Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 17 Minuten 18 Sekunden

"Europës i duhet një përgjigje ndaj rrugës së mëndafshit“

Fr, 24/08/2018 - 08:49
Përmes rrugës së re të mëndafshit Kina po fiton gjithnjë e më shumë influencë në Europë. Për këtë arsye europianëve u duhen strategji të veta të investimeve, thotë eksperti i Kinës Moritz Rudolf në intervistë për DW.
Kategorien: Deutsch Welle

Frika nga Brexiti pa marrëveshje me BE

Fr, 24/08/2018 - 08:39
Jeta do të vazhdojë. Ministri britanik për Brexitin, Dominic Raab i përgatit qytetarët për plane emergjente për rastin e një Brexiti pa marrëveshje me BE. Ai i beson vullnetit të mirë të BE - dhe premtimeve të turbullta.
Kategorien: Deutsch Welle

Pelegrinazh në kulmin e verës: Myslimanët në Mekë

Do, 23/08/2018 - 15:42
Miliona besimtarë, vapë dhe falje: Eshtë Haxh në Mekë. Një herë në vit qyteti saudit është epiqendra e pelegrinazhit dhe sheshi ku mblidhen më shumë njerëz në botë.
Kategorien: Deutsch Welle

Thatësira në Gjermani: Shteti jep ndihma milionëshe për bujqit

Do, 23/08/2018 - 15:05
Thatërsia që po vazhdon prej muajsh në Gjermani ka shkaktuar dëm të madh. Shoqata e fermerëve kërkoi ndihmë emergjence një miliardë Euro nga shteti për fermerët e prekur. Por kaq shumë para nuk do të jepen.
Kategorien: Deutsch Welle

BE: Politika në Kosovë të mos ndërhyjë në sistemin e drejtësisë

Do, 23/08/2018 - 14:24
BE bën thirrje që hetimet e mbetura pezull (në rastin e dyshimeve për manipulime me numrin e veteranëve të luftës) duhet të vazhdohen me profesionalizëm duke respektuar ligjin dhe pa asnjë ndikim.
Kategorien: Deutsch Welle

Milan St. Protiq: Elitës serbe i mungon guximi politik

Do, 23/08/2018 - 08:50
Historiani serb Milan St. Protiq thotë për Deutsche Wellen se politikanët serbë nuk kanë idetë e duhura për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Sipas tij, ata nuk po i përdorin si duhet "argumentet".
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania - e preferuar në Afrikë

Do, 23/08/2018 - 08:44
Për një kohë të gjatë, kontinenti afrikan u nënvleftësua nga evropianët. Kancelarja Merkel i premtoi në Berlin mbështetje dhe investime Presidentit të Angolas.
Kategorien: Deutsch Welle

Presidenti i Gjermanisë dënon diskriminimin në Gjermani

Do, 23/08/2018 - 08:43
Presidenti Federal i Gjermanisë ka paralajmëruar për dëmtimin e demokracisë nga racizmi dhe diskriminimi. Një dyshim i përhershëm kundër imigrantëve, pavarësisht se prej sa kohësh jetojnë ata në Gjermani, lëndon.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Donald Trump - Rrethi sa vjen e ngushtohet

Mi, 22/08/2018 - 15:57
Dy dështime të rënda për Donald Trump: Megjithatë është herët të mendosh për fundin e presidencës së tij, mendon Martin Muno.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Kërkohet dorëheqja e kryeprokurorit Lumezi

Mi, 22/08/2018 - 14:59
Organizata të shoqërisë civile protestojnë duke kërkuar dorëheqjen e kryeprokurorit të shtetit. Protesta pason akuzat e prokurorit , Elez Blakaj, i cili dha dorëheqjen me argumentin, se e kërcënojnë për punën e tij.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani: Viza për punonjës që i mungojnë tregut të punës

Mi, 22/08/2018 - 14:23
Të tërhiqen më shumë punonjës të kualifikuar në Gjermani - ky është qëllimi i ligjit në planifikim të migracionit, që është duke e përgatitur aktualisht qeveria federale.
Kategorien: Deutsch Welle

Palij: Ekzekutori i fundit i kampit të përqendrimit

Mi, 22/08/2018 - 08:16
Jakiv Palij u shërbeu nacionalsocialistëve si mbikqyrës kampi përqendrimi. Për dekada me radhë ai jetoi i pazbuluar në SHBA. Tani SHBA e dëbuan për në Gjermani ndihmësin e SS-ëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Ish-avokati i Trumpit bën marrëveshje me prokurorinë

Mi, 22/08/2018 - 08:12
Michael Cohen, avokati për shumë vjet i Presidentit të SHBA, Donald Trump është treguar i gatshëm të pranojë fajin, në hetimet që po zhvillohen kundër tij. Coheni konsiderohet si "mbrojtësi i lirë" i Trumpit.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Gjermania duhet ta ndihmojë Turqinë të rrijë e lidhur me Perëndimin

Mi, 22/08/2018 - 08:10
Gjermania është e shqetësuar për stabilitetin ekonomik të Turqisë, por jo sa t'i ofrojë asaj ndihmë financiare. Mbështetja gjermane mund të jetë mjeti për ta ndaluar Erdoganin t'i kthejë krahët BE, shkruan Seda Serdar.
Kategorien: Deutsch Welle

Grindja Maltë-Itali për refugjatët e shpëtuar mbërrin në Bruksel

Di, 21/08/2018 - 18:00
Numri i të shpëtuarve në Mesdhe nga misioni i mbrojtjes së kufijve të BE-së "Sophia" krahasuar me 2017 ka rënë me 80 përqind. Njëkohësisht ka sërish grindje për një anije, në bordin e së cilës ndodhen shumë migrantë.
Kategorien: Deutsch Welle

Vizitë në "vendin më të tmerrshëm të botës"

Di, 21/08/2018 - 15:45
Në kuadër të udhëtimit të tij në Poloni,ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Maas vizitoi ish-kampin e përqendrimit Auzhvic-Birkenau. Heiko Maas është i pari kryediplomat i Gjermanisë që prej 26 vjetësh që viziton këtë vend.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania kampione në suficit, SHBA në deficit

Di, 21/08/2018 - 13:09
Parashikimet e fundit: Gjermania edhe sivjet do të jetë kampion bote në suficit, ndërsa SHBA në deficit.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Shansi i dytë i Greqisë

Di, 21/08/2018 - 08:39
BE i shpëtoi grekët nga falimentimi. Shpëtimi qe i ashpër dhe nganjëherë edhe i padrejtë. Por nuk kishte alternativë tjetër të vërtetë. Prej së martës nis një eksperiment i ri.
Kategorien: Deutsch Welle

Idlibi - kështjella e fundit e kryengritësve në Siri

Di, 21/08/2018 - 08:37
Lufta midis Bashar Al-Assadit dhe kundërshtarëve të tij po i afrohet fundit. Kryengritësit kanë nën kontroll vetëm provincën Idlib në Sirinë Veriore. Shumë vëzhgues kanë frikë për një ofensivë të trupave qeveritare.
Kategorien: Deutsch Welle

Greqi: Shpresë për kohë më të mira

Mo, 20/08/2018 - 14:27
Fëmija dikur problematik i BE-së në të ardhmen do t'ia dalë pa ndihamt e BE-së. Tetë vjet pas ndihmave financiare duket se Greqia e ka marrë veten ekonomikisht. Helenët kanë megjithatë optimizëm të përmbajtur.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten