Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 4 Minuten

Europa ime: Atë që kanë perëndimorët e kemi edhe ne...

So, 05/03/2017 - 08:01
Popujt turistikë të periferisë europiane përpiqen të kompesojnë me imitime sa më shpejt të jetë e mundur avantazhin e perëndimit. Industria e re kiç dhe përpjekja e elitave për të fshehur delegjitimitetin në Ballkan.
Kategorien: Deutsch Welle

Vallëzimi i Gruevskit mbi vullkan

So, 05/03/2017 - 07:49
Tigri i shaluar që mund të përpijë vetë Gruevskin! Në një analizë të Arsim Zekollit për gjendjen aktuale të Maqedonisë, nuk merren në konsideratë vetëm gabimet e politikanëve lokalë, por edhe gabimet e perëndimit.
Kategorien: Deutsch Welle

Mogherini në Kosovë: Votoni demarkacionin, merrni vizat

Sa, 04/03/2017 - 14:32
Gjatë vizitës në Kosovë, e ngarkuara e BE-së për politikën e Jashtme, Federica Mogherini, e vuri theksin tek se dialogu Kosovë-Serbi si të vetmen rrugë për përmirësimin e raporteve ndërmjet dy vendeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Erdogan shfyn kundër Gjermanisë

Sa, 04/03/2017 - 11:08
Pritej që Erdogan të mos i pranonte kritikat për trajtimin e gazetarëve në Turqi. Por në këtë situatë, korrespondenti i arrestuar gjerman me prejardhje, Deniz Yücel ka rënë në mes të fronteve. Erdogan e quan atë "spiun".
Kategorien: Deutsch Welle

Nisni Vettingun, të nisim negociatat për anëtarësim në BE!

Sa, 04/03/2017 - 08:25
Gjatë vizitës në Tiranë e ngarkuara e BE-së për politikën e Jashtme e Sigurinë, Federica Mogherini bëri thirrje për zgjidhjen e problemeve në parlament. Bllokim i Kuvendit do të thotë bllokim i vettingut, tha ajo.
Kategorien: Deutsch Welle

Gazetarët në shënjestër kur kriza e Maqedonisë acarohet

Sa, 04/03/2017 - 07:19
Gazetarët po vihen gjithnjë e më shumë në shënjestër të sulmeve, kur kriza në Maqedoni acarohet. Mbështetës të partisë nacionaliste VMRO-DPMNE i sulmojnë gazetarët në mitingje, në restorante e madje edhe në shtëpi.
Kategorien: Deutsch Welle

Mogherini pengohet në parlamentin e Serbisë

Fr, 03/03/2017 - 14:10
Deputët radikalë dhe lideri i tyre Vojisllav Sheshel e kanë penguar përfaqësuesen e BE-së, Federica Mogherini që të flasë në parlamentin e Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania krition presidentin maqedonas Ivanov

Fr, 03/03/2017 - 13:37
Ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel shprehet i "shqetësuar thellë" me acarimet e fundit të gjendjes në Maqedoni. Gabriel ka kritikuar vendimin e presidentit Ivanov.
Kategorien: Deutsch Welle

Prodhimet në Lindje me cilësi më të dobët?

Fr, 03/03/2017 - 12:39
Prodhimet që shiten në Perëndim e Lindje nuk kanë të njëjtin kualitet, protestojnë përfaqësuesit e grupit të Vishegradit. P.sh. Nugat ka më shumë kakao në Gjermani se në Poloni. Prodhime pa cilësi shiten edhe në Ballkan.
Kategorien: Deutsch Welle

Martesa me interes e Serbisë me BE-në

Fr, 03/03/2017 - 10:48
Negociatat e Serbisë me Bashkimin Europian ecin ngadalë. Beogradi lëvdon veten, ndërsa BE shprehet e përmbajtur. Në këtë kontekst e ngarkuara e BE-së për politikën e Jashtme, Mogherini viziton Beogradin, (03.03).
Kategorien: Deutsch Welle

Mogherini në Tiranë: Vizitë në kohë krize

Fr, 03/03/2017 - 09:12
E ngarkuara e BE-së për politikën e Jashtme, Federica Mogherini qëndron në Tiranë dinë një kohë kur kriza politike në Shqipëri po ashpërsohet gjithnjë e me më shumë.
Kategorien: Deutsch Welle

Mogherini në Shkup: Kujdes me retorikën nxitëse

Fr, 03/03/2017 - 08:45
Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikën e Jashtme, Federica Mogherini, kërkoi nga Presidenti i Maqedonisë, Ivanov në Shkup rikthimin e vendimit për të mos mandatuar liderin e opozitës, Zoran Zaev për kryeministër.
Kategorien: Deutsch Welle

Suedia rivendos shërbimin ushtarak të detyrueshëm

Fr, 03/03/2017 - 08:26
Nisur prej gjendjes së ndryshuar të sigurisë dhe faktit se vetëm pak vetë duan të shkojnë vullnetarisht në ushtri Suedia neutrale rifut shërbimin ushtarak të detyrueshëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Reagime të ashpra për moslirimin e Haradinajt nga gjykata franceze

Do, 02/03/2017 - 14:19
Qeveria e Kosovës u kërkon institucioneve franceze të mundësojnë kthimin e Ramush Haradinaj në Republikën e Kosovës. Të shtunën në Prishtinë priten protesta.
Kategorien: Deutsch Welle

Krizë e demokracisë në Evropën Juglindore

Do, 02/03/2017 - 11:04
Një formë e re sundimi po përhapet në Ballkan: qeverisje autoritare, argumentim nacionalist, drejtim neoliberal i ekonomisë. Një korrigjues i rëndësishëm mund të ishte Bashkimi Evropian - që duhet të vazhdojë angazhimin.
Kategorien: Deutsch Welle

Fati i mëtejshëm Ramush Haradinajt vazhdon të mbetet i hapur

Do, 02/03/2017 - 10:54
Gjykata e Apelit në Colmar e shtyu sot për më 6 prill vendimin në lidhje me dorëzimin në Serbi të Haradinajt. Gjykatësi e pranoi kërkesën e prokurorit dhe kërkoi informacione shtesë.
Kategorien: Deutsch Welle

Reagime të ashpra për vendimin e Ivanovit ndaj Zaevit

Do, 02/03/2017 - 10:19
Presidenti i Maqedonisë tha se nuk do t'ia japë mandatin Zoran Zaevit për qeverinë e re se ai ka pranuar platformën shqiptare, që sipas tij cënon sovranitetin e vendit dhe është e hartuar nga jashtë.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria gjermane: thirrje partive politike shqiptare për qendrime të moderuara në debatin politik

Mi, 01/03/2017 - 17:34
Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert tha se të gjitha forcat të bashkëpunojnë në Parlament me njëra-tjetrën. Dhuna, retorika e dhunshme nuk duhet të bëhet mjet për arritjen e pozicioneve të kundërta politike.
Kategorien: Deutsch Welle

Opozita në pritje të mandatit për formimin e qeverisë

Mi, 01/03/2017 - 15:55
Lideri i Lidhjes Social-Demokrate Zoran Zaev është në pritje të dorëzimit të mandatit nga ana e Presidentit dhe fillimin e negociatave me partitë për formimin e qeverisë së re të Maqedonisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koci: "Haradinaj lirohet nesër"

Mi, 01/03/2017 - 14:21
Në Colmar të Francës mbahet nesër seanca vendimtare lidhur me kërkesën e Serbisë për estradimin e Haradinajt në Beograd. Serbia akuzon ish-kryeministrin e Kosovës për krime, ndërsa avokati i tij ka një lajm tjetër.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten