Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 27 Minuten

Koment: Sinjale shqetësuese

Do, 20/09/2018 - 08:01
Të gjithë shpresonin për qartësi nga Zyra Kancelarore. Maaßen-i duhet të largohej nga posti. Ai vërtet largohet, por duke u ngritur në detyrë. Një kompromis që mund të shqetësojë shumë zgjedhës, mendon Rosalia Romaniec.
Kategorien: Deutsch Welle

Maas në Tiranë: Vazhdoni reformat për konsolidimin e shtetit ligjor dhe pavarësinë e drejtësisë

Mi, 19/09/2018 - 18:01
BE ka kritere të qarta: jo hapje në mënyrë automatikisht të bisedimeve për anëtarësim më 2019, u shpreh ministri i Jashtëm i Gjermanisë Heiko Maas gjatë vizitës zyrtare në Tiranë.
Kategorien: Deutsch Welle

Juratoviç: Kosova është viktimë e mungesës së kurajës

Mi, 19/09/2018 - 15:44
Intervistë ekskluzive me deputetin gjerman socialdemokrat Josip Juratoviç për planin e Vuçiçit dhe Thaçit për ndryshimin e kufijve, për liberalizimin e vizave dhe për rolin e Gjermanisë në rajon.
Kategorien: Deutsch Welle

Maaßen: Degradimi dhe shpërblimi i shefit të shërbimit sekret

Mi, 19/09/2018 - 12:48
Presidenti i kontestuar i Zyrës Federale për Mbrojtjen Kushtetuese shkarkohet nga posti i tij. Por njëkohësisht ai u emërua në një post më të rëndësishëm!
Kategorien: Deutsch Welle

Ministri i Jashtëm Gjerman Maas viziton sot Tiranën

Mi, 19/09/2018 - 09:19
ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ekskluzivisht për DW: "Mbresëlënëse se sa entuziastë janë njerëzit e këtij rajoni për vlerat e unionit". Maas viziton Tiranën në kuadër të turit në Ballkan.
Kategorien: Deutsch Welle

"Kismet!" Beethovenfest e DW-Campus surprizojnë

Mi, 19/09/2018 - 08:00
Në takimin e sivjetëm të projektit të Campusit, në qendër është bota tingullore nga India. Jo detyrë e lehtë për muzikantët gjermanë dhe indianë, traditat muzikore as mund të ishin më të ndryshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Diçka e re në Lindje

Mi, 19/09/2018 - 07:57
Gjermania dëshiron të bashkëpunojë më ngushtë me shtetet e Evropës Lindore. Heiko Maas madje ka kërkuar që Gjermania të pranohet në klubin e parë deri tani me skepticizëm të "Iniciativës-së-Tri-Deteve".
Kategorien: Deutsch Welle

Maas: Maqedonia ka shansin historik për ta zgjidhur çështjen e emrit

Di, 18/09/2018 - 16:56
Ministri i jashtëm gjerman Heiko Maas në Shkup përgëzoi hapin historik mes Maqedonisë dhe Greqisë me nënshkrimin e Marrëveshjes së Prespës, me të cilën do të mund të mbyllet çështja e emrit.
Kategorien: Deutsch Welle

Idlib: Jeta e miliona vetëve në pikëpyetje

Di, 18/09/2018 - 13:42
Idlibi është kështjella e fundit e kryengritësve të Sirisë. Turqia dhe Rusia kanë rënë dakord për ngritjen e një zone të demilitarizuar. Rreziku më i madh për popullatën civile duket se është eleminuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Publikohen emrat e veteranëve që “kundërligjshëm”

Di, 18/09/2018 - 10:41
Mbi 19 mijë veteranë dyshohet, se kanë mashtruar shtetin duke përfituar pension të jashtligjshëm. Publikimi i emrave të tyre, ngjalli reagime të ashpra në opinion.
Kategorien: Deutsch Welle

Hahn: Çdo votë është e rëndësishme në referendum

Di, 18/09/2018 - 08:53
Komisioneri Europian për Zgjerimin Johannes Hahn jep në një intervistë me DW mesazhe në prag të referendumit në Maqedoni. Qytetarët duhet të japin votën të lirë dhe pasi kanë marrë informacione të pavarura.
Kategorien: Deutsch Welle

Theresa May: "Ose marrëveshja ime për Brexitin ose asnjë marrëveshje"

Di, 18/09/2018 - 08:48
Kryeministrja May i paralajmëroi mbështetësit e vijës së fortë të Brexitit në partinë e saj për një shkëputje pa marrëveshje të vendit të saj nga BE. Ose marrëveshja e saj e Brexitit, ose nuk do të ketë marrëveshje.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Përkrahje e SHBA për referendumin

Mo, 17/09/2018 - 15:47
Ministri i Mbrojtjes i SHBA James Mattis në Shkup: "Referendumi që do të mbahet më 30 shtator në Maqedoni është vota më e rëndësishme në historinë e vendit"
Kategorien: Deutsch Welle

Paqe e vështirë: 40 vjet Marrëveshje e Camp-David për Lindjen e Mesme

Mo, 17/09/2018 - 14:08
Në shtator 1978 Izraeli dhe Egjipti ranë dakord në Camp David nën ndërmjetësimin e presidentit të SHBA-së, Jimmy Carter, për një marrëveshje paqeje. Marrëveshja nuk ishte popullore, por një akt i arsyes politike.
Kategorien: Deutsch Welle

Midis kufijve të Gjermanisë së ndarë - takime me protestues ultra të djathtë

Mo, 17/09/2018 - 13:00
Mes teoricienëve të komploteve e "njerëzve normalë": reporteri i DW, Ben Knight raportoi për demonstrata ekstremiste të djathta në Chemnitz e Köthen e zhvilloi diskutime me protestuesit. Përshtypje nga lindja.
Kategorien: Deutsch Welle

Mediet: Zyra për Mbrojtjen e Kushtetutës do ta dyfishojë numrin e punonjësve

Mo, 17/09/2018 - 08:25
E ardhmja e Presidentit të Mbrojtjes së Kushtetutës Maaßen mbetet e hapur. Tani revista "Spiegel" informon se ai do ta shtojë në 6000 vetë numrin e punonjësve të institucionit të tij. Por këtë vendim nuk e merr ai.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel dhe Kurz: ndarje pune në trajtimin e migrimit nga Afrika

Mo, 17/09/2018 - 08:25
Përballë madhësisë së Afrikës, kancelarja gjermane Angela Merkel propozoi një ndarje detyrash brenda BE. E një mendimi ishte ajo me homologun e saj austriak Kurz që kufijtë e jashtëm të BE të mbrohen më mirë.
Kategorien: Deutsch Welle

10 vjet pas krizës financiare: Kur do të vijë tjetra?

So, 16/09/2018 - 10:33
Falimentimi i bankës së madhe amerikane, Lehman shkaktoi krizën më të madhe financiare në botë. 10 vite më pas ekonomia e SHBA rritet, por ekonomistët thonë: Kujdes, shkëlqimi është i rremë.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Njeriu sot nuk ka vetëm një atdhe

So, 16/09/2018 - 10:24
Vendlindja apo atdheu për një kohë të gjatë kishte diçka të kohës së shkuar, demode, të paktën për shumë gjermanë. Migrantët mendojnë ndryshe, sepse ata kanë më shumë se një atdhe.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: #elonasanja pikëtakime në Ballkan

Sa, 15/09/2018 - 11:31
Zgjidhje me ndryshim kufijsh? Në valën e debatit Kosovë-Serbi njerëzit janë të zhgënjyer nga politika dhe duan zgjidhje... Përjetime të gazetareve të DW Elona Elezi dhe Sanja Klajic nga Lugina e Preshevës dhe Mitrovica.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten