Deutsch Welle

Koment: E trishtë, por do duhej të ishte bërë me kohë - Një i ngarkuar për antisemitizmin në Gjermani

Deutsche Welle - Do, 18/01/2018 - 17:59
Shumica e grupeve parlamentare duan një të ngarkuar për antisemitizmin. Ai nuk do të mund ta zgjidhë problemin e rritjes së fobisë ndaj hebrejve dhe Izraelit, por megjithatë ky është sinjali i duhur, mendon Jens Thurau.
Kategorien: Deutsch Welle

Stoltenberg: Maqedonia si asnjëherë më parë afër NATO-s

Deutsche Welle - Do, 18/01/2018 - 17:28
Sekretari i pergjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në Shkup: Ne dëshirojmë të jeni pjesë e familjes, por ka shumë punë. Kreu i NATOS përmendi si një nga sfidat edhe zgjidhjen e kontestit të emrit me Greqinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Nimetz: Njerëzit në rajon janë të gatshëm për zgjidhjen

Deutsche Welle - Do, 18/01/2018 - 10:50
I dërguari i posaçëm i OKB-së për çështjen e emrit të Maqedonisë, Metthew Nimetz beson se “bisedimet këtë raund do të kenë një rezultat ndryshe nga herët e tjera”.
Kategorien: Deutsch Welle

Spekulimet për vrasjen e Ivanoviqit

Deutsche Welle - Do, 18/01/2018 - 10:23
Pas atentatit kundër politikanit të njohur serb në Kosovë, Oliver Ivanoviq spekulohet mjaft për autorët. Vetë politikani ka folur disa herë për kërcënimet e ekstremistëve serbë. Vrasja u krye në moment delikat.
Kategorien: Deutsch Welle

Një vit Trump: Marrëdhëniet transatlantike më të ndërlikuara se kurrë më parë

Deutsche Welle - Do, 18/01/2018 - 09:08
"Kohët, kur mund të mbështeteshim plotësisht tek të tjerët, në një pjesë të mirë kanë kaluar", tha kancelarja Merkel në maj 2017. Një vit pas marrjes së postit nga Trumpi del në pah: "jo vetëm në një pjesë të mirë".
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: 'Me miq si Kurzi Merkelit nuk i duhen armiq'

Deutsche Welle - Do, 18/01/2018 - 08:50
"Pak gjëra që i ndajnë" gjetën në Berlin Merkeli dhe mysafiri i saj nga Austria. Por ky mysafir mund të kthehet në problem për kancelaren.
Kategorien: Deutsch Welle

Macroni do të veprojë me ashpërsi kundër ilegalëve

Deutsche Welle - Do, 18/01/2018 - 07:54
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron planifikon një ligj të ri imigrimi dhe azili. Fokusi kryesor është në radhë të parë dëbimi i azilkërkuesve të refuzuar. Kritikët e akuzojnë Macronin se ka tradhëtuar idealet e tij.
Kategorien: Deutsch Welle

Athinë: Optimizëm për zgjidhjen e kontestit të emrit me Maqedoninë

Deutsche Welle - Mi, 17/01/2018 - 16:29
Të mërkurën (17.01) përfaqësuesit e Athinës dhe të Shkupit negociojnë në Nju Jork lidhur me emrin e "Maqedonisë". Shpresa për zgjidhje është e madhe. Por vështirësi mund të krijojë partneri i koalicionti të Ciprasit
Kategorien: Deutsch Welle

Vrasja e Ivanoviqit të mos shfrytëzohet për axhenda politike

Deutsche Welle - Mi, 17/01/2018 - 12:00
Këshilli i Sigurisë së Kosovës thekson se situata e sigurisë në Kosovë është e qetë. Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj shprehet se dënohet çdo tendencë për ta shfrytëzuar politikisht vrasjen e Oliver Ivanoviqit.
Kategorien: Deutsch Welle

Sholtes: Shfuqizimi i Gjykatës Speciale izolon Kosovën

Deutsche Welle - Mi, 17/01/2018 - 10:25
Intervistë ekskluzive me Igor Sholtes, raportues i posacëm i PE për Kosovën. Ai kërkon që të mos shfuqizohet ligi për Gjykatën Speciale dhe të miratohet marrëveshja për demarkacionin.
Kategorien: Deutsch Welle

Rusia përshpejton izolimin e internetit

Deutsche Welle - Mi, 17/01/2018 - 08:06
Pas kufizimeve të ndryshme Rusia planifikon një hap tjetër, për t'u izoluar në internet nga Perëndimi. Moska dëshiron të instalojë rootserver vetjakë - me pasoja për rrjetin global.
Kategorien: Deutsch Welle

Igor Sholtes: Dhuna në veri duhet të evitohet

Deutsche Welle - Di, 16/01/2018 - 12:47
Raportuesi i Parlamentit Evropian për Kosovën, Igor Sholtes shprehet për DW i shqetësuar thellë lidhur me vrasjen e Oliver Ivanoviq. Ai fton autoritetet që të evitojnë çdo lloj shkallëzimi të gjendjes.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria e Kosovës dënon vrasjen e Ivanoviqit

Deutsche Welle - Di, 16/01/2018 - 11:53
Qeveria e Kosovës e dënon aktin e vrasjes së Ivanoviqit, duke vlerësuar se kjo vrasje e sfidon sundimin e ligjit dhe çdo përpjekje për të vendosur rendin në të gjithë territorin e Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Vritet Oliver Ivanoviq, Beogradi thërret Këshillin e Sigurisë

Deutsche Welle - Di, 16/01/2018 - 10:23
Është vrarë me armë zjarri, njëri nga udhëheqësit e serbëve të veriut të Kosovës Oliver Ivanoviq, lideri i iniciativës qytetare "Liria, Demokracia, Drejtësia" (SDP). Beogradi reagon ashpër.
Kategorien: Deutsch Welle

Elita e policisë gjermane: GSG 9

Deutsche Welle - Di, 16/01/2018 - 08:25
Ajo lufton kriminalitetin më të rëndë e terrorizmin, mbështet bastisjet, zgjidh pengmarrjet brenda dhe jashtë vendit dhe është specializuar për çaktivizimin e bombave: GSG 9 është njësia elitë e Policisë Federale.
Kategorien: Deutsch Welle

Lavrov: Politika e SHBA është "problematike dhe e paskrupullt"

Deutsche Welle - Di, 16/01/2018 - 08:24
Ndryshime në marrëveshjen me Iranin, krizë e Koresë së Veriut e sjellje në konfliktin e Sirisë - kritika e ministrit të Jashtëm rus ndaj politikës së jashtme amerikane nuk ka fund. Ai shprehet edhe për të ardhmen e tij.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Lamtumirë një objektivi jorealist

Deutsche Welle - Di, 16/01/2018 - 08:23
Këshilli Botëror i Klimës (IPCC) me sa duket nuk e konsideron më realiste që rritja e temperaturës në botë të frenohet në 1,5 gradë. Ajo që tingëllon si pranim i dështimit mund të jetë një shans për mbrojtjen e klimës.
Kategorien: Deutsch Welle

Kryeqytetet e Kulturës Europiane 2018 - Leeuwarden dhe Valeta

Deutsche Welle - Mo, 15/01/2018 - 16:07
Leeuwarden në veri të Holandës dhe Valeta, kryeqyteti i Maltës janë Kryeqytetet e Kulturës Europiane 2018. Vështirë se mund të jenë kaq të ndryshme qytetet dhe programet kultutore që ofrohen sivjet në këtë kuadër.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë-Serbi: Në Bruksel rifillon dialogu teknik

Deutsche Welle - Mo, 15/01/2018 - 15:18
Asociacioni i komunave me shumicë serbe, lëvizja e lirë dhe gjyqësia, janë temat për të cilat diskutohet të martën në Bruksel mes delegacioneve të Prishtinës dhe Beogradit.
Kategorien: Deutsch Welle

BE 110 milion euro për ujë dhe kanalizime në Shqipëri

Deutsche Welle - Mo, 15/01/2018 - 15:13
Bashkimi Europian po vendos në fokus jetën e qytetarëve në Shqipëri. Sektori i ujit e kanalizimeve do të jetë prioritar për BE në vitin 2018.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle