PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : GRADA USHTARAKE


piloti
09.04.2006, 14:24:00
qka eshte grada ushtarake ?
cilat jane gradat ushtarake ?
cili eshte kriteriumi per ndarjen apo dhenjen e gradave ?
e shume e shume pytje te tjera , ne lidhje me gradimet ushtarake ,
ketu do ti kisha lutur te gjithe ata te cilet kane sado pak njohuri ushtare te kyqen ne kete teme , natyrishte se mund te kyqen te gjthe ata qe deshiroin , mirepo edhe kesaj radhe do te ishte mire qe same pak te kete ofendime dhe sharje .


me nderimePILOTI

mireditori
09.04.2006, 14:56:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
piloti afishoj me 2006-04-09 14:24 :
qka eshte grada ushtarake ?
cilat jane gradat ushtarake ?
cili eshte kriteriumi per ndarjen apo dhenjen e gradave ?
e shume e shume pytje te tjera , ne lidhje me gradimet ushtarake ,
ketu do ti kisha lutur te gjithe ata te cilet kane sado pak njohuri ushtare te kyqen ne kete teme , natyrishte se mund te kyqen te gjthe ata qe deshiroin , mirepo edhe kesaj radhe do te ishte mire qe same pak te kete ofendime dhe sharje .


me nderimePILOTI
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Piloti,
Me intereson i inderuar ne temen dhe interesimin tend eshte fjala ketu per Kosoven apo ne pergjithesi ne shtetet e botes si eshte e rregulluar kjo qeshtje me ligjet e mbrojtjes gjegjesisht te forcave te armatosura.
Kete gje eshte mire te skjarosh ti si autore i temes,perndryshe kjo materie eshte e rregulluar me ligje ne secilin shtet.
Sa i perket Kosoves kjo kurre nuk ka qene ne kompetenca te ndonje administrimi ta quajme keshtu ne nivel te Kosoves,prejse ndahen gradat ushtarake.
Gradat e TMK-se nese mund ti quajme keshtu jane te rregulluara me
rregulloren e UNMIK-ut,meqe TMK eshte nen kompetencat e administrates nderkombetare.
Ma merr mendja se eshte mire te percaktoni per cilen dimenzion eshte fjala ne kete teme.Kosova apo shtetet ne pergjithesi.

Demokrati
10.04.2006, 13:42:00
Gradat ushtarake te cilat jan dhen gjat dhe menjeher pas luftes nuk jan asgje vetem se nje familjarizem,e kam djal etzje dhe po e gradojm Gjeneral,pas futjes se NATOS ne Kosoven nuk di nga kush percillet gradat por meqe Kosova asnjeher nuk ka pas armat te rregullt dhe nuk ka edhe sot e kesaj dite ateher esht veshtir te thuhet se si duhet fituar gradat.

Nje e di dhe jam i sigurt se per te qen rreshter ne tan boten duhet shkollen e emsme ushtarake dhe per te qen nentogar duhet akademin ushtarake,per te kaluar nga nentogeri ne toger pra te rritet grada duhet fituar me pune dhe suksese ndersa nga togeri ne kapiten duhet provim me shkrim edhe me goje pra njohuri.

Nga kapiteni ne kepiten i klasit te pare duhet me suskese ne vendin e punes,ndersa nga kapiteni i klasit te pare ne Major duhet provim ne shkallen e larte te akademis ushtarake,mos ta zgjas shum por nje grade fitohet me pune te sukseshme ndersa nje me provim.

Per te arritur ne graden kolonel e deri ne gjeneral duhet nje pervoj shum vjeqare dhe suksese te njepasnjeshme ndersa tek ne jan ndar aso gradash pa lidhje ja nje shembull:

Nje djal i tezes sime ka pas mbaruar shkollen e mesme drejtimin e bujqesise dhe nuk ka punuar kurre gjat luftes ka qen dy here ne Shqipri per arme dhe sot esht Kolonel ne TMK dhe ka pozite shum te madhe une ekt nuk e kuptoj po nejse masi e kam djal tezje spo kam dert.

Kjo teme esht e qelluar sepse me shum kemi ne gjeneral sesa ushtria e Bundesverit gjerman.

delidreqi
10.04.2006, 14:04:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-10 13:42 :
Gradat ushtarake te cilat jan dhen gjat dhe menjeher pas luftes nuk jan asgje vetem se nje familjarizem,e kam djal etzje dhe po e gradojm Gjeneral,pas futjes se NATOS ne Kosoven nuk di nga kush percillet gradat por meqe Kosova asnjeher nuk ka pas armat te rregullt dhe nuk ka edhe sot e kesaj dite ateher esht veshtir te thuhet se si duhet fituar gradat.

Nje e di dhe jam i sigurt se per te qen rreshter ne tan boten duhet shkollen e emsme ushtarake dhe per te qen nentogar duhet akademin ushtarake,per te kaluar nga nentogeri ne toger pra te rritet grada duhet fituar me pune dhe suksese ndersa nga togeri ne kapiten duhet provim me shkrim edhe me goje pra njohuri.

Nga kapiteni ne kepiten i klasit te pare duhet me suskese ne vendin e punes,ndersa nga kapiteni i klasit te pare ne Major duhet provim ne shkallen e larte te akademis ushtarake,mos ta zgjas shum por nje grade fitohet me pune te sukseshme ndersa nje me provim.

Per te arritur ne graden kolonel e deri ne gjeneral duhet nje pervoj shum vjeqare dhe suksese te njepasnjeshme ndersa tek ne jan ndar aso gradash pa lidhje ja nje shembull:

Nje djal i tezes sime ka pas mbaruar shkollen e mesme drejtimin e bujqesise dhe nuk ka punuar kurre gjat luftes ka qen dy here ne Shqipri per arme dhe sot esht Kolonel ne TMK dhe ka pozite shum te madhe une ekt nuk e kuptoj po nejse masi e kam djal tezje spo kam dert.

Kjo teme esht e qelluar sepse me shum kemi ne gjeneral sesa ushtria e Bundesverit gjerman.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Ne qoftse nuk je tu rrejt, pra une nuk po te besoj po te them haptas se kjo e jotja eshte prralle e Bali Katravelles,prapseprap ai djali i tezes tande ka bere per Kosoven diqka ,si tha vete shum me teper se ti .Nuk ka punu per shkaun sikur ti ,ne mos per asgje tjeter e meriton graden se ka punu per UĒK-ne e nuk te ka tregua ty se pasha haktalane e kishe marre ne qafe,le si nuk ish kolonel po nuk ish gjalle hiq.

Demokrati
10.04.2006, 14:43:00
Gradat ndahen sipas njoftesise,krejt ata qka jan te afert te atyre qe evrtet kan ber diqka kan grada te larta,gjenerali me i ri ne BOTE ka qen en Kosove 18.vjeqar /forum/images/smiles/icon_lol.gif ku e beri ai ate pervoj ushtarake 18.vjeqar te kisha me dit e ti delidreq mos pallamud se une kam qen ne UCK fillim e mbarim dhe pa grada hiq por kam respektu komandat e te tjerve anipse e kam te mbaruar akademin ushtarake dhe pas luftes e kam lan uniformen sepse nuk ka armat ku ka rregulla apo as nuk i ngjan armates TMK-ja ajo esht vetem se nje organizate per pastrimin e berllogjeve per ndertimin e shtepive te shkive te kishave e keshtu me radh per ata e di une mir se si ka qen puna e gradave,gjat luftes dy shok tu nejt ne qajtore ja kan dhan njani tjetrit graden kolonel a ti do me m'tregu mu a ??

malsori
10.04.2006, 15:02:00
"...une kam qen ne UCK fillim e mbarim..."

/forum/images/smiles/icon_lol.gif

demokrati tere jeten e ka 1 prill!

/forum/images/smiles/icon_lol.gif

MI-2
10.04.2006, 15:25:00
Kosova nuk ka armate dhe as grada ushtarake,TMK nuk ka statusin e ushtris tash per tash dhe te gjithe oficeret e TMK jane te vetedijshem se neser nese TMK transformohet ne armatė ateher duhet te importoj oficer se te gjithe ata qe nuk kane akademi ushtarake dhe grada te kolonelve dhe gjeneralve nuk do te kan vend dhe besoj qe kontributi i tyre me i madhi do te ishte dorheqjet graduale nga keto grada ne menyre qe te mos krijohet nje vakum i panevojshem ne oficer, dhe t'ju lihet rasti kuadrove profesionale.

Smoki
10.04.2006, 15:32:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
malsori afishoj me 2006-04-10 15:02 :
"...une kam qen ne UCK fillim e mbarim..."

/forum/images/smiles/icon_lol.gif

demokrati tere jeten e ka 1 prill!

/forum/images/smiles/icon_lol.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

demokrati ka qene ne luft ne durres me rahatu familjen

Shpetimi
10.04.2006, 15:42:00
Unė nuk kam edhe aq njohuri lidhur me gradat ushtarake, e sidomos nuk i njoh kriteret se si dhe kur gradohet njė oficer i ushtrisė me njė gradė mė tė lartė ushtarake.
Mirėpo, meqė shumica nga pjestarit e kėtij forumi (ashtu siq bėjnė shqiptarėt nė tė gjitha fushat e jetės) tregohemi si tė "gjithdijshėm", atėherė po e shprehi edhe unė mendimin tim lidhur me temėn e hapur.

Me sa e dij unė ka dy lloj gradimesh tė oficerėve ushtarak. Kėto lloj gradimesh janė:
- gradimet nė kohė paqeje, si dhe
- gradimet nė kohė lufte.

Gradimet e kohės sė paqės bėhėn ashtu siq e pėrshkrou njėri mė lartė; pra pėrmes pėrgaditjės shkollore nė Akadmi Ushtarake, e pastaj gradat merren edhe sipas meritės dhe suksesit tė treguar nė punė.

Kurse, marrja e gradave nė kohė lufte bėhėt sipas kritereve tė kontributit dhe dėshmisė nė prakatikė, si dhe tė aftėsive komanduese tė personit i cili e veshė uniformėn ushtarake.
Shembuj lidhur me gradimet dhe ngritjen e gradave ushtarake nė kohė lufte (por edhe menjėherė pas luftės) kemi nga tė gjithė popujtė e botės qė u detyruan qė tė luftojnė pėr liri, ndaj dhe besoj se nuk ėshtė e nevojshme tė humbasim kohė nė skjarime e sjellje dėshmishė konkrete.

Nese dikush mendon se pėr ta merituar njė gradė tė lartė ushtarake ėshtė e domosdoshme dhe mjafton vetėm studimi nė njė Akademi Ushtarake, unė mendoj se ai njeri gabon.
Ja pse mendoj ėshtu:

Eshtė krejtė normale qė nė kohė paqeje njė oficer i karrierės duhet tė kryej Akademinė Ushtarake. Dhe kjo praktikė ėshtė duke u aplikuar edhe nė Kosovė. Besoj se tė gjithė shqiptarėt janė tė informuar se ka shumė vite qė nė Kosovė funkcionon edhe Akademia Ushtarake, nga ku herė pas herė dalin gjeneratat e reja tė oficerėve tė rinjė tė TMK-sė.

Mirėpo, nga ana tjetėr gjatė kohės sė luftės nė radhėt e UĒK-sė ishin kyqur njė numėr jo i vogėl ish oficerėsh (fatkeqėsishtė jo aq sa ishin kapacitetet), tė cilėt pėrvojėn e tyre e bartėn edhe tek bashkluftėtarėt tjerė tė lirisė.
Pastaj, nuk duhet harruar se edhe gjatė kohės sė luftės UĒK-ja ka organizuar disa kurse dhe trajnime ushtarake, nga tė cilat kanė dalur njė numėr i madh ushtarėsh dhe oficerėsh, tė cilėt me sukses u prinin njėsiteve ushtarake tė UĒK-sė.
Dhe dihet se teoria pa praktikėn ėshtė jo edhe aq e frytshme.
Prandaj, pavarėsishtė se ēfarė niveli ka pasur shkollimi (nėpėr kurset dhe trajnime e lartėpėrmendura) i kėtyre kuadrove tė gjeneratės sė parė tė oficerėve dhe komandantėve tė UĒK-sė, megjithatė kėtyre kuadrove tė UĒK-sė (tani tė TMK-sė) duhet tu pranohet se ata me sukses tė plotė kanė bėrė shkollėn e artit ushtarak, ēka edhe pa kurrfarė dyshimi i meritojnė edhe gradat e marrura ushtarake.

Nė procesin e dhėnjės sė gradave ushtarake pėr ish luftėtarėt e UĒK-sė mund tė ketė pasur edhe ndonjė gabim dhe dhėnjė tė pamerituar tė gradės ndonjė individi (dihet se tek ne shqiptarėt ėshtė prezente dobėsia e nepotizmit). Por megjithatė, pėrgjithėsishtė unė mendoj se gradat qė sot i bartin oficerėt e TMK-sė, ose edhe ata ish ushtar dhe Komandant tė UĒK-sė qė arbitrarishtė u larguan nga TMK-ja, i meritojnė plotėsishtė, sepse kėto grada janė tė fituara nė fushėn e betejės, e jo salloneve dhe shkollave komode tė ish ushtrisė jugosllave, grada me tė cilat mburren disa burracak, tė cilėt nuk e patėn guximin tė provonin aftėsitė e tyre ushtarake kur ishte koha, pra nė luftėn e armatosur nė Kosovė.

Dikujt mund mos ti pelqej ajo qė tani unė do ta thėmė pėr disa nga ish oficerėt e pėrgaditur profesionalishtė nė Akademitė Ushtarake tė APJ-sė, por fatkeqėsishtė kjo ėshtė njė e vėrtetė e hidhur.
Pra, fjalėn e kam pėr njė numėr ish oficerėsh "profesionist" shqiptar, tė cilėt gjatė luftės nė Bosnjė dhe Kroaci u angazhuan me gjithė potencialin e tyre mendor e fizik nė shėrbim tė ushtrive tė popujve sllav (dikush ishte nė radhėt e ushtrisė serbe, dikush nė radhėt e ushtrisė krote, e dikush tjetėr nė radhėt e ushtri(ve)sė boshnjake), por kur shperthej lufta e armatosur nė Kosovė shumica nga ata "luftėtar" pėr lirinė e popujve tjerė (!) nuk dėnjuan, ose nuk guxuan tė kthehen e tė luftojnė pėr lirinė e Kosovės, pėr lirinė e popullit tė cilit pretendojnė se i takojnė.
Ndoshta nuk ėshtė e tepėrtė ta theksoj se; shumė nga kėta ish oficerėsh "profesionist" tė APJ-sė, gjatė luftės nė Kosovė u rreshtuan nė radhėt e FARK-ut, e pėr pasojė deri nė fund tė luftės sė armatosur ata qendruan duke u sorollatur nėpėr Shqipėri, e pėr me keq duke zhvilluar edhe njė aktivitet e propagandė shumė tė rrezikshme kundėr UĒK-sė dhe luftės sė popullit shqiptar pėr liri.

Prandaj, pėr tė mos e zgjatur mė shumė, unė e thėmė me bindje tė plotė se gradat ushtarake qė sot i bartinė pjestarėt e TMK-sė (ish ushtarėt e UĒK-sė) janė shumė meritore, tė arsyeshme dhe aspak kontestuese.

Ndėrsa, tė gjithė ata ish oficer tė shkolluar nėpėr Akademitė Ushtarake tė ish pushtuesit serbo/sllav, dhe tė cilėt nuk u angazhuan nė luftėn e armatosur tė popullit shqiptar pėr liri (detyrė e oficerit ėshtė lufta, e jo sorollatja poshtė e lartė nė kohė lufte), tė cilėt pretendojnė se janė "profesionist", ndaj dhe sipas tyre vetėm ata paskan tė drejtė ti bartin gradat ushtarake, jo vetėm qė nuk kanė tė drejtė e nuk i merotojnė ato grada, por sipas mendimit tim ata nuk duhet lejuar kurr qė tė veshin uniformėn ushtarake tė ushtrisė sonė.
Ai njeri qė nuk e ka deshmuar vehtėn kur ju ka dhėnė rasti (siq ishte pėr ish oficeret e APJ-sė rasti i luftės sė armatosur nė Kosovė), atij njeriu nuk duhet besuar kurr, sepse ai pėrseri mund tė dezertoj e tradhtoj.

Shpetimi

delidreqi
10.04.2006, 15:52:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-10 14:43 :
Gradat ndahen sipas njoftesise,krejt ata qka jan te afert te atyre qe evrtet kan ber diqka kan grada te larta,gjenerali me i ri ne BOTE ka qen en Kosove 18.vjeqar /forum/images/smiles/icon_lol.gif ku e beri ai ate pervoj ushtarake 18.vjeqar te kisha me dit e ti delidreq mos pallamud se une kam qen ne UCK fillim e mbarim dhe pa grada hiq por kam respektu komandat e te tjerve anipse e kam te mbaruar akademin ushtarake dhe pas luftes e kam lan uniformen sepse nuk ka armat ku ka rregulla apo as nuk i ngjan armates TMK-ja ajo esht vetem se nje organizate per pastrimin e berllogjeve per ndertimin e shtepive te shkive te kishave e keshtu me radh per ata e di une mir se si ka qen puna e gradave,gjat luftes dy shok tu nejt ne qajtore ja kan dhan njani tjetrit graden kolonel a ti do me m'tregu mu a ??


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Vete qendrimi yt ndaj UĒK-se tregon se ti i takon asaj ushtrije qe ke krye akademine pra JNA -se ose ke qene luftetare i Laprakut ,pra i kafeneve te Tirons,qe nuk late gje pa ba deri sa jju ndaluan edhe levizjet ne uniforme,se msyt me ba grushtet ne qeverine shqiptare qe ju mbante e ju jepte strehim. Nuk kam nevoje te dije asgje per ty se po tregon vete qendrimi ndaj UĒK-se.Pasha haktalane nuk je largua ti prej UĒK-se pra TMK-se po ke ike ti me ata te Tahir Zemes .Ti a prralla po kallxona. Nga fjalet tua lexohen tana. Ty per ate se kane marre tjeret grada e ti ke mbete rrugeve qiresh duke ofenduar edhe te vetmin organizim ushtarak qe kemi ne Kosove. Por fjala jote nuk ka vlere as sa fjala e gabelve te Beogradit. Ka thane Dhelpna kur nuk ka mujte me mbrri rrushin ,le se asht i tharte e me mpine dhambet. Hajt tash shnet luftetari i hamamit.

Shpetimi
10.04.2006, 16:12:00
Ke tė drejt dilidreq.
Ja se ēka thotė nė njė shkrim tė njė gazete kroate lidhur me disa ish oficer tė APJ-sė, njėro ndėr tė cilėt mund tė jet edhe "demokrati" i kėtij forumi:

"syresh shqiptarė “Nacional” ia futi kot

Autorėt pretendojnė se kėta janė emrat e agjentėve tė KOS-it, apo tė Shėrbimit tė Kundėrzbulimit serb qė ka vepruar nė territorin e Kroacisė. Tomorr Buza dhe Hasan Shasivari, janė tė irrituar pse janė pėrfshirė nė kėtė listė

Shkruan: MIGENA ARLLATI (Gazeta "LAJM")

Gjakovė, 4 prill - Ish-kryeshefi i Gjakovės, Tomorr Buza, dhe Hasan Shasivari, inspektor komunal nga Gjakova, thanė tė martėn se nuk ėshtė e vėrtetė qė ata kanė qenė agjentė tė Shėrbimit tė Kundėrzbulimit serb (KOS), ashtu siē i ka ngarkuar revista kroate “Nacional”.
Revista e pavarur kroate “Nacional”, e cila botohet nė Zagreb, nė numrin e saj tė 537-tė tė datės 28 shkurt 2006, ka botuar njė listė tė gjatė tė emrave, tė cilėt i quan agjentė tė KOS-it (Kontra Obaveshtajna Sluzhba), apo tė Shėrbimit tė Kundėrzbulimit serb qė ka vepruar nė territorin e Kroacisė. Autorėt Berislav Jeliniq, Eduard Shoshtariq dhe Maroje Mihoviloviq thonė se fjala ėshtė pėr njė dokument tė Udhėheqjes sė Shėrbimit Informativ tė Sigurimit (SIS).
Buza, aktualisht zyrtar nė Ministrinė e Kulturės, i tha “Lajmit”, nėpėrmjet telefonit, se ai ka demantuar nė revistėn kroate, duke kėrkuar nga redaksia e “Nacionalit” tė bėjnė gazetari tė pėrgjegjshme. “Unė jam krenar qė kam qenė oficer nė ish-APJ, por kam dezertuar nė vitet 1990. Qė atėherė kam jetuar nė mėrgim dhe kėto gjėra nuk qėndrojnė”, tha ai i irrituar.
Sipas kėsaj reviste, agjentėt kroatė e kanė pėrpiluar kėtė listė pas tre vjetėsh punė hulumtuese, duke u bazuar nė tė dhėnat e tyre tė marra nga dokumentet e SIS-it. Autorėt e shkrimit thonė se e kanė botuar kopjen e dokumentit tė cilėsuar si sekret shtetėror tė aksionit operativ “Jeniēeri”, i cili sipas tyre pėrmban mbi 2000 emra bashkėpunėtorėsh tė KOS-it tė Serbisė. Lista me emrat e 1.789 personave ėshtė nxjerrė gjatė viteve tė luftės nė Kroaci, nė fillim tė viteve 1990. Gjithmonė sipas shkrimit tė botuar nga Jeliniqi, Shoshtariqi dhe Mihoviloviqi, nė kėtė listė gjenden edhe emrat e afro 40 shqiptarėve nga Kosova, tė cilėt paskan vepruar nė territorin e Kroacisė.
Botimi nė fjalė ka ditė qė sillet nėpėr Gjakovė, duke u pėrcjellė me komente nga mė tė ndryshmet. Fakti se nė artikull gjenden edhe emrat e disa gjakovarėve nuk ėshtė pėrtypur lehtė nga opinioni dhe nga vetė tė apostrofuarit. Edhe pse jo tė gjithė kanė pasur mundėsi ta lexojnė kėtė botim, ata i janė referuar ueb-faqes: www.nacional.hr (http://www.nacional.hr), nė tė cilėn e kanė gjetur tė publikuar materialin.
Mes tyre ėshtė Hasan Shasivari, inspektor nė Drejtorinė e Inspektoratit nė KK tė Gjakovės. Kur “Lajmi” e pyeti pėr praninė e emrit tė tij nė listėn e agjentėve tė KOS-it serb, Shasivari ishte gati i irrituar. Ai pohoi se nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me “Hasan Shasivarin” qė pėrmendet nga botimi kroat. “Personi nė fjalė me sigurinė mė tė madhe e them se ėshtė emnak imi. Shasivarė ka gjithandej, edhe nė Bosnjė e Hercegovinė, nė Kroaci. Qėkur mė ra nė dorė lista, nisa tė hulumtoj rreth pėrfshirjes sė emrit tim aty. Personi nė fjalė, me emėr dhe me mbiemėr timin, ėshtė goran i Tetovės, i cili ka qenė epror ushtarak nė Pulė tė Kroacisė”, sqaron Shasivari nga Gjakova, rrethanat e pėrfshirjes sė emrit nė kėtė listė. Sipas tij, personi, pėr tė cilin e ka fjalėn lista e botuar nė Kroaci, ka dezertuar nga ushtria dhe tash jeton nė Zvicėr. “Ata janė tre vėllezėr. Motra e tyre, Shefka Shasivari, ka qenė bashkėpunėtore e Ibrahim Rugovės dhe njė kohė ka punuar nė UNMIK. Unė s’kam lidhje me kėtė storie. Diferencohem prej kėsaj dhe publikisht bėj tė ditur se s’jam ai person pėr tė cilin tregon lista”, tha Shasivari pėr “Lajmin”.
Hasan Shasivari, pėrveēse inspektor komunal, nė Gjakovė njihet edhe si ish-futbollist i “Vllaznimit”. Prej shumė vitesh, ai e udhėheq shkollėn e tij private tė futbollit “Kigen A”, prej nga kanė dalė shumė talente tė kėtij sporti. “Jam sportist dhe kurrė nė jetė s’kam qenė kurrfarė eprori ushtarak. S’jam i involvuar nė kurrfarė Kos-i apo agjenture”, pėrforcon H. Shasivari, i cili duket i lodhur nga stresi qė i ka shkaktuar gjetja e emrit nė listėn e KOS-it, botuar nga media kroate.
Disa nga shqiptarėt e pėrfshirė nė listė
Rrahim Ademi, Nikollė Kaēinari, Salih Buēaj, Mark Cuni, Nasuf Damoni, Muhamed Xhemajli, Kristė Gjergji, Agim Gagica, Sahit Gashi, Shaban Haxhijaj, Enver Hasimi, Gaspėr Augustini, Nysret Sadiku (Prizren), Naser Sabedini, Naser Selajdini, Hasan Shasivari, Hetem Rahiqi, Agim Rrustemaj, Ramadan Sadikaj, Nebi Shehu (Brezovicė), Fadil Zejnullahu, Lirab Zenuni, Besnik Maxhuni, etj. "

P.Dreni
10.04.2006, 16:38:00
Du hast die aufgabe ein glass wasser, mit einem Sieb(shqip: Sit), sagen wir von ersten in zweiten stock eines hauses zu tragen.
Wie könnt ihr das machen?
Oder um es zu verdeutlichen Wie kann man wasser mit einem sieb transportieren??
Denk daran, du darfst nicht den sieb manipulieren, die löcher stopfen oder sonst was..
Viel spass dabei.
Die antwort sage ich euch wenn ich es sehe das es soweit ist.

Also dann Philosophiert mal schön ..

fortsetzung folgt...

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: P.Dreni mė 2006-04-22 07:31 ]</font>

Demokrati
10.04.2006, 16:55:00
Une e kam kryer shkollen e mesme ne beligrad ndersa akademin ne Sarajeve kam punuar ne Bosne si oficer i ish APJ-se dhe me 1991.duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar nga APJ-ja dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove jo si oficer por si ushtar i thjesht dhe kam dhen kontributin tim me te gjith te tjeret,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999.kam vendosur te kthehem prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne TMK por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej per KOSOVEN e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Ju badihavgjinjet e qajtoreve apo komandatat e Bllaces jeni ardhur pas bythve te kforit edhe ata me njeqind frik e tash privatizoni qdo gje por populli nuk flen i shef gjerat dhe i ven ne udheheqje ata qe e emritojn.

Per hajr Pashket /forum/images/smiles/icon_lol.gif

delidreqi
10.04.2006, 17:49:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-10 16:55 :
Une e kam kryer shkollen e mesme ne beligrad ndersa akademin ne Sarajeve kam punuar ne Bosne si oficer i ish APJ-se dhe me 1991.duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar nga APJ-ja dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove jo si oficer por si ushtar i thjesht dhe kam dhen kontributin tim me te gjith te tjeret,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999.kam vendosur te kthehem prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne TMK por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej per KOSOVEN e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Ju badihavgjinjet e qajtoreve apo komandatat e Bllaces jeni ardhur pas bythve te kforit edhe ata me njeqind frik e tash privatizoni qdo gje por populli nuk flen i shef gjerat dhe i ven ne udheheqje ata qe e emritojn.

Per hajr Pashket /forum/images/smiles/icon_lol.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Po more Demokrat po per fat te keq ne nuk patem shtet as qevewri as President. Presidenti vdiq e nuk e pranoj as luften as ushtrine.Ai nuk ish as me MUhamedin as me Krishtin .Qeverija ka qene rrugeve tu sjelle bordeleve te Gjermanise . I kena pa financua me i ndihmu qeveritareve gjerman se nuk mujshin me qeverise Gjermanine pa i pyet keta tonte.
Bacin e quan me nje grup per minister ne Tirane. A kane i shkreti ne Pule te Kroavcise e ruajke naten tregun e gjelbert e diten shitke banane ,e muren ne qafe se sot ish gjalle. Ju luftetaret e kafaneve te Tirons muarte hyxhym me rrexua Nanon e me pru Berishen po sla Amerika.Atehere ju paten ndalu me u sjelle me uniforma neper Shqipni se ju thane lufta asht tu ba ne Kosove. Une jam kane dy here ne shtabin tuaj me do kolege tuajt. e di mire sa luften e keni ba ju .Besa edhe grada kishi marre se pat mesy me hy me armatim e topa ne Kosova masi hyni KFOri.Po ju ishit ushtri e forte e u friguan KFORI mos po i perzeni prej Koosve e Urdheruan Ushtrine Shqiptare me ju qarmatose.Ju lane si thojne pa grada pa kmishe pa klina dhe ju ushtria e shtetit iket nepr Europe si milli maxhupit.Komandanti ke kthye me siguru Rugoven po punonte biznes me bandat e tij e ja hangren kryet. Ketu kane deshtu gradat tua. Rri shtrembte e fole drejt.

piloti
10.04.2006, 18:31:00
Aha , sa bukur , une e fillova kete teme per gradat ushtarake , e ketu po dalin gjera tjera shume te rendsishme , nga ajo list me ata emra enjohta menjeher njerin.
AGIM RRUSTEMAJ
Dhe me se evertet eshte se ky person eshte i till , i martuar me grua Kroate , perndryshe nga Mitrovica (Lushta) ,kame njohuri se deri pak para lufte ka qen ne sherbim ne Mal te zi , me nuk kam njohuri se qka ka ndodhur me kete , vllau i tij gjithashtu me sa di une eshte oficer , tan ne armaten Maqedone , ...
Ok, per keto gjera do te ishte mire qe te hapet nje teme enkas .
Ndersa sa u perket Gradave , z.Shpetimi elaboroi shum bukur , prandaj une vetem po shtoi se pa tjeter duhet qe te shmngemi nga dukuria e sotshme shume e keqe , sepse me grada gjeneral nenkupton nje njeri te ngritur lart me arsim superior , njohes i hatashem i qeshtjes ushtarke , ushtarake -politike , taktike , psiqike etj , njeri shume autoritativ , me pervoj te jashtezakonshme i rryer , pra keshtu perafersisht do te dukej grada e Gjeneralit , pajtohem edhe me ate qe tha se tezaku i tij disa here kishte bartur arme nga Shqiperia dhe edhe pse ka vetem arsim te mesem sot eshte Kolonel ne TMK - kjo esht gabim , sepse me graden e Kolonelit qe eshte grad shume e lart ushtarake , e sidomos ne armatat e europiane e amerikane , ky person vetvetiu me ket dukuri degradon edhe vehten , edhe graden , sepse kapazitetiu i tij me shkollim te mesem nuk mjafton ase per seafermit qe te plotsohen kushtet per te pasur graden Kolonel .
Koloneli edhe ne rrethana lufte eshe grad e lart ushtarake , ai duhet te jet i afte te udheheq njesitet me afro 10000 ushtar e me shume , a eshte i afte ky tezaku ne fjal ta bej nje gje te till? ,natyrishte se jo , mose me keq kuptoni por dua te them edhe kete se arme kan bartur edhe kafshet (kuajt , mushkat) duhet qe edhe ata ti gradoim me grada te larta?
Pra nuk bene, edhe njeher mos me keq kuptoni , sepse ne ketu po diskutoim qe sado kudo te ndihmoim ne kete aspekt qe gjerat te arrijn ne vend , dhe se TMK-JA neser patjeter duhet te shendrrohet ne ushtri , keshtu qe ato ftyra ushtarake fuhet te rrespektohen , nderohen , sepse ateherit do te jemi te vetdijshem edhe per ato grada qe i bartin ,se i bartin me merit .


me nderime

PILOTI

delidreqi
10.04.2006, 18:35:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
piloti afishoj me 2006-04-10 18:31 :
Aha , sa bukur , une e fillova kete teme per gradat ushtarake , e ketu po dalin gjera tjera shume te rendsishme , nga ajo list me ata emra enjohta menjeher njerin.
AGIM RRUSTEMAJ
Dhe me se evertet eshte se ky person eshte i till , i martuar me grua Kroate , perndryshe nga Mitrovica (Lushta) ,kame njohuri se deri pak para lufte ka qen ne sherbim ne Mal te zi , me nuk kam njohuri se qka ka ndodhur me kete , vllau i tij gjithashtu me sa di une eshte oficer , tan ne armaten Maqedone , ...
Ok, per keto gjera do te ishte mire qe te hapet nje teme enkas .
Ndersa sa u perket Gradave , z.Shpetimi elaboroi shum bukur , prandaj une vetem po shtoi se pa tjeter duhet qe te shmngemi nga dukuria e sotshme shume e keqe , sepse me grada gjeneral nenkupton nje njeri te ngritur lart me arsim superior , njohes i hatashem i qeshtjes ushtarke , ushtarake -politike , taktike , psiqike etj , njeri shume autoritativ , me pervoj te jashtezakonshme i rryer , pra keshtu perafersisht do te dukej grada e Gjeneralit , pajtohem edhe me ate qe tha se tezaku i tij disa here kishte bartur arme nga Shqiperia dhe edhe pse ka vetem arsim te mesem sot eshte Kolonel ne TMK - kjo esht gabim , sepse me graden e Kolonelit qe eshte grad shume e lart ushtarake , e sidomos ne armatat e europiane e amerikane , ky person vetvetiu me ket dukuri degradon edhe vehten , edhe graden , sepse kapazitetiu i tij me shkollim te mesem nuk mjafton ase per seafermit qe te plotsohen kushtet per te pasur graden Kolonel .
Koloneli edhe ne rrethana lufte eshe grad e lart ushtarake , ai duhet te jet i afte te udheheq njesitet me afro 10000 ushtar e me shume , a eshte i afte ky tezaku ne fjal ta bej nje gje te till? ,natyrishte se jo , mose me keq kuptoni por dua te them edhe kete se arme kan bartur edhe kafshet (kuajt , mushkat) duhet qe edhe ata ti gradoim me grada te larta?
Pra nuk bene, edhe njeher mos me keq kuptoni , sepse ne ketu po diskutoim qe sado kudo te ndihmoim ne kete aspekt qe gjerat te arrijn ne vend , dhe se TMK-JA neser patjeter duhet te shendrrohet ne ushtri , keshtu qe ato ftyra ushtarake fuhet te rrespektohen , nderohen , sepse ateherit do te jemi te vetdijshem edhe per ato grada qe i bartin ,se i bartin me merit .


me nderime

PILOTI
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pilot ,
desha te them per ate rastin e djalit te tezes, Ka qene nje rubrike perpara ne "Rilindje" nese je i gjenerates sime e ka pasur titullin "Lexoni e mos besoni"
Pershendetje i nderuar.

FERATI
10.04.2006, 18:54:00
aga pilot perhajr qe e ke qel kit tem. a po na kallxon aga Pilot qfar grade t kan pas dhan ty APJ ktyne her dhe si jav kan dhan. dhe a ke marr noj grad t re mas lufte.

pershendetje nga Ferati

Demokrati
10.04.2006, 21:05:00
Piloti vet temen e ka hapur me provokime edhe mu per arsyen e eksaj qka ne diskutojm por bahet kinse nuk po e din edhe ky i takon atyre badihavgjinjve te qajtoreve sikur delidreqi i mallkuar.

deroci
10.04.2006, 21:47:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
delidreqi afishoj me 2006-04-10 17:49 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-10 16:55 :
Une e kam kryer shkollen e mesme ne beligrad ndersa akademin ne Sarajeve kam punuar ne Bosne si oficer i ish APJ-se dhe me 1991.duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar nga APJ-ja dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove jo si oficer por si ushtar i thjesht dhe kam dhen kontributin tim me te gjith te tjeret,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999.kam vendosur te kthehem prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne TMK por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej per KOSOVEN e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Ju badihavgjinjet e qajtoreve apo komandatat e Bllaces jeni ardhur pas bythve te kforit edhe ata me njeqind frik e tash privatizoni qdo gje por populli nuk flen i shef gjerat dhe i ven ne udheheqje ata qe e emritojn.

Per hajr Pashket /forum/images/smiles/icon_lol.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Po more Demokrat po per fat te keq ne nuk patem shtet as qevewri as President. Presidenti vdiq e nuk e pranoj as luften as ushtrine.Ai nuk ish as me MUhamedin as me Krishtin .Qeverija ka qene rrugeve tu sjelle bordeleve te Gjermanise . I kena pa financua me i ndihmu qeveritareve gjerman se nuk mujshin me qeverise Gjermanine pa i pyet keta tonte.
Bacin e quan me nje grup per minister ne Tirane. A kane i shkreti ne Pule te Kroavcise e ruajke naten tregun e gjelbert e diten shitke banane ,e muren ne qafe se sot ish gjalle. Ju luftetaret e kafaneve te Tirons muarte hyxhym me rrexua Nanon e me pru Berishen po sla Amerika.Atehere ju paten ndalu me u sjelle me uniforma neper Shqipni se ju thane lufta asht tu ba ne Kosove. Une jam kane dy here ne shtabin tuaj me do kolege tuajt. e di mire sa luften e keni ba ju .Besa edhe grada kishi marre se pat mesy me hy me armatim e topa ne Kosova masi hyni KFOri.Po ju ishit ushtri e forte e u friguan KFORI mos po i perzeni prej Koosve e Urdheruan Ushtrine Shqiptare me ju qarmatose.Ju lane si thojne pa grada pa kmishe pa klina dhe ju ushtria e shtetit iket nepr Europe si milli maxhupit.Komandanti ke kthye me siguru Rugoven po punonte biznes me bandat e tij e ja hangren kryet. Ketu kane deshtu gradat tua. Rri shtrembte e fole drejt.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Se kush ka ber biznis gjat luftes dhe pas luftes po shihet shum mir, tregona kujna ju zun 1 milion marka menjehere pas luftes, lexoje ket artkull te keti zotriu ma posht dhe shiqo se kush e ka len Mitrovicen ner shki, kadal dale po ju dalin te gjitha marrinat dhe trathtit qe i keni ber mas shpine.


Mitrovica
Tjetrazi

Shkėlzen Gashi

Mė 4 dhjetor tė vitit 2004 Rrjeti i Aksionit pėr Kosovėn
(Kosova Action Network - KAN) pat organizuar njė tryezė
me temėn “Ndarja dhe bashkimi i Mitrovicės”. Tė ftuar kanė
qenė shumė personalitete politike (nė mesin e tyre edhe
Ramush Haradinaj, i cili njė ditė mė parė qe zgjedhur Kryeministėr
i Kosovės dhe nė atė tryezė na premtoi se do ta
bashkojė Mitrovicėn), por, kėtu ėshtė e rėndėsishme tė
pėrmenden ata qė ju patėn pėrgjigjur negativisht ftesės
pėr tė marrė pjesė nė kėtė tryezė - pėrfundimisht pėr shkak
tė frikės: Agim Ēeku, Bajram Rexhepi dhe Rrahman Rama.
Tryeza ka qenė e ndarė nė dy sesione dhe fare nė fund tė
sesionit tė parė “Kur si dhe pse ėshtė ndarė Mitrovica?”,
kur fjala i ėshtė dhėnė njėrit prej eprorėve mė tė zellshėm
tė UĒK-sė, Bekim Shytit, e kam marrė vesh se si ėshtė ndarė
Mitrovica.
Fillimisht Bekim Shyti na tregoi se ai nuk ka qenė nė nivelin
e vendimmarrjes ngase Komandant i Zonės Operative tė
Shalės ka qenė Rrahman Rama, ndėrsa, ai ka qenė vetėm
komandant i njė njėsie dhe mė pas shtoi se mė datėn 17
qershor 1999 forcat e KFOR-it francez kanė hyrė nė Mitrovicė
dhe nė pjesėt tjera ku vepronte UĒK-ja, ndėrkaq ne
kemi qenė tė vendosur nė fshatin Ashlan – njė kilometėr
mė nė veri ėshtė fshati Pantinė – dhe diku rreth orės 19:00
ose 20:00 kanė ardhur forca tė mėdha franceze me gjasė
pėr tė siguruar serbėt e fshatit Frashėr (Svirnjar) sepse mes
fshatit Ashlan, fshatit Pantinė dhe Mitrovicės gjendet fshati
Frashėr, i banuar kryesisht me serbė. Nė pyetjen time –
meqenėqė isha njėri ndėr moderatorėt e kėsaj tryeze – se
a ka pasur urdhėr nga Shtabi i Pėrgjithshėm qė forcat e
UĒK-sė tė kalojnė apo tė mos kalojnė nė veri, Bekim Shyti
ėshtė pėrgjigjur kėsodore:
“...Ne nuk kishim urdhėr pėr tė qenė nė pjesėn veriore tė
Mitrovicės, por, pėrkundrazi, nė kohėn kur ėshtė bėrė Marrėveshja
e Kumanovės neve na ėshtė thėnė nga gjeneral
Rrahman Rama se nga Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė ka
ardhur njė urdhėresė qė nė magjistralen Vushtrri-Beograd
dhe anasjelltas nė Mal tė Zi – faktikisht Mitrovica mbetej
nė njė trekėndėsh – forcat e uniformuara nuk guxojnė tė
ofrohen dy kilometra afėr kėsaj magjistraleje gjegjėsisht
kėsaj vije tė kuqe. Kėshtu qė, francezėt nė atė kohė kanė
thėnė se nėse ndonjė pjesėtar i uniformuar – e kjo ka qenė
pėr UĒK-nė sepse nė atė kohė nuk ka pasur pjesėtarė tjerė
tė uniformuar – e kalon kėtė vijė tė kuqe, nė tė do tė shtihet
pa paralajmėrim. Me gjasė ka pasur njė marrėveshje
pėr kėtė punė dhe do tė kishte qenė shumė mirė qė nė
mesin tonė tė jenė ata qė kanė bėrė njė marrėveshje tė
tillė, qoftė nė Rambuje, qoftė ne Kumanovė apo kudo qė
ta kenė bėrė...”...
Po qe se bazohemi nė hulumtimet e opinionit publik qė
kanė bėrė organizatat mė prestigjioze qė merren me kėtė
punė, atėherė, Agim Ēeku dhe Bajram Rexhepi janė dy
njerėzit mė me ndikim dhe mė me autoritet nė Kosovė. Ka
qenė lehtė e parashikueshme qė kėta dy njerėz do tė jenė
pjesė e procesit negociues. Pėrmes kėtyre dy njerėzve
ndėrkombėtarėt do tė tentojnė tė legalizojnė ndarjen e
Mitrovicės dhe ka gjasa qė tė rezultojnė tė suksesshėm.
Nė vijim tė kėsaj duhet parė deklaratėn e paradoditshme
tė Agim Ēekut se Mitrovica do tė jetė njėra nga sfidat mė
tė mėdha tė statusit. Zaten, Ēeku ka dėshmuar disa herė
se ėshtė i gatshėm tė bėj kompromis, madje pikėrisht pėr
Mitrovicėn. Hera e parė ėshtė urdhėresa qė, sipas Bekim
Shytit, e ka lėshuar Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė, e nė
bazė tė sė cilės, siē u tha edhe mė sipėr, trupat e UĒK-sė
nuk kanė pasur tė drejtė tė kalojnė magjistralen Vushtrri-
Beograd dhe anasjelltas nė Mal tė Zi, e Ēeku ka qenė shef
i SHP-sė tė UĒK-sė dhe nuk e ka kundėrshtuar kėtė farė urdhėrese,
kurse hera e dytė ėshtė shpėrndarja e protestuesve
nė Marshin pėr Mitrovicėn qė ėshtė mbajtur nė dhjetor tė
vitit 1999 (pėr mė shumė shih: Bernard Kushner “Luftėtarėt
e Paqes” faqe 133- 138). Tash, e treta e vėrteta!

http://www.gazetaexpress.com/pdf/888.pdf

piloti
11.04.2006, 22:20:00
FERATI:

aga pilot perhajr qe e ke qel kit tem. a po na kallxon aga Pilot qfar grade t kan pas dhan ty APJ ktyne her dhe si jav kan dhan. dhe a ke marr noj grad t re mas lufte.

pershendetje nga Ferati
------------------------------------------------------------------------------

Hajr paq FERAT efendi ,

Shumė her me eshtė dashur qe te tregoi per "autobiografin time ushtarake" ne ketė forum , nese ke durim lexo forumin dku me heret dhe patjeter do ti gjeshė te gjitha per mua , megjithat nuk eshtė kurrfar fsheftėsie , isha RReshter dhe mbeta Rreshter kuptohet ne armaten e ish okupatorit , edhe pse atėbot shkollen e kreva me sukses te shkelqyeshem kjo nuk me ndihmoi asėpak qe une me tytje te vazhdoia shkollimin ushtarak (caku ishte PILOT) , perkatesia ime nacionale e sidomos regjionale (nga Drenica) e ben te vehten dhe endrrat e mija femijnore mbeten vetem endrra , une i deshpruar por njehkosiusht edhe i lumtur dezertova nga ish APJ-ja ne vitin 1984 ( me shumė mundime , me shumė vuajtje por ia arrita) , ......
POr te lemė ketė e ti kthehemi temes , ne sot po "luftoim qe dita dites KOSOVA E JONė te behet e pasur ne qdo asėpekt , te behet e vetėdijeshme , na tyrisht edhe ne asepektin ushtarak , e sidomos edhe tek gradat , duhet te mesohemio qe gjerat ti vlersoim reale , sipas asaj popullores : sa para , aqė muzik , ?


me nderime

Piloti

Gillanxhia
11.04.2006, 23:24:00
Unė mendojė se shėrbimi sekret kroat, dėshiron t'i hakmirret shum ish eprorėve shqiptarė qė ata i ka quajtur ish bashkėpuntorė tė KOS-it dhe UDB-sė!
Arėsyea ėsht sepse shum nga kėta nuk kan dashur tė bėjnė plojė dhe masakra ndaj popullatė civile srebe nė Kordun, Dalmaci, Krajinė, Sllavoni dhe vende tjera!!!
Ju e dini edhe rastin e gjeneral Rrahim Ademit e tj i akuzuarė nga gjykata ndėrkombėtare pėr krime lufte sė bashku me Ante Gotovina? Ai u lirua dhe deri tani nuk kemi njohuri rreth akuzės sė tijė. Kurse Gotovina u kap nė Spanjė dhe dihet tani ku ėsht, ai i shprehu ngushllime familjes sė kasapiz tė ballkanit!!!
Dua tė them se pėr z. Enver Hasimin si eprorė ushtarak kam dėgjuarė vetėm zėra tė mirė pėr te. Mė besoni se kurrė nė jetėn time nuk e kam parė at njeri, por kam dėgjuarė pėr te se nuk ka dashur tė bėhet viktimė e krimeve tė luftės sė Tuxhmanit.
Prandaj kujdes me emrat e publikuara nga, "Nacionali" kroat apo shėrbimi i tyre sekret!!!
Sepse kjo mundė tė iu kushtojė shum individėve me kokė qė kanė emra identik pa patur aspak faj ata.
Ju pėrshėndes.
Gillanxhia

mireditori
12.04.2006, 10:24:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Gillanxhia afishoj me 2006-04-11 23:24 :
Unė mendojė se shėrbimi sekret kroat, dėshiron t'i hakmirret shum ish eprorėve shqiptarė qė ata i ka quajtur ish bashkėpuntorė tė KOS-it dhe UDB-sė!
Arėsyea ėsht sepse shum nga kėta nuk kan dashur tė bėjnė plojė dhe masakra ndaj popullatė civile srebe nė Kordun, Dalmaci, Krajinė, Sllavoni dhe vende tjera!!!
Ju e dini edhe rastin e gjeneral Rrahim Ademit e tj i akuzuarė nga gjykata ndėrkombėtare pėr krime lufte sė bashku me Ante Gotovina? Ai u lirua dhe deri tani nuk kemi njohuri rreth akuzės sė tijė. Kurse Gotovina u kap nė Spanjė dhe dihet tani ku ėsht, ai i shprehu ngushllime familjes sė kasapiz tė ballkanit!!!
Dua tė them se pėr z. Enver Hasimin si eprorė ushtarak kam dėgjuarė vetėm zėra tė mirė pėr te. Mė besoni se kurrė nė jetėn time nuk e kam parė at njeri, por kam dėgjuarė pėr te se nuk ka dashur tė bėhet viktimė e krimeve tė luftės sė Tuxhmanit.
Prandaj kujdes me emrat e publikuara nga, "Nacionali" kroat apo shėrbimi i tyre sekret!!!
Sepse kjo mundė tė iu kushtojė shum individėve me kokė qė kanė emra identik pa patur aspak faj ata.
Ju pėrshėndes.
Gillanxhia
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Tung i nderuari Gillanxhia,

Ndoshta keto konstatime qe i sjelle ne kete afishim jane nga mosnjohja e realitetit te luftes kroato-serbe.Qe ka qene lufte per Serbine e madhe nga pala serbe dhe lufte qlirimtare per pavaresi nga pala kroate.
Serbet ne ato regjione qe permend ti,bashke me ushtrin Jugosllave dhe qetniket e Sheshelit ,Arkanit,kapetan Draganit e shum banda paramilitare serbe,kryen krime makaber ndaj popullates jo serbe ku psuan edhe familje shqiptare.Ata vrane masakruan e per zuan te gjithe kroatet,boshnjaket ,pra edhe ata paj shqiptare qe jetoinin ne ato pjese.
Nuk ishin poipullate civile duarthate,porse sikurse ne Kosove ata kane qene kryesit dhe dirigjuesit e tere masakrave ne Vukovar,Shkabernje,Knin,Baranje,Kostanjoce,Petrinj e e shum e shume vende tjera .
Shteti kroat dhe ushtria kroate beri lufte legjitime,qlirimtare brenda teritosrit te vete per te vendosur suverenitetin dhe teresine teritoriale te shtetit te tyre. Fati i Kroacise ka qene se atje luften e udhehoqi deri ne fitore dhe liri te plote shteti kroat ne krye me Franjo Tuxhmanin i cili ishte komandant suprem i forcave te armatosura dhe ne menyre brilijante i mundi ne fushe te betejes hordhite serbo-qetnike .
Asnje oficer shqiptar qe sherbente ne APJ ne teritorin e Kroacise nuk u detyrua me ndonje presion ti bashkohet ushtrise kroate.Ata lirisht percaktoheshin. Nje pjese e tyre vullnetarisht ju bashkangjit luftes se popullit dhe shtetit kroat si Rrahim Ademaj,Agim Qeku ,Mark Shala e shum te tjere,. Nje pjese qendroj nje kohe ne anen tjeter te barikadave ,si Ahmet Krasniqi i cili u zu rob nga ushtria kroate,dhe u kemby me dy oficer kroat ne marreveshje kroto serbe. Pjesa me e madhe vendosi ose te shkoje ne perendim ose te jetoje ne Kroaci. Ku vazhdojne edhe sot jeten e tyre ka me dhjetra shembuj.
Asnje presion nuk ju ka bere askush,madje te gjithe oficeret dhe ushtaret shqiptare qe kane luftuar ne ushtrine kroate kane pase paga ,jane paguar dhe kane nenshkruar paraprakisht kontrata pune me Ministrine e mbrojtjes se Kroacise.
Rrahim Ademi eshte nje ofcer i larte shum i vleresuar dhe i nderuar i ushtrise Kroate,i akuzuar sikur dhjetra oficer te larte kroat nga Gjykata e Hages.Ai u paraqit sikurse shumica e oficerve kroat vullnetarisht te shkoje ne Hage.Shtei kroat dha garancionet per te .Ai tani jeton ne Split me familjen e tij dhe gezon pensionin dhe gjitha privilegjite sikurse gjeneralet tjere kroat qe presin ne liri gjykimin ne Hage.
Ata le nuk ju bashkuan luftes qlirimtare te popullit kroat nuk ju bashkuan as luftes qlirimtare te popullit te tyre.Vertete disa shkuan deri kah Lapraku ne ate organizimin e "ushtrise" se Farkut.Por pastaj iken kah syte kembete. Shum oficer te APJ nga 1991 sot jetojne si qytetare te kroacise ,kryejne pune te ndryshme dhe nuk u jane marre as banesat.
Kaq sa per dijeni,te mos krijohet fare bindje se Kroacia po bejka fare konspiracioni ndaj atyre qe nuk ju bashkuan ne lufte.Apo edhe me apsurde se nuk pranuan te bejne masakra e ploje ndaj civileve serb.
Zotri Gillanxhia,ti me qellim a pa qellim ne kete vleresim keni ra ne pozita identike me tezat e kasapit te Ballkanit Millosheviqit.
teza e tij kryesore e mbrojtjes ka qene se ai mbronte popullaten duarthate serbe ne Kroaci,Bosnje e Kosove nga bandat ustashe kroate,fundamentaliste boshnjake dhe terroriste shqiptare. Ja ne cilat pozita keni rene nese nuk jenivertete. Ajo popullesija duarthate serbe beri masakrat dhe krimet me makabre pas Hitlerit,ne kosovaret jemi deshmitare te gjalle teasdja qka benme serbet vendas.
E le ne ndergjegjejen tende tende nese per te mbrojtur nje individ nga nje shkrim duhet te kalosh ne anen e krimit me te madh kunder njerezimit pas nazisteve.
Populli kroat qliroje tere pjeset e okupuara dhe gjate atyre luftimeve u vrane afer 400 serbe por ama ne luftime.Me teper shqiptare u vrane vetem ne masakren e Viukovarit,ne pushkatimin direkt te civileve apo per te sjelle me afer ne masakren e mejes ,duke marre njerezit nga traktoret dhe duarte e nenave u pushkatuan afer 500 shqiptare .
Ti ketu potencon plojen e masakrat ndaj popullates serbe,te mbetet kjo ne ndergjegjjen tende. Ke te drejte te deshmojsh ne mbrojtje te krimineleve serb ne Hage,disa shqiptare e bene kete.nuk do te ishte presedan.
Sa i perkete listes se te perjaveshmes Nacional ,ajo eshte me teper gazete e tipit te verdhe,hulumtuese ,ajo madje ka shkruar edhe per Stipe Mesiq se ka qene bashkepunetor i UDB-se, shkrimet e saje duhet marre me rezerve,por nuk perjashtohet mundesia se shum nga ata edhe ne Kosove te cilet i kemi respektuar dhe besuar mund te na dalin si pjestare te KOs-it apo UDB-se,ju vet keni pare qendrimin e Bakallit,Haxhiut ne Hage. Jugosllavia sundoj me dekada ne keto troje e ne shqiptaret kemi nje tradite te mbrapshte ,shpejte pranojme servilitet e patronalizem. Jo te gjith ,por pse ka kesi elementesh tregoj lufta e lirise,ku patem me shume sherbetore e spiune ne sherbim te okupatorit se luftetare te lirise.

U zgjata shume kerkoj ndjese ,por nuk munda me ju besua syve kur lexova,ate fjaline e Gillanxhise per masakrat dhe plojen ne popullaten serbe.Kjo eshte e kulluar intrige Millosheviqjane qe ska lidhje me realitetin. Ne ne Kosove e dijme sa civile serb kane qene popullate e pa armatosur dhe e pa angazhuar ne masaktrat dhe tragjedite e popullit shqipatr.


&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mireditori mė 2006-04-12 21:28 ]&lt;/font>

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mireditori mė 2006-04-12 21:30 ]</font>

Palok Dreni
12.04.2006, 20:44:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-10 16:55 :
Une e kam kryer shkollen fillore ne beligrad ndersa kam punuar ne Bosne si oficer i Alia Izet Begoviqit, dhe me 1991. duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar Alia Izet Begoviqin dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove si ushtar i thjesht i Jugosllavis dhe kam dhen kontributin tim me te gjith shkiet te tjere,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999. une kam ikur prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne APSM por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Per hajr Pashket /forum/images/smiles/icon_lol.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Demokrat, ti nuk po na tregon cilin minister te mbrojtje e paske rrespektu me se shumti. Nikolla Lubiqiqin, apo Ratko Mladiqin.
Nje fjale popullore thote: "qas ka ne deti."

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Palok Dreni mė 2006-04-12 20:51 ]</font>

FERATI
12.04.2006, 20:51:00
a din dikush me na kallcue sa gjenerala i ka TMKja dhe sa ushtar t rregullt q sot jan n pun n TMK.

aga Pilot faliminers per pergjigjen .

pershendetje nga Ferati

piloti
12.04.2006, 20:53:00
Gillanxhia


Anėtar qė nga: 20.06.2003
Afishime: 314
Vendbanimi: Nėn Shelne te kroi
Afishuar me: 11.04.2006 23:24
--------------------------------------------------------------------------------
Unė mendojė se shėrbimi sekret kroat, dėshiron t'i hakmirret shum ish eprorėve shqiptarė qė ata i ka quajtur ish bashkėpuntorė tė KOS-it dhe UDB-sė!
Arėsyea ėsht sepse shum nga kėta nuk kan dashur tė bėjnė plojė dhe masakra ndaj popullatė civile srebe nė Kordun, Dalmaci, Krajinė, Sllavoni dhe vende tjera!!!
Ju e dini edhe rastin e gjeneral Rrahim Ademit e tj i akuzuarė nga gjykata ndėrkombėtare pėr krime lufte sė bashku me Ante Gotovina? Ai u lirua dhe deri tani nuk kemi njohuri rreth akuzės sė tijė. Kurse Gotovina u kap nė Spanjė dhe dihet tani ku ėsht, ai i shprehu ngushllime familjes sė kasapiz tė ballkanit!!!
Dua tė them se pėr z. Enver Hasimin si eprorė ushtarak kam dėgjuarė vetėm zėra tė mirė pėr te. Mė besoni se kurrė nė jetėn time nuk e kam parė at njeri, por kam dėgjuarė pėr te se nuk ka dashur tė bėhet viktimė e krimeve tė luftės sė Tuxhmanit.
Prandaj kujdes me emrat e publikuara nga, "Nacionali" kroat apo shėrbimi i tyre sekret!!!
Sepse kjo mundė tė iu kushtojė shum individėve me kokė qė kanė emra identik pa patur aspak faj ata.
Ju pėrshėndes.
Gillanxhia
---------------------------------------------------------------------------------

INDERUARI GILLANGJI,

Edhe une pajtohem me pergjigjen e Mireditorit , sepse ketu ke treguar pak a shumė nje mosenjohje te atyre rretheneve , apo luftes KROATO-SERBE .
Ndersa sa u perket shqiptarve EPROR nga shkollat e ish APJ-sė , pothuajse 90% te cilet kanė püasur deshir te perparoin ne karrier ushtarake , ata per te arritur ketė qellim eshte dashur te behen servil dhe teper te degjueshem madje edhe besnik ndaj APJ-sė , prandaj ne ketė kontext duhet kyqur edhe shpiunllakun ,prandaj edhe kjo eshte e mundur ,
Ēte thuhet per ata SHQIPTAR - epror te cilet qendruan ne armaten serbe deri para luftes qlirimtare ne KOSOVė , apo edhe luftuan ne rradhet e tyre , si ne KROACI; BOSNJE ;KOSOVė.
Ēte thuhet per ish Oficerin TAHIR HAJDARIN i BISTRICES se SHALES i cili qe nga viti 1981 punonte fshehurazi per KOS-in APO UDB-nė , i cili ne vitin 1986 apo 87 zbuloi dhe denoncoi njė grup te madhė atėdhetaresh te cilet pastaj u burgosen dhe u denuan me vite ne burgjet serbosllave.
Kurse tradhtari Tahir HAJDARI ,shperblehet nga APJ-ja , me graden e KAPITENIT dhe pasuri ne bregdetin malazez .
TAHIR HAjdari ishte gjenerat e HALIL BICAJT dhe qe te dyt kishin kryer shkollimin ne te njejten kohė ne Rajllovac ,
Tahir Hajadari , perdori dredhi , dhe beri qmos qe ne mesė tjeresh te me fus ne grack por shumė shpejt e diktuam qellimin e tij dhe me pas prej neve ishte i injoruar terė kohen.....piloti

Palok Dreni
12.04.2006, 20:58:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
FERATI afishoj me 2006-04-12 20:51 :
a din dikush me na kallcue sa gjenerala i ka TMKja dhe sa ushtar t rregullt q sot jan n pun n TMK.

aga Pilot faliminers per pergjigjen .

pershendetje nga Ferati
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>Ferat, tregoi ati gazdes tend, qe gjat kohes se luftes Kosova i ka pas nja 20 000 ushtare ne uniform, e nja 20-30 gjenerala.
E sote Kosova i ka se paku nja 1 000 000 ushtare te gatshem dhe sipas gradave qe i kan marr nga kfori jan nja 200-300 Gjenerala.

FERATI
12.04.2006, 21:00:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Palok Dreni afishoj me 2006-04-12 20:58 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
FERATI afishoj me 2006-04-12 20:51 :
a din dikush me na kallcue sa gjenerala i ka TMKja dhe sa ushtar t rregullt q sot jan n pun n TMK.

aga Pilot faliminers per pergjigjen .

pershendetje nga Ferati
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>Ferat, tregoi ati gazdes tend, qe gjat kohes se luftes Kosova i ka pas nja 20 000 ushtare ne uniform, e nja 20-30 gjenerala.
E sote Kosova i ka se paku nja 1 000 000 ushtare te gatshem dhe sipas gradave qe i kan marr nga kfori jan nja 200-300 Gjenerala.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

palok faliminers per skjarim

pershendetje nga Ferati

Gillanxhia
12.04.2006, 23:11:00
Tė nderuarė z. Mirditori dhe Piloti!

Mė duket se mė keni keqkuptuarė, unė nuk kam menduarė gjat luftės nė front por gjat tėrheqjes sė popullatė fėmijė gra dhe pleqė nga Kroacia.
Dhe ėsht krejt normale se askush me dhunė nuk ka luftuarė nė nėn e ushtrisė kroate ky ėsht fakt i pamohueshėm.
Desha tė them se ata eprorė shqiptarė tė cilėt me fillimin e luftės nė slloveni e Kroaci e kan braktisur ish APJ-nė dhe kan dezertuarė nė perėndim. Tė cilėt nuk i u kan pėrgjigjur ftesave tė ushtrisė qofshin ato edhe vullnetare.
Prandaj nuk ėsht nė rregull nga kjo gazetė tė publikojė lista me emra shqiptarėsh, kur dihet se kemi shum emra tė njejtė dhe ato mundė tė kenė pasoja katastrfike.
Jam edhe unė i pajtimit se vetė serbėt janė ata qė shekuj me radhė kan bėrė krime sidomos mbi shqiptaėt e pafajshėm. Do ishte pa pėrgjegjėsi tė jemė sidomos unė nė mbrojtje tė kėsajė rrace kriminele.
Prandaj edhe njėherė dua tė ju them se vėrtetė mė keni keqkuptuarė, ose unė nuk kam qenė mjaft i qartė, me rrespekt nga.
Gillanxhia

mireditori
12.04.2006, 23:32:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Gillanxhia afishoj me 2006-04-12 23:11 :
Tė nderuarė z. Mirditori dhe Piloti!

Mė duket se mė keni keqkuptuarė, unė nuk kam menduarė gjat luftės nė front por gjat tėrheqjes sė popullatė fėmijė gra dhe pleqė nga Kroacia.
Dhe ėsht krejt normale se askush me dhunė nuk ka luftuarė nė nėn e ushtrisė kroate ky ėsht fakt i pamohueshėm.
Desha tė them se ata eprorė shqiptarė tė cilėt me fillimin e luftės nė slloveni e Kroaci e kan braktisur ish APJ-nė dhe kan dezertuarė nė perėndim. Tė cilėt nuk i u kan pėrgjigjur ftesave tė ushtrisė qofshin ato edhe vullnetare.
Prandaj nuk ėsht nė rregull nga kjo gazetė tė publikojė lista me emra shqiptarėsh, kur dihet se kemi shum emra tė njejtė dhe ato mundė tė kenė pasoja katastrfike.
Jam edhe unė i pajtimit se vetė serbėt janė ata qė shekuj me radhė kan bėrė krime sidomos mbi shqiptaėt e pafajshėm. Do ishte pa pėrgjegjėsi tė jemė sidomos unė nė mbrojtje tė kėsajė rrace kriminele.
Prandaj edhe njėherė dua tė ju them se vėrtetė mė keni keqkuptuarė, ose unė nuk kam qenė mjaft i qartė, me rrespekt nga.
Gillanxhia
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Une e pranoj skjarimin tend ,dhe mua me habiti ajo fjali ,ku permendet ,ploja dhe masakrat ne popullaten Serbe. Serbet vete e ndezen kete zjarre dhe bene ploje e masakruan popullaten joserbe.Kur ndeze zjarre me djege tjetrin zjarri sadopak te djege edhe ty. Une kam qene ne Kroaci ne kohen e luftes kroato-serbe ,kam njohur dhe njoh shum oficer shqiptare qe kane luftua ,por edhe ata qe nuk kane shkuar ne lufte por jetuan si qytetare te Kroacise,dhe jetojne edhe tani.

Gazeten Nacional nuk e boton qeveria kroate,as shteti kroat.Sikur ne demokraci dhe lufta per profit ,shum gazetare depertojne deri te dokumentet me sekrete,te sherbimeve sekrete dhe i botojne pa e pyete shtetin .
Mos harro se ishin nja 40 emra shqiptaresh nga afer 1798 emra te tjereve me se shumti kroat:Kishte madje edhe personalitete shume te rendesishme te Kroacise. Kete gazetari nuk e ka bere me qellim te kompromitiit te shqiptareve.
Por nese hapen dosjet e UDB-se dhe KOS-it per Koosven ka per te pase shume befasira i nderuar.I tille ka qene ai sistem.Dikush per grada eper kariere.Dikush per te holla.Dikush pse e kane zene ngusht me ndonje presion ,dhe APJ dhe UDB kane pase rrjete shume te forte ne tere ish JUgosllavine.Te gjithe ata qe ballafaqohen me te kaluaren qe deshirojne ta harrojne ,duhet te pajtohen se kjo rrjete ka qene rrjeta e djallit qe here do kur vete i gjuan spiunet.
Ky eshte dallimi i trimave te idealit dhe qyqeve.

K.Berisha
13.04.2006, 03:26:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-10 16:55 :
Une e kam kryer shkollen fillore ne beligrad ndersa kam punuar ne Bosne si oficer i Alia Izet Begoviqit, dhe me 1991. duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar Alia Izet Begoviqin dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove si ushtar i thjesht i Jugosllavis dhe kam dhen kontributin tim me te gjith shkiet te tjere,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999. une kam ikur prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne APSM por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Per hajr Pashket /forum/images/smiles/icon_lol.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Demokrat, ti shko e kallzoi Familjes tende qe ke qen ushtar i Alia Izetbwgoviqit. dhe qe e ke rrespektu ministrin e mbrojtjes.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: K.Berisha mė 2006-04-13 03:27 ]</font>

Gillanxhia
13.04.2006, 07:57:00
I nderuarė Mirditori,
fjala plojė mė ēenka pėrvjedhur gabimisht e papėrfunduarė!
Sepse unė kam dashur tė them kėshtu "ploja e dyanshme ndaj dy popujve civil" e kupton(!)?...
Por ē'tė bėjmė kur njeriu shkruan drejtpėrdrejt nė faqe, e shpejt e shpejt pėr t'a plasua nė te. Pra edhe ndodhin gabime tė tilla pa dashje, dhe si thojnė nėse nuk ke kohė pėr t'a korrigjua menjiherė ti je fajtorė.
Tani mė duhet t'a bajė n'shpinė kabahatin.

Gillanxhia

Burimi35
13.04.2006, 10:49:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Palok Dreni afishoj me 2006-04-12 20:58 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
FERATI afishoj me 2006-04-12 20:51 :
a din dikush me na kallcue sa gjenerala i ka TMKja dhe sa ushtar t rregullt q sot jan n pun n TMK.

aga Pilot faliminers per pergjigjen .

pershendetje nga Ferati
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>Ferat, tregoi ati gazdes tend, qe gjat kohes se luftes Kosova i ka pas nja 20 000 ushtare ne uniform, e nja 20-30 gjenerala.
E sote Kosova i ka se paku nja 1 000 000 ushtare te gatshem dhe sipas gradave qe i kan marr nga kfori jan nja 200-300 Gjenerala.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nuk ke nevoi te tronditesh per numrin e madh te Gjeneraleve (shifra jote esht shum variable nuk di si ja fut asht 200-300).Kur te jep ndonje mendim duhet te jesh me preciz .

Lufta esht vendi ku deshmohet kush esht Gjeneral e kush e ka nje Grad e"Gjeneral nuk esht"...

Rreth Temes nje shtojc:
Ne Ligjet Ushtarake te vendeve te ndryshme thuhet decidivisht: Gradat Ushtarake te fituara ne vende te tjera nuk pranohen...
Me te dretjt veshtro shembullin:

Nje ish-Ushtar i UQk deshmonte se si "nje Komandant i nje njesititi te UQk nuk jepte urdher te sulmohen njesit ushtarake Serbe" i njeti kishte qen me heret Oficer i APJ (se kush esht nuk do te publikohet).

Mendimi im rreth Gradave:
Gradat do te duhej te fitohen me dije ,aftsi dhe me e rendsishem do te ishte lojaliteti.
Do te ishte katastrof qe Oficer te lart ose Gjeneral ta "ben-emron" si Tahir Zemen i cili si ta shef veshtir ia mbath me te katertat.
UQK edhe perkunder veshtersive ka arritur gjat luftes te ndertoj nje rrjet te mir komandues(edhe pse ka pasur ndonje qe nuk ka qen i sukseseshem)...

mireditori
13.04.2006, 11:46:00
Debati per gradat ushtarake po shkon me teper ne menyren e dhenjes se gradave te eproreve te UĒK-se.Sikur luften qlirimtare te Kosoves ta kishin udheheqe ne planin politik institucionet dhe uniteti politik ndersa ne planin operativ oficeret profesionalist,do te kishte qene shume me mire.POr ja se shumica nga keta dy faktore nuk pranuan detyrat qe u takojshin ,andaj u deshte qe kete detyre te shenjet ta bejen me te guximshmit,me te devoteshmit ata qe e deshten lirine e Kosoves me shum se jeten e tyre.Kete detyre e kryen me sukses.Me shume sakrifica e flijime por e perfunduan triumfalisht ,dhe ne vend qe te priteshin me lule e dinjitet u sulmuan,u akuzuan,u shtyne dhe u peshtyne deri ne kryqezim , madje edhe sot e kesaj dite akuzohen fyhen pa meshire nga te ashtuquajturit profesionalist qe ne momentet vendimtare u mungoi guximi.Shkolla mundet edhe te mesohet por guximi eshte virtyt i lindur,dhanti e zotit.

Deshiroj te sjelle nje rrefim te vertete nga nje tubim i mbajtur me 24 mars 1998 ne nje qytet te Kroacise .
Tema : Sakrifica e Jasharajve dhe detyrat tone ne perkrahje te luftes se UĒK-se per lirine e Kosoves.Une kisha ardhur nga Kosova me detyre te angazhimit per kete qellim.Situata ishte elektrizuar,te pranishmit gufonin nga mllefi ndaj brutalitetit te okupatorit.brohorisnin UĒK ..UĒK..
Flaka e lirise ishte ngritur deri ne kulmin shpirtror .I pari diskutoj kryetari Bashkesise shqiptare ,pastaj me dha fjalen mua.Fola nga shpirti nuk zgjodha fraza.Fjalet dilnin vete flaka e heroizmit te Jasharajve pothuajse shkelqente si diell. U paraqiten shum vullnetare, dhe menyra te ndryshme te perkrahjes.
Ne salle ne rendin e pare ka qene i ulur nje oficer me grade major ,shqiptare qe ka sherbyar ne APJ deri me 1991. Oficer me akademi dhe pervoje te madhe ushtarake,drejtimi i artilerise. Kur u be regjistrimi i vullnetareve,syte e te gjitheve ishin drejtuar nga ai,ne njiheshim . Ai kerkoj fjalen ne fund ,para se te dalim nga kjo salle. E verejta dhe i bera shenje kryesuesit .Mori fjalen ,pritesha vertete nga ai
fjale qe i kane hije ushtarakut,atedhetarit,intelektualit.Pritesha se do te merr flamurin e ketyre vullnetareve .

Oh zot ,nuk ju besova vesheve per ate qe degjova. Kam deshmitare 200 njereze,200 shqiptare.

Mos nxitoni .. filloj te belbezoje... Mosni ! ju nuk dini qeshte lufta....
Une kam.. kontaktuar ..menjeher me nivelet me te larta te Kosoves...
Kame biseduar ..direkt me Ibrahim Rugoven... keto jane dizinformata..
Shtabi i Armates Jugosllave demanton pjesmarrjen ne kete konflikt...
Jane dizinformata...Nuk ka UĒK.. une e di ..Nuk ka ...
Mbeta pa fjale ! O zot qfare thote ky i mjere pyes kryesuesin..
- Lere me thot ky nuk eshte burre ,ky ska ndjenja kombetare.
Ai ende vazhdonte duke treguar reagimet e ambasadave te huaja . -Rrofte ushtria qlirimtare e Koosves ,jehoj nje grup te rinjesh ,te paraqitur vullnetre,UĒK .. UĒK.. jehoj salla duke mbytur zerin e tije te mjere.

Eshte nje ngjarje evertete ,e vertetoj para zotit edhe para njerezeve. Kam 200 deshmitare.Jam i informuar se ky oficer i larte me grada ende jeton ne ate qytet ,dhe fare nuk ka qare koken per lirine e Kosoves.
Cilen grade e meritojne oficeret e tille dhe qfare kerkojne kur akuzojne dhe fyejne UĒK-ne?

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mireditori mė 2006-04-13 14:30 ]</font>

Shpetimi
13.04.2006, 13:29:00
Tė lumtė mirditori pėr kontributin tėnd qė ke dhėnė gjatė luftės sė armatosur nė Kosovė, dhe veqmas dėshiroj tė tė pėrgėzoj edhe pėr shkrimet tua nė kėtė forum, shkrime qė burojnė nga zemra e njė atdhetari tė devotshėm.

Mė falni pėr kėtė rrėshqitje nga thelbi i temės, por kur lexohen shkrime sikur kėto tė mirditorit e ndonjė tjetri si ai, nuk ka se si njeriu tė mos bjerė nė subjektivizim, e pėr pasojė ti mbėshtes e pėrkrah me forcė ato qendrime e bindje politike tė shprehura kėtu.

Nė kėtė temė bėhet fjalė pėr gradat ushtarake, kuptohet me qellim qė tė elaborohen paksa edhe dhėnjėt e gradave pėr ish ushtarėt dhe Komandantėt e UĒK-sė, ose pėr pjestarėt e TMK-sė.

Unė nuk dua ti pėrseris edhe njėherė mendimet e mija tė shprehura mė lartė lidhur me kriteret e gradimeve ushtarake (qoftė pėrmes shkollimit nėpėr Akademi Ushtarake, qoftė pėrmes luftės sė armatosur), sepse pavarėsishtė se dikush u pėrpoq kėtu qė ti nėnēmoj e "degradoj" ish ushtarėt e UĒK-sė, e nė anėn tjetėr ti mbiēmoj e "gradoj" disa ish oficer tė APJ-sė, megjithatė unė qendroj pranė mendimeve tė mija tė shprehura mė lartė, se shumė mė meritore ėshtė njė gradė e fituar nė teren, pra nė luftė, sesa njė gradė e fituar nėpėr sallonet dhe bangat e Akademive Ushtarake.

Mua vėrtetė mė befasoj pėr keq qendrimi i Gillangjisė, i cili pėr hirė tė ndonjė ish oficeri tė APJ-sė (sigurishtė tė ndonjė tė njohuri tė tij) apelon qė tė kihet "kujdes" e mos tė anatemohen e pėrfolen emra njerzish, tė cilėt sipas Gillangjisė me pa tė drejtė qenkan akuzuar nga njė gazetė kroate pėr kolaborimin e tyre me APJ-nė, e pėr mė keq edhe pėr sherbimin e tyre qė kanė bėrė pėr llogari tė UDB-sė dhe KOS-it.

Unė mund ta kuptonja Gillangjinė sikur ai filimishtė tė tregonte se kush nga emrat e pėrfolur nė gazetėn kroate qenka akuzuar e anatemuar me pa tė drejtė. Pastaj do ishte mirė sikur Gillangjia tė na tregonte me fakte konkrete se personi i marrur nga ai nė mbrojtje ka dhėnė kontribut (detyrė kjo e ēdo ushtaraku) nė shėrbim tė ēlirimit tė Kosovės nga pushtuesi, e vetėm atėherė ne do tė besonim.

Njėri nga pjesmarrėsit nė kėtė temė (nese nuk gaboj Piloti) e pėrmendi emrin e klyshit tė UDB-sė e KOS-it, ndyrsirės Tahir Hajdarit nga Shala e Bajgorės, i cili ka bėrė spiunimin dhe denoncimin tek armiku tė dhjetra vepritarėve tė qeshtjės kombtare.
Si pasojė e tradhtisė sė kėtij klyshi tė UDB-sė KOS-it nė vjeshtėn e vitit 1985 (nė nentor tė vitit 1985) u burgosėn shumė ish ushtar, oficer dhe kadet shqiptar tė APJ-sė, tė cilėt u denuan me shumė vite burg.
Ēka do ishtė interesant tė dihet lidhur me kėtė fundrrinė, unė do ti sjell disa detale, kuptohet pa pėrmedur emrat e tė tjerėve:
- Tahir Hajdari ka lidur nė nė njė fshat tė Shalės sė Bajgorės nė komunėn e Mitrovicės.
- Pas pėrfundimit tė Akademisė Ushatarke fillon punėn si oficer i APJ-sė.
- Nė bazė tė zellit tė treguar nė sherbim tė APJ-sė ai arrinė qė tė gradohet me gradėn e togerit.
- Tahir Hajdari martohet me njė boshnjake (ashtu siq bėnė edhe shumė ish oficer tjerė shqiptar tė APJ-sė, athua se nuk kishte vajza shqiptare tė dėnja pėr ta!!!!!), me tė cilėn ka edhe fėmij, por pėr faqėn e tij tė zezė fėmijėt e tij nuk e mėsuan asnjė fjalė shqip, tė paktėn jo deri nė nentor tė vitit 1985.
- Tahir Hajdari arriti qė pėrmes disa ish oficerėve shqiptar tė inkuadrohet nė Levizjėn ilegale tė kohės, pra arriti qė tė depėrtoj nė radhėt LRSHJ-sė (Levizjės pėr Republikėn e Shqiptarėve nė Jugosllavi), kuptohet nė organizatėn qė e kishin formuar ish oficerėt shqiptar tė APJ-sė.
- Tahir Hajdari pėrmes lidhjeve qė kishte krijuar me disa ish oficer tė inkuadruar nė organizimin ilegal arriti qė tė depėrtonte edhe tek organizimi qė zhvillohej nga atdhetarėt jo ushtarak nė Kosovė, pra arriti qė tė lidhet me LRSHJ-nė qė vepronte nė Prishtinė e gjetkė nėpėr rrethet e Kosovės.
- Si pasojė e kėtij depėrtimi tė tradhtarit Tahir Hajdari (dhe jo vetėm tė tij), dhe nė bazė tė denoncimit tė shumicės sė njerzve tė organizuar nė organizatėn atdhetare (LRSHJ) qė vepronin nė APJ anekėnd RSFJ-sė, nė nėntor tė vitit 1985 u arrestuan qindra veprimtar tė qeshtjės sonė kombtare.
- Pas burgosjės dhe denimit tė shumė atdhetarėve shqiptar, Tahir Hajdari gradohet me gradėn e kapitenit, kuptohet nė saje tė "kontributit" qė kishte dhėnė pėr llogari tė UDB-sė dhe KOS-it.

Kėto ishin nė pika tė shkurtėra disa nga bėmat e tradhtarit Tahir Hajdari. Mirėpo, ėshtė interesant se (nėse nuk gaboj nė pėrcaktimin e kohės) diku nė vitin 1995 ose 1996 unė e kam lexuar njė shkrim nė gazetėn "Zeri" tė Blerim Shalės (nuk e dij se a ishte atėherė Blerim Shala redaktor apo kryeredaktor i kėsaj gazete), ku thuhej se; "Tahir Hajdari ka luftuar nė anėn e muslimanėve kundėr forcave serbe nė Bosnjė", bile nė atė shkrim ngritej shumė lartė personaliteti i kėtij tradhtari tė kombit, athua se ai i kishte kthyer pushkėn padronėve tė tij serb nė luftė pėr ēlirimin e Kosovės.

E tregova kėtė rast tė njėrit nga ish oficerėt shqiptar, "profesional" i quan dikush (!), pėr tė cilėt disa kanė respekt. Bile dikush bėnė apel qė meqė ata janė "profesionallca" i meritokan edhe gradat ushtarake!
Por jo, gradat ushtarake ata mund ti meritojnė e ti gėzojnė nė ushtritė e tė huajve (kroate, serbe, sllovene, maqedone apo boshnjake), por jo edhe gradat e ushtrisė sė popullit shqiptar.

Unė do tė kisha pasur respekt edhe pėr Rrahim Ademin si profesionist ushtarak, por tani pas luftės nė Kosovė unė as pėr atė profesionist nuk e kam asnjė fije respekti.
Rrahim Ademi diti ti udhheqte forcat suhtarake tė popullit kroat nė luftėn e tyre pėr liri, por kėtė njohuri e profesionalizėm nuk e tregoj edhe nė sherbim tė popullit shqiptar, pjesė e tė cilit pretendon tė jet edhe Ai.
Bile edhe Gjeneral Agim Ēeku nuk e ka dhėnė kontributin maksimal nė sherbim tė luftės sė armatosur tė popullit shqiptar, sepse Agimi u fut nė Kosovė vetėm nė mars tė vitit 1999, kohė kur veqse ishte marrur vendimi pėrfundimtar nga NATO pėr ta bombarduar Serbinė, dhe pėr ta larguar ushtrinė serbe nga Kosova. Prandaj, pas marsit tė vitit 1999, me apo pa Agim Ēekun, nga Kosova do tė largoheshin hordhitė pushtuese tė Serbisė, sepse kėtė situatė favorizuese pėr dėbimin e pushtuesit nga Kosova e kishte sjellur UĒK-ja.
Megjithatė, njė proverb popullor thotė; "mė mirė vonė se kurr"! Ndaj dhe tani Gjeneral Agim Ēeku e meriton gradėn e tij ushtarake, sepse edhe Ai, me vonesė, por megjithatė iu bashkua luftės sė armatosur tė popullit shqiptar pėr liri.

Shpetimi

p.s. nese kam bėrė gabime drejtshkrimore ju kėrkoj ndjesė, sepse nė mungesė kohe kėtė shkrim e bėra ashtu shpejtė, pa pasur kohė pėr korigjime.

Demokrati
13.04.2006, 14:16:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
K.Berisha afishoj me 2006-04-13 03:26 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-10 16:55 :
Une e kam kryer shkollen fillore ne beligrad ndersa kam punuar ne Bosne si oficer i Alia Izet Begoviqit, dhe me 1991. duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar Alia Izet Begoviqin dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove si ushtar i thjesht i Jugosllavis dhe kam dhen kontributin tim me te gjith shkiet te tjere,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999. une kam ikur prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne APSM por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Per hajr Pashket /forum/images/smiles/icon_lol.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Demokrat, ti shko e kallzoi Familjes tende qe ke qen ushtar i Alia Izetbwgoviqit. dhe qe e ke rrespektu ministrin e mbrojtjes.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: K.Berisha mė 2006-04-13 03:27 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

A u lodht a jo? po mashtrohesh Kole se une kam qen edhe ushtar i shtetit te kosoves te shpallur nen qiellin e hapur dhe direkt nen komanden e ministris se mbrojtjes se kosoves e jo ushtarak i barijve te BALLICAVE te moqaleve te drenices pa asnje dit shkolle,dy beteja frontale jan zhvilluar gjat gjith luftes ne kosove ne koshare dhe ajo ne Loxhe afer Pejes ne te dyja kam qen te dyja jan udhehequr nga ministria e mbrojtjes se republikes se kosoves dhe te dyja kan qen te suksesshme ndersa qajtorgjinjet te cilet tani ne emer te luftes u myten tu pi qaj kan destabilizuar luften atekohe.

Ushtarak i APJ-se kam qen ne bosne e jo i izetbegoviqot e familja jo por tan kosova e din se kush qka ka ber tash hajt e lutu pak n kish krishtit t'jap pak mend more parazit.

Falk-oni
13.04.2006, 14:31:00
Shpetim,
nuk kan aspek rėndesi gabimet drejtshkrimore, sepse nje fjal e urtė e popullit thot: kush punon edhe gabon....
Por ma merr mendja qe asht edhe nji fjal ku thuhet se uji i shpejt shkon i turbullt, e po kam frik qe mos ja ke fut edhe ti si shpejt e shpejt e mos e ke turbullu ujin kund ne lidhje me disa data ... nejse nejse .... nuk dua te polemizoj me askend ... vetem pak ma te kjart ju lutem ne lidhje me data, sepse ka deshmitar te gjallė te luftes e( e nder ta ndoshta jeni edhe Ju i nderuari Shpetim). Nuk po ju drejtohem vetemju po edhe shum bashkė biseduesve tjer.

Me falni qe nuk fola ne lidhje me temen por ua lė te tjerve te flasin rreth saj .......

Shpetim , mos me keqkupto( e nese ndihesh i fyer sado pak ,un ju kerkoj ndjes , nuk e kam ber me kurfall qellimi te fyerjes).

me nderime Falk_oni

Demokrati
13.04.2006, 14:45:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Falk-oni afishoj me 2006-04-13 14:31 :
Shpetim,
nuk kan aspek rėndesi gabimet drejtshkrimore, sepse nje fjal e urtė e popullit thot: kush punon edhe gabon....
Por ma merr mendja qe asht edhe nji fjal ku thuhet se uji i shpejt shkon i turbullt, e po kam frik qe mos ja ke fut edhe ti si shpejt e shpejt e mos e ke turbullu ujin kund ne lidhje me disa data ... nejse nejse .... nuk dua te polemizoj me askend ... vetem pak ma te kjart ju lutem ne lidhje me data, sepse ka deshmitar te gjallė te luftes e( e nder ta ndoshta jeni edhe Ju i nderuari Shpetim). Nuk po ju drejtohem vetemju po edhe shum bashkė biseduesve tjer.

Me falni qe nuk fola ne lidhje me temen por ua lė te tjerve te flasin rreth saj .......

Shpetim , mos me keqkupto( e nese ndihesh i fyer sado pak ,un ju kerkoj ndjes , nuk e kam ber me kurfall qellimi te fyerjes).

me nderime Falk_oni
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

kjo shul Shqip i bjen si me pas RREJT Shpetimi a ?? /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Shpetimi
13.04.2006, 16:28:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Falk-oni afishoj me 2006-04-13 14:31 :
Shpetim,
nuk kan aspek rėndesi gabimet drejtshkrimore, sepse nje fjal e urtė e popullit thot: kush punon edhe gabon....
Por ma merr mendja qe asht edhe nji fjal ku thuhet se uji i shpejt shkon i turbullt, e po kam frik qe mos ja ke fut edhe ti si shpejt e shpejt e mos e ke turbullu ujin kund ne lidhje me disa data ... nejse nejse .... nuk dua te polemizoj me askend ... vetem pak ma te kjart ju lutem ne lidhje me data, sepse ka deshmitar te gjallė te luftes e( e nder ta ndoshta jeni edhe Ju i nderuari Shpetim). Nuk po ju drejtohem vetemju po edhe shum bashkė biseduesve tjer.

Me falni qe nuk fola ne lidhje me temen por ua lė te tjerve te flasin rreth saj .......

Shpetim , mos me keqkupto( e nese ndihesh i fyer sado pak ,un ju kerkoj ndjes , nuk e kam ber me kurfall qellimi te fyerjes).

me nderime Falk_oni
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _______

Falk_oni, unė nuk arrita fare ta kuptoj kėtė reagim tėndin. Sidomos nuk e kuptova se pėr ēfarė datash e ke fjalėn.
Nese e ke fjalėn pėr periudhėn e viteve “80-ta (kohė kur faqeziu Tahir Hajdari bėri tradhtinė e madhe ndaj disa ish oficerėsh shqiptar qė i besuan atij spiuni) unė tė thėmė me bindje dhe pėrgjegjėsi tė plotė morale se si pasojė e tradhtisė sė Tahir Hajdarit (e jo vetėm tė atij) me datėn 4 dhe 5 nentor tė vitit 1985 janė arrestuar disa qindra atdhetar shqiptar anėkėnd ish RSFJ-sė, duke u nisur nga Kosova, Maqedonia, Serbia, Mali i Zi, Kroacia, Bosnja, e duke pėrfunduar nė Slloveni.

Nese dyshon nė kėto qė unė po i thėmė, atėherė kushdo mund ta verifikoj kėtė fakt, pra edhe ti Fak_oni, duke hulumtuar nė shtypin e kohės (nė gazetėn Rilindja e tjerė), ose edhe mund tė pyetėn personalishtė ata qė ishin vet tė arrestuar, torturuar e denuar me shumė vite burg, nė mesin e tė cilėve ėshtė edhe Nėnkryetari i Parlamentit tė Kosovės, ish kapiteni i APJ-sė Naim Maloku, i cili ishte denuar me 5 vite burg.

Kurse nese ti Falk_oni e ke fjalėn pėr vitet e “90-ta, atėherė thuaje se nė lidhje me cilat "data" e ke ti fjalėn, e qė sipas teje unė u dashka tė kam "kujdes".

Unė flasė me fakte, e jo me hamendje.
Nese ti Falk_oni ke fakte tjera, pra nese ti Falk_oni ke fakte se Tahir Hajdari nuk ka qenė njeri ndėr spiunėt e sherbimeve sekrete tė sigurimit serbo/jugosllav, atėherė lirishtė thuaje tė "vėrtetėn" tėnde, e mos bėjė kėto manovrime djallzore, se gjoja unė paskam "gabuar" nė data, apo ku ta dij unė se ēka ke ti nė kokė.

Nese edhe ty Falk_oni tė brenė ndėrgjegja pėr ndonjė paudhėsi qė mund ta kesh bėrė nė dėm tė qeshtjės sonė kombtare, e veqmas nese edhe ti e ke tė pėrlyer biogrįfinė me spiunllėqe kundėr atdhetarėve shqiptar, ose edhe nese ti dėshiron ta mbrosh dikė qė dje ishte spiun e tradhtar, ajo ėshtė punė tjetėr.
Mirėpo, nese ti kėtė reagim e bėnė vetėm sa pėr "modė" (sa pėr tė thėnė diēka, ashtu kot), atėherė as kjo nuk tė nderon aspak.

Falk_oni, unė nuk dėshiroj tė tė keqkuptoj, por pėrpiqem qė njerzit ti kuptoj drejtė. Nė kėtė kontest tė kuptoj edhe ty, dhe mua aspak nuk mė vije keq pėr reagimin tėnd.

Shpetimi

K.Berisha
13.04.2006, 16:39:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-13 14:16 :
Une e kam kryer shkollen fillore ne beligrad ndersa kam punuar ne Bosne si oficer i Alia Izet Begoviqit, dhe me 1991. duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar Alia Izet Begoviqin dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove si ushtar i thjesht i Jugosllavis dhe kam dhen kontributin tim me te gjith shkiet te tjere,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999. une kam ikur prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne APSM por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Per hajr Pashket /forum/images/smiles/icon_lol.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Demokrat, ti tek kokshe shum i keq, Tek kokshe belagji. I lexova shkrimet e tua, ty po te vika era Huder. Edhe une nuk boi polemika me njerez si ti.

kosovapr
13.04.2006, 18:55:00
Me dimensionet qe i ka Kosova grada me e larte duhet te jete "toger" ose me se shumti "kapidan".Pse theme keshtu,munde ta shifni qe tashe ne Kosove ēfare respekti kane keta te graduarit "gjenerala" etj,njerezit bejne hajgare me kete pune.Kosova nuk po ka kapacitet me i pase nja 100 inxhinier te mire me "dheze" mire Kek-un e lere me pase 200 ose 300 gjenerale.
Paramendoni nje lufte te ardheshme me serbin kur luften Kosova do ta fitonte nen udheheqjen e "filan" togerit dhe ate kunder ushtrise serbe e udhehequr nga "alamete" gjenerale.
Cfare lavdie per kete udheheqes e per kete popull.

mireditori
13.04.2006, 19:06:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kosovapr afishoj me 2006-04-13 18:55 :
Me dimensionet qe i ka Kosova grada me e larte duhet te jete "toger" ose me se shumti "kapidan".Pse theme keshtu,munde ta shifni qe tashe ne Kosove ēfare respekti kane keta te graduarit "gjenerala" etj,njerezit bejne hajgare me kete pune.Kosova nuk po ka kapacitet me i pase nja 100 inxhinier te mire me "dheze" mire Kek-un e lere me pase 200 ose 300 gjenerale.
Paramendoni nje lufte te ardheshme me serbin kur luften Kosova do ta fitonte nen udheheqjen e "filan" togerit dhe ate kunder ushtrise serbe e udhehequr nga "alamete" gjenerale.
Cfare lavdie per kete udheheqes e per kete popull.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Une nuk e di kah po merrni shifren e 200-300 gjeneraleve ne Kosove.
Me sa di une ne TMK nuk e di se jane me teper se 3 - 4 gjenerala aktiv.
Ndoshta jane edhe 15-20 mw tituj te luftes ,po mendoj te gjalle,nuk besoj se jane as kaq. Perse i dhjetfishoni nuk e di. Si i thone veprimit kur njeriu nuk e flete te verteten me qellim.
Dhenja e gradave ne Kohe lufte per rezultate ndhen gjithkund ne bote. Millosheviqi ka graduar qindra oficer te larte,per suksesin e mbrojtjes nga NATO.Pra per "fitoren " ne lufte me NATON. UĒ K ka qene ne anen e fitores se vertete.
Gjithesesi kish me qene mire nese dikush e din numrin esakte te gjeneraleve ne TMK ,dhe atyreqe e kane kete titull si merite e luftes.
E jo te ja fusim kote 200 3000 sipas deshires.

tarasi
13.04.2006, 20:00:00
Nė kėtė Temė, mė rastisi tė lexojė, sot njė afishim, qė ishte shkruar me plot sinēeritet, ndjenjė dhe emocione shpirtėrore..

. Duke e lexuar, mė duhet tė pranojė, qė pėr njė moment, mu drodhė buza dhe isha buzė tė qarit, nga ato momente qė pėrshkruante forumisti " mireditori", pėr brohoritjet UĒK, nė qytetin E Zagrebit...

Nė gjithmonė mė parė kemi thėnė: "qė pėr tė pasur lirinė duhet patur edhe ushtrin!". Popujt e robėruar gjatė shtegtimit, pėr tė fituar lirinė ,krijojnė ushtrin e tyre e krahas me ushtrin edhe eprorėt.

Tashti, nė ēdo profesion, cili do qoftė ai, tjetėr gjė ėshtė teoria, e tjetėr gjė ėshtė praktika...Mjekėve Ju duhet stazhi i punės pėr tė filluar tė punojnė si tė rregullt... Mėsuesit puna praktike, pa pagesė....

Kur kishte filluar Lufta nė Kroaci, shumė djem nga Kosova, shkonin atje dhe mundėsisht me disa nga eprorėt ushtarak shqiptarė, tė venin kontakt, por njėkohsisht edhe t'u thuhej, qė tė kenė kujdes se mė vonė do t'i duhen Kosovės...Shkuan si Ahmet Hagjiu( plaku me sa djemė tjerė)
Fatkeqėsisht, me tė filluar Lufta, shumė pak prej tyre, iu pėrgjigjen thirrjes sė Atdheut. Jashar Salihu, Fehmi Lladrovci, Bardhyl Mahmuti( e qe besa edhe Ramadan Avdiu me Ajet Haxhiun ( plakun ) patėn marrė rrugė pėr Kroaci mė duket viti 1992 ishte - s'jam i sigurtė pėr kėtė) , qė t'i motivonin eprorėt shqiptarė tė mos bėheshin kurban pėr Atdheun e huaj por tė mblidhnin pėrvojė pėr Luftėn e Kosovės sė cilės do t'i duheshin...

Shumė nga kėta ushtarak, mė kishte rastis t'i shohė nė Tiranė, tė cilėt luanin rolin e heronjėve tė pa futur nė luftė dhe tė cilėt sikur po mirreshin me strategji ushtarake... Lufta thuase e kishte pėrfshirė tėrė Kosovėn...
Po ashtu nė Zvicer, ka qenė njė klub, i oficerėve i thonin, nė tė cilin mblidheshin, ish eproret e APJ dhe diskutonin e diskutonin... dhe prap diskutonin..por luftes t'ja fillonin hiq se hiq...

Por, kishte tė atillė qė edhe iu kishin pėrgjigjur thirrjes por ky numer ishte i vogėl...

Mė ra tė shkoja nė Gjermani, pėr ta lutur njė epror ushtarak ( toger kishte qenė nė Shibenik gjatė shėrbimit) qė; po e ndjeu obligimin e tij patriotik t'i pėrgjigjet thirrjes dhe tė vėhej nė shėrbim tė Ushtris, aq mė parė, pasi qė me profesion, ishte ushtarak ... Gjatė bisedes me tė, ai me sinēeritetin mė tė madh mė tha pėrafersisht kėshtu:

" dėgjo, ėshtė e vėrtetė qė unė kam bė shkollė pėr tė qenė oficer armate...Por tė gjitha, qė unė i kam mėsuar, kanė qenė punė teorike me njė ushtrim praktik tė paramenduar e me armik tė trilluar... realiteti ėshtė diēka tjetėr. Mė shumė kanė pėrvojė, tani ata djemė, qė po bėjnė luftė nė Teren, nėn ėmblemen e UĒK-ės se sa unė qė kam njė Diplom oficeri.. Po tė shkoj unė, tani veq sa do t'ju prishja, punė atyre.. Nėse ka nevojė pėr ushtarė tė thjeshtė dhe tė jem nėn komanda tė atyre djemėve, jam i gatshum nė ēdo kohė"..

Ai kėshtu mė tha: " jam i gatshum nė ēdo kohė"!

Edhe kjo pėrgjigje e tij mė gėzoj shumė ngaqė e dija qė nė UĒK-ė tė gjithė atyre qė tregoheshin efikas nė teren u jepnin hapėsirė komandimi...

( Nė faktė gėzimi im kishte qenė i rrejshum se ky farė " oficeri" as s'u duk dhe as nuk erdhi kurrė njė herė nė Luftė... s'jam i sigurtė qė edhe pas lufte a ka qenė akoma nė Kosovė apo nuk ka qenė...)...

Tė gjithė, pas Lufte qė nuk duan t'i kthehen jetės sė tyre qytetare, e qė duan tė mbeten nė ushtri, I bartin gradat e trashėguara nga lufta... Nė ditėt e para tė pas Luftes, ėshtė normale qė tė ketė rritje gradash...

Tashti, ato pėr kushtet e Kosovės, edhe nuk janė fortė tė rėndėsishme, aq mė parė qė, pėr herė tė parė, me tė vėrtet kemi njė ushtri tonėn, e dalur nga Flaka e Luftės...

Ata oficerėt e APJ arsyetoheshin, e, edhe sot arsyetohen, se gjoja nuk kanė marrė njė urdhėr nga B. Bukoshi. Po si thotė ajo fjala e popullit:" deri sa i meqmi e mat se sa mundet me qenė thellėsia e lumit, budalla e kapercen"...

Lufta kishte filluar, teksa oficerėt, bėnin strategjit e tyre ushtarake...

P.s.

A gati se harrova... Ata tė ashtuqujturit Oficerė, akoma janė duke mbajtur takimet e tyre dhe duke bėrė strategji pėr Luftėn e Kosovės duke mos e ditur qė: UĒK-ja mė 11 qershor ka hy nė Prishtinė dhe se Serbet janė larguar...Nėse i sheh ndonjeri do tė bėnte mirė t'ua thonte kėtė gjė...

FERATI
13.04.2006, 20:16:00
[quote]
mireditori afishoj me 2006-04-13 11:46 :
Debati per gradat ushtarake po shkon me teper ne menyren e dhenjes se gradave te eproreve te UĒK-se.Sikur luften qlirimtare te Kosoves ta kishin udheheqe ne planin politik institucionet dhe uniteti politik ndersa ne planin operativ oficeret profesionalist,do te kishte qene shume me mire.POr ja se shumica nga keta dy faktore nuk pranuan detyrat qe u takojshin ,andaj u deshte qe kete detyre te shenjet ta bejen me te guximshmit,me te devoteshmit ata qe e deshten lirine e Kosoves me shum se jeten e tyre.Kete detyre e kryen me sukses.Me shume sakrifica e flijime por e perfunduan triumfalisht ,dhe ne vend qe te priteshin me lule e dinjitet u sulmuan,u akuzuan,u shtyne dhe u peshtyne deri ne kryqezim , madje edhe sot e kesaj dite akuzohen fyhen pa meshire nga te ashtuquajturit profesionalist qe ne momentet vendimtare u mungoi guximi.Shkolla mundet edhe te mesohet por guximi eshte virtyt i lindur,dhanti e zotit.

Deshiroj te sjelle nje rrefim te vertete nga nje tubim i mbajtur me 24 mars 1998 ne nje qytet te Kroacise .
Tema : Sakrifica e Jasharajve dhe detyrat tone ne perkrahje te luftes se UĒK-se per lirine e Kosoves.Une kisha ardhur nga Kosova me detyre te angazhimit per kete qellim.Situata ishte elektrizuar,te pranishmit gufonin nga mllefi ndaj brutalitetit te okupatorit.brohorisnin UĒK ..UĒK..
Flaka e lirise ishte ngritur deri ne kulmin shpirtror .I pari diskutoj kryetari Bashkesise shqiptare ,pastaj me dha fjalen mua.Fola nga shpirti nuk zgjodha fraza.Fjalet dilnin vete flaka e heroizmit te Jasharajve pothuajse shkelqente si diell. U paraqiten shum vullnetare, dhe menyra te ndryshme te perkrahjes.
Ne salle ne rendin e pare ka qene i ulur nje oficer me grade major ,shqiptare qe ka sherbyar ne APJ deri me 1991. Oficer me akademi dhe pervoje te madhe ushtarake,drejtimi i artilerise. Kur u be regjistrimi i vullnetareve,syte e te gjitheve ishin drejtuar nga ai,ne njiheshim . Ai kerkoj fjalen ne fund ,para se te dalim nga kjo salle. E verejta dhe i bera shenje kryesuesit .Mori fjalen ,pritesha vertete nga ai
fjale qe i kane hije ushtarakut,atedhetarit,intelektualit.Pritesha se do te merr flamurin e ketyre vullnetareve .

Oh zot ,nuk ju besova vesheve per ate qe degjova. Kam deshmitare 200 njereze,200 shqiptare.

Mos nxitoni .. filloj te belbezoje... Mosni ! ju nuk dini qeshte lufta....
Une kam.. kontaktuar ..menjeher me nivelet me te larta te Kosoves...
Kame biseduar ..direkt me Ibrahim Rugoven... keto jane dizinformata..
Shtabi i Armates Jugosllave demanton pjesmarrjen ne kete konflikt...
Jane dizinformata...Nuk ka UĒK.. une e di ..Nuk ka ...
Mbeta pa fjale ! O zot qfare thote ky i mjere pyes kryesuesin..
- Lere me thot ky nuk eshte burre ,ky ska ndjenja kombetare.
Ai ende vazhdonte duke treguar reagimet e ambasadave te huaja . -Rrofte ushtria qlirimtare e Koosves ,jehoj nje grup te rinjesh ,te paraqitur vullnetre,UĒK .. UĒK.. jehoj salla duke mbytur zerin e tije te mjere.

Eshte nje ngjarje evertete ,e vertetoj para zotit edhe para njerezeve. Kam 200 deshmitare.Jam i informuar se ky oficer i larte me grada ende jeton ne ate qytet ,dhe fare nuk ka qare koken per lirine e Kosoves.
Cilen grade e meritojne oficeret e tille dhe qfare kerkojne kur akuzojne dhe fyejne UĒK-ne?

z. Mirditor ne qoft se kjo asht e vertet qe ti thue edhe paske nja 200 deshmitar ather duhet t ja hjeksh masken ktij far dilingjije qe ti nuk po ja permen emnin edhe pse i paske 200 deshmitar. atyne qe kan propgandue n dam te qashtjes komtare duhet edhe syt me jav nxjerr .

pershendetje nga Ferati

Palok Dreni
13.04.2006, 21:55:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kosovapr afishoj me 2006-04-13 18:55 :
Me dimensionet e Kosova grada me e larte duhet te jete "teneqexhi" ose me se shumti "kapadai".Pse theme keshtu,munde ta shifni qe tashe ne Kosove ēfare respekti kane keta te Beograduarit etj,njerezit bejne hajgare me kete pune.Kosova nuk po ka kapacitet me i pase nja 100 pula te mire me "zi" mire e lere me pase 200 ose 300 gajtona. Paramendoni nje koncert te ardheshme me serbin kur do ta kendonin filan fistekun dhe ate kunder qeveris serbe e udhehequr nga "alamete"
Cfare lavdie per kete popull.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

O Kosavapr, po qka kan lidhje dimensionet e Kosoves me gradimin e Kapadaive ja teneqexhive siq thu ti

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Palok Dreni mė 2006-04-13 22:00 ]</font>

K.Berisha
13.04.2006, 22:16:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kosovapr afishoj me 2006-04-13 18:55 :
Me dimensionet e Kosova grada me e larte duhet te jete "teneqexhi" ose me se shumti "kapadai".Pse theme keshtu,munde ta shifni qe tashe ne Kosove ēfare respekti kane keta te Beograduarit etj,njerezit bejne hajgare me kete pune.Kosova nuk po ka kapacitet me i pase nja 100 pula te mire me "zi" mire e lere me pase 200 ose 300 gajtona. Paramendoni nje koncert te ardheshme me serbin kur do ta kendonin filan fistekun dhe ate kunder qeveris serbe e udhehequr nga "alamete"
Cfare lavdie per kete popull.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

O Kosavapr, po qka kan lidhje dimensionet e Kosoves me gradimin e Kapadaive ja teneqexhive siq thu ti
[/quote]

Kosovapr, une ty disi te kom rrespektu por tash po e shohe se ti tek kokshe krejt i hallakatun edhe une nuk polemizoi me njerez te hallakatun.
Qe ki diqka te re te na tregosh, thuaje bre burr, por mos u merzit ti per teneqexhit dhe kapadait e Kosoves.
Qaq kam me ty.

delidreqi
13.04.2006, 23:14:00
Kqyrni burra se pasha haktalane krejt qet problemin e gradave e te gjeneralave jane tu e ba keta te luftes paqsore.Ata qe nuk kish kush si i qon ne lufte mesa macen ne zjarm.Disa shkojshin deri ne Shqiperi e mozallah me hy brenda. Disa paten hy e hiken dulen jasht e nuk pat ma kush si i nise. Ata tash bojne poteren ma te madhe.Se gradat per oficerat jane terheqese sikur stolite e arit per femrat. Shurra ju shkon ketyre oficerave te "karieres" qysh kane mete pa grada.E u bane gjenerala ata si nuk kane kry akademi. Jane ba pasha haktalane se jane kane trima.
Qyqet mbesin pa grada pa dekorata. ne krejt boten asht keshtu.Me kane si merren gradat ushtarake dhe dekoratat tu mshefe ne pshtjellake te grave atehere kishin marre dekorata shumkush.
Me kete dashta me ja nu peshte ketij muhabeti

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: delidreqi mė 2006-04-13 23:16 ]</font>

kosovapr
13.04.2006, 23:37:00
Dimensionet e Kosoves,dua te them siperfaqja,numeri i banoreve,pasuria,resurset,niveli i shkollimit,etj,etj.

Mos u beni shume "azgina" se ju theme diēka qe e kemi me te pare,nuk ju pret as 5 minuteshi e as Bllaca,e tani turpi eshte edhe me i madhe.

Ne ushtare per fate te keq kemi pak,se "gjenerale"...fiu,fiuuuuuuu

delidreqi
14.04.2006, 00:17:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kosovapr afishoj me 2006-04-13 23:37 :
Dimensionet e Kosoves,dua te them siperfaqja,numeri i banoreve,pasuria,resurset,niveli i shkollimit,etj,etj.

Mos u beni shume "azgina" se ju theme diēka qe e kemi me te pare,nuk ju pret as 5 minuteshi e as Bllaca,e tani turpi eshte edhe me i madhe.

Ne ushtare per fate te keq kemi pak,se "gjenerale"...fiu,fiuuuuuuu
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>s
Na trego ti nese e di sa gjenerala ka Kosova?

piloti
14.04.2006, 10:21:00
Tanim edhe mua po duket kjo temė shumė interesante ,
Ndoshta jamė i vetmi ishė epror qe para ca vite e pranova mosėpranin time fizike apo aktive ne luften Ēlirimtare te viteve 1998-1999 ne KOSOVė .
Per ketė edhe publikisht ketu ne ketė Forum u pendova , pendohem edhe tanim shtat vite mbas mbarimit te luftes , ne realitet kjo do te me brej terė jeten , shpesh zgjohem nga gjumi andrra te trishtueshme (natyrisht nga lufta ) nuk me lenė te qetė .
Nuk pendohem pse nuk shkova ne ndihmė UĒK - sė , si ishė epror , por pendohem terė jeten pse nuk iu pergjigja fteses se atėdheut .
Pasi qe gabova shumė rend njėher , une do ta konsideroja gabim edhe me te madhė po te isha deklaruar se gjoja kamė qenė pjesmarrs i luftes , siq e bejnė disa ketu ne ketė forum ...
Po e themė edhe ketė , se ne format tjera para , gjatė dhe mbas luftes isha aktiv ( mosė me keq kuptoni se me ketė deshiroi te kerkoi alibi ) si p.sh. kontributi financiare , kontributi moral , etj
Une po i kuptoi disa ketu , te cilet pershkruajn perjetimet dhe "arsyetimet" e dis ish oficerve te cilet nuk moren pjes ne luft , natyrisht se edhe une i gjykoi ato raste , i gjykoi ata individ , .
THemė edhe ketė , lufta eshtė njė fatėkeqsi , per popujt e roberuar eshtė njė e keqe e domosdoshme , ne ketė rast janė te obliguar te gjithė te kyqen , te gjitha profileve dhe profesioneve , ... kaq sa i perket luftes .

Gradat ,

Neve na ka renė ne sy kohen e fund se ne KOsovė me te madhe perdoret grada Gjeneral, sdo mend kjo eshtė grad e madhe , terheqse , e popullarizuar , EDHE KJKO GRAD SI QDO GRAD TJETER percaktohet apo ndahet me anė te rregullores , egzistoin kritere te cilat duhet plotsuar per tu bajtur kjo grad , ne rrethana paqe nevoitet arsimim ushtarak -shkencor i lart dhe i gjatė , ne rrethana lufte nevoitet sukses i jashtėzakonshem ne vijat e frontit .
Nje Gjeneral duhet qe te jetė i aftė per te komanduar njesitet me te medha ushtarake - armaten apo korparmaten , njesite keto me me se paku 20000 ushtar (perafersisht) ,
Gjenarali si ne paq e poashtu edhe ne luft duhet te jet person shumė autoritativ , i rryer , i vendosur , i ngritur , intelektual , me pervoj , i gjithanshem , komunikativ, i aftė te zgjedh pothuajs e qdo problem ,
etj, etj,
Pra nga kjo shifet se edhe nuk eshtė aq leht te posedosh titullin GJENERAL ,me nderime


PIloti

Demokrati
14.04.2006, 11:11:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
K.Berisha afishoj me 2006-04-13 16:39 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-13 14:16 :
Une e kam kryer shkollen fillore ne beligrad ndersa kam punuar ne Bosne si oficer i Alia Izet Begoviqit, dhe me 1991. duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar Alia Izet Begoviqin dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove si ushtar i thjesht i Jugosllavis dhe kam dhen kontributin tim me te gjith shkiet te tjere,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999. une kam ikur prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne APSM por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Per hajr Pashket /forum/images/smiles/icon_lol.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Demokrat, ti tek kokshe shum i keq, Tek kokshe belagji. I lexova shkrimet e tua, ty po te vika era Huder. Edhe une nuk boi polemika me njerez si ti.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

MO PASH KRISHTIN SE ME MORE N QAFE MOS DISKUTOSH ME MU /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif

delidreqi
14.04.2006, 13:02:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-14 11:11 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
K.Berisha afishoj me 2006-04-13 16:39 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-13 14:16 :
Une e kam kryer shkollen fillore ne beligrad ndersa kam punuar ne Bosne si oficer i Alia Izet Begoviqit, dhe me 1991. duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar Alia Izet Begoviqin dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove si ushtar i thjesht i Jugosllavis dhe kam dhen kontributin tim me te gjith shkiet te tjere,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999. une kam ikur prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne APSM por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Per hajr Pashket /forum/images/smiles/icon_lol.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Demokrat, ti tek kokshe shum i keq, Tek kokshe belagji. I lexova shkrimet e tua, ty po te vika era Huder. Edhe une nuk boi polemika me njerez si ti.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

MO PASH KRISHTIN SE ME MORE N QAFE MOS DISKUTOSH ME MU /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Haj mos ta ndien tu Demokrat se kerkush mos folte me ty delidreqi ban muhabet me ty. A ban mem kallxu qfare gradash ushtarake patash se edhe dreqnit i kane gradat e veta. Pashe haktalane se nuk jam tu muj me fleje.sa gjenerala more i ka Kosova ?
Tu drejtova ty se bash dreq je e mos po ta pranojme ne radhet tona.

Falk-oni
15.04.2006, 19:13:00
Shpetim, nderimet e mija
Sa per biografin time , nuk esht e nevojshme te debatohet ne ket forum , por ju siguroj qe nuk e mora nen mbrojtje askend , e as shpijunat nuk i kam as nuk i kam pas as nuk do ti kam ne qef,pes as te marr frym , sepse shpijunat ma kan nxķ jeten dhe me kan detyruar ti marr rruget e arratis qe ne mosh shum te re.
E sa per ate qe the qe ja kam fut kot , vet mbaj mendim tend ,un nuk mund te te ndrroj mendimin tend.
Nuk tu kam drejtuar vet ty por ne pergjithesi , forumistėve , por nejse . ju flm.per reagim ,sa per ilustrim; edhe un jam viktim e disa faqezijve qe u munduan te bejn karier ne shpin te disa njerze te ndershem qe punuan dhe dhan qdo gje per Kosoven.....
Me nderime

Dauti
15.04.2006, 23:16:00
VENDIM

Nr.554, datė 2.7.2004

Pėr njėsimin e gradave ushtarake nė funksionet organike nė tė gjitha nivelet e hierarkisė sė komandimit dhe tė drejtimit tė forcave tė armatosura tė republikės sė Shqipėrisė

Nė mbėshtetje tė nenit 100 tė Kushtetutės dhe tė pikės 3 tė nenit 22 tė ligjit nr.9171, datė 22.1.2004 “Pėr gradat dhe karrierėn ushtarake nė Forcat e Armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė”, me propozimin e Ministrit tė Mbrojtjes, Kėshilli i Ministrave

Vendosi:

1. Njėsimin e gradave ushtrake me funksionet organike nė tė gjitha nivelet e hierarkisė sė komandimit e tė drejtimit tė Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė.

2. Gradat ushtarake pėr ushtarakėt qė shėrbejnė nė Ministrinė e Mbrojtjes, Shtabin e Pėrgjithshėm, Shėrbimin Informativ Ushtarak, pėrfaqėsinė ushtarake me mision nė NATO dhe strukturat jashtė Forcave tė Armatosura, njėsohen me funksionet organike, tė pėrcaktuara nė lidhjet nr.1 dhe nr.1/1, qė i bashkėlidhen kėtij vendimi.

3. Gradat ushtarake pėr ushtarakėt qė shėrbejnė nė repartet dhe institucionet e pavarura, nė varėsi tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, njėsohen me funksionet organike, tė pėrcaktuara nė lidhjet nr.2 dhe 2/1, qė i bashkėlidhen kėtij vendimi.

4. Gradat ushtarake, pėr ushtarakėt qė shėrbejnė nė forcat tokėsore dhe repartet nė varėsi tė tyre, njėsohen me funksionet organike, tė pėrcaktuara nė lidhjet nr.3 dhe nr.3/1, qė i bashkėlidhen kėtij vendimi.

5. Gradat ushtarake, pėr ushtarakėt qė shėrbejnė nė Forcat Detare dhe repartet nė varėsi tė tyre, njėsohen me funksionet organike, tė pėrcaktuara nė lidhjet nr.4 dhe nr.4/1, qė i bashkėlidhen kėtij vendimi.

6. Gradat ushtarake, pėr ushtarakėt qė shėrbejnė nė Forcat Ajrore dhe repartet nė varėsi tė tyre, njėsohen me funksionet organike, tė pėrcaktuara nė lidhjet nr.5 dhe nr.5/1, qė i bashkėlidhen kėtij vendimi.

7. Gradat ushtarake, pėr ushtarakėt qė shėrbejnė nė Komandėn e Mbėshtetjes Logjistike dhe repartet nė varėsi tė saj, njėsohen me funksionet organike, tė pėrcaktuara nė lidhjet nr.6 dhe nr.6/1, qė i bashkėlidhen kėtij vendimi.

8. Gradat ushtarake, pėr ushtarakėt qė shėrbejnė nė Komandėn e Doktrinave dhe tė Stėrvitjes dhe repartet nė varėsi tė saj, njėsohen me funksionet organike, tė pėrcaktuara nė lidhjet nr.7 dhe nr.7/1, qė i bashkėlidhen kėtij vendimi.

9. Njėsimi i gradave ushtarake me funksionet organike, nė tė gjitha nivelet e hierarkisė sė komandimit e tė drejtimit tė Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė, tė pėrfundojė brenda vitit 2004

10. Ngarkohet Ministri i Mbrojtjes pėr zbatimin e kėtij vendimi.

11. Vendimi nr.427, datė 12.9.2002 i Kėshillit tė Ministrave “Pėr njėsimin e gradave ushtarake nė funksionet organike nė tė gjitha nivelet e hierarkisė sė komandimit e tė drejtimit tė Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė”, i ndryshuar, shfuqizohet.

Ky vendim hyn nė fuqi pas botimit nė Fletoren Zyrtare.KRYEMINISTRI

FATOS NANO

Dauti