Deutsch Welle

Koment: Merkel dhe Putin – Kundёrshtarё tё besueshёm nё kohё tё pasigurta

Deutsche Welle - So, 19/08/2018 - 09:18
Angela Merkel dhe Vladimir Putin takohen pёr tё dytёn herё brenda tre muajve. Atmosfera ёshtё e ftohtё, por falё Donald Trumpit ata ndёrgjegjёsohen pёr tё pёrbashkёtat e tyre, mendon Michaela Küfner.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa Ime: Bukureshti - Triologji

Deutsche Welle - So, 19/08/2018 - 09:13
Ta kuptojnë Bukureshtin e kanë të vështirë edhe vet banorët e tij. Qyteti është sa idilik aq edhe i uniformuar, sa elegant aq edhe i vjetëruar. Një afrim me tre hapa nga Catalin Dorian Florescu.
Kategorien: Deutsch Welle

Tronditje e thellё - Ndahet nga jeta nobelisti Kofi Annan

Deutsche Welle - Sa, 18/08/2018 - 20:45
Ish-Sekretari i Pёrgjithshёm i OKB, Kofi Annan, ndёrroi jetё. Nobelisti i paqes mёngjesin e sё shtunёs )u nda nga jeta nё njё spital nё Bernё, njoftoi fondacioni i tij. Politikanё dhe miq shprehen me dhimbje tё thellё.
Kategorien: Deutsch Welle

Partnerë të vështirë - Gjermania dhe Turqia

Deutsche Welle - Sa, 18/08/2018 - 10:29
Raportet mes Gjermanisë dhe Turqisë janë keqësuar dukshëm dy vitet e fundit. Por Gjermania dhe Turqia kanë edhe shumë interesa të përbashkëta. Kriza Turqi - SHBA jep shkas për përmirësimin e raporteve me Gjermaninë.
Kategorien: Deutsch Welle

Takimi Merkel-Putin: këto janë temat

Deutsche Welle - Sa, 18/08/2018 - 10:23
Vladimir Putini vjen në Gjermani. Çfarë është në rend të ditës së takimit me Angela Merkelin në Pallatin Meseberg? Shumica e temave të bisedimeve ngërthejnë lëndë për konflikt.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndryshimi i orës? Jo, faleminderit!

Deutsche Welle - Fr, 17/08/2018 - 12:58
A duhet që bukuria e Europës të shkëlqejë pafundësisht prej orës verore? Anketimi i BE-së mbi ndryshimin e orës në Europë shënon pjesëmarrje rekord. Më 16 gusht afati përfundoi, por duhet kohë për të mësuar rezultatin.
Kategorien: Deutsch Welle

Uashingtoni nuk ka ndryshuar partnerët

Deutsche Welle - Fr, 17/08/2018 - 08:50
Janusz Bugajski, analist në Uashington thotë se SHBA dhe Brukseli po shohin nëse Prishtina dhe Beogradi janë në gjendje të gjejnë vetë një zgjidhje përfundimtare.
Kategorien: Deutsch Welle

E ardhmja e Dollarit

Deutsche Welle - Fr, 17/08/2018 - 08:45
Jam i sigurt, u shpreh ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov këto ditë në Ankara, se abuzimi i rëndë me Dollarin si monedhë orientuese më në fund do ta gremisë atë vet. A është vërtetë kështu?
Kategorien: Deutsch Welle

Cilët janë favortët për titullin e kampionit gjerman në futboll?

Deutsche Welle - Fr, 17/08/2018 - 08:29
Kampionati gjerman në futboll fillon këtë të premte, me ndeshjen Bajern-Hofenheim. Bavarezët sërish janë kandidatët kryesor për titull, por edhe disa ekipe të tjera janë përforcuar mirë.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndahet nga jeta "Queen of Soul", Aretha Franklin

Deutsche Welle - Do, 16/08/2018 - 16:25
Ndërroi jetë nëmoshën 76 vjeçare legjenda e muzikës soul Aretha Franklin, njoftuan të enjten (16.08) mediet në SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Dhunë sistematike ndaj refugjatëve?

Deutsche Welle - Do, 16/08/2018 - 14:48
OJQ ndërkombëtare njoftojnë për raste të dhunës së policisë kroate ndaj migrantëve për t'i detyruar ata të kthehen në Bosnje-Hercegovinë. Drejtoria e policisë së Kroacisë në Zagreb përgënjeshtron.
Kategorien: Deutsch Welle

Mini-hidrocentarlet në Ballkan

Deutsche Welle - Do, 16/08/2018 - 08:39
Lumenjtë e fundit të virgjër të Europës janë në Ballkan. Tani ata kërcënohen nga shkatërrimi prej ndërtimit të mini-hidrocentraleve private. Qytetarët përreth brigjeve të lumejve janë kundër.
Kategorien: Deutsch Welle

Andrew Brunson - prifti që shkaktoi luftë diplomatike dhe tregtare

Deutsche Welle - Do, 16/08/2018 - 08:31
Andrew Brunson është një prift protestant që ka shkaktuar përçarje mes Uashingtonit dhe Ankarasë. Më 1993 ai mbërriti nga SHBA në Turqi, ku punoi tërë kohën. Por tani është bërë shkas i grindjeve mes këtyre dy vendeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria gjermane hap rrugën për gjininë e tretë: "i ndryshëm"

Deutsche Welle - Mi, 15/08/2018 - 16:01
Ata pritën për një kohë të gjatë, së shpejti do ta përjetojnë: njerëzit ndërseksualë, që nuk janë as meshkuj, as femra, do të mund ta regjistrojnë identitetin e tyre në regjistrin e lindjes.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Brexiti në një rrugë pa krye

Deutsche Welle - Mi, 15/08/2018 - 12:18
Në Bruksel po zhvillohen sërish negociata për Brexitin. Kjo në një kohë kur britanikët nuk ia kanë idenë se ç'duan dhe vazhdojnë të ecin duke u lëkundur pa ardhur në vete drejt datës së Brexitit, mendon Bernd Riegert.
Kategorien: Deutsch Welle

Turqia reagon ndaj sanksioneve të SHBA

Deutsche Welle - Mi, 15/08/2018 - 10:42
Qeveria Erdogan mori nga ana e saj masa ndëshkimore kundër SHBA. U rritën në mënyrë drastike doganat për importin e automjeteve, të duhanit dhe të pijeve alkoolike - pavarësisht nga gjendja e keqe ekonomike e Turqisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Një mik i vërtetë i kafshëve nuk ha kafshë

Deutsche Welle - Mi, 15/08/2018 - 10:32
Në të gjitha kulturat bëhet dallimi mes kafshëve shtëpiake dhe atyre, që vihen në pjatë. Disa kafshë i diskriminojmë, e të tjerat i vlerësojmë, sepse e kemi këtë mundësi. Por askush nuk pyet, nëse lejohet ta bëjmë këtë?
Kategorien: Deutsch Welle

Kai Sauer: Nuk është komuniteti ndërkombëtar që ka hedhur idenë e kufijve

Deutsche Welle - Mi, 15/08/2018 - 10:32
Kai Sauer, shefi i misionit të Finlandës në OKB ka qenë asistent i Marti Ahtisaarit. Deutsche Welle e pyeti për planin Ahtisaari dhe idetë për përmirësimin e marrëdhënieve Kosovë- Serbi nëpërmjet ndryshimit të kufijve.
Kategorien: Deutsch Welle

„Përkufizimi" - fjala magjike e Vuçiqit

Deutsche Welle - Di, 14/08/2018 - 16:35
Presidenti i Serbisë Vuçiq foli për herë të parë për mundësinë e "përkufizimit" me shqitparët. Në Beograd nuk e kanë të qartë se ç'do të thotë kjo në të vërtetë. Shumë e kundërshtojnë idenë. Flitet edhe për referendum.
Kategorien: Deutsch Welle

Verë e nxehtë në Ballkan

Deutsche Welle - Di, 14/08/2018 - 16:32
Presidenti i Serbisë Vuçiq dhe ai i Kosovës Thaçi po flasin për "përkufizim" apo "korrigjim" kufijsh si opcion i mundshëm për normalizimin e marrëdhënieve Beograd - Prishtinë. Por ç'mendon opinioni publik shqiptar?
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle