Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 20 Minuten 29 Sekunden

Vuçiç viziton Kosovën dhe liqenin e Gazivodës

Sa, 08/09/2018 - 10:28
Presioni i BE-së bëri që Prishtina zyrtare t’ia lejojë vizitën në Gazivodë Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i cili qëndron në Kosovë të shtunën dhe të dielën.
Kategorien: Deutsch Welle

Opozita në Serbi: Kosova si mjet mobilizimi

Sa, 08/09/2018 - 08:47
Opozita në Serbi është e dobët dhe e copëtuar. Tani ekziston një përpjekje e parë për të mbledhur forcat. Aleanca përpiqet që në çështjen e Kosovës, t'ia kalojë qeverisë nga e djathta.
Kategorien: Deutsch Welle

Thaçi-Vuçiq: Asnjë zgjidhje në Bruksel

Fr, 07/09/2018 - 16:25
Takimi Thaçi- Vuçiq në Bruksel (07.09) dështoi. Nëse presidenti Thaçi e sheh arsyen tek rritja e vështirësive para zgjidhjes, pala serbe akuzon shqiptarët për mashtrime.
Kategorien: Deutsch Welle

Rusia, Turqia, Irani vendosin për Idlibin në Siri

Fr, 07/09/2018 - 14:45
Me një ofensivë të re qeveria e Asadit kërkon të dëbojë rebelët nga Idlibi. Presidenti rus, Putin, ai turk, Erdogan dhe ai iranian Rohani konsultohen për mundësinë e mënjanimit të betejës së fundit.
Kategorien: Deutsch Welle

Thaçi-Vuçiç: Dështimi i radhës në Bruksel

Fr, 07/09/2018 - 12:09
Takimi Thaçi-Vuçiç është ndërprerë pa filluar për shkak "të gënjeshtrave e mashtrimeve" nga Prishtina, sipas palës serbe. Drejtori për Kosovën në Serbi, Marko Gjuriq shprehet me zemërim për delegacionin shqiptar.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel në Maqedoni: Në kërkim të historisë së suksesit në Ballkan

Fr, 07/09/2018 - 11:07
Referendumi i 30 Shtatorit do të tregojë, nëse Maqedonia do të ndryshojë emrin e saj në Maqedonia e Veriut, si pjesë e marrëveshjes historike me Greqinë fqinje. Por pikëpyetje ka, Maqedonia ka nevojë për çdo lloj ndihme.
Kategorien: Deutsch Welle

Deputeti i partisë djathtiste, Alternativa për Gjermaninë, Armin Paulus Hampel kundër shkëmbimit të territoreve

Fr, 07/09/2018 - 08:18
Armin-Paulus Hampel, zëdhënësi i grupit parlamentar të partisë djathtiste opozitare, Alternativë për Gjermaninë, shprehet kundër planit Thaçi-Vuçiç dhe kundër anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Lufta, dhimbja dhe mllefi

Fr, 07/09/2018 - 08:11
Më 11 Nëntor 1918 mori fund Lufta e I Botërore. Me një forcë shkatërruese të paparë ndonjëherë ajo shkaktoi miliona viktima. Me fundin e saj, mbaroi vetëm pjesërisht vuajtja njerëzore. Europa nuk shpëtoi nga fatkeqësia.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Dështojnë dy seanca të jashtëzakonshme për dialogun me Serbinë

Do, 06/09/2018 - 16:07
Qeveria dhe opozita në Kosovë akuzojnë njera-tjetrën për mungesë vullneti për një platformë të përbashkët të dialogut Kosovë-Serbi. Por presidenti Thaçi të premten takohet në Bruksel me presidentin serb Vuçiq.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovarët e serbët vendosin duart në hartë

Do, 06/09/2018 - 15:57
Në Kosovë dhe Serbi po flitet për këmbimin e territoreve. Fshatra e lugina do duhet të ndërrojnë shtet, monumente kulture po ashtu. Ndoshta mund të zgjidhet një konflikt, por po thyhet një tabu.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndërkombëtarët në mbështetje të referendumit në Maqedoni

Do, 06/09/2018 - 14:24
Ndërkombëtarët intensifikojnë përpjekjet në mbështetje të Maqedonisë për referendumin e 30 Shtatorit për Marrëveshjen me Greqinë. Pas Stoltenbergut, Shkupin e viziton kancelari austriak, Kurz e të shtunën, Angela Merkel.
Kategorien: Deutsch Welle

Atmosfera në Preshevë, Mitrovicë e zona të tjera në fokusin e Deutsche Welles

Do, 06/09/2018 - 10:31
Çfarë mendojnë qytetarët në rajonet kufitare Kosovë Serbi mbi debatin që ka shpërthyer për këmbime territoresh? Si reagojnë ata? Ku janë problemet e tyre në rajon? Si e shohin ata fqinjin e tyre?
Kategorien: Deutsch Welle

Merkeli mbështet Frankfurtin si qendër financiare

Do, 06/09/2018 - 08:55
Pak kohë më parë, presidenti francez Macron ftoi përfaqësues të botës ndërkombëtare financiare në Paris. Koha më e përshtatshme që kancelarja Merkel të shprehë mbështetje në Frankfurt për Gjermaninë si qendër financiare.
Kategorien: Deutsch Welle

Siri: Para një fitoreje të Pirros

Do, 06/09/2018 - 08:52
Për pushtetmbajtësit në Damask lufta për Idlibin do të jetë një fitore e Pirros, por jo për aleatët.
Kategorien: Deutsch Welle

Liebich: Me shtete monoetnike nuk zgjidhen problemet

Do, 06/09/2018 - 08:51
Deputeti i Së Majtës në Bundestagun Gjerman, Stefan Liebich, nuk është për këmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, por nëse dy vendet bien dakord, me njëri-tjetrin atëherë ne do ta pranojmë vendimin e tyre.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndryshim i kufijve në Ballkan—Kthimi i një ideje të keqe

Mi, 05/09/2018 - 23:03
James W. Pardew është një diplomat amerikan, ndërmjetësues ndërkombëtar, ushtarak dhe ish-ambasador i SHBA në Bullgari. Për Deutsche Wellen ai shkroi këtë opinion lidhur me idetë për këmbime territoresh në Ballkan.
Kategorien: Deutsch Welle

Petritsch para takimit Thaçi-Vuçiç: Unë pres sqarim

Mi, 05/09/2018 - 17:56
Diplomati dhe politikani austriak, Wolfgang Petritsch shihet si moderator në zgjidhjen e konfliktit Kosovë-Serbi. Adelheid Feilcke bisedoi me të para zhvillimit të takimit Thaçi-Vuçiç ditën e premte në Bruksel.
Kategorien: Deutsch Welle

Petritsch para takimit Thaçi-Vuçiç: Unë pres një deklaratë

Mi, 05/09/2018 - 12:53
Diplomati dhe politikani austriak, Wolfgang Petritsch shihet si moderator në zgjidhjen e konfliktit Kosovë-Serbi. Adelheid Feilcke bisedoi me të para zhvillimit të takimit Thaçi-Vuçiç ditën e premte në Bruksel.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani Martin Weber do të pasojë Jean-Claude Juncker

Mi, 05/09/2018 - 10:35
Europaarlamentari gjerman i Partisë Kristiansociale, Manfred Weber do të bëhet president i ri i Komisionit Europian. Negociatori i Brexit, Michel Barnier e ish-kryeministri finlandez, Alexander Stubb janë konkurrentët.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani Martin Weber kërkon të zëvendësojë Junckerin

Mi, 05/09/2018 - 10:35
Europaarlamentari gjerman i Partisë Kristiansociale, Manfred Weber do të bëhet president i ri i Komisionit Europian. Negociatori i Brexit, Michel Barnier e ish-kryeministri finlandez, Alexander Stubb janë konkurrentët.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten