Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 59 Minuten 25 Sekunden

Merkel dhe Putin riaktivizojnë „formatin e Normandisë“

Sa, 01/12/2018 - 17:23
Rezultat i rëndësishëm në samitin e G20-s: Kancelarja Merkel dhe presidenti rus, Vladimir Putin duan të kërkojnë një zgjidhje për konfliktin aktual mes Rusisë dhe Ukrainës në kuadër të formatit politik të Normandisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Jugosllavia: E dashur, e urryer, e shpërbërë

Sa, 01/12/2018 - 13:11
Më 1 Dhjetor 1918 u shpall Mbretëria Jugosllave. Sikur të mos shpërbëhej në vitet 90 Jugosllavia do të kishte festuar 100-vjetorin. Një shtet multietnik, një dështim kolosal e megjithatë i mbuluar nga një tis nostalgjie.
Kategorien: Deutsch Welle

Kontrolli i pashmangshëm- Në Ditën Botërore kundër Sidës

Sa, 01/12/2018 - 10:07
1 dhjetori është Dita Botërore kundër sidës, hera 30-të që bota kujton ata që kanë humbur jetën nga sëmundja dhe vendos objektivat e luftës kundër saj. Po ku qëndron Shqipëria e Kosova në luftën kundër AIDS?
Kategorien: Deutsch Welle

Argjentina - mikpritësja e varfër e samitit të G20-s

Sa, 01/12/2018 - 08:54
Mikpritësja e samitit të G20-s, Argjentina është në krizë të thellë ekonomike. Deficiti buxhetor rritet pandalur. Inflacioni është rritur në 20 për qind. Gjithnjë e më shumë argjentinas jetojnë nën nivelin e varfërisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria gjermane AfD-së: Shqipëria rol pozitiv në rajon

Sa, 01/12/2018 - 08:41
Qeveria gjermane i përgjigjet disa pyetjeve të deputetëve të partisë populiste të djathtë, AfD-mbi Shqipërinë, rolin e saj në rajon dhe kriminalitetin e shqiptarëve në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

Taksa 100% e Kosovës- a preken markat e njohura?

Fr, 30/11/2018 - 15:03
Vendimi i Kosovёs pёr futjen 100% të tarifës pёr mallrat nga Serbia është kritikuar nga BE. Nё Kosovё ai ka gjetur mbështetje, por përjashtimi i disa produkteve ka mbetur i pashpjegueshëm për bizneset dhe publikun.
Kategorien: Deutsch Welle

Ukraina ndalon hyrjen e meshkujve rusë në vend

Fr, 30/11/2018 - 14:43
Rregulli i ndalimit të hyrjes në Ukrainë vlen për meshkujt rusë të moshës 16 deri 60 vjeç. Me këtë rregullore synohet që rusëve t‘iu parandalohet bashkimi në „ushtri private” në territorin e Ukrainës.
Kategorien: Deutsch Welle

Ukraina ndalon hyrjen e meshkujve rusë

Fr, 30/11/2018 - 14:43
Rregulli i ndalimit të hyrjes në Ukrainë vlen për meshkujt rusë të moshës 16 deri 60 vjeç. Me këtë rregullore synohet që rusëve t‘iu parandalohet bashkimi në „ushtri private” në territorin e Ukrainës.
Kategorien: Deutsch Welle

Vojisllav Sheshel shpallet përfundimisht kriminel lufte

Fr, 30/11/2018 - 13:47
Gjykata e Tribunalit të Hagës për krime në ish-Jugosllavi ka konfirmuar më në fund vendimin në procesin kundër Sheshelit. Ai dënohet përfundimisht për krime.
Kategorien: Deutsch Welle

Defekt serioz i avionit vonon Merkelin në Argjentinë

Fr, 30/11/2018 - 08:41
Avioni qeveritar A340 që do të çonte kancelaren gjermane Angela Merkel në takimin e G20-s në Argjentinë duhet të ndalej të enjten në Köln. Sistemi i komunikacionit pësoi kolaps të plotë.
Kategorien: Deutsch Welle

Të mbijetuarat e dhunës gjinore në luftën e Kosovës ngrenë zërin

Fr, 30/11/2018 - 07:53
Të mbijetuarit e dhunës gjinore në Kosovën e luftës kërkojnë të njihen si objektiva të pastrimit etnik. Profesorja Anna di Lellio flet për DW mbi studimin e fundit për viktimat e dhunës gjinore gjatë luftës në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Komenti i të ftuarit: G20 - Kthim pas te fillimet

Fr, 30/11/2018 - 07:49
Sërish është mbledhur G20. Sërish ndoshta prej takimit nuk do të dalin shumë gjëra. Kjo kur forumi i bisedimeve mund të ishte me vlera - po të ishte pak më i vogël, mendon Peter Sturm nga Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Kategorien: Deutsch Welle

PE: Gruevski t’u dorëzohet autoriteteve të Maqedonisë

Do, 29/11/2018 - 16:52
Raporti i Parlamentit Europian për Maqedoninë - Eurodeputët kërkojnë paragrafin shtesë për dorëzimin e ish-kryeministrit Grurevski autoriteteve maqedonase.
Kategorien: Deutsch Welle

PE përkrah hapjen e negociatave për Shqipërinë, por jep edhe shumë rekomandime

Do, 29/11/2018 - 15:07
PE miratoi raportin për Shqipërinë duke përkrahur plotësisht rekomandimin e Komisionit Evropian për hapjen e negociatave për antarësim të Shqipërisë në BE, mirëpo raporti përmban edhe shumë rekomandime.
Kategorien: Deutsch Welle

Hapja e negociatave me Shqipërinë - kyç zgjedhjet europiane

Do, 29/11/2018 - 14:12
Parlamenti Europian votoi me 459 vota raportin e vitit 2018 për Shqipërinë. Eurodeputeti gjerman, Knut Fleckenstein për Deutsche Wellen theksoi, se Shqipëria tani duhet të vazhdojë me reformat, përfshirë atë zgjedhore.
Kategorien: Deutsch Welle

Sholtes: BE të mbajë premtimin për vizat - taksa komplikon situatën

Do, 29/11/2018 - 13:20
Parlamenti Evropian ka votuar rezolutën e përgatitur nga raportuesi për Kosovën, Igor Sholtes. BE duhet të mbajë premtimin për liberalizimin e vizave për Kosovën, por shprehet edhe shqetësimi për korrupsionin në vend.
Kategorien: Deutsch Welle

Konferenca e Islamit dhe myslimanët e përçarë në Gjermani

Do, 29/11/2018 - 12:17
Konferenca e Islamit që zhvillohet në Gjermani nuk e zgjidh dot problemin e përfaqësimit të myslimanëve. Grupet konservatore dhe ato liberale luftojnë njëri-tjetrin.
Kategorien: Deutsch Welle

BE-së i dështon plani i risistemimit të emigrantëve

Do, 29/11/2018 - 10:44
Migracioni drejt Bashkimit Europian është një ndër tematikat më të rëndësishme politike të BE. Por plani i risistemimit të Bashkimit Europian po dështon në arritjen e qëllimit të tij.
Kategorien: Deutsch Welle

Ukraina i kërkon ndihmë ushtarake Gjermanisë

Do, 29/11/2018 - 09:46
Në konfliktin me Rusinë para gadishullit të Krimesë, presidenti ukrainas, Petro Poroshenko vazhdon kursin e konfrontimit e jo të çtensionimit. Ai i ka kërkuar drejtpërdrejt Gjermanisë e NATO-s ndihmë ushtarake.
Kategorien: Deutsch Welle

Kthesa e Seehofer: "Myslimanët janë pjesë e Gjermanisë"

Do, 29/11/2018 - 07:56
Ministri i Brendshëm, Horst Seehofer deklaroi se "myslimanët janë pjesë e Gjermanisë", gjatë ditës së parë të Konferencës së Islamit në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten