Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Maqedonia e Veriut

Deutsche Welle - Fr, 18/01/2019 - 08:32
Protesta që një republikë pasardhëse e Jugosllavisë të mbajë emrin Maqedoni, nxorri në Greqi kaq shumë njerëz në rrugë sa edhe pakënaqësia për krizën e borxheve. Reinhard Veser i FAZ komenton:
Kategorien: Deutsch Welle

Hahn në Kosovë: Do të punojmë ngushtë për çështjet e hapura

Deutsche Welle - Do, 17/01/2019 - 19:37
Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerimin Johanes Hahn, qendroi në Kosovë, ku takoi kryeministrin Ramush Haradinaj.
Kategorien: Deutsch Welle

Putin në Beograd: Për stabilitet në Ballkan duhen kompromise

Deutsche Welle - Do, 17/01/2019 - 19:27
Presidenti rus Vladimir Putin bëri thirrje të enjten (17.01) në Beograd për stabilitet në Ballkan. Kreu i Kremlinit po viziton Serbinë, një aleat kyç i Moskës në rajonin e paqëndrueshëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Bundestag-u kremton 100 vjet e drejtë e votës për gruan

Deutsche Welle - Do, 17/01/2019 - 18:45
Duke iu referuar barazisë gjinore, kryetari i Parlamentit të Gjermanisë (Bundestag) Wolfgang Schäuble u tërhoqi vëmendjen burrave. Ish-kryetarja e Bundestagut Rita Süssmuth e vuri thkesin tek një grup i veçantë.
Kategorien: Deutsch Welle

Theresa May: "Do të vazhdoj punën"

Deutsche Welle - Do, 17/01/2019 - 11:12
Ajo humbi votimin për marrëveshjen e Brexit, por fitoi votëbesimin të mërkurën. Kryeministrja britanike është ndeshur me disa stuhira politike këto muaj, megjithatë Theresa May tregohet e papërkulur.
Kategorien: Deutsch Welle

Kohë të vështira për të drejtat e njeriut

Deutsche Welle - Do, 17/01/2019 - 10:42
Human Rights Watch, organizata joqeveritare amerikane me aktivitet ndërkombëtar në mbrojtje të të drejtave të njeriut publikoi të enjten (17.01) raportin botëror, për 90 vende. Kosova ka bërë progres të ngadaltë.
Kategorien: Deutsch Welle

Studimi: Integrimi i migrantëve shënon suksese në Gjermani

Deutsche Welle - Do, 17/01/2019 - 09:56
Më shumë punë, më shumë rezultate në shkolla: OECD i jep nota të mira Gjermanisë për integrimin e të huajve. Sfidat mbesin për migrantët pa kualifikime.
Kategorien: Deutsch Welle

Telekom Albania i shitet Bullgarisë për 50 milionë euro

Deutsche Welle - Mi, 16/01/2019 - 18:37
OTE arrin marrëveshjen për të shitur Telekom Albania me vlerën totale të e 50 milion eurove tek kompania bullgare Albania Telekom Invest AD. Zotëruesi i aksioneve të kompanisë bullgare - mbështetës i pikturës dhe artit.
Kategorien: Deutsch Welle

Telekom Albania i shitet Bullgarisë për 50 millon euro

Deutsche Welle - Mi, 16/01/2019 - 18:37
OTE arrin marrëveshjen për të shitur Telekom Albania me vlerën totale të e 50 milion eurove tek kompania bullgare Albania Telekom Invest AD. Zotëruesi i aksioneve të kompanisë bullgare - mbështetës i pikturës dhe artit.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbia ngrihet në këmbë - Po vjen Putini!

Deutsche Welle - Mi, 16/01/2019 - 18:24
Serbët e shohin Putinin si shpresën më të madhe që Kosova të mbetet në Serbi, ose të paktën çështje e pazgjidhur. Vladimir Vladimiroviçi po përpiqet që Rusinë e tij nën sanksione ta lidhë sa më fort me vendet e tjera.
Kategorien: Deutsch Welle

Kundër BE-së, pro kombit - Populizmi në rritje

Deutsche Welle - Mi, 16/01/2019 - 08:00
Jo vetëm në Britaninë e Madhe që kërkon Brexit-in, në të gjitha vendet e Bashkimit Europian janë forcuar partitë që e refuzojnë BE siç është sot. Por jo në çdo gjë këto partitë antieuropiane janë të një mendimi.
Kategorien: Deutsch Welle

Proces mё rigoroz negociimi me vendet e Ballkanit Perëndimor

Deutsche Welle - Mi, 16/01/2019 - 07:56
Sipas ekspertëve vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre për anëtarësim në BE do të përballen me një proces më rigoroz dhe më gjithëpërfshirës se ai nëpër të cilin kanë kaluar vendet e Evropës Lindore.
Kategorien: Deutsch Welle

Parlamenti Britanik rrëzoi marrëveshjen e Brexit

Deutsche Welle - Di, 15/01/2019 - 20:55
Marrëveshja e Brexit u rrëzua nga parlamenti britanik siç ishte parashikuar. Për kryeministren britanike, Theresa May një dështim historik. Deri në minutën e fundit ajo u përpoq me një apel të flaktë të bindte deputetët.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Çfarë ndryshon me zyrtarizimin e gjuhës shqipe?

Deutsche Welle - Di, 15/01/2019 - 20:09
Gjuha shqipe në Maqedoni u zyrtarizua, megjithë reagimet e ashpra të presidentit të Maqedonisë Ivanov dhe opozitës VMRO-DPMNE, që e quan zyrtarizimin akt të dhunimit të demokracisë.
Kategorien: Deutsch Welle

A do të pezullohen taksat ndaj Serbisë?

Deutsche Welle - Di, 15/01/2019 - 13:20
Kryeministri Ramush Haradinaj thotë se Qeveria e Kosovës do t'a pezullonte përkohësisht taksën, vetëm pas garancës ndërkombëtare, se do të ulemi për ta nënshkruar marrëveshjen përfundimtare me Serbinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri - Diplomacia në ngërҫ

Deutsche Welle - Di, 15/01/2019 - 11:55
Kriza institucionale e Tiranës detyron ministrin e Jashtëm në detyrë, Bushati të anulojë takimin në Berlin me ministrin e Jashtëm gjerman Heiko Maas. Edhe takime të rëndësishme për integrimin në Bruksel nuk zhvillohen.
Kategorien: Deutsch Welle

Para votimit - Apeli i fundit i Theresa Mayt

Deutsche Welle - Di, 15/01/2019 - 09:48
Deri në fund luftoi Theresa May për marrëveshjen e negociuar me Bashkimin Europian për daljen nga BE. Të gjitha shenjat të thonë se ajo të martën (15.01) do të anulohet në parlamentin britanik.
Kategorien: Deutsch Welle

Rosa Luksemburg: Frymëzuese dhe stimul i të Majtës

Deutsche Welle - Di, 15/01/2019 - 08:02
Socialdemokrate, spartaniste, komuniste, revolutionare - politikanja e vrarë më 1919, Rosa Luksemburg ishte dhe është po aq e diskutueshme sa edhe e vlerësuar. Kjo vlen edhe për bashkëluftëtarin e saj, Karl Liebknecht.
Kategorien: Deutsch Welle

Përplasja SHBA-Turqi: Trump kërcënon me shkatërrim ekonomik

Deutsche Welle - Mo, 14/01/2019 - 14:07
Përplasja mes Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë për mënyrën e veprimit në Siri ka kaluar në një raund të ri. Pas kërcënimit të ashpër të presidentit Trump, Turqia paralajmëron SHBA nga bashkëpunimi me terroristët.
Kategorien: Deutsch Welle

Britanikë ju lutem qëndroni - Letër e deputetëve të BE

Deutsche Welle - Mo, 14/01/2019 - 10:42
Para votimit në Londër për marrëveshjen e Brexit që kryeministrja, Theresa May arriti me BE, 100 deputetë të Parlamentit Europian i drejtohen me një letër Britanisë së Madhe. Theresa May pret shtyrjen e Brexitit.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle