Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 29 Minuten

Igor Sholtes: Dhuna në veri duhet të evitohet

Di, 16/01/2018 - 12:47
Raportuesi i Parlamentit Evropian për Kosovën, Igor Sholtes shprehet për DW i shqetësuar thellë lidhur me vrasjen e Oliver Ivanoviq. Ai fton autoritetet që të evitojnë çdo lloj shkallëzimi të gjendjes.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria e Kosovës dënon vrasjen e Ivanoviqit

Di, 16/01/2018 - 11:53
Qeveria e Kosovës e dënon aktin e vrasjes së Ivanoviqit, duke vlerësuar se kjo vrasje e sfidon sundimin e ligjit dhe çdo përpjekje për të vendosur rendin në të gjithë territorin e Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Vritet Oliver Ivanoviq, Beogradi thërret Këshillin e Sigurisë

Di, 16/01/2018 - 10:23
Është vrarë me armë zjarri, njëri nga udhëheqësit e serbëve të veriut të Kosovës Oliver Ivanoviq, lideri i iniciativës qytetare "Liria, Demokracia, Drejtësia" (SDP). Beogradi reagon ashpër.
Kategorien: Deutsch Welle

Elita e policisë gjermane: GSG 9

Di, 16/01/2018 - 08:25
Ajo lufton kriminalitetin më të rëndë e terrorizmin, mbështet bastisjet, zgjidh pengmarrjet brenda dhe jashtë vendit dhe është specializuar për çaktivizimin e bombave: GSG 9 është njësia elitë e Policisë Federale.
Kategorien: Deutsch Welle

Lavrov: Politika e SHBA është "problematike dhe e paskrupullt"

Di, 16/01/2018 - 08:24
Ndryshime në marrëveshjen me Iranin, krizë e Koresë së Veriut e sjellje në konfliktin e Sirisë - kritika e ministrit të Jashtëm rus ndaj politikës së jashtme amerikane nuk ka fund. Ai shprehet edhe për të ardhmen e tij.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Lamtumirë një objektivi jorealist

Di, 16/01/2018 - 08:23
Këshilli Botëror i Klimës (IPCC) me sa duket nuk e konsideron më realiste që rritja e temperaturës në botë të frenohet në 1,5 gradë. Ajo që tingëllon si pranim i dështimit mund të jetë një shans për mbrojtjen e klimës.
Kategorien: Deutsch Welle

Kryeqytetet e Kulturës Europiane 2018 - Leeuwarden dhe Valeta

Mo, 15/01/2018 - 16:07
Leeuwarden në veri të Holandës dhe Valeta, kryeqyteti i Maltës janë Kryeqytetet e Kulturës Europiane 2018. Vështirë se mund të jenë kaq të ndryshme qytetet dhe programet kultutore që ofrohen sivjet në këtë kuadër.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë-Serbi: Në Bruksel rifillon dialogu teknik

Mo, 15/01/2018 - 15:18
Asociacioni i komunave me shumicë serbe, lëvizja e lirë dhe gjyqësia, janë temat për të cilat diskutohet të martën në Bruksel mes delegacioneve të Prishtinës dhe Beogradit.
Kategorien: Deutsch Welle

BE 110 milion euro për ujë dhe kanalizime në Shqipëri

Mo, 15/01/2018 - 15:13
Bashkimi Europian po vendos në fokus jetën e qytetarëve në Shqipëri. Sektori i ujit e kanalizimeve do të jetë prioritar për BE në vitin 2018.
Kategorien: Deutsch Welle

Protesta në Tunizi në përvjetorin e revolucionit

Mo, 15/01/2018 - 08:00
Sërish mijëra vetë protestuan në Tunizi kundër ligjit të ri financiar dhe çmimeve të larta. Presidenti Essebsi e mbrojti ligjin. Të dielën policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë demonstrues që u mblodhën.
Kategorien: Deutsch Welle

Grindje e çuditshme për një referendum të ri për Brexitin

Mo, 15/01/2018 - 07:59
Dy mbështetës të njohur të Brexitit kanë përmendur një referendum të dytë për Brexitin, për ta penguar një Brexit "të butë". Proevropianët janë të entuziazmuar. Ata shpresojnë që më në fund ta pengojnë daljen nga BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Konservatorët gjermanë kundërshtojnë ndryshimet në marrëveshjen e koalicionit

Mo, 15/01/2018 - 07:56
Konservatorët e Angela Merkelit përjashtojnë ndryshime në marrëveshjen paraprake për koalicionin qeveritar.
Kategorien: Deutsch Welle

Eksperti i Facebookut: Të dhënat tona - ari i zi i Facebookut

So, 14/01/2018 - 10:47
Facebook ka vendosur të rivlerësojë përmbajtjet në faqen e tij. Në të ardhmen do të kenë prioritet postimet e miqve dhe jo lajmet. Eksperti Martin Giesler shpjegon efektet e këtij hapi të Facebookut.
Kategorien: Deutsch Welle

Çfarë do të bëjë Europa me fëmijët e IS?

So, 14/01/2018 - 10:43
I ashtuquajturi „Shteti Islamik“, IS ka humbur nga pikëpamja ushtarake. Por ideologjia e tij jeton. Për shembull tek fëmijët që janë rritur nën regjimin e IS-it. Sfidat pas fitores ushtarake kundër IS-it.
Kategorien: Deutsch Welle

130.000 dollarë për të mbyllur gojën

Sa, 13/01/2018 - 11:32
Avokati i Donald Trump i ka paguar një ylli pornografik 130.000 dollarë që të mos flasë publikisht me gjasë për aferën me presidentin e sotëm amerikan, Donald Trump.
Kategorien: Deutsch Welle

Biznesi gjigand me turizmin mjekësor në Gjermani

Sa, 13/01/2018 - 08:11
Më shumë se 1,2 miliardë euro të ardhura shtesë u sjellin çdo vit rreth 250.000 pacientët e huaj spitaleve gjermane. Eksperti i turizmit mjekësor Jens Juszczak në intervistë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Bumi i Gjermanisë dhe problemet e Evropës

Sa, 13/01/2018 - 08:09
Viti i tetë radhazi në plus, rritja më e madhe prej gjashtë vjetësh: Gjermania është bërë sërish lokomotiva e koniukturës e Evropës. Megjithatë, ka shumë për të bërë, në mënyrë që bumi të vazhdojë, mendon Henrik Böhme.
Kategorien: Deutsch Welle

Raundi i ri i bisedimeve Athinë-Shkup për emrin në Nju Jork

Sa, 13/01/2018 - 08:07
Bisedimet për kontestin e emrit të Maqedonisë mes Athinës dhe Shkupit me ndërmjetësimin e OKB-së zhvillohen sërish në Nju Jork, ku takimi i fundit ka qenë në vitin 2014.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Të nxitur për rezultate - CDU/CSU dhe SPD ujdi për koalicion

Fr, 12/01/2018 - 14:32
Natyrisht që unioni konservator mund të bashkëpunojë me SPD. Por në fakt ato nuk e duan një gjë të tillë. E kjo është vështirësia. Por një rol vendimtar në këtë mes ka luajtur presidenti, mendon Christoph Strack.
Kategorien: Deutsch Welle

BE e shqetësuar që nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale vazhdon të jetë në pritje në Kuvendin e Kosovës

Fr, 12/01/2018 - 12:14
BE, thotë se çdo përpjekje për të shfuqizuar ligjin për Gjykatën Speciale, rrezikon punën e përbashkët të BE-së dhe Kosovës të bërë vitet e fundit për sundimin e ligjit.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten