PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : MILET- KJO ESHTE E VERTETA QE TE VERBON SYTE DHE QE NA JEP LEXION E DUHUR HISTORIK


hasankarcylli
11.12.2005, 14:45:00
PJESA E PARE:
Lexuesit pyesin gjatė javės, AlbinKurti pėrgjigjet tė enjten


Pėrgatiti: Burim Etemaj


Ganimete Shala: Si e konsideroni vendosjen e flamujve tė Rugovės nė disa komuna ku qeverisė LDK-ja?

Kurti: Ka kohė qė Ibrahim Rugova paraqet simbole tė reja. Ai kėto simbole nuk i paraqet para institucioneve por para publikut. Aspak e rastėsishme. Ai e di shumė qartė se ato simbole nuk do tė kalojnė as para kėtyre institucioneve tė gjymta. Ai e di se ato nuk i kapėrdin as populli. Mirėpo, ai do qė tė mėsohet publiku me atė pamje tė flamurit tė tij dhe me atė melodi tė hymnit tė tij. Pra, tė mėsohet syri dhe veshi i njerėzve, dhe dalngadalė ato tė bėhen tė pranueshme. Njė taktikė tė tillė e pėrdor edhe UNMIK-u dhe qarqe tė caktuara ndėrkombėtare nė kuadėr tė inxhinieringut politik e shoqėror kundėr Kosovės dhe popullit tė saj. Nė kėtė mėnyrė, ata lansuan dhe i etabluan termat si p.sh. negociata, kompromis, status i ardhshėm, dhe pavarėsi e kushtėzuar. Dhe mė vonė kemi parė se si njerėzit me lehtėsi tė pėshtirė i lakonin kėta terma nėpėr ligjėrimet e tyre. Nuk ėshtė se njerėzit sė pari mendojnė pėr kompromisin, e kuptojnė domethėnien e tij, dhe vetėm pastaj e pėrdorin atė. Jo. Njerėzit, pasi qė janė bombarduar pėrmes mediave nga deklarimet e politikanėve dhe diplomatėve, fillojnė dhe e pėrdorin shprehjen kompromis, e reprodukojnė atė, dhe mė vonė e pėrbrendėsojnė kuptimin e saj qė sėrish nuk ėshtė i tyre por i imponuar.

**** Hajdari: “Tė vetėquajturit sherifė, gjatė natės me uniforma tė zeza kontrollojnė udhėtarėt dhe automjetet nė kėrkim tė ‘armiqve tė shtetit’. Me kėto kėrcėnime pėrputhet edhe kampanja e ish-liderit studentor, Albin Kurti, i cili ka organizuar shkrimin e fletė-vdekjeve pėr UNMIK-un”. Kėshtu shkruan gazeta gjermane Dier Shpiegel. Cili ėshtė komenti i juaj?

Kurti: Lajmet dhe raportimet gazetareske nė perėndim janė bėrė mall i cili i nėnshtrohet vlerės dominante tė kapitalizmit – tregut. Aq mė tepėr qė fokusi i njerėzve pėr ngjarjet jashtė vendeve tė tyre ėshtė zhvendosur nė kriza tė tjera dhe pėr tė botuar diēka nga Kosova, ajo ngjarje duhet tė jetė sadopak senzacionale pėr ta tėrhequr publikun. Kur mė interviston njė gazetar i huaj, zakonisht biseda zgjat rreth njė orė. Shumica dėrrmuese e tyre botojnė pastaj pjesė tė cilat na paraqesin neve nė njė dritė shumė mė radikale sesa qė ne nė tė vėrtetė jemi. Sepse, vetėm ashtu redaktorėt vendosin ta botojnė raportimin nga Kosova. Kėsisoj, nuk jemi ne tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ekstremė, por seleksionimi dhe preferenca e gazetarėve dhe redaktorėve ėshtė e tillė, pra ekstreme. Konkurrenca e egėr nė treg i shpien pashmangshėm lojtarėt nė makiavelizėm. Madje, edhe konteksti i cili artificialisht ndėrtohet duke vendosur gjėra tė ndryshme nė tė njejtin rrafsh ėshtė produkt i tė njejtės logjikė dhe proces. Kurse elementet e analogjisė janė mbindėrtim dashakeq pastaj. Nuk mund tė thuhet se kjo ėshtė e befasishme duke pasur parasysh se pėr cilėn revistė bėhet fjalė dhe pėr qėndrimet e vazhdueshme tė saja aspak konstruktive nė lidhje me krizėn nė Kosovė.

Bekim Aliu: Zotri Kurti Lėvizja VETĖVENDOSJE! a ka apo a ka menduar tė hartoi ndonjė plan – zgjidhje pėr problemin e Mitrovicės, nė mos tjetėr tė zgjojė ndėrgjegjen e fjetur tė liderėve partiak e institucional tė Kosovės, qoftė edhe me ndonjė protestė apo aktivitet tjetėr paqėsor?

Kurti: Pa ironi e them se plane kemi pėr tė gjitha problemet. Por, ende s’kemi forcė pėr t’i implementuar tė gjitha ato. Fundja, Kosova nė pėrgjithėsi, nuk ndodhet nė kėtė gjendje pėr mungesė planesh e idesh, por pėr mungesė force tė organizuar pėr t’i realizuar projektet e caktuara. Idetė sigurisht se janė tė nevojshme por ato janė tė pamjaftueshme pa forcėn pėr to. Madje, zakonisht ėshtė pikėrisht forca ajo e cila i bėn tė njohura edhe vetė idetė. Sa shumė ide kanė lindur nė kėtė botė, e njerėzimi asnjėherė as qė ka mėsuar pėr to ngase nuk ka pasur forcė pėr t’i shtyer ato pėrpara drejt realizimit. Mitrovica gjatė kėtyre gjashtė vjetėve e gjysmė ėshtė lėnė pas dore. Ajo veēsa ėshtė kredhur nė mjerim ekonomik e social ndėrkohė qė nė veriun e saj Serbia i ka pėrforcuar shumė strukturat e saja. Problemi i Mitrovicės tash ėshtė lėnė tė zgjidhet bashkė me statusin e Kosovės dhe nė kuadėr tė proceseve zyrtare aktuale s’ka se si tė zgjidhet pozitivisht. Ne kemi zhvilluar disa aksione protestuese nė Mitrovicė dhe jemi duke punuar edhe atje. Por jo nė vetėdijėsimin e politikanėve qė prijnė partitė e insitucionet. Ata janė tė pashpresė. Dhe shpresa ėshtė vetėm te qytetarėt tė cilėt s’kanė se si pajtohen me kėtė gjendje.

Ali Miftari: A mos ėshtė mendim pak absurd ai kur paralajmėroni luftė tė re nė Kosovė?

Kurti: Absurde ėshtė diēka e zbrazėt pėr nga kuptimi. Se Kosova po shkon drejt njė lufte tė re nuk ėshtė aspak absurde, bile as nė kuptimin se kjo ka fare pak gjasė tė ngjajė. Dhe mė parė se njė mendim i imi ky ėshtė njė gjykim, madje njė konstatim. Nė luftė tė re po na shpien procesi i UNMIK-ut e nė tė cilin kanė hyrė institucionet e Kosovės. Sepse ky proces nėpėrmjet decentralizimit e copėton Kosovėn, ndėrsa nėpėrmjet negociatave e ēon atė nė kompromis me Serbinė, qė do tė thotė nė njė varėsi dhe robėri tė re nga Serbia, edhe mė tė keqe sesa nė vitet e ’90-ta ngase tash Serbia nuk do tė jetė e konfrontuar me faktorin ndėrkombėtar. Serbia aktualisht po armatoset. Nuk po e bėn kėtė pėr tė luftuar me Rumaninė apo Hungarinė. Nė fshatin Borovc, nė komunėn e Bujanovcit, i cili ndodhet 5 km larg prej Bujanovcit dhe rreth 7 km larg nga kufiri me Kosovėn, nė anėn lindore tė magjistrales kryesore A-10, ushtria serbo-malazeze po e ndėrton njė bazė tė re ushtarake qė ata e quajnė “Bondstili serb’. Nebojsha Ēoviqi, me 20 janar 2005, pėr radion B-92 ka deklaruar se prezenca e armatės sė Serbisė nė Luginėn e Preshevės ėshtė e domosdoshme nė mėnyrė qė serbėt nga regjioni i Anamoravės nė Kosovė tė ndjehen tė sigurtė. Gazetari Gjuro Bilbija i Veēernje Novostit, me 12 shtator 2004, ka zhvilluar njė intervistė me shefin e misionit tė diplomacisė ruse nė Beograd, Vladimir Ivanovskin, i cili ka njė stazh nė kohėzgjatje prej 12 vjetėve tė shėrbimit nė Serbi e Jugosllavi. Pyetja e tij ishte: “Premieri i ndjerė Zoran Gjingjiq, gjatė vizitės sė tij nė Moskė, ka zhvilluar negociata serioze pėr kooperimin e industrive ushtarake tė Serbisė dhe tė Rusisė. Ēka po pėrgatitet konkretisht?” Ndėrkaq pėrgjigja e ambasadorit ishte me sa vijon: “Deri nė fund tė kėtij viti, me gjasė deri nė fund tė nėntorit, duhet tė vie deri te mbledhja e komitetit ndėrqeveritar pėr bashkėpunim ekonomik. Gjer atėherė do tė precizohen disa gjėra nga tė cilat do tė varet bashkėpunimi nė fushėn e prodhimit furnizues. Ideja ėshtė qė tė punohet bashkėrisht nė modernizimin e tanksit tuaj T-84, dhe ndoshta nė projekte tė tjera nėpėrmjet tė cilave do tė mund tė dilnim sė bashku nė tregje tė treta. Interesi pėr modernizimin e tanksit T-84 ekziston te tė dy palėt, duke qenė se tanksi i ri kushton disa dhjetėra miliona dollarė, ndėrsa modernizimi i tė vjetrit kushton nga 2 deri nė 2,5 milion dollarė pėr copė.” Pėrveēse pas njė marrėveshjeje tė paqes, paqe tė vėrtetė dhe tė qėndrueshme me Serbinė do tė kemi vetėm atėherė kur ne tė jemi vigjilentė dhe nė gjendje qė pėrafėrsisht ta balansojmė atė ushtarakisht. Tash pėr tash ky nuk ėshtė rasti.

Ēfarė mendoni pėr vendimin e djeshėm tė Gjykatės sė Hagės?

Kurti: Se luftėtarėt e UĒK-sė do tė akuzohen e dėnohen ėshtė ditur qysh nė Rambuje pėr ata qė lexojnė e kuptojnė. Aty u pranua shteti qė luftohej, Jugosllavia dhe Serbia, dhe kėsisoj lufta e drejtė ēlirimtare nga nėnshkruesit u degradua nė konflikt tė armatosur brenda tė njejtit shtet. Rrjedhimisht, u hap rruga qė tė inkriminoheshin ata qė luftuan pėr ēlirimin e Kosovės nga Serbia e Jugosllavia. Nė pjesėn Korniza, nė nenin 2 tė dokumentit tė Rambujesė qė mban titullin “Masat e Ndėrtimit tė Besimit”, nė pikėn 13a) thuhet se “Nė bazė tė dispozitave tė Rezolutės 827 (1993) dhe Rezolutave vijuese tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, palėt do tė ofrojnė bashkėpunim tė plotė rreth aktiviteteve tė Gjyqit ndėrkombėtar pėr ish-Jugosllavinė gjatė hetimeve dhe persekutimeve duke pėrfshirė zbatimin e kėrkesave tė gjyqit dhe lehtėsimin e hulumtimeve.” Ndonėse UĒK-ja askund nuk pėrmendet nė dokumentin e Rambujesė, aludohet qartas nė tė vetėm atėherė kur duhet tė inkriminohet. Mė pastaj, nė Kapitullin 7, te Implemetntimi II, nė Nenin XIX qė mban titullin “Bashkėpunimi” thuhet se “Palėt do tė bashkėpunojnė plotėsisht me tė gjitha entitetet e angazhuara nė implementimin e kėsaj zgjidhje, siē ėshtė shpjeguar nė marrėveshjen Kuadėr (themelore), apo ndryshe siē janė autorizuar nga Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, duke pėrfshirė Tribunalin Ndėrkombėtar tė Krimeve pėr Jugosllavinė e kaluar.” Kėto mund t’i gjeni nė http://vetevendosje.org/sh/images/stories/Gazeta/rambuje.pdf

Mė vjen mirė pėr lirimin e Fatmir Limajt. Sidomos ngase familjes sė tij ju lehtėsua njė barrė dhe njė dhimbje e madhe. Nėse do tė pėrfitojė Kosova me lirimin e Fatmir Limajt shumė shpejt do tė shihet nga veprimet e vetė Fatmirit. Po qe se ai deklarohet dhe vepron kundėr kėtyre negociatave dhe decentralizimit, atėherė kjo padyshim se do t’i kontribuojė Kosovės. Mirėpo, nėse ai i bashkohet kolegėve tė tij partiakė e institucionalė dhe futet, ose edhe vetėm pėrkrahė, proceset e projektet qė janė inicuar dhe po i kontrollon UNMIK-u ndėrsa po i realizojnė IPVQ-tė, atėherė kjo do ta dėmtojė Kosovėn. Fatmir Limaj ka shansėn qė tė rreshtohet drejt. Mbetet tė shihet se ēfarė do tė bėjė ai. Nė anėn tjetėr, Haradinaj Balaj u dėnua. Nė fakt u dėnua UĒK-ja, si palė nė konflikt, gjė qė vėrehet qartė nga pjesėt e sipėrpėrmendura tė shkėputura nga dokumenti i Rambujesė. UĒK-ja pėrfundimisht u inkriminua.

Nė rrafshin politik, e tėra duket mjaft djallėzore: sikurse nė rastin e Ramush Haradinaj, edhe tash, lirohet komandanti ndėrkohė qė i mbahen tė arrestuar – e tash edhe tė dėnuar – bashkėluftarėt! Natyrisht, se bėhet fjalė pėr njė lojė politike. Nė ditėt qė vijnė do ta shohim nėse Fatmir Limaj do ta prishė kėtė lojė politike e cila sigurisht se bėhet nė kurriz tė Kosovės.


Prishtinė, 30 nėntor 2005
Albin Kurti, anėtar i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

PJESA E DYTE:

Lexuesit pyesin gjatė javės , Albin Kurti pėrgjigjet tė enjten

Pėrgatiti: Burim Etemaj

Prishtinė, 23 nėntor-
Albena Zenuni: Ēka po ta merr mendja pėr vizitėn e tė dėrguarit tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Marti Atisari nė Kosovė dhe nė vendet tjera ballkanike, dhe a do tė pranonit nė emėr tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE njė takim mė tė?

Kurti: Njė mledhjeje tė ardhshme ndėrkombėtare do t’i paraprijė diplomacia fluturuese. Ngjajshėm sikurse para shtatė vjetėve. Fillimisht, Kristofer Hilli dhe Riēard Hollbruku qarkullonin poshtė e lartė me drafte, qė tė gjitha ato tė pafavorshme pėr neve, dhe mandej pasoi konferenca nė Rambuje. Ajo Konferencė veēsa i sintetizoi ato drafte tė papranueshme, porse kėsaj rradhe politikanėt shqiptarė atje e pranuan dhe e nėnshkruan atė dokument. Katėr nėnshkruesit luftėn ēlirimtare e degraduan nė konflikt tė armatosur; duke u pranuar integriteti territorial dhe sovraniteti i Jugosllavisė, tė cilėn nuk e pranonte atėbotė as vetė bashkėsia ndėrkombėtare, Jugosllavia pėrmes katėr nėnshkruesve u bė shtet i shqiptarėve tė Kosovės; populli shqiptar i Kosovės nė Rambuje kategorizohet si bashkėsi nacionale sikurse edhe serbėt nė Kosovė qė janė vetėm 8% mė sė shumti, e dihet se popujt kanė tė drejtė pėr vetėvendosje por jo edhe bashkėsitė nacionale; UĒK-ja nė dokumentin e Rambujesė askund nuk pėrmendet dhe pėr pasojė ajo kategorizohet nė grupin e formacioneve tė tjera; nė Rambuje defaktorizohet Kosova tėrėsisht, dhe natyrisht se pastaj politikanėt dhe ushtarėt e Kosovės nuk i pyet askush pėr marrėveshjen nė Kumanovė e as pėr Rezolutėn 1244. Asnjėherė s’ėshtė tėrhequr nėnshkrimi i atjeshėm e i atėhershėm nga asnjėri. Pėrveē nėnshkruesve, politikanėt qė e pranuan dhe pėrkrahėn Rambujenė atėbotė, gjithnjė e mė shumė mundohen ta ndrydhin e anashkalojnė atė, por kjo ju reflektohet herė si neurozė e herė si psikozė. Tash filloi pėrsėritja e sė njejtės. Vetėm se kėsaj rradhe nuk kemi as ushtri, nuk kemi forcė ushtarake qė do tė mbėshteste politikėn. Delet po shkojnė te ujku pėr tė negociuar, ndėrkohė qė ua kanė marrur qentė qė i ruanin ato! Sikur Kosova tė mund tė ēlirohej me negociata dhe konferenca, atėherė ose do ta ēlironte Veton Surroi ose nuk e di se kush tjetėr mund ta bėnte kėtė gjė! Ai tash 15 vjet negocion e konferencon. Ai edhe partinė politike ORA e ka formuar pėr ta futur kokėn nė kėto negociata, pasi qė e pa se kėsaj rradhe nuk mund tė bėhet pjesė e negociatave duke qenė gazetar ose botues gazete. Mirėpo, jo. Kosova s’mund ta fitojė kurrsesi lirinė dhe sovranitetin me negociata. Pėrkundrazi, me negociata fitohet kompromisi, fitohet formalizimi i varėsisė sė Kosovės, fitohet kurorėzimi i robėrisė sė re nėn Serbi. Marti Ahtisari tash ėshtė Kristofer Hilli dikur. Shumė diplomatė tė zyrave tė ndryshme kėtu nė Kosovė, politikanė qė vijnė nga jashtė, e madje edhe administratorė tė UNMIK-ut, kėrkojnė takim me neve dhe ne i presim nė zyrėn tonė. Ua themi troē atė qė mendojmė dhe besojmė. Zakonisht, nuk duken mė pėr njė kohė tė gjatė pastaj. (Vetėm se, ne nuk lėshojmė komunikata pas takimeve ashtu siē bėjnė partitė politike me qėllim qė t’ju duken tė rėndėsishme e tė vlefshme popullit. Njoftimet dhe komunikatat tona kanė tė bėjnė me aksionet tona.) Marti Ahtisari nuk takohet me neve sepse ai ka ardhur pėr njė mision tė cilin ne e kundėrshtojmė kategorikisht dhe fundamentalisht. E jo nė detaje. Marti Ahtisari do t’i takojė ata qė e pėrkrahin kėtė proces tė negociimit me Serbinė. S’ka llogari tė takohet me neve. Ne jemi ata qė duhet tė izolohemi nė kėtė kohė. Andaj, ne do tė zhytemi edhe mė thellė nė popull.

Alban Demaku: Zotri Kurti si e konsideroni deklaratėn e shefit tė diplomacisė shqiptare Besnik Mustafaj se se “nuk ėshtė gjuha ajo qė pėrcakton njė shtet” dhe se “... do tė kėtė vetėm njė shtet shqiptar, republika e Shqipėrisė?

Kurti: Besnik Mustafaj do qė tua heq frikėn disa qarqeve ndėrkombėtare se (kinse) pas pavarėsimit tė Kosovės, Kosova nuk do tė bashkohet me Shqipėrinė. E kėto qarqe ndėrkombėtare, nė fakt, janė pikėrisht ato qė duan qė Kosova tė mbetet me Serbinė, d.m.th. nėn Serbinė. Ato qarqe thonė se pas pavarėsimit Kosova do t’i bashkohej Shqipėrisė pėr ta friguar kėsisoj Greqinė, Maqedoninė, Malin e Zi dhe Bullgarinė, dhe nė kėtė mėnyrė kėto shtete tė jenė kundėr pavarėsisė sė Kosovės. Pikėrisht mungesa e vazhdueshme e pavarėsisė sė Kosovės do ta bėjė gjithnjė e mė tė fuqishme kėrkesėn pėr bashkim kombėtar. Kur tė shihet qartė se po rrugėtojmė drejt Serbisė, populli do ta kėrkojė Shqipėrinė. Ngase pavarėsi e liri e shtet, s’ka me kėto negociata. Mbi tė gjitha, Besnik Mustafaj, sikurse shumica e politikanėve shqiptarė nė Shqipėri, Kosovė e Maqedoni, don qė tė jetė sa mė i pėlqyeshėm para njė rrethi sa mė tė gjėrė tė polikanėve e diplomatėve ndėrkombėtarė. Porsa zgjedhen nėpėr poste tė caktuara, politikanėt shqiptarė zakonisht e harrojnė popullin, e harrojnė atė qė i zgjodhi, e shpėrfillin vullnetin dhe interesat e popullit.

Liridon Ibrahimi: Albin, Ballkanin (Kosova, Serbia, Shqipėria), kėto ditė e kanė vėrshuar rezolutat pėr Kosovėn. Komenti i juaj?

Kurti: Kosova ėshtė njė ndėr vendet mė tė vogla nė Evropė, por qė ka njė adresė planetare: Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė. Para njė shekulli, pėr lirinė tonė duhej ta bindnim njė perandori: Perandorinė Osmane. Sot, neve na duhet t’i bindim tri perandori. Mirėpo, gjithmonė ėshtė parė se kjo bindje s’ka tė bėjė me fjalėt qė thua por me veprat me tė cilat i pason fjalėt. Ėshtė qėndrim i qarqeve ndėrkombėtare se statusi i Kosovės duhet t’i kontribuojė stabilitetit rajonal. Kjo ėshtė shumė e dėmshme pėr stabilitetin e Kosovės e pastaj edhe pėr atė rajonal. Duhet tė pyetet populli i Kosovės e jo tė tjerėt rreth e rrotull. Rezoluta e Kosovės ishte pėr tė vazhduar me ushqimin me iluzione. E patė dje se si u takuan me Ahtisarin, se si pas rikonfirmimit tė vullnetit tė popullit, po ata politikanė tė Rezolutės e negociojnė po atė vullnet. Kuvendi i Shqipėrisė, nė tekstin e Rezolutės, fjalėn shpresojmė e zėvendėsoi me fjalėn besojmė. Kjo veēsa shpėrfaq pafuqinė e Shqipėrisė. Sigurisht se Shqipėria s’ėshtė aspak e pafuqishme, por politikanėt e saj po e bėjnė tė tillė. E vetmja Serbia e di saktėsisht se ēfarė do dhe ajo ka ide dhe strategji dhe forcė qė ta realizojė atė qėllim tė sajin. E ky ėshtė: tė nisin negociatat njėherė, ngaqė fillimi i tyre ėshtė fundi i pavarėsisė e i sovranitetit pėr Kosovėn edhe si mundėsi, sepse negociatat e nėnkuptojnė udhėn drejt kompromisit, e mandej tė diskutohet gjėrė e gjatė pėr statusin e autonomisė territoriale tė serbėve tė Kosovės. Ndėrkohė, pėr hir tė kėsaj tė fundit do tė implementohet decentralizimi dhe eksterritorialiteti i kishave dhe manastireve nė Kosovė.

Mentor Kryeziu: Para disa ditėve kryeministri Kosumi e zbuloi njė sekret tė vogėl, sipas tij, pavarėsia e Kosovės do tė jetėsohet nė qershor tė vitit tė ardhshėm?

Kurti: Politikanėt qė udhėheqin partitė dhe insitucionet e Kosovės, edhe sekretet i kanė tė rreme. Kėta flasin fjalė e japin premtime pa mbulesė. Mbulesė nė politikė ėshtė forca. E kėta s’kanė forcė. Andaj, veēse dėrdėllijnė e llomotisin sa pėr konsum tė brendshėm, pėr ta siguruar njė qetėsi nėpėr anėtarėsitė e partive tė tyre dhe nė popull. Natyrisht, pėr ta ruajtur kėtė gjendje e cila ua vazhdon privilegjet nė kurriz tė popullit. Pėr ēdo vit politikanėt e Kosovės na e zbulojnė ‘sekretin’ e tyre pėr atė se si Kosova nė vitin qė vjen do tė jetė e pavarur. Politikanėt e Kosovės japin premtime tė tilla tė papėrgjegjshme ngase llogarisin nė harresėn e popullit. Luftimi i harresės ėshtė pjesė e luftimit tė kėtyre politikanėve.

Agim Hoti: A mendoni se miratimi i Rezolutės pėr rikonfirmimin e vullnetit tė popullit tė Kosovės pėr Kosovėn shtet tė pavarur e sovran e ka amortizuar veprimin e mėtutjeshėm tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

Kurti: Sa mė herėt qė frenojnė politikanėt e Kosovės nė kėtė theqafje tė negociatave dhe decentralizimit aq mė tė lehtė do ta kenė tė frenojnė. Nė kėto negociata bashkėsia ndėrkombėtare po investon gjithnjė e mė shumė, dhe mė vonė do tė jetė mė vėshtirė tė qėndrohet. Ama tashmė ėshtė e qartė se kėta politikanė nuk e kanė ndėrmend tė qėndrojnė. Ata janė duke e pėrgatitur popullin pėr kompromis, sikurse po u urdhėrohet, sepse sigurisht se vetė janė edhe mė shumė se tė pėrgatitur. Veprimi i mėtutjeshėm i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! njėmend do tė amortizohej sikur kjo Rezolutė tė pasohej me veprime tė duhura. Dhe kjo do tė ishte shumė mirė. Por ata e bėnė kėtė rezolutė jo pėr ta bėrė pavarėsinė por pėr t’u ndjerė mė tė sigurtė nė pranimin e kompromisit. Kjo Rezolutė i ka inkurajuar vetėm njerėzit e paktė qė na e duan tė keqen dhe i ka relaksuar njerėzit naivė poashtu gjithnjė e mė tė paktė. Pėrkohėsisht. Shumė pėrkohėsisht. Sa mė shumė dhe mė shpesh iluzione qė mbjellin, aq mė shumė dhe mė shpesh zhgėnjime do tė korrin. Ata po e mbjellin vdekjen e tyre politike.

Prishtinė, 23 nėntor 2005
Albin Kurti, aktivist i Lėvizjes VETĖVENDOSJE


PJESA E TRETE:

Lexuesit pyesin gjatė javės, Albin Kurti pėrgjigjet tė enjten

Pėrgatiti: Burim Etemaj

Prishtinė, 16 nėntor-

Endrit Murtezi: Si e shpjegoni faktin se edhe amerikanėt janė kundėr shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės? Ēka duhet te bėjmė: ta shpallim pavarėsinė nė Kuvend, tė manifestojmė nė rrugė qetėsisht vullnetin pėr pavarėsi, tė organizojmė njė referendum pėrkundėr vullnetit tė Grupit tė Kontaktit apo ndonjė ide tjetėr nėse e keni Ju z.Albin? Na ke mbetur vetėm ti qė mund tė kontaktojmė lirisht pėr preokupimet tona, prandaj tė bėra disa pyetje nė njė pyetje. Shpresoj pėr mirėkuptim.

Kurti: Nė politikė kanė rėndėsi diskursi, ideologjia, botėkuptimet dhe argumentet. Mirėpo, kėto janė tė kota pa forcėn. Dhe ēfarė mund tė jetė forca nė politikė? Mund tė jetė forcė ushtarake, mund tė jetė forcė ekonomike, mund tė jetė forcė e masave tė organizuara popullore. Cilėn nga kėto e kanė politikanėt e Kosovės kur flasin e deklarojnė? Asnjėrėn. Prandaj, ata janė absurdė e tragjikomikė. Prandaj, fjalėt e tyre i merr era. Prandaj, ata veēse llomotisin. Prandaj, pallavrat e tyre i ka kapluar inflacioni.

Qeveria e Serbisė miratoi Rezolutė pėr Kosovėn, kurse Qeveria e Kosovės nuk ka bėrė Rezolutė pėr Kosovėn. Kuvendi i Serbisė do tė aprovojė atė Rezolutė pėr Kosovėn, e Kuvendi i Kosovės nuk po mund ta bėjė njė Rezolutė pėr Kosovėn. Shkaku ėshtė i thjeshtė: Qeveria dhe Kuvendi i Serbisė janė real ngase tė fuqishėm; Qeveria dhe Kuvendi i Kosovės janė fiktiv ngase tė pafuqishėm. Mė shumė po e duan Kosovėn politikanėt e Serbisė sesa politikanėt e Kosovės. Kėta tė fundit brengosen vetėm pėr karriget e tyre. Mbi tė gjitha, sepse e dinė qė kėto janė karrige tė UNMIK-ut, meqė ai ua lejon ato. Kryesuesit e partive politike dhe tė institucioneve lėshojnė pe ēdo herė dhe pėr gjithēka, pėrderisa kjo ua mundėson t’i mbajnė privilegjet personale. Nė kurriz tė popullit, natyrisht. Serbia po unifikohet dhe homogjenizohet pėr ta sulmuar Kosovėn. Politikanėt e Kosovės s’po mund ta bėjnė kėtė pėr ta mbrojtur Kosovėn. Thjesht, kėta janė politikanė tė UNMIK-ut me emra shqiptarėsh.

Ēdo herė kur Serbia ndėrton konsensus pėr Kosovėn ajo radikalizohet dhe bėhet ekstreme. Partia Socialiste e Serbisė (nė fakt, e Milosheviqit), Partia Radikale e Serbisė (nė fakt, e Sheshelit) dhe Partia Demokratike e Serbisė (e cila ka pėr kryetar Vojislav Koshtunicėn) u dakorduan me lehtėsi pėr Rezolutėn pėr Kosovėn qė do tė miratohet nė Kuvendin e Serbisė. Ēdo herė kur politikanėt e Kosovės krijojnė konsensuse kėto janė fatale sepse nėnshtruese. (Kujtojeni konsensusin kosovar nė Rambuje kur u pranua shteti i urryer tė cilin e luftonte UĒK-ja!) Pra, Serbia krijon konsensus tė brendshėm pėr tė nėnshtruar. Politikanėt e Kosovės krijojnė konsensus pėr t’u nėnshtruar. I tillė ėshtė edhe konsensusi qė mori formėn e ekipit pėr negociata.

U tha se nuk pranohet Rezoluta e paralajmėruar ngase ajo ėshtė e njėanshme. Kjo do t’ua bėjė me dije shumė njerėzve tė mirė por naivė se Kosova nuk po konsiderohet e jona, se pėr tė ka dy palė. E njėra palė ėshtė Serbia. Kosova njėmend na takon neve por ne atė s’e kemi. E, duhet ta marrim. Kjo s’bėhet dot me parti politike dhe as me kėso institucionesh. Duhet ta organizojmė popullin qė ai ta realizojė vullnetin e tij, lirinė e tij. Liria e Kosovės nuk mungon pėr shkak tė mungesės sė argumenteve, deklaratave e rezolutave pėr tė, por pėr shkak tė mungesės sė forcės pėr tė. Forca vjen prej organizimit. Populli ėshtė. Tash, ai duhet organizuar.

Luan Osmani: Si e shpjegoni mungesėn e njė zėdhėnėsi nė Qeverinė Kosumi?

Kurti: Qeveria e Kosovės nuk ka nevojė pėr zėdhėnės. Ajo vetė, sipas pėrkufizimit, ėshtė zėdhėnėse e politikės sė UNMIK-ut.

Labinot Rugova: Cili ėshtė mendimi i juaj nė lidhje me lojėn e formulimeve e riformulimeve tė tekstit tė rezolutės pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės nga Kuvendi?

Kurti: Politikanėt e Kosovės nuk e kanė pėr pikėnisje vullnetin e popullit tė Kosovės, e madje as vullnetin e vetes sė tyre nėse u ka mbetur ndopak. Ata i pėrshtaten qarqeve tė ndryshme ndėrkombėtare. Ata nuk fillojnė prej asaj se ēfarė ne duam, por prej asaj ēfarė besohet se ato qarqe duan. Kjo rezolutė, apo deklaratė, apo sido tjetėr qė do tė quhet, ka mundėsi qė tė miratohet e pranohet vetėm nė njė rast: nėse teksti i saj e bėn tė qartė se funksioni i saj ėshtė rikonfirmim i qėndrimit tė palės kosovare nė kuadėr tė negociatave me Serbinė dhe pėr to. UNMIK-u i pranon vetėm formulimet qė ēojnė ujė nė mullirin e negociatave produkti i tė cilit do tė jetė njė kompromis me Serbinė. Pas kundėrshtimit ndėrkombėtar, sėrish po mbidhen qė tė diskutojnė e tė ridiskutojnė pėr tekstin e asaj Rezolute. E shihni se sa lehtė politikanėt e Kosovės heqin dorė prej qėndrimeve tė tyre. A e dini pse? Sepse, ato qėndrime janė mendime qė diktohen prej interesave tė ngushta personale e jo bindje qė burojnė nga ndėrgjegja e tyre. Synimet dhe veprimet nė politikė bėhen farsė nėse ke pėr prioritet pėrshtatjen me faktorėt ndėrkombėtarė e jo mbrojtjen e interesave tė popullit dhe pėrfaqėsimin e vullnetit tė tij. Politikanėt e Kosovės tashmė nuk po ka nevojė as tė cenzurohen. E shihni se si ata cenzurojnė veten, e shihni se si ata modelohen paraprakisht varėsisht nga pengesat qė u dalin.

Adem Hyseni: Albin vazhdimisht deklaroheni kundėr bisedimeve pėr statusin e Kosovės. Me kėtė mendim po pajtohem edhe unė, por si e parashihni ju rrugėn e pavarėsimit tė Kosovės ndryshe nga institucionet e partitė politike kosovare?

Kurti: Sė pari, me kėto institucione dhe me rrugėn nė tė cilėn ato kanė hyrė s’ka kurrfarė pavarėsie. Pėrkundrazi. Na pret kompromisi, na pret formalizimi dhe kurorėzimi i varėsisė sė Kosovės. Sė dyti, Kosovės nuk i mungon statusi por popullit tė Kosovės i mungon liria. Fjalia e parė nė Manifestin e Lėvizjes sonė ėshtė: Liria nuk jepet. Nuk jepet sepse ajo nuk dorėzohet. Dhe, nuk jepet sepse ajo duhet tė merret. Ēfarė duhet tė bėjmė? Duhet organizuar njerėzit pėr tė deri sa ta vėmė tėrė popullin nė lėvizje: nė demonstrata dhe aksione tė ndryshme protestuese deri nė lirinė e plotė; nė ndėrmarrje qė duan tė bėhen masive dhe qė vetėm suksesi i plotė i ndal.

Albiona Himaj: Albin, sė pari, a ka mundėsi tė dimė diēka mė shumė pėr jetėn tuaj private dhe cilat janė hapat e ardhshėm tė Vetėvendosjes!? Dhe, a mund tė arrihet pavarėsia vetėm me mjete paqėsore?

Kurti: Ndonėse jeta nuk ėshtė qartė e ndashme nė publike dhe private, privatja gjithsesi po mė tretet. Gjithnjė e mė pak e mendoj, gjithnjė e mė shumė s’jam nė gjendje as ta paramendoj. Konceptimi i saj mė rrėshqet si uji ndėrmjet gishtave, pasi qė mė kot je munduar ta mbash nė shuplakė tė dorės. Jemi nė kohė tė vėshtira qė po keqėsohen. Secili nga ne duhet ta lartėsojė qenien e tij individuale duke e reduktuar atė nė tė qenit anėtar tė grupit dhe tė lėvizjes pėr liri. Lėvizja VETĖVENDOSJE! po zgjerohet nėpėr Kosovė. Ne po organizohemi dhe po forcohemi. Ne do tė vazhdojmė qė tė pėrdorim mjete tė padhunshme kundėr UNMIK-ut. Mirėpo, kur Serbia do tė provojė tė kthehet nė Kosovė, atėherė sigurisht se nuk do tė shkruajmė parulla mė. Me sistemin dhe procesin aktual politik, Kosovės po i kėrcėnohet lufta e re. Ngaqė ky proces shpien nė kompromis, pra nė njė varėsi dhe robėri tė re nga Serbia. Ngaqė ky sistem ėshtė sistem i represionit qė mohon fundamentalisht dhe shkel sistematikisht vullnetin e popullit. Luftėn e re nė Kosovė nuk do ta shkaktojnė shqiptarėt. Po tė donin shqiptarėt tė nisnin luftė nė Kosovė, atėherė ata do tė organizoheshin dhe mobilizoheshin qė ta ēlironin veriun e Kosovės tė kontrolluar plotėsisht nga strukturat e Serbisė. Mirėpo, pėrgjatė mė shumė se gjashtė vjetėve pas ndarjes sė veriut, s’pati ndonjė tendencė tė tillė nga askush. Luftėn nė Kosovė do ta shkaktojė Serbia. Ajo do ta fitojė kompromisin pas negociatave dhe do t’i kthejė forcat e saja nė Kosovė pėr ta implementuar atė kompromis. Pra, si qėndrojnė punėt tash, dhe si po shkojnė ato, luftėn nė Kosovė nuk do ta shkaktojė pėrpjekja e shqiptarėve pėr ta ēliruar veriun, por fakti se Serbia nuk po ngopet me veriun, fakti se ajo e do tėrė Kosovėn. Natyrisht, duke e copėtuar paraprakisht nėpėrmjet decentralizimit. Plani i Serbisė, lehtė i realizueshėm duke pasur parasysh UNMIK-un dhe IPVQ-tė, ėshtė qė t’i kthejė forcat nėpėr kufijtė e Kosovės dhe brenda autonomisė territoriale tė serbėve tė Kosovės qė do tė dalė si rezultat i decentralizimit dhe negociatave. Ky plan i Serbisė nuk i ka pėr pengesė e as pėr sfidė IPVQ-tė dhe partitė politike brenda tyre. E ka pengesė popullin e Kosovės nėse ai e kupton realitetin, e kupton rrezikun dhe organizohet. Pikėrisht kėtė gjė po pėrpiqemi ta bėjmė ne.


Prishtinė, 16 nėntor 2005
Albin Kurti, anėtar i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

mo
11.12.2005, 15:04:00
njatjeta hasankarcylli e falemnderit pėr publikimin e kėtyre pyetje-pėrgjegjėjeve.

hasankarcylli
11.12.2005, 15:11:00
Me nder kjofsh mo,

Permes ketyre "pyetje pergjigjjeve" u perpoqa sado pak te hedhe drite ne kete forum per njerezit e verbuar. Shpresat jane te vlefshme derisa nuk kalojne ne iluzione (si ne rastin tone),perndryshe zhgenjimi dhe pasojat do te jene kolosale per fatin e kombit dhe atdhuet tone te perbashket.

gjarperi
11.12.2005, 15:57:00
Ju pershendes per temen dhe nuk paskeni ber mire hiq qe e keni afishuar kete teme sepse me leximin e kesaj teme "Nato" ka me u friguar nga forcat ruso serbe, te cilat shume kjart i ka reklamuar zotri Albin Kurti,( por nuk e di se prej cilit sherbim sekret po u informojka zotriu per planet e ushtrive serbe ruse) por nuk eshte dert se neqoftese shkon "Nato" na jet Bonstili falas.

Shqiptar_jo_Kosovar
11.12.2005, 20:25:00
Kėto argumente tė Albin Kurtit jan me vend dhe shpresoj se ai do ta mobilizoj popullin deri ne lirin e vėrtet po fatkeqsisht ende shumė individ jetojn me iluzione!!!

Medaur
11.12.2005, 20:30:00
Shife kur te thone tani qe i madhi Albin Kurti eshte dore e zgjatur e serbise.....

BURIMORJA
11.12.2005, 22:47:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Medaur afishoj me 2005-12-11 20:30 :
Shife kur te thone tani qe i madhi Albin Kurti eshte dore e zgjatur e serbise.....
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _______-

Po ashte de. Ēka kujtove ti se ai po punon n“krye n“veti a? Kukuuuuuuuuu spo dishi kurgjaaaaaaaaaaa. Si Epoka e re jeni bae.

Medaur
11.12.2005, 23:37:00
Oj burime ku e pi ujin ti mi te keqen se paske rene ne nivel te bacalokes ste vjen zor per cfare nxjerr nga goja ?

ervini-modern
12.12.2005, 10:47:00
interviste shume e mire e albinit.

Nderi
12.12.2005, 14:37:00
Albin Kurti ka logjike shkencore ne politike ,por shume here ne politike momentet e forcave dhe aleancave te ndryshme nderrojne dhe vendoset ne menyre te paparashikueshme.Psh ne marreveshjen e Rambujes parashihej se do te lejoheshin ushtria serbe ne kasarne ,por vetem 10 km te levize me lejete forcave paqesore larg kasarneve.Mirepo ndodhi bombardimi i forcave serbe dhe kasarnet i shkaterruan.Besoj se me kurrefare kombinimi nuk guxojne me te vendosin qe te kthehen forcat serbe ne Kosove.
Nderi

Monteverest
12.12.2005, 14:44:00
Ja u pafshi hajrin shkieve e thiut e te birit,ju nuk e meritoni lirin ju jeni msu me ja u kthy b... te huajit e bajshi me shnet behlula.

ervini-modern
12.12.2005, 17:01:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Monteverest afishoj me 2005-12-12 14:44 :
Ja u pafshi hajrin shkieve e thiut e te birit,ju nuk e meritoni lirin ju jeni msu me ja u kthy b... te huajit e bajshi me shnet behlula.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
edhe serbia osht i huaj

unmik-u osht vetem tu zevendesu qeverine serbe...
e tani kur te "vij statusi", unmiku ka me ja dhon qeverise serbe punen e vete!!!!

kfor-i zevendeson ushtrine serbe...ma thejsht nuk muj me spjegu monteverest, rri ma mir ne monteverest, se skuptojshe kurgjo ti!!!

BACALOKU
12.12.2005, 19:03:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Nderi afishoj me 2005-12-12 14:37 :
Albin Kurti ka logjike shkencore ne politike ,por shume here ne politike momentet e forcave dhe aleancave te ndryshme nderrojne dhe vendoset ne menyre te paparashikueshme.Psh ne marreveshjen e Rambujes parashihej se do te lejoheshin ushtria serbe ne kasarne ,por vetem 10 km te levize me lejete forcave paqesore larg kasarneve.Mirepo ndodhi bombardimi i forcave serbe dhe kasarnet i shkaterruan.Besoj se me kurrefare kombinimi nuk guxojne me te vendosin qe te kthehen forcat serbe ne Kosove.
Nderi
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _________

Albini ka organizue nenshkrime per mos me pranue decentralizimin ne anen e gjilanit. Petrseni sot deklaron se pa decentralizim nuk do te kete as fillim te bisedimeve qe don me thane se Kosova duhet te stagnon ne vend. Qysh pom doket ky Albin rrugaqi po punon krykput kunder interesave te Kosoves. Kush e paguen e kush e udhzon veq dreqi dhe ai e din.

xhemo
12.12.2005, 19:12:00
Nė kėtė intervistė tė sinqertė dhe tė thellė shkencore, Albin Kurti e dėshmon edhe njėherė se ėshtė largpamės dhe simbol i rezistencės sė rinisė shqiptare.
Albini, vėrtetė po e dėshmon veten ēdo ditė se ka mbetur i pathyeshėm
si ēeliku qė nga koha e viteve sė fillimluftės,
gjatė luftės dhe pas luftės ēlirimtare, pra pas daljes nga burgu.

Veprimtari i madh i ēėshtjes kombėtare e parashikon saktė ardhmėrinė
nėse ne ndėrgjegjėsohemi si komb, organizohemi dha natyrisht forcohemi vetėm atėherė do tė ketė ardhmėri tė ndritur pėr ne shqiptarėt, ndėrsa nėse vendnumrojmė sipas kėsaj politike dėshtake tė institucioneve tė Kosovės tė cilat janė kthyer nė kukulla tė UNKMIK-ut dhe politika shqiptare nė Shqipėrinė administrative si vazale e mjerė e diplomacisė ndėrkombėtare, ēėshtja e Kosovės dhe ajo e viseve shqiptare nė okupim, sėrish rrezikohet seriozisht.

mo
12.12.2005, 21:17:00
hasankarcylli afishoj me 2005-12-11 14:45 :

PJESA E PARE:
Lexuesit pyesin gjatė javės, AlbinKurti pėrgjigjet tė enjten


Pėrgatiti: Burim Etemaj


Ganimete Shala: Si e konsideroni vendosjen e flamujve tė Rugovės nė disa komuna ku qeverisė LDK-ja?

Kurti: Ka kohė qė Ibrahim Rugova paraqet simbole tė reja. Ai kėto simbole nuk i paraqet para institucioneve por para publikut. Aspak e rastėsishme. Ai e di shumė qartė se ato simbole nuk do tė kalojnė as para kėtyre institucioneve tė gjymta. Ai e di se ato nuk i kapėrdin as populli. Mirėpo, ai do qė tė mėsohet publiku me atė pamje tė flamurit tė tij dhe me atė melodi tė hymnit tė tij. Pra, tė mėsohet syri dhe veshi i njerėzve, dhe dalngadalė ato tė bėhen tė pranueshme. Njė taktikė tė tillė e pėrdor edhe UNMIK-u dhe qarqe tė caktuara ndėrkombėtare nė kuadėr tė inxhinieringut politik e shoqėror kundėr Kosovės dhe popullit tė saj. Nė kėtė mėnyrė, ata lansuan dhe i etabluan termat si p.sh. negociata, kompromis, status i ardhshėm, dhe pavarėsi e kushtėzuar. Dhe mė vonė kemi parė se si njerėzit me lehtėsi tė pėshtirė i lakonin kėta terma nėpėr ligjėrimet e tyre. Nuk ėshtė se njerėzit sė pari mendojnė pėr kompromisin, e kuptojnė domethėnien e tij, dhe vetėm pastaj e pėrdorin atė. Jo. Njerėzit, pasi qė janė bombarduar pėrmes mediave nga deklarimet e politikanėve dhe diplomatėve, fillojnė dhe e pėrdorin shprehjen kompromis, e reprodukojnė atė, dhe mė vonė e pėrbrendėsojnė kuptimin e saj qė sėrish nuk ėshtė i tyre por i imponuar.


p.s.
m'fal hasankaryclli por po e "pėrsheshi" pak mė imėt se ka rrezik tė tejkalohen pa u lexuar mendimet e qėlluar tė z.albin kurti..<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mo mė 2005-12-12 21:19 ]</font>

mo
12.12.2005, 21:25:00
**** Hajdari: “Tė vetėquajturit sherifė, gjatė natės me uniforma tė zeza kontrollojnė udhėtarėt dhe automjetet nė kėrkim tė ‘armiqve tė shtetit’. Me kėto kėrcėnime pėrputhet edhe kampanja e ish-liderit studentor, Albin Kurti, i cili ka organizuar shkrimin e fletė-vdekjeve pėr UNMIK-un”. Kėshtu shkruan gazeta gjermane Dier Shpiegel. Cili ėshtė komenti i juaj?

Kurti: Lajmet dhe raportimet gazetareske nė perėndim janė bėrė mall i cili i nėnshtrohet vlerės dominante tė kapitalizmit – tregut. Aq mė tepėr qė fokusi i njerėzve pėr ngjarjet jashtė vendeve tė tyre ėshtė zhvendosur nė kriza tė tjera dhe pėr tė botuar diēka nga Kosova, ajo ngjarje duhet tė jetė sadopak senzacionale pėr ta tėrhequr publikun. Kur mė interviston njė gazetar i huaj, zakonisht biseda zgjat rreth njė orė. Shumica dėrrmuese e tyre botojnė pastaj pjesė tė cilat na paraqesin neve nė njė dritė shumė mė radikale sesa qė ne nė tė vėrtetė jemi. Sepse, vetėm ashtu redaktorėt vendosin ta botojnė raportimin nga Kosova. Kėsisoj, nuk jemi ne tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ekstremė, por seleksionimi dhe preferenca e gazetarėve dhe redaktorėve ėshtė e tillė, pra ekstreme. Konkurrenca e egėr nė treg i shpien pashmangshėm lojtarėt nė makiavelizėm. Madje, edhe konteksti i cili artificialisht ndėrtohet duke vendosur gjėra tė ndryshme nė tė njejtin rrafsh ėshtė produkt i tė njejtės logjikė dhe proces. Kurse elementet e analogjisė janė mbindėrtim dashakeq pastaj. Nuk mund tė thuhet se kjo ėshtė e befasishme duke pasur parasysh se pėr cilėn revistė bėhet fjalė dhe pėr qėndrimet e vazhdueshme tė saja aspak konstruktive nė lidhje me krizėn nė Kosovė.

...

mo
12.12.2005, 21:26:00
Bekim Aliu: Zotri Kurti Lėvizja VETĖVENDOSJE! a ka apo a ka menduar tė hartoi ndonjė plan – zgjidhje pėr problemin e Mitrovicės, nė mos tjetėr tė zgjojė ndėrgjegjen e fjetur tė liderėve partiak e institucional tė Kosovės, qoftė edhe me ndonjė protestė apo aktivitet tjetėr paqėsor?

Kurti: Pa ironi e them se plane kemi pėr tė gjitha problemet. Por, ende s’kemi forcė pėr t’i implementuar tė gjitha ato. Fundja, Kosova nė pėrgjithėsi, nuk ndodhet nė kėtė gjendje pėr mungesė planesh e idesh, por pėr mungesė force tė organizuar pėr t’i realizuar projektet e caktuara. Idetė sigurisht se janė tė nevojshme por ato janė tė pamjaftueshme pa forcėn pėr to. Madje, zakonisht ėshtė pikėrisht forca ajo e cila i bėn tė njohura edhe vetė idetė. Sa shumė ide kanė lindur nė kėtė botė, e njerėzimi asnjėherė as qė ka mėsuar pėr to ngase nuk ka pasur forcė pėr t’i shtyer ato pėrpara drejt realizimit. Mitrovica gjatė kėtyre gjashtė vjetėve e gjysmė ėshtė lėnė pas dore. Ajo veēsa ėshtė kredhur nė mjerim ekonomik e social ndėrkohė qė nė veriun e saj Serbia i ka pėrforcuar shumė strukturat e saja. Problemi i Mitrovicės tash ėshtė lėnė tė zgjidhet bashkė me statusin e Kosovės dhe nė kuadėr tė proceseve zyrtare aktuale s’ka se si tė zgjidhet pozitivisht. Ne kemi zhvilluar disa aksione protestuese nė Mitrovicė dhe jemi duke punuar edhe atje. Por jo nė vetėdijėsimin e politikanėve qė prijnė partitė e insitucionet. Ata janė tė pashpresė. Dhe shpresa ėshtė vetėm te qytetarėt tė cilėt s’kanė se si pajtohen me kėtė gjendje.

..

mo
12.12.2005, 21:29:00
Mentor Kryeziu: Para disa ditėve kryeministri Kosumi e zbuloi njė sekret tė vogėl, sipas tij, pavarėsia e Kosovės do tė jetėsohet nė qershor tė vitit tė ardhshėm?

Kurti: Politikanėt qė udhėheqin partitė dhe insitucionet e Kosovės, edhe sekretet i kanė tė rreme. Kėta flasin fjalė e japin premtime pa mbulesė. Mbulesė nė politikė ėshtė forca. E kėta s’kanė forcė. Andaj, veēse dėrdėllijnė e llomotisin sa pėr konsum tė brendshėm, pėr ta siguruar njė qetėsi nėpėr anėtarėsitė e partive tė tyre dhe nė popull. Natyrisht, pėr ta ruajtur kėtė gjendje e cila ua vazhdon privilegjet nė kurriz tė popullit. Pėr ēdo vit politikanėt e Kosovės na e zbulojnė ‘sekretin’ e tyre pėr atė se si Kosova nė vitin qė vjen do tė jetė e pavarur. Politikanėt e Kosovės japin premtime tė tilla tė papėrgjegjshme ngase llogarisin nė harresėn e popullit. Luftimi i harresės ėshtė pjesė e luftimit tė kėtyre politikanėve.

...

taka
12.12.2005, 22:26:00
Opozit e vetme per momentin eshte Albin Kurti ne Kosov prandaj duhet qe mendimet e tij te ndegjohen me vemendje nga populli.

Medaur
12.12.2005, 23:29:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
BACALOKU afishoj me 2005-12-12 19:03 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Nderi afishoj me 2005-12-12 14:37 :
Albin Kurti ka logjike shkencore ne politike ,por shume here ne politike momentet e forcave dhe aleancave te ndryshme nderrojne dhe vendoset ne menyre te paparashikueshme.Psh ne marreveshjen e Rambujes parashihej se do te lejoheshin ushtria serbe ne kasarne ,por vetem 10 km te levize me lejete forcave paqesore larg kasarneve.Mirepo ndodhi bombardimi i forcave serbe dhe kasarnet i shkaterruan.Besoj se me kurrefare kombinimi nuk guxojne me te vendosin qe te kthehen forcat serbe ne Kosove.
Nderi
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _________

Albini ka organizue nenshkrime per mos me pranue decentralizimin ne anen e gjilanit. Petrseni sot deklaron se pa decentralizim nuk do te kete as fillim te bisedimeve qe don me thane se Kosova duhet te stagnon ne vend. Qysh pom doket ky Albin rrugaqi po punon krykput kunder interesave te Kosoves. Kush e paguen e kush e udhzon veq dreqi dhe ai e din.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE> --------------------------Serbia e paguan bacaloke bile ceku i nenshkruhet nga Putini i rusise me miratim te maqedonasve dhe grekerve , pra, komplot nderkombetar me Albin Kurtin komandant . O me ta nxjerr llogjiken ne derrase te zeze ty, vetem note pakaluese te merr .Pupu car truni keni merjahu ,katastrofe.

Kruja
13.12.2005, 00:01:00
Mendoj se Levizja Vetevendosja eshte berthama e organizimeve te ardheshme masive per pamvaresine e Kosoves dhe bashkimin e saj te natyreshem me shtetin ame nen NJE SHTET UNIK LEGJITIM SHQIPTAR.

Konkluzioni i Albin Kurtit se Kosova ka vetem nje rruge shpetimi: Bashkimin Kombetar eshte shume i drejte. Kjo ka qene gjithmone bindja ime personale prej shume e shume kohesh dhe prandaj ndjehem shume mire qe Kosova ka njerez te ndergjegjesuar qe do te ndricojne mendjet dhe zgjojne ndergjegjet e shtypura.

Levizja VETEVENDOSJA meriton nje mbeshtetje masive popullore per realizimin e Idese se Bashkimit Kombetar.

Falenderime bujtesit te temes.

Nderi
13.12.2005, 01:42:00
BACALOKU shkruajti:"Albini ka organizue nenshkrime per mos me pranue decentralizimin ne anen e gjilanit. Petrseni sot deklaron se pa decentralizim nuk do te kete as fillim te bisedimeve qe don me thane se Kosova duhet te stagnon ne vend. Qysh pom doket ky Albin rrugaqi po punon krykput kunder interesave te Kosoves. Kush e paguen e kush e udhzon veq dreqi dhe ai e din."
_________________________________
_______________________
Bacalok Albin kurti eshte nje shqiptar patriot i verifikuar ne dite te veshtira.Atij nuk i mungon dituria,guximi qytetar,intelegjenca dhe po them edhe modestia.Te jemi te sinqerte kKosoves ne kete kohe kure pozita dhe opozita jane ba bashke dhe kane perballe nje problem te madh se si te dalin fitues ne keto bisedime levizja Vetevendosja me ne krye Albin Kurtin ekipit negociues i ndihmon shume nese don ta shfrytezon.Ne anen tjeter kundershtareve te zgjidhjes se drejte te statusit te Kosoves ia prish planet se mund ta lidhe fatin e Kosoves vetem me keta njerz qe jane ne ekipin nergociues.
Decentralizimi eshte pika ma e rrezikshme ne keto negociata.Serbia i ka ne dore dokumentetet pronsore juridike ku pretendon se 36% e teritorit te Kosoves eshte prone private e serbve.Mos te harrojme se shqiptaret shume prona te blera nuk i kane perkthye ne prone te tyre .
Prona private duhet mire te dokumentohet dhe jo te thuhet se nuk kam liste poseduese.Per kete shkruhet edhe ne dokumentin amereikan prej 13 pikash se duhet te negocihet edhe per pronat e uzurpuara.Ne e dime se ne i kemi blwere tokat tona disa here por shpesh nuk i kemi perkthyer.
Une mendoj se fjala e Albin Kurtit duhet te degjohet me vemendje nga populli ,ekipi negociues dhe diplomacia nderkombetare.
Shembulli i Bosnjes nese mirret per Kosoven une mendoj se ma mire do te ishte fare te mos bisedohet se atehere kosove nuk ka.Ne Bosnje serbet moren 49% te teritorit dhe shteti i boshnjakeve kurre nuk do te funksionoj dhe ndarja eshte e pashmangshme!
Nderi

Kruja
13.12.2005, 17:35:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Nderi afishoj me 2005-12-13 01:42 :
BACALOKU shkruajti:"Albini ka organizue nenshkrime per mos me pranue decentralizimin ne anen e gjilanit. Petrseni sot deklaron se pa decentralizim nuk do te kete as fillim te bisedimeve qe don me thane se Kosova duhet te stagnon ne vend. Qysh pom doket ky Albin rrugaqi po punon krykput kunder interesave te Kosoves. Kush e paguen e kush e udhzon veq dreqi dhe ai e din."
_________________________________
_______________________
Bacalok Albin kurti eshte nje shqiptar patriot i verifikuar ne dite te veshtira.Atij nuk i mungon dituria,guximi qytetar,intelegjenca dhe po them edhe modestia.Te jemi te sinqerte kKosoves ne kete kohe kure pozita dhe opozita jane ba bashke dhe kane perballe nje problem te madh se si te dalin fitues ne keto bisedime levizja Vetevendosja me ne krye Albin Kurtin ekipit negociues i ndihmon shume nese don ta shfrytezon.Ne anen tjeter kundershtareve te zgjidhjes se drejte te statusit te Kosoves ia prish planet se mund ta lidhe fatin e Kosoves vetem me keta njerz qe jane ne ekipin nergociues.
Decentralizimi eshte pika ma e rrezikshme ne keto negociata.Serbia i ka ne dore dokumentetet pronsore juridike ku pretendon se 36% e teritorit te Kosoves eshte prone private e serbve.Mos te harrojme se shqiptaret shume prona te blera nuk i kane perkthye ne prone te tyre .
Prona private duhet mire te dokumentohet dhe jo te thuhet se nuk kam liste poseduese.Per kete shkruhet edhe ne dokumentin amereikan prej 13 pikash se duhet te negocihet edhe per pronat e uzurpuara.Ne e dime se ne i kemi blwere tokat tona disa here por shpesh nuk i kemi perkthyer.
Une mendoj se fjala e Albin Kurtit duhet te degjohet me vemendje nga populli ,ekipi negociues dhe diplomacia nderkombetare.
Shembulli i Bosnjes nese mirret per Kosoven une mendoj se ma mire do te ishte fare te mos bisedohet se atehere kosove nuk ka.Ne Bosnje serbet moren 49% te teritorit dhe shteti i boshnjakeve kurre nuk do te funksionoj dhe ndarja eshte e pashmangshme!
Nderi

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Faleminderit Nderi per kete informacion mbi pronesine. Ju kini plotesisht te drejte persa i perket synimeve serbe per ndarjen e Kosoves. Ky rrezik eshte shume i math dhe konkret. Eshte kanosja me e rrezikeshme e cila duhet eliminuar parimisht.

Kur them parimisht kuptoj se VETEVENDOSJA eshte PARIMI UNIVERSAL qe do te shkule me rrenje kanosjen serbe te ndarjes se Kosoves. Per kete gje duhet te ndergjegjesohen, harmonizohen, dhe se fundi BASHKOHEN te gjithe shqiptaret jashte rreshtimeve partiake.

Nje nga armiqte me te medhenj te shoqerise shqiptare, jo vetem ne Kosove por edhe ne Kosove, eshte UTILITARIZMI. Ketu e ka rrenjen kriza e thelle morale qe perjetojne segmente te konsiderueshme te jetes sociale dhe politike. UTILITARIZMI synon te shkaterroje PARIMIN, IDEALIN, NDERIN, QENIEN SHQIPTARE. Ne Kosove UTILITARIZMI perdoret si arme kunder 'armikut' politik per perfitime te pandershme mbi baza te sektashizmit partiak. Pikerisht ketu nderhyn me dhelperi dhe kamuflim politika eksapnsioniste serbe e cile vihet ne veprim, vihet ne loje, ka force shtytese, ka mekanizem konkret ndikimi ne Kosove pikerisht rugovizmin. Rugovizmi eshte shnderuar ne nje kancer brenda trupit te shoqerise shqiptare te Kosoves. Shkulja e qelizave kanceroze mund te behet, midis te tjerave, duke u larguar nga UTILITARIZMI dhe duke u BASHKUAR rreth vlerave. VETEVENDOSJA eshte vlera me e madhe e Kosoves Sot.

Kujdes shqiptare te Kosoves nga rugovizmi. Ai eshte titizem i paster, anti-shqiptar - armiku me i eger dhe me i pameshireshem qe ka hedhur rrenje graduale pergjate nje shekulli roberie. Rugovizmi nuk ekziston ne Shqiperine Perendimore. Rugovizmi ekziston vetem ne Shqiperine Lindore [Kosove] - kuptohet pra lehte perse ka nje perhapje kaq te percaktuar hapesirore kanceri titist i rugoves.

Me respekt dhe dashuri per shqiptaret.

BACALOKU
13.12.2005, 17:46:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Kruja afishoj me 2005-12-13 17:35 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Nderi afishoj me 2005-12-13 01:42 :
BACALOKU shkruajti:"Albini ka organizue nenshkrime per mos me pranue decentralizimin ne anen e gjilanit. Petrseni sot deklaron se pa decentralizim nuk do te kete as fillim te bisedimeve qe don me thane se Kosova duhet te stagnon ne vend. Qysh pom doket ky Albin rrugaqi po punon krykput kunder interesave te Kosoves. Kush e paguen e kush e udhzon veq dreqi dhe ai e din."
_________________________________
_______________________
Bacalok Albin kurti eshte nje shqiptar patriot i verifikuar ne dite te veshtira.Atij nuk i mungon dituria,guximi qytetar,intelegjenca dhe po them edhe modestia.Te jemi te sinqerte kKosoves ne kete kohe kure pozita dhe opozita jane ba bashke dhe kane perballe nje problem te madh se si te dalin fitues ne keto bisedime levizja Vetevendosja me ne krye Albin Kurtin ekipit negociues i ndihmon shume nese don ta shfrytezon.Ne anen tjeter kundershtareve te zgjidhjes se drejte te statusit te Kosoves ia prish planet se mund ta lidhe fatin e Kosoves vetem me keta njerz qe jane ne ekipin nergociues.
Decentralizimi eshte pika ma e rrezikshme ne keto negociata.Serbia i ka ne dore dokumentetet pronsore juridike ku pretendon se 36% e teritorit te Kosoves eshte prone private e serbve.Mos te harrojme se shqiptaret shume prona te blera nuk i kane perkthye ne prone te tyre .
Prona private duhet mire te dokumentohet dhe jo te thuhet se nuk kam liste poseduese.Per kete shkruhet edhe ne dokumentin amereikan prej 13 pikash se duhet te negocihet edhe per pronat e uzurpuara.Ne e dime se ne i kemi blwere tokat tona disa here por shpesh nuk i kemi perkthyer.
Une mendoj se fjala e Albin Kurtit duhet te degjohet me vemendje nga populli ,ekipi negociues dhe diplomacia nderkombetare.
Shembulli i Bosnjes nese mirret per Kosoven une mendoj se ma mire do te ishte fare te mos bisedohet se atehere kosove nuk ka.Ne Bosnje serbet moren 49% te teritorit dhe shteti i boshnjakeve kurre nuk do te funksionoj dhe ndarja eshte e pashmangshme!
Nderi

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Faleminderit Nderi per kete informacion mbi pronesine. Ju kini plotesisht te drejte persa i perket synimeve serbe per ndarjen e Kosoves. Ky rrezik eshte shume i math dhe konkret. Eshte kanosja me e rrezikeshme e cila duhet eliminuar parimisht.

Kur them parimisht kuptoj se VETEVENDOSJA eshte PARIMI UNIVERSAL qe do te shkule me rrenje kanosjen serbe te ndarjes se Kosoves. Per kete gje duhet te ndergjegjesohen, harmonizohen, dhe se fundi BASHKOHEN te gjithe shqiptaret jashte rreshtimeve partiake.

Nje nga armiqte me te medhenj te shoqerise shqiptare, jo vetem ne Kosove por edhe ne Kosove, eshte UTILITARIZMI. Ketu e ka rrenjen kriza e thelle morale qe perjetojne segmente te konsiderueshme te jetes sociale dhe politike. UTILITARIZMI synon te shkaterroje PARIMIN, IDEALIN, NDERIN, QENIEN SHQIPTARE. Ne Kosove UTILITARIZMI perdoret si arme kunder 'armikut' politik per perfitime te pandershme mbi baza te sektashizmit partiak. Pikerisht ketu nderhyn me dhelperi dhe kamuflim politika eksapnsioniste serbe e cile vihet ne veprim, vihet ne loje, ka force shtytese, ka mekanizem konkret ndikimi ne Kosove pikerisht rugovizmin. Rugovizmi eshte shnderuar ne nje kancer brenda trupit te shoqerise shqiptare te Kosoves. Shkulja e qelizave kanceroze mund te behet, midis te tjerave, duke u larguar nga UTILITARIZMI dhe duke u BASHKUAR rreth vlerave. VETEVENDOSJA eshte vlera me e madhe e Kosoves Sot.

Kujdes shqiptare te Kosoves nga rugovizmi. Ai eshte titizem i paster, anti-shqiptar - armiku me i eger dhe me i pameshireshem qe ka hedhur rrenje graduale pergjate nje shekulli roberie. Rugovizmi nuk ekziston ne Shqiperine Perendimore. Rugovizmi ekziston vetem ne Shqiperine Lindore [Kosove] - kuptohet pra lehte perse ka nje perhapje kaq te percaktuar hapesirore kanceri titist i rugoves.

Me respekt dhe dashuri per shqiptaret.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _________

Derisa ti njell lufte te hapet vllavrasese kur thue "kujdes shqiptare te Kosoves nga Rugovizmi, ai asht titizem i paster antishqiptar" ti ski as rrespekt e as dashuni per shqiptaret. Ku ishe ti qe pesmdhet vite qe se udhehoqe Kosoven por tash kur ashte ba gadi per ma te nalten ti qon kryet si te gjarpnit dhe mundohesh me i humbe frytet edhe te luftes edhe te djerses shqiptare.
Aq je i pashpirt ti saqe as shka e as rus nuk mujne me shkrue ma keq por edhe me mendue aq pamshirshem kuder Kosoves dhe popullit te saj.

Marria qofte mbi ty. Ti me qene shqiptare nuk vepron ne kete menyre.
Athue kush dreqin munesh me kane ti.

zerzeki
13.12.2005, 18:05:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
BACALOKU afishoj me 2005-12-13 17:46 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Kruja afishoj me 2005-12-13 17:35 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Nderi afishoj me 2005-12-13 01:42 :
BACALOKU shkruajti:"Albini ka organizue nenshkrime per mos me pranue decentralizimin ne anen e gjilanit. Petrseni sot deklaron se pa decentralizim nuk do te kete as fillim te bisedimeve qe don me thane se Kosova duhet te stagnon ne vend. Qysh pom doket ky Albin rrugaqi po punon krykput kunder interesave te Kosoves. Kush e paguen e kush e udhzon veq dreqi dhe ai e din."
_________________________________
_______________________
Bacalok Albin kurti eshte nje shqiptar patriot i verifikuar ne dite te veshtira.Atij nuk i mungon dituria,guximi qytetar,intelegjenca dhe po them edhe modestia.Te jemi te sinqerte kKosoves ne kete kohe kure pozita dhe opozita jane ba bashke dhe kane perballe nje problem te madh se si te dalin fitues ne keto bisedime levizja Vetevendosja me ne krye Albin Kurtin ekipit negociues i ndihmon shume nese don ta shfrytezon.Ne anen tjeter kundershtareve te zgjidhjes se drejte te statusit te Kosoves ia prish planet se mund ta lidhe fatin e Kosoves vetem me keta njerz qe jane ne ekipin nergociues.
Decentralizimi eshte pika ma e rrezikshme ne keto negociata.Serbia i ka ne dore dokumentetet pronsore juridike ku pretendon se 36% e teritorit te Kosoves eshte prone private e serbve.Mos te harrojme se shqiptaret shume prona te blera nuk i kane perkthye ne prone te tyre .
Prona private duhet mire te dokumentohet dhe jo te thuhet se nuk kam liste poseduese.Per kete shkruhet edhe ne dokumentin amereikan prej 13 pikash se duhet te negocihet edhe per pronat e uzurpuara.Ne e dime se ne i kemi blwere tokat tona disa here por shpesh nuk i kemi perkthyer.
Une mendoj se fjala e Albin Kurtit duhet te degjohet me vemendje nga populli ,ekipi negociues dhe diplomacia nderkombetare.
Shembulli i Bosnjes nese mirret per Kosoven une mendoj se ma mire do te ishte fare te mos bisedohet se atehere kosove nuk ka.Ne Bosnje serbet moren 49% te teritorit dhe shteti i boshnjakeve kurre nuk do te funksionoj dhe ndarja eshte e pashmangshme!
Nderi

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Faleminderit Nderi per kete informacion mbi pronesine. Ju kini plotesisht te drejte persa i perket synimeve serbe per ndarjen e Kosoves. Ky rrezik eshte shume i math dhe konkret. Eshte kanosja me e rrezikeshme e cila duhet eliminuar parimisht.

Kur them parimisht kuptoj se VETEVENDOSJA eshte PARIMI UNIVERSAL qe do te shkule me rrenje kanosjen serbe te ndarjes se Kosoves. Per kete gje duhet te ndergjegjesohen, harmonizohen, dhe se fundi BASHKOHEN te gjithe shqiptaret jashte rreshtimeve partiake.

Nje nga armiqte me te medhenj te shoqerise shqiptare, jo vetem ne Kosove por edhe ne Kosove, eshte UTILITARIZMI. Ketu e ka rrenjen kriza e thelle morale qe perjetojne segmente te konsiderueshme te jetes sociale dhe politike. UTILITARIZMI synon te shkaterroje PARIMIN, IDEALIN, NDERIN, QENIEN SHQIPTARE. Ne Kosove UTILITARIZMI perdoret si arme kunder 'armikut' politik per perfitime te pandershme mbi baza te sektashizmit partiak. Pikerisht ketu nderhyn me dhelperi dhe kamuflim politika eksapnsioniste serbe e cile vihet ne veprim, vihet ne loje, ka force shtytese, ka mekanizem konkret ndikimi ne Kosove pikerisht rugovizmin. Rugovizmi eshte shnderuar ne nje kancer brenda trupit te shoqerise shqiptare te Kosoves. Shkulja e qelizave kanceroze mund te behet, midis te tjerave, duke u larguar nga UTILITARIZMI dhe duke u BASHKUAR rreth vlerave. VETEVENDOSJA eshte vlera me e madhe e Kosoves Sot.

Kujdes shqiptare te Kosoves nga rugovizmi. Ai eshte titizem i paster, anti-shqiptar - armiku me i eger dhe me i pameshireshem qe ka hedhur rrenje graduale pergjate nje shekulli roberie. Rugovizmi nuk ekziston ne Shqiperine Perendimore. Rugovizmi ekziston vetem ne Shqiperine Lindore [Kosove] - kuptohet pra lehte perse ka nje perhapje kaq te percaktuar hapesirore kanceri titist i rugoves.

Me respekt dhe dashuri per shqiptaret.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _________

Derisa ti njell lufte te hapet vllavrasese kur thue "kujdes shqiptare te Kosoves nga Rugovizmi, ai asht titizem i paster antishqiptar" ti ski as rrespekt e as dashuni per shqiptaret. Ku ishe ti qe pesmdhet vite qe se udhehoqe Kosoven por tash kur ashte ba gadi per ma te nalten ti qon kryet si te gjarpnit dhe mundohesh me i humbe frytet edhe te luftes edhe te djerses shqiptare.
Aq je i pashpirt ti saqe as shka e as rus nuk mujne me shkrue ma keq por edhe me mendue aq pamshirshem kuder Kosoves dhe popullit te saj.

Marria qofte mbi ty. Ti me qene shqiptare nuk vepron ne kete menyre.
Athue kush dreqin munesh me kane ti.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Po qfar vllavi ky rugovici more po hapi syt ndoshta sheh me teper para hundes tane, rugovici me aleatet nuk mund te jen vllezer me Shqiptar por vetem me milloshin po.
Dhe ti e qun udhheqje? kjo eshte udhheqje po sa beni BAM iku ky te milloja kjo nuk eshte udhheqje kjo eshte tradhti ket e din edhe femija ne djep.
E ti vazhdo te quash vella rugoviqin. ah sa harrova si vajti puna me pajtim kombtar me serboldkuc ti si ndihmaqar i cimes din ti diqka, po na thuaj ore mos e fsheh.

kritikuesi
13.12.2005, 19:15:00
Asgje e re nga albin kurti,te gjitha keto qe ai i thot i din edhe femija dy vjeqar por si te arrihet nuk ka ide.Prandaj ai mendon qe duke qen kunder te gjithve mund te ngritet ne politik,por ai harron se perqrja nuk eshte mjeti me i mir per te arritur ne cak,une nuk besoj se keto qe albini i thot nuk i din edhe udheheqesit tan por pasi takat nuk kemi ateher duhet ber politik,sepse po te kishim forc nuk kisht pas nevoj askush te na mesoj.Albini duhet ti lej keto lojra dhe nese mendon qe ai mund te kontriboj diqka me qka une dyshoj ,ai duhet ti ofrohet nje subjekti politik dhe te kontribuoj,sepse nuk eshte e mundur te gjith te jen budalla e ai me i menquri

Zebra
13.12.2005, 19:58:00
Bacalok kusho qe te jete ky Kruja eshte vet shefi kryesor i Kosova.de.

Eshte e pamundur te humben gjurmet e propagandes se tij shumenikshe.


Z.Kruja eshte shume i qarte se kush eshte andaj s'ka problem Bacalok ,Ak.dr.Ibrahim Rugoves nuk i behet vone a Krujes ju ka bere shume vone si moderator.i Kosova .de .

Bacalok dikush i analizon te gjitha shkrimet, dikush do te jete i qarte ndaj atyre qe bejne propagande te porositur, dhe antishqiptare, Bacalok te gjitha dihen.


BACALOKU afishoj

Marria qofte mbi ty. Ti me qene shqiptare nuk vepron ne kete menyre.
Athue kush dreqin munesh me kane ti.
[/quote]


Bacalok hiq mos u merr me kete Krujen se te shpjegova kush mund te jete ky........


Zebra

BACALOKU
13.12.2005, 20:49:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Zebra afishoj me 2005-12-13 19:58 :
Bacalok kusho qe te jete ky Kruja eshte vet shefi kryesor i Kosova.de.

Eshte e pamundur te humben gjurmet e propagandes se tij shumenikshe.


Z.Kruja eshte shume i qarte se kush eshte andaj s'ka problem Bacalok ,Ak.dr.Ibrahim Rugoves nuk i behet vone a Krujes ju ka bere shume vone si moderator.i Kosova .de .

Bacalok dikush i analizon te gjitha shkrimet, dikush do te jete i qarte ndaj atyre qe bejne propagande te porositur, dhe antishqiptare, Bacalok te gjitha dihen.


BACALOKU afishoj

Marria qofte mbi ty. Ti me qene shqiptare nuk vepron ne kete menyre.
Athue kush dreqin munesh me kane ti.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Bacalok hiq mos u merr me kete Krujen se te shpjegova kush mund te jete ky........


Zebra
[/quote]
__________________________________________________ _________

Te faleneroj oj Zebra e dashur per keto informata te mira qi mi dhe se edhe une mas tashti kam me pase kujdes ndaj ktyne gjinve. Veq nji gja po ta tregoj Ty Zebra dhe qatyne qi po mrrelen me keto ofendime se shka jane kta :

Kta mori Zeber jan nji grup njerzish qi armen ma te rande dhe mjetin ma te shpeshte qi ja kan adresue kunershtarit politik prej pas luftes e knenaj, e kan perdore FJALEN E RANDE per ta mposhte kundershtarin dhe qe u vetqujten "Elite e patriotizmit".
Kta qi jane te paisun me ni logjike komuniste, logjigjike qi synojne perjashtimin e kundershtarit politik me ēdo mjet, i ka ba teper agresiv. Kta byqyma me ba me i kritikue per veprimet e pa matuna, aktivizojne metoden e thashethanave qe ishte nji metode tipike komuniste.
A ka noni politikan ne Kosove e qe ashte konsiderue kundershtar i tyne qi nuk e kan "bombardue" me intrigat e ketij grupi. Esdhe ne komunizem ishte nji kesi grupi. Dallimi ashte se atehere te akuzonin per nacionalizem, kurse tash kta te akuzojne per antikombtarizem.

Oj Zeber moj, po sa e sa shkrime te ketilla te ketij grupi i kemi lexue ketu dhe ne gazeta te nryshme qe i kan shkrue kunder kundershtarve te tyne politik. Shum bre Zeber shume dhe krejt moj Zeber me permajtje te urrejtjes dhe te mushne me shpifje e intriga. Bile shkrunin shkrime ku bahej me gisht se filani e fisteki duhet te likuidohen edhe fizikisht. Dhe shume prejt tyne qe kta jau bane me gisht ma nuk jane ne mesin tone. Nashta edhe te bjen mend oj Zeber. Kta e konsiderojne vetin si "panteon te nacionalizmit" dhe kta tipa as qe i ka bre e i brenm ndergjegjeja qe shume intelektual te Kosoves sot me fajin e tyne nuk jan te gjalle. Ky grup thirret ne ate se vetem kta kane merita ne ĒLIRIMIN E KOSOVES .
Po a ēlirohet dhe a u ēlirue Kosova veq nga ni grup a?
Per kta ashte e mjaftushme me ndigjue diēka ne rruge nga rrugaqet per ndonji politikan kundershtar dhe turr e vrap kane me i qite shigjetat e helmta te tyne per me i diskreditu ne menyra te paskrupullta.
Kta nuk mujne me jetue pa shpife e pa rrejte e pa "prodhue" per ēdo dite "tradhetar" te ri se kta e kan ni "kanar" qi e masin kombtarizmin e ēdokujt pa e mendue se shumica e tyne as qe e kan dite shka ashte kombtarizmi para se te shperthente lufta jone. Po kta deri atehere as qe kan dite se shka ashte bre dashunija per atdheun dhe kta far byqyma mendojne SE KREJT HISTORIA KOMBTARE KA FILLUE DHE MBARUE VETEM ME LUFTEN E FUNDIT. Ne kete lufte moren pjese atdhetaret por edhe ata qi fare se kane dite se shka ashte atdhetarizmi dhe kta fare byqyma ishin edhe disa te viteve 1981 kur e lujshin lojen e Serbise tuj thane se Demostratat i ka organizue Serbia qe si papagalla atehere edhe sot perserisin gjanat qi i shkojne per shtati veq Serbise.
Por kta fare byqyma me propoganden e tyne kane mashtrue edhe shume njerz te ndershem qi kane ra se duert e tyne si ne gojen e ukit tuj i apllaudu kta betera vetem e vetem pse i takojne grupit te tyne politik.
Keta qe bien pre e tyne pa dashje bahen pjesmarres te viktimizimeve te shumta fizike qe u bane ne Kosove.

A e din Moj Zeber se sa here na ka ardhe me vjelle e mu shkulav kur ky "grup elitor i atdhetarizmes" ashte mundue me krahasue veten me shume patriota qi ktyne u duhen edhe dhete jetna me mrri veq te gishtat e kames se tyne. Por populli budall nuk ashte dhe e din kan me e rrespektue se me metoda jonjerzore qe mirren keta byqyma si qiftat e Krujave e Krujanave, me lojnat e tyne teper te ulta qe i shkarravisin ne dam te popullit dhe Udheheqjes se popullit pse nuk jane ma ta. Kta spo e din se disa shqiptare sot jane te patheshem ne konceptete e tyne demokratike dhe vetem plumbi ua ndale rrugen e Pamvarsimit te Kosoves. Sot ēdokush po i njef kta pallavragji qe bajne zhurme me tupan "patriotik" se kta sot si me thane dishka e si mos me thane kush veshin spo ua vnon.
Detyra e atdhetareve te mirefillt ashte qe te ndalen kta pallavragji qe mos te shkarravitin gjithqka se strepikat po u bien edhe ne ftyrat e tyne.

ATDHETAR ASHTE AI QE E QMON KONTRIBUTIN E DIKUJT TJETER E NUK E LEJON VETEN ME SHKELE NDERGJEGJEN E VET ME PRRALLA E PALLAVRA TE KOTA!!!!

mo
13.12.2005, 20:58:00
a vajtore e fort qenke bacaloku, nuk po t'shiten hiq, kote e ke, kanė kuptu njerzit edhe punen tande. tani nuk tė ka ngel vetėm se me vajtime pėrpiqesh me e paraqit vehten tė mirė e tjert tė kėqinj. krejt tiparet qė mundohesh me jau ngjit tjerve vet i ke, sjell argumente e bisedo si njeri e lėri vajtimet kėtu se hiq burrė i mirė nuk ishte...
ti po tė kishe vetėm pak fytyrė nuk do tė shkruaje ashtu pėr albin kurtin po nejse.

lėre hiq mos e zgjat, turp tė kesh, marre ani kishe 50 e kusur vjet e tani vajton kėtu gjoja ti burrė i mirė!

BACALOKU
13.12.2005, 21:14:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mo afishoj me 2005-12-13 20:58 :

a vajtore e fort qenke bacaloku, nuk po t'shiten hiq, kote e ke, kanė kuptu njerzit edhe punen tande. tani nuk tė ka ngel vetėm se me vajtime pėrpiqesh me e paraqit vehten tė mirė e tjert tė kėqinj. krejt tiparet qė mundohesh me jau ngjit tjerve vet i ke, sjell argumente e bisedo si njeri e lėri vajtimet kėtu se hiq burrė i mirė nuk ishte...
ti po tė kishe vetėm pak fytyrė nuk do tė shkruaje ashtu pėr albin kurtin po nejse.

lėre hiq mos e zgjat, turp tė kesh, marre ani kishe 50 e kusur vjet e tani vajton kėtu gjoja ti burrė i mirė!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _______

Edhe ti mo i takon atij grupi te vetequjtun "Elite e patriotizmit"!
Spo ta kana te verteten.

mo
13.12.2005, 21:20:00
bacaloku tė lutem shumė respektoje temen pak, burri mbi 50 e kusur vjet me shkarravit kėshtu palidhje nė njė temė fort tė mirė nė tė cilėn janė sjell mendime tjera nga politika ditore e katėr partive te mėdha. ti shitesh se je demokrati e nuk ishe aspak, vetė ladron nėpėr forum e kurrė nuk shkruan diqka tė hajrit..

marre pėr ty bacaloku, pėr askėnd nuk kishe respekt pėrveq nėse i takon sektit ldk. mos e zgjat ma shumė nė ketė temė, shko ladro atje nė temat pėr i. rugoven, nexhat dacin e melihaten..

ani ti kishe demokrat, pfui!

BACALOKU
13.12.2005, 21:29:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mo afishoj me 2005-12-13 21:20 :


bacaloku tė lutem shumė respektoje temen pak, burri mbi 50 e kusur vjet me shkarravit kėshtu palidhje nė njė temė fort tė mirė nė tė cilėn janė sjell mendime tjera nga politika ditore e katėr partive te mėdha. ti shitesh se je demokrati e nuk ishe aspak, vetė ladron nėpėr forum e kurrė nuk shkruan diqka tė hajrit..

marre pėr ty bacaloku, pėr askėnd nuk kishe respekt pėrveq nėse i takon sektit ldk. mos e zgjat ma shumė nė ketė temė, shko ladro atje nė temat pėr i. rugoven, nexhat dacin e melihaten..

ani ti kishe demokrat, pfui!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ________

Pse bre MO po e qet veten menjihere ne grupin e lartshenum me shpifje dhe ofendime te menjihershme.
Kur ske ka ja man menihere sulmon dhe shan e ofendon. Marre ty more mo dhe ske nevoje ti me m“kallxue kah ladroj une aq sa nuk kam neboje une me te tregue se ka ladron ti. Une ka shkrue mendimin tem ne lidhje edhe me temen andej nese kie kunder shkrimit tim dhe argumente demantoje e mue ske nevoje te me ofendosh pa te ofendue une ty.
Ma more MO se nuk te ka hije dhe se mos mendo se ngrite veten tuj e sulmu pa hak dikend tjeter.

mo
13.12.2005, 21:41:00
BACALOKU afishoj me 2005-12-12 19:03 :

Albini ka organizue nenshkrime per mos me pranue decentralizimin ne anen e gjilanit. Petrseni sot deklaron se pa decentralizim nuk do te kete as fillim te bisedimeve qe don me thane se Kosova duhet te stagnon ne vend. Qysh pom doket ky Albin rrugaqi po punon krykput kunder interesave te Kosoves. Kush e paguen e kush e udhzon veq dreqi dhe ai e din.
------------------


ok bacaloku, po e sjelli shkrimin tėnd nė ketė temė dhe secili le tė gjykoj vet, a po pajtohesh? edhe "ofendimet" sipas teje janė aty mė lart dhe secili le tė gjykoj me koken e vet.
edhe nėse nuk priton, jam fort kurreshtar tė mėsoj nga ti, cilin individ respekton e nderon e qė nuk i takon ldk-s apo rugovizmit!
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mo mė 2005-12-13 21:42 ]</font>

gjarperi
14.12.2005, 00:40:00
Te pershendes kruja, nga gjitha afishimet qe i kame lexuar une jame ardheur ne perfundim se kemi te bejm me dy opcione te krijeses shqipetare ne kete shekull 1. Opcioni pavarsimi i kosoves si shtet demokratik, dhe bashkimi i dy shteteve demokratike shqipetare, me ndihmen e bashkesis nderkombetare te udhehequr nga amerika, i cili opcion sipas meje do te ishte ma i miri dhe eshte ne perfundim e siper, dhe per kete opcion jane strukturat e tanishme si ne shqiperi njashtu edhe ne kosove, kurse opcioni i dyte eshte kunder pavarsis se kosoves por bashkimi i drejteperdrejt me shqiperin dhe pa ndihmen e bashkesis nderkombetare dhe amerikes apo siqe i quajn ata imperijalista dhe qellimi i tyre eshte formimi i nje shteti monist, dhe ne kuader te kesaj sipas mendimit time bene pjes edhe zotri Albin kurti me levizjen e tije, une personalishte do ta kisha perkrah ate opcion i cili bene bashkimin kombetar ma shpejt, kurse opcioni i dyte eshte shume veshtir te realizohet duke marrur parasysh se per zgjidhjen e problemit shqipetar jane angazhuar shtetet demokratike e kursesi nuk do te lejojn formimin enje shteti te ri monist ne zemer te ballkanit.( per kete opcion ne nje promovim eshte perkrah edhe nga serbija e cila thote " ma para pajtohemi te bashkohet kosova me shqiperin se sa te pavarsohet kosova sepse nga ky opcion ka apetit serbija se pas ndrimit te kufijv te qnuk ndoni pjes te kosoves. Kurse te gjitha keto sharje fyrje shantazhe kercnime nga njera pale dhe anasjelltas jane te pa vend sepse sot nuk ka asnje shqipetar, parti politike, instuticjone,shoqata etj qe punojn apo tentojn ne ate drejtim qe kosova ti kthehet serbis.

altari_i_lirisė
14.12.2005, 01:16:00
...krejt Kosova ja kan inati k'ti Albin Kurtit, se ky a ma i forti...

Kur o kan n'burg t'Serbis' Albin Kurti, e shajke prej burgut sa mujke Serbin' edhe shkijet para kamerave t'televizionit edhe asnji shka s'guxojke m'ju afrue as me'e nguc..., se ky me hesap aty (nė Serbi) kish pas "ushtrue" "karate" (si Bruce Lee)..., tash rezultatet e atyre "ushtrimeve" veq jan' evidente!

P.S. Florėn... e kishin pas "ushtrue" ma pak se nuk dha kurrfar
rezultati...

BACALOKU
14.12.2005, 08:57:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
altari_i_lirisė afishoj me 2005-12-14 01:16 :
...krejt Kosova ja kan inati k'ti Albin Kurtit, se ky a ma i forti...

Kur o kan n'burg t'Serbis' Albin Kurti, e shajke prej burgut sa mujke Serbin' edhe shkijet para kamerave t'televizionit edhe asnji shka s'guxojke m'ju afrue as me'e nguc..., se ky me hesap aty (nė Serbi) kish pas "ushtrue" "karate" (si Bruce Lee)..., tash rezultatet e atyre "ushtrimeve" veq jan' evidente!

P.S. Florėn... e kishin pas "ushtrue" ma pak se nuk dha kurrfar
rezultati...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _________

Flora o kane e ushtrueme se ka ushtru shume kur o kane e re. Edhe tash po ushtron valla kapak por ska hugjut.

Shpetimi
14.12.2005, 10:21:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
BACALOKU afishoj me 2005-12-14 08:57 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
altari_i_lirisė afishoj me 2005-12-14 01:16 :
...krejt Kosova ja kan inati k'ti Albin Kurtit, se ky a ma i forti...

Kur o kan n'burg t'Serbis' Albin Kurti, e shajke prej burgut sa mujke Serbin' edhe shkijet para kamerave t'televizionit edhe asnji shka s'guxojke m'ju afrue as me'e nguc..., se ky me hesap aty (nė Serbi) kish pas "ushtrue" "karate" (si Bruce Lee)..., tash rezultatet e atyre "ushtrimeve" veq jan' evidente!

P.S. Florėn... e kishin pas "ushtrue" ma pak se nuk dha kurrfar
rezultati...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _________

Flora o kane e ushtrueme se ka ushtru shume kur o kane e re. Edhe tash po ushtron valla kapak por ska hugjut.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _________

Ja se si shkruajnė rugovistėt pėr atdhetarin e dėshmuar Albin Kurtin, si dhe pėr njė zonjė tė nderuar, pėr njė humaniste dhe atdhetare tė devotshme, siq ėshtė Dr. Flara Brovina!

Eshtė shumė interesant se si "dijnė" kėta bastard ta vajtojnė Ibrahim Rugovėn pėr gjoja "kindapimin" e tij qė ja bėri Sllobodan Millosheviqi gjatė bombardimeve tė NATO-s mbi Serbinė, kurse pėr tė burgosurit politik Albin Kurtin dhe Dr. Flora Brovina shkruajnė me gjuhėn tipike tė UDB-sė serbe dhe klyshėve tė saj shqipfolės.

Tė gjithė e dijnė se Albin Kurti dhe Dr. Flora Brovina kanė qenė tė burgosur politik. Tė gjithė e dijnė se si Albini ashtu edhe e nderuara Flora kanė qenė edhe tė denuar nga gjykatat serbe me shumė vite burg, por ja qė pėr ata qė i kanė dhėnė besėn titizmit (rugovizmit) kėto fakte nuk kanė rėndėsi. Pėr kėta shpirt e gjak shitur rėndėsi ka qė nė ēdo rast tė bėjnė pėrpjekje pėr ti njollosur atdhetarėt e devotshėm, kurse nga ana tjetėr ti mbrojnė mbeturinat e titizmit nga radhėt e shqipfolėsve.

Tė gjithė e dijnė se Ibrahim Rugova nuk ka qenė as i burgosur dhe as i kindapuar nga Sllobodan Millosheviqi, dhe kėtė fakt mėsė miri e deshmonė ish "truproja" dhe bashkėpunėtori mė i ngushtė i I. Rugovės, z. Adnan Meroci, por megjithatė "Rojat e Muzgut" e arsyetojnė tradhtinė e tij, kurse nga ana tjetėr hedhin hije dyshimi pėr gjithė ata atdhetar qė vėrtetė ishin tė burgosur, kindapuar, denuar, plagosur e vrarė nga pushtuesi i trojeve tona, nė mesin e tė cilėve janė edhe Albim Kurti dhe Dr. Flora Brovina.

BACALOK zeza, ti ke tė drejtė tė shkruash nė tė gjitha temat qė ty tė duken interesante dhe e vlerėson se ke ēfarė tė thuash, edhe atė duke qendruar natė-ditė para monitorit. Mirėpo, si ja lejon vehtės qė tė shkruash me atė gjuhė neperke, sidomos duke shkruar fjalėt mė tė poshtra kundėr njė pėrsonaliteti tė nderuar, siq ėshtė Dr. Flora Brovina?!!!
Ti mund tė kesh antipati pėr Flora Brovinėn. Mundesh edhe ta urresh atė pėr faktin se ajo nuk i takon LDK-sė por PDK-sė. Por ti nuk ke tė drejtė tė pėrdorėsh fjalė fyese pėr njė intelektuale, humaniste, atdhetare, e nė fund tė fundit pėr njė nėnė shqiptare, siq bėrė ti nė afishimin e fundit.

Ai pjestari i "ri" me pseudonimin "altari_i_lirisė", qė pėr mendimin tim ėshtė altari i turpit pas afishimit tė tij tė fundit, hedh dyshime kundėr Albin Kurtit, duke lėnė tė kutpohet se gjoja Albini ka qenė i toleruar nga organet serbe, ndaj dhe kishte guximin ta kundėrshtonte dhe fyente hapur pėrmes mjeteve tė informimit edhe njė ministėr serb!
Mirėpo, siq e thashė edhe mė lartė, ju "Rojat e Muzgut" e mbroni padronin tuaj Ibrahim Rugova, i cili edhe pas "lirimit" nga "kindapimi" qė gjoja i kishte "bėrė" Sllobodan Millosheviqi, megjithatė kurr nuk deklaroj publikishtė se ka qenė i kindapuar! Ti BACALOK duhet ta kesh pėrcjellur pėrmes ekranit televiziv aterrimin e Ibrahim Rugovės nė Itali (pas "lirimit nga kindapimi"), ku e pritėn rreth 200 gazetar nga tė gjitha anėt e botės, por ai nuk e tha asnjė fjalė lidhur me "kindapimin" e tij nga S. Millosheviqi. Me kėtė heshtje tė tij Rugova arriti qė nė njėrėn anė ta ruaj nga kritika padronin e tij S. Millosheviqin, kurse nga ana tjetėr me mosdeklarimin e tij e ruajti edhe njė enigmė, si alibi pėr tu rehabilituar pastaj para popullit shqiptar.
Dhe kjo heshtje e tij para gazetarėve i dha frytet e duhura pėr I. Rugovėn dhe "Rojat e Muzgut" qė e rrethojnė.

BACALOK, ti e dinė mirė se shumė nga pjestarėt e kėtij forumi e dijnė identitetin tėnd tė vėrtetė. Prandaj, do ishte mė mirė pėr ty sikur mos tė shkruanje me gjuhė neperke (gjarpėri helmues) pėr personalitete tė nderuara e dėshmuara pėr atdhedashurinė e tyre, siq janė Albin Kurti dhe Dr. Flora Brovina, sepse atėherė edhe pėr ty personalishtė do tė shkruajnė tė tjerėt. Atėherė mos u anko se pse po tė zbulojnė e "sulmojnė" edhe ty tė tjerėt!
Pavarėsishtė se me sa pseudonime do tė shkruash ti nė kėtė forum, ashtu siq bėjnė shumė nga tarafi LDK-ist i kėtij forumi, megjithatė ju jeni shumė transparent, sepse nuk mund tė largoheni nga intoleranca dhe urrejtja qė keni pėr spektrin politik tė atdhetarėve tė mirėfilltė shqiptar.

Tė nderuar pjestar tė kėtij forumi. Ndoshta u largova pak nga thelbi i temės sė hapur pėr diskutim, por kur lexova shkrimet fyese e pa pikė etike kundėr personaliteteve Albin Kurti dhe Dr. Flora brovina tė disa pjesmarrėsve tė kėtij forumi, nuk munda tė mos reagoj.

Shpetimi

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shpetimi mė 2005-12-14 10:24 ]</font>

Fatesta
14.12.2005, 10:50:00
Kjo lėvizje ėshtė formuar nė kohė tė duhur nga neriu i duhur.Nėse dėshtojnė bisedimet dhe bashkė me to dėshtojnė edhe Unmiku e Rambujeja ,atėherė forca tė reja duhet ta marrin situatėn nė dorė .Ėshtė vėshtirė tė mundohet qė forcat e dala,tė organizuar nė formėn e partive ,edhe ish ushtarėt e UĒK sė,tė organizuar nė TMK tė vazhdojnė aty ku e lanė me gjithė kėtė prani ushtaraka ndėrkombėtare dhe nė kėto rrethana hitorike .Ajo qė mbetet ėshtė njė organizim qė do tė organizonte nė lėvizje dinamike ku do tė pėrfshiheshin tė gjitha format e mundshme tė luftės pa armė duke filluar nga mosdėgjueshmėria qytetare e deri te format mė tė rrepta .Por kėsaj forme i duhet pėrkrahje e gjerė gjė qė nėse statusi i Kosovės merr kahje tė padėshirueshėm pėr ne ,edhe do tė ndodh .
Por krahas kėsaj duhet tė pėrgatitet edhe TMK ja me tė gjitha forcat qė e dėshmuan veten qė duhet tė punojnė ,tė punojnė nė dy fronte /forum/images/smiles/icon_biggrin.gifuke pėrkrahur kėtė lėvizje qė sot po quhet pėr vetėvendosje dhe
duke u pėrgatitur edhe vetė pėr njė rezistencė serioze tė armatosur .
Mendoj se populli shqiptar e ka vrarė frikėn ,ka terguar se di tė organizohet dhe ka njerėz qė janė tė gatshėm tė ndihmojnė qoftė me mjete materiale qoftė me gjak.
Mos tė harrojmė se punėt e mėdha nuk bėhen pa sakrifica e kėto flijime nuk bėhen vetėm nga njė brez
por nga shumė sosh.

mo
14.12.2005, 13:02:00
altari_i_lirisė afishoj me 2005-12-14 01:16 :
.

..krejt Kosova ja kan inati k'ti Albin Kurtit, se ky a ma i forti...

Kur o kan n'burg t'Serbis' Albin Kurti, e shajke prej burgut sa mujke Serbin' edhe shkijet para kamerave t'televizionit edhe asnji shka s'guxojke m'ju afrue as me'e nguc..., se ky me hesap aty (nė Serbi) kish pas "ushtrue" "karate" (si Bruce Lee)..., tash rezultatet e atyre "ushtrimeve" veq jan' evidente!

P.S. Florėn... e kishin pas "ushtrue" ma pak se nuk dha kurrfar
rezultati...

__________________________________________________ _________

BACALOKU afishoj me 2005-12-14 08:57 :

Flora o kane e ushtrueme se ka ushtru shume kur o kane e re. Edhe tash po ushtron valla kapak por ska hugjut.

___________________________

kėto na qenkan mendime tė lira?! nėse edhe ne do tė shkruanim nė tė njėjtin stil sė pari kėti altarit... do duhej ti drejtoheshim me altari i qenefit se me liri ky tip nuk paska asgjė tė pėrbashkėt megjithkėtė mendoj se nuk duhet tė bijm nė ketė nivel, mjafton se ky ka tregu vet surratin e tij pis.

ndėrsa ky i dyti, bacaloku, pėr ēdo ditė e mė shumė po tregon vet se ėshtė njė BirėBythe nė kuptimin e plotė tė fjalės, mirė qė po tregojn vet surratin pis kjo farė e fėlliqt. edhe pse me mjeshtėri e pėrfiditet mundohen tė kamufllohen prapė se prapė nganjėher (sikur nė ketė rast) tradhėtohen nga gjenet dhe pėr njė qast tregojn fytyren e vėrtetė.


njatjeta ju tjerve.

Kruja
14.12.2005, 17:30:00
z. Mo,

Sikurse e shohim qarte titistat dhe veglat e tyre qorre jane armiqte e shqiptareve, bile jane armiqte e perbetuar te shqiptareve. Tististat nuk e duan asnje Levizje qe shkon kah interesave te Shqiperise pra Bashkimit Kombetar. Keshtu shpjegohen ofezat e pamatura dhe absurde per figurat e rezistences shqiptare. titstat Kosoven nuk e duan te Pamvarur por te Kushtezuar.

Perse e duan te Kushtezuar ata Kosoven?

Qe Kosova kurre te mos kete mundesi te integrohet natyreshem ne Shtetin Unik Legjitim Shqiptar i cili akoma nuk eshte krijuar ende por qe sigurisht do te Formohet nga VULLNETI I PATHYER I SHQIPTAREVE.

Perse titistat nuk duan integrimin e Kosoves me trojet Perendimore?

Sepse ashtu ndodh me siguri te plote qe pushojne priviligjet titiste, zhduken titistet dhe titizmi, u bie perfundimisht fuqia e ushqyer nga Beogradi. Pra titistet nuk do te deshironin integrimin me troje sterile jo titiste sikurse eshte hapesira ku shtrihet aktualisht Shteti aktual shqiptar.

Pra behet fjale per interesa titiste anti-shqiptare. Ne thelb keshtu shpjegohen bemat e zotniut Rugova qe perfaqeson titizmin ne Kosove. Imagjinoni zotniun rugova ne kontekstin e skenes se ardheshme politike te nje Shteti Unik Legjitim Shqiptar?! E kush do te pyeste per ate fare kufome, kermes se gjalle titiste, pinjollit te Titos dhe shokut te Sllobodanit?! Askush. Perkundrazi, zhdukja, asgjesimi total politik dhe social do t'a priste rugovizmin ne nje Shtet Unik Legjitim Shqiptar.

titizmi kurre nuk do nje Shqiperi te Bashkuar. Edhe sikur Kosova te fitoje statusin e pamvaresise, jane pikerisht titistat qe kane filluar qe tani te 'mbjellin' nje 'komb' kufome - 'kombin e kosovareve'. Pra duket qarte anti-shqiptarizmi i titizmit ne Kosove.

Shqiptaret do t'a shkulin dhe zhdukin titizmin edhe ne Kosove. Duhet integrimi shteteror ne NJE SHTET UNIK LEGJITIM SHQIPTAR per t'a realizuar kete gje. SHTET UNIK LEGJITIM SHQIPTAR eshte vdekja e titizmit prandaj ata jane armiqte e perbetuar te shqiptareve dhe punojne ne pabesi dhe naten per te thyer VULLNETIN E SHQIPTAREVE me ndihmen e padroneve te vjeter dhe te rinj.

Rruga tjeter per zhdukjen e titizmit eshte zhvillimi i demokracise dhe forcimi i shtetit te se drejtes. Deri me sot Kosova perjeton statusin e gjysem kolonise ku pseudo-zgjedhjet 'demokratike' nxjerrin 'fitimtare' forca dhe individe ne sherbim te politikes se UMINIK-ut per 'paqetimin', 'tolerancen', 'multi-etnicizmin' ne Kosove. Pra per kthimin e Kosoves ne nje hapesire te lire per sllavet, me demek ne kuadrin e demokracise evropiane etj etj etj brockulla qe nuk i perkasin jetes, realitetit aktual, dhe as natyres 'engjellore' te ish pushtuesve sllave. Pra ndodhemi, LARG, LARG, LARG, LARG ... ne pafundesi LARG demokracise si Shtet i Popullit qe jeton ne Kosove. Shpresojme qe statusi i Kosoves te jete Pamvaresia e Plote e cila do te lejonte zgjedhje te lira demokratike larg patronazheve dhe diktatit te huaj. Disa cilklime te lira demokratike te pushtetit ne Kosove do te nxirrnin dhe hidhnin ne koshin e plehrave titizmin. Pra do te kemi te bejme me nje proces demokratik per t'u cliruar perfundimisht nga titizmi.

Pas forcimit te demokracise ne Kosove dhe konsolidimit te Pamvaresise se saj, atehere do te kishte mundesi populli i saj te Vendoste me nje referendum popullor nese do te donte te bashkohej apo jo me hapesiren shqiptare ne Perendim.

Kjo eshte rruga e se ardhmes se shqiptareve dhe njekohesisht rruga e vdekjes se titizmit.

Me dashuri per te gjithe shqiptaret.

BACALOKU
14.12.2005, 17:43:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mo afishoj me 2005-12-14 13:02 :

altari_i_lirisė afishoj me 2005-12-14 01:16 :
.

..krejt Kosova ja kan inati k'ti Albin Kurtit, se ky a ma i forti...

Kur o kan n'burg t'Serbis' Albin Kurti, e shajke prej burgut sa mujke Serbin' edhe shkijet para kamerave t'televizionit edhe asnji shka s'guxojke m'ju afrue as me'e nguc..., se ky me hesap aty (nė Serbi) kish pas "ushtrue" "karate" (si Bruce Lee)..., tash rezultatet e atyre "ushtrimeve" veq jan' evidente!

P.S. Florėn... e kishin pas "ushtrue" ma pak se nuk dha kurrfar
rezultati...

__________________________________________________ _________

BACALOKU afishoj me 2005-12-14 08:57 :

Flora o kane e ushtrueme se ka ushtru shume kur o kane e re. Edhe tash po ushtron valla kapak por ska hugjut.

___________________________

kėto na qenkan mendime tė lira?! nėse edhe ne do tė shkruanim nė tė njėjtin stil sė pari kėti altarit... do duhej ti drejtoheshim me altari i qenefit se me liri ky tip nuk paska asgjė tė pėrbashkėt megjithkėtė mendoj se nuk duhet tė bijm nė ketė nivel, mjafton se ky ka tregu vet surratin e tij pis.

ndėrsa ky i dyti, bacaloku, pėr ēdo ditė e mė shumė po tregon vet se ėshtė njė BirėBythe nė kuptimin e plotė tė fjalės, mirė qė po tregojn vet surratin pis kjo farė e fėlliqt. edhe pse me mjeshtėri e pėrfiditet mundohen tė kamufllohen prapė se prapė nganjėher (sikur nė ketė rast) tradhėtohen nga gjenet dhe pėr njė qast tregojn fytyren e vėrtetė.


njatjeta ju tjerve.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _______

Mo, pse po tregon se je Gey e shkuem Geyit. Mos flliq ma me goje dhe rri urte fol si duhet se ty ste thashe asgje. Ju kur po shani e po flliqni me tane qenjen e spo ndaleni tuj sha edhe tuj na ba asi qe nuk jane fare po ju duket ambel. Shiqojeni veten maspari dhe masdandej drejtoju tjereve.

BACALOKU
14.12.2005, 18:21:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Shpetimi afishoj me 2005-12-14 10:21 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
BACALOKU afishoj me 2005-12-14 08:57 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
altari_i_lirisė afishoj me 2005-12-14 01:16 :
...krejt Kosova ja kan inati k'ti Albin Kurtit, se ky a ma i forti...

Kur o kan n'burg t'Serbis' Albin Kurti, e shajke prej burgut sa mujke Serbin' edhe shkijet para kamerave t'televizionit edhe asnji shka s'guxojke m'ju afrue as me'e nguc..., se ky me hesap aty (nė Serbi) kish pas "ushtrue" "karate" (si Bruce Lee)..., tash rezultatet e atyre "ushtrimeve" veq jan' evidente!

P.S. Florėn... e kishin pas "ushtrue" ma pak se nuk dha kurrfar
rezultati...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _________

Flora o kane e ushtrueme se ka ushtru shume kur o kane e re. Edhe tash po ushtron valla kapak por ska hugjut.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _________

Ja se si shkruajnė rugovistėt pėr atdhetarin e dėshmuar Albin Kurtin, si dhe pėr njė zonjė tė nderuar, pėr njė humaniste dhe atdhetare tė devotshme, siq ėshtė Dr. Flara Brovina!

Eshtė shumė interesant se si "dijnė" kėta bastard ta vajtojnė Ibrahim Rugovėn pėr gjoja "kindapimin" e tij qė ja bėri Sllobodan Millosheviqi gjatė bombardimeve tė NATO-s mbi Serbinė, kurse pėr tė burgosurit politik Albin Kurtin dhe Dr. Flora Brovina shkruajnė me gjuhėn tipike tė UDB-sė serbe dhe klyshėve tė saj shqipfolės.

Tė gjithė e dijnė se Albin Kurti dhe Dr. Flora Brovina kanė qenė tė burgosur politik. Tė gjithė e dijnė se si Albini ashtu edhe e nderuara Flora kanė qenė edhe tė denuar nga gjykatat serbe me shumė vite burg, por ja qė pėr ata qė i kanė dhėnė besėn titizmit (rugovizmit) kėto fakte nuk kanė rėndėsi. Pėr kėta shpirt e gjak shitur rėndėsi ka qė nė ēdo rast tė bėjnė pėrpjekje pėr ti njollosur atdhetarėt e devotshėm, kurse nga ana tjetėr ti mbrojnė mbeturinat e titizmit nga radhėt e shqipfolėsve.

Tė gjithė e dijnė se Ibrahim Rugova nuk ka qenė as i burgosur dhe as i kindapuar nga Sllobodan Millosheviqi, dhe kėtė fakt mėsė miri e deshmonė ish "truproja" dhe bashkėpunėtori mė i ngushtė i I. Rugovės, z. Adnan Meroci, por megjithatė "Rojat e Muzgut" e arsyetojnė tradhtinė e tij, kurse nga ana tjetėr hedhin hije dyshimi pėr gjithė ata atdhetar qė vėrtetė ishin tė burgosur, kindapuar, denuar, plagosur e vrarė nga pushtuesi i trojeve tona, nė mesin e tė cilėve janė edhe Albim Kurti dhe Dr. Flora Brovina.

BACALOK zeza, ti ke tė drejtė tė shkruash nė tė gjitha temat qė ty tė duken interesante dhe e vlerėson se ke ēfarė tė thuash, edhe atė duke qendruar natė-ditė para monitorit. Mirėpo, si ja lejon vehtės qė tė shkruash me atė gjuhė neperke, sidomos duke shkruar fjalėt mė tė poshtra kundėr njė pėrsonaliteti tė nderuar, siq ėshtė Dr. Flora Brovina?!!!
Ti mund tė kesh antipati pėr Flora Brovinėn. Mundesh edhe ta urresh atė pėr faktin se ajo nuk i takon LDK-sė por PDK-sė. Por ti nuk ke tė drejtė tė pėrdorėsh fjalė fyese pėr njė intelektuale, humaniste, atdhetare, e nė fund tė fundit pėr njė nėnė shqiptare, siq bėrė ti nė afishimin e fundit.

Ai pjestari i "ri" me pseudonimin "altari_i_lirisė", qė pėr mendimin tim ėshtė altari i turpit pas afishimit tė tij tė fundit, hedh dyshime kundėr Albin Kurtit, duke lėnė tė kutpohet se gjoja Albini ka qenė i toleruar nga organet serbe, ndaj dhe kishte guximin ta kundėrshtonte dhe fyente hapur pėrmes mjeteve tė informimit edhe njė ministėr serb!
Mirėpo, siq e thashė edhe mė lartė, ju "Rojat e Muzgut" e mbroni padronin tuaj Ibrahim Rugova, i cili edhe pas "lirimit" nga "kindapimi" qė gjoja i kishte "bėrė" Sllobodan Millosheviqi, megjithatė kurr nuk deklaroj publikishtė se ka qenė i kindapuar! Ti BACALOK duhet ta kesh pėrcjellur pėrmes ekranit televiziv aterrimin e Ibrahim Rugovės nė Itali (pas "lirimit nga kindapimi"), ku e pritėn rreth 200 gazetar nga tė gjitha anėt e botės, por ai nuk e tha asnjė fjalė lidhur me "kindapimin" e tij nga S. Millosheviqi. Me kėtė heshtje tė tij Rugova arriti qė nė njėrėn anė ta ruaj nga kritika padronin e tij S. Millosheviqin, kurse nga ana tjetėr me mosdeklarimin e tij e ruajti edhe njė enigmė, si alibi pėr tu rehabilituar pastaj para popullit shqiptar.
Dhe kjo heshtje e tij para gazetarėve i dha frytet e duhura pėr I. Rugovėn dhe "Rojat e Muzgut" qė e rrethojnė.

BACALOK, ti e dinė mirė se shumė nga pjestarėt e kėtij forumi e dijnė identitetin tėnd tė vėrtetė. Prandaj, do ishte mė mirė pėr ty sikur mos tė shkruanje me gjuhė neperke (gjarpėri helmues) pėr personalitete tė nderuara e dėshmuara pėr atdhedashurinė e tyre, siq janė Albin Kurti dhe Dr. Flora Brovina, sepse atėherė edhe pėr ty personalishtė do tė shkruajnė tė tjerėt. Atėherė mos u anko se pse po tė zbulojnė e "sulmojnė" edhe ty tė tjerėt!
Pavarėsishtė se me sa pseudonime do tė shkruash ti nė kėtė forum, ashtu siq bėjnė shumė nga tarafi LDK-ist i kėtij forumi, megjithatė ju jeni shumė transparent, sepse nuk mund tė largoheni nga intoleranca dhe urrejtja qė keni pėr spektrin politik tė atdhetarėve tė mirėfilltė shqiptar.

Tė nderuar pjestar tė kėtij forumi. Ndoshta u largova pak nga thelbi i temės sė hapur pėr diskutim, por kur lexova shkrimet fyese e pa pikė etike kundėr personaliteteve Albin Kurti dhe Dr. Flora brovina tė disa pjesmarrėsve tė kėtij forumi, nuk munda tė mos reagoj.

Shpetimi

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shpetimi mė 2005-12-14 10:24 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ __________

Shpetim, ti fare pak ose aspak nuk je i drejte. Per ty drejtsia shiqohet ne przmin e kutit tan. Ti ki te drejte me fole e me ofendu ēdo kend e kur te dush ata qe nuk i kie per qef, ndersa me ti kritiku ty ata qe ti i ki üper qef kcen si pleshti ne zjerm dhe ssdin ma tuj sha e tuj u mundue me jau zbulu identitetin e tyne. Po ti more jaran nese e din identitetin tim dhe din se une jam marre me ndonje pune te keqe atehre ti qite lirisht e mos me kurse fare. Veq ruju e mos flliq te paqenat se edhe ty ta dine identitetin tand bile te njohin si paren e kuqe. Une nuk ruhem prej askujt dhe askujt nuk ja kam frgen, jo qe nuk frigohna-frogohem edhe une por nuk kam nevoje te frigohem se askujt deri sot nuk ja kam ba te keqen perpos te miren. Andej si ne burg e si ne liri jam ky qe jam dhe ndergjegjeja ime fare nuk me mundon per ndonji gjest te pa hijshem ose per ndonji tradheti siq i mundon disa, andaj nuk ke pse urren ti njerzit pse nuk mendojne si ti o Shpetim sepse nuk ashte e mundun te gjithe te mendojne mu ashtu siq mendon ti.
Por edhe nja me duhet me ta thane se pak si teper ja keni nise tuj e mundu me jau qillue identitenin njerzve. Si shume fall po qitni tuj lujte me njerzit e tuj marre neper goje e tuj e poshtru identitetin e njerzve pa ju pas hak. Une e kam vrejte se po mundoheni me ja qellue por jo. Ju merreni me llafe te shpijunave qe ju shkruejne ne private tuj thane kyashte ky e ky, por nga keso gjana ju disa pa pike meshire sulmoni njerzit qe nuk kane lidhje me foruma e me shkrime. Spiujt kane pune dhe punojn hala se ai qi asht msue me spijunu nuk mun rrin pa spijunu msa qeni a munet me nejte pa hanger mut. Andaj Shpetim mos e merr me te keq por ju kur e sulmoni Dr. Ibrahim Rugoven i cili su ndal per kete Kosove tane jeten e tij, ēka idhnohni kur dikush nuk e ka per qef ate "humaniteren" tuej e cila per inetrese personale ja bani namin vetit ose per Albinin i cili ka mbete me i tubu disa rrugaq pas tij e me stagnu ēdo gja qe ashte progresive per Kosoven. Me pas dashte Albini te bahet dikushi ndryshe ashte dashte me veprue e jo me huliganzem.
Por pasi edhe ti pe mbrone une po e di sakt se Albin Kurti ashte vegel e PDK-se dhe si i tille ashte fuqimisht i angazhuem ne struktura politike andej nuk ashte ne te miren e tij me deklarue se ashte i pa parti.

shkėmbi002
14.12.2005, 18:22:00
[quote]
ervini-modern afishoj me 2005-12-12 17:01 :
[
unmik-u osht vetem tu zevendesu qeverine serbe...
e tani kur te "vij statusi", unmiku ka me ja dhon qeverise serbe punen e vete!!!!

kfor-i zevendeson ushtrine serbe...Kėta (nėse mund tė quhen) njerzė qė UNMIK-un (edhe pse me shum tė meta) e quan QEVERI tė Sėrbisė dhe kulmi i tagjedisė ose tė thuhet se as kjo fjalė nuk shpreh ate qė shprehen se KFOR-i po e zavendsojka ushtrinė e Sėrbisė...
Po kėtij individi nuk ki ēfar ti thuash mė ,nuk ke ē'ti bėsh mė...kėtij ia paska bėrė tė gjitha tė mundshmet (dhe tė pamundshmet) vet Perendija (Natyra),por pėr te kisha njė porosi se mos tė fol nė emėr tė Popullit tė Kosovės,por nė emėr tė vet dhe "Bandave" tė tija,sepse Populli i Kosovės nuk mundė tė krahasoj asgjė dhe askė me Sėrbinė dhe me Ushtrinė gjenocidale tė saj,madje as me BISHA, as me EGĖRSIRA dhe nga krimet dhe metodat e poshtra ju kan kaluar edhe FASHISTVE dhe NACISTVE.
Por atyre qė iu duket KFORI si ushtria Sėrbe le tė shkojnė dhe tė shėrbejnė nė at ushtri dhe tė jetojnė me ta.

mo
14.12.2005, 20:20:00
Kruja afishoj me 2005-12-14 17:30 :
z. Mo,

Sikurse e shohim qarte titistat dhe veglat e tyre qorre jane armiqte e shqiptareve, bile jane armiqte e perbetuar te shqiptareve. Tististat nuk e duan asnje Levizje qe shkon kah interesave te Shqiperise pra Bashkimit Kombetar. Keshtu shpjegohen ofezat e pamatura dhe absurde per figurat e rezistences shqiptare. titstat Kosoven nuk e duan te Pamvarur por te Kushtezuar.

Perse e duan te Kushtezuar ata Kosoven?

Qe Kosova kurre te mos kete mundesi te integrohet natyreshem ne Shtetin Unik Legjitim Shqiptar i cili akoma nuk eshte krijuar ende por qe sigurisht do te Formohet nga VULLNETI I PATHYER I SHQIPTAREVE.

Perse titistat nuk duan integrimin e Kosoves me trojet Perendimore?

Sepse ashtu ndodh me siguri te plote qe pushojne priviligjet titiste, zhduken titistet dhe titizmi, u bie perfundimisht fuqia e ushqyer nga Beogradi. Pra titistet nuk do te deshironin integrimin me troje sterile jo titiste sikurse eshte hapesira ku shtrihet aktualisht Shteti aktual shqiptar.

Pra behet fjale per interesa titiste anti-shqiptare. Ne thelb keshtu shpjegohen bemat e zotniut Rugova qe perfaqeson titizmin ne Kosove. Imagjinoni zotniun rugova ne kontekstin e skenes se ardheshme politike te nje Shteti Unik Legjitim Shqiptar?! E kush do te pyeste per ate fare kufome, kermes se gjalle titiste, pinjollit te Titos dhe shokut te Sllobodanit?! Askush. Perkundrazi, zhdukja, asgjesimi total politik dhe social do t'a priste rugovizmin ne nje Shtet Unik Legjitim Shqiptar.

titizmi kurre nuk do nje Shqiperi te Bashkuar. Edhe sikur Kosova te fitoje statusin e pamvaresise, jane pikerisht titistat qe kane filluar qe tani te 'mbjellin' nje 'komb' kufome - 'kombin e kosovareve'. Pra duket qarte anti-shqiptarizmi i titizmit ne Kosove.

Shqiptaret do t'a shkulin dhe zhdukin titizmin edhe ne Kosove. Duhet integrimi shteteror ne NJE SHTET UNIK LEGJITIM SHQIPTAR per t'a realizuar kete gje. SHTET UNIK LEGJITIM SHQIPTAR eshte vdekja e titizmit prandaj ata jane armiqte e perbetuar te shqiptareve dhe punojne ne pabesi dhe naten per te thyer VULLNETIN E SHQIPTAREVE me ndihmen e padroneve te vjeter dhe te rinj.

Rruga tjeter per zhdukjen e titizmit eshte zhvillimi i demokracise dhe forcimi i shtetit te se drejtes. Deri me sot Kosova perjeton statusin e gjysem kolonise ku pseudo-zgjedhjet 'demokratike' nxjerrin 'fitimtare' forca dhe individe ne sherbim te politikes se UMINIK-ut per 'paqetimin', 'tolerancen', 'multi-etnicizmin' ne Kosove. Pra per kthimin e Kosoves ne nje hapesire te lire per sllavet, me demek ne kuadrin e demokracise evropiane etj etj etj brockulla qe nuk i perkasin jetes, realitetit aktual, dhe as natyres 'engjellore' te ish pushtuesve sllave. Pra ndodhemi, LARG, LARG, LARG, LARG ... ne pafundesi LARG demokracise si Shtet i Popullit qe jeton ne Kosove. Shpresojme qe statusi i Kosoves te jete Pamvaresia e Plote e cila do te lejonte zgjedhje te lira demokratike larg patronazheve dhe diktatit te huaj. Disa cilklime te lira demokratike te pushtetit ne Kosove do te nxirrnin dhe hidhnin ne koshin e plehrave titizmin. Pra do te kemi te bejme me nje proces demokratik per t'u cliruar perfundimisht nga titizmi.

Pas forcimit te demokracise ne Kosove dhe konsolidimit te Pamvaresise se saj, atehere do te kishte mundesi populli i saj te Vendoste me nje referendum popullor nese do te donte te bashkohej apo jo me hapesiren shqiptare ne Perendim.

Kjo eshte rruga e se ardhmes se shqiptareve dhe njekohesisht rruga e vdekjes se titizmit.

Me dashuri per te gjithe shqiptaret.

..........................

pėrshendetje z.kruja,

me pikė e presje pajtohem me shkresėn tuaj. edhe unė jam 100% i mendimit se fatkeqėsia, jo vetėm e kosoves, por shqiptarisė nė pėrgjithėsi janė titistėt. do tė shtoja se edhe shteti shqiptar ishte pėrher cak i sulmeve tė titistėve, kulmin dhe pasojat dramatike patem rastin ti shohim apo pėrjetojm gjatė viteve 90-ta e pjesėrisht edhe sot. gjithashtu jam i bindur se pa paralizimin politik tė titistėve nuk do tė ket prosperitet apo zhvillim tė shpejt..
jashtzakonisht bukru kishit pėrshkruar titistėt, rrezikun por edhe mėnyren e paralizmit tė tyre. ju pėrshendes gjtihashtu nė stilin tuaj, me dashuri e respekt pėr shqiptarėt, dhe...

.. vdekje titstėve

altari_i_lirisė
14.12.2005, 20:39:00
...shum' e thjesht'...
...Kosovė, periudha 1998-1999... Pothuajse e tėrė Kosova ėshtė nė flak', popullata e pafajshme as nė male nuk ishin tė sigurtė prej forcave serbo-cetnike... ne te njejten kohe, nė qendėr tė Prishtinės, "drejtoria politike" e hashimit hap zyrėn e perfaqėsuesit politik te UCK-sė (ne qender te Prishtines!!!!???? ne te njejten kohe masakroheshin femije, gra e pleq nga serbo-cetniket (gjoja) ne ndjekje te UCK-se)...
...shef i zyrės: Adem Demaqi...
...sekretar i Demaqit: Albin Kurti...,
aq te rrezikshem kan qene kta dy per Serbi, saqe shkiet vetem neper male t'Kosoves e neper fshatra kan pas " te drejte" me e djeg token, se sa per kta dy, as me i kqyr s'guxojshin...

mo
14.12.2005, 20:44:00
BACALOKU afishoj me 2005-12-12 19:03 :

Albini ka organizue nenshkrime per mos me pranue decentralizimin ne anen e gjilanit. Petrseni sot deklaron se pa decentralizim nuk do te kete as fillim te bisedimeve qe don me thane se Kosova duhet te stagnon ne vend. Qysh pom doket ky Albin rrugaqi po punon krykput kunder interesave te Kosoves. Kush e paguen e kush e udhzon veq dreqi dhe ai e din.
------------------


BACALOKU afishoj me 2005-12-13 20:49

. .... Ne kete lufte moren pjese atdhetaret por edhe ata qi fare se kane dite se shka ashte atdhetarizmi dhe kta fare byqyma ishin edhe disa te viteve 1981 kur e lujshin lojen e Serbise tuj thane se Demostratat i ka organizue Serbia.... qe si papagalla atehere edhe sot perserisin gjanat qi i shkojne per shtati veq Serbise....

-------------------
BACALOKU afishoj me 2005-12-14 08:57 :


altari_i_lirisė afishoj me 2005-12-14 01:16 :
...krejt Kosova ja kan inati k'ti Albin Kurtit, se ky a ma i forti...

Kur o kan n'burg t'Serbis' Albin Kurti, e shajke prej burgut sa mujke Serbin' edhe shkijet para kamerave t'televizionit edhe asnji shka s'guxojke m'ju afrue as me'e nguc..., se ky me hesap aty (nė Serbi) kish pas "ushtrue" "karate" (si Bruce Lee)..., tash rezultatet e atyre "ushtrimeve" veq jan' evidente!

P.S. Florėn... e kishin pas "ushtrue" ma pak se nuk dha kurrfar
rezultati...
__________________________________________________ _________

Flora o kane e ushtrueme se ka ushtru shume kur o kane e re. Edhe tash po ushtron valla kapak por ska hugjut.


------------------------------------


tipat e tillė si bacaloku shiten nė df si ish tė burgosur politik dhe mundohen me akuza e shpifje me i pėrly tjert. lexojeni dhe binduni vet, tipat si bacaloku, kėto janė shkresat e tij nė ketė temė! lexoni sa ka respekt bacaloku pėr individėt qė pėrjetuan fatin e njėjt sikurse bacaloku (po i besojm pėr njė qast se ishte i burgosur politik) nėpėr burgjet shkavelle!


nė vet shrkimet e tij po bėhet e qartė kush ka thenė nė vitin 1981 sipas tij:
"ishin edhe disa te viteve 1981 kur e lujshin lojen e Serbise tuj thane se Demostratat i ka organizue Serbia.... (bacaloku)

tė njėjtit pra qė kanė thenė: uēk-ja dorė e zgjatur e serbisė, tė njėjtit qė secilin tė pėrsekutuar nėnqmojn dhe e akuzojn si stalinist, tė njėjtit tė cilėt albin kurtin e quajn rrugaq e dorė e zgjatur, tė njėjtit tė cilėt zgėrdhihen si hijen me tragjedin e njerzve nėpėr burgjet shtazarake shkavelle..... tipat si bacaloku pra!<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mo mė 2005-12-14 20:45 ]</font>

mo
14.12.2005, 20:54:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
altari_i_lirisė afishoj me 2005-12-14 20:39 :
...shum' e thjesht'...
...Kosovė, periudha 1998-1999... Pothuajse e tėrė Kosova ėshtė nė flak', popullata e pafajshme as nė male nuk ishin tė sigurtė prej forcave serbo-cetnike... ne te njejten kohe, nė qendėr tė Prishtinės, "drejtoria politike" e hashimit hap zyrėn e perfaqėsuesit politik te UCK-sė (ne qender te Prishtines!!!!???? ne te njejten kohe masakroheshin femije, gra e pleq nga serbo-cetniket (gjoja) ne ndjekje te UCK-se)...
...shef i zyrės: Adem Demaqi...
...sekretar i Demaqit: Albin Kurti...,
aq te rrezikshem kan qene kta dy per Serbi, saqe shkiet vetem neper male t'Kosoves e neper fshatra kan pas " te drejte" me e djeg token, se sa per kta dy, as me i kqyr s'guxojshin...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


mirė e ke altar... topi nuk e luan, edhe demonstratat studentore qė ishin para hundėve tė policisė shkavelle ishin me lejen e tyre. ma rrezik ka qenė me dalė nė konferenca pėr shtyp, me ble e me shit tengjere e kusija, me bo kontrabandė e me qit kaseta se sa tė protestohej para hundėve tė policisė e ushtrisė shkavelle..
njėmend thjesht altar... a, ma trimėri ishte me shkue nė beograd me pi whisky me kriminelat e me u zbavit e me u kthy me organizu zgjedhje tė lira se sa tė ishe zv. pėrfaqėsues politik i uēk-s nė prishtinė. edhe serbia pėr ti mbuluar gjurmėt albinin e dėrmoj dajak, prej dashnis, e rugoves i dhan mish e pite e raki, dhe e priten si ma mirė ngase demonstronin se si serbia sjellet me armiqt e rrezikshem.. etj..etj..etj..

thjesht altari... a!

altari_i_lirisė
14.12.2005, 21:11:00
...shum' e thjesht'...
...bile kta "trimat" ishin nis nji dit me shku e me i kall krejt flamurat e serbo-cetnik've qe valojne neper Kosovė... po kta te "vendlindjes thėrret" ju kishin than' se na nuk ju paguajm' per k'si imtesira...
...u nisen me i ra Veriut te Mitrovices, po prap pak ju dukej... u kthyen me "sulmu" graqanicen, por kur erdhen nPrishtin, "dikush" e kish vendos flamurin e Dardanise Antike...<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: altari_i_lirisė mė 2005-12-14 21:21 ]</font>

BACALOKU
14.12.2005, 21:17:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mo afishoj me 2005-12-14 20:44 :

BACALOKU afishoj me 2005-12-12 19:03 :

Albini ka organizue nenshkrime per mos me pranue decentralizimin ne anen e gjilanit. Petrseni sot deklaron se pa decentralizim nuk do te kete as fillim te bisedimeve qe don me thane se Kosova duhet te stagnon ne vend. Qysh pom doket ky Albin rrugaqi po punon krykput kunder interesave te Kosoves. Kush e paguen e kush e udhzon veq dreqi dhe ai e din.
------------------


BACALOKU afishoj me 2005-12-13 20:49

. .... Ne kete lufte moren pjese atdhetaret por edhe ata qi fare se kane dite se shka ashte atdhetarizmi dhe kta fare byqyma ishin edhe disa te viteve 1981 kur e lujshin lojen e Serbise tuj thane se Demostratat i ka organizue Serbia.... qe si papagalla atehere edhe sot perserisin gjanat qi i shkojne per shtati veq Serbise....

-------------------
BACALOKU afishoj me 2005-12-14 08:57 :


altari_i_lirisė afishoj me 2005-12-14 01:16 :
...krejt Kosova ja kan inati k'ti Albin Kurtit, se ky a ma i forti...

Kur o kan n'burg t'Serbis' Albin Kurti, e shajke prej burgut sa mujke Serbin' edhe shkijet para kamerave t'televizionit edhe asnji shka s'guxojke m'ju afrue as me'e nguc..., se ky me hesap aty (nė Serbi) kish pas "ushtrue" "karate" (si Bruce Lee)..., tash rezultatet e atyre "ushtrimeve" veq jan' evidente!

P.S. Florėn... e kishin pas "ushtrue" ma pak se nuk dha kurrfar
rezultati...
__________________________________________________ _________

Flora o kane e ushtrueme se ka ushtru shume kur o kane e re. Edhe tash po ushtron valla kapak por ska hugjut.


------------------------------------


tipat e tillė si bacaloku shiten nė df si ish tė burgosur politik dhe mundohen me akuza e shpifje me i pėrly tjert. lexojeni dhe binduni vet, tipat si bacaloku, kėto janė shkresat e tij nė ketė temė! lexoni sa ka respekt bacaloku pėr individėt qė pėrjetuan fatin e njėjt sikurse bacaloku (po i besojm pėr njė qast se ishte i burgosur politik) nėpėr burgjet shkavelle!


nė vet shrkimet e tij po bėhet e qartė kush ka thenė nė vitin 1981 sipas tij:
"ishin edhe disa te viteve 1981 kur e lujshin lojen e Serbise tuj thane se Demostratat i ka organizue Serbia.... (bacaloku)

tė njėjtit pra qė kanė thenė: uēk-ja dorė e zgjatur e serbisė, tė njėjtit qė secilin tė pėrsekutuar nėnqmojn dhe e akuzojn si stalinist, tė njėjtit tė cilėt albin kurtin e quajn rrugaq e dorė e zgjatur, tė njėjtit tė cilėt zgėrdhihen si hijen me tragjedin e njerzve nėpėr burgjet shtazarake shkavelle..... tipat si bacaloku pra!&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mo mė 2005-12-14 20:45 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _________-

Mo oj maja e hajvanllakut. A ban ti mos me ma shurdhue ma hiq ama hiq. Ti je i pa pershtatshem dhe shum majmunllaqe qet ktu. Po ēka te pengova une ty o majmun i poshter nese jam kan a sjom kane ne burgje. Fundja une ne burgje skam qene per ty dhe une e kam dite se kam me hanger burgun kur i ka punue ato pune. Leji ti muhalifet e fjalt marroqe se spo te ka hije asnji pike. Une mendoj ndryshe nga ti dhe kurre skam me mendue si ti po edhe ty skam me te thane kurre mendo si une. Une i kam mendimet e mija dhe ti i ke te tuat as nuk po te kerkoj me i ndryshue dhe as qe ke me mujte me mi ndryshue ti. Une mebetem aty ku kam qene dhe e di se sa kontributin e kam dhene per nji te ardheme ma te mire per popull dhe nuk jam pshman ate qe e kam ba. Te gjitha qka i kam ba i kam ba me vetedije te plote pa me shti askush.
Ti poqese te pengon qe une nuk kam simpati ndaj Albinit dhe "humaniteres" tabne qe nje pale qizme i paguan 1000 euro e nje republike 1500 euro merri balit e qoj te shpija se une per ēdo fjale qe e flas e kam edhe arsyen pse e foli. Mos u mrrucni si kopilat ketu ne mue pse nuk mendoj si ju. Dhe ta dini se kurre skam me mendue si ju ama kurre. Kane kalue kohnat kur kam mendue si mendojne te tjeret, por tahere ka qene kohe tjeter e sot ashte krejt dishka tjeter jarani i laknave dhe koha e marksizem-leninizmit ka perfundue andaj bota shkon perpara dashte ti apo nuk dashte. Nuk jeni askushi ta ndalni kohen e as vrapin e shqiptareve per demokraci e perparim baraz me kohen.

Mo, ma mos mi merr shkrimet e mia e me mi tubue ktu se edhe une di me u sjell si ju por nuk bahem si ju a morre vesh. Nuk du te hy ne nji thes me juve dhe pik. Por mos e luej rolin e majmunit bashke me do fiqfiriqa se fundja te vegjel jeni ju me u marre me mue, por skeni faj se une e kam ba punen qi qiftat e mahlukateve me me pase objekt diskutimi pasi shkruej ktu ku i vjen era komuniste e ndyte.

Rri e mos qaj ma drrasa e mos ofendo pa lidhje se ti as qi po marrshe vesh me fjale. Nashta ski faj se edukaten e ki te tille nashta.

mo
14.12.2005, 21:27:00
bacaloku,

si more ti kėshtu? mua kėtu mė intereson vetėm ajo qė shkruhet kėtu, dhe edhe nėse kopen prej sikleti gajle nuk e kam. krejt ēka shkruan ti kam me ti qit para hundėve sikurs spanjollet bikave qylymin e kuq nė arenė pe din ti ma torro..torro...
edhe kot mundohesh se pik njerzie ti nuk posedon kur shkruan kėshtu pėr tė pėrsekutuarit dhe tė burgosurit, kolegt e tu nė njė mėnyrė. pa pikė respekti, kamufllimet tua kėtu me bindje politike, shpifjet e pėrfiditetet e ndryshme nuk mė bėjn aspak pėrshtypje. mendimet politike janė qėshtje tjetėr, respekti pėr vlerat dhe sakfrificat e kujtdoqofshin janė punė karakteri e njerzie..

hiq mos kce si zorra n'prush se pesė pare n'tupan nuk i kishe... ama hiq fare.

nihemi prapė a!

altari_i_lirisė
14.12.2005, 21:38:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Shpetimi afishoj me 2005-12-14 10:21 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
BACALOKU afishoj me 2005-12-14 08:57 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
altari_i_lirisė afishoj me 2005-12-14 01:16 :
...krejt Kosova ja kan inati k'ti Albin Kurtit, se ky a ma i forti...

Kur o kan n'burg t'Serbis' Albin Kurti, e shajke prej burgut sa mujke Serbin' edhe shkijet para kamerave t'televizionit edhe asnji shka s'guxojke m'ju afrue as me'e nguc..., se ky me hesap aty (nė Serbi) kish pas "ushtrue" "karate" (si Bruce Lee)..., tash rezultatet e atyre "ushtrimeve" veq jan' evidente!

P.S. Florėn... e kishin pas "ushtrue" ma pak se nuk dha kurrfar
rezultati...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _________

Flora o kane e ushtrueme se ka ushtru shume kur o kane e re. Edhe tash po ushtron valla kapak por ska hugjut.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _________

Ja se si shkruajnė rugovistėt pėr atdhetarin e dėshmuar Albin Kurtin, si dhe pėr njė zonjė tė nderuar, pėr njė humaniste dhe atdhetare tė devotshme, siq ėshtė Dr. Flara Brovina!

Eshtė shumė interesant se si "dijnė" kėta bastard ta vajtojnė Ibrahim Rugovėn pėr gjoja "kindapimin" e tij qė ja bėri Sllobodan Millosheviqi gjatė bombardimeve tė NATO-s mbi Serbinė, kurse pėr tė burgosurit politik Albin Kurtin dhe Dr. Flora Brovina shkruajnė me gjuhėn tipike tė UDB-sė serbe dhe klyshėve tė saj shqipfolės.

Tė gjithė e dijnė se Albin Kurti dhe Dr. Flora Brovina kanė qenė tė burgosur politik. Tė gjithė e dijnė se si Albini ashtu edhe e nderuara Flora kanė qenė edhe tė denuar nga gjykatat serbe me shumė vite burg, por ja qė pėr ata qė i kanė dhėnė besėn titizmit (rugovizmit) kėto fakte nuk kanė rėndėsi. Pėr kėta shpirt e gjak shitur rėndėsi ka qė nė ēdo rast tė bėjnė pėrpjekje pėr ti njollosur atdhetarėt e devotshėm, kurse nga ana tjetėr ti mbrojnė mbeturinat e titizmit nga radhėt e shqipfolėsve.

Tė gjithė e dijnė se Ibrahim Rugova nuk ka qenė as i burgosur dhe as i kindapuar nga Sllobodan Millosheviqi, dhe kėtė fakt mėsė miri e deshmonė ish "truproja" dhe bashkėpunėtori mė i ngushtė i I. Rugovės, z. Adnan Meroci, por megjithatė "Rojat e Muzgut" e arsyetojnė tradhtinė e tij, kurse nga ana tjetėr hedhin hije dyshimi pėr gjithė ata atdhetar qė vėrtetė ishin tė burgosur, kindapuar, denuar, plagosur e vrarė nga pushtuesi i trojeve tona, nė mesin e tė cilėve janė edhe Albim Kurti dhe Dr. Flora Brovina.

BACALOK zeza, ti ke tė drejtė tė shkruash nė tė gjitha temat qė ty tė duken interesante dhe e vlerėson se ke ēfarė tė thuash, edhe atė duke qendruar natė-ditė para monitorit. Mirėpo, si ja lejon vehtės qė tė shkruash me atė gjuhė neperke, sidomos duke shkruar fjalėt mė tė poshtra kundėr njė pėrsonaliteti tė nderuar, siq ėshtė Dr. Flora Brovina?!!!
Ti mund tė kesh antipati pėr Flora Brovinėn. Mundesh edhe ta urresh atė pėr faktin se ajo nuk i takon LDK-sė por PDK-sė. Por ti nuk ke tė drejtė tė pėrdorėsh fjalė fyese pėr njė intelektuale, humaniste, atdhetare, e nė fund tė fundit pėr njė nėnė shqiptare, siq bėrė ti nė afishimin e fundit.

Ai pjestari i "ri" me pseudonimin "altari_i_lirisė", qė pėr mendimin tim ėshtė altari i turpit pas afishimit tė tij tė fundit, hedh dyshime kundėr Albin Kurtit, duke lėnė tė kutpohet se gjoja Albini ka qenė i toleruar nga organet serbe, ndaj dhe kishte guximin ta kundėrshtonte dhe fyente hapur pėrmes mjeteve tė informimit edhe njė ministėr serb!
Mirėpo, siq e thashė edhe mė lartė, ju "Rojat e Muzgut" e mbroni padronin tuaj Ibrahim Rugova, i cili edhe pas "lirimit" nga "kindapimi" qė gjoja i kishte "bėrė" Sllobodan Millosheviqi, megjithatė kurr nuk deklaroj publikishtė se ka qenė i kindapuar! Ti BACALOK duhet ta kesh pėrcjellur pėrmes ekranit televiziv aterrimin e Ibrahim Rugovės nė Itali (pas "lirimit nga kindapimi"), ku e pritėn rreth 200 gazetar nga tė gjitha anėt e botės, por ai nuk e tha asnjė fjalė lidhur me "kindapimin" e tij nga S. Millosheviqi. Me kėtė heshtje tė tij Rugova arriti qė nė njėrėn anė ta ruaj nga kritika padronin e tij S. Millosheviqin, kurse nga ana tjetėr me mosdeklarimin e tij e ruajti edhe njė enigmė, si alibi pėr tu rehabilituar pastaj para popullit shqiptar.
Dhe kjo heshtje e tij para gazetarėve i dha frytet e duhura pėr I. Rugovėn dhe "Rojat e Muzgut" qė e rrethojnė.

BACALOK, ti e dinė mirė se shumė nga pjestarėt e kėtij forumi e dijnė identitetin tėnd tė vėrtetė. Prandaj, do ishte mė mirė pėr ty sikur mos tė shkruanje me gjuhė neperke (gjarpėri helmues) pėr personalitete tė nderuara e dėshmuara pėr atdhedashurinė e tyre, siq janė Albin Kurti dhe Dr. Flora Brovina, sepse atėherė edhe pėr ty personalishtė do tė shkruajnė tė tjerėt. Atėherė mos u anko se pse po tė zbulojnė e "sulmojnė" edhe ty tė tjerėt!
Pavarėsishtė se me sa pseudonime do tė shkruash ti nė kėtė forum, ashtu siq bėjnė shumė nga tarafi LDK-ist i kėtij forumi, megjithatė ju jeni shumė transparent, sepse nuk mund tė largoheni nga intoleranca dhe urrejtja qė keni pėr spektrin politik tė atdhetarėve tė mirėfilltė shqiptar.

Tė nderuar pjestar tė kėtij forumi. Ndoshta u largova pak nga thelbi i temės sė hapur pėr diskutim, por kur lexova shkrimet fyese e pa pikė etike kundėr personaliteteve Albin Kurti dhe Dr. Flora brovina tė disa pjesmarrėsve tė kėtij forumi, nuk munda tė mos reagoj.

Shpetimi

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shpetimi mė 2005-12-14 10:24 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

...Albini nuk ka qene i toleruar nga organet serbe, por ky me zor kish pas dal n'televizion::. e shkiet kurrqysh s'mujshin me e ndal... (Bruce Lee ma!)

mo
14.12.2005, 21:42:00
jo more, allahile altari... a? edhe ti krejt gjeki qen kokshe, fort pi njofshe sportin politik...ja na ke lanė pa text krejt. bile albini vet ju ka than shkijeve me marrė pėr punė me ja rrit namin pak, pėr atė edhe osht president formal... apo jo gjeki qen

BACALOKU
14.12.2005, 21:44:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mo afishoj me 2005-12-14 21:27 :

bacaloku,

si more ti kėshtu? mua kėtu mė intereson vetėm ajo qė shkruhet kėtu, dhe edhe nėse kopen prej sikleti gajle nuk e kam. krejt ēka shkruan ti kam me ti qit para hundėve sikurs spanjollet bikave qylymin e kuq nė arenė pe din ti ma torro..torro...
edhe kot mundohesh se pik njerzie ti nuk posedon kur shkruan kėshtu pėr tė pėrsekutuarit dhe tė burgosurit, kolegt e tu nė njė mėnyrė. pa pikė respekti, kamufllimet tua kėtu me bindje politike, shpifjet e pėrfiditetet e ndryshme nuk mė bėjn aspak pėrshtypje. mendimet politike janė qėshtje tjetėr, respekti pėr vlerat dhe sakfrificat e kujtdoqofshin janė punė karakteri e njerzie..

hiq mos kce si zorra n'prush se pesė pare n'tupan nuk i kishe... ama hiq fare.

nihemi prapė a!

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ __________

Mi rrofsh mun topat. Po te them pa pike droje se po e emritojshe edhe ma shume. B.... jot ka mete me me msue mue a? O i vockel je ti per mue o majmun. Hiqmu qafet e kurr surratin mos ta pafsha.

Mos u mundo mi mledhe e me mi qite shkrimet ktu se nuk jemi ne liegale. Krejt legalisht po i shkruej dhe haptas. Por te paska mbete spiunzha si rrem. Ndoshta hiq mos e zin qi mundesh me kane naj nja qe per ni flakaresh i ke qite tane shoket e idealit ne kurthe. Rremi mbetet valla edhe boll me zor hiqet.

altari_i_lirisė
14.12.2005, 21:47:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mo afishoj me 2005-12-14 21:42 :

jo more, allahile altari... a? edhe ti krejt gjeki qen kokshe, fort pi njofshe sportin politik...ja na ke lanė pa text krejt. bile albini vet ju ka than shkijeve me marrė pėr punė me ja rrit namin pak, pėr atė edhe osht president formal... apo jo gjeki qen
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

/forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif

mo
14.12.2005, 21:56:00
hahahahah bacaloku,

spijunazh qenka me tė konfrontu me ato qė i ke shkru vet kėtu hiq ma larg se dje?! bacaloku, jam jashtėzakonisht i disponuar dhe nuk e kam ndėrmend tė lėshohem nė nivelin tėnd, por se do tė tė konfrontoj me shkrimet tua kėtu, pa gajle rri, tani edhe mė shumė.
tė thashė edhe mė lart, alleshvershet tua jo kėshtu e jo ashtu nuk mė bėjn aspak pėrshtypje, ti ke treguar vet njerzin dhe karakterin tėnd me mosrespektin qė ke shpreh pėr vlerat, dhe pėr individėt e persekutuar e qė sakrifikuan shumė por meqenėse kanė bindje tjetėr politike nga ti, ti i sulmon nė mėnyren mė tė ulėt...

pesė pare n'tupan nuk i ke ti bacaloku... unė jam pėr konfrontim fer e inteligjent virtual kėtu prandaj mbrehe shpaten bacaloku e mos bluaj palidhje...

nihemi prapė a!

mo
14.12.2005, 22:12:00
Adem Hyseni: Albin vazhdimisht deklaroheni kundėr bisedimeve pėr statusin e Kosovės. Me kėtė mendim po pajtohem edhe unė, por si e parashihni ju rrugėn e pavarėsimit tė Kosovės ndryshe nga institucionet e partitė politike kosovare?

Kurti: Sė pari, me kėto institucione dhe me rrugėn nė tė cilėn ato kanė hyrė s’ka kurrfarė pavarėsie. Pėrkundrazi. Na pret kompromisi, na pret formalizimi dhe kurorėzimi i varėsisė sė Kosovės. Sė dyti, Kosovės nuk i mungon statusi por popullit tė Kosovės i mungon liria. Fjalia e parė nė Manifestin e Lėvizjes sonė ėshtė: Liria nuk jepet. Nuk jepet sepse ajo nuk dorėzohet. Dhe, nuk jepet sepse ajo duhet tė merret. Ēfarė duhet tė bėjmė? Duhet organizuar njerėzit pėr tė deri sa ta vėmė tėrė popullin nė lėvizje: nė demonstrata dhe aksione tė ndryshme protestuese deri nė lirinė e plotė; nė ndėrmarrje qė duan tė bėhen masive dhe qė vetėm suksesi i plotė i ndal.

mo
14.12.2005, 22:13:00
Albiona Himaj: Albin, sė pari, a ka mundėsi tė dimė diēka mė shumė pėr jetėn tuaj private dhe cilat janė hapat e ardhshėm tė Vetėvendosjes!? Dhe, a mund tė arrihet pavarėsia vetėm me mjete paqėsore?

Kurti: Ndonėse jeta nuk ėshtė qartė e ndashme nė publike dhe private, privatja gjithsesi po mė tretet. Gjithnjė e mė pak e mendoj, gjithnjė e mė shumė s’jam nė gjendje as ta paramendoj. Konceptimi i saj mė rrėshqet si uji ndėrmjet gishtave, pasi qė mė kot je munduar ta mbash nė shuplakė tė dorės. Jemi nė kohė tė vėshtira qė po keqėsohen. Secili nga ne duhet ta lartėsojė qenien e tij individuale duke e reduktuar atė nė tė qenit anėtar tė grupit dhe tė lėvizjes pėr liri. Lėvizja VETĖVENDOSJE! po zgjerohet nėpėr Kosovė. Ne po organizohemi dhe po forcohemi. Ne do tė vazhdojmė qė tė pėrdorim mjete tė padhunshme kundėr UNMIK-ut. Mirėpo, kur Serbia do tė provojė tė kthehet nė Kosovė, atėherė sigurisht se nuk do tė shkruajmė parulla mė. Me sistemin dhe procesin aktual politik, Kosovės po i kėrcėnohet lufta e re. Ngaqė ky proces shpien nė kompromis, pra nė njė varėsi dhe robėri tė re nga Serbia. Ngaqė ky sistem ėshtė sistem i represionit qė mohon fundamentalisht dhe shkel sistematikisht vullnetin e popullit. Luftėn e re nė Kosovė nuk do ta shkaktojnė shqiptarėt. Po tė donin shqiptarėt tė nisnin luftė nė Kosovė, atėherė ata do tė organizoheshin dhe mobilizoheshin qė ta ēlironin veriun e Kosovės tė kontrolluar plotėsisht nga strukturat e Serbisė. Mirėpo, pėrgjatė mė shumė se gjashtė vjetėve pas ndarjes sė veriut, s’pati ndonjė tendencė tė tillė nga askush. Luftėn nė Kosovė do ta shkaktojė Serbia. Ajo do ta fitojė kompromisin pas negociatave dhe do t’i kthejė forcat e saja nė Kosovė pėr ta implementuar atė kompromis. Pra, si qėndrojnė punėt tash, dhe si po shkojnė ato, luftėn nė Kosovė nuk do ta shkaktojė pėrpjekja e shqiptarėve pėr ta ēliruar veriun, por fakti se Serbia nuk po ngopet me veriun, fakti se ajo e do tėrė Kosovėn. Natyrisht, duke e copėtuar paraprakisht nėpėrmjet decentralizimit. Plani i Serbisė, lehtė i realizueshėm duke pasur parasysh UNMIK-un dhe IPVQ-tė, ėshtė qė t’i kthejė forcat nėpėr kufijtė e Kosovės dhe brenda autonomisė territoriale tė serbėve tė Kosovės qė do tė dalė si rezultat i decentralizimit dhe negociatave. Ky plan i Serbisė nuk i ka pėr pengesė e as pėr sfidė IPVQ-tė dhe partitė politike brenda tyre. E ka pengesė popullin e Kosovės nėse ai e kupton realitetin, e kupton rrezikun dhe organizohet. Pikėrisht kėtė gjė po pėrpiqemi ta bėjmė ne.

BACALOKU
14.12.2005, 22:23:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mo afishoj me 2005-12-14 21:56 :


hahahahah bacaloku,

spijunazh qenka me tė konfrontu me ato qė i ke shkru vet kėtu hiq ma larg se dje?! bacaloku, jam jashtėzakonisht i disponuar dhe nuk e kam ndėrmend tė lėshohem nė nivelin tėnd, por se do tė tė konfrontoj me shkrimet tua kėtu, pa gajle rri, tani edhe mė shumė.
tė thashė edhe mė lart, alleshvershet tua jo kėshtu e jo ashtu nuk mė bėjn aspak pėrshtypje, ti ke treguar vet njerzin dhe karakterin tėnd me mosrespektin qė ke shpreh pėr vlerat, dhe pėr individėt e persekutuar e qė sakrifikuan shumė por meqenėse kanė bindje tjetėr politike nga ti, ti i sulmon nė mėnyren mė tė ulėt...

pesė pare n'tupan nuk i ke ti bacaloku... unė jam pėr konfrontim fer e inteligjent virtual kėtu prandaj mbrehe shpaten bacaloku e mos bluaj palidhje...

nihemi prapė a!

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _________

More ti shume po lype se edhe i disponuem te kokshe por ja qe une nuk jam sonte mire se diēka si vrant ashte ktu te na.

Sa per ate qe ti thue se une nuk kam rrespekt per te persekutuemit aty ti gabon shume dhe sa je i madh. Ti fare ski haber se sa i ēmoj une te persekutumt, por fare ski haber edhe sa i kritikoj dhe i shaj nese ata te persekutumt gabojne aq keq sa i humbin vlerat kombtare me qite nam vetit. Ti po harron se nuk ashte marre me te persekutu anmiku se nuk ka anmik qe te krun jaran. Por mos harro se ēdo gja qe e punon njeriu duhet me punue qe i ka borgj atdheut e jo per mene t“madhe qi me u livdue masanej se shka ka ba kishe. Jo o jaran nese ke ba diēka per atdheun nuk ki te drejte tash ti gjuhesh atdheut ne shpine e tia nxjerrish dredhe per shpine. Vallahi jo o mo e po me dokesh qe ti je nja pi tyne qi po ja majshe vetit aq nalt thue se mrojtja e atdheut ka mete veq ne duert tuja e ska kush ma me mrojte.
Jarani i laknave ngo knenaj. Njani kish pas luftue per atdhe shume dhe ish kane trim e luftar i madh. Por mas lufte ja ksih nise me ba sene te kqija e ja kish nise me vjedhe . E zane pushteti dhe e qesin ne gjyq. Dhe ky menihere ja nise me u luvdue tuj thane : Me kete dore kam vra shume anmiq. Po me cillen dore ke vjedhe bre? e vesin. Me qet tjetren. Valla more janran qat doren qi ke vra anmiq kena me ta puthe por qet doren qi e ke vjedhe popllin kena me ta kpute.
Qeshtu more mo ashte puna e jone se dikush po menon qe ka qene ne burg e ka kape Zotin per topa. E jo valla se prej qetyne qi livdohen ska kurgja o jaran i laknave se ai qi livdohet ska ba kurgja ose shka e ka ba e ka ba me hile. Leje more jaran le te livdojne te tjeret se vete lavdimi don me thane se ske ba kurgja hiq ama hiq bre.

Qeshtu jarani i pites mo dhe tash ti ban shka te dush se beli se kam nermen me u merzite qe ti shkrun e shkarravite ne kordinim me do tjere ketu sa me u doke se jeni shume. Poplli e din sa jeni dhe sa vote keni marre.

Mos harro jarani i laknave se edhe Ideatorin e demostratave te “81-shit edhe athere e kane qujte tradhetar por edhe sot po e qujne tradhetar. Ashte fjala per Ali Lajēin i cili pse nuk ka mendue si dikushi tash duhet me u qujte tradhetar e spiun. A nuk ashte marre a? Fundja ai qe ka bere pune per atdheun nuk duhet me kane edhe komunist patjeter. I din ti kto pune bile edhe mire por rreshtimi yt politik as qe te lejon dhe as qe guxon ta thuash te verteten. Mshefja dhe shtremnimi i fakteve jane krim.
Juve po ju vret e verteta aq fort sa qe nga dhmja prej te vertetes kukama e juve po ndihet pertej karpateve por po kalon edhe kah Kreta.

mo
14.12.2005, 22:42:00
BACALOKU afishoj me 2005-12-14 22:23 :

... Ti po harron se nuk ashte marre me te persekutu anmiku se nuk ka anmik qe te krun jaran. ...

___________________________________


kjo filozofia jote a vlen kjo pėr ibrahim rugoven?

pėrndryshe bacaloku komplekset tua pėr tė kaluaren nuk shėrohen kėtu nė df, unė jam gjeneratė e re dhe kėtu shprehi mendimet e lira. aspak nuk kam tė bėj unė me komunistllėk, me stalinizem, marksizem etj..etj.. bilez as qė merrem me kėto gjana, kėto janė komplekse tuajat dhe njė propagandė antinjerzore e titistave tė qelbur tė shpėrndar pėrmes "bota sot" (shihe artikullin e jusuf ferizit tė sjellur nga rtp-ja)

cilėt individ tė pėrsekutuar tė jetės publike respekton e nderon ti bacaloku e qė nuk i takojn sektit tė sheh brahimit, tė cilin e kruajti armiku!

ēka kam lexu prej teje deri mė sot kėtu nė df, ti je komplet e kundėrta e asaj qė pretendon, nėse pėrmirėsohesh ėshtė qėshtje tjetėr. kritikat ndaj personave qė mbajn pozita politiko-publike janė fare demokratike dhe legjitime pėrkundėr shpifjeve, pėrqeshjeve e nėnqmimeve tė ulėta tė atyre qė nuk jetojn nga kurrizi i shoqėris... po nuk kupton ti si funksionon demokraci jo, ti mendon se je demokrat me lavdate pėr pushtetarėt... se ashtu duhet sipas tejte!

Kruja
14.12.2005, 22:43:00
Mo,

Leri aman keta pleshtat e tites se i ke demasku krejt. Jane te dobet ne debatim sepse nuk kane te verteten me vete. Prandaj jane te dobet shume. E ke bere kete bacukun te flase me vete. Lere amani te mbledhe kryqet ... e ke bo telef ... ja tani ja fillon me barsaleta ai, ashtu si msusi i vet.

Lere Mo mos e nguc me tutje se e kemi 'monument kulture' te forumit dhe merzitet e largohet nga marrazi. Kjo ishte nje lutje dashmiresie per hir te forumit e kam, vallahi.

Shpesh i shoh pleshtat te hidhen hop sa andej ketej kur u afrohet zjarri... per te VERTETEN e kam fjalen. I djeg shume e VERTETA keta pleshtat bile sa ja ndjejne afshin zjarrit fillojne e zhuriten vetiu.

Keshtu do te digjen titistat ... nuk ka fat tjeter. Forumin do t'jua bejme FERRIN E DANTES.

Nejse, fillojne pasandaj ata, pasi digjen nga Zjarri i Argumentave, nderojne pseudonime ... ja kane marre doren kesaj pune qe ne kohen e spiunllikut kunder shqiptareve. As ne kete forum nuk gjejne derman. I torturon kujtesa e se kaluares ... i ndjek e kaluara si hija e vdekjes ...

Dashuri dhe respekt per shqiptaret.

Vdekje titistave.

BACALOKU
14.12.2005, 22:53:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Kruja afishoj me 2005-12-14 22:43 :
Mo,

Leri aman keta pleshtat e tites se i ke demasku krejt. Jane te dobet ne debatim sepse nuk kane te verteten me vete. Prandaj jane te dobet shume. E ke bere kete bacukun te flase me vete. Lere amani te mbledhe kryqet ... e ke bo telef ... ja tani ja fillon me barsaleta ai, ashtu si msusi i vet.

Lere Mo mos e nguc me tutje se e kemi 'monument kulture' te forumit dhe merzitet e largohet nga marrazi. Kjo ishte nje lutje dashmiresie per hir te forumit e kam, vallahi.

Shpesh i shoh pleshtat te hidhen hop sa andej ketej kur u afrohet zjarri... per te VERTETEN e kam fjalen. I djeg shume e VERTETA keta pleshtat bile sa ja ndjejne afshin zjarrit fillojne e zhuriten vetiu.

Keshtu do te digjen titistat ... nuk ka fat tjeter. Forumin do t'jua bejme FERRIN E DANTES.

Nejse, fillojne pasandaj ata, pasi digjen nga Zjarri i Argumentave, nderojne pseudonime ... ja kane marre doren kesaj pune qe ne kohen e spiunllikut kunder shqiptareve. As ne kete forum nuk gjejne derman. I torturon kujtesa e se kaluares ... i ndjek e kaluara si hija e vdekjes ...

Dashuri dhe respekt per shqiptaret.

Vdekje titistave.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ __________

Te demaskumt si ti Kruj e Mo i yti sa kimen e leshit smuni me ma laku.

Shkoni me arusha se tybja kofte as qi e meritoni te komunikoj me plehra te marksizem-leninizmit sllavo-ortodoks.

Jeni ndytsira e kombit per ate edhe keni kalue ne minorace totale.


Dashuri per shqiptaret e vertete.

Vdekje titistave.

Vdekje stalinistave e marksist-leninistave shqiptare me fare sllaqvo-ortodokse.

Shkoni ne dreq te mallkum.

MIFTA_28
14.12.2005, 23:00:00
Eu po pse iu paska merzit jeta Bacalokut e po e kerkon vdekjen e sortes se vet:
Sllavo-komunista-titista?!!

Gajret Bacalok se keni edhe pak mundesi te manipuloni se nuk ban te shkoni ju ashtu veq hajt!

Keni borqe ju per ti paguar ketij populli dhe kėsaj toke....

Ju qe ju dresuan ,dhe ju qe kryet dtyra speciale keni per ti paguar o nga Zoti o nga Robi...

Nuk e thot kot Fishta i madh

Nuk asht met gjak pa kthye
ja me grosh ja me krye
........................................

mos u ngut se i vjen radha edhe bacalokut,se si po vjell ky ketu serbish belivalla udbash dhe shkuar udbashi duhet te ket qen.

zerzeki
14.12.2005, 23:01:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
BACALOKU afishoj me 2005-12-14 08:57 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
altari_i_lirisė afishoj me 2005-12-14 01:16 :
...krejt Kosova ja kan inati k'ti Albin Kurtit, se ky a ma i forti...

Kur o kan n'burg t'Serbis' Albin Kurti, e shajke prej burgut sa mujke Serbin' edhe shkijet para kamerave t'televizionit edhe asnji shka s'guxojke m'ju afrue as me'e nguc..., se ky me hesap aty (nė Serbi) kish pas "ushtrue" "karate" (si Bruce Lee)..., tash rezultatet e atyre "ushtrimeve" veq jan' evidente!

P.S. Florėn... e kishin pas "ushtrue" ma pak se nuk dha kurrfar
rezultati...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

__________________________________________________ _________

Flora o kane e ushtrueme se ka ushtru shume kur o kane e re. Edhe tash po ushtron valla kapak por ska hugjut.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pisat dhe te bijt e kurvave nuk kan nder as para nje gruaje, qe kjo kur ngriti zerin kunder shkjaut ju jeni fshehur nen dimijat e nenave tuaja dhe kush e din se qfar keni ber nen dimija qfar loje keni luajtur aty.
Ju jeni ata qe shum nga shkijet keni mesuar se si te silleni ndaj njerzve qe me se tepermi kan dhen per Kosov.
Ju jeni pjell e serborugovizmit antishqiptar me mesime serboshoveniste qe pamarrparasysh se qfar eshte Shqiptare te zhduket ose te deskreditohet.
Ju jeni bythlepirsit e bythlepirsit te milloshit ket mos e harroni se per luft dhe sakrific nuk jeni te lindur por vetem per gjunjezim para okupatorit.

uki
14.12.2005, 23:03:00
merre me kadale bacalok,se nuk ka dert.Bahet mire .Ai ,a njeve qe e vran tookin me nikci .Ani po ja lajn fajin guvernatorit.

Hajt shko nrro nikin edhe hajde prap i fresket,e hiq mos u tut.
As mos ta nin bile se ktu ska nikcija ,se me pa pas ti e din shka tkish gjet.
Jo nvene ,po nbeth ta kisha injektue.Thash ta shkruj ni fjal me kultur se menihere qon ti fjal e thue sa i pakulturuem uki,spo din me fol demokratski.
Hajt bacalok hajt...

altari_i_lirisė
14.12.2005, 23:10:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
uki afishoj me 2005-12-14 23:03 :
merre me kadale bacalok,se nuk ka dert.Bahet mire .Ai ,a njeve qe e vran tookin me nikci .Ani po ja lajn fajin guvernatorit.

Hajt shko nrro nikin edhe hajde prap i fresket,e hiq mos u tut.
As mos ta nin bile se ktu ska nikcija ,se me pa pas ti e din shka tkish gjet.
Jo nvene ,po nbeth ta kisha injektue.Thash ta shkruj ni fjal me kultur se menihere qon ti fjal e thue sa i pakulturuem uki,spo din me fol demokratski.
Hajt bacalok hajt...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

...uki...bifuki...n'kajde minuki...

altari_i_lirisė
14.12.2005, 23:15:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
uki afishoj me 2005-12-14 23:03 :
merre me kadale bacalok,se nuk ka dert.Bahet mire .Ai ,a njeve qe e vran tookin me nikci .Ani po ja lajn fajin guvernatorit.

Hajt shko nrro nikin edhe hajde prap i fresket,e hiq mos u tut.
As mos ta nin bile se ktu ska nikcija ,se me pa pas ti e din shka tkish gjet.
Jo nvene ,po nbeth ta kisha injektue.Thash ta shkruj ni fjal me kultur se menihere qon ti fjal e thue sa i pakulturuem uki,spo din me fol demokratski.
Hajt bacalok hajt...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

...BACALOK mos ki gajle se veq emnin e ka qashtu se edhe ky si kta tjert qen asht...

...qeshtu turren qent' kanihere... qka ki me ba...

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: altari_i_lirise mė 2005-12-14 23:46 ]</font>

BACALOKU
15.12.2005, 08:26:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
MIFTA_28 afishoj me 2005-12-14 23:00 :
Eu po pse iu paska merzit jeta Bacalokut e po e kerkon vdekjen e sortes se vet:
Sllavo-komunista-titista?!!

Gajret Bacalok se keni edhe pak mundesi te manipuloni se nuk ban te shkoni ju ashtu veq hajt!

Keni borqe ju per ti paguar ketij populli dhe kėsaj toke....

Ju qe ju dresuan ,dhe ju qe kryet dtyra speciale keni per ti paguar o nga Zoti o nga Robi...

Nuk e thot kot Fishta i madh

Nuk asht met gjak pa kthye
ja me grosh ja me krye
........................................

mos u ngut se i vjen radha edhe bacalokut,se si po vjell ky ketu serbish belivalla udbash dhe shkuar udbashi duhet te ket qen.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ________

Ti thom sa sum ka thane. Po vetem me me shkue menja me kane UDB-ash si ti une e kish vra veten. Ju jini ata UDB-sha e pertej UDB-ashave qe mundoheni nji popull te tane me e ndyte per qefet e juja. Ju jeni ajo fara e cila kercon e formon lista likuidimi ne radhet e popullit te vet. Po a ka ma tradhetar e pis e UDB-ash ai qe vrane gazetar, poet, shkrimtar e luftetar. Dhe ju jeni ata o MIfta dhe mi rrofsh topat. A po e don adresen e eja kur te dush se pes pare si jep. Nuk frigohna prej tradhetarve te kombit une jo.Shko ne RRS e kendon Adelina.

BACALOKU
15.12.2005, 08:31:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
zerzeki afishoj me 2005-12-14 23:01 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
BACALOKU afishoj me 2005-12-14 08:57 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
altari_i_lirisė afishoj me 2005-12-14 01:16 :
...krejt Kosova ja kan inati k'ti Albin Kurtit, se ky a ma i forti...

Kur o kan n'burg t'Serbis' Albin Kurti, e shajke prej burgut sa mujke Serbin' edhe shkijet para kamerave t'televizionit edhe asnji shka s'guxojke m'ju afrue as me'e nguc..., se ky me hesap aty (nė Serbi) kish pas "ushtrue" "karate" (si Bruce Lee)..., tash rezultatet e atyre "ushtrimeve" veq jan' evidente!

P.S. Florėn... e kishin pas "ushtrue" ma pak se nuk dha kurrfar
rezultati...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

__________________________________________________ _________

Flora o kane e ushtrueme se ka ushtru shume kur o kane e re. Edhe tash po ushtron valla kapak por ska hugjut.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pisat dhe te bijt e kurvave nuk kan nder as para nje gruaje, qe kjo kur ngriti zerin kunder shkjaut ju jeni fshehur nen dimijat e nenave tuaja dhe kush e din se qfar keni ber nen dimija qfar loje keni luajtur aty.
Ju jeni ata qe shum nga shkijet keni mesuar se si te silleni ndaj njerzve qe me se tepermi kan dhen per Kosov.
Ju jeni pjell e serborugovizmit antishqiptar me mesime serboshoveniste qe pamarrparasysh se qfar eshte Shqiptare te zhduket ose te deskreditohet.
Ju jeni bythlepirsit e bythlepirsit te milloshit ket mos e harroni se per luft dhe sakrific nuk jeni te lindur por vetem per gjunjezim para okupatorit.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ________

Zerzek, e shume te kcej kanari per Kandidaten per President te Kosoves a? I shkoj huq mundi ty dhe asaj. Tash tregohet prralla "Na ishte njihere nji humanitare qe deshti mu ba kryetare". Hamamin u ba. E ti qi paske hi te dimijat e e nanes tane kallxona allahile qysh ish atje ne ate boten e ēudinave o bir i kurves qe je ti se po ta kana me i ofendu te tjeret. Kur ta ofendosh dikani edhe prite o far stalini.

BACALOKU
15.12.2005, 08:33:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
uki afishoj me 2005-12-14 23:03 :
merre me kadale bacalok,se nuk ka dert.Bahet mire .Ai ,a njeve qe e vran tookin me nikci .Ani po ja lajn fajin guvernatorit.

Hajt shko nrro nikin edhe hajde prap i fresket,e hiq mos u tut.
As mos ta nin bile se ktu ska nikcija ,se me pa pas ti e din shka tkish gjet.
Jo nvene ,po nbeth ta kisha injektue.Thash ta shkruj ni fjal me kultur se menihere qon ti fjal e thue sa i pakulturuem uki,spo din me fol demokratski.
Hajt bacalok hajt...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ______

Edhe ti Uki shko e jep injekcija tjeter kujt dhe mos harro ktheja vetit pak se po tu krujka.

BACALOKU
15.12.2005, 08:34:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
altari_i_lirisė afishoj me 2005-12-14 23:15 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
uki afishoj me 2005-12-14 23:03 :
merre me kadale bacalok,se nuk ka dert.Bahet mire .Ai ,a njeve qe e vran tookin me nikci .Ani po ja lajn fajin guvernatorit.

Hajt shko nrro nikin edhe hajde prap i fresket,e hiq mos u tut.
As mos ta nin bile se ktu ska nikcija ,se me pa pas ti e din shka tkish gjet.
Jo nvene ,po nbeth ta kisha injektue.Thash ta shkruj ni fjal me kultur se menihere qon ti fjal e thue sa i pakulturuem uki,spo din me fol demokratski.
Hajt bacalok hajt...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

...BACALOK mos ki gajle se veq emnin e ka qashtu se edhe ky si kta tjert qen asht...

...qeshtu turren qent' kanihere... qka ki me ba...

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: altari_i_lirise mė 2005-12-14 23:46 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ________

Jemi msue me lehjet e tyne. Kta gjithmone kane lehe ndersa Karavanet shqiptare kane shkue para.

Le te turren e le te lehin sa te menden se kujna spo ja nine ma.

Medaur
15.12.2005, 10:21:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
BACALOKU afishoj me 2005-12-15 08:31 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
zerzeki afishoj me 2005-12-14 23:01 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
BACALOKU afishoj me 2005-12-14 08:57 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
altari_i_lirisė afishoj me 2005-12-14 01:16 :
...krejt Kosova ja kan inati k'ti Albin Kurtit, se ky a ma i forti...

Kur o kan n'burg t'Serbis' Albin Kurti, e shajke prej burgut sa mujke Serbin' edhe shkijet para kamerave t'televizionit edhe asnji shka s'guxojke m'ju afrue as me'e nguc..., se ky me hesap aty (nė Serbi) kish pas "ushtrue" "karate" (si Bruce Lee)..., tash rezultatet e atyre "ushtrimeve" veq jan' evidente!

P.S. Florėn... e kishin pas "ushtrue" ma pak se nuk dha kurrfar
rezultati...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

__________________________________________________ _________

Flora o kane e ushtrueme se ka ushtru shume kur o kane e re. Edhe tash po ushtron valla kapak por ska hugjut.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pisat dhe te bijt e kurvave nuk kan nder as para nje gruaje, qe kjo kur ngriti zerin kunder shkjaut ju jeni fshehur nen dimijat e nenave tuaja dhe kush e din se qfar keni ber nen dimija qfar loje keni luajtur aty.
Ju jeni ata qe shum nga shkijet keni mesuar se si te silleni ndaj njerzve qe me se tepermi kan dhen per Kosov.
Ju jeni pjell e serborugovizmit antishqiptar me mesime serboshoveniste qe pamarrparasysh se qfar eshte Shqiptare te zhduket ose te deskreditohet.
Ju jeni bythlepirsit e bythlepirsit te milloshit ket mos e harroni se per luft dhe sakrific nuk jeni te lindur por vetem per gjunjezim para okupatorit.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ________

Zerzek, e shume te kcej kanari per Kandidaten per President te Kosoves a? I shkoj huq mundi ty dhe asaj. Tash tregohet prralla "Na ishte njihere nji humanitare qe deshti mu ba kryetare". Hamamin u ba. E ti qi paske hi te dimijat e e nanes tane kallxona allahile qysh ish atje ne ate boten e ēudinave o bir i kurves qe je ti se po ta kana me i ofendu te tjeret. Kur ta ofendosh dikani edhe prite o far stalini.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>---------------------Pu ca karakteri te ulet qe ke or ftoc,ordiner fare ,po si e shan kshu nje grua qe lufton per Kosoven kur ato numerohen me gishta ,ne vend qe ta respektosh e ti heqesh kapelen ti ke hall per vendin e presidentit .O ta DH.efsha kancerozin tullac .Kafshe .

zerzeki
15.12.2005, 23:36:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
BACALOKU afishoj me 2005-12-15 08:31 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
zerzeki afishoj me 2005-12-14 23:01 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
BACALOKU afishoj me 2005-12-14 08:57 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
altari_i_lirisė afishoj me 2005-12-14 01:16 :
...krejt Kosova ja kan inati k'ti Albin Kurtit, se ky a ma i forti...

Kur o kan n'burg t'Serbis' Albin Kurti, e shajke prej burgut sa mujke Serbin' edhe shkijet para kamerave t'televizionit edhe asnji shka s'guxojke m'ju afrue as me'e nguc..., se ky me hesap aty (nė Serbi) kish pas "ushtrue" "karate" (si Bruce Lee)..., tash rezultatet e atyre "ushtrimeve" veq jan' evidente!

P.S. Florėn... e kishin pas "ushtrue" ma pak se nuk dha kurrfar
rezultati...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

__________________________________________________ _________

Flora o kane e ushtrueme se ka ushtru shume kur o kane e re. Edhe tash po ushtron valla kapak por ska hugjut.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pisat dhe te bijt e kurvave nuk kan nder as para nje gruaje, qe kjo kur ngriti zerin kunder shkjaut ju jeni fshehur nen dimijat e nenave tuaja dhe kush e din se qfar keni ber nen dimija qfar loje keni luajtur aty.
Ju jeni ata qe shum nga shkijet keni mesuar se si te silleni ndaj njerzve qe me se tepermi kan dhen per Kosov.
Ju jeni pjell e serborugovizmit antishqiptar me mesime serboshoveniste qe pamarrparasysh se qfar eshte Shqiptare te zhduket ose te deskreditohet.
Ju jeni bythlepirsit e bythlepirsit te milloshit ket mos e harroni se per luft dhe sakrific nuk jeni te lindur por vetem per gjunjezim para okupatorit.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ________

Zerzek, e shume te kcej kanari per Kandidaten per President te Kosoves a? I shkoj huq mundi ty dhe asaj. Tash tregohet prralla "Na ishte njihere nji humanitare qe deshti mu ba kryetare". Hamamin u ba. E ti qi paske hi te dimijat e e nanes tane kallxona allahile qysh ish atje ne ate boten e ēudinave o bir i kurves qe je ti se po ta kana me i ofendu te tjeret. Kur ta ofendosh dikani edhe prite o far stalini.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
He mor muti mutave te qalbur ti je nje nga at qe ke shkerdhy n..tende dhe te ka pjellur prandaj fyen ne menyren me te pashpirt ata qe vuajten ne burgjet e shkjaut kurse ti me keta bijt e kurvave fyeni ketu vetem pse jeni fshehur pas nje niku.
Kjo eshte edhe nje her nje deshmi se sa dhe kush jeni.
p.s qoja nenen tande shkjaut ne ndonje burg dhe pastaj pyte se qka ka perjetu ndoshta ujiten fantazit e tu perverze.

gjarperi
16.12.2005, 09:24:00
Ju pershendes te gjithve, une do ta them mendimin lidhur me gjitha temat ne pergjithsi ne kete forum, si shifet ne cdo tem vetem afishimi i dyte me radhe ka te beje me temen kurse prej afishimit te tret dhe kendej te gjitha afishimet marrin kahje te fyrjeve, etiketimeve, kercnimeve e qka jo tjeter dhe nuk ka te beje aspak me ate cka fillon tema. Une mendoj se neqoftese dikush eshte kunder nje ideje apo mendimi ai se pari duhet ta epe nje mendim apo ide per ate qeshtje qe diskutohet dhe pasandej te kritikohet me argumente ideja egzistuse e jo apriori te thuhen gjera qe i kame ndegjuar nga ky burim apo aj burim i informimit. Tani disa fjal per levizjen "Jo negociata por vetevendosje". une mendoj se nese shiqohet si titull kjo eshte nje titull shume i mire. sa e kuptoj kete eshte fjala qe mos te negocijohet me serbin per statusin e arshem te kosoves, sipas meje ka dhe to te kishte vend per kete levizje por sipas mendimit tim kjo levizje do te ishte e respektuar dhe frytedhense sikur te ishin vitet e 90 kur i gjith populli i kosoves ju bashkangjit nje levizje te ngjajshme. kjo levizje aludon se gjoja spektri politik i kosoves do te negocioj per status me serbin, une mendoj se per status te kosoves nuk do te kete negociata, sepse statusi i kosoves do te caktohet nga kshilli i sigurimit dhe as qe do te veten shqipetaret dhe as serbija e kur e theme kete si baze e marre rezoluta 1244 dhe korrniza kushtetuse per te cilen nuk jane pajtuar as shqipetaret dhe as serbija por si ka pytur askush, kurse per gjera tjera une mendoj se kemi cka te bisedojm me serbin bile serbis i konvenon qe te mos bisedojm per ta mbullur nje kapitull te erret prej nje shekulli te krimeve te bera ndaj popullit shqipetar