Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 27 Minuten

"Mbajeni në mendje: Franca ju do!"

So, 18/11/2018 - 22:15
Me vënie kurorash dhe me një ceremoni emocionuese në Bundestag u kremtua Dita Kombëtare e Përkujtimit të viktimave të luftës dhe dhunës. Presidenti francez Macron mbajti një fjalë emocionuese.
Kategorien: Deutsch Welle

Turqi: Në sektorin e ndërtimit bien këmbanat e alarmit

So, 18/11/2018 - 11:31
Gati 2 milionë vetë në Turqi janë të punësuar në sektorin e ndërtimit. Por tani rënia e çmimeve të imobilieve po kthehet në problem jetik për këtë sektor. Qeveria përpiqet të veprojë, ekspertët janë skeptikë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: „Aksident i demokracisë“ në Rumani

So, 18/11/2018 - 11:06
Ta cilësosh kursin antieuropian të qeverisë në Bukuresht, si „aksident të demokracisë“ është e drejtë. Por vendi i aksidentit duhet të ishte pastruar me kohë, mendon Robert Schwartz.
Kategorien: Deutsch Welle

Gerhard Schröder ‚Armik i shtetit‘? Një webfaqe ukrainase diskrediton qëllimisht njerëzit e famshëm

Sa, 17/11/2018 - 11:27
Faqja e përfolur e internetit në Ukrainë, "Mirotworez" e vendos ish-kancelarin gjerman, Gerhard Schröder në listën e "Armiqve të shtetit". Shqetësimi është i madh jo vetëm për shkak të ish-kancelarit.
Kategorien: Deutsch Welle

Dua Lipa merr Kaprollin e Artë në Berlin

Sa, 17/11/2018 - 10:13
Pozime, blice, drita, ngjyra tapeti i kuq: Në Berlin u ndanë sërish çmimet BAMBI, njërin prej tyre e mori këngëtarja britanike me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa.
Kategorien: Deutsch Welle

CIA: Princi trashëgimtar urdhëroi vrasjen e Khashogit

Sa, 17/11/2018 - 10:10
Për shërbimin sekret amerikan, CIA, nuk ka dyshim që Mohamed Bin Salman ka iniciuar vrasjen e gazetarit, Xhamal Khashogi. Këtë e raportojnë disa media amerikane të shtunën.
Kategorien: Deutsch Welle

Kroatët kërkojnë dëmshpërblim nga Serbia, për kohën e kaluar në kampe

Sa, 17/11/2018 - 08:37
Dragutin Guzovski ka paditur Republikën e Serbisë e kërkon dëshmpërblim për periudhën e qëndrimit në kampet serbe. Ai është zënë rob gjatë luftës në Kroaci e është dërguar në Serbi, ku është mbajtur në kushte çnjerëzore.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel në Chemnitz: Debat për migrantët

Sa, 17/11/2018 - 07:45
Para gati tre muajve, vrasja e një gjermani në Chemnitz do të shkaktonte një valë protestash kundër të huajve. Tani, kancelarja ishte aty për herë parë, për një vizitë që shumë e quajnë të vonuar.
Kategorien: Deutsch Welle

A e ka futur Orbani Gruevskin ilegalisht në Hungari?

Fr, 16/11/2018 - 20:43
Sipas të gjitha gjasave, ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski, është ndihmuar nga organet hungareze për të hyrë në Hungari ilegalisht nëpërmjet Shqipërisë, Malitë të ZI dhe Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Poker politik në Izrael

Fr, 16/11/2018 - 14:38
Nga armëpushimi në krizë qeveritare: Në Izrael zhvillimet aktuale politike e kanë vënë në pikëpyetje qeverinë e kryeministrit, Benjamin Netanjahu. Ish-ministri i Mbrojtjes, Liebermann po e shfrytëzon situatën.
Kategorien: Deutsch Welle

CDU në ethe: Kramp-Karrenbauer, Merz apo Spahn?

Fr, 16/11/2018 - 11:46
Kush do ta pasojë Angela Merkelin në postin e kryetares së Partisë Kristiandemokrate, CDU? Raundi i parë i prezantimit u krye. Dëshira e anëtarëve -partia të bëhet më konservatore.
Kategorien: Deutsch Welle

Meta: Asnjë politikan nuk duhet t’i shmanget drejtësisë

Fr, 16/11/2018 - 11:06
Largimi i Gruevskit është edhe marrje e fajësisë. Gruevski kaloi kufirin shqiptaro-malazes 2 ditë para shpalljes në kërkim ndërkombëtar.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel pritet të angazhohet më shumë në Ballkan

Fr, 16/11/2018 - 10:41
Në një intervistë për DW, Peter Beyer, raportues i grupit parlamentar CDU/CSU për Kosovën dhe Serbinë në Komisionin e Jashtëm të Bundestag-ut, thotë se nuk do të ketë anëtarësim të Serbisë në BE pa njohje të Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania sjell për herë të parë në Tiranë sistemin foto-voltaik të ndriçimit publik

Fr, 16/11/2018 - 09:02
Ambasadorja gjermane në Tiranë Susanne Schütz, e cila inaguroi sistemin foto-voltaik të ndriçimit për herë të parë theksoi se edhe projekte të vogla sjellin ndryshim në jetën e qytetarëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Brexit: Pikat kryesore të marrëveshjes

Fr, 16/11/2018 - 07:55
Marrëveshja për Brexit-in ka shkaktuar krizë në Britaninë e Madhe. Teksti i kontratës së arritur me BE-në zë 585 faqe. Pikat më të rëndësishme.
Kategorien: Deutsch Welle

Meksikë: Te ne sundon pigmentokracia

Fr, 16/11/2018 - 07:37
Edhe në Mekiskë ka nisur racizmi kundër migrantëve. Fushatat kundër të tyre janë jo vetëm në rrjete sociale, por edhe me patrullime reale civile
Kategorien: Deutsch Welle

Ministri hungarez: Evropa e padrejtë me Kosovën për vizat

Do, 15/11/2018 - 20:04
Ministri i Jashtë hungarez, Péter Szijjártó, foli për dialogun Kosovë-Serbi, çështjen e liberalizimit të vizave, por edhe për kërkesën për azil politik në Hungari të ish-kryeministrit të Maqedonisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Ministri hungarez: Evropa e pa drejtë me Kosovën për vizat

Do, 15/11/2018 - 16:57
Ministri i Jashtë hungarez, Péter Szijjártó, foli për dialogun Kosovë-Serbi, çështjen e liberalizimit të vizave, por edhe për kërkesën për azil politik në Hungari të ish-kryeministrit të Maqedonisë.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA dhe BE pa ujdi për çështjen e automobilëve

Do, 15/11/2018 - 13:56
Në grindjen për doganat e përfolura amerikane për automobilët nga Europa duket se ujdia është ende larg. Komisionerja e BE-së për Tregtinë, Cecilia Malmström pas një takimi me të ngarkuarin amerikan tregohet luftarake.
Kategorien: Deutsch Welle

Kaos britanik: Theresa Mayt i ikin ministrat nga kabineti

Do, 15/11/2018 - 12:37
Goditje kundër Theresa Mayt. Disa ministra të kabinetit të qeverisë së Theresa Mayt kanë deklaruar dorëheqjen në shenjë proteste për draftin e marrëveshjes me BE. Cili është fati i Theresa Mayt?
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten