Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Pas SHBA, edhe Putini largohet nga marrëveshja INF

Deutsche Welle - Sa, 02/02/2019 - 12:17
Pas vendimit të Shteteve të Bashkuara për t'u larguar nga marrëveshja atomike INF, presidenti Putin reagoi duke u tërhequr po ashtu prej saj. Ai dha dritën jeshile për zhvillimin e raketave të reja.
Kategorien: Deutsch Welle

Angela Merkel mbyll faqen e Facebookut

Deutsche Welle - Sa, 02/02/2019 - 11:22
Lamtumirë Facebook! Edhe një personalitet tjetër nga politika gjermane i kthen kurrizin Facebookut. Kancelarja Angela Merkel, e cila preferon Beatles-at dhe ëndërron të udhëtojë me tren nëpër Siberi.
Kategorien: Deutsch Welle

Zëvendëspresidenti amerikan bën thirrje për rrëzimin e kreut venezuelan, Maduro

Deutsche Welle - Sa, 02/02/2019 - 09:31
„Ka ardhur koha që të marrë fund tirania e Maduros“, tha zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence para venezuelanëve në ekzil në Miami. Sundimi i nacionalistit të majtë „duhet të marrë fund e madje tani.“
Kategorien: Deutsch Welle

Gara e armatimit: Jo të luash me zjarrin por me fundin e botës

Deutsche Welle - Sa, 02/02/2019 - 08:12
SHBA e bëri vërtet: Ky vend i tha lamtumirë marrëveshjes ekzistuese për kontrollin e armëve atomike mes SHBA e Rusisë (INF). E ardhmja e Europës bëhet me këtë hap më e errët, mendon Max Hofmann.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: BE dështon në politikën për Venezuelën

Deutsche Welle - Sa, 02/02/2019 - 08:07
Për pak ministrat e Jashtëm të BE do të kishin arritur të dilnin me një qëndrim të përbashkët për Venezuelën. Këtë shans ata e humbën, por arsyeja e këtij dështimi të zemëron më shumë, mendon Barbara Wesel.
Kategorien: Deutsch Welle

Bolton dhe Mitchell i telefonojnë Thaçit për dialogun me Serbinë

Deutsche Welle - Fr, 01/02/2019 - 15:54
SHBA-së kërkojnë nga Kosova që ta heqë taksën ndaj produkteve serbe për hir të dialogut. Kryeministri Ramush Haradinaj kërkon njohjen e Kosovës nga Serbia.
Kategorien: Deutsch Welle

Pa vizë në BE edhe pas Brexitit

Deutsche Welle - Fr, 01/02/2019 - 15:31
Britanikët do të lejohen të hyjnë pa vizë në BE edhe pas daljes nga bashkësia. Për këtë ranë dakord të 27 shtetet që mbeten në BE. Mosmarrëveshje e re është hapur për Gjibraltarin.
Kategorien: Deutsch Welle

Presidenti kalimtar i Venezuelës Guaidó refuzon ndihmën ushtarake amerikane

Deutsche Welle - Fr, 01/02/2019 - 14:01
Megjithë dëshirën e tij për t'i bërë për vetë forcat e armatosura: një mbështetje përkatëse nga SHBA Guaidó ende e kundërshton. Me sa duket ai dëshiron ta mundë me forcat e tij kryetarin e shtetit Maduro.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbi: Gënjeshtrat në kioskën e gazetave

Deutsche Welle - Fr, 01/02/2019 - 08:54
Aleksandar Vuçiq e tregon veten të jetë reformator që do të fusë Serbinë në BE. Por makineria që prodhon propogandë punon pa pushim. Analizat tregojnë që Fake News në Serbi janë kthyer në politikë shtetërore.
Kategorien: Deutsch Welle

Si do të veprojnë shtetet e BE me Iranin?

Deutsche Welle - Fr, 01/02/2019 - 08:48
Franca, Britania e Madhe dhe Gjermania janë duke filluar të venë në funksionim një instrument financiar për të bërë tregëti me Iranin.
Kategorien: Deutsch Welle

Të mbijetuarit bëjnë thirrje për "demokraci të vërtetë"

Deutsche Welle - Fr, 01/02/2019 - 08:46
86-vjeçari Saul Friedländer, i cili ka mbijetuar Holokaustin i kthehet mbrapsht gjuhës së fëmijërisë, gjermanishtes. Fjalimi i tij në kujtim të viktimave të nacionalsocializmit është emocionues.
Kategorien: Deutsch Welle

Prognozat e qeverisë: Frika nga rënia e madhe ekonomike

Deutsche Welle - Do, 31/01/2019 - 15:04
Ministri gjerman i Ekonomisë Peter Altmaier ka prezantuar në Berlin raportin me prognozat për zhvillimin ekonomik gjatë këtij viti. Zhvillimi do të vazhdojë, por jo siç ishte planifikuar!
Kategorien: Deutsch Welle

Taksa e dialogu me Serbinë sjellin përplasje në koalicion

Deutsche Welle - Do, 31/01/2019 - 14:34
Brenda koalicionit qeverisës në Kosovë ka ndarje të thella sa i përket taksës doganore ndaj Serbisë dhe thirrjeve për pezullimin e saj. Kjo ka bërë që të lëkundet koalicioni, duke rrezikuar rënien e qeverisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gallup: "Popullariteti i politikanëve në pikiatë të pashembullt"

Deutsche Welle - Do, 31/01/2019 - 11:43
Në të gjithë botën po rritet pakënaqësia me liderët e politikës. Këtë e konfirmon një studim i Shoqatës Ndërkombëtare Gallup. Po shtohen shenjat e destabilizimit, thotë sociologu, Kancho Stachev.
Kategorien: Deutsch Welle

Prokic: Institucionet në Kosovë dhe Shqipëri janë të pafuqishme

Deutsche Welle - Do, 31/01/2019 - 07:42
Në një periudhë afatmesme niveli i korrupsionit si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë ka rënë, por gjatë viteve të fundit situata është përkeqësuar, thotë në intervistë me DW, Lidija Prokiç nga Transparency International.
Kategorien: Deutsch Welle

Susanne Schütz: Kush përballet me të shkuarën, ka edhe një të ardhme

Deutsche Welle - Mi, 30/01/2019 - 18:27
“Edhe muret kanë veshë” - Krijohet arkivi i dëshmive gojore të represionit komunist në Shqipëri. Gjermania e mbështet procesin me infrastrukturë dixhitale.
Kategorien: Deutsch Welle

Kaos në politikën kosovare për dialogun dhe taksat

Deutsche Welle - Mi, 30/01/2019 - 15:56
Presidenti Thaçi publikon letrën që ia ka dërguar Presidentit Tramp. Haradinaj i shkruan vendeve të Quintit. Ndësa Veseli kërkon suspendim të taksave. Opozita me kërkesa të tjera.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Mission Impossible për May në Bruksel

Deutsche Welle - Mi, 30/01/2019 - 14:25
Ajo sërish ka shkuar në Bruksel - për të kërkuar korrigjimin e marrëveshjes për Brexit. Por përfaqësuesit e BE mbeten të ngurtë ndaj Theresa May.
Kategorien: Deutsch Welle

Sikur mekaniku boshnjak të shitej si infermier në Gjermani

Deutsche Welle - Mi, 30/01/2019 - 08:57
Mashtrimi me çertifikatat e infermierëve në Bosnje-Hercegovinë ka shkaktuar reagime të mëdha në këtë vend. Ndërkohë janë informuaredhe qendrat gjermane të njohjes së diplomave.
Kategorien: Deutsch Welle

Fitore e pjesshme e Theresa May

Deutsche Welle - Mi, 30/01/2019 - 08:08
Parlamenti britanik nuk vendosi dot nën kontroll Brexitin. Theresa May mundi t'i bashkonte mbas vetes konservatorët. Kërkesa e tyre është të largojë Backstop-in irlandez nga marrëveshja me BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle