Deutsch Welle

Bie në nivelin rekord numri i të papunëve në Gjermani

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 11:06
"Tetori i artë", apo koha e mirë në Gjermani ka bërë që numr i të papunëve të bjerë në nivel rekord. Momentalisht të papunë janë vetëm 2,2 milionë, që do të thotë më pak se 5%. Por jo vetëm kaq...
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëria - e para në Europë dhe e pesta në botë për emigracion potencial

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 10:37
Shkollimi dhe perspektiva më e mirë e jetës. Kjo është dëshira e shumë shqiptarëve, që për ta realizuar synojnë largimin nga Shqipëria.
Kategorien: Deutsch Welle

Një Europë pa Merkelin? Natyrisht e mundur

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 10:16
Prej 13 vitesh kancelarja Merkel përcakton politikën e BE, por jo pa kontestime. Politika e saj për refugjatët ishte pa konsesus. Politika e kursimeve e kritikuar. Në BE largimi i Merkelit shihet edhe si një shans i ri.
Kategorien: Deutsch Welle

Tirana in between - Kartëvizita kulturore e Shqipërisë në Europë

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 08:06
„Tirana in between“, një projekt i rrjetit „traduki“ e Poetekës nuk sjell vetëm shkrimtarë europianë në Shqipëri, por e bën Shqipërinë më të njohur në Europë. Shkrimtarja gjermane Sandra Hoffmann ishte e ftuara e radhës.
Kategorien: Deutsch Welle

Shkup: Opozita kërkon amnisti për të akuzuarit e 27 prillit

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 08:05
VMRO-DPMNE partia opozitare maqedonase në Kuvend ka dorëzuar propozim-ligjin për amnisti për të gjithë personat, që janë përfshirë në ngjarjet e dhunshme të 27 prillit të vitit të kaluar në Kuvendin e Maqedonisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kush mund ta pasojё Angela Merkelin nё krye tё CDU-sё?

Deutsche Welle - Di, 30/10/2018 - 07:57
Angela Merkel deklaron, se nuk kandidon mё pёr kryetare tё CDU-sё. Mbetet e hapur, se kush mund ta pasojё atё nё kёtё post. Kongresi i CDU zhvillohet pas gjashtё javёsh nё Hamburg.
Kategorien: Deutsch Welle

Hessen: Bouffier pret qeveri deri në Krishtlindje

Deutsche Welle - Mo, 29/10/2018 - 15:37
Kryeministri i Hessenit Volker Bouffier (CDU) dëshiron që deri në Krishtlindje të formojë një qeveri të re. Ai mendon se kjo do të jetë e mundur.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Merkel tregon më në fund lidership të fortë

Deutsche Welle - Mo, 29/10/2018 - 12:54
Pas rezultatit katastrofik të partisë së saj në zgjedhjet e landit të Hessenit, Angela Merkel dëshmon format e përgatit me zgjuarsi largimin e saj, me heqjen dorë nga kandidimi për kryesinë e partisë, thekson Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

Lamtumira e Merkelit - Ajo nuk kandidon më si kryetare e CDU-së

Deutsche Welle - Mo, 29/10/2018 - 10:25
Sipas të dhënave nga qarqet brenda CDU-së, kancelarja Angela Merkel nuk do të kandidojë më në kongresin e partisë në dhjetor. Por ajo do të qëndrojë në postin e kancelares gjermane.
Kategorien: Deutsch Welle

Pitsburg: Frika nga migrantët e ktheu në vrasës

Deutsche Welle - Mo, 29/10/2018 - 10:00
Antisemiti 46 vjeçar Robert Bowers që vrau 11 vetë në Pitsburg urrente organizatën hebraike HIAS se mbështeste refugjatët. Organizata hebraike, HIAS ka ndihmuar edhe shumë shqiptarë në Amerikë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kundërzbulimi holandez në gjurmë të hakerëve rusë

Deutsche Welle - Mo, 29/10/2018 - 09:05
Çfarë i bën shërbimet sekrete holandeze MIVD dhe AIVD kaq të suksesshme në luftën kundër hakerëve rusë? Ato nuk janë të njohura sikur CIA amerikane apo MI6, por janë të suksesshme...
Kategorien: Deutsch Welle

Avioni indonezian rrëzohet në det me 189 vetë

Deutsche Welle - Mo, 29/10/2018 - 08:37
Avioni i shoqërisë së fluturimit me çmime të lira, Lion Air është rrëzuar pak minuta pas startimit në Xhakarta. Sipas autoriteteve avioni është rrëzuar në det, në bord ishin 189 vetë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Gjermania vazhdon të rrotullohet rreth vetes

Deutsche Welle - Mo, 29/10/2018 - 08:19
Dështim për CDU e SPD-në, partia djathtiste, AfD pas zgjedhjeve në landin e Hessen-it hyn në të gjitha parlamentet e landeve. E prapë qeveria në javët e ardhshme do të vazhdojë të merret me veten, thekson Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

CDU dhe SPD humbëset më të mëdha të zgjedhjeve në Hessen

Deutsche Welle - So, 28/10/2018 - 18:22
Në Hessen u mbajtën sot zgjedhjet për parlamentin e landit, ku u dërguan sinjale të fuqishme në drejtim të Berlinit. Humbëset më të mëdha të zgjedhjeve janë dy partitë deri tani më të mëdha në vend - CDU dhe SPD.
Kategorien: Deutsch Welle

Mllef i thellë pas vrasjeve në Pittsburgh

Deutsche Welle - So, 28/10/2018 - 10:45
Një atentator i armatosur është futur në sinagogën në Pittsburgh dhe ka vrarë të paktën 11 persona. Kancelarja Merkel dhe shumë autoritetet tjetëra shprehen të mllefosura me këtë sulm antisemitist.
Kategorien: Deutsch Welle

OKB: Diversiteti gjinor në botë lë ende mjaft për të dëshiruar

Deutsche Welle - So, 28/10/2018 - 08:05
Raporti i OKB për nivelin e pranimit në shoqëri të diversitetit gjinor: Shoqëritë në shumë vende ndonëse ka përparime, gjendja ende lë mjaft për të dëshiruar dhe ka prapambetje në trajtimin e diversitetit gjinor.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Europa Qendrore dhe Lindore dhe lufta e ftohtë e re

Deutsche Welle - So, 28/10/2018 - 07:58
Luftë atomike në Europë - Ky ëshët thelbi i grindjes mes Putinit dhe Trumpit për marrëveshjen INF. Në mes të fronteve Europa Qendrore dhe Lindore luzhatet - a duhet qendruar në anën e Putinit? Apo të Trumpit?
Kategorien: Deutsch Welle

Sulm i pёrgjakshёm nё njё sinagogё nё Pittsburgh

Deutsche Welle - So, 28/10/2018 - 01:04
Njё burrё i armatosur vrau njёmbёdhjetё vetё dhe plagosi shumё tё tjerё nё njё sinagogё nё metropolin e SHBA-sё Pittsburgh. Sulmi ndodhi gjatё njё ceremonie pёr njё fёmijё tё vogёl.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Jep dorëheqjen Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj

Deutsche Welle - Sa, 27/10/2018 - 13:16
Dorëheqja e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, u bë e ditur të shtunën (27.10) nga një njoftim i kryeministrit Edi Rama, në median sociale, që bën me dije, se ka pranuar dorëheqjen e ministrit të Xhafaj.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Tё hёnёn kuvendi shqyrton ndryshimet kushtetuese

Deutsche Welle - Sa, 27/10/2018 - 12:52
Maqedoni: Qeveria dorёzoi ё kuvend projektligjet pёr ndryshimet kushtetuese. Nga dita e hёnё nis nё kuvend procedura e shqyrtimit tё kёtyre amandamenteve, qё mund tё zgjasё deri nё dy muaj.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle