykatesin i cili hiq ma large se ne fund te 80' kishte denuar me dhjetra shqiptar (ne mesin e tyre ishte dhe vllau im) me nga 60 burg vetem nga shkaku se kane kerkuar: "liri" dhe "demokraci"!
Njeri nga familjaret e te rinjeve te cilet pritnin te dalin para "drejtesis" serbe dhe zbatuesve te ligjeve te tyre, pasi qe kishte njohur gjykatesin ne fjale, kishte hyre brenda per te binde kete idiot qe ti liroj apo bile s'paku ti denoj me nje denim minimal (10-15) dite sepse asgje nuk kane be!
Pergjigja e ketij idioti kishte qene se: "me vjen keq, por une zbatoj ligjet serbe dhe denimi maksimum eshte 60 dite burg".
Familjari i te riut pa nje pa dy i'a ktheu: "ishalla ti rritin gradat dhe te bejne prokuror per kontributin tuaj ne zbatimin e ligjeve serbe"!

Dhe merrne me mend te njetit i'u rriten gradat, por nga kush!?

Sa here qe e shohe kete njeri i prashtroj vetes pyetjen;

per ēfar te tjeret sakrifikuan?
Per ēfar te tjeret luftuan?
Per ēfar te tjeret u vran e u masakruan?

Qe sot te njetit ato qe dje denuan dhe persekutuan te gjithe ato qe kishin ngre zerin kunder dhunes dhe terrorit serb, prap te ndajne drejtesi!?

Si nuk kane fije turpi te tjeret qe marrin ne mbojtje keto mbeturina dhe mbrojtes te deridjeshem te ligjeve fashiste serbe!?

Mos valle edhe gjykatesit si ky (e ne mesin e tyre ka goxha si shume qe populli i njeh) qe deri dje denuan ato qe sakrifikuan edhe jeten per liri dhe demokraci, sot do te punojne per te ndertuar shtetin demokratik ku do te sundojne ligjet ku secili duhet te pergjigjet per gabimet e veta?

Kjo nuk do te ndodhe kurren e kurres!

Ne Kosove jo vetem qe nuk do te zbardhet asnje rast i vrasjeve te pas luftes, por vetem se vrasjet "enigmatike do te vazhdojne.

Drejtesi do te kete vetem atehere kur keto mbeturina dhe zbatuesit e ligjeve serbe te largohen nga te njetat pozicione qe kishin edhe me pare.

Te gjitha pyetjet qe ka parashtruar tarasi jane te logjikshme dhe te argumentuara nese kemi parasysh zhvillimin e ngjarjeve ne kohen kur u vra i ndjeri Agani!
Taras; eshte e ditun qe sot nuk ka mundesi te zbardhen se kush qendron prapa ketyre vrasjeve, mirpo eshte mire qe per te gjitha keto vrasje te shkruhet edhe neper mjete tjera te informimit, keshtu qe heret a vone dikush patjeter duhet te mirret me zbardhjen edhe te ketyre rasteve.

kalofshi mire</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

a ban un qesaj shkrese me i mshu vul ..

kush shkrun ma shum veq e prish ... qekjo kallxoj se kush ishim dje e kush jemi sod ..
rrespekt z.mili2

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: AmazInG mė 2006-05-31 20:12 ]</font>

Burimi35
02.06.2006, 15:33:00
TARASI ESHT NE RRUG TE MIR TE HETON KETO VRASJE !

I NDERUARI TARASI VAZHDO HETIMET!

Edhe pse dikush nuk deshmon , ka frig.
Dikush nuk deshmon, pajtohet me vepra te tilla.

Por ne duhet te Hetojm veprat e tilla ,Kriminelet nuk duhet te i lem te qet...

Te kisha preferuar te perdor metoden :Rasterfahndung (Gjurmimi ne forme te Sites-duke shoshitur-perdore Siten...)


Teoria ime:Rugova ka ditur dhe esht pajtuar me vrasjet e Kundershtareve ,Konkurenteve dhe Bashkpuntoreve...


PLANIFIKUESIT E VRASJEVE DHE KRYESIT E VRASJEVE !


1.Grupi i par ka planifikuar Vrasjet me gjakftotesi dhe perversitet ...
2.Grupi i dyte ka kryer urdherat e Grupit te pare...

Mbas vdekjes se Rugoves kush esht gjall nga Grupi i par?
1.Grupi i par duhet te jet nga. 10-30 Persona (me leht te mbahet konspiracioni)...
2.Te njetit duhet te jen te Gjinis Mashkullore ,mund te ket ndonje perjashtim...
3.Te njetit jetojn me siguri ne Prishtin!
4.Te njetit duhet te jen persona ne moshe diku 50-65 vjeqare!
5.Te njetit duhet te ken pervoj edhe ne te kaluaren me metoda te ngjashme...(do te thot, kan vrar dikend qe te perfitojn ,ose te mbrohen ,ose i ikin pergjegjesis...)!
6.Te njetit duhet te ken pervoj Politike ose te ken kryer Shkollim te larte...(pasi nga vrasjet kan perfituar mir...)
7. Te njetit "mund" te ken punuar me Rugoven...
8.Te njetit kan mundur te jen ne Shoqata me Rugoven
9.Te njetit kan punuar me heret ne SUP!
10.Te njetit kan qen ne poste te larta ne LKJ...
11.Te njetit mund te jen fanatik te LDK-es...

Po te qitet ter Prishtina ne "Sit" veshtir se mbesin 500 persona qe do te mbesin ne ket Sit.
I njeti Grup esht dasht te hetohet deri me tani!!!

2.Grupi i dyte qe vret..."Kolona e Vraseseve"...
Ne media flitet per Ram Marajn dhe disa rrugaq te tjer.
1.Vrasesit mund te ndodh te mos jen nga Prishtina (qe te humbin gjurmet ;deshmit)...
2.Vrasesit duhet te jen per nga natyra Idiot-do te thot te pa shkolluar...(ne nje mesazh thua se si nje Vrases mbas vepres shkon drejt ne Shtepi te Rugoves...)!!!
3. Vrasesit duhet te jen diku ne moshe 30-45 Vjeqare

Me e rendesishme esht te zbulohet Grupi i cili planifikon Vrasjet.Te mos ndodhin vrasje tjera...
Por edhe vrasesit te dergohen te vendi.

tarasi
05.06.2006, 23:12:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2006-06-02 15:33 :


TARASI ESHT NE RRUG TE MIR TE HETON KETO VRASJE !

I NDERUARI TARASI VAZHDO HETIMET!

Edhe pse dikush nuk deshmon , ka frig.
Dikush nuk deshmon, pajtohet me vepra te tilla.

Por ne duhet te Hetojm veprat e tilla ,Kriminelet nuk duhet te i lem te qet...

Te kisha preferuar te perdor metoden :Rasterfahndung (Gjurmimi ne forme te Sites-duke shoshitur-perdore Siten...)


Teoria ime:Rugova ka ditur dhe esht pajtuar me vrasjet e Kundershtareve ,Konkurenteve dhe Bashkpuntoreve...


PLANIFIKUESIT E VRASJEVE DHE KRYESIT E VRASJEVE !


1.Grupi i par ka planifikuar Vrasjet me gjakftotesi dhe perversitet ...
2.Grupi i dyte ka kryer urdherat e Grupit te pare...

Mbas vdekjes se Rugoves kush esht gjall nga Grupi i par?
1.Grupi i par duhet te jet nga. 10-30 Persona (me leht te mbahet konspiracioni)...
2.Te njetit duhet te jen te Gjinis Mashkullore ,mund te ket ndonje perjashtim...
3.Te njetit jetojn me siguri ne Prishtin!
4.Te njetit duhet te jen persona ne moshe diku 50-65 vjeqare!
5.Te njetit duhet te ken pervoj edhe ne te kaluaren me metoda te ngjashme...(do te thot, kan vrar dikend qe te perfitojn ,ose te mbrohen ,ose i ikin pergjegjesis...)!
6.Te njetit duhet te ken pervoj Politike ose te ken kryer Shkollim te larte...(pasi nga vrasjet kan perfituar mir...)
7. Te njetit "mund" te ken punuar me Rugoven...
8.Te njetit kan mundur te jen ne Shoqata me Rugoven
9.Te njetit kan punuar me heret ne SUP!
10.Te njetit kan qen ne poste te larta ne LKJ...
11.Te njetit mund te jen fanatik te LDK-es...

Po te qitet ter Prishtina ne "Sit" veshtir se mbesin 500 persona qe do te mbesin ne ket Sit.
I njeti Grup esht dasht te hetohet deri me tani!!!

2.Grupi i dyte qe vret..."Kolona e Vraseseve"...
Ne media flitet per Ram Marajn dhe disa rrugaq te tjer.
1.Vrasesit mund te ndodh te mos jen nga Prishtina (qe te humbin gjurmet ;deshmit)...
2.Vrasesit duhet te jen per nga natyra Idiot-do te thot te pa shkolluar...(ne nje mesazh thua se si nje Vrases mbas vepres shkon drejt ne Shtepi te Rugoves...)!!!
3. Vrasesit duhet te jen diku ne moshe 30-45 Vjeqare

Me e rendesishme esht te zbulohet Grupi i cili planifikon Vrasjet.Te mos ndodhin vrasje tjera...
Por edhe vrasesit te dergohen te vendi.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


I nderuari Burimi35

Ju e keni analizuar mirė kėtė gjė tė vrasjeve tė cilat kanė ndodhur nė Kosovė e sidomos tė atyre tė pas luftės tė cilat nė njė mėnyrė apo edhe tjetren shkonin nė favor tė Ibrahim Rugovės apo mė mirė me thėnė ishin shpėtim pėr tė si person dhe " politikan" pasi qė i shfrytezojė qė edhe njė herė tė kthehet si i gjallė i vdekur...
Tashti edhe nga disa forumist kėtu qė janė tė " identifikuar se i pėrkasin " Folesė sė Qyqeve" u la tė nėnkuptohet qė" sA i pėrket vrasjes sė Xhemail Mustafės" dorasi fill pas kėsaj ka shkuar nė Lokalet e LDK-ės dhe pastaj ėshtė punėsuar nė presidencė..

I " dyshuari pėr vrasje", e qė ishte burgosur vetum ( vetėm)pak kohė pas aktit tė kryer nga Policia ishte liruar nė mėnyrė tė befasishme???? A dihet qė nė fillim zėdhenesja e UNMIKUT Suzan Manuel kishte deklaruar se veq e kanė nė hetuesi njė tė dyshuar pėr kėtė. E, ky i dyshuar mė vonė u lirua dhe pėr ēudi u punėsua nė presidencė...
Mendoni qė kjo nuk ėshtė e ēuditshme? Nuk ėshtė e befasishme? Se nuk qėndron vet presidenca prapa kėsaj?

Tashti unė pash para dikund pesė ditėsh apo mė pak, s'mė kujtohet se kur ngaqė nuk isha kėtu dhe kam "humbur kohėn dhe hapėsirėn"por dėgjova njė pohim tė Hilmi Zhitisė i cili ishte nė Prokurori apo Gjykatė tė Kosovės, s'mė kujtohet pėr momentin. Pra, njeriu i cili me qindra tė rinjė shqiptarė gjatė viteve tė 80-ta i kishte derguar nėpėr kazamatet serbo-ēetmike. Dhe, nuk thuhej mė kot se; rrallė kush shpėton me 10 vite burgė nėse gjykates janė hilmi Zhitia dhe Metush Latifi ngaqė kėta jipnin nė vazhdimėsi maksimumin e denimit prej 15 viteve...
Dhe s'do mendė qė kėta nuk do tė lejojnė hetime tė thella rreth vrasjeve enigmatike ngaqė" krimineli se lufton kriminelin" dhe se " sorra sorrės nuk ja nxjerrė sytė"...
unė me gazetarin time le ta qiajė kush tė dojė si tė dojė do ta ndjejė veten time krenar nėse do tė mund t'i tregojė popullit tim qė: gjatė sundimit Rugovist ka qenė nė njė mashtrim tė programuar mirė, nė lajthitje dhe se Ibrahim Rugova s'ka qenė asgjė tjetėr pėrpos njė i shitur te serbėt... Nė faktė edhe nuk mund tė ishte ndryshe...
Nėse koha nuk e tregon kėtė gjė po e pėrseris edhe njė herė, NĖSE KOHA NUK E VERTETON KĖTĖ GJĖ, TĖ CILĖN UNĖ PO E POHOJ PĖR IBRAHIM RUGOVĖN - QOFTĖ I HUMBUR GJAKU IM!

E gjaku im nuk do tė jet i humbur as edhe njė herė!!!!!!!!!!!!!

Alfonsi
06.06.2006, 00:14:00
O Taras,

ish Presidenti ka vdekur qe plot 5 muaj,tani kemi nje Prsident tjeter.Po edhe se afermi do kemi zgjedhje te reja e te lira.Do kemi dhe kemi shume pune ende me shkaun e pakica shkije. A jeni duke e par se si dhe qfar Poltike shkau po perdor.A e pave qysh na masakroi,e tani si po perfiton.A e dini ju qka eshte Decentralizimi,Mitrovica e ndare e shume tjera ...
Pse se neve po mirremi me te vdekur,po mirremi edhe me vitin 1981 e po mirremi me Fadil Hoxhen,A.Vllasin e tj.

Neser pastaj mos ta kerkojm NATO,apo mos te kerkojm Maqedonia me e hap kufirin.Keshtu edhe gjat luftes neve me shume jemi marr me vehten se sa me kundershtarin.Vetem nje rast po ta tregoj se kur ka shkuar nje koleg i imi te mobilizohet ne lufte,aty disa tipa e kan shtyr te jap deklarat me shkrim pse po don te luftoj,qka ka ber 10 vite..... e shume gjera tjera qe mua me vjen turp te i permendi.Pastaj po ai njeri ka luftuar plot dy vjet dhe eshte dalluar.
Ja me qka jemi marr ne edhe kur shkonte flaka ne Kosove,u vrajshin Shqipetaret sa nga shkau sa nga Shqipetari.
Sot eshte nje familje qe une e njoh ka mbetur vetem me gra e femij jetima sepse Babain ja ka vrar UCK-ja (disa tipa)pse ka qen ai dikur roje pyelli.Kurse me vone djali i tij eshte vrar ne luft me shkaun.

Taras po ta perkujtoj edhe nje her se Rugova ka vdekur,por te shiqojm perpara e te punojm dhasht zoti ne zgjedhjet tjera te fiton dikush tjeter,dhe do bindesh se prap nuk do te kemi rryme,se per tjera nuk po zgjerohem shume.
Edhe nje po ta perkujtoj se perveq Surroit do te behen edhe disa qindra milionera tjer.Kjo mbase do te jet shume e sigurt.

Tung

kastrati
06.06.2006, 00:33:00
Alfonso

analizo njeher se qfar do te thot "Tarasi"

"tarasi" gjitnja ka kerkuar shkaktar qe te vreten shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

"tarasi" ka pas vella Milladinin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

me teper as une nuk po zgjerohem, perveq po te njoftoj se "taraset" kan qene shkak i grindjeve dhe prerjeve ndershqiptare /forum/images/smiles/icon_wink.gif

"taraset" kurrnjeher nuk kan luftua kunder shkjaut, por kan luftuar me shkjaun bashkarisht /forum/images/smiles/icon_wink.gif

bershi nje gjume te embel

delidreqi
06.06.2006, 00:35:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Alfonsi afishoj me 2006-06-06 00:14 :
O Taras,

ish Presidenti ka vdekur qe plot 5 muaj,tani kemi nje Prsident tjeter.Po edhe se afermi do kemi zgjedhje te reja e te lira.Do kemi dhe kemi shume pune ende me shkaun e pakica shkije. A jeni duke e par se si dhe qfar Poltike shkau po perdor.A e pave qysh na masakroi,e tani si po perfiton.A e dini ju qka eshte Decentralizimi,Mitrovica e ndare e shume tjera ...
Pse se neve po mirremi me te vdekur,po mirremi edhe me vitin 1981 e po mirremi me Fadil Hoxhen,A.Vllasin e tj.

Neser pastaj mos ta kerkojm NATO,apo mos te kerkojm Maqedonia me e hap kufirin.Keshtu edhe gjat luftes neve me shume jemi marr me vehten se sa me kundershtarin.Vetem nje rast po ta tregoj se kur ka shkuar nje koleg i imi te mobilizohet ne lufte,aty disa tipa e kan shtyr te jap deklarat me shkrim pse po don te luftoj,qka ka ber 10 vite..... e shume gjera tjera qe mua me vjen turp te i permendi.Pastaj po ai njeri ka luftuar plot dy vjet dhe eshte dalluar.
Ja me qka jemi marr ne edhe kur shkonte flaka ne Kosove,u vrajshin Shqipetaret sa nga shkau sa nga Shqipetari.
Sot eshte nje familje qe une e njoh ka mbetur vetem me gra e femij jetima sepse Babain ja ka vrar UCK-ja (disa tipa)pse ka qen ai dikur roje pyelli.Kurse me vone djali i tij eshte vrar ne luft me shkaun.

Taras po ta perkujtoj edhe nje her se Rugova ka vdekur,por te shiqojm perpara e te punojm dhasht zoti ne zgjedhjet tjera te fiton dikush tjeter,dhe do bindesh se prap nuk do te kemi rryme,se per tjera nuk po zgjerohem shume.
Edhe nje po ta perkujtoj se perveq Surroit do te behen edhe disa qindra milionera tjer.Kjo mbase do te jet shume e sigurt.

Tung
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Gjerat duhet skjaruar i nderuri Alfonsi: Shum vrasje jane bere per qellime politike dhe eshte drejtuar gishti nga luftetaret e lirise pa kurrefare faji,me qe ata nga ato vrasje kane pasur vetem humbje.Ata qe kane organizuar vrasje te tille ,nga njena ane kane eliminuar rivalet politike nga radhet e veta ,kurse nga ana tjeter per keto vrasje kane akuzuar krahun e luftes,duke i njollosur pa te drejte para popullit. Kete po e deshmojne keto fakte qe po sjellin Tarasi dhe disa forumiste qe kane njohuri dhe fakte.
Ti vete sado qe perpiqesh te jeshe parimor nuk mund te lirohesh nga akuzat ndaj UĒK-se per kete roje te pyellit dhe kete e thua me aq siguri sikur te kishe qene prezent ne ekzekutimin e tij.Une jam plotesisht i sigurte se flete ne baze te thenjeve te tjereve.Gjithesesi po te permend dy roje pylli qe bene shume krime ndaje popullates shqiptare ne Kosove dhe te dy dualen deshmitare te mbrojtjes Sllobodan Millosheviqit ne Hage .Muharrem Ibra nga Gjakova dhe Shabani nga komuna e Ferizajit.
Pothuajse per qdo vrasje te ndonje aktivisti te LDK-se Rugova dhe njerzit e tije akuzonin te njetin moment UĒK-ne ,pra krahun e luftes,menjehere vrasjet vleresoheshin nga ai si politike.
Kur vriteshin pjestaret e UĒK-se heshtej.

gentelmeni
06.06.2006, 00:56:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Alfonsi afishoj me 2006-06-06 00:14 :
O Taras,

ish Presidenti ka vdekur qe plot 5 muaj,tani kemi nje Prsident tjeter.Po edhe se afermi do kemi zgjedhje te reja e te lira.Do kemi dhe kemi shume pune ende me shkaun e pakica shkije. A jeni duke e par se si dhe qfar Poltike shkau po perdor.A e pave qysh na masakroi,e tani si po perfiton.A e dini ju qka eshte Decentralizimi,Mitrovica e ndare e shume tjera ...
Pse se neve po mirremi me te vdekur,po mirremi edhe me vitin 1981 e po mirremi me Fadil Hoxhen,A.Vllasin e tj.

Neser pastaj mos ta kerkojm NATO,apo mos te kerkojm Maqedonia me e hap kufirin.Keshtu edhe gjat luftes neve me shume jemi marr me vehten se sa me kundershtarin.Vetem nje rast po ta tregoj se kur ka shkuar nje koleg i imi te mobilizohet ne lufte,aty disa tipa e kan shtyr te jap deklarat me shkrim pse po don te luftoj,qka ka ber 10 vite..... e shume gjera tjera qe mua me vjen turp te i permendi.Pastaj po ai njeri ka luftuar plot dy vjet dhe eshte dalluar.
Ja me qka jemi marr ne edhe kur shkonte flaka ne Kosove,u vrajshin Shqipetaret sa nga shkau sa nga Shqipetari.
Sot eshte nje familje qe une e njoh ka mbetur vetem me gra e femij jetima sepse Babain ja ka vrar UCK-ja (disa tipa)pse ka qen ai dikur roje pyelli.Kurse me vone djali i tij eshte vrar ne luft me shkaun.

Taras po ta perkujtoj edhe nje her se Rugova ka vdekur,por te shiqojm perpara e te punojm dhasht zoti ne zgjedhjet tjera te fiton dikush tjeter,dhe do bindesh se prap nuk do te kemi rryme,se per tjera nuk po zgjerohem shume.
Edhe nje po ta perkujtoj se perveq Surroit do te behen edhe disa qindra milionera tjer.Kjo mbase do te jet shume e sigurt.

Tung
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Alfonsi...
Une kur jam rreshtuar ne UQK me kane pyete edhe dajte e dajve nga i kam.Jam shume i kenaqur qe me kane pyet te gjitha dhe qe donin te dinin se kujt po ia besojne armen ne dore.A e din ti qe nje shpijun i infiltruar ne nje Ushtri,mund ta shkaterroje kogja shume ate ushtri.UQK-ja nuk ishte sikur ldk-ja,hyn e dil qysh t'qohet.Ban qka te duash.Jo balo,aty asht hanger pasuli nga gjysem kokrre.
Tash na dole ti me ata shumaret.Mire bre vella,po a ban me na tregue se cili shumar u vra e cili nga djemt e tij paska qene ne UQK?
Pse djali i tij shkoj ne UQK,kur dihet,sipas teje, qe babain ia paskan vra UQK-ja ???!!!.

ps.Nese e ke fjalen per shumart e Nekovcit,mos u lodh shume se ata e kan gjete qysh e kan lyp.Poashtu ata te Bainces,dilnin si kauboja neper Drenas para luftes dhe dy alltija n'shoke edhe lavderoheshin...
Kur UQK-ja ia la thaste me kumpira para deres ata as qe deshten me ndi per kete pune.Kur ia vrane baben atij,ate vetem e grrithen pak edhe i thane qe nese shkon akoma me shkie ka me te gjete edhe ma zi.Ai nuk u ndal dhe njemend e pagoi ashtu siq e kerkoi.Pra nese mendon ne keta shumare atehere te kisha pyete ty se a je i paster,sepse tere Drenica e dijne punen e tyre....

tung njihere

Gjilan
06.06.2006, 02:03:00
Sa pėr atė kriminelin Sinan Zhegra (Rexhepi mė duket se thirret) qė e kishit pėrmendė e njof unė mirė, edhe shkja ma tė keq se ai unė nuk kam njoftė. Edhe ja ku ju them se ashtu si e njof unė atė shkja, ai ėshtė nė gjendje tė bėjė ēdo tė zezė kunder neve shqiptarėve.
E kam pasur "nderin" qė tė mė marrė nė pyetje ky shkavell nė vitin 1990. Edhe gjatė kohės sa mė pat mbajtė nė atė farė zyre apo si t'i them kasaphane, hynin e dilnin turli farė shkjau. Edhe nė njė moment Sinan derri po ia tregon njė barcoletė njė shkaut tjetėr, edhe i tha; kishte dalė njė nacionalist shqiptar (shiptar, i thoshte ai, nė gjuhėn e vetė shkavelle) edhe e kishte vra njė kroat, pastaj kishte dalė njė nacionalist kroat edhe kishte marrė hak duke e vrarė njė shqiptar. Sa me sa pra ėshtė rezultati, e pyeti vėllun e vet shkja. Ai vėllau i tijė u pėrgjigj; 1 me 1. He budallė. ia ktheu ai, dy me zero pėr shkijet, dhe filluan tė qeshin duke u zgėrdhi si bisha shkavelle.
Edhe njė vlenė ta pėrmendė se nuk e pata kuptuar se pse nuk ka qenė aq i ashpėr me mua, kur ishte i njohur pėr masakrat qė i ka bėrė ndaj kundėrshtarėve tė pushtuesit shkja. Vetėm se gjithnjė mė kujtohej pyetja e tijė se a jam anėtarėsuar nė LDK, dhe pasi qė unė iu pėrgjigja nė mėnyrė pozitive, ai mė lavdėroi se unė po tregoj drejt qka po mė pyet sepse tha se tė kam pa vetė kur je regjistruar dhe se e di mirė se jam i angazhuar si aktivist nė kėtė lėvizje. Pra unė kam qenė i habitur atėherė me sjelljet e tijė ndaj meje, ndėrsa e pata kuptuar atė pas disa vjetėve. Pra duke u anėtarėsuar dhe vepruar nė LDK, nė tė vėrtetė unė i kisha pas shėrbyer Sinan shkaut dhe shkijeve tė tjerė. Ndėrsa angazhimi i tijė (ashiqare) nė LDK, sidomos pas luftės, edhe atė mu nė qerdhen e Brahim Lepurit, vetėm se e vulosė dyshimin tim ndaj LDK-sė dhe anėtarėve tė kėsaj organizatė kriminale dhe shėrbėtore e pushtuesit shkja.

Shpetimi
06.06.2006, 11:27:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Gjilan afishoj me 2006-06-06 02:03 :
Sa pėr atė kriminelin Sinan Zhegra (Rexhepi mė duket se thirret) qė e kishit pėrmendė e njof unė mirė, edhe shkja ma tė keq se ai unė nuk kam njoftė. Edhe ja ku ju them se ashtu si e njof unė atė shkja, ai ėshtė nė gjendje tė bėjė ēdo tė zezė kunder neve shqiptarėve.
E kam pasur "nderin" qė tė mė marrė nė pyetje ky shkavell nė vitin 1990. Edhe gjatė kohės sa mė pat mbajtė nė atė farė zyre apo si t'i them kasaphane, hynin e dilnin turli farė shkjau. Edhe nė njė moment Sinan derri po ia tregon njė barcoletė njė shkaut tjetėr, edhe i tha; kishte dalė njė nacionalist shqiptar (shiptar, i thoshte ai, nė gjuhėn e vetė shkavelle) edhe e kishte vra njė kroat, pastaj kishte dalė njė nacionalist kroat edhe kishte marrė hak duke e vrarė njė shqiptar. Sa me sa pra ėshtė rezultati, e pyeti vėllun e vet shkja. Ai vėllau i tijė u pėrgjigj; 1 me 1. He budallė. ia ktheu ai, dy me zero pėr shkijet, dhe filluan tė qeshin duke u zgėrdhi si bisha shkavelle.
Edhe njė vlenė ta pėrmendė se nuk e pata kuptuar se pse nuk ka qenė aq i ashpėr me mua, kur ishte i njohur pėr masakrat qė i ka bėrė ndaj kundėrshtarėve tė pushtuesit shkja. Vetėm se gjithnjė mė kujtohej pyetja e tijė se a jam anėtarėsuar nė LDK, dhe pasi qė unė iu pėrgjigja nė mėnyrė pozitive, ai mė lavdėroi se unė po tregoj drejt qka po mė pyet sepse tha se tė kam pa vetė kur je regjistruar dhe se e di mirė se jam i angazhuar si aktivist nė kėtė lėvizje. Pra unė kam qenė i habitur atėherė me sjelljet e tijė ndaj meje, ndėrsa e pata kuptuar atė pas disa vjetėve. Pra duke u anėtarėsuar dhe vepruar nė LDK, nė tė vėrtetė unė i kisha pas shėrbyer Sinan shkaut dhe shkijeve tė tjerė. Ndėrsa angazhimi i tijė (ashiqare) nė LDK, sidomos pas luftės, edhe atė mu nė qerdhen e Brahim Lepurit, vetėm se e vulosė dyshimin tim ndaj LDK-sė dhe anėtarėve tė kėsaj organizatė kriminale dhe shėrbėtore e pushtuesit shkja.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _______

Pėr ta mbėshtetur kėtė shkrim tė Gjilanit, unė po e (ri)sjelli edhe njėherė njė fakt (nga njė temė tjetėr!), se ku vėrtetė kanė gjetur strehė tė ngrohtė ish UDB-ashėt shqipfolės:

- Enver Krasniqi ishte njėri ndėr puntorėt (me "letra", pra hapur!) e Sherbimit tė Sigurimit Shtetror (ndryshe, UDB-sė) deri pas vitit 1990, i cili detyrėn e tij nė sherbim tė pushtuesit e ka kryer nė stacionin e milicisė nė Klinė.
Kurse sot ky UDB-ash shqipfolės ėshtė nė detyrėn e Sekretarit tė Pėrhershėm nė Ministrinė e Sherbimeve Publike tė Qeverisė sė Kosovės, nė krye tė sė cilės ėshtė Melihate Tėrmkolli.

Prandaj, a ka dėshmi mė tė fortė se ky fakt qė tė shihet kjartė se ky fshihen (strehohen) kėta terrorizues tė popullit shqiptar, kėta shėrbėtor tė devotshėm tė pushtuesit tė trojeve tona?!
Unė besoj se nuk ka!
Por ja qė ende ka shqiptar qė nuk duan ta shohin realitetin.
Ndėrsa, reagimet e qiftave tė kastratit (e ndonjė tjetri si ai) nė kėtė temė, pėr mua nuk janė edhe aq tė quditshme. Ata i marrin nė mbrojtje UDB-ashėt shqipfolės, sepse sipas tė gjitha gjasave edhe vet kastrati dhe ndonjė tjetėr si ai, e qė sillen edhe kėtu nė forum, janė vet UDB-ash, e sigurisht qė nuk u vjen pėrshtati tu pėrmenden emrat e kolegėve tė tyre. Ka mundėsi qė "kastratėve" edhe u ėshtė pėrmendur emri nė ndonjė rast, dhe sigurisht qė atyre nuk u mbetet rrugė tjetėr pos tė lutėn e apelojnė tek tė tjerėt qė mos tė "sjellin pėrqarje" (!!!) duke pėrmendur me emėr dhe mbiemėr spiunėt dhe tradhtarėt e kombit.

Dikush nga pjestarėt e forumit (mė duket Alfonsi) solli dėshmi se si njė i njohur i tij qenka marrur nė pyetje (ėshtė intervistuar) kur ka shkuar tė regjistrohet si ushtar i UĒK-sė!
Po ku ka parė ose dėgjuar Alfonsi qė dikush tė pranohet nė njė formacion ushtarak, e ai pėrson mos tė intervistohej nga Komanda ushtarake e atij formacioni?!
Po a e din Alfonsi se si rregull i ēdo organizmi ushtarak ėshtė qė tė ketė tė dhėna me shkrim pėr ushtarėt e vet?!
Po a e din Alfonsi (apo vetėm paraqitet se gjoja nuk e din) se UĒK-ja nuk ka qenė ndonjė aktiv fshati i LDK-sė (ku njihen tė gjithė njerzit me njėri tjetrin), por ka qenė ushtri e gjithė Kosovės, ku nė tė shumtėn e rasteve ushtarėt e UĒK-sė kanė qenė nga rrethe tė ndryshme tė Kosovės, e pėr pasojė nuk kanė qenė shumė tė njohur pėr njeri tjetrin.
Pėrjashtim bėjnė kėtu rastet kur njė fshat apo lokalitet paksa mė i gjerė lokal ka formuar njėsi e shtabe lokale tė UĒK-sė.
Nejse, kjo temė ka si qellim sjelljen e fakteve rreth vresjes sė Fehmi Aganit, por ja qė Alfonsi e ndonjė tjetėr tentojnė qė ta devijojnė thelbin e kėsaj temė, sepse nuk u pelqen qė tė vezhdohet me sjelljen e emrave tė atyre qelbsirave qė aq shumė dėme e tragjedi i sollėn Kosovės dhe popullit shqiptar.

Nese pėr dikė nuk ėshtė shumė e domosdoshme qė kėtu tė sillen emrat e ish UDB-ashėve qė i kanė kthyer "patkojt prej diellit", apo emrat e atyre qė nga Kosova u larguan sė bashku me forcat ushtarako/policore tė pushtuesit serb, siq ėshtė p.sh rasti tek tema tjetėr, ku si objektiv ka sjelljen e emrave dhe mbiemrave tė UDB-ashėve shqipfolės, pse atėherė nuk bėhet pėrpjekje tė zbulohen e sillen kėtu emrat e atyre UDB-ashėve qė sot janė tė instaluar nėpėr institucionet e Kosovės, apo qoftė edhe nėpėr subjekte politike?! E pra tek kėta UDB-ash tė futur nėn sqetullėn e LDK-sė duhet kėrkuar edhe vrasėsit e shumė funkcionarėve tė kėsaj partie politike, e jo tė kėrkohet pėrgjegjėsi tek krahu politik qė i bėnė oponencė demokratike LDK-sė, apo tentativa e dikuj qė kėtė pėrgjegjsi tua faturoj ish pjestarėve tė UĒK-sė.
Ish UDB-ashėt e futur nėpėr parti dhe institucione tė Kosovės janė shumė mė tė dėmshėm e mė tė rrezikshėm sesa ata qė i kanė kthyer "patkojt prej diellit", apo tė atyre qė sė bashku me forcat pushtuese kanė ikur nga Kosova. Prandaj, do ishte mirė qė ne tė fokusohemi mė shumė tek ata qė sot janė tė kamufluar, sepse njė ditė do tė bėhet vonė.

Sot nė disa nga institucionet kyqe tė Kosovės gjenden ish persekutor, ish diferencues dhe ish spiun tė ish regjimit serb, e veēmas tė tillė gjėnė nė prokurori dhe gjyqsor, por edhe nė Presidencė e Qeveri tė Kosovės, ogur ky shumė i keq pėr tė ardhmėn e Kosovės.

Kėto larva shkatrruese tė lėna nė Kosovė nga pushtuesi serb, e tė mbrojtura e stimuluara nga njė pjesė e stafit tė administratės sė UNMIK-ut tė instaluar nga OKB-ja nė Kosovė, me kohė do ta thurin rrjtin e tyre tė sipunazhit, dhe si aktapodi do ti mbėrthejnė tė gjitha segmentės e jetės politike, institucionale, ekonomike e juridike tė Kosovės, me pasoja shumė tė rrezikshme pėr ardhmėrinė e vendit.
Edhe nese kėto segmente UDB-eske nuk do tė arrijnė qė ta ndalojnė pėrgjithmonė pavarsimin e Kosovės, sepse njė proces i tillė nuk ka mundėsi tė ndalohet nga askush, megjithatė ata do ta pengojnė e vonojnė njė gjė tillė, pasojat e sė cilės vonesė do tė ndihen nė vazhdimėsi.

Shpetimi<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shpetimi mė 2006-06-06 11:51 ]</font>

tarasi
06.06.2006, 11:37:00
Sipas mendimit tim ėshtė e natyrshme qė, nė rastė lufte, tė gjithė ata tė cilėt, duan t'i bashkangjiten luftėtarėve e qė kėtė gjė nuk e kanė bėrė qė nė nismė tė saj, po sa tė lajmrohen nė shtabet udhėheqėse, tė bėhet njė " sitizim" i tyre ose njė " fotografi rentgeni" ngaqė , nė kėso kushte mund tė vijė cilido, e qė nė fund mund tė ketė qėllime krejt tjeter fare; diēka e ngjashme dhe e njohur me atė kolonėn e pestė...

Kėshtu qė edhe gjatė luftės sė fundit nė Kosovė natyrisht qė ata qė lajmroheshin nuk mund menjėherė tė mirrnin armėn dhe t'u thuhej: o burrani"... Tashti merreni me mend sikur nė ndonjerin nga shtabet tė kishte shkuar e pėr t'u lajmėruar ky Sinan Zhegra se ēfarė do tė ndodhte me ushtrin tonė; do t'i vriste qė tė gjithė pas shpine.....

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ka qenė e vetmja Ushtri qė njehė Rajoni dhe Evropa e qė ishte mirė e organizuar. Kur them mirė e kam fjalėn jo te pajisjet ushtarake por te; morali i saj, ndjenja e luftes dhe e flijimit pėr Atdhe e Mėmėdhe, Fisnikiria e saj dhe Luftė ball pėr ball me Armikun e uniformuar por jo edhe me ata pjestarė tė rmikut e qė nuk ishin nė uniformė...
Rasti i Tahir Zemės tregon mė sė miri se pėrse duhej hetuar tė gjithė ata qė i ofroheshin ushtris se kush ishin, nga ishin dhe se si kishin ardhur deri aty; nėpėrmjet cilave shtigje apo edhe me rekomandimin e kujt?...

Sa i pėrket kėtyre gjėrave qė uė kam parashtruar nė disa pyetje tė mė larta , aty edhe gjendet enigma e tė gjithė atyre vrasjeve. S'do mend qė, nė stilin e vjeter tė UDB-ės ( Ju kujtohet qė UDB-a pa u gjetė dorasi nė vitet e 88'89'90-ta ēdo gjė qė ndodhte nė Kosovė u linte shqiptarėve dhe i shpallte si " terrorist" bile edhe kur me shati patėn mbytur tė riun-fėmijė 12 vjeē Afrim Prebrezen e patėn shpallur si terrosit) edhe LDK-ja dhe lidershipi i saj, pas Lufte nė Kosovė, pėr ēdo vrasje qė ndodhte, akoma pa e dhėnė fjalėn e vet drejtėsia ata nguteshin dhe bėnin me dorė; ja ku janė ēlirimtarėt dhe ata po i bėjnė kėto gjėra sikurse qė nguteshin pėr tė fajėsuar PDK-ėn si parti e dalur nga Lufta dhe lidershipin e saj...
Mė kishte rastis tė dėgjoj njė bisedė tė njė" analisti politik"( Behlul Beqaj) nė tetor tė vitit 1999 e qė i thoshte njė " shoku tė tij2 qė LDK-ja duhet tė bėjė ēdo gjė qė tė mos u lejė nė duar, siē thoshte ai " barijve tė malit".
E pra, LDK-ja i kishte vė vetes pėr detyrė qė tė bėjė ēmos pėr tė krijuar kushtet e kthimit tė Ibrahim Rugovės nga Italia prej nga ku urdheronte, SIgurimin e tij se si tė vepronte... Pėr kėtė nuk duhet shumė pall mendė tė dihet sepse Ay nuk u kthye menjeherė nė Kosovė. Pra e di luga se ēka ka vegshi kur hy mbrenda sikur qė edhe Rugova qė e dinte se ēka kishte bė mbrenda nė Kosovė...

Pra faktet pėr Aganin janė po ato qė kam cekur mė lartė dhe atė tė dėshmuara nga Ata tė cilėt kishin qenė nė njė formė nė mėshirėn e fati tė I. Rugovės, tė cilit i shkonte fjala te serbėt gjatė luftės ashtu siē i shkonte fjala me serbėt tahir Zemės kur i dorėzoj Armėt dhe i la nė mėshirėn e fatit ushtarėt e plagosur nė Prapaēan... Pra si Tahir Zema si Ibrahim Rugova bėnin tė njejten gjė: koketim me serbėt!

Po ashtu edhe vrasjet e Xhemail Mustafes, si bashkėpunėtor i afėrt i Ibrahim Rugovės, Enver Malokut por edhe e bodygardit tė tij, Xhevat Makollit i cili kategorikisht kishte deklaruar, pas tradhtis sė Rugovės se " nuk do ta ruaj mė atė mut" ėshtė shenjė e mjaftueshme qė hetimet tė qojnė askund tjeter pėrpos nė drejtim tė Shtėpisėsė Velanisė... Nėse organet e Hetuesis do tė fillojnėtė bėjnė njė Hetim nė Shtėpin Fantome tė Velanise jam i bindur qė rezulltatet do tė dalin tė njejta me hetimin e paradokohshėm qė u bė pėr VJEDHJET NĖ PRESIDENC... PRA DO TĖ HETOHET EDHE PĖR VRASJET NGA PRESIDENCA....

kastrati
06.06.2006, 12:18:00
une duke i lexuar te gjitha postimet e tarasve kam ardhe ne konkludim se alibit me te cilat mundohen te mirren si baz mbi vrasjet e veprimtarve shqiptar ne Kosove, qofshin ata te LDK-es apo partive tjera shqiptare nuk pin uje fare /forum/images/smiles/icon_wink.gif

se vertete taraset jan te cekte, flet vet fakti se te tillet han te gjithe karemet qe u ofrojne sllavet, apo disa te sherbetor te tyre, po edhe nje kategori e atyre qe duke munduar te shpifin, mendojne se do arrijne te bhen karierist (per qka edhe nje numer jo i vogel i tyre deri dikund ja ka arrite qellimit) duke bere propoganda te rrejshme nga me te ndryshme /forum/images/smiles/icon_wink.gif

njera nga to eshte edhe e keti far biqimi si Blerim Shala (nese vertete eshte shprehur ashtu si thone taraset) kur qenka shpreh se gjeja Dr.Ibrahim Rugova paskesh intervenuar ke policia serrbe qe ta lirojne Blerim Shalen ???!!!

keshtu pra duhet te jen mjeshtrit profesionalist, e ti mashtroj taraset pa kokerr mendje (une kerkoj falje, nga se ketu nuk e kam fjalen per Tarasin e kesaj teme, fjalen e kam per te gjithe taraset , duke filluar nga vllezrit e Miladinit /forum/images/smiles/icon_wink.gif), dhe te mendojne se vertete ata ishin ne lidhje me Dr.Ibrahim Rugoven, dhe se ai paskesh intervenuar, qe duke e shpenzuar nje plume qe mos ta shprazin ne Belrim Shalin, do i dhene rast qe shqiptaret te shpenzojne edhe shume plumba mes vedi /forum/images/smiles/icon_wink.gif

mirepo, koha e propogandave te tilla ka kaluar, nga se keta serrboqetniket neve i kemi lexuar, o deri tani, o kurr, dhe edhe nese nuk flasin, ju kemi lexuar ne ball se qfar mendojne /forum/images/smiles/icon_wink.gif, por, jan taraset ata qe ju kan besuar vllezerve shkja, dhe per hire te tyre, edhe plumbat ne goje u veshin shqiptarve kosovare, vetem e vetem te mundohen ti bindin milladinoviqet se vertete taraset jan vllezer te tyre /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une do kisha shtruar nje pyetje si kunderpergjigje te tani Tarasit;

sikur te ishte pyetur Dr.Ibrahim Rugova edhe per Adem Demaqin, Rexhep Qosja, edhe per Albin Kurti po edhe per Nait Hasanin, qe ata ishin dhe jan kundershtar me te fort politik se sa qe ju paraqisni Xhemajl Mustafen e prof.Fehmi Aganin, qfar do te ndodhte me keta te mbijetuarit, te cilet si qe dini ju, Adem Demaqi eshte takuar nga policia mu ne mes te Prishtines dhe levizte lirshem, Rexhep Qosja poashtu, Albin Kurti dhe Nait Hasani ishin te burgosur e tj. e tj. qfar do te kishte ndodhur m t tillet ? /forum/images/smiles/icon_wink.gif

e shifni pra se sa te cektet jan taraset ne pulati, mendojne se neve do e hajme qdo propagande serrbe si ata dhe do u besonim /forum/images/smiles/icon_wink.gif

jo zoteri, propoganda juaj ka per qellim vetem ti fshihni disa gjera qe shume mire dihen, por qe akoma nuk kan dal si ton populli "per ledine", nga te cilat normal qe nuk do mund te shpeton askush /forum/images/smiles/icon_wink.gif


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-06 12:26 ]</font>

Lui
06.06.2006, 12:42:00
http://www.hrw.org/campaigns/kosovo98/photo/underorders/images/pg127.jpg
Profesor Agani

Njėri nga bashkpuntorėt e ngushtė nė Lidhjen Demonkratike!

I vrarė nga shkitė - me kerkesėn e Rugovnes.
__________________________________________________ ___________


<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-06 12:18 :
.............

jo zoteri, propoganda juaj ka per qellim vetem ti fshihni disa gjera qe shume mire dihen, por qe akoma nuk kan dal si ton populli "per ledine", nga te cilat normal qe nuk do mund te shpeton askush /forum/images/smiles/icon_wink.gif


&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-06 12:26 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

vėshtrone me kujdes ate qė bėra me ngjyrė vaji (bold)!

shkitė si ky kastrati jo qė s' munden ta shqiptojnė drejt thonė !!!!
por tė tillėt as nuk dijnė ta shėnojnė si duhet ate...
prandaj, tė tillėve nuk ua kap rradaka as kur shėnojnė mbiemrin Thaēi - qė iu del Taqi... typish shkinisht... edhepse vėrtetė ky Thaēi pėr shkitė ka qenė dhe ėshtė Ta-qi edhe rrast bile... e sidomos pėr disa "kastrata" e matrafella si ay...


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Lui mė 2006-06-06 22:19 ]</font>

kastrati
06.06.2006, 13:11:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Lui afishoj me 2006-06-06 12:42 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-06 12:18 :
.............

jo zoteri, propoganda juaj ka per qellim vetem ti fshihni disa gjera qe shume mire dihen, por qe akoma nuk kan dal si ton populli "per ledine", nga te cilat normal qe nuk do mund te shpeton askush /forum/images/smiles/icon_wink.gif


&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-06 12:26 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

vėshtrone me kujdes ate qė bėra me ngjyrė vaji (bold)!

shkitė si ky kastrati jo qė s' munden ta shqiptojnė drejt thonė !!!!
por tė tillėt as nuk dijnė ta shėnojnė si duhet ate...
prandaj, tė tillėve nuk ua kap rradaka as kur shėnojnė mbiemrin Thaēi - qė iu del Taqi... typish shkinisht... edhepse vėrtetė ky Thaēi pėr shkitė ka qenė dhe ėshtė Ta-qi edhe rrast bile... e sidomos pėr disa "kastrata" e matrafella si ay...

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

-------------

pa shifne shifne kit far Lu.i-n

po ky qenka shume i arsimuar or, pastaj po i gjeka edhe gabime (ku makina ben leshimin e nje germe), dhe ky tani don te notoj me noten 1 (njesh) /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif

po kush ishte ai Taqi more Lu.i qe nuk u permend fare ne kete postimin tim te fundt, a mes pet djeg ime ti djel aaaa? /forum/images/smiles/icon_wink.gif

e ti djeli me shkoell ime, a pi sheh do pestime tua ku po del bashk me magar en syret, e tash kishe po nxjerri kashtla me krrabza /forum/images/smiles/icon_wink.gif

na ketu nuk kemi ardhe ne provim te gjuhes letrare dhe bukurshkrimit a? /forum/images/smiles/icon_wink.gif

PS; une posa tu beje mat me dy poteza, ju filloni te ngjerrni kashte me grrabza /forum/images/smiles/icon_wink.gif

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-06 13:12 ]</font>

tarasi
06.06.2006, 13:32:00
Njė gjė dihet: qė mė lehtė ėshtė tė vrasėsh njeriun qė shetit lirshum; njė civil apo edhe ndonjė pjestarė tjetėr se sa njė tė burgosur. Tashti ka pas raste kur edhe kanė vrarė ndonjėrin ( siē ėshtė rasti i Zija Shemsiut - ishte i prerė me thikė nė fyt nė CZ tė Beogradit) por nė shumicėn e rastėve, i burgosuri gezon trajtim tė njejtė konform rregullave tė burgut. Gjithashtu dihet qė nė shumicėn e rasteve pavijonet kanė qenė tė ndara nė atė tė kriminelėve dhe nė atė tė burgosurish politik...
Gjatė kohės sa Nait Hasani, ka qenė nė burgė dhe Albin Kurti po ashtu, kanė qenė mė tė sigurt pėr jetėn e tyre ( me pėrjashtim tė kohės sė masakrės sė Dubravės) se sa ata qė ishin tė lirė dhe silleshin rrugėve tė qyteteve dhe fshatrave tė Kosovės...

Dihet po ashtu qė nė pritėn tė cilėn u kishin organizuar serbėt grupit tė Mujė Krasniqit - Kapuqit( kapuqi vritet nė kėtė pritė) ishin zėnė ca nga tė mbijetuarit tė cilėt mė vonė ishin kėmbyer me tetė ushtarėt e zėnė robė nga ushtarėt e ZO tė Shalės sė Bajgorės...

Dhe sipas logjikės sė kėtij " kastratit" do tė duhej shtruar pyetja ; se pse nuk i vranė serbėt ata qė i zunė robėr apo edhe pse UĒK-ja nuk i vrau ata tetė ushtarėt... Ka rregulla dhe nė momentin kur opinioni mėson pėr robėr lufte ata nuk mund tė eliminohen nė mėnyrė tė lehtė...

Kujtone rastin e Ukshin Hotit. Ata serbėt do tė mundnin tė likuidonin Ukėn edhe nė burgė por ata kishin zgjedhur variantin tjetėr mė tė " arsyeshėm pėr ta, para Organizatave ndėrkombėtare"... Lirimin nga burgu ( ditė e diele kur zakonisht nuk lirohen tė burgosurit ngaqė po t'ju bie kjo ditė lirimi zakonisht liroheshin tė shtunden ose njė ditė mė vonė tė hėnėn) e kanė bėrė me qėllim, qė ta likuidonin jashtė burgut dhe me kėtė tė thonė qė " ne e kemi liruar dhe se ēfarė u bė me kėtė nuk e dimė"...

Demaēi ka qėndruar nė Prishtinė dhe kanė mundur ta arrestojnė por si i burgosur ay s'ju nevojitej serbėve ngaqė ata kishin mė shumė qė 28 vite qė e kishin mbajtur nė burgė dhe e njihnin qėndresen e tij... Ta vrisnin nuk u shtonte pėr shtati ngaqė u janė friguar asaj qė shqiptarėt do tė mund tė reagonin nė mėnyrė tepėr brutale pėr simbolin e tyre... Ata siē rrėfen njė gazetare shqiptare, qė banonte afėr Ademit " erdhen njė ditė - rrėfejė kjo gazetarja, ata tė policis dhe trokiten nė derė tė Demaēit. Ky doli dhe u tha; ktu jam mos keni frikė se nuk e kam ndermend me e leshue Kosovėn..kur doni kėtu mė keni... Unė jam Adem Demaēi" gazetarja pėrshkruan se si serbet veq drodhen kokat dhe ikėn pa bė zė...
Ose sipas logjikes sė " kastratit2 do duhej tėnė sepse dhe ata 2000 tė burgosur e qė u liruan mė vonė nuk i paskan vrarė ( sikur kjo gjė i dhimbset ketij tė krisuri qė nuk qenkan vrarė tė gjithė)

Tashti, taktika serbe ishte tė bėnte masakra nėpėr fshatra , largė syve tė tė tjerėve ndersa nė qytetete ( sidomos nė Prishtinė) ėshtė rezervuar kjo gjė...

Sa i pėrket Blerim Shalės po e perseris: Ai pohon katerciperisht ATO QĖ POHON NĖ LIBRIN E TIJ DHE pėr atė se; Ibrahim Rugova kishte kėrkuar qė t'i sillnin atij nė Velani bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė. Meqė B. Shala nuk ishte nderbashkėpunėtorėt e tij tė ngushtė, nė pyetjen e eprorėve serbė se" tė sjellin edhe kėtė shalėn nė prishtinė" ai u kishte thėnė" jo atė jo ngaqė s'mė duhet"... Dhe kėtė Blerimi e kishte mėsuar, pra kėtė gjė nga kristofer Hilli tė cilit i kishte treguar Adnan Merovci se" kur Blerim Shalėn e kishin arrestuar nė Han tė Elezit, Ata kishin telefonuar nė Velani e cila ishte nėn mbikqyrjen e sigurimit serbė...

Dhe ata tė sigurimit kishin ardhur dhe treguar Rugovės se Blerimin po e mbanin tė mbyllur nė Kufi.. Aty pėr aty Rugova u kishte kėrkuar qė atė ta lironin ngaqė s'kishte kėrkuar qė t'i dergonin atė aty por Fehmi Aganin, Edita Tahirin por edhe Mehmet Hajrizin dhe Hydajet Hysenin... Pėrse kishte kėrkuar Ay edhe Hyden dhe Mehmetin edhe sot e kėsaj ditė s'kam mundur tė gjejė njė tė dhėnė tė arsyeshme....

Pra shkurt e shqip: pėr shumė ēka aso kohė gjatė bombardimeve tė NATO-s ėshtė pyetur edhe Rugova dhe atė ngaqė i ka shkuar fjala... te serbėt natyrisht...

Unė i kuptopjė tė gjithė ata tė cilėt kanė qenė nė sherbim tė Jugosllavis sė parė, tė kralit, tė dytė tė tretė etj qė vetėm duke u mshefur pas ombrelles Rugoviane lėdėkė-iste e kaluar e tyre nuk do tė mund tė jet si mjet diskutimi. Po ashtu e kluptojė qė cilido organizim jashtė LDK-ės do tė thoshte pėr ta ĒJERRJE MASKE... Por kjo ēerrje maske veq ėshtė bėrė...

Tashti janė bėrė edhe ca gabime te PDK-ja cila ca pishpirika tė LDK-ės fare pa i marrė e futur nė " sitė" dhe pa i " futur nė rentgen" dhe japur njė letėr pėr tė shkruar pėr veprimtarin e tyre nė LDK-ė i ka marr pa kritere dhe i ka futur nė radhėt e veta. pa e ditur dhe pa i kontrolluar se mos janė " futur aty si kolonė e pestė"... Tashti kėta pėr tė krijuar besimin bėhen mė tė zėshėm se ata qė nuk kanė pasur njė tė kaluar nė LDk-ė...bėhen mė tė zėshėm pėr tė dėshmuar se" janė 5 me Ty.....


Pra, kur jemi te Rugova dhe stafi i tij koha do tė tregoj se Ai dinte pėr tė gjitha kėto vrasje tė cilat unė i kam ngre kėtu pėr diskutim dhe pėr tė cilat ka edhe deshmi qė Presidenca ishte promotere e tyre... Pėr Xhemail Mustafem gjithsesi...

Nėse kėto gjėra tė dėshmuara njė ditė do tė vėrtetohen( kur tė kemi Organe kombėtare dhe tė pavarura nė prokurori dhe Gjykata)atėherė I. Rugovės do tė duhej t'i jipet vendi meritor; nė plehun e historis!
E kjo do tė thotė pasi vetes i ka vė pllakėn e varit tė njejtė me idolin e tij Drug Tito qė fati i varrit tė tij do tė jetė i njejtė me fatin e Idolit tė tij.....

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-06 13:37 ]</font>

Burimi35
06.06.2006, 13:37:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Alfonsi afishoj me 2006-06-06 00:14 :
O Taras,

ish Presidenti ka vdekur qe plot 5 muaj,tani kemi nje Prsident tjeter.Po edhe se afermi do kemi zgjedhje te reja e te lira.Do kemi dhe kemi shume pune ende me shkaun e pakica shkije. A jeni duke e par se si dhe qfar Poltike shkau po perdor.A e pave qysh na masakroi,e tani si po perfiton.A e dini ju qka eshte Decentralizimi,Mitrovica e ndare e shume tjera ...
Pse se neve po mirremi me te vdekur,po mirremi edhe me vitin 1981 e po mirremi me Fadil Hoxhen,A.Vllasin e tj.

Neser pastaj mos ta kerkojm NATO,apo mos te kerkojm Maqedonia me e hap kufirin.Keshtu edhe gjat luftes neve me shume jemi marr me vehten se sa me kundershtarin.Vetem nje rast po ta tregoj se kur ka shkuar nje koleg i imi te mobilizohet ne lufte,aty disa tipa e kan shtyr te jap deklarat me shkrim pse po don te luftoj,qka ka ber 10 vite..... e shume gjera tjera qe mua me vjen turp te i permendi.Pastaj po ai njeri ka luftuar plot dy vjet dhe eshte dalluar.
Ja me qka jemi marr ne edhe kur shkonte flaka ne Kosove,u vrajshin Shqipetaret sa nga shkau sa nga Shqipetari.
Sot eshte nje familje qe une e njoh ka mbetur vetem me gra e femij jetima sepse Babain ja ka vrar UCK-ja (disa tipa)pse ka qen ai dikur roje pyelli.Kurse me vone djali i tij eshte vrar ne luft me shkaun.

Taras po ta perkujtoj edhe nje her se Rugova ka vdekur,por te shiqojm perpara e te punojm dhasht zoti ne zgjedhjet tjera te fiton dikush tjeter,dhe do bindesh se prap nuk do te kemi rryme,se per tjera nuk po zgjerohem shume.
Edhe nje po ta perkujtoj se perveq Surroit do te behen edhe disa qindra milionera tjer.Kjo mbase do te jet shume e sigurt.

Tung
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Alfonsit,

Tarasi ka ber nje pune te shkelqyeshme ,esht ne Gjurme te Krimit te Organizuar.

Alfonsi
06.06.2006, 14:00:00
Kastrat e shohish kta edhe naj dit kur te ja fusin se edhe Uke Bytyqi eshte vrar me direktiva te Rugoves...

Po une nje ta them se keto gjera te flliqta qe ndodhen menjeher pasi filloj lufta e deri sot,shume mire i dine Populli.
Populli e dine qe qdonjeri qe ka qene ne LDK ka qen i rrezikuar nga disa mangup qe ishin radhitur ne UCK. Ata ishin disa sepse une e di ne radhet e UCK kan krisur plumbat nga gezimi kur kan ndegjuar se Rugova ka shpetuar dhe eshte shkuar ne Itali.
Por ata mangupa te paket qe ishin ata populli i denoj me zgjedhje te lira.

Nga ata mangupa ka qen i rrezikuar edhe Fatmir Sejdiu,Daci, S.Hamiti dhe te gjithe ata udhheqes te LDK.
Uke Bytyqi edhe pse nga dita e par ka qen ne lufte,mirpo per disa nuk ka qene me rendesi ajo,me e rendesishmja ka qen pse ai eshte ne LDK.Dhe per qdo nat e kan thirr ata mangupa ne telefon se nuk ke mei gezuar zgjedhjet po qese i fiton.

Ne anen tjeter une nuk di kurr Rugova qe ka then se kush i ka vra,as qe ka pasur ndonje akuze ndaj dikujt.

Keta mangupa kan pasur fat qe nuk ka qene Rugova sikur Daci se do e kishin pare pastaj.

Tung

kastrati
06.06.2006, 14:41:00
Tarasi, lexo mes rreshtav - vijave, nga se une nuk di te shkruaj me germa te zeza e dalluese, apo si po i quajn me duket "bollding"

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-06 13:32 :
Njė gjė dihet: qė mė lehtė ėshtė tė vrasėsh njeriun qė shetit lirshum; njė civil apo edhe ndonjė pjestarė tjetėr se sa njė tė burgosur. Tashti ka pas raste kur edhe kanė vrarė ndonjėrin ( siē ėshtė rasti i Zija Shemsiut - ishte i prerė me thikė nė fyt nė CZ tė Beogradit) por nė shumicėn e rastėve, i burgosuri gezon trajtim tė njejtė konform rregullave tė burgut. Gjithashtu dihet qė nė shumicėn e rasteve pavijonet kanė qenė tė ndara nė atė tė kriminelėve dhe nė atė tė burgosurish politik...
Gjatė kohės sa Nait Hasani, ka qenė nė burgė dhe Albin Kurti po ashtu, kanė qenė mė tė sigurt pėr jetėn e tyre ( me pėrjashtim tė kohės sė masakrės sė Dubravės) se sa ata qė ishin tė lirė dhe silleshin rrugėve tė qyteteve dhe fshatrave tė Kosovės...

Dihet po ashtu qė nė pritėn tė cilėn u kishin organizuar serbėt grupit tė Mujė Krasniqit - Kapuqit( kapuqi vritet nė kėtė pritė) ishin zėnė ca nga tė mbijetuarit tė cilėt mė vonė ishin kėmbyer me tetė ushtarėt e zėnė robė nga ushtarėt e ZO tė Shalės sė Bajgorės...

Dhe sipas logjikės sė kėtij " kastratit" do tė duhej shtruar pyetja ; se pse nuk i vranė serbėt ata qė i zunė robėr apo edhe pse UĒK-ja nuk i vrau ata tetė ushtarėt... Ka rregulla dhe nė momentin kur opinioni mėson pėr robėr lufte ata nuk mund tė eliminohen nė mėnyrė tė lehtė...

__________________________________________________ _________


une nuk e kisha fjalen per te burgosurit ne burgjet serrbosllave ne serrbi, por e kisha fjalen per ata qe u zune ne Kosove dhe te cilet kan mundur te skejohen sikur u skejuan shume te tjere dhe u pushkatuan me motivacione nga me te ndryshmet, bile shume prej tyre duke i fajsuar ushtaret u UCK-es, e mos me sill ti mua dokrra, nga se une nuk jam nga ata taraset qe mund te me mashtrosh ti mua, kur une e di se sa djem te rinje jan marr nga shtepi ne emer te paraburgimit dhe kurr ma nuk jan gjete /forum/images/smiles/icon_wink.gif

pra keshtu kan mund te veprojne dhe me te gjithe te tjeret qe kan shpetuar nga duart e policise serrbe duke i llogaritur edhe keta te ma larte te shenuarit.

__________________________________________________ __________

Kujtone rastin e Ukshin Hotit. Ata serbėt do tė mundnin tė likuidonin Ukėn edhe nė burgė por ata kishin zgjedhur variantin tjetėr mė tė " arsyeshėm pėr ta, para Organizatave ndėrkombėtare"... Lirimin nga burgu ( ditė e diele kur zakonisht nuk lirohen tė burgosurit ngaqė po t'ju bie kjo ditė lirimi zakonisht liroheshin tė shtunden ose njė ditė mė vonė tė hėnėn) e kanė bėrė me qėllim, qė ta likuidonin jashtė burgut dhe me kėtė tė thonė qė " ne e kemi liruar dhe se ēfarė u bė me kėtė nuk e dimė"...

Demaēi ka qėndruar nė Prishtinė dhe kanė mundur ta arrestojnė por si i burgosur ay s'ju nevojitej serbėve ngaqė ata kishin mė shumė qė 28 vite qė e kishin mbajtur nė burgė dhe e njihnin qėndresen e tij... Ta vrisnin nuk u shtonte pėr shtati ngaqė u janė friguar asaj qė shqiptarėt do tė mund tė reagonin nė mėnyrė tepėr brutale pėr simbolin e tyre... Ata siē rrėfen njė gazetare shqiptare, qė banonte afėr Ademit " erdhen njė ditė - rrėfejė kjo gazetarja, ata tė policis dhe trokiten nė derė tė Demaēit. Ky doli dhe u tha; ktu jam mos keni frikė se nuk e kam ndermend me e leshue Kosovėn..kur doni kėtu mė keni... Unė jam Adem Demaēi" gazetarja pėrshkruan se si serbet veq drodhen kokat dhe ikėn pa bė zė...
Ose sipas logjikes sė " kastratit2 do duhej tėnė sepse dhe ata 2000 tė burgosur e qė u liruan mė vonė nuk i paskan vrarė ( sikur kjo gjė i dhimbset ketij tė krisuri qė nuk qenkan vrarė tė gjithė)

Tashti, taktika serbe ishte tė bėnte masakra nėpėr fshatra , largė syve tė tė tjerėve ndersa nė qytetete ( sidomos nė Prishtinė) ėshtė rezervuar kjo
gjė...

__________________________________________________ __________

shyqyr qe nuk tu paska kujtuar qe edhe ketu te shpifesh, se Dr.Ibrahim Rugova paska intervenuar qe Prishtinen ti lene atij te pa prekur nga serrbosllavet /forum/images/smiles/icon_wink.gif

__________________________________________________ ___________

Sa i pėrket Blerim Shalės po e perseris: Ai pohon katerciperisht ATO QĖ POHON NĖ LIBRIN E TIJ DHE pėr atė se; Ibrahim Rugova kishte kėrkuar qė t'i sillnin atij nė Velani bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė. Meqė B. Shala nuk ishte nderbashkėpunėtorėt e tij tė ngushtė, nė pyetjen e eprorėve serbė se" tė sjellin edhe kėtė shalėn nė prishtinė" ai u kishte thėnė" jo atė jo ngaqė s'mė duhet"... Dhe kėtė Blerimi e kishte mėsuar, pra kėtė gjė nga kristofer Hilli tė cilit i kishte treguar Adnan Merovci se" kur Blerim Shalėn e kishin arrestuar nė Han tė Elezit, Ata kishin telefonuar nė Velani e cila ishte nėn mbikqyrjen e sigurimit serbė...

Dhe ata tė sigurimit kishin ardhur dhe treguar Rugovės se Blerimin po e mbanin tė mbyllur nė Kufi.. Aty pėr aty Rugova u kishte kėrkuar qė atė ta lironin ngaqė s'kishte kėrkuar qė t'i dergonin atė aty por Fehmi Aganin, Edita Tahirin por edhe Mehmet Hajrizin dhe Hydajet Hysenin... Pėrse kishte kėrkuar Ay edhe Hyden dhe Mehmetin edhe sot e kėsaj ditė s'kam mundur tė gjejė njė tė dhėnė tė arsyeshme....

__________________________________________________ ___________

menyra se si ti e pershkruan kete "argument", te ben te kuptosh sikur ti ishe prezent aty ne vend te ngjarjes dhe paskesh degjuar te gjithe bisedn, nga se ju postini si vijon;

"nė pyetjen e eprorėve serbė se" tė sjellin edhe kėtė shalėn nė prishtinė" ai u kishte thėnė" jo atė jo ngaqė s'mė duhet"... /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ishe ty aty z.Tarasi prezent dhe i ke degjuar te gjitha keto biseda, apo propogandon si te gjithe taraset?, nga se ato fjale nuk i kishte degjuar as vet B.Sahal a?

dhe kush do i besoj sot B.Shales apo qoft edhe ati K.Hill-it, i cili me teper i shkaktoj deme Kosoves me tradhtit e tija se sa i solli dobi, nga se me siguri edhe ai do ishte ndonjeher i ftuar apo vizitor ne Kosove sikur qe ishte B.Klinton, V.Klark, Wolker e tj. e tj. /forum/images/smiles/icon_wink.gif

z.Tarasi ti vertete me len pershtypjen e nje personi qe i beson lehte secilit edhe kur e ka me gjithe mend, por edhe kur genjen, pra ne kete rast edhe Blerim Shales mvarsisht prej interesave tuaja klanore:wink:

__________________________________________________ _________

Pra shkurt e shqip: pėr shumė ēka aso kohė gjatė bombardimeve tė NATO-s ėshtė pyetur edhe Rugova dhe atė ngaqė i ka shkuar fjala... te serbėt natyrisht...

__________________________________________________ ____

se sa eshte pytur Dr.Ibrahim Rugova, e dim neve te gjithe, nga se ai nuk do te kerkonte faktorin nderkombetar qe te jete ndermjetesues mes konfliktit shqiptaro-serrb, por ai kete e ka kerkuar gjithnje duke i dite pabesin dhe tradhetin e shkjaut /forum/images/smiles/icon_wink.gif

po te ishte ashtu si ju thoni, me siguri qe dhuna dhe terrori nuk do te ishin deri ne ate mase, sa qe te sillte tragjedin e shkatrrimit te ish Jugosllavise /forum/images/smiles/icon_wink.gif

__________________________________________________ ________

Unė i kuptopjė tė gjithė ata tė cilėt kanė qenė nė sherbim tė Jugosllavis sė parė, tė kralit, tė dytė tė tretė etj qė vetėm duke u mshefur pas ombrelles Rugoviane lėdėkė-iste e kaluar e tyre nuk do tė mund tė jet si mjet diskutimi. Po ashtu e kluptojė qė cilido organizim jashtė LDK-ės do tė thoshte pėr ta ĒJERRJE MASKE... Por kjo ēerrje maske veq ėshtė bėrė...

__________________________________________________ __________

z.Tarasi, ne luften e par botrore dhe ne luften e dyte botrore nuk ishte Dr.Rugova dhe rugovizmi si qe cek ti, si prijes gjitheshqiptar ne luften e pare botrore pothuaj se nuk kishte, kurse ne luften e dyte botrore ishte Tarasi-enverizmi, i cili bashkepunoj ngusht me vllezerit Milladinoviq dhe la Kosoven te ngujuar peng per i karrig prapanice, te cilen Rugova me menqurin e tije prej shqiptari dhe atdhetari e pruri deri ketu ku eshte sot, e tani na mbetet neve qe ta vazhdojme ate rruge qe ai trasoi dhe ta kurorzojme edhe ne menyre formale njohjen e PAMVARSISE /forum/images/smiles/icon_wink.gif

pra, ishte ky Dr.Ibrahim Rugova i cili i permirsoj gabimet e tarasve apo jo /forum/images/smiles/icon_wink.gif

__________________________________________________ ______

Tashti janė bėrė edhe ca gabime te PDK-ja cila ca pishpirika tė LDK-ės fare pa i marrė e futur nė " sitė" dhe pa i " futur nė rentgen" dhe japur njė letėr pėr tė shkruar pėr veprimtarin e tyre nė LDK-ė i ka marr pa kritere dhe i ka futur nė radhėt e veta. pa e ditur dhe pa i kontrolluar se mos janė " futur aty si kolonė e pestė"... Tashti kėta pėr tė krijuar besimin bėhen mė tė zėshėm se ata qė nuk kanė pasur njė tė kaluar nė LDk-ė...bėhen mė tė zėshėm pėr tė dėshmuar se" janė 5 me Ty.....

__________________________________________________ _________

PDK-ja gabime me te medha se qe ka bere ne kohen, pra edhe gjat kohes se ndarjes dhe perqarjes gjat luftes ne Kosove, nuk mund te beje /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ai ka marr ate pjese te llamit, qe nuk qon pesh bash per asgje, nga se edhe si po shifet, llami ka marr llamin, dhe rezultatet po mungojne sot e asaj dite dhe nuk ka as edhe nje perparim me te voglin, vetem duke qendruar NEN HIJE /forum/images/smiles/icon_wink.gif

__________________________________________________ __________


Pra, kur jemi te Rugova dhe stafi i tij koha do tė tregoj se Ai dinte pėr tė gjitha kėto vrasje tė cilat unė i kam ngre kėtu pėr diskutim dhe pėr tė cilat ka edhe deshmi qė Presidenca ishte promotere e tyre... Pėr Xhemail Mustafem gjithsesi...

Nėse kėto gjėra tė dėshmuara njė ditė do tė vėrtetohen( kur tė kemi Organe kombėtare dhe tė pavarura nė prokurori dhe Gjykata)atėherė I. Rugovės do tė duhej t'i jipet vendi meritor; nė plehun e historis!
E kjo do tė thotė pasi vetes i ka vė pllakėn e varit tė njejtė me idolin e tij Drug Tito qė fati i varrit tė tij do tė jetė i njejtė me fatin e Idolit tė tij.....

__________________________________________________ ___

une sikur ne te gjitha rastet, pra edhe ne rastin e z.Xhemajl Mustafa, nuk dyshoj aspak se ka gisht presidenti i ndjer z.Dr.Ibrahim Rugova, kurse, nese dikush nga ai tabor eshte i perzir apo ka gisht ne vrasjen e Xh.Mustafes, nuk do te thot se fajtor per kete eshte Dr.Ibrahim Rugova, nga se sipas mediave, edhe nje ish trup roje i Sali Berishes qenka akuzuar gje gjykuar per vrasjen e Azem Hajdarit /forum/images/smiles/icon_wink.gif

keto te bene te kuptosh se nuk jan te kota fjalet e majtisteve kur thonin se neve kemi njeriun me Berishen qe i din te gjitha /forum/images/smiles/icon_wink.gif

pra edhe ne kete rast me dr.Ibrahim Rugovan paska qen diq e ngjajshme apo jo ?

per ata edhe ti po i ditke gjerat, por te pakten beru real dhe thuaje publikisht;

neve taraset jemi ata qe ja punuan, kurse ata e hengren karemin si gjitheher qe e hanin ata vllezerit matan kufirit shqiptaro-shqiptar dhe pas gjithe atyre eliminimeve brohoritnin; "parti enver, me ty jemi kurdo her" /forum/images/smiles/icon_wink.gif

sa i perket pllakes se vend sikurse i ishte vere tites, sipas teje, ketu nuk te fajsoj, nga se edhe ashtu ti nuk je i mesuar qe ti kesh bere ndonjeher nderime ndonje personaliteti te lart shqiptar, ta vorrosesh me nderime shtetrore, ndaj nga mesimi qe ke pas ne te kaluaren ta perkujton cilindo qoft tjeter jo, por vetem Titon /forum/images/smiles/icon_wink.gif

fundja z.Tarasi, ti me shume zene ne goje Titon se vllezerit e Tarasit tende te preferuar milladinoviqet, ani se titoja ishte kroat, kurse Milladini ishte shkja sikurse edhe Milloshi e Stalini, po ne fund bashkoju edhe titon me ta bashk a /forum/images/smiles/icon_wink.gif
__________________________________________________ _________

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-06 13:37 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

____________________________

kalofsh mire, po akoma qenke i pa pjekun te mirresh me zbulime te hetuesise, ndaj leri vend atyre qe e kan profesion, nga se nuk eshte kjo pune per amatera, ose kete mund tua shesesh vetem tarasve, se ata e ngrenin keshtu si ty ...... me buke /forum/images/smiles/icon_wink.gif

________________________________________________

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-06 14:57 ]</font>

tarasi
06.06.2006, 15:12:00
E para se ēfarė ėshtė ky kastrati e kanė cekur disa forumist mė lartė dhe s'do mend qė ky do tė pall gjithnjė me vazin e tij tė vjeter: si shpetim pėr tė kaluarėn e tij jo tė favorshme... Unė edhe njė herė i kam thėnė tė ndrroj nik dhe tė mos pėrlyen emrin e fisit shumė tė fisnikshum siē ėshtė ai me emrin " Kastrat" ani pse nganjiher mė pėrkujton njė Rrahman Kastratin, oficer i APJ-ės i cili e kishte denoncuar dhe burgosur Shoten e Llapit, Xhyle Krasniqin...

Ajo se ēfarė kam shkruar ėshtė katėrcipėrisht e vėrtetė!pikė!
Natyrisht qė tani do tė hudhen si tė "paverteta" edhe dėshmit e blerim Shalės edhe tė Adnan Merovcit edhe tė Kristofer Hillit... Po ashtu do tė thuhet qė edhe pse Xhemail Mustafa qenka vrarė nga njeri qė mė vonė qenka punėsuar nė presidenc Rugova se paska ditė kėtė gjė... Domethan qė Rugova tė gjithė rreth vetit i paska pas udbashėt mirepo ai nuk ėshtė fajtor ngaqė se paska ditė kėtė gjė... Se ai Rugova po ashtu nuk qenka fajtor qė paska shkuar dy herė nė beograd te Millosheviqi ngaqė ai nuk e paska ditė kėtė gjė ngaqė paska menduar qė ėshtė duke shkuar nė Dedinje... Se Rugova nuk qenka fajtor kur e paskan pyetur serbėt se cilin bashkėpunėtor do tė ta sjellim por paskan qenė vetė serbėt qė e paskan bėrė kėtė pyetje kėshtu qė ai ėshtė dashtė tė pėrgjigjet patjeter nė pyetjet e tyre...

Ėshtė e vėrtėtė qė unė s'jam mėsuar tė bėrtasi " rroftė ky apo rroftė ai" ngaqė kam lindur si " rebel" dhe mendisn e lirė dhe tė menduarit ska pas njeri qė tė ma marri me ēmimin edhe tė jetės. Ju qė jeni mėsuar tė jetoni me mendsin e robit dhe si qyqarė tė pėrkulur nė gjunjė bėne kėtė gjė, tekefundit Ju s'dini gjė tė bėni pėrpos punen e sherbetorit ngaqė kėtė mund ta keni trashegim nga tė parėt...brez pas brezi...

Edhe jė gjė tė cilėn e kam pohuar mė lartė: babain e Rrugovės e kanė vrarė NDSH-istat dhe po deshi ndonjeri mund tė sjellė faksimilin e vitit 1947 nga proqeset gjyqesore tė bėra kundėr Gjon Serreqit dhe NDSH-istave pėr Ferizaj, pejė dhe Gjilan sikurse tė atyre tė prishtinės. Dhe njeri nga ata tė Pejės pyetet se; kush e vrau kėtė Ukėn e Cėrrcės"...
Kėtu ėshtė edhe pėrgjigja mė e mirė se pėrse Ay Rugova yt patriot nė vend qė tė kryej Gjimnazin nė gjuhėn shqipe e ka kryer nė gjuhėn serbe nė Pejė....

Sa pėr aganin po ashtu dihet cilat kanė qenė mardhenjet e tij me Rugovėn pas kUVENDIT TĖ tRETĖ TĖ ldK-ĖS.... Po ashtu dihet zenkat qė kishte ai me Rugovėn gjatė Rambujes..po ashtu dihet qė Adnam merpovcin e kishte dėrguar Rugova nė KonferencØØe qė tė kėrcėnojė Aganin... Tashti doli afera e parave nė presidenc dhe atė pėr 6 mujorin e parė tė vitit 2005... Tregtit me para tė pista tė motres sė fanė Rugoves...

Vrasja e Xhevat makollit ngaqė si bodygard dhe shofer i Rugovės dinte shumė pėr tė e ndoshta edhe pėr kontaktet e tij tė fshehta ( bisedat) me udben apo edhe ndoshta vet me Millosheviqin....

Pra sa i pėrket kėtij Rugovės gjert do tė dalin ngadal nė shesh. Unė nuk jam hetues por logjikoj nė bazė mendjes sime dhe atyre qė janė shkruar dhe dokumentuar. Tekefundit gazetaria Hulumtuese nė Amerik e kishin rrezuar niksonin nga qeveria ani pse nė fillim FBI kishte bėrė pėrpjekje qė tė heshtet kjo puna e " Uotergejtit"... sikurse afera e Klintonit me Moniken..
Nė fillim gjėrat duken tė pabesueshme por me kalimin e kohės pasi drejtsia tė dal nė siperfaqe gjerat do tė kthjellohen...
Sa i perket atė qė ndonjeri " kikirez" pall si " gamari i Hoxhė Magarit" pėr taraset e enverizmin mjafton vetėm kjo: Enveri ka bė luftė sepse ai ka pas koqe pėr kėtė gje... Ai ka qenė trim e trimin unė e nderojė!!!!
Sa i pėrket asaj qė pėrmend ndonjeri do farė Milladina e do farė tjerė ( ai ka shkruar pėr kėto gjera shumė herė se si e kishin futur nė radhet e tyre spiunin e felliqur Mugoshen... eNVERI E PRANON KĖTĖ GJĖ)
Por JU disa atėherė keni qenė jatakėt e Drazhė Mihajloviqit ngaqė shumė rpej jush u keni bėrė strehim ēetnikėve tė Drazhės... e kėtu bėjnė pjesė tė njejtit tė cilėt edhe atØherė kanė qenė kundėr tarasve por kanė qenė me Drazhė Mihajla dhe me fashist dhe nazist...
Duke ju falenderuar qatyne tarasve tė atėhershme shqiperia ishte radhitur nė krahun e Aleancės fitimtare e kundėr kastratdrazhave drazhmihajloviqave, Hitlerave e Musolinave....
Pra edhe atėherė kishim tė bėnim me njė anė tė atyre qė luftonon pėr liri dhe atyre qė shtrenin qafėn ke pushtuesi... E po genet janė trasheguese dhe pėrcjellėse edhe te gjeneratat e tjera...

Pra kaq pėr Rrugoven deri sa nuk do tė fillon zhvarrimi i ngadalshum i tij e vetmja gjė e merituar nga ay nga veprimet e jetės. Dhe kėtė gjė do ta bėjė vet LDK-ja kur tė zbuloj tė gjitha tė vertetat pėr me mujt fajin serish ta hedh te njė person pėr tė larė vetveten. Pra mbajeni mend: LDK-ja e para do tė distancohet nga veprimi i ish . udhėheqesit tė saj...

Bardhyli-Iliri
06.06.2006, 16:22:00
zotrinj,

U habita kur lexova pėr kėto zbulimet e disa Forumistave, se paskan gjetur vrasėsit e Fehmi Aganit.

Me tė vėrtetė ėshtė mahnitėse, se sa ėshtė e zhvilluar fantazia njerzore. Versione nga mė tė ndryshmet. Fakte dhe Dėshmitarė mungojnė si gjithėherė, se edhe nuk mund tė ketė se ende nuk janė kryer hetimet.

Edhe unė kam versionin tim nė lidhje me vrasjet Politike enigmatike, por ja qė kėsaj here nuk mė mjafton koha, do e bėjė mė vonė.

Ju pėrshėndes

kastrati
06.06.2006, 17:51:00
Tarasi

mos u merr ti me Nicka e me fise se cili eshte me i mire dhe cili me i dobet, nga se fiset nuk ndryshojne aspak nga njeri tjetri, e as shqiptaret nga njeri tjetri ne grupe perveq se ndryshim ben individi; i mire apo i keq /forum/images/smiles/icon_wink.gif

si duket ti paske ven Nick-un "tarasi" duke menduar ne ato qe ti permend "koqet e Enveri", te cilat i kishte pas te shtira vetem per te vrar dhe pushkatuar figura te ndritura te kombit shqiptar, nga se shkie, grek dhe italian e gjerman, ai as edhe nje vra nuk e ka /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une e kuptoj se enveri nuk eshte teme ketu, por qe po dua ta lidh me temen dhe po dua ta lidhe me cektesin qe kan ca njerz e ne kete rast edhe "tarasi" alias Enver Hoxha, i cili nga adoloshenca qe kishte u be element i lehte te manipulohet nga shkiet dhe greket dhe ne vend qe ata te kishin kundershtar te fort Shqiptarin qe te luftoj per trojet e veta shekullore, ata perdori Enverin si mjet qe ta luftoj vete shqiptaret dhe ti coptoj tokat shqiptare me leht, ashtu si qe coptoi shqiptaret mes vedi /forum/images/smiles/icon_wink.gif

tuhet te kesh parasysh nje gje se si gjeti menyren sllavi qe ta kete krah te djath Enverin per ta perqar popullin shqiptar, e me pastaj ti coptoj edhe tokat shqiptare, ku si pasoj e gjithe kesaj akoma na kan ngel ca taras sot dhe bejne ndarje dhe pereqarje duke ju ven njerzve epitete nga me te ndryshme; tradhetar, bashkepunetor i shkjaut, hajdur, kriminel, e ku ta di une /forum/images/smiles/icon_wink.gif

atebot milladinoviqet prun "Tarasin" ne krye te partise, dhe natyrisht e ben xhoker per vedi, dhe aty ku ju duhshte, ate e futnin, dhe sa her qe donin te mbyllnin lojen (gojen) e futnin xhokerin (Enver Hoxhen) dhe Amin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

qfar ndodhi me vone, e qfar po ndodh edhe tani;

nga taraset e atehershem Shqiperia perveq qe u coptua, kur nuk u ringjal (edhe ajo pjese qe ngeli) por vetem u vorfrua, keshtu qe fatmirsisht, po them edhe njeher fatmirsisht qe nuk kishte anije - mjete lundrimi, se nje i gjall nuk desh te ngelte me ne Shqiperi pas vdekjes se diktatorit - gjegjesisht pas permbysjes se ditatures shumevjeqare enveriste ne Shqiperi, por te gjith deshen qe te hikun sa me shpejt qe eshte e mundur /forum/images/smiles/icon_wink.gif

edhe tani u mudnua te ndodh i njejti skenar nepermes Nanos dhe takimit te Kretes, ku Zot po din se qfar marrveshje tinxare u arrit me Millosh-viqin dhe Nano-zezen, i cili me vone haptaz u deklarua se shqiptaret per Kryeqytet kan Beogradin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

qe kjo te jete edhe me katastrofale, ai arriti qe ta mashtroj edhe Hashim adoloshentin, Xhavit sy surlen dhe ca tjere dhe te bejne post blloqe duke filluar nga bregdeti shqiptar e gjer ne kufi me Kosove qe te bejne ndarjen dhe perqarjen e njerzve dhe t deklarohn; je per kete apo ate krah /forum/images/smiles/icon_wink.gif

na thuaj Tarasi nese nuk ishte keshtu dhe na thuaj se nuk ishin krahu qe ti e mbron qe nuk penguan njerhzit te kyqen ne radhet e USHTRISE per clirimin e Kosoves /forum/images/smiles/icon_wink.gif

tash qfar ndodh ne fund?

keni filluar ta perdorni nje "xhoker" tjeter, nga se ju dogjen letrat ne dore /forum/images/smiles/icon_wink.gif

te beni si ne kohen e xhaxhit dhe te perqani njerzit kinse familja juaj ka nje ish te punesuar ne ish administraten serrbosllave, kishin nje ish ushtarak te JNA-s, kishit nje ish police, kishit nje ish gjykates, kishit nje ish profesor qe ka kryer shkollen ketu e atje, e ju harroni se jeni bije te o atyre punetore qe punuan ne kohen e ish monizmit, bij te ish atyre ushtarakve apo ushtarve te JNA-s, jeni bije te ish atyre policeve qe pothuaj unanimisht lesuan ate detyre, kurse sot bredhin udheve dhe perveq qe nuk u kthyen ne vendet e tyre te punes, shahen nga taraset&amp;Co, jeni bije te atyre profesorve qe kryen shkollat ne ato univerzitete te ish monizmit serrbosllav, e tj. e tj. e tj. /forum/images/smiles/icon_wink.gif

neve akoma nuk i kemi vend temelet e forta te shtetit te Kosoves, ju ftoni njerzit me ane te propogondave te rrejshme, me argumente qe nuk qendrojne, apo se paku nuk jan te argumentuara me asgje qe te ngriten mes vedi dhe ta hapin luften dhe te shkatrrohet e tere aju qe u fitua me gjek gjer me sot /forum/images/smiles/icon_wink.gif

pra kjo eshte e tere ajo qfar ju la Xhaxhi pas si shiolle dhe si trimeri me ato si qe thua ti "koqe te trimit", te cilat asnjeher nuk pati guxim ti drejtoj nga serrbosllavet apo grekerit, por vetem eliminonte shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

me thuaj Taras, kur beri Enver Hoxha lufte me Shkjaun per trojet e veta?

me thuaj Taras, perse Xhaxhi Enver i djegu planet e pergaditura nga Mehmet Shehu per ta sulmuar Serrbo-jugosllavin per ta nxjerr Kosoven?

neve patem guximin ti kundervihemi tere Jugosllavise se athershme dhe krijuam pushtet paralel, anipse nuk e kishim as edhe nje kallash ne dore, kurse Xhaxhi kishte nje arsenal armesh nga me te ndryshmet, gje qe u pa edhe pas hapjes se depove me rastin e rrebelimit ne vitin l997!

perse Xhaxhi pas gjithe ati mundimit te mbarimit te planit per ta sulmuar Jugosllavin, i zhduki ato e me pas zhduku edhe njerzit te cilet ben ate plan?

une mendoj se Xhaxhi e beri kete, nga se kishte vene koken kaucion per postin qe ju mundesua nga milladinoviqet, andaj te gjitha keto te tjerat i kishte bllofe, kinse une po mendoj dhe po punoj per Kososoven /forum/images/smiles/icon_wink.gif

edhe ne kete rast ju jeni vetem "bllofa" dhe asgje tjeter /forum/images/smiles/icon_wink.gif

apeloj te te gjithe shqiptaret ane e mban, e posaqerisht ke keta te Kosoves, qe mos te bien pre e ketyre tarasve, te perqahen mes vedi ne keto momente vendimtare per Kosoven, nga se keta jan duke i bere argatin e dreqit dhe duan qe ta lene Kosoven banovin shkau, por, te punojne pa nderprer dhe te hecim perpara deri ne fitore perfundimtare dhe te bejem KOSOVEN E PAMVARUR EDHE DE JURE

tarasi
06.06.2006, 20:26:00
E kanė tė kot tė gjithė ata udbashė tė cilėt po pėrpeliten me shqelme gomarėsh pėr t'i jap Temės njė kahje krejt fare tjetėr. Po ashtu dihet qė Enver hoxha ka pas " koqe pėr luftė" ndersa Ibrahim Rugova as te koqet e tija s'ka mundur tė afrohet perpos te kėto tė miat...

Kėshtu qė tė gjithė ata qė duan tė tonė diēka nė Temen per Enver Hoxhėn le tė shkruajnė atje ngaqė ka mjaftė Tema tė hapura pėr kėtė figurė...

Pra kjo Temė ka tė bėjė me pregaditjen dhe organizimin e krimit tė Organizuar nga Shtėpia Fantome e Velanisė dhe me Ibrahim Rugovėn mbrenda kėsaj shtėpie..

Pra edhe jė herė do tė sjellė pyetjet tė cilat janė parashtruar:


1.
1. Si u bė e mundur qė Rugova tė kėrkoj qė serbėt ta lironin B.Shalen nga arresti policor nė Han tė Elezit?

2. Si u bė qė mė 5 maj Rugova arriti me tėrė familjen e tij nė Itali dhe sė bashku me tė edhe Adnan Merovci dhe mė 6 maj tė vritej Agani?

3. Pse Rugova para se tė shkonte pėr nė Beograd kishte kėrkuar qė t'ja gjenin bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė?

4.Si u bė qė, Adnan merovci u leju qė nga Beogradi tė lirohet dhe mė 17 dhe 18 prill tė qėndrojė nė Shkup ku u takua me Hillin tė cilit kishte shpjeguar se aty ėshtė me motivacion tė gjetjes sė bashkėpunėtorėve tė Rugovės?

5. Pėrse i kėrkonte Rugova ata me kėmbėngulje?

6. Pėrse kur Merovci kishte bėrė pėrpjekje pėr tė kuptuar se a do t'i lejohej Rugovės udhėtimi pėr nė Maqedoni, pra dalja nga Prishtina, pėrgjigjet policore ishin se ky mund tė shkojė nga tė dojė, se kėta nuk do ta pengojnė, por qė nuk mund tė garantojnė se nuk do t'i ndodhė diēka Rugovės, po tė nisej nga Shkupi, sepse me siguri, nė atė rast, UĒK-ja do tė pėrgatiste pritėn nė tė dalė tė Prishtinės?

7. Nėse ishte kėshtu shtrohet pyetja: pse UĒK-ja do ta vriste Rugoven kur dihet qė ajo vriste vetėm serbė tė uniformuar dhe spiun tė tyre..

8. Pse Rugova me tė hyrė NATO-ja nė Kosovė nuk u kthye menjeherė nė Atdhe po rrinte dhe qėndronte nė Itali? Edhe Ruset hynė edhe pakistan, bangladesh e indian erdhen.. Por Rugova jo...Ēka priste ai qė nuk kthehej si " udhėheqes qė i paska prirė popullit?"

9. Pse gazeta BOTA SOT dhe gazetari i saj( aso kohe) Rexhep kastrati tė gjitha vrasjet enigmatike nė Kosovė i adresonin kah krahu i Luftės... Pra tė njejtit qė para njė kohė e pranuan qė janė marrė me gėnjeshtra..

10. Si u bė e mundur tė vritej Xhemail Mustafa nė mes dite , para baneses se tij dhe qė ky tė mos bėnte pėrpjekje tė vetė-mbrojtjes. A mos vallė kjo do tė thotė qė, ai e ka njohur vrasesin si mik tė tij dhe nuk i ka shkue mendja te mė e keqja?

11. A ishte e rastėsishme dhe pėrse Amerikanėt rrėmbyen Rugovėn nga Italianėt dhe e vendosėn nė Residencėn e Qeverisė sė Gjermanisė, afėr Bonit, nė Kėshtjellėn Shėn Petersberg dhe fill pas kesaj Rugova u deklarua se edhe ai i pėrkrah sulmet e NATO-s.

12. A thua ishte e rastėsishme qė i derguari i parė special i Kofi Ananit dhe i OKB- Sergio Vieira de Mellos ( vrarė mė vonė nė Irak) shpejtė e shpejtė u nderrua me Bernard Kushnerin francez dhe me kėtė sinjalizim pėr Rugoven se mund tė kthehet...2.
Dihet fillimisht qė pas vrasjes sė Xhemail Mustafės, policia e UNMIKUT nė bazė tė pėrshkrimeve tė atentatorit nga deshmitarėt, fillimisht e kishte arrestuar Sinan Zhegren nipin e udbashit Selim Brosha...

Pra, aso kohe edhe u shkrua nė gazeta tė ditės se njė i dyshuar gjendet nė arrest si i dyshuari kryesor nė vrasjen e Xhemail Mustafes, njeriut mė tė afėrt tė Ibrahim Rugoves. ishte vrarė duke hyrė nė ndertesen e baneses sė tij...

Mė vonė pas disa intervenimeve ishte liruar nga Arresti ky Sinan Zhegra dhe as edhe njė herė UNMIKU nuk ka sqaruar se pėrse ishte liruar ky njeri...
Por ecuria e ngjarjeve tė mėvonshme na jep tė drejtØØe tė shtrojmė disa pyetje:

Ramė maraj ishte Kėshilltar i Ibrahim Rugovės pėr ēėshtje tė siguris. Si ėshtė e mundur qė ky Sinan zhegra qė ishte i dyshuar pėr vrasjen e Xhemali Mustafes tė bėhet bashkėpunėtor i ngushtė i Ramė Marajt dhe tė jetė nė sherbim tė tij?

A nuk do tė ishte e logjikshme qė ( sikur tė kishte qenė nė sherbim tė Ramė Marajt para vrasjes apo dyshimit per vrasje) Ai do tė duhej tė mbahej sa mė largė njerėzve tė Rugoves se sa afėr tyre?

Si ėshtė e mundur qė Ai e ka krijuar besimin qė tė jetė afėr Rugoves nėse veq ėshtė dyshuar nė tė se e ka vrarė Xhemail Mustafen?

Pse fill pas kesaj vrasje Rejtingu i LDK-ės filloi tė rritet ndersa PDK -ja ra nė mėnyrė marramendėse?

Kush e planifikoi dhe kush e shfrytezoi mė sė miri pėr qėllime tė veta kėtė vrasje?

Si ėshtė e mundur qė njė njeri qė ka qenė nė strukturat e UDB-ės tė jetė nė stafin e Kėshilltarit tė Rugoves pėr ēėshtje tė Siguris?

Ka shumė pyetje tė cilat kėrkojnė pėrgjigje...

Koha do tė tregon dhe herėt a vonė do tė zgjighet misteri i vrasjeve enigmatike tė clat i sherbyen pėr mrekulli njė subjekti tė caktuar politik!


3.
Dy ditė pasi qė bėri thirrje nė njė konferenc pėr shtyp Ibrahim Rugova, pėr zbulimin e vrasjeve qė po ndodhnin nė Kosovė dhe pas thėnjes sė tij " qė nuk e di se cilėt janė dhe qė nuk i njehė ata, UDB-a mori sinjalin qė mund tė operonte shlirshem nė Kosovė dhe shi pėr kėtė vetėm dy ditė mė vonė u vuri priten dhe u vranė: Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. Po ashtu kur dihet qė, disa vite mė herėt me bekimin e tij u projektua dhe u arrestua prof. Ukshin Hoti.


4.
Shumė ėshtė shpekullua gjatė fillimit tė viteve tė 90-ta duke dashur ta pershkruajnė Ibrahim Rugovėn si njė figurė tė mirė pėr babain e tij se " gjoja qenka vrarė - pushkatuar nga pushtetarėt e rinjė" popr e verteta qendron krejtėsisht ndryshe: mu pse ai dhe i vellai kishin pėrkrahur pushtetin e ri ēetniko - partizan ishte organizuar vrasja e tyre dhe atė nga NDSh-istėt e kohės.Pėr kėtė edhe ishte burgosur dhe pyetur pėr atė se ēka di ai pėr vrasjen e Ukės dhe Rrustės Zukė haxhiu i biri i Haxhiut dhe i Drenė Selamanit qė ishte akuzuar dhe denuar nė vitin 1947 se ka vepruar vazhdimisht nė Rugovė dhe nė vende fēinje pėr " konsolodimin e pushtetit nė kėto treva" dhe se ka qenė i lidhur me nacionalistin Demė Ali Pozhari dhe Ramė Mujen nga Shqiperia...
Mė vonė i biri Ibrahimi vijoi mėsimet nė Pejė nė gjuhėn serbo-kroate. Po ashtu i biri tjeter , tani mė I Rrustes ( Rrustem Rugova) mė vonė ishte njeri ndėr gazetarėt mė titist i gazetės " Rilindja" qė lartesonte nė qiell pushtetin jugosllav dhe fyente me njė fjakor mė banal Rinin revolucionare tė Universitetit tė Kosovės...

Pra, ka shumė indikacione se pėrse Ibrahim Rugova gjatė sundimit tė tij enigmatik ose mė mirė me thėnė gjatė veprimit tė tij publik-politik 1989 - 2005 , nuk pranonte as edhe njė iniciativ qė vinte nga shqiptarėt por gjithnjė terhiqej me motivacion se nuk ėshtė koha teksa ēdo propozim qė i vinte nga jo - shqiptarėt e shtynte atė qė me zell ta aprovonte: E, shembuj tė tillė ka sa tė doni qė nga vajtje - ardhjet Prishtin - Beograd - Prishtinė e gjerė te nėnshkrimi i dokumentit pėr Arsimin me ndermjetsimin e San - Edigios kur ai njifte de Jure dhe De fakto Millosheviqin si sovran tė tij...5.
.BISEDA E MBRAMĖ ME PROFESOR AGANIN

Pėr herėtė mbramė kam biseduar me Profesor Fehmiun tė premten, mė 26 mars dhe, pos konstatimit se jemi gjallė, nuk dinim as ēka tė pyesnim njėri- tjetrin. Po ashtu, nė gjysmen e dytė tė javės sė parė tė bombardimeve, nuk u takova fare as me kolegėt dhe miqtė e " Zėrit": bardhin ( hamzaj), Mufailin ( Limani), halilin ( matoshi) dhe Hazirin ( Reka)....
EDHE NJĖ HERĖ

Pse mė liruan?

Nja dy javė mė pas do tė marrė vesh nga ambasadori Hill se ē'kishte ndodhur nė ato dy orė pritjeje. Hill, kėtė storie, e kishte kuptuar nga BISEDA TELEFONIKE E ZHVILLUAR ME ADNAN MEROVCIN, SEKRETAR TEKNIK I RUGOVĖS. DR. IBRAHIM RUGOVA ISHTE MUNDUAR TĖ GJENTE BASHKĖPUNĖTORĖT E TIJ MĖ TĖ AFĖRT, SI FEHMI AGANIN, EDITA TAHIRIN, HYDAJET HYSENIN, MEHMET HAJRIZIN, PRA ANĖTARĖT E DELEGACIONIT TĖ KOSOVĖS NĖ RAMBUJE DHE ISH. ANĖTARĖT E KRYESISĖ SĖ LIDHJES DEMOKRATIKE TĖ KOSOVĖS.


Blerimi mė tutje nė shkrimin e tij me titull " NATO-ja FILLON BOMBARDIMET" faqe 362 rreshti i djetė vazhdon si mė tutje:


" KUR MĖ ZUNĖ MUA NĖ HAN TĖ ELEZIT, AUTORITETET E BEOGRADIT ISHIN KONSULTUAR ME DR. RUGOVĖN DHE MEROVCIN, DUKE PROPOZUAR QĖ TĖ MĖ KTHENIN NĖ SHTĖPIN E TIJ TĖ DR. RUGOVES NĖ VELANI. RUGOVA KISHTE REFUZUAR KĖTĖ OFERTĖ, DUKE THĖNĖ QĖ NUK KISHTE NEVOJĖ PĖR MUA. UNĖ, NATYRISHT, NUK DIJA SE NĖ ĒFARĖ POZICIONI GJENDESHA ATĖ TĖ PREMTE, NĖ HAN TĖ ELEZIT...
KUSH E DI SI VAJTI PUNA QĖ AUTORITETET E BEOGRADIT, MEGJITHATĖ, VENDOSĖN TĖ MĖ LESHONIN. SIDOQOFTĖ, ISHA ME FAT TĖ MADH. FAMILJA NUK BESONTE QĖ SĖRISH ISHA ME TA....

Forumist tė nderuar
Konstatimet nxjerrreni vet ndersa unė e solla kėtė edhe njė herė vetėm e vetėm qė njeri pak mė lartė ishte munduar tė pėrziej diēka kot fare...

6.

I nisur nga kėto fakte i bėjė thirrje prokuroris sė Kosovės qė tė nisė hetimet nė Presidencė. Nėse aty janė gjėrat e "pastra" s'ka nevojė asnjeri ta kap paniku ( vjedhja e parave veq u dėshmua ndersa Rrugova ani pse ia kishin gjetur njė herė njė thes me to ka " mundesi qė se ka ditur" nė faktė sa shumė ka qenė duke vjedhur)...

PRA, PROKURORI E KOSOVĖS ( edhe pse t'u kanė dorezuar ca dokumente dėshmi e ke rastin tė lash veten me hetime tė pastra dhe asnjenėse) FILLO TĖ MIRRRESH ME KĖTO GJERA TĖ PĖRMENDUAR NDERSA JU LDĖKĖSIT TĖ " NDERSHĖM" FILLONI T'I PERGADISNI SHATNIT DHE KAZMAT NGAQĖ NUK DO TĖ SHKOJĖ AS VITI E DO T'JU DUHEN PĖR TĖ NXJERRĖ FUNDRRINA NGA DHEU...


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-06 20:27 ]</font>

grepi
06.06.2006, 20:47:00
Kriminelėt Sreēko Popoviq, Sllavisha Kastratoviq …dhe dy kriminelė tjerė:
http://www.hrw.org/campaigns/kosovo98/photo/underorders/pages/pg325.htm

nje nga shume Kriminel serb qe bene masakra ne Kosovė dhe nė veqanti ne Dukagjin qe moren pjes esht dhe nje serb qe familja e tij ne kohen e serbis ishte ber nga shqiptar ne serb pasi kishin martuar nje serbe dhe keshtu nga mbiemri Kastrati kish bere Kastratoviq.
ja pra lart e ka dhe emrin sllavisha kastratoviq, kesi mileti kemi neve qe mbrojn brahim dinarin dhe politiken e tij pro serbe sepse dhe brahim cerrca ishte bere me serbi dhe pėr grua mori vajzen e ram Vuthit qe vrau selam kadrin.

grepi, dora vete

tarasi
06.06.2006, 20:52:00
I nderuari grepi

Bingooooo! kjo ėshtė kjo!
Kėtu ėshtė pėrgjigja!...
S'kam se ēka t'i shtojė mė kėsaj pune.....

kastrati
06.06.2006, 21:00:00
per tu byrykatur dhe thyer qafen ka "qoke edhe kau", por menquri se si ta nxjerr popullin nga vuajtja dhe mjerimi nuk ka /forum/images/smiles/icon_wink.gif

kush din te na tregoj;

a mund ti thuhet atdhetar ati qe ngusht bashkepunon me babain e armikut te vllezerve - armikut qe okupoj me shume se gjysmen e tokave shqiptare ? /forum/images/smiles/icon_wink.gif

beni nje analize te lehte, psh.;

qetnik + partizan sllav = Ruso-sllav

ose

Enver + Stalin = Ruso sllav

ose

Grekoortodokes + sllavoshkie = Ruso sllav

ose si eshte e mundur qe te nxirret edhe ky rezultat?;

Shaban Polluze, Mehmet Gradice, Aziz Zhilivode, Azem Bejt, Shote Galice, Hasan Prishitn, Isa Boletin e tj. e tj. te gjithe kunder shkjaut, kurse

Enver Hoxha, Milladin Popoviqi, Dushan Mugosha, Josip Stalini te gjithe keta kunder shqiptarve ?!!!

Onfuri
06.06.2006, 21:14:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-06 13:32 :

................
...........................
............................................
Nėse kėto gjėra tė dėshmuara njė ditė do tė vėrtetohen( kur tė kemi Organe kombėtare dhe tė pavarura nė prokurori dhe Gjykata)atėherė I. Rugovės do tė duhej t'i jipet vendi meritor; nė plehun e historis!
E kjo do tė thotė pasi vetes i ka vė pllakėn e varit tė njejtė me idolin e tij Drug Tito qė fati i varrit tė tij do tė jetė i njejtė me fatin e Idolit tė tij.....

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-06 13:37 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>Te kenaqin disa proletare me imegjinaten e tyre ,jane fantastik per skenar filmash vizatimor ( per ne Disney World ) ,se nuk te lodhin shum per ti kuptuar ( saqe edhe katunaret e Kosoves i kuptojne pa asfar problemi dhe nuk i ivotojne te shkretet - asfar ) .

Ja se si ,shoku tarasi e perfundon gjith ate kallaballek akuzash ndaj Dr. Rugoves ,me fjaline >-Nėse kėto gjėra tė dėshmuara njė ditė do tė vėrtetohen .

O taraso , nese ti ( apo komp. e taraseve ) ke-ni deshmi , shkurt e shqip i bjen qe ke-ni te verteten dhe se nuk ke-ni se cka te vertosh -ni me tutje .

Dhe se mos prit fare ne ( e ) per gjykaten e Kosoves ( se nuk ka per tiu rane ju ne hise/dore per kete shekull ) , por futja drejt e per Strasburg ,pa me ti mbuluar deshmite fantastike ,dryshku !!!!!!!!!!!!!!!!!


Por kjo ,sjellja dhe ortografia e juaj tregon ,se fjalet tua dhe taraseve te tjere ,jane fjale pa vend ,dhe se niseni nga fillozofia shkinishte , shpif ,shpif se dicka do mbeten ( se jeni edhe vellezer proletar ,e qe e vertetoi hasha vete me skote te tij me veprimtarine e tij politike qe diten e pare ) .

Nje porosi per tarasin e komp. e tij >- kur te reni , reni pak me hijshem , qe injoranteve te iu duket si e vertete , se keshtu ( duke rejtur per Hava ) per te dalur ju nga Hija ,jo kure .

tarasi
06.06.2006, 21:52:00
Pėrgjigju pyetjeve e mos nderro nikat si fytyrat... kliko te ajo qė kishte sjellur grepi dhe mund ta shihni veten.... Fundi ju ka ardhė o jatak tė ēetnikave...

Bardhyli-Iliri
07.06.2006, 04:14:00
Z. Tarasė,

me sa mė Kujtohet mua, nė vitin 1989 kur u formua LDK-ja nuk kishte parti tjetėr Shqiptare. Ishte ajo qė i thonin UJDI-a e Vetonit, qė e dimė fort mirė se kush e formoi dhe pėr ēfarė qėllimi. Kurse kur u formua LDK-ja dhe zgjodhėn Rugovėn si udhėheqės (Kryetar), aty ishte e gjithė Inteligjenca Shqiptare e Kosovės ( me pėrjashtim tė ndonjėrit si Qosja qė mungonte ), pra ASHAK, SHSHK e shumė intelektual tė tjerė. Unė pėr veten time habitem se si ata kanė mundur tė bėjnė njė gjė tė tillė, se Rugova atėbotė nuk zgjodhi veten, por u zgjodh nga tė tjerėt. Pra, ėshtė pėr tė u ardhur shumė keq nėse ėshtė ashtu siē thua ti, se Elita e Kombit Shqiptarė nuk i paska ditur punėt aq mirė sa i dinė disa nė kėtė Forum.

Nėse me tė vėrtetė ėshtė ashtu siē thua ti, atėherė unė po dyshoj nė mos ka qenė kjo njė kurthė nga kjo Elitė pėr Kombin e vetė, se me siguri kanė diēka tė pėrbashkėt, se me sa dijė unė gjenerata e atėhershme tė gjithė kanė kryer shkollat e mesme nė gjuhėn serbo-kroate. Pasi kanė qenė tė njė moshe, kanė mundur edhe tė dinė mė mirė se kush ishin prindėrit e tij.

Pra, nėse vendosim qė ta denojmė Rugovėn, atėherė duhet dėnuar edhe ata qė e zgjodhėn tė na prij. Se bile nė mos gabofsha ata morėn edhe guximin qė shtatė vite mė vonė tė antarsojnė Rugovėn me korrespondencė nė ASHAK. Bile, bile, qė tė arrijė drejtėsia nė vend edhe duhet dėnuar tė gjithė ata qė nė njė mėnyrė apo tjetėr, pėrkrahėn dhe e ndihmuan nė punėn e tij 16 vjeēare. Edhe ata Akademikė qė sillen ende aty pari kah LDK-ja duhet tė mirren nė pėrgjegjėsi edhe pse janė tė shumtė. e tash sė fundi duhet edhe populli qė e pėrkrahu dhe e zgjodhi disa herė me radhė tė marrė mbi vete Dėnimin e merituar, se si na solli nė Krye njė "tradhtarė", "spiun", "frigacak" e ēka jo.

Mirėpo kėtu lind problemi, ata qė e pėrkrahėn, e ndihmuan dhe e zgjodhėn disa herė me radhė janė shumicė, e kėta qėduan ta dėnojnė janė pakica. Pra, ėshtė me tė vėrtetė pė t'u ardhur keq qė kemi sistemin demokratik dhe aty fjalen e ka shumica dhe jo Forca (si nė sistemin Komunist) apo Pakica.

Eh po edhe sikur tė ishte e mundur tė bėhej ashtu, atėher kush do ta udhėhiqte Shtetin; Atėdhetarėt hajna apo sigurimsat e Nanos.

Tė pėrshėndes

( P.s. Taras, ti me tė vėrtetė ke probleme nė psiqik, dhe tė kisha lutur tė konsultosh ndonjė mjekė, se tek ti nuk mbizotron arsyeja dhe realiteti, logjikėn nuk e ke farė nė nivel. un nuk tė njohė personalisht por po tė vlersoj vetė nga ajo qė shkruan )

gentelmeni
07.06.2006, 05:02:00
Kastrat...kallxoj balit qitash kadal-dale se mos e njeh qatfar kastratoviqin???


E tash sa i perket qiti bardhylit qe paska thane se rugova nuk e ka zgjedh vehten,kjo eshte rren e kulluar.Disa here kam thane se kam qene nje nder 100 anetaret e pare,bashke me do shoke studente,kur jemi antarsue disa here vetem e vetem t'i beheshin 100 antare qe i kerkonte.Ne ate leter shkruante se kush ishte kryetar e kush sekretar i partise.Qysh asht e mundur qe dikush ta quan veten kryetar pa e zgjedhur askush.Kete ia kam thene perpara tavolines se tyre te Pallati e ai veq u zgerdhi njihere e Agani i tha diqka por nuk e dij se qfar i tha...
Tjetra,pyetni Mehdi Bellen(tash Bardhi) se qfar i ka thane nje student kur u be zgjedhja e kryesise se ldk-se per Drenas?
-Une jam kryetar edhe pike ,tha edhe kete me bekimin e zoteri shallit...

Mu keshtu eshte shprehur.Qfar hamam partije demokrate more,po ldk-ja ka qene,eshte dhe si duket do te mbetet parto moniste.Pshurr n'ta tybe...

E tash nese keni mundesi qatyne pyetjeve qe po i ikni sadopak me iu dhene pergjigje....po,po pyetjeve te Tarasit...

Podrima-No
07.06.2006, 10:38:00
Une jam Kryetari.
Tash po i zgjedhim vetem sekretaret e sekretaricat dhe do hajna (arkatare) dhe e zhvillojme politike.

Keshtu ka shkue puna ne fillim.

Podrima-No

tarasi
07.06.2006, 11:29:00
z. Bardhyl - Iliri

Duke e marrė me mendė, qė kemi tė bėjmė me njė forumist, qė herė i duket natė dhe herė ditė ( me nicka tė shumtė) po tė themė vetėm njė gjė , sa pėr kujtes, pastaj le tė vlersojnė vetė forumistėt pėr " psiqiken e sėmurė"...
E para nuk je pėrqendruar nė Temė por je dredhur anash Temės.
( kot e keni se hetimet ashtu dhe kėshtu do tė fillojnė rreth kėtyre gjėrave... pavarsia ėshtė nė prag dhe me adhjen e saj do tė vije edhe e drejta e fillimeve tė hetimeve nga shtepia Vrastare e Velanisė)

Shumė herė ėshtė thėnė kėtu, se si ėshtė formuar LDK-ja dhe cilėt kanė qenė themeluesit e saj apo mė mirė me thėnė, iniciatorėt. Iniciativa kryesore kishte rjedhur nga Jusuf Buxhovi i cili ( kėtė gjė e ka pohuar edhe vet Mehmet Kraja njė nder themeluesit) ka qenė i deleguar drejtpėrdrejt nga UDB-ja. Po ashtu dihet qė kjo LDK-ja ka qenė pėr ruejtjen e Jugosllavis ( shih Programin e saj themelues) dhe rexhistrimin si parti e kishte bėrė nė Federaten Jugosllave dhe atė te Vllado Kamboski...
Pastaj komplet LSPPJ ishte bėrė anėtare e saj... Nė fillim ishte marrė qėndrim i prerė qė asnjė i burgosur politik tė mos afrohej afėr saj ngaqė do ta kompromitojn Partin e Re, ngaqė e kaluara e tyre, nuk ėshtė fortė e pėlqyer por edhe se Organet e Sigurimit munden me Ju bė problem kØshtu qė LDK-ja ishte pėr njė miqesi tė pėrhershme me kėto Organe.....

Dhe, natyrisht nė krye tė saj ishte vė Ibraim Rugova ngaqė instruksionet pėr tė i kishin marrė Jusuf Buxhovi, Ali Aliu ( dėshmitar nė proqesin kundėr Adem Demaēit)Mehmet Kraja ( gazetar nė gazeten e Armates qė kontrollohej nga KOS-i vetė e pohon kėtė gjė) etj etj... Prof Fehmi Aganin e kishin ftuar mė vonė pasi qė ishte bėrė Kryesia...

Po ashtu dihet qė me kalimin e kohės, nga LDK-ja ishin larguar pothuaj tė gjithė ata, tė fillimit, ngaqė nuk ishin pajtuar me mendsin diktatoriale tė njėshit...

Sa i pėrket shkollave tė mesme, zotriu s'ka haber si duket ngaqė nuk paska jetuar nė Kosovė...ndoshta ėshtė sjellur rrugėve tė Beogradit, kush e di? Kanė ekzistuar Gjimnazet nė Gjuhėn Shqipe nė Prizren, Nė Gjakovė... nė Prishtinė ishin disa shkolla tė mesme sikurse edhe nė Pejė... Pra, nuk kishim shkollim superior nė gjuhėn amtare teksa shkollat e mesme mbaheshin nė tė dy gjuhėt; shqip dhe serbisht...
Tjeter gjė ėshtė qė Ibrahim Rrugova ka dashtė tė ndjekė shkollimin nė gjuhėn serbe pėr tė dėshmuar lojalitetin e tij ndaj atyre qė e mbronin atė; pushteti serbė tė cilėt qysh atėherė e kishin rekrutuar si tė tillė!Pikė!...

Kur jemi te Akademia e Shkencave duhet thėnė kėtė gjė: Ajo Akademi njė kohė tė gjatė ka qenė nėn ndikimin jugosllav kėshtu qė anėtar tė saj janė bėrė sė pari Ata qė kishin treguar mė shumė lojalitet ndaj politikes jugosllave... Tashti anėtar tė asaj Akademia kanė qenė edhe Syrja Pupovci, edhe Sinan Hasani bile dhe pėr ironi, as sot e kėsaj dite nuk janė pėrjashtuar e tu mirrret titulli atyre dy fundrrinave....
Ndersa po ashtu dihet qė ajo Aklademi me asnjė memorandum ( program Nacional) nuk ka dalur; as dhe njė herė...Tekefundit ajo e kishte pranuar si anėtar Nderi tė saj edhe " Drug Tito" Idolin shpirtror tė Ibrahim Rugovės tė cilit i shkruante ky me pasion sikurse edhe, pothuajse tė gjithė anėtaret e tjerė tė Akademis... Gjatė viteve tė 90-ta pranimi nė Akademi pothuajse ka qenė pa kritere. Ka shkuar nė stilin ti mua unė Ty...

ĖSHTĖ turp qė akoma sot ka njerez tė tillė, si ca forumist kėtu qė"nuk i kthehen perfundimisht, gjuhės shqipe ( nėse janė shqiptarė nga nėna dhe babai, sepse ka edhe melez), tradites shqiptare, zakoneve , dokeve, me njė fjalė Shqiperisė por akoma jetojnė nėn pluhurin e ish- jugosllavis...

Tashti po ju kujtoj njė gjė: mos keni frikė nėse shkeputeni nga Jugosllavia edhe shpirtnisht ngaqė ajo nuk ekziston mė, kėshtu qė edhe po ta shani, mos keni frikė se serbėt nuk mund tė ju burgosin mė... Edhe vet serbėt kanė deklaruar qė Jugosllavia ka vdekė... Mos keni frikė Ju nostalgjik tė Jugosllavis alias Ibrahim Rugoves tė shkeputeni nga e kalura e juaj...

sa mė herėt qė e bėni kėtė gjė mė mirė pėr ju..Mė mirė ngaqė denimi do tė jetė mė i lehtė ( do ju rrahim me thuper shelnje para Skėnderbeut) ndersa sa mė vonė qė e bėni shkeputjen, me tė kaluaren tuaj dėshpėruese, dėnimi mundet me qenė mė i mADH( RRAHJE ME THUPER THANE) DHE pastaj do ju lėmė tė jetoni me turp ashtu siē keni bėrė gjatė tėrė jetes suaj...

Sa pėr Rugovėn: ėshtė dėshmuar qė ai ka pas gisht nė shumė gjėra... Ai s'ka qenė asgjė tjeter pėrpos njė fundrrinė perfide dhe me ndjenja tė tė ēmendurit tė cilin e kanė mbajtur me medikamente pėr tė mundur friken trasheguese me lindje tė ja largojnė...
Ashtu siē ka qenė nė fund edhe do tė pėrfundojė:FUNDRRINĖ!

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-07 11:37 ]</font>

kastrati
07.06.2006, 12:13:00
Tarasi

tash ne liri kogja fort po te shkon zani /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ani po dike edhe me sha, me fye (normal si indirekt), po neve po e marrim vesh /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ah, kur disa e gjejne livadhin e bute, po mire shkarraviten per te dhe shesin trimeri /forum/images/smiles/icon_wink.gif

a din me me tregue ti Tarasi, ku ishi ju ato vite, dhe perse ju nuk e formueat nje parti dhe ti prini asaj /forum/images/smiles/icon_wink.gif


-------------


gentelmeni,

une keto prapashtesat e -viq-it i kam shkerdhye kaher, andaj personin me mbiemrin Kastratoviq nuk e njof e as qe kam degjuar per te /forum/images/smiles/icon_wink.gif

mua nuk me befasojne epitetet nga me te ndryshmet qe i perdorni ju ne kete forum apo edhe jasht saj, di vetem nje;

ata te cilet fyejne jan te fyer, bile me te tillet as qe eshte mire te debatohet, po tani qe koha po na premton, po me vjen mire qe te pakten po tregojne ca se sikur ta kishin pushtetin, intelegjencen shqiptare do e vorrosshin sikur ishte tarasi_xhaxhi Enver, qe la Shqipterin te shkret dhe pa intelektual, por i beri te gjithe budallenje, maskarej dhe nuk din asgje tjeter, perveq te vrasin njeri tjetrin, ta vjedhin, plaqkisin, korruptojne, protitutojne, kontrabandojne, narkomanizojne, e te tilet po duan qe edhe Kosoven ta bejne pjesen me te shkrete ne europe, ballkan dhe me gjere /forum/images/smiles/icon_wink.gif

mirepo, mirepo,

Kosova ka njerez me koka te shendosha, dhe nje gje te tille nuk do ta lene ne duar te tarasve e xhentelmenve /forum/images/smiles/icon_wink.gif

tarasi
07.06.2006, 12:51:00
kastrat
mos e bishtno ti Temen..lėre ti partin se tarasi s'nin hiq per Parti!!!
Pėr mua i shenjtė ėshtė ; kombi Im dhe bashkė me tėedhe mendimi im i lirė... Ani pse kam qenė i robėruar shpirtnisht jam ndjerė gjithnjė i lirė; kurrė se kam ndjerė mendsin e robit... Trupin e kisha me bira por menderisht dhe ideologjikisht kam qenė gjithnjė i lirė!!!!!

Dhe mos mė shur...k.... me Parti se smė kercet mua fort pėr to a?

Thuaj diēka nė Temė dhe rreth teme po deshe me mua takohmi bre zemel...

Bardhyli-Iliri
07.06.2006, 12:53:00
Z. Tarasė,

Unė i dijė shumė gjėra, por desha nė kėtė moment tė zbres nė atė nivelin ku gjindesh ti, qė tė mund tė kuptohemi mė mirė. Sa pėr shkollimin, nuk ėshtė fare me rėndėsi se nė ēfarė gjuhe kryhet, por me rėndėsi ėshtė ndjenja e mbrendshme, aftėsia intelektuale dhe qėndresa Burrėrore ndaj provave tė shumta.

Se nė ēfarė gjuhe kanė kryer shkollimin tė gjithė Rilindasit tanė, nuk mė mjaftoh koha qė veē e veē tė i numroj, por pėrgjithėsisht shkollimin e bėnin nė gjuhėt greke, turke, arabe, latine etj., por tė thuash se ata ishin mė pak atdhetarė se ne qė kryem shkollimin nė gjuhėn Shqipe, ėshtė injorancė, turp. Ata ishin qė ne na bėnė tė mundur gjuhėn Shqipe. Por sipas teje ata tė gjithė duhet marrė me njė dozė dyshimi se kanė mundur tė kishin qenė tradhėtarė.

Sa pėr LDK-nė, unė personalisht nuk mund tė japė njė analizė tė mirėfilltė se me ēfarė qėllimi ėshtė formuar dhe pse ėshtė regjistruar nė Federatėn e atėhershme. por, njė gjė e dijė tė sigurtė, se si njė lėvizje popullore qė ishte aty ishin tė gjithė Shqiptarė tė mirėseardhur. Hynin e dilnin (mvarėsisht nga koha) shumė figura nga mė tė ndryshmet, duke filluar nga Jusuf Buxhovi, Mehmet Kraja, Hydajet Hyseni, Jakup Krasniqi, Bujar Bukoshi, Edita Tahiri e shumė e shumė tė tjerė. Kėta tė gjithė kishin pranuar Statusin e LDK-sė. Mė kujtohet edhe njė thėnie e Adem Demaēit nė atė kohė kur tė burgosurit politik hynė masė nė kėtė Parti, se: aty ku Rugova vėnė kėmbėn ju duhet tė veni kokėn. Por duke e parė secili nga ata se nuk ndryshonin politikėn Kombėtare tė saj (J.B., M.K.), nuk mund e merrnin kalan nga brenda siē ėshtė shprehur Berat Luzha (H.H., J.K.), dhe se nuk mund tė hypnin aty ku nuk e meritonin (B.B., E.T.). Pra, arsyet ishin nga mė tė ndryshmet pse hynin e dilnin. Por ajo mbeti, ajo qė ishte, bėnte politikė tė matur por tė vendosur, kėrkesat iu pėrshtateshin kohės dhe rrethanave politike, mbijetoi dhe gjithėnjė fitoi, vėrtetė pėr t'u habitur.

Unė kurrė nuk kam qenė anėtarė isaj as qė e kamė ndėrmend tė bėhem, por gjėrat duhet vlerėsuar realisht dhe nga prizmi i kohės. Pra nė rrethanat kur dhe ku ėshtė formuar LDK-ja bėri at mė tė mundshmen. Sipas jush, partitė Shqiptare qė sot veprojn nė luginėn e Preshevės, dhe janė tė regjistruara nė Republikėn e Sėrbis janė tradhtare, ato tė Malit tė Zi dhe Tė Maqedonisė gjithėashtu. Jo unė nuk jamė me ju!!!!! Pra ku duheshin regjistruar??? Nė Shqipėri!!!! Nė Bruksel apo Vjenė!!!! Pra, gjithėēka varet nga Koha, Vendi dhe Rrethanat.

Sa pėr ASHAK, nuk them se nuk ke fare tė drejt kur pėrmend Syrja Popovcin, e Sinan Hasanin, por qė nėnēmohet ajo vetė se nė te ishin Disa tė tillė vetėm formalisht ėshtė fatkeqėsi, Si mund barazohen ata me Ali Hadrin, Gazmen Zajmin, Esat Mekullin (edhe ky bėri gjithė shkollimin nė gjuhėn Serbo-Kroate), Skėnder Rizėn, Nexhat Dacin, Rexhep Ismajlin e shumė e shumė tė tjerė, ėshtė injorancė. Mė thuaj tė lutem se cili nga kėta nuk e meritonte tė ishte aty????

T i Tarasė nė pėrgjigjen e mėparshme mė mbete borxh pėrgjigjen se si do t'ia bėsh me popullin, se dhe ai ka dor5 aty. Ai e zgjodhi disa herė me radhė.

Tė pėrshėndes

(P.S. Pėr shumė gjėra ke fantazi tė zhvilluar, por kur ėshtė fjala tė vlersoshė ndodhi nė njė distancė kohore aty tė mungon fare ajo.)

tarasi
07.06.2006, 13:09:00
z. Bardhyl - Iliri

tashti po deshėm ne tėflasim nė kontest kohor ėstė diēka tjetėr. Ti pėrmend Rilindasit tė cilėt shkruanin nė gjuhė tė ndryshme dhe atė ngaqė shkolla shqipe nuk ekzistonte deri mė 1887 teksa Alfabeti, i definuar nė formėn e sotme, qė nga viti 1908...
Po deshe tė bėjmė Histori urdhero, hap njė Temė tjeter ngaqė kėtu tema pėr qėllim ka diēka tjetėr... Dhe nuk dua t'i shmangem qėllimit tė Temės...

Sa i pėrket disa Akademikėve tanė tė nderuar siē janė; Ali Hadri, Gazmend Zajmi, Dervish Rozhaja,Rexhep Qosja dhe po ashtu Rexhep Ismajli pse jo( Eqrem Qabej kishte thėnė" Kosovės nuk i duhet Eqrem Qabej ajo veq e kishte atė- duke aluduar nė Rexhep Ismajlin)... Por ajo Akademi ka pas nė radhėt e veta edhe Akademik serbė apo nuk ėshtė kėshtu pastaj tė lartė pėrmendurit ishin perjashtuar apo edhe suspenduar nga ajo Akademi nga vet fakti se " kishin kundershtuar politiken zyrtare tė pushtetit2 dhe si tė tillė nuk mund tė vepronin mė brenda Akademisė... Shpresoj qė e dini njė gjė tė tillė...

Populli s'ka kohė tė mirret me politiken dhe politikajt ngaqė e ka tė vėshtirė pėr tė siguruar miserniken. Ay e perqafon mendimin e parė qė i ofrohet... Nuk dua tė themė atė se ēfarė ka thėnė njėri pėr popullin por po tė themė se ēfarėpredikohet nė Fe:
kleriku thotė: unė jam bariu ndersa delet e mia janė njerzit ( populli), kėshtu qė bariu i drejtoj kah tė dojė...
Por jo gjithnjė ngaqė edhe ata ndrrohen...
Hap Temė tjeter dhe mund tė bisedojmė pėr cilin do problem: E, edhe pėr atė se nė cilėn gjuhė shkrojtėn Ilirėt, pėr Gjuhėn latine por edhe pėr ata tė cilėt pas Lufte shkollimin e kanė bėrė nė gjuhėn serbe kur kanė pasur mundesi ta bėjnė nė gjuhėn e nėnės...
Njė shembull: Nė vitet e 80-ta nė Kosovė ka pas shkolla fillore sa tė duash nė gjuhėn amtare ndersa i biri i Azem Vllasit ka ndjkė mėsimet nė shkollėn fillore tė dardanis nė prishtinė nė gjuhėn serbe dhe atė bashkė me djalin e Mirosllav Sholleviqit...
Pra siē e sheh kemi tė bėjmė me ndjenja tė njeriut e jo me atė se s'ka pas zgjidhje tjeter...
Tė themė edhe njė herė; hap temė pa llafosim ndersa nė kėtė Temė Pėrgjigju nė pyetjet e parashtruara rreth enigmės sė Vrasjes sė Fehmi AGANIT DHE ASAJ TĖ VRASJES SĖ XHEMAIL MUSTAFĖS NGA NJERZIT TĖ CILĖT MĖ VONĖ KANĖ FILLUAR TĖ PUNOJNĖ NĖ PRESIDENC SĖ BSHKU ME IBRAHIM RUGOVEN....

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2006-06-07 13:09 ]</font>

Burimi35
07.06.2006, 13:14:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-06 16:22 :
zotrinj,

U habita kur lexova pėr kėto zbulimet e disa Forumistave, se paskan gjetur vrasėsit e Fehmi Aganit.

Me tė vėrtetė ėshtė mahnitėse, se sa ėshtė e zhvilluar fantazia njerzore. Versione nga mė tė ndryshmet. Fakte dhe Dėshmitarė mungojnė si gjithėherė, se edhe nuk mund tė ketė se ende nuk janė kryer hetimet.

Edhe unė kam versionin tim nė lidhje me vrasjet Politike enigmatike, por ja qė kėsaj here nuk mė mjafton koha, do e bėjė mė vonė.

Ju pėrshėndes
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ju pershendes or Forumist i ri ,ndoshta je Forumist i vjeter por me Nick te ri!

Do te ishte mir te na tregon qat versionin tend!
Po druaj mos po ik e spo lajmrohesh fare.
Pasi disa me su lajmruan fare...

Bardhyli-Iliri
07.06.2006, 13:52:00
Z. Burimi,

unė nuk iki, por ja qė nuk mė mjafton koha, ate qė premtoj edhe e mbaj. Unė jamė inkuadruar si vonė kėtu nė kėtė Forum. Nuk ndėrroj Nick-un si thua ti, ky do tė jetė gjithėnjė.

Ju Pėrshėndes

Burimi35
07.06.2006, 14:18:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Alfonsi afishoj me 2006-06-06 14:00 :
Kastrat e shohish kta edhe naj dit kur te ja fusin se edhe Uke Bytyqi eshte vrar me direktiva te Rugoves...

Po une nje ta them se keto gjera te flliqta qe ndodhen menjeher pasi filloj lufta e deri sot,shume mire i dine Populli.
Populli e dine qe qdonjeri qe ka qene ne LDK ka qen i rrezikuar nga disa mangup qe ishin radhitur ne UCK. Ata ishin disa sepse une e di ne radhet e UCK kan krisur plumbat nga gezimi kur kan ndegjuar se Rugova ka shpetuar dhe eshte shkuar ne Itali.
Por ata mangupa te paket qe ishin ata populli i denoj me zgjedhje te lira.

Nga ata mangupa ka qen i rrezikuar edhe Fatmir Sejdiu,Daci, S.Hamiti dhe te gjithe ata udhheqes te LDK.
Uke Bytyqi edhe pse nga dita e par ka qen ne lufte,mirpo per disa nuk ka qene me rendesi ajo,me e rendesishmja ka qen pse ai eshte ne LDK.Dhe per qdo nat e kan thirr ata mangupa ne telefon se nuk ke mei gezuar zgjedhjet po qese i fiton.

Ne anen tjeter une nuk di kurr Rugova qe ka then se kush i ka vra,as qe ka pasur ndonje akuze ndaj dikujt.

Keta mangupa kan pasur fat qe nuk ka qene Rugova sikur Daci se do e kishin pare pastaj.

Tung
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Alfonsit,
Nga e din ti se Uke Bytyqi esht thirrurr me Tel !?

Deshmit qe ka qitur Tarasi ne ket Forum,tregojn se kush kend e ka rrezikuar...
Ai qe rrezikoi Popullin e tij,(duke mos kryer detyren e tij ,)ai ka rrezikuar edhe bashkpuntoret e tij.
Qdo Qytetar i Kosoves pyeste?
Kush po i vret dy dit para zgjedhjeve disa te LDK-es?
Kush ka interes?
Kush i ka vrar duel ne shesh...
Rugova me "Kolonen e tij vrastare"...

Alfonsi
07.06.2006, 15:49:00
Burim,

mos te hym te lutem aty pari per ate kush e vrau at e ket.Nje komune e ter e din kush ishte Uka dhe qka ka ber,dhe edhe kush ishte vrasesi.

Po te ishte siq ju me kompanien tende pretendoni ai vrases do te thonte ne gjygj se e kam vrar me direktiva te Rugoves....nuk po zgjerohem me shume fundja edhe skam nevoj.

Tung

Nderi
07.06.2006, 18:57:00
Bardhyl-Iliri:
Sa pėr LDK-nė, unė personalisht nuk mund tė japė njė analizė tė mirėfilltė se me ēfarė qėllimi ėshtė formuar dhe pse ėshtė regjistruar nė Federatėn e atėhershme. por, njė gjė e dijė tė sigurtė, se si njė lėvizje popullore qė ishte aty ishin tė gjithė Shqiptarė tė mirėseardhur. Hynin e dilnin (mvarėsisht nga koha) shumė figura nga mė tė ndryshmet, duke filluar nga Jusuf Buxhovi, Mehmet Kraja, Hydajet Hyseni, Jakup Krasniqi, Bujar Bukoshi, Edita Tahiri e shumė e shumė tė tjerė. Kėta tė gjithė kishin pranuar Statusin e LDK-sė. Mė kujtohet edhe njė thėnie e Adem Demaēit nė atė kohė kur tė burgosurit politik hynė masė nė kėtė Parti, se: aty ku Rugova vėnė kėmbėn ju duhet tė veni kokėn. Por duke e parė secili nga ata se nuk ndryshonin politikėn Kombėtare tė saj (J.B., M.K.), nuk mund e merrnin kalan nga brenda siē ėshtė shprehur Berat Luzha (H.H., J.K.), dhe se nuk mund tė hypnin aty ku nuk e meritonin (B.B., E.T.). Pra, arsyet ishin nga mė tė ndryshmet pse hynin e dilnin. Por ajo mbeti, ajo qė ishte, bėnte politikė tė matur por tė vendosur, kėrkesat iu pėrshtateshin kohės dhe rrethanave politike, mbijetoi dhe gjithėnjė fitoi, vėrtetė pėr t'u habitur.
__________________________________________________ ___Ti po merndojshe se i din shume gjera, por qe ne start tregove se dine
pak.E respektoi mendimin e Tarasit se ke dale jashte temes,por shkurt
po te tregoj se vetem i ke perserite fjalet qe i thone LDK-ja dhe satelitet e saj qe 15 vjet.
Ata thone se e prune Kosoven deri ne kete pozite nderkombetare.
Kjo nuk eshte e vertete se Kosoven e prune deri ketu UCK-ja dhe NATO-ja.

Ti thua se dikush mundohej ta mirrte kalane nga brenda, por ata e muarren me vota(krahu i Hydajet Hysenit),por Rugova me diktat e shtoi listen edhe me disa lojal te tij dhe e beri LDK-en 50%:50%, ku kryesia nuk mund te vendoste per asgje, vetem kryetari.Ky ishte nje ekuiliber tragjik per ta mbajte statuskuon me vite ,duke u shperngulur shqiptaret dhe duke u shkaterruar baza ekonomike e shqitareve ne favor te serbeve te Kosoves.

Ti Bardhyl -Iliri e din sigurisht se si per 15 vjete ishte qetesi varri ne Kosove dhe sundohej me zjarr dhekur nga rexhimi serb ne nje ane dhe kerkohej durim dhe qetesi nga ana tjeter-LDK-ja.Keshtu deri sa u paraqite UCK_ja famemadhe.
Kosova fale kesaj marreveshje ose aleance per nje ekuiliber midis dhunes dhe paqes(deshmoi Ukshin Hoti ne gjyq) Kosova kurre nuk u ftua ne asnje konference nderkombetare.

Kerkoi falje nga tarasi dhe forumistet tjere qe dola nga tema shume e
interesante per vrasjet ne Kosove pase lufte.

Kush dine le ta jep kontributin e vete ne kete teme se qiftat e Bardhyl Ilirit done te nderrohet kahje me fjale boshe per nje politike qe ka deshtuar qysh ne mospjesmarrjen e shqiptareve(nuk u ftuan) ne konferencen e paqes ne Dejton.

Nderi

gentelmeni
08.06.2006, 01:50:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-07 12:13 :

Tarasi

tash ne liri kogja fort po te shkon zani /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ani po dike edhe me sha, me fye (normal si indirekt), po neve po e marrim vesh /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ah, kur disa e gjejne livadhin e bute, po mire shkarraviten per te dhe shesin trimeri /forum/images/smiles/icon_wink.gif

a din me me tregue ti Tarasi, ku ishi ju ato vite, dhe perse ju nuk e formueat nje parti dhe ti prini asaj /forum/images/smiles/icon_wink.gif


-------------


gentelmeni,

une keto prapashtesat e -viq-it i kam shkerdhye kaher, andaj personin me mbiemrin Kastratoviq nuk e njof e as qe kam degjuar per te /forum/images/smiles/icon_wink.gif

mua nuk me befasojne epitetet nga me te ndryshmet qe i perdorni ju ne kete forum apo edhe jasht saj, di vetem nje;

ata te cilet fyejne jan te fyer, bile me te tillet as qe eshte mire te debatohet, po tani qe koha po na premton, po me vjen mire qe te pakten po tregojne ca se sikur ta kishin pushtetin, intelegjencen shqiptare do e vorrosshin sikur ishte tarasi_xhaxhi Enver, qe la Shqipterin te shkret dhe pa intelektual, por i beri te gjithe budallenje, maskarej dhe nuk din asgje tjeter, perveq te vrasin njeri tjetrin, ta vjedhin, plaqkisin, korruptojne, protitutojne, kontrabandojne, narkomanizojne, e te tilet po duan qe edhe Kosoven ta bejne pjesen me te shkrete ne europe, ballkan dhe me gjere /forum/images/smiles/icon_wink.gif

mirepo, mirepo,

Kosova ka njerez me koka te shendosha, dhe nje gje te tille nuk do ta lene ne duar te tarasve e xhentelmenve /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ta dije per nder qe s'koke kastartoviq...perndryshe vije te kuqe te mshoje.

Gjate luftes keto "kokat e shendosha" iknin bythen ner fustan t'grave.Lehte eshte te thuash tani keshtu,por para 6 viteve eshte kenduar kenga me ndryshe...

AmazInG
08.06.2006, 20:37:00
policėt serbė Predrag Nikoliqit e Zoran Gjeletoviqit, e vranė z.F. Aganin...
Danica Marinkoviq, personi qė ka shėnimet pėr vrasjen e z.Fehmi Aganit
shefi i policisė sė Fushė-Kosovės, Radomir Vjeshticėn-Prej kujt e murr ki urdhėrin pėr Vrasjen e F.Aganit ...

Kurse !!!
"Njėri nga dėshmitarėt e vrasjes jeton nė Kosovė "

!!!! ...... z.Tarasi... merri kta Katėr Persona nė pyetje edhe do ta zbulosh se kush dha Urdhėr per ta Vrar z.Fehmi Aganin ... Skemi nevoj ti Drejtojm Gishtat kah 50 Anėtar .. a ėshtė ky apo Jo aj mduket se Lumi i Jetės pona drejton ne atė kahje...

tarasi
08.06.2006, 20:53:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
AmazInG afishoj me 2006-06-08 20:37 :
policėt serbė Predrag Nikoliqit e Zoran Gjeletoviqit, e vranė z.F. Aganin...
Danica Marinkoviq, personi qė ka shėnimet pėr vrasjen e z.Fehmi Aganit
shefi i policisė sė Fushė-Kosovės, Radomir Vjeshticėn-Prej kujt e murr ki urdhėrin pėr Vrasjen e F.Aganit ...

Kurse !!!
"Njėri nga dėshmitarėt e vrasjes jeton nė Kosovė "

!!!! ...... z.Tarasi... merri kta Katėr Persona nė pyetje edhe do ta zbulosh se kush dha Urdhėr per ta Vrar z.Fehmi Aganin ... Skemi nevoj ti Drejtojm Gishtat kah 50 Anėtar .. a ėshtė ky apo Jo aj mduket se Lumi i Jetės pona drejton ne atė kahje...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Zemer
Ne e dimė tė gjihė se si ėshtė vrarė fehmi Sgani ngaqė me tė kanė qenė i biri mentori dhe gruaja Sadija... Ne ( lexo nga fillimi) pyesim se; a ka mundur Rugova tė angazhohet pėr jetėn e tij njejtė sikurse edhe pėr Blerim Shalen!

Qė tė mos perseris gjerat, lexo mė lartė dhe pastaj pergjigju...

Janė disa pyetje mė lartė...( se si deshi Agani me i shpetue disa tė rinjė qė po i maltretonin policia serbe dhe kėtė e dijė)...

kastrati
08.06.2006, 21:02:00
nga ana ime si perfundim;

serrbia "tarasin" (nuk e kam fjalen per nickun e keti forumi) e ka shetit si ka dash dhe kah ka dash, “ajo (serrbia) ka politike te forte tradhetie, andaj qdo potez qe terheq, e bene si kurvat me prapavi, kurse neve shqiptaret, duke menduar se te gjithe jan si neve dhe fjala eshte fjale, e ham karemin leht mu si taraset /forum/images/smiles/icon_wink.gif

tani shume taras e kan henger karemin duke u mashtruar dhe besuar se Rugova "paskesh dhene" urdher qe te vriten bashkepunetoret e vete e ne mesin e tyre edhe i ndjeri prof.Fehmi Agani:wink:

keshtu pra te ngatrron serrbi dhe te shtyn ne ndarje dhe perqarje deri ne vella-vrasje dhe ne fund del e ben aheng /forum/images/smiles/icon_wink.gif

e njejta kenge ishte dhe me rastin "Martinoviq", ku perkunder te gjitha ekspertizave se nuk kishte te bente me shqiptaret verja e shishes ne prapanice, ky rast shkoi hiq me pak se deri ne OKB /forum/images/smiles/icon_wink.gif

deri kur do ta qojne taraset rastin "Fehmi Agani" ?

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-08 21:04 ]</font>

AmazInG
08.06.2006, 21:09:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-08 20:53 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
AmazInG afishoj me 2006-06-08 20:37 :
policėt serbė Predrag Nikoliqit e Zoran Gjeletoviqit, e vranė z.F. Aganin...
Danica Marinkoviq, personi qė ka shėnimet pėr vrasjen e z.Fehmi Aganit
shefi i policisė sė Fushė-Kosovės, Radomir Vjeshticėn-Prej kujt e murr ki urdhėrin pėr Vrasjen e F.Aganit ...

Kurse !!!
"Njėri nga dėshmitarėt e vrasjes jeton nė Kosovė "

!!!! ...... z.Tarasi... merri kta Katėr Persona nė pyetje edhe do ta zbulosh se kush dha Urdhėr per ta Vrar z.Fehmi Aganin ... Skemi nevoj ti Drejtojm Gishtat kah 50 Anėtar .. a ėshtė ky apo Jo aj mduket se Lumi i Jetės pona drejton ne atė kahje...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Zemer
Ne e dimė tė gjihė se si ėshtė vrarė fehmi Sgani ngaqė me tė kanė qenė i biri mentori dhe gruaja Sadija... Ne ( lexo nga fillimi) pyesim se; a ka mundur Rugova tė angazhohet pėr jetėn e tij njejtė sikurse edhe pėr Blerim Shalen!

Qė tė mos perseris gjerat, lexo mė lartė dhe pastaj pergjigju...

Janė disa pyetje mė lartė...( se si deshi Agani me i shpetue disa tė rinjė qė po i maltretonin policia serbe dhe kėtė e dijė)...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Bylbil
un kurxha nuk shtova ne lidhje se si eshte vrar z.F.Agani ,,
un kta Emra i morra ne ket Faqe , Un vetem ta bera me dije se " Ja ku e ke Celsin e deres "

tarasi
08.06.2006, 23:49:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
AmazInG afishoj me 2006-06-08 21:09 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-08 20:53 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
AmazInG afishoj me 2006-06-08 20:37 :
policėt serbė Predrag Nikoliqit e Zoran Gjeletoviqit, e vranė z.F. Aganin...
Danica Marinkoviq, personi qė ka shėnimet pėr vrasjen e z.Fehmi Aganit
shefi i policisė sė Fushė-Kosovės, Radomir Vjeshticėn-Prej kujt e murr ki urdhėrin pėr Vrasjen e F.Aganit ...

Kurse !!!
"Njėri nga dėshmitarėt e vrasjes jeton nė Kosovė "

!!!! ...... z.Tarasi... merri kta Katėr Persona nė pyetje edhe do ta zbulosh se kush dha Urdhėr per ta Vrar z.Fehmi Aganin ... Skemi nevoj ti Drejtojm Gishtat kah 50 Anėtar .. a ėshtė ky apo Jo aj mduket se Lumi i Jetės pona drejton ne atė kahje...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Zemer
Ne e dimė tė gjihė se si ėshtė vrarė fehmi Sgani ngaqė me tė kanė qenė i biri mentori dhe gruaja Sadija... Ne ( lexo nga fillimi) pyesim se; a ka mundur Rugova tė angazhohet pėr jetėn e tij njejtė sikurse edhe pėr Blerim Shalen!

Qė tė mos perseris gjerat, lexo mė lartė dhe pastaj pergjigju...

Janė disa pyetje mė lartė...( se si deshi Agani me i shpetue disa tė rinjė qė po i maltretonin policia serbe dhe kėtė e dijė)...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Bylbil
un kurxha nuk shtova ne lidhje se si eshte vrar z.F.Agani ,,
un kta Emra i morra ne ket Faqe , Un vetem ta bera me dije se " Ja ku e ke Celsin e deres "
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Shpirti jem unė e kam gjetė qelsin... Jo per vete por pėr JU qė e keni humbur... tani e keni rastin tė zgjedhi: o doni tė hyni pėr dere o per dritare? Po hyt pėr dritare edhe prej sAJ DO TĖ DILNI!!!

Ju kam thėnė pritni vetėm pak kohė se edhe vet do t'ju vijė turp nga turpi i Kosovės me emrin Ibrahim Rugova..

Unė kam vetėm njė pyetje: pėrse asnjeri gjerė me tani nuk jep pergjigje nė pyetjet e shtruara si dhe perse vrasesi i Xhemail Mustafes Sinan zhegra ka filluar tė punoj, fill pas vrasjes nė Presidenc?Pikė!

Burimi35
09.06.2006, 13:42:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Alfonsi afishoj me 2006-06-07 15:49 :
Burim,

mos te hym te lutem aty pari per ate kush e vrau at e ket.Nje komune e ter e din kush ishte Uka dhe qka ka ber,dhe edhe kush ishte vrasesi.

Po te ishte siq ju me kompanien tende pretendoni ai vrases do te thonte ne gjygj se e kam vrar me direktiva te Rugoves....nuk po zgjerohem me shume fundja edhe skam nevoj.

Tung
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Burr un nuk te pyeta asgje.
As ste njoh ty ,
As Uken se kam njoft.
Ti vet ne mesazhin e mesiperm shkrove se Uken e kan thirr me Tel...
Normal shtrohet pyetja kush e thirri ?
Dhe nga e din ti qe e ka thirr dikush ?
Normal se ketu esht Forum ,dhe ske nevoj te jep pergjigje.
Ne qoft se din qe dikush ka ber Veper Penale, duhet ta denoncon.
Po nuk e denoncove, ben vet veper Penale.
(Populli thot mos hy Llugave...)
Tung

Shpetimi
09.06.2006, 13:53:00
Burimi35, mos e pyet shumė Alfonsin, se siq duket atij ju kanė pėrzer Uka me Azem Hajdarin.
Pėr Azemin thuhej se para se ta vrisnin, dikush e kishte thirrur nė telefon, e ai "dikushi" ka qenė njėri ndėr shokėt e Azemit. Nė tė kundėrtėn, po ta kishte thirrur Azemin dikush nga "nanoistėt", ai me siguri qė nuk do tė dilte jashtė selisė sė PDSH-sė, por do ta injoronte thirrjen, e si rezultat ndoshta do tė jetonte mė gjatė!

Burimi35, fantazia e njeriut nuk njeh kufi, ndaj dhe mos u befaso shumė kur lexon edhe fantazitė nga Alfonsi me shokė.

Shpetimi

AmazInG
09.06.2006, 16:31:00
z.tarasi ,, mos té keqékuptohemi me shkresa /forum/images/smiles/icon_smile.gif
gjith ashtu un jamé i mirénjohur pér mundimin ténd ,, dume than ta di mundin tand nuk ta qoj posht .. po ashtu i faliminderohem té gjith Shqiptarve kush e merr két detyr pérsipér pér ta zbuluar Kriminelin ,, Nése ka nevoj edhe e Finansoj deri sa kam mundsi !!! vétém e vétém pér ta zbuluar goj dhansin pér vrasjen e z.F.Agani...

Por un nuké jam i bindur apo nuk poma mushni syrin taman PLOT se né ksi soj rruge dota zbuloni Kriminelin ... Ata cka mundohen me zbulu nuk kan kohé té angazhohen népér Interneta e népér Mitingje ,, Por e kérkojn rrugén e vértet deri te burimi i lumit .. Kérkojn saqe nuk kan koh pér gjum ta béjn njé gjum rehat .. se detyra nuk i léshon té pushoj ..

Pra z.tarasi ,, Detyra kryhet ne menyr fshehurazi ,, ( populli thot " Per me xhet lepurin tu flet , duhet me shku tinxa e pa putere" e jo me Zagar e me tupan se qohet pi xhumit edhe iké ) /forum/images/smiles/icon_smile.gif
pra z.tarasi un nuk jam kunder ksaj Zbulimi , por jam kunder thash e thanave ,,

P.S un nuk i takoj asnje Partie Politike .. i takoj Partis Baushtelle vlla ..


pra z.tarasi mbeteni i pérshéndetur .. Fundi fundit té gjith Shqiptart kudo qé jan ( kush e ndihn vetén Shqiptar) jan pér zbulimin e Goj dhansit ( nga Pala Shqiptare )pér Vrasjen e z.F.Agani ..

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: AmazInG mė 2006-06-09 16:32 ]</font>

kastrati
10.06.2006, 11:58:00
Amazing

ky postimi juaj i fundit me la pershtypjen e nje njeriut te pa sherr dhe shume zemerpaster /forum/images/smiles/icon_wink.gif

te gjithe jemi per zbardhjen e fatit te te vrarve tinzisht, po perse jo edhe te prof Femi Aganit te ndjer,

mirepo, menyra se si e paskesh cek edhe ti, nuk praktikohet, perveq qe mund te themi se taraset po shpifin dhe kan filluar kampanjen parazgjedhore si gjitheher /forum/images/smiles/icon_wink.gif

te tillet keso lloj kapanje kan perdore edhe radheve te mehershme por qe kan qen deshtuese, nga se te gjithe e dine se keto nuk jan ashgje tjeter perveq shpifje te sojit alla shkinishq /forum/images/smiles/icon_wink.gif

te pakten, nese dikush ka argumente si qe shprehen keta taraset, ather jan organet gjegjese qe merren me keto pune, dhe tarasve nuk ju mbetet asgje tjeter perveq te shkojne dhe rastin ta denoncojne ne organet gjegjese, perndryshe per mbajtjen en fshehtesi, apo sharllatanizem te rrejshem duhet te mbajne pergjegjesi, e nese jo per asgje tjeter, te pakten per hire te familjarve te te ndjerit /forum/images/smiles/icon_wink.gif

kriminelet te cilet vran profesor Fehmi Aganin dihen, por fatkeqsisht me duhet te them se keta taraset, kur nuk kan qfar ti bejne gomarit (shkaut), ata mundohen ti sjellin samarit (shqiptarit) nga se e dine qe shqiptari i duron keta edhe kur shpifin pa nderprere sikur qe edhe jan duke shpif /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nje vikend te bukur nga Kastrati, e te qoft e lehte puna e baushtelles,

hallall ju qoft buka te gjithe atyre qe e merituan nga dora e paushtellasheve,

haram ju qoft buka te gjithe atyre qe keqperdoren djersen e baushtellashve, po qe akoma po e perdorin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une nuk jam baushtellash, por qe e kam par punen e baushtellashve, qe kam pershtypjen se eshte buka me e me djerse qe mund te fitohet.

hotiani
10.06.2006, 12:57:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-10 11:58 :


Amazing

ky postimi juaj i fundit me la pershtypjen e nje njeriut te pa sherr dhe shume zemerpaster /forum/images/smiles/icon_wink.gif

te gjithe jemi per zbardhjen e fatit te te vrarve tinzisht, po perse jo edhe te prof Femi Aganit te ndjer,

mirepo, menyra se si e paskesh cek edhe ti, nuk praktikohet, perveq qe mund te themi se taraset po shpifin dhe kan filluar kampanjen parazgjedhore si gjitheher /forum/images/smiles/icon_wink.gif

te tillet keso lloj kapanje kan perdore edhe radheve te mehershme por qe kan qen deshtuese, nga se te gjithe e dine se keto nuk jan ashgje tjeter perveq shpifje te sojit alla shkinishq /forum/images/smiles/icon_wink.gif

te pakten, nese dikush ka argumente si qe shprehen keta taraset, ather jan organet gjegjese qe merren me keto pune, dhe tarasve nuk ju mbetet asgje tjeter perveq te shkojne dhe rastin ta denoncojne ne organet gjegjese, perndryshe per mbajtjen en fshehtesi, apo sharllatanizem te rrejshem duhet te mbajne pergjegjesi, e nese jo per asgje tjeter, te pakten per hire te familjarve te te ndjerit /forum/images/smiles/icon_wink.gif

kriminelet te cilet vran profesor Fehmi Aganin dihen, por fatkeqsisht me duhet te them se keta taraset, kur nuk kan qfar ti bejne gomarit (shkaut), ata mundohen ti sjellin samarit (shqiptarit) nga se e dine qe shqiptari i duron keta edhe kur shpifin pa nderprere sikur qe edhe jan duke shpif /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nje vikend te bukur nga Kastrati, e te qoft e lehte puna e baushtelles,

hallall ju qoft buka te gjithe atyre qe e merituan nga dora e paushtellasheve,

haram ju qoft buka te gjithe atyre qe keqperdoren djersen e baushtellashve, po qe akoma po e perdorin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une nuk jam baushtellash, por qe e kam par punen e baushtellashve, qe kam pershtypjen se eshte buka me e me djerse qe mund te fitohet.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kastrat,

Perse vlla ti shqetesohesh aq shume kur njerezit qofte edhe ne nje forum qe elezojne disa dhjetera njerze duan te zbardhin vrasjen e nje atedhetari te shquar si eshte Fehmi Agani.Keta forumistat qe kane hapur kete teme nuk besoj se kane ndikim as ne organet hetuese as ne ato te gjyqesorit.Me nje fjale une vetem do i kishna inkurajua qe zbardhjet e vrasjeve enigmatike te porositura apo te sponzoruara nga kushdoqofte te zbardhen sa me pare. Ky eshte interesi i popullit te Kosoves.Secili qytetare i Kosoves duhet te kontriboje nese ka njohuri per te sjellur vrasesit dhe padronet e tyre para drejtesise. Kete ua kemi borgje atyre qe u vrane por edhe atyre qe pa te drejte u akuzuan (ketu nuk e kam fjalen per vrasjen e Aganit).
Besoj se pajtohesh me thenjen e hetusit te vrasjes se Kenedit :
"
BOTA TE PERMBYSET ,VETEM TE ZBARDHET E VERTETA"

kastrati
10.06.2006, 17:34:00
o Hotian

une large asaj te them qe mos te zbardhet e verteta

por,

po them, mos te behet "hop" pa e kaluar gardhin apo shtegun, nga se ngulet ne kunj /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ti vesh dikuj (kushdoqoft ai) epitetin e kriminelit, pa u vertetuar faktet, pa u mbajt gjykimi dhe pa u shpall aktgjykimi nuk mundesh, mundesh vetem te thuash se eshte i dyshuar dhe asgje me teper, dikush akoma pa u kryer as edhe nje hetim rreth ketyre gjerave, pa u ngrit as aktakuze hetimore, ka qit njerzit para aktit te kryer si ky Tarasi, pikerisht si Enver Hoxha kur i pushkatonte njezit pa pike faji /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ne baze te konkludimeve qe kan ardh keta taraset se jan kryer shume vrasje prapa shpine apo si qe thuan keta ne tradheti, une nuk bindem, nga se;

sikur Dr.Ibrahim Rugova, ta kishte bere nje akt te tille qfar thuhet ketu, ateher shtrohet pyetja;

si shpetuan shume te tjere qe kan qen edhe shume shume me kundershtar te Rugoves si psh. po e zem:

Albin Kurti, Florije Brovina, Rexhep Qosja, Adem Demaqi e tj. e tj. te cilet policia e serrbosllavise i ka pas ne dore dhe kish mund ti shtrydh si morrin, apo si qe i ka zhduk edhe shume te tjere qe i kishte arrestuar me qindra e mijra /forum/images/smiles/icon_wink.gif

e, nese dikush mundohet te thot;

mbama djepin ti them e para .........., ajo eshte krejtesisht diqka tjeter, ose qe dikush ka filluar kampanjen parazgjedhore shume shume me heret /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nepermes keti forumi nuk mund te arrihet asgje me shume se sa nje ndarje dhe perqarje mes shqiptarve dhe ti qes hije te keqe me se pari UCK-s, institucioneve dhe institucionarve te Kosoves dhe ti beje nje argjjat me shume dreqit /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ketu po perdoren sllogane nga me te ndryshmet nga secili krah, po me se shumeti nga keta te NEN HIJES, qe nuk po kan pune tjeter, perveq te mirren me shpiunazh 500 faqeshe te zeza, fyerje, poshtrime e tj. e tj.

nese nuk me beson, shko percili keto qyqet e nates se NEN HIJES dhe shiqoje ku e kalojne kohen e nates, tani do bindesh se me kend kemi te bejm /forum/images/smiles/icon_wink.gif

syt jan per te par, vesht per te degjuar, ai qe nuk ka moral familjar, ai qe nuk din ta ruaj nderin e familjes se vete te ngusht, ai as nderin e familjes se tjetrit nuk din ta ruaj, ai qe tere naten, po edhe diten ngan mbas prostitucioni, prej tij mos prit se do te krijon shtet /forum/images/smiles/icon_wink.gif

PS; ata qe vertete din diq rreth gjerave me rendesi te veqant, ata nuk prrallosin ketu fare, ata e din ku jan institucionet dhe organet te cilat duhet te mirren me keto gjera dhe atje denoncojne, jo ketu ne kete Forum

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-10 17:37 ]&lt;/font>

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-11 00:31 ]</font>

tarasi
12.06.2006, 23:05:00
1. Si u bė e mundur qė Rugova tė kėrkoj qė serbėt ta lironin B.Shalen nga arresti policor nė Han tė Elezit?

2. Si u bė qė mė 5 maj Rugova arriti me tėrė familjen e tij nė Itali dhe sė bashku me tė edhe Adnan Merovci dhe mė 6 maj tė vritej Agani?

3. Pse Rugova para se tė shkonte pėr nė Beograd kishte kėrkuar qė t'ja gjenin bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė?

4.Si u bė qė, Adnan merovci u leju qė nga Beogradi tė lirohet dhe mė 17 dhe 18 prill tė qėndrojė nė Shkup ku u takua me Hillin tė cilit kishte shpjeguar se aty ėshtė me motivacion tė gjetjes sė bashkėpunėtorėve tė Rugovės?

5. Pėrse i kėrkonte Rugova ata me kėmbėngulje?

6. Pėrse kur Merovci kishte bėrė pėrpjekje pėr tė kuptuar se a do t'i lejohej Rugovės udhėtimi pėr nė Maqedoni, pra dalja nga Prishtina, pėrgjigjet policore ishin se ky mund tė shkojė nga tė dojė, se kėta nuk do ta pengojnė, por qė nuk mund tė garantojnė se nuk do t'i ndodhė diēka Rugovės, po tė nisej nga Shkupi, sepse me siguri, nė atė rast, UĒK-ja do tė pėrgatiste pritėn nė tė dalė tė Prishtinės?

7. Nėse ishte kėshtu shtrohet pyetja: pse UĒK-ja do ta vriste Rugoven kur dihet qė ajo vriste vetėm serbė tė uniformuar dhe spiun tė tyre..

8. Pse Rugova me tė hyrė NATO-ja nė Kosovė nuk u kthye menjeherė nė Atdhe po rrinte dhe qėndronte nė Itali? Edhe Ruset hynė edhe pakistan, bangladesh e indian erdhen.. Por Rugova jo...Ēka priste ai qė nuk kthehej si " udhėheqes qė i paska prirė popullit?"

9. Pse gazeta BOTA SOT dhe gazetari i saj( aso kohe) Rexhep kastrati tė gjitha vrasjet enigmatike nė Kosovė i adresonin kah krahu i Luftės... Pra tė njejtit qė para njė kohė e pranuan qė janė marrė me gėnjeshtra..

10. Si u bė e mundur tė vritej Xhemail Mustafa nė mes dite , para baneses se tij dhe qė ky tė mos bėnte pėrpjekje tė vetė-mbrojtjes. A mos vallė kjo do tė thotė qė, ai e ka njohur vrasesin si mik tė tij dhe nuk i ka shkue mendja te mė e keqja?

11. A ishte e rastėsishme dhe pėrse Amerikanėt rrėmbyen Rugovėn nga Italianėt dhe e vendosėn nė Residencėn e Qeverisė sė Gjermanisė, afėr Bonit, nė Kėshtjellėn Shėn Petersberg dhe fill pas kesaj Rugova u deklarua se edhe ai i pėrkrah sulmet e NATO-s.

12. A thua ishte e rastėsishme qė i derguari i parė special i Kofi Ananit dhe i OKB- Sergio Vieira de Mellos ( vrarė mė vonė nė Irak) shpejtė e shpejtė u nderrua me Bernard Kushnerin francez dhe me kėtė sinjalizim pėr Rugoven se mund tė kthehet...


SIKURSE EDHE


Dihet mire se policia e UNMIK-ut, lidhur me vrasjen e Xhemajl Mustafes, fillimisht e kishte arrestuar Sinan Zhegren, nje ish puntore operativ te UDB-se dhe nip i gjakpiresit tashme te vrare Selim Broshes. Pas nje kohe Sinan Zhegra lirohet ne mungese faktesh!!! Per lirimin e tij eshte angazhuar Rame Maraj, i cili ka kontakte me te gjitha "Sherbimet Sekrete", te te gjitha shteteve qe jane prezente ne Kosove. Rame Maraj, varesishte nga rrethanat i furnizon ato "Sherbime Sekrete", me informata dhe dezinformata.

Sot Sinan Zhegra eshte njeri nder njerzit e "Sigurmit te Atdheu", se bashku me keta persona;

- Rame Maren

- Genc Kelmendin

- Avdi Behramin

- Besnik Salihun

- Bahtir Osmanin, etj.

LIRIMI I TĖ DYSHUARVE u bė me intervenime nga " selia e velanisė".
Tashti ėshtė e kuptueshme qė " disa kopil bastardėsh" tė cilėt edhe nuk njohin " babain e vet" llomotisin kėtu nga friga qėdo ju dal ēdo gjė sheshit...

tarasi
12.06.2006, 23:05:00
FERATI


Anėtar qė nga: 26.09.2005
Afishime: 840 Afishuar me: 29.05.2006 15:03
--------------------------------------------------------------------------------
Quote:
--------------------------------------------------------------------------------


tarasi afishoj me 2006-05-29 13:58 :
Dihet fillimisht qė pas vrasjes sė Xhemail Mustafės, policia e UNMIKUT nė bazė tė pėrshkrimeve tė atentatorit nga deshmitarėt, fillimisht e kishte arrestuar Sinan Zhegren nipin e udbashit Selim Brosha...

Pra, aso kohe edhe u shkrua nė gazeta tė ditės se njė i dyshuar gjendet nė arrest si i dyshuari kryesor nė vrasjen e Xhemail Mustafes, njeriut mė tė afėrt tė Ibrahim Rugoves. ishte vrarė duke hyrė nė ndertesen e baneses sė tij...

Mė vonė pas disa intervenimeve ishte liruar nga Arresti ky Sinan Zhegra dhe as edhe njė herė UNMIKU nuk ka sqaruar se pėrse ishte liruar ky njeri...
Por ecuria e ngjarjeve tė mėvonshme na jep tė drejtØØe tė shtrojmė disa pyetje:

Ramė maraj ishte Kėshilltar i Ibrahim Rugovės pėr ēėshtje tė siguris. Si ėshtė e mundur qė ky Sinan zhegra qė ishte i dyshuar pėr vrasjen e Xhemali Mustafes tė bėhet bashkėpunėtor i ngushtė i Ramė Marajt dhe tė jetė nė sherbim tė tij?

A nuk do tė ishte e logjikshme qė ( sikur tė kishte qenė nė sherbim tė Ramė Marajt para vrasjes apo dyshimit per vrasje) Ai do tė duhej tė mbahej sa mė largė njerėzve tė Rugoves se sa afėr tyre?

Si ėshtė e mundur qė Ai e ka krijuar besimin qė tė jetė afėr Rugoves nėse veq ėshtė dyshuar nė tė se e ka vrarė Xhemail Mustafen?

Pse fill pas kesaj vrasje Rejtingu i LDK-ės filloi tė rritet ndersa PDK -ja ra nė mėnyrė marramendėse?

Kush e planifikoi dhe kush e shfrytezoi mė sė miri pėr qėllime tė veta kėtė vrasje?

Si ėshtė e mundur qė njė njeri qė ka qenė nė strukturat e UDB-ės tė jetė nė stafin e Kėshilltarit tė Rugoves pėr ēėshtje tė Siguris?

Ka shumė pyetje tė cilat kėrkojnė pėrgjigje...

Koha do tė tregon dhe hrėt a vonė do tė zgjighet misteri i vrasjeve enigmatike tė clat i sherbyen pėr mrekulli njė subjekti tė caktuar politik!


--------------------------------------------------------------------------------per bes Taras krejt qashtu si ti po flasin edhe shum ldk-ista. ktu diqka ka . qysh u ba nime sinan zhegra me kan nji nga shefat e SI A kur ai po flitet qe e paska vra gjemajl mustafen.bile po thojn se edhe bardhyl ajetit ja paska marue kulaqin. se sa asht e vertet nuk e di se nuk e kom pa me sy t mi po qishtu po flasin njerzija.

pershendetje nga Ferati

tarasi
12.06.2006, 23:06:00
Shqipėruesi


Anėtar qė nga: 08.08.2004
Afishime: 443
Vendbanimi: Prishtinė
Afishuar me: 29.05.2006 16:00
--------------------------------------------------------------------------------
Ndoshta po bejme si "grate e keqija',por une kam prejardhje gjilanase dhe nga njerezit e mi me te vjeter dhe nga ata qe edhe sot jetojne ne Gjilan kam degjuar se ky Sinani vertete ka qene nje punetor "i zellshem" i SUP-it dhe MUP-it serb. Kam degjuar gjithashtu se shume njerez kane vuajtur bashke me familjet e tyre nga ky Sinani. Sidomos studentet e shkolles se larte Skenderbeu ne Gjilan dhe nxenesit e shkollave te mesme. Si u be qe ai erdhi drejt e ne Presidence,vertete eshte per t'u habitur !!!
Me vjen keq qe ketu nuk po mund te sjell raste konkrete por edhe kete mund ta mesoj shume shpejt nga gjithe ata njerez te mi qe e njohin...

kastrati
12.06.2006, 23:50:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-12 23:06 :
Shqipėruesi


Anėtar qė nga: 08.08.2004
Afishime: 443
Vendbanimi: Prishtinė
Afishuar me: 29.05.2006 16:00
--------------------------------------------------------------------------------
Ndoshta po bejme si "grate e keqija',por une kam prejardhje gjilanase dhe nga njerezit e mi me te vjeter dhe nga ata qe edhe sot jetojne ne Gjilan kam degjuar se ky Sinani vertete ka qene nje punetor "i zellshem" i SUP-it dhe MUP-it serb. Kam degjuar gjithashtu se shume njerez kane vuajtur bashke me familjet e tyre nga ky Sinani. Sidomos studentet e shkolles se larte Skenderbeu ne Gjilan dhe nxenesit e shkollave te mesme. Si u be qe ai erdhi drejt e ne Presidence,vertete eshte per t'u habitur !!!
Me vjen keq qe ketu nuk po mund te sjell raste konkrete por edhe kete mund ta mesoj shume shpejt nga gjithe ata njerez te mi qe e njohin...

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


----------

e tani po te besoj qe e paske me te nieme te inatgjive - xhelozve te keti far Sinanit (megjithe qe tybe nuk po e njof, as nuk po e di kush eshte) /forum/images/smiles/icon_wink.gif

qysh pem doket, po don me ja hjek aktakuzen ndal ngadal /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Bardhyli-Iliri
13.06.2006, 00:08:00
Me sa duket tentohet tė heshtet rasti tė cilin unė e pėmenda mė lart, pra rasti i atij tė UDB-sė, qė edhe pse kėta tė krahut tė luftės e zunė pėr ta vrarė u detyruan ta lėshojn dhe sot e atėdit ai shetit i lirė nė Gjilan.

Ai u kishte thėnė:

,,Mund tė mė vritni mua por jo edhe dosjet e disa prej juve qė unė posedoj. nėse mė vritni mua njė i afėrm imi do t'i publikoj dhe do tė demaskohen disa qė nė popull janė tė njohur si patriot tė mėdhenj. Unė kam punuar pėr UDB-nė por edhe kam marr rrogė kurse ju keni punuar pa para."

Ka dėshmitarė!!! Do tė dalė e vėrteta nė shesh!!!!!

tarasi
13.06.2006, 00:12:00
Sot gjatė inagurimit tė shtatores sė Fehmi Aganit mungojė familja e Ibrahim Rugovės!!!!!
A thua pse?

gentelmeni
13.06.2006, 02:11:00
Nuk i ka lene turpi,sepse mu ata e vrane...

stinori
13.06.2006, 06:35:00
E kam pėrcjellė drejtėpėrdrejt nė TV,dhe unė nuk e kam vrejtė as djalin e Prof.Aganit-ndoshta po gabohem ,le tė me korigjoi ndokush......

Maraklia
13.06.2006, 11:29:00
http://www.trepca.net/2004/foto_2004/dekret_pres_rugova_agani_hero_kosoves_06052004.gif

Maraklia
13.06.2006, 11:30:00
FJALIMI I PRESIDENTIT RUGOVA

6 maj 2004,
Prishtinė, KOSOVĖ

E nderuara Familje Agani,
E nderuara Zonja Agani,
I nderuari Kryetar Daci,
Tė nderuar akademikė,
Tė nderuar deputetė, ministra e kryetarė tė komunave,
Tė nderuar pjesėmarrės,
Zonja dhe Zotėrinj,

Jemi tubuar sot kėtu, nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės, nė kėtė Akademi Pėrkujtimore nė kujtim tė 5 – vjetorit tė vrasjes sė Akademik Prof. Dr. Fehmi Agani, Nėnkryetarit shumėvjeēar tė LDK-sė dhe deputetit tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės.


Gjendemi sot sė bashku nė kujtim tė pėrjetshėm tė Profesorit tonė tė madh, tė Profesorit tim dhe tė mikut tim tė ēmueshėm e bashkėpunėtorit, bashkėmendimtarit dhe bashkėvepruesit tim e tonė shumėvjeēar, Profesor Aganit. Ju lutem t’i them disa fjalė nė kėtė pėrvjetor pėrkujtimi.

Zonja dhe Zotėrinj,

Profesori ynė Agani, me kėtė titull qė u bė emėr i Tij pėr tė gjithė ne nė jetėn tonė publike e private, gjithė jetėn dhe veprėn ia kushtoi vendit tonė Kosovės dhe popullit shqiptar. Pėr decenie tė tėra Profesor Agani ishte i njohur pėr veprėn e Tij arsimore universitare, shkencore e filozofike. Ishte i dashur dhe i ēmuar nga tė gjithė.

Me themelimin e LDK-sė, qė ishte njėri ndėr themeluesit e saj, Ai dhe tė gjithė ne hyri nė jetėn aktive politike e shtetėrore pėr tė mbrojtur vlerat dhe ekzistencėn e kombit tė Kosovės dhe tė popullit shqiptar. Ai mori pjesė aktive nė aktet madhore tė vendit tonė siē janė: Deklarata e Pavarėsisė, Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, Referendumi pėr Pavarėsi dhe nė ndėrtimin e institucioneve tė Kosovės nė bazė tė zgjedhjeve presidenciale e parlamentare tė Republikės sė Kosovės tė vitit 1992. Sė bashku me Profesor Aganin i vendosėm themelet e shtetit tė pavarur tė Kosovės dhe funksionimin e tij, qė sot nė botė njihet si “shtet i shqiptarėve tė Kosovės” apo si “shtet paralel”, si kontribut yni nė historinė e lėvizjeve tė botės pėr pavarėsi.

Zonja dhe Zotėrinj,

Profesor Agani pėr njė decenie tė tėrė ishte njeriu mė aktiv nė lėvizjen tonė pėr liri, pavarėsi e demokraci. Ai ishte gjithmonė nė vijėn e parė tė veprimit nė planin publicistik, diplomatik dhe tė veprimit nė terren. Ishte ndėr profesorėt e rrallė qė kishte pranuar tė punonte me studentėt e tij dhe me tė gjithė njerėzit pėr tė mirėn e vendit tė vet. Ishte i palodhshėm dhe gjithmonė i gatshėm pėr tė gjetur zgjidhje pėr ēdo problem tė veprimit shtetėror e politik si dhe pėr ēdo ēėshtje tė veprimit tė pėrditshėm duke ndėrtuar dhe mbrojtur lirinė dhe pavarėsinė, objektivin tonė madhor. Me kėto cilėsi Profesor Agani jepte kontribut tė madh nė formimin e kulturės politike, shtetėrore e njerėzore tė vendit tonė.

Zonja dhe Zotėrinj,

Cilėsi tjetėr e madhe e Profesor Aganit ishte modestia e Tij njerėzore e morale dhe modestia e Tij e veprimit. Me kėtė cilėsi qė e kanė vetėm njerėzit e mėdhenj, fitonte pėrkrahjen e miqve tanė dhe respektin pėr tė si burrėshteti dhe pėr Kosovėn. Po ashtu me modestinė e Tij nė veprimin politik fitonte pėrkrahjen e qytetarėve dhe tė njerėzve pėr veprim tė pėrbashkėt.

Zonja dhe Zotėrinj,

Ne edhe sot pas pesė vjetėsh nė liri, kemi dhembje pėr Profesor Aganin qė nuk ėshtė mė nė mesin tonė qė ra nga dora e armikut, por krenarinė e kemi mė tė madhe, sepse e kemi veprėn dhe jetėn e Tij tė ndritur.

Nė kėtė pėrvjetor mund tė themi se pėr ne ėshtė njė pėrkujtim krenar i madh pėr Profesorin tonė tė madh, qė pėrmban dhembjen pėr humbjen e Tij fizike dhe ėshtė krenari e madhe pėr veprėn e Tij qė ėshtė fitorja e Tij. Pėr kėtė jetojnė njerėzit. Pėr kėtė jetoi dhe veproi Profesori ynė i madh. Profesor Agani me veprėn e Tij ėshtė i pranishėm nė jetėn e tė gjithė neve. Nė familjen time ėshtė i pranishėm dhe nė momente tė mira e tė vėshtira gjejmė mbėshtetje nė jetėn dhe veprėn e Tij, si mik i shtėpisė. Kėtė na e dhurojnė njerėzit e mėdhenj.

Zonja dhe Zotėrinj,

Kėto ditė isha pėr vizitė nė SHBA. Mund t’Ju them se, si gjithmonė ishte njė pritje madhėshtore nga miqtė tanė amerikanė dhe komuniteti shqiptar. Ishte i fortė kujtimi i mirė pėr Profesor Aganin. Mund t’Ju them se tash pesė vite tė lirisė sė vendit tonė, nė SHBA po forcohet mendimi pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės sa mė shpejt. Pra, njė Kosovė e pavarur, demokratike e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA. Ky ishte testamenti i Profesor Aganit, testamenti ynė, qė jam i bindur me pėrkrahjen e miqve tanė do ta arrijmė sė shpejti.

Zonja dhe Zotėrinj,

Ky ėshtė njė lajm i mirė nė kėtė pėrvjetor tė pėrkujtimit tė Profesorit tonė tė dashur, Profesor Aganit dhe lajm i mirė pėr tė gjithė ne.

Zoti e bekoftė Profesor Aganin.

Zoti e bekoftė Familjen Agani.

Zoti e bekoftė Kosovėn tonė tė shtrenjtė.

Ju falemnderit.Dr. Ibrahim Rugova

President i Kosovės

Surki
13.06.2006, 11:45:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Maraklia afishoj me 2006-06-13 11:30 :
FJALIMI I PRESIDENTIT RUGOVA

6 maj 2004,
Prishtinė, KOSOVĖ

E nderuara Familje Agani,
E nderuara Zonja Agani,
I nderuari Kryetar Daci,
Tė nderuar akademikė,
Tė nderuar deputetė, ministra e kryetarė tė komunave,
Tė nderuar pjesėmarrės,
Zonja dhe Zotėrinj,

Jemi tubuar sot kėtu, nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės, nė kėtė Akademi Pėrkujtimore nė kujtim tė 5 – vjetorit tė vrasjes sė Akademik Prof. Dr. Fehmi Agani, Nėnkryetarit shumėvjeēar tė LDK-sė dhe deputetit tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės.


Gjendemi sot sė bashku nė kujtim tė pėrjetshėm tė Profesorit tonė tė madh, tė Profesorit tim dhe tė mikut tim tė ēmueshėm e bashkėpunėtorit, bashkėmendimtarit dhe bashkėvepruesit tim e tonė shumėvjeēar, Profesor Aganit. Ju lutem t’i them disa fjalė nė kėtė pėrvjetor pėrkujtimi.

Zonja dhe Zotėrinj,

Profesori ynė Agani, me kėtė titull qė u bė emėr i Tij pėr tė gjithė ne nė jetėn tonė publike e private, gjithė jetėn dhe veprėn ia kushtoi vendit tonė Kosovės dhe popullit shqiptar. Pėr decenie tė tėra Profesor Agani ishte i njohur pėr veprėn e Tij arsimore universitare, shkencore e filozofike. Ishte i dashur dhe i ēmuar nga tė gjithė.

Me themelimin e LDK-sė, qė ishte njėri ndėr themeluesit e saj, Ai dhe tė gjithė ne hyri nė jetėn aktive politike e shtetėrore pėr tė mbrojtur vlerat dhe ekzistencėn e kombit tė Kosovės dhe tė popullit shqiptar. Ai mori pjesė aktive nė aktet madhore tė vendit tonė siē janė: Deklarata e Pavarėsisė, Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, Referendumi pėr Pavarėsi dhe nė ndėrtimin e institucioneve tė Kosovės nė bazė tė zgjedhjeve presidenciale e parlamentare tė Republikės sė Kosovės tė vitit 1992. Sė bashku me Profesor Aganin i vendosėm themelet e shtetit tė pavarur tė Kosovės dhe funksionimin e tij, qė sot nė botė njihet si “shtet i shqiptarėve tė Kosovės” apo si “shtet paralel”, si kontribut yni nė historinė e lėvizjeve tė botės pėr pavarėsi.

Zonja dhe Zotėrinj,

Profesor Agani pėr njė decenie tė tėrė ishte njeriu mė aktiv nė lėvizjen tonė pėr liri, pavarėsi e demokraci. Ai ishte gjithmonė nė vijėn e parė tė veprimit nė planin publicistik, diplomatik dhe tė veprimit nė terren. Ishte ndėr profesorėt e rrallė qė kishte pranuar tė punonte me studentėt e tij dhe me tė gjithė njerėzit pėr tė mirėn e vendit tė vet. Ishte i palodhshėm dhe gjithmonė i gatshėm pėr tė gjetur zgjidhje pėr ēdo problem tė veprimit shtetėror e politik si dhe pėr ēdo ēėshtje tė veprimit tė pėrditshėm duke ndėrtuar dhe mbrojtur lirinė dhe pavarėsinė, objektivin tonė madhor. Me kėto cilėsi Profesor Agani jepte kontribut tė madh nė formimin e kulturės politike, shtetėrore e njerėzore tė vendit tonė.

Zonja dhe Zotėrinj,

Cilėsi tjetėr e madhe e Profesor Aganit ishte modestia e Tij njerėzore e morale dhe modestia e Tij e veprimit. Me kėtė cilėsi qė e kanė vetėm njerėzit e mėdhenj, fitonte pėrkrahjen e miqve tanė dhe respektin pėr tė si burrėshteti dhe pėr Kosovėn. Po ashtu me modestinė e Tij nė veprimin politik fitonte pėrkrahjen e qytetarėve dhe tė njerėzve pėr veprim tė pėrbashkėt.

Zonja dhe Zotėrinj,

Ne edhe sot pas pesė vjetėsh nė liri, kemi dhembje pėr Profesor Aganin qė nuk ėshtė mė nė mesin tonė qė ra nga dora e armikut, por krenarinė e kemi mė tė madhe, sepse e kemi veprėn dhe jetėn e Tij tė ndritur.

Nė kėtė pėrvjetor mund tė themi se pėr ne ėshtė njė pėrkujtim krenar i madh pėr Profesorin tonė tė madh, qė pėrmban dhembjen pėr humbjen e Tij fizike dhe ėshtė krenari e madhe pėr veprėn e Tij qė ėshtė fitorja e Tij. Pėr kėtė jetojnė njerėzit. Pėr kėtė jetoi dhe veproi Profesori ynė i madh. Profesor Agani me veprėn e Tij ėshtė i pranishėm nė jetėn e tė gjithė neve. Nė familjen time ėshtė i pranishėm dhe nė momente tė mira e tė vėshtira gjejmė mbėshtetje nė jetėn dhe veprėn e Tij, si mik i shtėpisė. Kėtė na e dhurojnė njerėzit e mėdhenj.

Zonja dhe Zotėrinj,

Kėto ditė isha pėr vizitė nė SHBA. Mund t’Ju them se, si gjithmonė ishte njė pritje madhėshtore nga miqtė tanė amerikanė dhe komuniteti shqiptar. Ishte i fortė kujtimi i mirė pėr Profesor Aganin. Mund t’Ju them se tash pesė vite tė lirisė sė vendit tonė, nė SHBA po forcohet mendimi pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės sa mė shpejt. Pra, njė Kosovė e pavarur, demokratike e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA. Ky ishte testamenti i Profesor Aganit, testamenti ynė, qė jam i bindur me pėrkrahjen e miqve tanė do ta arrijmė sė shpejti.

Zonja dhe Zotėrinj,

Ky ėshtė njė lajm i mirė nė kėtė pėrvjetor tė pėrkujtimit tė Profesorit tonė tė dashur, Profesor Aganit dhe lajm i mirė pėr tė gjithė ne.

Zoti e bekoftė Profesor Aganin.

Zoti e bekoftė Familjen Agani.

Zoti e bekoftė Kosovėn tonė tė shtrenjtė.

Ju falemnderit.Dr. Ibrahim Rugova

President i Kosovės
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
O Marakli o po shihet qe je shum marakli po qka po i perserit fjalt e Ruguves.

Ai ishte me te vertet nje diplomat i fort nje materialist i madhe dhe ne fund te fundit ishte sundimtar i vertet.

Ai fjalet i kishte gjithmon ndryshe e punen e bente gjithmon ndryshe.

Edhe ne ate fjalim o marakli o po RUGUVA vet e me eliten e tij (shkijet) e ka realizu arrestimin e te ndjerit dhe ne fund likuidimin e tije.tung e kalofsh mir

Maraklia
13.06.2006, 11:50:00
jasht teme

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: QELI mė 2006-06-13 12:14 ]</font>

Surki
13.06.2006, 11:58:00
jasht teme

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: QELI mė 2006-06-13 12:15 ]</font>

Maraklia
13.06.2006, 12:03:00
jasht teme

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: QELI mė 2006-06-13 12:15 ]</font>

AmazInG
16.06.2006, 17:56:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-13 00:12 :
Sot gjatė inagurimit tė shtatores sė Fehmi Aganit mungojė familja e Ibrahim Rugovės!!!!!
A thua pse?
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

e pse sishte familja e Adem Demacit apo familja e Hashim Thacit ???..

Burimi35
19.06.2006, 13:57:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-13 00:08 :
Me sa duket tentohet tė heshtet rasti tė cilin unė e pėmenda mė lart, pra rasti i atij tė UDB-sė, qė edhe pse kėta tė krahut tė luftės e zunė pėr ta vrarė u detyruan ta lėshojn dhe sot e atėdit ai shetit i lirė nė Gjilan.

Ai u kishte thėnė:

,,Mund tė mė vritni mua por jo edhe dosjet e disa prej juve qė unė posedoj. nėse mė vritni mua njė i afėrm imi do t'i publikoj dhe do tė demaskohen disa qė nė popull janė tė njohur si patriot tė mėdhenj. Unė kam punuar pėr UDB-nė por edhe kam marr rrogė kurse ju keni punuar pa para."

Ka dėshmitarė!!! Do tė dalė e vėrteta nė shesh!!!!!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

O Kauboj,
Kush te tregoi ty qka u ka then ai i UDB-es?!
Dhe puntorit te Udbes i besove ah!
Te tregi ty ai, pasi e ke Shok-Koleg...at te UDB-es ?
Apo, ndigjove dikendin qe i kishte treguar dikush...!

Ne qoft se din ti ate te vertet ,del dhe thueje mos ngurro.
A e din qka mendoj une per ty edhe disa si ti!
Ekziston nje thenje Gjermane!
Ihr seid gut!-u jeni te mir! Aber wir sind besser !Por ne jemi edhe me te mir!
Leri ato perralla mos u mundo kot, mos ia fut Kot.
Ndadq vazhdo ...
Ne nje Tem tjeter ke shkruar se Gjyqtaret s'kan qen UDBASH ,vetem kan lexuar Aktgjykimet!!!

Bardhyli-Iliri
19.06.2006, 23:38:00
Njė fjalė tjetėr Gjermane thotė:

,, Denken ist nicht Wissen".

Burimi35
20.06.2006, 13:22:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-19 23:38 :
Njė fjalė tjetėr Gjermane thotė:

,, Denken ist nicht Wissen".
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nje thenje Shqiptare thot:
"Katundi qe shifet, ska nevoi per Kallauz"...
Do te ishte mir qe te na tregon, kur te ka treguar qaj far tipi i Gjilanit dhe ku,kush jan, etj.
A e din qka ?
Shqiptaret thojn edhe ket thenje !
"Ja ke fut, si Kali Peles..."

tarasi
24.06.2006, 20:21:00
Dėgjova sonte se qenka burgosur njė Ahmet Alishani, kėshilltar i dacit i cili nė vitin 2003 paska intervenuar pėr tė liruar njė kriminel tjetėr...
Pra, si duket dalngadalė por do tė dali ajo qė u kam thėnė unė tarasi: se si u bė qė njerzit qė kanė qenė tė dyshuar per vrasje, pasi qė janė burgosur, ata pas njė kohe, me intervenimin e dikujt janė liruar... Kujtone tė dyshimtin nė vrasjen e Xhemail Mustafes, i cili edhe pse ishte nėn hetime ishte liruar dhe mė vonė punėsuar nė presidencė...

Ngadal por sigurtė do fillojnė enigmat tė zgjidhen... Veq filloj ngadalė me Ahmet Alishanin......

Kėshtu shkonė kjo punė..Pastaj i vie rendi edhe Kėshilltarėve tė Rugovės ( ish kėshilltarėve)...

tarasi
24.06.2006, 21:49:00
e huazova nga mr - nobody

Ahmet Alishani arrestohet mbi bazėn e dyshimeve pėr mashtrim dhe marrje tė mitos
Njėsiti i policisė pėr Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit i komandės kryesore tė policisė nė Prishtinė, ka arrestuar tė shtunėn nė mėngjes Ahmet Alishanin, ish-kėshilltarin e lartė dhe pėr ēėshtje sigurie tė ish-kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, mbi bazėn e njė fletarresti bazuar nė dyshimet pėr mashtrim dhe marrje tė mitos

shkėmbi002
25.06.2006, 13:21:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Surki afishoj me 2006-06-13 11:45 :O Marakli o po shihet qe je shum marakli po qka po i perserit fjalt e Ruguves.

Ai ishte me te vertet nje diplomat i fort nje materialist i madhe dhe ne fund te fundit ishte sundimtar i vertet.

Ai fjalet i kishte gjithmon ndryshe e punen e bente gjithmon ndryshe.

Edhe ne ate fjalim o marakli o po RUGUVA vet e me eliten e tij (shkijet) e ka realizu arrestimin e te ndjerit dhe ne fund likuidimin e tije.tung e kalofsh mir


-----------------------------------------------------------------------------------------------


Ja filozofija e komunistve , nėse nuk thuhet diēka,ulurojnė ja pse nuk e tha....
por nėse nuk del sipas dėshirės sė tyre dhe argumentohet me fakte se e vėrteta ėshtė ndryshe ,kėta e kanė pėrgjigjėjen gati dhe si zakonisht me imagjinatėn e tyre i dijn tė gjtha ... JO KA THĖNĖ POR, DIQ TJETĖR KA MENDUAR...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ministri
25.06.2006, 14:18:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-24 21:49 :
e huazova nga mr - nobody

Ahmet Alishani arrestohet mbi bazėn e dyshimeve pėr mashtrim dhe marrje tė mitos
Njėsiti i policisė pėr Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit i komandės kryesore tė policisė nė Prishtinė, ka arrestuar tė shtunėn nė mėngjes Ahmet Alishanin, ish-kėshilltarin e lartė dhe pėr ēėshtje sigurie tė ish-kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, mbi bazėn e njė fletarresti bazuar nė dyshimet pėr mashtrim dhe marrje tė mitos


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

O pasha mu boll mire ia paskan ba , veq po me" dhimben "do tjere qe nuk paska me i zane gjumi sepse mbi shpinen e tyre nuk ka marrje mitoje por marrje shpirtash.........
Kur funksionon shteti(ligji) me rehat eshte mileti !!!!!!!!!!!!!!

Burimi35
26.06.2006, 13:44:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2006-06-25 14:18 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-06-24 21:49 :
e huazova nga mr - nobody

Ahmet Alishani arrestohet mbi bazėn e dyshimeve pėr mashtrim dhe marrje tė mitos
Njėsiti i policisė pėr Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit i komandės kryesore tė policisė nė Prishtinė, ka arrestuar tė shtunėn nė mėngjes Ahmet Alishanin, ish-kėshilltarin e lartė dhe pėr ēėshtje sigurie tė ish-kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, mbi bazėn e njė fletarresti bazuar nė dyshimet pėr mashtrim dhe marrje tė mitos


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

O pasha mu boll mire ia paskan ba , veq po me" dhimben "do tjere qe nuk paska me i zane gjumi sepse mbi shpinen e tyre nuk ka marrje mitoje por marrje shpirtash.........
Kur funksionon shteti(ligji) me rehat eshte mileti !!!!!!!!!!!!!!

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ky mendim esht racional,
Por diku me lart ne ket tem ke then se i din disa me Emer e Mbiemer...
Qitjav edhe qatyne Emrat...
Askush spo kerkon te rrezikon veten.
Por te njetit vrasin edhe te tjer po te jen te lir.

Meni
27.06.2006, 13:40:00
Fehmi Agani dhe Ukshin Hoti jane dy personalitete qe jane vrare/zhdukur ne menyra te quditshme. Shpresoj se nje dite do te zbardhen fatet e tyre.
Kontributi i tyre per Kosoven ka qene i madhe.


Meni

Arbeni2002
09.07.2006, 10:03:00
Kosova mundet me qen i vetmi vend ne faqe te dheut qe i perkrah she i nderon shpiunat. I nderon deri aty, saqe i shpall edhe heroj te popullit, edhe pse shpiunat e Kosoves kishin punu kunder Popullit te Kosoves.

I vetmi qellim pse shkiet nuk e kan kursy Fehmi Aganin, sikurse edhe
Ibrahim Rugoven, ka qen per shkake se ata nuk kan pas nevoi me per te pas maraveshjes se millosheviqit me Rugoven. dhe te te njejten kohe, ata kan mendu qe me vrasjen e Fehmi Aganit, do ta akuzonin UCKen dhe keshtu shpresonin ta nxisnin popullin e Kosoves kunder saj.

Shkiet mendonin ta shfrytzoin Fehmi Aganin gjer ne vdekje. Per fat te mire, Plani per ta akuzuar UCKen deshtoi sepse aty kishte pas shume deshmitare.

Fehmi Agani, nuk ka qen shpiun i rraketave kozmike apo i bombave atomike, ai ka qen shpiun i thjesht, Shpiun i Ukshin Hotit, i shokeve te tije sikurse edhe Ibrahim Rugova, Veton Surroi dhe shume tjere.

Ja ketu me posht nje fotografi e Fehmi Aganit duke i raportuar komandantit te tije suprem.

http://www.arnes.si/news/archive/si.soc.slovene/jpg00000.jpg

hotiani
09.07.2006, 10:21:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Arbeni2002 afishoj me 2006-07-09 10:03 :
Kosova mundet me qen i vetmi vend ne faqe te dheut qe i perkrah she i nderon shpiunat. I nderon deri aty, saqe i shpall edhe heroj te popullit, edhe pse shpiunat e Kosoves kishin punu kunder Popullit te Kosoves.

I vetmi qellim pse shkiet nuk e kan kursy Fehmi Aganin, sikurse edhe
Ibrahim Rugoven, ka qen per shkake se ata nuk kan pas nevoi me per te pas maraveshjes se millosheviqit me Rugoven. dhe te te njejten kohe, ata kan mendu qe me vrasjen e Fehmi Aganit, do ta akuzonin UCKen dhe keshtu shpresonin ta nxisnin popullin e Kosoves kunder saj.

Shkiet mendonin ta shfrytzoin Fehmi Aganin gjer ne vdekje. Per fat te mire, Plani per ta akuzuar UCKen deshtoi sepse aty kishte pas shume deshmitare.

Fehmi Agani, nuk ka qen shpiun i rraketave kozmike apo i bombave atomike, ai ka qen shpiun i thjesht, Shpiun i Ukshin Hotit, i shokeve te tije sikurse edhe Ibrahim Rugova, Veton Surroi dhe shume tjere.

Ja ketu me posht nje fotografi e Fehmi Aganit duke i raportuar komandantit te tije suprem.

http://www.arnes.si/news/archive/si.soc.slovene/jpg00000.jpg

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Fotografi qe edhe sot e gjithedite te nxite neveri dhe mllef . Me sa lehtesi keta lideret e pacifizmit i jane perule dhunuesit ,xhelatit te popullit te tyre.Mllefi dhe neveria jane te padurushme kur kete e bene ne emer te popullit . OH Zot a ka gje me neveritese se sa kur viktima i puthe doren dhunuesit me aq perulje?
Ja kete disa e quajne patriotizem ,atdhedashuri,lufte per pavaresi! O tempora o mores!

Shaban Uka
09.07.2006, 18:57:00
LDKja eshte nje ushtri e shpiunave dhe tradhtareve kombtare, ku si komandant suprem e kan Koshtunicen, dikur Millosheviqin.
Deri sa te egziston LDKja ne Kosove, shkiet gjithmon kan me pas kontroll mbi ne dhe mbi femijet tan.

Puna me e mire do te ishte me e shuajt ket emer njeher e pergjithmon. LDKja gjithashtu ka marr pjes ne miratimin e Planit "Patku", ku si per qellim e ka pas mshefjen e krimeve te shkieve gjaja se Kosova ka qen vend i lire dhe mbante zgjedhje te lira gjersa shkiet ta pastronin Kosoven.

Posht Ushtria e shpiunave dhe tradhtareve Kombtare. Pa kurrfar perjashtimi.

LDKja perbehet prej qdo lloj shpiunash. Ka shpiuna te jashtem, te mbrendshem, shpiuna lokal dhe sidomos ka shume shpiuna debila, qe punoin ne interes te anmikut me pa vetdije.
Por shumica jan shpiuna te mbrendshem (UDBASHA) Paguhen per shpiunazh.

tarasi
10.07.2006, 23:39:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
hotiani afishoj me 2006-07-09 10:21 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Arbeni2002 afishoj me 2006-07-09 10:03 :
Kosova mundet me qen i vetmi vend ne faqe te dheut qe i perkrah she i nderon shpiunat. I nderon deri aty, saqe i shpall edhe heroj te popullit, edhe pse shpiunat e Kosoves kishin punu kunder Popullit te Kosoves.

I vetmi qellim pse shkiet nuk e kan kursy Fehmi Aganin, sikurse edhe
Ibrahim Rugoven, ka qen per shkake se ata nuk kan pas nevoi me per te pas maraveshjes se millosheviqit me Rugoven. dhe te te njejten kohe, ata kan mendu qe me vrasjen e Fehmi Aganit, do ta akuzonin UCKen dhe keshtu shpresonin ta nxisnin popullin e Kosoves kunder saj.

Shkiet mendonin ta shfrytzoin Fehmi Aganin gjer ne vdekje. Per fat te mire, Plani per ta akuzuar UCKen deshtoi sepse aty kishte pas shume deshmitare.

Fehmi Agani, nuk ka qen shpiun i rraketave kozmike apo i bombave atomike, ai ka qen shpiun i thjesht, Shpiun i Ukshin Hotit, i shokeve te tije sikurse edhe Ibrahim Rugova, Veton Surroi dhe shume tjere.

Ja ketu me posht nje fotografi e Fehmi Aganit duke i raportuar komandantit te tije suprem.

http://www.arnes.si/news/archive/si.soc.slovene/jpg00000.jpg

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Fotografi qe edhe sot e gjithedite te nxite neveri dhe mllef . Me sa lehtesi keta lideret e pacifizmit i jane perule dhunuesit ,xhelatit te popullit te tyre.Mllefi dhe neveria jane te padurushme kur kete e bene ne emer te popullit . OH Zot a ka gje me neveritese se sa kur viktima i puthe doren dhunuesit me aq perulje?
Ja kete disa e quajne patriotizem ,atdhedashuri,lufte per pavaresi! O tempora o mores!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kush po qesh ma shumė? kush po gezohet ma shumė?

hotiani
11.07.2006, 09:10:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-07-10 23:39 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
hotiani afishoj me 2006-07-09 10:21 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Arbeni2002 afishoj me 2006-07-09 10:03 :
Kosova mundet me qen i vetmi vend ne faqe te dheut qe i perkrah she i nderon shpiunat. I nderon deri aty, saqe i shpall edhe heroj te popullit, edhe pse shpiunat e Kosoves kishin punu kunder Popullit te Kosoves.

I vetmi qellim pse shkiet nuk e kan kursy Fehmi Aganin, sikurse edhe
Ibrahim Rugoven, ka qen per shkake se ata nuk kan pas nevoi me per te pas maraveshjes se millosheviqit me Rugoven. dhe te te njejten kohe, ata kan mendu qe me vrasjen e Fehmi Aganit, do ta akuzonin UCKen dhe keshtu shpresonin ta nxisnin popullin e Kosoves kunder saj.

Shkiet mendonin ta shfrytzoin Fehmi Aganin gjer ne vdekje. Per fat te mire, Plani per ta akuzuar UCKen deshtoi sepse aty kishte pas shume deshmitare.

Fehmi Agani, nuk ka qen shpiun i rraketave kozmike apo i bombave atomike, ai ka qen shpiun i thjesht, Shpiun i Ukshin Hotit, i shokeve te tije sikurse edhe Ibrahim Rugova, Veton Surroi dhe shume tjere.

Ja ketu me posht nje fotografi e Fehmi Aganit duke i raportuar komandantit te tije suprem.

http://www.arnes.si/news/archive/si.soc.slovene/jpg00000.jpg

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Fotografi qe edhe sot e gjithedite te nxite neveri dhe mllef . Me sa lehtesi keta lideret e pacifizmit i jane perule dhunuesit ,xhelatit te popullit te tyre.Mllefi dhe neveria jane te padurushme kur kete e bene ne emer te popullit . OH Zot a ka gje me neveritese se sa kur viktima i puthe doren dhunuesit me aq perulje?
Ja kete disa e quajne patriotizem ,atdhedashuri,lufte per pavaresi! O tempora o mores!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kush po qesh ma shumė? kush po gezohet ma shumė?
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Maraklia
11.07.2006, 09:18:00
turpi i turpit eshte kjo... kaq

BALLISTI
11.07.2006, 09:22:00
Po tju bente neveri nuk e kishet sjelle ketu ore e qaset, por juve ua heke ana qashtu, me budallakit tuaja keni per te henger koken tuaj.
populli nuk ua vare me .

hotiani
11.07.2006, 09:26:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
hotiani afishoj me 2006-07-11 09:10 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-07-10 23:39 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
hotiani afishoj me 2006-07-09 10:21 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Arbeni2002 afishoj me 2006-07-09 10:03 :
Kosova mundet me qen i vetmi vend ne faqe te dheut qe i perkrah she i nderon shpiunat. I nderon deri aty, saqe i shpall edhe heroj te popullit, edhe pse shpiunat e Kosoves kishin punu kunder Popullit te Kosoves.

I vetmi qellim pse shkiet nuk e kan kursy Fehmi Aganin, sikurse edhe
Ibrahim Rugoven, ka qen per shkake se ata nuk kan pas nevoi me per te pas maraveshjes se millosheviqit me Rugoven. dhe te te njejten kohe, ata kan mendu qe me vrasjen e Fehmi Aganit, do ta akuzonin UCKen dhe keshtu shpresonin ta nxisnin popullin e Kosoves kunder saj.

Shkiet mendonin ta shfrytzoin Fehmi Aganin gjer ne vdekje. Per fat te mire, Plani per ta akuzuar UCKen deshtoi sepse aty kishte pas shume deshmitare.

Fehmi Agani, nuk ka qen shpiun i rraketave kozmike apo i bombave atomike, ai ka qen shpiun i thjesht, Shpiun i Ukshin Hotit, i shokeve te tije sikurse edhe Ibrahim Rugova, Veton Surroi dhe shume tjere.

Ja ketu me posht nje fotografi e Fehmi Aganit duke i raportuar komandantit te tije suprem.

http://www.arnes.si/news/archive/si.soc.slovene/jpg00000.jpg

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Fotografi qe edhe sot e gjithedite te nxite neveri dhe mllef . Me sa lehtesi keta lideret e pacifizmit i jane perule dhunuesit ,xhelatit te popullit te tyre.Mllefi dhe neveria jane te padurushme kur kete e bene ne emer te popullit . OH Zot a ka gje me neveritese se sa kur viktima i puthe doren dhunuesit me aq perulje?
Ja kete disa e quajne patriotizem ,atdhedashuri,lufte per pavaresi! O tempora o mores!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kush po qesh ma shumė? kush po gezohet ma shumė?
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Fotografia flete vete.njemije fjale nuk flasin me shume.Mendoj se perkunder ngacmimeve dhe kokefortesise se paspjegueshme te individeve qe arsyetojne kete nenshtrim te turpshem si opcion meritor per liri dhe pavaresi ,duhet qe sa me rralle te sherbehemi me keto fotografi.
Keto lene nje shije qe te nxene frymen duke kujtuar nje periudhe kur perpelitjen qyqare ne balten e frikes dhe nenshtrimit e quanim lufte per liri e pavaresi.
Fati bardhe i Kosoves dhe popullit te saje ishte se kjo vater gjithmone lindi edhe luaj sypatrembur qe nderruan rrjedhat e historise.
Lavdia , nderi,perjetesia dhe bekimi i Kosoves qofte gjithmone me shpirterat dhe zemrat e atyre qe pa u hamendur atdheut dhe lirise i ofruan jeten dhe gjithe ate qe paten .
Ata qe e mohojne sakrificen dhe guximin e luftetareve te lirise i godte mallkimi i dheut te Kosoves i ujitur ne shekuj me gjakun e trimave te lirise.

BALLISTI
11.07.2006, 12:16:00
Tash ketu z.tarasi ka hape nji tem per te ndjerin e menqurin pofesor Aganin dhe ka deshire per te zbaredh verasjen e keti Burri te madh shqipetar, Disa menjihere hapen defeteret e propogandes dhe albumet fotografoke qe i ruajen shum me kujedes, dhe sa here qe jau gerkon puna i hapin me njihere duke mendu se ne arrin qellimet e tyne tashe me te vjeteruara dhe te merezitesheme.
Cfar lidheje pate kjo teme me keto foto te neveritesheme ?!
Ngani se jeni tu arrit aty ku keni qellimin ?
Tasheti ketu ne lidheje me keto foto qe naj qeteni ore qaset,vetem ju mund ta dini se ku duni me dale me keto pune!?
Pytja eshete a e dinete Populli nate kohe per keto takime qe jan bem dhe ne cfare niveli kan qen keto takime me kete shka te ndyret?
Ose jan bem krye me veti si qe i benete nji here e nji kohe ish diketatori komuniset me padronet e tij vllezerit jugosellav per shoket shqipetar nga Kosova!?

Ballisti !

hotiani
11.07.2006, 14:15:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
BALLISTI afishoj me 2006-07-11 12:16 :
Tash ketu z.tarasi ka hape nji tem per te ndjerin e menqurin pofesor Aganin dhe ka deshire per te zbaredh verasjen e keti Burri te madh shqipetar, Disa menjihere hapen defeteret e propogandes dhe albumet fotografoke qe i ruajen shum me kujedes, dhe sa here qe jau gerkon puna i hapin me njihere duke mendu se ne arrin qellimet e tyne tashe me te vjeteruara dhe te merezitesheme.
Cfar lidheje pate kjo teme me keto foto te neveritesheme ?!
Ngani se jeni tu arrit aty ku keni qellimin ?
Tasheti ketu ne lidheje me keto foto qe naj qeteni ore qaset,vetem ju mund ta dini se ku duni me dale me keto pune!?
Pytja eshete a e dinete Populli nate kohe per keto takime qe jan bem dhe ne cfare niveli kan qen keto takime me kete shka te ndyret?
Ose jan bem krye me veti si qe i benete nji here e nji kohe ish diketatori komuniset me padronet e tij vllezerit jugosellav per shoket shqipetar nga Kosova!?

Ballisti !
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ke te drejte ,nuk kam deshire kurre te kete fotografi te tilla dhe takime ketij niveli. Ku Xhelati ngrite koken dhe shiqon me perbuzje viktimen e pafuqishme,kur kjo viktime eshte perfaqesuese e popullit tim. Une gjykoj te gjitha takimet te ditura dhe te paditura qe behen ne deme te popullit shqiptare.
Takime po mbahen dhe do mbahen me perfaqesuesit e Serbise sikur edhe te vendeve tjera por nga pozita te barabarta dhe jo me kesi perulje .Sikur kur takohet kryetari i shtetit me disa perfaqesues te nje lokaliteti.
Me besoni se vertete nuk kisha pasur kurre deshire te shoh sqena te tilla,kur perfaqesuesit e popullit tim te gjenden ne kete rol.Kete e tham sinqerisht.Per kete luftetaret dhe populli i Kosoves e bene luften te mos jene sherbetore te okupatorit dhe armikut shekullor,besoj se me kete pajtoheni .

BALLISTI
11.07.2006, 15:25:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
hotiani afishoj me 2006-07-11 14:15 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
BALLISTI afishoj me 2006-07-11 12:16 :
Tash ketu z.tarasi ka hape nji tem per te ndjerin e menqurin pofesor Aganin dhe ka deshire per te zbaredh verasjen e keti Burri te madh shqipetar, Disa menjihere hapen defeteret e propogandes dhe albumet fotografoke qe i ruajen shum me kujedes, dhe sa here qe jau gerkon puna i hapin me njihere duke mendu se ne arrin qellimet e tyne tashe me te vjeteruara dhe te merezitesheme.
Cfar lidheje pate kjo teme me keto foto te neveritesheme ?!
Ngani se jeni tu arrit aty ku keni qellimin ?
Tasheti ketu ne lidheje me keto foto qe naj qeteni ore qaset,vetem ju mund ta dini se ku duni me dale me keto pune!?
Pytja eshete a e dinete Populli nate kohe per keto takime qe jan bem dhe ne cfare niveli kan qen keto takime me kete shka te ndyret?
Ose jan bem krye me veti si qe i benete nji here e nji kohe ish diketatori komuniset me padronet e tij vllezerit jugosellav per shoket shqipetar nga Kosova!?

Ballisti !
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ke te drejte ,nuk kam deshire kurre te kete fotografi te tilla dhe takime ketij niveli. Ku Xhelati ngrite koken dhe shiqon me perbuzje viktimen e pafuqishme,kur kjo viktime eshte perfaqesuese e popullit tim. Une gjykoj te gjitha takimet te ditura dhe te paditura qe behen ne deme te popullit shqiptare.
Takime po mbahen dhe do mbahen me perfaqesuesit e Serbise sikur edhe te vendeve tjera por nga pozita te barabarta dhe jo me kesi perulje .Sikur kur takohet kryetari i shtetit me disa perfaqesues te nje lokaliteti.
Me besoni se vertete nuk kisha pasur kurre deshire te shoh sqena te tilla,kur perfaqesuesit e popullit tim te gjenden ne kete rol.Kete e tham sinqerisht.Per kete luftetaret dhe populli i Kosoves e bene luften te mos jene sherbetore te okupatorit dhe armikut shekullor,besoj se me kete pajtoheni .
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Hotiani ju falenderoj ne repeliken tuaj,
Nuk ka rendesi a pajtoem une apo ndo nji tjeter , cdo njeni ka te drejte te shprehet dhe te ap mendimin e vete.
Me rendesi ashete qe te kemi mire kupetim ndaj njeri tjeterit .
Une te ju kete radhe shofe nji pergjigje te sineqeret, pajtohem dhe kam rrespeket ne sinqeritetin tuaj, Lufetaret dhe Deshmoret e kombit jan te bekua nga Zoti dhe jan te gjithe te popullit, jo te nji grupi politik apo kuijt qe i teket ti perdor per te fitua emen e kolltuqe ne sakrificen e mbi gjakun deshmoreve te Komebit.
Asekush nuk ka te drejte te percaketoj fatin e dikujt tjeteri, ma se paku nga ketu nga ky forum, se kush duhet te shpallet trathetar e kush duhet te denohet per tratheti, kjo u takon njerezeve qe merren me shkenecat politike, une mendoj se historija ka me ia gjete venin cdo kuj si e ka meritua. Na per mos tua humeb veleran Deshmoreve ton,duhet te jemi sa kritik ndaj njeri tjeterit aqe edhe toleranet.
U jam mirenjohes ne biseden tuaj, ju pershendes dhe paqi faqen e baredhe, sineqerishet ju pershendet ,

BALLISTI !<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: ballisti mė 2006-07-11 15:29 ]</font>

gentelmeni
11.07.2006, 15:36:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Arbeni2002 afishoj me 2006-07-09 10:03 :
Kosova mundet me qen i vetmi vend ne faqe te dheut qe i perkrah she i nderon shpiunat. I nderon deri aty, saqe i shpall edhe heroj te popullit, edhe pse shpiunat e Kosoves kishin punu kunder Popullit te Kosoves.

I vetmi qellim pse shkiet nuk e kan kursy Fehmi Aganin, sikurse edhe
Ibrahim Rugoven, ka qen per shkake se ata nuk kan pas nevoi me per te pas maraveshjes se millosheviqit me Rugoven. dhe te te njejten kohe, ata kan mendu qe me vrasjen e Fehmi Aganit, do ta akuzonin UCKen dhe keshtu shpresonin ta nxisnin popullin e Kosoves kunder saj.

Shkiet mendonin ta shfrytzoin Fehmi Aganin gjer ne vdekje. Per fat te mire, Plani per ta akuzuar UCKen deshtoi sepse aty kishte pas shume deshmitare.

Fehmi Agani, nuk ka qen shpiun i rraketave kozmike apo i bombave atomike, ai ka qen shpiun i thjesht, Shpiun i Ukshin Hotit, i shokeve te tije sikurse edhe Ibrahim Rugova, Veton Surroi dhe shume tjere.

Ja ketu me posht nje fotografi e Fehmi Aganit duke i raportuar komandantit te tije suprem.

http://www.arnes.si/news/archive/si.soc.slovene/jpg00000.jpg

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Wow Arbeni2000....

Kete foto qe e ke sjellur ketu je munduar ta hudhesh poshte Fehmi Aganin.Mos harro se ai ishte i ldk-se dhe shok njekohe te gjate i pejgamerit.Mua ,te them te drejten nuk me ka pelqyer,por kur e pash qe ai ishte njeriu qe u mundua te beje te pamunduren te mundur dhe bisedonte me Shtabin,atehere ndryshova mendjen per te.
Ne kete foto kane dale me duket gjate marreveshjes se qatije qe po keshet me jaranin e vet per arsim.Pejgameri e ka marre Aganin dhe e ka que ne shkini per t'u takuar.Eshte munduar t'ia shperlaje koken,por ishte e kote.Prandaj ju ldk-ja duhet te mburreni qe e kishit nje Agan.Si u vra ai ldk-ja shkoi teposhte....edhe hiq s'po nalet derisa te fundoset krejt.

Shaban Uka
12.07.2006, 23:00:00
Nje pune populli i Kosoves ende nuk e ka kuptuar gjer me sote. Disa pretendoin se Marravashje ne mes te Rugoves dhe Aganit me millosheviqin ishin marraveshje per arsim, apo maraveshje per shkollim.

Ato ishin marraveshje per exterminimin e nje populli. Exterminimin e shqiptareve.

Ajo ishte marraveshja Patku. Ate dite ne Beograd ka qen edhe Veton Surroi, por shkiet gjithmon e kan kursyer ate sepse siq shihet shkiet ende kan nevoi per Veton Surroin.

Ajo marraveshje ishte per exterminiming e Shqiptareve. Ate dite Fehmi Agani kishte marr postin e kryeministerit te Kosoves. Dhe ne fotografin me nalt ai eshte duke e faleminderuar millosheviqin per besimin qe kishte ne te.

Veton Surroi ka qen aty kur Fehmi Agani eshte emru kryeminister nga millosheviqi. Por qellimi kryesore aty ka qen qe me i tregu botes qe Kosova ishte vend i lire dhe qe Kosova e kishte Kryetarin e saj(Rugoven) dhe Kryeministrin(Aganin) Veton Surroit i jipet mundsia qe agjencia e tij e lajmeve ne at kohe," KOHA DITORE" te bashkpunoi me dy agjencit e Beogradid: B92 dhe BETA. dhe krejt qellimi ka qen me bo propagand te jetes politike ne Kosove, gjersa shkiet ta pastronin etnikisht Kosoven.

Me e shtrydh Veton Surroin, ai ka me i tregu te gjitha.


Ja ketu me posht e keni nje lidhje te internetit qe mund ta lexoni edhe vet mbi bashkpunimin e Koha Ditores me Beten dhe B92 te Beogradid.

http://72.14.209.104/search?q=cache:uRBmxjlPWrkJ:www.theigloo.org/wing.igloo/Kosovo%2520Spring%3Fr0%3Dlibrary-download%26r0_nodeid%3D326586%26r0_func%3Ddoc.Fetc h+Koha+Ditore+entered+into+a+joint+project+with+tw o+independent+Belgrade+media,.+radio+B-92+and+the+Beta+news+agency&amp;hl=en&amp;gl=us&amp;ct=clnk&amp;cd =7

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shaban Uka mė 2006-07-14 05:44 ]</font>

Shaban Uka
14.07.2006, 05:47:00
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shaban Uka mė 2006-07-14 08:51 ]</font>

Shaban Uka
14.07.2006, 08:50:00
Qe qitu muni me e pa edhe vet se ne qfare qorrsokaku na futi qeveria e Kosoves."OFFICIAL NAME:
Republic of Serbia

Geography
Area: Serbia (88,412 sq. km.) is slightly smaller than Maine.
Cities: Capital--Belgrade. Other cities--Pristina, Pancevo, Novi Pazar, Uzice, Novi Sad, Subotica, Bor, Nis.
Terrain: Varied; in the north, rich fertile plains; in the east, limestone ranges and basins; in the southeast, mountains and hills.
Climate: In the north, continental climate (cold winter and hot, humid summers with well-distributed rainfall); central portion, continental and Mediterranean climate; to the south, hot, dry summers and autumns and relatively cold winters with heavy snowfall inland. "

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ky shkrimi eshte marr nga siti i departimentit te shtetit Amerikan dhe se eshte bere pas ndarjes se malit te zi. Pra para disa diteve.
Ketu me posht e keni linkun, mund ta shiqoni edhe vet.


http://www.state.gov/r/pa/ei/bgn/5388.htm

statistika
15.07.2006, 20:44:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Arbeni2002 afishoj me 2006-07-09 10:03 :
Kosova mundet me qen i vetmi vend ne faqe te dheut qe i perkrah she i nderon shpiunat. I nderon deri aty, saqe i shpall edhe heroj te popullit, edhe pse shpiunat e Kosoves kishin punu kunder Popullit te Kosoves.

I vetmi qellim pse shkiet nuk e kan kursy Fehmi Aganin, sikurse edhe
Ibrahim Rugoven, ka qen per shkake se ata nuk kan pas nevoi me per te pas maraveshjes se millosheviqit me Rugoven. dhe te te njejten kohe, ata kan mendu qe me vrasjen e Fehmi Aganit, do ta akuzonin UCKen dhe keshtu shpresonin ta nxisnin popullin e Kosoves kunder saj.

Shkiet mendonin ta shfrytzoin Fehmi Aganin gjer ne vdekje. Per fat te mire, Plani per ta akuzuar UCKen deshtoi sepse aty kishte pas shume deshmitare.

Fehmi Agani, nuk ka qen shpiun i rraketave kozmike apo i bombave atomike, ai ka qen shpiun i thjesht, Shpiun i Ukshin Hotit, i shokeve te tije sikurse edhe Ibrahim Rugova, Veton Surroi dhe shume tjere.

Ja ketu me posht nje fotografi e Fehmi Aganit duke i raportuar komandantit te tije suprem.

http://www.arnes.si/news/archive/si.soc.slovene/jpg00000.jpg

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Po valla qashtu asht.
Kqyrne Ramushin, apo Agim Cekun. Deri sa ata ishin te njohur vetem si luftar, askush nuk ua rraske atyne. E kur ia fillun me u marr me tradhti, ateher qe te dy u ben personazhat me te rendesishem te Kosoves. Ata e dijne mire qe nese ata mirren me shpiunazh kunder ketij populli, populli do ti nenqmon dhe nderon ata me mire.

Ramushi i ka tradhtu edhe vellazerit e tije, ndersa Agim Ceku i ka tradhtu idealet e popullit te Kosoves per liri dhe pavarrsi. I burgosi dhe i eliminoi te gjithe eproret shqiptare, disa i zevendesoi me shkie, dhe e shkatroi ne berthame TMKen. Prej qe Agim Ceku i vuri shkiet ne TMK, bota sote luan me neve, jo gjaja standardet para pavarrsis, jo kishe na duhet me bo negociata me shkie, jo decentralizimin e pushtetit lokal. Leto gjera nuk pikin prej qiellit. Keto pregatiten dhe planifikohen mire.

Sote per sote, qofte Agim Ceku, qofte Fatmire Sejdiu, qe te dy keta jan vetem vegla te Serbis me ane te se cileve, Serbia mundohet ta kolonizoi edhe njeher Kosoven.

Pra ata qe e perkrahin Agim Cekun dhe Fatmire Sejdin, ata e perkrahin edhe nenshtrimin dhe vdekjen e Kosoves. Megjithese asnjeri prej tyre nuk eshte zgjedhur nga populli i Kosoves. Asnjeri prej tyre nuk e kan mandatin ta qeverisin ket popull te mjere, dhe aq ma pak te bejne pazar me shkie ne emer te ketij populli. Ata nuk kan kapital politik per te qeverisur.

Zoti Hashim Thaqi pat then ne nje intervist se ata i ka zgjedh nentoka e Kosoves, por asnjri prej tyre, e as Hashim Thaqi nuk e din se ku i ka rrenjet kjo politik, te pakten nuk e bejn publike. E po ju them une, duke u bazuar ne fakte, jo ne t'thash e t'thone. Politika e Kosoves sote i ka rrenjet ne Beograd.

Per ta bere Kosoven shtet te pavarrur dhe sovran, duhet patjeter menjeher me ia kall rrenjet kesaj qeverie, dhe me e fillu nje proces te ri Politik. Duhet me e kriju nje qeveri te re te zgjedhur nga populli dhe e cila do te punon per Popullin, e jo per nentoken e Kosoves.

Para se te gjithash, edhe Zoti Gjozef Diogardi, ju pat then se per Kosoven vendoset ne Washington, e jo ne prishtine. Qeveria e Kosoves nuk ka force per te vepruar mire. E kunderta, e ter forca e saj eshte perqendruar ne shkatrrrimin e shtetit te Kosoves, ne shkatrrimin e asaj qe eshte kriju gjat luftes se fundit te Kosoves. Kosova ka nevoi sote per diplomat e jo per shpiuna siq eshte edhe Agim Ceku dhe Fatmire Sejdiu.

Nese populli i Kosoves nuk merr kurfar masash ndaj ketyre Shpiunave, ateher populli i Kosoves duhet me e dite mire qe per qdo dite ata jan duke humbur miqe te forte qofte ne Kongresin Amerikan, qofte ne lobin Shqiptare dhe jan duke ia kallur vehtvetes te gjitha urat qe i paten krijuar gjat Luftes. Pra populli i Kosoves e ka edhe si pergjegjesi morale te merr masa te veshtira ndaj kesaj qeverie te shpiunave dhe tradhtareve Kombtare.


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: statistika mė 2006-07-15 20:48 ]</font>

Lul_Banulla
17.07.2006, 01:13:00
Une nuk dua te spekuloj ne lidhjet me vrasjet enigmatike vqese Era po ju vjen keq.

Kurese per I.Rugoven

100% Aj ka qen ne mbrojtje te Sigurimit Serb.

Komandant i Forcave Policore per sigurimin e familjes dhe I.Rugoves ka qen;; emri spo me kujtohet por e njof figur edhe ju e njihni Psh.

Ne demostratat e para te studenteve 1998 ku jan transmetu ne qdo kanal Televiziv MUNDET TE SHIHET AJ KPMANDANTI I CILA KA DHEN URDHER ME AUTOPERLAN MU SHPERNDA DEMOSTRUST: AJ KA QEN KOMANDANT PER SIGURIN E I.RUGOVES.

Kjo esht Njemiljon perqind. dhe jo Thashetheme.

statistika
06.08.2006, 09:25:00
Kosova mundet me qen i vetmi vend ne faqe te dheut qe i perkrah she i nderon shpiunat. I nderon deri aty, saqe i shpall edhe heroj te popullit, edhe pse shpiunat e Kosoves kishin punu kunder Popullit te Kosoves.

I vetmi qellim pse shkiet nuk e kan kursy Fehmi Aganin, sikurse edhe
Ibrahim Rugoven, ka qen per shkake se ata nuk kan pas nevoi me per te pas maraveshjes se millosheviqit me Rugoven. dhe ne te njejten kohe, ata kan mendu qe me vrasjen e Fehmi Aganit, do ta akuzonin UCKen dhe keshtu shpresonin ta nxisnin popullin e Kosoves kunder saj.

Shkiet mendonin ta shfrytzoin Fehmi Aganin gjer ne vdekje. Per fat te mire, Plani per ta akuzuar UCKen deshtoi sepse aty kishte pas shume deshmitare.

Fehmi Agani, nuk ka qen shpiun i rraketave kozmike apo i bombave atomike, ai ka qen shpiun i thjesht, Shpiun i Ukshin Hotit, i shokeve te tije sikurse edhe Ibrahim Rugova, Veton Surroi dhe shume tjere.

Ja ketu me posht nje fotografi e Fehmi Aganit duke i raportuar komandantit te tije suprem.

http://www.arnes.si/news/archive/si.soc.slovene/jpg00000.jpg

Pra po e them edhe njeher qe Kosova eshte i vetmi vend ne faqe te dheut qe i perkrah she i nderon shpiunat. I nderon deri aty, saqe i shpall edhe heroj te popullit, edhe pse shpiunat e Kosoves gjithmon kan punu kunder Popullit te Kosoves.


Kqyrne Ramushin, kqyrne Agim Cekun. Deri sa ata ishin te njohur vetem si luftar, askush nuk ua rraske atyne. E kur ia fillun me u marr me tradhti, ateher menjeher qe te dy u ben personazhat me te rendesishem te Kosoves. Ata e dijne mire qe nese ata mirren me shpiunazh kunder ketij populli, populli do ti qmon dhe nderon ata me mire.

Ramushi i ka tradhtu edhe vellazerit e tije, ndersa Agim Ceku i ka tradhtu idealet e popullit te Kosoves per liri dhe pavarrsi. I burgosi dhe i eliminoi te gjithe eproret shqiptare, disa i zevendesoi me shkie, dhe e shkatroi ne berthame TMKen. Prej qe Agim Ceku i vuri shkiet ne TMK, bota sote luan me neve, jo gjaja standardet para pavarrsis, jo kishe na duhet me bo negociata me shkie, jo decentralizimin e pushtetit lokal. Leto gjera nuk pikin prej qiellit. Keto pregatiten dhe planifikohen mire.

Sote per sote, qofte Agim Ceku, qofte Fatmire Sejdiu, qe te dy keta jan vetem vegla te Serbis me ane te se cileve, Serbia mundohet ta kolonizoi edhe njeher Kosoven.

Pra ata qe e perkrahin Agim Cekun dhe Fatmire Sejdin, ata e perkrahin edhe nenshtrimin dhe vdekjen e Kosoves. Megjithese asnjeri prej tyre nuk eshte zgjedhur nga populli i Kosoves. Asnjeri prej tyre nuk e kan mandatin ta qeverisin ket popull te mjere, dhe aq ma pak te bejne pazar me shkie ne emer te ketij populli. Ata nuk kan kapital politik per te qeverisur.

Zoti Hashim Thaqi pat then ne nje intervist se ata i ka zgjedh nentoka e Kosoves, por asnjri prej tyre, e as Hashim Thaqi nuk e din se ku i ka rrenjet kjo politik, te pakten nuk e bejn publike. E po ju them une, duke u bazuar ne fakte, jo ne t'thash e t'thone. Politika e Kosoves sote i ka rrenjet ne Beograd.

Per ta bere Kosoven shtet te pavarrur dhe sovran, duhet patjeter menjeher me ia kall rrenjet kesaj qeverie, dhe me e fillu nje proces te ri Politik. Duhet me e kriju nje qeveri te re te zgjedhur nga populli dhe e cila do te punon per Popullin, e jo per nentoken e Kosoves.

Para se te gjithash, edhe Zoti Gjozef Diogardi, ju pat then se per Kosoven vendoset ne Washington, e jo ne prishtine. Qeveria e Kosoves nuk ka force per te vepruar mire. E kunderta, e ter forca e saj eshte perqendruar ne shkatrrrimin e shtetit te Kosoves, ne shkatrrimin e asaj qe eshte kriju gjat luftes se fundit te Kosoves. Kosova ka nevoi sote per diplomat e jo per shpiuna siq eshte edhe Agim Ceku dhe Fatmire Sejdiu.

Nese populli i Kosoves nuk merr kurfar masash ndaj ketyre Shpiunave, ateher populli i Kosoves duhet me e dite mire qe per qdo dite ata jan duke humbur miqe te forte qofte ne Kongresin Amerikan, qofte ne lobin Shqiptare dhe jan duke ia kallur vehtvetes te gjitha urat qe i paten krijuar gjat Luftes. Pra populli i Kosoves e ka edhe si pergjegjesi morale te merr masa te veshtira ndaj kesaj qeverie te shpiunave dhe tradhtareve Kombtare.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: statistika mė 2006-08-06 10:12 ]</font>

MetaneHijes
12.08.2006, 00:42:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
statistika afishoj me 2006-08-06 09:25 :
Kosova mundet me qen i vetmi vend ne faqe te dheut qe i perkrah she i nderon shpiunat. I nderon deri aty, saqe i shpall edhe heroj te popullit, edhe pse shpiunat e Kosoves kishin punu kunder Popullit te Kosoves.

I vetmi qellim pse shkiet nuk e kan kursy Fehmi Aganin, sikurse edhe
Ibrahim Rugoven, ka qen per shkake se ata nuk kan pas nevoi me per te pas maraveshjes se millosheviqit me Rugoven. dhe ne te njejten kohe, ata kan mendu qe me vrasjen e Fehmi Aganit, do ta akuzonin UCKen dhe keshtu shpresonin ta nxisnin popullin e Kosoves kunder saj.

Shkiet mendonin ta shfrytzoin Fehmi Aganin gjer ne vdekje. Per fat te mire, Plani per ta akuzuar UCKen deshtoi sepse aty kishte pas shume deshmitare.
Tash e ke knaqqq krejt !! Cdo Kosovar me mend e tru te shendosh e din kush ka qene Fehmi Agani ! nuk esht kah te shkrep me shtyy ne percarje-per ket ka kontribue pra vet legjenda dhe truri i levizjes Fehmi Agani praa


Fehmi Agani, nuk ka qen shpiun i rraketave kozmike apo i bombave atomike, ai ka qen shpiun i thjesht, Shpiun i Ukshin Hotit, i shokeve te tije sikurse edhe Ibrahim Rugova, Veton Surroi dhe shume tjere.

Ja ketu me posht nje fotografi e Fehmi Aganit duke i raportuar komandantit te tije suprem.

http://www.arnes.si/news/archive/si.soc.slovene/jpg00000.jpg

Pra po e them edhe njeher qe Kosova eshte i vetmi vend ne faqe te dheut qe i perkrah she i nderon shpiunat. I nderon deri aty, saqe i shpall edhe heroj te popullit, edhe pse shpiunat e Kosoves gjithmon kan punu kunder Popullit te Kosoves.


Kqyrne Ramushin, kqyrne Agim Cekun. Deri sa ata ishin te njohur vetem si luftar, askush nuk ua rraske atyne. E kur ia fillun me u marr me tradhti, ateher menjeher qe te dy u ben personazhat me te rendesishem te Kosoves. Ata e dijne mire qe nese ata mirren me shpiunazh kunder ketij populli, populli do ti qmon dhe nderon ata me mire.

Ramushi i ka tradhtu edhe vellazerit e tije, ndersa Agim Ceku i ka tradhtu idealet e popullit te Kosoves per liri dhe pavarrsi. I burgosi dhe i eliminoi te gjithe eproret shqiptare, disa i zevendesoi me shkie, dhe e shkatroi ne berthame TMKen. Prej qe Agim Ceku i vuri shkiet ne TMK, bota sote luan me neve, jo gjaja standardet para pavarrsis, jo kishe na duhet me bo negociata me shkie, jo decentralizimin e pushtetit lokal. Leto gjera nuk pikin prej qiellit. Keto pregatiten dhe planifikohen mire.

Sote per sote, qofte Agim Ceku, qofte Fatmire Sejdiu, qe te dy keta jan vetem vegla te Serbis me ane te se cileve, Serbia mundohet ta kolonizoi edhe njeher Kosoven.

Pra ata qe e perkrahin Agim Cekun dhe Fatmire Sejdin, ata e perkrahin edhe nenshtrimin dhe vdekjen e Kosoves. Megjithese asnjeri prej tyre nuk eshte zgjedhur nga populli i Kosoves. Asnjeri prej tyre nuk e kan mandatin ta qeverisin ket popull te mjere, dhe aq ma pak te bejne pazar me shkie ne emer te ketij populli. Ata nuk kan kapital politik per te qeverisur.

Zoti Hashim Thaqi pat then ne nje intervist se ata i ka zgjedh nentoka e Kosoves, por asnjri prej tyre, e as Hashim Thaqi nuk e din se ku i ka rrenjet kjo politik, te pakten nuk e bejn publike. E po ju them une, duke u bazuar ne fakte, jo ne t'thash e t'thone. Politika e Kosoves sote i ka rrenjet ne Beograd.

Per ta bere Kosoven shtet te pavarrur dhe sovran, duhet patjeter menjeher me ia kall rrenjet kesaj qeverie, dhe me e fillu nje proces te ri Politik. Duhet me e kriju nje qeveri te re te zgjedhur nga populli dhe e cila do te punon per Popullin, e jo per nentoken e Kosoves.

Para se te gjithash, edhe Zoti Gjozef Diogardi, ju pat then se per Kosoven vendoset ne Washington, e jo ne prishtine. Qeveria e Kosoves nuk ka force per te vepruar mire. E kunderta, e ter forca e saj eshte perqendruar ne shkatrrrimin e shtetit te Kosoves, ne shkatrrimin e asaj qe eshte kriju gjat luftes se fundit te Kosoves. Kosova ka nevoi sote per diplomat e jo per shpiuna siq eshte edhe Agim Ceku dhe Fatmire Sejdiu.

Nese populli i Kosoves nuk merr kurfar masash ndaj ketyre Shpiunave, ateher populli i Kosoves duhet me e dite mire qe per qdo dite ata jan duke humbur miqe te forte qofte ne Kongresin Amerikan, qofte ne lobin Shqiptare dhe jan duke ia kallur vehtvetes te gjitha urat qe i paten krijuar gjat Luftes. Pra populli i Kosoves e ka edhe si pergjegjesi morale te merr masa te veshtira ndaj kesaj qeverie te shpiunave dhe tradhtareve Kombtare.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: statistika mė 2006-08-06 10:12 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

kokaime
05.06.2007, 14:33:00
Pershendetje te gjithve ju admiroij qe po perpiqeni qe te dini diqka por po i harroni shumė disa vrases qe sillen kah te deshiroijn dhe si te deshiroijn .

as-i
05.06.2007, 22:10:00
http://www.arnes.si/news/archive/si.soc.slovene/jpg00000.jpg

Eh, rahmet u past shpirti po shumė slluzhbenika kanė pas prej shqiptarve e hajt