Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 25 Minuten 1 Sekunde

Skandal: Netanjahu anulon takimin me ministrin e Jashtëm Gabriel

Di, 25/04/2017 - 16:40
Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu e anuloi takimin me ministrin e Jashtëm në Jeruzalem. Arsyeja është është një takimi i planifikuar i Gabrielit me përfaqësues organizatash kritike ndaj qeverisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Skandal në Izrael: Netanjahu anulon takimin me ministrin e Jashtëm Gabriel

Di, 25/04/2017 - 16:40
Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu e anuloi takimin me ministrin e Jashtëm në Jeruzalem. Arsyeja është është një takimi i planifikuar i Gabrielit me përfaqësues organizatash kritike ndaj qeverisë.
Kategorien: Deutsch Welle

'Shqipëria e Madhe' apo vetëm shantazhe ndaj BE-së?

Di, 25/04/2017 - 11:48
Komisioneri i BE për Zgjerim e Negociata, Johannes Hahn thotë se është dëshpëruar shumë me deklaratat e disa liderëve në Ballkan. Hahn mendon se çmimin më të lartë mund të paguajnë vetë ata që i kanë shprehur këto ide.
Kategorien: Deutsch Welle

Unioni doganor ballkanik - ide interesante por afatgjatë

Di, 25/04/2017 - 09:48
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka hedhur idenë e krijimit të një unioni doganor, por ende nuk dihet se çfarë do të thotë kjo ide. Ekspertët thonë se ideja nuk është e keqe, por ka pengesa dhe mangësi të mëdha.
Kategorien: Deutsch Welle

Ballkani në paqe përmes integrimit ekonomik?

Di, 25/04/2017 - 09:38
Jo vetëm tone nacionaliste, por edhe një retorikë tjetër po dëgjohet gjithnjë e më shumë në Ballkan. Ajo e tregut të përbashkët rajonal si garant për mirëqenie e paqe. Për BE ky projekt ka një rëndësi të veçantë.
Kategorien: Deutsch Welle

Presidenti i ardhshëm i Francës dhe ekonomia franceze

Di, 25/04/2017 - 09:25
Franca, ekonomia e dytë më e madhe e eurozonës është në krizë. Kandidatët e balotazhit, Emmanuel Macron dhe Le Pen ofrojnë zgjidhje të ndryshme për daljen nga kriza.
Kategorien: Deutsch Welle

Ministri i Jashtëm gjerman zemëron Netanjahun

Di, 25/04/2017 - 09:22
Një takim i planifikuar mes ministrit të Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel dhe aktivistë të të drejtave të njeriut në Izrael ka shkaktuar reagime. Por Gabrieli i quan takime të tilla normale në vizitat jashtë vendit.
Kategorien: Deutsch Welle

„First Daughter“ Ivanka Trump në Berlin

Di, 25/04/2017 - 07:49
Ishte ideja e Angela Merkelit të ftojë Ivanka Trump në samitin e G20-s për gruan. Vajza e presidentit amerikan flet të martën në Berlin si të mbështetjen gratë sipërmarrëse. Por çfarë ka menduar kancelarja me këtë ftesë?
Kategorien: Deutsch Welle

Kandidatët e balotazhit në Francë dhe ekonomia

Di, 25/04/2017 - 07:49
Franca, ekonomia e dytë më e madhe e eurozonës është në krizë. Kandidatët e balotazhit, Emmanuel Macron dhe Le Pen ofrojnë zgjidhje të ndryshme për daljen nga kriza.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: AfD - Pak paqe

Mo, 24/04/2017 - 16:03
Në kongresin e Partisë së tyre, delegatët e partisë Aleanca Për Gjermaninë, AfD u paraqitën me një pamje çuditërisht të sigurtë në vetvete. Por gjendja e partisë mbetet jo e qendrueshme, mendon Kay-Alexander Scholz.
Kategorien: Deutsch Welle

Macron dhe Le Pen në ring

Mo, 24/04/2017 - 15:31
Emmanuel Macron do të modernizojë Francën. Kandidati i pavarur duhet të sigurojë shumicën në balotazh, që me siguri nuk do ta ketë të lehtë.
Kategorien: Deutsch Welle

Protestat në Serbi - thyerja e frikës

Mo, 24/04/2017 - 11:32
Protestat e studentëve "kundër diktaturës" në Serbi janë futur në javën e katërt. Ka dhe një protestë tjetër që po zgjat prej një viti. Po cilat janë rezultatet?
Kategorien: Deutsch Welle

Me zor e mundim...por Franca mbetet europiane!

Mo, 24/04/2017 - 08:20
Kandidati Emmanuel Macron është shpresa e fundit e Europës. Megjithatë një populiste triumfoi e u fut në balotazh në Francë. Kjo është një goditje historike për demokracinë, por ende jo katastrofë, mendon Bernd Riegert.
Kategorien: Deutsch Welle

Hendeku mes të pasurve e të varfërve rrezikon stabilitetin

Mo, 24/04/2017 - 07:40
Ministri gjerman i Financave, Wolfgang Schäuble është i shqetësuar: Hendeku i thellë mes pasurisë e varfërisë në botë duhet të mbyllet. Ndryshe bota rrezikohet „nga një destabilizim kudo në rritje“.
Kategorien: Deutsch Welle

Ylli i ri Macron dhe konkurrentja e fortë Le Pen

So, 23/04/2017 - 21:00
Franca votoi dhe balotazhin e siguruan Emmanual Macron dhe Le Pen. Zgjedhjet u pritën me interes të madh, për shkak se ato konsiderohen si vendimtare për drejtimin nga do të shkojë Europa.
Kategorien: Deutsch Welle

Emmnauel Macron dhe Le Pen kryesojnë

So, 23/04/2017 - 20:14
Francezët votuan: Sipas rezultateve të para raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale e kryesojnë politikani liberal i majtë, Emmanuel Macron dhe populistja e djathtë, Marine Le Pen,
Kategorien: Deutsch Welle

Votimet në Francë nën masa të rrepta sigurie

So, 23/04/2017 - 09:10
50.000 mijë policë mbrojnë votimin presidencial në Francë pas atentatit vdekjeprurës në Paris. Atentati i fundit ka rindezur debatin për sigurinë në Francë.
Kategorien: Deutsch Welle

NATO në gjendje alarmi

So, 23/04/2017 - 08:53
Në NATO është rritur numri i fluturimeve për shkak të sinjaleve të alarmit vitin e kaluar, si kurrë më parë që nga koha e Luftës së Ftohtë. 780 fluturime të tilla kanë qenë të lidhura me avionët rusë.
Kategorien: Deutsch Welle

Ratifikimi i demarkacionit me Malin e Zi shumë shpejt në kuvendin e Kosovës

So, 23/04/2017 - 08:52
Pas bisedave telefonike të politikanëve të lartë kosovarë me zëvendës-ndihmës sekretarin amerikan të Shtetit, Hoyt Yee është rënë dakord që ratifikimi i demarkacionit me Malin e Zi të riprocedohet. Opozita kundërshton.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Çfarë po bëjnë francezët me Europën?

Sa, 22/04/2017 - 12:14
Europa ndodhet në shtratin e operacionit, paralajmëron shkrimtarja kroate, Jagoda Marinic. Fitorja e kandidates, Marine Le Pen në Francë mund ta ndajë Europën mes për mes.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten