Deutsch Welle

Izraeli feston 70-vjetorin e themelimit

Deutsche Welle - Do, 19/04/2018 - 08:39
Para 70 vjetësh u themelua shteti i Izraelit. Për të kujtuar këtë ditë do të festohet 70 orë në Izrael.
Kategorien: Deutsch Welle

Greva e sindikatave - Provë force për Macronin

Deutsche Welle - Do, 19/04/2018 - 08:04
Greva e punonjësve të hekurudhës franceze kundër reformës hekurudhore po bëhet gjithnjë e më e ashpër. Kjo mund të jetë e rrezikshme për Presidentin Emmanuel Macron dhe kursin e tij të reformave.
Kategorien: Deutsch Welle

Mogherini: Shqipëria e ka semaforin në dritë të gjelbër, fillon gara.

Deutsche Welle - Mi, 18/04/2018 - 18:50
Federica Mogherini: Shqipëria vendi në Europë që gjatë 10 viteve të fundit e ka transformuar veten më shumë
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Dhunë kundër hebrenjve? - Gjermania duhet të vendosë

Deutsche Welle - Mi, 18/04/2018 - 17:53
Në mes të ditës në Berlin: një i ri arab heq rripin e pantallonave dhe godet një njeri me kipa. Kryeredaktorja është e shqetësuar si do të vejë puna më tej në vendin tonë.
Kategorien: Deutsch Welle

Prishtina zyrtare jo e kënaqur me raportin e progresit për Kosovën

Deutsche Welle - Mi, 18/04/2018 - 11:18
Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës thonë se BE-ja duhet ta trajtojë Kosovën njësoj si vendet e tjera të rajonit. Reagimet nga Kosova pas publikimit të raportit nga KE.
Kategorien: Deutsch Welle

Mogherini: Inkurajim për të vazhduar në rrugën e reformave

Deutsche Welle - Mi, 18/04/2018 - 11:08
KE i jep mesazh pozitiv 28 vendeve anëtare për Shqipërinë dhe Maqedoninë. Komisioni Europian i rekomandoi Këshillit Europian të vendosë hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë.
Kategorien: Deutsch Welle

Komisioni Evropian rekomandon negociata me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Deutsche Welle - Di, 17/04/2018 - 21:55
KE e argumentoi rekomandimin me zhvillime "shumë premtuese". Vendimin tani e marrin shtetet anëtare.
Kategorien: Deutsch Welle

Johannes Hahn: "2025 është një synim ambicioz për Ballkanin Perëndimor"

Deutsche Welle - Di, 17/04/2018 - 15:31
Shumë nga tensionet në Ballkanin Perëndimor mund të kapërcehen, po të bëhen të gjitha vendet e rajonit anëtare të BE, thotë Komisari i zgjerimit të BE Johannes Hahn. Si mund të ushtrojë Evropa presion në rast nevoje?
Kategorien: Deutsch Welle

Kina dhe Japonia drejt një linje të moderuar

Deutsche Welle - Di, 17/04/2018 - 08:29
Të dyja shtetet aziatike kanë rinisur pas tetë vjetësh dialogun ekonomik. Në takimin në Tokio në qendër të diskutimeve qe kërkimi i "perspektivave të reja" - dhe një kundërshtar i përbashkët.
Kategorien: Deutsch Welle

Mirupafshim, Amerikë: Sanksionet e reja të Moskës

Deutsche Welle - Di, 17/04/2018 - 08:28
Toka të rralla, medikamente, programe kompjuterike - përgjigjja më e fortë e Rusisë ndaj sanksioneve të SHBA merr konturet e para. Në objektiv: Uashingtoni, por edhe aleatët e tij.
Kategorien: Deutsch Welle

Ish-drejtori i FBI-së James Comey vazhdon të godasë Donald Trumpin

Deutsche Welle - Mo, 16/04/2018 - 15:08
Një vit më parë ai u pushua nga puna. Tani, ish drejtori i FBI-së Comey ka kthyer në tabelë qitjeje presidentin amerikan, Trump.
Kategorien: Deutsch Welle

Borisov: Kosova pjesë e Samitit të BE-së që mbahet në Sofje

Deutsche Welle - Mo, 16/04/2018 - 14:05
Kryeministri i Bullgarisë, vendi i të cilit kryeson presidencën e BE-së, tha në Prishtinë se “nëse Kosova dhe Serbia nuk nënshkruajnë marrëveshje normalizimi, atëherë asnjëra nuk mund të aderojnë në BE”.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment i FAZ: Realizmi i ri

Deutsche Welle - Mo, 16/04/2018 - 10:10
Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas dëshiron dialog me Rusinë. Ndërkohë në Ministrinë e Jashtme kanë një qendrim më realist ndaj synimeve të Rusisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjukanoviçi fiton zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi

Deutsche Welle - So, 15/04/2018 - 22:56
Milo Gjukanoviç rikthehet në krye të politikës në Mal të Zi me një fitore të qartë në zgjedhjet presidenciale. Ndonëse një figurë polarizuese, Gjukanoviçi ka mbështetjen e Perëndimit për arsye gjeopolitike.
Kategorien: Deutsch Welle

Burime nga BE: Shqipëria me rekomandim, Kosova duhet të presë

Deutsche Welle - So, 15/04/2018 - 20:42
KE do të aprovojë "Paketën e zgjerimit", raporte për përparimin drejt BE. Shqipëria e Maqedonia pritet të marrin rekomandim për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit, Kosova pret kritika për ngadalësimin e reformave.
Kategorien: Deutsch Welle

Slloveni: Zgjedhje të parakohshme

Deutsche Welle - So, 15/04/2018 - 10:10
Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, e shpërndau të shtunën (14.04) parlamentin e vendit duke u hapur rrugën zgjedhjeve të parakohshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Berlin: Protesta kundër çmimeve tejet të larta të pasurive të paluajtshme

Deutsche Welle - So, 15/04/2018 - 10:04
Ndërsa në mbarë botën vitet e fundit çmimet e banesave kanë rënë, në Berlin ka pasur në vitin 2016 rritje të këtyre çmimeve me mbi 20 për qind.
Kategorien: Deutsch Welle

Komisioni i BE-së e vlerëson sërish keq Turqinë

Deutsche Welle - So, 15/04/2018 - 10:02
Pengesa serioze lidhur me sundimin e ligjit, lirinë e shprehjes dhe drejtësinë - ky është thelbi i raportit të fundit të progresit për Turqinë. Anëtarësimi i Turqisë në BE duket më larg se kurrë.
Kategorien: Deutsch Welle

Seksi dhe krimi rrezikojnë çmimin Nobel për Letërsi

Deutsche Welle - Sa, 14/04/2018 - 09:42
Akademia Suedeze ndan prej 100 vjetësh çmimin Nobel për Letërsi. Por pas skandaleve të fundit ajo ka nevojë për një reformë, mendon Stefan Dege.
Kategorien: Deutsch Welle

A është drejtësi bashkimi familjar?

Deutsche Welle - Sa, 14/04/2018 - 09:14
GJED-ja forcon me një vendim të saj të drejtat e refugjatëve të mitur - por megjithatë vetëm sa ushqen një iluzion, mendon Alexander Haneke nga Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle