Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 42 Minuten

Avdullah Hoti: Për demarkacionin do të hapim dialog gjithpërfshirës brenda Kosovës

Do, 08/06/2017 - 16:44
Në bisedë për DW, Avdullah Hoti, kandidat për kryeministër i koalicionit LDK-AKR- Alternativa, flet për programin zgjedhor, demarkacionin, korrupsionin, dialogun me Serbinë, serbët në Kosovë dhe raportet me Gjermaninë.
Kategorien: Deutsch Welle

"Dua besnikëri, pres besnikëri"

Do, 08/06/2017 - 14:13
Ish-drejtori i FBI-së James Comey, i larguar nga detyra, në një pozicionim me shkrim bën fjalë për bisedime të vështira me presidentin amerikan, Donald Trump. Pasazhet më të rëndësishme:
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel: Vizion shprese për Ballkanin Perëndimor

Do, 08/06/2017 - 11:40
Pas takimit të kryeministrit bullgar Boyko Borissov dhe kancelares Angela Merkel në Berlin, kancelarja gjermane i kushtoi vëmendje në konferencën e shtypit zhvillimeve në Ballkanin Perëndimor.
Kategorien: Deutsch Welle

BE-ja në kërkim të një politike të pavarur mbrojtjeje

Do, 08/06/2017 - 09:00
Komisioni Evropian paraqiti në Bruksel ide për një politikë të përbashkët evropiane në fushën e mbrojtjes.
Kategorien: Deutsch Welle

Vjosa Osmani: Nuk e di pse më kanë vënë në vendin 81, por...

Mi, 07/06/2017 - 21:14
Vjosa Osmani ishte femra më e votuar në zgjedhjet e kaluara. Por kësaj radhe ajo është renditur në vendin 81 në listën e LDK dhe aleatëve të saj. Në intervistë me DW ajo shpjegon shkaqet.
Kategorien: Deutsch Welle

Behxhet Pacolli: Me Vetëvendosjen po, me PDK kurrsesi

Mi, 07/06/2017 - 15:47
Lideri i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli në intervistë me DW flet për programin dhe synimet e partisë së tij, futjen në koalicion me LDK, demarkacionin, dialogun, fenë dhe koalicionet paszgjedhore.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: QUINT-i kërkon që të ndalen frikësimet dhe kërcënimet para zgjedhjeve

Mi, 07/06/2017 - 13:51
Partitë politike serbe dhe simpatizantët e tyre në Veri të Kosovës janë përfshirë në një retorikë të ashpër ndërmjet tyre, që kulmoi edhe me incidente. Policia thotë se incidentet kanë motive politike.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndikimi rus dhe planet e BE për Ballkanin

Mi, 07/06/2017 - 13:30
Mediet gjermane flasin për koalicionet parazgjedhore në Kosovë. Ato flasin edhe për ndikimin e Rusisë në Malin e Zi dhe në Maqedoni, për të penguar anëtarësimin e tyre në Bashkimin Europian dhe NATO.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria gjermane miraton tërheqjen e Tornadove nga Incirliku

Mi, 07/06/2017 - 12:39
Forcat e armatosura gjermane do të marrin tani pjesë që nga Jordania në luftën kundër xhihadistëve të IS. Ministrja e Mbrojtjes, von der Leyen flet për "zgjidhjen më të mirë" për momentin.
Kategorien: Deutsch Welle

Hungaria ekstradon nё Gjermani mohuesin e Holokaustit Mahler

Mi, 07/06/2017 - 08:54
Ekstremisti i djathtё Horst Mahler mё kot u pёrpoq tё kёrkojё azil nё Hungari. Tani njё gjykatё nё Budapest i hapi rrugёn dorёzimit tё 81 vjeҁarit tek autoritetet gjermane.
Kategorien: Deutsch Welle

Arabia Saudite kundёr Katarit dhe Iranit

Mi, 07/06/2017 - 08:51
Shtetet e Gjirit Persik distancohen prej Katarit, pasi e akuzojnё atё pёr mbёshtetje tё terrorizmit. Por vallё synohet vёrtetё lufta kundёr terrorizmit apo ka ndonjё tjetёr aspekt qё e shqetёson Arabinё Saudite?
Kategorien: Deutsch Welle

Haradinaj: Në Kosovë do të fillojë një logjikë e re qeverisëse

Di, 06/06/2017 - 19:21
Intervistë me Ramush Haradinaj, kandidat i PAN për kryeministër të Kosovës. Haradinaj flet për programin e tij, demarkacionin, dialogun, raportet me Serbinë, koalicionet...
Kategorien: Deutsch Welle

Një polic qëllon ndaj një sulmuesi në Notre Dame - Sfondi i paqartë

Di, 06/06/2017 - 17:59
Një polic qëlloi para katedrales Notre Dame një sulmues. Këtë e konfirmoi policia të martën (06.06) për agjencinë gjermane të lajmeve dpa.
Kategorien: Deutsch Welle

Kriza e Gjirit Persik i bën të pasigurta tregjet e naftës dhe të gazit

Di, 06/06/2017 - 16:27
Bahraini, Arabia-Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Jemeni dhe Egjipti i ndërprenë papritur të hënën të gjitha marrëdhëniet diplomatike me Katarin. Tregu i naftës reagon i nervozuar. Fluturimet janë ndërprerë.
Kategorien: Deutsch Welle

Myslimanët në Britaninë e Madhe: "Ne nuk ndihemi fajtorë"

Di, 06/06/2017 - 13:50
Çfarë mendojnë myslimanët në Britaninë e Madhe përballë shpërthimit të ri të dhunës? Myslimanët duhet të veprojnë si të gjithë qytetarët e tjerë, thotë zëdhënësi i Shoqatës së Myslimanëve në Londër.
Kategorien: Deutsch Welle

Muslimanët në Britaninë e Madhe: "Ne nuk ndihemi fajtorë"

Di, 06/06/2017 - 13:50
Çfarë mendojnë myslimanët në Britaninë e Madhe përballë shpërthimit të ri të dhunës? Myslimanët duhet të veprojnë si të gjithë qytetarët e tjerë, thotë zëdhënësi i Shoqatës së Myslimanëve në Londër.
Kategorien: Deutsch Welle

Ushtria gjermane para tërheqjes nga baza ushtarake Incirlik në Turqi

Di, 06/06/2017 - 13:41
Ministri i Jashtëm gjerman Gabriel nuk pret ndonjë zgjidhje tjetër pos tërheqjes, pasi bisedimet e fundit me Turqinë dështuan.
Kategorien: Deutsch Welle

Edhe të miturit nën mbikëqyrje?

Di, 06/06/2017 - 10:01
Pas sulmit terrorist në Londër, në Gjermani po diskutohet për masa më të rrepta mbikëqyrjeje për mjedisin islamik.
Kategorien: Deutsch Welle

Samiti i OKB-sё pёr mbrojtjen e oqeaneve

Mo, 05/06/2017 - 16:13
Peshkimi pa kontroll dhe ndotja kёrcёnojnё oqeanet. Mbrojtja e tyre ёshtё po kaq emergjente sa edhe ndryshimi i klimёs. Pёr herё tё parё OKB organizon njё samit mbi kёtё problematikё.
Kategorien: Deutsch Welle

Pas tetё vjetёsh NATO zgjeron sёrish radhёt e saj - Mali i Zi anёtari i 29

Mo, 05/06/2017 - 15:45
Pavarёsisht paraljamёrimeve tё Rusisё, Mali i Zi aderoi si anёtari i 29 nё aleancёn mrbojtёse tё Atlantikut Verior, NATO. Nё vend megjithatё antarёsimi nё NATO ёshtё i diskutueshёm.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten