Sammlung von Newsfeeds

Serbia feston dështimin e Kosovës

Deutsche Welle - vor 4 Stunden 59 Minuten
Kosova nuk është pranuar në Interpol. Ajo dështoi të anëtarësohet në dy votimet e Asamblesë së Përgjithshme. Ky vendim është konsideruar në Serbi si një fitore e madhe e saj.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria në Prishtinë i vë faj Serbisë për mospranimin e Kosovës në INTERPOL

Deutsche Welle - vor 8 Stunden 17 Minuten
Drejtuesit e institucioneve të Kosovës thonë se mospranimi i Kosovës në INTERPOL, është humbje për Kosovën dhe Serbinë. Por qeveria në Beograd, e cilëson mosanëtarësimin si fitore të Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovo nicht in Polizeiorganisation Interpol aufgenommen - DiePresse.com

News - vor 8 Stunden 45 Minuten

DiePresse.com

Kosovo nicht in Polizeiorganisation Interpol aufgenommen
DiePresse.com
Der Kosovo ist nicht in die internationale Polizeiorganisation Interpol aufgenommen worden. Die Interpol-Generalversammlung hatte am Dienstag in Dubai zweimal über die Aufnahme des Westbalkanlandes abgestimmt und beide Mal wurde die notwendige ...
Interpol-Mitgliedschaft: Kosovo abgelehntKOSMO | Eine starke Verbindung!
Interpol lehnt Mitgliedschaft des Kosovo abderStandard.at
Serbien fordert Rücknahme von Kosovo-ZollverordnungderStandard.de

Alle 13 Artikel »
Kategorien: News

Kosovo nicht in Polizeiorganisation Interpol aufgenommen - Tiroler Tageszeitung Online

News - vor 8 Stunden 53 Minuten

KOSMO | Eine starke Verbindung!

Kosovo nicht in Polizeiorganisation Interpol aufgenommen
Tiroler Tageszeitung Online
Prishtina (Pristina)/Dubai (APA) - Der Kosovo ist nicht in die internationale Polizeiorganisation Interpol aufgenommen worden. Die Interpol-Generalversammlung hatte am Dienstag in Dubai zweimal über die Aufnahme des Westbalkanlandes abgestimmt und ...
Interpol-Mitgliedschaft: Kosovo abgelehntKOSMO | Eine starke Verbindung!
Interpol verweigert Kosovo AufnahmeORF.at
Serbien fordert Rücknahme von Kosovo-ZollverordnungderStandard.at

Alle 8 Artikel »
Kategorien: News

Kosova nuk pranohet në Interpol

Deutsche Welle - vor 9 Stunden 38 Minuten
Në Asamblenë e Përgjithshme të organizatës Interpol që po mbahet në Dubai, janë mbajtur dy votime lidhur me kërkesën e Kosovës për anëtarësim. Por Kosova dështoi në të dy votimet.
Kategorien: Deutsch Welle

Do të bëhet apo jo Kosova anëtare e INTERPOL-it?

Deutsche Welle - vor 11 Stunden 38 Minuten
Në Asamblenë e Përgjithshme të INTERPOL-it që po zhvillohet në Dubai, të martën votohet, nëse Kosova do të bëhet anëtare e kësaj organizate apo jo. Serbia e kundërshton fuqishëm anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL.
Kategorien: Deutsch Welle

Më të lëndueshmit! Fëmijët të rrezikuar shumë nga katastrofa e luftërat

Deutsche Welle - vor 12 Stunden 12 Minuten
20 Nëntori - Dita Botërore e të Drejtave të Fëmijëve, inicuar nga OKB. Raporti Botëror i Rrezikut për vitin 2018 iu kushtohet fëmijëve. Ata vuajnë më së shumti nga katastrofat natyrore, luftërat apo konfliktet.
Kategorien: Deutsch Welle

Rödder: "Frika e re nga Gjermania"

Deutsche Welle - vor 12 Stunden 15 Minuten
Evropa ka frikë nga fuqia ekonomike e Gjermanisë, jo nga fuqia e saj ushtarake, thotë historiani Andreas Rödder, në intervistën e javës për DW. Njëkohësisht nga Gjermania kërkohet të marrë rol udhëheqës - Dilemë e madhe.
Kategorien: Deutsch Welle

BE pret Londrën - Marrëveshja për Brexit miratohet

Deutsche Welle - Mo, 19/11/2018 - 19:35
BE miraton marrëveshjen me Britaninë e Madhe dhe shpreson që qeveria britanike të rezistojë deri të dielën në samitin e posaçëm të BE. Nuk do të ketë negociata shtesë për marrëveshjen e arritur.
Kategorien: Deutsch Welle

CDU debaton për Paktin e OKB-së për Migrimin

Deutsche Welle - Mo, 19/11/2018 - 16:09
Anëtarë të Partisë Kristjandemokrate (CDU) të Angela Merkelit po kritikojnë sugjerimin e Jens Spahnit që Gjermania nuk duhet ta nënshkruajë fare Paktin Global të OKB-së për Migrimin.
Kategorien: Deutsch Welle

Expertin: Zu viel Fokus auf Kosovo, zu wenig EU-Engagement in Serbien - Tiroler Tageszeitung Online

News - Mo, 19/11/2018 - 14:34

Expertin: Zu viel Fokus auf Kosovo, zu wenig EU-Engagement in Serbien
Tiroler Tageszeitung Online
So würde sich die EU zu wenig in Bereichen engagieren, die das tägliche Leben der Menschen betreffe, und stattdessen einen zu großen Fokus auf die Kosovo-Frage legen. Das sagte Maja Bobic, die Vizepräsidentin von Serbiens „Europäischer Bewegung“, ...

Kategorien: News

Zölle gegen Serbien: Kosovo verletzt Freihandelsabkommen Cefta - Sputnik Deutschland

News - Mo, 19/11/2018 - 13:50

Sputnik Deutschland

Zölle gegen Serbien: Kosovo verletzt Freihandelsabkommen Cefta
Sputnik Deutschland
Damit verletze das Kosovo das mitteleuropäische Freihandelsabkommen Cefta, das den Abbau von Handelshemmnissen zum Ziel hat. Der Ministerpräsident des Kosovos, Ramush Haradinaj, erklärte derweil, dass sein Land in den vergangenen Jahren von ...
Westbalkan-Treffen in Wien - Kooperationsbereitschaft und Differenzennachrichten.at

Alle 38 Artikel »
Kategorien: News

Turqi: Në sektorin e ndërtimit bien këmbanat e alarmit.

Deutsche Welle - Mo, 19/11/2018 - 13:43
Rreth dy milionë vetë janë punësuar në sektorin e ndërtimit në Turqi. Por rëniet e çmimeve të pasurive të paluajtshme janë kthyer në problem për këtë degë. Qeveria përpiqet të marrë masa, ekspertët janë skeptikë.
Kategorien: Deutsch Welle

Interpol-Generalversammlung entscheidet über die Aufnahme des Kosovo - Tiroler Tageszeitung Online

News - Mo, 19/11/2018 - 12:50

Interpol-Generalversammlung entscheidet über die Aufnahme des Kosovo
Tiroler Tageszeitung Online
Belgrad (APA) - Die Interpol-Generalversammlung, die seit Sonntag in Dubai tagt, soll am Dienstag über die Aufnahme des Kosovo, des jüngsten Staates Europas, entscheiden. Belgrad ist strikt dagegen. „Wir wollen bis zur Abstimmung für unser Land ringen, ...

Kategorien: News

Serbien fordert Rücknahme von Kosovo-Zollverordnung - derStandard.at

News - Mo, 19/11/2018 - 10:52

Serbien fordert Rücknahme von Kosovo-Zollverordnung
derStandard.at
Die Normalisierung der Beziehungen mit dem Kosovo, dessen Unabhängigkeit Serbien nach wie vor nicht anerkennt, ist jedoch Voraussetzung. Medien berichteten zuvor, dass Brüssel im Dezember mit Serbien drei Beitrittskapitel – Finanzdienstleistungen ...
Zeitung: Serbien fordert Rücknahme von Kosovo-ZollverordnungTiroler Tageszeitung Online

Alle 3 Artikel »
Kategorien: News

May kërkon ndihmë në Bruksel

Deutsche Welle - Mo, 19/11/2018 - 07:57
Kryeministrja britanike do të udhëtojë këtë javë për në Bruksel, për të diskutuar me BE për marrëdhëniet ekonomike pas Brexitit. Kundërshtarët e Theresa Mayt në ishull vazhdojnë të jenë në pozita lufte.
Kategorien: Deutsch Welle

CEFTA - Peng i mosmarrëveshjeve Kosovë, Bosnje-Hercegovinë e Serbi

Deutsche Welle - Mo, 19/11/2018 - 07:57
Të martën (20.11) Prishtina mirëpret grupet e punës të Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë në Ballkan, CEFTA, por duket se takimi do të mbahet pa pjesëmarrjen e përfaqësuesve nga Bosnje-Hercegovina dhe Serbia.
Kategorien: Deutsch Welle

"Mbajeni në mendje: Franca ju do!"

Deutsche Welle - So, 18/11/2018 - 22:15
Me vënie kurorash dhe me një ceremoni emocionuese në Bundestag u kremtua Dita Kombëtare e Përkujtimit të viktimave të luftës dhe dhunës. Presidenti francez Macron mbajti një fjalë emocionuese.
Kategorien: Deutsch Welle

Bei Nations-sieg im Kosovo Preußens Dadashov kann zum Volkshelden werden - BILD

News - So, 18/11/2018 - 17:32

BILD

Bei Nations-sieg im Kosovo Preußens Dadashov kann zum Volkshelden werden
BILD
Mit seinen Preußen mischt Rufat Dadashov (27/7 Saison-Treffer) gerade die 3. Liga auf – Tabellenplatz 2. Mit Aserbaidschan aber steht der Torjäger vor einer noch größeren Herausforderung... Bei Sieg im Kosovo. Dadashov kann Volksheld werden!

und weitere »
Kategorien: News

Turqi: Në sektorin e ndërtimit bien këmbanat e alarmit

Deutsche Welle - So, 18/11/2018 - 11:31
Gati 2 milionë vetë në Turqi janë të punësuar në sektorin e ndërtimit. Por tani rënia e çmimeve të imobilieve po kthehet në problem jetik për këtë sektor. Qeveria përpiqet të veprojë, ekspertët janë skeptikë.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator