Deutsch Welle

OBSH: Frikë nga shpërthimi i ebolas

Deutsche Welle - Sa, 12/05/2018 - 07:47
Në Republikën Demokratike të Kongos mund të shpërthejë një epidemi e madhe e ebolas. Të gjitha shpresat për ta frenuar pjesën tjetër të virusit, janë tani tek një vaksinë, e cila ende nuk është miratuar për përdorim.
Kategorien: Deutsch Welle

Ambasadori i SHBA në Gjermani mbron "të folurit troç" për Iranin

Deutsche Welle - Fr, 11/05/2018 - 17:18
Me një mesazh në twitter për marrëdhëniet e biznesit të sipërmarrjeve gjermane me Iranin, Richard Grenell, ambasadori i ri i SHBA në Berlin, shkaktoi iritime. Tani republikani shkon më tej.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel: Trumpi shkel besimin në rendin ndërkombëtar

Deutsche Welle - Fr, 11/05/2018 - 15:07
Kancelarja gjermane, Angela Merkel mendon se bashkëpunimi ndërkombëtar është në krizë - mes të tjerash preh të tërheqjes së SHBA nga marrëveshja atomike me Iranin. Në këtë kuadër ajo kërkon të forcohet multilateralizmi.
Kategorien: Deutsch Welle

Michael Roth: Mbështetje e fortë e Gjermanisë për Shqipërinë dhe Maqedoninë

Deutsche Welle - Fr, 11/05/2018 - 13:36
Samiti i Ballkanit Perëndimor në Sofie do të konfirmojë perspektivën e BE-së për gjithë shtetet e rajonit, thotë në intervistë me DW ministri i shtetit për Çështje Evropiane në Ministrinë e Jashtme gjermane Michael Roth.
Kategorien: Deutsch Welle

Orban: "Fundi i demokracisë liberale"

Deutsche Welle - Fr, 11/05/2018 - 08:40
133 deputetë të partisë Fidesz dhe përfaqësuesit e pakicës gjermane votuan pro zgjedhjes së Viktor Orbanit si kryeministër. 28 anëtarë të opozitës votuan kundër tij, 36 abstenuan.
Kategorien: Deutsch Welle

Trumpi takohet me Kimim më 12 qershor në Singapor

Deutsche Welle - Fr, 11/05/2018 - 08:40
Spekulime për një takim mes Trumpit dhe Kim Jong Unit kishte prej kohësh. Tani Presidenti i SHBA-së njoftoi në Twitter për kohën dhe vendin e samitit.
Kategorien: Deutsch Welle

Politika dhe simbolika: Çmimi Karl i Madh për Macronin

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 20:02
Macroni është Presidenti i dytë francez që e merr Çmimin Karl i Madh. Në ceremoni ai e përsëriti vizionin e tij për Evropën, kurse kancelarja Merkel që mbajti fjalën e nderit e vlerësoi atë personalisht.
Kategorien: Deutsch Welle

Rainer Wieland: Mos bëni premtime me data për liberalizimin e vizave

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 18:42
Zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian, eurodeputeti gjerman Rainer Wieland, porosit udhëheqësit kosovarë që mos të bëjnë premtime me data se kur do të bëhet librealizimi i vizave për Kosovën.
Kategorien: Deutsch Welle

Roth: Çështja e emrit të Maqedonisë duhet të zgjidhet këtë vit

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 11:47
Ministri i shtetit për Çështje Evropiane në ministrinë e Jashtme gjermane Mihael Roth, vizitoi Maqedoninë. Në konferencën e përbashkët me kryeministrin Zaev, ai tha se kontesti me Greqin duhet të zgjidhet këtë vit.
Kategorien: Deutsch Welle

Konflikti: Izrael-Iran: Macron Merkel thirrje për çtensionim

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 11:38
Pas sulmeve ajrore të Izraelit Teherani kishte kërcënuar me kundërpërgjigje. Tani të dy vendet shkëmbejnë sulme ushtarake. Merkel dhe Macron thirrje për çtensionimin e situatës.
Kategorien: Deutsch Welle

Emmanuel Macron: Europa është fati ynë

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 10:43
Bashkimi Europian duhet të shpëtojë rendin multilateral, që po vihet në pikëpyetje nga SHBA, kërkon presidenti francez, Macron në intervistë me Deutsche Wellen dhe ARD. Ishte intervista e parë me një televizion gjerman.
Kategorien: Deutsch Welle

Vendim i gjykatës berlineze kundër mësueses me perçe

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 09:06
Gjykata e Berlinit ka marrë një vendim, sipas të cilit një mësuese nuk mund të japë mësim në shkollë fillore e mbuluar me perçe. A është e drejtë kjo?
Kategorien: Deutsch Welle

CIA: Kandidatja e diskutueshme

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 08:57
Për herë të parë në histori një grua do të drejtojë shërbimin sekret amerikan. Por, Gina Haspel ka një të kaluar të errët në CIA. Senati duhet të marrë vendim nëse ajo është e përshtatshme si drejtuese e CIA.
Kategorien: Deutsch Welle

Francë: Shtimi i antisemitizmit shtyn gjithnjë e më tepër të rinj hebrenj të largohen

Deutsche Welle - Do, 10/05/2018 - 08:55
Vitet e fundit nga Franca janë larguar 60.000 hebrenj. Ndër to edhe Tsahal Blau. Motra e saj, 17-vjeçarja Yaël do të shkojë gjithashtu aty, menjëherë sapo të mbarojë maturën.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbia ndalon të hyjnë në teritorin e saj sportistë nga Kosova

Deutsche Welle - Mi, 09/05/2018 - 16:04
Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës e cilësuan ndalimin nga Serbia të përfaqësueses së karatesë të Kosovës si akt të papranueshëm që nuk i kontribuon përmirësimit të raporteve Kosovë-Serbi.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Hetimet për tregti organesh kanë ngecur

Deutsche Welle - Mi, 09/05/2018 - 08:31
NZZ: Një gjykatë kosovare dënoi para një viti e gjysëm me burgim tre mjekë për tregti organesh. Gjykatësi amerikan që dha dënimin, mendon se kjo çështje po zvarritet me qëllim, thuhet në një shkrim në gazetën NZZ.
Kategorien: Deutsch Welle

Itali: Mijëra kilometra për një vend pune

Deutsche Welle - Mi, 09/05/2018 - 08:29
Me nivelin e papunësisë tek të rinjtë 30 përqind, Italia ka kuotën më të lartë të papunësisë në vendet e BE-së. Për të gjetur një vend pune shumë të rinj marrin përsipër të bëjnë rrugë të gjata.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Vendimi i Donald Trump - Hap i pritur, pasoja të paditura

Deutsche Welle - Mi, 09/05/2018 - 08:25
Donald Trump i tha "Jo" marrëveshjes atomike me Iranin. Por refuzimi i saj e bën botën më të rrezikshme. Çarmatimi bëhet më i vështirë dhe diplomacia zhvlerësohet në favor të militarizimit, mendon Matthias von Hein.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa dhe marrëveshja atomike me Iranin: Vazhdim pa SHBA?

Deutsche Welle - Di, 08/05/2018 - 14:34
Donald Trump vendos për të ardhmen e marrëveshjes së Iranit. Bashkimi Europian duhet të mendohet tani, se si do të mbetet tek një marrëveshjeje atomike të dëmtuar dhe me gjasë edhe pa SHBA. Alternativa të mundshme.
Kategorien: Deutsch Welle

DIHA: Shqipëria ka përmirësuar klimën e biznesit

Deutsche Welle - Di, 08/05/2018 - 12:13
Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë prezantoi në Shqipëri rezultatet e një anketimi mbi biznesin. Përmirësime ka, por kërkohet më shumë kualifikim i fuqisë punëtore.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle