Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 24 Minuten

Industria gjermane e automjeteve e shqetësuar nga kërcënimet e Trumpit

Di, 06/03/2018 - 08:25
Industria gjermane e automjeteve ka paralajmëruar për rrezikun e një lufte tregtare me SHBA, pas kërcënimit të Presidentit amerikan Trump për të vendosur dogana ndëshkuese ndaj importit të automjeteve nga Evropa.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel: Me temp pune - Partnerët presin pozicionimin e Gjermanisë

Mo, 05/03/2018 - 14:11
Në mesin e marsit pritet betimi i qeverisë së re gjermane. Angela Merkel kërkon të fillohet pastaj shpejt nga puna. Merkel e presin shumë kantiere pune si në Gjermani ashtu edhe në Europë.
Kategorien: Deutsch Welle

Parlamenti Europian informohet për vrasjen e gazetarit sllovak

Mo, 05/03/2018 - 08:38
Vrasja e gazetarit sllovak, Jan Kuciak ka shkaktuar valë zemërimi në të gjithë Europën. Tani po bëhet aktiv edhe Parlamenti Europian. Një delegacion i tij shkon këtë javë në Sllovaki për të mbledhur informacione.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjithnjë e më shumë turqve po u njihet azili në Gjermani

Mo, 05/03/2018 - 08:37
Marrëdhëniet turko-gjermane mund t‘i përkeqësojë më shumë gatishmëria e Gjermanisë për t’u njohur azilin gjithnjë e më shumë turqve. Ndër azilkërkuesit gjenden funksionarë të lartë, ushtarakë e diplomatë turq.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Italianët e zhgënjyer votojnë për kaosin

Mo, 05/03/2018 - 08:36
Sistemin e vjetër politik italianët e mbyllën në sirtar. Pas zgjedhjeve triumfuan populistët, si majtas ashtu edhe djathtas. Por ata nuk e bëjnë dot qeverinë. Më mirë kështu, mendon Bernd Riegert në Romë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Tani forca përpara - jo më kështu!

So, 04/03/2018 - 11:37
Angela Merkel më në fund do mund të krijojë qeverinë e re. Do të jetë mandati i saj i fundit e më i vështiri. Tani shtrohet çështja, çfarë do që të jetë Gjermania në të ardhmen, komenton kryeredaktorja e DW-s, Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

SPD thotë PO! Më në fund Gjermania do të ketë qeverinë e re

So, 04/03/2018 - 09:28
Gjermania e Europa i kishin drejtuar këto ditë sytë nga Berlini. Socialdemokratët i thanë PO koalicionit me CDU/CSU, por kjo ishte një fitore mjaft e vështirë. Tani Merkel mund të zgjidhet kancelare në mandatin e katërt.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: #Rezist – Luleshtrydhe kundër krimit

So, 04/03/2018 - 08:15
Diaspora rumune është aktive në shumë vende europianoperëndimore. Edhe shkrimtarja Dana Grigorcea angazhohet për pavarësinë e drejtësisë rumune, në vendlindjen e saj të dytë, Zvicrën.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndotja në Ballkan: Ajri nuk njeh kufij shtetërorë

Sa, 03/03/2018 - 12:37
Problemi i ajrit të ndotur në Ballkan ka marrë përmasa alarmuese. Kjo evidentohet edhe në statistikat e fundit të publikuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Automjetet e vjetra ndër ndotësit më të mëdhenj.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndotja në Ballkan: Ajri nuk njeh kufi shtetërorë

Sa, 03/03/2018 - 12:37
Problemi i ajrit të ndotur në Ballkan ka marrë përmasa alarmuese. Kjo evidentohet edhe në statistikat e fundit të publikuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Automjetet e vjetra ndër ndotësit më të mëdhenj.
Kategorien: Deutsch Welle

Socialdemokratët gjermanë dridhen dhe shpresojnë

Sa, 03/03/2018 - 12:21
Dritë e gjelbër për një raund të ri koalicioni mes konservatorëve e socialdemokratëve gjermanë? Apo anëtarët e Partisë Socialdemokrate do t’i prishin të gjitha planet me votën e tyre. Të dielën publikohet vendimi.
Kategorien: Deutsch Welle

Raketat e reja ruse: Akt i ri i Luftës së Ftohtë?

Sa, 03/03/2018 - 09:05
Armatosje atomike, retorikë e ashpër dhe luftëra të përgjakshme përfaqësuese – shumë zhvillime të kujtojnë kohën e Luftës së Ftohtë. Po si reagon Perëndimi ndaj lojërave të Putinit me pushtetin?
Kategorien: Deutsch Welle

Vend në udhëkryq - Sllovakia pas vrasjes së gazetarit

Sa, 03/03/2018 - 09:03
Mijëra vetë demonstruan të premten në Sllovaki pas vrasjes së gazetarit investigativ, Ján Kuciak e të fejuarës së tij. Kolegët e Kuciaks e shohin Sllovakinë në udhëkryq. Shtet i mafias apo shtet normal europian?
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Spiunimi i Gjermanisë

Fr, 02/03/2018 - 08:34
Sulmi i hakerave ndaj qeverisë gjermane nuk thotë ndonjë të re për fenomenin e spiunazhit, por më shumë për rreziqet në epokën digjitale. Duhet të gjenden rrugë të reja për sigurinë digjitale, mendon Matthias von Hein.
Kategorien: Deutsch Welle

Dilema e dizelit në Gjermani - Automjetet drejt Shqipërisë e Kosovës

Fr, 02/03/2018 - 08:33
Pas vendimit të Gjykatës Federale Administrative në Gjermani shtohen kërkesat ndaj industrisë së automjeteve për të modifikuar teknikën e motorëve dizel. Po ashtu rriten shitjet drejt Lindjes, edhe në Shqipëri e Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Fund i turit dimëror: Juncker e pa vetë se ku çalon Ballkani

Fr, 02/03/2018 - 08:31
Kreu i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker përmbylli turin e tij ballkanik me takimin e krerëve ballkanikë në Bojanë, pranë Sofjes (01.03). Mesazhi i përsëritur ishte se „vendi i Ballkanit Perëndimor është në BE."
Kategorien: Deutsch Welle

Sulmi i hakerave ndaj qeverisë gjermane vazhdon

Do, 01/03/2018 - 18:02
Sulmi i hakerave ndaj sistemeve kompjuterike të qeverisë gjermane është shumë më masiv se sa mendohej. Sipas shërbimit të kontrollit të Bundestagut, ende nuk është arritur që ai të bllokohet përfundimisht.
Kategorien: Deutsch Welle

Berlini në qendër të vëmendjes së shërbimeve sekrete ruse

Do, 01/03/2018 - 08:01
Mbas sulmeve të hakerave në kompjuterin e parlamentit gjerman fshihet një shërbim sekret rus. Ekzistojnë një sërë dëshmish që tregojnë se strategët e Kremlinit e kanë Gjermaninë në fokus.
Kategorien: Deutsch Welle

Armët e IS-it

Do, 01/03/2018 - 07:56
IS-i ishte i armatosur mirë me armë dhe municione, një pjesë e të cilave ishin edhe prodhime evropiane.
Kategorien: Deutsch Welle

Junker: Është esenciale që Kuvendi i Kosovës ta miratojë marrëveshjen e demarkacionit

Mi, 28/02/2018 - 18:39
Presidenti i Komisionit Evropian i shoqëruar dhe nga Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, qëndruan në Kosovë në kuadër të vizitave që po zhvillojnë në vendet e Ballkanit.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten