Deutsch Welle

Kombëtarja gjermane: Neuer në portë, Götze e Mustafi nuk ftohen

Deutsche Welle - Di, 15/05/2018 - 14:03
Disa befasira në ekipin e kombëtares gjermane për Kampionatin Botëror të futbollit, që mbahet në Rusi nga 14 qershor - 15 korrik. Mario Götze nuk ftohet fare në grumbullim.
Kategorien: Deutsch Welle

Luca Jahier: Anëtarësimi i plotë i BP në BE - e vetmja alternativë

Deutsche Welle - Di, 15/05/2018 - 12:17
Konferenca e nivelit të lartë në Sofie "Kohezioni ekonomik dhe social në Ballkanin Perëndimor”. Pjesërmarrësit thonë se e vetmja alternativë e BP dhe BE është bashkëpunimi dhe integrimi.
Kategorien: Deutsch Welle

Orbani pretendon të bëhet lider rajonal

Deutsche Welle - Di, 15/05/2018 - 11:22
Viktor Orbani pretendon të bëhet lider i vendeve lindore në Bashkimin Evropian. Në fjalimin pas rizgjedhjes në postin e kryeministrit dolën në sipërfaqe disa pretendime interesante.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Një jublile, një ambasadë dhe një shkatërrues i quajtur Donald Trump

Deutsche Welle - Di, 15/05/2018 - 08:43
Bota në zjarr e flakë. Lajmet nga Rripi i Gazës janë simbol për rrezikun e veprimeve të Donald Trumpit, mendon Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

Eksperiment në Itali?

Deutsche Welle - Di, 15/05/2018 - 08:32
Koalicioni mes të djathtëve dhe populistëve të majtë në Itali një eksperiment unik, jo vetëm aty, por edhe më gjerë.
Kategorien: Deutsch Welle

Tanin: Rritja e tensionit midis Prishtinës dhe Beogradit rrezikon paqen

Deutsche Welle - Di, 15/05/2018 - 07:36
38 milionë dollarë në vit duhen për të mbajtur misionin e OKB në Kosovë, UNMIK. Prandaj SHBA, Franca dhe Britania e Madhe kërkojnë që nëse nuk i jepet fund UNMIK-ut, ai të paktën të reduktohet.
Kategorien: Deutsch Welle

Dhjetëra palestinezë të vrarë në kufi me Izraelin

Deutsche Welle - Mo, 14/05/2018 - 15:23
Disa orë para hapjes së ambasadës amerikane në Jerusalem, në kufirin e Izraelit me Rripin e Gazës ndodhi një gjakderdhje e frikshme. Deri në një milionë palestinezë duan të demonstrojnë gjatë ditës së sotme.
Kategorien: Deutsch Welle

Bullgaria lufton për integrimin e Ballkanit Perëndimor

Deutsche Welle - Mo, 14/05/2018 - 14:34
Po pastrohet e rregullohet gjithkund: Bullgaria kërkon të prezantojë anën më të mirë të saj në samitin e Bashkimit Europian për Balkanin. Emocionet rriten, por për njerëzit në rrugë e gjitha është më shumë dukje se punë.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel: Paqja në Ballkan - shumë e brishtë

Deutsche Welle - Mo, 14/05/2018 - 11:01
Në Konventën Kombëtare të Katolikëve,që u mbajt në Mynster të Gjermanisë foli edhe kancelarja Angela Merkel. Merkeli përcolli përshtypje nga takimet e fundit me liderët e Ballkanit Perëndimor e detyrat para vetes.
Kategorien: Deutsch Welle

Hap i kontestuar: Zhvendosja e ambasadës amerikane në Jeruzalem

Deutsche Welle - Mo, 14/05/2018 - 09:02
Ambasada amerikane zhvendoset të hënën (14 Maj) nga Tel Avivi në Jeruzalem. Një kthesë në politikën amerikane dhe një hap mjaft delikat, pikërisht në kohët e rritjes së tensioneve rajonale në Lindjen e Afërt.
Kategorien: Deutsch Welle

Gazsjellësi i ri rus drejt zemrës së Evropës

Deutsche Welle - Mo, 14/05/2018 - 08:02
Gazsjellësi Verior 2 është një projekt i kontestuar nga shumë anë. Por projekti po futet në fazën përfundimtare dhe kjo shkakton mosmarrëveshje mes shumë vendeve. Ai ngarkon edhe raportet SHBA-Rusi-BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Gazpërçuesi i ri rus drejt zemrës së Evropës

Deutsche Welle - Mo, 14/05/2018 - 08:02
Gazpërçuesi Verior 2 është një projekt i kontestuar nga shumë anë. Por projekti po futet në fazën përfundimtare dhe kjo shkakton mosmarrëveshje mes shumë vendeve. Ai ngarkon edhe raportet SHBA-Rusi-BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Andrra - një ballafaqim me nënat

Deutsche Welle - So, 13/05/2018 - 11:06
Në shumicën e vendeve perëndimore sot festohet dita e nënës. Një festë që në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni mungon. Po a nuk janë nënat shqiptare ato që meritojnë më së shumti një festë të tillë?
Kategorien: Deutsch Welle

Saimir Tahiri në arrest shtëpie - hetohet për korrupsion dhe trafik droge

Deutsche Welle - So, 13/05/2018 - 10:45
Ish-ministri Brendshëm, Saimir Tahiri, nuk mund të largohet nga banesa e tij. Avokati i tij mbrojtës, Maks Haxhia: Arrest shtëpie pa prova të reja, do ta apelojmë.
Kategorien: Deutsch Welle

Roth: Gjermania po verifikon arritjet e Shqipërisë

Deutsche Welle - So, 13/05/2018 - 10:39
Gjermania vlerëson arritjet e Shqipërisë. Vettingu model edhe për vendet tjera, por Gjermania ende nuk ka vendosur se si do të pozicionohet lidhur me negociatat e anëtarësimit.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime – Dashuria ime

Deutsche Welle - So, 13/05/2018 - 09:45
„Europa është e ardhmja jonë, tjetër nuk kemi.“ Kjo fjali e ish-ministrit të Jashtëm gjerman, Hans-Dietrich Genscher, citohet shumë këto kohë. Europa ka lidhje me secilin prej nesh, mendon Jagoda Marinic.
Kategorien: Deutsch Welle

Ambasadori amerikan shton presionin ndaj Europës

Deutsche Welle - So, 13/05/2018 - 09:34
Ambasadori i ri amerikan në Berlin, Richard Grenell nuk pret ashpërsimin e konfliktit të doganave mes Shteteve të Bashkuara dhe Europës. Por ai vazhdon të rrisë presionin ndaj Europës.
Kategorien: Deutsch Welle

Irak: Zgjedhje parlamentare pas fitores kundër IS-it

Deutsche Welle - Sa, 12/05/2018 - 11:55
Votimi në Irak konsiderohet si mjaft orientues për të ardhmen e vendit. Një temë qendrore është nëse Iraku i qeverisur nga shiitët do të afrohet më shumë me vendin fqinj shiit, Iranin në të ardhmen.
Kategorien: Deutsch Welle

Mali i Zi: Pse sulmohen gazetarët

Deutsche Welle - Sa, 12/05/2018 - 10:15
Para pak ditësh u qëllua gazetarja Olivera Lakić e gazetës „Vijesit“, një medieje partnere të Deutsche Welles në Malin e Zi. Opozita e media të tjera akuzojnë presidentin Gjukanoviç se ka përgatitur terrenin për sulmin.
Kategorien: Deutsch Welle

Rusi: Eksperti gjerman për dopingun person i padëshiruar

Deutsche Welle - Sa, 12/05/2018 - 07:48
Rusia shpall "person të padëshiruar" ekspertin për dopingun e televizionit publik gjerman ARD dhe nuk e lejon të ndjekë ndeshjet e Kampionatit Botëror të Futbollit.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle