Deutsch Welle

CDU në ethe: Kramp-Karrenbauer, Merz apo Spahn?

Deutsche Welle - Fr, 16/11/2018 - 11:46
Kush do ta pasojë Angela Merkelin në postin e kryetares së Partisë Kristiandemokrate, CDU? Raundi i parë i prezantimit u krye. Dëshira e anëtarëve -partia të bëhet më konservatore.
Kategorien: Deutsch Welle

Meta: Asnjë politikan nuk duhet t’i shmanget drejtësisë

Deutsche Welle - Fr, 16/11/2018 - 11:06
Largimi i Gruevskit është edhe marrje e fajësisë. Gruevski kaloi kufirin shqiptaro-malazes 2 ditë para shpalljes në kërkim ndërkombëtar.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel pritet të angazhohet më shumë në Ballkan

Deutsche Welle - Fr, 16/11/2018 - 10:41
Në një intervistë për DW, Peter Beyer, raportues i grupit parlamentar CDU/CSU për Kosovën dhe Serbinë në Komisionin e Jashtëm të Bundestag-ut, thotë se nuk do të ketë anëtarësim të Serbisë në BE pa njohje të Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania sjell për herë të parë në Tiranë sistemin foto-voltaik të ndriçimit publik

Deutsche Welle - Fr, 16/11/2018 - 09:02
Ambasadorja gjermane në Tiranë Susanne Schütz, e cila inaguroi sistemin foto-voltaik të ndriçimit për herë të parë theksoi se edhe projekte të vogla sjellin ndryshim në jetën e qytetarëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Brexit: Pikat kryesore të marrëveshjes

Deutsche Welle - Fr, 16/11/2018 - 07:55
Marrëveshja për Brexit-in ka shkaktuar krizë në Britaninë e Madhe. Teksti i kontratës së arritur me BE-në zë 585 faqe. Pikat më të rëndësishme.
Kategorien: Deutsch Welle

Meksikë: Te ne sundon pigmentokracia

Deutsche Welle - Fr, 16/11/2018 - 07:37
Edhe në Mekiskë ka nisur racizmi kundër migrantëve. Fushatat kundër të tyre janë jo vetëm në rrjete sociale, por edhe me patrullime reale civile
Kategorien: Deutsch Welle

Ministri hungarez: Evropa e padrejtë me Kosovën për vizat

Deutsche Welle - Do, 15/11/2018 - 20:04
Ministri i Jashtë hungarez, Péter Szijjártó, foli për dialogun Kosovë-Serbi, çështjen e liberalizimit të vizave, por edhe për kërkesën për azil politik në Hungari të ish-kryeministrit të Maqedonisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Ministri hungarez: Evropa e pa drejtë me Kosovën për vizat

Deutsche Welle - Do, 15/11/2018 - 16:57
Ministri i Jashtë hungarez, Péter Szijjártó, foli për dialogun Kosovë-Serbi, çështjen e liberalizimit të vizave, por edhe për kërkesën për azil politik në Hungari të ish-kryeministrit të Maqedonisë.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA dhe BE pa ujdi për çështjen e automobilëve

Deutsche Welle - Do, 15/11/2018 - 13:56
Në grindjen për doganat e përfolura amerikane për automobilët nga Europa duket se ujdia është ende larg. Komisionerja e BE-së për Tregtinë, Cecilia Malmström pas një takimi me të ngarkuarin amerikan tregohet luftarake.
Kategorien: Deutsch Welle

Kaos britanik: Theresa Mayt i ikin ministrat nga kabineti

Deutsche Welle - Do, 15/11/2018 - 12:37
Goditje kundër Theresa Mayt. Disa ministra të kabinetit të qeverisë së Theresa Mayt kanë deklaruar dorëheqjen në shenjë proteste për draftin e marrëveshjes me BE. Cili është fati i Theresa Mayt?
Kategorien: Deutsch Welle

Bisedimet duhen mbështetur nga krijimi i besimit

Deutsche Welle - Do, 15/11/2018 - 11:20
Bisedimet Serbi-Kosovë duhen mbështetur nga krijimi i besimit, i thotë Këshillit të Sigurimit përfaqësuesi special për Kosovën, Zahir Tanin.
Kategorien: Deutsch Welle

Viktor Orban më në fund e hapi derën për një refugjat

Deutsche Welle - Do, 15/11/2018 - 11:06
Duke e lejuar hyrjen e ish-kryeministrit maqedonas, Gruevski në Hungari, kryeministri hungarez, Viktor Orban tallet me qeverinë e vendin e tij. Por më shumë se kaq, ai shkel më këmbë çdo gjë që konsiderohet vlerë në BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Miqësia e ish-kryeministrit maqedonas me Viktor Orbanin

Deutsche Welle - Do, 15/11/2018 - 07:39
Kryeministri hungarez, Viktor Orbán është i lidhur me miqësi me ish-homologun maqedonas, Nikola Gruevski. Arratisja e Gruevskit në Budapest e vendos Orbánin tani para problemeve të mëdha.
Kategorien: Deutsch Welle

Brexit: Çfarë do të ndodhë?

Deutsche Welle - Do, 15/11/2018 - 07:31
BE dhe Britania e Madhe flasin për një kthesë në bisedimet për Brexit-in. Por kjo nuk do të thotë asgjë. Cilët janë skenarët e mundshëm që pritet të ndodhin?
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëria në Bruksel: Mbresëlënës vetingu po ende ka rezerva

Deutsche Welle - Mi, 14/11/2018 - 17:59
E ngarkuara e BE për Politikë të Jashtme e Bashkimit Evropian Federica Mogherini u shpreh pozitivisht mbi punën e qeverisë së Shqipërisë në fushën e sundimit të ligjit. Procesin e vetingut ajo e quajti “mbresëlënës”.
Kategorien: Deutsch Welle

Për Kosovën diskutohet në Këshillin e Sigurimit

Deutsche Welle - Mi, 14/11/2018 - 17:08
Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të merret sot, të mërkurën, me Kosovën. Pritet modifikim i misionit të UN në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosova diskutohet sot në Këshillin e Sigurimit

Deutsche Welle - Mi, 14/11/2018 - 17:08
Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të merret sot, të mërkurën, me Kosovën. Pritet modifikim i misionit të UN në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Parlamenti Europian refuzoi të diskutojë në seancë plenare çështjen Kacifas

Deutsche Welle - Mi, 14/11/2018 - 13:57
Dështon nisma e eurodeputetëve grekë në Parlamentin Europian për debat lidhur me situatën e minoritetit grek në Shqipëri. Shumica votuan kundër rezolutëas për vrasjen nga policia shqiptare të minoritarit grek Kacifas.
Kategorien: Deutsch Welle

Italia, euro dhe populistët

Deutsche Welle - Mi, 14/11/2018 - 13:54
Buxheti i Italisë për vitin 2019 shkel rregullat e BE. Kjo nuk e pengon qeverinë italiane,e cila mendon se mund të gjejë një zgjidhje. Por nga euro ajo nuk do të shkëputet.
Kategorien: Deutsch Welle

Konfirmohet - Gruevski kërkon azil politik në Hungari

Deutsche Welle - Mi, 14/11/2018 - 09:32
Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë ka konfirmuar adresën e Gruevskit. Ish-kryeministri maqedonas kërkn azil në Hungari.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle