Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 22 Minuten 57 Sekunden

Polonia dhe Gjermania duan të bashkëpunojnë më ngushtë

Mi, 08/02/2017 - 08:08
Polonia dhe Gjermania kanë shumë të përbashkëta, por edhe një sërë mosmarrëveshjesh. Gjatë vizitës në Varshavë kancelarja Merkel ra dakord me kryeministren polake Szydlo për një bashkëpunim më të ngushtë.
Kategorien: Deutsch Welle

Presidenti në Gjermani: Forca e fjalës

Mi, 08/02/2017 - 08:03
Qëkurse është në post Donald Trump, shumë janë të habitur me pushtetin që ka presidenti i SHBA-së. Ndryshe është në Gjermani: për shkak të historisë gjermane kreu i shtetit ka këtu kryesisht funksion reprezentativ.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel dhe Putin: Të ulen armët në lindje të Ukrainës

Mi, 08/02/2017 - 07:45
Merkel dhe Putin kërkojnë respektimin e armëpushimit në lindje të Ukrainës
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Emërohen gjyqtarët e Gjykatës Speciale për krime lufte

Di, 07/02/2017 - 17:27
19 gjykatësit e emëruar të Gjykatës Speciale, janë nga Gjermania, Kanadaja, Franca, Holanda, Irlanda, Norvegjia, Italia, Belgjika, Cekia, Estonia dhe Britania e Madhe.
Kategorien: Deutsch Welle

A po përzihet Rusia në punët e brendshme të Gjermanisë?

Di, 07/02/2017 - 16:34
Shërbimet sekrete gjermane nuk kanë gjetur ndonjë dëshmi për përpjekjet e Rusisë për të influencuar opinionin gjerman, shkruan gazeta Süddeutsche Zeitung. Raporti nuk është prezantuar publikisht.
Kategorien: Deutsch Welle

Ekonomia i kundërvihet Trumpit për dekretin e diskutueshëm

Di, 07/02/2017 - 08:42
Sipërmarrjet në SHBA vihen në lëvizje kundër vendimit të Trumpit për ndalimin e udhëtimit në vend të personave nga shtatë vende myslimane.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Lufta për shtetin ligjor ende nuk është e humbur në Rumani

Di, 07/02/2017 - 08:38
Prej ditësh qindra mijëra vetë protestojnë në Rumani kundër përpjekjes së qeverisë për të zbehur luftën kundër korrupsionit. Vetëm një dorëheqje e kabinetit qeveritar mund ta qetësojë gjendjen, mendon Robert Schwartz.
Kategorien: Deutsch Welle

Kundërshtarët e qeverisë turke përndiqen edhe jashtë vendit

Di, 07/02/2017 - 08:33
Shërbimi i fshehttë turk i ndjek kundërshtarët e qeverisë edhe në emigracion. Në Gjermani ka një rrjet të gjerë agjentësh dhe informantësh të shërbimit sekret turk MIT, që kanë spinuar kundërshtarët e Erdoganit.
Kategorien: Deutsch Welle

Ballkanizimi i Evropës

Mo, 06/02/2017 - 16:01
Probleme me nacionalizmin, kriza ekonomike, përçarjet. Eshtë njësoj sikur të flisnin për ish-Jugosllavinë e viteve 80-të. Por në fakt fjala është për BE-në.
Kategorien: Deutsch Welle

Protestat nё Rumani vazhdojnё

Mo, 06/02/2017 - 08:12
Edhe pas tёrheqjes sё dekretit pёr korrupsionin nё Rumani vazhduan protetsta edhe nё fundjavё.
Kategorien: Deutsch Welle

Nё frymёn e Martin Lutherit tek Papa

Mo, 06/02/2017 - 08:09
Evangjelistёt nё grup shkojnё tё hёnёn (06.02) nё Vatikan. Njё delegacion i nivelit tё lartё tё evangjelistёve nga Gjermania, vendi i reformaconit, ёshtё i ftuar nё Vatikan.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Shembet muri në veri të Mitrovicës

So, 05/02/2017 - 17:03
Muri në veri të Mitrovicës u rrënua pas një marreveshjeje të qeverisë në me komunën në veri të Kosovës. Bashkimi Evropian, tha se shqiptarët dhe serbët mund të arrijnë edhe marrëveshje të tjera kur ka vullnet politik.
Kategorien: Deutsch Welle

Erëra të forta drejt Donald Trumpit

So, 05/02/2017 - 11:28
Një gjykatës federal në Uashington shfuqizoi me dekret ndalimin e udhëtimit në SHBA për myslimanët nga 7 vende, të vendosur nga Trump. Por ky shfuqizim nuk është i vetmi hall me të cilin përballet Donald Trump.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Rumania e re

So, 05/02/2017 - 09:56
Në serinë e Deutsche Welles, „Europa ime“, autorja Carmen-Francesca Banciu i sheh protestat qytetare në Rumani si shenjë të ripërtëritjes së shoqërisë. Rumunët protestojnë kundër amnistisë ligjore për të korruptuarit.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermanët duan Martin Schulzin kancelar

So, 05/02/2017 - 09:53
Nëse kancelari gjerman do të votohej drejtpërdrejt, atëherë kandidati Schulz, sipas sondazheve të fundit do të merrte 50% të votave, ndërsa Merkel vetëm 34%. Megjithatë unioni CDU/CSU kryeson. Si shpjegohet kjo?
Kategorien: Deutsch Welle

Marrëveshje për murin në veri të Mitrovicës

Sa, 04/02/2017 - 15:11
Qeveria e Kosovës thotë se marrëveshja për murin do të ulë tensionet në veriun e Kosovës, do të ndihmojë lirinë e lëvizjes dhe do të krijojë një mjedis të favorshëm për të gjithë qytetarët në veri e jug të Mitrovicës.
Kategorien: Deutsch Welle

Të gjithë kundër Serbisë? Rigjallërim i teorive konspirative

Sa, 04/02/2017 - 12:08
Në Serbi duket se kanë lulëzuar teoritë konspirative pas dështimit të takimit të fundit për dialog mes Prishtinës dhe Beogradit me ndërhyrjen e BE-së.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Orёt e fatit tё Europёs

Sa, 04/02/2017 - 09:12
Jo tё gjithё kryeministrat e BE-sё e konsiderojnё si kёrcёnim ekzistencial Trump-in. Uniteti ёshtё tani i vetmi shans i yni, mendon Barbara Wesel.
Kategorien: Deutsch Welle

Testi raketor i Iranit nuk është politikë shtensionimi

Sa, 04/02/2017 - 09:11
Sanksionet e reja të SHBA kundër Iranit "janë hapat e parë në përgjigje të sjelljes provokative të Iranit", tha të premten një zyrtar amerikan. Eksperti Fathollah-Nejad për DW: SHBA e shfrytëzojnë tani për vete situatën.
Kategorien: Deutsch Welle

Stoltenberg: NATO-ja do ta garantojë paqen në rajon

Fr, 03/02/2017 - 17:35
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Stoltenberg qendroi (03.02) në Kosovë, ku takoi përfaqësuesit më të lartë politik të vendit ata shqiptarë dhe serb si dhe komandantin e KFOR-it e përfaqësuesit e pranisë ndërkombëtare.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten