Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 2 Minuten

Mattis: "Jo armë kundër migrantëve"

Do, 22/11/2018 - 11:01
Ministri i Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara u shpreh, se nuk do të përdoren armë në raste incidentesh me migrantët në kufirin mes Meksikës dhe SHBA-së. Ushtarët do të përdorin shkopinjtë e gomës.
Kategorien: Deutsch Welle

Vuçiq: "Shqiptarë ju lutem hiqni masat"

Do, 22/11/2018 - 10:44
Autoritetet e Kosovës kanë ashpërsuar masat kundër mallrave të Serbisë dhe Bosnjë-Hercegovinës. Në Beograd mendohet se këto masa do të dëmtojnë më shumë Kosovën se ekonominë e Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Ballkani në BE: Nevojiten më shumë histori suksesi

Do, 22/11/2018 - 08:54
Diskutimi për publikun në Institutin Aspen në Berlin me përfaqësues të Ballkanit e BE-së e Gjermanisë u bë nën hijen e acarimit të marrëdhënieve për shkak të taksave të Kosovës ndaj Serbisë dhe Bosnjë-Hercegovinës.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbia paralajmëron masa kundër Kosovës

Mi, 21/11/2018 - 17:47
Autoritetet e Serbisë kanë reaguar me moskuptim të plotë ndaj vendimeve të qeverisë së Kosovës për ngritjen e taksave 100% ndaj mallrave të Serbisë. Serbia paralajmëron kundërmasa.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: ngritje 100% e taksave doganore për produktet e Serbisë

Mi, 21/11/2018 - 16:32
Qeveria e Kosovës vendosi të mërkurën të rritë taksën doganore për 100% për të gjitha produktet e Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës që importohen në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gruevski - refugjati VIP i Orbanit

Mi, 21/11/2018 - 14:07
Hungaria i ka dhënë azil politik ish-kryeministrit maqedonas Gruevski në kohë rekord. Ministri i Drejtësisë László Trócsányi paralajmëron mundësinë e largimit të shpejtë të Gruevskit nga Hungaria.
Kategorien: Deutsch Welle

Itali: "Blof" nga Roma, ashpërsi në Bruksel

Mi, 21/11/2018 - 10:46
Askush nuk beson më në marrëveshje - të mërkurën, Komisioni i BE-së do të flasë përsëri mbi buxhetin e diskutueshëm të Italisë. Nga Roma nuk pati korrigjime të rëndësishme.
Kategorien: Deutsch Welle

Gruevski fiton azil politik në Hungari

Mi, 21/11/2018 - 08:24
Hungaria ka miratuar kërkesën e Nikolla Gruevskit për azil politik. Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski përmes një postimi në Facebok e ka bërë të ditur pranimin e kërkesës nga autoritetet hungareze
Kategorien: Deutsch Welle

Nacionalistët dhe Evropa: Çfarë synon AfD në Parlamentin Evropian ?

Mi, 21/11/2018 - 08:14
Deri më tani, partia populiste e djathtë, "Alternativa për Gjermaninë", AfD nuk luan ndonjë rol në Parlamentin Evropian. Kjo duhet të ndryshojë në zgjedhjet e ardhshme europiane. AfD po përgatitet.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbia feston dështimin e Kosovës

Di, 20/11/2018 - 15:27
Kosova nuk është pranuar në Interpol. Ajo dështoi të anëtarësohet në dy votimet e Asamblesë së Përgjithshme. Ky vendim është konsideruar në Serbi si një fitore e madhe e saj.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria në Prishtinë i vë faj Serbisë për mospranimin e Kosovës në INTERPOL

Di, 20/11/2018 - 12:09
Drejtuesit e institucioneve të Kosovës thonë se mospranimi i Kosovës në INTERPOL, është humbje për Kosovën dhe Serbinë. Por qeveria në Beograd, e cilëson mosanëtarësimin si fitore të Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosova nuk pranohet në Interpol

Di, 20/11/2018 - 10:48
Në Asamblenë e Përgjithshme të organizatës Interpol që po mbahet në Dubai, janë mbajtur dy votime lidhur me kërkesën e Kosovës për anëtarësim. Por Kosova dështoi në të dy votimet.
Kategorien: Deutsch Welle

Do të bëhet apo jo Kosova anëtare e INTERPOL-it?

Di, 20/11/2018 - 08:48
Në Asamblenë e Përgjithshme të INTERPOL-it që po zhvillohet në Dubai, të martën votohet, nëse Kosova do të bëhet anëtare e kësaj organizate apo jo. Serbia e kundërshton fuqishëm anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL.
Kategorien: Deutsch Welle

Më të lëndueshmit! Fëmijët të rrezikuar shumë nga katastrofa e luftërat

Di, 20/11/2018 - 08:14
20 Nëntori - Dita Botërore e të Drejtave të Fëmijëve, inicuar nga OKB. Raporti Botëror i Rrezikut për vitin 2018 iu kushtohet fëmijëve. Ata vuajnë më së shumti nga katastrofat natyrore, luftërat apo konfliktet.
Kategorien: Deutsch Welle

Rödder: "Frika e re nga Gjermania"

Di, 20/11/2018 - 08:11
Evropa ka frikë nga fuqia ekonomike e Gjermanisë, jo nga fuqia e saj ushtarake, thotë historiani Andreas Rödder, në intervistën e javës për DW. Njëkohësisht nga Gjermania kërkohet të marrë rol udhëheqës - Dilemë e madhe.
Kategorien: Deutsch Welle

BE pret Londrën - Marrëveshja për Brexit miratohet

Mo, 19/11/2018 - 19:35
BE miraton marrëveshjen me Britaninë e Madhe dhe shpreson që qeveria britanike të rezistojë deri të dielën në samitin e posaçëm të BE. Nuk do të ketë negociata shtesë për marrëveshjen e arritur.
Kategorien: Deutsch Welle

CDU debaton për Paktin e OKB-së për Migrimin

Mo, 19/11/2018 - 16:09
Anëtarë të Partisë Kristjandemokrate (CDU) të Angela Merkelit po kritikojnë sugjerimin e Jens Spahnit që Gjermania nuk duhet ta nënshkruajë fare Paktin Global të OKB-së për Migrimin.
Kategorien: Deutsch Welle

Turqi: Në sektorin e ndërtimit bien këmbanat e alarmit.

Mo, 19/11/2018 - 13:43
Rreth dy milionë vetë janë punësuar në sektorin e ndërtimit në Turqi. Por rëniet e çmimeve të pasurive të paluajtshme janë kthyer në problem për këtë degë. Qeveria përpiqet të marrë masa, ekspertët janë skeptikë.
Kategorien: Deutsch Welle

May kërkon ndihmë në Bruksel

Mo, 19/11/2018 - 07:57
Kryeministrja britanike do të udhëtojë këtë javë për në Bruksel, për të diskutuar me BE për marrëdhëniet ekonomike pas Brexitit. Kundërshtarët e Theresa Mayt në ishull vazhdojnë të jenë në pozita lufte.
Kategorien: Deutsch Welle

CEFTA - Peng i mosmarrëveshjeve Kosovë, Bosnje-Hercegovinë e Serbi

Mo, 19/11/2018 - 07:57
Të martën (20.11) Prishtina mirëpret grupet e punës të Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë në Ballkan, CEFTA, por duket se takimi do të mbahet pa pjesëmarrjen e përfaqësuesve nga Bosnje-Hercegovina dhe Serbia.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten