Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Përpjekje për zhbllokimin e situatës: Ahmeti dhe Limaj në takim teknik në Bruksel

Deutsche Welle - Di, 29/01/2019 - 20:27
Kryesuesit e ekipit negociator qëndruan të martën në Bruksel. Nga BE njoftohet, se në takim Brukseli është informuar për punën e ekipit negociator, duke përfshirë edhe ligjin për dialogun dhe platformën për dialogun. 
Kategorien: Deutsch Welle

Ahmeti dhe Limaj në takim teknik në Bruksel

Deutsche Welle - Di, 29/01/2019 - 20:27
Kryesuesit e ekipit negociator shkojnë në Bruksel
Kategorien: Deutsch Welle

TI: Kosova dhe Shqipëria kanë probleme të mëdha me korrupsionin

Deutsche Welle - Di, 29/01/2019 - 14:30
Organizata Transparency International ka paraqitur raportin e saj për problemet me korrupsionin në 180 vende të ndryshme gjatë vitit 2018. Kosova dhe Shqipëria renditen keq në këtë raport.
Kategorien: Deutsch Welle

Drama vazhdon - Akti tjetër i betejës së Brexit

Deutsche Welle - Di, 29/01/2019 - 13:14
Kush e ka kontrollin për Brexit? Qeveria apo parlamenti në Londër? Vendi ka hyrë në një qorrsokak, nuk po arrihet dot asnjë mazhorancë për ndonjërën nga format e Brexit. Tani deputetët duan të marrin një vendim.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Kryeministri Haradinaj kërkon konferencë ndërkombëtare për marrëveshje finale me Serbinë

Deutsche Welle - Di, 29/01/2019 - 09:41
Pas presionit ndërkombëtar veçanërisht të SHBA-së, në Kosovë ka qendrime të ndryshme rreth taksës ndaj produkteve serbe. Kryeministri kërkon konferencë ndërkombëtare për marrëveshje me Serbinë, ndryshe taksa nuk hiqet.
Kategorien: Deutsch Welle

Emigrim? Por si ndikon ai tek shëndeti?

Deutsche Welle - Di, 29/01/2019 - 08:54
Migrimi dhe zhvendosja ndikojnë në shëndetin e refugjatëve dhe migrantëve. E drejta e shëndetit të jetë e drejtë edhe për migrantët, kërkon Zyra Zajonale për Europën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Investim gjermano-izraelit në energjitë e rigjenerueshme

Deutsche Welle - Mo, 28/01/2019 - 22:39
SOWI Kosova, është kompania gjermano-izraelite që planifikon të investojë 169 milionë euro në turbina eolike. Ky është investimi direkt i jashtëm më i madhi në Kosovën e pasluftës.
Kategorien: Deutsch Welle

Edi Rama: "Nuk do plakem keq" - Kryeministri shqiptar mes artit dhe politikës

Deutsche Welle - Mo, 28/01/2019 - 14:26
Edi Rama hapi në Berlin ekspozitën e tij të dytë personale brenda një kohe të shkurtër në Gjermani. Gjatë vizitës së tij private, Rama nuk pati asnjë takim me përfaqësues zyrtarë.
Kategorien: Deutsch Welle

Danimarka ndërton gardh në kufi me Gjermaninë

Deutsche Welle - Mo, 28/01/2019 - 13:55
Rruga nga Gjermania përmes kufirit të gjelbër për në Danimarkë do të vështirësohet së shpejti. Sepse qeveria e Danimarkës do të ndërtojë një gardh prej 70 kilometrash, si mbrojtje nga murtaja afrikane e derrave.
Kategorien: Deutsch Welle

Melescanu: Mbështesim ftesën për negociatat me Shqipërinë

Deutsche Welle - Mo, 28/01/2019 - 12:43
Ministri i Jashtëm i Rumanisë, Teodor Melescanu, vend që mban kryesinë e radhës në BE, shprehet se duam që Shqipëria e Maqedonia të marrin një ftesë të qartë për hapjen e negociatave.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania nxit punësimin e migrantëve

Deutsche Welle - Mo, 28/01/2019 - 12:07
Qeveria gjermane kërkon të mbështesë integrimin më të shpejtë të migrantëve në tregun gjerman të punës. Agjencia Federale e Punës dhe e ngarkuara për Integrimin, Widmann-Mauz nënshkruan një marrëveshje.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA: Pseudopopulistët

Deutsche Welle - Mo, 28/01/2019 - 08:07
Pas fitores së saj ndaj Trumpit në grindjen për murin, Nancy Pelosi nuk duhet të kalojë në vetëkënaqësi. Shumë demokratë në Grupin parlamentar duan t'u dëshmojnë zgjedhësve se mund ta kapërcejnë bllokadën politike.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania dhe Franca – aleatët në konvergjencë të ngadaltë

Deutsche Welle - So, 27/01/2019 - 20:52
Jehona në Evropë për Marrëveshjen e Ahenit mes Gjermanisë e Francës është e rezervuar. Shpjegim janë zhvillimet në BE. Bashkëpunimi gjermano-francez mbetet për Evropën gjithsesi i pazëvendësueshëm, shkruan Auron Dodi.
Kategorien: Deutsch Welle

Këshilltari i Bush-it: Trump të konsultohet me avokatin

Deutsche Welle - So, 27/01/2019 - 10:54
Re të zeza rreth Donald Trump-it. Një tjetër i besuar i tij ndodhet para drejtësisë. Aktakuza kundër Roger Stone- provë për lidhjet me Rusinë, thotë këshilltari ligjor i ish-presidentit Bush në bisedë me Deutsche Wellen.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment në ditën e përkujtimit të Holokaustit: Asnjë kompromis

Deutsche Welle - So, 27/01/2019 - 10:49
Përgjegjësinë për tmerret e sundimit nazist duhet ta mbajnë të gjithë ata që jetojnë në Gjermani pa përjashtim, mendon kryeredaktorja e Deutsche Welles, Ines Pohl. Sepse kjo nuk ka të bëjë aspak me fajin individual.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Pa kontratë të re shoqërore rrezikohet demokracia

Deutsche Welle - So, 27/01/2019 - 10:48
Politika europiane duhet të përgatitet për pasojat e revolucionit të katërt industrial, mendon analisti politik rumun, Radu Magdin. Nëse nuk e bën këtë, mund të bëhen realitet skenarët më të tmerrshëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbi: Arrestime të personave që sulmuan gazetarin

Deutsche Welle - Sa, 26/01/2019 - 13:21
Edhe të shtunën, si prej dy muajsh, mijëra qytetarë serbë protestojnë kundër presidentit serb, Aleksandar Vuçiq. Ndërkohë në Beograd u kryen arrestime kundër personave që kryen sulm ndaj një gazetari serb.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA Kosovës: Hiqni taksën ndaj prodhimeve serbe ose përballuni me pasojat!

Deutsche Welle - Sa, 26/01/2019 - 11:47
SHBA shton presionin ndaj Prishtinës zyrtare që ta heqë taksën ndaj prodhimeve të Serbisë, në mënyrë që t’i hapet rrugë dialogut. Por qeveria e Kosovës aktualisht nuk ka plane për heqjen e taksës.
Kategorien: Deutsch Welle

Aborti në Turqi: Pothuajse i pamundur

Deutsche Welle - Sa, 26/01/2019 - 10:31
Në Turqi aborti është legal. Megjithatë gratë që duan të ndërpresin shtatzaninë përballen me shumë pengesa. Vëzhguesit thonë se pengesat e bëjnë abortin De-facto-të ndaluar. Kjo ka të bëjë edhe me presidentin Erdogan.
Kategorien: Deutsch Welle

Nimetz: Të dyja palët kanë hedhur një "hap vizionar"

Deutsche Welle - Sa, 26/01/2019 - 07:33
Mbas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës edhe nga parlamenti grek, i dërguari i posaçëm i OKB për çështjen e emrit, Matthew Nimetz thotë se palët kanë hapur derën për marrëdhënie të reja mes tyre.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle