Deutsch Welle

Belgjikё: Trashёgimi e rrezikshme nga lufta

Deutsche Welle - Di, 06/11/2018 - 08:21
Forcat speciale të ushtrisë belge asgjësojnë çdo vit shumë ton municion nga Lufta e Parë Botërore. Kryesisht terreni në veri-perëndim të Belgjikës ende bart dëshmi nga betejat e mëdha.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania - donatorja e dytë më e madhe në botë

Deutsche Welle - Mo, 05/11/2018 - 14:11
Vetëm vitin e kaluar, qeveria gjermane ofroi 1,8 miliardë euro ndihmë humanitare dhe zhvillimi, sipas një raportimit të FAZ. Me këtë Gjermania zë vendin e dytë mes donatorëve botërorë.
Kategorien: Deutsch Welle

Sanksione për Iranin:SHBA pa respekt për partnerin europian?

Deutsche Welle - Mo, 05/11/2018 - 11:39
Nga kjo e hënë (05.11.) hyjnë në fuqi sanksionet e reja kundër Iranit. Sipërmarrjet që i injorojnë ato do të ndëshkohen. SHBA ka bërë disa përjashtime për disa vende, por jo për europianët.
Kategorien: Deutsch Welle

Kancelari austriak Sebastian Kurz viziton Ballkanin

Deutsche Welle - Mo, 05/11/2018 - 10:20
Kancelari austriak, Sebastian Kurz viziton të hënën Beogradin, ndërsa të martën qëndron në Kosovë, ku priten takime me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministrin Ramush Haradinaj.
Kategorien: Deutsch Welle

Në detin e qeseve plastike

Deutsche Welle - Mo, 05/11/2018 - 08:05
Mbeturinat plastike në dete po shtohen. BE kërkon të kundërveprojë me masa të ndryshme, por fakt është se lumenjtë e detet më të ndotur ndodhen në Azi e Afrikë. Çfarë mund të bëjë Europa në këto kushte?
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet në SHBA: Shuplakë apo konfirmim i politikës së Trumpit

Deutsche Welle - Mo, 05/11/2018 - 08:05
Zgjedhjet për kongresin amerikan më 6 Nëntor shihen si votë vlerësuese për gjysmën e mandatit të presidentit, prandaj ato ndiqen me shumë interes. Madje edhe bota i ka kthyer sytë nga SHBA këto ditë.
Kategorien: Deutsch Welle

CDU-SPD: Ditë vendimtare për partitë tradicionale gjermane

Deutsche Welle - So, 04/11/2018 - 18:06
Konsultime tek dy partitë kryesore gjermane. Tek CDU kandidatët kanë filluar garën për pasardhësin e Merkelit, ndërsa SPD duhet të gjejë rrugëdalje nga kriza e thellë pas rezultateve rrënuese në zgjedhjet e dy landeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania nuk ndryshon politikën për Ballkanin, por ç'ndodh me BE vitin e ardhshëm...

Deutsche Welle - So, 04/11/2018 - 12:35
Tërheqja e Angela Merkelit nga politika do të thotë edhe largim i lideres jo zyrtare të BE-së, ajo e cila zgjidhte kontradiktat e dilemat në Bruksel. Por a mund të ndryshojë politika e BE për Ballkanin Perëndimor?
Kategorien: Deutsch Welle

12 viktima pas stuhive të motit në Itali

Deutsche Welle - So, 04/11/2018 - 11:40
Ka ditë që Italia është përfshirë nga rrebeshe e stuhitë. Vetëm në Palermo natën e së dielës (04.11), u nxorrën 9 viktima nga një shtëpi. Banorët ishin gjetur në befasi nga ujërat.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Çështja e dëmshpërblimeve - fitues dhe humbës

Deutsche Welle - So, 04/11/2018 - 08:54
Kërkesat drejtuar Gjermanisë për dëmshpërblime nga koha e luftës po formulohen gjithnjë e më qartë. Grekët, polakët kanë bërë llogaritë, por kjo nuk është një temë për zgjidhje bardhë e zi, mendon Norbert Mappes-Niediek.
Kategorien: Deutsch Welle

Mini-Merkel, anti-Merkel dhe një rebel

Deutsche Welle - So, 04/11/2018 - 08:53
Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz apo Jens Spahn. Në dhjetor njëri prej tyre do të jetë pasues i Angela Merkelit. Çfarë mund të pritet prej tyre në politikën e jashtme gjermane?
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA - Sanksionet më të ashpra ndonjëherë kundër Iranit

Deutsche Welle - So, 04/11/2018 - 08:03
Më 5 Nëntor në Uashington jepet drita jeshile për një shkallëzim të ri të sanksioneve kundër Iranit. Ato synojnë të godasin sektorin e naftës dhe atë financiar. Europa ka vështirësi me kundërmasat e saj.
Kategorien: Deutsch Welle

Erdogan fajëson nivelet më të larta të Arabisë Saudite

Deutsche Welle - Sa, 03/11/2018 - 13:51
Vrasja e gazetarit saudit, Xhamal Khashogi sipas presidentit turk u porosit nga nivelet më të larta të qeverisë së Arabisë Saudite. Vetë mbretin Erdogan e merr shprehimisht në mbrojtje.
Kategorien: Deutsch Welle

Klimë e helmuar para zgjedhjeve për kongresin në SHBA

Deutsche Welle - Sa, 03/11/2018 - 08:27
Pas një jave në SHBA zhvillohen zgjedhjet për kongresin. Këto zgjedhje janë një test i rëndësishëm për presidentin Donald Trump, i cili has në kritika për retorikën agresive elektorale.
Kategorien: Deutsch Welle

Angela Merkeli hapi rrugën për epokën pas saj

Deutsche Welle - Sa, 03/11/2018 - 08:20
Vendimi i Angela Merkelit për t'u tërhequr nga drejtimi i CDU-së u ishte hap dinjitoz. Ajo do të qendrojë kancelare, por tek CDU ka nisur një garë e ethshme për kryesimin e partisë. Po Evropa, si do ta ndjejë këtë?
Kategorien: Deutsch Welle

OKB: Fondi për mbështetjen e të prekurve nga kontaminimi në Kosovë nuk ka para

Deutsche Welle - Sa, 03/11/2018 - 08:13
Komuniteti rom, ashkali e egjiptian në Kosovë ende pret trajtim efektiv për dëmet nga strehimoret në terren të kontaminuar. Deri tani, sipas OKB, asnjë nga shtetet anëtare nuk ka kontribuar në fondin e krijuar për ta.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Marrëveshja e Ohrit në preambulën e Kushtetutës

Deutsche Welle - Fr, 02/11/2018 - 16:06
Qeveria në Maqedoni miratoi projekt-amendamentet për ndryshimet kushtetuese, të cilat janë hartuar në konsensus me grupin e pavarur opozitar të VMRO-DPMNE-së dhe që i janë dorzuar në shqyrtim Kuvendit.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Marrëveshja e Ohrit në prambulën e Kushtetutës

Deutsche Welle - Fr, 02/11/2018 - 16:06
Qeveria në Maqedoni miratoi projekt-amendamentet për ndryshimet kushtetuese, të cilat janë hartuar në konsensus me grupin e pavarur opozitar të VMRO-DPMNE-së dhe që i janë dorzuar në shqyrtim Kuvendit.
Kategorien: Deutsch Welle

Do të qëllojë Trump në rast nevoje ndaj migrantëve?

Deutsche Welle - Fr, 02/11/2018 - 12:06
Donald Trump i paralajmëroi migrantët në kufirin me Meksikën ndaj akteve të dhunës kundër ushtarëve amerikanë. Zëdhënësi i Pentagonit megjithatë nuk u shpreh si do të silleshin trupat amerikane në kufi ndaj migrantëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Poloni damkosen gazetarët kritikë

Deutsche Welle - Fr, 02/11/2018 - 11:29
Tensionet politike në Poloni i ndjejnë edhe gazetarët, mund të ndodhë që ata të humbasin punën, kur kritikojnë qeverinë. Mediat konservatore nga ana e tyre ndjehen të sulmuara nga ato liberale.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle